VAGELIS

Broken Image
Ο χρήστης VAGELIS δεν είναι στη λίστα των έμπιστών σου.
Μέλος από: Απρ 2010

JUICY GRILL
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_3 Tomato_50_20130405_0
2.8
American Style, Χολαργός
Ποιότ. Φαγητού
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0
Χώρος/Ατμόσφ.
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Ευρώ/Άτομο

Η περιπέτεια στο βόρεια προάστια συνεχίζεται καθώς ακόμα δεν έχω αγωνιστικές υποχρεώσεις. Αυτή τη φορά είχα πιο στοχευμένο προορισμό σε σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα. Αφού δεν μπορούσα να σκεφτώ κάποιο μαγαζί για πίτσα, η δεύτερη επιλογή ήταν μπέργκερ. Ενθυμούμενος τα καλά λόγια διάφορων χρηστών και μην έχοντας πολλές πιθανότητες να το επισκεφθώ τον χειμώνα λόγω ωραρίου, έφυγα καρφί με την κοπέλα μου για Χολαργό.

Στον δρόμο κάναμε και ένα τηλεφώνημα για να μάθουμε εάν είναι ανοικτό. Ήταν η πρωτη μέρα που άνοιξαν μετά τις καλοκαιρινές διακοπές τους. Να έχετε κατα νου πως κρατήσεις δεν κάνουν.

Δευτέρα 25 Αυγούστου και ώρα 20:40 φτάσαμε στο μαγαζί που ήδη ήταν μισογεμάτο. Για όσους ανηφορίζουν τη Μεσογείων να σας πω πως εγώ έστριψα στην τέταρτη είσοδο για Χολαργό δεξιά και ανηφόρισα. Το πάρκινγκ δεν μας δυσκόλεψε καθόλου, παρκάραμε σχεδόν έξω από το μαγαζί.

Για τον χώρο τώρα που είναι το πιο αδύναμο σημείο του μαγαζιού. Εσωτερικά όπως διάβασα και από πολύ έμπιστο χρήστη, δεν προσφέρεται ούτε για χειμώνα. Οι λόγοι κατά την άποψη μου είναι οι εξής:

1) Υπάρχουν μόλις 3 ψηλά στάντ που είναι άβολα για μεγαλύτερους των 25 ετών. Αν πας να απολαύσεις το μπέργκερ μάλλον θα το κάνεις σε γρήγορη κίνηση. Ακριβώς απέναντι σου βλέπεις τον χώρο που ψήνονται τα μπέργκερ. Στα μάτια μου δεν διαφέρει πολύ από την ψησταριά ενός σουβλατζίδικου. Μόνο κάτι καδράκια american style έχεις να παρατηρήσεις.

2) Το μαγαζί μάλλον έχει κερδίσει τον κόσμο αν κρίνω από την επίσκεψη μου καθώς γύρω στις 9μιση το βράδυ ο εξωτερικός χώρος με 10 τραπέζια ήταν γεμάτος και ήδη περίμενε κόσμος για να φάει, ενώ μια άλλη παρέα έφυγε καθώς ήδη υπάρχαν άλλοι σε αναμονή. Διέκρινα σε έναν σερβιτόρο να θέλει να μαζέψει τα πιάτα από το διπλανό τραπέζι χωρίς να του το έχουν ζητήσει και οι κυρίες που καθόντουσαν ενοχλήθηκαν ελαφρώς.

Ο εξωτερικός χώρος είναι συμπαθητικός και χαλαρός το καλοκαίρι, σε δρόμο χωρίς υπερβολική κίνηση. Αν κατάλαβα καλά απέναντι ακριβώς πρέπει να υπάρχει θερινός κινηματογράφος από τον θόρυβο (χωρίς να είναι ενοχλητικός).

Τα ξύλινα καθίσματα είναι σκληρά και μάλλον άβολα, τα τραπέζια επαρκή ενώ οι τουαλέτες βρίσκονταν σε καλό επίπεδο καθαριότητας.

Η εξυπηρέτηση από την άλλη μου φάνηκε σχεδόν άριστη. Με τα παιδιά να γνωρίζουν το αντικείμενο και το τι πουλάνε, χωρίς να είναι πιεστικοί για το τι θα παραγγείλεις. Έτοιμοι και γρήγοροι για ότι τους ζητήσεις και συνάμα διακριτικοί.

Στα υπέρ το κρύο νερό που το αντικαθιστούσαν πριν καν τελειώσει και χωρίς να το ζητήσεις, ενώ η απόδειξη κατέφθανε αμέσως μόλις παρήγγελνες.

*** Να πω εδώ πως μια άσχετη σκέψη που έκανα τωρα που γράφω, συγκρίνοντας τα μαγαζιά των βορείων προαστίων με αυτα των δυτικών και πιο νοτιών ΟΤΙ το επίπεδο εξυπηρέτησης και προσέγγισης στον πελάτη (βλέπε πχ αποδείξης και εκπαίδευσης προσωπικού) γέρνει προς τα μαγαζιά των βορείων.

Συνεχίζοντας λοιπόν την κριτική να πω πως αυτό που με έκανε να αφαιρέσω μια μονάδα ήταν πως ενώ το μαγαζί ήταν γεμάτο, βγήκαν 2 κύριοι με τις μαύρες σακούλες σκουπιδιών να τις πετάξουν. Άποψη μου είναι πως αυτό έπρεπε να γίνει στο τέλος της βάρδιας χωρίς τα βλέμματα των πελατών.

Στο φαγητό τώρα:

Βρήκα έναν κατάλογο πολύ περιποιημένο πως σε "προκαλεί" να ανακαλύψεις όλες τις γεύσεις τους. Ευφάνταστος και κατανοητός, με γνωστά ορεκτικά αλλά και με υλικά στα μπέργκερ που δεν συναντάς συχνά. Μπράβο! Μου έβγαλε καλή διάθεση και έναν ευχάριστο πονοκέφαλο.

Παραγγείλαμε:

- Sweet corn sticks στα 4.5 ευρώ. Ψητό καλαμπόκι κομμένο σε 4 ξυλάκια με βούτυρο και χονδρό αλάτι. Η τιμή φαντάζει ελαφρώς τσιμπημένη αλλά εμείς δεν πήραμε άλλο ορεκτικό γιατί ήταν χορταστικό. Η μια μπουκιά ήταν γλυκιά και σε έστελνε στον παράδεισο, η άλλη μπουκιά αν βούταγες στο αλάτι σε έστελνε στην κόλαση. Θέλω να πω δηλαδή πως, ένα ταπεινό υλικό ήταν άψογα προετοιμασμένο και είχε ευχάριστες εναλλαγες στη γεύση σε κλάσματα δευτερολέπτου.

- New Yorker burger στα 9 ευρώ. Μοσχαρίσιο μπιφτέκι γεμιστό με μοτσαρέλα, αυγό τηγανιτό, μπεϊκον, μαρούλι, τομάτα, κρεμμύδι που ζητήσαμε να είναι καραμελωμένο και σπιτική μπάρμπεκιου σως. Η κοπέλα μου ζήτησε να είναι σε bagel ψωμάκι. Το ψωμάκι δεν με χάλασε καθώς το δοκίμασα για πρώτη φορά αφού προτιμώ το μπριος, το αυγό θα το ήθελα πιο ζουμερό.

- Αri Gold burger στα 9.2 ευρώ. Μοσχαρίσιο μπιφτέκι, σωταρισμένα μανιτάρια, καραμελωμένα κρεμμύδια, κατσικίσιο τυρί, Aioli mayo, iceberg και τομάτα. Είναι ιδιαίτερο μπέργκερ λόγω τυριού και σε κάποιους μπορεί να μην αρέσει.

Σε γενικές γραμμές μας άρεσαν κυρίως λόγω μπιφτεκιού που ήταν καλής ποιότητας και φρεσκοψημένα. Η τομάτα μου φάνηκε ζουμερή αλλά δεν μου άρεσαν τα καραμελλωμένα κρεμμύδια γιατί τα βρήκα χοντροκομμένα και όχι ζουμερά.

Τα μπέργκερ τους είναι προσεγμένα και τα υλικά δεν μπορείς να πεις ότι τα τσιγκουνεύονται. Κατά τα δικά μου γούστα πάντα θα τα ήθελα λίγο πιο... σαλτσωμένα. Η μπάρμπεκιου σως στο μπολάκι δεν με ξετρέλανε.

Να πω πως μου φάνηκαν αρκετα χορταστικά γιατί βάζουν και ένα βουνό πατάτες με φλούδα (υπάρχει επιλογή και για ψητή πατάτα ή σαλάτα). Το μπέργκερ δεν το λες και μικρό. Επικεντρωθείτε στο μπέργκερ πρώτα και μετά στις πατάτες, που εδώ που τα λέμε δεν ήταν και άσχημες ΟΜΩΣ φουσκώνουν το στομάχι και... την τιμή.

- 1 κουτάκι 330 μλ κόκα κόλα στα 1.7 ευρώ

ΣΥΝΟΛΟ: 24.4 ευρώ και σκάσαμε αφήνοντας συνολικά και μια μερίδα πατάτες.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Δικαίως έχει κερδίσει αρκετό κόσμο και ναι θα το ξαναεπισκεπτόμουν για να δοκιμάσω και κάποια σαλάτα και το ορεκτικό με το χαλούμι και το λουκάνικο. Η άποψη μου είναι πως μπορείς να χορτάσεις και με το μπέργκερ μόνο χωρίς να πληρώσεις άλλες κρυφές χρεώσεις.

Θα τους πρότεινα να μειώσουν τη γαρνιτούρα και ελαφρώς την τιμή για να μπορεί ο πελάτης να είναι πιο ευέλικτος στην παραγγελία του.

Σε σύγκριση πάντως με το Μπαρ Μπεε Κιου, προτιμώ ακόμα το Μπαρ Μπεε Κιου. Ισως επειδή θυμάμαι να μου αρέσει περισσότερο το δικό του ψωμάκι μπριος.

ΤΕΝΕΚΕΔΑΚΙΑ
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_2 Tomato_50_20130405_0
Σουβλάκι - Σχάρα, Χαλάνδρι
Ευρώ/Άτομο

Οδεύουμε προς το φθινόπωρο πλέον και αυτή η κριτική μου θα είναι η "προθέρμανση" για τη νέα σεζόν που έρχεται.

18-8-2014 ημέρα Δευτέρα και ξεκινάμε με μηχανή να κάνουμε ένα τουρ στην Αθήνα. Οι επιλογές πολλές και... λίγες λόγω της ιδιαιτερότητας του 15αύγουστου. Αναποφάσιστος ξεκινώ με κατεύθυνση την εθνική οδό. Μέχρι να αποφασίσουμε φτάσαμε στη λεωφόρο Πεντέλης. Τελικά αποφασίσαμε να πάμε προς το Χαλάνδρι που το επισκεπτόμαστε 2-3 φορές τον χρόνο. Η πρώτη επιλογή ήταν το California grill και η δεύτερη το γειτονικό Ancho mexican. Aμφότερα κλειστά και τότε άρχισαν να δυσκολεύουν οι επιλογές γιατί η μια ώρα βόλτα μας είχε ανοίξει την όρεξη.

Περπατήσαμε... ξαναπερπατήσαμε και τελικά μετά από σκέψη καθίσαμε στα "Τενεκεδάκια" που τα θυμόμουν από παλαιότερες κριτικές. Το συνολικό πρόσημο είναι μάλλον αρνητικό....

Το κεντρικό νόημα είναι πως πρόκειται για μια καλοκουρδισμένη μηχανή αλλά όχι με την καλή έννοια. Πρόκειται για μια μηχανή χρημάτων αλλά με λάθος τρόπο. Και δεν μιλάω για επαγγελματικότητα γιατί αυτή ξεχειλίζει.

Όλα γίνονται τόσο γρήγορα που περνάς μέσα από το μαγαζί σαν άοσμος και δεν έχεις την άνεση σου να το απολαύσεις. Δεν υπάρχει φιλικότητα και όλα γίνονται ρομποτικά.

Η άποψη αυτή ενώ μπορεί να γίνει δεκτή για κάποιους Χ λόγους, δεν μπορεί να με κάνει να ξανατιμήσω το μαγαζί. Σίγουρα δεν πηγάζει από τους εργαζόμενους αλλά από την ιδιοκτησία λογικά και αυτό λόγω του μεγαλύτερου μειονεκτήματος της επιχείρησης. Και αυτό ονομάζεται ΧΩΡΟΣ.

Ο χώρος λοιπόν είναι πολύ μικρός και όπως θα δείτε και στο σάιτ τους τα τραπέζια τόσο κοντά τοποθετημένα, ειδικά των 2 ατόμων, που είσαι στην κυριολεξία μια παρέα με τους διπλανούς σου και μπορείς να μάθεις τα νέα τους. Άνεση λοιπόν δεν μπορείς να νιώσεις σε καμία περίπτωση, τουλάχιστον όταν το μαγαζί είναι γεμάτο (ακόμα και Δευτέρα μην ξεχνιόμαστε). Μιλάω για τον εσωτερικό χώρο.

ΚΑΤΣΕ-ΦΑΕ-ΦΥΓΕ

Ο εσωτερικός χώρος δε γενικές γραμμές είναι ευχάριστος, με μαύρα ξύλινα τραπέζια και καρέκλες, τενεκέδες για φωτιστικά και ραφάκια με κονσέρβες, χύτρες και γλαστράκια. Όχι κάτι τρομερό αλλά σίγουρα ΟΚ αν δεν το "ξημερώσεις" στο μαγαζί. Δεν αισθανθήκαμε καθόλου τη ζέστη και το μαγαζί είναι καθαρό. Η χαμηλή βαθμολογία μου είναι λόγω άνεσης.

Η εξυπηρέτηση αποτελείται από πολυάριθμο προσωπικό που συνεχώς τρέχει για να εξυπηρετήσει. Ένας κύριος σαν μετρ (με την ίδια αμφίεση με τους υπόλοιπους) να κατευθύνει τους υπόλοιπους αλλά και να εξυπηρετεί αυτούς που παραγγέλνουν για έξω. Στα θετικά η ύπαρξη κανάτας με κρύο νερό και χωρίς να νιώσουμε πίεση για να παραγγείλουμε αρκετά. Την ίδια αντιμετώπιση είχαμε εμείς που πληρώσαμε 13.5 ευρώ, την ίδια είχε και το παραδιπλανό τραπέζι που 3 άτομα έκαναν λογαριασμό 6.5 ευρώ.

Όλα γίνονται όμως τόσο γρήγορα που αισθάνεσαι άβολα και με τον "τρόπο" τους σε κάνουν να φύγεις για να έρθει ο επόμενος. Όλοι όμως οι εργαζόμενοι ήταν πολύ ευγενικοί και με χαμόγελο.

Η εκπαίδευση τους παραείναι επαγγελματική.

Παραγγείλαμε:

- Τηγανίτα πατάτας στα 5.2 ευρώ. 2 αυγά μάτια πάνω σε τσίπς πατάτας. Εμάς μας ήρθαν 3 και καυτά αλλά τα θετικά σταματουν εδώ. Μεγάλη και χορταστική ποσότητα αλλά... τα τσίπς παραήταν λαδερά και μαυρισμένα. Κάποια γεύση την ένιωθες μόνο αν έσπαγες τον κρόκο πάνω στα τσιπς αλλά και πάλι χρειαζόταν λίγο αλατάκι ή κάποιο μπαχαρικό να τα νοστιμήσει. Δυστυχώς μας ήρθαν τελευταία και μας χάλασαν την τελική εικόνα της γεύσης μας.

- Τυλιχτό με καλαμάκι χαλούμι στα 2.25 ευρώ
- Τυλιχτό με καλαμάκι μανιτάρι στα 1.70 ευρώ

Αμφότερα με μόνη προσθήκη τη σως μελιού, όχι άσχημα αλλά διαιτιτικά. Καλοψημένο και το χαλούμι και το μανιτάρι.

- Τυλιχτό με κεμπάπ στα 2.20 ευρώ
- Τυλιχτο με καλαμάκι χοιρινό στα 2.10 ευρώ.

Στον κατάλογο δεν αναφέρονται οι πατάτες στη γέμιση αλλά αν το ζητήσετε ευχαρίστως βάζουν, οι πατάτες καλύτερες από άλλων μαγαζιών. Οι πίτες καλές και μαλακές, στεγνές από λάδια, το γιαούρτι και η σως νόστιμες αλλά δυστυχώς κάλυπταν το κρέας και σε επόμενη επίσκεψη αν έκανα θα δοκίμαζα μερίδα για να κρίνω πιο "καθαρά" το κρέας.

Το χοιρινό μου φάνηκε καλά ψημένο αλλά άνοστο, το κεμπάπ καλό αλλά όχι σπιρτόζικο.

ΣΥΝΟΛΟ: 13.45 ευρώ

Ζητήσαμε και τυρόπιτα από τον κατάλογο (οι άλλες επιλογές είναι κοτόπιτα και σπανακοτυρόπιτα) αλλά μας ενημέρωσαν πως καμία δεν υπήρχε.

Τα καλαμάκια τους αναφέρονται ως χειροποίητα ενώ καμία σαλάτα τους δεν μου έκανε κλικ. Σε γενικές γραμμές οι επιλογές είναι αρκετές (και σε ορεκτικά) για να μπορούν να υποστηριχθούν από το μαγαζί.

Θα ήταν μια καλή επιλογή για σουβλάκι αν δεν μας έκανε να νιώσουμε τόσο άβολα και στενά ο χώρος. Αλλά και να μην ξαναπάω εγώ, τόση πελατεία μαζεύει. Οι τιμές είναι λογικές για την περιοχή.

Υ. Γ. Το κεμπάπ γύρω στις 22:00 τελείωσε (το ακούσαμε που το φώναζε ο ψήστης) όπως και το ντονέρ που είχε τελειώσει πριν ακόμα παραγγείλουμε στις 21:40. Γύρω στις 22:20 αποχωρήσαμε.

ΠΙΑΤΣΑ ΜΕΖΕΔΑΚΙ
3.0
Μεζεδοπωλεία, Νέα Ιωνία
Ευρώ/Άτομο

Διαβάζοντας την κριτική της φίλης PONTIKI, αναφέροντας το όνομα μου έκρινα σωστό πως θα έπρεπε να τιμήσω το μαγαζί με την παρουσία μου. Οι προηγούμενες κριτικές είναι αρκετά κατατοπιστικές και δε νομίζω πως θα έχω να αναφέρω και πάρα πολλά, θα κάνω ένα refresh για το μαγαζί μήπως και τύχει και διαβάσει κάποιος νέος χρήστης αλλά και να πω την άποψη μου, συνεχίζοντας το θετικό πρόσημο που υπάρχει για το μαγαζί.

Δευτέρα βράδυ 28-7-2014 σκέφτηκα πως ήρθε η ώρα να απομακρυνθώ λίγο απο την περιοχή μου και μην έχοντας πρόβλημα με την ώρα, σκέφτηκα ποια μαγαζιά μου έχουν κινήσει την περιέργεια να τα επισκεφθώ, μια μόλις μέρα μετά την επίσκεψη στο "Μοτοσακό". Οι τελευταίες κριτικές του κυρίου Φετάνη με έκαναν να είμαι έτοιμος να του τηλεφωνήσω να δω εάν είναι ανοιχτός. Επειδή όμως δεν θα οδηγούσα εγώ, σκέφτηκα κάτι πιο κοντινό και πιο... σιγουράκι για το γούστα των υπολοίπων. Είχα και το "γραμμάτιο" να ξεπληρώσω στην πολύ καλή μας χρήστρια!

3 άτομα λοιπόν γύρω στις 21:15 με τηλεφωνική κράτηση που ήταν αχρείαστη λόγω ημέρας και καλοκαιριού. Εντάξει δεν είναι και γαστρονομική πιάτσα η Νέα Ιωνία. Παρ'όλα αυτά η πρώτη παρατήρηση μου είναι πως λόγω ιδιαίτερων συνθηκών το μαγαζί είχε 5-6 παρέες (η μια γύρω στα 10 άτομα), ΟΛΕΣ με νεαρόκοσμο κάτω των 30. Κατά την άποψη μου αυτό είναι θετικό μήνυμα για την μακροημέρευση του μαγαζιού.

Η δεύτερη δική μου παρατήρηση είναι πως η διαρύθμιση του μαγαζιού μου δίνει καθαρά την εντύπωση μεζεδοπωλείου και όχι για καφέ, ακόμα και για τις πρωινές ώρες. Μου φαίνεται λίγο παράταιρο.

Η εξυπηρέτηση έγινε από μια χαμογελαστή και εξυπηρετική κοπέλα που έτρεχε για όλα τα τραπέζια, φιλική και διαβασμένη όσον αφορά τα πιάτα. Επαρκής όσον αφορά τη συγκεκριμένη ημέρα αλλά σίγουρα δεν έκατσε λεπτό. Τα τιμάει τα λεφτά της. Να αναφέρω επίσης την ύπαρξη κανάτας νερού και την έκδοση απόδειξης. Και για επίλογο θα πω πως μου είχε δημιουργηθεί η απορία ότι καθώς αναμέναμε τον λογαριασμό, δεν μας είχαν προσφέρει τίποτα (κίνηση που νομίζω αρμόζει για το ύφος του μαγαζιού καθως και τον όχι κακό λογαριασμό μας) και τελικά μόλις ήρθε ο λογαριασμός, η κοπέλα μας είπε πως το ένα από τα 2 γλυκά ήταν κερασμένο. Κέρδισαν τις εντυπώσεις στο τελευταίο λεπτό.

Ο κατάλογος που είναι και σουπλά (έξυπνη κίνηση) είναι ακριβώς τόσος-όσο χρειάζεται ένα τέτοιου τύπου μεζεδοπωλείο.5 σαλάτες, περίπου 15 μεζεδάκια και 3-4 από ψαρικά και κρεατικά. Η άποψη μου είναι πως πιο θελκτικά είναι τα μεζεδάκια που καλύπτουν ένα ευρύ φάσμα γεύσεων.

Παραγγείλαμε:

- Στην αρχή καταφθάνει ζυμωτό ψωμί με ντιπ στα 0.5 ευρώ/άτομο. Όχι άσχημο αλλά ουτε κάτι τρομερό.

- Ντάκο με τομάτα, μυζήθρα, κάπαρη και θυμάρι στα 5.5 ευρώ. Νόστιμη εκτέλεση αλλά όχι και η καλύτερη που έχω δοκιμάσει. Θα ήθελα να ήταν λίγο πιο δροσερός και ζουμερός και ας μην είχε τόσο τυρί.

- Σαλάτα σπανάκι-ρόκα (κουκουνάρι, μαστέλο, σύγκλινο, τοματίνια και σως μπαλσάμικο) στα 6 ευρώ. Φρέσκια και όχι πολύ γλυκιά με τα υλικά να δένουν μεταξύ τους σε αρμονία σαν να τα έβαλες σε ζυγαριά. Ωραία η προσθήκη με το μαστέλο σε μπουκίτσες, θα ήθελα περισσότερο.

- Λουκάνικο χωριάτικο σε πιτάκια με μουστάρδα στα 6.5 ευρώ. Καλοεκτελεσμένο πιάτο, σπιρτόζικο λουκάνικο και όχι αχυρένιο μαζί με μουστάρδα που δεν είναι σαν του εμπορίου, πρέπει να έχουν βάλει και αυτοί το χεράκι τους. Καθόλου βαρύ για το είδος του.

- Κεφτεδάκια με σαλτσούλα τυριών στα 6.5 ευρώ. Βαρύ για καλοκαιρινό πιάτο, χωρίς να διακρίνεται η σάλτσα τυριών καθώς "καπακωνόταν" από τη βάση του πιάτου που ήταν ροδέλες τομάτας και έβγαζε πολύ λαδερό αποτέλεσμα. Τα κεφτεδάκια δεν ήταν αφράτα, αν και γενικά δύσκολα βρίσκεις έξω πολύ καλά κεφτεδάκια.

- Σαγανάκι καταϊφι με σως μελιού στα 6.5 ευρώ. Το πιάτο που μου άρεσε περισσότερο απ'όλα. Το φύλλο στη βάση είχε "ποτίσει" και δεν ήταν ξερό, το τυρί διακριτικό και όχι πολύ αλμυρό. Πολύ πετυχημένη η κρούστα μαζί με τη σως μελιού που έδινε μια γλυκιά πινελιά.

-2 ποτήρια 400αρια βαρελίσια Άλφα στα 2.5 ευρώ έκαστη. Παγωμένη αν και σε ζεστά ποτήρια

- 2 κόκα κόλες 250άρες στα 2 ευρώ έκαστη.

- 1 κορμό με λευκή σοκολάτα στα 4 ευρώ. Ωραία παραλλαγή και πλούσια γεύση

- 1 τσιζκέικ με καραμέλα στα 4.5 ευρώ, πραγματικά αέρινο και καθόλου λιγωτικό, δεν μπορούσες να σταματήσεις να τρως. Πολύ καλή κρέμα.

Σύνολο:46 ευρώ, με κερασμένο τον κορμό λευκής σοκολάτας.

Η ποιότητα είναι σε αρκετά καλό επίπεδο για τα γούστα μου, μπορούν να βελτιωθούν κι άλλο και ανά διαστήματα να προσθέσουν και άλλα πιάτα. Οι μερίδες πάλι δεν μου φάνηκαν και τόοοοσο μεγάλες για την τιμή τους. Σίγουρα όχι παράλογες αλλά τις δικαιολογώ με βάση την ποιότητα (στο λουκάνικο θα μπορούσαν να έχουν μεγαλύτερη ποσότητα για παράδειγμα).

Όσον αφορά τον χώρο είναι άνετος για να παρκάρεις και να χαλαρώσεις σε μια μέρα χωρίς πολλή κίνηση. Είναι πολύ καθαρό μαγαζί, όπως και οι τουαλέτες τους και είναι ένα καλό στέκι για την περιοχή, αν και κατηφορικό. Μου άρεσε ιδιαίτερα που καθόμουν και έτρωγα με φίλους και πάνω από το κεφάλι μου περνούσαν τρένα. Είναι μια εικόνα όχι πολύ οικεία.

Καλό στέκι της περιοχής.

PONTIKI challenge accepted!!! Μόλις βρω κάτι ενδιαφέρον θα σου κάνω τη δική μου προταση!

ΜΟΤΟΣΑΚΟ
Μεζεδοπωλεία, Καλλιθέα
Ευρώ/Άτομο

Ένα εστιατόριο που "χρωστάει" μέρος της δημοφιλίας του και στο www. ask4food. gr και "γιγαντώθηκε" καιρό με τον καιρό. Ομολογώ πως διαβάζοντας κατά καιρούς τις κριτικές είχα σχηματίσει μια καλή εικόνα, όχι όμως και κορυφαία, και κάποια στιγμή ήθελα να το επισκεφθώ για να το κρίνω μόνος μου και κυρίως για να περάσω καλά.

Χτες Κυριακή μεσημέρι 27-7-2014 είχαμε προβληματιστεί για το που θα φάμε και κυρίως το που θα περάσουμε καλά. Οι επιλογές ήταν:

-"Δράμι" για τα ωραία ορεκτικά του

-"Λαός και καλαμάκι" για τις ωραίες σαλάτες του

-"Σαρδελάκι" στη Γλυφάδα που γίνεται προσκύνημα

Τελικά λόγω και της απόστασης επιλέξαμε το "Μοτοσακό" ενθυμούμενος ότι ίσως χρειαστεί να αναμένουμε όρθιοι για κάποιο χρονικό διάστημα.

Οι παρατηρήσεις μου είναι οι εξής:

1) Παίζει μεγάλο ρόλο το πόση κίνηση έχει το μαγαζί την εκάστοτε ημέρα. Δεν γίνεται αρκετά έμπιστα άτομα που διαβάζω εδώ μέσα να είχαν τόσο διαφορετική εμπειρία από εμένα. Μέσες-άκρες κάθε κριτική έχει να σου προσφέρει κάτι και έχει σωστές λεπτομέρειες.

Στη δική μου περίπτωση αναφέρω πως το μαγαζι στις 14:30 είχε αρκετό κόσμο μέσα και έξω, με πολύ υψηλές θερμοκρασίες. Όλος αυτός ο κόσμος αντί να προτιμήσει μια παραλία για να δροσιστεί και να παρατηρεί πιτσιρίκες με καυτά brazilian μαγιό, προτίμησε να γευματίσει ανάμεσα σε κάτι πολυκατοικίες (δεν το λέω υποτιμητικά).

Όσο περνούσε η ώρα όλο και περισσότερος κόσμος ερχόταν και τελικά το μαγαζί γέμισε εντελώς.

Παρατήρησα πως οι ηλικίες ήταν απο 4 ετών παιδάκια με τις οικογένειες τους έως 70+... Ζευγαράκια, πιτσουνάκια... ότι θέλετε.

Το μαγαζί πάει σφαίρα λοιπόν και το τιμάει πολύς κόσμος. Όμως....

2)Με τόση κίνηση ήταν αδύνατον 2 άτομα να έχουν πολύ καλούς χρόνους στην εξυπηρέτηση. Μοιραία λοιπόν όλο και κάτι που ζητούσες ίσως καθυστερούσε, το κυριότερο για εμένα ήταν πως αργήσε το πρώτο πιάτο να μας έρθει υπερβολικά, όπως και το δεύτερο, και στο τέλος μας ήρθαν όλα μαζί.

Το σέρβις ήταν ευγενικό αλλά πελάγωνε ώρες-ώρες, δεν μπορώ να πω πως με δυσαρέστησε η συμπεριφορά τους.

Νομίζω πως κάποια πιάτα "περίμεναν" στην κουζίνα.

3) Με τόση ζέστη και πολυκοσμία, εμείς προτιμήσαμε να καθήσουμε στον εσωτερικό χώρο που τηρουμένων των αναλογιών ήταν όμορφος. Καδράκια με μηχανές, το μοτοσακό να κρέμεται, τα φωτιστικά απο μπουκάλια ουίσκι, τον μαυροπίνακα που αναγράφει όλο το μενού. Είναι ξεκούραστος χώρος.

Παρατήρησα όμως:

1) Κάποιες μυρωδιές απο την κουζίνα "ξεφεύγουν"
2)Ενώ υπάρχει κλιματισμός δεν δροσιζόμασταν γιατι η κατεύθυνση του αέρα ήταν προς το ταβάνι.
3)Οι μυγούλες δεν έλειψαν απο την παρέα μας. Νομίζω με πιο δροσερό κλίμα θα είχαν εξαφανιστεί.

Οι τουαλέτες πάντως που βρίσκονται στον υπόγειο χώρο ήταν πεντακάθαρες, νομίζω πως υπάρχει μια κυρία γενικών καθηκόντων και είναι συνδετικός κρίκος κουζίνας και λοιπον αρμοδιοτήτων.

ΠΟΙΟΤΗΤΑ:

Η σκέψη του καταστήματος είναι σωστή. Μεζέδες όλων των γούστων σε προσιτές τιμές. Άνετα μπορεις να πάρεις 4 πιάτα με 20 ευρώ. Ναι, υπάρχει ποικιλία υλικών, υπάρχει καλή διάθεση. Νομίζω όμως πως η "δημοφιλία" του καταστήματος ίσως γυρίσει μπουμερανγκ και αυτο όσο παράδοξο κι αν φαίνεται δεν θα είναι γιατί "σήκωσαν μύτη" αλλά γιατί πρέπει να εξυπηρετήσουν περισσότερο κόσμο από όση είναι η δυναμικότητα τους. Μοιραία λοιπόν κάποια πιάτα δεν μας ικανοποίησαν.

Πήραμε:

- Στην αρχή καταφθάνει ψωμάκι ζυμωτό με καλαμπόκι και ελίτσες μαζί με μποτίλια νερού βρύσης. Το ψωμάκι νοστιμότατο και διαφορετικό από τα συνηθισμένα. Ξεκινήσαμε με καλές προϋποθέσεις.

- Μία για αρχή και δεύτερη στη συνέχεια 500αρα μπύρα Konig Ludwig στα 3.5 ευρώ μόλις. Μαζί με μια κόκα κόλα 2 επί 3.50 και 1 ευρώ, σύνολο στα 8 ευρώ. Να σημειώσω εδώ πως μόλις τελείωσε το μπουκάλι με το νερό βρύσης (μην ξεχνιόμαστε), ζητήσαμε και δεύτερο. Στην απόδειξη αναγράφεται αναψυκτικά 0.50 ευρώ οπότε επειδη δεν προκύπτει από πουθενά αλλού κάτι άλλο που να παραγγείλαμε, μάλλον μας χρεώθηκε. Μικρό το κακό για εμένα αλλά σε άλλους μπορεί να χτυπήσει άσχημα.

- Σαλάτα πράσινη με μανούρι στα 4.5 ευρώ. Ιδανική ποσότητα για 3 άτομα όπως εμείς αλλά σχετικά απλοϊκή. Το μαρούλι λίγο πανιασμένο, το μανούρι ψημμένο όπως έπρεπε. Και μας προκύπτει μια διαφωνία. Οι 2 μας πιστεύαμε πως υπήρχε μέσα λιαστή τομάτα και ο ένας μελιτζάνα. Στο πιάτο πάντως μου βγήκε μια λιπαρότητα. Δεν ήταν άσχημη η σαλάτα αλλά πρέπει να προσθέσουν κάποιο συστατικό κατά την άποψη μου για να μήν είναι μονοδιάστατη.

- Λουκουμάδες φέτας στα 3.5 ευρώ. Καλή ποσότητα και σκέψη αλλά... Η ζύμη έπρεπε να ψηθεί λίγο περισσότερο γιατί ήταν στα όρια του ωμού, η φέτα ήταν καλή για ένα τέτοιο πιάτο αλλά η απογοήτευση ήταν η σώς. Με δυσαρέστησε ιδιαίτερα καθώς ήταν σαν πικρή καραμέλα. Πρέπει να το αλλάξουν και να βάλουν κάτι σε πιο μαρμελαδοειδές.

- Φάβα στα 2.5 ευρώ. Αδιάφορη κατά την άποψη της μάνας μου. Ευπαρουσίαστη, αρκετή σε ποσότητα και με κάπαρη, ίσως ήθελε λιγότερο λαδάκι αλλά σίγουρα χρειαζόταν λεμόνι που δεν υπήρχε ίχνος του.

- Καπονάτα στα 4 ευρω. Μελιτζάνα σαν τούρτα με λαχανικά. Εμένα με ευχαρίστησε ιδιαίτερα και ήταν πολύ καλοκαιρινό και δροσερό πιάτο με προσθήκη από κατίκι αν κατάλαβα καλά. Τους υπόλοιπους δεν τους κέρδισε καθώς ίσα που το δοκιμάσανε. Κάποιο μυρωδικό τους φανηκε δυσάρεστο. Θα το ξαναπαρήγγελνα και σημειώστε πως δεν είμαι φίλος της μελιτζάνας.

- Αυγά με στάκα στα 4 ευρώ. Η στάκα δεν μπορώ να πω πως ήταν κακή, αν και δεν είχε αυτή την πλούσια και λιπαρή γεύση που θυμάμαι από τον "Αντάρτη" στα Χανιά (ευτυχώς σε μερικές μέρες θα τον ξαναεπισκεφτώ για διακοπές! ). Τα αυγά θεωρώ πως έπρεπε να ήταν μελάτα για να ανακατευτούν με τις πατάτες. Αντ'αυτού ήρθαν στεγνά και μάλλον ανέμεναν τη σειρά τους στην κουζίνα, οπότε ξεράθηκαν.

- Μπιφτέκι με μπεϊκον και τυρί στα 6 ευρώ με πουρέ αλλά ζητήσαμε πατάτες τηγανιτές. Το μπεϊκον δεν βρέθηκε ούτε για δείγμα, το τυρί ήταν τριμμένο από πάνω και γενικά δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο. Μου φάνηκε άψητο και ποτισμένο με μυρωδικά, χωρίς να καταλαβαίνεις τη γεύση του κρέατος. Ζουμερό δεν μπορούσε κανείς μας από τους 3 να το πει.

- Καρπούζι κέρασμα στο τέλος, φρέσκο και ευχάριστο.

- Μπανόφι που έρχεται σε ποτηράκι, ομολογουμένως πολύ καλύτερο από άλλων μαγαζιών που το διαφημίζουν. Ευχάριστη κρέμα.

- Λεμονόπιτα στα 2 ευρώ. Πιο ζαχαρώδης και όχι τόσο αέρινη, το μπισκότο του κάπως παράξενο (ευχάριστα όμως, λίγο κολλώδες). Νόστιμη κι αυτή για κλείσιμο.

Σύνολο 38 ευρώ με κανονικότατη αποδειξούλα.

Συνοπτικά θα πω πως το μαγαζί μάλλον χρειάζεται περισσότερο προσωπικό κάποιες μέρες με περισσότερη κίνηση για να υπάρχει καλύτερη προετοιμασία στα πιάτα. Εναλλακτικά ίσως θα πρέπει να μεταφερθούν σε μεγαλύτερο χώρο.

Αποκλείεται τόσος κόσμος να πηγαίνει για να κακοπεράσει. Ιδιαίτερη εντύπωση μου έκανε πως τα γύρω τραπέζια παρήγγελναν μυδοπίλαφο.

Το όλο κόνσεπτ το βρίσκω ενδιαφέρον και παραδέχομαι πως έχουν κάνει μια καλή προσπάθεια στη συγκράτηση των τιμών. Μια-δυο γευστικές πινελιές στην εκτέλεση των πιάτων τους λείπουν.

Ίσως του έδινα μια δεύτερη ευκαιρία για κάτι χαλαρό σε μια βραδυνή μου έξοδο, για μεσημεριανή θα αρκεστώ σε αυτή που μόλις περιέγραψα.

ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΗΣ
Μεζεδοπωλεία, Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα
Ευρώ/Άτομο

Αφού το "Μάγευμα" μας άφησε για το καλοκαίρι και ανέβαλε την επίσκεψη μας (εδώ να σημειώσω πως είχαμε ένα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ γεγονός αλλά δεν είναι της παρούσης), είπαμε να κάνουμε μια κοντινή εξόρμηση στη Ζέα καθώς δεν είχαμε και μεγάλη διάθεση να ξενιτευτούμε για Γλυφάδες και κέντρο. Είχα διαβάσει για τον "Παπανικολή", μου είχε πει και ένας καλός φίλος μου ότι είχε περάσει καλά και πήραμε την απόφαση να κάνουμε την επίσκεψη μας.

Όπως θα διαβάσατε σε προηγούμενες κριτικές το μαγαζί βρίσκεται δίπλα από το "Αμερικάνικο μπαρ" και ακριβώς πάνω απο τη μαρίνα, στο ύψος περίπου του παλιού "Κίτσενμπαρ". Το παρκάρισμα δεν είναι ακατόρθωτο αλλά πλέον ο δρόμος είναι μονόδρομος με κατεύθυνση προς το Πασαλιμάνι.

Στα της επίσκεψης τωρα:

Η βραδιά ήταν χαλαρή αν και Πέμπτη, όχι άσχημη μέρα για να βγείς. Ο Πειραιάς νομίζω είναι λίγο πιο ήσυχος πλέον με τη μονοδρόμηση. Το "άσχημο" για το μαγαζί ήταν πως οι μόνοι πελάτες είμασταν εμείς. ίσως γι'αυτό "ευθύνεται" και η εποχή. Ο "Παπανικολής" φαντάζει στα μάτια μου ένα χειμωνιάτικο μαγαζί, μικρό και χωμένο ανάμεσα σε πολυκατοικίες. Το καλοκαίρι πιο πολύ νομίζω δουλεύουν τα σουβλατζίδικα στις πλατείες, καλή ώρα λίγο παρακάτω απο τον "Παπανικολή" όπου υπάρχει αρκετή πιτσιρικαρία με τους γονείς. Πέρασαν τουλάχιστον 4 παρέες με πιτσιρίκια έξω από το μαγαζί μαζί με τους γονείς.

Η εξυπηρέτηση έγινε κυρίως από έναν κύριο ασπρομάλλη, ευγενική και με χαμόγελο (όσο ήταν δυνατόν, εύχομαι να κάνω λάθος αλλά μου φάνηκε πως ίσως ήταν απογοητευμένος από τη μη προσέλευση κόσμου) και μια κυρία που μόλις εμφανιστήκαμε μάλλον πήγε στην κουζίνα να βοηθήσει. Απόδειξη δίνει το κατάστημα αλλά νομίζω πως αυτό που σχολιάστηκε όχι με θετικό τρόπο δεν ήταν τόσο το εμφιαλωμένο νερό που μας έφεραν χωρίς να ρωτήσουν, αλλά το ότι δεν ήταν εμφιαλωμένο και ήταν ανοιχτό. Να πω όμως και την αλήθεια μου δεν μας χρεώθηκε. Μια κανάτα θα έδινε τη λύση πιστεύω.

Δεν θέλω να κακοχαρακτηρίσω τον κύριο και εύχομαι να ήταν παρανόηση. Κατα τ'άλλα ήταν διακριτικός και συμπαθητικός.

Ένα δεύτερο μη θετικό στοιχείο ήταν πως όλα τα πιάτα κατέφθαναν το ένα πίσω από το άλλο με αποτέλεσμα να γεμίσουν τα μικρά τραπέζια μας και να "πλακωθούμε" στο φαί χωρίς να επεξεργαζόμαστε σωστά τις γεύσεις.

Ο χώρος είναι χειμωνιάτικος, μικρός και μου δημιουργήθηκε η απορία να πω την αλήθεια που χωράει η μπάντα όταν υπάρχουν βραδιές ζωντανής μουσικής. Πάντως η γειτονιά έχει αποκτήσει καλές σχέσεις με την επιχείρηση καθώς σε συνομιλία μας με τον κύριο μας είπε πως δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τις πολυκατοικίες και ίσα-ίσα που θέλουν να υπαρχούν τέτοιες βραδιές. Το 100 λοιπόν δεν έχει καμία θέση στο μαγαζί και είναι άγνωστη λέξη. Αυτό μπορώ να το συμπεριλάβω στις επιτυχίες του μαγαζιού (πχ το "Αγροτικόν" στο Περιστέρι το έκλεισαν για ένα διάστημα για τον παραπάνω λόγο).

Οι τουαλέτες αρκετά καθαρές, αυτό που με δυσκόλεψε ήταν με τα τραπεζοκαθίσματα που ήταν μικρά και άβολα για να καθίσεις παραπάνω απο μία ώρα. Οι θέσεις σκληρές, θα ταίριαζαν σε καφετέρια αλλά όχι σε εστιατόριο. Τα τραπέζια για 2 άτομα και αν πάρετε 1-2 μπουκάλια μπύρα θα ψάχνετε που να τα τοποθετήσετε. Ξέχασα να πω πως καθίσαμε έξω, υπάρχουν 4-5 τραπεζάκια για να καλύψουν τις ανάγκες.

Ο φωτισμός σχετικά σκοτεινός έξω αλλά κάπως ρομαντικός για να δειπνήσεις με το αμόρε. Υπάρχουν κεράκια για να βελτιώσουν κάπως την κατάσταση.

Παραγγείλαμε:

- Στην αρχή μας ήρθαν νοστιμότατα τσιπς ψωμιού (σαν bake rolls ένα πράγμα) με τυροκαυτερή, σαν καλωσόρισμα. Καλή αρχή αν και δεν ήταν ακριβώς τυροκαυτερή, αλλά τυροσαλάτα ελαφρώς πικάντικη. Κανένα πρόβλημα πάντως.

- Ραβασάκι μελωμένο (φέτα, φύλλο κρούστας, μέλι, σουσάμι) στα 5.5 ευρώ. Το γνωστό ορεκτικό λοιπον σε 2 τεμάχια, νόστιμο αν και το φύλλο ήταν αρκετά φουσκωμένο και τραγανό λόγω του λαδιού, παρ'όλα αυτά το μέλι ισορροπούσε περιττές λαδίλες.

- Τηγανιά νησιώτικη στα 6.5 ευρώ με χοιρινό, πιπεριές, ούζο και πορτοκάλι. Το χοιρινό το βρήκα σκληρό, το ούζο διακρινόταν στη γεύση. Δεν ήταν σπιρτόζικο πιάτο, και γενικά δεν με συγκίνησε ποτέ. Οι πιπεριές φαγώθηκαν ευχάριστα από την άλλη κοπέλα της παρέας (όχι τη δική μου δηλαδή).

- Κοτοκριτσίνια στα 6.5 ευρώ. Φιλέτο κοτόπουλου και σουσάμι. Ναι, αυτό ήταν χορταστικό πιάτο, συνοδευόταν απο μουσταδομαγιονέζα (ένα τσάτνευ θα ήταν εμφανώς καλύτερο). Ήρθαν καυτά, τραγανά όντως σαν κριτσίνια και χρυσαφένια. Το μόνο πιάτο που παραγγείλαμε 2 φορές. Προτείνεται.

- Κοτόπουλο φιλέτο πανέ στα 6.5 ευρώ. Προτιμήστε τα κοτοκριτσίνια.3 μικρά κομμάτια συνοδεία λίγης φρέσκιας τοματούλας. Σαν άδειο μου φάνηκε, κάτι έλειπε. Μια σως, μια σπιρτάδα, πολύ απλοϊκό σαν να το ετοιμάζω σπίτι μου.

- Κεφτεδάκια της μαμάς στα 5 ευρώ. Το άλλο ζευγάρι εμφανώς δεν τα ευχαριστήθηκε. Η σως με άνηθο έδινε κάποια γεύση. Εμένα δεν με χάλασαν, μου φάνηκαν σαν ετοιματζίδικα βέβαια αλλά ήταν ψημένα όπως έπρεπε. Σπιρτόζικα σαν του "Βασιλικού" στο Περιστέρι σε καμιά περίπτωση βέβαια.

- Σφακιανή πίτα στα 5.5 ευρώ. Νόστιμη όπως έχουμε δοκιμάσει και αλλού με το μέλι να μην καλύπτει το ανθότυρο και τη μυζήθρα. Νομίζω πως χειροποίητη δεν ήταν (χωρίς να αναφέρεται κάτι τέτοιο στον κατάλογο).

- Σαλάτα "Παπανικολής" στα 6 ευρώ. Λόλα, ρόκα, λιαστή τομάτα, τυρί και μπαλσάμικο. Φρέσκα τα λαχανικά αλλά πολύ απλοϊκή η εμφάνιση, χωρίς σπιρτάδα πάλι. Ξεχώριζε εμφανώς η πικράδα και η αλμύρα, χωρίς το μπαλσάμικο να τη "μαλακώνει" καθόλου. Θα την περίμενα πιο γλυκιά.

- Ντάκος Ρεθυμνιώτικος στα 4.5 ευρώ. Πολύ νόστιμο πιάτο με αρμονία μεταξύ των υλικών. Τα κριθαροπαξιμάδια τραγανά όσο πρέπει, η τομάτα γλυκιά όσο πρέπει. Σαν γευστικό σύνολο πολύ καλό για δροσερό καλοκαιρινό πιάτο. Θα το ξανάπαιρνα.

- Κρεατότουρτα στα 7 ευρώ. Νομίζω είναι Χανιώτικο πιάτο. Καλοψημένο αν και η παρουσίαση του μου έμοιαζε ετοιματζίδικη. Τραγανό και καλοψημένο το φύλλο, σωστή η γέμιση με τον άνηθο να δίνει μια διακριτική νότα αρώματος.

- 3 μπύρες Φισερ στα 3.5 ευρώ έκαστη. Παγωμένες όσο πρέπει και με το ποτήρι τους.

- 2 κόκα κόλες κουτάκι 330 μλ στο 1.5 ευρώ.

- Κέρασμα γλυκό του κουταλιού υποβρύχιο (Παπανικολής γαρ)

Συμπερασματικά θα πω ότι το μαγαζί αν κριθεί σαν εστιατόριο νομίζω πως έχει αρκετό δρόμο να διανύσει ακόμα. Μας ενημέρωσαν βέβαια πως από τον Σεπτέμβρη έχουν στα σκαριά νέα πιάτα. Θα ήθελα τα πιάτα τους πιο χειροποίητα, αν και δεν υπήρχαν τεχνικά λάθη στο ψήσιμο. Ο προσανατολισμός τους είναι προς τα πικάντικα πιάτα και ίσως γι'αυτό τον λόγο έχουν και αρκετά ούζα και τσίπουρα.

Αν πάλι ο προσανατολισμός του μαγαζιού είναι πρώτα το κέφι και η μουσική και μετά το φαγητό ως συνοδευτικό, τότε μπορώ να πω πως το επίπεδο τους δεν είναι άσχημο.

Θα τους έδινα μια δεύτερη ευκαιρία σε επίσκεψη με ζωντανή μουσική καθώς οι άνθρωποι φαίνεται να έχουν ενδιαφέρον για το μαγαζί τους και φάνηκαν καλοπροαίρετοι. Κάτι τους λείπει για να σταθεροποιηθούν προς τα ψηλά πατώματα του Πειραιά. Τους εύχομαι καλη τύχη.

Υ. γ Η ποιότητα ειναι στο 2+κατι...

PASTA HOUSE
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_1 Tomato_50_20130405_0
2.3
Ιταλία, Ηλιούπολη - Καρέας
Ευρώ/Άτομο

Κυριακή απόγευμα και λίγο πριν τον τελικό του Μουντιάλ η διάθεση μας ήταν σε καλό επίπεδο και παρά το ότι η εποχή επιβάλει μηχανή, παίρνουμε την απόφαση να κάνουμε τη βόλτα μας με αμάξι... στο χαλαρό και μετά μουσικής πριν μπούμε στη νέα βδομάδα. Ξεκινάμε για λεωφόρο Βουλιαγμένης και τίθεται η ιδέα να πάμε στην Ηλιούπολη που δεν γνωρίζω ούτε εγώ αλλά ούτε η κοπέλα μου. Είχαμε την ελευθερία του χρόνου να κάνουμε τη διερεύνηση μας.

Αφού μέσω GPS βγαίνουμε στην πλατεία και παρκάρουμε σχετικά εύκολα, κάνοντας τη βόλτα μας βλέπουμε ένα μικρό μαγαζάκι με ζυμαρικά. Να κάνω μια παρένθεση πως ακριβώς απέναντι βρίσκεται μια ωραία μπυραρία με την ονομασία Beerology αν ενθυμούμαι σωστά.

Λειτουργεί εδώ και 5 μήνες το Pasta House, με ειδίκευση στα χειροποίητα ζυμαρικά κυρίως, μια τάση σχετικά νέα αλλά ακόμα όχι πολυφορεμένη ευτυχώς.

Ο χώρος είναι μικρός και self service με λίγες προτάσεις για να φας για να μπορούν να υποστηριχτούν σωστά. Για μέσα τον χειμώνα διατηρώ τις επιφυλάξεις μου καθώς είδα μόλις 2 τραπεζάκια ενώ αντιθέτως έξω υπήρχαν 6-7 τραπεζάκια για ζευγαράκια κυρίως. Σημειώστε και 2 ψηλά στάντ που είναι στο χείλος του πεζοδρομίου.

Δεν έχει να προσφέρει κάτι ιδιαίτερο λοιπόν γιατί τα τραπεζοκαθίσματα μοιάζουν σαν καφετέριας και η περίσταση που κρίνω κατάλληλη για να το ευχαριστηθείτε είναι:

1) Αν είστε σε κάποια κοντινή καφετέρια και θέλετε να τσιμπήσετε κάτι διαφορετικό από σουβλάκια και σάντουιτς. Αν είναι και βραδάκι και ελαφρώς σκοτεινά ίσως είναι και ατμοσφαιρικά.

2) Αν μένετε κοντά και επιθυμείτε λίγο πιο περιποιημένο και ευφάνταστο ζυμαρικό. Όπου ευφάνταστο σημειώστε την ποικιλία στα ζυμαρικά με νιόκι, παπαρδέλες, ταλιατέλες και ριγκατόνι ολικής άλεσης εκτός των άλλων συν από γεμιστά ζυμαρικά: Τορτελίνια κοτόπουλο, ραβιόλια με σπανάκι και με μανιτάρια.

Σίγουρα όμως δεν προσφέρεται το κατάστημα για μια προγραμματισμένη έξοδο. Είναι για κάτι γρήγορο και εύκολο.

Εξυπηρέτηση:

Όπως προείπα το μαγαζί είναι self service, οπότε δεν μπορώ να πω και πολλά παρά να σημειώσω την ευγένεια της ξανθιάς κοπέλας και επίσης να σημειώσω κάτι πολύ σημαντικό, πως τα παιδιά που προετοίμαζαν τα πιάτα μας φορούσαν όλα γάντια.

Ποιότητα:

Για να είμαι δίκαιος η ποιότητα είναι στο 2.5 αλλά στα άλλα πεδία έβαλα λίγο μικρότερη βαθμολογία.

Εκτός των 10 σαλτσών και των ζυμαρικών, υπάρχουν 3 σαλάτες,2 σούπες και 3 σνακς (σκορδόψωμο, κεσαντίγια κοτόπουλου και πεϊνιρλί) και λουκουμάδες για γλυκό.

Πήραμε:

- Ανοιξιάτικη σαλάτα με τομάτα, baby ρόκα, σπανάκι, μέλι, εστραγκόν, ξύδι βαλσάμικο, ξηρούς καρπούς και κατσικίσιο τυρί στα 5.9 ευρώ. Δροσερή και φρέσκια αλλά δεν μου άρεσε που παραήταν ξινή και το μέλι δεν ακουγόταν καθόλου ώστε να απαλύνει τη γλώσσα μας. Οι ξηροί καρποί ήταν peanuts, υπήρχαν 2-3 τοματίνια κομμένα στα 2. Θα την ξαναδοκίμαζα αν ήταν επαρκώς γλυκιά.

- Χειροποίητο πεϊνιρλί με σάλτσα τομάτας, τυρί και μπέϊκον στα 5.5 ευρώ. Μας παρουσίασαν με αρκετή υπερηφάνεια το πεϊνιρλί και μπορώ να πω πως ήταν μια καλή προσπάθεια με τη σημείωση πως θα το ήθελα πιο ζυμαρένιο στην υφή. Δέχτηκαν να μας βάλουν και αυγό αλλά νομίζω πως η σάλτσα ξεχώρισε για τη γλυκύτητα της και το τυρί δεν ήταν επαρκές σε ποσότητα.

- Ταλιατέλες με σάλτσα από στήθος κοτόπουλου, κρέμα, κουκουνάρι και βασιλικό στα 3.9 για το ζυμαρικό και άλλα 2 ευρώ για τη σάλτσα. Θα ήθελα λίγο πιο σκληρές τις ταλιατέλες, το κοτόπουλο ήταν αρκετά τρυφερό και η επίγευση θύμιζε κουκουνάρι. Ο βασιλικός δεν μου φάνηκε αισθητός.

- Νιόκι με σάλτσα πορτσίνι που με βάση τη φωτογραφία στον κατάλογο του ντελίβερι πρέπει να είναι η ναυαρχίδα τους. Και εδώ η ίδια ακριβώς τιμολόγηση. Η σάλτσα περιελάμβανε βασιλομανίταρα, σαμπινιόν μανιτάρια, μπράντυ και μυρωδικά. Θα την ήθελα λίγο πιο πηχτή αλλά κατά τα άλλα ήταν αρκετά ευχάριστη και σχετικά πρωτότυπη. Γλύκιζε ελαφρώς και για όσους είναι μανιταρόφιλοι είναι μια καλη επιλογή. Τα νιόκι επαρκως βρασμένα.

- Λουκουμάδες με πραλίνα φουντουκιού στα 3 ευρώ. Ήρθαν καυτοί και έπρεπε να περιμένουμε κάποια λεπτά για να κρυώσουν. Μεγάλη μερίδα με ολίγον αραιωμένη τη σοκολάτα. Να πω την αλήθεια μου μετα τους LUKUMADES κοντά στην πλατεία Αγίας Ειρήνης όποιους και να δοκιμάσω δύσκολα θα μου αρέσουν. Τους βρήκα παραπάνω λαδερούς, πολύ τραγανούς όμως σαν να δάγκωνα κόρα από ψωμί. Θα τους προτιμούσα λίγο πιο ζυμαρένιους.

- 1 κουτάκι μπύρα ΦΙΞ στο 1.5 ευρώ τα 330 μλ

- 1 μπουκαλάκι νερό 500 μλ στο 0.5 ευρώ

Σύνολο στα 28.5 ευρώ περίπου.

Συμπερασματικά:

Ενώ οι βάσεις είναι σχετικά καλές, νομίζω πως έχουν "παρανοήσει" κάποια πράγματα. Καλοπροαίρετα θα πω πως:

1) Η τιμολόγηση αν αναλογιστούμε και τις στα όρια του νορμάλ μερίδες δεν είναι ιδιαίτερα οικονομική ούτε για το απλοϊκό περιβάλλον που έχεις βέβαια οπτική επαφή με την κουζίνα αλλά καμία ιδιαίτερη διακόσμηση, ούτε ιδιαίτερη άνεση για να φας.

2) Θα μπορούσα να κατανοήσω τις τιμές ΕΑΝ δεν μου σερβιριζόντουσαν τα ζυμαρικά σε χάρτινα κουτάκια τύπου νούντλς, η σαλάτα σε πλαστικό κουτάκι τύπου ντελίβερι και το πεϊνιρλί σε συσκευασία τύπου Σάββα που βάζει μέσα τη μπουγάτσα.

Η πιτσιρικαρία δε νομίζω να μπορεί να διαθέσει 6 ευρώ στην καλύτερη περιπτώση για μια μακαρονάδα όταν σε απόσταση αναπνοής υπάρχουν σουβλατζίδικα που θα τους μείνουν τα ρέστα κιόλας για παγωτό. Ακόμα και τα ποτά τα πίνεις σε πλαστικά κυπελάκια. Αφαιρούν πόντους όλα αυτά από την απόλαυση.

Οι σάλτσες ναι μεν είναι χειροποιήτες αλλά δεν παρασκευάζονται εκείνη την ώρα παρά μόνο διατηρούνται σε ειδικά σκεύη ζεστές και μιλάμε για ζυμαρικά, έστω και αν είναι φρέσκα.

Το μαγαζί θέλει δουλίτσα ακόμα και έχει τις προοπτικές να πάει καλύτερα. Το τάλιρο για τη μακαρονάδα θα έμοιαζε πιο λογικό και ίσως κάνει το μαγαζί να μακροημερεύσει...

ΛΑΔΟΚΟΛΛΑ
3.0
Cafe - Restaurants, Καστέλλα - Μικρολίμανο
Ευρώ/Άτομο

Τον όμιλο "Λαδόκολλα" τον γνωρίζετε νομίζω όλοι. Ναι, πρόκειται για την αλυσίδα με τις ταβέρνες σε διάφορα μέρη της Αθήνας που ειδικεύεται στα κρεατικά. Εδω όμως πρόκειται για ένα άλλου ειδους πρότζεκτ, σχετικά φιλόδοξο πιστεύω.

Αναμόρφωσαν έναν χώρο που αποτελούσε σημείο αναφοράς για τη δεκαετία του '80 σύμφωνα με τα λεγόμενα των γονιών μου και φιλοδοξούν πάλι να κερδίσουν τον κόσμο που το επισκεπτόταν και να θυμίσει κάτι από τα παλιά. Κάποτε οι επισκέπτες ήταν ζευγαράκια αλλά και νιόπαντροι. Μιλάω για το Bowling center στον Προφήτη Ηλία. Η επιγραφή με την ονομασία "Λαδόκολλα" δεν έγινε εμφανής στα μάτια μου πάντως.

Η προσπάθεια δεν μπορώ να πω πως δεν είναι καλή και σχετικά μελετημένη με βάση την επίσκεψη που κάναμε στις 4/7/14, ημέρα Παρασκευή 22:00 το βράδυ.

ΧΩΡΟΣ:

Ο χώρος είναι όμορφος και προσφέρεται ιδιαίτερα τους καλοκαιρινούς μήνες για να δεις τον Πειραιά απο ψηλά και να χαλαρώσεις. Γι'αυτό και η σχετικά υψηλή βαθμολογία γιατί κατα τ'άλλα μου τα χάλασαν κάπως. Οι παρατηρήσεις που έχω να κάνω είναι 2, αν και οι υπόλοιπες κριτικές που θα γίνουν αργότερα ίσως έχουν κάτι να προσθέσουν.

Ο χώρος γενικά είναι αχανής καθώς χωρίζεται σε εξωτερικό και εσωτερικό. Τώρα το καλοκαίρι ειναι ιδανικά να καθίσετε εξω, η χειμωνιάτικη σάλα δεν έχει να προσφέρει κάτι με τόση ζέστη. Έξω που καθίσαμε ήταν σχετικά δροσερά και το κλίμα χαλαρό. Μπορούσες να απολαύσεις τη βραδιά σου χωρίς να αποσπάς την προσοχή των άλλων θαμώνων.

Το μεγαλύτερο θέμα όμως που συζητήθηκε ήταν η διακόσμηση που ήταν αλλοπρόσαλλη και χαρακτηρίστηκε κιτς.

Πριν την είσοδο θα δείτε αγελαδίτσες και συντριβανάκια, μολις μπείτε εντός του καταστήματος θα δείτε κοντά στις τουαλέτες ενυδρείο με ψαράκια κλόουν (ΝΕΜΟ), ενώ όταν προχωρήσετε πιο μέσα θα δείτε αμάξια και μηχανές και εξωτερικά κάποια τραπέζια υπερυψωμένα σε εξέδρες.

Δεν υπάρχει δηλαδή κάποιος συγκεκριμένος χαρακτήρας και όλα έγιναν τουρλουμπούκι.

Εξωτερικά πάντως σημειώστε πως υπάρχει προτζέκτορας για τους αγώνες του Μουντιάλ.

Στην είσοδο ίσως σας έρθει κάποια μυρωδιά από την κουζίνα, ενώ δεν θα δυσκολευτείτε να παρκάρετε στην εκκλησία σε απόσταση αναπνοής με μόνη εξαίρεση όταν υπάρχει παράσταση στο Βεάκειο θέατρο.

Ο χώρος καθαρός όπως και οι τουαλέτες τους επίσης. Η καθαριότητα είναι σε καλό επίπεδο.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:

Πρόκειται για καφέ-εστιατόριο οπότε την εξέλαβα ως τυπική, αν και πρόθυμη. Τα στάνταρ τους κινούνται σε επαγγελματικά επίπεδα και ότι ζητήσαμε ήρθε σχετικά άμεσα.

Πολλά νέα παιδιά στον χώρο για να εξυπηρετήσουν τους πελάτες, τους δίνω έναν ακόμα πόντο καθώς είχαμε και έναν μπέμπη 6 μηνών στην παρέα και έκαναν ότι ήταν δυνατόν για να μην μας ενοχλήσουν.

- Στα θετικά η ύπαρξη κανάτας με κρύο νερό και το κέρασμα στο τέλος με λικέρ τσιχλόφουσκας (ελαφρύ και ευκολόπιοτο).

- Στα αρνητικά η αρκετά γρήγορη ταχύτητα των πιάτων που ενώ ήρθαν με τη σωστή σειρά, μαζεύτηκαν πάρα πολλά στο τραπέζι και βρέθηκα να τρώω τη σαλάτα μου στο χέρι ώστε να τοποθετηθούν τα κυρίως πιάτα μπροστά μας.

* Ωραία φάση ήταν ο πιτσαδόρος σε κοινή θέα εντός του καταστήματος που δημιουργούσε στον ξυλόφουρνο. Μου θύμησε κάποιες ταινίες που βλέπεις στη σοφίτα έναν τρελό καλλιτέχνη απομονωμένο να δημιουργεί...

ΦΑΓΗΤΟ:

Να έχετε κατά νου πως οι μερίδες είναι αρκετά μεγάλες και ΔΕΝ χρειάζεται να παραγγείλετε και πολλά. Οι τιμές είναι σχετικά τσιμπημένες οπότε θα σας "φρενάρουν"... θυμίζουν λίγο από 2006...

Ο κατάλογος είναι πραγματικά τεράστιος σε μια προσπάθεια που κάνουν για να καλύψουν όλη τη γκάμα πελατών.

Στις σελίδες του καφέ θα βρείτε όλους τους καφέδες και ποτά συν μπέργκερ και κλάμπ σάντουιτς. Υπάρχουν επίσης αρκετές σαλάτες, ορεκτικά, ριζότο, πίτσες, μακαρονάδες, κρεατικά αλλά και θαλασσινά ενώ περίοπτη θέση έχει το μοσχαράκι στάμνας που προτείνουν με 11.5 ευρώ το άτομο.

Για να πω την αμαρτία μου περίμενα να φάμε... θέα, τελικά όμως μια χαρά φάγαμε. Όχι αξιομνημόνευτα αλλά αξιοπρεπέστατα. Δεν προσφέρεται για γαστριμαργικές εκπλήξεις με τόσες πολλές επιλογες.

Παραγγείλαμε 6 άτομα:

- Άρτος που χρεώθηκε χωρίς να ζητήσουμε

- Τυροπιτάκια με μέλι και σουσάμι στα 5.5 ευρώ. Σε τριγωνική μορφή αν θυμάμαι καλά, τραγανό και νόστιμο το φύλλο, τη γέμιση δεν την ένιωσα για να πω την αλήθεια. Το μέλι αρκετό (θετικό για τα γούστα μου), θα το ξαναπαρήγγελνα.

- Κολοκυθοκεφτέδες παραδοσιακούς στα 5.5 ευρώ. Αξιοπρεπείς και καλύτεροι από πολλών ταβερνών. Δεν σου έμενε η αλευρίλα στο στόμα. Μεγάλη μερίδα.

- Χωριάτικη σαλάτα στα 6.5 ευρώ. Η φέτα είχε ένα νορμάλ κομμάτι, έμεινε αρκετή όμως γιατί παραγγείλαμε πολλά. Όσοι δοκίμασαν τη βρήκαν μια χαρά, με φρέσκα λαχανικά.

- Σαλάτα καναπεδάτη με πανδαισία λαχανικών, κατίκι Δομοκού και σως από βαλσάμικο και μέλι στα 8 ευρώ. Μπορεί να αντικαταστήσει ένα γεύμα, φρέσκια και αρκετά γλυκιά, ίσως κάποιοι να μην την προτιμήσουν. Τα λαχανικά λεπτοκομμένα. Καλή.

- Ατομική ποικιλία κρεατικών στα 8.5 ευρώ. Κοτόπουλο, μπιφτέκι, πανσέτα, λουκάνικο και αρνίσιο παϊδάκι γαρνιρισμένα με πατάτες τηγανητές, ρύζι και πίτα ψητή. Καλοψημένα και ζουμέρα τα κρέατα, τις εντυπώσεις κέρδισε το κοτόπουλο. Η ποσότητα για παραπάνω από ένα άτομο.

- Αρνίσια παϊδάκια στα 9 ευρώ η μερίδα. Υπερβολικά πολλά για τη μαμά του Μπούλη μας, είναι και λεπτή πανάθεμα την, πως να τα καταφέρει. Έκανε υπεράνθρωπες προσπάθειες αλλά έμειναν τα μισά. Έδειχνε να τα ευχαριστιέται τρώγοντάς τα με τα χέρια. Η ίδια γαρνιτούρα με την ποικιλία κρεατικών.

- Ριζότο με κοτόπουλο στα 9 ευρώ μαζί με πιπεριές πολύχρωμες, κρεμμύδι, κουρκουμά και κρέμα γάλακτος. Άνθρωπος με 1.92 ύψος αδυνατούσε να το τελειώσει. Ήταν ένας φίλος μας τυχαία σε διπλανό τραπέζι που μας το πρότεινε ως το καλύτερο πιάτο του μαγαζιού.

- Πίτσα σπέσιαλ με ζαμπόν, μπέικον, πεπερόνι, πράσινες και κόκκινες πιπεριές, μανιτάρια και τυρί στα 11 ευρώ

- Πίτσα περφερίτα με μανιτάρια, αυγό, μπέικον και παρμεζάνα στα 10 ευρώ

Και οι 2 νοστιμότατες με καλή γέμιση και πλούσιο αλλά όχι μπουχτιστικό τυρί. Μας ευχαρίστησαν ιδιαίτερα και μου φάνηκαν κλάσεις ανώτερες από τύπου Πίτσα Φαν αλλά και από ιταλικών μαγαζιών. Ακόμα και το ζυμάρι δεν ήταν μια φούσκα ώστε να σου δημιουργήσει κορεσμό.

- Πένες αλα κρεμ στα 8.5 ευρώ. Ζαμπόν, μπέικον, κρέμα γάλακτος και τριμμένο τυρί χωρίς τσιγκουνιές. Τα συστατικά τόσα-όσα χρειάζεται για να ικανοποιηθείς, η κρέμα γάλακτος δεν ήταν αποπνικτική και οι πένες δεν ήταν λασπωμένες. Η κοπέλα μου τα παρήγγειλε αλλά τα φόρτωσε σε εμένα που μετα χαράς τα τσάκισα. Για χειμώνα προσφέρονται περισσότερο.

- Κάποια αναψυκτικά και μπύρες σύνολο 106 ευρώ για 6 άτομα.

Προτιμήστε τις βαρελίσιες μπυρες, είναι πιο οικονομικές νομίζω. Πήραμε 500αρα Κάρλσμπεργκ και Μύθο στα 4.5 ευρώ και 300αρα Μύθο στα 3.5 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Στον κατάλογο οι 330άρες κοστίζουν κάπου στα 4 ευρώ.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ:

Πρόκειται για ένα μέρος χωρίς ξεκάθαρο χαρακτήρα για όλα τα γούστα και διαθέσεις, χωρίς να ξεχωρίζει κάπου. Η τοποθεσία ειναι μια χαρά και μπορείτε να πιείτε και έναν καφέ.

Η κουζίνα του μας εξέπληξε θετικά όσον αφορά τον τεράστιο κατάλογο και θα φάτε αξιοπρεπώς χωρίς να ξοδευτείτε. Δεν χρειάζεται να πάρετε πολλά πιάτα γιατί θα σκάσετε.

Να γνωρίζετε πως αυτή η προσπάθεια της "Λαδόκολλας" δεν είναι αμιγώς εστιατορικού τύπου.

Το μαγαζί μπορεί να σταθεί σε βάθος χρόνου αν δεν σηκώσει τη μύτη ψηλά πράγμα που δεν είναι στο DNA του. Αξίζει μια επίσκεψη.

Σουβλάκι - Σχάρα, Κερατσίνι
Ποιότ. Φαγητού
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4
Ευρώ/Άτομο

Αφού σας είχα ζαλίσει από την κριτική του Πανερυθραικού τον Φλεβάρη για τον Κοσμίδη, ήρθε η στιγμή να σας τον παρουσιάσω όσο καλύτερα μπορώ.

Κατ'αρχάς δε νομίζω πως συντρέχει λόγος να τον επισκεφθείτε αν δεν κατοικείτε στα πέριξ της περιοχής γιατί θα απογοητευθείτε. Πρόκειται για ένα σουβλατζίδικο, όχι με την κλασική έννοια, που είναι μια άαααλλης εποχής.... Μιας εποχής που μου θυμίζει τα παιδικά μου χρόνια... Μη σας πω και τα παιδικά χρόνια των γονιών μου....

ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΓΕΡΑΑΑ ΠΑΙΔΙΑ.....

Θυμάμαι σαν χτες την εικόνα που καθόμουν στο σαλόνι του παλιού σπιτιού μου και παρακολουθούσα τον αγώνα Παναθηναϊκός-Λέγκια Βαρσοβίας 3-0 για τα προημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ 1995-1996, Μάρτιο του 1996.... Η πρώτη γνωριμία με τη σάλτσα του μου έκαψε τα σωθικά....

Θυμάμαι τον Μάιο του 2003 να παρακολουθώ τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ μεταξυ Μίλαν-Γιουβέντους που τελικά ολοκληρώθηκε στη διαδικασία των πέναλτι, ενώ την επόμενη ημέρα έδινα πανελλαδικές στη νεοελληνική λογοτεχνία.... Οι μερίδες είχαν αρχίσει να γίνονται 2...

Θυμάμαι σε αγώνες βόλευ που παίζαμε κάθε Δευτέρα βράδυ την εποχή 2005-2007, να ακούω κατά τη διάρκεια του αγώνα του συμπαίκτες μου που πλησίαζαν την ηλικία των πρώτων -αντα, να μην τους απασχολεί κάποια διαφαινόμενη ήττα μας ΑΛΛΑ το πότε θα τελειώσει ο αγώνας για να πάνε να φανε τη μερίδα με τη σάλτσα στου Κοσμίδη.

Θυμάμαι στα γενέθλιά μου τον Αύγουστο του 2010 να έχω καλεσμένους στο σπίτι και να σπάω τα κοντέρ με 3μιση μερίδες συν κάποια κομμάτια πίτσας. Οι άμαθοι κάηκαν απο τη σάλτσα στη μισή μερίδα....

Ακόμα και στα τωρινά χρόνια, οι νέοι μου συμπαίκτες, πιο μικροί ηλικιακά απο εμένα κάνουν αναφορές σε κάποιες προπονήσεις για τον Κοσμίδη και το πότε θα πάνε να φάνε εκεί.

Για κάποιους το σουβλάκι του Κοσμίδη είναι ΙΕΡΟΤΕΛΕΣΤΙΑ.

Να σας αναφέρω εδώ πως τα μόνα που θα συναντήσετε στο μαγαζί ειναι τα εξής:

- Μερίδα μπιφτέκι
- Μερίδα κρέας
- Μερίδα σουτζούκι
- Πατάτες τηγανιτές (2 ευρώ)
- Τζατζίκι (2 ευρώ)

Και τα τελευταία χρονια τυλιχτά με μπιφτέκι και κρέας (2 ευρώ στο χέρι και 2.5 στο κατάστημα).

Οι μερίδες κοστίζουν 6.5 ευρώ στο μπιφτέκι και 7 στα άλλα και νομίζω 0.5 ευρώ παραπάνω αν καθήσετε να φάτε στο κατάστημα.

Μπορείτε αν θέλετε να κάνετε ανάμεικτη τη μερίδα με κρέας και μπιφτέκι.

ΧΩΡΟΣ:

Κατ'αρχάς η λέξη ντελίβερι δεν υπάρχει στο συγκεκριμένο κατάστημα. Μόνο τρως εκεί ή τα παραλαμβάνεις από το κατάστημα. Έχεις τη δυνατότητα όμως να πάρεις ένα τηλεφωνάκι για να στα προετοιμάζουν και να μην περιμένεις πολύ.

Για να έρθεις λοιπόν στο κατάστημα θα στρίψεις απο το λιμάνι δεξιά στον Άγιο Διονύσιο και αφου περάσεις το φανάρι στο δεύτερο στενό θα κάνεις αριστερά στην Αναπαύσεως. Θα συνεχίσεις όλο ευθεία και μετά απο κάνα λεπτό με το αμάξι θα συναντήσεις τη διασταύρωση της Αναπαύσεως με την Βενιζέλου στο φανάρι. Εκεί μπορείς να συναντήσεις στο φανάρι αριστερά ένα ζαχαροπλαστείο με την ονομασία Αντωνίου. Κράτα το σαν σημάδι...

Είναι το ζαχαροπλαστείο των παιδικών μου χρόνων, λίγα μέτρα πιο πάνω από το δημοτικό και το γυμνάσιο-λύκειο που φοιτούσα. Αν θες εκεί θα βρεις ωραίο ζεστό γαλακτομπούρεκο όπως αναφέρει και ο Καλίδης στο βιβλίο του, εγώ προτιμώ τα ρυζόγαλα του που μπορώ να φάω 5 στην καθισιά μου (με την πάροδο των χρόνων τα ανέβασε απο 0.80 λεπτά στο 1.20). Επίσης εκεί λάτρεψα τα κουρκουμπίνια του. Φτιάχνει και παγωτό καϊμάκι και γιαούρτι πρόβειο αν θυμάμαι καλά. Με αυτά μεγάλωσα.

Αυτά λοιπόν κράτα τα για μετά γιατι σχεδόν έχεις φτάσει στον προορισμό σου. Αφού περάσεις το φανάρι, το βενζινάδικο της Shell και την Κροσφιλδ (το νηπιαγωγείο που πήγαινα) θα δείς στο δεύτερο στενό δεξιά σου στα 10 μέτρα το μαγαζί του Κοσμίδη.

Μην στρίψεις δεξιά γιατί απαγορεύεται. Κάπου στα αριστερά σου στην πλατεϊτσα θα βρεις να βολευτείς.

50 μέτρα πιο κάτω βρίσκεται το νεκροταφείο της Ανάστασης όπου πρέπει υποχρεωτικά να στρίψεις αριστερά. Αν προσπεράσεις τότε κάνε στο πρώτο στενό αριστερά, αν πάλι δεν θες συνέχισε ευθεία για το "Ταξιδεύοντας"-θα φας και εκεί καλά.

Μπαίνοντας μεσα θα δεις έναν παλιό ξύλινο χωρο με 7-8 τραπέζια και κάτι καθρέφτες. Αν είσαι με παρέα έχει καλώς, αν είσαι με το αμόρε μάλλον θα την κάνεις με ελαφρά. Είναι όμως καθαρός ο χώρος και χωρίς πολλές μυρωδιές. Όντως στην κριτική που προηγήθηκε έξω έχει βγάλει 2-3 τραπεζάκια και έχει έναν προτζέκτορα.

Αν κοντοσταθείς όμως στο ταμείο θα δεις τα παλιά ψυγεία, τις 2 γυναίκες από το ανατολικό μπλοκ που τις θυμάμαι να βρίσκονται στο πόστο τους για αρκετά χρόνια μαζί με την μαμά Όλγα. Εκεί που πρέπει όμως να εστιάσεις ειναι σε μια κεραμιδί "γάστρα"

Εκεί βρίσκεται και το μυστικό που αυτό το μαγαζάκι εδώ και τόσες δεκαετίες αντιστέκεται σθεναρά στο πέρασμα των χρόνων...

ΦΑΓΗΤΟ:

Όπως έχω αναφέρει σε άλλες κριτικές μου, ο Κοσμίδης ειναι συνυφασμένος με τη ΣΑΛΤΣΑ του.

Σε εκείνη λοιπόν τη "γάστρα" βρίσκεται ο ΜΑΓΙΚΟΣ ΖΩΜΟΣ....

Καυτερή, για κάποιους διολεμένα καυτερή, αλλά και τόσο γλυκιά που δεν μπορείς να αντισταθείς ακόμα και αν χρειαστείς 2 λίτρα νερό για να συνέλθεις

Οι μερίδες αποτελούνται απο 4 τεμάχια πλέον (παλαιότερα είχαν 3) στα μπιφτέκια και το κρέας. Σουτζούκι δεν θυμάμαι να έχω δοκιμάσει ποτέ για να κρίνω.

Το μέγεθος του τεμαχίου δεν ειναι πολύ μεγάλο αλλα συνολικά μαζί με τις 2 πίτες και τη φρέσκια τομάτα μάλλον θα σας χορτάσει. Οι πίτες μαλακές και χωρίς πολλά λάδια, να ζητήσετε αρκετή σάλτσα για να "ποτίσουν". Τοματούλα φρέσκια και κρεμμύδι αν θέλετε, πατάτες στη μερίδα αλλά και στα τυλιχτά δεν μπαίνουν.

Σημαντικό πως τα κρέατα είναι φρέσκα και μαλακά, καλοψημένα. Όλα ψήνονται αφού δώσεις την παραγγελία.

Οι πατάτες τηγανιτές νομίζω πως ειναι προκάτ αλλά ψήνονται σωστά ώστε να αφήνουν μια κάποια γεύση, χωρίς λαδίλες.

Η συμβουλή μου είναι εάν δεν θέλετε δεύτερη μερίδα αλλα δεν έχετε χορτάσει κιόλας να πάρετε μια μερίδα πατάτες και να ζητήσετε σάλτσα ώστε να κάνετε βούτες.

Για τα τυλιχτά τώρα να πω πως μάλλον "αναγκάστηκε" τα τελευταία χρόνια να τα βάλει προς πώληση λόγω οικονομικής κρίσης για να καλύψει ολα τα βαλάντια. Δεν ξεχωρίσουν από τον ανταγωνισμό όμως καθώς όσες φορές έχω δοκιμάσει η σάλτσα "χάνεται" και γενικά είναι λίγο άδεια από γέμιση.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:

Στο ταμείο θα δείτε έναν φαλακρό κύριο που μοιάζει με τον κύριο Καλαμάρη από τον Μπόμπ τον Σφουγγαράκη. Είναι ο γιος της κυρίας Όλγας και ιδιοκτήτης καθώς η κόρη έχει φροντιστήρια αγγλικών στην περιοχή (αρκετά επιτυχημένα). Λιγομίλητος και χωρίς πολλά-πολλά. Κάποιοι γνωστοί μου έχουν παρατηρήσει πως οι αποδείξεις κάποιες φορές ξεχνιούνται, όχι πάντα.

Οι 2 γυναίκες λειτουργούν σαν καλοκουρδισμένη μηχανή, οι μόνες που γνωρίζουν το μυστικό της σάλτσας μαζί με τους ιδιοκτήτες λογικά.

Παραπάνω λόγια δεν έχω για την εξυπηρέτηση γιατί δεν έχω καθίσει ποτέ.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ:

Ο Κοσμίδης είναι ξακουστός για τη σάλτσα του. Έχει λίγα και καλά προϊόντα για να μπορεί να έχει μια σταθερή ποιότητα. Θα μπορούσε να κάνει επέκταση και με άλλα μαγαζιά αλλά θεωρώ πως θα είχε "διαβρωθεί" το όνομα του και μάλλον το μυστικό δεν θα ήταν πλέον μυστικό. Κάποιοι προσπάθησαν να φτιάξουν πατέντες για να ανταγωνιστούν τη σάλτσα του και να αποσπάσουν πελατεία αλλά εμένα δεν με κέρδισαν (τουλάχιστον σε μια τρανταχτή περίπτωση που θυμάμαι).

Θα ήθελα να δοκιμάσω και από τις Ρωσσίδες στην Καλλιθέα για να κάνω τη σύγκριση, καθώς αν θυμάμαι καλά και εκεί έχει γίνει αναφορά για κάποια σάλτσα.

Ο Κοσμίδης θα μου θυμίζει την καταγωγή μου, τα παιδικά μου χρόνια ΑΛΛΑ και την ταπεινότητα που τον διακατέχει που δεν επηρεάστηκε από την επιτυχία και ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ στον ίδιο χώρο τόσα χρόνια σε κάτι που ξέρει....

ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΦΡΟΥ-ΦΡΟΥ ΚΑΙ ΤΑ ΑΡΩΜΑΤΑ....

Υ. Γ Κάθε φορά που επισκέπτομαι το μαγαζί όλο και κάποιος θα βρίσκεται πριν από εμένα για να παραλάβει και όλο και κάποιος θα βρίσκεται μετά από εμένα για να παραγγείλει...

ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_1
3.3
Μεζεδοπωλεία, Περιστέρι
Ευρώ/Άτομο

Ένας νόστιμος Βασιλικός ξεφύτρωσε στις εργατικές πολυκατοικίες του Περιστερίου εδώ και 5 μήνες σχεδόν απο το πουθενά. Μια νόστιμη στάση για όσους το επιθυμούν σε ένα εντελώς αντιεμπορικό σημείο που δεν σου πάει ο νους οτι κάτι τέτοιο θα συμβεί.

Είχα διαβάσει στο διαδίκτυο παρουσιάσεις για το κατάστημα αλλά σε 2-3 βόλτες που είχα κάνει από την περιοχή για δουλειές δεν μου είχε γεμίσει καθολου το μάτι. Ήμουν λάθος και το αδίκησα.

Το μικρό αυτό μαγαζάκι βρίσκεται ακριβώς έξω απο τη στάση του μετρό Περιστερίου, κάτω απο τις τεράστιες εργατικές πολυκατοικίες της περιοχής. Οπτικά μπορεί να μη σε κερδίσει, ούτε καν να το πιάσει το μάτι σου. Η στάση όμως αξίζει. Είναι καλα κρυμμένο για όσους θέλουν να το ανακαλύψουν, χωρίς πολλά φρου-φρου κι αρώματα. Νομίζω πως το μόνο διαβατήριο για την επιτυχία τους είναι οι επιτυχημένες γεύσεις, η κουζίνα του δηλαδή γιατί για τον χώρο δε νομίζω πως θα σας φανεί κάτι ιδιαίτερο.

ΧΩΡΟΣ:

Όπως προείπα βρίσκεται στις εργατικές πολυκατοικίες, στον κεντρικό δρόμο του Περιστερίου που περνάς με το αμάξι για να πας στη δουλειά σου χωρίς να το πιάσει το μάτι σου, καθώς το συγκεκριμένο σημείο σου προκάλει "θλίψη". Όλα αφημένα στην τύχη τους, τα διπλανά μαγαζιά κλειστά και με μόνη τελευταία λογικά προσπάθεια απο το μικρό εστιατόριο, ένα μικροσκοπικό τυροπιτάδικο και μια γωνιακή καφετέρια.

Νομίζω πως ολες οι προσπάθειες επικεντρώνονται στους περαστικούς του μετρό καθώς και στους γύρω κατοίκους, αν και στην ίδια στάση ΑΛΛΑ στην απέναντι έξοδο της νομίζω πως τα πράγματα είναι αρκετά καλύτερα και πιο... "σύγχρονα". Κάπου εκεί βρίσκεται και το "Βρώσις" που προ διμήνου είχα επισκεφθεί με πολυ περισσότερες προσδοκίες και εντελώς αντίθετα αποτελέσματα. Το αντιστρόφως ανάλογο συνέβη με τον "Βασιλικό".

Ο εσωτερικός χώρος είναι πολύ μικρός με 6-7 τραπεζάκια και καρέκλες σε λαδί χρώμα (θα μπορούσαν να είναι ακόμα πιο σκούρα αν ήθελαν να θυμίζουν το χρώμα του φυτού), ξύλινα και ΟΚ για να κάτσεις για 2 ώρες χωρίς να πιαστεί ο κ.. ος σου. Η διακόσμηση είναι με φθηνά υλικά όπως καφάσια στην οροφή για να καλύπτουν τις γυμνές λάμπες, κάποια ρολόγια στον τοίχο και μια εικόνα-ζωγραφιά από ένα δέντρο. Καθαρές οι τουαλέτες με πετσετούλες μια χρήσης στην αριστερή θήκη αντι για χαρτί ενώ ο καθρέφτης μοιάζει με ανοιχτό πατζούρι.

Το καλοκαίρι θα κερδίσει περισσότερους πόντους ειδικά αν υπάρχουν δροσερές βραδιές. Θα καθήσετε αρκετά πιο άνετα και χαλαρά, νομίζω πως η έξοδος του μετρό δεν είναι πολυσύχναστη, ενώ ξεκουράζει το μάτι και το γκαζόν σε απόσταση αναπνοής.

Η επίσκεψη μας έγινε μεσημερι Σαββάτου 14-6-2014 στις 15:15 από 4 άτομα και περάσαμε υπέροχα, ενώ καθίσαμε εξω χωρίς να μας επηρεάσει η ζέστη.

ΦΑΓΗΤΟ:

Ο κατάλογος θεωρώ πως είναι πλήρης, με καλές επιλογές κάπως "πειραγμένες" ενώ απουσιάζουν οι εμφανείς αναφορές σε μερίδες. Με μια λέξη θα τον χαρακτήριζα καλοστοχευμένο.

Πήραμε:

- Λωρίδες λουκάνικου σε τάβλα που ήταν καλωσόρισμα από το μαγαζί. Λεπτοκομμένες ιδανικά και καλοψημένες. Ζουμερό το λουκάνικο όπως μου αρέσει. Ειχε και 2 συνοδευτικές σως οπου δεν τις δοκίμασα γιατι το λουκάνικο από μόνο του ήταν νόστιμο.

- Άρτος που χρεώνεται 1 ευρώ το άτομο.

- Μαϊντανοσαλάτα με πλιγούρι στα 2.8 ευρώ. Πλούσια ποσότητα με έντονη την παρουσία και τα αρώματα του μαϊντανού. Το κρεμμυδάκι αρκετό, το πλιγούρι μαλακό, χρειάζεται να προσθέσετε λεμόνι

- Ντάκος αλλιώτικος με απάκι επι 2 φορες σύνολο 11.6 ευρώ. Με μια λέξη υπέροχος. Ήρθε σε μορφή τούρτας, πολύ καλύτερος οπτικά απο αλλους, ΑΛΛΑ και πολύ πιο πρακτικός για να τον σερβιριστείς. Το απάκι ψημένο σαν το λουκάνικο, η κορυφή έμοιαζε σαν γιαούρτι, ενω το παξιμάδι εμοιαζε σαν φρυγανιά τοσο κριτσανιστό και τραγανό που ήταν. Η τομάτα φρέσκια και ζουμερή. Ένα πιάτο όλο δροσιά που σίγουρα θα το επέλεγα ξανά.

- Κοτοσαλάτα σπιτική στα 4 ευρώ. Φρεσκότατη, χωρίς να καλύπτει η μαγιονέζα τα υπολοιπα υλικά. Τα καρότα και τα μπιζέλια ζουμερά, η μαγιονέζα ελαφριά και το κοτόπουλο καθόλου ξερό. Υπήρχε αρμονία μεταξύ των υλικών χωρίς κάποιο να υπερκαλύπτει κάποιο άλλο.

- Πατάτες τηγανητές με κιμά και γραβιέρα στα 4.6 ευρώ. Οι πατάτες εμφανώς φρέσκιες και σχετικά χοντροκομμένες, χωρις να χάνουν καθόλου σε γεύση οπου με τη συνοδεία του κιμά έγιναν αρκετά ζουμερές. Η γραβιέρα προσέθετε μια νότα αλμύρας.

- Πατάτες τηγανητές με φέτα και αυγά μάτια στα 4.4 ευρώ. Ίδια ετοιμασία με 3 αυγά μάτια οπου σας συνιστώ να "σπάσετε" τα μάτια για να κάνετε τον συνδυασμό με το ζουμάκι και τη φέτα.

- Λαδοτύρι σαγανάκι με πάστα απο φυστίκι Αιγίνης στα 5.8 ευρώ. Πολλά υποσχόμενο πιάτο που επιδέχεται βελτίωσης ως προς την παρασκευή. Νομίζω πως χρειάζεται ενα τυρί που να λιώνει καλύτερα, εναλλακτικά το φυστίκι να είναι πάνω στην κρούστα. Στην προκειμένη περίπτωση το λαδοτύρι ηρθε ψημενο οπως έπρεπε αλλα νομίζω πως η πάστα φυστικιού ήταν εντελώς "ξένη" από το συνόλο της γεύσης. Κρατάω μια μικρή επιφύλαξη γιατί δεν έστυψα το λεμόνι απο πάνω, ίσως έδινε μια νότα γεύσης παραπάνω.

- Πιτάκια ούζου με κοπανιστή στα 4.2 ευρώ. Μάλλον δεν ήταν εντελως του γουστου μου και δεν τα απόλαυσα. Καλοεκτελεσμένη ζύμη χωρίς λαδίλα οπου ένιωθες την παρουσία του ούζου. Νομίζω πως η φέτα ίσως ταίριαζε καλύτερα με την αλμύρα που θα έδινε καθώς (ενώ δεν μου αρέσει το ούζο) θεωρώ πως μου έβγαινε στην συνολική γεύση μια πικρίλα.

- Κεφτεδάκια τηγανητά στα 4.4 ευρώ. Νομίζω 6 στον αριθμό με συνοδεία γιαουρτιού με άνηθο. Καυτά και σπιρτόζικα, εντελώς κρεατένια και "καθαρα". Αξιζει να τα δοκιμάσετε. Ένιωθες ότι έτρωγες κρέας και όχι προσμίξεις.

- Μπιφτεκάκια μοσχαρίσια με μπέικον και σως κασεριού στα 6.8 ευρώ. Με κέρδισαν καθώς ήταν λίγο πιο ψωμωμένα απο τα κεφτεδάκια, σφιχτά οσο έπρεπε. Παρ'ολα αυτά δεν βρήκα μπέικον στο πιάτο ενω η σως που ομολογουμένως ταίριαζε ιδανικά με τα μπιφτεκάκια ήταν λευκή και πηχτή όσο έπρεπε για να καλύψει το κρέας. Επειδή δεν συνοδευόντουσαν απο γαρνιτούρα θεωρώ πως θα έπρεπε να είναι ελαφρώς φθηνότερα.

- 2 μπύρες Αλφα στα 6 ευρώ
- 3 αναψυκτικά στα 6.9 ευρώ

- Κέρασμα στο τέλος ραβανί με κρέμα από πανω. Σιροπιασμένο όσο πρέπει, εύγευστο και ευχάριστο για να αλλάξεις γεύση. Γλυκά δεν υπάρχουν στον κατάλογο.

ΣΥΝΟΛΟ: Ένα πολύ ευχάριστο μεσημέρι οπου άξιζαν τα χρήματα μας. Περίπου 67 ευρώ που έπιασαν τόπο και το καταευχαριστηθήκαμε.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:

Οι μοναδικοί πελάτες εκείνη τη στιγμή υπήρξαμε εμείς, εξυπηρετηθήκαμε από μια κοπέλα ευγενικά και ότι ζητούσαμε ερχόταν σε σωστούς χρόνους. Φιλική και επεξηγηματική, συγχωρείται το λάθος του δελτίου παραγγελίας και της μη απόδειξης. Όλα καλά.

ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ:

Άκρως θετική. Απορημένος ρώτησα την κοπέλα αν έχει αποκτήσει σταθερό κοινό το μαγαζί και ευτυχώς μου απάντησε θετικά. Νομίζω πως αξίζει μια επίσκεψη για να δοκιμάσετε τις γεύσεις τους καθώς τις βρήκα ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΕΣ, χωρίς τεχνάσματα για να κρύψουν κακή πρώτη υλη.

Αν μου ζητούσαν να τοποθετήσω σε κάποια κατηγορία το μαγαζί θα έλεγα πως ειναι στο επίπεδο του "Γελαστού κρεμμυδιού". Ίδια καλή ποιότητα και φαντασία με σεβασμό στον πελάτη με στόχο την απόλαυση του στομαχιού και όχι του ματιού. Τα στομάχια μας παρέμειναν στη θέση τους και κοιμηθήκαμε σαν πουλάκια για να δούμε Μουντιάλ το βράδυ.

Νομίζω πως θα πρέπει να το αγκαλιάσουν οι κάτοικοι των γύρω περιοχών, απορώ πως έχει μόλις μια κριτική. Ίσως απο την άλλη άκρη της Αθήνας δεν αξίζει να έρθετε αν έχετε κοντά σας κάτι παρόμοιο αλλα μια μικρή απόσταση για να διανύσετε και να το δοκιμάσετε θα σας αποζημιώσει.

Αν βρισκόταν σε πιο ΙΝ περιοχή ήδη θα μιλούσαν γι'αυτό και θα είχε εδώ μεσα 20-25 κριτικές.

Αν βρεθείτε στην περιοχή τολμήστε το.

* Εκεί κοντά στην Βενιζέλου σε έναν πεζόδρομο υπάρχει ένας φούρνος που φτιάχνει δικό του τσουρέκι (κυρίως) και παγωτό. Ονομάζεται "Γιάννενα" και ανα διαστήματα ο πατέρας μου με την αδελφή μου φεύγουν από τη Δραπετσώνα για το Περιστέρι για να το απολαύσουν. Το ίδιο έγινε μετά και την επίσκεψη μας στον "Βασιλικό". Επειδή υπάρχουν κάποια λαγωνικά του σάιτ εδώ μέσα, καλό θα ήταν να μου πουν τη γνώμη τους γιατί ακόμα δεν έχω ασχοληθεί με τον συγκεκριμένο φούρνο για να μπορώ να πω περισσότερα.

BEER ACADEMY HOME
Beer Restaurants, Καισαριανή
Ευρώ/Άτομο

Η γνωριμια με την αλυσιδα ξεκιναει απο την εποχη του γυμνασιου, πριν 14-15 χρονια και οι αναμνησεις ακομα και τωρα ειναι ομορφες απο τις τοτε εξοδους μου στο καταστημα του Πειραια. Στα ματια μου τοτε φανταζε η υπερτατη εξοδος για φαγητο και για να πιω μπυρα. Νομιζω πως εχω αναφερθει σε κριτικη μου για το μαγαζι του Πειραια. Ανεκαθεν τα μαγαζια της αλυσιδας φανταζαν απο τοτε ακριβα αλλα τοτε το πορτοφολι της μαμας γεμιζε πιο ευκολα πριν γινουν οι περικοπες στον δημόσιο τομέα.

Οσο μεγαλωνα, τοσο γνωριζα περισσοτερα μαγαζια αφου εβγαινα απο το καβουκι μου και δεν ημουν σπορος. Αυτα τα μαγαζια ηταν παντα στα ματια μου σαν ενα ακριβο σπορ, να το θεσω καλύτερα σαν μια εξοδος που γίνεται μια στο τόσο και πρεπει να μεινει αξιομνημόνευτη.

Η κάτω βολτα άρχισα να παίρνει τα μαγαζιά κυριως λογω τιμων (ίσως φταίει το φρανσαιζ γι αυτο) και τα τελευταια χρονια η αλυσίδα φανταζε στα μάτια μου σαν την παρακμη μιάς αυτοκρατορίας. Λυπήθηκα για το μαγαζί στον Πειραιά που ήταν σκια του εαυτού του και παραξενεύτηκα οταν είδα μια νεα προσπάθεια τους σε εναν κεντρικό μεν αλλά τεράστιο χώρο που στεγαζόταν πριν το εστιατόριο "Μέλι" και ηταν σαν πολυχώρος με χωρο για θεατρικές παραστασεις αλλα και για φαγητό (μάλιστα εκεί ειχα ενα δυσάρεστο περιστατικό με πελάτη πριν 6 χρόνια που με πέρασε για σερβιτόρο και γίναμε μαλλιά κουβάρια).

Να σημειώσω εδω πως η βαθμολογία μου δεν φαντάζει πολυ καλή αλλα ειναι λιγο παραπλανητική. Κρίνω το μαγαζί αυστηρά γιατί δεν ειναι τοπικού χαρακτήρα αλλά ειναι αλυσίδα και μετα απο τοσα χρόνια εμπειρίας θα επρεπε να "προλαμβάνει" καταστασεις και οχι να χρειαστεί να επισημανθούν για να διορθωθουν.

Η επίσκεψη εγινε Δευτερα 9-6-2014 στις 20:40 το βραδυ απο 4 άτομα. Να σημειώσω εδω πως είχαμε αγορασει μια προσφορά απο το ιντερνετ γιατί γνωρίζαμε τις τιμες.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:

Στην τηλεφωνική μας κράτηση ήταν πολυ ευγενικός ο κυριος και εξυπηρετικός. Αφου φτάσαμε στο κατάστημα μας είπαν πολυ ευγενικά να ανεβούμε τα σκαλια για την ταράτσα. Θετική εντύπωση μας εκανε οτι τοποθετηθήκαμε (ρεζερβε) σε ενα καλό τραπέζι στην ταράτσα με άμεση οπτική επαφή προς τα εξω και κυρίως στην απέναντι εκκλησία.

Βλέποντας την απόδειξη τώρα που γράφω την κριτική, ξαφνιάζομαι που ενω μας σέρβιραν εμφιαλωμένο νερο δεν μας το χρέωσαν. Αντίθετα ο αρτος για 4 άτομα χρεώθηκε στα 2.80 ευρώ συνολικά.

Το αρνητικό που στα δικά μου μάτια με κάνει να τους "χαμηλώσω" αρκετά ειναι πως το διπλανό τραπέζι που εφτασε μετά από εμας εξυπηρετήθηκε πρώτο και εμεις περιμέναμε περισσότερο απ όσο θα έπρεπε. Η εξυπηρέτηση γινόταν μόνο από 2 νεα παιδιά -μια κοπέλα και ενα αγόρι- που για τη χτεσινή μέρα τουλάχιστον δεν ηταν επαρκείς καθως η ταράτσα ηταν γέματη αναλογικά της ημέρας. Έτρεχαν και δεν έφταναν για να εξυπηρετήσουν. Ένα τριτο ατομο θα εδινε τη λύση.

Το ένα ποτήρι μπυρας που προσγειώθηκε απότομα στο τραπέζι ειναι πταίσμα και έγινε ακούσια, ενω δεν σημειώθηκαν και απώλειες.

Στο τέλος στην έξοδο κατω μας καληνύχτισε ενα παλικάρι και μας ευχαρίστησε.

Ισως το 2.5 ήταν πιο δίκαιο.

ΧΩΡΟΣ:

Πραγματικά πολυ όμορφος και περιποιημένος, φαινεται πως εριξαν πολλα χρήματα και μεράκι. Υπαρχουν 3 επίπεδα και νομιζω πως και στα 3 εγινε άριστη δουλειά. Η ταράτσα πολυ ομορφη και προτείνεται με 1000 για μια καλοκαιρινή σας εξοδο για μπύρες. Η θέα απέναντι ενω δεν μπορώ να τη χαρακτηρίσω ως ανεπαναληπτη, ειναι τοσο ξεκούραστη που σε χαλαρώνει και σε ηρεμεί. Εφυγα με ένα αίσθημα καλοπέρασης και ένιωσα "γεμάτος" απο τη βραδιά που είχα με την παρέα μου.

Το ξυλο κυριαρχεί στον χώρο αλλα ειναι πολύ ξεκουραστο. Η καθαριότητα ειναι σε πολυ καλό επίπεδο, το ίδιο και οι τουαλέτες. Μου αρεσαν οι καρέκλες που στην πλάτη ειχαν σχέδιο κατι μεταξύ κλαδιου και πρετσελ (ναι το ψωμακι). Τα τραπέζια "βαριά" μεν αλλά σχετικά άνετα.

Το μαγαζί βρίσκεται σε πολυ κεντρικό σημείο κοντα στην πλατεία και μπορει να γίνει σημειο αναφοράς. Χτες δεν δυσκολευτήκαμε να παρκαρουμε αλλα νομίζω σε πιο εμπορικές μερες τα πραγματα θα ειναι δύσκολα.

ΦΑΓΗΤΟ:

Να σημειώσω πως απο την εποχή του 2000 μου έκαναν εντύπωση οι περιποιημένοι καταλογοι στο Beer Academy. Ειναι περιεκτικοί και καλογραμμένοι, με διάθεση για ιστορία.

Οι συγκεκριμένοι ενω ηταν ομορφοι και σε καλη κατασταση θαρρω πως πρεπει να κατηγοριοποιηθούν καπως καλύτερα στις μπυρες. Ναι μεν για την κατηγορια των βαρελιών ειναι ευδιακριτοι αλλα νομίζω πως στα μπουκαλια θα επρεπε να βαλουν καθε ειδος μπυρας ξεχωριστά και όχι να διαχωρίσουν απλως τις ελληνικές απο τις ξένες γιατί χάνεσαι στον χαρτη.

Στα φαγητα η ποικιλια ειναι επαρκής για να ικανοποιησει ολα τα γούστα.

Παραγγειλαμε:

- Αρτος στα 2.8 (δεν παραγγειλαμε)

- Στελλα Αρτουα 300 μλ στα 3 ευρω
Βαιχενστεφαν 500αρα στα 5.5 ευρω
Καπνιστη Σλενκερλα επι 2 ποτηρια συνολο 13 ευρω.

Ολες στα ποτηρια τους και ΠΑΓΩΜΕΝΕΣ οπως το επιτασει η εποχή.

- Σαλατα Beer Academy στα 7.3 ευρώ. Αρκετά φρέσκια αλλα και πολλή πρασιναδα. Η σως μαγιονέζας ηταν όση πραγματικά επρεπε, θα ήθελα περισσοτερο κοτόπουλο ενω οι φλοιδες παρμεζάνας και τα τοματακια ηταν λεπτοκομμενα τοσο πολυ που δεν μπορούσες να γευτείς περι τινος επρόκειτο.

- Σουφλέ τυριών στα 6.7 ευρω. Νόστιμο πιάτο αλλα μικρό για την τιμή του. Τραγανή κρούστα οσο έπρεπε, τα τυρια ευγευστα και οχι μπουχτιστικά, ειδικά για καλοκαίρι. Καλο συνοδευτικό.

- Μπεργκερ στα 8.5 ευρω με αρκετές πατατες. Αρκετά νόστιμο το μπιφτέκι, γευόσουν ρε παιδι μου τι ετρωγες και αναδεικνυόταν απο το λιωμένο τυρι (τσενταρ νομιζω) μαζι με το λεπτοκομμενο μπεικον. Το ψωμάκι τους νομίζω θελει αλλαγή γιατι παραφαινεται του σουπερμάρκετ. Θα το ήθελα πιο αφράτο.

- Σνιτσελ al parmegiano στα 11 ευρώ. Χοιρινό αναφερόταν αλλα πιο πολυ σε κοτόπουλου μου έμοιαζε. Η κοπέλα μου που το δοκιμασε το πέρασε για fish n chips. Η ποσότητα επαρκης καθως ηρθαν 3 κομμάτια. Η παρμεζανα ηταν απλως λιωμένη απο πανω, ενω χρειάστηκε η συνοδευτική σως για να το φαω. Δεν ηταν ασχημα ψημενο, ούτε καμενο ουτε είχε λαδιλα αλλα το βρηκα σχετικά αγευστο. Για να συνοδευσεις τη μπυρα σου ειναι ΟΚ γενικα χωρις να αντικατοπτρίζει και την τιμη όμως.

- Ποικιλια μιξ γκριλ για 2 ατομα στα 22 ευρω (32 στα 3 - 40 στα 4 ατομα). Επαρκης και με αρκετες πατατες της γιαγιάς οπως και σε ολα τα κυριως πιατα (που φαινοντουσαν σαν φρεσκες, τρωγοντουσαν ευχαριστα). To άλλο ζευγαρι που την ειχε παραγγείλει την βρηκε απλως ΟΚ για συνοδεια της μπυρας. Σε συγκριση με αλλα μαγαζιά δεν τους άρεσε τοσο καθως καποια κομμάτια ηταν λιγο παραψημενα, το κοτόπουλο ήταν ξεραμενο.

- 2 μπανοφι στα 10 ευρώ. Θα ξαναγκρινιάξω για τη σαντυγί που βαζουν απο πάνω οπως το έκανα και στην προηγούμενη μου κριτική. Κατα τα άλλα η μερίδα ηταν αρκετά καλή αλλα εχω φάει και αρκετά καλυτερα μπανοφι. Ουτε η καραμέλα με κέρδισε ουτε το μπισκότο ηταν τραγανό οπως μου αρέσει.

ΣΥΝΟΛΟ στα 89.8 ευρω, ποσο τσιμπημένο για το μέσο πορτοφόλι. Πληρώσαμε εξτρα αλλα 37.80 αφου η αξια των κουπονιων εφτανε τα 52 ευρώ.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ:

Ειμαι αυστηρος και νομιζω πως στις κατηγορίες του φαγητού και της εξυπηρέτησης το 2.5 ισως ταίριαζε παραπανω. Για καλοκαίρι το προτείνω ανεπιφυλακτα και απο Κυριακή εως Πεμπτη που έχει 2 μενού με 21 και 23 ευρω που ειναι καλες περιπτώσεις οπως και το happy hour 7 με 9 το βραδυ στις μπυρες.

Αν πατε να φατε και να πιείτε μια μπυρα να εχετε δεδομένο το 20αρικο. Και επειδή η νεολαια δινει ζωη στο μαγαζί.... Μια ανατίμηση προς τα κατω δεν έβλαψε ποτε τον πελατη, αν και νομιζω πως πανε καλά και δεν το έχουν ανάγκη.

Καλή περίπτωση για να περάσεις μια ευχάριστη βραδια.

Δες περισσότερες κριτικές (203)