DA NONNA

Κατηγορία Ιταλία
Διεύθυνση Γρίβα 18, Χαλάνδρι [Χάρτης]
Τηλέφωνο 210 6830009

2.7
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_3 Tomato_50_20130405_0
προκύπτει από
( 35 κριτικές )
Ποιότ. Φαγητού
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0
2.9
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_2 Tomato_50_20130405_0
2.6
2.9
Ευρώ/Άτομο

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Καθημερινές ανοιχτά από το μεσημέρι.

Φίλτρα:
Δες τα κατά:
Ημερομηνία Δημοτικότητα

Tip: Κάνε log-in για να μπορείς να βλέπεις κριτικές μόνο από τους χρήστες που εμπιστεύεσαι.
Rose_Tyler
3.0
Ευρώ/Άτομο

Με τη χθεσινή, σαββατοβραδιάτικη επίσκεψή μου στο ιδιαίτερα συμπαθητικό αυτό ιταλικό του Χαλανδρίου, συμπλήρωσα τρεις επισκέψεις από το όμορφο καλοκαιράκι (που τόσο μου έχει λείψει-αν και δεν είναι αυτό της παρούσης), οπότε και πήγα για πρώτη φορά. Θαρρώ πως έχω τώρα μια αρκετά ολοκληρωμένη εικόνα, την οποία και θα σας εκθέσω ευθύς αμέσως.

Να πω σε πρώτη φάση ότι το Ντα Νόνα έχει το φανταστικό ατού, ενώ είναι εξαιρετικά κοντά στο κέντρο του σούπερ χοτ (και κατά συνέπεια με σούπερ προβληματικό πάρκινγκ, με σούπερ κοσμοσυρροή και σούπερ πανικό) αυτήν την περίοδο Χαλανδρίου, να βρίσκεται σε ελαφρώς πιο απομακρυσμένο σημείο, γεγονός που το καθιστά εύκολα προσεγγίσιμο. Το επισημαίνω αυτό, καθώς η κατάσταση στο Χαλάνδρι έχει καταντήσει δράμα και προσωπικά πολύ συχνά καταλήγω να το αποφεύγω σκεφτόμενη την μαύρη ταλαιπώρια που θα με περιμένει εκεί, παρότι Χαλανδραία.

Είναι πολύ ομορφούλι μαγαζί η Da Nonna. Έχει πολλά φωτάκια απέξω αλλά και μέσα (που εμένα με ξετρελαίνουν τα φωτάκια θέλω να ξέρετε), έχει κάτι κλουβάκια που κρέμονται από τα ταβάνια και έχει μία πολύ ωραία και ζεστή ατμόσφαιρα που σου δημιουργεί όμορφα και οικεία συναισθήματα. Όλες τις φορές που έχω πάει, έχω καθήσει στον εξωτερικό χώρο, ο οποίος τώρα τον χειμώνα έχει βέβαια κλείσει με τζαμαρία και ζεσταίνεται με μια σόμπα εντυπωσιακής εμβέλειας.

Το προσωπικό είναι εξαιρετικά ευγενικό και συμπαθές. Νομίζω μάλιστα ότι από την πρώτη μου επίσκεψη το καλοκαίρι μέχρι τώρα, έχουν σημειώσει σημαντική πρόοδο σε κάποια μικρά ζητήματα που είχαν και έχουν βρει τους ρυθμούς τους. Αυτό σημαίνει ότι κάποια προβλήματα με καθυστερήσεις που είχαμε παρατηρήσει έχουν πλέον διορθωθεί και έτσι η εξυπηρέτηση εκτός από ευγένεια χαρακτηρίζεται παράλληλα από αμεσότητα και αρκετά σωστούς χρόνους.

Το φαγητό τώρα. Το φαγητό στο Ντα Νόνα είναι πολύ καλό. Υπάρχει μία ευρεία γκάμα από όσα είθισται να απαντώνται σε ένα ιταλικό, νόστιμα antipasti, μεγάλη ποικιλία από ζυμαρικά, πίτσες φτιαγμένες στον σε κοινή θέα ευρισκόμενο, εντυπωσιακό ξυλόφουρνο, secondi πιάτα, τα οποία μέχρι στιγμής δεν έχω τιμήσει και τρία νομίζω γλυκά. Προσωπικά έχω δουλέψει πολύ τα φρέσκα ζυμαρικά τους, τα οποία θα βρείτε σε αφθονία και τα προτείνω χωρίς επιφυλάξεις.

Συγκεκριμένα, πεντανόστιμα είναι τα γεμιστά με πορτσίνι ραβιόλια με σάλτσα τρούφας, όπως και τα τορτελίνια με τα τέσσερα τυριά και τη σάλτσα γλυκοκολοκύθας. Από την άλλη, το τρίγωνο το γεμιστό με γαρίδες και θαλασσινά σε κόκκινη σάλτσα, που δοκίμασα χθες, δεν με ενθουσίασε κιόλας, το έφαγα όμως με περισσή ικανοποίηση, δεν μπορώ να πω.

Πολύ νόστιμα είναι και τα ορεκτικά που έχω δοκιμάσει. Συνιστώ ανεπιφύλακτα τα πουγκιά από προσούτο, γεμιστά με κρέμα τυριών, συνοδευόμενα με σάλτσα πεπονιού (εξαιρετικός συνδυασμός, πραγματικά), καθώς και τα πουγκιά από σολωμό, επίσης με κρέμα τυριού και σάλτσα από ποροτοκάλι. (νομίζω πως προτιμώ αυτά με το προσούτο, και τα δύο όμως είναι νόστιμα πολύ).

Υπέροχη και άκρως δροσερή και χορταστική είναι η σαλάτα frutti di bosco, με πλήθος λαχανικών, προσούτο, σύκα και βινεγκρέτ γιαουρτιού με φρούτα του δάσους. Την επόμενη φορά πάντως θα κοιτάξω να δοκιμάσω και κάποια άλλη σαλάτα, καθώς υπάρχουν και κάποιες ακόμη επιλογές που φαίνονται πολύ ψηστικές.

Έχω βέβαια δοκιμάσει και πίτσα και μπορώ να πω ότι οι εντυπώσεις που μου έχει αφήσει είναι θετικές. Πολύ ωραία ζύμη, νόστιμα και ποιοτικά υλικά και πολύ πλούσια. Από τα γλυκά έχω δοκιμάσει το τιραμισού, το οποίο δεν με τρέλανε, από την άλλη όμως νομίζω ότι με διακρίνει μια κάποια ιδιοτροπία στο θέμα τιραμισού, είναι ίσως το αγαπημένο μου γλυκό και έτσι οι απαιτήσεις μου είναι παρανοϊκά υψηλές, με αποτέλεσμα συχνά να απογοητεύομαι. Έχω βάλει στο μάτι πάντως το καλτσόνε με σοκολάτα και μασκαρπόνε και δεν θα το αφήσω να μου ξεφύγει την επόμενη φορά.

Συμπαθές είναι το house wine και σε πολύ καλή τιμή (3,5 ευρώ το μισό κιλό). Κατά τ’ άλλα υπάρχουν και κάποιες επιλογές εμφιαλωμένων κρασιών και λίγες επιλογές από μπύρες (φυσικά και υπάρχει peroni). Οφείλω επίσης να επισημάνω ότι τα ζεστά ψωμάκια που προσφέρονται στην αρχή δεν χρεώνονται, ούτε το νερό που αμέσως καταφθάνει, ενώ στο τέλος θα υπάρξει και κέρασμα από κάποιο λικέρ.

Τέλος να πω ότι όποτε έχω πάει, έχω χρησιμοποιήσει την κάρτα του αθηνοράματος και έτσι έχω έκπτωση -20%, οπότε το Value for Money που μου προκύπτει είναι εξαιρετικό. Άνευ κάρτας, επίσης θεωρώ τις τιμές αρκετά καλές και έτσι νομίζω ότι η Ντα Νόνα είναι μία από τις πολύ καλές επιλογές για να απολαύσει κανείς νόστιμο και αρκετά οικονομικό ιταλικό φαγητό στην Αθήνα. Να πάτε, βέβαια να πάτε.

underwater
2.8
Ποιότ. Φαγητού
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Ευρώ/Άτομο

Στο συγκεκριμένο εστιατόριο έχω πάει δύο φορές σε διάστημα τριών μηνών και σκοπεύω να συνεχίσω τις επισκέψεις μου. Ο λόγος είναι ότι πρόκειται για ένα μέρος όπου μπορείς να απολαύσεις απλή, νόστιμη και καλομαγειρεμένη ιταλική κουζίνα σε καλές τιμές.

Και τις δύο φορές κάθισα στην αυλή (το εσωτερικό δεν χρησιμοποιείται το καλοκαίρι). Όμορφος και γλυκός χώρος, αρκετά περιποιημένος.

Τριγύρω υπάρχουν πολυκατοικίες, οπότε δεν δίνει αίσθηση ιδιαίτερης άπλας, αλλά ούτε όμως και περιορισμού. Λίγο σκεφτόμουν ότι η βαβούρα από το εστιατόριο πιθανώς να ενοχλεί τους γύρω καθώς βρίσκεται σε μια ήσυχη οικιστική περιοχή, λίγο έξω από το κέντρο του Χαλανδρίου.

Ο εσωτερικός χώρος είναι απλός και σχετικά ρουστίκ. Η ανοιχτή κουζίνα ενδεχομένως να αποτελεί πρόβλημα το χειμώνα, αφήνοντας τα ίχνη της στα ρούχα των θαμώνων.

Όσον αφορά το σέρβις, θέλει δουλειά! Ο μετρ είναι ευγενέστατος και εξυπηρετικός, οι σερβιτόρες όμως είναι διαφορετικών ταχυτήτων. Γενικώς οι ρυθμοί του σερβιρίσματος είναι αργοί, ενώ οι συμπεριφορές των σερβιτόρων κυμαίνονται από ευγένεια και τυπικότητα έως αμίλητο/αγέλαστο στυλάκι.

Το φαγητό είναι πολύ καλό! Έχω δοκιμάσει διάφορα και σε γενικές γραμμές ήταν όλα επιτυχημένα! Τα "ψωμάκια" από τον ξυλόφουρνο που φέρνουν στην αρχή είναι πολύ εύγευστα.

Ενδιαφέρον ορεκτικό είναι τα Fagottini di prosciutto, δηλ. ρολάκια προσούτο γεμιστά με τυριά, βότανα και σάλτσα πεπόνι. Νόστιμο και δροσερό, το τίμησα δις! Οι σαλάτες είναι εύγεστες, φρέσκες και δροσερές. Ιδιαίτερη μνεία θα κάνω στην Frutti di Bosco με διάφορες πρασινάδες, σύκα, προσούτο και μια πολύ ξεχωριστή φρουτώδη βινεγκρέτ.

Η πίτσα του είναι πολύ καλή, ψημένη εκείνη την στιγμή στον ξυλόφουρνο. Η λεπτή, τραγανή ζύμη σε μεταφέρει στην Ιταλία, ενώ τα υλικά είναι πολύ καλής ποιότητας.

Όσον αφορά τα ζυμαρικά, τόσο εγώ όσο και η παρέα μου κάθε φορά επικεντρωνόμαστε στα φρέσκα χειροποίητα ζυμαρικά τους, τα οποία είναι μεν ακριβότερα από τα έτοιμα, αλλά νομίζω αξίζουν τον κόπο. Πολύ ιδιαίτερη γεύση είχαν τα ραβιολόνι γεμιστά με τυριά και σπανάκι, ενώ νόστιμα ήταν και τα ραβιόλι με μανιτάρια πορτσίνι και κρέμα μαύρης τρούφας. Αρκετά καλά, αν και πιο ουδέτερα, τα τορτελίνι με τέσσερα τυριά σε σάλτσα γλυκιάς κολοκύθας.

Το γλυκό calzone al cioccolato, γεμιστό με σοκολάτα και μασκαρπόνε, έχει πολύ καλή ζύμη, αλλά θα ήθελα λίγο πιο έντονη τη γέμιση, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ήταν νόστιμο!

Θα πρέπει να δώσουν έμφαση στη wine list τους, απαραίτητο στοιχείο ενός ιταλικού εστιατορίου. Το house wine απλά αξιοπρεπές! Στο τέλος κερνάνε limoncello!

Και τις δύο φορές που πήγα είχα έκπτωση (την πρώτη μέσω του Αθηνόραμα club, την δεύτερη μέσω μιας φθινοπωρινής προσφοράς που είχαν), οπότε, μολονότι πήραμε πολλά, πληρώσαμε και τις δύο φορές κάτω από 20/άτομο.

Οι τιμές σε γενικές γραμμές έχουν μεγάλη διακύμανση ανάλογα με το τι θα επιλέξει κανείς, χοντρικά 15-25/άτομο με το house wine να συμπεριλαμβάνεται, αλλά συχνά παίζουν προσφορές/κουπόνια.

Γενικώς νομίζω ότι, αν και υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης, πρόκειται για μια αξιόλογη τρατορία όπου μπορεί να απολαύσει κανείς νόστιμη ιταλική κουζίνα χωρίς να καταξοδευτεί.

nick2013
2.8
Ευρώ/Άτομο

Τελικά αυτή η σχετικά νέα διαδικασία που έχει κάνει την εμφάνισή της μέσω internet, κωδική ονομασία «κουπόνι προσφοράς», έχει αποδειχτεί ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο διαφήμισης, κυρίως για νέα μαγαζιά. Χρήσιμο βέβαια, με την προϋπόθεση ότι ο ιδιοκτήτης έχει την κοινή λογική που λέει ότι η τιμή είναι το ένα κομμάτι της όλης εικόνας, η οποία κατά τη γνώμη μου, περιλαμβάνει φαγητό-τιμή-εξυπηρέτηση- καθαριότητα-συνέπεια. Τι να το κάνω αγαπητέ μου ιδιοκτήτη το μείον 50%, αν σε όλα τα υπόλοιπα παίρνεις κάτω από τη βάση ( λες και μου δίνει ο καθηγητής χημείας το βαθμό στο έκτακτο διαγώνισμα, ο άτιμος με είχε ταράξει στο 8 και στο 9.. )

Το Da Nonna, για το οποίο και η κριτική μου, είναι ένα σχετικά καινούριο ιταλικό στο Χαλάνδρι, το οποίο έχει εκμεταλλευτεί πλήρως την ευκαιρία που του δόθηκε μέσω του κουπονιού προσφοράς. Σεβάστηκε μέχρι και το τελευταίο ευρώ που έδωσα και μου προσέφερε ένα πολύ άνω του ικανοποιητικού αποτέλεσμα σε όλα τα επίπεδα.

Πάμε λοιπόν.
Όταν ακούς Χαλάνδρι, καταλαβαίνω ότι η πρώτη σκέψη είναι: και που θα παρκάρω ρε μεγάλε; Ε, το Da Nonna είναι κέντρο-απόκεντρο, σίγουρα δεν έχει άπλετο χώρο, αλλά τουλάχιστον δεν απαιτείται να έχεις τύχη ανάλογη με αυτή που χρειάζεσαι για 5+1 επιτυχίες του τζόκερ. Σε όποιον του λέει κάτι, είναι στο χώρο που βρισκόταν παλιά η ταβέρνα Μέδουσα.

Το εστιατόριο έχει και εσωτερικό και εξωτερικό ( καπνιζόντων) χώρο, πολύ συμπαθητικά διαμορφωμένο, ο εσωτερικός σου βγάζει μια ζεστασιά και σίγουρα θυμίζει κάτι από παραδοσιακή τρατορία, με την εικόνα του μεγάλου ξυλόφουρνου από τη μία και του τζακιού από την άλλη.

Με το που κάθεσαι, σου έρχεται νερό κανάτας και αφού γίνει η παραγγελία, καταφτάνουν ζεστά ψωμάκια κατευθείαν από τον ξυλόφουρνο. Σημείωση ότι θα μπορούσαν να έχουν και κάποιο συνοδευτικό, πχ ένα ντιπ ελιάς ή κάτι παρόμοιο.

Στα του καταλόγου τώρα. Υπάρχει ποικιλία, χωρίς να χρειάζεται να περάσεις μισή ώρα πάνω από τον κατάλογο για να τον διαβάσεις. Η παραγγελία περιελάμβανε:

-Σαλάτα νομίζω λεγόταν frutti di bosco, λαχανικά, σύκα, προσούτο και από πάνω μια ιδιαίτερη σως. Αρκετά ωραία, χωρίς βέβαια να κλείνεις τα μάτια σου από ευχαρίστηση.

-Πουγκάκια με προσούτο, κρέμα τυρί και σάλτσα από πεπόνι. Ωραία γεύση. Χωρίς να είμαι φαν των περίεργων συνδυασμών, το συγκεκριμένο πιάτο το βρήκα πολύ ενδιαφέρον.

-Πίτσα με σαλάμι ναπολιτάνικο. Νομίζω η πίτσα αποτελεί το σημείο αναφοράς του μαγαζιού. Έρχεται σε λεπτή ζύμη, η οποία ανοίγεται μπροστά στα μάτια σου, με φρεσκότατα υλικά και μια πολύ ωραία σάλτσα ντομάτας. Γεύση πραγματικά Ιταλική, είναι πίτσα σαν αυτή που έτρωγα στη Ρώμη ( Ρώμη = Ιστορία & Πίτσα & Παγωτό & Ψώνια)

- Καρμπονάρα με αυγό και όχι με κρέμα γάλακτος η οποία να σημειώσω ότι σχεδόν απουσιάζει από τον κατάλογο και μπράβο για αυτό. Πολύ ωραίο πιάτο

- Πένες με προσούτο και κουκουνάρι, δεν το δοκίμασα αλλά αν κρίνω από το γεγονός ότι στο τέλος το πιάτο δε χρειαζόταν πλύσιμο, αντιλαμβάνομαι ότι ήταν εξίσου ωραίο.

-Φρέσκιες παπαρδέλες με κοτόπουλο: Πιάτο εξαιρετικό, με τρυφερά κομμάτια κοτόπουλου που δεν έκανες αίτηση για να τα βρεις, με μια φοβερη σάλτσα μουστάρδας.

-Κρασί χύμα ½ κιλό, έρχεται σε μπουκαλάκι.

-Πανακότα και τιραμισού. Το τιραμισού πάρα πολύ φρέσκο και γευστικό, η πανακότα μου άφησε μια περίεργη γεύση, εγώ είπα ότι ήταν πιπέρι, η αλήθεια είναι ότι δε μου άρεσε πολύ.

Για όλα τα παραπάνω με κουπόνι πληρώσαμε 4 άτομα 48 ευρώ, υπολογίζοντας τις τιμές άνευ προσφοράς ο λογαριασμός έβγανε στα 16-17 ευρώ το άτομο.

Η εξυπηρέτηση με προβλήματα, να σημειώσω όμως ότι την δεύτερη φορά που πήγα υπήρξε εμφανής βελτίωση. Κανονικά θα έπρεπε ο βαθμός μου στη συγκεκριμένη κατηγορία να είναι 2,5 αλλά ελλείψει του 0.5, θα βάλω 2 και όχι 3, για να είμαι πιο συντηρητικός.

Να πάτε. Θα φάτε τίμια, γευστικά και θεωρώ ότι αναλογικά θα πληρώσετε μια σωστή τιμή.

Karpathios20
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_2
3.5
Χώρος/Ατμόσφ.
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4
Ευρώ/Άτομο

Πήγαμε χθες, Παρασκευή βράδυ, γύρω στις 8:00. Ήμαστε 2 άτομα και είχαμε αγοράσει ένα κουπόνι από το Groupon για να το δοκιμάσουμε. Παρακάτω, οι τιμές που θα αναφέρω θα είναι οι κανονικές για να αποφύγω οποιαδήποτε σύγχυση. Πήγαμε στις 8:00, γιατί ήταν όλα τα τραπέζια κλεισμένα αργότερα και την Παρασκευή και το Σάββατο. Ήμαστε διστακτικοί στην αρχή, διότι έχει τύχει να φάμε με κουπόνια σε αδιάφορα εστιατόρια, αλλά το Da Nonna δεν ήταν από αυτές τις περιπτώσεις ευτυχώς.

Το μαγαζί, ενώ βρίσκεται σε ένα ήρεμο στενό κοντά στο κέντρο του Χαλανδρίου, σου δίνει την εντύπωση ότι είσαι πολύ μακριά από οποιοδήποτε κέντρο και κίνηση. Σε προδιαθέτει απ' έξω ότι θα είναι ένα μικρό και ζεστό συνοικιακό ιταλικό εστιατόριο, αλλά η συνέχεια ήταν ακόμα καλύτερη.

Μπαίνοντας, μας καλωσόρισαν αμέσως, βρήκαν την κράτησή μας γρήγορα και μας πρότειναν να κάτσουμε μέσα, κοντά στο αναμμένο τζάκι. Ο εσωτερικός χώρος πολύ ζεστός και οι τοίχοι ζωγραφισμένοι με εικόνες που θυμίζουν κάτι από ιταλικά γραφικά πλακόστρωτα σοκάκια. Υπάρχει και αυλή στο πίσω μέρος, πλακόστρωτη με δέντρα, που θα έλεγα ότι είναι το ατού του χώρου, ειδικά όταν είναι καλός ο καιρός. Είχε κι εκεί όμως κόσμο παρά το κρύο. Έχουν φροντίσει και κρατούν το χώρο ζεστό με σόμπες και τον έχουν σκεπάσει με μοντέρνες τέντες.

Τα τραπέζια ξύλινα και θυμίζουν παραδοσιακή ιταλική τραττορία, όπως και οι ξύλινες καρέκλες με ψάθα στο κάθισμα. Ίσως σήκωνε να είναι λίγο μεγαλύτερα τα τραπέζια, αλλά ταίριαζαν στο στυλ του χώρου γενικά. Μόνο οι τουαλέτες πιστεύω ότι χρειάζονται μία ελαφριά ανακαίνιση, αν και πεντακάθαρες.

Σχετικά με το φαγητό, ο κατάλογος έχει ορεκτικά (€ 6,40 - 7,40), σαλάτες (€ 6,20 - 9,30), ζυμαρικά (€ 5,30 - 12,00), κυρίως πιάτα (€ 8,40 - 16,00), πίτσες και καλτσόνε (€ 6,40 - 16,00), ψωμιά τύπου focaccia (€ 2,00 - 6,80) και γλυκά (€ 4,00 - 6,20). Επίσης, έχει πιάτα με φρέσκα ζυμαρικά που φτιάχνουν οι ίδιοι (€ 10,00 - 14,00). Η λίστα κρασιών ήταν περιορισμένη. Πληροφοριακά, το μαγαζί διαθέτει παραδοσιακό ξυλόφουρνο. Εμείς πήραμε τα παρακάτω:

- 1 σαλάτα Rucola e Parmigiano (€ 6,20): Στην ουσία ήταν ρόκα-παρμεζάνα με λιαστές ντομάτες και σως vinaigrette balsamico. Πολύ καλή η σως, αλλά ίσως σήκωνε να βάλουν ελαφρώς λιγότερη, μιας και έχει έντονη γεύση. Πάντως, ήταν από τις καλύτερες σως τέτοιου τύπου που έχω δοκιμάσει. Οι λιαστές ντομάτες ήταν λεπτοκομμένες, οι φλούδες παρμεζάνας πολύ ψιλές και η ρόκα ήταν σε ολόκληρα, λεπτά και τρυφερά κοτσάνια που σήκωνε να είναι ίσως λίγο πιο λεπτοκομμένα. Η παρουσίαση πολύ καλή, το ίδιο και το συνολικό γευστικό αποτέλεσμα. Την συνιστώ ανεπιφύλακτα.

- Φρέσκα ζυμαρικά νιόκι με φρέσκια σάλτσα ντομάτας και μοτσαρέλα ψημένα στον ξυλόφουρνο, δηλαδή gnochi sorentina (€ 10,00): Σερβίρονται σε στρογγυλό πορσελάνινο ταψάκι κατευθείαν από τον ξυλόφουρνο (ακόμα τσιτσίριζαν όταν ήρθαν). Τα φρέσκα νιόκι ήταν άπό τα καλύτερα που έχω φάει σαν ζυμαρικό. Το συνολικό γευστικό αποτέλεσμα πολύ καλό, αν κι έχει τύχει να φάω και καλύτερα μαγειρεμένο το συγκεκριμένο πιάτο. Το συνιστώ σαν πιάτο, λόγω των πολύ καλώ νιόκι, αλλά θα δοκίμαζα και άλλα πιάτα την επόμενη φορά.

- Φρέσκα ζυμαρικά παπαρδέλες με κοτόπουλο σε σάλτσα μουστάρδας και λεμονιού (€ 12,00): Το καλύτερο πιάτο που πήραμε. Η σάλτσα ήταν πολύ γευστική με διακριτικές τις γεύσεις του λεμονιού και της μουστάρδας. Το κοτόπουλο ήταν καθαρό κρέας, αλλά σήκωνε να είναι πιο λεπτοκομμένο, ώστε να είναι μοιρασμένο σε όλη την έκταση του πιάτου. Πολύ νόστιμο σαν κοτόπουλο όμως. Οι φρέσκες παπαρδέλες ήταν απολαυστικές και είχαν κοκκινωπό χρώμα, σαν να είχαν κάποιο μπαχαρικό που δεν μπορέσαμε να διακρίνουμε παρόλα αυτά. Όλες οι γεύσεις έδεναν μεταξύ τους και χάριζαν ένα ιδιαίτερο γευστικό αποτέλεσμα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα το συγκεκριμένο πιάτο.

- 1 καλτσόνε γεμιστό με σοκολάτα και τυρί μασκαρπόνε (€ 6,20): Μας ενημέρωσαν ότι η σοκολάτα είναι nutella, όμως το μασκαρπόνε δεν έγινε ιδιαίτερα αντιληπτό. Ήταν τεράστιο (τουλάχιστον για 2 άτομα) και ήταν περιχυμένο με σιρόπι σοκολάτας. Πολύ καλό γενικά, αλλά θα δοκίμαζα και τα άλλα γλυκά την επόμενη φορά.

- Μας έφεραν, επίσης, μπαστουνάκια τύπου focaccia και νερό βρύσης σερβιρισμένο σε γυάλινο μπουκάλι, τα οποία δε χρεώνουν προς τιμήν τους.

Συνολικά, το αντίτιμο ήταν € 34,40 για 2 άτομα (τιμές άνευ κουπονιού) και μπορώ να πω ότι χορτάσαμε και με το παραπάνω (μην πω ότι σκάσαμε!). Μου φάνηκαν καλές οι τιμές, δεδομένης της ποιότητας και του γευστικού αποτελέσματος του φαγητού. Μπορεί να φάει κανείς και πιο οικονομικά, αποφεύγοντας τα φρέσκα ζυμαρικά που είναι γενικά ακριβότερα. Σημειωτέον, στο τέλος μας κέρασαν ένα μπουκαλάκι κρύο ρακόμελο, ελαφρύ θα έλεγα, με το οποίο δεν τρελάθηκα, αλλά ήταν πολύ καλή κίνηση.

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή. Ο υπεύθυνος του μαγαζιού πήρε παραγγελία, ένας νεαρός μας έφερε το ψωμί και το νερό και μία κοπέλα μας έφερνε τα πιάτα. Όλοι ευγενέστατοι και φιλικοί. Μόνο ο νεαρός φάνηκε λίγο αγχωμένος, αλλά ίσως να ήταν οι πρώτες του μέρες στο μαγαζί. Τα φαγητά ήρθαν γρήγορα, χωρίς μεγάλα κενά μεταξύ της σαλάτας και των ζυμαρικών. Το ίδιο ισχύει και για τους καταλόγους και το λογαριασμό. Απόδειξη κόβουν από μόνοι τους.

Θα ξαναπήγαινα άνετα (με ή χωρίς κουπόνι) και θα δοκίμαζα και άλλα πιάτα, καθώς και πίτσες, λόγω του ξυλόφουρνου. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Πάρτε τηλέφωνο να κλείσετε, αν πρόκειται για Παρασκευή ή Σάββατο βράδυ γιατί γεμίζει.

ELECTRA
3.5
Ευρώ/Άτομο

Επισκεφτηκαμε το μαγαζι μετα απο τυχαια ανακαλυψη στο Internet και αφου βεβαια διαβασαμε και τις προηγουμενες κριτικες.
Βρισκεται σε μια ησυχη γειτονια του Χαλανδριου, χωρις να υπαρχει αλλο μαγαζι κοντα.

Σαββατο βραδυ 2 ατομα. Αν και δεν ειχαμε κανει κρατηση,το μαγαζι ηταν σχεδον γεματο (οποτε η κρατηση συνισταται) και φανταστηκαμε οτι δεν θα βρισκαμε να κατσουμε. Ομως μας ειπαν να περιμενουμε λιγο και τελικα βρεθηκε τραπεζι.

Κατσαμε πισω στην αυλη που πραγματικα ειναι υπεροχη. Αρκετο πρασινο, κερακια, ωραια διακοσμηση με ενα πηγαδι στην μεση, σε ταξιδευει...τα τραπεζακια με καρο τραπεζομαντηλα, πολυ γραφικα.

Λογω του οτι το μαγαζι ηταν γεματο,για να παραγγειλουμε περασε κανα 20λεπτο-αυτο αρχικα μας χαλασε, γιατι σκεφτηκαμε μετα απο ποση ωρα θα φαμε-αλλα παραδοξως η παραγγελια ηρθε γρηγορα, που σημαινει σωστη οργανωση στην κουζινα.

Για αρχη σου φερνουν ψωμακια απο ζυμη πιτσας,ψημενα εκεινη την στιγμη...

Παραγγειλαμε: 1 σαλατα ροκα με παρμεζανα και βινεγκρετ (πολυ νοστιμη), 1 πεννες φουρνου με μανιταρια, μπεικον και κρεμα (πραγματικα υπεροχο,ωραια δεμενη η κρεμα) και 1 πιτσα (ξυλοφουρνος, αρκετα λεπτη,νοστιμη με μοτσαρελα).Με 2 αναψυκτικα και ενα ποτηρι κρασι πληρωσαμε συνολο 28 ευρω.

Στο τελος, δεν μας εφεραν καποιο κερασμα,αν και σε μερικα τραπεζια (κυριως μεγαλες παρεες, πηγαιναν καποιο ποτο-σφηνακι,δεν ξερω τι ακριβως ηταν. Αλλα δεν μας πειραξε, δεδομενου οτι ολα τα αλλα-ποιοτητα,τιμη,εξυπηρετηση- μας ειχαν καλυψει.)

Γενικα το μαγαζι αξιζει σιγουρα επισκεψη,η εξυπηρετηση παρα πολυ καλη και ευγενικη (και κυριως καθολου ''δηθεν''). Καθαρο μαγαζι,πολυ καλη η ποιοτητα του φαγητου και τιμιο σε σχεση με τις τιμες.
θα ξαναπαμε σιγουρα(με κρατηση ομως,εννοειται!)

akis66
3.0
ΠΡΟΣΦΑΤΗ +/-
Ευρώ/Άτομο

χθες βραδυ 7/6/14 πηγα για δευτερη φορα στο μαγαζι αλλα τωρα θα γραψω για την εικονα του. Η παρεα 7 ατομα με κρατηση λογω και της ημερας, σαββατοβραδο γαρ.
Η εικονα οπως και απο την πρωτη μου επισκεψη θετικη με μικρολαθακια. Το μαγαζι σαν χωρος συμπαθητικος με ανοικτο χωρο αν και χωμενο αναμεσα απο σπιτια.

Τα πιατα που επιλεξαμε ηταν τα πουγκια προσουτο με γεμιση τυριων πολυ ωραια γευση που συνοδευοταν απο σαλτσα πεπονιου. Ψωμακι φρεσκοψημενο νοστιμοτατο. Σαλατες επιλεξαμε μια firentze (7.40) με ροκα και ανθοτυρο που συνοδευοταν απο πολυ νοστιμη βινεγκρετ και μια αρχικα που μετα γινανε δυο frutti di bosco (8.40) με διαφορα λαχανικα συκα προσουτο και νοστιμοτατη σος.

Πιτσα επιλεξαμε μια απλη μαργαριτα με ζυμη ολικης σε μεγαλο μεγεθος (9.40) νοστιμη με λεπτη ιταλικη ζυμη οπως πρεπει να ειναι σε ξυλοφουρνο που δεσποζει στην εισοδο του μαγαζιου. Απο ζυμαρικα ravioli porchini το top για μενα (3x13) εννοειται με φρεσκο το ζυμαρικο.

Ξεχασα να αναφερω οτι υπαρχει χωριστος καταλογος για τα φρεσκα ζυμαρικα. Πηραμε επισης μια καρμποναρα (9.2) με αυγο συμπαθητικη εννοειται ενα ριζοτο (9.4) με πορτσινι νοστιμο αλλα ενα κλικ πιο μαγειρεμενο ωστε να μην" αισθανεσαι" οσο επρεπε το ρυζι στο δοντι σου.

Δοκιμασαμε επισης δυο επιλογες φουρνου μια πεννες με προβολονε και μια πεννες αλα κρεμ (2x9.3). Ευγεστες αλλα καπως βαριες στο στομαχι. Ηπιαμε 6 μπυρες και 1 κιλο κρασι χυμα. Ολα καλα μεχρι εδω, παμε και στις κιτρινες καρτες τωρα.

Ζητησαμε στο τελος αντι για λεμοντσελο και ρακομελο που κερνανε να μας φερουν μαστιχα. Μας εφεραν λοιπον 6 σφηνακια (ο ενας δεν ηθελε) και στο τελος το χρεωσανε απο 1,5 ευρω το καθενα. Μετα βεβαια μια απο της σερβιτορες μας εφερε και τα υπολοιπα κερασματα.

Πιπερομυλο που δεν χρειαζοταν να το ζητησουμε γιατι στο ιταλικο τραπεζι ειναι στον "στανταρ εξοπλισμο" οπως και τριμμενη παρμεζανα που μαλιστα μας εκαναν και την παρατηρηση οτι δεν χρειαζεται στα πιατα μας.

Επισης κατα την εισοδο μας δεν ηρθε καποιος να μας δειξει το τραπεζι που θα καθομασταν αλλα το βρηκαμε μονοι μας απο τον αριθμο τον καρεκλων που ειχε. Οι κοπελες πολυ εξυπηρετικες και με χαμογελο.

Το συνολο του λογαριασμου 151 ευρω. Οι τιμες σε γενικες γραμμες καλες τσιμπημενες μονο των φρεσκων ζυμαρικων αλλα σε διαφορετικο γευστικο επιπεδο. Αν θα ξαναπαω; γιατι οχι

antiako
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_2 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
1.5
Ποιότ. Φαγητού
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Ευρώ/Άτομο

Ερασιτεχνισμός σε όλο του το μεγαλείο.
Αναμονή 33 λεπτά για παραγγελία. Μόλις ήρθαν για παραγγελία, μας εξήγησαν οτι θα θα αργήσει πολύ το φαγητό, εκτός αν θέλουμε πίτσα ή σαλάτα που θαρθουν πιο γρήγορα. Ο λόγος?

Μας εξήγησαν οτι έτυχε (?!) εκείνη την ημέρα, πολλοί πελάτες να παραγγείλουν ζυμαρικά!! Άκουσον άκουσον! Αφού δεν μπορούν να υποστηρίξουν το προϊόν τους, πιτσαρίες βρίσκω κι αλλού στο Χαλάνδρι...

twelve
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_3
3.8
Ευρώ/Άτομο

Η trattoria DaNonna είναι κάτι παραπάνω από value for money.

Έκανα τα γενέθλια του 4χρονου γιου μου και ήταν όλα άψογα!
Αρχικά είχα τις επιφυλάξεις μου και σκεφτόμουν τη λύση του παιδότοπου, κυρίως για την απασχόληση των παιδιών. Δυστυχώς όμως το φαγητό στους περισσότερους παιδότοπους είναι τουλάχιστον μέτριο (με τα γνωστά club sandwiches και τις κοτομπουκιες) και γι'αυτο που προσφέρουν δεν τη λες και οικονομική λύση. Τα παιδιά βέβαια περνάνε τέλεια αλλά οι γονείς... ?

Έτσι λοιπόν αποφασίσαμε να πάμε στο DaNonna, το οποίο είχαμε επισκεφτεί ήδη αρκετές φορές. Το φαγητό πεντανόστιμο, ποιοτικό και οικονομικό και η εξυπηρέτηση γρήγορη. Οι επιλογές πολλές αλλά λόγω της περίστασης καταλήξαμε σε πίτσες, ριζοτα κ κοντά ζυμαρικά για τους μικρούς μας φίλους. Το χύμα κρασάκι άφθονο, όπως επίσης και τα αναψυκτικά-χυμοί.

Και τώρα έρχομαι στο θέμα της διασκέδασης των παιδιών. Έκλεισα έναν εμψυχωτή-μάγο για 2 ώρες και τα παιδιά το κατευχαριστήθηκαν, χωρίς να χτυπιούνται επάνω σε φουσκωτές παιχνιδοκατασκευές.

Αφού λοιπόν μείναμε όλοι ικανοποιημένοι αποφάσισαμε να κάνουμε εκεί και τη βάφτιση του μικρού μας γιου, αυτή τη φορά με πιο πλούσιο φαγάκι (τα πρώτα πιάτα ήταν δικής μας επιλογής, ενώ τα κυρίως των καλεσμένων).

Κατά τη γνώμη μου το μεγαλύτερο ατού του DaNonna είναι ότι χωρίζεται σε δυο χώρους, την εσωτερική αίθουσα με τον ξυλοφουρνο και το τζάκι και τον κήπο (ο οποίος τον χειμώνα είναι κλειστός με τζάμια και όχι μουσαμά και διαθέτει σόμπα).

Αυτά από εμένα...
Αν δεν έχετε πάει ακόμα να πάρετε τα παιδάκια σας και να πάτε, χωρίς αυτό να αποκλείει τα ζευγαράκια.

Ευχαριστώ!

AlkLyd
Ευρώ/Άτομο

Βράδυ Κυριακής 15/9/2013, επισκεφθήκαμε το εστιατόριο Da Nonna, και οφείλω να πώ πως πεινούσαμε πολύ!!

Ο κατάλογος ήταν εντυπωσιακός, πολλά ωραία πιάτα, και ειδικό menu με ζυμαρικά που φτιάχνουν οι ίδιοι. Επιλέξαμε απο το "κανονικό" μενού, εγώ rigatoni με mozzarela κ πανσετα, και ο φίλος μου καρμπονάρα (μου αρεσε που επιτέλους είδα στο μενου καρμπονάρα με την αυθεντική συνταγή tου αυγού και της πανσέτας). Επίσης για πρώτο πήραμε μια πίτσα με μοτσαρελα και ντοματα(χάρηκα που η ζύμη ήταν λεπτή).

Λοιπόν, η πίτσα νοστιμότατη, απλή και ωραία, ψημένη σε ξυλόφουρνο. Η καρμπονάρα αρκετά καλή, αλλά το μειονέκτημα όπως και στο δικό μου πιάτο ήταν η πανσέτα που είχε παρατσιγαριστεί και σου άφηνε μια πικρίλα στο τέλος. Αυτό μας χάλασε αρκετά, όπως επίσης και το μέγεθος των μερίδων που θα το προτιμούσα λίγο μεγαλύτερο.

Το σέρβις, εκτός απο τον μέτρ στον οποίο παραγγείλαμε και ήταν ευγενέστατος και χαμογελαστός, ήταν κακό. Οι 2, νομίζω, κοπέλες του μαγαζιού ήταν εντελώς αγέλαστες και αδιάφορες, λές και έκαναν αγγαρεία που μας σέρβιραν.

Ο χώρος πολύ όμορφος, κάτσαμε στην αυλή, ήσυχος, και το εσωτερικό μου φάνηκε αρκετά ωραίο για το χειμώνα.

Οι τιμές πάρα πολύ καλές. Πληρώσαμε για μια πιτσα, ενα πιατο με ριγκατονι μοτσαρελα κ πανσετα, και ενα πιατο καρμποναρα 23 ευρω. Ίσως μειονέκτημα μπορεί να ηταν το γεγονός οτι δεν μας έφεραν ψωμί, δεν μας ρώτησαν καν.

Γενικά, μου άφησε καλές εντυπώσεις αλλά πρέπει οπωσδήποτε να αλλάξουν το σέρβις. Θεωρώ το παρατσιγάρισμα της πανσέτας μια ατυχή στιγμή, και το επισήμανα και στο μετρ για να το μεταφέρει. Οι τιμές είναι πολύ καλές και ο χώρος όμορφος. Θα το ξαναεπισκεφθώ σίγουρα.

Julia79
Ευρώ/Άτομο

Το συγκεκριμένο εστιατόριο το επισκεφθήκαμε πριν από μερικούς μήνες λίγο από περιέργεια, λίγο από την έκπτωση που είχαμε (μιας και ήταν Κυριακή μεσημέρι και ίσχυε).

Η αλήθεια είναί πως βρίσκεται κέντρο απόκεντρο στο Χαλάνδρι, ο χώρος είναι μια μικρή καλοφτιαγμένη αυλίτσα στο πίσω μέρος μιας πιλωτής πολυκατοικίας (για αυτό να μην μας κάνει εντύπωση αν δεν το δούμε με την πρώτη ματιά). Το σέρβις είναι πολύ ευγενικό.

Δοκιμάσαμε μια σαλάτα με πέστο... και μαρούλι ήταν πολύ νόστιμη χωρίς να έχει πολλά υλικά, το λάδι ήταν όσο πρέπεί. Για κυρίως πήραμε τορτελίνια με σολωμό που ήταν πολύ καλά γευστικά και χειροποιήτα και μια πίτσα Spianata Romana που ήταν ψήμενη σε ξυλόφουρνο και ήταν εξαιρετική.

Για γλυκό πήραμε το καλτσόνε με την σοκολάτα αλλά ήταν λίγο ψωμένιο αφού είχα φάει ψωμάκι πίτσας με τη σαλάτα και την πίτσα.

Με δύο μπύρες και την έκπτωση ο λογαριασμός κινήθηκε σε πολύ χαμηλά επίπεδα για την ποιότητα του φαγητού... παραγγείλαμε και για το σπίτι της επόμενες ημέρες.

Απλά ίσως το συγκεκριμένο εστιατόριο είναι για γεύμα και όχι για δείπνο λόγω του χώρου...

Δες περισσότερες "Πρόσφατες/Δημοφιλείς" κριτικές (1)