VAGELIS

Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Τσιπουράδικα - Ουζερί, Αγ.Δημήτριος
Αυγ
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4

Για όσους ασχολούνται με τα αθλητικά, το καλοκαίρι που δεν υπάρχει τόσο μεγάλη δράση όπως τον χειμώνα, οι αθλητικές εφημερίδες αναλώνονται κυρίως με τις μεταγραφικές "μπόμπες" στο ποδόσφαιρο, τις όντως πολύ καλές μεταγραφές στο μπάσκετ όπου είμαστε στο κορυφαίο επίπεδο, και τις "μεταγραφές" στο βόλευ που... ας μην το συζητήσουμε... Υπάρχουν πολλές ιστορίες στο άθλημα...

Επίσης ασχολούνται και με τις καλοκαιρινές προετοιμασίες των ομάδων όπου το μεγάλο αστέρι και μεταγραφή της ομάδος πέταξε 4-5 "παστέλια" στις "μπυραρίες" και τις "πιτσαρίες" για να ξεμουδιάσουν και την επόμενη μέρα βγαίνουν οι εφημερίδες και γράφουν σε στυλ τιτανοτεράστιου Αλέφαντου

"ΘΑ ΠΕΣΟΥΝ ΤΑ ΤΣΙΜΕΝΤΑ"....

Και αρχίζω να μπαίνω και στο θέμα σιγά-σιγά... Τέλος καλοκαιριού, τέλος χαλάρωσης και αρχή προετοιμασίας σιγά-σιγά... Η χειρότερη περίοδος κατά την άποψη μου καθώς για 2 τουλάχιστον βδομάδες θα "σέρνομαι" στο τρέξιμο και οι υπόλοιποι συμπαίκτες θα μου "ρίχνουν" γύρους. Όμως πιάστηκα αδιάβαστος...
Με τι παπούτσια ρε μεγάλε θα κάνεις προετοιμασία ?

Ομολογώ το είχα αμελήσει και ψάχνοντας στο διαδίκτυο βρήκα ένα κατάστημα στην Άνω Γλυφάδα όπου θα έκανα την αγορά μου. Όλα καλά ως εδώ. Μετά σκέφτομαι ότι ήταν ευκαιρία να δοκιμάσω και κάποιο νέο μαγαζί. Η πρώτη επιλογή ήταν ένα μαγαζί στην Αργυρούπολη αλλά ήταν κλειστό, η δεύτερη επιλογή ήταν πρόταση ενός φίλου και λεγόταν Λαδοφάναρο, κλειστό κι αυτό. Και να λοιπόν η ευκαιρία για το Τσιπουράδικο by RIF, υπήρχε και μια έκπτωση μέσω εκπτωτικού site στο 20%, οπότε κάναμε την επίσκεψη μας.

Επίσκεψη Τρίτη 25/8/2015 και ώρα 20.45

Για το πως θα πάτε, αδυνατώ να σας πω γιατί έβαλα gps και ανεβοκατέβηκα κάποια στενάκια. Θα πω μόνο πως απέναντι βρίσκεται ένα σουπερμάρκετ Σκλαβενίτης. Η τοποθεσία αρκετά ήσυχη, το μαγαζί βρίσκεται σε μια μικρή πλατειούλα, δίπλα από μια γωνιακή καφετέρια, ένα φαρμακείο και ένα πρακτορείο ΟΠΑΠ.

Εμείς καθίσαμε έξω, ο μέσα χώρος είναι σχεδόν άδειος από τραπέζια. Ο κόσμος δεν ήταν πολύς, η βραδιά ήταν χαλαρή και ήρεμη. Ούτε ο εσωτερικός χώρος μου φάνηκε κάτι το ιδιαίτερο (θυμάμαι το ενυδρείο με τα ψαράκια μόνο) αλλά το αναγνωρίζω πως οι κοπέλες που το άνοιξαν επένδυσαν στο φαγητό τους και τη διάθεση τους και όχι στη διακόσμηση. Η διακόσμηση μπορεί να κοστίσει αλλά τη διάθεση και το μεράκι μπορείς να τα προσφέρεις μέσα από την καρδιά σου.

Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και ευγενική από την κοπέλα, απάντησε σε όποιες απορίες είχαμε και γενικά δεν προβληματιστήκαμε καθώς υπήρχαν άλλες 2 παρέες μόλις εκείνη τη στιγμή. Πιστεύω ότι τον χειμώνα ο μέσα χώρος θα κάνει πιο άμεση την επαφή με τον κόσμο, ειδικά αν ισχύει όπως διάβασα από τον fratello ότι έχουν και live βραδιές μουσικής. Με λίγο ποτάκι και καλή παρέα όλα γίνονται πιο εύκολα.

Ο κατάλογος περιέχει ψαρικά και κρεατικά όπως επίσης και διάφορους μεζέδες, χωρίς να σε κουράζει. Η τιμολόγηση τους είναι αξιοπρεπέστατη, όπως αρμόζει σε ένα μαγαζί που "πρέπει" να αγαπηθεί από τη γειτονιά. Eνδεικτικά θα πω πως το σαγανάκι με κατεψυγμένες γαρίδες κοστίζει 7 ευρώ, όταν αλλού το βλέπω να πιάνει 12άρια και κοκκινίζω από τα νεύρα μου. Και τα κρεατικά στα 7 ευρώ πάνω-κάτω, βλέπε γιαουρτλού.

Η παραγγελία μας:

- Στην αρχή έρχεται ωραίο φρυγανισμένο ψωμάκι με λάδι και κανάτα με κρύο νερό.

- Από τον δίσκο με κρύα ορεκτικά (όλα στα 3 ευρώ) διαλέξαμε:

1) χταπόδι ξυδάτο. Οπτικά ευπαρουσίαστο με κόκκους πιπεριού από πάνω. Γευστικά σκληρό. Δεν μας ικανοποίησε.

2) καβουροσαλάτα. Για μοιρασιά είναι μια χαρά με νορμάλ ποσότητα μαγιονέζας, εντάξει δεν περιμένω και φρέσκο καβούρι σε τέτοια τιμή. Για τη μέση είναι οκ.

- Πατάτες τηγανιτές στα 2.5 ευρώ. Πεντανόστιμες, σε πολύ μακριά κομμάτια και ρίγανη με αλάτι. Αν ξαναπάω στο μαγαζί επιβάλλεται να τις πάρω.

- Φέτα με μέλι στα 4 ευρώ. Νοστιμότατη και αυτή με όσο πρέπει μελοσούσαμο και πολύ ωραία κρούστα, τραγανή αλλά ψωμωμένη.

- Μικρή ποικιλία θαλασσινών στα 10 ευρώ. Περιείχε καλαμαράκια, μικρές γαριδούλες, γαύρο και αθερίνα. Αν και μικρή είναι αρκετά ικανοποιητική ποσοτικά, λίγο λαδάκι παραπάνω είχε αλλά ήταν καλοτηγανισμένη και ελαφριά. Εγώ προσωπικά ούτε καν καθάρισα το γαριδάκι.

- Ένα ποτηράκι ούζο με σπράιτ.
- 500άρα βαρελίσια μπύρα Άλφα στα 3 ευρώ.

- Κέρασμα λίγο καρπουζάκι και ένα μικρό κομμάτι μπακλαβά, τίποτα ιδιαίτερο αλλά εκτιμητέα κίνηση πάντα.

Συνολικά χρεωθήκαμε 26 ευρώ,20.8 με την έκπτωση.

Συμπερασματικά θα πω πως για την περιοχή είναι μια καλή λύση, σίγουρα όμως θα υπάρχει κάτι αντίστοιχο στην περιοχή σας. Σε επόμενη επίσκεψη θα δοκίμαζα τα κρεατικά του και τον ντάκο με τσίπουρο, και θέλω να πιστεύω πως "πειραματίζονται" και με νέα πιάτα ώστε να διατηρήσουν το ενδιαφέρον των πελατών αλλά και το δικό τους. Θα το πρότεινα να το επισκεφθείτε με καλή παρέα (τουλάχιστον 4 ατόμων) για να δοκιμάσετε αρκετά πιάτα.

Τώρα αν μου ζητούσατε να το βαθμολογήσω με αθλητικούς όρους, θα έλεγα πως με βάση την επίσκεψη μου θα ήταν στη μέση της βαθμολογίας χωρίς να κινδυνεύσει με υποβιβασμό.

Σίγουρα δεν κλαις τα λεφτα σου! Πάνω από όλα όμως μου αρέσουν αυτές οι προσπάθειες που έχουν θέληση και μεράκι και όχι γερό πορτοφολάκι.

Υ. Γ Πεντακάθαρες τουαλέτες με ατομικές πετσετούλες δίπλα από τον νιπτήρα!

Μεζεδοπωλεία, Νέα Φιλαδέλφεια
Αυγ

"Εσοι να πας γεια παειδακοια στον χρειστω ρυγαλο" ήταν η πρόταση μιας φίλης...

Επειδή μάλλον θα χρειαστείτε διερμηνΕα, θα σας πω πως μάλλον επηρεάστηκε από την κριτική της φίλης evispir για το μαγαζί του Χρήστου Ρήγαλου και μου έκανε την πρόταση της.

Το σκεφτόμουν να πω την αλήθεια αλλά είχα σταμπάρει από καιρό τη Μαμά Χήνα λόγω PONTIKIOU κυρίως και έτσι Δευτέρα 17/8/2015 πήρα μια απόφαση της στιγμής και στις 9 το βράδυ βρέθηκα με την κοπέλα μου στο εν λόγω μαγαζί αφού κλείσαμε τραπέζι μισή ώρα νωρίτερα.

H περιοχή που βρίσκεται είναι πριν την Τρυπιά απέναντι από μια πλατεϊτσα και πολύ κοντά από τον Μίστερ Λουκιδέλαρο που θα ήθελα να επισκεφθώ. Ήσυχη και χωρίς κίνηση, ότι πρέπει για μια καλοκαιρινή βραδιά. Θα ξαναπώ πόσο μου αρέσει αυτή η προσφυγική περιοχή αφού έχει πολλά κοινά με την περιοχή που μένω εγώ πλην της θάλασσας!

Παρκάραμε πανεύκολα έξω από το κατάστημα, άλλοι πελάτες εκείνη την ώρα δεν βρίσκονταν παρά μόνο ένα παλικάρι που έψαχνε τα Μπινελίκια για να παραδώσει κάποιες μπουκάλες. Όντως ο ιδιοκτήτης της Χήνας έχει και τα Μπινελίκια.

Eμείς καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο που ήταν χαλαρός, με επαρκή απόσταση μεταξύ των τραπεζιών. Δεν έχει κάτι άλλο άξιο αναφοράς αλλά επειδή είναι σε πλατεία μου άρεσε αρκετά. Yπάρχει πέτρινη επένδυση, η ζωγραφισμένη μαμά Χήνα είναι μια ωραία πινελιά αλλά εμένα προσωπικά δεν με τρελαίνει ο εσωτερικός χώρος. Νομίζω πως σε όλα τα μαγαζιά της περιοχής αυτού του ύφους το μπάτζετ είναι περιορισμένο όποτε όλοι προσπαθούν να κάνουν "έξυπνες κινήσεις" χωρίς μεγάλο κόστος. Σχετικά άδειος μου φάνηκε εσωτερικά. Υπάρχει ακόμα στα αριστερά μια μπάρα και ακόμα πιο αριστερά είναι η κουζίνα.

Τα τραπεζοκαθίσματα είναι ξύλινα και καινούργια, πεντακάθαρα. Υπάρχουν και καδράκια με χήνες όπως είδα, ενώ και οι τουαλέτες είναι καθαρές και καινούργιες. Το μικρό κελάρι δεν μου έκανε εντύπωση γιατί εκείνη τη στιγμή ήταν τοποθετημένα κάποια πλαστικά καφάσια μπύρας...

Στα του σέρβις, η κοπέλα πολύ συμπαθητική και χαμογελαστή με προθυμία να εξυπηρετήσει. Στα συν ότι μας πρότεινε να πάρουμε τη σαλάτα στο μικρό μέγεθος που και πάλι για 2 άτομα ήταν αρκετή. Το παλικάρι στο τέλος που ζήτησα τον λογαριασμό ήταν ευγενικός αλλά η προσφώνηση στον ενικό δεν μου άρεσε, από τη στιγμή που εγώ απευθύνθηκα στον πληθυντικό. Και δεν το λέω γιατί είμαι ψώνιο ή ότι έχω υπηρέτες αλλά γιατί θεωρώ πως είναι μορφή ευγένειας, από τη στιγμή που δεν γνωριζόμαστε κιόλας. Απόδειξη νόμιμη, κρύο νερό σε κανάτα και κέρασμα παγωτό. Να σημειώσω εδώ πως η τελική τιμή που κληθήκαμε να πληρώσουμε ήταν 23 ευρώ, με την έκπτωση 20.7 αλλά όταν έδωσα 25, μας επέστρεψαν τα 5. Μικρολεπτομέρειες που όμως κάνουν τη διαφορά.

Ο κατάλογος δεν είναι πολύ μεγάλος, παίζει με μεζέδες και κυρίως πιάτα. Είναι επαρκής αλλά νομίζω πως ανά τακτά διαστήματα πρέπει να αλλάζει. Αν ξανακάνω επίσκεψη θα ήθελα να διαπιστώσω και το ποτό τους που κυμαίνεται γιατί αναγράφει "Mama Goose Φαγητό-Ποτό"...

Μια παρατήρηση είναι πως στις μπύρες οι τιμές στα 500 μλ είναι 3-3.5 ευρώ και στα αναψυκτικά 1.5 τα 250 μλ. Μισό ευρώ λιγότερο στις μπύρες ίσως αύξανε την κατανάλωση (προσωπική άποψη).

Αρκεστήκαμε σε μεζέδες:

- Πράσινη σαλάτα με κράνμπερι, ξηρούς καρπούς, στικς από ξυνόμηλο, λιναρόσπορο και βινεγκρέτ από φρούτα του δάσους στα 6.5 η κανονική, στα 3.5 η μισή. Αρκετή και δροσερή, με μπόλικο κράνμπερι. Η βινεγκρέτ αρκετά λεμονάτη και ξινή, θα την ήθελα πιο γλυκιά.

- Κρεμμυδόπιτα στο χέρι με βουβαλίσια κρέμα Σερρών στα 4 ευρώ. Ήρθαν 4 τεμάχια τραγανά στις άκρες πιο ζυμαρένια στο κέντρο. Όντως δεν καταλαβαίνεις γεύση κρεμμυδιού. Νόστιμη γεύση και "γλυκιά". Για να πω την αλήθεια, περίμενα τη βουβαλίσια κρέμα στην άκρη του πιάτου, εξωτερικά από την πίτα. Τα κρεμμυδοπιτάκια θύμιζαν φλογέρες στο σχήμα. Προτείνονται!

- Λαχανικά σχάρας σε τάρτα κανταϊφι με μανούρι στα 6 ευρώ. Για τους λάτρεις είναι πολύ καλή επιλογή. Η βάση είναι από κανταϊφι και τα λαχανικά είναι απλωμένα το ένα πάνω στο άλλο. Μπόλικη ποσότητα από κολοκυθάκι, μελιτζάνα, τομάτα, μανιτάρι και πιπεριά και στην κορυφή μανούρι. Καλοψημένα λαχανικά, σε 1-2 μπουκιές βγήκε μια πικράδα να πω την αλήθεια αλλά δεν μπορεί να επηρεάσει το όλο αποτέλεσμα.

- Στραπατσάδα σε σύγκλινο Μάνης και ταλαγάνι στα 6 ευρώ. Ίσως το πιο αδύναμο πιάτο. Θα ήθελα πιο αέρινο το αυγό και όχι τόσο συμπαγές, το ταλαγάνι ήταν σε μικρά κυβάκια που δεν γινόταν αισθητό ενώ το σύγκλινο ήταν ξεροψημένο σαν μπέικον. Αρκετά πιπεράτη. Αρκετή ποσότητα, οκ για να το μοιραστούν 4 άτομα αλλά όχι για να το πάρει "εργολαβία" κάποιος μόνος του, χωρίς να μας ξετρελάνει.

- Μπουκαλάκι Κόκα Κόλα 250 μλ στο 1.5 ευρώ.
- Μπύρα βαρελίσια 330 μλ Άλφα στα 2 ευρώ παγωμένη!

- Για αρχή μας προσέφεραν μαύρο ψωμάκι που δεν δοκιμάσαμε, νερό κρύο και κέρασμα παγωτό βανίλια στο ποτηράκι με σιρόπι φράουλας.

ΣΥΝΟΛΟ:23 ευρώ, με την έκπτωση 20.

Συμπερασματικά θα αναφέρω πως πρόκειται για ΤΙΜΙΟ παίκτη της ΑΕΚτζίδικης πολιτείας και με καλές προϋποθέσεις για να παραμείνει στις βασικές επιλογές και όχι μεταξύ πάγκου και εξέδρας. Οι επιλογές του είναι θελκτικές, το χειμώνα νομίζω πως θα τιμηθεί από τον κόσμο και θα βάλει και αυτό ένα λιθαράκι για να ανέβει ακόμα περισσότερο η περιοχή.

Αν φτιαχτεί επιτέλους και το γήπεδο της ΑΕΚ (τους το εύχομαι ολόψυχα) θα μιλάμε για αναγέννηση της περιοχής και με πολλούς υποψήφιους επισκέπτες.

Η συμβουλή μου είναι να το επισκεφθείτε με παρέα γιατί πάλι τα έφαγα όλα σχεδόν μόνος μου και ναρκώθηκα σαν τον όφι. Αν είστε ζευγάρι το πολύ 3-4 πιατάκια θα σας ικανοποιήσουν γευστικά και ποσοτικά. Για να χωνεύσετε καθίστε στην απέναντι πλατεία στα παγκάκια. Θα ξανανιώσετε παιδί...

Υ. Γ 1 Τώρα που ξαναδιαβάζω την κριτική του PONTIKIOU, νομίζω πως τη διάβασαν και οι ιδιοκτήτες αν κρίνω από τα σχόλια για την κρεμμυδόπιτα (3 τεμάχια ενώ στη δική μου περίπτωση 4), όπως και στην στραπατσάδα (με αρκετό πιπέρι, αν και σε εμένα δεν άρεσε). Αν ισχύει, τα συγχαρητήρια μου για τις ανησυχίες τους!

Υ. Γ 2 Τους θερμούς χαιρετισμούς μου στην κυρία Μπαμπινιώτη!

Ελληνική κουζίνα, Ν.Σμύρνη
Αυγ

Μια πολύ έξυπνη ιδέα, πρωτοποριακή πριν 3 χρόνια όταν ξεκίνησε στον Πειραιά απέναντι από τα Νotos Galleries συνεχίζει να υφίσταται και να την "ψάχνει" στη Νέα Σμύρνη πλέον, μετά και τη στάση στην Πειραϊκή για ένα χρονικό διάστημα όπου δεν στέριωσε στη θέση του Τσίου που δυστυχώς χάθηκαν τα ίχνη του και μετά γνωρίσαμε τον Πίου με τη διαφήμιση κινητής τηλεφωνίας. Ομολογώ πως κάποια στιγμή πίστεψα πως το μαγαζί είχε κλείσει οριστικά ώσπου πριν από όχι πολύ καιρό το ξαναδιάβασα σε προσφορές και μη αλλά και μέσα στο παρόν σάιτ.

Μετά από 2-3 επισκέψεις μου στον Πειραιά που δεν ήταν άσχημες, έπεσε πρόταση από συμπαίκτη μου να βρεθούμε να τα πούμε αφού είχαμε σταματήσει εδώ και μήνες τις προπονήσεις. Η πρώτη μου σκέψη ήταν οι Μένητες αλλά η ιδέα του μεζεδοπωλείου δεν του άρεσε καθως δεν θα χόρταινε. Είναι και 2 μέτρα γίγαντας... Τελικά διαλέξαμε το Κεφτές και δεν φταις λόγω του μενού...

Βλέποντας προσφορές σε διάφορα σάιτ υπέθεσα πως το κατάστημα ίσως μην πηγαίνει πολύ καλά αλλα μόλις πατήσαμε το πόδι μας στο μαγαζί την Πέμπτη 30/7/2015 στις 21:30 το βράδυ ξαφνιάστηκα ευχάριστα. Το μαγαζί είχε αρκετές παρέες, κυρίως ηλικίας ως 30 ετών που έδειχναν να απολαμβάνουν την έξοδο τους.

Μας υποδέχτηκε μια κοπέλα που έδειχνε να προσπαθεί να κουμαντάρει μόνη της όλο το μαγαζί με τη βοήθεια κάποιου κυρίου που στο τέλος της βραδιάς τον είδα να κάθεται στο ταμείο. Υπήρχαν κάποιες καθυστερήσεις, λογικό με τόσο κόσμο, αλλά τα πιάτα ερχόντουσαν κατά κύματα. Δεν ενοχληθήκαμε από το σέρβις, ήταν πάντως τυπικό όπως καταλαβαίνετε. Στο τέλος η κοπέλα του συμπαίκτη μου ζήτησε και την απόδειξη που μας ήρθε σε δεύτερο χρόνο. Ένα επιπλέον άτομο θα έλυνε κάποια προβλήματα στην ταχύτητα και στη "ζεστασιά".

Ο χώρος όμορφος σχετικά με καναπέδες από παλέτες. Τα τραπέζια κοντά μεταξύ τους, με κάποια μαγειρικά σκεύη για ντεκόρ και ανοιχτή κουζίνα στο βάθος. Εμείς καθίσαμε στον ημιυπαίθριο χώρο όπως και οι περισσότεροι που λειτουργούσαν κάποιοι ανεμιστήρες, χωρίς όμως πολύ καλά αποτελέσματα αν αναλογιστείτε και το είδος του φαγητού που προσφέρεται.

Έρχεται λοιπόν η κοπέλα και αμέσως μας παρουσιάζει το μενού με τα 12 ευρώ που συμπληρώναμε μόνοι μας τι θέλαμε σε απεριόριστη ποσότητα. Τον υπόλοιπο κατάλογο δυστυχώς τον είδα μόνο στο ίντερνετ. Η προσφορά είχε αρκετά πιάτα, αντιπροσωπευτικά του καταστήματος με απεριόριστη μπύρα ή χύμα τσίπουρο.

Η παραγγελία μας ήταν αρκετά μεγάλη και ίσως έχω ξεχάσει κάποια πιάτα:

- Τζατζίκι που δεν δοκίμασα αλλά και γιαούρτι με άνηθο που ήταν δροσερό και γευστικό ως συνοδευτικό. Αρκετές σος στα κεφτεδάκια το είχαν σαν συνοδευτικό (τιμή καταλόγου 2.5 ευρώ).

- Χωριάτικη σαλάτα (τιμή καταλόγου στα 5 ευρώ) που είχε νόστιμη τομάτα, φέτα κομμένη σε 5-6 κομμάτια. Για μενού με 12 ευρώ μια χαρά ήταν και αυτή, όχι σε πολύ μεγάλη ποσότητα. Σαν συνοδευτικό είναι μια χαρά και αυτή.

Tα απλά κεφτεδάκια δεν τα δοκίμασα αλλά σε γενικές γραμμές θα τα δείτε σε παρόμοιους συνδυασμούς. Ο μουσκεμένος κεφτές (τιμή καταλόγου στα 6 ευρώ) μου άρεσε αρκετά με την κόκκινη σάλτσα και την φέτα. Πηχτή και γευστική σάλτσα τομάτας, το ψωμί μάλλον θα σας χρειαστεί. Τον κεφτέ του Βαρουφάκη δεν θυμάμαι να τον δοκίμασα αλλά παρουσιαζόταν με ψιλοκομμένο μπέικον και καρυκεύματα για δυνατή γεύση συνοδεία με σος και πίτα (τιμή καταλόγου στα 6.5 ευρώ).

- Οι κολοκυθοκεφτέδες μου άρεσαν πολύ καθώς στη γέμιση τους υπήρχε κρεμμώδες τυρί αλλά καταλάβαινες και τη γεύση του κολοκυθιού (τιμή καταλόγου 4.5 ευρώ), ήταν και ο λόγος που δεν δοκίμασα τους κεφτέδες του Βαρουφάκη. Σχετικά καλοί και σε σε σύγκριση με άλλους απαράδεκτους, ήταν και οι τοματοκεφτέδες που παρά το ότι ήταν τσουπωτοί σου άφηναν τη γεύση της τομάτας (τιμή καταλόγου 4.5 ευρώ).

- Ο κεφτές της βλάχας αν θυμάμαι ήταν ένα μεγάλο μπιφτέκι αλλά ήρθε στο τέλος, ενώ τα κεφτεδάκια γλου-γλου εξαφανίστηκαν από τον φίλο, φαινόντουσαν ζουμερά στην όψη (τιμή καταλόγου 6 ευρώ).

- Οι πατάτες με αυγά μάτια και λουκάνικο που ήρθαν σε κατσαρολάκι φαγώθηκαν αν και πρόλαβα μόνο κάποιες πατάτες, καλό θα ήταν να είχαν περισσότερο αλάτι.

Για το τέλος άφησα τη λευκή απειλή, δηλαδή σπαγγέτι με λευκή σάλτσα, μπέικον, παρμεζάνα, αυγά και φυσικά κεφτέδες. Καρμπονάρα δεν την έλεγες, ούτε κατάλαβα τα αυγά. Τα μακαρόνια θα ήθελαν περισσότερο αλάτι και λίγο λιγότερο βράσιμο. Γενναία μερίδα αλλά με αρκετά περιθώρια βελτίωσης. Αυτό ήταν το δικό μου πιάτο (τιμή καταλόγου στα 6.5 ευρώ).

- Ήπιαμε αρκετά ποτήρια μπύρας όπου δεν ερχόντουσαν ακριβώς όταν τα ζητούσαμε, ενώ ήταν και 250άρια. Κάθε φορά ερχόντουσαν σε διαφορετικά ποτήρια σχήματος και μάρκας (Έζα-Pils Hellas-Berlin), οπότε δεν μπορώ να πω με σιγουριά τι μάρκα μπύρας ήπιαμε, ενώ θεωρώ λογική την καθυστέρηση για να μειωθεί η ζήτηση. Στο τέλος, προς τιμήν τους, αφού ζητήσαμε ένα τελευταίο ποτήρι μπύρας και είχε τελειώσει, μας πρόσφεραν 2 κουτάκια 330άρια Φιξ.

Σύνολο στα 48 ευρώ τα 4 άτομα, συν 4 Κόκα κόλες στα 8 ευρώ, πληρώσαμε 56 ευρώ.

Συμπερασματικά θα πω πως πρόκειται για μια καλή πρόχειρη λύση και σίγουρα αξίζει η προσφορά που έχουν βάλει. Θυμάμαι πως από τις προηγούμενες επισκέψεις μας υπάρχει αρκετή βελτίωση καθώς δεν βάρυνα, αν και είχα πιεί αρκετή μπύρα. Λίγο πιο ψιλοκομμένο το κρεμμύδι θα ήθελα στη γέμιση των κεφτέδων που γενικά είναι γευστικοί.

Μάλιστα σου αφήνει το περιθώριο να ξανακάνεις επίσκεψη καθώς υπάρχουν αρκετές επιλογές ακόμα όπως κεφτέδες με σως Jack Daniel's, κεφτέδες με γλυκόξινη σάλτσα, σιμίτ κιοφτέ ή βρωμοκεφτέδες (κεφτέδες με βρώμη).

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία, Καλύβια
Αυγ

Κάθε άνθρωπος έχει το χόμπυ του... Άλλος να παίζει βόλευ, άλλος να ψαρεύει, άλλος να διαβάζει παλαιότερα Nitro και Κλικ. Η αδελφή μου αφού καταπιάστηκε με τη δραματική σχολή, είπε τώρα να ασχοληθεί με το μακιγιάζ. Ασχολείται λοιπόν και η διάθεση της φτάνει μέχρι τη Θεσσαλονίκη, αφού παρακολουθεί και μέσω youtube κάποια κοπέλα και δίνει συμβουλές. Βρήκε στήριγμα και στην κοπελιά μου και μέσω προσφορών της Ryanair (από 5 ευρώ παρακαλώ) πήγαν αυθημερόν για να ψωνίσουν από κάποιο κατάστημα που υπάρχει μόνο στη Θεσσαλονίκη και να κάνουν την βόλτα τους τα κορίτσια.

- "Θα έρθεις μαζί μας;;"

- "Θα έρθω το βράδυ να σας πάρω από το αεροδρόμιο! "

- "Α ωραία, θα γλιτώσουμε την ταλαιπωρία... "

Που να ήξεραν τα καημένα τα κορίτσια ότι εγώ χαιρόμουν σαν τον κακό λύκο, αφού στο μυαλό μου είχα επίσκεψη για κρεατοφαγία στα Καλύβια, που χρόνια είχα να πάω. Έπεισα, πανεύκολα και τους γονείς και γύρω στις 21:30 το βράδυ, φτάσαμε στον Μουρούζη. Είχα κάνει 2-3 επισκέψεις γύρω στο 2007, πάντα στον Μουρούζη. Εκεί ήθελαν οι γονείς να πάμε, οπότε δεν έφερα αντιρρήσεις.

Τα κορίτσια ήταν ακόμα πιο εύκολο να πειστούν καθότι ναι μεν έφαγαν μπουγάτσα και βομβίδια στη Θεσσαλονίκη, ναι μεν είχαν αγοράσει τσουρέκια από τον Τερκενλή και τρίγωνα Πανοράματος από τον Ελενίδη (κρίμα που δεν υπάρχει στην Αθήνα υποκατάστημα του), αλλά επειδή είχαν ξυπνήσει και από τις 5 το πρωί λογικό ήταν να μην τους φτάσει το μεσημεριανό τσιμπολόγημα.

Αφού λοιπόν φτάνουμε 5 άτομα, βλέπουμε ότι προσπαθούν να μας "τσιμπήσουν" οι σερβιτόροι από τον Χριστόφορο και τον Μουρούζη. Η απόφαση όμως ήταν ειλημμένη. Καθόμαστε σε ένα τραπέζι, όχι πολύ άνετο καθώς υπήρχε και άλλη παρέα από πίσω μας, αλλά είχαμε και το διπλανό κάβα. Το κακό ήταν πως δεν είχαν το ίδιο ύψος οπότε δεν βολευτήκαμε ιδιαίτερα. Μικρό το κακό όμως γιατί όταν πας στα Καλύβια ξέρεις τον λόγο.

Καθήσαμε εξωτερικά, σε μια πολύ ζεστή νύχτα. Ο χώρος τίποτα το ιδιαίτερο. Αν έχεις καλή παρέα όμως όλα τα ξεχνάς. Να σημειώσω πάντως πως οι τουαλέτες ήταν σύγχρονες, καθαρές και ευρύχωρες. Από 2 για κάθε φύλο σε κοινό χώρο.

Οι σερβιτόροι παλαιάς κοπής, λογικά εργάζονται πολλά χρόνια στο κατάστημα. Γνωρίζουν πολύ καλά τη δουλειά τους, τρέχουν αλλά δεν σε ξεχνάνε. Απλώς θα ήθελα να ήταν ένα κλικ πιο ευγενικοί. Όχι ότι μας χάλασε κάτι, ενώ σε καμία περίπτωση δεν ήταν αγενείς. Το μαγαζί δουλεύει ρολόι, άλλωστε έχει πολλούς φανατικούς οπαδούς. Και τα κεράσματα μας είχαμε και την αποδειξούλα μας κανονικά. Μπράβο τους.

Στην παραγγελία μας λοιπόν:

- Ψωμί ψημμένο στα 2 ευρώ. Δεν το παραγγείλαμε αλλά ΟΚ. Με όσο λαδάκι χρειαζόταν, όχι υπερβολικά ψημένο.

- Τζατζίκι στα 3.5 ευρώ. Δεν δοκίμασα αλλά φαγώθηκε όλο.

- Κολοκυθάκια τηγανιτά σε σογιέλαιο στα 3.5 ευρώ. Από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει αν και γενικά τα αποφεύγω καθώς έρχονται βουτηγμένα σε κουρκούτι. ΚΑΜΙΑ σχέση εδώ. Πολύ γλυκά, ψημένα ιδανικά ώστε να μην είναι ωμά. Σίγουρα να τα παραγγείλετε σαν συνοδευτικα.

- Πατάτες τηγανιτές σε σογιέλαιο στα 3.5 ευρώ. Επίσης πολύ καλές, φρέσκες και καυτές από το τηγάνι.

- Ταλαγάνι στα 4.5 ευρώ. Μαστιχωτό, καλοψημένο. Μου φάνηκε μεγαλύτερη μερίδα από ότι έχω συνηθίσει να τρώω σε εστιατόρια.

- Κέρασμα αρνάκι σούβλας μερίδα. Η τιμή κιλού είναι στα 30 ευρώ. Δεν έχω φάει και πάρα πολλές φορές, γλύκισμα ήταν αλλά νομίζω ότι θα μπορούσε να είχε παραπάνω ψαχνό. Φαγώθηκε όλο και με ευχαρίστηση πάντως.

- 2 μπιφτέκια στα 9.5 ευρώ το καθένα. Το ένα το είχαμε πάρει εξαρχής για το σπίτι για το γεύμα της επόμενης ημέρας. Έρχεται ένα πιάτο σαν φρίσμπυ, κρεατένιο. Με μπόλικο λεμονάκι μπορείτε απλώς να το καταπιείτε!

- 2 μπον φιλέ στα 19.5 ευρώ το καθένα. Μας ρώτησαν πως το θέλουμε, νόστιμο. Έρχονται 2 σε κάθε μερίδα, μπορείτε εύκολα να το μοιραστείτε. Θα το ήθελα ένα κλικ πιο ψημένο, δυσκολεύτηκα σε κάποια σημεία να το κόψω. Θα έπρεπε να έχουν πιο τρακτερωτά μαχαίρια.

- 1 χοιρινή μπριζόλα στα 10 ευρώ που έγινε σχεδόν όλη πακετάκι αφού είχαμε σκάσει.

- 3 μπύρες 500άρες (2 Φιξ και 1 Φίσερ) στα 2.8 ευρώ έκαστη.
- 3-4 αναψυκτικά στα 2 ευρώ και μπουκάλι νερό χωρίς να παρατηρήσω αν χρεώνεται.

- Κέρασμα ένα ευχάριστο ποτό με κανέλα αν αντιλήφθηκα καλά και ατομικά μπολάκια με γιαούρτι και ένα κομμάτι πεπόνι μέσα, με 3 γλυκά του κουταλιού (κεράσι, βύσσινο και κυδώνι). Αν παρατηρήσετε στο Foursquare είναι ακριβείς 100% οι εικόνες. Ζητήθηκε καρπούζι από την πλευρά μας και πολύ ευχαρίστως μας προσφέρθηκε σε ικανοποιητική ποσότητα (και κομμάτι καρδιάς μάλιστα).

Σύνολο στα 103.5 ευρώ με πακέτο τη μπριζόλα,1 1/3 μπιφτέκι και ένα κομμάτι μπον φιλέ.

Κλείνοντας θα πω πως ΝΑΙ, άξιζε και με το παραπάνω τα λεφτά του και με αυτά που πήραμε άνετα έτρωγε και 6ο άτομο. Το κόστος κυμαίνεται στα 15-18 ευρώ, το κέρασμα σου το έχεις και γενικά σε ΠΡΟΣΕΧΟΥΝ σαν πελάτη. Κανονίστε να πάτε σαν παρέα όμως και όχι για ρομαντζάδες.

Είχαμε μια πολύ ευχάριστη βραδιά. Όλες οι μερίδες είναι διπλές, νοστιμότατες. Και ΟΚ για τα κρέατα να το καταλάβω, αλλά ακόμα και τα ορεκτικά ήταν υψηλού επιπέδου για την κατηγορία του καταστήματος που γενικά τα αποφεύγω καθώς τα θεωρώ εντελώς συμβατικά. Εδώ μπορώ να πω πως μου άνοιξαν ακόμα περισσότερο την όρεξη. Στα 5 άτομα παραγγείλτε ένα κυρίως κρεατικό λιγότερο, πάλι θα είστε κομπλέ.

- "Και σας το έλεγα εγώ πως πήραμε πολλά... Αφού κάνουν και κεράσματα... "

Ψαροταβέρνες, Περιστέρι
Ιούλ

Στο δικό μου το μυαλό, διαβάζοντας για μαγαζιά που προσφέρουν θαλασσινά απεριόριστα με χαμηλό αντίτιμο (πχ από 10 ως 15 ευρώ), σίγουρα δεν περιμένω να έχουν αλιευθεί εκείνη την ώρα από τη θάλασσα ούτε να είναι στο ψυγείο. Παραπέμπουν προς κατάψυξη μεριά. Επίσης είναι πάρα πολλά τα παραδείγματα (και εδώ μέσα) που σου λένε απεριόριστα και μόνο έτσι δεν είναι. Θέλω να πω δηλαδή πως η συγκεκριμένη λέξη λειτουργεί μόνο ως κράχτης.

Στην προκειμένη περίπτωση μόνο έτσι δεν ήταν τα πράγματα στη δική μας εμπειρία...

Για να πω την αλήθεια, το μαγαζί το είχα δει μέσω ανακοίνωσης του παλαιότερα στο Ask4food και άγνωστο γιατί δεν το είχα αξιολογήσει αρνητικά όπως πχ το Νησί (που δεν έχω προσωπική εμπειρία κιόλας).

Πρόκειται πιθανότατα για οικογενειακή επιχείρηση τοπικού βεληνεκούς με αρκετά τίμιες προθέσεις. Η πρώτη θετική εντύπωση είναι από την πολύ καλή και ευγενική εξυπηρέτηση. Θα εστιάσω εδώ και θα πω πως η νεαρή κοπέλα ούτε μας σταμάτησε όταν παραγγείλαμε πάρα πολλά πιάτα λέγοντας δικαιολογίες "ξέρετε... δικαιούστε σε πρώτη φάση 5-6 πιάτα και... βλέπουμε", ίσα ίσα που μας παρότρυνε να δοκιμάσουμε κι άλλα. Η απόδειξη ήρθε κανονικότατα ενώ μας κέρασαν και από ένα κομμάτι κορμό στον καθένα για να αλλάξουμε τη γεύση μας. Και υγρά μαντηλάκια παρακαλώ.4άρι αδιαπραγμάτευτο.

Ο χώρος είναι αδιάφορος θα έλεγα αλλά χαλαρός αν καθίσετε στο πεζοδρόμιο. Στην επίσκεψη μας έτυχε και πέρασαν 3-4 φορές συνεργεία καθαρισμού, πράγμα εντυπωσιακό για Παρασκευή βράδυ αλλά όχι και ότι καλύτερο την ώρα που τρως. Θα βρείτε εύκολα να παρκάρετε αλλά για το πως θα φτάσετε δεν μπορώ να σας κατατοπίσω ιδιαίτερα. Είναι πάντως αρκετά κοντά από το κλειστό γήπεδο του Περιστερίου στην οδό Κένεντι (πολύ κοντά στην οδό Θηβών).

Η επίσκεψη μας έγινε Παρασκευή 10/7/2015, από 4 άτομα γύρω στις 21:45 το βράδυ. Αξιοποιήσαμε το απεριόριστο μενού σε φαγητό και ποτό με 13 ευρώ το άτομο.

Ξεκινήσαμε με τυροκαυτέρη με πικάντικη γεύση, πιθανόν του εμπορίου αλλά αξιοπρεπέστατη και περάσαμε στις πατάτες τηγανιτές που ήταν σχετικά χοντροκομμένες αλλά όταν τις φάγαμε και όσο περνούσε η ώρα, τόσο μας έλειπαν για να συνοδεύσουμε τα άλλα πιάτα μας. Η χωριάτικη φρέσκια, με μικρό κομμάτι φέτα αλλά νόστιμη τομάτα, το αγγούρι θα μπορούσε να ήταν πιο φρεσκοκομμένο.

Η πατατοσαλάτα δεν δοκιμάστηκε από μέρους μου, μάλλον αδιάφορη θα την έκρινα βλέποντας ότι ήταν από τα λίγα πιάτα που δεν ολοκληρώθηκαν. Ο γαύρος μαρινάτος ευχάριστος αλλά με μπόλικο σκόρδο, με απέτρεψε να τον ξαναπαραγγείλω. Το καλαμαράκι γόνος ήταν αρκετά μαλακό, γευστικό αλλά ήταν κάπως περίεργα κρατσανιστό (μια μπουκιά όμως δοκίμασα, ίσως μην είμαι αντικειμενικός).

Οι σαρδέλες ψητές ανοιγμένες στη μέση ήταν νόστιμες αλλά δεν συγκρίνονται με του Ταξιδεύοντας στα Βόρεια που δοκίμασα στη συνάντηση των μελών του Ask4food. Παρ'όλα αυτά παραγγέλθηκαν και δεύτερη φορά. Τα μύδια σαγανάκι και μυδοπίλαφο δεν τα δοκίμασα αλλά εκεί που θα σταθώ είναι στις γαρίδες τηγανιτές. Λογικότατα με τέτοιες τιμές δεν μπορούν να προσφερθούν φρέσκες αλλά και τις φρέσκες πόσο σίγουρος μπορεί να είσαι ότι στις προσφέρουν έτσι όταν τρως έξω?Ήταν αρκετά ζουμερές,4 στη μερίδα και τις παραγγείλαμε 4 φορές χωρίς ΚΑΝΕΝΑΝ περιορισμό.

Προσφέρονται και 3 πιάτα με κρεατικά (χοιρινά μπριζολάκια, πανσετάκια χοιρινά και κεμπάπ) που δεν κρίθηκε αναγκαίο να τα δοκιμάσουμε.

Από μπύρες στην προσφορά υπάρχει η Βεργίνα, διαφορετικά πληρώνεις ξεχωριστά τις υπόλοιπες. Μην κάνετε καμιά βλακεία, γευστικότατη και ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΗ είναι η Βεργίνα,3 ήπιαμε. Κρασί-ούζο-τσίπουρο σε χύμα μορφή και αναψυκτικά σε πασίγνωστη μάρκα. Δεν θα προβληματιστείτε καθόλου.

Σύνολο στα 52 ευρώ για αξιοπρεπέστατη έξοδο 4 ατόμων.

Προτείνεται για μια κοντινή εξόρμηση και για την τιμιότητα της όλης φάσης. Οι επιλογές είναι αρκετές και μπορεί να καλύψει ιδιαίτερα αυτούς που θέλουν να πιούν. Η τελευταία εντύπωση που μου έμεινε είναι πως εμείς καθίσαμε το πολύ ως τις 23:00 και οι προηγούμενοι πελάτες από εμάς δεν είχαν αποχωρίσει αλλά καθόντουσαν και απολάμβαναν την έξοδο τους. Για τέτοιες πολύ κακές εποχές για τη χώρα μας,7-8 τραπέζια (για μικρής χωρητικότητας μαγαζί) ήταν μια χαρά.

Μακάρι όλα να πάνε καλά για τη χώρα μας και όλα αυτά να μη γίνουν μια καλή ανάμνηση (όπως πχ η περίοδος 2000-2009). Και προς Θεού...
ΟΧΙ ΔΙΧΟΝΟΙΑ μεταξύ μας... Αρκετά μας αγαπάνε στο εξωτερικό, μας αρκεί....

Σουβλάκι & Σχάρα, Πειραιάς κέντρο
Ιούλ

Toν Καράμπαμπα ενώ τον ξέρω από μικρό παιδί, είχε τύχει να τον επισκεφθώ μόλις μια φορά, στις 12/1/1995 Πέμπτη βράδυ μετά από την κατραπακιά που φάγαμε από την Εφές Πίλσεν στο ΣΕΦ με 56-79, αφού δεν μπορούσαμε να σκοράρουμε ούτε με αίτηση. Πραγματικά από τα χειρότερα παιχνίδια του Ολυμπιακού. Βέβαια που να ήξερα μετά από 10 χρόνια πως θα χάναμε με 59-110 επί εποχής Όβτσινα-Σκλάβου-Αγαδάκου. Εκείνο το βράδυ ήμουν στην Θεσσαλονίκη λόγω σπουδών και όταν το άκουσα στην τηλεόραση είπα μέσα μου "μάλλον δεν άκουσα καλά,89-110 θα είπε".

Είχα πάει με τον πατέρα μου και κάτι συναδέλφους του αλλά που όρεξη (σαν μικρό παιδάκι που το έπαιρνα κατάκαρδα). Θυμάμαι όμως πως όλοι έλεγαν πως ερχόντουσαν από διάφορες περιοχές της Αττικής για να φάνε το περίφημο σουτζούκι του. Ακόμα μιλάνε με νοσταλγία οι Δραπετσωνίτες για τον Καράμπαμπα, τον Αβραάμ και τον Πολύβιο.

Ο Καράμπαμπας σταδιακά πήρε την κατιούσα και αναγκάστηκε να κλείσει. Προς το τέλος του 2014 έγινε νέα προσπάθεια υπό άλλη διεύθυνση για να αναβιώσει η επιχείρηση και να κερδίσει τη χαμένη της αίγλη. Με μικρά αλλά σταθερά βήματα και χωρίς να "τρελαθούν" να βάλουν το ένα πιάτο πίσω από το άλλο ούτε να μπλέξουν με γύρους κλπ. Πιο πολύ σαν μπριζολάδικο το ξεκίνησαν... και μπορώ να πω πως μια χαρά τα πάνε αν κρίνω και τον ανταγωνισμό όπου άνοιξε και σε πολύ κοντινή απόσταση Μπαρμπαδήμος ενώ σταθερά με αρκετή πελατεία στέκεται και ο Κρετάς.

Μέσα σε 7-8 μήνες έχω τιμήσει ουκ ολίγες φορές το μαγαζί είτε για να φάω σπίτι μου είτε να φάω εκεί 2-3 φορές. Ο χώρος δεν θα σας συναρπάσει, καθώς είναι σχετικά μικρός και αδιάφορος όπως ενός μέσου σουβλατζίδικου. Καθαρός παρ'όλα αυτά και τα τραπεζοκαθίσματα καινούργια, χωρίς φθορές. Είναι πολύ εύκολο να τον βρείτε καθώς βρίσκεται πάνω ακριβώς από το λιμάνι του Πειραιά. Θα στρίψετε δεξιά από την εκκλησία του Αγίου Διονυσίου και αμέσως στην ανηφόρα κάνετε αριστερά και θα τον βρείτε φάτσα φόρα. Δεν θα δυσκολευτείτε να παρκάρετε τις βραδυνές ώρες.

Στην τελευταία μας επίσκεψη βραδάκι Τετάρτης 8/7/2015 λίγο πριν τις 9, διαλέξαμε τον εξωτερικό χώρο που βρίσκεται απέναντι από το μαγαζί πάνω από τις ράγες του σιδηροδρομικού σταθμού. Αργότερα βρέθηκαν και άλλες παρέες να δειπνούν δίπλα μας.

Το αρνητικό που έχω να προσάψω για τον εξωτερικό χώρο είναι πως σε πολύ κοντινή απόσταση υπάρχουν ορδές τσιγγάνων που περιφέρονται, ενώ και ο σιδηροδρομικός σταθμός είχε γίνει έρμαιο στις ορέξεις τους αφού τον χρησιμοποιούσαν ως κατοικία από τη στιγμή που εγκαταλείφθηκε στην τύχη του. Αυτή η ιστορία ξεκίνησε περίπου από το 2006-2008 με το ελληνικό κράτος να μην έχει ασχοληθεί. Το τελευταίο διάστημα ενώ περνάω πολύ συχνά από εκεί δεν έχω τη διάθεση να κοιτάξω πλέον. Όπως και να έχει σε αυτό ΔΕΝ έχει ΚΑΜΙΑ ευθύνη η επιχείρηση.

Στην τελευταία μας επίσκεψη 4 άτομα παραγγείλαμε τα εξής:

- Ψωμάκι στα 4 ευρώ χωρίς να το ζητήσουμε. Ψημένο, όχι κάτι ιδιαίτερο ποιοτικά. Λίγη λαδορίγανη ίσως προσέθετε κατιτίς.

- Μπριζολάκι σπέσιαλ Καράμπαμπα στα 6.5 ευρώ. Έρχονται 2 τυλιγμένα τεμάχια σε καλαμάκι γεμιστά με τυρί, τομάτα. Νόστιμο και μαλακό, με λεμονάκι θα είναι ακόμα καλύτερο, το παρέλειψα.

- Μπιφτεκάκια παραδοσιακά στα 6 ευρώ. Η ΝΑΥΑΡΧΙΔΑ του μαγαζιού. Πεντανόστιμα και μαλακά σαν αφρός, τα έχω τιμήσει ουκ ολίγες φορές. Συναγωνίζονται τα βομβίδια της Θεσσαλονίκης (αν και πιο παχιά). Πιάτο σήμα-κατατεθέν.

- Σουτζούκι απαλό στα 6 ευρώ. Στις αρχές του μαγαζιού δεν θυμάμαι να υπήρχε στον κατάλογο και πραγματικά είχα απορήσει. Δυστυχώς δεν άρεσε σε κανέναν μας καθώς το βρήκαμε στεγνό και με παραπάνω λάδι. Υπήρχαν επίσης πιτούλες και ψητή τοματούλα. Επιδέχεται μεγάλης βελτίωσης.

Οι μερίδες ήρθαν σε λαδόκολα (μου αρέσει σαν σκέψη) και με πολλές πατάτες τηγανιτές, οπότε δεν χρειάζεται να παραγγείλετε. Και οι πατάτες όμως παρ'ότι είναι φρέσκες, θα μπορούσαν να είναι πιο γευστικές, σαν να τους λείπει κάτι. Έχω μια μικρή αμφιβολία ότι είναι κομμένες από πριν.

- Γραβιέρα με μέλι και σουσάμι για τη μέση στα 3.5 ευρώ. Πολύ καλή ποσότητα με ελαφρώς πικάντικη γραβιέρα και μπόλικο μέλι. Θα ήθελα να έκαναν μια προσπάθεια να δουν αν μπορεί να γίνει και ψητή.

- Συνοδευτική σως Καράμπαμπα στα 2.5 ευρώ. Σχετικά καυτερή με βάση καραμελωμένων κρεμμυδιών.

- 2 Κόκα κόλες στα 2.6 ευρώ.
- 2 μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό στα 2 ευρώ.

Σύνολο στα 33.1 ευρώ με κανονική απόδειξη και μείναμε ικανοποιημένοι.

Να σημειώσω εδώ πως υπάρχουν λίγες αλλά ικανοποιητικές επιλογές ακόμα σε ορεκτικά όπως ψητή φέτα, μανιτάρια γεμιστά, ψητά λαχανικά, πατατοσαλάτα, τυροκαυτερή και τζατζίκι.

Από κρεατικά υπάρχουν ακόμα λουκάνικο, μπριζολάκια χοιρινά λαιμού, φιλέτο κοτόπουλο και σουβλάκι χοιρινό και κοτόπουλο. ΔΕΝ υπάρχουν τυλιχτά αλλά για διανομή στο σπίτι υπάρχει η κυπριακή πίτα, αρκετά ικανοποιητική και ισορροπημένη στα 2 ευρώ, χορταστική. Εγώ προτιμώ με κοτόπουλο, μια εύκολη και ικανοποιητική λύση για το σπίτι.

Κλείνοντας θα πω πως υπάρχει διάθεση για βελτίωση. Όταν σκέφτομαι τον Καράμπαμπα το μυαλό μου πάει στα ΝΟΣΤΙΜΟΤΑΤΑ ΜΠΙΦΤΕΚΑΚΙΑ. Φανταστείτε να μην υπήρχε η χρέωση στο ψωμί, πόσο ακόμα πιο οικονομικό θα ήταν.

Είναι μια αξιοπρεπής επιλογή για την περιοχή, χωρίς φανφάρες και μεγάλα λόγια. Το παλεύει και φαίνεται να δικαιώνεται. Αν αρχίσει να κάνει και μικρές διορθώσεις (για τα γούστα μου) θα πάει ακόμα πιο καλά...

Μακάρι να ζούσαν οι παππούδες μου (σαν βέροι Δραπετσωνίτες που ήταν) να τους έκανα το τραπέζι για 2 ώρες μονάχα...

Α ρε "Fast" Eddie Johnson... Tι ΠΑΙΚΤΑΡΑΣ που ήσουν!!!

Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι, Ψυρρή - Μοναστηράκι
Ιούλ

Αφορμή για την επίσκεψη μου στο εν λόγω γλυκοπωλείο στάθηκε η κριτική από τον George G που διάβασα την κριτική του την ίδια μέρα για το Sugar Mama. Θα μου πείτε τώρα πως κολλάει το ένα μαγαζί με το άλλο. Θα σας πω πως έκανα βόλτα στην Ερμού την Παρασκευή 26/6/2015 και επειδή δεν είχα όρεξη για φαγητό και δεν ήθελα να πάω στους αγαπημένους LUKUMAΔΕΣ, σκέφτηκα να κάνω το συγκριτικό τέστ ανάμεσα στα Σερμπέτια του Ψυρρή και το πιο νέο Σερμπετόσπιτο της Νάνσυ που το έμαθα κυρίως μέσα από το παρόν σάιτ.

Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αναλυτικότατη κριτική αλλά εστιάζω κυρίως στη σύγκριση των 2 μαγαζιών (από παλιότερες επισκέψεις μου στο ένα μαγαζί) και θέλω να δώσω μια φιλική "συμβουλή" προς τα 2 καταστήματα.\

Αρχικά θα πω πως το σέρβις τους πετάει. Άρτια εκπαιδευμένο με γνώση των πιάτων που προσφέρουν, από φιλικότατα νέα παιδιά που είναι πρόθυμα να σε εξυπηρετήσουν και "κόβει" το μάτι τους. "Τσιμπάνε" τον πελάτη από τον δρόμο, προσφέρουν μαστιχούλα πριν καν παραγγείλεις ενώ και το νεράκι είναι παγωμένο και σε κανάτα. Η απόδειξη έρχεται κανονικότατα. Ίσως ένα μικρό μείον θα ήταν οι λίγο παραπάνω έπαινοι που δίνουν στα γλυκά τους, πχ " το βραβευμένο μας γλυκό " για κάποιο σιροπιαστό που ρώτησα. Ίσως σε κάποιους τουρίστες φαινόταν ΟΥΑΟΥ αλλά σε εμένα μου φάνηκε σαν μια έξτρα πληροφορία που μάλλον θα μου χάλαγε τη "μαγεία" της ανακάλυψης. Το θεωρώ πταίσμα και δίνω άριστα μέσα από την καρδιά μου καθώς με εντυπωσιάσαν. Οι χρόνοι τους είναι ταχύτατοι ξέχασα να σημειώσω. Δε νομίζω να περιμένετε πάνω από 5 λεπτά.

Ο χώρος είναι κυρίως στην πλατεϊτσα, δίπλα από το Beer Time, μπορεί να φιλοξενήσει αρκετές παρέες, κάπου θα ξετρυπώσουν ένα τραπεζάκι και για εσένα. Νομίζω αυτή τη χρονική περίοδο "κερδίζει" τη μάχη από τα Σερμπέτια (χωρίς να σημαίνει πως και αυτά δεν έχουν κόσμο). Για καλοκαιρινές βραδιές είναι μια χαρά!

Από τα γλυκα τώρα, υπάρχει μεγάλη ποικιλία όπως προφιτερόλ, σοκολατόπιτα, καρυδόπιτα, σουφλέ σοκολάτας αλλά και γλυκά με δικές τους ονομασίες. Όλα στα 4 ευρώ αλλά αν θέλετε και παγωτό το κόστος εκτοξεύεται στα 7 ευρώ.

Υπάρχουν επίσης και αρκετά σιροπιαστά όπως κανταϊφι, εκμέκ κανταίφι, μπακλαβά, γαλακτομπούρεκο, ρεβανί και άλλα πολλά που θα χρειαστώ ολόκληρο κατεβατό να γράψω.

Για επόμενη επίσκεψη έχω σημειώσει τον Χαλβά Σαμπάχ που είναι ζεστός γεμιστός με παγωτό καϊμάκι (στα 7 ευρώ ΑΟΥΤΣ).

Εμείς προτιμήσαμε να πάρουμε μια ποικιλία των 2 ατόμων στα 12 ευρώ. Και όταν λέμε ποικιλία εννοούμε 2 γλυκά με παγωτό στη μέση.

Διαλέξαμε ένα μπισκότο-μπανάνα που είναι κρέμα σοκολάτας με μπισκότο και μπανάνες όπου υπερίσχυε η σοκολάτα και το γλυκό της αγάπης που ήταν σοκολατόπιτα περιχυμένη με σοκολάτα γάλακτος.

Τα γλυκά δεν ήταν άσχημα. Όμως καλύπτονταν από ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ δόση σοκολάτας και παγωτού που γρήγορα σε μπούχτιζαν, μόνο λίγο τριμένο μπισκότο υπήρχε ακόμα αλλά σίγουρα πρέπει να σκεφτούν κάτι για να σπάσουν αυτή τη μονοτονία.2 άτομα δεν καταφέραμε ούτε τα μισά να φάμε και είναι αμαρτία να πετιέται τόση ποσότητα απλώς για το θεαθήναι. ΟΚ είναι τουριστική περιοχή αλλά παρήλθαν οι εποχές του εντυπωσιασμού.

Συγκριτικά με προηγούμενες επισκέψεις στα Σερμπέτια κρίνω καλύτερη τη Νάνσυ από ποιότητα γλυκών λόγω φρεσκάδας κυρίως. Μάλιστα στη σοκολάτα διέκρινα και τη χρήση μπαχαρικών, είναι ένα συν αυτό. Το πρόβλημα εστιάζεται στις ποσότητες. Δεν χρειάζεται ένα γλυκό να είναι εντυπωσιακό λόγω της όψης. Νομίζω πως και τα 2 καταστήματα εστιάζουν εκεί και είναι λάθος προσέγγιση. Καλό το Instagram αλλά δεν είναι η ουσία.

Παρ'όλα αυτά το προτείνω σίγουρα για παρέες (αρκετές φοιτητοπαρέες κυκλοφορούν στα μέρη) όπου θα ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΝ τα γλυκά και θα τα ευχαριστηθούν και γευστικά ενώ και το vfm θα βρεθεί σε πολύ καλά επίπεδα. Τα γλυκά τους είναι ενδιαφέροντα από όσα είδα αλλά προς το παρόν θα τους βγάλω κίτρινη κάρτα (George G. πιάνεις το νόημα μου).

Από την πολλή σοκολάτα ζαλιστήκαμε και εγώ έψαχνα το φαλαφελάδικο στην Αθηνάς για τη λύτρωση από το overdose!

American Style, Ν.Σμύρνη

Το Barrow το είχα σταμπάρει αρκετό καιρό μετά και τις καλές κριτικές από φίλους χρήστες που εμπιστεύομαι. Αρχικά ήθελα να επισκεφτώ άλλο μαγαζί, σε άλλη περιοχή γιατί μου είχε κινήσει την περιέργεια για άλλο αρνητικό λόγο αλλά το ανέβαλα.

Οι εικόνες μέσω και του φέισμπουκ ήταν όμορφες και τελικά Σάββατο 20/6 γύρω στις 9 το βράδυ κάναμε την επίσκεψη μας. Η πλατεία ζει μεγάλες στιγμές και σχεδόν όλα τα μαγαζιά είναι γεμάτα, ενώ υπήρχε και μια συναυλία τζαζ. Πολλή πιτσιρικαρία, παιδάκια να παίζουν ποδόσφαιρο, ενώ τα 16χρονα έκαναν καμάκι στις κοπελίτσες...

Εμείς βρήκαμε στον πρώτο όροφο στο μπαλκονάκι σε ψηλά καθίσματα αλλά μη νομίζετε πως είναι και τίποτα εξαιρετικό. Το πολύ 2 άτομα χωράνε και υπάρχουν μόλις 2 τραπέζια. Έχω την αίσθηση πως ο χώρος δεν έχει ξαναχρησιμοποιηθεί στο παρελθόν στην εστίαση καθώς μου φάνηκε στενός και μέσα, με αδιάφορη διακόσμηση που εγώ την ξέχασα αμέσως. Κάτι μαύρα καναπεδάκια και οι τοίχοι επενδυμένοι με τουβλάκια σε λευκό τόνο κυρίως. Καλύτερα προτιμήστε τους πάγκους στην είσοδο του μαγαζιού για να βλέπετε και την περατζάδα, καλοκαιράκι είναι. Προσοχή όμως γιατί θα "σπάσει" η μύτη σας από τη διπλανή κρεπερί. Τέλος αρνητική εντύπωση μου έκαναν τα σκαλοπάτια που οδηγούν στον πρώτο όροφο, γλιστρούσαν σαν να έχουν πέσει λάδια. Προσοχή λοιπόν μην πετάξετε...

Η εξυπηρέτηση ευγενική αλλά τυπική με τα απολύτως απαραίτητα. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. Δεν αισθανθήκαμε ξεχασμένοι αλλά γενικότερα δεν είχαμε και πολλές απαιτήσεις, τα πιάτα ήρθαν σε καλούς χρόνους. Στα θετικά η προσφορά νερού βρύσης και η έκδοση απόδειξης.

Στα του φαγητού τώρα, υπάρχουν 5 ορεκτικά τύπου onion rings, φτερούγες κοτόπουλου, γεμιστές πιπεριές χαλαπένιος, chili con carne. Επίσης προσφέρονται ξεχωριστά και πατάτες τηγανιτές.

Οι σαλάτες είναι 4 στον αριθμό όπως coleslaw στα 3.9 ευρώ, σαλάτα με σπανάκι-blue cheese-καραμελωμένα καρύδια και αποξηραμένα cranberries στα 6.5 ευρώ. Υπάρχει επίσης και μεξικάνικη. Εμείς προτιμήσαμε να πάμε στα σίγουρα.

- Σαλάτα σίζαρς στα 7.2 ευρώ. Το iceberg ήταν σε πολύ μεγάλα κομμάτια (μάλλον δεν κόπηκαν), ενώ και το κοτόπουλο δεν μας ενθουσίασε γιατί το βρήκαμε στεγνό. Ευτυχώς υπήρχαν αρκετά κομμάτια παρμεζάνας, το μπέικον που αναγραφόταν στον κατάλογο εγώ δεν το κατάλαβα κάπου, τα κρουτόν μια χαρά. Η ποσότητα μεγάλη για 2 άτομα αλλά γενικότερα δεν μας ενθουσίασε. Νομίζω έχουμε φάει καλύτερες και πιο πληθωρικές.

Από μπέργκερ υπάρχουν καμιά 10αριά επιλογές,1-2 αναφέρονται σαν καυτερές αλλά εμείς προτιμήσαμε να παίξουμε στα πιο ήπια.

- Eggburger με τσένταρ, τομάτα, iceberg, αυγό, μπέικον, κέτσαπ, μαγιονέζα και maui onions στα 7.2 ευρώ. Το μπιφτέκι όπως και στο δικό μου μπέργκερ που θα περιγράψω παρακάτω ήταν πολύ κρεατένιο, θα το προτιμούσαμε πιο ανάλαφρο. Στο eggburger ήταν και παραψημένο σε κάποια σημεία του. Το αυγό δεν ήταν ζουμερό αλλά δεν μας πείραξε, τα υπόλοιπα υλικά συμμαζεμένα και δεν έπνιγαν την τελική εικόνα και γεύση, ώστε να καλύπτει τη γεύση κάποιου άλλου. Οι συνοδευτικές πατάτες τηγανιτές νοστιμότατες και χωρίς λαδίλα, πολύ καλές όπως και στο δικό μου μπέργκερ.

- Mushroom burger το "κρεμώδες" όπως αναφέρεται στα 6.8 ευρώ. Τσένταρ, πλούσια κρέμα μανιταριών με μπέικον και κρέμα και coke cola bbq σως. Συμμαζεμένο από υλικά, χωρίς τα μανιτάρια να ξεχειλίζουν αλλά να είναι τοποθετημένα κάτω από το ψωμάκι μαζί με το τσένταρ. Το μπιφτέκι όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, η σος μπάρμπεκιου διακριτική.

Σαν πρώτη εικόνα πάντως τα ψωμάκια του μπέργκερ φάνηκαν γιγάντια μπροστά στο μπιφτέκι (ήταν αρκετά φουσκωτά), τύπου μπριός.

- Για γλυκό παραγγείλαμε μπανόφι στα 4 ευρώ. Ήρθε σε βαζάκι, με κρέμα τόφυ. Δεν ήταν άσχημο αλλά έχω φάει και καλύτερο. Αρκετά ζαχαρούχο, χωρίς προσωπικά να διακρίνω ιδιαίτερα τη μπανάνα.

Συνολικά το κόστος ανήλθε στα 25.2 ευρώ χωρίς ποτά, αφού αρκεστήκαμε στο νερό.

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στις μπύρες μου φάνηκε το κόστος τους σε νορμάλ πλαίσια, η 500άρα Μάισελς weiss στα 4.5 ευρώ, ομολογώ πως κάτω από τάλιρο δύσκολα θα βρεις σε οποιοδήποτε μαγαζί, είτε καφετέρια είτε μπυραρία, όμως αν όντως θυμάμαι καλά τα 3 ευρώ για τα αναψυκτικά είναι αρκετά τσιμπημένα.

Σαν τελική εντύπωση, σίγουρα δεν μου έμεινε αξιομνημόνευτο. Κατά την άποψη μου θέλει να "κλέψει" ένα κομμάτι από την κοσμοσυρροή της πλατείας. Δυστυχώς δεν προσφέρεται για να κάτσεις με τις ώρες, παρά μόνο να κάνεις μια στάση για 1 ώρα το πολύ. Στη δική μας εμπειρία πάντως φάνηκε να το τιμούν πολύ ηλικίες 15-18 ετών στο πάνω όροφο...

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ μαγαζί και το παλεύουν, μάλιστα όταν ρωτήσαμε για τα γλυκά μας είπαν ότι ανά 2-3 μέρες τα αλλάζουν. Σίγουρα όμως δεν έφυγα με την προσμονή για το πότε θα το ξαναεπισκεφθώ (όπως πχ θα συνέβαινε με το ΜΠΑΡ ΜΠΕΕ ΚΙΟΥ). Στις φωτό τους στο διαδίκτυο μου φάνηκαν τα πιάτα τους πολύ πιο θελκτικά...

Ιταλία, Ιλίσια - Χίλτον

Και αναρωτιέμαι τώρα πως να γράψω κριτική που να είναι αντικειμενική και όχι ενθουσιώδης....

Γνωρίζω πως υπό νορμάλ συνθήκες (και θα συμφωνήσω με τον φίλο ΙΩΓΙΑΝΝΗ) δεν μπορεί να γίνει ασφαλής κριτική γιατί θα αναφερθώ στη συγκέντρωση των μελών του Αsk4food, όμως και από την άλλη δεν μπορώ να μην επαινέσω την προθυμία και τόλμη του καταστήματος αλλά και να παρατηρήσω πως το σάιτ αρχίζει και γιγαντώνεται... όπως ομόφωνα έλεγαν οι φίλοι στην κουβέντα μας μετά το φαγητό αφού... ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ να διαβάζουμε όλες τις κριτικές που δημοσιεύονται.

Συνεχίζω λέγοντας πως στο φαγητό τα γούστα είναι εντελώς υποκειμενικά και κάποιοι θα το βρουν καλύτερο, κάποιοι μπορεί να μην τους αρέσει κάποιο πιάτο λόγω υλικών, τεχνικής μαγειρέματος κλπ. Απολύτως σεβαστό. Εμένα προσωπικά μου αρέσουν πάρα πολύ τα ζυμαρικά, όπως και στη συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων αφού στο μίνι σεμινάριο που μας έγινε στο κατάστημα, μάθαμε πως είμαστε οι 4οι παγκοσμίως στην κατανάλωση ζυμαρικών.

Από εκεί και πέρα θέλω να επαινέσω την προσπάθεια του καταστήματος καθώς δεν πρόκειται για μια νέα επιχείρηση που προσπαθεί να διαφημιστεί με κάθε τρόπο, βομβαρδίζοντας τα σάιτ. Πρόκειται για ένα κατάστημα που το άνοιξαν 3 φίλοι πριν από 34 χρόνια. Σίγουρα πέρασαν αρκετές δυσκολίες τόσα χρόνια αλλά ακόμα και τώρα, χωρίς να έχω κάνει κάποια άλλη επίσκεψη, φαίνεται να το πολεμούν και να προσπαθούν να εξελιχθούν σε μια περιοχή που ναι μεν έχει αρκετή κίνηση λόγω και τουρισμού, από την άλλη όμως υπάρχουν πολλές επιλογές και σε καταστήματα.

Το κατάστημα είναι "παιδί" του σάιτ γιατί ανά τακτά χρονικά διαστήματα βάζει ανακοινώσεις καλώντας τους χρήστες δωρεάν για γευστική δοκιμή νέων δικών τους πιάτων χωρίς περαιτέρω υποχρέωση για μίνιμουμ χρέωση ανά άτομο. Επίσης υπάρχουν αρκετές αξιόπιστες κριτικές στο παρόν σάιτ που το έχουν τοποθετήσει σε υψηλά πατώματα.

Επειδή θα μακρυγορήσω, θα πω με 2 λόγια πως το κατάστημα δεν είχε ανάγκη τη διαφήμιση και την όλη παρουσίαση αφού έχει αποκτήσει σταθερή πελατεία. Παρ'όλα αυτά όλα λειτούργησαν άψογα καθώς και παρουσίαση μας έκαναν για τα ζυμαρικά ενώ υπήρχε και παρουσία της εκπροσώπου του κτήματος Μαρκογιάννη με πληροφορίες γύρω από τον οίνο και το παλαιωμένο τσίπουρο (κάποιος άλλος φίλος χρήστης είχε προειδοποιήσει πως θα κρύψει το τελευταίο μπουκάλι αφου το λάτρεψε! ).

Το σημαντικό είναι πως δεν βλέπουν τον πελάτη ως 20ευρω αλλά όπως ανέφεραν χαρακτηριστικά ως guest (καλεσμένο). Και τα κεράσματα τους τα έχουν, και τη σωστή και φιλική αντιμετώπιση που ξεκινάει από τους ιδιοκτήτες.

Στα του φαγητού τώρα, ως πρώτη εικόνα χωρίς να είναι 100% αντιπροσωπευτική καθώς μιλάμε για στάνταρ μενού, χωρίς το ενδεχόμενο της έκπληξης, η τελική εικόνα που μου έμεινε είναι πως πρόκειται για να αξιοπρεπέστατη κουζίνα χωρίς να πατάει σε μονοπάτια γκουρμέ (βλέπε χρυσοσκουφάτων εστιατορίων). Βέβαια δεν είχα τη δυνατότητα να ξεψαχνίσω τον κατάλογο τους, πρόκειται όμως για φαγητό όπως θα το έκανες σπίτι σου. Αυτός είναι άλλωστε και ο στόχος τους, ο ΜΑΜΑΔΙΣΤΙΚΟΣ!

Το μενού:

- Φρεσκοψημένα δικά τους ψωμάκια με τη δυνατότητα να τα συνδυάσουμε με ξύδι μπαλσάμικο και διάφορα ελαιόλαδα που κυκλοφορούσαν σε μπουκαλάκια σε διάφορα τραπέζια. Νόστιμα.

- Κέρασμα για καλωσόρισμα βελουτέ σούπα πατάτα-σέλερυ. Επειδή εκείνη την ώρα είχα κάνει ήδη την επίσκεψη μου σε άλλους καλοφαγάδες, δεν σερβιρίστηκα αλλά ευτυχώς δοκίμασα από τη συνοδό μου. Αρωματική μου φάνηκε, δροσερή και αν παρατήρησα σωστά υπήρχε και μια μικρή μπουκιά σολωμού.

Ποικιλία ορεκτικών με:

- Ανάμεικτη σαλάτα: ποικιλία φρέσκων λαχανικών με ζελέ ξινόμηλου και λεμονιού. Δροσερή και γλυκίζουσα όπως μου αρέσει.

- Παστέλι γαρίδας με μέλι και σουσάμι, οκ τραγανό.

- Κολοκυθοκεφτές με σως γιαουρτιού, νόστιμος και με αρκετή ψύχα κολοκυθιού.

- Πίτσα τρούφας με παρμεζάνα. Το ζυμάρι μου φάνηκε σκληρούτσικο, δεν κοβόταν πολύ εύκολα, η γέμιση όμως ήταν νόστιμη.

Τιμή καταλόγου για μια αντίστοιχη μερίδα στα 6.8 ευρώ.

Συλλογή χειροποίητων ζυμαρικών με:

- Μαύρες ταλιατέλες από μελάνι σουπιάς με καπνιστό σολωμό και λευκό κρασί. Να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι να διέκρινα το κρασί.

- Γεμιστά ζυμαρικά με μανιτάρια και καλοκαιρινή τρούφα. Τα πιο γευστικά από όλα κατά την άποψη μου. Αρωματικά με νόστιμη γέμιση, καλοετοιμασμένα.

- Φρέσκιες ταλιατέλες με καπνιστό μπέικον και πολύχρωμες πιπεριές.

- Κορνέ γεμιστά με σπανάκι και μοσχάρι γάλακτος.

Αν έχω κάτι να παρατηρήσω είναι πως θα ήθελα να μην περιστρέφονται όλα από λευκές σάλτσες, θα ήθελα και μια κόκκινη, χωρίς όμως εμένα να με χαλάει η κρέμα γάλακτος, ίσα-ίσα που με χορταίνει (αν και πολλοί την αντιπαθούν). Τα ζυμαρικά τα βρήκα γευστικά, παρασκευασμένα με μεράκι (τα γεμιστά κυρίως). Σίγουρα κάποιοι φίλοι δεν θα ενθουσιάστηκαν, με 1-2 που μίλησα και μου είπαν πως θα ήθελαν να δοκιμάσουν και την πίτσα του μαγαζιού.

ΝΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΛΟΙΠΟΝ!

Γλυκά (πάντα προσφέρονται από το μαγαζί και δεν χρεώνονται)

- Εκμεκ
- Μιλφέιγ
- Πάστα μπανάνα-σοκολάτα.

Δεν μπορώ να πω πως ήταν κάτι τρομερό, αξιοπρεπή πάντως και ευχάριστα για να αλλάξεις τη γεύση σου. Πιο πληθωρική μου φάνηκε η πάστα, τιμήθηκε και από τη συνοδό μου.

Ο χώρος δεν μπορώ να πω πως ξετρελαίνει, είναι σχετικά ουδέτερος αλλά μιλάμε για 34 χρόνια ιστορία. Για έξω θα έλεγα πως είναι καλύτερος για ένα δροσερό βραδάκι καλοκαιριού, να βλέπεις και το παρκάκι απέναντι.

Κλείνοντας θα πω πως δεν μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα από τη συγκεκριμένη βραδιά καθώς το μαγαζί είχε προετοιμαστεί για συγκεκριμένα πράγματα και συγκεκριμένα πιάτα. Αυτό όμως δεν εμπόδισε στην δημιουργία μιας εικόνας ενός οργανωμένου μαγαζιού με μεράκι γι'αυτό που κάνουν.

Δεν μπορώ να παραβλέψω την ψυχή του μαγαζιού, τον κύριο που συνομίλησα (ΤΕΦΑΑΤΖΗΣ κι αυτός σαν κι εμενα) όπου προσπαθούσε με κάθε τρόπο να σε κάνει να νιώσεις ευπρόσδεκτος.

Και μια επισήμανση. Ακόμα και το κέρασμα δεν το θεωρώ δεδομένο πλέον. Έχω δει ακόμα και από γνωστούς μου καταστηματάρχες να "παραπονιούνται" για την περιορισμένη κίνηση και να μου λένε "μείωσα τα πιάτα μισό-ένα ευρώ και ο κόσμος ακόμα κάνει παράπονα". Και επειδή είχα πρόσφατα αυτή τη συζήτηση μου άναψαν τα λαμπάκια. Ένας παραπάνω λόγος να τον συμπαθήσω για την ταπεινότητα και την ευγένεια του.

Το κατάστημα έχει εδραιωθεί στη γαστρονομική πιάτσα, όχι όμως πως δεν μπορεί να τα πάει και καλύτερα. Η κίνηση τη συγκεκριμένη βραδιά στα έξω τραπέζια (αφού εμείς καθήσαμε μέσα) ήταν αρκετά ικανοποιητική. Αν διαβάσετε κριτικές και στο Tripadvisor θα δείτε πως κι εκεί είναι σε πολύ υψηλή θέση.

Το κλου τη βραδιάς και η πιο όμορφη ανάμνηση ήταν η εικόνα που καθόμουν (χτυπημένος και από το κρασί κάποια στιγμή) και παρατηρούσα όλους τους χρήστες...

ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ... ΝΑ ΓΕΛΑΝΕ... ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ...

Μεγάλη επιτυχία του Ask4food!!!

Cafe - Restaurants, Κορυδαλλός

Το Da Sotto έχει πάρει τη θέση του Flocafe εδώ και 2 χρόνια περίπου και θεωρώ πως είναι από τα καλά μαγαζιά της πλατείας. Ο λόγος που το επισκέφθηκα είναι γιατί εργάζεται η κολλητή ενός καλού μου φίλου, οπότε που τον χάνεις που τον βρίσκεις, θα κάνει την επίσκεψη του έστω μια φορά τη βδομάδα. Εγώ συνολικά έχω πάει 4-5 φορές, κυρίως για φαγητό ή γλυκό και μπορώ να πω πως έχω μείνει ικανοποιημένος.

Πρόκειται για καφέ-εστιατόριο, χωρίς να έχει τα συνηθισμένα και basic φαγητά, και μιλάω κυρίως για την ποιότητα. Από όσο ισχυρίζεται η φίλη μας, τα λαχανικά είναι φρέσκα και τα προμηθεύονται καθημερινά, ενώ "ψάχνονται" γενικώς με τα πιάτα τους και ανα διαστήματα αλλάζουν τις συνταγές τους για να έχουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Η τιμολόγηση κρίνεται ως δίκαιη, το μόνο που παρατηρώ στον κατάλογο και θεωρώ ως ακριβό είναι οι μπύρες, ειδικά από τη στιγμή που τα μεγέθη είναι στα 330 μλ και η τιμολόγηση είναι άνω των 4 ευρώ. Από την άλλη η αιτιολογία είναι πως πρόκειται για καφετέρια και γνωρίζουμε όλοι πως ο χρόνος που θα χρησιμοποιηθεί το τραπέζι από τον πελάτη είναι άνω της μίας ώρας. Αν πιάσει και το τάβλι....

Ο κατάλογος περιέχει σαλάτες (6 στον αριθμό αλλά όχι τις τυπικές), κλάμπ σάντουιτς, μπέργκερ με πατάτες τηγανιτές και σως τυριού με πιο ακριβό στα 7 ευρώ, ριζότο, ζυμαρικά, σάντουιτς με μπαγκέτα και τορτίγια, μία πίτσα-2 μπρουσκέτες και κρεατικά συν ένα πιάτο με σολωμό. Πιο ακριβό είναι το rib-eye στα 15 ευρώ, ενώ εντύπωση μου έκανε που ΔΕΝ ακουλουθούν την πεπατημένη αλλά έχουν αρκετές διαφορετικές γαρνιτούρες. Το μόνο που τους λείπει είναι πως δεν έχουν ορεκτικά. Επίσης, μην ξεχάσω να σας πω πως έχουν και γλυκά, ισχυρίζονται πως είναι χειροποίητα.

Για την εξυπηρέτηση θα έβαζα 4άρι αν είχα να κρίνω μόνο τη φίλη μας αλλά δεν θέλω να κρίνω βάσει της φιλίας. Γενικά είναι απροβλημάτιστο και ευγενικό, ενώ οι χρόνοι είναι επαρκείς χωρίς να σε ξεχνούν. Άλλωστε πρόκειται για καφέ-εστιατόριο και δεν μπορούν να είναι από πάνω σου συνεχώς. Στα θετικά είναι οι αποδείξεις που έρχονται μόλις παραγγείλεις ενώ και το νερό είναι βρύσης, χωρίς να σε πιέζουν για εμφιαλωμένο. Για όσους επιθυμούν υπάρχει και ερωτηματολόγιο για να γράψετε τις απόψεις σας ώστε να βελτιωθούν, εγώ το είχα συμπληρώσει πέρσι.

Ο χώρος είναι μοντέρνος χωρίς κάτι extreme για το είδος του. Υπάρχουν αρκετά τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο, εγώ τα προτιμώ για να βλέπω την περατζάδα, προσοχή όμως γιατί όλο και κάποιος κάγκουρας θα θελήσει να κάνει αισθητή την παρουσία του με τη μηχανάρα του ή την αμαξάρα του.

Θα αναφερθώ στην τελευταία μου επίσκεψη την Τρίτη 9/6/2015 στις 15:30 το μεσημέρι μαζί με τους 2 φίλους. Η παραγγελία μας είχε ως εξής:

- Σαλάτα ανάμεικτη με ξινομυζήθρα, τοματίνια, ρόκα, αγγούρι, βαλσάμικο και παξιμαδάκια στα 6 ευρώ. Επαρκής ποσότητα για 3 άτομα. Φρεσκότατη με μπαλάκια ξινομυζήθρας, το μπαλσάμικο ισορροπημένο και σε ποσότητα και σε οξύτητα, το αγγούρι κομμένο όχι σε κομμάτια αλλά σε μακριές φέτες κατά μήκος του. Θα ήθελα μόνο τα παξιμαδάκια λίγο πιο μαλακά, τα βρήκα ένα κλικ σκληρότερα χωρίς όμως να κινδυνεύσουν τα δόντια μου.

- Φιλέτο κοτόπουλο συνοδεία βραστών λαχανικών και ρυζιού στα 7 ευρώ. Πολύ ζουμερό και καλοψημένο, προσεγμένο πιάτο. Τα λαχανικά ήταν μπρόκολο και κουνουπίδι, ενω τα φιλετάκια κοτόπουλου ήταν 4 στον αριθμό, το ένα πολύ μικρό-ένα πολύ μεγάλο αλλά επαρκή σε ποσότητα και όχι ετοιματζίδικα.

- Σολωμός ψητός συνοδευόμενος με πουρέ πατάτας, βραστά λαχανικά και σάλτσα λεμονιού στα 11.5 ευρώ. Σχετικά μικρό κομμάτι οπτικά, σχετικά καλοψημένο ένα κομμάτι που δοκίμασα. Αυτό που μου άρεσε ήταν ο πολύ νόστιμος πουρές. Καμία σχέση με ετοιματζίδικο.

- Σουβλάκι πανσέτας με αγριόρυζο και σταφίδες στα 7 ευρώ. Βασικά ήταν 3 κομμάτια πανσέτας, ζουμερές όσο ήταν ζεστές, η τρίτη μόνο ήταν λιγο πιο ξεροψημένη χωρίς όμως να είναι δυσάρεστη. Πολύ καλό το αγριόρυζο με τη γλυκύτητα της σταφίδας δεμένο με παρμεζάνα, πολλοί το ζητούν και σαν σκέτο πιάτο.

Σύνολο στα 31.5 ευρώ με χορταστικά πιάτα για ένα χαλαρό μεσημέρι.

Συμπερασματικά θα πω πως ο Κορυδαλλός έχει πάρα πολλές επιλογές στην πλατεία Ελευθερίας αλλά και την Μέμου. Το Da Sotto είναι αξιοπρεπές και προσφέρεται για κάτι χαλαρό και γρήγορο, όχι όμως με την έννοια εξόδου σε εστιατόριο, αργότερα το βράδυ γίνεται μπαρ. Θεωρώ πως τα προϊόντα του είναι πιο φρέσκα από πολλά άλλα μαγαζιά που προσφέρουν ΜΟΝΟ φαγητό. Οι ηλικίες όπως είναι φυσικό παίζουν κάτω των 40 και για καφέ κάτω των 30, όχι όμως και με πιτσιρίκια 15 ετών.

Αξιοπρεπές για το είδος του, με θέληση να το "παλέψουν" και να βελτιωθούν.

Υ. Γ Δοκιμάστε και το μπανόφι, ελπίζω να μείωσαν τη σαντιγύ, κατά τα άλλα ήταν νόστιμο.