ΝΗΣΩΝ ΓΗ

Μοντέρνες ταβέρνες

Λεωφ. Μεσογείων 356, Αγ. Παρασκευή [Χάρτης]

Online Κράτηση (έως -10%) Τηλ. Κράτηση 211 311 5555 Κλείσε τραπέζι δωρεάν, τηλεφωνικά ή online, μέσω του e-table.gr, κερδίζοντας αποκλειστικές εκπτώσεις και προνόμια

Ελληνικές παραδοσιακές γεύσεις.
Γράψε τη δική σου κριτική

Μοντέρνες ταβέρνες, Αγ. Παρασκευή

Στο ΝΗΣΩΝ ΓΗ όσον αφορά το κριτήριο κατά πόσον αξίζει να διανύσει κανείς κάποια απόσταση για να το επισκεφθεί δεν θα βάλω πάνω από ένα αστέρι. Είναι χωρίς άλλο ένα καλοβαλμένο εστιατόριο με καλή κουζίνα, που βολεύει όσους κατοικούν στον άξονα της Μεσογείων από την Κατεχάκη μέχρι το Σταυρό, αλλά μέχρι εκεί. Και εξηγούμαι:

Το ΝΗΣΩΝ ΓΗ βρίσκεται στη δεξιά πλευρά της Λεωφόρου Μεσογείων ανεβαίνοντας προς Σταυρό, δύο φανάρια πριν την πλατεία Αγίας Παρασκευής. Το παρκάρισμα στους γύρω δρόμους τις βραδινές ώρες είναι μάλλον απλή υπόθεση (3 στα 10). Στο εστιατόριο οδηγείται κανείς από ένα διάδρομο, η πρόσοψή του δεν εφάπτεται δηλαδή στη λεωφόρο, πράγμα που έχει και υπέρ (σχεδόν καθόλου θόρυβος από την κίνηση) και κατά (ένα αίσθημα κλεισούρας).

Θετικά κρίνω το όλο στήσιμο, που επιτρέπει την άνετη χρήση της στεγασμένη αίθουσας και σε σχετικά υψηλές θερμοκρασίες, ενώ ο έξω χώρος, που δεν μπορεί να χαρακτηριστεί ακριβώς ως αυλή, έχει και αρκετό πράσινο και αρκετό τσιμέντο, ενώ – το πιο άσχημο – περιβάλλεται από τις περισσότερες πλευρές από πολυκατοικίες. Η διάταξη των άνετων τραπεζιών και καθισμάτων όσο αραιά χρειάζεται, για να φας και να κουβεντιάσεις με την ησυχία σου. Απαλά χρώματα, αρκετό ξύλο και πέτρα, αρκετά καλή art de la table, πολύ καλή μουσική συνοδεία καθ’ όλη τη διάρκεια της παραμονής μας.

Η πελατεία ηλικιακά και εθνολογικά μεικτή. Στη χθεσινή μου επίσκεψη με τετραμελή παρέα βράδυ Τετάρτης χωρίς κράτηση το κατάστημα ήταν μάλλον άδειο. Ο ένας και μοναδικός σερβιτόρος ήταν αρκετά γρήγορος (πολύ γρήγορος μάλιστα όταν σέρβιρε το κρασί από το καραφάκι, και τις δύο φορές έσταξε έξω από το ποτήρι μου), ευδιάθετος, επεξηγηματικός, ειδικά ως προς τα πιάτα ημέρας, και τους προλάβαινε άνετα όλους. Άλλο προσωπικό δεν υπήρχε, υποθέτω ότι τις ημέρες αιχμής τα πράγματα θα είναι διαφορετικά.

Ο κατάλογος όχι μακροσκελής, συν τρία πιάτα ημέρας. Επειδή είχαμε πολλά να συζητήσουμε, βάλαμε αρχικά στη μέση δύο σαλάτες (εξαιρετικές αμφότερες, τόσο η απλή με αρμυρίκια, βρασμένα όπως ακριβώς πρέπει, με χοντρό αλάτι και λεμόνι να την αρτύσεις μόνος σου, όσο και η σύνθετη με διάφορες πράσινες σαλάτες, μπέικον και ξερά φρούτα, τέλειος συνδυασμός γεύσεων) τις πολυπαινεμένες κασιώτικες μακαρούνες (όλα τα θετικά σχόλια δεν είναι τυχαία, εξαιρετική μερίδα με ψιλοκομμένη τσιγαριστή πανσέτα, σιτάκα και ξερή μυζήθρα, το απόλυτο must) και μια μερίδα ντοματοκεφτέδες (νόστιμοι μεν, όχι ακριβώς κεφτέδες δε, μάλλον τηγανίτες ντομάτας θα βάφτιζα το πιάτο, που ήταν χωρίς λόγο και ανεπαρκές ως ποσότητα, μόλις μισή φέτα ντομάτας ο καθένας).

Είχε προηγηθεί για το καλωσόρισμα ένα πιάτο με λίγη φάβα (ικανοποιητική), ντοματίνια σε φέτες και μικροσκοπικές ελιές, που εγώ τις συνδέω άμεσα με την Κρήτη. Νερό από μπουκάλι εμφιαλωμένο, ο προσεκτικός σερβιτόρος δεν άφησε τα ποτήρια μας ούτε στιγμή άδεια. Ψωμί μάλλον ζυμωτό, το οποίο όμως δεν άγγιξε κανείς. Κρασί χύμα μοσχοφίλερο λευκό, αρκούντως αρωματικό και σε σωστή θερμοκρασία - κατά την άφιξή του.

Για κύρια διαλέξαμε πιάτα πολύ διαφορετικά μεταξύ τους. Η μία κυρία εξαφάνισε με συνοπτικές διαδικασίες την ψητή σουπιά με συνοδεία διάφορων λαχανικών (οπτικά μικρή μερίδα), ή άλλη δεν κατάφερε να τερματίσει το rib eye της, το οποίο εγώ έκρινα με το μάτι ως ανεπαρκές, δηλαδή μάλλον λιποβαρές και όχι medium όπως ζητήθηκε.

Ο άλλος κύριος έφθασε το ριζότο με φρέσκο χταπόδι (πιάτο ημέρας) και ντομάτα περίπου μέχρι τη μέση, η μερίδα ήταν όμως πραγματικά μεγάλη, ενώ εγώ έχω αντιφατικά σχόλια για το συκώτι που έφαγα. Ενώ η σάλτσα του με γλυκό κρασί ήταν εξαιρετική, ο πουρές που το συνόδευε φαινόταν φρέσκος και ήταν σίγουρα νόστιμος, ενώ οι κόκκοι πιπεριού από πάνω πρόσθεταν γεύση, σχεδόν όλα τα κομμάτια (μεγάλη μερίδα επίσης) ήταν μεν μαλακά και καλοψημένα, όμως δεν είχαν καθαριστεί με την απαιτούμενη επιμέλεια από ίνες και νευράκια.

Πόντους κερδίζει το ΝΗΣΩΝ ΓΗ οπωσδήποτε από τα γλυκά του. Επειδή είχαμε αρχίσει να βαραίνουμε, περιοριστήκαμε σε μια πιατέλα λουκουμαδάκια (άριστα φριταρισμένα, βάζουν άνετα τα γυαλιά σε επαγγελματίες του είδους) με παγωτό και ένα μιλφέιγ με απαλή κρέμα και ψιλοκομμένες φρέσκες φράουλες. Κυριολεκτικά γλύψαμε τα πιάτα. Παρέα με τα επιδόρπια ήρθε και ένα καραφάκι με εξαιρετικά φροντισμένο σορμπέ λιμοντσέλο, που άφησε τέλεια επίγευση στο στόμα.

Ο λογαριασμός κινήθηκε λίγο πάνω από τα 30 ευρώ ανά άτομο, ποσό ανεκτό αν κρίνει κανείς με βάση το περιβάλλον, την εξυπηρέτηση και την ποιότητα των εδεσμάτων. Θεωρώ πάντως ότι οι τιμές, ειδικά στα κυρίως πιάτα, θα μπορούσαν να είναι 2 έως 3 ευρώ χαμηλότερες. Στις δύσκολες εποχές που ζούμε, το ΝΗΣΩΝ ΓΗ πρέπει μάλλον να αναθεωρήσει το επίπεδο των τιμών του, γιατί διαφορετικά δύσκολα θα προσελκύσει περισσότερη και σταθερότερη πελατεία.

Κλείσε τραπέζι με έκπτωση έως -10% Κλείσε τραπέζι δωρεάν, τηλεφωνικά ή online, μέσω του e-table.gr, κερδίζοντας αποκλειστικές εκπτώσεις και προνόμια
Ιούλ

Προκειται για το εστιατοριο επι της Μεσογειων που διαδεχτηκε το παλιο Βυζαντινο. Πραγματικα δεν υπαρχει συγκριση στο ποσο καλυτερο ειναι απο καθε αποψη. Το φαγητο παρα πολυ καλο και τα κρεατα αριστης ποιοτητας. Καταπληκτικο και καπως ιδιαιτερο το ριζοτο που αν και δεν ειμαι γενικα fan, με πεισανε να το δοκιμασω και τελικα δεν εχασα. Συγκλονιστικο το κοτσι, απο τα καλυτερα που εχω φαει.

Η εξυπηρετηση επισης πολυ καλη, σε υποδεχεται παντα καποιος απο το μαγαζι(συνηθως μια κυρια που αυτος ειναι ο ρολος της). Απο οτι εμαθα ειναι δυο συναιτεροι εκ των οποιων ο ενας ειναι μαγειρας και ο αλλος ειναι ο σερβιτορος του καταστηματος. Οσον αφορα τον δευτερο που ειχα και επαφη, παρα πολυ ευγενικος και με ταλεντο στο να σου πουλησει τα φαγητα ημερας(αυτο οφειλεται πιστευω στο γεγονος οτι ειναι ο ιδιος ο ιδιοκτητης και σερβιτορος στο μαγαζι του).

Σαν χωρος το μαγαζι οχι κατι το ιδιαιτερο χωρις να ειναι κακο. Ευχαριστο θα ελεγα παρα την βαβουρα της Μεσογειων.

Σαν αρνητικο θα ελεγα το θεμα τιμων. Νομιζω πως για την εποχη ειναι αρκετα ακριβο και περιοριζει ετσι απο μονο του τον κοσμο που θα ηθελε να το επισκεφτει. Εκει που θα ηθελα να παω 1-2 φορες την εβδομαδα, δυστυχως τωρα θα αρκεστω στην 1 τον μηνα.

Εστω και ετσι ομως αξιζει να το επισκεφτειτε.

Δευτέρα 02 Μαρτίου 2015,

Αποφασίσαμε αργά το απόγευμα να φάμε έξω. Από καιρό είχαμε βάλει στο μάτι το εστιατόριο "Νήσων Γη". Είχα επισκεφτεί το χώρο παλαιότερα που λεγόταν ¨Βυζαντινό¨ και δεν Θυμάμαι να είχα ξετρελαθεί. Τηλεφώνησα και έκανα κράτηση για δύο άτομα στον ευγενικό εκπρόσωπο του καταστήματος που σήκωσε το τηλέφωνο.

Φτάσαμε στο κατάστημα περίπου 22:30 και δεν είχε πολύ κόσμο. Το parking ήταν εύκολο στους γύρω δρόμους. Μας υποδέχτηκε ευγενικά ο υπάλληλος, μας πρότεινε τραπέζι το οποίο μας άρεσε και καθίσαμε. Ο χώρος ζεστός νοικοκυρεμένος με τραπέζια τακτοποιημένα και τοποθετημένα σε τέτοιες αποστάσεις ώστε να μπορείς να κάθεσαι να απολαμβάνεις το φαγητό σου και να συζητάς χωρίς να ενοχλείς αλλά ούτε να ενοχλείσαι. Η διακόσμηση και η ατμόσφαιρα είναι καθαρά μεσογειακή εμπνευσμένη από την ελιά. Μοναδική παραφωνία η μουσική, ελαφριά καλοκαιρινή ξένη pop. Θα προτιμούσα να ακούω κρητικά, νησιώτικα και έντεχνο ελληνικό τραγούδι παρά το "Oh baby, i love your way" τρώγοντας θαλασσινά και φάβα. Η κατάλληλη ένταση όμως που ακούγονταν δεν δημιουργούσε δυσάρεστο κλίμα ακόμα και σε κάποιον που δεν ακούει αυτό το είδος μουσικής.

Στο χώρο εργάζονταν δύο άτομα ο ένας είχε αναλάβει την εξυπηρέτηση των πελατών και ήταν ευγενικός γρήγορος και σχολαστικός με την καθαριότητα. Μας έφερε κατευθείαν μια κανάτα νερό και ένα πιάτο με τηγανητό ψωμί φάβα ντοματίνια και μικροσκοπικές ελιές απ΄αυτές που σερβίρουν στα καταστήματα με κρητική κουζίνα(χωρίς χρέωση). Όλα νόστιμα. Μαγκιά το μπουκάλι με λάδι που υπήρχε στο τραπέζι για να βάζεις ελεύθερα στο πιάτο σου όσο θες (πιστεύω πρέπει να υπάρχει λάδι σε κάθε τραπέζι εστιατορίου όπως υπάρχει αλατιέρα και πιπέρι,....... στην Ελλάδα είμαστε). Στην συνέχεια μας δόθηκε ο κατάλογος ενημερωθήκαμε για τα πιάτα ημέρας και παραγγείλαμε.

Ζητήσαμε ψωμί (ζυμωτό), νησιώτικα ντολμαδάκια, μαραθόπιτα Κυθήρων (πολύ καλή, τη συστήνω), σπαγγέτι με ντομάτα και βασιλικό ριζότο ημέρας με χταπόδι και δύο καραφάκια ρακί. Το ριζότο ημέρας μου άρεσε πολύ, ήταν καλά μαγειρεμένο δεμένη άριστα η σάλτσα και όμορφα σερβιρισμένο. Εξίσου νόστιμα ήταν όμως και τα άλλα πιάτα γι΄αυτό 4/4 στη γεύση. Πολύ καλή και η ρακί εξού και το δεύτερο καραφάκι (εκτός προγραμματισμού). Μου άρεσε πολύ και ο μύλος για τρίψιμο φρέσκου πιπεριού που ήρθε στο τραπέζι μαζί με τα κυρίως πιάτα. Αφού απολαύσαμε το φαγητό και τη συντροφιά μας (μας ενθάρρυνε η ωραία ατμόσφαιρα) ζητήσαμε το λογαριασμό και μαζί με αυτόν ήρθε και ένα καραφάκι daquri λεμόνι με κρητική ρακί και είναι η πρώτη φορά που απολαμβάνω με ιδιαίτερη ευχαρίστηση προσφορά καταστήματος (συνήθως απλώς δοκιμάζω ή την καταναλώνω μηχανικά ). Για όλα αυτά μας χρέωσαν 45,70 ευρώ χρήματα που τα δώσαμε ευχάριστα.

Συνοψίζοντας θα πω ότι περάσαμε όμορφα, μας περιποιήθηκαν και απολαύσαμε ωραίο φαγητό. Θα ήθελα να ξαναπάω.

Μοντέρνες ταβέρνες, Αγ. Παρασκευή

Παρέα τριών φίλων επισκεφθήκαμε τη "Νήσων Γη" στις 21/12/2013, μετά από τις αρκετά καλές κριτικές και μείναμε γενικώς ικανοποιημένοι.

Η είσοδος βρίσκεται επί της λεωφόρου και το παρκάρισμα στους δρόμους πίσω από το εστιατόριο είναι σχετικά άνετο. Υπάρχει και μία αυλή η οποία ίσως να είναι ευχάριστη το καλοκαίρι - εμείς ασφαλώς καθίσαμε στο αρκετά άνετο, φωτεινό και κομψό εσωτερικό. Κάναμε κράτηση στις 21:00 για τις 22:30 και βρήκαμε εύκολα τραπέζι, αν και την ώρα που πήγαμε το εστιατόριο ήταν γεμάτο. Ο μέσος όρος ηλικίας ήταν λίγο ανεβασμένος, αλλά σίγουρα και για νεότερες παρέες (όπως εμείς) ο χώρος είναι πολύ καλός.

Η εξυπηρέτηση παίρνει άριστα, πολύ φιλική και επαγγελματική όσο πρέπει από την αρχή μέχρι το τέλος της βραδιάς. Καμία πίεση ή καθυστερήσεις, το μενού υπήρχε όλο παρά την σχετικά καθυστερημένη άφιξή μας, η αναμονή μεταξύ των πιάτων όσο έπρεπε (5-10'), η απόδειξη σωστά και στην ώρα της, ευγένια από όλους τους σερβιτόρους και κερασμένο limoncello στο τέλος.

Το φαγητό είχε κάποιο ενδιαφέρον, συνδυάζοντας γεύσεις και υλικά από αρκετά μέρη της Ελλάδας, χωρίς ωστόσο να ξεχωρίζει κάτι. Το ψωμί και τα συνοδευτικά του σχετικά αδιάφορα και από ορεκτικά πήραμε τηγανητό γαριδάκι, πιτάκια με παστουρμά (πολύ νόστιμα) και ταραμοσαλάτα (μεγάλη ποσότητα).

Από κυρίως πήραμε ριζότο ημέρας με λάδι τρούφας και λαχανικά (πολύ γευστικό αν και το λάδι τρούφας ήταν λίγο έντονο - τιμή περί τα 10Ε) και κερκυραϊκό σοφρίτο (15Ε) το οποίο αν και νόστιμο και σωστά μαγειρεμένο δεν έδινε την εντύπωση ούτε παραδοσιακού ούτε ιδιαιτέρως μοντέρνου πιάτου.

Τα γλυκά ήταν πολύ καλά, προσωπικά θυμάμαι το μιλφέιγ με λευκή σοκολάτα και φράουλα. Πολύ ενδιαφέρον και το χύμα λευκό κρασί τους. Γενικώς όλα ήταν αρκετά γευστικά και πολύ καλά μαγειρεμένα χωρίς όμως το "wow factor", γι'αυτό και δεν βάζω άριστα στο φαγητό.

Ο λογαριασμός για 3 άτομα με 3 ορεκτικά, κυρίως και γλυκά, μισό λίτρο λευκό κρασί και ένα μικρό μπουκαλάκι prosecco ήρθε στα 102 ευρώ. Η τιμή δεν είναι για κανέναν λόγο εξωφρενική, και ίσως το 2/4 να είναι κάπως αυστηρό - δεν είχα κανένα πρόβλημα να δώσω 30 ή 35 ευρώ για το συγκεκριμένο εστιατόριο, αλλά θα ήθελα λίγο πιο ενδιαφέρον φαγητό, γι'αυτό είμαι λίγο πιο συγκρατημένος.

Συνολικά πάντως είναι ένα τίμιο, πολύ σωστό και σίγουρα ενδιαφέρον εστιατόριο, με πολλές ελληνικές γεύσεις και άψογη εξυπηρέτηση, οπότε για μία άνετη και φυσιολογική έξοδο θα το συνιστούσα σίγουρα.