ΡΑΚΙ ΜΕΖΕ

Τσιπουράδικα - Ουζερί

Λεωφ. Ελ. Βενιζέλου 334, Καλλιθέα [Χάρτης]

Μεζέδες ψαρικών. Ανοιχτό καθημερινά από το μεσημέρι.

Τσιπουράδικα - Ουζερί, Καλλιθέα

Στο Ρακί Μεζέ με έκανε να επανέλθω με νέα κριτική, αν και το διάστημα από την προηγούμενη κριτική το έχω επισκεπτεί αρκετές φορές όταν θέλω μια αξιόπιστη λύση κοντά στο σπίτι μου, η επίσκεψη μου σε αυτό την Παραμονή της Πρωτοχρονιάς. Δεν ξέρω αν πλέον λόγω κρίσης τα μαγαζιά έχουν αποφασίσει να είναι πιο ανθρώπινα ακόμα και μέρες όπως το Ρεβεγιόν (γιατί εγώ είχα να βγω τέτοια μέρα πολλά χρόνια, από την εποχή των παχιών αγελάδων και της άθλιας συμπεριφοράς στα μαγαζιά τα οποία χρυσοπλήρωνες) αν και δεν το πιστεύω μιας και άτομο από την παρέα είχε πάρει σε μαγαζί για το ρεβεγιόν των Χριστουγέννων και του είχαν ζητήσει να καταθέσει τα χρήματα στην τράπεζα για να του κρατήσουν το τραπέζι!!! Στο Ρακί Μεζέ, πάντως, περάσαμε υπέροχα αν και πραγματικά ήταν λύση της τελευταίας στιγμής...

Συγκεκριμένα, αποφασίσαμε να τηλεφωνήσουμε για τραπέζι στις 31 του μήνα το μεσημεράκι (δεν είμαστε τόσο στον κόσμο μας απλά ναυάγησαν τα σχέδια που είχαμε)... Ο ευγενικός νεαρός που το σήκωσε μας είπε ότι το μαγαζί είναι πλήρες (δεν είχαμε και αμφιβολία την ώρα που πήραμε) αλλά υπάρχει μια λίστα αναμονής και όταν έρθει ο μετρ και κάνει τις επιβεβαιώσεις θα μας καλέσει για να μας πει αν βρέθηκε κάτι... Όντως λίγο αργότερα ένας ευγενικότατος κύριος με κάλεσε και με ενημέρωσε ότι αν ενδιαφέρομαι ακόμα υπάρχει τελικά τραπέζι. Φυσικά και ενδιαφερόμουν αλλά επειδή είμαι και ξεροκέφαλη του είπα (πολύ ευγενικά είναι η αλήθεια) αν μπορεί να μην είμαστε στο μέσο του μαγαζιου αλλά λίγο πιο απόμερα (ο καλός μου παθαίνει υστερία όταν βρίσκεται στο κέντρο ενός χώρου).

Αν και περίμενα να με βρίσει μου εξήγησε αναλυτικότατα σε πιο τραπέζι θα μπορούσε να μας βολέψει για να είμαστε ευχαριστημένοι (ρωτώντας με αν έχω επισκεπτεί ξανά το μαγαζί και περιγράφοντας μου τον χώρο από την πόρτα που μπαίνεις για να καταλάβω). Επιπλέον, πήγε να μου εξηγήσει αναλυτικά το μενού (fix για την ημέρα και χωρίς θαλασσινά με 32 ευρώ αλλά τον διέκοψα λέγοντας του ευγενικά ότι το γνωρίζω από το facebook. Καταλαβαίνετε πόσο μα πόσο πολύ εκτίμησα αυτή την συμπεριφορά, σχεδόν τον "αγάπησα" μπορώ να πω που κάθισε και ασχολήθηκε μια τέτοια μέρα (το ξέρω έτσι είναι ο σωστός επαγγελματίας αλλά είχα στο μυαλό μου το τι γινόταν παλιά οφείλω να πω)...

Φτάσαμε στο κατάστημα γύρω στις 10:15 μιας και μένουμε κοντά και στις 10:30 είχε γεμίσει. Από την πρώτη στιγμή όλοι ήταν ευγενικοί μαζί μας, το τραπέζι ήταν όντως αυτό που μου είχαν αναφέρει και η ατμόσφαιρα ήταν πολύ ζεστή αν και καθίσαμε στον σκεπασμένο χώρο... Τον χώρο δεν θα σας τον περιγράψω, το έχω περιγράψει τόσο εγώ στην προηγούμενη κριτική μου όσο και οι υπόλοιποι καλοφαγάδες...

Το μενού περιλάμβανε: μια ατομική σαλάτα (που μόνο ατομική δεν ήταν) με ρόκα, λιαστή ντομάτα, ξινομυζήθρα, φλωρεντίν αμυγδάλου και καραμελωμένο πετιμέζι και η οποία ήταν πολύ ενδιαφέρουσα. Ακολουθούσε χωριάτικη σπανακοτυρόπιτα (σαν σπιτική, μια χαρά), κριθαρώτο με απάκι, λιαστή ντομάτα, βασιλομανίταρα και καπνιστό τυρί Μετσόβου (αν και κάπως λυπαρό ήταν νοστιμότατο) και για κυρίως σιγομαγειρεμένο μοσχαράκι με ξερά φρούτα και πουρέ πατάτας με κάποιο καπνιστό τυρί (νόστιμο και αυτό). Για επιδόρπιο μπαβαρουάζ σοκολάτας με κρεμ αγκλέζ και καραμελωμένα φουντούκια (πολύ νόστιμο αλλά εγώ δεν είμαι ιδιαίτερα φαν της σοκολάτας, με λιγώνει). Επιλέξαμε λευκό κρασί, το οποίο ήταν απεριόριστο... Πρέπει να πω ότι σε όλη τη διάρκεια της βραδιάς, ήταν συνεχώς από πάνω μας ρωτώντας μας αν όλα είναι καλά και αν χρειαζόμαστε κάτι. Επιπλέον, περίμεναν εμάς να τους πούμε πότε να φέρουν το επόμενο πιάτο ενώ όταν το έφερναν και έβλεπαν ότι δεν είχαμε τελειώσει το προηγούμενο (ήταν πολύ πλούσιο το μενού και έμεινε το φαγητό) μας το άφηναν μήπως και το χρειαστούμε στην πορεία...

Την βραδιά έντυναν μουσικά ένα τρίο με μια τραγουδίστρια και δύο τραγουδιστές, οι οποίοι διέθεταν πολύ καλές φωνές και κέφι και ξεσήκωσαν το μαγαζί που χόρευε μέχρι το πρωί... Συνολικά, λοιπόν, ήταν μια ιδιαίτερα ευχάριστη βραδιά που μας έκανε να ξεκινήσουμε ευχάριστα την χρονιά μας.

Υ. Γ. Η καλή μας εντύπωση έγινε ακόμα καλύτερη όταν λίγες μέρες αργότερα μια ευγενική κυρία μας πήρε εκ μέρους του Ομίλου Καστελόριζου προκειμένου να μας ρωτήσει αν μείναμε ευχαριστημένοι από την βραδιά (service, γεύσεις κλπ) γεγονός που δείχνει σεβασμό στον πελάτη.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη nemo.

Τσιπουράδικα - Ουζερί, Καλλιθέα

Ένα από τα καλύτερα μέρη όπου μπορούσες να γευτείς θαλασσινούς μεζέδες αλλά και 100 % φρέσκο ψάρι ήταν πριν μια 20ετία το Καστελόριζο. Τέρμα Θησέως (νυν Ελ. Βενιζέλου) δίπλα στην κλασσική disco Boom Boom, αποτελούσε πόλο έλξης για όλη την Αθήνα. ‘’Τσιμπούσε’’ αρκετά στις τιμές, αλλά ποιος νοιαζόταν τότε, αφού λεφτά υπήρχαν (ή νομίζαμε ότι υπήρχαν) στην Ελλάδα, οπότε απέξω έβρισκες παρκαρισμένο, ότι καλύτερο αυτοκίνητο κυκλοφορούσε στην Αθήνα 2000 κυβικά και άνω.

Τα χρόνια περάσαν, το Καστελόριζο έγινε όμιλος με πολλά μαγαζιά να του ανήκουν, το δε μαγαζί της Καλλιθέας μετατράπηκε σ’ ένα μεζεδοπωλείο θαλασσινών. Έχοντας επισκεφθεί και μείνει ευχαριστημένοι από τα άλλα μαγαζιά του ομίλου (Καστελόριζο Βάρκιζας, Ορίζοντες, Όμικρον), είπαμε 6 φίλοι από τα παλιά, με όρεξη για θαλασσινά και πολύ ποτό, να επισκεφθούμε το Ρακί μεζέ. Η πρόταση του set menu ή μενού της παρέας στα 16 ευρώ σίγουρα δελεαστική.

Ο χώρος, στημένος χωρίς ιδιαίτερες φανφάρες, θυμίζει νεανικό μεζεδοπωλείο. Έχει στον εξωτερικό χώρο τα αιωρούμενα ψευτο - φύκια που θυμίζουν θάλασσα ενώ εσωτερικά, μπουκάλια ηδύποτων και μη, σε προθήκες στον τοίχο, βάζα με τα γλυκά και αλμυρά καλούδια του μαγαζιού και την τεράστια κοπέλα από την διαφήμιση ούζου Μυτιλήνης. Άλλο χαρακτηριστικό ο μεγάλος μαυροπίνακας με το μενού της παρέας, οι πολύχρωμες καρέκλες καφενείου, οι πολύχρωμες μαξιλάρες ασορτί με τα διαφορετικά χάρτινα σουπλά και ο τροχήλατος καναπές. Ο φωτισμός γίνεται από ακανόνιστα κεραμιδί και καφετί φωτιστικά που ενισχύουν τον εξωτερικό φωτισμό μιας και γύρω γύρω το μαγαζί περιβάλλεται από καλαίσθητη τζαμαρία. Το όλο αποτέλεσμα είναι ευχάριστο.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει πάρα πολλούς μεζέδες θαλασσινών αν κάποιος δεν επιθυμεί να διαλέξει τα μενού της παρέας, αλλά και κάποια άλλα set menu με ψιλές διαφορές στην τιμή. Στο a la carte ο τελικός λογαριασμός σίγουρα ανεβαίνει αλλά εκεί φαίνεται και η μαεστρία του σεφ.

Εμείς διαλέξαμε το μενού της παρέας με απεριόριστο φαγητό (7 πιάτα) και ποτό στα 16 ευρώ.
Στην αρχή ήρθε φρυγανισμένο ψωμί με λάδι και ρίγανη συνοδεία ψιλής ελιάς και γλυκόπιοτης ρακής. Φαγώθηκε εν ριπή οφθαλμού και ανανεώθηκε αρκετές φορές.
Σαλάτα πολίτικη κοινώς τουρσί, με έντονη την γεύση του σκόρδου. Αν έχεις φάει πολίτικη σαλάτα στην Βόρεια Ελλάδα, όλες οι άλλες έχουν απλώς το όνομα.
Φάβα με ψιλοκομμένο κρεμμυδάκι και λαδάκι, αδιάφορο πιάτο, σίγουρα έχω φάει καλύτερη και σε γεύση και σε υφή.
Χορτοκεφτέδες πολύ ωραία τηγανισμένοι, χωρίς ίχνος λαδίλας, γευστικότατοι με όλα τα μυρωδικά να αναδύονται σε κάθε μπουκιά.

Μύδια αχνιστά σοταρισμένα με κρεμμυδάκι και σκόρδο, σβησμένα με κρασί, με τριμμένο μαϊντανό και λεμόνι, ωραία παρουσιασμένα σε εμαγιέ πιάτο ‘’άλλης’’ εποχής, ανανεώθηκε πολλάκις.
Ψιλό γαριδάκι (εννοείται όχι Συμιακό) σερβιρισμένο στη σέσουλα χωρίς λαδίλες και τα σχετικά, φαγώθηκε πολλές φορές.
Καλαμαράκι γόνος, τηγανισμένο άριστα και αυτό στη σέσουλα, συνοδεία μιας λευκής sauce κάτι μεταξύ γιαουρτιού και τζατζικιού.

Στο τέλος δώσαμε και το οκ για το τελευταίο πιάτο που ήταν καβουρομακαρονάδα. Παρότι τα μακαρόνια ήταν σωστά βρασμένα έχοντας πάρει τα αρώματα από τον ζωμό του καβουριού και το καβούρι με αρκετή ψίχα σε κάθε πιάτο, οι περισσότεροι φάγαμε ελάχιστα διότι είχαμε φουσκώσει από τους μεζέδες και την φοβερή ρακή.
Εξτρά παραγγείλαμε χταπόδι ψητό στα 8 ευρώ, σωστά ψημένο με λεμόνι, λίγο λαδάκι και ρίγανη, αλλά πολύ μικρό το πλοκάμι, ίσα ίσα προλάβαμε να δοκιμάσουμε.
Κέρασμα γλυκό ραβανί με παγωτό, πολύ καλό το ραβανί και αυτό σε απεριόριστη – παρότι κέρασμα – ποσότητα.

Για το τέλος άφησα το προβληματικό κατά τα 2/3 της επίσκεψής μας, service. Παρότι η υποδοχή και η τοποθέτηση στο τραπέζι ήταν άψογη, το σερβίρισμα ήταν απαράδεκτο. Χρειάστηκε να φωνάξουμε αρκετές φορές τον σερβιτόρο για να δώσουμε παραγγελία, τα πιάτα ερχόταν κατά το δοκούν και σε άσχετους χρόνους μεταξύ τους, το repeat σε 2-3 πιάτα αργούσε χαρακτηριστικά, όπως και το ρακή με το νερό και τον πάγο. Καταστάσεις tragic, μόνο για γέλιο. Στο τέλος ‘’η παρτίδα’’ σώθηκε, με την αλλαγή βάρδιας στους σερβιτόρους. Ο νέος, Κρητικός στην καταγωγή, χαμογελαστός πνευματώδης αλλά προπαντός σπίρτο στην δουλειά του. Πριν ακόμη κάνεις το νεύμα καταλάβαινε τι ζητούσες. Αλλά ‘’ένας κούκος δεν φέρνει την Άνοιξη’’.

Συμπερασματικά το μενού της παρέας στο Ρακί μεζέ, σίγουρα είναι ανώτερο από παρόμοια menu σε άλλα μαγαζιά με το ίδιο concept, δεν είναι όμως κάτι το εξαιρετικό. Σίγουρα με 16 ευρώ αν δεν θέλεις να πιείς αρκετά, έχει πολλές a la carte επιλογές με τις τιμές να μην ξεφεύγουν αρκετά. Αποζημιώνεσαι όμως ότι και να προτιμήσεις, με το ευχάριστο περιβάλλον το οποίο κάποια βράδια συνδυάζεται με ζωντανή ελληνική μουσική.

2013

Οι πολύ θετικές εντυπώσεις που έχω αποκομίσει επισκεπτόμενος εντός του 2013, το ΟΜΙΚΡΟΝ και το ΚΑΣΤΕΛΟΡΙΖΟ Βάρκιζας, στα νέα ήθη των ημερών μας (λέγε με prefixed menu), ήταν και οι βασικοί λόγοι που μου έδωσαν το ''πράσινο φώς'', για να συνεχίσω τις επισκέψεις μου και στα υπόλοιπα εστιατόρια του ομώνυμου ομίλου, βάζοντας πρώτο στη σειρά το ΡΑΚΙ ΜΕΖΕ.

Κάποιος λογικά θα αναρωτηθεί, δεν έριξες βρε άνθρωπε και καμιά ματιά στις μάλλον μέτριες κριτικές του ΡΑΚΙ ΜΕΖΕ; Η απάντησή μου είναι ότι ναι βεβαίως και είδα το μέτριο Μ.Ο 2,8 που έχει το ΡΑΚΙ ΜΕΖΕ, αλλά χωρίς να θέλω να υποτιμήσω τους λοιπούς αγαπητούς φίλους που το επισκέφθηκαν και το βαθμολόγησαν, εστίασα στις κριτικές των καλοφαγάδων που συγκαταλέγονται στους έμπιστους μου.

Άλλωστε αυτός είναι και ο λόγος που εμπιστευόμαστε ορισμένους ανθρώπους εδώ στο site, ώστε σε περίπτωση διχογνωμιών, να δώσουμε βαρύτητα στην δική τους κριτική. Η άποψη μου έρχεται να τοποθετηθεί ανάμεσα σε αυτή του fratello και του ΙΩΓΙΑΝΝΗ και θα προσπαθήσω να την υποστηρίξω.

Σάββατο 21 Δεκεμβρίου 2013, ώρα 18:00, άτομα 2, χωρίς κράτηση.

Το στήσιμο του ΡΑΚΙ ΜΕΖΕ το βρήκα πολύ ενδιαφέρον. Μπαίνοντας στον εξωτερικό χώρο, μου άρεσαν τα ''αιωρούμενα φύκια'' που είναι δεμένα στο ταβάνι. Συνεχίζοντας στον εσωτερικό χώρο ο οποίος είναι και πιο ενδιαφέρων, την προσοχή αποσπά η γιγαντιαία τοιχογραφία του ούζου ΜΙΝΙ, τα ράφια με τα μπουκάλια-βάζα που καλύπτουν σχεδόν ένα ολόκληρο τοίχο, οι πολύχρωμες καρέκλες καφενείου, οι (πρωτότυπες) επιγραφές των εδεσμάτων με κιμωλία στα μαύρα κουφώματα και τέλος ο προσεγμένος και ολίγον ατμοσφαιρικός φωτισμός. Διακόσμηση λιτή, νεανική, χαριτωμένη, ευχάριστη, χωρίς αρλούμπες και υπερβολές, όπως αρμόζει σε ένα σύγχρονο (νεο)μεζεδοπωλείο. Η θερμοκρασία του εσωτερικού χώρου στον οποίο καθίσαμε ήταν σωστά ρυθμισμένη, απόδειξη ότι βγάλαμε τα μπουφάν που φορούσαμε.

Η εξυπηρέτηση γίνεται από επαρκές, νεανικό και ευγενικό προσωπικό. Την ώρα που το επισκεφθήκαμε ήταν μισοάδειο (μόνο άλλα 4 τραπέζια ήταν γεμάτα), οπότε λογικά θα κρατήσω μια μικρή επιφύλαξη για την απόδοσή του στην λεγόμενη rush hour. Οι ενστάσεις μου είναι οι ακόλουθες. Εδώ έχουμε ένα νεανικό στέκι και θα πρέπει να υπάρχει μια περισσότερο χαμογελαστή και casual ''πελατοκεντρική'' προσέγγιση. Ήταν λίγο διεκπεραιωτική, άχρωμη, άοσμη και άγευστη η απόδοση του προσωπικού. Οι σερβιτόροι σου άφηναν την αίσθηση απλών διακομιστών των πιάτων, χωρίς να έχουν ή να προσπαθούν να αποκτήσουν κάποια επαφή με τον πελάτη. Υποδοχή στην είσοδο και ξεπροβόδισμα στην έξοδο δεν βιώσαμε, κανείς δεν μας ρώτησε για τις εντυπώσεις μας ή αν χρειαζόμαστε κάτι άλλο με την παραγγελία μας. Το βασικό όμως πρόβλημα, όπως δηλώνει και ο fratello, είναι η άφιξη της παραγγελίας.

Πρώτα ήρθε το ψωμάκι με τις ελίτσες και η ρακί και μετά από λίγη ώρα κατέφθασαν όλα μα όλα τα πιάτα μαζί, 7 τον αριθμό, ζωή να έχουνε. Καθίσαμε αμήχανοι και κοιτάγαμε το ''βουνό'' φαγητού που προσγειώθηκε μπροστά μας, προβληματιζόμενοι από που να πρωταρχίσουμε, για να μην κρυώσουν ή να μην γίνουν ''κατάπλασμα''. Το αποτέλεσμα το αναμενόμενο, φάγαμε πολύ βιαστικά και ακόμη και τώρα που γράφω την κριτική μου 15 ώρες μετά, εξακολουθώ και βρίσκομαι σε φάση χώνευσης. Η κουζίνα πρέπει οπωσδήποτε να βελτιωθεί και να ρεγουλάρει λίγο καλύτερα τους χρόνους παράδοσης των πιάτων.

Η κάρτα του menu είναι αρκετά ενδιαφέρουσα και εκτεταμένη, εμείς όμως μιας και ήμασταν μόνο 2 άτομα, είπαμε να τολμήσουμε το γνωστό ''all you can eat'' μενού της παρέας. Το concept του ''all you can eat'' είναι Αμερικάνικης προέλευσης και ίσως λίγο να φοβίζει μερικά άτομα λιγότερο φαγανά. Όμως τα φαγανά παλικάρια εδώ θα βρουν την χαρά τους!!

Δοκιμάσαμε:
-Σωστά φρυγανισμένο ψωμάκι με λογική ποσότητα αλατορίγανης.

-Σαλάτα Ρακί Μεζέ. Περιέχει την Άρτα και τα Γιάννενα. Διαβάστε τα 10 υλικά: Μαρούλι, ντομάτα, ντάκο, κρεμμύδι ξερό, πράσινες και κόκκινες πιπεριές, φινόκιο, μαυρομάτικα φασόλια, γάμπαρι, ροδέλες καλαμάρι. Σωστή ποσότητα και ποιότητα και υλικά που έδεναν ωραία με την βινεγκρέτ, σε ένα πολύ ωραίο γευστικό αποτέλεσμα.

-Μελιτζάνα καπνιστή με ψιλοκομμένη ντομάτα, φρέσκο κρεμμυδάκι, τριμμένη φέτα και ντρέσινγκ balsamico. Αξιόλογη, ως γεύση ήταν ιδιαίτερα ήπια, κάτι όμως της έλειπε να την ανεβάσει ένα επίπεδο παραπάνω. Ίσως λίγο σκορδάκι να της δώσει ένα επιπλέον touch;

-Γαριδάκι με την σέσουλα. Σωστά τηγανισμένο (και στραγγισμένο χωρίς λαδίλες), πολύ μεγάλη ποσότητα, ωραία σερβιρισμένο (στη σέσουλα), ένας από τους διακριθέντες της βραδιάς.

-Πικάντικα θαλασσινά ήτοι μύδια αχνιστά και καλαμάρι. Μέτριο, ήταν το μοναδικό πιάτο που υστέρησε. Οι ενστάσεις μου ήταν κυρίως στα μύδια. Όσα ήταν ανοικτά είχαν ψίχα πολύ μικρού μεγέθους και επιπλέον υπήρχαν 3 κλειστά τα οποία δεν άνοιξαν και λογικά έπρεπε να πεταχτούν και να μην τοποθετηθούν στο πιάτο μας. Η δε σάλτσα ντομάτας ήταν λίγο κουραστική σε γεύση και υπερβολική σε ποσότητα.

-Κρητικά παραδοσιακά καλιτσούνια κρινόμενα από αξιοπρεπή και άνω.

-Σαρδέλες ψητές στην σχάρα με ψιλοκομμένη ντομάτα. Σωστή ποσότητα και αεράτο ψήσιμο, πολύ ευχάριστες σε συνδυασμό με την ρακί. Κάναμε repeat.

-Ριζότο με καβουροπόδαρα. Αν φτιαχνόταν με ρύζι Αrborio ίσως έπιανε την κορυφή. Παρ' όλα αυτά ήταν σωστά βρασμένο και χυλωμένο, σβησμένο με ουζάκι (το ένοιωθες) και επίσης ωραία σερβιρισμένο σε μικρό παλιομοδίτικο κατσαρολάκι. Τα καβουροπόδαρα στην σωστή ποσότητα και ποιότητα, συμπλήρωναν ωραία αυτό το πολύ αξιόλογο πιάτο. Κάναμε repeat.

-1 καραφάκι ρακί σερβιρισμένο πρωτότυπα σε ''κουβαδάκι'' με τριμμένο πάγο. Αξιόλογο, με ένταση και σπιρτάδα δεν μας προξένησε προβλήματα, είτε την ίδια, είτε την επόμενη μέρα. Συνεχίσαμε με χύμα λευκό κρασί, το οποίο όμως βρήκα τελείως άνευρο. Υφίσταται και εδώ απεριόριστη κατανάλωση.

Check please
Για το μέχρι τελικής πτώσεως αξιόλογο φαγητό που προαναφέρθηκε, στα 30€ με απόδειξη!!

Κατέληξα ότι:
Έως σήμερα σχεδόν όλοι ως καταναλωτές, είμαστε εξοικειωμένοι με τον όρο VFM (Value for Money). Έρχεται όμως ο όμιλος Καστελόριζο με τα μενού της παρέας και ταράζει τα λιμνάζοντα ύδατα της πολύπαθης Νεοελληνικής εστίασης, εισάγοντας έναν νέο όρο τον QQVFM. Όσοι πιστοί στο concept, ''all (ψαρομεζέδες) you can eat'', έαν βεβαίως παραβλέψετε τις αδυναμίες στο service και την κουζίνα που μνημόνευσα, πιστεύω ότι εδώ θα γίνετε θαμώνες. Εμένα αν και μου πέφτει λίγο μακριά, πιστεύω πως θα επανέλθω, την επόμενη φορά με μεγαλύτερη παρέα.

Υ.Γ QQVFM=Quantity-Quality-Value-For-Money

Τσιπουράδικα - Ουζερί, Καλλιθέα

Μετά τη δεύτερη επίσκεψη στο εν λόγω μαγαζί ας μοιραστώ μαζί σας τις εντυπώσεις μου.

Λοιπόν 3 άτομα πήραμε το μενού με το απεριόριστο φαγητό-ρακί/κρασί όπως και τη πρώτη φορά. Καλό στοιχείο ήταν ότι κάποια από τα πιάτα ήταν διαφορετικά οπότε είχε περισσότερο ενδιαφέρον η δεύτερη επίσκεψη.

Ο χώρος όπως και ο τρόπος σερβιρίσματος έχουν "μοντερνιές", π. χ. πατάτες σερβιρισμένες στη σέσουλα, χρωματιστό ντεκόρ γενικά ότι βλέπεις τελευταία στα λεγόμενα trendy μεζεδοπωλεία.

To φαγητό αρκετό καλό, θα ήταν σίγουρα καλύτερο αν σερβιριζόταν στην ώρα του γιατί υπήρχαν πιάτα κρύα. Πολύ νόστιμα ντολμαδάκια θαλασσινών καθώς και τα αχνιστά μύδια.

Μεγάλο μειονέκτημα η εξυπηρέτηση, πολύ μεγάλο όμως, τουλάχιστον στην δική μας περίπτωση. Ψάχναμε και ξαναψάχναμε το σερβιτόρο για να παραγγείλουμε αλλά πουθενά... Οταν τελικά τον βρίσκαμε περιμέναμε πάνω από μισάωρο γι'αυτό που είχαμε παραγγείλει.

Θα ξαναπήγαινα λόγω value for money.

Τσιπουράδικα - Ουζερί, Καλλιθέα

Προχθές, Παρασκευή βράδυ, στη αναζήτησή μου στο ask4food για πρόταση εξόδου, το μάτι μου έπεσε στο εν' λόγω μεζεδοπωλείο που είχε συγκεντρώσει αρκετές θετικές κριτικές. Μιας και δεν είχα όρεξη για πειραματισμούς αποφάσισα να το επισκεφθώ. Καθότι όμως ήθελα και γνώμη τρίτου ζήτησα τη παρέα φίλου που είναι αρκετά εκλεκτικός.

Φτάνοντας εκεί διαπίστωσα ότι αποτελούσε μέλος του Ομίλου Καστελόριζο και άρχισαν να με ζώνουν τα φίδια για το ύψος των τιμών γιατί για την ποιότητα μάλλον δεν θα έπρεπε να ανησυχώ.

Με τη είσοδό μας, εξυπηρετικότατοι σερβιτόροι, μας βοήθησαν να επιλέξουμε σημείο που θα κάτσουμε και πηγαινοέρχονταν μέχρι να αποφασίσουμε να παραγγείλουμε. Καθυστερήσαμε λίγο λόγω της αναμονής του τρίτου της παρέας.

Στο χρόνο αυτό ξεφύλλιζα τον τιμοκατάλογο με τους προσφερόμενους μεζέδες που είχαν επί το πλείστον βάση τα θαλασσινά. Οι τιμές ικανοποιητικές αλλά από ποσότητα τι να λένε;

Και έρχεται η ώρα τη παραγγελίας. Μία σαλάτα πικάντικη με λάχανο, μία σαλάτα «ρακί μεζέ», ένα τσίρο λαδορίγανη και δύο πατάτες.... ωπ λέει ο σερβιτόρος η μερίδα είναι μεγάλη, σας φτάνει η μία.... «περίεργο λεω από μέσα μου».

Με τον ερχομό του τρίτου της παρέας προσθέσαμε μυζηθροπιτάκια με μέλι και άλλη μία μερίδα πατάτες γιατί παρόλο το αρκετό της ποσότητας ήταν αρκετά γευστικές και δεν πρέπει να ήταν προτηγανισμένες.

Για ποτό καταναλώσαμε περίπου 1,5 λίτρο λευκό κρασί από αυτό που διέθετε ως «χύμα».

Οι μερίδες ήταν ικανοποιητικές, η πικάντικη σαλάτα όντως ήταν πικάντικη, ο τσίρος φανταστικός, η σαλάτα «ρακί μεζέ» ήθελε διόρθωμα και μυζηθροπιτάκια αρκετά καλά.

Γενικά αν εξαιρέσεις το ακριβό, για την ποιότητά του κρασί, (3€ τα 370ml) τα υπόλοιπα μας άφησαν αρκετά ικανοποιημένους όπως και ο λογαριασμός. 36€ τρία άτομα από τα οποία τα 12€ ήταν το κρασί.

Με τον ερχομό τους λογαριασμού ήρθε και η πορτοκαλόπιτα που ήταν πολύ καλή.

Εννοείται ότι θα ξαναεπισκεφθώ το χώρο μία άλλη φορά «πεινασμένος» για να δοκιμάσω αυτό που έλεγαν μενού της παρέας των 15€ ανά άτομο από τα πιάτα του οποίου μπορούσες να καταναλώσεις όση ποσότητα ήθελες αλλά θα αποφύγω το κρασί....

Τσιπουράδικα - Ουζερί, Καλλιθέα

Έχω επισκεφτεί το "ΡΑΚΙ-ΜΕΖΕ" δύο φορές και έχω μείνει απόλυτα ευχαριστημένος.
Είναι ένα χαριτωμένο μαγαζάκι με μεγάλη απήχηση(τραπέζι βρίσκουμε μόνο αν το κλείσουμε νωρίς) από όλες τις ηλικίες.

Είναι μαγαζί που θα βγεις για να φας καλά και να έχεις διάθεση καλή. Κι αυτό γιατί Πέμπτη, Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή(δεν ξέρω για τις υπόλοιπες ημέρες) έχει ζωντανή μουσική οπότε δεν προτείνεται για κάτι χαλαρό.

Τα φαγητά είναι εξαιρετικά σε γέυση και σε ποσότητα. Υπάρχουν 3-4 μενού συγκεκριμένα με τιμές από 15 μέχρι 22 €. Η ποιότητα και του κρασιού είναι πάρα πολύ καλή. Εμείς και τις δύο φορές επιλέξαμε το μενού των 16€.

Στην τιμή αυτή περιλαμβάνεται απεριόριστο φαγητό και κρασί ή τσίπουρο. 3 άτομα παραγγείλαμε διπλά τα πιάτα χωρίς να ανέβουμε πάνω από τα παραπάνω χρήματα
(Εξαιρετική η καβουρομακαρονάδα).

Το προσωπικό σχετικά γρήγορο και εξυπηρετικό.
Κάποιος που επιθυμεί να γευτεί θαλασσινά, το ΡΑΚΙ-ΜΕΖΕ είναι μια πολύ καλή πρόταση.

Τσιπουράδικα - Ουζερί, Καλλιθέα

Επισκεφθήκαμε το Ρακί Μεζέ πριν από μερικές εβδομάδες, με παρέα 60 ατόμων, για να γιορτάσουμε το γάμο μας!

'Ολα, από την αρχή της επικοινωνίας μας μέχρι και το τέλος της βραδιάς ήταν άριστα!

Όλοι όσοι μας εξυπηρέτησαν, η Ελένη, ο Περικλής, η Νίκη (ελπίζω να θυμάμαι σωστά τα ονόματα... ) ήταν πολύ ευγενικοί και φρόντισαν όλα όσα είχαμε συμφωνήσει να είναι τη βραδιά εκείνη ακριβώς όπως τα θέλαμε!

Το φαγητό ήταν πεντανόστιμο, καλομαγειρεμένο και δεν υπήρξε καμία καθυστέρηση στο σερβίρισμα των πιάτων! Η ποσότητα του φαγητού και του ποτού ήταν άφθονη και όλοι έφυγαν πλήρως ικανοποιημένοι!

Ταυτόχρονα, είχαμε ζητήσει να έχουμε και ορχήστρα, η οποία φρόντισε και με το παραπάνω για την διασκέδαση των καλεσμένων μας και χορό μέχρι πρωίας!

Το μαγαζί το συστήνω ανεπιφύλακτα! Συνδυάζει καλό φαγητό, σε καλή τιμή, με
άριστη εξυπηρέτηση.

Αυτό που για μένα κάνει τη διαφορά, πέρα από τη δική μου καλή εντύπωση και κριτική για το Ρακί Μεζέ, είναι πως τις επόμενες από το γλέντι ημέρες, μας τηλεφώνησαν όλοι οι φίλοι μας να μας συγχαρούν για την επιλογή μας!!!!

Τσιπουράδικα - Ουζερί, Καλλιθέα

Πήγαμε μια ήσυχη καθημερινή βραδυ 2 άτομα, (νομιζω τεταρτη) ηταν όλα πολύ ωραία, το μενού επιλέξαμε και μας άρεσε όπως και τα φαγητά .

Στα φαγητά που μας άρεσαν ήταν η πατζαροσαλάτα, τα κολοκυθάκια τα ψιλοκομμένα οι μινι γαριδουλες και οι σαρδελες που ηταν φρεσκοτατες.

Οι μεριδες ήταν μεγαλες, χορτασαμε και το τσιπουρακι πολύ καλο!

Ο σερβιτόρος ευγενικός και χαμογελαστός όπως επιβάλεται.

Η ατμόσφαιρα νεανική θα την έλεγε κανείς.

λίγη περισότερη ζέστη θα αναμεναμε στην αρχή αλλά ήταν διότι καθόμασταν σχετικά κοντα στην πόρτα.. μετα με το ποτό και το φαγητό ζεσταθηκαμε και ουτε μας φανηκε!

Σιγουρα θα παμε ξανά!

2013

Βρεθήκαμε τυχαία εδώ για να γιορτάσουμε την απονομή του μεταπτυχιακού πολύ κοντινών προσώπων μας και ήταν πραγματικά μια έκπληξη. Το μενού πλούσιο από ψαρομεζέδες και κυρίως πιάτα.

Πήραμε τις σαλάτες και μου έκανε εντύπωση η σαλάτα με τα ψαρικά που ήταν νοστιμότατη αποτελούμενη από μικρές γαρίδες, οκταπόδι και λαχανικά. Οι δυο αλοιφές που δοκίμασα ήταν ο ταραμάς που έσκιζε κυριολεκτικά και η τυροκαυτερή που ήταν επίσης πολύ καλή.

Δυο επιπλέον ορεκτικά που δοκίμασα ήταν τα τηγανιτά κολοκυθάκια σερβιρισμένα στην σέσουλα καθώς και οι τηγανιτές πατάτες. Μεγάλες μερίδες και νοστιμότατες.

Στα κυρίως πιάτα τώρα δοκίμασα 3 γεύσεις, σαρδέλες ψητές, τις γόπες που κατ' έκπληξή μου δεν ήταν τηγανιτές αλλά στην σκάρα και γαριδομακαρονάδα. Η ποιότητα ήταν πολύ καλή και η ποσότητα απίστευτη.

Ο χώρος είναι καλός αλλά λίγο σκοτεινός και το σέρβις αρκετά καλό. Το μόνο παράπονο που άκουσα από την παρέα ήταν για τον μπακαλιάρο σκορδαλιά που ήταν μετριότατος και γι' αυτό και το 3 στην ποιότητα. Η γαριδομακαρονάδα άργησε και για αυτό και το 3 στην εξυπηρέτηση.

Δεν πλήρωσα εγώ αλλά από ότι κατάλαβα για όλα αυτά που φάγαμε και ήπιαμε η τιμή ήταν κάτω από τα 20 ευρώ και την θεωρώ για την ποιότητα και την ποσότητα πολύ καλή. Δοκιμάστε το αν είστε στην περιοχή, δεν θα χάσετε!

2013

Βράδυ της προηγούμενης Παρασκευής μας βρήκε με κράτηση στο εν λόγω εστιατόριο.

Λίγο θα το περιμέναμε να περάσουμε αγνώριστοι, με την αδιαφορία τόσο των σερβιτόρων όσο και του υπευθύνου, να γίνεται αισθητή. Μετά απο αρκετά λεπτά όρθιοι μας υπέδειξαν το τραπέζι μας. Ηταν ενα λιλιπούτειο τραπεζάκι για 2 ατομα ανάμεσα και στριμωγμένα απο 2 μεγαλες παρέες. Μας έφερε απο μακριά στην Καλλιθέα για να μας βάλει εκεί, ενω του είχαμε τονίσει απ το τηλέφωνο ενα ήσυχο τραπέζι όχι μες στον κόσμο.

Όμως όλα τα τραπέζια ηταν κολλητά το ένα δίπλα στ' αλλο λές και πήγαινες σε μπάρ με ζευγαράκια για καμια γνωριμία. Οι υπεύθυνοι στο σύνολό τους ήταν αλλού γι' αλλού, δεν υπήρχε δείγμα επαγγελματισμού, κατι που διέπει την αλυσίδα του Καστελορίζου εν γένει. Φύγαμε δυσαρεστημένοι, άδικα προσπαθήσαμε να πάμε στο K-grill δίπλα, διότι ήταν θεοσκότεινο, μες το τσιγάρο μαζί με τον καπνό απ τα κρέατα στην αίθουσα και τίγκα στα πιτσιρίκια να κλαίνε και να οδύρονται.... καταλήξαμε σε ένα άλλο μαγαζί πιο πάνω απ το οποίο τυχεροί είμασταν που δεν δηλητιριαστήκαμε.

Για το φαγητό δεν μπορώ να κρίνω, αλλά και δεν θα μπορούσα να κρίνω υπο τέτοιες συνθήκες. Απαράδεκτη εικόνα για αλυσίδα τέτοιου μεγάλου ομίλου, την ώρα που είμαστε σταθεροί και γνωστοί πελάτες στο Όμικρον που ζεί τις δόξες του. Τους καλώ να επέμβουν για αλλάγες άμεσα.

Χρήσιμη;