ΚΑΛΥΨΩ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Πεντέλης 41-43, Π. Φάληρο [Χάρτης]

Κλασική ταβέρνα - μεζεδοπωλείο με ειδίκευση στα ψητά κρέατα.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία, Π.Φάληρο

Στην ταβέρνα "Καλυψώ", στην περιοχή του Π. Φαλήρου, έχει τύχει να πάω αρκετές φορές και έχω γράψει κριτική και πριν από δύο χρόνια. Η πιο πρόσφατη επίσκεψή μας έγινε πριν από λίγες μέρες, Σάββατο βράδυ, παρέα οκτώ ατόμων. Πριν αποφασίσουμε να πάμε στην Καλυψώ, "ψηνόμασταν" για ψαρικά, πλην όμως ένας φίλος από την παρέα έθεσε βέτο, ότι δεν του αρέσουν τα θαλασσινά. Δεδομένου ότι η ώρα περνούσε (είχε φτάσει ήδη 22:30), αναζητούσαμε αξιόπιστη λύση στην περιοχή και ένας από τους κλασικούς κρεατοφάγους της παρέας πρότεινε να πάμε στην "Καλυψώ".

Μόλις φτάσαμε, μας περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη: Η ταβέρνα ήταν ασφυκτικά γεμάτη και πριν από μας περίμεναν άλλες δύο παρέες... Ήμασταν έτοιμοι να φύγουμε, όταν οι ευγενέστατοι υπεύθυνοι του εστιατορίου μας προσέγγισαν και μας ενημέρωσαν ότι επρόκειτο να αποχωρήσει στα επόμενα πέντε λεπτά μια παρέα οκτώ ατόμων που είχαν ήδη πληρώσει. Πράγματι, έτσι έγινε και με ταχύτατες κινήσεις οι σερβιτόροι ετοίμασαν το τραπέζι μας, αφού προηγουμένως είχαν εξυπηρετήσει και τις δύο άλλες παρέες που περίμεναν πριν από εμάς.

Γενικά, η εξυπηρέτηση είναι από τα δυνατά σημεία της ταβέρνας "Καλυψώ"! Αρκετό προσωπικό, άνθρωποι ευγενείς, γρήγοροι, να ανανεώνουν πολύ συχνά τις κανάτες με νερό βρύσης που σερβίρουν, να φέρνουν τα φαγητά με τη σωστή σειρά, να εκτελούν αμέσως τις συμπληρωματικές παραγγελίες, να προσφέρουν πλούσιο κέρασμα, όταν οι πελάτες ζητήσουν λογαριασμό. Μόνο "φάουλ" του καταστήματος ότι για την παραγγελία δίνουν στους πελάτες να σημειώσουν τα φαγητά σε ένα προτυπωμένο μπλοκάκι, στο οποίο όμως δεν αναφέρονται οι τιμές... Εκτιμώ ότι δεν είναι δύσκολο να συμπεριληφθούν οι τιμές, για να ξέρει βρε αδερφέ ο καθένας τι πρόκειται να πληρώσει και να κανονίσει την παραγγελία του...

Αντίθετα, ο χώρος δεν είναι από τα δυνατά σημεία της ταβέρνας... Γενικά, φανταστείτε αυτό που περιμένετε σε μια κλασική ελληνική ταβέρνα: Στριμωγμένα τραπεζοκαθίσματα, παλιομοδίτικη διακόσμηση... Η "Καλυψώ" εκτείνεται σε τρεις χώρους, τον εσωτερικό, με τέσσερα δωμάτια, τον στεγασμένο ημιυπαίθριο με καμιά δεκαπενταριά αρκετά μεγάλα τραπέζια και τον εξωτερικό, στο πεζοδρόμιο, που φυσικά λειτουργεί, όταν ο καιρός το επιτρέπει. Αν προσθέσει κάποιος, ότι στον εσωτερικό και στον ημιυπαίθριο χώρο δεν απαγορεύεται το κάπνισμα και ότι ο εξαερισμός δεν και τέλειος, συνθέτει το σκηνικό, στο οποίο βρεθήκαμε...

Καθώς η παρέα ήταν μεγάλη και πεινασμένη, παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε:
-Ανάμικτη σαλάτα, λάχανο-καρότο. Φρεσκοκομμένη και σε μεγάλη ποσότητα συνόδευσε με επιτυχία τα ψητά κρεατικά.

- Χωριάτικη σαλάτα, για τους δύο φίλους-λάτρεις της ντομάτας και της φέτας. Και αυτή επαρκέστατη σε ποσότητα, δεν με ενθουσίασε η γεύση της ντομάτας (δεν είναι και η εποχή της άλλωστε! ), νόστιμη η φέτα.

- Φλογέρες με τυρί και ζαμπόν: Απλά συμπαθητικές, όχι κάτι το ιδιαίτερο, δεν θα τις συνιστούσα.

- Τυροπιτάκια: Τηγανιτά με γέμιση φέτας, νόστιμα, αλλά με αρκετή λαδίλα. (Εδώ να σημειώσω ότι έχοντας υπόψη μου την κριτική του αγαπητού ΙΩΓΙΑΝΝΗ απέτρεψα την παρέα από το να παραγγείλει και άλλα τηγανιτά ορεκτικά, π. χ. κολοκυθάκια).

- Τζατζίκι: Νόστιμο, αρκετά ελαφρύ, καλό για τα γούστα μου.

- Πατάτες τηγανιτές: Συμπαθητικές, μάλλον σωστά τηγανισμένες. Τις παραγγείλαμε, γιατί είχαμε υπόψη μας ότι τα κρεατικά έρχονται σκέτα, δεν συνοδεύονται από γαρνιτούρα.

- Ψωμί ψημένο, ήρθε σε μεγάλες φέτες με λίγο λάδι, πραγματικά πολύ νόστιμο, άρεσε σε όλους μας.

- Μπιφτέκια από μοσχαρίσιο κιμά: Πολύ σωστά ψημένα, εύγευστα, με αρκετά μπαχαρικά στο μείγμα του κιμά, άφησαν γευστικά ικανοποιημένους όλους όσοι τα δοκιμάσαμε.

- Συκώτι μοσχαρίσιο: Τέλεια ψημένο, πολύ καλής ποιότητας, είναι το must του μαγαζιού, προτρέπω τους χρήστες του ask4food που θα βρεθούν στην "Καλυψώ" να το παραγγείλουν και πιστεύω ότι θα τους αποζημιώσει γευστικά!

- Λουκάνικο χωριάτικο: Μας φάνηκε κάπως βαρύ.

- Μπουκίτσες από κοτόπουλο: Σωστά ψημένες, το κρέας είχε ψηθεί καλά και παράλληλα, ήταν τρυφερό.

Όταν ζητήσαμε λογαριασμό, μας έφεραν γενναίο κέρασμα:
- Φρούτα, μήλα και μπανάνες.

- Λουκουμάδες με πραλίνα και λουκουμάδες με μέλι, φρεσκοτηγανισμένους και πολύ εύγευστους.

Το κόστος ανήλθε στα 15 ευρώ το άτομο, τιμή λογική και αναμενόμενη από όλα τα μέλη της παρέας, με βάση όσα καταναλώσαμε (δεν ανέφερα ότι ήπιαμε συμπαθητικό χύμα κόκκινο κρασάκι).

Γενική εντύπωση: Θετική! Στην "Καλυψώ" εκτιμώ ότι δεν θα βρει κάποιος εξαιρετικές γεύσεις, αλλά δεν θα απογοητευτεί κιόλας. Θα γευτεί ό, τι περιμένει από μια κλασική ελληνική ταβέρνα με κρεατικά, τίποτα περισσότερο, αλλά και τίποτα λιγότερο. Η εξυπηρέτηση είναι πολύ φιλική, οι τιμές λογικές, ο χώρος μέτριος. Εκτιμώ ότι είναι μια "τίμια" ταβέρνα... Από 'κει και πέρα αλήθεια είναι ότι προφανώς δεν θα ξεκινούσα από την άλλη άκρη της Αθήνας να πάω, αλλά, αν βρισκόμουν στην περιοχή, θα τη θεωρούσα μια αξιόπιστη λύση...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη George G..

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία, Π.Φάληρο

Καλυψω.... μια διαχρονικη αξια στην εστιαση του Φαληρου.... εγω τουλαχιστον το γνωριζω το μαγαζι αρκετα χρονια και εχω καθησει παμπολες φορες που το βρηκαμε σαν προχειρη κοντινη λυση για ησυχα απογευματα η ηρεμα βραδυα.

Βρεθηκαμε λοιπον για μια ακομα φορα καθημερινη αυτη την φορα απογευματοβραδο στο Καλυψω ενεκα οι επιθυμιες των συνδετημονων ηταν για κρεατοφαγια και μεζεδες γενικα οποτε η αποφαση ηταν ομοφωνη οτι το καλυψω ηταν το καταλληλοτερο μερος.

Απλα θα επισημανω οτι ασχετα αν το καλυψω φημιζεται ιδιαιτερα για τα ψητα του εγω εχω καταλυσει εκει και για τσιπουρακι με μεζεδες θαλλασσινων.

Φτανοντας στο μαγαζι και ανοιγοντας την εξωτερικη πορτα μπαινεις σε ενα αρκετα μεγαλο εως τεραστειο πλακοστρωτο κηπο με απειρα λουλουδια δεντρα πηγαδια και οτι αλλο μπορει να φανταστει να κατασκευασει κανεις σε εναν κηπο. Ως πρωτη εικονα που σου δινει το μαγαζι στον εξωτερικο χωρο και δεδομενου οτι ειναι 50 μετρα απο την λεωφορο Αμφιθεας και μεσα στο τσιμεντο ειναι πολυ καλη.

Σιγουρα ξεφευγεις και ηρεμεις εκτος αν πεσεις σε μια απο τις παμπολες μερες που το μαγαζι ειναι ταπα στον κοσμο οποτε η βαβουρα ειναι τετοια που σαφως προτιμας να φας ενα σαντουιτς πανω στην Αμφιθεας απο το να κατσεις στον κηπο.

Γενικα παντως το στολισμα του μαγαζιου δεν μπορεις να το πεις κιτς ουτε παραφορτωμενο οποτε ως ειπα δινει μια πολυ καλη εικονα.

Περνωντας στον εσωτερικο χωρο του μαγαζιου που εχει παντα πολυ λιγοτερο κοσμο ( τον χειμωνα ο κηπος ειναι κλειστος και θερμενεται επαρκως οποτε και αυτη την εποχη ολοι καθοντε εξω ) μπαινει σε ενα χωρο που θυμιζει κατι απο παλιο μεγαλο σπιτι.

Η μεγαλη αιθουσα μαζι με μια στο βαθος μικροτερη δινουν ενα καλο και ζεστο περιβαλλον που μπορεις ανετα να περασεις καλα χωρις να εχεις την πολες φορες απαραδεκτη βαβουρα του εξω. Τα τραπεζια αρκουντως μεγαλα ολα ακομα και των δυο ατομων ( που δεν νομιζω να εχει αν θυμαμαι καλα ) και σε αποσττασεις και εξω και μεσα αξιοπρεπεις που αφηνουν ανετο χωρο στους σερβιτορους και στον οποιον θελει να σηκωθιει να παει μια τουαλετα που λεει ο λογος στρωμενα ολα και τακτοποιημενα.

Γενικα σαν χωρος μπορει να μην δρεππει δαφνες πρωτοτυπιας, φαντασιας και γκλαμουριας αλλα σιγουρα ειναι ενα συνοικιακο περιποιημενο παστρικο μαγαζι.

Μολις μπαινεις στο μαγαζι δεδομενο το αμεσο ενδιαφερον να σε εξυπηρετησουν οι απειροι ( και το εννοω το απειροι σε αριθμο και οχι πειρα ) σερβιτοροι και βοηθοι. Μπορει το απειροι να φαινεται υπερβολη σε οσους ξερουν το μαγαζι αλλα η αμεσοτητα την ανταποκρισης σε καθε επιθυμια ειναι τοσο μεγαλη που ασχετα με τον αριθμο των σερβιτορων εσυ θεωρεις οτι ειναι ενας για καθε τραπεζι.
Θα σε παρουν απο την εισοδο θα σε οδηγησουν σε τραπεζι θα σου βρουν τραπεζι θα σου εξηγησουν φαγητα θα ειναι εκει σε καθε νευμα σου θα παρουν αμεσα πισω κατι που θα παραπονεθεις οτι δεν ειναι καλο και θα κανουν ολα οσα ελπιζεις να βρεις σε ενα μαγαζι αλλα ποτε δεν βρισκεις.

Σε αυτο μπορει να βοηθαει οτι δεν καθοντε πανω απο το κεφαλι σου για την παραγγελεια αλλα σου αφηνουν ενα πληρες μπλοκ με οτι εχει το μαγαζι που σημειωνεις εσυ οτι θελεις σε οση ποσοτητα θελεις.

Αν σε αυτο το μπλοκ ειχε και τιμες ( που δεν ξερω κατα ποσο αυτο ειναι εφικτο ) θα ηταν το τελιο μαγαζι για να ξερεις ακριβως τι περνεις και ποσο θα πληρωσεις.

Ας παμε τωρα στο αδυνατο σημειο του μαγαζιου, και το λεω με πασα γνωση διοτι οπως προειπα εχω παει παρα πολλες φορες.

Στο Καλυψω δεν θα πας ποτε για να εντυπωσιασεις μια παρεα η για να κανεις ενα περιοπτο γκουρμε γευμα..... θα πας απλα οταν μαζευτει η παρεα και πεσει η απορια " που παμε τωρα " ?..... Αυτη ειναι η ωρα του Καλυψω. Σιγουρη λυση ανεκτο φαγητο τις περισσοτερες φορες και πολυ καλο σερβις σε λογικες τιμες.
Ειδικα αν εισαι της περιοχης ειναι πολυ ενδεδειγμενη λυση.

Για πρωτα πιατα πηραμε

Μια σαλατα χωριατικη πολυ επαρκης και πολυ νοστιμη ασχετου που δεν ειναι η εποχη της ντοιματας οποτε εχει μια γευση αχυρενια. Σε μεγαλη ποσοτητα και η φετα και το λαδι δεν φανηκε να λειπει. Ας πουμε 3/4 για την χωριατικη

Επισης μια αναμικτη σαλατα λαχανο καροτο που ηθελαν καποιοι στην παρεα..... Απλα λαχανο καροτο.... δεν ειχα και την απαιτηση σκορδου η οποιου αλλου μυρωδικου αλλωστε. Ας πουμε κι εδω ενα 3/4

Δυο λουκανικα χωριατικα κι αυτα πολυ επαρκη σε ποσοτητα ενεκα μεγαλα λουκανικα και καλα ψημενα αλλα μαλλον δεν ειχε επιλεγει το σωστο λουκανικο για να δωσει καποια γευση και καποια ενταση. Σερβιρισμενα παντως με λιγο μουσταρδα ηταν ευχαριστα στην γευση. Ας πουμε ενα 2/4 για τα λουκανικοειδη

Μια μεριδα κολοκυθακια τηγανητα απλα αψογα και ειναι η αποδειξη οτι το μαγαζι ειναι ψητοπωλειο εστω και απο τα κολοκυθακια μονο που ηταν τοσο τραγανα και καναν μια μιξη με το τζατζικι αψογη...... τελεια απλα. Αν και το κουρκουτι ηταν σε υπερβαλουσα ποσοτητα. Εδω επαξια 4/4

επισης τεσσαρι θα παρουν και οι κολοκυθοκεφτεδες που σερβιρει το μαγαζι που παρ'οτι ειναι ενα πιατο που εμενα δεν μοπυ αρεσει ιδιαιτερα οι φαν της ποαρεας το θεωρησαν εξαιρετικο τραγανο και πολυ καλοτηγανισμενο οποτε 4/4

Μια μεριδα τυροπιτακια που αυτα ηταν οντως νοιστιμα και ειναι ενα πιατο που το θυμσαι και το περνεις οποτε πας αν και καποιες φορες τα εχουν παρατηγανισμενα και πλεουν στην λαδιλα. Την συγκεκριμενη φοιρα παντως ηταν αψογα τηγανισμενα και τραγανα και κανενας δεν παραπονεθηκε. Δεν ξερω αν ειναι ετοιμα η τα φιαχνουν στο Καλυψω αλλα σαφως ειναι απο τα καλυττερα πιατα του. Συγκριτικα με τα αλλα σαφως ειναι ενας μεζες που μπορει να παρει 4/4

Ενα τζατζικι που σαφως θα μπορουσε να ειναι πιο πικαντικο και δεν μπορει να παρει πανω απο 2/4

Μια τυροκαυτερη που ισως με λιγη ενταση παραπανω να μπορουσε να γραψει και ιστορια στο μενου του μαγαζιου αλλα δεν το εκανε και γι αυτο θα παρει 3/4

Ερχμαστε στο συκωτι που ειναι οντως πολυ μεγαλη μεριδα αλλα την συγκεκριμενη μερα το ειχαν παραψησει και ειχε σολιασει ελαφρως οποτε μπορουσες να απολαυσεις μονο το μεσον της μεριδας μιας και οι ακρες ειχαν παραδωσει πνευμα εις Κυριον.2/4

Δυο μπιφτεκια μοσχαρισια ας ποουμε καλα αφρατα αλλα οχι παρα πολυ γευστικα που σαφως δεν ειναι το μπιφτεκι που θα σε χαρακτηρισει σαν μαγαζι. Σαφως οι πατατες ηταν πολυ καλυτερες απο το μπιφτεκι. Επιοικως 2/4

Αν καποιος μελετησει το συνολο της παραγγελειας θα δει οτι ο μεσος ορος μπορει να ειναι διαφορετικος απο το 2/4 που εχω βαλει συνολικα στην γενικη αξιολογηση. Απλα θα πω οτι οτι η αξιολογηση των φαγητων ειναι κατα μοναδα ενω η συνολικη αξιολογηση αναφερεται σε συγκριση με αλλα εστιατορια και εκει δεν μπορεις να πεις οτι εφαγες κατι ιδιαιτερο. Απλη διεκπεραιωση τα φαγητα

Η τιμη ηταν κατι λιγοτερο απο 18 ευρω το ατομο μια τιμη αξιοπρεπεστατη γι αυτα τα οποια σερβιρει το μαγαζι και δεδομενων και των υπεροχων ομολογουμενως λουκουμαδων με μελι και σοκολατα που σε κερναει στο τελος.

Γενικη αισθηση του μαγαζιου ειναι παρα πολυ καλη και σαφως προτεινεται ασχετα με ολα τα γραφομενα και αναφερομενα. Ενα μαγαζι που σεβεται τον πελατη και ακομα και στο φαγητο καταβαλει την μεγιστη προσπαθεια για να ειναι ολα καλα.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία, Π.Φάληρο

Επίσκεψη στο Καλυψώ. Αρχικό καλό σημάδι ήταν το ότι πήγαμε καθημερινή και μάλιστα αργά το βράδυ και το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο. Αν και μετά, απ’ ότι καταλάβαμε ίσως κάποια παρέα ή μικρή εταιρία να έκοβε πίτα. Με τη μία παίρνεις γραμμή (κάτι από τον χώρο, κάτι από τους θαμώνες, κάτι από τη μουσική) ότι το target group τους είναι στο πιο λαϊκό. Κάτι που σε καμιά περίπτωση δεν το λέω σαν αρνητικό.

Προτιμώ αυτά τα μέρη γιατί όπως έχω ξαναπεί είμαι πρακτικός τύπος και αυτό που μ ενδιαφέρει είναι να φάω καλά κάπου.

Για τον χώρο τώρα. Παρ’ όλο που σου έβγαζαν μία σύγχυση όλα αυτά τα αποκριάτικα πολύχρωμα στολίδια, οι ορχιδέες, τα κυκλάμινα, οι φοίνικες και τα δέντρα (μάλλον το καλοκαίρι θα ανοίγει ο χώρος), τελικά το αποτέλεσμα ήταν- παραδόξως- γλυκό και ευχάριστο. Δεν έχω ξαναδεί ποτέ στη ζωή μου τόσες πολλές ορχιδέες σε εστιατόριο. Δεν μιλάμε για δύο- τρεις. Δεν μιλάμε για καμιά δεκαριά. Όοοοοχι! Μιλάμε για δεκάδες ορχιδέες, όλων των αποχρώσεων και στυλ, τοποθετημένες παντού!!!!!!! Και μάλιστα όλες σε ανθοφορία. Λογικά τις κρατάνε για όσο αντέξουν τα άνθη τους και μετά τις αντικαθιστούν. Μάλλον εμείς πετύχαμε στη φάση που είχε έρθει η νέα φουρνιά! Έχω να δω τόσες πολλές ορχιδέες από τον Βοτανικό κήπο του Μονάχου, στην σχετική τους πτέρυγα.

Τα μπάνια τους καθαρά και περιποιημένα και μάλιστα αν σκεφτείς ότι ήδη είχαν περάσει ορδές από πελάτες, αυτό ήταν στα πολύ θετικά τους. Τσαχπίνικη πινελιά που με έκανε να χαμογελάσω, το ροζ γυναικείο αποσμητικό σπρέι για ελεύθερη χρήση από τις πελάτισες. Ευγενική χορηγία του Καλυψώ για τις επισκέπτριές του που μετά από ένα γερό τσιμπούσι, θέλουν να συνεχίσουν το βράδυ τους και να νιώθουν αυτοπεποίθηση και σίγουρες για τον εαυτό τους!

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Πολλά και σε συνεχή κίνηση γκαρσόνια, ήταν πάντα δίπλα σου για να σε εξυπηρετήσουν. Όλα ήρθαν στην ώρα τους και με χαμόγελο.

Ξεκινήσαμε με φρυγανισμένες φέτες ψωμιού και λάδι. Όπως θα αναφέρω και παρακάτω, το λάδι ήταν ο πρωταθλητής σε εμφανίσεις εκείνο το βράδυ!

Από ορεκτικά πήραμε ότι είδαμε σε τυροκαταστάσεις. Κάτι μπαστουνάκια με γέμιση τυρί και μια λωρίδα από πιπεριά φλωρίνης από πάνω, τηγανητά τρίγωνα με γέμιση τυρί (που αν είχαν λίγο μέλι θα ήταν πολύ πιο συμπαθητικά) και κάποιο άλλο είδος φλογέρας με τυρί.

Επίσης πήραμε ότι είχαν σε κολοκυθάκι. Και κολοκυθοκεφτέδες και κολοκυθάκια τηγανητά. Οι κολοκυθοκεφτέδες ήταν άψογοι. Από τους πιο νόστιμους που έχω δοκιμάσει. Τραγανοί εξωτερικά, πλούσιοι και τρυφεροί εσωτερικά. Είχαν και το τυράκι τους και ισορροπούσαν σε γεύση και αλμυρότητα.

Τα τηγανητά κολοκυθάκια, αν και φαινότανε μεγάλη μερίδα, κατ’ ουσία ήταν 6-7 φέτες κολοκυθάκια με σούπερ φουσκωμένο από το τηγάνισμα κουρκούτι.

Τηγανητές πατάτες, δικές τους αλλά απίστευτα λιπαρές. Είχαν μία εμφάνιση σαν να τις είχαν πετάξει άτσαλα σε ένα πιάτο (και μάλιστα σε όχι ικανοποιητική ποσότητα) και σου άφηναν την αίσθηση ότι είχαν τηγανιστεί από πολύ πιο νωρίς και τις είχαν ξαναζεστάνει. Δεν ήταν όχι τραγανιστές, αλλά μαλακές (το γνωστό σε όλους μας «παπαριασμένες»).
Όλα τα τηγανητά τους πιάτα ήταν μέσα στη λαδίλα. Έβλεπες τον πάτο από το πιάτο και σε έπιανε απελπισία…

Επίσης, όλα ήταν τηγανισμένα μέσα σε ζύμη, είχε χρησιμοποιηθεί προφανώς το ίδιο κουρκούτι. Είχαν την ίδια εμφάνιση και –δυστυχώς- σχεδόν την ίδια γεύση. Επίσης η μεγάλη αστοχία ήταν ότι αν και ήταν ψημένα εξωτερικά, το εσωτερικό τους ήταν σχεδόν ωμό (κολοκυθάκι) ή άλιωτο (τυρί). Μάλλον τα βάζουν σε πολύ δυνατή φωτιά και για λίγο.

Τα πρώτα συμπλήρωσε μία σαλάτα με λάχανο, καρότο, μαρούλι, κρεμμυδάκι και μερικές ελίτσες. Δυστυχώς επίσης εντελώς επίπεδη και αδιάφορη.

Ό,τι πήραμε από ορεκτικό ήταν απλώς διεκπεραιωτικό (εκτός από τους κολοκυθοκεφτέδες) και σου έδιναν την αίσθηση του τυποποιημένου και ετοιματζίδικου.

Κι έρχομαι τώρα στο κυρίως θέμα. Στη ψητό! Στα κρέατά τους για τα οποία φημίζονται. Πήραμε ποικιλίες κρεατικών. Ήρθαν μερικές γεμάτες πιατέλες. Είχαν μπουκίτσες από κοτόπουλο, μπιφτέκια (αν και μάλλον και σε γεύση και σε υφή παρέπεμπαν σε κεμπάπ), κάποιες άλλες μπουκίτσες που μας έβαλαν σε κουβέντες για το αν ήταν χοιρινό ή μοσχάρι κι από ένα μεγάλο κομμάτι ψαρονέφρι. Όλα αξιοπρεπέστατα αλλά κανένα από αυτά δεν με ενθουσίασε. Κανένα από τα κρέατά τους δεν το βρήκα ούτε πολύ τρυφερό ούτε αριστοτεχνικά ψημένο.

Προέρχομαι από οικογένεια ψηστάδων και έχω ψηλά στάνταρ στο τι περιμένω και τι θα ήθελα να φάω. Η σχάρα, όσο απλή κι αν φαίνεται σαν διαδικασία ψησίματος, τόσο τέχνη πρέπει να έχει ο ψήστης για να μη στεγνώσει το κρέας του. Θα ήμουν άδικος να πω ότι ήταν στεγνά τα κρέατά τους, αλλά σίγουρα δεν πήγαιναν κι ένα βήμα παραπάνω που θα σε έκαναν να τα ξεχωρίσεις και λατρέψεις. Σύντομη η ανάμνηση από ό,τι δοκίμασα εκεί θα θαφτεί στα μονοπάτια της μνήμης μου μαζί με άλλα πολλά που ούτε χρειάζεται ούτε θα ήθελα να ανασύρω…

Στο τέλος ήρθε πλούσιο κέρασμα. Πιάτα με φρούτα (μπανάνα και μήλο), χαλβάς σιμιγδαλένιος με κανέλα και λουκουμάδες (με μέλι και με σοκολάτα). Όλα αυτά σε επαρκέστατη ποσότητα για να κλείσει γλυκά (σχεδόν λιγωτικά) το γεύμα.

Με τόση ζάχαρη και τηγάνι, καλύτερα να αποφευχθεί το όποιο check up εξετάσεων για τουλάχιστον 10 ημέρες!

Γενική εικόνα. Τα ορεκτικά τους δεν με ικανοποίησαν και τα κυρίως δεν με ενθουσίασαν. Για να είμαι ειλικρινής, έκανα δύο μέρες να συνεφέρω το στομάχι μου από την αίσθηση λιπαρότητας. Σε αυτό ίσως ευθυνόμαστε κι εμείς που πήραμε ότι υπήρχε σε τηγάνι… Παρόλα αυτά, ίσως ξαναπάω (αν μου δοθεί με κάποιο τρόπο η ευκαιρία και χωρίς να το επιδιώξω…) για να του δώσω μία ακόμα ευκαιρία γιατί έχω την εντύπωση ότι ίσως ήταν μία άτυχη βραδιά. Όταν θα ξαναπεράσω το κατώφλι τους, θα αποφύγω ότι έχει σε σχέση με το τηγάνι για τα ορεκτικά τους και θα ελπίζω για κάτι πιο πετυχημένα ψημένο στα κρέατά τους.
Όμως η κριτική μου έχει να κάνει με την συγκεκριμένη επίσκεψη η οποία μάλλον δεν στέφτηκε από επιτυχία…

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία, Π.Φάληρο

Βρεθήκαμε στην ΚΑΛΥΨΩ μεσημέρι Σαββάτου, 15/11/14, 4 άτομα χωρίς κράτηση. Η πρώτη σκέψη που μου ήρθε στο μυαλό όταν είδα το χώρο, ήταν ότι έχουμε να κάνουμε με μία κλασσική οικογενειακή ταβέρνα. Και όντως τα πράγματα κάπως έτσι εξελίχθηκαν.

Ο χώρος υποθέτω πως έχει δημιουργηθεί εδώ και αρκετά χρόνια, αλλά όλα όσα παρατήρησα ήταν πολύ προσεγμένα, ενώ μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση τα στιβαρά ξύλινα τραπέζια. Στα πολύ θετικά, επίσης, θα πρέπει να καταχωρηθεί η ύπαρξη ξεχωριστού χώρου για τους καπνίζοντες, όπως και οι ωραίες επιλογές στη μουσική!

Η εξυπηρέτηση είναι γρήγορη, ευγενική και φιλική. Σημαντικό μειονέκτημα στο πακέτο του σέρβις αποτελεί το γεγονός ότι δεν υπάρχει κατάλογος με τα πιάτα και την τιμή τους, αλλά ένα «παραγγελιόχαρτο» στο οποίο σημειώνεις – τικάρεις τα πιάτα που επιθυμείς.

Εμείς επιλέξαμε χωριάτικη σαλάτα, κεφαλοτύρι σαγανάκι, κολοκυθοκεφτέδες, τζατζίκι, λουκάνικο χωριάτικο, πανσέτες, ψαρονέφρι και κεφτεδάκια. Χωρίς κάτι από τα παραπάνω να είναι εξαιρετικό, όλα ήταν περιποιημένα και νόστιμα, τα δε κρέατα πολύ ωραία ψημένα στα κάρβουνα.

Επίσης, πήραμε μισό κιλό λευκό κρασί χύμα κι ένα αναψυκτικό. Το νερό ήρθε σε κανάτα.

Στο τέλος, μας κέρασαν λουκουμάδες, πολύ νόστιμους, με μέλι και με σοκολάτα, φρούτα, καθώς και σιμιγδαλένιο χαλβά.

Για όλα τα παραπάνω, η απόδειξη ήρθε στα €56,00. Το συνιστώ λοιπόν για μία ωραία, ήρεμη και χωρίς εκπλήξεις οικογενειακή ή «παρεΐστικη» έξοδο για φαγητό.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία, Π.Φάληρο

Καλυψω. Ταβερνα κρεατικων στο π φαληρο πισω απτο ΡΕΑ.
Ευκολη προσβαση κ παρκιν απλετο στους γυρω δρομους.

Χωρος μισος "εξωτερικος" με χαμηλα φυτα να προσφερουν καλυψη απτο πεζοδρομιο κ ο υπολοιπος εσωτερικος με "βαρυα" διακοσμηση πετρας κ ξυλου.

Το μενου ειναι σχεδον πανομοιοτυπο της μυρτιας αν πατε στη δευτερη ξερετε τι να περιμενετε κ στην καλυψω. Απο τα μπλοκακια κ το ψωμι μεχρι τις μεριδες κ την τιμη.
Δεν εχω καποια διαφορα να αναφερω, σωστη ποιοτητα, καλο ψησιμο, ικανοποιητικες μεριδες που χορταινουν το ματι. Φημες λενε οτι ειναι συγγενικα προσωπα οι ιδιοκτητες εκατερωθεν. Δεν γνωριζω. Αυτο που ξερω ειναι οτι αξιζει την επισκεψη σας αν βρεθειτε προς τα κει κ θελετε να φατε κρεατικο σε ανοιχτο χωρο, πχ το καλοκαιρι.

Το σερβις τυπικο κ σωστο.

κερασμα λουκουμαδες μερεντα μελι η χαλβας κλασσικα.

Τιμη κανα 15αρι-19αρι με οτι πιειτε μεσα.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία, Π.Φάληρο

Ως αγαπημένη μου συνήθεια, Κυριακή μεσημέρι ψάχνουμε ένα όμορφο μέρος για να απολαύσουμε το φαγητό μας και να ξεχαστούμε από τη ρουτίνα της εβδομάδας που έρχεται. Επειδή η Κυριακή είναι η μοναδική ημέρα που είμαι εντελώς ξένοιαστη, θέλω το μέρος που θα επισκεφτώ να το ευχαριστιέμαι από κάθε άποψη, γι αυτό πάντα καθοδηγούμαι από το αγαπημένο μου ask, που σχεδόν ποτέ δεν κάνει λάθος!

Αυτή τη φορά, επειδή συναντήσαμε έναν φίλο κοντά στην περιοχή, μας παρότρυνε να επισκεφθούμε την Καλυψώ, εκθειάζοντας το φαγητό και τονίζοντας μας ποια πράγματα έπρεπε να παραγγείλουμε, γιατί ήταν must. Αφού το τσέκαρα στο ask, ήξερα πως δεν έπρεπε να περιμένω και πολλά, αλλά λέω, δε βαριέσαι, ας δοκιμάσουμε.

To μέρος ήταν κατακλυσμένο από κόσμο, κυρίως από οικογένειες και τεράστιες παρέες που αποτελούνταν από παππούδες μέχρι δισέγγονα. Ένας πολύ περιποιημένος και ευγενικός κύριος, μας εξυπηρέτησε σχεδόν αμέσως και μας οδήγησε σε ένα άνετο τραπέζι.

Στο τραπέζι προσγειώθηκε ένα στυλό και ένα μπλοκάκι που περιλάμβανε μια λίστα με το φαγητό που καλούμασταν να διαλέξουμε. Πρώτο αρνητικό, πουθενά δεν αναγραφόταν οι τιμές των φαγητών. Στη συνέχεια μας έφεραν νερό σε κανατούλα, το ψωμί έπρεπε να το μαρκάρουμε στη λίστα για να μας σερβιριστεί. Παραγγείλαμε τα κλασσικά πράγματα που παραγγέλνεις σε ένα τέτοιου είδους μαγαζί. Πατάτες τηγανητές, τζατζίκι, κολοκυθοκεφτέδες, τηγανόψωμο, λουκάνικο και μία μπριζόλα μοσχαρίσια γάλακτος, την οποία μας πρότεινε ο σερβιτόρος, ως ζουμερή και νοστιμότατη.

Δεύτερο και πιο σημαντικό κατά τη γνώμη μου αρνητικό: Μέσα σε 2 λεπτά είχαν προσγειωθεί στο τραπέζι, πρώτα το λουκάνικο, η μερίδα πατάτες, το τζατζίκι, το ψωμί και οι κολοκυθοκεφτέδες. Γι' αυτό και μόνο τον λόγο, κόβω μια ντοματούλα από την εξυπηρέτηση.

Πραγματικά, είναι ότι χειρότερο μπορείς να μου κάνεις όταν βγαίνω έξω για φαγητό. Αρχικά με αγχώνει, νιώθω λες και πρέπει να φάω γρήγορα και να φύγω, και το κυριότερο, δεν μπορώ με τίποτα να απολαύσω και να ευχαριστηθώ το φαγητό μου κατ' αυτόν τον τρόπο, όσο καλό και να είναι.
Ξ
εκινήσαμε λοιπόν, από το ψωμάκι, 2 μεγάλες φέτες ψημένες με λάδι, μετρημένες δηλαδή. Σημειώνω, πως αυτό το πράγμα, μπορώ να το φάω σκέτο και να είμαι και ευχαριστημένη, γι αυτό μου τη χάλασε κάπως που διαπίστωσα πως μόνο μια φέτα ψωμιού μου αντιστοιχεί.

Το τζατζίκι και οι φρέσκιες πατατούλες, ήταν μια χαρά ικανοποιητικά, οι κολοκυθοκεφτέδες τίποτα το ιδιαίτερο, το λουκάνικο νοστιμότατο.

Στα επόμενα τρία λεπτά ήρθε και το τηγανόψωμο με την μπριζόλα. Τι να πω γι αυτά τα δύο πιάτα. Το τηγανόψωμο, ήταν σίγουρα κατεψυγμένο και πέρασε μια βόλτα από ένα κουρασμένο (για υπερκόπωση μιλάμε) λάδι. Καμία νοστιμιά. Έφαγα ένα κομματάκι, κι αυτό γιατί πεινούσα. Και τώρα η μεγαλύτερη αποτυχία του γεύματος. Αυτή η μπριζόλα, δεν ξέρω καν αν ήταν όντως μοσχαρίσια, ήταν σαν λάστιχο, πολύ λιπαρή και με πολύ κακή γεύση. Μια μπουκιά έφαγα και την παραχώρησα στον συνοδό μου, ο οποίος την έφαγε λόγω πείνας.

Αφού τελειώσαμε, σχετικά γρήγορα, ο σερβιτόρος, πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός, μας μάζεψε τα πιάτα και μας ρώτησε αν θέλουμε λουκουμάδες με σοκολάτα ή μέλι. Διαλέξαμε τη σοκολάτα και σε λίγο είχαμε μπροστά μας, καθαρισμένα μια μπανάνα, ένα μήλο και ένα πιάτο με λουκουμάδες περιχυμένους με μπόλικη μερέντα. Μου θύμισαν αυτούς που έτρωγα στο λούνα παρκ όταν ήμουν μικρή και τους ευχαριστήθηκα αρκετά.

Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό, περίμενα πως δεν θα λάβουμε απόδειξη, αλλά έκανα λάθος. Όλα αυτά μαζί με μία μπυρίτσα, κόστισαν 40 ευρώ. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να πληρώσω τόσα χρήματα και παραπάνω, αν ευχαριστηθώ το φαγητό και περάσω όμορφα στο χώρο που βρίσκομαι.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία, Π.Φάληρο

Επισκεψη στο Καλυψω μια καθημερινη βραδυ παρεα πεντε ατομων! Περναμε συχνα απο το μαγαζι και παντα εχει κοσμο, ομως ποτε δεν τυχαινε να το επισκεφθουμε.

Αρχικα ο χωρος σε παραπεμπει σε κλασικη ταβερνα, τα πολλα φωτακια τα λουλουδια ειναι γενικα πολλα και με την κιτρινη αποχρωση του φωτισμου ειναι απιστευτα κουραστικα. Η εξυπηρετιση απο το σερβις πολυ καλη και γρηγορη! Μεγαλο μειονεκτιμα τα παραγγελιοχαρτα πανω στο τραπεζι οπου σημειωνεις απο τα τυπομενα πιατα πια θελεις... ουτε τιμες ουτε τιποτα... εσυ και το χαρτι.
Το ψωμι....5φετες περασμενες στην σχαρα λαδοριγανη, για σαλατα επιλεξαμε χωριατικη, καλη ποσοτητα, ντοματοκεφτεδες και κολοκυθοκεφτεδες τιποτα το ιδιαιτερο γευστικα, η τυροκαυτερη ισως η χειροτερη που εχω φαει, τα χορτα ηταν τουλαχιστον δυο ημερων.

Παμε στα κυριως τωρα... Πρωτη φορα βλεπω κυριως χωρις την παραμικρη γαρνιτουρα να το συνοδευει.... γεμιστο μπιφτεκι λοιπον καλο, μοσχαρισια μπριζολα αντι για medium well... ηταν καλοψημενη και με περισσοτερο λιπος αποσο γνωριζω οτι εχουν οι μοσχαρισιες, τελος μοσχαρισιο συκωτι, γευστικοτατο και ψημενο οπως επρεπε, το μονο πιατο που αξιζε. Τελος πηραμε κρασακι.

Γι' αυτα πληρωσαμε 72ευρω... οι λουκουμαδες στο τελος και τα φρουτα ηταν οτι επρεπε. Τελος η απόδειξη ήρθε αφού πληρώσαμε, ήρθαν και τα ρέστα και αναγκαστήκαμε να την ζητήσουμε. Value for money καθολου καλο... δεν θα ξαναπηγαινα εκτος και αν δεν εχω αλλη επιλογη.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία, Π.Φάληρο

Λιγο πριν τα Χριστούγεννα 3 ατομα πηγαμε στο εν λογω μαγαζι το οποιο νομιζω πληρει τον τιτλο του σαν κλασσικη οικογενειακη ταβερνα.

Αρκετο προσωπικο και ευγενικο που ασχολούνται με τους πελατες σε πολύ ικανοποιητικο βαθμο. Μου εκανε καλη εντυπωση το γεγονος ότι υπηρχε χωρος μη καπνιζόντων [ελπιζω να ισχυει και όταν είναι πολύ γεματο το μαγαζι].

Παραγγείλαμε αναμεικτη σαλατα, λουκανικο [νοστιμο και ζουμερο] σαγανακι τυριου, κολοκυθοκεφτεδες, 2 χοιρινες και μια μοσχαρισια μπιζολα νοστιμες και καλοψημένες, μισο κιλο κρασι και μια κοκα κολα.

Στο τελος μας προσφεραν φρουτα και λουκουμάδες με μελι και σοκολατα και πληρωσαμε 54 ευρω. Νομιζω ότι σε γενικες γραμμες είναι μια καλη επιλογή για να φας απλα, με την παρεα σου. Για οσους ξερουν θυμιζει την Μυρτια στη Ν. Σμυρνη όχι ως προς το χωρο αλλα ως προς το γενικο μενου.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία, Π.Φάληρο

Παραφράζοντας τη γνωστή ρήση του Βολτέρου περί θεού, η περίπτωση της "Καλυψώς" θα μπορούσε να πηγαίνει ως εξής: "ακόμα και αν δεν υπήρχε μια κατηγορία, θα έπρεπε να την εφεύρουμε". Ευτυχώς, βέβαια, κατηγορία για να την κατατάξουμε υπάρχει, απλά θα πρέπει να την αναζητήσουμε στις ασπρόμαυρες ελληνικές ταινίες: η "Καλυψω" είναι μια "κοσμική ταβέρνα" απλά σκεφτείτε την χωρίς τον Ζαμπέτα να παίζει μπουζούκι.

Ναι, τώρα που το γράφω, και μετά από τόσες επισκέψεις, αυτός ο παροπλισμένος όρος μου φαίνεται ο πιο ταιριαστός. Διότι έτσι όπως είναι στημένο το μαγαζί δεν παραπέμπει ούτε σε καθαρόαιμη ταβέρνα αλλά ούτε και σε εστιατόριο. Η δε διάθεση του χώρου για κοινωνικές εκδηλώσεις (aka γάμους - βαφτίσια), ενισχύει ακόμα περισσότερο αυτή την αίσθηση.

Γεωγραφικά θα βρεθείτε σε έναν αδιάφορο δρόμο, παράλληλο της Συγγρού κοντά σε αντιπροσωπείες αυτοκινήτων. Το πάρκινγκ, λογικά, δεν θα δυσκολέψει εκτός αν πέσετε σε μέρα της προαναφερθείσας κοινωνικής εκδήλωσης. Αλλά και πάλι ίσως χρειαστεί κανένας παραπάνω κύκλος.

Χωροταξικά η "Καλυψώ" χωρίζεται σε τρία ευρύχωρα επίπεδα:
Α. στην αυλή η οποία αν και πάνω στον δρόμο είναι έξυπνα "κλεισμένη" με φυτά ώστε να απομονώνει τον θόρυβο και τα αδιάκριτα βλέμματα

Β. στο "αίθριο", το οποίο δεν είναι ακριβώς ούτε μέσα ούτε έξω. Έχει μια μικρή αίσθηση αυλής με το πηγάδι και τα λουλούδια αλλά είναι πιο προστατευμένος.

Γ. στο εσωτερικό που είναι χωρισμένο σε δωμάτια για καπνίζοντες και μη. Είναι και το τμήμα που παραπέμπει πιο πολύ σε ταβέρνα με τους τοίχους να κοσμούνται με κιλίμια, ένα αυθεντικό άροτρο, βουκολικές παραστάσεις σε πίνακες και όλα τα συναφή.

Το στέμμα, όμως, της "κοσμικής ταβέρνας" εδώ δε δίνεται μόνο για την ομορφιά αλλά κυρίως για τη χάρη. Για τις λεπτομέρειες που κάνουν τη διαφορά. Έχουμε και λέμε:

- ένας πόντος πηγαίνει στα τραπέζια και στις καρέκλες. Ναι, μπορεί για πολλούς να μην έχει σημασία αλλά εγώ εκτιμώ πολύ να τρώω και να πίνω καθισμένη άνετα και όχι παλεύοντας να ισορροπήσω το τραπέζι.

- ένας πόντος πηγαίνει στα τραπεζομάντηλα. Ναι, είναι πολύ ωραίο (για αλλαγή) στα ελληνικά εστιατόρια να μη τρως ούτε στο χάρτινο τραπεζομάντηλο ούτε στα "μοντέρνα" χάρτινα σουπλά.

- ένας πόντος πηγαίνει στο σέρβις. Μιλάμε απλά για τσακαλάκια. Είναι χρόνια στη δουλειά και επαρκείς στον αριθμό τους. Δε χρειάζεται καν να ζητήσεις ανανέωση στο νερό ή καθαρό τασάκι. Καθαρά σερβίτσια μεταξύ φαγητού και φρούτου έρχονται με ταχύτατους ρυθμούς.

- ένας πόντος πηγαίνει στο χώρο. Γιατί ακόμα και τραπέζι γάμου να έχει, μπορείτε να απομονωθείτε και να φάτε με την (σχετική) ησυχία σας.

Κάπου εδώ όμως μπαίνει μια άνω τελεία. Και τώρα που το σκέφτομαι η "Καλυψώ" δεν θα πάρει το στέμμα. Μάλλον για αναπληρωματική την κόβω καθώς δεν κατορθώνει να περπατήσει ίσια στην πασαρέλα. Και εξηγούμαι:

- Στραβοπάτημα νο1: η έλλειψη καταλόγου. Ενώ το μαγαζί είναι πλήρες σερβιτόρων, ο πελάτης καλείται να συμπληρώσει την παραγγελία του με τα χεράκια του. Και καλό και άγιο και κανένα πρόβλημα, αλλά τιμούλες; Πού; Πόσο;

- Στραβοπάτημα νο2: το φασόν φαγητό. Σε καμία περίπτωση δε μιλάμε για κακό φαγητό. Και είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι το λάδι που προμηθεύονται είναι έξτρα παρθένο από μικρό παραγωγό της Μεσσηνίας. Αυτό που λέω είναι ότι ενώ στην πραγματικότητα δεν πλασάρονται ως ταβέρνα, το φαγητό και οι σαλάτες θυμίζουν ταβερνείο. Χωρίς κόπο και χωρίς φαντασία από πλευράς κουζίνας. Ψητά κρέατα, πατάτες φρέσκες για γαρνιτούρα και έξω από την πόρτα. Κολοκυθοκεφτέδες, τυροκαυτέρη και όλα τα σχετικά επίσης παρόντα. Φεύγοντας ξέρεις ότι έφαγες καλά, απλά δε θυμάσαι γιατί.

- Στραβοπάτημα νο3: οι τουαλέτες. Πεντακάθαρες, δε μπορώ να πω, αλλά μια ανακαινισούλα δε θα έβλαπτε.

- Στραβοπάτημα νο4: οι τηλεοράσεις. Μα γιατί; Ναι το ξέρω ότι είναι μεγάλος αγώνας σε εξέλιξη, αλλά γιατί;

Και τώρα το μεγάλο ερώτημα: γιατί να πάει κανείς;
Αν και τα κριτήρια είναι υποκειμενικά θα απαντούσα: α. για το τίμιο φαγητό ειδικά αν βρίσκεται στα πέριξ, β. για το μπιφτέκι κοτόπουλο που προσωπικά δυσκολεύομαι να το βρω σε εστιατόρια και να είναι της προκοπής, γ. για το εξαιρετικό σέρβις που δε θα χαλάσει τη διάθεση σας και δ. για τους λουκουμάδες που κερνάνε.

Και εννοείται ότι το καλύτερο το άφησα για το τέλος. Γενικά, όπως θα διαπιστώσετε, δε μιλάμε για τσιγκούνικο μαγαζί. Στο τέλος έρχεται (πάντα) φρούτο εποχής και λουκουμάδες με μέλι ή σοκολάτα ή και τα δυο. Συνήθως είναι καλοτηγανισμένοι και πάντα είναι μπόλικοι. Μάλιστα, μια φορά που ζητήσαμε έξτρα μερίδα, μας τους έφεραν χωρίς χρέωση.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία, Π.Φάληρο

Κουτούκι που στην ουσία είναι ταβέρνα με τα όλα της,

Δεν έχει δηθενιες και κυριλέ καταστάσεις, σχάρα τηγάνι και μασαμπουκα,
Ο χώρος είναι παραδοσιακός αλλά τις ωρες αιχμής ανεβαίνουν πολύ τα decibel.

H ποιότητα του κρέατος είναι πολύ καλή,

Τα τηγανητά του είναι τα κλασσικά μιας παραδοσιακης ταβέρνας,

Καντε πάντα χώρο για free φρούτα και λουκουμάδες με σοκολατα η μελι

Για χαλαρή παρέα καλοφαγάδων ό,τι καλύτερο

Χρήσιμη;