ΩΡΑΙΑ ΜΟΥ ΚΟΥΖΙΝΑ

62 %
Η αξιολόγηση προκύπτει από 19 κριτικές
ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ 18:00-00:30 ΚΥΡΙΑΚΗ 13:00-18:00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Υπάρχει εξωτερικός χώρος Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΚΟΥΖΙΝΑ

Μοντέρνα κουζίνα, Νέα Φιλαδέλφεια
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0

Δυσκολεύτηκα πραγματικά να γράψω αυτήν την κριτική. Γι' αυτό και παρέμεινε στο στικάκι μου το word αρχείο με τίτλο “Ωραία μου κουζίνα”…για αρκετό καιρό κενό.

Ο λόγος είναι ότι σκέφτομαι και ξανασκέφτομαι μήπως θα έπρεπε για να καταλήξω, να κάνω και μια 3η επίσκεψη…?

Άφησα έναν ολόκληρο χρόνο να περάσει από την πρώτη μου επίσκεψη, περιθώριο πολύ μεγάλο για έναν σεφ και ένα νέο εστιατόριο να ξεμουδιάσουν, να βρουν τους ρυθμούς τους και να αποδείξουν τις πραγματικές ικανότητές τους.

Θα ήταν άδικο βέβαια να πω ότι δεν υπάρχει βελτίωση σε σχέση με την προσωπική εμπειρία της πρώτης επίσκεψης, αλλά για ακόμα μια φορά δεν πήρα αυτά που προσδοκούσα έπειτα από τόσο καιρό και μετά μάλιστα από τις κριτικές που ακολούθησαν από τους πολύ αξιόπιστους φίλους, των οποίων τη γνώμη όχι μόνο σέβομαι, αλλά τις περισσότερες των περιπτώσεων ασπάζομαι.

Πάμε να δούμε αναλυτικά:

Από την εξυπηρέτηση δεν υπάρχει τίποτα πραγματικά αρνητικό, όπως άλλωστε έτσι ήταν και την πρώτη φορά (από τα ίδια άτομα). Ευγένεια, προθυμία, επαγγελματική και ζεστή ταυτόχρονα συμπεριφορά και από τους δύο σερβιτόρους.

Στον εσωτερικό χώρο δεν θα αναφερθώ εκτενώς, καθώς τα έχω ξαναπεί και εγώ αλλά και οι υπόλοιποι φίλοι. Συμπαθητικός, πολύ λιτός, ψηλοτάβανος χώρος, με ανοιχτή κουζίνα.

Εξωτερικά, προσωπικά δεν βρίσκω κανένα μα κανένα ατού, αφού το πεζοδρόμιο βλέπει σε έναν πολυσύχναστο δρόμο, και παρά την προσπάθεια στο πλάι ακριβώς του εστιατορίου να δημιουργηθεί ένα πιο συμπαθητικό prive μέρος με την προσθήκη μιας περικοκλάδας, θεωρώ ότι δεν τα κατάφερε.

Δεν ευθύνεται κάποιος γι’ αυτό, απλά ο χώρος δεν ενδείκνυται με τίποτα αφού πρόκειται για μια λωρίδα στενόμακρη που από τη μια της πλευρά υψώνεται μια μάντρα και από την άλλη ο τοίχος με την τζαμαρία του εστιατορίου. Ζήτημα να χωράνε 4 τραπεζάκια (σε κάθετη διάταξη) και μάλιστα το περασμένο καλοκαίρι υπήρχε στο βάθος μια βάρκα αραγμένη…Λυπάμαι αλλά δε μπορώ να βρω τίποτα ενδιαφέρον σ’ αυτό το σκηνικό για να καθίσω να φάω.

Σ’ αυτή την επίσκεψή μας λοιπόν αρχές του χρόνου 2 άτομα, επιλέξαμε:

- Ψωμάκια δικά τους και κριτσίνια, πολύ ωραία με ελιές καλαμών

- Σούπα βαλουτέ αρακά με μους φέτας και πούδρα τομάτας, σαν πιάτο ημέρας…εξαιρετική σε γεύση, γκουρμεδιάρικη σαν περιγραφή και σαν εμφάνιση, αλλά και πολύ καλή σαν μερίδα. Μας προτάθηκε να μας τη σερβίρουν σε δύο ξεχωριστά πιάτα για να δοκιμάσουμε και οι δύο πιο άνετα, έτσι κι έγινε.

- Γίγαντες με λουκάνικο τύπου Τζουμαγιάς, ένα ε κ π λ η κ τ ι κ ό ορεκτικό που θα μπορούσε να είναι σε λίγο μεγαλύτερη μερίδα. Δεν έμεινε πραγματικά τίποτα στο πιάτο, σκουπίστηκε όλο με το ψωμάκι!!!

- Μανιταρόπιτα με ανθότυρο και μυρωδικά, όπου εδώ οι προσδοκίες μας διαψεύστηκαν. Ήταν αδιάφορη, χωρίς ίχνος ανθότυρου. Πραγματικά απογοητευτήκαμε. Βλέπε σχόλιο παρακάτω.

- Παπαρδέλες με λουκάνικο πράσου και γραβιέρα Νάξου, συμπαθητικό πιάτο κατά τα λεγόμενα της φίλης μου, αλλά εμένα που δοκίμασα δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Πάντως, καλή μερίδα για κυρίως.

- Πανσέτα σιγοψημένη με πουρέ σελινόριζας για μένα, με τον πουρέ να τα “σπάει” στην κυριολεξία, αλλά η ποσότητά του ήταν αστεία και απογοητευτική. Έπειτα ήρθε και η πανσέτα και με αποτελείωσε!

Και εξηγούμαι: Παρότι το ξεκίνημα του δείπνου εστέφθη με επιτυχία στην πορεία τα ψιλοχαλάσαμε. Η πανσέτα ήταν ένα παχύ κομμάτι πάχους περίπου 7 εκατοστών, της οποίας τα 6,5 εκατοστά ήταν λίπος και το μισό εκατοστό (βία) ήταν καθαρό κρέας.

Σ’ αυτό το σημείο θέλω να πω ότι η κίνηση του σεφ είναι πάρα πολύ σωστή και επαγγελματική, να βγαίνει από την κουζίνα κάποιες στιγμές και να ρωτάει αν όλα είναι καλά.

Όμως όταν μας ρώτησε και του είπαμε για την μανιταρόπιτα ότι δεν είχε κάποιο ενδιαφέρον κι ότι το ανθότυρο δεν φαινόταν καν μέσα στο ορεκτικό, μας απάντησε ότι «το απορροφάει το μανιτάρι».

Εμένα αυτή η απάντηση δεν με καλύπτει, γιατί αφενός μεν σημαίνει ότι ο σεφ γνωρίζει το μειονέκτημα του συγκεκριμένου ορεκτικού, και αφετέρου δεν κάνει τίποτα για να το διορθώσει, καθώς εφόσον το έχει διαπιστώσει ότι απορροφάει το συγκεκριμένο υλικό το μανιτάρι, είτε θα έπρεπε να βάζει μεγαλύτερη ποσότητα, είτε να επιλέξει διαφορετικό τυρί ώστε να το συνδυάσει. Έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ, χωρίς να θέλω να κάνω τον ειδικό γιατί δεν είμαι κι όλας.

Επίσης στην επισήμανση που του έκανα για την πανσέτα, μου απάντησε με απορημένο ύφος: « ε, πανσέτα είναι, έχει λίπος».

Καλούμαι λοιπόν να πληρώσω γύρω στα 10€ για ένα πιάτο που ούτε πουρέ έχει στο πιάτο στην ποσότητα που θα έπρεπε (δεν έχει δα και τραγικό κόστος) αλλά ούτε και κρέας.

Κι επειδή δεν είναι η πρώτη φορά που τρώω πανσέτα, πρέπει να πω ότι πρώτη φορά αντικρίζω τέτοιο κομμάτι λίπους. Οπότε μάλλον όλες οι υπόλοιπες πανσέτες που έχω φάει σε διάφορα εστιατόρια και που είναι λεπτές και κρεατένιες σαν μικρά μπριζολάκια (εννοείτε με το λιπάκι τους αλλά σε λογική αναλογία), μάλλον δεν είναι πανσέτες, θα πρόκειται για κάτι άλλο…

Σε κάθε περίπτωση πιστεύω ότι θα έπρεπε ο σεφ να επιλέξει ένα καλύτερο κομμάτι πανσέτας ή κάποιο άλλο κρέας για να συνοδεύσει τον πουρέ, για παράδειγμα ψαρονέφρι.

Ήπιαμε 2 κόκα κόλες και φάγαμε το γλυκό με το πρωτότυπο σε σχήμα biscuit και το κρεμώδες τυρί με γλυκό κουταλιού ντοματίνι. Gourmet παρουσίαση με πολύ καλό γευστικό αποτέλεσμα αν και θα προτιμούσα άλλο γλυκό του κουταλιού γιατί μου έβγαζε λίγο ντοματίλα, αλλά αυτό είναι θέμα γούστου, προφανώς δεν μου αρέσει το συγκεκριμένο υλικό σε γλυκό του κουταλιού που πρώτη φορά δοκίμασα.

Πληρώσαμε 52€ και νομίζω ότι για την περιοχή αλλά κυρίως για τα πιάτα που φάγαμε, ότι είναι λίγο τσιμπημένα.

Η βαθμολογία έχει ανέβει δικαίως, γιατί η δεύτερη επίσκεψη μας άφησε σαφώς καλύτερες εντυπώσεις από την ατυχή πρώτη.

Παρόλα αυτά, κι ενώ βρίσκεται σε πάρα πολύ κοντινή απόσταση από το σπίτι μου, έχω κάνει μια διαπίστωση. Δεν έχω την επιθυμία να πω με την όρεξή μου στην παρέα μου: Πάμε Ωραία μου κουζίνα; Όπως με ευκολία και ευχαρίστηση το κάνω για αρκετά άλλα εστιατόρια της περιοχής και όχι μόνο.

Ή για να το πω διαφορετικά, θεωρώ πολλά τα 25€ για την μέχρι τώρα εμπειρία που έχω αποκομίσει από το συγκεκριμένο εστιατόριο.

Άρα λοιπόν, επειδή μέχρι τώρα δεν έχει ανταπεξέλθει στις αναμενόμενες προσδοκίες μας, αλλά δεν θεωρώ ότι είναι και παράδειγμα προς αποφυγήν, θα προτιμούσα για άλλη μια φορά να το αφήσω εν λευκώ. Δεν θα απέτρεπα κάποιον από το να πάει, αλλά δεν θα τον παρότρυνα κι όλας.

…Άλλωστε -αν και δεν μπορώ να ξηγήσω το γιατί, - αφήνω εν λευκώ το ενδεχόμενο και στον ίδιο μου τον εαυτό να το ξαναεπισκεφτεί…

Υ. Γ. 1 Άλλο ένα σημείο στο οποίο διαφωνώ με τον σεφ Μίνωα Κονίδη είναι ότι σε εκπομπή της Ελένης Ψυχούλη στην οποία εμφανίστηκε πρόσφατα, είδα να μαγειρεύει ένα πολύ χοντρό κομμάτι μοσχαρίσιο (το οποίο είχε θωρακίσει για 2 λεπτά στο τηγάνι) τυλιγμένο σε λαδόκολλα στο φούρνο μόλις…20 λεπτά???

Βεβαίως τη στιγμή που ο σεφ έκοβε το κρέας και η Ψυχούλη αναστέναζε από ηδονή ανυπομονώντας να δοκιμάσει το κατακόκκινο… Αψητο κομμάτι, προσπαθούσε να μας πείσει ότι έτσι… διατηρείται μαλακό! Κι ότι αν κάποιος το προτιμάει πιο πολύ ψημένο θα πρέπει να αυξήσει τον χρόνο ψησίματος κατά 10 ολόκληρα λεπτά!

Κάποιοι θα πουν ότι δεν ξέρω να τρώω. Δεν πειράζει ρε παιδιά, τουλάχιστον μου αρκεί που μετά το γεύμα μου δεν αισθάνομαι κανίβαλος.

Υ. Γ. 2. Ο Έκτορας πάντως θα εκτιμούσε ιδιαιτέρως ένα τέτοιο κομμάτι.

Υ. Γ. 3 Έκτορα λένε τον σκύλο μου…

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη PONTIKI.

Ιούλ
2013

«Τι ωραία!» λες μόλις φθάνεις μπροστά στο ΩΡΑΙΑ ΜΟΥ ΚΟΥΖΙΝΑ, «ούτε GPS ούτε τίποτε, το βρήκα πανεύκολα.» Οι δυσκολίες όμως, φίλοι μου, ίσως αρχίζουν τώρα, αν δεν προσέξετε πού ακριβώς παρκάρατε σε σχέση με το κατάστημα.

Η περιοχή είναι γεμάτη κυκλικούς και ακτινωτούς δρόμους, όπότε, αν απομακρυνθείτε αρκετά, ενδέχεται να γυρνάτε κανένα δεκάλεπτο ψάχνοντας σαν την άδικη κατάρα. Η βόλτα πάντως θα σας αποζημιώσει, παντού υπάρχουν ένα σωρό πραγματικά ωραία σπίτια με ασυνήθιστη αρχιτεκτονική και πυκνοφυτεμένους κήπους.

Το ΩΡΑΙΟ ΜΟΥ ΚΟΥΖΙΝΑ έχει ένα αρκετά μεγάλο εσωτερικό χώρο, υπάρχει μάλιστα και πατάρι, τώρα με την καλοκαιρία η τζαμαρία είναι ανοικτή και φυσικά έχουν βγει τραπέζια στο πεζοδρόμιο. Σας συμβουλεύω να αποφύγετε αυτά που είναι στην πρόσοψη, ο δρόμος έχει πολλή κίνηση και ο θόρυβος θα σας ενοχλεί διαρκώς. Αν θέλετε το έξω, πάρτε ένα τραπέζι στο πλάι, είναι σαφώς πιο ήσυχα.

Για τη διαμόρφωση του χώρου δεν έχω να πω πολλά, το βιομηχανικό στιλ έχει πολυφορεθεί (λόγω χαμηλού κόστους, υποθέτω) τον τελευταίο καιρό, ενώ η διακόσμηση δείχνει «λίγη» και αμήχανη. Θα πρέπει από εδώ και πέρα να αναφέρω τα καταστήματα στα οποία δεν υπάρχει μαυροπίνακας (εδώ υπάρχει).

Αντίθετα μου άρεσε ο φωτισμός της εισόδου, ενώ πολύ καλή εικόνα δίνει το art de la table με ωραία σκούρα ξύλινα τραπεζοκαθίσματα, υφασμάτινα σουπλά και καλής ποιότητας σερβίτσια. Με την άφιξη καταφθάνει μεταλλική κανάτα με παγωμένο νεράκι, ενώ ερωτάσαι αν θέλεις ψωμί, μην το απορρίψετε, είναι πραγματικά εξαιρετικό, ειδικά τα κριτσίνια τους.

Το σέρβις πολύ φιλικό και όσο χρειάζεται αποτελεσματικό. Είναι σαφές πως θέλει κι αυτό το χρόνο του να ρονταριστεί. Πού και πού έφερνε και ο μάγειρας κανένα πιάτο, προφανώς για να πιάσει το σφυγμό της πελατείας, πολύ καλά έκανε και σίγουρα θα άκουσε γενικά καλά λόγια.

Ο κατάλογος, όπως έχει ήδη γραφτεί, είναι σχετικά μικρός, όλα όμως τα πιάτα είναι απόλυτα επιλέξιμα, δεν θα σας μπερδέψουν δηλαδή με δαιδαλώδεις περιγραφές. Καλή ελληνική κουζίνα, ελαφρά πειραγμένη, τέλεια! Υπάρχουν και επιλογές ημέρας, συνήθως ψάρι.

Αν έβαζα ένα πιάτο στην άκρη από όλα όσα έχω δοκιμάσει, αυτό θα ήταν η σαλάτα με λευκό μανιτάρι και απάκι, η οποία προδίδεται από το αδύνατο και άγευστο ντρέσινγκ της.

Η μελιτζανοσαλάτα αφρός θα έπρεπε να συνοδεύεται από δυο τρία κομματάκια αυτής της καταπληκτικής ψητής ντομάτας ακόμη. Το κάπνισμά της είναι πολύ δυνατό, σχεδόν καλύπτεται η γεύση της μελιτζάνας, μένει βέβαια η υφή της. Πολύ καλή η στριφτή τυρόπιτα με σύκο, που έχω δοκιμάσει σε παραπλήσια εκτέλεση (με καταϊφι) στην ΤΡΑΠΕΖΑΡΙΑ, ενώ το «άριστα» μεταξύ των ορεκτικών – σαλατικών θα το δώσω στο πιάτο με σουπιά κατάμαυρη και τραγανή πάνω σε σαλάτα μαρσέ, οι φακές δεν νομίζω ότι προσθέτουν κάτι.

Τα κυρίως πιάτα είναι αποθέωση, το ένα καλύτερο από το άλλο και σε χορταστικές μερίδες. Αρχίζοντας από το top of the tops, φρέσκα, εννοείται, ραβιόλια με ντομάτα και βότανα, περνώντας από το καλά δεμένο ριζότο με σπαράγγια και ψιλοκομμένο λουκάνικο και καταλήγοντας στην πανσέτα λουκούμι με το ίδιο νόστιμο πουρέ (θα ήθελα λίγο περισσότερο), δεν έχω παρά μόνον επαίνους.

Το ίδιο και για τα γλυκά. Το choko-κάτι δεν θυμάμαι πώς ακριβώς το έλεγαν, όμως τόσο νόστιμη γκανάς δεν έχω ξαναφάει, ενώ το σουφλέ ήταν κάπως παραψημένο, πήγαινε όμως μια χαρά με το παγωτό που το συνόδευε. Πιο ελαφρές οι μαριναρισμένες φράουλες με κρέμα τοποθετημένες σε μεγάλο σου.

Ήπιαμε ένα εξαιρετικό λευκό («Άκρες» του Σκούρα), επισήμανα ότι υπάρχουν και πρωτότυπες μπίρες, και πληρώσαμε για όλα αυτά (τέσσερα άτομα) σκάρτα 80 ευρώ, εξαιρετική αναλογία ποιότητας προς τιμή.

Καθώς η Νέα Φιλαδέλφεια ειδικεύεται στις πολίτικες γεύσεις, το ΩΡΑΙΑ ΜΟΥ ΚΟΥΖΙΝΑ θα παίζει για καιρό χωρίς αντίπαλο. Θέλει κάποια υπομονή, μέχρι να γίνει ευρύτερα γνωστό και αποδεκτό. Έτσι εύκολα προσβάσιμο όπως είναι, θα άξιζε να τραβήξει κόσμο από όλη την Αθήνα. Αξίζει τον κόπο 100%.

Μοντέρνα κουζίνα, Νέα Φιλαδέλφεια
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0

Επηρεασμένοι από τις εξαιρετικές κριτικές στο site μας αποφασίσαμε να το επισκεφθούμε την Κυριακή 30/03/2014 το μεσημέρι.

Χώρος όμορφος, πεντακάθαρος, προσεγμένος με ανοιχτή κουζίνα αλλά χωρίς μυρωδιές στο περιβάλλον γιατί προφανώς λειτουργεί καλά ο εξαερισμός. Εξυπηρέτηση ευγενικότατη αλλά υστερούσε π. χ. νερό βρύσης σε κανάτα που δεν γέμισε όταν άδειασε.

Παραγγείλαμε τα παρακάτω:

Καλό γευστικότατο ψωμί προαιρετικά με χρέωση 1 € το άτομο + 6 ελίτσες καλαμών με χοντρό αλάτι.

*Σαλάτα*
Ανάμεικτα κηπευτικά με ξινόμηλο, μανιτάρια, σύγκλινο Μάνης και σάλτσα γιαουρτιού.
(6.00€)
Φρέσκια νόστιμη & ισορροπημένη.

*Ορεκτικό*
Αφρός καπνιστής μελιτζάνας με καραμελωμένες ντοματούλες κ λάδι βασιλικού. (5.50€)

στην πραγματικότητα μια μους που ήρθε στο τραπέζι με κρυστάλλους εσωτερικά, προφανώς από κατάψυξη. Απαράδεκτο ρε παιδιά...
Όταν ξεπάγωσε, η γεύση και υφή ήταν πολύ καλές.

*Κυρίως*,

1. Κοτόπουλο γεμιστό με λευκά τυριά και risotto με κρόκο Κοζάνης
Απογοητεύτικο πιάτο που ρίχνει κατακόρυφα τη βαθμολογία. Κακή παρασκευή και γεύση (8.50€)

2. Πιάτο ημέρας - στριφτάρια με γαρίδες
Συμπαθητικό πιάτο, κάπως γευστικό αλλά πολυμαγειρεμένο το γαριδάκι και πολύ σκληρό. (9.00€)
___

Όπως καταλαβαίνετε δεν μπήκαμε στον κόπο να δοκιμάσουμε και γλυκό γιατί με ένα ποτήρι κρασί κ μία μπύρα (ενδιαφέρον κατάλογος για τα ποτά) είχαμε ήδη φτάσει τα 36€ και είμασταν απογοητευμένοι. Κρίμα.

Να σημειώσω πως μεταξύ ορεκτικών / κυρίως υπήρξε μια μικρή καθυστέρηση.

Απόδειξη κανονικότατα.

Ημερομηνία τελευταίας επίσκεψης: 18/1/2014

H επίσκεψη στο «Ωραία μου κουζίνα» επιτέλους έγινε μετά από πολύ καιρό που το είχα βάλει στο μάτι αφού είχα διαβάσει στο site εξαιρετικές κριτικές.Όμως δυστυχώς δεν έχει ακουσθεί όσο του αξίζει στα δρώμενα της εστιατοριακής Αθήνας προφανώς για λόγους κόστους που απαιτεί η διαφήμιση. Κατ’εμέ πρόκειται για ένα εξαιρετικό εστιατόριο μοντέρνας ελληνικής κουζίνας που ταυτόχρονα πληροί τον παράγοντα value for money.

Ως χώρος,θα έλεγα ότι διέπεται από μοντέρνο design –ψηλοτάβανος με μακριά μαύρα φωτιστικά που κυριαρχεί το μαύρο.Τα τραπέζια στην κύρια σάλα είναι 10-12 αλλά καλοστημένα .Αυτό που μου άρεσε ιδιαίτερα είναι η open kitchen με το ασπρόμαυρο φόντο της που είναι ορατή σε όλα τα τραπέζια και βλέπεις τον chef-ιδιοκτήτη του εστιατορίου, «μια ήρεμη δύναμη» να επιμελείται με αφοσίωση το κάθε πιάτο ξεχωριστά.Επίσης πρέπει να τονίσω ότι παρ’ότι υπάρχει η ανοιχτή κουζίνα,δεν υπάρχει ίχνος μυρωδιάς στο περιβάλλον γιατί προφανώς και μπράβο τους λειτουργεί καλά ο εξαερισμός.

Σχετικά με την εξυπηρέτηση και τις δυο φορές που έχω πάει υπήρξε άψογη από σωστούς επαγγελματίες που γνωρίζουν το αντικείμενο.Είναι διακριτικοί αλλά και σε θέση ώστε να απαντήσουν σε κάθε ερώτησή μας για τα πιάτα.Οι χρόνοι σωστοί μεταξύ ορεκτικού-κυρίως-γλυκού,χωρίς άγχος για να αποδεσμευθεί γρήγορα το τραπέζι.Μέλημά τους είναι να απολαύσεις το δείπνο σου κι όχι απλώς να φας και να φύγεις(+++). Επίσης και τις δυο φορές το εστιατόριο ήταν γεμάτο αλλά όλο το service λειτούργησε άψογα.

Όσον αφορά και το φαγητό που για μένα είναι και το βασικότερο όλων, όλα τα πιάτα που έχω δοκιμάσει ήταν καλοφτιαγμένα και εύγευστα. Αυτά που ξεχωρίζω είναι τα εξής:

Από ορεκτικά:
-Αφρός καπνιστής μελιτζάνας με ντομάτες confit και λάδι βασιλικού(5,50 Ε).Eξαιρετικό ορεκτικό που δείχνει την καλή τεχνική και δεξιότητες του chef.Υφή βελούδινη που παραπέμπει περισσότερο σε βελούδινη κρέμα μελιτζάνας (δεν βρίσκει κανείς σποράκια ή κομματάκια μελιτζάνας) παρά αφρό όπως αναγράφεται στον κατάλογο. Η γεύση χαρακτηρίζεται έντονα απ’την καπνιστή μελιτζάνα και το σκόρδο και ταιριάζει ιδανικά με την γλυκιά σιγοψημένη ντοματούλα. Το λάδι βασιλικού προσδίδει την απαραίτητη φρεσκάδα στην καπνιστή μελιτζάνα. Δοκιμάστε την με τα εξαιρετικά χειροποίητα ψωμάκια και κριτσίνια που φτιάχνουν.Ένα ορεκτικό που θα μπορούσε άνετα να συναντήσει κανείς σε εστιατόρια επιπέδου «Βαρούλκο», «Βασίλαινας».

-Φάβα με σχοινόπρασο,λάδι κάππαρης και πούδρα από σύγλινο Μάνης(5 Ε).Πολύ καλή φάβα,απαλή στην υφή αλλά δυνατή στη γεύση.Δε μπορώ να πω ότι τα υπόλοιπα μέρη του ορεκτικού αποτυπώνονταν ξεκάθαρα στο πιάτο αλλά συνολικά έδιναν ένα άρτιο γευστικό αποτέλεσμα.

-Μαριναρισμένο φιλέτο από λαβράκι,ανθός αλατιού και ψιλοκομμένα φύλλα ρόκας
(6 Ε).Φινετσάτη γεύση,υπέροχα λεπτοκομμένα τα φιλέτα με την οξύτητα του χυμού λεμονιού.Μια μικρή ένσταση όσον αφορά τη μικρή ποσότητα.

Από κυρίως:
Δοκιμάστε οπωσδήποτε την παντσέτα με πουρέ σελινόριζας(9,5 Ε).Ενα πιάτο που επίσης καταδεικνύει το ταλέντο του σεφ. Η παντσέτα λουκούμι,δεν καταλαβαίνει καθόλου κανείς τη λιπαρότητα που έχει,λαχταριστή απ’τη σάλτσα με τα μυρωδικά που είχε αλλά δε μπορούσα να καταλάβω τι άλλα υλικά είχε βάλει. Πάντως ήταν ένα τέλειο γευστικά πιάτο που το ολοκλήρωνε ιδανικά ο πουρές σελινόριζας.

Χοιρινό κατσαρόλας με πουρέ ρεβυθιού(10 Ε).Πολύ καλό πιάτο,λίγο βαρύ αλλά καλομαγειρέμενο και χορταστικό.

Τέλος «κρατήστε χώρο» για το σου με καραμέλα και ξηρούς καρπούς (5 Ε). Ενα αποδομημένο γλυκό με την υπέροχη κρέμα ζαχαροπλαστικής να κυριαρχεί και από πάνω της να βρίσκει κανείς τα μικρά σου και το τρίμμα από καραμελωμένο φουντούκι.

Xρήζει ιδιαίτερης μνείας η πολύ καλή λίστα από ελληνικές μπύρες και η σωστά επιλεγμένη λίστα κρασιών από καλούς ελληνικούς αμπελώνες. Για ένα πλήρες γεύμα το κόστος ανέρχεται περίπου στα 25 Ε/άτομο και θα φύγετε πραγματικά χορτασμένοι. Ο σεφ θεωρώ ότι διαθέτει εξαιρετική τεχνική και ταλέντο και αξίζει κανείς να δοκιμάσει κανείς τις δημιουργίες του χωρίς να δώσει μια περιουσία εν καιρώ κρίσης.

ΥΓ: Υπάρχει αναλυτικό site του εστιατορίου σχετικά με τον χώρο και την κάρτα των πιάτων του.Υπάρχουν και 2-3 πιάτα ημέρας. Υπάρχει σχετική δυσκολία στην ανεύρεση θέσης πάρκινγκ.

evi
2013

Νέος χώρος στην περιοχή και σε σημείο κοντά στην κεντρική λεωφόρο αλλά ταυτόχρονα και λίγο απόμερο, μακριά από τη φασαρία.

Νόμιζω ότι αποτελεί καινοτομία για την περιοχή με αυτό που προσφέρει και ελπίζω ο κόσμος να ανταποκριθεί, καθώς δεν είναι συνηθισμένος, αν κρίνω από τα υπόλοιπα μαγαζιά της περιοχής, σε gourmet προσπάθειες.

Το εστιατόριο αυτό έχει σεφ και σίγουρα είναι αρκετά "ψαγμένο" προσπαθώντας να προσφέρει κάτι διαφορετικό. Το πετυχαίνει σε μεγάλο βαθμό κατά τη γνώμη μου.

Αναλυτικότερα:

Χώρος: όμορφος, διακριτικά πολυτελής, με τα τραπέζια σε καλή απόσταση μεταξύ τους και όχι στριμωγμένα. Έχει και κάποια στο πλάι σε αυλίτσα.

Η διακόσμηση έχει αρκετά αντιφατικά στοιχεία: τα φώτα παραπέμπουν σε βιομηχανικό design, στοιχείο αρκετά μοντέρνο, ο μαυροπίνακας σε κάτι πιο παραδοσιακό και τέλος τα τραπεζοκαθίσματα σε κάτι αρκετά κλασικό. Η κουζίνα είναι ανοιχτή με βάση τη νέα μόδα.

Εξυπηρέτηση: ο σερβιτότος πραγματικά προθυμότατος, χαμογελαστός, ενημερωμένος, απάντησε στις ερωτήσεις μας και σε κάποια πράγματα μας βοήθησε αρκετά.

Ως προς το φαγητό:

-αφρός καπνιστής μελιτζάνας με φέτες ντομάτας περιχυμένες με λίγο μπαλσάμικο. Εξαιρετικό πιάτο που έμοιαζε με ταραμοσαλάτα. Πρώτη φορά έφαγα μελιτζάνα σε τέτοια μορφή.

-μανιτάρια τσιγαριστά με αρσενικό τυρί Νάξου (αρκετή ποσότητα, λίγο πιο αλμυρό (ίσως λόγω του τυριού) από ό,τι θα ήθελα

-φρέσκα χειροποίητα ραβιόλι με σάλτσα (εξαιρετικά και πεντανόστιμα)

-κοτόπουλο μπουτάκι γεμιστό με τυριά και ριζότο με κρόκο Κοζάνης (μοναδικός γευστικός συνδυασμός, άψογα εκτελεσμένος και απογειωτικός)

-1 μπουκάλι κόκκινο κρασί αγιωργίτικο (έχει και επιλογές σε ποτήρι και χύμα)

-ψωμί ζυμωτό (για το οποίο από την αρχή μας ρώτησε αν θα θέλαμε)

-αφράτη κρέμα τυριού με τραγανό μπισκότο και γλυκό κουταλιού ντοματίνι που ήταν πραγματική αποθέωση. Το γλυκό φτιάχνεται στο μαγαζί και δεν είναι έτοιμο ζαχαροπλαστείου.

Στα συν του μαγαζιού: η πανέμοφη διακόσμηση όλων ανεξαιρέτως των πιάτων, η αντιπροσώπευση όλων των γεύσεων χωρίς ο κατάλογος να είναι ατελείωτος (δηλαδή 2-3 ζυμαρικά, 2-3 θαλασσινά, 3-4 κρετικά, 3-4 γλυκά που φτιάχνονται όλα εκεί και κάποια πιάτα ημέρας), το ζυμωτό ψωμί, τα χειροποίητα φρέσκα ζυμαρικά, οι προσιτές τιμές στο κρασί, το νερό σε κανάτα που ανανεωνόταν διαρκώς, το λικέρ μαστίχα κέρασμα στο τέλος.

Για όλα τα παραπάνω πληρώσαμε 52 ευρώ, 2 άτομα με 1 μπουκάλι κρασί. Κάποιος θα θεωρήσει ότι οι τιμή αυτή είναι τσιμπημένη. Νομίζω ωστόσο ότι για το χώρο και το φαγητό που απολαύσαμε, δεν είναι καθόλου. Αξίζει να πάει κανείς και να έχει μια μοναδική γευστική εμπειρία και ξεχωριστή απόλαυση!

Εύχομαι να είναι "καλοτάξιδο" το νέο αυτό εστιατόριο στο χώρο της εστίασης και να επιβραβευτεί από τον κόσμο.

2013

Ωραία που τα περάσαμε στην Ωραία μου Κουζίνα τρεις περίπου Κυριακές πριν και πόσο ευχαριστημένοι μείναμε οικογενειακώς! Δεν γίνεται να μην επισημάνω ότι το ιδιαίτερα ευχάριστο κυριακάτικο μεσημέρι μας το οφείλουμε εις ολόκληρον στο παρόν σάιτ, καθώς οι εδώ κριτικές ήταν που μας οδήγησαν να δοκιμάσουμε γευστικά την τύχη μας στην εξωτική Ν. Φιλαδέλφεια και δη, στην Ωραία μου Κουζίνα!

Είχε προηγηθεί κράτηση από την προηγούμενη θαρρώ μέρα, αλλά αποδείχθηκε εκ του περισσού, καθώς για λόγους ανεξήγητους η κίνηση στο μαγαζί ήταν πολύ πεσμένη. Όπως και νά 'χει, με το που καταφθάσαμε, μας περίμενε πολύ θερμή και ευγενική υποδοχή, η οποία έδωσε τον τόνο και για την συνέχεια. Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή, ο σερβιτόρος μας άκρως επεξηγηματικός, παρών όποτε τον χρειαστήκαμε, ευγενέστατος, ενώ και οι χρόνοι και οι ρυθμοί ήταν ολόσωστοι. Δεν μπορώ να εκφράσω κάποιο παράπονο στον τομέα αυτό, δεν εντοπίσαμε κάτι αρνητικό, ίσα ίσα δίνω και έξτρα πόντους για το νερό κανάτας που άμεσα κατέφθασε και για το κέρασμα λικέρ μαστίχας στο τέλος.

Ο χώρος τολμώ να πω ότι δεν μου έκανε κάποια ιδιαίτερη αίσθηση. Λόγω της πολύ καλής ημέρας, καθήσαμε έξω, καθώς υπάρχει περιθώριο για μερικά τραπέζια στα πλαϊνά του μαγαζιού, όπου είναι ήσυχα και ευχάριστα. Ο εσωτερικός του χώρος με την μοντέρνα του ψιλομίνιμαλ αισθητική δεν μ' εντυπωσίασε, ίσως μάλιστα να μου φάνηκε και ελαφρώς ψυχρός. Σε κάθε περίπτωση δεν είναι αυτό που με κέρδισε στην Κουζίνα (την Ωραία μου) και που θα με κάνει να επιστρέψω. Το ατού του μαγαζιού και αυτό για το οποίο αξίζει κανείς να του δώσει ψήφο εμπιστοσύνης είναι το πλέον σημαντικό, το φαγητό φυσικά.

Οι τέσσερις μας δοκιμάσαμε αρκετές νοστιμιές. Συγκεκριμένα, ξεκινήσαμε με σαλάτα φρέσκια και νόστιμη, Πανδαισία Κηπευτικών, η οποία ήταν πρασινάδα με ξινόμηλο, μανιτάρια, σύγκλινο Μάνης και σάλτσα γιαουρτιού. Ομολογώ πως θα προτιμούσα λίγο πιο έντονη τη γεύση του γιαουρτιού και θα ήθελα λίγο μεγαλύτερη την ποσότητα, παρόλα αυτά με άφησε πολύ ικανοποιημένη και μου άνοιξε την όρεξη για τη συνέχεια!

Πολύ ιδιαίτερο πιάτο τα ντολμαδάκια με πληγούρι και χταπόδι, πολύ μας άρεσαν και όλοι βρήκαμε την ιδέα πρωτότυπη, αλλά και πολύ ωραία εκτελεσμένη γευστικά! Χάιλαιτ με το οποίο νομίζω όλοι ξετρελαθήκαμε ήταν τα τσιγαριστά μανιτάρια με τυρί αρσενικό, πλούσια μερίδα και πεντανόστιμη! Πίσω δεν πήγε και η στριφτή τυρόπιτα με μέλι και σύκο, από την οποία δε δοκίμασα πολύ (καθότι δεν τρώω σύκο- ούτε καν!), οι υπόλοιποι όμως σχολίασαν θετικά!

Εν συνεχεία περάσαμε στα κυρίως. Προσωπικά ήμουν σε μουντ ψαριού και έτσι πήρα το ψάρι ημέρας, που ήταν ένας εξαιρετικός μπακαλιάρος συνοδευόμενος από ριζότο με ψιλοκομμένα λαχανικά, το οποίο είχε βράσει μαζί με τον μπακαλιάρο και είχε ρουφήξει όλη τη γεύση και τους χυμούς του. Μου άρεσε πολύ και το ψάρι αλλά και το ριζότο, που ήταν πολύ καλά μαγειρεμένο, πολύ σωστά χυλωμένο, πάρα πολύ καλό!

Σουξέ μεγάλο στο τραπέζι μας είχαν τα μπουτάκια κοτόπουλο που συνοδεύονταν από ριζότο με σαφράν, αφού τα επέλεξαν και η αδερφή μου και η μαμά μου και ήμουν και εγώ στο τσακ να τα πάρω! Ήταν και αυτό καλό, αν και εγώ βρήκα τελικά καλύτερη τη δική μου επιλογή, να τα λέμε αυτά! Δεν ήταν κάτι τόσο ξεχωριστό, γι' αυτό!

Ο πατέρας μου προτίμησε να κινηθεί σε ζυμαρικό και έτσι επέλεξε στριφτάρια με γαρίδες και βασιλικό, και αυτό ένα ιδιαίτερο και νόστιμο πιάτο, για το οποίο δήλωσε ότι θέλει να επιστρέψει! Όλα τα παραπάνω συνοδεύτηκαν από ψωμί φουρνιστό, νοστιμότατο, για το οποίο ερωτηθήκαμε καθότι χρεώνεται -ένα ευρώ. (αν με ρωτάτε αξίζει και το λέω χωρίς να είμαι καν ψωμού)!

Δεν μπορέσαμε να αντισταθούμε και στα γλυκά και έτσι μοιραστήκαμε με την αδερφή μου μια πεντανιστιμιά! Κρέμα τυριού με μπισκότο και γλυκό κουταλιού ντοματίνι! Την σκέφτομαι και την αναπολώ και θέλω να την ξαναφάω!

Για τα παραπάνω και για ένα μπουκάλι κρασί Bio Ζαχαριάς Μοσχοφίλερο αλλά και μια draft Septem pilsner (μικρή) μας πήγε συνολικά 86 ευρώ! Νομίζω ότι είναι καλή και δίκαιη η σχέση ποιότητας-τιμής, αν αναλογιστεί κανείς τα πιάτα που πήραμε (βλ. ορεκτικά αρκετά, από ένα κυρίως, αλλά και γλυκό) και έτσι μας άφησε μια ιδιαίτερα ευχάριστη αίσθηση και στο τέλος. Ναι, θα επιστρέψουμε!

2013

Η 'Ωραία μου Κουζίνα' με τον αγελαδοσπουργιτόσαυρό της μπορεί με λίγη προσπάθεια ακόμα να βρει έναν πιο ξεκάθαρο χαρακτήρα και να γίνει τέλεια.

Το αδιαμφισβήτητα δυνατό σημείο είναι η κουζίνα. Απολαύσαμε γεύσεις από τις πιο καλές που έχουμε βρει και ήταν κοινή η ομολογία ότι ο νεαρός σεφ στην 'Ωραία μου Κουζίνα' δημιουργεί με αρκετή επιτυχία και θεωρώ πολύ πιθανό το εστιατόριό του να κατακτήσει σύντομα μία σημαντική θέση στην αθηναϊκή εστίαση. Το φαγητό που δοκιμάσαμε ξεπερνά το '3' και αξίζει ένα '3,5' για μένα. Στρογγυλοποιώ όμως προς τα πάνω και βάζω '4' γιατί το μαγαζί είναι καινούργιο και αξίζει στο σεφ ένας δυνατός βαθμός.

Όση ώρα μελετούσαμε τον κατάλογο ήταν εμφανές ότι όλα τα πιάτα ξεφεύγουν από τα καθιερωμένα και έχουν το κάτι παραπάνω που τα εντάσσει στη μοντέρνα-σύγχρονη-δημιουργική-περίτεχνη κουζίνα. Θα ήθελα όμως λίγο πιο ζωντανές περιγραφές στα πιάτα, ώστε να γεμίζουν τον αναγνώστη με την επιθυμία να τα παραγγείλει. Οι περισσότερες επιλογές φάνταζαν κάπως επίπεδες, εκτός από 6-7 πιάτα, από τα οποία διαλέξαμε τα 4.

Και ήταν τα εξής:

>>αφρός καπνιστής μελιτζάνας με καραμελωμένες φέτες ντομάτας, ο αφρός έμοιαζε πολύ με άσπρη ταραμοσαλάτα στην υφή και τη μορφή, είχε αρκετό σκόρδο και πολύ καλή γεύση, εμένα όμως μου άρεσαν ακόμα περισσότερο οι ντομάτες με το υπέροχο θαλασσινό αλάτι πάνω τους

>>μανιτάρια τσιγαριστά με αρσενικό (τυρί της Νάξου), αρκετά γευστικά μανιτάρια με ψιλοκομμένο σκορδάκι και πάνω τους λεπτά φύλλα του ναξιώτικου τυριού, πολύ καλή συνύπαρξη γεύσεων στο πιάτο και ιδιαίτερη νότα τα φυλλαράκια λεμονοθύμαρου πάνω στο τυρί που θυμίζουν τη γεύση του τζίντζερ αλλά σε λιγότερο έντονη εκδοχή

>>σουπιές τραγανισμένες στο μελάνι τους, ένα πιάτο πολύ ενδιαφέρον οπτικά με τα κατάμαυρα πόδια σουπιάς πάνω σε μία πράσινη χλόη από ρόκα, κάποια ντοματίνια και φακές, μας άρεσε η γεύση της σουπιάς αν και κάποια κομμάτια δεν ήταν αρκετά βρασμένα και ήθελαν γερό μάσημα και επίσης βρήκαμε ότι δεν πολυταίριαζε η φακή σε όλο αυτό

>>στριφτούρια (νησιώτικα χειροποίητα ζυμαρικά) με γαρίδες και σάλτσα βασιλικού, ένα πολύ γευστικό πιάτο όπου ναι μεν οι γαρίδες ήταν λιγοστές έως ελάχιστες, η σάλτσα όμως ήταν υπέροχα δεμένη με το βασιλικό της και το ζουμί των θαλασσινών.

Το επιδόρπιό μας ήταν η αφράτη κρέμα τυριού πάνω σε τραγανό μπισκότο με γλυκό κουταλιού ντοματίνι, ένα πολύ ιδιαίτερο γλύκισμα με εμφάνιση υπερπαραγωγή, γιατί το μπισκότο είναι σαν αυτά τα εντυπωσιακά που φτιάχνουν στις εκπομπές μαγειρικής, εμένα μου έμοιασε με θαλάσσιο κύμα και μέσα του ήταν η κρέμα και τα ντοματίνια.

Μείναμε πολύ ικανοποιημένοι από όλα τα πιάτα που δοκιμάσαμε και σαφέστατα οι γεύσεις είναι ανώτερες και ξεχωριστές. Πιστεύω πως και στα λιγότερο περίτεχνα πιάτα του καταλόγου ο σεφ θα δημιουργεί εξίσου ενδιαφέροντες συνδυασμούς γεύσεων.

Οι σερβιτόροι φέρονται πολύ ευγενικά στους πελάτες, δε γνωρίζουν όμως λεπτομέρειες για τα πιάτα και θεωρώ πως αυτό θα ήταν χρήσιμο για περιπτώσεις που κάποιος πελάτης ενδιαφέρεται για περαιτέρω πληροφορίες. Πόντους στο σέρβις προσθέτουν τα ωραία σερβίτσια που αλλάζονται μάλιστα μεταξύ ορεκτικών και κυρίως αλλά και η μοντέρνα κανάτα με το νερό.

Πολύ θετικό στοιχείο του εστιατορίου είναι η ανοιχτή κουζίνα και η άμεση οπτική επαφή που μπορεί να έχει ο πελάτης με τον ίδιο το σεφ και τη διαδικασία παρασκευής των πιάτων.

Ο χώρος όμως, αν και μοντέρνα διακοσμημένος, στερείται κάποιου ξεκάθαρου χαρακτήρα, κάτι που θα έδινε ακόμα μεγαλύτερη ώθηση στις γευστικές δημιουργίες του σεφ. Η ιδέα με τη ζωγραφιά του αγελαδοσπουργιτόσαυρου είναι πολύ πετυχημένη και θα μπορούσε να προωθηθεί ως σύμβολο του εστιατορίου.

Ρίχνουν την ποιότητα του χώρου η οχλαγωγία σε μεγάλο βαθμό και η τσιγαρίλα βέβαια, η οποία συνόδευσε αυτόν το χειμώνα τις περισσότερες βραδυνές εξόδους μας και είναι βέβαια καθεστώς στην πλειοψηφία των εστιατορίων.

Από οικονομική άποψη η 'Ωραία μου Κουζίνα' κινείται σε ικανοποιητικό επίπεδο με ορεκτικά ελαφρώς υπερκοστολογημένα αναλογικά με τις μερίδες τους (5-6€), κυρίως πιάτα όμως σε σωστές τιμές (8-10€).

Με τρία ποτήρια κρασί (δεν είδαμε την επιλογή για χύμα στον κατάλογο) πληρώσαμε 45€, σίγουρα όχι από τα φθηνότερα της πόλης στα οποία συνηθίζω να πηγαίνω αλλά μία αξιολογότατη γευστική πρόταση στη Νέα Φιλαδέλφεια με πολλές προοπτικές.

2013

Επισκεφτήκαμε δύο άτομα το συγκεκριμένο μαγαζί πριν περίπου δεκαπέντε ημέρες, ορμώμενοι από τα καλά λόγια που είχαμε διαβάσει εδώ και το γεγονός, ότι ημασταν κοντά στην περιοχή. Αφού παιδευτήκαμε λίγο να το βρούμε (είναι κέντρο-απόκεντρο), τελικά το εντοπίσαμε.

Ο χώρος είναι αρκετά μεγαλύτερος απ' ότι περίμενα, σε βιομηχανικό στυλ, με την ανοιχτή κουζίνα να δεσπόζει στο κεντρικό σημείο του μαγαζιού.

Μου φάνηκε κάπως κρύος και σκοτεινός, αλλά γενικότερα δε με χάλασε. Από φαγητά διαλέξαμε τον αφρό καπνιστής μελιτζάνας, που μας άρεσε πάρα πολύ, και μία σαλάτα, που ήταν οκ μεν, αλλά δεν ενθουσίασε.

Στα κυρίως διαλέξαμε και οι δύο ζυμαρικά, το πιάτο ημέρας και το ραβιόλι με λιαστή ντομάτα. Και τα δύο μας φάνηκαν νόστιμα και αρωματικά. Ήπιαμε και δύο μπύρες, χώριος για γλυκό δεν υπήρχε, και αποχωρήσαμε έχοντας καταβάλλει ως αντίτιμο περί τα 35 Ευρώ.

Συνολικές εντυπώσεις: καλή προσπάθεια, από έναν νέο άνθρωπο - θα τον δείτε σίγουρα το chef, κάποιες στιγμές τριγυρίζει στα τραπέζια- που σίγουρα θα μπορεί και καλύτερα. Κόσμο πάντως, τουλάχιστον εκείνο το βράδυ, δεν είχε.. Το service συμπαθές και πρόθυμο, χωρίς να καταντά φορτικό.

vag
Ιούλ
2013

Καλοκαίρι καθημερινή και παρολες τις καλές κριτικές το μαγαζί ήταν άδειο.
Δεν έχει αυλή, κήπο και το πεζοδρόμιο του είναι στενό οπότε το καλοκαίρι τα πράγματα είναι δύσκολα, 2 λοιπόν στο χώρο.

Το φαγητό ήταν καλό. Οτι πήραμε ήταν νόστιμο και λίγο ψαγμένο γευστικά. 3 στο φαγητό καθότι το 4 το φυλάμε για εξαιρετικές περιπτώσεις.

Η εξυπηρέτηση άψογη (βέβαια η αναλογία ήταν ένας σερβιτόρος δυο πελάτες, μόνοι μας γαρ)

Η τιμή για 2 άτομα με 2 Ορεκτικά κυρίως και ποτά και απόδειξη 36 ευρώ. 4 στο value for money γιατί στο ωραία μου κουζίνα το φαγητό είναι καλό.

2012

Φιλότιμη προσπάθεια απο 2 φρέσκα μαγειράκια που δίνουν τη δική τους μάχη στη σκακέρα της κουζίνας.. Καλά υλικά, ευφάνταστες περιγραφές πιάτων σε μενού που ιντριγκάρει έξυπνα με σαφήνεια και λιτότητα.. το αποτέλεσμα που βγαίνει στο πιάτο ωστόσο είναι ερασιτεχνικό όχι με την κακή έννοια αλλά με την έννοια του μη επιτηδευμένου και του δήθεν επαγγελματισμού.. θα το έλεγα πιο πολύ ελληνική δημιουργική κουζίνα παρά μεσογειακή και μοντέρνα.. οι αναφορές στον κατάλογο το φωνάζουν, όχι εγώ!

Οι δικοί μας αγελαδοσπουργιτόσαυροι δοκίμασαν:
- αφρό καπνιστής μελιτζάνας με καραμελωμένες ντοματούλες σε λάδι βασιλικού.. μην περιμένεις αφρό που ενδεχομένως έχεις δοκιμάσει σε σκουφάτα εστιατόρια της πόλης.. είναι 2 κουταλιές μους καπνιστής μελιτζάνας με 2 φέτες ημιψημένης ντομάτας σε μια πολύ τολμηρή περιγραφή που δεν επαληθεύει τις προσδοκίες.. γευστικό μεν αλλά καμία σχέση με την περιγραφή..

- σουφλέ ελληνικών τυριών σε κρέμα πράσσου.. γευστικό σουφλέ, σπιτικό, σε ωραίο μικρό πήλινο σκέυος και δίπλα σφηνάκι νερωμένης πρασσόκρεμας.. η υφή της "κρέμας" ήταν πολύ νερουλή και δεν κατάφερνε να γράψει πάνω στο σουφλέ.. χρειαζόταν πιο κρεμμώδη υφή και πλούσια γέυση για να παίζει με το σουφλέ..

- τσιγαριστά μανιτάρια με αρσενικό σε τραγανή ζύμη ψωμιού.. όπου τραγανή ζύμη ψωμιού = μια φέτα ψωμί.. πώς όμως με έναν επιθετικό προσδιορισμό το ψωμί μεταμορφώνεται σε παντεσπάνι!!.. απλά πρόκειται για αμμανίτες Γρεβενών αρωματικά σωταρισμένων ίσως και με λίγο τζίντζερ αν κατάλαβα καλά και 3 φλοίδες αρσενικού τυριού που προσδίδει μια λιπαρότητα στη γεύση..καλή η γεύση που κρατάει τα αρώματα και την διακριτότητα των υλικών..
- σπανάκι σε φύλλα με φακές, σιγοψημένες ντομάτες και κατίκι Δομοκού

- ριζότο με μανιτάρια.. έλειπε η ταυτότητα από το πιάτο αυτό.. δεν είχε δύναμη, δεν κράταγε στο δόντι όπως θα ήθελα και πιο πολύ έμοιαζε με χυλωμένο ρύζι με μανιτάρια.. ζωμός, κρασί, μπαχάρια θα μπορούσαν να ανεβάσουν λίγο τη γεύση..
- χοιρινο κατσαρόλας με λαχανικά και πουρέ ρεβύθι-πατάτα.. μου άρεσε το χοιρινό γιατί ήταν ζουμερό και όχι στεγνό, μου άρεσαν τα λαχανικά μπριάμ που το συνόδευαν και η ευχάριστη έκπληξη ήρθε από τον πουρέ ρεβύθι με μια ελαφρία γεύση και βελούδινη υφή..

- φιλέτο λαυράκι με σπανάκι και πατατούλες σοτέ.. κλασσικό πιάτο πλέον για πολλά μαγαζιά.. η επανάσταση του φτηνού ψαριού!.. καλοσωταρισμένο το λαυράκι, σωστά ψημένο με τα υγρά του αλλά ένσταση ώς προς την υφή των υλικών.. θα ήθελα την κρούστα του φιλέτου πιο τραγανή και κρατσανιστή, το σπανάκι πιο ζωντανό και την πατάτα να κρατάει περισσότερο γιατί πιο πολύ έτεινε σε πουρέ παρά σε σωταρισμένη..

- αφράτη κρέμα τυριού σε τραγανό μπισκότο με γλυκό κουταλιού ντοματίνι.. καλές αντιθέσεις στη γεύση με την υπόξινη γεύση της κρέμας τυριού να κοντράρεται όμορφα με το γλυκό ντοματάκι..
- chocobloko σουφλέ σοκολάτας με μους σοκολάτας.. όμορφη παρουσίαση πάνω σε πιάτο ηφαιστειακής πλάκας με το μικρό ατομικό πυρέξ να το φλερτάρουν 2 κουταλιές μους σοκολάτας πασπαλισμένες με άχνη..
- μπουκαλι Μαλαγουζιά Κτήμα Άλφα

Έχω την αίσθηση ότι ο ψυχρός, άχρωμος και τσιγαροκαπνισμένος χώρος δεν υποστηρίζει την προσπάθεια των παιδιών, ενώ η εξυπηρέτηση φιλική και ευχάριστη ωστόσο υπέπεσε σε 2-3 λαθάκια που τα δικαιολογείς σε κάποιο βαθμό..

Εύχομαι να πάνε καλά στο νέο τους ξεκίνημα γιατί έχουμε ανάγκη από φρέσκα και τολμηρά ξεκινήματα που δίνουν έμφαση στην ποιότητα.. λίγο προσπάθεια παραπάνω όμως στο να βγαίνει αυτή η φρεσκάδα και η τόλμη και στο πιάτο.

2 συμβουλες:
α) βάλτε 2 πιάτα ημέρας και να ανανεώνετε συχνά τον κατάλογο ώστε να έχει λόγο κάποιος να κάνει την ωραία σας κουζίνα αν όχι στέκι, τουλάχιστον τακτική επιλογή..
β) βρείτε 2 πιάτα στον κατάλογό σας και δώστε τους το κάτι παραπάνω ώστε να γίνουν το σήμα κατατεθέν σας.. σε εξυπνάδα, σε παρουσίαση, σε εντυπωσιασμό, σε αρώματα.. να ξέρει ο άλλος ότι έρχεται σε σας για αυτά και θα φέρει και τους φίλους του να τα δοκιμάσουν..

Μοντέρνα κουζίνα, Νέα Φιλαδέλφεια

Επισκεψη 8/11 μεσημερι. Ο νεος χωρος ειναι σαφως ομορφοτερος απο τον προηγουμενο. Το μενου δεν ειχε ανανεωθει κ τοσο κ καταληξαμε στα πιατα ημερας, λαβρακι φιλ με σπανακι κ πατατες και ριζοτο μαριναρισμενου κοτοπουλου σε μουσταρδα dijon.

Το λαβρακι τραγανο κ νοστιμο με εντονη μυρωδια απο βουτυρο, με το σπανακι να ταιριαζει γευστικα κ την κρυα βραστη πατατα να αποτελει παραφωνια. Το ριζοτο πηρε πολυ αλατι μεχρι να ισιωσει, χωρις να νιωθεις ουτε το κοτοπουλο ουτε τη dijon αψαδα. Μετριο.

Απο ορεκτικα οι πατατες με αυγα ηταν απλα θεικη επιλογη, η σαλατα με κοτοπουλο αρκετα καλη με μπολικο τυρι που εμενα μου με βρηκε συμφωνο. Αφρος μελιτζανας απο τις στανταρ επιλογες κ η φαβα μετριως καπνιστη. Bottoms up, αν οι πατατες με τα αυγα ειναι αυτο που μας εμεινε, τοτε μαλλον θελει λιγο βελτιωση, γιατι φθηνο δεν το λες.

Χρήσιμη;
Μοντέρνα κουζίνα, Νέα Φιλαδέλφεια

Στο εστιατόριο αυτό πήγαμε έπειτα από παρότρυνση άλλου που είχε δει κάποια παρουσίαση σε μια τηλεοπτική σειρά.

Η παρέα μας ήταν 10 άτομα. Η αλήθεια είναι ότι είχαμε κάνει κράτηση και όλα μας περίμεναν έτοιμα. Δεν είναι μεγάλο σαν χώρος αλλά αυτό δεν μας πτόησε. Ίσα ίσα μερικές φορές κάνει πιο ζεστή την ατμόσφαιρα. Πήραμε από όλα σχεδόν τα πρώτα και θα έλεγα ότι με ασφάλεια ήταν άνω του μετρίου.

Στη συνέχεια δοκιμάσαμε τα κυρίως πιάτα όπου κατά κοινή ομολογία όλοι έμειναν ευχαριστημένοι. Αν εξαιρέσεις το έξυπνο σερβίρισμα του κρασιού που η συσκευασία του το πάγωνε όλο και περισσότερο το σερβίρισμα ήταν αρκετά αργό και έδινε την αίσθηση ότι δεν πρόκειται για επαγγελματίες. Οι σαλάτες του φαίνονταν αρκετά φρέσκες αλλά δεν είχαν εκείνο που σε κάνει να τις ξεχωρίζεις. Γενικώς θα έλεγα πως υπάρχει μια καλή προσπάθεια σε επίπεδο κουζίνας που χωρά αρκετή βελτίωση αλλά νομίζω πως εκεί που το μαγαζί υστερεί είναι στο service.

Οι τιμές του γι'αυτό που προσφέρει δεν είναι κακές αλλά γι'αυτό που ο ιδιοκτήτης του ήθελε να προσφέρει σίγουρα δεν είναι καλές. Θα ξαναπάω γιατί πιστεύω λόγω της ημέρας, είχε κόσμο, δεν έλαβα τα μέγιστα που μπορούσε να δώσει. Θα πάω όμως μεσημέρι και αν είναι δυνατόν ημέρα με λίγο κόσμο γιατί πιστεύω πως θα περάσω γαστρονομικά και ίσως όχι μόνο καλύτερα.

Μοντέρνα κουζίνα, Νέα Φιλαδέλφεια

Σάββατο βράδυ επισκεφθήκαμε μετά της συζύγου το εστιατόριο «Ωραία μου κουζίνα» κατόπιν κράτησης.

Η είσοδος του καταστήματος είναι όμορφη και ζεστή θα έλεγα. Ο χώρος του εστιατορίου έχει το κλασικό βιομηχανικό στυλ αλλά οι επιμέρους λεπτομέρειες βλ.πίνακες, ρολόγια θεωρώ ότι είναι άστοχες και αποπροσανατολιστικές. Όμορφος θεωρώ ότι είναι και ο χώρος της κουζίνας ο οποίος είναι και ανοικτός. Μουσική jazz.

Μας υποδέχτηκε ένας από τους σερβιτόρους και μας οδήγησε στο τραπέζι μας.
Μετά από λίγο φτάνει στο τραπέζι μια μεταλλική κανάτα με δροσερό νερό και ακολουθεί ψωμί, κριτσίνια και ελιές με χοντρό αλάτι. Το ψωμί ειδικά το ολικής φανταστικό, πολύ καλές και οι ελιές.

Μαζί έχει καταφτάσει και ο κατάλογος ό οποίος είναι σχετικά μικρός (…και τον οποίο μπορείτε να το δείτε και στο καλά οργανωμένο και ευπαρουσίαστο site του εστιατορίου αν θέλετε να πάτε προετοιμασμένοι) ενώ ο σερβιτόρος μας ενημερώνει και για τα πιάτα ημέρας.

Τελικά θα ξεκινήσουμε με μια βελουτέ σούπα ημέρας με παντζάρι και πατάτα. Υφή πολύ καλή, χρώμα έντονο λαχταριστό αυτό του παντζαριού, αλλά γευστικά το παντζάρι απουσίαζε και ήταν έντονη η γεύση της πατάτας.

Για ορεκτικό επιλέξαμε φάβα με σχοινόπρασο, λάδι κάπαρης και πούδρα από σύγλινο Μάνης. Και εδώ πολύ καλή η υφή αλλά γευστικά ήταν μονότονη και το σύγκλινο δεν κατάλαβα να είναι εκεί.

Από σαλάτα παραγγείλαμε σπανάκι, ρόκα, φακές, καραμελωμένες ντομάτες και κατίκι Δομοκού. Τα υλικά ήταν φρεσκότατα, οι ντομάτες δεν ήταν σίγουρα καραμελωμένες αλλά ήταν αποφλοιωμένες και οι φακές ήταν πολλές. Συνολικά ήταν αδιάφορη αν και δροσερή.

Για κυρίως πήραμε κοτόπουλο γεμιστό με τυριά και risotto με κρόκο Κοζάνης και ravioli με λιαστή ντομάτα, μανούρι και αρωματικά. Το κοτόπουλο ήταν καλά ψημένο και καθόλου στεγνό, ενώ το risotto ήταν νόστιμο αλλά το ήθελα λίγο παραπάνω χυλωμένο και λιγότερο al dente. Τα ravioli ήταν τέλειο, μακράν το κορυφαίο πιάτο αν και η ντομάτα που είχε ήταν φρέσκια και όχι λιαστή.

Εν τω μεταξύ όσο πέρναγε η ώρα το μαγαζί γέμιζε μέχρι που γύρω στις 22:30 δεν υπήρχε διαθέσιμο τραπέζι τουλάχιστον στο κάτω μέρος. Οι ηλικίες ήταν κυρίως άνω των 50 ετών. Παρά το γεγονός ότι το κατάστημα είχε πολύ κόσμο ο χρόνος σερβιρίσματος ήταν εξαιρετικός καθώς και η ανταπόκριση των σερβιτόρων στα αιτήματα μας.

Τέλος παραγγείλαμε και ένα γλυκό γνωστό ως chocoblocko το οποίο είχε μια εξαιρετική παρουσίαση σε ένα περίεργο, τελείως επίπεδο (προσοχή χωρίς εισαγωγικά) πιάτο με μους σοκολάτας, παγωτό βανίλια με κομματάκια σοκολάτας, σουφλέ σοκολάτας και ένα κέικ σοκολάτας. Πραγματική πανδαισία για τους λάτρεις της σοκολάτας η οποία απαιτούσε ένα ακόμα ποτήρι ροζέ κρασί.

Κλείνοντας δυο τρεις καλοπροαίρετες παρατηρήσεις. Οι σερβιτόροι ήταν μεν ενημερωμένοι απλά θεωρώ ότι χρειάζεται περισσότερη αυτοπεποίθηση. Ο υπεύθυνος καταστήματος έμοιαζε να είναι έξω από τα νερά του ενώ φαινόταν να υποδέχεται και να συζητά μόνο με τους γνωστούς του, πράγμα που ακυρώνει τη φιλότιμη θεωρώ προσπάθεια του chef του εστιατορίου. Θετικό και το γεγονός ότι απαγορεύονταν το κάπνισμα.

Το συνολικό κόστος για όλα τα παραπάνω συν δυο ποτήρια επιπλέον κρασί έφτασε τα 50€.

Ίσως ήμουν λίγο αυστηρός αλλά θεωρώ ότι αυτό θα βοηθήσει μιας και βλέπω ότι το εστιατόριο εκπροσωπείται. Θεωρώ ότι μια προσοχή στη λεπτομέρεια θα οδηγήσει σε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα.

Μοντέρνα κουζίνα, Νέα Φιλαδέλφεια

Ωραιες γευσεις αλλα εξαιρετικα μικρες μερίδες. Ο χωρος ειναι σκοτεινος εσωτερικά. Το κόστος ειναι περίπου στα 25 ευρώ ανα ατομο για ενα ορεκτικό, σαλάτα, κυρίως πιάτο και κρασί αλλά στην πραγματικότητα λόγω των μικρών ποσοτήτων θα πρέπει να παραγείλεις περισσότερα

2013

Γράφουμε έχοντας επισκεφθεί το μαγαζί ήδη πάνω από δέκα φορές!!! Πλέον αναφερόμαστε σε αυτό ως "πάμε στα παιδιά" αντί για "Ωραία μου κουζίνα" (είναι ιδιαίτερο για τους νέους ανθρώπους σαν εμάς ότι ο σεφ θα μπορούσε να είναι ένας από τους φίλους μας που χαράσσει την επαγγελματική του πορεία)...

Είναι ο αγαπημένος μας γευστικός προορισμός, όχι μόνο σε σημαντικές περιστάσεις. Πολλές φορές καταλήξαμε εκεί ξεκινώντας να πάμε για ένα σουβλάκι "στα γρήγορα" και όχι δε μας τρέχουν λεφτά από τα πατζάκια!

Πολύ καλή ποιότητα φαγητού με σεβασμό στον πελάτη.
Ξεκινώ σχολιάζοντας το μενού:

Ορεκτικά:

Το καλύτερο αλμυρά, σουφλέ τυριών που έχουμε φάει.
Υπεροχή τυρόπιτα με σύκο -διαφέρει πολύ από τις συνηθισμένες εκδοχές του "φύλλο, φέτα και ένα κιλό μέλι με σουσάμι από πάνω"

Αφρός καπνιστής μελιτζάνας εξαιρετικά καπνισμένος με νόστιμα τομάτινια (συμφωνώ ότι θέλουμε κι άλλα στη μερίδα διότι είναι υπέροχα!)

Σαλάτες:
Υπάρχει σαλάτα για κάθε γούστο με συστατικά που ξεχωρίζουν. Ωστόσο, όσο περίεργο κι αν ακούγεται η αγαπημένη μας σαλάτα είναι η απλή ντοματοσαλάτα διότι είναι πάντα φρεσκοκομμένη, προσεγμένη και δροσερή.

Κυρίως πιάτα:
Οποίο και να διαλέξει κανείς θα γευτεί κάτι το ιδιαίτερο χωρίς το φαγητό του να περιέχει υλικά που δεν ταιριάζουν με την ελληνική κουζίνα. Τα στριφτούρια (ζυμαρικά) με γαρίδες ίσως είναι ένα πιάτο που αντίστοιχο του δύσκολα θα βρεθεί.

Γλυκά:
Πέρα από τον πεντανόστιμο χαλβά με χειροποίητο παγωτό και γλυκό του κουταλιού και το λαχταριστό σου με την απαλή κρέμα και τη σως φράουλας θα λέγαμε πως η creme brûlée θα σας προσφέρει μια μοναδική εμπειρία λόγω ενός, απρόσμενου για εμάς, συστατικού-έκπληξη.

Όσον αφορά στο σέρβις έχουμε να παρατηρήσουμε τα εξής: ευγένεια, άμεση εξυπηρέτηση, καλή γνώση του μενού και χαμόγελο ειλικρινές που σπανίζει σήμερα.

Τέλος, σχετικά με τις τιμές να αναφέρουμε ότι είναι πολύ πιο προσιτές ακόμη και από πολλά δήθεν λαϊκά μεζέδοπωλεια που έγιναν της μόδας τελευταία και φυσικά πολύ πιο προσιτές από τα "γκουρμέ" εστιατόρια του κολωνακίου και των βορείων προαστείων χωρίς να έχει να ζηλέψει τίποτα (τον χειμώνα μάλιστα είχε και στάνταρ μενού με ορεκτικό, σαλάτα και κυρίως στα 14-16 ευρώ αν θυμάμαι καλά!!!!)

Αν κάτι μπορούσε να αλλάξει προς το καλύτερο θα ήταν ο χώρος. 'Οχι επειδή δεν είναι ωραίος. Απλά διότι πάντα υπάρχει το μερίδιο πελατών για τους οποίους η ατμόσφαιρα παίζει σημαντικό ρόλο στην επιλογή εστιατορίου και επιθυμούν να κάθονται αρκετή ώρα σε κάποιον κήπο ή αυλή μακριά από τη βαβούρα του δρόμου.

Προσωπικά, μας αρέσει η αμεσότητα του χώρου, μας ευχαριστεί να χαζεύουμε τον σεφ και να νιώθουμε ότι μαγειρεύει ειδικά για εμάς.

Σίγουρα αξίζει να το επισκεφθείτε ακόμη κι αν μένετε λίγο μακριά!