ΥΔΡΟΥΣΣΑ

Μεζεδοπωλεία

Aγίας Παρασκευής 56, Χαλάνδρι [Χάρτης]

Online Κράτηση (έως -30%) Τηλ. Κράτηση 211 311 5555 Κλείσε τραπέζι δωρεάν, τηλεφωνικά ή online, μέσω του e-table.gr, κερδίζοντας αποκλειστικές εκπτώσεις και προνόμια

κάθε μέρα απο τις 12 το μεσημέρι.
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει δίκτυο Wifi Έχει parking Δέχεται πιστωτική κάρτα Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Μεγάλος κατάλογος με μεζεδάκια και κυρίως πιάτα, ελληνικής παράδοσης. Γλυκές αμαρτίες παραγωγής μας. αίθριο με τζάκι.χύμα κρασί και τσικουδιά

Γράψε τη δική σου κριτική

Μεζεδοπωλεία, Χαλάνδρι

Όταν αποφάσισαν στο γραφείο να κανονίσουν έξοδο ενόψει εορτών, αλλά με συγκεκριμένες προδιαγραφές, εγώ ‘’ποιούσα την νήσσαν’’ διότι θεωρώ ότι δεν μπορώ να μπω σε συγκεκριμένο καλούπι.

Εκτός της γενικότητας ψάρι ή κρέας, δεν μπαίνω καν στη διαδικασία του ‘’θέλω να δώσω τόσα’’, ‘’να φάω α, β και όχι γ’’, ‘’να πάρουμε 2 ορεκτικά με καλή τιμή ανά 4 άτομα’’ κλπ κλπ.

Καθόμουνα σε μια γωνία και έβλεπα τις γυναίκες της Διεύθυνσης, να παίζουν την κολοκυθιά με τα μέρη που είχαν προκρίνει, από μια τεράστια γκάμα μεζεδοπωλείων.

Μετά από ώρες διαρκούς αναζήτησης, γνώμες πολλές και άκρη δεν έβγαινε, τους έδωσα τον τοπικό προσδιορισμό: Χαλάνδρι.

Κάπου εκεί άρχισε να ξεδιαλύνει το τοπίο, αφού χρειάστηκε βέβαια να κόψω και κάποιους προορισμούς χωρίς αρχή και τέλος.
Κάπως έτσι καταλήξαμε στην ‘’Υδρούσσα’’, άλλο ένα από τα πολλά όμορφα νεοκλασικά του Χαλανδρίου που χρησιμοποιούνται ως χώροι εστίασης.

Η αλήθεια είναι ότι επειδή περνάω πάρα πολλές φορές από μπροστά, εντύπωση μου είχε κάνει αυτό το όμορφο αρχοντικό με τα ψηλά παραδοσιακά παράθυρα, την βαριά ξύλινη πόρτα και την οβάλ ταμπέλα με το περίεργο όνομα.

Ξεχώριζε για τον όμορφο κήπο με τα λογής - λογής δέντρα και φυτά, για παχιά σκιά το Καλοκαίρι αλλά και για να προσδίνουν άγρια ομορφιά τον Χειμώνα, τις μικρές ανθισμένες γλαστρούλες, τα μπακιρένια διακοσμητικά σκεύη, την πλώρη από βάρκα, την ξύλινη πέργκολα με το καλαίσθητο bar, τα πιθάρια στην είσοδο, τα πέτρινα τραπέζια με τις θέσεις -παγκάκια ανάμεσα στα υπόλοιπα ξύλινα, ακόμη και για την θέση παρκινγκ δίπλα από τον κυρίως χώρο, όπως είχαν όλα τα παλιά αρχοντικά. Γενικά νοσταλγικό περιβάλλον το οποίο ενισχύθηκε ακόμα περισσότερο, διαβαίνοντας την ξύλινη κυρία είσοδο του μαγαζιού.

Εκεί αντίκρισα ένα όμορφο ψηλοτάβανο αρχοντικό με ευρύχωρα δωμάτια βαμμένα σε γήινα χρώματα, λιτά διακοσμημένο με επίδραση θαλασσινή, πάτωμα με πλακάκια, ζωγραφιστά αλλά και μονόχρωμα, μεγάλους καθρέφτες, γύψινες λεπτομέρειες στην οροφή και στους τοίχους, όμορφες κουρτίνες, διακριτικό φωτισμό και καλόγερους old time classic.

Ευχάριστη εντύπωση μου έκανε ο γαλάζιος τοίχος στο χωλ μετά την είσοδο, αλλά και το αίθριο στο βάθος του μαγαζιού όπου και καθίσαμε. Από την μια είχαμε το πέτρινο τζάκι, λιτά στολισμένο αλλά και σβησμένο και από την άλλη την τζαμαρία όπου βλέπαμε τις πορτοκαλιές και νεραντζιές του κήπου. Marvelous view.

Χώρος ιδίου style με ‘’Μπεμπέκα’’ ή ‘’Μονοκατοικία’’ ή ακόμα και ‘’Παλιό ταχυδρομείο’’ αλλά στο πιο ευρύχωρο.

Η εξυπηρέτηση από τα 2 άτομα (άρρεν - θήλυ) που μας ανέλαβαν, ήταν υποδειγματική και επαγγελματική. Κανονικό χαμόγελο, ανάλυση του κάθε πιάτου, stop στις υπερβολές, μάζεμα τραπεζιού για να έρθουν τα κυρίως κλπ.

Όλα στην ώρα τους; Δεν θα το έλεγα. Εδώ είχαμε καθυστερήσεις αλλά δεν φταίνε οι σερβιτόροι. Ήμασταν μεγάλη παρέα (17 ζωή νάχουμε), αλλά η μόνη παρέα (λόγω ώρας). Κάποια ορεκτικά άργησαν, όπως και κάποια κυρίως, με αποτέλεσμα άτομα της παρέας νάχουν τελειώσει το φαγητό και άλλα να τρώνε ακόμα.

Στα της γεύσης τώρα. Η κάρτα του μενού περιλαμβάνει 5-6 σαλάτες, 10 ορεκτικά 10 κυρίως και 5-6 γλυκά με τις τιμές να κυμαίνονται από 5 ευρώ (ντάκος) έως 13 ευρώ (σπαλομπριζόλα) και τα γλυκά 3-3,5 ευρώ. Δεν θα κάνω ανάλυση όλων των πιάτων γιατί είναι πάρα πολλά, θα αναφέρω μόνο τι θα πρέπει να μην λείπει από το τραπέζι σας αν προτιμήσετε το όμορφο περιβάλλον της Υδρούσσας.

Από σαλάτες η χρωμάτων ξεχωρίζει με διαφορά. Άφθονη δροσερή σαλάτα με πρασινάδα αλλά και κόκκινο λάχανο, σπόρους κολοκυθιού, σταφίδες, δαμάσκηνο, κομμάτια ντομάτας, αγγουριού και παναρισμένου με σουσάμι τυριού, περιχυμένη από sauce πορτοκαλιού. Παραλλαγή της ‘’χρωμάτων’’ η ‘’δροσερή’’, η οποία έχει έξτρα κουκουνάρι, κινόα και πράσινο μήλο, χωρίς το τυρί. Ότι πρέπει και οι 2 για να ανοίξει η όρεξη.

Από τα ορεκτικά ξεχωρίζει το ριγανάτο λουκάνικο. 3 μεγάλα κομμάτια από νοστιμότατο λουκάνικο, ζουμερό με λίγο λιπάκι για την γεύση και μόνο λεμόνι από πάνω για την οξύτητα. Να μην επαναλαμβάνομαι πάλι και πω ότι μου θύμισε τον τόπο μου, αλλά οι Θεσσαλοί θα το λατρέψουν.

Κολοκυθοκεφτέδες γευστικοί και μυρωδάτοι. Η ψίχα από το κολοκύθι πλάστηκε μαζί με κεφαλοτύρι και μυρωδικά, τηγανίστηκε σε ελαφρύ λάδι και έδωσε ένα φοβερό αποτέλεσμα. Συνοδευόταν από μια ελαφριά sauce με βάση το γιαούρτι.

Φρέσκα μανιτάρια λεμονάτα, κομμένα σε μεγάλα κομμάτια, με sauce tartare και ψιλοκομμένο μπέικον. Γευστικότατο και μυρωδάτο πιάτο must be.

Από τα κυρίως το κεμπάπ ξεχώριζε. Μεγάλη μερίδα, ανάμεικτος κιμάς 3 ειδών κρέατος, πλασμένος σαν μπιφτέκι, με αρκετά μυρωδικά, ελαφρά καυτερός, συνοδεία γιαουρτιού, κρεμμυδιού, ντομάτας και χεράτης τραγανής πατάτας.

Το μαριναρισμένο σουβλάκι στήθος κοτόπουλο, μια μεγάλη βέργα ψημένη στη σχάρα μαζί με ντομάτα, πιπεριά και συνοδεία από πλιγούρι ήταν πολύ καλό, γευστικό και ζουμερό.

Από τις παραλλαγές που έχει σε ψαρονέφρι, ξεχωρίζει αυτό με την ελαφριά μουστάρδατη sauce και σβησμένο σε κρασί.

Στα του γλυκού τώρα. Εκπληκτική πανακότα εσπρέσσο. Εννοείται χειροποίητη, shaky, σερβιρισμένη σε φλιτζάνι του καφέ, με τριμμένους κόκκους καφέ από πάνω. Η γεύση της χάνει όταν την περιγράφεις με λόγια.

Πολύ καλό χειροποίητο σουφλέ σοκολάτας, αφράτο και μυρωδάτο με το γάλα έξτρα για να λούσεις το σουφλέ και να γίνει της κολάσεως.
Το λευκό χύμα κρασί που δοκιμάσαμε αλλά και το ρακί ήταν πολύ καλά.

Δώσαμε 23 ευρώ το άτομο, τρώγοντας πολύ (σαλάτα, ορεκτικά, κυρίως) και πίνοντας αρκετά. It’s up to you η απόφαση.

Σε μένα η ‘’Υδρούσσα’’ άφησε ανάμεικτα συναισθήματα.
Σίγουρα δεν είναι μεζεδοπωλείο, περισσότερο μοντέρνα ταβέρνα θα το έλεγα. Σίγουρα με κέρδισε ο χώρος και έφαγα αξιοπρεπώς.
Αλλά έλειπε αυτό το κάτι να μου κάνει κλικ και να το κάνω στέκι.

Κλείσε τραπέζι με έκπτωση έως -30% Κλείσε τραπέζι δωρεάν, τηλεφωνικά ή online, μέσω του e-table.gr, κερδίζοντας αποκλειστικές εκπτώσεις και προνόμια

Υδρουσσα.

Ουτε και ξερω ποσα χρονια γνωριζω αυτο το εστιατοριο στο Χαλανδρι. Ηδη απο την εφηβεια μου ξερω πως υπηρχε. Σκεψου οτι σημερα που ειμαι 44 χρονων(ζωη να΄χω)υπαρχει ακομα και μαλιστα ειναι και σε εξαιρετικη κατασταση. Παρε λοιπον και καταλαβε. Η αληθεια ειναι πως δεν υπηρξα ποτε φανατικος πελατης. Ισως η τελευταια φορα που το επισκεφτηκα να ηταν πριν απο 10 η 12 χρονια-κατι τετοιο! Δε νομιζω πως εκανα καλα...

Προκειται για μια ομορφη, ευρυχωρη και καλοφτιαγμενη μονοκατοικια που καποια στιγμη εγινε μεζεδοπωλειο. Μπαινοντας χθες βραδυ μεσα, Κυριακη του Οκτωβρη ακριβως μολις επιασαν τα πρωτα κρυα, νοιωσαμε πως πολυ προσφατα θα πρεπει να ανακαινιστηκε. Ο χωρος πεντακαθαρος, οι τοιχοι ομορφα διακοσμημενοι, η μουσικη απο τα ηχεια στη σωστη ενταση και ποιοτητα, τα τραπεζια νοικοκυρεμενα και παντου μια αισθηση απλας. Πεσαμε σε μερα που δεν ειχε σχεδον καθολου κοσμο αλλα αυτο δε μας εμποδισε καθολου να φαμε και να πιουμε πολυ καλα και να περασουμε ομορφα.

Ενας συμπαθητικος νεαρος ηρθε και μας εφερε τους καταλογους για να παραγγειλουμε. Ο καταλογος αρκετα πλουσιος αλλα και μετρημενος. Πηραμε:

-Μια σαλατα "χρωματων". Πλουσια πρασινη σαλατα με ντοματα και διαφορα ακομα λαχανικα, εμπλουτισμενη με "μπαλιτσες" νοστιμου λευκου τυριου(που δεν μπορεσα να προσδιορισω την ποικιλια του). Δροσερη, φρεσκια και νοστιμη. Αξιολογηση 3,5 στα 4. Τιμη 7 ευρω.

-Εξοχικο χοιρινο στη λαδοκολα, με πιπερια, ντοματα και φετα. Πλουσια μεριδα, καλομαγειρεμενο και με συνοδεια νοστιμες πατατες τηγανιτες. 3,5 στα 4 και εδω. τιμη 9 ευρω.

-Υπεροχο κεμπαπ απο αρνι, μοσχαρι και χοιρινο. Συνοδευοταν απο πιτες ψημενες, σος γιαουρτιου και επισης πατατες. Πολυ καλη προταση. 3,5 η αξιλογηση, στα 8,90 η τιμη.

-Κοτοπουλο ψημενο σε καποιο ειδικο σκευος(αγνωστο σε μενα αλλα με πολυ ενδιαφερον αποτελεσμα) με μανιταρια. Χορταστικο, νοστιμο και μεγαλη μεριδα που επισης συνοδευοταν απο πατατες. Τιμη και αξιολογηση οπως στα παραπανω.

-Μισο κιλο χυμα λευκο κρασι, πολυ αρωματικο και σαφως ανωτερο απο τον μεσο ορο των χυμα κρασιων στα εστιατορια.

-Ψωμι συμπαθητικο που χρεωθηκε ομως 1,5 ευρω. Εμφιαλωμενο νερο που ηρθε χωρις να το ζητησουμε(κλασσικο φαουλ)και χρεωθηκε 1 ευρω.

-Κερασμα για το τελος, νοστιμη καρυδοπιτα με παγωτο και αερινη πανακοτα φραουλας. Εξαιρετικη χειρονομια!

Για ολα τα παραπανω 39 ευρω. Μετα απο μια εκπτωσουλα που ειχαμε εξασφαλισει απο σχετικο σαιτ, δωσαμε μολις 33,15 τα τρια ατομα!

Συμπερασμα: Εξαιρετικος χωρος, νοστιμα φαγητα, μεγαλες μεριδες, γενναιοδωρο κερασμα και προσεκτικες τιμες!

Θελεις κι'αλλα? Εμενα παντως(που θα με χαρακτηριζα λιαν αυστηρο, στα ορια του "στριμμενου" με τα εστιατορια) μου εφτασαν και μου περισεψαν!

Μεζεδοπωλεία, Χαλάνδρι

Τρίτη 20/12 μαζευτήκαμε μια παρέα 6 ατόμων και αποφασίσαμε να αποχαιρετίσουμε το τέλος αυτής της δύσκολης χρονιάς με "οινοποσία".
Η επιλογή του μεζεδοπωλείου Υδρούσσα έγινε από δύο άτομα της παρέας που συχνάζουν εκεί.

Κατά τις 9μμ λοιπόν φθάσαμε στο μεζεδοπωλείο, που στεγάζεται σε μια γωνιακή μονοκατοικία σε κεντρικό δρόμο του Χαλανδρίου, και ανεβήκαμε τα λίγα σκαλοπάτια της μικρής εισόδου κλεισμένης με τζαμαρία, που οδηγεί στον κυρίως χώρο ο οποίος χωρίζεται σε μικρότερες αίθουσες. Απαλά χρώματα, πολύχρωμα πιάτα στους τοίχους, στον δεύτερο εσωτερικό χώρο δίπλα σε ένα όμορφο πέτρινο τζάκι που δεν ήταν αναμμένο, υπήρχε ένα τραπέζι μεγάλο από παλιά τραπεζαρία της δεκαετίας του ΄60 που έδινε μια κλασσική νότα στο γενικά μοντέρνο στυλ. Η διακοσμητική γραμμή ειναι αυτη της "μοντέρνας ταβέρνας" και όλοι οι χώροι είναι φωτεινοί, καθαροί και άνετοι.
Η εξυπηρέτηση των πελατών, τουλάχιστον για το βράδυ που ήμασταν εμείς εκεί, γινόταν από τον ιδιοκτήτη και τους γιούς του, σε πολύ καλό επίπεδο.

Μόλις καθήσαμε και αφού μας καλωσόρισε ο ιδιοκτήτης, λόγω της γνωριμίας του με τους δύο φίλους της παρέας, μας έφεραν εμφιαλωμένο νερό, ένα καλαθάκι με φέτες ψωμιού και πήραν την παραγγελία για τα ποτά μας (χύμα λευκό κρασί, μπύρες και σόδες).

Η παραγγελία των φαγητών τώρα, σαλάτα του κηπουρού στα 6 ευρώ που περιείχε μαρούλι, ρόκα, λάχανο, λιαστή ντομάτα, πιπεριά και κρουτόν με λάδι και μπαλσάμικο η οποία ήταν φρέσκια, νόστιμη και καλή σε ποσότητα (3/4).
Μπουρεκάκια Καισαρείας στα 6 ευρώ, οι γνωστές φλογέρες με παστουρμά, τυρί και ντομάτα, πολύ νόστιμες (4/4).
Τυρί φέτα με λάδι και δενδρολίβανο (2/4).
Λουκάνικο ριγανάτο στα 7 ευρώ πολυ ευγευστο για το οποίο ζητήσαμε επανάληψη (4/4).

Φακελάκι Λήμνου στα 6,50 ευρώ που ήταν τυρί φέτα σε φυλλο κρούστας με μέλι (3/4),
Από κυρίως πιάτα αποφασίσαμε να πάρουμε σπαλομπριζόλα στα 13 ευρώ, μπιφτέκια με τυρί στα 8,50 ευρώ, φιλέτο κοτόπουλο στα 8 ευρώ και να τα μοιραστούμε.

Η σπαλομπριζόλα και το κοτόπουλο ήταν σωστά ψημένα και αρκετά ζουμερά σερβιρισμένα με πολύ καλές τηγανιτές πατάτες και λίγο στεγνή σαλάτα ταμπουλέ,
Το πιάτο τώρα με τα μπιφτέκια (που ήταν δική μου επιλογή), δεν ξέρω πως να το κρίνω. Η περιγραφή του καταλόγου ήταν, φρέσκος μοσχαρίσιος κιμάς με κρέμα λευκών τυριών και ντομάτα, αλλά αυτό που σερβιριστηκε ήταν τρία μπιφτέκια καμμένα, στεγνά και πολύ αλμυρα. Όσο για την κρέμα τυριών ήταν ένα κομμάτι τυρί φέτα και μία ντομάτα επάνω στο κάθε μπιφτέκι. Συνοδευόταν από την ίδια γαρνιτούρα, πατάτες τηγανιτές και σαλάτα ταμπουλε. Ένα πιάτο πολύ χαμηλής ποιότητας που τρωγόταν με δυσκολία και που, κατά την αποψή μου, κανένα εστιατόριο που σέβεται τον πελάτη και θέλει να διατηρήσει το κύρος του δεν θα το σερβίριζε ποτέ.

Τα γλυκά που παραγγείλαμε στο τέλος, μπράουνι σοκολάτας με παγωτό, πανακότα καραμέλλας και πανακότα εσπρέσσο ήταν μέτρια.
Τελικό συμπέρασμα είναι ότι, αξίζει για τα ορεκτικά. Τα κυρίως πιάτα ήταν συνηθισμένα χωρίς κάτι το διαφορετικό που θα σε δελεάσει, πιάτα που τα βρίσκεις και σε άλλα εστιατόρια. Οσο για τη σχέση φαγητού τιμης; Αν στο τέλος δεν μείνεις ικανοποιημένος ίσως και να το χαρακτηρίσεις ακριβό γι΄αυτό που σου προσφέρει.

Αυγ

3η επίσκεψη στο εστιατόριο μετά από ένα ακριβώς χρόνο και τα θυμόμαστε όλα λίγο καλύτερα. Ο χώρος της αυλής - ωραίος και δροσερός μεν - αλλά δεν είναι περιποιημένος όπως θα έπρεπε και ήδη φαίνονται σημαδάκια εγκατάλειψης και προχειρότητας.

Το service πολύ αργό με συνεχές ψάξιμο μπας και μας δει ο σερβιτόρος.
Οι γευσεις σε καλό επίπεδο χωρίς κάτι ιδιαίτερο που δεν έχει φαγωθεί αλλού

Μεζεδοπωλεία, Χαλάνδρι

Την Υδρούσσα την έχω - φυσικά - επισκεφθεί αρκετές φορές πριν από 2-3 χρόνια, καθότι είναι παλιό και αρκετά γνωστό εστιατόριο. Πριν από 3 εβδομάδες μας πρότεινε μία φίλη να ξαναπάμε για να μας κάνει το τραπέζι για τα γενέθλιά της, οπότε και πήγα ξανά και ιδού οι εντυπώσεις μου...

Ο χώρος παραμένει ολόιδιος εσωτερικά χωρίς ούτε μία μικρή πνοή ανανέωσης. Δυστυχώς είχε ακόμη κρύο συνεπώς δεν καθήσαμε έξω ώστε να απολαύσουμε την όμορφη-όπως πάντα-αυλή.

Το μενού παραμένει εξίσου ολόιδιο με 3 χρόνια πριν, γεγονός που επίσης δε με ενέπνευσε. Περίμενα έστω καινούριες σαλάτες, ή κάποιο καινούριο κυρίως πιάτο, μα αναγκάστηκα να παραγγείλω πιάτο που είχα πολλάκις ξαναφάει στο παρελθόν.
Λεπτομερώς παραγγείλαμε:

- Μία σαλάτα χρωμάτων(μαρούλι, ντομάτα, αγγούρι, σταφίδες, δαμάσκηνα, κουκουνάρι, μπουκίτσες λευκών τυριών και γλυκόξινη σως πορτοκαλιού), ήταν φρέσκια μα αδιάφορη, η σως ήταν ελλειπής, γενικώς μου φάνηκε γευστικά άνοστη.

- Φακελάκι Λήμνου (φέτα τυλιγμένη σε φύλλο κρούστας με σουσάμι και μέλι), πολύ ωραίο όπως και στα εκατοντάδες άλλα εστιατόρια που το έχω δοκιμάσει.

- Απάκι χοιρινό (χοιρινό με σως γιαουρτιού, λεμόνι και μανιτάρια) ήταν πολύ ωραίο, γευστικό και μαλακό.

- Ποικιλία μανιταριών (δε θυμάμαι ακριβώς αυτό το ορεκτικό) όμως ήταν το δεκάρι του τραπεζιού. Ήταν υπέροχα μαγειρεμένα τα μανιτάρια, βελούδινα στη γεύση και στην υφή, πήραμε και δεύτερο πιάτο.

- Κοτόπουλο Υδρούσσα, (φιλετάκια κοτόπουλο μαγειρεμένα κρέμα γάλακτος, μανιτάρια και τυρί ένταμ), σερβίρεται με "προκάτ" πατάτες και ρύζι, είναι νόστιμο ναι, αλλά ολόιδιο μπορεί οποιοσδήποτε να παραγγείλει από ένα εστιατόριο της γειτονιάς που κάνει delivery.

- Ψαρονέφρι Μουστάρδα, (μαγειρεμένο με λευκό κρασί, μουστάρδα και κρέμα γάλακτος, τα σχόλια μου είναι ίδια με το κοτόπουλο Υδρούσσα.

Εδώ οφείλω να σημειώσω ότι παραγγείλαμε και ένα πιάτο ημέρας το οποίο δε θυμάμαι όμως και πάλι τα σχόλια μου θα ήταν ίδια με τα υπόλοιπα κυρίως πιάτα

Γενικά, η Υδρούσσα με απογοήτευσε στο full. Περίμενα όταν ένα εστιατόριο το ευνοεί τόσο πολύ η τοποθεσία του να εξελίσσεται, να αλλάζει, να κρατάει τον κόσμο του, όμως στην περίπτωση της Υδρούσσας τίποτα από τα παραπάνω δε συμβαίνει.

Αυτό που αξίζει να σημειωθεί και επί τούτου το άφησα για το τέλος ώστε να κλείσω όσο πιο γλυκά γίνεται την κριτική μου, είναι το υπέροχο cheesecake που παραγγείλαμε και όντως ήταν από τα καλύτερα που έχω φάει ποτέ, δικαιολογημένα όμως, αφού όπως έχω ακούσει η μαγείρισσα είναι βετεράνος στα γλυκά!

Τα συμπεράσματα δικά σας για το αν θα θέλατε να πάτε πλέον στην Υδρούσσα ή όχι.

Μεζεδοπωλεία, Χαλάνδρι

Η Υδρουσσα είναι από τα παλιά και αγαπημένα στέκια. Μια παλιά μονοκατοικία με όμορφο κήπο για το καλοκαίρι και τζάκι για τον χειμώνα.

Δεν θα αναφερθώ σε κάποια συγκεκριμενοποιώ επίσκεψη γιατί έχουμε πάει πολλές φόρες άλλα πρέπει να αναφέρω στην τελευταία επίσκεψη έτυχε να πάμε 5 η ώρα και είχαμε μια ευχάριστη έκπληξη! 25% έκπτωση σε όλα!! Πόλη κάλο και έξυπνο εκ μέρους των ιδιοκτήτων κάνουνε 25% έκπτωση από τι 4 έως 6.

Επίσης άλλο ένα ευχάριστο το μαγαζί ανοίγει ξανά από μεσημέρι κάθε μέρα και Δευτέρα ανοιχτό, το είχανε καταργήσει τα τελευταία χρόνια, πολύ κάλο να έχεις μια εναλλακτική όταν τα περισσότερα μαγαζιά είναι κλειστά.

Για το φαγητό προτείνω

Σαλάτα Υδρουσσα, στην ουσία σαλάτα του σεφ. Η κλασσική σαλάτα που υπήρχε παλιά σε όλα τα εστιατόρια και τώρα δεν την βρίσκεις πουθενά, πολύ ωραία εκτελεσμένη.

Πατατοσαλάτα, πολύ ωραία απλή και δροσερή με ελαφριά σάλτσα μουστάρδας

Μελιτζάνα με τυριά στον φούρνο, πολύ ωραία

Κεφτεδακια με σάλτσα και γιαούρτι πάνω σε πίτα, φοβερό!

Φιλετάκια καυτερά με κρεμά γάλακτος, όχι πολύ καυτερά πολύ νόστιμα. Νομίζω ότι παλαιότερα το έκανε με μοσχάρι άλλα τώρα με χοίρινο και δεν είναι τόσο μαλακό, θα το επιβεβαιώσω την επόμενη φορά.

Μπιφτέκι Ψαρονέφρι και Κοτόπουλο είναι όλα πολύ νόστιμα άλλα μια προσοχή. Αν παραγγείλετε κάτι από αυτά με σάλτσα να περιμένετε να πλέει σε αυτήν! Το κάνουν για κάλο άλλα νομίζω το παρακάνουν λίγο, όποτε αν δεν το θέλετε έτσι καλύτερα να πάρετε την σος χωριστά.

Γενικότερα από τα καλύτερα και πιο αγαπημένα μεζεδοπωλεία της περιοχής, δοκιμάστε το!

Μεζεδοπωλεία, Χαλάνδρι

Πέμπτη βράδυ πίναμε το καφεδάκι μας στην πλατεία Χαλανδρίου τρία φιλαράκια.
Είχαμε καιρό να βρεθούμε και είπαμε να συνεχίσουμε τη βραδυά μας με μεζεδάκια και τσιπουράκι.

Ο ένας της παρέας μας πρότεινε την υδρούσα. Εγώ πρώτη φορά πήγαινα αλλά το φιλαράκι μας εγγυήθηκε ότι θα περάσουμε καλά.

Λίγο πιο πάνω στην αγίας παρασκευής πήγαμε με τα πόδια γιατί φοβηθήκαμε μήπως ψάχνουμε για παρκάρισμα και δεν αντέχαμε πάλι αυτό το γύρω-γύρω.

Μονοκατοικία με αυλή για το καλοκαίρι.

Αποχρώσεις του μπεζ και του γκρι στους τοίχους και τα τραπεζοκαθίσματα αρμονικά δεμένες μεταξύ τους.
Οι καρέκλες λίγο άβολες γιατί είχαν ξύλινο κάθισμα.

Πέντε έξι σαλλάτες 10-12 μεζεδάκια και 8-9 κύρια πιάτα όλος ο κατάλογος

Πήραμε σαλάτα χρωμάτων με μαρούλι τομάτα αγγούρι δαμάσκηνα σταφίδες τυράκια και σως πορτοκαλιού αρκετά γευστική

Ντάκο με ξυνομιτζήθρα δεν μου άρεσε γιατί τον προτιμώ με φέτα αλλά αυτό είναι προσωπικό γούστο

Κολοκυθοκεφτέδες, μέτριοι

Κεφτεδάκια με κόκκινη σάλτζα τους γράφει ο κατάλογος. Μου άρεσαν αλλά τα ήθελα πιο καυτερά. Πάλι προσωπικό το γούστο

Μπιφτέκι σχάρας καλό

Και κεμπάπ λίγο βαρύ
Ηπιαμε 2 καραφάκια τσίπουρο τσιλιλή και 2 αναψυκτικά

Πληρώσαμε εξήντα κατι. Πολλά μου φάνηκαν γιατί δεν πήραμε πολλά πιάτα

Μεζεδοπωλεία, Χαλάνδρι

Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα Ράλλυ περιλαμβάνεται και ο αγώνας των χιλίων λιμνών (όπως λεγόταν παλιότερα)που γίνεται στην Φινλανδία... θυμάμαι είχα εντυπωσιαστεί πολύ όταν ήμουν μικρότερος... μια χώρα με χίλιες λίμνες. Φανταστείτε την έκπληξή μου όταν έμαθα αργότερα ότι η Φινλανδία έχει πάνω από 10.000 λίμνες.. η ονομασία του ράλλυ την αδικουσε...

Κάπως έτσι είναι και το Χαλάνδρι με τις ταβέρνες του (ελπίζω να μην σας 'κούφανα').. είναι η περιοχή των εκατοντάδων μεζεδοπωλείων, ταβερνών και πρόσφατα από ότι έμαθα ποτάδικων, εκμεταλευόμενο την γεωγραφική του θέση στο κέντρο των Β.

Προαστίων από την μία αλλά και στην εύκολη πρόσβαση από πολλά σημεία πλέον λόγω της Αττικής οδού από την άλλη. Εντυπωσιακότερο είναι ότι Κυριακή μεσημέρι δεν βρίσκεις να κάτσεις πουθενά χωρίς κράτηση - μεγαλη οικογενεια ή μεγάλη παρέα - γεγονός που έκανε τον κουμπάρο μου να αναφωνήσει: 'καλά, τους έχει πει κανένας ότι ζούμε οικονομική κρίση?'.

Με δυσκολία λοιπόν κλείσαμε τραπέζι στην Υδρούσα, Κυριακή μεσημέρι, 4 ενήλικες, 3 παιδιά και 2 μικρότερα παιδάκια (η περιγραφή κρίνεται απαραίτητη για να αξιολογηθεί από εσας το ποσό του λογαριασμού.

Η Υδρούσα είναι ένα εστιατόριο-μεζεδοπωλέιο σε ένα υπέροχο παλιό σπίτι, ψηλοτάβανο και εξαιρετικά ευρύχωρο. Επίσης ο χώρος των καπνιστών είναι σε άλλο σημείο, οπότε στο τραπέζι μας βασίλευε η ευρυχωρία και η καθαρή ατμόσφαιρα.

Ο κατάλογος χωρίζεται σε μεζέδες και κυρίως πιάτα, όχι πολλά σε αριθμό.. για παράδειγμα εμείς οι μεγάλοι δεν πήραμε κυρίως, δοκιμάσαμε όμως σχεδόν όλα τα μεζεδάκια. Για τα παιδιά πήραμε ψαρονέφρι με σάλτσα μουστάρδας, κοτόπουλο φιλέτο, και κοτόπουλο πανέ να το μοιραστούνε... οι μερίδες ήταν πολύ ικανοποιητικές έτσι ώστε τα παιδιά έφαγαν και χόρτασαν με αυτά τα πιάτα και μια χωριάτικη σαλάτα..

Οι μεζέδες από την άλλη είναι συμπαθητικοί όχι όμως και κάτι που θα σου τραβήξει την προσοχή ή/και την γεύση... κολοκυθοκεφτέδες, παστουρμαδοπιτάκια, ντάκο κτλ έχουμε φάει σε πολλά μεζεδοπωλεία, και καλύτερα... ήταν όμως άνω του μετρίου.. Εξαιρετικό ωστόσο πιάτο που δεν είχα δοκιμάσει ήταν το απάκι (παστό χοιρινο Κρήτης) το οποίο ήταν μαγειρεμένο με μια σως γιαουρτιού που έσπαγε την βαριά γεύση του καπνιστού - όσοι έχετε δοκιμάσει τέτοιου είδους χοιρινό θα καταλαβαίνεται τι εννοώ - και το έκανε έναν εξαιρετικό μεζέ για τσίπουρο. Μεγάλη ποικιλία σε σαλάτες οι οποίες είναι μεγάλες και χορταστικές όπως άλλωστε και όλα τα πιάτα του.

Η εξυπηρέτηση έγινε με χαμόγελο, ακόμα και όταν τους επιστρέψαμε (δύο φορές) το εμφιαλωμένο νερό που μας έφεραν ζητώντας 'χύμα Χαλανδρίου'. Τσίπουρα ήπιαμε εμφιαλωμένα γιατί δεν μας αρέσει το ζειν επικινδύνως. Τα παιδιά ήπιαν αναψυκτικά.

Η 'λυπημένη θλίψη' κοινώς ο λογαριασμός στα 130 ευρώ (4 τσίπουρα και 3 αναψυκτικα συμπεριλαμβάνονται). 65 ευρώ η οικογένεια... χμμμ, δεν πήραμε πολλά κυρίως, εξαντλήσαμε όλους τους μεζέδες όμως... δίκαιο μας φάνηκε.. χορτάσαμε... ίσως όχι τόσο γευστικά αλλά θερμιδικά σίγουρα.
Μας κέρασαν 3 εντυπωσιακά μεγάλα πιάτα με γλυκά, και παγωτά.

Συμπέρασμα: ο άνετος και καθαρός χώρος, οι προσεγμένες μεγάλες μερίδες νομίζω ότι κάποια στιγμή θα με κάνουν να ξαναπάω, παρόλη την προβλεψιμότητα των γεύσεών του.

ΤΙP..200 μέτρα μετά το εστιατόριο με κατεύθυνση προς Δουκίσης, υπάρχει δημοτικό πάρκινγκ στα δεξια σας... γιατί αλλιώς... το Χαλάνδρι δεν έχει λίμνες... έχει όμως στενούς δρόμους γεμάτους παρκαρισμένα αυτοκίνητα..

Μεζεδοπωλεία, Χαλάνδρι

Το συγκεκριμένο μαγαζί το έχω επισκεφθεί αρκετές φορές, γι'αυτό δε μπορώ να μιλήσω για κάποια συγκεκριμένη.

Το φαγητό του είναι καλό, όσα πιάτα έχω δοκιμάσει δε με άφησαν παραπονεμένη (αλλά ούτε και ξετρελαμένη ομολογουμένως).

Το περιβάλλον καθαρό και φιλόξενο, η αυλή στο πίσω μέρος είναι όμορφη για την καλοκαιρινή περίοδο.

Το προσωπικό εγκάρδιο και εξυπηρετικό, άμεση ανταπόκριση σε ότι κι αν ζητήσεις.

Υπάρχει πρόβλημα με το πάρκινγκ στην περιοχή, εκεί γύρω βρίσκεις πολύ δύσκολα.
Αλλά αυτό πιστεύω δε πρέπει να σε αποτρέψει από το να το επισκεφθείς έστω και μια φορά, και θα σε αφήσει ικανοποιημένο.

Το κρασί του πολύ καλό!

Μεζεδοπωλεία, Χαλάνδρι

Επισκεφτήκαμε το μαγαζί καθημερινή βράδυ και παρότι ήταν καθημερινή είχε κόσμο.
Καθίσαμε έξω, η αυλή του ήταν πολύ ωραία και η διακόσμηση των τραπεζιών πολύ καλή και λιτή.

Το προσωπικό ήταν ευγενέστατο και ανταποκρίνονταν άμεσα σε ότι τους ζητούσες.

Οι σαλάτες του νόστιμες και πολύ μεγάλες (επαρκείς για 4 άτομα) γενικά και οι μερίδες των κύριων πιάτων ήταν πολύ χορταστικές.

Οι τιμές του λογικές αφού τα κυρίως πιάτα κυμαινόντουσαν στα 8-9/πιάτο.
Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι και θα ξαναπάμε σίγουρα.

Χρήσιμη;