VAGELIS

Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Μεζεδοπωλεία, Πετράλωνα
Ποιότ. Φαγητού
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Χώρος/Ατμόσφ.
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Ευρώ/Άτομο

Για Colibri ξεκινήσαμε δίπλα από τη Χαμοστέρνας καθώς χρωστάω από πέρσι μια κριτική. Κλειστό. Ημέρα Δευτέρα βλέπετε και όπως είναι λογικό αρκετά μαγαζιά παίρνουν το ρεπό τους. Η επόμενη επιλογή ήταν ο "Κήπος της Τρώων".

Γυροφέρναμε κάνα 20άλεπτο μέχρι να παρκάρουμε και όταν το καταφέραμε η υπόλοιπη παρέα φάνηκε διστακτική για να μπούμε καθώς το μαγαζί ήταν σχεδόν άδειο ενώ πιο κάτω τα υπόλοιπα είχαν αρκετά περισσότερη πελατεία. Να σημειώσω εδώ πως μου έχουν κινήσει την περιέργεια οι κριτικές στο σάιτ για τον "Κήπο" και κάποια στιγμή θα ήθελα να κρίνω και μόνος μου.

Κατεβήκαμε λίγο πιο κάτω λοιπόν και φτάσαμε στη σχετικά καινούργια "Νόνα". Στα ιταλικά αν θυμάμαι σωστά σημαίνει γιαγιά αλλά και σε περιοχές των Επτανήσων (Κεφαλλονιά σίγουρα) μπορεί να ακούσετε αυτή την προσφώνηση.

Καθόμαστε 4 άτομα λοιπόν γύρω στις 22:10 ημέρα Δευτέρα 15-9-2015 και βλέποντας τον κόσμο πιστεύουμε ότι θα περάσουμε καλά. Βολευόμαστε σε τραπεζάκι του πεζοδρομίου αλλά για να πω την αλήθεια και ο χώρος που βρισκόντουσαν οι περισσότεροι θαμώνες όμορφος είναι. Μια τύπου αυλή που ανοίγει την οροφή. Κάποια γλαστράκια και δεντράκια προσφέρουν χαλαρό στυλ για παρέες που θέλουν να ξεσκάσουν.

Ο εσωτερικός χώρος που επικοινωνεί άμεσα με την κουζίνα δεν είναι άσχημος. Έχει τα ραφάκια με τα ποτήρια που παραπέμπουν σε μια άλλη εποχή, έχει ένα τραπέζι με τα γλυκά που έχουν ετοιμάσει οι ίδιοι όπως ισχυρίζονται, σεμεδάκια κλπ. Η τουαλέτα επίσης καλόγουστη και καθαρή. Βέβαια μπορεί να αντιμετωπίσετε σουρεάλ καταστάσεις όπως εμείς.

Μπορεί να συνοδεύσετε το φαγητό σας μετά μουσικής από οργανοπαίκτες ή ανάμεσα στις 2 εισόδους (χειμερινή και καλοκαιρινή) να δείτε και μια τρίτη όπου ξεφυτρώνουν από ημίγυμνους άντρες έως και αρκετά εναλλακτικούς τύπους με μουσικά όργανα που βγαίνουν έξω και σφυρίζουν σε τεράστιο σκυλάκο για να τους ακολουθήσουν.

Να πω και τι δεν μου άρεσε και βαθμολόγησα σχετικά χαμηλά.

1) Κατ'αρχάς ΟΛΟΣ ο χώρος εξωτερικά καταλαμβάνεται από μηχανάκια και ποδήλατα αλλά και καρέκλες για να μην παρκάρουν αμάξια και χαλούν την πρόσοψη. Και δεν αναφέρομαι μόνο στη συγκεκριμένη επιχείρηση.

2) Η μουσική υπόκρουση θα ήθελα να ήταν πιο νοσταλγική. Εμείς ακούσαμε όλο το cd του Νταλάρα.

3) Βάζεις τόσο νοσταλγικό τίτλο για ονομασία και έχεις και ανοικτή κουζίνα και μαγκιά σου, και έχεις και αλλοδαπό από ασιατική χώρα και πάλι μαγκιά σου. Δεν θα έπρεπε να έχεις και μια κυριούλα να μαγειρεύει, να προετοιμάζει τα πιάτα "δικαιολογώντας" και το κόνσεπτ σου ?

Η ποιότητα του φαγητού από την άλλη μας άφησε με αρκετά καλές εντυπώσεις και μας ικανοποίησε. Γίνεται καλή προσπάθεια. Ο κατάλογος είναι απαράδεκτος όμως καθώς είναι μια κόλλα χαρτί και αυτή φθαρμένη από τη χρήση ή το νερό και σκισμένη. Οι τιμές από την άλλη αναγράφονται εμφανέστατα.

Οι επιλογές δεν είναι ούτε λίγες αλλά ούτε και πολλές. Θα ήθελα να υπάρχει και κάποια ευφάνταστη σαλάτα και όχι μαρουλοχωριάτικη και παντζάρια-βλήτα-κριθαροκουλούρα, τα ορεκτικά είναι περισσότερα πάλι με 5-6 είδη κεφτέδων αλλά και φλογερομπουρέκια και τα κυρίως πιάτα είναι κρεατικά. Τα μόνα πιάτα που παρεπέμπουν σε θάλασσα είναι ο γαύρος μαρινάτος στα 6 ευρώ και το χταπόδι ξυδάτο στα 8 ευρώ.

Παραγγείλαμε:

- Μανιταροκεφτέδες στα 5 ευρώ.4 τεμάχια, πολύ νόστιμα. Ακόμα και η κοπέλα μου που δεν της αρέσουν τα μανιτάρια το τίμησε δεόντως. Τραγανοί όσο πρέπει και χωρίς λαδίλα και κρεμώδεις στο εσωτερικό τους. Τα μυρωδικά βοήθησαν την κατάσταση.

- Μετσοβίτικες φλογέρες στα 5.5 ευρώ.4 τεμάχια επίσης, καλοετοιμασμένοι αλλά θα τους προτιμούσα πιο τραγανούς στο κόψιμο. Καλό πιάτο αλλά όχι ότι μας ξετρέλανε κιόλας. Ένα πιο μαλακό τυρί ίσως έκανε τη δουλειά καλύτερα.

- Σουτζουκάκια με γιαούρτι στα 7.5 ευρώ. Απολαυστικό πιάτο που θα με έκανε να ξαναπάω μόνο γι'αυτό. Μου θύμησε πραγματικά τη γιαγιά μου. Η σαλτσούλα άπαικτη για πολλές βούτες με το (σχεδόν απαράδεκτο) ψωμί. Το γιαουρτάκι επίσης προσθέτει πόντους και για να πω την αλήθεια δεν μας χάλασε που δεν υπήρχε γαρνιτούρα.

- Ποικιλία κρεατικών στα 18 ευρώ. Περιλαμβάνει πανσέτα, λουκάνικο, χοιρινό μπριζολάκι, κεμπάπ, κοτόπουλο, πατάτες τηγανητές και τζατζίκι. Οι πατάτες μου άρεσαν αρκετά αν και ανάλατες. Μου άρεσε που ήταν στρογγυλές και με τη φλούδα τους. Το τζατζίκι το αλλάξαμε με γιαουρτοάνηθο που αγκάλιαζε όμορφα τα κρέατα. Η άλλη κοπέλα της παρέας που δοκίμασε το κοτόπουλο το βρήκε λιγάκι στεγνό, εγώ το μπιφτεκάκι (γιατι κεμπάπ δεν μου θύμιζε) θα το ήθελα πιο αφράτο. Τα υπόλοιπα ήταν μια χαρά και χορταστικά. Η ποικιλία έρχεται σε παλετίτσα και έιναι ευπαρουσίαστη μαζί με το καψαλισμένο ψωμάκι της και χορταστική για παραπάνω απο 2 άτομα.

- 2 Κόκα κόλες στα 2 ευρώ έκαστη
- 1 Φίσερ 500άρα στα 4 ευρώ αρκετά παγωμένη

ΣΥΝΟΛΟ μαζί με το κουβερ στα 44 ευρώ.

Τελικά αυτό που μας ξένισε ήταν η απαράδεκτη εξυπηρέτηση. Ο μοναδικός σερβιτόρος δεν ήξερε ποιον να πρωτοεξυπηρετήσει, δεν ασχολήθηκε κανείς μαζί μας και περιμέναμε 20 λεπτά για να ζητήσουμε τον λογαριασμό ώσπου βαρεθήκαμε και πήγα με τον φίλο μου και πληρώσαμε μόνοι μας στο ταμείο. Ευχαριστώ και καληνύχτα δεν ακούσαμε ποτέ, πόσο μάλλον για κέρασμα. Τουλάχιστον το νεράκι που μας έφεραν ήταν κρύο και βρύσης.

Και αν για όλα αυτά μπορείς να πεις ΟΚ έτυχε, δεν μπορώ να πω το ίδιο και για τις αποδείξεις που ναι μεν ήταν νόμιμες αλλά δεν αντιστοιχούσαν στην παραγγελία μας ενώ κάποιες ήταν χτυπημένες πριν την ώρα άφιξης μας. Αυτά είναι κουταμάρες.

Συμπερασματικά θα πω πως βρίσκω αρκετά κοινα σημεία με την κριτική της φίλης ΤΙΝΑΣ. Μας ικανοποίησε το φαγητό αλλά από το κόνσεπτ άλλα σου υπόσχονται και άλλα σου παρουσιάζονται.

Ούτε την εξυπηρέτηση νιώσαμε σαν να βρισκόμαστε στο σπίτι κάποιας γιαγιάκας που είμαστε καλεσμένοι, ούτε ο κατάλογος προσφέρει και τόσα πολλά γιαγιαδο-μαμαδίσια πιάτα.

Επίσης η επιγραφή αναφέρει "μεζές-ποτό-γλυκό". Οι επιλογές σε ποτό είναι όπως και σε κάθε άλλο μαγαζί και χωρίς ιδιαίτερη ποικιλία. Απο κρασί δεν υπάρχει κάποια ετικέτα, και από τσίπουρο και ούζο 2-3 φίρμες.

Για την εξυπηρέτηση θα πω "Χ.. σε μας ρε Νταλάρα"...

Για το φαγητό θα πω ναι μεν αλλά το κόνσεπτ είναι λάθος για τα δικά μου γούστα.

Περίμενα περισσότερα σε όλους τους άλλους τομείς πλην του φαγητού. Παράδοξο.

Η νόνα έλειπε και ανέλαβαν τα εγγόνια...

Bar Restaurants, Πειραιάς κέντρο
Ευρώ/Άτομο

Η ιδέα να επισκεφθούμε το συγκεκριμένο μαγαζί ήταν δική μου... περίπου. Για να είμαι πιο σωστός, αγόρασα μια προσφορά από το ίντερνετ για έναν καλό μου φίλο αλλά όταν αυτή έφτασε στο τέλος της ακόμα δεν την είχε χρησιμοποιήσει, με αποτέλεσμα για να μην την χάσει να πάμε 3 άτομα, μετά από μια περιπέτεια στην επικοινωνία με το κατάστημα.

Αφού παρήλθε η ημερομηνία της προσφοράς χωρίς το κατάστημα να μπορεί να μας εξυπηρετήσει, μετά από επικοινωνία μας με το εκπτωτικό σάιτ, βρέθηκε η χρυσή τομή (??) και τελικά μας είπαν οτί μπορούν να μας δεχτούν. Στην επικοινωνία μας με το κατάστημα και αφού μας είπαν πως η συνεργασία με το εκπτωτικό σάιτ ήταν μια τραγωδία που δεν πρόκειται να επαναληφθεί κλείσαμε τραπέζι για την Πέμπτη το βράδυ 11-9-2014.

Φτάνοντας λοιπόν στο μαγαζί που βρίσκεται σε αρκετά κεντρικό σημείο του Πειραιά, καθοοόμαστε. Ο χώρος δυστυχώς μου φαίνεται παράταιρος για τέτοιου είδους κατάστημα. Δεν μου έβγαλε τη ζεστασιά που θα περίμενα για τάπας μπαρ. Δεν το λέω κακοπροαίρετα, αλλά μοιάζει περισσότερο για καφέ που μπορεί να εξυπηρετήσει και για φαγητό παρά για μαγαζί που πρωταρχικό στόχο έχει το φαγητό. Τα τραπεζοκαθίσματα είναι καφετέριας και στενά, εγώ αισθανόμουν λίγο άβολα και όχι άνετα.

Να πω και για τα θετικά όμως που είναι η καθαρή τουαλέτα αλλά και η εσωτερική διακόσμηση που προσπαθεί να δώσει ένα μοντέρνο στυλ αλλά όχι να σε "ταξιδεύσει" και να σε παραπέμψει σε τάπας μπαρ. Νομίζω πως αυτός είναι και ο λόγος που το μαγαζί θα δυσκολευθεί να αποκτήσει σταθερή πελατεία και να μακροημερεύσει, καθώς μοιάζει στα μάτια μου σαν λίγο απ' όλα. Μήπως να σκεφτόντουσαν τον παραπλήσιο χώρο του Beer Academy που δυστυχώς έκλεισε (πάρκαρα ακριβώς απ'έξω), ώστε να κάνουν κάτι διαφορετικό και ασυνήθιστο για τα δεδομένα του Πειραιά και να μην μοιάζουν σαν όλες τις καφετέριες της περιοχής του Δημαρχείου?

Στα του φαγητού, θα πω πως ήταν μια ευχάριστη έκπληξη και το μενού αρκετά παιχνιδιάρικο για να επιλέξεις και να ικανοποιηθείς και γευστικά και οπτικά. Yπάρχουν και μεζεδάκια και κυρίως πιάτα, με ευφάνταστες ιδέες και για θαλασσινά και για κρεατικά.

Παραγγείλαμε:

- Ψωμάκια με λαδορίγανη για συνοδευτικά και αφού ερωτηθήκαμε πρώτα.

- Μίνι σουβλάκια κοτόπουλο με σουσάμι και σάλτσα μπάρμπεκιου, σερβίρονται με φρέσκιες πατάτες τηγανητές στα 3.7 ευρώ. Πολύ ζουμερό το κοτόπουλο,3 μικρά τεμάχια, πολύ καλύτερα απο μαγαζιά που ειδικεύονται στο κρέας. Οι πατάτες πολύ νόστιμες και τραγανές, από τις καλύτερες που θυμάμαι να έχω δοκιμάσει τον τελευταίο καιρό. Η σάλτσα μπάρμπεκιου μου φάνηκε άνευρη και αραιωμένη.

- Fillo cicarillos στα 3.7 ευρώ. Κριτσανιστά πουράκια γεμιστά με κρασάτο ραγού μοσχάρι και γραβιέρα. Πρωτότυπο, νόστιμο και ελαφρώς πικάντικο.

- Χοιρινή πανσέτα με καραμελωμένα κρεμμύδια και φρέσκα μανιτάρια στα 3.7 ευρώ. Πολύ νόστιμο πιάτο και γλυκό, δεμένα τα υλικά μεταξύ τους. Το προτείνω για χειμώνα. Μου άρεσε πολύ ο συνδυασμός των μανιταριών με τα κρεμμύδια, η πανσέτα δεν διακρινόταν ποσοτικώς.

- Ανάμεικτη τραγανή σαλάτα με προσούτο, παρμεζάνα, ξερά σύκα και βινεγκρέτ πορτοκάλι με βαλσάμικο ξύδι τα 7.5 ευρώ. Μεγάλη ποσότητα αλλά δεν μας ικανοποίησε ιδιαίτερα καθώς επικρατούσε η πρασινάδα, η παρμεζάνα δεν ήταν σε φλύδες αλλά τριμμένη. Η βινεγκρέτ δεν έγινε αισθητή και γενικώς μας άφησε μια αίσθηση πικρίλας.

- Πένες με κρέμα τυριών και φασκόμηλο στα 8.5 ευρώ. Η αρχική επιλογή ήταν με ριγκατόνι αλλά τους είχαν τελειώσει. Η κρέμα τυριών επικρατούσε, μου έδωσε την αίσθηση ότι είχε χρησιμοποιηθεί και ροκφόρ/μπλε τυρί. Τις πένες δεν τις έλεγες αλ ντέντε ενώ το φασκόμηλο έμεινε απλή αναφορά στον κατάλογο. Περίμενα καλύτερο αποτέλεσμα. Η ποσότητα αρκετά καλή.

- Σπαγγέτι με μικρά πικάντικα κεφτεδάκια σε σάλτσα φρέσκιας τομάτας με δυόσμο στα 8 ευρώ. Τα κεφτεδάκια απλά καλά και medium πικάντικα όπως είπε και η κοπέλα που μας εξυπηρετούσε. Η σάλτσα ελαφριά και τα μακαρόνια ωραία σύμφωνα με τα λεγόμενα του φίλου μου. Τα μακαρόνια όπως τα είδα οπτικά νομίζω θα έπρεπε να είναι πιο χοντρά. Μου φάνηκαν ως τα πιο λεπτά της αγοράς.

- Για επιδόρπιο πήραμε σπρίνγκ ρόλς με σοκολάτα και μπανάνα, αρκετά νόστιμα και τραγανά. Η πρώτη παραγγελία ήταν η δική μας γιατί μόλις τώρα άρχισαν να τα λανσάρουν. Συνοδεία με μιά μπάλα παγωτού μπανάνα.

- 2 μεγάλες βαρελίσιες μπύρες Pils Hellas στο ποτήρι τους

- 2 κόκα κόλες

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή και πρόθυμη. Μας ένωσαν τα τραπέζια όταν γεμίσαμε από πιάτα, μας ρωτούσαν αν χρειαζόμαστε κάτι. Ακόμα και για τις κόκα κόλες μας ρώτησαν αν θέλουμε παγάκια και λεμόνι. Πταίσμα το εμφιαλωμένο νερό χωρίς να ερωτηθούμε. Σαν γενικό συμπέρασμα φαίνεται πως υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον για το μαγαζί τους και μπράβο τους. Γιατί όμως έβαλα 3άρι (με τάσεις για 2άρι)?

Όπως ανέφερα στην αρχή, η προσφορά άξιζε 12 ευρώ για κατανάλωση 24 ευρώ. Όταν ζητήσαμε να πληρώσουμε, μας ανέφεραν προφορικά πως έπρεπε να δώσουμε άλλα 35 ευρώ. Η κοπέλα μου μου είπε πως στην αρχή της παραγγελίας η σερβιτόρα είχε αφήσει κάποιες αποδείξεις (εγώ δεν βρισκόμουν μπροστά εκείνη τη στιγμή). Βάσει της παραγγελίας μας πουθενά δεν προκύπτει αυτό το ποσό. Αθροίζοντας τα ποσά κρίνω υπέρογκο το κόστος και με κάθε επιφύλαξη προκύπτει εκ του αποτελέσματος πως δεν υπολογίστηκε το ποσό του κουπονιού. Για να είμαι ειλικρινής μας έμεινε σαν τελευταία κακή εντύπωση.

Συμπερασματικά θα πω πως είναι μια καλή επιλογή για να φάτε αν βρεθείτε στον Πειραιά, ασχέτως του περιστατικού που μάλλον έγινε από αμέλεια. Έχει προτάσεις διαφορετικές από τις συνηθισμένες. Δεν παρατήρησα τον κατάλογο και τις επιλογές των κρασιών κλπ για να μπορώ να πω περισσότερα επ' αυτού.

Νομίζω πως η διαμόρφωση του χώρου του το αδικεί και του στερεί περισσότερη πελατεία και αναγνωρισιμότητα, με το ελαφρυντικό όμως πως λειτουργεί και σαν καφετέρια κρίνοντας απο τις καφετιέρες που υπάρχουν εντός του καταστήματος.

Ο σκοπός τους μπορεί να είναι να εξυπηρετούν όλα τα γούστα, τους στερεί όμως τον χαρακτήρα του εστιατορίου και το ύφος αυτού.

Υ. Γ Οι τιμές που παραθέτω είναι από τον κατάλογο που υπήρχε στο εκπτωτικό σάιτ. Κατά την επίσκεψη μας, σε κάποια πιάτα οι τιμές ήταν ελαφρώς ανεβασμένες.

Μεζεδοπωλεία, Κερατσίνι
Ποιότ. Φαγητού
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4
Ευρώ/Άτομο

Ξεκίνημα λοιπόν στις επισκέψεις απο τη wish list και πρώτη στάση εντός των ορίων της περιοχής όπου μένω στο "Εντός σχεδίου". Το μαγαζί βρίσκεται ακριβώς πάνω στη διασταύρωση της 25ης Μαρτίου με το νεκροταφείο (μπρρ) της Ανάστασης, σε μια περιοχή που δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο για να σταματήσεις αλλά έχει εξελιχθεί σε γαστρονομική πιάτσα για τα δεδομένα της.

Το συγκεκριμένο λοιπόν μαγαζί έχει γειτονάκια το "Ρακ εν ρολ" στον χώρο του παλιού "Μήπως", το "Μήπως" που μετακόμισε καμιά 50αριά μέτρα παραπάνω, τα "Μπριζολάκια και σβούρες" που δεν έχω επισκεφθεί ποτέ αλλά έχω ακούσει καλά λόγια και last but not least το "Ταξιδεύοντας". Υπάρχουν επίσης πολύ κοντά το "Στέκι του Τσεκούρα" και το "Κονάκι". Πολύς λοιπόν ο ανταγωνισμός και τουλάχιστον 2 οι αλλαγές ονομασίας μέχρι να καταλήξει η ονομασία "Εντός σχεδίου".

Περνώντας πιο παλιά ποτέ δεν το έβλεπα γεμάτο και δεν μου έκανε και καμία αίσθηση για να πω και την αλήθεια. Άκουσα καλά λόγια από κάποιον γνωστό μου, διάβασα και τις κριτικές και μια καλοκαιρινή ημέρα έστειλα πρώτα την αδελφή μου που μου είπε τα καλύτερα. Οπότε και με τη σειρά μου το τοποθέτησα ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ των επιλογών μου και να τώρα που γράφω γι'αυτό.

Να προσθέσω επίσης πως ο ιδιοκτήτης είναι πολιτικός μηχανικός των ΤΕΙ αν έχω ενημερωθεί σωστά, και λογικά από εκεί και η ονομασία του. Στεγάζεται σε ένα κτίριο που έχει αρχιτεκτονικό γραφείο ο κατασκευαστής που έχω αγοράσει το σπίτι μου. Ε, δεν θέλει και πολύ λοιπόν!

Για το πάρκινγκ να μην ανησυχήσετε καθόλου, βάζω 0/10 με την κλίμακα του fratelo, θα βρείτε ακριβώς απέναντι άπλετο χώρο. Σαν χώρο του μαγαζιού τώρα θα πω πως καθήσαμε στον εξωτερικό λόγω και της οθόνης για να παρακολουθήσουμε τον αγώνα Ελλάδα-Κροατία για το Μουντομπάσκετ, ημέρα Τετάρτη 3-9-2014 και ώρα 21:45 παρέα 3 ατόμων. Δροσερός και άνετος για τέτοιες καλές βραδιές. Εσωτερικά δεν είδα κάτι ιδιαίτερο παρά μόνο την κουζίνα, νομίζω όμως πως υπάρχει και άλλος ένας όροφος για να φιλοξενήσει τους πελάτες.

Η εξυπηρέτηση από την άλλη είναι σε καλά επίπεδα αλλά θεωρώ πως ένα άτομο ακόμα θα διευκόλυνε την κοπέλα να μην ασχολείται με όλα τα τραπέζια,5-6 εκείνο το βράδυ, και να είναι ακόμα ταχύτερη. Παρ'όλα αυτά έχω πολλά θετικά να επισημάνω καθώς:

- Η απόδειξη ερχόταν για ότι παραγγέλναμε.

- Το νερό στην αρχή ήταν βρύσης, μας έφεραν και μπουκάλι αργότερα χωρίς να το ζητήσουμε που δεν χρεώθηκε.

- Στο τέλος μας κέρασαν και παγωτό, όχι αξιομνημόνευτο αλλά καλή κίνηση και μόνο.

- Η κοπέλα ήταν πολύ ευγενική και γνώριζε όλα τα πιάτα και μας απαντούσε στις απορίες μας.

Στα του φαγητού τώρα. Ο κατάλογος δεν είναι μεγάλος και σε 2-3 επισκέψεις μπορείτε να τον εξαντλήσετε. Έχουν και κάποια πιάτα ημέρας αλλά νομίζω πως πρέπει να εμπλουτιστεί λίγο ακόμα σε επιλογές. Πιστεύω πως αργότερα θα γίνει και αυτό. Τονίζω εδώ πως το 4άρι το παίρνει άξια γιατί μπορεί να μη μιλάμε για μοριακή γαστρονομία αλλά ακόμα και τα πιο απλά τελικά είναι και τα πιο δύσκολα. Ότι δοκιμάσαμε ήταν καλομαγειρεμένο και προετοιμασμένο με φροντίδα. Οι δε τιμες θελκτικότατες. Πήραμε:

- Κουβέρ 1.5 ευρώ για 3 άτομα, μικρό το κακό. Κάτι ψωμάκια θυμάμαι που εγώ προσωπικά ούτε που ασχολήθηκα.

- Μπρουσκέτα με αυγό και λουκάνικο στα 4.3 ευρώ.2 μεγάλα κομμάτια με ζουμερό αυγό και νόστιμο λουκάνικο. Τραγανό το ψωμί όσο πρέπει.

- Σαγανάκι γεμιστό με παστουρμά και τομάτα στα 4 ευρώ. Επίσης καλοψημένο με τους χυμούς του. Ο παστουρμάς σε πολυ διακριτική συμμετοχή. Καλή μερίδα.

- Σαλάτα εντός σχεδίου στα 6 ευρώ υπεραρκετή και για 4 άτομα. Μαρούλι, ρόκα, κοτόπουλο, μπέικον, κρουτόν, σως μπαλσάμικο και κάτι ακόμα που ίσως μου διαφεύγει. Φρεσκότατη, ότι πρέπει για να μοιραστεί στην παρέα.

- Συκώτι στα 3.1 ευρώ. Κομμένο σε πολλά κομματάκια, χωρίς ίχνος από ίνες. Αρκετά γευστικό και μαλακό. Η τιμή παραπάνω από άριστη.

- Πανσέτα με καραμελωμένα κρεμμύδια στα 6 ευρώ. Πιάτο ημέρας που με κέρδισε πιο πολύ από όλα τα υπόλοιπα. Η πανσέτα ζουμερή και καλοψημένη, από τις καλύτερες που θυμάμαι να έχω δοκιμάσει, αγκαλιαζόταν από τα πολύ γλυκά κρεμμύδια. Οι πιτούλες ήταν ιδανικές για να τυλίξετε και τα κρεμμύδια. Νομίζω πως πρέπει να γίνει πιάτο καταλόγου. Δεν ένιωσα καθόλου τη λιπαρότητα της πανσέτας.

- 1 Βεργίνα weiss 500άρα και 1 Άλφα επίσης 500άρα στα 3.1 ευρώ έκαστη

- 2 Κόκα κόλες στα 2.6 ευρώ σύνολο.

ΣΥΝΟΛΟ: 33.7 ευρώ για 3 άτομα που όχι μόνο δεν έμειναν παραπονεμένα αλλά εγώ προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Την επόμενη φορά θα ήθελα να δοκιμάσω και την αραβική πίτα (αν θυμάμαι σωστά) με τα καραμελωμένα κρεμμύδια και το τυρί καθώς και άλλα 1-2 πιάτα.

Εννοείται πως είναι μια ΑΡΙΣΤΗ επιλογή για τους κατοίκους των κοντινών περιοχών, που σέβεται κάθε ευρώ που θα καταθέσεις. Εγώ ναι θα ξαναπάω. Μη σας πω ότι πιο καλά να πάρω για το σπίτι μια μπρουσκέτα και συκώτι παρά σουβλάκια.

Κέρδισε τις εντυπώσεις και το μόνο που μένει πλέον είναι το μαγαζί να διαφημιστεί και να το γνωρίσει και άλλος κόσμος για να γίνει ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ και όχι σημείο των καιρών.

Σίγουρα θα ήθελα να δω και απόψεις άλλων χρηστών έμπιστων και μη, γνωρίζοντας πως κάποιοι μένουν αρκετά μακριά. Εάν βρίσκεστε κοντά θα πρότεινα να το δοκιμάσετε έστω και αν χρειαστεί να κάνετε μερικά χιλιόμετρα. Εγώ προσωπικά το κατέταξα στα πολύ καλά της περιοχής και η "Αθηνά" που τιμάται οικογενειακώς τουλάχιστον 20 φορές το χρόνο, βρήκε έναν πολύ δυνατό ανταγωνιστή.

Υ. Γ Όπως ανέφερα παραπάνω σε ακτίνα 100 μέτρων υπάρχει πολύ ψωμί για τα λαγωνικά του σάιτ. Θα προσπαθήσω να γράψω τις εντυπώσεις μου για τα υπόλοιπα 2-3 που απομένουν. Αυτό το "Ρακ εν ρολ" κάνει 3 μήνες διακοπές. Ικαριώτικες αν ενθυμούμαι...

Beer Restaurants, Παγκράτι
Ευρώ/Άτομο

Ομολογώ πως αν δεν υπήρχε η καταχώρηση της έμπιστης φίλης tzias δεν θα γνώριζα το κατάστημα. Η πολύ υποσχόμενη κριτική της μου είχε μείνει αποτυπωμένη και ήταν στα σχέδια για επίσκεψη.

Κυριακή λοιπον 31-8-2014 και ωρα 20:30 είπαμε να χαλαρώσουμε και να πάμε να κάνουμε μια βόλτα στο σχετικά άγνωστο αλλά συμπαθές Παγκράτι. Η πρόσβαση σχετικά εύκολη και το πάρκινγκ δεν μας δυσκόλεψε ένα στενό πίσω από την Υμηττού, μάλλον λόγω καλοκαιριού. Στη βόλτα μας είδα πολλές καφετέριες και γενικά καταστήματα γρήγορου φαγητού και γενικά ζωντάνια. Για τα δικά μου γούστα είναι μια καλή επιλογή για έξοδο.

Το Berlin βρίσκεται σε έναν πεζόδρομο ήσυχο και χαλαρό και μας έβγαλε πολύ καλή διάθεση για μια χαλαρωτική βραδιά. Λίγο το καλοκαίρι, λίγο το ότι δεν υπήρχε και πάρα πολύς κόσμος μας έκανε να περάσουμε όμορφα.

Η καινοτομία βρίσκεται στις κάνουλες που είναι τοποθετημένες σε όλα σχεδόν τα τραπέζια, με την υποσημείωση πως τον Αύγουστο δεν λειτουργούσαν καθώς λόγω διακοπών ήταν η ιδανική εποχή για να συντηρηθούν και... να "ξεκουραστούν" εν όψει χειμώνα.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές και νομίζω πως είναι και ένα κλικ πιο φθηνός από τον ανταγωνισμό, κυρίως στις βαρελίσιες. Υπάρχει αρκετό ελληνικό στοιχείο βλέπε Septem που δεν την βρίσκεις και παντού σε μπυραρία. Α, και μιας και είπαμε για μπυραρία, δεν θεωρώ το Berlin καθαρή μπυραρία. Πιο πολύ με παραπέμπει σε καφεδομπαράκι λόγω των στάντ, ενώ και η κουζίνα του είναι και συγκεκριμένη. Στα δικά μου μάτια δεν αφαιρεί πόντους λόγω του πολύ καλού κλίματος που υπάρχει.

Η βαρελίσια Berlin κοστίζει 3 ευρώ τα 400 μλ και πήραμε 3 από δαύτες. Είναι η βασική επιλογή του μαγαζιού μάλλον και λόγω ονομασίας. Ο κατάλογος των φαγητών έχει λίγες επιλογές που μπορούν να υποστηριχθούν αξιοπρεπώς.

Ποικιλία tapas 7 ευρώ
Κλαμπ σάντουιτς 5 ευρώ
Σκορδόψωμο με τυρί στα 3.5 ευρώ
Χοτ ντογκ στα 2.8 ευρώ
Ατομική πίτσα στα 2.2 ευρώ

Ίσως μου διαφεύγει κάτι αλλά νομίζω πως καταλαβαίνετε και εσείς πως όλα αυτά είναι συνοδευτικά του ποτού και δεν μιλάμε για εστιατόριο. Όλα πάντως ήταν φρεσκότατα.

Εμείς πήραμε μια ποικιλία tapas στα 7 ευρώ που είναι χορταστική για 2 άτομα. Περιλαμβάνει:

- 3-4 ρολά αραβικής πίτας σε μπουκίτσες με λουκάνικο που ήταν νοστιμότατες

- 3-4 σκορδοψωμάκια, καθόλου βαριά και τραγανισμένα

- 3-4 tapas με σαλάμι και τυροκαυτέρη που ήταν πικάντικα

- 1 ατομική πίτσα που την έφαγα στο τέλος και ήταν με αραβική πίτα αν δεν κάνω λαθος, γιατί άρχιζε και με "βάραγε" η μπύρα.

Επίσης ένα χοτ ντόγκ στα 2.8 ευρώ με αραβική πίτα. Τα καραμελωμένα κρεμμύδια ήταν πιο νόστιμα από πιο επαγγελματικά μαγαζιά, το λουκάνικο παρ'ότι του σουπερμάρκετ ήταν χορταστικό.

Γι'αυτό και το 3 στην ποιότητα γιατί μιλάμε για εύκολα και συνοδευτικά πιάτα.

Η εξυπηρέτηση από την άλλη είναι πολύ μπροστά. Ευδιάθετο και χαρούμενο το παλικάρι, μας απαντούσε σε όποια απορία είχαμε. Μας ευχαριστούσε σε κάθε ευκαιρία ΑΛΛΑ γινόταν από καρδιάς και όχι για τους τύπους. Η απόδειξη κατέφθασε αμέσως, όπως και τα ποτήρια με το νερό που δεν ζητήσαμε αλλά εκτιμήθηκαν δεόντως από την κοπέλα μου που δεν είναι του αλκοόλ. Θυμάμαι τώρα που γράφω και γελάω αλλά πριν καμιά δεκαετία σε κάποιες μπυραρίες δεν σέρβιραν ούτε νερό για προφανείς λόγους.

Είναι ιεροσυλία αυτό που θα πω αλλά η εξυπηρέτηση μου έβγαλε συναισθήματα από την έξοδο μου στο PREMIERE. Σαν να υπήρχε το μαγαζί μόνο για πάρτη μου, αυτό ένιωσα.

Ο χώρος ήταν σχετικά σκοτεινός κατά την επίσκεψη μας αλλά ρομαντικός βλέποντας την περατζάδα, τα κεράκια. Μου έβγαλε συναισθήματα σαν να έχω πρώτο-δεύτερο ραντεβού με την κοπέλα μου. Γενικά μου έφτιαξε τη διάθεση. Οι τουαλέτες πολύ καθαρές (χωρίς πολυκοσμία πάντως). Όμορφες οι τοιχογραφίες που παραπέμπουν σε μπύρα και την επόμενη φορά θα παίξω και με τις κάνουλες. Αν έχει και πολυκοσμία δε, θα διαγωνιστώ και με τους υπόλοιπους θαμώνες στην μπυροποσία βλέποντας τα αποτελέσματα μας στην οθόνη. Θα είναι η μοναδική φορά που θα είμαι τελευταίος αλλά χαρούμενος!

Για επίλογο θα συμφωνήσω απόλυτα με το μοτο του μαγαζιού...

"Αυτό το στέκι φτιάχτηκε από ανθρώπους σαν κι εσένα. Βασικά θα μπορούσε να ήταν και δικό σου.

Βοήθησε μας να βελτιώσουμε τις υπηρεσίες μας για να περνάμε όλοι καλύτερα.
Πως?

Αν βλέπεις κάτι που χρειάζεται αλλαγή ή βελτίωση, πες το μας (στο αυτί).
Αν πάλι έχεις ενθουσιαστεί με κάτι, φώναξε το (στον πεζόδρομο)...

Ό, τι και απο τα 2 και να κάνεις εμείς σε ευχαριστούμε!! "

Εννοείται πως το προτείνω για επίσκεψη, όχι για γαστριμαργικές απολαύσεις αλλά για την παρέα ή και για τετ-α-τετ με το πρόσωπο.

Εδώ δεν υπάρχει ο Φώτης (λέγε με Θανάση Τσαλταμπάση στο "Ευτυχισμένοι μαζί" ) για να σου πιάσει μια μπύρα. Μπορείς να τη σερβιριστείς και μόνος σου!

Συγχαρητήρια tzia, η επιλογή ήταν άψογη!!!

Υ. Γ Η κουζίνα δεν λειτουργεί Δευτέρα και Τρίτη...

Υ. Γ 2 Βαρελίσια 500άρα weiss στα 4.2 ευρώ??? Ανοίξτε τις κάνουλες!!!

American Style, Χολαργός
Αυγ
Ευρώ/Άτομο

Η περιπέτεια στο βόρεια προάστια συνεχίζεται καθώς ακόμα δεν έχω αγωνιστικές υποχρεώσεις. Αυτή τη φορά είχα πιο στοχευμένο προορισμό σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα. Αφού δεν μπορούσα να σκεφτώ κάποιο μαγαζί για πίτσα, η δεύτερη επιλογή ήταν μπέργκερ. Ενθυμούμενος τα καλά λόγια διάφορων χρηστών και μην έχοντας πολλές πιθανότητες να το επισκεφθώ τον χειμώνα λόγω ωραρίου, έφυγα καρφί με την κοπέλα μου για Χολαργό.

Στον δρόμο κάναμε και ένα τηλεφώνημα για να μάθουμε εάν είναι ανοικτό. Ήταν η πρωτη μέρα που άνοιξαν μετά τις καλοκαιρινές διακοπές τους. Να έχετε κατα νου πως κρατήσεις δεν κάνουν.

Δευτέρα 25 Αυγούστου και ώρα 20:40 φτάσαμε στο μαγαζί που ήδη ήταν μισογεμάτο. Για όσους ανηφορίζουν τη Μεσογείων να σας πω πως εγώ έστριψα στην τέταρτη είσοδο για Χολαργό δεξιά και ανηφόρισα. Το πάρκινγκ δεν μας δυσκόλεψε καθόλου, παρκάραμε σχεδόν έξω από το μαγαζί.

Για τον χώρο τώρα που είναι το πιο αδύναμο σημείο του μαγαζιού. Εσωτερικά όπως διάβασα και από πολύ έμπιστο χρήστη, δεν προσφέρεται ούτε για χειμώνα. Οι λόγοι κατά την άποψη μου είναι οι εξής:

1) Υπάρχουν μόλις 3 ψηλά στάντ που είναι άβολα για μεγαλύτερους των 25 ετών. Αν πας να απολαύσεις το μπέργκερ μάλλον θα το κάνεις σε γρήγορη κίνηση. Ακριβώς απέναντι σου βλέπεις τον χώρο που ψήνονται τα μπέργκερ. Στα μάτια μου δεν διαφέρει πολύ από την ψησταριά ενός σουβλατζίδικου. Μόνο κάτι καδράκια american style έχεις να παρατηρήσεις.

2) Το μαγαζί μάλλον έχει κερδίσει τον κόσμο αν κρίνω από την επίσκεψη μου καθώς γύρω στις 9μιση το βράδυ ο εξωτερικός χώρος με 10 τραπέζια ήταν γεμάτος και ήδη περίμενε κόσμος για να φάει, ενώ μια άλλη παρέα έφυγε καθώς ήδη υπάρχαν άλλοι σε αναμονή. Διέκρινα σε έναν σερβιτόρο να θέλει να μαζέψει τα πιάτα από το διπλανό τραπέζι χωρίς να του το έχουν ζητήσει και οι κυρίες που καθόντουσαν ενοχλήθηκαν ελαφρώς.

Ο εξωτερικός χώρος είναι συμπαθητικός και χαλαρός το καλοκαίρι, σε δρόμο χωρίς υπερβολική κίνηση. Αν κατάλαβα καλά απέναντι ακριβώς πρέπει να υπάρχει θερινός κινηματογράφος από τον θόρυβο (χωρίς να είναι ενοχλητικός).

Τα ξύλινα καθίσματα είναι σκληρά και μάλλον άβολα, τα τραπέζια επαρκή ενώ οι τουαλέτες βρίσκονταν σε καλό επίπεδο καθαριότητας.

Η εξυπηρέτηση από την άλλη μου φάνηκε σχεδόν άριστη. Με τα παιδιά να γνωρίζουν το αντικείμενο και το τι πουλάνε, χωρίς να είναι πιεστικοί για το τι θα παραγγείλεις. Έτοιμοι και γρήγοροι για ότι τους ζητήσεις και συνάμα διακριτικοί.

Στα υπέρ το κρύο νερό που το αντικαθιστούσαν πριν καν τελειώσει και χωρίς να το ζητήσεις, ενώ η απόδειξη κατέφθανε αμέσως μόλις παρήγγελνες.

*** Να πω εδώ πως μια άσχετη σκέψη που έκανα τωρα που γράφω, συγκρίνοντας τα μαγαζιά των βορείων προαστίων με αυτα των δυτικών και πιο νοτιών ΟΤΙ το επίπεδο εξυπηρέτησης και προσέγγισης στον πελάτη (βλέπε πχ αποδείξης και εκπαίδευσης προσωπικού) γέρνει προς τα μαγαζιά των βορείων.

Συνεχίζοντας λοιπόν την κριτική να πω πως αυτό που με έκανε να αφαιρέσω μια μονάδα ήταν πως ενώ το μαγαζί ήταν γεμάτο, βγήκαν 2 κύριοι με τις μαύρες σακούλες σκουπιδιών να τις πετάξουν. Άποψη μου είναι πως αυτό έπρεπε να γίνει στο τέλος της βάρδιας χωρίς τα βλέμματα των πελατών.

Στο φαγητό τώρα:

Βρήκα έναν κατάλογο πολύ περιποιημένο πως σε "προκαλεί" να ανακαλύψεις όλες τις γεύσεις τους. Ευφάνταστος και κατανοητός, με γνωστά ορεκτικά αλλά και με υλικά στα μπέργκερ που δεν συναντάς συχνά. Μπράβο! Μου έβγαλε καλή διάθεση και έναν ευχάριστο πονοκέφαλο.

Παραγγείλαμε:

- Sweet corn sticks στα 4.5 ευρώ. Ψητό καλαμπόκι κομμένο σε 4 ξυλάκια με βούτυρο και χονδρό αλάτι. Η τιμή φαντάζει ελαφρώς τσιμπημένη αλλά εμείς δεν πήραμε άλλο ορεκτικό γιατί ήταν χορταστικό. Η μια μπουκιά ήταν γλυκιά και σε έστελνε στον παράδεισο, η άλλη μπουκιά αν βούταγες στο αλάτι σε έστελνε στην κόλαση. Θέλω να πω δηλαδή πως, ένα ταπεινό υλικό ήταν άψογα προετοιμασμένο και είχε ευχάριστες εναλλαγες στη γεύση σε κλάσματα δευτερολέπτου.

- New Yorker burger στα 9 ευρώ. Μοσχαρίσιο μπιφτέκι γεμιστό με μοτσαρέλα, αυγό τηγανιτό, μπεϊκον, μαρούλι, τομάτα, κρεμμύδι που ζητήσαμε να είναι καραμελωμένο και σπιτική μπάρμπεκιου σως. Η κοπέλα μου ζήτησε να είναι σε bagel ψωμάκι. Το ψωμάκι δεν με χάλασε καθώς το δοκίμασα για πρώτη φορά αφού προτιμώ το μπριος, το αυγό θα το ήθελα πιο ζουμερό.

- Αri Gold burger στα 9.2 ευρώ. Μοσχαρίσιο μπιφτέκι, σωταρισμένα μανιτάρια, καραμελωμένα κρεμμύδια, κατσικίσιο τυρί, Aioli mayo, iceberg και τομάτα. Είναι ιδιαίτερο μπέργκερ λόγω τυριού και σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει.

Σε γενικές γραμμές μας άρεσαν κυρίως λόγω μπιφτεκιού που ήταν καλής ποιότητας και φρεσκοψημένα. Η τομάτα μου φάνηκε ζουμερή αλλά δεν μου άρεσαν τα καραμελλωμένα κρεμμύδια γιατί τα βρήκα χοντροκομμένα και όχι ζουμερά.

Τα μπέργκερ τους είναι προσεγμένα και τα υλικά δεν μπορείς να πεις ότι τα τσιγκουνεύονται. Κατά τα δικά μου γούστα πάντα θα τα ήθελα λίγο πιο... σαλτσωμένα. Η μπάρμπεκιου σως στο μπολάκι δεν με ξετρέλανε.

Να πω πως μου φάνηκαν αρκετα χορταστικά γιατί βάζουν και ένα βουνό πατάτες με φλούδα (υπάρχει επιλογή και για ψητή πατάτα ή σαλάτα). Το μπέργκερ δεν το λες και μικρό. Επικεντρωθείτε στο μπέργκερ πρώτα και μετά στις πατάτες, που εδώ που τα λέμε δεν ήταν και άσχημες ΟΜΩΣ φουσκώνουν το στομάχι και... την τιμή.

- 1 κουτάκι 330 μλ κόκα κόλα στα 1.7 ευρώ

ΣΥΝΟΛΟ: 24.4 ευρώ και σκάσαμε αφήνοντας συνολικά και μια μερίδα πατάτες.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Δικαίως έχει κερδίσει αρκετό κόσμο και ναι θα το ξαναεπισκεπτόμουν για να δοκιμάσω και κάποια σαλάτα και το ορεκτικό με το χαλούμι και το λουκάνικο. Η άποψη μου είναι πως μπορείς να χορτάσεις και με το μπέργκερ μόνο χωρίς να πληρώσεις άλλες κρυφές χρεώσεις.

Θα τους πρότεινα να μειώσουν τη γαρνιτούρα και ελαφρώς την τιμή για να μπορεί ο πελάτης να είναι πιο ευέλικτος στην παραγγελία του.

Σε σύγκριση πάντως με το Μπαρ Μπεε Κιου, προτιμώ ακόμα το Μπαρ Μπεε Κιου. Ισως επειδή θυμάμαι να μου αρέσει περισσότερο το δικό του ψωμάκι μπριος.

Σουβλάκι - Σχάρα, Χαλάνδρι
Αυγ
Ευρώ/Άτομο

Οδεύουμε προς το φθινόπωρο πλέον και αυτή η κριτική μου θα είναι η "προθέρμανση" για τη νέα σεζόν που έρχεται.

18-8-2014 ημέρα Δευτέρα και ξεκινάμε με μηχανή να κάνουμε ένα τουρ στην Αθήνα. Οι επιλογές πολλές και... λίγες λόγω της ιδιαιτερότητας του 15αύγουστου. Αναποφάσιστος ξεκινώ με κατεύθυνση την εθνική οδό. Μέχρι να αποφασίσουμε φτάσαμε στη λεωφόρο Πεντέλης. Τελικά αποφασίσαμε να πάμε προς το Χαλάνδρι που το επισκεπτόμαστε 2-3 φορές τον χρόνο. Η πρώτη επιλογή ήταν το California grill και η δεύτερη το γειτονικό Ancho mexican. Aμφότερα κλειστά και τότε άρχισαν να δυσκολεύουν οι επιλογές γιατί η μια ώρα βόλτα μας είχε ανοίξει την όρεξη.

Περπατήσαμε... ξαναπερπατήσαμε και τελικά μετά από σκέψη καθίσαμε στα "Τενεκεδάκια" που τα θυμόμουν από παλαιότερες κριτικές. Το συνολικό πρόσημο είναι μάλλον αρνητικό....

Το κεντρικό νόημα είναι πως πρόκειται για μια καλοκουρδισμένη μηχανή αλλά όχι με την καλή έννοια. Πρόκειται για μια μηχανή χρημάτων αλλά με λάθος τρόπο. Και δεν μιλάω για επαγγελματικότητα γιατί αυτή ξεχειλίζει.

Όλα γίνονται τόσο γρήγορα που περνάς μέσα από το μαγαζί σαν άοσμος και δεν έχεις την άνεση σου να το απολαύσεις. Δεν υπάρχει φιλικότητα και όλα γίνονται ρομποτικά.

Η άποψη αυτή ενώ μπορεί να γίνει δεκτή για κάποιους Χ λόγους, δεν μπορεί να με κάνει να ξανατιμήσω το μαγαζί. Σίγουρα δεν πηγάζει από τους εργαζόμενους αλλά από την ιδιοκτησία λογικά και αυτό λόγω του μεγαλύτερου μειονεκτήματος της επιχείρησης. Και αυτό ονομάζεται ΧΩΡΟΣ.

Ο χώρος λοιπόν είναι πολύ μικρός και όπως θα δείτε και στο σάιτ τους τα τραπέζια τόσο κοντά τοποθετημένα, ειδικά των 2 ατόμων, που είσαι στην κυριολεξία μια παρέα με τους διπλανούς σου και μπορείς να μάθεις τα νέα τους. Άνεση λοιπόν δεν μπορείς να νιώσεις σε καμία περίπτωση, τουλάχιστον όταν το μαγαζί είναι γεμάτο (ακόμα και Δευτέρα μην ξεχνιόμαστε). Μιλάω για τον εσωτερικό χώρο.

ΚΑΤΣΕ-ΦΑΕ-ΦΥΓΕ

Ο εσωτερικός χώρος δε γενικές γραμμές είναι ευχάριστος, με μαύρα ξύλινα τραπέζια και καρέκλες, τενεκέδες για φωτιστικά και ραφάκια με κονσέρβες, χύτρες και γλαστράκια. Όχι κάτι τρομερό αλλά σίγουρα ΟΚ αν δεν το "ξημερώσεις" στο μαγαζί. Δεν αισθανθήκαμε καθόλου τη ζέστη και το μαγαζί είναι καθαρό. Η χαμηλή βαθμολογία μου είναι λόγω άνεσης.

Η εξυπηρέτηση αποτελείται από πολυάριθμο προσωπικό που συνεχώς τρέχει για να εξυπηρετήσει. Ένας κύριος σαν μετρ (με την ίδια αμφίεση με τους υπόλοιπους) να κατευθύνει τους υπόλοιπους αλλά και να εξυπηρετεί αυτούς που παραγγέλνουν για έξω. Στα θετικά η ύπαρξη κανάτας με κρύο νερό και χωρίς να νιώσουμε πίεση για να παραγγείλουμε αρκετά. Την ίδια αντιμετώπιση είχαμε εμείς που πληρώσαμε 13.5 ευρώ, την ίδια είχε και το παραδιπλανό τραπέζι που 3 άτομα έκαναν λογαριασμό 6.5 ευρώ.

Όλα γίνονται όμως τόσο γρήγορα που αισθάνεσαι άβολα και με τον "τρόπο" τους σε κάνουν να φύγεις για να έρθει ο επόμενος. Όλοι όμως οι εργαζόμενοι ήταν πολύ ευγενικοί και με χαμόγελο.

Η εκπαίδευση τους παραείναι επαγγελματική.

Παραγγείλαμε:

- Τηγανίτα πατάτας στα 5.2 ευρώ. 2 αυγά μάτια πάνω σε τσίπς πατάτας. Εμάς μας ήρθαν 3 και καυτά αλλά τα θετικά σταματουν εδώ. Μεγάλη και χορταστική ποσότητα αλλά... τα τσίπς παραήταν λαδερά και μαυρισμένα. Κάποια γεύση την ένιωθες μόνο αν έσπαγες τον κρόκο πάνω στα τσιπς αλλά και πάλι χρειαζόταν λίγο αλατάκι ή κάποιο μπαχαρικό να τα νοστιμήσει. Δυστυχώς μας ήρθαν τελευταία και μας χάλασαν την τελική εικόνα της γεύσης μας.

- Τυλιχτό με καλαμάκι χαλούμι στα 2.25 ευρώ
- Τυλιχτό με καλαμάκι μανιτάρι στα 1.70 ευρώ

Αμφότερα με μόνη προσθήκη τη σως μελιού, όχι άσχημα αλλά διαιτιτικά. Καλοψημένο και το χαλούμι και το μανιτάρι.

- Τυλιχτό με κεμπάπ στα 2.20 ευρώ
- Τυλιχτο με καλαμάκι χοιρινό στα 2.10 ευρώ.

Στον κατάλογο δεν αναφέρονται οι πατάτες στη γέμιση αλλά αν το ζητήσετε ευχαρίστως βάζουν, οι πατάτες καλύτερες από άλλων μαγαζιών. Οι πίτες καλές και μαλακές, στεγνές από λάδια, το γιαούρτι και η σως νόστιμες αλλά δυστυχώς κάλυπταν το κρέας και σε επόμενη επίσκεψη αν έκανα θα δοκίμαζα μερίδα για να κρίνω πιο "καθαρά" το κρέας.

Το χοιρινό μου φάνηκε καλά ψημένο αλλά άνοστο, το κεμπάπ καλό αλλά όχι σπιρτόζικο.

ΣΥΝΟΛΟ: 13.45 ευρώ

Ζητήσαμε και τυρόπιτα από τον κατάλογο (οι άλλες επιλογές είναι κοτόπιτα και σπανακοτυρόπιτα) αλλά μας ενημέρωσαν πως καμία δεν υπήρχε.

Τα καλαμάκια τους αναφέρονται ως χειροποίητα ενώ καμία σαλάτα τους δεν μου έκανε κλικ. Σε γενικές γραμμές οι επιλογές είναι αρκετές (και σε ορεκτικά) για να μπορούν να υποστηριχθούν από το μαγαζί.

Θα ήταν μια καλή επιλογή για σουβλάκι αν δεν μας έκανε να νιώσουμε τόσο άβολα και στενά ο χώρος. Αλλά και να μην ξαναπάω εγώ, τόση πελατεία μαζεύει. Οι τιμές είναι λογικές για την περιοχή.

Υ. Γ. Το κεμπάπ γύρω στις 22:00 τελείωσε (το ακούσαμε που το φώναζε ο ψήστης) όπως και το ντονέρ που είχε τελειώσει πριν ακόμα παραγγείλουμε στις 21:40. Γύρω στις 22:20 αποχωρήσαμε.

Μεζεδοπωλεία, Νέα Ιωνία
Ευρώ/Άτομο

Διαβάζοντας την κριτική της φίλης PONTIKI, αναφέροντας το όνομα μου έκρινα σωστό πως θα έπρεπε να τιμήσω το μαγαζί με την παρουσία μου. Οι προηγούμενες κριτικές είναι αρκετά κατατοπιστικές και δε νομίζω πως θα έχω να αναφέρω και πάρα πολλά, θα κάνω ένα refresh για το μαγαζί μήπως και τύχει και διαβάσει κάποιος νέος χρήστης αλλά και να πω την άποψη μου, συνεχίζοντας το θετικό πρόσημο που υπάρχει για το μαγαζί.

Δευτέρα βράδυ 28-7-2014 σκέφτηκα πως ήρθε η ώρα να απομακρυνθώ λίγο απο την περιοχή μου και μην έχοντας πρόβλημα με την ώρα, σκέφτηκα ποια μαγαζιά μου έχουν κινήσει την περιέργεια να τα επισκεφθώ, μια μόλις μέρα μετά την επίσκεψη στο "Μοτοσακό". Οι τελευταίες κριτικές του κυρίου Φετάνη με έκαναν να είμαι έτοιμος να του τηλεφωνήσω να δω εάν είναι ανοιχτός. Επειδή όμως δεν θα οδηγούσα εγώ, σκέφτηκα κάτι πιο κοντινό και πιο... σιγουράκι για το γούστα των υπολοίπων. Είχα και το "γραμμάτιο" να ξεπληρώσω στην πολύ καλή μας χρήστρια!

3 άτομα λοιπόν γύρω στις 21:15 με τηλεφωνική κράτηση που ήταν αχρείαστη λόγω ημέρας και καλοκαιριού. Εντάξει δεν είναι και γαστρονομική πιάτσα η Νέα Ιωνία. Παρ'όλα αυτά η πρώτη παρατήρηση μου είναι πως λόγω ιδιαίτερων συνθηκών το μαγαζί είχε 5-6 παρέες (η μια γύρω στα 10 άτομα), ΟΛΕΣ με νεαρόκοσμο κάτω των 30. Κατά την άποψη μου αυτό είναι θετικό μήνυμα για την μακροημέρευση του μαγαζιού.

Η δεύτερη δική μου παρατήρηση είναι πως η διαρύθμιση του μαγαζιού μου δίνει καθαρά την εντύπωση μεζεδοπωλείου και όχι για καφέ, ακόμα και για τις πρωινές ώρες. Μου φαίνεται λίγο παράταιρο.

Η εξυπηρέτηση έγινε από μια χαμογελαστή και εξυπηρετική κοπέλα που έτρεχε για όλα τα τραπέζια, φιλική και διαβασμένη όσον αφορά τα πιάτα. Επαρκής όσον αφορά τη συγκεκριμένη ημέρα αλλά σίγουρα δεν έκατσε λεπτό. Τα τιμάει τα λεφτά της. Να αναφέρω επίσης την ύπαρξη κανάτας νερού και την έκδοση απόδειξης. Και για επίλογο θα πω πως μου είχε δημιουργηθεί η απορία ότι καθώς αναμέναμε τον λογαριασμό, δεν μας είχαν προσφέρει τίποτα (κίνηση που νομίζω αρμόζει για το ύφος του μαγαζιού καθως και τον όχι κακό λογαριασμό μας) και τελικά μόλις ήρθε ο λογαριασμός, η κοπέλα μας είπε πως το ένα από τα 2 γλυκά ήταν κερασμένο. Κέρδισαν τις εντυπώσεις στο τελευταίο λεπτό.

Ο κατάλογος που είναι και σουπλά (έξυπνη κίνηση) είναι ακριβώς τόσος-όσο χρειάζεται ένα τέτοιου τύπου μεζεδοπωλείο.5 σαλάτες, περίπου 15 μεζεδάκια και 3-4 από ψαρικά και κρεατικά. Η άποψη μου είναι πως πιο θελκτικά είναι τα μεζεδάκια που καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα γεύσεων.

Παραγγείλαμε:

- Στην αρχή καταφθάνει ζυμωτό ψωμί με ντιπ στα 0.5 ευρώ/άτομο. Όχι άσχημο αλλά ουτε κάτι τρομερό.

- Ντάκο με τομάτα, μυζήθρα, κάπαρη και θυμάρι στα 5.5 ευρώ. Νόστιμη εκτέλεση αλλά όχι και η καλύτερη που έχω δοκιμάσει. Θα ήθελα να ήταν λίγο πιο δροσερός και ζουμερός και ας μην είχε τόσο τυρί.

- Σαλάτα σπανάκι-ρόκα (κουκουνάρι, μαστέλο, σύγκλινο, τοματίνια και σως μπαλσάμικο) στα 6 ευρώ. Φρέσκια και όχι πολύ γλυκιά με τα υλικά να δένουν μεταξύ τους σε αρμονία σαν να τα έβαλες σε ζυγαριά. Ωραία η προσθήκη με το μαστέλο σε μπουκίτσες, θα ήθελα περισσότερο.

- Λουκάνικο χωριάτικο σε πιτάκια με μουστάρδα στα 6.5 ευρώ. Καλοεκτελεσμένο πιάτο, σπιρτόζικο λουκάνικο και όχι αχυρένιο μαζί με μουστάρδα που δεν είναι σαν του εμπορίου, πρέπει να έχουν βάλει και αυτοί το χεράκι τους. Καθόλου βαρύ για το είδος του.

- Κεφτεδάκια με σαλτσούλα τυριών στα 6.5 ευρώ. Βαρύ για καλοκαιρινό πιάτο, χωρίς να διακρίνεται η σάλτσα τυριών καθώς "καπακωνόταν" από τη βάση του πιάτου που ήταν ροδέλες τομάτας και έβγαζε πολύ λαδερό αποτέλεσμα. Τα κεφτεδάκια δεν ήταν αφράτα, αν και γενικά δύσκολα βρίσκεις έξω πολύ καλά κεφτεδάκια.

- Σαγανάκι καταϊφι με σως μελιού στα 6.5 ευρώ. Το πιάτο που μου άρεσε περισσότερο απ'όλα. Το φύλλο στη βάση είχε "ποτίσει" και δεν ήταν ξερό, το τυρί διακριτικό και όχι πολύ αλμυρό. Πολύ πετυχημένη η κρούστα μαζί με τη σως μελιού που έδινε μια γλυκιά πινελιά.

-2 ποτήρια 400αρια βαρελίσια Άλφα στα 2.5 ευρώ έκαστη. Παγωμένη αν και σε ζεστά ποτήρια

- 2 κόκα κόλες 250άρες στα 2 ευρώ έκαστη.

- 1 κορμό με λευκή σοκολάτα στα 4 ευρώ. Ωραία παραλλαγή και πλούσια γεύση

- 1 τσιζκέικ με καραμέλα στα 4.5 ευρώ, πραγματικά αέρινο και καθόλου λιγωτικό, δεν μπορούσες να σταματήσεις να τρως. Πολύ καλή κρέμα.

Σύνολο:46 ευρώ, με κερασμένο τον κορμό λευκής σοκολάτας.

Η ποιότητα είναι σε αρκετά καλό επίπεδο για τα γούστα μου, μπορούν να βελτιωθούν κι άλλο και ανά διαστήματα να προσθέσουν και άλλα πιάτα. Οι μερίδες πάλι δεν μου φάνηκαν και τόοοοσο μεγάλες για την τιμή τους. Σίγουρα όχι παράλογες αλλά τις δικαιολογώ με βάση την ποιότητα (στο λουκάνικο θα μπορούσαν να έχουν μεγαλύτερη ποσότητα για παράδειγμα).

Όσον αφορά τον χώρο είναι άνετος για να παρκάρεις και να χαλαρώσεις σε μια μέρα χωρίς πολλή κίνηση. Είναι πολύ καθαρό μαγαζί, όπως και οι τουαλέτες τους και είναι ένα καλό στέκι για την περιοχή, αν και κατηφορικό. Μου άρεσε ιδιαίτερα που καθόμουν και έτρωγα με φίλους και πάνω από το κεφάλι μου περνούσαν τρένα. Είναι μια εικόνα όχι πολύ οικεία.

Καλό στέκι της περιοχής.

PONTIKI challenge accepted!!! Μόλις βρω κάτι ενδιαφέρον θα σου κάνω τη δική μου προταση!

Μεζεδοπωλεία, Καλλιθέα
Ευρώ/Άτομο

Ένα εστιατόριο που "χρωστάει" μέρος της δημοφιλίας του και στο www. ask4food. gr και "γιγαντώθηκε" καιρό με τον καιρό. Ομολογώ πως διαβάζοντας κατά καιρούς τις κριτικές είχα σχηματίσει μια καλή εικόνα, όχι όμως και κορυφαία, και κάποια στιγμή ήθελα να το επισκεφθώ για να το κρίνω μόνος μου και κυρίως για να περάσω καλά.

Χτες Κυριακή μεσημέρι 27-7-2014 είχαμε προβληματιστεί για το που θα φάμε και κυρίως το που θα περάσουμε καλά. Οι επιλογές ήταν:

-"Δράμι" για τα ωραία ορεκτικά του

-"Λαός και καλαμάκι" για τις ωραίες σαλάτες του

-"Σαρδελάκι" στη Γλυφάδα που γίνεται προσκύνημα

Τελικά λόγω και της απόστασης επιλέξαμε το "Μοτοσακό" ενθυμούμενος ότι ίσως χρειαστεί να αναμένουμε όρθιοι για κάποιο χρονικό διάστημα.

Οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής:

1) Παίζει μεγάλο ρόλο το πόση κίνηση έχει το μαγαζί την εκάστοτε ημέρα. Δεν γίνεται αρκετά έμπιστα άτομα που διαβάζω εδώ μέσα να είχαν τόσο διαφορετική εμπειρία από εμένα. Μέσες-άκρες κάθε κριτική έχει να σου προσφέρει κάτι και έχει σωστές λεπτομέρειες.

Στη δική μου περίπτωση αναφέρω πως το μαγαζι στις 14:30 είχε αρκετό κόσμο μέσα και έξω, με πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Όλος αυτός ο κόσμος αντί να προτιμήσει μια παραλία για να δροσιστεί και να παρατηρεί πιτσιρίκες με καυτά brazilian μαγιό, προτίμησε να γευματίσει ανάμεσα σε κάτι πολυκατοικίες (δεν το λέω υποτιμητικά).

Όσο περνούσε η ώρα όλο και περισσότερος κόσμος ερχόταν και τελικά το μαγαζί γέμισε εντελώς.

Παρατήρησα πως οι ηλικίες ήταν απο 4 ετών παιδάκια με τις οικογένειες τους έως 70+... Ζευγαράκια, πιτσουνάκια... ότι θέλετε.

Το μαγαζί πάει σφαίρα λοιπόν και το τιμάει πολύς κόσμος. Όμως....

2)Με τόση κίνηση ήταν αδύνατον 2 άτομα να έχουν πολύ καλούς χρόνους στην εξυπηρέτηση. Μοιραία λοιπόν όλο και κάτι που ζητούσες ίσως καθυστερούσε, το κυριότερο για εμένα ήταν πως αργήσε το πρώτο πιάτο να μας έρθει υπερβολικά, όπως και το δεύτερο, και στο τέλος μας ήρθαν όλα μαζί.

Το σέρβις ήταν ευγενικό αλλά πελάγωνε ώρες-ώρες, δεν μπορώ να πω πως με δυσαρέστησε η συμπεριφορά τους.

Νομίζω πως κάποια πιάτα "περίμεναν" στην κουζίνα.

3) Με τόση ζέστη και πολυκοσμία, εμείς προτιμήσαμε να καθήσουμε στον εσωτερικό χώρο που τηρουμένων των αναλογιών ήταν όμορφος. Καδράκια με μηχανές, το μοτοσακό να κρέμεται, τα φωτιστικά απο μπουκάλια ουίσκι, τον μαυροπίνακα που αναγράφει όλο το μενού. Είναι ξεκούραστος χώρος.

Παρατήρησα όμως:

1) Κάποιες μυρωδιές απο την κουζίνα "ξεφεύγουν"
2)Ενώ υπάρχει κλιματισμός δεν δροσιζόμασταν γιατι η κατεύθυνση του αέρα ήταν προς το ταβάνι.
3)Οι μυγούλες δεν έλειψαν απο την παρέα μας. Νομίζω με πιο δροσερό κλίμα θα είχαν εξαφανιστεί.

Οι τουαλέτες πάντως που βρίσκονται στον υπόγειο χώρο ήταν πεντακάθαρες, νομίζω πως υπάρχει μια κυρία γενικών καθηκόντων και είναι συνδετικός κρίκος κουζίνας και λοιπον αρμοδιοτήτων.

ΠΟΙΟΤΗΤΑ:

Η σκέψη του καταστήματος είναι σωστή. Μεζέδες όλων των γούστων σε προσιτές τιμές. Άνετα μπορεις να πάρεις 4 πιάτα με 20 ευρώ. Ναι, υπάρχει ποικιλία υλικών, υπάρχει καλή διάθεση. Νομίζω όμως πως η "δημοφιλία" του καταστήματος ίσως γυρίσει μπουμερανγκ και αυτο όσο παράδοξο κι αν φαίνεται δεν θα είναι γιατί "σήκωσαν μύτη" αλλά γιατί πρέπει να εξυπηρετήσουν περισσότερο κόσμο από όση είναι η δυναμικότητα τους. Μοιραία λοιπόν κάποια πιάτα δεν μας ικανοποίησαν.

Πήραμε:

- Στην αρχή καταφθάνει ψωμάκι ζυμωτό με καλαμπόκι και ελίτσες μαζί με μποτίλια νερού βρύσης. Το ψωμάκι νοστιμότατο και διαφορετικό από τα συνηθισμένα. Ξεκινήσαμε με καλές προϋποθέσεις.

- Μία για αρχή και δεύτερη στη συνέχεια 500αρα μπύρα Konig Ludwig στα 3.5 ευρώ μόλις. Μαζί με μια κόκα κόλα 2 επί 3.50 και 1 ευρώ, σύνολο στα 8 ευρώ. Να σημειώσω εδώ πως μόλις τελείωσε το μπουκάλι με το νερό βρύσης (μην ξεχνιόμαστε), ζητήσαμε και δεύτερο. Στην απόδειξη αναγράφεται αναψυκτικά 0.50 ευρώ οπότε επειδη δεν προκύπτει από πουθενά αλλού κάτι άλλο που να παραγγείλαμε, μάλλον μας χρεώθηκε. Μικρό το κακό για εμένα αλλά σε άλλους μπορεί να χτυπήσει άσχημα.

- Σαλάτα πράσινη με μανούρι στα 4.5 ευρώ. Ιδανική ποσότητα για 3 άτομα όπως εμείς αλλά σχετικά απλοϊκή. Το μαρούλι λίγο πανιασμένο, το μανούρι ψημμένο όπως έπρεπε. Και μας προκύπτει μια διαφωνία. Οι 2 μας πιστεύαμε πως υπήρχε μέσα λιαστή τομάτα και ο ένας μελιτζάνα. Στο πιάτο πάντως μου βγήκε μια λιπαρότητα. Δεν ήταν άσχημη η σαλάτα αλλά πρέπει να προσθέσουν κάποιο συστατικό κατά την άποψη μου για να μήν είναι μονοδιάστατη.

- Λουκουμάδες φέτας στα 3.5 ευρώ. Καλή ποσότητα και σκέψη αλλά... Η ζύμη έπρεπε να ψηθεί λίγο περισσότερο γιατί ήταν στα όρια του ωμού, η φέτα ήταν καλή για ένα τέτοιο πιάτο αλλά η απογοήτευση ήταν η σώς. Με δυσαρέστησε ιδιαίτερα καθώς ήταν σαν πικρή καραμέλα. Πρέπει να το αλλάξουν και να βάλουν κάτι σε πιο μαρμελαδοειδές.

- Φάβα στα 2.5 ευρώ. Αδιάφορη κατά την άποψη της μάνας μου. Ευπαρουσίαστη, αρκετή σε ποσότητα και με κάπαρη, ίσως ήθελε λιγότερο λαδάκι αλλά σίγουρα χρειαζόταν λεμόνι που δεν υπήρχε ίχνος του.

- Καπονάτα στα 4 ευρω. Μελιτζάνα σαν τούρτα με λαχανικά. Εμένα με ευχαρίστησε ιδιαίτερα και ήταν πολύ καλοκαιρινό και δροσερό πιάτο με προσθήκη από κατίκι αν κατάλαβα καλά. Τους υπόλοιπους δεν τους κέρδισε καθώς ίσα που το δοκιμάσανε. Κάποιο μυρωδικό τους φανηκε δυσάρεστο. Θα το ξαναπαρήγγελνα και σημειώστε πως δεν είμαι φίλος της μελιτζάνας.

- Αυγά με στάκα στα 4 ευρώ. Η στάκα δεν μπορώ να πω πως ήταν κακή, αν και δεν είχε αυτή την πλούσια και λιπαρή γεύση που θυμάμαι από τον "Αντάρτη" στα Χανιά (ευτυχώς σε μερικές μέρες θα τον ξαναεπισκεφτώ για διακοπές! ). Τα αυγά θεωρώ πως έπρεπε να ήταν μελάτα για να ανακατευτούν με τις πατάτες. Αντ'αυτού ήρθαν στεγνά και μάλλον ανέμεναν τη σειρά τους στην κουζίνα, οπότε ξεράθηκαν.

- Μπιφτέκι με μπεϊκον και τυρί στα 6 ευρώ με πουρέ αλλά ζητήσαμε πατάτες τηγανιτές. Το μπεϊκον δεν βρέθηκε ούτε για δείγμα, το τυρί ήταν τριμμένο από πάνω και γενικά δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Μου φάνηκε άψητο και ποτισμένο με μυρωδικά, χωρίς να καταλαβαίνεις τη γεύση του κρέατος. Ζουμερό δεν μπορούσε κανείς μας από τους 3 να το πει.

- Καρπούζι κέρασμα στο τέλος, φρέσκο και ευχάριστο.

- Μπανόφι που έρχεται σε ποτηράκι, ομολογουμένως πολύ καλύτερο από άλλων μαγαζιών που το διαφημίζουν. Ευχάριστη κρέμα.

- Λεμονόπιτα στα 2 ευρώ. Πιο ζαχαρώδης και όχι τόσο αέρινη, το μπισκότο του κάπως παράξενο (ευχάριστα όμως, λίγο κολλώδες). Νόστιμη κι αυτή για κλείσιμο.

Σύνολο 38 ευρώ με κανονικότατη αποδειξούλα.

Συνοπτικά θα πω πως το μαγαζί μάλλον χρειάζεται περισσότερο προσωπικό κάποιες μέρες με περισσότερη κίνηση για να υπάρχει καλύτερη προετοιμασία στα πιάτα. Εναλλακτικά ίσως θα πρέπει να μεταφερθούν σε μεγαλύτερο χώρο.

Αποκλείεται τόσος κόσμος να πηγαίνει για να κακοπεράσει. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε πως τα γύρω τραπέζια παρήγγελναν μυδοπίλαφο.

Το όλο κόνσεπτ το βρίσκω ενδιαφέρον και παραδέχομαι πως έχουν κάνει μια καλή προσπάθεια στη συγκράτηση των τιμών. Μια-δυο γευστικές πινελιές στην εκτέλεση των πιάτων τους λείπουν.

Ίσως του έδινα μια δεύτερη ευκαιρία για κάτι χαλαρό σε μια βραδυνή μου έξοδο, για μεσημεριανή θα αρκεστώ σε αυτή που μόλις περιέγραψα.

Μεζεδοπωλεία, Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα
Ευρώ/Άτομο

Αφού το "Μάγευμα" μας άφησε για το καλοκαίρι και ανέβαλε την επίσκεψη μας (εδώ να σημειώσω πως είχαμε ένα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ γεγονός αλλά δεν είναι της παρούσης), είπαμε να κάνουμε μια κοντινή εξόρμηση στη Ζέα καθώς δεν είχαμε και μεγάλη διάθεση να ξενιτευτούμε για Γλυφάδες και κέντρο. Είχα διαβάσει για τον "Παπανικολή", μου είχε πει και ένας καλός φίλος μου ότι είχε περάσει καλά και πήραμε την απόφαση να κάνουμε την επίσκεψη μας.

Όπως θα διαβάσατε σε προηγούμενες κριτικές το μαγαζί βρίσκεται δίπλα από το "Αμερικάνικο μπαρ" και ακριβώς πάνω απο τη μαρίνα, στο ύψος περίπου του παλιού "Κίτσενμπαρ". Το παρκάρισμα δεν είναι ακατόρθωτο αλλά πλέον ο δρόμος είναι μονόδρομος με κατεύθυνση προς το Πασαλιμάνι.

Στα της επίσκεψης τωρα:

Η βραδιά ήταν χαλαρή αν και Πέμπτη, όχι άσχημη μέρα για να βγείς. Ο Πειραιάς νομίζω είναι λίγο πιο ήσυχος πλέον με τη μονοδρόμηση. Το "άσχημο" για το μαγαζί ήταν πως οι μόνοι πελάτες είμασταν εμείς. ίσως γι'αυτό "ευθύνεται" και η εποχή. Ο "Παπανικολής" φαντάζει στα μάτια μου ένα χειμωνιάτικο μαγαζί, μικρό και χωμένο ανάμεσα σε πολυκατοικίες. Το καλοκαίρι πιο πολύ νομίζω δουλεύουν τα σουβλατζίδικα στις πλατείες, καλή ώρα λίγο παρακάτω απο τον "Παπανικολή" όπου υπάρχει αρκετή πιτσιρικαρία με τους γονείς. Πέρασαν τουλάχιστον 4 παρέες με πιτσιρίκια έξω από το μαγαζί μαζί με τους γονείς.

Η εξυπηρέτηση έγινε κυρίως από έναν κύριο ασπρομάλλη, ευγενική και με χαμόγελο (όσο ήταν δυνατόν, εύχομαι να κάνω λάθος αλλά μου φάνηκε πως ίσως ήταν απογοητευμένος από τη μη προσέλευση κόσμου) και μια κυρία που μόλις εμφανιστήκαμε μάλλον πήγε στην κουζίνα να βοηθήσει. Απόδειξη δίνει το κατάστημα αλλά νομίζω πως αυτό που σχολιάστηκε όχι με θετικό τρόπο δεν ήταν τόσο το εμφιαλωμένο νερό που μας έφεραν χωρίς να ρωτήσουν, αλλά το ότι δεν ήταν εμφιαλωμένο και ήταν ανοιχτό. Να πω όμως και την αλήθεια μου δεν μας χρεώθηκε. Μια κανάτα θα έδινε τη λύση πιστεύω.

Δεν θέλω να κακοχαρακτηρίσω τον κύριο και εύχομαι να ήταν παρανόηση. Κατα τ'άλλα ήταν διακριτικός και συμπαθητικός.

Ένα δεύτερο μη θετικό στοιχείο ήταν πως όλα τα πιάτα κατέφθαναν το ένα πίσω από το άλλο με αποτέλεσμα να γεμίσουν τα μικρά τραπέζια μας και να "πλακωθούμε" στο φαί χωρίς να επεξεργαζόμαστε σωστά τις γεύσεις.

Ο χώρος είναι χειμωνιάτικος, μικρός και μου δημιουργήθηκε η απορία να πω την αλήθεια που χωράει η μπάντα όταν υπάρχουν βραδιές ζωντανής μουσικής. Πάντως η γειτονιά έχει αποκτήσει καλές σχέσεις με την επιχείρηση καθώς σε συνομιλία μας με τον κύριο μας είπε πως δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τις πολυκατοικίες και ίσα-ίσα που θέλουν να υπαρχούν τέτοιες βραδιές. Το 100 λοιπόν δεν έχει καμία θέση στο μαγαζί και είναι άγνωστη λέξη. Αυτό μπορώ να το συμπεριλάβω στις επιτυχίες του μαγαζιού (πχ το "Αγροτικόν" στο Περιστέρι το έκλεισαν για ένα διάστημα για τον παραπάνω λόγο).

Οι τουαλέτες αρκετά καθαρές, αυτό που με δυσκόλεψε ήταν με τα τραπεζοκαθίσματα που ήταν μικρά και άβολα για να καθίσεις παραπάνω απο μία ώρα. Οι θέσεις σκληρές, θα ταίριαζαν σε καφετέρια αλλά όχι σε εστιατόριο. Τα τραπέζια για 2 άτομα και αν πάρετε 1-2 μπουκάλια μπύρα θα ψάχνετε που να τα τοποθετήσετε. Ξέχασα να πω πως καθίσαμε έξω, υπάρχουν 4-5 τραπεζάκια για να καλύψουν τις ανάγκες.

Ο φωτισμός σχετικά σκοτεινός έξω αλλά κάπως ρομαντικός για να δειπνήσεις με το αμόρε. Υπάρχουν κεράκια για να βελτιώσουν κάπως την κατάσταση.

Παραγγείλαμε:

- Στην αρχή μας ήρθαν νοστιμότατα τσιπς ψωμιού (σαν bake rolls ένα πράγμα) με τυροκαυτερή, σαν καλωσόρισμα. Καλή αρχή αν και δεν ήταν ακριβώς τυροκαυτερή, αλλά τυροσαλάτα ελαφρώς πικάντικη. Κανένα πρόβλημα πάντως.

- Ραβασάκι μελωμένο (φέτα, φύλλο κρούστας, μέλι, σουσάμι) στα 5.5 ευρώ. Το γνωστό ορεκτικό λοιπον σε 2 τεμάχια, νόστιμο αν και το φύλλο ήταν αρκετά φουσκωμένο και τραγανό λόγω του λαδιού, παρ'όλα αυτά το μέλι ισορροπούσε περιττές λαδίλες.

- Τηγανιά νησιώτικη στα 6.5 ευρώ με χοιρινό, πιπεριές, ούζο και πορτοκάλι. Το χοιρινό το βρήκα σκληρό, το ούζο διακρινόταν στη γεύση. Δεν ήταν σπιρτόζικο πιάτο, και γενικά δεν με συγκίνησε ποτέ. Οι πιπεριές φαγώθηκαν ευχάριστα από την άλλη κοπέλα της παρέας (όχι τη δική μου δηλαδή).

- Κοτοκριτσίνια στα 6.5 ευρώ. Φιλέτο κοτόπουλου και σουσάμι. Ναι, αυτό ήταν χορταστικό πιάτο, συνοδευόταν απο μουσταδομαγιονέζα (ένα τσάτνευ θα ήταν εμφανώς καλύτερο). Ήρθαν καυτά, τραγανά όντως σαν κριτσίνια και χρυσαφένια. Το μόνο πιάτο που παραγγείλαμε 2 φορές. Προτείνεται.

- Κοτόπουλο φιλέτο πανέ στα 6.5 ευρώ. Προτιμήστε τα κοτοκριτσίνια.3 μικρά κομμάτια συνοδεία λίγης φρέσκιας τοματούλας. Σαν άδειο μου φάνηκε, κάτι έλειπε. Μια σως, μια σπιρτάδα, πολύ απλοϊκό σαν να το ετοιμάζω σπίτι μου.

- Κεφτεδάκια της μαμάς στα 5 ευρώ. Το άλλο ζευγάρι εμφανώς δεν τα ευχαριστήθηκε. Η σως με άνηθο έδινε κάποια γεύση. Εμένα δεν με χάλασαν, μου φάνηκαν σαν ετοιματζίδικα βέβαια αλλά ήταν ψημένα όπως έπρεπε. Σπιρτόζικα σαν του "Βασιλικού" στο Περιστέρι σε καμιά περίπτωση βέβαια.

- Σφακιανή πίτα στα 5.5 ευρώ. Νόστιμη όπως έχουμε δοκιμάσει και αλλού με το μέλι να μην καλύπτει το ανθότυρο και τη μυζήθρα. Νομίζω πως χειροποίητη δεν ήταν (χωρίς να αναφέρεται κάτι τέτοιο στον κατάλογο).

- Σαλάτα "Παπανικολής" στα 6 ευρώ. Λόλα, ρόκα, λιαστή τομάτα, τυρί και μπαλσάμικο. Φρέσκα τα λαχανικά αλλά πολύ απλοϊκή η εμφάνιση, χωρίς σπιρτάδα πάλι. Ξεχώριζε εμφανώς η πικράδα και η αλμύρα, χωρίς το μπαλσάμικο να τη "μαλακώνει" καθόλου. Θα την περίμενα πιο γλυκιά.

- Ντάκος Ρεθυμνιώτικος στα 4.5 ευρώ. Πολύ νόστιμο πιάτο με αρμονία μεταξύ των υλικών. Τα κριθαροπαξιμάδια τραγανά όσο πρέπει, η τομάτα γλυκιά όσο πρέπει. Σαν γευστικό σύνολο πολύ καλό για δροσερό καλοκαιρινό πιάτο. Θα το ξανάπαιρνα.

- Κρεατότουρτα στα 7 ευρώ. Νομίζω είναι Χανιώτικο πιάτο. Καλοψημένο αν και η παρουσίαση του μου έμοιαζε ετοιματζίδικη. Τραγανό και καλοψημένο το φύλλο, σωστή η γέμιση με τον άνηθο να δίνει μια διακριτική νότα αρώματος.

- 3 μπύρες Φισερ στα 3.5 ευρώ έκαστη. Παγωμένες όσο πρέπει και με το ποτήρι τους.

- 2 κόκα κόλες κουτάκι 330 μλ στο 1.5 ευρώ.

- Κέρασμα γλυκό του κουταλιού υποβρύχιο (Παπανικολής γαρ)

Συμπερασματικά θα πω ότι το μαγαζί αν κριθεί σαν εστιατόριο νομίζω πως έχει αρκετό δρόμο να διανύσει ακόμα. Μας ενημέρωσαν βέβαια πως από τον Σεπτέμβρη έχουν στα σκαριά νέα πιάτα. Θα ήθελα τα πιάτα τους πιο χειροποίητα, αν και δεν υπήρχαν τεχνικά λάθη στο ψήσιμο. Ο προσανατολισμός τους είναι προς τα πικάντικα πιάτα και ίσως γι'αυτό τον λόγο έχουν και αρκετά ούζα και τσίπουρα.

Αν πάλι ο προσανατολισμός του μαγαζιού είναι πρώτα το κέφι και η μουσική και μετά το φαγητό ως συνοδευτικό, τότε μπορώ να πω πως το επίπεδο τους δεν είναι άσχημο.

Θα τους έδινα μια δεύτερη ευκαιρία σε επίσκεψη με ζωντανή μουσική καθώς οι άνθρωποι φαίνεται να έχουν ενδιαφέρον για το μαγαζί τους και φάνηκαν καλοπροαίρετοι. Κάτι τους λείπει για να σταθεροποιηθούν προς τα ψηλά πατώματα του Πειραιά. Τους εύχομαι καλη τύχη.

Υ. γ Η ποιότητα ειναι στο 2+κατι...

Ιταλία, Ηλιούπολη - Καρέας
Ευρώ/Άτομο

Κυριακή απόγευμα και λίγο πριν τον τελικό του Μουντιάλ η διάθεση μας ήταν σε καλό επίπεδο και παρά το ότι η εποχή επιβάλει μηχανή, παίρνουμε την απόφαση να κάνουμε τη βόλτα μας με αμάξι... στο χαλαρό και μετά μουσικής πριν μπούμε στη νέα βδομάδα. Ξεκινάμε για λεωφόρο Βουλιαγμένης και τίθεται η ιδέα να πάμε στην Ηλιούπολη που δεν γνωρίζω ούτε εγώ αλλά ούτε η κοπέλα μου. Είχαμε την ελευθερία του χρόνου να κάνουμε τη διερεύνηση μας.

Αφού μέσω GPS βγαίνουμε στην πλατεία και παρκάρουμε σχετικά εύκολα, κάνοντας τη βόλτα μας βλέπουμε ένα μικρό μαγαζάκι με ζυμαρικά. Να κάνω μια παρένθεση πως ακριβώς απέναντι βρίσκεται μια ωραία μπυραρία με την ονομασία Beerology αν ενθυμούμαι σωστά.

Λειτουργεί εδώ και 5 μήνες το Pasta House, με ειδίκευση στα χειροποίητα ζυμαρικά κυρίως, μια τάση σχετικά νέα αλλά ακόμα όχι πολυφορεμένη ευτυχώς.

Ο χώρος είναι μικρός και self service με λίγες προτάσεις για να φας για να μπορούν να υποστηριχτούν σωστά. Για μέσα τον χειμώνα διατηρώ τις επιφυλάξεις μου καθώς είδα μόλις 2 τραπεζάκια ενώ αντιθέτως έξω υπήρχαν 6-7 τραπεζάκια για ζευγαράκια κυρίως. Σημειώστε και 2 ψηλά στάντ που είναι στο χείλος του πεζοδρομίου.

Δεν έχει να προσφέρει κάτι ιδιαίτερο λοιπόν γιατί τα τραπεζοκαθίσματα μοιάζουν σαν καφετέριας και η περίσταση που κρίνω κατάλληλη για να το ευχαριστηθείτε είναι:

1) Αν είστε σε κάποια κοντινή καφετέρια και θέλετε να τσιμπήσετε κάτι διαφορετικό από σουβλάκια και σάντουιτς. Αν είναι και βραδάκι και ελαφρώς σκοτεινά ίσως είναι και ατμοσφαιρικά.

2) Αν μένετε κοντά και επιθυμείτε λίγο πιο περιποιημένο και ευφάνταστο ζυμαρικό. Όπου ευφάνταστο σημειώστε την ποικιλία στα ζυμαρικά με νιόκι, παπαρδέλες, ταλιατέλες και ριγκατόνι ολικής άλεσης εκτός των άλλων συν από γεμιστά ζυμαρικά: Τορτελίνια κοτόπουλο, ραβιόλια με σπανάκι και με μανιτάρια.

Σίγουρα όμως δεν προσφέρεται το κατάστημα για μια προγραμματισμένη έξοδο. Είναι για κάτι γρήγορο και εύκολο.

Εξυπηρέτηση:

Όπως προείπα το μαγαζί είναι self service, οπότε δεν μπορώ να πω και πολλά παρά να σημειώσω την ευγένεια της ξανθιάς κοπέλας και επίσης να σημειώσω κάτι πολύ σημαντικό, πως τα παιδιά που προετοίμαζαν τα πιάτα μας φορούσαν όλα γάντια.

Ποιότητα:

Για να είμαι δίκαιος η ποιότητα είναι στο 2.5 αλλά στα άλλα πεδία έβαλα λίγο μικρότερη βαθμολογία.

Εκτός των 10 σαλτσών και των ζυμαρικών, υπάρχουν 3 σαλάτες,2 σούπες και 3 σνακς (σκορδόψωμο, κεσαντίγια κοτόπουλου και πεϊνιρλί) και λουκουμάδες για γλυκό.

Πήραμε:

- Ανοιξιάτικη σαλάτα με τομάτα, baby ρόκα, σπανάκι, μέλι, εστραγκόν, ξύδι βαλσάμικο, ξηρούς καρπούς και κατσικίσιο τυρί στα 5.9 ευρώ. Δροσερή και φρέσκια αλλά δεν μου άρεσε που παραήταν ξινή και το μέλι δεν ακουγόταν καθόλου ώστε να απαλύνει τη γλώσσα μας. Οι ξηροί καρποί ήταν peanuts, υπήρχαν 2-3 τοματίνια κομμένα στα 2. Θα την ξαναδοκίμαζα αν ήταν επαρκώς γλυκιά.

- Χειροποίητο πεϊνιρλί με σάλτσα τομάτας, τυρί και μπέϊκον στα 5.5 ευρώ. Μας παρουσίασαν με αρκετή υπερηφάνεια το πεϊνιρλί και μπορώ να πω πως ήταν μια καλή προσπάθεια με τη σημείωση πως θα το ήθελα πιο ζυμαρένιο στην υφή. Δέχτηκαν να μας βάλουν και αυγό αλλά νομίζω πως η σάλτσα ξεχώρισε για τη γλυκύτητα της και το τυρί δεν ήταν επαρκές σε ποσότητα.

- Ταλιατέλες με σάλτσα από στήθος κοτόπουλου, κρέμα, κουκουνάρι και βασιλικό στα 3.9 για το ζυμαρικό και άλλα 2 ευρώ για τη σάλτσα. Θα ήθελα λίγο πιο σκληρές τις ταλιατέλες, το κοτόπουλο ήταν αρκετά τρυφερό και η επίγευση θύμιζε κουκουνάρι. Ο βασιλικός δεν μου φάνηκε αισθητός.

- Νιόκι με σάλτσα πορτσίνι που με βάση τη φωτογραφία στον κατάλογο του ντελίβερι πρέπει να είναι η ναυαρχίδα τους. Και εδώ η ίδια ακριβώς τιμολόγηση. Η σάλτσα περιελάμβανε βασιλομανίταρα, σαμπινιόν μανιτάρια, μπράντυ και μυρωδικά. Θα την ήθελα λίγο πιο πηχτή αλλά κατά τα άλλα ήταν αρκετά ευχάριστη και σχετικά πρωτότυπη. Γλύκιζε ελαφρώς και για όσους είναι μανιταρόφιλοι είναι μια καλη επιλογή. Τα νιόκι επαρκως βρασμένα.

- Λουκουμάδες με πραλίνα φουντουκιού στα 3 ευρώ. Ήρθαν καυτοί και έπρεπε να περιμένουμε κάποια λεπτά για να κρυώσουν. Μεγάλη μερίδα με ολίγον αραιωμένη τη σοκολάτα. Να πω την αλήθεια μου μετα τους LUKUMADES κοντά στην πλατεία Αγίας Ειρήνης όποιους και να δοκιμάσω δύσκολα θα μου αρέσουν. Τους βρήκα παραπάνω λαδερούς, πολύ τραγανούς όμως σαν να δάγκωνα κόρα από ψωμί. Θα τους προτιμούσα λίγο πιο ζυμαρένιους.

- 1 κουτάκι μπύρα ΦΙΞ στο 1.5 ευρώ τα 330 μλ

- 1 μπουκαλάκι νερό 500 μλ στο 0.5 ευρώ

Σύνολο στα 28.5 ευρώ περίπου.

Συμπερασματικά:

Ενώ οι βάσεις είναι σχετικά καλές, νομίζω πως έχουν "παρανοήσει" κάποια πράγματα. Καλοπροαίρετα θα πω πως:

1) Η τιμολόγηση αν αναλογιστούμε και τις στα όρια του νορμάλ μερίδες δεν είναι ιδιαίτερα οικονομική ούτε για το απλοϊκό περιβάλλον που έχεις βέβαια οπτική επαφή με την κουζίνα αλλά καμία ιδιαίτερη διακόσμηση, ούτε ιδιαίτερη άνεση για να φας.

2) Θα μπορούσα να κατανοήσω τις τιμές ΕΑΝ δεν μου σερβιριζόντουσαν τα ζυμαρικά σε χάρτινα κουτάκια τύπου νούντλς, η σαλάτα σε πλαστικό κουτάκι τύπου ντελίβερι και το πεϊνιρλί σε συσκευασία τύπου Σάββα που βάζει μέσα τη μπουγάτσα.

Η πιτσιρικαρία δε νομίζω να μπορεί να διαθέσει 6 ευρώ στην καλύτερη περιπτώση για μια μακαρονάδα όταν σε απόσταση αναπνοής υπάρχουν σουβλατζίδικα που θα τους μείνουν τα ρέστα κιόλας για παγωτό. Ακόμα και τα ποτά τα πίνεις σε πλαστικά κυπελάκια. Αφαιρούν πόντους όλα αυτά από την απόλαυση.

Οι σάλτσες ναι μεν είναι χειροποιήτες αλλά δεν παρασκευάζονται εκείνη την ώρα παρά μόνο διατηρούνται σε ειδικά σκεύη ζεστές και μιλάμε για ζυμαρικά, έστω και αν είναι φρέσκα.

Το μαγαζί θέλει δουλίτσα ακόμα και έχει τις προοπτικές να πάει καλύτερα. Το τάλιρο για τη μακαρονάδα θα έμοιαζε πιο λογικό και ίσως κάνει το μαγαζί να μακροημερεύσει...