ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ

Ελληνική κουζίνα

Διονυσιου Αρεοπαγίτου 15, Ακρόπολη [Χάρτης]

Ελληνική κουζίνα, Ακρόπολη

Μεσημέρι Παρασκευής 11/12, βρίσκομαι στο κέντρο για δουλειές και αποφασίζω με ένα φίλο μου να δοκιμάσουμε και πάλι το ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ ΤΟΥ ΜΟΥΣΕΙΟΥ ΑΚΡΟΠΟΛΗΣ (ΕΜΑ), που ήδη λειτουργεί, όπως και το Μουσείο, εδώ και 6 χρόνια.

Ένα επιτελείο 30-40 ατόμων (σε βάρδιες) απασχολείται στην κουζίνα, το σερβίρισμα, τον καθαρισμό και της πάσης φύσεως ανάγκες του χώρου, ο οποίος καλείται να εξυπηρετήσει, ειδικά την καλοκαιρινή περίοδο, περί τα 1000 και πλέον άτομα κάθε μέρα!! Χάρη στη δημιουργική φαντασία των νεαρών και ταλαντούχων Ελλήνων μαγείρων, αλλά και του συνολικού προσωπικού του χώρου, το ΕΜΑ κατέκτησε επάξια το απαιτητικό διεθνές κοινό και καταξιώθηκε σε παγκόσμιο επίπεδο. Έτσι, τον περσινό Γενάρη, η TORONTO STAR, η δημοφιλέστερη εφημερίδα του Καναδά, το κατέταξε στα 5 καλύτερα εστιατόρια Μουσείων στον κόσμο (! ), μετά τα αντίστοιχα του Μουσείου Orsay στο Παρίσι, του MoMA της Νέας Υόρκης, του Chihuly Garden του Σιάτλ και του County Museum of Art του Λος Άντζελες!

Το ΕΜΑ λειτουργεί Δευτέρα με Πέμπτη από 09.00-17.00, την Παρασκευή από 09.00 έως τα μεσάνυχτα και τα Σ/Κ από 09.00-20.00. Η κουζίνα, ωστόσο, ανοίγει στις 12 το μεσημέρι, οπότε το πρωί μπορείτε να απολαύσετε καφέδες, χυμούς και ένα πλουσιοπάροχο πρωινό, όπως ο φίλος χρήστης ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ!

Το ΕΜΑ στεγάζεται στον δεύτερο όροφο του Μουσείου, η δε συνολική του επιφάνεια μαζί με τους μεγάλους εξώστες είναι γύρω στα 800 τ. μ. (! ), και στο προνομιούχο αυτό σημείο η πανοραμική θέα προς την Ακρόπολη, τον Λυκαβηττό, κ. λπ. κόβει κυριολεκτικά την ανάσα!! Στον τεράστιο αυτό χώρο εξυπηρετούνται, εσωτερικά μεν περί τα 250 άτομα και εξωτερικά τουλάχιστον 80. Οι χώροι είναι σχολαστικά πεντακάθαροι, όπως βέβαια και τα τρία συγκροτήματα τουαλετών (Ανδρών/Γυναικών & ΑΜΕΑ) για τους πολυπληθείς θαμώνες, Έλληνες και ξένους.

Το μενού, όπως είναι εύλογο, επικεντρώνεται στην ελληνική κουζίνα, προκειμένου να την καταστήσει διεθνώς γνωστή. Έτσι, υπάρχουν περί τα 20 πιάτα, τα περισσότερα των οποίων κυμαίνονται μεταξύ 6-18 €. Ανάμεσά τους: σούπα ημέρας, 5-6 σαλάτες (εποχής, πολύχρωμη, πατατοσαλάτα.. ), 5-6 πρώτα πιάτα (αυγοτάραχο Αιτωλικού, φέτα ψητή, ζυμαρικά, χταπόδι με φάβα Σαντορίνης, τραχανάς με μανιτάρια, σπανακόπιτα…), και 8 κύρια πιάτα (μπιφτέκια με πατάτες, γαρίδες με ούζο, ντομάτα και κριθαράκι, σκαλοπίνια με λαχανικά, ζυγούρι με χυλοπίτες και ξυνομυζήθρα, …). Υπάρχουν ακόμη καμιά 10αριά επιδόρπια (περί τα 6 €), 5 παγωτά στα 4 €, όπως και 5 προτάσεις εδεσμάτων για παιδιά, από 2-13 €.

Κάθε Παρασκευή προσφέρεται και δείπνο από τις 8.00 μ. μ. μέχρι τα μεσάνυχτα. Ο αντίστοιχος κατάλογος περιλαμβάνει μια ποικιλία από γαστρονομικά εδέσματα σε ανάλογες βέβαια τιμές, οι οποίες για τα κυρίως πιάτα κυμαίνονται από 15-27 €. Μεταξύ αυτών: μιλφέιγ μανιταριών με καπνιστό τυρί Μετσόβου και μελιτζάνες, ριζότο με τσουκνίδα και Συριανό τυρί Σαν Μιχάλη, καρπάτσο φρέσκου ψαριού με εσπεριδοειδή & μοσχολέμονο, καπνιστό φιλέτο με λάδι τρούφας & αποξηραμένα φρούτα, φιλέτο από μοσχάρι γάλακτος με πουρέ & κρεμμυδάκια, κ. λπ.

Ανάλογες του όλου επιπέδου του Μουσείου και του ΕΜΑ είναι προφανώς και οι τιμές των ποτών. Έτσι, τις καθημερινές, στη λίστα των κρασιών, υπάρχουν περί τα 10 εμφιαλωμένα λευκά, από 17-27 €, 6 κόκκινα από 24-39 € για το Thema Παυλίδη, καθώς και το ροζέ Μελιαστό του Σπυρόπουλου, στα 24 €. Ωστόσο, το ποτήρι κρασί: στα 3.50 € (house-wine Ν. Λαζαρίδη). Τα αναψυκτικά, 2-3.50 €, οι μπύρες, 4-5 €, ενώ τα καραφάκια με ούζο και τσίπουρο των 200 ml, 7.50-8.50 €.
Το βράδυ της Παρασκευής, προστίθενται ακριβότερες φιάλες κρασιών, με κορυφαίο στη λίστα το Κτήμα Άλφα (36 € για το λευκό και 40 € για το κόκκινο! ). Αντιλαμβάνεστε γιατί, στον ιστορικό αυτό χώρο, οι τιμές των περισσότερων κρασιών είναι 2.50 - 3 φορές πάνω απ’ τις τιμές της κάβας! Θα επανέλθω εδώ…

Τρώγοντας το μεσημέρι της Παρασκευής, ο χώρος ήταν μισογεμάτος από Έλληνες αλλά και από τουρίστες. Στα τραπέζια μας, τα σουπλά διαφήμιζαν την Έκθεση που φιλοξενούν τώρα για τη Σαμοθράκη: ‘Τα μυστήρια των Μεγάλων Θεών’. Επίσης, πάνω στο τραπέζι μας ξεχώριζε ένα γυάλινο βάζο, με ωραιότατα και συμβολικά κλαδάκια και φύλλα ελιάς! Εμείς λοιπόν, απ’ τον μεσημεριανό κατάλογο δοκιμάσαμε τα εξής πιάτα, αφού αρχικά ήρθε καλαθάκι με φέτες ψωμιού ολικής αλέσεως, καθώς και νερό βρύσης:

-1 σούπα ημέρας (κολοκυθόσουπα), που ήρθε σε βαθύ πιάτο με διακριτό το κόκκινο πιπέρι: 6.60 €.

-1 φέτα Δωδώνης ψητή, με μέλι και σουσάμι, σαν γευστική τυρόπιτα, στα 7.50 €.

-1 τραχανάς με παντζάρια, κατίκι Δομοκού και κομματάκια λουκάνικου Πιερίας. Ο τραχανάς ήρθε χλιαρός και κατακόκκινος απ’ τα παντζάρια…Τιμή 11.00 €.

-1 φρέσκες γαρίδες Θεσσαλονίκης με κριθαράκι, λαχανικά και κουρκουμά. Ήταν 4-5 μικρές γαρίδες, σερβιρισμένες σε βαθύ πιάτο. Τιμή 13.90 €.
Στο τέλος μοιραστήκαμε μία μους σοκολάτας bitter με βατόμουρο ως επικάλυψη, που ήρθε ολοστρόγγυλη, μέσα σε ένα βαθύ πιάτο. Τιμή 6 €.

Όλα τα φαγητά ήταν πολύ νόστιμα και ασφαλώς αντάξια του χώρου και της αίγλης του Μουσείου. Το ίδιο ισχύει και για το προσωπικό που μας τα σέρβιρε και γι’ αυτό η σχετική βαθμολογία μου είναι 3 στα 4.

Ήπιαμε δυο ποτήρια κόκκινο κρασί, Ν. Λαζαρίδη, Ρήγας Κούπα, στα 3.50 € το ποτήρι. Ήρθε ζεστό, σε θερμοκρασία χώρου (περί τους 20-22 βαθμούς! ), και μετά από σχετική παρατήρησή μου, μας έφεραν από ένα μικρό παγάκι, οπότε το χαρήκαμε στοιχειωδώς, αλλά ανορθόδοξα.. Η εταιρεία πάντως το συστήνει στους 16-18 βαθμούς!! Ας τα προσέξουν κάτι τέτοια οι ιθύνοντες, όπως επίσης το ότι η λίστα κρασιών ενός τέτοιου χώρου είναι επιδεκτική περαιτέρω ανανέωσης με άλλες εξίσου αντιπροσωπευτικές ετικέτες. Το κέρδος, λοιπόν, ας μην πρυτανεύει ως αποκλειστικό κριτήριο σύνταξης ενός καταλόγου κρασιών, αφού εκατομμύρια ξένοι, γευσιγνώστες ως επί το πλείστον, επιθυμούν να γνωρίσουν τα εκάστοτε καλύτερα κρασιά που μας εκπροσωπούν, καταβάλλοντας γι’ αυτά ένα τίμιο vfm!!

Ο φίλος μου δροσίστηκε στο τέλος με ένα τσάι από αρωματικά φυτά (μέντα, μάραθο, γλυκάνισο, τσουκνίδα, αγγελική, αγριμόνιο, και δίκταμο), που του το σέρβιραν με 2 κουλουράκια. Τιμή 2.75 €.

Ο λογαριασμός ήρθε στα 55 €, δηλ. 22.50 € το άτομο χωρίς τα ποτά, άρα στην κατηγορία 17/25 €, ποσό αρκετά ικανοποιητικό για τον χώρο και την όλη εμπειρία, λαμβάνοντας πάντως υπόψη τις προηγούμενες επιφυλάξεις μου!!

Συμπερασματικά, σας συνιστώ ανεπιφύλακτα να επισκεφθείτε το ΕΜΑ, συνδυάζοντάς το με το Μουσείο, ή κάποια απ’ τις εκδηλώσεις ή ξεναγήσεις που λαμβάνουν χώρα εκεί και εναρμονίζοντας έτσι το τερπνόν μετά του ωφελίμου!

Καταλήγοντας, θα σας πρότεινα να αποφύγετε την αιχμή του Σαββατο-Κύριακου, των Ελλήνων τον χειμώνα και των τουριστών το καλοκαίρι. Αν έχετε την ευχέρεια, επιλέξτε και σεις, είτε μια καθημερινή απομεσήμερο, είτε μια Παρασκευή για τη βραδινή σας έξοδο, που μπορείτε να την εμπλουτίσετε με ένα ποτάκι στα στέκια πέριξ του Μακρυγιάννη, της Πλάκας, του Κουκακίου ή του Θησείου και με μια ρομαντική βόλτα στον ιστορικό πεζόδρομο!!

Ελληνική κουζίνα, Ακρόπολη

Επισκέφτηκα το εστιατοριο την περασμενη Κυριακη το μεσημερι εχοντας διαβασει τις εν γενει καλες κριτικες το επιλέξαμε μετα απο μια βολτα στο κεντρο της Αθηνας για τον εορτασμο μιας ιδιαιτερης μερας για εμας.

Ο χωρος εσωτερικα αδιαφορος οπως εχει ηδη αναφερθει. Η θεα ομως σε αποζημιωνει καθως ειναι μια απο τις καλυτερες στον πλανητη.
Το φαγητο κινειται σε καλα επιπεδα δοκιμασαμε ενα κριθαρωτο με γαριδες (Αρκετα συμπαθητικο) μια μακαροναδα με καπνιστη πεστροφα(πολυ καλο) και μια σαλατα με διαφορες πρασιναδες και αποξηραμενα φρουτα (νοστιμη). Για αυτα δωσαμε περιπου 30 ευρω και κατι.

Το σερβις δυστυχως ηταν απογοητευτικο ζητησαμε καποιο πιατο να γινει αναλατο γιατι ο συνδαιτημονας μου εχει ενα συγκεκριμενο προβλημα υγειας, η απαντηση ηταν αρνητικη καθως δε μπορουσαν σε κανενα πιατο να μην προσθεσουν αλατι (παροτι προσπαθησα ειλικρινα δεν καταλαβα το λογο), σε αυτη τη φαση θα επρεπε να φυγουμε αλλα απολαμβαναμε την υπεροχη θεα και ειπαμε να μην χαλασουμε το μεσημερι μας οποτε αρκεστηκε στη σαλατα. Γενικα απο οτι παρατηρησα απο τα διπλανα τραπεζια και συζητηθηκε εντονα το σερβις ηταν πολυ κακο. Ολοι ειχαν παραπονα.

Εδω ερχεται το μεγαλο ερωτημα εαν αξιζει τα λεφτα του, ναι σε γενικες γραμμες το προτεινω και λογω θεσης και λογω κουζινας. Εμεις βεβαια εαν το προτιμησουμε ξανα θα ειναι για ενα καφε αφου ειναι λιγο αβολο να μην εξυπηρετουν το συγκεκριμενο ζητημα, οταν ακομη και σε σουβλατζιδικα της γειτονιας υπαρχει κατανοηση.

Ελληνική κουζίνα, Ακρόπολη

Και ξυπνάς με τον άνθρωπό σου, Κυριακή πρωί.
Και νιώθεις τόσο όμορφα και γλυκά που αισθάνεσαι πως το γάλα με τα δημητριακά, τα μπισκότα και ο χυμός που υπάρχουν διαθέσιμα στο σπίτι, είναι πολύ «λίγα»…
Παίρνεις λοιπόν το κινητό στο χέρι κι αρχίζεις να googlάρεις…

«Το καλύτερο πρωινό στην Αθήνα», «Που μπορείς να φας πρωινό στην Αθήνα».
Αφού βγάζεις τα μάτια σου από το μπες-βγες στα προτεινόμενα sites, αφού έχεις ψιλοφρίξει από τις τιμές που βρίσκεις στα μεγαλοξενοδοχεία Αθηνών και αφού νιώθεις τον χρόνο να σε κυνηγάει σα μαντρόσκυλο της Ελληνικής υπαίθρου, λες ότι θα βγεις απ’ το σπίτι κι ότι σου κάτσει, σου’ κατσε!

Κι εκεί μου έρχεται η αναλαμπή!! Είχα ακούσει για το πρωινό σε hotel που υπάρχει επί της Φιλελλήνων. Μάλιστα για μια περίοδο που θεωρώ ότι είχε γίνει της μόδας, άκουγα συχνά-πυκνά σχόλια για το brunch του (αν και όχι πάντα θετικά….).

Αφού νιώθω την ικανοποίηση που το θυμήθηκα να με πλημυρίζει, φτάνουμε στην είσοδό του, μας χαιρετάει ευγενικότατα ο κύριος στην υποδοχή και μας οδηγεί στον χώρο του πρωινού. Εκεί συναντάμε την υπεύθυνη, της εξηγούμε ότι δε μένουμε στο hotel αλλά θα θέλαμε να πάρουμε το πρωινό μας εκεί, επίσης απολύτως ευγενικά μας ενημερώνει:

Αν θέλουμε πρωινό που δε συμπεριλαμβάνει αβγό, η τιμή του είναι 17 ευρώ ανά άτομο. Αν όμως το τραβάει ο οργανισμός σου το αβγουλάκι, θα πρέπει να πληρώσεις επιπλέον 9 ευρουδάκια, τουτέστιν 26 ευρώ το άτομο. (Κάτι είχα ακούσει ότι τα αβγά της κότας έχουν αντικαταστήσει στις παγκόσμιες οικονομικές αγορές τις ράβδους χρυσού, αλλά το είχα θεωρήσει φήμες και υπερβολές…). Και να φανταστείς ότι απορρίψαμε το Μεγάλη Βρετάνια γιατί είχε πρωινό με 22 ευρώ.

Κοιτάμε το μενού με το τι προσφέρουν και βλέπουμε ότι έχουν τα κλασικά. Ψωμάκια, μαρμελάδες, βουτυράκια, δημητριακά, τυριά, ένα (!!!) είδος αλλαντικού (για μπέικον, λουκανικάκια ή άλλα αλλαντικά, ούτε κουβέντα), γιαούρτι, φρούτα και (αν θυμάμαι καλά) σολωμό.

Έχοντας ταξιδέψει και οι δύο πάρα πολύ, μας ήρθε να τους πούμε «Αγάπη μου, για τα τετραπλάσια από αυτά, σε ξενοδοχεία του εξωτερικού, σου ζητάνε να πληρώσεις 12-15 ευρώ ανά άτομο. Και μάλιστα με θέα που δεν περιορίζεται, λόγω ισογείου, στα περαστικά λεωφορεία, τα τρόλεϊ και τα σκουπίδια του πεζοδρομίου… ».

Είπαμε όμως να μην ασχοληθούμε περισσότερο και να χαλάσουμε τη διάθεσή μας. Άσε που είχαμε και το χρονομαντρόσκυλο να μας καταδιώκει…
Κι εκεί, μας ήρθε μία ακόμα πιο όμορφη ιδέα!
Να πάμε στο Μουσείο της Ακρόπολης!!!
Σε 5’ ήμασταν εκεί.

Ο χώρος είναι εντυπωσιακός και πραγματικά με κάνει περήφανο που αυτό το διαμάντι υπάρχει στον τόπο μου. Δεν είναι μόνο η ιστορία που κουβαλάει στα σπλάχνα του, αλλά είναι στο ότι έχουν προσέξει την κάθε λεπτομέρεια. Από την καθαριότητα, την εξυπηρέτηση, το design…

Λόγω του ότι ήταν ακόμα νωρίς, καταφέραμε και καθίσαμε φάτσα-μόστρα στο παράθυρο. Όλοι ξέρουμε για τη θέα που προσφέρει, οπότε δεν θα επεκταθώ περισσότερο σε αυτό. Σε αυτά, 4άρι καραμπινάτο!!

Το service είναι αλέγρο, άνετο και ευγενικότατο. Φαντάζομαι ότι για να «επανδρώσουν» ένα τέτοιο μέρος, θα τους περάσανε από κόσκινο! Περίμενα ότι σε έναν τέτοιο χώρο, το service θα είναι πιο αποστασιοποιημένο και στυλιζαρισμένο. Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο το ότι ήμασταν έλληνες, αλλά μόνο έτσι δεν θα το χαρακτήριζα. Και η ατάκα έπεσε και η τσαχπινιά έκανε εμφάνιση. Άψογα! Επίσης 4άρι.

Ζητήσαμε μία ομελέτα με γραβιέρα (νομίζω Κρήτης), τηγανίτες που συνοδεύονταν από δύο μπολάκια με ρευστό ταχίνι και πετιμέζι και ένα πιάτο με ψωμάκια, μέλι και σπιτική μαρμελάδα.

Ήταν όλα εξαιρετικά! Προσεγμένα και σε εμφάνιση και σε γεύση. Δεν δοκιμάσαμε κάτι που να μη μας ενθουσιάσει.

Τώρα θα μου πείτε «σε ενθουσίασε μία μαρμελάδα?». Ακόμα κι αυτή, ξεχώριζε ότι δεν ήταν εμπορίου. Έμοιαζε σαν να έχουν απλώς πολτοποιήσει φρούτα, κρατώντας τη φυσική γεύση και δική τους γλυκάδα.

Επίσης θα σχολιάσω ότι σε έναν τέτοιο χώρο και με όσα συνεπάγονται σε αυτόν, ο καφές που πήραμε κόστιζε 2.80, όταν σε κάθε αδιάφορο καφέ στο κέντρο της Αθήνας με την ψευτοκαρεκλίτσα του και το service ύφους Deliverα έχουμε μάθει να μας χρεώνεται από 3,5 έως 5 ευρουδάκια.

Για ό,τι πήραμε, πληρώσαμε σχεδόν 18 ευρώ και συνεχίσαμε με βόλτα στον χωρίς είσοδο χώρους του Παρθενώνα, Ναό του Ηφαίστου κτλ.

Κάντε στον εαυτό σας αυτό το Κυριακάτικο (και όχι μόνο) δώρο, και προσφέρετέ του όλο αυτό το πακέτο. Δεν είναι απλά μερικές όμορφες στιγμές, είναι εμπειρία που θα σας μείνει…

Ελληνική κουζίνα, Ακρόπολη

Αξίζει να το επισκεφτεί κανείς μόνο και μόνο για την θέα που είναι πραγματικά μοναδική και να καθίσει έξω. Το σέρβις δεν είναι αυτο που περιμένει κανείς για την καλύτερη βιτρίνα της χώρας. Το προσωπικό είναι αγέλαστο και είναι τόσο όσο για να μην τους πείς αγενείς.

Πήραμε το χοιρινό λεμονάτο με ρεβύθια. Το κρέας ήταν πολύ στεγνό αλλα τα ρεβύθια εξαιρετικά. Σαλάτα πράσινη με ρόδι τίποτα το ιδιαίτερο και τα μπιφτέκια με πατάτες τηγανιτές που ηταν συμπαθητικά.

Μια κυρία απο διπλανό τραπέζι μας είπε οτι άξιζαν τα φασόλα με σπανάκι και φαινόταν πολύ ωραίο και το λαβράκι που το προτιμούσαν αρκετοί.

Δεδομένο οτι υπάρχουν πλέον πολλά εστιατόρια με εξαιρετικό φαγητό μπορείς να πάς για καφέ η κρασί. Η τιμές είναι καλές για τι θέα που έχεις αλλά θα προτιμούσα να πληρώσω κάτι παραπάνω και να φάω καλύτερα.

Ελληνική κουζίνα, Ακρόπολη

Θεσπέσιο το φαγητο και λίγα λέω! Πολλή καλή τιμή, ακομα και η σαλάτα αγγουροντομάτα δεν παιζονταν με μια σάλτσα με ελαιολαδο λεμόνι και δεν ξέρω τι άλλο. Ψωμί εκπληκτικο.

Φιλέτο λαβράκι με φάβα (δεν τη συμπαθώ και ηταν τοσο νόστιμη που παραλιγο να γλύψω το πιάτο! ) δεν πάιζονταν, φέτα ψητή σε φύλλο εκπληκτική! Αμ οι πατάτες τηγανητές χονδροκομμενες με τη φλύδα και τραγανές και γευστικη εμπειρία.

Τετοιος σεφ δεν υπάρχει πουθενα, ο άνθρωπος ειναι φαινόμενο. Το θεμα ειναι όταν φυγει ειναι αδυνατο να βρεθει αλλος σαν αυτόν. Τρομερούς γευστικους συνδυασμούς με άριστα υλικά! Τουλάχιστον να ξεραμε ποιος ειναι και που θα πάει αν φυγει

ΑΝΑΝΕΩΣΗ: Δυστυχώς σε νεα επίσκεψη που έκανα μετα δύο εβδομάδες ημερα Κυριακή ήταν γεματο, οπότε παρόλο που ειχε πολύ προσωπικο ήταν ανοργανωτο και ανεκπαιδευτο και η εξυπηρετηση κακή. Ιδιαιτερα δυο μικρες στην ηλικια χαμηλού ύψους σερβιριζαν και σου πετουσαν τα πιατα, τα εβαζαν όπου εβρισκαν, αστα να πανε. Μετα επειδη ειχαν κοσμο και παρόλο που ειχαμε κανει μεγάλο λογαριασμό η μία μας επαιρνε τα πιατα χωρίς να μας ρωτήσει και η άλλη τα εναπομείναντα μπροστά μας πιατα ήθελε να τα πάρει ενώ δεν ειχαμε τελειωσει. Της έλεγα όχι μην τα πάρετε και ρωταγε ξανα δύο φορές επίμονα. Ρεζίλι έγινα παρόλο το μεγάλο λογαριασμό που εκανα!

Επίσης οταν γεμίζουν τα μαγαζια ριχνουν την ποιοτητα των υλικών δυστυχως. Τα ιδια πιατα πήρα και άλλα τόσα με την προηγουμενη και τα υλικά ήταν εμφανώς κατωτερα. Σαν σε τουριστικο μαγαζί. Αλλα γευστικά τουλαχιστον ηταν αξιοπρεπες

Ελληνική κουζίνα, Ακρόπολη

Μεσημέρι προς απόγευμα Κυριακής, τέσσερις ενήλικες και τέσσερα πιτσιρίκια χορτάτοι από αρχαίο πολιτισμό και ιδιαίτερα κουρασμένοι για να μεταφερθούμε αλλού για φαγητό, είπαμε να κάτσουμε στο εστιατόριο να φάμε.

Ο χώρος μέσα εντελώς αδιάφορος, όπως έχουν περιγράψει κι άλλοι αλλά έτσι κι αλλιώς το βλέμμα σου κολλάει στον ιερό βράχο που δεσπόζει έξω από τις τζαμαρίες. Λόγω ώρας κι ημέρας ήταν ασφυκτικά γεμάτος από παρέες για φαγητό αλλά και για καφέ, δεν υπάρχει σαφής διάκριση.

Από την εξυπηρέτηση δεν είχαμε κανένα παράπονο, μας βοήθησαν να βρούμε τραπέζι που να μας χωράει, έφεραν επιπλέον καρέκλες και παιδικό καθισματάκι και γενικά εξυπηρετηθήκαμε γρήγορα παρόλο τον χαμό.

Το φαγητό τώρα ήταν αρκετά απογοητευτικό κυρίως γιατί περίμενα κάτι πολύ καλύτερο έχοντας διαβάσει τις εδώ κριτικές, ίσως κάναμε κακή επιλογή πιάτων, και αναλύω:

Για την μέση πήραμε:

-μία στριφτή τυρόπιτα, τίποτα το ιδιαίτερο,

-μία φέτα τυλιχτή σε φύλλο που συνοδευόταν από μια νόστιμη μαρμελάδα, καλό σαν σύνολο.

Τα κυρίως τώρα:
-πανσέτες με πατάτες τηγανιτές (πιάτο ημέρας) επί δύο, ήρθαν δύο αρκετά μεγάλες μερίδες αλλά το κρέας ήταν πολύ λιπαρό με βαριά γεύση.

-μπιφτέκια με πατάτες τηγανιτές, καλό τίποτα ιδιαίτερο.

-μακαρόνια με κιμά, δεν δοκίμασα ο φίλος που τα έφαγε είπε ότι ήταν χειρότερα κι από καραβίσια

-κριθαράκι με μοσχάρι και κατσικίσιο τυρί, το πιάτο που διάλεξα εγώ δυστυχώς είχε μια πολύ βαριά κρεατένια μυρωδιά που το έκανε δυσάρεστο.

-λαβράκι με κους - κους και λαχανικά, επίσης δεν δοκίμασα, η φίλη μου είπε ότι ήταν νοστιμότατο.

Για τα παραπάνω συν μια πατάτες τηγανητές, 2 εμφιαλωμένα νερά, μια μπύρα και ένα ποτήρι κρασί, δώσαμε 80 € ανά οικογένεια.
Για τον χώρο στον οποίο φάγαμε δεν θα τα θεωρούσα πολλά αν είχαμε μείνει ευχαριστημένοι από τις γεύσεις.
Ξαναλέω ότι ίσως λόγω παιδιών κάναμε λάθος επιλογές πιάτων και ότι οι πιο ιδιαίτερες προτάσεις να ήταν νοστιμότερες.

Θα ξαναπάω για την θέα φυσικά αλλά μάλλον μόνο για καφέ!

Ελληνική κουζίνα, Ακρόπολη

Έχω επισκεφθεί το υπέροχο Μουσείο της Ακρόπολης αρκετές φορές, όμως δεν είχε τύχει ποτέ να φάω η να πιω καφέ στο εστιατόριο.

Λίγες μέρες πριν το επισκέφθηκα. Για τη θέα δεν υπάρχουν λόγια να περιγράψει κανεις την μοναδική θέα μέσα από τις μεγάλες τζαμαρίες. Υπάρχουν τραπέζια και έξω, όπου θα είναι πανέμορφη εμπειρία να έχει κανείς τους καλοκαιρινούς μήνες.

Το μενού βασίζεται σε παραδοσιακά υλικά που παρουσιάζονται σε μια μοντέρνα εκδοχή. Δοκίμασα τραχανά με μπουκίτσες κοτόπουλο και μανιτάρια. Η παρουσίαση ήταν σε στυλ Ριζότο. Μεγάλη μερίδα με προσεγμένη εμφάνιση. Η γεύση πολύ καλή και η υφή του φαγητού επίσης.

Μοντέρνα κουζίνα με σεβασμό στο παραδοσιακό ελληνικό φαγητό. Επίσης, αξίζει να αναφερθεί το ψωμάκι που ήταν πολύσπορο και πραγματικά πολύ νόστιμο και ιδιαίτερο. Η παρέα μου πήρε μια σούπα βελουτέ και μια πράσινη σαλάτα. Παρόλο που δεν τα δοκίμασα, τα σχόλια και για αυτά τα πιάτα ήταν πολύ καλά.

Το σέρβις γρήγορο και τα πρόσωπα χαμογελαστά. Μετά το φαγητό, πήρα και καφέ ελληνικό. Οι τιμές των καφέδων είναι πολύ λογικές. Για το φαγητό οι τιμές είναι λίγο ακριβές, όμως αξίζει δεδομένου του που βρίσκεσαι. Το να έρθετε εδώ αποτελεί εμπειρία. Θα απολαύσετε θέα και νόστιμο φαγητό.

Ελληνική κουζίνα, Ακρόπολη

Επισκεφτήκαμε το εστιατοριο την προηγούμενη Κυριακή ο χώρος λιτός αλλά η θέα του καταπληκτική, είναι ότι καλύτερο μπορείς να απολαύσεις μετα από το μουσείο που σε μαγεύει με τα υπέροχα εκθέματα. Και ας πάμε τώρα στην γευστική εμπειρία.

Υπήρχε υπευθυνος που σε τοποθετούσε στο κατάλληλο τραπέζι ο οποίος στην πορεία επέβλεπε και το σέρβις. Το σέρβις παρά το υπερπληρες των τραπεζιών εξυπηρετούσε σε γρήγορο ρυθμό. Και ακόμη ήτανε πολύ ευγενικοί.

Πήραμε ένα πιάτο με μοσχάρι με χυλοπίτες βασιλομανίταρα και κατίκι δομοκού. Το μοσχαράκι ήτανε καταπληκτικό σωστά μαγειρεμένο κομμάτι απο ποντικι απο ότι κατάλαβα, τα μανιταρια τέλεια οι χυλοπίτες ητανε τύπου αράχωβας, και στην κορυφή του το απογείωνε το κατίκι δομοκού. Το άλλο πίατο ήτανε χοιρινό με ρεβυθια τέλειο το χοιρινό δεν μύριζε καθόλου και τα ρεθύθια σωστά. Μια σαλάτα πολύχρωμη με προσούτο και βινεκρέτ δεντρολίβανο. Αν και είχα ένα ελαφρύ ενδοιασμό για την σος δεντρολίβανο δεν ήτανε τόσο έντονη. Ενα πιατο μακαρονια με κιμά για τον μικρό αυτό δεν το δοκίμασα αλλά αν κρίνω απο την όρεξη του μικρού μια χαρά το βρίσκω 2 ποτήρια κρασί και1 πορτοκαλάδα.

Για αυτα λοιπόν πληρώσαμε 55 ευρώ. Εφύγα με γλυκία αίσθηση καλου φαγητού. Θα ξαναπήγαινα άνετα αν σκεφτείς οτι στο μουσείο του λούβρου το μόνο που μπόρεσα να γευτώ ήταν ένας μόνο καφές.... πανακρίβο.

Αυγ

Ο χώρος πολύ ωραίος και η θέα φανταστική.

Τα καλά σταματάνε μέχρι εκεί όμως. Πολύ ΜΙΚΡΕΣ ποσότητες φαγητού γελάγαμε ΌΤΑΝ ήρθανε τα πιάτα ούτε για ορεκτικά δεν κάνανε....

Πήγαμε Δευτέρα παραγγείλαμε Ζυμαρικά με μοσχαρισιο κιμά και με τριμένο τυρι αμφιλοχίας, και γαρίδες με κρόκο κοζάνης οι οποίες μετρώντας τις δεν βρήκα πάνω απο 4 πολύ μικρές γαρίδες, η γεύση που άφησε το τεράστιο πιάτο καλή, αλλά δεν δικαιολογεί καθόλου τα 13.50 ευρώ. Ουτε και τα ζυμαρικά 11 ευρω άχρωμο πιάτο με προτριμμένο τυρί.

Η σαλάτα 5.50 ευρώ με ποικιλία σαλατικών με κορινθιακή σταφίδα, σουσάμι αρωματικά βότανα κτλ και σάλτσα λευκού μπαλσάμικου.... Τίποτα το σημαντικό η γεύση, ενω η ποσότητα δεν έφτανε για γαρνιτούρα σε σάντουιτς....

Επισης μια μύθος 4 ευρω και μια λουξ 2.90 συνολο 37.50 ευρω χωρις κρασι.... Απογοητευμένοι παρά την ωραία θέα δεν θα ξαναπάμε. Γιατι το φαγητό είναι μόνο για τουρίστες.... όπως τα τουριστικά εστιατόρια των νησιών μόνο που εδώ δεν έιχε κράχτη.

Ελληνική κουζίνα, Ακρόπολη

Πήγα μεσημερι Παρασκευής, χωρίς να κλείσω τραπέζι.
Εκτός το καταπληκτικό χώρο του Μουσείου, το εστιατόριο ήταν μια ευχάριστη έκπληξη.
Φοβερή θέα, άνετος χώρος και μέσα κλιματισμός.

Φαγητό ψωμί εξαιρετικό και σαλάτα επίσης.
Κρασια εμφιαλωμένα εξαιρετικά απο 20,00€.
Τα πιάτα απο 12,00€. και μάλιστα ψαρικά.

Φάγαμε γαριδες αλεξανδρούπολης με κριθαρότο, εξαιρετικό.
Εξυπηρέτηση άριστη.

Ο σερβιτόρος με γνώσεις σερβιρίσματος κρασιού. Σπάνιο.
Αξίζει και τα χρήματα (61,00€ τα 2 άτομα. Σαλάτα, 2 πιάτα και εμφιαλωμένο κρασί)
και την επίσκεψη.