VAGELIS

Broken Image
Tip: Κάνε log-in για να προσθέσεις τον VAGELIS στους έμπιστους χρήστες σου.
Μέλος από: Απρ 2010
Δες τα κατά: Ημερομηνία Δημοτικότητα
Ακολουθούν 194 κριτικές από τον χρήστη VAGELIS
Πριν από 4 μέρες ΑΓΡΟΤΙΚΟΝ
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_2 Tomato_50_20130405_0
2.5 ΠΡΟΣΦΑΤΗ +/-
Μεζεδοπωλεία, Περιστέρι
Ποιότ. Φαγητού
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Ευρώ/Άτομο

Μην παρασυρθειτε απο τη μετρια βαθμολογια μου καθως το μαγαζι το θεωρω ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ. Ειναι ενα μερος που τρεχει σφαιρα τις βραδυνες ωρες και εχει κερδισει την εκτιμηση αρκετου κοσμου, περισσοτερο των ατομων της περιοχης χωρις ομως να γνωριζω περισσοτερες λεπτομερειες. Εχω ακουσει καλα λογια απο 2 γνωστους μου που ειναι της περιοχης και μου ειχε κινησει την περιεργεια.

Το νοημα της ολης κριτικης ειναι πως μπορεις να πας να διασκεδασεις και με κατω απο 10 ευρω οποτε η πλειοψηφια των θαμωνων ειναι φοιτητες και νεαροπαρεες. Αν κρινω απο τις 2 επισκεψεις που εκανα Σαββατο αλλα και Δευτερα βραδυ και "εφαγα πορτα".

ΧΩΡΟΣ: Το μαγαζι βρισκεται σε παραδρομο της Θηβων κοντα στην γνωστη καντινα στο δεξι σας χερι στην Πελασγιας, μολις στριψετε δεξια, αμεσως ξαναστριβετε και παρκαρετε απεναντι απο το μαγαζι. Λογικα δεν θα δυσκολευτειτε να σταθμευσετε.

Εσωτερικα τωρα θα ελεγα πως το μαγαζι ειναι σαν ρακαδικο, αγροτικος καφενες. Μαλλον σκοτεινο θα χαρακτηριζα τον χωρο. Οι καρεκλες ξυλινες, τα τραπεζακια μικρα και μεταλλικα, χωρις ομως να λειπουν και καποια μεγαλυτερα που ειναι ζωγραφισμενα. Προσωπικα η διακοσμηση δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο. Υπαρχει ενα παλιο πιανο, ενα παλιο πλυντηριο και μια παλια τηλεοραση. Σκορδα να κρεμονται καθως και καποια βαρελια. Αυτο που μου χτυπησε στο ματι ειναι οι καρτελες αυγων στο παταρι.

Σαν γενικη εντυπωση θα τον χαρακτηριζα παρειστικο και χαλαρο. Τωρα με τοσο κοσμο το βραδυ δε νομιζω οτι ειναι και τοσο ανετος καθως μπορει να υπαρχουν καπου 15 τραπεζακια αλλα μιλαμε για τραπεζακια με την κυριολεκτικη εννοια, ειδικα αν ειστε περισσοτεροι απο 2.

Ασχημη εντυπωση μου εκανε πως διπλα απο τον χωρο του μαγαζιου βρισκονται κατι σαν μπαζα.2-3 μηνες μετα την πρωτη μου επισκεψη και η εικονα ηταν η ιδια.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: Η αποδειξουλα ερχεται αμεσως με την παραγγελια οπως και το νερο βρυσης που βαζουν σε γυαλινο μπουκαλι (δεν χρεωνεται φυσικα). Αμφιβαλλω για την αμεσοτητα οταν υπαρχει πολυς κοσμος, ειδικα σε οτι εχει να κανει με την κουζινα.

Τις 2 μεσημεριανες επισκεψεις οπως ηταν φυσικο χωρις πολυ κοσμο μια κοπελα εξυπηρετουσε που μαλιστα θυμοταν την παραγγελια που ειχαμε κανει στην πρωτη μας επισκεψη (2-3 μηνες νωριτερα). Θα τη χαρακτηριζα ευγενικη, χωρις πολλα-πολλα. Ισως η προετοιμασια των πιατων την πηγαινε πισω στους χρονους της. Εχοντας δει και μια σημαια στο παταρι που παρεπεμπε σε Ικαρια, τη ρωτησα αν ειναι Ικαριωτικο στεκι αλλα μου απαντησε οχι. Εμενα παντως δεν θα μου δημιουργουσε καμια απολυτως εκπληξη!

ΦΑΓΗΤΟ: Μπορειτε να κινηθειτε σε πολυ χαμηλα επιπεδα τιμολογιακα αν θελετε να συνοδευσετε το πιωμα σας. Οι μεζεδες ξεκινουν μολις απο 2 ευρω και η ανωτερη τιμη τους ειναι στα 8 (οι γαριδες σαγανακι).

Εγω εχω δοκιμασει:

- Ταμπουλε στα 2 ευρω. Θα ηθελα κατι για να γλιστραει καλυτερα στο στομαχι αλλα ειναι αξιοπρεπης και χορταστικος για την τιμη του με ψιλοκομμενο μαιντανο, κρεμμυδακι και τοματα.

- Τοματινια γεμιστα στα 4 ευρω. Το καλυτερο που μου αρεσε. Μικρα και φρεσκα τοματινια με λιγο λαδακι απο πανω και με λιγη τυροκαυτερη (που δεν εκαιγε) να γεμιζει το κενο. Γλυκισμα.

- Σαγανακι τυρι τυλιχτο στα 4 ευρω.3 καλα κομματια με λιγο λαδακι παραπανω χωρις ομως να σε μπουχτιζει. Ελαφρως αλμυρο πιατο αλλα νοστιμο.

- Σαγανακι τυρι με μελι στα 4 ευρω. Χωρις να παιρνω ορκο, νομιζω περιπου το ιδιο ειναι με την προσθηκη μελιου. Δεν ειμαι σιγουρος αν το δοκιμασα εκει παναρισμενο με φλεικς δημητριακων. Οταν ξαναπαω θα ενημερωσω.

- Μπουκιες κοτοπουλου στα 7 ευρω. Ισως λιγο τσιμπημενο για την τιμη αλλα καλος μεζες. Μεγαλα κομματια σαν να ειναι απο καλαμακι, πολυ ζουμερα με γλυκοπικαντικη σαλτσα (τυπου πολυνησιακη). Μαζι με μαλακη πιτα απο σουβλακι συνοδευεται. Αρκετα καλο.

- Χοιρινο με πουρε στα 6 ευρω. Χορταστικο πιατο με καλη ποιοτητα πουρε και ζουμερο κρεας. Νομιζω πως αν το φαει καποιος σαν κυριως πιατο θα ικανοποιηθει και ισως αρκεστει σε αυτο.

Τα αναψυκτικα κοστιζουν 1.5 ευρω (250 μλ κοκα κολα γυαλινη), η μπυρα ποτηρι Αλφα 500αρα στα 3 ευρω. Τα μπουκαλια Αμστελ, Χαινεκεν, Φιξ, Αλφα, Καιζερ στα 2.5 ευρω τα 500αρια.

Λευκο, ροζε και κοκκινο χυμα στα 5 ευρω το λιτρο.
Ουζο και τσιπουρο τα 200 μλ απο 6-8 ευρω.

Συμπερασματικα ΝΑΙ, το προτεινω αρκει να ξερετε τι να περιμενετε. Εχω την εντυπωση πως αν πατε να συνοδεψετε το πιωμα σας ισως περασετε πιο καλα. Οι μεζεδες ειναι αξιοπρεπεις και η ατμοσφαιρα χαλαρη.

- Με τοση νεολαια μπορειτε να κανετε και τις γνωριμιες σας.

Το μεγαλο μειον ειναι ο χωρος που μπορει μεσα σε ελαχιστα λεπτα να γεμισει και να ειναι πατεις με πατως σε και αν ερχεστε απο μακρια ισως να μην βρειτε να κατσετε.

Υ. Γ Ανοιγει απο το πρωι και μπορειτε να δοκιμασετε απο ελληνικο καφε μεχρι τσαι με δικες τους παραλλαγες. Θα θεωρησω στα θετικα οτι δεν βρισκεται σε πολυ κεντρικο σημειο (ειδικα για το παρκαρισμα) και οτι τις πρωινες ωρες μπορεις να εχεις αρκετη ιδιωτικοτητα αν θες να πιεις το καφεδακι σου.

Πριν από 6 μέρες ΒΡΩΣΙΣ
2.5 ΠΡΟΣΦΑΤΗ +/-
Μεζεδοπωλεία, Περιστέρι
Ευρώ/Άτομο

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η παρουσα κριτικη αφορα καθαρα την προσωπικη και υποκειμενικη μου αποψη, εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι και θα αναφερθω παρακατω...

Δευτερα βραδυ 7-4-2014 και εχω πεισει αλλα 3 ατομα, μητερα-αδελφη και συντροφο να παμε στο "Αγροτικον". Το σκορ στις εως τωρα επισκεψεις μου ηταν 1-1. Σαββατο νυχτα γινοταν χαμος, Τεταρτη μεσημερι ηταν πιο χαλαρα. Αφου φτανουμε απ'εξω, παλι μια απο τα ιδια. Γινοταν χαμος γυρω στις 22:15 και αλλη μια παρεα περιμενε απ'εξω. Οποτε ενθυμουμενος το μαγαζακι αυτο μπηκα στο παρον σαιτ για να βρω την οδο.

Μετα απο 10 λεπτα φτανουμε και παρκαρουμε ακριβως απεναντι, ουτε παραγγελια να το ειχαμε κανει. Και παλι ομως και αυτο το μαγαζι ηταν γεματο και κατω και στον πρωτο οροφο, συνολικα καμια 15αρια τραπεζακια. Βρισκουμε το τελευταιο τραπεζι που καλα-καλα δεν ειχε μαζευτει και καθομαστε. Ηταν και σχετικα ανετο. Η επομενη παρεα που μπηκε μετα απο εμας χρειαστηκε 3-4 λεπτα για να εξυπηρετηθει.

Ειναι ρε παιδι μου καποια μαγαζια που εχουν ΑΣΤΡΟ...

Δεν σημαινει οτι δεν εχουν κανει τιποτα και τους ερχονται ολα ΠΡΙΜΑ αλλα ειναι να σε θελει κιολας.

Η βασικη σκεψη λοιπον για μαγαζια τυπου "Αγροτικον" και "Βρωσις" ειναι οι χαμηλες τιμες και το παρειστικο που βγαζουν. Οτι με ΕΝΑ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑ των 10 ευρω, θα βγει ο νεαροκοσμος θα πιει, θα τσιμπησει κατι και θα γεμισει 2-3 ωρες απο τη ζωη του. Αρα εν μερει καταλαβαινω γιατι ακομα και τις Δευτερες εχουν πληροτητα. Μαλιστα χτες μετα απο εμας μπηκαν αλλες 5-6 παρεες, καποια μαλιστα γυρω στις 12 τα μεσανυχτα.

Ας μιλησω για το μαγαζι τωρα. Μεζεδοπαντοπωλειο με ραφακια (οχι και τοσο περιποιημενα) που μπορεις να αγορασεις απο τυρια στο ψυγειο (οπως αυτα που υπαρχουν στο σουπερμαρκετ) μεχρι χαλβα Κοσμιδη και χυλοπιτες. Λαδοκολλες στα τραπεζια και ξυλινες καρεκλιτσες. Φαουλ οτι το καπνισμα επιτρεπεται, χωρις ευτυχως να γινεται ιδιαιτερα αντιληπτο στην ατμοσφαιρα. Το μαγαζι βρισκεται σε στενακι κοντα σε μετρο οποτε προσφερεται και για επισκεπτες απο αλλες περιοχες χωρις να προβληματιστουν για το παρκαρισμα. Το γενικοτερο κονσεπτ του μαγαζιου μου αρεσει αλλα αρχιζει να γινεται πολυ της μοδας και ισως κουραζει...

Γενικα υπηρχε οχλαγωγια αλλα η ολη ατμοσφαιρα ηταν χαλαρη και ευδιαθετη και προσφερεται για παρεες και οχι για ρομαντικοτητες.

Οι τουαλετες απο 1 για καθε φυλο αλλα πολυ ευρυχωρες.

Η εξυπηρετηση απο 3 νεαρα παιδια, μια κοπελα και 2 παλικαρια, ευγενικη και οσο πιο γρηγορη γινεται. Ειχαν να κουμανταρουν αρκετο κοσμο οποτε τους δινω ελαφρυντικα στο οτι η τηγανια με τη δευτερη φετα ηρθαν οταν σχεδον χορτασαμε. Φαουλ οτι δεν μας ειχαν πιατακια και επρεπε συνεχως οποια μπουκια επιθυμουσαμε να την τρωμε αμεσως.

Ευγενικο το κερασμα στο δευτερο καραφακι τσιπουρου αλλα ηρθε οταν τρωγαμε το γιαουρτι με το γλυκο του κουταλιου. Νερο σε κανατα. Γενικοτερα αν υπαρχει πιο λιγος κοσμος θα εξυπηρετηθειτε ακομα πιο ικανοποιητικα

Εκει που δυστυχως μου τα χαλασε το μαγαζι ηταν στο φαγητο και λυπαμαι γι'αυτο. Ειπαμε για την πολυκοσμια ε?

Ας πουμε τωρα ομως και το αρνητικο της. Μου εδωσε την εντυπωση πως επειδη υπηρχε τοσος κοσμος υπηρχε ΒΙΑΣΥΝΗ να βγουν τα πιατα για να εξυπηρετηθει ο κοσμος σε λογικα πλαισια. Αυτο ειχε αποτελεσμα να μην ικανοποιηθω.

Πηραμε τα εξης:

- Καθαροπιτα Ηπειρωτικη στα 2 ευρω. Φανταστειτε ζυμαρι με τυρι τριμμενο (κυριως) απο πανω.5 μικρα κομματια με τη λογικη του μεζε. Αδιαφορο πιατο, χωρις να εχει να δωσει κατι.

- Φετα 2.80 ευρω επι 2 φορες στα 5.60 ευρω. Ωραια, φρεσκια με το λαδακι της και πικαντικη στη γευση ενω ηταν οσο επρεπε δροσερη απο το ψυγειο. Καλη ποσοτητα.

- Σκουμπρι καπνιστο στα 4 ευρω. Με το λαδακι και το κρεμμυδακι του απο πανω, οξινο οσο επρεπε. Ευχαριστος μεζες που μου θυμησε λιγο Μεσολογγι. Του "Ταξιδευοντας" βεβαια ηταν σε αλλο επιπεδο αλλα και αυτος εδω ειναι καλος.

- Σαλατα "Βρωσις" στα 4 ευρω. Ολοκληρα μαρουλια, τοματα, κριθινα παξιμαδακια, μουσταρδα και σαγανακι. Φρεσκια και δροσερη αλλα χωρις ενταση και εξηγω...

- Σαγανακι μαστιχατο στα 3 ευρω. Πολλα υποσχομενο αλλα "μηδεν οξεα-μηδεν λιπαρα". Βιαστικα ψημενο, χωρις να εχει λιωσει στο ελαχιστο για να εχει την υφη και την οψη της μαστιχας. Ενα κρυο πραγμα που περασε λιγο απο το τηγανι, αλμυρο και χωρις ενδιαφερον. Ετσι ακριβως ηταν και στη σαλατα, οποτε μην ξοδευτειτε 2 φορες.

- Πατατα βαρκαρολα στα 3.5 ευρω. Πατατα φουρνου κομμενη στα 2 με τυρι και μπεικον. Χλιαρη και χωρις το τυρι να ειναι αισθητο. Ισως θα επρεπε να εχει τυρι κρεμα τυπου Φιλαδελφεια. Αδιαφορο.

- Μπουγιουρντι σε πηλινο στα 4 ευρω. Πικαντικο πιατο με ζουμακι απο τα κομματια τοματας. Για χειμωνιατικο πιατο ειναι μια χαρα.

- Αυγα τηγανιτα ματια στα 3 ευρω. Συνοδευοντουσαν απο 3 κομματακια φετας και 3 κομματακια μπεικον. Ομορφο παρουσιασμενο πιατο, προσφεροταν για βουτες με το φρεσκο αυγουλακι. Το μπεικον παραπανω αλμυρο. Καλυτερα να το βαλετε στη μεση. Η τιμη ειναι δικαιη.

- Τηγανια στα 6 ευρω με μουσταρδα και πιπεριες. Η αδελφη μου που το παρηγγειλε μου ειπε οτι δεν ηταν κατι ιδιαιτερο καθως η μουσταρδα υπερκαλυπτε το κρεας.1-2 κομματακια που δοκιμασα μου φανηκαν λιπαρα.

- Γιαουρτι με γλυκο του κουταλιου βυσσινο στα 2 ευρω, ΟΚ για να αλλαξεις λιγο γευση. Τιποτα ιδιαιτερο αλλα καλο το γιαουρτακι. Δεν υπαρχει και κατι αλλο σε γλυκο. Ειτε σκετο γλυκο του κουταλιου ειτε με γιαουρτι. Αφου ομως πωλουν χαλβα Κοσμιδη, θα μπορουσαν να "βαλουν και αυτον στο κολπο".

- 3 αναψυκτικα Λουξ 330 μλ στο 1 ευρω εκαστο.

- Μπυρα Πιλς Ελλας στα 2 ευρω τα 500 μλ.

- Τσιπουρο Τυρναβου 200αρι στα 3 ευρω.

Μαζι με το ψωμι που χρεωνεται συνολο 45.6 ευρω με αποδειξη ΝΟΜΙΜΗ και ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΗ.

Συμπερασματικα: Ενω οι τιμες ηταν δικαιες και η ποιοτητα των υλικων ηταν καλη, το αποτελεσμα ηταν μετριο λογω της προχειροτητας και της βιασυνης καποιων πιατων να βγουν σε γρηγορους χρονους για να εξυπηρετηθει ολος αυτος ο κοσμος. Σαν αποτελεσμα ηταν να μου κατσει βαρυ το φαγητο και να μου ταραξει το στομαχι, υποθετω λογω των τηγανητων και της μη εγκαιρης αλλαγης του λαδιου

Δεν μπορω να αποτρεψω καποιον απο το να μην επισκεφτει το μαγαζι, καθως δινω καποια ελαφρυντικα και ειναι καθαρα δικη μου εμπειρια.

Θα εδινα μετα απο καποιο χρονικο διαστημα και δευτερη ευκαιρια χωρις να την κρινω και επιτακτικα. Περιμενα περισσοτερα απο το μαγαζι και νομιζω οτι εχει τα φοντα να βελτιωθει και να βρει το ρυθμο του.

ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ και ελπιζω να βελτιωθει με τον καιρο.

Υ. Γ Μπορειτε να πιειτε ελληνικο καφε με λουκουμακι με ουτε 1.5 ευρω...

Πριν από 12 μέρες NONNA EDDA
3.0 ΠΡΟΣΦΑΤΗ +/-
Ιταλία, Καισαριανή
Ποιότ. Φαγητού
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4
Χώρος/Ατμόσφ.
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Ευρώ/Άτομο

Διαβαζοντας για τα "τεκνα" του ask4food. gr στην προσφατη κριτικη του fratello θα πω και εγω τη γνωμη μου μετα απο 2 επισκεψεις για αυτο το μαγαζακι που μαλλον τα παει καλα, καλυτερα ισως απο οτι καποιοι θα περιμεναν και εχει αναδεικτει και αυτο στην εκτιμηση των χρηστων.

Κατ'αρχας η οικονομικη κριση αναγκασε πολλους να αναθεωρησουμε τον τροπο ζωης μας και να κανουμε επαγγελματα που ισως πριν να μην ειχαμε σκεφτει, σαν λυση αναγκης. Ετσι και η Μαντυ, καλη ηθοποιος και καλο παιδι πανω απ'ολα λογω συγκυριων ανοιξε με τον αντρα της που κατεχει την τεχνη αυτο το μαγαζακι, χωρις φανφαρες και χωρις δημοσιες σχεσεις και προβολη στο ιντερνετ για μια... "φουσκα".

Το μονο τους οπλο ουσιαστικα ηταν η ποιοτητα των προιοντων τους και η καλη γευση τους. Ισως αυτο εχει και τα αρνητικα του ομως και θα παραθεσω την αποψη μου παρακατω με ολο τον σεβασμο που τους αξιζει...

Η ποιοτητα της πιτσας και των ζυμαρικων ειναι ανωτερη του μεσου ορου και πλησιαζει των αντιστοιχων ιταλικων βασει των ταξιδιων μου που εχω κανει στη γειτονικη μας χωρα. Η ποικιλια δεν σηκωνει πολλα πολλα. Η πιτσα ειναι λεπτη και τα υλικα δεν ειναι φορτωμενα αλλα οσα χρειαζονται για να φτιαχτει το εδεσμα. Αυτο εχει το καλο του οτι δεν σε "φουσκωνει" αλλα απο την αλλη σε καποιους ισως μην αρεσει γιατι δεν σε χορταινει. Τα υλικα μου φαινονται καλης ποιοτητας, το προσουτο το βαζουν πανω απο την πιτσα αφου ψηθει πρωτα. Μη φοβηθειτε αν δειτε υλικα οπως ιταλικο λουκανικο, ροκα και καπνιστο τυρι προβολα. Καποιες αστοχιες στο ψησιμο βλεπε καμμενη ακρη πιτσας ειναι ελαχιστες και δεν μπορουν να αλλοιωσουν το τελικο αποτελεσμα.

Τα ζυμαρικα ειναι σε σωστη ποσοτητα και φτιαγμενα οπως μου αρεσει, αλ ντεντε. Η καρμποναρα ειναι καρμποναρα με αυγο, ιταλικη πανσετα και οχι με πολλη κρεμα γαλακτος να την πνιγει. Οι επιλογες απο ζυμαρικα ειναι σε σπαγγετι, μπουγκατινι, πενες, ριγκατονι, ταλιατελες και καπολε. Για την τριτη επισκεψη μου μου εχει κλεισει το ματι αυτη η ραγου με κοκκινη σαλτσα, κιμα και ιταλικο λουκανικο. Δοκιμαστε και αυτη με την ονομασια του μαγαζιου με την κρεμα ταρτουφο. Αρωματικη και λαχταριστη.

Στον καταλογο αναφερονται και πιτσες με το κομματι,3 σαλατουλες που δεν θυμαμαι αν παρασκευαζονται εκεινη την ωρα, καλτσονε με τα ιδια υλικα της πιτσας, φοκατσα (κλειστη πιτσα). Αν εχετε ορεξη για λαζανια πρεπει να εχετε κανει παραγγελια για τουλαχιστον 2 μεριδες απο πριν.

Νοστιμα και ποιοτικα, μου εκανε εντυπωση που στην τελευταια επισκεψη μου μου μυριζαν 20 μετρα πριν φτασω στο μαγαζι με τα ποδια οι πιτσες που ειχαν ψηθει.

Και παμε τωρα στο μεγαλυτερο μειον που κατα την αποψη μου ειναι ο χωρος. Αναγνωριζω πως τα παιδια εστησαν την επιχειρηση για να ορθοποδησουν και οχι για να κανουν το κομματι τους και να το παιζουν επιχειρηματιες. Η εικονα της Μαντυ και τις 2 φορες να ετοιμαζει τις παραγγελιες και να δινει και οδηγιες στους συνεργατες της βγαζει καλο αποτελεσμα και μια καλοδουλεμενη μηχανη.

Το κακο ειναι πως ΔΕΝ μπορεις να απολαυσεις τα πιατα στο μαγαζι γιατι υπαρχουν 2 σταντ των 2 ατομων μολις. Ελπιζω πως αργοτερα γιατι εχουν τα φοντα να το κανουν, θα βρουν καποιον αλλο χωρο ειτε ειναι στην κοντινη πλατεια ειτε καπου αλλου και θα κανουν μια σαλα ανταξια με ζεστασια και φιλικοτητα για να τους τιμησει ο κοσμος.

Ενα δευτερο μικρο μειον ειναι στις τιμες και ελπιζω να το διορθωσουν. Επειδη ο χωρος ειναι μηδαμινός και δεν προσφερεται να κατσεις πιστευω πως πιο δικαιο θα ηταν οι τιμες να προσαρμοστουν οπως αυτες που ειναι στην παραλαβη και στη διανομη κατ'οικον.13-14 ευρω για μια πιτσα γιγας (οντως χορταστικη) σε τετοιο χωρο δεν αξιζουν και δεν θα ευχαριστηθεις εκει. ΧΑΝΕΤΑΙ η εννοια της εξοδου και προσφερεται ΜΟΝΟ σαν μια ΣΤΑΣΗ απο βολτα. Απο την αλλη τα 5 ευρω για τα ζυμαρικα και νορμαλ πιτσες και τα 10 για τη γιγας για εξω ειναι καλες τιμες και δικαιες.

Η εξυπηρετηση ειναι η βασικη εκει περα και δεν μπορεις να απαιτησεις κατι περισσοτερο. Χαμογελαστη, με κερασμα ειναι ελαφρυ τιραμισου καλο για να αλλαξεις τη γευση σου και με τη νομιμη αποδειξη κανονικα. Καλη εντυπωση μου εκανε που στη μια γιγας πιτσα αφαιρεσα ενα υλικο που αναφεροταν στον καταλογο και στο τελος μου αφαιρεσε μισο ευρω. Δεν θυμαμαι ποτε ηταν η τελευταια φορα που μου ειχε ξανασυμβει αλλα πρεπει να εχει περασει δεκαετια και βαλε.

Συμπερασματικα εχει αναδειχτει πιστευω στην περιοχη. Η εικονα με τα ανοιχτα κουτια το ενα πισω απο το αλλο να αναμενουν την πιτσα ειναι αδιαψευστος μαρτυρας. Εαν εμενα στην περιοχη θα εκανα παραγγελιες συχνα-πυκνα. Θα τους προτεινα λοιπον οταν το επιτρεψει ο καιρος να κανουν το βημα παραπανω και να βρουν εναν εστω μικρο χωρο σαλας για να τους γνωρισει και κοσμος απο αλλες περιοχες. Ποσοι τρελοι θα βρεθουν απο πιο μακρινες περιοχες να ερθουν για να φανε στο ποδι???

Με μερικες μπυριτσες πιο ψαγμενες και σε ζεστο χωρο στην πλατεια θα πανε σουπερ. Ποσα μεζεδοπωλεια πια να αντεξει αυτη η περιοχη...

ΠΙΤΣΑ-ΜΠΥΡΑ και καρατε....

Πριν από 24 μέρες ΑΜΜΟΣ
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_1
3.3 ΠΡΟΣΦΑΤΗ +/-
Ταβέρνες με τραγούδι, Άλιμος
Ευρώ/Άτομο

Φοβισμενος απο την προσφατη κριτικη εμπιστου μελους του σαιτ αντιμετωπισα με προβληματισμο την ιδεα της εξοδου μας στο νεο αυτο μεζεδοπωλειο την Πεμπτη 20-3-2014 γυρω στις 21:45. Ημερα Europa League στον ΑΝΤ1 αλλα και Μητσικωστα προσφατως και με μια Κοκα Κολα 500αρα στο χερι καθως μου εκατσε βαρυ στο στομαχι το μεσημεριανο σκεφτομουν τελικα αν θα επρεπε να καθησω στο σπιτι. Τελικα ακολουθησα τους αλλους 4, συχνο και οικογενειακο παρεακι...

Η παραλιακη σχετικα ανετη και τσουπ σε 20 λεπτα απο τον Πειραια μετα απο πολυυυ καιρο, φτασαμε ακριβως στην ωρα μας και οχι καθυστερημενοι. Για το πως θα πατε θα σας πω σε οσους δεν ξερετε οτι βρισκεται στο ρευμα προς Πειραια ακριβως διπλα απο την Αλιμου (αν δεν απατωμαι) και διπλα απο τα αντιστοιχα ελληνικα Starbucks οπως διαφημιζονται Μikel και στα Max Perry. Αρκετα φωτεινο το μαγαζι απ'εξω ειναι δυσκολο να μη το παρει το ματι σου.

ΧΩΡΟΣ: Κατ'αρχας να σας πω πως υπαρχει παρκαδορος για να βαλει το αμαξι σας στο πεζοδρομιο αλλα κυριως υποψιαζομαι για να το προσεχει καθως ειναι πανω στη λεωφορο και το στενο μεταξυ Mikel και Μax Perry εχει απαγορευτικο. Παντως θεωρητικα σε στενα πισω απο την Αλιμου με λιγο περπατημα θα βρειτε να παρκαρετε.

- Ενα αρνητικο θα πω για τις τουαλετες καθως δεν εχουν καπακι για να καθησεις αλλα το κυριοτερο ηταν πως ενω κατεβαινα τη σκαλα μου ηρθε μια "περιεργη" μυρωδια. Ευχομαι να ηταν η ιδεα μου καθως οταν μπηκα μεσα αυτη δεν με ακολουθησε.

Kατα τ'αλλα ο χωρος μου αρεσε αρκετα μπορω να πω. Οι 2 τραγουδιστες βρισκονταν στη μεγαλη τζαμαρια με πλατη προς τη λεωφορο. Ακριβως διπλα τους βρισκεται ενα μεγαλο ξυλινο τραπεζι ιδανικο για παρεα 10 ατομων. Μου αρεσε ιδιαιτερα η κοψια του καθως ηταν ασυμμετρη. Τα χρωματα στο κλασικο τονο του λευκου που εμενα προσωπικα μου αρεσει και με διαφορα ετεροκλητα στοιχεια σε διακοσμηση που εμενα προσωπικα μου αρεσαν γιατι φανερωνουν οτι το εψαξαν το θεμα.

- Παντζουρακια, καδρακια και μια γωνια με καφασια με ποτα που μου θυμησε πειρατικο στυλ.

Να πω εδω πως υπαρχουν χαρτινα σουπλα αλλα πως και σε ολα τα τραπεζια ενας δισκος (οπως εχει ο καφετζης με λαδοξυδα και αλατι) σε χρωμα κεραμιδι.

-Εξυπνο παιχνιδισμα στο ματι τα μικρα παραθυρακια διπλα απο την εισοδο που μπορεις να δεις τι γινεται και στο απεναντι μαγαζι.

Κοιταξτε και το ταβανι οπου σε καθε κομματι εχουν σκεφτει και κατι διαφορετικο.

* Πολυ θετικο οτι ο χωρος θερμαινεται και δεν σε αφηνουν στο ελεος του θεου οπως σε αλλα καταστηματα που μου εχει συμβει.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: Ολο το βραδυ 2 παιδια θυμαμαι να μας εξυπηρετησαν. Ο χωρος ηταν στο 50% περιπου γεματος, μια ζεστασια λογω του κοσμου βγηκε αλλα φανταζομαι πως σε αλλες πιο "εμπορικες" μερες θα υπαρχει πληροτητα.

Οι μουσικοι παραδοξως μου φανηκαν αρκετα καλοι και εκαναν κεφι οσο περνουσε η ωρα. Στην αρχη ηταν η ενταση αρκετα διακριτικη, αργοτερα ανεβηκε.

Στα θετικα:

- Υπαρξη αποδειξης ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΗΣ που σχεδον επιτακτικα μας ειπαν να την παρουμε. ΜΠΡΑΒΟ.

-Στο τελος μας κερασαν μια πιατελα με διαφορα γλυκα.

Μηλοπιτα-Χαλβα σιμιγδαλενιο-Πανα κοτα-Τσιζκεικ ολα τους ικανοποιητικα για το κλεισιμο και ευχαριστα.

Στα αρνητικα:

- Ενω οι χρονοι τους ηταν αρκετα γρηγοροι για τις σαλατες και τα ορεκτικα, στα 2 κυριως που παραγγειλαμε παρατηρησα καθυστερηση μεγαλυτερη του αναμενομενου.

- Λιγο αργησαμε να τους εντοπισουμε για να ζητησουμε ενα εξτρα γλυκο και τον λογαριασμο.

Παρ'ολα αυτα η εικονα τους ειναι θετικη και δεν μπορω να πω πως μας προβληματισε. Ειχαν μια επαγγελματικη ευγενεια χωρις να φαινεται επιτηδευμενη.

ΦΑΓΗΤΟ: Ευτυχως οι φοβοι μου δεν επαληθευτηκαν και μπορω να πω πως σε γενικες γραμμες ηταν ικανοποιητικο. Γενικοτερα σε μουσικα μεζεδοπωλεια το φαγητο τις περισσοτερες περιπτωσεις βρισκεται σε μετρια επιπεδα.

Εχουν φτιαξει και σαρακοστιανο μενου αλλα εμεις επιλεξαμε απο τον κανονικο τους καταλογο. Υπαρχουν αρκετες επιλογες που μαλλον ειναι μελετημενες να ικανοποιησουν ολα τα γουστα, χωρις να ειναι ατελειωτες και χωρις να ειναι προκατ στη γευση.

Πηραμε:

- Πιτοψωμο με μια πορτοκαλι σως με βαση μαγιονεζας απ'οσο καταλαβα. Αναγραφεται 1.8 ευρω στον καταλογο. ΟΚ

- Σαλατα Ποπαυ στα 7.9 ευρω. Σπανακι μπειμπι, μαρουλι, μανιταρια, τοματινι, κρουτον, φλεικς γραβιερας, παπαρουνοσπορο και βινεγκρετ εσπεριδοειδων. Η ποσοτητας της επαρκης χωρις να ειναι τα υλικα μπουχτιστικα. Νοστιμη αλλα εχω φαει και καλυτερες. Αν ειχε περισσοτερη γλυκα θα ηταν καλυτερα για μενα.

- Σαλατα Αμμος στα 8.5 ευρω. Φυλλα ροκας, λαχανο, κουκουναρι, καρυδι, πορτοκαλι, συγκλινο Μανης και βινγκρετ απο λευκο μπαλσαμικο. Αναγραφονταν και οι βολβοι που ευτυχως δεν βρηκα. Ειχε λιγο παραπανω ξυδι απ'οσο περιμενα, φρεσκια αλλα και αυτη οχι αξιομνημονευτη.

- Σαλατα Κικιρικου στα 7.5 ευρω. Τρυφερα φυλλα μαρουλιων με κοτοπουλο, μπεικον, παρμεζανα, κρουτον, ψητα τοματινια και σως μουσταρδας. Δεν δοκιμασα καθως η αδελφη μου την πηρε εργολαβια και νομιζω πως η μεγαλυτερη ποσοτητα φαγωθηκε.

- Κυπριακο στα 6.3 ευρω. Χαλουμι στη σχαρα με ξεροψημενη πιτα και τοματα. Καλοψημενο το χαλουμι, καλο ορεκτικο για τη μεση και σε καλη ποσοτητα.

- Μπουγιουρντι Σαλονικιωτικο στα 5.5 ευρω. Φετα στο φουρνο με τοματα, καυτερη πιπερια, μπουκοβο και κασερι. Μπελαλιδικο και αρκετα πικαντικο, καλο για χειμωνιατικο πιατο. "Τρωγεται" και οταν κρυωσει.

- Χειροποιητη παραδοσιακη στριφτοπιτα με σουσαμι και μελι στα 5.6 ευρω. Νοστιμο ορεκτικο αν και θα ηθελα να ηταν λιγο πιο συμπαγες το τυρι. Παρ'ολα αυτα το φυλλο ηταν αρκετα νοστιμο και το μελι ειχε την ιδανικη αναλογια για να μη θεωρηθει παραπανω γλυκο απ'οσο πρεπει. Συμπληρωνε ιδανικα δηλαδη.

- Κοτοτηγανια στα 6.5 ευρω. Μπουκιες κοτοπουλου με σαλτσα μουσταρδας. Δοκιμασα λιγο οταν αρχισε να κρυωνει και μου φανηκε ΟΚ. Λογικα πιο ζεστο θα ηταν καλυτερο και το κοτοπουλο θα ειχε "χυμους".

- Μελωμενα στα 7.7 ευρω. Χοιρινα μπριζολακια με τηγανιτες πατατες και σαλτσα μελιου. Καλοψημενα τα μπριζολακια,3 στον αριθμο που μαζι με τις νοστιμες πατατες βγαζουν ενα χορταστικο πιατο σε καλη τιμη. Η σαλτσα μελιου αρκετα καλη και του γουστου μου. Οι πατατες με ριγανη(μετα απο τοσα χρονια αναμενω καποιον νεωτερισμο).

- Ταλιατελες με μοσχαρακι, μανιταρια και λαδι τρουφας στα 8 ευρω. Χορταστικο και ζεστο πιατο σε καλη τιμη. Βεβαιως ειναι χειμωνιατικο αλλα μια χαρα τρωγεται. Ζουμερες συμφωνα με την κριση της αδελφης μου και θα τις ξανατρωγε ευχαριστως. Το μοσχαρακι ηταν λιγο πιο σκληρο απ'οσο περιμενε.

- Μπυρα αλφα 330 μλ στα 3.5 ευρω. Εδω να πω πως ξεχασαν να μου φερουν και ποτηρι.

- 3 μπουκαλια εμφιαλωμενο νερο 1 λιτρου στο 1 ευρω το καθενα, τιμιο.

- Τσιπουρο Τσιλιλη με γλυκανισο 200 μλ στα 8.1 ευρω.

- 3 αναψυκτικα 250 μλ προς 3 ευρω εκαστο, τσιμπημενα.

- 1 σουφλε σοκολατα πορτοκαλι στα 4.5 ευρω. Μαλλον κατεψυγμενο.2 κομματια σουφλε, το ενα καταφερε και εβγαλε τη ρευστη σοκολατα και ηταν νοστιμο, το αλλο ηταν ψωμενιο. Το πορτοκαλι δεν ηταν εμφανες, το παγωτο που το συνοδευε αρεσε.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ:

- Τα ποτα ειναι λιγο πιο τσιμπημενα στην τιμη. Οι μπυρες θα ηθελα στην τιμη που βρισκονται να ειναι 500αρες, το φτηνοτερο κρασι που υπαρχει ειναι το δικο τους 750αρι στα 13.5 ευρω. Μπορω να τους δωσω ενα ελαφρυντικο παντως λογω του οτι διαθετουν και ζωντανη μουσικη και με καποιο τροπο πρεπει να βγαλουν καποιο κερδος και αυτοι.

- Το φαγητο μπορει να χαρακτηριστει νοστιμο και με συνοδεια ζωντανης μουσικης μπορεις να περασεις μια ευχαριστη βραδια. Το συνολο μας βγηκε περιπου 105 ευρω, καπου 21 ευρω το ατομο, λογικη τιμη.

- Eχουν κατατοπιστικο σαιτ και ανοιγουν απο τις 12 το μεσημερι, εκτος Δευτερας και Τριτης αν θυμαμαι καλα.

Γυρνωντας σπιτι μας ειχαμε ευχαριστη διαθεση, δεν παιρνω ορκο ομως τι μπορει να γινει οταν το μαγαζι εχει πληροτητα. Ευχομαι η ποιοτητα να ειναι παρομοια, να μην υπαρχει στριμωξιδι και να μην εχουν καθυστερησεις υπερβολικες.

Εμεις ειχαμε μια ευχαριστη βραδια και το προτεινω. Ο Μητσικωστας λοιπον αυτη τη φορα απο το youtube...

Υ. Γ 2 μεγαλες νεαροπαρεες με ισο αριθμο αγοριων-κοριτσιων βρεθηκαν στην επισκεψη μας, μπακουρια του κοσμου ενωθειτε!

Υ. Γ 2 Ανηκει στον ομιλο Φραντζελικο και στο Γκουγκου Μεζε, οποτε οσοι εχουν δοκιμασει το συγκεκριμενο μεζεδοπωλειο μπορουν να υποψιαστουν τι θα συναντησουν ποιοτικα και στο Αμμος.

Πριν από 28 μέρες CROSS
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_3 Tomato_50_20130405_0
Ελληνική κουζίνα, Ιλίσια - Χίλτον
Ευρώ/Άτομο

Εχω την εντυπωση πως το μαγαζι αδικειται αλλα και αδικει τον εαυτο του. Φτανοντας Σαββατο βραδυ 15-3-2014 γυρω στις 21:15 εξω απο το μαγαζι και μη ξεροντας καλα την περιοχη ψαχναμε το μερος που ειχαμε κλεισει τραπεζι για 4 ατομα.

Με τα πολλα η μανα μου ενθουσιαζεται οταν φτανουμε απ'εξω αλλα τι ειρωνεια, νομιζε πως ηταν το διπλανο οπου φαινοταν ομορφο και εσφυζε απο ζωη. Κανει να μπει μεσα και τη σταματαμε 3 βηματα πριν την πορτα...

"Εεε στο διπλανο ειμαστε"... Παγωνει λιγο...

Αφου μπαινουμε μεσα μας πιανει η πρωτη κρυαδα, οχι γιατι δεν ειναι ομορφο το μερος, ισα-ισα μια χαρα ηταν... Νιωθουμε ομως την απογοητευση Σαββατο βραδυ να ειναι η ολη πελατεια αλλα 2 τραπεζια, 3 στο συνολο μαζι με εμας.

Χωρος: Οποτε κρινοντας τον χωρο, ενω ειναι καθαρος, σχετικα ανετος, το μεγαλο προβλημα ειναι οτι εχει πολυ μικρη προσοψη εξωτερικα και θα τον χαρακτηριζα μεχρι και δυσδιακριτο με την ταμπελα να ειναι πολυ μικρη και να την βλεπεις μονο στα 5 μετρα εξω απο το καταστημα σαν πεζος. Αν εισαι με αμαξι το προσπερνας χωρις δευτερη κουβεντα. Και ερχομαι σε ενα απο τα κυρια ερωτηματα της βραδιας.

Για ποιον λογο μετακομισε απο την προηγουμενη περιοχη μετα απο τοσα χρονια?

Σε κουβεντα μας με τον σερβιτορο πηραμε τη δευτερη πιο πιθανη απαντηση που περιμεναμε.

Το ελληνικο δαιμονιο ΕΔΡΑΣΕ και παλι...

Ο ιδιοκτητης του εστιατοριου ζητησε πολυ λογικα σε τετοιες εποχες μια μειωση του τιμηματος των 5000 ευρω το μηνα. Ομως η απαντηση που πηρε ηταν αρνητικη, τον "εδιωξαν" για ιδια χρηση και ανοιξαν στη προηγουμενη θεση καποια επιχειρηση που πηγε απατη μετα απο λιγο καιρο.

Δηλαδη αν επαιρναν 4000 χιλιαρικα πχ χωρις να κανουν τιποτα θα ηταν λιγα?Μαλλον καποιοι παιζουν ακομα τα φραγκα σαν πασατεμπο.

Κουμαντο στην τσεπη του καθενος ομως δεν μπορω να κανω εγω, ποιος ειμαι αλλωστε.

Με αυτα και μ'αυτα λοιπον εψαξαν και βρηκαν τη σημερινη τοποθεσια πιο Value for money οπως ισχυριζονται με μεγαλυτερη χωρητικοτητα και γενικα πιο ανετη.

Το μεγαλο προβλημα κατα την αποψη μου ειναι πως ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΥΔΙΑΚΡΙΤΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ.

Εξυπηρετηση: Ο σερβιτορος παλια καραβανα στο επαγγελμα, αρκετα επαγγελματιας, χωρις να χανεται για μεγαλα διαστηματα (σε σχεδον αδειο μαγαζι).

Στη συνεχεια της προηγουμενης συζητησης θα προσθεσω εδω πως μιλωντας μαζι του μας ειπε πως σε καλυτερες εποχες ζουσαν 21 οικογενειες απο το καταστημα και τωρα μολις 4. Αμαρτια...

Στα υπολοιπα της εξυπηρετησης θα πω πως μας σερβιραν νερο σε ποτηρια και ανανεωνοταν οταν το θελαμε, τσιγαριλα δεν νιωσαμε αλλα δεν ειναι και ενδεικτικο λογω της μικρης προσελευσης. Αποδειξεις δινουν.

Φαγητο: Θεωρω πως η ποιοτητα του μαγαζιου ειναι καλη και γενικα προσεγμενη αλλα δεν υπαρχουν και γευστικες εξαρσεις, τουλαχιστον σε ο,τι δοκιμασαμε. Τα περισσοτερα που φαγαμε ηταν καλομαγειρεμενα και σχολιαστηκε θετικα επαναλαμβανω η ποιοτητα χωρις να μας προβληματισει αργοτερα ουτε να νιωσουμε "φουσκωματα".

Πηραμε:

- Στην αρχη μας κερασαν ψωμι με προζυμι και ελιες που οι υπολοιποι τα "καθαρισαν" αμεσα και μαλιστα ζητησαν και δευτερη μεριδα. Οπως μας ειπε ο κατατοπιστικος σερβιτορος το αγοραζουν απο τον φουρνο ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΝ. Στον καταλογο αναγραφεται με τιμη 0.8 ευρω (το ατομο λογικα).

- Πρασινη σαλατα με κοτοπουλο και μανγκο, χυμο λαιμ, σογια σως και καβουρδισμενο σουσαμι στα 10.5 ευρω. Και αυτη οπως και η δευτερη που θα γραψω παρακατω δεν μας ικανοποιησε. Η ποσοτητα οχι ιδιαιτερα μεγαλη ειδικα για την τιμη της αλλα κυριως ηταν ανευρη με την πρασιναδα να κυριαρχει και τα υπολοιπα υλικα να μη γινονται αισθητα.

- Αναμεικτη σαλατα με γλυκο κατσικισιο τυρι γκρατινε, ξηρους καρπους και βινεγκρετ φρουτων στα 9.5 ευρω. Δυστυχως μια απο τα ιδια για τα γουστα μου. Τις περιμενα λαχταριστες αλλα δεν... 4 κομματια τυριου πανω σε φρυγανισμενα ψωμακια στις 4 ακρες της πιατελας, ΟΚ εδω. Η βινεγκρετ δεν ηταν εμφανης για να δυναμωσει τους γευστικους μας καλυκες. Ευχομαι οι υπολοιπες σαλατες του μενου να εχουν πιο δυνατο χαρακτηρα.

- Ψητα λαχανικα με χαλουμι στα 6.5 ευρω. Καλοψημενα και ζουμερα, κραταγαν τους χυμους και εξαφανιστηκαν. Αρεσαν αρκετα. Καλης ποιοτητας. Ενταξει η τιμη δεν ειναι και τσιμπημενη εδω καθως υπηρχε και μια καποια ποικιλια.

- Τριλογια απο μινι μπεργκερ στα 9 ευρω συνοδευομενα με φρεσκιες πατατες τηγανιτες καλης ποιοτητας. Ως προς τις πατατες θα τους εδινα μια φιλικη συμβουλη να τις εχουν με παπρικα σαν το στυλ του Μπαρ Μπεε Κιου και οχι με ριγανη. Κατα τ'αλλα ειναι μια μικρογραφια των 3 μπεργκερ του καταλογου, τα 2 με μοσχαρισιο μπιφτεκι και το 1 με μπιφτεκι κοτοπουλου. Νοστιμα και ζουμερα, προτεινεται ακομα και για κυριως πιατο.

- New York Burger στα 8.5 ευρω με μοσχαρισιο μπιφτεκι, μπεικον, τοματα, μαρουλι, σως ντιζον και τυρι προβολονε. Ζητησαμε να βγαλουν το κρεμμυδι. Το προβολονε καλυπτε ιδανικα το ζουμερο μπιφτεκι και το διατηρουσε μαλακο. Καλη η σως και το ψωμακι γλυκιζε οπως μου αρεσει. Καλο μπρεγκερ, ευχαριστο και χορταστικο.

- Σπαγγετι καρμποναρα στα 9 ευρω με καπνιστη πανσετα. Νοστιμη, με κρεμα γαλακτος βεβαια αλλα χωρις να πνιγεσαι και βρασμενα τα ζυμαρικα χωρις να ειναι αλ ντεντε αλλα ουτε και νιανια. Επρεπε να συνοδευονται με τυρι χωρις να το ζητησουμε εμεις.

- Λινγκουινι σιτσιλιανα με καπνιστη μελιτζανα και κατικι Δομοκου στα 8.5 ευρω. Ζουμερη μακαροναδα, αρεσε και δοκιμασαν ολοι οι υπολοιποι εκτος απο εμενα. Γινοταν αισθητη καπνιστη μελιτζανα.

- Κριθαρακι με φουρνιστες τοματες, αρωματικα βοτανα και ζινομυζηθρα στα 8.5 ευρω. Δεν φαγωθηκε ολο γιατι ειχαμε φαει ολα τα υπολοιπα. Τα υλικα του ευδιακριτα στο πιατο, δεν ακουσα ασχημα λογια.

- Για γλυκο ενα μπανοφι στα 6.5 ευρω. Ευχαριστο και νοστιμο αν και ισως να μην ηταν ημερας. Κατα την αποψη μου δεν ηταν τοσο τραγανο το μπισκοτο, γι'αυτο το λεω. Καλο κομματι για 2 ατομα, οι 4 που το δοκιμασαμε για να αλλαξουμε τη γευση το βρηκαμε μια χαρα. Οχι κορυφαιο αλλα μια χαρα.

- Κοκα κολα στα 2.2 ευρω και 3 μπυρες,1 Φιξ και 2 Καιζερ πανω κατω στα 3 ευρω.

Θεωρω φαουλ οτι υπηρχαν μονο 330αρες μπυρες.

Συνολο περιπου 92 ευρω για 4 ατομα, οχι κακη τιμη.

Συμπερασματικα:

Θεωρω πως το μαγαζι ΑΔΙΚΕΙΤΑΙ αν κρινω απο την πελατεια του Σαββατου. Την ωρα που ψαχναμε να παρκαρουμε υπηρχε κοσμοσυρροη απο το Ντιβανι Καραβελ στα 100 μετρα (μαλλον λογω συνεδριων) και θα μπορουσαν να στοχευσουν πελατεια και απο εκει και τα γυρω ξενοδοχεια.

Οπως μαθαμε κανουν ακομα αγωνα για να μαθουν οι παλαιοι πελατες τους οτι ξανανοιξαν και να μαθουν τη νεα τοποθεσια που ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΕΙ καθολου εκει που βρισκονται καθως φαινεται απο μακρια μικρο και στενο μαγαζι.

- Θα τους εδινα μια φιλικη συμβουλη να χαμηλωσουν λιγο τις τιμες και να κανουν πιο επιθετικο μαρκετινγκ στα ΜΜΕ ακομα και αν κοστισει οικονομικα. Τα 18 χρονια ιστοριας τους φανερωνουν οτι αντεξαν στον χρονο αλλα πρεπει να προσαρμοστουν γρηγορα στα νεα δεδομενα.

Ισως μια παρομοια τακτικη οπως του κοντινου OROSCOPO τους ανοιξει νεα πελατεια και τους "ξαναβαλει" στο παιχνιδι (βλεπε κερασματα και δωρεαν γευστικες δοκιμες).

Σε καθε περιπτωση ευχομαι να αντεξουν και να το στηριξει ο κοσμος γιατι αν κρινω απο την ποιοτητα που ειναι μια χαρα... ΑΔΙΚΟΥΝΤΑΙ.

Πριν από 32 μέρες JUST DOGS
American Style, Περιστέρι
Ευρώ/Άτομο

Η παρουσα κριτικη απευθυνεται σε:

α) Ατομα της περιοχης
β) Ξενυχτηδες της περιοχης
γ) Ατομα με λιγα χρηματα να διαθεσουν
δ) Αγριους καβαλαρηδες της νυχτας που κανουν τις βολτες και τα παντιλικια τους και ψαχνουν μια σταση για να φανε κατι στα γρηγορα
ε) Ατομα στην που κανουν τα ψωνια τους στην περιοχη.

Οποτε για να μην μακρυγορω (οπως κανω συνηθως) το μαγαζι δεν κρινεται ως μερος που θα ετοιμαστεις και θα κανεις μια εξοδο παρα μονο συστηνεται ως ΣΤΑΣΗ.

Χωρος: Βρισκεται σε εναν αρκετα εμπορικο δρομο οπου δεν γνωριζα την υπαρξη του αλλα εμενα προσωπικα μου αρεσει. Εχει αρκετες καφετεριες και μαλιστα περιποιημενες και με αρκετο νεαροκοσμο. Μαλιστα τις 2 φορες που βρεθηκα στο μαγαζι περνουσαν απεξω αρκετες κοπελες που κατευθυνονταν σε μαγαζια της περιοχης. Μια συμβουλη προς τα ανησυχα πνευματα του σαιτ. Υπαρχουν αρκετα μαγαζια εστιασης που δε νομιζω οτι εχουν καταχωρηθει στο σαιτ. Τα περισσοτερα δεν απαιτουν μεγαλο μπατζετ.

Να μιλησω για το μαγαζι τωρα. Μικρο με 4 καρεκλες μεσα και με παγκους εξω. Οι παγκοι ειναι οτι πρεπει για καλοκαιρινες νυχτες να βλεπεις την περατζαδα. Καθαρο μαγαζι και με μια τουαλετα. Η διακοσμηση δεν αντεχει κριτικης. Εχει διαφορα καδρακια american style με φωτογραφιες και σχεδια απο χοτ ντογκ κλπ.

Εξυπηρετηση: Και τις 2 φορες η ιδια ευγενικη κοπελα που ετοιμαζει τα μπεργκερς και τα χοτ ντογκ. Προθυμη να σου απαντησει σε καθε απορια σου. Πολυ σημαντικο συν οτι κοβει αμεσα την αποδειξη μολις παραγγειλεις. Ακομα και για ενα μπουκαλακι νερο κοβει κανονικα. Ετσι θα επρεπε να κανει καθε σοβαρος επαγγελματιας. Δεν εχω να προσθεσω κατι αλλο καθως μιλαμε για ορθαδικο. Μια χαρα λοιπον.

Φαγητο: Μπεργκερ και χοτ ντογκ σε ΟΚ τιμες, επισης onion rings και πατατες καουντρυ στα 2-3 ευρω.

Στα χοτ ντογκ προσφερονται 6 διαφορετικα λουκανικα (πχ ριγανατο ή γαλοπουλας, skinless), διαφορες σως οπως πχ με φετα, γιαουρτι και λιαστη τοματα, μπαρμπεκιου, sweet n' hot jalapenos sauce. Σιγουρα οχι ολες δικες τους αφου "προδιδονται" τα μπουκαλακια συσκευασιων, γνωστων εταιριων παντως.

Το ψωμακι μαλακο τυπου Ιμαλαϊων ωστε να μην ειναι σκληρο. Θα μπορουσαν τα καραμελωμενα κρεμμυδια να ειναι πιο γλυκα και ζουμερα, οχι χοντροκομμενα και σφιχτα (θεμα προσωπικου γουστου παντως).

Τελευταια δοκιμασα ενα Veggie dog με στικ λαχανικων και μαγιονεζα, γλυκοξινη σαλτσα. sweet green relish και καραμελωμενα κρεμμυδια στα 2.30 ευρω τιμη καλη. Θα ηθελα να μην ηταν λαδερο το στικ αλλα κατα τ'αλλα γλυκιζε το χοτ ντογκ ευχαριστα χωρις να πεφτει βαρυ. Η ιδια επιλογη υπαρχει και σε μπεργκερ στα 2.80 ευρω.

Συνολικα υπαρχουν 13 προτασεις δικες τους οπως πανσετα ντογκ, καποια καυτερα με χαλαπενιος πιπεριες αλλα και οποια επιλογη επιθυμει ο πελατης. Γενικα παντως δεν ειναι πολυφορτωμενα, μαλλον τοσο οσο.

Στα μπεργκερ να σημειωσω πως το ψωμακι τους ειναι πολυ νοστιμο και μαλακο οποτε προσθετει ενα συν στο αποτελεσμα.

Εχω δοκιμασει το μπεργκερ με αυγο τηγανητο, τυρι τσενταρ, μπεικον, μουσταρδα και κετσαπ στα 4 ευρω και το θεωρω αρκετα καλο. Προσοχη στον κροκο που σπαει και μπορειτε να λερωθειτε. Στη γευση και στη μυρωδια μου θυμησε early 90's των Goody's που ειχαν ενα πιατο με μπιφτεκι και αυτο τηγανητο απο πανω, ωραιες εποχες.

Το μπιφτεκι θα το ηθελα πιο ζουμερο και μυρωδατο, ισως παιζει ρολο ομως που επισκιαστηκε απο το αυγο.

Υπαρχουν αρκετες προτασεις και για πιο τολμηρους με επικεντρο στις πιο καυτερες γευσεις. Το οριο ηπιοτητας βεβαια το καθοριζετε εσεις επαναλαμβανω οπως και τους συνδυασμους.

Την επομενη φορα θα ηθελα να δοκιμασω αυτο με το μανιταρι πορτομπελο.

Συμπερασματικα: Μια καλη προταση αρκει να πας υποψιασμενος για το τι θα περιμενεις, και να εχεις διαθεση να "τσαλακωσεις" την εικονα σου. Οι τιμες αν ηταν ενα κλικ πιο κατω θα προσεγγιζαν περισσοτερο κοσμο και θα επαιρναν πελατεια απο τους ανταγωνιστες της περιοχης.

Σιγουρα παντως απεχει παρασαγγας απο τα διαφορα "μαγαζια" που θα βρειτε στον δρομο σας με τις φωτεινες επιγραφες που φωναζουν για χοτ ντογκ απο 0.80 λεπτα κλπ.

Για το ειδος του λοιπον ειναι κομπλε, αλλα εγω για να χορτασω θελω 2 τεμαχια. Οι τιμες ξεκινουν απο 2.20 ευρω για τα απλα και φτανουν ως τα 4 ευρω(εκτος αν παρετε το μπεργκερ με διπλο μπιφτεκι στα 6.5 ευρω).

Πανω κατω λοιπον 6.5-8 ευρω και 1.5 ευρω για αναψυκτικο ή μπυρα σε κουτακι.

Θα τους προτεινα να βαλουν και μια πιο "ψαγμενη" μπυρα οπως εχω δει σε αλλα μαγαζια του ειδους και με εχουν κανει να αγορασω.

Μια καλη επιλογη με βαση ολα τα δεδομενα που παρεθεσα αν θελετε την αποψη μου...

Πριν από 40 μέρες BARIN
Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη, Ελληνικό
Ευρώ/Άτομο

Σε ενα χωρο που αν θυμαμαι καλα (χωρις να τον εχω επισκεφθει) παλαιοτερα υπηρχε παλι ρωσικο εστιατοριο στη θεση του σημερινου (Δημαρχια 13 ?) αποφασισαμε 4 ατομα γυρω στις 23:00 βραδυ βροχερης Παρασκευης 28-2-2014 να κανουμε την επισκεψη μας. Οι αναμνησεις πολυ καλες απο την Πρεμιερα και μετριες απο το Σαδκο σε αλλες επισκεψεις μας. Διαβαζοντας τις αρκετα καλες κριτικες εδω περα ειχαμε καλη διαθεση αν και βρισκομασταν σε μια μερα με πολλη κουραση και εργασια.

Η προσβαση οπως εχετε ξαναδιαβασει ειναι αρκετα ευκολη, πανω στη λεωφορο Βουλιαγμενης ακριβως πισω απο το σουπερ μαρκετ του Βασιλοπουλου. Οντως ψιλοερημικος μοιαζει ο εξωτερικος χωρος χωρις κατι ιδιαιτερο. Εμεις αφησαμε το αμαξι σε ανθρωπο του μαγαζιου να το παρκαρει και σκοτουρες δεν ειχαμε.

Χωρος: Δεν εχω κατι ιδιαιτερο να προσθεσω σε σχεση με τον World και δεν θα μπορουσα να περιγραψω κατι πιο λεπτομερως. Ισως ειμαι αδικος στη βαθμολογια του χωρου γιατι γνωρισα μονο τον ισογειο χωρο και τον πρωτο οροφο, επιφυλλασομαι λοιπον για επομενη επισκεψη (εαν υπαρχει). Σε γενικες γραμμες μου θυμησε κεντρα διασκεδασης των καλων εποχων, δηλαδη ως την εποχη του 2008. Δεν με κερδισε και δεν ειναι του γουστου μου για να ειμαι ειλικρινης αλλα δεν μπορω να τον καταδικασω κιολας.

Παρ'ολα αυτα ειναι καθαρος, με μια αισθηση πολυτελειας. Στον πρωτο οροφο οι τσαντες εχουν τιμες επανω (πωλουνται?) και υπαρχει επαφη με τον κατω οροφο. Περνωντας απο ενα γραφειο που βρισκοταν εκει υπηρχαν με το λογοτυπο "Δημαρχια 13" καποια τυπου σουπλα. Μια πιστα για οσους θελουν να χορεψουν κατω με γυαλινο πατωμα και εντονη διχρωμια. Την τιμησε ενας τολμηρος παππους που κερδισε το χειροκροτημα μας με την διαθεση του, συνοδευομενος απο μια καλοστεκουμενη κυρια ανω των 55, μαλλον ανατολικης καταγωγης.

Βλεποντας και τις φωτογραφιες τους στο αρκετα κατατοπιστικο τους σαιτ σου ερχεται η διαθεση για μια επισκεψη και με καλο καιρο.

Εξυπηρετηση: Εδω ο κυριος Σεργκεϊ οπως μαθαμε πως λεγεται ο ιδιοκτητης με καταγωγη απο τη Μαριουπολη της Ουκρανιας εχει πετυχει διανα. Σε υποδεχονται στην πορτα με ενα ψιλομπουφε με διαφορα καλουδια οπως πιροσκακια κλπ (δεν θυμαμαι στον καταλογο να υπαρχουν, κακως). Υπαρχει και χωρος για να αφησεις το παλτο σου, ολα κυλουν επαγγελματικα. Εκει που πρεπει να γινει ιδιαιτερη μνεια ειναι στους σερβιτορους.

Φορουν καρτελακι με το ονομα τους και ειναι πολυ καλα εκπαιδευμενοι σε βαθμο .... που σε φερνουν σε δυσκολη θεση. Εξυπηρετικοι, γνωστες του τι υπαρχει στους καταλογους και το ολο κονσεπτ του μαγαζιου. Οι χρονοι τους σωστοι μεταξυ των πιατων.

Μοιραζουν ισομερως τα ορεκτικα μεταξυ των πελατων αρχιζοντας απο τις κυριες βεβαιως βεβαιως. Αυτο εχει τα θετικα του εχει και τα αρνητικα του αν καποιος δεν επιθυμει να δοκιμασει καποιο ορεκτικο. Παρ'ολα αυτα τους κρινω πολυ επαγγελματιες και δεν μπορω να μην τους βαλω αριστα. Ευχομαι μονο να πληρωνονται και οσο ποιοτικες ειναι και οι υπηρεσιες τους.

Φαγητο: Σε γενικες γραμμες οτι δοκιμασαμε δεν μπορω να πω οτι ηταν special, ομως σιγουρα ηταν αξιοπρεπες, καλομαγειρεμενο και δεν μας "βαρυνε" αργοτερα.

- Σαλατα ελμπρος στα 8 ευρω. Δεν θυμαμαι ολα τα υλικα δυστυχως γιατι περασαν 4-5 μερες αλλα σιγουρα θα μπορουσαμε να την αποφυγουμε γιατι δεν ειχε καποια ιδιαιτερη φαντασια. Τα λαχανικα θα μπορουσαν να ειναι ακομα πιο φρεσκα και τραγανα.

- Μπορς στα 10 ευρω. Ζωμος μοσχου, παντζαρια, καροτα, πατατες, λαχανο και φρεσκια ντοματα. Κανονικα θα συνοδευοταν με ψωμακια αρωματισμενα με σκορδοψωμο αλλα μας ειχαν ειδοποιησει οτι δεν υπηρχαν. Παρ'ολα αυτα ηταν παρα πολυ νοστιμη αν και τσουχτερη για την τιμη της. Ο,τι πρεπει για χειμωνα με πολυ καλο συνδυασμο των λαχανικων που "επαιζαν" ευχαριστα στη γλωσσα. Αν ξαναπηγαινα θα ηταν μεσα στην παραγγελια μου.

- Βερενικι με πατατα, φρεσκο ανηθο και καραμελωμενο κρεμμυδι στα 7.5 ευρω. Το καραμελωμενο κρεμμυδι δεν το θυμαμαι, η πατατα ηταν ελαφρια και λιωμενη οσο επρεπε (κοινως δεν ηταν στοκος).

- Βερενικι με μυζηθρα και σως γιαουρτιου στα 7.5 ευρω.Μου αρεσαν λιγο παραπανω απο της πατατας.Η ζυμη και στα 2 μαλακη,δεν ειχε σκληρυνει οπως σε αλλα καταστηματα.Τρωγοντουσαν και τα 2 ευχαριστα παντως.

- Τσεμπουρεκι στα 6 ευρω. Ζυμαρικα στο τηγανι με ζουμερη γεμιση απο κιμα. Μαλλον χαθηκαμε στη μεταφραση εδω. Περιμενα μια πιτα με μπαχαρενιο κιμα.Μου ηρθαν 2 τεμαχια σαν πιταρακια κρητικα που ο κιμας ηταν σαν στοκος. Δηλαδη θελω να πω καθολου απλωμενος στα μαλακα πιτακια.Βρισκοταν μονο στο κεντρο της γεμισης με "κενα" δηλαδη αριστερα και δεξια της ζυμης. Για ζουμεροτητα ουτε λογος.

- Ρωσικη κρεπα με κιμα και ρωσικη κρεπα στα 7.5 ευρω. Μαλακη χωρις κατι το ιδιαιτερο, ευχαριστη αλλα ως εκει. Ο κιμας εδω ηταν πιο "παιχνιδιαρικος" και απλωνοταν ...

- Σασλικ με λαχανικα σχαρας, μυρωδικα και σπιτικη πικαντικη σως στα 16 ευρω. Ωραιο το χοιρινο αν και για την τιμη θα περιμενα μια σουβλα ακομα. Ζουμερο και καλης ποιοτητας. Η σως η κοκκινη εδινε ενα συν στο πιατο ενω τα λαχανικα ηταν φρεσκα και οσο επρεπε ψημενα. ΤΣΟΥΧΤΕΡΗ τιμη ομως για το ολο αποτελεσμα.

Αρχικα μας εφεραν κατι ψωμακια που ηταν ΟΚ ενω προς το τελος του δειπνου και πριν το σασλικ μας κερασαν σφηνακια βοτκας.

- 1 κοκα κολα στα 2.5 ευρω.

- 3 μπυρες βαρελισιες μια μικρη λαγκερ στα 3 ευρω, μια μεγαλη στα 5.5 ευρω και μια σκουρα μεγαλη στα 6 ευρω. Μια χαρα ηταν, δροσερες.

- 1 σοκολατενιο παραμυθι στα 8 ευρω. Τουρτα σοκολατας με μαρμελαδα βερυκοκο.Θα την ηθελα λιγοτερο συμπαγη.

- 1 γλυκια κρεπα ματριοσκα με ανθοτυρο, σταφιδες,σαλτσα βατομουρου και ζαχαρη αχνη. Φλατ θα την ελεγα καθως σταφιδες δεν βρηκα για να τη γλυκανουν λιγο με το ουδετερο ανθοτυρο. Το βατομουρο μια χαρα οπως πρεπει.

Συμπερασματικα για βροχερο βραδυ Παρασκευης με πληροτητα γυρω στο 50 % και πελατες οχι μονο ελληνες θα χαρακτηριζα οχι ασχημη την επισκεψη μας καθως ειχαν και τη ζωνταντη μουσικη που οσο να'ναι προσθετει λιγο.

Μας εδωσαν ενα ερωτηματολογιο για να βαθμολογησουμε το μαγαζι. Σε γενικες γραμμες κατα την κριση μου απευθυνεται σε ατομα ανω των 30-35 ετων που εχουν καποια οικονονικη ανεση για να βγουν σε τετοιου ειδους εστιατορια. Θα πρεπει να στοχευσουν και σε μικροτερες ηλικιες και στα κυριως πιατα αλλα και στις σουπες να μειωσουν αρκετα τις τιμες τους για να γινουν θελκτικοι.

Ο επαγγελματισμος ειναι εμφανεστατος αλλα δε νομιζω πως αρκει αυτο, ουτε η εκπτωτικη καρτα 10% που μπορουν να σου δωσουν αν κανεις την αιτηση. Το φαγητο ειναι αξιοπρεπες παντως ...

28 Φεβ 2014 ΒΟΤΣΑΛΑΚΙΑ
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_2
3.5 +/-
Μοντέρνα κουζίνα, Πέραμα - Σαλαμίνα
Ευρώ/Άτομο

Για πολυ καιρο "απεφευγα" να γραψω κριτικη για το συγκεκριμενο μαγαζι γιατι γνωριζω τους ιδιοκτητες και δεν θα ηθελα να κριθω ως μη αντικειμενικος στην κριτικη μου,ουτε οτι τους "αβανταρω". Ομως μετα απο την τελευταια επισκεψη μου θεωρω οτι θα επρεπε να καταχωρηθει το μαγαζι για να το γνωρισουν και αλλοι που πιθανον να επισκεφθουν καποια στιγμη το νησι της Σαλαμινας.

Ας ξεκινησω με καποια γεγονοτα. Τα Βοτσαλακια λειτουργουν απο το 1924 περιπου και με πρωτη επισημη αδεια το 1936,αρκετα ιστορικο μαγαζι που ξεκινησε απο τον παππου του σημερινου ιδιοκτητη. Υπαρχουν καποιες πολυ νοσταλγικες φωτογραφιες στο χωρο του μαγαζιου απο το πως ηταν παλια ως κεντρο. Επισης λειτουργει ως το ΜΟΝΟ ξενοδοχειο του νησιου που εχει επισημη αδεια λειτουργιας και δεν ειναι αυθαιρετο. Οι ανθρωποι που το λειτουργουν ειναι οσο πιο νομιμοι γινεται με τις αποδειξεις τους και ολα τα παρεμφερη εγγραφα τους.

Οποτε μην εκπλαγειτε αν ο εσωτερικος χωρος (θα μιλησω για τον εξωτερικο στο τελος) ξενισει σε καποιους γιατι εξυπηρετουν και το ξενοδοχειο (ασχετα αν οι περισσοτεροι μη μονιμοι κατοικοι του νησιου εχουν δικα τους εξοχικα).

Ο χωρος θα μπορουσε να χαρακτηριστει ως και σαν γερμανικης μπυραριας,με ξυλο και πετρα αλλα με ντεκορ απο ναυτικα οργανα (νησι γαρ). Υπαρχουν και επιπλα αγορασμενα που ανηκαν στον ναυαρχο Κουντουριωτη. Γενικα το "προβλημα" του καταστηματος ειναι πως "φανταζει" πιο κυριλε για τα δεδομενα της Σαλαμινας που εχει επικρατησει η λογικη της ψαροταβερνας και εσχατως του ρακαδικου. Ανοιξαν την τελευταια χρονια 5 νεα καταστηματα και στο νησι οτι πιο καινουργιο "τραβαει" τους ντοπιους και την περιεργεια τους να το γνωρισουν.

Το χειμωνα θα βρειτε ανετο παρκινγκ εξω απο το μαγαζι γιατι δεν βρισκεται στην κεντρικη περιοχη της Σαλαμινας. Ο χωρος ειναι πεντακαθαρος με ξυλινα τραπεζια και καρεκλες σε καφε σκουρο στυλ. Επανερχομαι στο στυλ μπυραριας και προσθετω πως αν ο φωτισμος ηταν λιγοτερος θα εδειχνε ακομα πιο πολυ. Οι τουαλετες και αυτες καθαρες και μαλιστα υπαρχει και για ΑΜΕΑ πραγμα σπανιο ακομα και για πολυδιαφημισμενα μαγαζια με πανακριβες τιμες. Γενικοτερα στα ΑΜΕΑ εχουν δωσει αρκετη βαρυτητα (το εχω ακουσει και σε ασχετη κουβεντα απο αλλον γνωστο της περιοχης).

Η εξυπηρετηση τους ειναι φιλικη,αμεση με ΠΕΛΑΤΟΚΕΝΤΡΙΚΟ στοχο και κρατηστε στο τελος την ονομασια ΖΑΜΠΕΛΑ που θα σας το δωσω σαν εξτρα τιπ. Τα πιατα τα αλλαζουν μεταξυ ορεκτικου και κυριως (και ευχομαι να μην το κανουν μονο και μονο επειδη με γνωριζουν), οι συνταγες μπορουν να "παραποιηθουν" εαν ο πελατης επιθυμει μια εξτρα ή διαφορετικη πινελια στο πιατο του.

Τους επισημανα πως οι περισσοτεροι χρηστες αναφερουν για το εμφιαλωμενο νερο πως ερχεται ετσιθελικα και τους προτεινα να ρωτουν πρωτα αν θελει ο πελατης κανατας ή εμφιαλωμενο (στο 1.5 ευρω το λιτρο). Φανηκαν να προβληματιζονται και να αναθεωρουν.

Για να τελειωσω και με την εξυπηρετηση και να παω στην ποιοτητα του φαγητου λιγο παρακατω ...

Σημειωστε πως:

Επειδη στη Σαλαμινα ο καθεις ανοιγει ενα δικο του μαγαζι απο τυροπιταδικο εως εστιατοριο, εχω αναρωτηθει ποσοι απο αυτους ειναι εκπαιδευμενοι ...

Στα Βοτσαλακια:

Η στροφη σε πιο γκουρμεδιαρικη κουζινα εγινε πριν απο περιπου 4-5 χρονια.Στραφηκαν στον Χρηστο Τζιερα για την επιμελεια του μενου και ΕΠΕΝΔΥΣΑΝ εν μεσω κρισης.

Στην κουζινα βρισκεται επαγγελματιας σεφ (με τα καλα του και τα αρνητικα του) που προσπαθει να δινει βαση στη λεπτομερεια. Εχει εργαστει σε γνωστα αθηναϊκα μαγαζια αλλα και σε κοσμοπολιτικα νησια. Επειδη μαλιστα ειχε αποχωρησει απο το καταστημα για καποιο διαστημα ηταν εμφανης η διαφορα στην προετοιμασια καποιων πιατων και με ειχε δυσαρεστησει.

Ο σεφ εχει ερθει στο τραπεζι προσωπικα για να ρωτησει πως μας φαινονται τα πιατα και να μας εξηγησει τυχον αποριες μας.Γενικα εχει "καλο" χερι και ειναι εμπειρος χωρις εμφανεις αστοχιες.

Για να τελειωνω λοιπον με την εξυπηρετηση θα πω πως επειδη γνωριζω προσωπα και καταστασεις στο νησι, στα Βοτσαλακια θα βρειτε επαγγελματικη προσεγγιση στην εστιαση και δεν θα βρειτε την ....

Κυρια Κουλα με 0 γνωσεις που απο εκει που μαγειρευε σπιτι της ξαφνικα βρεθηκε σε μια κουζινα που πρεπει να εξυπηρετησει 100 ατομα.

Φαγητο: Θα αναφερθω στην τελευταια μου επισκεψη για να αποτυπωσω και την πιο "νωπη" εμπειρια μου.

Ο καταλογος εχει καποια πιατα πιο εμπορικα στυλ τζατζικι, τυροκαυτερη, κολοκυθακια-πατατες τηγανιτα που ομως παρασκευαζονται απο τους ιδιους και δεν ειναι ετοιματζιδικα οπως αναφερουν ρητα. Τα κατεψυγμενα τα αναφερουν με αστερισκο και στην παρασκευη των φαγητων χρησιμοποιουν ελαιολαδο και σημειωστε πως κανουν προσπαθεια να στηριζουν οσο γινεται τα προιοντα που βγαζει το νησι της Σαλαμινας.

Υπαρχουν και φαγητα με πιο γκουρμε πινελιες αλλα αυτο μπορειτε να το δειτε και στον καταλογο τους που ειναι αναρτημενος στο ιντερνετ με τη σημειωση ομως πως ειναι οι παλιες τιμες ΑΛΛΑ οι ΝΕΕΣ ΤΙΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ λογω του ΦΠΑ.

Σαργοι-φαγγρια-μπαρμπουνια-τσιπουρες απο 45 ευρω το κιλο εχουν μειωθει στα 40 οπως και αλλα πιατα αρκετα πιο μικρης αξιας.

- Μαριναρισμενος γαυρος με σκορδο και σελινο στα 6 ευρω η παλια τιμη. Περιμεναμε γαυρο αλλα ο σεφ προτιμησε να μας βαλει μικρη κουτσομουριτσα που ειχε εκεινη τη μερα. Δεν το εχω συναντησει σε αλλο μαγαζι και ειναι ενα εξτρα τιπ. Το ξυδι λιγο πιο τσιμπημενο να χτυπαει στη γλωσσα αλλα χωρις να χανει σε γευση.

- Γαριδομπουρεκακια σε χωριατικο φυλλο με σαλτσα κοκτειλ στα 6 ευρω. Ηρθαν 4 τεμαχια σε νορμαλ ποσοτητα και θυμησαν σπρινγκ ρολς. Εμφανης και ζουμερη η ποσοτητα της γαριδας, κομματι πρασινης πιπεριας μεσα. Το φυλλο μαλακο αλλα και τραγανο χωρις να τραβαει καθολου λαδιλα.

- Τηγανιτο τυρι μαστελο Χιου με γλυκο του κουταλιου και σουσαμι στα 5 ευρω. Το σουσαμι τοσο οσο πρεπει, η κρουστα ευχαριστη αν και θα προτιμουσα να γλυκιζε ελαφρως λιγοτερο (και εχω αναφερει πως τρελαινομαι για γλυκες γευσεις). Το θετικο παλι ειναι πως επειδη αναφερεται ως τηγανιτο, παλι δεν βρηκα την παραμικρη λαδιλα και φουσκωμα.

- Τηγανιτα ρολακια με γεμιση απο καρε τοματουλας και φετα Βυτινας,εμπνευση του σεφ τιμη δεν θυμαμαι αλλα καπου στο ταλιρο. Οι χυμοι της τοματας ειχαν ποτιστει ομορφα με την πικαντικη φετα και εδιναν ενα πλουσιο αλλα καθολου μπουχτιστικο αποτελεσμα. Απο τα 4 ρολακια εφαγα τα 3 εν ριπη οφθαλμου. Προτεινεται.

- Σαλατα Βοτσαλακια στα 6.5 ευρω με λαχανο, ροκα, καροτο, μαρουλι, λιαστη τοματα, τραγανα πιτακια, ραπανακι και βινεγκρετ μυρωδικων. Δεν την τιμησα ιδιαιτερα εν αντιθεσει τους υπολοιπους που την εφαγαν ευχαριστα. Παρ'ολα αυτα ηταν φρεσκια και δροσερη και το οτι δεν με κερδισε οφειλεται στο οτι δεν ειχε καποιο φρουτο μεσα για να χρωματισει τη γευση μου.

- Πιατο ημερας παελια με θαλασσινα (μυδια, γαριδες, χταποδι) και οταν υπαρχουν γυαλιστερες και αλλα οστρακα. Προσωπικα δεν δοκιμασα αλλα ακουσα και παλι καλες κριτικες. Το ρυζι αρμποριο.

- Γαριδομακαροναδα στα 13 ευρω. Ζουμερη και χωρις λασπωμενα σπαγγετι την τιμησα δεοντως καθως η φρεσκια και γλυκια τοματουλα εδινε ενα εξτρα credit στο ολο πιατο. Ομορφα παρουσιασμενη και απο τα πιατα που δεν μας εχουν απογοητευσει.

Ξεχασα να παραγγειλω δυστυχως τις γαριδες σαγανακι για να κανω τη συγκριση με αυτες στο Αγκυροβολι που βρισκεται στην Ιχθυαγορα (αξιζει να τις δοκιμασετε εκει).

- Φιλετο μοσχαρισιο με σως απο πιπερι Cayenne στα 13 ευρω απο τα 16 προ ΦΠΑ. Μας ηρθε medium οπως ειπε ο σεφ αν και οι περισσοτεροι θαμωνες το ζητουν καλοψημενο (οπως οι περισσοτεροι ελληνες). Η συνοδεια ρυζιου περιφερειακα και στη μεση το πιπερατο φιλετο με ξενισε στην οψη καθως ειχε περιεργη παρουσιαση. Μολις ομως εδεσε η σαλτσουλα με το ρυζι καταλαβα και το λογο.

Η ποσοτητα της σαλτσας επαρκης χωρις να μπουχτιζει, μου θυμησε ενα αντιστοιχο πιατο σε ενα μεξικανικο εστιατοριο του εξωτερικου που ειχα δοκιμασει γυρω στο 2001 και δεν ημουν εξοικειωμενος με τετοιες γευσεις. Φρεσκο το φιλετο και ψημενο χωρις να χανει τους χυμους του. Μαλιστα τσακωθηκα για το τελευταιο κομματι που ειχε μεινει γιατι καποια μαλαγανα της παρεας το πηρε την ωρα που επινα κρασι. Το πιπερι ειχε μια πραγματικα ευχαριστη επιγευση που εκαιγε ευχαριστα.

- Στο τελος κερασμα ραβανι παραγωγης τους,ζουμερο και φρεσκο.

Τα αναψυκτικα τους κοστιζουν 1.5 ευρω,οι μπυρες Αμστελ-Χαινεκεν στα 2.5 ευρω και το χυμα κρασι στα 7 ευρω το λευκο και κοκκινο και στα 9 το ημιγλυκο.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ: Η Σαλαμινα εχει πηξει απο τα σουβλατζιδικα και τα ψητοπωλεια που απευθυνονται στα ρηχα πορτοφολια που δυστυχως εχει ο περισσοτερος κοσμος. Στα Βοτσαλακια επενδυουν σε ποιοτητα και οσο γινεται δυνατον χαμηλο κοστος. Ειναι κατι διαφορετικο απο τις ψαροταβερνες με παρεμφερεις τιμες και ασυγκριτα καλυτερο περιβαλλον καθως βρισκεται και διπλα στη θαλασσα.

ΔΕΝ θα φας φτηνιαρικα αλλα θα φας ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ αν προσεξεις.

Αναρωτιεμαι γιατι να μη φας φιλετακια κοτοπουλου με σαλτσα μηλου και ρουμι στα 8 ευρω και να προτιμησεις τη μεριδα στο ψητοπωλειο με 7μιση με προκατ πατατα τηγανιτη.

Περιμενα εναμιση χρονο να κανω την κριτικη και θελω να πιστευω οτι δεν θα με προδωσουν και οτι οποιος επισκεφθει το μαγαζι θα εχει την ιδια πολυ καλη αντιμετωπιση οπως εγω. Η βαθμολογια μου ειναι ισως "φουσκωμενη" γιατι μπορει να κυριαρχει το στοιχειο της οικειοτητας αλλα μετα απο 6-7 επισκεψεις μου νομιζω πως ηρθε η ωρα να μπει στο χαρτη.Θεωρειστε στην ποιοτητα φαγητου και στο value for money 3+

ΑΡΝΗΤΙΚΟ και αποτρεπτικο ειναι το κοστος της μετακινησης καθως το μικρο καραβακι για πεζους απο Πειραια που σταματει σχεδον εξω απο το μαγαζι εχει τελευταιο δρομολογιο γυρω στις 6 το απογευμα ενω με το φερυ μποουτ αν παρετε αμαξι 2 ατομα να ειστε προετοιμασμενοι πως θα δωσετε τουλαχιστον 12 ευρω πηγαινε-ελα.

Παντως εχει τυχει και εχω παρατηρησει πως το επισκεπτονται αρκετοι "σκαφατοι" καθως το περιβαλλον στην περιοχη ειναι αρκετα ησυχο και ειδυλλιακο.

ΤΙΠ 1: Αν το επισκεφθειτε με καλοκαιρινο καιρο ζητηστε ΕΠΙΜΟΝΑ να δειπνησετε διπλα απο τη θαλασσα. Και μιλαω κυριολεκτικα καθως στο μισο μετρο υπαρχουν τραπεζια πανω στα βοτσαλακια. Ειδικα οταν δυει ο ηλιος ... Δειτε και τις φωτογραφιες στο σαιτ τους.Φαγητο πανω στο κυμα οπως το αναγραφουν κιολας ....

ΤΙΠ 2: Υπαρχει διαδικασια ανακαινισης και ετοιμαζουν roof garden οπως εμαθα με πολλα υποσχομενη θεα που θα συναγωνιζεται ακομα και αυτη πανω στο κυμα.

ΤΙΠ 3: Η Ζαμπελα που αναφερθηκε ειναι ενα "απαγορευμενο" κρασι που καποιοι ισως ειχατε την ευκαιρια να παρακολουθησατε στην προσφατη εκπομπη του Νικου Μανεση στο οδοιπορικο του στα Τζουμερκα. Στην ετικετα της φιαλης παρατηρουμε οτι αναφερεται "μονο για φιλους" και χωρις αλλες λεπτομερειες. Δηλαδη δεν πωλειται. Ο ιδιοκτητης του μαγαζιου λοιπον με προσωπικα του εξοδα φερνει καποιον περιορισμενο αριθμο φιαλων για να το προσφερει στους πελατες του χωρις να το χρεωνει. Αν τυχει μην παραλειψετε να το ζητησετε ...

21 Φεβ 2014 ΜΕΛΙ ΡΑΚΙ
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_1 Tomato_50_20130405_0
2.3 +/-
Μεζεδοπωλεία, Αργυρούπολη
Ευρώ/Άτομο

Ακουγοντας τη μητερα μου να μου λεει πως εχει επισκεφθει το συγκεκριμενο μαγαζι και λεγοντας μου τα καλυτερα,αποφασισαμε 19-2-2014 Τεταρτη βραδυ ημερα Champions League και παραμονη Τσικνοπεμπτης να το επισκεφθουμε 4 ατομα.

Παρκαροντας σχετικα ανετα 30-40 μετρα πιο κατω απο το μαγαζι και σταματωντας στο φαρμακειο πρωτα να παρουμε καποια εμπλαστρα φτανουμε και στο μαγαζι ....

Χμμ ... Η πρωτη εντυπωση ειναι μετρια καθως μολις 2 παρεες βρισκοντουσαν μεσα ωρα 21:15.

Μας υποδεχεται μια συμπαθητικη κοπελα που θα μας σερβιριζε ολο το βραδυ.Χαμογελαστη μας αφηνει το ελευθερο να καθησουμε οπου θελουμε.Βολευομαστε λοιπον στο τραπεζι σχετικα ανετα και λαμβανουμε τους καταλογους για επεξεργασια.

Μπουτσης: "Παραμονη Τσικνοπεμπτης ειναι, μαλλον ολοι κανουν κρατει για να βγουν αυριο να διασκεδασουν ...."

Αφου λοιπον διαβαζουμε τους καταλογους με μερικες αξιολογες επιλογες και με καποιες πιο βασικες και συνηθισμενες βλεπουμε και τις τιμουλες απο διπλα.Ειναι πιο τσιμπημενες απο οσο περιμεναν οι αλλοι (εγω ειχα γνωση γιατι τις ειχα διαβασει στο ιντερνετ).

Πηραμε λοιπον:

- Αρτο που αναγραφεται στα 0.6 ευρω το ατομο με νοστιμη λευκη σως με βαση μαλλον το πεστο ελιας.Το ψωμι ζεστοφουρνισμενο και τραγανο σαν μπισκοτο.Σε ερωτηση μας αν το φτιαχνουν οι ιδιοι μου ειπαν πως οχι, απλως το ζεσταινουν. Παντως εγινε αναρπαστο.

- Ντακακια κρητικα με φετα στα 5.5 ευρω. Μπορεις να επιλεξεις αναμεσα σε ξινομυζηθρα και φετα. ΠΛΟΥΣΙΟΤΑΤΟ πιατο με μπολικη φρεσκοτριμμενη ντοματα, δροσερη και νοστιμη. Καλης ποσοτητας κομματια φετας για να μπορεις να κοψεις οσο θελεις εσυ. Το παξιμαδι καλο, ουτε σκληρο ουτε μουλιασμενο. Αν καποιος δεν πειναει πολυ μπορει να το επιλεξει και να αρκεστει σε αυτο. Προτεινεται 100%.

- Σαλατα σπανακι με μπεικον, λιαστη τοματα,κουκουναρι, κρουτον, μετσοβονε με ντρεσινγκ βαλσαμικο, μελι και μουσταρδα στα 8.5 ευρω. Πλουσιο πιατο και αυτο με φρεσκοτατο σπανακι και καλης ποιοτητας υλικα. Η ντρεσινγκ οχι περισσοτερο γλυκια απο οσο πρεπει, καλη ποσοτητα υλικων. Κουκουναρι εγω προσωπικα δεν βρηκα στην ποσοτητα που μου αναλογουσε.Καλη επιλογη παντως.

Μπουτσης: "Διαβαζοντας τον καταλογο περιμενα οτι θα ειναι μεγαλες μεριδες με τετοιες τιμες που διαβασα."

Η αρχη που καναμε λοιπον ηταν η ιδανικη και πολλα υποσχομενη.Εκει ομως ηταν και το πικ της βραδιας μας. Οσο περνουσε η ωρα τα πιατα που δοκιμαζαμε ειχαν μια καθοδικη πορεια.

Συνεχιζω με την παραγγελια:

- Πατατουλες νεας γης φουρνου,στη λαδοκολα με θυμαρι και λιωμενο τυρι απο πανω στα 4.5 ευρω. Για να πω αληθεια τις περιμενα πιο καλες. Ισως ελειπε καποιο μυρωδικο για να τις νοστιμισει παραπανω. Τις καλυτερες τις ειχα φαει στο Λολιτας στα Πετραλωνα με δενδρολιβανο και χοντρο αλατι. Το χοντρο αλατι ισως ειχε προσδωσει κατι εδω περα. Συνολικα τιποτα αξιομνημονευτο αλλα τρωγοταν ανετα. Ποσοτητα νορμαλ.

- Ποικιλια μανιταριων στο τηγανι με δενδρολιβανο στα 7.8 ευρω. Το ευτυχημα ηταν πως τα μανιταρια ηρθαν ζουμερα και χωρις λαδιλα. Κρατησαν τους χυμους τους αλλα και παλι ελειπε μια πινελια για να γινουν νοστιμοτερα. Η τιμη τους ακριβη,η ποσοτητα στα ορια του νορμαλ.Φρεσκα παντως τα υλικα.

- Μοσχαρακι με θυμαρι και λεμονι στα 8 ευρω. Τα υπολοιπα υλικα του πιατου ηταν κολοκυθι, μανιταρια και κρεμα τυριου. Αρκετα υλικα, για το αν εδεσαν δεν μπορω να παρω ορκο γιατι δοκιμασα μονο το μοσχαρακι που ηταν στα ορια του ζουμερου (κοβοντας το με το πηρουνι μου φαινοταν στεγνο αλλα γευστικα ηταν ΟΚ). Οπτικα μου φανηκε ενα βαρυ χειμωνιατικο πιατο λογω και της κρεμας. Με τιμη στα 8 ευρω παντως θα επρεπε να αναγραφοταν στα κυριως πιατα και οχι στα ορεκτικα.Συνολικα το μισο εμεινε. Η ποσοτητα ηταν μεταξυ ορεκτικου και κυριως πιατου. Γενικα δεν θα το διαλεγα εγω προσωπικα.

- Κοτοπουλο σουβλακι "Μελι...ρακι" στα 10 ευρω. Μαριναρισμενο, με φρεσκιες πατατες και πιτουλες. Το κοτοπουλο χωρις ιδιαιτερα μπαχαρικα, ζουμερο παντως αν και σε καποια σημεια του μαυρισμενο χωρις ομως επιπτωση στη γευση. Η ποσοτητα ηταν ενος μεγαλου καλαμακιου, ισως και λιγο παραπανω. Προσωπικη αποψη ειναι πως ακομα και σαν ορεκτικο θα περιμεναμε περισσοτερη ποσοτητα κοτοπουλου. Το μισο πιατο καλυπταν οι φρεσκες τηγανητες πατατες που σαν πατατες που ειναι σε φουσκωνουν. Ελειπε απο το πιατο μια σως, ενα "παιχνιδισμα" στη γλωσσα, ΕΝΑΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ. Οι πιτουλες αν ειναι ζεστες ειναι οκ αλλα σκετες μαζι με τις πατατες σε στουμπωνουν. Η τιμη του θα επρεπε το πολυ να ειναι στα 7-7.5 ευρω.

- Παϊδακια αρνισια στα 12 ευρω με συνοδεια απο τις ιδιες φρεσκες πατατες οπως στο κοτοπουλο. Μαλλον το ζωακι που πηραν τα παϊδακια ηταν καχεκτικο με ελαχιστο κρεας. Σαν εντυπωση του Μπουτση που τα παρηγγειλε ηταν πως εχει φαει αρκετα καλυτερα, πιο ζουμερα και σε μεγαλυτερη ποσοτητα κρεατος (οπως εχουμε συνηθισει οι Ελληνες) .Ανωτατη τιμη πιατου θα εδινα τα 8.5 ευρω.

- 3 μπυρες Αλφα στα 3 ευρω εκαστη Παγωμενες οσο πρεπει χωρις ομως να μας φερουν αλλα ποτηρια. Αρα τις ηπιαμε στα ηδη υπαρχοντα που βρηκαμε στο τραπεζι και ηταν για το νερο.

- 1 Κοκα κολα στα 2.5 ευρω η 250αρα.

- 1 μπουκαλι νερο 1.5 λιτρου που εφεραν μονοι τους

- 1 σουφλε σοκολατας με παγωτο στα 6 ευρω. Η κρουστα μου φανηκε σαν ετοιματζιδικη, η γεμιση ομως ηταν πλουσια και παχυρευστη.

- 2 εκμεκ "μελι...ρακι" με παγωτο στα 5.5 ευρω εκαστο. Η γεμιση ηταν σαν γαλακτομπουρεκου, οπτικα ηταν σαν κιουνεφε καταιφι. Αρκετη ποσοτητα, γευστικα οχι κατι ιδιαιτερο.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: Η κοπελα ηταν ευγενικη, χωρις φορτο εργασιας λογω ελαχιστων τραπεζιων.Τα σχετικα απαραιτητα εκανε καθως ημασταν σε ενα τραπεζι "κρυμμενοι" απο το οπτικο της πεδιο. Χαμογελαστη οσο επρεπε. Αποδειξη μας εδωσαν κανονικα και αναλυτικα. Και στο τηλεφωνο που ειχα μιλησει με εναν κυριο για να κλεισουμε τραπεζι ηταν αρκετα ευγενικος.

ΧΩΡΟΣ: Γενικα ενα μικρο μαγαζι, καθαρο βεβαια αλλα χωρις να ειναι διακοσμητικα κατι ιδιαιτερο. Ενα point παιρνει για το ιδιαιτερο σκευος που ηταν σαν ψαλιδι για να μοιρασεις τη σαλατα. Βρισκεται ενα στενο πισω απο τη Γερουλανου, τοσο κοντα αλλα και τοσο μακρια απο το κεντρο της Αργυρουπολης.

Τα τραπεζοκαθισματα στο λευκο παραδοσιακο φοντο, μια καπως εντυπωση μου εκανε ο φωτισμος προς την μικρη μπαρα που ειναι σε μωβ φοντο. Γενικα φτιαγμενος με ταπεινα υλικα και χωρις πολλα εξοδα. Περνωντας εξω απο το μαγαζι δεν θα μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση να μπω βλεποντας και την απλη τζαμαρια. Θα μου εδινε την εντυπωση του μαγαζιου πολυ τοπικου χαρακτηρα.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Το μαγαζι ισως το αδικω γιατι αυτοχαρακτηριζεται ως μουσικο μεζεδοπωλειο. Εμεις δεν ειχαμε τη δυνατοτητα να το γνωρισουμε υπο αυτες τις προυποθεσεις. Ισως και εδω διιστανται οι αποψεις με τη μητερα μου καθως αυτη το ειχε επισκεφθει σε βραδια με ζωντανη μουσικη και ειχε περασει εξαιρετικα.

Οι τιμες ομως δεν συμβαδιζουν με την ποιοτητα των πιατων. Απο τα ορεκτικα και μετα μου ελειψε μια πινελια στη γευση που ΔΕΝ θα χαρακτηριζε τα πιατα ως συνοδευτικα της μουσικης (οταν υπαρχουν τετοιες βραδιες).

Τα 87 ευρω που ηταν η τελικη τιμη τα θεωρω πολλα για τη συνολικη εμπειρια ανευ μουσικης και για οτι γευτηκαμε. Οι τιμες θαρρω πως ειναι ακριβες και λογικα ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΥΝ και τη ζωντανη μουσικη. Ευτυχως εμεις ειχαμε μια εκπτωση απο καποια προσφορα.

- Αν οντως ισχυει πως υπαρχει εκπτωση απο Κυριακη ως Πεμπτη το Value for Money ανεβαινει ελαφρως.

* Δεν θα εκπλαγω εαν διαβασω αλλες κριτικες που να αναφερουν καλυτερα λογια για το μαγαζι ΑΝ ειναι σε μερα με ζωντανη μουσικη.

Αν θα ξαναπηγαινα?Καθημερινη και χωρις μουσικη ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ λογω και της αποστασης.Αν εχει μουσικη ισως εδινα μια πιθανοτητα αν ηθελα να κανω κεφι και να πιω μαζι με λιγο φαγητο.

Υ.Γ Φετα με χωριατικο φυλλο και μελι στα 7.5 ευρω ???

Υ.Γ 2 Κρασι χυμα 7 ευρω το λιτρο και 4 το μισολιτρο,μπυρες Αμστελ-Χαινεκεν και Φισερ στα 3.5 ευρω.Φυσιολογικα πλαισια. Για εμφιαλωμενα κρασια,τσιπουρα και ποτα υπαρχει αλλος καταλογος.

Υπαρχουν και επιλογες με θαλασσινα (χταποδι, γαριδες, καλαμαρακια χωρις να γνωριζω λεπτομερειες αν ειναι φρεσκα ή κατεψυγμενα)

14 Φεβ 2014 ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ
2.0 +/-
Σουβλάκι - Σχάρα, Ν. Ερυθραία
Ευρώ/Άτομο

Η πιο οικονομικη εξοδος των "φτωχων" της περιοχης ...

Τωρα εγω τι να πω για το συγκεκριμενο μαγαζι? Απλως θα παραθεσω καποια δεδομενα και τιποτα αλλο. Δεν επιδεχεται και ιδιαιτερης κριτικης γιατι δεν ειμαι της περιοχης για να μπορεσω να κανω συγκριση με αλλους ανταγωνιστες. Τυχαια μονο περασα λογω μιας υποχρεωσης Σαββατο βραδυ 8-2-2014 και ενθυμουμενος τις καλες κριτικες ηθελα να δοκιμασω και εγω.

Περνωντας απ'εξω και χωρις να το ξερεις σιγουρα δεν σου κανει ΚΑΜΙΑ αισθηση να μπεις. Η κοπελα μου προσπαθησε με καθε τροπο να με αποτρεψει. Για να την πεισω της ειπα πως θα ψευτο-παραγγειλουμε και αν δεν της αρεσει συνεχιζουμε αλλου. Το μαγαζι εχει το κοινο του και ηταν μισογεματο απο ηλικιες μεγαλυτερες των 45. Το ναυλον οπως εχει αναφερθει και σε αλλες κριτικες,τα τραπεζια σε ικανοποιητικο βαθμο αποστασης και μετα αρχιζεις και παραγγελνεις απο ...

- Καλαμακι χοιρινο 1.20 ευρω το τεμαχιο. Η κοπελα μου που το δοκιμασε μου ειπε πως ειναι στεγνο (ειναι λιγο παραξενη στα καλαμακια). Εμενα μου φανηκε μεσαιου προς μικρου μεγεθους.

-Τυλιχτο σουβλακι με καλαμακι χοιρινο. Η μονη σου επιλογη ετσι κι αλλιως. Αν το παρεις και φυγεις σε χρεωνει 2 ευρω ενω αν κατσεις σε χρεωνει 2.20 ευρω. Μεγαλο σουβλακι δεν το λες, εγω χρειαστηκα 2, το τριτο ισως ειναι υπερβολη αν παρεις σαλατα και φετα. Η πιτα λαδωμενη αλλα μου αρεσε το οτι παρ'οτι σε "σπαρτιατικη" εκδοχη ηταν ζουμερο, ετοιμασμενο εκεινη την ωρα. Η ντοματα εβγαζε μια γλυκα οπου ακομα και χωρις τζατζικια, πατατες και λοιπες σως "γλιστραγε" μια χαρα. Ακριβο παντως για την τιμη του. Καπου στο 1.70 ευρω πιστευω θα ηταν μια δικαιη τιμη.

- Πατατες τηγανητες στα 2.5 ευρω η μεριδα. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ. Προκατ και "κενες" ...

- Μπυρα ποτηρι στα 2 ευρω τα 250 μλ και στα 4 ευρω τα 500 μλ.

- Αναψυκτικο κουτακι 1 ευρω.

Συνολικα εδωσα μονο 11.1 ευρω για να φαω και να φυγω σε 30 λεπτα.

Εκανα μεγαλο λαθος που αντι για μια ντοματοσαλατα και φετα πηρα πατατες τηγανητες. Οι πατατες σε "στουμπωνουν" αλλα δεν εχουν καμια γευση.

Η εξυπηρετηση ειναι η εντελως τυπικη και διεκπεραιωτικη.Λες τι θες, στα φερνουν ταχυτατα και "απο εδω πανε και οι αλλοι". Δεν μπορει να χαρακτηριστει με αλλα λογια. Οχι οτι ειναι κακο. Επειδη αναφερθηκε σε αλλες κριτικες αποδειξη μας εδωσαν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΗ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΗ. Ισως αλλαξαν νοοτροπια,τι να πω.

Σαν γενικοτερο συμπερασμα λοιπον η αποψη μου ειναι πως ΝΑΙ αν εμενα στην περιοχη θα ηταν μια απο τις καλες επιλογες μου για ενα σουβλακι "παλιακο" αλλα νοστιμο. Θα μπορουσε να μου θυμισει κατι απο την παιδικη μου ηλικια.

Αφου ομως εχεις τοσα λιγα πραγματα να προσφερεις για να μειωσεις το κοστος και να εχεις καλη ποιοτητα ... ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ειναι να βαλεις ΦΡΕΣΚΕΣ ΠΑΤΑΤΕΣ? Για προκατ αγευστο πραγμα 2.5 ευρω? ΕΛΕΟΣ.

Η βραδια η δικη μου εκλεισε με ωραιο τροπο γιατι στην επιστροφη εφαγα ενα ωραιοτατο παρφε κρεμα (πληροφοριακα 1.20 ευρω η μπαλα) στο Perfetto που βρισκεται στη Θηβων σε αποσταση αναπνοης απο το ποδοσφαιρικο γηπεδο του Αιγαλεω.

Το σουβλακι του δεν ειχε καμια δυσαρεστη επιπτωση, ισα ισα που ηταν και "αφρος".

Και μιας και αναφερθηκαμε για ενα απο τα "μυστικα" της Ερυθραιας μου ηρθε κατα νου να κανω μια προσπαθεια να προσθεσω τον ΚΟΣΜΙΔΗ στα συνορα Δραπετσωνας-Κερατσινιου καθως 2-3 προσπαθειες που ειχα κανει στο παρελθον δεν ειχαν επιτυχια και δεν ειχε καταχωρηθει στο συστημα. Οποιος ειναι της περιοχης νομιζω πως θα εχει αρκετες εμπειριες να γραψει. Εκει θα μιλησουμε για μεριδες (κυριως) και για ... ΣΑΛΤΣΑ ...

Ισως να με εχει προλαβει καποιος νωριτερα και να εχει γραψει και να σας εχει βαλει στο κλιμα ....