VAGELIS

Απρ 2010
Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Τσιπουράδικα - Ουζερί, Ασπρόπυργος - Ελευσίνα

Λίγο πριν μπω σε mood διακοπών θα μιλήσω για την επίσκεψη μου στο Ρακούν που... δεν στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία όπως οι αμέσως προηγούμενες. Η ιστορία έχει ως εξής:

Διατηρούμε επιχείρηση στο κέντρο της Ελευσίνας και την Τετάρτη 20/1/16 είπα να πάρω την κοπέλα μου όταν σχολάσει και μαζί με τον Θάνο (επίδοξο σεφ με πιθανότητες στο εγγύς μέλλον να ανοίξει δική του επιχείρηση εστίασης) να πάμε να τσιμπήσουμε κάτι και να πούμε 2-3 κουβέντες. Από τις δυσκολίες της καθημερινότητας μέχρι γκομενικά και τι άλλο... ταξίδια!!!

Η πρώτη επιλογή ήταν το Καπάκι αλλά επειδή ήταν άδειο... και πως να μην ήταν δηλαδή με τόσο ψόφο... είπαμε να δοκιμάσουμε το (πιο γνωστό σε μένα) Ρακούν.

Δε νομίζω πως υπάρχει λόγος να αναφέρω λοιπές άσχετες λεπτομέρειες για αυτό το συμπαθέστατο ζωάκι και το γιατί έδωσε την ονομασία του στο μαγαζί οπότε θα μπω κατευθείαν στο θέμα.

Πίστευα πως πρόκειται για στέκι που τραβάει περισσότερο τη νεολαία, με χαμηλό φωτισμό και μεζεδάκια στη μέση. Αντ' αυτού βρήκαμε 2 παρέες (4 και 6 ατόμων) μεγαλύτερων ηλικιών και 1-2 με 25-30άρηδες. Αυτό δεν μπορώ να πω πως με χάλασε!

Βρήκα πολλές ατέλειες στον χώρο. Θα ξεκινήσω από τις τουαλέτες, αφρόντιστες και στο βάθος. Θα μπορούσαν να κάνουν κάποιες διακοσμητικές παρεμβάσεις για να φαίνονται πιο γουστόζικες, να έχουν πιο συχνή επίβλεψη και όχι να υπάρχουν σαν αναγκαίο κακό. Από εκεί και πέρα δεν μπορώ να πω πως υπήρχε κάτι που με κέρδισε κατά την επίσκεψη μου. Ελάχιστες διακοσμητικές παρεμβάσεις και τραπέζια σε περίεργη διάταξη, κάποια κολλημένα... Χαρακτηριστικό που μου έμεινε ήταν πως κάποιος πελάτης κρέμασε το παλτό του σε καρέκλα άλλου τραπεζιού (! )...

Για μη λέω μόνο τα αρνητικά, θα πω πως μου άρεσαν τα τραπέζια τους που δεν παρέπεμπαν σε μεζεδοπωλείο αλλά σε μαγαζί πολυτελείας (σχετικά πάντα). Όχι όμως και οι καρέκλες τους (ψάθινες αλλά με ωραία πλάτη)! Όπως και να έχει, σίγουρα θα είναι πολύ καλύτερα με καλό καιρό αν καθήσετε στον εξωτερικό χώρο, πάνω στον πεζόδρομο με θέα ακριβώς απέναντι στα αρχαία!

Η εξυπηρέτηση από ένα παιδί που έτρεχε να τα κάνει όλα. Οπότε καταλαβαίνετε πως δεν νιώσαμε φιλικότητα, άνεση και χαλαρότητα. Δεν μπορώ να κατηγορήσω όμως τον εργαζόμενο. Μόνος του ήταν... σε κρύα βραδιά ήταν... Τι να σου κάνει ο έρημος;Προσπαθούσε να είναι εκτελεστικός. Ούτε κάποιο κέρασμα, ούτε κάτι αξιοσημείωτο. Α! Απόδειξη μας δόθηκε κανονικά.

Ο κατάλογος εκτενέστατος και παιχνιδιάρικος. Καλύπτει όλα τα γούστα, είτε κρεατικά είτε ψαρικά, με πολλούς μεζέδες και πολλές προτάσεις για τσίμπημα. Το τελικό αποτέλεσμα περίεργο όμως. Εδώ πραγματικά χρειάζεται έστω σαν μέση επιλογή το 2.5 για να είναι πιο δίκαιες οι βαθμολογίες.

Η παραγγελία μας ήταν:

- Στην αρχή καταφθάνει ψωμί και νερό εμφιαλωμένο που στην απόδειξη κοστίζουν 1.2 ευρώ. Δεν θυμάμαι να δοκίμασε κανείς το ψωμί.

Από την κατηγορία "πιτάκια τηγανιτά" πήραμε

- Μπουρεκάκια λαχανικών, στα 4.5 ευρώ τα 6 τεμάχια. Τα λαχανικά τύπου καρότο-πιπεριά ενώ έδιναν τη μυρωδιά όπως είναι η γέμιση στα σπρίνγκ ρόλς και ήταν κομμένα σε κύβους, δεν είχαν κάτι το ιδιαίτερο να επιδείξουν καθώς το ζυμάρι ήταν πολύ παχύ και βαρύ, το ίδιο ισχύει και για τα...

- Παστουρμαδοπιτάκια στα 6 ευρώ τα 6 τεμάχια. Ιδιαίτερα φουσκωμένα και υπερβολικά καλυμμένα από το ζυμάρι που και λόγω τηγανίσματος ήταν πιο βαριά και δεν κοβόντουσαν εύκολα με το μαχαίρι. Η γέμιση ήταν ελάχιστη και ίσα που καταλάβαινες τη φλοίδα παστουρμά.

Παρακάτω...

- Λευκά μανιτάρια σβησμένα με λεμόνι και δεντρολίβανο στα 5.5 ευρώ. Αυτά μάλιστα! Ζουμερότατα και όξινα μέσα στο τηγανάκι τους, είχαν και ωραία σαλτσούλα. Αξίζουν δοκιμής.

- Λουκάνικο ψητό γεμιστό στη σχάρα στα 5 ευρώ. Νοστιμότατο και καλοψημένο, χωρίς πολύ λίπος. Ιδανικό για συνοδεία με τα μανιτάρια. Το τυρί ήταν κίτρινο και ταίριαζε καθώς δεν το βάραινε.

- Πανσέτα μαριναρισμένη στη σχάρα με πατατούλες στα 7.5 ευρώ. Ήρθαν 4 τεμάχια, ζουμερά και καλοψημένα. Μερακλίδικο ψήσιμο, χωρίς πολλά λίπη. Είχε μια "ιδιαίτερη" αλμύρα, ευχάριστη για τα γούστα μου.

- Πατάτες τηγανιτές χοντρές με τη φλούδα τους σε τηγανάκι στα 3 ευρώ. Δεν ξετρελαθήκαμε λόγω του ψησίματος που λογικά ήταν πρώτα βρασμένες και μετά στο τηγάνι. Ένιωθες το άμυλο να σε καλύπτει. Κάποιο μπαχαρικό ίσως καλυτέρευε τη γεύση τους. Οι ίδιες ήταν σαν συνοδευτικό και στα πανσετάκια, αν είμασταν πιο προσεκτικοί στον κατάλογο θα είχαμε παραγγείλει κάτι άλλο.

- Ένα αναψυκτικό στα 2 ευρώ.
- Μία Carlsberg 500 μλ στα 3.5 ευρώ.
- Ζητήσαμε ημίγλυκο κρασί αλλά δεν είχε και μας πρότειναν δικό τους gluhwein, δηλαδή ζεστό γλυκό κρασί. Παραήταν πιπεράτο, δεν μας ικανοποίησε καθώς θέλαμε πιο ανάλαφρη γεύση. Το καραφάκι κόστισε 5 ευρώ.

Σύνολο στα 43.2 ευρώ.

Η τελική αποτίμηση με βρίσκει κάπου στη μέση, κάπου στο ναι μεν αλλά...

Οι μεταπτώσεις ήταν μεγάλες, με πιάτα που άρεσαν και πιάτα εντελώς αδιάφορα. Οι επιλογές μας βέβαια ήταν πάνω-κάτω στο 1/10 του καταλόγου, οπότε μπορεί να βρούμε και άλλα διαμαντάκια αλλά και άλλες "πατάτες". Ιδιαίτερα οι τηγανιτές ζύμες θα έπρεπε να περιοριστούν ή να βελτιωθούν σαν συνταγή...

Από εκεί και πέρα θα ήταν μια καλή στάση αν κάνατε κάποια βόλτα Κυριακή μεσημέρι ή κατά τους καλοκαιρινούς μήνες γιατί για χειμώνα η κατάσταση είναι ψιλοδράμα όταν είναι κλειστά τα εμπορικά καταστήματα. Μετά τις 9 το βράδυ μοιάζει σαν χωριό η Ελευσίνα.

Σε επόμενη επίσκεψη μου σε μαγαζί της Ελευσίνας λοιπόν, θα έδινα μια ευκαιρία σε κάποιο άλλο μαγαζί για να δω σε τι επίπεδο βρίσκεται. Τα κρεατικά του πάντως με ικανοποίησαν.

Υ. Γ Καθημερινά προσφέρει 200 μλ απόσταγμα και 4 μεζέδες από τις 12.00 ως τις 20.00. Τώρα που το σκέφτομαι δεν είναι άσχημη ιδέα. Και για να μην ξεχάσω, ο Θάνος είπε πως οι σερβιτόρες του είναι και όμορφα κορίτσια...

Μοντέρνες ταβέρνες, Κερατσίνι

2004... Ολυμπιακοί Αγώνες, χρυσά μετάλλια, περηφάνια, νίκη κατά της τρομοκρατίας!

EURO 2004... Οικονομική ανάπτυξη.... Η κουτσή Μαρία έπαιρνε με την BMW X5 τα παιδιά από το σχολείο που βρισκόταν 200 μέτρα από το σπίτι... 120 έντοκες δόσεις θα έδιναν αλλά δεν πειράζει μωρέ ;;; Και τι έγινε ;;; Ε όχι αυτός του 3ου ορόφου να έχει Μερτσεντέ κομπρεσοράτη ή η γκομενίτσα του 4ου να έχει το Peugeot 307 cc και εμείς να πηγαίνουμε με το λεωφορείο στη δουλειά μας! Θα κάνουμε και εμείς το σκ.. το μας παξιμάδι και ΘΑ ΧΡΕΩΘΟΥΜΕ αρκεί να μην είναι αυτός "καλύτερος" από εμάς.

Μη μου πείτε πως δεν τα ζήσατε αυτά;;;Ξεκινώ περίεργα ε;;;Σωστά!!!

Εκείνη την εποχή λοιπόν όλοι μας δεν γνωρίζαμε τι θα επακολουθήσει, λες και δεν ξέραμε ότι ΔΕΝ έχουμε βαριά βιομηχανία και κατά κύριο λόγο είχαμε θάλασσα, παραλίες και ήλιο. ΑΑΑ!!! Και ελληνική φιλοξενία... Τι είπατε;;;

Όλοι μας τότε αισθανόμασταν βασιλιάδες του κόσμου, μέχρι να προσγειωθούμε ανώμαλα. Τι κάναμε τότε;Επενδύσεις. Τι γίνεται ως τώρα και τι επιχειρήσεις ανοίγουμε;Φαγάδικα, καφετέριες και.... συμπληρώστε ότι θέλετε αν και αυτό το ΚΑΙ πιθανότατα να μείνει άδειο. ΟΧΙ δεν ξεκινώ έτσι για να σας τσακίσω την ψυχολογία. Διάβασε παρακάτω.

Τις εποχές εκείνες (2005) ξεκίνησε η SPORTDAY που "βοηθήθηκε" πολύ από το EURO 2004 και το έπος Ρεχάγκελ. Ο Μπάμπης έφτιαξε στο Μικρολίμανο το μακαρονάδικο, άλλος κατέβηκε υποψήφιος δήμαρχος.... όλοι προσπάθησαν να κάνουν κάτι. Και καλά έκαναν οι άνθρωποι.

Και μπαίνω στο θέμα.

Κάπου στο 2007 γνώρισα το ΜΗΠΩΣ που έχω την εντύπωση πως μέτοχος του ήταν και γνωστός αθλητικογράφος. Ήταν εναλλακτικό στέκι "επωνύμων" του χώρου. Τουλάχιστον έτσι φημολογείτο. Μέσα στο μαγαζί γινόταν καλή δουλειά. Το ΜΗΠΩΣ μεταφέρθηκε γύρω στο 2011-12 -σίγουρος δεν είμαι- μερικά μέτρα μακρύτερα, απέναντι από το Ταξιδεύοντας. Το παλικάρι που εργάζεται και μαγειρεύει στο Ρακ εν Ρολ είχε κάνει όλη τη διαδρομή (αν δεν κάνω λάθος). Τελικά επέστρεψε στον παλιό χώρο του ΜΗΠΩΣ και άνοιξε το Ρακ εν Ρολ.

Το Ρακ εν Ρολ είναι ένα μικρό μαγαζάκι, σε 2 μικρούς χώρους που φιλοξενεί συνολικά 10 τραπεζάκια. Βρίσκεται σε χώρο που δεν θα μπορούσες να σκεφτείς ότι κάτι καλό μπορεί να γίνεται εκεί μέσα. Αν περάσεις απ'έξω θα σου φανεί άχρωμο και άοσμο, καλά καλά δεν θα καταλάβεις περί τίνος πρόκειται. Όλα αυτά μέχρι να μπεις μέσα. Για το πάρκινγκ μην ανησυχείς, κανένα πρόβλημα.

Αφού μπεις, ο χώρος δεν θα σε μαγέψει. Ο φωτισμός είναι (σχετικά) χαμηλός με καμιά ιδιαίτερη διακόσμηση. Πρόκειται πιθανότατα για παλιό σπίτι (μην έχετε στο νου σας τίποτα αρχοντικό) με προσθήκη από αρκετά καδράκια. Το στυλ είναι στο έντεχνο όπως και η μουσική. Το μόνο που δεν μου άρεσε είναι πως όταν γύρισα σπίτι μύριζα τσιγαρίλα. Κανονικά έπρεπε να κοιμηθώ στο μπαλκόνι και εγώ, όχι μόνο τα ρούχα μου.

Αν μου ζητούσατε να ορίσω περιοχή που θα μπορούσατε να βρείτε κάτι παρόμοιο σε ύφος θα το τοποθετούσα στα Πετράλωνα.

Η λέξη κλειδί σε περίπτωση που το επισκεφθείτε είναι μία. ΠΑΡΕΑ. Όσο αδιάφορος και αν είναι ο χώρος, τόση ζεστασιά και καλή διάθεση έβγαλε σε έμας παρέα 6 ατόμων (3 ζευγάρια). Σε αυτό έπαιξαν ρόλο 2 παράγοντες. Ο πρώτος ήταν γιατί η μια και μοναδική κοπέλα που μας εξυπηρετούσε ήταν σβέλτη, ευγενική και γάτα. Ήξερε πότε να επέμβει και έπιανε αμέσως τι επιθυμούσες. Το τιμάει το μεροκάματο της. Χαμογελαστή, γύριζε σαν σβούρα.

Ο δεύτερος λόγος φίλοι μου όπως θα καταλάβατε και από τη βαθμολογία είναι το φαγητό. Ο κατάλογος είναι παιχνιδιάρικος και ενώ έχουν μόλις 3 σαλάτες, παίζουν πολύ με τα τυριά και τα κρεατικά όπως έχει και 2 πίτες. Αν επιθυμείτε κάτι σε θαλασσινό, λυπάμαι χάσατε. Προχωρήστε 70 μέτρα πιο πάνω και θα βρείτε το Ταξιδεύοντας.

Διαβάζοντας τον κατάλογο του Ρακ εν Ρολ σίγουρα θα θελήσετε να παραγγείλετε σχεδόν τα πάντα. Ενδεικτικά, θα αναφέρω πως δεν πήραμε ταλαγάνι σχάρας με σάλτσα τομάτας, κρεμμυδόπιτα με χειροποίητο φύλλο, ρολο κοτόπουλου με λιαστή τομάτα και πιπεριά ή μοσχαράκι με δεντρολίβανο και πουρέ πατάτας. Αυτά τα σταμπάραμε για επόμενη επίσκεψη.

Και το ταξίδι ξεκινάει:

- Αντί για ψωμί πήραμε πιτούλες στα 0.3 ευρώ οι 2, συνολικά 8. Κρατήστε τις για το...

- Χαλούμι με σάλτσα βατόμουρο στα 5 ευρώ. Αρκετά γλυκιά η σάλτσα, δεν θα αρέσει σε όλους γιατί θα παραπέμπει σε γλυκό. Εμείς πάντως κάναμε βούτες με τις πιτούλες. Μας ήρθε καυτό.

- Σαλάτα με λόλα, ρόκα, λάχανο, μαρούλι, λιαστή τομάτα και παρμεζάνα στα 5.5 ευρώ. Υπεραρκετή αλλά δεν είχε αυτό το κάτι που θα με τρελάνει, ίσως γιατί όλα τα υλικά ήταν ψιλοκομμένα. Φρέσκια και δροσερή πάντως.

- Μανούρι ψητό με πέστο από μυρώνια και κάσιους σερβιρισμένο σε σαλάτα από baby σπανάκι στα 5 ευρώ. Νόστιμο πιάτο με καλοδεμένη σως, ελαφρώς σκορδάτη. Σε πρώτη φάση οπτικά θα δείτε 2 μεγάλα και 2 μικρά κομμάτια. Μην ξεγελαστείτε. Τα 2 μικρά δεν είναι τυρί αλλά πιτάκι με πέστο. Μπόλικη ποσότητα από φρεσκότατο σπανάκι, το τσάκισα με το λαδάκι του. Ευπαρουσίαστο πιάτο.

- Σαγανάκι τυριών με παστουρμά στα 4.5 ευρώ. Σαν βάση έχει πίτα σουβλακιού. Καλοψημένο κομμάτι τυριού με διακριτική τη γεύση του παστουρμά. Ρίξτε και λεμονάκι.

- Κιμαδόπιτα με χειροποίητο φύλλο στα 6 ευρώ. ΠΟΙΗΜΑ. Τόσο ζουμερή, τόσο αρωματική. Στη γέμιση υπάρχουν μεξικάνικα φασόλια (μην φοβάστε) και κατά την άποψη μου και τυρί. Πολύ ωραία και η ζύμη! Σιγουράκι!!!

- Συκώτι με κόκκινο κρασί και σουσάμι συνοδευόμενο με ρύζι στα 6.5 ευρώ. Το ρυζάκι ήταν μπασμάτι. Το συκώτι ψημένο όπως πρέπει, ευπαρουσίαστο το πιάτο. Η σάλτσα δεν ήταν τρομερή, άφηνε μια πικρούτσικη γεύση.

- Φλωμάρια Λήμνου, δηλαδή πολύχρωμα ζυμαρικά με λιαστή τομάτα, αρωματική καπνιστή πανσέτα και παρμεζάνα στα 6.5 ευρώ. Γευστικό χειμωνιάτικο πιάτο, τα φλωμάρια μοιάζουν με ταλιατέλες, σε κάποια φάση νόμιζα πως έτρωγα μπολονέζ (με την καλή έννοια). Τα υλικά λεπτοκομμένα, υπήρξε αρμονία στο πιάτο.

- Ψαρονέφρι σε σάλτσα καπνιστού τυριού στα 7.5 ευρώ. Ωραιότατη σάλτσα χωρίς να είναι καθόλου βαριά, άρεσε πολύ στην έγκυο κοπέλα της παρέας. Οι πατατούλες φρεσκότατες και νόστιμες. Το κρέας θα το ήθελα λίγο πιο ζουμερό, αν θυμάμαι καλά το είχα ξαναφάει στο ΜΗΠΩΣ. Διορθώνεται εύκολα το λαθάκι.

- Λουκάνικο πιπεράτο στα 6.5 ευρώ. Συνοδευόταν από τις ίδιες νοστιμότατες πατατούλες. Το λουκάνικο γενικώς μου πέφτει βαρύ. Το συγκεκριμένο πάντως ήταν πικάντικο, καλοψημμένο και ελαφρύ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ με μπόλικους χυμούς.

- 1 λίτρο ημίγλυκο κρασί στα 8 ευρώ, ευκολόπιοτο και ελαφρύ χωρίς παρενέργειες.
- 1/2 λίτρο λευκό κρασί στα 3.5 ευρώ.
- 1 αναψυκτικό στο 1.8 ευρώ.

Κέρασμα στο τέλος σοκολατόπιτα, νόστιμη βάση, βουτυρώδης σοκολάτα στην επιφάνεια.

Δυστυχώς ποτέ δεν έμαθα το κόστος γιατί ο φίλος της παρέας πήγε και πλήρωσε κρυφά χωρίς να καταλάβουμε τίποτα. Υπολογίζεται πάνω-κάτω στα 70 ευρώ. Τιμή λιώμα για 6 άτομα.

Σημειώστε πως στα ποτά υπάρχουν επιλογές όπως Σούμα σαμιώτικη στα 3.5 ευρώ/100 μλ, μπύρα ΖΕΟΣ 1λ στα 5.5 ευρώ, ΒΑΠ Ρόδου 500 μλ/3 ευρώ, Βεργίνα weiss 500μλ/3 ευρώ, ρακή 100 μλ/3 ευρώ, ρακόμελο στα 3.5 ευρώ.

Συμπερασματικά θα πω πως οι εποχές αλλάζουν, το παιδί στο Ρακ εν Ρολ όμως έμεινε ίδιο, με ΣΕΒΑΣΜΟ στον πελάτη. Δεν μου κάνει εντύπωση που οι παρέες που ερχόντουσαν τον χαιρετούσαν θερμά σαν να είναι χρόνια φίλοι. Μια ακόμη λεπτομέρεια που μου έκανε κλικ είναι πως βγήκε από την κουζίνα του να μας ευχαριστήσει και να μας ξεπροβοδίσει.

Αν βρισκόταν σε άλλη περιοχή θα μιλούσαμε για μεγάλη επιτυχία που θα "έπαιζε" πολύ σε διάφορα σάιτ. ΔΕΝ το έχουν ανάγκη αφού ακόμα και την Τρίτη 12/1/2016 στις 20.20 που πήγαμε υπήρχαν ήδη κρατήσεις και η ευγενική κοπέλα έκανε αλχημείες στον χώρο για να μας φιλοξενήσουν. Καλού-κακού κάντε ένα τηλεφωνηματάκι όσοι έρχεστε μακρυά γιατί εγώ έχω την τύχη να μένω σε απόσταση αναπνοής! Πάρτε την παρέα σας, όσο πιο πολλοί τόσο πιο καλά γιατί δεν θα μπείτε σε διλήμματα του τι να παραγγείλετε. Πάρτε ότι τραβάει η όρεξη σας και θα φύγετε με ένα στομάχι σαν πούπουλο.

Είναι σίγουρο πως η θέση 74 στο σάιτ είναι υψηλή (αυτή τη στιγμή που γράφω) αλλά νομίζω πως πρέπει να πιάσει τουλάχιστον την 50άδα.

ΜΗΠΩΣ να κάνετε μια επίσκεψη σύντομα ;;;

Meat Restaurants, Μελίσσια

Κύπελλο Ελλάδος βόλευ 2015-2016 part 2...

Η κλήρωση αυτή τη φορά μας φέρνει αντιμέτωπους με τον Φοίβο Μελισσίων, ομάδα χαμηλότερης κατηγορίας από εμάς οπότε αναγκαστήκαμε να παίξουμε εκτός έδρας. Εγώ δε, έτρεχα σαν παλαβός για να προλάβω από τη δουλειά μου...

Μπαίνοντας στα αποδυτήρια για να αλλάξω αντικρύζω τους συμπαίκτες μου να συζητούν για την τοποθέτηση του αγώνα μας σε ιντερνετική εταιρία στοιχήματος και με έκπληξη διαπιστώνουμε πως μας έδιναν για σούπερ αουτσάιντερ στα διάφορα ειδικά στοιχήματα (τελικός νικητής, νικητής σετ, διαφορά πόντων κλπ). Όποιος το υποψιάστηκε και ήταν γνώστης του αθλήματος θα έβγαλε καλά χρήματα. Η διαφορά ποιότητας αποδείχτηκε μεγάλη και νικήσαμε με καθαρό σκορ 0-3.

Στα αποδυτήρια λοιπόν πέφτει η ιδέα να ξαναβγούμε για φαγητό όπως την επιτυχημένη έξοδο στη Φυσαρμόνικα. Το μόνο που με απασχολούσε ήταν η χρονική διάρκεια του αγώνος γιατί αν δεν γνωρίζετε, στο βόλευ η διάρκεια του αγώνα κυμαίνεται ανάλογα την εξέλιξη των σετ. Άλλο το 3-0 άλλο το 3-2. Γι'αυτό κιόλας δεν είχα κλείσει τραπέζι σε κάποιο μαγαζί. Ο Kozi's έμοιαζε ακριβός για κάποιους και με πολύ δύσκολα θα βρίσκαμε τραπέζι. Έκανα μια προσπάθεια και τηλεφώνησα στο Μαύρο Πρόβατο και φυσικά ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΙΠΟΤΑ.

Αποφασίζουμε να πάρουμε την κοντινή μας Τσαλδάρη και όπου μας βγάλει. Σταμάταμε στη Bistecca που ήταν γεμάτη και μας είπαν πως τραπέζι για 8 άτομα θα υπήρχε σε 45 λεπτά. Η ώρα πλησίαζε 23.00 οπότε κοιτάμε το Φανάκι απέναντι. Θυμόμουν την κριτική του φίλου Jim πως πρόκειται για μεζέδες και με τσιμπημένες τιμές. Και να θέλαμε να πάμε ήταν άδεια, δε μας τράβηξε.

Προχωράμε λίγο παρακάτω και βλέπουμε το Απόκεντρον. Δεν είχα την παραμικρή ιδέα για το μαγαζί, δεν θυμόμουν κάποια κριτική στο σάιτ. Βγαίνουν κάποιοι πελάτες και τους ρωτάμε με ψιλοχαβαλεδιάρικο στυλ "αξίζει να μπουμε;;;". Μας απάντησαν θετικά. Περασμένη ώρα, μπαίνουμε. Με το που καθόμαστε πατάω να δω κριτικές στο σάιτ. Ευτυχώς ο αξιόπιστος φίλος Hammer με "καθησύχασε". Ακόμα και σχετικά άδειος ο χώρος που ήταν δεν μας πτόησε.

Το Απόκεντρον λοιπόν μετρά 17+2 χρόνια πορείας. Αυτό το +2 είναι στον νέο του χώρο. Ο φίλος Hammer έχει δώσει μια πολύ καλή περιγραφή του χώρου. Βρίσκεται σε κεντρικό σημείο, σε υπερυψωμένο χώρο και είναι ευπρεπώς παρουσιασμένο τόσο εξωτερικά όσο και εσωτερικά. Χωρίζεται από τζαμαρία (θολή) το dine-in με το take-away. Ο χώρος είναι σχετικά μεγάλος, καθαρός και άνετος. Σε αυτό βοήθησε πως δεν υπήρχε πολύς κόσμος εκείνη την ώρα, δυστυχώς όχι θετικό όταν οι κοντινοί "ανταγωνιστές" του ήταν γεμάτοι. Οπότε το κλίμα ήταν λίγο ψυχρό και άχαρο. Πιστεύω πως με καλή πληρότητα θα αποκτά ζωντάνια και χαρακτήρα καθώς η διακόσμηση του δεν παραπέμπει σε σουβλατζίδικο αν και αυτοχαρακτηρίζεται ως grill house.

Εμείς καθήσαμε στο 12άρι τραπέζι του "Μυστικού Δείπνου" με τις πολυθρονίτσες όπως πολύ εύστοχα χαρακτηρίζει ο Hammer. Τα υπόλοιπα τραπέζια είναι ξύλινα με καλής ποιότητας καρέκλες. Γενικά φαίνεται η φρεσκάδα και η καθαριότητα, ενώ δεν έγινε αισθητή κάποιου είδους μυρωδιά από την κουζίνα. Οι τζαμαρίες μεγάλες αν και δε νομίζω ότι υπάρχει κάποια ιδιαίτερη θέα έξω. Ο χώρος είναι λοιπόν αρκετά πολιτισμένος και για τέτοιου είδους μαγαζί εμένα προσωπικά με ωθεί ώστε να τους χαρίσω και μεγάλο βαθμό. Υπερβάλω λιγάκι με τη βαθμολογία αλλά χαλάλι τους. Δεν θα παραξενευτώ αν οι επόμενοι χρήστες είναι πιο αυστηροί. Μέχρι και κηροπήγια είχαν τοποθετημένα στο τραπέζι μας.

Θα "σπάσω" τη βαθμολογία μου στην ποιότητα και στο value for money. Δυσκολεύομαι να βάλω σαφή βαθμολογία γιατί ναι μεν ότι δοκιμάσαμε ήταν καλοετοιμασμένο και φρέσκο αλλά από την άλλη δεν πήραμε και super ουάου πράγματα που δεν βρίσκεις αλλού. Ας τους δώσω όμως την ώθηση ώστε να τους γνωρίσει και άλλος κόσμος για να υπάρχει μια εναλλακτική επιλογή στα Μελίσσια.

Ο κατάλογος είναι επαρκέστατος χωρίς να κουράζει.6-7 σαλάτες, γύρω στα 12 ορεκτικά όχι τόσο φαντεζί όμως, βλέπε χαλούμι, πατάτες, τζατζίκι, πιπεριές ψητές αν και υπάρχει και κοντοσούβλι, κεφτεδάκια, αυγά μάτια με πατάτες.

Όλες οι μερίδες σουβλάκια κοστίζουν 9.3 ευρώ. Από γύρο χοιρινό-κοτόπουλο και κεμπάπ μέχρι και μοσχάρι γάλακτος. Τα χειροποίητα καλαμάκια τους πάλι είναι ακριβά και ξεκινούν από 2 ευρώ. Χοιρινό-κεμπάπ από 2 ευρώ, τολμώ να πω ακριβά. Η ποικιλία με 10 καλαμάκια στα 19.5 ευρώ. ΑΟΥΤΣ!

Τα τυλιχτά στα 2.6 ευρώ και τα γίγας στα 5.5! Ομολογώ ξαφνιάστηκα και αναρωτήθηκα τι μέγεθος θα έχουν με τέτοια τιμολόγηση...

Από κρεατικά υπάρχουν όλες οι νορμάλ επιλογές όπως πανσετάκια, μπριζόλες (και σπαλομπριζόλες) αλλά και πιο ιδιαίτερα όπως πικάνια black angus με σως Τζακ Ντάνιελς στα 25 ευρώ, μπριζόλα μαύρου χοίρου στα 16, βουβαλίσια μπριζόλα Κερκίνης στα 20.8 ευρώ αλλά και rib-eye black angus στα 30 ευρώ.

Η παραγγελία μας:

- Πιτάκια μικρά 0.3 ευρώ το ένα, οπότε 0.3 επί 8=2.4 ευρώ. Ζεστά και ότι πρέπει για να ξεκινήσεις. Μας ρώτησαν αν τα επιθυμούμε.

- Αλμυρό τσίζκεικ στα 6 ευρώ. Έμοιαζε με ντάκο, με μουλιασμένη (από ξύδι) βάση. Φανταστείτε ένα στρογγυλό κομμάτι που θα τρώγατε σαν γλυκό. Νόστιμο αν και μικρό. Φρεσκότατο.

- Σαλάτα rocket στα 8.8 ευρώ. Άγρια ρόκα, τοματίνια, μανιτάρια, μπέικον, ψητό μανούρι & απαλό λαδολέμονο & παπαρουνόσπορο. Αλμυροξινούτσικη να πω την αλήθεια αλλά φρεσκότατη κι αυτή. Το μανούρι σε μικρά κομματάκια, μανιτάρια δεν θυμάμαι να βρήκα στην ποσότητα μου.

- Σαλάτα Κούκου στα 8.6 ευρώ. Πανδαισία λαχανικών, καρυδόψυχα, παναρισμένο κοτόπουλο, λουσμένη με βινεγκρέτ εσπεριδοειδών & γύρη λουλουδιών. Το κοτόπουλο ήρθε σε μικρό καλαμάκι. Φρεσκότατη και γλυκύτατη, θα μπορούσα άνετα να τη φάω μόνος μου και να μη δώσω σε κανέναν.

- Φέτα ψητή με τομάτα, πιπεριά, κρεμμύδι στα 5.3 ευρώ. Έρχεται σε αλουμινόχαρτο, η ποσότητα δεν ήταν μικρή μπορώ να πω. Αξιοπρεπής και ότι θα περίμενες από αυτό το πιάτο. Ευτυχώς ΔΕΝ μας ήρθε λιωμένη.

- Τυροπιτάκια με μους τυριών επί 2 μερίδες στα 9.8 ευρώ. Αναφέρονται σαν χειροποίητα και έτσι είναι. Νοστιμότατα και τραγανά χωρίς ίχνος λαδίλας.4 τριγωνικά κομμάτια η μερίδα. Θα ήθελα πιο πολλά!

- Πανσετάκια στα 9.9 ευρώ με πατάτες τηγανιτές και σως μουστάρδας. Ήταν μακρυά από το οπτικό μου πεδίο είτε να δοκιμάσω είτε να ρωτήσω εντυπώσεις.

- 4 Buffalo burger στα 44.8 ευρώ. Βουβαλίσιος κιμάς, λουσμένος με σως Jack Daniels, σαλάτα coleslow, ντομάτα & τυρί cheddar, συνοδεύεται με πατάτες skinny. Φάνηκαν ικανοποιητικά.

- 1 burger special στα 8.5 ευρώ με μοσχαρίσιο κιμάς πάνω σε μικροσαλάτα, σως, ντομάτα, καραμελωμένο κρεμμύδι, τυρί cheddar & μπέικον συνοδεύεται με πατάτες skinny & αυγό μάτι. Νόστιμο ψωμάκι, άρεσε πολύ η σως ενώ και το μπιφτέκι ήταν ζουμερό. Φρεσκοτηγανισμένο το αυγό, ολόλευκο. Οι πατάτες skinny έμοιαζαν σαν τσιπς.

* Να σημειώσω εδώ πως μόνο στο special burger αναφερόταν το τηγανιτό αυγό αλλά τελικά υπήρχε σε όλα.

- Μιξ γκριλ στα 19.8 ευρώ για 2+ άτομα. Το πήραμε αρχηγός και υπαρχηγός και το καταφέραμε μια χαρά. Μπριζολάκια χοιρινά, λουκάνικο, μπιφτέκι μοσχαρίσιο, πανσέτα & φιλέτο κοτόπουλο. Καλοψημένα όλα και ζουμερά με καλύτερο για μένα το μπιφτέκι που ήταν αφράτο και... αφρός, το κοτόπουλο επίσης ζουμερότατο όπως και τα υπόλοιπα ικανοποιητικά. Το λουκάνικο βαρύ για μένα αλλά γενικά το αποφεύγω, ο υπαρχηγός ικανοποιήθηκε επίσης αρκετά. Νόστιμες και φρέσκες οι πατατούλες του ενώ και οι 3 σως επίσης "έδεναν" με τα κρέατα. Η κόκκινη σαν πελτές η αγαπημένη μου, γλύκιζε λίγο. Η κίτρινη επίσης καλή λίγο πιο έντονη ενώ η λευκή λίγο πιο λιπαρή σαν μαγιονέζα.

- 3 250άρες Κόκα Κόλες στα 6 ευρώ.
- 2 μπουκάλια νερό 1 λίτρου εμφιαλωμένα που έσκασαν μύτη με το καλησπέρα στα 3 ευρώ (συνολικά).
- 1 Σουρωτή 250 μλ στα 2 ευρώ.

- 2 κανάτες με μπύρα Άλφα 1.5 λίτρου έκαστη στα 20 ευρώ (συνολικά). Εδώ έχουμε φαουλάκι. Είχαμε 5 300άρια ποτήρια οπότε λογικά θα γέμιζαν. Αμ δε... ζήτημα να ήταν 1.2 λίτρα. Μας έμεινε ο αφρός στην πρώτη γύρα!

Σύνολο στα 154.9 ευρώ.

Η εξυπηρέτηση ευγενική και διακριτική. Το μόνο που έπιασε το μάτι της κοπέλας μου ήταν πως ενώ είμασταν η τελευταία παρέα, ο πιο νεαρός σερβιτόρος μόλις είδε μια παρέα να μπαίνει μέσα (κατά τις 00.15) είπε "όχι ρε γαμώτο" (διαβάζοντας τα χείλη του). Τον καταλαβαίνω πάντως καθώς είναι σπαστικό να περιμένεις 3 άτομα για να σχολάσεις! Κατά τα άλλα, όταν ζητήσαμε γλυκό μας πρότειναν και κέρασαν ρακόμελο και μαστίχα σε ποτήρι. Η μαστίχα άρεσε πολύ. Για όσους ενδιαφέρονται, δέχονται πιστωτικές κάρτες και όταν τους ρωτήσαμε μας απάντησαν με απόλυτη φυσικότητα ΝΑΙ.

* Κρατήστε σαν μπόνους τιπ τα χάρτινα σουπλά όπου μπορείτε κατά τη διάρκεια της αναμονής των φαγητών να ζητήσετε ένα ζάρι και να παίξετε το παιχνίδι που υπάρχει πάνω τους. Θα σας δώσουν και καπάκια αναψυκτικών! Προσπαθήστε να είστε διακριτικοί με τον θόρυβο των ζαριών!

Σαν τελική εικόνα θα πω πως: Ξαναείχαμε μια ωραία βραδιά (όπως συνήθως συμβαίνει μετά από νίκη). Από εκεί και πέρα το μαγαζί ΑΔΙΚΕΙΤΑΙ με τις τόσες λίγες κριτικές γιατί για την κατηγορία του είναι αξιοπρεπέστατο. Μπορεί να γίνει βασική επιλογή και όχι να πάρει όσους δεν βρίσκουν τραπέζι στα πιο in στέκια των Μελισσίων (βλέπε Kozi's, Μαύρο Πρόβατο). Αυτή είναι προσωπική εκτίμηση με βάση το Σάββατο 9/1/2016.

Από εκεί και πέρα θα πρότεινα να μειώσουν λίγο τις τιμές τους ώστε να γίνουν πιο ανταγωνιστικοί και να τους μάθουν. Υπομονή και επιμονή χρειάζεται, έστω και αν χρειαστεί βραχυπρόθεσμα να μειώσουν το κέρδος τους. Δεν γίνεται να πλησιάζουν τα 20 χρόνια πορείας και να είναι κακοί.

Ο δρόμος μετά μπορεί να ανοίξει διάπλατα (και για το παρόν σάιτ)...

Κλείσε τραπέζι με έκπτωση έως -15% Κλείσε τραπέζι δωρεάν, τηλεφωνικά ή online, μέσω του e-table.gr, κερδίζοντας αποκλειστικές εκπτώσεις και προνόμια
Ταβέρνες & Ψητοπωλεία, Νίκαια

Η τελευταία νοσταλγική κριτική του World μου έφερε στο μυαλό εικόνες από το ξεκίνημα μου στο σάιτ. Τότε που κάλπαζαν στις βαθμολογίες και στις επισκέψεις 2 μικρά αλλά πολύ τίμια μαγαζάκια. Το ένα ήταν της άτυχης κοπέλας από την Ικαρία (αν δεν απατώμαι). Ναι για το Μαγέρικο της Νάγιας αναφέρομαι που η χάρη της είχε φτάσει να συγκριθεί σε ένα άρθρο γνωστού δημοσιογράφου με τον ποδοσφαιρικό Παναθηναϊκό. Δυστυχώς σε ένα βράδυ όλα τελείωσαν... Ευτυχώς είχα την τύχη να το επισκεφθώ και να το γνωρίσω.

Το δεύτερο μαγαζάκι ήταν το ταβερνάκι της Εύης σε αρκετά κοντινή απόσταση από το σπίτι μου (με αυτοκίνητο). Οι κριτικές έπεφταν βροχή, αν υπήρχαν οι τόσοι νέοι χρήστες εκείνη την εποχή σίγουρα θα ήταν στην πρώτη 20άδα. Είχα κάνει 2 απόπειρες να το επισκεφθώ αλλά τη μία χάσαμε τον δρόμο και την άλλη μόλις φτάσαμε απ'έξω αναγκαστήκαμε να φύγουμε καθώς δεν άρεσε στην παρέα και ήταν άδειο (κάποιο βράδυ καθημερινής).

Κωδικός: Δοκιμή για επικείμενη συνάντηση με στρατιωτικό φίλο. Part 2.

Κάτι που ήθελα μια χαλαρή έξοδο για βράδυ Παρασκευής, κάτι που θα έβγαινα με φίλο από τον στρατό που είχα καιρό να τον δω γιατί φεύγει συνέχεια ταξίδια στις Νιγηρίες και τις Κίνες και όλο με ακυρώνει, σκέφτηκα κάτι κοντινό και σχετικά σιγουράκι με μπερδεμένη πρόσβαση μεν, εύκολο παρκάρισμα δε.

Όπως λέει και ο Φρατέλο το gps θα σας βοηθήσει (έστω και από συσκευή τηλεφώνου) και θα βρεθείτε σε ένα οικογενειακό μαγαζάκι σε μια περιοχή που "ακροβατεί" μεταξύ Πειραιά-Νίκαιας-Κοκκινιάς. Όχι το πιο όμορφο μέρος για να κάνεις επίσκεψη, σχετικά ήρεμο όμως αν διαμένεις και κοντά σε πολλές περιοχές. Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα γιατί η περιοχή που μένω είναι προσφυγική και πολύ χαίρομαι που είναι αυθεντική και έχω καλές αναμνήσεις από τα παιδικά μου χρόνια. Ένας λόγος που ποτέ δεν σκέφτηκα να την εγκαταλείψω για να πάω να μείνω αλλού. Βλέπω θάλασσα και ηρεμεί η ψυχή μου. Στην Εύη τώρα...

Σαν μαγαζί δεν προσπαθεί να σε κοροϊδέψει. Αυτό που δηλώνει είναι. Ταβερνάκι.... Περίπου 12 τραπέζια σε ένα χώρο παλιό δεκαετίας του ΄80. Δεν είναι αποτρεπτικός όμως απουσιάζουν και τα έντονα διακοσμητικά στοιχεία. Κάποια μπουκαλάκια διακοσμούν τα φώτα σε στυλ μικρού πολυελαίου, υπάρχει ανοικτή κουζίνα στο βάθος ενώ και οι τουαλέτες είναι καθαρές και περιποιημένες (σχετικά παλιές χωρίς να με πειράζει). Ο χώρος ζεσταινόταν επαρκέστατα από κλιματιστικό, θα μπορούσε να ήταν ακόμα πιο ζεστός από την υποδοχή.... Και εξηγούμαι...

Πρόκειται για ταβερνάκι της περιοχής, οκ πρώτη φορά ερχόμαστε αλλά πως θα με κάνεις να σε ξαναεπισκεφθώ; Όπως λέει και ο ΙΩΓΙΑΝΝΗΣ που έχει εντρυφήσει σε αυτόν τον τομέα η μαγική λέξη λέγεται ΧΑΜΟΓΕΛΟ. Η κοπέλα (σε γαλλική εμφάνιση παρέπεμπε, με το καρεδάκι της! ) που μας σέρβιρε ήταν αποστασιοποιημένη, με πολύ καλή διάθεση θα την πω πάρα πολύ διακριτική. Μας πήρε την παραγγελία, μας σέρβιρε και αυτό ήταν όλο. Ντρεπόμασταν να της ζητήσουμε κάτι. "Λίγο χαμόγελο ρε γαμώτο" σκεφτόμουν.

Κατά τα άλλα το δεύτερο φάουλ ήταν πως επειδή η πληρότητα για Παρασκευή βράδυ ήταν μόλις στο 50%, σερβιριζόμασταν σε πολύ γρήγορο ρυθμό ώστε 3 άτομα σε 5άρι τραπέζι να έχουμε πιάσει όλο τον χώρο. Όπως και να έχει μπορούν να γίνουν εύκολα αυτές οι διορθώσεις. Στην τελική ίσως να μην ήταν απλά η καλή τους μέρα.

Στα θετικά θα συμπεριλάβω το νερό σε δική τους μποτίλια, το κερασματάκι στο τέλος και τη νομιμότατη απόδειξη. Και για να μην είμαι αρνητικός θα πω μια λέξη που θα αναφερθεί και στο τέλος. ΤΙΜΙΟΤΗΤΑ.

Ο κατάλογος με επαρκείς επιλογές, χωρίς να κουράζει και σίγουρα ικανοποιητικός. Ότι δοκιμάσαμε ήταν τουλάχιστον αξιοπρεπές και με καλή ποιότητα υλικών. Αν θυμάμαι καλά απουσιάζουν οι θαλασσινές επιλογές, υπάρχουν όμως δυνατές κρεατικές. Εμείς 3 άτομα παραγγείλαμε πολλά:

- Στην αρχή έρχεται ψωμάκι. Δεν θυμάμαι να το δοκίμασε κανείς καθώς δεν πήγαμε εκεί για το ψωμί.

- Χαλούμι ψητό στα 4.5 ευρώ. Καλοψημένο όπως πρέπει, σε 5 κομμάτια.

- Ντακάκια στα 5 ευρώ. Ήρθαν 4 τεμάχια σε στρογγυλό ντακάκι. Φρεσκότατη τομάτα, επαρκές το τριμένο τυρί. Το ντακάκι χρειαζόταν λίγο λάδι παραπάνω. Επαναλαμβάνω πως τα ντακάκια της Αθηνάς στη Δραπετσώνα είναι τα καλύτερα. Αρκετά καλά και της Εύης.

- Τυρογλυκιά στο τηγανάκι στα 4 ευρώ. Στον κατάλογο υπάρχει και η τυροκαυτερή στην ίδια τιμή. Με παραξένεψε η ονομασία και σκέφτηκα μήπως ήταν κάτι παρόμοιο με το Πρωτοράκι (τυρογλυκερή). Οι εντυπώσεις μου ήταν πως επρόκειτο σαν ένα μπουγιουρντί με λιωμένο τυρί και κομμάτια πράσινης πιπεριάς. Άρεσε πολύ στον φίλο, έκαιγε νορμάλ.

- Πατάτες τηγανιτές στα 3 ευρώ. Ήρθαν με ριγανίτσα αλλά δεν ξετρελαθήκαμε. Μάλλον επρόκειτο για 2 παρτίδες πατάτας, αναλογικά με την πιρουνιά δηλαδή. Έχω φάει και καλύτερες, δεν φταίει το μαγαζί.

- Σουτζουκάκια σχάρας στα 8 ευρώ. Στο παρουσιαστικό μου έμοιαζαν σαν του ΠΑΟΚτζή στην αγορά της Αριστοτέλους στη Θεσσαλονίκη, γαρνιρισμένα όπως κι εκεί με μπούκοβο και μουστάρδα στο πλάι. Γευστικά ένιωσα το κύμινο αλλά θα ήθελα να ήταν λίγο πιο ανάλαφρα. Πολύ κρεατένια,6 τεμάχια.

- Συκώτι μοσχαρίσιο γάλακτος στα 7.5 ευρώ. Μεγάλη ποσότητα, ψημένο για να ικανοποιήσει όλα τα γούστα, ούτε με αίμα ούτε στεγνό. Νόστιμο αλλά όχι και σαν του Μοουυ. Άλλο στυλ το ένα άλλο το άλλο.

- Καρβουνιά στα 7 ευρώ. Χοιρινή τηγανιά στα κάρβουνα δηλαδή. Με μια λέξη... ΛΟΥΚΟΥΜΙ!! Ένας λόγος για να ξαναπάω. Ξεχάστε τη λιπαρότητα και τα ζουμιά που αφήνουν οι κανονικές τηγανιές. Σε κάθε μπουκιά έκλεινα τα μάτια και απολάμβανα. Συγχαρητήρια! Σημειώστε την όσοι κάνετε επίσκεψη.

- Λαχανοντολμάδες από πιάτα ημέρας που μας ανακοινώθηκε προφορικά. Υπολογίζω στα 6.5-7.5 ευρώ. Σπιτικοί με νόστιμο αυγολέμονο. Εδώ να αναφέρω πως ήταν 4 μπαμπάτσικα κομμάτια που θύμισαν μπιφτέκια τυλιγμένα με λάχανο αλλά ήταν αρκετά νόστιμα. Οπτικά καλύπτονταν δηλαδή από το λάχανο αλλά ήταν εμφανέστατη η γέμιση.

- 2 Κόκα Κόλες κουτάκια στα 3 ευρώ.
- Κρασί ημίγλυκο στα 4 ευρώ το μισό λίτρο, ευχάριστο και χωρίς να βαράει καθόλου.

- Κέρασμα χαλβάς σιμιγδαλένιος, αξιοπρεπής.

Σύνολο στα 54.5 ευρώ, τιμή ΤΙΜΙΑ.

Σας φάνηκαν πολλά αυτά που πήραμε; ΝΑΙ ήταν! Και όμως με την πάροδο του χρόνου τα καταναλώσαμε όλα και δεν έμεινε τίποτα. Και μάλιστα χωρίς κανένα φούσκωμα.

Αξίζει να πας στην Εύη;;;

Τι να σας πω.... Αν μένετε κοντά ναι να πάτε, μπορεί να γίνει το ταβερνάκι για μια χαλαρή σας έξοδο που θα κάνετε 3-4 επισκέψεις τον χρόνο. Αν είστε μακρυά θα έλεγα πως θα με πάρετε με τις πέτρες αν σας το προτείνω μόνο και μόνο γι'αυτό. Οπότε συνδυάστε κάποια δουλειά ή κοντινή σας επίσκεψη.

Από Δευτέρα έως Τετάρτη παραμένει κλειστό, ενώ στην επίσκεψη μας υπήρχαν 2 νέα παιδιά που έπαιζαν μουσική και τραγουδούσαν. Με γεμάτο μαγαζί θα γινόταν καλό κέφι.

Κλείνοντας θα πω πως προβληματίστηκα λίγο. Παρασκευή και με 50% πληρότητα είναι αμαρτία. Δεν τους αξίζει γιατί πρόκειται για τίμια προσπάθεια και ποιοτική. Το 4άρι στην ποιότητα θεωρείστε το 3μισάρι αλλά νομίζω πως ήρθε η ώρα να ξανατιμήσουν οι χρήστες του σάιτ αυτή την επιχείρηση. Ας ξεκινήσουμε από αυτούς που διαμένουν κοντά και ας γιορτάσουν κάποιοι την επέτειο 1-2-3 χρόνων κριτικών στο παρόν σάιτ με μια επίσκεψη και μια κριτική για την Εύη. Δεν θα πάει χαμένος ο χρόνος τους....

Μουσικά Μεζεδ/λεία, Κυψέλη

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!

Τα τελευταία χρόνια έχουμε καθιερώσει να επισκεπτόμαστε μετά την πρωτοχρονιά (και όχι να κάνουμε ρεβεγιόν την παραμονή) σε κάποιο εστιατόριο που να συνδυάζει και τη μουσική. Τα έφερε έτσι η μοίρα που πάλι διαλέξαμε την 2α Ιανουαρίου για να βγούμε. Αν έτυχε πέρσι να διαβάσετε την πανωλεθρία που ζήσαμε στο Αιγάλεω (μακράν η χειρότερη εμπειρία του 2015), τότε μετά βεβαιότητος μπορώ να σας πω πως φέτος τουλάχιστον δεν την πατήσαμε!

Σε καμία περίπτωση δεν δηλώνω ενθουσιασμένος αλλά επειδή είχαμε επισκεφθεί και αντίστοιχου στυλ κέντρο στις 26/12, μια βδομάδα νωρίτερα δηλαδή, μπορώ να πω πως τουλάχιστον το Ποντίκι έχει κάποιες σταθερές.

Πρόκειται για ένα μαγαζί που λειτουργεί κοντά στα 30 χρόνια. Όπως αναφέρουν με χιούμορ στην ιστοσελίδα τους, μπορείτε να το συναντήσετε σε πολλές κατηγορίες όπως ρεμπετάδικο, μεζεδοπωλείο, μουσική σκηνή. Αυτοί αναφέρουν πως είναι ΣΧΟΛΗ στη λαϊκή διασκέδαση. Και κρίνοντας από τη Σαββατιάτικη επίσκεψη μου, έχει φανατικούς φίλους.

Ας τα πάρουμε ένα-ένα. Κατ'αρχάς βρίσκεται κοντά σε μια πλατεϊτσα με μια εκκλησία (νομίζω Άγιος Γεώργιος Κυψέλης λέγεται). Για το παρκάρισμα θα δυσκολευτείτε καθώς πρόκειται για πυκνοκατοικημένη περιοχή. Κάποιοι αναγκάστηκαν να παρκάρουν πάνω σε πεζοδρόμια, κάποιοι άλλοι να αφήσουν το όχημα τους στο κοντινό πάρκινγκ επί πληρωμή. Εγώ πάλι έκανα κάποιους κύκλους "σημαδεύοντας" το γήπεδο του Πανελληνίου για να γνωρίζω πως θα φύγω. Όπως και να έχει βρίσκεται κοντά σε κεντρικές περιοχές.

Το μαγαζί στεγάζεται σε ένα νεοκλασικό γωνιακό σπίτι (;;). Όμορφο εξωτερικά για την περιοχή, καλή διάθεση να έχεις για τον εσωτερικό χώρο. Η ονομασία του καταστήματος ίσως να πηγάζει και από την τοποθέτηση του πελάτη στον εσωτερικό χώρο. Να πω την αλήθεια ένιωσαν σαν να στριμώχνομαι σε μια τρύπα σαν το ποντίκι. Θα περίμενα μεγαλύτερη άπλα σε έναν χώρο που κάποιοι θέλουν να χορέψουν. Μπαίνοντας αντικρύζεις μπροστά σου την πίστα και τους μουσικούς.

Από εκεί και πέρα ένα μεγάλο ποσοστό της διασκέδασης σου "κρίνεται" και από το που θα καθήσεις. Αν είσαι μπροστά, θα ανοίγει η πόρτα συχνά από τον κόσμο που μπαινοβγαίνει. Αν είσαι άτυχος και βρίσκεσαι αλλού, δε νομίζω πως θα έχεις και πολλές πιθανότητες για να έχεις οπτική επαφή με το μουσικό σχήμα. Θα συναντάς κολώνες με καθρέφτες παντού.

Κατά τα άλλα τίποτα το ιδιαίτερο από διακόσμηση. Λευκοί τοίχοι που σπάνε τη μονοτονία με τουβλάκι. Εντάξει, το καταλαβαίνω. Εκεί πας να χορτάσεις από διασκέδαση. Το μόνο θετικό για τους άνδρες είναι πως θα χορτάσει το μάτι τους δροσερά κοριτσίστικα προσωπάκια με το χαμόγελο στα χείλη. Να και ένα καλό του στριμωξίματος! Ευνοούνται οι διαπροσωπικές σχέσεις.

Η εξυπηρέτηση προσπαθεί με τόσο κόσμο να τα βγάλει πέρα και σε γενικές γραμμές τα καταφέρνει, αν συνυπολογίσουμε και τη δυνατή ακουστική του χώρου αλλά και το πλήθος των ανθρώπων που αναμένουν να φάνε. Καλού-κακού μελετήστε τον κατάλογο που είναι αναρτημένος στο ίντερνετ γιατί πολύ εύκολα μπορείτε να χάσετε τη σειρά σας.

Εμείς ζητήσαμε 5 λεπτά ακόμα για να αποφασίσουμε και ξαναείδαμε τον σερβιτόρο μετά από μισάωρο τουλάχιστον. Μου μπήκε η ιδέα να πεταχτώ στις κοντινές Νοστιμιές της Μαίρης να εξυπηρετηθώ πιο γρήγορα! Τώρα για αποδείξεις κλπ μην έχετε απαιτήσεις σε τέτοιες συνθήκες. Και πιάτα θα ξεχαστούν και εξτρά πραγματάκια (πχ νερό) μπορεί να ζητήσετε. Να έχετε πάει με χαλαρή διάθεση.

Στα του φαγητού υπάρχει η κωδική ονομασία "20 ευρώ". Τόση ήταν η ελάχιστη χρέωση κατ'άτομο στην επίσκεψη μας. Στον κατάλογο αναφέρεται σε 15 ευρώ, ίσως τηρείται σε άλλες μέρες και εκτός εορτών. Από εκεί και πέρα μπορείτε να παίξετε με μενού που περιλαμβάνει σαλάτα, ποικιλία κρεατικών και ένα μπουκάλ κρασί 750 μλ ανά άτομο. Εμείς 8 άτομα,7 κοπέλες κι εγώ (!!! ) παίξαμε με 4 μενού και τα υπόλοιπα 80 ευρώ σε πιάτα από τον μικρό κατάλογο.

- Οι ποικιλίες κρεατικών είχαν φιλέτο κοτόπουλο, μπριζολάκια χοιρινά, λουκάνικο και μπιφτεκάκια. Συνοδευόντουσαν από πατάτες τηγανιτές, μπάρμπεκιου σως και λαχανικά. Η τιμή κατ'άτομο είναι στα 8 ευρώ. ΟΚ μην περιμένετε κάτι φοβερό, απλώς τρώγονται για να πηγαίνει και το πιώμα κάτω. Αν είναι ζεστά είναι ΟΚ, το μπιφτεκάκι σχετικά νόστιμο, το λουκάνικο καλοψημένο.

- Σαλάτα αγροτική. Φρέσκα λαχανικά όπως μαρούλι-λάχανο-καρότο λεπτοκομένα στον τρίφτη. Η σως μηλόξιδου ήταν άφαντη. Εντελώς άτονη γεύση σαν να βελάζεις.

- Πατάτες τηγανιτές επί 2 μερίδες στα 8 ευρώ. Καραπροκάτ, τις έσωζε το αλάτι και η πείνα μας. Ίδιες ήταν και στις ποικιλίες. Μικρή ποσότητα.

- Τυροκαυτερή επί 2 μερίδες στα 8 ευρώ. Μάλλον προκάτ κι αυτή, δεν έκαιγε.

- Κολοκυθοκεφτέδες στα 6 ευρώ.5 τεμάχια στο ίδιο σχήμα ακριβώς, βιομηχανοποιημένοι. Απο γεύση λίγα πράγματα. Σαν να ήταν άδειοι.

- Ψητά λαχανικά με βαλσάμικο και μέλι στα 7 ευρώ. Ούτε κρύο ούτε ζέστη.

- Κρασί κόκκινο σε πλαστικό μπουκάλι, μέτριο.
- Κρασί λευκό σε πλαστικό μπουκάλι, λίγο καλύτερο. Δεν διεκδικούν δάφνες ποιότητας. Τιμή καταλόγου στα 15 ευρώ.

- Αναψυκτικά στα 3 ευρώ έκαστο.
- Ούζο Σμυρνιώ στα 14 ευρώ τα 200 μλ επί 2 μπουκαλάκια, σύνολο 28 δηλαδή.

Ξέχασαν μια φέτα ψητή, το 4ο μπουκάλι κρασί (αν και δεν χρειάστηκε) αλλά μας έφερναν νερό σε μπουκάλι όποτε τους το ζητούσαμε.

Συμπερασματικά θα πω πως το μαγαζί είναι μια ΟΚ επιλογή αν θες να ακούσεις μουσική συνοδεία φαγητού. Οι μουσικοί έκαναν κέφι, δεν είχαν άσχημες φωνές που επί το πλείστον τραγουδούσαν παλιά τραγούδια και όχι τα σημερινά εμπορικά και μετά τις 3 τη νύχτα πολλοί χόρευαν στα τραπέζια. Οι ηλικίες είναι στην πλειοψηφία κάτω των 35. Έχω μια ένσταση όμως. Για φοιτητοκατάσταση όπως λέγεται, στην Ελλάδα της οικονομικής κρίσης και της ανεργίας, τα 20 ευρώ για ελάχιστη κατανάλωση δεν είναι πολλά;

Ίσως μεγαλώνω όμως ποτέ δεν ήταν η πρώτη μου επιλογή διασκέδασης. Σίγουρα πάντως δεν έφαγα μπριζόλα όπως στο κέντρο της προηγούμενης βδομάδας που ακόμα τη σκέφτομαι και αηδιάζω.

Decent επιλογή αν δεν σκέφτεσαι μόνο το φαγητό. Αν πάτε μόνο για φαγητό ΟΧΙ, δεν έχει θέση στο παρόν σάιτ και δε νομίζω πως μπορώ να πείσω τους εμπειρότερους χρήστες του σάιτ για την ποιότητα του.

Υ. Γ Για γλυκό ούτε κουβέντα. Έψαχνα στις 4.30 το πρωί φούρνο στο Χαϊδάρι (Elias ευτυχώς 24ωρος) για να ικανοποιηθώ!

Ιταλία, Περιστέρι

Καλησπέρα σε όλους τους φίλους και χρόνια πολλά!!!

Γιορτινές ημέρες και τι καλύτερο από το να καθήσεις στο σπίτι σου, με την οικογένεια σου.... Να μαγειρέψετε, να πείτε 2 κουβέντες και να δώσετε σημασία σε άτομα της 3ης ηλικίας που η καθημερινότητα δεν μας αφήνει να ησυχάσουμε... Όσοι έχετε μεγάλους ανθρώπους στην οικογένεια σας να τους δίνετε σημασία.... δεν γνωρίζεις για πόσο θα τους έχεις μαζί. Κάπως έτσι κύλησε η ημέρα των Χριστουγέννων, οπότε δεν μας άφησε για πολλά-πολλά και εξόδους!

Θα σας μιλήσω για τις Makarounes που η τύχη τα έφερε να τις επισκεφθώ την Κυριακή 27/12/2015! Επέτειο ήθελα να γιορτάσω και να κάνω έκπληξη στη φίλη μου αλλά δυστυχώς ένα κρύωμα με φρέναρε και αντί για το Όμικρον (αφού ήθελα κάτι ρομαντικό) μας έφερε στον Κορυδαλλό να προσπαθούμε να κάνουμε κάποιες μικροαλλαγές στα δώρα των εορτών. Επειδή δεν ήθελα να "κάψω" τη μέρα σκέφτηκα να κάνουμε μια βόλτα.

- Τι θες αγάπη μου;

- Ζυμαρικά... Προχτές που μαγείρευε ο Θάνος πολύ τα ζήλεψα....

Φύγαμε για Makarounes, ότι πιο κοντινό μου ήρθε εκείνη τη στιγμή.

Το μαγαζάκι αυτό λοιπόν δεν τον γνώριζα, τυχαία σαν διαφήμιση πέρασε από μπροστά μου στο Facebook και έκανα ένα απλό like. Ο καλός φίλος Jim με ρώτησε στην τελευταία συνάντηση των μελών του σάιτ "μα καλά, σε όλα τα εστιατόρια κάνεις like;;;"... Ω ναι, ότι περνάει από μπροστά μου το τσεκάρω για μελλοντική επίσκεψη! Κάπως έτσι έκανα και την προσθήκη στο σάιτ!

Η ιστορία λέει πως το πρώτο μαγαζί στην περιοχή του Μενιδίου είχε 2 φανατικούς θαμώνες, τον Κώστα και τον Βαγγέλη. Αφού είχαν δώσει σεβαστά ποσά για τις δημιουργίες του Βίλεμ (του μάγειρα), πήραν την απόφαση να κάνουν πρόταση συνεργασίας και να ανοίξουν Makarounes στο Περιστέρι, σε μια περιοχή που σφύζει από ζωή. ΔΕΝ μπορείτε να φανταστείτε πόσος κόσμος κυκλοφορεί και πόσες μηχανές είναι παρκαρισμένες πάνω στα πεζοδρόμια.

Το μαγαζί βρίσκεται πολύ κοντά στη Θηβών. Ανεβαίνοντας την θα κάνετε δεξιά στην Πελασγίας και στα 100 μέτρα θα δείτε την εκκλησία Παμμεγίστων Ταξιαρχών. Ακριβώς από πίσω της (αριστερά) βρίσκεται αυτό το μαγαζάκι σε απόσταση αναπνοής από τα υπόλοιπα κεντρικά καφέ της περιοχής.

Να ξεκαθαρίσω κάτι για να μην δημιουργήσω μεγαλύτερες προσδοκίες από όσες αξίζουν. Κατ'αρχάς μιλάμε για ένα σχετικά μικρό μαγαζάκι, όχι ακριβώς fast food αλλά ΟΧΙ και εστιατορίου που θα έχεις το ανάλογο περιβάλλον για να μείνεις με τις ώρες. Αυτό αφορά κυρίως ηλικίες μεγαλύτερες των 40. Αν είσαι 25άρης και μεγάλη παρέα μπορείς να μείνεις και λίγο παραπάνω για να κάνεις χαβαλέ, όπως έκανε μια παρέα 7-8 ατόμων στην επίσκεψη μας. Προσφέρεται για κάτι κοντινό δηλαδή και ανεπίσημο.

Η εξυπηρέτηση έγινε από 2 παιδιά, ο ένας ήταν αρκετά ευγενικός και φιλικός. Βλέποντας και τις φωτογραφίες στο Facebook νομίζω πως είναι και συνιδιοκτήτης. Και φαίνεται να το πονάει το μαγαζί του. Δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσες φορές τον τσέκαρα να καθαρίζει με μανία τα πιάτα και τα μαχαιροπίρουνα, το ίδιο και τα τραπέζια που είχαν χρησιμοποιηθεί από προηγούμενους πελάτες. Θα πω ένα μπράβο αν και θα αφαιρέσω έναν βαθμό γιατί υπήρχε μια αργοπορία σε κάποια διαστήματα στην εξυπηρέτηση μας. Ένα πταισματάκι ήταν πως ερωτηθήκαμε αν θέλουμε ψωμί, απαντήσαμε καταφατικά, μας χρεώθηκε αλλά ενώ ξεχάστηκε αναγκαστήκαμε να το ξαναζητήσουμε που και πάλι το ξέχασαν (!!! ). Ανθρώπινο λάθος. Σημειώστε πάντως πως ενώ υπήρξε ένα ζευγάρι τακτικών θαμώνων, τους ανάγκασαν να καθίσουν τον ημιυπαίθριο χώρο για να καπνίσουν.

Ο χώρος είναι σχετικά μικρός, κατά 99% είμαι σίγουρος πως η προηγούμενη επιχείρηση ήταν σουβλατζίδικο. Ωραία ξύλινα τραπεζοκαθίσματα χωρίς φθορές με κάποιες πινελιές στα τραπέζια όπως μύλοι πιπεριού ή αλατιού, κάποια βαζάκια με ζυμαρικά ή κάποια γλαστράκια. Σίγουρα ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΤΕ διακόσμηση εκεί πέρα. Ο μικρός εσωτερικός χώρος έχει θέα στην κουζίνα, ενώ στις πεντακάθαρες τουαλέτες υπήρξε και κρέμα χεριών. Πάντως η πρώτη εντύπωση ήταν πως μπαίνοντας στον χώρο, αν και σχετικά αδιάφορος, μοσχοβολούσε λάδι τρούφας!

Το φαγητό το βαθμολόγησα με άριστα (ακριβέστερα με 3.5) με βάση ότι ΔΕΝ πρόκειται για εστιατόριο αλλά για κάτι λιγότερο κυριλέ. Ο κατάλογος όχι πολύ μεγάλος αλλά με καλές επιλογές και όχι τα εντελώς συνηθισμένα. Οι επιλογές 5-6 σε κάθε κατηγορία αλλά θελκτικές.5 σαλάτες με πιο ευφάνταστη αυτή με τις καρδιές πεπονιού, προσούτο και λιναρόσπορο (λογικά καλοκαιρινή) 7.5 ευρώ, σαλάτα σολωμού στα 7.5 και οι υπόλοιπες (πχ σίζαρς) στα 6.5 ευρώ, ευπαρουσίαστες.

Υπάρχουν ορεκτικά με τυριά, υπάρχει μιλφέιγ πατάτας στο φούρνο με κρέμα μαύρης τρούφας, παρμεζάνα και ρόκα στα 6.5 ευρώ όλα.

Ριζότο και κανελόνι με σπανάκι (7 ευρώ)

Οι κλασικές γεύσεις ζυμαρικών στα 7.5 ευρώ, τύπου καρμπονάρα-μπολονέζ και σάλτσα τομάτας.

Rib-eye με bourbon sauce στα 17 ευρώ ή χειροποίητο μπιφτεκάκι κοτόπουλου σε λέμον γκρας στα 11 ευρώ.

Μπέργκερ στα 7.8 ευρώ και με διπλό μπιφτέκι στα 8.9 ευρώ και όπως ακούσαμε από το διπλανό τραπέζι ήταν πολύ καλό...

ΚΑΙ

Οι εκλεκτές γεύσεις προς 9 ευρώ από φρέσκο φιλέτο σολωμού αλλά και τη ναυαρχίδα όπως διάβασα caramelle tricolori (όπως τα είχα πρωτογνωρίσει στο Vincenzo στη Γλυφάδα το 2005), ραβιόλι και ραβιολάτσι.

Οι επιλογές μας:

- Ρολάκια καταϊφιού γεμισμένα με κρέμα τυριού και προσούτο στα 6.5 ευρώ. Μας είχαν τονίσει πως "ακούγεται" και το ροκφόρ και αν και το αντιπαθώ, μπορώ να πω πως ήταν σε ανεκτό σημείο. Δυστυχώς μόνο 2 καλοψημένα ρολάκια που ετοιμάστηκαν εκείνη την ώρα, τραγανά. Καλό χειμωνιάτικο πιάτο, νόστιμο αλλά θα ήθελα για την τιμή του λίγο περισσότερη ποσότητα. Το προσούτο ήρθε σαν προσθήκη πάνω από τα ρολάκια.

- Καρμπονάρα με μαφαλντίνε (πλατύ ζυμαρικό με τρακτερωτές άκρες) στα 7.5 ευρώ με καπνισμένη χοιρινή πανσέτα και παρμεζάνα "δεμένα" χωρίς αβγό. Τέλεια θερμοκρασία και ψημένα ακριβώς όσο πρέπει, χορταστικά χωρίς να είναι μπουχτιστικά από τις καλύτερες που έχουμε δοκιμάσει και μάλιστα το λέει η φίλη μου που είναι δύσκολος κριτής και δεν ενθουσιάζεται εύκολα.

- Ραβιολάτσι γεμιστό με κρέμα μανιταριών και λάδι λευκής τρούφας στα 9 ευρώ. Στρογγυλά ζυμαρικά,6-7 στον αριθμό αλλά παραδόξως σε ικανοποιούν ποσοτικά αν έχεις πάρει και ορεκτικό. Πλούσια γεύση με φρέσκα και ζουμερά μανιτάρια και μια κρέμα που με έκανε να ψάχνω το ψωμί για να κάνω βούτες (πράγμα σπάνιο για τα δεδομένα μου).

Σημειώστε εδώ πως υπήρχε μια σχετική καθυστέρηση στην προετοιμασία αλλά ικανοποιηθήκαμε πλήρως από το αποτέλεσμα.

- Ψωμί που χρεώθηκε 4 φορές επί 0.5 ευρώ αλλά δεν ήρθε ποτέ.
- Κόκα Κόλα στα 2 ευρώ.

- Νεοϋορκέζικο τσιζκέικ με καραμελωμένα φουντούκια στα 3.5 ευρώ. Τραγανοφουρνιστό αλλά ΠΟΥ ήταν τα φουντούκια ΟΕΟ; Εμείς είδαμε μόνο αγριοκέρασα από πάνω. Νόστιμο και στη σωστή ποσότητα να το μοιραστείς, όχι πολύ τυρένιο.

Κέρασμα 2 ποτηράκια μους σοκολάτας, αέρινης αλλά πιστεύω πως κάποιος ξηρός καρπός ή τριμμένο μπισκότο θα έδινε ένα credit παραπάνω.

Σύνολο στα 30.5 ευρώ και με κανονική απόδειξη την ώρα της παραγγελίας.

Συμπερασματικά η εικόνα που μου έμεινε ήταν:

1) Σχολαστικότητα στον καθαρισμό και την υγιεινή του χώρου. Συνεχώς καθάριζαν οι άνθρωποι.

2) Ποιοτικές γεύσεις και σε καλές τιμές, τουλάχιστον ότι δοκιμάσαμε μας ικανοποίησε απόλυτα.

3) Νεανικότητα και προσπάθεια από νέα παιδιά που δείχνουν να το παλεύουν και μου φάνηκε να υπάρχει σοβαρότητα.

Αν έχετε διαβάσει την κριτική μου αγαπητοί φίλοι θα καταλάβατε ότι το προτείνω αν βρίσκεστε εκεί κοντά.

ΕΛΕΟΣ με τα ντελιβεράδικα πλέον!

Να έχουμε μια καλή και δημιουργική χρονιά με νέες συναντήσεις μεταξύ των μελών!

Meat Restaurants, Γλυφάδα

Για το Σαρδελάκι έχω διαβάσει πολλά, μου είχε μιλήσει και φίλος χρήστης του σάιτ με καλά λόγια και κάποια στιγμή θα το επισκεφθώ. Από όσα έχω διαβάσει στο Ask πρόκειται για ένα μαγαζί που ειδικά στην εξυπηρέτηση μνημονεύεται πολύ θετικά. Αφού λοιπόν εδραιώθηκε στην περιοχή, είπε να δοκιμάσει και στα κρεατικά...

Η σύγχρονη εποχή μας μας αποδεικνύει πως ειδικά στην αθηναϊκή σκηνή ακόμα και εν μέσω οικονομικής κρίσης, υπάρχουν ευκαιρίες για νέες επιχειρήσεις. Αυτό τα τελευταία χρόνια το βλέπουμε από ομίλους με αρκετά εστιατόρια. Το Καστελόριζο σχεδόν κάθε χρόνο όλο και κάτι προσθέτει, τελευταίο εγχείρημα το Ramino, δίπλα ακριβώς από το Mezze. Μπαρμπαδήμοι πάρα πολλοί, Μπαρμπουνάκι πλέον υπάρχει και στο κέντρο εκτός από νότια και βόρεια προάστια... Σε δουλειά να βρισκόμαστε.

Το Moouu, λογικά η ονομασία έχει δοθεί λόγω του μουγκρίσματος της αγελάδος, μας συστήνεται σαν ένα μέρος κρεατοφαγίας σε προσιτές τιμές και με εγγυημένα καλή ποιότητα. Στα δικά μου μάτια το εγχείρημα μοιάζει σαν κόνσεπτ αντίστοιχο με το Base Grill που πρώτο άνοιξε τον δρόμο με την ονομασία πικάνια, χωρίς να περιορίζεται μόνο εκεί.

Η Γλυφάδα ακόμα και σε ένα αδιάφορο μεσημέρι Τρίτης (15/12/2015) σφύζει από ζωή. Για να βρεθούμε στο μαγαζί γυροφέραμε κάνα 20λεπτο στους τριγύρω δρόμους. Σημειώστε πως το μαγαζί βρίσκεται ακριβώς απέναντι από το κλειστό γήπεδο μπάσκετ "Μ. Λιούγκας", που χρησιμοποιείται συχνά και για αγώνες βόλευ. Σε κοντινές αποστάσεις βρίσκεται το Beerock, το Amigos, το Λεμόνι grill house και φυσικά το Πιάτσα Καλαμάκι και το Σαρδελάκι.

Μπαίνουμε μέσα και αφου παρατηρούμε τον χώρο τελικά καθόμαστε μέσα και αριστερά, σε κοντινή απόσταση από την κουζίνα. Μεγάλος χώρος, με μοντέρνα ξύλινα ξύλινα τραπέζια, καρέκλες ξύλινες αλλά και μεταλλικές που αν τις παρατηρήσεις από πίσω μοιάζουν με μανιτάρια. Βιομηχανικό στυλ, καναπέδες τύπου Chesterfield και κάδρα με μπαλτάδες σε τοίχους με τούβλο. Πολύ καθαρός και μεγάλος χώρος, με άνεση μεταξύ των τραπεζιών και ιδιωτικότητα αλλά να την πω την αμαρτία μου;;;Μου φάνηκε λίγο αχανής και κρύος (κυριολεκτικά). Για τα δικά μου γούστα απρόσωπος.

Σε αυτό "συνέβαλε" και το σχετικά απρόσωπο σέρβις. Επαγγελματικά ευγενικό, κάνει τα απολύτως απαραίτητα χωρίς να υπάρχει αυτή η ζεστασιά που θέλω. Εντάξει το κόστος που απαιτείται δεν είναι όπως σε ένα μεζεδοπωλείο της γειτονιάς, εδώ υπάρχει μεγαλύτερη γκάμα πελατών λόγω περιοχής και μικρότερη πιθανότητα προσέλευσης ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Αυτό όμως συμβάλει σε ένα μεγάλο ποσοστό στο να μη γίνεται η εμπειρία μου αξιομνημόνευτη. Σαν να είμαι ένας του σωρού. Προσοχή, δεν είμαι δυσαρεστημένος για τα παραπάνω λεγόμενα μου. Θα αναφέρω στο τέλος της κριτικής μου τι με δυσαρέστησε.

Ο κατάλογος επαρκής χωρίς να κουράζει. Θα αναφέρω κάποια πιάτα με τιμές καθώς εγώ δυσκολεύτηκα αρκετά στο ίντερνετ να πληροφορηθώ, ώστε κάποιος να σχηματίσει μια εικόνα και να καθορίσει το μπάτζετ του σε περίπτωση επίσκεψης.

Σαλάτα σίζαρς στα 10 ευρώ.
Ψητά πατζάρια με κατσικίσιο τυρί και καρύδια στα 8.5 ευρώ.
Σαλάτα Moouu στα 12 ευρώ με τοματίνια-αγγούρι-πράσινη σαλάτα-oyster blade, soy sauce ponzu και καρύδια.

Απο ορεκτικά υπάρχουν ενδεικτικά:

Καρπάτσιο rib-eye στα 11 ευρώ με ντρέσινγκ lime wasabi.

Φιλέτο μόσχου στα 11 ευρώ.

Χειροποίητο μοσχαρίσιο λουκάνικο Moouu στα 8 ευρώ. Πέρασε μπροστά μας και φάνηκε υπερπαραγωγή καθώς ήταν 3 μεγάλα τεμάχια με διάφορα συνοδευτικά.

Spare ribs στα 13 ευρώ με τσάτνευ τομάτας και συνοδεία πουρέ πατάτας.

Καγιανάς με βιολογικά αβγά, χλωροτύρι, τομάτα, σύγκλινο στα 6 ευρώ.

Πατάτες τηγανιτές στα 3.5 ευρώ, με κοπανιστή Μυκόνου στα 7 ευρώ και με λάδι τρούφας στα 6 ευρώ.

Απο κρεατικά υπάρχουν ενδεικτικά: Burger Moouu στα 13.5 ευρώ είτε με μοσχαρίσιο μπιφτέκι είτε με κοτόπουλο (φίλε Casterly Rock τώρα εμφανίστηκε και στους 2 καταλόγους η ίδια τιμή! ), πικάνια 300 γρ. στα 19 ευρώ, inside skirt 300 γρ. στα 18 ευρώ, New York limousine στα 20 ευρώ, rib eye από black angus στα 25 ευρώ, μάγουλο συνοδεία κριθαρώτου στα 16 ευρώ.

Σε κάθε κατηγορία υπάρχουν άλλες 2-3 επιλογές αλλά θα μακρυγορήσω ακόμα περισσότερο. Στα κρεατικά αναφέρεται και προτεινόμενο ψήσιμο.

Η δική μας παραγγελία ήταν η εξής (2 άτομα):

- Ψωμί που έρχεται σε χαρτοσακούλα στα 3 ευρώ.3-4 φέτες με κάτι ελίτσες με πορτοκάλι, χωρίς να το ζητήσουμε πάντως.

- Σαλάτα μεσκλάν στα 8 ευρώ. Ανάμεικτη σαλάτα εποχής με baby λαχανικά, πράσινο μήλο σε λεπτές λωρίδες, πορτοκάλι, τοματίνια, σταφίδες, κροκάν αμυγδάλου και ντρέσινγκ εσπεριδοειδών. Αρκετά "ζωντανά" τα υλικά με ιδιαίτερο touch από το καβούρδισμα του αμυγδάλου. Η ντρέσινγκ ήταν αρκετά αραιή με αποτέλεσμα σε κάθε μπουκιά να φοβόμαστε μη μας πιτσιλίσει. Αρκετή και για τρίτο άτομο.

- Συκώτι μοσχαρίσιο με σάλτσα μοσχολέμονο, πουρέ πατάτας και μαρμελάδα λεμόνι. Φίλε ΙΩΓΙΑΝΝΗ μπορεί να μην έχω πάει ακόμα στην Αρχόντισσα διαβάζοντας την κριτική σου για το συκωτάκι της αλλά σίγουρα αυτό εδώ ήταν από τα κορυφαία. Ποσοτικά μπορείτε να το πάρετε και για κυρίως, με ελάχιστες ίνες και με ψήσιμο όσο πρέπει για να είναι ζουμερό. Μάλιστα βούτηξα και το ψωμάκι για να μην πάει χαμένη και η σάλτσα. Κοβόταν σαν τσιγαρόχαρτο. Όταν πρωτάνοιξε το μαγαζί όμως, στις αρχές του 2014 διαβάζω πως η τιμολόγηση του ήταν στα 8 ευρώ, ΑΟΥΤΣ...

- Σπαλομπριζόλα 900 γρ. στα 28 ευρώ. Ερωτηθήκαμε αν θέλαμε να την κόψουν κομματάκια και όντως ήρθε σε λωρίδες. Υπήρχε επιλογή από ψητά λαχανικά, πουρέ πατάτας και πατάτες τηγανιτές (που διαλέξαμε). Νόστιμη αλλά απλή. Και εξηγούμαι. Θα ήθελα να μου προτείνουν κάποια συνοδευτική σάλτσα ή να μου φέρουν και κάποιο αλάτι για να νοστιμήσει παραπάνω. Ίσως σε αυτό έπαιξε ρόλο πως δεν ήρθε πολύ ζεστή και άρχισε να στεγνώνει. Μικρό λάθος που εύκολα διορθώνεται.

- Μπύρα ποτήρι 300 μλ στα 3 ευρώ (στα 5 η 500άρα).
- Κόκα Κόλα 250 μλ στα 2 ευρώ.
- Μπουκάλι νερό με το καλησπέρα σας στα 2 ευρώ.

- Μπανόφι για το κλείσιμο στα 7.5 ευρώ, αρκετό για 2 άτομα και ιδανικό για να αλλάξεις γεύση. Ήρθε σε μικρό τηγανάκι, φρεσκότατο και όχι μπουχτισμένο σε σαντυγές (επιτέλους! ), καλυπτόταν απο ξηρούς καρπούς στην επιφάνεια, η καραμέλα αν και όχι πηχτή ήταν επιτυχημένη και η βάση από μπισκότα ήταν κρατσανιστή. Από τα καλά μπανόφι.

Σύνολο στα 65.5 ευρώ.

Σημειώστε πως υπάρχουν και πολλές επιλογές σε κρασιά και σε πολλές ποικιλίες αυτών, για όλα τα γούστα ενώ προσφέρονται και πιάτα ημέρας. Στη δική μας επίσκεψη υπήρχε σούπα κολοκύθας (6.5 ευρώ), κιμαδόπιτα με ντιπ γιαουρτιού στα 19 ευρώ (δεν ρώτησα αν ήταν όλο το ταψί με τέτοια τιμή! ) καθώς και κρέατα 40ήμερης ωρίμανσης στα 35-37 ευρώ.

Και έρχομαι στον επίλογο της εμπειρίας μου. Ζητάμε τον λογαριασμό και αφήνουμε 70 ευρώ στο τραπέζι για να τα πάρει η σερβιτόρα όταν βρεθεί εύκαιρη. Αυτή πολύ ευγενικά και χαμογελαστά μας λέει "ευχαριστούμε πάρα πολύ". Και περιμένουμε για τα ρέστα.... Περιμένουμε 5-10 λεπτά... Τίποτα.

Το θέμα δεν είναι πως δεν πήραμε τα 4.5 ευρώ, άλλωστε θα αφήναμε φιλοδώρημα. Θεωρώ πως έγινε παρανόηση και μάλλον η κοπέλα δεν κατάλαβε καλά. Τελικά σηκωθήκαμε και φύγαμε ψάχνοντας δικαιολογίες μεταξύ μας για να μη χαλαστούμε από την λανθασμένη κίνηση.

Όπως και να έχει είναι σοβαρό λάθος για ένα μαγαζί που κατά μέσο όρο το ποσό εκκίνησης είναι άνω των 25 ευρώ.

Θα το πρότεινες;

Νομίζω πως ναι, ειδικά αν δεν υπήρχαν και οι έξτρα χρεώσεις που φουσκώνουν τον λογαριασμό. Φάγαμε καλά μπορώ να πω και μπορείς να βρεις επιλογές που θα διατηρήσουν χαμηλά το ποσό που θα πληρώσεις αν έχεις βάλει στόχο να πας σε "μοδάτο" μαγαζί που θα σε "δουν".

Από εκεί και πέρα υπάρχουν πράγματα προς διόρθωση και τα πιο σημαντικά είναι:

- Κάποιο κερασματάκι που θα δείξει στον πελάτη ότι τον ευχαριστείς ανάμεσα στις ΤΟΣΕΣ επιλογές της Γλυφάδας.

- Πιο μεγάλη "ζεστασιά" στην εξυπηρέτηση.

Σίγουρα μπορώ να πω πως πέρασα αρκετά καλύτερα από άλλο εστιατόριο που φημίζεται για τις "περίεργες κοπές των κρεάτων" του. Σε αυτό έπαιξε ρόλο πως και το μαγαζί δεν ήταν πήχτρα και είχαμε την άνεση να συζητήσουμε σαν άνθρωποι, έστω και αν τα πόδια του σαλαμίνιου φίλου κρύωναν...

Μεζεδοπωλεία, Χολαργός

Τα 2 Φ...

Η Φυσαρμόνικα και τα Φουρνομαγειρέματα είναι από τα πιο άξια τέκνα του Ask4food! Πιθανόν να μην "είχαν ανάγκη" από όλους εμάς τους χρήστες που χρησιμοποιούμε αυτό το σάιτ σαν ημερολόγιο εμπειριών αλλά και σαν "σκονάκι" για να βοηθήσουμε τους άλλους χρήστες, σίγουρα όμως κάποια επιτυχία την έχουν αποκτήσει και μέσω του πιο σύγχρονου και γρήγορου τρόπου επικοινωνίας της εποχής που ζούμε, του ίντερνετ. Με ένα κλικ πλέον αποκτάς χιλιάδες πληροφορίες. Σίγουρα όμως ο πιο επιτυχημένος τρόπος επιτυχίας είναι το word of mouth, από στόμα σε στόμα δηλαδή. Σταμπαρισμένο από τους φίλους χρήστες, δεν υπήρχε περίπτωση να μην κάνω επίσκεψη.

Ομολογώ πως δεν κινούμαι στα βόρεια προάστια όμως ο δρόμος μου με είχε φέρει πριν 2-3 μήνες να το δοκιμάσω με κάποιους συγγενείς μου που κατοικούν στον Χολαργό. Επειδή είχαμε περάσει πολύ όμορφα αλλά είχαμε καταβροχθίσει όλο τον κατάλογο, κάτι τα γέλια και οι κουβέντες και κάτι που είχαμε αφεθεί στην παρέα, είχα πάρει την απόφαση. Θα ξανακάνω επίσκεψη σύντομα. Δεν άργησε και πολύ! Ο πρώτος λόγος και πιο σημαντικός ήταν φυσικά η ποιότητα του φαγητού. Ας τα πάρουμε με τη σειρά όμως.

Αγώνας για το κύπελο Ελλάδας στο βόλευ και η κλήρωση μας φέρνει να κάνουμε επίσκεψη στην Αγία Παρασκευή για να αντιμετωπίσουμε την ομώνυμη ομάδα. Ήδη ο φίλος Άλεξ (όχι ο par) μου έχει πει να κανονίσουμε μετά το τέλος του αγώνα να δειπνήσουμε κάπου εκεί κοντά. Η πρώτη τους επιλογή ήταν για μεξικάνικο. Ευτυχώς όμως που ο φίλτατος χρήστης Jim (που τον εμπιστεύομαι απόλυτα) είχε τονίσει σε πρόσφατη κριτική του πως τα περισσότερα μεξικάνικα είναι στην καλύτερη των περιπτώσεων μέτρια. Οπότε εγώ ο πονηρός που θα τους πήγαινα;

Επίσκεψη Σάββατο 12/12/2015 στις 21.30 από 5 πεινασμένα ζευγάρια μετά το νικηφόρο αποτέλεσμα 1-3! Έναν φόβο τον είχα πως θα τους φανεί!

Η παρέα ήδη μας περιμένει και ενώ μπαίνω στο μαγαζί μας υποδέχεται ο υπεύθυνος, το παιδί με τα ξυρισμένα μαλλιά. Με χαιρετάει και παθαίνω πλάκα καθώς θυμόταν την μοναδική επίσκεψη μου προ μηνών. Μια χαρά την πήρα να πω την αλήθεια, το credit ήδη το κέρδισε το παλικάρι.

Καθόμαστε στον ημιυπαίθριο χώρο που καλυπτόταν με αρκετά φυτά αλλά και σόμπες. Μάλιστα τους ζητήσαμε να χαμηλώσουν την ένταση καθώς σκάσαμε! Καλή εντύπωση μου έκαναν τα φαναράκια αλλά και οι πολλές πόρτες και παράθυρα που έχουν σαν διακοσμητικά. Μου έφεραν λίγο σαν σκηνικό από παλιά ελληνική ταινία (σε κάποιους μπορεί να φανεί υπερβολικό, οκ το αποδέχομαι! ). Η καθαριότητα σε πολύ καλό επίπεδο όπως και τα ξύλινα τραπέζια πολύ καλής ποιότητος, η μουσική σίγουρα όχι λαϊκή. Δεν θέλω να σταθώ όμως τόσο πολύ εκεί.

Το μεγάλο ατού τους είναι η ποιότητα πρώτα απ'όλα. Πολύ καλά δομημένος κατάλογος με ένα touch από πείραγμα στις περισσότερες γεύσεις τους. Πολύ καλή εντύπωση μου έκανε η παραδοχή τους πως σε κάποια πιάτα έχουν επηρεαστεί από άλλα μαγαζιά και έχουν πάρει ιδέες για το μαγαζί τους, χωρίς να σημαίνει αυτό κατά την άποψη μου ότι κάνουν αντιγραφές.

- Ψωμί στα 6 ευρώ, το μαύρο τίποτα το ιδιαίτερο, το λευκό πιο καλό. Εδώ θα μπορούσαν να προσθέσουν και μια σως, όχι να μας έρθει ορφανό.

- Ελληνική σαλάτα στα 5.7 ευρώ που φαγώθηκε ταχύτατα χωρίς να είναι στο οπτικό μου πεδίο, φρεσκότατη. Αναφέρεται στον κατάλογο με κουλούρι Θεσσαλονίκης. Αν κατάλαβα καλά είναι μια παραλλαγή της χωριάτικης. Όρκο δεν παίρνω γιατί δε δοκίμασα.

- Σαλάτα Φυσαρμόνικα στα 6.7 ευρώ με μαρούλι, άισμπεργκ με ξινόμηλο, πεκορίνο Αμφιλοχίας με ντρέσινγκ από μουσταρδόμελο. Ο υπαρχηγός την καθάρισε κι αυτή χωρίς να δοκιμάσω. Αναφέρω πως στην καλοκαιρινή εκδοχή της υπάρχει πεπόνι αντί για ξινόμηλο, αναφέρθηκε πρόσφατα και από τον φίλο mavtaso.

- Κρητικός ντάκος στα 4.4 ευρώ με φρεσκοτριμμένη τομάτα, πιο φρέσκια και δροσερή δεν γινόταν, τηγανιτή κάπαρη και ξύγαλο Σητείας σε παραδοσιακό παξιμάδι Κρήτης. Κάθε μπουκιά ήταν και ένα νοερό ταξίδι στη λεβεντογέννα.

- Πατατόφλουδες με σάλτσα γιαουρτιού, τομάτα και φρέσκο κρεμμυδάκι που άφηνε το στίγμα του στα 3.8 ευρώ. Άλλες πιο τραγανές, άλλες πιο κρατσανιστές, θα ήθελα περισσότερο γιαούρτι. Επιλογή και στην πρώτη επίσκεψη.

- Σαγανάκι φορμαέλα σε κρούστα απο δημητριακά, χαρουπάλευρο και γλυκό του κουταλιού. Φαγώθηκε πολύ γρήγορα και από άτομα που δεν θέλουν να αναμειγνύονται οι αλμυρές με γλυκές γεύσεις. Άρεσε αρκετά κι αυτό.

- Πατάτες τηγανιτές φρέσκες με στάκα Χανίων στα 4.6 ευρώ. Η στάκα όχι τόσο πηχτή, με διακριτική παρουσία. Αβγουλάκι ίσως;

- Μανιτάρια πλευρώτους στη σχάρα με γραβιέρα και σως μπαλσάμικο στα 5.2 ευρώ. Άρεσαν, αν και όχι κάτι ιδιαίτερο κατά την άποψη μου. Διατηρούσαν τους χυμούς τους πάντως.

- 3 ποικιλίες κρεατικών στα 19 ευρώ η κάθε μία. Ζουμερότατα τα κρεατικά, αν και δεν αναφέρεται τι περιλαμβάνεται. Υπάρχουν ψημένα κρεμμύδια, πολλές πατάτες και πιτούλες. Ομολογώ πως έκανα λάθος στην παραγγελία με τόσες πατάτες καθώς υπήρχαν σε μεγάλες ποσότητες στην ποικιλία. Θα ήθελα περισσότερο κρεατάκι είναι η αλήθεια. Ζουμερότατο και το κοτόπουλο αλλά και το λουκάνικο. Χαρακτηριστικό είναι πως στην αρχή παραγγείλαμε 2 ποικιλίες και μετά μας άνοιξε η όρεξη και για τρίτη. Αν είστε μεγάλη παρέα πάντως αρκεστείτε στη μία και πάρτε άλλα κυρίως πιάτα για να παίξετε με τις γεύσεις!

- Παστουρμαδοπιτάκια (4 τεμάχια) στα 6.3 ευρώ. Ένας φίλος λέει "θα βρωμάνε οι μασχάλες και ο ιδρώτας μου με την κοπέλα μου, μην πάρεις! "... Ευτυχώς η κοπέλα του του έβαλε τα γυαλιά και δοκίμασε πρώτη. Κόλλησαν με τη γεύση, το μυστικό είναι στη γέμιση από χειροποίητη μαρμελάδα τομάτας. Οι γυναίκες μας κατατρόπωσαν!

- 2 μεγάλες μπύρες Μύθος στα 7 ευρώ συνολικά.
- 6 αναψυκτικά στο 1.9 ευρώ έκαστο.
- 1.5 λίτρο κρασί χύμα λευκό στα 10.5 ευρώ, στους πιο πολλούς φάνηκε ικανοποιητικό.

Ξεχωριστή μνεία θα κάνω στα γλυκά και συγκεκριμένα στη δική μου επιλογή που ήταν η...

- Μους μακεδονικού χαλβά στα 4.5 ευρώ. Μαστιχωτή, μου θύμισε ένα ταξίδι μου στην Πόλη την αυγή του 2010 που είχα δοκιμάσει κάτι παρόμοιο στην πλατεία Ταξίμ. Με την ευκαιρία να σας προτείνω να πάτε σίγουρα στην Πόλη, αν και οι τελευταίες εξελίξεις δεν είναι ευνοϊκές. Θα σας μείνουν πολλές εικόνες χαραγμένες. Δώστε προσοχή στη βάση του γλυκού. Περισσότερα από κοντά! Προσοχή όμως γιατί είναι αρκετά λιγωτικό με το γλυκό του κουταλιού. Απέσπασε τις καλύτερες κριτικές και για την ιδιαιτερότητα του.

- Παγωτό σε κρούστα καταϊφιού στα 4.5 ευρώ. Ήρθαν 4 χορταστικές μπάλες σε πιάτο της σούπας. Άρεσε.

- 3 σοκολατόπιτες με παγωτό ή αλλιώς το γλυκό της αγάπης στα 4.5 ευρώ έκαστο. Τα 3 ζευγαράκια έπεσαν με τα μούτρα και δεν άφησαν τίποτα.

- Τσίζκεικ στα 4.5 ευρώ. Φρεσκότατο με ξινούτσικη μαρμελάδα που του ταίριαζε αρκετά.

Σημειώστε πως τα γλυκά ήταν σε χορταστικές ποσότητες, μπορείτε να μοιραστείτε 1 γλυκό ανά 2 άτομα.

- Κέρασμα μαστίχα από το μαγαζί.

Σύνολο στα 161.2 ευρώ, τιμή πολύ καλή όπως παραδέχτηκαν οι φίλοι.

Το δεύτερο στοιχείο που έχει η Φυσαρμόνικα στην έως τώρα επιτυχία της βρίσκεται στον ανθρώπινο παράγοντα και πιστέψτε με αυτό μόνο εύκολο δεν είναι. Χαρακτηριστικό είναι πως μόλις έκανα ιντερνετικά την κράτηση μου, δέχτηκα τηλεφώνημα μετά από 5 λεπτά για να με ρωτήσουν επιθυμίες σχετικά με τον χώρο που θέλω να καθίσω, την ώρα κλπ. Χαίρομαι ιδιαίτερα που βλέπω νέα παιδιά να εργάζονται και να "πονάνε" το μαγαζί, πλήρως ενημερωμένα για τα πιάτα και τις προσφερόμενες υπηρεσίες τους. Αν παρατηρήσετε στη σελίδα τους στο facebook κυριαρχούν φωτογραφίες προσώπων, χαμογελαστές και φρέσκες, αυτό για μένα λέει πολλά. Μου φτιάχνει τη διάθεση.

Φυσικά και προτείνω τη Φυσαρμόνικα και θα συμφωνήσω πως τα γούστα είναι υποκειμενικά αλλά δύσκολα θα απογοητευτεί κάποιος. Εμένα μου προσέφερε 3 ώρες με φίλους, με γέλια και χαβαλέ! Από τη φρουτόκρεμα με μπισκότα που έφαγε ο συμπαίκτης μας πριν το παιχνίδι και έπεσε ΤΟ δούλεμα μέσα στα αποδυτήρια μέχρι την ανεκδιήγητη διαιτήτρια που μας έριχνε τις κόκκινες κάρτες στον αγώνα αλλά μας "ξύπνησε" και μας συσπείρωσε ώστε να νικήσουμε και να το ευχαριστηθούμε.

Ήταν το γλυκό κλείσιμο μιας βραδιάς που καταγράφω τώρα αλλά μετά από δύσκολες στιγμές που θα έχουμε σαν ομάδα, θα τις διαβάζουμε και θα γελάμε ώστε να παίρνουμε δύναμη με τους φίλους μου. Η Φυσαρμόνικα ήταν μέρος αυτής της εμπειρίας!

Εύχομαι σύντομα να έχω την ευκαιρία να καταγράψω νέα εμπειρία και με τα υπόλοιπα παιδιά που δεν ήρθαν! Α ρε Άλεξ, τόσα χρόνια σε λάθος ομάδες έπαιζες!

Κλείσε τραπέζι Κλείσε τραπέζι δωρεάν, τηλεφωνικά ή online, μέσω του e-table.gr, κερδίζοντας αποκλειστικές εκπτώσεις και προνόμια
Ελληνική κουζίνα, Κερατσίνι

Στην τελευταία συνάντηση των χρηστών του Ask4food στο Σούμα Κολοκύθι προς το τέλος της βραδιάς είχαμε μείνει καμιά 10αριά χρήστες. Πιάσαμε την κουβέντα για διάφορα θέματα, η χρήστης TOMIE που είναι και αθλήτρια του χάντμπολ σε ομάδα κοντινής περιοχής, μου είπε πως τον Σεπτέμβρη έκανε προετοιμασία στο ίδιο ανοικτό γήπεδο (τρέξιμο και ασκήσεις) με τη δική μου ομάδα. Μιλάμε βέβαια για έναν μεγάλο χώρο όπου υπάρχουν διάσπαρτες πολλές ομάδες, σεβόμενη η μία την άλλη. Η περιοχή λέγεται Σιταποθήκες, πάνω από τη λεωφόρο Γρηγορίου Λαμπράκη. Για την ιστορία υπάρχει και κλειστό γήπεδο.

Χαρακτηριστικό μαγαζί της περιοχής είναι ο Κρητικός. Παλαιότερα, γύρω στο 2008-2009 είχα κάνει 3-4 επισκέψεις και ομολογώ είχα ξεχάσει να το επισκεφθώ ξανά. Θυμόμουν πάντως πως είχα μείνει αρκετά ευχαριστημένος. Αφορμή για να ξανακάνω επίσκεψη στάθηκαν 2 λόγοι:

1) Η νοσταλγία μου για την Κρήτη. Το καλοκαίρι που μας πέρασε δεν ευχαριστήθηκα καθόλου τις διακοπές μου για διάφορους λόγους. Ευτυχώς που έχω σπίτι για να κάνω επίσκεψη όποτε το επιθυμώ. ΜΑΤΑΛΑ!

2) Ένας φίλος στρατιωτικός θα κάνει την επίσκεψη του προς τα μέρη μου και θα ήθελα να τον ευχαριστήσω με ένα κρητικό μαγαζί, όπως και την υπόλοιπη παρέα μου. Οπότε ήθελα να κάνω ένα τσεκάρισμα για να δω αν θα μπορούσε να ανταπεξέλθει στις προσδοκίες μου/μας.

Τι πιο ιδανική λύση από τον Κρητικό. Το λέει και το όνομα εξάλλου.

Εάν έρχεστε από Αθήνα και παίρνετε τη Λαμπράκη, θα περάσετε το γήπεδο του Ιωνικού στο αριστερό σας χέρι και θα συνεχίσετε ευθεία. Στην αριστερή στροφή, μετά από 500-600 μέτρα θα δείτε ένα βενζινάδικο. Το επόμενο φανάρι αν δεν απατώμαι είναι έξω από το ΑΒ Βασιλόπουλος. Στρίβετε δεξιά και μετά από 100-150 μέτρα στο ΣΤΟΠ της εκκλησίας κάνετε αριστερά και σε 50 μέτρα θα βρείτε ένα γωνιακό μαγαζάκι μια άλλης εποχής, περασμένων δεκαετιών. Εγώ θα το όριζα στη δεκαετία του '90.

Ο χώρος είναι ότι ακριβώς αντιπροσωπεύει μια ταβέρνα της γειτονιάς. Απλή εντελώς, με τουαλέτες καθαρές αν και λιγάκι παλιές. Έχουν μια τηλεόραση που παίζει σε έναν τοίχο μπροστά από την κουζίνα. Αυτό που δε μου άρεσε είναι πως έχουν βάλει ταπετσαρία/φωτογραφία πέτρινο τοίχο. Ολίγον κιτς. Κάποιες παλιές φωτογραφίες πάνω από την κουζίνα. Το μουσικό χαλί με κρητική μουσική απορροφά τη βαβούρα. Οι αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών αν και μικρές, επιτρέπουν την ιδιωτικότητα. Το κατάστημα χωρίζεται σε 2 μικρούς χώρους, έναν μέσα και έναν σαν ημιυπαίθριο. Παρ'όλα αυτά ήταν πολύ ζεστός και φουλ στις κρατήσεις!

Ο κατάλογος με πολλές επιλογές, είτε σαλάτες είτε ορεκτικά. Υποστηρίζει και θαλασσινά και κρεατικά. Κάποια μεγάλη έκπληξη δεν μπορώ να αναφέρω. Ίσως τα σαλιγκάρια, την κρεατότουρτα (αν δεν απατώμαι χανιώτικη συνταγή) που δεν την βρίσκω συχνά. Κατά τα άλλα μπριζόλες, πανσέτες, λουκάνικα κλπ, γαύρος, σαρδέλες, μπακαλιάρος, χταπόδι, μύδια κλπ. Νομίζω πως θα έπρεπε να επικεντρωθούν σε μία από τις 2 κατηγορίες για να έχουν καλύτερη ποιότητα. Οι τιμές πάντως μου φάνηκαν λογικότατες, νομίζω παλαιότερα ήταν πιο ακριβά. Παϊδάκια στα 25 ευρώ το κιλό.

Η παραγγελία μας ήταν η εξής:

- Μισή φρατζόλα ψωμάκι ψημένο με λαδάκι στο 1.5 ευρώ (μας ήρθε χωρίς να το ζητήσουμε). Νόστιμο.

- Ντάκος στα 4 ευρώ. Καλή ποσότητα με ξινομηζύθρα και τριμμένη τομάτα. Το παξιμάδι θα το ήθελα με λίγο λάδι, ήταν στεγνό, ευτυχώς όμως όχι πολύ σκληρό.

- Στάκα σπέσιαλ στα 7.5 ευρώ. Ομολογώ πως έπεσα έξω. Είχα μείνει με την εντύπωση πως στον Κρητικό είχα φάει πολύ καλή στάκα. Μάλλον οι εποχές άλλαξαν. Υπήρχε στη βάση ένα αβγό τηγανιτό, γύρω-γύρω πατάτες τηγανιτές, πάνω από τις πατάτες η στάκα απλωμένη και 5 φλίδες απάκι. Η περιγραφή μπορεί να σας φαίνεται αρκετά υποσχόμενη αλλά πιστέψτε με η γεύση δεν ήταν ιδιαίτερη.

Κανονικά θα έπρεπε να ήταν μια θερμιδική αλλά πολύ απολαυστική βόμβα γεύσης όπου θα "σπάσεις" το αβγουλάκι και θα απλωθεί μαζί με το λαδάκι στη στάκα. Δυστυχώς όλα τα υλικά έμοιαζαν ανομοιογενή μεταξύ τους και με ξεχωριστή γεύση. Καμία σχέση με τον Αντάρτη στη Θέρισσο ή στην ηρωική Κάνδανο στην πλατεία στη Σαμάνθα μετά από μπάνιο στο πανέμορφο Ελαφονήσι, χαλάλι η διαδρομή. Α ρε Κρήτη!

- Πιταράκια Μήλου στα 4.5 ευρώ.4 τεμάχια από στρογγυλά πιταράκια χωρίς κάτι το ξεχωριστό. Χωρίς να βάλω το χέρι μου στη φωτιά, πιστεύω πως ήταν ετοιματζίδικα. Η γέμιση σχετικά αρωματική, με κρεμμυδάκι (που δεν μου άρεσε να πω την αλήθεια).

- Ντολμαδάκια στα 5.5 ευρώ.6 μακριά τεμάχια μάλλον χειροποίητα αλλά ζεμάταγαν μάλλον από φούρνο μικροκυμάτων. Νόστιμα με συνοδεία γιαουρτιού. Όχι όμως κάτι ξεχωριστό που να τα αναπολείς.

- Πανσέτα καπνιστή στα 7 ευρώ. Νόστιμη και καλοψημένη αλλά πολύ αλμυρή. Ευνοεί πολύ το πιώμα. Μου άρεσε που σαν γαρνιτούρα είχε σαλατούλα με τομάτα, λιαστή τομάτα, μαρούλι και ντακάκι. Έκανε αντίθεση.

- Μισό λίτρο κρασί ημίγλυκο στα 3 ευρώ. Όχι άσχημο αλλά όχι και το καλύτερο που έχω πιεί. Αργότερα αποδείχθηκε βαρύ για το στομάχι αλλά ευτυχώς δεν μου προκάλεσε πονοκέφαλο.

Σύνολο στα 33 ευρώ για 3 άτομα. Μια χαρά τιμή για κοντινή έξοδο, Σάββατο βράδυ (5/12/2015).

Να πω πως για 3 άτομα οι μερίδες ήταν καλές και χορτάσαμε.

- Κέρασμα γιαούρτι με γλυκό του κουταλιού καρότο, γευστικότατο και ότι πρέπει για να σου αφήσει μια γλυκιά γεύση. Σε άλλο τραπέζι είδα λουκουμάδες με μερέντα.

Η εξυπηρέτηση ζεστή, από ένα χαμογελαστό παιδί. Μας προσφέρθηκε κρύο νερό σε κανάτα, ρακόμελο στο τέλος και φυσικά η απόδειξη μόλις κάναμε την παραγγελία. Πρόκειται για ζεστό μέρος, με ευγενικό προσωπικό. Μετράει κι αυτό, καθώς έχω την εντύπωση πως και το μεσημέρι έχει αρκετή επισκεψιμότητα. Για μαγαζί της γειτονιάς δε νομίζω πως πρέπει να υπάρχουν περισσότερες απαιτήσεις.

Σαν τελική εντύπωση, νομίζω πως δεν ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες μου. Δεν δοκίμασα κάτι ξεχωριστό ενώ θα εστιάσω στη στάκα που άλλα θυμόμουν και άλλο δοκίμασα. Ευτυχώς ή δυστυχώς έχω δοκιμάσει και χειρότερη στάκα στην Ιεράπετρα (πραγματικά απαράδεκτη, ομελέτα ήρθε! ) οπότε και μία μέτρια να μου έρθει θα τη δοκιμάσω.

Νομίζω πως θα πρέπει να περιορίσουν τον κατάλογο και να εστιάσουν σε πιο αντιπροσωπευτικά πιάτα, να δικαιολογήσουν το όνομα τους κιόλας.

Ευτυχώς που δοκίμασα χωρίς τον στρατιωτικό φίλο γιατί είναι αυστηρός. Δεν θα ήθελα να με βάλει να τρέξω όλο το γήπεδο για τιμωρία!

Επόμενο εγχείρημα: Ρεβαϊζι! Για τον άλλο Κρητικό στη Χαραυγή πάνω από το σπίτι μου όποτε το σκέφτομαι με λούζει κρύος ιδρώτας!

Ψαροταβέρνες, Πέραμα - Σαλαμίνα

Έχετε κάποιον φίλο ή συγγενή για να κάνετε επίσκεψη στη Σαλαμίνα;

Σε κάθε περιοχή, αναλόγως της εντοπιότητας του καθενός, υπάρχουν κάποια σημεία αναφοράς! Το σκέφτομαι και γελώ τώρα που το γράφω αλλά έχω ένα φίλο ψάλτη (από τη Σαλαμίνα) που έχει κόλλημα με την εκκλησία όπου όταν τον ρωτήσεις για κάποια περιοχή που θες να πας, σου απαντάει και ποιές εκκλησίες βρίσκονται εκεί. Και μιλάμε πανελλαδικώς!

Εμένα πάλι, με την τόση ενασχόληση στο ask4food, αν τύχει και με ρωτήσουν περιοχή θα βάλω στην κουβέντα μου κάποιο εστιατόριο (στην καλύτερη) ή κάποιο γήπεδο (στη χειρότερη).

Στην παρεξηγημένη (;) Σαλαμίνα όπου πρόκειται γενικά για μια κλειστή κοινωνία που αργά ή γρήγορα όλα μαθαίνονται, υπάρχουν κάποια σημεία αναφοράς. Αυτά που έρχονται στο δικό μου μυαλό, χωρίς να έχω εντρυφήσει κιόλας είναι τα εξής:

- Ο φούρνος του Μπεγνή, με τα ΦΡΕΣΚΟΤΑΤΑ προϊόντα που δεν μου έχει τύχει να αγοράσω ποτέ μπαγιάτικο.

- Τα Βοτσαλάκια για τη διαμονή, αλλά και σαν all-day (για τα δεδομένα της Σαλαμίνας) χώρος, είτε μεσημέρι είτε βράδυ.

- Ο Κανέλλος για τα κρεατικά του. Νέα προσθήκη αυτή, εγώ δεν τη γνώριζα. Βρισκόταν στην Κακή Βίγλα, αλλά τώρα μετακινήθηκε πιο κεντρικά. Θα τον έχω κατά νου.

Για θαλασσινά όλοι οι Σαλαμίνιοι όταν τους ρωτήσεις θα σου πουν "Αν δεν φείδεσαι χρημάτων, στον Κάκια να πας" και "Κάκιας και ΜΟΝΟ Κάκιας".

Από φίλους που κατοικούν στη Σαλαμίνα, κατά καιρούς έχω ακούσει και για άλλα μαγαζιά για θαλασσινά. Τι θα γίνουν και οι υπόλοιποι επιχειρηματίες;Κλέφτες;

Όμως ο Κάκιας έχει αυτό το κλικ παραπάνω στην ποιότητα που θα τον κάνει να ξεχωρίσει.

Για να χρησιμοποιήσω και ένα μπασκετικό παράδειγμα (για τους Ολυμπιακούς): Όταν η μπάλα "καίει" στο κρίσιμο ματς που θα κρίνει τίτλο, δεν περιμένεις από τον Αγραβάνη και τον Τσαϊρέλη να σκοράρει αλλά από τον Σπανούλη και τον Πρίντεζη.

Θέλω να πω δηλαδή ότι άλλος ο καλός παίκτης και άλλο ο ΜΕΓΑΛΟΣ παίκτης.

Υπάρχουν καλοί και με ποιότητα στη Σαλαμίνα μαγαζάτορες αλλά ο Κάκιας κάνει τη διαφορά. Και για να το πάω παραπέρα και να κλείσω....

Το Ταξιδεύοντας στα Βόρεια είναι 4ο στη συνολική κατάταξη ενώ του Κερατσινίου είναι 31ο στο σάιτ. Αν δεν υπήρχε αυτή η απόσταση και η διαδρομή μέσω θαλάσσης, να είστε σίγουροι πως θα ήταν πολύ υψηλά στις αξιολογήσεις του σάιτ και σε πλήθος κριτικών.

Ένα Ταξιδεύοντας (Κερατσινίου) της Σαλαμίνας!

Πάμε τώρα στην επίσκεψη μας:

Ένας από τους 3 φίλους έχει κάποιο οικογενειακό θέμα που δεν του επιτρέπει να λείπει εκτός σπιτιού για πολλή ώρα (πλην της εργασίας του). Καιρό είχε να βγει και μου είπε να μπω Σαλαμίνα για να είμαστε κοντά. Ψάχνω e-table και με έκπληξη παρατηρώ ότι Σάββατο βράδυ 28-11-2015 υπάρχει έκπτωση 20%. Δεν το πολυσκεφτήκαμε.

Αν ανατρέξετε στο σάιτ του καταστήματος θα μάθετε πως Κάκιας είναι το παρατσούκλι του Νίκου (Νίκος-Νικάκιας-Κάκιας χάριν συντομίας) όπως είχε αναφέρει σε παλαιότερη κριτική του ο Fratello. Γιός παλιού ναυτικού, ναυτικός κι ο ίδιος από ότι ξέρω, έχει ανοίξει εδώ και καμιά 15αριά χρόνια με πολύ μεράκι και ψαγμένα υλικά που δεν βρίσκεις σε συνηθισμένες ψαροταβέρνες.

Δε θα πας να φας μόνο γαύρο-μαριδάκι-σαρδέλα και στο τσακίρ κέφι κάνα μπαρμπούνι. Θα φας ακόμα αχινοσαλάτα, πίνες, χάβαρα, σκάτιλιες (όστρακο με μπόλικο ψαχνό που το βρίσκουν μόνο στα στάσιμα νερά στην Κούλουρη και σήμερα κοντεύει να εξαφανιστεί όπως λένε), πετροσωλήνες αλλά και αστακούς, καραβίδες.

Σίγουρα σου προσφέρει ΟΤΙ φρέσκο υπάρχει, οπότε μπορεί ο κατάλογος να είναι μακροσκελής, όμως 1-2 επιλογές μας δεν υπήρχαν όπως η ευγενέστατη κυρία μας ενημέρωσε. Κάναμε κέφι για αστακομακαρονάδα (αν θυμάμαι καλά στα 18 ευρώ με 250 γραμμάρια αστακό) αλλά δεν υπήρχε. Αναλόγως την εποχικότητα.

Ένας γνωστός μου που μόνο γενναιόδωρο δεν τον λες, μου είχε πει για τον Κάκια...

"Με τέτοιες τιμές και μερίδες, ας τα φάει ο Κάκιας μόνος του... "

Όχι, μην φοβηθείτε όπως έκανα κι εγώ. Αν ανοίξετε τον κατάλογο θα δείτε πως οι τιμές ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα.

Για τον χώρο δεν έχω να πω πολλά. Καλυμένος με νάυλον απ'έξω, δεν θα σας κάνει κάποια εντύπωση όπως και στα περισσότερα μαγαζιά της Σαλαμίνας. Δεν μιλάμε για τη Μύκονο αλλά για τη Σαλα-μύκονο, την πιο οικονομική απόδραση για να κάνει ο λαός τα μπάνια του το καλοκαίρι και τις βόλτες του. Η περιοχή "τιμάται" από το διαμέρισμα της Β' Πειραιώς (Κερατσίνι-Νίκαια-Κορυδαλλός κλπ) όπου αρκετοί (συνταξιούχοι κυρίως) έχουν τα εξοχικά τους.

Ο εσωτερικός χώρος περιποιημένος, στολισμένος για τις γιορτές τώρα με καραβάκια πάνω σε χριστουγεννιάτικο δέντρο, άκρως πολιτισμένος και με επαρκείς αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών. Οι τουαλέτες πεντακάθαρες. Η διακόσμηση καθόλου φορτωμένη, με αστερίες, καραβάκια και κάποιες κονσερβούλες. Για μαγαζί του είδους μια χαρά διακόσμησμηση έχει.

Εντύπωση μου έκανε η "βιτρίνα" με πάρα πολλά αποστάγματα παρατεταμένα σαν "Dream Team". Στον κατάλογο είναι χωρισμένα ως μονής-διπλής-τριπλής απόσταξης. Κάποιος πιο ειδικός θα μπορεί να μας διαφωτίσει σε επόμενες κριτικές.

Η απόσταση από τα φέρρυ μπόουτ είναι στα 3-4 χιλιόμετρα, μια ευθεία από την έξοδο σας (από τα φέρρυ). Στα κεντρικά φανάρια μετα από 3 χιλιόμετρα θα δείτε το φούρνο του Μπεγνή στο δεξί σας χέρι. STOP! Αν είναι βράδυ να ξέρετε ότι στις 23.00 κλείνει οπότε προνοήστε να έχετε κάνει τα ψώνια σας.

Συνεχίζοντας, θα βρείτε σχετικά εύκολα να παρκάρετε. Με την είσοδο σας στο μαγαζί να ξέρετε πως μπαίνετε σε ένα οικογενειακό μαγαζί που αποκλείεται να μην το έχει επισκεφτεί κάποιος ντόπιος. Εκτός και αν πρόκειται για καρμοίρη!

Θα σας υποδεχτούν ευγενικά, θα σας ενημερώσουν με όσες λεπτομέρειες επιθυμείτε γύρω από τα εδέσματα τους και θα έχετε επαγγελματική προσοχή σε ότι κι αν ζητήσετε. Εντύπωση δε, μου έκανε πως μας ήρθε ένα τεράστιο πλοκάμι χταπόδι και η ευγενική κυρία (νομίζω συνιδιοκτήτρια του μαγαζιού) μας το προετοίμασε μπροστά μας, κόβοντας το σε λωρίδες και τοποθετώντας όλα τα απαραίτητα αξεσουάρ από πάνω (λεμόνια κλπ). Δεν θέλουν να αφήνουν τίποτα στην τύχη.

Ο κατάλογος μακροσκελής όπως ανέφερα, με αρκετά ορεκτικά αλλά και με όλους τους θησαυρούς της θάλασσας. Μπορείτε να βρείτε από μπουρεκάκια με παστουρμά, αρκετές σαλάτες και πολλά θαλασσινά. Δε θυμάμαι να διάβασα κάτι σε κρεατικό στον κατάλογο.

Η παραγγελία μας:

Ασυναίσθητα με το που καθήσαμε μας ρώτησε ο ευγενικός σερβιτόρος αν επιθυμούμε χταπόδι για να αρχίσουν να το ετοιμάζουν. Απαντήσαμε αμέσως ναι.

- Ψωμί μοναστηριακό που έρχεται σε χαρτοσακούλα στα 2.25 ευρώ. Φρέσκο και ελαφρώς ψημένο. Ότι πρέπει για...

- Την αχινοσαλάτα που παραγγείλαμε, στα 5 ευρώ (υπάρχει μια μικρή αμφιβολία αν ήταν 5 ή 9 ευρώ καθώς ήταν σημειωμένη η τιμή με το χέρι). Ο Μπούτσης (ποιός άλλος), την πήρε όλη μπροστά του και την άπλωνε πάνω στο ψωμάκι. Πρόσθεσε και λεμονάκι και... ΑΦΡΟΔΙΣΙΑΚΟ όπως είπε. Δυσκολευτήκαμε για να μην παραγγείλουμε κι άλλη γιατί μόνο λίγα δεν πήραμε.

- Μους ταραμά στα 5 ευρώ. Με 4 κρατσανιστα ψωμάκια (σαν Bake Rolls), μου φάνηκε σκορδάτη και όχι ακριβώς μους. Δηλαδή όχι κρεμώδης αλλά λιγάκι πιο υγρή. Σε σύγκριση με το Ταξιδεύοντας δεν ήταν τραχιά. Την παρήγγειλα εγώ αν και δεν είναι στις επιλογές μου γενικά.

- Στριφτάρι στα 5 ευρώ. Μεγάλο τηγανιτό κομμάτι με φέτα και γκούντα αν δεν απατώμαι, χορταστικό αλλά να το μοιραστείτε. Αρκετά τραγανό, λίιιιγο λαδάκι λιγότερο θα ήθελα. Η αδελφή μου βέβαια που έχει κάνει ήδη 3 επισκέψεις είναι μεγάλη φαν του!

- Κολοκυθοκεφτέδες στα 4.5 ευρώ. Έρχονται 6 στογγυλά τεμάχια, τραγανά κι αυτά. Άρεσαν αρκετά στην παρέα, εγώ θα σας πρότεινα να αποφύγετε τα πολλά ορεκτικά και να επικεντρωθείτε στα θαλασσινά.

- Πατάτες τηγανιτές στα 2.5 ευρώ. Μεγάλη μερίδα και φρέσκες, όμως ήταν το μόνο πιάτο που δε φαγώθηκε και ο λόγος ήταν πως ήρθαν τελευταίες (!! ).

- Γάμπαρη τηγανιτή στα 10 ευρώ. ΩΠ ΜΑΓΚΕΣ ΣΤΗ ΜΠΑΝΤΑ! Αυτό το πήρα εργολαβία εγώ. Γαριδομπουκιές, ζουμερές και βούτηγμα στη σως. Ευτυχώς η παρέα κατάλαβε ότι μου έτρεχαν τα σάλια και δεν με ενόχλησαν. Τους ευχαριστώ γι'αυτό. Ακόμα τις σκέφτομαι.

- Χταπόδι στα 16 ευρώ. Στον κατάλογο η τιμή αναγράφεται από 10 ως 18 ευρώ. Το δικό μας πλοκάμι κόστισε 16, γενναία ποσότητα όπως ανέφερα και περιποιημένη. Άφησα άλλον να το φάει και ευχαριστήθηκε ιδιαίτερα.

- Ριζότο γαρίδας στα 15 ευρώ. Συνοδεύεται απο πιπεράκι και παρμεζάνα για να βάλεις κατά το δοκούν. Ατάκα "Τι το πήρατε ρε;Δεν μου αρέσουν καθόλου τα ρύζια και τα μακαρόνια με τα θαλασσινά". Ευτυχώς που τα κινητά τηλέφωνα έχουν φωτογραφική κάμερα και τον απαθανατίσαμε για να έχουμε αποδεικτικά στοιχεία! Χυλωμένο άριστα με καλοψημένες γαρίδες, γλύκισμα! Ριξτε πιπεράκι για να αναδειχτούν τα αρώματα του!

- Κουτσομούρες μερίδα στα 9 ευρώ. Ήρθε μια αρκετα καλή ποσότητα με φρεσκοψημένα, τραγανιστά ψαράκια, σαν να βγήκαν από το νερό μόλις. Ούτε καν χέρι δεν χρειάζεται για να τα καθαρίσετε. Μόνο κάντε μια τομή στη μέση, το κόκκαλο θα βγει άκοπα.

- 4 μπύρες Νήσος 500άρες στα 16 ευρώ συνολικά. Σημειώστε πως οι πιο εμπορικές επιλογές τύπου Άμστελ-Χάινεκεν κλπ ξεκινούν από 2.5 ευρω. Τιμή που συγκρίνεται με σουβλατζίδικου.

- Νεράκι 1 λίτρου εμφιαλωμένο 1.5 ευρώ
- 2 Κόκα Κόλες 250 μλ στα 3 ευρώ συνολικά.

- Κέρασμα ραβανί από 1 κομμάτι στον καθένα, ότι πρέπει για να αλλάξει η γεύση (με υποψία ινδικής καρύδας).

ΣΥΝΟΛΟ στα 94.75 ευρώ, με την έκπτωση 76 ευρώ (25-26 ευρώ το άτομο).

Καταλήγω πως:

Η απόσταση είναι σημαντική όπως και το κόστος του πήγαιν-έλα (5.5 ευρώ με μηχανή, από 12 ως 20 ευρώ με αμάξι). Το θέμα είναι αν έχεις τη διάθεση να πας και το τι δικαιολογία να σκεφτείς. Η περιοχή είναι ταυτισμένη με ανέμελα καλοκαίρια και ηλιοθεραπεία για όσους δεν επιθυμούν να απομακρυνθούν ή δε διαθέτουν αρκετά χρήματα για νησιά των Κυκλάδων ή της ΚΡΗΤΑΡΑΣ μας!

Σημειώστε εδώ πως παίζουν και 2 μενού με 39 ευρώ για 2 άτομα ή 57 ευρώ για 4 άτομα, με συγκεκριμένες επιλογές αλλά και με αντιπροσωπευτικά πιάτα του μαγαζιού.

Βρείτε το ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΤΑΪΜΙΝΓΚ και κάντε μια επίσκεψη!

Και επειδή η εποχή δε συνίσταται για μπάνιο εκτός και αν είστε χειμερινός κολυμβητής, πάρτε τους γονείς σας μια Κυριακή πρωί να τους πάτε στη μονή Φανερωμένης να ανάψουν ένα κεράκι. Στον γυρισμό πηγαίντε τους στον Κάκια να απολαύσουν θαλασσινά. Θα το εκτιμήσουν όσο δεν πάει! Θα σας δώσουν την ευχή τους!

Κλείσε τραπέζι με έκπτωση έως -20% Κλείσε τραπέζι δωρεάν, τηλεφωνικά ή online, μέσω του e-table.gr, κερδίζοντας αποκλειστικές εκπτώσεις και προνόμια