ΟΙΝΟΜΑΓΕΙΡΕΙΟΝ ΖΩΟΔΟΧΟΣ ΠΗΓΗ

89 %
80 %
89 %
Η αξιολόγηση προκύπτει από 36 κριτικές
Παραδοσιακές ελληνικές γεύσεις, ανοιχτά καθημερινά εκτός από την Κυριακή.

Ταβέρνες με τραγούδι, Καμίνια - Ν.Φάληρο
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4

Χρόνια πολλά σε όλους και Χριστός Ανέστη. Αυτή η κριτική είναι αφιερωμένη στην γλυκειά μου μανούλα που μας “έφυγε” το Μεγάλο Σάββατο.

Οι επόμενες κριτικές που θα ακολουθήσουν θα είναι λίγο μπερδεμένες χρονικά, όπως άλλωστε και τα συναισθήματα. Ξεκινάω λοιπόν με την πιο πρόσφατη. Επίσκεψη Σάββατο 26/4 τρία άτομα.

Η κατατοπιστικότατη καθοδήγηση του φίλου Piggos, μας οδήγησε καρφί έξω από το ταβερνάκι, χωρίς να χρειαστούμε τη βοήθεια του GPS…που δεν έχουμε.

Οι κριτικές των υπόλοιπων φίλων, μας βοήθησαν να επιλέξουμε χωρίς δυσκολία τα πιάτα που απολαύσαμε, και τα οποία ανταποκρίθηκαν πλήρως στις προσδοκίες που είχαμε. Και μπαμπά fratello, ναι, άξιζε τον κόπο όντως 100%.

Ξεκινάω λοιπόν από τον χώρο, ο οποίος παρότι είναι μικρός και πρόκειται ουσιαστικά για ένα απλό κουτουκοταβερνάκι, είναι τόσο ατμοσφαιρικός και ρομαντικός που νομίζω μέχρι στιγμής δεν έχω ξανασυναντήσει σε παρόμοιου είδους μαγαζιά. Πραγματικά ο ενθουσιασμός και των τριών της παρέας ήταν εμφανέστατος από την ώρα που μπήκαμε.

Υπάρχουν τρία παταράκια τα οποία στεγάζουν, το ένα βαρέλια με φωτιζόμενα τσαμπιά σταφυλιών, το άλλο ένα ποδήλατο γεμάτο λαμπάκια ολόγυρά του και το τρίτο καθώς μπαίνουμε δεξιά πάνω από το μπαρ έχει πεσμένες καρέκλες καφενείου, τραπέζι και γύρω του πιάτα κάθε λογής μικρά και μεγάλα, που ακόμα δεν έχω καταλάβει που στηρίζονται…μοιάζουν να στέκονται στον αέρα.

Ακόμα και τα ραφάκια με τα λιγοστά κονσερβοκούτια, έχουν κρυφό φωτισμό και προσδίδουν μαζί με κεράκια ρεσώ στον χώρο μια πιο ρομαντική ατμόσφαιρα. Υπάρχει και ένα σημείο στο οποίο υπάρχουν φιγούρες κουκλοθέατρου. Οι τουαλέτες καθαρές.

Η εξυπηρέτηση είναι άψογη, πρόθυμη και φιλικότατη από 4 παιδιά (ξέχασα να σας πω ότι το μαγαζί το δουλεύουν solo άντρες, δεν υπάρχει ούτε θυληκιά γάτα! ), που παίζουν και στην κουζίνα ενίοτε, μαζί με έναν μεγάλο κύριο που μάλλον είναι ο βασικός ψήστης.

Κατάλογος μπορεί να μην παίζει, αλλά υπάρχει ένας μικρός πίνακας πάνω από την κουζίνα στον οποίο αναγράφονται.

Η μουσική είναι τέλεια με εναλλαγές από γνήσια ρεμπέτικα σε Παπάζογλου, Κανά, Μάλαμα κτλ γεγονός είναι όμως ότι μόλις γεμίσει το μαγαζί η οχλαγωγία την επισκιάζει.

Το μόνο αρνητικό είναι το κάπνισμα εντός, που σ’ έναν χώρο τόσο μικρό είναι εξαιρετικά δυσάρεστο. Δεν θα το προσμετρήσω όμως στη βαθμολογία (που κανονικά θα έπρεπε), έτσι... τιμής ένεκεν γιατί όλα τα υπόλοιπα ήταν άψογα.

Και τέλος το φαγητό ξεπέρασε κάθε προσδοκία μας.

Φάγαμε:

- Ψωμί ψημένο, τέλειο

- Χαλούμι ψητό πάνω σε πιτούλες ωραίο

- Τσιπς πατάτας με αυγά…από τα must επιβάλλεται δεν αναβάλλεται

- Λιβανέζικο που είναι 2 αραβικές πίτες κομμένες στα τέσσερα, γεμισμένες με μοσχαρίσιο κιμά συνοδευόμενες από ντιπ γιαουρτιού με ντοματούλα…ακούγεται τόσο απλό είναι όμως τόσο νόστιμο!!!

- Λαζάνια με σπανάκι και πολλά μυρωδικά, ένα Εκπληκτικό πιάτο πραγματικά ανεπανάληπτο, μπράβο στον μουστακαλή που το έφτιαξε

- Συκώτι στη σχάρα με πορτοκάλι, αφρός-εξαιρετικό, παρά το γεγονός ότι δεν ακουγόταν ιδιαίτερα το πορτοκάλι. Συνοδευόταν από πατάτες τηγανιτές, λόγω του ότι είχε τελειώσει το πλιγούρι όταν το παραγγείλαμε εμείς.

- Κεμπάπ με ανάμεικτο κιμά μοσχαρίσιο και αρνίσιο, συμπαθητικό

- Κριθαράκι με μοσχαρίσια μάγουλα σαν πιάτο ημέρας…έλιωνε κυριολεκτικά στο στόμα. Ακόμα κι εγώ που το μοσχάρι κοκκινιστό δεν το τρώω, το απόλαυσα πραγματικά. …Σαν να την ακούω “όταν το φτιάχνω εγώ δεν το τρως, που κάνει καλό και στην αναιμία σου”…

Μας κέρασαν γιαούρτι με τριμμένο μπισκότο πτι-μπερ κι αυτό ήταν το μοναδικό που δεν με ενθουσίασε. Ένα γλυκό του κουταλιού θα ήταν σαφώς καλύτερο, αλλά καλή κίνηση έτσι κι αλλιώς.

Με 2 μπύρες ΑΛΦΑ (δυστυχώς μόνο αυτές έχουν) και νεράκι σε κανάτα 3 άτομα πληρώσαμε 57 ευρώ και δεν θα σχολιάσω τις τιμές που οκ, θα μπορούσαν να είναι χαμηλότερες, όμως… χαλάλι τα λεφτά αφού πριν ακόμα φύγουμε, δώσαμε υπόσχεση και οι 3 ότι θα ξαναγυρίσουμε σύντομα.

Χρειάζεται να πω αν το προτείνω;;; Δε νομίζω!

Υ. Γ. Μανούλα, κανένα εστιατόριο όσα αστέρια michelin και να πάρει, δεν θα μου χαρίσει ποτέ ξανά τις μυρωδιές των φαγητών σου μέσα από τις οποίες πάντα θα σ’ αναζητώ…ώρα σου καλή!

Ταβέρνες με τραγούδι, Καμίνια - Ν.Φάληρο
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0

Πριν λίγες ημέρες, βραδάκι καθημερινής, επισκεφτήκαμε το συγκεκριμένο μαγαζί. Αν και λιγοστά τα τραπέζια έξω και φυσικά γεμάτα, τα παιδιά του καταστήματος μας έβγαλαν τραπέζι έξω στο πεζοδρόμιο με μεγάλη προθυμία. Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη και με πολλή ευγένεια από όλους.

Στο μενού τώρα, δοκιμάσαμε τις πατάτες με αυγά διότι τα τσιπς είχαν τελειώσει- μας ζήτησαν συγγνώμη για αυτό πολύ ευγενικά- και ήταν πολύ νόστιμες και η μερίδα υπεραρκετή. Φοβερό πιάτο το λιβανέζικο (μαλακές πίτες με γέμιση κιμά και γιαούρτι συνοδευτικό) καλοφτιαγμένο και καθόλου βαρύ. Τέλεια και τα μπριζολάκια με πολύ καλής ποιότητας κρέας χοιρινό και καλοφτιαγμένα. Συνοδεύονταν από μια σαλτσούλα κόκκινη λίγο πικάντικη και πατάτες τηγανητές φρέσκιες.

Επίσης πήραμε χωριάτικη, χορταστική αλλά στα αρνητικά η παγωμένη ντομάτα.
Στην αρχή μας έφεραν ελιές και παξιμαδάκια με ντιπάκια ντομάτας πικάντικης, καγιανά και μία σα μους που θύμιζε μαγιονέζα, μια χαρά.

Ήπιαμε κρασί λευκό χύμα, πολύ καλό και επειδή είχαμε χορτάσε, ι δε δοκιμάσαμε το γλυκάκι που ήθελαν να κεράσουν.

Για τα παράπανω πληρώσαμε 30 ευρώ και θεωρώ ότι οι τιμές ήταν πολύ καλές δεδομένης της ποσότητας και της ποιότητας των πιάτων.

Στο κατάλογο τα πιάτα δεν ξεπερνούν τα 8,5 ευρώ τα κυρίως και τα ορεκτικά κειμένονται λίγο πιο κάτω (5-6 ευρώ). Ο κατάλογος δεν είναι μεγάλος αλλά είναι για όλα τα γούστα.

Φυσικά θα ξαναπάμε και το προτείνουμε διότι και μέσα το μαγαζί είναι ζεστό, με τη σωστή μουσική (ρεμπέτικα) και η εξυπηρέτηση άριστη. Ο κόσμος ήταν όλων των ηλικιών, παρέες και ζευγάρια. Πολύ καλή προσπάθεια, ελπίζουμε να διατηρηθεί έτσι.

Ταβέρνες με τραγούδι, Καμίνια - Ν.Φάληρο

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί μια παρέα 4 ατόμων μετά από δική μου παρότρυνση λόγω της πολύ καλής βαθμολογίας που έχει το μαγαζί στο ask4food. Άσχημο δεν το λες σε κανένα επίπεδο αλλά σίγουρα δεν είναι το καλύτερο μαγαζί της πρωτεύουσας αυτή τη στιγμή. Ούτε καν δηλαδή.

Η βραδιά ήταν ζεστή και κάτσαμε στο πεζοδρόμιο οπότε άποψη για τον εσωτερικό χώρο δεν έχω, πέρα από μια κλεφτή ματιά που έριξα από την πόρτα. ΟΚ, τίποτα ιδιαίτερο, ίσως λίγο σκοτεινό για τα γούστα μου.

Το service είναι εξαιρετικό. Φιλικά τα παιδιά, σωστοί οι χρόνοι της κουζίνας και γενικώς κανένα παράπονο. Μας ενημέρωσαν άμεσα για τα πιάτα που είχαν εξαντληθεί αλλά και για τα πιάτα ημέρας. Γενικώς ήταν πολύ ενημερωμένοι και σε κερδίζουν αμέσως.

Το φαγητό ήταν απλώς καλό. Καλές σε ποσότητα οι μερίδες (η σαλάτα θα μπορούσε να είναι ένα τσακ μεγαλύτερη) αλλά, ΟΚ, μια χαρά. Εκεί που υστερούσε για τον δικό μου ουρανίσκο ήταν στις γεύσεις. Δεν ξέρω αν πέσαμε σε κακή μέρα του μάγειρα ή αν εγώ είχα πάει με τρελές προσδοκίες, πάντως έφυγα με την αίσθηση ότι κάτι δεν πήγε καλά.

Πήραμε το πιάτο με τη μελιτζάνα που μας πρότεινε ο σερβιτόρος ως καταπληκτικό, το λιβανέζικο, τις πατάτες με τα αυγά κι εγώ για κύριο πήρα τα λαζάνια με το σπανάκι. Οι μελιτζάνες απείχαν πολύ από το να χαρακτηριστούν ως καταπληκτικές, τα λαζάνια ήταν αρκετά στεγνά και οι πατάτες με τα αυγά δεν είναι κάτι που δεν μπορώ να κάνω μέσα σε 10 λεπτά στο σπίτι μου.

Δεν είναι κακό το φαγητό του, το ξαναλέω, και τα υλικά του πρώτης γραμμής, κανένα όμως πιάτο δεν ήταν τέτοιο που θα με έκανε να του δώσω πάνω από 3 ντοματούλες (ούτε 3,1 για να ακριβολογώ).

Οι τιμές του είναι καλές και το πιθανότερο είναι να του δώσω ακόμα μια ευκαιρία γιατί μπορεί, όπως προείπα, να πέσαμε σε κακή βραδιά.

Ιούλ
2013

Έχετε πάει πια τόσες φορές στο ΤΑΒΕΡΝΑΚΙ ΤΗΣ ΕΥΗΣ που έχετε μάθει το δρόμο απέξω; Σας αρέσει το φαγητό εκεί, αλλά και η φιλόξενη ατμόσφαιρα της περιοχής; Ενθουσιάζεστε όταν εκεί που δεν το περιμένετε ανακαλύπτετε ένα γαστριμαργικό διαμάντι και σας αρέσει γενικά να δοκιμάζετε καινούρια πράγματα; Η λύση βρέθηκε:

Ξεσκονίστε το GPS σας και βουρ για το ΟΙΝΟΜΑΓΕΙΡΕΙΟΝ ΖΩΟΔΟΧΟΣ ΠΗΓΗ, μια ταβερνίτσα όνειρο, που βάζει τα γυαλιά σε πολλά μεγαλόσχημα εστιατόρια.

Το ΟΙΝΟΜΑΓΕΙΡΕΙΟΝ ΖΩΟΔΟΧΟΣ ΠΗΓΗ με εξέπληξε ευχάριστα, ίσως επειδή ασυναίσθητα (λόγω της γειτονικής ΕΥΗΣ;) είχα βάλει τον πήχη ψηλά. Βρεθήκαμε εκεί, οι πρώτοι πελάτες λίγο πριν τις 10 το βράδυ, στο τέλος μιας κουραστικής μέρας, και μέχρι να τελειώσουμε το φαγητό μας το πεζοδρόμιο μπροστά στο μαγαζί είχε γεμίσει τραπέζια με μικρές παρέες όλων των ηλικιών, οι οποίες ήταν κατά πλειοψηφία εμφανώς γείτονες και γνωστοί – σίγουρο σημάδι ότι εδώ θα φας καλά.

Ο δρόμος έχει ελάχιστη κίνηση, έτσι τα διερχόμενα αυτοκίνητα δεν πρόκειται να χαλάσουν την ησυχία σας. Μάλλον πιο πολύ με ενόχλησε η υψηλή ένταση της (πολύ καλής έντεχνης ελληνικής) μουσικής από τα ηχεία, αλλά αφού οι γείτονες δεν διαμαρτύρονται, εγώ πάω πάσο. Το παρκάρισμα χωρίς δυσκολία, μια και η περιοχή έχει πολύ λίγες πολυκατοικίες (2 στα 10).

Θεωρώ ότι η καλύτερη περίοδος για μια πρώτη επίσκεψη στο ΟΙΝΟΜΑΓΕΙΡΕΙΟΝ ΖΩΟΔΟΧΟΣ ΠΗΓΗ είναι μάλλον ο χειμώνας, γιατί η μέσα αίθουσα σού κάνει «κλικ» με το που θα τη δεις – έστω απ’ έξω. Στα αριστερά μια βιτρίνα με τρεις ρεμπέτικες φιγούρες, στα δεξιά ένα ανοιχτό παταράκι που κρύβει μια σύνθεση με καρέκλες, καρφωμένες στο ταβάνι, και κάθε είδους πήλινα πιάτα, οι τοίχοι γεμάτοι με εικαστικές λεπτομέρειες και λυχναράκια παντού, ατμόσφαιρα ζεστή και το λιγότερο ασυνήθιστη. Το παλιό, σκούρο μωσαϊκό έρχεται να υπογραμμίσει την αυθεντικότητα του χώρου. Συνδυασμός ΕΥΗΣ και ΝΑΓΙΑΣ – καλή της ώρα. Κουζίνα και τουαλέτες («το μέρος»), πεντακάθαρες, στο βάθος.

Οι καλές εντυπώσεις συνεχίζονται με την απροσποίητα φιλική εξυπηρέτηση και – βεβαίως – με την πολύ καλή κουζίνα. Τα δύο αδέλφια που τρέχουν την επιχείρηση (μαμά και γιαγιά δεν είδα, ένας κλασσικός μεσήλικας μάγειρας μπαινόβγαινε στην κουζίνα, όπου φαίνεται να βάζει χεράκι και ο νεότερος από τους δύο αδελφούς) δείχνουν με τον τρόπο που κινούνται και επικοινωνούν με τους πελάτες πόσο δικό τους νιώθουν το μαγαζί.

Ναι, κατάλογος δεν υπάρχει, δεν υπάρχει όμως και σταθερό μενού, πράγμα που δείχνει ότι δεν αρκούνται στα ίδια και τα ίδια. Ο αδελφός-σεφ υπομονετικά και γλαφυρά απήγγειλε σε όλα τα τραπέζια το περιεχόμενο του on voice καταλόγου, οι παραγγελίες δίνονταν αβίαστα, μια και όλοι ήξεραν – ή φαντάζονταν – ότι οι τιμές δεν είναι υψηλές. Και όντως δεν είναι, σε σύγκριση μάλιστα με την ποιότητα και την ποσότητα θα τις χαρακτήριζα μάλλον χαμηλές, προσαρμοσμένες με το παραπάνω στις επιταγές των καιρών.

Με το «καλησπέρα» στρώθηκε το αναπόφευκτο χάρτινο τραπεζομάντηλο πάνω στο εικονογραφημένο (!) τραπέζι, και μέσα από το ανοικτό παράθυρο προσγειώθηκαν μπροστά μας φρεσκοφρυγανισμένες φέτες ψωμιού και καράφα με κρύο νερό. Στην επιλογή των εδεσμάτων πραγματικά δυσκολευτήκαμε, όλα ακούγονταν ελκυστικά, χωρίς άλλο το ΟΙΝΟΜΑΓΕΙΡΕΙΟΝ ΖΩΟΔΟΧΟΣ ΠΗΓΗ ενδείκνυται για μεγάλες παρέες, που θα τα βάλουν όλα στη μέση.

Έτσι «περιοριστήκαμε» στα εξής: Σπιτικά τσιπς με κοκκινοπίπερο, αυγά μάτια και μαϊντανό (ενδιαφέρουσα παραλλαγή μιας συνταγής που ξεκίνησε από το BASE GRILL και έχει κάνει το γύρο της Αθήνας) – σαλάτα λόλα με παξιμαδάκια, παρμεζάνα και ψητές πιπεριές Φλωρίνης (φρεσκότατη, το ντρέσσινγκ μελιού και μπαλσάμικο δεν «ακουγόταν» όμως καθόλου) – το λεγόμενο "αραβικό" κρύο πιάτο με μελιτζάνα, κιμά, ντομάτα και γιαούρτι (άριστα δέκα, σαν μουσακάς που έχει μπει στο ψυγείο και έσφιξε) και το λεγόμενο "λιβανέζικο", επίσης με κιμά εξαιρετικά καλομαγειρεμένο και τοποθετημένο σε κυπριακές πιτούλες, με συνοδεία γιαουρτιού, ίσως το καλύτερο από όλα.

Ήπιαμε ένα πολύ καλό και χωρίς παρενέργειες ξηρό κόκκινο κρασί, και μας κέρασαν μαζί με το λογαριασμό (32 ευρώπουλα), που ήρθε στα χέρια μας αβίαστα, από ένα ξυλάκι παγωτό. Όλα πολύ ωραία και με φροντίδα.

Όπως και στο ΜΟΤΟΣΑΚΟ θα βάλω παντού 4, γιατί το ΟΙΝΟΜΑΓΕΙΡΕΙΟΝ ΖΩΟΔΟΧΟΣ ΠΗΓΗ είναι πάνω απ’ όλα αυθεντικό, μερακλήδικο και κιμπάρικο. Και θα κλείσω επίσης με την προτροπή να προσθέσετε το γλυκύτατο αυτό μαγαζάκι στον κατάλογο των υπόψη σας. Αξίζει τον κόπο 100%.

2013

Πέμπτη βράδυ με αφορμή τις πολύ καλές κριτικές αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το μαγαζί αυτό με βοηθό βεβαια το gps.

Χώρος:

Φτάσαμε στο μαγαζί και όντας τυχεροί βρήκαμε να παρκάρουμε ακριβώς απ´έξω έαν και νομίζω ότι γενικά το παρκάρισμα είναι λίγο δύσκολο εκεί. Το μαγαζί καινούργιο με συνδυασμό καινούργιων υλικών κατασκευής αλλά δίνοντας μία παλία όψη πέτυχε έναν απίστευτο συνδυασμό που του πήγαινε πολύ.

Τα λίγα τραπεζάκια στον εσωτερικό χώρο ήταν κρατημένα και οι επιλογές σε ελευθερα τραπέζια ήταν πολύ λίγες. Έτσι συστήνω μία κράτηση οπωσδήποτε πρίν την επίσκεψη σας κυρίως ΣΚ.

Ποιότητα Φαγητού:

Όπως τα περίεγραψαν πρίν οι φίλοι του ask4food το μαγαζί δεν έχει κατάλογο.Μας ενημέρωσε προφορικώς για τα πιάτα που είχαν. Μας άρεσαν όλα και θέλαμε να δοκιμάσουμε όσα το δυνατόν πιο πολλά.

Έτσι λοιπόν στην αρχή ήρθε το φοβερό ψωμάκι σαν ψημένο στην τοστίερα (είχε σημάδια τοστίερας και όχι σχάρας) με λάδι και ρίγανη. Αμέσως μετα ήρθε το χαλούμι με την φοβερή πιτούλα (διαφορετική απο αυτές του εμπορίου) το οποιό ήταν φανταστικό σε γεύση.

Αμέσως ήρθε και μία σαλάτα πράσινη με μαρούλι Λόλα,σπανάκι, μπαλσάμικο,παξιμαδάκια και τριμένη παρμεζάνα (καλή ποσότητα και πολύ νόστιμη). Μετά ήρθαν Λαχανοντολμάδες (περιποιημένη μερίδα) αρκετά καλοί λίγο πιο βαρύ απ ότι θα θέλαμε αυτο το πιάτο με πηχτή σάλτσα.Μετά ήρθαν αυγά μάτια με φρέσκα χειροποίητα πατατάκια (πατάτα τηγανιτή κομμένη σαν τσιπ, λεπτοκομμένη) πολύ ωραία.

Επίσης μας έφερε ένα πιάτο το Ανατολίτικο με μικρές Κυπριακές πιτούλες γεμισμένες με κιμά,κρεμμύδι και κάποιες λεπτοκομμένες μικρές φέτες κόκκινης πιπερίας με γιαούρτι,πάρα πολύ ωραίο και νόστιμο και καθόλου βαρύ.

Στο τέλος μας κεράσανε ένα χειροποίητο γλυκάκι με ξύσμα λεμονιού και πορτοκαλιού σαν βάση και μους σοκολάτα απο πάνω. Πολύ ωραίο επίσης.

Εξυπηρέτηση:

Οι 2 νεαροί ήταν ευχάριστοι, ευγενικοί, εξυπηρετικοί και άμεσοι. Τα φαγητα ήρθαν άμεσα σε σωστή σειρά χωρίς καμμία καθυστέρηση. Μικρό μαγαζί μέν αλλά με αρκετά άτομα για το σέρβις οπότε φαντάζεστε το επίπεδο της εξυπηρέτησης.

Value for Money:

Ήξερα απο την περιγραφή του fratello αλλά και των υπολοίπων ότι είναι οικονομικό αλλά πίστευα ότι θα ήταν λίγο πιο ακριβό με τα τόσα πίατα που πήραμε. Για όλα τα πραπάνω με κανατούλα νερό και με απόδειξη κανονικά ο λογαριασμός ανήλθε στα 34 ευρώ περίπου.

Συμπέρασμα:

Η θέση του στην πρώτη σελίδα των εστιατοριών στο ask4food δεν είναι τυχαία. Του αξίζει και με το παραπάνω. Μπράβο στους ιδιοκτήτες και ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όσους το ανακαλύψανε. Αξίζει με τα χίλια απ´όλες τις απόψεις.

p_v
Ταβέρνες με τραγούδι, Καμίνια - Ν.Φάληρο

Πάγια τακτική μου πλέον είναι να μην διαβάζω τις κριτικές των άλλων προτού γράφω, ώστε να είμαι όσο πιο αντικειμενικός γίνεται.

Φτάσαμε (σχετικά εύκολα) στο ισόγειο μεζεδοπωλείο κατά τις 19.30 και -χωρίς να το γνωρίζουμε- έπρεπε να περιμένουμε άλλη μια ώρα για να ανοίξει. Πέμπτη και όλα τα τραπέζια ρεζερβέ. Μας βόλεψαν στο ευρύχωρο μπαρ και μας έστρωσαν εκεί παρά τις αρχικές γκρίνιες μου. Όμως κατάλαβα αργότερα οτι τα παιδιά ήταν ειλικρινέστατα και έδειχναν να σέβονται κάθε πελάτη. Από τα χάρτινα τραπεζομάντιλα και τα ποτήρια-πιάτα-μαχαιροπιρουνα όμορφα στρωμένα στα τραπέζια καταλάβαινες το πόσο μερακλίδικο είναι το κέντρο αυτό.

Ο χώρος ότι καλύτερο για τα δεδομένα της κατηγορίας. Ευρύχωρος, ψηλοτάβανος, με πλήρη απουσία οσμών. Όμορφο ντεκόρ και χαμηλός φωτισμός (με κεριά αναμμένα) για ρομαντικές καταστάσεις. Η μουσική που έπαιζε ήταν παλιά ρεμπέτικα. Το μαγαζί μέχρι τις 21.30-22.00 είχε σχεδόν γεμίσει απο κρατήσεις.

Το σέρβις ήταν άψογο στη κυριολεξία, Όλα έφτασαν στους σωστούς χρόνους, το νερό ήταν βρύσης, οι σερβιτόροι αρίστευαν στα καθήκοντά τους και η απόδειξη ήρθε κανονικότατα.

Είναι πραγματικά ίσως το μόνο μέχρι στιγμής μαγαζί στο οποίο όλα όσα βρίσκονται στο τραπέζι μας άγγιζαν την τελειότητα. Ξεκινήσαμε με τσιπουρο -εκ Σητείας προερχόμενο- , το οποίο ήταν ΕΛΑΦΡΥ και ΑΠΙΘΑΝΟ στη γεύση και την οσμή. Γι αυτό παραγγείλαμε και άλλο ένα τεταρτάκι αργότερα. Δοκιμάσαμε και μισό κιλό κρασί λευκό, δικό τους, όπως μας επισήμαναν, το οποίο ήταν ελαφρύ, με φοβερό άρωμα, καθαρότατο, τέλειο στη γεύση με μία νότα φράουλας. Ιδανικό να συνοδεύσει τα πάντα, πλήν κόκκινων κρεατικών. Το πρώτο ΑΡΙΣΤΕΙΟ στα ποτά δώθηκε.(4/4 σε όλα)

Για τα πιάτα, τι να πει κανείς. Σε λιγότερο από 20 λεπτά το μπαρ όπου καθόμασταν μετατράπηκε κυριολεκτικά σε ένα γαστρονομικό παράδεισο.

Το ψωμί ήρθε σε μεγάλες μακρόστενες φέτες, ζεστό με λαδορίγανη.

Η πολίτικη σαλάτα με ξύδι και λαχανικά ήταν απλά εξαιρετική (3,5/4)

Τα πατατάκια (τόσο μικροκομμένα και λεπτοκομμένα που νόμιζες ότι είναι τσιπς) με το αυγό μάτι από πάνω ταίριαζαν απόλυτα σαν συνδυασμός γεύσης (3,5/4)

Το σουφλέ με σπανάκι, ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ, νοστιμότατο, φρεσκότατο, καλύτερο και από της μαμάς, τι άλλο να πώ ( 4/4).

Το λιβανέζικο πιάτο ήταν και αυτό καταπληκτικό. Εμοιαζε με μεξικάνικο μιας και οι πίτες (λιβανέζικες) ήταν γεμιστές με μοσχαρίσιο κιμά με ισορροπία και διακριτικότητα στα καρικεύματα (4/4).

Το κοκκινιστό μοσχάρι ήταν και αυτό πολύ καλό και ιδιαίτερα οι σπιτικές τηγανιτές πατάτες που το συνόδευαν (αν και λίγο μικρό σα μερίδα) (3,5/4).

Φάγαμε πολύ καλά 3 άτομα και ήπιαμε ακόμα καλύτερα. Ο λογαριασμός στα 49.90 ευρώ με απόδειξη. Κέρασαν και ενα τεταρτάκι τσίπουρο και το εκτίμησα ιδιαίτερα. Στα 14-15 ευρώ το άτομο χωρίς τα ποτά, η Ζωοδοχος Πηγή δεν είναι το φτηνότερο μεζεδοπωλείο. Είναι όμως μέσα στα 2-3 καλύτερα της Αθήνας και μαλλον το κορυφαίο από αυτά. Θα ήθελα μόνο να ρίξει ελαφρώς τις τιμές στο φαγήτο (-10%), ωστε να μιλαμε ολοι για το ΑΠΟΛΥΤΟ ΜΕΡΟΣ.

ΥΓ. Σουφλέ και Λιβανέζικο ξεπερνουν κάθε γαστρονομική προσδοκία.

+ Περιβάλλον, Σέρβίς, Φαγητό, Ποτό, Καθαριότητα παντού
- Δεν υπάρχουν μειον

ram
Ταβέρνες με τραγούδι, Καμίνια - Ν.Φάληρο
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0

Είναι από αυτά τα εστιατόρια, τα καλά κρυμμένα στις γειτονιές, που τα ανακαλύπτουν οι υποψιασμένοι καλοφαγάδες και τα διαδίδουν με ταχύτητα φωτός. Εμείς ανυποψίαστοι, αλλά περίεργοι, εμπιστευθήκαμε έναν φίλο που έχει πάει 3 φορές τους τελευταίους δύο μήνες (! ), και βρεθήκαμε Σάββατο βράδυ στα Καμίνια, να ψάχνουμε την Ζωοδόχο Πηγή. Παρέα πέντε ατόμων από πέντε διαφορετικές περιοχές της Αθήνας.

Έπειτα από την απαραίτητη περιπλάνηση στα στενά, παρκάρισμα μισό χιλιόμετρο μακριά, ερωτήσεις στους περαστικούς, αλλά αποφασισμένοι να το βρούμε, φτάσαμε έξω από την πόρτα του. Είναι κι αυτή μια μαγεία με τα κρυμμένα μαγαζάκια, ότι το καλό φαγητό έρχεται σαν επιβράβευση της προσπάθειας να φτάσεις μέχρι εκεί.

Ωραίο, ανακαινισμένο, προσεγμένο, αλλά μικρό. Χωράει περίπου 40 άτομα, γι αυτό η κράτηση είναι απαραίτητη. Ο κατάλογός του είναι μια σελίδα λίγα και καλά μεζεδάκια, δεύτερη θετική ένδειξη της ποιότητάς του. Και έξτρα προσθήκες ανάλογα με την μέρα. Το ένα πιάτο καλύτερο από το άλλο! Παραθέτω κατά σειρά... εντυπωσιασμού τι παραγγείλαμε:

-Πιπεριές Φλωρίνης γεμιστές με ρύζι, βασιλικό και μπαχαρικά. Σαρακοστιανό πιάτο, υπέροχο.

-Σουφλέ μπρόκολο. Με κρέμα γλυκιά, σαν ελαφριά μπεσαμέλ. Το πιάτο που θα κάνει και τους μεγαλύτερους εχθρούς του μπρόκολου να το λατρέψουν.

-Λιβανέζικο: πιτάκια γεμισμένα με κιμά και ντοματούλα (προαιρετικά και κρεμμύδι).

-Τσιπς με αυγό. Ο συνδυασμός πατάτας- αυγού όντως σκίζει, αλλά θα προτιμούσα λίγο πιο αφράτες πατάτες από τα τσιπς (ροδέλες ίσως;).

-Μπριζολάκια με τηγανιτές πατάτες. Μυρωδάτα, ζουμερά, μαλακά, οι πατάτες φρέσκες και σωστά τηγανισμένες.

-Συκώτι με σάλτσα πορτοκάλι και πατάτες φούρνου τραγανές. Οι πατάτες σούπερ, το συκώτι ήταν λίγο βαρύ και είχε έντονη γεύση. Αλλά δεν έμεινε κομμάτι στο πιάτο.

-Πολίτικη σαλάτα. Δοκίμασα μόνο μια πιρουνιά, γιατί είχε πολύ ξίδι για τα γούστα μου. Αλλά έφυγε από τους υπόλοιπους μέσα σε πέντε λεπτά.

Από αυτά, πήραμε δεύτερο γύρο μπριζολάκια και λιβανέζικο. Φήμες έλεγαν ότι και τα μπιφτέκια και το μοσχάρι τους είναι άπαιχτα, αλλά δυστυχώς είχαν τελειώσει. Δεν πειράζει, την επόμενη.

Οι σερβιτόροι, νέοι παιδιά, ευγενέστατοι και γρήγοροι. Προσάρμοζαν τις μερίδες στα άτομα, μεγάλο συν στην εξυπηρέτηση (ειδικά αν σκεφτώ κάτι άλλες περιπτώσεις που η μερίδα έχει τρία κομμάτια και μοιράζονται σε πέντε άτομα). Μου αρέσει και αυτή η φιλοσοφία του share, να σερβίρονται όλα σε μεγάλες μερίδες και να μοιράζονται στο τραπέζι, για να μην χρειάζεται να παίρνουμε ξεχωριστό κυρίως ο καθένας. Στο τέλος σερβίρουν γλυκάκι κρέμα λεμόνι με τριμμένο μπισκότο.

Έχουμε και λέμε λοιπόν, 9 πιάτα συνολικά, δύο μισόκιλα κρασάκια κόκκινο και δύο αναψυκτικά πληρώθηκαν 82,70, ήτοι 17 ευρώ έκαστος. Πολύ τίμιο και συμφέρον και για την ποσότητα και για την ποιότητα του φαγητού.

Προτείνω στα παιδιά να μεταφερθούν άμεσα σε μεγαλύτερο χώρο γιατί σύντομα το μαγαζί τους θα γίνει μεγάλο χιτ και δεν θα μας προλαβαίνουν.

Ταβέρνες με τραγούδι, Καμίνια - Ν.Φάληρο

Πολυ καλο μαγαζακι (σχετικα μικρο αλλα αυτο το κανει ωραιοτερο) με χαμηλο φωτισμο και παρα πολυ καλη και φιλικη ατμοσφαιρα.

Τα φαγητα αρκετα καλα, πολυ γευστικα και ποσοτητες φυσιολογικες. Ενα απο τα αρνητικα του μαγαζιου ειναι οτι πρεπει να κλεισεις τραπεζι τουλαχιστον 3-4 μερες νωριτερα, αλλα με εναν καλο προγραμματισμο, που πολλες φορες εμεις οι Ελληνες δεν εχουμε, θα βρειτε τραπεζι.

Εγω πηγα με μεγαλη παρεα αλλα το προτεινω πιο πολυ για ζευγαρακια (η γυναικα θα εντυπωσιαστει σιγουρα αν την βγαζεις πρωτη φορα). Θα ξαναπαω σιγουρα!

Ταβέρνες με τραγούδι, Καμίνια - Ν.Φάληρο

Και που λέτε, έχω μια θεία, την θεία Ευτυχία, αγαπημένη θεία των παιδικών μου χρόνων κυρίως για τα αξέχαστα σαββατοκύριακα που μας φιλοξενούσε σπίτι της. Αξέχαστη ήταν και η ατάκα της θείας που μας στοίχειωνε κάθε φορά: "δεν πειράζει που σας μαλώνω, είναι για το καλό σας". Το παιδικό μου μυαλό ποτέ δε κατάλαβαινε πως η κατσάδα σε κάνει καλύτερο, αλλά να που ήρθε το πλήρωμα του χρόνου. Και να που αυτό το πλήρωμα μας έφερε μέχρι τα Καμίνια.

Θα μου πείτε τι σχέση έχει η θεία Ευτυχία με το "Οινομαγειρείο Ζωοδόχος Πηγή"; Μεγάλη. Και εξηγούμαι: η κριτική που ακολουθεί είναι αποτέλεσμα αρκετών επισκέψεων. Επισκέψεις που ανέδειξαν τα καλά και τα μειονεκτήματα. Και όπως η θεία Ευτυχία μας αγαπούσε αλλά δε μπορούσε να παραβλέψει τις σκανταλιές μας, έτσι και εγώ. Θα βάλω καλή βαθμολογία αλλά θα αναδείξω και τις αδυναμίες, για το "καλό μας". Ειδικά επειδή δεν είμαι της γειτονιάς και διασχίζω τη μισή Αθήνα μέχρι να φτάσω στα Καμίνια.

Λοιπόν, πρώτη φορά, πρώτη εντύπωση, άριστα! Σε έναν δρόμο που δεν τον πιάνει το μάτι σου το "Οινομαγειρείο" αποπνέει ατμόσφαιρα με το που μπαίνεις μέσα. Λίγα τραπέζια αλλά άνετα, Μάλαμας στα ηχεία, χαμηλός φωτισμός, κεριά και μια σκηνή από κουκλοθέατρο μέρος του ντεκόρ. "Ποιος ο ηθοποιός;", ρωτάς για να σου δείξουν τον Αλέξανδρο που εκείνη την ώρα σερβίρει κάποιο τραπέζι. Εδώ κανείς δεν προσποιείται. Και σου αρέσει αυτό.

Ίσως γι' αυτό το μαγαζί έχει τόσο κόσμο. Από όλη την Αθήνα. Χρυσή συμβουλή: αν είναι περασμένες 9 μη ξεγελαστείτε με τη λογική "Τρίτη είναι, σιγά μη δε βρούμε τραπέζι". Είναι απλό: δε θα βρείτε. Το είπαμε άλλωστε. Το μαγαζί είναι μικρό. Αν είστε τυχεροί ίσως σας βολέψουν σε ένα πτυσσόμενο τραπέζι ή στο μπαρ. Αν είστε άτυχοι, απλά θα το αφήσετε για μια άλλη φορά.

Και πρέπει να το αφήσετε για άλλη φορά. Διότι το φαγητό εδώ είναι εξαιρετικό. Έστω και αν τις δυο πρώτες φορές που πήγα δεν είδα πουθενά κατάλογο, παρά έναν μαυροπίνακα κοντά στην κουζίνα με τις τιμές. Αυτό βέβαια διορθώθηκε αν και πλέον ξέρω ότι τα πράγματα εδώ είναι λογικά προς το τσιμπημένα. Εν τούτοις, δε μπορώ να μη σκεφτώ με λαχτάρα τα τσιπς πατάτας με τα αβγά από πάνω. Ναι, τόσο πολύ.

Ή τα βουβαλίσια μπιφτέκια, τα μαλακά, τα υπέροχα που κανονικά θα έπρεπε να είναι λίγο μεγαλύτερα. Ή το συκώτι με τη σος πορτοκαλιού που λιώνει. Ή το λιβανέζικο πιάτο που είναι γεμιστές πίτες με κιμά.

Είπαμε: εξαιρετικά όλα. Το ψωμάκι τους φρέσκο και ξεροψημένο όσο πρέπει, οι πατάτες χεράτες και τηγανισμένες άψογα. Μόνο οι σαλάτες του δε με ενθουσίασαν, χωρίς ωστόσο να κατεβάζουν κατηγορία το γευστικό σύνολο.

Τώρα όμως, θα βγει η θεία Ευτυχία από μέσα μου. Διότι μόλις το μαγαζί γεμίσει η βαβούρα είναι τέτοια (ένεκα και της τζαμαρίας) που αν είσαι λίγο κουρασμένος νιώθεις μιαν ενόχληση. Με το που αδειάσει όμως, όλα καλά όλα ανθηρά! Από την άλλη είναι και το σέρβις που ξεκίνησε να μου βγάζει στρες. Ο Κώστας στην κουζίνα και στο ταμείο (ένας εκ των κληρονόμων - ιδιοκτητών) κάνει θαύματα αλλά όσες φορές έχω πάει όλοι τους είναι στον πανικό.

Άντε να σερβίρουμε, άντε και ήρθε κόσμος και που θα τον βάλουμε, τρεις να σε ρωτάνε αν έχεις κατάλογο και κανείς να μη το φέρνει, οι ώρες αιχμής φέρνουν μια αναταραχή που δε ταιριάζει με τον χαλαρωτικό φωτισμό. Και συνεχίζοντας την (καλοπροαίρετη) γκρίνια δε μπορώ να μη παραβλέψω τη μια τουαλέτα, για άνδρες και γυναίκες, ούτε την ουρά που σχηματίζεται. Καθαρή δε λέω, αλλά με τόσο κόσμο πώς να τη κρατήσεις πάντα καθαρή;

Γενικά, πάντως, το μεγάλο μου "παράπονο" είναι το ασυντόνιστο της υπόθεσης. Από τις τέσσερις φορές που έχω πάει, μόνο τη μία έφαγα γλυκό. Μας ζήτησαν χίλιες φορές συγγνώμη που οι δίπλα είχαν κέρασμα και εμείς όχι, αλλά μόλις τους είχε τελειώσει. Δεν είναι το θέμα το γλυκό, καθώς αντικαταστάθηκε με ρακή κέρασμα, αλλά όλο αυτό το τύπου "γαμώτο, πάλι δεν υπολογίσαμε καλά", που σου βγάζει.

Αν θα ξαναπάω; Φυσικά. Παρά το γεγονός ότι οι τιμές τους θα έπρεπε να είναι ένα κλικ πιο κάτω. Θα ξαναπάω για το φαγητό και για τη παρεΐστικη ατμόσφαιρα καθώς όταν χαλαρώνει η δουλειά χαλαρώνουν και τα παιδιά που το έχουν και σταματούν να σου βγάζουν το στρες που λέγαμε. Αλλά πολύ θα ήθελα να δω μερικές αλλαγές προς το τέλειο. Για να χαλαλίζω πιο εύκολα και τη βενζίνη, όχι τίποτε άλλο.

Ταβέρνες με τραγούδι, Καμίνια - Ν.Φάληρο

Πήγαμε μια παρέα 5 ατόμων το Σάββατο 15/3 ύστερα απο παρότρυνση ενός παιδιού απο την παρέα που είχε πάει αρκετές φορές. Απο τις λίγες φορές που δεν διάβασα το
ask4food. gr πριν πάω σε μαγαζί, περίμενα πως είναι ένα πολύ μικρό κουτουκάκι
και θα τσιμπήσουμε.

Όταν φτάσαμε πραγματικά ο χώρος αν και μικρός μου άρεσε, είχε ταυτότητα. Παρέες απο διαφορετικές ηλικίες και ατμόσφαιρα που παρέπεμπε σε μιά άλλη εποχή που όμως μου φαινόταν αρκετά ζεστή και φιλόξενη.
Ο κατάλογος μικρός αλλά αυτό κανέναν μας δεν χάλασε ειδικά όταν αρχίσαμε να δοκιμάζουμε.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή και τα φαγητά ερχόντουσαν πολύ γρήγορα.

Γενικά πήραμε:

-Σαλάτα (πολίτικη--είχε ελαφρώς παραπάνω ξυδάκι)

-Μπριζολάκια (2 μερίδες γιατί ήταν καλοψημένα και μας άρεσε απο την πρώτη)

-1 μερίδα συκώτι μοσχαρίσιο (αρκετά καλό)

-2 μερίδες λιβανέζικο (η μια με κρεμμυδι η άλλη χωρίς|με το κρεμμύδι ήταν πολύ καλό
ίσως αν ήταν πιο πικάντικο να ήταν άψογο)

-Μπρόκολο ογκρατέν (απλά αριστούργημα)

-Πατάτες κομμένες με αυγά (για ορεκτικό ότι πρέπει, πριν τα "κυρίως")
Μπορεί και νά χω ξεχάσει κάτι αλλά σίγουρο δεν έμεινα νηστικός!

Επίσης πήραμε γύρω στα 2 λίτρα κόκκινο κρασί και μπυριτσα, αναψυκτικά και τσι.
Μας ήρθε €17 το άτομο και πραγματικά το ευχαριστηθήκαμε.
Σίγουρα τίμιο μαγαζάκι στο οποίο θα ξαναπάω και με άλλους.

Για το κρασί θεωρώ πως μπορούν και καλύτερο.
Τέλος απο οτι μαθαίνω αλλάζουν τα μαγειρευτά καθημερινά οπότε την επόμενη φορά
θα δοκιμάσω και άλλα πράγματα.

Το συνιστώ σε όλους!

Ταβέρνες με τραγούδι, Καμίνια - Ν.Φάληρο

Αν και Πειραιώτης, για κάποιο περίεργο λόγο δεν ήξερα το συγκεκριμένο μαγαζί. Το επισκεφθήκαμε και ομολογώ ότι έμεινα πολύ ευχαριστημένος. Ο χώρος μικρός σκοτεινός αλλά ευχάριστος με ωραία διακόσμιση.

Τα παιδιά που εξυπηρετούσαν ήταν εξαιρετικά και χίλιες φορές μας ζήτησαν συγγνώμη που τους τελείωσε το γλυκό στο τέλος!!! (μας έφεραν μήλο με κανέλα). Φαγητό: Ψωμάκι στο κάρβουνο λαδορίγανη που χωρίς να το ζητήσεις σου φέρνουν ξανά λίγο πριν τελειώσει, σαλατα με ροκα, λολα μπαλσαμικο πολυ καλή, τσιπς πατάτας με αυγό, νόστιμο, μελιτζάνες με τυριά πολύ νόστημες, μοσχ συκώτι πορτοκάλι πολύ καλό και ιδιαίτερο, λαχανοντολμάδες πολύ νόστιμοι, λιβανέζικο εκπλήκτικό, κεμπάπ πολύ καλό, 3 καραφάκια κρασί 60 euro τα 4 άτομα.

Πολύ τίμιο μαγαζί σίγουρα θα ξαναπάω.

2013
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0

Πήγαμε Παρασκευη βράδυ 2 άτομα εχοντας διαβάσει καλές κριτικές εδώ μέσα αλλά και από διάφορα περιοδικά (αυτά της πόλης). Επειδή είναι κοντά ο ζάχος κ πάμε τακτικά, γνωρίζουμε την περιοχή, έτσι το βρήκαμε εύκολα. Αν δεν γνωρίζεις τα μέρη αυτά, χρειάζεσαι gps.

Το περιβάλλον μου άρεσε πολύ, λίγο στριμωγμένα αλλά οκ.
Δοκιμάσαμε πολίτικη σαλάτα (έτσι κ έτσι, είχε πολλά ζουμιά)
Ένα σουφλέ με μπρόκολο (πολύ καλό)
Αυτα τα πιτάκια με τον κιμά (νόστιμα)
Σαγανάκι (καλό)
Κόκκινο κρασί (όχι καλό)
Ψωμί ήρθε φρυγανισμένο, πολύ καλό.

Εν τέλει πληρώσαμε περίπου 35 ευρώ. Μας άρεσε η εμπειρία κ θα ξαναπάμε. Το κόκκινο κρασί χρήζει βελτίωσης, ας αλλάξουν άμεσα προμηθευτή. Την επόμενη φορά θα παραγγείλουμε λευκό. Όμως έχω ένα παράπονο: εμάς δεν μας έφεραν γλυκό στο τέλος (γιαούρτι με τριμμένο μπισκότο). Δεν ήθελα γλυκό να πω την αλήθεια, αλλά είδα ότι πήγαιναν σε όλα τα υπόλοιπα τραπέζια. Σε εμάς γιατί όχι?

Αναρωτιέμαι λοιπόν το εξής : ποιος ο λόγος να χαλάσει ο ιδιοκτήτης την καλή εμπειρία που είχα μέχρι εκείνη τη στιγμή, για 2 πιατάκια γιαούρτι με μπισκότο? θέλω να πιστεύω ότι απλα παρέλειψαν! Φυσικά ζητήσαμε να φέρουν και σε εμάς όπως σε όλους (δεν ζήτησαν συγνώμη για την παράλειψη). Γι'αυτό το λόγο και βάζω 1 στην εξυπηρέτηση.

Χρήσιμη;
Ταβέρνες με τραγούδι, Καμίνια - Ν.Φάληρο

Αν είσαι Πειραιώτης και δεν έχεις πάει σε αυτό το μαγαζί...ε τότε τι να πω!

Χωμένο στα στενά των Καμινίων, θέλει λίγη προσπάθεια να το βρεις αλλά αυτή είναι η νοστιμάδα του. Μπαίνεις και σε γυρνάει σε άλλες εποχές, η διακόσμηση είναι καλλιτεχνική όσο πρέπει και ο χώρος μικρός, τόσο μικρός όσο να αισθάνεσαι ότι είσαι σε πειραϊκή γειτονιά.
Το μαγαζί το τρέχουν δύο αδέρφια παρέα με τον πατέρα τους, εξού και το σέρβις είναι απροσποίητο και φιλικό. Δεν έχει υπάρξει μια φορά που να πάω και να φύγω έστω ελάχιστα δυσαρεστημένη.

Στα φαγητά τώρα, ο κατάλογος αλλάζει καθημερινά και κυρίως... δεν υπάρχει! Ό,τι καλό έχουν βρει οι μαγαζάτορες εκείνη την εποχή και εκείνη την μέρα θα στο απαγγείλουν στο τραπέζι εκείνη την ώρα για να διαλέξεις. Θα φας λοιπόν κρέατα φρέσκα και λαχανικά εποχής. Τα πιο αγαπημένα μου πιάτα ανά τις εποχές έχουν υπάρξει τα εξής: σουφλέ μπρόκολο και μελιτζάνα, μιλάμε για αριστουργήματα, αν δεν τρως τα λαχανικά, εδώ θα τα φας. Σουβλάκι καλαμάκι που το καθένα κάνει για 2, ζουμερό και τραγανό. Κεφτεδάκια της γιαγιάς με παλαιική κόκκινη σάλτσα. Μοσχάρι κοκκινιστό και τρυφερό.

Κεμπάπ από άλλο κόσμο, θα πάρεις μια μερίδα και θα θες κι άλλη. Την τελευταία φορά που πήγαμε τιμήσαμε και τις πατάτες με τ' αυγά, αγαπήμενο πιάτο όλων την ηλικιών, οι πατάτες τσιπς και τα αυγά με κρόκο κατάλληλο για το φρυγανισμένο ψωμάκι που φέρνουν στην αρχή. Μπυρίτσες και κρασάκι πάντα παγωμένα.

Εδώ θα φέρω μεγάλες αθηναϊκές παρέες για να τους μάθω το καλό φαγητό. Αν σας πάρει το βράδυ και το κέφι ανάψει, ίσως βγει και καμία κιθαρίτσα.
Ο λογαριασμός πάντα λογικός, δεν θυμάμαι να έχω πληρώσει πάνω από 13 ευρώ για φαγητό μέχρι σκασμού.

2013

Το Οινομαγειρείο Ζωοδόχου Πηγής, είναι η σταθερή και σίγουρη επιλογή μου τα τελευταία 10 περίπου χρόνια.

Ιστορία - Χώρος: Το μαγαζί το είχε παλιά η γιαγιά σαν μπακάλικο που είχε και τραπεζάκια με κρασί, μεζέ για τους πότες της γειτονιάς (φάση "Της Κακομοίρας" ή αν προτιμάτε. "Mπακαλόγατος"). Ένας μάλιστα "ρεμπετοζωγράφος" όταν δεν είχε να πληρώσει έδινε ζωγραφιές ανάλογου θέματος με γνωμικά για το ποτό. Πριν από 12 νομίζω χρόνια ανέλαβαν τα εγγόνια με τη βοήθεια του μπαμπά-ψήστη, το ανακαίνισαν και κάνουν υπέροχη δουλειά.

Χώρος: 1) Ακόμα είναι στους τοίχους οι ζωγραφιές που προανέφερα αλλά και 2) για ντεκόρ ένας τοίχος που θυμίζει μπακάλικο. Η διακόσμηση είναι εκπληκτική και ιδιαίτερα ζεστή γιατί εκτός από τα παραπάνω έχει 3) ένα κουκλοθέατρο με μαριονέτες ρεμπέτες που τρωγοπίνουν, 4) ένα έργο τέχνης τοποθετημένο ψηλά, το τραπέζι γυρισμένο στα πλάγια με στερεωμένα πολύχρωμα πιάτα 5) πάνω από ένα μικρό παταράκι μία αντίκα ποδήλατο με φωτάκια, και πολλές μικρές λεπτομέρειες (φαναράκια, ζωγραφισμένα τραπέζια κ.α.), που κάνουν αυτό το μικρό μαγαζάκι εκπληκτικά όμορφο. Θα έλεγα ότι σε ταξιδεύει στο χρόνο ενώ είναι απόλυτα προσεγμένο.

Μιας και μιλάμε για αποκλειστικά οικογενειακή κατάσταση το σέρβις είναι φιλικό και γρήγορο, σε κάνουν να αισθανθείς αμέσως άνετα. Κατάλογος δεν υπάρχει γιατί το μενού αλλάζει συχνά με κάποια πιάτα να είναι κλασσικά. Για όσους ξέρουμε το μαγαζί, δεν αγχωνόμαστε για τις τιμές και επιλέγουμε απλά ότι μας κάνει κλικ.

Τη προηγούμενη βδομάδα πήγαμε 6 άτομα. Για να μην επαναλαμβάνομαι θα πω εξαρχής ότι ήταν όλα νόστιμα και καλοψημένα. Τα ψητά συνοδεύονται με πατάτες και ψημένες πιτούλες. Τα μαγειρευτά ιδιαίτερα καλομαγειρεμένα και πεντανόστιμα. Δεν το γράφω για να υπερβάλω αλλά πραγματικά δεν υπήρξε κάτι που να μην μας άρεσε.

Πήραμε
-Πράσινη Σαλάτα με ρόκα, ντοματίνια, παρμεζάνα, ξηρούς καρπούς κ.α.-κοτόπουλο σχάρας -2 μερίδες κεμπάπ - πανσέτα σχάρας- 2 χαλούμι ψητό - φάβα - μελιτζάνες με τυριά. Ήπιαμε κρασί, και αναψυκτικά Μας κέρασαν επιδόρπιο ένα μπισκοτογλυκό με γιαούρτι.

Πληρώσαμε 80 ευρώ, 13,33 το άτομο. Τα κυρίως κυμαίνονταν στα 8-9,5 ευρώ όπως είδα στη απόδειξη. Δεν είχε τη συγκεκριμένη φορά, αλλά όταν πάτε, αν έχει μη χάσετε το κοτόπουλο με πράσα και το συκώτι γάλακτος με πορτοκάλι. Καλύτερα να πάρετε τηλέφωνο για κράτηση για να είστε σίγουροι.

2013

Αρκετά καλή περίπτωση !!!!
Θα έλεγα πιο καλλιτεχνικό και καινοτόμο από ταβερνάκι της Εύη, όχι όμως τόσο πειστικό και ολοκληρωμένο στην απλότητα όσο η Εύη.

Οποιαδήποτε όμως σύγκριση με το Μαγέρικο της Νάγια, είναι ατυχέστατη. Είμαι από τους τυχερούς ανθρώπους που αρκετές φορές επισκέφθηκαν το μαγέρικο της Νάγια, ή ίσως από τους άτυχους γιατί όποιος επισκέφθηκε έστω και μια φορά το μαγέρικο, βάζει πολύ ψηλά τον πήχη...........

Στη ζωοδόχος πηγή τώρα. Δύο άτομα , κρασί καλό , πολίτικη ελαφριά καλή, μελιτζάνα με τυρί, πίτες με κιμά (το καλύτερο, ο κιμάς τόσο στεγνός όσο ακριβώς έπρεπε, τόσο εύγευστος όσο ακριβώς οφείλει) και κάτι ακόμη, περίπου 33 €. Όχι άριστα αλλά καλά ως πολύ καλά.

Θα ξαναπάω, ειδικά το χειμώνα θα πρέπει να είναι τοπ επιλογή και λόγω των ονείρων που σφράγισαν τον χώρο με χρώματα !!!!