Ιταλία, Χαϊδάρι - Αιγάλεω
2013
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4

Διαβαζοντας την μολις μια κριτικη εδω περα και βρισκοντας το μαγαζι στο φεισμπουκ-κοιταζοντας και φωτογραφιες χωρου και καταλογου-το ειχα αποθηκευσει στο μυαλο μου σε περιπτωση που ηθελα μια κοντινη εξοδο για καμια μακαροναδα.Οφειλω να πω πως δεν με απογοητευσε ...

Η βαθμολογια μου ειναι βαση του ειδους του καταστηματος(στην εξυπηρετηση το 2.5 θα ταιριαζε πιο πολυ),δεν ειναι πολυτελιαρικο-δεν ειναι ομως και μια πιτσαρια.Αυτο που δεν μου αρεσε και πολυ ειναι πως στον ιδιο χωρο βρισκονται 2 μαγαζια διαφορετικου υφους.Τι εννοω ...

Υπαρχει και ιταλικο εστιατοριο αλλα και μεζεδοπωλειο(με την ονομασια "Ρακομελο") οπου μοιραζονται τον ιδιο εξωτερικο χωρο που ομολογουμενως ειναι αρκετα ομορφος για την περιοχη. Για εσωτερικο χωρο νομιζω πως ειναι διαφορετικος κρινοντας πως τη μια φορα που καθησαμε ειδαμε ενα παλιο διατηρητεο σπιτι απεναντι μας διαφορετικο απο του ιταλικου.Οποιος επισκεφτει το μαγαζι και κανω λαθος ας με διορθωσει.

Οντως περνωντας απ'εξω καποιες φορες παλιοτερα μου ειχε αφησει και εμενα την εντυπωση οτι θα προκειται για ακριβο εγχειρημα. Το μαγαζι ειναι γωνιακο και βρισκεται απεναντι απο το σουβλατζιδικο "Νοστιμιες" εαν θυμαμαι καλα την ονομασια του.

Εκανα 2 επισκεψεις, η πρωτη τη Δευτερα 20-5 και η δευτερη χτες Πεμπτη 23-5 με την ιδια παρεα για να εχω οσο το δυνατον καλυτερο κριτηριο για να γραψω. Η ωρα παρεμφερης,21:45 το βραδυ.

Ξεκιναμε με τον καταλογο που απ'οσο κρινω ειναι κοινος με του μεζεδοπωλειου,λαθος κατ'εμε.Τα ζυμαρικα σε ριγκατονι και σπαγγετι κοστιζουν σχεδον ολα 5 ευρω και τα τορτελινια και οι ταλιατελες που αναφερουν οτι ειναι φρεσκα ζυμαρικα κοστιζουν 7-8 ευρω. Υπαρχει επιβαρυνση αν θελετε να τα κανετε φουρνου με 0.50 σεντς.

Οι πιτσες:
5 ευρω για 28 εκατοστα (αρκετη για να τη φας μονος σου)
9 ευρω για 33 εκατοστα (αν θες να δωσεις και 1-2 κομματια)
12-13 ευρω η γιγας 40 εκατοστων.

Οι παραγγελιες μας:

- Καρμποναρα ριγκατονι στα 5 ευρω.Αρκετη μεριδα,νοστιμη και χορταστικη. Δεν ειναι αλ ντεντε. Μου θυμησε μακαροναδες που ετρωγα τη δεκαετια του '90. Οχι ασχημα παντως.

- Καρμποναρα ριγκατονι φουρνου. Νομιζω πως στην κανονικη μορφη ειναι λιγο πιο δεμενη.

- Ριγκατονι μπολωνεζ. Στην κοπελα μου φανηκαν λιγο βαρια,σε εμενα εφερε την αισθηση του σπιτικου. Προσεγμενο πιατο οπως θα το εκανες σπιτι σου και οχι σε εστιατοριο.

- Κοτοσαλατα στα 5 ευρω.Νομιζω το κοτοπουλο καλο(δεν δοκιμασα γιατι η κοπελα που το παρηγγειλε το ειχε σαν κυριως πιατο). Τα μαρουλια απ'οσο μας ειπε ομως θα επρεπε να ειναι κομμενα και οχι ολοκληρα.

- Το ιδιο ισχυει και για την κοτοσαλατα που παρηγγειλε για δευτερη φορα συν καρυδι και μπαλσαμικο.Οχι ασχημα παντως.

- Πιτσα καρμποναρα.Νοστιμη και ζουμερη,αρεσε στην κοπελα μου που γενικα ειναι δυσκολη σε τετοια θεματα.

- Πιτσα quarter με ζαμπον,μπεικον,πιπεριες πρασινες,τοματα κλπ.Επισης καλη. Μην περιμενετε τις αυθεντικες ιταλικες πιτσες,πλησιαζουν ομως στο ζυμαρι. Εννοειται πως θα τις προτιμουσαμε λιγο πιο λεπτες αλλα οκ.Ακομα και οι μικρες οπως προειπα ειναι χορταστικες για ενα ατομο.

- Ριγκατονι φουρνου quarter με ζαμπον,μπεικον,μανιταρια και ανοιχτοχρωμη ροζ σαλτσα.Νοστιμη και καυτη,με τυρια λιωμενα.Η σαλτσα θα προτιμουσα να ειναι πιο πηχτη.

- Καλτσονε σοκολατας για γλυκο.Στα 4 ατομα ειναι αρκετο για να αλλαξεις τη γευση σου. 8 ευρω,ενα ατομο δεν θα μπορει να το καταφερει.Αρκετη νουτελα. Ο φιλος της παρεας μου ειπε πως ειναι καλυτερο και απο κρεπα. Οπως το δει κανεις.Αν καποιος προτιμαει τα ψωμοειδη θα του αρεσει.

Οι μπυρες 500αρες στα 3 ευρω,νομιζω 3.5 οι Καιζερ.Στα αναψυκτικα υπαρχουν μπουκαλακια 250αρια αλλα η Κοκα Κολα ζιρο μας ηρθε σε 330αρι κουτακι.

- Τα ψωμακια χρεωνονται 0.50 ευρω για καθε ατομο.Εγω προσωπικα τα απεφυγα γιατι μου φανηκαν πετρωμενα.

- Νερακι σε κανατα και κρυο.Συνεχως αλλαζοταν.

Τωρα με την εξυπηρετηση εχω μια ενσταση.Ευγενικη τη δευτερη φορα απο εναν πιο εμπειρο κυριο που μας εφερε στο τελος την κανονικη και νομιμη αποδειξη.

Την πρωτη φορα ηταν 2 νεαρα παιδια,ευγενικα μεν και στο τελος της βραδιας μας ευχαριστησαν. Οταν ζητησαμε το λογαριασμο ομως μας ανεφεραν προφορικα το κοστος και μας εφεραν τα ρεστα χωρις καν δελτιο παραγγελιας.

Εαν καθησετε μεσα θα δειτε ενα πιανο να υπαρχει, τιποτα αλλο ιδιαιτερο απο διακοσμητικης αποψης,χωρις να ειναι ασχημο. Επισης μπορειτε να παρατηρησετε τους πιτσαδορους να παρασκευαζουν τις πιτσες και να τις πετουν ψηλα στον αερα.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ: Ειναι ενα αξιοπρεπες μαγαζι τυπου ιταλικου των '90 χωρις να σημαινει αυτο πως ειναι ασχημο αυτο για καποιον που εχει ζησει αυτη την εποχη.

Το συνιστω απολυτα σε περιπτωση που θελετε μια εξοδο οικονομικη. Φανταστειτε οτι με κατω απο 20 ευρω μπορειτε να φατε 2 κυριως και να πιειτε 2 μπυρες.

Ο εξωτερικος χωρος για το καλοκαιρι προσδιδει ενα ακομη συν,οχι πως μεσα ειναι ασχημα.

Το καπνισμα επιτρεπεται καθως παντου υπηρχαν τασακια.

Και τις 2 φορες αρκεστηκαμε απο ενα κυριως χωρις να παρουμε τιποτα σε ορεκτικο για τη μεση.

* Και τις 2 φορες αισθανθηκα πως τα χρηματα μας επιασαν τοπο 100%.Δεν ειναι γαστρονομικη εμπειρια αλλα δεν πλασαρεται και ετσι.

ΑΞΙΟΠΡΕΠΗΣ πιτσα και μακαροναδα με 5 ευρω ....

Αξιζε την ευκαιρια του και θα το ξαναεπισκεφθω.Το προτεινα και σε γνωστο μου ηδη.