Σουβλάκι - Σχάρα, Κορωπί
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0

Η αληθεια ειναι οτι δεν εχω γραψει πολλες κριτικες και αυτο γιατι στα εστιατορια που επισκεπτομαι οι κριτικες που εχουν ηδη γραφτει με καλυπτουν και πολυ σπανια πηγαινω σε μαγαζια τα οποια δεν ειναι καταχωρημενα η δεν εχουν κριτικες στο ask4food.

Το "τεφαρικι" λοιπον δεν ηταν καταχωρημενο, πηγα μετα απο προτροπη φιλου τον οποιο εμπιστευομαι και οφειλω να πω οτι με εξεπληξε ευχαριστα.

Το εχω επισκεφτει πλεον τρεις φορες οποτε εχω μια σχετικα ολοκληρωμενη εικονα την οποια θα προσπαθησω να μεταφερω στην κριτικη αυτη.

Καταρχας το μαγαζι ειναι οντως στη "μεση του πουθενα" και βολευει κυριως τα νοτια προαστια λογω θεσης. Βρισκεται σε ενα παραδρομο της βαρης κορωπιου. Στη κατευθυνση απο βαρη προς αεροδρομιο περνας ενα μικρο τουνελ, στο επομενο φαναρι ξεκιναει αυτος ο παραδρομος και το μαγαζι βρισκεται στη αρχη του.

Ο φιλος μου που με πρωτοπηγε μου ανεφερε οτι ουσιαστικα ξεκινησε λιγο πολυ σαν καντινα (αρκετα προσφατα μαλιστα) και ο χωρος εξελισσεται σιγα σιγα. Σαν μαγαζι δηλαδη ειναι οτι πιο υποτυπωδες μπορειτε να φανταστειτε οποτε ο χωρος-ατμοσφαιρα δεν ειναι το δυνατο του σημειο. Τα δυνατα του ομως σημεια ειναι 1) φοβερη ποιοτητα πρωτων υλων 2) φανταστικη σχαρα.

Στα του φαγητου λοιπον, το μενου ειναι μικρο (4 σαλατες, 5-6 ορεκτικα, 5-6 κυριως και κανα δυο "ημερας". Ολο το μενου κινειται γυρω απο το κρεας και οι παρασκευες του ειναι κατα 95% απο τη σχαρα. Το τηγανι χρησιμοποιειται μονο για τις πατατουλες και τα αυγουλακια (ματια), για τιποτε αλλο. Λαδερα, κατσαρολας κτλπ δεν υπαρχουν. Ουτε φετα, χωριατικη, τζατζικι.

Στη τελευταια μας επισκεψη η παραγγελια για πεντε ατομα (και ενα πιτσιρικι) ηταν

-Μια σαλατα (χαλουμισια νομιζω το ονομα της) με βαλεριανα, χαλουμι σχαρας , πιπερια πρασινη στη σχαρα κι αυτη, και αλλες πρασιναδες. Υπεροχη γευση και μακραν η καλυτερη σαλατα που εχω φαει σε μαγαζι τον τελευταιο χρονο.

-Μανιταρια πορτομπελο στη σχαρα με μπεικον και παρμεζανα. Αυτο ηταν ημερας και δεν υπηρχε στο μενου. Πολυ νοστιμο.

- Ταλαγανι στη σχαρα, επισης πολυ νοστιμο.

-Τρεις πατατες τηγανιτες. Σπιτικες και ψιλοκομμενες.

- Αυγα "τεφαρικι". Δυο αυγα ματια πανω σε χειροποιητες πιτουλες συνοδεια λουκανικου. Πολυ απλο αλλα και πολυ ωραιο ταυτοχρονα.

- Μια μεριδα μπιφτεκια την οποια ζητησαμε να ειναι ενισχυμενη λογω του πιτσιρικα της παρεας. Ειναι μικρα τα μπιφτεκακια, αλλα ζουμερα και σερβιρονται με τις πιτουλες του μαγαζιου. Ο πιτσιρικας λοιπον και η παρεα εμεινε ακρως ικανοποιημενη.

-Δυο μεριδες συκωτι μοσχαρισιο, παρα πολυ καλο.

-Μια μεριδα παιδακια προβατινας (πιατο ημερας), καλο.

- Ενα βοδινο φιλετο μαριναρισμενο και μετρια ψημενο (επισης πιατο ημερας), το οποιο ηταν και το κορυφαιο απο τα κρεατα που δοκιμασαμε.

Τα ανωτερω τα συνοδευσαμε με 5 αναψυκτικα, 1.5 κιλο κρασι ροζε χυμα (νομιζω μας ειπε οτι ηταν Βασιλειου) και δυο λιτρα νερο εμφιαλωμενο.
Στο τελος μας κερασαν νοστιμοτατη μους σοκολατας.

Για τα παραπανω πληρωσαμε συνολο 114,20 ευρω το οποιο για την ποιοτητα των φαγητων που φαγαμε ο συσχετισμος τιμης-ποιοτητας ειναι κατα τη γνωμη μου ιδεατος. Η αποδειξη ηρθε εννοειται κανονικα και χωρις να ζητηθει.

Στο σερβις 4 νεαρα παιδια ευγενεστατα και εξυπηρετικοτατα. Για τοσο μικρο μαγαζι φτανουν και περισσευουν.

Οι αδυναμιες του μαγαζιου για μενα ειναι τα λιγα αλλα αρκετα στριμωγμενα τραπεζια, και το καπνισμα που επιτρεπεται δυστυχως μεσα στην αιθουσα.

Το φαγητο του ομως και δη τα κρεατικα του νομιζω ειναι, αν οχι σε επιπεδο Vezene και Base Grill, παρα πολυ κοντα οποτε για τη τιμη που κοστολογουνται ειναι κατι αρκετα δυσευρετο και το τελικο αποτελεσμα σε αφηνει οντως πολυ ικανοποιημενο. Η ετοιμασια και το ψησιμο των κρεατων επισης δεν εχει καμια σχεση με απλες ταβερνες και ψησταριες, ειναι σε αλλο επιπεδο.

Ολες τις φορες που πηγαμε (καθημερινες) το μαγαζι γεμισε οποτε φαινεται εχει αρχισει και γινεται γνωστο στις κοντινες περιοχες και λογω της θεσης φανταζομαι καλο να γινεται κρατηση γιατι αμαρτια να οδηγησεις μεχρι εκει και να μεινεις με την ορεξη.