VAGELIS

Απρ 2010
Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Ψαροταβέρνες, Κερατσίνι
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0

Μετά από 2-3 επισκέψεις μου στο Ταξιδεύοντας, νομίζω πως ήρθε η ώρα να ανανεώσω την κριτική μου, όχι για να γράψω κάτι ιδιαίτερα ξεχωριστό μετά απο 15 μήνες. Το κάνω πιο πολύ για να επιβεβαιώσω ότι το μαγαζί βαδίζει σε ήρεμα νερά και δεν έχει επέλθει κάποια ναυτική τραγωδία.

Οι καπετάνιοι λοιπόν δεν βαδίζουν με αυτόματο πιλότο, ίσα-ίσα που το ψάχνουν για να εξελιχτούν, τρανή απόδειξη πως έκαναν και δεύτερο εγχείρημα με την απόφαση να μπουν και στα δρομολόγια και τις γευστικές επιλογές των βορείων προαστίων.

Θα επιβεβαιώσω εδώ πως το πρώτο πράγμα που έχει παραμείνει σε ΑΡΙΣΤΟ επίπεδο είναι η εξυπηρέτηση. Πολλές φορές παλαιότερα δεν έδινα και τόση βάση σε αυτόν τον τομέα, όμως με την ενασχόληση μου με το ask4food και διαβάζοντας και άλλες εμπεριστατωμένες κριτικές, άνοιξαν οι ορίζοντες μου και προσπαθώ να κοιτάω και την παραμικρή λεπτομέρεια, σαν να πρόκειται για επαγγελματική ενασχόληση.

Δεν μπορώ να μην αναφέρω λοιπόν ότι σε κάθε τραπέζι υπάρχουν υφασμάτινα τραπεζομάντηλα και όχι χάρτινα σουπλά ή χαρτοτραπεζομάντηλα. Αυτό αυξάνει το κόστος εξόδων του καταστήματος και μάλιστα η κοπέλα μου σε παρατήρηση της με ρώτησε "Τους συμφέρει να έχουν υφασμάτινα τραπεζομάντηλα με τόσα ψαρικά και θαλασσινά που καταβροχθίζονται ? ". Η καθαριότητα στις δικές μου επισκέψεις ήταν παραπάνω απο εμφανής, μιλώ εγγυημένα.

Επίσης δεν μπορώ να μη σχολιάσω για ακόμα μια φορά τα κεράσματα που κάνουν με λιμοντσέλο μετά από την ψαροφαγία αλλά και τα κερασμένα γλυκά που το ένα είναι καλύτερο από το άλλο σε σημείο να έχω πει να πηγαίνω για γλυκό εκεί παρά να ψάχνω λύσεις σε αμφιβόλου ποιότητος ζαχαροπλαστεία. Για να μη σας παραπλανήσω, θα πω πως έμαθα πως δεν είναι όλα χειροποίητα, και πως άλλωστε. Μιλάμε για ψαροταβέρνα και όχι για το Premiere.

Στο τέλος ακολουθεί κερασμένο καραφάκι με γλυκο κρασί. Όπως και να το κάνουμε λοιπόν και αυτά έχουν ένα κόστος, σε άλλα μαγαζιά αν υπήρχε μια παρέα 4 ατόμων σίγουρα θα πλήρωνε 15-20 ευρώ για επιδόρπια. Ναι, και άλλοι επαγγελματίες το κάνουν αυτό και πολύ καλά ακολουθούν αυτή την πολιτική. Η αναφορά μου γίνεται για να δώσω ένα ελαφρυντικό στον εαυτό μου κάθε φορά που με πιάνει μια λιγούρα για θαλασσινά και θέλω να πληρώσω το κάτι παραπάνω σε χρήματα.

Άριστη αντιμετώπιση λοιπόν, και δεν χρειάζεται να αναφέρω πως το προσωπικό του καταστήματος είναι πάντα ευγενικό και άμεσο στις αντιδράσεις του. Η εκπαίδευση είναι άρτια και οργανωμένη, όχι επειδή πρέπει να είναι προσποιητή για να πάρουν λεφτά, αλλά γιατι υπάρχει μεράκι. Οι ιδιοκτήτες δεν είναι επιχειρηματίες με οικονομικό background πίσω τους, να καλύπτουν οικονομικές ζημιές. Είναι απλοί, καθημερινοί άνθρωποι με όρεξη για εργασία.

Για τον χώρο δεν έχω να πω πολλά γιατί είναι απλώς μια ψαροταβέρνα, με νάυλον έξω αλλά σε καλές μέρες είναι όμορφα να κάθεσαι έξω και να πίνεις αποστάγματα με παρέα. Μέσα είναι καθαρά, χωρίς μυρωδιές από την κουζίνα και χωρίς να βρωμίσουν τα ρούχα σου (τουλάχιστον στο τραπέζι που κάθομαι εγώ, μέσα δεξιά). Η καθαριότητα είναι σε πολύ καλό επίπεδο, η μουσική ελληνική με επιλογές που συνοδεύουν το φαγητό σου (όχι για παράδειγμα σκυλάδικα). Ωραία πινελιά τα δίχτυα με τα όστρακα κλπ, όπως και το μπλε χρώμα που θυμίζει Ελλάδα.

Οι τιμές, ναι δεν είναι για συχνή προσέλευση αλλά αναφέροντας και όλα τα παραπάνω μπορώ να δώσω κάποια ελαφρυντικά. Τολμώ να πω πως όλοι παρασύρονται από τον μακροσκελή κατάλογο με τις τόσες επιλογές, όπου κάποιες είναι όντως ακριβές για ένα μέσο πορτοφόλι. Δεν σημαίνει όμως πως δεν υπάρχουν και οικονομικές λύσεις. Απλώς με τόσους θαλασσινούς θησαυρούς δεν μπορείς να δώσεις σημασία στα "δεύτερης" κατηγορίας πιάτα.

Ενδεικτικά κάποιες επιλογές που αναφέρω σε νορμάλ οικονομικά πλαίσια.

- Γαύρος τηγανιτός φιλεταρισμένος στα 6 ευρώ, το ίδιο και η σαρδέλα ψητή.
- Φάβα στα 3.9 ευρώ, χόρτα-πατζάρια στα 3.8 ευρώ.
- Γόνος στα 6.7 ευρώ.

Σε συνομιλία μου με τον Κώστα, συνιδιοκτήτη του μαγαζιού του είπα για τις τιμές και συμφώνησε πως δεν είναι για κάθε μέρα. Ψάχνουν τον τρόπο να μειώσουν το κόστος ενός αξιοπρεπούς γεύματος και μου παρέθεσε και κάποιες επιλογές στα λεγόμενα μεγάλα ψάρια "δεύτερης" και "τρίτης" κατηγορίας.

Συγκράτησα τα εξής:

- Μπάφες, κοκάλια, διάφορα σαργουδάκια και φαγγράκια στο τηγάνι με τιμές από 29 έως 35 ευρώ το κιλό (ας είναι καλά το κινητό μου που τα σημείωσα).

Στην τελευταία μου επίσκεψη που έγινε Παρασκευή 16 Ιανουαρίου γύρω στις 21:30, άτομα 5 θυμάμαι τα εξής:

- Καραβιδόψυχα στα 17.8 ευρώ. Πιάτο που πάντα είναι η πρώτη μου επιλογή με πολύ γευστική ροζέ σως, όπου αφού τελειώσει η καραβιδόψυχα βουτάω το ψωμί. Ανάλαφρη και πάντα φρέσκια.

- Χταπόδι ψητό. Ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι, λίγο πιο σκληρό για τα γούστα μου, με την επισήμανση ότι δεν είναι του γούστου μου το χταπόδι. Στους άλλους φάνηκε αρκετά νόστιμο.

- Τομάτα ξεφλουδισμένη με κάπαρη, κρίταμο και χοντρό αλάτι στα 6 ευρώ. Ένα απλούστατο πιάτο που πάντα το παραγγέλνω και μάλιστα στην τελευταία μας επίσκεψη χρειάστηκε να το επαναλάβουμε. Αν και όχι στην εποχή της, η τομάτα ήταν φρέσκια και ζουμερή. ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΗ επιλογή.

- Γαριδάκι συμιακό στα 12-14 ευρώ. Καλοτηγανισμένο χωρίς λαδίλα, διατηρώντας τα αρώματα του. Η ποσότητα θα μπορούσε να είναι και περισσότερη. Καλή επιλογή.

- Κυδώνια που δεν πρόλαβα να δοκιμάσω καθώς εξαφανίστηκαν μέσα σε 5 λεπτά.

- Αυγοτάραχο που έλιωνε στο στόμα, και μάλιστα φτιάχνουν και αυγοταραχομακαρονάδα στα 11-12 ευρώ, είχα δοκιμάσει το καλοκαίρι και μου φάνηκε νόστιμη αν και με περιθώρια ακόμα περισσότερης βελτίωσης. Θυμάμαι πως είχε αποτυπωθεί στο μυαλό μου ότι κάποιο συστατικό ακόμα μόνο καλό θα έκανε και θα έδινε ένα ακόμα +....

Και τέλος η ναυαρχίδα... Αστακομακαρονάδα....

Μια πιατέλα ζυμαρικά αλ ντέντε που θα χόρταιναν σίγουρα άλλο ένα άτομο παραπάνω, με τυράκι σε ξεχωριστό μπολάκι και πιπέρι. Η σάλτσα ευτυχώς δεν επισκίαζε τα μακαρόνια αλλά και τον αστακό (νομίζω και κωλοχτύπα είχε). Ο αστακός πάλι ήταν τόσο ψωμωμένος που δεν άφησε κανέναν παραπονεμένο. Το μόνο πταίσμα που θα αναφέρω είναι πως θα ήθελα να είναι ένα κλικ πιο ζουμερός.

Ακολούθησε λιμοντσέλο για αλλαγή γεύσης και έρχεται η πιατέλα με τα γλυκά....

- Απίστευτο γαλακτομπούρεκο με φοβερή κρέμα (προς τιμήν τους μου είπαν πως είναι από το Μελιστάλακτο στην οδό Πειραιώς), πολύ καλό μιλφέιγ και τσιζκέικ που η αδελφή μου μου λέει πως είναι δικής τους παραγωγής και προς τιμήν τους, κάθε φορά που τους ζητάει και δεύτερο κομμάτι πάντα της προσφέρουν.

Για το κλείσιμο, καραφάκι με γλυκο κρασί και μαντηλάκια.

Μετά από όλα αυτά θεωρώ πως δεν είναι τόσο τρομερό που δεν ανέφερα κάτι αναψυκτικά, χύμα κρασί αλλά και τις ζεστές φέτες ψωμιού με λαδορίγανη και ελιές που έρχονται.

Στο τέλος πλήρωσε άλλος, γι'αυτό και δεν συγκράτησα όλες τις τιμές. Σίγουρα δεν πλήρωσε λίγα αλλά τα λεφτά έπιασαν τόπο.

Να δώσω εδώ και κάποια τιπς...

ΤΙΠ 1: Στα σχέδια του μαγαζιού είναι μια επιχειρηματική ιδέα που είναι σχετικά πρωτότυπη αλλά δεν θα αναφέρω κάτι παραπάνω γιατί δεν είναι και εύκολο να υλοποιηθεί. Θα συνδυάζει πάντως όστρακα και αποστάγματα, το πρόβλημα είναι ο χώρος και οι άδειες που απαιτούνται.

ΤΙΠ 2: Αν δείτε τη σελίδα τους στο Facebook, έχουν βιντεάκια με την παραλαβή των ψαριών και των θαλασσινών που κυριολεκτικά σπαρταράνε. Δεν μου αρέσει καθόλου να βλέπω ζώα να υποφέρουν, αλλά το αναφέρω γιατί είναι απόδειξη του μοτό τους "Τα αμέσως φρεσκότερα, κολυμπούν στη θάλασσα".

TIΠ 3: Κάποιες μέρες απαιτείται τηλεφωνική κράτηση, όμως όλο και κάποιο κέρασμα υπάρχει για τον πελάτη που περιμένει υπομονετικά τη σειρά του. Έχει γίνει τυχαία αναφορά από γνωστό μου σε κουβέντα μας.

ΤΙΠ 4: Αφού λοιπόν κατευθυνόμαστε για να φύγουμε, στην έξοδο μας, μας περίμενε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο κρασί με δική τους επωνυμία από το κτήμα Μουσών. Αναγράφεται στην ετικέτα ποια πιάτα συνοδεύει ιδανικά αλλά και τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας του. Στον κατάλογο τιμολογείται στα 12 ευρώ. Μας το δώρισαν.

Κλείνοντας θα πω πως δεν είναι όλα τέλεια στο Ταξιδεύοντας. Ναι η ποιότητα θα μπορούσε να ήταν και στο 3+κάτι, επειδή τα γούστα είναι υποκειμενικά όμως βάζω 4, γιατί πρόκειται για πιάτα που δεν θέλουν να εντυπωσιάσουν με την περιγραφή τους αλλά βασίζονται στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ και ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ της πρώτης ύλης.

Οπότε, κάθε φορά που κάνω την επίσκεψη μου από τα μέρη τους, το διασκεδάζω με την παρέα μου... και αυτό είναι το πιο σημαντικό.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

Μουσικά Μεζεδ/λεία, Χαϊδάρι - Αιγάλεω
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0

Καλή χρονιά σε όλους, με πολλές ενδιαφέρουσες γευστικές αναζητήσεις!!!

Η πρώτη γευστική διαδρομή της χρονιάς ήταν γραφτό να γίνει στο Αιγάλεω, με δυστυχώς όχι καλές αναμνήσεις...

Είχαν προηγηθεί αρκετές κριτικές που μιλούσαν με καλά λόγια για το μαγαζί και έτσι αποφασίσαμε με έναν φίλο να κάνουμε την επίσκεψη μας την Παρασκευή 2/1/2015 και ώρα 21:45, παρέα 4 ατόμων με προσφορά από το ίντερνετ (ευτυχώς).

Εαν έρχεστε από Ιερά οδό, όταν μπείτε στη Μεγάλου Αλεξάνδρου, θα στρίψετε στο 6ο στενό δεξιά και αμέσως δεξιά πάλι και θα το βρείτε μπροστά σας. Δεν θα δυσκολευτείτε ιδιαίτερα να παρκάρετε ακόμα και έξω από το μαγαζί. Στα γύρω στενά όλο και κάτι θα βρείτε καθώς η περιοχή δεν είναι πολυσύχναστη.

Μπαίνοντας στο μαγαζί μας υποδέχθηκε πολύ ευγενικά ένας κύριος και το τραπέζι μας μας περίμενε. Ο χώρος έχει τη διακόσμηση αρκετών μεζεδοπωλείων με κονσέρβες Κύκνος και Ζαναέ στα ραφάκια, μπουκαλάκια ούζου κλπ. Δεν με χαλάει να πω την αλήθεια αν και πολυφορεμένο κόνσεπτ. Οι καρέκλες σε λευκό χρώμα και ξύλινες, μια χαρά. Νομίζω πως το μεγάλο τους ατού είναι ο εξωτερικός χώρος όπου κοιτώντας τις φωτογραφίες μου έδωσαν την αίσθηση αυλής εξοχικού σπιτιού.

O χώρος δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλος, είναι παρεϊστικος αλλά δεν ήταν και ζεστός καθώς δεν λειτουργούσε η θέρμανση και οι κυρίες της παρέας δεν αποχωρίστηκαν τα παλτά τους. Επίσης αναφέρθηκε ότι υπήρχε μυρωδιά ξυλόσομπας που σε συνδυασμό με την τσιγαρίλα δεν έδιναν και το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Η εξυπηρέτηση αρκούντως ευγενική, χωρίς κανένα πρόβλημα να μας εξυπηρετήσει σε ότι ζητήσαμε, μόνο που παραήταν.... γρήγορη. Όλα σχεδόν τα πιάτα έφτασαν 5 λεπτά μετά την παραγγελία μας πλην της ποικιλίας ορεκτικών που ήρθε 10 λεπτά αργότερα. Το τραπέζι γέμισε και εμείς κλατάραμε. Στα θετικά ήταν η ύπαρξη νόμιμης απόδειξης και νερού βρύσης.

Παραγγείλαμε (από τις επιλογές της προσφοράς):

- Nτάκο. Λίγο σκληρούτσικο το παξιμάδι, όχι ιδιαίτερα μεγάλη ποσότητα. Η τομάτα μια χαρά, το τυρί παραπάνω αλμυρό για τα γούστα μου.

- Κρητική σαλάτα. Σχεδόν παρόμοια με τον ντάκο με τη διαφορά πως αυτή είχε παξιμαδάκια περιμετρικά συν πιπεριά πράσινη και κάπαρη αν θυμάμαι καλά. Δεν δοκίμασα αλλά η αίσθηση από τις αντιδράσεις των υπολοίπων έδειχναν ένα αποτέλεσμα απλώς ΟΚ.

- Πατάτες τηγανιτές, αδιάφορες και άνοστες σύμφωνα με τη μια κοπέλα της παρέας. Οι μέσα ήταν ζεστές και αυτές που βρισκόντουσαν στην άκρη ήταν κρύες. Σίγουρα όχι οι καλύτερες πατάτες που έχουμε δοκιμάσει.

- Τυροκαυτερή. Πλούσια ποσότητα αλλά τίποτα ιδιαίτερο. Μου έκανε εντύπωση πως στην πρώτη αίσθηση άφηνε ένα μούδιασμα στη γλώσσα όπως το λευκό κρασί που παραγγείλαμε. Δεν μπορώ να το εξηγήσω με άλλα λόγια. Η τελική επίγευση που άφηνε ήταν ένα ελαφρύ κάψιμο.

- Μπουγιουρντί. Ήρθε σε σαγανάκι με ψιλοκομμένη πράσινη πιπεριά και μια υποψία κρέμας γάλακτος. Η φέτα μια χαρά μαζί με την τομάτα. Θα προτιμούσα να μην ερχόταν τόσο υγρό το πιάτο. Τίποτα ιδιαίτερο και αυτό.

- Μπεκρή μεζέ (νομίζω τιμή καταλόγου 6.5 ευρώ). Το πιο απογοητευτικό πιάτο. Μας ήρθε ένα άγευστο πράγμα με σάλτσα νεροζούμι, χωρίς την αίσθηση μυρωδικών και μπαχαρικών. Η πρώτη μπουκιά περιείχε και κοκαλάκι. Το κρέας αδιάφορο.

- Ποικιλία κρεατικών για 4 άτομα (περίπου 28 ευρώ η τιμή καταλόγου). Εδώ πιάσαμε τα όρια του ικανοποιητικού. Όχι πολύ ψημένο το λουκάνικο για να γίνει κάρβουνο, το μπιφτέκι καλοψημένο και με χυμούς, αρκετά κρεατένιο. Η πανσέτα σχετικά ζουμερή, το μπριζολάκι οπτικά μου φάνηκε στεγνό, δεν το δοκίμασα. Ο φίλος είπε πως ήταν μέτριο ποιοτικά.

- Μισό λίτρο λευκό κρασί στα 3.5 ευρώ. Αρκετά κρύο για βραδιά με 1 βαθμό κελσίου, άγευστο.

- 4 αναψυκτικά 330 μλ σε κουτάκι προς 1.80 έκαστο.

Τιμή κουπονιών 33.80 ευρώ για 68.20 ευρώ στην κανονική τιμή τους συν 10.70 ευρώ για τα αναψυκτικά.

Συμπερασματικά:

Είχα πολλές περισσότερες προσδοκίες που διαψεύστηκαν δυστυχώς. Αισθάνομαι άσχημα που κατακεραυνώνω με την κριτική μου την επιχείρηση και δεν έχω αυτή την πρόθεση. Δεν γράφουμε για να δυσφημίζουμε ανθρώπους που από αυτό βγάζουν το ψωμί τους. Τα πιάτα δεν είχαν τη δέουσα προσοχή ούτε την ελάχιστη φαντασία για να συναρπάσουν.

Όπως σημείωσα καθίσαμε στις 21:45 και έως τις 22:25 είχαμε τελειώσει το δείπνο μας. Ούτε η ζωντανή μουσική που μόλις ξεκινούσε ήταν ικανή να μας φτιάξει τη διάθεση, ούτε η καλή φωνή της κυρίας που τραγουδούσε.

Μια εμπειρία που δυστυχώς ξεχάστηκε μόλις μπήκαμε στο αυτοκίνητο και επιστρέψαμε στις κατοικίες μας.

Υ. Γ Έσπασα τη βαθμολογία σε ποιότητα και VFM. Αν είχα τη δυνατότητα θα έβαζα 1.5... Λυπάμαι...

Ιταλία, Γλυφάδα

Η αδελφή μου ήθελε για Παραμονή Χριστουγέννων να φάμε κάπου έξω και κάπου ιταλικά. Της είχε καρφωθεί ο Giorgino λόγω αναφορών μας από παλαιότερες επισκέψεις στην Άνω Γλυφάδα. Ο λόγος ήταν τα φρέσκα ζυμαρικά.

Το σάιτ τους δυστυχώς δεν αναφέρει τιμές (γιατί άλλος θα πλήρωνε), παλαιότερα θυμάμαι πως αναφέρονταν. Και αφού διαβάζω κάποιες κριτικές με αναφορές από χρήστες με πρόσφατες επισκέψεις, πέφτει στην αντίληψη μου η απάντηση του καταστήματος σε ένα περιστατικό που έλαβε χώρα έξω από το μαγαζί πριν 2 μήνες και χρησιμοποιήθηκε η μαρτυρία μου από κριτική που είχα κάνει για γειτονικό μαγαζί (το περιστατικό με το Smartάκι). Ασυναίσθητα το θεώρησα οιωνό.

Το πρόγραμμα είχε ως εξής: Η συγκεκριμένη μέρα δεν είχε προκαθορισμένο μενού και τιμή. Μπορούσες να διαλέξεις ότι επιθυμείς από τον κατάλογο συν ότι υπήρχαν 5-6 πιάτα πιο εορταστικά. Το μόνο που χρειάστηκε ήταν να κάνουμε κράτηση μια ημέρα νωρίτερα.

Έτσι κι έγινε. Φτάσαμε στις 21:45, 5 άτομα. Το μαγαζί ήταν μισογεμάτο αλλά όσο περνούσε η ώρα ερχόταν κι άλλος κόσμος. Δεν γέμισε τελείως αλλά η πληρότητα ήταν σε ικανοποιητικό επίπεδο.

Στα πιο ουσιώδη τώρα. Παρά το ότι το μαγαζί μετακόμισε και πήγε πιο κεντρικά, τολμώ να πω πως δεν έχασε τον χαρακτήρα του, που του επέτρεψε να κάνει το βήμα παραπάνω. Στην Άνω Γλυφάδα ανέβαινες ψηλά στο βουνό, σε χώρο που θύμιζε γειτονιά, χωρίς να με χαλάει καθόλου προσωπικά. Συνεργαζόταν και με την Diners όπου σου έδινε τη δυνατότητα να δειπνήσεις με 50% έκπτωση. Ο λογαριασμός ήταν σχεδόν κλοπή (υπέρ σου), Σου κόστιζε η μακαρονάδα 4.5-5 ευρώ. Ούτε σε ντελιβεράδικο έτσι.

Ας αναλύσω λίγο τη νέα εμπειρία. Να ξεκινήσω από τα πολύ θετικά.

Casa... Σπίτι δηλαδή... Ναι όντως νιώσαμε ότι είχαμε ρεβεγιόν σε σπίτι. Η εξυπηρέτηση ΑΨΟΓΗ όχι τόσο στην εκτέλεση και τους χρόνους. Η ευχαρίστηση πηγάζει από την αντιμετώπιση που είχαμε σαν πελάτες.

Νιώσαμε σαν φιλοξενούμενοι. Με το που μπήκαμε και μας υποδέχθηκαν, ήρθε το πρώτο καλωσόρισμα. Ποτήρι αφρώδη οίνου. Μετά την παραγγελία έρχονται μπρουσκετούλες, φρεσκότατες και μία ανά άτομο. Στο τέλος 2 καράφες με μαστίχα και λιμοντσέλο όπου μας ρώτησαν αν επιθυμούμε να μας προσφέρουν εξτρά γέμισμα. Πως να μη σε σκλαβώσουν όταν σου συμπεριφέρονται έτσι και μάλιστα χωρίς να γνωρίζουν εκ των προτέρων πόσα χρήματα θα αφήσεις.

Το μοναδικό πταίσμα που μπορώ να διακρίνω είναι η χρέωση του 1.5 ευρώ ανά άτομο για τις μικρές αλλά νοστιμότατες πιτούλες φοκάτσια. Εάν όμως συμπεριλαμβάνονται και όλα τα παραπάνω στην τιμή, δεν υπάρχει λόγος να γκρινιάζω.

Στην αρχή μας ήρθε εμφιαλωμένο νεράκι αλλά ζητήσαμε βρύσης και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα να αντικατασταθεί και να ανανεωθεί όσες φορές χρειάστηκε, χωρίς να το ζητήσουμε και χωρίς να μας εκδικηθούν αφήνοντας μας να κορακιάσουμε (το έχουμε βιώσει και αυτό από άλλους επαγγελματίες του κλάδου).

Οι χρόνοι ήταν καλοί μεταξύ των φαγητών και μια σχετική καθυστέρηση υπήρχε στην αναμονή των κυρίως. Ο λόγος ήταν τα φρέσκα ζυμαρικά που φτιάχνονταν εκείνη την ώρα.

Πολύ γραφική η φιγούρα του κυρίου με τα γκρίζα μαλλιά, τον θυμηθήκαμε και από τις παλαιότερες επισκέψεις μας. Εύχομαι να είναι αυτός ο Giorgino, έδειχνε να γυρίζει όλο το μαγαζί μόνος του και να εξυπηρετεί. Επίσης μια κοπέλα και ένα παλικάρι, ο Παναγιώτης που τον γνώριζα από το σχολείο μου. Πολύ εξυπηρετικοί και σε ένα προβληματάκι που δημιουργήθηκε με έναν ανόητο που αποφάσισε να ανάψει το πουράκι μόνος του ενώ ΟΛΟΣ ο χώρος ήταν μη καπνιζόντων, δεν το έκαναν γαργάρα και μας απολογήθηκαν.

Έχω αναφερθεί ξανά για το κάπνισμα, αλλά κάποιοι επιμένουν να καπνίζουν μπροστά στα 11χρονα παιδιά τους. Έλεος.

Ο χώρος δεν είναι κάτι το τρομερό και φαντασμαγορικό. Μια μεσαίου μεγέθους σάλα, με τα τραπεζομάντηλα της και τις άνετες καρέκλες της, με διπλά μαχαιροπίρουνα. Μου θύμισε ιταλικό μαγαζί περασμένης δεκαετίας, βορειοϊταλικού τύπου. Στον πιο μέσα χώρο υπήρχε πέτρα, αλλά αυτό που μου άρεσε ήταν τα ράφια που ήταν τοποθετημένα τα ποτήρια, μου θύμιζαν πως ήμουν σαν σε σπίτι. Η καθαριότητα είναι από τα δυνατά σημεία του μαγαζιού, το ίδιο καθαρές και οι τουαλέτες.

Στα του φαγητού:

- Καλωσόρισμα με ένα ποτήρι αφρώδη οίνο. Η γεύση του μου έκανε για φράουλα. Πολύ καλή αρχή.

- Πιτάκια φοκάτσας, νόστιμα χρεώθηκαν 7.5 ευρώ για τα 5 άτομα.

- Μπρουσκετούλες με τομάτα στα 4.6 ευρώ. Ήρθαν μόνες τους και χωρίς να τις παραγγείλουμε. ΔΕΝ ΧΡΕΩΘΗΚΑΝ. Τραγανιστές και ζουμερές, με φρέσκια τομάτα. Μπορούσες να προσθέσεις και λάδι με τσίλι. Απλό αλλά καλοεκτελεσμένο πιάτο, όχι εκτελεσμένο στο απόσπασμα όπως σε άλλα μαγαζιά.

- Μανιτάρια πλευρώτους στο γκριλ στα 7.5 ευρώ. Καλοεκτελεσμένα και με το λαδάκι τους, καλή μερίδα για μοιρασιά. Οι 2 από τους 5 είπαν ότι έμοιαζαν σαν να τρως κρέας (με την καλή έννοια).

- Πίτσα μαργαρίτα στα 8.5 ευρώ. Καλοψημένη, με ελαφρώς λίγο ζυμαράκι παραπάνω. Θα ήθελα ένα κλικ περισσότερη σάλτσα τομάτας και τυρί.

Πάμε στα φρέσκα ζυμαρικά...

- Καραμέλες με ρικότα, σπανάκι, κρέμα στα 10.8 ευρώ. Η γέμιση τους ήταν με σπανάκι και τυρί ρικότα. Η πρώτη φορά που είχα δοκιμάσει το συγκεκριμένο πιάτο ήταν στον Vincenzo καμιά 10ετία πριν, πιάτο-σήμα κατατεθέν τότε. Νόστιμες, σκληρές όσο πρέπει. Ενώ δεν φαίνονται πολλές στο πιάτο, μη θεωρήσετε μικρή την ποσότητα (λόγω και της σάλτσας).

- Τορτελόνι με σάλτσα καρυδιού στα 10.8 ευρώ. Η γέμιση ήταν με σάλτσα μανιταριων. Νοστιμότατο πιάτο, η γέμιση σου έφερνε στο νου εικόνες δάσους. Πολύ καλή και η σάλτσα καρυδιού, ραφινάτη και καθόλου βαριά.

- Τριανγκολίνι με τομάτα και μασκαρπόνε στα 10.8 ευρώ. Τρίγωνα ζυμαρικά με γέμιση σπανάκι και ρικότα. Όλα τα χειροποίητα ζυμαρικά τους είχαν το κλικ παραπάνω στην παρασκευή. Μου άρεσε που δεν ήταν παραψημένα και διατηρούσαν τη γέμιση ατόφια, χωρίς να αλλοιωθεί. Το ίδιο και εδώ.

- Τορτελόνι κον πάνα στα 10.8 ευρώ. Σάλτσα κρέμας γάλακτος και ζαμπόν με γέμιση σάλτσας μανιταριών. Δεν έμεινε ούτε ίχνος στο πιάτο, όπως και στα υπόλοιπα δηλαδή.

- Πένες grudaiola στα 8.8 ευρώ. Αλ ντέντε, με τη μόνη παρατήρηση πως μου ήρθαν χλιαρές, πιθανολογώ γιατί καθυστέρησαν να φτιαχτούν τα πιάτα με τα φρέσκα ζυμαρικά. Η απλότητα της γεύσης. Φρεσκότατοι κύβοι τομάτας, τριμμένη μοτσαρέλα και όσο σκορδάκι χρειάζεται για να δώσει χρώμα στο πιάτο. Μεγάλη μερίδα, πιο χορταστική από τα φρέσκα ζυμαρικά.

- Μπράουνι με παγωτο βανίλια στα 5.5-6.5 ευρώ. Έρχεται ένα νοστιμότατο τούβλο ικανό να χορτάσει 3 άτομα. Μου άρεσε η υγρή μορφή του στο κέντρο που θύμιζε (καλό) σουφλέ σοκολάτας. Να το δοκιμάσετε.

- 1/2 λίτρο χύμα κόκκινο κρασί στα 5-5.5 ευρώ, απλώς ΟΚ για συνοδευτικό.
- Κόκα κόλα 250 μλ στα 2-2.5 ευρώ

- Λιμοντσέλο και μαστίχα κέρασμα. Το λιμοντσέλο πιο βαρύ, προτίμησα τη μαστίχα που ήταν πιο ήπια.

Σύνολο στα 88.6 ευρώ.

Συμπερασματικά θα πω πως, άξιζε τα χρήματα που πληρώσαμε.

Ο Giorgino δεν γνωρίζω αν έχει background από πίσω του για να στηρίξει οποιαδήποτε αποτυχία του. Νομίζω πως κάνει αργά αλλά σταθερά βήματα για να καθιερωθεί, χωρίς να χρησιμοποιεί το περιτύλιγμα του στυλάτου χώρου και των γνωριμιών με τα ΜΜΕ ή την προβολή του στην τηλεόραση.

Νομίζω πως ακολουθεί τη διαφήμιση στόμα με στόμα. Στηρίζεται στη φιλοξενία του και στην ποιότητα του.

Θα πληρώσεις λοιπόν την εξυπηρέτηση του και όχι κάποιον φτασμένο σεφ που θα σου ζητήσει τα διπλά χρήματα για να σου δώσει ένα γραμμάριο "δόξας" του.

Ναι, είναι από τα ποιοτικά μαγαζιά και αξίζει η επίσκεψη.

Υ. Γ Επειδή βλέπω πως εκπροσωπείται το κατάστημα, θα τους πρότεινα τις αντιεμπορικές μέρες να επεξεργαστούν κάποιο φιξ μενού για να τους γνωρίσει και άλλος κόσμος. Με τη νοοτροπία που έχουν δεν έχουν να χάσουν ή να αποδείξουν κάτι αλλά μπορούν να ΕΔΡΑΙΩΘΟΥΝ.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

Cafe - Restaurants, Καλλιθέα

Πιστεύω πως πολλοί από εσάς θα έχετε παρακολουθήσει την αμερικάνικη σειρά "Τα Φιλαράκια", κάποιοι ίσως υπήρξατε και φανατικοί της σειράς όπως εγώ παλαιότερα μέχρι να κουραστώ από τις συνεχείς επαναλήψεις του Star Channel. Αρκετές σκηνές της σειράς γυρίζονται στο στέκι τους, το καφέ Central Perk. Ε, στην πρώτη μου επίσκεψη στο ΜΟΜΟ πριν 2 χρόνια αυτή η εικόνα μου ήρθε στο μυαλό. Ένα αμερικάνικο αντίγραφο. Και να πω την αλήθεια μου άρεσε!

Νομίζω πως είναι κάτι διαφορετικό από τα διάφορα καφέ που υπάρχουν στις πιάτσες και προσφέρουν και φαγητό. Ξεκινάμε...

Πρόκειται για ένα μέρος παρεϊστικο που θα πιείς άνετα τον καφέ σου, θα χαλαρώσεις και αν το τραβάει η όρεξη σου θα τσιμπήσεις και κάτι...

Τι είναι αυτό το κάτι... Αυτό το κάτι περιλαμβάνει σαλάτες, σούπα ημέρας, διάφορα συνοδευτικά σε πολύ καλή τιμή όπως σπρινγκ ρόλς, φιλετάκια κοτόπουλου παναρισμένα με σουσάμι, λουκάνικα, πατάτες (όχι οι συνηθισμένες), μανιτάρια γεμιστα. Ε ρε μεγάλε και που είναι η διαφορά θα με ρωτήσεις...

Η διαφορά είναι στα melt σάντουιτς, τα Haute Dogs όπως τα ονομάζουν και ναι δεν κάνω λάθος έτσι τα γράφουν (από το Haute Couture), δηλαδή υψηλής αισθητικής. Υπάρχουν επίσης Mac and cheese ζυμαρικά αλλά και μπέργκερ, πολύ καλά μπέργκερ...

Η τελευταία μας επίσκεψη έγινε Σάββατο 20/12/2014 από 2 άτομα περίπου στις 21:45. Το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο με κόσμο, κυρίως ηλικίας 20-30 ετών αλλά δεν έλειψε και μια παρέα 40+ όπου απολάμβαναν κοκτέιλ (7 με 9 το βράδυ έχουν προσφορά με 5 ευρώ αν πρόσεξα καλά).

Σε όλες μας τις επισκέψεις καθόμαστε στον κυρίως χώρο με το που μπαίνεις, υπάρχει και ένας πιο πίσω αλλά και η απέναντι πλατεία. Μου αρέσει στον χώρο η προθήκη με τα γλυκά όπου καλύπτονται πλέον με τζαμαρία (στην πρώτη επίσκεψη δεν υπήρχε αυτή η λεπτομέρεια και την είχα σημειώσει αρνητικά). Νόστιμα, φρέσκα και ευπαρουσίαστα τύπου κρουασάν βουτύρου, carrot cake, μάφινς, μπισκότα.

Η πιο όμορφη εικόνα όμως είναι των 2 παιδιών που παρασκευάζουν τα χοτ ντογκ και λοιπά εδέσματα. Χρησιμοποιούν γάντια αλλά κυρίως δίνουν έμφαση στην παρασκευή των πιάτων με χειρουργική ακρίβεια σε κοινή θέα. Σαν να είχαν μια μουσική παράσταση και έπαιζαν όργανα κλασικής μουσικής. Ξέρω είμαι υπερβολικός.

Παραγγείλαμε από τον ευπαρουσίαστο κατάλογο:

- Χοτ ντογκ με αυγό και μπέικον στα 5.8 ευρώ. Τραγανό και φρεσκοψημένο ψωμάκι, υπέροχα ψημένο λουκάνικο σαν βραστο. Το αυγό με κρόκο που σπάει και αγκαλιάζει το ψωμί ενώ το μπέικον σε κομματάκια μαλακά αλλά πολύ αρωματικά. Απλή σύλληψη αλλά πολύ καλοεκτελεσμένη. Δοκιμάστε τη και στο σπίτι.

- Μπέργκερ μάνγκο τσάτνευ και κάρυ στα 8.2 ευρώ. Χορταστικό πιάτο με νοστιμότατο ψωμάκι μπριος, φρεσκότατη και ζουμερή τομάτα. Το μαρούλι με το κόκκινο λάχανο διακριτικό αλλά πολύ τραγανό. Καλοψημένο το μπιφτέκι αλλά ίσως ήθελε λίγα καρυκεύματα παραπάνω, όχι πως ήταν άσχημο πάντως.

Η σως ήταν νοστιμότατη, γλυκιά με πικάντικη επίγευση λόγω του κάρυ. Αφού τελείωσα το πιάτο μου, έφαγα όση περίσεψε μέσα από το μεταλικό μπολάκι. Να τονίσω εδώ πως μόνο το μπέργκερ κοστίζει 6.2 ευρώ αλλά προτιμήσαμε να πάρουμε αυτό των 8.2 που περιελάμβανε σαλάτα Coleslaw (με παραπάνω μαγιονέζα απ'όση περιμένα αλλά καλή) και υπέροχη ψητή πατάτα που δεν ήθελες να τελειώσει.

- Μπέργκερ με μοτσαρέλα και καραμελωμένα κρεμμύδια στα 5.8 ευρώ, χωρίς τα συνοδευτικά δηλαδή. Εδώ το μπιφτέκι αναδείχτηκε περισσότερο αφού "αγκαλιαζόταν" από το τυρί. Για τα υπόλοιπα υλικά (ψωμί, τομάτα, μαρούλι) ισχύει ότι και παραπάνω. Νοστιμότατο και τα καραμελωμένα κρεμμύδια σε ισορροπημένη γλυκύτητα.

- Κόκα Κόλα 250 μλ σε ποτήρι με λεμονάκι στα 2.5 ευρώ.

- Μιλφέιγ με καραμέλα στα 3 ευρώ. Ευπαρουσίαστο, σε ποτήρι. Μου άρεσε πολύ το θρυμματισμένο φύλλο, ήταν τραγανό και φρέσκο ενώ η κρέμα ήταν γλυκή όσο έπρεπε, νόστιμη και αφράτη. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το φας όλο. Μην περιμένετε το κλασικό μιλφέιγ, είναι κρέμα σε ποτήρι και στη βάση πάλι θρυμματισμένο φύλλο. Το φύλλο άφηνε την αίσθηση ττου καραμελωμένου. Θα ήθελα μια παραλλαγή του να πετύχω κάπου που να έχει πλούσια καραμέλα γάλακτος.

Σύνολο στα 25.3 ευρώ και χορτάσαμε.

Για το σέρβις δεν μπορώ να πω τα καλύτερα, όχι λόγω αντιμετώπισης όμως. Η απόδειξη ερχόταν με οτιδήποτε παραγγέλναμε και ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ, νεράκι σε κανάτα μας προσφέρθηκε μόλις καθήσαμε. Νομίζω πως το προσωπικό ήταν λίγο με τόσο κόσμο, 2 σερβιτόρες αν είδα καλά και ένας βοηθός. Οπότε η αντιμετώπιση δεν μπορούσε να ήταν κάτι παραπάνω από τυπική και διεκπεραιωτική για να προλαβαίνουν.

Κατέληξα πως: Πρόκειται για μια πολύ καλή προσπάθεια που μάλλον την έχει αγκαλιάσει ο κόσμος. Αν έμενα στην περιοχή θα μπορούσα να το κάνω στέκι. Έχουν δώσει βάση στην ποιότητα των υλικών τους που είναι φρεσκότατα και καλοεκτελεσμένα.

Θα τους πρότεινα δημοσιεύσουν και στο facebook τον κατάλογο τους, μόνο καλό θα τους έκανε για να ενημερωθεί και ο κόσμος αλλά και για να του ανοίξει η όρεξη!

Υ. Γ Σε άλλους επισκέπτες μπορεί να φανώ υπερβολικός αλλά έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από όσα δοκίμασα.

Υ. Γ 2 Το μαγαζί λειτουργούσε παλαιότερα ως Flocafe και ο ιδιοκτήτης του μόλις έληξε η άδεια, αποφάσισε να αλλάξει ριζικά το ύφος της επιχείρησης του με αμερικάνικη κουζίνα, όπως εκείνος προτιμά να γεύεται.

Ινδία, Γλυφάδα

Μετά από 17 χρόνια παρουσίας στον Πειραιά με το Kebab and curry, ο ιδιοκτήτης του εκ Πακιστάν, αποφάσισε πως ίσως ήρθε η στιγμή να κάνει το επόμενο βήμα. Η πρόκληση μεγάλη καθώς απευθύνεται σε μεγάλο εν δυνάμει καταναλωτικό κοινό ΑΛΛΑ βρίσκεται και σε πολύ ανταγωνιστικό περιβάλλον με πολλά έθνικ εστιατόρια. Νομίζω πως η κίνηση του έχει βάσεις να ορθοποδήσει...

Το εστιατόριο δεν έχει κλείσει καλά-καλά 5 μήνες ζωής αλλά σύμφωνα με τις πολύ συμπαθητικές σερβιτόρες αρκετός κόσμος το τιμάει με την παρουσία του. Η επίσκεψη μας έγινε Τρίτη 16/12/2014 στις 22:00 το βράδυ από 3 άτομα, μια βροχερή νύχτα.

Το πάρκινγκ δεν μας δυσκόλεψε ιδιαίτερα, πιθανότατα λόγω ημέρας και καιρικών συνθηκών. Δεν είναι δύσκολο να το βρείτε καθώς είναι στο στενό της μπιφτεκούπολης. Όντως κοντά στο μαγαζί βρίσκονται και άλλα έθνικ εστιατόρια. Το INDI GO βρίσκεται ακριβώς απέναντι από το Burger Times, δίπλα από το Golden Phoenix.

Τολμώ να πω πως οι φωτογραφίες από το ίντερνετ είναι λίγο παραπλανητικές. Οταν βρεθείτε έξω από το μαγαζί μπορεί και να μην το καταλάβετε. Αυτό έπαθα εγώ. Σε αυτό έπαιξε ρόλο ο μουσαμάς και η όχι τόσο εμφανής επιγραφή του καταστήματος. Ο εσωτερικός χώρος είναι για τους μη καπνίζοντες, ενώ αυτός που περικλείεται από μουσαμάδες είναι για τους καπνίζοντες. Εμείς προτιμήσαμε αν και δεν καπνίζουμε να καθισουμε στον ημιυπαίθριο για περισσότερη ιδιωτικότητα. Μάλιστα μια ευχάριστη νότα ήταν και ο θόρυβος από τις στάλες βροχής... νιώσαμε σαν να βρισκόμασταν στην εξοχή. Σε αυτό βοήθησε ο σχετικά χαμηλός φωτισμός.

Η διακόσμηση είναι ευχάριστη και καθόλου κιτς κατά την άποψη μου. Όμορφα σερβίτσια, στιβαρά ξύλινα τραπέζια και καρέκλες, πολύχρωμες μαξιλάρες. Η καθαριότητα σε αρκετά καλό επίπεδο, ενώ και οι τουαλέτες έχουν μέχρι και ξυραφάκια (όχι για να κόψετε τις φλέβες σας), μαντηλάκια κλπ.

Η εξυπηρέτηση είναι άριστη. Ο ιδιοκτήτης επισκέφτηκε το τραπέζι μας για να μιλήσει μαζί μας, ενώ και οι 2 κοπέλες ήταν αρκούντως ευγενικές και εξυπηρετικές. Η μια κοπέλα ήταν ινδή (και πολύ όμορφη), ενώ και η άλλη κοπέλα που μιλήσαμε τηλεφωνικά ήταν πολύ ευγενική και πραγματικά μας έκανε να νιώσουμε ευπρόσδεκτοι. Ερωτηθήκαμε πόσο καυτερά θέλουμε τα πιάτα και προσαρμόστηκαν στα γούστα μας. Η απόδειξη ήρθε κανονικά, όπως και το μπουκάλι με το νερό βρύσης. Το μόνο πταίσμα ήταν που ήρθαν όλα τα φαγητά μαζί και έπιασαν όλο το τραπέζι. Δεν ξέραμε από που να ξεκινήσουμε.

Παραγγείλαμε:

- Πίτα ναν με πικάντικο κιμά αρνιού στα 4 ευρώ. Αφράτη και αρκούντως χορταστική. Μας ήρθε σε 4 κομμάτια. Ο κιμάς όχι καυτερός. Αποδείχτηκε πολύ καλό σνακ την επόμενη ημέρα (γιατί περίσσεψε αρκετό φαγητό).

- Κούλτσα πανίρ στα 3 ευρώ. Δηλαδή ψωμί γεμιστό με σπιτικό τυρί. Θεωρώ πιο νόστιμη αυτή με τον κιμά, μάλλον γιατί το τυρί ήταν σχετικά ουδέτερο. Ούτε αλμυρό, ούτε σπιρτόζικο.

- Κούλτσα κρεμμύδιου στα 2.8 ευρώ με πικάντικα κρεμμύδια. Μάλλον δεν ήταν καυτερά λογώ δικής μας θέλησης. Αρκετά τραγανή και καθόλου βαριά. Τραγανά και τα κρεμμύδια.

- Ρύζι μπασμάτι πιλάο με σαφράν και βούτυρο στα 4 ευρώ. Όπως θα περίμενε κανείς να είναι ένα καλό συνοδευτικό. Το σαφράν δεν το πολυκατάλαβα να πω αλήθεια. Χρειάζεται να παραγγείλετε ένα ρυζάκι γιατί η σάλτσα είναι πλούσια στα κυρίως.

- Ναβρατάν μπιριανί στα 6 ευρώ. Ρύζι μπασμάτι μαγειρεμένο με φρέσκα λαχανικά, μπαχαρικά και γιαούρτι. Δεν δοκίμασα για να πω την αλήθεια αλλα ειπώθηκε στο τραπέζι πως ήταν καλοβρασμένο και γευστικό.

- Νταλ τάκρα στα 6 ευρώ. Κρεμώδεις κίτρινες φακές με αρωματικά μπαχαρικά. Διαφορετικά τις περίμενα. Μου φάνηκαν πολύ πηχτές και βαριές, χωρίς κάποια ιδιαίτερη γεύση από μπαχαρικά. Βέβαια με τόσα που παραγγείλαμε...

- Μπότι κεμπάπ στα 10.5 ευρώ. Το πιο εντυπωσιακό πιάτο της βραδιάς κατ'εμέ. Κομμάτια από κρέας αρνιού μαριναρισμένα σε μείγμα από 24 μπαχαρικά Μασάλα και γιαούρτι, ψημένα σε ταντούρι. Καυτό πιάτο με νόστιμα κομμάτια κρέατος. Το μείγμα κόκκινου χρώματος γευστικότατο, σε διακριτική ποσότητα. Επίσης εντυπωσιακά και φρέσκα τα κρεμμύδια και οι τομάτες που συνόδευαν το κρέας. Το πιάτο συνόδευαν 3 σάλτσες, μια γλυκιά και αραιή, μια αν θυμάμαι καλά με πίκλες λαχανικών και άλλη μια λευκοκίτρινη.

- Κοτόπουλο κασμίρ στα 9.5 ευρώ. Κύβοι από στήθος κοτόπουλου με ξηρά φρούτα, ξηρούς καρπούς, μαγειρεμένο σε πλούσια σάλτσα από κάσιους. Με τόσα που παραγγείλαμε δυστυχώς δεν φαγώθηκε αρκετά. Το κοτόπουλο είχε διατηρήσει τα υγρά του.

- Αρνί σατζεχάνι στα 9.5 ευρώ. Τρυφερό κρέας αρνιού μαγειρεμένο σε πλούσια κρεμώδη σάλτσα από ξηρά φρούτα και κάρυ. Ποιοτικό κρέας αν και θα το ήθελα ένα κλικ πιο μαλακό. Η σάλτσα πλούσια αλλά πιο πηχτή από όσο περίμενα, βουτυράτη. Θα ήθελα τα φρούτα να είναι λίγο πιο έντονα και τραγανά.

- 3 λάσι. Ένα αλμυρό (3 ευρώ) σαν αριανί πάνω-κάτω, ένα γλυκό (3 ευρώ) και ένα μάνγκο λάσι (3.5 ευρώ), δροσιστικά.

Σύνολο στα 65 ευρώ περίπου με υπερβολικές ποσότητες φαγητού που θα τάιζαν σίγουρα άλλο ένα άτομο.

Συμπερασματικά θα πω πως το μαγαζί ήρθε για να μείνει. Σέβεται απόλυτα τους πελάτες του, με υψηλού επιπέδου υπηρεσίες σε νορμάλ τιμές, ειδικά αν αναλογιστείτε και την περιοχή. Αξιοπρεπέστατο φαγητό χωρίς εκπτώσεις σε ποσότητα και ποιότητα. Οι μερίδες είναι απολύτως επαρκείς ενώ στα κυρίως υπήρχαν αρκετά κομμάτια κρέατος καλής ποιότητας.

Νόμιζω πως αν βάλει κάποια προσφορά τύπου Kohenoor τις καθημερινές θα τραβήξει και άλλο κοινό. Τη βραδιά που δειπνήσαμε υπήρχαν ακόμα 5-6 παρέες, όχι άσχημα.

Μια αρκετά καλή πρόταση για έξοδο.

Υ. Γ Κάθε Κυριακή διάβασα πως έχει μπουφέ με 15 ευρώ για τους ενήλικες και 8 για τα παιδιά.

American Style, Κορυδαλλός

Στη θέση του παλιού Dali (αν θυμάμαι καλά, καθώς δεν το είχα επισκεφθεί και ποτέ) εμφανίστηκε ένα πολλά υποσχόμενο μαγαζί που θεωρητικά θα μπορούσε να γίνει σημείο αναφοράς για την περιοχή. Έχει πολλές αμερικάνικες επιρροές... Ας τα πάρουμε από την αρχή καθώς ίσως το αδικώ από τη μία επίσκεψη μου.

Κατ'αρχάς βρίσκεται στην πλατεία Ελευθερίας, με πολύ ανταγωνισμό και πολλές νέες προτάσεις. Το πάρκινγκ είναι αρκετά δύσκολο τις ώρες αιχμής, γίνονται και τα έργα του μετρό...

Σαν χώρος μπορώ να πω πως μου άρεσε αρκετά. Θα αρέσει σε όσους γουστάρουν τις αμερικανιές. To μαγαζί είναι μεγάλο καθώς έχει εξωτερικό χώρο, εσωτερικό αλλά και έναν ακόμα όροφο. Για την ακρίβεια είναι cafe-restaurant. Υπάρχει μπάρα για ποτό με ράφια με τα ποτά (και αναρωτιέμαι τι θα γίνει αν κάνει την εμφάνιση του κάνας σεισμός-αστειάκι). Υπάρχουν λογιών-λογιών καθίσματα (κίτρινα-κόκκινα-μαύρα), καναπέδες εσωτερικά και πάγκοι εξωτερικά. Τα τραπέζια είναι στιβαρά και ξύλινα.

Η πινελιά που μου άρεσε αρκετά ήταν τα 3 βαρέλια που χρησιμεύουν σαν στάντ και έχουν ονομασίες πάνω (Castrol, Texaco, Shell). Eπίσης πολλά καδράκια που θυμίζουν USA, ενδεικτικά θα αναφέρω με τον Σούπερμαν, Harley, Looney Tunes. Δεν επισκέφτηκα την τουαλέτα αλλά είδα πως έχει πολύ γούστο. Μοιάζει με στάση του μετρό. Επίσης ευφάνταστη και η βιτρίνα με μπάλες του μπάσκετ, ράγκμπι, γάντια του μπέιζμπολ. Το συνολικό 3 στη βαθμολογία είναι γιατί δεν νιώθεις άνετα για να απολαύσεις το φαγητό σου με τόσο κόσμο που δίπλα σου πίνει καφέ κυρίως. Δεν υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ καφέ και φαγητού.

Η εξυπηρέτηση από την άλλη αποτελείται από νεαρά παιδιά αλλά ακόμα είναι ασυντόνιστη. Περιμέναμε υπεραρκετή ώρα για να παραγγείλουμε αν και περνούσαν δίπλα μας συνέχεια οι σερβιτόροι. Υποθέτω πως νόμιζαν πως είχαμε παραγγείλει ήδη σε κάποιον άλλον ώσπου τυχαία πέρασε κάποιος υπεύθυνος του μαγαζιού και μας ρώτησε. 'Ενα τυχαίο γεγονός που εκτυλίχθηκε στο διπλανό τραπέζι ήταν πως ο σερβιτόρος έχυσε τη μία Κόκα κόλα και λέρωσε και το μπουφάν της κοπέλας μου. Ανθρώπινο φυσικά λάθος, το αναφέρω όμως για να αιτιολογήσω τη βαθμολογία μου. Για την ιστορία να πω πως η Κόκα κόλα αντικαταστάθηκε και το σημείο σφουγγαρίστηκε με χλωρίνη.

Στα του φαγητού θα πω πως οι επιλογές είναι μεταξύ μπέργκερ, σαλατών, κάποιων μακαρονάδων και πίτσας αλλά και ομελέτας και σπρίνγκ ρόλς αν θυμάμαι καλά.

Παραγγείλαμε:

- Σαλάτα Χαβάι με ρόκα, ανανά, καπνιστή γαλοπούλα, καλαμπόκι, τυρί κότατζ και σως μπαλσάμικο στα 7.8 ευρώ. Η παρουσίαση προσπαθούσε να είναι εντυπωσιακη με ένα κομμάτι κομμένου ανανά στο πιάτο αλλά από γεύση εντελώς ουδέτερη. Σαν να μπήκαν απλώς όλα τα υλικά μαζί. Από γεύση αδιάφορη, κατά την άποψη μου τα υλικά ήταν αταίριαστα και δεν αναδείκνυε το ένα το άλλο. Συν το ότι το μπαλσάμικο μου άφηνε μια αίσθηση ξινίλας.

- Κάνσας μπέργκερ με φρέσκο μοσχαρίσιο κιμά, μπέικον, τομάτα, καραμελωμένα κρεμμύδια, τυρί γκούντα, αυγό τηγανιτό και μπάρμπεκιου σως στα 11.8 ευρώ. Το μπιφτέκι ενώ ήταν όντως φρέσκο, από γεύση δεν έλεγε και τίποτα. Τα υπόλοιπα υλικά και το ψωμάκι δεν ήταν τίποτα αξιοσημείωτο. Μου άφησε την αίσθηση του ερασιτεχνικού και του προχειροετοιμασμένου. Σαν να το έφτιαχνε κάποιος στο σπίτι του ένα πράγμα. Το ένα υλικό πάνω από το άλλο χωρίς να "δένουν" μεταξύ τους.

Συνοδεύονται με φρέσκες πατάτες όπως αναφέρουν και σαλάτα. Η σαλάτα λαχανοκαρότο αδιάφορη και ανέγγιχτη, οι δε πατάτες με φλούδα και αν είναι ζεστές είναι μια χαρά. Όταν κρύωσαν έγιναν σαν άχυρο. Για την τιμή θα πω πως είναι εξωφρενική μετά την ανάλυση που έκανα παραπάνω. Σε μαγαζιά που ειδικεύονται στα μπέργκερ βρίσκεις αρκετά φθηνότερες τιμές, πόσο μάλλον για το μπέργκερ που δοκιμάσαμε...

- Κόκα κόλα 250άρα στα 2 ευρώ
- Μπύρα βαρελίσια 500άρα Φίσερ στα 3.7 ευρώ

- Μπανόφι για το κλείσιμο. Η κοπέλα μου έχει κόλλημα με το συγκεκριμένο γλυκό και μάλιστα το είχε ξαναδοκιμάσει σε προηγούμενη επίσκεψη της με φίλες της. Το θυμόταν μεγαλύτερο σε ποσότητα. Η δε γεύση ικανοποιητική για την κρέμα και το ζαχαρούχο γάλα που καραμελώνει. Το μπισκότο όμως... Συμπαγές και σε κάθε προσπάθεια μας να πάρουμε μια κουταλιά, δυσκολευόμασταν και κοπανάγαμε το κουτάλι μας στο πιάτο κάνοντας θόρυβο. Η τιμή στα 5.8 ευρώ.

Σύνολο στα 31.1 ευρώ.

Συμπερασματικά θα πω πως το φαγητό είναι υπερτιμημένο καθώς δεν υπήρχε καμιά γευστική πρωτοτυπία ενώ και ότι δοκιμάσαμε ήταν "βαρετό" για την τιμή του. Οφείλω να σημειώσω πως στην επίσκεψη μου είδα αρκετό νεαρόκοσμο για καφέ. Μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσουν τις τιμές τους καθώς την πλατεία Ελευθερίας την επισκέπτονται αρκετοί μαθητές-φοιτητές και γενικότερα άτομα των 500-600 ευρώ. Δεν είναι πλατεία Κεφαλαρίου.

Θα χαρώ να διαβάσω στο μέλλον ότι βρήκαν τα πατήματα τους γιατί ο χώρος μου ήταν πολύ ευχάριστος. Προς το παρόν θα το επισκεφτώ για καφέ ή ποτό, καθώς και η τιμολόγηση του γλυκού είναι υπέρογκη. Ο ανταγωνισμός παρακάτω είναι πολύ δυνατός και στη βόλτα μου στα γειτονικά μαγαζιά είδα να έχουν προσφορές.

Θα κάνω τη σύγκριση και με το Ντασότο (σε πρώτη φάση)...

Σουβλάκι & Σχάρα, Χαλάνδρι

Πολλά έχουν ειπωθεί για το Μουστάκι και μου κίνησε την περιέργεια να μάθω περί τίνος πρόκειται.

Πρόκειται για ένα μαγαζί που κινείται σε αρκετά επαγγελματικές βάσεις, με καλή μελέτη. Χαρακτηρίζεται ως γκουρμέ ψητοπωλείο με πολύ λογικές τιμές αλλά έχει δώσει και βάση σε κρασιά καθώς και aperitifs, spirits.

Η επίσκεψη μας έγινε Σάββατο βράδυ στις 21:50 από 2 άτομα. Η πρώτη εντύπωση πολύ θετική από την εξυπηρέτηση, εδώ να σημειώσω πως και από την τηλεφωνική κράτηση ήταν πολύ ευγενικοί. Μας έδωσαν τη δυνατότητα επιλογής τραπεζιού σχεδόν όπου επιθυμούσαμε. Να σημειώσω εδώ πως εξωτερικά μπορεί να μη σας γεμίσει το μάτι το μαγαζί και να σας φανεί και άδειο. Όπως και σε εμάς. H καλύτερη επιλογή κρύβεται αλλού.

Ζητήστε να καθίσετε στο πατάρι. Θυμίζει τραπεζαρία σπιτιού, με ρομαντικό φωτισμό και τις προθήκες με τα κρασιά αλλά και τα βιβλία. Εμένα μου θύμισε αστικό σπίτι. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε πως οι υπόλοιποι θαμώνες ήταν αρκετά μεγαλύτερης ηλικίας. Να επιστρέψω όμως και στη δυνατότητα επιλογής τραπεζιού. Χωρίς κανένα πρόβλημα καθίσαμε σε 4άρι τραπέζι και αισθανθήκαμε άνετα.

Αν ψάξετε το μαγαζί πάνω στη λεωφόρο Πεντέλης όπως εμείς, λυπάμαι αλλά ατυχήσατε. Βρίσκεται στο δεξί σας χέρι όπως ανηφορίζετε αλλά αν πάτε να στρίψετε για να μπείτε στο δρόμο του μαγαζιού θα παρανομήσετε. Για τους γνώστες της περιοχής θα πω πως είναι δίπλα από το εστιατόριο ιαπωνικής κουζίνας Wasabi. Αρκετά ήρεμα από πλευράς κίνησης και μάλλον δεν θα δυσκολευτείτε ιδιαίτερα να παρκάρετε αν και είναι γεμάτη η περιοχή από πολυκατοικίες.

Ο χώρος χωρίζεται σε 3 τμήματα. Το πατάρι (προτιμήστε το), τον εξωτερικό που υπάρχουν σόμπες μανιτάρια για να τον ζεσταίνουν που θα τον πρότεινα για το καλοκαίρι αν κάνετε την επίσκεψη σας. Υπάρχει επίσης και ο εσωτερικός που βρίσκεται η ψησταριά και όπως είναι λογικό δεν θα είναι και πολύ ευχάριστα. Τα τραπέζια είναι ξύλινα και στιβαρά, υπάρχει τριχρωμία (μαύρο-κίτρινο-κόκκινο) στις καρέκλες. Γενικά πλην του παταριού όχι κάτι τρομερό. Η καθαριότητα σε καλό επίπεδο, το ίδιο και οι τουαλέτες που αερίζονται επαρκώς, καθώς στην επίσκεψη μου κόντεψα να παγώσω λόγω του παραθύρου!

Η εξυπηρέτηση όπως ανέφερα και παραπάνω είναι αρκετά καλή, οι κατάλογοι πεντακάθαροι και καλοδιατηρημένοι. Το παιδί που μας εξυπηρέτησε (άκουσα τυχαία να τον λένε Άγγελο) ήταν αρκετά φιλικός και άμεσος σε ότι του ζητήσαμε. Κράτησε το επίπεδο ευγένειας σε ισορροπημένο επίπεδο, βλέποντας και τα τραπέζια των άλλων αρκετά μεγαλύτερων σε ηλικία θαμώνων. Ο λόγος που δεν έβαλα άριστα είναι πως μεταξύ του ορεκτικού και των κυρίως πιάτων περιμέναμε πολλή ώρα, σε σημείο να έχω πιεί όλη τη μπύρα μου.

Ο κατάλογος είναι σχετικά μικρός σε επιλογές και σίγουρα δεν χάνεσαι. Από 5 ορεκτικά και σαλάτες και 6-7 κυρίως. Πατάει σε πολλά υλικά χωρίς να έχει παρεμφερή πιάτα (με τα ίδια υλικά).

Παραγγείλαμε:

- Ήρθαν 3 είδη αλατιών, χωρίς να μας εξηγήσουν τι είναι το καθένα.

- Στην αρχή έρχονται ψωμάκια και κριτσινάκια με ντιπ πιπεριάς και τομάτας απ'όσο κατάλαβα. Χρεώνονται 1.5 ευρώ το άτομο. Μια χαρά για όσους ασχολούνται με αυτά.

- Καλαμάκια από ταλαγάνι Ηπείρου, ψητά λαχανικά, ρόκα και λάδι από φινόκιο στα 6.8 ευρώ. Ένα καλαμάκι με 4 χοντροκομμένα τριγωνικά κομμάτια ταλαγάνι, καλοψημμένα και ζουμερά. Ένα καλαμάκι με ψητά λαχανικά (πράσινη-κίτρινη πιπεριά και μανιτάρι) ΟΚ χωρίς να έχουν στεγνώσει. Η ρόκα ήταν απλά για να γεμίσει το πιάτο.

- Καλαμάκι χοιρινό-λουκάνικο και κεμπάπ (μοσχάρι και αρνί) με πιτούλες. Δυστυχώς σε κάτι τόσο απλό η κοπέλα μου δεν έμεινε ευχαριστημένη. Το χοιρινό καλαμάκι είχε αρκετό λίπος, το λουκάνικο και το κεμπάπ ήρθαν παραψημένα και στέγνωσαν πολύ γρήγορα. Δεν είχαν ένα καρύκευμα για να δώσουν σπιρτάδα στη γεύση.

- Μπιφτέκι από 100% μοσχαρίσιο κρέας γάλακτος, ψητές τομάτες, φρέσκες πατάτες και σάλτσα φέτας στα 11.5 ευρώ. Ευπαρουσίαστο πιάτο και γευστικό. Το μπιφτέκι είχε το σχήμα ενός τεράστιου κεμπάπ. Το ζήτησα ζουμερό και όντως έτσι ήρθε. Έλιωνε με το κόψιμο του μαχαιριού και η ποιότητα του κιμά ήταν εξαιρετική. Ισως έλειπε πάλι κάποιο καρύκευμα αλλά τρωγόταν μια χαρά, η αλήθεια να λέγεται. Οι ψητές τοματούλες ζουμερές και γλυκές, η σάλτσα φέτας πολύ καλή και με λίγη αλμύρα παραπάνω. Μου άρεσε αυτή η εναλλάγη γλυκού-αλμυρού. Οι πατάτες ενώ ήταν φρέσκες, δεν είχαν το χρυσαφένιο χρώμα αλλά τρωγόντουσαν μια χαρά. Επίσης υπήρχε στο πιάτο μια τεράστια πιπεριά Φλωρίνης που δεν τίμησα.

- 1 Κόκα κόλα 250 μλ στα 2 ευρώ
- 1 μπύρα Φιξ 500 μλ στα 3 ευρώ

- Κορμός σοκολάτας με παγωτό καϊμάκι και σιροπιαστά βερίκοκα στα 5 ευρώ. Τίποτα το ιδιαίτερο, όπως το προσφέρουν ώς κέρασμα σε άλλα μαγαζιά. Οφείλω να πω πως ήταν 3 μεγάλα κομμάτια κορμού, ενώ το παγωτό ενώ ήταν γευστικό είχε και κάποιους κρυστάλλους. Τα βερίκοκα νομίζω αντικαταστάθηκαν από μήλα.

- Τσίζκεϊκ φούρνου από διαφορετικά τυριά και φρέσκια μαρμελάδα βύσσινο στα 6 ευρώ.3 κομματάκια τριγωνικά κομμένα, η μαρμελάδα γευστική αλλά το τσίζκεϊκ στεγνό λόγω φούρνου χωρίς να είναι και κάτι ιδιαίτερο γευστικά, χωρίς να νιώθεις το τυρί.

Σύνολο στα 41.6 ευρώ.

Σε γενική εντύπωση θαρρώ πως ίσως αδικώ ελαφρώς το κατάστημα και μάλλον δεν δοκιμάσαμε και τα πιο γευστικά πιάτα τους, καθώς υπάρχουν και πιο θελκτικές επιλογές. Αν είχα τη δυνατότητα θα βαθμολογούσα με 2.3 την ποιότητα και το VFM.

Ο μη ενθουσιασμός μου πηγάζει κυρίως από τα καλαμάκια που ενώ το μαγαζί δεν ήταν γεμάτο, φάνηκε πως δεν προσέχθηκαν στο ψήσιμο.

Εύχομαι εγώ να είμαι ο αυστηρός της υπόθεσης και το Μουστάκι να βρει τον δρόμο του χωρίς να "ξυριστεί"...

Cafe - Restaurants, Βούλα

Ένα μαγαζί χωρίς καμία κριτική και μάλλον άγνωστο στο ευρύ κοινό των Αθηνών καθώς δεν βρίσκεται στις κεντρικές πιάτσες διασκέδασης. Ο βασιλιάς Παύλος, όπου λογικά ονομάστηκε έτσι το κατάστημα λόγω της οδού που βρίσκεται, είναι μια καλή πρόταση για τους κατοίκους των γύρω περιοχών.

Βάσει του καταλόγου που παραγγείλαμε 2 άτομα την Τρίτη 2 Δεκεμβρίου και ωρα 22:30, μπορώ να πω μετά βεβαιότητας ότι έχει μια πολύ καλή προσέγγιση σε ποιοτικά υλικά και σε αρκετές healthy επιλογές.

Η γκάμα του είναι ευρεία αλλά όχι σε βαθμό που σε κάνει να μπουχτίζεις. Από καφέδες, smoothies και ποικιλία τσαγιών για να πιείς, μέχρι wraps, σαλάτες και μάλιστα πολλές σε ευφάνταστους συνδυασμούς και πληθώρα υλικών.

Δεν λείπουν όμως ούτε τα σαντουιτσάκια αλλά και ωραία ορεκτικά με τάπας, ποικιλίες τυριών και αλλαντικών και κάποια κρεατικά συν πίτσες. Σε καμία περίπτωση όμως μην φοβηθείτε πως παραείναι πολλά για καφέ-εστιατόριο. Παρέλειψα να αναφέρω πως υπάρχουν και οίνοι, ακόμα και αφρώδεις.

Αν λοιπόν επισκεφθείτε το κατάστημα να ξέρετε πως σχεδόν παντού πρέπει να χτυπήσετε κάρτα στάθμευσης ως τις 21:00 το βράδυ. Το κατάστημα απ'έξω δεν έχει εμφανή ονομασία, αν θυμάμαι καλά ήταν αρκετά χαμηλά για να τη διακρίνω από το αυτοκίνητο μου περνώντας. Επίσης δυσκολευτήκαμε να εισέλθουμε -όσο παράδοξο κι αν ακούγεται αυτό- καθώς το χερούλι της πόρτας δεν ήταν ιδιαίτερα εμφανές λόγω και χρώματος (μαύρο).

Τζαμαρία περιβάλλει τον χώρο ολάκερο, με βιομηχανικό στυλ διακόσμησης και ωραίες πινελιές που σε κάνουν να χαλαρώσεις αν και τα τραπέζια είναι σχετικά κοντά το ένα με το άλλο. Ο χώρος δεν είναι πολύ μεγάλος, όπως το στυλ άλλων καφέ της Γλυφάδας.

Ο φωτισμός είναι ατμοσφαιρικός και στον μέσα χώρο επαρκής για να βλέπεις τι τρως. Υπάρχουν ξύλινα αλλά και μεταλικά καθίσματα, ξύλινα τραπέζια και κάποια ωραία στάντ για κάτι πιο γρήγορο (?). Ωραία πινελιά τα φωτιστικά που καλύπτονταν από μπουκάλια κρασιού και η βεσπούλα στη βιβλιοθήκη.

Μεγάλη και πολύ καλή εντύπωση μου έκανε η καθαριότητα όλου του χώρου, φαίνεται πως έχουν δώσει μεγάλη βαρύτητα σε αυτόν τον τομέα. Οι τουαλέτες πολύ καθαρές, νόμιζω μία για κάθε φύλο αλλά πολύ άνετες, βρίσκονται στον πρώτο όροφο.

Στα της παραγγελίας μας τώρα:

- Νεράκι δικό τους που ανανεωνόταν συνεχώς από την πολύ εξυπηρετική σερβιτόρα.

- Σαλάτα με ρόκα, iceberg, μαστέλο, κάσιους και σως φράουλας στα 6.4 ευρώ. Η ρόκα υπερίσχυσε ποσοτικώς (ευτυχώς), το μαστέλο ψημένο όπως έπρεπε και κομμένο σε 5-6 κομμάτια σε καλή ποσότητα. Η σως φράουλας δεν έγινε αντιληπτή μάλλον λόγω εποχικότητας αντικαταστάθηκε με κάτι άλλο.

Παρατήρησα επίσης τριμμένους ξηρούς καρπούς και σίγουρα υπήρχε το φουντούκι. Για να πω την αλήθεια μόλις ήρθε το μπολ μου φάνηκε μικρή η ποσότητα αλλά τελικά ήταν αρκετή, για να μην πω υπεραρκετή για 2 άτομα αλλά και την τιμή της. Φρεσκότατη.

* Σημειώστε πως ακόμα υπάρχουν σαλάτες με φακές και καραμελωμένα κρεμμύδια, με κινόα, με ηλιόσπορο, με κοτόπουλο και πορτοκάλι κλπ.

- Σπρίνγκ ρολ με κατσικίσιο τυρί και λιαστή τομάτα σε βάση ρόκας συνοδευόμενο με σως πιπεριάς, κάσιους και φρέσκο βασιλικό στα 7 ευρώ. Τραγανά λίγο παραπάνω για τα γούστα μου, σε διαγώνιες τομές. Υπερίσχυσε το κατσικίσιο τυρί ενώ το μπολάκι με τη σως έδινε γλύκα και τα υλικά ήταν φρέσκα. Δεν ήταν απογειωτικό πιάτο, αλλά ήταν αξιοπρεπές για συνοδευτικό.

- Μπέργκερ με black angus κιμά, εδώ ίσως συνεργάζονται με το κρεοπωλείο του Δρακούλη που βρίσκεται παραδίπλα τους (αν έχετε διαβάσει αναφορές στο ίντερνετ, θα έχετε κατα νου ότι πρόκειται για ντελικατέσεν με πολύ καλή ποιότητα κρέατος και... μουσικές ανησυχίες ακόμα και εντός του καταστήματος). Μέτριο προς καλοψημένο το κρέας που κυριολεκτικά έλιωνε στο στόμα και έκανε τέλειο τον συνδυασμό με το έμενταλ και το καπνιστό τυρί.

Ακόμα στα συστατικά θα βρείτε αγγουράκι relish, βουβαλίσιο μπέικον και πολύ νόστιμο ψωμάκι με νιφάδες. ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΠΕΡΓΚΕΡ. Συνοδεύεται από πατάτες country style που είναι μια χαρά αν τις φάτε ζεστές. Έρχονται πασπαλισμένες με πάπρικα και συνοδεία 3 σως, μια σαν sour cream, μια γλυκερή και μια σαν μουστάρδα και άλλα συστατικά.

Ευπαρουσίαστο σε παλετίτσα με καρφωμένο μαχαίρι στο μέσον του μπέργκερ, σε τιμή 9.7 ευρώ, τίμια πιστεύω.

- Τιραμισού σε ποτήρι με σπασμένα μπισκότα σαβαγιάρ στα 5.5 ευρώ. Αρκετα ευχάριστο και με βελούδινη κρέμα, χωρίς πολλή ποσότητα καφέ που να γίνεται διακριτή και χωρίς να καταλάβω αλκοόλ.

Σύνολο στα 28.6 ευρώ και με αποδείξεις.

Η κοπέλα που μάλλον έφερνε βόλτα όλο το μαγαζί σε εξυπηρέτηση, τα πήγαινε πολύ καλά και αρκούντως εξυπηρετική, με το χαμόγελο στα χείλη. Γνώστρια του καταλόγου και εκπαιδευμένη άρτια για τα δεδομένα του καταστήματος.

Συμπερασματικά μπορώ να πω πως πρόκειται για μια αρκετά καλή πρόταση αν και δυστυχώς μένω αρκετά μακριά. Ξεχώρισα την καθαριότητα και τα ποιοτικά υλικά που χρησιμοποιούν καθώς και τις πολλές ευφάνταστες προτάσεις τους, που δεν είναι για να καλύψουν επιφανειακά όλα τα γούστα αλλά είναι μελετημένα και αρκετά healthy όπως ανέφερα παραπάνω, με αρκετή προσοχή στην προετοιμασία των πιάτων.

Αξίζει προσοχής από το κοινό και εύχομαι να διαβάσω και άλλες κριτικές χρηστών για να μαθαίνω την πορεία του!

Μοντέρνα κουζίνα, Χολαργός

Είναι παράδοξο αυτό που θα πω αλλά... όταν ψάχνεις να βρεις κάποιο μεγάλο φάουλ και αυτό είναι οι ληγμένοι πυροσβεστήρες (2013) και αυτό λόγω επαγγελματικής διαστροφής της κοπέλας μου μέσω ενός σεμιναρίου ΛΑΕΚ (αλήθεια εσείς όλοι που εργάζεστε γνωρίζετε ότι έχετε τη δυνατότητα να παρακολουθείτε κάθε χρόνο και να πληρωθείτε ??)... Τότε τι άλλο να πεις?

Για την ονομασία έψαξα αλλά δεν βρήκα το λόγο που βαφτίστηκε έτσι, ίσως λόγω μοντερνιάς με πιασάρικες ονομασίες (βλέπε πχ Μουστάκι, Φυσαρμόνικα κλπ). Για την εμπειρία όμως θα σας πω τα καλύτερα...

Κατ'αρχάς βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από το ΙΑΣΩ, πάνω στη Μεσογείων και είναι γειτονάκι με το Τσιπουρίτο. Ίσως αυτός είναι ένας λόγος που οι τιμές είναι αρκετά καλές. Θα το βρείτε εύκολα, γωνιακό αν και όχι πολύ μεγάλο. Νομίζω παλαιότερα στη θέση του υπήρχε ιταλικό εστιατόριο.

Βλέποντας τον χώρο, δεν θα πω ότι ξετρελάθηκα ούτε με παρέπεμψε σε κουκουνάρι. Είναι όμως καθαρός και μοντέρνος, με κάποια μικρά φυτά. Τα τραπέζια ξύλινα και τα καθίσματα άνετα, σε οριακή απόσταση ιδιωτικότητας. Υπάρχουν σουπλά αλλά καθόλου δεν μας πείραξε. Πηγαίνοντας στην τουαλέτα και πριν ανέβεις τη σκάλα μπορείς να δεις το προσωπικό σε πλήρη παράταξη να ετοιμάζει τα φαγητά. Μου άνοιξε η όρεξη από την εικόνα των πιάτων και μόνο. Οι τουαλέτες πολύ καθαρές και μοντέρνες.

Το προσωπικό πολυάριθμο και οργανωμένο, κυκλοφορεί ανάμεσα στα τραπέζια χωρίς να ενοχλεί. Φαίνεται να έχουν εκπαιδευτεί κατάλληλα και επαρκώς, νέοι σε ηλικία και με διάθεση να εξυπηρετήσουν και όχι απλώς να διεκπεραιώσουν τις καταστάσεις. Ενώ το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο από κόσμο, δεν νιώσαμε παραμελημένοι ούτε λεπτό. Όλο και κάποιος βρίσκεται εκεί για να μην υπάρχουν καθυστερήσεις.

Η επίσκεψη μας έγινε Παρασκευή 28/11/2014 και ώρα 21:30 από 5 ταλαιπωρημένα άτομα, με προσφορά από το ίντερνετ και κρατήστε τις λεπτομέρειες. Συνολικό κόστος 40 ευρώ για να φάμε για 80, δεν μας απέτρεψαν να τους επισκεφθούμε αν και είχαμε έναν υπεράριθμο (κάποια στιγμή θα αναφέρω άλλο κατάστημα που έχει μπει στη μαύρη λίστα μας οικογενειακώς).

Πήραμε:

Στην αρχή έρχονται ψωμάκια με ντιπ, χωρίς χρέωση

- Σαλάτα Κουκουνάρι στα 7.2 ευρώ. Πανδαισία λαχανικών, με κοτόπουλο σχάρας, πιπεριές, κατίκι Δομοκού και βινεγκρέτ βαλσάμικο με μουστάρδα. Φρέσκια σαλάτα με μεγάλα κομμάτια κοτόπουλου, το κατίκι θα το ήθελα λιγότερο συμπαγές. Καλή αρχή.

- Σαλάτα ρόκα-σπανάκι στα 6.9 ευρώ. Περιέχει και απάκι, ανθότυρο, καρύδια και σταφίδες σε βινεγκρέτ μαύρο βαλσάμικο. Περισσότερο μου άρεσε αυτή καθώς ήταν πιο γλυκιά. Να πω την αλήθεια πολύ διαφορετικό μου φάνηκε το απάκι (ήρθε σε μεγάλο κομμάτι αλλά γευστικά δεν κατάλαβα τη συνηθισμένη γεύση του). Αρκετα θρεπτική και φρέσκια και αυτή.

- Μελιτζανοσαλάτα καπνιστή στα 5.5 ευρώ. Ευπαρουσίαστη και αρκετά καπνιστή. Περιείχε φέτα και μυρωδικά, πιπεριές αν κατάλαβα καλά και η ποσότητα ήταν πολύ καλή. Ακόμα και εγώ που δεν μου αρέσει τη βρήκα πολύ καλή και σίγουρα οι λάτρεις πρέπει να την παραγγείλουν.

- Ταλαγάνι σουφλέ με σως μελιού στα 6.3 ευρώ. Έχει τύχει σε μαγαζιά να κοστολογείται στα 5.5 ευρώ σκέτο το ταλαγάνι. Εδώ προσγειώθηκε ένα σαγανάκι μεγάλο με φύλλο από καταϊφι, καυτό και νοστιμότατο και δεν έμεινε ίχνος. Ωραίο χειμωνιάτικο πιάτο.

- Ντακάκια φέτας στα 4.8 ευρώ. Εσάς ο νους σας που θα πήγαινε?Αν δεν παρατηρήσεις καλά τον κατάλογο θα σκεφτείς πως είναι μια παραλλαγή του ντάκου. ΟΧΙ. Είναι τετραγωνάκια φέτας σε τραγανή κρούστα με σουσάμι και τσάτνευ μήλου-πατζαριού όχι πολύ γλυκή. Καλοπαρουσιασμένο πιάτο και καλό ορεκτικό ΚΑΙ ΑΥΤΟ.

- Ριζότο μανιταριών στα 7.8 ευρώ. Δοκίμασα ελάχιστο αλλά φάνηκε να αρέσει αρκετά στην παρέα. Νομίζω τα μανιτάρια ήταν σε αρκετά χοντρά κομμάτια, ενώ θα το ήθελα λίγο πιο σκληρό το ρύζι, προσωπική άποψη.

- Ταλιατέλες σε κρέμα γραβιέρας με λούντζα και σπανάκι στα 7.5 ευρώ. Πλούσιο πιάτο και νόστιμο χωρίς να είναι και εξαιρετικό. Καλομαγειρεμένες οι ταλιατέλες αλλά νομίζω οι παπαρδέλες θα αγκάλιαζαν περισσότερο τη σάλτσα. Θα ήθελα λίγο πιο αλμυρή τη σάλτσα.

- Στριφτάρια με αρνάκι γάλακτος στον ζωμό του και ξηρό ανθότυρο στα 7.8 ευρώ. Πιάτο ρουστίκ που με την πρώτη μπουκιά σου δίνει την αίσθηση ότι είσαι σε ορεινό χωριό δίπλα στο τζάκι και έξω έχει 0 βαθμούς κελσίου. Όσοι αρέσκονται σε τέτοια πιάτα να το παραγγείλουν. Καλομεγειρεμένα τα στριφτάρια, θα ήθελα το ανθότυρο να ακούγεται παραπάνω στο πιάτο. Το αρνάκι έλιωνε στο στόμα. Μερίδα για να σκάσεις.

- 2 σόδες Τούμποργκ 250 μλ στα 3 ευρώ συνολικά.
- Βαρελίσια μπύρα Άλφα στα 3 ευρώ η 500άρα.

Από γλυκά...

- Πάστα μπισκοτίνο στα 4.5 ευρώ. Μεγάλο κομμμάτι με βάση μπισκότο Όρεο, την έφαγε σχεδόν όλη η κοπέλα μου.

- Εκμέκ πολίτικο στα 4 ευρώ με παγωτό καϊμάκι. Σιροπιασμένο τσουρέκι (οκ) με βελούδινο παγωτό.

- Προφιτερόλ σπέσιαλ στα 4.5 ευρώ. Πολύ καλή σοκολάτα χωρίς να λιγώνει, το σουδάκι θα το ήθελα λίγο πιο τραγανό.

Σύνολο στα 72.8 ευρώ με νερό δικό τους που ανανεωνόταν συνεχώς.5 άτομα χορτάσαμε και δεν πιάσαμε ούτε το όριο της προσφοράς.

Συμπερασματικά:

Πολύ καλό φαγητό και περιποιημένο. Οι τιμές όντως σε πολύ καλά επίπεδα και δεν είναι τυχαίο που ήταν σχεδόν γεμάτο το μαγαζί με κόσμο άνω των 30 και με πολλούς άνω των 40+...

Θα ήθελα να δω και το κουκουνάρι να εμφανίζεται ως συστατικό στις συνταγές του μενού για να δικαιολογήσει και την ονομασία του καταστήματος.

Από πλευράς εξόδου για καλό φαγητό και αν ήμουν μεταξύ των γειτόνων ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ και ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΙΟΥ θα δυσκολευόμουν πολύ. Αξίζουν και τα 2 την επίσκεψη. Ένα κλικ παραπάνω στον χώρο θα έδινα στο Κουκουνάρι. Στο φαγητό θα έδινα οριακό προβάδισμα στο Τσιπουρίτο.

Όπως και να έχει πρέπει να μπουν και τα 2 μαγαζιά στη Wish list των καλοφαγάδων.

Μεζεδοπωλεία, Αμπελόκηποι

Το Μεζεδοτεχνείο της Θάλειας το είχα κατατάξει στα καλά μαγαζιά μετά από τις κριτικές των φίλων εδώ μέσα. Κυρίως θυμόμουν πως είναι οικογενειακή επιχείρηση με τη μαμά να τα ετοιμάζει όλα μόνη της. Αυτό αν μη τι άλλο δείχνει φροντίδα και μεράκι. Διαβάζοντας πως έχει βάλει μια προσφορά στο ίντερνετ, είπαμε μια παρέα 4 ατόμων να την αγοράσουμε. Η απόσταση δεν ήταν και κοντινή αλλά χαλάλι. Καλή διάθεση να υπάρχει!

Τηλεφώνησα 2 μέρες νωρίτερα (Πέμπτη) και ο πολύ ευγενικός γιός της με κατατόπισε για το πως θα έρθουμε στο μαγαζί. Δεν στράβωσε στιγμή για το ότι θέλαμε να πάμε Σάββατο και με... κουπόνια για να του πιάσουμε το ένα από τα 10 περίπου τραπέζια. Με κέρδισε και με έκανε να πιστεύω πως θα έχουμε μια πολύ καλή βραδιά.

Η επίσκεψη μας έγινε Σάββατο 22/11/2014 περίπου στις 20:30 το βράδυ. Το μαγαζί δεν βρίσκεται σε κεντρικό σημείο αλλά δεν είναι και πολύ δύσκολο να το βρεις. Σε ήσυχη γειτονιά, εμείς βρήκαμε σχεδόν απ'έξω να παρκάρουμε, ίσως ήταν και θέμα τύχης. Μπαίνοντας μέσα είδαμε έναν χώρο μεζεδοπωλείου της γειτονιάς, χωρίς πολλές διακοσμητικές παρεμβάσεις και χωρίς να σε εντυπωσιάζει.

Λιτά πράγματα και μια μικρή μπάρα χωρίς να καταλαβαίνω τον λόγο που λόγω και της καλής παρέας και συζήτησης αμέλησα να ρωτήσω. Το βάρος λοιπόν πέφτει στο φαγητό. Τώρα για τους θερινούς μήνες δεν ξέρω τι μπορεί να αλλάξει. Η αυλή από τις φωτό φαίνεται θελκτική.

Ο γιός της κυρίας Θάλειας μας ενημέρωσε πως όλα φτιάχνονται εκείνη την ώρα και όντως η εικόνα από τη μισάνοιχτη πόρτα να της βλέπουμε να ανοίγει φύλλο ήταν πολύ όμορφη και νοσταλγική. Σα να έβλεπα τη γιαγιά μου (χωρίς να υποννοώ κάτι για την ηλικία της) να μου ετοιμάζει κάτι ΜΟΝΟ για εμένα. Παρ'όλα αυτά νομίζω πως ένα άτομο ακόμα στην κουζίνα θα την ξεμπλόκαρε και θα έκανε τη διαδικασία πιο γρήγορη και λιγότερο επίπονη, θα εξηγηθώ παρακάτω.

Διαβάζοντας τον κατάλογο στο ίντερνετ δεν μπορούσα να πω ότι οι τιμές του ήταν πολύ οικονομικές. Αυτό μάλλον συμβαίνει γιατί τα προϊόντα είναι καλύτερης ποιότητας και όχι του σωρού αλλά και γιατί "πρέπει" να πληρώσεις το χειροποίητο και όχι το ετοιματζίδικο της όλης υπόθεσης.

Παραγγείλαμε:

- Ομελέτα με κολοκυθανθούς στα 6 ευρώ. Ωπ! Κάνουμε πολύ καλή αρχή. Σαν καγιανάς στην υφή, αρωματικό πιάτο με φρέσκα υλικά που έλιωναν στο στόμα. Η ποσότητα ικανοποιητική για 3 άτομα.

- Σαγανάκι κεγαλογραβιέρας με καπνιστό ψαρονέφρι στα 8 ευρώ. Συνεχίζουμε δυναμικά με κύβους τυριού ιδανικά ψημένους και νόστιμο κρέας με λίγο λαδάκι παραπάνω. Καλοψημένο με τα υγρά των κομματιών κρέατος να διατηρούνται. Φανταστείτε λεπτοκομένες φέτες σαν απάκι.

- Πατάτες τηγανιτές στα 2.5 ευρώ. Καλοτηγανισμένες σε σχετικά χοντρά κομμάτια, οκ για συνοδευτικό.

- Τηγανόψωμο στα 4 ευρώ. Σε μορφή σαλιγκαριού, ψωμωμένο και με τυρί λευκό που έλιωνε. Δεν μου έδωσε την κλασική μορφη τηγανόψωμου που έχω δοκιμάσει αλλού. Το πήρε εργολαβία ένας φίλος και έφαγε παραπάνω από το μισό.

- Παστουρμαδόπιτα στα 6 ευρώ. Ακριβώς το ίδιο σχήμα με του τηγανόψωμου, ήρθαν μαζί και ο γιος της κυρά Θάλειας μας είπε ποιο είναι τι, αλλιώς δεν θα τα ξεχωρίζαμε. Καυτό και αυτό όπως και το τηγανόψωμο, νόστιμο αλλά όχι και ιδιαίτερο. Ο παστουρμάς δεν ήταν απωθητικός στην οσμή ούτε και βαρύς και η τοματούλα έκανε πιο ζουμερή τη γεύση.

- Τηγανιά κοτόπουλου με πιπεριές στα 8 ευρώ. Χμμ, η αίσθηση που μου άφησε στην πρώτη μπουκιά και με κάθε επιφύλαξη γιατί οι υπόλοιποι της παρέας δεν κατάλαβαν κάτι, ήταν ότι μάλλον τηγανίστηκε μετά από κάποιο θαλασσινό πιάτο (καλαμαράκι ?). Το κοτόπουλο δεν ήταν ζουμερό ιδιαίτερα, μετά τη δεύτερη μπουκιά δεν δοκίμασα άλλο.

- Μπριζολάκια χοιρινά στα 8 ευρώ συνοδευόμενα με πατάτες τηγανιτές (σχετικά κρύες όμως). Και αυτό δεν ήταν ιδιαίτερα ζουμερό πιάτο, μικρό αλλά παχύ κομμάτι μπριζόλας. Ίσως κάποια συνοδευτική σαλτσούλα έκανε καλύτερο το αποτέλεσμα.

- Συκώτι με καραμελωμένα κρεμμύδια στα 8 ευρώ. Δυστυχώς ήρθε παραψημένο και με ίνες, ενώ και τα κρεμμύδια που είχαν καπακώσει από πάνω το συκώτι δεν είχαν γλυκύτητα για να καλύψουν τις ατέλειες του ψησίματος.

- 1 και 1/4 κόκκινο κρασί χύμα στα 6 ευρώ το κιλό. Ευκολόπιοτο και χωρίς καμία παρενέργεια αργότερα. Άρεσε στην παρέα.

- 1 κόκα κόλα στο 1.5 ευρώ.

Σύνολο στα 60 ευρώ αλλά λόγω έκπτωσης πήγε στα 30 ευρώ. Η απόδειξη ήρθε κανονικά και το νερό που μας προσφέρθηκε ήταν βρύσης. Επίσης ξέχασα να σας πω ότι μας προσφέρθηκαν ψωμάκια στην αρχή.

Τι κρατάω από την επίσκεψη μου...

Η ποιότητα ενώ θέλει να είναι καλή και δεν αμφιβάλω για τις προθέσεις των ιδιοκτητών, κάπου πάσχει. Θεωρώ πως μάλλον όπως είπα και πιο πάνω, η κυρία Θάλεια θέλει βοήθεια. Το μαγαζί ήταν μισογεμάτο ως τις 22:00 που φύγαμε, φαντάζομαι με πληρότητα θα είναι και πιο αργοί οι χρόνοι και θα είναι τα πιάτα προετοιμασμένα με λιγότερη φροντίδα, άρα και με περισσότερα λάθη (πχ περισσότερο ψήσιμο στα κρέατα, περισσότερο λάδι στην παρασκευή κλπ).

Οι τιμές για τοπικό μαγαζί που πρέπει να στηριχθεί από τη γειτονιά μάλλον χρειάζονται ένα μικρό κούρεμα. Είμαι βέβαιος πως μπορούν να δημιουργηθούν πιάτα και με πιο "ευτελή" υλικά βλέπε φακές, ρεβύθια κλπ, ώστε να συγκρατήσουν το κόστος λειτουργίας του μαγαζιού.

Κλείνοντας να πω πως η ποιότητα ήταν στο 2+, το μαγαζί έχει καλές προθέσεις και θα ήθελα να δω και την κυρία Θάλεια να επισκέπτεται τα τραπέζια για να τη γνωρίσουμε και να μάθουμε στοιχεία γι'αυτήν. Η επιχείρηση μου έδωσε την εντύπωση πως λειτουργεί οικογενειακά, με λάθη απειρίας δηλαδή, και όχι επαγγελματικά. Έχουν μεράκι αλλά ακόμα όχι αρκετή εμπειρία για τα αθηναϊκά δεδομένα και τον ανταγωνισμό που υπάρχει.

Ιταλία, Πειραιάς κέντρο

Μετά από κάποιες επισκέψεις στην Pizzoteca, νομίζω πως ήρθε η ώρα να γράψω και εγώ την κριτική μου. Κατ'αρχάς να πω πως είναι ένα μαγαζί που μετά από 4-5 χρόνια έχει καθιερωθεί στον Πειραιά ως μια αξιοπρεπής λύση. Και αυτό δεν είναι καθόλου υποτιμητικό χαρακτηρίζοντας την "αξιοπρεπή". Ισα-ίσα....

Είναι ένα all day μαγαζί που τα κάνει όλα και συμφέρει (??). Βρίσκεται σε κεντρικότατο σημείο του Πειραιά, προσβάσιμο εύκολα και μπορεί να καλύψει όλα τα γούστα. Από έναν καφέ στα γρήγορα ως ένα γεύμα. Όλοι είναι ευπρόσδεκτοι.

Η προσέγγιση του μαγαζιού ιταλοφέρνει (όσο μπορείς να το πεις εδώ αυτό). Το ντιζάιν του χώρου παρασκευής έχει τη φινέτσα που συναντάς σε μαγαζιά της Ιταλίας, χωρίς να το βροντοφωνάζει και χωρίς πολλές φανφάρες. Ο χώρος που είναι για να καθίσεις δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Μοιάζει με των διπλανών μαγαζιών καθώς είναι ουσιαστικά υπαίθριος και κλείνεται με πλεξιγκλάς κλπ.

Το μόνο διακοσμητικό και συμπαθητικό στοιχείο είναι τα γλαστράκια που έχουν και θυμίζουν κηπάκο. Δεν είναι να τρελαίνεσαι, μια μικρή πινελιά απλή είναι. Κατά τα άλλα είναι καθαρός ο χώρος αλλά στενός και δεν προσφέρεται για να κάτσεις με τις ώρες αν πρόκειται να γευματίσεις. Αν πας για καφέ τότε είναι πιο χαλαρά. Τα τραπέζια είναι ως 4 άτομα και όχι ευρύχωρα, ενώ αν καθίσεις σε καναπέ, ακόμα και άτομα υψηλού αναστήματος θα δυσκολευθούν.

Η εξυπηρέτηση είναι από νεαρά άτομα, ευγενική και επαγγελματική. Μπορεί να χαρακτηριστεί άμεση, ενώ για το συνδυασμό κουζίνας-σέρβις και τους χρόνους μπορώ να πω πως είναι σε καλό επίπεδο. Νεράκι δικό τους και απόδειξη αμέσως μόλις σερβιριστείς. Στα ευχάριστα σημειώστε πως για τους φοιτητές έχουν 15% έκπτωση, για τους άνεργους 20%, ενώ μετα τις 00:00 τη νύχτα έχουν σε 50% έκπτωση όποια προϊόντα έχουν περισσέψει στη βιτρίνα (τύπου κοτόπιτσα, τυρόπιτσα κλπ).

Στα του φαγητού τώρα. Κάποιες φορές είχα μείνει με ανάμεικτα συναισθήματα σχετικά με το φαγητό. Στις τελευταίες μου μαζεμένες επισκέψεις μπορώ να πω πως έμεινα ικανοποιημένος. Αυτό που μπορώ να πω μετά βεβαιότητας είναι πως ξεχωρίζει για τον κιμά του. Πραγματικά πολύ ζουμερός, χωρίς κόμπους, λίγο αλμυρούτσικος αλλά πραγματικά πολύ καθαρός. Είτε σε μίνι καλτσόνε με κιμά και τυρί (3.2 ευρώ για έξω), είτε σε πένες μπολονέζ (6.5 ευρώ στο μαγαζί) έμεινα ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Οι ποσότητες στις μακαρονάδες είναι ακριβώς όσο πρέπει για να μην είσαι νηστικός. Σίγουρα όχι τεράστιες.

Θυμάμαι και την καρμπονάρα του να είναι από τις πολύ καλές αλλά την τελευταία φορα (πριν 3-4 μέρες) δεν ικανοποιήθηκα. Αρκετά αλμυρή και όχι ανάλαφρη, δεν διέκρινες το αυγό. Θα πάρει στο μέλλον άλλη μια ευκαιρία και ελπίζω να μη με απογοητεύσει.

Οι πίτσες του είναι ζουμερές, με σωστό πάχος και ψήσιμο. Από τις αρκετά καλές που σε χορταίνουν ποιοτικά. Οι τιμές θα μπορούσαν ελαφρώς να είναι χαμηλότερες. Η 32άρα αν θυμάμαι καλά Μαργαρίτα κοστίζει σχεδόν 10 ευρώ, ποσό αποτρεπτικό για την πιτσιρικαρία που κυκλοφορεί στην πλατεία. Τελευταία φορά δοκιμάσαμε την Ορτολάνα με μελιτζάνα και κολοκύθι στα 10.9 ευρώ, ικανή να χορτάσει 1 άτομο μόνη της. Θα ήθελα τα λαχανικά της λίγο πιο ψημένα. Η πίτσα πεπερόνι με σαλάμι calabrese και παρμεζάνα επίσης αρκετά καλή χωρίς να είναι πλακωμένη στα υλικά.

Γενικά έχουν προσέξει τη δοσολογία στα υλικά τους ώστε να μην μπουχτίζεις.

Για το ριζότο με σκαρμότσα και κολοκυθάκια στα 7.9 ευρώ επίσης έχω να πω καλά λόγια. Είναι ιδανικό για χειμωνιάτικες μέρες καθώς το τρως ζεστό-ζεστό, τώρα για χύλωμα μη με ρωτάτε γιατί δεν θέλω να το παίζω και ειδικός αλλά μια χαρά ήταν.

Η φοκάτσα του μοιάζει με πίτσα αλλά θυμάμαι άλλο στυλ στην Ιταλία όταν έκανα ταξίδια πιο μικρός. Εδώ στην Ελλάδα μου φαίνονται πιο χοντροκομμένες οι βερσιόν τους και όχι τόσο ανάλαφρες. Σε σύγκριση με τις ιταλικές, για τα δικά μου γούστα, μοιάζει χαμένος χρόνος.

Επίσης και τα πανίνι τους είναι ικανοποιητικά, έχω δοκιμάσει με το καυτερό σαλάμι και μπορώ να πω πως είναι μια εναλλακτική επιλογή μαζί με τα κομμάτια μοσχαριού.

Σε γενικές γραμμές λοιπόν η Pizzoteca είναι μια αξιοπρεπής λύση για τέτοιου τύπου φαγητό, σε χαλαρό χώρο και με τιμές που δεν απογοητεύουν και σίγουρα είναι καλύτερες από άλλων αντίστοιχων μαγαζιών σε πιο in περιοχές που τρως μάρκετινγκ και PR και μετά ψάχνεις το σουβλατζίδικο. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να σταματήσουν την προσπάθεια. Πρέπει να ψαχτούν να γίνουν καλύτεροι γιατί στην ιστοσελίδα τους διάβασα πως θέλουν να επεκταθούν και σε άλλες αθηναϊκές περιοχές ΑΛΛΑ στον όμιλο τους υπάρχουν και μαγαζιά που ενώ ήταν ΣΗΜΕΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑΣ... ΕΚΛΕΙΣΑΝ.

Υ. Γ Τελευταία σκεφτόμουν που πήγαν όλα αυτά τα μαγαζιά που μπορείς να βρεις λίγη ιταλική αύρα κοντά στον Πειραιά, μετα λύπης μου δεν μπορώ να βρω πολλά. Μόνο ντελιβεράδικα μου έρχονται στο νου πλέον...

Σουβλάκι & Σχάρα, Ν.Σμύρνη

Διαφορετικά θα ξεκινούσα την κριτική μου, αλλά έριξα μια ματιά σε κάποιες κριτικές και μπερδεύομαι λίγο γιατί η οπτική των άλλων φίλων χρηστών έχει βάση, οπότε είναι θέμα οπτικής του καθενός πως το βλέπει.

Βράδυ Τετάρτης 12 Νοεμβρίου 2014 γύρω στις 22:15 και στα αποδυτήρια του γηπέδου του Εσπέρου Καλλιθέας, μαζί με τους άλλους συμπαίκτες μετά από φιλικό παιχνίδι με την τοπική ομάδα, σκεφτόμαστε που κοντά να φάμε καθώς δεν γνωρίζουμε την περιοχή πολύ καλά. Άλλος λέει "Μασίνα", άλλος "Ciao", άλλος "Λαδόκολλα"... Τελικά με τα πολλά τους "ψήνω" να πάμε "Biftekakia kai Souvlakia", υποπτευόμενος πως μάλλον δεν θα ικανοποιηθούν ιδιαίτερα...

Το πάρκινγκ αν και βράδυ Τετάρτης ήταν δράμα. Εγώ προσωπικά παρκάρω λίγο πιο πάνω από το μαγαζί, στον έτερο ανταγωνιστή τη "Μασίνα". Παρατηρώ πως έχει αρκετό κόσμο, το ίδιο και το διπλανό "Flavour". Προχωράω με τους άλλους συμπαίκτες και μπαίνουμε στα "Biftekakia".3-4 παρέες αλλά επειδή είναι μεγαλό μαγαζί, μοιάζει σαν άδειο. Χμμμ, η πρώτη ένδειξη ότι ίσως κάτι δεν πάει καλά.

Αφου παραγγέλνουμε ο καθένας με τη σειρά του, περιμένουμε... και περιμένουμε...

Ομολογουμένως αρκετή ώρα, ακόμα και αν υπάρχει το ελαφρυντικό πως όλα ψήνονται εκείνη την ώρα. Να σημειώσω εδώ πως το σέρβις είναι αρκετά ευγενικό και επαγγελματικό. Μάλιστα στο τέλος ένας συμπαίκτης μου ξέχασε το κινητό του, και ο σερβιτόρος έτρεξε στην πόρτα να μας προλάβει να μας το δώσει. Ο συμπαίκτης μου είπε να το σημειώσω στην κριτική μου.

Η έξοδος μας όμως τολμώ να πω πως μας βγήκε "αποστειρωμένη"....

Για το σέρβις συμπληρώνω πως ναι μεν ξέρει τη δουλειά του, αλλά από την άλλη κάνει και τα απολύτως απαραίτητα. Δηλαδή εκτελεί. Δεν βγάζει μια ζεστασιά, μια φιλικότητα, μια διάθεση ρε αδερφέ ότι θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να σε ξαναδώ στο μαγαζί μου.

Ο χώρος από την άλλη καθαρός και μεγάλος αλλά χωρίς το κάτι τις που θα σε απελευθερώσει ώστε να απολαύσεις την έξοδο σου. Ισως είναι βασισμένος όπως στο κόνσεπτ που συνάντησα πριν 2 χρόνια στο κατάστημα της Νέας Κηφισιάς, γι'αυτό και η έκπληξή μου όταν είδα να αργούν τόσο πολύ τα φαγητά. Στη Νέα Κηφισιά είχαμε σερβιριστεί σε 2 λεπτά. Ούτε αυτό θεωρώ πως ήταν σωστό. Δεν προλάβαινες να επεξεργαστείς τον χώρο.

Στη Συγγρού λοιπόν, στη λεωφόρο Συγγρού (το τονίζω) έχεις το μαγαζί σου. Να δεχτώ πως έχεις βάλει τα νάυλον να σε προστατεύουν πλευρικά. Οι πινελιές που θυμάμαι διακοσμητικά είναι τα τελάρα με τα φρούτα στο χώρο της ψησταριάς (αμυδρά μάλιστα), τις προθήκες με τα ποτηρια φωτισμένα επαγγελματικά, και τις κολώνες που είχε τοποθετημένα διάφορα είδη αλατιών με την ονομασία του καθενός όπου μου άρεσε αρκετά. Κατά τα άλλα μηδέν οξέα μηδέν λιπαρά. Λευκός πολυφορεμένος τόνος, στιβαρά τραπέζια αλλά γενικά η όλη συνολική είκονα που αποκόμισα ήταν "αποστειρωμένη" με τόσο λευκό. Σαν να έμπαινες σε χειρουργείο ένα πράγμα...

Και όπου χειρουργείο...

Παραγγείλαμε διάφορα αλλά θα σταθώ στην δική μου παραγγελία και της κοπελιάς μου. Σημειώστε πως οι τιμές που αναγράφω ίσως αποκλίνουν +- 30 με 40 λεπτά του ευρώ.

- Σαλάτα σίζαρς με γύρο κοτόπουλο στα 6.8 ευρώ. Πανιασμένες και άγευστες οι πρασινάδες, η παρμεζάνα απλώς τοποθετημένη στην κορυφή του πιάτου μαζί με τα κρουτόν. Η σως νοσοκομειακού επιπέδου. Καμία παρέμβαση... Απλώς τοποθετήθηκαν τα υλικά από πάνω. Ο γύρος κοτόπουλο μετατράπηκε σε καλαμάκι κοτόπουλο κομμένο σε μικρά κομμάτακια. Τίποτα ιδιαίτερο αλλά ας πούμε ήταν το μόνο που έπιασε τη βάση βαθμολογικά.

- Τυλιχτό με καλαμάκι κοτόπουλο στα 2.4 ευρώ, τυλιχτό με καλαμάκι χοιρινό στα 2.4 ευρώ. ΟΚ, καθαρό το κρέας χωρίς να σου δημιουργεί μετά δυσάρεστες παρενέργειες, οι πίτες αλάδωτες μια χαρά, η τομάτα φρέσκια και οι σως ΟΚ. Προς τιμήν τους δέχονται να σου βάλουν και πατάτες (σε μορφή τσιπς) στο τυλιχτό. Το κρέας παρ'ότι καλής ποιότητας δεν ήταν ιδιαίτερα γευστικό πάντως.

- Τυλιχτό με μπιφτεκάκι κοτόπουλο στα 2.9 ευρώ. Αυτό έχω να θυμάμαι από όλη τη βραδιά ως πιο θετική εντύπωση. Ζουμερό και νόστιμο το μπιφτεκάκι αλλά η πινελιά (επιτέλους! ) που μου άρεσε ήταν πως εκτός της σως γιουρτιού βάζουν και ψητά κολοκυθάκια, στην προκειμένη ζουμερότατα, τύλιγαν το μπιφτεκάκι.

- Κόκα κόλα στα 2.3 ευρώ
- Μπύρα ποτήρι Άλφα στα 3.5 ευρώ η 500άρα, παγωμένη αλλά με τόση αναμονή σχεδόν την ήπια μέχρι να φάω.

Ρώτησα ένα συμπαίκτη για τα μπιφτεκάκια μοσχαρίσια σε μερίδα και μου είπε ότι ήταν νόστιμα, μέτρια ψημένα στα 7.9 ευρώ. Χωρίς πίτες και πατάτες...

Συνολική εντύπωση μέτρια λοιπόν που όλα είναι υπολογισμένα με ακρίβεια και χωρίς προσωπική παρέμβαση από τους εργαζόμενους.

Οι τιμές είναι χειρουργείου...

Είπαμε όλα υπολογισμένα στα υλικά, στις τιμές... αλλά υπολόγισαν τον κόσμο που θέλει να τους επισκεφθεί ?

Υπολόγισαν τον τρόπο που θα κάνει τους πελάτες να τους επισκεφθούν ξανά?Ένα κέρασμα, ένα κάτι...

Σαν επίλογο κλείνω με τη σκέψη ότι ΟΚ, μπορεί στη Νέα Κηφισιά να είναι πιο "καθως πρέπει" στη συμπεριφορά και στο στήσιμο, στο target group που στοχεύουν αλλά στη Συγγρού ο κόσμος είναι πιο λαϊκός και θέλει τη ζεστασιά του, τα λεφτά δεν περισσεύουν και δεν θέλει να τα σπαταλά αλλά να τα ξοδεύει για να διασκεδάζει...

Η ποιότητα των κρεάτων δεν είναι αρκετή καθώς ο ανταγωνισμός σε απόσταση αναπνοής είναι πολύ μεγάλος. Αν κρίνω από τη χτεσινή επίσκεψη ίσως το παιχνίδι αρχίζει να χάνεται και να μην είναι η πρώτη επιλογή αλλά η εναλλακτική.

Ποιος αποδέχεται το ρόλο του αναπληρωματικού χωρίς να προσπαθήσει ???

Ιταλία, Άλιμος

Τα δύο τηγάνια (αυτή είναι η μετάφραση τους στα ελληνικά) εμφανίστηκαν σε εμπορικό κέντρο στην αρχή ως καφέ, και αργότερα έγιναν οι κατάλληλες παρεμβάσεις και διαμορφώθηκαν σε ένα γουστόζικο καφέ-εστιατόριο. Η ύπαρξη τους μετράει 6 μήνες και νομίζω πως έχουν όλα τα φόντα να διατηρηθούν στον γευστικό χάρτη της Αθήνας.

Οφείλω να πω πως την άνοιξη του 2014 είχα διαβάσει μια παρουσίαση στο ίντερνετ αλλά δεν είχε τύχει να κάνω επίσκεψη. Αφού πέρασε καιρός και αγνόησα την ύπαρξη τους, έτυχε και βρέθηκε μια προσφορά στο ίντερνετ όπου μια παρέα 4 ατόμων συνεννοηθήκαμε να αγοράσουμε.

Αυτή αφορούσε για συγκεκριμένο μενού με κόστος 25 ευρώ για αξία 50. Περιελάμβανε 1 σαλάτα,1 ορεκτικό,2 κυρίως και 1 γλυκό για 2 άτομα. Οπότε ότι αναφερθεί θα είναι σε 2πλάσια ποσότητα λόγω των 4 ατόμων.

Η επίσκεψη μας έγινε Σάββατο βράδυ 8 Νοεμβρίου στις 21:15. Η ατμόσφαιρα του μαγαζιού μου άρεσε παρά το ότι βρίσκεται σε εμπορικό κέντρο και γενικότερα η τοποθεσία του δεν είναι και σε περιοχή πολυσύχναστη για γαστρονομικούς λόγους.

Εξωτερικά δεν σου γεμίζει το μάτι, τις βραδυνές ώρες όμως είναι πολύ εύκολο να παρκάρεις σχεδόν απ'έξω. Κάποια φυτά περιβάλλουν τις τζαμαρίες, η εσωτερική επένδυση του χώρου έχει αρκετό ξύλο και ο χαμηλός φωτισμός που έδωσε μια αίσθηση άνεσης, με τις φωτισμένες προθήκες των κρασιών και ποτών. Η κουζίνα είναι ημι-εμφανής, θα τη διακρίνετε μαζί με τους μάγειρες στο δρόμο σας για τις (καθαρές) τουαλέτες.

Πάνω απο τον χώρο που μαγειρεύουν οι κύριοι, ίσως διακρίνετε και 2 τηγανάκια σαν ντεκόρ. Η διαρρύθμιση των τραπεζιών σε μέρες με αρκετή κίνηση μάλλον είναι άβολη αν κρίνω πως μετά την επίσκεψη μας ήρθαν ακόμα 4-5 παρέες και για να σηκωθείς και να περάσεις, ειδικά αν κάθεσαι εσωτερικά, πρέπει να σηκώσεις τον διπλανό σου. Σημειώστε εδώ πάντως πως υπάρχουν και στάντ, σχετικά ευρύχωρα, αν θέλετε να πιείτε το κρασί σας συνοδεία κάποιου fingerfood ίσως.

Τα τραπεζοκαθίσματα ξύλινα και άνετα, υπάρχουν και καναπέδες. Μου άρεσε που υπάρχουν διπλά μαχαιροπίρουνα και υφασμάτινες πετσέτες αλλά ίσως τα χάρτινα σουπλά μπορούσαν να αντικατασταθούν από κάτι άλλο.

Η εξυπηρέτηση επαγγελματική, διακριτική. Γνώστες του αντικειμένου χωρίς φανφάρες. Δροσερές κοπέλες, περιποιημένες ενώ και οι κύριοι καλοντυμένοι και κομψοί. Δεν υπάρχει διάκριση μεταξύ καπνιζόντων και μη και δεν μου άρεσε καθόλου η εικόνα του διπλανού τραπεζιού που ενώ συνόδευαν ένα κοριτσάκι περίπου 10 ετών, κάπνιζαν μπροστά του σαν να μη συμβαίνει τίποτα. ΟΚ, δεν σέβεσαι τους άλλους άγνωστους (κακώς), ΑΛΛΑ δεν σέβεσαι το ίδιο το παιδί σου ??? Θεωρώ πως το μαγαζί θα έπρεπε να προνοήσει γι'αυτό και όχι να μοιράζει τασάκια.

Στα της παραγγελίας τώρα από συγκεκριμένο μενού:

- Καλωσόρισμα με 2 ντιπάκια και ένα καλαθάκι με διάφορα ψωμάκια. Αρκετά και αχνιστά, νοστιμότατα. Επίσης φιλτραρισμένο νερό δικό τους που ανανεωνόταν. Πολύ καλά ξεκινήσαμε.

- Λαχανικά στη σχάρα με χαλούμι και σως μπαλσάμικου. Καλοψημένα με κολοκύθι, μελιτζάνα, πράσινες και κίτρινες πιπεριές και τομάτα. Όπως τα περιμένεις σε ένα μαγαζί που σέβεται τον εαυτό του. Το χαλούμι σε καλή ποσότητα.

- Σουφλέ παρμεζάνας ρετζιάνο με προσούτο. Μικρή ποσότητα σχετικά, δεν μπορώ να πω πως με ξετρέλανε. Το σχήμα του παρέπεμπε σε ετοιματζίδικου, έστω προ-ετοιμασμένου. Δεν μου έδωσε την έντονη αλμύρα της παρμεζάνας. Τη γέμιση θα την ήθελα πιο παχύρευστη.

- Σαλάτα Nostro. Ποικιλία σαλατών με ρόκα, κομμάτια φιλέτου κοτόπουλου, καπνιστή πανσέτα, κράνμπερις και βινεγκρέτ μπαλσάμικο.

- Σαλάτες ανάμεικτες με 3 ειδών μανιτάρια σωτέ, τραγανό αμύγδαλο και βινεγκρέτ ρίγανης.

Δεν μπορώ να πω πως επίσης με ενθουσίασαν. Πιο πολύ ξεχώρισα την πανσέτα αλλά τα λαχανικά θα τα ήθελα πιο κρύα και όχι ζεστά. Δεν την απόλαυσα γιατί παραήταν ζεστή.

- Ταλιατέλες με κομμάτια φρέσκου σολωμού, κολοκυθιού σε σχήμα σπαγγέτι σε σάλτσα σαφράν και άρωμα λεμονιού. Το λεμόνι διακριτικό όσο πρέπει, ο σολωμός θα ήθελα να είναι ένα κλικ λιγότερο ψημένος. Ποιοτικό πιάτο χωρίς να με ξετρελάνει.

- Πικάτα από Black angus. Τρυφερό κομμάτι μοσχαρίσιου κρέατος (το αναφέρει ως το καπάκι του κυλότου), ψημένο στη σχάρα. Σερβιρισμένο με πουρέ πατάτας. Αυτός που το έφαγε το ζήτησε rare, ήρθε medium rare αλλά και πάλι όταν το δοκίμασα δεν με ξετρέλανε. Θα το προτιμούσα πιο ψημένο. Ο πουρές οκ...

- Χοιρινό φιλέτο με καβουρδισμένα κουκουνάρια, σε σάλτσα άσπρης τρούφας. Σερβιρισμένο με baby πατάτες. Το καλύτερο πιάτο της βραδιάς. Αψογα ψημένο το κρέας και πολύ πλούσια και γευστική η σάλτσα. Θα μπορούσα να το τρώω 2 φορές τη βδομάδα. Οι πατατούλες καυτές αν και θα ήθελα κάποιο μυρωδικό να τις πλαισιώνει.

- Παπαρδέλες με μοσχαρίσια φιλετάκια, μανιτάρια πορτσίνι και σάλτσα από το ζωμό τους. Σχεδόν αλ ντέντε, τα φιλετάκια ήταν τρυφερά και η σάλτσα γευστική. Καλό πιάτο.

- Σουφλέ πορτοκάλι με παγωτό βανίλια. Το σχήμα του ήταν όπως του σουφλέ παρμεζάνας. Νόστιμο και μαλακό, το προτιμώ από το αντίστοιχο σοκολάτας. Λιγότερο μπουχτιστικό και πιο αρωματικό με το πορτοκάλι.

- Μπράουνι με παγωτό μπισκοτίνο. Το παγωτό μια χαρά, το μπράουνι σαν σφουγγάρι. Νομίζω πως θα έπρεπε να έχει στη γέμιση του κάποιο είδος ξηρού καρπού γιατί παραήταν αφράτο και μονότονο στα όρια του άγευστου.

- Μια Κόκα κόλα και μια 500άρα βαρελίσια Budweiser κόστισαν έξτρα 6.8 ευρώ.

Συμπερασματικά πιστεύω πως σαν μαγαζί είναι αρκετά ποιοτικό και ατμοσφαιρικό και έχει αυτό το κάτι που θα σε κάνει να το επισκεφτείς έστω και μια φορά. Το συγκεκριμένο μενού όμως που δοκιμάσαμε δεν άφησε περιθώρια για να αναδειχθεί στον ουρανίσκο μας και να αποτυπωθεί στο μυαλό μας ώστε να το λησμονήσουμε με το πέρασμα του χρόνου ώστε να πούμε "Ρε συ, θυμάσαι στο Due pentole τι καλά είχαμε φαει? Δεν πάμε καμιά βόλτα ? "

Ο κατάλογος έχει πιο δυνατές επιλογές θαρρώ.

Μου αρέσει που ανά διαστήματα κάνει βραδιές οινογευσίας με σχετικά οικονομικό κόστος, δείχνει θέληση και προσανατολισμό σαν κατάστημα.

Πρέπει να προβληθεί παραπάνω στο διαδίκτυο για να το γνωρίσει και άλλος κόσμος.

Μεζεδοπωλεία, Νέα Φιλαδέλφεια

Στα ίχνη του PONTIKIOU και μετά την τελευταία κριτική που διάβασα, μου ήρθε η σκέψη να επισκεφθώ κάποια στέκια που έχει κάνει κριτική και μου έχουν κεντρίσει το ενδιαφέρον. Ομολογώ πως ο τρόπος σκέψης της μοιάζει με τον δικό μου.

Έτσι λοιπόν μπήκα στο "τριπάκι" να συγκρίνω κάποιες επισκέψεις της με τη δική μου εμπειρία. Μου είχε μείνει αποτυπωμένη η κριτική για τις "Μέλισσες" και είπα να ξεκινήσω από αυτές...

Η επίσκεψη μας έγινε στις 2 Νοεμβρίου, ημέρα Κυριακή στις 21:45 το βράδυ, από 4 άτομα. Σχετικά κρύο βράδυ και τι καλύτερο από το να πιείς και να φας κάτι ζεστό. Η παρέα καλή και η διάθεση ανεβασμένη για αρκετά πιάτα στη μέση.

Είχε προηγηθεί τηλεφωνική κράτηση 2 ώρες νωρίτερα και ο κύριος που μας απάντησε ήταν πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός. Οι προυποθέσεις λοιπόν για μια καλή βραδιά ήταν ευνοικές.

Φτάνοντας έξω από το μαγαζί είδαμε ένα σχετικά μικρό μαγαζί με πέργκολα. Ακριβώς απέναντι είναι το γαριδάδικο "Πρίγκηπος" και δίπλα από τις "Μέλισσες" το By-ρακί. Την ώρα που μπήκαμε ήδη υπήρχε πληρότητα 40% στα συνολικα 11-12 τραπέζια και μέχρι τις 23:05 που φύγαμε το μαγαζί γέμισε όλο. Οι περισσότερες παρέες ήταν κάτω των 30 ετών αλλά και οι πιο μεγάλοι δεν έλειπαν.

Ο χώρος δεν μπορώ να πω πως με κέρδισε. Κρύος, με τις πέργκολες, οι πιο κρυουλιάρηδες τον χειμώνα θα χρειαστούν μπουφάν. Το κάπνισμα δυστυχώς επιτρέπεται και ενώ δεν έγινε αντιληπτό την ώρα που τρώγαμε ώστε να μας δυσαρεστήσει, μόλις επιστρέψαμε σπίτι τα ρούχα μας "μύριζαν" τσιγαρίλα. Κάτι λείπει για να αισθανθείς πιο άνετα και να αφεθείς. Από διακόσμηση τίποτα το ιδιαίτερο, ελάχιστες πινελιές προς τον χώρο της κουζίνας. Οι τουαλέτες καθαρές και ο χρωματισμός από τα λίγα που είδα φέρνει στο κίτρινο και μουσταρδί, τα χρώματα των μελισσών.

Τα τραπεζοκαθίσματα ξύλινα και σκεπάζονται από λαδόκολλες, σαν ιδέα μια χαρά αλλά στην πράξη με δυσκόλεψαν λίγο γιατί ήταν μικρές και σε κάθε μου κίνηση τις τραβούσα προς τα πάνω.

Η εξυπηρέτηση μια χαρά μπορώ να πω από την κοπέλα που τραβούσε μόνη της σχεδόν όλο το φορτίο, μόνο μια φορά είδα ένα άλλο παλικάρι να μας φέρνει κάποιο πιάτο. Σαν συνέπεια αυτού, δεν είχε πολύ χρόνο να ασχοληθεί παραπάνω μαζί μας γιατί οι παραγγελίες έτρεχαν. Από αυτά που είδα όσοι δούλευαν ήταν νέα παιδιά και ο καθένας είχε συγκεκριμένο ρόλο. Μου άρεσε πολύ αυτό. Στο τέλος η απόδειξη που μας ήρθε ήταν η νόμιμη και κανονική. Αν δεν επέτρεπαν και το κάπνισμα θα έπαιρναν το 4άρι. Δεν μπορώ να τους κακολογήσω όμως γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές χωρίς να κουράζουν όμως. Οι περισσότερες θελκτικές. Καθαρός και αναλυτικός, με τις κυψέλες χρωματισμένες (έξυπνη πινελιά). Αρκετά αποστάγματα για να σου φτιάξουν τη διάθεση. Γενικά έχουν καλομελετημένο και καλοστημένο προγραμματισμό και ύφος.

Παραγγείλαμε:

- Σαν κουβερ στα 2.8 ευρώ ήρθαν κάτι ψωμάκια και κριτσινάκια με πάστα ελιάς και νεράκι βρύσης.

- Τριγωνάκια τυριών στα 2.6 ευρώ. Πολύ νόστιμα αλλά και πολύ μικρά 4 τεμαχιάκια. Τα μυρωδικά αναδείκνυαν το πιάτο και το τυρί ήταν κρεμώδες και όχι αλμυρό. Ιδανικά για ξεκίνημα. Τραγανότατα.

- Σαλάτα "Μέλισσες" στα 4.5 ευρώ. Στα 4 άτομα μπορείτε να πάρετε μια ιδέα. Αν θυμάμαι καλά είχε αποφλοιωμένη τομάτα, φέτα και σως από μέλι (και κάτι ακόμα που μου διαφεύγει). Φρεσκότατη και γλυκιά. Θα τα ξαναπαρήγγελνα σε επόμενη επίσκεψη. Σωστό δέσιμο των υλικών.

- Σαλάτα ανάμεικτη με σπανάκι, καρύδια, ψητό ταλαγάνι και καραμελωμένο (?) βαλσάμικο στα 4.5 ευρώ. Επίσης πολύ νόστιμη, δροσερή και γλυκιά. Αν έψαχνα κάποιο ψεγάδι, ίσως αυτό ήταν το ταλαγάνι που δεν ήταν αρκετά ζουμερό.

- Χοιρινη τηγανιά μαυροδάφνης στα 5.8 ευρώ. Ίσως το καλύτερο πιάτο. Νόστιμο κρέας χωρίς να κυριαρχεί το λίπος ΑΛΛΑ Θεέ και Κύριε! Τι σαλτσούλα γλυκιά ήταν αυτή! Πήρα όλο το πήλινο μπροστά μου και το καθάρισα ως λάτρης του γλυκού. Μιλάμε για πολλές βούτες.

- Ντολμαδάκια στα 3.6 ευρώ. Αξιοπρεπής ποσότητα (περίπου 8) και μια χαρά νοστιμότατα. Δεν μου έδωσαν την αίσθηση του ετοιματζίδικου. Αν προσθέσετε και λίγο λεμονάκι, μια χαρά στέκονται στο τραπέζι.

- Τυρί Καλαβρύτων στα 3.5 ευρώ. Στην πράξη είναι φέτα τυλιχτή με μέλι. Ίσως φανεί μπουχτιστικό πιάτο, δεν έκανε τη διαφορά-μάλλον γιατί το τυρί ήταν αρκετά συμπαγές. Όχι άσχημο αλλά όχι και κάτι φοβερό.

- Τηγανιά κοτόπουλο "Μέλισσες" με χαλούμι και πιτάκια στα 6 ευρώ. Δεν μπορώ να πω πως μας ξετρέλανε, ειδικά αφού δοκιμάσαμε την τηγανιά μαυροδάφνης. Η σάλτσα του λίγο αλμυρή μου φάνηκε και κοτόπουλο αρκετά στεγνό. Τα πιτάκια κομμένα ήταν ωραία σκέψη.

- Μπριζολάκια πιπεράτα στα 4.5 ευρώ. Νομίζω 3 τεμάχια, με ψήσιμο όχι ιδιαιτέρως ζουμερό. Η κόκκινη σάλτσα στην αρχή σε ξεγελάει γιατί ελαφρώς γλυκίζει αλλά στο τέλος σε καίει (όχι διαολεμένα).

- Σουβλάκια τυλιχτά στα 4.2 ευρώ.3 τεμάχια αραβικής πίτας με κρύα κομμάτια χοιρινού, σως και φρέσκια τοματούλα. Νόστιμος μεζές ειδικά για το καλοκαίρι και χορταστική ποσότητα αν αναλογιστούμε πως μιλάμε για 3 τεμάχια (σε μέγεθος ενός κανονικού τυλιχτού).

- Κρασί ημίγλυκο στα 4 ευρώ τα 500 μλ και άλλα 250 μλ αργότερα στα 2.5 ευρώ. Ευκολόπιοτο και γευστικό χωρίς να βαράει καθόλου στο κεφάλι. Μπορούσα άνετα να πιώ άλλο μισό λίτρο μόνος μου.

- 2 Κόκα κόλες στα 3.2 ευρώ

- Κέρασμα καρυδόπιτα για το κλείσιμο, μια χαρά αν και κάτι θα μπορούσαν να σκεφτούν σε γλυκό που παραπέμπει σε μέλι.

Σύνολο στα 51.7 ευρώ.

Συμπερασματικά:

Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι γευστικά από τις "Μέλισσες" και ήδη μιλήσαμε και σε άλλους γνωστους μας για την εμπειρία μας. Οι μεζέδες ήταν ιδανικοί για τη χειμερινή περίοδο. Παραξενευτήκαμε θετικά με την τιμή γιατί όλα αυτά που καταναλώσαμε δεν θα μας έκαναν αίσθηση αν κόστιζαν κοντά στα 60 ευρώ.

Αν είχαν τη δυνατότητα να κάνουν πιο "ζεστό" τον χώρο τους θα έπαιρναν ακόμα υψηλότερη βαθμολογία. Αν βρεθούμε ξανά στην περιοχή θα είναι σίγουρα μέσα στις επιλογές μας.

Η ποιότητα θα μπορούσε να πάρει και 3+κάτι, καθώς τίποτα δεν μας "πείραξε" το στομάχι.

Multi Ethnic, Περιστέρι

Τo L'ahuri είναι νεοαφιχθέν στην πιάτσα του Μπουρναζίου και έχει γειτονάκια το Endy's, την Pasteria, τον Βόλο και το Base Grill. Aν θυμάμαι καλά πρέπει να έχουν πάρει τη θέση των Flocafe.

Όπως διάβασα στο ίντερνετ το μαγαζί οφείλει την ονομασία του από την πόλη Paisley που βρίσκεται στην Σκωτία και σημαίνει λαχούρι στα ελληνικά. Εκεί σπούδασαν οι δύο ιδιοκτήτες του. Είναι ανοικτό από το πρωί για καφέ και πρωινό και παραμένει ανοικτό ως αργά το βράδυ για φαγητό και κοκτέιλς.

Η κουζίνα του περιλαμβάνει κάποια αντιπροσωπευτικά πιάτα από 5 εθνικές κουζίνες. Περιλαμβάνει ελληνική, πολίτικη, μεξικάνικη, αμερικάνικη και ιταλική και κάθε σημείο του μαγαζιού έχει και το ανάλογο ντεκόρ. Περίπου 6-7 πιάτα από την κάθε μία, με γεύσεις εύκολες που δεν ιντριγκάρουν για κάτι διαφορετικό και πολύ πρωτότυπο αλλά από την άλλη δεν απογοητεύουν κιόλας.

Εμείς βγήκαμε το βράδυ της Δευτέρας 27ης Οκτωβρίου 2014 στις 22:00, παρέα 4 ατόμων και ένας μπόμπιρας 10 μηνών για να γιορτάσουμε το όνομα του. Λόγω του μπέμπη δεν ήταν και το πιο εύκολο να βρούμε χώρο για να έχουμε τη σχετική άνεση. Έτσι επιλέξαμε το πρώτο τραπέζι της εισόδου όπως ανεβαίνεις τα σκαλιά δεξιά. Στα ενδότερα δεν είχαμε ιδιαίτερη οπτική πρόσβαση αλλά μια χαρά άνετος και χαλαρωτικός χώρος μου φάνηκε.

Υπάρχουν στάντ για κάποιους που θέλουν κυρίως το ποτάκι τους να απολαύσουν, ενώ στα τραπέζια υπάρχουν διάφοροι συνδυασμοί στα καθίσματα. Τα τραπέζια ξύλινα και καθαρά, χωρίς ίχνος φθοράς (είπαμε είναι νέο μαγαζί ακόμα), χάρτινα σουπλά. Η κουζίνα είναι εμφανής και βρίσκεται απέναντι από το μπαρ που είναι κεντρικά τοποθετημένο. Οι τουαλέτες του άνετες και καθαρές στην επίσκεψη μου στο τέλος της βραδιάς στις 00:15.

Για το πάρκινγκ νομίζω πως δεν θα δυσκολευτείτε ιδιαίτερα στα γύρω στενά τις καθημερινές, μην περιμένετε να παρκάρετε όμως και ακριβώς έξω από το μαγαζί.

Η εξυπηρέτηση αρκετά ευγενική από το παλικάρι που ασχολήθηκε κυρίως μαζί μας αλλά και από τις δύο ξανθιές κοπέλες. Έδωσαν έμφαση στο ότι είχαμε μωρό μαζί μας ώστε να αποφύγουμε την κάπνα καθώς δεν υπάρχει διαχωρισμός καπνιζόντων και μη. Με διακριτικό τρόπο μας είπαν τις προτάσεις τους για τα φαγητά, ενώ μας πρότειναν και κοκτέιλ για να συνοδεύσουμε τα φαγητά μας. Αν παρατηρήσετε στον κατάλογο, σε κάθε κουζίνα έχει και ένα προτεινόμενο κοκτέιλ.

Μια μικρή κοιλιά έγινε μεταξύ ορεκτικών και κυρίως πιάτων και ξεχάστηκε η Κόκα κόλα που παραγγείλαμε και χρειάστηκε να την υπενθυμίσουμε αλλά είναι πταίσμα γιατί υπήρχε αρκετός κόσμος στο μαγαζί.

Εδώ να τονίσω πως στο μαγαζί βρισκόντουσαν άτομα νεαρής ηλικίας κυρίως. Ενώ ήταν εμφανές πως είχαμε μωρό, στα δίπλα τραπέζια με τους νεαρούς δεν αντιληφθήκαμε την ύπαρξη τσιγάρου και θέλω να είμαι καλοπροαίρετος πως αυτό έγινε από σεβασμό προς το μωρό. Ο "κύριος" 40κάτι όμως στο γωνιακό τραπέζι δεν συγκινήθηκε ιδιαίτερα με αποτέλεσμα να ανάψει το πουράκι του. Λίγο ακόμα να μέναμε και θα του έστελνα το μπουκάλι του νερού συστημένο στο κέφαλι του. Η μυρωδιά δυσαρέστησε εμάς, φανταστείτε πόσο κακό έκανε σε ένα μωρό.

Στα του φαγητού τώρα:

- Μπουκάλι νερού 1 λίτρου με την άφιξη μας και χωρίς να ζητηθεί μαζί με κάτι κριτσινάκια του εμπορίου και πάστα ελιάς για καλωσόρισμα. Καμία πρωτοτυπία.

- Ταμπουλέ στα 4.5 ευρώ. Αρκετά φρέσκια και ζουμερή με κριτσινιστά τα λαχανικά (τομάτα φρέσκια, κρεμμυδάκι φρέσκο και αγγουράκι τουρσί). Όχι πολύ όξινη, διατηρούσε τα αρώματα της χάρη και στον δυόσμο. Αρκετά καλή μερίδα.

- Ψητά λαχανικά με χαλούμι στα 6.4 ευρώ. Πιπεριές τρικολόρε, κολοκυθάκια και μανιτάρια πλευρώτους στη σχάρα συνοδεία βαλσάμικου Καλαμάτας. Επίσης καλό ποσοτικά πιάτο για μοιρασιά, δεν το τίμησα ιδιαίτερα αλλά οι υπόλοιποι φάνηκαν ικανοποιημένοι. Το κολοκυθάκι που δοκίμασα μου φάνηκε ζουμερό.

- Πανσέτες χοιρινές στη σχάρα στα 5.6 ευρώ. Μαριναρισμένες σε κρασί και μουστάρδα, συνοδευόμενες με καραμελωμένα κρεμμύδια και φρέσκιες πατάτες. Οι πανσέτες ιδιαίτερα ικανοποιητικές και ψημένες χωρίς να χάνουν τους χυμούς τους. Τα κρεμμύδια που λίγο δοκίμασα δεν μου φάνηκαν καραμελωμένα όπως τα ξέρω σε άλλες περιπτώσεις.

Οι πατάτες όπως και θα αναφερθούν και στα υπόλοιπα κυρίως πιάτα, ήταν φρέσκιες και καλοτηγανισμένες. Μια χαρά ως συνοδευτικές, μόνο να τις φάτε όσο ακόμα είναι ζεστές.

- Βourbon burger στα 9.8 ευρώ. Το μπιφτέκι αναφέρει πως είναι από κιμά black angus, μαγιονέζα, φρέσκια τομάτα, τυρί τσένταρ και μπέικον. Η bourbon σως ήρθε σε μπολάκι ξεχωριστή, μαζί με 2 άλλα μπολάκια (μουστάρδας και κάτι σαν κέτσαπ σε λίγο πιο πικάντικη εκδοχή).

Επίσης υπήρχε κρεμμύδι που δεν αναφερόταν στον κατάλογο. Αν πω πως έφαγα ένα τρομερό μπέργκερ θα είναι ψέματα. Πιο πολύ έφερνε σε "σπιτικό" με την έννοια πως θα μπορούσα να το φτιάξω και εγώ σπίτι μου. Το ψωμάκι σαν και αυτά που βρίσκεις στο σουπερμάρκετ, το μπιφτέκι χωρίς καμία παρέμβαση και σχετικά τυποποιημένο αν δεις το σχήμα του. Το τυρί σαν τα τετηγμένα που βγάζεις από τη ζελατίνα.

Για την τιμή του ο μέσος πελάτης θα περίμενε κάτι πιο ιδιαίτερο. ΟΚ τρώγεται αλλά ένας ψαγμένος μπεργκεροφάγος (που δεν θεωρώ τον εαυτό μου τέτοιο) δε νομίζω πως θα ικανοποιηθεί.

- Philadelphia burger στα 9.4 ευρώ. Μπιφτέκι black angus, μαγιονέζα, φρέσκια τομάτα, μοτσαρέλα, μανιτάρια σωτέ και κρεμμύδια καραμελιζέ. Πάλι 3 μπολάκια ήρθαν αλλά το ένα διαφορετικό σε σχέση με το δικό μου ήταν ότι είχε το τυρί κρέμα. Για το μπιφτέκι ισχύει το ίδιο. Πολύ κρεατένιο και χωρίς καρυκεύματα.

Θα θέλαμε στα μπέργκερ να υπήρχε μια παρέμβαση και όχι να έρχονται απλώς τα μπολάκια από δίπλα. Θα προτιμούσαμε η σώς να είχε αναμειχθεί με όλα τα υλικά μέσα στο μπέργκερ. Η bourbon ήταν αρκετά νόστιμη αλλά δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν ήταν χειροποίητη ή απλώς του εμπορίου. Βάσει των παραπάνω οδεύω στο συμπέρασμα πως δεν δίνω και πολλές πιθανότητες να ήταν δική τους.

- Grilled Chicken στα 8.9 ευρώ. Μας προτάθηκε ως πολύ καλό πιάτο. Ήρθαν 2 φιλέτα κοτόπουλου γλασαρισμένα με σως μουστάρδας μέλι. Συνοδευόντουσαν με πατάτες τηγανητές και ψητά λαχανικά. Το πιάτο φαγώθηκε όλο και φάνηκε να αρέσει αν και ήταν αρκετά πιπεράτο. Το κοτόπουλο ήταν ψημένο όσο έπρεπε για να κρατήσει τους χυμούς του. Καλή και η σως.

- Κόκα κόλα 250 μλ

- 2 330άρες μπύρες Έρντινγκερ στα 3.3 ευρώ έκαστη. Παγωμένες και στο ποτήρι τους.

- 2 μεξικάνικα γλυκά που βρισκόντουσαν στον κατάλογο προς 3.9 ευρώ έκαστο. Είχαν προκρατηθεί γιατί θεωρούνται το καλύτερο επιδόρπιο. Μας ήρθαν 2 μεγάλα κομμάτια σαν πάστα. Περιείχαν κρέμα και σοκολάτα με αμύγδαλο στο εσωτερικό τους. Η βάση τους πάνω και κάτω ήταν με πίτα τορτίγιας και 3 κομμάτια μπανάνας. Περιχυμένα με σοκολάτα, καραμέλα και ποτό Καλούα. Στους άλλους άρεσε, εγώ δεν ενθουσιάστηκα γιατί το βρήκα πολύ μπουχτιστικό γλυκό, με πολλά συστατικά που δεν ταίριαζαν ιδιαίτερα το ένα με το άλλο.

Σημειώνω εδώ πως ο σερβιτόρος χαρακτήρισε τον μπακλαβά τους ως μέτριο.

Σύνολο στα 63 ευρώ.

Η ποιότητα θεωρώ πως είναι περίπου στο 2.5 αλλά θεωρώ πως έχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης.

Το μαγαζί πρέπει να προσπαθήσει να βελτιώσει λίγο την κουζίνα του. Αν τα φαγητά είναι απλώς συνοδευτικά των ποτών και όχι το αντίθετο, τότε ΟΚ. Θα το ξαναεπισκεπτόμουν για κάτι πιο χαλαρό και με καλή παρέα. Τότε ΝΑΙ, είναι μια καλή επιλογή και με ευχάριστο περιβάλλον.

Η τιμή για όσα παραγγείλαμε δεν ήταν κακή. Αν ήταν και λίγο πιο ποιοτικά τα μπέργκερ έστω, θα έφευγα με ακόμα καλύτερες εντυπώσεις.