ΜΕΛΙΛΩΤΟΣ

50 %
63 %
Η αξιολόγηση προκύπτει από 46 κριτικές

Ελληνική κουζίνα, Σύνταγμα - Κέντρο
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0

Η κριτική μου για το «ΜΕΛΙΛΩΤΟ» ήταν από τις πρώτες που έγραψα στο site, προ διετίας σχεδόν. Η αλήθεια είναι ότι εκείνο το διάστημα τον επισκεπτόμουνα αρκετά συχνά, καθώς έβρισκα το φαγητό του πολύ νόστιμο, σχετικά οικονομικό και σε βολικό σημείο (πολύ κοντά στην τότε μου δουλειά).

Ωστόσο, στις τελευταίες μου επισκέψεις υπήρξαν κάποια θεματάκια που με «ψιλοξενέρωσαν» (βαριεστημένο προσωπικό, ζεστές μπύρες, μη έκδοση απόδειξης, αστοχίες στο μαγείρεμα κάποιων πιάτων, ενδεικτικά θυμάμαι ένα πιάτο τηγανητά κολοκυθάκια που δυστυχώς σου άφηναν μια πολύ έντονη αίσθηση «ψαρίλας», επειδή προφανώς είχαν τηγανιστεί σε λάδι που πριν είχε υποδεχτεί κάποιο θαλασσινό).

Όλα αυτά, σε συνδυασμό με την αλλαγή εργασίας, είχαν ως αποτέλεσμα να έχω να το επισκεφτώ σχεδόν δύο χρόνια. Το καλοκαιράκι, ωστόσο, ύστερα από μια βόλτα μεσημέρι Σαββάτου στο κέντρο, περάσαμε απέξω, πεινασμένοι, και είπα να του δώσω μια ευκαιρία. Οπότε …

ΧΩΡΟΣ:
Ο «ΜΕΛΙΛΩΤΟΣ» βρίσκεται στο κέντρο της Αθήνας στον πεζόδρομο της Καλαμιώτου. Ο εσωτερικός χώρος μικρός σχετικά, χωράει 6-7 τραπεζάκια, ενώ υπάρχει και ένα μικρό πατάρι πιο ψηλά. Ο εξωτερικός χώρος, περιορισμένος αρχικά, σε μερικά τραπεζάκια στην είσοδο του μαγαζιού, έχει επεκταθεί και καταλαμβάνει πλέον και τα διπλανά κομμάτια του πεζόδρομου. Γενικά, κάπως στενάχωρα είναι, καθώς τα τραπεζάκια είναι κοντά το ένα στο άλλο, αλλά ΟΚ, στο κέντρο της Αθήνας βρίσκεσαι, η περιοχή είναι σχετικό πέρασμα, οπότε μια χαρά.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Εδώ, δυστυχώς, δεν έμεινα και πάλι ικανοποιημένος. Αποδειξούλα αυτή τη φορά ήρθε (αν και σε διπλανό τραπέζι τη ζήτησαν, οπότε μάλλον οι κακές συνήθειες δεν έχουν κοπεί). Τα προσωπικό γρήγορο, αλλά σχετικά αγέλαστο και διεκπεραιωτικό. Για κέρασμα ούτε λόγος … Ευτυχώς το νερό εξακολουθεί να έρχεται δροσερό σε κανάτα.

Επίσης άσχημη εντύπωση μου έκανε το γεγονός ότι, ενώ παραγγείλαμε από τον κατάλογο μία φάβα με απάκι και διάφορα άλλα συνοδευτικά, στο τραπέζι μας προσγειώθηκε μια απλή φάβα, συνοδεία ψιλοκομμένου κρεμμυδιού. Σε σχετική υπόδειξη, ο σερβιτόρος μας είπε ότι το πιάτο δεν προσφέρεται στην μορφή που υπάρχει στον κατάλογο, λόγω έλλειψης υλικών και αντί αυτού ήρθε η απλή φάβα, σε χαμηλότερη τιμή τουλάχιστον από ότι πληροφορηθήκαμε. Τέλος πάντων, θα μπορούσαμε να είχαμε ενημερωθεί σχετικά κατά την παραγγελία και όχι εκ των υστέρων.

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΦΑΓΗΤΟΥ:
Ο κατάλογος είναι αρκετά πλούσιος και καλύπτει όλα τα γούστα. Λίγα ορεκτικά, ιδιαίτερες σαλάτες (ορισμένες εκ των οποίων προσφέρονται και σε μικρό και σε μεγάλο μέγεθος), κρέατα σχάρας, τηγανητά, burger, κάποια θαλασσινά κλπ.

Στα θετικά ότι οι εκτελέσεις και οι συνταγές ορισμένων πιάτων είναι πρωτότυπες και σου επιτρέπουν να δοκιμάσεις καινούριες γεύσεις. Επίσης, προσφέρεται και μενού ημέρας που ανανεώνεται καθημερινά. Στα συν τέλος η σελίδα του Μελίλωτου στο internet που ενημερώνεται καθημερινά και σε προϊδεάζει για αυτά που προσφέρονται στο μαγαζί.

Λοιπόν, δύο άτομα δώσαμε την παραγγελία μας και μετά χαράς, διαπιστώσαμε ότι η ποιότητα φαγητού εξακολουθεί να διατηρείται σε υψηλά επίπεδα, δίχως να βρούμε κάτι αρνητικό, σε σχέση με τα πιάτα που παραγγείλαμε.

Αναλυτικότερα:
- 1 σαλάτα που περιείχε παντζάρι, σπανάκι, παντζαρόφυλλα, φουντούκι και μπαλίτσες τυριού αναμεμειγμένου με δυόσμο, ίσως και κάποια άλλα μυρωδικά. Ιδιαίτερη γεύση, μας ικανοποίησε. (8,00 €).

- σνίτσελ κοτόπουλο με σουσάμι για μένα. Πρόκειται για ένα πιάτο που το είχα τιμήσει και κατά το παρελθόν και το βρήκα πολύ νόστιμο και χορταστικό. Συνοδευόταν από πολλές φρέσκες τηγανιτές πατάτες και χειροποίητη, πολύ νόστιμη, μαγιονέζα. Προτείνεται ανεπιφύλακτα. (8.30 €).

- η σύζυγος επέλεξε από τα πιάτα ημέρας μοσχαράκι με κους κους. Πλούσια μερίδα και πολύ χορταστική (τη βοήθησα εγώ για να τη τελειώσει). Καλομαγειρεμένο το μοσχαράκι, με ωραία σάλτσα, ενώ και το κους κους αποδείχτηκε ιδανικό συνοδευτικό. Η μόνη ένσταση ότι λίγο τους είχε αρπάξει το κρέας, δίχως ωστόσο να επηρεαστεί το συνολικό αποτέλεσμα. (12,00 €).

- φάβα με κρεμμυδάκι. Αν εξαιρέσεις ότι αλλιώς την περιμέναμε και αλλιώς μας ήρθε, η φάβα ήταν μια χαρά. Η ποσότητά της όμως πάρααα πολύ μικρή (ένα μικρό μπωλάκι, τρεις κουταλιές στην κυριολεξία), σε σχέση με τα 4 € που κόστισε.

- ½ λίτρο ροζέ χύμα κρασί αξιοπρεπέστατο, θα το προτιμούσα κάπως πιο δροσερό (4,00 €).

ΣΧΕΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ-ΤΙΜΗΣ:
Για όλα τα παραπάνω, συν 0,80 € που χρεώθηκε το ψωμί – κουβέρ, ο λογαριασμός έφτασε στα 37,60 €. Με εξαίρεση τη φάβα, τις τιμές των λοιπών πιάτων τις βρήκα νορμάλ, ιδίως και λόγω ποσότητας. Ίσως ένα κλικ κάτω να ήταν το ιδανικό. Δεδομένου πάντως ότι οι μερίδες των κυρίως είναι αρκετά χορταστικές, πιστεύω ότι δύο άτομα με δυο κυρίως και μία σαλάτα, και με ένα κόστος κοντά στα 30 €, είναι μια χαρά.

Τελικό συμπέρασμα,, η «επιστροφή» μου στο Μελίλωτο στέφθηκε με επιτυχία, οπότε σε πρώτη ευκαιρία θα τον ξαναεπισκεφτώ.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ALEX80.

Ελληνική κουζίνα, Σύνταγμα - Κέντρο

Για τον Μελίλωτο είχα διαβάσει πολλά και καλά σχόλια στο Ask4food και ήταν καιρός που ήθελα να το επισκεφτώ.

Όμως για κάποιον ανεξήγητο λόγο κάθε φορά που πέρναγα από μπροστά, κάτι δεν μου καθότανε καλά και απέφευγα να το επιχειρήσω. Χωρίς να μπορώ να προσδιορίσω το γιατί, μου φαινότανε ότι ο χώρος θα είναι κάπως κρύος και αφιλόξενος.

Επίσης, μου είχε μπει η εντύπωση ότι προσανατολίζεται στην συμβατική Ελληνική κουζίνα.

Τώρα που και πως μου χαν μπει αυτές οι ιδέες, μη με ρωτάτε. Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου…

Μερικές ημέρες πριν, ήμουν Σάββατο μεσημέρι στο κέντρο και προσπαθούσα να σκεφτώ μια καλή επιλογή για φαγητό. Ήρθε στο μυαλό μου ο Μελίλωτος, χωρίς και πάλι να είμαι σίγουρος εάν θέλω ή όχι να το επισκεφτώ. Έτσι είπαμε να περάσουμε απ’ έξω και να αποφασίσουμε εκείνη τη στιγμή.

Όταν πέρασα την πόρτα του, οι αμφιβολίες που είχα για τον χώρο και τη «ζεστασιά» του, εξαφανίστηκαν. Τελικά νομίζω ότι η εικόνα που έχεις όταν το κοιτάς από τον δρόμο, το αδικεί.

Δε θα πω ότι ο χώρος είναι κάτι το εξαιρετικό ή διαφορετικό απ’ ότι έχουμε ξαναδεί, όμως είναι πολύ φιλόξενος, καθαρός και προσεγμένος.

Επίσης μου έκανε εντύπωση ότι για το μέγεθος του χώρου και τον αριθμό των τραπεζιών που εξυπηρετούν, το προσωπικό ήταν κάτι παραπάνω από επαρκές. Στα συν της εξυπηρέτησης, τα χαμόγελά τους, η ευγένεια και η ταχύτητά τους. Βρήκα το service τους αψεγάδιαστο και απόλυτα ταιριαστό γι αυτό το στυλ και ύφος εστιατορίου.

Η δεύτερη ευχάριστη έκπληξη ήταν ο κατάλογός τους. Άλλα περίμενα κι άλλα είδα. Κάποια από τα πιάτα τους, μπορεί να είναι παραδοσιακά στη βάση τους, αλλά όλα έχουν μία πινελιά έμπνευσης που τα κάνει ιδιαίτερα. Υπάρχει αναλυτική αναφορά των υλικών του κάθε πιάτου και φαίνεται να έχει γίνει προσεκτική δουλειά στην επιλογή τους. Επίσης καλύπτει σχεδόν όλα τα γούστα αφού έχει από θαλασσινά, burger, ζυμαρικά και κρέατα σχάρας.

Ξεκινήσαμε με πίτα ημέρας. Είχε τσουκνιδόπιτα και ζητήσαμε γωνία. Ως Ηπειρώτης που είμαι, η παραγγελία είχε σοβαρό αντίπαλο τις πίτες που ετοιμάζει η μάνα μου, οι οποίες θα έκαναν να κοκκινίσουν από ντροπή πολλοί σεφς που σουλατσάρουν στην ελληνική τηλεόραση (κι όχι μόνο). Την τσουκνίδα την έχω ξαναδοκιμάσει σε πίτα αλλά μαζί με άλλα λαχανικά (μυρώνια, παπαρούνα, μελισσόχορτο κτλ) αλλά πρώτη φορά ως τον κύριο και μοναδικό πρωταγωνιστή της. Ενθουσιάστηκα!! Και η γέμιση και το φύλο ήταν πολύ πετυχημένα. Το μέγεθος της μερίδας ικανοποιητικότατο και η τιμή της στα 4 ευρώ. Το καλύτερο ξεκίνημα!

Μετά ήρθε η μπατζαροσαλάτα. Μπορείς να επιλέξεις τη ατομική ή την κανονική σε μέγεθος. Η διαφορά τους σε τιμή είναι μικρή κι έτσι διαλέξαμε την δεύτερη. Επίσης πάρα πολύ καλή. Αν δεν κάνω λάθος είχε κάποιο είδος τυριού (βοτανοτύρι?) και στην μερίδα είχαν βάλει και τα μπατζαρόφυλλα που τα λατρεύω. Επίσης είχε άφθονο καβουρντισμένο φουντούκι που του πήγαινε πάρα πολύ. Την μπατζαροσαλάτα την έχω δοκιμάσει κυρίως με καρύδι, όμως και το φουντούκι της ταιριάζει απόλυτα.

Από κυρίως επιλέξαμε:
Μπριζολάκια με μπαλσάμικο και αρωματισμένο ρύζι μπασμάτι. Ένα πολύ περιποιημένο πιάτο. Και η ποσότητα από τα μπριζολάκια κι αυτή του ρυζιού, ήταν χορταστικότατη. Τα μπριζολάκια τρυφερά και καλά «ποτισμένα» από τη σάλτσα τους. Το ρύζι αρωματισμένο από άνηθο και φρέσκο κρεμμυδάκι.

Καπνιστή μπριζόλα! Προσγειώθηκε μπροστά μας ένα εντυπωσιακό πιάτο, με ένα παχύ κομμάτι καλοψημένου κρέατος. Και η εικόνα δεν ήταν τίποτα μπροστά στην γεύση του, που ισορροπούσε ανάμεσα στους πιπεράτους και καπνιστούς τόνους.
Παπαρδέλες με κεφτέδες. Αυτό το πιάτο μου θύμισε «μανούλα». Επίσης η μερίδα ήταν άκρως ικανοποιητική αλλά πάνω απ’ όλα προσεγμένη στη κάθε λεπτομέρειά της.

Τα κυρίως ήταν στα 12, 10 και 9,5 ευρώ. Και η ποιότητα και η ποσότητα των πιάτων, δικαιολογούσαν απόλυτα την τιμή τους.

Στον κατάλογο είχα δει και ένα πιάτο ζυμαρικών με (αν θυμάμαι καλά) καπνιστή πέστροφα και μελάνι. Σκυλομετάνιωσα που δεν το παράγγειλα γιατί αν κρίνω από την μαεστρία των άλλων πιάτων τους, πιστεύω ότι θα με ενθουσίαζε.

Πολλοί από τους γύρω μας, παρήγγειλαν burger και τα κρέατά τους, τα οποία επίσης φαινότανε δελεαστικότατα!

Συνοδέψαμε το φαγητό μας ουζάκι Δολύχι, που δεν το χαμε ξανακούσει αλλά ήταν από τα καλύτερα που έχουμε δοκιμάσει. Δυνατό, με ρίζες προέλευσης από την Ικαρία. Αν είστε λάτρεις του ούζου, δώστε του μια «ευκαιρία» και δε νομίζω να απογοητευτείτε…

Η επίσκεψή μας στον Μελίλωτο είχε τόσο μεγάλη επιτυχία που πήγαμε και την Κυριακή το μεσημέρι, όμως όλο το μαγαζί ήταν «κλεισμένο».

Το βρήκα λογικό με το φαγητό που προσφέρουν και τους ευχήθηκα να έχουν πάντα τόση δουλειά, ανανεώνοντας το ραντεβού μας για μία από τις επόμενες ημέρες.

Ο Μελίλωτος είναι μία πάρα πολύ καλή προσπάθεια και το αποτέλεσμά του είναι τέτοιο που το επιβραβεύει ο κόσμος.
Τους ευχαριστώ για το πολύ όμορφο μεσημεράκι που μας χάρισαν.

Ελληνική κουζίνα, Σύνταγμα - Κέντρο
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0

Στον Μελίλωτο βρέθηκα βράδυ Παρασκευής για να γιορτάσουμε τα γενέθλια τριών συναδέλφων από την δουλειά.

Καταρχάς το εστιατόριο βρίσκεται στην Καλαμιώτου ένα δρομάκι δίπλα στην Καπνικαρέα και σχετικά κοντά στο μετρό. Είχαμε κάνει κράτηση για δώδεκα άτομα λόγω του ότι το μαγαζί είναι πάρα πολύ μικρό.

Το εστιατόριο έχει μικρή αίθουσα στο ισόγειο, μικρό παταράκι στον επάνω όροφο με 3-4 τραπεζάκια και 5-6 τραπεζάκια έξω στο πεζοδρόμιο. Ο χώρος είναι πολύ απλός χωρίς κατά την γνώμη μου κάποια προσπάθεια διακόσμησης και έχει αρκετή βαβούρα λόγω του οτι είναι σε μια οδό με πολλά μπαρ και άλλα εστιατόρια αλλά αυτό ήταν κάτι που το γνωρίζαμε. Το μενού είναι "πειραγμένη" Ελληνική κουζίνα κρατώντας κλασσικές βάσεις.

Η παραγγελία απαρτιζόταν από:

-Μακροβιοτική σαλάτα με φακές, φρέσκια ντομάτα, μαρούλι,
κρεμμύδι, πιπεριά Φλωρίνης, μαϊντανό, ανθότυρο, λαδόξιδο (2 μερίδες)

-Σαλάτα με βοτανοτύρι, παντζάρι, καρύδια, σπανάκι,
παντζαρόφυλλα και κρέμα βαλσάμικου. (2 μερίδες)

-Σαλάτα Γης με μαρούλι, ρόκα, σπανάκι, καρότο αγγούρι, και
κόκκινη πιπεριά, μπρόκολο, άνηθο, μαϊντανό, ξινόμηλο
και βινεγκρετ βαλσάμικου. (2 μερίδες).
Οι σαλάτες ήταν πολύ καλές σαν μερίδες και αρκετά γευστικές).

-Φρέσκιες τηγανιτές πατάτες (3 μερίδες), πολύ μικρές οι μερίδες κατά την γνώμη μου.

-Φυσικά καπνιστά λουκάνικα Χανίων με μουστάρδα και πατάτες (3 μερίδες), πολύ γευστικό πιάτο και ικανοποιητική μερίδα.

-Σκιουφικτά Κρητικά ζυμαρικά με κεφτεδάκια (2 μερίδες). Τα κεφτεδάκια ήταν άνοστα κατά την γνώμη μου καθώς και διαλυόντουσαν, τα σκιουφικτά μακαρόνια πολύ ωραία.

-Μελιτζανοσαλάτα καπνιστή. Παραήταν καπνιστή αλλά πολύ νόστιμη, για μένα το καλύτερο πιάτο της βραδιάς άν και η μερίδα ήταν πολύ μικρή σε ένα μικρό μπολάκι (3 μερίδες)

-Σταυλίσια μπριζόλα μόσχου (2 μερίδες) πολύ μαλακό το κρέας, καπνιστή η μπριζόλα αλλά όχι καλά ψημένη.

-Φέτα τυλιχτή με φύλλο παναρισμένη με λευκό και μαύρο σουσάμι. Νόστιμη αλλά δύο τριγωνάκια φέτας σε κάθε μερίδα. (3 μερίδες)

-Κρασί πήραμε κοντά στα 3 κιλά καθώς και δύο καραφάκια ρακί.
Μεγάλο συν η κανάτα νερό και όχι εμφιαλωμένο μπουκάλι.

Το προσωπικό δεν μπορώ να πω ότι ήταν το πιο πρόθυμο που έχω δει ποτέ μου καθώς και αργούσε στην εξυπηρέτηση και στην παράδοση των πιάτων. Άν και η βραδιά είχε γενέθλια άρα και τούρτα σύμφωνα με τον λογαριασμό που θα ήρθε στα παιδιά της παρέας θα έπρεπε να είχε κεραστεί κάποιο γλυκό ή σφηνάκι κάτι το οποίο δεν έγινε. Δεν μπορώ να σας πω κάτι για τον λογαριασμό μιας που κεράσανε οι συνάδελφοι αλλά εκτίμησα το κόστος ανά άτομο σύμφωνα με αυτά που πήραμε κοντά στα 15 Ευρώ γιαυτό και η υψηλή βαθμολογία στο value for money.

ΓΡΗΓΟΡΟ ΠΡΟΦΙΛ: Πρόσβαση μόνο με μετρό το αμάξι δυσκολεύει, κουζίνα άνω του μετρίου αλλά κάτω του άριστου με μεγάλο highlight τις σαλάτες και την μελιτζανοσαλάτα, πολύ καλό κρασί, μικρός χώρος, μέτρια εξυπηρέτηση.

Ελληνική κουζίνα, Σύνταγμα - Κέντρο

Θα τα γράψω όσο πιο αντικειμενικά γίνεται για να μην φανώ κακός άνθρωπος

Α. Τα κρητικά μακαρόνια είχαν βράζει καμιά ώρα και διαλύοταν στο πηρουνι. Αφήσαμε το πιάτο άθικτο.

Β. Ο σολωμος ήταν νόστιμος αλλά το σπανάκι κ το πράσο που τον συνόδευε ήταν δυο ημερών.

Γ. Οι σαλάτες γης και αυτή με τη γύρη λουλουδιών ήταν αδιάφορη κ σίγουρα πανάκριβες γι αυτό που ήταν.

Δ. Το πεζοδρόμιο ήταν πενταβρωμικο και οι γυναικείες τουαλέτες δεν είχαν βρύση για να πλυνεις τα χέρια σου.

Δεν θα ξανά πήγαινα ποτέ!

Χρήσιμη;
Ελληνική κουζίνα, Σύνταγμα - Κέντρο

Στον Μελίλωτο πάω πολύ συχνά. Αν δεν υπήρχε και το θέμα με το παρκάρισμα θα πήγαινα ακόμα συχνότερα. Αν πας βράδυ και παρκάρεις στα στενά γύρω απ την Αιόλου και ιδίως στους πεζόδρομους, ψιλορισκάρεις να πάρεις κλήση από την τροχαία. Καλύτερα πεζός ή μέσω του μετρό της περιοχής.

Την τελευταία φορά που πήγα ήταν όλα πραγματικά στην εντέλεια κι έτσι αποφάσισα να γράψω κριτική.

Η μελιτζανοσαλάτα του με καρύδι ήταν τέλειος συνδυασμός με το ψωμί που μας φέρανε όπως και η μπατζαροσαλάτα με το βοτανοτύρι.

Εγώ πήρα από μία από τις πιο νόστιμες σταβλίσιες  μπριζόλες που έχω δοκιμάσει. Επειδή ήταν πολύ μεγάλη η μερίδα την μοιράστηκα με την κοπελιά μου και πάλι έμεινε στο πιάτο. Για γαρνιτούρα είχε ρύζι μπασμάτι με μυρωδικά.

Η κοπελιά μου πήρε φιλέτο φρέσκου σολομού με γαρνιτούρα από σαλάτα. Κι αυτό μεγάλο σε μερίδα και πολύ περιποιημένο σα πιάτο.

Οι τιμές ήταν λίγο τσιμπημένες αλλά από τη στιγμή που φάγαμε τόσο καλά δεν μας πείραξε.

Ελληνική κουζίνα, Σύνταγμα - Κέντρο

Παρασκευή, μεσημέρι Σεπτεμβρίου, 2 άτομα. Καθίσαμε στο πεζοδρόμιο όπου υπάρχουν μερικά τραπεζάκια.

Παραγγείλαμε κιμαδόπιτα ημέρας με χειροποίητο φύλλο, φέτα με σουσάμι και μαρμελάδα τομάτας, τηγανιά κοτόπουλο με μουστάρδα και δεντρολίβανο, καπνιστή μπριζόλα με χειροποίητη τυροκαυτερή και πατάτες φούρνου, 1 cheesecake, 1 σοκολατόπιτα, 1 μπύρα και μια έψα κόλα με στέβια. Το νερό ήταν βρύσης και ανανεωνόταν συχνά.

Το φαγητό στο σύνολό του ήταν ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ό! Η κιμαδόπιτα ήταν φρεσκότατη και από κιμά καλής ποιότητας, η φέτα έδενε τέλεια με τη γλυκόξινη μαρμελάδα, η μπριζόλα ήταν χορταστική και πρωτότυπη στη γεύση, όπως και η τυροκαυτερή με τις πατάτες που τη συμπλήρωναν. Το κοτόπουλο ήταν η μοναδική παραφωνία σε αυτήν την πανδαισία γεύσεων. Ήταν περισσότερο βραστό, παρά τηγανητό και η σως μουστάρδας νερουλή και αδιάφορη στη γεύση.

Όσον αφορά στα γλυκά, το η σοκολατόπιτα είχε πολύ ωραίο μπισκότο (αν και τριβόταν εύκολα) αλλά η σοκολάτα ήταν μους. Θα προτιμούσα κάτι σε κουβερτούρα. Το cheesecake ήταν λεμονοειδές, πράγμα που το έκανε πολύ ξινό για τα γούστα μου, αλλά πολύ γευστικό για το φίλο μου!

Το service ήταν πολύ οργανωμένο. Άλλος ήρθε για την παραγγελία, άλλος την έφερε, άλλος γέμιζε το νερό και άλλαζε το τασάκι κ. ο. κ. Η παραγγελία μας ήρθε σταδιακά και δεν καθυστέρησε ιδιαίτερα. Ωστόσο ένα τόσο ζεστό φαγητό θα έπρεπε κατά τη γνώμη μου να συνοδεύεται από πιο ζεστούς ανθρώπους για να είναι το κλίμα συναφές με τη φυσιογνωμία του μαγαζιού. Όχι ότι ήταν αγενείς οι άνθρωποι, απλώς θα ήθελα λίγα χαμόγελα παραπάνω.

Με την ίδια λογική, θεωρώ πως ο χώρος είναι αντιστρόφως ανάλογος με τη φιλοσοφία του φαγητού. Δεν είναι άσχημος ή κακόγουστος, είναι απλά αδιάφορος. Έχει μία ταυτότητα (κυριαρχεί για παράδειγμα το ανοιχτό πράσινο) αλλά του λείπει η ζεστασιά, το μεράκι και… η μουσική! Επίσης, τα τραπέζια είναι πολύ μικρά και στριμωγμένα.

Στα συν ο νιπτήρας της τουαλέτας! Γυρίζοντας τη στρόφιγγα κάτω δεξιά, το νερό τρέχει πάνω στον τοίχο καταλήγοντας σε μια πέτρινη επιφάνεια με μια κοιλότητα, από την οποία πέφτει σε έναν νιπτήρα με βότσαλα δημιουργώντας την ψευδαίσθηση μιας πηγής!

Ο λογαριασμός μας ήρθε περίπου στα 43 ευρώ. Οι μερίδες ήταν πολύ χορταστικές και εύγεστες οπότε άξιζε τα λεφτά του. Βέβαια κάποια items ήταν υπερτιμημένα (η μπριζόλα ήταν στα 12 ευρώ) αλλά τουλάχιστον τα απολαύσαμε!

Το συνιστώ σε όσους είναι διατεθειμένοι να πειραματιστούν με παραλλαγές ελληνικών συνταγών από βιολογικά, παραδοσιακά προϊόντα παρμένα από διάφορα μέρη της χώρας μας που σφύζουν από φρεσκάδα και νοστιμιά!

Ελληνική κουζίνα, Σύνταγμα - Κέντρο

Επισκεφθήκαμε το Μελιλωτο μετα από ενα αρθρο που επεσε στα χερια μου κ εκθείαζε το μαγαζι...
Δεν το μετανιωσαμε στιγμη!

Εκπληκτικος καταλογος, με πολυ ενδιαφερον συνδυασμους κ αρκετες επιλογες (πιστευω για ολα τα γουστα! )

Πηραμε τη σαλατη Γης, γραβιερα με σουσαμι, σκιουφιχτά μακαρόνια (μπορει να το λεω κ λαθος! ) με μανιταρια κ κοτοπουλο κ μια καπνιστη μπριζολα. Ολα ηταν τελεια εκτελεσμενα, με ενα μικρο προβαδισμα της καπνιστης που πραγματικα τα εσπαγε σαν πιατο!

Η εξυπηρετηση αψογη, χαμογελαστα κ ευγενικα προσωπα σερβιρουν σε γρηγορους αλλα οχι αγχωτικους ρυθμους.

Για τον εσωτερικο χωρο δεν μπορω να σχολιασω μιας κ καθισαμε εξω κ τον παρατηρησα ελαχιστα φευγοντας.

Οι τιμες ειναι πολυ αναλογες της ποιοτητας, ποσοτητας κ γευσης. Για ολα τα παραπανω +1/2 λιτρο κρασι περιπου 36 ευρω. (2 ατομα)

Θα ξαναπαμε σιγουρα!

Ελληνική κουζίνα, Σύνταγμα - Κέντρο

Ο Μελίλωτος είναι από τα μέρη που δεν σε απογοητεύουν γευστικά, ειδικά αν σου αρέσουν οι μεσογειακές πειραγμένες γεύσεις. Δεν θα φας παραδοσιακό, συντηρητικό φαγητό, αλλά ούτε και μοντερνισμούς μοριακής κουζίνας σε ποσότητες-μινιατούρες.
Είναι απλώς η χρυσή τομή.

Μπορείς να βρεις για παράδειγμα σαλάτα με παντζάρια και βοτανοτύρι που δε συνηθίζεται, χοιρινά μπριζολάκια με σάλτσα βιολογικού σταφυλιού, αλλά υπάρχει και το κλασικό σνίτσελ κοτόπουλου για τους λιγότερο τολμηρούς, με σπιτική υπέροχη μαγιονέζα.
Ποσότητες παραπάνω από ικανοποιητικές. Μια σαλάτα και ένα κυρίως είναι οκ.

Ο χώρος είναι μικρός και χαριτωμένος. Διαθέτει και πατάρι.

Δεν έχω πάει παραπάνω από μία φορές, αλλά η μοναδική μου επίσκεψη (πριν από ένα χρόνο) μου άφησε καλές εντυπώσεις.
Το νερό ήταν βρύσης και δεν χρέωναν τίποτα άλλο, η απόδειξη ήρθε κανονικά. Το σέρβις ήταν λίγο αργό, αλλά τους το συγχωρείς γιατί οι γεύσεις σε αποζημιώνουν.

Ιούλ

ΜΕΛΙΛΩΤΟΣ…. χμ…δεν μπορώ ακόμη να καταλάβω γιατί είναι τόσο υπερεκτιμημένο το συγκεκριμένο εστιατόριο!! Όμορφο χώρο…. δεν έχει (ειδικά όταν κάθεσαι έξω ακριβώς επάνω στη σχάρα φρεατίου που υπάρχει στην είσοδο του καταστήματος), από φαγητό είναι μέτριο… εξυπηρέτηση με πολλά λάθη!!!!

Θα αναλύσω την εμπειρία μου σχετικά με το γεύμα στο προαναφερόμενο μαγαζί και τα συμπεράσματα δικά σας!

Η επίσκεψη έγινε μεσημέρι Σαββάτου (πριν 10 μέρες περίπου) και ήταν η δεύτερη. Την πρώτη φορά φεύγοντας είχα ανάμεικτα συναισθήματα και δεν μπορούσα να αξιολογήσω, η άποψη μου ήταν διφορούμενη. Στην πρώτη επίσκεψη το φαγητό ήταν αρκετά καλό αλλά κάτι δεν μου κολλούσε καλά στο όλο περιβάλλον. Μην καθυστερώ όμως άλλο:

Χώρος/Ατμόσφαιρα 1
Ο χώρος εσωτερικά είναι normal χωρίς κάτι ιδιαίτερο. Δεν κάθισα μέσα αλλά όσους είδα να κάθονται μου έδωσαν την αίσθηση ότι ήταν στριμωγμένοι. Στον εξωτερικό χώρο δεν έχω κάτι να σχολιάσω κάθεσαι και το ανέχεσαι απλώς για να φας. Και αν τύχει να είσαι εκεί την ώρα που κλείνουν τα διπλανά καταστήματα θα πρέπει να ανεχθείς να περνάνε καρέκλες και τραπέζια πάνω από το κεφάλι σου και πάνω από τα πιάτα σου την ώρα που τρως, για να στηθούν στον εξωτερικό χώρο. Επίσης, την πρώτη φορά που είχαμε πάει θυμάμαι η σχάρα από ένα φρεάτιο που βρίσκεται στην είσοδο του μαγαζιού να είναι καλυμμένη, την τελευταία φορά δεν ήταν καλυμμένη και ερχόταν μια περίεργη μυρωδιά. Θεωρώ πως όταν θέλεις να είσαι ένα μαγαζί που σερβίρεις πιάτα αξίας 10 και πλέον ευρώ τότε θα πρέπει να είσαι σε όλα προσεγμένος!

Εξυπηρέτηση 1
Η εξυπηρέτηση ήταν μέτρια. Το πρώτο μέγα σφάλμα για εμένα ήταν ότι ήρθε λερωμένο ποτήρι στο τραπέζι, ζήτησα να το αλλάξουν και φυσικά αλλάχθηκε διότι από μέτρα φαινόταν ότι ήταν χρησιμοποιημένο. Το δεύτερο σφάλμα ήταν στην απάντηση της υπεύθυνης σερβιτόρας για την απάντηση που μου έδωσε όταν της ανέφερα πολύ ευγενικά ότι το ψωμί που μας σερβιρίστηκε δεν ήταν φρέσκο…. και η απάντηση ‘Δεν φταίμε εμείς έτσι μας το έφεραν από το αρτοποιείο’!!! Οπότε δεν φταίνε οι υπεύθυνοι του καταστήματος για ότι σου σερβίρουν αλλά οι προμηθευτές τους!! Τι να πώ??!!

Ποιότητα Φαγητού 2 (αν μπορούσα θα έβαζα 1,5)

Η παραγγελία ήταν:
-Σαλάτα με παντζάρι: μέτρια.
- Burger με μοσχαρίσιο μπιφτέκι: προσωπικά δεν μου άρεσε. Το μπιφτέκι διαλυόταν, και στην μέση ήταν άψητο, παρ’ όλο που ζητήθηκε να είναι καλοψημένο.
- Κοκκινιστό μοσχαράκι με πατάτες τηγανιτές: Το κρέας είχε μια έντονη μυρωδιά. Οι πατάτες ήταν ιδιαίτερα χοντροκομμένες με αποτέλεσμα στη μέση να είναι και να έχουν τη γεύση βραστής πατάτας.
- Κρασί (1/2κιλό) χύμα ροζέ, καλό.
- Και φυσικά το ψωμί το οποίο ήταν μπαγιάτικο. Και επιτέλους αν είναι δυνατόν να σου σερβίρουν το ψωμί σε χαρτοσακούλα την στιγμή που σου χρεώνουν μια σαλάτα 10€. Ούτε σε στυλ του καταστήματος δεν μπορώ να το δεχτώ αυτό!

Ενώ την πρώτη φορά έμεινα και για επιδόρπιο εκεί, την δεύτερη και τελευταία φορά ήθελα να φύγω όσο πιο γρήγορα γινόταν.

Αξίζει τα λεφτά του 2 (επίσης αν μπορούσα θα έβαζα 1,5)
Οι τιμές στο φαγητό σε σχέση με αυτό που προσφέρει, είναι αρκετά ανεβασμένες και το τονίζω σε σχέση με αυτό που προσφέρει και από άποψη νοστιμιάς και εκτέλεσης αλλά και από άποψη χώρου. Οι τιμές των ποτών κλασσικά τσιμπημένες. Για τα παραπάνω θυμάμαι ότι είχαμε πληρώσει περίπου 35€.

Για μένα το γεγονός και μόνο ότι η υπεύθυνη εξυπηρέτησης μου απάντησε ότι δεν είναι δικό τους λάθος αν σερβίρουν κάτι που δεν είναι φρέσκο, αλλά απλά έτσι τους το πήγε ο προμηθευτής τους τα λέει όλα!!! Στο συγκεκριμένο μαγαζί δεν πρόκειται να ξαναπάω η δεύτερη ευκαιρία του ήταν και η τελευταία δεν έχω να ξαναδοκιμάσω κάτι εκεί και έτσι δεν θα το ξανά επιχειρήσω.

Ελληνική κουζίνα, Σύνταγμα - Κέντρο

Χθες βραδυ 31/5/14 πηγα για πρωτη φορα στο συγκεκριμενο μαγαζι μετα απο προτροπη φιλου και θετικες κριτικες στο ask. Η γενικη εντυπωση πολυ θετικη. Για τον χωρο δεν μπορω να εχω αποψη γιατι κατσαμε εξω μπροστα απο καταστηματα με υφασματα με φοβο στην αρχη λογω αποστασης οτι επρεπε για να εξυπηρετηθουμε να τους περνουμε τηλεφωνο. Τελικα αποδειχτηκε αβασιμος ο φοβος μας.

Ο καταλογος απλα φυλλα Α4 με πολυ καλη εξηγηση στο τι περιεχει το καθε πιατο. Ξεχασα να αναφερω οτι ημασταν παρεα 6 ατομων αρκετα φαγανοι.... Οι προτιμησεις μας ηταν πολλες για διαφορα γουστα. Μανιταρια φρικασε νοστιμο (6,5 ε), φετα με σουσαμι (5 ε) ενδιαφερουσα ισως με λεπτοτερο στρωμα σουσαμιου, τηγανια κοτοπουλου (8 ε) καλο με το εστραγκον να ξεχωριζει, καπνιστη μπριζολα (12 ε) νοστιμοτατη ζουμερη με ωραιο συνοδευτικο και πολυ καλα αρωματα, σκιουφιχτα μακαρονια (8 ε) νοστιμοτατα το top για τους περισοτερους της παρεας (ζητησαμε και δευτερο αλλα ακυρωθηκε λογο καθυστερησεις), φιλετο τονου (15 ε) στην σχαρα οσο επρεπε ψημενο για να μην στεγνωσει, σαλατα της γης οχι τιποτα εξαιρετικο (7 ε), πατατες τηγανιτες φρεσκιες με την ριγανουλα να τις στολιζει γευστικα (3,3 ε),

μελιτζανοσαλατα με ισως λιγο περισσοτερο καπνιστη γευση απο οτι απαιτειται με τα ορια του πικρου πολυ κοντα και φυσικα σιδηροδρομος μοσχαρακι (14 ε) το οποιο ελιωνε και στην κυριολεξια "εφευγε" απο το κοκκαλο με το που το ακουμπουσες. Ειχε βεβαια σαλτσα που το συνοδευε με αρωματικα και εντονη γλυκια επιγευση στο τελος. Το σερβις πολυ καλο με ενα παραπονο.

Ζητησα δευτερο ποτηρι μπυρας και που ειπαν οτι ειχε τελειωσει το βαρελι. Μου φανηκε παραξενο γιατι ακολουθουσε Κυριακη (λαθος προγραμματισμος;) Επισης ειχαν τελειωσει και τα ντολμαδακια.

Στο δι ταυτα. Λογαριασμος μαζι με μπυρες, χυμα κρασι και 1/4 ρακι 141 ευρω. Θα μπορουσε σε καποια πιατα να ριξει λιγο την τιμη αλλα η ποσοτητα ηταν σε ολα πολυ καλη. Σιγουρα θα ξαναπαω για να δοκιμασω και τον υπολοιπο καταλογο που δεν θα σε αφησει να βαρεθεις τρωγοντας τα ιδια.

Ελληνική κουζίνα, Σύνταγμα - Κέντρο

Πήγαμε καθημερινή μεσημέρι, 3 άτομα, μετά από σύσταση φίλου.

Ο χώρος είναι λιτός και προσεγμένος, μάλλον κλασσική διακόσμηση με κρεμ φόντο και δοχεία με μακαρόνια και μπουκάλια λάδι στα ράφια, κάτι που τώρα τελευταία επαναλαμβάνεται συνέχεια στα καινούρια μαγαζιά.

Η εξυπηρέτηση ήταν άριστη. Μοναδικό παράπονο, δικό μας και των γύρω τραπεζιών, τα σπασμένα πιάτα. Από τα περισσότερα λείπαν κομματάκια από το χείλος ενώ μας έφεραν και ένα ραγισμένο (το καταλάβαμε αφού άδειασε). Αναρωτιέμαι πόσο δύσκολη να είναι μία ανανέωση σερβίτσιου, από τη στιγμή που δε βαράς και μύγες.

Το φαγητό: Παραγγείλαμε μία σαλάτα με σύκο και κάσιους η οποία ηταν εντυπωσιακή, σωστά ισορροπημένη και αρκετά μεγάλη (8/10). Ένα μπέργκερ, το οποίο ενώ είχε γίνει μία καλή προσπάθεια για κάτι ξεχωριστό, το καραμελωμένο κρεμμύδι σκέπασε τις υπόλοιπες γεύσεις, σε σημείο να μη νιώθω τίποτε άλλο εκτός από μπαλσάμικο (6/10).

Φρικασέ με μανιτάρια και κρέμα φέτας, το τοπ του γεύματος, υπέροχη γεύση που σου θυμίζει κλασσικό φρικασέ με κρέας, ωραία σάλτσα για βούτηγμα, σωστή τιμή... (9/10). Μακαρόνια με γαρίδες. Το χειρότερο πιάτο. Παραβρασμένο, πολύ ντομάτα, δεν νιώθεις γαρίδα, δεν μυρίζεις θάλασσα, λευκό κρασί, ακριβό για τα υλικά του (13 ευρώ με μικρές γαρίδες). (3/10). Σκιουφιχτά με κοτόπουλο. Νόστιμα, σωστά βρασμένα, με ωραία σαλτσούλα, τρυφερό κοτόπουλο (7/10) Το χύμα κόκκινο κρασί αρκετά καλό, αν και θα μπορούσε και καλύτερο.

Για όλα αυτά πληρώσαμε 50 ευρώ, χωρίς κέρασμα στο τέλος. Ούτε λίγο, ούτε πολύ. Σε γενικές γραμμές είναι μία από τις καλύτερες προτάσεις στο κέντρο της Αθήνας. Θα ξαναπήγαινα σίγουρα για να δοκιμάσω και τις υπόλοιπες του γεύσεις.

2013

Ημερα Πεμπτη απογευμα, 19.12.2013 και μολις γυρισα απο την επισκεψη μου στο ΜΕΛΙΛΩΤΟΣ.

Εχοντας τελειωσει, λοιπον, τα χριστουγεννιατικα ψωνια μου στους γνωριμους δρομους της ερμου και της αγιου μαρκου και εχοντας "ξυλιασει" απο το κρυο και πεινωντας σαν λυκος, ειχαμε μεινει μεσα στην μεση του δρομου με την γνωστη απορια "και τωρα που τρωμε?" Να ναι καλα το ask4food που για ακομη μια φορα μας εδωσε την λυση.

Διαβαζοντας τις κριτικες, λοιπον, των καλοφαγαδων του σαιτ, επισκεπτομαι το εν λογω μαγαζι. Με το που μπαινουμε μεσα μας ρωτανε αν εχουμε κανει καποια κρατηση και ξαφνιασμενοι τους απανταμε πως "οχι" (το αναφερω σαν γεγονος γιατι πρωτη φορα μου συμβαινει σε μαγαζι στο κεντρο να χρειαζομαι κρατηση).

Μας βρισκουν λοιπον ενα τραπεζακι κοντα στην πορτα, κατι το οποιο ομως, το μετανιωσαμε αργοτερα γιατι αναγκαστηκαμε να φαμε με τα μπουφαν, λογω του οτι η πορτα, εκτος του οτι ανοιγοκλεινε συνεχεια, αλλα και οταν ηταν κλειστη ειχε ενα χασμα, με αποτελεσμα η ελπιδα μας να ζεσταθουμε λιγακι εξανεμιστηκε.

Εδω να σημειωσω οτι το μαγαζι ειχε και επανω οροφο, οπου η θερμοκρασια εκει ηταν πολυ καλη, αλλα θα επρεπε να εχεις προνοησει να κλεισεις τραπεζι, γιατι το μαγαζι ηταν γεματο.

Ας περασουμε στα του φαγητου τωρα: Θελω να ξεκινησω με το ψωμακι (2 φετες μαυρο και 1 λευκο), το οποιο στο φερνουν σε μια χαρτινη σακουλα (σαν του φουρνου) και αυτο που εχω να πω οτι το μαυρο ειναι το ωραιοτερο ψωμι που μου εχουν φερει σε μαγαζι. Απο το ασπρο δεν δοκιμασα.

Εμεις πηραμε φρικασε με μανιταρια (πραγματικα παρα πολυ καλο, μια σπουδαια προταση για χορτοφαγους γιατι στην γευση πλησιαζει πολυ το φρικασε με κρεας) 6,00€, και μια μεριδα κοτσι το οποιο ηταν για 2 ατομα και συνοδευοταν απο πατατες τηγανιτες (τελεια μαγειρεμενο, σκετο λουκουμι, με το κρεας να γλυστραει απο το κοκκαλο και να λιωνει στο στομα και οι συνοδευτικες παπατουλες πεντανοστημες -φυσικα οχι προκατ-) 18,00€.

Πηραμε 1 ποτηρι λευκο κρασι (πραγματικα παρα πολυ καλο) και μια κολα epsa. Κανατα με νερακι βρυσης, απο την αρχη στο τραπεζι μας. Συνολο δωσαμε 29,00 €.

Με την εξυπηρετηση δεν ειχα καποιο προβλημα γενικοτερα, αλλα δεν εχω να πω και κατι το ιδιαιτερο (ειδα οτι ο σεφ πηγε σε καποια τραπεζια να ρωτησει αν τους αρεσε το φαγητο, αλλα εγω μπορω να πω μονο γι αυτο που βιωσα και σε μας τα πραγματα ηταν απλως τυπικα).

Συμπερασμα: ειναι φανερο οτι ο ιδιοκτητης εχει εστιασει στην ποιοτητα των υλικων του, προσπαθωντας ταυτοχρονα τα πιατα του να ειναι και προσιτα στην τιμη και σε ικανοποιητικες ποσοτητες, κανοντας μια αρκετα τιμια προταση σε οσους βρισκονται στο κεντρο, για ψωνια ή δουλεια ή για οποιονδηποτε αλλο λογο και θελουν να φανε κατι πιο ποιοτικο απο τα πολυαγαπημενα μας κεμπαμπ και σουβλακια, που ανθιζουν στην περιοχη, πραγμα το οποιο, οπως φαινεται το εχει πετυχει, γιατι στο μαγαζι δεν προλαβαινε να αδειασει τραπεζι.

Μικρη ενσταση: 1. πρεπει ο κατω χωρος να επιμεληθει λιγο περισσοτερο, γιατι προσωπικα χειμωνα εγω δεν πηγαινα να ξανακατσω εκει (φανταζομαι το καλοκαιρι θα ειναι ωραια γιατι εχει και εξω τραπεζακια) και 2. λιγο οι τιμουλες θα μπορουσαν να ειναι λιγο πιο κατω, χωρις βεβαια να επηρεαστει η ποιοτητα.

Tip: αν πατε και ο καιρος ειναι κρυος, καντε κρατηση και ζητηστε να σας βαλει στο επανω χωρο.

Ελληνική κουζίνα, Σύνταγμα - Κέντρο

Η αναζήτηση για καινούργιες γεύσεις είναι πάντα μια ιδιαίτερη περιπέτεια. Άλλες καταλήγουν σε μια γευστική ικανοποίηση και άλλες σε απογοήτευση. Εδώ μιλάμε για μεγάλο φιάσκο. Πολλά μεσημέρια στο κέντρο για δουλείες αλλά και για γευστικές αναζητήσεις. Μας το συστήσανε.

Χώρος απλός και λιτός. Σέρβις ανειδίκευτο άρα και αργό. Αρκετές επαναλήψεις της όποιας παραγγελίας. Εδώ όμως αρχίζουν τα χειρότερα. Μενού; Πολυχρησιμοποιημένες φωτοτυπίες. Φαγητό; Χθεσινά και προχθεσινά πιάτα ξαναζεσταμένα. Κιμαδόπιτα ημέρας με κομμάτια από κεφτέδες ή μπιφτέκια προηγούμενων ημερών!!! Κολοκυθάκια τηγανιτά που γευόσουν μόνο το κουρκούτι.

Λουκάνικο ΕΝΤΕΛΩΣ άψητο. Ζητήσαμε να μας το ξαναψήσουν αλλά δεν τρωγότανε και πάλι. Το αφήσαμε. Σκιουφιχτά μακαρόνια εντελώς άνοστα. Μπριζολάκια με μπαλσάμικο αδιάφορα, μόνο το μπαλσάμικο γευόσουν. Τι άλλο να πω. Μοναδική μου απορία πως έχει τόσο κόσμο;

Ελληνική κουζίνα, Σύνταγμα - Κέντρο

Νομίζω για το συγκεκιρμενο μερος γίνεται πολύ συζήτηση και καλώς γιατί είναι ένα ωραιο μερος, στο κεντρο με καλο φαγητό και άψογο σερβις

Φάγαμε τη Κυριακη που μας πέρασε και παρα ότι δε κλείσαμε τραπέζι βρήκαμε αμέσως για δυο άτομα

Κατά τις 2 η ώρα ήταν αυτό γιατί μετά έγινες ένας μικρός χαμός που όμως απ ό,τι έβλεπα
το διαχειριζόταν άψογα

οι μερίδες είναι απίστευτα μεγάλες αλλα η τιμή είναι ακριβή
Δηλαδή θα προτιμούσα στο πιάτο μου να είχε 2 φιλετάκια και όχι τρία, δε μπόρεσα να το φάω το τρίτο

Είχα πάρει φιλετάκια μοσχαράκι με ρυζι μπασματι
Η τιμή μας βγήκε 23 ευρω το άτομο, πήραμε από ένα κυρίως πιάτο, μια σαλάτα και μια πίτα ημέρας

θα ξαναπάω σίγουρα απλα

Ελληνική κουζίνα, Σύνταγμα - Κέντρο

Κυριακή βράδυ 9/2/14. Ανάμεικτες εντυπώσεις: Ήμασταν 3 άτομα με κράτηση και μας έβαλαν να καθίσουμε σε ένα τραπεζάκι για 2 ενώ το εστιατόριο δεν ήταν γεμάτο και υπήρχαν διαθέσιμα (όχι σε κράτηση) τραπέζια. Τα πιάτα άρχισαν να έρχονται και ούτε ο σερβιτόρος δεν ήξερε που να τα ακουμπήσει.

Μετά από δική μας δυσανασχέτηση, μας άλλαξαν τραπέζι και μας έβαλαν σε ένα τραπέζι που ένας από τους 3 έβλεπε στην κουζίνα και κάθε φορά που περνούσε κάποιος από πίσω του, του χτυπούσε την καρέκλα. Αν εξαιρέσεις λοιπόν αυτόν που καθόταν πλάτη, οι υπόλοιποι είχαμε ωραία θέα στον πεζόδρομο. Εδώ να πω πως το εσωτερικό του εστιατορίου είναι πολύ καλαίσθητο.

Παραγγείλαμε μία μεγάλη σαλάτα γης, μία ψητή φέτα, τηγανητές πατάτες, ένα ριζότο με απάκι κι ένα φιλέτο κόκκινου τόνου, (δηλαδή μόνο 2 κύρια πιάτα), ένα κιλό λευκό κρασί και 2 γλυκά. Το εστιατόριο μας το είχαν συστήσει για τα πολύ καλά του υλικά και τις καλές τιμές.

Η σαλάτα ήταν καλή, θα μπορούσε και καλύτερη, δηλαδή δεν έκανε την διαφορά λόγω των προσεγμένων υποτίθεται υλικών.

Η ψητή φέτα με το σουσάμι πολύ νόστιμη και αρκετή για 3 άτομα.

Οι φρέσκιες τηγανητές πατάτες δεν με ενθουσίασαν, αφήστε που δεν μου φάνηκαν και φρέσκιες φρέσκιες.

Πολύ καλά τα κυρίως, ωραίο ριζότο αλλά η έκπληξη ήταν ο ψητός τόνος, ψημένος όσο ακριβώς έπρεπε. Γενναιόδωρη μερίδα, δύο κανονικού μεγέθους άνθρωποι θα μπορούσαν να την μοιραστούν.

Το λευκό κρασί χύμα, εγώ προσωπικά δεν μπόρεσα να το πιω (παρόλο που είμαι του λευκού κρασιού) το κατατάσσω κάτω του μετρίου. Την έβγαλα με έψα κόλα.

Τα γλυκά, ένα cheesecake και μία σοκολατόπιτα ήταν απίθανα. Αν πάτε, πρέπει οπωσδήποτε να τα δοκιμάσετε.

Τα πιάτα ήρθαν σε καλούς χρόνους, οι σερβιτόροι θα μπορούσαν να ήταν πιο φιλικοί, πιο χαμογελαστοί, η μουσική μερικές φορές ούτε που ακουγόταν. Ο λογαριασμός δεν ήταν αυτός που περιμέναμε. Το εστιατόριο μας το είχαν συστήσει για πιο οικονομικό και τελικά πληρώσαμε 64 ευρώ (ξαναλέω με 2 κύρια πιάτα).