ΜΠΕΜΠΕΚΑ

Μεζεδοπωλεία

Διονύσου 16, Χαλάνδρι [Χάρτης]

ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΝΟΙΧΤΑ ΑΠΟ 13:00 ΩΣ 01:00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις Επιτρέπονται κατοικίδια

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Η ΠΑΛΙΑ ΜΟΝΟΚΑΤΟΙΚΙΑ ΣΤΟ ΧΑΛΑΝΔΡΙ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΑΜΕ ΜΕ ΑΓΑΠΗ ,Ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ ΚΗΠΟΣ ΜΕ ΠΟΡΤΟΚΑΛΙΕΣ , ΒΑΣΙΛΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΓΙΑΣΕΜΙΑ , ΣΤΗΝ ΚΟΥΖΙΝΑ Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΗΣ ΙΔΙΟΚΤΗΤΡΙΑΣ ΣΕ ΜΑΓΕΙΡΕΥΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΕΠΟΧΕΣ ΚΑΙ Η ΣΧΑΡΑ ΜΕ ΦΡΕΣΚΙΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ , ΟΙ ΜΕΖΕΔΕΣ ΜΑΣ ΕΜΠΝΕΥΣΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ. Η ΜΠΕΜΠΕΚΑ ΠΡΟΤΙΜΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΠΡΟΪΟΝΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΓΩΓΗΣ ΜΑΣ ΤΟ ΕΞΤΡΑ ΠΑΡΘΕΝΟ ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ , ΟΙ ΕΛΙΕΣ , ΤΟ ΒΥΣΣΙΝΟ , ΤΟ ΜΕΛΙ κα. ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΔΩ ΓΙΑ ΣΑΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 13:00 ΜΕ 01:00! ΜΗ ΧΑΣΕΤΕ ΚΟΛΟΚΥΘΑΚΙΑ ΤΗΓΑΝΗΤΑ ΜΕ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΔΥΟΣΜΟΥ , ΦΕΤΑ ΡΟΥΜΕΛΗΣ ΜΕ ΜΕΛΙ ΚΑΙ ΣΟΥΣΑΜΙ ,ΚΡΙΘΑΡΩΤΟ ΜΕ ΣΥΓΛΙΝΟ ΜΑΝΗΣ ΚΑΙ ΡΟΖ ΠΙΠΕΡΙ ,ΠΡΑΣΙΝΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΕ ΞΕΡΑ ΦΡΟΥΤΑ, ΛΑΧΑΝΟΝΤΟΛΜΑΔΕΣ , ΣΟΥΦΛΕ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΟ ,ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΧΕΙΡΟΠΟΙΗΤΑ!

Μεζεδοπωλεία, Χαλάνδρι

Σάββατο μεσημέρι, δεύτερη μέρα του νέου χρόνου, βρίσκομαι σε φιλικό σπίτι στο Χαλάνδρι κι αποφασίζουμε 3 άτομα να επισκεφθούμε για φαγητό τη ΜΠΕΜΠΕΚΑ (Μ), η οποία βρίσκεται στην οδό Διοονύσου, που είναι κάθετη στην Αγίας Παρασκευής, σε απόσταση λίγων μόλις μέτρων απ’ το εκκλησάκι του Αϊ Γιώργη και την Πλατεία Κένεντυ. Το παρκάρισμα τελικά ήταν εύκολη υπόθεση, παρότι είμαστε στο κέντρο του Χαλανδρίου, αφού κάποιοι λείπουν για τις γιορτές και, κυρίως, τα μαγαζιά είναι σήμερα κλειστά.

Η ΜΠΕΜΠΕΚΑ στεγάζεται σε μια ωραία μονοκατοικία με αυλή και λειτουργεί απ’ το 2012, καθημερινά, μεσημέρι και βράδυ. Έξω στην αυλή, εξοπλισμένη με επαρκείς εξωτερικές σόμπες και περιστοιχισμένη από πορτοκαλιές, βασιλικούς και γιασεμιά, υπάρχουν καμιά 15αριά τραπέζια, που είναι όλα στρωμένα.

Ωστόσο, όλες οι σόμπες είναι δυστυχώς σβησμένες (!! ), κι αυτό δεν μας δημιούργησε τις καλύτερες των εντυπώσεων. Σκεφτόμαστε ότι προφανώς και μέσα θα υπάρχει αρκετή άνεση, και θα ‘μαστε τυχεροί για να βρούμε τραπέζι, αφού δεν έχουμε κάνει κράτηση. Οι Χαλανδριώτες φίλοι με ενημερώνουν ότι μέσα υπάρχουν τρεις ξεχωριστές αλλά μικρές αίθουσες, ενώ στο βάθος υπάρχει η κουζίνα και οι τουαλέτες.

Μέσα όμως επικρατεί πανικός, αλλά ο ευγενικός μαιτρ, μας τοποθετεί στο μοναδικό άδειο τραπέζι. Επειδή, όπως μου είπαν οι φίλοι μου, επικρατεί μεζεδοκατάσταση, αποφασίζουμε ομόφωνα να κάτσουμε, γιατί βέβαια πεινάμε σαν λύκοι, θέλοντας έτσι να διαπιστώσουμε την ετοιμότητα της κουζίνας και του σέρβις του μαγαζιού. Και πραγματικά, τα πήγαν μια χαρά, τόσο η κουζίνα που έμαθα ότι την επιμελείται η μητέρα του ιδιοκτήτη, όσο και η εξυπηρέτηση από τρεις νεαρούς σερβιτόρους.

Το φαγητό το παραγγέλνεις μαρκάροντας τις προτιμήσεις σου σε ένα ολοσέλιδο κατάλογο που περιλαμβάνει τουλάχιστον 50 εδέσματα (ορεκτικά, σαλάτες, κυρίως πιάτα και γλυκά), ακολουθούμενα από μπύρες, κρασιά και αναψυκτικά. Οι φίλοι μου, μου είπαν ότι με τα χρόνια έχει σημειωθεί τρομερή πρόοδος στην ποικιλία των μεζέδων τους.

Στα τραπέζια ήτανε στρωμένα χάρτινα τραπεζομάντιλα, με διάφορες χρωματιστές φιγούρες, απ’ τις οποίες ξεχώριζε η όμορφη κοπέλα, η ΜΠΕΜΠΕΚΑ (! ), καθώς και η μπύρα ΑΛΦΑ, κ. λπ. Δίπλα μας, υπήρχαν ραφάκια με μια ζυγαριά, μια ραπτομηχανή κι άλλα μικροαντικείμενα. Στους απέναντι τοίχους διακρίναμε σχέδια από πολύχρωμα μπαλόνια. Γενικά, η όλη διακόσμηση έδειχνε ότι υπάρχει μεράκι και ενδιαφέρον για τον χώρο.

Ευθύς εξαρχής, μας έφεραν κανάτα με κρύο νερό βρύσης, καθώς και ένα δίσκο με τα ψωμάκια, με χρέωση 3Χ1=3 € (! ), ενώ υπήρχαν στο τραπέζι οδοντογλυφίδες, αλατοπίπερο, λαδόξυδο και όλα τα σχετικά, που συνήθως λείπουν από πολλούς χώρους.

Εμείς δεν αργήσαμε να διαλέξουμε τα ακόλουθα:

• Μία μους ελληνικών τυριών, με κόκκινα και κίτρινα τοματίνια. Ήρθε μέσα σε ένα βαζάκι μαρμελάδας, και ήταν ουσιαστικά μια αλοιφή με βάση τη φέτα. Αρκετά καλό πιάτο για αρχή. Ωστόσο, η ποσότητα ήταν πολύ μικρή για την τιμή της των 6.50 €.

• Μία τραγανά κολοκυθάκια με sauce από γιαούρτι και δυόσμο. Τεράστιο πιάτο με πάμπολλα μπαστούνια κολοκυθιών, που ήτανε νόστιμο αν και κάπως λαδερό. Τιμή 6 €.

• Μοιραστήκαμε επίσης μια μανιταρόσουπα, με φρέσκα μανιτάρια, που ήρθε σε τεράστιο βαθύ πιάτο, για να μας χορτάσει και να μας ζεστάνει άπαντες!. Τιμή 6 €.

• Μία μαραθοκεφτέδες Σιφνέικοι (6 τον αριθμό), με αντίστοιχη sauce γιαουρτιού και άνηθου. Νόστιμοι αλλά αρκούντως λαδεροί. Τιμή 6 €.

• Ένα κριθαρότο με σύγκλινο Μάνης και ροζ πιπέρι, που ήρθε σε βαθύ πιάτο και ήταν ομολογουμένως άρτια χυλωμένο. Κατά τη γνώμη μου, ήταν και το πιο γευστικό απ’ τα φαγητά. Τιμή 9 €.

Ήπιαμε 1 λίτρο κρασί χύμα, ροζέ σπιτικό βιολογικό απ’ την Καλαμάτα, στα 11 €, το οποίο ήταν εύγευστο και ταίριαζε με τους μεζέδες μας.

Οι 2 τουαλέτες ήταν πεντακάθαρες, ενώ στο βάθος η κουζίνα έσφυζε από κίνηση για το γεμάτο μαγαζί. Διαπίστωσα ότι όλα ήταν άψογα συντονισμένα, αυτό το εορταστικό Σάββατο, και με πληροφόρησαν ότι ήταν έτοιμοι να ανοίξουν και κάποιες εξωτερικές σόμπες για επόμενους πελάτες, ενώ βγαίνοντας είδαμε μερικούς καπνιστές έξω στην αυλή.

Στο τέλος, μας κέρασαν μαστίχα Χίου, που ήρθε σε ένα μικρό μπουκαλάκι. Ο λογαριασμός έφτασε τα 47.50 €,, δηλ. στην κατηγορία 10/16 € το άτομο, χωρίς φυσικά να υπολογιστεί εδώ το τσιμπημένο χύμα κρασί τους. Πιστεύω, πράγματι, ότι οι μεζέδες αλλά και τα ποτά είναι αρκετά υπερτιμημένα, γι’ αυτό και το vfm το έχω βαθμολογήσει με 2 στα 4!!

Για του λόγου το αληθές, παραθέτω ενδεικτικά, στη συνέχεια, κάποιες τιμές εδεσμάτων και ποτών απ’ τον κατάλογό τους:

• Χριστουγεννιάτικη γέμιση με κουκουνάρια, σταφίδες: 9 €

• Μοσχαρίσια μπριζόλα 500 γρ. με πατάτες και μαγιονέζα: 16 €

• Γιαούρτι με βύσσινο, ή μους λεμόνι, ή πορτοκαλόπιτα, κ. α.: 5 €

• Ελληνικές μπύρες: 4 €

• Ούζο & τσίπουρο χύμα, 250 ml.: 6 € και

• Αναψυκτικά συνήθη: 2.50 €.

Συμπερασματικά, μόνο εφόσον βρεθείτε στα πέριξ, μπορείτε να δώσετε μια ευκαιρία στη Μ, για συνηθισμένες γεύσεις μεζέδων, που φυσικά θα τους πληρώσετε αναλόγως. Στους μικρούς επιμέρους χώρους της, τα τραπέζια είναι αρκετά στριμωγμένα, αλλά η ατμόσφαιρα παραμένει αρκετά ζεστή και φιλική. Υποθέτω ότι το καλοκαίρι, η ευωδιαστή τους αυλή ίσως δημιουργεί μια ατμόσφαιρα περισσότερο ευχάριστη!

Γιε μου πού πας;
Μάνα δεν πάω στην Μπεμπέκα. Ναι δεν πάω στην Μπεμπέκα, δεν θα ξαναπάω, εγώ που την έχω υμνήσει, που την έχω στηρίξει από την στιγμή που άνοιξε, που έχω βγάλει πάρα πολλές υποχρεώσεις επαγγελματικές και μη εκεί, που, που, που…
Ν
αι, βρισκόμενη κοντά στην πλατεία Κέννεντι ουσιαστικά σε απόκεντρο σημείο του Χαλανδρίου, κατάφερε να κερδίσει με την ποιότητα των πρώτων υλών και την άμεση εξυπηρέτηση μια ευρεία γκάμα πελατών από όλα τα μέρη της Αθήνας.
Ναι, είχε και έχει μια από τις καλύτερες αυλές των Αθηνών, στεγαζόμενη σε υπέροχη μονοκατοικία της περιοχής του Χαλανδρίου. Περιποιημένη πάντα με πολλά φαναράκια και κεράκια, πολλά δέντρα, υπέροχες πορτοκαλιές, γλάστρες με διάφορα φυτά, τον διακοσμητικό φούρνο και τραπεζοκαθίσματα σε εκρού παστέλ απόχρωση.

Ναι σε μεταφέρει νοερά σε άλλη εποχή, τότε Κυριακές που μαζευόμασταν στο σπίτι της γιαγιάς για το καθιερωμένο μεσημεριανό τραπέζι.
Ναι το κλειστό με τζαμαρία μπαλκόνι απέναντι από την κουζίνα είναι απίθανο, απομονωμένο για πιο προσωπικές στιγμές και στιγμές χαλάρωσης, ήρεμης συζήτησης μετά φαγητού.

Ναι τα ψηλοτάβανα δωμάτια με τις παιδικές ζωγραφιές και παιγνίδια, τον πράσινο πίνακα, τις κινηματογραφικές ατάκες και τα μεγάλα παράθυρα δίνουν άλλη αίσθηση στον χώρο. Δίκαια χαρακτηρίστηκε από πολλά περιοδικά και sites, ως μια από τις καλύτερες αυλές των Αθηνών.

Όχι δεν θα ξαναπάω διότι δεν βλέπω σημάδια βελτίωσης. Αντίθετα η εξυπηρέτηση έχει πάρει την κατιούσα. Ίσως η λάθος επιλογή του προσωπικού, η κούραση, η χαλαρότητα. Δεν νοιώθω πλέον οικεία. Έχω πάει πάρα πολλές φορές και κάποια πράγματα τα θεωρώ δεδομένα. Και μιλάω για ένα ευχάριστο και όχι απρόσωπο καλωσόρισμα, ένα αληθινό και όχι προσποιητό χαμόγελο και στο τέλος τέλος να μπορώ να διαλέξω το τραπέζι που θέλω να καθίσω. Δεν νομίζω να ζητάω πολλά. Αντιθέτως μου έχουν τύχει πολλά. Και δεν θα μακρηγορήσω. Θα αναφέρω μόνο περιστατικό που μου έτυχε λίγο παλιά. Κλείνω τραπέζι για να πάω με φίλους από Θεσσαλονίκη Σάββατο μεσημέρι. Πάω ορεξάτος και την βρίσκω κλειστή.
Λάθος του σερβιτόρου μου είπαν την επόμενη φορά που πήγα, νόμιζε ότι θέλατε Κυριακή.
Μα εκτέθηκα κλπ κλπ.
Πες ένα συγγνώμη από καρδιάς να το καταλάβω, και να το δεχθώ παρότι έχω εκτεθεί στην παρέα μου. Μη μου το λες με ύφος ‘’ε και τι έγινε συμβαίνουν αυτά’’!!!!

Όχι δεν θα ξαναπάω διότι τα τραπέζια ήρθαν πιο κοντά, δυσκόλεψε η προσωπική συζήτηση και επαφή, αρκετές φορές ένοιωσα από το βουητό και την οχλαγωγία σαν τον μελισσοκόμο στα μελίσσια του

Όχι δεν θα ξαναπάω διότι δεν βλέπω σημάδια εκτόξευσης και στο φαγητό. Ο κατάλογος έχει αλλάξει και πίστευα προς το καλύτερο. Θεωρώ ότι αποτελεί προσόν για ένα μαγαζί να καταλάβει ότι τα ίδια και τα ίδια πιάτα έχουν κουράσει. Έτσι κάποια πιάτα ημέρας μπήκαν στο μενού, για να έχει ο πελάτης περισσότερες επιλογές σε μόνιμη βάση.

Τα μοσχαρίσια ζουμερά μπιφτέκια με τις χεράτες πατάτες παραμένουν εξαιρετικά και γευστικά. Τα sticks κολοκυθιού με τη sauce γιαουρτιού με δυόσμο έρχονται σε τεράστια ποσότητα ήταν πολύ καλά, τελευταία η μυρωδιά της τηγανίλας είναι έντονη.

Η τυροσαλάτα – τυροκαυτερή πολύ καλή με την απαραίτητη κάψα χωρίς να ενοχλεί τον ουρανίσκο. Τα αυγά με τις πατάτες μαμαδίστικο πιάτο, ξυπνά αναμνήσεις παιδικών χρόνων αλλά αφού πλέον το κάνει όλη η Αθήνα μην το αφήνεις απλά ανάμνηση, βάλε λίγο φαντασία και απογείωσε το.

Σταυλίσια μπριζόλα που την περίμενα με μεγάλες προσδοκίες με απογοήτευσε τόσο στο ψήσιμο όσο και στο μέγεθος.

Μετσοβόνε με μαρμελάδα από πάνω, παρότι περίμενα μια ισορροπία στη γεύση αλμυρού – γλυκού, η γεύση της μαρμελάδας υπερίσχυε με αποτέλεσμα να καταλήξει πετιμέζι.

Οι μελιτζάνες στο πήλινο με σάλτσα ντομάτας και φέτα, γευστικές αλλά η φέτα ελάχιστη, οπότε κυριαρχούσε η γεύση της μελιτζάνας.
Η σαλάτα με πρασινάδα, ρόδι, ανθότυρο, κόκκους σουσαμιού και μπαλσάμικο πολύ καλή και γευστική.

Το κριθαρότο με σύγκλινο και πιπέρι θα το προτιμούσα καλύτερα χυλωμένο, πιο γευστικό και με περισσότερο σύγκλινο.

Τέλος από γλυκά ξεχωρίζει με διαφορά η μους λεμόνι με τριμμένο μπισκότο.
\Γευστική, δροσιστική, σπιρτόζικη.

Το νερό συνεχίζει να έρχεται σε κανάτα και να ανανεώνεται και η απόδειξη έρχεται κατόπιν αιτήσεως, αφού ξαναγυρίσαμε σε προηγούμενη περίοδο και φέρνουν το δελτίο παραγγελίας.

Η σχέση ποιότητας – τιμής χωράει πολύ συζήτηση. Με 20 ευρώ τρως επαρκέστατα, το θέμα είναι αν μένεις ευχαριστημένος από το σύνολο των υπηρεσιών. Δεν έμεινα ευχαριστημένος στις τελευταίες του επισκέψεις χωρίς να θεωρούμαι περίεργος.

Στο δια ταύτα μάνα, δεν θα πάω στην Μπεμπέκα ξανά, εκτός αν βελτιωθούν κάποια πράγματα που να φτάσουν τα standards μου και όπως ξέρεις εσύ που με γέννησες δεν έχω υπερβολικές απαιτήσεις. Βλέπεις επίσης, ότι από την αρχή της συζήτησης έχω καλμάρει και βάζω και κάποια ‘’αν’’.
Ίδωμεν ή καλύτερα οψόμεθα και πράττω ανάλογα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη jim.

Μεζεδοπωλεία, Χαλάνδρι

Η ΜΠΕΜΠΕΚΑ αποτελεί επανάληψη και επιβεβαίωση του κλασσικού χαλανδριώτικου success story: μια παλιά μονοκατοικία που μετετράπη – όπως τόσες άλλες – χωρίς δραστικές αλλαγές και παρεμβάσεις σε πολυμορφική ταβέρνα με πολλούς χώρους, κλειστούς και υπαίθριους, απλούς έως ιδιαίτερα ελκυστικούς, ανάλογα με το πού θα καθίσεις, που αυτό βέβαια εξαρτάται από την εποχή και τον καιρό.

Όταν θέλω να κουβεντιάσω με την παρέα μου, προτιμώ το μοναχικό τραπέζι στον υπερυψωμένο εξώστη στη μπροστινή πλευρά, γενικά όμως προτιμώ τη ΜΠΕΜΠΕΚΑ, όταν φορά τα καλοκαιρινά της: ο φυσικός κήπος της με την πατίνα του χρόνου είναι όλα τα λεφτά, όαση πρασίνου στην κυριολεξία.

Δεν μου αρέσει βέβαια το γεγονός ότι σε όλο το μαγαζί τα τραπέζια είναι τοποθετημένα πολύ κοντά το ένα στο άλλο, οπότε όπως καταλαβαίνετε σε ώρες αιχμής, π. χ. Κυριακή μεσημέρι, που η ΜΠΕΜΠΕΚΑ γεμίζει ασφυκτικά, ο θόρυβος είναι αρκετά ενοχλητικός, δεδομένου ότι πάντα υπάρχουν πολλές μεγάλες παρέες και οικογένειες με παιδιά. Για να τονιστεί άλλωστε ο χαρακτήρας της οικογενειακής ταβέρνας, οι εσωτερικοί χώροι είναι διακοσμημένοι με μαυροπίνακες και παιδικές ζωγραφιές.

Η ΜΠΕΜΠΕΚΑ δεν έχει λοιπόν ως χώρος κάτι το ασυνήθιστο, αυτό ακριβώς όμως νομίζω ότι της εξασφαλίζει το σουξέ που εμφανώς έχει. Με εύκολη πρόσβαση από την πλατεία Φλύας (πρώην Κέννεντυ) και σχετικά εύκολο παρκάρισμα στους γύρω δρόμους (4 στα 10), σε ήσυχο σημείο ανάμεσα σε κατοικίες, εύκολα προσελκύει όχι μόνο περίοικους και βορειοπροαστίτες γενικώς, αλλά και πελατεία από όλο το λεκανοπέδιο που εμπιστεύεται τη παραδοσιακή χαλανδριώτικη συνταγή επιτυχίας: απλό φαγητό, έμφαση στα ψητά, μεγάλες μερίδες, λογικές τιμές. Όλα αυτά θα τα βρείτε (και) εδώ. Το σέρβις θα μπορούσε όντως να είναι καλύτερο, είναι εμφανής η έλλειψη πεπειραμένων σερβιτόρων. Προθυμία μεν υπάρχει, λείπει όμως η πείρα και η επαγγελματική προσέγγιση του πελάτη.

Η ΜΠΕΜΠΕΚΑ ξεκίνησε με ένα κατάλογο που περιέχει ουσιαστικά μόνο τρία κύρια πιάτα: μπιφτέκια, μπριζολάκια και κοτόπουλο. Τρία και καλά, θα έλεγα, το ένα είναι καλύτερο από το άλλο, με τα μπιφτέκια να υπερέχουν ελαφρά. Όλα συνοδεύονται από μπόλικες πατατούλες και σαλατούλα, άψογα. Ήδη όμως έχει προστεθεί ένας αρκετά μεγάλος και ενδιαφέρων κατάλογος που περιέχει διάφορους μεζέδες και μερικά κύρια πιάτα, από τα οποία ξεχωρίζει ο κοκκινιστός κόκορας με χοντρά μακαρόνια. Να μην ξεχάσω τις σούπες, πολύ καλή επιλογή για τις κρύες μέρες. Στην αρχή μαζί με το ψωμί έρχεται ένα πιατάκι με ελιές, καθώς και μια καράφα με παγωμένο νερό, που ανανεώνεται τακτικά.

Στους μεζέδες κυριαρχούν τα κολοκυθάκια-στικς, τα βλέπει κανείς σε όλα σχεδόν τα τραπέζια, ακολουθούμενα από τα αυγά πάνω σε φρέσκες τηγανιτές πατάτες, που σερβίρονται πια σχεδόν σε κάθε ταβέρνα, και τις δύο χειροποίητες αλοιφές, την τυροκαυτερή, που θα της έβαζα «άριστα», και το γιαούρτι με δυόσμο, κάτι σαν τζατζίκι χωρίς αγγούρι και σκόρδο. Φρέσκες και χορταστικές είναι, τέλος, οι σαλάτες της ΜΠΕΜΠΕΚΑΣ, τόσο η πράσινη με παρμεζάνα όσο και ο ντάκος μού αρέσουν πάρα πολύ.

Οι μάλλον κακές κριτικές για την ποιότητα του χύμα κρασιού έχουν βάση, να προτιμήσετε μια παγωμένη μπύρα από βαρέλι. Ούτε το επιδόρπιο θα σας συναρπάσει, όμως δεν πειράζει, γιατί πιθανότατα θα είστε ήδη παραπάνω από χορτάτοι. Μπορείτε εν πάση περιπτώσει να βάλετε στη μέση μια μάλλον μέτρια πορτοκαλόπιτα ή, ακόμα καλύτερα, να κλείσετε το γεύμα σας με ένα ωραίο εσπρέσο, που θα συνοδευτεί από παγωμένο λικέρ μαστίχα, κέρασμα του μαγαζιού.

Η τιμή ανά άτομο γύρω στα 20 ευρώ (απόδειξη μαζί με το λογαριασμό), θα τη χαρακτήριζα λογική δεδομένης της ποιότητας και ποσότητας του φαγητού. Από τη ΜΠΕΜΠΕΚΑ δύσκολα θα φύγεις δυσαρεστημένος, για τους Χαλανδριώτες μπορεί να γίνει στέκι, για τους υπόλοιπους μια σίγουρη λύση, όταν τους φέρει από εκεί ο δρόμος.

Μεζεδοπωλεία, Χαλάνδρι

Πήγαμε βραδάκι Σαββάτου 7 άτομα για την ονομαστική εορτή τους ενός από την παρέα. Παρά το γεγονός ότι ήταν Νοέμβριος καθίσαμε στην αυλή γιατί η νύχτα ήταν γλυκιά και με τις σόμπες η θερμοκρασία ήταν υπέροχη.

Παραγγείλαμε παρα πολλά μεζεδάκια και θα αναφέρω όσα θυμάμαι ότι μου άρεσαν λίγο παραπάνω γιατί τα άλλα ήταν απλά καλά!

Το λουκάνικο ήταν νόστιμο, η φέτα με το μελάκι, οι πατατούλες... να ορίστε, δεν θυμάμαι άλλα γιατί πραγματικά δεν ήταν τίποτα το σπουδαίο.
Αλλά θα ξαναπάω γιατί η ατμόσφαιρα ήταν ωραία και τα παιδιά πολύ εξυπηρετικά!
Τιμή δεν θα σας πω γιατί πλήρωσε ο κακομοίρης ο εορτάζων.

Μεζεδοπωλεία, Χαλάνδρι

Γραφω σε συνεχεια παλαιοτερης κριτικης μου, επειτα απο νεα επισκεψη μας φετως στην αυλη του εστιατοριου. Πρεπει να αναφερω οτι τα υλικα συνεχιζουν να ειναι πολυ καλα και ειδικα τα μπιφτεκια του παααρα πολυ νοστιμα, δεν υπηρξαν μεγαλες αλλαγες στο μενου δινει ομως πολλες επιλογες για ολα τα γουστα.

Οι τιμες θα ελεγα πως εξακολουθουν να ειναι τσιμπημενες για την εποχη. Σε γενικες γραμμες απο θεμα γευσεων και μεγεθους μεριδας μειναμε ευχαριστημενοι οπως παντα. Το προβλημα που εντοπισαμε ειναι στο σερβις. Τα ατομα εχουν σιγα σιγα αντικατασταθει ολα με αποτελεσμα να σερβιρουν μικρα παιδια σε ηλικια. Αυτο προκαλεσε το εξης αποτελεσμα, να εχουν χασει τη μπαλα!!

Συγκεκριμενα μας εφεραν πραγματα στο τραπεζι που προοριζονταν για αλλο τραπεζι και μας τα χρεωσαν κιολας παρολο που τα δωσαμε πισω, μπαινοβγαινανε ταραγμενοι και πολλες φορες εξαφανιζοντουσαν στα ενδοτερα του μαγαζιου, ετσι η ολη αυλη εδινε μια απροσωπη εντυπωση, και τα ατομα στα τραπεζια ημασταν σαν να μας ειχε αφησει καποιος μονους να περιμενουμε τη νυφη και το γαμπρο ωστε να αρχισει το γλεντι, μια αισθηση του τυπου σας τα φερνουμε τα φαγητα και γεια σας μετα.

Απροσωπο προσωπικο το οποιο το συναντας σε φαστ φουντ. Δεν ελειψαν επισης και τα επιμονα σχολια απο σερβιτορο πως παραγγειλαμε πολλα και πως θα επρεπε να βγαλουμε κατι οπωσδηποτε, εβλεπε πως δεν θελαμε να αλλαξουμε γνωμη αλλα επεμενε να μας την αλλαξει.

Τελικα υποκυψαμε και πηραμε λιγοτερα!! Σιγουρα πρεπει να δινει κανεις δουλεια σε νεα παιδια ομως θα πρεπει να τα εκπαιδευει πρωτα, διοτι το εν λογω μαγαζι εχει σχετικα ανεβασμενες τιμες οποτε περιμενει κανεις κατι αντιστοιχο να προσφερει σε σερβις.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη bigbabol.

Μεζεδοπωλεία, Χαλάνδρι

Βράδυ Δευτέρας, παραμονή των Φώτων, έξω χιόνια και παγωνιά κι αποφασίζουμε με μια φίλη να συνεχίσουμε την αδιάκοπη φαγοποσία που είχε χαρακτηρίσει τις τελευταίες, εορταστικές εβδομάδες και να επισκεφτούμε την Μπεμπέκα. Η αλήθεια είναι ότι προσωπικά δεν είχα ενθουσιαστεί με την προοπτική, μιας και είχα τιμήσει το συγκεκριμένο μαγαζί πέρυσι και δεν είχα μείνει με τις καλύτερες εντυπώσεις.

Ήθελα όμως να δώσω μία ακόμη ευκαιρία, κυρίως λόγω των πολύ καλών κριτικών που έχουν παρατεθεί εδώ, οι οποίες με είχαν κάνει ν’ αναρωτιέμαι μήπως κι είχα παρεξηγήσει το συμπαθητικό αυτό μαγαζάκι και το είχα πετύχει σε κακή μέρα. Με τη σκέψη αυτή, τηλεφώνησα κι έκανα μια κράτηση της τελευταίας στιγμής και μια ώρα μετά καταφθάσαμε κι οδηγηθήκαμε στο τραπεζάκι για δύο που μας περίμενε.

Με το που μπήκαμε θυμήθηκα το πρώτο πράγμα που μ’ είχε κάνει να μην επιθυμώ να ξαναπάω στην Μπεμπέκα, τουλάχιστον όχι στον εσωτερικό της χώρο: η τρομερή βαβούρα. Το μαγαζί ήταν γεμάτο και ο θόρυβος ήταν δυστυχώς πάρα πολύς. Ανά φάσεις διέκρινες ότι υπήρχε μια κάποια μουσική υπόκρουση, αλλά κατά κύριο λόγο ο ήχος που υπερίσχυε ήταν ένα αδιάκοπο μπρμπρμπρμπρμπρμπρμπρμπρ, ικανό να σου προκαλέσει πονοκέφαλο.

Το δεύτερο πράγμα που βρίσκω εξίσου ενοχλητικό και για κάποιον λόγο είχα επίσης αποβάλλει από την μνήμη μου, είναι η εγγύτητα των τραπεζιών μεταξύ τους και το πόσο αυτό καταλήγει να σε περιορίζει.

Προσωπικά ένιωσα πολύ στριμωγμένη στο διπλό τραπεζάκι μας, το τοποθετημένο ανάμεσα σε δύο τετραπλά τραπέζια, καθένα από τα οποία είχε φουλ κόσμο, των οποίων τις συζητήσεις μπορούσα, αν ήθελα, να παρακολουθήσω. Αφήστε που μόλις και μετά βίας χωρέσανε τα πιάτα μας, έτσι μικρό που ήταν το τραπεζάκι μας, ενώ εγώ που καθόμουν στον καναπέ, δεν είχα πού ν’ ακουμπήσω παλτό, σκουφιά, κασκόλ και για να μην επεκταθώ στην μεριά των άλλων τραπεζιών, αναγκάστηκα να στριμωχτώ ακόμα περισσότερο.

Κατά τα’ άλλα, ο χώρος δεν μπορώ να πω ότι δεν είναι συμπαθητικός, χωρίς να είναι όμως κάτι ιδιαίτερο. Φαντάζομαι ότι αν η επίσκεψή μου είχε γίνει καλοκαίρι και είχα κάτσει στην πραγματικά όμορφη αυλή τους, με τα ωραία της φωτάκια και τα ωραία τραπεζάκια, τα σε ανεκτή απόσταση το ένα από το άλλο, ενδεχομένως να έβαζα και τεσσάρι στο χώρο (η αυλή δείχνει να αξίζει πραγματικά τον κόπο). Όμως η οχλαγωγία και το στριμωξίδι που υπέστην, δεν μου επιτρέπουν να βάλω παραπάνω από δύο, κι αυτό επειδή προσμετρώ κιόλας ότι ναι, είναι φροντισμένο μαγαζί και δεν επιτρέπεται το κάπνισμα, άρα δεν επιβαρύνεται η ατμόσφαιρα κι από κάπνα.

Αναφορικά με την εξυπηρέτηση, αναγνωρίζω ότι ο σερβιτόρος μας ήταν συμπαθέστατος, ευγενέστατος, χαμογελαστός και πραγματικά έκανε ό, τι μπορούσε για να μας ικανοποιήσει τις επιθυμίες, παρά τον κακό χαμό που γινόταν από τον κόσμο. Ν΄ αναφέρω ότι στο τέλος έπαιξε και κέρασμα μαστίχα (κίνηση που εκτιμώ πάντα απερίγραπτα) και ότι σε κάποια φάση που θελήσαμε να ακυρώσουμε ένα πιάτο, επειδή απλά δεν υπήρχε περίπτωση να κατέβει μπουκιά (θα φτάσω κι εκεί), το αίτημά μας ικανοποιήθηκε αμεσότατα και χωρίς κανένα πρόβλημα.

Κι ας πάμε στα του φαγητού. Το πρώτο πρώτο πράγμα που πρέπει να υπογραμμίσω πριν περάσω στα περαιτέρω έχει να κάνει με τις μερίδες και το γεγονός ότι είναι *υπερμεγέθεις*. Πραγματικά τα πιάτα είναι τεραστίων διαστάσεων κι αυτό πρέπει να το λάβετε υπ’ όψιν κατά την παραγγελία σας. Ειδικά δεδομένου ότι παραγγέλνετε μόνοι σας, συμπληρώνοντας τι θέλετε από ένα χαρτί που αφήνεται στο τραπέζι με το μενού κι άρα δεν είναι διαθέσιμος κάποιος σερβιτόρος να σας προειδοποιήσει για το μέγεθος των πιάτων και να σας κοντρολάρει την παραγγελία. Το νου σας, λοιπόν, μην την πατήσετε όπως εμείς και καταλήξετε να ακυρώνετε πιάτα. (ναι, ούτε αυτό το θυμόμουν από πέρυσι)

Ξεκινάμε, λοιπόν και περιχαρείς παραγγέλνουμε γι’ αρχή μια πράσινη σαλάτα, με κατσικίσιο τυρί, ρόδι και τσιπς χοιρινού, η οποία ήρθε σε μία γαβάθα, φυσικά. Πολύ πλούσια και οι λάτρεις του κατσικίσιου τυριού θα την χαρούν πολύ, καθώς έρχεται με δύο ιδιαιτέρως μεγάλα κομμάτια τυρί, οπότε η γεύση και η μυρωδιά του καταλήγουν να κυριαρχούν στη σαλάτα, σε σημείο που ίσως να έπρεπε να χαρακτηριστεί το πιάτο ως κατσικίσιο τυρί με πράσινη σαλάτα (υπερβάλλω, αλλά προσπαθώ να κάνω ένα πόιντ).

Το εξαιρετικά μελανό σημείο στην κατά τα λοιπά φρεσκότατη σαλάτα ήταν τα τσιπς χοιρινού. Κάτι μικροσκοπικά, θεόσκληρα και με απαίσια γεύση κομματάκια, τα οποία ήταν σαν να είχαν βαλθεί να καταστρέψουν και να δυσφημίσουν το πιάτο. Γιατί; Μα γιατί; Δεν ξέρω αν έτσι πρέπει να είναι τα τσιπς χοιρινού (δηλαδή απαίσια) και είμαι εγώ απλά άσχετη, αλλά όπως και να ‘χει, αν ξανακούσω ποτέ για τσιπς χοιρινού θα τρέξω προς την αντίθετη κατεύθυνση, αλήθεια.

Συνεχίσαμε με κολοκυθάκια τηγανιτά σε στικς, που συνοδεύονταν από σος γιαουρτιού με αρωματικά. Ήρθαν κι αυτά μέσα σε μια πιατελάρα και ήταν ανάλατα (αυτό βέβαια διορθώνεται εύκολα) κι απέπνεαν αρκετή τηγανίλα. Όχι το πιο πετυχημένο πιάτο, αν και η συνοδευτική σος ήταν καλή. Πήραμε επίσης φάβα με κρεμμυδάκι. Να ξαναπώ για την ποσότητα, διακινδυνεύοντας να γίνω κουραστική; Ας το ξαναεπισημάνω, η μερίδα είναι πλούσια, πολύ πλούσια. Η φάβα καλή, σε σωστή για τα γούστα μου πυκνότητα, νόστιμη.

Στη συνέχεια ακολούθησε ένα σχετικά μεγάλο κενό μέχρι να έρθουν οι επόμενοι μεζέδες κι εμείς ήδη νιώθαμε χορτασμένες. Έτσι, μόλις κατέφθασε ο μέγας μεζές με σουτζούκι, ένα πιάτο μπόμπα, αμέσως καταλάβαμε ότι δεν υπήρχε περίπτωση ούτε ν’ ακουμπήσουμε έστω το λαχματζούν, που επρόκειτο να ακολουθήσει. Έτσι σπεύσαμε να το ακυρώσουμε, με επιτυχία.

Όσον αφορά τον μεγάλο μεζέ με το σουτζούκι ήταν για μένα το καλύτερο πιάτο, πάν-βαρυ βέβαια, αλλά κολασμένο. Πρόκειται για μια γαβάθα με πατάτες τηγανιτές, λεπτοκομμένες και νοστιμότατες, με σάλτσα ντομάτας, λιωμένο τυρί και από πάνω τρία- τέσσερα, λεπτά, αλλά μεγάλα κομμάτια σουτζούκι. Υπέροχος μεζές για τσίπουρο, κρίμα που εγώ την έβγαζα με λευκό κρασί. Δεν καταφέραμε να τον τελειώσουμε, η φίλη μου για την ακρίβεια ζήτημα να έφαγε μια μπουκιά, γιατί είχε σκάσει (εμ, γι’ αυτό εγώ δεν πλακώνομαι και στα ψωμιά κι αφήνω χώρο).

Για όλα τα παραπάνω, μαζί με το ψωμί με τις ελίτσες που έρχεται στην αρχή και χρεώνεται, 250 ml λευκό κρασί χύμα (όχι πολύ ωραίο) και μία έψα πορτοκαλάδα (το νερό έρχεται σε κανάτα), μας πήγε γύρω στα 34 ευρώ.

Αν αναλογιστεί κανείς τις μερίδες, καταλαβαίνει ότι το VfM είναι άκρως ικανοποιητικό, καθώς άνετα με τις ποσότητες αυτές χόρταιναν τρεις άνθρωποι, μη σας πω και τέσσερις. Πάντως, προσωπικά, το βρίσκω δύσκολο να ξαναπηγαίνω, παρόλο που είμαι της περιοχής, εκτός ίσως από ένα καλοκαιρινό βραδάκι, για ένα τσιπουράκι και κανά δυό μεζέδες στην όμορφη αυλή, κάτω απ’ το φεγγάρι (καλοκαιράκι, είπαμε, αργείς;)

Μεζεδοπωλεία, Χαλάνδρι

Πολύ ωραίος χώρος μέσα και έξω, αρκετός κόσμος αλλά στο μέσα τμήμα υπάρχουν μέρη που μπορεί να είσαι ήσυχα γιατί ο χώρος αποτελείται από μικρά δωμάτια.

Το φαγητό πολύ ωραίο, τέλεια παΪδάκια κοτόπουλο, μπιφτέκια ζουμερά και φυσικά φοβερά τηγανητά κολοκυθάκια και πατάτες. Η εξυπηρέτηση πολύ καλή και γρήγορη και οι τιμές αρκετά λογικές θα έλεγα.

Μεζεδοπωλεία, Χαλάνδρι

Σημερα το μεσημέρι επισκέφτηκα το συγκεκριμένο μαγαζί με την καταπληκτική αυλή.

Μου το πρότειναν κάποιοι φίλοι του ask4food και φυσικά τους εμπιστεύτηκα!

Μια παραδοσιακή μονοκατοικια του χαλανδριου με ωραίο περιβάλλον που σε ξεκουραζει μετά την δουλειά.

Ο κήπος του μαγαζιού ήταν σχεδόν γεμάτος... αν και μικρός η ώρα που πήγαμε δεν ήταν και ΄τοσο ιδανική για φαγητό.

Παραγγειλαμε μια πρασινη δροσερή σαλάτα με πλιγούρι και βασιλικό 6 ευρώ, φετα τηγανιτή με μελι και σουσάμι 6 ευρώ, κατσικισιο τυρί με καραμελωμμένο κρεμμύδι 7ευρώ (πολύ λεπτή γεύση αλλά ακριβό πιάτο).

Συνεχίσαμε με κεφτεδακια με κοκκινη σαλτσα πεντανοστιμα 8 ευρώ και στη μεση παραγγείλαμε χοιρινό φουρνου και πλήγούρι και σταφίδες 10 ευρώ (καταπληκτικό). και 2 μπυρες 8,00 ευρώ.

Νερό μας ρωτήσαν και δεν θέλαμε. Η μουσική στον κήπο ήταν πολυ χαμηλά.
Το σερβις ήταν πολύ φιλικό και εξυπηρετικό!

Μας κερασαν στο τέλος γιαούρτι με σπιτικό γλυκό κουταλιού.

Ο λογαριασμος ήρθε 46 ευρώ. Κανονικός γιαυτά που παραγγείλαμε δεν θα παραπονιόμουν βέβαια αν ήταν λίγο πιο οικονομικά κάποια από τα πιάτα των ορεκτικών διότι η τιμή τους σε παρέπεμπε σε τιμή κύριου πιάτου!!!!

Θα το επισκεφτόμουν ξανά αν μουν κοντά στην περιοχή!

Μεζεδοπωλεία, Χαλάνδρι

Ένα απογευματάκι το επισκεφτήκαμε και ως χώρος μας άρεσε πολύ. Ωραίος κήπος και πολυ καλαίσθητος ο μέσα χώρος. Η εξυπηρέτηση ευγενική και αποτελεσματική. Δοκιμάσαμε την τυροκαυτερη η οποια μεγάλη σε ποσότητα αλλά οχι ιδιαίτερα καυτερή. Μέτρια λοιπόν όπως και οι φλογέρες με παστουρμά οι οποίες ήταν πολυ λαδερες. Καλές και τεράστια μερίδα οι τηγανητές πατάτες.

Καλό το φαλαφελ με κιμά αν και θα το θέλαμε πιο πικάντικο. Ο κιμάς θύμιζε αυτόν για μακαρόνια.

Μετριοτατο το πιάτο με λαχανοντολμαδες διότι αν και γευστικοί, το ρύζι ήταν αβραστο και κόλλαγε στα δόντια.

Ήπιαμε ροζε κρασί βιολογικό, καλό και εύγευστο.

Μας κέρασαν μαστίχα, πολυ ευγενικό. Σημειώνεται ότι και το ψωμί τους ήταν πολύ ωραίο, με προζύμι πιθανότατα.

Πληρώσαμε για τα παραπάνω περίπου 45 ευρώ. Οι μερίδες μεγάλες φυσικά αλλά σε γεύση απαιτείται βελτίωση και προσοχή στη λεπτομέρεια. Ο κόσμος νεανικός. Αν ήμουν στην περιοχή ίσως ξαναπήγαινα για να δοκιμάσω και άλλα και για το χώρο.

Μεζεδοπωλεία, Χαλάνδρι

Ομορφη μονοκατοικία με μικρά δωματιάκια
Μας εφεραν ψωμί ελιές και νερό βρύσης με το που καθίσαμε.

Για την παραγγελία καθηστέρησαν λίγο αλλά ειχε αρκετές παρέες πριν από μας.
Φάγαμε ντάκο κρητικό, χούμους με καβουρδισμένο σουσάμι, μελιτζανοσαλάτα καπνιστή, μπριζολάλια σχάρας καί μπιφτέκια

Δεν ήταν άσχημα τα φαγητά αλλά ούτε τέτοια που να σε κάνουν να νιώσεις οτι εφαγες κάτι τό ιδιαίτερο γιαυτό και μου φάνηκε ακριβό σε σχεση με την ποιότητα

Στο τέλος μας κέρασαν μαστίχα χίου
Αν βρεθώ στην περιοχή ίσως ξαναπάω

Χρήσιμη;