ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ ΤΟΥ PRESS CAFE

Κατηγορία Μεζεδοπωλεία
Διεύθυνση Αρριανού 31-33, Παγκράτι [Χάρτης]
Τηλέφωνο 210 7223466, 210 7223469

3.1
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0
προκύπτει από
( 77 κριτικές )
Ποιότ. Φαγητού
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_1
3.2
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_2
3.4
Χώρος/Ατμόσφ.
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_3 Tomato_50_20130405_0
2.8
3.2
Ευρώ/Άτομο
Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο όλη μέρα ανοικτό (13:00 με 01:00) Κυριακή μόνο μεσημέρι (13:00 με 19:00)
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Κάνει delivery Φιλικό προς χορτοφάγους Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Η επιμονή στην ποιότητα, η εντιμότητα των ιδιοκτητών σε οτιδήποτε αφορά τη γαστρονομία και η ευαισθησία απέναντι στη σημερινή οικονομική κρίση, φανερή από την πρώτη στιγμή που θα πάρετε τον κατάλογο στα χέρια σας, ξεχωρίζει τον χώρο αυτό.
Ελληνική δημιουργική κουζίνα απολύτως πιστή στις ελληνικές ιδιαίτερες πρώτες ύλες, πιάτα αγαπημένα της παράδοσής μας με μικρές πινελιές. Ατμόσφαιρα ζεστή και οικεία, χωρίς καμία επιτήδευση, με ανθρώπους που νοιάζονται απλά και ουσιαστικά για να περνάτε καλά. Σας καλωσορίζουμε!

Φίλτρα:
Δες τα κατά:
Ημερομηνία Δημοτικότητα

Tip: Κάνε log-in για να μπορείς να βλέπεις κριτικές μόνο από τους χρήστες που εμπιστεύεσαι.
TreloMpizeli
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_3 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
1.8
Ποιότ. Φαγητού
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Χώρος/Ατμόσφ.
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Ευρώ/Άτομο

Ο χαμός που γίνεται με το Μαύρο Πρόβατο είναι γνωστός. Και ειδικά ο χαμός στις κρατήσεις. Παρολ'αυτά, αποφασίσαμε να κλείσουμε για ημέρα Σάββατο, 4 άτομα, και ώρα 20.00. Στο τηλέφωνο μας είπαν ότι αν καθίσουμε έξω, τότε στις 21.30 θα πρέπει να φύγουμε, ενώ αν καθίσουμε μέσα στις 22.00. Συμφωνήσαμε για το δεύτερο, μιας κ ο καιρός το σηκώνει ακόμη το μέσα.

20.00 ακριβώς ήμασταν στο μαγαζι. Μετά από λίγο μας έβαλαν να κάτσουμε στο τραπέζι μας. Μας φέρνουν το μενου, το νερό, τα σερβίτσια... Και μετά, ο κύριος που είναι μάλλον υπεύθυνος και για τις κρατήσεις, μας ενημερώνει ότι το τραπέζι μας δεν είναι αυτό (που ο ίδιος μας είχε δώσει), αλλά ένα άλλο πιο μέσα.... Μας λεει μάλιστα και τη δικαιολογία, ότι αυτό ήταν για 6 άτομα.

Σαν καλά πρόβατα και μεις, μετακομίσαμε, γιατί εντάξει όλοι κάνουμε λάθη, ευτυχώς τα φαγητά δεν είχαν έρθει, οποτε δεν μας κόστιζε και κάτι... Και το πιο σημαντικό, δεν κάνουμε μανούρα....

Το φαγητό είναι λίγο υπερτιμημένο, καθώς ναι μεν είναι νόστιμο, ΑΛΛΑ οι μερίδες είναι μικρές ή ελλειπείς, επομένως δεν είναι οικονομικό. Σίγουρα, ότι φάγαμε ήταν νόστιμο και καλομαγειρεμένο, καμία αμφιβολία. Επίσης, η συμπεριφορά του σερβιτόρου ήταν άψογη και πολύ ευχάριστη. Το ένα ντοματάκι στην βαθμολογία, πάει στον σερβιτόρο και μόνο σε αυτόν. Αλλά μόνο το φαγητό δεν αρκεί για να ξαναπάς....

Η ώρα 21.30 και μόλις έχουμε φάει την τελευταία μπουκιά από το γλυκό μας. Εξάλλου σε λιγάκι θα φεύγαμε. Αλλά ο κος υπεύθυνος για τις κρατήσεις/σερβιτόρος/και ότι άλλο είναι, είχε διαφορετική γνώμη.

Έρχεται λοιπόν ο εν λόγω και μας λέει: δυστυχώς έχει γίνει λάθος στο τραπέζι που σας δώσαμε, και κανονικά ήταν το διπλανό.
Η απάντηση μας είναι ότι δεν πρόκειται να αλλάξουμε τραπέζι τώρα, αφου σε λίγο θα φύγουμε...
και η κορυφαία του απάντηση είναι: Όχι, δεν θα αλλάξετε τραπέζι τώρα, αλλά θα φύγετε...
Μείναμε άφωνοι... Όχι μόνο τα έκανε μαντάρα με τις κρατήσεις, αλλά μας έδιωξε άρον άρον, γιατί ήρθαν πελάτες-γνωστοί του και έπρεπε να κάτσουν....

Δεν κάναμε φασαρία, αν κ θα έπρεπε. Πληρώσαμε, αν και δεν θα έπρεπε... Φύγαμε, αν και έπρεπε να κάτσουμε μέχρι 21.59...

Όταν κλείνεις και σου λένε 20.00-22.00, δεν έρχονται να σου ζητάνε να φύγεις... Εξάλλου πας για να φας και να το ευχαριστηθείς, αλλιώς θα πήγαινα στα Goodys.
Το καταλαβαίνω, ότι μερικές μέρες μπορεί να γίνει μπέρδεμα με κρατήσεις, αλλά να με διώξουν από εστιατοριο πρώτη φορά....

Μην χάσετε την ώρα σας και τα λεφτά σας, σε αυτό το μαγαζί, το οποίο σε κοιτάει μόνο ως πρόβατο με πορτοφόλι.... Φαγητό καλύτερο και φθηνότερο μπορείτε να βρείτε και αλλού...

tetti
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_1 Tomato_50_20130405_0
2.3

Άνθρακες ο θησαυρός...

Για πρώτη φορά βρίσκομαι στη δυσάρεστη θέση να διαφωνήσω με το πλήθος των διθυραμβικών κριτικών, πολλές εκ των οποίων ανήκουν σε εκλεκτούς και έμπειρους "συναδέλφους", τη γνώμη των οποίων εκτιμώ.

Έχοντας διαβάσει τόσες και τόσες κριτικές τον τελευταίο χρόνο, τόσο εδώ, όσο και σε διάφορα έντυπα, ήθελα πολύ εδώ και καιρό να το επισκεφθώ, ωστόσο ο δρόμος δεν με έβγαλε μέχρι προχθές Τρίτη, 15/10, το απογευματάκι. Έχοντας κάνει από την προηγούμενη ημέρα την απαραίτητη κράτηση - δεν υπάρχει αλλιώς περίπτωση να βρει κανείς τραπέζι, ούτε καν καθημερινή απόγευμα, κόσμος ερχόταν και έφευγε άπραγος -, φτάσαμε στις 19.00, έτοιμες να βιώσουμε τη γαστρονομική εμπειρία που υποσχόταν η συντριπτική πλειοψηφία των κριτικών.

Μετά απο μια μικρή διαπραγμάτευση ως προς το που θα καθίσουμε, καθώς είχαμε πει για τραπεζάκι στον εξωτερικό "χώρο", τουτέστιν πεζοδρόμιο, ωστόσο μας είχαν κρατήσει στο εσωτερικό του μαγαζιού, εν τέλει καθίσαμε λόγω της γνωστής κακιάς συνήθειας (ουδείς τέλειος!!) στα έξω τραπεζάκια. Σε ένα κανονικό προς στενό πεζοδρόμιο, δίπλα στα παρκαρισμένα αυτοκίνητα, με θέα... ένα κομμωτήριο, υπάρχουν κυριολεκτικά στιβαγμένα περί τα 7-8 τραπέζια των 4 ατόμων έκαστο, με αποτέλεσμα η όποια ιδιωτικότητα να πάει περίπατο... Ο εσωτερικός χώρος είναι αρκετά καλύτερος, χωρίς ωστόσο να διεκδικεί και δάφνες πρωτοτυπίας, κλασικός χώρος νεο-μεζεδοπωλείου.

Με το που καθίσαμε, μας ήρθε κανατούλα με νερό, και ένα πιατάκι με 4 μικρούλικα φρυγανισμένα ψωμάκια, και σε ένα μπολάκι μια δροσερή σως με ψιλοκομμένη ντοματούλα, αρκετά νόστιμη μες στην απλότητά της, καθώς και 2 σφηνάκια καλή ρακή. Σε προγενέστερες κριτικές, ωστόσο, διάβασα για πιο...γαλαντόμο καλωσόρισμα, μάλλον το άλλαξαν στην πορεία...
Μετά από σχετική ερώτηση, μας έφεραν και το πραγματικά νόστιμο ψωμάκι που έχουν εκθειάσει και αρκετοί εκ των προηγούμενων φίλων.

Παραγγείλαμε:

- Σαλάτα Δήμητρα, πολύ νόστιμη, με πρασινάδες, ανθότυρο, σύκο, μπρεζάολα (αλλαντικό που ομοιάζει στο προσούτο), λάδι τρούφας και σως βαλσάμικου, μας έδωσε την εντύπωση ότι περιείχε και σκόρδο, κανονική προς μικρή ποσότητα για τα περίπου 7,5 ευρώ που κόστιζε

- 2 από τα πιάτα ημέρας, μοσχαρίσια μάγουλα με πουρέ σελινόριζας, το μοσχαράκι, όπως έχει ειπωθεί, 4 μπουκίτσες, ο πουρές αρκετά καλός, ένα νόστιμο πιάτο, καθώς και κριθαρότο με μανιτάρια και λάδι τρούφας, ένα πολλά υποσχόμενο πιάτο, που ωστόσο προσωπικά δεν με ενθουσίασε, μάλιστα το κριθαράκι ήταν παραβρασμένο.

- Συκωτάκι με μπαχαρικά και φέτες ξερού κρεμμυδιού πασπαλισμένες με πάπρικα, ούτε η εμφάνιση μου άρεσε, ούτε και η γεύση ιδιαίτερα, το βρήκα σχετικά στεγνό, χωρίς τη χαρακτηριστική τρυφεράδα και γλυκύτητα του καλού και καλομαγειρεμένου συκωτιού (μου πέρασε από το μυαλό ότι ίσως ήταν και προηγούμενης ημέρας, άλλως κακομαγειρεμένο).

- Πιτάκια καισαρείας, με λεπτό, ωστόσο "παπαριασμένο" και με πολύ λάδι φύλλο, θα το ήθελα τραγανό και πιο στεγνό, και με λιγότερο έντονη τη γεύση και τη μυρωδιά του παστουρμά.

Σημειωτέον ότι όλα τα πιάτα ήλθαν χλιαρά προς ζεστά, κανένα εξ αυτών δεν ήταν στη θερμοκρασία που έπρεπε, ακόμη και να μη χρησιμοποιούν - προς τιμήν τους - φούρνο μικροκυμάτων, δεν δικαιολογείται να έρχονται έτσι... Για να είμαι πάντως αντικειμενική, η ποιότητα του φαγητού μάλλον προς το 2.5 πήγαινε, τα έχουμε ξαναπεί, αγαπητοί διαχειριστές, θα ήταν χρήσιμη μια μεγαλύτερη διακύμανση στη βαθμολογία :-)

Ήπιαμε 1 lt χύμα λευκό Μαντινεια Τσελεπου, δοκιμασμένο και καλό κρασί, και η τρίτη συνδαιτημόνας που προστέθηκε στην παρέα λίγο αργότερα μια μεγάλη μπύρα σε ποτήρι.

Για όλα αυτά, τα οποία ήταν σε κανονικές γενικά μερίδες, δεν μου φάνηκαν μικρές, όπως έχει γραφτεί σε πολλές κριτικές, πληρώσαμε 40 ευρώ περίπου, τιμή που μου φάνηκε αρκετά λογική γι΄αυτά που πήραμε.

Ωστόσο, η γενική εικόνα που μου άφησε το μεζεδοπωλείο αυτό δεν ανταποκρίνεται επ΄ ουδενί ούτε στη φήμη του, ούτε στην κοσμοσυρροή που παρατηρείται καθημερινά... Ίσως μάλιστά αυτό το τελευταίο "ευθύνεται" για το σχετικά απρόσωπο και διεκπεραιωτικό σέρβις, την έλλειψη οποιουδήποτε κεράσματος στο τέλος και την αίσθηση του "πρέπει να χωρέσω όσο το δυνατόν περισσότερους κατά τη διάρκεια της ημέρας, φύγε εσύ, έλα εσύ" που ένιωσα καθ΄όλη την παραμονή μας εκεί...

Κατά την προσωπική, ταπεινή μου άποψη, η ανθρώπινη επαφή με τον πελάτη, το χαμόγελο, το κερασματάκι και η αίσθηση του ότι σε σέβονται είναι εκ των ων ουκ άνευ ενός καλού μαγαζιού, μαζί με το καλό φαγητό βεβαίως... Δυστυχώς, κανένα από αυτά δεν είδα, τουλάχιστον σε ικανοποιητικό βαθμό, το βράδυ εκείνο... Ίσως ήταν τυχαίο; Ίσως η μεγάλη φήμη, όπως είπα, "χάλασε" λίγο τη συνταγή; Δεν ξέρω... Προσωπικά, πάντως, δεν ξέρω αν θα το ξαναεπισκεφτόμουν εύκολα, αγαπητοί μου καλοφαγάδες...

jim
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_3
3.8
jim
Ποιότ. Φαγητού
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4
Ευρώ/Άτομο

Η συγκεκριμένη κριτική δεν περιέχει κάτι καινούριο ή κάτι πρωτότυπο. Και αυτό διότι έρχεται να επαληθεύσει τις προηγούμενες κριτικές για την αξία του εν λόγω μεζεδοπωλείου. Μια διαφωνία που υπάρχει με την φίλη tetti πιστεύω θα πάψει να υφίσταται αν του δώσει άλλη μια ευκαιρία.

Πέρασα μια κοπιαστική βδομάδα εκτός Αθηνών, όπου το μόνο που με αποζημίωσε ήταν οι γευστικές εμπειρίες στα μέρη που επισκέφτηκα. Η ‘’Φυκιάδα’’ στον Βόλο τσιπουράδικο ολκής, το ‘’Αδιαχώρητο’’ στη Φλώρινα με ντόπιους μεζέδες και γράπα (τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο) και ‘’Το στέκι της παρέας’’ στην Καστοριά όπου έφαγα την πιο gourmet ποικιλία ever.

Για το Σάββατο λοιπόν ήθελα κάτι εγγυημένο οπότε διάλεξα ένα από τα standards, το ‘’Μαύρο πρόβατο’’.

Δεν δυσκολεύτηκα να κλείσω τραπέζι, διότι είχε προνοήσει η σύζυγος μεσοβδόμαδα.
Ο χώρος που βρίσκεται, είναι κοντά στην πλατεία προσκόπων στο Παγκράτι με σχετικά εύκολο παρκάρισμα, πράγμα που με εντυπωσίασε την πρώτη φορά που πήγα.

Τραπεζάκια μέσα για τους μη καπνίζοντες, μιας και το ‘’Πρόβατο’’ είναι από τα ελάχιστα μαγαζιά που σέβονται τον πελάτη που δεν καπνίζει και εφαρμόζουν τον νόμο. Νόμος που εφαρμοζόταν από την δεκαετία του 90 στην Αμερική και αργότερα στην προηγμένη Ευρώπη. Αλλά είπαμε εδώ είναι Βαλκάνια είναι Ελλάdα. Ήμουν καπνιστής, αλλά πάντα με ενοχλούσε αυτή η αιθαλομίχλη όταν έτρωγα.

Στον έξω χώρο τα τραπέζια πιάνουν ένα μέρος του πεζοδρομίου και έχουν προστεθεί τέντες με ηλεκτρική στήλη πάνω, οπότε αν και Νοέμβριος κάθεσαι άνετα και έξω.

Ο εσωτερικός χώρος λίγο μικρός αλλά όμορφος, με χαρακτηριστικό του τον τεράστιο μάυροπίνακα – τοίχο που τον διακοσμεί. Καρέκλες και τραπέζια σε άσπρη και εκρού παραλλαγή πλαισιωμένα με 2-3 όμορφα φυτά. Στον εξωτερικό χώρο οι καρέκλες γίνονται μεταλλικές.

Υποδοχή από το προσωπικό με χαμόγελο και επεξήγηση των πιάτων του μενού αλλά και των πιάτων ημέρας.

Κουβέρ δεν χρεώνεται, όπως δεν χρεώνεται και το καλωσόρισμα, το νερό είναι βρύσης και οι αποδείξεις έρχονται από την αρχή. Και άλλη εφαρμογή του νόμου? Μα τέλος πάντων αυτό το πρόβατο πάει να χαλάσει την πιάτσα? Γι’ αυτό είναι μαύρο φίλτατοι, για να ξεχωρίζει.

Στην αρχή έρχονται τα σφηνάκια με την ρακί, συνοδευόμενα από 2-3 ειδών φρυγανισμένα μικρά ψωμάκια με σάλτσα τομάτας ‘’πειραγμένης’’ για να σου ανοίξει την όρεξη.

Από σαλάτες, εκείνες που ξεχωρίζουν κατ΄ εμέ είναι η Μυρτώ και η Δήμητρα με την Μυρτώ να κερδίζει στα σημεία. Η sauce βατόμουρο και το ψητό μανούρι την απογειώνουν!!!!! Για όσους δεν έχουν δοκιμάσει μπρεζάολα αλλαντικό που μοιάζει με το προσούτο και τους αρέσει το λάδι τρούφας στη σαλάτα ας προτιμήσουν τη Δήμητρα.

Από ορεκτικά όλα τα λεφτά είναι το αλλιώτικο μουσακαδάκι, με κιμά από κοτόπουλο και μπεσαμέλ από σπανάκι. Απόλαυση στον ουρανίσκο, γευστικότατο gourmet μεζές. Μικρό μεν αλλά χαμηλή η τιμή του. Και μη μου πει κανείς, ότι την εποχή που άνθιζε η μεσογειακή κουζίνα στην Ελλάδα δεν είχε φάει ιδίου μεγέθους πιάτο στην τριπλάσια τιμή διότι θα μεγαλώσει η μύτη του.

Μελιτζανοσαλάτα θεϊκή με ωραίο καπνιστό άρωμα, σκορδάκι, μαιντανό και πιπεριά κόκκινη.

Κεφτεδάκια κοτόπουλο συνοδευόμενα με sauce γιαουρτιού υπέροχη γεύση σε αντίθεση με τα απλά κεφτεδάκια που ενώ ήταν αφράτα, μαμαδίσια, δεν ακουγόταν το ούζο που διαφημίζονται.

Η τυροκαυτερή δυνατή, με έντονη την γεύση του τυριού και το απαραίτητο κάψιμο.

Σπανακόπιτα στριφτή με φύλλο χωριάτικο, γεμάτο με σπανάκι και τυρί φέτα τριμμένο. Δοκιμή σιγουρα.

Από κυρίως το αρνάκι με την ονομασία ‘’μαύρο πρόβατο’’, εκπληκτικό μέσα στη λαδόκολλα, που το σχήμα της σου θυμίζει αφηρημένο έργο τέχνης, τα μυρωδικά σε συνδυασμό με το λιωμένο τυρί σε συναρπάζουν και το κρέας λιώνει στο στόμα σου.

Τα μπιφτεκάκια και το φιλέτο κοτόπουλο, μεγάλες μερίδες γευστικές συνοδευόμενες από χρυσαφένιες πατάτες κομμένες στο χέρι.

Το κοτόπουλο το ζητήσαμε με ταμπουλέ, το οποίο ήταν ένα όμορφο αρωματικό πυργάκι, ξεπερνώντας σε γεύση αρκετά ανατολίτικα μαγαζιά.

Το ψαρονέφρι κομμένο σε λωρίδες συνδυασμένο με κολοκύθι, ξινομυζήθρα και θυμάρι που φυσικά εκτίναξε το πιάτο στα ύψη.

Από γλυκά το σουφλέ που αργεί να έρθει γιατί γίνεται την ώρα που το παραγγέλνεις αποτελεί τον οργασμό της σοκολάτας που χύνεται από το εσωτερικό, η μους λεμονιού με τα τριμμένα και καραμελωμένα αμύγδαλα, ανάλαφρη και υπέροχη για τελείωμα γεύματος, το δε semifreddo απόλαυση, αλλά για τους λάτρεις του είδους.

Εκείνο που έκλεψε την παράσταση, το αδικημένο λόγω ονόματος carrot chake. Εκπληκτικό παντεσπάνι με λεπτές στρώσεις κρέμας, καρότο και άρωμα νουγκατίνας. Δοκιμάστε το όπως και δήποτε.

Να μην ξεχάσω τα τρομερά φραντζολάκια ψωμί που έρχονται καυτά, δημιουργία του πρόβατου που ήταν μαύρο και για τα οποία ερωτάσθε αν θέλετε.
Άριστη επιλογή για γεύμα και για δείπνο σε περιοχή που είναι κεντρικά για όλα τα προάστια της Αθήνας.

Η μόνη παραφωνία που διαπίστωσα, αλλά δεν χαλάει το όλο σύνολο, απλά αποφεύγεις να παραγγείλεις, είναι η τηγανιά που παρόλο που είναι γευστική και τα κομματάκια του κρέατος κομμένα μικρά, έχει αρκετό λίπος και τα κομμάτια είναι σκληρά. Διαλέξτε κάτι άλλο από τις αμέτρητες επιλογές.

Αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω και δικαίως το προτιμά ο κόσμος. Οι τιμές του είναι πολύ χαμηλές για αυτό που προσφέρει σε σημείο να διερωτάσαι μήπως δεν άκουσες καλά.
Φεύγοντας έχεις την αίσθηση ότι το δούναι και λαβέιν που είχες με το πρόβατο, έφθασε στο ζενίθ και ότι έχεις αφήσει κάποιες επιθυμίες σου ανεκπλήρωτες για πιάτα που δεν δοκίμασες, οπότε θα το ξαναεπισκεφθείς.

dionysis83
3.3

Ημερομηνία επίσκεψης: 24/10/2013

Μετά από καιρό που προσπαθούσα ανεπιτυχώς να βρω κάποιο Σαββατόβραδο ένα τραπέζι στο «Μαύρο Πρόβατο του press café», ήλθε η κατάλληλη στιγμή με την επέτειο του γάμου των γονιών μου που θέλανε να το γιορτάσουμε οικογενειακώς. Είχα μεγάλη απορία αν όλη αυτή η απήχηση που είχε στον κόσμο απ’όταν πρωτοάνοιξε (είχε «ακουσθεί» πολύ από στόμα σε στόμα απ’την αρχή) ήταν δικαιολογημένη ή ήταν απλώς ένα «place to be» για να πει κάποιος ότι πήγε και έφαγε μιας και η τάση στην εποχή μας είναι προς τα μοντέρνα μεζεδοπωλεία.

Η εντύπωση που αποκόμισα απ΄τη μοναδική μου επίσκεψη είναι ότι πρόκειται για ένα μεζεδοπωλείο που αξίζει κανείς να επισκεφθεί ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ! Εγώ ήμουνα στην αρχή πολύ συγκρατημένος, όμως καθώς δοκίμαζα τα διάφορα πιάτα του ενθουσιαζόμουνα όλο και περισσότερο γιατί δε βρήκα πουθενά ατέλειες σε ό,τι τουλάχιστον γευθήκαμε.

Αναλυτικότερα:
-κέρασμα με παξιμαδάκια και dip από ψιλοκομμένη φρέσκια ντομάτα
-Οπωσδήποτε ζητήστε το χωριάτικο φρατζολάκι που είναι χειροποίητο και είναι καλό ψωμί.Η ποσότητα αρκεί για 2 άτομα.
-Σαλάτα «Δήμητρα»(7,30 Ε): πράσινες σαλάτες,ρόκα,ανθότυρο,μπρεζάολα-εξαιρετικό αλλαντικό Ιταλίας από καθαρό μοσχαρίσιο κρέας,λάδι τρούφας(δεν το κατάλαβα καθόλου) και σύκα ξερά με το κλασσικό dressing μπαλσάμικου ξυδιού-μέλι-ελαιόλαδο. Πλούσια στα υλικά της σαλάτα που ταίριαζαν άρτια μεταξύ τους και ήταν πολύ γευστική. Επαρκής ποσότητα.
-Σαλάτα «Μυρτώ»(6,90). Επιτέλους μια διαφορετική, πρωτότυπη σαλάτα που αν και άρεσε σε μένα μόνο, την επιβραβεύω γιατί τολμούν κάτι το διαφορετικό χωρίς να ναι κακό το τελικό αποτέλεσμα!

Αν σας αρέσει το βατόμουρο, θα λατρέψετε την οξύτητα που δίνει στη σαλάτα το dressing από πολτοποιημένα βατόμουρα. Αντισταθμίζεται σωστά με τα γλυκά φιλέτα πορτοκαλιού(αν και βρήκα κουκούτσια στη σαλάτα). Δένει ωραία με το ψητό μανούρι και τους ξηρούς καρπούς. Επαρκής ποσότητα.

-Μύδια αχνιστά(4,90 Ε):Aν και δεν ήταν ψωμομένα,ήταν πολύ νόστιμα και με μπόλικο ζουμάκι.Πολύ καλή μερίδα
-Φάβα(2,6 Ε):Πολύ καλής ποιότητας φάβα,με λίγο μαιντανό.
-Κεφτεδάκια με ούζο και δυόσμο(3,80Ε).

Ζουμερά, μυρωδάτα, στεγνά από λάδια αλλά είχαν αρκετό κύμινο που εμένα που άρεσε αλλά θα έπρεπε να αναγραφόταν στον κατάλογο για τους «μη λάτρεις» του κύμινου μιας και πρόκειται για ένα ιδιαίτερο αρωματικά μπαχαρικό. Επίσης το κύμινο δεν σε άφηνε να γευθείς τον δυόσμο και το όποιο άρωμα ούζου είχαν τα κεφτεδάκια.
-Σπανακόπιτα ως πιάτο ημέρας: Πολύ νόστιμη με χειροποίητο φύλλο(μάλλον..) στριφτή γεμάτη από σπανάκι.

Άφησα τελευταίο που ήταν και το καλύτερο πιάτο απ’όλα, «Χουνκιάρ Μπεγιεντί»(5,90 Ε) τουτέστιν μοσχαράκι κοκκινιστό με πουρέ μελιτζάνας,ένα απ’τα χαρακτηριστικά πιάτα της Πολίτικης κουζίνας. Το κρέας έλιωνε στο στόμα με τη μελωμένη σάλτσα του αλλά αυτό που ξεχώριζε ήταν ο πουρές μελιτζάνας. Βελούδινος στη ύφη,δυνατός στη γεύση απ’την σωστά καπνισμένη μελιτζάνα. Είχε όσο έπρεπε την γεύση του καπνιστού που δε σε βάραινε πολύ. Γευόσουνα το καλό βούτυρο χε. Ικανοποιητική μερίδα για ατομική. Δίκαια λοιπόν έχει βγει το signature dish του μεζεδοπωλείου αυτού.

Εξυπηρέτηση:
Όλα ήρθαν στην ώρα τους και τις δυο φορές που κάποια παραγγείλαμε διπλά.Παρότι μεσημέρι ήταν μισογεμάτο. Δε μου άρεσε που δεν κέρασαν τα ωραία λικέρ που χαν σε περίοπτη θέση. Κέρασαν όμως γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού σταφύλι.

Χώρος:
Εδώ εντόπισα ένα μειονέκτημα στον εσωτερικό χώρο.Τα τραπέζια αν και λιγοστά είναι αρκετά στριμωγμένα μεταξύ τους και αρκετά για το μικρό εσωτερικό χώρο. Αν επιτρέπουν το κάπνισμα,όπως διάβασα εδώ,η ατμόσφαιρα θα ναι ενοχλητική απ’την οχλαγωγία και την κάπνα. Αν κάποιος κάτσει στο πεζοδρόμιο δεν υπάρχει πρόβλημα. Εμάς μας έσωσε το γεγονός που ταν μεσημέρι και κάθονταν όλοι έξω.

Συνολικά θα έλεγα ότι πρόκειται για ένα απόλυτο «Value for money» μεζεδοπωλείο που θα φάτε και θα πιείτε του σκασμού με 15-17 Ε/άτομο. Αν είστε παρέα παραγγείλτε περισσότερο μεζέδες να τους μοιραστείτε και να δοκιμάσετε όσο περισσότερους μεζέδες θέλετε γιατί όλα τα πιάτα τους ήταν καλοδουλεμένα.

Τέλος οι μερίδες που πολλοί ανέφεραν ότι ήταν μικρές,δεν το συμμερίζομαι. Ήταν παραπάνω επαρκείς για την τιμή τους!

ΥΓ.Οπωσδήποτε κάντε κράτηση πριν πάτε κι αν πρόκειται για ΠΣΚ, πάρτε τηλ ακόμα πιο έγκαιρα.

Kostas7
3.0
Ευρώ/Άτομο

Επισκεφτηκαμε το μαγαζι σημερα 30/10 κατα τις 7 το απογευμα, 2 ατομα.

Για τον χωρο μπορω να πω οτι θα προτιμουσαμε να κατσουμε μεσα, αλλα δεν επιτρεπεται το καπνισμα, οποτε δεκτο. Παρεπιπτοντως πηγαμε χωρις κρατηση και ο σερβιτορος μετρησε τραπεζοκαθισματα να δει αν μας χωραει καπου, θετικο.

Μια παρατηρηση που εχω να κανω ειναιη λαθος τοποθετηση των τραπεζιων εξω, οπου πχ. σε ενα τραπεζι για δυο ατομα, για να κερδισουν λογικα χωρο στο πεζοδρομιο, τοποθετειται "αναποδα" και δεν εχεις που να βαλεις τα ποδια σου, αλλα το αντιπαρερχομαι.

Το σερβις ηταν πολυ καλο, χωρις να σου σπανε τα νευρα, αλλα παντα εκει αν χρειαζοσουν κατι, και πολυ επεξηγηματικος ενας κυριος που μας εξεθεσε τα επιπλεον πιατα ημερας και μας εκανε τις δικες του προτασεις.

Πηραμε λιγα πραγματα, μια σαλατα Δημητρα (7,30), που περιγραφεται απο κατω μια χαρα, πολυ ωραια, την σαρικοπιτα (4,90) που θεωρω οτι ειναι λιγο ακριβη, αλλα παρολο που απεχθανομαι αυτα τα "μελι-με-τυρι" δεν μπορω παρα να εκτιμησω το πολυ τραγανο φυλλο χωρις ιχνος λαδιλας, τελικα μου αρεσε.

Επιπλεον, μοσχαρισια μαγουλα (5,50) με πουρε σελινοριζας, ειχα την περιεργεια να δω ρε παιδι μου τι ειναι αυτα τα μαγουλα τελος παντων, τελικα αν καταλαβα καλα ειναι μοσχαρισιο κρεας με παραπανω ζελατινη(?), τα οποια μας αρεσανε αλλα δεν θα τα ξαναπαιρναμε, και ο πουρες ωραιος.

Τελος πηραμε μια μοσχαρισια γαλακτος (12,50) που αν ειχε ψηθει ενα τσικ λιγοτερο θα ηταν τελεια, βεβαια δεν ημαστε και πολυ περιγραφικοι στο πως την θελουμε, τωρα ηταν απλα εξαιρετικη, συγχαρητηρια σε οποιον την εκανε, συνοδευοτανε απο πολυ ωραιες φρεσκες τηγανιτες πατατες.

Για αυτα με 1 μπυρα στα 330ml, ενα καραφακι κοκκινο κρασι στα 250ml και μια μπυρα ποτηρι στα 400ml δωσαμε 39ευρω.

Με τον συνδαιτημονα μου καταληξαμε οτι, ασχετα με το πως τιμολογειται το καθε πιατο, θα θεωρουσαμε τα 40ευρω για δυο ατομα λογικα με 2 μπυρες των 500 κι ενα κρασακι των 400, σε γενικες γραμμες δηλαδη θεωρουμε οτι μπορει να κατεβει το πολυ γυρω στο 1.5-2 ευρω το ατομο, ενα μικρο τσικ ειναι κι αυτο :).

Κατι αλλο που μας εκανε εντυπωση ειναι οτι ο μαλλον υπευθυνος ρωτησε τον σερβιτορο που μας ρωτησε για γλυκο αν πηραμε γλυκο. Δεν ξερω αν ρωτησε απο ενδιαφερον για την εξυπηρετηση μας η για να "αξιολογησει" το τραπεζι μας, ελπιζω το πρωτο, για αυτο και η εξυπηρετηση θα μεινει 4/4. (Γλυκο δεν πηραμε, εγω τα απεχθανομαι και το ετερον ημιση ειναι σε διαιτα).

Σε γενικες γραμμες, ειναι ενα μαγαζι που αποτι φαγαμε, ηταν ολα καλομαγειρεμενα. Οι τιμες σε καποια ειναι νορμαλ, αλλου τσιμπημενες (?), παντως ουτε ακριβο το λες, ουτε μικρες μεριδες ειναι.

Το σιγουρο ειναι οτι θα ξαναπαμε γιατι θεωρουμε οτι θα φαμε σωστα φτιαγμενο φαγητο, και για να εξερευνησουμε και την θαλασσινη πλευρα του μαγαζιου.

Εν τελει ηταν μια ευχαριστη βραδυα για εμας, που δεν εχουμε ουτε το χρημα ουτε το χρονο να βγαινουμε πολυ, και δεν μετανιωσαμε καμια στιγμη ουτε για τα λεφτα μας ουτε για τον χρονο μας εκει.

himmel
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_2 Tomato_50_20130405_0
2.5
Ευρώ/Άτομο

Αρκετό καιρό σκεφτόμουν να επισκεφθώ το συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο,όμως η απόσταση από τα βόρεια προάστια, που κινούμαι σε καθημερινή βάση, με έκανε να μην το παίρνω απόφαση.

τελικά μια Παρασκευή απόγευμα, μετά τη δουλειά, επισκεφτήκαμε δύο άτομα το συγκεκριμένο μαγαζί. Κράτηση δεν είχαμε κάνει, ήταν νωρίς, μας ενημέρωσαν όμως ότι θα έπρεπε να έχουμε ολοκληρώσει το γεύμα μας μέσα σε δύο ώρες (fair enough, άλλωστε είμαστε γρήγορα πιστόλια εμείς, όταν πεινάμε)

Ο εξωτερικός χώρος δε με εντυπωσίασε καθολου, τα τραπεζάκια ήταν ασφυκτικά στριμωγμένα στο ήδη μικρό πεζοδρόμιο, δίπλα στα άπειρα παρκαρισμένα αυτοκίνητα. Ο εσωτερικός χώρος, που καθήσαμε κι εμείς, είναι σαφώς μεγαλύτερος, με μεγαλύτερα τραπέζια και τον γνωστό πια σε όλους μαυροπίνακα.

Παραγγείλαμε λοιπόν μία σαλάτα με σος βατόμουρο (παρότι δεν μου αρέσει το βατόμουρο, μου φάνηκε πολύ καλή -ΠΡΕΠΕΙ όμως να σου αρέσουν οι γλυκές γεύσεις, για να την εκτιμήσεις), μια τυροκαυτερή οκ, μια χοιρινή τηγανιά ωραία και λεμονάτη, χουνκιάρ μπεγιεντί (δυστυχώς δε με αποζημίωσε, παρότι εγώ επέμεινα-ο πουρές μου φάνηκε πολύ flat σε γεύση, σχεδόν άνοστος) και κοτομπριζολάκια οκ, τίποτα το ιδιαίτερο όμως.

Επίσης πήραμε λευκό κρασί,ενώ στην αρχή μας είχαν έρθει νερό βρύσης, 2 σφηνάκια ρακή κερασμένα και φρυγανισμένα ψωμάκια με ντιπ.

Συνολικά πληρώσαμε περί τα 35 € χωρίς γλυκό, ούτε παραγγείλαμε ούτε μας κέρασαν. Η εξυπηρέτηση θα μπορούσε να είναι και καλύτερη κατά τη γνώμη μου, αλλά μάλλον τύχαμε στη λάθος μέρα (έγιναν λάθη και με την παραγγελία μας και με το σερβίρισμα και με την απόδειξη)

All in all, δεν κατάλαβα ακριβώς, για ποιο λόγο έχει γίνει τόση μόδα, σίγουρα μετράνε οι καλές τιμές και η φαινομενικά καλή ποιότητα, αλλά υπάρχουν κι άλλα τέτοια μαγαζιά στην Αθήνα. Θα του ξαναδώσω μια ευκαιρία, αλλά όχι σύντομα, κυρίως λόγω μεγάλης απόστασης από τη βάση μου!

winnie
3.5
Ευρώ/Άτομο

Στο Μαύρο Πρόβατο είχα πάει πριν από 1 χρόνο περίπου και μου είχε αφήσει πολύ θετικές εντυπώσεις: νόστιμο φαγητό, καλές τιμές, ευχάριστο περιβάλλον...

Απο τότε η φήμη του ολοένα και αυξανόταν (πιστοποιείται και από τις πολλές κριτικές στο site), γεγονός που το διαπίστωσα η ίδια όταν χρειάστηκαν μια-δυο αποτυχημένες προσπάθειες μέχρι να κλείσω τραπέζι ένα κυριακάτικο μεσημέρι.

Φτάνοντας, διαπίστωσα ότι ο χώρος εστίασης είχε επεκταθεί και στη διπλανή αίθουσα, ενώ είχαν αυξηθεί και τα τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο.
Το μαγαζί ήταν γεμάτο και αρκετός κόσμος περίμενε μήπως αδειάσει τραπέζι.

Ο υπέυθυνος μας τακτοποίησε αμέσως στο τραπέζι μας, καθώς είχαμε κάνει κράτηση.
Για καλοσώρισμα ήρθε ένα πιατάκι με φρυγανισμένο ψωμί και σάλτσα ντομάτας, καθώς και δύο σφηνάκια ρακή.

Παραγγείλαμε 2 άτομα:

- Ταμπουλέ με αραβικές πιτούλες και τοματίνια (5.00 ευρώ), νόστιμη.

- Σαρικόπιτα, με μυζήθρα, μέλι και σουσάμι (4.90 ευρώ), πολύ ωραία, ελαφρά τηγανισμένη χωρίς να κρατάει πολύ λάδι και με νόστιμη γέμιση.

- Ψαρονέφρι με κολοκύθια, ξυνομυζήθρα και θυμάρι (5.90 ευρώ), πολύ νόστιμο πιάτο που το θυμόμουν ήδη από την πρώτη μου επίσκεψη.

- Χοιρινή τηγανιά με λευκό κρασί (4.60 ευρώ), δηλαδή χοιρινές μπουκίτσες σε μια πολύ ωραία δεμένη σαλτσούλα.

- Κοτομπριζολάκια σχάρας (7.90 ευρώ). Πρόκειται για τρία ζουμερά μπριζολάκια, πολύ ωραία ψημένα, συνοδευόμενα από φρέσκες τηγανητές πατάτες.
- 1 κιλό λευκό κρασί (9.00 ευρώ), ΟΚ.

Συνολικά, δηλαδή, από όλα τα πιάτα έμεινα ικανοποιημένη, ενώ και το μέγεθός τους ήταν μια χαρά, σε σχέση ειδικά προς την τιμή τους.

Η εξυπηρέτηση χωρίς προβλήματα και χωρίς καθυστερήσεις παρά την πολυκοσμία.
Ο χώρος δεν αποτελεί το ατού του μαγαζιού, καθώς και οι δύο χωριστές αίθουσες είναι αρκετά μικρές. Σε κάθε περίπτωση όμως είναι όμορφος και καλόγουστος. Τα έξω τραπεζάκια είναι αρκετά στριμωγμένα, εξάλλου ο περιβάλλων χωρος δε βοηθάει και πολύ καθώς βρίσκεται πάνω στο δρόμο.
Η έξοδος μας κόστισε λιγότερο από 40 ευρώ, μια χαρά επομένως.

Συμπερασματικά, το Μαύρο Πρόβατο, παρά τη φήμη του, δεν έπεσε στην παγίδα της "αρπαχτής", όπως συχνά συμβαίνει. Το νόστιμο και αρκετά οικονομικό φαγητό του θα με κάνει να το ξαναεπισκεφτώ σύντομα.

MAKARONOU
3.3
ΠΡΟΣΦΑΤΗ +/-
Ευρώ/Άτομο

Πριν μία εβδομάσα περίπου και μετά απο τις τόσο καλές κριτικές που έχουν γραφτεί για το συγκεκριμένο μαγαζί αποφασίσαμε 2 άτομα να το επισκεφτούμε. Ξέραμε οτι θα γίνεται χαμός, οπότε παρόλο που ήταν καθημερινή και η ώρα 10,30 το βράδυ, από τον δρόμο αποφασίσαμε να κάνουμε κράτηση, το οποίο όντως ήταν πολύ καλή σκέψη δεδομένου οτι μόλις φτάσαμε υπήρχε ένα μόλις τραπεζάκι στο πεζοδρόμιο, το οποίο το κράτησαν για εμάς μόλις έφυγαν οι προηγούμενοι πελάτες του.

Ο χώρος έξω σχετικά στριμωγμένος, τα τραπεζάκια κολλητά το ένα στο άλλο, εμένα προσωπικά δεν με πείραξε αν ήθελα άπλα θα πήγαινα αλλού και όχι στο Παγκράτι. Το εσωτερικό πολύ ωραίο, προσεγμένο και μοντέρνο.

Στην αρχή, με το σουβέρ μας φέρανε απο 1 τσίπουρο και ψωμάκι με ντιπ ντομάτας-βασιλικού. Δεν πεινάγαμε πολύ και παρά το γεγονός οτι απο περιέργεια ήθελα να δοκιμάσω πολλά, αρκεστήκαμε σε 3 πιάτα και συγκεκριμένα 1 σαλάτα με ρεβύθια λιαστή ντομάτα, δυόσμο και φέτα, 1 μερίδα χουνκιάρ μπεγιεντί και 1 κριθαρότο με λάδι τρούφας. Ότι δοκιμάσαμε ήταν πραγματικά πάρα πολύ εύγεστο. Συγκεκριμένα, η σαλάτα μας ενθουσίασε όπως και το χουνκιάρ μπεγιεντί, το κριθαρότο θα μπορούσε να είναι και λίγο πιο ελαφρύ. Στο σύνολο ωστόσο μας άρεσε πολύ.

Μαζί με τα ποτά μας, 1 ποτήρι κρασί και 1 μπύρα πληρώσαμε κοντά στα 24 ευρώ, τιμή πολύ λογική νομίζω για την ποιότητα των γεύσεων. Να αναφέρω επίσης οτι η εξυπηρέτηση ήταν μία χαρά, χωρίς καθυστερήσεις ιδιαίτερες παρά την πολυκοσμία που είχε το μαγαζί.

Θα ξαναπάω σίγουρα γιατί και για τα λεφτά του αξίζει η επίσκεψη και δεδομένου των ωραίων πιάτων που δοκίμασα, θα ήθελα να δοκιμάσω και άλλα.

jacquart
4.0
Ευρώ/Άτομο

Επισκεφτηκα το Μαυρο Προβατο με μια φιλη που μενει κοντα και ειχε παει εκει πολλες φορες! Εντυπωσιαστηκα! Ηταν ολα τελεια! Δευτερα βραδυ και το μαγαζι ηταν γεματο. Φτασαμε στις 8 και μετα βιας υπηρχαν 2 μικρα τραπεζακια ελευθερα... τιποτα αλλο! Ηταν ολα reserved και μου εκανε φοβερη εντυπωση για Δευτερα βραδυ! Ομολογουμενως μετα απο λιγο καταλαβα γιατι!

Μου αρεσε πολυ ο χωρος, καθισαμε εξω γιατι ειχε και καλο καιρο. Το μαγαζι ειναι κρυμμενο σε μια γειτονια οποτε αν δεν το ξερεις δυσκολα θα πας περνωντας! Εχει πολυ cosy ατμοσφαιρα και πολυ εξυπηρετικο και φιλικο προσωπικο χωρις κανενα υφακι και στυλακι! Ολοι ευγενεστατοι! Σε λιγη ωρα ειχε γεμισει! Και για καποιο λογο ειχε και πολλους Γαλλους ίσως τους θυμιζει γαλλικο bistro. Anyway τελεια ατομοσφαιρα!

Μετα ηρθε ο καταλογος και δεν ξεραμε τι να πρωτοδιαλεξουμε! Ολα φαινονταν τελεια! Πηραμε τελικα μια χωριατικη, πατατουλες, το ψαρονεφρι σωτε με λαχανικα και ξυνομιζηθρα και απο τα πιατα ημερας το κριθαροτο με μανιταρια και λαδι τρουφας. Δεν εχω λογια... ηταν το ενα πιο νοστιμο απο το αλλο! Ειδικα το κριθαροτο ηταν απιστευτο! Επισης μας εφεραν και τελειο ζεστο χωριατκο ψωμακι! Απο γλυκα μοιραστηκαμε ενα semifreddo με σως πορτοκαλι το οποιο ηταν πολυ δροσιστικο με πολυ ιδιαιτερη γευση το οποιο εξαφανισαμε σε 2 λεπτα!!

Γενικα ηταν ολα αψογα και για ολα αυτα και εσπρεσσακι πληρωσαμε μονο 26 ευρω και ειλικρινα χορτασαμε παρα πολυ και ευχαριστηθηκαμε ακομα περσσοτερο!

Θα συστηνα ανεπιφυλακτα το μαγαζι αυτο και για την ατμοσφαιρα και για το φαγητο και για το service! Θεωρω πολυ τιμιο το concept της ποιοτικης ελληνικης κουζινας με ζεστο περιββαλον και service, καθαρο και προσεγμενο χωρο και πολυ χαμηλες τιμες. Ανυπομονω να ξαναπαω!

loukoulos
2.5

ΕΠΙΣΚΕΨΗ 05/05/2014

Δοκιμάσαμε:

- Σαλάτα Μυρτώ με ψημένο μανούρι, ανάμικτα λαχανικά, ξηρούς καρπούς, πορτοκάλι & σως βατόμουρο 6.90 €
Ωραία ιδέα αλλά όχι τόσο πετυχημένη εκτέλεση. Το τυρί ήταν λίγο και το βατόμουρο επισκίαζε όλα τα υπόλοιπα.

- Ωραιότατο ψωμί μερίδα 0.80 €

- Χονδροκομμένες πατάτες τηγανιτές με αρκετό λάδι 3.10 € που δεν μου άρεσαν να πω την αλήθεια

- Συμπαθητική Σαρικόπιτα ένα κομμάτι (ξυνομυζήθρα, μέλι και σουσάμι) 4.90 €

- Γευστικά Κεφτεδάκια με ούζο και δυόσμο 3.80 € - ζητήστε λεμονάκι!

- Απλά συμπαθητικά Κοτομπριζολάκια με παστουρμά, γραβιέρα και ντομάτα 7.10 €

- Χουνκιάρ Μπεγιεντί 5.90 € γευστικό, χωρίς ιδιαίτερη ένταση ο πουρές

- Σωστά ψημένη μικρή Μοσχαρίσια μπριζόλα γάλακτος σχάρας 12.50 €.

- ωραίο πιάτο ημέρας Κριθαρότο με μανιτάρια & λάδι τρούφας 5.90 €

- Πανσέτα μαριναρισμένη 6.60 €, μάλλον λόγω μελιού πολύ γλυκιά

- Κρασί λευκό 500 ml 4.50 € (Μοσχοφίλερο ΤΣΕΛΕΠΟΥ)

Καλούτσικο φαγητό σε μικρές μερίδες χωρίς εντάσεις, σε όμορφο, προσεγμένο και καθαρό εσωτερικό χώρο. Εξυπηρέτηση αδιάφορη χωρίς πολλά πολλά. Απόδειξη κανονικότατα χωρίς κέρασμα με γλυκό.

Ψιλοαπογοητεύτηκα από τις κριτικές στο site μας και από τους "έμπιστους" μου "φίλους" γιατί περίμενα εξαιρετικές γεύσεις.

Δες περισσότερες "Πρόσφατες/Δημοφιλείς" κριτικές (1)