ΚΟΝΑ ΚΑΪ (KONA KAI)
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_2 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
1.5
Multi Ethnic, Ν.Κόσμος
Έχει γράψει Κριτικές
Τον εμπιστεύονται
Ποιότ. Φαγητού
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Χώρος/Ατμόσφ.
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Ευρώ/Άτομο

Θα είμαι αυστηρός...θα είμαι πολύ αυστηρός...
Κι αυτό γιατί όταν χρεώνεις ένα γεύμα 80άρες και 90άρες, πρέπει αυτό να μπορείς να το υποστηρίξεις και δικαιολογήσεις.

Ένα χειμωνιάτικο βράδυ, εγώ και η παρέα μου βρεθήκαμε στο lobby του Ledra Marriott, υπό τους ήχους της κυρίας που έπαιζε στο πιάνο νότες από το «Δαίμονες» που έγραψε ο Νικόλας ο Καρβέλας και το οποίο ερμήνευσε η Αννούλα.

Αφού μαζεύτηκε όλη η παρέα, πήραμε την... κατηφόρα για το ΚΟΝΑ ΚΑΙ, το οποίο βρίσκεται στο υπόγειο του κτίρίου.

Έχοντας διαβάσει κριτικές οι οποίες εξυμνούσαν τον χώρο, πραγματικά περίμενα να βρεθώ σε ένα εξαιρετικό περιβάλλον. Κάτι είχα διαβάσει ότι σου δίνει την αίσθηση ότι βρίσκεσαι σε έναν ανοιχτό και εξωτικό χώρο.

Μωρέ θα με τρελάνεται εντελώς??!!! Αισθητική δεκατιών πίσω και αφίσες από εξωτικά τοπία. Ξύλινα αγαλματάκια, βότσαλα και νερά (πολλά νερά...) που τρέχουν και θα δημιουργήσουν σοβαρό πρόβλημα σε όποιον έχει συχνουρία.

Μπαμπού επίπλωση βεράντας μιας άλλης εποχής. Στο τραπέζι μας υπήρχε ένας θρόνος (!!!) από μπαμπού που μου έφερε στο μυαλό την γνωστή ταινία του 80’με την Εμμανουέλα.
Οι σερβιτόροι ήταν ντυμένοι με χαβανέζικα πουκάμισα, κάτι που έκανε όλο αυτό ένα φθηνό πανηγυράκι. Θα μπορούσε να είναι απλά μία attraction σε ένα ξεπεσμένο τουριστικό θέρετρο. Όλη αυτή η κλειστοφοβική αίσθηση, μου έφερε στο μυαλό μου μνήμες από επισκέψεις μου σε καζίνο (και δεν το λέω με την καλή έννοια αυτό...)

Απ’ ότι κατάλαβα, ο κάθε σερβιτόρος εξυπηρετούσε συγκεκριμένο αριθμό τραπεζιών. Ούτε κι εκεί σταθήκαμε τυχεροί. Ευγενικός ήταν, αλλά υπήρχε μία γενική ασυνενοησία μεταξύ μας και στο όταν παραγγέλναμε και στο όταν μας σέρβιρε τα πιάτα.

Ξεκινήσαμε με κοκτέιλ. Εγώ προτίμησα ένα με βότκα, μαστίχα και πιπεράτους τόνους. Μου θύμισε καλοκαίρια μου, στο Blink της πλατείας Καρύτση, όπου ήταν ένα από τα αγαπημένα μου ποτά. Η διαφορά τους ήταν στο ότι το είχα δοκιμάσει με κόκκους πιπεριού ενώ αυτό είχε μια ολόκληρη κόκκινη πιπερίτσα. Πάντως ήταν εξαιρετικό. Οι κυρίες της παρέας προτίμησαν μαργαρίτες. Η τιμή τους στα 12.

Για αρχή, πήραμε την ποικιλία ορεκτικών τους, που κόστιζε 17,50 ανά άτομο. Η ποικιλία είχε:

• Σουβλάκια από λεπτές φέτες μοσχαρίσιου κρέατος μαριναρισμένες σε σάλτσα τεριγιάκι. Έξυπνη η ιδέα να σου φέρουν το σκεύος χιμπάτσι στο τραπέζι για να τα ψήσεις μόνος σου, όσο θέλεις.

• Τηγανιτές φτερούγες κοτόπουλου με σάλτσα τεριγιάκι(Με αστερίσκο. Από την κατάψυξη στο πιάτο σας. Ο Ασιάτης Μπαρμπα Στάθης θα ήταν περίφανος...)

• Γαρίδες σε ζύμη (επίσης με αστερίσκο...). Τις αναφέρουν ως «μεγάλες». Θα τις χαρακτήριζα ως μέτριες σε μέγεθος.

• Σπρινγκ Ρολς. Δεν ξέρω αν ήταν φρέσκα ή από την κατάψυξη, πάντως ήταν άγευστα. Ευτυχώς είχαν φέρει 3 διαφορετικές σάλτσες και βοήθησαν την κατάσταση.

• Χοιρινά παιδάκια

• Τηγανιτά πουγκάκια με τυρί Φιλαδέλφεια και καβουρόσαρκα.

Αν εξαιρέσεις το μοσχάρι που ήταν από δύο μικρά σουβλάκια ανά άτομο, όλα τα άλλα ήταν από ένα κομμάτι ανά άτομο. Πως να χαρακτηρίσω τώρα την ποιότητά τους, όταν ο αστερίσκος που υποδηλώνει κατεψυγμένο προϊόν ήταν σχεδόν παντού. Αυτός δεν ήταν κατάλογος, ήταν Αυγουστιάτικος ουρανός πάνω από νησί άγονης γραμμής...

Δεν νομίζω ότι η ποιότητα και η ποσότητα δικαιολογούσε αυτή την τιμή. Δεν δοκίμασα κάτι που να μου αρέσει πραγματικά.

Επίσης πήραμε τηγανητό ρύζι, που είχε αυγό, λαχανικά και τις γνωστές σε όλους μας, τοσοδούλες, ζαρωμένες από το ψήσιμο γαριδούλες (Ε ναι...με αστερίσκο) και ρυζομακάρονα που τα βρήκα εξαιρετικά. Στα 9 ευρώ έκαστο.

Από κυρίως προτίμησα κοτόπουλο με πάστα από κάρυ, λαχανικά και γάλα καρύδας. Ήρθε ένα εντυπωσιακό πιάτο, όπου το κοτόπουλο και τα λαχανικά είχαν τοποθετηθεί μέσα σε μισό ανανά του οποίου την σάρκα είχαν αφαιρέσει. Για να πω την αλήθεια, το περίμενα λιγότερο πικάντικο αλλά πρέπει να είχε ετοιμαστεί με κόκκινο κάρυ. Πραγματικά απόλαυσα αυτό το πιάτο.

Οι κυρίες της παρέας προτίμησαν:

• Μοσχαρίσια φιλετάκια με κρούστα πιπεριού και λαχανικά. Ήρθαν πάνω στο μαντεμένιο σκεύος και συνέχισαν να παραμένουν ζεστά για όσο έμειναν στο τραπέζι. Μου φάνηκε μία επίσης πολύ καλή επιλογή.

• Κοτόπουλο και χοιρινό γλυκόξινο. Από κλεφτές μπουκιές που πήρα από τα πιάτα τους, ήταν καλοεκτελεσμένα.

Όλα τα κυρίως κόστισαν από 24 έως 32 ευρώ, ήταν αρκετά μεγάλες μερίδες και οι κυρίες άφησαν τα πιάτα στα μισά τους. Εγώ, που είμαι λιχούδης μέχρι όσο δεν πάει, το τσάκισα το δικό μου...

Κλείσαμε με γλυκάκια. Πήραμε Πολυνησιακή κρέπα με εξωτικά φρούτα, Κέικ σοκολάτας, Brownie και ένα ακόμα γλυκό σοκολάτας με μακαντέμια. Αυτά με απλά λόγια γιατί στον κατάλογο όλα φάνταζαν πολύ πιο εξωτικά και εντυπωσιακά. Κάποια ήταν εξαιρετικά, κάποια δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο ούτε σε γεύση ούτε σε παρουσίαση. Το κάθε το έκανε το δεκαρικάκι του...

Για να μην είμαι απόλυτα άδικος, το κυρίως μου αλλά και το γλυκό μου ήταν πολύ νόστιμα. Το θέμα είναι ότι δεν μπορώ με τίποτα να δικαιολογήσω αυτές τις τιμές. Σε ότι κι αν πήραμε, θα έπρεπε να γίνει ένα κούρεμα τιμής τουλάχιστον 40%-50%. Αν τα ίδια πιάτα είχαν κοστίσει τα μισά, θα το θεωρούσα πιο λογικό.

Έτσι, όλη η κριτική μου και η βαθμολογία (είτε για το φαγητό είτε για τον χώρο) θα είναι συναρτήσει των τιμών τους. Γιατί όταν χρεώνεις αυτά που χρεώνεις, πρέπει να το ανταποδίδεις σε ποιότητα σε όλους τους τομείς στον πελάτη σου...
Διευκρινίζω ότι η χαμηλή βαθμολογία στην ποιότητα έχει να κάνει με την ύπαρξη τόσων αστερίσκων.

Το καλό ήταν η ωραία παρέα που βοήθησε να έχουμε ένα πραγματικά όμορφο βράδυ με κουβεντούλα και πολύ γέλιο.

Και μια ευχή: Μακάρι να είμαστε πάντα ευλογημένοι και να έχουμε δίπλα μας άτομα με τα οποία αισθανόμαστε τόσο κοντά και άνετα μαζί τους.