DA NONNA

65 %
Η αξιολόγηση προκύπτει από 44 κριτικές
12.00-24.00
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Κάνει delivery Take away Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις Επιτρέπονται κατοικίδια

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Καθημερινές ανοιχτά από το μεσημέρι.

Ιταλία, Χαλάνδρι
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0

Κάτι τόσο απλό, συνηθισμένο, εφικτό και δεδομένο στην γείτονά μας χώρα την λατρεμένη Ιταλία -το ότι δηλαδή θα φας σε μια trattoria απλά και καθημερινά πιάτα που όμως σε κερδίζουν με την φρεσκάδα και τη φινέτσα τους, στη δική μας χώρα δεν είναι ούτε δεδομένο, ούτε εύκολο. Τόσο η πίτσα όσο και τα ζυμαρικά έχουν παραλαχτεί τόσο πολύ, που είμαι σίγουρος ότι αν ένας Ιταλός γευμάτιζε σε ένα μέσο 'Ιταλικό' εστιατόριο στην Ελλάδα θα έφευγε βαθειά δυσαρεστημένος.

Η συνοικιακή trattoria 'Da Nonna' δεν είναι μια τέτοια περίπτωση. Αντίθετα, αν κάποιος αναζητά γαστρονομικές εμπειρίες που να τον ταξιδέψουν νοερά όσο πιο κοντά και αυθεντικά στην κουζίνα των γειτόνων, θα πρέπει να επισκεφτεί το εστιατόριο αυτό. Ήρθαμε το προηγούμενο Σάββατο το βράδυ (περί τις 20:00), με αφορμή οικογενειακή μάζωξη (με γονείς, αδέλφια κλπ) και αυτό το αναφέρω για να πω ότι σε ένα κοινό διαφορετικών ηλικιών και με διαφορετικά γούστα, όλοι φύγαν πολύ ικανοποιημένοι.

Πάμε ανά κατηγορία:

- Χώρος

Full marks. Το μαγαζί βρίσκεται σε μια γειτονιά, κυριολεκτικά κρυμμένο από στέκια και τάσεις. Ο χώρος με το τζάκι και τον αναμένο ξυλόφουρνο έδινε ένα πολύ ζεστό και φιλόξενο συναίσθημα, ενώ ο στολισμός -πάνω από 1 μήνα πριν τα Χριστούγεννα, μα πόσο Ευρωπαίοι έχουμε γίνει! - έδινε και αυτός bonus ζεστασιάς.

- Γεύσεις

Ο ξυλόφουρνος όπως και να το κάνουμε ανεβάζει πολύ τις γεύσεις! Τα περισσότερα ψήνονται εκεί. Ιδού τί πήραμε (9 άτομα):

Pizza Napoletana - σάλτσα τομάτας, ελαιόλαδο, κάπαρη, αντζούγιες, σκόρδο, ρίγανη
Pizza Speciale - σάλτσα τομάτας, τυρί μοτσαρέλα, ζαμπόν, παντσέτα, μανιτάρια, σαλάμι, πιπεριά
Pizza Dalla Nonna - σάλτσα τομάτας, φρέσκια βουβαλίσια μοτσαρέλα, προσούτο, ρόκα, φλύδες παρμεζάνας

Όλες οι πίτσες στο κλασικό ιταλικό στυλ, με σχετικά λεπτή ζύμη και υπέροχα υλικά, ακριβώς όπως πρέπει.

Από φρέσκα χειροποίητα ζυμαρικά πήραμε νιόκι με μοσχαράκι (εξαιρετικό), λαζάνια με κιμά στον ξυλόφουρνο και ένα ριζότο με μανιτάρια και κρέμα μαύρης τρούφας. Το ριζότο χυλωμένο σωστά και με το μεθυστικό άρωμα της τρούφας αλλά και τα ζυμαρικά επίσης εξαιρετικά! Μαζί με αυτά σου φέρνουν ψωμένια sticks, ψημένα στον ξυλόφουρνο.

Όσο για το κρασί, σου επιτρέπουν να φέρεις από την κάβα σου με χρέωση 1 ευρώ / κεφάλι / φιάλη (δηλαδή 18 ευρώ για εμάς -9 άτομα, 2 μπουκάλια). Για την ιστορία, εμάς μας χρέωσαν μόνο τη 1 φιάλη. Γενικά το BYOB (bring your own bottle) για 10 άτομα δεν πολυσυμφέρει, αλλά για 2-4 άτομα συμφέρει τέλεια.

Από γλυκά, πήραμε 2 panna cotta και 2 τιραμισού, υπέροχα και τα δύο. Ειδικά το τιραμισού ήταν αφρός! Αλλά και η panna cotta πολύ δροσιστική.

- Εξυπηρέτηση

H εξυπηρέτηση δεν ήταν καλή. Κανείς δεν κοιτάει το τραπέζι, κανείς δεν μαζεύει αν δεν του πεις. Ότι χρειαστείς (αν θέλεις να γίνει σύντομα) πρέπει να πας να το ζητήσεις, εκτός ίσως αν κάθεσαι κοντά στο ταμείο και υπάρχει οπτική επαφή. Αυτό ήταν το μοναδικό μελανό σημείο.

- Value for money

Ναι, στην Ιταλία πληρώνεις λιγότερα για να φας σε ένα τέτοιο εστιατόριο. Έλα όμως που εδώ δεν είναι Ιταλία! Και που αυτό που προσφέρει το Da Nonna το προσφέρουν λίγοι.. Άρα θεωρώ δίκαιη την τιμή.

Η κατακλείδα είναι ότι ναι, θα ξαναπάμε (να μη δοκιμάσουμε και σολωμούς και τα υπόλοιπα του μενού;;)

Ιταλία, Χαλάνδρι

Καλό φθινόπωρο λοιπόν και επιστροφή στις εξορμήσεις μας εντός Αθήνας! Επισκεφτήκαμε αυτή την χαλανδριώτικη τρατορια στα τέλη Αυγούστου έχοντας εκπτωτικό κουπόνι. Η επιλογή μας για να δούμε τον χώρο καλοκαιριάτικα σίγουρα άξιζε καθώς έχει έναν πανέμορφο μικρό κήπο, ωραία στολισμένο που σου εκπέμπει ένα αίσθημα φιλικότητας.

Αν και σχετικό νωρίς (7.30 το απόγευμα) ήταν γεμάτο και συνεχώς ερχόταν κόσμος αν και δεν είναι σε κεντρικό σημείο. Δυστυχώς το τραπέζι που καθίσαμε ήταν μικρό με αποτέλεσμα να γεμισει το τραπέζι και να επιστρατευτούν καρέκλες για το κουβέρ και το κρασί.

Η εξυπηρέτηση ήταν φιλική αν και υπέπεσαν σε ένα μεγάλο φαουλ καθώς μετά την παραγγελία μας έφεραν σε 5 λεπτά ταυτόχρονα και την σαλάτα και την πίστα και το ρυζότο που παραγγείλαμε. Δεν υπήρχε λόγος για αυτή την βιασύνη όπως και ενώ είχε περισσέψει φαγητό στο τέλος και κρασί και το απολαμβάναμε, υπήρξαν συνεχείς ερωτήσεις αν τελειώσαμε. Πρέπει να καταλάβουν ότι δεν ήταν έξοδος για fastfood αλλά για να απολαύσουμε το φαγητό μας.

Στα καθέκαστα, υπάρχουν αρκετές επιλογές στον κατάλογο, άλλες με φαντασία άλλες με λιγότερη που σίγουρα καλύπτουν όλα τα γούστα. Κάποιες περιγραφές λίγο παραφουσκωμένες καθώς δεν υπήρχαν σε αφθονία τα υλικά που περιέγραφαν με αποτέλεσμα τα πιάτα να είναι πιο φτωχά από ότι φαντάζεται κάποιος.

Επίσης ειδικα το προσούτο ήταν παλιό και δεν έπρεπε να σερβιριστεί. Σαν σαλάτα δοκιμάσαμε γαλλική με σύκα και προσούτο (ωραίος συνδυασμός και επιτυχημένος) και με βινεγράντ γιαουρτιού και φρούτα του δάσους (δεν ήταν αισθητή η παρουσία του), ωραίο γενικά αποτέλεσμα. Η πίτσα (Speciale) που παραγγείλαμε ήταν από τον ξυλόφουρνο που διαθέτουν, υπέροχη λεπτή ζύμη, σωστά μοιρασμένα τα υλικά με το πικάντικο σαλάμι να ξεχωρίζει.

Τέλος ένα ρυζότο (ala zucca) με φρέσκια κολοκύθα και φασκόμηλο (δεν το εντόπισα δυστυχώς σαν άρωμα καθώς η κολοκύθα υπερίσχυε) που συνόδευσε το όλο τραπέζι ήταν γευστικό και άνω του μετρίου. Στο τέλος για κέρασμα φέρνουν ρακί, ρακόμελλο και λεμοντσέλο οπότε προσοχή στους οδηγούς!! Γενικά ήταν πολύ ευχάριστο το τραπέζι και σίγουρα υπήρχαν πολλά πραγμάτα που θα θέλαμε να δοκιμάσουμε.

Σαν τιμές το εστιατόριο είναι πολύ οικονομικό και ειδικά με την έκτπωση του κουπονιού άξιζε με το παραπάνω. Αυτό που πρέπει πάντως να διορθώσουν (γενικότερη παρατήρηση) είναι πόσο κοστολογούν τα μπουκάλια κρασιού. Θεωρώ απαραδεκτο να βλέπω χρεώσεις x3 και παραπάνω ειδικά για κρασιά που δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.

Δεν καταλαβαίνω αυτή την πολιτική καθώς ουσιαστικά αποθούν τον κόσμο ενώ θα μπορούσαν στην ίδια τιμή να προσφέρουν κάτι που θα έδινε αρκετά σε αυτή την εμπειρία. Επίσης στην ερώτηση αν υπάρχει κάποια λίστα, λάβαμε απάντηση ότι και υπάρχουν κάποια κρασιά των 60 ευρώ.. Ναι ευχαριστώ αλλά ποιά;;;; Δεν πουλάτε κρέας με το κιλό, αλλά κρασί και αυτό θέλει σεβασμό προς το κρασί και τον πελάτη.

Ας μην γκρινιάζω άλλο πάντως, αν περάσουμε από Χαλάνδρι σύντομα θα το έχουμε στο μυαλό μας καθώς ήταν μια υπέροχη έξοδος και μια ωραία τρατορία, καλό φαγητό και πολύ οικονομικό, με κυρίως συνοικιακό προσανατολισμό πάντως!

Ημερομηνία επίσκεψης: 26/7/2014

Μετά από πολύ καιρό δυστυχώς λόγω έλλειψης προσωπικού ελεύθερου χρόνου, θα καταχωρίσω την κριτική μου στο αγαπημένο μου site. Όμως, αξίζει τον κόπο μιας και πιστεύω ότι ανακάλυψα ένα καλοστημένο εστιατόριο ιταλικής κουζίνας, το “Da Nonna”. Το concept απολύτως επιτυχημένο, πρόκειται δηλαδή για ένα ρουστίκ εστιατόριο που σου δίνει την αίσθηση ότι θα γευθείς απλές, αυθεντικές γεύσεις στο σπίτι μιας Ιταλίδας γιαγιάς.

Σχετικά με το περιβάλλον, ο χώρος αποτελείται από δύο τμήματα. Καθώς μπαίνεις από μια αυλόπορτα, συναντάς πρώτα μια τραπεζαρία με ξύλινα τραπέζια με άνεση χώρου μεταξύ τους και προχωρώντας τραβάει τα βλέμματα ο επιβλητικός ξυλόφουρνος με τον pizzaiolo στις επάλξεις. Εντυπωσιάζει όσο κι αν είναι εφετζίδικο, το άνοιγμα της πίτσας στον αέρα. Θα ήθελα όμως να είναι σε πλήρη θέα η σύνθεση της πίτσας γιατί καλύπτεται με ένα πάσο. Στη συνέχεια συναντάς την αυλή όπου και αποτελεί το θερινό χώρο του εστιατορίου. Η μισή είναι «ανοιχτή», το υπόλοιπο τμήμα είναι σκεπαστό που απ’ότι κατάλαβα χρησιμοποιείται και τους θερινούς μήνες με τη τζαμαρία να έχεις θέα προς την αυλή. Εδώ τα τραπέζια ήταν πιο πυκνά τοποθετημένα μεταξύ τους(-). Ομως παρά το ότι σχεδόν γέμισαν όλα, η ατμόσφαιρα δεν χάλασε από βουή και οχλαγωγία.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση, ήταν πραγματικά εξαιρετικοί όλοι τους σε κάθε κίνηση και στους χρόνους τους. Αμέσως, με το καθίσαμε σου έρχεται παγωμένη κανάτα με νερό, όχι το υποχρεωτικό εμφιαλωμένο νερό. Ολοι ήταν όσο φιλικοί και χαλαροί όσο έπρεπε και απόλυτα εξυπηρετικοί, απ΄τον ιδιοκτήτη μέχρι και τα πιο νεαρά παιδιά που βοηθούσαν. Τα κυρίως ήρθαν ένα 20λεπτο μετά το ορεκτικό μας και όλη η εξυπηρέτηση στα τραπέζια όσο παρατήρησα λειτουργούσε σωστά.

Για το φαγητό, πρώτα απ’όλα θα έλεγα ότι όλα τα πιάτα του καταλόγου βασίζονται στην ιταλική κουζίνα. Βέβαια, μην περιμένετε να βρείτε πιο σπάνια ιταλικά αλλαντικά (πχ μπρεζάολα, κόπα, ιδιαίτερα σαλάμια και λουκάνικα). Η εκτέλεση των πιάτων όμως παραμένει προσηλωμένη πλήρως στην φιλοσοφία της ιταλικής κουζίνας.

Ειδικότερα, πήραμε πίτσα caprese-άψογη η ζύμη, ένα κλικ πιο παχιά απ΄το «τσιγαρόχαρτο»των Ιταλών που το προτιμώ. Τέλειο στεγνό ψήσιμο απ’τον ξυλόφουρνο, σωστή ποσότητα και αρμονία των υλικών ( σάλτσα ντομάτας, τυριών και βασιλικού) στην πίτσα.

Αν είχε μόνο βουβαλίσια μοτσαρέλα σκορπισμένη στην πίτσα(και με το ανάλογο κόστος) και ώριμες φέτες γλυκιάς φρέσκιας τομάτας θα ήταν τέλεια. Τρωγόταν πάντως πολύ ευχάριστα και ήταν ελαφριά. (9,4Ε)Επαρκής η πόσοτητα(30 cm) για δύο άτομα.

Τα λαζάνια με μοσχαρίσιο κιμά και τυριά ήταν κι αυτά σωστά εκτελεσμένα. Ηταν με χειροποίητα λαζάνια, ζουμερά και ήταν ένα εύγευστο στο σύνολο πιάτο. Επαρκής η μερίδα. (12 Ε).

Η σαλάτα ρόκα-παρμεζάνα, όσο απλή είναι τόσο εδώ στην Ελλάδα κατακρεουργείται. Στην προκειμένη περίπτωση, ήταν πολύ καλή με φρέσκια πικάντικη ρόκα, αρκετές φλοίδες παρμεζάνας και δεμένο γλυκόξινο dressing από βαλσαμικό ξύδι. Η μόνη παραφωνία ότι ήταν λίγο περισσότερο απ’όσο έπρεπε. Ζουμερή η σαλάτα αλλά ένα κλικ «πνιγμένη» στο dressing. Συνοδεύεται από φρέσκα sticks από ζυμάρι πίτσας που τα φέρνουν ούτως ή άλλως σε κάθε τραπέζι.

Value for money ;
Σαφέστατα! Με τα παραπάνω που πραγματικά σκάσαμε και πήραμε τη μισή πίτσα πακέτο(άμεσα προθυμοποιήθηκαν να μας τη συσκευάσουν)και μια FIX παγωμένη, πληρώσαμε 30,20 Ε/2 άτομα!
Για ιταλικό σίγουρα μπήκε 1ο στη λίστα μου για ιταλική πίτσα και χειροποίητα ζυμαρικά που θεωρώ ότι αποτελούν το δυνατό χαρτί του εστιατορίου αυτού.

ΥΓ. Υπάρχει πλήρως ενημερωμένο site του εστιατορίου για περισσότερη διερεύνηση.

Αυγ

Το χω ξαναγράψει σε κριτική άλλου ιταλικού & δε θα κουραστώ ποτέ να το λέω, η ιταλική κουζίνα είναι η πλέον πολύπαθη στη χώρα μας...

Ο Έλληνας έχει βαθιά διαστρεβλωμένο μέσα του το τι πραγματικά είναι η κουζίνα των γειτόνων και δυστυχώς το ψευδογκλάμουρ περασμένων δεκαετιών παγίωσε "ήθη" και "έθιμα" που απέχουν κατά πολύ από τη λιτότητα, τη σοφία και την εκφραστικότητα σε πάρα πολλά από τα εξαίσια πιάτα των Ιταλών. Το γκλάμουρ που παραφόρτωσε τα "ιταλικά" πιάτα μας με τρούφες και λογής άλλα ακριβά υλικά παρήλθε, οι καιροί της αφθονίας πέρασαν και μας έμεινε η κουζίνα των υλικών, η σοφή, sexy δωρικότητα μιας aglio olio & peperoncino και τα μοσχοβολιστά, φρέσκα και μεσογειακά υλικά των "una faccia una razza" φίλων μας

Και εκεί ξεκινάει το πρόβλημα με το Da Nonna...

Σε μια πρώτη ανάγνωση, ό, τι ήρθε στο τραπέζι μας από την κουζίνα ήταν flat, χωρίς εντάσεις, χωρίς βάθος γεύσης, ουδέτερο και εν μέρει αδιάφορο, με ποιότητα υλικών όχι εξαιρετική. Μα, αν θες να κάνεις ένα πιάτο με 3-4 υλικά, μια καρμπονάρα ας πούμε, θα πρέπει το αυγό να ναι φρεσκότατο, η παντσέτα εξαιρετική και η πάστα καλής ποιότητας, όπως και η παρμεζάνα και το πεκορίνο. Στην περίπτωσή μας, θα ορκιζόμουν - αν δεν ήμουν τόσο κουρασμένος από το τρέξιμο μέσα στη μέρα - ότι η καρμπονάρα μου είχε και υποψία κρέμας, το μπέικον ήταν μετριότατο και μερικά κομμάτια υπέρ το δέον καμένα, ενώ το πιάτο δεν ήταν επαρκώς αλατισμένο και η παρμεζάνα δεν υπήρχε μέσα στο πιάτο αλλά ήρθε ξεχωριστά και με το σταγονόμετρο

Τα homemade λαζάνια με κιμά και κρέμα παρμεζάνας στον ξυλόφουρνο (του οίκου Valoriani παρακαλώ... ) τα χουμε ξαναπάρει και σε delivery, από κοντά ήταν ακόμα πιο νόστιμα αλλά και πάλι, η παρμεζάνα τους σαν ποιότητα δεν είναι τοπ, με αποτέλεσμα να μην αφήνει σε καμία περίπτωση το πλούσιο άρωμα και το umami του κεφαλαιώδους αυτού τυριού σε κανένα από τα πιάτα που χρησιμοποιείται

Η βέρζιον της saltimbocca alla Romana του Da Nonna με χοιρινά σκαλοπίνια δε μας έχει ενθουσιάσει (εδώ γίνεται με χοιρινό αντί για την οριτζινάλε συνταγή με το μοσχάρι) χωρίς να είναι όμως απεριποίητη, ενώ στο κομμάτι pasta fresca τα γεμιστά τρίγωνα με θαλασσινά και γαρίδες είναι αδύναμα, καμία αίσθηση και άρωμα φρέσκου θαλασσινού, ενώ η πολτώδης υφή της γέμισης δεν κολακεύει το όλον.

Οι φοκάτσιες και οι πίτσες (και ό, τι βγαίνει από τον ξυλόφουρνο) είναι δυό σκάλες πάνω από τις πάστες, ειδικά η φοκάτσια με το προσούτο και την κρέμα τρούφας είναι αρκετά καλή, πίτσες δοκιμάσαμε τρεις και η ζυμή είναι λεπτή και όπως πρέπει, κρατήστε το απλό και θα το ευχαριστηθείτε! Η Napoletana με ελαιόλαδο, ντομάτα, κάππαρη, αντζούγια και ρίγανη είναι αστεράτη ενώ η Salame di Napoli υστερεί στο κύριο υλικό της, το ναπολιτανικο σαλάμι, το οποίο δεν είχε το άρωμα και το σκέρτσο που περιμέναμε. Η Caprese με μοτσαρέλα, ντομάτα και βασιλικό θέλει προσπάθεια για να μην είναι καλή, οπότε εδώ τα πήγαμε καλά, ενώ για το τέλος τα παγωτά είναι ok και το calzone με σοκολάτα υπερβολικά γλυκό για τα γούστα μου, για τους καπνιστές να πω πως είναι μια χαρά 2-3 μπουκιές μαζί με το τσιγάρο μετά το γεύμα

Το επίπεδο εξυπηρέτησης είναι μια χαρά, τα παιδιά είναι εξυπηρετικά, πρόθυμα και ευγενέστατα, ενώ οι τιμές είναι εξαιρετικές. Το περιβάλλον είναι ok, ένας ακάλυπτος όμορφα περιποιημένος με τα - αναπόφευκτα - καρό τραπεζομάντιλα στα τραπέζια.

Θεωρώ επιτακτική την ανάγκη αναζήτησης καλύτερων υλικών, μια καλή παρμεζάνα, ένα καλό μπέικον και τα συναφή, ενώ χρειάζεται και μια μεγαλύτερη προσοχή στις εκτελέσεις της κουζίνας. Μέχρι τότε, εμπιστευτείτε ό, τι βγαίνει απ΄τον ξυλόφουρνο και δε θα απογοητευτείτε

** Kαλό καλοκαίρι σε όλους & καλή ξεκούραση, τα ξαναλέμε από Σεπτέμβριο!

Ιταλία, Χαλάνδρι
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0

Επισκέφθηκα το μαγαζί πολύ πρόσφατα και για μία ακόμα φορά διαπίστωσα το τραγικό επίπεδο γευσιγνωσίας των νεοελληνάρων που μπαίνουν και γράφουν κριτικές δεξιά και αριστερά.

Βρέθηκα στο μαγαζί μετά τη δουλειά πεινώντας πάρα πολύ και επειδή είδα ότι είχε υψηλές βαθμολογίες και ήμουν κοντά του.

1ο σοκ - μηχανακια ντελιβερυ απεξω.... αρα δε μιλαμε για εστιατοριο
2ο σοκ - στο ισογειο πολυκατοικιας με εισοδο στο πουθενα.
3ο σοκ- μπαινοντας μεσα και βλεποντας τα τραπεζια και το μερος πηγα να κανω μεταβολη.... αλλα πειναγααα

μετα φτανεις στη πισω αυλη και ηρεμεις αφου ειναι ησυχα και ομορφα αρκει να μη κοιταξεις ψηλα και δεις τα μπαλκονια της πολυκατοικιας απο πανω σου και... τα πλυμμενα της κυρα Κουλας?? ποιος ξερει...

Εξυπηρετηση αξιοπρεπεστατη απο τον ευγενεστατο σερβιτορο. Μοναδικη παραφωνια ο μετρ?-ιδιοκτητης? που φωναζε απο τον εσωτερικο χωρο σε μια κοπελα και της τα εχωνε λες και ηταν.... μη πω που.

Φαγητο? μακραν το χειροτερο ιταλικο που εχω φαει εβερ στη ζωη μου. Δεν υπαρχει συγκριση ουτε με παρακμιακη πιτσαρια... Θελει προσπαθεια για να καταστρεψεις ετσι τα πιατα και τη γευση της Ιταλιας.
Οι πρωτες υλες πολυ φοβαμαι οτι δεν ειναι ουτε καν απο λιντλ...

Ορεκτικο 1ο μοτσαρελα με ντοματα και πεστο. Οι φετες μοτσαρελα ανοστες και κομμενες 2 ποντους παχος και το πεστο λες και ηταν αραιωμενο ενα πραμα ετρεχε απο το κουταλι! προφανως κακη ποιοτητα πρωτων υλων.

Ορεκτικο δευτερο πουγκακια με προσουτο, τυρι και σαλτσα απο πεπονι. Σοβαρα τωρα προτιμω να παρω προσουτο απο το θανοπουλο και να κατσω στο πεζοδρομιο να το φαω. Για ποιο λογο τοσο χαμηλη ποιοτητα? Ενα απλο προσουτο ειναι και στο βασιλοπουλο βρισκεις φτηνα. Επισης ηταν απο ψυγειο τελειως παγωμενα και περιμεναμε μερικα λεπτα για να τα δοκιμασουμε.

1ο πιατο ραβιολια με μανιταρια και τρουφα χειροποιητα. Ερχεται το πιατο και ηταν 5-6 ραβιολια που κολυμπουσαν στη σαλτσα. Δεν εχω δει ποτε στη ζωη μου τοση σαλτσα σε πιατο. Ευτυχως που δεν ηταν παρα πολυ βαθυ... Τα ραβιολια ηταν αξιοπρεπη (εκτος και αν ηταν απο την πεινα μου που ειχε φτασει στα ορια του να ζαλιζομαι), η τρουφα ανυπαρκτη, η σαλτσα για γελια.

2ο πιατο μακαρονια με γαριδες. Σοβαρα τωρα υπαρχει μαγειρας που φτιαχνει σαλτσα κοκκινη με ετοιμο ζωμο πουμαρο? μυριζε απο το μισο μετρο το πουμαρο. Για ποιο λογο??

Τελος μας φερανε λεμοντσελο και ρακομελο για κερασμα. Δοκιμασαμε το λεμοντσελο το οποιο ηταν σαν αραιωμενο με νερο!!! Δεν εχω ξαναπιει τετοιο πραμα στη ζωη μου. Μας ειχαν πιασει τα γελια.
Στον Βασιλοπουλο εχει με 9.5 ευρω φανταστικο λεμοντσελο, αλλαξτε προμηθευτη!

Στο δε διπλανο τραπεζι τρωγανε πιτσα με 2 εκατοστα σχεδον παχος ζυμης....

Πληρωσαμε 50 ευρω για ενα απο τα χειροτερα δειπνα στη ζωη μου παρολο που πειναγα σα λυκος...

Περισσοτερο απο ολα ομως εκνευριζομαι γιατι πηγα εκει βλεποντας το 8.2 που ειχε το μαγαζι στο foursquare και ακομα προσπαθω να καταλαβω ποιος του εβαλε τοσο υψηλη βαθμολογια.

Αν λοιπον μενεις στο Χαλανδρι και θες ντελιβερυ ιταλικο πιθανοτατα να ειναι μια περιπτωση για καποια απο τα πιατα του. Αν ομως ξεκινησεις να πας να φας σε ιταλικο εστιατοριο και η επιλογη σου ειναι αυτο το μαγαζι καλυτερα να γυρισεις σπιτι σου...

Ιούλ

Το συγκεκριμένο εστιατόριο είπα να το επισκεφθώ όταν βρήκα μια προσφορά από το ίντερνετ για έκπτωση 52% με ελεύθερη επιλογή από τον κατάλογο. Κυρίως, κιόλας, επειδή με μια πρόχειρη ματιά το μενού του φαινόταν αρκετά ενδιαφέρον και να τονίσω ότι στη συγκεκριμένη προσφορά περιλαμβάνονταν και τα ποτά, πράγμα που δε συναντάς συχνά σε αυτά τα κουπονάκια.

Πήγαμε 4 άτομα το βράδυ της Κυριακής 27 Ιουλίου και μια δυσκολία να το εντοπίσουμε τη συναντήσαμε, γιατί βρίσκεται σε ένα στενάκι χωμένο ανάμεσα σε πολυκατοικίες. Ο χώρος πολύ όμορφος όμως, από την είσοδο ακόμα, που είναι διακοσμημένη με φωτάκια σε όλο το διάδρομο ως την πόρτα. Τα τραπεζάκια βρίσκονταν στην αυλή, που ήταν διακοσμημένη πανέμορφα. Ο σερβιτόρος μας είπε να καθίσουμε όπου θέλουμε κι έτσι διαλέξαμε ένα τραπέζι δίπλα στο πηγάδι της αυλής.

Για καλωσόρισμα μας έφεραν ένα πανεράκι με ψωμάκια ψημένα στον ξυλόφουρνο και φυσικά κάτι τέτοιο δε μπορεί παρά να είναι πολύ γευστικό!

Τα πιάτα που πήραμε ήταν σε γενικές γραμμές πολύ νόστιμα. Από ορεκτικό πήραμε το fagottini di prosciutto, που είναι πουγγιά από προσούτο γεμισμένα με κρέμα τυριών και σάλτσα πεπόνι. Πολύ νόστιμα και αρκετά σε ποσότητα. Ειδικά η σάλτσα πεπονιού ήταν κάτι διαφορετικό και πεντανόστιμο.

Πήραμε επίσης μια πίτσα capricciosa και το stinco di maiale, χοιρινό καραμελωμένο κότσι. Η πίτσα νοστιμότατη, με λεπτή ζύμη και το κότσι καταπληκτικό, θεωρώ ότι πρέπει να το δοκιμάσετε απαραιτήτως. Πήραμε ακόμα τη σαλάτα frutti di bosco, επίσης αρκετή σε ποσότητα και γλυκιά, με μαρούλια, σύκο και τραγανό προσούτο. Το ξεροψημένο προσούτο έκανε αντίθεση με τη γλυκιά σάλτσα της σαλάτας και το αποτέλεσμα ήταν αρκετά καλό.

Στο τέλος πήραμε και μια panna cotta με φράουλα και μια με καραμέλα. Καθώς μου αρέσει γενικά το γλυκό αυτό κι έχω φάει πολλές φορές, θεωρώ ότι το συγκεκριμένο ήταν πάρα πολύ καλό. Να αναφέρω ότι στον κατάλογο έλεγε ότι είναι και σπιτικό. Ήταν δεν ήταν πάντως ήταν εξαίσιο!

Στο σέρβις είχα ένα μικρό θέμα γιατί αν και μας έφεραν τον κατάλογο αμέσως, άργησαν να έρθουν για παραγγελία και παρήγγειλα ένα αναψυκτικό που δεν ήρθε ποτέ κι όταν το ξαναζήτησα ο σερβιτόρος δεν θυμόταν ότι το είχα παραγγείλει. Αν το μαγαζί ήταν γεμάτο δε θα το ανέφερα καν στην κριτική μου, αλλά υπήρχαν μόνο 5-6 παρέες που ήδη είχαν σερβιριστεί, οπότε μάλλον χρειάζεται λίγη δουλίτσα σε αυτό το κομμάτι.

Ο λογαριασμός ήταν συνολικής αξίας 60€ μαζί με μισό κιλό κρασί και 2 αναψυκτικά, οπότε για 4 άτομα που ήμασταν στην παρέα και την ποιότητα του φαγητού που δοκιμάσαμε, θεωρώ ότι άξιζε τα λεφτά του και θα ξαναπήγαινα με μεγάλη μου χαρά να δοκιμάσω κι άλλα πιάτα.

Αυγ

Το εστιατοριο αυτο βρισκεται πολυ κοντα στο κεντρο του Χαλανδριου αλλα σε ενα αρκετα απομερο και ησυχο δρομακο. Ηδη απο τη στιγμη που μπαινεις στον χωρο του καταλαβαινεις οτι εχει δημιουργηθει κατι καλαισθητο και νοικοκυρεμενο. Το περιβαλον ειναι καλοφτιαγμενο, προσεγμενο και διακριτικα διακοσμημενο. Καθησαμε στην ομορφη και δροσερη αυλη στο πισω μερος. Σχεδον αμεσως ηρθε ο σερβιτορος και μας εφερε καταλογους να διαλεξουμε.

Πηραμε:

-Μια σαλατα με σπανακι, τοματινια και ανθοτυρο. Υπεροχο πιατο, μαγαλη μεριδα, φρεσκα υλικα.

-Μια μεριδα μελιτζανες στον φουρνο. Πολυ νοστιμο αν και αρκετα βαρυ γιατι περιεχει μπολικη παρμεζανα.

-Κοτοπουλο γεμιστο με σπανακι. Πολυ ενδιαφερον πιατο και νοστιμο.

-Πενες με μελιτζανα, φρεσκια ντοματα και ανθοτυρο. Νοστιμο και καλοφτιαγμενο.

-Μισο κιλο κρασακι λευκο χυμα, αξιοπρεπεστατο.

-Τελος ενα παγωτο βανιλια μαδαγασκαρης.

Για ολα αυτα το κοστος ειναι 31 ευρω. Με την εκπτωτικη καρτα που ειχαμε τελικα πληρωσαμε κατι λιγοτερο απο 25. Να μην ξεχασω να πω οτι στο τελος ηρθαν τρια μπουκαλακια με λιμοντσελο, ρακομελο και ρακι κερασμα.

Νοιωθω την αναγκη να σταθω στο σερβις που δεν ηταν απλα επαγγελματικο. Ηταν ταυτοχρονα φιλικο, αξιοπρεπες, γρηγορο και αποτελεσματικο. Ενοιωθες οτι ολοι σε αυτο το μαγαζι ξερουν καλα τη δουλεια τους και χαιρονται να σε εξυπηρετισουν. Θα σημειωσω ορισμενα πραγματα που για μενα ειναι ενδεικτικα:

- Οταν καλεσαμε στο τηλεφωνο για να ρωτησουμε αν ειναι ανοικτα (13 Αυγουστου θα μπορουσε να μη λειτουργουσε), μας ειπαν οτι ναι μεν εχουν ανοιξει αλλα θα κλεισουν αν δεν εχουν κρατησεις και καποιον κοσμο. Οταν ειπαμε οτι ειμαστε μονο δυο ατομα και μαλιστα με εκπτωτικη καρτα, μας ειπαν οτι θα παραμεινουν ανοιχτα εστω και μονο για μας. Αυτο ηταν κατι που μετρησε στα θετικα.

- Την ωρα που δωσαμε την παραγγελια, ενω ειπα πενες με μελιτζανα, εκ παραδρομης ο σερβιτορος εγραψε μελιτζανα φουρνου. Οταν την εφερε και ειπαμε οτι δεν παραγγειλαμε αυτο, ξαναπηγε στην κουζινα και σε ελαχιστο χρονο επανηλθε με το φαγητο που θελαμε και ταυτοχρονως μας κερασε την μελιτζανα φουρνου.

- Καποια στιγμη ρωτησα απο που εκει κοντα θα μπορουσα να αγορασω ενα πακετο τσιγαρα. αμεσως εστειλαν τον ανθρωπο που εκανε το ντελιβερι του μαγαζιου και μου εφερε τα τσιγαρα ο ιδιος!

- Ο σερβιτορος-ενας συμπαθεστατος νεαρος - φροντιζε να βρισκεται παντα σε τετοια αποσταση, ωστε και να μην γινεται "ενοχλητικος" αλλα και ταυτοχρονος οποτεδηποτε τον χρειαστουμε να μπορουμε με ενα απλο νευμα να εξυπηρετηθουμε.

Με λιγα λογια, ευχαριστος χωρος, επαγγελματισμος και εξυπηρετηση, καλο φαγητο και οικονομικες τιμες. Γενικα θα με χαρακτηριζα γκρινιαρη και αυστηρο στο θεμα του φαγητου. Στην προκειμενη περιπτωση οχι μονο δεν βρηκα τιποτα αρνητικο για να γραψω, αλλα εγινα και οπαδος!

Το εστιατοριο αυτο θα γινει στεκι μου!

Ιταλία, Χαλάνδρι

Με τη χθεσινή, σαββατοβραδιάτικη επίσκεψή μου στο ιδιαίτερα συμπαθητικό αυτό ιταλικό του Χαλανδρίου, συμπλήρωσα τρεις επισκέψεις από το όμορφο καλοκαιράκι (που τόσο μου έχει λείψει-αν και δεν είναι αυτό της παρούσης), οπότε και πήγα για πρώτη φορά. Θαρρώ πως έχω τώρα μια αρκετά ολοκληρωμένη εικόνα, την οποία και θα σας εκθέσω ευθύς αμέσως.

Να πω σε πρώτη φάση ότι το Ντα Νόνα έχει το φανταστικό ατού, ενώ είναι εξαιρετικά κοντά στο κέντρο του σούπερ χοτ (και κατά συνέπεια με σούπερ προβληματικό πάρκινγκ, με σούπερ κοσμοσυρροή και σούπερ πανικό) αυτήν την περίοδο Χαλανδρίου, να βρίσκεται σε ελαφρώς πιο απομακρυσμένο σημείο, γεγονός που το καθιστά εύκολα προσεγγίσιμο. Το επισημαίνω αυτό, καθώς η κατάσταση στο Χαλάνδρι έχει καταντήσει δράμα και προσωπικά πολύ συχνά καταλήγω να το αποφεύγω σκεφτόμενη την μαύρη ταλαιπώρια που θα με περιμένει εκεί, παρότι Χαλανδραία.

Είναι πολύ ομορφούλι μαγαζί η Da Nonna. Έχει πολλά φωτάκια απέξω αλλά και μέσα (που εμένα με ξετρελαίνουν τα φωτάκια θέλω να ξέρετε), έχει κάτι κλουβάκια που κρέμονται από τα ταβάνια και έχει μία πολύ ωραία και ζεστή ατμόσφαιρα που σου δημιουργεί όμορφα και οικεία συναισθήματα. Όλες τις φορές που έχω πάει, έχω καθήσει στον εξωτερικό χώρο, ο οποίος τώρα τον χειμώνα έχει βέβαια κλείσει με τζαμαρία και ζεσταίνεται με μια σόμπα εντυπωσιακής εμβέλειας.

Το προσωπικό είναι εξαιρετικά ευγενικό και συμπαθές. Νομίζω μάλιστα ότι από την πρώτη μου επίσκεψη το καλοκαίρι μέχρι τώρα, έχουν σημειώσει σημαντική πρόοδο σε κάποια μικρά ζητήματα που είχαν και έχουν βρει τους ρυθμούς τους. Αυτό σημαίνει ότι κάποια προβλήματα με καθυστερήσεις που είχαμε παρατηρήσει έχουν πλέον διορθωθεί και έτσι η εξυπηρέτηση εκτός από ευγένεια χαρακτηρίζεται παράλληλα από αμεσότητα και αρκετά σωστούς χρόνους.

Το φαγητό τώρα. Το φαγητό στο Ντα Νόνα είναι πολύ καλό. Υπάρχει μία ευρεία γκάμα από όσα είθισται να απαντώνται σε ένα ιταλικό, νόστιμα antipasti, μεγάλη ποικιλία από ζυμαρικά, πίτσες φτιαγμένες στον σε κοινή θέα ευρισκόμενο, εντυπωσιακό ξυλόφουρνο, secondi πιάτα, τα οποία μέχρι στιγμής δεν έχω τιμήσει και τρία νομίζω γλυκά. Προσωπικά έχω δουλέψει πολύ τα φρέσκα ζυμαρικά τους, τα οποία θα βρείτε σε αφθονία και τα προτείνω χωρίς επιφυλάξεις.

Συγκεκριμένα, πεντανόστιμα είναι τα γεμιστά με πορτσίνι ραβιόλια με σάλτσα τρούφας, όπως και τα τορτελίνια με τα τέσσερα τυριά και τη σάλτσα γλυκοκολοκύθας. Από την άλλη, το τρίγωνο το γεμιστό με γαρίδες και θαλασσινά σε κόκκινη σάλτσα, που δοκίμασα χθες, δεν με ενθουσίασε κιόλας, το έφαγα όμως με περισσή ικανοποίηση, δεν μπορώ να πω.

Πολύ νόστιμα είναι και τα ορεκτικά που έχω δοκιμάσει. Συνιστώ ανεπιφύλακτα τα πουγκιά από προσούτο, γεμιστά με κρέμα τυριών, συνοδευόμενα με σάλτσα πεπονιού (εξαιρετικός συνδυασμός, πραγματικά), καθώς και τα πουγκιά από σολωμό, επίσης με κρέμα τυριού και σάλτσα από ποροτοκάλι. (νομίζω πως προτιμώ αυτά με το προσούτο, και τα δύο όμως είναι νόστιμα πολύ).

Υπέροχη και άκρως δροσερή και χορταστική είναι η σαλάτα frutti di bosco, με πλήθος λαχανικών, προσούτο, σύκα και βινεγκρέτ γιαουρτιού με φρούτα του δάσους. Την επόμενη φορά πάντως θα κοιτάξω να δοκιμάσω και κάποια άλλη σαλάτα, καθώς υπάρχουν και κάποιες ακόμη επιλογές που φαίνονται πολύ ψηστικές.

Έχω βέβαια δοκιμάσει και πίτσα και μπορώ να πω ότι οι εντυπώσεις που μου έχει αφήσει είναι θετικές. Πολύ ωραία ζύμη, νόστιμα και ποιοτικά υλικά και πολύ πλούσια. Από τα γλυκά έχω δοκιμάσει το τιραμισού, το οποίο δεν με τρέλανε, από την άλλη όμως νομίζω ότι με διακρίνει μια κάποια ιδιοτροπία στο θέμα τιραμισού, είναι ίσως το αγαπημένο μου γλυκό και έτσι οι απαιτήσεις μου είναι παρανοϊκά υψηλές, με αποτέλεσμα συχνά να απογοητεύομαι. Έχω βάλει στο μάτι πάντως το καλτσόνε με σοκολάτα και μασκαρπόνε και δεν θα το αφήσω να μου ξεφύγει την επόμενη φορά.

Συμπαθές είναι το house wine και σε πολύ καλή τιμή (3,5 ευρώ το μισό κιλό). Κατά τ’ άλλα υπάρχουν και κάποιες επιλογές εμφιαλωμένων κρασιών και λίγες επιλογές από μπύρες (φυσικά και υπάρχει peroni). Οφείλω επίσης να επισημάνω ότι τα ζεστά ψωμάκια που προσφέρονται στην αρχή δεν χρεώνονται, ούτε το νερό που αμέσως καταφθάνει, ενώ στο τέλος θα υπάρξει και κέρασμα από κάποιο λικέρ.

Τέλος να πω ότι όποτε έχω πάει, έχω χρησιμοποιήσει την κάρτα του αθηνοράματος και έτσι έχω έκπτωση -20%, οπότε το Value for Money που μου προκύπτει είναι εξαιρετικό. Άνευ κάρτας, επίσης θεωρώ τις τιμές αρκετά καλές και έτσι νομίζω ότι η Ντα Νόνα είναι μία από τις πολύ καλές επιλογές για να απολαύσει κανείς νόστιμο και αρκετά οικονομικό ιταλικό φαγητό στην Αθήνα. Να πάτε, βέβαια να πάτε.

2013

Καθημερινη βράδυ 2 άτομα με κουπόνι απο το Internet κάνοντας πρώτα κράτηση πήγαμε για φαγητό.Η αληθεια είναι οτι φτάσαμε νωρίς και δεν ειχε κόσμο παρα μονο 2 τραπέζια αλλα όσο περνουσε η ώρα το μαγαζί γέμισε.

Ο εσωτερικός χώρος ήταν καλός αλλα αυτό που μου άρεσε πολυ ηταν η αυλή.Ο πισω χώρος μου έφερνε πολυ σε κάτι εστιατόρια που έχω φάει στην Ρώμη.

Ο κατάλογος αρκετα μεγάλος με μεγάλη ποικιλία.Δοκιμασαμε την Focacce με σάλτσα ντομάτας και βασιλικό (πολυ νοστιμή). Πήραμε μια σαλάτα frutti di bosco (γαλλικη σαλατα, μαρουλι, σύκα και μια ωραία βινεγκρετ) καλή μερίδα καλη γεύση.

Για κυρίως πήραμε μια σπαγγετι Ναπολιτανα (μεγαλη και νόστιμη) και μια παπαρδελες μπολονεζ (πολυ καλή επίσης)και πηραμε και μια χορινα σκαλοπίνια για την μέση (δεν ξετρελάθηκα, μέτρια γεύση).

Ολα τα παραπάνω μαζι με 1 κιλό κρασι κοστίσανε με το κουπόνι 20 ευρω και για τους 2 (αντί για 40 ευρώ λογω της έκπτωσης). Πολυ καλή τιμή για την ποιότητα, ποσότητα, σέρβις και χωρο.

Εύκολο πάρκινγκ, γρήγορο και ευγενικο σέρβις και κυρίως με κουπόνι το συστηνω ανεπιφύλακτα.

2013

Βραδυ Παρασκευης 28-6-2013 και ειπαμε 3 ατομα να κανουμε μια βολτα προς Χαλανδρι μερια, ειχα διαβασει και καπου στο ιντερνετ οτι ειναι απο τα μερη που πρεπει να επισκεφθεις για καλοκαιρι, ε δεν ηθελε και πολυ. Κυριως μας τραβηξε ο κηπος του. Ειχα στειλει πρωτα ομως 10 μερες νωριτερα τον φιλο μου τον Μπουτση να επιθεωρησει τον χωρο σαν καλοπερασακιας και λαγωνικο που ειναι.

Να σημειωσω εδω πως το μαγαζι ειναι καινουργιο σχετικα και βρισκεται διπλα σχεδον απο ενα σχολειο. Νομιζω σε μια πολυκατοικια. Συγχωρεστε με για τυχον λαθη αλλα εκεινη την ημερα η μπυρα με ζαλισε λιγο...

Η πρωτη παρατηρηση μου ειναι πως πριν την εισοδο υπαρχει ενα ψηφιδωτο που γραφει ΜΕΔΟΥΣΑ. Ψαχνοντας αργοτερα στο ιντερνετ, βρισκω οτι ετσι αναφεροταν ενα εστιατοριο στην ιδια διευθυνση, οποτε λογικα εκλεισε και εμφανιστηκε η ΝΟΝΝΑ.

Μπαινοντας μεσα στον εσωτερικο χωρο βλεπουμε ενα χαμογελαστο παιδι που συμμετειχε στο πρωτο BIG BROTHER πριν απο 10-12 χρονια, ειναι και ο αγορανομικος υπευθυνος του καταστηματος.

Ο μεσα χωρος μαλλον κλειστοφοβικος θα μου φαινοταν και οχι ιδιαιτερα γουστοζικος. Φοβαμαι πως οι μυρωδιες της κουζινας μπορει να γινονται αισθητες. Ο εξωτερικος παλι ειναι καλος. Εχει γινει μια καλη προσπαθεια αν αναλογιστουμε τις πολυκατοικιες διπλα του.Μαλιστα ηταν και δροσερη εκεινη η βραδια.

Στον τομεα του σερβις νομιζω πως πασχει λιγο το καταστημα αν κρινω απο την επισκεψη μου. Ενω τηλεφωνικα με "κερδισαν" με την ευγενεια τους, στο καταστημα οταν ηταν να παραγγειλουμε μου φανηκαν αρκετα διεκπεραιωτικες οι 2 κοπελες. Δεν θυμαμαι να εσκασαν καποιο χαμογελο. Η μια κοπελα περιμενε να σχολασει μαλλον καθως γυρω στις 12 ειχε ηδη αλλαξει και καπνιζε στον εξωτερικο χωρο, λογικα θα ηθελε να βγει εξω μετα να διασκεδασει. Νεα κοπελα ηταν, οκ. Δεν με πειραξε και πολυ, ομως το καταστημα ειχε 6-7 παρεες που δειπνουσαν.

Αποδειξεις κοβει το καταστημα, αν και στον φιλο μου που προανεφερα και ειχε παει με κουπονι, του ειχαν δωσει μονο τη διαφορα που πληρωσε.

Στα του φαγητου τωρα, ο φιλος που πηγε εμεινε πολυ ικανοποιημενος. Λιγο λιγοτερο εμεινα εγω στη δικη μου επισκεψη, χωρις να σημαινει φυσικα οτι το απορριπτω. Αν βρισκοταν πιο κοντα στην περιοχη μου θα αξιζε και αλλης επισκεψης.

Η ποιοτητα του ειναι καλη, οχι εξαιρετικη, σχετικα επαρκης ομως.

Παραγγειλαμε:

- Φαγκοτινι σολωμου στα 7.8 ευρω. 4 πουγκια αν θυμαμαι καλα.Ο σολωμος ηταν οκ, η αρωματικη κρεμα τυριου, δεν ηταν κρεμα στην υφη για να ειναι βελουδινη. Μικρη μεριδα θα τη χαρακτηριζα.

- Φοκατσα με τοματα,τυρι μασκαρπονε,προσουτο και φυλλα βασιλικου στα 4.8 ευρω. Ο βασιλικος αισθητος για να δωσει αρωμα στο πιατο, η τοματα οχι ψημμενη. 4 κομματια ηταν που ομως δεν κοβοντουσαν καλα. Σε προσφατη επισκεψη μου στο Μπεργκαμο ειχα γευτει παρομοιο πιατο. Γενικα πριν απο αρκετα χρονια θυμαμαι τη φοκατσα σε ταξιδια μου πιο λαδερη(στη σκετη βερσιον της). Αυτη εδω δινει την εντυπωση μια μικρογραφιας στεγνης πιτσας.

- Λαζανια με κιμα μοσχαρισιο μπολωνεζ και παρμεζανα στα 7.8 ευρω για την κοπελα μου. Οπτικα νοστιμο πιατο, φρεσκοψημμενο. Ο κιμας που δοκιμασα ηταν ζουμερος. Αφησε ευχαριστη αισθηση.

- Σπετσατινο με φρεσκα νιοκι. Μοσχαρισιο κρεας με φρεσκα νιοκι και κοκκινη σαλτσα απο κρεμμυδια και τοματες. Η τιμη καταλογου αναφερεται στα 9.8 ευρω αλλα επειδη ο φιλος μας παραγγειλε φρεσκα δικα τους δεν θυμαμαι τιμη. Ισως να χτυπησε 12αρι. Το πιατο οντως φαινοταν ρουστικ, και για το χειμωνα προτεινεται καλυτερα. Δεν δοκιμασα για παραπανω λεπτομερειες.

- Πενες με φρεσκια σαλτσα τοματας,προσουτο, φρεσκα μανιταρια και τυρι προβολονε στα 9.8 ευρω. Η δικη μου επιλογη ηρθε πολυ καυτη απο τον ξυλοφουρνο, και αυτο θα ηταν καλυτερο πιατο για το χειμωνα. Η σαλτσα δεν ηταν βαρια ευτυχως, τα υλικα καλης ποιοτητας. Η μεριδα θα μπορουσε να ηταν λιγο μεγαλυτερη, νορμαλ θα τη χαρακτηριζα. Το λιωμενο τυρι ταιριαζε και ηταν νοστιμο, οι πενες θα ηθελα να ηταν λιγο πιο ζουμερες.

- Κρασι λευκο 500αρι δικο τους στα 3 ευρω σε γυαλινο μπουκαλακι (οχι αεροστεγως κλεισμενο).

- Μπυρα φιξ στα 2.5 ευρω.

Χωρος για τα σπιτικα γλυκα τους δεν μας εμεινε. Πληρωσαμε 45 ευρω περιπου, τιμη νορμαλ. Επειδη ομως βαζει και συχνες προσφορες με κουπονια αλλα και 30% με Αθηνοραμα, ειναι μια καλη επιλογη για χαμηλου μπατζετ εξοδο.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Θα ξαναπηγαινα αν μου δινοταν η ευκαιρια για να δοκιμασω τη σαλατα Frutti di bosco που μου αρεσε στον καταλογο και για την πιτσα που αρεσε στον Μπουτση. Τωρα αν ο φουρνος Valoriani που αναφερουν ειναι σαν την αντιστοιχη Φεραρι στο ειδος του θα σας γελασω. Οι επιλογες του καταλογου ειναι αρκετες αλλα οχι κουραστικες.

Θα ηθελα να ανακαλυψω αν τυχον ο σεφ μπορει να βαλει καποια εξτρα πινελια στις δημιουργιες του (βλεπε Che Sara).

Y.Γ 1)Υπαρχει αναλυτικος ο καταλογος στο σαιτ τους.
2)Καθε Δευτερα το μαγαζι παραμενει κλειστο.
3)Υπαρχουν καποιες προτασεις για μεσημεριανο μενου απο

Δευτερα ως Παρασκευη(στο μενου του ντελιβερι που πηρα μαζι μου) αλλα και εκπτωσεις απο 10% και πανω σε ελαχιστη παραγγελια 20 ευρω, αναλογως του υψους της.

Αν βρισκομουν κοντα θα του εδινα και μια δευτερη ευκαιρια με γνωμονα καποια εκπτωση ... Κακο μαγαζι δεν το λες παντως ....

ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΝΑ ΤΟ "ΠΑΛΕΥΕΙ" ΤΟ ΘΕΜΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΑΝΤΕΞΕΙ ΤΟΝ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟ

Ιταλία, Χαλάνδρι

Τελικά αυτή η σχετικά νέα διαδικασία που έχει κάνει την εμφάνισή της μέσω internet, κωδική ονομασία «κουπόνι προσφοράς», έχει αποδειχτεί ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο διαφήμισης, κυρίως για νέα μαγαζιά. Χρήσιμο βέβαια, με την προϋπόθεση ότι ο ιδιοκτήτης έχει την κοινή λογική που λέει ότι η τιμή είναι το ένα κομμάτι της όλης εικόνας, η οποία κατά τη γνώμη μου, περιλαμβάνει φαγητό-τιμή-εξυπηρέτηση- καθαριότητα-συνέπεια. Τι να το κάνω αγαπητέ μου ιδιοκτήτη το μείον 50%, αν σε όλα τα υπόλοιπα παίρνεις κάτω από τη βάση ( λες και μου δίνει ο καθηγητής χημείας το βαθμό στο έκτακτο διαγώνισμα, ο άτιμος με είχε ταράξει στο 8 και στο 9.. )

Το Da Nonna, για το οποίο και η κριτική μου, είναι ένα σχετικά καινούριο ιταλικό στο Χαλάνδρι, το οποίο έχει εκμεταλλευτεί πλήρως την ευκαιρία που του δόθηκε μέσω του κουπονιού προσφοράς. Σεβάστηκε μέχρι και το τελευταίο ευρώ που έδωσα και μου προσέφερε ένα πολύ άνω του ικανοποιητικού αποτέλεσμα σε όλα τα επίπεδα.

Πάμε λοιπόν.
Όταν ακούς Χαλάνδρι, καταλαβαίνω ότι η πρώτη σκέψη είναι: και που θα παρκάρω ρε μεγάλε; Ε, το Da Nonna είναι κέντρο-απόκεντρο, σίγουρα δεν έχει άπλετο χώρο, αλλά τουλάχιστον δεν απαιτείται να έχεις τύχη ανάλογη με αυτή που χρειάζεσαι για 5+1 επιτυχίες του τζόκερ. Σε όποιον του λέει κάτι, είναι στο χώρο που βρισκόταν παλιά η ταβέρνα Μέδουσα.

Το εστιατόριο έχει και εσωτερικό και εξωτερικό ( καπνιζόντων) χώρο, πολύ συμπαθητικά διαμορφωμένο, ο εσωτερικός σου βγάζει μια ζεστασιά και σίγουρα θυμίζει κάτι από παραδοσιακή τρατορία, με την εικόνα του μεγάλου ξυλόφουρνου από τη μία και του τζακιού από την άλλη.

Με το που κάθεσαι, σου έρχεται νερό κανάτας και αφού γίνει η παραγγελία, καταφτάνουν ζεστά ψωμάκια κατευθείαν από τον ξυλόφουρνο. Σημείωση ότι θα μπορούσαν να έχουν και κάποιο συνοδευτικό, πχ ένα ντιπ ελιάς ή κάτι παρόμοιο.

Στα του καταλόγου τώρα. Υπάρχει ποικιλία, χωρίς να χρειάζεται να περάσεις μισή ώρα πάνω από τον κατάλογο για να τον διαβάσεις. Η παραγγελία περιελάμβανε:

-Σαλάτα νομίζω λεγόταν frutti di bosco, λαχανικά, σύκα, προσούτο και από πάνω μια ιδιαίτερη σως. Αρκετά ωραία, χωρίς βέβαια να κλείνεις τα μάτια σου από ευχαρίστηση.

-Πουγκάκια με προσούτο, κρέμα τυρί και σάλτσα από πεπόνι. Ωραία γεύση. Χωρίς να είμαι φαν των περίεργων συνδυασμών, το συγκεκριμένο πιάτο το βρήκα πολύ ενδιαφέρον.

-Πίτσα με σαλάμι ναπολιτάνικο. Νομίζω η πίτσα αποτελεί το σημείο αναφοράς του μαγαζιού. Έρχεται σε λεπτή ζύμη, η οποία ανοίγεται μπροστά στα μάτια σου, με φρεσκότατα υλικά και μια πολύ ωραία σάλτσα ντομάτας. Γεύση πραγματικά Ιταλική, είναι πίτσα σαν αυτή που έτρωγα στη Ρώμη ( Ρώμη = Ιστορία & Πίτσα & Παγωτό & Ψώνια)

- Καρμπονάρα με αυγό και όχι με κρέμα γάλακτος η οποία να σημειώσω ότι σχεδόν απουσιάζει από τον κατάλογο και μπράβο για αυτό. Πολύ ωραίο πιάτο

- Πένες με προσούτο και κουκουνάρι, δεν το δοκίμασα αλλά αν κρίνω από το γεγονός ότι στο τέλος το πιάτο δε χρειαζόταν πλύσιμο, αντιλαμβάνομαι ότι ήταν εξίσου ωραίο.

-Φρέσκιες παπαρδέλες με κοτόπουλο: Πιάτο εξαιρετικό, με τρυφερά κομμάτια κοτόπουλου που δεν έκανες αίτηση για να τα βρεις, με μια φοβερη σάλτσα μουστάρδας.

-Κρασί χύμα ½ κιλό, έρχεται σε μπουκαλάκι.

-Πανακότα και τιραμισού. Το τιραμισού πάρα πολύ φρέσκο και γευστικό, η πανακότα μου άφησε μια περίεργη γεύση, εγώ είπα ότι ήταν πιπέρι, η αλήθεια είναι ότι δε μου άρεσε πολύ.

Για όλα τα παραπάνω με κουπόνι πληρώσαμε 4 άτομα 48 ευρώ, υπολογίζοντας τις τιμές άνευ προσφοράς ο λογαριασμός έβγανε στα 16-17 ευρώ το άτομο.

Η εξυπηρέτηση με προβλήματα, να σημειώσω όμως ότι την δεύτερη φορά που πήγα υπήρξε εμφανής βελτίωση. Κανονικά θα έπρεπε ο βαθμός μου στη συγκεκριμένη κατηγορία να είναι 2,5 αλλά ελλείψει του 0.5, θα βάλω 2 και όχι 3, για να είμαι πιο συντηρητικός.

Να πάτε. Θα φάτε τίμια, γευστικά και θεωρώ ότι αναλογικά θα πληρώσετε μια σωστή τιμή.

Ιταλία, Χαλάνδρι

Και άλλη καλή ask 4 food επιλογή !

Αξιοπρεπέστατο ιταλικό με δικά του φρέσκα ζυμαρικά και καλομαγειρεμένα.

Το ριζότο ήταν το αγαπημένο μας πιάτο χωρίς όμως τα νιόκι να υστερούν ιδιαίτερα.

Η μόνη παραφωνία το χύμα κρασί σε συσκευασία αντιβίωσης και το σχεδόν άγευστο τιραμισού.

Καλή διάθεση στο service, χαλαρή τύπου pink martini μουσική και όλα καλά

ΥΓ: Οι διαχειριστές του ask 4 food θα πρέπει να σκεφτούν ότι η βαθμολογία από 1 - 4 είναι πολύ άδικη για πολλά εστιατόρια λόγω της μικρής διακύμανσης που προσφέρεται από ένα τόσο μικρό εύρος τιμών.

Τραγούδι βραδιάς :

2013

Στο συγκεκριμένο εστιατόριο έχω πάει δύο φορές σε διάστημα τριών μηνών και σκοπεύω να συνεχίσω τις επισκέψεις μου. Ο λόγος είναι ότι πρόκειται για ένα μέρος όπου μπορείς να απολαύσεις απλή, νόστιμη και καλομαγειρεμένη ιταλική κουζίνα σε καλές τιμές.

Και τις δύο φορές κάθισα στην αυλή (το εσωτερικό δεν χρησιμοποιείται το καλοκαίρι). Όμορφος και γλυκός χώρος, αρκετά περιποιημένος.

Τριγύρω υπάρχουν πολυκατοικίες, οπότε δεν δίνει αίσθηση ιδιαίτερης άπλας, αλλά ούτε όμως και περιορισμού. Λίγο σκεφτόμουν ότι η βαβούρα από το εστιατόριο πιθανώς να ενοχλεί τους γύρω καθώς βρίσκεται σε μια ήσυχη οικιστική περιοχή, λίγο έξω από το κέντρο του Χαλανδρίου.

Ο εσωτερικός χώρος είναι απλός και σχετικά ρουστίκ. Η ανοιχτή κουζίνα ενδεχομένως να αποτελεί πρόβλημα το χειμώνα, αφήνοντας τα ίχνη της στα ρούχα των θαμώνων.

Όσον αφορά το σέρβις, θέλει δουλειά! Ο μετρ είναι ευγενέστατος και εξυπηρετικός, οι σερβιτόρες όμως είναι διαφορετικών ταχυτήτων. Γενικώς οι ρυθμοί του σερβιρίσματος είναι αργοί, ενώ οι συμπεριφορές των σερβιτόρων κυμαίνονται από ευγένεια και τυπικότητα έως αμίλητο/αγέλαστο στυλάκι.

Το φαγητό είναι πολύ καλό! Έχω δοκιμάσει διάφορα και σε γενικές γραμμές ήταν όλα επιτυχημένα! Τα "ψωμάκια" από τον ξυλόφουρνο που φέρνουν στην αρχή είναι πολύ εύγευστα.

Ενδιαφέρον ορεκτικό είναι τα Fagottini di prosciutto, δηλ. ρολάκια προσούτο γεμιστά με τυριά, βότανα και σάλτσα πεπόνι. Νόστιμο και δροσερό, το τίμησα δις! Οι σαλάτες είναι εύγεστες, φρέσκες και δροσερές. Ιδιαίτερη μνεία θα κάνω στην Frutti di Bosco με διάφορες πρασινάδες, σύκα, προσούτο και μια πολύ ξεχωριστή φρουτώδη βινεγκρέτ.

Η πίτσα του είναι πολύ καλή, ψημένη εκείνη την στιγμή στον ξυλόφουρνο. Η λεπτή, τραγανή ζύμη σε μεταφέρει στην Ιταλία, ενώ τα υλικά είναι πολύ καλής ποιότητας.

Όσον αφορά τα ζυμαρικά, τόσο εγώ όσο και η παρέα μου κάθε φορά επικεντρωνόμαστε στα φρέσκα χειροποίητα ζυμαρικά τους, τα οποία είναι μεν ακριβότερα από τα έτοιμα, αλλά νομίζω αξίζουν τον κόπο. Πολύ ιδιαίτερη γεύση είχαν τα ραβιολόνι γεμιστά με τυριά και σπανάκι, ενώ νόστιμα ήταν και τα ραβιόλι με μανιτάρια πορτσίνι και κρέμα μαύρης τρούφας. Αρκετά καλά, αν και πιο ουδέτερα, τα τορτελίνι με τέσσερα τυριά σε σάλτσα γλυκιάς κολοκύθας.

Το γλυκό calzone al cioccolato, γεμιστό με σοκολάτα και μασκαρπόνε, έχει πολύ καλή ζύμη, αλλά θα ήθελα λίγο πιο έντονη τη γέμιση, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν ήταν νόστιμο!

Θα πρέπει να δώσουν έμφαση στη wine list τους, απαραίτητο στοιχείο ενός ιταλικού εστιατορίου. Το house wine απλά αξιοπρεπές! Στο τέλος κερνάνε limoncello!

Και τις δύο φορές που πήγα είχα έκπτωση (την πρώτη μέσω του Αθηνόραμα club, την δεύτερη μέσω μιας φθινοπωρινής προσφοράς που είχαν), οπότε, μολονότι πήραμε πολλά, πληρώσαμε και τις δύο φορές κάτω από 20/άτομο.

Οι τιμές σε γενικές γραμμές έχουν μεγάλη διακύμανση ανάλογα με το τι θα επιλέξει κανείς, χοντρικά 15-25/άτομο με το house wine να συμπεριλαμβάνεται, αλλά συχνά παίζουν προσφορές/κουπόνια.

Γενικώς νομίζω ότι, αν και υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης, πρόκειται για μια αξιόλογη τρατορία όπου μπορεί να απολαύσει κανείς νόστιμη ιταλική κουζίνα χωρίς να καταξοδευτεί.

2013

Επανάληψη της κριτικής μου, μιας και αποσύρθηκε (λίγο αργά βέβαια-δέκα περίπου μέρες μετά την δημοσίευσή της) γιατί κάποια σημεία της δεν συμφωνούσαν με έναν από τους όρους του αγαπημένου μας site (δεν λέω τον όρο για να μην καρφωθώ). Σεβαστό, αν και εξακολουθώ να έχω τις ενστάσεις μου για το συγκεκριμένο περιστατικό.
Τέλοσπάντων, όποιος είχε προλάβει να την διαβάσει θα καταλάβει.

Δεν πειράζει όμως, γιατί έτσι μου δίνεται η δυνατότητα να προσθέσω ένα σημαντικό σχόλιο-διευκρίνηση:
Για όσους θεωρούν ότι η νηστεία είναι "Aρρώστια" κι ότι όσοι την τηρούν θα πρέπει να τιμωρούνται με το να παραμένουν για 50 μέρες έγκλειστοι στα σπίτια τους, μέχρι να γίνουν καλά...έχω να πω ένα: Μη φοβάστε, ΔΕΝ ΚΟΛΛΑΕΙ!!!

Δεν φοράμε ράσα, δεν είμαστε συντηρητικοί, είμαστε νέοι, έχουμε μοντέρνα εμφάνιση, πέφτουμε κι εμείς σε αμαρτήματα, κάνουμε ότι κάνει ο υπόλοιπος κόσμος και ζούμε καθημερινά ανάμεσά του.
Απλά γουστάρουμε να νηστέψουμε ο καθένας για τους δικούς του λόγους και δεν ζητήσαμε ποτέ σε κανέναν τα ρέστα γιατί δεν έχει περισσότερα νηστίσιμα πιάτα στο μαγαζί του.
Αντίθετα, έκανα μια διαπίστωση στην κριτική μου, ότι δυστυχώς είναι λίγα τα εστιατόρια στα οποία βρίσκεις μια ποικιλία σε μη αρτύσιμα πιάτα..

Έτσι λοιπόν και στο Da nonna απλά ενημερώσαμε από την αρχή για την ιδιαιτερότητά μας, ώστε να μη μας φέρουν κάτι που δεν τρώμε αυτήν την περίοδο (δε νομίζω ότι πρέπει να απολογηθούμε και γι΄αυτό). Θεωρώ ότι όφειλαν να το σεβαστούν, όπως το ίδιο θα έκαναν και στην περίπτωση που ένας πελάτης θα τους έλεγε για παράδειγμα ότι έχει αλλεργία στη μελιτζάνα, ή ότι δεν τρώει τη φέτα ή τη ντομάτα κ.ο.κ.

Για τον λόγο αυτό νομίζω ότι ο κάθε εστιάτορας-σερβιτόρος έχει υποχρέωση να γνωρίζει (πρωτίστως) και να ενημερώνει για τα ακριβή υλικά του κάθε πιάτου, πράγμα που δεν έγινε στο συγκεκριμένο εστιατόριο.

Ακολουθεί η κριτική μου όπως είχε αναρτηθεί - έχω αφαιρέσει μόνο τα επίμαχα...λογοκριθέντα σημεία.

Επίσκεψη Σάββατο 13/04/13, δυο άτομα με κουπόνι.

Δεδομένου πρώτον, ότι τρεις από τις πέντε φορές που έχουμε χρησιμοποιήσει κουπόνι, δεν πέσαμε σε κακές επιλογές,
δεύτερον, ότι νηστεύουμε και δυστυχώς ιδίως εδώ στην Αθήνα δύσκολα βρίσκεις κατάλογο που να περιλαμβάνει έστω ένα κυρίως πραγματικά νηστίσιμο (άσε που οι περισσότεροι σε κοιτάζουν λες και κατέβηκες από τον Άρη, όταν τους το λες),
και τρίτον, έχουμε βαρεθεί όλο καλαμαράκια, καλαμαράκια, καλαμαράκια... αποφασίσαμε να πάμε στο Da nonna.

Ε, τι στο καλό σκεφτήκαμε, μια αξιοπρεπή ναπολιτάνα δεν θα φάμε σ’ ένα Ιταλικό;; Δε θέλει δα και πολύ τέχνη! Ίσως όμως και να θέλει τελικά...

Ασυγχώρητο λάθος βέβαια το γεγονός ότι δεν θυμόμουν την σημαντικότερη -όπως απεδείχθη- κριτική που είχα διαβάσει προ καιρού, για το συγκεκριμένο εστιατόριο, κι αυτό το πλήρωσα ακριβά.

Το εστιατόριο είναι χωμένο σε ένα στενό του Χαλανδρίου, αρκετά πριν από την πολυσύχναστη πλατεία, όχι όμως δύσκολο να το βρει κάποιος.
Το γνωστό στυλ Ιταλικής τρατορίας, σε πιο γήινες και συνεπώς ζεστές αποχρώσεις με το συνδυασμό ξύλου, να ξεφεύγει από το πολυφορεμένο λευκό. Αριστερά στο βάθος είναι η κουζίνα με τον ξυλόφουρνο, στοιχείο που σου εμπνέει εκ πρώτης μια σιγουριά ότι τουλάχιστον οι πίτσες του θα είναι καλές.

Πριν φτάσουμε στην κουζίνα, αριστερά υπάρχει ένα πάσο όπου "στέκεται" ο ιδιοκτήτης. Και λέω στέκεται, γιατί ειλικρινά δεν βρήκα κάποιο λόγο για τον οποίο θα έπρεπε να είναι εκεί, αφού μπαίνοντας ήταν ο πρώτος που συναντήσαμε, κι ενώ μας έβλεπε που ψάχναμε κάποιον για να μας οδηγήσει στο τραπέζι μας, δεν μας είπε ούτε καλησπέρα... ωραίοοος! Να φανταστείτε ότι προς στιγμήν θεώρησα ότι ήταν ο DJ γιατί μπροστά του υπήρχαν 2 laptop το ένα για τη μουσική -που ακόμα και γ’ αυτό να στεκόταν εκεί, πάλι δεν βρήκα το λόγο μιας και δεν ακουγόταν σχεδόν τίποτα- και το άλλο προφανώς για τις παραγγελίες.

Στην εξυπηρέτηση δύο κοπέλες πολύ σβέλτες και ευγενικές που στην ουσία αυτές κρατάνε το μαγαζί, μιας ο ιδιοκτήτης νομίζει ότι η δουλειά του περιορίζεται στο να κάνει "αγενώς" και μεγαλόφωνα παρατηρήσεις στους υπαλλήλους του μπροστά στους πελάτες.

Απαράδεκτος, όπως απαράδεκτο και το γεγονός ότι όλη νύχτα μίλαγε τόσο ενοχλητικά δυνατά, με την παρέα του που καθόταν στο διπλανό τραπέζι λες και βρισκόταν στο σαλόνι στου σπιτιού του. Πέρα όμως από την αγένεια -με δόση έπαρσης θα έλεγα- του ιδιοκτήτη που κατεβάζει τη βαθμολογία της εξυπηρέτησης στο 2 (και πολύ του είναι), άλλο ένα μεγάλο φάουλ έπαιξε ρόλο που θα αναφέρω παρακάτω.

Εξηγήσαμε πριν ξεκινήσουμε ότι νηστεύουμε γι’ αυτό ζητήσαμε σαν ορεκτικό

- Βrouschetta focaccia με ντομάτα, ρίγανη, σκόρδο και ελαιόλαδο χωρίς την προσθήκη παρμεζάνας. Ήταν καλό αν και αρκετά σκορδάτο για τα γούστα μου, με τη φοκάτσια όμως αυθεντική κι όχι τη συνηθισμένη εκδοχή μπρουσκέτας που συναντάμε ήτοι ψωμί μπαγκέτας ψημένο. Μέχρι εκεί όμως.
Κι επειδή οι σαλάτες είχαν όλες τυρί και δεν είχαμε άλλες επιλογές, επιλέξαμε
- Ριζότο λαχανικών, το λεγόμενο risotto alla verdure, με καρότο, κολοκύθι, σέλερυ, μανιτάρια και φρέσκο κρεμμυδάκι. Το πιο νόστιμο πιάτο της βραδιάς σε καλή μερίδα... αλλά αρτύσιμο!!

Κι έτσι το μεγάλο φάουλ της σβέλτης και ευγενέστατης κατά τα άλλα σερβιτόρας είναι ότι όχι μόνο δεν ήξερε τι υλικά περιελάμβανε το κάθε πιάτο (πράγμα που γίνεται σε πολλά εστιατόρια δυστυχώς), αλλά δε μπήκε καν στη διαδικασία να ρωτήσει στην κουζίνα, αφού λίγα δευτερόλεπτα πριν την είχαμε ενημερώσει.

Το πιάτο μύριζε βούτυρο από το χιλιόμετρο και η παρμεζάνα έκραζε αμαρτωλά "φάε με, δεν φαίνομαι, είμαι μέσα στο ριζότο, δεν θα με καταλάβεις" και καθώς σήκωνες τη μπουκιά με το πιρούνι έλιωνε κι εξαφανιζόταν σαν την τσίχλα που κόβεται όταν την τεντώσεις. Όταν την φωνάξαμε μας είπε "αχ ναι, νομίζω ότι έχει βούτυρο αλλά μια στιγμή να ρωτήσω" αν και ήταν περιττό για μας, θα το καταλάβαινε κι ένα παιδάκι. Όταν επέστρεψε μας επιβεβαίωσε ότι έχει βούτυρο, (την παρμεζάνα την έκαναν αβαβά), ουδείς λόγος όμως για να αλλαχτεί το πιάτο... κι άλλο ένα... πέναλτι αυτή τη φορά.

Πάμε στα κυρίως στα οποία υπήρχαν τρεις επιλογές για μας: Αglio olio e peperoncino η οποία είχε καυτερή πιπεριά και σκόρδο, αλλά επειδή είχα ήδη πάρει τη δόση μου από τη μπρουσκέτα, δεν άντεχα άλλο.
- Napoletana με φρέσκια ντομάτα και βασιλικό, που την πήρε η παρέα μου
- Linguine con gamberi, λιγκουίνι με γαρίδες που τελικά πήρα εγώ για να μην πάρουμε δύο ίδια πιάτα, να δοκιμάσουμε και κάτι ακόμα

Τα ζυμαρικά και στα δύο πιάτα ήταν άψογα ψημένα, τόσο al dente όσο έπρεπε και σε μεγάλες μερίδες, πέρα από αυτό όμως από γεύση το απόλυτο τίποτα. Ήταν παντελώς ανάλατα, χρειαστήκαμε το αλάτι και το πιπέρι, για να τα σουλουπώσουμε λίγο ώστε να φάμε τόσο ώστε να ξεγελάσουμε την πείνα μας.

Στο δικό μου πιάτο κάτι δεν πήγαινε καλά με τις γαρίδες (3 μεγάλες). Ήταν οι πιο χάλια που έχω φάει ποτέ, κάτι στη γεύση, κάτι περισσότερο στην υφή τους... ήταν σαν παραβρασμένες έως λιωμένες, σαν περίεργη η γεύση τους, κάτι τέλοσπαντων που δεν μου ενέπνεε και πολύ εμπιστοσύνη για την ποιότητά τους. Γι’ αυτό και τη μια την άφησα, μαζί με την μισή ποσότητα ζυμαρικών.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ 1ο: Μέχρι τη στιγμή που ήρθαν τα κυρίως, και καθώς έβλεπα τον σεφ να πετάει περίτεχνα τις ζύμες ψηλά και να ξεφουρνίζει τις πίτσες και τα ζυμαρικά φούρνου, σκεφτόμουν πως θα ήθελα να δώσω κι άλλη ευκαιρία σ’ αυτό το εστιατόριο για να μην το αδικήσω, που θα είχα τη δυνατότητα να δοκιμάσω και την πίτσα του, τις σαλάτες ή κάποιο άλλο ορεκτικό και κάποιο άλλο ζυμαρικό ενδεχομένως από τον ξυλόφουρνο.

Μετά όμως την δοκιμή των πιάτων, σκέφθηκα ότι, αν ο σεφ δεν μπορεί να αποδώσει τα αυτονόητα για μια αξιοπρεπή γεύση, σε μια απλή ναπολιτάνα, τι παραπάνω θα μπορούσε να προσφέρει σε μεγαλύτερων προσδοκιών πιάτα;;

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ 2ο: Ευτυχώς για μας τους “άρρωστους” υπάρχουν και σοβαρά εστιατόρια (βλέπε Λεύκες) που σέβονται όλες τις μερίδες των πελατών τους, κι έτσι παρότι ο κατάλογός τους έχει κατά βάση κρεατοφαγικά πιάτα, την αντίστοιχη περίοδο πέρυσι είχαμε την τύχη να γευτούμε πέντε με έξι πιάτα εξαιρετικά, που ακόμα δεν έχουμε βρει όμοιά τους, σε εστιατόριο με θαλασσινά!

Εννοείται ότι εμείς δεν θα ξαναπάμε. Εσείς, κρίνετε και πράξτε, οι τιμές έτσι κι αλλιώς είναι καλές είτε με κουπόνι είτε χωρίς.

Ιταλία, Χαλάνδρι

Η έκπληξη του Χαλανδρίου. Σε μια συνοικιακή γειτονιά, μακριά από το πολύβουο κέντρο, κρύβεται μια τρατορία διαμάντι. Έχουμε πάει πολλές φορές.

Τα καλύτερα είναι το ριζότο με την τρούφα, η σαλάτα με το σύκο, η πίτσα (όλες λεπτές, καθόλου λιπαρή ζύμη, με ωραία μοτσαρελα μπούφαλα, και φυσικά το τιραμισού!!! Το συνιστώ ανεπιφύλακτα!! Πολύ καλό!!!

Ο χώρος μέσα αρκετά συμπαθητικός, με τζάκι που καίει συνέχεια. το καλοκαίρι έχει αυλή εσωτερική... τις πολύ ζεστές μέρες η κατάσταση δεν ενδείκνυται..

Χρήσιμη;