ΒΟΛΤΑ

Μοντέρνες ταβέρνες

Ιπποθοντιδών 10 και Κειριαδών, Κάτω Πετράλωνα [Χάρτης]

ΤΡΙΤΗ,ΤΕΤΑΡΤΗ,ΠΕΜΠΤΗ ΑΠΟ ΤΙΣ 20.00 ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΑΠΟ ΤΙΣ 17.00 ΣΑΒΒΑΤΟ & ΚΥΡΙΑΚΗ ΑΠΟ ΤΙΣ 14.00 ΜΕΧΡΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΔΕΥΤΕΡΑ ΚΛΕΙΣΤΑ.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

Μοντέρνες ταβέρνες, Πετράλωνα

Σαββατόβραδο στη Βόλτα. Πώς να το αφήσουμε έτσι αυτό το εστιατόριο. Διαβάσαμε τόσα και τόσα από αξιόπιστους φίλους!

Εντάξει το παρκάρισμα είναι να σε θέλει. Κι επειδή κατά 97% δεν σε θέλει εκείνη την ώρα σ’ εκείνη την περιοχή, υπολογίστε κι ένα εικοσάλεπτο κύκλους…συνεπώς στήσιμο στην παρέα.

Ο χώρος είναι πολύ λιτός αλλά ευχάριστος, καθαρός και ζεστός. Μέχρι εκεί. Αυτό εμένα δεν με χαλάει ώστε να του βάλω λιγότερο από 3. Μου αρκεί. Τα σημεία που τραβάν την προσοχή είναι τρία. Τα ξύλινα διακοσμητικά στοιχεία τύπου κάθετες σταθερές περσίδες. Η γάζα που κρέμεται από την οροφή κι επάνω της έχει χειρόγραφα αποτυπωθεί (στην καθαρεύουσα) μια πολύ παλιά συνταγή, ως δώρο από την πρώην ηλικιωμένη μαγείρισσα, που παρέδωσε το μαγαζί στα χέρια του τωρινού ιδιοκτήτη Ξενοφώντα. Έχει τοποθετηθεί έξυπνα σε σημείο τέτοιο, ώστε να κρύβει την πόρτα της τουαλέτας για λόγους καλαισθησίας. Και τέλος η καθαριότητα της τουαλέτας που άστραφτε πραγματικά.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Η Λία η κοπέλα που μας σέρβιρε, σοβαρή κι ευγενική και ο Ξενοφώντας ήταν απανταχού παρόν ώστε να μας εξηγήσει τον τρόπο παρασκευής του κάθε πιάτου.

Ξεκινήσαμε με χειροποίητα ψωμάκια 2 ειδών φρεσκότατα από τα οποία ξεχώρισα αυτά με την ελιά και αρκετά κριτσινάκια όλα πολύ ωραία (ολικής και με καρότο αν θυμάμαι καλά). Συνοδεύτηκαν με ένα ωραίο ντιπάκι.

Στο τραπέζι μαζί με την καλή παρέα μας που περίμενε όση ώρα ψάχναμε να παρκάρουμε, μας περίμενε και ένας ωραίος πρωτότυπος μπεκρή μεζές (κερασμένος) που ήταν με κοτόπουλο, πιπεριές και κόκκινη σαλτσούλα. Η επεξήγηση για το πιάτο από τον Ξενοφώντα έλεγε ότι στον κατάλογο υπήρχε ρολό κοτόπουλο το οποίο φτιάχνεται από τους ίδιους. Τα “περισσεύματα” με την καλή έννοια, του κοτόπουλου που τυλίχτηκε, έγιναν αυτός ο ωραίος κι ελαφρώς πικάντικος μεζές.

- Παντζαρόπουπα βελουτέ -δύο κανονικές μερίδες- χ5€ έκαστη.

Διαιρέθηκαν σε 4 πιάτα ώστε να δοκιμάσουμε όλοι αξιοπρεπώς χωρίς να αναγκαζόμαστε να μοιραστούμε άκομψα το ίδιο πιάτο. Οι μερίδες κάθε άλλο παρά μισές ήταν. Κανονικότατα πιάτα μου φάνηκαν. Πολύ ωραία γεύση, όχι τόσο συνηθισμένη με κενελ γιαουρτιού στη μέση. Θα την προτιμούσα πιο πηχτή σε υφή, ώστε να δικαιολογεί και το βελουτέ στα χαρακτηριστικά της. Επίσης νομίζω ότι είναι τσιμπημένη η τιμή της.

- Σαλάτα ταμπουλέ χ 5,80€.

Από τις πιο πετυχημένες εκδοχές που έχω δοκιμάσει σε εστιατόριο. Δροσερή, σε καλή μερίδα, με μια διακριτική πρωτοτυπία…πολύ ψιλοκομμένα κομματάκια από αγγουράκι τουρσί, υλικό που έδινε ακόμα περισσότερη ένταση στην σαλάτα. Προσωπικά στο σπίτι της βάζω ξύδι κι όχι λεμόνι όπως συνηθίζεται, οπότε η προσθήκη του αγγουριού τουρσί την ενίσχυσε πολύ ωραία κατά το γούστο μου. Μια παρατήρηση μόνο. Θα την προτιμούσα με λιγότερο μαϊντανό γιατί παρότι της δίνει άρωμα, θεωρώ ότι υπερίσχυε του βασικού υλικού που είναι το πλιγούρι. Βέβαια οι απόψεις διίστανται, καθώς το αγόρι της παρέας τρελαίνεται γι’ αυτή την εκδοχή.

- Σαλάτα φακές με κολοκύθι ωμό (για την ακρίβεια μαριναρισμένο-ψημένο στο λεμόνι) και καπνιστό χοιρινό…ε ξ α ι ρ ε τ ι κ ή!!! χ 4€

Μου έκανε εντύπωση που στα επαινετικά μας λόγια, ο Ξενοφών μας ανέφερε ότι δεν την προτιμάει ο κόσμος. Μην το παραλείψετε αυτό το πιάτο όσοι επισκεφτείτε το Βόλτα…είναι κρίμα!

- Φάβα με κάπαρη και ξερό κρεμμυδάκι χ 4,50€

Ζεστή και βελουδένια! Αν δεν σας αρέσει το κρεμμύδι ωμό μην ξεχάσετε να το πείτε όπως εμείς γιατί θα κάνετε ανασκαφές πολύ ώρα. Παρόλα αυτά την απολαύσαμε αφού η πρόθυμη φίλη (ήταν στις καλές της εκείνη την ημέρα γιατί συνήθως με “στολίζει”), με περιποιήθηκε και μου την καθάρισε.

- Ελιόπιτα χ 5€

Κουλούρα με χειροποίητο φύλλο, ωραίο, στεγνό και αφράτο, πατέ ελιάς επίσης χειροποίητο, και πολύ ωραία παρουσίαση στο πιάτο, με μια ελίτσα κι ένα φυλλαράκι ελιάς!

- Πατάτες τηγανιτές -δύο μερίδες- σε δύο διαφορετικές εκδοχές χ 3,70€ έκαστη.

Κομμένες σε κύβους, τραγανές και χρυσαφένιες. Η μια μερίδα ήταν σκέτες, για τις περίεργες της παρέας που τις θέλουμε κλασικές και στην άλλη ήταν αρωματισμένες με φασκόμηλο και λίγο σκόρδο. Ομολογώ ότι το σκόρδο πρέπει ήταν ελάχιστο καθώς δεν μύριζαν καθόλου σε δοκιμή που έκανα, αλλά ούτε κι από μακριά είχαν μυρωδιά όπως συμβαίνει συνήθως. Σε αντίθεση με το φασκόμηλο που έδινε ένα υπέροχο άρωμα που ταιριάζει πολύ κατά την γνώμη μου με την πατάτα. Τελικά η έταιρη περίεργη της παρέας φανταστείτε ότι κατέληξε να τρώει από τις δίπλα. Τις κλασικές τις έφαγα μόνη μου!

- Τυρόπιτα με τέσσερα τυριά, σε φύλλο κανταΐφι χ 5,20€

Νόστιμη σε γεύση, αλλά θα ήθελα το φύλλο πιο χρυσαφί…κοινώς πιο τραγανό! Την επόμενη φορά θα το ζητήσω επισταμένως.

- Λουκάνικο από αγριογούρουνο χ 5,40€

Περιποιημένο πιάτο που δεν ήρθε ξερό όπως συνηθίζεται αλλά συνοδευόμενο από μια σαλατούλα με βάση το λάχανο. Όμως είχε αρκετό σκορδάκι αυτή τη φορά. Το λουκάνικο ήταν νόστιμο χωρίς να έχει βαριά γεύση από τα πολλά μπαχαρικά και το καλό της υπόθεσης είναι ότι αυτό το καθιστά εύπεπτο, τουλάχιστον για το δικό μου στομάχι που πάντα μου πέφτει βαρύ αυτό το μεζεδάκι.

- Λουκάνικο από κουνέλι χ 6,30€

Κι εδώ δίνω τα σέβη μου στον συμπατριώτη παραγωγό από το Ρέθυμνο από τον οποίο τα προμηθεύονται. Εξαιρετικής ποιότητας και ιδιαίτερης γεύσης, ελαφρώς ξυδάτο, συνοδευόμενο κι αυτό αλλά με καραμελωμένα κρεμμύδια αυτή τη φορά. Αξίζει οπωσδήποτε την δοκιμή.

- Τάρτα κρεμμυδιού αρωματισμένη με το αγαπημένο μου κάρδαμο…άλλο ένα πεντανόστιμο -επίσης κερασμένο- πιάτο, με το οποίο μπορείτε να ξεκινήσετε. Όπως καταλάβατε μας πήραν χαμπάρι οι άνθρωποι ότι έχουμε “τον αχόρταγο” και δεν λέγαμε να σταματήσουμε με τίποτα.

- Συκώτι με μπόλικο σοταρισμένο κρεμμυδάκι από πάνω χ 7,80€

Μαεστρικά ψημένο! Παρότι λεπτό σε πάχος, ούτε ξερό, ούτε με αίμα! Ακριβώς όπως έπρεπε…αφρός! Εύγε.

- Ρολό κοτόπουλο με λιαστή ντομάτα και ένα υπέροχο ρυζάκι χ 9,50€

Νόστιμο, μαλακό και ζουμερό με μια διακριτικά γλυκίζουσα σαλτσούλα που το περιέλουζε…θεός!!! Και πολύ καλή μερίδα. Θα βρίσκεται στο τραπέζι μας και στην επόμενη επίσκεψη σίγουρα.

- Χοιρινό κεδρόμηλο χ 9,50€

Μάλλον το σήμα κατατεθέν πιάτο του εστιατορίου. Πάνω σε νόστιμο πουρέ πατάτας. Έλιωνε στο στόμα το κρέας και το κεδροκούκουτσο όταν έσκαγε στο στόμα απελευθέρωνε μαγικά αρώματα…! Νομίζω ότι είναι στα must…

Πάμε στα γλυκά που αποτέλεσαν την επόμενη έκπληξη και ήταν ΟΛΑ κερασμένα.

- Μους χαλβά…υπέροχη!!! Για μένα πρώτη σε προτίμηση!!! Φίνα η μους, με την ιδιαίτερη και γεμάτη γεύση του χαλβά. Μπράβο και γι’ αυτό στην Ελισσάβετ που δημιουργεί στην κουζίνα…ή μήπως Βασιλική;; Όχι-όχι, το βρήκα, Ελισσάβετ είναι, είμαι σίγουρη!

- Cheese cake σοκολάτας με βάση από χαρούπι! Κι άλλη πρωτοτυπία! Ευτυχώς εδώ που τα λέμε γιατί…έχουμε μπαφιάσει στα κοινότυπα γλυκά. Πολύ ωραία η κρέμα του και ιδιαίτερη η βάση του, με την γεύση του χαρουπιού που προσωπικά λατρεύω, να δίνει ένα ιδιαίτερο γευστικό αποτέλεσμα. Κονταροχτυπιέται επάξια με την μους χαλβά για την πρωτιά.

- Ροδόσταμο που είναι ένα ελαφρύ και δροσερό γλυκό που μοιάζει με την πανακότα σε υφή και εμφάνιση. Περιέχει ροδόνερο που από μόνο του είναι αρκετά ουδέτερο και διακριτικό και από πάνω είχε πολύ ωραίο γλυκό τριαντάφυλλο που του έδινε ένα υπέροχο άρωμα.

- Λεμονόπιτα χωρίς αυγά…δροσερή και αξιοπρεπής.

Να μην ξεχάσω και τα κεράσματα με καρύδι-μέλι και σουσάμι καθώς και σοκολατένια με κακάο που υπήρχαν άφθονα, σε πιατέλα σ’ ένα τραπέζι στην είσοδο για όλους.

Ήπιαμε μία Μπύρα lager Άργος χ 3,50€ για μένα και μια κερασμένη. Δύο μποτίλιες (μισόκιλα) λευκό κρασί μαλαγουζιά σύνολο 9,60€, 3 κόκκινο μερλότ σύνολο 14,40 και 2 σουρωτές για να μην κάνουμε ΜΠΑΜ σύνολο 4€.

Τέλος ήρθαν λικέρ μαστίχας και ρακόμελο συν ένα εσπρεσάκι για το αγόρι της παρέας κερασμένα κι αυτά. Έτσι είναι αυτά! Άμα έχεις βύσμα στην παρέα…!

Ο λογαριασμός που κάναμε ήταν 113,50€ (μην τρομάζετε… μετρήστε μόνο τα πιάτα και τα ποτά που πήραμε…φάγαμε για 40 βλάχους) και μάλιστα χωρίς τα πιάτα που κεράστηκαν. Αλλά επιπλέον μας το στρογγυλοποίησαν στα 100€! Ουσιαστικά δηλαδή σαν να λέμε ότι μας κέρασαν και τα ποτά ή κάποια άλλα πιάτα!!! Όπως και να το δούμε ήταν άψογοι απέναντί μας!

Εν κατακλείδι, στη Βόλτα περάσαμε ένα πολύ όμορφο βράδυ με καλή παρέα, γευτήκαμε ωραία φαγητά, ποιοτικά και αξιοπρεπή! Θα τα χαρακτήριζα ήπια αναφορικά με τις ποσότητες μπαχαρικών και αλατοπίπερου κι επειδή το αναλύσαμε λίγο αυτό το θέμα, μας εξήγησε κι ο ίδιος ο Ξενοφών ότι το επιδιώκουν οι ίδιοι, γιατί στοχεύουν στο να φύγει ο πελάτης ικανοποιημένος και χωρίς την αίσθηση ότι η κουζίνα τους είναι “βαριά”. Δεν τα πλακώνουν στα αλάτια με στόχο την κατανάλωση αλκοόλ όπως κάνουν πολλά εστιατόρια.

Τα παιδιά που τρέχουν το μαγαζί, κάνουν φιλότιμες προσπάθειες για να ευχαριστήσουν τον κόσμο που τους τιμάει με την παρουσία τους, κι αυτό φάνηκε από την πρώτη στιγμή από το ιδιαίτερο ενδιαφέρον του Ξενοφώντα να μάθει τι μας άρεσε και τι όχι. Και μιλάω για πραγματικό ενδιαφέρον…εκείνο που κάνει τα μάτια του να λάμπουν από ευχαρίστηση όταν ακούει παινέματα, κι εκείνο που δείχνει ότι ακούει προσεκτικά κι επεξεργάζεται την κάθε καλοπροαίρετη παρατήρηση για να βελτιώσει τυχόν αστοχίες.

Κλείνω λέγοντας ότι η αίσθηση που είχαμε φεύγοντας είναι πως θέλουμε να επιστρέψουμε σύντομα και σαφώς προτείνεται ανεπιφύλακτα!!!

Μοντέρνες ταβέρνες, Πετράλωνα

Εγώ, δυστυχώς, δεν ευτύχησα να έχω αδέρφια, γεγονός που πολλές φορές με έχει στενοχωρήσει, αφού θα ήθελα πολύ να έχω την εμπειρία αυτής της μοναδικής σχέσης.

Βέβαια, επειδή ο καλός Θεούλης δεν αφήνει κανέναν παραπονεμένο, μου έδωσε και καλούς φίλους αλλά και σύζυγο με δύο αδέλφια, οπότε έχω και εγώ την αίσθηση του ανήκειν σε μια πολυπληθέστερη οικογένεια.
Το μικρό κουνιαδάκι λοιπόν όντας εξαιρετικά κοινωνικό αγόρι, όλο γυρνάει και ανακαλύπτει νέα μαγαζιά και γνωρίζοντας την αγάπη μου για φαγητό έξω αλλά και την ενασχόλησή μου με το site, μου έρχεται με φρέσκιες προτάσεις και ιδέες.

Έτσι λοιπόν βρεθήκαμε την Παρασκευή 30/10 στη Βόλτα τέσσερα άτομα.
Κατ'αρχάς αν βλέποντας τη διεύθυνση του μαγαζιού ή και το ίδιο κάτι σας θυμίσει, μην απορήσετε και νομίσετε ότι τελείτε υπό σύγχυση.... είναι όντως το παλιό Μονοπώλιο. Βρίσκεται στα Κάτω Πετράλωνα σε κεντρικό δρόμο οπότε δε θα δυσκολευτείτε να το εντοπίσετε αλλά το παρκάρισμα ίσως να σας δυσκολέψει λιγάκι. Εμείς βέβαια σταθήκαμε τυχεροί και παρκάραμε ακριβώς απέξω.

Ας δούμε λοιπόν τον χώρο που είμαι σίγουρη ότι κάποιους θα τους ξενίσει και ίσως λειτουργήσει και αρνητικά (κακώς κατ'εμέ).
Πρόκειται για μια ευρύχωρη σάλα λιτά και απλά διακοσμημένη. Τα τραπέζια και οι καρέκλες είναι ξύλινα και αραιά τοποθετημένα εξασφαλίζοντας την απαραίτητη ιδιωτικότητα. Είναι καλύμενα με πουά μουσαμάδες που δίνουν μια χαρούμενη και ζεστή νότα ενώ και το πάτωμα είναι βαμμένο σε ένα γλυκό μουσταρδί χρώμα. Υπάρχουν ελάχιστες αφίσες στους τοίχους ενώ τα παλιά σιδερένια ρολά που είναι τυλιγμένα πάνω από τις μεγάλες σιδερένιες πόρτες δίνουν έναν βιομηχανικό αέρα στον χώρο. Γενικά ενώ μπορεί στην αρχή να δίνει μια αίσθηση απρόσωπου και ψυχρού στην πορεία αποδεικνύεται ότι αφήνει μια αίσθηση ελαφράδας και ξεκούρασης.

Και τώρα το αγαπημένο κομμάτι κάθε κριτικής.... το φαγητό! Αν λοιπόν σε κάποιους δεν αρέσει ιδιαίτερα το περιβάλλον, είμαι σίγουρη ότι το φαγητό δε θα αφήσει κανέναν ανικανοποίητο. Η κάρτα είναι μικρή με σκοπό να αλλάζει τακτικά σύμφωνα με τα υλικά που είναι διαθέσιμα κάθε εποχή αλλά μαζί με τα πιάτα ημέρας, δίνει αρκετές επιλογές.
Εμείς διαλέξαμε:
- Σαλάτα μαριναρισμένη. Λάχανο, καρότο, σέλινο, μήλο, κρίταμο. Δροσερή, ορεκτική και όχι τίγκα στο ξύδι όπως σερβίρεται σε άλλα μαγαζιά.

- Τυρόπιτα με φύλλο κανταΐφι. Φρέσκια, ζεστή με τραγανιστό το φύλλο, χωρίς λαδίλα, με πεντανόστιμη γέμιση διάφορων τυριών. Ελαφριά και απίστευτα γευστική δε μας βάρυνε καθόλου.

- Μανιτάρια σωτέ. Ζουμερά και νόστιμα, πιο "ήσυχα" όμως σε σχέση με τα υπόλοιπα.

- Φάβα! Καταπληκτική! Ζεστή, ιδανικής πυκνότητας, με το κρεμμυδάκι και το λεμονάκι της και κάτι άλλο που της έδινε μια απίστευτα βαθιά και γήινη γεύση.
Δε θα σας αποκαλύψω το μυστικό συστατικό για να σας προκαλέσω να τη δοκιμάσετε οι ίδιοι. Αξίζει!

- Πατάτες τηγανητές. Έρχονται σε κυβάκια και υπάρχουν σε δύο εκδοχές, με μυρωδικά και απλές. Εμείς διαλέξαμε την εκδοχή με τα μυρωδικά και η αλήθεια είναι ότι φέρνοντας το πρώτο καυτό πατατάκι στο στόμα, μου ήρθε μια μυρωδιά που δεν την περίμενα..... μύριζε συκώτι. Εννοείται ότι στραβομουτσούνιασα γιατί πίστεψα ότι είχαν τηγανιστεί στο ίδιο λάδι. Φυσικά έκανα λάθος όπως αποδείχθηκε και από τη γεύση (το λάδι ήταν πρώτης ποιότητας), το μυρωδικό που με ξεγέλασε ήταν το αγαπημένο φασκόμηλο μαζί με λίγο σκόρδο. Εμάς μας άρεσαν πολύ αλλά ξέρω ότι κάποιους, όπως το αγαπητό PONTIKI, θα τους ξενίσει, οπότε, διαλέξτε την απλή εκδοχή τους.

- Λουκάνικο αγριόχοιρου επί δύο. Βαθιά, μεστή γεύση, όχι λιπαρό, με ενδιαφέρουσα νότα την προσθήκη κόκκινης πιπεριάς στη γέμισή του. Το πιο ελαφρύ λουκάνικο που έχω φάει, δε μας βάρυνε καθόλου.

- Φιλετάκια κοτόπουλου με σάλτσα λεμονιού, κρασιού, μαστίχας. Τα φιλετάκια ήταν ζουμερά και η σάλτσα τους ένα υπόδειγμα ισορροπίας και ελαφράδας. Φινετσάτο πιάτο που σερβίρεται με ένα, επίσης, νόστιμο κίτρινο ρύζι που είχε ποτίσει από τη σαλτσούλα.

- Μπουκιές χοιρινού σε σάλτσα κεδροκούκουτσου με πουρέ. Τρυφερότατα κομμάτια χοιρινού με μια μελωμένη, γλυκίζουσα, αρωματική σάλτσα και έναν υπέροχο, τελείως μαμαδίσιο, πουρέ πατάτας.

Και ερχόμαστε στα γλυκά! Ένα έχω να σας πω.... μους χαλβά sans voir! Ελαφριά, συννεφένια, το κάτι άλλο! Ακόμα κι αν δε σας αρέσει ο χαλβάς, δοκιμάστε τη. Ενδιαφέρουσα βέβαια είναι και η λεμονόπιτά τους (μια άλλη εκδοχή της συνήθους) αλλά και η μους σοκολάτα είναι αφράτη και νόστιμη.

Δε δοκιμάσαμε τα κρασιά του μαγαζιού μιας και βρήκαμε τις αγαπημένες μπύρες Ζέος και τους δώσαμε να καταλάβουν! Νομίζω ότι τις δοκιμάσαμε όλες!

Τα παιδιά μας υποδέχτηκαν με ένα καραφάκι ρακής και μας αποχαιρέτησαν με λιμοντσέλο και μαστίχα.

Η εξυπηρέτηση από τον Ξενοφώντα (ένας εκ των ιδιοκτητών) και τη Λευκή υπήρξε άψογη και ταχύτατη. Ευγενέστατοι, πάντα δίπλα μας, χωρίς να γίνονται φορτικοί αλλά με πραγματικό ενδιαφέρον για το αν μας άρεσε το φαγητό και αν περνάμε καλά. Φεύγοντας βγήκε από την κουζίνα να μας αποχαιρετήσει και να μάθει τις εντυπώσεις μας η Ελισάβετ (η έτερη ιδιοκτήτρια), η οποία εκπαιδεύεται και μαγειρεύει υπό την επίβλεψη της κας Αγγελικής που από ότι διάβασα ήταν η παλιά μαγείρισσα του εστιατορίου. Η κοπέλα έχει χέρι νόστιμο, έχει και μεράκι και νομίζω ότι θα μας εκπλήξει ευχάριστα στο άμεσο μέλλον.

Ο λογαριασμός για όλα τα παραπάνω ήταν γύρω στα 90 ευρώ, σημειωτέον όμως, ότι τα 15-20 από αυτά αφορούσαν στις μπύρες. Πιστεύω ότι ένα άτομο είναι δύσκολο να ξεπεράσει τα 16-18 ευρώ έχοντας φάει βασιλικά και με λογική κατανάλωση αλκοόλ.

Εμάς το συγκεκριμένο μαγαζί μας κέρδισε και σκοπεύουμε να επανερχόμαστε συχνά. Όταν άρχισα να ασχολούμαι με το ask4food τέτοια μαγαζιά μου είχαν κεντρίσει το ενδιαφέρον, τα οποία και θεωρώ "παιδιά" του site, βλ. Γελαστό κρεμμύδι, Φουρνομαγειρέματα, Σούμα Κολοκύθι κ. ά. Με κίνδυνο να φανώ προπέτης νομίζω ότι βρήκα άλλο ένα που αξίζει να σταθεί πλάι τους επάξια και να κερδίσει μια θέση στις προτιμήσεις σας.

ΥΓ. Θα ήθελα να ευχαριστήσω τους διαχειριστές για μια ακόμα όμορφη βραδιά που μας πρόσφεραν. Συνειδητά επέλεξα να μην ανανεώσω την κριτική μου για το μαγαζί γιατί θεωρώ ότι η συγκεκριμένη βραδιά δεν του επέτρεψε να δείξει όλες τις δυνατότητές του. Θα επανέλθω όμως αφού σκοπεύω να το ξαναεπισκεφτώ για να δοκιμάσω τα καινούργια του πιάτα. Αυτό το κοντοσούβλι κοτόπουλου είναι πολλά υποσχόμενο.....

Μοντέρνες ταβέρνες, Πετράλωνα

Με το δεξί μπήκαμε στις γευστικές δοκιμές του νέου έτους φίλοι μου και είμαι πολύ χαρούμενη!

Η ανάγκη για επίσκεψη στη "Βόλτα" γεννήθηκε μετά την ανάγνωση κριτικών των τόσο έμπιστων φίλων tzia και mavtasos και πάλι καλά που βασίστηκα αποκλειστικά σε αυτές, καθώς το μαγαζί υπό τη νέα διεύθυνση άνοιξε τέλος Σεπτέμβρη 2015.

Την Παρασκευή 15/01/16 λοιπόν τηλεφώνησα κατά τις 19:30 για κράτηση 4 ατόμων -όπως αποδείχθηκε πάλι αχρείαστη- 1 ώρα αργότερα. Οι μισοί φτάσαμε στην ώρα μας και οι υπόλοιποι σταδιακά μέχρι τις 21:00. Στο μεταξύ παρατήρησα το χώρο, ο οποίος μου φάνηκε απλός και καθαρός με μικρές διακοσμητικές πινελιές, που μάλλον δεν είναι αρκετές για να τον μεταμορφώσουν σε κάτι ιδιαίτερα ελκυστικό. Παρ' όλα αυτά, η ατμόσφαιρα είναι ζεστή και οικογενειακή και σε συνδυασμό με την άψογη εξυπηρέτηση "σε κρατάει" ως πελάτη.

Συνεχίζω με το βασικότερο κομμάτι κάθε κριτικής που είναι το φαγητό.

Αρχικά, ήρθε νεράκι βρύσης σε γυάλινο μπουκάλι, ένα πανέρι με εξαιρετικό ελιόψωμο δικής τους παραγωγής, δεύτερο πανέρι με ζυμωτό χειροποίητο ψωμί κι ένα ανοιχτόχρωμο ευχάριστο ντιπάκι.

Παραγγείλαμε:

- Βελουτέ σούπα χορταρικών με παντζάρι (πιάτο ημέρας). Εξαίσια, σωστά καρυκευμένη, μπουκιά και συγχώριο, δεν ήθελα να τελειώσει... Ένα μικρό φάουλ στην εξυπηρέτηση, καθώς μετά από έλλειψη συνεννόησης για το διαχωρισμό της μερίδας σε 2 πιάτα, καταλήξαμε να την τρώμε με τη φίλη μου από το ίδιο πιάτο με 2 κουτάλια.

- Μανιτάρια. Δεν έχω ιδία άποψη, όσοι τα κατανάλωσαν τους άρεσαν.

- Ψητά λαχανικά σε πήλινο. Με λύπη μου θα πω ότι ήταν το πιο αδύναμο πιάτο της βραδιάς. Σωστά ψημένα μεν, χρειάζονταν κάτι να τους προσδώσει περισσότερο ενδιαφέρον δε. Ίσως κάποιο καρύκευμα, μυρωδικό, μπαλσάμικο, κάτι τέλος πάντων. Ρωτώντας μας ο Ξενοφώντας (ιδιοκτήτης-σερβιτόρος) κατά τη διάρκεια του δείπνου τις εντυπώσεις μας, δεν του αποκρύψαμε την άποψή μας για το συγκεκριμένο πιάτο. Προς τιμήν του, άκουσε τις παρατηρήσεις μας και πήρε την πρωτοβουλία να μας κεράσει ένα σπετσοφάι, που πολύ σωστά θεώρησε ότι θα ταίριαζε περισσότερο στις γεύσεις της παρέας μας. Το σπετσοφάι αποτελεί βέβαια ένα τελείως διαφορετικό είδος ορεκτικού από τα ψητά λαχανικά, που εμείς τα επιλέξαμε αντί σαλάτας, οπότε η βελτίωση στα ψητά λαχανικά κρίνεται απαραίτητη ούτως ή άλλως.

- Σπετσοφάι. Εκπληκτική, δεμένη γεύση με μια υπέροχη σάλτσα που μέρος της προστέθηκε στα ψητά λαχανικά και τα απογείωσε.

- Λουκάνικο αγριόχοιρου. Το πιάτο που ξετρέλανε την παρέα! Άρεσε πάρα πολύ και γι' αυτό καταβροχθίστηκε σε χρόνο dt. Προσωπικά μιλώντας, δε με κέρδισε περισσότερο απ' ότι θα με κέρδιζε ένα καλό πρασάτο χωριάτικο λουκάνικο.

- Λουκάνικο κουνελιού. Εδώ είχαμε τα αντίθετα αποτελέσματα. Εγώ ήμουν που ξετρελάθηκα με την τόσο πρωτόγνωρη και ελαφριά γεύση, που δε φανταζόμουν ότι μπορεί να έχει το κουνέλι σε τέτοια μορφή, ενώ οι άλλοι απλώς το κατανάλωσαν με ευχαρίστηση.

- Τυρόπιτα κανταΐφι με 4 ελληνικά τυριά. Από τις νοστιμότερες τυρόπιτες που έχω δοκιμάσει σε μεζεδοπωλείο. Νισάφι πια με το τρίπτυχο φέτα-μέλι-μαυροσούσαμο. Η γέμιση ήταν τόσο γευστικά ισορροπημένη που με εξέπληξε και στην επίγευση ξεχώριζε ελαφρώς το γλυκύτερο τυρί. Επίσης, πρέπει να είχε χρησιμοποιηθεί και καλής ποιότητας βούτυρο που το ολοκλήρωνε ως άλλο ένα πιάτο που δεν άντεξε στο τραπέζι μας πάνω από 5 λεπτά.

- Πατάτες τηγανιτές. Γιατί; Γιατί; Γιατί; Τις παραγγείλαμε και δεν ήρθαν ποτέ. Ξέρετε πότε το διαπιστώσαμε; Την άλλη μέρα. Κρίμα! Στενοχωρηθήκαμε, γιατί θα θέλαμε να τις είχαμε δοκιμάσει.

- Χοιρινό κεδρόμηλο με λευκό κρασί και μέλι συνοδεία πουρέ πατάτας. Πολύ καλό και αρωματικό πιάτο με τη σπιτική γεύση και υφή του πουρέ να ξεχωρίζει.

- Χουνκιάρ μπεγιεντί. Εξαιρετικά μαγειρεμένο το κρέας, το μοναδικό μειονέκτημα του πουρέ ήταν η έλλειψη της καπνιστής γεύσης. Μας εξήγησαν ότι ισχύει καθώς χρησιμοποιούν μαντέμι και όχι κάρβουνο για να ψήσουν τις μελιτζάνες.

- Αρνάκι στο πήλινο με πατάτες και δενδρολίβανο. Πολύ μαλακό και καλής ποιότητας το κρέας, δε μύριζε ούτε κατά διάνοια και οι πατατούλες επίσης μαλακές και εύγευστες. Οι γεύσεις και τα αρώματα θύμιζαν το σπίτι μιας καλής μαγείρισσας ένα κυριακάτικο μεσημέρι.

- Φιλέτο στήθος κοτόπουλο με κρασί, μανιτάρια και κρεμμύδια (πιάτο ημέρας) συνοδεία ρυζιού. Λίγο στεγνό το κρέας, νόστιμη η σάλτσα, όχι αδιάφορο πιάτο, αλλά σίγουρα πιο υποτονικό από τα υπόλοιπα κυρίως.

- 1 ποτήρι + 1/2 λίτρο ροζέ κρασί. Ελαφρύ και ποιοτικό.
- 4 (?) coca cola

Κέρασαν σε ένα πιάτο μικρή ποσότητα μους μακεδονικού χαλβά, μους μακεδονικού χαλβά με κακάο, μους σοκολάτας και λεμονόπιτα. Οι γνώμες των μελών της παρέας διέφεραν κατά πολύ στα γλυκά. Θα καταθέσω τη δική μου.

Η μους σοκολάτας ήταν αρκετά καλή και οι άλλες δύο μου φάνηκαν λίγο αδιάφορες.
Στη λεμονόπιτα, ενώ είναι ένα γλυκό που γενικά επιλέγω, με ικανοποίησε η ισορροπημένη γεύση, αλλά δε μου άρεσε η κολλώδης υφή της κρέμας. Θα την ήθελα μακράν πιο αέρινη.

Η εξυπηρέτηση από μια κοπέλα και τον Ξενοφώντα ήταν σωστή και φιλική.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 80€, δηλαδή 20€/άτομο, αρκετά καλό vfm.

Εύχομαι στα παιδιά μέσα από την καρδιά μου καλές δουλειές!
Θεωρώ ότι ξεκίνησαν πολύ δυναμικά, με μεράκι και είναι σε πολύ καλό δρόμο.
Υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης, όμως έχουν ανοιχτά αυτιά και μάτια, οπότε νομίζω ότι θα τις διορθώσουν ώστε να γίνουν ακόμα καλύτεροι!

Εμείς πάντως θα ξαναπάμε και φυσικά το προτείνω.

Μοντέρνες ταβέρνες, Πετράλωνα

Η αλήθεια είναι ότι έχω ξανά πάει….

Την πρώτη φόρα η παρέα περιελάμβανε άλλα τρία άτομα, καλοφαγάδες όλοι μας! Η «Μανούλα» της παρέας περιέγραψε τη «Βόλτα» σαν ένα νέο διαμαντάκι και κάπως έτσι ήταν, θετικότατες οι εντυπώσεις όλων!

Είπα να μην γράψω τότε, πρώτον γιατί δεν ήθελα να με παρασύρει το θετικό κλίμα, δεύτερον γιατί συνήθως γράφω κριτικές από τη δεύτερη επίσκεψη μου σε ένα χώρο, ιδίως αν μου αρέσει… (αυτό ίσως είναι δικαιολογία για να ξαναπάω) και τρίτων γιατί ήμουν σίγουρη ότι η «Βόλτα» θα είχε μια κριτική από εκείνο το βράδυ!!!

Εντάξει λοιπόν, 2/2 για τη «Βόλτα»!
Και το story έχει ως εξής:
Κυριακή μεσημέρι μετά από καφέ στο κέντρο, τέσσερα άτομα αποφασίζουμε ότι έχουμε όρεξη να συνεχίσουμε κάπου για φαγητό… και που να πάμε…. ?

Δεν αφήνω την ευκαιρία και προτείνω το μαγαζάκι που έχω ξαναφάει στα Πετράλωνα. Ένας χώρος, καθαρός, με απλή διακόσμηση, όχι κάτι ξεχωριστό, λίγο πολύ στο ύφος και το κλίμα των περισσοτέρων μαγαζιών στα Πετράλωνα.

Συμφωνούμε όλοι, παίρνω τηλέφωνο να ρωτήσω τη διαθεσιμότητα και ενημερώνω ότι σε κάνα μισάωρο θα είμαστε εκεί!

Η αλήθεια είναι ότι οι 2 από εμάς φτάσαμε λίγο καθυστερημένα, εντωμεταξύ οι άλλοι δυο είχαν καθίσει και μαζί με ένα πανέρι με ελιόψωμο, ένα πανέρι με ζυμωτό χειροποίητο ψωμί συνοδευμένο από ένα ντιπ, είχαν ήδη παραγγέλλει τα δυο πρώτα πιάτα και κρασί!

Έχουμε και λέμε λοιπόν:
• Απάκι κρητικό σερβιρισμένο με σύκα λιαστά (δεν το πρόλαβα άλλα όσοι έφαγαν είπαν ότι ήταν ένα από τα καλύτερα που έχουν δοκιμάσει)

• Σαλάτα με πλιγούρι (!!! )

• Τυρόπιτα με κανταΐφι, τέλεια γέμιση, με πολύ ωραία αναλόγια στα τυριά (!!!! )

• Λουκάνικο αγριόχοιρου, ωραίο, κλασικό, γευστικότατο(!!!! )

• Λουκάνικο από κουνελάκι, διαφορετικό από τα λουκάνικα που έχουμε όλοι στο νου μας, σπιτικό και χωρίς καθόλου λίπος(!!!! )

• Πατατούλες τηγανιτές, εξαιρετικές, κομμένες σε καβάκια με φασκόμηλο και σκορδάκι που άφηνε μια πολύ ελαφριά γεύση στο τέλος (!!!! )

• Μανιτάρια σωτέ(!!!! )

• Ρολλο κοτόπουλο με μαστίχα και ρυζάκι, γεμιστό με λιαστή ντομάτα (!!! )

• Μισό κιλό ρόζε κρασί (!!! )
Όλα ήταν στη μέση και όλοι συμφωνήσαμε ότι φάγαμε πολύ καλά!

Η ζημιά μας έφτασε τα 57€, δηλαδή περίπου 14 και κάτι το άτομο, καθόλου άσχημα θα είχα να προσθέσω!
Και δεν τελειώσαμε εκεί! Πιάνοντας λίγο την κουβέντα με τον Ξενοφώντα και συζητώντας για τα πιάτα του, μας έφερε να δοκιμάσουμε επιπλέον:

• Κοτόπουλο με πιπεριές με μια φαντασιακή απλή κόκκινη σάλτσα ελαφρώς πικάντικο(!!!! )

• Πειραγμένο τζατζίκι με παντζάρι(!! )
Δεν μπορώ να μην αναφέρω ξεχωριστά τα γλυκά.
Σαν κέρασμα, στο τέλος, ήρθε μια πιατέλα με τέσσερα γλυκάκια,

• λεμονοπίτα ( δεν είναι ένα γλυκό που επιλέγω γενικότερα, όποτε για μένα ήταν αδιάφορη)

• μους σοκολάτα, μια ωραία ελαφριά μους που λίγο πολύ όλοι έχουμε δοκιμάσει(!! )

• Τσίζκεϊκ σοκολάτα, άπλα τέλειο με την πρώτη κουταλιά. Εννοείτε ότι το παραγγείλαμε ξανά! (!!!!!!! )

• μους χαλβά και από αυτό πήραμε επιπλέον, άλλα εδώ συμβαίνει κάτι ανεξήγητο για τα δικά μου δεδομένα. Να ξεκαθαρίσω ότι, από χαλβά τρώω μονό σιμιγδαλένιο και το ταχίνι δεν μου αρέσει! Από αυτή τη μους όμως, δεν μπορούσα να ξεκολλήσω, ενώ άφησα πολλές φόρες το κουτάλι μου κάτω, σταμάτησα μονό όταν τελείωσε. Ωραία ελαφριά γεύση, όχι πολύ γλυκιά, με μικρά κομμάτια αμυγδάλου. Εξαιρετική! (!!!! ).

Κλείνοντας λοιπόν μπορώ να πω ότι η «Βόλτα» ανταποκρίθηκε για δεύτερη φόρα στις γευστικές μου επιθυμίες. Θα το πρότεινα για όλους εκείνους που επιθυμούν να φάνε ωραία, καλομαγειρεμένα πιάτα με διαλεκτή πρώτη ύλη.

Ευχαριστώ.

Μοντέρνες ταβέρνες, Πετράλωνα

Παρασκευή βράδυ (02/05/2014) στη Βόλτα μετά από παρότρυνση φίλων.

Ήπιαμε τσικουδιά και πήραμε τα εξής πιάτα:

1. Σαλάτα πράσινη (4-5 ε)-> το πιο ατυχές πιάτο, ή κακά σχεδιασμένο ή κακά εκτελεσμένο. Εκτός από τις διάφορες πράσινες σαλάτες είχε πάνω κάποιο τουρσί κολοκυθιού σε λεμόνι, ιδιαίτερα πικρό και ξινό και η απουσία σχεδόν λαδιού στη σαλάτα, διέλυσε εντελώς την ισορροπία, που προσωπικά δεν μπορούσα να τη φάω. Κρίνοντας από τη γενικότερη ποιότητα στα πιάτα θεωρώ πιο πιθανό να έγινε κάποιο σοβαρό λάθος στην εκτέλεση.

2. Τάρτα με κολοκύθα, ανθότυρο και δυόσμο (4,5 ε)-> πολύ νόστιμη.

3. Λουκάνικο αγριόχοιρου (4,5 ε) -> πολύ νόστιμο, ευγενής γεύση για λουκάνικο, συνοδευμένο από πολύ ωραία μουστάρδα (μάλλον σπιτική),

4. Τυρόπιτα με 4 ειδών ελληνικά τυριά σε φύλλο κανταΐφι (πιάτο ημέρας δεν θυμάμαι τιμή γιατί δεν τη διάβασα σε χαρτί)-> πολύ καλή, ίσως το κανταΐφι να έπρεπε να έχει δέσει λίγο περισσότερο με τα τυριά και

5. Κοτόπουλο γεμιστό με ξηρούς καρπούς και αποξηραμένα φρούτα, σε σάλτσα πορτοκάλι με ρύζι μπασματι(πιάτο ημέρας δεν θυμάμαι τιμή γιατί δεν τη διάβασα σε χαρτί)-> πολλά υποσχόμενο πιάτο που όμως πάσχει στη συνταγή ή στην εκτέλεση. Δεν γίνεται να γεμίζεις στήθος κοτόπουλο με τόσο τρίμμα ξηρών καρπών ( τα αποξ. φρούτα δεν τα ένιωσα στη γέμιση) γιατί το μόνο που πετυχαίνεις είναι ένα φοβερά στεγνό αποτέλεσμα. Το ρύζι και η σάλτσα μέτρια, και το τσάτνει μήλου που το συνόδευε ελαφρώς παράφωνο.

Στην ποιότητα φαγητού θα βάλω 2/4 λόγω των 2 πιάτων που ήταν κακά εκτελεσμένα, αν μπορούσα θα έβαζα 2,5. Είχε κι άλλα πιάτα με προοπτική, όπως συκώτι με καραμελωμένα κρεμμύδια και πατέ συκωτιού, αλλά στη φοιτητοπαρέα μου εγώ είμαι η μόνη alien που της αρέσουν αυτά οπότε δεν τα δοκιμάσαμε, ελπίζω ότι θα μας ενημερώσει έτερος φίλος καλοφαγάς.

Η εξυπηρέτηση γρήγορη και ευγενική. Ο χώρος ευχάριστος, με απαλή μουσική. Αν όντως εκτός από μοντέρνα ταβέρνα που το κατατάσσει το ask4food, θα ήθελε να προσελκύσει και ως χαλαρός χώρος για ποτό και μεζέ ας βγάλει τα πιάτα απ τα στρωμένα τραπέζια, σε προκαταβάλουν...

Για όλα τα παραπάνω 3 ρακές και 1 ρακόμελο, δώσαμε 48 ευρώ.

Σε γενικές γραμμές θα έλεγα ότι η Βόλτα προσφέρει ποιοτικό φαγητό, σίγουρα από άποψη πρώτων υλών, αλλά θα πρέπει να προσέξει κάποιες παραφωνίες σε λίγα πιάτα της. Αξίζει να περάσετε μια βόλτα και να τη δοκιμάσετε.

Μοντέρνες ταβέρνες, Πετράλωνα

Χώρος: Ευάερος, ευήλιος και άνετος. Τα τραπέζια έχουν αρκετή απόσταση μεταξύ τους, είναι μεγαλούτσικα και κάθεσαι άνετα. Από διακόσμηση θα έλεγα ότι είναι λίγο φτωχό και άδειο, θα το προτιμούσα λίγο πιο "γεμάτο" από διακοσμητικά στοιχεία για να βγάζει περισσότερη ζεστασιά.

Ατμόσφαιρα: Είναι καθαρή, δεν βρωμάει τηγανίλα, φαγητίλα και τσιγαρίλα, πας καθαρός και φεύγεις καθαρός, πολύ μεγάλη υπόθεση!

Φαγητό: Αρκετά καλές και πρωτότυπες γεύσεις με καλή παρουσίαση.
Ξεχωρίσαμε:
- Την τυρόπιτα με φύλλο από κανταΐφι
- Το συκώτι ήταν καταπληκτικό
- Τα λαζάνια με σπανάκι
- Τα γλυκά μους από χαλβά - αλλά και την λεμονόπιτα

Μέγεθος μερίδας: Ποσότητες μέτριες προς μικρές ιδιαίτερα στα ορεκτικά. Αν πάει παρέα 4 ατόμων η ποσότητα του κάθε ορεκτικού πέφτει λίγη για να γευτούν όλοι ένα ικανοποιητικό κομμάτι, οπότε χρειάζεσαι 2ο γύρο ή αρκείσαι στην μικρή ποσότητα.

Εξυπηρέτηση: Πολύ καλή εξυπηρέτηση, υπήρχε ειδικός χώρος για να βάλεις το μπουφάν, ευγενέστατοι σερβιτόροι, με διάθεση για επικοινωνία και επεξηγήσεις στα πιάτα και όχι μόνο.

Τιμές: Οι τιμές σε σχέση με την ποιότητα των τροφών, την γεύση, την πρωτοτυπία, την εξυπηρέτηση αλλά και τον χώρο που όπως είπα ήταν καθαρός και ευάερος ήταν αρκετά καλές. Η μόνη μου ένσταση αφορά την μικρή ποσότητα στα πιάτα και ιδιαίτερα στα ορεκτικά που θα τα θέλαμε λίγο μεγαλύτερα. Αν φάτε νορμάλ - όχι μέχρι σκασμού - και πιείτε αλκοόλ σε νορμάλ ποσότητες- θα σας πάει περίπου 15-20 ευρώ το άτομο αν πάτε ζευγάρι ή και λιγότερο αν πάτε μεγάλη παρέα και δεν πάρετε όλον τον κατάλογο- τιμές λογικές για την εποχή μας.