VAGELIS

Απρ 2010
Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Ινδία, Γλυφάδα
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4

Μετά από 17 χρόνια παρουσίας στον Πειραιά με το Kebab and curry, ο ιδιοκτήτης του εκ Πακιστάν, αποφάσισε πως ίσως ήρθε η στιγμή να κάνει το επόμενο βήμα. Η πρόκληση μεγάλη καθώς απευθύνεται σε μεγάλο εν δυνάμει καταναλωτικό κοινό ΑΛΛΑ βρίσκεται και σε πολύ ανταγωνιστικό περιβάλλον με πολλά έθνικ εστιατόρια. Νομίζω πως η κίνηση του έχει βάσεις να ορθοποδήσει...

Το εστιατόριο δεν έχει κλείσει καλά-καλά 5 μήνες ζωής αλλά σύμφωνα με τις πολύ συμπαθητικές σερβιτόρες αρκετός κόσμος το τιμάει με την παρουσία του. Η επίσκεψη μας έγινε Τρίτη 16/12/2014 στις 22:00 το βράδυ από 3 άτομα, μια βροχερή νύχτα.

Το πάρκινγκ δεν μας δυσκόλεψε ιδιαίτερα, πιθανότατα λόγω ημέρας και καιρικών συνθηκών. Δεν είναι δύσκολο να το βρείτε καθώς είναι στο στενό της μπιφτεκούπολης. Όντως κοντά στο μαγαζί βρίσκονται και άλλα έθνικ εστιατόρια. Το INDI GO βρίσκεται ακριβώς απέναντι από το Burger Times, δίπλα από το Golden Phoenix.

Τολμώ να πω πως οι φωτογραφίες από το ίντερνετ είναι λίγο παραπλανητικές. Οταν βρεθείτε έξω από το μαγαζί μπορεί και να μην το καταλάβετε. Αυτό έπαθα εγώ. Σε αυτό έπαιξε ρόλο ο μουσαμάς και η όχι τόσο εμφανής επιγραφή του καταστήματος. Ο εσωτερικός χώρος είναι για τους μη καπνίζοντες, ενώ αυτός που περικλείεται από μουσαμάδες είναι για τους καπνίζοντες. Εμείς προτιμήσαμε αν και δεν καπνίζουμε να καθισουμε στον ημιυπαίθριο για περισσότερη ιδιωτικότητα. Μάλιστα μια ευχάριστη νότα ήταν και ο θόρυβος από τις στάλες βροχής... νιώσαμε σαν να βρισκόμασταν στην εξοχή. Σε αυτό βοήθησε ο σχετικά χαμηλός φωτισμός.

Η διακόσμηση είναι ευχάριστη και καθόλου κιτς κατά την άποψη μου. Όμορφα σερβίτσια, στιβαρά ξύλινα τραπέζια και καρέκλες, πολύχρωμες μαξιλάρες. Η καθαριότητα σε αρκετά καλό επίπεδο, ενώ και οι τουαλέτες έχουν μέχρι και ξυραφάκια (όχι για να κόψετε τις φλέβες σας), μαντηλάκια κλπ.

Η εξυπηρέτηση είναι άριστη. Ο ιδιοκτήτης επισκέφτηκε το τραπέζι μας για να μιλήσει μαζί μας, ενώ και οι 2 κοπέλες ήταν αρκούντως ευγενικές και εξυπηρετικές. Η μια κοπέλα ήταν ινδή (και πολύ όμορφη), ενώ και η άλλη κοπέλα που μιλήσαμε τηλεφωνικά ήταν πολύ ευγενική και πραγματικά μας έκανε να νιώσουμε ευπρόσδεκτοι. Ερωτηθήκαμε πόσο καυτερά θέλουμε τα πιάτα και προσαρμόστηκαν στα γούστα μας. Η απόδειξη ήρθε κανονικά, όπως και το μπουκάλι με το νερό βρύσης. Το μόνο πταίσμα ήταν που ήρθαν όλα τα φαγητά μαζί και έπιασαν όλο το τραπέζι. Δεν ξέραμε από που να ξεκινήσουμε.

Παραγγείλαμε:

- Πίτα ναν με πικάντικο κιμά αρνιού στα 4 ευρώ. Αφράτη και αρκούντως χορταστική. Μας ήρθε σε 4 κομμάτια. Ο κιμάς όχι καυτερός. Αποδείχτηκε πολύ καλό σνακ την επόμενη ημέρα (γιατί περίσσεψε αρκετό φαγητό).

- Κούλτσα πανίρ στα 3 ευρώ. Δηλαδή ψωμί γεμιστό με σπιτικό τυρί. Θεωρώ πιο νόστιμη αυτή με τον κιμά, μάλλον γιατί το τυρί ήταν σχετικά ουδέτερο. Ούτε αλμυρό, ούτε σπιρτόζικο.

- Κούλτσα κρεμμύδιου στα 2.8 ευρώ με πικάντικα κρεμμύδια. Μάλλον δεν ήταν καυτερά λογώ δικής μας θέλησης. Αρκετά τραγανή και καθόλου βαριά. Τραγανά και τα κρεμμύδια.

- Ρύζι μπασμάτι πιλάο με σαφράν και βούτυρο στα 4 ευρώ. Όπως θα περίμενε κανείς να είναι ένα καλό συνοδευτικό. Το σαφράν δεν το πολυκατάλαβα να πω αλήθεια. Χρειάζεται να παραγγείλετε ένα ρυζάκι γιατί η σάλτσα είναι πλούσια στα κυρίως.

- Ναβρατάν μπιριανί στα 6 ευρώ. Ρύζι μπασμάτι μαγειρεμένο με φρέσκα λαχανικά, μπαχαρικά και γιαούρτι. Δεν δοκίμασα για να πω την αλήθεια αλλα ειπώθηκε στο τραπέζι πως ήταν καλοβρασμένο και γευστικό.

- Νταλ τάκρα στα 6 ευρώ. Κρεμώδεις κίτρινες φακές με αρωματικά μπαχαρικά. Διαφορετικά τις περίμενα. Μου φάνηκαν πολύ πηχτές και βαριές, χωρίς κάποια ιδιαίτερη γεύση από μπαχαρικά. Βέβαια με τόσα που παραγγείλαμε...

- Μπότι κεμπάπ στα 10.5 ευρώ. Το πιο εντυπωσιακό πιάτο της βραδιάς κατ'εμέ. Κομμάτια από κρέας αρνιού μαριναρισμένα σε μείγμα από 24 μπαχαρικά Μασάλα και γιαούρτι, ψημένα σε ταντούρι. Καυτό πιάτο με νόστιμα κομμάτια κρέατος. Το μείγμα κόκκινου χρώματος γευστικότατο, σε διακριτική ποσότητα. Επίσης εντυπωσιακά και φρέσκα τα κρεμμύδια και οι τομάτες που συνόδευαν το κρέας. Το πιάτο συνόδευαν 3 σάλτσες, μια γλυκιά και αραιή, μια αν θυμάμαι καλά με πίκλες λαχανικών και άλλη μια λευκοκίτρινη.

- Κοτόπουλο κασμίρ στα 9.5 ευρώ. Κύβοι από στήθος κοτόπουλου με ξηρά φρούτα, ξηρούς καρπούς, μαγειρεμένο σε πλούσια σάλτσα από κάσιους. Με τόσα που παραγγείλαμε δυστυχώς δεν φαγώθηκε αρκετά. Το κοτόπουλο είχε διατηρήσει τα υγρά του.

- Αρνί σατζεχάνι στα 9.5 ευρώ. Τρυφερό κρέας αρνιού μαγειρεμένο σε πλούσια κρεμώδη σάλτσα από ξηρά φρούτα και κάρυ. Ποιοτικό κρέας αν και θα το ήθελα ένα κλικ πιο μαλακό. Η σάλτσα πλούσια αλλά πιο πηχτή από όσο περίμενα, βουτυράτη. Θα ήθελα τα φρούτα να είναι λίγο πιο έντονα και τραγανά.

- 3 λάσι. Ένα αλμυρό (3 ευρώ) σαν αριανί πάνω-κάτω, ένα γλυκό (3 ευρώ) και ένα μάνγκο λάσι (3.5 ευρώ), δροσιστικά.

Σύνολο στα 65 ευρώ περίπου με υπερβολικές ποσότητες φαγητού που θα τάιζαν σίγουρα άλλο ένα άτομο.

Συμπερασματικά θα πω πως το μαγαζί ήρθε για να μείνει. Σέβεται απόλυτα τους πελάτες του, με υψηλού επιπέδου υπηρεσίες σε νορμάλ τιμές, ειδικά αν αναλογιστείτε και την περιοχή. Αξιοπρεπέστατο φαγητό χωρίς εκπτώσεις σε ποσότητα και ποιότητα. Οι μερίδες είναι απολύτως επαρκείς ενώ στα κυρίως υπήρχαν αρκετά κομμάτια κρέατος καλής ποιότητας.

Νόμιζω πως αν βάλει κάποια προσφορά τύπου Kohenoor τις καθημερινές θα τραβήξει και άλλο κοινό. Τη βραδιά που δειπνήσαμε υπήρχαν ακόμα 5-6 παρέες, όχι άσχημα.

Μια αρκετά καλή πρόταση για έξοδο.

Υ. Γ Κάθε Κυριακή διάβασα πως έχει μπουφέ με 15 ευρώ για τους ενήλικες και 8 για τα παιδιά.

American Style, Κορυδαλλός
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0

Στη θέση του παλιού Dali (αν θυμάμαι καλά, καθώς δεν το είχα επισκεφθεί και ποτέ) εμφανίστηκε ένα πολλά υποσχόμενο μαγαζί που θεωρητικά θα μπορούσε να γίνει σημείο αναφοράς για την περιοχή. Έχει πολλές αμερικάνικες επιρροές... Ας τα πάρουμε από την αρχή καθώς ίσως το αδικώ από τη μία επίσκεψη μου.

Κατ'αρχάς βρίσκεται στην πλατεία Ελευθερίας, με πολύ ανταγωνισμό και πολλές νέες προτάσεις. Το πάρκινγκ είναι αρκετά δύσκολο τις ώρες αιχμής, γίνονται και τα έργα του μετρό...

Σαν χώρος μπορώ να πω πως μου άρεσε αρκετά. Θα αρέσει σε όσους γουστάρουν τις αμερικανιές. To μαγαζί είναι μεγάλο καθώς έχει εξωτερικό χώρο, εσωτερικό αλλά και έναν ακόμα όροφο. Για την ακρίβεια είναι cafe-restaurant. Υπάρχει μπάρα για ποτό με ράφια με τα ποτά (και αναρωτιέμαι τι θα γίνει αν κάνει την εμφάνιση του κάνας σεισμός-αστειάκι). Υπάρχουν λογιών-λογιών καθίσματα (κίτρινα-κόκκινα-μαύρα), καναπέδες εσωτερικά και πάγκοι εξωτερικά. Τα τραπέζια είναι στιβαρά και ξύλινα.

Η πινελιά που μου άρεσε αρκετά ήταν τα 3 βαρέλια που χρησιμεύουν σαν στάντ και έχουν ονομασίες πάνω (Castrol, Texaco, Shell). Eπίσης πολλά καδράκια που θυμίζουν USA, ενδεικτικά θα αναφέρω με τον Σούπερμαν, Harley, Looney Tunes. Δεν επισκέφτηκα την τουαλέτα αλλά είδα πως έχει πολύ γούστο. Μοιάζει με στάση του μετρό. Επίσης ευφάνταστη και η βιτρίνα με μπάλες του μπάσκετ, ράγκμπι, γάντια του μπέιζμπολ. Το συνολικό 3 στη βαθμολογία είναι γιατί δεν νιώθεις άνετα για να απολαύσεις το φαγητό σου με τόσο κόσμο που δίπλα σου πίνει καφέ κυρίως. Δεν υπάρχει διαχωρισμός μεταξύ καφέ και φαγητού.

Η εξυπηρέτηση από την άλλη αποτελείται από νεαρά παιδιά αλλά ακόμα είναι ασυντόνιστη. Περιμέναμε υπεραρκετή ώρα για να παραγγείλουμε αν και περνούσαν δίπλα μας συνέχεια οι σερβιτόροι. Υποθέτω πως νόμιζαν πως είχαμε παραγγείλει ήδη σε κάποιον άλλον ώσπου τυχαία πέρασε κάποιος υπεύθυνος του μαγαζιού και μας ρώτησε. 'Ενα τυχαίο γεγονός που εκτυλίχθηκε στο διπλανό τραπέζι ήταν πως ο σερβιτόρος έχυσε τη μία Κόκα κόλα και λέρωσε και το μπουφάν της κοπέλας μου. Ανθρώπινο φυσικά λάθος, το αναφέρω όμως για να αιτιολογήσω τη βαθμολογία μου. Για την ιστορία να πω πως η Κόκα κόλα αντικαταστάθηκε και το σημείο σφουγγαρίστηκε με χλωρίνη.

Στα του φαγητού θα πω πως οι επιλογές είναι μεταξύ μπέργκερ, σαλατών, κάποιων μακαρονάδων και πίτσας αλλά και ομελέτας και σπρίνγκ ρόλς αν θυμάμαι καλά.

Παραγγείλαμε:

- Σαλάτα Χαβάι με ρόκα, ανανά, καπνιστή γαλοπούλα, καλαμπόκι, τυρί κότατζ και σως μπαλσάμικο στα 7.8 ευρώ. Η παρουσίαση προσπαθούσε να είναι εντυπωσιακη με ένα κομμάτι κομμένου ανανά στο πιάτο αλλά από γεύση εντελώς ουδέτερη. Σαν να μπήκαν απλώς όλα τα υλικά μαζί. Από γεύση αδιάφορη, κατά την άποψη μου τα υλικά ήταν αταίριαστα και δεν αναδείκνυε το ένα το άλλο. Συν το ότι το μπαλσάμικο μου άφηνε μια αίσθηση ξινίλας.

- Κάνσας μπέργκερ με φρέσκο μοσχαρίσιο κιμά, μπέικον, τομάτα, καραμελωμένα κρεμμύδια, τυρί γκούντα, αυγό τηγανιτό και μπάρμπεκιου σως στα 11.8 ευρώ. Το μπιφτέκι ενώ ήταν όντως φρέσκο, από γεύση δεν έλεγε και τίποτα. Τα υπόλοιπα υλικά και το ψωμάκι δεν ήταν τίποτα αξιοσημείωτο. Μου άφησε την αίσθηση του ερασιτεχνικού και του προχειροετοιμασμένου. Σαν να το έφτιαχνε κάποιος στο σπίτι του ένα πράγμα. Το ένα υλικό πάνω από το άλλο χωρίς να "δένουν" μεταξύ τους.

Συνοδεύονται με φρέσκες πατάτες όπως αναφέρουν και σαλάτα. Η σαλάτα λαχανοκαρότο αδιάφορη και ανέγγιχτη, οι δε πατάτες με φλούδα και αν είναι ζεστές είναι μια χαρά. Όταν κρύωσαν έγιναν σαν άχυρο. Για την τιμή θα πω πως είναι εξωφρενική μετά την ανάλυση που έκανα παραπάνω. Σε μαγαζιά που ειδικεύονται στα μπέργκερ βρίσκεις αρκετά φθηνότερες τιμές, πόσο μάλλον για το μπέργκερ που δοκιμάσαμε...

- Κόκα κόλα 250άρα στα 2 ευρώ
- Μπύρα βαρελίσια 500άρα Φίσερ στα 3.7 ευρώ

- Μπανόφι για το κλείσιμο. Η κοπέλα μου έχει κόλλημα με το συγκεκριμένο γλυκό και μάλιστα το είχε ξαναδοκιμάσει σε προηγούμενη επίσκεψη της με φίλες της. Το θυμόταν μεγαλύτερο σε ποσότητα. Η δε γεύση ικανοποιητική για την κρέμα και το ζαχαρούχο γάλα που καραμελώνει. Το μπισκότο όμως... Συμπαγές και σε κάθε προσπάθεια μας να πάρουμε μια κουταλιά, δυσκολευόμασταν και κοπανάγαμε το κουτάλι μας στο πιάτο κάνοντας θόρυβο. Η τιμή στα 5.8 ευρώ.

Σύνολο στα 31.1 ευρώ.

Συμπερασματικά θα πω πως το φαγητό είναι υπερτιμημένο καθώς δεν υπήρχε καμιά γευστική πρωτοτυπία ενώ και ότι δοκιμάσαμε ήταν "βαρετό" για την τιμή του. Οφείλω να σημειώσω πως στην επίσκεψη μου είδα αρκετό νεαρόκοσμο για καφέ. Μάλλον θα πρέπει να αναθεωρήσουν τις τιμές τους καθώς την πλατεία Ελευθερίας την επισκέπτονται αρκετοί μαθητές-φοιτητές και γενικότερα άτομα των 500-600 ευρώ. Δεν είναι πλατεία Κεφαλαρίου.

Θα χαρώ να διαβάσω στο μέλλον ότι βρήκαν τα πατήματα τους γιατί ο χώρος μου ήταν πολύ ευχάριστος. Προς το παρόν θα το επισκεφτώ για καφέ ή ποτό, καθώς και η τιμολόγηση του γλυκού είναι υπέρογκη. Ο ανταγωνισμός παρακάτω είναι πολύ δυνατός και στη βόλτα μου στα γειτονικά μαγαζιά είδα να έχουν προσφορές.

Θα κάνω τη σύγκριση και με το Ντασότο (σε πρώτη φάση)...

Σουβλάκι & Σχάρα, Χαλάνδρι

Πολλά έχουν ειπωθεί για το Μουστάκι και μου κίνησε την περιέργεια να μάθω περί τίνος πρόκειται.

Πρόκειται για ένα μαγαζί που κινείται σε αρκετά επαγγελματικές βάσεις, με καλή μελέτη. Χαρακτηρίζεται ως γκουρμέ ψητοπωλείο με πολύ λογικές τιμές αλλά έχει δώσει και βάση σε κρασιά καθώς και aperitifs, spirits.

Η επίσκεψη μας έγινε Σάββατο βράδυ στις 21:50 από 2 άτομα. Η πρώτη εντύπωση πολύ θετική από την εξυπηρέτηση, εδώ να σημειώσω πως και από την τηλεφωνική κράτηση ήταν πολύ ευγενικοί. Μας έδωσαν τη δυνατότητα επιλογής τραπεζιού σχεδόν όπου επιθυμούσαμε. Να σημειώσω εδώ πως εξωτερικά μπορεί να μη σας γεμίσει το μάτι το μαγαζί και να σας φανεί και άδειο. Όπως και σε εμάς. H καλύτερη επιλογή κρύβεται αλλού.

Ζητήστε να καθίσετε στο πατάρι. Θυμίζει τραπεζαρία σπιτιού, με ρομαντικό φωτισμό και τις προθήκες με τα κρασιά αλλά και τα βιβλία. Εμένα μου θύμισε αστικό σπίτι. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε πως οι υπόλοιποι θαμώνες ήταν αρκετά μεγαλύτερης ηλικίας. Να επιστρέψω όμως και στη δυνατότητα επιλογής τραπεζιού. Χωρίς κανένα πρόβλημα καθίσαμε σε 4άρι τραπέζι και αισθανθήκαμε άνετα.

Αν ψάξετε το μαγαζί πάνω στη λεωφόρο Πεντέλης όπως εμείς, λυπάμαι αλλά ατυχήσατε. Βρίσκεται στο δεξί σας χέρι όπως ανηφορίζετε αλλά αν πάτε να στρίψετε για να μπείτε στο δρόμο του μαγαζιού θα παρανομήσετε. Για τους γνώστες της περιοχής θα πω πως είναι δίπλα από το εστιατόριο ιαπωνικής κουζίνας Wasabi. Αρκετά ήρεμα από πλευράς κίνησης και μάλλον δεν θα δυσκολευτείτε ιδιαίτερα να παρκάρετε αν και είναι γεμάτη η περιοχή από πολυκατοικίες.

Ο χώρος χωρίζεται σε 3 τμήματα. Το πατάρι (προτιμήστε το), τον εξωτερικό που υπάρχουν σόμπες μανιτάρια για να τον ζεσταίνουν που θα τον πρότεινα για το καλοκαίρι αν κάνετε την επίσκεψη σας. Υπάρχει επίσης και ο εσωτερικός που βρίσκεται η ψησταριά και όπως είναι λογικό δεν θα είναι και πολύ ευχάριστα. Τα τραπέζια είναι ξύλινα και στιβαρά, υπάρχει τριχρωμία (μαύρο-κίτρινο-κόκκινο) στις καρέκλες. Γενικά πλην του παταριού όχι κάτι τρομερό. Η καθαριότητα σε καλό επίπεδο, το ίδιο και οι τουαλέτες που αερίζονται επαρκώς, καθώς στην επίσκεψη μου κόντεψα να παγώσω λόγω του παραθύρου!

Η εξυπηρέτηση όπως ανέφερα και παραπάνω είναι αρκετά καλή, οι κατάλογοι πεντακάθαροι και καλοδιατηρημένοι. Το παιδί που μας εξυπηρέτησε (άκουσα τυχαία να τον λένε Άγγελο) ήταν αρκετά φιλικός και άμεσος σε ότι του ζητήσαμε. Κράτησε το επίπεδο ευγένειας σε ισορροπημένο επίπεδο, βλέποντας και τα τραπέζια των άλλων αρκετά μεγαλύτερων σε ηλικία θαμώνων. Ο λόγος που δεν έβαλα άριστα είναι πως μεταξύ του ορεκτικού και των κυρίως πιάτων περιμέναμε πολλή ώρα, σε σημείο να έχω πιεί όλη τη μπύρα μου.

Ο κατάλογος είναι σχετικά μικρός σε επιλογές και σίγουρα δεν χάνεσαι. Από 5 ορεκτικά και σαλάτες και 6-7 κυρίως. Πατάει σε πολλά υλικά χωρίς να έχει παρεμφερή πιάτα (με τα ίδια υλικά).

Παραγγείλαμε:

- Ήρθαν 3 είδη αλατιών, χωρίς να μας εξηγήσουν τι είναι το καθένα.

- Στην αρχή έρχονται ψωμάκια και κριτσινάκια με ντιπ πιπεριάς και τομάτας απ'όσο κατάλαβα. Χρεώνονται 1.5 ευρώ το άτομο. Μια χαρά για όσους ασχολούνται με αυτά.

- Καλαμάκια από ταλαγάνι Ηπείρου, ψητά λαχανικά, ρόκα και λάδι από φινόκιο στα 6.8 ευρώ. Ένα καλαμάκι με 4 χοντροκομμένα τριγωνικά κομμάτια ταλαγάνι, καλοψημμένα και ζουμερά. Ένα καλαμάκι με ψητά λαχανικά (πράσινη-κίτρινη πιπεριά και μανιτάρι) ΟΚ χωρίς να έχουν στεγνώσει. Η ρόκα ήταν απλά για να γεμίσει το πιάτο.

- Καλαμάκι χοιρινό-λουκάνικο και κεμπάπ (μοσχάρι και αρνί) με πιτούλες. Δυστυχώς σε κάτι τόσο απλό η κοπέλα μου δεν έμεινε ευχαριστημένη. Το χοιρινό καλαμάκι είχε αρκετό λίπος, το λουκάνικο και το κεμπάπ ήρθαν παραψημένα και στέγνωσαν πολύ γρήγορα. Δεν είχαν ένα καρύκευμα για να δώσουν σπιρτάδα στη γεύση.

- Μπιφτέκι από 100% μοσχαρίσιο κρέας γάλακτος, ψητές τομάτες, φρέσκες πατάτες και σάλτσα φέτας στα 11.5 ευρώ. Ευπαρουσίαστο πιάτο και γευστικό. Το μπιφτέκι είχε το σχήμα ενός τεράστιου κεμπάπ. Το ζήτησα ζουμερό και όντως έτσι ήρθε. Έλιωνε με το κόψιμο του μαχαιριού και η ποιότητα του κιμά ήταν εξαιρετική. Ισως έλειπε πάλι κάποιο καρύκευμα αλλά τρωγόταν μια χαρά, η αλήθεια να λέγεται. Οι ψητές τοματούλες ζουμερές και γλυκές, η σάλτσα φέτας πολύ καλή και με λίγη αλμύρα παραπάνω. Μου άρεσε αυτή η εναλλάγη γλυκού-αλμυρού. Οι πατάτες ενώ ήταν φρέσκες, δεν είχαν το χρυσαφένιο χρώμα αλλά τρωγόντουσαν μια χαρά. Επίσης υπήρχε στο πιάτο μια τεράστια πιπεριά Φλωρίνης που δεν τίμησα.

- 1 Κόκα κόλα 250 μλ στα 2 ευρώ
- 1 μπύρα Φιξ 500 μλ στα 3 ευρώ

- Κορμός σοκολάτας με παγωτό καϊμάκι και σιροπιαστά βερίκοκα στα 5 ευρώ. Τίποτα το ιδιαίτερο, όπως το προσφέρουν ώς κέρασμα σε άλλα μαγαζιά. Οφείλω να πω πως ήταν 3 μεγάλα κομμάτια κορμού, ενώ το παγωτό ενώ ήταν γευστικό είχε και κάποιους κρυστάλλους. Τα βερίκοκα νομίζω αντικαταστάθηκαν από μήλα.

- Τσίζκεϊκ φούρνου από διαφορετικά τυριά και φρέσκια μαρμελάδα βύσσινο στα 6 ευρώ.3 κομματάκια τριγωνικά κομμένα, η μαρμελάδα γευστική αλλά το τσίζκεϊκ στεγνό λόγω φούρνου χωρίς να είναι και κάτι ιδιαίτερο γευστικά, χωρίς να νιώθεις το τυρί.

Σύνολο στα 41.6 ευρώ.

Σε γενική εντύπωση θαρρώ πως ίσως αδικώ ελαφρώς το κατάστημα και μάλλον δεν δοκιμάσαμε και τα πιο γευστικά πιάτα τους, καθώς υπάρχουν και πιο θελκτικές επιλογές. Αν είχα τη δυνατότητα θα βαθμολογούσα με 2.3 την ποιότητα και το VFM.

Ο μη ενθουσιασμός μου πηγάζει κυρίως από τα καλαμάκια που ενώ το μαγαζί δεν ήταν γεμάτο, φάνηκε πως δεν προσέχθηκαν στο ψήσιμο.

Εύχομαι εγώ να είμαι ο αυστηρός της υπόθεσης και το Μουστάκι να βρει τον δρόμο του χωρίς να "ξυριστεί"...

Cafe - Restaurants, Βούλα

Ένα μαγαζί χωρίς καμία κριτική και μάλλον άγνωστο στο ευρύ κοινό των Αθηνών καθώς δεν βρίσκεται στις κεντρικές πιάτσες διασκέδασης. Ο βασιλιάς Παύλος, όπου λογικά ονομάστηκε έτσι το κατάστημα λόγω της οδού που βρίσκεται, είναι μια καλή πρόταση για τους κατοίκους των γύρω περιοχών.

Βάσει του καταλόγου που παραγγείλαμε 2 άτομα την Τρίτη 2 Δεκεμβρίου και ωρα 22:30, μπορώ να πω μετά βεβαιότητας ότι έχει μια πολύ καλή προσέγγιση σε ποιοτικά υλικά και σε αρκετές healthy επιλογές.

Η γκάμα του είναι ευρεία αλλά όχι σε βαθμό που σε κάνει να μπουχτίζεις. Από καφέδες, smoothies και ποικιλία τσαγιών για να πιείς, μέχρι wraps, σαλάτες και μάλιστα πολλές σε ευφάνταστους συνδυασμούς και πληθώρα υλικών.

Δεν λείπουν όμως ούτε τα σαντουιτσάκια αλλά και ωραία ορεκτικά με τάπας, ποικιλίες τυριών και αλλαντικών και κάποια κρεατικά συν πίτσες. Σε καμία περίπτωση όμως μην φοβηθείτε πως παραείναι πολλά για καφέ-εστιατόριο. Παρέλειψα να αναφέρω πως υπάρχουν και οίνοι, ακόμα και αφρώδεις.

Αν λοιπόν επισκεφθείτε το κατάστημα να ξέρετε πως σχεδόν παντού πρέπει να χτυπήσετε κάρτα στάθμευσης ως τις 21:00 το βράδυ. Το κατάστημα απ'έξω δεν έχει εμφανή ονομασία, αν θυμάμαι καλά ήταν αρκετά χαμηλά για να τη διακρίνω από το αυτοκίνητο μου περνώντας. Επίσης δυσκολευτήκαμε να εισέλθουμε -όσο παράδοξο κι αν ακούγεται αυτό- καθώς το χερούλι της πόρτας δεν ήταν ιδιαίτερα εμφανές λόγω και χρώματος (μαύρο).

Τζαμαρία περιβάλλει τον χώρο ολάκερο, με βιομηχανικό στυλ διακόσμησης και ωραίες πινελιές που σε κάνουν να χαλαρώσεις αν και τα τραπέζια είναι σχετικά κοντά το ένα με το άλλο. Ο χώρος δεν είναι πολύ μεγάλος, όπως το στυλ άλλων καφέ της Γλυφάδας.

Ο φωτισμός είναι ατμοσφαιρικός και στον μέσα χώρο επαρκής για να βλέπεις τι τρως. Υπάρχουν ξύλινα αλλά και μεταλικά καθίσματα, ξύλινα τραπέζια και κάποια ωραία στάντ για κάτι πιο γρήγορο (?). Ωραία πινελιά τα φωτιστικά που καλύπτονταν από μπουκάλια κρασιού και η βεσπούλα στη βιβλιοθήκη.

Μεγάλη και πολύ καλή εντύπωση μου έκανε η καθαριότητα όλου του χώρου, φαίνεται πως έχουν δώσει μεγάλη βαρύτητα σε αυτόν τον τομέα. Οι τουαλέτες πολύ καθαρές, νόμιζω μία για κάθε φύλο αλλά πολύ άνετες, βρίσκονται στον πρώτο όροφο.

Στα της παραγγελίας μας τώρα:

- Νεράκι δικό τους που ανανεωνόταν συνεχώς από την πολύ εξυπηρετική σερβιτόρα.

- Σαλάτα με ρόκα, iceberg, μαστέλο, κάσιους και σως φράουλας στα 6.4 ευρώ. Η ρόκα υπερίσχυσε ποσοτικώς (ευτυχώς), το μαστέλο ψημένο όπως έπρεπε και κομμένο σε 5-6 κομμάτια σε καλή ποσότητα. Η σως φράουλας δεν έγινε αντιληπτή μάλλον λόγω εποχικότητας αντικαταστάθηκε με κάτι άλλο.

Παρατήρησα επίσης τριμμένους ξηρούς καρπούς και σίγουρα υπήρχε το φουντούκι. Για να πω την αλήθεια μόλις ήρθε το μπολ μου φάνηκε μικρή η ποσότητα αλλά τελικά ήταν αρκετή, για να μην πω υπεραρκετή για 2 άτομα αλλά και την τιμή της. Φρεσκότατη.

* Σημειώστε πως ακόμα υπάρχουν σαλάτες με φακές και καραμελωμένα κρεμμύδια, με κινόα, με ηλιόσπορο, με κοτόπουλο και πορτοκάλι κλπ.

- Σπρίνγκ ρολ με κατσικίσιο τυρί και λιαστή τομάτα σε βάση ρόκας συνοδευόμενο με σως πιπεριάς, κάσιους και φρέσκο βασιλικό στα 7 ευρώ. Τραγανά λίγο παραπάνω για τα γούστα μου, σε διαγώνιες τομές. Υπερίσχυσε το κατσικίσιο τυρί ενώ το μπολάκι με τη σως έδινε γλύκα και τα υλικά ήταν φρέσκα. Δεν ήταν απογειωτικό πιάτο, αλλά ήταν αξιοπρεπές για συνοδευτικό.

- Μπέργκερ με black angus κιμά, εδώ ίσως συνεργάζονται με το κρεοπωλείο του Δρακούλη που βρίσκεται παραδίπλα τους (αν έχετε διαβάσει αναφορές στο ίντερνετ, θα έχετε κατα νου ότι πρόκειται για ντελικατέσεν με πολύ καλή ποιότητα κρέατος και... μουσικές ανησυχίες ακόμα και εντός του καταστήματος). Μέτριο προς καλοψημένο το κρέας που κυριολεκτικά έλιωνε στο στόμα και έκανε τέλειο τον συνδυασμό με το έμενταλ και το καπνιστό τυρί.

Ακόμα στα συστατικά θα βρείτε αγγουράκι relish, βουβαλίσιο μπέικον και πολύ νόστιμο ψωμάκι με νιφάδες. ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΜΠΕΡΓΚΕΡ. Συνοδεύεται από πατάτες country style που είναι μια χαρά αν τις φάτε ζεστές. Έρχονται πασπαλισμένες με πάπρικα και συνοδεία 3 σως, μια σαν sour cream, μια γλυκερή και μια σαν μουστάρδα και άλλα συστατικά.

Ευπαρουσίαστο σε παλετίτσα με καρφωμένο μαχαίρι στο μέσον του μπέργκερ, σε τιμή 9.7 ευρώ, τίμια πιστεύω.

- Τιραμισού σε ποτήρι με σπασμένα μπισκότα σαβαγιάρ στα 5.5 ευρώ. Αρκετα ευχάριστο και με βελούδινη κρέμα, χωρίς πολλή ποσότητα καφέ που να γίνεται διακριτή και χωρίς να καταλάβω αλκοόλ.

Σύνολο στα 28.6 ευρώ και με αποδείξεις.

Η κοπέλα που μάλλον έφερνε βόλτα όλο το μαγαζί σε εξυπηρέτηση, τα πήγαινε πολύ καλά και αρκούντως εξυπηρετική, με το χαμόγελο στα χείλη. Γνώστρια του καταλόγου και εκπαιδευμένη άρτια για τα δεδομένα του καταστήματος.

Συμπερασματικά μπορώ να πω πως πρόκειται για μια αρκετά καλή πρόταση αν και δυστυχώς μένω αρκετά μακριά. Ξεχώρισα την καθαριότητα και τα ποιοτικά υλικά που χρησιμοποιούν καθώς και τις πολλές ευφάνταστες προτάσεις τους, που δεν είναι για να καλύψουν επιφανειακά όλα τα γούστα αλλά είναι μελετημένα και αρκετά healthy όπως ανέφερα παραπάνω, με αρκετή προσοχή στην προετοιμασία των πιάτων.

Αξίζει προσοχής από το κοινό και εύχομαι να διαβάσω και άλλες κριτικές χρηστών για να μαθαίνω την πορεία του!

Μοντέρνα κουζίνα, Χολαργός

Είναι παράδοξο αυτό που θα πω αλλά... όταν ψάχνεις να βρεις κάποιο μεγάλο φάουλ και αυτό είναι οι ληγμένοι πυροσβεστήρες (2013) και αυτό λόγω επαγγελματικής διαστροφής της κοπέλας μου μέσω ενός σεμιναρίου ΛΑΕΚ (αλήθεια εσείς όλοι που εργάζεστε γνωρίζετε ότι έχετε τη δυνατότητα να παρακολουθείτε κάθε χρόνο και να πληρωθείτε ??)... Τότε τι άλλο να πεις?

Για την ονομασία έψαξα αλλά δεν βρήκα το λόγο που βαφτίστηκε έτσι, ίσως λόγω μοντερνιάς με πιασάρικες ονομασίες (βλέπε πχ Μουστάκι, Φυσαρμόνικα κλπ). Για την εμπειρία όμως θα σας πω τα καλύτερα...

Κατ'αρχάς βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από το ΙΑΣΩ, πάνω στη Μεσογείων και είναι γειτονάκι με το Τσιπουρίτο. Ίσως αυτός είναι ένας λόγος που οι τιμές είναι αρκετά καλές. Θα το βρείτε εύκολα, γωνιακό αν και όχι πολύ μεγάλο. Νομίζω παλαιότερα στη θέση του υπήρχε ιταλικό εστιατόριο.

Βλέποντας τον χώρο, δεν θα πω ότι ξετρελάθηκα ούτε με παρέπεμψε σε κουκουνάρι. Είναι όμως καθαρός και μοντέρνος, με κάποια μικρά φυτά. Τα τραπέζια ξύλινα και τα καθίσματα άνετα, σε οριακή απόσταση ιδιωτικότητας. Υπάρχουν σουπλά αλλά καθόλου δεν μας πείραξε. Πηγαίνοντας στην τουαλέτα και πριν ανέβεις τη σκάλα μπορείς να δεις το προσωπικό σε πλήρη παράταξη να ετοιμάζει τα φαγητά. Μου άνοιξε η όρεξη από την εικόνα των πιάτων και μόνο. Οι τουαλέτες πολύ καθαρές και μοντέρνες.

Το προσωπικό πολυάριθμο και οργανωμένο, κυκλοφορεί ανάμεσα στα τραπέζια χωρίς να ενοχλεί. Φαίνεται να έχουν εκπαιδευτεί κατάλληλα και επαρκώς, νέοι σε ηλικία και με διάθεση να εξυπηρετήσουν και όχι απλώς να διεκπεραιώσουν τις καταστάσεις. Ενώ το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο από κόσμο, δεν νιώσαμε παραμελημένοι ούτε λεπτό. Όλο και κάποιος βρίσκεται εκεί για να μην υπάρχουν καθυστερήσεις.

Η επίσκεψη μας έγινε Παρασκευή 28/11/2014 και ώρα 21:30 από 5 ταλαιπωρημένα άτομα, με προσφορά από το ίντερνετ και κρατήστε τις λεπτομέρειες. Συνολικό κόστος 40 ευρώ για να φάμε για 80, δεν μας απέτρεψαν να τους επισκεφθούμε αν και είχαμε έναν υπεράριθμο (κάποια στιγμή θα αναφέρω άλλο κατάστημα που έχει μπει στη μαύρη λίστα μας οικογενειακώς).

Πήραμε:

Στην αρχή έρχονται ψωμάκια με ντιπ, χωρίς χρέωση

- Σαλάτα Κουκουνάρι στα 7.2 ευρώ. Πανδαισία λαχανικών, με κοτόπουλο σχάρας, πιπεριές, κατίκι Δομοκού και βινεγκρέτ βαλσάμικο με μουστάρδα. Φρέσκια σαλάτα με μεγάλα κομμάτια κοτόπουλου, το κατίκι θα το ήθελα λιγότερο συμπαγές. Καλή αρχή.

- Σαλάτα ρόκα-σπανάκι στα 6.9 ευρώ. Περιέχει και απάκι, ανθότυρο, καρύδια και σταφίδες σε βινεγκρέτ μαύρο βαλσάμικο. Περισσότερο μου άρεσε αυτή καθώς ήταν πιο γλυκιά. Να πω την αλήθεια πολύ διαφορετικό μου φάνηκε το απάκι (ήρθε σε μεγάλο κομμάτι αλλά γευστικά δεν κατάλαβα τη συνηθισμένη γεύση του). Αρκετα θρεπτική και φρέσκια και αυτή.

- Μελιτζανοσαλάτα καπνιστή στα 5.5 ευρώ. Ευπαρουσίαστη και αρκετά καπνιστή. Περιείχε φέτα και μυρωδικά, πιπεριές αν κατάλαβα καλά και η ποσότητα ήταν πολύ καλή. Ακόμα και εγώ που δεν μου αρέσει τη βρήκα πολύ καλή και σίγουρα οι λάτρεις πρέπει να την παραγγείλουν.

- Ταλαγάνι σουφλέ με σως μελιού στα 6.3 ευρώ. Έχει τύχει σε μαγαζιά να κοστολογείται στα 5.5 ευρώ σκέτο το ταλαγάνι. Εδώ προσγειώθηκε ένα σαγανάκι μεγάλο με φύλλο από καταϊφι, καυτό και νοστιμότατο και δεν έμεινε ίχνος. Ωραίο χειμωνιάτικο πιάτο.

- Ντακάκια φέτας στα 4.8 ευρώ. Εσάς ο νους σας που θα πήγαινε?Αν δεν παρατηρήσεις καλά τον κατάλογο θα σκεφτείς πως είναι μια παραλλαγή του ντάκου. ΟΧΙ. Είναι τετραγωνάκια φέτας σε τραγανή κρούστα με σουσάμι και τσάτνευ μήλου-πατζαριού όχι πολύ γλυκή. Καλοπαρουσιασμένο πιάτο και καλό ορεκτικό ΚΑΙ ΑΥΤΟ.

- Ριζότο μανιταριών στα 7.8 ευρώ. Δοκίμασα ελάχιστο αλλά φάνηκε να αρέσει αρκετά στην παρέα. Νομίζω τα μανιτάρια ήταν σε αρκετά χοντρά κομμάτια, ενώ θα το ήθελα λίγο πιο σκληρό το ρύζι, προσωπική άποψη.

- Ταλιατέλες σε κρέμα γραβιέρας με λούντζα και σπανάκι στα 7.5 ευρώ. Πλούσιο πιάτο και νόστιμο χωρίς να είναι και εξαιρετικό. Καλομαγειρεμένες οι ταλιατέλες αλλά νομίζω οι παπαρδέλες θα αγκάλιαζαν περισσότερο τη σάλτσα. Θα ήθελα λίγο πιο αλμυρή τη σάλτσα.

- Στριφτάρια με αρνάκι γάλακτος στον ζωμό του και ξηρό ανθότυρο στα 7.8 ευρώ. Πιάτο ρουστίκ που με την πρώτη μπουκιά σου δίνει την αίσθηση ότι είσαι σε ορεινό χωριό δίπλα στο τζάκι και έξω έχει 0 βαθμούς κελσίου. Όσοι αρέσκονται σε τέτοια πιάτα να το παραγγείλουν. Καλομεγειρεμένα τα στριφτάρια, θα ήθελα το ανθότυρο να ακούγεται παραπάνω στο πιάτο. Το αρνάκι έλιωνε στο στόμα. Μερίδα για να σκάσεις.

- 2 σόδες Τούμποργκ 250 μλ στα 3 ευρώ συνολικά.
- Βαρελίσια μπύρα Άλφα στα 3 ευρώ η 500άρα.

Από γλυκά...

- Πάστα μπισκοτίνο στα 4.5 ευρώ. Μεγάλο κομμμάτι με βάση μπισκότο Όρεο, την έφαγε σχεδόν όλη η κοπέλα μου.

- Εκμέκ πολίτικο στα 4 ευρώ με παγωτό καϊμάκι. Σιροπιασμένο τσουρέκι (οκ) με βελούδινο παγωτό.

- Προφιτερόλ σπέσιαλ στα 4.5 ευρώ. Πολύ καλή σοκολάτα χωρίς να λιγώνει, το σουδάκι θα το ήθελα λίγο πιο τραγανό.

Σύνολο στα 72.8 ευρώ με νερό δικό τους που ανανεωνόταν συνεχώς.5 άτομα χορτάσαμε και δεν πιάσαμε ούτε το όριο της προσφοράς.

Συμπερασματικά:

Πολύ καλό φαγητό και περιποιημένο. Οι τιμές όντως σε πολύ καλά επίπεδα και δεν είναι τυχαίο που ήταν σχεδόν γεμάτο το μαγαζί με κόσμο άνω των 30 και με πολλούς άνω των 40+...

Θα ήθελα να δω και το κουκουνάρι να εμφανίζεται ως συστατικό στις συνταγές του μενού για να δικαιολογήσει και την ονομασία του καταστήματος.

Από πλευράς εξόδου για καλό φαγητό και αν ήμουν μεταξύ των γειτόνων ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ και ΚΟΥΚΟΥΝΑΡΙΟΥ θα δυσκολευόμουν πολύ. Αξίζουν και τα 2 την επίσκεψη. Ένα κλικ παραπάνω στον χώρο θα έδινα στο Κουκουνάρι. Στο φαγητό θα έδινα οριακό προβάδισμα στο Τσιπουρίτο.

Όπως και να έχει πρέπει να μπουν και τα 2 μαγαζιά στη Wish list των καλοφαγάδων.

Μεζεδοπωλεία, Αμπελόκηποι

Το Μεζεδοτεχνείο της Θάλειας το είχα κατατάξει στα καλά μαγαζιά μετά από τις κριτικές των φίλων εδώ μέσα. Κυρίως θυμόμουν πως είναι οικογενειακή επιχείρηση με τη μαμά να τα ετοιμάζει όλα μόνη της. Αυτό αν μη τι άλλο δείχνει φροντίδα και μεράκι. Διαβάζοντας πως έχει βάλει μια προσφορά στο ίντερνετ, είπαμε μια παρέα 4 ατόμων να την αγοράσουμε. Η απόσταση δεν ήταν και κοντινή αλλά χαλάλι. Καλή διάθεση να υπάρχει!

Τηλεφώνησα 2 μέρες νωρίτερα (Πέμπτη) και ο πολύ ευγενικός γιός της με κατατόπισε για το πως θα έρθουμε στο μαγαζί. Δεν στράβωσε στιγμή για το ότι θέλαμε να πάμε Σάββατο και με... κουπόνια για να του πιάσουμε το ένα από τα 10 περίπου τραπέζια. Με κέρδισε και με έκανε να πιστεύω πως θα έχουμε μια πολύ καλή βραδιά.

Η επίσκεψη μας έγινε Σάββατο 22/11/2014 περίπου στις 20:30 το βράδυ. Το μαγαζί δεν βρίσκεται σε κεντρικό σημείο αλλά δεν είναι και πολύ δύσκολο να το βρεις. Σε ήσυχη γειτονιά, εμείς βρήκαμε σχεδόν απ'έξω να παρκάρουμε, ίσως ήταν και θέμα τύχης. Μπαίνοντας μέσα είδαμε έναν χώρο μεζεδοπωλείου της γειτονιάς, χωρίς πολλές διακοσμητικές παρεμβάσεις και χωρίς να σε εντυπωσιάζει.

Λιτά πράγματα και μια μικρή μπάρα χωρίς να καταλαβαίνω τον λόγο που λόγω και της καλής παρέας και συζήτησης αμέλησα να ρωτήσω. Το βάρος λοιπόν πέφτει στο φαγητό. Τώρα για τους θερινούς μήνες δεν ξέρω τι μπορεί να αλλάξει. Η αυλή από τις φωτό φαίνεται θελκτική.

Ο γιός της κυρίας Θάλειας μας ενημέρωσε πως όλα φτιάχνονται εκείνη την ώρα και όντως η εικόνα από τη μισάνοιχτη πόρτα να της βλέπουμε να ανοίγει φύλλο ήταν πολύ όμορφη και νοσταλγική. Σα να έβλεπα τη γιαγιά μου (χωρίς να υποννοώ κάτι για την ηλικία της) να μου ετοιμάζει κάτι ΜΟΝΟ για εμένα. Παρ'όλα αυτά νομίζω πως ένα άτομο ακόμα στην κουζίνα θα την ξεμπλόκαρε και θα έκανε τη διαδικασία πιο γρήγορη και λιγότερο επίπονη, θα εξηγηθώ παρακάτω.

Διαβάζοντας τον κατάλογο στο ίντερνετ δεν μπορούσα να πω ότι οι τιμές του ήταν πολύ οικονομικές. Αυτό μάλλον συμβαίνει γιατί τα προϊόντα είναι καλύτερης ποιότητας και όχι του σωρού αλλά και γιατί "πρέπει" να πληρώσεις το χειροποίητο και όχι το ετοιματζίδικο της όλης υπόθεσης.

Παραγγείλαμε:

- Ομελέτα με κολοκυθανθούς στα 6 ευρώ. Ωπ! Κάνουμε πολύ καλή αρχή. Σαν καγιανάς στην υφή, αρωματικό πιάτο με φρέσκα υλικά που έλιωναν στο στόμα. Η ποσότητα ικανοποιητική για 3 άτομα.

- Σαγανάκι κεγαλογραβιέρας με καπνιστό ψαρονέφρι στα 8 ευρώ. Συνεχίζουμε δυναμικά με κύβους τυριού ιδανικά ψημένους και νόστιμο κρέας με λίγο λαδάκι παραπάνω. Καλοψημένο με τα υγρά των κομματιών κρέατος να διατηρούνται. Φανταστείτε λεπτοκομένες φέτες σαν απάκι.

- Πατάτες τηγανιτές στα 2.5 ευρώ. Καλοτηγανισμένες σε σχετικά χοντρά κομμάτια, οκ για συνοδευτικό.

- Τηγανόψωμο στα 4 ευρώ. Σε μορφή σαλιγκαριού, ψωμωμένο και με τυρί λευκό που έλιωνε. Δεν μου έδωσε την κλασική μορφη τηγανόψωμου που έχω δοκιμάσει αλλού. Το πήρε εργολαβία ένας φίλος και έφαγε παραπάνω από το μισό.

- Παστουρμαδόπιτα στα 6 ευρώ. Ακριβώς το ίδιο σχήμα με του τηγανόψωμου, ήρθαν μαζί και ο γιος της κυρά Θάλειας μας είπε ποιο είναι τι, αλλιώς δεν θα τα ξεχωρίζαμε. Καυτό και αυτό όπως και το τηγανόψωμο, νόστιμο αλλά όχι και ιδιαίτερο. Ο παστουρμάς δεν ήταν απωθητικός στην οσμή ούτε και βαρύς και η τοματούλα έκανε πιο ζουμερή τη γεύση.

- Τηγανιά κοτόπουλου με πιπεριές στα 8 ευρώ. Χμμ, η αίσθηση που μου άφησε στην πρώτη μπουκιά και με κάθε επιφύλαξη γιατί οι υπόλοιποι της παρέας δεν κατάλαβαν κάτι, ήταν ότι μάλλον τηγανίστηκε μετά από κάποιο θαλασσινό πιάτο (καλαμαράκι ?). Το κοτόπουλο δεν ήταν ζουμερό ιδιαίτερα, μετά τη δεύτερη μπουκιά δεν δοκίμασα άλλο.

- Μπριζολάκια χοιρινά στα 8 ευρώ συνοδευόμενα με πατάτες τηγανιτές (σχετικά κρύες όμως). Και αυτό δεν ήταν ιδιαίτερα ζουμερό πιάτο, μικρό αλλά παχύ κομμάτι μπριζόλας. Ίσως κάποια συνοδευτική σαλτσούλα έκανε καλύτερο το αποτέλεσμα.

- Συκώτι με καραμελωμένα κρεμμύδια στα 8 ευρώ. Δυστυχώς ήρθε παραψημένο και με ίνες, ενώ και τα κρεμμύδια που είχαν καπακώσει από πάνω το συκώτι δεν είχαν γλυκύτητα για να καλύψουν τις ατέλειες του ψησίματος.

- 1 και 1/4 κόκκινο κρασί χύμα στα 6 ευρώ το κιλό. Ευκολόπιοτο και χωρίς καμία παρενέργεια αργότερα. Άρεσε στην παρέα.

- 1 κόκα κόλα στο 1.5 ευρώ.

Σύνολο στα 60 ευρώ αλλά λόγω έκπτωσης πήγε στα 30 ευρώ. Η απόδειξη ήρθε κανονικά και το νερό που μας προσφέρθηκε ήταν βρύσης. Επίσης ξέχασα να σας πω ότι μας προσφέρθηκαν ψωμάκια στην αρχή.

Τι κρατάω από την επίσκεψη μου...

Η ποιότητα ενώ θέλει να είναι καλή και δεν αμφιβάλω για τις προθέσεις των ιδιοκτητών, κάπου πάσχει. Θεωρώ πως μάλλον όπως είπα και πιο πάνω, η κυρία Θάλεια θέλει βοήθεια. Το μαγαζί ήταν μισογεμάτο ως τις 22:00 που φύγαμε, φαντάζομαι με πληρότητα θα είναι και πιο αργοί οι χρόνοι και θα είναι τα πιάτα προετοιμασμένα με λιγότερη φροντίδα, άρα και με περισσότερα λάθη (πχ περισσότερο ψήσιμο στα κρέατα, περισσότερο λάδι στην παρασκευή κλπ).

Οι τιμές για τοπικό μαγαζί που πρέπει να στηριχθεί από τη γειτονιά μάλλον χρειάζονται ένα μικρό κούρεμα. Είμαι βέβαιος πως μπορούν να δημιουργηθούν πιάτα και με πιο "ευτελή" υλικά βλέπε φακές, ρεβύθια κλπ, ώστε να συγκρατήσουν το κόστος λειτουργίας του μαγαζιού.

Κλείνοντας να πω πως η ποιότητα ήταν στο 2+, το μαγαζί έχει καλές προθέσεις και θα ήθελα να δω και την κυρία Θάλεια να επισκέπτεται τα τραπέζια για να τη γνωρίσουμε και να μάθουμε στοιχεία γι'αυτήν. Η επιχείρηση μου έδωσε την εντύπωση πως λειτουργεί οικογενειακά, με λάθη απειρίας δηλαδή, και όχι επαγγελματικά. Έχουν μεράκι αλλά ακόμα όχι αρκετή εμπειρία για τα αθηναϊκά δεδομένα και τον ανταγωνισμό που υπάρχει.

Ιταλία, Πειραιάς κέντρο

Μετά από κάποιες επισκέψεις στην Pizzoteca, νομίζω πως ήρθε η ώρα να γράψω και εγώ την κριτική μου. Κατ'αρχάς να πω πως είναι ένα μαγαζί που μετά από 4-5 χρόνια έχει καθιερωθεί στον Πειραιά ως μια αξιοπρεπής λύση. Και αυτό δεν είναι καθόλου υποτιμητικό χαρακτηρίζοντας την "αξιοπρεπή". Ισα-ίσα....

Είναι ένα all day μαγαζί που τα κάνει όλα και συμφέρει (??). Βρίσκεται σε κεντρικότατο σημείο του Πειραιά, προσβάσιμο εύκολα και μπορεί να καλύψει όλα τα γούστα. Από έναν καφέ στα γρήγορα ως ένα γεύμα. Όλοι είναι ευπρόσδεκτοι.

Η προσέγγιση του μαγαζιού ιταλοφέρνει (όσο μπορείς να το πεις εδώ αυτό). Το ντιζάιν του χώρου παρασκευής έχει τη φινέτσα που συναντάς σε μαγαζιά της Ιταλίας, χωρίς να το βροντοφωνάζει και χωρίς πολλές φανφάρες. Ο χώρος που είναι για να καθίσεις δεν είναι τίποτα το ιδιαίτερο. Μοιάζει με των διπλανών μαγαζιών καθώς είναι ουσιαστικά υπαίθριος και κλείνεται με πλεξιγκλάς κλπ.

Το μόνο διακοσμητικό και συμπαθητικό στοιχείο είναι τα γλαστράκια που έχουν και θυμίζουν κηπάκο. Δεν είναι να τρελαίνεσαι, μια μικρή πινελιά απλή είναι. Κατά τα άλλα είναι καθαρός ο χώρος αλλά στενός και δεν προσφέρεται για να κάτσεις με τις ώρες αν πρόκειται να γευματίσεις. Αν πας για καφέ τότε είναι πιο χαλαρά. Τα τραπέζια είναι ως 4 άτομα και όχι ευρύχωρα, ενώ αν καθίσεις σε καναπέ, ακόμα και άτομα υψηλού αναστήματος θα δυσκολευθούν.

Η εξυπηρέτηση είναι από νεαρά άτομα, ευγενική και επαγγελματική. Μπορεί να χαρακτηριστεί άμεση, ενώ για το συνδυασμό κουζίνας-σέρβις και τους χρόνους μπορώ να πω πως είναι σε καλό επίπεδο. Νεράκι δικό τους και απόδειξη αμέσως μόλις σερβιριστείς. Στα ευχάριστα σημειώστε πως για τους φοιτητές έχουν 15% έκπτωση, για τους άνεργους 20%, ενώ μετα τις 00:00 τη νύχτα έχουν σε 50% έκπτωση όποια προϊόντα έχουν περισσέψει στη βιτρίνα (τύπου κοτόπιτσα, τυρόπιτσα κλπ).

Στα του φαγητού τώρα. Κάποιες φορές είχα μείνει με ανάμεικτα συναισθήματα σχετικά με το φαγητό. Στις τελευταίες μου μαζεμένες επισκέψεις μπορώ να πω πως έμεινα ικανοποιημένος. Αυτό που μπορώ να πω μετά βεβαιότητας είναι πως ξεχωρίζει για τον κιμά του. Πραγματικά πολύ ζουμερός, χωρίς κόμπους, λίγο αλμυρούτσικος αλλά πραγματικά πολύ καθαρός. Είτε σε μίνι καλτσόνε με κιμά και τυρί (3.2 ευρώ για έξω), είτε σε πένες μπολονέζ (6.5 ευρώ στο μαγαζί) έμεινα ιδιαίτερα ευχαριστημένος. Οι ποσότητες στις μακαρονάδες είναι ακριβώς όσο πρέπει για να μην είσαι νηστικός. Σίγουρα όχι τεράστιες.

Θυμάμαι και την καρμπονάρα του να είναι από τις πολύ καλές αλλά την τελευταία φορα (πριν 3-4 μέρες) δεν ικανοποιήθηκα. Αρκετά αλμυρή και όχι ανάλαφρη, δεν διέκρινες το αυγό. Θα πάρει στο μέλλον άλλη μια ευκαιρία και ελπίζω να μη με απογοητεύσει.

Οι πίτσες του είναι ζουμερές, με σωστό πάχος και ψήσιμο. Από τις αρκετά καλές που σε χορταίνουν ποιοτικά. Οι τιμές θα μπορούσαν ελαφρώς να είναι χαμηλότερες. Η 32άρα αν θυμάμαι καλά Μαργαρίτα κοστίζει σχεδόν 10 ευρώ, ποσό αποτρεπτικό για την πιτσιρικαρία που κυκλοφορεί στην πλατεία. Τελευταία φορά δοκιμάσαμε την Ορτολάνα με μελιτζάνα και κολοκύθι στα 10.9 ευρώ, ικανή να χορτάσει 1 άτομο μόνη της. Θα ήθελα τα λαχανικά της λίγο πιο ψημένα. Η πίτσα πεπερόνι με σαλάμι calabrese και παρμεζάνα επίσης αρκετά καλή χωρίς να είναι πλακωμένη στα υλικά.

Γενικά έχουν προσέξει τη δοσολογία στα υλικά τους ώστε να μην μπουχτίζεις.

Για το ριζότο με σκαρμότσα και κολοκυθάκια στα 7.9 ευρώ επίσης έχω να πω καλά λόγια. Είναι ιδανικό για χειμωνιάτικες μέρες καθώς το τρως ζεστό-ζεστό, τώρα για χύλωμα μη με ρωτάτε γιατί δεν θέλω να το παίζω και ειδικός αλλά μια χαρά ήταν.

Η φοκάτσα του μοιάζει με πίτσα αλλά θυμάμαι άλλο στυλ στην Ιταλία όταν έκανα ταξίδια πιο μικρός. Εδώ στην Ελλάδα μου φαίνονται πιο χοντροκομμένες οι βερσιόν τους και όχι τόσο ανάλαφρες. Σε σύγκριση με τις ιταλικές, για τα δικά μου γούστα, μοιάζει χαμένος χρόνος.

Επίσης και τα πανίνι τους είναι ικανοποιητικά, έχω δοκιμάσει με το καυτερό σαλάμι και μπορώ να πω πως είναι μια εναλλακτική επιλογή μαζί με τα κομμάτια μοσχαριού.

Σε γενικές γραμμές λοιπόν η Pizzoteca είναι μια αξιοπρεπής λύση για τέτοιου τύπου φαγητό, σε χαλαρό χώρο και με τιμές που δεν απογοητεύουν και σίγουρα είναι καλύτερες από άλλων αντίστοιχων μαγαζιών σε πιο in περιοχές που τρως μάρκετινγκ και PR και μετά ψάχνεις το σουβλατζίδικο. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να σταματήσουν την προσπάθεια. Πρέπει να ψαχτούν να γίνουν καλύτεροι γιατί στην ιστοσελίδα τους διάβασα πως θέλουν να επεκταθούν και σε άλλες αθηναϊκές περιοχές ΑΛΛΑ στον όμιλο τους υπάρχουν και μαγαζιά που ενώ ήταν ΣΗΜΕΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑΣ... ΕΚΛΕΙΣΑΝ.

Υ. Γ Τελευταία σκεφτόμουν που πήγαν όλα αυτά τα μαγαζιά που μπορείς να βρεις λίγη ιταλική αύρα κοντά στον Πειραιά, μετα λύπης μου δεν μπορώ να βρω πολλά. Μόνο ντελιβεράδικα μου έρχονται στο νου πλέον...

Σουβλάκι & Σχάρα, Ν.Σμύρνη

Διαφορετικά θα ξεκινούσα την κριτική μου, αλλά έριξα μια ματιά σε κάποιες κριτικές και μπερδεύομαι λίγο γιατί η οπτική των άλλων φίλων χρηστών έχει βάση, οπότε είναι θέμα οπτικής του καθενός πως το βλέπει.

Βράδυ Τετάρτης 12 Νοεμβρίου 2014 γύρω στις 22:15 και στα αποδυτήρια του γηπέδου του Εσπέρου Καλλιθέας, μαζί με τους άλλους συμπαίκτες μετά από φιλικό παιχνίδι με την τοπική ομάδα, σκεφτόμαστε που κοντά να φάμε καθώς δεν γνωρίζουμε την περιοχή πολύ καλά. Άλλος λέει "Μασίνα", άλλος "Ciao", άλλος "Λαδόκολλα"... Τελικά με τα πολλά τους "ψήνω" να πάμε "Biftekakia kai Souvlakia", υποπτευόμενος πως μάλλον δεν θα ικανοποιηθούν ιδιαίτερα...

Το πάρκινγκ αν και βράδυ Τετάρτης ήταν δράμα. Εγώ προσωπικά παρκάρω λίγο πιο πάνω από το μαγαζί, στον έτερο ανταγωνιστή τη "Μασίνα". Παρατηρώ πως έχει αρκετό κόσμο, το ίδιο και το διπλανό "Flavour". Προχωράω με τους άλλους συμπαίκτες και μπαίνουμε στα "Biftekakia".3-4 παρέες αλλά επειδή είναι μεγαλό μαγαζί, μοιάζει σαν άδειο. Χμμμ, η πρώτη ένδειξη ότι ίσως κάτι δεν πάει καλά.

Αφου παραγγέλνουμε ο καθένας με τη σειρά του, περιμένουμε... και περιμένουμε...

Ομολογουμένως αρκετή ώρα, ακόμα και αν υπάρχει το ελαφρυντικό πως όλα ψήνονται εκείνη την ώρα. Να σημειώσω εδώ πως το σέρβις είναι αρκετά ευγενικό και επαγγελματικό. Μάλιστα στο τέλος ένας συμπαίκτης μου ξέχασε το κινητό του, και ο σερβιτόρος έτρεξε στην πόρτα να μας προλάβει να μας το δώσει. Ο συμπαίκτης μου είπε να το σημειώσω στην κριτική μου.

Η έξοδος μας όμως τολμώ να πω πως μας βγήκε "αποστειρωμένη"....

Για το σέρβις συμπληρώνω πως ναι μεν ξέρει τη δουλειά του, αλλά από την άλλη κάνει και τα απολύτως απαραίτητα. Δηλαδή εκτελεί. Δεν βγάζει μια ζεστασιά, μια φιλικότητα, μια διάθεση ρε αδερφέ ότι θα κάνω ότι περνάει από το χέρι μου για να σε ξαναδώ στο μαγαζί μου.

Ο χώρος από την άλλη καθαρός και μεγάλος αλλά χωρίς το κάτι τις που θα σε απελευθερώσει ώστε να απολαύσεις την έξοδο σου. Ισως είναι βασισμένος όπως στο κόνσεπτ που συνάντησα πριν 2 χρόνια στο κατάστημα της Νέας Κηφισιάς, γι'αυτό και η έκπληξή μου όταν είδα να αργούν τόσο πολύ τα φαγητά. Στη Νέα Κηφισιά είχαμε σερβιριστεί σε 2 λεπτά. Ούτε αυτό θεωρώ πως ήταν σωστό. Δεν προλάβαινες να επεξεργαστείς τον χώρο.

Στη Συγγρού λοιπόν, στη λεωφόρο Συγγρού (το τονίζω) έχεις το μαγαζί σου. Να δεχτώ πως έχεις βάλει τα νάυλον να σε προστατεύουν πλευρικά. Οι πινελιές που θυμάμαι διακοσμητικά είναι τα τελάρα με τα φρούτα στο χώρο της ψησταριάς (αμυδρά μάλιστα), τις προθήκες με τα ποτηρια φωτισμένα επαγγελματικά, και τις κολώνες που είχε τοποθετημένα διάφορα είδη αλατιών με την ονομασία του καθενός όπου μου άρεσε αρκετά. Κατά τα άλλα μηδέν οξέα μηδέν λιπαρά. Λευκός πολυφορεμένος τόνος, στιβαρά τραπέζια αλλά γενικά η όλη συνολική είκονα που αποκόμισα ήταν "αποστειρωμένη" με τόσο λευκό. Σαν να έμπαινες σε χειρουργείο ένα πράγμα...

Και όπου χειρουργείο...

Παραγγείλαμε διάφορα αλλά θα σταθώ στην δική μου παραγγελία και της κοπελιάς μου. Σημειώστε πως οι τιμές που αναγράφω ίσως αποκλίνουν +- 30 με 40 λεπτά του ευρώ.

- Σαλάτα σίζαρς με γύρο κοτόπουλο στα 6.8 ευρώ. Πανιασμένες και άγευστες οι πρασινάδες, η παρμεζάνα απλώς τοποθετημένη στην κορυφή του πιάτου μαζί με τα κρουτόν. Η σως νοσοκομειακού επιπέδου. Καμία παρέμβαση... Απλώς τοποθετήθηκαν τα υλικά από πάνω. Ο γύρος κοτόπουλο μετατράπηκε σε καλαμάκι κοτόπουλο κομμένο σε μικρά κομμάτακια. Τίποτα ιδιαίτερο αλλά ας πούμε ήταν το μόνο που έπιασε τη βάση βαθμολογικά.

- Τυλιχτό με καλαμάκι κοτόπουλο στα 2.4 ευρώ, τυλιχτό με καλαμάκι χοιρινό στα 2.4 ευρώ. ΟΚ, καθαρό το κρέας χωρίς να σου δημιουργεί μετά δυσάρεστες παρενέργειες, οι πίτες αλάδωτες μια χαρά, η τομάτα φρέσκια και οι σως ΟΚ. Προς τιμήν τους δέχονται να σου βάλουν και πατάτες (σε μορφή τσιπς) στο τυλιχτό. Το κρέας παρ'ότι καλής ποιότητας δεν ήταν ιδιαίτερα γευστικό πάντως.

- Τυλιχτό με μπιφτεκάκι κοτόπουλο στα 2.9 ευρώ. Αυτό έχω να θυμάμαι από όλη τη βραδιά ως πιο θετική εντύπωση. Ζουμερό και νόστιμο το μπιφτεκάκι αλλά η πινελιά (επιτέλους! ) που μου άρεσε ήταν πως εκτός της σως γιουρτιού βάζουν και ψητά κολοκυθάκια, στην προκειμένη ζουμερότατα, τύλιγαν το μπιφτεκάκι.

- Κόκα κόλα στα 2.3 ευρώ
- Μπύρα ποτήρι Άλφα στα 3.5 ευρώ η 500άρα, παγωμένη αλλά με τόση αναμονή σχεδόν την ήπια μέχρι να φάω.

Ρώτησα ένα συμπαίκτη για τα μπιφτεκάκια μοσχαρίσια σε μερίδα και μου είπε ότι ήταν νόστιμα, μέτρια ψημένα στα 7.9 ευρώ. Χωρίς πίτες και πατάτες...

Συνολική εντύπωση μέτρια λοιπόν που όλα είναι υπολογισμένα με ακρίβεια και χωρίς προσωπική παρέμβαση από τους εργαζόμενους.

Οι τιμές είναι χειρουργείου...

Είπαμε όλα υπολογισμένα στα υλικά, στις τιμές... αλλά υπολόγισαν τον κόσμο που θέλει να τους επισκεφθεί ?

Υπολόγισαν τον τρόπο που θα κάνει τους πελάτες να τους επισκεφθούν ξανά?Ένα κέρασμα, ένα κάτι...

Σαν επίλογο κλείνω με τη σκέψη ότι ΟΚ, μπορεί στη Νέα Κηφισιά να είναι πιο "καθως πρέπει" στη συμπεριφορά και στο στήσιμο, στο target group που στοχεύουν αλλά στη Συγγρού ο κόσμος είναι πιο λαϊκός και θέλει τη ζεστασιά του, τα λεφτά δεν περισσεύουν και δεν θέλει να τα σπαταλά αλλά να τα ξοδεύει για να διασκεδάζει...

Η ποιότητα των κρεάτων δεν είναι αρκετή καθώς ο ανταγωνισμός σε απόσταση αναπνοής είναι πολύ μεγάλος. Αν κρίνω από τη χτεσινή επίσκεψη ίσως το παιχνίδι αρχίζει να χάνεται και να μην είναι η πρώτη επιλογή αλλά η εναλλακτική.

Ποιος αποδέχεται το ρόλο του αναπληρωματικού χωρίς να προσπαθήσει ???

Ιταλία, Άλιμος

Τα δύο τηγάνια (αυτή είναι η μετάφραση τους στα ελληνικά) εμφανίστηκαν σε εμπορικό κέντρο στην αρχή ως καφέ, και αργότερα έγιναν οι κατάλληλες παρεμβάσεις και διαμορφώθηκαν σε ένα γουστόζικο καφέ-εστιατόριο. Η ύπαρξη τους μετράει 6 μήνες και νομίζω πως έχουν όλα τα φόντα να διατηρηθούν στον γευστικό χάρτη της Αθήνας.

Οφείλω να πω πως την άνοιξη του 2014 είχα διαβάσει μια παρουσίαση στο ίντερνετ αλλά δεν είχε τύχει να κάνω επίσκεψη. Αφού πέρασε καιρός και αγνόησα την ύπαρξη τους, έτυχε και βρέθηκε μια προσφορά στο ίντερνετ όπου μια παρέα 4 ατόμων συνεννοηθήκαμε να αγοράσουμε.

Αυτή αφορούσε για συγκεκριμένο μενού με κόστος 25 ευρώ για αξία 50. Περιελάμβανε 1 σαλάτα,1 ορεκτικό,2 κυρίως και 1 γλυκό για 2 άτομα. Οπότε ότι αναφερθεί θα είναι σε 2πλάσια ποσότητα λόγω των 4 ατόμων.

Η επίσκεψη μας έγινε Σάββατο βράδυ 8 Νοεμβρίου στις 21:15. Η ατμόσφαιρα του μαγαζιού μου άρεσε παρά το ότι βρίσκεται σε εμπορικό κέντρο και γενικότερα η τοποθεσία του δεν είναι και σε περιοχή πολυσύχναστη για γαστρονομικούς λόγους.

Εξωτερικά δεν σου γεμίζει το μάτι, τις βραδυνές ώρες όμως είναι πολύ εύκολο να παρκάρεις σχεδόν απ'έξω. Κάποια φυτά περιβάλλουν τις τζαμαρίες, η εσωτερική επένδυση του χώρου έχει αρκετό ξύλο και ο χαμηλός φωτισμός που έδωσε μια αίσθηση άνεσης, με τις φωτισμένες προθήκες των κρασιών και ποτών. Η κουζίνα είναι ημι-εμφανής, θα τη διακρίνετε μαζί με τους μάγειρες στο δρόμο σας για τις (καθαρές) τουαλέτες.

Πάνω απο τον χώρο που μαγειρεύουν οι κύριοι, ίσως διακρίνετε και 2 τηγανάκια σαν ντεκόρ. Η διαρρύθμιση των τραπεζιών σε μέρες με αρκετή κίνηση μάλλον είναι άβολη αν κρίνω πως μετά την επίσκεψη μας ήρθαν ακόμα 4-5 παρέες και για να σηκωθείς και να περάσεις, ειδικά αν κάθεσαι εσωτερικά, πρέπει να σηκώσεις τον διπλανό σου. Σημειώστε εδώ πάντως πως υπάρχουν και στάντ, σχετικά ευρύχωρα, αν θέλετε να πιείτε το κρασί σας συνοδεία κάποιου fingerfood ίσως.

Τα τραπεζοκαθίσματα ξύλινα και άνετα, υπάρχουν και καναπέδες. Μου άρεσε που υπάρχουν διπλά μαχαιροπίρουνα και υφασμάτινες πετσέτες αλλά ίσως τα χάρτινα σουπλά μπορούσαν να αντικατασταθούν από κάτι άλλο.

Η εξυπηρέτηση επαγγελματική, διακριτική. Γνώστες του αντικειμένου χωρίς φανφάρες. Δροσερές κοπέλες, περιποιημένες ενώ και οι κύριοι καλοντυμένοι και κομψοί. Δεν υπάρχει διάκριση μεταξύ καπνιζόντων και μη και δεν μου άρεσε καθόλου η εικόνα του διπλανού τραπεζιού που ενώ συνόδευαν ένα κοριτσάκι περίπου 10 ετών, κάπνιζαν μπροστά του σαν να μη συμβαίνει τίποτα. ΟΚ, δεν σέβεσαι τους άλλους άγνωστους (κακώς), ΑΛΛΑ δεν σέβεσαι το ίδιο το παιδί σου ??? Θεωρώ πως το μαγαζί θα έπρεπε να προνοήσει γι'αυτό και όχι να μοιράζει τασάκια.

Στα της παραγγελίας τώρα από συγκεκριμένο μενού:

- Καλωσόρισμα με 2 ντιπάκια και ένα καλαθάκι με διάφορα ψωμάκια. Αρκετά και αχνιστά, νοστιμότατα. Επίσης φιλτραρισμένο νερό δικό τους που ανανεωνόταν. Πολύ καλά ξεκινήσαμε.

- Λαχανικά στη σχάρα με χαλούμι και σως μπαλσάμικου. Καλοψημένα με κολοκύθι, μελιτζάνα, πράσινες και κίτρινες πιπεριές και τομάτα. Όπως τα περιμένεις σε ένα μαγαζί που σέβεται τον εαυτό του. Το χαλούμι σε καλή ποσότητα.

- Σουφλέ παρμεζάνας ρετζιάνο με προσούτο. Μικρή ποσότητα σχετικά, δεν μπορώ να πω πως με ξετρέλανε. Το σχήμα του παρέπεμπε σε ετοιματζίδικου, έστω προ-ετοιμασμένου. Δεν μου έδωσε την έντονη αλμύρα της παρμεζάνας. Τη γέμιση θα την ήθελα πιο παχύρευστη.

- Σαλάτα Nostro. Ποικιλία σαλατών με ρόκα, κομμάτια φιλέτου κοτόπουλου, καπνιστή πανσέτα, κράνμπερις και βινεγκρέτ μπαλσάμικο.

- Σαλάτες ανάμεικτες με 3 ειδών μανιτάρια σωτέ, τραγανό αμύγδαλο και βινεγκρέτ ρίγανης.

Δεν μπορώ να πω πως επίσης με ενθουσίασαν. Πιο πολύ ξεχώρισα την πανσέτα αλλά τα λαχανικά θα τα ήθελα πιο κρύα και όχι ζεστά. Δεν την απόλαυσα γιατί παραήταν ζεστή.

- Ταλιατέλες με κομμάτια φρέσκου σολωμού, κολοκυθιού σε σχήμα σπαγγέτι σε σάλτσα σαφράν και άρωμα λεμονιού. Το λεμόνι διακριτικό όσο πρέπει, ο σολωμός θα ήθελα να είναι ένα κλικ λιγότερο ψημένος. Ποιοτικό πιάτο χωρίς να με ξετρελάνει.

- Πικάτα από Black angus. Τρυφερό κομμάτι μοσχαρίσιου κρέατος (το αναφέρει ως το καπάκι του κυλότου), ψημένο στη σχάρα. Σερβιρισμένο με πουρέ πατάτας. Αυτός που το έφαγε το ζήτησε rare, ήρθε medium rare αλλά και πάλι όταν το δοκίμασα δεν με ξετρέλανε. Θα το προτιμούσα πιο ψημένο. Ο πουρές οκ...

- Χοιρινό φιλέτο με καβουρδισμένα κουκουνάρια, σε σάλτσα άσπρης τρούφας. Σερβιρισμένο με baby πατάτες. Το καλύτερο πιάτο της βραδιάς. Αψογα ψημένο το κρέας και πολύ πλούσια και γευστική η σάλτσα. Θα μπορούσα να το τρώω 2 φορές τη βδομάδα. Οι πατατούλες καυτές αν και θα ήθελα κάποιο μυρωδικό να τις πλαισιώνει.

- Παπαρδέλες με μοσχαρίσια φιλετάκια, μανιτάρια πορτσίνι και σάλτσα από το ζωμό τους. Σχεδόν αλ ντέντε, τα φιλετάκια ήταν τρυφερά και η σάλτσα γευστική. Καλό πιάτο.

- Σουφλέ πορτοκάλι με παγωτό βανίλια. Το σχήμα του ήταν όπως του σουφλέ παρμεζάνας. Νόστιμο και μαλακό, το προτιμώ από το αντίστοιχο σοκολάτας. Λιγότερο μπουχτιστικό και πιο αρωματικό με το πορτοκάλι.

- Μπράουνι με παγωτό μπισκοτίνο. Το παγωτό μια χαρά, το μπράουνι σαν σφουγγάρι. Νομίζω πως θα έπρεπε να έχει στη γέμιση του κάποιο είδος ξηρού καρπού γιατί παραήταν αφράτο και μονότονο στα όρια του άγευστου.

- Μια Κόκα κόλα και μια 500άρα βαρελίσια Budweiser κόστισαν έξτρα 6.8 ευρώ.

Συμπερασματικά πιστεύω πως σαν μαγαζί είναι αρκετά ποιοτικό και ατμοσφαιρικό και έχει αυτό το κάτι που θα σε κάνει να το επισκεφτείς έστω και μια φορά. Το συγκεκριμένο μενού όμως που δοκιμάσαμε δεν άφησε περιθώρια για να αναδειχθεί στον ουρανίσκο μας και να αποτυπωθεί στο μυαλό μας ώστε να το λησμονήσουμε με το πέρασμα του χρόνου ώστε να πούμε "Ρε συ, θυμάσαι στο Due pentole τι καλά είχαμε φαει? Δεν πάμε καμιά βόλτα ? "

Ο κατάλογος έχει πιο δυνατές επιλογές θαρρώ.

Μου αρέσει που ανά διαστήματα κάνει βραδιές οινογευσίας με σχετικά οικονομικό κόστος, δείχνει θέληση και προσανατολισμό σαν κατάστημα.

Πρέπει να προβληθεί παραπάνω στο διαδίκτυο για να το γνωρίσει και άλλος κόσμος.

Μεζεδοπωλεία, Νέα Φιλαδέλφεια

Στα ίχνη του PONTIKIOU και μετά την τελευταία κριτική που διάβασα, μου ήρθε η σκέψη να επισκεφθώ κάποια στέκια που έχει κάνει κριτική και μου έχουν κεντρίσει το ενδιαφέρον. Ομολογώ πως ο τρόπος σκέψης της μοιάζει με τον δικό μου.

Έτσι λοιπόν μπήκα στο "τριπάκι" να συγκρίνω κάποιες επισκέψεις της με τη δική μου εμπειρία. Μου είχε μείνει αποτυπωμένη η κριτική για τις "Μέλισσες" και είπα να ξεκινήσω από αυτές...

Η επίσκεψη μας έγινε στις 2 Νοεμβρίου, ημέρα Κυριακή στις 21:45 το βράδυ, από 4 άτομα. Σχετικά κρύο βράδυ και τι καλύτερο από το να πιείς και να φας κάτι ζεστό. Η παρέα καλή και η διάθεση ανεβασμένη για αρκετά πιάτα στη μέση.

Είχε προηγηθεί τηλεφωνική κράτηση 2 ώρες νωρίτερα και ο κύριος που μας απάντησε ήταν πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός. Οι προυποθέσεις λοιπόν για μια καλή βραδιά ήταν ευνοικές.

Φτάνοντας έξω από το μαγαζί είδαμε ένα σχετικά μικρό μαγαζί με πέργκολα. Ακριβώς απέναντι είναι το γαριδάδικο "Πρίγκηπος" και δίπλα από τις "Μέλισσες" το By-ρακί. Την ώρα που μπήκαμε ήδη υπήρχε πληρότητα 40% στα συνολικα 11-12 τραπέζια και μέχρι τις 23:05 που φύγαμε το μαγαζί γέμισε όλο. Οι περισσότερες παρέες ήταν κάτω των 30 ετών αλλά και οι πιο μεγάλοι δεν έλειπαν.

Ο χώρος δεν μπορώ να πω πως με κέρδισε. Κρύος, με τις πέργκολες, οι πιο κρυουλιάρηδες τον χειμώνα θα χρειαστούν μπουφάν. Το κάπνισμα δυστυχώς επιτρέπεται και ενώ δεν έγινε αντιληπτό την ώρα που τρώγαμε ώστε να μας δυσαρεστήσει, μόλις επιστρέψαμε σπίτι τα ρούχα μας "μύριζαν" τσιγαρίλα. Κάτι λείπει για να αισθανθείς πιο άνετα και να αφεθείς. Από διακόσμηση τίποτα το ιδιαίτερο, ελάχιστες πινελιές προς τον χώρο της κουζίνας. Οι τουαλέτες καθαρές και ο χρωματισμός από τα λίγα που είδα φέρνει στο κίτρινο και μουσταρδί, τα χρώματα των μελισσών.

Τα τραπεζοκαθίσματα ξύλινα και σκεπάζονται από λαδόκολλες, σαν ιδέα μια χαρά αλλά στην πράξη με δυσκόλεψαν λίγο γιατί ήταν μικρές και σε κάθε μου κίνηση τις τραβούσα προς τα πάνω.

Η εξυπηρέτηση μια χαρά μπορώ να πω από την κοπέλα που τραβούσε μόνη της σχεδόν όλο το φορτίο, μόνο μια φορά είδα ένα άλλο παλικάρι να μας φέρνει κάποιο πιάτο. Σαν συνέπεια αυτού, δεν είχε πολύ χρόνο να ασχοληθεί παραπάνω μαζί μας γιατί οι παραγγελίες έτρεχαν. Από αυτά που είδα όσοι δούλευαν ήταν νέα παιδιά και ο καθένας είχε συγκεκριμένο ρόλο. Μου άρεσε πολύ αυτό. Στο τέλος η απόδειξη που μας ήρθε ήταν η νόμιμη και κανονική. Αν δεν επέτρεπαν και το κάπνισμα θα έπαιρναν το 4άρι. Δεν μπορώ να τους κακολογήσω όμως γιατί οι καιροί είναι δύσκολοι.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές χωρίς να κουράζουν όμως. Οι περισσότερες θελκτικές. Καθαρός και αναλυτικός, με τις κυψέλες χρωματισμένες (έξυπνη πινελιά). Αρκετά αποστάγματα για να σου φτιάξουν τη διάθεση. Γενικά έχουν καλομελετημένο και καλοστημένο προγραμματισμό και ύφος.

Παραγγείλαμε:

- Σαν κουβερ στα 2.8 ευρώ ήρθαν κάτι ψωμάκια και κριτσινάκια με πάστα ελιάς και νεράκι βρύσης.

- Τριγωνάκια τυριών στα 2.6 ευρώ. Πολύ νόστιμα αλλά και πολύ μικρά 4 τεμαχιάκια. Τα μυρωδικά αναδείκνυαν το πιάτο και το τυρί ήταν κρεμώδες και όχι αλμυρό. Ιδανικά για ξεκίνημα. Τραγανότατα.

- Σαλάτα "Μέλισσες" στα 4.5 ευρώ. Στα 4 άτομα μπορείτε να πάρετε μια ιδέα. Αν θυμάμαι καλά είχε αποφλοιωμένη τομάτα, φέτα και σως από μέλι (και κάτι ακόμα που μου διαφεύγει). Φρεσκότατη και γλυκιά. Θα τα ξαναπαρήγγελνα σε επόμενη επίσκεψη. Σωστό δέσιμο των υλικών.

- Σαλάτα ανάμεικτη με σπανάκι, καρύδια, ψητό ταλαγάνι και καραμελωμένο (?) βαλσάμικο στα 4.5 ευρώ. Επίσης πολύ νόστιμη, δροσερή και γλυκιά. Αν έψαχνα κάποιο ψεγάδι, ίσως αυτό ήταν το ταλαγάνι που δεν ήταν αρκετά ζουμερό.

- Χοιρινη τηγανιά μαυροδάφνης στα 5.8 ευρώ. Ίσως το καλύτερο πιάτο. Νόστιμο κρέας χωρίς να κυριαρχεί το λίπος ΑΛΛΑ Θεέ και Κύριε! Τι σαλτσούλα γλυκιά ήταν αυτή! Πήρα όλο το πήλινο μπροστά μου και το καθάρισα ως λάτρης του γλυκού. Μιλάμε για πολλές βούτες.

- Ντολμαδάκια στα 3.6 ευρώ. Αξιοπρεπής ποσότητα (περίπου 8) και μια χαρά νοστιμότατα. Δεν μου έδωσαν την αίσθηση του ετοιματζίδικου. Αν προσθέσετε και λίγο λεμονάκι, μια χαρά στέκονται στο τραπέζι.

- Τυρί Καλαβρύτων στα 3.5 ευρώ. Στην πράξη είναι φέτα τυλιχτή με μέλι. Ίσως φανεί μπουχτιστικό πιάτο, δεν έκανε τη διαφορά-μάλλον γιατί το τυρί ήταν αρκετά συμπαγές. Όχι άσχημο αλλά όχι και κάτι φοβερό.

- Τηγανιά κοτόπουλο "Μέλισσες" με χαλούμι και πιτάκια στα 6 ευρώ. Δεν μπορώ να πω πως μας ξετρέλανε, ειδικά αφού δοκιμάσαμε την τηγανιά μαυροδάφνης. Η σάλτσα του λίγο αλμυρή μου φάνηκε και κοτόπουλο αρκετά στεγνό. Τα πιτάκια κομμένα ήταν ωραία σκέψη.

- Μπριζολάκια πιπεράτα στα 4.5 ευρώ. Νομίζω 3 τεμάχια, με ψήσιμο όχι ιδιαιτέρως ζουμερό. Η κόκκινη σάλτσα στην αρχή σε ξεγελάει γιατί ελαφρώς γλυκίζει αλλά στο τέλος σε καίει (όχι διαολεμένα).

- Σουβλάκια τυλιχτά στα 4.2 ευρώ.3 τεμάχια αραβικής πίτας με κρύα κομμάτια χοιρινού, σως και φρέσκια τοματούλα. Νόστιμος μεζές ειδικά για το καλοκαίρι και χορταστική ποσότητα αν αναλογιστούμε πως μιλάμε για 3 τεμάχια (σε μέγεθος ενός κανονικού τυλιχτού).

- Κρασί ημίγλυκο στα 4 ευρώ τα 500 μλ και άλλα 250 μλ αργότερα στα 2.5 ευρώ. Ευκολόπιοτο και γευστικό χωρίς να βαράει καθόλου στο κεφάλι. Μπορούσα άνετα να πιώ άλλο μισό λίτρο μόνος μου.

- 2 Κόκα κόλες στα 3.2 ευρώ

- Κέρασμα καρυδόπιτα για το κλείσιμο, μια χαρά αν και κάτι θα μπορούσαν να σκεφτούν σε γλυκό που παραπέμπει σε μέλι.

Σύνολο στα 51.7 ευρώ.

Συμπερασματικά:

Μείναμε πολύ ευχαριστημένοι γευστικά από τις "Μέλισσες" και ήδη μιλήσαμε και σε άλλους γνωστους μας για την εμπειρία μας. Οι μεζέδες ήταν ιδανικοί για τη χειμερινή περίοδο. Παραξενευτήκαμε θετικά με την τιμή γιατί όλα αυτά που καταναλώσαμε δεν θα μας έκαναν αίσθηση αν κόστιζαν κοντά στα 60 ευρώ.

Αν είχαν τη δυνατότητα να κάνουν πιο "ζεστό" τον χώρο τους θα έπαιρναν ακόμα υψηλότερη βαθμολογία. Αν βρεθούμε ξανά στην περιοχή θα είναι σίγουρα μέσα στις επιλογές μας.

Η ποιότητα θα μπορούσε να πάρει και 3+κάτι, καθώς τίποτα δεν μας "πείραξε" το στομάχι.

Multi Ethnic, Περιστέρι

Τo L'ahuri είναι νεοαφιχθέν στην πιάτσα του Μπουρναζίου και έχει γειτονάκια το Endy's, την Pasteria, τον Βόλο και το Base Grill. Aν θυμάμαι καλά πρέπει να έχουν πάρει τη θέση των Flocafe.

Όπως διάβασα στο ίντερνετ το μαγαζί οφείλει την ονομασία του από την πόλη Paisley που βρίσκεται στην Σκωτία και σημαίνει λαχούρι στα ελληνικά. Εκεί σπούδασαν οι δύο ιδιοκτήτες του. Είναι ανοικτό από το πρωί για καφέ και πρωινό και παραμένει ανοικτό ως αργά το βράδυ για φαγητό και κοκτέιλς.

Η κουζίνα του περιλαμβάνει κάποια αντιπροσωπευτικά πιάτα από 5 εθνικές κουζίνες. Περιλαμβάνει ελληνική, πολίτικη, μεξικάνικη, αμερικάνικη και ιταλική και κάθε σημείο του μαγαζιού έχει και το ανάλογο ντεκόρ. Περίπου 6-7 πιάτα από την κάθε μία, με γεύσεις εύκολες που δεν ιντριγκάρουν για κάτι διαφορετικό και πολύ πρωτότυπο αλλά από την άλλη δεν απογοητεύουν κιόλας.

Εμείς βγήκαμε το βράδυ της Δευτέρας 27ης Οκτωβρίου 2014 στις 22:00, παρέα 4 ατόμων και ένας μπόμπιρας 10 μηνών για να γιορτάσουμε το όνομα του. Λόγω του μπέμπη δεν ήταν και το πιο εύκολο να βρούμε χώρο για να έχουμε τη σχετική άνεση. Έτσι επιλέξαμε το πρώτο τραπέζι της εισόδου όπως ανεβαίνεις τα σκαλιά δεξιά. Στα ενδότερα δεν είχαμε ιδιαίτερη οπτική πρόσβαση αλλά μια χαρά άνετος και χαλαρωτικός χώρος μου φάνηκε.

Υπάρχουν στάντ για κάποιους που θέλουν κυρίως το ποτάκι τους να απολαύσουν, ενώ στα τραπέζια υπάρχουν διάφοροι συνδυασμοί στα καθίσματα. Τα τραπέζια ξύλινα και καθαρά, χωρίς ίχνος φθοράς (είπαμε είναι νέο μαγαζί ακόμα), χάρτινα σουπλά. Η κουζίνα είναι εμφανής και βρίσκεται απέναντι από το μπαρ που είναι κεντρικά τοποθετημένο. Οι τουαλέτες του άνετες και καθαρές στην επίσκεψη μου στο τέλος της βραδιάς στις 00:15.

Για το πάρκινγκ νομίζω πως δεν θα δυσκολευτείτε ιδιαίτερα στα γύρω στενά τις καθημερινές, μην περιμένετε να παρκάρετε όμως και ακριβώς έξω από το μαγαζί.

Η εξυπηρέτηση αρκετά ευγενική από το παλικάρι που ασχολήθηκε κυρίως μαζί μας αλλά και από τις δύο ξανθιές κοπέλες. Έδωσαν έμφαση στο ότι είχαμε μωρό μαζί μας ώστε να αποφύγουμε την κάπνα καθώς δεν υπάρχει διαχωρισμός καπνιζόντων και μη. Με διακριτικό τρόπο μας είπαν τις προτάσεις τους για τα φαγητά, ενώ μας πρότειναν και κοκτέιλ για να συνοδεύσουμε τα φαγητά μας. Αν παρατηρήσετε στον κατάλογο, σε κάθε κουζίνα έχει και ένα προτεινόμενο κοκτέιλ.

Μια μικρή κοιλιά έγινε μεταξύ ορεκτικών και κυρίως πιάτων και ξεχάστηκε η Κόκα κόλα που παραγγείλαμε και χρειάστηκε να την υπενθυμίσουμε αλλά είναι πταίσμα γιατί υπήρχε αρκετός κόσμος στο μαγαζί.

Εδώ να τονίσω πως στο μαγαζί βρισκόντουσαν άτομα νεαρής ηλικίας κυρίως. Ενώ ήταν εμφανές πως είχαμε μωρό, στα δίπλα τραπέζια με τους νεαρούς δεν αντιληφθήκαμε την ύπαρξη τσιγάρου και θέλω να είμαι καλοπροαίρετος πως αυτό έγινε από σεβασμό προς το μωρό. Ο "κύριος" 40κάτι όμως στο γωνιακό τραπέζι δεν συγκινήθηκε ιδιαίτερα με αποτέλεσμα να ανάψει το πουράκι του. Λίγο ακόμα να μέναμε και θα του έστελνα το μπουκάλι του νερού συστημένο στο κέφαλι του. Η μυρωδιά δυσαρέστησε εμάς, φανταστείτε πόσο κακό έκανε σε ένα μωρό.

Στα του φαγητού τώρα:

- Μπουκάλι νερού 1 λίτρου με την άφιξη μας και χωρίς να ζητηθεί μαζί με κάτι κριτσινάκια του εμπορίου και πάστα ελιάς για καλωσόρισμα. Καμία πρωτοτυπία.

- Ταμπουλέ στα 4.5 ευρώ. Αρκετά φρέσκια και ζουμερή με κριτσινιστά τα λαχανικά (τομάτα φρέσκια, κρεμμυδάκι φρέσκο και αγγουράκι τουρσί). Όχι πολύ όξινη, διατηρούσε τα αρώματα της χάρη και στον δυόσμο. Αρκετά καλή μερίδα.

- Ψητά λαχανικά με χαλούμι στα 6.4 ευρώ. Πιπεριές τρικολόρε, κολοκυθάκια και μανιτάρια πλευρώτους στη σχάρα συνοδεία βαλσάμικου Καλαμάτας. Επίσης καλό ποσοτικά πιάτο για μοιρασιά, δεν το τίμησα ιδιαίτερα αλλά οι υπόλοιποι φάνηκαν ικανοποιημένοι. Το κολοκυθάκι που δοκίμασα μου φάνηκε ζουμερό.

- Πανσέτες χοιρινές στη σχάρα στα 5.6 ευρώ. Μαριναρισμένες σε κρασί και μουστάρδα, συνοδευόμενες με καραμελωμένα κρεμμύδια και φρέσκιες πατάτες. Οι πανσέτες ιδιαίτερα ικανοποιητικές και ψημένες χωρίς να χάνουν τους χυμούς τους. Τα κρεμμύδια που λίγο δοκίμασα δεν μου φάνηκαν καραμελωμένα όπως τα ξέρω σε άλλες περιπτώσεις.

Οι πατάτες όπως και θα αναφερθούν και στα υπόλοιπα κυρίως πιάτα, ήταν φρέσκιες και καλοτηγανισμένες. Μια χαρά ως συνοδευτικές, μόνο να τις φάτε όσο ακόμα είναι ζεστές.

- Βourbon burger στα 9.8 ευρώ. Το μπιφτέκι αναφέρει πως είναι από κιμά black angus, μαγιονέζα, φρέσκια τομάτα, τυρί τσένταρ και μπέικον. Η bourbon σως ήρθε σε μπολάκι ξεχωριστή, μαζί με 2 άλλα μπολάκια (μουστάρδας και κάτι σαν κέτσαπ σε λίγο πιο πικάντικη εκδοχή).

Επίσης υπήρχε κρεμμύδι που δεν αναφερόταν στον κατάλογο. Αν πω πως έφαγα ένα τρομερό μπέργκερ θα είναι ψέματα. Πιο πολύ έφερνε σε "σπιτικό" με την έννοια πως θα μπορούσα να το φτιάξω και εγώ σπίτι μου. Το ψωμάκι σαν και αυτά που βρίσκεις στο σουπερμάρκετ, το μπιφτέκι χωρίς καμία παρέμβαση και σχετικά τυποποιημένο αν δεις το σχήμα του. Το τυρί σαν τα τετηγμένα που βγάζεις από τη ζελατίνα.

Για την τιμή του ο μέσος πελάτης θα περίμενε κάτι πιο ιδιαίτερο. ΟΚ τρώγεται αλλά ένας ψαγμένος μπεργκεροφάγος (που δεν θεωρώ τον εαυτό μου τέτοιο) δε νομίζω πως θα ικανοποιηθεί.

- Philadelphia burger στα 9.4 ευρώ. Μπιφτέκι black angus, μαγιονέζα, φρέσκια τομάτα, μοτσαρέλα, μανιτάρια σωτέ και κρεμμύδια καραμελιζέ. Πάλι 3 μπολάκια ήρθαν αλλά το ένα διαφορετικό σε σχέση με το δικό μου ήταν ότι είχε το τυρί κρέμα. Για το μπιφτέκι ισχύει το ίδιο. Πολύ κρεατένιο και χωρίς καρυκεύματα.

Θα θέλαμε στα μπέργκερ να υπήρχε μια παρέμβαση και όχι να έρχονται απλώς τα μπολάκια από δίπλα. Θα προτιμούσαμε η σώς να είχε αναμειχθεί με όλα τα υλικά μέσα στο μπέργκερ. Η bourbon ήταν αρκετά νόστιμη αλλά δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω αν ήταν χειροποίητη ή απλώς του εμπορίου. Βάσει των παραπάνω οδεύω στο συμπέρασμα πως δεν δίνω και πολλές πιθανότητες να ήταν δική τους.

- Grilled Chicken στα 8.9 ευρώ. Μας προτάθηκε ως πολύ καλό πιάτο. Ήρθαν 2 φιλέτα κοτόπουλου γλασαρισμένα με σως μουστάρδας μέλι. Συνοδευόντουσαν με πατάτες τηγανητές και ψητά λαχανικά. Το πιάτο φαγώθηκε όλο και φάνηκε να αρέσει αν και ήταν αρκετά πιπεράτο. Το κοτόπουλο ήταν ψημένο όσο έπρεπε για να κρατήσει τους χυμούς του. Καλή και η σως.

- Κόκα κόλα 250 μλ

- 2 330άρες μπύρες Έρντινγκερ στα 3.3 ευρώ έκαστη. Παγωμένες και στο ποτήρι τους.

- 2 μεξικάνικα γλυκά που βρισκόντουσαν στον κατάλογο προς 3.9 ευρώ έκαστο. Είχαν προκρατηθεί γιατί θεωρούνται το καλύτερο επιδόρπιο. Μας ήρθαν 2 μεγάλα κομμάτια σαν πάστα. Περιείχαν κρέμα και σοκολάτα με αμύγδαλο στο εσωτερικό τους. Η βάση τους πάνω και κάτω ήταν με πίτα τορτίγιας και 3 κομμάτια μπανάνας. Περιχυμένα με σοκολάτα, καραμέλα και ποτό Καλούα. Στους άλλους άρεσε, εγώ δεν ενθουσιάστηκα γιατί το βρήκα πολύ μπουχτιστικό γλυκό, με πολλά συστατικά που δεν ταίριαζαν ιδιαίτερα το ένα με το άλλο.

Σημειώνω εδώ πως ο σερβιτόρος χαρακτήρισε τον μπακλαβά τους ως μέτριο.

Σύνολο στα 63 ευρώ.

Η ποιότητα θεωρώ πως είναι περίπου στο 2.5 αλλά θεωρώ πως έχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης.

Το μαγαζί πρέπει να προσπαθήσει να βελτιώσει λίγο την κουζίνα του. Αν τα φαγητά είναι απλώς συνοδευτικά των ποτών και όχι το αντίθετο, τότε ΟΚ. Θα το ξαναεπισκεπτόμουν για κάτι πιο χαλαρό και με καλή παρέα. Τότε ΝΑΙ, είναι μια καλή επιλογή και με ευχάριστο περιβάλλον.

Η τιμή για όσα παραγγείλαμε δεν ήταν κακή. Αν ήταν και λίγο πιο ποιοτικά τα μπέργκερ έστω, θα έφευγα με ακόμα καλύτερες εντυπώσεις.

Σουβλάκι & Σχάρα, Πειραιάς κέντρο

Στα δικά μου μάτια ο Μπαρμπαδήμος μου φαίνεται ένας μάστορας με χρόνια εμπειρίας σε αυτό που κάνει και ας λειτουργεί μόλις 2-3 χρόνια σαν αλυσίδα. Επειδή όμως γνωρίζει την τέχνη καλά και ξέρει πως να παρασκευάσει τα μερακλίδικα εδέσματα του θέλει να πληρώνεται και το κατιτίς του παραπάνω. Αυτό μεταφράζεται σε ένα (μπορεί και 2 κλικ παραπάνω τσιμπημένη τιμή). Μην ξεχνάμε όμως ότι ξέρει την τέχνη και δεν είναι απλώς άλλος ένας που ποντάρει στο ότι θα ανοίξει ένα σουβλατζίδικο-κεμπαπτζίδικο και επειδή θα βάλει μια φωτεινή επιγραφή θα τραβήξει πελάτες.

Ο Μπαρμπαδήμος είναι και λίγο παγαπόντης. Οι μερίδες του θα μπορούσαν να είναι και λίγο μεγαλύτερες για την τιμή που έχει ορίσει. Ειδικά για τα τυλιχτά του στα 2.2-2.3 ευρώ το φθηνότερο, ναι δεν το λες και οικονομικό. Γνωρίζει πως ο κόσμος τον προτιμάει και θα γεμίσει το μαγαζί του, οπότε κύριε αν θες να φας τυλιχτά και όχι μερίδες πάλι θα πληρώσεις κάτι παραπάνω. Μην κρατάς και το τραπέζι τσαμπέ.

Η γνωριμία μου λοιπόν με το μαγαζί κρατάει 3 χρόνια, λίγο πριν παρουσιαστώ στον στρατό. Τότε είχα παρατηρήσει το πολύ μικρό μαγαζί στη Ζέα, πριν το μεγάλο στη Σαχτούρη και μπορούσες να πάρεις μόνο στο χέρι. Είχε ένα κλικ παραπάνω στην ποιότητα, κάτι που να σε κάνει να τον ξαναπροτιμήσεις. Να σημειώσω εδώ πως συμφωνώ, όπως αναφέρει και στο φυλλάδιο διανομής του πως με τη διανομή κατ'οίκον χάνουν 20% τα προϊόντα του καθώς δεν έχει τίποτα προψημένο και όλα ετοιμάζονται μετά την παραγγελία. Το κρίνω δικαιότερο λοιπόν αυτό και ας σου κοστίσει κάτι παραπάνω.

Συνήθως παίρνω σουβλάκια για το σπίτι από τον Μπαρμπαδήμο με συχνότητα 5 φορές τον χρόνο, και αυτό γιατί το ask4food είναι πειρασμός και με βάζει σε διαδικασία αναζήτησης νέων μαγαζιών, είναι και οι κριτικές από άλλους φίλους καλοφαγάδες οπότε δεν κάθομαι στα αβγά μου και γυροφέρνω. Θα μπορούσα να γράψω πολύ νωρίτερα κριτική για τον Μπαρμπαδήμο, τέλος πάντων ήρθε η ώρα.

Η επίσκεψη μου έγινε την Πέμπτη 23 Οκτωβρίου 2014 το μεσημεράκι στις 14:30. Ο χώρος της πλατείας απέναντι δεν υφίσταται πλέον γιατί έχουν μπει οι μπουλντόζες, λογικά για κάποια ανάπλαση. Ο μέσα χώρος είναι συμπαθητικός αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο που να σε κάνει να τον θυμάσαι. Ωραία η πινελιά με τα καφάσια με τα φρούτα λες και βρίσκεσαι σε υπαίθρια αγορά. Οι παλιές διαφημίσεις είναι πλέον πολυφορεμένες και μάλλον κουράζουν σε ένα τέτοιου είδους κατάστημα. Εδωσα σημασία στο ταψί με τον μπακλαβά που έμοιαζε πολλά υποσχόμενος και ανατολίτικα φτιαγμένος. Ο χώρος αν τον κρίνουμε σαν χώρο δείχνει πως έχει τα (αρκετά) χρονάκια του.

Σημαντικό είναι πως βλέπεις σε κοινή θέα το αρκετό προσωπικό να ετοιμάζει, να ψήνει, να δημιουργεί. Χωρίς προβλήματα, εκπαιδευμένοι άρτια λειτουργούν σχετικά αθόρυβα σαν καλοκουρδισμένο ρολόι.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση θα πω πως μου έβγαλε μια τάση ευγένειας αλλά σε επαγγελματικό ύφος. Εκεί δεν είσαι εσύ ο πρωταγωνιστής. Εκεί πρωταγωνιστούν τα σουτζούκια, οι παστουρμάδες και τα κεμπάπ. Αν λοιπόν θες να το επισκεφτείς το μαγαζί να ξέρεις πως δεν θα πας για ρομαντικό ραντεβού αλλά θα βάλεις άλλους 3-4 σε ένα αμάξι και θα πάτε να παρεκτραπείτε και να βουτηχτείτε στα μπαχάρια και στα κρέατα. Αν η γυναίκα σου-φίλη σου ή απλώς κολλήτη σου το ανέχεται, πάρε την.

Μην περιμένεις πολυτέλειες όμως γιατί η πολυκοσμία δεν αφήνει τέτοια περιθώρια για να νιώσεις ξεχωριστός από την εξυπηρέτηση. Ας είναι. Τα μαγαζιά που έχουν ανοίξει είναι σε περιοχές λαϊκές σχετικά (της Νέας Σμύρνης ίσως πάλι όχι αλλά δεν βρίσκεται και στην περιοχή-φιλέτο της πλατείας), όχι στις Κηφισιές.

Η ποιότητα που παίρνει άριστα από εμένα είναι για το είδος της. Καλοπροετοιμασμένα τα φαγητά και καλοεκτελεσμένα, αυτα πρωταγωνιστούν. Δεν έρχονται λαδερά όπως δυστυχώς έτυχε σε άλλη μου επίσκεψη σε μαγαζί παρόμοιου ύφους.

Στην τελευταία μας επίσκεψη παραγγείλαμε:

- Στην αρχή έρχεται σαν κέρασμα ένα πιατάκι με 2 πικάντικες μπουκίτσες που αμέλησα να ρωτήσω τι είναι, και ένα πιατάκι με πικάντικη και νοστιμότατη σαλτσούλα τομάτας στη μια πλευρά και μελιτζανοσαλάτα στην άλλη. Μαζί με 3-4 κομμένα σε λεπτές λωρίδες πιτάκια που κριτσινίζουν, σηματοδοτούν μια εξαιρετική αρχή.

- Γιαουρτάκι με μυρωδικά όπως μέντα, δυόσμο και μαϊντανό στα 2.5 ευρώ. Ιδανικό για την κάψα των μπαχαρικών και για να "ξεγελάει" το μυαλό σας ότι τρώτε και κάτι υγιεινό και διαιτητικό. Ότι πρέπει για να κρύψετε τις κραιπάλες των σουτζουκιών που ακολουθούν.

- Τα αβγά του κανακάρη στα 5.8 ευρώ. Νόστιμο πιάτο για 3 άτομα μοιρασιά. Μοιάζει σαν ομελέτα και περιέχει ακόμα πατάτες, σουτζούκι. Επειδή προσθέσαμε και παστουρμά το κόστος ανήλθε στα 7 ευρώ. Τα αβγά μου φάνηκαν αρκετά φρέσκα σε αντίθεση με τις πατάτες που τις ένιωσα λίγο λαστιχένιες. Μάλλον θα ήταν κομμένες κάποιες ώρες. Το σουτζούκι κομμένο σε μικρά κομμάτια, μια χαρά. Αν ο παστουρμάς ήταν ψημένος και αυτός και δεν ήταν απλώς τοποθετημένος από πάνω, το αποτέλεσμα ίσως ήταν ακόμα καλύτερο.

- Μερακλίδικο μπερεκέτι στα 16.8 ευρώ. Περιέχει 2 κεμπάπ,1 σις κεμπάπ, κοτόπουλο, σουτζούκι και παστουρμά. Ακόμα συνοδεύουν τα κρέατα 3 πίτες, τομάτες και ψητές πιπεριές. Ότι πρέπει για να πάρετε μια ιδέα από όλα. Όλα τα κρέατα καλοψημένα και ζουμερά με τα μπαχαρικά να προσθέτουν και όχι να καλύπτουν τη γεύση των κρεάτων. Οι πιτούλες μια χαρα συνοδευτικό, μαλακές και ζουμερες. Μου άρεσε αρκετά το σουτζούκι που ήταν μερακλίδικο τόσο όσο πρέπει. Ακόμα και όταν έσκασα, δεν αντιστάθηκα και έφαγα και το τελευταίο κομματάκι που είχε περισσέψει. Το κεμπάπ καλοετοιμασμένο αν και όπως αναφέρουν είναι από κατεψυγμένο μοσχάρι και πρόβατο. Πραγματικά όμως ότι και να δοκίμασα ήταν πολύ καλό.

- Εμφιαλωμένο νερό 1 λίτρου στα 1.3 ευρώ χωρίς να έχει ζητηθεί αλλά ΟΚ.

- Ροζέ κρασί 250 μλ στα1.5 ευρώ. Γλυκόπιοτο για συνοδευτικό.

- Μπακλαβάς στα 2.7 ευρώ. Αναφερόταν ως μυρωδάτος, με φρέσκο βούτυρο. Ναι όντως αρκετά καλός ήταν για κλείσιμο του γεύματος. Ωραίο τριμμένο φυστίκι, καλό φύλλο χωρίς να είναι βουτηγμένο και ποτισμένο από το σιρόπι. Τη διαφορά την έκανε το φρέσκο βούτυρο πάντως. Από τους καλούς του είδους (τον καλύτερο τελευταία τον έφαγα από ένα ζαχαροπλαστείο από τα κατεχόμενα της Κύπρου).

Σύνολο στα 31.8 ευρώ.

Να σημειώσω πως και τα τυλιχτά του είναι αξιόλογα αν και λίγο μικρά. Πρέπει να τα δοκιμάσετε χωρίς να έχει μεσολαβήσει πολύς χρόνος.

Συμπερασματικά, ο "παγαπόντης" Μπαρμπαδήμος θέλει το κατιτίς του χρηματικά για να σου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο και όχι μια από τα ίδια. Να γνωρίζετε πάντως πως με τόσο κόσμο που τον επισκέπτεται δεν έχει στοκ κρεάτων που αναμένουν τη σειρά τους στο ψυγείο.

Ο Μπαρμπαδήμος είναι γόης συμπεραίνοντας από την επίσκεψη μου, καθώς αρκετές κυρίες (και σε παρέες μόνες τους) τον επισκέπτονται για να καλοπεράσουν και να πιούν και τη μπυρίτσα τους. Και πολυ τις ευχαριστήθηκα να πω την αλήθεια που είναι ακομπλεξάριστες!

Τον Μπαρμπαδήμο λοιπόν τον επισκέπτομαι ανα τακτά διαστήματα. Ναι τα κρέατα του μου αρέσουν. Θέλω να δοκιμάσω και το αντίπαλον δέος, τον Κυρ Αρίστο.

Θυμηθείτε πως καλύτερα είναι να επισκεφθείτε τον Μπαρμπαδήμο μια χειμωνιάτικη μέρα, με καλή παρέα και με καλή διάθεση...

Μέση Ανατολή, Γλυφάδα

Η Γλυφάδα πριν καμιά 20αριά χρόνια λεγόταν και μπιφτεκούπολη. Τώρα άνετα μπορούμε να την ονομάσουμε και κεμπαπούπολη. Η νέα μόδα αυτή την εποχή έχει στρέψει τους επίδοξους επιχειρηματίες στο να ανοίγουν μαγαζιά τέτοιου είδους. Άλλωστε είναι πιο οικονομικά (με 2 ευρώ μπορείς να πάρεις ένα τυλιχτό), με ένα είδος που είναι αρεστό σε όλον τον κόσμο. Θεωρητικά λοιπόν μια έξοδος που είναι για περισσότερα βαλάντια, ακόμα και για φοιτητές.

Η άποψη μου αυτή ενισχύθηκε κατά την επίσκεψη μας την Παρασκευή 17 Οκτωβρίου 2014, γύρω στις 9μιση το βράδυ. Όσο ψάχναμε το μαγαζί αλλά και να παρκάρουμε παρατήρησα πως το Παραδοσιακό της Λάρισας έχει ονομαστεί σε Γύρω γύρω όλοι (αν θυμάμαι σωστά), το Λάδι και Ρίγανη σε κεμπαπτσίδικο Παλλάς, άλλο ένα που δεν θυμάμαι ονομασία. Διαβάζω επίσης πως υπάρχει ο Κυρ Αρίστος αλλά σίγουρα και άλλα παρόμοια. Ακόμα και το Λεμόνι προσφέρει τέτοιου είδους εδέσματα.

Τα 3 αστέρια από όσα διάβασα υπάρχουν από το 1986 και μετακόμισαν από τη Νεά Σμύρνη στη Γλυφάδα πριν κάνα χρόνο περίπου. Ίσως έκαναν σωστά, ίσως και λάθος. Περισσότερη εν δυνάμει πελατεία αλλά και περισσότερος ανταγωνισμός.

Θα το βρείτε εύκολα, καθώς είναι στο κέντρο της Γλυφάδας, σχεδόν απέναντι από το Pasta viva, στο στενό που γωνιακά θα δείτε τα Everest. Δεν δυσκολευτήκαμε να παρκάρουμε αλλά μάλλον γιατί ήταν ακόμα νωρίς. Όταν γύρω στις 11 φεύγαμε είδαμε αρκετούς να ψάχνουν και να κάνουν κύκλους. Και σαν έξτρα τιπ στο επόμενο στενό είδαμε ένα αναποδογυρισμένο Smartάκι έξω από το Casa di Giorgino. Είναι και πολύ πρόσφατη η ιστορία με τον δολοφόνο με το ίδιο αυτοκίνητο στην Πέτρου Ράλλη. Τέλος πάντων, ξέφυγα.

Το κατάστημα θα το χαρακτήριζα ως μοντέρνο ψητοπωλείο καθώς έχεις οπτική επαφή με την κουζίνα (που μοιάζει με σουβλατζίδικου). Ο μέσα χώρος μου φαίνεται υπερβολικά μικρός και οι φωτογραφίες στο διαδίκτυο ίσως σας παραπλανήσουν). Ο εξωτερικός (ή έστω ημιεξωτερικός) μπορεί να φιλοξενήσει 10-12 παρέες. Τα τραπέζια είναι σχετικά άνετα, ενώ μέσα υπάρχουν ραφάκια με προϊόντα (που μάλλον δεν είναι προς πώληση). Καθαρό μαγαζί και με ωραία χρώματα. Θετική η λεπτομέρεια με το κουτάκι που είχε μέσα πάπρικα, αλάτι και κανέλα. Τα μαχαιροπίρουνα ερχόντουσαν σε συσκευασία.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή αν και αργή. Ευγενική αλλά σε ένα μαγαζί μισοάδειο (περίπου 40% πληρότητα) το τέταρτο κυρίως πιάτο ήρθε αφού σχεδόν ολοκληρώσαμε οι υπόλοιποι 3 τα δικά μας. Στην αρχή έρχεται δίσκος με τα κρύα ορεκτικά και τη σαλάτα, ενώ μας παρουσιάζουν και δείγμα από ζεστά ορεκτικά που τα φτιάχνουν μετέπειτα. Οι αποδείξεις έρχονται με κάθε παραγγελία αλλά το πιο λογικό στην αρχή της παραγγελίας θα ήταν να μας έρθει και λίγο νεράκι, ειδικά σε μαγαζί που κυριαρχούν τα μπαχαρικά και τα πικάντικα εδέσματα. Δεν προσγειώθηκε ούτε καν εμφιαλωμένο νερό.

Επίσης αρνητικό στοιχείο πως θα έπρεπε να κατεβάσουν τις τέντες ώστε να μην μας χτυπάει ο αέρας και η ψυχρούλα που υπήρχε. Αναγκαστήκαμε να τρώμε "ενισχυμένοι".

Ο κατάλογος είναι σε καλό επίπεδο για να μπορεί να υποστηρίξει σωστά τα πιάτα. Χωρίς υπερβολές. Οι εντυπώσεις μας μέτριες ομως.

4 άτομα παραγγείλαμε:

- Πίτες σουβλακιού, αν και νομίζω πως δεν ήταν επιλογή μας. Αναγράφονται με 0.50 ευρώ. Δεν παρατήρησα αν ήταν κατ'άτομο.

- Ατζιλί ψιλοκομμένα λαχανικά στα 3 ευρώ. Πικάντικο πιάτο με κυρίαρχη την τομάτα. Στο Ασία το θυμάμαι πιο νόστιμο. Για συνοδευτικό με καμιά πιτούλα είναι μια χαρά.

- Μελιτζανοσαλάγα καπνιστή στα 4 ευρώ. Να ξεκαθαρίσω πως δεν είμαι φαν της μελιτζάνας. Δοκίμασα και μου φάνηκε λάιτ και χωρίς σκόρδο. Ούτε την αίσθηση του καπνιστού μου άφησε.

- Τζατζίκι παραδοσιακό στα 3 ευρώ. Αρκετά δροσερό και όχι μπόμπα για να μυρίζει μετά από 3 ημέρες.

- Σαγανάκι αυγό-παστουρμά-σουτζούκι στα 6.5 ευρώ. Αρκετά νόστιμο, με 3 κρόκους αυγού. Ψιλοκομμένο το σουτζούκι και νόστιμος ο παστουρμάς. Ισως το καλύτερο πιάτο της βραδιάς.

- Ινεγκέλ κεμπάπ μοσχάρι στα 8 ευρώ.7 μικρά κεμπαπάκια με συνοδεία αραβικής πίτας, κοκκινιστού πληγουριού που ήταν νοστιμότατο ως συνοδευτικό, ψητής τομάτας επίσης καλής για να "υγραθεί" το κρέας, ψητής πιπεριάς και κρεμμυδιού. Θεώρησα ότι ίσως γευόμουν κάτι παρόμοιο με τα βομβίδια στη Θεσσαλονίκης αλλά έπεσα αρκετά έξω. Τα κεμπαπάκια ήταν λαδερά και κάποια σχετικά ξερά. Δεν μου φάνηκαν σπιρτόζικα. Θα έπρεπε έστω να υπήρχε μια συνοδευτική σως στο πιάτο μπας και το συμμαζέψει.

- Γιαουρτλού κεμπάπ στα 9 ευρώ.2 μεγάλα τεμάχια κεμπάπ, αρκετά πιο γευστικά από τα κεμπαπάκια. Το γιαούρτι δεν λάσπωνε με την πίτα, ΟΚ πιάτο με περιθώρια βελτίωσης. Πιο αρωματικό από τα υπόλοιπα.

- Ούρφα κεμπάπ μοσχάρι-αρνί στα 8 ευρώ. Συνοδευόταν απο πίτα, κρεμμύδι, ψητή τομάτα, πλιγούρι και ψητή πιπεριά. Σχετικά αρωματικό με εμφανή την παρουσία του αρνιού.2 μεγάλα τεμάχια κεμπάπ. Σε γενικές γραμμές νόστιμο πιάτο.

- Μοσχαρίσιο ντονέρ στα 8 ευρώ. Τα ίδια συνοδευτικά με τις άλλες μερίδες αλλά ήταν το πιάτο που λογικά θα έπρεπε να είναι σήμα κατατεθέν του μαγαζιού. Αντ'αυτού εκτός ότι άργησε υπερβολικά να έρθει, μας παρουσιάστηκε ένα πιάτο με ξερά κομμάτια, χωρίς αρώματα. Η απογοήτευση της βραδιάς. Και επειδή ήταν και η τελευταία εντύπωση, αυτός που το έφαγε μας είπε ότι του άφησε δυσάρεστη γεύση στο τέλος.

- 2 μπύρες 500άρες Καιζερ στα 6.4 - 6.5 ευρώ

- 1 βαρελίσια ποτήρι Άλφα στα 2 ευρώ (μικρό ποτήρι)

- 3 Κόκα κόλες 330άρες στα 6 ευρώ

ΣΥΝΟΛΟ 65.6 ευρώ. Οι μερίδες είναι σε νορμάλ ποσότητα.

Τιμή όχι άσχημη αλλά με βάση τον ισχυρό ανταγωνισμό της περιοχής και τα μέτρια πιάτα που δοκιμάσαμε νομίζω πως θα δυσκολευτεί να σταθεί στα πόδια του. Δεν έχει διαφημιστεί αρκετά, σαν κάτι να του λείπει. Μπορεί να φταίει και ο μικρός χώρος παρασκευής των προϊόντων του.

Εύχομαι να μην κάνω λάθος και το κασερλί και φυστικλί κεμπάπ του να είναι πιο καλά από αυτά που δοκίμασα. Αν το ξαναεπισκεπτόμουν θα ήταν μάλλον για να δώσω μια ευκαιρία στα τυλιχτά του.

American Style, Χαλάνδρι

Ίσως παραξενευτείτε κάποιοι από την πολύ καλή μου βαθμολογία αλλά θα προσπαθήσω να σας εξηγήσω το γιατί. Οι προηγούμενες κριτικές είναι λίγο διφορούμενες και απολύτως σεβαστές. Εγώ είδα το ποτήρι μισογεμάτο και όχι μισοάδειο. Και δεν το λέω γιατί πέρασα απολύτως καλά το βράδυ Σαββάτου 11/10/2014.

Να τονίσω πως η βαθμολογία είναι για το είδος του μαγαζιού και όχι σε σύγκριση με όλες τις άλλες κατηγορίες εστιατορίων.

Φτάνοντας γύρω στις 9μιση το βράδυ απογοητευτήκαμε γιατί το μαγαζί ήταν παντελώς άδειο ενώ στην περιοχή του Χαλανδρίου υπήρχε αρκετή κίνηση. Το μαγαζί βρίσκεται ακριβώς κάτω από τον Ζύθο (που πλέον έχει βάλει και ψησταριά έξω και ψήνει) σε γωνία. Για το πάρκινγκ όπως καταλαβαίνετε θα δυσκολευτείτε, εμείς σταθήκαμε τυχεροί και βρήκαμε 50 μέτρα από το μαγαζί έξω απο τον Βάρσο.

Για τις ηλικίες άνω των 40 ο χώρος δεν θα έχει να πει και πολλά, για εμένα που μου αρέσουν οι αμερικάνικες ταινίες που διαδραματίζονται σε δρόμους και όχι στούντιο μπορώ να πω πως για τη δική μου ταπεινή κρίση έγινε μια καλή αντιγραφή μαγαζιών που δεν τα λες και στέκια της πόλης.

Ένα μικρό μπαράκι στη μια γωνιά, μέσα επιγραφές που θυμίζουν φαστ φουντ, μου άρεσε ο τιμοκατάλογος αλλά όχι αυτός που βρίσκεται στα τραπέζια καθώς είναι το φυλλάδιο του ντελίβερι.

Οι καναπέδες σε μπορντώ χρώμα, όχι ιδιαίτερα βολικοί ειδικά για άτομα μέτριου αναστήματος και κάτω, τζαμαρία να περιβάλλει το κατάστημα. Οι τουαλέτες σε νορμάλ επίπεδο καθαριότητας. Μου άρεσε που το αρκετό προσωπικό ήταν ομοιόμορφα ντυμένο, με ξεκάθαρες τις αρμοδιότητες του καθενός. Σαν έξτρα τιπ μου φάνηκε ο τυπάκος του προσωπικού που μεξικανόφερνε.

Η εξυπηρέτηση από το παλικάρι που εξυπηρετούσε και τα υπόλοιπα τραπέζια όπου στο μεταξύ είχαν μισογεμίσει από πελάτες ήταν άψογη. Διακριτικός και με πολύ καλή διάθεση να εξυπηρετήσει και να ανταποκριθεί άμεσα στις απαιτήσεις μας. Δεν φάνηκε να δυσανασχετεί σε κανένα σημείο.

Στα του φαγητού τώρα: Ο κατάλογος αρκετά εκτενής και νομίζω πως κάποια πιάτα δεν τα βρίσκεις εύκολα σε άλλα παρόμοια μαγαζιά. H βαθμολογία μου είναι επιεικής και πιο λογικό θα ήταν στην ποιότητα το 2.5, η καλή τους διάθεση όμως τους δίνει το 3άρι. Μην περιμένετε τίποτα τρελό να δοκιμάσετε, είναι μια καλή λύση για εύκολο φαγητό και μάλλον θα σας το προτείνω για brunch παρά για γεύμα.

Παραγγείλαμε:

- Σαν κέρασμα από το μαγαζί ήρθαν ζεστά νάτσος με μια αραιή σως, έμοιαζε αρκετά με αυτή του εμπορίου. Εκτιμητέα κίνηση αλλά καλύτερα να μην ασχοληθείτε εκτός και αν είστε 15χρονοι πιτσιρικάδες και θέλετε να χορτάσετε όσο πιο οικονομικά γίνεται.

- Μίνι κεσαντίγιας στα 5.4 ευρω. Περιείχαν τυρί τσένταρ, sour cream, salsa fresca και κομμάτια από πιπεριές χαλαπένιος. Ψημμένα αρκετά καλά, όχι ξερά και τα υλικά καλά κατανεμημένα, θα έλεγα πως είναι ότι πρέπει για να τα φας ένα κρύο χειμωνιάτικο βράδυ καθώς οι πιπεριές έκαιγαν αρκετά. Η sour cream θα έπρεπε να είναι περισσότερη για να "κρατάει" την κάψα. Ευτυχώς βοήθησαν τα αναψυκτικά.

- Breakfast burger στα 5.9 ευρώ σκέτο το μπέργκερ αλλά το meal έκανε 8.9 ευρώ και προτίμησα να πάρω το meal που περιελάμβανε πατάτες τηγανιτές και αναψυκτικό. Το burger περιείχε αυγό τηγανιτό, μπέικον, τυρί τσένταρ και Hash Brown potatoes, θα το χαρακτήριζα ένα είδος πατατοκροκέτας. Τα υλικά ήταν κατανεμημένα σωστά, χωρίς να καπελώνουν το ένα το άλλο.

Το ψωμάκι δεν ήταν άσχημο αλλά με κάθε σιγουριά έχω δοκιμάσει και καλύτερα. Το πιο αδύναμο σημείο του burger ήταν και το πιο σημαντικό, το μπιφτέκι. Μου θύμησε έντονα των Mc Donald's, χωρίς γεύση, σαν στόκος και χωρίς αρώματα. Επίσης θα έπρεπε να δώσουν λίγη περισσότερη σημασία στην εστία που ψήνουν τα κρέατα γιατί μου ήρθαν μαυρισμένα το μπιφτέκι και το μπέικον (κυρίως). Δεν έμοιαζαν θελκτικά στο μάτι. Οι πατάτες τηγανιτές απαράδεκτες, προκάτ. Αποφύγετε τες. Χορταστική ποσότητα αλλα τι να το κάνω.

- BBQ burger στα 5.9 σκέτο, στα 8.9 το meal. Πάλι το meal πήραμε με τα ίδια αποτελέσματα (βλέπε πατάτες). Περιείχε μπέικον, τυρί τσένταρ, τομάτα, πίκλες (που τις αφαιρέσαμε), onion ring και σπιτική μπάρμπεκιου σως. Για το μπιφτέκι την ίδια άποψη είχε η κοπέλα μου όπως στο δικό μου μπέργκερ, εγώ που δοκίμασα λίγο βρήκα μια χαρά τη μπάρμπεκιου σως και τα ψιλοκομμένα λαχανικά που συνδυάζονταν μαζί της στο ψωμάκι.

- Για επιδόρπιο πήραμε Chef's favourite french toast.2 αυγοφέτες από τσουρέκι, βούτυρο, ζάχαρη άχνη, φιλαδέλφεια cream cheese, μαρμελάδα φράουλας, κανέλα και maple syrup στα 3.9 ευρώ. Το τσουρέκι μου φάνηκε ψωμί του τοστ. Ιδιαίτερα παχυντικό επιδόρπιο αλλά και νόστιμο, για πρωινό κυριώς. To maple syrup το προσθέτετε όσο θέλετε και είναι ιδανικό για να "μελώσει" και να γλιστρίσει. Ένα άτομο μόνο του δύσκολα θα το καταφέρει.

Σημειώστε πως στο μαγαζί υπάρχει Coca cola vanilla και cherry αλλά και αναψυκτικό Dr Pepper.

Σύνολο μαζί με έξτρα αναψυκτικό στα 30-31 ευρώ.

Αν θα το πρότεινα;Ναι αν είστε φίλοι της "αμερικανιάς", ναι αν θέλετε κάτι εύκολο και πιο οικονομικό στο Χαλάνδρι. Για να έρθετε από μακριά με προσδοκιές δε νομίζω πως θα ικανοποιηθείτε.

Θα του έδινα άλλη μια ευκαιρία λόγω και της αντιμετώπισης που είχαμε από το κατάστημα, στην επόμενη επίσκεψη όμως σε brunch για να δω πόσο ανταποκρίνονται γευστικά οι ομελέτες σε σχέση με τις φωτογραφίες τους, για pancakes και french toast.

Και προσοχή στις πατάτες του meal....

Cafe - Restaurants, Μετς - Καλλιμάρμαρο
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0

Ομολογώ πως αν δεν είχα διαβάσει την κριτική του fratello θα αγνοούσα πλήρως την ύπαρξη αυτού του μαγαζιού. Μου κίνησε την περιέργεια λοιπόν το σκεπτικό τους να ρίξουν το βάρος τους αποκλειστικά σε έναν τομέα που δεν γνωρίζει άνθιση στα μέρη μας.

Έκανα 2 επισκέψεις (λόγω του ότι μένω μακριά και το ωράριο λειτουργίας τους δεν με βολεύει ιδιαίτερα) και μπορώ να επιβεβαιώσω με σιγουριά τα καλά λόγια των άλλων χρηστών που μπήκαν στον κόπο να γράψουν την κριτική τους. Θα πω τις δικές μου εντυπώσεις:

1) Μου έκανε εντύπωση η φρεσκάδα των υλικών που χρησιμοποιούν. Όταν είδα τον πάγκο με τα πολλά ομολογουμένως υλικά σκέφτηκα πως δεν είναι δυνατόν, όλο και κάτι θα είναι "κουρασμένο", κυρίως για τις σαλάτες που είναι πιο εμφανείς. Η δεύτερη φορά που δοκίμασα ήταν μόλις μερικές ώρες πριν ξεκινήσω να γράφω την κριτική μου. Με ικανοποίησε ιδιαίτερα που το μαρούλι ήταν τόσο τραγανό. Έδωσαν μάθημα για το πως μπορείς να ξεχωρίσεις την φρεσκάδα των υλικών.

2) Δοκίμασα και τα wraps τους και επίσης τα θεωρώ πολύ καλής ποιότητας. Τα ετοιμάζουν εκείνη την ώρα, οπότε τα καταβρόχθισα. Μαλακά, με τα υλικά να δένουν μεταξύ τους αρμονικά. Έφαγα μια σαλάτα και 2 wraps και δεν ένιωσα καθόλου το φούσκωμα που θα ένιωθα από άλλες αλυσίδες εστίασης.

3) Εκτός του ότι προετοιμάζουν μπροστά σου ότι παραγγείλεις εκείνη την ώρα και δεν έχουν τίποτα ετοιματζίδικο, υπάρχει στα δεξιά σου όπως περιμένεις μια πορτούλα. Έτυχε να την δω μισάνοιχτη και στάμπαρα την κοπέλα να ετοιμάζει και να "ελέγχει" τα υλικά. Αυτό έγινε με γάντια, όπως και στη βιτρίνα μπροστά που περιμένεις.

4) Εκτός της ποιότητας των υλικών, υπάρχει και πληθώρα επιλογών. Μπορείς να φτιάξεις τον δικό σου συνδυασμό όπως επιθυμείς. Οι κατηγορίες των υλικών είναι χωρισμένες έτσι ώστε να προχωράς βήμα-βήμα χωρίς να χάνεσαι στη μετάφραση. Στο τέλος σου βάζουν ψωμάκι και τη συνοδευτική σως σε μπολάκι. Οι μερίδες είναι χορταστικές για έναν μέσο άνθρωπο.

5) Η απόδειξη δίνεται κανονικότατα και είναι αναλυτική.

Θα μπορούσα να γράψω και άλλα, θα αναφέρω και τι δεν μου άρεσε.

Ο χώρος δυστυχώς είναι στα πρότυπα ντελιβεράδικου τύπου Domino's. Απλώς μπαίνεις, παραγγέλνεις και αποχωρείς. Θα ήθελα να ήταν λίγο πιο φωτεινός και με κάποια περιποίηση (δεν εννοώ την καθαριότητα). Πλην των 2-3 σκαμπό δεν έχει ούτε ίχνος τραπεζιού. Ενώ είναι μεγάλος είναι αχανής. Οκ έχουν εστιάσει πιθανότατα στις τριγύρω επιχειρήσεις. Μακάρι να πάνε καλά οι δουλειές τους και να σκεφτούν να επεκταθούν σε κάποιον χώρο που και θα μπορείς να παρκάρεις πιο εύκολα και θα μπορείς να κάτσεις με την παρέα σου να απολαύσεις τη σαλάτα σου.

Οι τιμές δεν μπορούν να χαρακτηριστούν απαγορευτικές, επιδέχονται μιας μικρής μείωσης με δεδομένο ότι δεν γευματίζεις εκεί. Οι συσκευασίες είναι αρκετά όμορφες και χρηστικές.

Διάβασα στη σελίδα τους στο facebook πως ετοιμάζονται να προσθέσουν και σούπες στο μενού.

Για τις επιλογές στις σαλάτες θα σας πω πως έμεινα ικανοποιημένος απο την funky salad που είχε στικς πράσινου μήλου, ρόδι, μπέικον (θα το ήθελα πιο τραγανό καθώς χανόταν στη σύνθεση. Τη διαφορά την έκαναν τα καραμελωμένα φουντούκια και η βινεγκρέτ ροδιού. Το iceberg-ραντίτσιο όπως είπα και πριν ήταν ΦΡΕΣΚΟΤΑΤΟ.

Υπάρχουν ακόμα και επιλογές με πένες (και ολικής άλεσης), καστανό ρύζι, κους κους. Τα wraps βάζουν κάτω όλα τα σάντουιτς του εμπορίου και οι τιμές είναι σχετικά ανταγωνιστικές.

Μου αρέσει που φτιάχνουν χυμούς φρεσκότατους και φρουτοσαλάτες.

Κατά τη δεύτερη επίσκεψη μου θα έλεγα πως θα περίμενα λίγο πιο ζεστή υποδοχή, ίσως όμως λόγω φόρτου εργασίας δεν είχαν τον χρόνο. Έχουν συγκεκριμένο πλάνο πάντως και δημιουργούν σαν καλοκουρδισμένη μηχανή.

Εννοείται πως το προτείνω γιατί είναι μια πολύ υγιεινή πρόταση που πρέπει να μας γίνει ΒΙΩΜΑ και όχι εναλλακτική λύση. Προσφέρουν ευεξία και ισχυροποιούν τον οργανισμό μας.

Ρε παιδιά το ωράριο λειτουργίας το βρίσκω λίγο τραγικό. Γιατί να μην λειτουργείτε και το βράδυ. Γιατί οι επιλογές για κάτι γρήγορο να είναι σουβλάκια, τυροπιτοειδή και πίτσες ???

Πρέπει να κάνουν κάποια οργανωμένη προσπάθεια να επεκταθούν και σε κάποιον άλλο χώρο γιατι αν δεν το κάνουν αυτοί όλο και κάποιος άλλος θα τους μιμηθεί.

Λόγω απόστασης και ωραρίου δεν έχω τη δυνατότητα να τους επισκέπτομαι πιο συχνά. Η προσπάθεια είναι πολύ καλή!