Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ

Παρασκευή
Σάββατο
Κυριακή
12:00 - 01:00
Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Τα τελευταία χρόνια η ταβέρνα μας έχει “αγκυροβολήσει” σ’ένα μικρό δρόμο στο Κερατσίνι. Ο στόχος μας ήταν να δημιουργήσουμε ένα ζεστό, φιλικό στέκι όπου κυρίαρχο ρόλο έχει, ο πελάτης μας να γευτεί τους πιο εκλεκτούς και πάντα φρέσκους καρπούς των Ελληνικών θαλασσών σε πολύ ρεαλιστικές τιμές. Πιστεύουμε ότι το έχουμε καταφέρει. Ελάτε να σας περιποιηθούμε και θα διαπιστώσετε πως οι αδιαπραγμάτευτες αρχές μας είναι η ποιότητα των πρώτων υλών, ο σεβασμός στις επιθυμίες του πελάτη μας και η καθαριότητα. Φτάνει να έρθετε μία φορά και είμαστε σίγουροι ότι θα σας βλέπουμε συχνά.Αν ριξετε μια ματια στο site μας www.taxidevontas.com η στο you tube (Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΖΩΝΤΑΝΑ) θα καταλαβετε γιατι το μοτο μας ειναι:Τα αμεσως φρεσκοτερα ...κολυμπουν στην θαλασσα!!!

Πως θα το βρείτε
  Πλάτωνος 72, Κερατσίνι
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

20140808-logo16 Αξιολόγηση:
55 %
74 %
Η αξιολόγηση προκύπτει από 24 κριτικές

Ψαροταβέρνες, Κερατσίνι
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0

Το Ε/Γ ταξιδεύοντας, πράγματι μας ταξίδεψε…σε φρέσκιες γεύσεις!!! Μπορεί βέβαια στο ταξίδι που κάναμε μαζί του, να μην άφησε την φαντασία μας να σαλπάρει σε “άλλες” μαγικές θάλασσες όπως προσδοκούσαμε, αλλά σίγουρα άξιζε την απόσταση και δεν το μετανιώσαμε. Η επίσκεψή μας έγινε αρχές Σεπτέμβρη, δύο άτομα σε ημέρα νηστείας.

Χρειαστήκαμε την πλοήγηση από το κινητό για να φτάσουμε, παρότι δεν είναι πολύ μακριά από τον Αγ. Διονύση στο λιμάνι του Πειραιά.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη αρχής γενομένης από την τηλεφωνική επικοινωνία που είχαμε για να κλείσουμε το τραπέζι. Ο ευγενικός σερβιτόρος με την ωραία “ραδιοφωνική” φωνή που απάντησε, με πληροφόρησε ότι υπάρχει αντίστοιχο μαγαζί τους και στα βόρεια προάστια (το Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΑ ΒΟΡΕΙΑ) και συγκεκριμένα στην Ν. Ερυθραία, αφού θα ερχόμασταν από εκείνη την πλευρά του νομού.

Για να είμαι ειλικρινής στην σκέψη ότι το “χέρι” του μάγειρα παίζει τον σπουδαιότερο ρόλο, δεν ήθελα να είμαι εγώ που θα ρισκάρω εκείνο το βράδυ την αλλαγή. Κι επειδή οι κριτικές των έμπιστων φίλων ήταν θετικότατες για το συγκεκριμένο “χέρι” είπαμε να χαλαλίσουμε την απόσταση.

Ο χώρος αρκετά συμπαθητικός, στεγάζεται σε μια γειτονιά στα στενά του Κερατσινίου και σε βάζει πλήρως στο ανάλογο κλίμα με τις γαλαζομπλέ αποχρώσεις του αλλά και την θαλασσινή αύρα που αναβλύζει από τα διακοσμητικά στοιχεία με τα δίχτυα, τα καραβάκια, τα κοχύλια και τα φινιστρίνια. Μικρός αλλά καθαρός και ζεστός μέσα, συμπαθέστατος έξω για τώρα το καλοκαίρι παρά το γεγονός ότι δεν βλέπει σε κάποιο πάρκο ή πλατεία. Το χειμώνα δεν ξέρω πόσο το καταφέρνει αυτό εξωτερικά με το νάϋλον ολόγυρα.

Φάγαμε:

- Ψημένο ψωμάκι (εις διπλούν) με λαδάκι και ρίγανη με συνοδεία από ελιές…μια τόσο απλή αλλά πάρα πολύ ενδιαφέρουσα αρχή. 2€

- Την περίφημη ξεφλουδισμένη ντομάτα σε ροδέλες με κάπαρη, κρίταμο και χοντρό αλάτι, που κατά τη γνώμη μου η φήμη της περιορίζεται στα 6€ τα οποία θεωρώ ΥΠΕΡβολικά για όσο νόστιμη κι αν ήταν αυτή η έρημη η ντομάτα αλλά και για την λιγοστή κάπαρη που την στόλιζε καθώς επίσης και για το ανύπαρκτο χοντρό αλάτι. Χωρίς να θέλω να ακυρώσω τους εγκυρότατους φίλους που προηγήθηκαν, -καθώς μπορεί να έτυχε- την θεωρήσαμε υπερτιμημένη.

- Γαριδάκι Συμιακό που ομολογουμένως ήταν το νοστιμότερο και το πιο φρέσκο απ’ όσα έχουμε δοκιμάσει έως τώρα. Η μερίδα όμως ήταν μικρή για τα 12,80€

- Γόνο καλαμάρι εξαιρετικό στο τηγάνισμα και φρέσκο (εντάξει συμφωνώ ότι ο γόνος πρέπει να γίνεται γονιός (μου διαφεύγει ποιος φίλος/φίλη το είχε γράψει αυτό) κι εμείς κοντέψαμε να ξεκληρίσουμε τις ελληνικές θαλάσσιες οικογένειες σε ένα γεύμα! Το σκεφτόμουν έντονα καθώς έτρωγα, αλλά ήταν πεντανόστιμα τα άτιμα) 6,70€

- Μύδια αχνιστά καλά, αλλά είχα μεγαλύτερες προσδοκίες γι’ αυτό το πιάτο, που εδώ το σκέτο λεμόνι στο ζουμάκι τους δεν ήταν ικανό να δώσει την οποιαδήποτε μαγεία σ’ αυτό, πέρα από την φρεσκάδα του. Κρίμα γιατί έλειπαν μόνο ένα-δύο απλά αλλά βασικά μυρωδικά που θα το έκαναν να ξεχωρίζει. 6,90€

- Γαριδομακαρονάδα για 2 άτομα που εδώ μπορώ να πω ότι ήταν από τις νοστιμότερες γαριδομακαρονάδες που έχω δοκιμάσει! Το λιγκουίνι άριστα βρασμένο (al dente), οι γαρίδες φρέσκες, στην μεγαλύτερη ποσότητα που έχει σερβιριστεί ever σε μερίδα (οκτώ στον αριθμό μεσαίου μεγέθους) σε μια σάλτσα χυλωμένη και πεντανόστιμη. Αυτό το πιάτο άξιζε 100% τα 19€ που κόστισε απ’ όλες τις απόψεις, ποιοτικά, γευστικά και ποσοτικά!!!

Ήπιαμε ένα ούζο μίνι στα 7€ και για επιδόρπιο παρότι έπαιζαν κάτι πιατέλες με λαχταριστή ποικιλία γλυκακίων, λόγο νηστείας μας έμεινε η…γλύκα του σκέτου γλυκού του κουταλιού σταφύλι πολύ ωραίο παρά ταύτα, ενός λικέρ μαστίχας πάντα καλοδεχούμενο και ενός σορμπέ που υποτίθεται ότι ήταν λεμόνι αλλά μύριζε πεπόνι!!! Ναι, ναι, μη γελάτε.

Το πεπόνι είναι το μοναδικό φρούτο που σιχαίνομαι κι έτσι μου μυρίζει (για την ακρίβεια μου βρωμάει) από το χιλιόμετρο, οπότε είναι αδύνατον να πέσω έξω σ’ αυτό. Βέβαια ο ευγενέστατος νεαρός που μας εξυπηρετούσε δεν αρνήθηκε ότι μπορεί να συνέβαινε κάτι τέτοιο, και ήταν αυτός που μας επιβεβαίωσε (αν και δεν υπήρχε αμφιβολία), ότι είναι έτοιμο μείγμα, οπότε μπορεί να είχε γίνει και κάποιο λάθος από την εταιρεία που τους προμηθεύει. Ή απλά (συμπληρώνω εγώ) είναι κακής ποιότητας.

Σε κάθε περίπτωση θεωρώ ότι είναι περιττό το συγκεκριμένο “προκατ” σορμπέ, μετά από τόσες φρέσκες και ενδιαφέρουσες γεύσεις. Η μαστίχα αρκεί για να καθαρίσει την γεύση και να κλείσει όμορφα το γεύμα ή το δείπνο.

Ο λογαριασμός έρχεται με δυο τσιχλίτσες για φρέσκια αναπνοή! Πρωτότυπο. 60,40€ για ένα δείπνο που ακόμα κι ένας άσχετος θα αντιλαμβανόταν ότι όλα ήταν φρεσκότατα, είναι μεν τσιμπημένο (ειδικά για την περιοχή) αλλά δεν είναι ανάξιο της ποιότητας. Εκτός αυτού πήραμε αρκετά για 2 άτομα, θα μπορούσαμε να χορτάσουμε και με λιγότερα, αλλά από την άλλη φαγώθηκαν όλα!

Εν κατακλείδι τα πιάτα του επιβατηγού ταξιδεύοντας, την φρεσκάδα την έχουν αναμφίβολα, αλλά μερικές φορές δεν φτάνει μόνο αυτό. Στην εκτέλεση πιστεύω ότι κάποια πιάτα χρειάζεται να τα εξελίξουν λίγο για να ξεχωρίσουν. Τα πιάτα μυρίζουν όλα θάλασσα με την καλή έννοια, άρα δεν έχω παρά να το προτείνω, ιδίως σε όσους κινούνται στην περιοχή.

Θα μπει στο excel μου με τα αγαπημένα μου εστιατόρια, κι όταν θέλω να φάω φρέσκα θαλασσινά ή ψάρι ξέρω που θα πάω. Δίνω λοιπόν άτυπα ραντεβού (εκτός νηστείας) για να δοκιμάσω φρέσκο ψάρι, την καβουροσαλάτα και τις γυαλιστερές που μου είχαν κάτσει αλλά πόσα πια να πάρουμε δύο άτομα; και τα…αμαρτωλά γλυκάκια στο τέλος. Ίσως δοκιμάσω και των βορείων προαστίων, έτσι, για να δω και το χέρι του άλλου ψήστη!

2013

Με μια λέξη: Μοναδικό! Μαγαζιά σαν το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ αποδεικνύουν ότι σε μια φαινομενικά ταπεινή συνοικιακή ψαροταβέρνα μπορείς να βρεις μοναδική ποικιλία παρασκευών και γεύσεων, να φας εξαιρετικά και ταυτόχρονα πολύ ελαφρά, γλείφοντας κυριολεκτικά τα δάχτυλά σου.

Για μένα είναι απορίας άξιο πώς η φήμη του ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ δεν έχει απλωθεί ακόμα από άκρου σε άκρο της Αθήνας. Καιρός να δράσει το ASK4FOOD! Ο φίλος VAGELIS έβαλε το πρώτο λιθάρι με την εμπεριστατωμένη κριτική του.

Μήπως φταίει η θέση; Δεν μπορώ να το πω, γιατί το Κερατσίνι, όπως η Δραπετσώνα, τα Ταμπούρια, το Πέραμα και τόσες άλλες γειτονιές του Πειραιά, είναι ανέκαθεν γνωστή για τα πολλά ωραία ταβερνάκια του. Η οδός Πλάτωνος από την άλλη δεν είναι κανένα δρομάκι, έχει μπόλικες ταβέρνες αριστερά και δεξιά, ίσως την πρώτη φορά χρειαστείτε το GPS για να τη βρείτε, τη δεύτερη θα πάτε με κλειστά μάτια. Το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ είναι, όπως είπα, γωνία, το παρκάρισμα (προσοχή: περνάνε λεωφορεία της γραμμής!) μεσαίου βαθμού δυσκολίας (5 στα 10).

Διαστάσεις και στήσιμο όπως οι περισσότερες ψαροταβέρνες Πειραιά και περιχώρων. Ο μέσα χώρος είναι πιο μεγάλος, έχει κλασσικό κυκλαδίτικο διάκοσμο σε άσπρο μπλε, είναι πολύ φροντισμένος, με δίχτυα και όστρακα στο ταβάνι, σίγουρα κερδίζει από το ότι η ταβέρνα μόλις έχει κλείσει δεκαετία και δεν έχει προλάβει να παλιώσει. Αν χρειάζεται ίσως κάτι, είναι περισσότερο φως. Γειτονεύει άμεσα με την κουζίνα, από την οποία όμως δεν βγαίνουν μυρωδιές.

Ο έξω χώρος παίρνει δύο σειρές τραπεζιών και κλείνει με νάιλον, όταν ο καιρός το επιβάλλει. Το σύνολο πεντακάθαρο. Πελατεία όλων των στρωμάτων και ηλικιών, ως επί το πλείστον περίοικοι, γενικότερα Πειραιώτες και ψαγμένοι τύποι από πιο μακριά – σαν την αφεντιά μου.

Εντυπωσιακό πραγματικά το σέρβις. Οι τρεις νεαροί και η μία κοπελιά θαρρείς και διαγωνίζονται μεταξύ τους ποιος θα είναι πιο σωστός, εύστροφος, εξυπηρετικός, άνετος, χιουμορίστας, ευγενικός, κέρδος για την επιχείρηση. Πολύ σπάνια θα συναντήσετε τέτοια συνολικά άψογη εξυπηρέτηση, μπράβο σ’ αυτόν που επέλεξε και εκπαίδευσε αυτά τα παιδιά, σε κάνουν να χαίρεσαι εκ των προτέρων για την επόμενη επίσκεψή σου. Μόλις καθίσεις έρχονται ποτήρια και σερβίτσια, νερό βρυσούλεν παγωμένο, που μόλις φθάσει η κανάτα στη μέση ανανεώνεται, ψωμί φρυγανισμένο και ένα μπολ με 12-15 (όχι 4 όπως αλλού) ελιές (όχι ελίτσες) με το ωραίο τους λαδάκι (όχι στεγνές) και ριγανίτσα (όχι ορφανές) από πάνω. Καλή αρχή!

Η συνέχεια απογειωτική. Ο κατάλογος τόσο εκτενής και αναλυτικός που μόνο στη ΛΑΓΟΥΔΕΡΑ στο Πέραμα θυμάμαι να έχω δει παρόμοιο. Καλογραμμένος και σωστά ταξινομημένος σε ορεκτικά, θαλασσινούς μεζέδες, σαλατικά, οστρακοειδή, μικρά και μεγάλα ψάρια κτλ. Υπάρχει και ένας επιπλέον μικρότερος κατάλογος, ο οποίος αξίζει την προσοχή σας, καθώς περιέχει έξτρα προτάσεις και θα μπορούσε από μόνος του να καλύψει τις προσφορές μιας μικρής ουζερί. Συμβουλή: Μη βιαστείτε να παραγγείλετε και μην πάρετε με την πρώτη πολλά, εγώ πάντα αφήνω κάτι για ρελάνς, ανάλογα με το τι τραβά η όρεξή μου λίγο πριν σφυρίξω λήξη.

Ως συνήθως, δεν θα περιγράψω αναλυτικά το ένα ή το άλλο πιάτο. Τα highlights όμως είναι: πετροσωλήνες (εξαντλούνται δυστυχώς γρήγορα), το χταπόδι του Νώντα (τηγανιτό, λουκούμι), καβουροσαλάτα (αυθεντική), γαριδάκι συμιακό (επίσης αυθεντικό, μικρή μερίδα), σουπιές με χόρτα, γαυροντολμάδες (5 μόνο, κακώς), ψαροκεφτέδες, οστρακοσαλάτα, ντομάτα ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ (ξεφλουδισμένη, σε ροδέλες με κάπαρη) και βέβαια ότι μεγάλο ψάρι είναι διαθέσιμο. Το σλόγκαν του μαγαζιού «Τα πιο φρέσκα κολυμπούν στη θάλασσα» ανταποκρίνεται 100% στην αλήθεια.

Το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ειδικεύεται στο ούζο. Αν είστε fan του είδους, ζητήστε το ούζο που έπινε ο Ωνάσης. Κρασί, για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω δοκιμάσει. Στο τέλος σάς περιμένει τριλογία κεράσματος: πρώτα ένα σορμπεδάκι, για να καθαρίσει η γεύση, κατόπιν ποικιλία χειροποίητων γλυκών, στο τέλος ένα χωνευτικό λικέρ μαστίχας. Οι τύποι δεν παίζονται!

Τιμές; Το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ευτυχώς δεν είναι φθηνομάγαζο, αξίζει και το τελευταίο ευρώ που θα σας χρεώσει. Με πολλά θαλασσινά και σαλατικά θα δώσετε γύρω στα 25 ευρώ το άτομο, με μεγάλο ψάρι θα ανεβείτε στα 35.

Εννοείται ότι αν είστε μεγάλη παρέα θα το ευχαριστηθείτε περισσότερο και θα πληρώσετε λιγότερα. Γι’ αυτό λοιπόν οργανωθείτε και κατηφορίστε κατά Κερατσίνι μεριά. Θα με θυμηθείτε!

Ψαροταβέρνες, Κερατσίνι

Το 'Επιβατηγό Ταξιδεύοντας' σαλπάρει από τα στενά του Κερατσινίου και ταξιδεύει τους επιβάτες του σε φρέσκιες θαλασσινές γεύσεις. Με πρώτη ύλη τα θαλασσινά που αλιεύουν καϊκάδες και τα προμηθεύεται άμεσα από αυτούς, το 'Επιβατηγό Ταξιδεύοντας' προσφέρει στους πελάτες του ενδιαφέρουσες προτάσεις ψαροφαγίας, άλλες κλασικές και άλλες πιο ξεχωριστές. Ειδικής αναφοράς χρήζει η πληρέστατη συλλογή με ετικέτες ούζου και τσίπουρου, που μπορεί να ικανοποιήσει και τους πιο απαιτητικούς.

Οι άνθρωποι που εργάζονται στο εστιατόριο είναι άμεσοι και εξυπηρετικοί. Εκτός αυτού όμως φέρουν μία φυσική και γλυκιά ευγένεια, η οποία σε αρμονία με το φιλόξενο χώρο δημιουργεί άνεση και οικειότητα, στοιχεία πολύ σημαντικά για να περάσει ευχάριστα το βράδυ της μία συντροφιά.

Αφιερώσαμε αρκετή ώρα στη μελέτη του υπερβολικά εκτενούς καταλόγου. Τόση διάσπαση προσοχής σε αμέτρητες επιλογές καταλήγει κουραστική και πιστεύω πως τελικά χάνεται η ουσία, καθώς είναι πολύ εύκολο ο πελάτης να επιλέξει πιάτα χωρίς κάποιο ιδιαίτερο ενδιαφέρον, προσπερνώντας εν αγνοία του άλλα πολύ ανώτερα. Ο ευγενέστατος υπεύθυνος αφιέρωσε κι αυτός χρόνο προτείνοντάς μας κάποιες από τις δυνατές επιλογές του καταλόγου, οπότε το δείπνο μας κινήθηκε σε υψηλά επίπεδα. Είμαι βέβαιος ότι ένας μικρός και περιεκτικός κατάλογος μπορεί να κατατοπίσει πολύ καλύτερα τον πελάτη. Επίσης η άριστη πρώτη ύλη του εστιατορίου δε θα χάνεται στις ατέλειωτες σελίδες του υπάρχοντος μενού.

Έχοντας διαβάσει τις προτάσεις των προηγούμενων φίλων και ακολουθώντας τις επιθυμίες μας αλλά και τις ιδέες του υπευθύνου, δοκιμάσαμε τα παρακάτω:

>φέτες μεγάλης ντομάτας χωρίς φλούδα με κάπαρη, κρίταμο και χοντρό αλάτι, μια δροσερή και ευχάριστη σαλάτα

>γαυροντολμάδες, ντολμαδάκια με αμπελόφυλλα και γέμιση γαύρου, αρκετά καλή ιδέα χωρίς να ξεχωρίζει γευστικά

>πολύ καλή σπιτική ταραμοσαλάτα

>ρεγγοσαλάτα, ορεκτικό που δε συναντάται εύκολα, μας άρεσε και συστήνεται για δοκιμή

>σκουμπρί καπνιστό, ένα από τα δυνατά πιάτα του εστιατορίου, μας πληροφόρησαν ότι το καπνίζει κάποιος ψαράς και τους το δίνει στη συνέχεια

>καβουροσαλάτα από φρέσκο καβούρι πάνω σε ψιλοκομμένες καρδιές μαρουλιού, κάτι λόγω φρέσκου και όχι κατεψυγμένου, κάτι λόγω καβουριού που είναι ψιλοσπάνιο θαλασσινό στα εστιατόρια, περίμενα κάτι ξεχωριστό σε αυτό το πιάτο που τελικά δεν υπήρχε, μπορούν και αξίζει να το απογειώσουν με 2-3 γευστικές πινελιές

>μαριναρισμένο χταπόδι περασμένο από τηγάνι (του Νώντα), μαρινάρεται 10 μέρες όπως μάθαμε, μαλακό, ζουμερό στο σώμα του, αρκετά γευστικό, τα πόδια του όμως καίγονται στο τηγάνισμα και οι βεντούζες τραβούν όλο το λάδι στερώντας του μια ανώτερη βαθμολογία που θα μπορούσε να πάρει λόγω ενδιαφέρουσας έμπνευσης

>οστρακοσαλάτα με διαφόρων ειδών αχιβάδες και πετροσωλήνες, εξαιρετικό πιάτο, τα όστρακα μαγειρεμένα σε σάλτσα λευκού κρασιού και σκόρδου, κάποιες από τις μεγάλες αχιβάδες όμως χρειάζονται πολλή επιμονή στο μάσημα

>ριζότο με σουπιά και μελάνι, ένα δύσκολο πιάτο, που όπως συμβαίνει στην καβουροσαλάτα και στο χταπόδι του Νώντα, η ποιοτική πρώτη ύλη δεν επαρκεί για να δοθεί ένα ολοκληρωμένο γευστικά πιάτο, μας έλειπε κι εδώ η γευστική υπεροχή, που θα μας έκανε να θυμόμαστε τα τρία αυτά πιάτα ως τα κορυφαία του 'Επιβατηγού Ταξιδεύοντας'.

Το δείπνο μας συνόδευσε ένα Μοσχάτο Αμβούργου Τσιλιλή και το καλύτερο κλείσιμο ήρθε με σπιτικά γλυκά, το ένα καλύτερο από το άλλο.

Το παραπάνω δείπνο κόστισε 90€, επομένως η τιμή για το άτομο κινείται στα 25-30€, πλαίσιο λογικό για την ποιότητα των θαλασσινών που δοκιμάσαμε. Πιστεύω πως η τιμή ανεβαίνει κάπως όταν επιλέξετε ψάρια ημέρας.

Η αμεσότητα/ειλικρίνεια του υπευθύνου απέναντί μας μάς ώθησε να του εκφράσουμε τις όποιες ενστάσεις/προτάσεις είχαμε για το μενού και την παρασκευή των πιάτων.

Όπως ανέφερα και πιο πάνω και εξέφρασα ειλικρινώς και στον υπεύθυνο, αν και όσα πιάτα δοκιμάσαμε είναι ικανοποιητικά και ποιοτικά, σε κανένα δε βρήκαμε αυτό το κάτι που μας κάνει να χαρακτηρίσουμε ως ξεχωριστό ένα εστιατόριο. Προσφέρει πιάτα που μοιάζουν ελαφρώς ερασιτεχνικά, ενώ με λίγα σύγχρονα στοιχεία μπορούν να εκτοξευθούν γευστικά. Οι ίδιοι ξέρουν αν επιθυμούν να ανεβάσουν κι άλλο τον πήχη και να αγγίξουν την ανώτερη κλάση της αθηναϊκής ψαροφαγίας, γιατί με τέτοια πρώτη ύλη τους αξίζει να το πετύχουν και πιστεύω πως μπορούν.

Ψαροταβέρνες, Κερατσίνι
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0

Τι είδους κριτικές μπορεί να βρει ένας αναγνώστης στο ask4food;

-Μικρές/Αδιάφορες, τις οποίες αμέσως θα προσπεράσει, χωρίς καν να τις διαβάσει και ψηφίσει.

-Μέτριες/Ελλιπείς, τις οποίες μπορεί να τις διαβάσει, μπορεί και όχι και μάλλον δεν θα τις ψηφίσει.

-Καλές/Πολύ καλές, τις οποίες σίγουρα θα διαβάσει και θα ψηφίσει και μπορεί κάποια στιγμή να του χρησιμεύσουν.

-Λεπτομερείς/Άριστες/Ενθουσιώδεις, όπου αμέσως μετά την ψήφο του και εφόσον βεβαίως η κριτική έχει θετικό πρόσημο, θα σπεύσει να εντάξει το εστιατόριο στην short list του και να το επισκεφθεί το συντομότερο δυνατόν.

Η λεπτομερής και ενθουσιώδης κριτική του φίλου VAGELI, ήταν και ο λόγος που το Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ μπήκε άμεσα και σε καλή θέση στην δική μου short list. Λίγο αργότερα η ''επικύρωση'' από τον fratello, απλά επιβεβαίωσε ότι το εγχείρημα είναι ''μηδενικού ρίσκου''.

Μ. Πέμπτη 17 Απριλίου 2014, ώρα 16:00, άτομα 2 (σε νηστεία), με κράτηση που προηγήθηκε 2 ώρες πριν.

Το εστιατόριο βρίσκεται στην οδό Πλάτωνος στο Κερατσίνι, σε μια περιοχή η οποία μου είναι γενικά άγνωστη. Ως εκ τούτου δεν υπήρχε καμία περίπτωση να το βρούμε χωρίς την πολύτιμη συνδρομή του GPS. Κατηφορικός δρόμος μέτριας κίνησης και δυσκολίας στο παρκάρισμα, χωρίς κάποια θέα στη θάλασσα ή άλλη ομορφιά, οπότε ο τυπικός ''κακόπιστος'' Νεοέλληνας μοιραία θα αναρωτηθεί τι ήρθαμε να κάνουμε εδώ. Η απάντηση βρίσκεται στον επίλογο της κριτικής μου, για όσους έχουν την υπομονή και την διαβάσουν μέχρι τέλους.

Το Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ είναι η τυπική συμπαθητική ψαροταβέρνα σε θαλασσινό φόντο, που μπορεί να συναντήσει κάποιος οπουδήποτε ανά την Ελληνική επικράτεια. Υπάρχουν 2 διακριτοί χώροι, ο εσωτερικός ο οποίος είναι λίγο μεγαλύτερος και ο (θερμαινόμενος) εξωτερικός, κλεισμένος με τα γνωστά διαφανή σκληρά πλαστικά. Στον εσωτερικό χώρο κυριαρχεί η μεγάλη τοιχογραφία μιας γοργόνας, μια σύνθεση με δίχτυα-κοχύλια-όστρακα κρεμασμένη από την οροφή και μια ωραία μακέτα θαλασσινής εμπνεύσεως. Μην περιμένετε πολυτέλειες, άλλωστε δεν είναι αυτό το concept της επιχείρησης. Όλοι όμως οι χώροι και οι τουαλέτες είναι περιποιημένοι, αξιοπρεπείς και καθαροί, με μόνο έντονα αρνητικό το γεγονός ότι όπως μας ενημέρωσε ο σερβιτόρος, το κάπνισμα επιτρέπεται τόσο μέσα, όσο και έξω.

Η εξυπηρέτηση γίνεται από 2 νέα παιδιά, τα οποία με την απόδοσή τους δείχνουν μια καλοκουρδισμένη επιχείρηση. Γρήγοροι, ευγενικοί, εξυπηρετικοί, επεξηγηματικοί, υπομονετικοί, χαμογελαστοί, δείχνουν να ξέρουν πως να διαχειρίζονται σωστά το κάθε τραπέζι και να προλαμβάνουν στις περισσότερες των περιπτώσεων τις επιθυμίες των πελατών. Όπως ακριβώς μου αρέσει σε τέτοιες casual καταστάσεις, σβέλτα ''τσακάλια'' που το ραντάρ τους σαρώνει όλο το μαγαζί και σε εξυπηρετούν άμεσα, χωρίς να χρειάζεται να κάνεις τάμα στην Παναγία. Στην αρχή καταφθάνει κανάτα νερού η οποία ανανεώθηκε χωρίς να το ζητήσουμε, άφθονο φρυγανισμένο ψωμί (2 ειδών παρακαλώ) και ένα μπολάκι με ελιές πολύ καλής ποιότητας. Η ροή των πιάτων που παραγγείλαμε και παραγγείλαμε αρκετά όπως θα δείτε, ήρθε όπως ακριβώς ζητήθηκε, δηλαδή σε γκρουπάκια των δύο πιάτων. Ότι επιπλέον ζητήσαμε ήρθε χωρίς προβλήματα και στο τέλος το πλούσιο τριπλό κέρασμα ολοκλήρωσε την εξαιρετική εντύπωση.

Η κάρτα του menu και του αλκοόλ (ειδικά σε ούζο-τσίπουρο) είναι μεγάλης εκτάσεως, πολύ σωστά δομημένη ανά κατηγορίες (σαλάτες, ορεκτικά, θαλασσινά, ψάρια, μακαρονάδες, κ. λ. π) και είναι απόλυτα φυσιολογικό να μην ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις. Όπως πολύ σωστά επισημαίνει και ο fratello, ρίξτε μια ματιά και στον μικρότερο-συμπληρωματικό κατάλογο, διότι και αυτός περιέχει πολλές αξιόλογες προτάσεις.

Δοκιμάσαμε:
-Σαλάτα αρμυρίκια (εποχής) σωστά βρασμένα, καλής ποιότητας και ποσότητας.

-Χειροποίητες τηγανιτές πατάτες, πολύ καλές.

-Οστρακοσαλάτα με 3 είδη όστρακα σε μαρινάδα λευκού κρασιού, σκόρδου και μαϊντανού. ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ, χρειαστήκαμε και δεύτερο γύρο ψωμιού για την ''ναυμαχία της παπάρας''.

-Τηγανιτό χταπόδι του ''Νώντα''. Δεν κατάλαβα αν έτρωγα λουκούμι ή χταπόδι, για τέτοια υφή και γεύση μιλάμε. Η συνοδευτική vinaigrette, ισορροπημένη και διακριτική δεν ''τάπωνε'' το χταπόδι.

-Γαριδάκι Χαλκίδας. Ο ψήστης έχει ντελικάτο χέρι και φαίνεται. Ξέρω ότι θα ακουσθεί παράξενα, αλλά είχα την αίσθηση ότι τρώω ζουμερή και ταυτόχρονα ελαφροτηγανισμένη γαρίδα.

-Ριζότο σουπιάς με το μελάνι της. Ένα ισορροπημένο γευστικό πιάτο, ζουμερό, σωστά χυλωμένο, σε άφθονη ποσότητα, με την σουπιά να λιώνει στο στόμα.

-1 κιλό πολύ αξιόλογο χύμα κρασί Μοσχοφίλερο, το οποίο πριν το παραγγείλουμε μας προσφέρθηκε για δωρεάν δοκιμή σε 2 (γεμάτα) ποτήρια.

-Στο τέλος κεράστηκαν κατά σειρά, σορμπέ λεμόνι (μάλλον ήταν γρανίτα μηχανής) για να αλλάξουμε γεύση, πιατέλα γλυκών με κυδώνι και σαραγλί (νηστίσιμο με φυτικό βούτυρο παρακαλώ) για να ''γλυκαθούμε'' και στο τέλος λικέρ μαστίχα για να ''ζαχαρώσουμε''. Τι άλλο μπορεί να ζητήσει κανείς; Μια τσίκλα μαζί με τον λογαριασμό για να ''ισορροπήσει η γλώσσα του''.

Check please
Με απόδειξη στα 62,80€. Σίγουρα δεν μπορείς να το πεις φθηνό μαγαζί, αλλά η ποιότητα, το μεράκι και το άριστο service ήταν πανταχού παρόντα σε όλη την διάρκεια της επίσκεψής μας.

Κατέληξα ότι:
Άξιζε μέχρι τελευταίου cent η βενζίνη που έκαψα για να διανύσω τα περίπου 40χλμ (με επιστροφή) που χωρίζουν το Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ από το σπίτι μου και τα περίπου 70 λεπτά (με επιστροφή) που μου πήρε για να πάω εκεί. Ο αγαπητός φίλος VAGELIS το λέει ξεκάθαρα στην εισαγωγή του, ενώ εγώ θα το πω στον επίλογό μου ''ΕΚΕΙ ΘΑ ΦΑΣ ΣΑΝ ΒΑΣΙΛΙΑΣ''. Το Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ αξίζει να μπει στα μαγαζιά ''πρώτης γραμμής'' του ask4food και η φήμη του να εξαπλωθεί πέρα από τα στενά όρια της γειτονιάς του.

Προς φίλους ναυτιλομένους. ''Επιβιβασθείτε'' άφοβα. Το Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ έχει καλό καπετάνιο, πλέει σε ήρεμα νερά και σίγουρα θα σας χαρίσει ένα ποιοτικό γευστικό ταξίδι.

Υ. Γ Εύγε VAGELI!!

Ψαροταβέρνες, Κερατσίνι

Ψαροταβέρνα στο Κερατσίνι, την οποία επισκέφθηκα μεσημέρι καθημερινής. Ο χώρος δεν παρουσιάζει κάτι το ιδιαίτερο, μέσα είναι μάλιστα ελαφρώς σκοτεινός, ο δε - επενδεδυμένος με πλαστικό - εξωτερικός βλέπει στο δρόμο και στη γύρω περιοχή, η οποία είναι λίγο άχαρη. Είχα ακούσει καλά λόγια για το φαγητό, το οποίο πράγματι είναι πολύ καλό, με αρκετές επιλογές σε μεζέδες και φρέσκο ψάρι.

Το σέρβις είναι σωστό και εξυπηρετικό, μας υποδέχθηκαν ευχάριστα και καθήσαμε έξω. Στην αρχή φέρνουν ωραίο ζεστό ψωμί με λάδι-ρίγανη και πράσινες ελιές. Εκ των ορεκτικών επιλέξαμε: σαλάτα ντομάτα-κρίταμο (εξαιρετική, με αποφλοιωμένη ντομάτα, χονδρό αλάτι, κρίταμο και κάπαρη), κυδώνια και γυαλιστερές (όπως πρέπει, εγώ έχω προτίμηση στα κυδώνια) και καπνιστό σκουμπρί (πολύ νόστιμος μεζές, σερβίρεται με κρεμμύδι και είναι must). Εν συνεχεία πήραμε ένα φαγκρί γύρω στα 700 γρ., φρέσκο και ψημένο πολύ σωστά. Στο τέλος μας κέρασαν σορμπέ και γλυκά.

Όλα ήταν σε πολύ καλό επίπεδο, η κουζίνα προσεγμένη και με εμπειρία και γνώση στο ψάρι. Ωστόσο, δύο άτομα για τα παραπάνω και λίγο χύμα κρασί πληρώσαμε 90 ευρώ. Αναμφίβολα επιλέξαμε πιάτα με ακριβές πρώτες ύλες, αλλά θεωρώ ότι η τιμή είναι υψηλή για μία ταβέρνα στο Κερατσίνι. Πέρα από το σέρβις, δεν διέκρινα κάτι στο χώρο και τη συνολική εικόνα του Ταξιδεύοντας, που να δικαιολογεί τα 45 ευρώ το άτομο.

Ψαροταβέρνες, Κερατσίνι

Για την αργία της 28ης Οκτώβριου αρχικά η παρέα σχεδίαζε εκδρομή εκτός Αθήνας, αλλά λίγο η βροχερή μέρα, λίγο που αργήσαμε να ξεκινήσουμε, το σχέδιο ναυάγησε. Ευτυχώς το Ε/Γ Ταξιδεύοντας κινήθηκε στην σωστή ρότα και το γευστικό μας ταξίδι στέφθηκε με επιτυχία.

Λοιπόν, το πρώτο κομμάτι του ταξιδιού ήταν πραγματικά μια περιπέτεια καθώς για να φτάσουμε στο Ε/Γ ταξιδεύοντας, ξεκινώντας από Αθήνα χωρίς GPS και χωρίς να ξέρουμε ιδιαίτερα την περιοχή, χρειαστήκαμε χρόνο, υπομονή και αρκετούς κύκλους. Για την πρώτη φορά που θα πάτε, το GPS συστήνεται ανεπιφύλακτα για όσους ερχονται από μακριά.

Το σημείο δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, σε ένα συνοικιακό δρόμο χωρίς καμιά ιδιαίτερη θέα παρά σε ένα μικρό παρκάκι, δεν είναι αυτό που λες: «τι ωραία μέρα, πάμε να δούμε θάλασσα», καθόλου. Το ίδιο το μαγαζί σαν χώρος κινείται στα όρια του ζεστού/γραφικού και κιτς με τη θαλασσινή του διακόσμηση και τα πλαστικά στον εξωτερικό χώρο -βλέπε πεζοδρόμιο- και ήταν τίγκα παρόλο που φτάσαμε γύρω στις 5 το απόγευμα, με ελαφρώς στριμωγμένα τραπέζια και με το κάπνισμα να επιτρέπεται μέσα. Είναι πάντως πεντακάθαρο σε όλους τους χώρους και χωρίς ενοχλητικές μυρωδιές από την κουζίνα. Τελικά όμως, το ισοζύγιο όλων αυτών είναι θετικό, ακόμα και πριν δοκιμάσεις το φαι. Η αίσθηση που έχω πάντως είναι ότι βοήθησε και ο καιρός. Αν ήταν μια ζεστή και ηλιόλουστη μέρα θα διάλεγα κάτι πιο «αεράτο».

Πριν περάσω στα του φαγητού πρέπει να κάνω ιδιαίτερη μνεία στην εξυπηρέτηση: δεν νομίζω να έχω συναντήσει ποτέ τόσο ευγενική, καλοκουρδισμένη και φιλική εξυπηρέτηση σε κανένα άλλο μέρος στην Αθήνα τελευταία! Από τον υπεύθυνο στον οποίο μιλήσαμε για τραπέζι καθώς δεν είχαμε κάνει κράτηση (ποτέ ξανά! Απ’ ότι είδα είναι ρίσκο, έχει πολύ κόσμο) και ο οποίος μας εξυπηρέτησε σε δέκα λεπτά παρόλο τον πανικό που γινόταν, μέχρι την άψογη συμπεριφορά των σερβιτόρων σε όλη τη διάρκεια του γεύματος, τους χρόνους, την περιποίηση (τασάκια, νερό και ότι άλλο χρειαστήκαμε) διακριτικά, ευγενικά, γρήγορα, φιλικά με μια λέξη άψογα.

Επίσης είναι υποδειγματικό τόσο το καλωσόρισμα με νοστιμότατο ψητό ψωμί με λαδορίγανη και ελιές σε γενναιόδωρες ποσότητες, αλλά ιδίως το κέρασμα στο τέλος με σορμπέ λεμόνι, πιατέλα (άπαιχτων) γλυκών και λικέρ μαστίχα. Μικρές λεπτομέρειες όπως π. χ. ότι έφεραν 2 καραφάκια μαστίχα για 4 άτομα, δείχνουν απόλυτο σεβασμό στον πελάτη και μια "λαρτζότητα" που δεν είναι ο κανόνας.

Στα του φαγητού τώρα: Καθώς δεν ήταν εκεί ο αρχικός προορισμός μας, πήγα αδιάβαστη ως προς τις σπεσιαλιτέ του μαγαζιού και τον εκτενή του κατάλογο, δεν είχα διαβάσει πρόσφατα ούτε τις προτάσεις των φίλων του site (ντροπή! ) και λίγο χάθηκα με την υπερπροσφορά εδεσμάτων καθώς ήμασταν τέσσερις και δεν μπορούσαμε να δοκιμάσουμε πολλά πιάτα. Καλό είναι κανείς να πηγαίνει λίγο προετοιμασμένος.
Πήραμε ζεστή σαλάτα στρειδιών, με μια ονειρεμένη σάλτσα λεμόνι – σκόρδο- μαϊντανό εξαιρετική και χταπόδι κρασάτο με κόκκινη σάλτσα που έδινε εντύπωση στιφάδου: νοστιμότατο, έλιωνε στο στόμα και η σάλτσα έδωσε την ευκαιρία για άπειρες βούτες με ψωμί. Το ρυζότο με μελάνι σουπιάς ήταν σωστά χυλωμένο και πιο ελαφρύ από άλλες εκδοχές του και το ρύζι al dente όπως πρέπει.

Λόγω ώρας και μέρας δεν είχε μικρά ψάρια και πολλά είδη (π. χ. οι διάσημοι γαυροντολμάδες) είχαν τελειώσει. Ο σερβιτόρος μας πρότεινε την κουτσομούρα, λέγοντας πως ήρθε πριν μισή ώρα και το πιάτο που εφτασε στο τραπέζι μας τον δικαίωσε απόλυτα: Φρεσκότατα και στεγνά καλοτηγανισμένα ψαράκια, ενθουσίασαν την παρέα και φαγώθηκαν μέχρι λέπι. Κατά τα λοιπά, χόρτα και πατάτες τηγανιτές ήταν φρέσκα και όπως πρέπει να ‘ναι και το χύμα λευκό κρασί τους αξιοπρεπέστατο. Για τα γλυκά το είπα και πριν: καιρό έχω να φάω γλυκό-κέρασμα από μαγαζί που δεν είναι διεκπεραιωτικό αλλά χειροποίητο και πεντανόστιμο.

Δεν δοκίμασα όσα θα ήθελα, αλλά από τη μια χαίρομαι γιατί μου δίνει κάτι να προσδοκώ για την επόμενη φορά και δε βλέπω την ώρα να ξαναπάω.
Οι τιμές που σε κάποιους μπορεί να φαίνονται τσιμπημένες για την περιοχή κλπ κλπ σε μένα φαίνονται απολύτως λογικές για το είδος του φαγητού και την φανερά πολύ καλή ποιότητα των πρώτων υλών του. Για τα παραπάνω με ένα κιλό κρασί και μπύρα δώσαμε λιγότερο από 20 ευρώ/άτομο και άξιζε κάθε ευρώ.

Μια ένδειξη για την ποιότητα του φαγητού του Ε/Γ Ταξιδεύοντας είναι ότι η φίλη εκ των τεσσάρων που δεν είναι φαν των ψαριών και ψαρικών γενικώς και ήρθε για χατίρι της παρέας, στο τέλος δοκίμασε τα πάντα και μας ευχαρίστησε που την πείσαμε να έρθει, λέγοντας ότι το μέρος της άνοιξε νέους ορίζοντες: «ναι, αν είναι έτσι τρώω και ψάρια»

Αξίζει παιδιά, και τα λεφτά και τη δοκιμή και το ταξίδι. Να πάτε.

Ιούλ

Από πού να αρχίσω και πού να τελειώσω…

Ο ενθουσιασμός μου είναι τόσος που δεν βρίσκω λόγια να περιγράψω ένα υπέροχο και γευστικό απόγευμα στο «Ε/Γ Ταξιδεύοντας». Χαίρομαι πραγματικά όταν βλέπω τέτοιες προσπάθειες από επιχειρηματίες όπου η ευχαρίστηση του πελάτη είναι το πρωτεύον, το κέρδος δευτερεύον και που όλα γίνονται με γούστο και μεράκι. Τότε το αποτέλεσμα είναι εκπληκτικό.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή…

Η ιδέα ήταν της μικρής: «Μπαμπά, μπαμπά, θα μας πας σε ταβέρνα να φάμε καλαμαράκια;» Εγώ και η γυναίκα μου μείναμε άφωνοι… Έχετε ακούσει εσείς 8χρονο παιδί που να θέλει να βγει βόλτα και αντί να ζητάει Allou Fun Park ή ποδήλατο στο πάρκο να θέλει ταβέρνα με θαλασσινά; Αυτό είναι πραγματικά παιδί «ask4food»!!! Φυσικά δεν χρειάστηκε να το πολυσκεφτούμε και σε λίγη ώρα ήμασταν ήδη στο δρόμο για τη Δραπετσώνα και το «Ε/Γ Ταξιδεύοντας» όπου από καιρό το είχαμε βάλει στο μάτι λόγω world, fratello, mavtaso και λοιπών φίλων του φόρουμ.

Παρκάραμε σχεδόν απ’ έξω και αμέσως. Γενικά στην περιοχή δεν θα συναντήσετε δυσκολία στο παρκάρισμα, άντε ένα Σάββατο βράδυ ή Κυριακή μεσημεράκι να χρειαστεί να πάτε καμιά 30αριά μέτρα πιο πέρα. Αυτό είναι όλο.

Ο χώρος όμορφα διακοσμημένος σαν νησιώτικο ταβερνάκι. Δίχτυα, ναυτικά φανάρια, τιμονιέρες κλπ. Μας υποδέχθηκαν γελαστοί οι δύο σερβιτόροι και μας άφησαν να επιλέξουμε που θέλουμε να καθίσουμε. Με το που βολευτήκαμε στα καθίσματα μας ήρθε αμέσως δροσερό νεράκι σε κανάτα και όχι εμφιαλωμένο όπως γίνεται αλλού με κουτοπονηριά για να σου ανεβάσουν λίγο τον λογαριασμό. Στα πολύ θετικά αυτό και μπράβο τους. Μπράβο τους επίσης για το ότι τα τραπέζια ήταν στρωμένα με πάνινα τραπεζομάντηλα και ναπερόν και όχι χάρτινες κόλλες όπως συνηθίζεται στα μαγαζιά του είδους. Ειλικρινά έχω να δω σε ταβερνάκι πάνινο τραπεζομάντηλο κάτι χρόνια.

Η μεγάλη έκπληξη ήταν στον κατάλογο όπου δεν κυριαρχούν μόνο τα κλασσικά φαγητά του είδους αλλά μεζέδες και γεύσεις ιδιαίτερες - όχι τόσο συνηθισμένες. Για παράδειγμα πήραμε γαύρο μαρινάτο τυλιγμένο σε αμπελόφυλλο, σαρδέλες παντρεμένες στο φούρνο με τομάτα, σαλάτα με φρούτα της θάλασσας ψητά - περιχυμένα με βούτυρο Κερκύρας, χταποδάκι του Νώντα (τηγανητό) και κάποια ακόμα πιάτα που δεν τα θυμάμαι γιατί για να πω την αλήθεια εξαφανίστηκαν εν ριπή οφθαλμού από το τραπέζι μας. Όλα τέλεια, γευστικά και πεντανόστιμα.

Για την μικρή φυσικά (που έριξε και την ιδέα) πήραμε ένα γόνο καλαμάρι φρεσκότατο και πολύ σωστά τηγανισμένο. Στο τέλος ήρθε κέρασμα ένα πιάτο με τριών ειδών χειροποίητα γλυκά (τσιζκέικ, σοκολατόπιτα, πορτοκαλόπιτα) ένα καραφάκι εξαιρετική παγωμένη μαστίχα και τσιχλίτσες Orbit. Όλα του -φαγητά και γλυκά- ήταν μοναδικά και τα απολαύσαμε πραγματικά. Άριστη ποιότητα υλικών, ωραίες γεύσεις και καλομαγειρεμένα. Άριστα 10!!!

Τα παιδιά του σέρβις είχαν μία φυσική ευγένεια και όχι προσποιητή, αυτή που επιβάλλει το επάγγελμά τους. Ήταν εξυπηρετικότατοι, διακριτικοί και ήξεραν πότε να έρθουν στο τραπέζι δίχως να κάνουν άσκοπες βόλτες ή να είναι πάνω από το κεφάλι μας διαρκώς. Σωστοί επαγγελματίες. Ένα μόνο δεν μου άρεσε, ότι κατά την ώρα της παραγγελίας η «προτροπή» τους για μεγαλύτερη κατανάλωση ήταν υπέρ το δέον. Πόσο μάλλον όταν ήδη έχεις παραγγείλει πολλά – τόσα που αντικειμενικά δεν θα τα φας. Αυτό θα ήθελα να διορθωθεί γιατί φέρνει σε δύσκολη θέση τον πελάτη ιδιαιτέρως κάποιον που το μπάτζετ του είναι περιορισμένο.

Οι τιμές είναι φυσιολογικές, θα φάτε και θα πιείτε καλά με κανά 25άρι το άτομο εφόσον βέβαια δεν επιλέξετε τα ακριβά ψάρια. Ό, τι όμως και να επιλέξεις, ό, τι και να πληρώσεις το σίγουρο είναι ότι δεν θα "κλαις" τα χρήματά σου. Αξίζει το κάθε ευρώ που πληρώνεις.

Σε γενικές γραμμές λοιπόν θα έλεγα ότι το «Ε/Γ Ταξιδεύοντας» είναι μία εξαιρετική επιλογή για θαλασσινά. Μην διστάσετε να έρθετε ακόμα κι αν είστε λίγο μακριά - πιστεύω θα αποζημιωθείτε και θα φάτε πολύ καλά και ποιοτικά.

Εγώ προσωπικά το συγκαταλέγω στη λίστα με τα value for money ταβερνάκια του φόρουμ και σίγουρα θα είναι από τις πρώτες μου επιλογές (μαζί με το αγαπημένο μου "Υπερωκεάνειο" στο Χατζηκυριάκειο) την επόμενη φορά που θα θελήσω να φάω κάτι θαλασσινό και ιδιαίτερο.

Καλή μας όρεξη καλοφαγάδες μου...

2013

ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΤΡΩΣ ΣΑΝ ΒΑΣΙΛΙΑΣ ....

Πραγματικα το μαγαζι το ξερω και το εχω επισκεφθει κατα καιρους. Η μητερα μου περισσοτερες φορες απο εμενα.Απεφευγα να κανω κριτικη για το καταστημα γιατι τον ξερω τον Κωστα τον ιδιοκτητη του μαγαζιου (οχι φιλικα μην προτρεξετε) και φοβομουν οτι ισως δεν ειμαι αντικειμενικος. Και ο ιδιος αλλωστε δεν θελει αβαντες.

Το καταστημα ειναι πολυ κοντα και στο σπιτι μου και περνωντας καθε μερα απο εκει βλεπω και σε ασχετες μερες να υπαρχει κοσμος. Παρασκευη και Σαββατο βραδυ ακομα περισσοτερος.

Θα ηθελα να ρωτησω καποιους μεγαλυτερους απο εμενα ...

Γνωριζετε τα γαριδαδικα στη Χαραυγη που παλια γινοταν χαμος?Εγω δεν τα θυμαμαι.

Αυτο το μαγαζι που βρισκεται εκει κοντα ομως και ΔΙΑΚΡΙΝΕΤΑΙ απο τα υπολοιπα ειναι το ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ.

ΤΑ ΓΑΡΙΔΑΔΙΚΑ ΠΕΘΑΝΑΝ ... Το Μπλε Χταποδι το βλεπω αδειο, τον Κρητικο το ιδιο. Ακομα και ο Τασος που ειχε σουβλακια δεν εχει την αναλογη κινηση με παλια, μαλιστα επεσε και αυτος στην παγιδα αν παρατηρησα σωστα να βαλει θαλασσινα.

..........................................................

Πηγαμε χτες βραδυ 6 ατομα. Ανελαβε ο Κωστας να μας εξυπηρετησει. Μας προτεινε τι να παρουμε και εμεις απλως θα βαζαμε τις δικες μας πινελιες. Να πω την αληθεια καταλογο δεν ειδα, ειδα ομως εναν αλλο καταλογο με τις δικες τους προτασεις.

ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΑΜΕ-ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΑΜΕ ...

Ξεκιναμε ...

Δεν θυμαμαι αναλυτικα τιμες κλπ.

Ομως η ποιοτητα του ειναι αδιαπραγματευτη και η τεχνικη του ειναι καλη. Να σας πω πως δεν ειμαι και λατρης των θαλασσινων αλλα χτες δοκιμασα για πρωτη φορα γυαλιστερες. Το βουτυρο εδινε αλλη αισθηση στη γευση.

Ειχα "παρασυρθει" απο την ποιοτητα και ισως δεν μπορω να περιγραψω οτιδηποτε καταβροχθησαμε.

- Ψημενο ψωμακι με λαδι. Προσπαθησαμε να μη φαμε πολυ γιατι θα μας εκοβε την ορεξη. Περιποιημενο.

- Τοματα με καπαρη. Απλουστατο πιατο αλλα ειναι μολις το εναρκτηριο λακτισμα της απολαυσης. Η ντοματα φρεσκοτατη.

- Γυαλιστερες. Φρεσκοτατες, δοκιμασα πρωτη φορα στη ζωη μου. ΧΛΑΠΑΚΩΘΗΚΑΝ.

- Σαλατα ροκα-παρμεζανα. Δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο πιο high class καταστηματα. Φρεσκοτατη και αρκετη. ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΗΚΕ.

- Καβουροσαλατα. Ηρθε σε βαση μαρουλιου. ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με τις καβουροσαλατες που εχω δοκιμασει σε αλλα μαγαζια ιδιου τυπου. Οι αλλοι χρησιμοποιουν μαγιονεζα και ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΑΤΑ καβουριου. Εδω αυτο δεν συνεβη. ΝΑ'ΤΑΝ ΚΙ ΑΛΛΗ.

- Στρειδοχτενα,κατι τετοιο τελος παντων. Ηταν μακρια απο το οπτικο μου πεδιο. Τα εφαγαν ολα οι υπολοιποι.

- Ριζοτο με μελανι σουπιας και σουπια. Δοκιμασα λιγο ρυζι και ηταν σα να τρως σουσαμι (με την καλη εννοια).

ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΟΛΥΛΟΓΩ ΟΛΑ ΦΑΓΩΘΗΚΑΝ, ΜΟΝΟ ΚΑΤΙ ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΑΚΙΑ ΕΜΕΙΝΑΝ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑΜΕ ΣΚΑΣΕΙ.

- Καραβιδοψυχα πανε. Μαζι με τη ροζε πηχτη σως ηταν ΟΝΕΙΡΟ. Ειχα μαχη με την αδελφη μου για το ποιος θα προλαβει να φαει περισσοτερο.

- Πατατες τηγανητες. Φρεσκες και αξιοπρεπεις. Χωρις ιχνος λαδιλας.

- Χταποδι σχαρας. Δεν πολυτρωω χταποδι αλλα θα το ηθελα λιγο πιο μαλακο. Ισως φταιει οτι ηταν σχαρας.

- Καλαμαρι γεμιστο. Γι'αυτους που το εφαγαν ηταν ικανοποιητικο.

- ΓΑΡΙΔΟΜΑΚΑΡΟΝΑΔΑ ... Ξεχαστε ετοιμους πελτεδες, παραβρασμενα μακαρονια και γαριδουλες μικρες και κατεψυγμενες.

Μας ηρθε μια πιατελα με λινγκουινι, ΓΑΡΙΔΑΡΕΣ που ελιωναν στο στομα. Δεμενο πιατο με αρωματα και καλοδιατηρημενα τα υγρα της γαριδας.

- Αυγοταραχο Μεσολογγιου. Νομιζω τα 40 γραμμαρια στα 9 ευρω.

- Σκουμπρι καπνιστο με κρεμμυδακι. Τοσο τραγανο και νοστιμο που θελω 2 μεριδες μονος μου. Η υφη του μου εφερε σαν γυρο σουβλακιου (με την καλη εννοια και εδω).

- Μπαρμπουνακια τηγανητα. Δυστυχως εμειναν λογω των υπολοιπων. Καταφερα και εφαγα 2 ομως και ηταν τραγανα και χωρις ιχνος λαδιλας. Αν δεν ειχα σκασει θα ετρωγα παραπανω.

Πρεπει να εχει αρκετη ποικιλια σε ουζα και τσιπουρα. Δεν μου αρεσουν και δεν ξερω. Απο μπυρες παντως εχουν 7-8 μαρκες. Οχι τις εξεζητημενες αλλα σιγουρα ικανοποιητικες επιλογες. Εγω πηρα ΑΛΦΑ που πουλαει πιο πολυ στην αγορα συμφωνα με τον σερβιτορο γιατι εχει καλυτερο "ψησιμο".

Αφου φαγαμε και ηπιαμε το σορμπε λεμονι μας (μηχανης οπως παραδεχτηκε και ο σερβιτορος), τη μαστιχα μας ...

Ηρθαν και τα γλυκα ...

Πορτοκαλοπιτα-Σοκολατοπιτα-Ραβανι με παγωτο. Χειροποιητα ολα τους. Φρεσκα, προτιμησα κυριως τη σοκολατοπιτα με το τραγανο μπισκοτο.

Επισης καζαν ντιπι και τσιζκεικ. Το τσιζκεικ το καταπιε η αδελφη μου και ζητησε δευτερη μεριδα.

Για τον χωρο δεν εχω να πω πολλα καθως ΟΚ δεν ειναι κατι ιδιαιτερο ΟΜΩΣ ειναι ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΟΣ. Εξωτερικα νομιζω αξιζει σε μια καλοκαιρινη βραδια με καλη παρεα. Σιγουρα θα επικεντρωθειτε στο φαγητο οποτε βαλτε τον σε δευτερη μοιρα. Βαζω 3 γιατι βρισκεται αρκετα κοντα μου αλλα κυριως γιατι δεν θελω να ριξω τον μεσο ορο του, ειναι κριμα. Ισως το 2.5 προς 2 να ειναι καλυτερο.

Εξυπηρετηση: Μια καλοκουρδισμενη μηχανη. Τα παιδια φιλικοτατα, με γνωσεις πανω στα πιατα που προσφερουν. Χαμογελαστοι και καθολου εκτελεστικοι. Ειναι πολυ σημαντικο να εισαι φιλος με το αφεντικο σου και να "πονας" το μαγαζι που δουλευεις. Ο,τι χρειαστεις ειναι εκει. Μου αφησαν την εντυπωση πως οτι και να ζητησεις θα προσπαθησουν να στο κανουν.

Συμπερασματικα ....

- Μετα τη χτεσινη επισκεψη μου ηδη εχω "ψησει" φιλους να παμε να φαμε εκει. Νομιζω ειναι πιο καλα να πας με παρεα ανω των 5 ατομων αν και δεν ειναι και πολυ μεγαλο μαγαζι.

- Το μοτο τους ειναι πως τα αμεσως φρεσκοτερα ψαρια και θαλασσινα κολυμπουν στη θαλασσα.

- Οι περισσοτεροι της περιοχης το γνωριζουν το μαγαζι .Δεν θυμαμαι να εχω ακουσει αρνητικα σχολια απο καποιον.

- Σε μια κουβεντα που ειχα κανει με τον Κωστα του ειχα πει πως ο κοσμος δεν το θεωρει και φτηνο μαγαζι. Μου ειχε πει πως συμφωνει ομως υπαρχουν και διαφορες τιμες στα υλικα που προτιμαει. Υπηρχαν ψαρια που κανουν 13 ευρω το κιλο και αυτος προτιμουσε αυτα που εκαναν 20 ευρω.

- Αν ηταν σε καποια αλλη πιο ΙΝ περιοχη θα ηταν πιο γνωστος.

- Γενικα την "ψαχνουν" απο νεα πιατα. Αν ειχαν χρονο και για δημοσιες σχεσεις θα ειχαν περισσοτερη πελατεια. Παρ'ολα αυτα δεν κλαιγονται. "Κινουνται" οπως λενε ... Δεν βοηθαει η οικονομικη κριση ομως.

Θα ηθελα να κανω τη συγκριση με τη Λαγουδερα στο Περαμα που μαζευει και αυτο αρκετο κοσμο και ειναι πανομοιοτυπο μαγαζι.

Επειδη μας "σκλαβωσαν" με τη συμπεριφορα τους χτες,μαλλον θα πυκνωσω τις επισκεψεις μου εκει ...

Θα ηθελα να διαβασω νεες κριτικες απο εμπιστους και μη του σαιτ και ευχομαι να μη συνεβη μονο σε εμενα απλα και μονο γιατι ειμαι γνωστος στην περιοχη.

Εχω την εντυπωση πως αν εβαζε καμια προσφορα με τυπου Αθηνοραμα θα τον γνωριζαν και αλλοι που δεν ειναι της περιοχης. Για τις κοντινες περιοχες ειναι αρκετα καλη λυση.

* Μια ιδανικη επισκεψη για εμενα θα ειναι τον χειμωνα. Να κανει εξω ψοφοκρυο και μεσα να εισαι με παρεα, να γελας και να πινεις. Και οταν ερθει η αχνιστη γαριδομακαροναδα .....

ΟΚ για καθε μερα δεν ειναι να το επισκεπτεσαι αλλα θα το χαρακτηριζα απο πλευρας ποιοτητας ...

ΛΕΦΤΑ ΣΤΗΝ ΤΡΑΠΕΖΑ (ΚΑΙ ΟΧΙ ΚΥΠΡΙΑΚΗ) ...

Ψαροταβέρνες, Κερατσίνι

Ενα καταπληκτικο ψαρομαγαζο με εξαιρετικο service, σε κανουν να αισθανεσαι σαν το σπιτι σου.

Δυσκολη περιοχη, πρεπει να εισαι γνωστης των δρομων και οχι μονο, για ακοπη προσβαση. Προσωπικα (Πειραιωτης) δεν δυσκολευθηκα καθολου, αλλα ενα φιλικο ζευγαρι που φιλοξενουσα ταλαιπωρηθηκε αρκετα.

Τα θαλασσινα του ολα τρομερα, το ενα καλυτερο απο το αλλο.

Ενδεικτικα κανω μνεια στο χταποδι του Νωντα, το σκουμπρι, το μυδοπιλαφο, τον σκορδατο γαυρο, την πεσκανδριτσα με μουσταρδα, τις σπιτικες τηγανιτες πατατες, την σαλατα με την καθαρισμενη σε ροδελες τοματα και καπαρι, οτι αλλο δοκιμασαμε μας ικανοποιησε πληρως.

Μεγαλη ποικιλια σε ουζο και τσιπουρο, χωρις να υστερουν τα αλλα ποτα.

Στο τελος μας εντυπωσιασε το τριπλο κερασμα και εν συνεχεια το αποκωρυφωμα ηταν, οι επωνυμες τσιχλες που μας προσφεραν μαζι με τον νομιμο λογαριασμο.
Πραγματα μικρα, αλλα κορυφαια.

Τα αριστης σε γευστικοτητα και ποιοτητα κερασμενα ποτα και γλυκα σχολιαστηκαν απο την παρεα ευμενεστατα.

Σαββατο βραδυ αν και ηταν γεματο (μεσα και εξω) μπορουσες να δειπνησεις ευχαριστα, να συνομιλησεις ανετα, χωρις τις υστερικες κραυγες που συνανταμε σε αρκετα μαγαζια, δυστυχως με την ανοχη της ιδιοκτησιας τους
Οι τιμες ακολουθουν την ποιοτητα των προιοντων, θα τις χαρακτηριζα σχετικα υψηλες, ειδικα σε ορισμενα πιατα σε σχεση παντα με την ποσοτητα.

Αξιζει ομως τα λεφτα του, θα επανελθω συντομα, για να δοκιμασω τους πολλους και ενδιαφεροντες θαλασσομεζες.

Ψαροταβέρνες, Κερατσίνι

Τετάρτη απογευματάκι επισκεφτήκαμε το μαγαζί μετά από καλές κριτικές και λόγω Σαρακοστής.

Η εξυπηρέτηση άμεση απο τα 2 παιδιά, ευγενικοί και οι 2 και πολύ καλοί στη δουλειά τους. Τα τασάκια άλλαζαν στο λεπτό και η παραγγελία ήρθε γρήγορα και με χαμόγελο.
Το περιβάλλον συμπαθητικό, ψαροταβέρνα στο κερατσίνι αλλά προσεγμένη και με ζεστή ατμόσφαιρα.

Ο κατάλογος πολύ μεγάλος με ότι μπορεί να φανταστεί κάποιος για ψαρικά. Δοκιμάσαμε τους φοβερούς γαυροντολμάδες στα 5,90 ευρώ, νόστιμο πιάτο και άριστα φτιαγμένο, πικάντικο για τσιπουράκι/ουζάκι.

Πολύ ωραία η σαλάτα με φρέσκια γαρίδα και πληγούρι, μεγάλη ποσότητα και νόστιμη, θα έβγαζα μονάχα το καλαμπόκι που γλύκιζε αρκετά το πιάτο, περίπου 8 ευρώ.
Μεγάλη ποσότητα η σαλάτα σταμναγκάθι, ήρθε ζεστή, μια χαρά.
Πολύ ωραίος μεζές το τηγανητό χταπόδι, μαλακό χωρίς να έχει γίνει τσίχλα και μεγάλη μερίδα.

Τέλεια και η σουπιά με τον άνιθο, μεγάλη σε ποσότητα, νόστιμη και μαλακή, άριστα ψημένη.
Στην αρχή μας έφεραν ψημένο ψωμί με λάδι (πολύ καλής ποιότητας) με ελιές πράσινες και φυσικά νεράκι σε κανάτα. Ηπιαμε κρασί λευκό πολύ καλό στα 6,5 ευρώ το 1/2 κιλό, πήραμε 1 κιλό.
Για το τέλος μας κέρασαν γλυκάκια, cheesecake και ένα άλλο γλυκό με φοβερή κρέμα που θυμάμαι όνομα.

Επίσης κέρασαν σορμπε λεμόνι για την αλλαγή της γεύσης και γλυκό κρασί στο τέλος.
Άριστες οι εντυπώσεις σε όλα τα επίπεδα, πληρώσαμε 46 ευρώ για όλα και σίγουρα το προτείνω και θα ξανάπαμε. Οι παρέες ήταν όλων των ηλικιών και οικογένειες και φαινόταν ότι το εμπιστεύονταν για το καλό του φαγητό.

Ψαροταβέρνες, Κερατσίνι

Αποτελεί μια πολύ καλή επιλογή για ψάρια και θαλασσινά, λίγα μέτρα μακρυά από τα κάποτε υπερτιμημένα και πλέον παρακμάζοντα ''γαριδάδικα'' της Χαραυγής. Μια εξαιρετική ψαροταβέρνα-μεζεδοπωλείο στα σύνορα Δραπετσώνας-Κερατσινίου, λίγα μέτρα πιο πέρα από το νεκροταφείο της Ανάστασης...

Σε ο, τι αφορά το φαγητό του μαγαζιού, σχεδόν όλα τα πιάτα αγγίζουν το τέλειο. Οι τηγανητές πατάτες κομμένες στο χέρι, σπουδαίας έμπνευσης το εξαιρετικό τηγανητό χταπόδι και πολύ καλά όστρακα. Το μαγαζί διατείνεται ότι τα όστρακα και τα ψάρια είναι φρεσκότατα. Η αλήθεια είναι ότι δεν θεωρώ τον εαυτό μου κατάλληλο να αποφανθεί αν ένα ψάρι είναι φρέσκο. Και για να είμαι ειλικρινής δεν είμαι σίγουρος ότι οι ''και καλά γνώστες'' ξέρουν.

Πάντως τα περισσότερα πιάτα μυρίζουν θάλασσα και είναι γευστικότατα. Μοναδική ένσταση το ότι σε όσα πιάτα έχουν σκόρδο(γαύρος μαρινάτος, σαλάτα λόλα ρόκα, σκορδαλιά), χρησιμοποιούν σκόνη και όχι κανονικό σκόρδο.

Επίσης πολύ καλή κάβα σε ούζα και τσίπουρα, όπως αρμόζει σε ένα μεζεδοπωλείο(σε τιμές όχι μικρές βέβαια). Επιφυλάσσομαι για το χύμα κρασί που δεν έχω δοκιμάσει...

Η εξυπηρέτηση πολύ γρήγορη και πρόθυμη από προσωπικό που ''στροφάρει''. Τα πιάτα έρχονται γρήγορα, το νερό σε κανάτα. Μετά το φαγητό έχει κέρασμα λιμοντσέλο(για να φύγει η ψαρίλα), γλυκό και στο τέλος χωνευτικό κρασί μοσχάτο ημίγλυκο.

Σχετικά με το χώρο δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Το εξωτερικό-πεζοδρόμιο έχει το πολυφορεμένο νάιλον, στο εσωτερικό κρεμασμένα όστρακα και γαλάζιοι τοίχοι. Σχετικά με τις δυνατότητες του χώρου, έχουν κάνει το καλύτερο που μπορούν.

Αναφορικά με το κόστος δύσκολα τη βγάζεις με λιγότερα από 20 Ε το άτομο. Αν μάλιστα πάρεις και ψάρια το κόστος ανεβαίνει κι άλλο. Σίγουρα δεν είναι για αυτούς που ψάχνουν να φάνε κατεψυγμένα και ''οικονομικά'' θαλασσινά με 10 Ευρώ, πίνοντας ένα κρασί-ξύδι, σε ένα υποτίθεται λαικό και οικονομικό ουζερί. Για όσους όμως θέλουν να πάνε με τους φίλους ή την οικογένειά τους, να πληρώσουν κάτι παραπάνω για ένα φαγητό που αξίζει, είναι μια πολύ καλή επιλογή. Τα Σαββατοκύριακα είναι απαραίτητη η κράτηση.

Γενικά αξίζουν πολλά μπράβο και στους ιδιοκτήτες και σε όσους εργάζονται στο μαγαζί για αυτό που έχουν στήσει...

2013

Το φαγητο ειναι παρα πολυ καλο, τα ψαρια φρεσκοτατα και Ελληνικα, τα υπολοιπα ορεκτικα και μη ειναι απαιχτα, οι επιχειρηματιες εξυπνοι και με συγχρονη αντιληψη ανθρωποι, και αν θες πραγματικα να φας καλο ψαρι, εδω ειμαστε.

Το κακο ειναι οτι ο χωρος δεν λεει τιποτα, το καλοκαιρι στο πεζοδρομιο δεν αξιζει και σημερα με την τεραστια κριση, θα χαθουν οι πελατες των Βορειων προαστιων που χρειαζονται ενα ντεποζιτο βενζινης να φθασουν στο Κερατσινι, γιατι αν πας εκει με τα μεγαλα κυβικα των τζιπ, το ψαρι θα σου κοστισει μια περιουσια.

Οι ιδιοκτητες που νοιαζονται για την ποιοτητα του φαγητου τους, θα αντιληφθουν οτι σημερα οσο καλο κι αν ειναι ενα ψαρι, το σκηνικο της ευημεριας αντεκατεσταθη με ενα σκηνικο τρομου. Οταν ευημερεις, παιρνεις τους φιλους σου με το Cayenne σου και κανεις το ταξιδι σε συνοικιες μακρινες και περιθωριακες (το περιθωριακες δεν το θετω με την κακη εννοια), γιατι εισαι χαρουμενος, βγαζεις χρημα, δεν σε νοιαζει η βενζινη και χαιρεσαι να "ταξιδευεις" σε αλλα μερη που σου θυμιζουν οτι εσυ εισαι φραγκατος και απλως θες να φας πολυ καλα θαλασσινα οπουδηποτε κι αν τα βρεις.

Σημερα, που σε εχει καταβαλλει η κριση και μαλιστα αρκετοι απο αυτους τους πελατες που πληρωναν 70-80 ευρω το φρεσκο και ντοπιο ψαρι εχουν ταξιδεψει προς τους Κορυδαλλιους νησους, οι αλλοι εχουν στριμωξει το Cayenne στο κοτετσι του παππου και στην εξοδο τους περισσοτερο εχουν αναγκη την επικοινωνια και το ομορφο περιβαλλον προκειμενου να ξεχασουν την μιζερια τους παρα το ζωντανο ψαρι και την καλοβρασμενη καραβιδα. Το "βολι" τους και εδω εννοω το χρημα, θα το ριξουν αραια και με ιδιαιτερη προσοχη να πιασει τοπο. Οι περισσοτεροι πελατες σημερα πηγαινουν σε κοντινα μαγαζια η σε κεντρικα και παντα οικονομικα.

Σε παλαιοτερες εποχες (αληθεια τις θυμασθε?) οι αγροτες αγοραζαν Πορσε και τις παρκαραν διπλα στα γαιδουρια στην πλατεια του χωριου. Σημερα, σε παραλληρισμο, η ποιοτητα και μονον του φαγητου δεν αρκει. Ο πελατης θα απαιτησει και να δειπνησει εξαιρετικα αλλα και να περασει την βραδυα του σε ενα πολυ καλο περιβαλλον. Τι νοημα εχει πλεον να φας ενα φρεσκοτατο ψαρι σε ενα χωρο που δεν σε εμπνεει? Επειδη τα χρηματα δεν περισσευουν σε κανεναν πλεον, το πακετο ολα σε ενα (ποιοτητα φαγητου, χωρος, εξυπηρετηση ) θα κερδισει την κουρσα.

Ψαροταβέρνες, Κερατσίνι
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0

Φαινομενικά, πρόκειται για την τυπική ψαροταβέρνα.

Ουσιαστικά, δεν έχει καμία σχέση με την τυπική ψαροταβέρνα.

Οι επιλογές ποικίλλουν, όλα είναι φρεσκότατα σε πολύ λογικές τιμές, ενώ ακόμη και οι πιο γκουρμέ επιλογές που παραπέμπουν σε καλό εστιατόριο είναι εξαιρετικές.

Προτείνω οπωσδήποτε το χταπόδι του Νώντα, πρόκειται για χταπόδι μαριναρισμένο και τσιγαρισμένο, το πιο μαλακό χταπόδι που έχω φάει ποτέ.

Επιπλέον, το αγαπημένο μου πιάτο, σουπιές με ριζότο κ το μελάνι, είναι φανταστικό και δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το αντίστοιχο πιάτο σε πιο ακριβά εστιατόρια.

Ουσιαστικά, όλα εκτός από τη σαλάτα , που ήταν αδιάφορη, ήταν υπέροχα.

Το συστήνω οπωσδήποτε, κυρίως για χαλαρές εξόδους καθώς ο χώρος δε συνάδει με την ποιότητα του φαγητού.

Υ. γ. Πολύ καλή εντύπωση μου έκαναν τα σπιτικά γλυκά στο τέλος, αλλά και οι τσίχλες που σε κερνάνε. Το βρήκα πολύ... εκλεπτυσμένο!

Ιούλ

Επισκεφτήκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί τρία άτομα, τέλη Ιουνίου Κυριακή μεσημεράκι.

Έχοντας κάνει κράτηση, και έπειτα από σκέψη επιλέξαμε να καθίσουμε στον εξωτερικό χώρο στα τραπεζάκια δίπλα στον δρόμο και όχι στον κλιματιζόμενο εσωτερικό χώρο. Τελικά, η επιλογή μας δικαίωσε, καθώς η κυκλοφορία αυτοκινήτων στο δρόμο ήταν σπάνια και η αντηλιά ελάχιστη και καθόλου ενοχλητική. Γενικά, πάντως, ο χώρος είναι απλός, συνηθισμένος και δεν έχει κάτι ιδιαίτερο να τον χαρακτηρίζει.

ΣΑΛΑΤΕΣ
Ντομάτα ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ: Μία απλή αλλά και δροσερή σαλάτα, η οποία πρόκειται για ντομάτα κομμένη σε ροδέλες με κάπαρη και χοντρό αλάτι. Είναι η ιδανική σαλάτα για το καλοκαίρι.

ΟΡΕΚΤΙΚΑ
Καβουροσαλάτα: Νόστιμη, από φρέσκο καβούρι, μας άφησε θετικές εντυπώσεις. Δε βρίσκεις πολλές καβουροσαλάτες παρόμοιες με αυτήν.
Χταπόδι του Νώντα: Θεωρείται ένα από τα δημοφιλέστερα πιάτα του εστιατορίου, ωστόσο εμάς μας άφησε γευστικά αδιάφορους. Ήταν ιδιαίτερα στεγνό και δεν είχε τίποτα το ξεχωριστό. Θεωρώ ότι ένα ψητό χταπόδι θα ήταν σίγουρα καλύτερη επιλογή.

Γαριδάκι Σύμης: Ένα ιδιαίτερα νόστιμο ορεκτικό, το οποία εναλλακτικά θα μπορούσε να αποτελέσει και ένα κυρίως πιάτο. Ήταν καλοτηγανισμένο και σε εξίσου καλό επίπεδο γευστικά, δεν μας άφησε σε καμία περίπτωση παραπονεμένους.

ΚΥΡΙΩΣ ΠΙΑΤΑ
Σουπιά με χόρτα τηγανισμένη στο μελάνι της: Ένα εξαιρετικό πιάτο, το καλύτερο όλων αυτών που γευτήκαμε και μάλιστα με διαφορά. Η σουπιά ήταν φρέσκια και πολύ νόστιμη, και τα χόρτα ιδανικά για να τη συνοδεύσουν.
Καλαμαράκι γόνος: Ο γνωστός σε όλους μας γόνος ήταν πολύ καλά τηγανισμένος και ιδιαίτερα γευστικός, αποτελεί μία ‘’σίγουρη’’ λύση σε περίπτωση που δεν θέλετε να δοκιμάσετε ένα πιο σπάνιο και ασυνήθιστο πιάτο.

ΕΠΙΔΟΡΠΙΟ
Σε αυτόν τον τομέα το Ε/Γ ΤΑΞΙΔΕΥΟΝΤΑΣ ξεχωρίζει από όλα τα εστιατόρια που είναι παρόμοια με αυτό στα γεύματα. Μόλις τελειώσαμε το φαγητό, η σερβιτόρος μας κέρασε σε ποτήρι για σφηνάκι σορμπέ λεμόνι για να αλλάξει η γεύση μας, και στη συνέχεια, μας έφερε σπιτικά γλυκά συνοδευόμενα με παγωτό! Τι άλλο θες για ένα επιδόρπιο;

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ
Κυρίως ένας άντρας και μία κοπέλα έπαιρναν παραγγελίες και πήγαιναν τα γεύματα στα τραπέζια. Και οι δύο ήταν πολύ εξυπηρετικοί, και κανένα πιάτο δεν έφτασε καθυστερημένο. Το μόνο που άργησε σε σχέση με τα υπόλοιπα να μας σερβιριστεί ήταν η σουπιά με χόρτα, ωστόσο για την παρασκευή της απαιτείται αρκετός χρόνος. Επομένως, δεν μπορεί να θεωρηθεί σε καμία περίπτωση πρόβλημα εξυπηρέτησης.

ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟΣ
Η επίσκεψη στο μαγαζί μας κόστισε περίπου 70 ευρώ, άρα μπορείτε να καταλάβετε πως οι τιμές δεν είναι καθόλου φτηνές. Ωστόσο, αυτό που μας ενόχλησε ήταν το γεγονός πως χρειάστηκε να ζητήσουμε την απόδειξη, καθώς το λογαριασμό μας τον έφεραν με το δελτίο παραγγελίας!

Αν και συνήθως δεν δίνουμε δεύτερη ευκαιρία σε καταστήματα που "ξεχνάνε" την απόδειξη, στο συγκεκριμένο θα ξαναπάμε κυρίως για όστρακα και ψάρια ώστε να αποκτήσουμε συνολική εικόνα περί των πραγμάτων.

2013

Μεσημέρι Κυριακής Φώτων κι αφού έχει προηγηθεί κράτηση απ το Σάββατο σκάμε μύτη εγώ με την οικογένεια. Μας υποδέχτηκε το ευγενέστατο προσωπικό λέγοντας καλή χρονιά. 13.00 η ώρα και μόνοι μας.

Γι αρχή μας σέρβιραν ελίτσες πράσινες με ψωμάκι ψημένο. Στη συνέχεια παραγγείλαμε γαριδάκι Χαλκίδος ωραία τηγανισμένο, σαλάτα λόλα ρόκα με μπαλσάμικο, παρμεζάνα και μανιτάρια πλευρώτους άκρως δροσιστική.

Σουπιά με ρύζι και μελάνι ποίημα γεύσης. Καλαμαράκι γόνος αφρός που έλιωνε στο στόμα, πατάτες δικές τους ωραία τηγανισμένες.

Πετροσωλήνες με ζουμί για παπάρα το κερασάκι στην τούρτα του μεσημεριανού. Η ταραμοσαλάτα που φερε ήταν πολύ αλμυρή κι ίσως το μόνο πιάτο που δε φχαριστήθηκα. Κρασί και ούζο πολύ ωραία συνοδευτικά.

Στο τέλος άρχισε η πανδαισία κεράσματος. Αφού προηγήθηκαν τα αρωματικά μαντηλάκια καθαρισμού. Πορτοκαλόπιτα και καρυδόπιτα, λιμοντσέλο και κρασί νέκταρ.

Για όλα τα παραπάνω φαγητά 54 ευρώ με τα ποτά κερασμένα από το Θανάση. Πολύ λογική τιμή για 3 άτομα. Πάρκιν εύκολο απέξω και ο χώρος με ωραία διακόσμηση με τη βυθισμένη γαλέρα-μακέτα πάνω απ το ψυγείο.

Υγ. Σέρβις άριστο με το Θανάση επικεφαλή και 2 γλυκύτατα κορίτσια για βοηθούς. Καλού κακού κάντε κράτηση.