Μεζεδοπωλεία, Πέραμα - Σαλαμίνα
2013
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4

Έχουμε επισκεφθεί κάποιες φορές στο παρελθόν το Χαρτί και Καλαμάρι αλλά δεν είχε τύχει να μπω να σχολιάσω κάτι γι'αυτό. Αλλά μιας και η τελευταία φορά είναι πολύ πρόσφατη αποφάσισα να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου γι'αυτό το μαγαζί.

Αυτό το μαγαζί λοιπόν ήταν μια πολύ ευχάριστη ανακάλυψη για μας. Μιας και πήγαμε λόγω κάτι φίλων που μένουν στην περιοχή. Πιστεύω πως τελικά δεν είναι πολύ μακρια το Πέραμα, για να απολαύσεις καλό φαγητό.

Γενικά έχω κάτσει και μέσα και έξω. Μου αρέσει στην διακόσμηση που συνδιάζει αρκετά διαφορετικά πράγματα μοντέρνα και καλόγουστα. Ακόμα είναι και παραδοσιακό αλλά και μοντέρνο και νεανικό. π.χ. Τραπεζάκια έξω στο χαλίκι και μέσα πρωτότυπα φωτιστικά,ρολόγια κ.ά Παιχνιδιάρικα σερβίτσια γενικα πολλα έξυπνα. Πιστεύω πως μπορεί να εξυπηρετήσει διαφορετικά γούστα και απαιτήσεις και πολύ μεγάλο κοινό ταυτόχρονα. Μικρούς-μεγάλους.

Και τώρα ας περάσουμε στο πιο βασικό κομμάτι.. το φαγητό... Δεν ξέρω αλλά ξαφνιάζομαι ευχάριστα κάθε φορά που δοκιμάζω κάτι.. Γιατί δεν έχω βρει κάτι να μην μου αρέσει.. Πράγμα που μου προκαλεί απορία καθώς είμαι πολύ δύσκολη με το φαγητό, δεν τρώω αρκετά πράγματα και δυστυχώς το παραδέχομαι είμαι πάντα λίγο ξυνή και επιφυλακτική. Πρέπει να μου αρέσει απ'όλες τις απόψεις κάτι για να με κερδίσει πραγματικά.

Για να επανέλθουμε στο θέμα μας.... Μία σαλάτα υπέροχη με ρόκα, ντοματίνια, κατίκι κλπ... Φυσικά νοστιμότατα καλαμαράκια, δεν χρειάζονται παραπάνω σχόλια... Πατατούλες ψιλοκομμένες φρέσκιες στην σέσουλα... Αθερίνα μικρούλα όμορφα τηγανισμένη να μην σταματάς να την τσιμπάς ποτέ(όπως στα πατατάκια έπεσα στην αθερίνα,ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΟΠ-ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΤΟΠ)...

Κάτι φλογέρες αρκετά ενδιαφέρουσες με ένα αλλάντικο,λούντζα αν δεν κάνω λάθος και ένα τυρί που μου διαφεύγει αυτή τη στιγμή το όνομα του... Γαύρος μαρινάτος, αυτός έκλεψε τις καρδιές των φίλων μου πιο πολύ, εγώ δεν τον πολυτρώω αλλά έπρεπε να τον δοκιμάσω, καλός πολυ καλός...

Και μία πιατέλα με ρυζάκι με κόκκινη πικάντικη(μούρλια) σαλτσούλα και από πάνω της Παναγιάς τα μάτια... μύδια, στρείδια, γαρίδες, καβούρια.. όλα νοστιμότατα πανάθεμά τα, ήταν και περασμένη η ώρα και σκάσαμε..

Τώρα τί να πω..? Ποιός θα με πιστέψει ότι όλα ήταν τέλεια..? Αλλά τι να κάνω που είναι αλήθεια..? Αααα όλα κι όλα, αυτό που αξίζει πρέπει να λέγετε. Στο κάτω κάτω εκεί είναι το μαγαζί, μπορείτε να το διαπιστώσετεκαι μόνοι σας.. Και μετά εγώ είμαι εδώ να το συζητήσουμε..χαχαχα

Μπορεί να ξεχνάω και κάτι, δεν χάλασε ο κόσμος.. Μην με ρωτήσετε πόσο πληρώσαμε δεν θυμάμαι ακριβώς να σας πω. Αλλά γενικά φάνηκαν στην παρέα λογικές τιμές.. Αν ήταν ακριβά θα μου είχε κάνει εντύπωση ο λογαριασμός, δεν μπορει..! Φυσικά μας κέρασαν κιόλας κρασιά και στο τέλος ρακόμελα και γλυκάκι..

Τέλος αυτό που ξέχασα να αναφέρω και δεν θα επεκτάθώ πολύ στο θέμα, μόνο για να μην κουράσω (αλλιώς θα κάτσω μέχρι αύριο να γράφω).. ήταν η εξυπηρέτηση. Όλες τις φορές όποιος μας εξυπηρέτησε το έκανε με πολύ χαρά, γρήγορα και πρόθυμα... Απ'την πρώτη φορά μας κέρδισαν αμέσως..

Ο ιδιοκτήτης απλά απίστευτος, πολύ ωραίος τύπος και φαίνεται πως σέβεται και εκτιμά τον πελάτη έτσι όπως τους περιποιείται όλους.... Ακόμα και τα παιδιά απ'την κουζίνα βγήκαν να μιλήσουν στον κόσμο.. όλοι χαρούμενοι και συμπαθητικοί άνθρωποι..

Αυτά... Απ'ότι έχω ακούσει έχει και καλά πιάτα στο κρέας. Αν και εγώ έχω τιμίσει μόνο τα θαλασσινά μέχρι στιγμής.. Την επόμενη φορά που θα θες να φας θαλασσινά και να μην πετάξεις τα λεφτά σου τσάμπα, θα με θυμηθείς..

Εν τέλει νομίζω έγινα σαφής.. Το προτείνω ανεπιφύλαχτα!!!!!!!