VAGELIS

Απρ 2010
Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Μεζεδοπωλεία, Κερατσίνι
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4

Το Κελάρι είναι μια καλή πρόταση για τις περιοχές Αμφιάλης-Δραπετσώνας-Κερατσινίου για όσους δεν ενδιαφέρονται απλώς για καλή γεύση αλλά θέλουν να κάτσουν σε έναν χώρο όμορφο αλλά όχι πολυφορτωμένο.

Η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη καθώς βρίσκεται σε κεντρική λεωφόρο (Λαμπράκη) και είναι στα φανάρια που στρίβεις για να μπεις στο πιο κεντρικό σημείο της Αμφιάλης (Τσαλδάρη). Προσοχή όμως. Αν έρχεστε από Αθήνα θα στρίψετε αμέσως δεξιά και ΟΧΙ αριστερά για να μπείτε στην Τσαλδάρη (στον τόπο που δολοφονήθηκε ο Παύλος Φύσσας). Μόλις στρίψετε δεξιά, σε 15 μετρά θα φανερωθεί το μαγαζί.

Το μαγαζί είναι οπτικά σαν να βρίσκεσαι σε περιοχή της Ανατολικής Αττικής. Στα μάτια μου είναι μαζί με το Μάγευμα, τα πιο όμορφα αλλά όχι πολυτελιάρικα μαγαζιά της περιοχής. Βρίσκεται σε πυκνοκατοικημένη περιοχή και ίσως δυσκολευτείτε να παρκάρετε (λόγω και της λεωφόρου), να ξέρετε όμως πως έχουν και δικό τους πάρκινγκ και μπορούν να εξυπηρετήσουν 5-6 αυτοκίνητα.

Περιβάλλεται εξωτερικά από τζαμαρία αλλά σε κερδίζει με τον φωτισμό που τονίζει την ονομασία του μαγαζιού. Δεν είναι μεγάλο, μοιάζει παρεϊστικο μέρος και όλες οι ηλικίες από τις μικρότερες έως τις μεγαλύτερες θα περάσουν όμορφα. Πέτρα και ξύλο κυριαρχούν στο μαγαζί, όμορφα φαναράκια φωτίζουν τον χώρο. Σε 1-2 σημεία υπάρχουν ράφια με εμφιαλωμένα μπουκάλια κρασί αλλά η πιο όμορφη νότα ήταν τα σκαλάκια που οδηγούσαν στο υπόγειο κελάρι και περιβάλλονταν από τζαμαρία. Τα τραπεζοκαθίσματα είναι ξύλινα αλλά άνετα, λαδόκολλα τοποθετημένη αλλά τα σκεύη που δειπνήσαμε σε καμιά περίπτωση δεν παρέπεμπαν σε ταβερνοκατάσταση. Οι κατάλογοι περιποιημένοι και καλοδιατηρημένοι. Τέλος, οι τουαλέτες σε καλή κατάσταση, καθαρές σε μια βραδιά χωρίς κόσμο.

Η επίσκεψη μας έγινε Τρίτη βράδυ 24/2/2015 στις 21:00 από 3 άτομα, την επομένη δηλαδή από την Καθαρά Δευτέρα. Μόλις μια ακόμα παρέα ήταν στο μαγαζί αλλά ουδόλως δεν μας χάλασε τη διάθεση.

Στα του φαγητού, ο κατάλογος περιλαμβάνει 5-6 σαλάτες, καμιά 15αριά ορεκτικά, στραπατσάδες,4-5 τηγανιές και κυρίως πιάτα με κρεατικά. Για την σαρακοστή έχουν ετοιμάσει ένα αρκετά εκτενές μενού και έχουν ήδη ενημερώσει την ιστοσελίδα τους

Η δική μας διάθεση τράβαγε πιάτα για τη μέση, οπότε έχουμε και λέμε:

- Ψωμί στην αρχή που χρεώθηκε 2.1 ευρω. Στην προκειμένη μας ήρθε λαγάνα, ίσως είχε περισσέψει από την προηγούμενη ημέρα.

- Σαλάτα Χιώτικη με πετιμέζι στα 7 ευρώ με ανάμεικτα λαχανικά, σύκα σε γλυκό κρασί, μαστέλο σχάρας, καρύδια και λαδόξυδο με πετιμέζι. Χορταστική για 3 άτομα αλλά ενώ εχει ευφάνταστα υλικά, θα προτιμούσα να είχε σπανάκι-ρόκα πχ και όχι μαρουλοκαταστάσεις. Ωραία τα σύκα, έδιναν μια διακριτική γλυκύτητα, το μαστέλο κομμένο σε μακριές λωρίδες. Η πιο ωραία πινελιά ήταν τα καραμελωμένα καρύδια που δεν τα έχω συναντήσει αλλού, προσέθεταν στο πιάτο και στη γεύση.

- Στραπατσάδα με παστουρμά αρμένικο, ντομάτα και κασέρι στα 5.9 ευρώ. Καλή ποσοτικά, θα την ήθελα πιο καυτή για να αναδείξει και τον παστουρμά, που ήρθε σε λεπτά κομμάτια κομμένος αλλά κυριαρχούσε κιόλας στο πιάτο. Ελαφρύ το αβγό, το κασέρι δεν το διέκρινα τόσο πολύ. Ο παστουρμάς ήταν γευστικά διακριτικός, θα τον ήθελα πιο πικάντικο. Σερβιρίστηκε σε σαγανάκι.

- Λουκάνικο χωριάτικο με μουστάρδα και φρέσκα πιτάκια στα 5.8 ευρώ. Λίγο ακριβό σαν μεζές, νόστιμο και όχι βαρύ, ψημένο όσο έπρεπε.

- Πουγκί μοσχαρίσιο με τομάτα και γιαούρτι στα 6.9 ευρώ.2 φρεσκοψημένα πουγκιά, με μοσχαράκι μαλακό και γευστικό, το φύλλο τραγανό και συνδυάζεται ωραία με το γιαούρτι. Η μερίδα μοιάζει μικρή αλλά σε συνδυασμό με τα άλλα πιάτα, μια χαρά ήταν.

- Κεφτέδες σαγανάκι με χοντροπασπαλισμένη φέτα στα 6 ευρώ. Χορταστικός πιάτο με μπόλικη γλυκιά σαλτσούλα που είναι ότι πρέπει για βούτες. Η φέτα σε καλή ποσότητα, όχι αρκετά πικάντικη. Οι κεφτέδες χοντρούτσικοι, μαλακοί αλλά έχω φάει και πιο γευστικούς.

- Μπιφτέκι μοσχαρίσιο με πατάτες τηγανιτές στα 9 ευρω πακέτο για το σπίτι. Η αδελφή μου που το έφαγε είπε πως ήταν 2 τεμάχια νορμάλ γεύσης και αρκετής ποσότητας.

- Τυρομπουκιές με σάλτσα καπνιστής πιπεριάς στα 5.5 ευρώ. Φρεσκοψημένα μπαλάκια τυριών,5 τεμάχια με πλούσιο και γευστικό τυρί και τραγανή κρούστα. Η σάλτσα καπνιστής πιπεριάς μου φάνηκε φλατ και όχι πολύ αρωματική.

- 2 κατοσταράκια τσίπουρου Τυρνάβου στα 6.6 ευρώ σύνολο, μάλλον ευκολόπιοτα μαζί με τον πάγο.
- 1/4 ημίγλυκο κόκκινο κρασί στα 2 ευρώ, όχι το καλύτερο που έχω πιεί και σχετικά αραιό.
- 1 μπουκάλι νερό 1 λίτρου στο 1.5 ευρω, ήρθε μαζί με το ψωμί χωρίς να το ζητήσουμε.

- 1 μπανόφι στα 4 ευρώ με φρέσκια μπανάνα, πλούσια καραμέλα και βάση πτι-μπερ, καλό κλείσιμο.

- Κέρασμα χαλβά από ταχίνι με σοκολάτα, καλή ποσότητα και εύγευστος, μάλλον λόγω της Καθαράς Δευτέρας κι αυτός.

Σύνολο στα 62.3 ευρώ για να φάνε 3 άτομα στο μαγαζί και άλλο ένα άτομο στο σπίτι.

Γενικότερο συμπέρασμα είναι πως πρόκειται για ένα καλό μαγαζί για την περιοχή, ειδικότερα αν δεν θες ταβερνοκαταστάσεις. Αν κρίνω και από την ευγενική και πολύ χαμογελαστή κοπέλα που μας εξυπηρέτησε και ήταν ενημερωμένη για τα πιάτα του καταστήματος, πρόκειται για επιχείρηση που σέβεται τον πελάτη, με 1 μόλις έτος στην πλάτη του, το ψάχνει με τις γεύσεις και γενικότερα θέλουν να αποκτήσουν μια μεγάλη δεξαμενή πελατών.

Να σημειώσω δε, πως η κοπέλα με μόλις 4 μήνες εργασίας στο μαγαζί, σε ερωτήσεις που τις κάναμε μοιάζει να είναι ικανοποιημένη από την επιχείρηση και τις συνθήκες εργασίας της. Το λέω αυτό γιατί μου έκανε εντύπωση που δεν υπήρχε αρκετή πελατεία και θα έσκαγα αν δεν την ρωτούσα τι έγινε την Καθαρά Δευτέρα. Η απάντηση της ήταν πως από τις 12 το μεσημέρι ερχόταν κόσμος και περίμεναν και άλλες παρέες έξω και αυτό συνεχίστηκε ακόμα και το βράδυ. Το ίδιο έγινε και την Κυριακή πριν την Καθαρά Δευτέρα.

Εκεί που εστιάσαμε και έγινε αντικείμενο θετικής συζήτησης ήταν πως μιλούσε για το μαγαζί σαν συνολική προσπάθεια μια ομάδας και δεν ήταν αποκομμένη για το ΕΓΩ της αλλά μιλούσε για το ΕΜΕΙΣ.

Οπότε γιατί να μην πάει καλά όταν δείχνει προσπάθεια και καλή θέληση?

Να πάτε, να χαλαρώσετε με καλή παρέα. Ακόμα δεν πρόκειται για τελειοποιημένες γεύσεις αλλά έδειξαν πως έχουν διάθεση και θετική ενέργεια.

Θα επιστρέψω ξανά, μπορεί να γίνει στέκι καλό.

Υ. Γ Ο κατάλογος εμφιαλωμένων κρασιών έχει 6-7 επιλογές αλλά υπάρχει και χύμα. Θα ήθελα όμως να γίνει πιο εμφανές το στοιχείο που ορίζει την ονομασία του καταστήματος.

Μουσικά Μεζεδ/λεία, Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα

Το Παλιό Μπακάλικο το γνώρισα πέρυσι την άνοιξη στο Κερατσίνι και νομίζω πως δεν είχε και πολύ καιρό που είχε ανοίξει. Οι εντυπώσεις μου δεν ήταν και οι καλύτερες δυνατές αλλά έτυχαν και διάφορες συγκυρίες (ημέρα, ώρα, διάθεση). Δεν γνώριζα ότι είχε μεταφερθεί σε άλλο χώρο αλλά τελικά πολύ καλά έκανε.

Από εκεί που δεν ήξερες που βρισκόταν, μεταφέρθηκε σε αρκετά κεντρικό σημείο. Πάνω από τη μαρίνα Ζέας και σε κοντινή απόσταση από το Μπαρ Μπεε Κιού (όπου για ακόμα μια φορά είδαμε να περιμένει κόσμος έξω για να φάει).

Η επίσκεψη μας έγινε Παρασκευή 20/2/2015 στις 21:30 το βράδυ από 4 άτομα. Αφού σταθήκαμε τυχεροί και παρκάραμε σχετικά κοντά (θα δυσκολευτείτε γιατί βρίσκεται σε πυκνοκατοικημένη περιοχή με πολλές πολυκατοικίες), ανεβήκαμε αρκετά σκαλιά (σε κρύο περιβάλλον) και βρεθήκαμε σε έναν γραφικό χώρο, που πιο πολύ σου έδινε την αίσθηση τηλεοπτικού πλατό παρά χώρου εστίασης. Δυστυχώς όπως και στην πρώτη μας επίσκεψη έτσι και τώρα, αισθάνθηκα κάποιες μυρωδιές από την κουζίνα αλλά σε υποφερτό βαθμό αυτή τη φορά και γρήγορα ξεχάστηκαν.

Ο χώρος είναι μικρός και χωράει 10-12 τραπέζια αλλά σε καλή απόσταση μεταξύ τους για να διασκεδάσεις και να πεις και 2 κουβέντες με την παρέα σου. Ξύλινα τραπεζοκαθίσματα και καινούργια, με ξύλινο πάτωμα. Κάποιες επιγραφές που λένε "Το Παλιό Μπακάλικο" και " Η στοά του Στελάρα", ραφάκια με κορν φλέικς, κονσέρβες και μαγειρικά σκεύη όμορφα φωτισμένα και ένα μικρό μπαλκονάκι όπου από κάτω τραγουδούσαν 3 νέα παιδιά (2 άντρες και μια γυναίκα). Σκηνικό πιο πολύ κινηματογραφικό στα δικά μου μάτια σε έναν χώρο που έμοιαζε πιο πολύ σαν σπίτι. Επίσης οι τουαλέτες ήταν πεντακάθαρες.

Το σέρβις ήταν κυρίως από μια κοπέλα που λόγω αποκριών είχε βαφτεί και είχε μια ουρίτσα στο τζιν της και έναν νεαρό βοηθό. Εξυπηρετικοί και με όση ευγένεια χρειάζεται αν και νομίζω πως ακόμα ένα άτομο χρειαζόταν γιατί ενώ ήταν κοντά στα τραπέζια, κάποιες φορές έδειχναν να ξεχνιούνται και χρειάστηκε να επαναλάβουμε 2-3 πραγματάκια. Στα πολύ θετικά:

α) έκδοση νόμιμης απόδειξης
β) κέρασμα στην αρχή αλλά και κανάτας με νερό ενώ να σημειώσω πως και
γ) μάλλον δεν είχαν σόδα όταν τους ζητήσαμε και πεταχτήκανε και φέρανε από κοντινό ψιλικατζίδικο.

Στα του φαγητού, ο κατάλογος είναι κυρίως με μεζέδες που συνοδεύουν το ποτό, ποσοτικά. Υπάρχουν και θαλασσινές και κρεατικές επιλογές αλλά σαν παρέα πιο θελκτικές ήταν οι επιλογές που τα έβαζες όλα στη μέση.

Έχουμε και λέμε:

- Καραφάκι ρακί, ψωμάκι φρέσκο αλλά και κριτσίνια με μια σως γιαουρτιού. Πολύ καλή αρχή. Νομίζω 0.50 λεπτά το άτομο αλλά μόνο η δεύτερη ρακή που πήραμε κόστιζε 3 ευρώ. Κανένα προβλημα.

- Σαλάτα ρόκα-παρμεζάνα με μπαλσάμικο, καρύδια και λιαστή τομάτα στα 5 ευρώ. Όχι τεράστια ποσότητα αλλά πολύ φρέσκια και ιδανική για ξεκίνημα. Μου έμεινε η εντύπωση πως μαζί με το μπαλσάμικο υπήρχε και μια δόση κρέμας γιαουρτιού που ανακατεύτηκε και άφησε γευστικό αποτέλεσμα.

- Κολοκυθοκεφτέδες στα 4 ευρώ. Τραγανοί απ'έξω και σχετικά γευστικοί αν και δεν αναδείχτηκε 100% η γεύση του κολοκυθιού (όπως πχ στον Κατσόγιαννο στη Δραπετσώνα που θυμάμαι να έχω φάει τους καλύτερους). Μια σως γιαουρτιού θα μπορούσε να προσθέσει κατιτίς στη γεύση των 4 τεμαχίων που μας παρουσιάστηκαν.

- Μπουγιουρντί στα 5 ευρώ τυλιγμένο σε λαδόκολλα και αλουμινόχαρτο. Μια χαρά αλλά δεν ήταν πικάντικο όπως το έχω συνηθίσει. Πάντως η φέτα δεν είχε διαλυθεί.

- Κεμπαπάκια στα 6 ευρώ. Παρουσιάστηκε ένα πιατο με πίτα σουβλακιού, κομμένη τοματούλα και κρεμμύδι. Μαλακή η πίτα και δροσερή η τομάτα. Τα κεμπαπάκια ήταν 5-6 κομματάκια σε μέγεθος μικρού δακτύλου, όχι ιδιαίτερα σπιρτόζικα αλλά ούτε και πολύ σκληρά. Δεν διέκρινα πολλά μπαχάρια.

- Παστουρμαδοπιτάκια στα 7.5 ευρώ. Παρουσιάστηκαν 4 τεμάχια σαν φλογέρες, με μπόλικο τυράκι και διακριτική ποσότητα παστουρμά. Η τιμή τους δεν θεωρώ πως ανταποκρίνεται στην ποσότητα (κυρίως).

- Μανιτάρια σαγανάκι στα 6 ευρώ. Πλούσιο πιάτο και ιδανικό για να συνοδεύσεις το ποτό σου. Με μπόλικο λιωμένο τυρί που αγκάλιαζε τα φρέσκα μανιτάρια. Ιδανικό για χειμώνα.

- Φέτα με μέλι και ούζο στα 5 ευρώ. Το ούζο "ακουγόταν" στα όρια του ευχάριστου (γιατί μου έχει τύχει σε άλλο μαγαζί να μην μπορώ να φάω ούτε μια μπουκιά). Χρυσαφένιο το φύλλο χωρίς να κρατάει πολλή λαδίλα (άρεσε πολύ στην κοπέλα μου). Η φέτα θα ήθελα να είναι πιο πικάντικη ενώ το μέλι ήταν σε πολύ διακριτική ποσότητα.

- Μύδια σαγανάκι στα 7 ευρώ. Κατεψυγμένα και όχι κάτι ιδιαίτερο γι'αυτούς που τα δοκίμασαν. Η σάλτσα τομάτας φαινόταν θελκτική οπτικά πάντως.

- Ζαμπονοτυροφλογέρες στα 5 ευρώ. Καλές για συνοδευτικό, ζεστά και χωρίς λαδίλα με χορταστικό λιωμένο τυρί.4 τεμάχια και εδώ.

- Σόδα στα 2 ευρώ, μπύρα Κάιζερ 500 μλ στα 3 ευρώ και ένα καραφάκι ρακή στα 3 ευρω.

Σύνολο: 60.5 ευρώ, μια χαρά τιμή για την όλη εμπειρία.

Κλείνοντας θα πω πως αξίζει μια επίσκεψη σας ειδικά τις ημέρες με ζωντανή μουσική χωρίς όμως να περιμένετε γαστριμαργικές εμπειρίες. Ότι προσφέρεται είναι γευστικά καλό και μαζί με το ποτάκι σας, την καλή παρέα και τη ζωντανή μουσική μπορεί να γίνει ένα καλό στέκι που δεν κυριαρχεί η οχλαγωγία και δεν βουίζουν τα αφτιά σας όταν παίρνετε τον δρόμο της επιστροφής.

Τέλος, πολύ σημαντικό να αναφέρω είναι πως ενώ έχουν βάλει κάτι μικρές κονσερβίτσες για τασάκια, δεν νιώσαμε τα ρούχα μας να έχουν βρωμίσει είτε τσιγαρίλα είτε κουζινίλα.

Άξιζε τα λεφτά του.

Cafe - Restaurants, Παγκράτι

Αποφασίσαμε φέτος να γιορτάσουμε του Αγίου Βαλεντίνου και αντί να πάμε σε κάποιον πολυκινηματογράφο και μπλέξουμε με ουρές κλπ, αποφασίσαμε τελικά (τι περίεργο) να δειπνήσουμε. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο προτάσεις εστιατορίων, αποφάσισα να δώσω την ευκαιρία στο Musique Cafe που κάτι μου θύμιζε αλλά δεν θυμόμουν λεπτομέρειες. Τελικά διαπίστωσα πως είναι σε απόσταση αναπνοής από το Μαύρο πρόβατο του Press cafe (είχα κάνει μια επίσκεψη το καλοκαίρι του 2012).

Τελικά μπλέξαμε στο Παγκράτι και κάναμε βόλτες κάνα 20λεπτο σίγουρα μέχρι να στριμώξουμε το όχημα μας. Εναλλακτικά υπάρχουν κάποια πάρκινγκ επί πληρωμή, το ένα ακριβώς απέναντι από το μαγαζί. Οπλιστείτε με υπομονή λοιπόν.

Η πρόταση του καταστήματος αφορούσε για:

- Σαλάτα ή ορεκτικό της επιλογής μας από τον κατάλογο
- 2 κυρίως πιάτα

- Κέρασμα το welcome drink και το επιδόρπιο

Στην τιμή των 32 ευρω...

Μια καλή τιμή για την περίσταση και για το ύφος του μαγαζιού γιατί ναι μεν είδα και την προσφορά του Καραβίδα αλλά δεν ήθελα ταβερνοψαρικά, ενω οι άλλες προτάσεις ξεκινούσαν από 28-30 ευρώ το άτομο και πάνω, ομολογουμένως αρκετά μετά από πρωινό shopping στην Ερμού.

Φτάσαμε τελικά γύρω στις 22:30 (η κράτηση ήταν για τις 22:00) και το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο. Πρόκειται για cafe-bar-restaurant με καταβολές από τη Νάξο όπως διάβασα. Μπαίνοντας μέσα, στα αριστερά ήταν ο κύριος χώρος που δειπνούσαν τα ζευγάρια και οι παρέες. Πίσω από τον χώρο που παίζει ο DJ (στην προκειμένη περίπτωση ένας γνωστός ηθοποιός φατσικά) και ετοιμάζονται τα ποτά ήταν παρέες που έπιναν το ποτό τους και στα δεξιά μπαίνοντας υπάρχει τηλεόραση και επίσης τραπεζάκια για να καθίσεις. Τα τραπέζια ξύλινα και οι καρέκλες όχι τίποτα το ιδιαίτερο, κάποιες μεταλλικές κάποιες πιο απλές σαν πλαστικές (όχι από αυτές που πουλάνε οι Ταμτάκοι, προς θεού).

Ραφάκια με μπουκάλια από ποτά και κάποια βιβλία για ντεκόρ και σχετικά χαμηλός φωτισμός που σε κάνει να χαλαρώνεις πίνοντας το ποτό σου (ο κύριος στόχος του μαγαζιού νομίζω). Ψηλοτάβανο μαγαζί και μεγάλες τζαμαρίες, πράγμα που εμένα προσωπικά μου άρεσε. Το άσχημο στην όλη υπόθεση ήταν πως ενώ υπήρχε επιγραφή ότι απαγορεύεται το κάπνισμα, κάποιοι δεν έδειξαν να το συμμερίζονται και όταν γυρίσαμε σπίτι μας είχαμε και λίγη τσιγαρίλα στα ρούχα μας. Επίσης να σημειώσω πως τα τραπέζια ήταν πολύ κοντά το ένα με το άλλο αλλά λογώ μουσικής μπορούσε να διατηρηθεί η ιδιωτικότητα της συνομιλίας σου.

Στα του φαγητού τώρα, υπάρχει κατάλογος με επαρκείς επιλογές όπως κλάμπ σάντουιτς για αρχή και 5-6 σαλάτες, καμιά δεκαριά ορεκτικά αλλά και ριζότο, ζυμαρικά και κρεατικά. Να αναφέρω επίσης πως είχα διαβάσει στο διαδίκτυο πως αρκετά προιόντα της Νάξου παραλαμβάνονται κάθε βδομάδα μέσω πλοίου για να χρησιμοποιηθούν σε συνταγές τους. Οι τιμές είναι ακριβώς στο όριο του νορμάλ, επιτρέπουν και δεύτερη επίσκεψη. Υπάρχει προσανατολισμός προς το κρασί καθώς στον κατάλογο αναφέρονται αρκετές επιλογές μπουκαλιών, ενώ υπάρχουν και αφρώδεις οίνοι.

Στο τραπέζι μας τώρα. Τελικά όντως διαλέξαμε το μενού του Αγίου Βαλεντίνου αν και είχαμε και την επιλογή να πάρουμε ελεύθερα από τον κατάλογο.

- Ψωμάκια για αρχή,4 τεμάχια νοστιμότατα και φρεσκοφουρνιστά. Δεν έμεινε ψίχουλο ούτε από μαύρο, ούτε από άσπρο ψωμάκι.

- Σαλάτα στα 9.5 ευρώ με καρότο, τρίχρωμες πιπεριές, καρύδι, κατσικίσιο τυρί, μαρούλι και βινεγκρέτ μπαλσάμικο. Μεγάλη ποσότητα για 2 άτομα αλλά δεν ήταν και τίποτα ιδιαίτερο ή ευφάνταστο. Η βινεγκρέτ αρκετά διακριτική και όχι γλυκιά, περισσότερο όξινη. Τα λαχανικά μια χαρά και όλα τα υλικά καλού επιπέδου αλλά για τα γούστα μου τίποτα συγκλονιστικό.

- Για κυριώς πιάτα είχαμε ψαρονέφρι ψητό με πουρέ γλυκοπατάτας-σελινόριζας, σωτέ λαχανικά και σάλτσα ψητού με μαυρομάτικα φασόλια.3 κομμάτια από ζουμερό ψαρονέφρι, αν και στις άκρες ήταν λίγο παραψημένο, με πολύ νόστιμο πουρέ γλυκοπατάτας. Αέρινος, όχι πολύ γλυκός. Θα μπορούσα να φάω άλλες 2 μερίδες. Η σάλτσα διακριτική και χωρίς να υπερκαλύπτει το κρέας, τα λαχανικά τραγανά και νόστιμα όπως πρέπει.

- 1 ποτήρι σανγκριά στα 4.5 ευρώ, αρκετά καλή
- 1 ποτήρι μπύρα βαρελίσια Fischer στα 4 ευρω (τα 400 μλ αν θυμάμαι σωστά), στο ποτήρι της και όπως πρέπει.

- Welcome drink που το αφήσαμε για το τέλος, προβλεπόταν μαστίχα αλλά τελικά μας ήρθε κάτι άλλο, χωρίς δυστυχώς να είμαι ειδικός και να ξέρω περί τίνος πρόκειται.

- Για επιδόρπιο προβλεπόταν κάποιο σοκολατένιο γλυκό αλλά αντ'αυτού μας ήρθε μιλφέιγ. Νόστιμη αν και συμπαγής η κρέμα του, πολύ καλό και τραγανό φύλλο χωρίς να έχει αλλοιωθεί. Αρκετά καλή ποσότητα.

Σύνολο στα 40.5 ευρώ, τιμή νορμάλ για όλες τις υπηρεσίες και την εμπειρία.

Η εξυπηρέτηση ήταν διακριτική και σε νορμάλ χρόνους για την τόση πολυκοσμία και για το κοινό που μάζεψε. Οι ηλικίες ήταν σε συντριπτικό βαθμό άνω των 50 οπότε, άλλη αντιμετώπιση και απαιτήσεις έχουν αυτοί και άλλη οι 20άρηδες. Μόνο στον λογαριασμό μας άργησαν αλλά γενικά δεν αγχωθήκαμε, ήταν μια καλή εμπειρία.

Συμπερασματικά, πρόκειται για καλό μαγαζί που μπορεί να καλύψει όλες τις απαιτήσεις και τις ώρες της ημέρας. Νομίζω μια επίσκεψη δεν θα πήγαινε χαμένη, ενώ και η κουζίνα του έχει καλές προτάσεις και άλλα πιο ευφάνταστα πιάτα. Μου άρεσε ο χώρος του, και προσφέρεται για ένα ποτήρι κρασί, ενώ δεν λείπουν και οι ποικιλίες για συνοδεία.

Με βάση την εμπειρία μου, μου φαίνεται παράξενο που έχει ελάχιστες κριτικές εδώ μέσα.

Υ. Γ Αν και ο τίτλος παραπέμπει σε μουσική, δεν είδα κάτι που να παραπέμπει σε αυτό, ούτε η μουσική ήταν κάποιου συγκεκριμένου ρεπερτορίου (πχ τζαζ κλπ). Χαλαρωτική και με γνωστές ξένες επιτυχίες ανά διαστήματα να παίζουν.

Ιταλία, Ν.Σμύρνη

Το μαγαζί το είχα σταμπάρει αρκετό καιρό για επίσκεψη μετά από καμιά ταινία στα ODEON (υπάρχει και το Vodafone 1+1 από Δευτέρα έως Πέμπτη) και πριν λίγο καιρό είχα αγοράσει μια προσφορά μέσω ίντερνετ για να το επισκεφθώ.

Μου άρεσε η ιστορία των παιδιών που οι γονείς τους είχαν ξενιτευτεί στην "Γη της επαγγελίας" και κυνήγησαν μια καλύτερη τύχη,40+ χρόνια πριν. Μάλιστα όπως αναφέρουν το κατάφεραν καθώς είχαν ανοίξει 3 μαγαζιά.

Στα της Ελλάδος τώρα, οι γιοί αφού οι γονείς αποσύρθηκαν, πήραν την απόφαση να δημιουργήσουν τον δικό τους χώρο σε μια περιοχή που έχει γνωρίσει άνθιση τελευταία και βρίσκεται στην ακτίνα των Μπαρμπαδήμου (στην άλλη γωνία, μόλις 50 μέτρα περπάτημα) και ακριβώς στον πίσω δρόμο από Flavour, Μασίνα και Ciao, διεκδικώντας κομμάτι από την πίτα των άλλων με τίμιες προθέσεις.

Όπως καταλαβαίνετε το παρκάρισμα δεν είναι και πολύ εύκολο αλλά κάπου θα βρείτε να αφήσετε το όχημα σας. Εξωτερικά το μαγαζί έχει μια κάποια φινέτσα και όχι προχειρότητα αλλά παρά το ότι είναι γωνιακό ίσως το προσπεράσεις αν είσαι λίγο βιαστικός, δεν είναι και πολύ μεγάλο. Μπορείς να ξεκινήσεις από το πρωί με καφέ ή κάποιο ρόφημα σε έναν άνετο και κυρίως χαλαρωτικό χώρο και από το μεσημεράκι και μετά να δοκιμάσεις να φας από πανίνι έως και πίτσες και μακαρονάδες. Ξύλινα τραπέζια καινούργια, με μεταλικές καρέκλες μαύρου χρώματος αλλά και καναπέδες μπορούν να σε φιλοξενήσουν χωρίς να σε κουράσουν.

Φρεσκοφτιαγμένος ο χώρος, νέος αλλά γενικά χωρίς να έχουν πέσει και τρελά χρήματα πάνω σε αυτόν. Αυτό που παρατήρησα περισσότερο ήταν το μοτό τους πάνω από τον χώρο παρασκευής των πιάτων τους...

Prima si mangia, poi facciamo tutto il resto...

Δηλαδή "Πρώτα τρώμε, και μετά κάνουμε όλα τα υπόλοιπα"... Εγώ το κράτησα αυτό για την πίτσα...

Η επίσκεψη μας έγινε Τρίτη βράδυ 22:00 από 5 άτομα,10/2/2015.

Το μαγαζί είχε 4-5 τραπέζια εκτός του δικού μας, περίπου στο 40-50% της πληρότητας.

Παραγγείλαμε από τον αρκετά εκτενή από υλικά κατάλογο:

- Φοκάτσια με ντιπ στα 0.8 ευρώ επί 2 φορές. Προς τιμήν τους αρκετά καλή ποσότητα φρεσκοψημένης ζύμης με ωραιότατο απαλό ντιπ λευκοροζέ χρώματος (νομίζω υπήρχε και πιπεριά). Δεν σταματάς να τρως.

- Σαλάτα Red Tuscan στα 6.8 ευρώ με ποικιλία κόκκινων σαλατικών και iceberg, με κατσικίσιο τυρί, coppa citterio και tuscan dressing. Δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο και χωρίς αρκετή ένταση. Ξεχώριζε για την αλμύρα της, όχι όμως λόγω των υλικών της. Το ντέσινγκ τίποτα ιδιαίτερο και αυτό, τα σαλατικά θα μπορούσαν να ήταν και ένα κλικ πιο "ζωντανά". Αν ξαναπήγαινα θα προτιμούσα άλλη σαλάτα.

- Παπαρδέλες με φρέσκο κιμά από χοιρινό ωμό και μοσχαρίσια ουρά στα 9.1 ευρω (ragu ala bolognese). Η αδελφή μου που δοκίμασε ξεχώρισε τον κιμά ως νόστιμο αλλά οι παπαρδέλες δεν είχαν κάτι να προσφέρουν.

- Πένες με ροζ κρέμα πάπρικας, κοτόπουλο, τρίχρωμες πιπεριές, εστραγκόν, σβησμένα με moscato d'asti στα 8.6 ευρώ. Μαλακό το φιλέτο κοτόπουλο, άνευρη η σάλτσα και όχι ιδιαίτερα αλ ντέντε τα ζυμαρικά.

- Ταλιατέλες με μαντζουράνα και ανάμεικτα λαχανικά ελαφρώς αρωματισμένα με σκόρδο στα 6.2 ευρώ (primavera colorata). Και εδώ τα ζυμαρικά δεν άρεσαν όπως και η σάλτσα...

- Πίτσα pancetta guanciale με σάλτσα φρέσκιας τομάτας, εκλεκτή πανσέτα, μπέικον, φρέσκα μανιτάρια, μοτσαρέλα μπουφάλα, εξαιρετικό παρθένο ελαιόλαδο και θυμάρι στα 13.5 ευρώ τα 40 εκατοστά.

- Πίτσα με πάστα μαύρης τρούφας, προσούτο Πάρμας, μοτσαρέλα μπουφάλα, τοματάκια κονφί, φύλλα ρόκας και σταγόνες από λάδι τρούφας στα 14.9 ευρώ τα 40 εκατοστά.

Και οι ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΕΣ, με πολύ καλή ποιότητα υλικών. Μπουκιά και απόλαυση. Δεν μιλάμε για κλασική ιταλική ζύμη, φέρνει σε τύπο Πίτσα Χατ, με αφράτο και χειροποίητο ζυμάρι που δεν σταματάς να τρως ούτε αυτό. Γι αυτό και η βαθμολογία μου στην ποιότητα έφτασε σε καλά επίπεδα.

- Μπουκάλι κρασί Κτήμα Μουσών 9 ερυθρό στα 14 ευρώ.
- Σαν Πελεγκρίνο στα 2.2 ευρώ, μπουκάλι νερό Ζαγόρι στα 2.5 ευρώ και 2 αναψυκτικά στα 3.8 ευρώ.

Τιραμισού στα 3.9 ευρώ. Ίσως μην ήταν ημέρας, σίγουρα έχω φάει και πολύ καλύτερο. Η μερίδα καλή αλλά το μόνο που μου άφησε θετικές εντυπώσεις ήταν η κρέμα που ήταν ελαφρώς αλκοολούχα.

- Μίνι καλτσόνε με σοκολάτα και φουντούκι (εντός και εκτός) στα 3.9 ευρώ. Φρεσκοφουρνιστό και νόστιμο αλλά θα ήθελα ακόμη περισσότερη σοκολάτα (καθαρά προσωπικό γούστο όμως).

ΣΥΝΟΛΟ στα 91 ευρώ. Πληρώσαμε 30 ευρώ για τα κουπόνια για να φάμε για 60 συν άλλα 31 ευρώ τελική διαφορά.

Η εξυπηρέτηση ήταν σε πολύ καλά επίπεδα με χαμογελαστό τον ένα από τους 2 ιδιοκτήτες, φιλικό και προσεκτικό. Μας ρώτησε αν επιθυμούμε νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης, μας έτριβε παρμεζάνα πάνω από το πιάτο μας φορώντας γάντι ενώ και για το κρασί μας πρότεινε το πιο οικονομικό από μόνος του. Στο τέλος μάλιστα μας κέρασαν και λιμοντσέλο. Το μόνο προβλημα ήταν πως άργησαν πολύ τα πιάτα των ζυμαρικών λόγω του ότι η κοπέλα στην κουζίνα ήταν νέα και δεν είχε βρεί τους ρυθμούς της.

Συμπερασματικά θα πω πως αξίζει μιας επίσκεψης καθώς πρόκειται για ΤΙΜΙΟ μαγαζί που δεν έχει στόχο το κέρδος αλλά διέπεται από αξίες και ήθος. Πρόκειται για οικογενειακή επιχείρηση και τα όποια λάθη έγιναν σίγουρα δεν ήταν ηθελημένα.

Φάγαμε με φόντο το χιονισμένο τοπίο και ήταν απόλαυση η ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΗ πίτσα τους. Στα ζυμαρικά όμως πρέπει να κάνουν πολλές διορθώσεις καθώς κανέναν πιάτο δεν μας άρεσε, ούτε στο ψήσιμο (λασπωμένα) ούτε στις σάλτσες τους.

Οι τιμές είναι σχετικά καλές και αφήνουν περιθώρια και για δεύτερη επίσκεψη.

Τους εύχομαι καλή επιτυχία και μάλλον θα ακολουθήσουν και αρκετές άλλες κριτικές στο σάιτ.

Ιταλοαμερικάνικο εστιατόριο λοιπόν και θα κλείσω με την πρόταση...

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΧΕΛΩΝΟΝΙΤΖΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΤΡΩΓΑ ΠΙΤΣΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ DEI FRATELLI

Μεζεδοπωλεία, Ηλιούπολη - Καρέας
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0

Μετά από τόσες καλές κριτικές και αφού είχα ελεύθερο χρόνο το Σαββατόβραδο, αποφάσισα να κάνω και εγώ την επίσκεψη μου μετά από τόσους πολλούς και έμπιστους χρήστες. Σε γενικές γραμμμές θα συμφωνήσω με τους προαναφερθέντες και με τα καλά τους λόγια.

Η τηλεφωνική κράτηση έγινε Σάββατο 31/1/2015 και ώρα 20:15, μόλις μια ώρα και κάτι λεπτά πριν την άφιξη 2 ατόμων. Πολύ ευγενική προσέγγιση και χωρίς να θέλουν να μας ταλαιπωρήσουν, μας είπαν για σιγουριά να είμαστε στις 22:00 για την καλύτερη δυνατή εξυπηρέτηση. Τελικά συμφωνήσαμε στις 21:30, και με λίγα λεπτά καθυστέρηση κάναμε την εμφάνιση μας.

Σε πρώτη εντύπωση, μια χαρά μας φάνηκε ο χώρος καθώς πρόκειται για μεζεδοπωλείο τοπικού βεληνεκούς και δεν βρίσκεται και σε κάποια πιάτσα ώστε να υπάρχουν και περισσότερες απαιτήσεις, άλλο που έχει γιγαντωθεί μέσα (και) από το παρόν σάιτ και κάνουν την επίσκεψη τους πελάτες και από άλλες περιοχές. Είναι ειλικρινείς σε αυτό που παρουσιάζουν και δεν έχουν κάνει μπαλώματα, ούτε έχουν πει μεγάλα λόγια από όσο θυμάμαι εδω μέσα.

Πρόκειται για ένα μαγαζί που στο πατάρι βρίσκονται οι φούρνοι και δημιουργεί ο μάγειρας με τους βοηθούς του, με πινελιές από παιδικές αφίσες, έναν μαυροπίνακα όπως μπαίνεις δεξιά όπου μπορείς να γράψεις το γνωμικό σου ή την ευχή σου. Στα αριστερά σου υπάρχουν κάποια ραφάκια με παιδικά παιχνίδια και αντικείμενα όπως μονόπολη-ντόμινο και κουκλάκια. Ευχάριστες πινελιές και οικονομικές όμως σίγουρα αργότερα θέλω να πιστεύω πως θα βελτιώσουν κι άλλο τον χώρο γιατί σε κάποια σημεία του φαίνεται κάπως άδειος.

Κατά τα άλλα δεν είναι πολύ μεγάλος, γύρω στα 12 τραπέζια που τα 9 ήταν ήδη κατειλημμένα και τα υπόλοιπα είχαν προκρατηθεί. Το τιμούν όλες οι ηλικίες, από πολύ μικρές με παιδάκια έως και (αρκετά) άτομα που έχουν πατήσει τα δεύτερα -ήντα, μην πω και τα τρίτα -ήντα.

Όλοι έδειχναν να καλοπερνούν και να το απολαμβάνουν, εντύπωση μου έκανε δε που ένα ζευγάρι γύρω στα 26-28 βρισκόταν πριν από εμάς και αφού έφαγε καθόταν αρκετή ώρα και δεν έλεγε να ξεκολλήσει και να φύγει. Εμείς φύγαμε νωρίτερα!

Για να κλείσω για τον χώρο θα πω πως παρά το ότι καθόμασταν στην τζαμαρία, δεν νιώσαμε στιγμή να κρυώνουμε παρά μόνο όταν άνοιγε η πόρτα. Δεν βαθμολογώ παραπάνω από το 2 γιατί με τόσο κόσμο είχε δημιουργηθεί μια οχλαγωγία, χωρίς να χάνεις την ιδιωτικότητα σου όμως και να μην μπορείς να επικοινωνήσεις. Οι κάποιες μυρωδιές εμένα προσωπικά δεν μου φάνηκαν δυσάρεστες αλλά όταν μπήκαμε στο αυτοκίνητο έγιναν εμφανείς, ενώ δεν μου άρεσε και το τσιγάρο που επιτρεπόταν χωρίς να φτάνει στη μύτη μου και να με ενοχλεί αλλά και πάλι επιβάρυνε την ατμόσφαιρα.

Δικαιολογώ την διεύθυνση του καταστήματος καθώς οι έλληνες είναι στην πλειοψηφία τους καπνιστές και δεν είναι καιροί να χάνεις κόσμο. Για να μην ξεχάσω, και οι τουαλέτες καθαρές και μια χαρά ήταν.

Στην εξυπηρέτηση δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα που να μας δυσαρεστήσει ιδιαίτερα. Κάποιες μικροκαθυστερήσεις σημειώθηκαν στα φαγητά αλλά ήταν απόλυτα λογικό λόγω του πλήθους των παραγγελιών, μας ζήτησαν και συγνώμη. Νεράκι σε μποτίλια δική τους που ανανεωνόταν όποτε χρειαζόταν, απόδειξη αμέσως όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό και μας ήρθε μαζί με το δελτίο παραγγελίας. Δυστυχώς τον χαλβά που μας "υποσχέθηκαν" μαζί με τον λογαριασμό δεν τον γευτήκαμε ποτέ και πιστεύω πως ξεχάστηκε άθελα τους και λόγω της ημέρας. Θα μπορούσαν να είχαν και ένα τρίτο άτομο στην εξυπηρέτηση για να έχουν καλύτερους χρόνους.

Στα του φαγητού τώρα. Βαθμολογώ με 3 όχι γιατί κάτι δεν μου άρεσε, αλλά γιατί ίσως και η παραγγελία που κάναμε δεν μας βοήθησε να γευτούμε τα καλύτερα δυνατά πιάτα. Πήραμε τα εξής:

- Ψωμάκι δικό τους με ένα ντιπ σαν μελιτζανοσαλάτα (??) στα 1.60 ευρώ. Νοστιμό το ψωμάκι και 2 φέτες για κάθε άτομο αρκούν, δεν το παραγγείλαμε όμως. Δεν τρέχει και τίποτα.

- Τυρένια κέρατα στα 3.80 ευρώ. Πιπεριές "κέρατα" γεμιστές με μπέικον και τυρί. Πολύ καλά ψημένες και μαλακές, ευχάριστες ακόμα και για εμένα που δεν τις προτιμώ. Η γέμιση πιστεύω πως ίσως χρειαζόταν κάποιο τυρί πιο αλμυρό.

- Παστουρμαδόπιτα στα 4.80 ευρώ. Πολύ καλό και τραγανό φύλλο χωρίς ίχνος λαδίλας, πρότυπο για άλλα μαγαζιά. Θα συμφωνήσω πως ο παστουρμάς ήταν πολύ διακριτικός και όχι ο πρωταγωνιστής του πιάτου. Ίσως και μια σως γιαουρτιού σαν συνοδευτική προσέδιδε το κάτι παραπάνω στο τελικό αποτέλεσμα.

- Κοτόπουλο με μανιτάρια στον πηλό στα 4.8 ευρώ. Ήρθε ένα πήλινο με φαρφάλες, μικρές μπουκίτσες κοτόπουλου και κρέμα γάλακτος. Καλό χειμωνιάτικο πιάτο με τις φαρφάλες ψημένες όσο πρέπει, το κοτόπουλο ίσως θα μπορούσε να ήταν λίγο παραπάνω μια και ο τίτλος του πιάτου παραπέμπει σε αυτό. Η κρέμα γάλακτος ήταν όση έπρεπε για να μην "πνίξει" τα υπόλοιπα συστατικά. Ίσως ο μάγειρας θα πρέπει να σκεφτεί και κάποιο άλλο συστατικό για να μην χαρακτηρίζεται απλώς ως καλό πιάτο.

- Κότσι χοιρινό χωρίς λίπος (700 γρ. ) με κρούστα μουστάρδας και δεντρολίβανο στα 14.80 ευρώ. Συνοδευόταν από πατάτες φούρνου. Πραγματικό λουκούμι που κοβόταν με το πηρούνι, γευστικότατο κρέας που όσο και αν έχεις φάει πριν σίγουρα θα πρέπει να το τιμήσεις. Οι πατατούλες γευστικές αν και θα ήθελα να τις δοκιμάσω και πιο όξινες. Η ποσότητα παραπέμπει για 2 άτομα αλλά ήταν τόσο νόστιμο που το έφαγα σχεδόν όλο μόνος μου.

- Κόκα κόλα 330 μλ κουτάκι στα 2 ευρώ.
- Ημίγλυκο κρασί 500 μλ στα 4.50 ευρώ. Όχι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει (όπως ο ευγενέστατος κύριος μου είπε) αλλά καλό. Ευκολόπιοτο. Το καλύτερο που θυμάμαι τελευταία ήταν στις Μέλισσες. Όπως μας είπε ο κύριος ήταν Ζίτσα.

Σύνολο στα 36.3 ευρώ.

Συμπερασματικά θα πω πως πρόκειται για ένα τίμιο μαγαζί που προσφέρει αυτό για το οποίο έχει φτιαχτεί. Ότι έφαγα ήταν πραγματικός αφρός και δεν μου δημιούργησε το αίσθημα του φουσκώματος. Ίσως γι'αυτό και κάποιοι έγραψαν πως οι τιμές μπορούν να δεχτούν ένα μικρό κούρεμα, γιατί τα πιάτα εξαφανίζονταν σε ρυθμό πολυβόλου χωρίς να σου δημιουργήσουν το αίσθημα του κορεσμού.

Το μόνο που μου έλειψε ήταν η γνωριμία με τον μάγειρα ώστε να ανταλλάξουμε απόψεις, όπως έκαναν οι άλλοι χρήστες.

Υ. Γ Κατά τη διάρκεια της παραμονής μας ήρθαν τρεις παρέες που δεν μπορούσαν να εξυπηρετηθούν λόγω πληρότητας, στη μία μάλιστα άκουσα τον μάγειρα να απολογείται από το πατάρι.

Όποιος είναι τίμιος και προσπαθεί ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ.

Ιταλία, Ελληνικό

Το Ndrangheta είναι μια νέα άφιξη που κυρίως έμαθα γι'αυτό από μια προσφορά στο ίντερνετ και διαβάζοντας κάποια άρθρα, τόλμησα να αγοράσω την προσφορά και να τη χρησιμοποιήσω την Παρασκευή 23/1/2015. Ξεκινήσαμε 4 άτομα από Κερατσίνι και τους τραβολόγησα έως το Ελληνικό. Η βραδιά βροχερή αλλά αυτό ήταν το τελευταίο που μπορούσε να μας χαλάσει τη διάθεση.

Διαβάζοντας στο ίντερνετ την παρουσίαση του μαγαζιού, έμαθα ότι οφείλει την ονομασία του από μια μαφιόζικη συμμορία της Ιταλίας στην περιοχή της Καλαβρίας. Φιλόδοξη προσπάθεια αλλά χωρίς να έχει ακόμα βρεί τα πατήματα του, κρίνοντας από την μία επίσκεψη μου.

Οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής:

Σαν χώρος είναι όμορφος και ατμοσφαιρικός, με χαμηλό φωτισμό που μπορεί να σε κάνει να χαλαρώσεις. Στις φωτογραφίες φαινόταν πιο μεγάλος αλλά τελικά είναι ένα μικρομεσαίου μεγέθους μαγαζί. Μπορεί να εξυπηρετήσει την περιοχή, που όμως εδώ θεωρώ πως είναι και το πρόβλημα. Για να φτάσεις στο μαγαζί δεν θα δυσκολευτείς. Παίρνεις την Βουλιαγμένης και στο ύψος του Βασιλόπουλου στρίβεις αριστερά στο φανάρι, αν έρχεσαι από Δάφνη. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το μετρό που σε βγάζει πολύ κοντά, υπολόγισε ούτε 100 μέτρα.

Όλα αυτά όμως σε μια περιοχή που δεν έχει αναδειχθεί σε πιάτσα και περιτριγυρίζεται από σουβλατζίδικα. Θεωρητικά είναι από τις λίγες εναλλακτικές επιλογές για κάτι διαφορετικό. Ο δρόμος είναι στενός και δύσκολα θα παρκάρεις έξω από το μαγαζί, θα βρεις στα γύρω στενά.

Εμένα δύσκολα θα με έκανε να ξεκινήσω από μακριά γιατί μπορώ να βρω αρκετά πιο κοντά μου παρόμοιου τύπου μαγαζιά. Ούτε μου έδωσε την εντύπωση ότι θέλει να έχει την ιταλική φινέτσα και αύρα. Αν και με σχετικά χαλαρή μουσική, δεν με έκανε να ταξιδέψω νοερά στη γειτονική χώρα.

Σαν χώρος τώρα, αδικείται από την πρόσοψη και μάλιστα είναι χαρακτηριστικό πως όταν βρεθήκαμε έξω μας φάνηκε άδειο από κόσμο. Τα εσωτερικά τραπέζια που είχαν δυο μικρές παρέες είναι άνετα και μπορούν να εξυπηρετήσουν μεγάλες παρέες, μη φανταστείτε ότι είναι πολλά πάντως,4-5 το πολύ. Υπάρχει μπάρα για ποτό, τα πλακάκια είναι ασπρόμαυρα, ενώ οι 2 διακοσμητικές πινελιές που ξεχώρισα ήταν το κρεμασμένο ποδήλατο και το επιμελώς ατιμέλητο και φθαρμένο παντζούρι. Μαύροι καναπέδες και ξύλινα στιβαρά τραπέζια που "φιλοξενούσαν" γλαστράκια με βασιλικό.

Οι καρέκλες κάποιες άσπρες και κάποιες μαύρες, ενώ οι τουαλέτες μοσχομύριζαν. Σε κάποια φωτό είδα πως μπορείς να έχεις οπτική πρόσβαση με την κουζίνα που δημιουργούνται οι πίτσες αλλά και πάλι θεωρώ πως είναι λάθος σχεδιασμένη αρχιτεκτονικά (έβλεπε προς τον δρόμο). Δεν είναι διακριτή παρά μόνο όπως μπαίνεις αριστερά στο μαγαζί.

Η εξυπηρέτηση παρ'ότι πήγαμε με προσφορά ήταν πολύ ευγενική από το τηλέφωνο αλλά και στο μαγαζί ήταν καλή. Ομοιόμορφα ντυμένοι οι σερβιτόροι με τιράντες, μαύρο παντελόνι και λευκό πουκάμισο, σε παρέπεμπαν σε άλλες εποχές. Όλο το στυλ έμοιαζε κινηματογραφικό. Σίγουρα έχουν αποκτήσει κόσμο και φίλους καθώς μετά από εμάς, υποδεχόντουσαν κόσμο σαν να γνωρίζονταν καιρό. Δεν είχαμε κάποιο παράπονο ότι μας ξέχασαν και μάλιστα ήταν αρκούντως επεξηγηματικοί σε όποιες απορίες είχαμε. Στο τραπέζι ήταν τοποθετημένα διπλά μαχαιροπίρουνα, καλή λεπτομέρεια.

Στα του φαγητού, ο κατάλογος δεν είναι τεράστιος αλλά έχει αρκετές επιλογές χωρίς να κουράζει.

- Στην αρχή μας ήρθαν κάτι πιτούλες κομμένες σε μακρόστενες λωρίδες μαζί με πατέ ελιάς και λαδάκι. Στην απόδειξη τις ονόμαζε φοκάτσα. Δεν μπορώ να πω πως ήταν ικανοποιητικές ιδιαίτερα, ούτε παρέπεμπαν σε φοκάτσα. Τις θεώρησα άψητες για τα γούστα μου, ούτε είχαν κάποια σπιρτάδα. Χρεώθηκαν προς 4 ευρώ, χωρίς να τις παραγγείλουμε.

- Σαλάτα σίζαρς με κοτόπουλο, iceberg, παξιμάδι λαδιού και ντρέσινγκ παρμεζάνας στα 10 ευρώ. Για 4 άτομα επαρκής ποσότητα αλλά αρκετά φτωχική στα υλικά της. Το iceberg ήταν φρεσκότατο και τραγανό, το κοτόπουλο θα μπορούσε να είναι και πιο ζουμερό.

- Μπρουσκέτες με μαριναρισμένη τομάτα και λάδι βασιλικού με σκόρδο στα 5.50 ευρώ. Αρκετά ξυδάτη η τομάτα σε σημείο να συγκρίνεται με οξύτητα από γαύρο μαρινάτο. Η ποσότητα αστεία μικρή με καμιά δεκαριά κομμάτια σαν bake rolls, λίγο πιο μαλακά βέβαια τα ψωμάκια αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Δεν ένιωσα το ψωμί να είναι φρυγανισμένο.

- Πίτσα μαργαρίτα στα 7 ευρώ με σάλτσα τομάτας, φρέσκια μοτσαρέλα και βασιλικό και πίτσα σιτσιλιάνα με σάλτσα τομάτας, φρέσκια μοτσαρέλα, κάπαρη, αντσούγιες και σκόρδο στα 10.80 ευρώ. Η πίτσα ούτε λεπτή ούτε πολύ αφράτη, χορταστική για ένα άτομο αλλά δεν κοβόταν εύκολα. Τα υλικά ήταν καλής ποιότητας.

- Πένες καρμπονάρα στα 8.5 ευρώ με παντσέτα affumicata, κρόκο αυγού και light κρέμα. Νόστιμο και προσεγμένο πιάτο, με την κρέμα να μην "πλακώνει" το αλ ντέντε ζυμαρικό και να μην παραπέμπει σε κρέμες γάλακτος. Καλύτερη εκδοχή με την παντσέτα παρά με μπέϊκον. Η ποσότητα νορμάλ.

- Παπαρδέλες με μοσχαράκι ραγού, κόκκινη σάλτσα και μανιτάρια στα 14 ευρώ. Το πιο αδύναμο πιάτο, έμεινε πάνω από το μισό. Η κοπέλα που το παρήγγειλε βρήκε αραιή τη σάλτσα, σαν ετοιματζίδικη. Σαν νερούλο της φάνηκε το αποτέλεσμα (δεν δοκίμασα για να γνωρίζω). Ο σερβιτόρος παρατήρησε το πιάτο και μας ρώτησε ευγενικά αν μας άρεσε, του απαντήσαμε κομψά πως δεν ήταν ικανοποιητικό αλλά περαιτέρω εξελίξεις δεν σημειώθηκαν, δεν είδαμε κάποια αντίδραση μετέπειτα.

- 2 μεγάλες μπύρες βαρελίσιες Χάινεκεν στα 4 ευρώ έκαστη και μιά Κόκα κόλα στα 2.8 ευρώ. Σε μπουκάλι υπάρχουν 5-6 ετικέτες μπύρας αλλά νομίζω πως όλες είναι 330άρες μικρές. Το νερό μας προσφέρθηκε σε δικά τους μπουκάλια και δεν χρεώθηκε.

- Για επιδόρπιο προφιτερόλ με παγωτό στα 6 ευρώ. Πλούσια ποσότητα με καλής ποιότητας σοκολάτας και παγωτό βανίλια ενώ και τα σου δεν ήταν πολύ σκληρά. Οπτικά το πιάτο έμοιαζε σαν σούπα σοκολάτας και ήταν αρκετά θελκτικό.

Σύνολο στα 77 ευρώ περίπου, σίγουρα αρκετά χωρίς την προσφορά.

Συμπερασματικά θα πω πως η έξοδος μας δεν στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία καθώς είχα περισσότερες προσδοκίες στην απόλαυση του φαγητού. Έσπασα τη βαθμολογία στην ποιότητα φαγητού και στο VFM καθώς αν είχα τη δυνατότητα θα έβαζα 2.5.

Ο χώρος είναι καλόγουστος αλλά κυρίως για καφέ-μπαρ και όχι για φαγητό. Νομίζω πως με ένα ποτήρι κρασί και κάποιο πιάτο για τσίμπημα θα το προτιμούσα καλύτερα και θα χαλάρωνα, όπως οι κοπέλες στο διπλανό τραπέζι έδειχναν να κάνουν. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να παρακολουθήσετε κάποιο αθλητικό γεγονός στην τηλεόραση τους (εκείνη την ώρα έπαιζε η Ολυμπιακάρα στο μπάσκετ).

Θα ήθελα να το επισκεφθώ και το καλοκαίρι στον κήπο τους που μου φάνηκε όμορφος και ατμοσφαιρικός.

Ψαροταβέρνες, Κερατσίνι

Μετά από 2-3 επισκέψεις μου στο Ταξιδεύοντας, νομίζω πως ήρθε η ώρα να ανανεώσω την κριτική μου, όχι για να γράψω κάτι ιδιαίτερα ξεχωριστό μετά απο 15 μήνες. Το κάνω πιο πολύ για να επιβεβαιώσω ότι το μαγαζί βαδίζει σε ήρεμα νερά και δεν έχει επέλθει κάποια ναυτική τραγωδία.

Οι καπετάνιοι λοιπόν δεν βαδίζουν με αυτόματο πιλότο, ίσα-ίσα που το ψάχνουν για να εξελιχτούν, τρανή απόδειξη πως έκαναν και δεύτερο εγχείρημα με την απόφαση να μπουν και στα δρομολόγια και τις γευστικές επιλογές των βορείων προαστίων.

Θα επιβεβαιώσω εδώ πως το πρώτο πράγμα που έχει παραμείνει σε ΑΡΙΣΤΟ επίπεδο είναι η εξυπηρέτηση. Πολλές φορές παλαιότερα δεν έδινα και τόση βάση σε αυτόν τον τομέα, όμως με την ενασχόληση μου με το ask4food και διαβάζοντας και άλλες εμπεριστατωμένες κριτικές, άνοιξαν οι ορίζοντες μου και προσπαθώ να κοιτάω και την παραμικρή λεπτομέρεια, σαν να πρόκειται για επαγγελματική ενασχόληση.

Δεν μπορώ να μην αναφέρω λοιπόν ότι σε κάθε τραπέζι υπάρχουν υφασμάτινα τραπεζομάντηλα και όχι χάρτινα σουπλά ή χαρτοτραπεζομάντηλα. Αυτό αυξάνει το κόστος εξόδων του καταστήματος και μάλιστα η κοπέλα μου σε παρατήρηση της με ρώτησε "Τους συμφέρει να έχουν υφασμάτινα τραπεζομάντηλα με τόσα ψαρικά και θαλασσινά που καταβροχθίζονται ? ". Η καθαριότητα στις δικές μου επισκέψεις ήταν παραπάνω απο εμφανής, μιλώ εγγυημένα.

Επίσης δεν μπορώ να μη σχολιάσω για ακόμα μια φορά τα κεράσματα που κάνουν με λιμοντσέλο μετά από την ψαροφαγία αλλά και τα κερασμένα γλυκά που το ένα είναι καλύτερο από το άλλο σε σημείο να έχω πει να πηγαίνω για γλυκό εκεί παρά να ψάχνω λύσεις σε αμφιβόλου ποιότητος ζαχαροπλαστεία. Για να μη σας παραπλανήσω, θα πω πως έμαθα πως δεν είναι όλα χειροποίητα, και πως άλλωστε. Μιλάμε για ψαροταβέρνα και όχι για το Premiere.

Στο τέλος ακολουθεί κερασμένο καραφάκι με γλυκο κρασί. Όπως και να το κάνουμε λοιπόν και αυτά έχουν ένα κόστος, σε άλλα μαγαζιά αν υπήρχε μια παρέα 4 ατόμων σίγουρα θα πλήρωνε 15-20 ευρώ για επιδόρπια. Ναι, και άλλοι επαγγελματίες το κάνουν αυτό και πολύ καλά ακολουθούν αυτή την πολιτική. Η αναφορά μου γίνεται για να δώσω ένα ελαφρυντικό στον εαυτό μου κάθε φορά που με πιάνει μια λιγούρα για θαλασσινά και θέλω να πληρώσω το κάτι παραπάνω σε χρήματα.

Άριστη αντιμετώπιση λοιπόν, και δεν χρειάζεται να αναφέρω πως το προσωπικό του καταστήματος είναι πάντα ευγενικό και άμεσο στις αντιδράσεις του. Η εκπαίδευση είναι άρτια και οργανωμένη, όχι επειδή πρέπει να είναι προσποιητή για να πάρουν λεφτά, αλλά γιατι υπάρχει μεράκι. Οι ιδιοκτήτες δεν είναι επιχειρηματίες με οικονομικό background πίσω τους, να καλύπτουν οικονομικές ζημιές. Είναι απλοί, καθημερινοί άνθρωποι με όρεξη για εργασία.

Για τον χώρο δεν έχω να πω πολλά γιατί είναι απλώς μια ψαροταβέρνα, με νάυλον έξω αλλά σε καλές μέρες είναι όμορφα να κάθεσαι έξω και να πίνεις αποστάγματα με παρέα. Μέσα είναι καθαρά, χωρίς μυρωδιές από την κουζίνα και χωρίς να βρωμίσουν τα ρούχα σου (τουλάχιστον στο τραπέζι που κάθομαι εγώ, μέσα δεξιά). Η καθαριότητα είναι σε πολύ καλό επίπεδο, η μουσική ελληνική με επιλογές που συνοδεύουν το φαγητό σου (όχι για παράδειγμα σκυλάδικα). Ωραία πινελιά τα δίχτυα με τα όστρακα κλπ, όπως και το μπλε χρώμα που θυμίζει Ελλάδα.

Οι τιμές, ναι δεν είναι για συχνή προσέλευση αλλά αναφέροντας και όλα τα παραπάνω μπορώ να δώσω κάποια ελαφρυντικά. Τολμώ να πω πως όλοι παρασύρονται από τον μακροσκελή κατάλογο με τις τόσες επιλογές, όπου κάποιες είναι όντως ακριβές για ένα μέσο πορτοφόλι. Δεν σημαίνει όμως πως δεν υπάρχουν και οικονομικές λύσεις. Απλώς με τόσους θαλασσινούς θησαυρούς δεν μπορείς να δώσεις σημασία στα "δεύτερης" κατηγορίας πιάτα.

Ενδεικτικά κάποιες επιλογές που αναφέρω σε νορμάλ οικονομικά πλαίσια.

- Γαύρος τηγανιτός φιλεταρισμένος στα 6 ευρώ, το ίδιο και η σαρδέλα ψητή.
- Φάβα στα 3.9 ευρώ, χόρτα-πατζάρια στα 3.8 ευρώ.
- Γόνος στα 6.7 ευρώ.

Σε συνομιλία μου με τον Κώστα, συνιδιοκτήτη του μαγαζιού του είπα για τις τιμές και συμφώνησε πως δεν είναι για κάθε μέρα. Ψάχνουν τον τρόπο να μειώσουν το κόστος ενός αξιοπρεπούς γεύματος και μου παρέθεσε και κάποιες επιλογές στα λεγόμενα μεγάλα ψάρια "δεύτερης" και "τρίτης" κατηγορίας.

Συγκράτησα τα εξής:

- Μπάφες, κοκάλια, διάφορα σαργουδάκια και φαγγράκια στο τηγάνι με τιμές από 29 έως 35 ευρώ το κιλό (ας είναι καλά το κινητό μου που τα σημείωσα).

Στην τελευταία μου επίσκεψη που έγινε Παρασκευή 16 Ιανουαρίου γύρω στις 21:30, άτομα 5 θυμάμαι τα εξής:

- Καραβιδόψυχα στα 17.8 ευρώ. Πιάτο που πάντα είναι η πρώτη μου επιλογή με πολύ γευστική ροζέ σως, όπου αφού τελειώσει η καραβιδόψυχα βουτάω το ψωμί. Ανάλαφρη και πάντα φρέσκια.

- Χταπόδι ψητό. Ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι, λίγο πιο σκληρό για τα γούστα μου, με την επισήμανση ότι δεν είναι του γούστου μου το χταπόδι. Στους άλλους φάνηκε αρκετά νόστιμο.

- Τομάτα ξεφλουδισμένη με κάπαρη, κρίταμο και χοντρό αλάτι στα 6 ευρώ. Ένα απλούστατο πιάτο που πάντα το παραγγέλνω και μάλιστα στην τελευταία μας επίσκεψη χρειάστηκε να το επαναλάβουμε. Αν και όχι στην εποχή της, η τομάτα ήταν φρέσκια και ζουμερή. ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΗ επιλογή.

- Γαριδάκι συμιακό στα 12-14 ευρώ. Καλοτηγανισμένο χωρίς λαδίλα, διατηρώντας τα αρώματα του. Η ποσότητα θα μπορούσε να είναι και περισσότερη. Καλή επιλογή.

- Κυδώνια που δεν πρόλαβα να δοκιμάσω καθώς εξαφανίστηκαν μέσα σε 5 λεπτά.

- Αυγοτάραχο που έλιωνε στο στόμα, και μάλιστα φτιάχνουν και αυγοταραχομακαρονάδα στα 11-12 ευρώ, είχα δοκιμάσει το καλοκαίρι και μου φάνηκε νόστιμη αν και με περιθώρια ακόμα περισσότερης βελτίωσης. Θυμάμαι πως είχε αποτυπωθεί στο μυαλό μου ότι κάποιο συστατικό ακόμα μόνο καλό θα έκανε και θα έδινε ένα ακόμα +....

Και τέλος η ναυαρχίδα... Αστακομακαρονάδα....

Μια πιατέλα ζυμαρικά αλ ντέντε που θα χόρταιναν σίγουρα άλλο ένα άτομο παραπάνω, με τυράκι σε ξεχωριστό μπολάκι και πιπέρι. Η σάλτσα ευτυχώς δεν επισκίαζε τα μακαρόνια αλλά και τον αστακό (νομίζω και κωλοχτύπα είχε). Ο αστακός πάλι ήταν τόσο ψωμωμένος που δεν άφησε κανέναν παραπονεμένο. Το μόνο πταίσμα που θα αναφέρω είναι πως θα ήθελα να είναι ένα κλικ πιο ζουμερός.

Ακολούθησε λιμοντσέλο για αλλαγή γεύσης και έρχεται η πιατέλα με τα γλυκά....

- Απίστευτο γαλακτομπούρεκο με φοβερή κρέμα (προς τιμήν τους μου είπαν πως είναι από το Μελιστάλακτο στην οδό Πειραιώς), πολύ καλό μιλφέιγ και τσιζκέικ που η αδελφή μου μου λέει πως είναι δικής τους παραγωγής και προς τιμήν τους, κάθε φορά που τους ζητάει και δεύτερο κομμάτι πάντα της προσφέρουν.

Για το κλείσιμο, καραφάκι με γλυκο κρασί και μαντηλάκια.

Μετά από όλα αυτά θεωρώ πως δεν είναι τόσο τρομερό που δεν ανέφερα κάτι αναψυκτικά, χύμα κρασί αλλά και τις ζεστές φέτες ψωμιού με λαδορίγανη και ελιές που έρχονται.

Στο τέλος πλήρωσε άλλος, γι'αυτό και δεν συγκράτησα όλες τις τιμές. Σίγουρα δεν πλήρωσε λίγα αλλά τα λεφτά έπιασαν τόπο.

Να δώσω εδώ και κάποια τιπς...

ΤΙΠ 1: Στα σχέδια του μαγαζιού είναι μια επιχειρηματική ιδέα που είναι σχετικά πρωτότυπη αλλά δεν θα αναφέρω κάτι παραπάνω γιατί δεν είναι και εύκολο να υλοποιηθεί. Θα συνδυάζει πάντως όστρακα και αποστάγματα, το πρόβλημα είναι ο χώρος και οι άδειες που απαιτούνται.

ΤΙΠ 2: Αν δείτε τη σελίδα τους στο Facebook, έχουν βιντεάκια με την παραλαβή των ψαριών και των θαλασσινών που κυριολεκτικά σπαρταράνε. Δεν μου αρέσει καθόλου να βλέπω ζώα να υποφέρουν, αλλά το αναφέρω γιατί είναι απόδειξη του μοτό τους "Τα αμέσως φρεσκότερα, κολυμπούν στη θάλασσα".

TIΠ 3: Κάποιες μέρες απαιτείται τηλεφωνική κράτηση, όμως όλο και κάποιο κέρασμα υπάρχει για τον πελάτη που περιμένει υπομονετικά τη σειρά του. Έχει γίνει τυχαία αναφορά από γνωστό μου σε κουβέντα μας.

ΤΙΠ 4: Αφού λοιπόν κατευθυνόμαστε για να φύγουμε, στην έξοδο μας, μας περίμενε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο κρασί με δική τους επωνυμία από το κτήμα Μουσών. Αναγράφεται στην ετικέτα ποια πιάτα συνοδεύει ιδανικά αλλά και τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας του. Στον κατάλογο τιμολογείται στα 12 ευρώ. Μας το δώρισαν.

Κλείνοντας θα πω πως δεν είναι όλα τέλεια στο Ταξιδεύοντας. Ναι η ποιότητα θα μπορούσε να ήταν και στο 3+κάτι, επειδή τα γούστα είναι υποκειμενικά όμως βάζω 4, γιατί πρόκειται για πιάτα που δεν θέλουν να εντυπωσιάσουν με την περιγραφή τους αλλά βασίζονται στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ και ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ της πρώτης ύλης.

Οπότε, κάθε φορά που κάνω την επίσκεψη μου από τα μέρη τους, το διασκεδάζω με την παρέα μου... και αυτό είναι το πιο σημαντικό.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

Μουσικά Μεζεδ/λεία, Χαϊδάρι - Αιγάλεω
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0

Καλή χρονιά σε όλους, με πολλές ενδιαφέρουσες γευστικές αναζητήσεις!!!

Η πρώτη γευστική διαδρομή της χρονιάς ήταν γραφτό να γίνει στο Αιγάλεω, με δυστυχώς όχι καλές αναμνήσεις...

Είχαν προηγηθεί αρκετές κριτικές που μιλούσαν με καλά λόγια για το μαγαζί και έτσι αποφασίσαμε με έναν φίλο να κάνουμε την επίσκεψη μας την Παρασκευή 2/1/2015 και ώρα 21:45, παρέα 4 ατόμων με προσφορά από το ίντερνετ (ευτυχώς).

Εαν έρχεστε από Ιερά οδό, όταν μπείτε στη Μεγάλου Αλεξάνδρου, θα στρίψετε στο 6ο στενό δεξιά και αμέσως δεξιά πάλι και θα το βρείτε μπροστά σας. Δεν θα δυσκολευτείτε ιδιαίτερα να παρκάρετε ακόμα και έξω από το μαγαζί. Στα γύρω στενά όλο και κάτι θα βρείτε καθώς η περιοχή δεν είναι πολυσύχναστη.

Μπαίνοντας στο μαγαζί μας υποδέχθηκε πολύ ευγενικά ένας κύριος και το τραπέζι μας μας περίμενε. Ο χώρος έχει τη διακόσμηση αρκετών μεζεδοπωλείων με κονσέρβες Κύκνος και Ζαναέ στα ραφάκια, μπουκαλάκια ούζου κλπ. Δεν με χαλάει να πω την αλήθεια αν και πολυφορεμένο κόνσεπτ. Οι καρέκλες σε λευκό χρώμα και ξύλινες, μια χαρά. Νομίζω πως το μεγάλο τους ατού είναι ο εξωτερικός χώρος όπου κοιτώντας τις φωτογραφίες μου έδωσαν την αίσθηση αυλής εξοχικού σπιτιού.

O χώρος δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλος, είναι παρεϊστικος αλλά δεν ήταν και ζεστός καθώς δεν λειτουργούσε η θέρμανση και οι κυρίες της παρέας δεν αποχωρίστηκαν τα παλτά τους. Επίσης αναφέρθηκε ότι υπήρχε μυρωδιά ξυλόσομπας που σε συνδυασμό με την τσιγαρίλα δεν έδιναν και το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Η εξυπηρέτηση αρκούντως ευγενική, χωρίς κανένα πρόβλημα να μας εξυπηρετήσει σε ότι ζητήσαμε, μόνο που παραήταν.... γρήγορη. Όλα σχεδόν τα πιάτα έφτασαν 5 λεπτά μετά την παραγγελία μας πλην της ποικιλίας ορεκτικών που ήρθε 10 λεπτά αργότερα. Το τραπέζι γέμισε και εμείς κλατάραμε. Στα θετικά ήταν η ύπαρξη νόμιμης απόδειξης και νερού βρύσης.

Παραγγείλαμε (από τις επιλογές της προσφοράς):

- Nτάκο. Λίγο σκληρούτσικο το παξιμάδι, όχι ιδιαίτερα μεγάλη ποσότητα. Η τομάτα μια χαρά, το τυρί παραπάνω αλμυρό για τα γούστα μου.

- Κρητική σαλάτα. Σχεδόν παρόμοια με τον ντάκο με τη διαφορά πως αυτή είχε παξιμαδάκια περιμετρικά συν πιπεριά πράσινη και κάπαρη αν θυμάμαι καλά. Δεν δοκίμασα αλλά η αίσθηση από τις αντιδράσεις των υπολοίπων έδειχναν ένα αποτέλεσμα απλώς ΟΚ.

- Πατάτες τηγανιτές, αδιάφορες και άνοστες σύμφωνα με τη μια κοπέλα της παρέας. Οι μέσα ήταν ζεστές και αυτές που βρισκόντουσαν στην άκρη ήταν κρύες. Σίγουρα όχι οι καλύτερες πατάτες που έχουμε δοκιμάσει.

- Τυροκαυτερή. Πλούσια ποσότητα αλλά τίποτα ιδιαίτερο. Μου έκανε εντύπωση πως στην πρώτη αίσθηση άφηνε ένα μούδιασμα στη γλώσσα όπως το λευκό κρασί που παραγγείλαμε. Δεν μπορώ να το εξηγήσω με άλλα λόγια. Η τελική επίγευση που άφηνε ήταν ένα ελαφρύ κάψιμο.

- Μπουγιουρντί. Ήρθε σε σαγανάκι με ψιλοκομμένη πράσινη πιπεριά και μια υποψία κρέμας γάλακτος. Η φέτα μια χαρά μαζί με την τομάτα. Θα προτιμούσα να μην ερχόταν τόσο υγρό το πιάτο. Τίποτα ιδιαίτερο και αυτό.

- Μπεκρή μεζέ (νομίζω τιμή καταλόγου 6.5 ευρώ). Το πιο απογοητευτικό πιάτο. Μας ήρθε ένα άγευστο πράγμα με σάλτσα νεροζούμι, χωρίς την αίσθηση μυρωδικών και μπαχαρικών. Η πρώτη μπουκιά περιείχε και κοκαλάκι. Το κρέας αδιάφορο.

- Ποικιλία κρεατικών για 4 άτομα (περίπου 28 ευρώ η τιμή καταλόγου). Εδώ πιάσαμε τα όρια του ικανοποιητικού. Όχι πολύ ψημένο το λουκάνικο για να γίνει κάρβουνο, το μπιφτέκι καλοψημένο και με χυμούς, αρκετά κρεατένιο. Η πανσέτα σχετικά ζουμερή, το μπριζολάκι οπτικά μου φάνηκε στεγνό, δεν το δοκίμασα. Ο φίλος είπε πως ήταν μέτριο ποιοτικά.

- Μισό λίτρο λευκό κρασί στα 3.5 ευρώ. Αρκετά κρύο για βραδιά με 1 βαθμό κελσίου, άγευστο.

- 4 αναψυκτικά 330 μλ σε κουτάκι προς 1.80 έκαστο.

Τιμή κουπονιών 33.80 ευρώ για 68.20 ευρώ στην κανονική τιμή τους συν 10.70 ευρώ για τα αναψυκτικά.

Συμπερασματικά:

Είχα πολλές περισσότερες προσδοκίες που διαψεύστηκαν δυστυχώς. Αισθάνομαι άσχημα που κατακεραυνώνω με την κριτική μου την επιχείρηση και δεν έχω αυτή την πρόθεση. Δεν γράφουμε για να δυσφημίζουμε ανθρώπους που από αυτό βγάζουν το ψωμί τους. Τα πιάτα δεν είχαν τη δέουσα προσοχή ούτε την ελάχιστη φαντασία για να συναρπάσουν.

Όπως σημείωσα καθίσαμε στις 21:45 και έως τις 22:25 είχαμε τελειώσει το δείπνο μας. Ούτε η ζωντανή μουσική που μόλις ξεκινούσε ήταν ικανή να μας φτιάξει τη διάθεση, ούτε η καλή φωνή της κυρίας που τραγουδούσε.

Μια εμπειρία που δυστυχώς ξεχάστηκε μόλις μπήκαμε στο αυτοκίνητο και επιστρέψαμε στις κατοικίες μας.

Υ. Γ Έσπασα τη βαθμολογία σε ποιότητα και VFM. Αν είχα τη δυνατότητα θα έβαζα 1.5... Λυπάμαι...

Ιταλία, Γλυφάδα

Η αδελφή μου ήθελε για Παραμονή Χριστουγέννων να φάμε κάπου έξω και κάπου ιταλικά. Της είχε καρφωθεί ο Giorgino λόγω αναφορών μας από παλαιότερες επισκέψεις στην Άνω Γλυφάδα. Ο λόγος ήταν τα φρέσκα ζυμαρικά.

Το σάιτ τους δυστυχώς δεν αναφέρει τιμές (γιατί άλλος θα πλήρωνε), παλαιότερα θυμάμαι πως αναφέρονταν. Και αφού διαβάζω κάποιες κριτικές με αναφορές από χρήστες με πρόσφατες επισκέψεις, πέφτει στην αντίληψη μου η απάντηση του καταστήματος σε ένα περιστατικό που έλαβε χώρα έξω από το μαγαζί πριν 2 μήνες και χρησιμοποιήθηκε η μαρτυρία μου από κριτική που είχα κάνει για γειτονικό μαγαζί (το περιστατικό με το Smartάκι). Ασυναίσθητα το θεώρησα οιωνό.

Το πρόγραμμα είχε ως εξής: Η συγκεκριμένη μέρα δεν είχε προκαθορισμένο μενού και τιμή. Μπορούσες να διαλέξεις ότι επιθυμείς από τον κατάλογο συν ότι υπήρχαν 5-6 πιάτα πιο εορταστικά. Το μόνο που χρειάστηκε ήταν να κάνουμε κράτηση μια ημέρα νωρίτερα.

Έτσι κι έγινε. Φτάσαμε στις 21:45, 5 άτομα. Το μαγαζί ήταν μισογεμάτο αλλά όσο περνούσε η ώρα ερχόταν κι άλλος κόσμος. Δεν γέμισε τελείως αλλά η πληρότητα ήταν σε ικανοποιητικό επίπεδο.

Στα πιο ουσιώδη τώρα. Παρά το ότι το μαγαζί μετακόμισε και πήγε πιο κεντρικά, τολμώ να πω πως δεν έχασε τον χαρακτήρα του, που του επέτρεψε να κάνει το βήμα παραπάνω. Στην Άνω Γλυφάδα ανέβαινες ψηλά στο βουνό, σε χώρο που θύμιζε γειτονιά, χωρίς να με χαλάει καθόλου προσωπικά. Συνεργαζόταν και με την Diners όπου σου έδινε τη δυνατότητα να δειπνήσεις με 50% έκπτωση. Ο λογαριασμός ήταν σχεδόν κλοπή (υπέρ σου), Σου κόστιζε η μακαρονάδα 4.5-5 ευρώ. Ούτε σε ντελιβεράδικο έτσι.

Ας αναλύσω λίγο τη νέα εμπειρία. Να ξεκινήσω από τα πολύ θετικά.

Casa... Σπίτι δηλαδή... Ναι όντως νιώσαμε ότι είχαμε ρεβεγιόν σε σπίτι. Η εξυπηρέτηση ΑΨΟΓΗ όχι τόσο στην εκτέλεση και τους χρόνους. Η ευχαρίστηση πηγάζει από την αντιμετώπιση που είχαμε σαν πελάτες.

Νιώσαμε σαν φιλοξενούμενοι. Με το που μπήκαμε και μας υποδέχθηκαν, ήρθε το πρώτο καλωσόρισμα. Ποτήρι αφρώδη οίνου. Μετά την παραγγελία έρχονται μπρουσκετούλες, φρεσκότατες και μία ανά άτομο. Στο τέλος 2 καράφες με μαστίχα και λιμοντσέλο όπου μας ρώτησαν αν επιθυμούμε να μας προσφέρουν εξτρά γέμισμα. Πως να μη σε σκλαβώσουν όταν σου συμπεριφέρονται έτσι και μάλιστα χωρίς να γνωρίζουν εκ των προτέρων πόσα χρήματα θα αφήσεις.

Το μοναδικό πταίσμα που μπορώ να διακρίνω είναι η χρέωση του 1.5 ευρώ ανά άτομο για τις μικρές αλλά νοστιμότατες πιτούλες φοκάτσια. Εάν όμως συμπεριλαμβάνονται και όλα τα παραπάνω στην τιμή, δεν υπάρχει λόγος να γκρινιάζω.

Στην αρχή μας ήρθε εμφιαλωμένο νεράκι αλλά ζητήσαμε βρύσης και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα να αντικατασταθεί και να ανανεωθεί όσες φορές χρειάστηκε, χωρίς να το ζητήσουμε και χωρίς να μας εκδικηθούν αφήνοντας μας να κορακιάσουμε (το έχουμε βιώσει και αυτό από άλλους επαγγελματίες του κλάδου).

Οι χρόνοι ήταν καλοί μεταξύ των φαγητών και μια σχετική καθυστέρηση υπήρχε στην αναμονή των κυρίως. Ο λόγος ήταν τα φρέσκα ζυμαρικά που φτιάχνονταν εκείνη την ώρα.

Πολύ γραφική η φιγούρα του κυρίου με τα γκρίζα μαλλιά, τον θυμηθήκαμε και από τις παλαιότερες επισκέψεις μας. Εύχομαι να είναι αυτός ο Giorgino, έδειχνε να γυρίζει όλο το μαγαζί μόνος του και να εξυπηρετεί. Επίσης μια κοπέλα και ένα παλικάρι, ο Παναγιώτης που τον γνώριζα από το σχολείο μου. Πολύ εξυπηρετικοί και σε ένα προβληματάκι που δημιουργήθηκε με έναν ανόητο που αποφάσισε να ανάψει το πουράκι μόνος του ενώ ΟΛΟΣ ο χώρος ήταν μη καπνιζόντων, δεν το έκαναν γαργάρα και μας απολογήθηκαν.

Έχω αναφερθεί ξανά για το κάπνισμα, αλλά κάποιοι επιμένουν να καπνίζουν μπροστά στα 11χρονα παιδιά τους. Έλεος.

Ο χώρος δεν είναι κάτι το τρομερό και φαντασμαγορικό. Μια μεσαίου μεγέθους σάλα, με τα τραπεζομάντηλα της και τις άνετες καρέκλες της, με διπλά μαχαιροπίρουνα. Μου θύμισε ιταλικό μαγαζί περασμένης δεκαετίας, βορειοϊταλικού τύπου. Στον πιο μέσα χώρο υπήρχε πέτρα, αλλά αυτό που μου άρεσε ήταν τα ράφια που ήταν τοποθετημένα τα ποτήρια, μου θύμιζαν πως ήμουν σαν σε σπίτι. Η καθαριότητα είναι από τα δυνατά σημεία του μαγαζιού, το ίδιο καθαρές και οι τουαλέτες.

Στα του φαγητού:

- Καλωσόρισμα με ένα ποτήρι αφρώδη οίνο. Η γεύση του μου έκανε για φράουλα. Πολύ καλή αρχή.

- Πιτάκια φοκάτσας, νόστιμα χρεώθηκαν 7.5 ευρώ για τα 5 άτομα.

- Μπρουσκετούλες με τομάτα στα 4.6 ευρώ. Ήρθαν μόνες τους και χωρίς να τις παραγγείλουμε. ΔΕΝ ΧΡΕΩΘΗΚΑΝ. Τραγανιστές και ζουμερές, με φρέσκια τομάτα. Μπορούσες να προσθέσεις και λάδι με τσίλι. Απλό αλλά καλοεκτελεσμένο πιάτο, όχι εκτελεσμένο στο απόσπασμα όπως σε άλλα μαγαζιά.

- Μανιτάρια πλευρώτους στο γκριλ στα 7.5 ευρώ. Καλοεκτελεσμένα και με το λαδάκι τους, καλή μερίδα για μοιρασιά. Οι 2 από τους 5 είπαν ότι έμοιαζαν σαν να τρως κρέας (με την καλή έννοια).

- Πίτσα μαργαρίτα στα 8.5 ευρώ. Καλοψημένη, με ελαφρώς λίγο ζυμαράκι παραπάνω. Θα ήθελα ένα κλικ περισσότερη σάλτσα τομάτας και τυρί.

Πάμε στα φρέσκα ζυμαρικά...

- Καραμέλες με ρικότα, σπανάκι, κρέμα στα 10.8 ευρώ. Η γέμιση τους ήταν με σπανάκι και τυρί ρικότα. Η πρώτη φορά που είχα δοκιμάσει το συγκεκριμένο πιάτο ήταν στον Vincenzo καμιά 10ετία πριν, πιάτο-σήμα κατατεθέν τότε. Νόστιμες, σκληρές όσο πρέπει. Ενώ δεν φαίνονται πολλές στο πιάτο, μη θεωρήσετε μικρή την ποσότητα (λόγω και της σάλτσας).

- Τορτελόνι με σάλτσα καρυδιού στα 10.8 ευρώ. Η γέμιση ήταν με σάλτσα μανιταριων. Νοστιμότατο πιάτο, η γέμιση σου έφερνε στο νου εικόνες δάσους. Πολύ καλή και η σάλτσα καρυδιού, ραφινάτη και καθόλου βαριά.

- Τριανγκολίνι με τομάτα και μασκαρπόνε στα 10.8 ευρώ. Τρίγωνα ζυμαρικά με γέμιση σπανάκι και ρικότα. Όλα τα χειροποίητα ζυμαρικά τους είχαν το κλικ παραπάνω στην παρασκευή. Μου άρεσε που δεν ήταν παραψημένα και διατηρούσαν τη γέμιση ατόφια, χωρίς να αλλοιωθεί. Το ίδιο και εδώ.

- Τορτελόνι κον πάνα στα 10.8 ευρώ. Σάλτσα κρέμας γάλακτος και ζαμπόν με γέμιση σάλτσας μανιταριών. Δεν έμεινε ούτε ίχνος στο πιάτο, όπως και στα υπόλοιπα δηλαδή.

- Πένες grudaiola στα 8.8 ευρώ. Αλ ντέντε, με τη μόνη παρατήρηση πως μου ήρθαν χλιαρές, πιθανολογώ γιατί καθυστέρησαν να φτιαχτούν τα πιάτα με τα φρέσκα ζυμαρικά. Η απλότητα της γεύσης. Φρεσκότατοι κύβοι τομάτας, τριμμένη μοτσαρέλα και όσο σκορδάκι χρειάζεται για να δώσει χρώμα στο πιάτο. Μεγάλη μερίδα, πιο χορταστική από τα φρέσκα ζυμαρικά.

- Μπράουνι με παγωτο βανίλια στα 5.5-6.5 ευρώ. Έρχεται ένα νοστιμότατο τούβλο ικανό να χορτάσει 3 άτομα. Μου άρεσε η υγρή μορφή του στο κέντρο που θύμιζε (καλό) σουφλέ σοκολάτας. Να το δοκιμάσετε.

- 1/2 λίτρο χύμα κόκκινο κρασί στα 5-5.5 ευρώ, απλώς ΟΚ για συνοδευτικό.
- Κόκα κόλα 250 μλ στα 2-2.5 ευρώ

- Λιμοντσέλο και μαστίχα κέρασμα. Το λιμοντσέλο πιο βαρύ, προτίμησα τη μαστίχα που ήταν πιο ήπια.

Σύνολο στα 88.6 ευρώ.

Συμπερασματικά θα πω πως, άξιζε τα χρήματα που πληρώσαμε.

Ο Giorgino δεν γνωρίζω αν έχει background από πίσω του για να στηρίξει οποιαδήποτε αποτυχία του. Νομίζω πως κάνει αργά αλλά σταθερά βήματα για να καθιερωθεί, χωρίς να χρησιμοποιεί το περιτύλιγμα του στυλάτου χώρου και των γνωριμιών με τα ΜΜΕ ή την προβολή του στην τηλεόραση.

Νομίζω πως ακολουθεί τη διαφήμιση στόμα με στόμα. Στηρίζεται στη φιλοξενία του και στην ποιότητα του.

Θα πληρώσεις λοιπόν την εξυπηρέτηση του και όχι κάποιον φτασμένο σεφ που θα σου ζητήσει τα διπλά χρήματα για να σου δώσει ένα γραμμάριο "δόξας" του.

Ναι, είναι από τα ποιοτικά μαγαζιά και αξίζει η επίσκεψη.

Υ. Γ Επειδή βλέπω πως εκπροσωπείται το κατάστημα, θα τους πρότεινα τις αντιεμπορικές μέρες να επεξεργαστούν κάποιο φιξ μενού για να τους γνωρίσει και άλλος κόσμος. Με τη νοοτροπία που έχουν δεν έχουν να χάσουν ή να αποδείξουν κάτι αλλά μπορούν να ΕΔΡΑΙΩΘΟΥΝ.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

Cafe - Restaurants, Καλλιθέα

Πιστεύω πως πολλοί από εσάς θα έχετε παρακολουθήσει την αμερικάνικη σειρά "Τα Φιλαράκια", κάποιοι ίσως υπήρξατε και φανατικοί της σειράς όπως εγώ παλαιότερα μέχρι να κουραστώ από τις συνεχείς επαναλήψεις του Star Channel. Αρκετές σκηνές της σειράς γυρίζονται στο στέκι τους, το καφέ Central Perk. Ε, στην πρώτη μου επίσκεψη στο ΜΟΜΟ πριν 2 χρόνια αυτή η εικόνα μου ήρθε στο μυαλό. Ένα αμερικάνικο αντίγραφο. Και να πω την αλήθεια μου άρεσε!

Νομίζω πως είναι κάτι διαφορετικό από τα διάφορα καφέ που υπάρχουν στις πιάτσες και προσφέρουν και φαγητό. Ξεκινάμε...

Πρόκειται για ένα μέρος παρεϊστικο που θα πιείς άνετα τον καφέ σου, θα χαλαρώσεις και αν το τραβάει η όρεξη σου θα τσιμπήσεις και κάτι...

Τι είναι αυτό το κάτι... Αυτό το κάτι περιλαμβάνει σαλάτες, σούπα ημέρας, διάφορα συνοδευτικά σε πολύ καλή τιμή όπως σπρινγκ ρόλς, φιλετάκια κοτόπουλου παναρισμένα με σουσάμι, λουκάνικα, πατάτες (όχι οι συνηθισμένες), μανιτάρια γεμιστα. Ε ρε μεγάλε και που είναι η διαφορά θα με ρωτήσεις...

Η διαφορά είναι στα melt σάντουιτς, τα Haute Dogs όπως τα ονομάζουν και ναι δεν κάνω λάθος έτσι τα γράφουν (από το Haute Couture), δηλαδή υψηλής αισθητικής. Υπάρχουν επίσης Mac and cheese ζυμαρικά αλλά και μπέργκερ, πολύ καλά μπέργκερ...

Η τελευταία μας επίσκεψη έγινε Σάββατο 20/12/2014 από 2 άτομα περίπου στις 21:45. Το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο με κόσμο, κυρίως ηλικίας 20-30 ετών αλλά δεν έλειψε και μια παρέα 40+ όπου απολάμβαναν κοκτέιλ (7 με 9 το βράδυ έχουν προσφορά με 5 ευρώ αν πρόσεξα καλά).

Σε όλες μας τις επισκέψεις καθόμαστε στον κυρίως χώρο με το που μπαίνεις, υπάρχει και ένας πιο πίσω αλλά και η απέναντι πλατεία. Μου αρέσει στον χώρο η προθήκη με τα γλυκά όπου καλύπτονται πλέον με τζαμαρία (στην πρώτη επίσκεψη δεν υπήρχε αυτή η λεπτομέρεια και την είχα σημειώσει αρνητικά). Νόστιμα, φρέσκα και ευπαρουσίαστα τύπου κρουασάν βουτύρου, carrot cake, μάφινς, μπισκότα.

Η πιο όμορφη εικόνα όμως είναι των 2 παιδιών που παρασκευάζουν τα χοτ ντογκ και λοιπά εδέσματα. Χρησιμοποιούν γάντια αλλά κυρίως δίνουν έμφαση στην παρασκευή των πιάτων με χειρουργική ακρίβεια σε κοινή θέα. Σαν να είχαν μια μουσική παράσταση και έπαιζαν όργανα κλασικής μουσικής. Ξέρω είμαι υπερβολικός.

Παραγγείλαμε από τον ευπαρουσίαστο κατάλογο:

- Χοτ ντογκ με αυγό και μπέικον στα 5.8 ευρώ. Τραγανό και φρεσκοψημένο ψωμάκι, υπέροχα ψημένο λουκάνικο σαν βραστο. Το αυγό με κρόκο που σπάει και αγκαλιάζει το ψωμί ενώ το μπέικον σε κομματάκια μαλακά αλλά πολύ αρωματικά. Απλή σύλληψη αλλά πολύ καλοεκτελεσμένη. Δοκιμάστε τη και στο σπίτι.

- Μπέργκερ μάνγκο τσάτνευ και κάρυ στα 8.2 ευρώ. Χορταστικό πιάτο με νοστιμότατο ψωμάκι μπριος, φρεσκότατη και ζουμερή τομάτα. Το μαρούλι με το κόκκινο λάχανο διακριτικό αλλά πολύ τραγανό. Καλοψημένο το μπιφτέκι αλλά ίσως ήθελε λίγα καρυκεύματα παραπάνω, όχι πως ήταν άσχημο πάντως.

Η σως ήταν νοστιμότατη, γλυκιά με πικάντικη επίγευση λόγω του κάρυ. Αφού τελείωσα το πιάτο μου, έφαγα όση περίσεψε μέσα από το μεταλικό μπολάκι. Να τονίσω εδώ πως μόνο το μπέργκερ κοστίζει 6.2 ευρώ αλλά προτιμήσαμε να πάρουμε αυτό των 8.2 που περιελάμβανε σαλάτα Coleslaw (με παραπάνω μαγιονέζα απ'όση περιμένα αλλά καλή) και υπέροχη ψητή πατάτα που δεν ήθελες να τελειώσει.

- Μπέργκερ με μοτσαρέλα και καραμελωμένα κρεμμύδια στα 5.8 ευρώ, χωρίς τα συνοδευτικά δηλαδή. Εδώ το μπιφτέκι αναδείχτηκε περισσότερο αφού "αγκαλιαζόταν" από το τυρί. Για τα υπόλοιπα υλικά (ψωμί, τομάτα, μαρούλι) ισχύει ότι και παραπάνω. Νοστιμότατο και τα καραμελωμένα κρεμμύδια σε ισορροπημένη γλυκύτητα.

- Κόκα Κόλα 250 μλ σε ποτήρι με λεμονάκι στα 2.5 ευρώ.

- Μιλφέιγ με καραμέλα στα 3 ευρώ. Ευπαρουσίαστο, σε ποτήρι. Μου άρεσε πολύ το θρυμματισμένο φύλλο, ήταν τραγανό και φρέσκο ενώ η κρέμα ήταν γλυκή όσο έπρεπε, νόστιμη και αφράτη. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το φας όλο. Μην περιμένετε το κλασικό μιλφέιγ, είναι κρέμα σε ποτήρι και στη βάση πάλι θρυμματισμένο φύλλο. Το φύλλο άφηνε την αίσθηση ττου καραμελωμένου. Θα ήθελα μια παραλλαγή του να πετύχω κάπου που να έχει πλούσια καραμέλα γάλακτος.

Σύνολο στα 25.3 ευρώ και χορτάσαμε.

Για το σέρβις δεν μπορώ να πω τα καλύτερα, όχι λόγω αντιμετώπισης όμως. Η απόδειξη ερχόταν με οτιδήποτε παραγγέλναμε και ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ, νεράκι σε κανάτα μας προσφέρθηκε μόλις καθήσαμε. Νομίζω πως το προσωπικό ήταν λίγο με τόσο κόσμο, 2 σερβιτόρες αν είδα καλά και ένας βοηθός. Οπότε η αντιμετώπιση δεν μπορούσε να ήταν κάτι παραπάνω από τυπική και διεκπεραιωτική για να προλαβαίνουν.

Κατέληξα πως: Πρόκειται για μια πολύ καλή προσπάθεια που μάλλον την έχει αγκαλιάσει ο κόσμος. Αν έμενα στην περιοχή θα μπορούσα να το κάνω στέκι. Έχουν δώσει βάση στην ποιότητα των υλικών τους που είναι φρεσκότατα και καλοεκτελεσμένα.

Θα τους πρότεινα δημοσιεύσουν και στο facebook τον κατάλογο τους, μόνο καλό θα τους έκανε για να ενημερωθεί και ο κόσμος αλλά και για να του ανοίξει η όρεξη!

Υ. Γ Σε άλλους επισκέπτες μπορεί να φανώ υπερβολικός αλλά έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος από όσα δοκίμασα.

Υ. Γ 2 Το μαγαζί λειτουργούσε παλαιότερα ως Flocafe και ο ιδιοκτήτης του μόλις έληξε η άδεια, αποφάσισε να αλλάξει ριζικά το ύφος της επιχείρησης του με αμερικάνικη κουζίνα, όπως εκείνος προτιμά να γεύεται.

Ινδία, Γλυφάδα

Μετά από 17 χρόνια παρουσίας στον Πειραιά με το Kebab and curry, ο ιδιοκτήτης του εκ Πακιστάν, αποφάσισε πως ίσως ήρθε η στιγμή να κάνει το επόμενο βήμα. Η πρόκληση μεγάλη καθώς απευθύνεται σε μεγάλο εν δυνάμει καταναλωτικό κοινό ΑΛΛΑ βρίσκεται και σε πολύ ανταγωνιστικό περιβάλλον με πολλά έθνικ εστιατόρια. Νομίζω πως η κίνηση του έχει βάσεις να ορθοποδήσει...

Το εστιατόριο δεν έχει κλείσει καλά-καλά 5 μήνες ζωής αλλά σύμφωνα με τις πολύ συμπαθητικές σερβιτόρες αρκετός κόσμος το τιμάει με την παρουσία του. Η επίσκεψη μας έγινε Τρίτη 16/12/2014 στις 22:00 το βράδυ από 3 άτομα, μια βροχερή νύχτα.

Το πάρκινγκ δεν μας δυσκόλεψε ιδιαίτερα, πιθανότατα λόγω ημέρας και καιρικών συνθηκών. Δεν είναι δύσκολο να το βρείτε καθώς είναι στο στενό της μπιφτεκούπολης. Όντως κοντά στο μαγαζί βρίσκονται και άλλα έθνικ εστιατόρια. Το INDI GO βρίσκεται ακριβώς απέναντι από το Burger Times, δίπλα από το Golden Phoenix.

Τολμώ να πω πως οι φωτογραφίες από το ίντερνετ είναι λίγο παραπλανητικές. Οταν βρεθείτε έξω από το μαγαζί μπορεί και να μην το καταλάβετε. Αυτό έπαθα εγώ. Σε αυτό έπαιξε ρόλο ο μουσαμάς και η όχι τόσο εμφανής επιγραφή του καταστήματος. Ο εσωτερικός χώρος είναι για τους μη καπνίζοντες, ενώ αυτός που περικλείεται από μουσαμάδες είναι για τους καπνίζοντες. Εμείς προτιμήσαμε αν και δεν καπνίζουμε να καθισουμε στον ημιυπαίθριο για περισσότερη ιδιωτικότητα. Μάλιστα μια ευχάριστη νότα ήταν και ο θόρυβος από τις στάλες βροχής... νιώσαμε σαν να βρισκόμασταν στην εξοχή. Σε αυτό βοήθησε ο σχετικά χαμηλός φωτισμός.

Η διακόσμηση είναι ευχάριστη και καθόλου κιτς κατά την άποψη μου. Όμορφα σερβίτσια, στιβαρά ξύλινα τραπέζια και καρέκλες, πολύχρωμες μαξιλάρες. Η καθαριότητα σε αρκετά καλό επίπεδο, ενώ και οι τουαλέτες έχουν μέχρι και ξυραφάκια (όχι για να κόψετε τις φλέβες σας), μαντηλάκια κλπ.

Η εξυπηρέτηση είναι άριστη. Ο ιδιοκτήτης επισκέφτηκε το τραπέζι μας για να μιλήσει μαζί μας, ενώ και οι 2 κοπέλες ήταν αρκούντως ευγενικές και εξυπηρετικές. Η μια κοπέλα ήταν ινδή (και πολύ όμορφη), ενώ και η άλλη κοπέλα που μιλήσαμε τηλεφωνικά ήταν πολύ ευγενική και πραγματικά μας έκανε να νιώσουμε ευπρόσδεκτοι. Ερωτηθήκαμε πόσο καυτερά θέλουμε τα πιάτα και προσαρμόστηκαν στα γούστα μας. Η απόδειξη ήρθε κανονικά, όπως και το μπουκάλι με το νερό βρύσης. Το μόνο πταίσμα ήταν που ήρθαν όλα τα φαγητά μαζί και έπιασαν όλο το τραπέζι. Δεν ξέραμε από που να ξεκινήσουμε.

Παραγγείλαμε:

- Πίτα ναν με πικάντικο κιμά αρνιού στα 4 ευρώ. Αφράτη και αρκούντως χορταστική. Μας ήρθε σε 4 κομμάτια. Ο κιμάς όχι καυτερός. Αποδείχτηκε πολύ καλό σνακ την επόμενη ημέρα (γιατί περίσσεψε αρκετό φαγητό).

- Κούλτσα πανίρ στα 3 ευρώ. Δηλαδή ψωμί γεμιστό με σπιτικό τυρί. Θεωρώ πιο νόστιμη αυτή με τον κιμά, μάλλον γιατί το τυρί ήταν σχετικά ουδέτερο. Ούτε αλμυρό, ούτε σπιρτόζικο.

- Κούλτσα κρεμμύδιου στα 2.8 ευρώ με πικάντικα κρεμμύδια. Μάλλον δεν ήταν καυτερά λογώ δικής μας θέλησης. Αρκετά τραγανή και καθόλου βαριά. Τραγανά και τα κρεμμύδια.

- Ρύζι μπασμάτι πιλάο με σαφράν και βούτυρο στα 4 ευρώ. Όπως θα περίμενε κανείς να είναι ένα καλό συνοδευτικό. Το σαφράν δεν το πολυκατάλαβα να πω αλήθεια. Χρειάζεται να παραγγείλετε ένα ρυζάκι γιατί η σάλτσα είναι πλούσια στα κυρίως.

- Ναβρατάν μπιριανί στα 6 ευρώ. Ρύζι μπασμάτι μαγειρεμένο με φρέσκα λαχανικά, μπαχαρικά και γιαούρτι. Δεν δοκίμασα για να πω την αλήθεια αλλα ειπώθηκε στο τραπέζι πως ήταν καλοβρασμένο και γευστικό.

- Νταλ τάκρα στα 6 ευρώ. Κρεμώδεις κίτρινες φακές με αρωματικά μπαχαρικά. Διαφορετικά τις περίμενα. Μου φάνηκαν πολύ πηχτές και βαριές, χωρίς κάποια ιδιαίτερη γεύση από μπαχαρικά. Βέβαια με τόσα που παραγγείλαμε...

- Μπότι κεμπάπ στα 10.5 ευρώ. Το πιο εντυπωσιακό πιάτο της βραδιάς κατ'εμέ. Κομμάτια από κρέας αρνιού μαριναρισμένα σε μείγμα από 24 μπαχαρικά Μασάλα και γιαούρτι, ψημένα σε ταντούρι. Καυτό πιάτο με νόστιμα κομμάτια κρέατος. Το μείγμα κόκκινου χρώματος γευστικότατο, σε διακριτική ποσότητα. Επίσης εντυπωσιακά και φρέσκα τα κρεμμύδια και οι τομάτες που συνόδευαν το κρέας. Το πιάτο συνόδευαν 3 σάλτσες, μια γλυκιά και αραιή, μια αν θυμάμαι καλά με πίκλες λαχανικών και άλλη μια λευκοκίτρινη.

- Κοτόπουλο κασμίρ στα 9.5 ευρώ. Κύβοι από στήθος κοτόπουλου με ξηρά φρούτα, ξηρούς καρπούς, μαγειρεμένο σε πλούσια σάλτσα από κάσιους. Με τόσα που παραγγείλαμε δυστυχώς δεν φαγώθηκε αρκετά. Το κοτόπουλο είχε διατηρήσει τα υγρά του.

- Αρνί σατζεχάνι στα 9.5 ευρώ. Τρυφερό κρέας αρνιού μαγειρεμένο σε πλούσια κρεμώδη σάλτσα από ξηρά φρούτα και κάρυ. Ποιοτικό κρέας αν και θα το ήθελα ένα κλικ πιο μαλακό. Η σάλτσα πλούσια αλλά πιο πηχτή από όσο περίμενα, βουτυράτη. Θα ήθελα τα φρούτα να είναι λίγο πιο έντονα και τραγανά.

- 3 λάσι. Ένα αλμυρό (3 ευρώ) σαν αριανί πάνω-κάτω, ένα γλυκό (3 ευρώ) και ένα μάνγκο λάσι (3.5 ευρώ), δροσιστικά.

Σύνολο στα 65 ευρώ περίπου με υπερβολικές ποσότητες φαγητού που θα τάιζαν σίγουρα άλλο ένα άτομο.

Συμπερασματικά θα πω πως το μαγαζί ήρθε για να μείνει. Σέβεται απόλυτα τους πελάτες του, με υψηλού επιπέδου υπηρεσίες σε νορμάλ τιμές, ειδικά αν αναλογιστείτε και την περιοχή. Αξιοπρεπέστατο φαγητό χωρίς εκπτώσεις σε ποσότητα και ποιότητα. Οι μερίδες είναι απολύτως επαρκείς ενώ στα κυρίως υπήρχαν αρκετά κομμάτια κρέατος καλής ποιότητας.

Νόμιζω πως αν βάλει κάποια προσφορά τύπου Kohenoor τις καθημερινές θα τραβήξει και άλλο κοινό. Τη βραδιά που δειπνήσαμε υπήρχαν ακόμα 5-6 παρέες, όχι άσχημα.

Μια αρκετά καλή πρόταση για έξοδο.

Υ. Γ Κάθε Κυριακή διάβασα πως έχει μπουφέ με 15 ευρώ για τους ενήλικες και 8 για τα παιδιά.

American Style, Κορυδαλλός

Στη θέση του παλιού Dali (αν θυμάμαι καλά, καθώς δεν το είχα επισκεφθεί και ποτέ) εμφανίστηκε ένα πολλά υποσχόμενο μαγαζί που θεωρητικά θα μπορούσε να γίνει σημείο αναφοράς για την περιοχή. Έχει πολλές αμερικάνικες επιρροές... Ας τα πάρουμε από την αρχή καθώς ίσως το αδικώ από τη μία επίσκεψη μου.

Κατ'αρχάς βρίσκεται στην πλατεία Ελευθερίας, με πολύ ανταγωνισμό και πολλές νέες προτάσεις. Το πάρκινγκ είναι αρκετά δύσκολο τις ώρες αιχμής, γίνονται και τα έργα του μετρό...

Σαν χώρος μπορώ να πω πως μου άρεσε αρκετά. Θα αρέσει σε όσους γουστάρουν τις αμερικανιές. To μαγαζί είναι μεγάλο καθώς έχει εξωτερικό χώρο, εσωτερικό αλλά και έναν ακόμα όροφο. Για την ακρίβεια είναι cafe-restaurant. Υπάρχει μπάρα για ποτό με ράφια με τα ποτά (και αναρωτιέμαι τι θα γίνει αν κάνει την εμφάνιση του κάνας σεισμός-αστειάκι). Υπάρχουν λογιών-λογιών καθίσματα (κίτρινα-κόκκινα-μαύρα), καναπέδες εσωτερικά και πάγκοι εξωτερικά. Τα τραπέζια είναι στιβαρά και ξύλινα.

Η πινελιά που μου άρεσε αρκετά ήταν τα 3 βαρέλια που χρησιμεύουν σαν στάντ και έχουν ονομασίες πάνω (Castrol, Texaco, Shell). Eπίσης πολλά καδράκια που θυμίζουν USA, ενδεικτικά θα αναφέρω με τον Σούπερμαν, Harley, Looney Tunes. Δεν επισκέφτηκα την τουαλέτα αλλά είδα πως έχει πολύ γούστο. Μοιάζει με στάση του μετρό. Επίσης ευφάνταστη και η βιτρίνα με μπάλες του μπάσκετ, ράγκμπι, γάντια του μπέιζμπολ. Το συνολικό 3 στη βαθμολογία είναι γιατί δεν νιώθεις άνετα για να απολαύσεις το φαγητό σου με τόσο κόσμο που δίπλα σου πίνει καφέ κυρίως. Δεν υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ καφέ και φαγητού.

Η εξυπηρέτηση από την άλλη αποτελείται από νεαρά παιδιά αλλά ακόμα είναι ασυντόνιστη. Περιμέναμε υπεραρκετή ώρα για να παραγγείλουμε αν και περνούσαν δίπλα μας συνέχεια οι σερβιτόροι. Υποθέτω πως νόμιζαν πως είχαμε παραγγείλει ήδη σε κάποιον άλλον ώσπου τυχαία πέρασε κάποιος υπεύθυνος του μαγαζιού και μας ρώτησε. 'Ενα τυχαίο γεγονός που εκτυλίχθηκε στο διπλανό τραπέζι ήταν πως ο σερβιτόρος έχυσε τη μία Κόκα κόλα και λέρωσε και το μπουφάν της κοπέλας μου. Ανθρώπινο φυσικά λάθος, το αναφέρω όμως για να αιτιολογήσω τη βαθμολογία μου. Για την ιστορία να πω πως η Κόκα κόλα αντικαταστάθηκε και το σημείο σφουγγαρίστηκε με χλωρίνη.

Στα του φαγητού θα πω πως οι επιλογές είναι μεταξύ μπέργκερ, σαλατών, κάποιων μακαρονάδων και πίτσας αλλά και ομελέτας και σπρίνγκ ρόλς αν θυμάμαι καλά.

Παραγγείλαμε:

- Σαλάτα Χαβάι με ρόκα, ανανά, καπνιστή γαλοπούλα, καλαμπόκι, τυρί κότατζ και σως μπαλσάμικο στα 7.8 ευρώ. Η παρουσίαση προσπαθούσε να είναι εντυπωσιακη με ένα κομμάτι κομμένου ανανά στο πιάτο αλλά από γεύση εντελώς ουδέτερη. Σαν να μπήκαν απλώς όλα τα υλικά μαζί. Από γεύση αδιάφορη, κατά την άποψη μου τα υλικά ήταν αταίριαστα και δεν αναδείκνυε το ένα το άλλο. Συν το ότι το μπαλσάμικο μου άφηνε μια αίσθηση ξινίλας.

- Κάνσας μπέργκερ με φρέσκο μοσχαρίσιο κιμά, μπέικον, τομάτα, καραμελωμένα κρεμμύδια, τυρί γκούντα, αυγό τηγανιτό και μπάρμπεκιου σως στα 11.8 ευρώ. Το μπιφτέκι ενώ ήταν όντως φρέσκο, από γεύση δεν έλεγε και τίποτα. Τα υπόλοιπα υλικά και το ψωμάκι δεν ήταν τίποτα αξιοσημείωτο. Μου άφησε την αίσθηση του ερασιτεχνικού και του προχειροετοιμασμένου. Σαν να το έφτιαχνε κάποιος στο σπίτι του ένα πράγμα. Το ένα υλικό πάνω από το άλλο χωρίς να "δένουν" μεταξύ τους.

Συνοδεύονται με φρέσκες πατάτες όπως αναφέρουν και σαλάτα. Η σαλάτα λαχανοκαρότο αδιάφορη και ανέγγιχτη, οι δε πατάτες με φλούδα και αν είναι ζεστές είναι μια χαρά. Όταν κρύωσαν έγιναν σαν άχυρο. Για την τιμή θα πω πως είναι εξωφρενική μετά την ανάλυση που έκανα παραπάνω. Σε μαγαζιά που ειδικεύονται στα μπέργκερ βρίσκεις αρκετά φθηνότερες τιμές, πόσο μάλλον για το μπέργκερ που δοκιμάσαμε...

- Κόκα κόλα 250άρα στα 2 ευρώ
- Μπύρα βαρελίσια 500άρα Φίσερ στα 3.7 ευρώ

- Μπανόφι για το κλείσιμο. Η κοπέλα μου έχει κόλλημα με το συγκεκριμένο γλυκό και μάλιστα το είχε ξαναδοκιμάσει σε προηγούμενη επίσκεψη της με φίλες της. Το θυμόταν μεγαλύτερο σε ποσότητα. Η δε γεύση ικανοποιητική για την κρέμα και το ζαχαρούχο γάλα που καραμελώνει. Το μπισκότο όμως... Συμπαγές και σε κάθε προσπάθεια μας να πάρουμε μια κουταλιά, δυσκολευόμασταν και κοπανάγαμε το κουτάλι μας στο πιάτο κάνοντας θόρυβο. Η τιμή στα 5.8 ευρώ.

Σύνολο στα 31.1 ευρώ.

Συμπερασματικά θα πω πως το φαγητό είναι υπερτιμημένο καθώς δεν υπήρχε καμιά γευστική πρωτοτυπία ενώ και ότι δοκιμάσαμε ήταν "βαρετό" για την τιμή του. Οφείλω να σημειώσω πως στην επίσκεψη μου είδα αρκετό νεαρόκοσμο για καφέ. Μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσουν τις τιμές τους καθώς την πλατεία Ελευθερίας την επισκέπτονται αρκετοί μαθητές-φοιτητές και γενικότερα άτομα των 500-600 ευρώ. Δεν είναι πλατεία Κεφαλαρίου.

Θα χαρώ να διαβάσω στο μέλλον ότι βρήκαν τα πατήματα τους γιατί ο χώρος μου ήταν πολύ ευχάριστος. Προς το παρόν θα το επισκεφτώ για καφέ ή ποτό, καθώς και η τιμολόγηση του γλυκού είναι υπέρογκη. Ο ανταγωνισμός παρακάτω είναι πολύ δυνατός και στη βόλτα μου στα γειτονικά μαγαζιά είδα να έχουν προσφορές.

Θα κάνω τη σύγκριση και με το Ντασότο (σε πρώτη φάση)...

Σουβλάκι & Σχάρα, Χαλάνδρι

Πολλά έχουν ειπωθεί για το Μουστάκι και μου κίνησε την περιέργεια να μάθω περί τίνος πρόκειται.

Πρόκειται για ένα μαγαζί που κινείται σε αρκετά επαγγελματικές βάσεις, με καλή μελέτη. Χαρακτηρίζεται ως γκουρμέ ψητοπωλείο με πολύ λογικές τιμές αλλά έχει δώσει και βάση σε κρασιά καθώς και aperitifs, spirits.

Η επίσκεψη μας έγινε Σάββατο βράδυ στις 21:50 από 2 άτομα. Η πρώτη εντύπωση πολύ θετική από την εξυπηρέτηση, εδώ να σημειώσω πως και από την τηλεφωνική κράτηση ήταν πολύ ευγενικοί. Μας έδωσαν τη δυνατότητα επιλογής τραπεζιού σχεδόν όπου επιθυμούσαμε. Να σημειώσω εδώ πως εξωτερικά μπορεί να μη σας γεμίσει το μάτι το μαγαζί και να σας φανεί και άδειο. Όπως και σε εμάς. H καλύτερη επιλογή κρύβεται αλλού.

Ζητήστε να καθίσετε στο πατάρι. Θυμίζει τραπεζαρία σπιτιού, με ρομαντικό φωτισμό και τις προθήκες με τα κρασιά αλλά και τα βιβλία. Εμένα μου θύμισε αστικό σπίτι. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε πως οι υπόλοιποι θαμώνες ήταν αρκετά μεγαλύτερης ηλικίας. Να επιστρέψω όμως και στη δυνατότητα επιλογής τραπεζιού. Χωρίς κανένα πρόβλημα καθίσαμε σε 4άρι τραπέζι και αισθανθήκαμε άνετα.

Αν ψάξετε το μαγαζί πάνω στη λεωφόρο Πεντέλης όπως εμείς, λυπάμαι αλλά ατυχήσατε. Βρίσκεται στο δεξί σας χέρι όπως ανηφορίζετε αλλά αν πάτε να στρίψετε για να μπείτε στο δρόμο του μαγαζιού θα παρανομήσετε. Για τους γνώστες της περιοχής θα πω πως είναι δίπλα από το εστιατόριο ιαπωνικής κουζίνας Wasabi. Αρκετά ήρεμα από πλευράς κίνησης και μάλλον δεν θα δυσκολευτείτε ιδιαίτερα να παρκάρετε αν και είναι γεμάτη η περιοχή από πολυκατοικίες.

Ο χώρος χωρίζεται σε 3 τμήματα. Το πατάρι (προτιμήστε το), τον εξωτερικό που υπάρχουν σόμπες μανιτάρια για να τον ζεσταίνουν που θα τον πρότεινα για το καλοκαίρι αν κάνετε την επίσκεψη σας. Υπάρχει επίσης και ο εσωτερικός που βρίσκεται η ψησταριά και όπως είναι λογικό δεν θα είναι και πολύ ευχάριστα. Τα τραπέζια είναι ξύλινα και στιβαρά, υπάρχει τριχρωμία (μαύρο-κίτρινο-κόκκινο) στις καρέκλες. Γενικά πλην του παταριού όχι κάτι τρομερό. Η καθαριότητα σε καλό επίπεδο, το ίδιο και οι τουαλέτες που αερίζονται επαρκώς, καθώς στην επίσκεψη μου κόντεψα να παγώσω λόγω του παραθύρου!

Η εξυπηρέτηση όπως ανέφερα και παραπάνω είναι αρκετά καλή, οι κατάλογοι πεντακάθαροι και καλοδιατηρημένοι. Το παιδί που μας εξυπηρέτησε (άκουσα τυχαία να τον λένε Άγγελο) ήταν αρκετά φιλικός και άμεσος σε ότι του ζητήσαμε. Κράτησε το επίπεδο ευγένειας σε ισορροπημένο επίπεδο, βλέποντας και τα τραπέζια των άλλων αρκετά μεγαλύτερων σε ηλικία θαμώνων. Ο λόγος που δεν έβαλα άριστα είναι πως μεταξύ του ορεκτικού και των κυρίως πιάτων περιμέναμε πολλή ώρα, σε σημείο να έχω πιεί όλη τη μπύρα μου.

Ο κατάλογος είναι σχετικά μικρός σε επιλογές και σίγουρα δεν χάνεσαι. Από 5 ορεκτικά και σαλάτες και 6-7 κυρίως. Πατάει σε πολλά υλικά χωρίς να έχει παρεμφερή πιάτα (με τα ίδια υλικά).

Παραγγείλαμε:

- Ήρθαν 3 είδη αλατιών, χωρίς να μας εξηγήσουν τι είναι το καθένα.

- Στην αρχή έρχονται ψωμάκια και κριτσινάκια με ντιπ πιπεριάς και τομάτας απ'όσο κατάλαβα. Χρεώνονται 1.5 ευρώ το άτομο. Μια χαρά για όσους ασχολούνται με αυτά.

- Καλαμάκια από ταλαγάνι Ηπείρου, ψητά λαχανικά, ρόκα και λάδι από φινόκιο στα 6.8 ευρώ. Ένα καλαμάκι με 4 χοντροκομμένα τριγωνικά κομμάτια ταλαγάνι, καλοψημμένα και ζουμερά. Ένα καλαμάκι με ψητά λαχανικά (πράσινη-κίτρινη πιπεριά και μανιτάρι) ΟΚ χωρίς να έχουν στεγνώσει. Η ρόκα ήταν απλά για να γεμίσει το πιάτο.

- Καλαμάκι χοιρινό-λουκάνικο και κεμπάπ (μοσχάρι και αρνί) με πιτούλες. Δυστυχώς σε κάτι τόσο απλό η κοπέλα μου δεν έμεινε ευχαριστημένη. Το χοιρινό καλαμάκι είχε αρκετό λίπος, το λουκάνικο και το κεμπάπ ήρθαν παραψημένα και στέγνωσαν πολύ γρήγορα. Δεν είχαν ένα καρύκευμα για να δώσουν σπιρτάδα στη γεύση.

- Μπιφτέκι από 100% μοσχαρίσιο κρέας γάλακτος, ψητές τομάτες, φρέσκες πατάτες και σάλτσα φέτας στα 11.5 ευρώ. Ευπαρουσίαστο πιάτο και γευστικό. Το μπιφτέκι είχε το σχήμα ενός τεράστιου κεμπάπ. Το ζήτησα ζουμερό και όντως έτσι ήρθε. Έλιωνε με το κόψιμο του μαχαιριού και η ποιότητα του κιμά ήταν εξαιρετική. Ισως έλειπε πάλι κάποιο καρύκευμα αλλά τρωγόταν μια χαρά, η αλήθεια να λέγεται. Οι ψητές τοματούλες ζουμερές και γλυκές, η σάλτσα φέτας πολύ καλή και με λίγη αλμύρα παραπάνω. Μου άρεσε αυτή η εναλλάγη γλυκού-αλμυρού. Οι πατάτες ενώ ήταν φρέσκες, δεν είχαν το χρυσαφένιο χρώμα αλλά τρωγόντουσαν μια χαρά. Επίσης υπήρχε στο πιάτο μια τεράστια πιπεριά Φλωρίνης που δεν τίμησα.

- 1 Κόκα κόλα 250 μλ στα 2 ευρώ
- 1 μπύρα Φιξ 500 μλ στα 3 ευρώ

- Κορμός σοκολάτας με παγωτό καϊμάκι και σιροπιαστά βερίκοκα στα 5 ευρώ. Τίποτα το ιδιαίτερο, όπως το προσφέρουν ώς κέρασμα σε άλλα μαγαζιά. Οφείλω να πω πως ήταν 3 μεγάλα κομμάτια κορμού, ενώ το παγωτό ενώ ήταν γευστικό είχε και κάποιους κρυστάλλους. Τα βερίκοκα νομίζω αντικαταστάθηκαν από μήλα.

- Τσίζκεϊκ φούρνου από διαφορετικά τυριά και φρέσκια μαρμελάδα βύσσινο στα 6 ευρώ.3 κομματάκια τριγωνικά κομμένα, η μαρμελάδα γευστική αλλά το τσίζκεϊκ στεγνό λόγω φούρνου χωρίς να είναι και κάτι ιδιαίτερο γευστικά, χωρίς να νιώθεις το τυρί.

Σύνολο στα 41.6 ευρώ.

Σε γενική εντύπωση θαρρώ πως ίσως αδικώ ελαφρώς το κατάστημα και μάλλον δεν δοκιμάσαμε και τα πιο γευστικά πιάτα τους, καθώς υπάρχουν και πιο θελκτικές επιλογές. Αν είχα τη δυνατότητα θα βαθμολογούσα με 2.3 την ποιότητα και το VFM.

Ο μη ενθουσιασμός μου πηγάζει κυρίως από τα καλαμάκια που ενώ το μαγαζί δεν ήταν γεμάτο, φάνηκε πως δεν προσέχθηκαν στο ψήσιμο.

Εύχομαι εγώ να είμαι ο αυστηρός της υπόθεσης και το Μουστάκι να βρει τον δρόμο του χωρίς να "ξυριστεί"...

Cafe - Restaurants, Βούλα

Ένα μαγαζί χωρίς καμία κριτική και μάλλον άγνωστο στο ευρύ κοινό των Αθηνών καθώς δεν βρίσκεται στις κεντρικές πιάτσες διασκέδασης. Ο βασιλιάς Παύλος, όπου λογικά ονομάστηκε έτσι το κατάστημα λόγω της οδού που βρίσκεται, είναι μια καλή πρόταση για τους κατοίκους των γύρω περιοχών.

Βάσει του καταλόγου που παραγγείλαμε 2 άτομα την Τρίτη 2 Δεκεμβρίου και ωρα 22:30, μπορώ να πω μετά βεβαιότητας ότι έχει μια πολύ καλή προσέγγιση σε ποιοτικά υλικά και σε αρκετές healthy επιλογές.

Η γκάμα του είναι ευρεία αλλά όχι σε βαθμό που σε κάνει να μπουχτίζεις. Από καφέδες, smoothies και ποικιλία τσαγιών για να πιείς, μέχρι wraps, σαλάτες και μάλιστα πολλές σε ευφάνταστους συνδυασμούς και πληθώρα υλικών.

Δεν λείπουν όμως ούτε τα σαντουιτσάκια αλλά και ωραία ορεκτικά με τάπας, ποικιλίες τυριών και αλλαντικών και κάποια κρεατικά συν πίτσες. Σε καμία περίπτωση όμως μην φοβηθείτε πως παραείναι πολλά για καφέ-εστιατόριο. Παρέλειψα να αναφέρω πως υπάρχουν και οίνοι, ακόμα και αφρώδεις.

Αν λοιπόν επισκεφθείτε το κατάστημα να ξέρετε πως σχεδόν παντού πρέπει να χτυπήσετε κάρτα στάθμευσης ως τις 21:00 το βράδυ. Το κατάστημα απ'έξω δεν έχει εμφανή ονομασία, αν θυμάμαι καλά ήταν αρκετά χαμηλά για να τη διακρίνω από το αυτοκίνητο μου περνώντας. Επίσης δυσκολευτήκαμε να εισέλθουμε -όσο παράδοξο κι αν ακούγεται αυτό- καθώς το χερούλι της πόρτας δεν ήταν ιδιαίτερα εμφανές λόγω και χρώματος (μαύρο).

Τζαμαρία περιβάλλει τον χώρο ολάκερο, με βιομηχανικό στυλ διακόσμησης και ωραίες πινελιές που σε κάνουν να χαλαρώσεις αν και τα τραπέζια είναι σχετικά κοντά το ένα με το άλλο. Ο χώρος δεν είναι πολύ μεγάλος, όπως το στυλ άλλων καφέ της Γλυφάδας.

Ο φωτισμός είναι ατμοσφαιρικός και στον μέσα χώρο επαρκής για να βλέπεις τι τρως. Υπάρχουν ξύλινα αλλά και μεταλικά καθίσματα, ξύλινα τραπέζια και κάποια ωραία στάντ για κάτι πιο γρήγορο (?). Ωραία πινελιά τα φωτιστικά που καλύπτονταν από μπουκάλια κρασιού και η βεσπούλα στη βιβλιοθήκη.

Μεγάλη και πολύ καλή εντύπωση μου έκανε η καθαριότητα όλου του χώρου, φαίνεται πως έχουν δώσει μεγάλη βαρύτητα σε αυτόν τον τομέα. Οι τουαλέτες πολύ καθαρές, νόμιζω μία για κάθε φύλο αλλά πολύ άνετες, βρίσκονται στον πρώτο όροφο.

Στα της παραγγελίας μας τώρα:

- Νεράκι δικό τους που ανανεωνόταν συνεχώς από την πολύ εξυπηρετική σερβιτόρα.

- Σαλάτα με ρόκα, iceberg, μαστέλο, κάσιους και σως φράουλας στα 6.4 ευρώ. Η ρόκα υπερίσχυσε ποσοτικώς (ευτυχώς), το μαστέλο ψημένο όπως έπρεπε και κομμένο σε 5-6 κομμάτια σε καλή ποσότητα. Η σως φράουλας δεν έγινε αντιληπτή μάλλον λόγω εποχικότητας αντικαταστάθηκε με κάτι άλλο.

Παρατήρησα επίσης τριμμένους ξηρούς καρπούς και σίγουρα υπήρχε το φουντούκι. Για να πω την αλήθεια μόλις ήρθε το μπολ μου φάνηκε μικρή η ποσότητα αλλά τελικά ήταν αρκετή, για να μην πω υπεραρκετή για 2 άτομα αλλά και την τιμή της. Φρεσκότατη.

* Σημειώστε πως ακόμα υπάρχουν σαλάτες με φακές και καραμελωμένα κρεμμύδια, με κινόα, με ηλιόσπορο, με κοτόπουλο και πορτοκάλι κλπ.

- Σπρίνγκ ρολ με κατσικίσιο τυρί και λιαστή τομάτα σε βάση ρόκας συνοδευόμενο με σως πιπεριάς, κάσιους και φρέσκο βασιλικό στα 7 ευρώ. Τραγανά λίγο παραπάνω για τα γούστα μου, σε διαγώνιες τομές. Υπερίσχυσε το κατσικίσιο τυρί ενώ το μπολάκι με τη σως έδινε γλύκα και τα υλικά ήταν φρέσκα. Δεν ήταν απογειωτικό πιάτο, αλλά ήταν αξιοπρεπές για συνοδευτικό.

- Μπέργκερ με black angus κιμά, εδώ ίσως συνεργάζονται με το κρεοπωλείο του Δρακούλη που βρίσκεται παραδίπλα τους (αν έχετε διαβάσει αναφορές στο ίντερνετ, θα έχετε κατα νου ότι πρόκειται για ντελικατέσεν με πολύ καλή ποιότητα κρέατος και... μουσικές ανησυχίες ακόμα και εντός του καταστήματος). Μέτριο προς καλοψημένο το κρέας που κυριολεκτικά έλιωνε στο στόμα και έκανε τέλειο τον συνδυασμό με το έμενταλ και το καπνιστό τυρί.

Ακόμα στα συστατικά θα βρείτε αγγουράκι relish, βουβαλίσιο μπέικον και πολύ νόστιμο ψωμάκι με νιφάδες. ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΠΕΡΓΚΕΡ. Συνοδεύεται από πατάτες country style που είναι μια χαρά αν τις φάτε ζεστές. Έρχονται πασπαλισμένες με πάπρικα και συνοδεία 3 σως, μια σαν sour cream, μια γλυκερή και μια σαν μουστάρδα και άλλα συστατικά.

Ευπαρουσίαστο σε παλετίτσα με καρφωμένο μαχαίρι στο μέσον του μπέργκερ, σε τιμή 9.7 ευρώ, τίμια πιστεύω.

- Τιραμισού σε ποτήρι με σπασμένα μπισκότα σαβαγιάρ στα 5.5 ευρώ. Αρκετα ευχάριστο και με βελούδινη κρέμα, χωρίς πολλή ποσότητα καφέ που να γίνεται διακριτή και χωρίς να καταλάβω αλκοόλ.

Σύνολο στα 28.6 ευρώ και με αποδείξεις.

Η κοπέλα που μάλλον έφερνε βόλτα όλο το μαγαζί σε εξυπηρέτηση, τα πήγαινε πολύ καλά και αρκούντως εξυπηρετική, με το χαμόγελο στα χείλη. Γνώστρια του καταλόγου και εκπαιδευμένη άρτια για τα δεδομένα του καταστήματος.

Συμπερασματικά μπορώ να πω πως πρόκειται για μια αρκετά καλή πρόταση αν και δυστυχώς μένω αρκετά μακριά. Ξεχώρισα την καθαριότητα και τα ποιοτικά υλικά που χρησιμοποιούν καθώς και τις πολλές ευφάνταστες προτάσεις τους, που δεν είναι για να καλύψουν επιφανειακά όλα τα γούστα αλλά είναι μελετημένα και αρκετά healthy όπως ανέφερα παραπάνω, με αρκετή προσοχή στην προετοιμασία των πιάτων.

Αξίζει προσοχής από το κοινό και εύχομαι να διαβάσω και άλλες κριτικές χρηστών για να μαθαίνω την πορεία του!

Μοντέρνα κουζίνα, Χολαργός

Είναι παράδοξο αυτό που θα πω αλλά... όταν ψάχνεις να βρεις κάποιο μεγάλο φάουλ και αυτό είναι οι ληγμένοι πυροσβεστήρες (2013) και αυτό λόγω επαγγελματικής διαστροφής της κοπέλας μου μέσω ενός σεμιναρίου ΛΑΕΚ (αλήθεια εσείς όλοι που εργάζεστε γνωρίζετε ότι έχετε τη δυνατότητα να παρακολουθείτε κάθε χρόνο και να πληρωθείτε ??)... Τότε τι άλλο να πεις?

Για την ονομασία έψαξα αλλά δεν βρήκα το λόγο που βαφτίστηκε έτσι, ίσως λόγω μοντερνιάς με πιασάρικες ονομασίες (βλέπε πχ Μουστάκι, Φυσαρμόνικα κλπ). Για την εμπειρία όμως θα σας πω τα καλύτερα...

Κατ'αρχάς βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από το ΙΑΣΩ, πάνω στη Μεσογείων και είναι γειτονάκι με το Τσιπουρίτο. Ίσως αυτός είναι ένας λόγος που οι τιμές είναι αρκετά καλές. Θα το βρείτε εύκολα, γωνιακό αν και όχι πολύ μεγάλο. Νομίζω παλαιότερα στη θέση του υπήρχε ιταλικό εστιατόριο.

Βλέποντας τον χώρο, δεν θα πω ότι ξετρελάθηκα ούτε με παρέπεμψε σε κουκουνάρι. Είναι όμως καθαρός και μοντέρνος, με κάποια μικρά φυτά. Τα τραπέζια ξύλινα και τα καθίσματα άνετα, σε οριακή απόσταση ιδιωτικότητας. Υπάρχουν σουπλά αλλά καθόλου δεν μας πείραξε. Πηγαίνοντας στην τουαλέτα και πριν ανέβεις τη σκάλα μπορείς να δεις το προσωπικό σε πλήρη παράταξη να ετοιμάζει τα φαγητά. Μου άνοιξε η όρεξη από την εικόνα των πιάτων και μόνο. Οι τουαλέτες πολύ καθαρές και μοντέρνες.

Το προσωπικό πολυάριθμο και οργανωμένο, κυκλοφορεί ανάμεσα στα τραπέζια χωρίς να ενοχλεί. Φαίνεται να έχουν εκπαιδευτεί κατάλληλα και επαρκώς, νέοι σε ηλικία και με διάθεση να εξυπηρετήσουν και όχι απλώς να διεκπεραιώσουν τις καταστάσεις. Ενώ το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο από κόσμο, δεν νιώσαμε παραμελημένοι ούτε λεπτό. Όλο και κάποιος βρίσκεται εκεί για να μην υπάρχουν καθυστερήσεις.

Η επίσκεψη μας έγινε Παρασκευή 28/11/2014 και ώρα 21:30 από 5 ταλαιπωρημένα άτομα, με προσφορά από το ίντερνετ και κρατήστε τις λεπτομέρειες. Συνολικό κόστος 40 ευρώ για να φάμε για 80, δεν μας απέτρεψαν να τους επισκεφθούμε αν και είχαμε έναν υπεράριθμο (κάποια στιγμή θα αναφέρω άλλο κατάστημα που έχει μπει στη μαύρη λίστα μας οικογενειακώς).

Πήραμε:

Στην αρχή έρχονται ψωμάκια με ντιπ, χωρίς χρέωση

- Σαλάτα Κουκουνάρι στα 7.2 ευρώ. Πανδαισία λαχανικών, με κοτόπουλο σχάρας, πιπεριές, κατίκι Δομοκού και βινεγκρέτ βαλσάμικο με μουστάρδα. Φρέσκια σαλάτα με μεγάλα κομμάτια κοτόπουλου, το κατίκι θα το ήθελα λιγότερο συμπαγές. Καλή αρχή.

- Σαλάτα ρόκα-σπανάκι στα 6.9 ευρώ. Περιέχει και απάκι, ανθότυρο, καρύδια και σταφίδες σε βινεγκρέτ μαύρο βαλσάμικο. Περισσότερο μου άρεσε αυτή καθώς ήταν πιο γλυκιά. Να πω την αλήθεια πολύ διαφορετικό μου φάνηκε το απάκι (ήρθε σε μεγάλο κομμάτι αλλά γευστικά δεν κατάλαβα τη συνηθισμένη γεύση του). Αρκετα θρεπτική και φρέσκια και αυτή.

- Μελιτζανοσαλάτα καπνιστή στα 5.5 ευρώ. Ευπαρουσίαστη και αρκετά καπνιστή. Περιείχε φέτα και μυρωδικά, πιπεριές αν κατάλαβα καλά και η ποσότητα ήταν πολύ καλή. Ακόμα και εγώ που δεν μου αρέσει τη βρήκα πολύ καλή και σίγουρα οι λάτρεις πρέπει να την παραγγείλουν.

- Ταλαγάνι σουφλέ με σως μελιού στα 6.3 ευρώ. Έχει τύχει σε μαγαζιά να κοστολογείται στα 5.5 ευρώ σκέτο το ταλαγάνι. Εδώ προσγειώθηκε ένα σαγανάκι μεγάλο με φύλλο από καταϊφι, καυτό και νοστιμότατο και δεν έμεινε ίχνος. Ωραίο χειμωνιάτικο πιάτο.

- Ντακάκια φέτας στα 4.8 ευρώ. Εσάς ο νους σας που θα πήγαινε?Αν δεν παρατηρήσεις καλά τον κατάλογο θα σκεφτείς πως είναι μια παραλλαγή του ντάκου. ΟΧΙ. Είναι τετραγωνάκια φέτας σε τραγανή κρούστα με σουσάμι και τσάτνευ μήλου-πατζαριού όχι πολύ γλυκή. Καλοπαρουσιασμένο πιάτο και καλό ορεκτικό ΚΑΙ ΑΥΤΟ.

- Ριζότο μανιταριών στα 7.8 ευρώ. Δοκίμασα ελάχιστο αλλά φάνηκε να αρέσει αρκετά στην παρέα. Νομίζω τα μανιτάρια ήταν σε αρκετά χοντρά κομμάτια, ενώ θα το ήθελα λίγο πιο σκληρό το ρύζι, προσωπική άποψη.

- Ταλιατέλες σε κρέμα γραβιέρας με λούντζα και σπανάκι στα 7.5 ευρώ. Πλούσιο πιάτο και νόστιμο χωρίς να είναι και εξαιρετικό. Καλομαγειρεμένες οι ταλιατέλες αλλά νομίζω οι παπαρδέλες θα αγκάλιαζαν περισσότερο τη σάλτσα. Θα ήθελα λίγο πιο αλμυρή τη σάλτσα.

- Στριφτάρια με αρνάκι γάλακτος στον ζωμό του και ξηρό ανθότυρο στα 7.8 ευρώ. Πιάτο ρουστίκ που με την πρώτη μπουκιά σου δίνει την αίσθηση ότι είσαι σε ορεινό χωριό δίπλα στο τζάκι και έξω έχει 0 βαθμούς κελσίου. Όσοι αρέσκονται σε τέτοια πιάτα να το παραγγείλουν. Καλομεγειρεμένα τα στριφτάρια, θα ήθελα το ανθότυρο να ακούγεται παραπάνω στο πιάτο. Το αρνάκι έλιωνε στο στόμα. Μερίδα για να σκάσεις.

- 2 σόδες Τούμποργκ 250 μλ στα 3 ευρώ συνολικά.
- Βαρελίσια μπύρα Άλφα στα 3 ευρώ η 500άρα.

Από γλυκά...

- Πάστα μπισκοτίνο στα 4.5 ευρώ. Μεγάλο κομμμάτι με βάση μπισκότο Όρεο, την έφαγε σχεδόν όλη η κοπέλα μου.

- Εκμέκ πολίτικο στα 4 ευρώ με παγωτό καϊμάκι. Σιροπιασμένο τσουρέκι (οκ) με βελούδινο παγωτό.

- Προφιτερόλ σπέσιαλ στα 4.5 ευρώ. Πολύ καλή σοκολάτα χωρίς να λιγώνει, το σουδάκι θα το ήθελα λίγο πιο τραγανό.

Σύνολο στα 72.8 ευρώ με νερό δικό τους που ανανεωνόταν συνεχώς.5 άτομα χορτάσαμε και δεν πιάσαμε ούτε το όριο της προσφοράς.

Συμπερασματικά:

Πολύ καλό φαγητό και περιποιημένο. Οι τιμές όντως σε πολύ καλά επίπεδα και δεν είναι τυχαίο που ήταν σχεδόν γεμάτο το μαγαζί με κόσμο άνω των 30 και με πολλούς άνω των 40+...

Θα ήθελα να δω και το κουκουνάρι να εμφανίζεται ως συστατικό στις συνταγές του μενού για να δικαιολογήσει και την ονομασία του καταστήματος.

Από πλευράς εξόδου για καλό φαγητό και αν ήμουν μεταξύ των γειτόνων ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ και ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΙΟΥ θα δυσκολευόμουν πολύ. Αξίζουν και τα 2 την επίσκεψη. Ένα κλικ παραπάνω στον χώρο θα έδινα στο Κουκουνάρι. Στο φαγητό θα έδινα οριακό προβάδισμα στο Τσιπουρίτο.

Όπως και να έχει πρέπει να μπουν και τα 2 μαγαζιά στη Wish list των καλοφαγάδων.