ΟΙΝΟΜΑΓΕΙΡΕΙΟΝ ΖΩΟΔΟΧΟΣ ΠΗΓΗ

Ταβέρνες με τραγούδι

Ιωάννου Κατσούλη 77 , Καμίνια-Πειραιάς [Χάρτης]

Παραδοσιακές ελληνικές γεύσεις, ανοιχτά καθημερινά εκτός από την Κυριακή.

Ταβέρνες με τραγούδι, Καμίνια - Ν.Φάληρο

ΦΟΥΛ ΝΤΟΡΤΙΑ!! Από τέσσερες ντομάτες σε γεύση, εξυπηρέτηση, χώρο και vfm! Πού αλλού; Μα φυσικά στο ΟΙΝΟΜΑΓΕΙΡΕΙΟΝ ΖΩΟΔΟΧΟΣ ΠΗΓΗ (ΟΖΠ). Χαλάλι του και θα σας εξηγήσω τους λόγους αμέσως πιο κάτω. Είναι η πρώτη μου βαθμολογία με τεσσάρια παντού, αλλά όχι βέβαια και για το ΟΖΠ, που έχει ήδη εισπράξει επάξια άλλα 14 φουλ τεσσάρια και μάλιστα από έμπειρους χρήστες του site μας, όπως τους πρωτοπόρους fratello & PONTIKI, για να αρχίσω απ’ τους τετράσκουφους, συμπληρώνοντας και με τους υπόλοιπους φίλους: Pangeo, stefania br, kathrinoula, thodoris 75, xristos NAM, Ριτσάκι, LIMONCELLO, KIKA 81, Nicolas Cage, Lady P, takaros 465, & nikolios 1980! Έτσι, το ΟΖΠ, με τα 15 τεσσάρια έχει ήδη σκαρφαλώσει σε top Αξιολόγηση 90%, που ευελπιστώ να ανεβάσω κι άλλο!

Το μαγαζί βρίσκεται στα Καμίνια, στην οδό Ι. Κατσούλη, που είναι τέταρτη παράλληλος της Πειραιώς, δεξιά στο ύψος της ΕΛΑΪΔΟΣ. Η ιστορία του χώρου αυτού είναι μακρόχρονη. Κλείνει φέτος 71 χρόνια λειτουργίας, αφού καταμεσής της Κατοχής, η γιαγιά, σήμερα 92 ετών, Μαρία Λατσούδη-Λάμπρου, Πειραιώτισσα με καταγωγή από τη Ρούμελη, είχε τα κότσια να το ξεκινήσει, πουλώντας με τον άντρα της όσπρια, τουρσιά, σαλάμια και ρετσίνα Μεσογείων. Σύχναζαν τότε εργάτες, καρβουνιάρηδες, παλαιστές και ρεμπέτες της γειτονιάς. Η γιαγιά λοιπόν με το δίκιο της καμαρώνει τα δυο της εγγόνια, τον Κώστα και τον Αλέξη, άξιους συνεχιστές της μπακαλοταβέρνας της.

Το μαγέρικο της κυρά-Μαρίας, πρώτο βέβαια στον ευρύτερο Πειραιά απ’ τα μαγαζιά που εξακολουθούν να λειτουργούν σήμερα, (με εξαίρεση ίσως κάποιο μπακάλικο, κάπου ανάμεσα Ευγένεια και Χαραυγή) έχουν αναλάβει ο Κώστας κι ο Αλέξης, ήδη απ’ το 1999, εποχή που παιδιά ακόμη παρακολουθούσαν καθημερινά τη μαεστρία της γιαγιάς και έκτοτε κάνουν θαύματα! Παράλληλα, ο Αλέξης είναι ηθοποιός στο Θέατρο Τέχνης, ενώ ο Κώστας είναι λάτρης της μουσικής.

Αν σας αρέσουν οι ‘δηθενιές’, όπως τις αποκαλεί ο φίλος mavtasos, τότε δεν έχετε θέση σ’ αυτό τον αυθεντικό χώρο. Αν όμως αγαπάτε το γνήσιο σπιτικό φαγάκι, στον σωστό ιστορικό χώρο -που δεν έχει την παραμικρή σχέση με εμπορικές σκοπιμότητες και λογιών-λογιών νοθείες- κι αν θέλετε να το απολαύσετε με την ησυχία σας, χωρίς 2η ή 3η βάρδια θαμώνων (με ωράριο από 20.30-02.00, πλην Κυριακών & Αυγούστου) τότε φυσικά θα το τιμήσετε δεόντως. Προϋπόθεση: η τηλεφωνική κράτηση, αφού όπως καταλαβαίνετε το μαγαζί γεμίζει κάθε βράδυ! Τα παιδιά, πανάξιοι σεφ κι οι δυο τους, υπολογίζουν καθημερινά φαγητό για 45-50 άτομα (ο μέσα χώρος έχει γύρω στα 15 τραπέζια), που σχεδόν ποτέ δεν περισσεύει κάτι για δική τους χρήση…

Εμείς πήγαμε με κράτηση λίγες ώρες πριν, την Παρασκευή 20/11. Ήμουνα με την Πειραιώτισσα φίλη μου κι άλλο ένα φιλικό μας ζευγάρι (4 άτομα). Στις 8.30 μ. μ., το μαγέρικο άρχιζε να γεμίζει και όταν φύγαμε στις 10.30 μ. μ. ήταν κατάμεστο! Εν τω μεταξύ, αναγκάστηκαν να διώξουν ευγενικά 3-4 παρέες που έφθασαν δίχως κράτηση.

Ας ξεκινήσω απ’ το όνομα: ΟΖΠ. Όταν στην Κατοχή ο παππούς των παιδιών χτυπήθηκε στον Πειραιά από βόμβα και τραυματίστηκε σοβαρά στο πόδι, η γιαγιά, ανοίγοντας το μαγέρικο, το αφιέρωσε στη Ζωοδόχο Πηγή, τον ιερό ναό της Παναγιάς, που βρίσκεται στην πίσω ακριβώς γωνιά του μαγαζιού, σε απόσταση μόλις 50 μέτρων. Και η θαυματουργή Ζωοδόχος Πηγή έκανε το θαύμα της, ευλογώντας τα χεράκια της γιαγιάς Μαρίας αλλά και των συμπαθέστατων εγγονών της, Κώστα και Αλέξη, για τους οποίους η κουζίνα είναι ολόκληρη η ζωή τους, καθώς και τον πατέρα τους Δημήτρη, ο οποίος με διακριτικότητα βοηθά συνεχώς τα παιδιά, τόσο στη λάντζα της κουζίνας το βράδυ, όσο και στα πρωινά ψώνια. Είπαμε: το μαγαζί εξαρτάται αποκλειστικά από την οικογένεια αυτή, που του δίνει την ψυχή της. Δεν υπάρχουν περιθώρια για τρίτους. Οι τιμές είναι φθηνές για ό, τι τρώτε και προφανώς οι πρώτες ύλες, άριστες.

Το μεράκι τους φαίνεται άμεσα απ’ τη διακόσμηση και τη μοναδική ζεστασιά που αποπνέει ο χώρος: στο ανοιχτό πατάρι διακρίνουμε ένα τραπέζι με καρέκλες καρφωμένες στον τοίχο, καθώς και πολύχρωμα πιατάκια. Πιο κάτω, λογής-λογής καλούδια πάνω σε ράφια. Αριστερά, 3 βαρέλια με γιορταστικά φωτάκια κοσμούν άλλα ράφια, ενώ ακόμα αριστερότερα θαυμάζουμε ένα πρωτότυπο κουκλοθέατρο με μαριονέτες-ρεμπέτες κ. α. γραφικές φιγούρες, όπως κι ένα ποδήλατο με τα φώτα του αναμμένα. Παραδίπλα, υπάρχει θέση για ένα παλιό ραδιόφωνο και μια ζυγαριά. Οι τοίχοι όλοι είναι γεμάτοι από σκίτσα με γραφικούς ρεμπέτες, που τους φιλοτέχνησε παλιότερα ο παραδοσιακός ρεμπέτης-σκιτσογράφος Μάριος, ενώ και η μουσική απ’ τα μεγάφωνα είναι ρεμπέτικα τραγούδια, ώστε να μην υπάρχει παραφωνία με το όλο περιβάλλον. Οι πεντακάθαρες τουαλέτες βρίσκονται στο ισόγειο, ενώ και ο εξαερισμός είναι άψογος, σ’ αυτόν τον παλαιό, ψηλοτάβανο χώρο (ύψους περί τα 4 μ. ), το δάπεδο του οποίου διατηρεί τα αρχικά ωραία μωσαϊκά του. Εξάλλου, το καλοκαίρι ο χώρος διαρρυθμίζεται κατάλληλα, και λειτουργούν στην αυλή, στο πίσω μέρος, όπου τοποθετούνται περί τα 7-8 τραπέζια.

Το μαγαζί φημίζεται κυρίως για τα εκλεκτά μαγειρευτά του εδέσματα, αναλλοίωτα στο πέρασμα του χρόνου, όπως άλλωστε ακούσαμε να το σχολιάζουν τα διπλανά μας τραπέζια. Για να μη σας κρατάω άλλο σε αναμονή, θα σας περιγράψω αμέσως τι φάγαμε:

Μία baby πατάτες μελωμένες, στη γάστρα, στα 4.80 €, μια μαμαδίστικους λαχανοντολμάδες, στα 8.50 €, μια φάβα ζεστή, 4.50 €, ένα τρομερό μπρόκολο ογκρατέν με τυρί και μπέικον, 8.50 €, μία τσιπς με αυγό μάτι και τριμμένο τυρί, 4.50 €, μία μερίδα απ' το ξακουστό τους Λιβανέζικο (χορταστικά πουγκιά με πίτες, με μοσχαρίσιο κιμά και συνοδεία από γιαούρτι, κρεμμύδι και ντομάτα, στα 8.50 €, και ακόμα μια στηθοπλευρά κοκκινιστή – σιδηρόδρομο, με πουρέ σελινόριζας: ουσιαστικά πιάτο για δύο, στα 11 €. Τα συνοδέψαμε με μια καταπληκτική σαλάτα, λάχανο & καρότο, 6 €. Για να αποφύγω τις επαναλήψεις βαθμών, θεωρήστε γενικά ένα μέσο όρο βαθμολογίας 9 στα 10 τουλάχιστον!

Ήπιαμε 1 λίτρο εκλεκτό χύμα κόκκινο ημίγλυκο κρασί Νεμέας, στα 7.50 €. Αρχικά μας έφεραν καλαθάκι με ψωμί φρυγανισμένο και άπλετο κρύο νερό σε κανάτα.

Ο λογαριασμός, στα 65 €, είναι τ ο κ α λ ύ τ ε ρ ο vfm για ό, τι φάγαμε και κυρίως για ό, τι βιώσαμε! Χωρίς το κρασί έρχεται περί τα14 € κατ’ άτομο (κατηγορία 10/16 €).

Στο τέλος μας κέρασαν τέσσερα πιατάκια με το δημοφιλές τους μους λεμόνι, μια απίστευτη αμβροσία! Ο Κώστας μάς εξήγησε ότι τη φτιάχνουν με ζαχαρούχο γάλα Βλάχας, στραγγιστό γιαούρτι, χυμό και ξύσμα λεμονιού, καθώς και μπισκότα, κατά προτίμηση digestive! Μην παραλείψετε να τους το ζητήσετε, εφόσον βέβαια υπάρχει…

Τώρα, για τους περίεργους θα ολοκληρώσω προσθέτοντας, όπως συνηθίζω άλλωστε, μερικά ακόμα πιάτα του μενού τους, το οποίο ανανεώνεται σχεδόν καθημερινά, μερικώς τουλάχιστον, δηλ. με 2-3 διαφορετικά πιάτα ημέρας:
Μπριζολάκια χοιρινά (8 €), Μελιτζάνα με ποικιλία τυριών φούρνου, που είναι ένα είδος μουσακά χωρίς κιμά (8 €), συκώτι μοσχαρίσιο με πορτοκάλι (9.50 €) και την πολίτικη σαλάτα τους, στα 6.50 €.

Σχετικά με τα ποτά, υπάρχει στα 6 €, κρασί χύμα 1 λίτρο, είτε λευκό (μοσχάτο ή ροδίτης) είτε κόκκινο (Νεμέας Αγιωργίτικο). Τα αναψυκτικά, στο 1.30 € (! ), το βιολογικό τσίπουρο 200 ml, στα 4.80 και η εξαίρετη Σητειακή ρακή στα 4.50 €. Από μπύρες υπάρχει η Α (3 €), η Kaiser (3.20 €) και μπύρες Ελλήνων μικροπαραγωγών: η ΚΙΡΚΗ & Η ΠΙΚΡΗ, ( 4.30 €), 5.70 βαθμών αλκοόλ, με πικρή, φρουτώδη επίγευση, που παρασκευάζει στη Χαλκίδα ένας Πειραιώτης φίλος τους και έχουν το χαρακτηριστικό ότι ζυμώνονται για δεύτερη φορά μέσα στη φιάλη!

Αν παρέλειψα κάτι, συμπαθάτε με. Άλλωστε, κάποιοι φίλοι χρήστες με γνωρίσατε: δεν είμαι δα και τόσο τζόβενο! Ωστόσο, θέλω να πιστεύω πως σύντομα θα με συμπληρώσετε με τις δικές σας γευστικές εμπειρίες…

Ταβέρνες με τραγούδι, Καμίνια - Ν.Φάληρο

H ομορφιά βρίσκεται στα απλά! Αυτή η φράση στριφογύριζε στο μυαλό μου μετά την επίσκεψή μου στην Ζωοδόχο Πηγή και ουσιαστικά περιγράφει άψογα τις εντυπώσεις μου..

Ζωοδόχος Πηγή λοιπόν! Στην αρχή διαβάζω για το οινομαγειρείο ένα ενδιαφέρον άρθρο σε ένα γνωστό διαδικτυακό περιοδικό (πρώτο σημάδι). Καπάκι, έρχεται ο βομβαρδισμός από διθυραμβικές κριτικές καλοφαγάδων στο ask (δεύτερο σημάδι). Ε, είναι και στα μέρη μου, δεν θέλει και πολύ σκέψη, μπαίνει στη wish list μου.

Έτσι, ένα κρύο βράδυ μιας Τρίτης του Δεκέμβρη, όλες οι γυναίκες της οικογένειας (4 γυναίκες σύνολο - 3 γενιές), μετά απο δική μου προτροπή, ξεκινήσαμε για τη ζωοδόχο πηγή.

Προηγήθηκε κράτηση μία ώρα περίπου πριν, ευγενέστατος ο κύριος στο τηλέφωνο, πολύ θετική πρώτη εντύπωση.

Για να φθάσουμε, αν και μένουμε κοντά, χρησιμοποιήσαμε gps και έτσι δεν δυσκολευτήκαμε καθόλου. Παρκάρισμα εύκολο, λίγο πιο κάτω από την ομώνυμη εκκλησία.

Ο χώρος: μικρός αλλά ζεστός! Στενόμακρος, με τραπεζάκια κοντά το ένα στο άλλο.. Βαρέλια στη μια πλευρά, ένα ποδήλατο στην άλλη, οι μαριονέτες.. Εμάς το τραπέζι μας ήταν δίπλα στην πόρτα και ουσιαστικα διπλα στα ραφάκια (σαν βιβλιοθήκη) με όλα τα μικροαντικείμενα και σκεύη. Ένας χώρος γεμάτος όμορφες λεπτομέρειες. Η αλήθεια είναι πως νιώθεις άνετα από την πρώτη στιγμή που μπαίνεις, αισθάνεσαι οικεία, σαν καλεσμένος και όχι σαν πελάτης. Επιτρέψτε μου να κάνω και μια ειδική μνεία στην μουσική, μιας και μ' άρεσε πολύ! Φουλ του εντέχνου (Μάλαμας, Κανά, Παπακωνσταντίνου, Ιωαννίδης κλπ).

Ο κόσμος: Όταν φθάσαμε - 20.30 περίπου - ήμασταν οι πρώτοι πελάτες, μέσα όμως σε μία ώρα, το μαγαζί έχει γεμίσει. Κυρίως νεολαία, παρέες μικρές και μεγαλύτερες, γέμισαν όλα τα τραπέζια!

Εξυπηρέτηση: Άψογη! Από την πρώτη στιγμή (στο καλωσόρισμα) μέχρι την τελευταία (όταν μας ρώτησαν με πραγματικό ενδιαφέρον πως μας φάνηκε το φαγητό μας και αν μείναμε ευχαριστημένες). Το παιδί που μας εξυπηρέτησε απάντησε σε όλες τις ερωτήσεις μας πριν την παραγγελία, με χαμόγελο και υπομονή (είπαμε στην παρέα είχαμε και άτομα μεγαλύτερης ηλικίας). Όλα τα πιάτα έφθασαν με σωστή σειρά και σε λογικούς χρόνους. Γενικά χαίρεσαι να βλέπεις νέα παιδιά να κάνουν τη δουλειά τους με μεράκι και χαμόγελα.

H παραγγελία (άτομα 4):

- Σαλάτα πράσινη => πλούσια σε ποσότητα, με τυρί τριμμένο, σταφίδες, μπαλσάμικο.. δεν θυμάμαι αναλυτικά τα συστατικά, πάντως άρεσε σε όλες μας.

- Χαλούμι ψητό

- Τσιπς πατάτας με αυγά τηγανητά και τριμμένο τυρί => πλούσιο σε ποσότητα, οι πατάτες κρατσανιστές, ολόσωστα τηγανισμένες.

- Λιβανέζικο => 4 πιτάκια - σαν τσεπάκια- γεμισμένα με πικάντικο κυμά, ψιλοκομμένη ντοματούλα, κρεμμυδάκι και γιαούρτι. Απλά υπέροχο πιάτο!!

- Ασλάν => ένας πύργος αποτελούμενος από πίτες (σαν του σουβλακιού αλλά πιο μικρές σε μέγεθος) σε διάφορα επίπεδα, με τυρί, πιπεριά, παστουρμά ανάμεσά τους, ντοματούλα και στην κορυφή, ένα αυγό τηγανητό! Το όλο κατασκεύασμα συγκρατούσε ένα μαχαίρι καρφωμένο. Εντυπωσιακό πιάτο σαν παρουσίαση, έξυπνο σαν σύλληψη, νόστιμο πολύ, ιδανικός κρασομεζές.

- Μοσχαράκι με πουρέ σελινόριζας => μοσχαράκι κοκκινιστό, μαλακό, να λιώνει στο στόμα και πουρές πεντανόστιμος.

- Νερό βρύσης

- Χύμα κρασί ημίγλυκο

- Αναψυκτικό (1)

Για αρχή μας έφεραν ψωμί ψητό με λαδάκι και ρίγανη.
Ενώ στο τέλος, μας κέρασαν γλυκό, σαν τσιζκέικ λεμόνι (συνταγή που συνηθίζουμε να την κάνουμε και στο σπίτι), σε ατομικά πιατάκια, ένα για την καθεμία. Πολύ ελαφρύ, ακριβώς το είδος του γλυκού που προτιμώ μετά το φαγητό, ελαφρύ και ξινό, τόσο όσο.

Λογαριασμός παρακαλώ!! Σύνολο: 52,30 ευρώ, ήτοι 13 ευρώ περίπου το άτομο!

vfm=> ε, ναι! 4/4 και εδώ. Θέλει και ερώτημα?

4/4 σε όλα λοιπόν! Πρώτη φορά βάζω άριστα, ωραία αίσθηση!
Μερικές φορές η επιτυχία δεν θέλει πολλά. Ούτε πολυτέλειες, ούτε φιοριτούρες. Όμορφο-ζεστό χώρο θέλει, νόστιμο φαγητό, χαμόγελο και καλές τιμές. Απλά πράγματα!

Ταβέρνες με τραγούδι, Καμίνια - Ν.Φάληρο

Τη Δευτέρα το βράδυ, αφού καμαρώσαμε τα χάλια της ομάδας με ένα φίλο, είπαμε να πάμε μια βόλτα προς τα Καμίνια, σε ένα μαγαζί που για να κάτσεις πρέπει να είσαι τυχερός, ακόμη και τέτοια μέρα...

Ο χώρος αν και παλιός, είναι όντως πολύ καλά διακοσμημένος, ζεστός (εξάλλου βοηθάει και το γεγονός ότι το μαγαζί είναι πάντα γεμάτο) και παρόλο που η κουζίνα είναι δίπλα πραγματικά σε κάποια τραπέζια, δεν έχει μυρωδιές.

Ξεκινώντας πήραμε μισό κιλό εξαιρετικό λευκό Μοσχάτο κρασί, και μιας και δεν πεινάγαμε πολύ, είπαμε να μη πάρουμε πολλά πράγματα.

Πήραμε πατάτες baby, μία φέτα, ένα ασλάν και ένα πιάτο ημέρας - τορτίγια με κοτόπουλο.

Σχεδόν αμέσως στο τραπέζι μας ήρθαν οι πατάτες οι οποίες ήταν εξαιρετικές, υπέροχα μελωμένες και πολύ εύγευστες. Αμέσως ήρθε και η φέτα, η οποία ήταν συμπαθητική.

Μετά από λίγη ώρα ήρθε η τορτίγια, η οποία ήταν πραγματικά πάρα πολύ καλή, εφάμιλλη, και μάλλον καλύτερη θα έλεγα, από όλα τα μεξικάνικα που τουλάχιστον έχω δοκιμάσει προσωπικά. Συνοδευόταν είτε από ρύζι είτε από πατάτες, επιλέξαμε ρύζι καθότι είχαμε πάρει πατάτες, το οποίο δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο.

Ο ασλάν μάλλον ξεχάστηκε, καθότι ήρθε αρκετά πιο αργά στο τραπέζι μας, κατόπιν δικής μας υπενθύμισης.

Μια πανδαισία, τούρτα από στρογγυλά πιτάκια, με στρώσεις παστουρμά, τυριών, πιπεριάς και ένα αυγό από πάνω.

Εξαιρετικός μεζές το δίχως άλλο.

Ήπιαμε και άλλο ένα μισόκιλο και ζητήσαμε λογαριασμό.

Εδώ μου τα χάλασε λίγο.

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε 37,50 ευρώ.

7,60 τα κρασιά, 4,90 οι πατάτες, 1 το ψωμί, 3 η φέτα, 8,50 ο ασλάν και 12 η τορτίγια, η οποία όσο καλή κι αν ήταν, δε νομίζω ότι ούτε το μέγεθος ούτε τα υλικά του πιάτου δικαιολογούν τέτοια τιμή, πόσο μάλλον σε μαγαζί στα Καμίνια, μη το ξεχνάμε αυτό.

Επίσης, χωρίς όμως να είμαι 100% σίγουρος, έχω την αίσθηση ότι στον κατάλογο ο ασλάν ήταν στα 6,50, εξού και το 2 στην εξυπηρέτηση

Απόδειξη πάντως ήρθε κανονικά.

Θα ξαναπάω σίγουρα, γιατί όντως το φαγητό είναι εξαιρετικό, έχω επισκεφθεί το μαγαζί αρκετές φορές στο παρελθόν, θα προσέξω όμως να παραγγείλω πράγματα μόνο από τον κατάλογο και αν διαπιστώσω κάποια αντίστοιχη ανακρίβεια σίγουρα θα ζητήσω διευκρινίσεις...

Ταβέρνες με τραγούδι, Καμίνια - Ν.Φάληρο

Τι να πρωτοπεις για αυτο το μαγαζι!

Απο εξυπηρετηση, ποιοτητα στα φαγητα του, το χωρο του, ολα ειναι καταπληκτικα! Ας τα παρουμε απο την αρχη ομως..

Πηγαμε καθημερινη γυρω στις 9, σχετικα νωρις για το μαγαζι, δεν ειχε κανεναν μεσα αλλα το μισο ηταν ηδη στρωμενο απ παρεες που το ειχαν κλεισει τηλεφωνικα. Το καλο ειναι οτι τα παιδια προσπαθουν να αφηνουν καποια τραπεζια κενα για τους αυθορμητους του ειδους!

Καθίσαμε σ ενα σχετικα μικρο τραπεζι, ισα που χωρουσαμε δλδ (και αυτο ηταν το μονο μειον του μαγαζιου) και ο σερβιτορος ηρθε αμεσως να μας ενημερωσει επι των προιοντων... Τα πιατα λιγα και καλα, εγω προσωπικα ειμαι πολυ υπερ στους μικρους αλλα αξιοπρεπεις καταλογους, ξεκινησαν να φτανουν σιγα σιγα μαζι με το κρασι.

Πηραμε τη σαλατα με τη ροκα, το ανθοτυρο, τα κριτσινια, σταφιδες και αλλα εξαιρετικα πραγματα, κοτοπουλο, μπροκολο στο φουρνο με διαφορα τυρια, τζατζικι και πατατες. Ολα ηταν εξαιρετικα! Ειδικα το μπροκολο και το κοτοπουλο, αξιζει να πας μονο για αυτα, αν με ακουσετε και πατε μην τα παραλειψετε!

Το μονο που θα σας πω για το χωρο ειναι πως η μουσικη ηταν αρκετα καλη, παλιο στυλ ρεμπετικου κ εντεχνου, ο κοσμος δεν σταματουσε να μπαινει κ μετα απο καμια ωρα ολοι εφευγαν απογοητευμενοι γιατι το μαγαζι ειχε γεμισει... Βασικα μου εκανε εντυπωση γιατι το μαγαζι ειναι χωμενο αλλα ειδα κ πολλους celebrity, μια εντεχνη τραγουδιστρια (ονοματα δε λεμε! ), δυο ηθοποιους και μια παρουσιαστρια εκπομπης μαγειρικης!

Ολα εξαιρετικα, η τιμη ηταν τιμια για τις ποσοτητες που πηραμε και για αυτα που ηπιαμε και ειναι σιγουρο οτι θα ξαναπαμε! Αλλα εκεινη τη φορα μονο με κρατηση γιατι η τυχη δε βοηθαει παντα!

Ταβέρνες με τραγούδι, Καμίνια - Ν.Φάληρο

Πηγαμε μια καθημερινη γιατι ειχαμε ακουσει τα καλυτερα και ειπαμε να εχουμε μια δικη μας αποψη επι του θεματος!

Οτι ειχαμε ακουσει (δηλαδη τα καλυτερα), τα ιδια θα σας πω και εγω.

Το μαγαζι, αν και μικρο για το κοσμο που καταφθανει για να φαει, ειναι πολυ ομορφα διακοσμημενο, η μουσικη του, ενα παλιο, αυθεντικο ρεμπετικο αλλα με τονους εντεχνου ειναι φοβερα επιτυχημενη, το φαγητο του μοναδικο (οπωσδηποτε δοκιμαστε το μπροκολο ογκρατεν και τη μελιτζανα στο φουρνο, καθως και τη σαλατα με τη ροκα, τις σταφιδες και το βαλσαμικο με μουστο)!

Οι τιμες του ειναι πολυ καλες και τιμιες, αντιλαμβανεσαι τη καλη δουλεια και σκεφτεσαι οτι ανταμοιβεις το κοπο τους για αυτο που εφαγες παρα οτι πληρωσες ενα αντιτιμο.

Τα δυο αδερφια του που το εχουν ειναι ευγενεστατα και δουλευουν και αυτα μεσα. Μαλιστα απο τη κουβεντα που καναμε μας ειπαν πως το μαγαζι αυτο ειναι η εξελιξη της μπακαλοταβερνας της γιαγιας τους και πως παραμενει οικογενειακο οσα χρονια και αν περασουν!

Οπωσδηποτε να πατε!

*tip: καλο ειναι να εχετε κανει κρατηση γιατι οσοι δεν ειχαν, δεν ειχαν και που να κατσουν! Για τη διαρκεια που ημασταν εκει, ειδαμε να φευγουν δυο παρεες!

Ταβέρνες με τραγούδι, Καμίνια - Ν.Φάληρο

Μετα απο τοσες πολλες καλες κριτικες ειχε μπει στη λιστα μου για δοκιμη οποτε μια Παρασκευη βραδυ πηγαμε 3ατομα μετα απο κρατηση.
Θα ξεκινησω απο το χωρο που μου αρεσε αρκετα κινειται σε ομορφα χρωματα ειναι προσεγμενος και καθαρος (οπως και η τουαλετα αν και μονο μια) μονη παραφωνια οτι επιτρεπουν το καπνισμα και αυτο δημιουργει λιγο αποπνικτικη ατμοσφαιρα για αυτο και το 3.

Απο την εξυπηρετηση μειναμε κατι παραπανω απο ευχαριστημενοι ολα ηταν αψογα απο την αρχη εως το κερασμα μιας υπεροχης πανακοτας με αρωμα μαστιχας και γλυκο του κουταλιου φραουλα!

Στο σημαντικοτερο λοιπον που ειναι το φαγητο μικρος καταλογος και περιεκτικος! Εμεις με διαθεση να τσιμπησουμε πηραμε τα τσιπς πατατας με τα αυγα( 7/10 αρκετα συμπαθητικο) το μπροκολο ογκρατεν(10/10 δοκιμαστε το οπωσδηποτε εξαιρετικο)

το γνωστο λιβανεζικο (8/10 θα το ηθελα προσωπικα λιγο πιο πικαντικο)
και το κεμπαπ (7/10 αρκετα καλο το πλιγουρι που το συνοδευε εξαιρετικο)
για αυτα και μισο κιλο ημιγλυκο κοκκινο κρασι που μας προτεινε ο σερβιτορος και ειχε δικιο δωσαμε 35 ευρω.

Οι τιμες θεωρω οτι επιδεχονται μιας βελτιωσης κυριως λογω περιοχης αλλα γιατι να το κανουν οι ανθρωποι οταν ειναι γεματοι και προσφερουν πολυ καλο φαγητο??
Η τοποθεσια που βρισκεται ειναι αρκετα απομερη παρολα αυτα δεν ειναι τοσο δυσκολο να το βρει κανεις ισως αν δε γνωριζει την περιοχη ενα gps να χρειαστει το παρκιν ομως ειναι αρκετα ευκολο.

Το προτεινω σαν μια πολυ καλη λυση για ελληνικη κουζινα με λιγο διαφοροποιημενα στοιχεια!!

Ταβέρνες με τραγούδι, Καμίνια - Ν.Φάληρο

Αυτή τη φορά η παρέα της Δευτέρας*, αποτελούμενη από 5, επέλεξε Καμίνια και ικανοποιήθηκε απόλυτα!

Δεν ειναι τυχαίο τιποτα στη ζωή, ποσο μαλλον στην Ζωοδόχο πηγή! Δικαιολογημένα στη βαθμολογία όλων στο σάιτ, το συγκεκριμένο μαγαζί συγκεντρώνει την υψηλότερη βαθμολογία στα νότια προάστια. Μπράβο τους.

Παμε στα επιμέρους ομως:

Χώρος που σε ικανοποιεί απόλυτα, με μόνο ίσως μείον οτι ειναι λίγο μικρός, αλλά αφού τόσους πελάτες μπορούν να εξυπηρετούν σωστά, απόλυτα δεκτό. Πολύ όμορφο εσωτερικό με ωραίες λεπτομέρειες, στα παταράκια, που δείχνουν οτι έχουν ασχοληθεί. Χώρος 4/4

Εξυπηρέτηση άριστη! Με χαμόγελο και χιούμορ θα εξυπηρετηθείς από τους 3 νέους γρήγορα και σωστά. Να σημειώσουμε οτι, πριν τελικά παραγγείλουμε μας άκουσε που θέλαμε ένα συγκεκριμένο πιατο, το οποίο ομως είχε τελειώσει, μας κράτησε λίγο να δοκιμάσουμε κ το κέρασε! Εξυπηρέτηση 4/4

Γεύση, εδώ έχουμε θέμα σοβαρό! Πολύ καλά τα πιάτα με ιδιαίτερο στήσιμο που διαφέρουν. Πήραμε οπως πάντα αρκετά:

Σαλάτα πράσινη: εντυπωσιακά ωραία για σαλάτα, με ωραίο τυράκι τριμμένο και ωραίο ντιπ.4/4

Πατάτες με αυγά: φανταστικό πιατο, πατάτες φρέσκες κομμένες τσιπς (σπάνε νεύρα λίγο τα τσιπς) με αυγά μάτια από πάνω ολ δε μάνι 4/4

Λιβανέζος: πιτουλες με κιμά και γιαούρτι σπέσιαλ! 4/4
Στηθοπλευρά μοσχαρίσια με πουρέ, λιώνει στο στόμα λέμε... Απίστευτο 4/4

Λαχανοντολμάδες: καλό, αλλά υστερούσε του ανταγωνισμού των άλλων πιάτων 3/4

Μπριζολάκια χοιρινά: φανταστικά, τέλεια ψημένα και η λεπτομέρεια της πιπεριάς ψιλοκομμενης με τυρί λιωμένο, ηταν απίστευτο 4/4

Συκώτι με πορτοκάλι: από τα πιο καλομαγειρεμένα συκώτια που έχει δοκιμάσει η παρεα 4/4

Μας κέρασε γλυκάκι μους λεμονιού με μπισκότο πολύ καλό 4/4
Ήπιαμε Τσίπουρο Παρνασσού, εξαιρετικό, γνήσιο απόσταγμα 4/4
Για ολα τα παραπάνω 75€ / 15€ το άτομο μια χαρά όσο έπρεπε.

Value for money: η δουλειά που γίνεται εκεί, ειναι πάρα πολύ σοβαρή και το αποτέλεσμα εξερετικό. Κουτουκάκια υπάρχουν πολλά, στο συγκεκριμένο νομιζω προσφέρουν κατι παραπάνω. Μπράβο γιατι ειναι νεα παιδιά και δείχνουν να έχουν όρεξη. Δεν χρειάζονται χάδια ομως για να μην το πάρουν πάνω τους! Θα ξαναπαμε σίγουρα.4/4

* η παρεα της Δευτέρας αποτελείται απο 3 έως 9 νέους με πολύ όρεξη για καλό φαγητό και ποτό!

Ταβέρνες με τραγούδι, Καμίνια - Ν.Φάληρο

Χρόνια πολλά σε όλους και Χριστός Ανέστη. Αυτή η κριτική είναι αφιερωμένη στην γλυκειά μου μανούλα που μας “έφυγε” το Μεγάλο Σάββατο.

Οι επόμενες κριτικές που θα ακολουθήσουν θα είναι λίγο μπερδεμένες χρονικά, όπως άλλωστε και τα συναισθήματα. Ξεκινάω λοιπόν με την πιο πρόσφατη. Επίσκεψη Σάββατο 26/4 τρία άτομα.

Η κατατοπιστικότατη καθοδήγηση του φίλου Piggos, μας οδήγησε καρφί έξω από το ταβερνάκι, χωρίς να χρειαστούμε τη βοήθεια του GPS…που δεν έχουμε.

Οι κριτικές των υπόλοιπων φίλων, μας βοήθησαν να επιλέξουμε χωρίς δυσκολία τα πιάτα που απολαύσαμε, και τα οποία ανταποκρίθηκαν πλήρως στις προσδοκίες που είχαμε. Και μπαμπά fratello, ναι, άξιζε τον κόπο όντως 100%.

Ξεκινάω λοιπόν από τον χώρο, ο οποίος παρότι είναι μικρός και πρόκειται ουσιαστικά για ένα απλό κουτουκοταβερνάκι, είναι τόσο ατμοσφαιρικός και ρομαντικός που νομίζω μέχρι στιγμής δεν έχω ξανασυναντήσει σε παρόμοιου είδους μαγαζιά. Πραγματικά ο ενθουσιασμός και των τριών της παρέας ήταν εμφανέστατος από την ώρα που μπήκαμε.

Υπάρχουν τρία παταράκια τα οποία στεγάζουν, το ένα βαρέλια με φωτιζόμενα τσαμπιά σταφυλιών, το άλλο ένα ποδήλατο γεμάτο λαμπάκια ολόγυρά του και το τρίτο καθώς μπαίνουμε δεξιά πάνω από το μπαρ έχει πεσμένες καρέκλες καφενείου, τραπέζι και γύρω του πιάτα κάθε λογής μικρά και μεγάλα, που ακόμα δεν έχω καταλάβει που στηρίζονται…μοιάζουν να στέκονται στον αέρα.

Ακόμα και τα ραφάκια με τα λιγοστά κονσερβοκούτια, έχουν κρυφό φωτισμό και προσδίδουν μαζί με κεράκια ρεσώ στον χώρο μια πιο ρομαντική ατμόσφαιρα. Υπάρχει και ένα σημείο στο οποίο υπάρχουν φιγούρες κουκλοθέατρου. Οι τουαλέτες καθαρές.

Η εξυπηρέτηση είναι άψογη, πρόθυμη και φιλικότατη από 4 παιδιά (ξέχασα να σας πω ότι το μαγαζί το δουλεύουν solo άντρες, δεν υπάρχει ούτε θυληκιά γάτα! ), που παίζουν και στην κουζίνα ενίοτε, μαζί με έναν μεγάλο κύριο που μάλλον είναι ο βασικός ψήστης.

Κατάλογος μπορεί να μην παίζει, αλλά υπάρχει ένας μικρός πίνακας πάνω από την κουζίνα στον οποίο αναγράφονται.

Η μουσική είναι τέλεια με εναλλαγές από γνήσια ρεμπέτικα σε Παπάζογλου, Κανά, Μάλαμα κτλ γεγονός είναι όμως ότι μόλις γεμίσει το μαγαζί η οχλαγωγία την επισκιάζει.

Το μόνο αρνητικό είναι το κάπνισμα εντός, που σ’ έναν χώρο τόσο μικρό είναι εξαιρετικά δυσάρεστο. Δεν θα το προσμετρήσω όμως στη βαθμολογία (που κανονικά θα έπρεπε), έτσι... τιμής ένεκεν γιατί όλα τα υπόλοιπα ήταν άψογα.

Και τέλος το φαγητό ξεπέρασε κάθε προσδοκία μας.

Φάγαμε:

- Ψωμί ψημένο, τέλειο

- Χαλούμι ψητό πάνω σε πιτούλες ωραίο

- Τσιπς πατάτας με αυγά…από τα must επιβάλλεται δεν αναβάλλεται

- Λιβανέζικο που είναι 2 αραβικές πίτες κομμένες στα τέσσερα, γεμισμένες με μοσχαρίσιο κιμά συνοδευόμενες από ντιπ γιαουρτιού με ντοματούλα…ακούγεται τόσο απλό είναι όμως τόσο νόστιμο!!!

- Λαζάνια με σπανάκι και πολλά μυρωδικά, ένα Εκπληκτικό πιάτο πραγματικά ανεπανάληπτο, μπράβο στον μουστακαλή που το έφτιαξε

- Συκώτι στη σχάρα με πορτοκάλι, αφρός-εξαιρετικό, παρά το γεγονός ότι δεν ακουγόταν ιδιαίτερα το πορτοκάλι. Συνοδευόταν από πατάτες τηγανιτές, λόγω του ότι είχε τελειώσει το πλιγούρι όταν το παραγγείλαμε εμείς.

- Κεμπάπ με ανάμεικτο κιμά μοσχαρίσιο και αρνίσιο, συμπαθητικό

- Κριθαράκι με μοσχαρίσια μάγουλα σαν πιάτο ημέρας…έλιωνε κυριολεκτικά στο στόμα. Ακόμα κι εγώ που το μοσχάρι κοκκινιστό δεν το τρώω, το απόλαυσα πραγματικά. …Σαν να την ακούω “όταν το φτιάχνω εγώ δεν το τρως, που κάνει καλό και στην αναιμία σου”…

Μας κέρασαν γιαούρτι με τριμμένο μπισκότο πτι-μπερ κι αυτό ήταν το μοναδικό που δεν με ενθουσίασε. Ένα γλυκό του κουταλιού θα ήταν σαφώς καλύτερο, αλλά καλή κίνηση έτσι κι αλλιώς.

Με 2 μπύρες ΑΛΦΑ (δυστυχώς μόνο αυτές έχουν) και νεράκι σε κανάτα 3 άτομα πληρώσαμε 57 ευρώ και δεν θα σχολιάσω τις τιμές που οκ, θα μπορούσαν να είναι χαμηλότερες, όμως… χαλάλι τα λεφτά αφού πριν ακόμα φύγουμε, δώσαμε υπόσχεση και οι 3 ότι θα ξαναγυρίσουμε σύντομα.

Χρειάζεται να πω αν το προτείνω;;; Δε νομίζω!

Υ. Γ. Μανούλα, κανένα εστιατόριο όσα αστέρια michelin και να πάρει, δεν θα μου χαρίσει ποτέ ξανά τις μυρωδιές των φαγητών σου μέσα από τις οποίες πάντα θα σ’ αναζητώ…ώρα σου καλή!

Ταβέρνες με τραγούδι, Καμίνια - Ν.Φάληρο

Επισκεφτήκαμε το κατάστημα Παρασκευή βράδυ, 4 άτομα, κατόπιν κράτησης. Η πρόσβαση είναι σχετικά εύκολη, όπως και η στάθμευση.

Ο χώρος είναι περιορισμένος, τα τραπέζια των τεσσάρων ατόμων μικρά. Η διακόσμηση ωραία, ιδιαίτερα στο κομμάτι μπαίνοντας δεξιά. ( Θα μπορούσε να λείπει η διακόσμηση στα βαρέλια και να υπάρχει διαφορετικός φωτισμός στο ποδήλατο στο πατάρι).

Επιτρέπεται το κάπνισμα. Οταν το μαγαζί γεμίζει υπάρχει βαβούρα.
Το προσωπικό είναι ευγενικό και η εξυπηρέτηση γρήγορη. Οταν όμως το μαγαζί γεμίζει υπάρχουν κάποιες καθυστερήσεις.

Με το που καθίσαμε μας έφεραν κανάτα με νερό και ψωμί ψημένο. Οχι στα κάρβουνα και χωρίς χοντρό αλάτι.

Υπάρχει κατάλογος. Οι επιλογές είναι σχετικά περιορισμένες.

Παραγγείλαμε σαλάτα πολίτικη, τσιπς με αυγά, μπρόκολο, κεμπάπ, λιβανεζικο, κόκκινο κρασί χύμα, αναψυκτικά.
Ολα τα πιάτα ήρθαν ταυτόχρονα, με εξαίρεση το κεμπάπ.

Ικανοποιητικές οι μερίδες. Πολύ καλή η ποιότητα του φαγητού, ευγευστα πιάτα, προσεγμένη η παρουσίασή τους. Μόνη παραφωνία το κρασί. Δεν μου άρεσε. Πολύ αραιό και χωρίς ιδιαίτερη γεύση.

Υπάρχει κέρασμα, μους- γιαούρτι λεμονιού με μπισκότο, όχι κάτι ιδιαίτερο αλλά μετράει η χειρονομία. Αν είχα τη δυνατότητα θα έβαζα 3,5 στη γεύση. Δεν βάζω 4 λόγω του κρασιού και του επιδόρπιου. Πληρώσαμε 43 ευρώ περίπου. Τα κυρίως πιάτα κοστίζουν 8,5 ευρώ περίπου το καθένα.

Μέχρι τις 10 και μισή το μαγαζί είχε γεμίσει. Αξίζει τα λεφτά του και είναι μία πολύ καλή επιλογή.

Επισκέφτηκα το μαγαζί Παρασκευή βράδυ με παρέα 4 άτομα με πολύ κέφι
για ένα δείπνο σε ένα χώρο με πολύ καλές κριτικές.

Δυστυχώς ώμος για εμάς τα πράγματα δεν ήταν ετσι.
Ο χώρος δεν σου προσφέρει τίποτα
είναι αρκετά μικρός και τα τραπέζια
σχεδόν το ένα κολλητά με το άλλο και με πολύ μεγάλη βαβούρα μέσα στο μαγαζί.
Το σέρβις αρκετά γρήγορο αλλά όχι τόσο ευγενικό.

Παραγγειλαμε:

Σαλάτα πολιτική αρκετά καλή σε γεύση πολύ μικρή ποσότητα ώμος.
Πατάτες τηγανιτές πάρα πολύ καλές και χωρίς καθόλου λάδιλα.
Λιβανέζικο εξαιρετικό πιάτο.
Μπρόκολο ογκρατεν τέλειος αδιαφορο και πολύ μικρή ποσότητα.
Μελιτζάνα με τυριά δεν ξέρω δυστυχώς γιατί την προτιμούν.
Μοσχάρι κοκκινιστό αρκετά σκληρό για τα γούστα μου.

Μαζί με 1.5 κιλό κρασί και 3 αναψυκτικά πληρώσαμε 72 ευρό.
Πάρα πολλά για αυτό που φάγαμε.