VAGELIS

Απρ 2010
Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη, Καλλιθέα
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0

Τη δεκαετία του 1970, την τότε εποχή δεν υπήρχαν οι τηλεοράσεις, το ίντερνετ και οι τόσοι πολλοί τρόποι διασκέδασης. Στην προσφυγική Δραπετσώνα οι πιτσιρικάδες της εποχής ανέβαιναν με ένα πενηνταράκι το εισιτήριο με το τρόλευ και σταματούσαν στην περιοχή των Λιπασμάτων για να παίξουν ξύλινο ποδοσφαιράκι στον Αμπατζόγλου και την επιστροφή αφού δεν τους είχε μείνει δεκάρα, θα την έκαναν με τα πόδια. Είχαν προνοήσει όμως να έχουν τα (ελάχιστα) χρήματα για να αγοράσουν σουβλάκι από τις τότε Ρωσίδες, ώστε και να ικανοποιήσουν την πείνα τους αλλά και να κάνουν την διαδρομή προς τα σπίτια τους με τα πόδια πιο ευχάριστη, τρώγοντας σουβλάκι.

Κάποια στιγμή το πολύ μικρό μαγαζάκι έκλεισε και από τότε χάθηκαν τα ίχνη τους....

Αφορμή για να γράψω κριτική στάθηκε το άρθρο στο Oneman που έγραφε ότι θα δακρύσεις τρώγοντας σουβλάκι από τις Ρωσίδες στην Καλλιθέα. Εγώ είχα προνοήσει να διαβάσω τις κριτικές εδώ μέσα αλλά ο πατέρας μου όχι. Αυτός με παρακίνησε να πάμε να δοκιμάσουμε και η παραπάνω παράγραφος είναι διήγηση του.

Πάμε λοιπόν στα προσφυγικά της Καλλιθέας, σε μια ήσυχη γειτονιά, σε ένα μαγαζάκι γωνιακό που ούτε το παίρνει το μάτι σου. Αφου διπλοπαρκάρουμε και κατεβαίνω βλέπω τα εδέσματα και ένα ψυγείο. Ο χώρος κυριολεκτικά μια τρύπα, από τις περιπτώσεις που δεν χωράει καν αξιολόγηση. Ωραία φιγούρα ήταν η κυρία που ετοιμάζει τα εδέσματα, που εκείνη τη στιγμή δεν είχε δουλειά και έπινε καφεδάκι με μια κυριούλα μέσα σε ένα μικρό τραπεζάκι.

Υπάρχουν πιροσκί 3 ειδών και σουβλάκι με χοιρινό και μπιφτέκι... Τα δοκίμασα όλα και τα συμπεράσματα μου είναι...

- Πιροσκί με τυρί: Αρκετά γλυκό το τυρί, προσωπικά για εμένα όχι δυσάρεστο αλλά σε καμιά περίπτωση αλμυρό που ίσως να παρέπεμπε.

- Πιροσκί με κιμά: Ο κιμάς με κάποια χοντρούτσικα κομμάτια, όχι κάτι ιδιαίτερο γευστικά, έχω δοκιμάσει και καλύτερο.

- Πιροσκί με πατάτα: Δεν είναι του γούστου μου αλλά μια χαρά νόστιμο ήταν με καλή πατάτα σαν πουρέ.

Όλα κοστίζουν από 1.4 ευρώ το τεμάχιο, η ποσότητα θα μπορούσε να ήταν και λίγο περισσότερη. Παρ'όλα αυτά αναγνωρίζω πως το ζυμάρι ήταν πολύ καλό, ελαφρύ και χωρίς λαδίλα. Δοκιμάστε τα ζεστά, μην αφήσετε να κρυώσουν.

Στα σουβλάκια τώρα, κοστίζουν 1.8 ευρώ το καθένα και λογικά θα χρειαστείτε 3 για να χορτάσετε. Προτιμότερο είναι το μπιφτέκι από το κρέας, που είναι καλής ποιότητας πάντως και τα 2. Από εκεί και πέρα εκεί που χάνουν είναι στο ότι έχουν προψηθεί και απλώς μετά την παραγγελία συνεχίζεται το τελευταίο μέρος του ψησίματος. Πιστεύω ακράδαντα πως αν τα κρέατα ψηνόντουσαν εκείνη την ώρα, το σουβλάκι θα ήταν 2 φορές πιο νόστιμο καθώς τα ζουμάκια του θα "πότιζαν" την πίτα. Τώρα που ξεκινάνε προψημένα, όσο και να'ναι θα έχουν στεγνώσει.

Η τοματούλα νόστιμη μαζί με το αλατοπιπεράκι δίνουν μια σπιρτάδα στη γεύση. Κρεμμύδια δεν έβαλα για να δω ποιές διαφορές μπορεί να υπάρχουν, ενώ και η περίφημη σάλτσα που είναι μισή κουταλιά δεν έγινε προσωπικά σε εμένα αισθητή ούτε σε μισή μπουκιά.

Σύνολο στα 7.8 ευρώ όλα αυτά με απόδειξη κανονικά κομμένη.

Η κυρία τυπική και λιγομίλητη, το μόνο μείον που διέκρινα είναι πως δεν χρησιμοποίησε γάντι για να φτιάξει τα σουβλάκια και με γυμνά χέρια δημιουργούσε και έπαιρνε τα χρήματα.

Ο πατέρας μου ρώτησε την πόντια κυρία για το πως άνοιξε το μαγαζάκι και είπε πως πριν από αυτή το είχαν οι Ρωσίδες που έφυγαν από τη Δραπετσώνα και πήγαν στην Καλλιθέα. Τώρα αν είναι αλήθεια ή ψέματα θα σας γελάσω...

Κατά τα άλλα αν βρεθείτε στην περιοχή δοκιμάστε το αλλά δεν είναι να τρελαθείς κιόλας. Εμένα προσωπικά μου θύμισε μαγαζάκι της γειτονιάς που θα έβρισκε ο καθένας στην περιοχή του τη δεκαετία του 1990 τουλάχιστον, τότε που δεν υπήρχε τόση σημασία στο περιτύλιγμα και τη διακόσμηση αλλά στην ικανοποίηση της γεύσης.

Σε εμάς πάντως ξύπνησαν αναμνήσεις.... οικογενειακώς!!!

Μεζεδοπωλεία, Χαϊδάρι - Αιγάλεω

Η ιστορία έχει κάπως έτσι...

Κατά τη διάρκεια κάποιων προπονήσεων τον χειμώνα του 2014/2015, στις 10λεπτες διατάσεις λέμε και καμιά μ@λ@κία για να περάσει η ώρα με τους συμπαίκτες μου. Άλλος για γυναίκες, άλλος για τη σχολή του, άλλος για το επικείμενο ματς του Σαββάτου. Εγώ κυρίως για εστιατόρια...

Με ρωτάει ένας συμπαίκτης που να πάει να φάει στο Αιγάλεω, του απαντώ στο Ρακολέμονο σαν πρώτη επιλογή. Πετάγεται κάποιος άλλος συμπαίκτης και λέει "Ρεμεζέ... πολύ δυνατά κρεατικά". Η σεζόν τελείωσε, οι προπονήσεις ελαχιστοποιήθηκαν μα τα κουπονοσάιτ ανά διαστήματα όλο και κάποια πρόταση θα έχουν να σου κάνουν. Μία από αυτές ήταν το Ρεμεζέ που το είχα τσεκάρει και στο facebook και ήταν πάντα γεμάτο. Βρίσκεται και σχετικά κοντά, οπότε αποφάσισα να κάνω αγορά 2 κουπονιών για 4 άτομα.

Η επίσκεψη έγινε Παρασκευή 8/5/2015 ώρα 21:15,4 άτομα. Οι προσδοκίες πολλές...

Το μαγαζί είναι αρκετά δημοφιλές αν κρίνω από την προσέλευση της βραδιάς όπου ήταν σχεδόν γεμάτο. Βρίσκεται σε πεζόδρομο μαζί με αρκετά ακόμα μαγαζάκια που τα τιμά η νεολαία και όχι μόνο. Εύκολα μπορεί να εντοπιστεί το σημείο καθώς είναι μεταξύ Ιεράς οδού και Θηβών με κατεύθυνση προς Πειραιά. Ο χώρος είναι ζεστός και παρείστικος, μπορεί να φιλοξενήσει αρκετές παρέες. Πρέπει να ήταν παλιό σπίτι όπου διαμορφώθηκε με τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο, έναν χώρο πιο μέσα που καλύπτεται από τέντες αλλά και άλλον ένα που βρίσκεται η κουζίνα και χωράει 6-7 τραπεζάκια. Νομίζω για το καλοκαίρι είναι πολύ καλή λύση να καθισετε στον πεζόδρομο. Η διάθεση σας θα είναι σίγουρα χαλαρή. Εμένα μου θύμησε μια επίσκεψη σε φιλικό σπίτι με αυλίτσα.

Η εξυπηρέτηση είναι από νέα παιδιά, 3-4 άτομα αγόρια και κοπέλες. Λόγω κουπονιού (η απόψη μου) δυσκολεύτηκαν να μας εξυπηρετήσουν, πράγμα λογικό γιατί η μέρα είναι από τις πιο εμπορικές τους. Επίσης τοποθετηθήκαμε μέσα, κοντά στην κουζίνα, ομολογουμένως στο λιγότερο καλό σημείο. Δεν μπορώ να τους κατακρίνω αλλά από την άλλη νομίζω θα κέρδιζαν πολλά περισσότερα αν (επαναλαμβάνω στο δικό μου μυαλό) μπορούσαμε να έχουμε έστω και μία επιλογή τραπεζιού. Οι χρόνοι στο σερβίρισμα ήταν αρκετά καλοί, με τόσο κόσμο όμως που υπήρχε ήταν αδύνατον να επικοινωνήσουμε για ότι θέλουμε μαζί τους, ίσα τα απολύτως απαραίτητα. Χωρίς προβλήματα πάντως. Ένα κλικ καλύτερο του παλικαριού από της κοπέλας.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές χωρίς να σε κουράζει, σε ομολογουμένως καλές τιμές όπου αν σου αρέσει το μαγαζί μπορείς να το κάνεις στέκι.

Παραγγείλαμε:

- Ψωμί ψημένο με λάδι και ρίγανη στα 2 ευρώ για 4 άτομα. Δεν συνοδευόταν από κάποιο ντιπ, ενώ δεν το δοκίμασα καν. Τρωγόταν απλώς.

- Χαλούμι σχάρας με μαρμελάδα πορτοκάλι στα 4 ευρώ.3 κομμάτια χαλούμι με έτοιμη μαρμελάδα. Θα το ήθελα λίγο παραπάνω ψημένο για να είναι πιο μαλακό, η γεύση της μαρμελάδας μου θύμησε πιο πολύ νεράτζι ή κυδώνι.

- Ψητές πατάτες γεμιστές με καπνιστό χοιρινό και τυρί Μετσόβου στα 3.5 ευρώ. Η διατύπωση ήταν λανθασμένη. Ήταν μια ψητή πατάτα με τη φλούδα της, λουσμένη με χοιρινό και τυρί. Δεν ήταν και η πιο νόστιμη που έχουμε φάει αλλά ήταν αξιοπρεπής, κάτι όμως της έλειπε.

- Μανιταροκεφτέδες στα 4 ευρώ,4 τεμάχια. Αξιοπρεπείς συνοδευόμενοι με σως γιαουρτιού. Τραγανοί απ'έξω, σχετικά μαλακοί από μέσα.

- Κριθαρένιος ντάκος στα 4.5 ευρώ με ανθότυρο, τσούσκες, τοματίνια και καπαρόφυλλα. Το παξιμάδι ήταν αρκετά σκληρό, το τυρί πολύ αλμυρό ενώ τα τοματίνια θα ήταν προτιμότερο να αντικατασταθούν από φρέσκια τομάτα που θα "πότιζε" και το παξιμάδι. Ποσοτικά αρκετά καλή πάντως.

- Χοιρινό ριγανάτο με γραβιέρα στα 5 ευρώ. Μας παρουσιάστηκε σαν τηγανιά, στους άλλους άρεσε είναι η αλήθεια καθώς το κρέας ήταν μαλακό. Τα μανιτάρια ήταν νόστιμα αλλά σαν πιάτο εμένα δεν μου άρεσε. Η σάλτσα πολύ "γυαλιστερή" οπτικά ενώ εμένα μου φάνηκε σαν βραστό το κρέας. Εγώ προσωπικά δεν θα το παρήγγελνα.

- Αυγα μάτια με πολύχρωμες πιπεριές και απάκι Κρήτης στα 5 ευρώ. Πολυφορτωμένο πιάτο με μπόλικα υλικά όπου σαν αποτέλεσμα είχε να χαθεί η συνοχή. Μπόλικο απάκι στη βάση με λίγο παραπάνω λαδάκι, πατάτες τηγανιτές και αρκετή σάλτσα τομάτας. Το αβγό καλύφθηκε από τα υλικά και στέγνωσε, ίσως αν έσπαγε ο κρόκος να ήταν πιο νόστιμο το αποτέλεσμα.

- Κεμπάπ γιαουρτλού χειροποίητο στα 6 ευρώ. Κατ'αρχάς δεν μιλάμε για γιαουρτλού. Το γιαούρτι ήταν μόνο στην άκρη του πιάτου. Τα κεμπάπ 3 στον αριθμό και αρκετά τσουπωτά αλλά όχι ιδιαίτερα αφράτα. Ωραία προσθήκη η τοματούλα που με τα ζουμιά της πότιζε τις πιτούλες. Αρκετά χορταστικό πιάτο αλλά και βαρύ επίσης...

- Φιλέτο κοτόπουλο γεμιστό στα 5.8 ευρώ συνοδευόμενο με πατάτες ψητές, που μάλλον είχαν τηγανιστεί πρώτα. Οι φίλοι το βρήκαν πικρό. Εγώ μια μπουκιά που πήρα γιατί είχα σκάσει από τα υπόλοιπα δεν το βρήκα τόσο χάλια όσο οι άλλοι. Το φιλέτο θα μπορούσε να ήταν λιγάκι πιο ζουμερό. Η σάλτσα ήταν κιτρινωπού χρώματος αλλά όχι δυσάρεστη. Η γέμιση με τυρί και πράσο (?) δεν ήταν τόσο κακή. Έμεινε πάνω από το μισό. Οι πατάτες σκληρές, ίσως κάποιο αλατάκι ή βουτυράκι τους έδινε λίγο χρώμα.

- Νερό σε κανάτα που ανανεωνόταν
- 3 μπύρες 500άρες (1 Άλφα και 2 Φιξ) στα 2.50 επι 3=7.5 ευρώ
- 2 Κόκα κόλες 250άρες στα 1.80 επί 2= 3.60 ευρώ.

Συνολικά στα 50.9 ευρώ, μείον τα 40 ευρώ του κουπονιού δώσαμε άλλα 10.9 ευρώ. Κάποιο κέρασμα δεν υπήρχε αλλά ΟΚ, εδώ δεν ικανοποιηθήκαμε από τα προηγούμενα.

Σαν τελική εντύπωση θα πω όχι ιδιαίτερα καλή. Το VFM πιο λογικό θα ήταν στα 2.5, το πρόβλημα όμως δεν είναι αυτό. Έχουν όλο το πακέτο και τη διάθεση για να πετύχουν αλλά οι φαντεζί περιγραφές και τα πολλά υλικά σε κάθε πιάτο για να κάνουν τη διαφορά, στη δική μας περίπτωση δεν μας κέρδισαν. Θα προτιμούσα πιο απλούς συνδυασμούς στα πιάτα για να συνοδευτούν τα ποτά μας.

Λυπάμαι που το λέω αλλά ανέμενα αρκετά περισσότερα. Εύχομαι οι επόμενες κριτικές να είναι πιο ενθαρρυντικές.

Μεζεδοπωλεία, Νέα Φιλαδέλφεια
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4

Έμπιστες φίλες έγραψαν καλές κριτικές για το Γυμνάσιο και μου κίνησαν την περιέργεια να κάνω την επίσκεψη μου. Διαβάζοντας τες και κρίνοντας και από το ύφος του μαγαζιού, υποψιάστηκα πως θα έχω μια ανάλογη (αρκετά) καλή εμπειρία όπως και στις πολύ καλές και γειτονικές Μέλισσες (ειδικά τώρα που καλοκαιριαζει σας προτείνω να επισκεφθείτε την αυλή τους). Εν μέρει το πέτυχα αυτό από πλευράς γεύσης...

Ένας επιπλέον λόγος ήταν πως υπήρχε μια προσφορά στο ίντερνετ, οπότε τι είχαμε-τι χάσαμε. Σε απόσταση 100-150 μέτρων βρίσκονται Byρακί, Μέλισσες, Μπινελίκια, Γυμνάσιο αλλά και η πιτσαρία El Dorado (κολλητά με τον Γυμνάσιο), η Πρίγκηπος με γαρίδες αλλά και τας κεμπάπ ενώ ακόμα στο φανάρι πριν το γήπεδο του Ιωνικού υπάρχει ακόμα το Fairytale (υποθέτω κάτι σαν το Cap Cap) αλλά και άλλο ένα όμορφο καφέ-μπαρ. Θα μακρηγορήσω αν γράψω και τα άλλα κοντινά καταστήματα οπότε σταματάω εδώ.

Έκανα 2 επισκέψεις, η μία Δευτέρα 27/4/2015 και η άλλη Τετάρτη 29/4/2015 περίπου στις 9 το βράδυ,2 άτομα κάθε φορά. Ευτυχώς το παρκάρισμα ήταν εύκολη υπόθεση έξω από το κλειστό γήπεδο του Ιωνικού Ν. Φ,3 λεπτά περπάτημα.

Ο χώρος νομίζω πως δεν είναι το μεγάλο ατού του μαγαζιού καθώς τοποθετηθήκαμε την πρώτη φορά δίπλα στη σκάλα που οδηγεί προς τις τουαλέτες οι οποίες ήταν καθαρές μια χαρά. Στη δεύτερη επίσκεψη μας προτιμήσαμε να καθισουμε στον εξωτερικό χώρο που καλύπτεται από τέντες, συμπαθητικός και δίπλα στον δρόμο, χωρίς να είναι αξιομνημόνευτος. Θα κουράσω αλλά θα πω πως σε ενδεχόμενη νέα θερινή επίσκεψη μου θα προτιμούσα τις Μέλισσες με την πανέμορφη αυλή. Στον εξωτερικό χώρο λοιπόν οι καρέκλες είναι μεταλλικές ενώ στον εσωτερικό υπάρχουν ξύλινες. Σουπλά με τρίλιζες, κρεμάλες και εξισώσεις και αριθμητήρια στην οροφή, συμπαθητικά όλα αυτά.

Σημαντική λεπτομέρεια η ανοικτή κουζίνα αλλά βαθμολογώ σχετικά χαμηλά γιατί θα μπορούσαμε να καθίσουμε στον πιο μέσα χώρο με τη βιβλιοθήκη και τον μαυροπίνακα για να μπούμε στο πνεύμα του μαγαζιού καλύτερα. Άλλωστε τη Δευτέρα ειδικά δεν υπήρχε πολύς κόσμος για να "δικαιολογηθεί". Να πω όμως πως και εμείς δεν το επιδιώξαμε και φανατικά από τη στιγμή που μας υποδείξανε 2-3 μπροστινές επιλογές (μιλάω για την πρώτη επίσκεψη). Μια τελευταία σημείωση είναι πως και στις 2 επισκέψεις μας ακούσαμε τις ίδιες μουσικές επιλογές και τραγούδια, ελληνικά και όχι βαριά λαϊκά, ωραία ακούσματα (προς το έντεχνο)

Η εξυπηρέτηση την πρώτη φορά αρκετά διεκπεραιωτική, με τα βασικά και την τυπική ευγένεια. Την δεύτερη φορά μας υποδέχτηκε μια όμορφη κοπέλα πιο φιλικά και εξυπηρετούσε ένας άλλος νεαρός λίγο πιο πρόσχαρος από αυτόν της Δευτέρας. Υπάρχει ευγένεια, δουλεύουν νεαρά παιδιά λίγο πιο μικρά σε ηλικία από εμένα αλλά δεν μου βγήκε αυτή η ένδειξη φιλοξενίας που θα περίμενα σε μεζεδοπωλείο που πας να πιείς και να φας ανέμελα. Στα θετικά το νερό σε δική τους μποτίλια που δεν χρεώνεται αλλά και το ψωμί που χρεώνεται μόλις 0.30 λεπτά το άτομο.

Στα του φαγητού τώρα, ο κατάλογος είναι μαζεμένος με επιλογές τόσες-όσες σου επιτρέπει να φας αξιοπρεπέστατα και μαγειρεμένα σωστα συνοδεία ποτού. Επιλογές με θαλασσινά δεν υπάρχουν αλλά εμένα διόλου δεν με πείραξε, μάλλον θετικά το κρίνω γιατί δείχνουν έναν ξεκάθαρο προσανατολισμό στα κρεατικά και στα ορεκτικά. Σημαντικό που αναφέρεται στον κατάλογο ότι οι παστουρμαδόπιτες φτιάχνονται σε συνεταιρισμό και καταψύχονται, ενώ τα κρέατα είναι φρέσκα και το λάδι τηγανίσματος είναι ηλιέλαιο.

Παραγγείλαμε:

- Στην αρχή έρχεται ψωμάκι με ντιπ στα 0.3 ευρώ το άτομο. Το ψωμάκι είναι του μέσου όρου, ούτε άσχημο αλλά ούτε να τρελαίνεσαι, Συνοδεύει απλώς τις καλές αλλά όχι και αξιομνημόνευτες και αυτές ντιπ, την πρώτη ήταν γιαουρτιού και τη δεύτερη ντιπ με πιπεριά.

- Κυπριακή πίτα με ψητό χαλούμι και ψητή τομάτα στα 5.6 ευρώ. Εύκολο στην προετοιμασία πιάτο με καλοψημένο χαλούμι και γλυκίζουσα τομάτα περιχυμένα με μια γλυκιά σάλτσα μελιού. Ότι πρέπει για αρχή, νόστιμο και ψημένη η πιτούλα όσο πρέπει.

- Φλογέρες με ελληνικά τυριά, πράσο, μέλι και σουσάμι στα 4 ευρώ. Tραγανές, κριτσανιστές και χωρίς λαδίλα. Η αναλογία τυριού και πράσου ισορροπημένη ώστε στην αρχή να γεύεσαι το πράσο και μετά τα τυριά (χωρίς να είναι μπουχτιστικά). Το σουσάμι με το μέλι διακριτικά όσο πρέπει.3 τεμάχια.

- Καβουρμάς παρέα με 2 αυγά μάτια στα 6.5 ευρώ. Ωραία σκέψη με τον καβουρμά να καλύπτεται με ψιλοκομμένη τοματούλα που τον έκανε τρυφερό να λιώνει στο στόμα. Καλοψημμένα τα αυγά με μόνη παραφωνία πως ήταν υπερβολικά αλατισμένα. Μόνο αυτό μας απέτρεψε να το ξαναπαραγγείλουμε.

- Χοιρινές μελωμένες μπουκίες με μήλο στα 5.9 ευρώ. Πολύ όμορφη σκέψη, με το μήλο να είναι ψημμένο μαζί με το κρέας και να δίνει αρώματα. Η σάλτσα γλυκιά και την έφαγα όλη με το κουτάλι ΑΛΛΑ το κρέας ήταν σκληρό, με ίνες και λίπος. Κατέστρεψε όλο το τελικό αποτέλεσμα και αυτό με έκανε να βαθμολογήσω με 3 στην ποιότητα, εύχομαι να το λάβουν υπόψην τους.

- Κοτόπουλο τηγανιά με κόκκινη πιπεριά, μπέικον, μουστάρδα και τριμμένη φέτα στα 6 ευρώ. Νόστιμο σε γενικές γραμμές με ελαφρώς αλμυρή (στα όρια του ανεκτού πάντως) σαλτσούλα και ψιλοκομμένο το μπέικον και την πιπεριά. Σε καλή ποσότητα και η φέτα. Το κοτόπουλο ήταν σε καλύτερη κατάσταση σε σχέση με την άλλη τηγανιά αλλά ένα κλικ πιο ψημένο που αφαιρούσε λίγο... ζουμερότητα.

- Πράσινα σαλατικά με ψητό μαστέλο Χίου, αποξηραμένα σύκα και σάλτσα μελιού στα 5.8 ευρώ. Φρεσκότατη, με αρκετή σος να την τονίζει και τα σύκα σε επαρκή ποσότητα. Το μαστέλο σε 4 κομματάκια ιδανικά ψημένο. Την παραγγείλαμε και στις 2 επισκέψεις μας, τη δεύτερη φορά 1-2 μπουκιές ήταν λίγο πικρές λόγω των λαχανικών αλλά όχι σε βαθμό δυσαρέσκειας. Νομίζω πως αν σκεφτούν να βάλουν ένα ακόμα υλικό θα την κάνουν ακόμα καλύτερη.

- Ταλιατέλες με μπουκιές ψαρονέφρι με σάλτσα κόκκινου κρασιού και τριμμένη γραβιέρα στα 9.2 ευρώ. Νόστιμο πιάτο (κυρίως χειμωνιάτικο) με αρκετό τυράκι. Πάλι όμως θα ήθελα ένα κλικ λιγότερο ψημένο το ψαρονέφρι που βρισκόταν σε καλή ποσότητα μέσα στο πιάτο. Η σάλτσα πλούσια χωρίς να είναι μπουχτιστική αν και δεν κατάλαβα ιδιαίτερα το κρασί.

- 500 μλ ημίγλυκο κρασί σε κάθε επίσκεψη στα 5 ευρώ. Μου άρεσε αρκετά, ιδιαίτερα την πρώτη φορά, παρεμφερές με αυτό των Μελισσών.

- Κόκα κόλα 250 μλ στο 1.8 ευρώ.

- Κέρασμα την πρώτη φορά από ένα σφηνάκι μαστίχα χωνευτική, ενώ την δεύτερη από ένα κομμάτι κορμό αρκετά καλό, γάλακτος με υποψία καρύδας αν κατάλαβα καλά.

Είχαμε κουπόνι για 25 ευρώ και συνολικά και στις 2 επισκέψεις μας το κόστος ανήλθε στα 30-32 ευρώ και χορτάσαμε.

Τιμιότατη επιλογή για να φας νόστιμα, να πιείς και το ποτάκι σου. Έχει κερδίσει κόσμο όλων των ηλικιών, ενδεικτικά θα πω πως στη δεύτερη επίσκεψη μας υπήρχε ένα ζευγάρι γύρω στα 65 έτη (ο κύριος) που είπε στην σερβιτόρα "Σήμερα ήρθαμε για να πιούμε".

Το αδύναμο σημείο για εμένα βρίσκεται κάπου μεταξύ εξυπηρέτησης και χώρου, με την έννοια πως το περίμενα πιο ζεστό σαν περιβάλλον αλλά αυτό ίσως ευθύνεται και ότι οι μέρες των επισκέψεων μας δεν ήταν και οι πλέον εμπορικές.

Στο δρόμο προς το αυτοκίνητο είδαμε το Byρακί γεμάτο από κόσμο και μου μπήκε η σκέψη να κάνω σύντομα την επίσκεψη μου (PONTIKI μας "ζουρλαίνεις" κάθε φορά με τις κριτικές σου για την περιοχή που αρχίζω να την αγαπάω γιατί μου θυμίζει την δική μου προσφυγική περιοχή τη Δραπετσώνα).

Το γυμνάσιο είναι καλό μαγαζί και αξίζει να βρίσκεται στον γαστρονομικό χάρτη. Θα ήθελα να θυμίζει πιο πολύ όμως την ονομασία του, πράγμα δύσκολο. Νομίζω πως στην περιοχή υπάρχει κάποιο παλιό σχολείο, θα ήταν μια καλή ιδέα να το σκεφτούν (αν και γραφειοκρατικά και οικονομικά δε νομίζω ότι είναι καθόλου εύκολο).

Μεζεδοπωλεία, Χαϊδάρι - Αιγάλεω

Άντε τώρα να γράψεις κριτική μετά από τέτοια ματσάρα, και τέτοια τριποντάρα του Πρίντεζη! Ας προσπαθήσω να βάλω τις σκέψεις μου σε μια τάξη γιατί το μυαλό ταξιδεύει προς Μαδρίτη και τάπας....

Το Lemonaki Myrodato πρέπει να έχει 2 χρόνια λειτουργίας στην περιοχή αλλά η πρώτη επίσκεψη μου έγινε στις 23/4/2015 του Άη Γεωργιού (Πρίντεζη). Αφορμή στάθηκε μια αγορά από το ίντερνετ για κουπόνι 15 ευρώ για να φας για 30. Η επίσκεψη έγινε στις 21:00 το βράδυ.

Κατ'αρχάς να πω πως η Καραϊσκάκη έχει πάρα πολλές επιλογές (ανεξερεύνητες από εμένα). Η συγκεκριμένη είναι πολύ ζωηρή και χαρούμενη. Στα χρώματα κίτρινου και πράσινου, φωτεινό αν κάνετε την περατζάδα σας στον πεζόδρομο θα σας "προκαλέσει" να μπείτε μέσα. Όταν εμείς μπήκαμε, υπήρχαν άλλα 3-4 ζευγάρια, με την πάροδο του χρόνου αρκετός κόσμος ήρθε χωρίς να γεμίσει μέχρι τις 22:40 που φύγαμε.

Ο χώρος είναι καθαρός, με ξύλινες καρέκλες με καλύμματα (τουλάχιστον σε αυτή που καθόμουν, γιατί στις φωτογραφίες είδα και πλαστικές) στα πράσινα και κίτρινα. Υπάρχουν κάποια ποδήλατα για ντεκόρ αλλά αυτό που μου άρεσε ήταν οι διακοσμητικές λεπτομέρειες στα τραπέζια. Ζυγαριές και τασάκια γυάλινα σε στυλ λεμονοστύφτη. Τα σερβίτσια γυάλινα και πεντακάθαρα, ολοκαίνουργια. Πολύχρωμα και τα τραπέζια, αν και καλύπτονται από λαδόκολλες. Το κάπνισμα επιτρέπεται αλλά δεν μας προβλημάτισε καθόλου, μάλλον έχουν καλό εξαερισμό.

Ο εξωτερικός χώρος στον πεζόδρομο θα είναι εξίσου ωραιος και χαλαρωτικός το καλοκαίρι. Από διακόσμηση μου άρεσε πολύ λοιπόν καθώς σου βγάζει πολύ καλή διάθεση, που με τον κόσμο που έρχεται νομίζω όλο και ανεβαίνει. Οι ηλικίες είναι νεαρές έως 30 κυρίως, χωρίς να σημαίνει ότι δεν μπορούν να το επισκεφθούν και μεγαλύτεροι.

ΤΙ 30 ΤΙ 40 ΤΙ 50....

Στο σέρβις 2 νέα παιδιά, με πολύ διάθεση και ευγένεια να σε κάνουν να νιώσεις ευπρόσδεκτος. Τηρούν τις αποστάσεις μεταξύ του φιλικού και επαγγελματικού, μας σταμάτησαν όταν πήγε η παραγγελία να ξεφύγει ενώ διακριτικά μας έκαναν και αυτοί τις προτάσεις τους. Μας πακέταραν το ένα πιάτο που δεν καταφέραμε να φάμε και όπως είπαν το κάνουν σε όλους γιατί είναι αμαρτία το φαγητό να πηγαίνει χαμένο. Στο τέλος μας κέρασαν και γλυκό. Δεν έχω να πω κάτι άλλο, φαίνεται να αγαπάνε αυτό που κάνουν και αυτό βγαίνει και στον κόσμο. Τέτοια άτομα πάνε μπροστά.

Ο κατάλογος είναι μεγάλος χωρίς όμως να επαναλαμβάνεται και να κουράζει. Δυστυχώς όμως 2 άτομα δεν μπορούν να φάνε και πολλά. Υπάρχουν αρκετές σαλάτες, κάποιοι γευστικοί συνδυασμοί πχ με ζυμαρικά, κρεατικά. Αρκετά ορεκτικά αλλά και θαλασσινά που ούτε καν κοίταξα τα συγκεκριμένα.

Πήραμε:

-Ψωμάκι ψημένο με λαδορίγανη (τοποθετήθηκε στη ζυγαριά).

- Λουκουμάδες με ταλαγάνι (ταλαγάνι, δυόσμο και πικάντικο άιβαρ) στα 5.5 ευρώ. Τραγανοί και νόστιμοι, συνοδεύονταν από γιαούρτι-άνηθο ενώ "στηρίζονταν" σε βάση σάλτσας κόκκινης πιπεριάς. Το ταλαγάνι να πω την αλήθεια δεν το κατάλαβα γιατί ήταν αρκετά κρεμώδες το εσωτερικό.5 τεμάχια.

- Κολοκυθοκεφτέδες με σως γιαουρτιού στα 4.5 ευρώ. Αν θυμάμαι 6-7 κομμάτια μικρά αλλά τραγανά και χωρίς λαδίλα. Σε εμένα άρεσαν καθώς και το εσωτερικό τους ήταν ζουμερό και καταλάβαινα το κολοκύθι, στην κοπέλα μου όχι και τόσο. Η σως ίδια με των λουκουμάδων. Από τους καλούς κολοκυθοκεφτέδες που έχω δοκιμάσει.

- Σουτζουκάκια σε στυλ μουσακά με κεφαλοτύρι και γιαούρτι κυμίνου στα 8 ευρώ. Ευφάνταστο πιάτο που μου κίνησε την περιέργεια. Ήρθε ένα μεγάλο πυρέξ με πλούσια ποσότητα φαγητού μαζί με ένα μεγάλο μπολάκι δίπλα με γιαούρτι. Λοιπόν, αν και θα υπερβάλω θα πω πως η μπεσαμέλ με γύρισε 20 χρόνια πίσω. Το 1995-96 έμαθα τα λαζάνια από την Pizza ZEAS (και παραπλήσια είχε και η Pizza Hut). Θυμάμαι πως είχα ερωτευτεί αυτή τη μπεσαμέλ! Πλούσια και τυρένια, κόλλαγε στο στόμα και δεν με ένοιαζε τόσο να φάω και το υπόλοιπο εσωτερικό. Μόνο μπεσαμέλ να είχε και δεν με χάλαγε καθόλου. Η ποσότητα είναι για να σκάσεις (αν έχεις φάει και ορεκτικό). Ίσως θα ήθελα παραπάνω κόκκινη σάλτσα αλλά έφαγα μόλις το 1/4 του πιάτου και το υπόλοιπο το πήρα πακέτο. Το σουτζουκάκι καλό ήταν, μαλακό.

- Μοσχαρίσια φιλετίνια με μανιτάρια και μαυροδάφνη στα 8.5 ευρώ. Επίσης πολύ μεγάλη μερίδα και καυτή. Μας ρώτησαν αν επιθυμούμε ρύζι ή πατάτες για συνοδευτικό. Οι πατάτες που πήραμε ήταν σε μεγάλη ποσότητα και καυτές. Μαλακές και νόστιμες, μάλλον χεράτες. Τα φιλετίνια νόστιμα, λίγο πιο ψημένα από όσο περίμενα χωρίς να σημαίνει όμως ότι ήταν δυσάρεστα. Η σάλτσα μαυροδάφνης ίσως δυσαρεστήσει κάποιους γιατί είναι σε πλούσια ποσότητα και μπορεί να θεωρήσουν ότι υπερκαλύπτει το κρέας. Πολύ γλυκιά, όπως μου αρέσει άλλωστε.

- Ένα αναψυκτικό στο 1.5 ευρώ
- 1/4 κρασί ημίγλυκο αρκετά καλό και ευκολόπιοτο στα 8 ευρώ, το λίτρο λογικά.
- Νερό εμφιαλωμένο στο 1 ευρώ, αφού το ζητήσαμε εμείς πάντως.

- Κέρασμα στο τέλος 2 κομμάτια σοκολατόπιτα, δεν μου άρεσε αλλά εκτιμώ την κίνηση και μόνο

Θα ήθελα να κερνάνε πχ και κάτι που να παραπέμπει στην ονομασία του μαγαζιού πχ σπιτική λεμονάδα. Μακάρι να το σκεφτούν.

ΣΥΝΟΛΟ: Σκάσαμε και φάγαμε καλά. Πληρώσαμε άλλα 5.5 ευρώ για τα ποτά ενώ υπολογίζοντας την αξία του κουπονιού, αφήσαμε και ένα μικρό υπόλοιπο αναξιοποίητο.

Μια πολύ καλή λύση, με live βραδιές Παρασκευές και Σάββατα. Μου αρέσει το όλο στυλ που έχει, μου έβγαλε μια θετική αύρα. Για την ποιότητα του φαγητού να πω πως εξυπηρετηθήκαμε πολύ γρήγορα και με έβαλε σε υποψίες. Γευστικά ικανοποιήθηκα όμως οπότε δεν μπορώ να τους κρίνω αρνητικά και θέλω να τους δώσω κι άλλη ευκαιρία.

Αξίζει και χωρίς κουπόνι και δεν θα ξοδευτείτε ιδιαίτερα λόγω των μεγάλων μερίδων των κυρίως πιάτων.

Όπως λένε και οι ιδιοκτήτες: "Ευπρόσδεκτος είναι όποιος αισθάνεται ΝΕΟΣ!"

Ελληνική κουζίνα, Γκάζι

Mamaca's για πολλά χρόνια...
Papagalos tavernobaro για ένα (το πολύ ?) χρόνο...
Καζάνι εδώ και λίγο καιρό...

Η νέα προσπάθεια στο πιο κεντρικό σημείο του Γκαζιού λέγεται Καζάνι και αυτοπροσδιορίζεται σαν μεζεδοπωλείο-τσιπουράδικο. Θα έχει την μακροημέρευση του Mamaca's ???

Νομίζω πως όχι. Πιο πιθανό βλέπω πως θα αναγκαστεί να αναδιοργανωθεί...

Ο λόγος για εμένα είναι πως στηρίζεται στην περιοχή και στο σημείο που βρίσκεται. Και δυστυχώς εκεί την πατάνε οι επίδοξοι επιχειρηματίες. Αφού λοιπόν έχεις χρήμα να διαθέσεις για να είσαι σε τέτοια περιοχή, ψάξε το πιο διεξοδικά... Θα αναφερθώ παρακάτω για τον κύριο λόγο που δεν ικανοποιήθηκα.

Ο χώρος είναι πολύ όμορφος πραγματικά. Ένα μεγάλο μαγαζί, διακοσμημένο με βιτρίνα με κονσέρβες πολύχρωμες και παιχνιδιάρικες στο μάτι. Επίσης πολύ όμορφο το ψυγείο στο κέντρο του καταστήματος "γεμισμένο" με τυριά και αλλαντικά για να σου ανοίξει την όρεξη. Ξύλινα τραπέζια, ξύλινες καρέκλες με ύφασματινο μαξιλαράκι για να μην πιαστεί ο πισινός σας. Υπάρχει επίσης ένα όμορφο μπαράκι γεμάτο με κρασιά και αποστάγματα. Οι τουαλέτες καθαρές και λίγο παράξενες. Όπως κατεβαίνετε το στενό διαδρομάκι θα δείτε φάτσα-κάρτα βάσεις ρολών τουαλέτας! Το αρνητικό στην επίσκεψη μας ήταν πως είχαν ανοιχτές τις εξώπορτες και έμπαζε κρύο. Άργησαν μια ώρα για να το καταλάβουν και να τις κλείσουν, όταν άρχισε το μαγαζί να φιλοξενεί 3-4 παρέες.

Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά ευγενική και χωρίς κανένα πρόβλημα. Ίσα-ίσα που τα φαγητά μέσα σε μισή ώρα είχαν έρθει και εδώ ακριβώς εντοπίζω και το μεγάλο πρόβλημα. Να δικαιολογήσω πως και οι πόρτες ήταν ανοιχτές, αλλά τα φαγητά ήρθαν πολύ γρήγορα και δεν θα έλεγα και πολύ ζεστά. Άντε να πούμε πως γρήγορα απέκτησαν χλιαρή θερμοκρασία. Κατά τ'άλλα μας κέρασαν και πορτοκαλόπιτα, κίνηση ευγενική. Δεν εντοπίζεται λοιπόν το πρόβλημα στο προσωπικό του σέρβις, αν και δεν μιλάμε για ένα μαγαζί πελατοκεντρικό αλλά για ένα μαγαζί που πας για να δεις και να σε δουν.

Η επίσκεψη μας έγινε Κυριακή 19/4/2014 από 3 άτομα. Ώρα άφιξης 21:07... Το τελευταίο πιάτο μας σερβιρίστηκε στις 21:42...

- Ψωμί για αρχή, σε αρκετή ποσότητα, αν θυμάμαι καλά χρεώνεται στα 0.40 ευρώ το άτομο. Νόστιμο και σε μεγάλες φέτες αλλά χωρίς κάποιο ντιπάκι για να πηγαίνει κάτω πιο εύκολα.

- Σαλάτα του μαγαζιού (Καζάνι) στα 8 ευρώ. Γαλλικό μαρούλι, λάχανο, εσκαρόλ, ραντίτσιο, σικορέ, αχλάδι, κάσιους, φουντούκι, πέρλες μοτσαρέλας, προσούτο και βινεγκρέτ εσπεριδοειδών. Ευφάνταστη στην περιγραφή αλλά και βάση τιμής θα την χαρακτήριζα απλώς μέτρια. Το ένα υλικό δεν μπορούσα να το ξεχωρίσω από το άλλο γιατί ήταν λεπτοκομμένο, με εξαίρεση το προσούτο. Η παρουσίαση με τα φύλλα μαρουλιού σε 3 πλευρές δεν μου άρεσε. Τις πέρλες μοτσαρέλας αμφιβάλλω αν τις βρήκε κάποιος στις μπουκιές του. Πολλά υλικά που το ένα ακύρωνε το άλλο.

- Πουγκί της γιαγιάς στα 5.2 ευρώ. Τραγανά φύλλα ρυζιού, γεμισμένα με τυρί και γλυκόξινη σάλτσα. Ίσως το καλύτερο πιάτο με 3 τραγανά ρολά. Όπως είπαν και οι σερβιτόροι είναι από τα πιο δυνατά πιάτα του μαγαζιού. Τα τυριά μαλακά και όχι αλμυρά. Η γλυκόξινη σάλτσα εμφανώς από τις έτοιμες που βρίσκεις στα κινέζικα εστιατόρια.

- Μανιτάρια σαγανάκι στα 6.2 ευρώ. Όταν ρωτήσαμε τον σερβιτόρο τι περιέχει το πιάτο, εκείνος άφησε να εννοηθεί πως πρόκειται για μανιτάρια στο σαγανάκι με τυριά. Οπτικά το φανταζόμουν ένα πιάτο κίτρινης απόχρωσης με τυρί που ξεχειλίζει. Τελικά έπεσα πολύ έξω καθώς μας ήρθαν μανιτάρια κοκκινιστά με υποψία λευκού τυριού. Δεν ήταν άσχημα, ζουμερά θα τα έλεγα. Το πρόβλημα ήταν πως ήρθαν χλιαρά (μα σαγανάκι χλιαρό ?) σε πήλινο σκεύος. Η σάλτσα στα όρια του επίπεδου, κάποιο συστατικό ήθελε ακόμη.

- Στάκα με αυγό στα 5 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Έχω φάει στάκες στον Αντάρτη και στον κήπο της Αρκούδαινας, στην Κάνδανο... σε περιοχές της Κρήτης. Έχω φάει και ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ στάκα στην Ιεράπετρα, ίσως την χειρότερη όλων. Παραξενεύτηκα με αυτή την επιλογή σε τέτοιου είδους μαγαζιού στο κέντρο της Αθήνας. Όταν μας ήρθε, οπτικά έμεινα έκπληκτος καθώς έμοιαζε σαν τις πολύ καλές της Κρήτης. Όλα αυτά μέχρι τη δοκιμή. Μετά ήρθε η απογοήτευση γιατί και αυτή δεν ήταν αρκετά ζεστή αλλά κυρίως γιατί ήταν ανάλατη και άγευστη όσο δεν πάει. Έβαλα λίγο αλάτι αλλά και πάλι τίποτα. Τελικά αναγκάστηκα να την φάω εγώ λόγω κεκτημένης ταχύτητας.

- Ποικιλία κρεατικών για 2 άτομα στα 19 ευρώ. Η συνοδεία ήταν κάποια κομμάτια πατάτας τηγανιτής όχι αξιομνημόνευτης, πίτας σουβλακιού και τομάτας.
Στα κρέατα τώρα: Μπιφτεκάκια μοσχαρίσια 2 μικρά αλλά νόστιμα, ζυμωμένα με ψωμί και πράσινη-κόκκινη πιπεριά. Κοτόπουλο ζουμερό, λίγο λουκάνικο αλμυρό, ψαρονέφρι (?) ζουμερό κι αυτό. Δεν είναι ποιοτικά για πολλές απαιτήσεις γιατί μαντέψτε πάλι. Ναι, ούτε αυτά ήταν πολύ ζεστά. Παρ'όλα αυτά έχω δοκιμάσει και πολύ χειρότερες. Άντε πες πως έχει τύχει να φας κρεατικά σε φιλικό σπίτι για το χαβαλέ.

- Κόκα κόλα στο 1.5 ευρώ.
- Κρασί κόκκινο στα 4 ευρώ τα 500 μλ, όχι κάτι ιδιαίτερο. Μέχρι 2 ποτηράκια το πολύ.

- Κέρασμα και μπράβο τους με πορτοκαλόπιτα. Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ αλλά δεν είχε και πολλά ίχνη πορτοκαλιού. Πολύ καλή όμως.

Σύνολο στα 50.1 ευρώ όπως μας είπαν, τιμή στα όρια του νορμάλ.

Συμπερασματικά θα πω πως μάλλον πρέπει να μειώσει την ποικιλία στον κατάλογο γιατί βάζει υποψίες. Δεν μπορεί να τα κάνει όλα καλά και με την πρέπουσα φροντίδα. Θα αναγκάζονται να έχουν προχειροετοιμασμένα πιάτα και αυτό δεν θα ικανοποιεί τους πελάτες. Θα πρότεινα να έχουν μια συγκεκριμένη ταυτότητα είτε λέγεται Κρητική κουζίνα είτε ουζερί είτε οτιδήποτε. Να το επισκέπτεται ο κόσμος για να φάει και όχι to be seen...

Ο κόσμος ακόμα είναι πολύς στην περιοχή αλλά τα καλά μαγαζια για να φας?Ο Νέζος με τη συγκεκριμένη ταυτότητα τόσα χρόνια πως παραμένει στη σκηνή για παράδειγμα?

Meat Restaurants, Ν.Σμύρνη

Το Bar bq δεν πρέπει να μετράει πάνω από 6-7 χρόνια παρουσίας στη Νέα Σμύρνη. Δεν θυμάμαι να είχε κάνει τόση διαφήμιση ώστε να μου αποτυπωθεί στο μυαλό.

Από τα "αθόρυβα" καταστήματα του είδους, σε ένα κόνσεπτ όχι πολύ εύκολο, ακόμα και για την περιοχή της Νέας Σμύρνης. Αναζητώντας στην ιστοσελίδα του πληροφορίες, τσέκαρα πως το 2008 είχε πέσει βάρος στην διαφήμιση αλλά με τα χρόνια οι αναφορές δεν ήταν τόσες πολλές. Ίσως είχε κερδίσει το κοινό του και δεν χρειαζόταν κάτι παραπάνω.

Το κόνσεπτ περιλαμβάνει μεγάλη αναφορά στο κρέας αλλά όχι μπριζολές, παϊδάκια, κοτόπουλο και λουκάνικα. Δηλαδή όχι με την έννοια της ψησταριάς. Υπάρχει ταρτάρ μοσχαρίσιο, μοσχαρίσιες σπαλομπριζόλες από Ισπανία-Αργεντινή-ΗΠΑ, κιλότο στη σχάρα κλπ. Ειδικός στις κοπές δεν είμαι.

Ο κατάλογος με πολλές επιλογές αλλά σε επίπεδο να μη σε κουράζει αλλά να σου ανοίγει την όρεξη, σίγουρα ο οποιοσδήποτε δεν θα δυσκολευτεί να βρει κάτι για να φάει. Παίζει με 8-9 σαλάτες σε 2 μεγέθη 1 ή 2 ατόμων αλλά αν είστε 2 άτομα θα ικανοποιηθείτε με τη μικρή μια χαρά. Ξεχωριστή αναφορά στις πατάτες με 5 επιλογές, ενώ δεν λείπουν επιλογές και σε ζυμαρικά αλλά και 2 πιάτα με γαρίδες και ένα με σολωμό. Αρκετά εκτενής λίστα κρασιών, χωρίς να γνωρίζω τη διαθεσιμότητα.

Ο χώρος πολιτισμένος και καθαρός, με αύρα όχι κιτσάτου κυριλέ, αλλά με σεβασμό στον πελάτη. Οι αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών για τα γούστα μου είναι σαν να έχει υπολογιστεί με μαθηματική ακρίβεια ώστε να μην ενοχλείς και να έχεις την ιδιωτικότητα σου. Στον χώρο που βλέπει προς τη λεωφόρο θα μπορέσετε να δείτε την περατζάδα και το τραμ. Βρίσκεται αρκετά κοντά από την πλατεία. Το πάρκινγκ το μεσημέρι καθημερινών είναι πιο εύκολο απ'ότι το βράδυ, νομίζω.

Τα τραπέζια είναι ξύλινα αλλά καλοδιατηρημένα, οι καρέκλες επαρκείς για ένα 2ωρο παραμονής, ενώ υπάρχουν χάρτινα σουπλά και 2 σειρές μαχαιροπίρουνων. Ο πιο εσωτερικός χώρος είναι πιο όμορφος και χαλαρωτικός (εγώ λόγω ώρας έκατσα σε αυτόν δίπλα στη τζαμαρία στο πεζοδρόμιο). Η κουζίνα είναι ανοικτή και δεν έχει κάτι να κρύψει, υπάρχει ψυγείο με εμφανή τα κρέατα και το είδος τους ενώ υπάρχουν και ράφια φωτισμένα ιδανικά για να σου τονίζουν πως μπορείς να συνδυάσεις το κρέας με καλό κρασί.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή από έναν κύριο γύρω στα 30-33 έτη. Γνώστης του μενού, άνετος και διακριτικός, γνώριζε καλά τη δουλειά του. Εμείς κάναμε την επίσκεψη μας,2 άτομα γύρω στις 13:45 την Παρασκευή 17/4/2015. Υπήρχε μόλις μια παρέα ακόμα αλλά με το πέρασμα την ώρας μέτρησα περίπου 8-9 τραπέζια γύρω στις 16:00 που έφευγα, αριθμός ικανοποιητικός για την ώρα αν και το μαγαζί φαινόταν στο 30-35% της πληρότητας του. Εκείνη την ώρα σημειώθηκαν κάποιες μικροκαθυστερήσεις λόγω του ότι εξυπηρετούσε μόνος του (απ'όσο κατάλαβα) αλλά ο χώρος ήταν χαλαρωτικός και αν έχεις καλό συνομιλητή δεν θα αισθανθείς παραμελημένος.

Εμείς παραγγείλαμε:

- Στην αρχή έρχεται ψωμί φρυγανισμένο με λαδάκι και φάβα. Δεν το ζητήσαμε αλλά η τιμολόγηση είναι στο 1.5 ευρώ το άτομο. Παρ'όλα αυτά αν δεν πολυπεινάτε και είναι του γούστου σας η φάβα, κρατήστε το. Είναι κρεμώδης και νόστιμη. Με 3 ευρώ τα 2 άτομα μπορείτε να "γλιτώσετε" κάποιο έξτρα ορεκτικό, μιλάμε για μια κανονική ποσότητα ορεκτικού.

- Μικρή σαλάτα σίζαρς στα 6.7 ευρώ. Όπως ανέφερα και παραπάνω, είναι αρκετή για 2 άτομα. Φρεσκότατα λαχανικά και ντρέσινγκ τόση-όση χρειάζεται για να μην επισκιάζει τα υπόλοιπα υλικά. Η παρμεζάνα νόστιμη και σε καλή ποσότητα, με τα κρουτόν διακριτικα. Τη ζητήσαμε με πικάντικο λουκάνικο, που το καταλάβαινες στην τελική επίγευση. Ήρθε σε μορφή τσίπς και ήταν ευχάριστα αλμυρούτσικο.

- Ρολάκια Καισαρείας στα 6.4 ευρώ. Νοστιμότατο πιάτο που φαγώθηκαν σε χρόνο dt! Τραγανά και χρυσαφένια κομμένα σε διαγώνιες λωρίδες, με πλούσια γέμιση κασεριού που δεν σε μπούχτιζε, ενώ ο παστουρμάς ήταν τραγανός και αισθητός όπως πρέπει. Συνοδεύονταν από μια πολύ γευστική σαλτσούλα που δεν μπορώ να περιγράψω ακριβώς την αίσθηση της. Μου έδινε την αίσθηση της λιαστής τομάτας, σχετικά όξινη.

- Bar bq burger με φρέσκο μοσχαρίσιο μπιφτέκι, τσένταρ, μπέικον, μαρούλι, τομάτα στα 9.8 ευρώ. Συνοδευόταν από φρέσκιες και πολλές τηγανιτές πατάτες, νόστιμες ενώ η σως ήρθε συνοδευτική σε μπολάκι. Ενώ μου αρέσει γενικά η μπάρμπεκιου σως και ήταν καπνιστή, θα την ήθελα πιο γλυκιά (καθαρά θέμα προσωπικού γούστου). Το μπιφτέκι ενώ ήταν φρέσκο και καλής ποιότητας, παραήταν κρεατένιο και στιβαρό. Θα το ήθελα πιο αφράτο. Το ψωμάκι νόστιμο αλλά το τσένταρ είχε κολλήσει με το μπέικον, ίσως θα έπρεπε να σκεφτούν κάποια άλλη τοποθέτηση για να μην μοιάζει μετά από ώρα σαν στόκος. Μπορεί η περιγραφή μου να μην δελεάζει αλλά δεν ήταν κακό πιάτο. Απλώς υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης στο συγκεκριμένο πιάτο.

- Ταλιατέλες μπολονέζ με κιμά από φρέσκο λουκάνικο salsiccia στα 10.9 ευρώ. Αρκετά "χωριάτικο" πιάτο με πολύ πλούσια ποσότητα. Καλομαγειρεμένα τα ζυμαρικά, όχι αλ ντέντε αλλά ούτε και νερουλά. Ο κιμάς αλμυρός λόγω λουκάνικου αλλά ευχάριστος και με ζουμερά κομμάτια. Προσθέστε αρκετό τυρί. Πιάτο ειδικά για χειμώνα.

- Νερό εμφιαλωμένο ενός λίτρου στα 1.7 ευρώ, αλλά σημειώστε πως ερωτηθήκαμε αν το επιθυμούμε.

- House wine στα 8.8 ευρώ το ένα λίτρο. Ευκολόπιοτο ακόμα και για εμένα που μετά από 2 ποτηράκια τα "παρατάω". Αγιωργίτικο, διακριτικό και αρωματικό.

- Για το τέλος πήραμε ένα γλυκό για να αλλάξουμε γεύση. Προτιμήσαμε τη σοκολάτα πραλίνα με σπιτικό παγωτό βανίλια στα 5.9 ευρώ. Επαρκέστατη ποσότητα για 2 άτομα καθώς λιγώνει. Τραγανή βάση γκοφρέτας, νόστιμη και αρωματική πραλίνα που θυμίζει γευστικά μερέντα. Το παγωτό γευστικότατο και όντως όχι ετοιματζίδικο, θα ήθελα περισσότερη ποσότητα για να "σβήνει" καλύτερα την πληθωρικότητα της πάστας.

Σύνολο στα 53.2 ευρώ αλλά με την κάρτα Αθηνοράματος είχαμε έκπτωση 20% και πληρώσαμε 42.5 ευρώ.

Κατέληξα πως πρόκειται για ένα εστιατόριο που σέβεται τον πελάτη αλλά και τον ΕΑΥΤΟ του. Λειτουργεί πολύ επαγγελματικά, εμένα προσωπικά μου έφτιαξε πολύ τη διάθεση και με κάνει να θέλω να το ξαναεπισκεφθώ. Ναι, μπορεί να είναι λιγάκι πιο ακριβό από τα συνηθισμένα αλλά δεν έχει τοποθετήσει το εαυτό του στα συμβατικά, αλλά όχι και στα άπιαστα. Το Vfm θα το χαρακτήριζα κοντυνότερα στο 2.5.

Μπορεί να φιλοξενήσει το μεσημέρι άνετα μια παρέα συνεργατών που κάνουν ένα ποιοτικό διάλειμμα, αλλά και να σου προσφέρει ένα πλούσιο δείπνο. Εμείς προτιμήσαμε πιο... "συμβατικά" πιάτα, όμως σίγουρα υπάρχουν πιο θελκτικές επιλογές και ο βαθμός ποιότητας φαγητού μπορεί να ανέβει πάνω από το 3.5/4.

Βάση της επίσκεψης μου το βαθμολογώ με 3.3-3.4, βαθμός διόλου ευκαταφρόνητος. Για εμένα ΝΑΙ, αξίζει την επίσκεψη.

Μου έδωσε την εικόνα μια καλολαδωμένης μηχανής σε όλα τα επίπεδα, με καλό επίπεδο οργάνωσης.

................................................................................................................................

Προσθέτω λοιπόν πως επειδή μας άρεσε αρκετά το μαγαζί... Το ξαναεπισκεφθήκαμε! Μόλις γράφω από την επιστροφή μου,20/4/2015 για να προσθέσω πως...

- Τα ρολάκια Καισαρείας ήταν πάλι πολύ νόστιμα και καυτά.

- Αυτή τη φορά επέλεξα μαριναρισμένο κιλότο (Trip tip sirloin) στη σχάρα, ολόκληρο και κομμένο σε φέτες, φυσικής ωρίμανσης, προέλευσης Κάνσας ΗΠΑ στα 46 ευρώ το κιλό. Με την έκπτωση το κιλό έβγαινε στα 36.8 ευρώ. Τα 400 γραμμάρια που "κατάπια" διαμόρφωσαν το κόστος στα 14.72 ευρώ. Άξιζε τα χρήματα του, ζουμερότατο συνοδεία μιας πιπεράτης σάλτσας σε μπολάκι και με 2 ειδών αλάτια. Ερωτήθηκα πως το επιθυμούσα και ήρθε στα μέτρα μου. Δεν υπήρχε κάποιο συνοδευτικό αλλά μάλλον καλύτερα γιατί δεν αλλοιώθηκε η γεύση μου!

- Χοιρινά φιλετάκια στο wok με capellini στα 10.9 ευρώ. Τα ζυμαρικά μοιάζουν πολύ με νούντλς, τα φιλετάκια σε μικρά κομμάτια αλλά νοστιμότατα. Οι πιπεριές δεν πολυάρεσαν αλλά θεωρώ πως γλύκιζαν το γευστικό αποτέλεσμα. Ξεκίνησα απλώς με μια πιρουνιά για να το δοκιμάσω αλλά με σταμάτησαν στις 4. Θα συνέχιζα είναι η αλήθεια.

Η ποιότητα φαγητού γυροφέρνει στο 4. Αν είχαν και κάποιο μικρό κερασματάκι στο τέλος θα κέρδιζαν αυτό το κάτι παραπάνω....

Θα ξαναπάω!

Ψαροταβέρνες, Νίκαια

Aφού είπα να τηρήσω τη νηστεία τη Μεγάλη Εβδομάδα (καλά δεν θα λιμοκτονήσω κιόλας-απλά δεν θα φάω κρέας), είπα να επισκεφτώ μετά από αρκετά χρόνια τον Ζαρκαδούλα για κάναν θαλασσινό μεζέ. Αφορμή στάθηκε η φωτογραφία των κουμπάρων μου από πρόσφατη επίσκεψη τους, ενώ εγώ βρισκόμουν σε ταξίδι στο εξωτερικό. Είχαν τσακίσει κάτι κάβουρες!

Ο Ζαρκαδούλας έχει τη φήμη ότι θα φας καλό καβούρι. Η ονομασία του καταστήματος είναι από το επίθετο του ιδιοκτήτη και βρίσκεται σε μία πολύ υποβαθμισμένη και λαϊκή περιοχή, στην Παλιά Κοκκινιά. Αυτό όμως δεν αποτρέπει καθόλου να τον επισκέπτονται άτομα με πορτοφόλια που αντέχουν να πληρώσουν για θαλασσινά (κατά διαβολική σύμπτωση ήταν 3 αυτοκίνητα μάρκας Audi παρκαρισμένα απ'έξω). Στην επίσκεψη μου είδα αντροπαρέες που μετά τη δουλειά του έκαναν μια στάση για να φάνε γαρίδες και καβούρια. Χαρακτηριστικά στο διπλανό τραπέζι ο ένας κύριος τόνισε πως θέλει μια μερίδα καβούρι για πάρτη του.

Ο χώρος δυστυχώς μοιάζει παλιακός και καφενειακός. Η διακόσμηση δεν έχει τίποτα αξιοσημείωτο, παρ'όλα αυτά είναι καθαρό μαγαζί αλλά αρκετά μικρό. Ξύλινες καρέκλες και χάρτινα τραπεζομάντηλα μιας χρήσης. Αν ξαναέκανα επίσκεψη, αυτή θα ήταν ένα δροσερό καλοκαιρινό βραδάκι στο πεζοδρόμιο, να παρατηρώ τους περαστικούς και να κοιτάω τις παμπάλαιες κατοικίες-αρκετές από αυτές εγκαταλελειμμένες ή νοικιασμένες από πρόσφυγες. Αφήστε που θα αποφύγετε και πιθανές μυρωδιές από την κουζίνα "ποτισμένες" στα ρούχα σας. Θα βρείτε πολύ εύκολα να παρκάρετε καθώς κάθε άλλο παρά πολυσύχναστο είναι το μέρος.

Δεν αμφιβάλω πως λογικά με κόπο θα έχει κερδίσει το κοινό του το κατάστημα. Κάποιοι γνωρίζουν προσωπικά τον καταστηματάρχη και φάνηκε να μιλούν μαζί του. Εγώ θα βαθμολογήσω με άσσο γιατί ενώ πάρκαρα και κατέβηκε η μητέρα μου να πιάσει θέση, όπως ήταν λογικό λόγω και χώρου ήθελε 2 άτομα να καθίσουμε σε 4άρι τραπέζι (όχι ιδιαίτερα ευρύχωρο για 4 πάντως), ο νεαρός σερβιτόρος είπε: "Όχι κυρία, αυτά είναι για 4 άτομα" και μας έδωσε 2 εναλλακτικές επιλογές, η μία ακριβώς πριν την κουζίνα και η άλλη δίπλα ακριβώς στην είσοδο. Σχεδόν μας ανάγκασε με το ύφος του.

Ομολογώ πως αν το είχε πει σε εμένα θα είχα σηκωθεί και θα είχα φύγει. Αυτό που με εκνεύρισε ήταν πως ήδη σε 4άρι τραπέζι καθόντουσαν 2 άτομα και το ίδιο έγινε όταν αποχώρισαν και στο ΙΔΙΟ ακριβώς τραπέζι κάθισε ένα άλλο ζευγάρι. Μου τη "βαράνε" άσχημα τέτοιες συμπεριφορές και με κάνει να το συζητάω και αργότερα μετά την αποχώρηση μου.

Ο πιο μεγάλος ηλικιακά σερβιτόρος ήταν αρκετά ευγενικός και μας ρωτούσε κάθε φορά για να μαζέψει τα πιάτα μας (ευχαριστώντας μας). Δυστυχώς το ύφος του νεαρού τον επισκίασε, ακόμα και όταν ρωτούσαμε για κάποια πιάτα μας απαντούσε με ένα περίεργο υφάκι σαν να μην ξέραμε που πήγαμε. Η νόμιμη απόδειξη ήρθε αμέσως με τα πρώτα πιάτα ενώ στο τέλος θεωρώ φάουλ που δεν προσφέρθηκε κάτι, έστω ελάχιστο. Επειδή οι λογαριασμοί δεν είναι σουβλατζίδικου αλλά θαλασσινών θα πρότεινα να το κοιτάξει η επιχείρηση και έστω να πρότεινε έναν χαλβά, για την αλλαγή της γεύσης ρε αδελφέ.

Γίνομαι λίγο σκληρός και ίσως άδικος προς τον μεγαλύτερο σερβιτόρο αλλά επειδή έχω μέτρο σύγκρισης το Ταξιδεύοντας και το Ψαροκόκκαλο, πρέπει να ξεχωρίσω τον επαγγελματία από τον απλώς καλό.

Η επίσκεψη μας έγινε στις 15:00 την Μεγάλη Τετάρτη από εμένα και την μητέρα μου.

Πήραμε:

- Ψωμάκι απλούστατο, χωρίς να το ζητήσουμε. Μας φάνηκε πολύ χρήσιμο για τις γαρίδες σαγανάκι που θα γράψω παρακάτω. Χρεώθηκε σαν κουβέρ για 2 ευρώ.

- Χόρτα στα 3 ευρώ. Θα τα ήθελα λίγο περισσότερο βρασμένα, καλή μερίδα.

- Πατάτες τηγανιτές κομμένες σε στρογγυλές ροδέλες, νόστιμες αλλά θα τις ήθελα λιγότερο τραγανές. Tιμή 2.5 ευρώ.

- Γαρίδες σαγανάκι στα 15 ευρώ. Νοστιμότατο πιάτο με ένα μεγάλο κομμάτι φέτα και πράσινη πιπεριά μέσα στην παχύρευστη σαλτσούλα. Όπως ανέφερα και πιο πάνω το ψωμάκι χρησίμευσε για τις βούτες. Υπήρχαν αν θυμάμαι καλά 5-6 γαρίδες καθαρισμένες, ζουμερές. Προτείνεται 100%.

- Καβούρι στα 12 ευρώ. Περίπου όπως το γεύτηκα και στο Ψαροκόκκαλο, με τη λαδορίγανη του. Νόστιμο φυσικά και περιποιημένο. Το σουξέ του μαγαζιού.

- Ούζο Πλωμάρι στα 7 ευρω.
- 1/4 κρασί ροζέ που ήταν μάλλον λευκό αλλά ήταν μια χαρά για τέτοιου είδους μαγαζί στο 1.5 ευρώ.
- Νερό εμφιαλωμένο χωρίς να ζητηθεί στο 1.5 ευρώ.

Σύνολο 44.5 ευρώ με απόδειξη. Εδώ πάντως να αναφέρω πως σε κουβέντα με τους κουμπάρους μου, μου τόνισαν πως κάθε φορά τον "κυνηγούσαν" για να κόψει απόδειξη. Ίσως κάτι άλλαξε προς το καλύτερο εδώ.

Συμπερασματικά θα πω πως δεν με ικανοποίησαν ιδιαίτερα όλα τα περιφερειακά στην έξοδο μου, εκτός από το φαγητό του. Σε αυτή την περίπτωση όμως τυχαίνει τα άλλα 2 μαγαζιά να είναι πιο κοντά μου και πιο φιλικά απέναντι μου.

Η εξυπηρέτηση με χάλασε. Ειδικότερα για τη μητέρα μου που παλιά είχε κάνει ουκ ολίγες επισκέψεις ενώ οι τιμές κατ'άτομο είναι άνω των 18 ευρώ. Μιλάμε για ουζερί της "γειτονιάς" και όχι για Βαρούλκο. Οπότε το παραμικρό υφάκι σε τέτοιου είδους μαγαζί με ξενερώνει.

Πρέπει να το έχεις μέσα στο αίμα σου και να ψυχολογείς την ιδιοσυγκρασία του πελάτη χωρίς διακρίσεις. Ο ευχαριστημένος πελάτης το λέει σε 5 άτομα και ο δυσαρεστημένος σε 20. Ο νοών νοείτω...

Ψαροταβέρνες, Κερατσίνι

Κατ'αρχάς πρόκειται για ένα συνοικιακό μαγαζί που αμφιβάλλω αν έχει διαφημιστεί ιδιαίτερα. Νομίζω πως η φήμη του ταξιδεύει από στόμα σε στόμα. Αν θέλετε να το επισκεφθείτε να έχετε παρέα μαζί σας, θα περάσετε καλά. Συμφωνώ με τις προηγούμενες κριτικές ότι δεν είναι για ρομαντικά ραντεβού, θα έλεγα κυρίως λόγω χώρου.

Το μαγαζί βρίσκεται σε περιοχή τριγυρισμένη από πολυκατοικίες, δεν βλέπει με την καμία θάλασσα αλλά δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα αυτό. Θα το βρείτε ένα στενό πίσω από τη γνωστή και πολυσύχναστη Παναγή Τσαλδάρη στο ύψος προς λεωφόρο Λαμπράκη. Το πάρκινγκ δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο, τουλάχιστον τις καθημερινές. Ο χώρος αδιάφορος αλλά πεντακάθαρος, περιβάλλεται με τζαμαρία και είναι με ξύλινη επένδυση, σαν ημιυπαίθριος. Δεν πρόκειται για μεγάλο μαγαζί, ούτε για ιδιαίτερα ευρύχωρο. Το μόνο που θα ήθελα θα ήταν τα τραπέζια για 4 άτομα να ήταν πιο ευρύχωρα. Κατά τ'άλλα είναι μια ψαροταβέρνα που απευθύνεται ακριβώς στον κόσμο που κατοικεί τριγύρω. ΛΑΪΚΗ συνοικία (και δεν ντρεπόμαστε καθόλου για τα μέρη μας).

Η επίσκεψη μας έγινε Μεγάλη Δευτέρα 6/4/2015 από 4 άτομα στις 22:00 το βράδυ.

Αρχικά να πω πως για την ημέρα το μαγαζί είχε πληρότητα στο 60-70%, αρκετά ικανοποιητικά νομίζω. Οπότε μάλλον κάνουν καλά τη δουλειά τους και οι όποιες αναστολές είχα εξανεμίστηκαν.

Ο κατάλογος δεν είναι τόσο μεγάλος όσο στο Ταξιδεύοντας, ούτε θα βρείτε πολύ περίεργες συνταγές. Θα βρείτε καλοετοιμασμένα πιάτα με καλή ποιότητα πρώτων υλών. Ίσως σε αυτό βοηθάει και η καταγωγή της ιδιοκτήτριας-μαγείρισσας που είχε πατέρα με μαγαζί με είδη αλιείας και την προσέχουν οι ψαράδες, όπως διάβασα σε διαδικτυακό άρθρο. Λογικά πάντως επειδή και η ιχθυόσκαλα είναι σε πολύ κοντινή απόσταση, θα έχουν προνοήσει να πηγαίνουν οι ίδιοι να προμηθεύονται τα καλούδια της θάλασσας.

Παραγγείλαμε:

- Στην αρχή έρχεται νόστιμο ψωμάκι με λάδι και ρίγανη, ελαφρώς αλατισμένο. Η πλάκα ήταν από το διπλανό τραπέζι που ήταν 10 μεγάλοι και 5-6 παιδιά, και έλεγαν με διάθεση χιούμορ στα μικρά "φάτε όσο περισσότερο ψωμί μπορείτε". Τι απλός και χαλαρός που είναι ο κόσμος! Μου θύμισε τα παιδικά μου χρόνια που έβγαινα με τους δικούς μου (όχι ότι τώρα δεν βγαίνουμε).

- Κολοκυθοκεφτέδες στα 4 ευρώ που δεν ήρθαν ποτέ. Είδαμε ότι άργησαν να έρθουν και μόνο αφού τους το θυμήσαμε μας είπαν ότι δεν υπήρχαν. Κανένα πρόβλημα.

- Πατάτες τηγανιτές στα 3 ευρώ. Μας ήρθε μια γαβάθα με φρεσκοτηγανισμένες και νοστιμότατες πατάτες, αλατισμένες επαρκώς. Λογικά είναι η πιο στάνταρ παραγγελία. Άργησαν να έρθουν (κρίνοντας από άλλα μαγαζιά) αλλά άξιζαν. Ξεκινήστε από αυτές.

- Τυροκαυτερή στα 2.5 ευρώ. Το πιο αδύναμο πιάτο γιατί δεν μου φάνηκε χειροποίητο αλλά του εμπορίου. Πιο πολύ θύμιζε τυροσαλάτα. Ίδια ακριβώς γεύση έχω δοκιμάσει και σε άλλα καταστήματα. Καλύτερα να δοκίμαζα το σαγανάκι (στα 4 ευρώ πληροφοριακά).

- Κυδώνια στα 10 ευρώ. Νοστιμότατα και ολοζώντανα, μόλις έριχνες το λεμονάκι αντιδρούσαν. Όλα ανοικτά. Μάλιστα παραγγείλαμε και δεύτερη μερίδα.

- Καλαμάρι γεμιστό στα 12 ευρώ. Καλοψημένο και καθόλου λάστιχο, φαγώθηκε όλο και αρκετά ευχάριστα. Η γέμιση μου άρεσε καθώς εκτός από καλής ποιότητας φέτα και τομάτα, υπήρχε και κουκουνάρι που έδινε το κάτι διαφορετικό στο αποτέλεσμα.

- Καβούρι παϊδάκι στα 14 ευρώ. Υπήρχε αστερίσκος στον κατάλογο για κατεψυγμένο αλλά μετα βεβαιότητας μπορώ να πω πως ήταν πολύ νόστιμο με συνοδεία λαδολέμονου. Πρέπει να έχει μεγάλο σουξέ στο κατάστημα.

- Γαριδομακαρονάδα. Στον κατάλογο είναι σβησμένο με μπλάνκο το πιάτο όπως και η τιμή και δυστυχώς δεν μπορώ να σας ενημερώσω για το κόστος. Να πω πάντως εδώ πως ενώ ζητήσαμε για 1-2 άτομα την ποσότητα, αυτή μας ήρθε με μια πιατέλα για 3-4 άτομα. Ίσως βέβαια παίζει ρόλο και το πρόσωπο που ήταν στο τραπέζι μαζί μας καθώς γνωρίζονται με τον ιδιοκτήτη. Θα πω λοιπόν πως είναι από τις καλύτερες γαριδομακαρονάδες που έχω φάει. Καλοβρασμένα αλλά όχι "νιανιά" τα μακαρόνια και η σάλτσα ακριβώς τόση όση χρειάζεται για να μην καλύπτει τα πάντα. Γευστική σαλτσούλα και με 6-7 (ακαθάριστες) γαρίδες. Σημειώνω εδώ πως υπήρχαν και αρκετές πολύ ψιλές καθαρισμένες γαριδούλες αλλά και μικρά κοχυλάκια. Μην ξεχάσετε να ρίξετε από πάνω τριμμένο τυράκι και να πασπαλίσετε και πιπεράκι.

- Από ποτά πήραμε 2 ουζάκια Πλωμάρι (μου διαφεύγει η τιμή), μια Άλφα weiss 500άρα λογικά στα 2.5 ή 3 ευρω και ένα αναψυκτικό Sprite 1.5-2 ευρώ.

Σημειώνω εδώ πως υπάρχει επιλογή από 5-6 ετικέτες μπύρας, τις πιο εμπορικές μεν ΑΛΛΑ με καλή ποικιλία και αξιοπρεπέστατη τιμολόγηση στα 2.5 ευρώ. Επίσης το κρασί υπάρχει σε χύμα λευκό και κόκκινο στα 2.5 ευρώ τα 500 μλ.

Στον κατάλογο παρατήρησα πως γαύρος-μαρίδα-αθερίνα και καλαμαράκια τηγανιτά κοστολογούνται στα 7 ευρώ η μερίδα.

Το κόστος για να φάτε καλά είναι περίπου στα 20-25 ευρώ πιστεύω.

Η εξυπηρέτηση ήταν αξιοπρεπέστατη με τον ιδιοκτήτη να κινείται σε όλο τον χώρο και να μας παίρνει και την παραγγελία. Οι χρόνοι ίσως ήταν ένα κλικ πιο αργοί από το κανονικό αλλά δεν μας "χάλασε" γιατί ότι γευτήκαμε ήταν νοστιμότατο (πλην της τυροκαυτερής που ήρθε και πρώτη). Σε σύγκριση με το Ταξιδεύοντας, δεν θα δείτε να σας αλλάζουν πιάτα και μαχαιροπίρουνα ενώ για γλυκά δεν ξέρω τι παίζει καθώς αποχωρίσαμε ελαφρώς νωρίτερα από το ζευγάρι που μας έκανε το τραπέζι. Συγκριτικά πάντως ανάμεσα στα 2 βάζω πιο πάνω το Ταξιδεύοντας από εξυπηρέτηση (χωρίς να προβληματίζομαι και για του Ψαροκόκκαλου).

Συμπερασματικά θα πω: Πρόκειται για ένα ΤΙΜΙΟΤΑΤΟ μαγαζί με αξιοπρεπή τιμολόγηση. Ποιοτικά υλικά και με γεύσεις που σε κάνουν να θες να το ξαναεπισκεφθείς, ίσως όχι πολύ σύντομα λόγω και του είδους του φαγητού που προσφέρουν γιατί δεν μιλάμε για σουβλατζίδικο. Υπάρχει μεράκι γι'αυτό που κάνουν και γι'αυτό και οι πιστοί θαμώνες που γνωρίζονται με το αφεντικό.

Όχι εδώ δεν υπάρχει κανένα PR, εδώ όποιοι έρχονται το κάνουν για να φάνε καλά. Και πιστέψτε με, το στομάχι μου μετά ήταν σαν να είχα φάει φρούτα... της θάλασσας...

Τσιπουράδικα - Ουζερί, Ασπρόπυργος - Ελευσίνα

Συνδέομαι με την Ελευσίνα επαγγελματικά κατά κάποιον τρόπο και ανά τακτά διαστήματα βρίσκομαι στην περιοχή. Διαβάζοντας το ask4food παρατήρησα πως δεν υπάρχει πληθώρα επιλογών και κριτικών για την περιοχή, οπότε διάλεξα τον Βασιλιά καθώς σε πρόσφατη Κυριακάτικη απογευματινή βόλτα προ 2 εβδομάδων είχα παρατηρήσει πως είχε αρκετό κόσμο. Όχι βέβαια πως και τα υπόλοιπα μαγαζιά πήγαιναν πίσω... Από την άλλη βέβαια η Ελευσίνα είναι σχετικά απομονωμένη από την υπόλοιπη Αττική και χαρακτηρίζεται ως κλειστή κοινωνία, οπότε δικαιολογείται ο "συνωστισμός" στις κεντρικές περιοχές της.

Ο Βασιλιάς βρίσκεται κοντά στην παραλία της Ελευσίνας, πάνω σε πεζόδρομο. Εκεί χτυπάει και η καρδιά της διασκέδασης της Ελευσίνας. Θα βρεις από ιταλική κουζίνα μέχρι ψητοπωλεία και γιαουρτάδικα. Το καλοκαίρι είναι μια πολύ καλή επιλογή για να κάνεις τη βόλτα σου και να φας ή να πιείς τον καφέ σου. Για το πάρκινγκ δεν θα δυσκολευθείς ιδιαίτερα στα γύρω στενά. Τον χειμώνα είναι ακόμα πιο εύκολο.

Το μαγαζί βρίσκεται ακριβώς απέναντι από την Pasta di nonna που είχα γράψει πέρσι κριτική γι'αυτήν. Σαν χώρος δεν μπορώ να πω ότι είχε κάτι ιδιαίτερο. Σχετικά μικρός αλλά ζεστός, με τους τόνους του λευκού να κυριαρχούν. Τραπέζια και καρέκλες ξύλινες σε λευκό χρώμα και ένα τζάκι (όχι πολύ μεγάλο) στη μέση του καταστήματος. Στην αρχή αντικρύζεις κάποια μηχανήματα που χρησιμοποιούνται στην απόσταξη του τσίπουρου (αδυνατώ αυτή τη στιγμή να δώσω επαρκέστερη εξήγηση). Οι τοίχοι σχετικά γυμνοί, με λίγες διακοσμητικές παρεμβάσεις, θα τις χαρακτήριζα αδιάφορες. Υπάρχει οπτική πρόσβαση προς την κουζίνα που είναι στο βάθος της εισόδου. Η τουαλέτα σε καλό επίπεδο καθαριότητας την ημέρα της επίσκεψης μας.

Η επίσκεψη μας έγινε Δευτέρα 23/3/2015 γύρω στις 16:30 το απόγευμα από 2 άτομα. Εκείνη την ώρα γευμάτιζαν άλλες 4 παρέες, όχι άσχημα για καθημερινή.

Μας υποδέχθηκε ευγενικά ένας κύριος, αρκετά εξυπηρετικός. Το μενού αναγραφόταν στα χάρτινα σουπλά, με αρκετές επιλογές αλλά όχι σε βαθμό πονοκεφάλου. Υπάρχουν αρκετά ορεκτικά, λίγες σαλάτες και ψαρικά αλλά και κρεατικά. Στο τέλος ρωτήσαμε αν υπάρχει κάποιο γλυκό αλλά δυστυχώς δεν είχαν. Φαουλάκι που πρέπει να διορθώσουν, για να πω την αλήθεια όμως προσφέρθηκαν να κοιτάξουν αν υπάρχει κάποιο φρούτο να μας κεράσουν.

Παραγγείλαμε:

- Για αρχή μας ήρθαν φρεσκοφουρνιστά ψωμάκια, νοστιμότατα. Κόστος 1 ευρώ.

- Σαγανάκι φορμαέλα Αράχωβας στα 3.5 ευρώ. Τραγανό όσο πρέπει και πλούσιο σε γεύση χωρίς λαδίλα. Καθόλου αλμυρό, προσθέστε αρκετό λεμονάκι από πάνω.

- Απάκι ομελέτα στα 4.5 ευρώ. Πολύ λεπτοκομμένο το απάκι, δεν έγινε διακριτό στη γεύση μου. Η ομελέτα ελαφριά και ευχάριστη, χωρίς λαδίλα.

- Κολοκυθοκεφτέδες στα 3.5 ευρώ.5 μικρά τεμάχια με συνοδεία σως γιαουρτιού. Τραγανοί, χωρίς ιδιαίτερη λαδίλα, έχω φάει και πιο αρωματικούς αλλά ήταν αξιοπρεπείς.

- Φωλιά του φτωχού στα 9 ευρώ. Η τιμή του μόνο για φτωχούς δεν παραπέμπει. Πέρα από την πλάκα, το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε. Τρυφερές χοιρινές μπουκίτσες με κόκκινη σάλτσα και τυράκι μέσα σε φρεσκοφουρνιστό καρβελάκι ψωμιού που είχε αφαιρεθεί η ψίχα του. Αξίζει να το δοκιμάσετε. Καλοεκτελεσμένο πιάτο και παραδόξως όχι βαρύ.

- Οψημοτύρι Αράχωβας στα 2.5 ευρώ σαν τελευταίο πιάτο καθώς η φωλιά μου άνοιξε την όρεξη (αν και τελευταίο πιάτο). Φανταστείτε το σαν γαλοτύρι, σαν γιαουρτένιο. Τίποτα ιδιαίτερο. Αποδεκτό για τα δικά μου γούστα μόνο σαν αλοιφή για συνοδεία ψωμιού πχ.

- 250 ml κόκκινο κρασί χύμα στο 1.75 ευρώ, απλώς αξιοπρεπές.
- 50 ml ούζο Πλωμάρι στα 2.5 ευρώ με αρκετό πάγο.
- 1 κόκα κόλα κουτάκι στο 1.5 ευρώ.

Σύνολο στα 29.75 ευρώ.

Μου δημιουργήθηκε η απορία για την ονομασία του μαγαζιού και ρώτησα τον σερβιτόρο, όπως και κάτω από την ταμπέλα έλεγε "Αράχωβα-Ελευσίνα". Όχι δεν έχουν και δεύτερο μαγαζί στην Αράχωβα αλλά υπάρχει αποστακτήριο και το παρατσούκλι αυτού που το έχει είναι Βασιλιάς. Υπάρχουν πολύ στενοί δεσμοί με τους ιδιοκτήτες της ταβέρνας και κρατήθηκε η ονομασία. Μάλιστα το τσίπουρο είναι παραγωγής του Βασιλιά, ενώ υπάρχουν και προϊόντα από Αράχωβα στις συνταγές, καλή ώρα το οψημοτύρι και η φορμαέλα που δοκίμασα.

Κατά τα άλλα είναι μια αξιοπρεπής επιλογή για την περιοχή με τιμές που δεν είναι υπερβολικές. Ότι φάγαμε ήταν αρκετά ελαφρύ χωρίς να νιώθουμε αίσθημα φουσκώματος. Κάνει και αρκετά λάιβ.

Θα δοκιμάσω και τα υπόλοιπα μαγαζιά της περιοχής για να κάνω σύγκριση όμως σε καμιά περίπτωση δεν απορρίπτω το μαγαζί. Αν είστε στην περιοχή αξίζει επίσκεψης.

Μεζεδοπωλεία, Νίκαια

Λοιπόν αυτό το μαγαζάκι αδικείται!

Μετά από 2 επισκέψεις μπορώ μετά βεβαιότητος να πω πως αυτό το μικρό μαγαζάκι με τα ΣΥΝ του και τα πλην του μάλλον θα διατηρηθεί στη γαστρονομική σκηνή της Αθήνας και θα ακολουθήσουν αρκετές κριτικές στο σάιτ μας.

Δεν θα πω πως ανακάλυψα την Αμερική αλλά θα τονίσω πως:

Πρόκειται για οικογενειακή επιχείρηση που προσπαθεί για το καλύτερο δυνατό. Μπορεί να μην έχουν την απαιτούμενη επαγγελματική εμπειρία αλλά και τι με αυτό;Λίγοι είναι οι επαγγελματίες που σε κοιτάνε σαν ευρώπουλο και όχι σαν πελάτη ώστε να ικανοποιήσουν τις ανάγκες σου για να περάσεις ένα νόστιμο και χαλαρό 2ωράκι (έστω μια ώρα για κάποιους);

Υπάρχει θέληση για πολλές συνταγές και μάλιστα κάποιες δυσεύρετες. Οι περισσότερες άνω του μέσου όρου. Απ'ότι είδα και το ψυγείο τους είναι εφοδιασμένο με αρκετές μπύρες ενώ δεν λείπουν και το κρασί-ούζο.

Οι τιμές είναι τίμιες και μπορούν να καλύψουν όλα τα βαλάντια. Από συνταξιούχους παππούδες έως νεολαίους που πάνε με την παρέα τους για να χαλαρώσουν παρείστικα.

Συνεχίζω λοιπόν και λέω πως το μαγαζί είναι πολύ κοντά στο Κρατικό Νοσοκομείο Νίκαιας, αν έρχεστε από Αθήνα θα στρίψετε αριστερά στο φανάρι του Beat, και στο πρώτο στενό δεξιά. Μετά από 100 μέτρα θα εμφανιστεί μπροστά σας πρώτα το παρεμφερές μαγαζί με την ονομασία Σμύρνη. Παραδίπλα είναι η Αναστασία.

Η γνωριμία μου με το μαγαζί έγινε στα φανάρια της τριγύρω περιοχής που μοιράζονταν φυλλάδια με τις προτάσεις της Αναστασίας, μάλιστα σε άσχετες χρονικές περιόδους. Σε διάφορες βόλτες μου με την κοπέλα μου στην ερώτηση "Πάμε να δοκιμάσουμε να φάμε στην Αναστασία;" έπαιρνα την ίδια απάντηση.

"Πήγαινε με κάναν φίλο σου, δεν με τραβάει να πάω εκεί". Αυτή η αποστροφή ήταν καθαρά και μόνο λόγω του χώρου πιστεύω. Άλλωστε σπάνια μου αρνείται να πάμε κάπου... έστω και με βαριά καρδιά.

Ο χώρος λοιπόν όντως δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και για να πω την αλήθεια δεν σε πολυτραβάει. Χωρίς ιδιαίτερες διακοσμητικές παρεμβάσεις, σου θυμίζει περίπου καφενείο. Όλα λίγο ανάκατα ΑΛΛΑ αν καθήσετε στην πλατειούλα απέναντι θα περάσετε μια χαρά, ειδικά για καλοκαίρι. Υπάρχουν τραπεζοκαθίσματα ξύλινα αλλά και κάτι σε στυλ καναπέ (ας πούμε) με αφρολέξ. Ο χώρος δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλος αλλά δεν πας γι'αυτό. Καλύπτεται από διάφανους μουσαμάδες αλλά υπάρχουν και σόμπες μανιτάρια για να μη νιώθεις πολύ κρύο.

Η εξυπηρέτηση σχετικά ερασιτεχνική αλλά όχι σε σημείο που να σε δυσαρεστεί. Για παράδειγμα θα πω πως το γλυκάκι στο τέλος θα έπρεπε να είναι κερασμένο αν και διάβασα πως πολλές φορές επειδή είναι χειροποίητο τελειώνει. Δεν θα διαφωνήσω σε αυτό αλλά από την άλλη θεωρώ πως τα 11.4 ευρώ στην πρώτη επίσκεψη για ένα εκμέκ και ένα βυζαντινό που σαφώς είναι αγοραστά (μου θύμισαν του Λαζαρίδη μάλιστα) και εκείνη τη μέρα όχι φρέσκα μαζί με 2 μπάλες καϊμάκι τυπου Λίντλ είναι υπερβολικά. Θα πρότεινα να έχουν κάποιο γλυκό έστω σε τιμή κόστους αν τυχόν δεν μπορούν να το κεράσουν. Για να πω την αλήθεια μου όμως θα ήθελα κάτι πρωτότυπο όπως την ψάχνουν στα φαγητά τους.

Στη δεύτερη επίσκεψη μας στο τέλος θα θέλαμε να μας ξεπροβοδίσουν και όχι απλώς να μας παρατηρούν να αποχωρούμε. Μικρά λαθάκια που εντάξει δεν θα τους πάρω και το κεφάλι. Απλώς θα μου έδιναν πιο φιλική αίσθηση και θα με έκαναν "φίλο" τους θεμελιώνοντας τις βάσεις για μια σχέση τακτικού πελάτη.

Είμαι σίγουρος πως θα διαβάσουν την κριτική μου και θα την λάβουν σοβαρά κρίνοντας πως απαντούν σε κάθε κριτική. Χαίρομαι πάντως που ΠΑΛΕΥΟΥΝ οικογενειακά και θέλουν με κόπο να βγάλουν το ψωμί τους. Έχει επιστρατευτεί ακόμα και μια πιτσιρίκα που μάλλον πηγαίνει γυμνάσιο και βοηθά (στη δεύτερη μεσημεριανή επίσκεψη την είδα με την σχολική της τσάντα να περνάει από το μαγαζί), ενώ ένα άλλο παλικάρι ήρθε 2 φορές με το αμάξι του με κάποιες προμήθειες.

Στα του φαγητού τώρα: Ο κατάλογος περιέχει αρκετές προτάσεις, μάλιστα κάνουν και διάφορα μαγειρευτά που λογικά εναλλάσονται (βλέπε σουπιές κρασάτες, λαχανοντολμάδες, γεμιστά και πολλά άλλα). Οι προτάσεις έχουν κρεατικά αλλά και θαλασσινά-ψαρικά σε καλό επίπεδο για το ύφος του μαγαζιού. Οι τιμές είναι πολύ καλές και ξεκινούν από τα 2.5 ευρώ για πάρα πολλά πιάτα και κανένα πιάτο δεν ξεπερνά τα 10 ευρώ. Αν θυμάμαι το χταπόδι κοστίζει 9.5 ευρώ. Εύκολα μπορείτε λοιπόν με 2-3 πιατάκια ο καθένας και μια μπύρα να μην ξεπεράσετε τα 10-12 ευρώ. Σημειώστε πως τα πιάτα των 2.5 ευρώ δεν είναι μεγάλες μερίδες αλλά δεν τις θεωρώ τσουρούτικες.

Έχουμε και λέμε:

- Σαρδέλες με τη συνταγή της Αναστασίας στα 7.5 ευρώ. Μεγάλη μερίδα και καλοφτιαγμένες, τις καταβρόχθιζα ολόκληρες. Νομίζω περίπου πάνω-κάτω 10 τεμάχια ήταν. Ακόμα και για κυρίως θα σας ικανοποιήσει.

- Μαστέλο με μαρμελάδα τομάτας στα 4.5 ευρώ. Μας είχε έρθει πολύ ζεστό αν και λιωμένο παραπάνω από όσο περιμέναμε. Αρκετά νόστιμο και το προτείνω για κρύο καιρό.

- Ταλαγάνι Μεσσηνίας με μπαλσάμικο στα 3.5 ευρώ. Αυτό μας ήρθε πιο τραγανό και λιγότερο ψημένο πλαισιωμένο με τοματούλα και πρασινάδα. Αξιοπρεπέστατο. Θα το ήθελα περισσότερο ψημένο εδώ.

- Πάπρικα στα 2.5 ευρώ. Αλοιφή που έχω συναντήσει μόνο στη Θεσσαλονίκη σαν φοιτητής (ακόμα και στα πιτόγυρα). Πάρα πολύ καλή, ελαφρώς καυτερή στην αρχή με κόκκινη πιπεριά και με τυράκι από πάνω. Τη σκούπισα με το φρεσκότατο ψωμάκι με σουσάμι που σε ρωτάνε στην αρχή αν επιθυμείς (0.5 ευρώ).

- Γαύρος μαρινάτος στα 2.5 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Επαρκής και αρκετά ξυδάτος, ίσως θα μπορούσε να ήταν και ένα κλικ πιο ανάλαφρος.

- Καβουροσαλάτα στς 2.5 ευρώ. Λογικά σουρίμι, με την μαγκιά αν κατάλαβα γιατί δεν πολυδοκίμασα ότι είχε και πατάτα. Φαγώθηκε.

- Γιαουρτλού στα 5.8 ευρώ με σουτζουκάκια 5 στον αριθμό αν θυμάμαι καλά. Χαρακτηρίζεται ως σπεσιαλιτέ. Πολλές πιτούλες και αρκετό γιαουρτάκι με τη σαλτσούλα του μέσα σε σαγανάκι. Δυστυχώς δεν μας ήρθε καυτό ούτε καν ζεστό και μοιραία δεν το πολυευχαριστήθηκα. Τα σουτζουκάκια ελαφρώς λιπαρά αλλά εύγευστα.

- Μυδοπίλαφο στα 4-4.5 ευρώ. Αρκετά ευχάριστο και όχι λασπωμένο. Απέσπασε θετικές κριτικές.

- Παστουρμάς θαλάσσης στα 3.5 ευρώ. Κομμάτια μπακαλιάρου όπως μας είπαν καπνισμένα, με τσιμένι αν θυμάμαι καλά. Το καλύτερο πιάτο κατά τη γνώμη μου. Απίστευτα μαλακό και αρωματικό, ο απόλυτος μεζές για να συνοδεύσεις ουζάκι. Η τιμή εξαιρετική, υποθέτω πως σε "χλιδάτα" μαγαζιά δεν θα το βρείς κάτω από 5.5-6 ευρώ.

- Φάβα παντρεμένη με καραμελωμένα κρεμμύδια στα 3.5 ευρώ. Δεν δοκίμασα αλλά η ποσότητα ήταν αρκετά πλούσια, σαν κάτι να έλειπε για να γίνει πιο εύγευστη (κάπαρη;). Σχετικά σφιχτή οπτικά.

- Χταπόδι ξυδάτο στα 2.5 ευρώ. Και γι'αυτο ειπώθηκε πως κάτι του έλειπε. Κάλη μερίδα για μεζές.

- Ούζο Πλωμάρι στα 6 ευρώ και 250 μλ ημίγλυκο κρασί στα 2.5 ευρω. Από τα καλύτερα και ευκολόπιοτο.

Στην πρώτη μας επίσκεψη πληρώσαμε 50 ευρώ/2 άτομα μαζί με τα γλυκά και τη δεύτερη 33 ευρώ, ενώ προτιμήσαμε να πάρουμε γλυκά από τον Παυλάκη στον Πειραιά.

Σαν γενικότερο συμπέρασμα θα έλεγα πως μπορεί εύκολα να γίνει στέκι για κάτι εύκολο και κοντινό. Σίγουρα όλα τα πιάτα δεν είναι ιδίου επιπέδου αλλά είναι τουλάχιστον αξιοπρεπή. Νομίζω πως δεν βοηθά και ο χώρος της κουζίνας, ίσως χρειάζονται μεγαλύτερο χώρο και περισσότερα άτομα να βοηθούν.

Πάντως η Αναστασία έχει αποκτήσει κοινό, εμείς καθημερινή στις 14:30 είχαμε άλλες 5 παρέες να τρώνε, ενώ έτυχε Παρασκευή βράδυ να περνάω και να το βλέπω γεμάτο.

Ίσως να μην αξίζει να διανύσεις μεγάλη απόσταση από μακριά αλλά για κοντά είναι αρκετά καλή λύση και οικονομική εάν προσέξεις. Πρόκειται για τίμια προσπάθεια από ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ και αξίζει τη στήριξη. Από εμένα κέρδισε την συμπάθεια μου.

Είναι σίγουρο πως εάν βρισκόταν σε πιάτσα θα γέμιζε και θα ήταν πιο γνωστή. Δεν γνωρίζω όμως τι θα γινόταν με τις τιμές.

Θέλω να πιστεύω πως μόλις βρεί τα πατήματα της η Αναστασία, θα σκεφτεί να βελτιώσει τον χώρο της και γιατί όχι να μεταφερθεί και κάπου πιο κεντρικά (για φαγητό).

Υ. Γ Επειδή τα γούστα είναι υποκειμενικά, δεν θα αρέσει σε όλους. Οι καλύτερες προϋποθέσεις θα ήταν να πάτε με παρέα και με διάθεση να πιείτε λιγάκι παραπάνω από το κανονικό, να κάνετε και τον χαβαλέ σας.

Μοντέρνα κουζίνα, Π.Φάληρο

Άλλος αέρας...

Ευτυχώς που υπάρχουν διάφορα λαγωνικά στο σάιτ για να αναδείξουν αδικημένα μαγαζιά...

Ένα από αυτά είναι το Druid, που λόγω των κριτικών εδώ θέλω να πιστεύω πως θα σταθεροποιηθεί στη γαστρονομική σκηνή της Αθήνας και θα διατηρήσει τον χαρακτήρα και τις αξίες που πρεσβεύει.

Είχα πολύ καιρό να ακούσω τόσο ενθουσιασμένη την παρέα μου και να μνημονεύει ένα κατάστημα όχι ως απλά ικανοποιητικό αλλά ως ΣΟΥΠΕΡ...

Η επίσκεψή μας έγινε Παρασκευή βράδυ στις 21:30 από 4 άτομα, ενώ έβρεχε καρεκλοπόδαρα όλη μέρα και όσο να'ναι μας είχε χαλάσει τη διάθεση και μας καθυστέρησε στην άφιξη μας. Αυτό ευτυχώς διήρκησε μέχρι να καθήσουμε στο τραπέζι μας.

Ευρωπαϊκός αέρας πνέει στο κατάστημα...

Ναι αυτό είναι αλήθεια και όσο και να διάβαζα για το μαγαζί και για το τι θέλει να πρεσβεύει, ήθελα να το διαπιστώσω με τα μάτια μου και όχι να διαβάζω αερολογίες. Σε αυτόν τον τομέα ευτυχώς με είχαν καλύψει αρκετοί έμπιστοι μου χρήστες οπότε το ρίσκο είχε πέσει αρκετά. Ευτυχώς και οι υπόλοιποι ήταν προετοιμασμένοι και με είχαν ακούσει να κρατήσουν χώρο και να μην φάνε πολύ για μεσημέρι.

Θα ξεκινήσω από το πιο δυνατό σημείο του καταστήματος που είναι η εξυπηρέτηση. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ.

1)Πλήρης γνώση του καταλόγου χωρίς φιοριτούρες και ψεύτικες περιγραφές.

2)Επίσημο ύφος και επαγγελματικό, σέβονται τα χρήματα που θα ξοδεύσεις και ΟΧΙ ΘΑ ΣΠΑΤΑΛΗΣΕΙΣ.

3)ΚΥΡΙΕΣ (λόγω του ότι μας εξυπηρέτησαν 2 κυρίες) σε ΟΛΑ ΤΟΥΣ. Θα ξεκινήσω από το κουπόνι που κάναμε χρήση και δεν παρατηρήσαμε ίχνος δυσαρέσκειας ούτε διαφορετικής αντιμετώπισης από άλλους πελάτες. Θα συνεχίσω από την συνεχή εναλλαγή μαχαιροπίρουνων και πιάτων σε βαθμό "υπερβολής". Προσφορά νερού βρύσης, καλωσόρισμα με κέρασμα από μους λαχανικών και ούτε τα πεντανόστιμα και χειροποίητα κριτσινάκια μας χρεώθηκαν. Επίσης, ακόμα και το κρασί το συμπεριέλαβαν μέσα στην προσφορά. Σπάνια το έχω συναντήσει αυτό.

4)Είναι φανερό πως αν και η τιμολόγηση δεν είναι και για όλα τα βαλάντια, είναι σίγουρα δίκαιη με όσα τα παραπάνω βιώσαμε και πως έχουν στόχο να γίνουν μια κατηγορία μόνοι του στο είδος της κουζίνας που προσφέρουν.

Ο χώρος από την άλλη αποπνέει ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ. Διαχωρίζουν τους καπνίζοντες από τους μη, και να πω την αλήθεια μου και οι άλλοι πελάτες βοήθησαν με τη συμπεριφορά τους στο να έχουμε μια επιτυχημένη έξοδο. Ο καθένας διατηρούσε την ιδιωτικότητα του, χωρίς χασκόγελα και χαχανητά. Τολμώ να πω πως ίσως εμείς είμασταν οι πιο φασαριόζοι σε κάποια διαστήματα και 2-3 φορές κάναμε θόρυβο με τα μαχαιροπίρουνα μας.

Η μουσική ξένη χωρίς να ενοχλεί, οι τουαλέτες καθαρές. Για το πάρκινγκ δεν θα πολυδυσκολευτείτε στα γύρω στενά από τις πολυκατοικιές. Για να φτάσετε θα κάνετε στο φανάρι στο Τροκαντερό αριστερά και θα προχωρήσετε όλο ευθεία. Αφου περάσετε την Αγίου Αλεξάνδρου που είναι η πιο κεντρική οδός, μετά από καμιά 100σταριά μέτρα θα δείτε μια παλιά μονοκατοικία στο αριστερό σας χέρι σε σχετικά ανηφορικό δρόμο.

Άνετες καρέκλες σε μαύρο χρώμα, ξύλινα αλλά στιβαρά τραπέζια και φωτισμός που στα δικά μου μάτια μοιάζει με αυτόν που έχουν τα μπιστρό. Όχι πολύ φωτεινός αλλά σίγουρα επαρκής. Θα τολμούσα να πω ατμοσφαιρικός. Πολύ ποιοτικά ποτήρια και μαχαιροπίρουνα δίχως ίχνος πολυχρησιμοποιημένων. Μου άρεσε και ο εξωτερικός χώρος. Μοιάζει με αυλή εξοχικού σπιτιού με περιποιημένο κήπο. Τέλος, υπάρχει μια μικρή μπάρα για ποτό.

Η ποιότητα του φαγητού είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ. Μου έδωσε την εντύπωση πως όλα είναι χειροποίητα, με διάθεση για πειραματισμο αλλά χωρίς εμφανείς αστοχίες. Τα υλικά είναι πολύ ποιοτικά και γι'αυτό το κόστος ανεβαίνει λίγο παραπάνω από το φυσιολογικό.

Πήραμε λοιπόν:

- Για αρχή μας ήρθε ως κέρασμα από ένα ποτηράκι για τον καθένα με τριλογία από μους λαχανικών και κριτσινάκια με ντιπ γιαουρτιού αν δοκίμασα σωστα. Φρεσκότατα και... αχρέωτα.

- Σούπα κολοκύθας με κάρδαμο στα 5 ευρώ. Ζεστή, ότι πρέπει για να σου φτιάξει το στομάχι και τη γεύση για ότι θα επακολουθήσει. Με κομμάτια από φυστίκι Αιγίνης αν κατάλαβα καλά και τετράγωνα κομματάκια κολοκύθας. Νοστιμότατη.

- Τερίνα μανιταριών εποχής με μυρωδικά στα 7 ευρώ. Ήρθαν 3 τριγωνικά κομμάτια σε συμπαγή μορφή. Φρέσκα αλλά όχι για τα δικά μας γούστα. Την επόμενη φορά θα δοκίμαζα κάτι άλλο, χωρίς να σημαίνει ότι είναι άσχημα. Θα ήθελα κάποιο πιο σπιρτόζικο πιάτο. Να σημειώσω πως αναγραφόταν ως κρύο ορεκτικό και εμείς δεν δώσαμε σημασία στον κατάλογο που ήταν σαφής.

- Τάρτα λαχανικών με φέτα στα 7 ευρώ. Η βάση τόσο τραγανή και κριτσανιστή σαν να μασάς λεπτό μπισκότο, πολύ καλή. Περιείχε ακόμα πράσσο, καρότο, μαραθόριζα με φέτα και τυρί κρέμα. Πιο εμφανής στη γεύση μου ήταν το τυρί κρέμα που ήταν πολύ απαλό και γευστικό. Μακάρι να ήταν μεγαλύτερη η ποσότητα.

- Σουηδικά κεφτεδάκια (όχι από το ΙΚΕΑ) στα 9 ευρώ. Μίνι κεφτέδες από μοσχαρίσιο και χοιρινό κιμά τηγανισμένοι σε βούτυρο κλαριφέ όπως αναγράφεται στον κατάλογο με πατάτες τηγανιτές και σως gravy σε ξεχωριστό μπολάκι. Οι καλύτεροι κεφτέδες που έχω φάει τα τελευταία χρόνια. Μαλακοί, χωρίς ίχνος λαδιού, δεν καταλάβαινες ότι πέρασαν από τηγάνι. Ορεκτικό που θα μπορούσα να έχω κάθε μέρα στο τραπέζι μου και να μου ανοίγει την όρεξη. Οι πατάτες επίσης πολύ καλές, τραγανές και γευστικές ως συνοδευτικές. Η τιμή είναι λίγο υψηλη θαρρώ. Βάλτε μεγαλύτερη ποσότητα!

- Σαλάτα με τρυφερό μίνι σπανάκι και τυρί μαστέλο σε φωλιά από πολίτικο φύλλο και σάλτσα εσπεριδοειδών στα 10 ευρώ. Ενώ το σπανάκι και το μαρούλι ήταν φρεσκότατα, μου άφησαν την αίσθηση του πολύ υγρού στο σύνολο του πιάτου και κυριαρχούσαν μέσα στη σαλάτα. Νομίζω πως κάποιο φρουτάκι ακόμα θα έσπαγε τη μονοτονία. Το μαστέλο ήταν τέλεια ψημένο χωρίς να έχει στεγνώσει, σε 2 γενναία κομμάτια. Η σάλτσα εσπεριδοειδών ήρθε σε ξεχωριστό μπολάκι, ήταν ελαφριά για τα δικά μου γούστα, θα την προτιμούσα πιο έντονη.

- Ψαρονέφρι με σάλτσα μουστάρδας Ντιζόν στα 16 ευρώ.4 καλής ποιότητας κομμάτια κρέατος, σε κάποια σημεία ελαφρώς άψητα αλλά σίγουρα αρκετά γευστικά. Η σάλτσα διακριτική, να πω την αλήθεια δεν μου θύμισε έντονα μουστάρδα. Οι πατάτες ίδιες με αυτές στα κεφτεδάκια, πολύ καλές. Τα λαχανικά δεν τα δοκίμασα αλλά φαγώθηκαν.

- Οσομπούκο κρεμολάτα στα 19 ευρώ η μεγάλη ποσότητα που χορταίνει άνετα 2 πεινασμένα άτομα. Καλοψημένο κότσι με το λιπάκι του και μια πολύ καλή σάλτσα με μυρωδικά, υπόξινη. Μου θύμισε λίγο σαν μπολονέζ (αλλά δε νομίζω πως πέφτω και πολύ μέσα), ενώ μας προσφέρθηκε και έξτρα σάλτσα. Αν ο καιρός είναι κρύος δοκιμάστε το. Το μισό μας το έδωσαν πακέτο, ενώ με το κόκκαλο κοιμήθηκε αγκαλιά ο σκύλος μας.

- Κρασί κόκκινο εμφιαλωμένο Τσιλιλή 750 μλ στα 11 ευρώ, νομίζω πολύ καλή τιμή για τέτοιου είδους εστιατόριο.

- Παρφέ με λικέρ καλβαντός και σάλτσα μάνγκο στα 7 ευρώ. Μεγάλη ποσότητα για να μοιραστείς και νοστιμότατη σάλτσα μάνγκο. Η κρέμα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί αδιάφορη, χωρίς ένταση, ίσως κάποιος ξηρός καρπός την βελτίωνε γευστικά και την αναδείκνυε.

- Φοντύ σοκολάτας στα 11 ευρώ για 2 άτομα. Θα ήθελα η σοκολάτα να ήταν γάλακτος για να μη σε λιγώνει τόσο. Φρέσκα φρούτα σε κομματάκια (μπανάνα, μήλο, πορτοκάλι) από τη μια πλευρά και κομματάκια κέικ από την άλλη για να βουτάς. Άρεσε, την επόμενη μέρα το ένα άτομο της παρέας μου είπε ότι θέλει να το ξαναδοκιμάσει.

- Κέρασμα λικέρ μαστίχας για κλείσιμο.

Σύνολο στα 102 ευρώ. Τα κουπόνια κόστιζαν 50 ευρώ για να φάμε για 100, και χρειάστηκε να δώσουμε μόλις 2 ευρώ έξτρα. Σαν συνολική εμπειρία τους ΚΛΕΨΑΜΕ.

Συμπερασματικά, πρόκειται για μαγαζί με ευρωπαϊκό αέρα και αύρα που αξίζει η όλη εμπειρία μέχρι και το τελευταίο σέντ. Ποιοτικά υλικά, πολιτισμένο περιβάλλον που μπορείς να καθίσεις και να χαλαρώσεις με τις ώρες (ειδικά αν είσαι άνω των 35).

Προσφέρεται και για καφέ σε "εξευτελιστικές" τιμές αν λάβω στα υπ'όψιν το όλο κόνσεπτ (2-3 ευρώ). Επειδή βλέπω πως η όλη προσπάθεια αξίζει θα σας πρότεινα σίγουρα να πάτε και να περάσετε καλά. Μην ξεχνάτε πως παίζουν και κάτι εκπτώσεις στο παρόν σάιτ (20%) αν θυμάμαι καλά.

Οπότε εκμεταλευτείτε το και αντί να πάτε σε ταβέρνα ή νεοταβέρνα και να σκάσετε το 20άρικο ανά άτομο, να φάτε σε πολιτισμένο περιβάλλον με σχεδόν τα ίδια χρήματα.

Με κρασί,2 ορεκτικά, σαλάτα και οσομπούκο δε νομίζω πως θα κοστίσει παραπάνω. Κάπου στα 50-55 ευρώ, αλλά με την έκπτωση θα πέσετε στα 40-45.

Το κατάστημα θα ανέβει στα υψηλά πατώματα του ask4food. Και μιας και έλαβα μια πρόσκληση για γευσιγνωσία για τους χρήστες, νομίζω πως το Druid θα ήταν ιδανική επιλογή για αυτούς που δεν θα μπορέσουν να παρευρεθούν στη πρώτη συνάντηση... Ελπίζω να τεθεί υπό σκέψη από τους διαχειριστές!

Ο Δρυίδης είναι γενναιόδωρος!

Μοντέρνες ταβέρνες, Αγ.Δημήτριος

Το Σούμα Κολοκύθι έχει κάνει δυναμική είσοδο στο σάιτ μας, οπότε όταν είδα μια προσφορά σε εκπτωτικό σάιτ δεν έχασα την ευκαιρία να την επισκεφθώ. Οι οιωνοί ήταν καλοί, η παρέα επίσης...

Θα ξεκινήσω λίγο ανάποδα και θα πω πως σε πολλά σημεία μου θύμισε τα Φουρνομαγειρέματα. Νομίζω πολλούς θα βάλει σε σκέψεις αν μένουν στις τριγύρω περιοχές για το τι να διαλέξεις για μια έξοδο σου.

Η απόσταση είναι αρκετά κοντά μεταξύ των 2, οι προθέσεις των ιδιοκτητών είναι παρεμφερείς με βλέψεις εδραίωσης στη σκηνή της Αθήνας και στόχο για κάτι τίμιο με όρεξη για δουλειά. Δεν έχουν μείνει στο περιτύλιγμα.

Η επίσκεψη είχε κανονιστεί 5 ημέρες νωρίτερα για Παρασκευή 6/3/2015 και ώρα 21:15, σχετικά νωρίς για τα στάνταρ μας.

Το μαγαζί βρίσκεται μεταξύ Αγίου Δημητρίου και Δάφνης, μόλις έναν δρόμο δεξιά από την λεωφόρο Βουλιαγμένης με κατεύθυνση για Αθήνα. Όντως η περιοχή είναι ήσυχη και περιτριγυρίζεται από πολυκατοικίες, δεν θα δυσκολευτείτε να παρκάρετε πολύ κοντά στο μαγαζί ακόμα και σε βροχερό βράδυ όπως εμείς.

Μπαίνοντας μέσα είδαμε το κατάστημα ήδη μισογεμάτο με ηλικίες από 5 ετών έως και άνω των 50. Θετική η πρώτη εντύπωση. Να πω και κάτι ελαφρώς άσχετο αλλά κάποιο πρόβλημα ίσως έχουν με την πόρτα τους γιατί φάνηκε σαν να μπορείς να ανοίξεις μόνο από μέσα. Παρ'όλα αυτά μας υποδεχθήκανε χαμογελαστά και ευγενικά. Μάλιστα είχαμε και επιλογή μεταξύ 2-3 τραπεζιών για να διαλέξουμε.

Μου άρεσε πολύ το τραπέζι που ήταν στιβαρό και σχετικά μεγάλο, καινούργιο και καθαρό. Γενικότερα με την καθαριότητα του καταστήματος δεν θα συναντήσετε πρόβλημα. Οι καρέκλες και αυτές άνετες και γενικά θα ασχοληθείτε με την παρέα σας μόνο. Το επιτρέπει το ύφος του μαγαζιού που κακά τα ψέματα δεν είναι και πολύ μεγάλο,10-12 τραπέζια έχει. Οι τόνοι σε λευκό φόντο, όχι όμως κουραστικοί και περιβάλλεται από τζαμαρία. Προσοχή στις τουαλέτες που ο καθρέπτης είναι για "νάνους" όπως με χιούμορ είπαν οι γυναίκες της παρέας. Στην επίσκεψη μας δεν έγινε αισθητό το τσιγάρο που πιθανώς να άναψαν σε άλλα τραπέζια, σίγουρα όμως υπάρχουν τασάκια στοιβαγμένα παραδίπλα από την ανοικτή κουζίνα (χωρίς να μας ενοχλήσουν μυρωδιές).

Ο κατάλογος έχει καλοδιαλεγμένα υλικά και δεν κουράζει, παίζει με επιλογές κρεατικών, δεν θυμάμαι κάπου να διάβασα ψαρικό πράγμα παράξενο για τις καταβολές των ιδιοκτητών.

Παραγγείλαμε τα εξής:

- Ψωμί και ντιπ προς 1 ευρώ/άτομο. Νοστιμότατο λαδάκι και μια σως με παντζάρι που έμοιαζε οπτικά σαν τέμπερα ζωγραφικής αλλά ήταν διακριτική και ιδιαίτερα απαλή. Το ψωμάκι θα μπορούσε να ήταν ακόμα πιο φρέσκο.

- Πολίτικη καπνιστή μελιτζανοσαλάτα στα 4.5 ευρώ. Δεν ήταν ιδιαίτερα σκορδάτη, συνοδευόταν με νόστιμα πιτάκια και η υφή στα δικά μου γούστα έμοιαζε σαν πολτός μελιτζάνας. Δεν την παρήγγειλα εγώ αλλά φάνηκε να αρέσει.

- Φέτα σε φύλλο με μέλι σουσάμι στα 7 ευρώ. Νόστιμη, θα ήθελα λίγο πιο πικάντικο το τυρί. Η αναλογία του μελιού ήταν ιδανική και το σουσάμι προσέθετε και δεν μπούχτιζε. Πολύ τραγανό το φύλλο, η τιμή θα μπορούσε να είναι και πιο χαμηλή.

- Αυγά μάτια με πατάτες στον φούρνο και τριμμένο κασέρι (αν θυμάμαι καλά) από πιάτο ημέρας στα 6 ευρώ. Πάρα πολύ ΦΡΕΣΚΑ τα αυγουλάκια, οι πατάτες θα μπορούσαν να είχαν κρατήσει και λιγότερο λάδι. Μια χαρά και το τυρί, ίσως χρειαζόταν κάποιο πιο πικάντικο αλλά σαν γενικό αποτέλεσμα είναι ένα νόστιμο ορεκτικό.

- Ταλαγάνι με μαρμελάδα ξηρών φρούτων και κουκουνάρι στα 7.5 ευρώ. Κατά τα γούστα μου θα το ήθελα λίγο πιο ψημένο και όχι τόσο τραγανές τις άκρες, η σάλτσα μια χαρά αλλά κάτι έλειπε για να το απογειώσει. Η τιμή θα μπορούσε να πάρει και μια κλίση προς τα κάτω αλλά τουλάχιστον ήρθαν 2 τεμάχια τυριού.

- Σιγομαγειρεμένη χοιρινή πανσέτα με μέλι και πικάντικη σάλτσα τομάτας στα 9.5 ευρώ. Ήρθαν 3 καλά κομμάτια καλοψημένου και με χυμούς κρέατος που έλιωνε στο στόμα, η σάλτσα δεν ήταν πικάντικη αλλά είχε αυτό το κάτι που με έκανε να τη συνδυάζω με κάθε μπουκιά, ενώ υπήρχε και μια σως σαν μαγιονέζα εξίσου νόστιμη αν και λίγο λιπαρή. Αν θυμάμαι καλά υπήρχαν πατάτες και πιτούλες. Το μοιραστήκαμε 4 άτομα μαζί με...

- Ένα εξίσου νοστιμότατο χοιρινό κότσι με πουρέ καρότου και σάλτσα μυρωδικών στα 14 ευρώ για 2 άτομα. Όντως λουκούμι σαν αυτό που είχα δοκιμάσει στα Φουρνομαγειρέματα, καλοψημένο και λιώμα. Τρυφερό, ενώ και ο πουρές καρότου ήταν αρκετά νόστιμος αν και ήρθε σχετικά χλιαρός. Αξίζει να το δοκιμάσετε.

- 2 Κόκα κόλες 250άρες στα 3 ευρώ συνολικά
- 2 μπύρες Άλφα weiss στα 7.4 ευρώ συνολικά (500άρες).

Σύνολο στα 62.9 ευρώ, δηλαδή έξτρα 13 ευρώ για κουπόνι 24 ευρώ (για να φας για 50).

Να σημειώσω πως παραγγείλαμε και:

- Σάντουιτς σοκολάτας στα 6 ευρώ. Υπήρχε παγωτό ανάμεσα και όντως και εμείς το βρήκαμε κεκοειδές με σοκολάτα σαν μερέντα. Καλό για τη μέση γιατί ακόμα και οι chocoholics θα μπούχτιζαν.

- Τσιζκέικ μπανάνα-βύσσινο στα 6 ευρώ. Πρωτότυπη κατασκευή που έρχεται σε βαζάκι από μαρμελάδα (Bonne maman συγκεκριμένα). Στη βάση τραγανό τριμμένο μπισκότο, η κρέμα απαλή και με γεύση μπανάνας και από πάνω βύσσινα. Καλύτερο για τα δικά μου γούστα από το σάντουιτς σοκολάτας.

Η εξυπηρέτηση από παιδιά ηλικίας 25-30 πάνω κάτω με όρεξη να βοηθήσουν, γνώστες του τι δημιουργεί η κουζίνα. Νεράκι προσφέρθηκε σε κανάτα, απόδειξη κανονικά και μάλιστα άφησα τελευταία τα γλυκά γιατί διαπίστωσα πως δεν χρεώθηκαν την ώρα που διάβαζα την απόδειξη για να γράψω την κριτική. Ίσως έγινε από λάθος αλλά όπως και να έχει μου άφησε μια τελευταία γλυκιά γεύση. Όταν αποχωρούσαμε από το μαγαζί ο σερβιτόρος άφησε την παρέα που εξυπηρετούσε για να μας ξεπροβοδίσει, να μας ευχαριστήσει και να μας καληνυχτίσει.

Συμπερασματικά, βρίσκω πολλά κοινά σημεία με τα Φουρνομαγειρέματα στον τρόπο λειτουργίας και στόχου που έχουν θέσει. Τα υλικά είναι ποιοτικά, δεν έχουν επενδύσει ιδιαίτερα στον χώρο αλλά πιστεύω πως με τον καιρό όλο και θα βελτιώνονται. Προβλέπω πως οι κριτικές θα είναι ιδιαίτερα συχνές από τους χρήστες ενώ και για το καλοκαιράκι έχουν αφήσει υποσχέσεις για τον εξωτερικό τους χώρο που θα θυμίζει νησί.

Ικανοποίησε ιδιαίτερα το φιλικό μας ζευγάρι και πιστεύω πως αξίζει και δεύτερη επίσκεψη. Οι οιωνοί είναι καλοί. Δεν είναι τυχαίο πως τα τραπέζια ξαναγέμισαν με κόσμο ακόμα και στις 23:00 το βράδυ.

Υ. Γ Στην ποιότητα φαγητού αξίζει ένα 3+...

Μεζεδοπωλεία, Κερατσίνι

Το Κελάρι είναι μια καλή πρόταση για τις περιοχές Αμφιάλης-Δραπετσώνας-Κερατσινίου για όσους δεν ενδιαφέρονται απλώς για καλή γεύση αλλά θέλουν να κάτσουν σε έναν χώρο όμορφο αλλά όχι πολυφορτωμένο.

Η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη καθώς βρίσκεται σε κεντρική λεωφόρο (Λαμπράκη) και είναι στα φανάρια που στρίβεις για να μπεις στο πιο κεντρικό σημείο της Αμφιάλης (Τσαλδάρη). Προσοχή όμως. Αν έρχεστε από Αθήνα θα στρίψετε αμέσως δεξιά και ΟΧΙ αριστερά για να μπείτε στην Τσαλδάρη (στον τόπο που δολοφονήθηκε ο Παύλος Φύσσας). Μόλις στρίψετε δεξιά, σε 15 μετρά θα φανερωθεί το μαγαζί.

Το μαγαζί είναι οπτικά σαν να βρίσκεσαι σε περιοχή της Ανατολικής Αττικής. Στα μάτια μου είναι μαζί με το Μάγευμα, τα πιο όμορφα αλλά όχι πολυτελιάρικα μαγαζιά της περιοχής. Βρίσκεται σε πυκνοκατοικημένη περιοχή και ίσως δυσκολευτείτε να παρκάρετε (λόγω και της λεωφόρου), να ξέρετε όμως πως έχουν και δικό τους πάρκινγκ και μπορούν να εξυπηρετήσουν 5-6 αυτοκίνητα.

Περιβάλλεται εξωτερικά από τζαμαρία αλλά σε κερδίζει με τον φωτισμό που τονίζει την ονομασία του μαγαζιού. Δεν είναι μεγάλο, μοιάζει παρεϊστικο μέρος και όλες οι ηλικίες από τις μικρότερες έως τις μεγαλύτερες θα περάσουν όμορφα. Πέτρα και ξύλο κυριαρχούν στο μαγαζί, όμορφα φαναράκια φωτίζουν τον χώρο. Σε 1-2 σημεία υπάρχουν ράφια με εμφιαλωμένα μπουκάλια κρασί αλλά η πιο όμορφη νότα ήταν τα σκαλάκια που οδηγούσαν στο υπόγειο κελάρι και περιβάλλονταν από τζαμαρία. Τα τραπεζοκαθίσματα είναι ξύλινα αλλά άνετα, λαδόκολλα τοποθετημένη αλλά τα σκεύη που δειπνήσαμε σε καμιά περίπτωση δεν παρέπεμπαν σε ταβερνοκατάσταση. Οι κατάλογοι περιποιημένοι και καλοδιατηρημένοι. Τέλος, οι τουαλέτες σε καλή κατάσταση, καθαρές σε μια βραδιά χωρίς κόσμο.

Η επίσκεψη μας έγινε Τρίτη βράδυ 24/2/2015 στις 21:00 από 3 άτομα, την επομένη δηλαδή από την Καθαρά Δευτέρα. Μόλις μια ακόμα παρέα ήταν στο μαγαζί αλλά ουδόλως δεν μας χάλασε τη διάθεση.

Στα του φαγητού, ο κατάλογος περιλαμβάνει 5-6 σαλάτες, καμιά 15αριά ορεκτικά, στραπατσάδες,4-5 τηγανιές και κυρίως πιάτα με κρεατικά. Για την σαρακοστή έχουν ετοιμάσει ένα αρκετά εκτενές μενού και έχουν ήδη ενημερώσει την ιστοσελίδα τους

Η δική μας διάθεση τράβαγε πιάτα για τη μέση, οπότε έχουμε και λέμε:

- Ψωμί στην αρχή που χρεώθηκε 2.1 ευρω. Στην προκειμένη μας ήρθε λαγάνα, ίσως είχε περισσέψει από την προηγούμενη ημέρα.

- Σαλάτα Χιώτικη με πετιμέζι στα 7 ευρώ με ανάμεικτα λαχανικά, σύκα σε γλυκό κρασί, μαστέλο σχάρας, καρύδια και λαδόξυδο με πετιμέζι. Χορταστική για 3 άτομα αλλά ενώ εχει ευφάνταστα υλικά, θα προτιμούσα να είχε σπανάκι-ρόκα πχ και όχι μαρουλοκαταστάσεις. Ωραία τα σύκα, έδιναν μια διακριτική γλυκύτητα, το μαστέλο κομμένο σε μακριές λωρίδες. Η πιο ωραία πινελιά ήταν τα καραμελωμένα καρύδια που δεν τα έχω συναντήσει αλλού, προσέθεταν στο πιάτο και στη γεύση.

- Στραπατσάδα με παστουρμά αρμένικο, ντομάτα και κασέρι στα 5.9 ευρώ. Καλή ποσοτικά, θα την ήθελα πιο καυτή για να αναδείξει και τον παστουρμά, που ήρθε σε λεπτά κομμάτια κομμένος αλλά κυριαρχούσε κιόλας στο πιάτο. Ελαφρύ το αβγό, το κασέρι δεν το διέκρινα τόσο πολύ. Ο παστουρμάς ήταν γευστικά διακριτικός, θα τον ήθελα πιο πικάντικο. Σερβιρίστηκε σε σαγανάκι.

- Λουκάνικο χωριάτικο με μουστάρδα και φρέσκα πιτάκια στα 5.8 ευρώ. Λίγο ακριβό σαν μεζές, νόστιμο και όχι βαρύ, ψημένο όσο έπρεπε.

- Πουγκί μοσχαρίσιο με τομάτα και γιαούρτι στα 6.9 ευρώ.2 φρεσκοψημένα πουγκιά, με μοσχαράκι μαλακό και γευστικό, το φύλλο τραγανό και συνδυάζεται ωραία με το γιαούρτι. Η μερίδα μοιάζει μικρή αλλά σε συνδυασμό με τα άλλα πιάτα, μια χαρά ήταν.

- Κεφτέδες σαγανάκι με χοντροπασπαλισμένη φέτα στα 6 ευρώ. Χορταστικός πιάτο με μπόλικη γλυκιά σαλτσούλα που είναι ότι πρέπει για βούτες. Η φέτα σε καλή ποσότητα, όχι αρκετά πικάντικη. Οι κεφτέδες χοντρούτσικοι, μαλακοί αλλά έχω φάει και πιο γευστικούς.

- Μπιφτέκι μοσχαρίσιο με πατάτες τηγανιτές στα 9 ευρω πακέτο για το σπίτι. Η αδελφή μου που το έφαγε είπε πως ήταν 2 τεμάχια νορμάλ γεύσης και αρκετής ποσότητας.

- Τυρομπουκιές με σάλτσα καπνιστής πιπεριάς στα 5.5 ευρώ. Φρεσκοψημένα μπαλάκια τυριών,5 τεμάχια με πλούσιο και γευστικό τυρί και τραγανή κρούστα. Η σάλτσα καπνιστής πιπεριάς μου φάνηκε φλατ και όχι πολύ αρωματική.

- 2 κατοσταράκια τσίπουρου Τυρνάβου στα 6.6 ευρώ σύνολο, μάλλον ευκολόπιοτα μαζί με τον πάγο.
- 1/4 ημίγλυκο κόκκινο κρασί στα 2 ευρώ, όχι το καλύτερο που έχω πιεί και σχετικά αραιό.
- 1 μπουκάλι νερό 1 λίτρου στο 1.5 ευρω, ήρθε μαζί με το ψωμί χωρίς να το ζητήσουμε.

- 1 μπανόφι στα 4 ευρώ με φρέσκια μπανάνα, πλούσια καραμέλα και βάση πτι-μπερ, καλό κλείσιμο.

- Κέρασμα χαλβά από ταχίνι με σοκολάτα, καλή ποσότητα και εύγευστος, μάλλον λόγω της Καθαράς Δευτέρας κι αυτός.

Σύνολο στα 62.3 ευρώ για να φάνε 3 άτομα στο μαγαζί και άλλο ένα άτομο στο σπίτι.

Γενικότερο συμπέρασμα είναι πως πρόκειται για ένα καλό μαγαζί για την περιοχή, ειδικότερα αν δεν θες ταβερνοκαταστάσεις. Αν κρίνω και από την ευγενική και πολύ χαμογελαστή κοπέλα που μας εξυπηρέτησε και ήταν ενημερωμένη για τα πιάτα του καταστήματος, πρόκειται για επιχείρηση που σέβεται τον πελάτη, με 1 μόλις έτος στην πλάτη του, το ψάχνει με τις γεύσεις και γενικότερα θέλουν να αποκτήσουν μια μεγάλη δεξαμενή πελατών.

Να σημειώσω δε, πως η κοπέλα με μόλις 4 μήνες εργασίας στο μαγαζί, σε ερωτήσεις που τις κάναμε μοιάζει να είναι ικανοποιημένη από την επιχείρηση και τις συνθήκες εργασίας της. Το λέω αυτό γιατί μου έκανε εντύπωση που δεν υπήρχε αρκετή πελατεία και θα έσκαγα αν δεν την ρωτούσα τι έγινε την Καθαρά Δευτέρα. Η απάντηση της ήταν πως από τις 12 το μεσημέρι ερχόταν κόσμος και περίμεναν και άλλες παρέες έξω και αυτό συνεχίστηκε ακόμα και το βράδυ. Το ίδιο έγινε και την Κυριακή πριν την Καθαρά Δευτέρα.

Εκεί που εστιάσαμε και έγινε αντικείμενο θετικής συζήτησης ήταν πως μιλούσε για το μαγαζί σαν συνολική προσπάθεια μια ομάδας και δεν ήταν αποκομμένη για το ΕΓΩ της αλλά μιλούσε για το ΕΜΕΙΣ.

Οπότε γιατί να μην πάει καλά όταν δείχνει προσπάθεια και καλή θέληση?

Να πάτε, να χαλαρώσετε με καλή παρέα. Ακόμα δεν πρόκειται για τελειοποιημένες γεύσεις αλλά έδειξαν πως έχουν διάθεση και θετική ενέργεια.

Θα επιστρέψω ξανά, μπορεί να γίνει στέκι καλό.

Υ. Γ Ο κατάλογος εμφιαλωμένων κρασιών έχει 6-7 επιλογές αλλά υπάρχει και χύμα. Θα ήθελα όμως να γίνει πιο εμφανές το στοιχείο που ορίζει την ονομασία του καταστήματος.

Μουσικά Μεζεδ/λεία, Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα

Το Παλιό Μπακάλικο το γνώρισα πέρυσι την άνοιξη στο Κερατσίνι και νομίζω πως δεν είχε και πολύ καιρό που είχε ανοίξει. Οι εντυπώσεις μου δεν ήταν και οι καλύτερες δυνατές αλλά έτυχαν και διάφορες συγκυρίες (ημέρα, ώρα, διάθεση). Δεν γνώριζα ότι είχε μεταφερθεί σε άλλο χώρο αλλά τελικά πολύ καλά έκανε.

Από εκεί που δεν ήξερες που βρισκόταν, μεταφέρθηκε σε αρκετά κεντρικό σημείο. Πάνω από τη μαρίνα Ζέας και σε κοντινή απόσταση από το Μπαρ Μπεε Κιού (όπου για ακόμα μια φορά είδαμε να περιμένει κόσμος έξω για να φάει).

Η επίσκεψη μας έγινε Παρασκευή 20/2/2015 στις 21:30 το βράδυ από 4 άτομα. Αφού σταθήκαμε τυχεροί και παρκάραμε σχετικά κοντά (θα δυσκολευτείτε γιατί βρίσκεται σε πυκνοκατοικημένη περιοχή με πολλές πολυκατοικίες), ανεβήκαμε αρκετά σκαλιά (σε κρύο περιβάλλον) και βρεθήκαμε σε έναν γραφικό χώρο, που πιο πολύ σου έδινε την αίσθηση τηλεοπτικού πλατό παρά χώρου εστίασης. Δυστυχώς όπως και στην πρώτη μας επίσκεψη έτσι και τώρα, αισθάνθηκα κάποιες μυρωδιές από την κουζίνα αλλά σε υποφερτό βαθμό αυτή τη φορά και γρήγορα ξεχάστηκαν.

Ο χώρος είναι μικρός και χωράει 10-12 τραπέζια αλλά σε καλή απόσταση μεταξύ τους για να διασκεδάσεις και να πεις και 2 κουβέντες με την παρέα σου. Ξύλινα τραπεζοκαθίσματα και καινούργια, με ξύλινο πάτωμα. Κάποιες επιγραφές που λένε "Το Παλιό Μπακάλικο" και " Η στοά του Στελάρα", ραφάκια με κορν φλέικς, κονσέρβες και μαγειρικά σκεύη όμορφα φωτισμένα και ένα μικρό μπαλκονάκι όπου από κάτω τραγουδούσαν 3 νέα παιδιά (2 άντρες και μια γυναίκα). Σκηνικό πιο πολύ κινηματογραφικό στα δικά μου μάτια σε έναν χώρο που έμοιαζε πιο πολύ σαν σπίτι. Επίσης οι τουαλέτες ήταν πεντακάθαρες.

Το σέρβις ήταν κυρίως από μια κοπέλα που λόγω αποκριών είχε βαφτεί και είχε μια ουρίτσα στο τζιν της και έναν νεαρό βοηθό. Εξυπηρετικοί και με όση ευγένεια χρειάζεται αν και νομίζω πως ακόμα ένα άτομο χρειαζόταν γιατί ενώ ήταν κοντά στα τραπέζια, κάποιες φορές έδειχναν να ξεχνιούνται και χρειάστηκε να επαναλάβουμε 2-3 πραγματάκια. Στα πολύ θετικά:

α) έκδοση νόμιμης απόδειξης
β) κέρασμα στην αρχή αλλά και κανάτας με νερό ενώ να σημειώσω πως και
γ) μάλλον δεν είχαν σόδα όταν τους ζητήσαμε και πεταχτήκανε και φέρανε από κοντινό ψιλικατζίδικο.

Στα του φαγητού, ο κατάλογος είναι κυρίως με μεζέδες που συνοδεύουν το ποτό, ποσοτικά. Υπάρχουν και θαλασσινές και κρεατικές επιλογές αλλά σαν παρέα πιο θελκτικές ήταν οι επιλογές που τα έβαζες όλα στη μέση.

Έχουμε και λέμε:

- Καραφάκι ρακί, ψωμάκι φρέσκο αλλά και κριτσίνια με μια σως γιαουρτιού. Πολύ καλή αρχή. Νομίζω 0.50 λεπτά το άτομο αλλά μόνο η δεύτερη ρακή που πήραμε κόστιζε 3 ευρώ. Κανένα προβλημα.

- Σαλάτα ρόκα-παρμεζάνα με μπαλσάμικο, καρύδια και λιαστή τομάτα στα 5 ευρώ. Όχι τεράστια ποσότητα αλλά πολύ φρέσκια και ιδανική για ξεκίνημα. Μου έμεινε η εντύπωση πως μαζί με το μπαλσάμικο υπήρχε και μια δόση κρέμας γιαουρτιού που ανακατεύτηκε και άφησε γευστικό αποτέλεσμα.

- Κολοκυθοκεφτέδες στα 4 ευρώ. Τραγανοί απ'έξω και σχετικά γευστικοί αν και δεν αναδείχτηκε 100% η γεύση του κολοκυθιού (όπως πχ στον Κατσόγιαννο στη Δραπετσώνα που θυμάμαι να έχω φάει τους καλύτερους). Μια σως γιαουρτιού θα μπορούσε να προσθέσει κατιτίς στη γεύση των 4 τεμαχίων που μας παρουσιάστηκαν.

- Μπουγιουρντί στα 5 ευρώ τυλιγμένο σε λαδόκολλα και αλουμινόχαρτο. Μια χαρά αλλά δεν ήταν πικάντικο όπως το έχω συνηθίσει. Πάντως η φέτα δεν είχε διαλυθεί.

- Κεμπαπάκια στα 6 ευρώ. Παρουσιάστηκε ένα πιατο με πίτα σουβλακιού, κομμένη τοματούλα και κρεμμύδι. Μαλακή η πίτα και δροσερή η τομάτα. Τα κεμπαπάκια ήταν 5-6 κομματάκια σε μέγεθος μικρού δακτύλου, όχι ιδιαίτερα σπιρτόζικα αλλά ούτε και πολύ σκληρά. Δεν διέκρινα πολλά μπαχάρια.

- Παστουρμαδοπιτάκια στα 7.5 ευρώ. Παρουσιάστηκαν 4 τεμάχια σαν φλογέρες, με μπόλικο τυράκι και διακριτική ποσότητα παστουρμά. Η τιμή τους δεν θεωρώ πως ανταποκρίνεται στην ποσότητα (κυρίως).

- Μανιτάρια σαγανάκι στα 6 ευρώ. Πλούσιο πιάτο και ιδανικό για να συνοδεύσεις το ποτό σου. Με μπόλικο λιωμένο τυρί που αγκάλιαζε τα φρέσκα μανιτάρια. Ιδανικό για χειμώνα.

- Φέτα με μέλι και ούζο στα 5 ευρώ. Το ούζο "ακουγόταν" στα όρια του ευχάριστου (γιατί μου έχει τύχει σε άλλο μαγαζί να μην μπορώ να φάω ούτε μια μπουκιά). Χρυσαφένιο το φύλλο χωρίς να κρατάει πολλή λαδίλα (άρεσε πολύ στην κοπέλα μου). Η φέτα θα ήθελα να είναι πιο πικάντικη ενώ το μέλι ήταν σε πολύ διακριτική ποσότητα.

- Μύδια σαγανάκι στα 7 ευρώ. Κατεψυγμένα και όχι κάτι ιδιαίτερο γι'αυτούς που τα δοκίμασαν. Η σάλτσα τομάτας φαινόταν θελκτική οπτικά πάντως.

- Ζαμπονοτυροφλογέρες στα 5 ευρώ. Καλές για συνοδευτικό, ζεστά και χωρίς λαδίλα με χορταστικό λιωμένο τυρί.4 τεμάχια και εδώ.

- Σόδα στα 2 ευρώ, μπύρα Κάιζερ 500 μλ στα 3 ευρώ και ένα καραφάκι ρακή στα 3 ευρω.

Σύνολο: 60.5 ευρώ, μια χαρά τιμή για την όλη εμπειρία.

Κλείνοντας θα πω πως αξίζει μια επίσκεψη σας ειδικά τις ημέρες με ζωντανή μουσική χωρίς όμως να περιμένετε γαστριμαργικές εμπειρίες. Ότι προσφέρεται είναι γευστικά καλό και μαζί με το ποτάκι σας, την καλή παρέα και τη ζωντανή μουσική μπορεί να γίνει ένα καλό στέκι που δεν κυριαρχεί η οχλαγωγία και δεν βουίζουν τα αφτιά σας όταν παίρνετε τον δρόμο της επιστροφής.

Τέλος, πολύ σημαντικό να αναφέρω είναι πως ενώ έχουν βάλει κάτι μικρές κονσερβίτσες για τασάκια, δεν νιώσαμε τα ρούχα μας να έχουν βρωμίσει είτε τσιγαρίλα είτε κουζινίλα.

Άξιζε τα λεφτά του.

Cafe - Restaurants, Παγκράτι

Αποφασίσαμε φέτος να γιορτάσουμε του Αγίου Βαλεντίνου και αντί να πάμε σε κάποιον πολυκινηματογράφο και μπλέξουμε με ουρές κλπ, αποφασίσαμε τελικά (τι περίεργο) να δειπνήσουμε. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο προτάσεις εστιατορίων, αποφάσισα να δώσω την ευκαιρία στο Musique Cafe που κάτι μου θύμιζε αλλά δεν θυμόμουν λεπτομέρειες. Τελικά διαπίστωσα πως είναι σε απόσταση αναπνοής από το Μαύρο πρόβατο του Press cafe (είχα κάνει μια επίσκεψη το καλοκαίρι του 2012).

Τελικά μπλέξαμε στο Παγκράτι και κάναμε βόλτες κάνα 20λεπτο σίγουρα μέχρι να στριμώξουμε το όχημα μας. Εναλλακτικά υπάρχουν κάποια πάρκινγκ επί πληρωμή, το ένα ακριβώς απέναντι από το μαγαζί. Οπλιστείτε με υπομονή λοιπόν.

Η πρόταση του καταστήματος αφορούσε για:

- Σαλάτα ή ορεκτικό της επιλογής μας από τον κατάλογο
- 2 κυρίως πιάτα

- Κέρασμα το welcome drink και το επιδόρπιο

Στην τιμή των 32 ευρω...

Μια καλή τιμή για την περίσταση και για το ύφος του μαγαζιού γιατί ναι μεν είδα και την προσφορά του Καραβίδα αλλά δεν ήθελα ταβερνοψαρικά, ενω οι άλλες προτάσεις ξεκινούσαν από 28-30 ευρώ το άτομο και πάνω, ομολογουμένως αρκετά μετά από πρωινό shopping στην Ερμού.

Φτάσαμε τελικά γύρω στις 22:30 (η κράτηση ήταν για τις 22:00) και το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο. Πρόκειται για cafe-bar-restaurant με καταβολές από τη Νάξο όπως διάβασα. Μπαίνοντας μέσα, στα αριστερά ήταν ο κύριος χώρος που δειπνούσαν τα ζευγάρια και οι παρέες. Πίσω από τον χώρο που παίζει ο DJ (στην προκειμένη περίπτωση ένας γνωστός ηθοποιός φατσικά) και ετοιμάζονται τα ποτά ήταν παρέες που έπιναν το ποτό τους και στα δεξιά μπαίνοντας υπάρχει τηλεόραση και επίσης τραπεζάκια για να καθίσεις. Τα τραπέζια ξύλινα και οι καρέκλες όχι τίποτα το ιδιαίτερο, κάποιες μεταλλικές κάποιες πιο απλές σαν πλαστικές (όχι από αυτές που πουλάνε οι Ταμτάκοι, προς θεού).

Ραφάκια με μπουκάλια από ποτά και κάποια βιβλία για ντεκόρ και σχετικά χαμηλός φωτισμός που σε κάνει να χαλαρώνεις πίνοντας το ποτό σου (ο κύριος στόχος του μαγαζιού νομίζω). Ψηλοτάβανο μαγαζί και μεγάλες τζαμαρίες, πράγμα που εμένα προσωπικά μου άρεσε. Το άσχημο στην όλη υπόθεση ήταν πως ενώ υπήρχε επιγραφή ότι απαγορεύεται το κάπνισμα, κάποιοι δεν έδειξαν να το συμμερίζονται και όταν γυρίσαμε σπίτι μας είχαμε και λίγη τσιγαρίλα στα ρούχα μας. Επίσης να σημειώσω πως τα τραπέζια ήταν πολύ κοντά το ένα με το άλλο αλλά λογώ μουσικής μπορούσε να διατηρηθεί η ιδιωτικότητα της συνομιλίας σου.

Στα του φαγητού τώρα, υπάρχει κατάλογος με επαρκείς επιλογές όπως κλάμπ σάντουιτς για αρχή και 5-6 σαλάτες, καμιά δεκαριά ορεκτικά αλλά και ριζότο, ζυμαρικά και κρεατικά. Να αναφέρω επίσης πως είχα διαβάσει στο διαδίκτυο πως αρκετά προιόντα της Νάξου παραλαμβάνονται κάθε βδομάδα μέσω πλοίου για να χρησιμοποιηθούν σε συνταγές τους. Οι τιμές είναι ακριβώς στο όριο του νορμάλ, επιτρέπουν και δεύτερη επίσκεψη. Υπάρχει προσανατολισμός προς το κρασί καθώς στον κατάλογο αναφέρονται αρκετές επιλογές μπουκαλιών, ενώ υπάρχουν και αφρώδεις οίνοι.

Στο τραπέζι μας τώρα. Τελικά όντως διαλέξαμε το μενού του Αγίου Βαλεντίνου αν και είχαμε και την επιλογή να πάρουμε ελεύθερα από τον κατάλογο.

- Ψωμάκια για αρχή,4 τεμάχια νοστιμότατα και φρεσκοφουρνιστά. Δεν έμεινε ψίχουλο ούτε από μαύρο, ούτε από άσπρο ψωμάκι.

- Σαλάτα στα 9.5 ευρώ με καρότο, τρίχρωμες πιπεριές, καρύδι, κατσικίσιο τυρί, μαρούλι και βινεγκρέτ μπαλσάμικο. Μεγάλη ποσότητα για 2 άτομα αλλά δεν ήταν και τίποτα ιδιαίτερο ή ευφάνταστο. Η βινεγκρέτ αρκετά διακριτική και όχι γλυκιά, περισσότερο όξινη. Τα λαχανικά μια χαρά και όλα τα υλικά καλού επιπέδου αλλά για τα γούστα μου τίποτα συγκλονιστικό.

- Για κυριώς πιάτα είχαμε ψαρονέφρι ψητό με πουρέ γλυκοπατάτας-σελινόριζας, σωτέ λαχανικά και σάλτσα ψητού με μαυρομάτικα φασόλια.3 κομμάτια από ζουμερό ψαρονέφρι, αν και στις άκρες ήταν λίγο παραψημένο, με πολύ νόστιμο πουρέ γλυκοπατάτας. Αέρινος, όχι πολύ γλυκός. Θα μπορούσα να φάω άλλες 2 μερίδες. Η σάλτσα διακριτική και χωρίς να υπερκαλύπτει το κρέας, τα λαχανικά τραγανά και νόστιμα όπως πρέπει.

- 1 ποτήρι σανγκριά στα 4.5 ευρώ, αρκετά καλή
- 1 ποτήρι μπύρα βαρελίσια Fischer στα 4 ευρω (τα 400 μλ αν θυμάμαι σωστά), στο ποτήρι της και όπως πρέπει.

- Welcome drink που το αφήσαμε για το τέλος, προβλεπόταν μαστίχα αλλά τελικά μας ήρθε κάτι άλλο, χωρίς δυστυχώς να είμαι ειδικός και να ξέρω περί τίνος πρόκειται.

- Για επιδόρπιο προβλεπόταν κάποιο σοκολατένιο γλυκό αλλά αντ'αυτού μας ήρθε μιλφέιγ. Νόστιμη αν και συμπαγής η κρέμα του, πολύ καλό και τραγανό φύλλο χωρίς να έχει αλλοιωθεί. Αρκετά καλή ποσότητα.

Σύνολο στα 40.5 ευρώ, τιμή νορμάλ για όλες τις υπηρεσίες και την εμπειρία.

Η εξυπηρέτηση ήταν διακριτική και σε νορμάλ χρόνους για την τόση πολυκοσμία και για το κοινό που μάζεψε. Οι ηλικίες ήταν σε συντριπτικό βαθμό άνω των 50 οπότε, άλλη αντιμετώπιση και απαιτήσεις έχουν αυτοί και άλλη οι 20άρηδες. Μόνο στον λογαριασμό μας άργησαν αλλά γενικά δεν αγχωθήκαμε, ήταν μια καλή εμπειρία.

Συμπερασματικά, πρόκειται για καλό μαγαζί που μπορεί να καλύψει όλες τις απαιτήσεις και τις ώρες της ημέρας. Νομίζω μια επίσκεψη δεν θα πήγαινε χαμένη, ενώ και η κουζίνα του έχει καλές προτάσεις και άλλα πιο ευφάνταστα πιάτα. Μου άρεσε ο χώρος του, και προσφέρεται για ένα ποτήρι κρασί, ενώ δεν λείπουν και οι ποικιλίες για συνοδεία.

Με βάση την εμπειρία μου, μου φαίνεται παράξενο που έχει ελάχιστες κριτικές εδώ μέσα.

Υ. Γ Αν και ο τίτλος παραπέμπει σε μουσική, δεν είδα κάτι που να παραπέμπει σε αυτό, ούτε η μουσική ήταν κάποιου συγκεκριμένου ρεπερτορίου (πχ τζαζ κλπ). Χαλαρωτική και με γνωστές ξένες επιτυχίες ανά διαστήματα να παίζουν.