ΤΟ ΜΑΥΡΟ ΠΡΟΒΑΤΟ ΤΟΥ PRESS CAFE

79 %
65 %
86 %
Η αξιολόγηση προκύπτει από 41 κριτικές
Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο όλη μέρα ανοικτό (13:00 με 01:00) Κυριακή μόνο μεσημέρι (13:00 με 19:00)
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Κάνει delivery Φιλικό προς χορτοφάγους Take away Υπάρχει εξωτερικός χώρος

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Η επιμονή στην ποιότητα, η εντιμότητα των ιδιοκτητών σε οτιδήποτε αφορά τη γαστρονομία και η ευαισθησία απέναντι στη σημερινή οικονομική κρίση, φανερή από την πρώτη στιγμή που θα πάρετε τον κατάλογο στα χέρια σας, ξεχωρίζει τον χώρο αυτό.
Ελληνική δημιουργική κουζίνα απολύτως πιστή στις ελληνικές ιδιαίτερες πρώτες ύλες, πιάτα αγαπημένα της παράδοσής μας με μικρές πινελιές. Ατμόσφαιρα ζεστή και οικεία, χωρίς καμία επιτήδευση, με ανθρώπους που νοιάζονται απλά και ουσιαστικά για να περνάτε καλά. Σας καλωσορίζουμε!

Μεζεδοπωλεία, Παγκράτι
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0

Το μαύρο πρόβατο αποδεικνύεται ότι μόνο μαύρο δεν είναι....... αντίθετα είναι αρνάκι άσπρο και παχύ και των ιδιοκτητών του καμάρι!!!!!
Άλλο ένα μαγαζί που βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής, ούτε 100 μέτρα μη σας πω, από το καινούργιο μας σπίτι, το οποίο δεδομένου του ντόρου που έχει γίνει γύρω από αυτό και των καλών κριτικών που έχει αποσπάσει στο site, επιθυμούσα διακαώς να επισκεφτώ.
Φευ όμως! η επιθυμία μου αυτή προσέκρουε στην σταθερή και αμετακίνητη άρνηση του καλού μου, ο οποίος υποστηρίζει, χωρίς να έχει και άδικο, ότι " σιγά μην πάω να φάω στο πεζοδρόμιο με την πλάτη μου να ακουμπάει στα αυτοκίνητα".

Να όμως που ο καλός μου χρειάστηκε να λείψει εκτός Αθηνών για δουλειά οπότε βρήκα κι εγώ την ευκαιρία, πήρα τη μικρή μου γευσιγνώστρια και πήγαμε να το δοκιμάσουμε την Παρασκευή 20/3.

Προηγήθηκε κράτηση την προηγούμενη μέρα μέσω internet, οι άνθρωποι μας πήραν αμέσως τηλ. και επιβεβαίωσαν την κράτηση, απάντησαν ευγενέστατα στις ερωτήσεις μου για την ύπαρξη νηστίσιμων πιάτων και γενικά η πρώτη εντύπωση ήταν άκρως θετική.

Φτάσαμε λοιπόν την Παρασκεύη στην ώρα μας και μας τοποθέτησαν στο τραπέζι μας. Για τον χώρο δεν θα επεκταθώ μιας και τον έχουν περιγράψει ακριβέστατα οι λοιποί χρήστες. Μας έβαλαν στον δεύτερο χώρο ο οποίος είναι εμφανέστατα μετέπειτα προσθήκη. Ο χώρος είναι μικρός και τα τραπέζια είναι τοποθέτημένα σε οριακή απόσταση μεταξύ τους. Όταν φθάσαμε δεν υπήρχε πολύς κόσμος και η αλήθεια είναι ότι μας έβαλαν και σε άνετο τεσσάρι τραπέζι, όταν όμως φεύγαμε και το μαγαζί είχε σχεδόν γεμίσει η κατάσταση ήταν ήδη ελαφρώς ασφυκτική. Με το μαγαζί πλήρως γεμάτο..... εγώ δεν νομίζω ότι θα άντεχα. Επίσης θα πρέπει να αναφέρω ότι σε συνθήκες κρύου όπως της συγκεκριμένης μέρας η μόνωση της τζαμαρίας και η θέρμανση αποδείχτηκαν απόλυτα ανεπαρκείς, κοινώς παγώσαμε!

Η εξυπηρέτηση από έναν κύριο, ο οποίος νομίζω ότι ήταν ένας εκ των ιδιοκτητών, υπήρξε άμεση, σωστή μεν, τυπική και αποστασιοποιημένη δε, χωρίς χαμόγελο. Απέπνεε μια παγωμάρα ασσορτί με τη θερμοκρασία του χώρου και αν μπορούσα θα έβαζα ένα 2,5, αλλά αφού δεν μπορώ βάζω 3 γιατί μπορεί να είναι έτσι και το ύφος του ανθρώπου.

Ας πάμε και στο φαγητό τώρα όπου και παραγγείλαμε:
- Σαλάτα Μυρτώ. Διάφορες πρασινάδες με ξηρούς καρπούς, ψημένο μανούρι, φέτες πορτοκαλιού και μια εξαιρετική vinegraite από βατόμουρα. Γλυκόξινη και πολύ δροσιστική, το μανούρι έδενε τέλεια και μας άρεσε πολύ. Η ποσότητα είναι για 2 άτομα, άντε οριακά για 3 και θέλει μια προσοχή με τα σποράκια του βατόμουρου γιατί εν δυνάμει, μπορεί να αποδειχτούν επικίνδυνα για κανά δόντι.

- Σαρικόπιτα με ξινομυζήθρα, μέλι και σουσάμι. Οπως έχει αναφέρει και κάποιος άλλος φίλος.... σαρικόπιτα δεν είναι! Ξινομυζήθρα σε φύλλο κρούστας ναι! Νόστιμη αλλά δεν μας έμεινε κι αξέχαστη

- Πατάτες τηγανητές. Καλές κι αυτές, χωρίς να ξεχωρίζουν σε κάτι και με κάποια μικρά, καμμένα υπολείμματα.

- Μύδια αχνιστά. Δυστυχώς δεν είναι η εποχή τους γιαυτό και η ψίχα τους ήταν ελάχιστη, χωρίς αυτό βέβαια να αποτελεί σφάλμα του μαγαζιού. Ήταν όμως ωραιότατα μαγειρεμένα με μια σαλτούλα όνειρο ότι πρέπει για βούτες.

- Μακαρονάδα ζουμάτη. Ωραίο ρουστίκ πιάτο ότι έπρεπε για το κρύο. Λιγκουίνι βρασμένα όσο έπρεπε σε μπόλικο ζουμάκι, από κρέας ίσως, βούτυρο και μυζήθρα ξερή. Μου θύμισε τα μακαρόνια που μου φτιάχνουν οι θείες μου στο χωριό, μόνο που για να απογειωθεί θέλει σπιτικό ή έστω τοπικής παραγωγής ζυμαρικό και τέλεια μυζήθρα, την οποία αναγνωρίζω ότι πλέον για να βρείς πρέπει να ξέρεις τσοπάνη που να τυροκομάει μόνος του. Επειδή έχω φάει the real thing, το συγκεκριμένο ήταν νόστιμο, αξιοπρεπέστατο.... αλλά μέχρι εκεί.

- Κοτομπριζολάκια με πατάτεςτηγανητές. Τρια φιλετάκια από μπούτι κοτόπουλου τα οποία δε δοκίμασα για να μπορώ να εκφέρω άποψη. Φαινόντουσαν τρυφερά και ζουμερά αν και η μικρή τα κοίταγε λίγο υποψιασμένα γιατί στο κέντρο ήταν ελαφρώς ροζ. Πάντως τα έφαγε χωρίς σχόλια.

- Μους λεμόνι. Αυτό μάλιστα! Μια αέρινη υπόξινη μους με καραμελωμένα αμύγδαλα να κάνουν κοντράστ. Ούτε που ξέρω πόσο από αυτό το γλυκό θα μπορούσα να φάω.

- Μία πορτοκαλάδα για τη μικρή και ένα ποτήρι κόκκινο κρασί για μένα που ήταν επιεικώς απαράδεκτο. Τρεις τέσσερις γουλιές και το παράτησα. Κρίμα. Από τέτοιου είδους μαγαζί περίμενα κάτι πολύ καλύτερο.

- Να μην ξεχάσω τα 4 παξιμαδάκια της αρχής με ένα ντιπάκι ντομάτας, ποτηράκι ρακή που παρεπιπτόντως ήταν ωραιότατη και το ψωμάκι που παραγγείλαμε και χρεώθηκε.

Check please! 43 ευρώ. Όχι.... φθηνό δεν το λες επ' ουδενί! Δεν πήραμε και τόσο πολλά πράγματα συν του ότι οι μερίδες, αν εξαιρέσουμε τα μακαρόνια, ήταν μερίδες μεζέ. Χορτάσαμε βέβαια δεν μπορώ να πω.... ίσως να μπορούσαμε να παραλείψουμε και τις πατάτες αλλά και πάλι αν πεινάς κάτω από 20 ευρώ το άτομο το βλέπω δύσκολο να πέφτει κανείς.

Γενικά η εντύπωση που αποκόμισα από το συγκεκριμένο εστιατόριο είναι ενός μαγαζιού προσεγμένου, με καλή ποιότητα φαγητού χωρίς όμως το κάτι παραπάνω που θα σε κερδίσει και θα σε κάνει να ανυπομονείς να ξαναπάς. Είναι place to be seen για όποιον ενδιαφέρεται, εγώ όμως το έχω ξεπεράσει αυτό το στάδιο χρόνια πριν.
Η χαρά όμως του να τρώω μόνη μου με την κόρη μου, να σχολιάζουμε το φαγητό και γενικά να κάνουμε πιο μεγαλίστικες κουβέντες......... ήταν πραγματικά ανεκτίμητη!!!

Μεζεδοπωλεία, Παγκράτι
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4

Καλησπέρα και καλή όρεξη σε όλους μας!!! Κάνω κι εγώ λοιπόν το ποδαρικό μου στο ask4food και σαν πρώτη κριτική επέλεξα το αγάπημένο 'Μαύρο πρόβατο'.

Προς το παρόν εχω επισκευτεί το κατάστημα στο Παγκράτι, αλλά είναι στα άμεσα πλάνα της παρέας να τιμήσουμε και το 'προβατάκι των Μελισσίων'!!

Συνολικά μετρώ 3 φαγοπότια στο συγκεκριμένο μαγαζί και έχω καταλήξει στα εξής συμπεράσματα!!

-Χώρος: όμορφος, περιποιημένος, ΠΑΝΤΑ καθαρός, κυριαρχεί το μαύρο με κάποιες λευκές πινελιές. Το μαγαζί τυπικά χωρίζεται σε τρία μέρη τον εξωτερικό χώρο, και δύο εσωτερικά μέρη που χωρίζονται μεταξύ τους με εναν τοίχο!
Εμείς στην πλειοψηφία των επισκέψεων καθόμαστε μέσα, τα τραπέζια άνετα και αρκετά μεγάλα για να χωρέσουν αρκετά φαγητά!!

-Εξυπηρέτηση: είναι δεδομένο πως τις εντυπώσεις, κλέβει ο μαιτρ (που πολύ πιθανόν να του ανήκει και κάποιο ποσοστό του μαγαζιού. )
Προσωπικά τον βρίσκω εξαιρετικό και πολύ ιδιαίτερο επαγγελματία! Καθώς παίρνει την παραγγελία, κοιτάει ΜΟΝΟ εσένα και απλα σημειώνει οτι λες, ξέρει με κάθε λεπτομέρεια τι περιέχει το κάθε πιάτο και γενικά ειναί μια φιγούρα που δεν περνά με τίποτα απαρατήρητη!!!

- Φαγητό: και πάμε λοιπόν στο ζουμί της κατάστασης!! Φαγητά που έχουμε δοκιμάσει προς το παρόν ειναι τα εξής:
1. Φακοσαλάτα με σολωμό και χυμό πορτοκαλιού, είναι μακράν η αγαπημένη μου σαλάτα!

2. Σαλάτα Μυρτώ: πράσινα σαλατικά, ψητό μανούρι (πάντα τέλεια ψημένο), ξηροί καρποί και σως βατόμουρο! Είναι η αγαπημένη σαλάτα της παρέας μου, δροσερή και ιδανική για τους λάτρεις των φρούτων του δάσους.

3. Φάβα με κρεμμυδάκι και λάδι! Παραδοσιακή και καλομαγειρεμένη.

4. Πανσέτα με μυρωδικά και πιπεριές! Αν και δεν είμαι fun του κόκκινου κρέατος είναι αντικειμενικά ένα πολυ ζουμερό και νόστιμο πιάτο.

5. Κεφτεδάκια κοτόπουλο! Αρκετά μεγάλη μερίδα (5-6 είναι αν δεν κάνω λάθος), αρκετά φλάτ πιάτο, δυστυχώς καθόλου ζουμερά αν και βοηθάει το γιαουρτάκι από δίπλα!

6. Ψαρονέφρι σωτέ με κολοκυθάκια και ξυνομυζήθρα!!!! Πρόκειται για ένα αριστούργημα, τέλεια μαγειρεμένο το κρέας, τα κολοκυθάκια βρασμένα τόσο, όσο και η σαλτσούλα ένα όνειρο!

7. Λιγκουίνι με γαρίδες! Ωραίο και μυρωδάτο πιάτο λόγω των φρέσκων μυρωδικών και πολύ μεγάλη μερίδα!

8. Τηγανιά χοιρινή! Νόστιμη πολύ, αν είχε λιγότερο λιπάκι θα ήταν ακόμα καλύτερη!!!

9. Μοσχαρίσιο συκώτι! Θεσπέσιο, χωρίς νεύρα και πολύ ζουμερό! Θα χρειαστείτε ψωμάκι για τις απαραίτητες 'βούτες'!!!

10. Σαν πιάτο ημέρα έχουμε δοκιμάσει μπουτάκια κοτόπουλα με λαζάνια σε κόκκινη σάλτσα! Ειλικρινά νομίζες ότι τρως φαγητό της γιαγιάς! Η σάλτσα καραμελωμένη, τα ζυμαρικά εξαιρετικα και το κοτόπουλο αρκετό!!

11. Μπιφτέκια σχάρας! Καλοψημένα και πολύ μεγάλα αν δεν κάνω λάθος τα είχαμε συνοδέψει με πατάτες!!

Υπάρχουν και άλλα 2-3 πιάτα που έχουμε δοκιμάσει αλλα δεν με βοηθά η μνήμη μου αυτή τη στιγμή για παραπάνω πληροφορίες! Χαχα

Συνήθως επιλέγουμε κρασί χύμα λευκό, αρκετά ελαφρύ ή μπύρα.

Οι τιμές ανα άτομο δύσκολα να ξεπεράσουν τα 16-17€ (με το ποτό μαζί)

Αυτά λοιπόν για το πλέον νόστιμο προβατάκι, που παρότι κρύβεται στα στενά του Παγκρατίου, δεν μπορεί να περάσει απαρατήρητο μιας και ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ!!!!

Μεζεδοπωλεία, Παγκράτι

Μπράβο, ρε συ Μαύρο Πρόβατο! Μπράβο! Διόλου τυχαίο το πλήθος των ατελείωτων θετικών κριτικών. Αυτές ήταν, άλλωστε, που τόσο μου είχαν ανοίξει την όρεξη να το επισκεφτώ και να διαπιστώσω η ίδια τι παίζει. Μετά από άπειρο καιρό που το μελετούσα, λοιπόν, (καθώς το Παγκράτι μου πέφτει κάπως ανάποδα για κάποιον λόγο), φίλη Παγκρατιώτισσα με οδήγησε την περασμένη Δευτέρα μετά τις δουλειές μας στο χιλιοπαινεμένο στέκι της περιοχής. Και νά ‘μαι τώρα και εγώ, έτοιμη να προσθέσω ένα ακόμη παίνεμα.

Εντάξει, το μαγαζί έχει πιάσει φουλ. Περιττό να σας πω ότι καταφθάσαμε κατά τις 7 το απόγευμα, ημέρα Δευτέρα να επαναλάβω και να τονίσω και αντικρίσαμε μια σειρά από ρεζερβέ τραπέζια! Εντυπωσιακό, τουλάχιστον. Βρέθηκε πάντως ένα τραπεζάκι έξω στο πεζοδρόμιο, το οποίο ήταν λέει διαθέσιμο ως τις 9 και έτσι βολευτήκαμε. Ήταν και πολύ ωραίο το απογευματο-βράδυ, ό, τι έπρεπε για να αποχαιρετήσουμε σιγά σιγά το Σεπτέμβρη.

Ο χώρος δεν με ενθουσίασε. Το μέσα του μικρό, ζεστό και γλυκούλι, χωρίς όμως να είναι κάτι το ξεχωριστό. Το έξω του εντάξει, περιποιημένα τραπεζάκια μεν, σ’ ένα πεζοδρόμιο του Παγκρατίου δε, δεν το λες και ειδυλλιακό. Παρατήρησα ότι το μαγαζί συνεχίζεται μετά από την παρεμβολή μιας εισόδου πολυκατοικίας και όπως ενημερώθηκα από τη φίλη, πρόκειται για πρόσφατη επέκταση. Ιδιαίτερη μνεία στην καθαριότητα του Μαύρου Προβάτου, ααα, να τα λέμε αυτά!

Το προσωπικό σβέλτο, άμεσο, ευγενικό και εξυπηρετικό, παρά το χαμό που κατέληξε να γίνεται μέχρι να φύγουμε από μικρές και μεγάλες παρέες, Ελλήνων και ξένων. Με το που καθήσαμε κατέφθασε η κανάτα με το νερό και καλωσόρισμα με ρακές, παξιμαδοειδή και ντίπ από σάλτσα ντομάτας, ιδανικό ξεκίνημα. Στην παραγγελία μας ερωτηθήκαμε για το ψωμί, το οποίο κατέφθασε άμεσα, μαζί με τις υπόλοιπες λιχουδιές.

Αποφασίσαμε να δουλέψουμε με πιάτα στην μέση, ώστε να δοκιμάσουμε διάφορες γεύσεις. Πρόκειται για μεζέδες, οπότε έχετε υπόψιν ότι δεν πρόκειται για μεριδάρες που θα σας κάνουν να σκάσετε, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι τσουρούτικα τα πιάτα. Το μέγεθος κρίνεται ως άκρως ικανοποιητικό.
Αρχίσαμε λοιπόν με τη σαλάτα ονόματι Μυρτώ, η οποία είχε πρασινάδες διάφορες, ξυροκάρπια, νόστιμο μανούρι ψητό, μεγάλα κομμάτια πορτοκάλι και σος βατόμουρο. Ήταν πολύ ωραία, φρέσκια, δροσερή και πρωτότυπη.

Κι αφού εξασφαλίσαμε το σαλατικό μας, είπαμε να κινηθούμε σε επιλογές κρεατικών. Πήραμε λοιπόν τα κοτοπουλίσια κεφτεδάκια με σος γιαουρτιού, τα οποία ήταν καλά και έδεναν με μεγάλη επιτυχία με τη συνοδευτική σος. Φυσικά και πήραμε το χιουνκιάρ μπεγιεντί, που με τα τόσα που είχα διαβάσει, απλά δεν έπαιζε να φύγω χωρίς να το δοκιμάσω. Ήταν όντως πολύ νόστιμο, το κρέας τρυφερό και καλομαγειρεμένο, χωρίς λίπος, να το δαγκώνεις και να λιώνει. Πράγματι όμως είναι λίγη η ποσότητα του κρέατος, γιατί κατά τ’ άλλα το πιάτο γεμίζει από τον πεντανόστιμο πουρέ μελιτζάνας. Τέλος, δοκιμάσαμε και το ψαρονέφρι σωτέ με τα ψητά κολοκύθια, την ξυνομυζήθρα και το θυμάρι, το οποίο ήταν μεν καλό, όχι όμως και απογειωτικό.

Κι εκεί που τσιμπολογούσαμε και πίναμε το ωραίο τους χύμα λευκό κρασί και τα περνάγαμε ωραία, είδαμε ότι είχε περάσει τις 9 η ώρα και επειδή είχαμε και μια λιγούρα για γλυκό, ρωτήσαμε αν μας παίρνει να πάρουμε και το γλυκάκι μας. Προλαβαίναμε, πήραμε λοιπόν μια μους λεμονιού με καραμελωμένα αμύγδαλα, η οποία ήταν ελαφριά και νόστιμη, ούτε πολύ ξινούτσικη ούτε γλυκιά, πολύ καλό κλείσιμο στο ωραίο μας φαγητό. Πάντως να πω ότι 10 παρά που φύγαμε εν τέλει, δεν είχε καταφθάσει κανείς να ζητήσει το τραπέζι μας, το οποίο θεωρητικά ήταν κλεισμένο για μετά τις 9 (χωρίς όμως να έχει σχετική ένδειξη για ρεζερβέ, χμμμμ).

Για το σύνολο των παραπάνω που φάγαμε και απολαύσαμε και χορτάσαμε πληρώσαμε 31,5 ευρώ, με κανονικότατη απόδειξη, ποσό το οποίο βρίσκω πολύ καλό για τις γεύσεις και την ποσότητα και το όλο πακέτο. Θέλω οπωσδήποτε να ξαναπάω, είναι άλλωστε κι άλλα τα πιάτα που μου κίνησαν το ενδιαφέρον. Τα πέρασα μάλιστα και τόσο ωραία, που πραγματικά ελπίζω να με φέρει ο δρόμος μου σύντομα από το Παγκράτι. Με κράτηση από πριν, όμως, μην και φτάσω μέχρι εκεί και φάω καμιά ήττα.

Μεζεδοπωλεία, Παγκράτι

Επισκεφτήκαμε κι εμείς το Μαυρο Πρόβατο Τετάρτη απόγευμα. Η αρχικη επιλογή ήταν το Ρολοι αλλά δυστυχώς μας ενημέρωσαν ότι η κουζίνα άνοιγε στις 6. Ίσως και γιαυτό το λόγο το Μαυρο Προβατο έχει μαζέψει όλο τον κόσμο, σημειωτέον ότι 17,30 όλα τα μαγαζιά στην πλατεία ήταν άδεια.

Όλα σχεδόν τα τραπέζια ήταν γεμάτα ή ρεζερβέ, είχαμε όμως 3 επιλογές ή δίπλα στην πόρτα, ή στη διπλανή αίθουσα (που προς τιμην τους μας ενημέρωσαν πως θα ημασταν λίγο απομονωμένες) ή στο πεζοδρόμιο που προσωπικά δεν θα το επέλεγα όχι μόνο βροχής αλλά και λόγω του γεγονότος ότι είναι απλά πάνω στο δρόμο δεν προσφέρει έστω και μια οπτική της ιστορικής πλατείας προσκόπων.

Επιλέξαμε τελικά το μέσα αν και η φίλη μου δυσκολεύτηκε λίγο λόγω καπνίσματος. Μας ενημέρωσαν ευγενικά πως το τραπέζι θα ήταν διαθέσιμο μέχρι τις 8 και τεταρτο, που σε διαφορετική περίπτωση μπορεί να με απέτρεπε στο να παραμείνω για φαγητό, όμως λόγω του λιγοστού διαθέσιμου χρόνου δεν είχαμε πρόβλημα.

Ό χώρος αν και μικρός ήταν όμορφα διακοσμημένος. το σέρβις ήταν καλό και ευγενικό, μας ενημέρωσαν για τις απώλειες του μενού και για τα πιάτα ημερας και μας έφεραν καλωσόρισμα με ρακή και φρυγανισμένο ψωμάκι και ντιπ ντομάτας.

Το φαγητό τώρα.... πήραμε κεφτεδάκια με δυόσμο οκ, όχι κάτι το συγκλονιστικό, πατάτες τηγανητές οκ, σαλάτα Μυρτώ με φρουτένια γεύση, εμένα μου άρεσε, ίσως λίγο πιο γλυκια από τα γούστα των περισσότερων, καθώς είχε σως βατομουρου και φέτες προτοκαλιού. Συνεχίζω λοιπόν με τα υπόλοιπα, πιτάκια καισαρίας επίσης δεν με συνεπήραν και απότι έβλεπα πήγαιναν σε όλα τα τραπέζια και χοιρινή τηγανιά μαλακή νόστιμη με ωραία μελωμένη σως.
Μαζί με ένα καραφάκι ρακή πληρώσαμε 24,80, πολύ καλά και χορτάτες.

Στα θετικά του μαγαζιού θα έβαζα, την εξυπηρέτηση, το ότι δεν επιτρέπεται το κάπνισμα, το νερό βρύσης και το γεγονός ότι ρωτηθήκαμε για να μας φέρουν ψωμάκι που το χρέωναν 0,80 τη μερίδα και πραγματικά θα το είχαμε μετανοιώσει αν είχαμε αρνηθεί.

Στα αρνητικα τώρα... περίμενα ένα κερασματάκι με το λογαριασμό έστω και μικρό (κάνει τη διαφορά) και το παρκινγκ που δυστυχως και λόγω βροχής αναγκαστήκαμε να πληρώσουμε, προτιμώ να τα αφήνω φιλοδώρημα ( δεν θα ήταν κακή ιδέα να κάνουν κάποια συμφωνία όλα τα μαγαζιά της πλατείας με τα τριγύρω ιδιωτικά παρκινγκ).

Η άποψη μου, η πρωταρχική εμπειρία δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε και τόσο, περίμενα κάτι το πολύ εξαιρετικό, ίσως βέβαια να μην επιλέξαμε πιάτα που να δικαιολογούν τη φήμη του μαγαζιού, θα ξαναπάω για να δοκιμάσω κι άλλα πιάτα και να σχηματίσω ολοκληρωμένη άποψη.

Αυγ

Το Μαύρο πρόβατο είναι ένα πολύ καλό εστιατόριο στην περιοχή του Παγκρατίου. Παρόλο που ο χώρος είναι μικρός και τα τραπέζια στο πεζοδρόμιο κλειστοφοβικά η ποιότητα του φαγητού ξεπερνά τις προσδοκίες. Είχαμε κάνει κράτηση διότι δεν βρίσκεις και εύκολα τραπέζι και καθήσαμε στον εσωτερικό χώρο του εστιατορίου.

Παραγγείλαμε σαλάτα Δήμητρα, σαλάτα φακές, σαρικόπιττα( μυζήθρα με μέλι και σουσάμι), πιτάκια Καισάρειας( μέτρια) και πατάτες τηγανιτές( μας εντυπωσίασαν διότι το λάδι που ψήθηκαν ήταν καλής ποιότητας και δεν μας έκατσε στο στομάχι). Ως κύρια πιάτα πήραμε κοτομπριζολάκια σχάρας, μοσχαρίσια μπριζόλα γάλακτος, κεφτεδάκια και το μαύρο πρόβατο που ήταν αρνάκι στην λαδόκολα με μυρωδικά.

Πλην από τα πιτάκια Καισάρειας που τα βρήκαμε μέτρια τα υπόλοιπα φαγητά ήταν εξαιρετικά. Πήραμε και την μους λεμονιού, το κέικ καρότο και το μιλφειγ μήλου για επιδόρπιο. Ήπιαμε άλλοι τσίπουρο και άλλοι κρασί.

Όλοι μείναμε ευχαριστημένοι και είπαμε ότι θα επιστρέψουμε εδώ για να δοκιμάσουμε τα υπόλοιπα πιάτα. Η τιμή είναι φιλική προς τον μέσο πελάτη αφού πληρώσαμε 20 ευρώ το άτομο όμως με λίγο προσοχή στις επιλογές αυτό το ποσό πέφτει αρκετά κάτω. Προτείνω το Μαύρο Πρόβατο ανεπιφύλακτα.

Σίγουρα θα επιστρέψω εδώ για τις υπόλοιπες γεύσεις.

Αυγ

Πρώτη φορά λοιπόν στο Μαύρο Πρόβατο 4 άτομα πριν 2 εβδομάδες και καθίσαμε στο εσωτερικό του μαγαζιού.

Είναι ένα μαγαζί σε δύο κομμάτια και ενώνονται εξωτερικά μεταξύ τους... περίπου 10-12 τραπέζια και μερικά ακόμα στο πεζοδρόμιο. Απλά διακοσμημένο και με τραπεζάκια σχετικά κοντά το ένα με το άλλο.

Στα βασικά...

Μόλις καθίσαμε μας κεράσανε από ένα ποτηράκι ρακή με ένα πιατάκι με ένα ντάκο για τον καθένα μας.

Πήραμε 1 σαλάτα Δήμητρα, 1 κριθαρότο λαχανικών, 2 μερίδες ψαρονέφρι, 1 μπριζολάκια κοτοπουλο με παστουρμα και γραβιέρα και μια μακαρονάδα "Ζουμάτη", 1 Fix και 1 ρακή. Και για επιδόρπιο 1 μους λεμόνι και 1 παγωτό με γεύση μόκα.
Σύνολο 50€!

Οι υπάλληλοι του μαγαζιού ήταν ευγενικότατοι και η εξυπηρέτηση σχετικά γρήγορη μιας και είχε πολύ κόσμο εκείνη την ώρα το μαγαζί.

Σαν γεύση μπορώ να πω έμεινα πολύ ικανοποιημένος από όλα τα πιάτα (μιας και έκλεψα πηρουνιες από όλους) και από τα κυρίως και από τα επιδόρπια. Φάγαμε πολύ καλά και από θέμα γεύσης και ποσότητας.

Θα ξαναπάω μιας και μαγαζιά με καλές τιμές, γεμάτες μερίδες και λίγο διαφορετικες γευσεις από τα καθιερωμένα σπανίζουν.

ΕΠΙΣΚΕΨΗ 05/05/2014

Δοκιμάσαμε:

- Σαλάτα Μυρτώ με ψημένο μανούρι, ανάμικτα λαχανικά, ξηρούς καρπούς, πορτοκάλι & σως βατόμουρο 6.90 €
Ωραία ιδέα αλλά όχι τόσο πετυχημένη εκτέλεση. Το τυρί ήταν λίγο και το βατόμουρο επισκίαζε όλα τα υπόλοιπα.

- Ωραιότατο ψωμί μερίδα 0.80 €

- Χονδροκομμένες πατάτες τηγανιτές με αρκετό λάδι 3.10 € που δεν μου άρεσαν να πω την αλήθεια

- Συμπαθητική Σαρικόπιτα ένα κομμάτι (ξυνομυζήθρα, μέλι και σουσάμι) 4.90 €

- Γευστικά Κεφτεδάκια με ούζο και δυόσμο 3.80 € - ζητήστε λεμονάκι!

- Απλά συμπαθητικά Κοτομπριζολάκια με παστουρμά, γραβιέρα και ντομάτα 7.10 €

- Χουνκιάρ Μπεγιεντί 5.90 € γευστικό, χωρίς ιδιαίτερη ένταση ο πουρές

- Σωστά ψημένη μικρή Μοσχαρίσια μπριζόλα γάλακτος σχάρας 12.50 €.

- ωραίο πιάτο ημέρας Κριθαρότο με μανιτάρια & λάδι τρούφας 5.90 €

- Πανσέτα μαριναρισμένη 6.60 €, μάλλον λόγω μελιού πολύ γλυκιά

- Κρασί λευκό 500 ml 4.50 € (Μοσχοφίλερο ΤΣΕΛΕΠΟΥ)

Καλούτσικο φαγητό σε μικρές μερίδες χωρίς εντάσεις, σε όμορφο, προσεγμένο και καθαρό εσωτερικό χώρο. Εξυπηρέτηση αδιάφορη χωρίς πολλά πολλά. Απόδειξη κανονικότατα χωρίς κέρασμα με γλυκό.

Ψιλοαπογοητεύτηκα από τις κριτικές στο site μας και από τους "έμπιστους" μου "φίλους" γιατί περίμενα εξαιρετικές γεύσεις.

2013

Η συγκεκριμένη κριτική δεν περιέχει κάτι καινούριο ή κάτι πρωτότυπο. Και αυτό διότι έρχεται να επαληθεύσει τις προηγούμενες κριτικές για την αξία του εν λόγω μεζεδοπωλείου. Μια διαφωνία που υπάρχει με την φίλη tetti πιστεύω θα πάψει να υφίσταται αν του δώσει άλλη μια ευκαιρία.

Πέρασα μια κοπιαστική βδομάδα εκτός Αθηνών, όπου το μόνο που με αποζημίωσε ήταν οι γευστικές εμπειρίες στα μέρη που επισκέφτηκα. Η ‘’Φυκιάδα’’ στον Βόλο τσιπουράδικο ολκής, το ‘’Αδιαχώρητο’’ στη Φλώρινα με ντόπιους μεζέδες και γράπα (τσίπουρο χωρίς γλυκάνισο) και ‘’Το στέκι της παρέας’’ στην Καστοριά όπου έφαγα την πιο gourmet ποικιλία ever.

Για το Σάββατο λοιπόν ήθελα κάτι εγγυημένο οπότε διάλεξα ένα από τα standards, το ‘’Μαύρο πρόβατο’’.

Δεν δυσκολεύτηκα να κλείσω τραπέζι, διότι είχε προνοήσει η σύζυγος μεσοβδόμαδα.
Ο χώρος που βρίσκεται, είναι κοντά στην πλατεία προσκόπων στο Παγκράτι με σχετικά εύκολο παρκάρισμα, πράγμα που με εντυπωσίασε την πρώτη φορά που πήγα.

Τραπεζάκια μέσα για τους μη καπνίζοντες, μιας και το ‘’Πρόβατο’’ είναι από τα ελάχιστα μαγαζιά που σέβονται τον πελάτη που δεν καπνίζει και εφαρμόζουν τον νόμο. Νόμος που εφαρμοζόταν από την δεκαετία του 90 στην Αμερική και αργότερα στην προηγμένη Ευρώπη. Αλλά είπαμε εδώ είναι Βαλκάνια είναι Ελλάdα. Ήμουν καπνιστής, αλλά πάντα με ενοχλούσε αυτή η αιθαλομίχλη όταν έτρωγα.

Στον έξω χώρο τα τραπέζια πιάνουν ένα μέρος του πεζοδρομίου και έχουν προστεθεί τέντες με ηλεκτρική στήλη πάνω, οπότε αν και Νοέμβριος κάθεσαι άνετα και έξω.

Ο εσωτερικός χώρος λίγο μικρός αλλά όμορφος, με χαρακτηριστικό του τον τεράστιο μάυροπίνακα – τοίχο που τον διακοσμεί. Καρέκλες και τραπέζια σε άσπρη και εκρού παραλλαγή πλαισιωμένα με 2-3 όμορφα φυτά. Στον εξωτερικό χώρο οι καρέκλες γίνονται μεταλλικές.

Υποδοχή από το προσωπικό με χαμόγελο και επεξήγηση των πιάτων του μενού αλλά και των πιάτων ημέρας.

Κουβέρ δεν χρεώνεται, όπως δεν χρεώνεται και το καλωσόρισμα, το νερό είναι βρύσης και οι αποδείξεις έρχονται από την αρχή. Και άλλη εφαρμογή του νόμου? Μα τέλος πάντων αυτό το πρόβατο πάει να χαλάσει την πιάτσα? Γι’ αυτό είναι μαύρο φίλτατοι, για να ξεχωρίζει.

Στην αρχή έρχονται τα σφηνάκια με την ρακί, συνοδευόμενα από 2-3 ειδών φρυγανισμένα μικρά ψωμάκια με σάλτσα τομάτας ‘’πειραγμένης’’ για να σου ανοίξει την όρεξη.

Από σαλάτες, εκείνες που ξεχωρίζουν κατ΄ εμέ είναι η Μυρτώ και η Δήμητρα με την Μυρτώ να κερδίζει στα σημεία. Η sauce βατόμουρο και το ψητό μανούρι την απογειώνουν!!!!! Για όσους δεν έχουν δοκιμάσει μπρεζάολα αλλαντικό που μοιάζει με το προσούτο και τους αρέσει το λάδι τρούφας στη σαλάτα ας προτιμήσουν τη Δήμητρα.

Από ορεκτικά όλα τα λεφτά είναι το αλλιώτικο μουσακαδάκι, με κιμά από κοτόπουλο και μπεσαμέλ από σπανάκι. Απόλαυση στον ουρανίσκο, γευστικότατο gourmet μεζές. Μικρό μεν αλλά χαμηλή η τιμή του. Και μη μου πει κανείς, ότι την εποχή που άνθιζε η μεσογειακή κουζίνα στην Ελλάδα δεν είχε φάει ιδίου μεγέθους πιάτο στην τριπλάσια τιμή διότι θα μεγαλώσει η μύτη του.

Μελιτζανοσαλάτα θεϊκή με ωραίο καπνιστό άρωμα, σκορδάκι, μαιντανό και πιπεριά κόκκινη.

Κεφτεδάκια κοτόπουλο συνοδευόμενα με sauce γιαουρτιού υπέροχη γεύση σε αντίθεση με τα απλά κεφτεδάκια που ενώ ήταν αφράτα, μαμαδίσια, δεν ακουγόταν το ούζο που διαφημίζονται.

Η τυροκαυτερή δυνατή, με έντονη την γεύση του τυριού και το απαραίτητο κάψιμο.

Σπανακόπιτα στριφτή με φύλλο χωριάτικο, γεμάτο με σπανάκι και τυρί φέτα τριμμένο. Δοκιμή σιγουρα.

Από κυρίως το αρνάκι με την ονομασία ‘’μαύρο πρόβατο’’, εκπληκτικό μέσα στη λαδόκολλα, που το σχήμα της σου θυμίζει αφηρημένο έργο τέχνης, τα μυρωδικά σε συνδυασμό με το λιωμένο τυρί σε συναρπάζουν και το κρέας λιώνει στο στόμα σου.

Τα μπιφτεκάκια και το φιλέτο κοτόπουλο, μεγάλες μερίδες γευστικές συνοδευόμενες από χρυσαφένιες πατάτες κομμένες στο χέρι.

Το κοτόπουλο το ζητήσαμε με ταμπουλέ, το οποίο ήταν ένα όμορφο αρωματικό πυργάκι, ξεπερνώντας σε γεύση αρκετά ανατολίτικα μαγαζιά.

Το ψαρονέφρι κομμένο σε λωρίδες συνδυασμένο με κολοκύθι, ξινομυζήθρα και θυμάρι που φυσικά εκτίναξε το πιάτο στα ύψη.

Από γλυκά το σουφλέ που αργεί να έρθει γιατί γίνεται την ώρα που το παραγγέλνεις αποτελεί τον οργασμό της σοκολάτας που χύνεται από το εσωτερικό, η μους λεμονιού με τα τριμμένα και καραμελωμένα αμύγδαλα, ανάλαφρη και υπέροχη για τελείωμα γεύματος, το δε semifreddo απόλαυση, αλλά για τους λάτρεις του είδους.

Εκείνο που έκλεψε την παράσταση, το αδικημένο λόγω ονόματος carrot chake. Εκπληκτικό παντεσπάνι με λεπτές στρώσεις κρέμας, καρότο και άρωμα νουγκατίνας. Δοκιμάστε το όπως και δήποτε.

Να μην ξεχάσω τα τρομερά φραντζολάκια ψωμί που έρχονται καυτά, δημιουργία του πρόβατου που ήταν μαύρο και για τα οποία ερωτάσθε αν θέλετε.
Άριστη επιλογή για γεύμα και για δείπνο σε περιοχή που είναι κεντρικά για όλα τα προάστια της Αθήνας.

Η μόνη παραφωνία που διαπίστωσα, αλλά δεν χαλάει το όλο σύνολο, απλά αποφεύγεις να παραγγείλεις, είναι η τηγανιά που παρόλο που είναι γευστική και τα κομματάκια του κρέατος κομμένα μικρά, έχει αρκετό λίπος και τα κομμάτια είναι σκληρά. Διαλέξτε κάτι άλλο από τις αμέτρητες επιλογές.

Αξίζει τα λεφτά του και με το παραπάνω και δικαίως το προτιμά ο κόσμος. Οι τιμές του είναι πολύ χαμηλές για αυτό που προσφέρει σε σημείο να διερωτάσαι μήπως δεν άκουσες καλά.
Φεύγοντας έχεις την αίσθηση ότι το δούναι και λαβέιν που είχες με το πρόβατο, έφθασε στο ζενίθ και ότι έχεις αφήσει κάποιες επιθυμίες σου ανεκπλήρωτες για πιάτα που δεν δοκίμασες, οπότε θα το ξαναεπισκεφθείς.

Μεζεδοπωλεία, Παγκράτι

Μικρό μαγαζί (και στους δύο χώρους που διαθέτει), το οποίο είναι και το μόνο του μείον. Θα μπορούσα να προσθέσω και το μαύρο χρώμα του εσωτερικού (τουλάχιστον του δεύτερου χώρου όπου τα τραπέζια έχουν μονό αριθμό καρεκλών), στο οποίο όμως μπορείς να γράψεις ...με κιμώλια. Χαριτωμένη λεπτομέρεια.

Στα του φαγητού, οι μερίδες είναι προς το μικρό (βέβαια το κατάστημα πλασάρεται ως μεζεδοπωλείο), αλλά τα πιάτα είναι προσεγμένα και ως προς τη γεύση και ως προς την εμφάνιση, ενώ οι τιμές είναι ανάλογες της ποσότητας. Είναι σαφές πως ο στόχος τους δεν ήταν άλλο ένα μεζεδοπωλείο.

Tο προσωπικό είναι γρήγορο.

Αξίζει τα λεφτά του 100%.

Χρήσιμη;
2013

Άνθρακες ο θησαυρός...

Για πρώτη φορά βρίσκομαι στη δυσάρεστη θέση να διαφωνήσω με το πλήθος των διθυραμβικών κριτικών, πολλές εκ των οποίων ανήκουν σε εκλεκτούς και έμπειρους "συναδέλφους", τη γνώμη των οποίων εκτιμώ.

Έχοντας διαβάσει τόσες και τόσες κριτικές τον τελευταίο χρόνο, τόσο εδώ, όσο και σε διάφορα έντυπα, ήθελα πολύ εδώ και καιρό να το επισκεφθώ, ωστόσο ο δρόμος δεν με έβγαλε μέχρι προχθές Τρίτη, 15/10, το απογευματάκι. Έχοντας κάνει από την προηγούμενη ημέρα την απαραίτητη κράτηση - δεν υπάρχει αλλιώς περίπτωση να βρει κανείς τραπέζι, ούτε καν καθημερινή απόγευμα, κόσμος ερχόταν και έφευγε άπραγος -, φτάσαμε στις 19.00, έτοιμες να βιώσουμε τη γαστρονομική εμπειρία που υποσχόταν η συντριπτική πλειοψηφία των κριτικών.

Μετά απο μια μικρή διαπραγμάτευση ως προς το που θα καθίσουμε, καθώς είχαμε πει για τραπεζάκι στον εξωτερικό "χώρο", τουτέστιν πεζοδρόμιο, ωστόσο μας είχαν κρατήσει στο εσωτερικό του μαγαζιού, εν τέλει καθίσαμε λόγω της γνωστής κακιάς συνήθειας (ουδείς τέλειος!!) στα έξω τραπεζάκια. Σε ένα κανονικό προς στενό πεζοδρόμιο, δίπλα στα παρκαρισμένα αυτοκίνητα, με θέα... ένα κομμωτήριο, υπάρχουν κυριολεκτικά στιβαγμένα περί τα 7-8 τραπέζια των 4 ατόμων έκαστο, με αποτέλεσμα η όποια ιδιωτικότητα να πάει περίπατο... Ο εσωτερικός χώρος είναι αρκετά καλύτερος, χωρίς ωστόσο να διεκδικεί και δάφνες πρωτοτυπίας, κλασικός χώρος νεο-μεζεδοπωλείου.

Με το που καθίσαμε, μας ήρθε κανατούλα με νερό, και ένα πιατάκι με 4 μικρούλικα φρυγανισμένα ψωμάκια, και σε ένα μπολάκι μια δροσερή σως με ψιλοκομμένη ντοματούλα, αρκετά νόστιμη μες στην απλότητά της, καθώς και 2 σφηνάκια καλή ρακή. Σε προγενέστερες κριτικές, ωστόσο, διάβασα για πιο...γαλαντόμο καλωσόρισμα, μάλλον το άλλαξαν στην πορεία...
Μετά από σχετική ερώτηση, μας έφεραν και το πραγματικά νόστιμο ψωμάκι που έχουν εκθειάσει και αρκετοί εκ των προηγούμενων φίλων.

Παραγγείλαμε:

- Σαλάτα Δήμητρα, πολύ νόστιμη, με πρασινάδες, ανθότυρο, σύκο, μπρεζάολα (αλλαντικό που ομοιάζει στο προσούτο), λάδι τρούφας και σως βαλσάμικου, μας έδωσε την εντύπωση ότι περιείχε και σκόρδο, κανονική προς μικρή ποσότητα για τα περίπου 7,5 ευρώ που κόστιζε

- 2 από τα πιάτα ημέρας, μοσχαρίσια μάγουλα με πουρέ σελινόριζας, το μοσχαράκι, όπως έχει ειπωθεί, 4 μπουκίτσες, ο πουρές αρκετά καλός, ένα νόστιμο πιάτο, καθώς και κριθαρότο με μανιτάρια και λάδι τρούφας, ένα πολλά υποσχόμενο πιάτο, που ωστόσο προσωπικά δεν με ενθουσίασε, μάλιστα το κριθαράκι ήταν παραβρασμένο.

- Συκωτάκι με μπαχαρικά και φέτες ξερού κρεμμυδιού πασπαλισμένες με πάπρικα, ούτε η εμφάνιση μου άρεσε, ούτε και η γεύση ιδιαίτερα, το βρήκα σχετικά στεγνό, χωρίς τη χαρακτηριστική τρυφεράδα και γλυκύτητα του καλού και καλομαγειρεμένου συκωτιού (μου πέρασε από το μυαλό ότι ίσως ήταν και προηγούμενης ημέρας, άλλως κακομαγειρεμένο).

- Πιτάκια καισαρείας, με λεπτό, ωστόσο "παπαριασμένο" και με πολύ λάδι φύλλο, θα το ήθελα τραγανό και πιο στεγνό, και με λιγότερο έντονη τη γεύση και τη μυρωδιά του παστουρμά.

Σημειωτέον ότι όλα τα πιάτα ήλθαν χλιαρά προς ζεστά, κανένα εξ αυτών δεν ήταν στη θερμοκρασία που έπρεπε, ακόμη και να μη χρησιμοποιούν - προς τιμήν τους - φούρνο μικροκυμάτων, δεν δικαιολογείται να έρχονται έτσι... Για να είμαι πάντως αντικειμενική, η ποιότητα του φαγητού μάλλον προς το 2.5 πήγαινε, τα έχουμε ξαναπεί, αγαπητοί διαχειριστές, θα ήταν χρήσιμη μια μεγαλύτερη διακύμανση στη βαθμολογία :-)

Ήπιαμε 1 lt χύμα λευκό Μαντινεια Τσελεπου, δοκιμασμένο και καλό κρασί, και η τρίτη συνδαιτημόνας που προστέθηκε στην παρέα λίγο αργότερα μια μεγάλη μπύρα σε ποτήρι.

Για όλα αυτά, τα οποία ήταν σε κανονικές γενικά μερίδες, δεν μου φάνηκαν μικρές, όπως έχει γραφτεί σε πολλές κριτικές, πληρώσαμε 40 ευρώ περίπου, τιμή που μου φάνηκε αρκετά λογική γι΄αυτά που πήραμε.

Ωστόσο, η γενική εικόνα που μου άφησε το μεζεδοπωλείο αυτό δεν ανταποκρίνεται επ΄ ουδενί ούτε στη φήμη του, ούτε στην κοσμοσυρροή που παρατηρείται καθημερινά... Ίσως μάλιστά αυτό το τελευταίο "ευθύνεται" για το σχετικά απρόσωπο και διεκπεραιωτικό σέρβις, την έλλειψη οποιουδήποτε κεράσματος στο τέλος και την αίσθηση του "πρέπει να χωρέσω όσο το δυνατόν περισσότερους κατά τη διάρκεια της ημέρας, φύγε εσύ, έλα εσύ" που ένιωσα καθ΄όλη την παραμονή μας εκεί...

Κατά την προσωπική, ταπεινή μου άποψη, η ανθρώπινη επαφή με τον πελάτη, το χαμόγελο, το κερασματάκι και η αίσθηση του ότι σε σέβονται είναι εκ των ων ουκ άνευ ενός καλού μαγαζιού, μαζί με το καλό φαγητό βεβαίως... Δυστυχώς, κανένα από αυτά δεν είδα, τουλάχιστον σε ικανοποιητικό βαθμό, το βράδυ εκείνο... Ίσως ήταν τυχαίο; Ίσως η μεγάλη φήμη, όπως είπα, "χάλασε" λίγο τη συνταγή; Δεν ξέρω... Προσωπικά, πάντως, δεν ξέρω αν θα το ξαναεπισκεφτόμουν εύκολα, αγαπητοί μου καλοφαγάδες...