ΡΑΚΙ ΜΕΖΕ

Κατηγορία Τσιπουράδικα - Ουζερί
Διεύθυνση Λεωφ. Ελ. Βενιζέλου 334, Καλλιθέα [Χάρτης]
Τηλέφωνο 210 9429027
2.9
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0
προκύπτει από
( 30 κριτικές )
Ποιότ. Φαγητού
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_3 Tomato_50_20130405_0
2.8
2.8
2.9
3.1
Ευρώ/Άτομο
Μεζέδες ψαρικών. Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι.

Ακολουθούν οι πιο πρόσφατες/δημοφιλείς από συνολικά 30 κριτικές (Δες τες όλες)
23 Οκτ 2013 fratello
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_2
3.5 +/-
Ποιότ. Φαγητού
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4
Ευρώ/Άτομο

Η αποθέωση του value ή μάλλον quantity for money, με ένα τρόπο όμως που δεν με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο στη σύλληψη και την εκτέλεση.

Πήγαμε χθες στο ΡΑΚΙ ΜΕΖΕ, η γνωστή τετράδα δύο πολύ φαγανών κυρίων και δύο αρκετά φαγανών κυριών, παραγγείλαμε όλοι (υποχρεωτικά, δεν γίνεται δύο π.χ. να παραγγείλουν το μενού και δύο a la carte) το μενού των 13 ή 14 ευρώ δεν θυμάμαι πόσο ακριβώς, πάντως πραγματικά πολύ φθηνό, μια και αυτό περιείχε σχεδόν όλα τα highlights του καταλόγου, όπως τα είχα σημειώσει διαβάζοντας τις προηγούμενες, εν μέρει πάρα πολύ αναλυτικές κριτικές, και δύο ακόμα πιάτα εκτός μενού.

Το αποτέλεσμα: Σχεδόν τα μισά από τα φαγητά που έφθασαν στο τραπέζι μας σε ελάχιστο χρόνο από την παραγγελία απλά κι ωραία δεν φαγώθηκαν, όχι επειδή δεν μας άρεσαν, αλλά επειδή δεν είναι δυνατόν ένας κανονικός άνθρωπος, που δεν προέρχεται από περίοδο τέλειας ασιτίας, να καταναλώσει τέτοια ποσότητα τροφής (επτά ατομικές μερίδες, έστω λίγο μικρότερες από το κανονικό) μέσα σε μία, δύο ώρες.

Το σύστημα, που στηρίζεται στο concept “eat all you can eat”, ενώ ξεκινά σωστά προσφέροντας ένα μενού επτά πιάτων σε πραγματικά χαμηλή τιμή, στο δρόμο ξεστρατίζει.

Πρώτον γιατί όπως είπαμε η συνολική ποσότητα φαγητού είναι υπερβολική, αφού σε μια ουζερί πας για ένα ουζάκι με μεζέ και όχι για να βαρυστομαχιάσεις. Πολύ πιο σωστό, πραγματικά απολαυστικό είναι ως προς αυτό το σημείο το concept του (παλιού και νέου) ΒΑΣΙΛΑΙΝΑ ή των βολιώτικων ουζερί με τα πολλά μικρά μεζεδοπιατάκια. Και μόνο που σκέπτομαι ότι στο ΡΑΚΙ ΜΕΖΕ μπορείς να παραγγείλεις από τα πιάτα του μενού όσα θέλεις δεύτερη και τρίτη φορά, νιώθω ένα φούσκωμα.

Δεύτερον γιατί φέρνοντας όλα τα πιάτα σχεδόν ταυτόχρονα στο τραπέζι, ναι μεν η κουζίνα παίρνει καλό βαθμό στην ταχύτητα, αλλά ο πελάτης αναγκαστικά θα φάει τα περισσότερα από τα ζεστά πιάτα κρύα. Όμως άλλη γεύση έχει το γαριδάκι φρεσκοτηγανισμένο και άλλη μετά μισή ώρα, το ίδιο και οι σαρδέλες, όσο για το ριζότο ούτε κουβέντα να γίνεται, μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν στόκος. Εκεί όπου η καλοφαγία είναι τρόπος ζωής (διάβαζε Θεσσαλονίκη, Βόλος, Πόλη), το τραπέζι μένει όσο τρώει η παρέα πάντα το ίδιο γεμάτο, με διαφορετικά όμως πιάτα.

Τρίτον και όχι λιγότερο σημαντικό τα υλικά που χρησιμοποιεί η κουζίνα. Για να βγει ο λογαριασμός στα δεκατόσα ευρώ, είναι σαφές ότι δεν θα προσφέρονται ούτε μπαρμπουνάκια, αλλά ούτε κουτσομουρίτσες, ούτε πραγματικό συμιακό γαριδάκι, ούτε πρώτης ποιότητας θράψαλο (αν δεν καταλαβαίνετε τι εννοώ, πάτε στο ΜΟΤΟΣΑΚΟ και παραγγείλτε το).

Εμένα αυτό με ξενερώνει αφάνταστα, γιατί η απόσταση ανάμεσα στο τρώω καλά και σε λογικές τιμές και στο περιδρομιάζω τζάμπα είναι τεράστια.

Και εδώ θα φέρω το παράδειγμα άλλου εστιατορίου και μάλιστα γκουρμέ: Ο ΒΟΤRINI προσφέρει δύο μενού της ίδιας φιλοσοφίας σε αισθητά διαφορετικές τιμές και ποσότητες, ο πελάτης επιλέγει αυτό που του κάνει «κλικ» και το αντέχει η τσέπη του.

Τα γράφω όλα τούτα, όχι για να γράψω κάτι αλλιώτικο από τους προλαλήσαντες, αλλά επειδή κατά τ’ άλλα στο ΡΑΚΙ ΜΕΖΕ συντρέχουν πολλοί θετικοί παράγοντες για να περάσεις καλά.

Πρώτα απ’ όλα η καλή θέση του μαγαζιού, γωνιακό, συνεπώς άνετο και ανοικτό στις δύο πλευρές, όταν ο καιρός είναι καλός, αλλά και με αρκετά μεγάλο μέσα χώρο. Το παρκάρισμα σίγουρα δεν αποτελεί ιδιαίτερο πρόβλημα (4 στα 10).

Πολύ καλό το σέρβις, με ξεκάθαρους ρόλους για το ποιος στρώνει το τραπέζι, ποιος παίρνει την παραγγελία, ποιος φέρνει φαγητά και ποτά. Όλα τα παιδιά φέρονται επαγγελματικά, δουλεύουν γρήγορα και δεν χρειάζονται κυνήγι. Το μπουκάλι του νερού π.χ. ανανεώθηκε πάμπολλες φορές χωρίς να χρειαστεί να παρακαλέσουμε ή να το υπενθυμίσουμε.

Πολύ θετική και η ύπαρξη ενός μετρ, ο οποίος κυκλοφορεί από τραπέζι σε τραπέζι και δεν αρκείται σε ένα συμβατικό «Όλα καλά;», αλλά κάνει ερωτήσεις που δείχνουν ενδιαφέρον για τη βελτίωση της απόδοσης του καταστήματος. Με το καλωσόρισμα φθάνει κρύο νερό σε μπουκάλι και ψωμάκι φρυγανισμένο με ελίτσες. Για το κλείσιμο μια μεγάλη φέτα καρπούζι και λικεράκι του καταστήματος.

Μου άρεσε ιδιαίτερα το στήσιμο του χώρου, ο ατμοσφαιρικός, όχι έντονος φωτισμός και το πολύ ταιριαστό μουσικό χαλί με ρεμπέτικα και έντεχνο ελληνικό τραγούδι.

Ο έξω χώρος έχει ταβάνι με φύκια (από σπάγκο βέβαια), που δίνουν την εντύπωση ότι κολυμπάς στο βυθό, ενώ ο μέσα χώρος καλύπτει τον ένα τοίχο με τον πολυφορεμένο τρόπο των ραφιών που είναι γεμάτα μπουκάλια και δοχεία, ενώ στο άλλο απλώνεται από τη μία άκρη ως την άλλη η γνωστή διαφήμιση του ούζου ΜΙΝΙ, που δεν ενοχλεί όσο ίσως φαντάζεται κανείς.

Η κουζίνα του ΡΑΚΙ ΜΕΖΕ κάνει ότι μπορεί, οι πραγματικές της δυνατότητες φαίνονται στα εκτός μενού πιάτα. Ο κατάλογος είναι περιεκτικός και αξίζει να μελετηθεί με προσοχή.

Τον καλύτερο βαθμό θα έβαζα στη δροσερή παντζαροσαλάτα, στο πάστραμι μπακαλιάρου με τηγανιτές πράσινες ντομάτες (πιο λίγο αλάτι, βρε παιδιά!) στην ψητή μελιτζάνα με τυράκι φέτα (αν η ντομάτα δεν ήταν φρέσκια σε κύβους αλλά λιγότερη και επίσης ψητή, το πιάτο θα αρίστευε) και στο ριζότο θαλασσινών (όσο ήταν ζεστό).

Τα τηγανιτά γαριδοκαλαμάρια με τη σέσουλα δεν με ενθουσίασαν, τα αχνιστά μύδια με φενόκιο ήταν αντίθετα νοστιμότατα. Μέτριες και οι σαρδέλες.

Γενικά μπορείς να κάνεις μια επιλογή απόλυτα ανάλογη με τα γούστα σου, χωρίς αυτό να ανεβάσει το λογαριασμό στα ύψη. Η παρέα μας πλήρωσε 75 ευρώ, με ένα καραφάκι ρακί και ένα ποτηράκι ούζο, είμαι όμως σίγουρος ότι αν είχαμε παραγγείλει a la carte θα είχαμε πληρώσει σχεδόν τα ίδια και θα είχαμε φάει καλύτερα. Την επόμενη φορά!

23 Δεκ 2013 mavtasos
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_1
3.3 +/-
Ποιότ. Φαγητού
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Ευρώ/Άτομο

Οι πολύ θετικές εντυπώσεις που έχω αποκομίσει επισκεπτόμενος εντός του 2013, το ΟΜΙΚΡΟΝ και το ΚΑΣΤΕΛΟΡΙΖΟ Βάρκιζας, στα νέα ήθη των ημερών μας (λέγε με prefixed menu), ήταν και οι βασικοί λόγοι που μου έδωσαν το ''πράσινο φώς'', για να συνεχίσω τις επισκέψεις μου και στα υπόλοιπα εστιατόρια του ομώνυμου ομίλου, βάζοντας πρώτο στη σειρά το ΡΑΚΙ ΜΕΖΕ.

Κάποιος λογικά θα αναρωτηθεί, δεν έριξες βρε άνθρωπε και καμιά ματιά στις μάλλον μέτριες κριτικές του ΡΑΚΙ ΜΕΖΕ; Η απάντησή μου είναι ότι ναι βεβαίως και είδα το μέτριο Μ.Ο 2,8 που έχει το ΡΑΚΙ ΜΕΖΕ, αλλά χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τους λοιπούς αγαπητούς φίλους που το επισκέφθηκαν και το βαθμολόγησαν, εστίασα στις κριτικές των καλοφαγάδων που συγκαταλέγονται στους έμπιστους μου.

Άλλωστε αυτός είναι και ο λόγος που εμπιστευόμαστε ορισμένους ανθρώπους εδώ στο site, ώστε σε περίπτωση διχογνωμιών, να δώσουμε βαρύτητα στην δική τους κριτική. Η άποψη μου έρχεται να τοποθετηθεί ανάμεσα σε αυτή του fratello και του ΙΩΓΙΑΝΝΗ και θα προσπαθήσω να την υποστηρίξω.

Σάββατο 21 Δεκεμβρίου 2013, ώρα 18:00, άτομα 2, χωρίς κράτηση.

Το στήσιμο του ΡΑΚΙ ΜΕΖΕ το βρήκα πολύ ενδιαφέρον. Μπαίνοντας στον εξωτερικό χώρο, μου άρεσαν τα ''αιωρούμενα φύκια'' που είναι δεμένα στο ταβάνι. Συνεχίζοντας στον εσωτερικό χώρο ο οποίος είναι και πιο ενδιαφέρων, την προσοχή αποσπά η γιγαντιαία τοιχογραφία του ούζου ΜΙΝΙ, τα ράφια με τα μπουκάλια-βάζα που καλύπτουν σχεδόν ένα ολόκληρο τοίχο, οι πολύχρωμες καρέκλες καφενείου, οι (πρωτότυπες) επιγραφές των εδεσμάτων με κιμωλία στα μαύρα κουφώματα και τέλος ο προσεγμένος και ολίγον ατμοσφαιρικός φωτισμός. Διακόσμηση λιτή, νεανική, χαριτωμένη, ευχάριστη, χωρίς αρλούμπες και υπερβολές, όπως αρμόζει σε ένα σύγχρονο (νεο)μεζεδοπωλείο. Η θερμοκρασία του εσωτερικού χώρου στον οποίο καθίσαμε ήταν σωστά ρυθμισμένη, απόδειξη ότι βγάλαμε τα μπουφάν που φορούσαμε.

Η εξυπηρέτηση γίνεται από επαρκές, νεανικό και ευγενικό προσωπικό. Την ώρα που το επισκεφθήκαμε ήταν μισοάδειο (μόνο άλλα 4 τραπέζια ήταν γεμάτα), οπότε λογικά θα κρατήσω μια μικρή επιφύλαξη για την απόδοσή του στην λεγόμενη rush hour. Οι ενστάσεις μου είναι οι ακόλουθες. Εδώ έχουμε ένα νεανικό στέκι και θα πρέπει να υπάρχει μια περισσότερο χαμογελαστή και casual ''πελατοκεντρική'' προσέγγιση. Ήταν λίγο διεκπεραιωτική, άχρωμη, άοσμη και άγευστη η απόδοση του προσωπικού. Οι σερβιτόροι σου άφηναν την αίσθηση απλών διακομιστών των πιάτων, χωρίς να έχουν ή να προσπαθούν να αποκτήσουν κάποια επαφή με τον πελάτη. Υποδοχή στην είσοδο και ξεπροβόδισμα στην έξοδο δεν βιώσαμε, κανείς δεν μας ρώτησε για τις εντυπώσεις μας ή αν χρειαζόμαστε κάτι άλλο με την παραγγελία μας. Το βασικό όμως πρόβλημα, όπως δηλώνει και ο fratello, είναι η άφιξη της παραγγελίας.

Πρώτα ήρθε το ψωμάκι με τις ελίτσες και η ρακί και μετά από λίγη ώρα κατέφθασαν όλα μα όλα τα πιάτα μαζί, 7 τον αριθμό, ζωή να έχουνε. Καθίσαμε αμήχανοι και κοιτάγαμε το ''βουνό'' φαγητού που προσγειώθηκε μπροστά μας, προβληματιζόμενοι από που να πρωταρχίσουμε, για να μην κρυώσουν ή να μην γίνουν ''κατάπλασμα''. Το αποτέλεσμα το αναμενόμενο, φάγαμε πολύ βιαστικά και ακόμη και τώρα που γράφω την κριτική μου 15 ώρες μετά, εξακολουθώ και βρίσκομαι σε φάση χώνευσης. Η κουζίνα πρέπει οπωσδήποτε να βελτιωθεί και να ρεγουλάρει λίγο καλύτερα τους χρόνους παράδοσης των πιάτων.

Η κάρτα του menu είναι αρκετά ενδιαφέρουσα και εκτεταμένη, εμείς όμως μιας και ήμασταν μόνο 2 άτομα, είπαμε να τολμήσουμε το γνωστό ''all you can eat'' μενού της παρέας. Το concept του ''all you can eat'' είναι Αμερικάνικης προέλευσης και ίσως λίγο να φοβίζει μερικά άτομα λιγότερο φαγανά. Όμως τα φαγανά παλικάρια εδώ θα βρουν την χαρά τους!!

Δοκιμάσαμε:
-Σωστά φρυγανισμένο ψωμάκι με λογική ποσότητα αλατορίγανης.

-Σαλάτα Ρακί Μεζέ. Περιέχει την Άρτα και τα Γιάννενα. Διαβάστε τα 10 υλικά: Μαρούλι, ντομάτα, ντάκο, κρεμμύδι ξερό, πράσινες και κόκκινες πιπεριές, φινόκιο, μαυρομάτικα φασόλια, γάμπαρι, ροδέλες καλαμάρι. Σωστή ποσότητα και ποιότητα και υλικά που έδεναν ωραία με την βινεγκρέτ, σε ένα πολύ ωραίο γευστικό αποτέλεσμα.

-Μελιτζάνα καπνιστή με ψιλοκομμένη ντομάτα, φρέσκο κρεμμυδάκι, τριμμένη φέτα και ντρέσινγκ balsamico. Αξιόλογη, ως γεύση ήταν ιδιαίτερα ήπια, κάτι όμως της έλειπε να την ανεβάσει ένα επίπεδο παραπάνω. Ίσως λίγο σκορδάκι να της δώσει ένα επιπλέον touch;

-Γαριδάκι με την σέσουλα. Σωστά τηγανισμένο (και στραγγισμένο χωρίς λαδίλες), πολύ μεγάλη ποσότητα, ωραία σερβιρισμένο (στη σέσουλα), ένας από τους διακριθέντες της βραδιάς.

-Πικάντικα θαλασσινά ήτοι μύδια αχνιστά και καλαμάρι. Μέτριο, ήταν το μοναδικό πιάτο που υστέρησε. Οι ενστάσεις μου ήταν κυρίως στα μύδια. Όσα ήταν ανοικτά είχαν ψίχα πολύ μικρού μεγέθους και επιπλέον υπήρχαν 3 κλειστά τα οποία δεν άνοιξαν και λογικά έπρεπε να πεταχτούν και να μην τοποθετηθούν στο πιάτο μας. Η δε σάλτσα ντομάτας ήταν λίγο κουραστική σε γεύση και υπερβολική σε ποσότητα.

-Κρητικά παραδοσιακά καλιτσούνια κρινόμενα από αξιοπρεπή και άνω.

-Σαρδέλες ψητές στην σχάρα με ψιλοκομμένη ντομάτα. Σωστή ποσότητα και αεράτο ψήσιμο, πολύ ευχάριστες σε συνδυασμό με την ρακί. Κάναμε repeat.

-Ριζότο με καβουροπόδαρα. Αν φτιαχνόταν με ρύζι Αrborio ίσως έπιανε την κορυφή. Παρ' όλα αυτά ήταν σωστά βρασμένο και χυλωμένο, σβησμένο με ουζάκι (το ένοιωθες) και επίσης ωραία σερβιρισμένο σε μικρό παλιομοδίτικο κατσαρολάκι. Τα καβουροπόδαρα στην σωστή ποσότητα και ποιότητα, συμπλήρωναν ωραία αυτό το πολύ αξιόλογο πιάτο. Κάναμε repeat.

-1 καραφάκι ρακί σερβιρισμένο πρωτότυπα σε ''κουβαδάκι'' με τριμμένο πάγο. Αξιόλογο, με ένταση και σπιρτάδα δεν μας προξένησε προβλήματα, είτε την ίδια, είτε την επόμενη μέρα. Συνεχίσαμε με χύμα λευκό κρασί, το οποίο όμως βρήκα τελείως άνευρο. Υφίσταται και εδώ απεριόριστη κατανάλωση.

Check please
Για το μέχρι τελικής πτώσεως αξιόλογο φαγητό που προαναφέρθηκε, στα 30€ με απόδειξη!!

Κατέληξα ότι:
Έως σήμερα σχεδόν όλοι ως καταναλωτές, είμαστε εξοικειωμένοι με τον όρο VFM (Value for Money). Έρχεται όμως ο όμιλος Καστελόριζο με τα μενού της παρέας και ταράζει τα λιμνάζοντα ύδατα της πολύπαθης Νεοελληνικής εστίασης, εισάγοντας έναν νέο όρο τον QQVFM. Όσοι πιστοί στο concept, ''all (ψαρομεζέδες) you can eat'', έαν βεβαίως παραβλέψετε τις αδυναμίες στο service και την κουζίνα που μνημόνευσα, πιστεύω ότι εδώ θα γίνετε θαμώνες. Εμένα αν και μου πέφτει λίγο μακριά, πιστεύω πως θα επανέλθω, την επόμενη φορά με μεγαλύτερη παρέα.

Υ.Γ QQVFM=Quantity-Quality-Value-For-Money

28 Ιούλ 2013 Rose_Tyler
2.0 +/-
Ποιότ. Φαγητού
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Ευρώ/Άτομο

Δύο βδομάδες περίπου πριν, μεσημεράκι καυτό Σαββάτου (Ιούλης γαρ) και έχουμε μόλις ολοκληρώσει με τις δύο φίλες μου τις διαδικασίες εξεύρεσης υπέρφθηνου διακοπικού καταλύματος στην Πεταλούδα του Αιγαίου (κοντοζυγώνουν οι μέρες, τι χαρά!)

Για να γιορτάσουμε λοιπόν το κατόρθωμά μας, αποφασίζουμε αυθόρμητα να πάμε για ένα ούζο και να τσουγκρίσουμε στην υγειά των διακοπών. Από το πίσω μέρος του μυαλού μου αναδύθηκε η φυλαγμένη γνώση για το απεριόριστο μενού της παρέας των 14 ευρώ στο Ρακί Μεζέ, όπου καιρό τώρα το κλωθογύριζα να πάω και χωρίς περιστροφές πήραμε αίφνης τον δρόμο για την εξωτική Καλλιθέα.

Παρκάρισμα ακριβώς έξω από το μαγαζί και άμεση τακτοποίησή μας σε άνετο τραπεζάκι εντός του συμπαθέστατου χώρου. Μικρό ζήτημα η βοή της λεωφόρου, για εμάς που καθήσαμε στον στεγασμένο εξωτερικού τύπου χώρο, τα κορναρίσματα και η ένταση των διερχόμενων αυτοκινητιστών (δεν είναι να τους αδικεί κανείς, βέβαια, μέσα στο αθηναϊκό καμίνι, Ιούλιο μήνα, πόσο να μπορέσει κάποιος να διατηρήσει την ψυχραιμία του;)

Κατά τ’ άλλα, όμως, ο χώρος χωρίς να είναι κάτι το ιδιαιτέρως ξεχωριστό, είναι φιλόξενος και αρκετά χρωματιστός, με αντικείμενα και θαλασσινές λεπτομέρειες που σε παραπέμπουν σε ψαράδικα και ψαρότρατες, με πολύχρωμες κουρελούδες στις κατά τ’ άλλα απλές λευκές καρέκλες και σχοινιά-κορδόνια να κρέμονται παιχνιδιάρικα από την οροφή.

Η παραγγελία δόθηκε άμεσα και έτσι πολύ γρήγορα άρχισαν να καταφθάνουν τα πιάτα με τους μεζέδες. Πάντως, αν και το σέρβις έκανε πολύ καλό ξεκίνημα, στην συνέχεια απογοήτευσε οικτρά.

Συγκεκριμένα, το μενού της παρέας σημαίνει ότι ξεκινάνε και έρχονται τα πιάτα που απαρτίζουν το συγκεκριμένο μενού, τα οποία μπορείς να ζητήσεις σε απεριόριστες επαναλήψεις. Έλα, όμως που πολλά από αυτά που ξαναζητήσαμε είτε δεν ήρθαν ποτέ, είτε ήρθαν με τεράστια καθυστέρηση και κατόπιν πολλών υπενθυμίσεων.

Ενώ ένα από τα πιάτα του μενού ξέχασαν να μας το φέρουν και με δική μας σχετική όχληση ήρθε στο τέλος, αφού είχαμε τελειώσει με όλα τα υπόλοιπα και φυσικά έμεινε σχεδόν ανέγγιχτο. Δυστυχώς λοιπόν η τελική εικόνα που μας έμεινε για το σέρβις ήταν απογοητευτική.

Αναφορικά τώρα με τις γεύσεις που δοκιμάσαμε. Καθότι είχαμε προαποφασίσει ότι θα δουλέψουμε το μενού της παρέας, δεν πολυασχοληθήκαμε με τον υπόλοιπο κατάλογο, αν και από μία ματιά που έριξα διαπίστωσα πως προσφέρονται κάποιες αρκετά ενδιαφέρουσες επιλογές.

Το μενού πάντως ξεκίναγε με σαλάτα Ρακι Μεζε, η οποία ήταν πολύ καλή και δροσερή και, πέραν της φρέσκιας πρασινάδας της, διανθιζόταν από χταποδάκι ξυδάτο και λοιπά θαλασσινά. Επόμενο πιάτο, μελιτζάνα πολίτικη καπνιστή με φέτα (λιγοστή) και ντομάτα, μας χάλασε ελαφρώς γιατί σαν να είχε παρακαπνίσει και σε ορισμένα σημεία το καπνιστό ήταν τόσο έντονο που έβγαζε μια αίσθηση καμένου.

Πολύ καλά βρήκαμε τα ντολμαδάκια θαλασσινών, εξαιρετική και ως ιδέα και η απόδοση. Ήταν το πιάτο που μας άρεσε ίσως περισσότερο απ’ όλα και γι’ αυτό και άμεσα το ξαναζητήσαμε, δεν μας (ξανα)ήρθε όμως ποτέ, παρά τις επανειλημμένες μας προσπάθειες. Ξενέρωμα.

Στην συνέχεια ακολούθησε γαριδάκι ψιλούλι με την σέσουλα, στο οποίο πέσαμε με τα μούτρα. Θετικά σχολιάσαμε ότι δεν έβγαινε η συνήθης λαδίλα που συχνά καταλήγει να χαρακτηρίζει το πιάτο αυτό, δυστυχώς όμως κατέληξα μέχρι και την επόμενη μέρα να μην μπορώ να απαλλαγώ από την γεύση του στο στόμα μου. Επόμενο πιάτο, μύδια αχνιστά, αρκετά νόστιμα, με ζουμί ό,τι έπρεπε για τρελές ψωμοβούτες. Παρόλα αυτά, δεν ήταν κάτι το συγκλονιστικό.

Πιάτο ημέρας, σαρδέλα ψητή στην σχάρα με ψιλοκομμένη ντοματούλα από πάνω ως γαρνίρισμα. Ήταν νόστιμα τα σαρδελάκια, καλά ψημένα, και πάλι όμως δεν έκαναν την διαφορά ώστε να μας μείνουν αξέχαστα. Στο τέλος, η μεγάλη αστοχία της ημέρας, το τηγανιτό θράψαλο, το οποίο κατέφθασε πολύ αργά και έτσι παρέμεινε σχεδόν ανέπαφο. Σ’ αυτό ίσως να έπαιξε βέβαια ρόλο και το ότι ήταν αρκετά άνοστο και αδιάφορο, οπότε δεν υπήρχε και ιδιαίτερο νόημα να πιεστούμε να το φάμε.

Στα θετικά να σημειώσω το πολύ νόστιμο καψαλιστό ψωμί με το λαδάκι του και την νοστιμιά του, στα αρνητικά το ίδιο αυτό ψωμί που χρεώνεται ως κουβέρ στα 0.90 λεπτά/άτομο. Άλλη μεγάλη ξενερωσιά. Το νερό τουλάχιστον έρχεται σε γυάλινο μπουκάλι του Ομίλου Καστελόριζο και δεν χρεώνεται, σημαντικό.

Τελική ετυμηγορία: Είναι σαφές ότι με 14 ευρώ το άτομο, να μπορείς να φας σε απεριόριστη ποσότητα τους παραπάνω θαλασσινούς μεζέδες και να τους συνοδεύσεις κιόλας με απεριόριστο κρασί ή ρακί (εμείς τελικά προτιμήσαμε λευκό κρασί, συμπαθές, τίποτα ιδιαίτερο) φαντάζει φοβερό VfM.

Δυστυχώς όμως κάτι το σέρβις που μας δυσαρέστησε ιδιαιτέρως, κάτι οι γεύσεις που μας άφησαν λίγο πολύ αδιάφορες, κάτι ότι για το υπόλοιπο της ημέρας κατανάλωσα λίτρα σουρωτής για να συνέλθει το στομάχι μου (ναι, μου έπεσαν χαρακτηριστικά βαριά τα φαγητά, ενώ εγώ να ξέρετε έχω ανθεκτικό στομάχι), ε, προσωπικά δεν με βλέπω να ξαναπηγαίνω.

23 Οκτ 2013 alexandra75
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_2 Tomato_50_20130405_0
2.5 +/-
Ευρώ/Άτομο

Μετά από πολύ καιρό κλεισούρας, ένεκα οικονομικής κρίσης και εξόδων που περιορίζονταν σε συνοικιακά σουβλατζίδικα, χθες βράδυ κάναμε τη διαφορά και πήγαμε σε καινούργιο για μας μέρος.

κάτι δουλειές μας οδήγησαν στην Καλλιθέα. Την περιοχή δεν την ξέρω καθόλου, αλλά όταν ο άντρας μου, μου πρότεινε να μείνουμε για να τσιμπήσουμε κάτι θυμήθηκα ότι υπήρχαν αρκετές κριτικές για το Ρακί Μεζέ.

Μεγάλο μεζεδοπωλείο που βρίσκεται πάνω σε πολύ μεγάλο κεντρικό δρόμο της Καλλιθέας. αυτό με χάλασε σαν πρώτη εικόνα, γιατί το περίμενα σε κανένα ήσυχο στενό. Ο εξωτερικός χωρος δεν με ενθουσίασε. πολλά, πάρα πολλά τραπέζια, έτσι ώστε δεν κατάφερα να διακρίνω καμία διακόσμηση. + ο θόρυβος του δρόμου, είπα πάμε να καθίσουμε μέσα. ο μεσα χώρος πιο συμπαθητικός, αλλά και πάλι πάρα πολλά τραπέζια. χθες βράδυ (Τρίτη 22/10) που πήγαμε εμείς σε όλο το μαγαζί είχε μόλις άλλες 3 παρεές. οπότε ο χώρος με τόσα πολλά και άδεια τραπέζια έμοιζε ψυχρός.

Αποφασίσαμε να δοκιμασουμε το μενού της παρέας. 15 ευρώ (14 κανονικά + 1 για το κουβέρ) το άτομο με απεριόριστη κατανάλωση 7 πιάτων συνοδεία απεριόριστης ρακί ή κρασιού. Αρχικά ζητήσαμε να δοκιμάσουμε λίγη ρακί, η οποία δεν μας άρεσε (πολύ δυνατή), οπότε συνεχίσαμε με λευκό χύμα κρασάκι, το οποίο βρήκα αξιοπρεπές.

Το μενού των 7 πιάτων (μενού της παρέας) σε γενικές γραμμές θα το χαρακτήριζα αξιοπρεπές (ποιότητα φαγητου 2.5). Το συμιακό γαριδάκι δεν ήταν ακριβώς συμιακό, αλλά δεν βαριέσαι. τα καλαμαράκια αρκετά καλά και οι αρχικές ποσότητες ικανοποιητικές. η σαλάτα θαλασσινών συμπαθητική. στο μενου των 7 πιάτων έρχεται και ένα πιάτο ημέρας, χθες είχε ριζότο με καλαμάρι, που ήταν καλό.

Το σέρβις πολύ καλό, μας γέμιζαν το κρασάκι μας τακτικά (το τσούξαμε με τον σύζυγο) αλλά και 1-2 πιάτα που ζητήσαμε να ανανεώσουμε το έκαναν άμεσα. είπαμε το μαγαζί ήταν άδειο.
στο τέλος κέρασμα χαλβάς.

Θα το πρότεινα? αν είστε παρέα που πίνει πολύ, που θέλετε να τσιμπάτε χωρίς πολλές αξιώσεις για γεύσεις που θα σας μείνουν θα το πρότεινα. για ζευγάρι πάλι δεν το θεωρώ ιδανικό.

ρίχνοντας πάντως μια γρήγορη ματιά στον κατάλογο, οι τιμές δεν μου φάνηκαν και πολύ οικονομικές. Μου δημιουργήθηκε η εντύπωση ότι αν δεν παίρναμε το μενού της παρέας θα μας ερχόταν ψιλο ακριβά για καθημερινή χαλαρη εξοδο.

22 Οκτ 2013 thespartian
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_1 Tomato_50_20130405_0
2.3 +/-
Ευρώ/Άτομο

Επισκεψη στο Ρακι Μεζε αρχες Οκτωβρη, Κυριακη μεσημερι.
Καθισαμε στον εξωτερικο χωρο του μαγαζιου ο οποιος λογω και της αρκετης ψυχρας ηταν κλειστος αλλα φανταζομαι οτι αν ευνοει ο καιρος ο χωρος ανοιγει. Δυστυχως την καλαισθησια του χωρου την καλυπτε η καπνα των τσιγαρων...

Πηραμε το απεριοριστο μενου των 13 ευρω /ατομο. Ημασταν δυο ενηλικες και η μικρη πριγκηπισσα, η οποια οπως μας ενημερωσε ο ευγενικος σερβιτορος δεν χρεωνεται επιπλεον. Παρολα αυτα, εμεις θεωρησαμε σωστο να παραγγειλουμε επιπλεον μια μακαροναδα θαλασσινων, εκτος μενου.

Τα φαγητα εφτασαν αρκετα γρηγορα, σε μικρες ποσοτητες ομως. Οτι θελεις επιπλεον το ξαναπαιρνεις βεβαια και ερχεται συντομα αλλα πιατακι με δυο (2) σαρδελες ειναι αστειο να ερχεται στο τραπεζι...

Δυστυχως η ποιοτητα των πιατων δεν ηταν καλη. Η σαλατα ηταν μαλλον το καλυτερο. Το θραψαλο και το γαριδακι σερβιρονται στη σεσουλα μαζι με το περισσευμα απο το κουρκουτι που εμεινε στο τηγανι. Τα μυδια με τη φετα ηταν πιο νοστιμα αλλα ορισμενα κλειστα μυδια σε εβαζαν σε υποψιες.

Η μακαροναδα θαλασσινων ηταν μεγαλη σε ποσοτητα (εκτος μενου ειπαμε) αλλα το μακαρονι ηταν πολυ al dente για τα γουστα μας.

Συμπερασμα: Δεν θα ξαναπαω με το συγκεκριμενο μενου. Ισως δοκιμαζα καποια φορα να διαλεξω πιατα απο τον καταλογο, εκει μαλλον θελει να σε οδηγησει και η συγκεκριμενη προσφορα.

Στα συν της επιχειρησης παντως ειναι το τηλεφωνημα μετα απο μερικες μερες για να ρωτησουν πως μας φανηκε. Ισως ετσι να κερδισαν μια ακομα ευκαιρια απο μενα...

23 Αυγ 2013 Marachris
3.3 +/-
Ευρώ/Άτομο

Ρακί μεζέ = Dream Gone Bad!

Όπως έχω πολλάκις γράψει είμαι Καλλιθεώτισσα βέρα οπότε τα εστιατόρια/ψητοπωλεία/φαγάγικα τα έχω αλωνίσει. Με το που άνοιξε το ρακί μεζέ (μετά την ολική του αναμόρφωση) ήμουν από τους πρώτους μανιώδεις πελάτες του. Σε σημείο να πηγαίνω 2 φορές την εβδομάδα γιατί η ρακί πάει ωραία για μεσημέρι ή βράδυ και τα θαλασσινά (κατεψυγμένα ή μη) είναι η αδυναμία μου. Η κριτική μου θα είναι απολύτως αντικειμενική καθώς θα παραδεχτώ πως λόγω της τελευταίας επίσκεψης του άντρα μου προ τετραμήνου ορκίστηκα να μην ξαναπατήσω το πόδι μου.

Ας ξεκινήσουμε από την αρχή... Το ρακί μεζέ είναι ένας νεανικός χώρος ο οποίος κυριολεκτικά σε καλεί να τον εξερευνήσεις από την είσοδο μέχρι και τις τουαλέτες (που λέει ο λόγος) γιατί κι εκεί θα βρεις κρέμα nivea να βάλεις στα χεράκια σου.

Σουπερ όλα τα πιάτα με δική μου ιδιαίτερη προτίμηση σε: γόνους γαρίδες και καλαμαράκια (στη σέσουλα), εκπληκτική παντζαροσαλάτα πορτοκαλομυρωδάτη, εξαιρετικό ριζότο και μύδια αχνιστά. Στα πλην οι φουφούλες οι οποίες γευστικά είναι σαν χοχλιοί.

Για τους οικονομικούς τύπους υπάρχει μενού (με 8 πιάτα παρακαλώ σε απεριόριστη ποσότητα και απεριόριστο ποτό) για να σκάσεις από το φαΐ.

Όλα καλά και άψογα... και το σερβις στο 90% των περιπτώσεων τέλειο. Ας πάμε λοιπόν στο 10% το οποίο κατέστρεψε τις μέχρι προ τετραμήνου εντυπώσεις.

Το μάρτη κι αφού έχουμε συστήσει το μαγαζί σε 30 άτομα τα οποία γίνονται μανιακοί επίσης, εμπιστεύομαι το ρακί μεζέ για το surprise party του άντρα μου (στο οποίο θα ήταν καλεσμένα 16 άτομα - διόλου ευκαταφρόνητος αριθμός). Για να καλύψουμε όλα τα γούστα παρακάλεσα στο ραντεβού που έκανα για την κράτηση να προσθέσουμε και κρέας (το οποίο και εξετελέστη καθώς και το Kgrill είναι μαγαζί του ίδιου ομίλου και απέχει 5 μέτρα).

Η αλήθεια είναι πως την ημέρα εκείνη γινόταν χαμός στο ίσωμα και μαζί με το δικό μας πάρτι γινόταν άλλο ένα (με κράτηση στο ίδιο επίθετο με το δικό μου) και έχει ένα μπερδεματάκι το οποίο παρακάμφθηκε ένεκα καλής διάθεσης.

Τα πιάτα αργούσαν πολύ σε σχέση με άλλες φορές... πολλά δεν ήρθαν καν. Το κρέας αν και ζητήθηκε πολλάκις ήρθε μετά από 3 ώρες και δεν ήταν ό,τι καλύτερο (δεν ξέρω αν πρέπει να θεωρηθεί κριτική για το kgrill), παρόλαυτα ζητήσαμε και δεύτερη ποικιλία (γιατί οι περισσότεροι πεινούσαν λόγω της αργοπορίας των πιάτων). Άλλα τραπέζια (5-6 ατόμων που ήρθαν μετά από εμάς είχαν ήδη φάει, πληρώσει και φύγει).

Κόπηκε η τούρτα.. την οποία πατίκωσε το προσωπικό του ρακί μεζέ βάζοντας κάτι άλλο από πάνω με αποτέλεσμα να διαλυθεί η αφιέρωση που υπήρχε πάνω, δόθηκαν και τα cupcakes. Μετά από παράκληση του προσωπικού αφήσαμε μέρος της τούρτας και cupcakes γιατί με τις τόσες φορές που είχαμε έρθει μας είχαν μάθει και τους θεωρούσαμε δικούς μας ανθρώπους.

Μετά από κάποιο καιρό ο άνδρας μου παίρνει δυο συναδέλφους του εκθειάζοντας το μαγαζί (και καλά έκανε) και τους πάει για φαγητό. Περιττό να σας πω ότι στο unlimited menu ο άνδρας μου θέλει τουλάχιστον 3-4 reload (πόσο μάλλον με άλλους 2 μαντραχαλάδες). Εκείνη την μέρα, λοιπόν, ζήτησαν να μην τους φέρουν ξανά κανένα πιάτο παρά μόνο γαρίδες γόνους πακέτο.

Όλοι οι καλοφαγάδες ξέρουν πως αν ζητήσεις τα leftovers σε όλα τα comfort εστιατόρια (ακόμα και στα unlimited menu) το μαγαζί οφείλει να το κάνει. Η χαζομάρα του άντρα μου ήταν ότι θεώρησε πως ως συχνός πελάτης είχε την άνεση να το κάνει. Δήλωσε συνομωτικά στην αγαπημένη μας σερβιτόρα πως ήμουν έγκυος (πράγμα που ίσχυε) και πως ήθελα γαρίδες γόνους. Η απάντηση ήταν αγενής ... λες και πηγαίναμε πρώτη φορά στο μαγαζί με αποκορύφωμα το απόλυτο καβγά καθώς όλως τυχαίως εκείνη την μέρα βρήκαν να τους στείλουν λάθος απόδειξη.

Η αλήθεια είναι πως είναι θεωρώ απαράδεκτη τέτοια συμπεριφορά σε τακτικούς πελάτες όταν ακόμα και στο GB μετά από 5 επισκέψεις σε θυμούνται. Ακόμα και στο χειρότερο εστιατόριο σου προσφέρουν επιδόρπιο ως ευχαριστήριο. Δεν γυρίζουν να φτύσουν τους μόνιμους πελάτες. Ίσως είναι πολίτικη των εστιατορίων που υπάγονται σε ομίλους. Σίγουρα δεν χάνουν τίποτα με αυτήν την συμπεριφορά αλλά με συγχωρείτε... έχω μάθει αλλιώς.

Από άποψη φαγητού πάντως είναι πολύ καλό και με υλικά ΑΑΑ.

Πριν από 28 μέρες EIRINI24
4.0 ΠΡΟΣΦΑΤΗ +/-

Θαλασσινό-ιδιαίτερο περιβάλλον.
Εξαιρετική ποιότητα θαλασσινών.

Και πάρα πάρα πάρα πολύ καλή η προσφορά της παρέας! Καθώς είναι και απεριόριστα αλλά και τα καλύτερα πιάτα του μαγαζιού!
Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

Χρήσιμη;