ΚΑΠΠΑΡΗ

80 %
76 %
72 %
Η αξιολόγηση προκύπτει από 31 κριτικές

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ταβέρνα με ελληνική κουζίνα και αυλή. Σάββατο, Κυριακή και μεσημέρι.

Ιούλ
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4

Μεζεδοπωλείο στα Πετράλωνα πολύ κοντά στην πλατεία Μερκούρη (για όσους γνωρίζουν την περιοχή). Τώρα το καλοκαίρι είναι πολύ όμορφα καθώς έχει αυλή και είναι ό, τι πρέπει για να απολαύσει κανείς το φαγητό του. Ο χώρος θυμίζει παλιά γειτονιά, παλιά αθηναϊκή αυλή βγαλμένη από τις ελληνικές ταινίες. Νομίζω ότι ταιριάζει απόλυτα στο ύφος και στο χρώμα της περιοχής των Πετραλώνων που σε γενικές γραμμές έχει μείνει άθιχτη από σύγχρονες παρεμβάσεις. Παραθυράκια, γλαστράκια και άλλα ρετρό στοιχεία διακοσμούν το χώρο της «Κάππαρης» και τον ομορφαίνουν.

Η εξυπηρέτηση καθόλα άψογη: γρήγορη, πρόθυμη, στο σωστό χρόνο, οργανωμένη. Όλοι οι σερβιτόροι νεαροί και φιλότιμοι.
Επίσης μου έκανε εντύπωση ότι οι θαμώνες είναι κατά βάση νεαρής ηλικίας ίσως και λόγω των προσιτών τιμών του. Γενικά είχε πάρα πολύ κόσμο ο οποίος ερχόταν μέχρι αρκετά αργά το βράδυ για να βρει τραπέζι. Μάλιστα ήρθαν άτομα κατά τις 12 ή και αργότερα το βράδυ και σερβιρίστηκαν κανονικά.

Στα του φαγητού ο κατάλογος περιλαμβάνει μια εντυπωσιακή ποικιλία μεζέδων αλλά και κυρίως πιάτων που καλύπτουν όλα τα γούστα.

Διαθέτει πιάτα μαγειρευτά (όπως ισκεντέρ γιαουρτλού κεμπάμπ με πιτούλες γευστικότατο ή κόκορα με μακαρόνια), της ώρας (όπως λουκάνικο εξαιρετικό) και τα κλασικά ορεκτικά (πατάτες τηγανιτές φρέσκες χοντροκομμένες και νοστιμότατες) και σαλάτες.

Ωραίο το χύμα κρασί του και το κόκκινο (γλυκίζει) αλλά και το λευκό καθώς και το ζυμωτό ψωμί του.

Μου άρεσε πολύ επίσης το καλαθάκι του ψωμιού που ήταν αρκετά ρετρό και με πλεχτό πετσετάκι της γιαγιάς, όλα τα λεφτά. Είναι η λεπτομέρεια που κάνει τη διαφορά.

Στο τέλος ως κέρασμα προσγειώνεται στο τραπέζι ένα τεράστιο πιάτο που έχει ένα βουνό από μπάλες παγωτού πάνω σε στρώμα brownies και κέικ, ικανό να χορτάσει όλα τα άτομα του τραπεζιού. Νομίζω ότι είναι στα μεγάλα συν του μαγαζιού και ως «κίνηση» κάνει τη διαφορά.

Οι τιμές είναι επίσης ένα άλλο μεγάλο συν. Θα χορτάσετε, θα περάσετε όμορφα και θα φύγετε ευχαριστημένοι χωρίς ο λογαριασμός να έχει ξεπεράσει τα 13-15 ευρώ.

Ιούλ
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0

Απόγευμα Τετάρτης 24 του Ιούνη, βρεθήκαμε δύο άτομα στα Πετράλωνα για να δοκιμάσουμε την ταβέρνα-μεζεδοπωλείο ΚΑΠΠΑΡΗ, για την οποία βρίθουν οι καλές κριτικές στο site μας.

Να' μαστε, λοιπόν, στην Κάππαρη που βρίσκεται στην οδό Δωριέων, η οποία ξεκινάει ακριβώς απ' τον Σταθμό του ΗΣΑΠ στα Πετράλωνα. Η περιοχή αυτή παραμένει μια γειτονιά, όπου συνυπάρχουν παλιά σπίτια, στενά δρομάκια με φανταχτερές μπουκαμβίλιες, γραφικά μπαράκια, συνεταιριστικά καφενεία και κάποιοι άνθρωποι αλώβητοι ακόμη απ' το άγχος και τους ρυθμούς της Μεγαλούπολης.

Τα Πετράλωνα μάς είναι άλλωστε οικεία από τον κινηματογράφο ΖΕΦΥΡΟ με τις παλιές κλασικές ταινίες εποχής και τα γνωστά μεζεδοπωλεία και λοιπόυς χώρους εστίασης, όπως π. χ. το ΧΡΥΣΑ-ΧΡΥΣΑ, στο οποίο αναφέρθηκα προ τριμήνου.

Η αυλή της Κάππαρης είναι συμπαθητική, με καμιά δεκαπενταριά τραπέζια και σε συνδυασμό με τον εσωτερικό χώρο της, ο οποίος είναι μικρότερος, μπορούν να εξυπηρετήσουν περί τα 80 άτομα συνολικά. Την ώρα που πήγαμε, γύρω στις 5 μ. μ., επικρατούσε ησυχία και υπήρχαν άλλες δύο ανδροπαρέες που έτρωγαν παράλληλα με μας.

Μετά τη σύντομη ευμενή εισαγωγική τοποθέτησή μου θα έρθω στο προκείμενο, το οποίο άλλωστε ενδιαφέρει όλους μας:

Ένας σερβιτόρος ήταν βέβαια αρκετός εκείνη την ώρα για τα 3 τραπέζια. Και όμως, μας φάνηκε κάπως δύσθυμος, αγέλαστος, και βαρύς. Να ήταν άραγε κουρασμένος από ενδεχόμενη συρροή μεσημεριανών πελατών; Βέβαια, ο καθένας δικαιούται να έχει τις στιγμές και τις μεταπτώσεις του...

Στη συνέχεια τον βλέπω να καταφθάνει προσγειώνοντας στο τραπέζι μας νερό εμφυαλωμένο, με την αυτονόητη άνεση παραλιακού κέντρου πολυτελείας! Του ζητώ να το αντικαταστήσει με νερό βρύσης και εκείνος χωρίς αντίρρηση, το πραγματοποιεί... Σκέφτομαι πως αυτό είναι ένα καλό σημάδι και μαλακώνω...

Προσπαθώντας να σπάσουμε τον πάγο κατά τη διαρκεια της παραγγελίας, παρατηρώ κάποτε ένα αμυδρό χαμόγελο, που μας το μεταδίδει, ενώ τον συμβουλευόμαστε για τα εδέσματα του καταλόγου, προκειμένου να του δώσουμε την παραγγελία μας.

Είναι γεγονός ότι η κουζίνα τους είναι κάπως βαριά και λαδερή, πιο πρόσφορη ίσως για τα κρύα του χειμώνα. Θα γίνω λοιπόν τώρα πιο συγκεκριμένος, όντας κατά το δυνατόν προσεκτικός στην κριτική της εστίασης:

- Αρχικά ήρθαν φέτες τηγανισμένου ψωμιού με λαδορίγανη ( 1 €).

- Η σαλάτα από μαρούλι, χαλούμι και σουσάμι ήταν μέτρια, με τα λαχανικά κάπως χοντροκομμένα και πνιγμένα στο balsamico. Την παρατήρηση αυτή τη διαβασα και σε κάποιους προηγούμενους χρήστες: 9 €

- Ισκεντέρ κεμπάπ τηγανιτό, με sauce γιαουρτιού. Κι αυτό με υπερβολική σάλτσα αν και το κρέας ήταν πράγματι συμπαθητικό. Η τιμή του στα 9 € επίσης.

- Μανιτάρια γεμιστά με τυρί και bacon. Μεγάλη μερίδα αλλά κάπως άγευστα και μας άφηναν μια απροσδιόριστη γεύση στον ουρανίσκο: 7.50 €

- Ρεβύθια, με ψητό λάχανο, bacon, παρμεζάνα. Του ζητήσαμε να έρθουν σκέτα, για να είναι ελαφρύτερα και να μην περιπλέξουν τη γεύση μας. Μας είπε ότι ήταν της κατσαρόλας, ουσιαστικά όμως τα βρήκαμε παραβρασμένα. Τιμή 8 €.

Η παγωμένη μπύρα Amstel Pilsener, 5 βαθμών Alcοhol, (3.50 €), δεν μπορούσε βέβαια να αναιρέσει την γενική εικόνα των γεύσεων. Ούτε άλλωστε η κανονική απόδειξη για τον λογαριαμό των 38 €, ή οι πεντακάθαρες τουαλέτες του, ή ακόμη το πολύ ευγενικό κέρασμά τους στο τέλος με τη σοκολατόπιτα και το παγωτό...

Ισως να πέσαμε σε κάπως άτυχη μέρα ή στιγμή, αλλά επειδή θέλω να είμαι δίκαιος, θα ξαναδώσω μια ακόμη ευκαιρία στο γνωστό αυτό φαγάδικο.
Με ενδιαφέρον ανέτρεξα σε προηγούμενες κριτικές φίλων χρηστών του δημοφιλούς site μας. Σε όσους ενδιαφέρονται συνιστώ να διαβάσουν την προσεκτική στα θέματα αυτά φίλη PONTIKI με την κριτική της προ τετραετίας, ή τον συμπαθή χρήστη WORLD που έχει να φανεί λίγο πάνω από ένα χρόνο...

Ενδέχεται να υπήρξα κάπως αυστηρός ή θυμωμένος. Ίσως οι εξαιρετικά δύσκολες στιγμές που περνάμε στη χώρα μας σήμερα, και στην υπόλοιπη Ευρώπη ή τον κόσμο αύριο, θαρρώ, να το δικαιολογούν, εν μέρει τουλάχιστον.

Πάντως, επιτρέψτε μου να ολοκληρώσω φίλοι μου πιο ποιητικά τις σκέψεις μου αυτές:

Εφεξής, η συγκυρία φίλοι μου απαιτεί,

κουζίνα σπιτική, γευστική, ποιοτική,

με φροντίδα περισσή και φιλική τιμή

και πάντως κατανόηση και υπομονή!!

Μεζεδοπωλεία, Πετράλωνα

Κι ήρθαμε και στην Κάππαρη. Με πατέρα κι άλλο ένα συγγενικό πρόσωπο. Ο χώρος είναι πού συμπαθητικός μέσα έξω με τις σόμπες μανιτάρια να δεσπόζουν. Η εξυπηρέτηση από τα νέα παιδιά γρήγορη, ευγενική κι επεξηγηματική όπου χρειάστηκε.

Και πάμε στο φαί: 1 μανιτάρια πλευρώτους νόστιμα,1 ισκεντέρ γιαουρτλού με γύρο ντονέρ, πίτες τραγανές και σάλτσα-δε δοκίμασα λόγω νηστείας, οι άλλοι δυο το βρήκαν καλό,1 σαλάτα με μαρούλι και παρμεζάνα δροσερή κλασσική,1 καλαμάρια τηγανητά καλούτσικα λίγο σκληρά,1 απάκι καλό(σύμφωνα με τη γνώμη των άλλων) ούτε απ αυτό δοκίμασα,1 ριζότο με γαρίδες και μελάνι σουπιάς, ωραίο αν και λίγο βαρύ για βράδυ,1 χταπόδι ψητό ψιλοαποτυχία λόγω του μπαλσάμικου που περιείχε από πάνω.

Γενικά στα περισσότερα πιάτα του κυριαρχεί το μπαλσάμικο και χαλάει κάπως τη γεύση.2 μισόκιλα λευκό κρασί και κέρασμα στο τέλος γιαουρτόπιτα με παγωτό βανίλια. Λογαριασμός μ αποδειξούλα 81ε. Θα ξαναπάω κυρίως για να δοκιμάσω την τεράστια ποικιλία σε μαγειρευτά και ψητά που έχει.

Μεζεδοπωλεία, Πετράλωνα

Την «ΚΑΠΠΑΡΗ» ήθελα κατά το παρελθόν να την επισκεφτώ. Ωστόσο, 1 – 2 φορές που επιχείρησα να καθίσω, χωρίς κράτηση, τραπέζι δεν υπήρχε ούτε για δείγμα, οπότε σε συνδυασμό και με τις αρκετά μέτριες κριτικές στο site δεν το ξαναεπιχείρησα. Το προηγούμενο Σάββατο, ωστόσο, ύστερα από πρόταση της παρέας και αφού προηγήθηκε η αναγκαία τηλεφωνική κράτηση, 6 άτομα βρεθήκαμε στον εσωτερικό χώρο της «ΚΑΠΠΑΡΗΣ»…

ΧΩΡΟΣ:
Η «ΚΑΠΠΑΡΗ» βρίσκεται στα άνω Πετράλωνα, στο τέλος ενός δρόμου που καταλήγει στην Πλατεία Μερκούρη. Το παρκάρισμα, στην ευρύτερη περιοχή, δεν θα σας δυσκολέψει ιδιαίτερα, σε κοντινή ωστόσο απόσταση υπάρχει και ο ηλεκτρικός.
Στην εξωτερική αυλή, η οποία ήταν αρκετά όμορφη και βρίσκεται ακριβώς στην είσοδο του μαγαζιού, δεν υπήρχε τραπέζι ελεύθερο. Η ατμόσφαιρα πάντως ήταν αρκετά παρεΐστικη και ευχάριστη, με μοναδικό αρνητικό την κοντινή απόσταση μεταξύ των τραπεζιών. Ο εσωτερικός χώρος, κάπως πιο άνετος, σχετικά μικρός, ήταν επίσης ΟΚ, χωρίς να έχει βέβαια κάτι ιδιαίτερο. Πεντακάθαρος, λιτή διακόσμηση, όμορφη ατμόσφαιρα, χωρίς «δυσάρεστες» οσμές από την κουζίνα. Μοναδικό αρνητικό το επιτρεπόμενο κάπνισμα εντός, δίχως ωστόσο να επιβαρύνεται αισθητά η ατμόσφαιρα του χώρου …

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Εδώ επίσης μείναμε ικανοποιημένοι. Αν εξαιρέσεις το εμφιαλωμένο νερό που προσγειώθηκε στο τραπέζι χωρίς να ερωτηθούμε, όλα κύλησαν μια χαρά. Γρήγορη εξυπηρέτηση, σχετικά φιλική και ευγενική, ταιριαστή με το ύφος του μαγαζιού, αποδειξούλα κανονικά κομμένη, πλούσιο κέρασμα στο τέλος (πολύ νόστιμη σοκολατόπιτα με παγωτό). Σε κάποιες ώρες αιχμής, μπορεί να προκλήθηκε κάποια ασυνεννοησία μεταξύ των σερβιτόρων και κάποιες μικροκαθυστερήσεις, σε λογικά πλαίσια ωστόσο.

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΦΑΓΗΤΟΥ:
Η παραγγελία των έξι ατόμων περιελάμβανε τα εξής:
- χωριάτικη με κάππαρη και κρίταμο (7,00 €)
Νόστιμο πιάτο, καλής ποιότητας ντομάτα, η ποσότητα νορμάλ, θα μπορούσε ίσως να είναι λίγο μεγαλύτερη.
- λαχανικά με ψητό χαλούμι (9,00 €)
Μεγαλύτερη ποσότητα σε σχέση με τη χωριάτικη, το χαλούμι καλοψημένο και αρκετό για να δοκιμάσουν όλοι. Μοναδικό αρνητικό οι πρασινάδες της σαλάτας, που μου άφηναν την εντύπωση ήταν δεν ήταν ιδιαίτερα φρεσκοκομμένες. Τέλος πάντων καταναλώθηκε ευχάριστα.
- κολοκυθοκεφτέδες (6,00 €).
Επίσης μεγαλούτσικη ποσότητα, νόστιμοι, δυστυχώς, κάπως παρατηγανισμένοι με αποτέλεσμα εξωτερικά να έχουν σκληρύνει και να αδικείται το τελικό αποτέλεσμα.
- ρεβυθοκεφτέδες (6,00 €).
Προσωπικά τους βρήκα πιο νόστιμους από τους κολοκυθοκεφτέδες και εδώ ωστόσο υπήρχε ένα προβληματάκι με το τηγάνισμα, σε μικρότερο βαθμό βέβαια.
Από κυρίως παραγγείλαμε:
- μπιφτέκι γεμιστό με γραβιέρα και λιαστή ντομάτα (9,00 €).
- ψαρονέφρι (2 * 9,50 €)
- φιλέτο κοτόπουλο (8,00 €)
- κοτόπουλο μαγειρεμένο με κάρυ και γιαούρτι (2 * 9,00 €)
Το δικό μου κυρίως ήταν το ψαρονέφρι, το οποίο ήταν πραγματικά πολύ νόστιμο. Ένα μεγάλο κομμάτι, χορταστικό, της ώρας, άριστα ψημένο, σερβιρισμένο με μπόλικες φρέσκες τηγανιτές πατάτες. Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Μοναδικό αρνητικό ήταν ότι και εδώ οι τηγανιτές πατάτες έπρεπε να απομακρυνθούν από το τηγάνι λίγο νωρίτερα, καθώς είχαν «αρπάξει» ελαφρώς. Φαίνεται το τηγάνισμα δεν είναι το δυνατό τους σημείο...

Από τα υπόλοιπα κυρίως δοκίμασα το γεμιστό μπιφτέκι, το οποίο βρήκα επίσης πολύ νόστιμο (άνετα θα το έπαιρνα σε επόμενη επίσκεψή μου). Κατά τα άλλα και το φιλέτο κοτόπουλο φαινόταν καλοψημένο και νόστιμο, αλλά και το κοτόπουλο με κάρυ καλομαγειρεμένο και προσεγμένο. Σε κάθε περίπτωση και οι έξι, τόσο από τη γεύση όσο και από την ποσότητα των κυρίως πιάτων, μείναμε απόλυτα ικανοποιημένοι.
Το γεύμα μας συνοδεύτηκε από 2 λίτρα ροζέ χύμα κρασί (12,00 €, δηλαδή 3,00 € το μισόλιτρο), αξιοπρεπέστατο, χωρίς δυσάρεστες παρενέργειες την επόμενη ημέρα και 1 κόκα κόλα 250 ml. (1,50 €).

ΣΧΕΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ-ΤΙΜΗΣ:
Για όλα τα παραπάνω, συν 3,00 € (6 * 0,50 €) κουβέρ και 1,50 € το εμφιαλωμένο νερό, ο τελικός λογαριασμός έφτασε στα 100 €, δηλαδή κάτι λιγότερο από 17 € κατ΄ άτομο. Μια ελαφρά μείωση των τιμών σίγουρα θα μπορούσε να γίνει (ιδίως στα ορεκτικά και τις σαλάτες), αλλά με τόσο κόσμο το βλέπω ψιλοδύσκολο.

Συμπέρασμα … Στην επίσκεψη μας στην «ΚΑΠΠΑΡΗ» δεν διαπιστώσαμε κάτι αρνητικό, σε αντίθεση με μεγάλο μέρος των χρηστών του ask4food. Και το φαγητό αρκετά νόστιμο ήταν (με εξαίρεση τις αστοχίες στο τηγάνισμα), και η εξυπηρέτηση γρήγορη και φιλική, πρόβλημα με την απόδειξη δεν υπήρχε, πλούσιο και νόστιμο κέρασμα στο τέλος και οι τιμές σχετικά καλές. Ίσως οι λοιποί φίλοι χρήστες να έπεσαν σε άσχημη ημέρα ή πάλι εγώ να έτυχε να βρεθώ στην «ΚΑΠΠΑΡΗ» σε βραδιά που όλα κύλησαν ομαλά και ωραία. Σίγουρα, πάντως, μιας και συχνάζω στην περιοχή θα την ξαναεπισκεφτώ, οπότε ενδεχομένως να επανέλθω με νέα κριτική … Μέχρι τότε συστήνεται ανεπιφύλακτα!

Μεζεδοπωλεία, Πετράλωνα

Έχουμε επισκεφθεί το συμπαθητικό αυτό μαγαζί στα Πετράλωνα δύο φορές μέσα στον Ιανουάριο του 2015 και έχουμε μείνει πολύ ικανοποιημένοι.

Το μαγαζί είναι σχετικά μικρό και το χειμώνα η αυλή του κλείνει με τέντα και καλύμματα προκειμένου να μεγαλώσει ο εσωτερικός χώρος. Υπάρχουν παρόλα αυτά δύο εξωτερικά τραπέζια για τους τολμηρούς. Τα τραπέζια στην αυλή, όπου κάτσαμε και τις δύο φορές που πήγαμε στο μαγαζί, βρίσκονται σε ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους με αποτέλεσμα να μην υπάρχει η πάκτωση που απαντάται σε αντίστοιχα μαγαζιά. Το σέρβις είναι ιδιαίτερα φιλικό, γρήγορο και εξυπηρετικό.

Κατά τις επισκέψεις μας έχουμε δοκιμάσει από τις σαλάτες: Ντάκο (νόστιμος με ωραίο παξιμάδι), Χωριάτικη με κάππαρη και φέτα (καλή αν και δεν είναι καλή η εποχή για τις ντομάτες), Πράσινη σαλάτα με αποξηραμένο σύκο, ανθότυρο και σως μπαλσάμικο σερβιρισμένη σε φωλιά (πολύ καλή αν και το τυρί ήταν μάλλον λίγο).

Από ορεκτικά έχουμε δοκιμάσει: Πατάτες τηγανιτές (στο χέρι, μεγάλη μερίδα, εξαιρετικές), τυροκαυτερή (επίσης μεγάλη μερίδα, από τις νοστιμότερες που έχω δοκιμάσει), Λουκάνικο αγριογούρουνο (πολύ νόστιμο αν και προσωπικά δεν μπορώ να διαπιστώσω διαφορά ανάμεσα σε "άγριο" και "ήμερο"), Μανούρι σε φύλλο με μέλι και σουσάμι (εξαιρετικό αν και σχετικά μικρό), Σαλιγκάρια στιφάδο (νόστιμα, πολύ καλή σάλτσα, καλή μερίδα), Ρεβίθια με παρμεζάνα και μπέικον (εξαιρετικό πιάτο), μανιτάρια πλευρώτους (σοταρισμένα, μικρή μερίδα, μάλλον αδιάφορα). Γενικά υπάρχει μεγάλη ποικιλία σε ορεκτικά για όλα τα γούστα, μοναδική ένσταση είτε θα έπρεπε μερικές από τις μερίδες να ήταν μεγαλύτερες είτε οι τιμές τους να ήταν μισό με ένα ευρώ κάτω.

Από κυρίως έχουμε δοκιμάσει: Χοιρινό με δαμάσκηνα (νόστιμο σερβίρεται με ρύζι), Αγριογούρουνο με κάστανο (δυστυχώς το πιάτο αυτό υπήρχε μόνο κατά το διάστημα των εορτών, εξαιρετικά νόστιμο), Κεμπάπ (απλά καλό, μεγάλη μερίδα, λίγο παραπάνω ψημένα από οτι έπρεπε κατά τη γνώμη μου, σερβίρονται με πατάτες, πίτα, γιαούρτι και ντομάτα/κρεμύδι), Μπιφτέκια με λιαστή ντομάτα (εξαιρετικά, σερβίρονται με πατάτες και πράσινη σαλάτα, μόνη ένσταση οτι είναι μόνο δύο και όχι πολύ μεγάλα), Μπριζόλα μοσχαρίσια (καλή αν και λίγο παραπάνω ψημένη από το medium που ζητήθηκε), Φιλέτο μοσχάρι (ικανοποιητικό), Ριζότο με ρόκα παρμεζάνα και μπέικον (πολύ νόστιμο, πολύ μεγάλη μερίδα).

Συνολικά τα κυρίως κυμαίνονται σε ικανοποιητικά και άνω επίπεδα, θεωρώ όμως οτι τα λιγότερο "κλασικά" πιάτα τους είναι καλύτερα από τα απλά πιάτα της ώρας. Τέλος το κρασί είναι καλό, ιδιαίτερα το ροζέ, ενώ σαν επιδόρπιο φέρνουνε κάτι σαν σοκολατόπιτα με παγωτό βανίλια/φράουλα και σιρόπι σοκολάτα σε αρκετά μεγάλη ποσότητα.

Ο λογαριασμός και τις δύο φορές βγήκε ανάμεσα σε 20 και 25 ευρώ το άτομο με κρασί, οι τιμές θα μπορούσαν να είναι ελαφρώς χαμηλότερες. Συνολικά προτείνω ανεπιφύλακτα το μαγαζί, ειδικά σε παρέες που θέλουνε κρασάκι και πολλά ορεκτικά στη μέση, τα οποία είναι και το δυνατό χαρτί του μαγαζιού.

Μεζεδοπωλεία, Πετράλωνα

στην Κάπαρη τρώω εδώ και πολλά χρόνια και έχω ζήσει τις καλές της εποχές. και τι εννοώ?

έχω δοκιμάσει σχεδόν όλα τα πιάτα του μαγαζιού και έχω καταλήξει στα αγαπημένα μου. Όποτε πάμε παραγγέλουμε σαλάτα με ψητό χαλούμι. Είναι ανάμικτα λαχανικά με κουκουνάρι, και σως με βαλσάμικο. Κάποτε λαχταρούσα να φάω αυτή τη σαλάτα, εδώ και ένα χρόνο περίπου πότε είναι όπως την ξέρω και την αγαπώ και πότε έτσι κι έτσι.

Επίσης παραγγέλνω ριζότο με μανιτάρια και μπέικον. Είναι πολύ καλό αλλά κάποια στιγμή είχα ζητήσει να μη μου βάλουν κρεμμύδι γιατί λόγο ριζότου δεν προλαβαίνει να ψηθεί καλά και με πείραζε. Μου εξήγησαν ότι ο σεφ δεν μπορεί να το αφαιρέσει γιατί είναι απο πριν μέσα στο ριζότο. και ρωτάω, πως γίνεται αυτό αφού για να σερβίρεις ριζότο πρέπει να το φτιάξεις εκείνη τη στιγμή...

Παραγγέλουμε επίσης μπριζόλα χοιρινή με πατάτες. Παλιά όπως την παραγγέλναμε έτσι και ερχόταν στο ψήσιμο, τώρα πια είναι πάντα καλοψημένη και ας την θέλουμε μέτρια. ΟΙ πατάτες όμως είναι πάντα θεϊκές. Χοντροκομμένες και φρέσκες.

Γενικά το φαγητό είναι καλό. Πολύ καλύτερο βέβαια ήταν παλιά αλλά εξακολουθεί και είναι ικανοποιητικό.
Το κακό είναι ότι έχουν πολύ καιρό να ανανεώσουν το κατάλογό τους λες και έχουν στερέψει απο συνταγές.

Αν πάτε να αποφύγετε να πάρετε το καπνιστό ψαρονέφρι γιατί είναι σαν να τρώτε ζαμπόν. ¨Ολα τα υπόλοιπα πιάτα ελεύθερα να τα δοκιμάσετε.
Η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή και όλοι οι σερβιτόροι είναι γρήγοροι και ευγενικοί.

Οι τιμές είναι τσιμπημένες. Ναι είναι τεράστιες οι μερίδες αλλά τα ορεκτικά έχουν σχεδόν την ίδια τιμή με τα κυρίως πράγμα που το θεωρώ απαράδεκτο. Εμείς πάμε πάντα δύο άτομα και δίνουμε 40€ με μία σαλάτα, 2 κυρίως και 1 αναψυκτικό.
Σκας ακόμα και με τη σαλάτα γιατί είναι τεράστια αλλά έχει κοντά στα 10€.

Ο χώρος είναι εξαιρετικός.

Συμπέρασμα: Πρέπει το μαγαζί να επιστρέψει στις καλές του εποχές και να ρίξει τις τιμές και να ανανεώσει λίγο το μενού αν θέλουν να συνεχίσουν οι θαμώνες του να το αγαπάνε γιατί σιγά σιγά λακίζουν. εγώ πχ είχα να πάω μήνες και πήγα πριν μία εβδομάδα και δεν τρελάθηκα.

Ιούλ
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0

Ακουγαμε για την Καππαρη απο διαφορα sites και τελικα αποφασισαμε να την επισκεφθουμε χθες το βραδυ.

Ο χωρος συμπαθητικος η αυλη δηλαδη αλλα μικρος και τα τραπεζια το ενα πανω στο αλλο. Τελος παντων φαινοταν παρεϊστικο μαγαζι με νεολαια. Οι σερβιτοροι εξυπηρετικοι, απλως ο χωρος ειναι τοσο στριμωγμενος που καθε φορα επεφταν πανω στις καρεκλες μας!

Ας παμε στο ψητο!!! Παραγγειλαμε μια χωριατικη με ξινομυζηθρα που ηρθε στεγνη απο ελαιολαδο!!! μια μπιφτεκια γεμιστα με τυρι και λιαστη ντοματα ψιλοανοστα!! μια μπριζολα αγριογουρουνου δηλαδη μαυρου χοιρου που εχω ξαναφαει στο χωριο Πραμαντα, η οποια ηρθε στεγνη και σε μερικα σημεια καρβουνισμενη μισο κιλο κοκκινο κρασι αδιαφορο αλλα οκ!!

Αυτο ομως που με τρελλανε ηταν οταν ζητησαμε ελαιολαδο για να βαλουμε στην σαλατα αυτο που μας φερανε ηταν σπορελαιο στο χρωμα του ελαιολαδου!!!! Ε οχι!!!
στο τελος το ειπα στον σερβιτορο να το μεταφερει στο αφεντικο του αλλα ειναι απαραδεκτο να μας περνουν για ΧΑΖΟΥΣ!!! Αυτο μας ξαναετυχε πριν ενα μηνα σε μια ταβερνα στην Μαγνησια!! ειναι κοροιδια!!

ΤΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ ΜΟΣΧΟΒΟΛΑΕΙ ΤΑ ΣΠΟΡΕΛΑΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΟΣΜΑ ΚΑΙ ΑΓΕΥΣΤΑ!! Απο αυτο και μονο καταλαβαινει κανεις το επιπεδο φαγητου. Οχι δεν θα ξαναπαμε!!!

Μεζεδοπωλεία, Πετράλωνα

Δυσκολο να βρεις τραπεζι Κυριακη μεσημερι, παρολα αυτα το καταφεραμε.

Ο χωρος συμπαθητικος.

Η εξυπηρετηση σχετικα καλη αν λαβει κανεις υποψιν του τον πολυ κοσμο που ειχε το μαγαζι.
Φαγητο:
- χωριάτικη με κάππαρη και κρίταμο ok
- κολοκυθοκεφτέδες καλα τηγανισμενοι τους ευχαριστηθηκαμε
- μπιφτέκι γεμιστό με γραβιέρα και λιαστή ντομάτα πολυ νοστιμο
- φιλέτο κοτόπουλο αρκετα καλο
-1/2 ροζε καλο

Συνολο λογαριασμου 35 ευρω

Οκ στην σχεση ποιοτητα-τιμη.

Θα ξαναπαω

Μεζεδοπωλεία, Πετράλωνα

Βρίσκεται στα άνω Πετράλωνα, με όμορφη εξωτερική αυλή.
Η εξυπηρέτηση σε πολύ καλό επίπεδο απλά επειδή ήταν ασφυκτικά γεμάτο υπήρχε μια μικρή καθυστέρηση.
Τα τραπέζια ήταν πολύ κοντά το ένα στο άλλο άλλα οκ.

Το φαγητό:

Χωριάτικη χορταστική
ένα ψαρονέφρι αρκετά κάλο
χοίρινο με δαμάσκηνα πολύ καλό
κρασί λευκό 1 κιλό οκ

Πληρώσαμε 32,50

Συμπέρασμα

Αξιοπρεπές φαγητό, σε ένα αξιοπρεπές περιβάλλον και καλό σέρβις.

Θα ξαναπάω

2013

Eχω φάει 3-4 φορές στο μαγαζί. Ποτέ δεν απογοητέυθηκα. Ομως επειδή είναι χοτ σποτ στην πλατεία, γίνεται σκοτωμός με αποτέλεσμα:

1. τα γκαρσόνια να τρέχουν αλλόφρονα

2. τα γκαρσόνια να μπερδεύονται και να φέρνουν άλλα αντί άλλων ή να ξεχνάνε παραγγελίες

3. μέσα στον πανικό, τα γκαρσόνια σου αφήνουν χρόνο για να διαβάσεις τον κατάλογο που θα αρκούσε για να διαβάσεις το Έγκλημα και Τιμωρία.

Όμως το λουκουμι χοιρινό κότσι θα σε αποζημιώσει. Μελωμένο, με την πετσουλα του, έλιωνε με το που πλησίαζες το πηρούνι, η καρδιά ενός μαρουλιού (για όσους θυμούνται την παλιά διαφήμιση του Ριο Μάρε) θα ήταν ένα πολύ βάρβαρο μέσο τεμαχισμού του, τόσο τρυφερό.... Νοστιμότατα και τα τραγανά κεφτεδάκια με χαλλούμι. Συμπαθητικές (και μεγάλες) σαλάτες και χύμα κρασί.

Aν το ψωμί ερχόταν και ελαφρώς φρυγανισμένο, ριγανάτο και σε 2-3 τύπους θα ήταν πολύ καλύτερα. Ο μέσα χώρος δε λέει κάτι, διεκπεραιωτικό τον λες, η αυλή είναι καλύτερη αλλά για να βρεις τραπέζι χλωμό το βλέπω τα ΣΚ τουλάχιστον.

Το εξαιρετικό γλυκό με παγωτό σιρόπι καραμέλλα και σοκαλατένιο μπισκότο ήταν επαρκέστατο για 4 άτομα και κερασμένο, όχι σαν σε κάτι άλλα μαγαζιά που σου πετάνε ένα fortune cookie (κινέζικο ή μη) κι έξω απ΄την πόρτα.

Τέλος, τα 13€/άτομο που δώσαμε 4 άτομα, τα λες σίγουρα value for money.