VAGELIS

Broken Image
Ο χρήστης VAGELIS δεν είναι στη λίστα των έμπιστών σου.
Μέλος από: Απρ 2010

ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΗΣ
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_2 Tomato_50_20130405_0
2.5
Μεζεδοπωλεία, Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα
Ποιότ. Φαγητού
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0
Ευρώ/Άτομο

Αφού το "Μάγευμα" μας άφησε για το καλοκαίρι και ανέβαλε την επίσκεψη μας (εδώ να σημειώσω πως είχαμε ένα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ γεγονός αλλά δεν είναι της παρούσης), είπαμε να κάνουμε μια κοντινή εξόρμηση στη Ζέα καθώς δεν είχαμε και μεγάλη διάθεση να ξενιτευτούμε για Γλυφάδες και κέντρο. Είχα διαβάσει για τον "Παπανικολή", μου είχε πει και ένας καλός φίλος μου ότι είχε περάσει καλά και πήραμε την απόφαση να κάνουμε την επίσκεψη μας.

Όπως θα διαβάσατε σε προηγούμενες κριτικές το μαγαζί βρίσκεται δίπλα από το "Αμερικάνικο μπαρ" και ακριβώς πάνω απο τη μαρίνα, στο ύψος περίπου του παλιού "Κίτσενμπαρ". Το παρκάρισμα δεν είναι ακατόρθωτο αλλά πλέον ο δρόμος είναι μονόδρομος με κατεύθυνση προς το Πασαλιμάνι.

Στα της επίσκεψης τωρα:

Η βραδιά ήταν χαλαρή αν και Πέμπτη, όχι άσχημη μέρα για να βγείς. Ο Πειραιάς νομίζω είναι λίγο πιο ήσυχος πλέον με τη μονοδρόμηση. Το "άσχημο" για το μαγαζί ήταν πως οι μόνοι πελάτες είμασταν εμείς. ίσως γι'αυτό "ευθύνεται" και η εποχή. Ο "Παπανικολής" φαντάζει στα μάτια μου ένα χειμωνιάτικο μαγαζί, μικρό και χωμένο ανάμεσα σε πολυκατοικίες. Το καλοκαίρι πιο πολύ νομίζω δουλεύουν τα σουβλατζίδικα στις πλατείες, καλή ώρα λίγο παρακάτω απο τον "Παπανικολή" όπου υπάρχει αρκετή πιτσιρικαρία με τους γονείς. Πέρασαν τουλάχιστον 4 παρέες με πιτσιρίκια έξω από το μαγαζί μαζί με τους γονείς.

Η εξυπηρέτηση έγινε κυρίως από έναν κύριο ασπρομάλλη, ευγενική και με χαμόγελο (όσο ήταν δυνατόν, εύχομαι να κάνω λάθος αλλά μου φάνηκε πως ίσως ήταν απογοητευμένος από τη μη προσέλευση κόσμου) και μια κυρία που μόλις εμφανιστήκαμε μάλλον πήγε στην κουζίνα να βοηθήσει. Απόδειξη δίνει το κατάστημα αλλά νομίζω πως αυτό που σχολιάστηκε όχι με θετικό τρόπο δεν ήταν τόσο το εμφιαλωμένο νερό που μας έφεραν χωρίς να ρωτήσουν, αλλά το ότι δεν ήταν εμφιαλωμένο και ήταν ανοιχτό. Να πω όμως και την αλήθεια μου δεν μας χρεώθηκε. Μια κανάτα θα έδινε τη λύση πιστεύω.

Δεν θέλω να κακοχαρακτηρίσω τον κύριο και εύχομαι να ήταν παρανόηση. Κατα τ'άλλα ήταν διακριτικός και συμπαθητικός.

Ένα δεύτερο μη θετικό στοιχείο ήταν πως όλα τα πιάτα κατέφθαναν το ένα πίσω από το άλλο με αποτέλεσμα να γεμίσουν τα μικρά τραπέζια μας και να "πλακωθούμε" στο φαί χωρίς να επεξεργαζόμαστε σωστά τις γεύσεις.

Ο χώρος είναι χειμωνιάτικος, μικρός και μου δημιουργήθηκε η απορία να πω την αλήθεια που χωράει η μπάντα όταν υπάρχουν βραδιές ζωντανής μουσικής. Πάντως η γειτονιά έχει αποκτήσει καλές σχέσεις με την επιχείρηση καθώς σε συνομιλία μας με τον κύριο μας είπε πως δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τις πολυκατοικίες και ίσα-ίσα που θέλουν να υπαρχούν τέτοιες βραδιές. Το 100 λοιπόν δεν έχει καμία θέση στο μαγαζί και είναι άγνωστη λέξη. Αυτό μπορώ να το συμπεριλάβω στις επιτυχίες του μαγαζιού (πχ το "Αγροτικόν" στο Περιστέρι το έκλεισαν για ένα διάστημα για τον παραπάνω λόγο).

Οι τουαλέτες αρκετά καθαρές, αυτό που με δυσκόλεψε ήταν με τα τραπεζοκαθίσματα που ήταν μικρά και άβολα για να καθίσεις παραπάνω απο μία ώρα. Οι θέσεις σκληρές, θα ταίριαζαν σε καφετέρια αλλά όχι σε εστιατόριο. Τα τραπέζια για 2 άτομα και αν πάρετε 1-2 μπουκάλια μπύρα θα ψάχνετε που να τα τοποθετήσετε. Ξέχασα να πω πως καθίσαμε έξω, υπάρχουν 4-5 τραπεζάκια για να καλύψουν τις ανάγκες.

Ο φωτισμός σχετικά σκοτεινός έξω αλλά κάπως ρομαντικός για να δειπνήσεις με το αμόρε. Υπάρχουν κεράκια για να βελτιώσουν κάπως την κατάσταση.

Παραγγείλαμε:

- Στην αρχή μας ήρθαν νοστιμότατα τσιπς ψωμιού (σαν bake rolls ένα πράγμα) με τυροκαυτερή, σαν καλωσόρισμα. Καλή αρχή αν και δεν ήταν ακριβώς τυροκαυτερή, αλλά τυροσαλάτα ελαφρώς πικάντικη. Κανένα πρόβλημα πάντως.

- Ραβασάκι μελωμένο (φέτα, φύλλο κρούστας, μέλι, σουσάμι) στα 5.5 ευρώ. Το γνωστό ορεκτικό λοιπον σε 2 τεμάχια, νόστιμο αν και το φύλλο ήταν αρκετά φουσκωμένο και τραγανό λόγω του λαδιού, παρ'όλα αυτά το μέλι ισορροπούσε περιττές λαδίλες.

- Τηγανιά νησιώτικη στα 6.5 ευρώ με χοιρινό, πιπεριές, ούζο και πορτοκάλι. Το χοιρινό το βρήκα σκληρό, το ούζο διακρινόταν στη γεύση. Δεν ήταν σπιρτόζικο πιάτο, και γενικά δεν με συγκίνησε ποτέ. Οι πιπεριές φαγώθηκαν ευχάριστα από την άλλη κοπέλα της παρέας (όχι τη δική μου δηλαδή).

- Κοτοκριτσίνια στα 6.5 ευρώ. Φιλέτο κοτόπουλου και σουσάμι. Ναι, αυτό ήταν χορταστικό πιάτο, συνοδευόταν απο μουσταδομαγιονέζα (ένα τσάτνευ θα ήταν εμφανώς καλύτερο). Ήρθαν καυτά, τραγανά όντως σαν κριτσίνια και χρυσαφένια. Το μόνο πιάτο που παραγγείλαμε 2 φορές. Προτείνεται.

- Κοτόπουλο φιλέτο πανέ στα 6.5 ευρώ. Προτιμήστε τα κοτοκριτσίνια.3 μικρά κομμάτια συνοδεία λίγης φρέσκιας τοματούλας. Σαν άδειο μου φάνηκε, κάτι έλειπε. Μια σως, μια σπιρτάδα, πολύ απλοϊκό σαν να το ετοιμάζω σπίτι μου.

- Κεφτεδάκια της μαμάς στα 5 ευρώ. Το άλλο ζευγάρι εμφανώς δεν τα ευχαριστήθηκε. Η σως με άνηθο έδινε κάποια γεύση. Εμένα δεν με χάλασαν, μου φάνηκαν σαν ετοιματζίδικα βέβαια αλλά ήταν ψημένα όπως έπρεπε. Σπιρτόζικα σαν του "Βασιλικού" στο Περιστέρι σε καμιά περίπτωση βέβαια.

- Σφακιανή πίτα στα 5.5 ευρώ. Νόστιμη όπως έχουμε δοκιμάσει και αλλού με το μέλι να μην καλύπτει το ανθότυρο και τη μυζήθρα. Νομίζω πως χειροποίητη δεν ήταν (χωρίς να αναφέρεται κάτι τέτοιο στον κατάλογο).

- Σαλάτα "Παπανικολής" στα 6 ευρώ. Λόλα, ρόκα, λιαστή τομάτα, τυρί και μπαλσάμικο. Φρέσκα τα λαχανικά αλλά πολύ απλοϊκή η εμφάνιση, χωρίς σπιρτάδα πάλι. Ξεχώριζε εμφανώς η πικράδα και η αλμύρα, χωρίς το μπαλσάμικο να τη "μαλακώνει" καθόλου. Θα την περίμενα πιο γλυκιά.

- Ντάκος Ρεθυμνιώτικος στα 4.5 ευρώ. Πολύ νόστιμο πιάτο με αρμονία μεταξύ των υλικών. Τα κριθαροπαξιμάδια τραγανά όσο πρέπει, η τομάτα γλυκιά όσο πρέπει. Σαν γευστικό σύνολο πολύ καλό για δροσερό καλοκαιρινό πιάτο. Θα το ξανάπαιρνα.

- Κρεατότουρτα στα 7 ευρώ. Νομίζω είναι Χανιώτικο πιάτο. Καλοψημένο αν και η παρουσίαση του μου έμοιαζε ετοιματζίδικη. Τραγανό και καλοψημένο το φύλλο, σωστή η γέμιση με τον άνηθο να δίνει μια διακριτική νότα αρώματος.

- 3 μπύρες Φισερ στα 3.5 ευρώ έκαστη. Παγωμένες όσο πρέπει και με το ποτήρι τους.

- 2 κόκα κόλες κουτάκι 330 μλ στο 1.5 ευρώ.

- Κέρασμα γλυκό του κουταλιού υποβρύχιο (Παπανικολής γαρ)

Συμπερασματικά θα πω ότι το μαγαζί αν κριθεί σαν εστιατόριο νομίζω πως έχει αρκετό δρόμο να διανύσει ακόμα. Μας ενημέρωσαν βέβαια πως από τον Σεπτέμβρη έχουν στα σκαριά νέα πιάτα. Θα ήθελα τα πιάτα τους πιο χειροποίητα, αν και δεν υπήρχαν τεχνικά λάθη στο ψήσιμο. Ο προσανατολισμός τους είναι προς τα πικάντικα πιάτα και ίσως γι'αυτό τον λόγο έχουν και αρκετά ούζα και τσίπουρα.

Αν πάλι ο προσανατολισμός του μαγαζιού είναι πρώτα το κέφι και η μουσική και μετά το φαγητό ως συνοδευτικό, τότε μπορώ να πω πως το επίπεδο τους δεν είναι άσχημο.

Θα τους έδινα μια δεύτερη ευκαιρία σε επίσκεψη με ζωντανή μουσική καθώς οι άνθρωποι φαίνεται να έχουν ενδιαφέρον για το μαγαζί τους και φάνηκαν καλοπροαίρετοι. Κάτι τους λείπει για να σταθεροποιηθούν προς τα ψηλά πατώματα του Πειραιά. Τους εύχομαι καλη τύχη.

Υ. γ Η ποιότητα ειναι στο 2+κατι...

PASTA HOUSE
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_1 Tomato_50_20130405_0
2.3
Ιταλία, Ηλιούπολη - Καρέας
Ευρώ/Άτομο

Κυριακή απόγευμα και λίγο πριν τον τελικό του Μουντιάλ η διάθεση μας ήταν σε καλό επίπεδο και παρά το ότι η εποχή επιβάλει μηχανή, παίρνουμε την απόφαση να κάνουμε τη βόλτα μας με αμάξι... στο χαλαρό και μετά μουσικής πριν μπούμε στη νέα βδομάδα. Ξεκινάμε για λεωφόρο Βουλιαγμένης και τίθεται η ιδέα να πάμε στην Ηλιούπολη που δεν γνωρίζω ούτε εγώ αλλά ούτε η κοπέλα μου. Είχαμε την ελευθερία του χρόνου να κάνουμε τη διερεύνηση μας.

Αφού μέσω GPS βγαίνουμε στην πλατεία και παρκάρουμε σχετικά εύκολα, κάνοντας τη βόλτα μας βλέπουμε ένα μικρό μαγαζάκι με ζυμαρικά. Να κάνω μια παρένθεση πως ακριβώς απέναντι βρίσκεται μια ωραία μπυραρία με την ονομασία Beerology αν ενθυμούμαι σωστά.

Λειτουργεί εδώ και 5 μήνες το Pasta House, με ειδίκευση στα χειροποίητα ζυμαρικά κυρίως, μια τάση σχετικά νέα αλλά ακόμα όχι πολυφορεμένη ευτυχώς.

Ο χώρος είναι μικρός και self service με λίγες προτάσεις για να φας για να μπορούν να υποστηριχτούν σωστά. Για μέσα τον χειμώνα διατηρώ τις επιφυλάξεις μου καθώς είδα μόλις 2 τραπεζάκια ενώ αντιθέτως έξω υπήρχαν 6-7 τραπεζάκια για ζευγαράκια κυρίως. Σημειώστε και 2 ψηλά στάντ που είναι στο χείλος του πεζοδρομίου.

Δεν έχει να προσφέρει κάτι ιδιαίτερο λοιπόν γιατί τα τραπεζοκαθίσματα μοιάζουν σαν καφετέριας και η περίσταση που κρίνω κατάλληλη για να το ευχαριστηθείτε είναι:

1) Αν είστε σε κάποια κοντινή καφετέρια και θέλετε να τσιμπήσετε κάτι διαφορετικό από σουβλάκια και σάντουιτς. Αν είναι και βραδάκι και ελαφρώς σκοτεινά ίσως είναι και ατμοσφαιρικά.

2) Αν μένετε κοντά και επιθυμείτε λίγο πιο περιποιημένο και ευφάνταστο ζυμαρικό. Όπου ευφάνταστο σημειώστε την ποικιλία στα ζυμαρικά με νιόκι, παπαρδέλες, ταλιατέλες και ριγκατόνι ολικής άλεσης εκτός των άλλων συν από γεμιστά ζυμαρικά: Τορτελίνια κοτόπουλο, ραβιόλια με σπανάκι και με μανιτάρια.

Σίγουρα όμως δεν προσφέρεται το κατάστημα για μια προγραμματισμένη έξοδο. Είναι για κάτι γρήγορο και εύκολο.

Εξυπηρέτηση:

Όπως προείπα το μαγαζί είναι self service, οπότε δεν μπορώ να πω και πολλά παρά να σημειώσω την ευγένεια της ξανθιάς κοπέλας και επίσης να σημειώσω κάτι πολύ σημαντικό, πως τα παιδιά που προετοίμαζαν τα πιάτα μας φορούσαν όλα γάντια.

Ποιότητα:

Για να είμαι δίκαιος η ποιότητα είναι στο 2.5 αλλά στα άλλα πεδία έβαλα λίγο μικρότερη βαθμολογία.

Εκτός των 10 σαλτσών και των ζυμαρικών, υπάρχουν 3 σαλάτες,2 σούπες και 3 σνακς (σκορδόψωμο, κεσαντίγια κοτόπουλου και πεϊνιρλί) και λουκουμάδες για γλυκό.

Πήραμε:

- Ανοιξιάτικη σαλάτα με τομάτα, baby ρόκα, σπανάκι, μέλι, εστραγκόν, ξύδι βαλσάμικο, ξηρούς καρπούς και κατσικίσιο τυρί στα 5.9 ευρώ. Δροσερή και φρέσκια αλλά δεν μου άρεσε που παραήταν ξινή και το μέλι δεν ακουγόταν καθόλου ώστε να απαλύνει τη γλώσσα μας. Οι ξηροί καρποί ήταν peanuts, υπήρχαν 2-3 τοματίνια κομμένα στα 2. Θα την ξαναδοκίμαζα αν ήταν επαρκώς γλυκιά.

- Χειροποίητο πεϊνιρλί με σάλτσα τομάτας, τυρί και μπέϊκον στα 5.5 ευρώ. Μας παρουσίασαν με αρκετή υπερηφάνεια το πεϊνιρλί και μπορώ να πω πως ήταν μια καλή προσπάθεια με τη σημείωση πως θα το ήθελα πιο ζυμαρένιο στην υφή. Δέχτηκαν να μας βάλουν και αυγό αλλά νομίζω πως η σάλτσα ξεχώρισε για τη γλυκύτητα της και το τυρί δεν ήταν επαρκές σε ποσότητα.

- Ταλιατέλες με σάλτσα από στήθος κοτόπουλου, κρέμα, κουκουνάρι και βασιλικό στα 3.9 για το ζυμαρικό και άλλα 2 ευρώ για τη σάλτσα. Θα ήθελα λίγο πιο σκληρές τις ταλιατέλες, το κοτόπουλο ήταν αρκετά τρυφερό και η επίγευση θύμιζε κουκουνάρι. Ο βασιλικός δεν μου φάνηκε αισθητός.

- Νιόκι με σάλτσα πορτσίνι που με βάση τη φωτογραφία στον κατάλογο του ντελίβερι πρέπει να είναι η ναυαρχίδα τους. Και εδώ η ίδια ακριβώς τιμολόγηση. Η σάλτσα περιελάμβανε βασιλομανίταρα, σαμπινιόν μανιτάρια, μπράντυ και μυρωδικά. Θα την ήθελα λίγο πιο πηχτή αλλά κατά τα άλλα ήταν αρκετά ευχάριστη και σχετικά πρωτότυπη. Γλύκιζε ελαφρώς και για όσους είναι μανιταρόφιλοι είναι μια καλη επιλογή. Τα νιόκι επαρκως βρασμένα.

- Λουκουμάδες με πραλίνα φουντουκιού στα 3 ευρώ. Ήρθαν καυτοί και έπρεπε να περιμένουμε κάποια λεπτά για να κρυώσουν. Μεγάλη μερίδα με ολίγον αραιωμένη τη σοκολάτα. Να πω την αλήθεια μου μετα τους LUKUMADES κοντά στην πλατεία Αγίας Ειρήνης όποιους και να δοκιμάσω δύσκολα θα μου αρέσουν. Τους βρήκα παραπάνω λαδερούς, πολύ τραγανούς όμως σαν να δάγκωνα κόρα από ψωμί. Θα τους προτιμούσα λίγο πιο ζυμαρένιους.

- 1 κουτάκι μπύρα ΦΙΞ στο 1.5 ευρώ τα 330 μλ

- 1 μπουκαλάκι νερό 500 μλ στο 0.5 ευρώ

Σύνολο στα 28.5 ευρώ περίπου.

Συμπερασματικά:

Ενώ οι βάσεις είναι σχετικά καλές, νομίζω πως έχουν "παρανοήσει" κάποια πράγματα. Καλοπροαίρετα θα πω πως:

1) Η τιμολόγηση αν αναλογιστούμε και τις στα όρια του νορμάλ μερίδες δεν είναι ιδιαίτερα οικονομική ούτε για το απλοϊκό περιβάλλον που έχεις βέβαια οπτική επαφή με την κουζίνα αλλά καμία ιδιαίτερη διακόσμηση, ούτε ιδιαίτερη άνεση για να φας.

2) Θα μπορούσα να κατανοήσω τις τιμές ΕΑΝ δεν μου σερβιριζόντουσαν τα ζυμαρικά σε χάρτινα κουτάκια τύπου νούντλς, η σαλάτα σε πλαστικό κουτάκι τύπου ντελίβερι και το πεϊνιρλί σε συσκευασία τύπου Σάββα που βάζει μέσα τη μπουγάτσα.

Η πιτσιρικαρία δε νομίζω να μπορεί να διαθέσει 6 ευρώ στην καλύτερη περιπτώση για μια μακαρονάδα όταν σε απόσταση αναπνοής υπάρχουν σουβλατζίδικα που θα τους μείνουν τα ρέστα κιόλας για παγωτό. Ακόμα και τα ποτά τα πίνεις σε πλαστικά κυπελάκια. Αφαιρούν πόντους όλα αυτά από την απόλαυση.

Οι σάλτσες ναι μεν είναι χειροποιήτες αλλά δεν παρασκευάζονται εκείνη την ώρα παρά μόνο διατηρούνται σε ειδικά σκεύη ζεστές και μιλάμε για ζυμαρικά, έστω και αν είναι φρέσκα.

Το μαγαζί θέλει δουλίτσα ακόμα και έχει τις προοπτικές να πάει καλύτερα. Το τάλιρο για τη μακαρονάδα θα έμοιαζε πιο λογικό και ίσως κάνει το μαγαζί να μακροημερεύσει...

ΛΑΔΟΚΟΛΛΑ
3.0
Cafe - Restaurants, Καστέλλα - Μικρολίμανο
Ευρώ/Άτομο

Τον όμιλο "Λαδόκολλα" τον γνωρίζετε νομίζω όλοι. Ναι, πρόκειται για την αλυσίδα με τις ταβέρνες σε διάφορα μέρη της Αθήνας που ειδικεύεται στα κρεατικά. Εδω όμως πρόκειται για ένα άλλου ειδους πρότζεκτ, σχετικά φιλόδοξο πιστεύω.

Αναμόρφωσαν έναν χώρο που αποτελούσε σημείο αναφοράς για τη δεκαετία του '80 σύμφωνα με τα λεγόμενα των γονιών μου και φιλοδοξούν πάλι να κερδίσουν τον κόσμο που το επισκεπτόταν και να θυμίσει κάτι από τα παλιά. Κάποτε οι επισκέπτες ήταν ζευγαράκια αλλά και νιόπαντροι. Μιλάω για το Bowling center στον Προφήτη Ηλία. Η επιγραφή με την ονομασία "Λαδόκολλα" δεν έγινε εμφανής στα μάτια μου πάντως.

Η προσπάθεια δεν μπορώ να πω πως δεν είναι καλή και σχετικά μελετημένη με βάση την επίσκεψη που κάναμε στις 4/7/14, ημέρα Παρασκευή 22:00 το βράδυ.

ΧΩΡΟΣ:

Ο χώρος είναι όμορφος και προσφέρεται ιδιαίτερα τους καλοκαιρινούς μήνες για να δεις τον Πειραιά απο ψηλά και να χαλαρώσεις. Γι'αυτό και η σχετικά υψηλή βαθμολογία γιατί κατα τ'άλλα μου τα χάλασαν κάπως. Οι παρατηρήσεις που έχω να κάνω είναι 2, αν και οι υπόλοιπες κριτικές που θα γίνουν αργότερα ίσως έχουν κάτι να προσθέσουν.

Ο χώρος γενικά είναι αχανής καθώς χωρίζεται σε εξωτερικό και εσωτερικό. Τώρα το καλοκαίρι ειναι ιδανικά να καθίσετε εξω, η χειμωνιάτικη σάλα δεν έχει να προσφέρει κάτι με τόση ζέστη. Έξω που καθίσαμε ήταν σχετικά δροσερά και το κλίμα χαλαρό. Μπορούσες να απολαύσεις τη βραδιά σου χωρίς να αποσπάς την προσοχή των άλλων θαμώνων.

Το μεγαλύτερο θέμα όμως που συζητήθηκε ήταν η διακόσμηση που ήταν αλλοπρόσαλλη και χαρακτηρίστηκε κιτς.

Πριν την είσοδο θα δείτε αγελαδίτσες και συντριβανάκια, μολις μπείτε εντός του καταστήματος θα δείτε κοντά στις τουαλέτες ενυδρείο με ψαράκια κλόουν (ΝΕΜΟ), ενώ όταν προχωρήσετε πιο μέσα θα δείτε αμάξια και μηχανές και εξωτερικά κάποια τραπέζια υπερυψωμένα σε εξέδρες.

Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιος συγκεκριμένος χαρακτήρας και όλα έγιναν τουρλουμπούκι.

Εξωτερικά πάντως σημειώστε πως υπάρχει προτζέκτορας για τους αγώνες του Μουντιάλ.

Στην είσοδο ίσως σας έρθει κάποια μυρωδιά από την κουζίνα, ενώ δεν θα δυσκολευτείτε να παρκάρετε στην εκκλησία σε απόσταση αναπνοής με μόνη εξαίρεση όταν υπάρχει παράσταση στο Βεάκειο θέατρο.

Ο χώρος καθαρός όπως και οι τουαλέτες τους επίσης. Η καθαριότητα είναι σε καλό επίπεδο.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:

Πρόκειται για καφέ-εστιατόριο οπότε την εξέλαβα ως τυπική, αν και πρόθυμη. Τα στάνταρ τους κινούνται σε επαγγελματικά επίπεδα και ότι ζητήσαμε ήρθε σχετικά άμεσα.

Πολλά νέα παιδιά στον χώρο για να εξυπηρετήσουν τους πελάτες, τους δίνω έναν ακόμα πόντο καθώς είχαμε και έναν μπέμπη 6 μηνών στην παρέα και έκαναν ότι ήταν δυνατόν για να μην μας ενοχλήσουν.

- Στα θετικά η ύπαρξη κανάτας με κρύο νερό και το κέρασμα στο τέλος με λικέρ τσιχλόφουσκας (ελαφρύ και ευκολόπιοτο).

- Στα αρνητικά η αρκετά γρήγορη ταχύτητα των πιάτων που ενώ ήρθαν με τη σωστή σειρά, μαζεύτηκαν πάρα πολλά στο τραπέζι και βρέθηκα να τρώω τη σαλάτα μου στο χέρι ώστε να τοποθετηθούν τα κυρίως πιάτα μπροστά μας.

* Ωραία φάση ήταν ο πιτσαδόρος σε κοινή θέα εντός του καταστήματος που δημιουργούσε στον ξυλόφουρνο. Μου θύμησε κάποιες ταινίες που βλέπεις στη σοφίτα έναν τρελό καλλιτέχνη απομονωμένο να δημιουργεί...

ΦΑΓΗΤΟ:

Να έχετε κατά νου πως οι μερίδες είναι αρκετά μεγάλες και ΔΕΝ χρειάζεται να παραγγείλετε και πολλά. Οι τιμές είναι σχετικά τσιμπημένες οπότε θα σας "φρενάρουν"... θυμίζουν λίγο από 2006...

Ο κατάλογος είναι πραγματικά τεράστιος σε μια προσπάθεια που κάνουν για να καλύψουν όλη τη γκάμα πελατών.

Στις σελίδες του καφέ θα βρείτε όλους τους καφέδες και ποτά συν μπέργκερ και κλάμπ σάντουιτς. Υπάρχουν επίσης αρκετές σαλάτες, ορεκτικά, ριζότο, πίτσες, μακαρονάδες, κρεατικά αλλά και θαλασσινά ενώ περίοπτη θέση έχει το μοσχαράκι στάμνας που προτείνουν με 11.5 ευρώ το άτομο.

Για να πω την αμαρτία μου περίμενα να φάμε... θέα, τελικά όμως μια χαρά φάγαμε. Όχι αξιομνημόνευτα αλλά αξιοπρεπέστατα. Δεν προσφέρεται για γαστριμαργικές εκπλήξεις με τόσες πολλές επιλογες.

Παραγγείλαμε 6 άτομα:

- Άρτος που χρεώθηκε χωρίς να ζητήσουμε

- Τυροπιτάκια με μέλι και σουσάμι στα 5.5 ευρώ. Σε τριγωνική μορφή αν θυμάμαι καλά, τραγανό και νόστιμο το φύλλο, τη γέμιση δεν την ένιωσα για να πω την αλήθεια. Το μέλι αρκετό (θετικό για τα γούστα μου), θα το ξαναπαρήγγελνα.

- Κολοκυθοκεφτέδες παραδοσιακούς στα 5.5 ευρώ. Αξιοπρεπείς και καλύτεροι από πολλών ταβερνών. Δεν σου έμενε η αλευρίλα στο στόμα. Μεγάλη μερίδα.

- Χωριάτικη σαλάτα στα 6.5 ευρώ. Η φέτα είχε ένα νορμάλ κομμάτι, έμεινε αρκετή όμως γιατί παραγγείλαμε πολλά. Όσοι δοκίμασαν τη βρήκαν μια χαρά, με φρέσκα λαχανικά.

- Σαλάτα καναπεδάτη με πανδαισία λαχανικών, κατίκι Δομοκού και σως από βαλσάμικο και μέλι στα 8 ευρώ. Μπορεί να αντικαταστήσει ένα γεύμα, φρέσκια και αρκετά γλυκιά, ίσως κάποιοι να μην την προτιμήσουν. Τα λαχανικά λεπτοκομμένα. Καλή.

- Ατομική ποικιλία κρεατικών στα 8.5 ευρώ. Κοτόπουλο, μπιφτέκι, πανσέτα, λουκάνικο και αρνίσιο παϊδάκι γαρνιρισμένα με πατάτες τηγανητές, ρύζι και πίτα ψητή. Καλοψημένα και ζουμέρα τα κρέατα, τις εντυπώσεις κέρδισε το κοτόπουλο. Η ποσότητα για παραπάνω από ένα άτομο.

- Αρνίσια παϊδάκια στα 9 ευρώ η μερίδα. Υπερβολικά πολλά για τη μαμά του Μπούλη μας, είναι και λεπτή πανάθεμα την, πως να τα καταφέρει. Έκανε υπεράνθρωπες προσπάθειες αλλά έμειναν τα μισά. Έδειχνε να τα ευχαριστιέται τρώγοντάς τα με τα χέρια. Η ίδια γαρνιτούρα με την ποικιλία κρεατικών.

- Ριζότο με κοτόπουλο στα 9 ευρώ μαζί με πιπεριές πολύχρωμες, κρεμμύδι, κουρκουμά και κρέμα γάλακτος. Άνθρωπος με 1.92 ύψος αδυνατούσε να το τελειώσει. Ήταν ένας φίλος μας τυχαία σε διπλανό τραπέζι που μας το πρότεινε ως το καλύτερο πιάτο του μαγαζιού.

- Πίτσα σπέσιαλ με ζαμπόν, μπέικον, πεπερόνι, πράσινες και κόκκινες πιπεριές, μανιτάρια και τυρί στα 11 ευρώ

- Πίτσα περφερίτα με μανιτάρια, αυγό, μπέικον και παρμεζάνα στα 10 ευρώ

Και οι 2 νοστιμότατες με καλή γέμιση και πλούσιο αλλά όχι μπουχτιστικό τυρί. Μας ευχαρίστησαν ιδιαίτερα και μου φάνηκαν κλάσεις ανώτερες από τύπου Πίτσα Φαν αλλά και από ιταλικών μαγαζιών. Ακόμα και το ζυμάρι δεν ήταν μια φούσκα ώστε να σου δημιουργήσει κορεσμό.

- Πένες αλα κρεμ στα 8.5 ευρώ. Ζαμπόν, μπέικον, κρέμα γάλακτος και τριμμένο τυρί χωρίς τσιγκουνιές. Τα συστατικά τόσα-όσα χρειάζεται για να ικανοποιηθείς, η κρέμα γάλακτος δεν ήταν αποπνικτική και οι πένες δεν ήταν λασπωμένες. Η κοπέλα μου τα παρήγγειλε αλλά τα φόρτωσε σε εμένα που μετα χαράς τα τσάκισα. Για χειμώνα προσφέρονται περισσότερο.

- Κάποια αναψυκτικά και μπύρες σύνολο 106 ευρώ για 6 άτομα.

Προτιμήστε τις βαρελίσιες μπυρες, είναι πιο οικονομικές νομίζω. Πήραμε 500αρα Κάρλσμπεργκ και Μύθο στα 4.5 ευρώ και 300αρα Μύθο στα 3.5 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Στον κατάλογο οι 330άρες κοστίζουν κάπου στα 4 ευρώ.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ:

Πρόκειται για ένα μέρος χωρίς ξεκάθαρο χαρακτήρα για όλα τα γούστα και διαθέσεις, χωρίς να ξεχωρίζει κάπου. Η τοποθεσία ειναι μια χαρά και μπορείτε να πιείτε και έναν καφέ.

Η κουζίνα του μας εξέπληξε θετικά όσον αφορά τον τεράστιο κατάλογο και θα φάτε αξιοπρεπώς χωρίς να ξοδευτείτε. Δεν χρειάζεται να πάρετε πολλά πιάτα γιατί θα σκάσετε.

Να γνωρίζετε πως αυτή η προσπάθεια της "Λαδόκολλας" δεν είναι αμιγώς εστιατορικού τύπου.

Το μαγαζί μπορεί να σταθεί σε βάθος χρόνου αν δεν σηκώσει τη μύτη ψηλά πράγμα που δεν είναι στο DNA του. Αξίζει μια επίσκεψη.

ΡΟΔΟΠΟΛΙΣ (ΚΟΣΜΙΔΗΣ)
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_3 Tomato_50_20130405_0
2.8
Σουβλάκι - Σχάρα, Κερατσίνι
Ποιότ. Φαγητού
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4
Ευρώ/Άτομο

Αφού σας είχα ζαλίσει από την κριτική του Πανερυθραικού τον Φλεβάρη για τον Κοσμίδη, ήρθε η στιγμή να σας τον παρουσιάσω όσο καλύτερα μπορώ.

Κατ'αρχάς δε νομίζω πως συντρέχει λόγος να τον επισκεφθείτε αν δεν κατοικείτε στα πέριξ της περιοχής γιατί θα απογοητευθείτε. Πρόκειται για ένα σουβλατζίδικο, όχι με την κλασική έννοια, που είναι μια άαααλλης εποχής.... Μιας εποχής που μου θυμίζει τα παιδικά μου χρόνια... Μη σας πω και τα παιδικά χρόνια των γονιών μου....

ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΓΕΡΑΑΑ ΠΑΙΔΙΑ.....

Θυμάμαι σαν χτες την εικόνα που καθόμουν στο σαλόνι του παλιού σπιτιού μου και παρακολουθούσα τον αγώνα Παναθηναϊκός-Λέγκια Βαρσοβίας 3-0 για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ 1995-1996, Μάρτιο του 1996.... Η πρώτη γνωριμία με τη σάλτσα του μου έκαψε τα σωθικά....

Θυμάμαι τον Μάιο του 2003 να παρακολουθώ τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ μεταξυ Μίλαν-Γιουβέντους που τελικά ολοκληρώθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, ενώ την επόμενη ημέρα έδινα πανελλαδικές στη νεοελληνική λογοτεχνία.... Οι μερίδες είχαν αρχίσει να γίνονται 2...

Θυμάμαι σε αγώνες βόλευ που παίζαμε κάθε Δευτέρα βράδυ την εποχή 2005-2007, να ακούω κατά τη διάρκεια του αγώνα του συμπαίκτες μου που πλησίαζαν την ηλικία των πρώτων -αντα, να μην τους απασχολεί κάποια διαφαινόμενη ήττα μας ΑΛΛΑ το πότε θα τελειώσει ο αγώνας για να πάνε να φανε τη μερίδα με τη σάλτσα στου Κοσμίδη.

Θυμάμαι στα γενέθλιά μου τον Αύγουστο του 2010 να έχω καλεσμένους στο σπίτι και να σπάω τα κοντέρ με 3μιση μερίδες συν κάποια κομμάτια πίτσας. Οι άμαθοι κάηκαν απο τη σάλτσα στη μισή μερίδα....

Ακόμα και στα τωρινά χρόνια, οι νέοι μου συμπαίκτες, πιο μικροί ηλικιακά απο εμένα κάνουν αναφορές σε κάποιες προπονήσεις για τον Κοσμίδη και το πότε θα πάνε να φάνε εκεί.

Για κάποιους το σουβλάκι του Κοσμίδη είναι ΙΕΡΟΤΕΛΕΣΤΙΑ.

Να σας αναφέρω εδώ πως τα μόνα που θα συναντήσετε στο μαγαζί ειναι τα εξής:

- Μερίδα μπιφτέκι
- Μερίδα κρέας
- Μερίδα σουτζούκι
- Πατάτες τηγανιτές (2 ευρώ)
- Τζατζίκι (2 ευρώ)

Και τα τελευταία χρονια τυλιχτά με μπιφτέκι και κρέας (2 ευρώ στο χέρι και 2.5 στο κατάστημα).

Οι μερίδες κοστίζουν 6.5 ευρώ στο μπιφτέκι και 7 στα άλλα και νομίζω 0.5 ευρώ παραπάνω αν καθήσετε να φάτε στο κατάστημα.

Μπορείτε αν θέλετε να κάνετε ανάμεικτη τη μερίδα με κρέας και μπιφτέκι.

ΧΩΡΟΣ:

Κατ'αρχάς η λέξη ντελίβερι δεν υπάρχει στο συγκεκριμένο κατάστημα. Μόνο τρως εκεί ή τα παραλαμβάνεις από το κατάστημα. Έχεις τη δυνατότητα όμως να πάρεις ένα τηλεφωνάκι για να στα προετοιμάζουν και να μην περιμένεις πολύ.

Για να έρθεις λοιπόν στο κατάστημα θα στρίψεις απο το λιμάνι δεξιά στον Άγιο Διονύσιο και αφου περάσεις το φανάρι στο δεύτερο στενό θα κάνεις αριστερά στην Αναπαύσεως. Θα συνεχίσεις όλο ευθεία και μετά απο κάνα λεπτό με το αμάξι θα συναντήσεις τη διασταύρωση της Αναπαύσεως με την Βενιζέλου στο φανάρι. Εκεί μπορείς να συναντήσεις στο φανάρι αριστερά ένα ζαχαροπλαστείο με την ονομασία Αντωνίου. Κράτα το σαν σημάδι...

Είναι το ζαχαροπλαστείο των παιδικών μου χρόνων, λίγα μέτρα πιο πάνω από το δημοτικό και το γυμνάσιο-λύκειο που φοιτούσα. Αν θες εκεί θα βρεις ωραίο ζεστό γαλακτομπούρεκο όπως αναφέρει και ο Καλίδης στο βιβλίο του, εγώ προτιμώ τα ρυζόγαλα του που μπορώ να φάω 5 στην καθισιά μου (με την πάροδο των χρόνων τα ανέβασε απο 0.80 λεπτά στο 1.20). Επίσης εκεί λάτρεψα τα κουρκουμπίνια του. Φτιάχνει και παγωτό καϊμάκι και γιαούρτι πρόβειο αν θυμάμαι καλά. Με αυτά μεγάλωσα.

Αυτά λοιπόν κράτα τα για μετά γιατι σχεδόν έχεις φτάσει στον προορισμό σου. Αφού περάσεις το φανάρι, το βενζινάδικο της Shell και την Κροσφιλδ (το νηπιαγωγείο που πήγαινα) θα δείς στο δεύτερο στενό δεξιά σου στα 10 μέτρα το μαγαζί του Κοσμίδη.

Μην στρίψεις δεξιά γιατί απαγορεύεται. Κάπου στα αριστερά σου στην πλατεϊτσα θα βρεις να βολευτείς.

50 μέτρα πιο κάτω βρίσκεται το νεκροταφείο της Ανάστασης όπου πρέπει υποχρεωτικά να στρίψεις αριστερά. Αν προσπεράσεις τότε κάνε στο πρώτο στενό αριστερά, αν πάλι δεν θες συνέχισε ευθεία για το "Ταξιδεύοντας"-θα φας και εκεί καλά.

Μπαίνοντας μεσα θα δεις έναν παλιό ξύλινο χωρο με 7-8 τραπέζια και κάτι καθρέφτες. Αν είσαι με παρέα έχει καλώς, αν είσαι με το αμόρε μάλλον θα την κάνεις με ελαφρά. Είναι όμως καθαρός ο χώρος και χωρίς πολλές μυρωδιές. Όντως στην κριτική που προηγήθηκε έξω έχει βγάλει 2-3 τραπεζάκια και έχει έναν προτζέκτορα.

Αν κοντοσταθείς όμως στο ταμείο θα δεις τα παλιά ψυγεία, τις 2 γυναίκες από το ανατολικό μπλοκ που τις θυμάμαι να βρίσκονται στο πόστο τους για αρκετά χρόνια μαζί με την μαμά Όλγα. Εκεί που πρέπει όμως να εστιάσεις ειναι σε μια κεραμιδί "γάστρα"

Εκεί βρίσκεται και το μυστικό που αυτό το μαγαζάκι εδώ και τόσες δεκαετίες αντιστέκεται σθεναρά στο πέρασμα των χρόνων...

ΦΑΓΗΤΟ:

Όπως έχω αναφέρει σε άλλες κριτικές μου, ο Κοσμίδης ειναι συνυφασμένος με τη ΣΑΛΤΣΑ του.

Σε εκείνη λοιπόν τη "γάστρα" βρίσκεται ο ΜΑΓΙΚΟΣ ΖΩΜΟΣ....

Καυτερή, για κάποιους διολεμένα καυτερή, αλλά και τόσο γλυκιά που δεν μπορείς να αντισταθείς ακόμα και αν χρειαστείς 2 λίτρα νερό για να συνέλθεις

Οι μερίδες αποτελούνται απο 4 τεμάχια πλέον (παλαιότερα είχαν 3) στα μπιφτέκια και το κρέας. Σουτζούκι δεν θυμάμαι να έχω δοκιμάσει ποτέ για να κρίνω.

Το μέγεθος του τεμαχίου δεν ειναι πολύ μεγάλο αλλα συνολικά μαζί με τις 2 πίτες και τη φρέσκια τομάτα μάλλον θα σας χορτάσει. Οι πίτες μαλακές και χωρίς πολλά λάδια, να ζητήσετε αρκετή σάλτσα για να "ποτίσουν". Τοματούλα φρέσκια και κρεμμύδι αν θέλετε, πατάτες στη μερίδα αλλά και στα τυλιχτά δεν μπαίνουν.

Σημαντικό πως τα κρέατα είναι φρέσκα και μαλακά, καλοψημένα. Όλα ψήνονται αφού δώσεις την παραγγελία.

Οι πατάτες τηγανιτές νομίζω πως ειναι προκάτ αλλά ψήνονται σωστά ώστε να αφήνουν μια κάποια γεύση, χωρίς λαδίλες.

Η συμβουλή μου είναι εάν δεν θέλετε δεύτερη μερίδα αλλα δεν έχετε χορτάσει κιόλας να πάρετε μια μερίδα πατάτες και να ζητήσετε σάλτσα ώστε να κάνετε βούτες.

Για τα τυλιχτά τώρα να πω πως μάλλον "αναγκάστηκε" τα τελευταία χρόνια να τα βάλει προς πώληση λόγω οικονομικής κρίσης για να καλύψει ολα τα βαλάντια. Δεν ξεχωρίσουν από τον ανταγωνισμό όμως καθώς όσες φορές έχω δοκιμάσει η σάλτσα "χάνεται" και γενικά είναι λίγο άδεια από γέμιση.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:

Στο ταμείο θα δείτε έναν φαλακρό κύριο που μοιάζει με τον κύριο Καλαμάρη από τον Μπόμπ τον Σφουγγαράκη. Είναι ο γιος της κυρίας Όλγας και ιδιοκτήτης καθώς η κόρη έχει φροντιστήρια αγγλικών στην περιοχή (αρκετά επιτυχημένα). Λιγομίλητος και χωρίς πολλά-πολλά. Κάποιοι γνωστοί μου έχουν παρατηρήσει πως οι αποδείξεις κάποιες φορές ξεχνιούνται, όχι πάντα.

Οι 2 γυναίκες λειτουργούν σαν καλοκουρδισμένη μηχανή, οι μόνες που γνωρίζουν το μυστικό της σάλτσας μαζί με τους ιδιοκτήτες λογικά.

Παραπάνω λόγια δεν έχω για την εξυπηρέτηση γιατί δεν έχω καθίσει ποτέ.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ:

Ο Κοσμίδης είναι ξακουστός για τη σάλτσα του. Έχει λίγα και καλά προϊόντα για να μπορεί να έχει μια σταθερή ποιότητα. Θα μπορούσε να κάνει επέκταση και με άλλα μαγαζιά αλλά θεωρώ πως θα είχε "διαβρωθεί" το όνομα του και μάλλον το μυστικό δεν θα ήταν πλέον μυστικό. Κάποιοι προσπάθησαν να φτιάξουν πατέντες για να ανταγωνιστούν τη σάλτσα του και να αποσπάσουν πελατεία αλλά εμένα δεν με κέρδισαν (τουλάχιστον σε μια τρανταχτή περίπτωση που θυμάμαι).

Θα ήθελα να δοκιμάσω και από τις Ρωσσίδες στην Καλλιθέα για να κάνω τη σύγκριση, καθώς αν θυμάμαι καλά και εκεί έχει γίνει αναφορά για κάποια σάλτσα.

Ο Κοσμίδης θα μου θυμίζει την καταγωγή μου, τα παιδικά μου χρόνια ΑΛΛΑ και την ταπεινότητα που τον διακατέχει που δεν επηρεάστηκε από την επιτυχία και ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ στον ίδιο χώρο τόσα χρόνια σε κάτι που ξέρει....

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΦΡΟΥ-ΦΡΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΩΜΑΤΑ....

Υ. Γ Κάθε φορά που επισκέπτομαι το μαγαζί όλο και κάποιος θα βρίσκεται πριν από εμένα για να παραλάβει και όλο και κάποιος θα βρίσκεται μετά από εμένα για να παραγγείλει...

ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_1
3.3
Μεζεδοπωλεία, Περιστέρι
Ευρώ/Άτομο

Ένας νόστιμος Βασιλικός ξεφύτρωσε στις εργατικές πολυκατοικίες του Περιστερίου εδώ και 5 μήνες σχεδόν απο το πουθενά. Μια νόστιμη στάση για όσους το επιθυμούν σε ένα εντελώς αντιεμπορικό σημείο που δεν σου πάει ο νους οτι κάτι τέτοιο θα συμβεί.

Είχα διαβάσει στο διαδίκτυο παρουσιάσεις για το κατάστημα αλλά σε 2-3 βόλτες που είχα κάνει από την περιοχή για δουλειές δεν μου είχε γεμίσει καθολου το μάτι. Ήμουν λάθος και το αδίκησα.

Το μικρό αυτό μαγαζάκι βρίσκεται ακριβώς έξω απο τη στάση του μετρό Περιστερίου, κάτω απο τις τεράστιες εργατικές πολυκατοικίες της περιοχής. Οπτικά μπορεί να μη σε κερδίσει, ούτε καν να το πιάσει το μάτι σου. Η στάση όμως αξίζει. Είναι καλα κρυμμένο για όσους θέλουν να το ανακαλύψουν, χωρίς πολλά φρου-φρου κι αρώματα. Νομίζω πως το μόνο διαβατήριο για την επιτυχία τους είναι οι επιτυχημένες γεύσεις, η κουζίνα του δηλαδή γιατί για τον χώρο δε νομίζω πως θα σας φανεί κάτι ιδιαίτερο.

ΧΩΡΟΣ:

Όπως προείπα βρίσκεται στις εργατικές πολυκατοικίες, στον κεντρικό δρόμο του Περιστερίου που περνάς με το αμάξι για να πας στη δουλειά σου χωρίς να το πιάσει το μάτι σου, καθώς το συγκεκριμένο σημείο σου προκάλει "θλίψη". Όλα αφημένα στην τύχη τους, τα διπλανά μαγαζιά κλειστά και με μόνη τελευταία λογικά προσπάθεια απο το μικρό εστιατόριο, ένα μικροσκοπικό τυροπιτάδικο και μια γωνιακή καφετέρια.

Νομίζω πως ολες οι προσπάθειες επικεντρώνονται στους περαστικούς του μετρό καθώς και στους γύρω κατοίκους, αν και στην ίδια στάση ΑΛΛΑ στην απέναντι έξοδο της νομίζω πως τα πράγματα είναι αρκετά καλύτερα και πιο... "σύγχρονα". Κάπου εκεί βρίσκεται και το "Βρώσις" που προ διμήνου είχα επισκεφθεί με πολυ περισσότερες προσδοκίες και εντελώς αντίθετα αποτελέσματα. Το αντιστρόφως ανάλογο συνέβη με τον "Βασιλικό".

Ο εσωτερικός χώρος είναι πολύ μικρός με 6-7 τραπεζάκια και καρέκλες σε λαδί χρώμα (θα μπορούσαν να είναι ακόμα πιο σκούρα αν ήθελαν να θυμίζουν το χρώμα του φυτού), ξύλινα και ΟΚ για να κάτσεις για 2 ώρες χωρίς να πιαστεί ο κ.. ος σου. Η διακόσμηση είναι με φθηνά υλικά όπως καφάσια στην οροφή για να καλύπτουν τις γυμνές λάμπες, κάποια ρολόγια στον τοίχο και μια εικόνα-ζωγραφιά από ένα δέντρο. Καθαρές οι τουαλέτες με πετσετούλες μια χρήσης στην αριστερή θήκη αντι για χαρτί ενώ ο καθρέφτης μοιάζει με ανοιχτό πατζούρι.

Το καλοκαίρι θα κερδίσει περισσότερους πόντους ειδικά αν υπάρχουν δροσερές βραδιές. Θα καθήσετε αρκετά πιο άνετα και χαλαρά, νομίζω πως η έξοδος του μετρό δεν είναι πολυσύχναστη, ενώ ξεκουράζει το μάτι και το γκαζόν σε απόσταση αναπνοής.

Η επίσκεψη μας έγινε μεσημερι Σαββάτου 14-6-2014 στις 15:15 από 4 άτομα και περάσαμε υπέροχα, ενώ καθίσαμε εξω χωρίς να μας επηρεάσει η ζέστη.

ΦΑΓΗΤΟ:

Ο κατάλογος θεωρώ πως είναι πλήρης, με καλές επιλογές κάπως "πειραγμένες" ενώ απουσιάζουν οι εμφανείς αναφορές σε μερίδες. Με μια λέξη θα τον χαρακτήριζα καλοστοχευμένο.

Πήραμε:

- Λωρίδες λουκάνικου σε τάβλα που ήταν καλωσόρισμα από το μαγαζί. Λεπτοκομμένες ιδανικά και καλοψημένες. Ζουμερό το λουκάνικο όπως μου αρέσει. Ειχε και 2 συνοδευτικές σως οπου δεν τις δοκίμασα γιατι το λουκάνικο από μόνο του ήταν νόστιμο.

- Άρτος που χρεώνεται 1 ευρώ το άτομο.

- Μαϊντανοσαλάτα με πλιγούρι στα 2.8 ευρώ. Πλούσια ποσότητα με έντονη την παρουσία και τα αρώματα του μαϊντανού. Το κρεμμυδάκι αρκετό, το πλιγούρι μαλακό, χρειάζεται να προσθέσετε λεμόνι

- Ντάκος αλλιώτικος με απάκι επι 2 φορες σύνολο 11.6 ευρώ. Με μια λέξη υπέροχος. Ήρθε σε μορφή τούρτας, πολύ καλύτερος οπτικά απο αλλους, ΑΛΛΑ και πολύ πιο πρακτικός για να τον σερβιριστείς. Το απάκι ψημένο σαν το λουκάνικο, η κορυφή έμοιαζε σαν γιαούρτι, ενω το παξιμάδι εμοιαζε σαν φρυγανιά τοσο κριτσανιστό και τραγανό που ήταν. Η τομάτα φρέσκια και ζουμερή. Ένα πιάτο όλο δροσιά που σίγουρα θα το επέλεγα ξανά.

- Κοτοσαλάτα σπιτική στα 4 ευρώ. Φρεσκότατη, χωρίς να καλύπτει η μαγιονέζα τα υπολοιπα υλικά. Τα καρότα και τα μπιζέλια ζουμερά, η μαγιονέζα ελαφριά και το κοτόπουλο καθόλου ξερό. Υπήρχε αρμονία μεταξύ των υλικών χωρίς κάποιο να υπερκαλύπτει κάποιο άλλο.

- Πατάτες τηγανητές με κιμά και γραβιέρα στα 4.6 ευρώ. Οι πατάτες εμφανώς φρέσκιες και σχετικά χοντροκομμένες, χωρις να χάνουν καθόλου σε γεύση οπου με τη συνοδεία του κιμά έγιναν αρκετά ζουμερές. Η γραβιέρα προσέθετε μια νότα αλμύρας.

- Πατάτες τηγανητές με φέτα και αυγά μάτια στα 4.4 ευρώ. Ίδια ετοιμασία με 3 αυγά μάτια οπου σας συνιστώ να "σπάσετε" τα μάτια για να κάνετε τον συνδυασμό με το ζουμάκι και τη φέτα.

- Λαδοτύρι σαγανάκι με πάστα απο φυστίκι Αιγίνης στα 5.8 ευρώ. Πολλά υποσχόμενο πιάτο που επιδέχεται βελτίωσης ως προς την παρασκευή. Νομίζω πως χρειάζεται ενα τυρί που να λιώνει καλύτερα, εναλλακτικά το φυστίκι να είναι πάνω στην κρούστα. Στην προκειμένη περίπτωση το λαδοτύρι ηρθε ψημενο οπως έπρεπε αλλα νομίζω πως η πάστα φυστικιού ήταν εντελώς "ξένη" από το συνόλο της γεύσης. Κρατάω μια μικρή επιφύλαξη γιατί δεν έστυψα το λεμόνι απο πάνω, ίσως έδινε μια νότα γεύσης παραπάνω.

- Πιτάκια ούζου με κοπανιστή στα 4.2 ευρώ. Μάλλον δεν ήταν εντελως του γουστου μου και δεν τα απόλαυσα. Καλοεκτελεσμένη ζύμη χωρίς λαδίλα οπου ένιωθες την παρουσία του ούζου. Νομίζω πως η φέτα ίσως ταίριαζε καλύτερα με την αλμύρα που θα έδινε καθώς (ενώ δεν μου αρέσει το ούζο) θεωρώ πως μου έβγαινε στην συνολική γεύση μια πικρίλα.

- Κεφτεδάκια τηγανητά στα 4.4 ευρώ. Νομίζω 6 στον αριθμό με συνοδεία γιαουρτιού με άνηθο. Καυτά και σπιρτόζικα, εντελώς κρεατένια και "καθαρα". Αξιζει να τα δοκιμάσετε. Ένιωθες ότι έτρωγες κρέας και όχι προσμίξεις.

- Μπιφτεκάκια μοσχαρίσια με μπέικον και σως κασεριού στα 6.8 ευρώ. Με κέρδισαν καθώς ήταν λίγο πιο ψωμωμένα απο τα κεφτεδάκια, σφιχτά οσο έπρεπε. Παρ'ολα αυτά δεν βρήκα μπέικον στο πιάτο ενω η σως που ομολογουμένως ταίριαζε ιδανικά με τα μπιφτεκάκια ήταν λευκή και πηχτή όσο έπρεπε για να καλύψει το κρέας. Επειδή δεν συνοδευόντουσαν απο γαρνιτούρα θεωρώ πως θα έπρεπε να είναι ελαφρώς φθηνότερα.

- 2 μπύρες Αλφα στα 6 ευρώ
- 3 αναψυκτικά στα 6.9 ευρώ

- Κέρασμα στο τέλος ραβανί με κρέμα από πανω. Σιροπιασμένο όσο πρέπει, εύγευστο και ευχάριστο για να αλλάξεις γεύση. Γλυκά δεν υπάρχουν στον κατάλογο.

ΣΥΝΟΛΟ: Ένα πολύ ευχάριστο μεσημέρι οπου άξιζαν τα χρήματα μας. Περίπου 67 ευρώ που έπιασαν τόπο και το καταευχαριστηθήκαμε.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:

Οι μοναδικοί πελάτες εκείνη τη στιγμή υπήρξαμε εμείς, εξυπηρετηθήκαμε από μια κοπέλα ευγενικά και ότι ζητούσαμε ερχόταν σε σωστούς χρόνους. Φιλική και επεξηγηματική, συγχωρείται το λάθος του δελτίου παραγγελίας και της μη απόδειξης. Όλα καλά.

ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ:

Άκρως θετική. Απορημένος ρώτησα την κοπέλα αν έχει αποκτήσει σταθερό κοινό το μαγαζί και ευτυχώς μου απάντησε θετικά. Νομίζω πως αξίζει μια επίσκεψη για να δοκιμάσετε τις γεύσεις τους καθώς τις βρήκα ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΕΣ, χωρίς τεχνάσματα για να κρύψουν κακή πρώτη υλη.

Αν μου ζητούσαν να τοποθετήσω σε κάποια κατηγορία το μαγαζί θα έλεγα πως ειναι στο επίπεδο του "Γελαστού κρεμμυδιού". Ίδια καλή ποιότητα και φαντασία με σεβασμό στον πελάτη με στόχο την απόλαυση του στομαχιού και όχι του ματιού. Τα στομάχια μας παρέμειναν στη θέση τους και κοιμηθήκαμε σαν πουλάκια για να δούμε Μουντιάλ το βράδυ.

Νομίζω πως θα πρέπει να το αγκαλιάσουν οι κάτοικοι των γύρω περιοχών, απορώ πως έχει μόλις μια κριτική. Ίσως απο την άλλη άκρη της Αθήνας δεν αξίζει να έρθετε αν έχετε κοντά σας κάτι παρόμοιο αλλα μια μικρή απόσταση για να διανύσετε και να το δοκιμάσετε θα σας αποζημιώσει.

Αν βρισκόταν σε πιο ΙΝ περιοχή ήδη θα μιλούσαν γι'αυτό και θα είχε εδώ μεσα 20-25 κριτικές.

Αν βρεθείτε στην περιοχή τολμήστε το.

* Εκεί κοντά στην Βενιζέλου σε έναν πεζόδρομο υπάρχει ένας φούρνος που φτιάχνει δικό του τσουρέκι (κυρίως) και παγωτό. Ονομάζεται "Γιάννενα" και ανα διαστήματα ο πατέρας μου με την αδελφή μου φεύγουν από τη Δραπετσώνα για το Περιστέρι για να το απολαύσουν. Το ίδιο έγινε μετά και την επίσκεψη μας στον "Βασιλικό". Επειδή υπάρχουν κάποια λαγωνικά του σάιτ εδώ μέσα, καλό θα ήταν να μου πουν τη γνώμη τους γιατί ακόμα δεν έχω ασχοληθεί με τον συγκεκριμένο φούρνο για να μπορώ να πω περισσότερα.

BEER ACADEMY HOME
2.5
Beer Restaurants, Καισαριανή
Ευρώ/Άτομο

Η γνωριμια με την αλυσιδα ξεκιναει απο την εποχη του γυμνασιου, πριν 14-15 χρονια και οι αναμνησεις ακομα και τωρα ειναι ομορφες απο τις τοτε εξοδους μου στο καταστημα του Πειραια. Στα ματια μου τοτε φανταζε η υπερτατη εξοδος για φαγητο και για να πιω μπυρα. Νομιζω πως εχω αναφερθει σε κριτικη μου για το μαγαζι του Πειραια. Ανεκαθεν τα μαγαζια της αλυσιδας φανταζαν απο τοτε ακριβα αλλα τοτε το πορτοφολι της μαμας γεμιζε πιο ευκολα πριν γινουν οι περικοπες στον δημόσιο τομέα.

Οσο μεγαλωνα, τοσο γνωριζα περισσοτερα μαγαζια αφου εβγαινα απο το καβουκι μου και δεν ημουν σπορος. Αυτα τα μαγαζια ηταν παντα στα ματια μου σαν ενα ακριβο σπορ, να το θεσω καλύτερα σαν μια εξοδος που γίνεται μια στο τόσο και πρεπει να μεινει αξιομνημόνευτη.

Η κάτω βολτα άρχισα να παίρνει τα μαγαζιά κυριως λογω τιμων (ίσως φταίει το φρανσαιζ γι αυτο) και τα τελευταια χρονια η αλυσίδα φανταζε στα μάτια μου σαν την παρακμη μιάς αυτοκρατορίας. Λυπήθηκα για το μαγαζί στον Πειραιά που ήταν σκια του εαυτού του και παραξενεύτηκα οταν είδα μια νεα προσπάθεια τους σε εναν κεντρικό μεν αλλά τεράστιο χώρο που στεγαζόταν πριν το εστιατόριο "Μέλι" και ηταν σαν πολυχώρος με χωρο για θεατρικές παραστασεις αλλα και για φαγητό (μάλιστα εκεί ειχα ενα δυσάρεστο περιστατικό με πελάτη πριν 6 χρόνια που με πέρασε για σερβιτόρο και γίναμε μαλλιά κουβάρια).

Να σημειώσω εδω πως η βαθμολογία μου δεν φαντάζει πολυ καλή αλλα ειναι λιγο παραπλανητική. Κρίνω το μαγαζί αυστηρά γιατί δεν ειναι τοπικού χαρακτήρα αλλά ειναι αλυσίδα και μετα απο τοσα χρόνια εμπειρίας θα επρεπε να "προλαμβάνει" καταστασεις και οχι να χρειαστεί να επισημανθούν για να διορθωθουν.

Η επίσκεψη εγινε Δευτερα 9-6-2014 στις 20:40 το βραδυ απο 4 άτομα. Να σημειώσω εδω πως είχαμε αγορασει μια προσφορά απο το ιντερνετ γιατί γνωρίζαμε τις τιμες.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:

Στην τηλεφωνική μας κράτηση ήταν πολυ ευγενικός ο κυριος και εξυπηρετικός. Αφου φτάσαμε στο κατάστημα μας είπαν πολυ ευγενικά να ανεβούμε τα σκαλια για την ταράτσα. Θετική εντύπωση μας εκανε οτι τοποθετηθήκαμε (ρεζερβε) σε ενα καλό τραπέζι στην ταράτσα με άμεση οπτική επαφή προς τα εξω και κυρίως στην απέναντι εκκλησία.

Βλέποντας την απόδειξη τώρα που γράφω την κριτική, ξαφνιάζομαι που ενω μας σέρβιραν εμφιαλωμένο νερο δεν μας το χρέωσαν. Αντίθετα ο αρτος για 4 άτομα χρεώθηκε στα 2.80 ευρώ συνολικά.

Το αρνητικό που στα δικά μου μάτια με κάνει να τους "χαμηλώσω" αρκετά ειναι πως το διπλανό τραπέζι που εφτασε μετά από εμας εξυπηρετήθηκε πρώτο και εμεις περιμέναμε περισσότερο απ όσο θα έπρεπε. Η εξυπηρέτηση γινόταν μόνο από 2 νεα παιδιά -μια κοπέλα και ενα αγόρι- που για τη χτεσινή μέρα τουλάχιστον δεν ηταν επαρκείς καθως η ταράτσα ηταν γέματη αναλογικά της ημέρας. Έτρεχαν και δεν έφταναν για να εξυπηρετήσουν. Ένα τριτο ατομο θα εδινε τη λύση.

Το ένα ποτήρι μπυρας που προσγειώθηκε απότομα στο τραπέζι ειναι πταίσμα και έγινε ακούσια, ενω δεν σημειώθηκαν και απώλειες.

Στο τέλος στην έξοδο κατω μας καληνύχτισε ενα παλικάρι και μας ευχαρίστησε.

Ισως το 2.5 ήταν πιο δίκαιο.

ΧΩΡΟΣ:

Πραγματικά πολυ όμορφος και περιποιημένος, φαινεται πως εριξαν πολλα χρήματα και μεράκι. Υπαρχουν 3 επίπεδα και νομιζω πως και στα 3 εγινε άριστη δουλειά. Η ταράτσα πολυ ομορφη και προτείνεται με 1000 για μια καλοκαιρινή σας εξοδο για μπύρες. Η θέα απέναντι ενω δεν μπορώ να τη χαρακτηρίσω ως ανεπαναληπτη, ειναι τοσο ξεκούραστη που σε χαλαρώνει και σε ηρεμεί. Εφυγα με ένα αίσθημα καλοπέρασης και ένιωσα "γεμάτος" απο τη βραδιά που είχα με την παρέα μου.

Το ξυλο κυριαρχεί στον χώρο αλλα ειναι πολύ ξεκουραστο. Η καθαριότητα ειναι σε πολυ καλό επίπεδο, το ίδιο και οι τουαλέτες. Μου αρεσαν οι καρέκλες που στην πλάτη ειχαν σχέδιο κατι μεταξύ κλαδιου και πρετσελ (ναι το ψωμακι). Τα τραπέζια "βαριά" μεν αλλά σχετικά άνετα.

Το μαγαζί βρίσκεται σε πολυ κεντρικό σημείο κοντα στην πλατεία και μπορει να γίνει σημειο αναφοράς. Χτες δεν δυσκολευτήκαμε να παρκαρουμε αλλα νομίζω σε πιο εμπορικές μερες τα πραγματα θα ειναι δύσκολα.

ΦΑΓΗΤΟ:

Να σημειώσω πως απο την εποχή του 2000 μου έκαναν εντύπωση οι περιποιημένοι καταλογοι στο Beer Academy. Ειναι περιεκτικοί και καλογραμμένοι, με διάθεση για ιστορία.

Οι συγκεκριμένοι ενω ηταν ομορφοι και σε καλη κατασταση θαρρω πως πρεπει να κατηγοριοποιηθούν καπως καλύτερα στις μπυρες. Ναι μεν για την κατηγορια των βαρελιών ειναι ευδιακριτοι αλλα νομίζω πως στα μπουκαλια θα επρεπε να βαλουν καθε ειδος μπυρας ξεχωριστά και όχι να διαχωρίσουν απλως τις ελληνικές απο τις ξένες γιατί χάνεσαι στον χαρτη.

Στα φαγητα η ποικιλια ειναι επαρκής για να ικανοποιησει ολα τα γούστα.

Παραγγειλαμε:

- Αρτος στα 2.8 (δεν παραγγειλαμε)

- Στελλα Αρτουα 300 μλ στα 3 ευρω
Βαιχενστεφαν 500αρα στα 5.5 ευρω
Καπνιστη Σλενκερλα επι 2 ποτηρια συνολο 13 ευρω.

Ολες στα ποτηρια τους και ΠΑΓΩΜΕΝΕΣ οπως το επιτασει η εποχή.

- Σαλατα Beer Academy στα 7.3 ευρώ. Αρκετά φρέσκια αλλα και πολλή πρασιναδα. Η σως μαγιονέζας ηταν όση πραγματικά επρεπε, θα ήθελα περισσοτερο κοτόπουλο ενω οι φλοιδες παρμεζάνας και τα τοματακια ηταν λεπτοκομμενα τοσο πολυ που δεν μπορούσες να γευτείς περι τινος επρόκειτο.

- Σουφλέ τυριών στα 6.7 ευρω. Νόστιμο πιάτο αλλα μικρό για την τιμή του. Τραγανή κρούστα οσο έπρεπε, τα τυρια ευγευστα και οχι μπουχτιστικά, ειδικά για καλοκαίρι. Καλο συνοδευτικό.

- Μπεργκερ στα 8.5 ευρω με αρκετές πατατες. Αρκετά νόστιμο το μπιφτέκι, γευόσουν ρε παιδι μου τι ετρωγες και αναδεικνυόταν απο το λιωμένο τυρι (τσενταρ νομιζω) μαζι με το λεπτοκομμενο μπεικον. Το ψωμάκι τους νομίζω θελει αλλαγή γιατι παραφαινεται του σουπερμάρκετ. Θα το ήθελα πιο αφράτο.

- Σνιτσελ al parmegiano στα 11 ευρώ. Χοιρινό αναφερόταν αλλα πιο πολυ σε κοτόπουλου μου έμοιαζε. Η κοπέλα μου που το δοκιμασε το πέρασε για fish n chips. Η ποσότητα επαρκης καθως ηρθαν 3 κομμάτια. Η παρμεζανα ηταν απλως λιωμένη απο πανω, ενω χρειάστηκε η συνοδευτική σως για να το φαω. Δεν ηταν ασχημα ψημενο, ούτε καμενο ουτε είχε λαδιλα αλλα το βρηκα σχετικά αγευστο. Για να συνοδευσεις τη μπυρα σου ειναι ΟΚ γενικα χωρις να αντικατοπτρίζει και την τιμη όμως.

- Ποικιλια μιξ γκριλ για 2 ατομα στα 22 ευρω (32 στα 3 - 40 στα 4 ατομα). Επαρκης και με αρκετες πατατες της γιαγιάς οπως και σε ολα τα κυριως πιατα (που φαινοντουσαν σαν φρεσκες, τρωγοντουσαν ευχαριστα). To άλλο ζευγαρι που την ειχε παραγγείλει την βρηκε απλως ΟΚ για συνοδεια της μπυρας. Σε συγκριση με αλλα μαγαζιά δεν τους άρεσε τοσο καθως καποια κομμάτια ηταν λιγο παραψημενα, το κοτόπουλο ήταν ξεραμενο.

- 2 μπανοφι στα 10 ευρώ. Θα ξαναγκρινιάξω για τη σαντυγί που βαζουν απο πάνω οπως το έκανα και στην προηγούμενη μου κριτική. Κατα τα άλλα η μερίδα ηταν αρκετά καλή αλλα εχω φάει και αρκετά καλυτερα μπανοφι. Ουτε η καραμέλα με κέρδισε ουτε το μπισκότο ηταν τραγανό οπως μου αρέσει.

ΣΥΝΟΛΟ στα 89.8 ευρω, ποσο τσιμπημένο για το μέσο πορτοφόλι. Πληρώσαμε εξτρα αλλα 37.80 αφου η αξια των κουπονιων εφτανε τα 52 ευρώ.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ:

Ειμαι αυστηρος και νομιζω πως στις κατηγορίες του φαγητού και της εξυπηρέτησης το 2.5 ισως ταίριαζε παραπανω. Για καλοκαίρι το προτείνω ανεπιφυλακτα και απο Κυριακή εως Πεμπτη που έχει 2 μενού με 21 και 23 ευρω που ειναι καλες περιπτώσεις οπως και το happy hour 7 με 9 το βραδυ στις μπυρες.

Αν πατε να φατε και να πιείτε μια μπυρα να εχετε δεδομένο το 20αρικο. Και επειδή η νεολαια δινει ζωη στο μαγαζί.... Μια ανατίμηση προς τα κατω δεν έβλαψε ποτε τον πελατη, αν και νομιζω πως πανε καλά και δεν το έχουν ανάγκη.

Καλή περίπτωση για να περάσεις μια ευχάριστη βραδια.

ΕΛΑΙΚΟΝ
2.8
Μεζεδοπωλεία, Χαλάνδρι
Ευρώ/Άτομο

Το Ελαϊκόν το ειχα γνωρίσει πριν 3 χρονια πρωτη φορα στο Γουδί και μου είχε αφήσει σχετικά καλές εντυπώσεις. Είχα φυγει με την ανάμνηση οτι ήταν παρεϊστικο μαγαζί με ζεστη ατμόσφαιρα που κυρίως απευθυνόταν σε νεαρές ηλικίες και η εντυπωση μου ηταν οτι ηταν ταμαμ για φοιτητοκαταστάσεις. Οσο παράξενο και αν ακουστεί, είχε αποτυπωθει στη μνήμη της κοπέλας μου το πολύ καλό μπανόφι τους και συχνά-πυκνά μου το ανεφερε...

"Ενα μπανοφι σου εχω ζητήσει και εσύ με σέρνεις δεξια και αριστερα σε διαφορετικά μαγαζιά"...

Να αναφέρω πως και τα αλλα 3 καταστήματα (να πω την αληθεια δεν γνωριζα οτι ειχε ανοιξει και τρίτο στον Βύρωνα) βρίσκονται αρκετά μακρυά μου, οπότε εκρινα πως δεν υπήρχε ιδιαιτερος λόγος να "ξενιτευτώ". Οποτε οπως καταλαβαίνετε ναι μεν το προτείνω ΑΛΛΑ σε περίπτωση που είναι κοντά στην ακτίνα δρασης σας. Η αιτιολογία ειναι πως παρόμοια μαγαζια θα βρειτε και σε κοντινές σας περιοχές.

Τετάρτη βραδυ 4-6-2014 μετά απο μια ακόμα αποτυχία του Ολυμπιακού να παρει το πρωταθλημα, βγηκαμε εξω 3 ατομα να περασουμε καλά και να τα πούμε. Εγώ είχα μια ιδεα περι τίνος πρόκειται, οι αλλοι 2 οχι.

ΧΩΡΟΣ:

Το μαγαζι βρισκεται στον χωρο του παλιου Κιτσενμπαρ που μας άφησε χρόνους. Για να είμαι ειλικρινής αυτοπροτείνεται ως τσιπουράδικο-ρακαδικο αλλα εμενα στο νου μου μου μοιάζει ως μεζεδοπωλείο και γι'αυτο το καταχώρησα ετσι. Ο πιο σημαντικός λογος ειναι πως οι προτασεις για να φάτε ειναι παρα πολλες με αποτέλεσμα να χανεσαι και να μην ξερεις τι να πρωτοδιαλέξεις. Σημειώστε παντως πως κάποια πιατα ειναι περίπου ιδια με μικρές παραλλαγες.

Ο δεύτερος λογος ειναι πως τουλάχιστον ο συγκεκριμένος χωρος ειναι τεράστιος και ψηλοτάβανος, οποτε οταν είναι σχετικα άδειος οπως τη συγκεκριμένη μερα να μην υπάρχει αυτή η ζεστασιά που περιμένεις απο ενα τσιπουράδικο. Παρ'ολα αυτα εχει θετικα στοιχεία. Ειναι προς τη Ρεματιά και το παρκινγκ σε οχι μέρες αιχμής ειναι σχετικά βατό.

Στα πολυ θετικα ειναι η καθαριότητα του καταστήματος σε πολυ καλό βαθμο, το ίδιο ισχύει και για τις τουαλέτες. Το μαγαζι συνδυάζει πετρα στους τοίχους, γυαλί περιμετρικά και ξυλο στα τραπέζια. Καποια μάλιστα ειναι και ασυμμετρα, ομορφα στο μάτι.

Το μονο αρνητικό για μένα λοιπόν ειναι η ζεστασιά που δεν μου αποπνέει στο ματι για τον χαρακτήρα του.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: Ζεστή και φιλική απο το παλικάρι που μας εξυπηρέτησε, με καλή διάθεση για να μας επεξηγήσει τα πιάτα και στη διάθεση μας χωρίς να πολυχάνεται. Στο τέλος μας κέρασε και ένα καραφάκι ρακόμελο. Η κοπέλα απο την αλλη δεν μας κέρδισε, φάνηκε εκτελεστική και στο προσωπο της δεν διακρίναμε ενα χαμόγελο.

Αρνητικο πως το καπνισμα επιτρέπεται αν και ο χώρος ειναι ψηλοτάβανος.

ΦΑΓΗΤΟ:

Η κουζίνα του σε γενικές γραμμές ειναι σε καλο επιπεδο. Δεν θεωρω πως κάτι απο αυτά που δοκιμασαμε ηταν ασχημο και δεν τρωγόταν, ομως υπήρχαν μέτρια και καλά πιάτα. Πήραμε:

- Ψωμί ψημένο που ερωτηθήκαμε αν θυμάμαι καλά αν θέλουμε στα 0.6 ευρώ το άτομο. Δεν δοκίμασα αλλα φαινόταν περιποιημένο και οχι του εμπορίου. Μολις το αφησε η κοπέλα στο τραπέζι μας είπε με κοφτο κάπως τρόπο πως δεν υπήρχε αλλο αν θέλαμε.

- Ντάκο με φέτα και λιαστή τοματα στα 5.20 ευρώ. Το μεγεθος νορμαλ, η τιμή νομιζω θα έπρεπε να ηταν πιο χαμηλή. Το παξιμαδι μετρια μουλιασμένο αλλα οχι ασχημο, τα υλικά φρεσκα μεν αλλα δεν εβγαζαν τη δροσιά που περιμένεις απο αυτο το καλοκαιρινό πιάτο. Σα να ήταν σε θερμοκρασια δωματίου.

- Μυζηθρόπιτα στα 5.8 ευρω. Καυτή και τραγανή, κριτσινουσε στο στομα ευχάριστα. Ο συνδυασμός τυριου με μελι ηταν ταιριαστός χωρις να λιγώνει. Προσωπικά θα το προτιμούσα χωρίς να εχει δυόσμο μεσα (οικογενειακό μας χουι αυτο). Η μεριδα για 2 ειναι ΟΚ, η τιμη τσιμπημένη.

- Κρασατα μανιτάρια στα 6.1 ευρω. Νομίζω το πιο αδύναμο πιατο απο αυτά που παραγγείλαμε. Τα μανιτάρια επισκιαστηκαν απο τη σάλτσα και τα κρεμμυδάκια με τις πιπεριές. Εμενα δεν μου φανηκαν καν κρασάτα για να πω την αληθεια. Αδιάφορα και ακριβα θα τα χαρακτήριζα.

- Τας κεμπαπ με πουρέ μελιτζάνας στα 7.9 ευρω. Πιο πολυ κοκκινιστό θα το χαρακτήριζα. Τα κομματια λιγο πιο σκληρα απο όσο έπρεπε, σε κάποιες δαγκωνιές κολλούσε το κρέας στα δόντια. Ο πουρές μελιτζάνας δεν μου έβγαλε καθολου την αισθηση του καπνιστού, αντίθετα ηταν αρκετά κολλώδης και οπτικά εμοιαζε με λιωμένο τυρί. Να σημειώσω πως ποσοτικά υπερκαλυπτόταν απο το κρέας. Αν ξαναπήγαινα θα δοκίμαζα καποιο άλλο πιατο. Καμια σχέση με το αέρινο πιάτο που εχω δοκιμάσει στην Σεμέλη στον Κορυδαλλό.

- Συκώτι μοσχαρίσιο καραμελωμένο στα 6.2 ευρω. Νομιζω πως ηταν το πιο Value for money πιάτο ποσοτικώς αλλα και γευστικώς. Μεγάλη μεριδα, το συκωτι στο μεγαλύτερο μερος του ηταν ζουμερό, ενω ιδιαιτέρως μου αρεσαν τα καραμελωμενα κρεμμύδια που το καλυπταν απο πανω. Η βάση απο κατω ηταν ρόκα και τη βρήκα αρκετά ταιριαστή. Αρκετά γλυκό για τους λάτρεις τετοιων γευσεων όπως εγώ.

- Κοτόπουλο φιλέτο Ελαϊκόν στα 6.9 ευρω. Η μερίδα ηταν ακριβώς οσο πρέπει τιμολογημένη. Νοστιμο και καλοψημένο το κοτοπουλο, η σάλτσα νόστιμη.

- 2 μπύρες Φιξ στα 3.1 ευρώ έκαστη
- 1 Pepsi Light στα 2.2 ευρώ το κουτάκι 330 μλ αν και στην απόδειξη αναφερόταν ως 250 μλ.

- 2 μπανόφι στα 5.2 ευρω έκαστο. Τσουχτερή τιμη για γλυκό. Ωραίο γλυκο πάντως κυρίως λογω καραμέλας. Δεν μου άρεσε η πολλή σαντυγί απο πάνω και το μελι, βρήκα αταίριαστο τον συνδυασμό. Δεν χρειάζονται πολλά φρου-φρου κι αρώματα, σκέτο το γλυκάκι μια χαρά θα ηταν.

ΣΥΝΟΛΟ: Στα 58.7 ευρω δεν μπορω να το χαρακτηρίσω και φθηνό για το είδος που πλασάρεται.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ:

Ναι είναι μια καλή πρόταση για έξοδο. Αλλωστε 4 καταστήματα εχουν ανοίξει και λογικά εχουν κερδίσει τον κόσμο. Ομως ακόμα και τα χόρτα βραστά κοστίζουν 4.9 ευρώ και γενικά ολα τα πιάτα σχεδον ξεκινούν απο τα 4 ευρώ και μιλαω για τα πιο απλοϊκά.

Θεωρώ πως ειναι λιγάκι τσιμπημένο και πως εύκολα μπορείτε να πλησιάσετε το 20αρικο το άτομο. Η πιάτσα του Χαλανδρίου εχει πολλές επιλογές πλεον και νομίζω πως θα μπορούσε να κάνει τη διαφορά με μια μικρή ανατιμηση προς τα κάτω και να κερδίσει κοσμο.

Στην παρέα μου άρεσε αρκετά η έξοδος και κάποια μικρά τεχνικά λαθάκια στην εκτέλεση των πιατων μπορούν να διορθώθουν. Ναι, περάσαμε καλά και αν ηταν στην περιοχή μου θα το προτιμούσα συχνά-πυκνά για να παω με παρέα.

Χρειάζεται λιγη προσοχη λοιπόν σε ολους τους τομείς και δεν βρίσκω λόγο γιατί να μην επιτύχει.

PREMIÈRE
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_3
3.8
Μοντέρνα κουζίνα, Ν.Κόσμος
Ευρώ/Άτομο

Κυριε Πρεσβη μας κακομαθαινετε.....

Πριν 3 βδομαδες βρισκομουν στην Αγγλια για ταξιδι αναψυχης με αγαπημενα προσωπα, οταν εσκασε μειλ απο το ask4food. gr με προταση απο το Premiere για δώρο από το εστιατόριο ένα γευμα 2 ατομων και αν θελησω να παραθεσω την ειλικρινη μου εμπειρια. Την επιλογη την εκανε το σαιτ με τυχαίο τρόπο ανάμεσα σε ενεργούς και δημοφιλείς χρήστες του και μεγαλη ικανοποιηση με πλημμυρισε οχι γιατι θα φαω δωρεαν σε ενα απο τα καλυτερα εστιατορια της Αθηνας, αλλα γιατι θεωρησα πως ειναι μια αναγνωριση προς το προσωπο μου.

Μου δημιουργηθηκε ενα αγχος για τον βαθμο που θα μπορεσω να ανταποκριθω στις απαιτησεις ενος εστιατοριου του "σαλονιου" αφου εγω κυριως ειμαι του "λιμανιου". Η προταση εγινε δεκτη και την Τριτη 3-6-2014 στις 21:30 μαζι με την κοπελα μου βρεθηκαμε στον δεκατο οροφο του πολυτελους ξενοδοχειου.

Η ημερα καθε αλλο παρα καλοκαιρινη ηταν, με κρυο για την εποχη και με αρκετη βροχη που το αμαξι γεμισε με χωμα. Δεν ξεκινησαμε με τις καλυτερες προϋποθέσεις λοιπον, βαλτε οτι ειχαμε και πολλη πιεση απο το εργασιακο μας περιβαλλον και το γλυκο εδενε για τα καλα.

Στα πρωτα 15 λεπτα το κλιμα ειχε αντιστραφει, καθως η διαθεση μας εφτιαξε αρκετα πραγμα δυσκολο για την κοπελα μου που στον εργασιακο τομεα ειναι πιο δυσκολη.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:

Θα πω τα καλυτερα για την ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ. Βαζω κεφαλαια γιατι πραγματικα μας εκαναν να αισθανομαστε σαν στο σπιτι μας, πολυ οικεια και χωρις να γινονται φορτικοι. Αισθανθηκα ασχημα (με την καλη εννοια) καθως δεν μας ελειψε τιποτα απολυτως ενω το επαγγελματικο υφος της προσεγγισης τους δεν ηταν το τυπικο ψυχρο ξεπεταγμα με την ευγενεια που απλως πρεπει να υπαρχει στον πελατη.

Θα πω 2-3 πραγματακια ακομα γιατι θα σας κουρασω:

1) Κατ'αρχας δεν εχει ετοιμασει προσωπικα για εμενα σεφ υψηλου επιπεδου δειπνο, ρωτωντας μας 3-4 φορες τις επιθυμιες μας αλλα και πιθανες αλλεργιες που θα μπορουσαμε να εχουμε.

2) Ειναι εμφανης η εκπαιδευση των νεων παιδιων που απαρτιζει το σερβιρισμα αλλα και του περιποιημενου κυριου που βρισκεται στην υποδοχη και επιβλεπει τις καταστασεις. Πρεπει να εχουν "χυθει" αρκετες ωρες ιδρωτα ωστε να λειτουργει το εστιατοριο ως ελβετικο ρολόι και να υπολογιζονται ολα στην ακριβεια, απο τα τραπεζομαντηλα εως την καθαριοτητα στα ποτηρια (ουτε μισο σημαδι δεν βρηκαμε)

3) Η περιγραφη των πιατων ηταν ακριβης και λεπτομερης με χαμογελο και ειλικρινεια. Σε τακτα χρονικα διαστηματα μας ανανεωνοταν το νερο, σε καθε πιατο υπηρχε αλλαγη μαχαιροπηρουνων, ακομα και σε πετσετα οταν η κοπελα μου χρειαστηκε να επισκεφθει την τουαλετα.

Θα μπορουσα να γραψω κι αλλες λεπτομερειες αλλα θα με βαρεθειτε.

Αυτο που μου εκανε τεραστια εντυπωση δεν ηταν η θεα που πραγματικα ειναι μοναδικη, αν και δεν ημουν στον εξωτερικο χωρο που σιγουρα θα κερδιζε εξτρα ποντους αλλα ο συνδυασμος εξυπηρετησης και ποιοτητας φαγητου. Ομολογω με καθε ειλικρινεια πως περιμενα το ακριβως αντιθετο. Εγινε θεμα συζητησης μαζι με την κοπελια μου και πραγματικα το μαγαζι μας κερδισε.

ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΦΑΓΗΤΟΥ: Δυστυχως καποιες λεπτομερειες θα μου εχουν ξεφυγει γιατι "ζαλιστηκα" απο το 3ωρο ταξιδι, καποιες φορες εκλεισα τα ματια για να απολαυσω τη στιγμη και δεν λειτουργησα ως "κατασκοπος". Το αναφερω γιατι ισως λειψουν καποιες λεπτομερειες απο τα πιατα που γευτηκαμε.

Μενου γευσιγνωσιας λοιπον που το αφησαμε ολο πανω στον σεφ...

- 4 ειδη ψωμιων (απλο, με παπαρουνοσπορο, σικαλεως και καποιο ακομα), συνοδευομενα με κρητικο λαδι (Χανιων) σε αφθονη ποσοτητα. Ανανεωνοντουσαν οποιαδηποτε στιγμη θελαμε.

- Καλωσορισμα με ραβιολι με αστακο, σαλτσα απο σπανακι και χαβιαρι συνοδευομενο απο μοσχοφιλερο Σκουρα λευκο που στη γευση "εμοιασε" σαν μοσκατο καθως ηταν ευκολοπιοτο και αρωματικο. Το πιατο ευχαριστο για να σε βαλει στο κλιμα. Ισως ενα κλικ λιγοτερο ζουμερο θα ηθελα τον αστακο.

- Σαλατα με ριζες και διαφορα αλλα που δεν συγκρατησα τοσο γευστικα γιατι μου κεντρισε το ενδιαφερον η εικονα του πιατου που ηταν καλλιτεχνια και ντρεπομουν να χαλασω το σχεδιο. Φανταστειτε σαν ενα μικρο ανθισμενο δασος. Χρειαζεται αρκετο μερακι με τις πινελιες απο διαφορες "σως" (καποια ειχε ουζο) σε συνδυασμο με τις πρασιναδες (σιγουρα ροκα υπηρχε μεσα, νομιζω και ραπανακι) και τη σαλτσα λευκης τρουφας. Αν γευτηκα ανανα, νομιζω πως θα τον ηθελα λιγο πιο γινωμενο για να ειναι πιο αρωματικος. Συνοδευοταν απο μαλαγουζια (δεν συγκρατησα παραγωγο-η επιγευση ευχαριστα περιεργη παντως).

- Καπνιστος μπακαλιαρος με μελανι σουπιας συνοδευομενος απο "πουρε" πατατας (καπως αλλιως το ονομαζαν αλλα αδυνατω να το αποτυπωσω αυτη τη στιγμη) με συνοδεια Ακακιες κυρ Γιαννη ξινομαυρο. Δροσερο και αρωματικο με κερασενιο χρωμα και φρουτωδη επιγευση. Η παρουσιαση μου θυμησε Fanky Gourmet που ειχα παρακολουθησει σε μια εκπομπη στην τηλεοραση. Η πατατα ειχε φοβερη υφη που συμπληρωνε ιδανικα τον μπακαλιαρο χωρις να τον επισκιαζει. Ισως παλι ενα κλικ λιγοτερο ζουμερο να ηθελα τον μπακαλιαρο αλλα ειναι προσωπικη αποψη.

- Καραβιδες με μακαρονια με σουσαμι και καρπατσο χταποδιου και αφρο απο θυμαρι συνοδευομενο απο σαντορινιο Χατζηδακη. Τελειο ψησιμο το μακαρονι (οσο αλ ντεντε το θελω), με αρκετες καραβιδες ζουμεροτατες, ενω τις εντυπωσεις εκλεψαν οι φλυδες απο το καρπατσιο χταποδιου (τα καλυτερα ειπε η κοπελα μου) που ναι μεν ειχαν διακριτικο χαρακτηρα οπτικα αλλα "εσκαγαν" αρωματα σε καθε μπουκια.

- Φουα γκρα με χτενια και μανιταρια μορε συνοδευομενα απο επιδορπιο οινο μουσκ αν θυμαμαι καλα. Η κοπελα μου που δεν τρωει μανιταρια, νομιζε πως ετρωγε κρεας οταν τα δοκιμασε. Μακαρι να ηταν συνοδευτικα σε πιατα που τρωω στην καθημερινοτητα μου. Τραγανη κρουστα και ζουμερη υφη. Τα χτενια ζουμερα μαζι με μια σως σε διακριτικη ποσοτητα εκαναν ενα ομορφο αποτελεσμα. Τα μανιταρια παντως κερδισαν και απο εμενα τις εντυπωσεις (μαλλον γιατι δεν ειμαι συνηθισμενος σε χτενια).
Και ενω νομιζαμε οτι θα ακολουθουσε το γλυκο και ειχαμε φτασει στα ορια μας, ερχεται κοκκινο κρασι Σκουρα και απο πισω φιλετο black angus με τραγανη πολεντα. Ιδανικα ψημενο χωρις να χανει τους χυμους του, λιγοτερο ψημενο στο κεντρο, χωρις να ειναι αλμυρο το πιατο.

- Σορμπε φετας με ζελε απο ροδι και αφρο θυμαριου για να "σπασει" η κρεατιλα και να μπουμε στην τελικη ευθεια. Πρωτοτυπη η φετα, ενω το ζελε ροδι δεν με πολυκερδισε να πω την αληθεια λογω υφης. Η ποσοτητα μικρη και οσο πρεπει για να κανει αντιθεση

Ακολουθει κρασι Πορτ, επιδορπιο για να ακολουθησουν τα γλυκα.

- Σουπα σοκολατας με αλμυρη καραμελα με ιδιαιτερη παρουσιαση σε βαθυ πιατο. Στην αρχη η παρουσιαση της σοκολατας ειναι σε στερεη μορφη, οπου η κοπελα που μας σερβιρισε απο πανω αν θυμαμαι καλα κομματια απο δαμασκηνα, "σπανε" τη σοκολατα και την κανουν υγρη. Ολα τα λεφτα ηταν η καραμελα με πλουσια γευση που πλημμυριζε το στομα.

- Το δικο μου γλυκο ηταν με βαση μπισκοτου και πανω σαν μους πραλινας με καραμελωμενα κομματια απο μηλο και σορμπε μανγκο. Τοσες πολλες διαφορετικες γευσεις σε ενα πιατο δεν θυμαμαι να εχω συναντησει προσφατα. Ενα αγλυκο γλυκο, με την εννοια οτι ηταν φρεσκοτατη σαν αφρος η μους και τη "γλυκυτητα" την εβαζαν τα μηλα. Μου αρεσε αρκετα και θα ηταν ντροπη να μην το ετρωγα ολο αν και ΣΚΑΣΜΕΝΟΣ.

- Για καληνυχτισμα μας ηρθαν γλυφιτζουρακια με επικαλυψη λευκης σοκολατας, και παγωτο καρυδας εσωτερικα, συνοδεια απο ζελεδακια φρουτων (passion fruit και αλλα). Kομψοτεχνημα.

Νιωσαμε μετα απο ολα αυτα που δοκιμασαμε σαν να βρισκομασταν στο Master Chef...

Η συνολικη εντυπωση του φαγητου ειναι πως η πρωτη υλη ειναι εξαιρετικη, με φαντασια και φινετσα στη δημιουργια και καποια πιατα που με "προκαλεσαν" να βγαλω το κινητο μου να τα φωτογραφισω. Η μαγειρικη ειναι τεχνη και δημιουργια και αποτυπωθηκε σε υψηλο επιπεδο στο δειπνο μας.

ΧΩΡΟΣ: Νομιζω πως εξωτερικα αξιζει ακομα περισσοτερο για να βλεπετε την Ακροπολη. Λιτος και διακριτικος, μου αρεσαν οι μποτιλιες του κρασιου που τονιζουν την πολυποικιλια του εστιατοριου, ενω τα τραπεζια ειναι ανετα και μπορεις να απολαυσεις με αρκετη ιδιωτικοτητα το δειπνο σου. Οι τουαλετες που επισκεφθηκε η κοπελα μου ηταν πεντακαθαρες οπως αρμοζουν σε ενα τετοιο εστιατοριο, ενω υπαρχει και κρεμα σωματος εκτος απο το σαπουνι για να πλυνεις τα χερια σου. Μικρες λεπτομερειες που κανουν τη διαφορα οπως και το χαρτι που ειναι σε σχημα γραβατας.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ: Ειχαμε μια πολυ ομορφη βραδια που μαλλον θα ειναι η κορυφαια του 2014. Ενα 3ωρο που γευτηκαμε τοσα διαφορετικα πιατα, ισως στο καλυτερο τραπεζι του εστιατοριου. Οι εντυπωσεις ειναι εξαιρετικες για την προσεγγιση που ειχαμε σαν πελατες, ενω στη συζητηση μας με τον υπευθυνο του εστιατοριου του εκφρασαμε τα θερμα μας συγχαρητηρια. Ο ιδιος μας ειπε πως εχουν μερακι γι'αυτο που κανουν και δεν το βλεπουν απλως σαν εργασια και υποχρεωση λογω του υψηλου κοστους των παρεχομενων υπηρεσιων. Τους πιστευω 100%.

Οι τιμες τους δεν ειναι φθηνες οπως ειναι λογικο αλλα διαβασα πως εχουν μενου γευσιγνωσιας με 55 ευρω και ενα ποτηρι κρασι για καθε πιατο και νομιζω πως θα ηταν ιδανικο για καποια ιδιαιτερη περισταση. Σιγουρα δεν ειναι για καθε μερα αλλα το ολο πακετο αξιζει καθως μιλαμε για ξεχωριστη εμπειρια που αξιζει να χαλαλισετε το διπλασιο μπατζετ απ'οτι σε μια αλλη εξοδο σας. Αν κρινω απο τη δικη μου εμπειρια θα περασετε εξαιρετικα. Ισως εχουν ως σκοπο να μαγευτειτε και να κλεισετε δωματιο στο ξενοδοχειο γιατι εμεις δεν θελαμε και πολυ...

Χαρηκα πολυ που μας ειπαν πως η πληροτητα του ξενοδοχειου ηταν σε αρκετα καλο βαθμο, ενω και το εστιατοριο εχει ικανοποιητικη πελατεια. Στη δικη μας περιπτωση ειδαμε αρκετους Ασιατες (μαλλον γιαπωνεζους) και πληροφορηθηκαμε πως ενας λογος ηταν και η διοργανωση των Ποσειδωνειων.

Θα ηθελα να ευχαριστησω το ask4food. gr για την τιμη που μου εκανε αλλα και τους υπολοιπους χρηστες που με τιμουν με την ψηφο τους και με εμπιστευονται γιατι χαρη ΚΑΙ σε αυτους ειχα την τιμη να επιλεγω. Μου δινει δυναμη για να γραφω τις εμπειριες μου και τις ειλικρινεις αποψεις μου. Εγω προσωπικα το βλεπω σαν ημερολογιο.

Ευχομαι σε συνεργασια με το ask4food. gr να δημιουργησουν ενα προσιτο μενου (εστω γνωριμιας) για να το γνωρισουν και οι υπολοιποι χρηστες. Θελω να δω περισσοτερες δημοσιευσεις απο το εστιατοριο και να δημιουργησουν αναβαθμισμενο προφιλ μαζι με την καρτα του μενου τους γιατι νομιζω πως αδικουνται (αν κρινω απο το μενου γευσιγνωσιας των 55 ευρω) καθως θεωρω πως δεν ειναι ευρεως γνωστο στο κοινο.

Και σαν επιλογο θα πω πως...

Πηγαμε ΤΡΙΠΑΧΟΙ και φυγαμε ΤΕΤΡΑΠΑΧΟΙ....

ΤΟ 25ΑΡΑΚΙ
2.3
Ψαροταβέρνες, Γλυφάδα
Χώρος/Ατμόσφ.
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Ευρώ/Άτομο

Αισθανομαι ασχημα που θα γραψω αυτη την κριτικη και για να πω την αληθεια οι αλλοι 4 που ηταν μαζι μου οταν επισκεφθηκαμε το εστιατοριο μου ειπαν να μην γραψω καν για να μη δημιουργησω ενδεχομενως καποια κοντρα με το εστιατοριο. Εαν τυχει και διαβασουν την κριτικη μου οι υπευθυνοι, θελω να τους πω οτι ειναι καλοπροαιρετη και δεν εχει σκοπο να τους βλαψει. Θα παραθεσω απλως τη δικη μου ματια.

Η επισκεψη μας εγινε Τεταρτη βραδυ στις 22:00 απο 5 ατομα, ημερομηνια 28-5-2014. Να πω εδω πως ειχα αγορασει μια προσφορα απο το ιντερνετ γιατι γνωριζα πως το εστιατοριο δεν συγκαταλεγεται στην κατηγορια των φθηνων. Ειχα διαβασει και διαφορες παρουσιασεις στο ιντερνετ και θεωρησα οτι θα εχουμε μια ωραια βραδια.

Οι πρωτες εντυπωσεις ηταν ομορφες για το εστιατοριο καθως προκειται για πολυ καθαρο και περιποιημενο χωρο, πολυ σημαντικο οτι οι τουαλετες ηταν πεντακαθαρες. Η βαθμολογια μου ειναι για τον εξωτερικο χωρο που ηταν ανετος, στο κεντρο της Γλυφαδας και προσφερεται για καλοκαιρινα βραδια. Ενα μειον θεωρω ειναι η μουσικη που δεν ενοχλησε στα αυτια μας καθως ηταν στον εσωτερικο χωρο αλλα θεωρω οτι ηταν αρκετα μπιτατη για ενα εστιατοριο που προσφερει ψαρι.

To ασχημο της υποθεσης ειναι πως το μαγαζι ειχε μολις αλλες 3 παρεες και τους υπολοιπους τους εζωσαν τα φιδια οτι καποιος λογος θα υπαρχει που ηταν σχεδον αδειο.

Η εξυπηρετηση απο τη μια και μοναδικη κοπελα ηταν αμεση, αρκετα φιλικη και χωρις να στραβομουτσουνιασει που ειχαμε παει με την προσφορα. Φανηκε να εχει ειλικρινες ενδιαφερον οταν ειδε τα κυριως πιατα μας μισογεματα. Η αποδειξη μας δοθηκε κανονικα και για τα εξτρα που παραγγειλαμε ενω να πω οτι μας προσφερθηκε και κρυο νερο σε κανατα χωρις να αναφερθει καθολου το εμφιαλωμενο.

Στο φαγητο ενω ξεκινησαμε καλα τη βραδια μας, οσο περνουσαμε προς τα κυριως παρατηρηθηκε πτωση στη διαθεση μας για να φαμε, χωρις να ειναι κορεσμος λογω των πρωτων πιατων.

Παραγγειλαμε:

- Ψωμακια φρεσκοτατα και νοστιμοτατα. Αυτα ηρθαν χωρις να τα ζητησουμε αλλα οπως θα δειτε και στη συνεχεια....

- Σαλατα νησιωτικη με τοματινια και ψητο μαστελο Χιου στα 8.8 ευρω. Νοστιμη η αληθεια σαλατα με αγγουρακι, σχετικα αρωματικη και φρεσκια.

- Πρασινη σαλατα με iceberg, βινεγκρετ μελιτζανας και γαριδες τηγανητες στα 8.8 ευρω. Η βινεγκρετ νομιζω λιγο ανευρη, χωρις σπιρταδα, οι γαριδες νορμαλ αν και θα τις ηθελα λιγο αλμυρες για να κανουν αντιθεση. Τα λαχανικα ΟΚ.

- Κολοκυθακια τηγανιτα κουρκουτι στα 6.5 ευρω. Νομιζω αρκετα ακριβα για κολοκυθακια. Το κουρκουτι θα το ηθελα λιγοτερο, τα κολοκυθακια εμενα μου αρεσαν αν και οι υπολοιποι τα βρηκαν αψητα. Επισκιαστηκαν απο το κουρκουτι.

- Χταποδι ψητο στα 8.5 ευρω. Λιγο σκληρο αλλα σε γενικες γραμμες ΟΚ, οχι ασχημο. Κατεψυγμενο νομιζω

- Ντακακια ξινομυζηθρα στα 4.6 ευρω. Οχι ασχημα για τα δικα μου γουστα (αν και της Αθηνας στη Δραπετσωνα ειναι τα καλυτερα), στους αλλους δεν πολυαρεσαν λογω ανηθου. Τα εφαγα εγω. Το παξιμαδι δεν ηταν σκληρο για να σπας δοντι.

- Kαλτσουνια στα 4.5 ευρω. Δεν μας αρεσαν καθολου γιατι αφηναν μια ασχημη επιγευση πιθανοτατα λογω του τηγανισματος. Τα γνωστα κατεψυγμενα, νομιζω πως πρεπει να βγουν απο το μενου σουμπιτα.

- Χελι καπνιστο στα 6.8 ευρω. Οχι ασχημο μπορω να πω, οχι και το καλυτερο παλι. Δεν μου εβγαλε τα αρωματα του καπνιστου.

- 1 γαριδομακαροναδα στα 14.5 ευρω. Η αδελφη μου την αφησε σχεδον ανεγγιχτη και βρηκε τις γαριδες νερουλες.

- 3 καραβιδομακαροναδες στα 15.5 ευρω εκαστη. Εγω σχεδον τελειωσα το πιατο μου αλλα οι υπολοιποι το πολυ εως τη μεση. Ανεφερα το ενδιαφερον της σερβιτορας παραπανω που μας ειπε πολυ ευγενικα να μας τα κανει πακετο.

Νομιζω πως δεν μας αρεσαν οι μακαροναδες γιατι μαλλον ειχαν περισσοτερο βουτυρο απ'οσο χρειαζεται, ενω δεν υπηρχαν καθολου αρωματα που θα σε κανουν να παιρνεις τη μια πιρουνια μετα την αλλη. Oι καραβιδες ηρθαν καθαρισμενες αλλα κρυες, ενω καποιες ειχαν και αμμο.

* Για οσους διαβαζουν τις κριτικες μου, θα γνωριζουν οτι τα ψωμακια δεν τα τρωω. Στα 2 τελευταια πιατα των ορεκτικων που ηταν τα καλτσουνια και τα κολοκυθακια προτιμησα μεχρι να ερθουν τα κυριως να πορευθω με τα ψωμακια... αν κατι λεει αυτο.

Απο ποτα:

- Ουζο δικο τους

- 2 αναψυκτικα 250αρια στα 2 ευρω εκαστο

- 2 μεγαλα ποτηρια μπυρας Μυθος στα 5 ευρω το καθενα.

Απο γλυκα:

- 1 μιλφειγ με φραουλες στα 6.5 ευρω. Νοστιμο φυλλο και τραγανο, καλη η σως της φραουλας και τα κομματια της αλλα η κρεμα... απλως δεν ηταν κρεμα. Συμπαγης και καθολου αναλαφρη, με αρκετη δοση βουτυρου. Δεν μπορουσες να γευτεις τη βανιλια με τιποτα.

- Μους σοκολατας λευκης και μπιτερ (κατι τετοιο) με κομματακια μπισκοτου σερβιρισμενο σε ποτηρι περιπου στα 6 ευρω. Αρκετα καλο γλυκο, απεσπασε θετικα σχολια. Ισως θα ηθελα λιγο πιο αναλαφρη τη σοκολατα.

Το κανονικο συνολο για ολα αυτα θα πλησιαζε τα 150 ευρω, ομολογουμενως πολλα. Συνολικα μας κοστισε 59 για τα κουπονια και αλλα 30 για καποια εξτρα πιατα.

Συμπερασματικα:

Νομιζω πως το μαγαζι (χωρις να το εχω επισκεφθει αλλη φορα) θα πρεπει να κανει μια στροφη και να δει προς το Καστελοριζο (οχι το νησι). Ισως χρειαζεται να αφαιρεσει πιατα, να βαλει καποια πιο παιχνιδιαρικα και το υφος να γινει πιο φιλικο (σαν χωρος) σε νεοτερες ηλικιες.

Ενδεχομενως οι τιμες θα πρεπει να πεσουν για να προσελκυσουν περισσοτερο κοσμο και μια ιδεα δικη μου ειναι πως θα μπορουσαν να εχουν σαν ναυαρχιδα τους τα μαρινατα και τα καπνιστα πιατα, προμοταροντας τα κανοντας τη διαφορα σε μια περιοχη που πας κυριως για να "σε δουν" παρα για να φας.

ΛΙΟΤΡΙΒΙ
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_2
3.5
Κλασική κουζίνα, Πέραμα - Σαλαμίνα
Ευρώ/Άτομο

Μια εναλλακτικη και καλη επιλογη στις ψαροταβερνες και τα "μεζεδοπωλεια" της Σαλαμινας. Κατ'αρχας να ΞΕΚΑΘΑΡΙΣΩ πως το μαγαζι και τον Δημητρη τους γνωριζω λιγο πιο προσωπικα, ομως δεν θα εμπαινα σε διαδικασια να γραψω κριτικη μονο και μονο για να τον "προμοταρω". Θα προτιμουσα την οδο της σιωπης.

Οπως εχω ξαναγραψει η Σαλαμινα "πασχει" στον τομεα της εστιασης. Δεν εχει ενα μαγαζι που να σου κανει κλικ.

Το Λιοτριβι ειναι πιστο τα τελευταια 18 χρονια στους πελατες του απο μεσα Μαϊου εως τελη Σεπτεμβρη. Ειναι βλεπετε διπλα στην παραλια οποτε δεν θα υπηρχε περισσοτερο χρονικο περιθωριο να λειτουργησει (προς το παρον και μιλωντας για τον χωρο που βρισκεται σημερα).

Απ'οσο εχει τυχει να ακουσω, στην αρχη ειχε ξεκινησει ως σαντουιτσαδικο πανω στο δρομο αλλα με τον καιρο εξελιχθηκε και φαινεται να μπαινει σε μια νεα τροχια. Στην τωρινη του μορφη δεν θα μπορουσα να το χαρακτηρισω ως αμιγως εστιατοριο λογω:

1) Το μερος ειναι πολυ χαλαρο, με την καλη εννοια, καθως βρισκεται διπλα στην θαλασσα και διαθετει επισης ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΟ παιδοτοπο (ειδατε ολοι τι εγινε δυστυχως πολυ προσφατα στο λουνα παρκ στο Ελληνικο) οπου τηρει τις προδιαγραφες και σε μερες αιχμης μπορουν να εργαζονται μεχρι και 4 κοπελες για την ασφαλη φυλαξη των παιδιων (βλεπε Σαββατο).

2) Ειναι το ιδανικο μερος για καλοκαιρι αν μπεις για βολτα στη Σαλαμινα για να κανεις ενα μπανακι και να πιεις καφε αλλα και να φας αν το επιθυμεις. Ειδικα για κατι Παρασκευοσαββατοκυριακα ειναι ταμαμ.

Ξεκαθαριζω πως ο χωρος ισως να μην σας αρεσει ιδιαιτερα καθως στα δικα μου ματια ειναι Beach restaurant με στοιχεια καφετεριας. Και το λεω κυριως για τα τραπεζοκαθισματα αλλα και την μπροστινη οψη που ισως θυμησει σαντουιτσαδικου. Νομιζω πως αδικειται λιγο αλλα υπαρχει ολη η καλη διαθεση με τον καιρο να εκμοντερνιστει και να κοιταξει μπροστα.

Τις καθημερινες ειναι ιδανικο για χαλαρες βραδιες, τα σ/κ νομιζω πως τα μεσημερια κερδιζει ποντους λογω και της παραλιας με τις ξαπλωστρες και της πολυκοσμιας. Ανοιγει το ματι σου.

Δεν θα δυσκολευτειτε να παρκαρετε αν και πανω στον δρομο, διαθετει και καποιες θεσεις παρκινγκ (δωρεαν εννοειται).

Στα του φαγητου τωρα που νομιζω ειναι πιο σημαντικο. Σε καποιους ισως φανει υπερβολικο το 4αρι, μιλαει ομως η οικειοτητα που εχω αποκτησει με το μαγαζι με την παροδο του χρονου. Θεωρειστε το στην τελικη ελαττωμα μου.

Το μαγαζι διαθετει απο κρεπες-σαντουιτς και βαφλες τωρα, ομως ξεκινησε δυναμικο μπασιμο σε μπεργκερ και χοτ ντογκ, ενω η σταθερη αξια του ειναι τα ζυμαρικα του και τα κρεατικα. Tυχαινει και γνωριζω απο πρωτο χερι πως:

- Τα κρεατικα ειναι φρεσκα και οχι κατεψυγμενα. Εδω ο Δημητρης βαζει και το χερι του στη φωτια σε σημειο παραξηγησεως..

- Υπαρχουν και φρεσκα ζυμαρικα (οποτε καταλαβαινετε πως το κοστος ανεβαινει), ενω εχουν ως μεσοπροθεσμο στοχο να προσπαθησουν να φτιαχνουν οι ιδιοι φρεσκα ζυμαρικα και οχι μονο να προμηθευονται.

- Ποικιλια τυριων και αλλαντικων. Εδω να δωσω εναν εξτρα ποντο καθως η προμηθεια γινεται απο το Μπενιτο στο Παλαιο Φαληρο. Μου εχει τυχει στο Κερατσινι να φαω ποικιλια τυριων-αλλαντικων με τυρι του τοστ, παριζακι και ζαμπονακι, αντε και λουκανικακι κοκτειλ. Εδω παλι η ποικιλια ειναι μερακλιδικη, ειδικα αν σκεφτειτε οτι βρισκεται στα "στεγανα" της Σαλαμινας. Απο τσατνευ συκου και τυρι με μυρωδικα εως βραχακια παρμεζανας και τσοριθο.

Στην τελευταια μου επισκεψη πηγαμε 7 ατομα και ειδικα εγω εφαγα τον αμπακο και θα σας ταλαιπωρησω...

- Ποικιλια τυριων-αλλαντικων στα 16 ευρω. Αν ειστε 4 ατομα θα εχετε μια καλη αναλογια. Οποτε το κοστος ειναι περιπου 4 ευρω το ατομο. Αξιζει.

- Ποικιλια κρεατικων στα 25 ευρω για 4 ατομα. Αρκετες πατατουλες και νοστιμες πιτες χωρις τα κρεατικα να παιζουν τον ρολο του γκεστ σταρ. Υπαρχει μαριναρισμενο κοτοπουλο με μελι (επιρροη εδω απο το Ρακολεμονο του Αιγαλεω, ομως εδω ειναι πιο παχυ το κοτοπουλο οποτε και πιο ζουμερο), πανσετακι καλοψημενο και ζουμερο χωρις να "φουσκωνεις" απο τη λιπαροτητα. Λουκανικο καλοψημενο και οχι βαρυ. Ειδικη μνεια θα κανω στο μπιφτεκι, καθως ο Δημητρης το θεωρει ως το πιο βαρυ χαρτι του μαγαζιου. Χρησιμοποιει φρεσκο κιμα, στην προκειμενη ηρθε με λιωμενο τυρι απο πανω και ηταν νοστιμο, μυρωδατο χωρις πολλα μπαχαρια για να καλυψει την προελευση του.

ΠΙΑΣΕ και 2 σαλατες...

Οι σαλατες ειναι 4 ή 2 ατομων στην μιση περιπου τιμολογηση.

- Καπρεζε με φρεσκοτατα και γλυκα τοματινια και μπαλιτσες μοτσαρελας στα 8 ευρω, με πεστο βασιλικου. Η ιδανικη για να συνοδευσετε το κρασι σας. Πραγματικα ΟΛΟΦΡΕΣΚΗ.

- Κρητικη σαλατα στα 8 ευρω με τοματινια, ελιες, φρεσκο κρεμμυδακι (χωρις να ειναι δυσαρεστο), καπαρη, παξιμαδακι, οξυμελι και ξινομυζηθρα. Επισης ολοφρεσκη. Εδω θα κανω ιδιαιτερη μνεια στο τραγανο παξιμαδι που "δενει" τη σαλατα χωρις να ειναι καθολου νερουλο.

Στις πατατες του ειπα την αποψη μου και εισακουστηκε. Βρηκε τη χρυση τομη με φρεσκιες και οχι κατεψυγμενες, λεπτοκομμενες και χωρις να ειναι λαδερες.

Το νεο του πιατο ειναι με αυγο, σαλαμι Λευκαδας και κρεμα παρμεζανας στα 7.5 ευρω. Πιατο που μπορεις να το παρεις και σαν κυριως, ιδανικο για να το μοιραστεις ομως κατα την αποψη μου. Τα υλικα ειναι ευδιακριτα μεταξυ τους που συνδυαζονται αρμονικα. Εναλλακτικα υπαρχουν και οι πατατες Κορρος, φανταστειτε σαν καρμποναρα (με κρεμα γαλακτος).

- Ποικιλια λουκανικων νομιζω τα 3 κοστιζουν 7 ευρω με σως μπαρμπεκιου. Φετος πονταρει και στα χοτ ντογκ του (απο 1.9 ευρω ξεκινουν), εχει εναλλακτικες επιλογες απο λουκανικο γεμιστο, λουκανικο τυλιχτο με μπεικον, χωριατικο. Να ειστε σιγουροι πως αν υπηρχε τροπος θα εφερνε και το εορταστικο που εχουν στη Γερμανια που ειναι με αιμα (μη σας φανει καθολου αηδιαστικο).

- Μπεργκερ αμερικαν σταιλ στα 7.4 ευρω. Τσενταρ, μπεικον, καραμελλωμενα κρεμμυδια, κετσαπ, τοματα και κατι ακομα που μου διαφευγει. Το ψωμακι ειναι καλο και νομιζω πως με την παροδο του χρονου θα γινει ακομα καλυτερο. Ιδιαιτερη μνεια ομως θα κανω στα καραμελλωμενα κρεμμυδια. Νοστιμα και φρεσκοφτιαγμενα, γλυκιζουν οσο πρεπει. Απο τα καλυτερα.

Τα μπεργκερ σερβιρονται σε πλακα σχιστολιθου (αν λεω σωστα την ονομασια) και με μπολικες φρεσκες πατατες. Σαν συμβουλη θα προτεινα να ζητησετε μπαρμπεκιου σως (που την επεξεργαζονται στο μαγαζι). Μου θυμησε σε γευση τη σαλτσα του Κοσμιδη (παλι μπροστα μου αυτος) σε γλυκυτητα αλλα οχι σε καυτεροτητα.

Για τη ναυαρχιδα του μαγαζιου που ειναι τα φρεσκα ζυμαρικα θα κανω αλλη επισκεψη καθως σταμπαρα τα ραβιολια με φετα, πιπερια Φλωρινης, κρεμα γαλακτος και τοματινια.

Οι τιμες των ζυμαρικων ξεκινουν απο 5.9 ευρω για Ναπολιταιν και καταληγουν λιγο κατω απο το δεκαρικο.

Για καποιο σπεσιαλ γλυκο δεν μπορω να μιλησω καθως δεν εχουν, τοσα χρονια λειτουργουν με κρεπες, βαφλες και απο φετος παγωτο μηχανης.

Η εξυπηρετηση ειναι σε καλο επιπεδο, με τον Δημητρη να επιβλεπει τα παιδια και να βοηθα και αυτος. Προκειται για "αδελφικη" επιχειρηση μαζι με εναν καλο του φιλο, γι'αυτο αλλωστε τοσα χρονια στεκεται το μαγαζι.

Θα σας συμβουλευα να ζητησετε τον ιδιο και τις συμβουλες του για το πως επιθυμειτε να γευματισετε. Ειναι ξεκαθαρος και πολυ φιλικος, προθυμος για οποιεσδηποτε αλλαγες στην παρασκευη των πιατων.

Η τιμολογηση του ειναι δικαιη αν μη τι αλλο και το ευρος της τιμης μπορει να κυμανθει για να φατε καλα απο 14-18 ευρω το ατομο με καμια μπυρα.

Οι 330αρες μπυρες ειναι στα 2.5 ευρω, το ποτηρι 500αρα βαρελισια Αμστελ στα 3.5 ευρω, ενω εχει και καποιες πιο ιδιαιτερες, οπως Σεπτεμ, Ροδιτικη, Πειραϊκη. Ολες το πολυ μεχρι το ταλιρο (500αρες).

Τελειωνοντας αφου σας ταλαιπωρησα να πω πως το προτεινω:

- Γιατι δεν θα δυσκολευτειτε να βρειτε κατι να φατε, σε καλη ποιοτητα και νορμαλ τιμη.

- Αν παραθεριζετε στη Σαλαμινα σιγουρα θα το γνωριζετε. Επειδη η τιμη του φερυ μποουτ με αμαξι μονο για να πατε να φατε θα βγει 12-15 ευρω πηγαιν'ελα, θα προτεινα να το δοκιμασετε μαζι με μια βουτια στην παραλια που βρισκεται διπλα. Θα βαλει και καποια τραπεζια σε αποσταση βολης απο τη θαλασσα.

* Σημαντικο για τους ντοπιους κυριως. Θα προτεινα αντι να τρεχετε στα σαντουιτσαδικα με τα κατεψυγμενα μπιφτεκια και την πανιασμενη τοματα, να φατε ενα μπεργκερ στο χερι απο το Λιοτριβι. Η τιμη ειναι ιδια, η αποσταση ειναι λιγο πιο μακρινη (αλλα μικρη απο το κεντρο της Σαλαμινας αν εχετε μεταφορικο). Η ποιοτητα ειναι καλη, ενω δεν θα δειτε περιστατικα τυπου του κυρ... ονομα μην πω που κανει μπαλακια απο καρκαδια και μετα πιανει την κατεψυγμενη ζυμη και το ετοιμο τυρι και "δημιουργει" πιτσες, σουβλακια κλπ.

Τα 2 παιδια που εχουν το μαγαζι, τους 2 τελευταιους μηνες "ετρεξαν" την Αθηνα για να δοκιμασουν τι μπορουν να κανουν για να βελτιωθουν. Γνωριζουν τον ανταγωνισμο και τον αφουγκραζονται. Εκαναν και δοκιμες για να καταληξουν τι θα προσφερουν και δεν "πατανε" στις κατεψυγμενες πατεντες.

Θεωρω πως ειναι μια καλη επιλογη για τη Σαλαμινα, με περιθωρια βελτιωσης ακομα περισσοτερα. Επαναλαμβανω μιλαω ετσι και βαθμολογω ετσι λογω ΚΑΙ οικειοτητας αφου γνωριζω τι θελω οποτε τους επισκεπτομαι. Δεν θελω σε καμια περιπτωση να τους αβανταρω, θεωρω ομως πως ειναι η ευκαιρια τους να εισελθουν στον γευστικο χαρτη του ask4food.

Αλλωστε μαζι με αυτους θα κριθω και εγω μαζι με την κριτικη μου. Τους εχω προτεινει να προβληθουν στη σελιδα του ask4food και νομιζω θα ανταποκριθουν. Το ευχομαι για να "προβληθουν" και πιο αντικειμενικες ματιες απο τη δικη μου.

Υ. Γ Υπολογιστε στις κατηγοριες value for money και εξυπηρετηση απο 3.5, οποτε "σπαει" η βαθμολογια μου.

Δες περισσότερες κριτικές (199)