ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ

Μεζεδοπωλεία

Γ. Ολυμπίου 15, Κουκάκι [Χάρτης]
  2130259158 , 6948044254

Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη ανοιχτό από 18.00 μέχρι αργά το βράδυ Παρασκευή, Σάββατο, Κυριακή όλη μέρα ανοιχτό (13:00 μέχρι αργά το βράδυ).
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Έχει parking Φιλικό προς χορτοφάγους Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Σ' έναν ήσυχο πεζόδρομο στην καρδιά της Αθήνας, ανακαλύψτε τη γοητεία της αυθεντικής γειτονιάς ,μοιραστείτε και δοκιμάστε πιάτα φορτισμένα με μνήμες από την κουζίνα της μαμάς και χαρείτε την ανακάλυψη υλικών και γεύσεων από την διεθνή κουζίνα.
Συνοδέψτε τα γευστικά σας ταξίδια με αποστάγματα του τόπου μας φτιαγμένα από μικρούς παραγωγούς.
Σ΄ένα χώρο διακοσμημένο με απλά υλικά που τους αλλάξαμε χρήση και θέση κάθε βδομάδα σας προτείνουμε γευστικές εκπλήξεις μέσα από ένα μικρό κατάλογο με πιάτα ημέρας.
Στη ¨ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ¨ αγαπάμε τη μουσική και διαλέγουμε μελωδίες και ακούσματα με σεβασμό στην ανάγκη της παρέας για επικοινωνία.
Με αρωγό ,το φιλικό και πρόθυμο προσωπικό μας και την εξαιρετική σχέση ποιότητας τιμής ο κάθε επισκέπτης μας θέλουμε να νοιώθει ξεχωριστός και μοναδικός.

Μεζεδοπωλεία, Κουκάκι

ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ (ΜΒ): όσο γραφική είναι η θαλασσοδαρμένη γωνιά της Μυκόνου, άλλο τόσο γευστική είναι η μικρή γαστρονομική γωνιά του Κουκακίου που λειτουργεί στον πεζόδρομο της Γ. Ολυμπίου εδώ και 3 χρόνια.

Δευτέρα 16/11 στις 8.30 μ. μ. έχω ραντεβού με μια φίλη στη Στάση του ΜΕΤΡΟ ΣΥΓΓΡΟΥ-ΦΙΞ και σε τρία λεπτά κατηφορίζουμε στη ΜΒ, το ψαγμένο μεζεδοπωλείο που άνοιξε τον Δεκέμβριο του 2012 η Κουκακιώτισσα κ. Βενετία Αυγερινού. Η Βενετία, μαθηματικό μυαλό και πρώην στέλεχος πολυεθνικής, ανοίγοντας το μαγαζί, που η ίδια βάφτισε με το όνομά της, ξανάνιωσε και ξανάγινε η μικρή Βενετία!

Η ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ, χώρος και ιδιοκτήτρια, είναι σαφώς αντισυμβατικές. Άλλωστε κι ο τίτλος ΜΒ, μας οδηγεί συνειρμικά στην τόσο γραφική γειτονιά του αντισυμβατικού νησιού μας! Εξάλλου, είναι και σουρεαλίστρια, αφού δεσπόζει σε τοίχο του μαγαζιού της το απόφθεγμα του André Breton « Ο άνθρωπος είναι η απάντηση, όποια κι αν είναι η ερώτηση»!

Η Βενετία δεν ασχολείται η ίδια με τη μαγειρική, αλλά επέλεξε δύο σπουδαίους chef: την Φλωρέτα Ψημάδη, με πολυετή εμπειρία στη γαλλική κουζίνα και προϋπηρεσία στη Σίφνο, το Baccarat του Μεταξουργείου, κ. α., καθώς και τον Γιώργο, βασικό συνεργάτη της.

Υπάρχουν 5-6 τραπέζια έξω στον πολυσύχναστο πεζόδρομο-πιάτσα, ενώ στον εσωτερικό χώρο, γύρω στα 15 τραπέζια από ανοιχτόχρωμο ξύλο, με συνολική δυνατότητα εξυπηρέτησης περί τα 70 άτομα. Το κατάστημα λειτουργεί Δευτέρα-Παρασκευή: 18.00-01.00, ενώ τα Σ/Κ είναι ανοιχτό από τη 1.00 το μεσημέρι, για γεύμα & δείπνο. Προσφέρει εξαιρετικούς μαμαδίστικους μεζέδες και ποικιλία ποτών: Γεύσεις & Αποστάγματα είναι ο χαρακτηριστικός υπότιτλος της ΜΒ!

Δυο λόγια ακόμα για τη διακόσμηση του χώρου, που αποπνέει επίσης έντονα στοιχεία αντικομφορμισμού. Στον ένα τοίχο υπάρχει μια σειρά από κρεμασμένα ξύλινα καφάσια, σε πολλά απ’ τα οποία κυριαρχεί η μορφή του Ελύτη και κάποιοι στίχοι του, ενώ σε άλλα συνυπάρχουν γυναικείες φιγούρες. Στο βάθος, σ’ ένα καθρέφτη, είναι γραμμένα τα γλυκά ημέρας, ενώ παραδίπλα, πάνω απ’ τον τοίχο της μισάνοιχτης κουζίνας φιγουράρουν λογής-λογής πεταλούδες! Απ’ την οροφή κρέμονται δεκάδες τσουβάλια, οι τοίχοι συνδυάζουν αρμονικά αποχρώσεις λευκού με πράσινο, ενώ οι μεγάλες πράσινες μωσαϊκές πλάκες δαπέδου -που δεν ενθουσίασαν τη φίλη μου- προσωπικά θεωρώ ότι δένουν με το όλο εικονοκλαστικό σκηνικό, θυμίζοντάς μου τον στίχο της Λίνας μας «τα πιο ωραία λαϊκά σε σπίτια με μωσαϊκά τα είχαμε χορέψει»!!

Οι θαμώνες εκπροσωπούν κάθε ηλικία, από φοιτητόκοσμο μέχρι τους ώριμους πελάτες των –ήντα…Η εξυπηρέτηση γίνεται με τρόπο άψογο και αποτελεσματικό από 2 νεαρά άτομα, που φαίνεται ότι είναι γνώστες του αντικειμένου. Η μουσική απ’ τα μεγάφωνα συνδύαζε ethnic, pop, disco, με επιτυχίες του Μάνου Χατζιδάκι, κ. α.

Η Βενετία με πληροφόρησε ότι τώρα που χειμωνιάζει θ’ αρχίσουν πάλι οι μουσικές τους Τετάρτες με τα ρεμπέτικα τραγούδια χωρίς μικρόφωνο, μιας και ο μικρός και ζεστός χώρος τους προσφέρεται γι’ αυτό. Εξάλλου, στο πατάρι υπάρχουν δύο καθαρές τουαλέτες ανδρών/γυναικών.

Στο ουσιαστικό θέμα του φαγητού τώρα, όπου πήγα δεόντως προετοιμασμένος απ’ τις κριτικές των φίλων χρηστών του site μας. Δοκιμάσαμε λοιπόν τα εξής:

• Μια λουκάνικα, αρκετά καυτερά, με μουστάρδα (5 €) και έξτρα συνοδευτικό πουρέ (1.50 €). Νοστιμότατο πιάτο, 9/10.

• Μία σιουφιχτά με στακοβούτυρο, κομματάκια ντομάτας και τριμμένη μυζήθρα. Το κλασικό Κρητικό έδεσμα στο πιάτο μας, 9/10: 6.50 €.

• Μία ριζότο άγριων μανιταριών (ολόκληρων) με λάδι τρούφας και παρμεζάνα. Εξαιρετικό, άψογα χυλωμένο, Έλειωνε στο στόμα, 10/10: 8.50 €.

• Αρχικά ήρθε πανεράκι με φέτες λευκού ψωμιού: 1 € και φυσικά νερό κανάτας (άλλωστε βρισκόμαστε στο σωστό χώρο μακριά απ’ τα όποια δήθεν)

• Απ’ τα γλυκά ημέρας διαλέξαμε ένα κ α τ α π λ η κ τ ι κ ό προφιτερόλ, τεράστιο σε ποσότητα και με μια φοβερή επίγευση πηχτής σοκολάτας γκανάζ, που κάθε γλυκατζής καταβροχθίζει… Συνοδευόταν από πλούσια sauce μαύρης σοκολάτας. Προφανώς 10! /10: 5 €.

• Ήπιαμε μια μπύρα Βεργίνα κόκκινη, 500 ml., 5.80 βαθμών αλκοόλ, με φρουτώδη και ξηρή επίγευση, που ταίριαζε απόλυτα με τους μεζέδες μας, 10/10: 3.50 €.

Ο λογαριασμός: στα 31 €, οι αποδείξεις ήρθανε κανονικά (μία για κάθε πιάτο ή ποτό), οπότε η τιμή κατ’ άτομο χωρίς ποτά: στα 10/16 €. Σαφώς πού καλό vfm!

Αξίζει να αναφερθώ γενικά στο μενού τους που μεταξύ άλλων περιλαμβάνει:
• Κρεατικά (ντολμαδάκια, συκώτι, χοιρινά φιλετάκια, κοτόπουλο -με κάρυ, ή φιλέτο, ή ριζότο- απάκι γιουβετσάδα, μπιφτέκια, και μπριζολάκια: 5-10 €).
• Θαλασσινά (γαριδομακαρονάδα, γαρίδες σαγανάκι, σκουμπρί καπνιστό, κ. α.: 8-12 €).

Απ’ τα γλυκά ημέρας, που επίσης επιμελείται η Φλωρέτα, υπάρχουν συνήθως διάφορα παγωτά, cheesecake, κ. λπ., όλα ανεξαιρέτως στα 5 €.

Όσον αφορά τα ποτά, υπάρχει ποικιλία από ρακή, τσίπουρο & ούζο, 200 ml, στα 6-8.50 €, ελληνικές μπύρες, στα 2-3.50 €, αναψυκτικά ~ 1.50 € και κρασί χύμα το ½ λίτρο ~ 5 €. Υπάρχουν ακόμα εμφιαλωμένα κρασιά από 13.50 έως 18.50 € για τα κορυφαία τους (λευκό Παυλίδη – ασύρτικο και κόκκινο Κτήμα Παπαϊωάννου – Αγιοργήτικο Νεμέας).

Επί τη ευκαιρία των ποτών, η Βενετία μάς είπε ότι μεθαύριο Πέμπτη 19/11 θα γίνει degustation του φετινού Beaujolais Nouveau (λαμβάνει χώρα ταυτόχρονα παντού στον κόσμο, κάθε χρονιά την 3η Πέμπτη του Νοέμβρη! ). Ο προμηθευτής της θα της δώσει έγκαιρα φιάλες από ποιοτική νέα σοδειά, ενώ η επί 20ετία γαλλοτραφής Φλωρέτα θα ετοιμάσει για την ημέρα γαλλικά καλούδια, κάτι από Bourguignon, ή κόκορα κρασάτο, κάποια τάρτα ή κρέπα ή Κις Λορέν, κ. τ. τ. Αν τυχόν κάποιος φίλος βρέθηκε εκεί, εννοείται ότι αναμένουμε την κριτική του!

Συστήνοντας λοιπόν τη ΜΒ, αυτό τον θαυμάσιο χώρο που αποπνέει μια τόσο ζεστή ατμόσφαιρα, ας μην ξεχνάμε την τεράστια σημασία και την καυτή επικαιρότητα της φετινής γιορταστικής Πέμπτης 19/11. Πράγματι, η παραδοσιακή γευσιγνωσία του Beaujolais Nouveau συμβολίζει, φ έ τ ο ς ε ι δ ι κ ά, την περήφανη Γαλλία, η οποία -6 μόλις μέρες μετά από ό, τι συνέβη- στέκεται όρθια χάρη στις αξίες της, σε πείσμα κάθε ξενοκίνητης αποτρόπαιας τρομοκρατικής επίθεσης!!

Μεζεδοπωλεία, Κουκάκι

Τρίτη βράδυ και αποφασίζουμε να επισκεφθούμε τη ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ.
Αφορμή της επιλογής μας η άφιξη δυο φίλων από την Αμερική για μια
επίσκεψη λίγων ημερών στην Ελλάδα, επομένως το φαγητό με ελληνικούς
μεζέδες ήταν μονόδρομος.

Η κράτηση ήταν για τις 9 το βράδυ για 4 άτομα. Μόλις φθάσαμε μας
υποδέχθηκε μια κυρία ευγενής μεν με λίγο όμως βαριεστημένο ύφος δε,
γεγονός που μας έκανε να αισθανθούμε περίεργα. Οφείλω όμως να ομολογήσω
ότι δέχθηκε αδιαμαρτύρητα την αλλαγή τραπεζιού που ζητήσαμε αντί για το
βάθος της αίθουσας να καθίσουμε στα μπροστινά τραπέζια που έβλεπαν στον πεζόδρομο.

Ο χώρος διακοσμημένος λίγο προς το μοντέρνο, με μια κατασκευή από
καφάσια στον ένα τοίχο, που έπαιζαν τον ρόλο ραφιών, που επάνω τους
ήταν τοποθετημένα διάφορα διακοσμητικά αντικείμενα και κορνιζαρισμένες φωτογραφίες και στίχοι του Ελύτη.

Στο βάθος της αίθουσας ένας καθρέφτης που γράφει τα σερβιριζόμενα γλυκά
και στο ταβάνι κρεμασμένα για διακόσμηση τσουβάλια ( κάτι το οποίο ομολογώ
ότι με γέμιζε άγχος όλη τη βραδιά μήπως πέσει κάποιο στο τραπέζι μας).
Όλα αυτά μαζί προσπαθούσαν να δέσουν διακοσμητικά με το πάτωμα από σκούρο μωσαϊκό, βγαλμένο από μια άλλη εποχή.
Μας έφεραν το ψωμί, νερό βρύσης και μας άφησαν να μελετήσουμε τον κατάλογο.

Το μενού είχε αρκετή ποικιλία από μεζέδες και από κυρίως πιάτα και καλά αποστάγματα, όπως τα έγραφαν στον κατάλογο, δηλαδή τσίπουρο και ούζο.

Παραγγείλαμε τα εξής πιάτα τα οποία έφθασαν χωρίς καθυστέρηση στο τραπέζι μας:

Κριθαροκουλούρα με ξινομυζήθρα και τομάτα, σε ικανοποιητική ποσότητα και
αρκετά νόστιμο. (3/4)

Πιτάκια καισαρείας (3/4),

φάβα νόστιμη και σερβιρισμένη με κρέμα βαλσάμικου (3/4),

λουκανικάκια πικάντικα και καυτερά με μουστάρδα (2/4),

μακαρόνια σιουφιχτά με στακοβούτυρο (4/4). Αυτό το πιάτο ενθουσίασε την παρέα και πραγματικά ήταν πολύ καλά μαγειρεμένο, απλώς για τη δική μου γεύση ήταν λίγο πιο λιπαρό απ´ ότι θα ήθελα. Όμως επειδή το στακοβούτυρο έχει πάντα έντονη γεύση, συμφώνησα με τους υπόλοιπους για τη νοστιμιά του.

Το ριζότο που ακολούθησε με μανιτάρια και τρούφα ήταν το πιάτο που πραγματικά με ενθουσίασε (4/4). Το ρύζι πολύ καλά χυλωμένο με σωστή ισορροπία των υλικών και ολόκληρα μανιτάρια που με τη μεστή γεύση τους έδιναν μια άλλου είδους νοστιμιά στο πιάτο.

Τα ντολμαδάκια γιαλαντζί, χειροποίητα σερβιρισμένα με γιαούρτι (σαν ελαφρύ τζατζίκι), πολύ καλά (3/4) και πατάτες ψητές με τη φλούδα τους (3/4).

Επειδή τα ορεκτικά που παραγγείλαμε ήταν αρκετά σε ποσότητα, γιατί οι φίλοι μας ήθελαν να δοκιμάσουν όσα περισσότερα μπορούσαν, αποφασίσαμε να παραγγείλουμε μόνο δύο κυρίως πιάτα και να τα μοιραστούμε.

Έτσι λοιπόν διαλέξαμε το κότσι που ήταν η επιλογή της ημέρας, εκτός καταλόγου, (4/4) και τα μπριζολάκια που μας πρότειναν (4/4). Και τα δύο πιάτα ήταν πολύ νόστιμα και πολύ σωστά ψημένα.

Για επιδόρπιο πήραμε cheese cake, προφιτερόλ και παγωτό καϊμάκι. Όλα πολύ εύγευστα.
Μας κέρασαν και σφηνάκι τσίπουρου.

Για όλα αυτά που παραγγείλαμε με χύμα κρασί, ένα καραφάκι ούζο και δύο αναψυκτικά πληρώσαμε 115 ευρώ.
Οι γεύσεις σε ορισμένα πιάτα χρειάζονται λίγη παραπάνω φροντίδα για να φτάσουν στο τέλειο και ο χώρος θέλει κάτι που θα τον κάνει πιο ζεστό, πιο οικείο.

Σαν συμπέρασμα, θα ήθελα να πάω πάλι, να δοκιμάσω και άλλα πιάτα. Να βρω αυτή την ικανοποίηση του πολύ καλού φαγητού που σε γεμίζει ευχαρίστηση, γιατί πιστεύω ότι το συγκεκριμένο μέρος το αξίζει.

Μεζεδοπωλεία, Κουκάκι

Σάββατο μεσημέρι διαβάζοντας τις καλές κριτικές στο ask4food αποφασίσαμε με ένα φίλο που μένει στην Νέα Σμύρνη να πάμε να το δοκιμάσουμε.

Το πάρκινγκ δύσκολο στην περιοχή, εάν και εγώ στάθηκα τυχερός. Ο πεζόδρομος φανταστικός, σαν μια όαση μέσα στο τσιμεντένιο κέντρο της πόλης. Πολλά νεανικά καφέ και εστιατόρια. Λόγω του υπέροχου καιρού αποφασίσαμε να καθίσουμε στα λίγα τραπεζάκια που έχει ακριβώς έξω απο το μαγαζί πάνω στον πεζόδρομο με τα δέντρα και την τέντες που έκανε απόλυτη σκιά.

Το μαγαζάκι στον εσωτερικό του χώρο εξίσου μικρό, με λιτή οικονομική αλλά γουστόζικη διακόσμηση. Η γυναικεία υπόθεση όπως είπε και ο frattello φάνηκε παντού, στις δύο κυρίες στο service και στην μία μαγείρισσα που είδαμε μετά που βγήκε έξω απο την κουζίνα και κάθησε.

Το μενού μικρό αλλά πλήρες. Δοκιμάσαμε τον ντάκο, κολοκυθάκια τσίπς συνοδευόμενα απο τζατζίκι, πατατούλες με την φλούδα τους ψητές με χοντρό αλάτι, μία κεφτέδες βυζαντινούς με την κόκκινη ελαφρώς πικάντικη σάλτσα και για κυρίως πήραμε μία μερίδα μπιφτέκια με ρύζι και μία κοτόπουλο στήθος με σάλτσα τυριών και κρέμα γάλακτος με ρύζι επίσης σαν συνοδευτικό.

Τα πιο πολλά πιάτα ήταν καλά, γευστικά. Να δωσω τα εύσημα στον ντάκο, τα κολοκυθάκια τσίπςκαι τις πατατούλες. Τα βυζαντινά κεφτεδάκια καθώς και τα κυρίως ήταν καλά χωρίς κάτι το εξαιρετικό σαν γεύση. Να σημειώσω ένα μείον ότι οι μερίδες είναι μικρές.

Το σέρβις καλό, χωρίς καθυστερήσεις, ωραία παρουσίαση πιάτων. Το νερό ήρθε απο μόνο του σε κανάτα (πολύ θετικό). Το αρνητικό του σέρβις ήταν ότι έφεραν το ένα κυριώς (τα μπιφτέκια) και μετά απο 10 λεπτά έφεραν και το κοτόπουλο, με συνέπεια ο ένας να περιμένει και μετά να αναγκάζεται να ξεκινήσει μόνος του.

Ο λογαριασμός για όλα τα παραπάνω μαζί με μισό κιλό κρασί χύμα καθώς και με πεντανόστιμο κορμό σοκολάτα κέρασμα στο τέλος ανήλθε στα 38 ευρώ κάτι που σίγουρα δεν λές ακριβό.

Πάντως σίγουρα το κατατάσσω στα καλά εστιατόρια και θα το ξαναεπισκεφθώ για να σχηματίσω μία καλύτερη άποψη.

Μεζεδοπωλεία, Κουκάκι

Επισκεφθήκαμε τη Μικρή Βενετία το προηγούμενο Σάββατο μετά από κράτηση. Ευτυχώς γιατί το μαγαζί ήταν γεμάτο.

Το μαγαζί είναι όμορφο και σε ωραίο σημείο, πάνω στον πεζόδρομο, αλλά νομίζω ευκολότερα κερδίζεις το τζόκερ παρά να βρεις πάρκινγκ στην περιοχή. Εγώ από καθαρή τύχη (και μετά από κάνα τέταρτο) έβαλα το αμάξι στη θέση κάποιου που μόλις έφευγε.

Η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή αν και λιγάκι περισσότερο διαχυτική τα γούστα μου. Όπως και να έχει οι 2 κοπέλες κάνουν τη δουλειά τους με όρεξη και αυτό περνάει στον πελάτη.

Το φαγητό είναι ενδιαφέρον. Δεν είναι μέτριο ώστε να βάλω 2 ντοματούλες (2,5 θα έβαζα κανονικά αλλά είναι πιο κοντά στο 3 παρά στο 2. Πήραμε αρχικά μια σαλάτα με παντζάρι και τζίντζερ η οποία ήταν και το χειρότερο πιάτο που δοκιμάσαμε. Το στήσιμο και η υφή ήταν πολύ κοντά σε μια παντζαροσαλάτα με κάρδαμο που είχα φάει κάπου τώρα τελευταία αλλά δε με βοηθάει η μνήμη μου... Πάντως με το κάρδαμο ήταν σκάλες καλύτερη.

Για πρώτα πήραμε ντολμαδάκια χειροποίητα, πολύ νόστιμα, μια ταραμοσαλάτα αρκετά καλή και σε μεγάλη ποσότητα και τα σκαλτσούνια που ήταν υπέροχα. Για κύρια πήραμε μπιφτέκια και νιόκι με γκοργκοντζόλα και μπρικ.

Τα μπιφτέκια πληροφορήθηκα πως ήταν όπως έπρεπε να είναι ενώ τα νιόκι που έφαγα εγώ ήταν απλώς καλά. Το ζυμαρικό ήταν τέλειο και έδινε την αίσθηση ότι ήταν χειροποίητο, το μπρικ όμως είχε θέμα. Εκτός του ότι δεν ταίριαζε καθόλου με το τυρί, όπως είχε πέσει κρύο πάνω στο ζεστό πιάτο είχε ζεσταθεί και είχε "σφίξει", σα να ψήθηκε από τη ζέστη του ζυμαρικού ήταν. Τα έβγαλα στην άκρη (ευτυχώς δεν ήταν πάρα πολλά) και απόλαυσα το υπόλοιπο φαγητό.

Στο τέλος δοκιμάσαμε και την "Όπερα" από τα γλυκά τους. Καμία σχέση η συνταγή με το αυθεντικό γλυκό (είχαμε ενημερωθεί από πριν για αυτό). Καλό ήταν, νομίζω ότι δεν ήταν της ημέρας, ίσως χθεσινό.

Για αυτά χωρίς το κρασί (πολύ καλές οι τιμές στα κρασιά) δώσαμε 37 ευρώ. Θεωρώ πως ήταν πολύ καλή η τιμή του γι' αυτά που προσέφεραν κι ενώ το φαγητό δεν ήταν φοβερό είναι ένα μαγαζί που θα του έδινα άλλη μια ευκαιρία.

Μεζεδοπωλεία, Κουκάκι

Αυτή τη φορά η ´παρέα της Δευτέρας*´ αποτελούμενη από 6 νέους, βγήκε και Τρίτη! Ο λόγος ευχάριστος! Ένα μέλος της παρέας έγινε θείος!

Η επιλογή για το μαγαζί ηταν ο υπότιτλός του, γεύσεις κ αποστάγματα, μιας κ ο ευτυχείς θείος κερνάει τσιπουράκι για τον ανιψιό!

Καλές κριτικές και παλαιότερη επίσκεψη, ήταν σίγουρο οτι θα μείνουμε ικανοποιημένοι, όπερ και εγένετο!

Ο χώρος έχει περιγραφεί από άλλους χρήστες και από οτι είδα έχει κ φωτό στο σάιτ, οποτε δεν έχει αξία να γράψω για αυτό. Το μόνο, μπράβο που ενώ το μαγαζί ηταν τίγκα, δεν επέλεξαν να έχουν κ αλλα τραπέζια μαζί, ώστε να τρώμε ολοι αγκαλίτσα! 4/4

Εξυπηρέτηση άριστη. Παρόλο που το μαγαζί ηταν γεμάτο, ημέρα Τρίτη (! ), δεν αντιμετωπίσαμε το παραμικρό. Ολα τέλεια, στην ωρα τους, με χαμόγελο. 4/4

Γεύση με ενδιαφέρον!
Πήραμε αρκετά:

Σαλάτα με προσούτο: 7.5€ ξεκινάμε ωραία, πολύ ωραία, το προσούτο όπως κ η σαλάτα άφθονη! Και πολύ ευγευστη. 4/4

Γραβιέρα: 4.5€ απλή και ωραία, τυρί που θα το είχες άνετα σπίτι σου 3/4

Μπριζολάκι: 7.5€ άριστο πιάτο 4/4

Κοτόπουλο με τυρί: 6.5€ δίχασε πολύ αυτό το πιάτο, 2.5/4
Τρία γλυκά να μας φύγει η αλμύρα... Σπέσιαλ 4.5€

Ηπιαμε, Τσίπουρο Παρνασσού, εξαιρετικό, ευγευστο, γνήσιο απόσταγμα! 4/4

Πληρώσαμε 127.6€ / 22€ το άτομο, έκοψε απόδειξη.

Με ολα τα παραπάνω λοιπόν, στη γεύση θα βάζαμε 3.5/4 αλλά δεν γίνεται! Θα βάλουμε λοιπόν 3/4 με μόνο σκοπό να γίνει το πολύ καλό, άριστο!

Value for money: εδώ είμαστε πολύ καλά γιατι αξίζει! Φάγαμε, ήπιαμε και το κυριότερο, θα ξαναπάμε. Φαγητά και ποτά μας φάνηκαν ποιοτικά και με γνήσια υλικά. Το μαγαζί σίγουρα έχει προσωπικότητα και χαρακτήρα. 4/4

* η παρέα της Δευτέρας απαρτίζεται από 3 εώς 7 νέους, πάντα με πολύ όρεξη για καλό φαγητό και ποτό!

Μεζεδοπωλεία, Κουκάκι

Παρακινήθηκα να επισκεφτώ την Μικρή Βενετία από τις κριτικές του ask4food. Πήγαμε Σάββατο μεσημέρι 2 άτομα, το μαγαζί ήταν άδειο και αυτό μου έδωσε τη δυνατότητα να το δω καλύτερα. Έχει απλή διακόσμηση με γήινα χρώματα, στα πολύ θετικά το γεγονός πως είναι ψηλοτάβανο και έχει όμορφα και μεγάλα τραπέζια. Σε σχέση με το φαγητό, ο κατάλογος είναι τόσο όσο.

Παραγγείλαμε, μια κεφτεδάκια (ως μεζέ) από τα καλύτερα που έχω φάει έξω, μια ευφάνταστη παντζαροσαλάτα με τζίντζερ, μια μερίδα συκώτι σβησμένο με κρασί και κριθαρότο με απάκι! συν μισό κιλό κρασί και δώσαμε 31 ευρώ. Το θεωρώ πολύ καλή επιλογή μιας και χρησιμοποιούν καλά υλικά, έχουν μεγάλες μερίδες και ο χώρος είναι άνετος.

Μεζεδοπωλεία, Κουκάκι

Πριν λίγες μέρες βρέθηκα στην περιοχή και κανόνισα με μια φίλη να πάμε 4 άτομα κάπου να φάμε κατά τις 9 το βράδυ. Έπειτα από μια ματιά στο ask4food, ξεχώρισα τη Μικρή Βενετία κι έτσι δώσαμε το ραντεβού μας εκεί.

Ο πεζόδρομος έχει αλλάξει προς το καλύτερο, με ωραία μικρά στέκια είτε για φαγητό είτε για ποτό. Λόγω ζέστης, καθίσαμε έξω, αφού εύκολα βρήκαμε τραπέζι χωρίς να έχουμε κάνει κράτηση (ήταν καθημερινή). Ο εσωτερικός χώρος προς το αδιάφορο με μόνη διαφορά το ντεκόρ στο ταβάνι με τα σακιά, κάτι που πρόσεξα αφού ανέβηκα τα σκαλιά για να πάω στις τουαλέτες. Δε θυμάμαι τι μουσική ακουγόταν...

Η σερβιτόρα ήταν μία, η οποία μας εξυπηρέτησε μια χαρά, αλλά όχι τόσο χαμογελαστά όσο θα μου άρεσε. Αρχικά ήμασταν εμείς κι άλλη μία παρέα, αλλά όσο περνούσε η ώρα, σχεδόν όλα τα τραπέζια έξω γέμισαν.

Κατά την παραγγελία μας, μας είπε πως δεν είχαν ψάρια, ενώ σε επόμενη παραγγελία μας ενημέρωσε η ίδια η ιδιοκτήτρια ότι δεν έχει τρούφα για το ριζότο που θέλαμε, καθώς δεν μπόρεσε να έρθει ο προμηθευτής από την Εύβοια. Για τα ψάρια, κανένα πρόβλημα, καθώς θέλαμε κρεατικά (αν και θέλω να ξαναπάω να δοκιμάσω και τα πιάτα με θαλασσινά και ψάρια). Για το ριζότο, είπαμε να μας το φτιάξουν χωρίς τρούφα. Μας το χρέωσαν κανονικά βέβαια..

Πέρα από λευκό κρασί (χύμα και καλό) και μπύρες, πήραμε:

-Παντζαροσαλάτα με τζίντζερ (πολύ ενδιαφέρον συνδυασμός)
-Πατάτες φουρνιστές με φλούδα
-Φέτα σε φύλλο κρούστας με γλυκό ντοματάκι
-Ριζότο με μανιτάρια και παρμεζάνα (χωρίς την τρούφα)
-Μπριζολάκια (x2, καθώς η μερίδα είχε 4 σχετικά μικρά κομμάτια με μουστάρδα)
-Σαλάτα ντάκο με ντομάτα, φέτα
-Βυζαντινούς κεφτέδες (x2, με κόκκινη καυτερή σάλτσα και πολύ νόστιμοι)
-Λουκανικάκια σχάρας

Αφού ζητήσαμε λογαριασμό, μας κέρασαν ψημένη ρακή και γλυκό μωσαϊκό (πολύ καλό).

Συνολικά ο λογαριασμός πήγε στα 75 ευρώ με τα στομάχια γεμάτα (νομίζω αφήσαμε κάτι λίγο) και σκοπεύω να ξαναπάω πριν πέσει πολύ η θερμοκρασία!

Μεζεδοπωλεία, Κουκάκι

μία καλή επιλογή στο γνωστό πεζόδρομο στο κουκάκι. τα τραπεζάκια έξω το καλοκαίρι, συμπαθητικός εσωτερικός χώρος για το χειμώνα καλό φαγητό.

ντάκος πολύ καλός, κεφτέδες με κόκκινη πικάντικη σάλτσα πολύ καλοί, ριζότο με παρμεζάνα και τρούφα έτρωγα μία μερίδα ακόμα, και εξαιρετικά μπριζολάκια με μουστάρδα.
το κόκκινο κρασί πολύ καλό.

κέρασμα κορμό και ρακί στο τέλος.
θά ξαναπάω να δοκιμάσω και άλλες γεύσεις

Μεζεδοπωλεία, Κουκάκι

Μετά από απουσία για αρκετό καιρό από το αγαπημένο μας site θα επιστρέψω με 2 όχι τόσο καλές κριτικές και μια κορυφαία!!! Θα ξεκινήσω δυστυχώς όπως οι περισσότεροι από εμάς μάλλον, πρώτα από τα κακά, καί αμέσως μετά θα περάσω στα καλά!!!

Μετά από την πρόσφατη, ξαφνική, αλλά όμορφη εγκυμοσύνη που μου συνέβη, η όρεξη μου έφτασε στα pick της. Έτσι λοιπόν άρχισα να αναζητώ καλό φαγητό και φυσικά τι ποιο εύκολο από το να ψάξω εδώ. Πριν την εγκυμοσύνη μου λοιπόν είχα σταμπάρει τη ΜΙΚΡΗ ΒΕΝΕΤΙΑ βλέποντας καλές κριτικές και πιστεύοντας ότι η επιλογή μου θα με ευχαριστούσε!!! Δεν ήξερες δεν ρωτάγες ???
Άς αναφερθούμε όμως σε αυτά που μας ενδιαφέρουν...

Θα ξεκινήσω από το χώρο που εμένα δεν μου άρεσε καθόλου. Ένα μεζεδοπωλείο - εστιατόριο με μαύρο δάπεδο και μια ψυχρή ατμόσφαιρα που εμένα δυστυχώς δεν μου δημιούργησε την αίσθηση της φιλοξενίας που ζητώ σε ένα εστιατόριο!!! Ισως έφταιγε το ότι ήταν άδειο. Εμείς και άλλες 2 παρέες ( καθημερινή βλέπεις) που δεν ξέρω πόσο λογικό είναι, γιατί στον συγκεκριμένο πεζόδρομο υπήρχε ζωή, κίνηση, και γενικά κόσμος που κυκλοφορούσε!!!

Η εξυπηρέτηση από τον νεαρό που ανέλαβε το ρόλο του σερβιτόρου μας δεν ήταν κακή, χωρίς όμως κάτι το ιδιαίτερο για να με κερδίσει. Απλά μια εξυπηρέτηση άοσμη, άγευστη, άχρωμη, χωρίς όμως κανένα πρόβλημα στα διαδικαστικά της εξυπηρέτησης.

Στα τού φαγητού τώρα, που αυτό είναι το παν για εμένα!!!
Θα ξεκινήσω και θα αναλύσω όλα τα πιάτα που εμείς πήραμε
1) αυγά τηγανητά με σουτζούκι η παστουρμά. Εμείς επιλέξαμε με παστουρμά. Όπου και αν έχω φάει αυτό το πιάτο μέχρι τώρα ο παστουρμάς μπαίνει σε ψηλές φέτες επάνω στα αυγά και έτσι ισορροπεί το αυγό με τον παστουρμά. Εδώ σε αντίθεση ήρθε σε χοντρές φέτες και δεν έδενε καθόλου κατά την άποψή μου... δεν ήταν αυτό που λέμε καλό πιάτο...

2) βυζαντινοί κεφτέδες. Εδώ σηκώνω τα χέρια ψηλά ήρθαν σε ένα πιατάκι 6 μικροσκοπικά κεφτεδακια τηγανισμένα, με αρκετό δυόσμο (μέχρι εδώ καλά) και κολυμπούσαν σε μια κόκκινη ωμή σάλτσα ντομάτας. Κάτι ανάμεσα σε pumaro με πελτέ και ταμπασκο???? Δεν πολύ κατάλαβα αλλά νομίζω ότι αυτό χρήζει άμεσης αλλαγής κατά την άποψή μου, εκτός και αν αυτή είναι η αυθεντική συνταγή από το Βυζάντιο... Μη γνωρίζοντας το φυσικά, είχα φανταστεί μαγειρεμένη σάλτσα ντομάτας, όταν ζήτησα διευκρίνιση για το πως είναι τα κεφτεδακια, και μου είπαν σε κόκκινη σάλτσα!!!
3) Φιλέτο κοτόπουλο σε σάλτσα τυριών. ΑΠΟ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΠΙΑΣΩ...

Θα ξεκινήσω στο ότι το συνοδευτικό του κάθε πιάτου χρεώνετε έχτρα...
Επειδή εγώ δεν το είχα ξαναδεί μπερδεύτηκα... Δηλαδή επιλέγεις αυτό που θα φας σκέτο και μετά προσθετεις το συνοδευτικό. ΜΕ ΈΧΤΡΑ ΧΡΕΩΣΗ ΦΥΣΙΚΑ
Έτσι λοιπόν ένα κοτόπουλο με σάλτσα τυριων έχει 6.5€ (αυτό βλέπεις πρώτα) +2.0€ το συνοδευτικό = 8.5€ δεν το λες και οικονομικό....

Αλλά αν είναι νόστιμο βρε αδερφέ χαλάλι αν πάλι η σάλτσα τυριων είναι άνοστη και δεν καταλαβαίνεις τυριά, αλλά μόνο ένα τυρί σαν της πίτσας που λιώνει και καλύπτει τα πάντα για μένα δεν την λες σάλτσα τυριων.... Το κοτόπουλο πάραυτα ήταν πολύ μαλακό και τρυφερό!!! αυτό δεν μπορώ να το αγνοήσω... Έχω φάει και πολύ χειρότερα!!!

Και το καλύτερο το αφήνω για το τέλος. Ο γιατρός μου, μου επέτρεψε να πίνω που και που λίγο κρασάκι... Το ότι θα εκαιγα την ευκαιρία μου, να γευτώ λίγο κρασάκι, πίνοντας το ροζέ που μας σερβιρίστηκε (και που παραγγείλαμε) αυτό δεν το συγχωρώ σε κανέναν. Και μιας και πλησιάζει Πάσχα το μόνο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το ξύδι που έδιναν στο Χριστο πάνω στο Σταυρό...
Περισσότερο εκεί απευθύνεται το 2 στη γεύση, γιατί για το φαγητό θα μπορούσα με καλή διάθεση να βάλω και 3...

Κλείνοντας πραγματικά θα ήθελα να παροτρύνω το εστιατόριο να αλλάξει τουλάχιστον το κρασί του... Έχω πιει αρκετά χύμα κρασιά που είναι τουλάχιστον αξιοπρεπή!!!
Αν προτείνεται ????
Ανάμικτα τα συναισθήματά!!!
Μάλλον όχι
Πιθανά εγώ να μην έδινα δεύτερη ευκαιρία... Αλλά ποτέ μην λες ποτέ!!!!

Υ. Γ Για τα παραπάνω πληρώσαμε με 1/2 κιλό κρασί και 1 αναψυκτικό + - 30€ δεν τα λες και λίγα για 2 ορεκτικά και 1 κυρίως πιάτο με κοτόπουλο όχι μοσχάρι ???

Μεζεδοπωλεία, Κουκάκι

Πέμπτη βράδυ αργά, πολύ αργά 23.30 μιας και περιμέναμε μια φίλη από αεροδρόμιο και θέλαμε κάτι χαλαρό στο Κουκάκι. Είχαμε κάνει κράτηση βέβαια για ένα από τα έξω τραπεζάκια (κυρίως για να δούμε πότε κλείνει η κουζίνα, λίγο μετά τις 12.00) αλλά γενικά εκείνη την ώρα δεν υπήρχε πολύς κόσμος και μέσα ήταν άδειο εκτός μιας παρέας.

Η διακόσμηση της ψηλοτάβανης αίθουσας είναι λιτή/μινιμάλ όπως σε πολλά μοντέρνα μεζεδοπωλεία που θα ξενίσει κάποιους πιο παραδοσιακούς αλλά και όμορφες λεπτομέρειες (μαχαιροπήρουνα σκαλισμένα στις καρέκλες κτλ), γενικά προσεγμένος και καθαρός χώρος. Tα τραπέζια πάνω (δίπλα στην τουαλέτα) είναι λύση ανάγκης (και μόνο).

Το μενού είναι μικρό χωρίς πολλές επιλογές αλλά έχει ωραία πράγματα να διαλέξεις και κάποιες μέρες (αν όχι όλες) έχουν και κάποια εξτρά εκτός καταλόγου.
Πήραμε:
-Πράσινη σαλάτα, φρεσκότατη και δροσερή με μαρούλι, λόλα, ρόκα, κρεμμυδάκι φρέσκο, κράνμπερυ, ξερή μυζήθρα και sauce μελιού/μπαλσαμικου (6e).
-Πατατοσαλάτα με ρέγγα, δε το είχα δοκιμάσει ξανά και το φοβόμουν αλλά η καπνιστή ρέγγα κόλησε όμορφα, ήθελα να ρίξω και κάτι άλλο πάνω πάντως πέρα από το λεμόνι (5,50e)
-Μπιφτέκια με ψητά λαχανικά, απρόσμενα καλά (7,80e)
-Ριζότο με άγρια μανιτάρια και λάδι τρούφας, γκουρμέ πιάτο που τελικά δεν εντυπωσίασε όσο περίμενα (8,50e)

Ηπιαμε πολύ καλό χύμα λευκό κρασί (4,80e), υπάρχουν και μπουκάλια, όπως και ούζο/τσίπουρο/ρακί αλλά οι φίλοι της μπύρας δε θα βρουν πολλές να διαλέξουν.

Δυνατό service, με ευγενέστατες κοπέλες (τόσο στο τηλέφωνο όσο και στο μαγαζί). Το νερό ήρθε σε κανάτα και δε χρεώνεται.

Με το λογαριασμό μας κέρασαν και γλυκάκι, κορμό σοκολάτας, τίποτα ιδιαίτερο αλλά εκτιμήσαμε την κίνηση. Ο λογαριασμός μαζί με το κρασί, αναψυκτικό και 2 σόδες στα 37ευρώ.

Τετάρτη βράδυ έχει και ζωντανή μουσική