ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ

Μεζεδοπωλεία

Λαζαράκη 28, Γλυφάδα [Χάρτης]

Online Κράτηση (έως -10%) Τηλ. Κράτηση 211 311 5555 Κλείσε τραπέζι δωρεάν, τηλεφωνικά ή online, μέσω του e-table.gr, κερδίζοντας αποκλειστικές εκπτώσεις και προνόμια

Μεζεδοπωλείο με τεράστια ποικιλία σε φαγητά, μεζέδες και ετικέτες ούζων.
Γράψε τη δική σου κριτική

Μεζεδοπωλεία, Γλυφάδα

Βρέθηκα στο Ελληνικό ουζομεζεδοπωλειο, κατόπιν παρότρυνσης φίλης που ειναι κάτοικος νοτίων προαστίων. Το μαγαζι δεν το γνώριζα για να ειμαι ειλικρινής, χάρηκα όμως που ηρθαν ετσι τα πράγματα και το επισκέφτηκα, γιατι άξιζε τον κόπο και τη δοκιμή. Ας πάρουμε ομως τα πράγματα απο την αρχή. Βρίσκεται στη Γλυφάδα στην οδό, Λαζαράκη, πηγαίνοντας, ειναι στο δεξί μας χέρι, λίγα μέτρα μετα απο το πρώην υποκατάστημα ΙΚΑ Γλυφάδας, που τωρα ειναι καρβουνιασμένο και εγκαταλελειμένο.

Μπαίνοντας, εχει μια συμπαθητική αυλή μπροστα, όπου θέλαμε να κάτσουμε, αλλα ωραίος, μεν ο ήλιος του Νοέμβρη, αλλα μην είμαστε και υπερβολικοί. Ο εςωτερικός χωρος ειναι αρκετα καλος. Χωρίς να εχει κατι το ιδιαίτερο, και χωρις να εχει διακοσμητικά είδη, οι τοίχοι έχουν μικρές πινακίδες απο διαφορα προϊόντα, και τα ράφια ειναι γεμάτα απο μπουκάλια, πλαστικά και μη, ή κονσέρβες απο είδη φαγητού, που συντηρούνται εκτός ψυγείου. Το βρήκα προςωπικα αρκετα έξυπνο, γιατι σαν επένδυση, ειναι προφανώς λιγότερο κοστοβορα, αλλα δεν εχει σε τίποτα να υστερήσει έναντι άλλων μεζεδοπωλειων, ακριβως αυτού του τύπου.

Ο χωρος ειναι διαμορφωμένος για καπνίζοντες και μη, με έναν οχι και πολυ ξεκάθαρο τροπο. Το μαγαζι απο μονο του, ως κύριο οίκημα, ειναι μικρό. Εκει υπάρχουν λίγα τραπέζια, τα οποια προορίζονται γις τους μη καπνίζοντες. Χωρίζεται απο τον περιβάλλοντα χωρο, με τζαμαρίες, θεωρητικά, αφου ειναι ημιυπαίθριος, και πολυ καλα αξιοποιημένος -ωραια τραπεζοκαθίσματα, και εκτεταμένη στέγη- και ειναι για καπνίζοντες. Η κουζίνα ειναι ανοιχτή, και η μια πλευρα του τοίχου, εχει αποστάγματα απο διαφορα τσιπουρα ανά την Ελλάδα, αλλα και στολισμένα, μια ευρεία γκάμα απο ούζα απο όλη τη χώρα.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει κρύα και ζεστά ορεκτικά, σαλάτες, σαγανάκι τυρι παντός είδους, παστά, λαδερά και κρεατικά της ώρας. Επειδη ήμασταν αρκετα άτομα, παραγγειλαμε πολλα ορεκτικά στη μέση, και ετσι δοκιμάσαμε πολλα απο τα πιάτα τους. Στο σύνολο τους μου άρεσαν, αλλα ας τα δούμε αναλυτικά...

Πηραμε μια σαλάτα απο ντάκο και κολοκύθι, μανιτάρια, και σως με βάση τη μουστάρδα. Πολυ γευστική, δροσερή και μεγάλη μερίδα. Δοκιμάσαμε ολοι αρκετές φορές.

Παραγγειλαμε δυο σαγανάκι τυρι, ένα με αρσενικό Ναξου, εξαιρετικό, και ένα μαστελο Χίου, απερίγραπτο. Είχα διαβάσει μια κριτική ενός χρήστη, που ανέφερε για το συγκεκριμενο σαγανάκι. Πιστέψτε με, οι επιλογές τυριών για σαγανάκι, ειναι τόσες πολλές και τοσο καλές, που ειναι απο μόνες τους ένας λόγος για να το επισκεφτείτε.

Πηραμε κοτόπουλο σαγανάκι με σάλτσα, που ήταν αρκετα καλή μερίδα, γευστική και τα κομματια αρκετα ζουμερά. Μαζί με το κοτόπουλο, δοκιμάσαμε και τις πανσέτες, που ήταν εξαιρετικες και πολυ καλα ψημένες.

Δοκιμάσαμε μπιφτεκακια σχάρας, εγώ τα βρήκα σχετικά καλα, αλλα γενικά δεν ενθουσίασαν τους υπόλοιπους της παρέας, ενώ στα ιδια πλαίσια ψιλό απογοήτευσης ήταν το γιουλμπασι. Το αρνί ήταν άνοστο, άγευστο και καθόλου καλα μαγειρεμένο. Το αναφέραμε ευγενικά στη σερβιτόρα, που ετσι κι αλλιώς το είχε παρατηρήσει, γιατι ήταν το μονο ανέπαφο πιάτο στο τραπεζι.

Δοκιμάσαμε επισης μελιτζανοσαλάτα, η οποια ήταν καλή, με ισορροπία στο σκόρδο, αλλα εμένα προςωπικα μου αρέσει να εχει έντονη γευση. Στους περισσότερους άρεσε. Η φάβα, αντίθετα, ήταν απλά ουδέτερη. Δεν ειναι δυο ορεκτικά που θα ξαναπαιρνα. Οι τηγανητές πατάτες, αρκετα καλές.

Θα ηθελα επισης να αναφέρω, οτι στην αρχή μας έφεραν σε μίνι πιατελιτσες να δοκιμάσουμε κάποια εδέσματα, οπως αλλαντικά, σαλάτες, πιο διαφορετικές, λουκάνικο, και χοιρινό με κρεμμύδια και καρότο. Στο τελος, μας κέρασαν δυο πιάτα με πατάκια σοκολατένια και κάποια με κρέμα. Εγώ τα τίμησα δεόντως, οπως και οι περισσότεροι, άλλωστε! Απο κρασι, πηραμε κοκκινο ημίγλυκο, παρά πολυ καλο.

Η εξυπηρετηςη ήταν πολυ καλή. Καταρχήν εντυπωσιάστηκα, γιατι το μαγαζι είχε επαρκές προσωπικό. Εμείς είχαμε τουλάχιστον δυο άτομα, να μας εξυπηρετούν. Ο χρόνος αναμονής για το φαγητο, σχετικά μικρος, και γενικά, τοσο εγώ ´οσο και η παρέα μου, μείναμε πολυ ενθουσιασμένοι απο όλους τους σερβιτόρους.

Το value for money, ιδιαίτερα καλο, πληρώσαμε 16 ευρω το άτομο και σκάσαμε. Βεβαια, ας το δούμε και απο τη άλλη πλευρα. Ειναι ένα μαγαζι, με ωραίες γεύσεις, και ποικιλια. Προσφέρει πολυ μεγάλο αριθμό ορεκτικων, που ειναι γύρω στα 4-5 ευρω, αλλα σίγουρα θα πρεπει να ειναι μεγάλη παρέα, για να παραγγελετε πολλα απο αυτα, αφενός για να χορτάσετε και αφετέρου για να πληρώσετε γύρω στα 15 ευρω το άτομο. Αν παλι, πίνετε πολυ, ο λογαριασμός ξεφεύγει. Παλι ομως, εγώ προςωπικα, δεν το κρίνω καθόλου απαγορευτικό, και για αυτο έβαλα 3/4.

Αξιζει σίγουρα μια δοκιμή, κατα τη γνώμη μου, εγώ προςωπικα σε πρωτη ευκαιρία θα το ξαναεπισκεφτω.

Κλείσε τραπέζι με έκπτωση έως -10% Κλείσε τραπέζι δωρεάν, τηλεφωνικά ή online, μέσω του e-table.gr, κερδίζοντας αποκλειστικές εκπτώσεις και προνόμια
Αυγ

Πηγαμε σχετικα προσφατα μεγαλη παρεα, παραγγειλαμε αρκετα πραγματακια οπως σαρικοπιτακια, πολυ νοστιμα και με καλη ποιοτητα τυριου που ειχαν μεσα, μπιφτεκακια τα οποια εμενα προσωπικα δεν μου αρεσαν διοτι ειχαν μεσα ενα μυρωδικο που εμοιαζε με μεντα, οχι δυοσμο αλλα κατι εντονο, και επισης ειχαν αρκετο ψωμι. Οπως επισης η τηγανια κοτοπουλο δεν μου αρεσε καθολου, ναι μεν ηταν καλα μαγειρεμενο το κοτοπουλο αλλα ειχε σαλτσα μουσταρδας σε ποσοτητα παρα πολυ η γευση ολη ηταν μονο μουσταρδα. Η χοιρινη τηγανια ηταν μια απλη τηγανια δεν με τρελανε αλλα ηταν οκ, χωριατικη κλασσικη, θαλασσινα ομολογω πως δεν δοκιμασαμε αρα δεν μπορω να εχω αποψη. Οι πατατες οι τηγανιτες παρα πολυ νοστιμες και τραγανες, η τυροκαφτερη του αρκετα καλη, το κρασι και η ρακη πολυ καλη ποιοτητα.

Σαν γενικο συμπερασμα σχετικα με το μαγειρεμα και τα υλικα ειναι πως το ατου τους ειναι πιο πολυ οι μεζεδες και οτι περιεχει τυρι, εχουν καλη ποιοτητα στα τυρια οπως και το οτι δινουν βαση σε καποιους μεζεδες με κρεατικα κυριως τα καπνιστα και του τηγανιου, πιστευω πως στα ψητα δεν ειναι πολυ καλοι. Ειχαμε παρει μπριζολακια με σαλτσα μελιου δεν μου αρεσαν καθολου.

Σχετικα με την εξυπηρετηση μπορω να πω πως δεν μειναμε πολυ ικανοποιημενοι, οτι ζητουσαμε το ζητουσαμε 2 φορες για να μας το φερουν ενω το μαγαζι ηταν το μισο αδειο εκεινη τη μερα, επισης ο ενας σερβιτορος στην προσπαθεια του να ειναι φιλικος εφτανε σε σημειο να μιλαει συνεχεια και επειτα απο καθε ερωτηση μας να κλεινει τις φρασεις με διαφορα κατα τη γνωμη του αστεια. Ισως ολο αυτο με το σερβις να ηταν τυχαιο διοτι αλλες φορες που εχουμε παει δεν ειχαμε κανενα θεμα με ολα αυτα.

Απο επιδορπια αδιαφορα και μικρες μεριδες. Οι τιμες του για το μερος που βρισκεται αλλα και για τα υλικα που χρησιμοποιει ειναι παρα πολυ καλες. Αν καποιος θελει να φαει πιο πολυ μεζεδακια με καλη ποιοτητα και χαμηλες τιμες πιστευω πως ειναι αξιοπρεπες μερος διοτι και ο χωρος ειναι πολυ ομορφος με παραδοσιακη διακοσμηση και μεγαλος, θα ξαναπαμε ωστε να δοκιμασουμε διαφορα αλλα που δεν δοκιμασαμε ακομα αποφευγοντας απλα αυτα τα ατυχη πιατα που αναφερω παραπανω.

Αυγ

Γεια σας!

Όπως πάντα η κριτική μου προέρχεται μετά από επισκέψεις σε βάθος χρόνου.

Χώρος/Ατμόσφαιρα:
Η λογική του καταστήματος είναι τύπου μπακάλικου. Παντού κρεμασμένα προϊόντα και ράφια με κονσέρβες κτλ. Ωραίο σαν χώρος και σε εμπνέει για καλούς μεζέδες(είναι! ). Την πρώτη φορά μου είχε κάνει πολύ θετική εντύπωση αλλά πλέον αρκετά καταστήματα έχουν μια παρόμοια διακόσμηση οπότε λογικά σε κάποιους δεν θα φανεί πρωτότυπο.

Ο χώρος είναι μεγάλος με τα τραπεζάκια μέσα να είναι και ο χώρος των μη καπνιστών στην ουσία όμως δεν τον χωρίζει τίποτα με τον χώρο έξω οπότε δεν ξέρω κατά ποσό δουλεύει αυτός ο διαχωρισμός. Σε μέρες και ώρες αιχμής (κυρίως ΣΚ) το μαγαζί γεμίζει ασφυκτικά κάτι που προσωπικά μου χαλάει λίγο την ατμόσφαιρα.

Η μουσική όπως θα περίμενε κάποιος είναι ελληνικά λαϊκά.
Mε το parking ενδέχεται να ζοριστείτε λιγο γιατι το κατάστημα βρίσκεται κοντά σε καφετέριες της Γλυφάδας.

Εξυπηρέτηση:
Ίσως ένα από τα ατού του καταστήματος καθώς τα παλικάρια που παίρνουν τις παραγγελίες είναι ιδιαιτέρα φιλικά και πλήρως ενημερωμένα για το μενού. Ίσως και παραπάνω από όσο πρέπει γιατί μερικές φορές τους πιάνει παρλαπίπα: P
Γενικά πάντως ποτέ δεν είχα παράπονο και μια φορά που είχε τύχει παρασπονδία σε μια σαλάτα μας την άλλαξαν χωρίς δεύτερη κουβέντα.

ΓΕΥΣΗ:
Στο κυρίως θέμα λοιπόν!
Το κατάστημα παρουσιάζεται ως μεζεδοπωλείο και στην ουσία αυτό ακριβώς είναι και μάλιστα με μεγάλη γκάμα ελληνικών προϊόντων από όλη την χώρα.
Ο κατάλογος είναι πολύ μεγάλος κάτι που είναι θετικό και αρνητικό ταυτόχρονα.

Από την μια έχεις πολλές επιλογές(κρεατικά και ψαρικά) από την άλλη ψηλοχάνεσαι με αποτέλεσμα να επιλεγείς ίσως κάτι κλασσικό για να τελειώνεις.
Το βάρος είναι στους μεζέδες και στα ορεκτικά αλλά υπάρχουν και κυρίως πιάτα. Οι μερίδες είναι σε νορμάλ μέγεθος αλλά είναι προτιμότερο να πάτε στην λογική «πολλά πιάτα στην μέση»…έτσι για την ποικιλία!.

Δεν έχουμε δοκιμάσει ακόμα ψαρικά οπότε σε αυτό το κομμάτι δεν μπορώ να κρίνω αλλά τα κρεατικά και τα ορεκτικά είναι όλα νόστιμα και φαίνονται ποιοτικά (μην παραλείψετε να δοκιμάσετε σαρικοπιτάκια με μέλι! ).
Στα θετικά θα έβαζα ότι μπορείς να επιλέξεις με ποιο προϊόν θα γίνει κάποιο ορεκτικό. Για παράδειγμα αν παραγγείλεις σαγανάκι επιλέγεις εσύ με τι τυρί θες να γίνει (TIP: δοκιμάστε με αρσενικό Νάξου! )

Value for money:
Δεν θα πω πολλά. Οι τιμές είναι σχετικά καλές πόσο μάλλον αν αποφύγετε την κλασσική ελληνική λογική του «φερε και αυτό, φερε και το άλλο» με αποτέλεσμα και να σκάνε όλοι αλλά και να μένει φαΐ: P Κάτι που δυστυχώς κάναμε την τελευταία φορά που πήγαμε (πριν 1 μήνα περίπου). Παρ’ όλα αυτά για 9 άτομα δώσαμε 183€ μαζί με κρασιά, μπύρες και τα σχετικά. Όχι και άσχημα: )

Μεζεδοπωλεία, Γλυφάδα

Ένα όμορφο Σάββατο, ξεκινήσαμε να βρούμε μια παρέα να φάμε στη Γλυφάδα. Εμείς και όσοι είχαν ξεμείνει στην Αθήνα πασχαλιάτικα!

Χωρίς να έχουμε κάνει κράτηση, πήγαμε 6 άτομα και ζητήσαμε τραπέζι κατά τις 3 το μεσημέρι. Ευτυχώς υπήρχε ένα που μόλις είχε αδειάσει και σε σημείο κοντά στη τζαμαρία. Αφού περιμέναμε μερικά λεπτά απ' έξω μέχρι να το μαζέψουν και να το στρώσουν, μας κάλεσε η κοπέλα στην υποδοχή να περάσουμε. Σχετικά μεγάλος ο χώρος, λιγάκι στριμωχτός, αλλά κάθεσαι άνετα.

Το σέρβις από την πρώτη στιγμή ήταν καταπληκτικό. Μια κοπέλα μας έφερε ψωμί και νερό (σε μπουκάλι) και δύο μεζεδάκια μέχρι να παραγγείλουμε (όλα αυτά νομίζω υπολογίστηκαν στο κουβέρ). Αφού παραγγείλαμε τι θα πιούμε, ξεκινήσαμε να κοιτάζουμε τον πολύ μακρύ κατάλογο για το τι θα παραγγείλουμε. Είχαμε πάει με σκοπό να φάμε θαλασσινά, αλλά κι εκεί χάσαμε τη μπάλα με τις επιλογές.

Όταν, όμως, ήρθε ο σερβιτόρος να μας πάρει παραγγελία, καταλάβαμε ότι τζάμπα ψαχνόμασταν στους καταλόγους... ο ίδιος ο σερβιτόρος ήταν κατάλογος με προτάσεις και σούπερ ανάλυση για το κάθε πιάτο. Επαγγελματίας με τα όλα του, σε καθοδηγούσε και σε έπειθε να δοκιμάσεις όλα όσα σου πρότεινε.

Επειδή παραγγείλαμε αρκετά διαφορετικά πιάτα (οι μερίδες είναι τύπου μεζέ), δεν έχω συγκρατήσει τα πάντα, οπότε αναφέρω αυτά που θυμάμαι:
-ταραμοσαλάτα
-μια άλλη σαλάτα τύπου ταραμοσαλάτα, πολύ πολύ νόστιμη
-μελιτζανοσαλάτα
-σουπιές βραστές στο μελάνι τους (η περιγραφή του σερβιτόρου μας έπεισε και δε βγήκε λάθος)
-πατατοδέρματα
-μαυρομάτικα φασόλια
-σαλάτα ρόκα-σπανάκι-λιαστές ντομάτες
-φάβα
-καλαμαράκια τηγανητά
κτλ κτλ

Έφυγα με πολύ καλές εντυπώσεις (για το φαγητό, το χύμα κρασί, το σέρβις, το οικονομικό) και με μία αρνητική, τον μακρύ κατάλογο (κάτι που πάντα με αγχώνει).
Σίγουρα θα φροντίσω να ξαναπάω για θαλασσινά, αλλά και κρεατικά.

Μεζεδοπωλεία, Γλυφάδα

Πρωτοχρονιά και απόφαση να πάμε για πρώτη φορά στο συγκεκριμένο μαγαζί για το οποίο είχαμε ακούσει πολύ καλές συστάσεις. Είχαμε κάνει κράτηση 10 άτομα και ζητήσαμε τραπέζι κατά τις 3 το μεσημέρι. Το προσωπικό ήταν όλοι ευγενέστατοι. Το ψωμί ήταν ζεστό και πολύ νόστιμο. Το νερό σερβίρεται σε μπουκάλι. Προσφέρουν και μεζεδάκι μέχρι να παραγγείλουμε.

Ο σερβιτόρος που μας πήρε παραγγελία ήταν πραγματικά γνώστης του αντικειμένου. Εξαιρετικός επαγγελματίας. Μας καθοδήγησε και ότι μας πρότεινε ήταν πραγματικά εξαιρετικό. Φοβερές γεύσεις. Ακόμα και τα μπιφτέκια που πήραμε για τα παιδιά ήταν στα κάρβουνα καλοψημένα όπως θα έπρεπε να είναι. Επίσης στα θετικά η τεράστια ποικιλία σε ούζο και τσίπουρο. Εμείς προτιμήσαμε το σιγουρακι barbayanni blue.

Τα μεζεδάκια όλα καταπληκτικά, ειδικά τα πατατοδέρματα με στακοβούτυρο, Σουγάνια κρεμύδια γεμιστα (με κιμά), ένα εκπληκτικό μοσχαρακί που δεν θυμάμαι το όνομα, οι σαλάτες πολύ νόστιμες. Δεν μας άρεσε το μπουγιουρντί τυριών. Στα αρνητικά διαβάζοντας και κάποιες προηγούμενες κριτικές είναι ότι έχουν κόψει τα κεράσματα ή το κάνουν επιλεχτικά. Πράγμα πολύ άσχημο.

Επίσης οι μερίδες ήταν νόστιμες αλλά μικρές για τα 6.50 ευρώ κατά μέσο που κυμαίνονταν τα πιάτα.

Πληρώσαμε περίπου 140 ευρώ που την θεωρώ καλή τιμή σε σχέση με την ποιότητα που προσέφεραν. Απλά θεωρώ απαράδεκτο και λόγω και της ημέρας το ότι δεν μας προσέφεραν κέρασμα στο τέλος. Πάντως σίγουρα θα ξαναπάω.

Μεζεδοπωλεία, Γλυφάδα

Ειχα περασει αρκετεs φορεs με το αυτοκινητο, απο το σημειο που βρισκεται το συγκεκριμενο μαγαζι.Και παραμιλουσα μεσα μου .Αλλο ενα τεραστιο αχαρο & δηθεν μαγαζι στην Γλυφαδα, με ημερομηνια ληξηs, πριν καλα καλα ανοιξει... Αυτη ηταν η εξ αποστασεωs πρωτη εικονα που σχηματισα.

Την Δευτερα 3\2\14 εχονταs παρει αποφαση να βγουμε το μεσημερι για τσιπουρακι, χωριs να κανουμε μακρυνο ταξιδι, οπωs συνηθιζουμε, αναζητησα μεσω του νεου συστηματοs που εφαρμοζει το ask, καποιο μεζεδοπωλειο στην Νοτια Αττικη. Συμπληρωσα την φορμα με τιs περιοχεs, τιs βαθμολογιεs των κριτικων,και την προυποθεση να εχουν γραφτει τουλαχιστον 10 κριτικεs. Πατησα το... κουμπι και μου βγηκε, Ελληνικο ! Εριξα μια γρηγορη ματια στιs κριτικεs και φυγαμε αμεσωs χωριs να το πολυσκεφτουμε.

Ο εξωτερικοs χωροs του μαγαζιου ειναι τεραστιοs & αχαροs, οπωs στα περισσοτερα μαγαζια τηs Γλυφαδαs. To κυριωs καταστημα ομωs που βρισκεται χωμενο στο βαθos, ειναι το ακριβωs αντιθετο. Ειναι χωροs πανεμορφοs, με ωραια βιτρινα στολισμενη με ολα τα κρυα πιατα και ραφια με εκατονταδεs μπουκαλια τσιπουρα και ουζα. Η εικονα ειναι εντυπωσιακη. Τωρα το πωs θα καθαρισουν τα μπουκαλια αυτα οταν με την παροδο του χρονου βρωμισουν η τι θα γινει αν προκυψει καποιοs σεισμουληs, δεν ξερω. ...

Παντωs, η υποδοχη απ τα παιδια του σερβιs ηταν πολυ ζεστη, φυσικη και ουσιαστικη. Δεν λεω γρηγορη, γιατι την ωρα που πηγαμε οι πελατεs ησαν ελαχιστοι.

Με το χυμα (εξαιρετικο ) τσιπουρο, εφτασε και το... καλοσωρισμα. Δυο πιατακια με μικρα μεζεδακια. Ο,τι επρεπε δηλαδη για ν αντεξουμε να διαβασουμε τον τεραστιο καταλογο. Ηταν τοσο μεγαλοs, που ο,τι και να γραψω για το φαγητο, δεν θαναι σιγουρο. Γιατι απο τα 100 περιπου φαγητα και μεζεδεs του καταλογου, ποσα πρεπει να δοκιμασειs για να διατυπωσειs μια σοβαρη αποψη? Σιγουρα οχι 4-5 με τα οποια συνοδεψαμε τα 2 καραφακια τσιπουρο που ηπιαμε.

Απο αυτη την μικρη δοκιμη μπορω να σαs βεβαιωσω παντωs για τα εξηs. Δεν υπαρχει περιπτωση να μη βρειτε το τσιπουρο η το ουζο η το κρασι που θα σαs αρεσει πολυ. Τα υλικα που χρησιμοποιει ειναι εξαιρετικα και το μαγαζι ειναι τιμιο απεναντι στον πελατη, κατι που δυστυχωs σπανιζει ( κυριωs στην περιοχη).

Οταν λεει πχ γραβιερα Κρητηs, τρωs γραβιερα Κρητηs. κλπ. Επισηs το ελαιολαδο που χρησιμοποιει ειναι εξαιρετικο,γεγονοs σπανιο ακομα και για πανακριβα ψαρομαγαζα. Για να μη πω κυριωs γι αυτα . Η κουζινα του σε ο,τι δοκιμασαμε ηταν νοστιμη. Ακομα και τα τυποποιημενα αλιπαστα και αλαντικα ησαν εξαιρετικηs ποιοτηταs.

Οπωs και το επιδορπιο- κερασμα, επιβεβαιωνε την πολυ σοβαρη δουλεια που γινεται σ αυτο το μαγαζι. Οι τιμεs του ειναι πολυ καλεs και οι μεριδεs του επισηs.

Σιγουρα, το μαγαζι αυτο, δεν ειναι ΔΗΘΕΝ ! Oπωs συμβαινει συνηθωs στα καινουργια μαγαζια.Θα παω σιγουρα κι αλλεs φορεs για να δοκιμασω και αλλα πιατα του. Και τοτε θα γραψω με περισσοτερη σιγουρια.

Παντωs πιστευω, οτι αν μειωσει τα ειδη του καταλογου του κατα 50%- 60% oυτε δουλεια θα χασει, ουτε θα δυσαρεστησει τουs πελατεs του. Αντιθετωs ο πελατηs προτιμα τον συγκρατημενο καταλογο για γνωστους λογους.

Tελικα, δεν αντεξα πολυ, και την 10\2\14, επαναλαβαμε την επισκεψη στο συγκεκριμενο καταστημα. Δευτερα μεσημερι, σκεφτηκα, θαχει (λογω πολυ δουλειαs το Σαββατοκυριακο) φρεσκα υλικα.

Ετσι, ανοιχτηκαμε σε θαλασσινα. (μυδια σαγανακι) που οπωs θαυμασια τα περιεγραψε ο συμπαθεστατοs σερβιτοροs, ανεβηκαν στα υψη οι προσδοκιεs. Moυ ανεβηκαν Θεσαλονικιεs γευσειs στο στομα και την μυτη.....

Καρφωσα με λαιμαργια 3-4 μαζι, για να ...εμπεδωσω την γευση. Κουνια που με κουναγε.... Δεν θελω ν αναλυσω την γευση & να πω περισσοτερα. Το γεγονοs οτι παραδεχτηκαν το λαθοs ευθεωs, χωριs δικαιολογιεs, και το οτι δεν τα χρεωσαν, δεν διορθωσαν τη διαθεση μου και την γευση μου. Και τα υπολοιπα φαγητα, ησαν κατω του μετριου.

Φοβαμαι ,οτι αν δεν μειωσουν δραστικα τον καταλογο, θα χασουν την μπαλλα.Οσο γρηγοροτερα το καταλαβουν, τοσο το καλυτερο γιαυτουs, και για μαs, που χρειαζομαστε ενε τετοιο μαγαζι κοντα μαs!

2013

Τέλειο φαγητό, μεγάλη ποικιλία πιάτων και πολλή καλή ποιότητα. Από αυτά που δοκίμασα η πολίτικη σάλατα και η αιγιωργίτικη τηγανιά είναι εξαιρετικά! Στα συν και το πολύ καλό χύμα κόκκινο κρασί!

Πολύ καλή και η εξυπηρέτηση, όλοι τους ευγενικοί και ευχάριστοι!

Τέλος όμορφος χώρος, ωραία διακόσμηση, και σίγουρα αξίζει τα λεφτά του!

Χρήσιμη;
Μεζεδοπωλεία, Γλυφάδα

Ωραία διακόσμηση. Αρκετά μεγάλη ποικιλία σε τσίπουρα, κρασιά. Καλό φαγητό αλλά μικρές μερίδες. Πολύ φασαρία και επιπλέον υστερεί αρκετά στο service. Οι τιμές είναι ελάχιστα τσιμπημένες.

2 άτομα με όρεξη να δοκιμάσουμε μεζεδάκια

Γεύση:

Μπουγιουρντί (πήλινο με τυριά): ήρθε καυτό αλλά κρύωσε σε δευτερόλεπτα, οπότε και φάνηκε ότι ήταν ξαναζεσταμένο - αλλά καλό γευστικά.

Ρολάκια μελιτζάνας (κάτι σαν σουτζουκάκια τυλιγμένα με φέτες μελιτζάνας και κόκκινη σάλτσα): ήταν καλό, αλλά δεν υπήρχε καθόλου η γεύση της μελιτζάνας

Γόνος καλαμαριού: όντως τα πιο μικρά καλαμαράκια που έχουμε φάει, τηγανισμένα σε καθαρό λάδι, με πολύ λίγη αλλά νόστιμη σαλτσούλα δίπλα και μεγάλη μερίδα αλλά εντελώς ανάλατα.

Χταποδάκι στη σχάρα: τέλεια ψημένο - επίσης εντελώς ανάλατο και χωρίς ίχνος ξύδι (!!! ;;;) εμείς πάντως ζητήσαμε, χταπόδι χωρίς ξύδι ποτέ.

Σκουμπρί καπνιστό (η πρόταση του σερβιτόρου) εντάξει, τέλειο, εμείς δε θα το φανταζόμασταν τόσο καλό με τπτ.

Εξυπηρέτηση:

Το κατέχουν το άθλημα, ευγενικοί, σπιρτόζοι, αλλά τους έφαγε η υπερβολική αυτοπεποίθηση!!

(-) στην ερώτηση "τί άλλο μεζεδάκι να πάρουμε που να μην το'χουμε δοκιμάσει;"
εεμμμ, μας πρότειναν τηγανητά κολοκυθάκια ή μελιτζάνες.

(-) ξεχάσαν ένα πιάτο και η απάντηση αμέσως "δεν υπάρχει περίπτωση"...

(-) με τον ιδιοκτήτη να περιτριγυρίζει όλο το μαγαζί όλη την ώρα... ήταν σαν big-brother...

(-) μια άσχετη κοπέλα, χωρίς ποδιά, χωρίς προφανώς να την ξέρουμε, όρμηξε να μας ρωτήσει "πώς σας φαίνονται;;"....

(-) ένας άσχετος σερβιτόρος στην κυριολεξία άρπαξε το χαρτάκι της πιστωτικής μέσα από τα χέρια μου με το που έβαλα την υπογραφή!! τι να τους κάνω; χάσανε το μπουρμπουάρ που δεν πρόλαβα να το γράψω!!

Χώρος:

Πρωτότυπη διακόσμηση, σαν παντοπωλείο με τόσα ράφια και τόσα προϊόντα. Μεγάλο, καθαρό, τί άλλο χρειάζεται;
Το 3/4 είναι γιατί θα προτιμούσαμε τη μουσική λίγο πιο δυνατά για να βγάζουμε τους στοίχους! Είχε τόσο ωραία ελληνικά τραγούδια, αλλά ο συνωστισμός τα σκέπαζε...

Χορταστικές μερίδες, μια χαρά για τα χρήματά τους για παρέες.
αλλά για δύο άτομα;; θα θέλαμε να δοκιμάσουμε περισσότερα μεζεδάκια, σε μικρότερες μερίδες, με μικρότερες τιμές. α ρε, Θεσσαλονίκη....

Μεζεδοπωλεία, Γλυφάδα

Έχω πάει ήδη 2 φορές και σίγουρα θα ξαναπάω γιατί έχει πολύ καλό φαγητό, τόσες επιλογές που δεν θα ξέρεις τι να πρωτοδιαλέξεις!

Ωραίος χώρος και σεβασμός σε όσους δεν καπνίζουν!!!
Ευγένεια και άμεση εξυπηρέτηση από το πάντα πρόθυμο προσωπικό!!

Ένα μικρό θεματάκι με τα γλυκά που δοκιμάσαμε κατά την τελευταία μας επίσκεψη, εύχομαι να ήταν ένα άτυχο γευστικά και μεμονομένο γεγονός που δεν θα μας κακοκαρδίσει την επόμενη φορά!

Χρήσιμη;