VAGELIS

Broken Image
Ο χρήστης VAGELIS δεν είναι στη λίστα των έμπιστών σου.
Μέλος από: Απρ 2010

Φίλτρα:
Δες τα κατά:
Ημερομηνία Δημοτικότητα

ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΗΣ
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_2 Tomato_50_20130405_0
ΠΡΟΣΦΑΤΗ +/-
Μεζεδοπωλεία, Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα
Ποιότ. Φαγητού
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0
Ευρώ/Άτομο

Αφού το "Μάγευμα" μας άφησε για το καλοκαίρι και ανέβαλε την επίσκεψη μας (εδώ να σημειώσω πως είχαμε ένα ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ γεγονός αλλά δεν είναι της παρούσης), είπαμε να κάνουμε μια κοντινή εξόρμηση στη Ζέα καθώς δεν είχαμε και μεγάλη διάθεση να ξενιτευτούμε για Γλυφάδες και κέντρο. Είχα διαβάσει για τον "Παπανικολή", μου είχε πει και ένας καλός φίλος μου ότι είχε περάσει καλά και πήραμε την απόφαση να κάνουμε την επίσκεψη μας.

Όπως θα διαβάσατε σε προηγούμενες κριτικές το μαγαζί βρίσκεται δίπλα από το "Αμερικάνικο μπαρ" και ακριβώς πάνω απο τη μαρίνα, στο ύψος περίπου του παλιού "Κίτσενμπαρ". Το παρκάρισμα δεν είναι ακατόρθωτο αλλά πλέον ο δρόμος είναι μονόδρομος με κατεύθυνση προς το Πασαλιμάνι.

Στα της επίσκεψης τωρα:

Η βραδιά ήταν χαλαρή αν και Πέμπτη, όχι άσχημη μέρα για να βγείς. Ο Πειραιάς νομίζω είναι λίγο πιο ήσυχος πλέον με τη μονοδρόμηση. Το "άσχημο" για το μαγαζί ήταν πως οι μόνοι πελάτες είμασταν εμείς. ίσως γι'αυτό "ευθύνεται" και η εποχή. Ο "Παπανικολής" φαντάζει στα μάτια μου ένα χειμωνιάτικο μαγαζί, μικρό και χωμένο ανάμεσα σε πολυκατοικίες. Το καλοκαίρι πιο πολύ νομίζω δουλεύουν τα σουβλατζίδικα στις πλατείες, καλή ώρα λίγο παρακάτω απο τον "Παπανικολή" όπου υπάρχει αρκετή πιτσιρικαρία με τους γονείς. Πέρασαν τουλάχιστον 4 παρέες με πιτσιρίκια έξω από το μαγαζί μαζί με τους γονείς.

Η εξυπηρέτηση έγινε κυρίως από έναν κύριο ασπρομάλλη, ευγενική και με χαμόγελο (όσο ήταν δυνατόν, εύχομαι να κάνω λάθος αλλά μου φάνηκε πως ίσως ήταν απογοητευμένος από τη μη προσέλευση κόσμου) και μια κυρία που μόλις εμφανιστήκαμε μάλλον πήγε στην κουζίνα να βοηθήσει. Απόδειξη δίνει το κατάστημα αλλά νομίζω πως αυτό που σχολιάστηκε όχι με θετικό τρόπο δεν ήταν τόσο το εμφιαλωμένο νερό που μας έφεραν χωρίς να ρωτήσουν, αλλά το ότι δεν ήταν εμφιαλωμένο και ήταν ανοιχτό. Να πω όμως και την αλήθεια μου δεν μας χρεώθηκε. Μια κανάτα θα έδινε τη λύση πιστεύω.

Δεν θέλω να κακοχαρακτηρίσω τον κύριο και εύχομαι να ήταν παρανόηση. Κατα τ'άλλα ήταν διακριτικός και συμπαθητικός.

Ένα δεύτερο μη θετικό στοιχείο ήταν πως όλα τα πιάτα κατέφθαναν το ένα πίσω από το άλλο με αποτέλεσμα να γεμίσουν τα μικρά τραπέζια μας και να "πλακωθούμε" στο φαί χωρίς να επεξεργαζόμαστε σωστά τις γεύσεις.

Ο χώρος είναι χειμωνιάτικος, μικρός και μου δημιουργήθηκε η απορία να πω την αλήθεια που χωράει η μπάντα όταν υπάρχουν βραδιές ζωντανής μουσικής. Πάντως η γειτονιά έχει αποκτήσει καλές σχέσεις με την επιχείρηση καθώς σε συνομιλία μας με τον κύριο μας είπε πως δεν έχουν κανένα πρόβλημα με τις πολυκατοικίες και ίσα-ίσα που θέλουν να υπαρχούν τέτοιες βραδιές. Το 100 λοιπόν δεν έχει καμία θέση στο μαγαζί και είναι άγνωστη λέξη. Αυτό μπορώ να το συμπεριλάβω στις επιτυχίες του μαγαζιού (πχ το "Αγροτικόν" στο Περιστέρι το έκλεισαν για ένα διάστημα για τον παραπάνω λόγο).

Οι τουαλέτες αρκετά καθαρές, αυτό που με δυσκόλεψε ήταν με τα τραπεζοκαθίσματα που ήταν μικρά και άβολα για να καθίσεις παραπάνω απο μία ώρα. Οι θέσεις σκληρές, θα ταίριαζαν σε καφετέρια αλλά όχι σε εστιατόριο. Τα τραπέζια για 2 άτομα και αν πάρετε 1-2 μπουκάλια μπύρα θα ψάχνετε που να τα τοποθετήσετε. Ξέχασα να πω πως καθίσαμε έξω, υπάρχουν 4-5 τραπεζάκια για να καλύψουν τις ανάγκες.

Ο φωτισμός σχετικά σκοτεινός έξω αλλά κάπως ρομαντικός για να δειπνήσεις με το αμόρε. Υπάρχουν κεράκια για να βελτιώσουν κάπως την κατάσταση.

Παραγγείλαμε:

- Στην αρχή μας ήρθαν νοστιμότατα τσιπς ψωμιού (σαν bake rolls ένα πράγμα) με τυροκαυτερή, σαν καλωσόρισμα. Καλή αρχή αν και δεν ήταν ακριβώς τυροκαυτερή, αλλά τυροσαλάτα ελαφρώς πικάντικη. Κανένα πρόβλημα πάντως.

- Ραβασάκι μελωμένο (φέτα, φύλλο κρούστας, μέλι, σουσάμι) στα 5.5 ευρώ. Το γνωστό ορεκτικό λοιπον σε 2 τεμάχια, νόστιμο αν και το φύλλο ήταν αρκετά φουσκωμένο και τραγανό λόγω του λαδιού, παρ'όλα αυτά το μέλι ισορροπούσε περιττές λαδίλες.

- Τηγανιά νησιώτικη στα 6.5 ευρώ με χοιρινό, πιπεριές, ούζο και πορτοκάλι. Το χοιρινό το βρήκα σκληρό, το ούζο διακρινόταν στη γεύση. Δεν ήταν σπιρτόζικο πιάτο, και γενικά δεν με συγκίνησε ποτέ. Οι πιπεριές φαγώθηκαν ευχάριστα από την άλλη κοπέλα της παρέας (όχι τη δική μου δηλαδή).

- Κοτοκριτσίνια στα 6.5 ευρώ. Φιλέτο κοτόπουλου και σουσάμι. Ναι, αυτό ήταν χορταστικό πιάτο, συνοδευόταν απο μουσταδομαγιονέζα (ένα τσάτνευ θα ήταν εμφανώς καλύτερο). Ήρθαν καυτά, τραγανά όντως σαν κριτσίνια και χρυσαφένια. Το μόνο πιάτο που παραγγείλαμε 2 φορές. Προτείνεται.

- Κοτόπουλο φιλέτο πανέ στα 6.5 ευρώ. Προτιμήστε τα κοτοκριτσίνια.3 μικρά κομμάτια συνοδεία λίγης φρέσκιας τοματούλας. Σαν άδειο μου φάνηκε, κάτι έλειπε. Μια σως, μια σπιρτάδα, πολύ απλοϊκό σαν να το ετοιμάζω σπίτι μου.

- Κεφτεδάκια της μαμάς στα 5 ευρώ. Το άλλο ζευγάρι εμφανώς δεν τα ευχαριστήθηκε. Η σως με άνηθο έδινε κάποια γεύση. Εμένα δεν με χάλασαν, μου φάνηκαν σαν ετοιματζίδικα βέβαια αλλά ήταν ψημένα όπως έπρεπε. Σπιρτόζικα σαν του "Βασιλικού" στο Περιστέρι σε καμιά περίπτωση βέβαια.

- Σφακιανή πίτα στα 5.5 ευρώ. Νόστιμη όπως έχουμε δοκιμάσει και αλλού με το μέλι να μην καλύπτει το ανθότυρο και τη μυζήθρα. Νομίζω πως χειροποίητη δεν ήταν (χωρίς να αναφέρεται κάτι τέτοιο στον κατάλογο).

- Σαλάτα "Παπανικολής" στα 6 ευρώ. Λόλα, ρόκα, λιαστή τομάτα, τυρί και μπαλσάμικο. Φρέσκα τα λαχανικά αλλά πολύ απλοϊκή η εμφάνιση, χωρίς σπιρτάδα πάλι. Ξεχώριζε εμφανώς η πικράδα και η αλμύρα, χωρίς το μπαλσάμικο να τη "μαλακώνει" καθόλου. Θα την περίμενα πιο γλυκιά.

- Ντάκος Ρεθυμνιώτικος στα 4.5 ευρώ. Πολύ νόστιμο πιάτο με αρμονία μεταξύ των υλικών. Τα κριθαροπαξιμάδια τραγανά όσο πρέπει, η τομάτα γλυκιά όσο πρέπει. Σαν γευστικό σύνολο πολύ καλό για δροσερό καλοκαιρινό πιάτο. Θα το ξανάπαιρνα.

- Κρεατότουρτα στα 7 ευρώ. Νομίζω είναι Χανιώτικο πιάτο. Καλοψημένο αν και η παρουσίαση του μου έμοιαζε ετοιματζίδικη. Τραγανό και καλοψημένο το φύλλο, σωστή η γέμιση με τον άνηθο να δίνει μια διακριτική νότα αρώματος.

- 3 μπύρες Φισερ στα 3.5 ευρώ έκαστη. Παγωμένες όσο πρέπει και με το ποτήρι τους.

- 2 κόκα κόλες κουτάκι 330 μλ στο 1.5 ευρώ.

- Κέρασμα γλυκό του κουταλιού υποβρύχιο (Παπανικολής γαρ)

Συμπερασματικά θα πω ότι το μαγαζί αν κριθεί σαν εστιατόριο νομίζω πως έχει αρκετό δρόμο να διανύσει ακόμα. Μας ενημέρωσαν βέβαια πως από τον Σεπτέμβρη έχουν στα σκαριά νέα πιάτα. Θα ήθελα τα πιάτα τους πιο χειροποίητα, αν και δεν υπήρχαν τεχνικά λάθη στο ψήσιμο. Ο προσανατολισμός τους είναι προς τα πικάντικα πιάτα και ίσως γι'αυτό τον λόγο έχουν και αρκετά ούζα και τσίπουρα.

Αν πάλι ο προσανατολισμός του μαγαζιού είναι πρώτα το κέφι και η μουσική και μετά το φαγητό ως συνοδευτικό, τότε μπορώ να πω πως το επίπεδο τους δεν είναι άσχημο.

Θα τους έδινα μια δεύτερη ευκαιρία σε επίσκεψη με ζωντανή μουσική καθώς οι άνθρωποι φαίνεται να έχουν ενδιαφέρον για το μαγαζί τους και φάνηκαν καλοπροαίρετοι. Κάτι τους λείπει για να σταθεροποιηθούν προς τα ψηλά πατώματα του Πειραιά. Τους εύχομαι καλη τύχη.

Υ. γ Η ποιότητα ειναι στο 2+κατι...

PASTA HOUSE
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_1 Tomato_50_20130405_0
ΠΡΟΣΦΑΤΗ +/-
Ιταλία, Ηλιούπολη - Καρέας
Ευρώ/Άτομο

Κυριακή απόγευμα και λίγο πριν τον τελικό του Μουντιάλ η διάθεση μας ήταν σε καλό επίπεδο και παρά το ότι η εποχή επιβάλει μηχανή, παίρνουμε την απόφαση να κάνουμε τη βόλτα μας με αμάξι... στο χαλαρό και μετά μουσικής πριν μπούμε στη νέα βδομάδα. Ξεκινάμε για λεωφόρο Βουλιαγμένης και τίθεται η ιδέα να πάμε στην Ηλιούπολη που δεν γνωρίζω ούτε εγώ αλλά ούτε η κοπέλα μου. Είχαμε την ελευθερία του χρόνου να κάνουμε τη διερεύνηση μας.

Αφού μέσω GPS βγαίνουμε στην πλατεία και παρκάρουμε σχετικά εύκολα, κάνοντας τη βόλτα μας βλέπουμε ένα μικρό μαγαζάκι με ζυμαρικά. Να κάνω μια παρένθεση πως ακριβώς απέναντι βρίσκεται μια ωραία μπυραρία με την ονομασία Beerology αν ενθυμούμαι σωστά.

Λειτουργεί εδώ και 5 μήνες το Pasta House, με ειδίκευση στα χειροποίητα ζυμαρικά κυρίως, μια τάση σχετικά νέα αλλά ακόμα όχι πολυφορεμένη ευτυχώς.

Ο χώρος είναι μικρός και self service με λίγες προτάσεις για να φας για να μπορούν να υποστηριχτούν σωστά. Για μέσα τον χειμώνα διατηρώ τις επιφυλάξεις μου καθώς είδα μόλις 2 τραπεζάκια ενώ αντιθέτως έξω υπήρχαν 6-7 τραπεζάκια για ζευγαράκια κυρίως. Σημειώστε και 2 ψηλά στάντ που είναι στο χείλος του πεζοδρομίου.

Δεν έχει να προσφέρει κάτι ιδιαίτερο λοιπόν γιατί τα τραπεζοκαθίσματα μοιάζουν σαν καφετέριας και η περίσταση που κρίνω κατάλληλη για να το ευχαριστηθείτε είναι:

1) Αν είστε σε κάποια κοντινή καφετέρια και θέλετε να τσιμπήσετε κάτι διαφορετικό από σουβλάκια και σάντουιτς. Αν είναι και βραδάκι και ελαφρώς σκοτεινά ίσως είναι και ατμοσφαιρικά.

2) Αν μένετε κοντά και επιθυμείτε λίγο πιο περιποιημένο και ευφάνταστο ζυμαρικό. Όπου ευφάνταστο σημειώστε την ποικιλία στα ζυμαρικά με νιόκι, παπαρδέλες, ταλιατέλες και ριγκατόνι ολικής άλεσης εκτός των άλλων συν από γεμιστά ζυμαρικά: Τορτελίνια κοτόπουλο, ραβιόλια με σπανάκι και με μανιτάρια.

Σίγουρα όμως δεν προσφέρεται το κατάστημα για μια προγραμματισμένη έξοδο. Είναι για κάτι γρήγορο και εύκολο.

Εξυπηρέτηση:

Όπως προείπα το μαγαζί είναι self service, οπότε δεν μπορώ να πω και πολλά παρά να σημειώσω την ευγένεια της ξανθιάς κοπέλας και επίσης να σημειώσω κάτι πολύ σημαντικό, πως τα παιδιά που προετοίμαζαν τα πιάτα μας φορούσαν όλα γάντια.

Ποιότητα:

Για να είμαι δίκαιος η ποιότητα είναι στο 2.5 αλλά στα άλλα πεδία έβαλα λίγο μικρότερη βαθμολογία.

Εκτός των 10 σαλτσών και των ζυμαρικών, υπάρχουν 3 σαλάτες,2 σούπες και 3 σνακς (σκορδόψωμο, κεσαντίγια κοτόπουλου και πεϊνιρλί) και λουκουμάδες για γλυκό.

Πήραμε:

- Ανοιξιάτικη σαλάτα με τομάτα, baby ρόκα, σπανάκι, μέλι, εστραγκόν, ξύδι βαλσάμικο, ξηρούς καρπούς και κατσικίσιο τυρί στα 5.9 ευρώ. Δροσερή και φρέσκια αλλά δεν μου άρεσε που παραήταν ξινή και το μέλι δεν ακουγόταν καθόλου ώστε να απαλύνει τη γλώσσα μας. Οι ξηροί καρποί ήταν peanuts, υπήρχαν 2-3 τοματίνια κομμένα στα 2. Θα την ξαναδοκίμαζα αν ήταν επαρκώς γλυκιά.

- Χειροποίητο πεϊνιρλί με σάλτσα τομάτας, τυρί και μπέϊκον στα 5.5 ευρώ. Μας παρουσίασαν με αρκετή υπερηφάνεια το πεϊνιρλί και μπορώ να πω πως ήταν μια καλή προσπάθεια με τη σημείωση πως θα το ήθελα πιο ζυμαρένιο στην υφή. Δέχτηκαν να μας βάλουν και αυγό αλλά νομίζω πως η σάλτσα ξεχώρισε για τη γλυκύτητα της και το τυρί δεν ήταν επαρκές σε ποσότητα.

- Ταλιατέλες με σάλτσα από στήθος κοτόπουλου, κρέμα, κουκουνάρι και βασιλικό στα 3.9 για το ζυμαρικό και άλλα 2 ευρώ για τη σάλτσα. Θα ήθελα λίγο πιο σκληρές τις ταλιατέλες, το κοτόπουλο ήταν αρκετά τρυφερό και η επίγευση θύμιζε κουκουνάρι. Ο βασιλικός δεν μου φάνηκε αισθητός.

- Νιόκι με σάλτσα πορτσίνι που με βάση τη φωτογραφία στον κατάλογο του ντελίβερι πρέπει να είναι η ναυαρχίδα τους. Και εδώ η ίδια ακριβώς τιμολόγηση. Η σάλτσα περιελάμβανε βασιλομανίταρα, σαμπινιόν μανιτάρια, μπράντυ και μυρωδικά. Θα την ήθελα λίγο πιο πηχτή αλλά κατά τα άλλα ήταν αρκετά ευχάριστη και σχετικά πρωτότυπη. Γλύκιζε ελαφρώς και για όσους είναι μανιταρόφιλοι είναι μια καλη επιλογή. Τα νιόκι επαρκως βρασμένα.

- Λουκουμάδες με πραλίνα φουντουκιού στα 3 ευρώ. Ήρθαν καυτοί και έπρεπε να περιμένουμε κάποια λεπτά για να κρυώσουν. Μεγάλη μερίδα με ολίγον αραιωμένη τη σοκολάτα. Να πω την αλήθεια μου μετα τους LUKUMADES κοντά στην πλατεία Αγίας Ειρήνης όποιους και να δοκιμάσω δύσκολα θα μου αρέσουν. Τους βρήκα παραπάνω λαδερούς, πολύ τραγανούς όμως σαν να δάγκωνα κόρα από ψωμί. Θα τους προτιμούσα λίγο πιο ζυμαρένιους.

- 1 κουτάκι μπύρα ΦΙΞ στο 1.5 ευρώ τα 330 μλ

- 1 μπουκαλάκι νερό 500 μλ στο 0.5 ευρώ

Σύνολο στα 28.5 ευρώ περίπου.

Συμπερασματικά:

Ενώ οι βάσεις είναι σχετικά καλές, νομίζω πως έχουν "παρανοήσει" κάποια πράγματα. Καλοπροαίρετα θα πω πως:

1) Η τιμολόγηση αν αναλογιστούμε και τις στα όρια του νορμάλ μερίδες δεν είναι ιδιαίτερα οικονομική ούτε για το απλοϊκό περιβάλλον που έχεις βέβαια οπτική επαφή με την κουζίνα αλλά καμία ιδιαίτερη διακόσμηση, ούτε ιδιαίτερη άνεση για να φας.

2) Θα μπορούσα να κατανοήσω τις τιμές ΕΑΝ δεν μου σερβιριζόντουσαν τα ζυμαρικά σε χάρτινα κουτάκια τύπου νούντλς, η σαλάτα σε πλαστικό κουτάκι τύπου ντελίβερι και το πεϊνιρλί σε συσκευασία τύπου Σάββα που βάζει μέσα τη μπουγάτσα.

Η πιτσιρικαρία δε νομίζω να μπορεί να διαθέσει 6 ευρώ στην καλύτερη περιπτώση για μια μακαρονάδα όταν σε απόσταση αναπνοής υπάρχουν σουβλατζίδικα που θα τους μείνουν τα ρέστα κιόλας για παγωτό. Ακόμα και τα ποτά τα πίνεις σε πλαστικά κυπελάκια. Αφαιρούν πόντους όλα αυτά από την απόλαυση.

Οι σάλτσες ναι μεν είναι χειροποιήτες αλλά δεν παρασκευάζονται εκείνη την ώρα παρά μόνο διατηρούνται σε ειδικά σκεύη ζεστές και μιλάμε για ζυμαρικά, έστω και αν είναι φρέσκα.

Το μαγαζί θέλει δουλίτσα ακόμα και έχει τις προοπτικές να πάει καλύτερα. Το τάλιρο για τη μακαρονάδα θα έμοιαζε πιο λογικό και ίσως κάνει το μαγαζί να μακροημερεύσει...

BEER ACADEMY HOME
Beer Restaurants, Καισαριανή
Χώρος/Ατμόσφ.
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4
Ευρώ/Άτομο

Η γνωριμια με την αλυσιδα ξεκιναει απο την εποχη του γυμνασιου, πριν 14-15 χρονια και οι αναμνησεις ακομα και τωρα ειναι ομορφες απο τις τοτε εξοδους μου στο καταστημα του Πειραια. Στα ματια μου τοτε φανταζε η υπερτατη εξοδος για φαγητο και για να πιω μπυρα. Νομιζω πως εχω αναφερθει σε κριτικη μου για το μαγαζι του Πειραια. Ανεκαθεν τα μαγαζια της αλυσιδας φανταζαν απο τοτε ακριβα αλλα τοτε το πορτοφολι της μαμας γεμιζε πιο ευκολα πριν γινουν οι περικοπες στον δημόσιο τομέα.

Οσο μεγαλωνα, τοσο γνωριζα περισσοτερα μαγαζια αφου εβγαινα απο το καβουκι μου και δεν ημουν σπορος. Αυτα τα μαγαζια ηταν παντα στα ματια μου σαν ενα ακριβο σπορ, να το θεσω καλύτερα σαν μια εξοδος που γίνεται μια στο τόσο και πρεπει να μεινει αξιομνημόνευτη.

Η κάτω βολτα άρχισα να παίρνει τα μαγαζιά κυριως λογω τιμων (ίσως φταίει το φρανσαιζ γι αυτο) και τα τελευταια χρονια η αλυσίδα φανταζε στα μάτια μου σαν την παρακμη μιάς αυτοκρατορίας. Λυπήθηκα για το μαγαζί στον Πειραιά που ήταν σκια του εαυτού του και παραξενεύτηκα οταν είδα μια νεα προσπάθεια τους σε εναν κεντρικό μεν αλλά τεράστιο χώρο που στεγαζόταν πριν το εστιατόριο "Μέλι" και ηταν σαν πολυχώρος με χωρο για θεατρικές παραστασεις αλλα και για φαγητό (μάλιστα εκεί ειχα ενα δυσάρεστο περιστατικό με πελάτη πριν 6 χρόνια που με πέρασε για σερβιτόρο και γίναμε μαλλιά κουβάρια).

Να σημειώσω εδω πως η βαθμολογία μου δεν φαντάζει πολυ καλή αλλα ειναι λιγο παραπλανητική. Κρίνω το μαγαζί αυστηρά γιατί δεν ειναι τοπικού χαρακτήρα αλλά ειναι αλυσίδα και μετα απο τοσα χρόνια εμπειρίας θα επρεπε να "προλαμβάνει" καταστασεις και οχι να χρειαστεί να επισημανθούν για να διορθωθουν.

Η επίσκεψη εγινε Δευτερα 9-6-2014 στις 20:40 το βραδυ απο 4 άτομα. Να σημειώσω εδω πως είχαμε αγορασει μια προσφορά απο το ιντερνετ γιατί γνωρίζαμε τις τιμες.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:

Στην τηλεφωνική μας κράτηση ήταν πολυ ευγενικός ο κυριος και εξυπηρετικός. Αφου φτάσαμε στο κατάστημα μας είπαν πολυ ευγενικά να ανεβούμε τα σκαλια για την ταράτσα. Θετική εντύπωση μας εκανε οτι τοποθετηθήκαμε (ρεζερβε) σε ενα καλό τραπέζι στην ταράτσα με άμεση οπτική επαφή προς τα εξω και κυρίως στην απέναντι εκκλησία.

Βλέποντας την απόδειξη τώρα που γράφω την κριτική, ξαφνιάζομαι που ενω μας σέρβιραν εμφιαλωμένο νερο δεν μας το χρέωσαν. Αντίθετα ο αρτος για 4 άτομα χρεώθηκε στα 2.80 ευρώ συνολικά.

Το αρνητικό που στα δικά μου μάτια με κάνει να τους "χαμηλώσω" αρκετά ειναι πως το διπλανό τραπέζι που εφτασε μετά από εμας εξυπηρετήθηκε πρώτο και εμεις περιμέναμε περισσότερο απ όσο θα έπρεπε. Η εξυπηρέτηση γινόταν μόνο από 2 νεα παιδιά -μια κοπέλα και ενα αγόρι- που για τη χτεσινή μέρα τουλάχιστον δεν ηταν επαρκείς καθως η ταράτσα ηταν γέματη αναλογικά της ημέρας. Έτρεχαν και δεν έφταναν για να εξυπηρετήσουν. Ένα τριτο ατομο θα εδινε τη λύση.

Το ένα ποτήρι μπυρας που προσγειώθηκε απότομα στο τραπέζι ειναι πταίσμα και έγινε ακούσια, ενω δεν σημειώθηκαν και απώλειες.

Στο τέλος στην έξοδο κατω μας καληνύχτισε ενα παλικάρι και μας ευχαρίστησε.

Ισως το 2.5 ήταν πιο δίκαιο.

ΧΩΡΟΣ:

Πραγματικά πολυ όμορφος και περιποιημένος, φαινεται πως εριξαν πολλα χρήματα και μεράκι. Υπαρχουν 3 επίπεδα και νομιζω πως και στα 3 εγινε άριστη δουλειά. Η ταράτσα πολυ ομορφη και προτείνεται με 1000 για μια καλοκαιρινή σας εξοδο για μπύρες. Η θέα απέναντι ενω δεν μπορώ να τη χαρακτηρίσω ως ανεπαναληπτη, ειναι τοσο ξεκούραστη που σε χαλαρώνει και σε ηρεμεί. Εφυγα με ένα αίσθημα καλοπέρασης και ένιωσα "γεμάτος" απο τη βραδιά που είχα με την παρέα μου.

Το ξυλο κυριαρχεί στον χώρο αλλα ειναι πολύ ξεκουραστο. Η καθαριότητα ειναι σε πολυ καλό επίπεδο, το ίδιο και οι τουαλέτες. Μου αρεσαν οι καρέκλες που στην πλάτη ειχαν σχέδιο κατι μεταξύ κλαδιου και πρετσελ (ναι το ψωμακι). Τα τραπέζια "βαριά" μεν αλλά σχετικά άνετα.

Το μαγαζί βρίσκεται σε πολυ κεντρικό σημείο κοντα στην πλατεία και μπορει να γίνει σημειο αναφοράς. Χτες δεν δυσκολευτήκαμε να παρκαρουμε αλλα νομίζω σε πιο εμπορικές μερες τα πραγματα θα ειναι δύσκολα.

ΦΑΓΗΤΟ:

Να σημειώσω πως απο την εποχή του 2000 μου έκαναν εντύπωση οι περιποιημένοι καταλογοι στο Beer Academy. Ειναι περιεκτικοί και καλογραμμένοι, με διάθεση για ιστορία.

Οι συγκεκριμένοι ενω ηταν ομορφοι και σε καλη κατασταση θαρρω πως πρεπει να κατηγοριοποιηθούν καπως καλύτερα στις μπυρες. Ναι μεν για την κατηγορια των βαρελιών ειναι ευδιακριτοι αλλα νομίζω πως στα μπουκαλια θα επρεπε να βαλουν καθε ειδος μπυρας ξεχωριστά και όχι να διαχωρίσουν απλως τις ελληνικές απο τις ξένες γιατί χάνεσαι στον χαρτη.

Στα φαγητα η ποικιλια ειναι επαρκής για να ικανοποιησει ολα τα γούστα.

Παραγγειλαμε:

- Αρτος στα 2.8 (δεν παραγγειλαμε)

- Στελλα Αρτουα 300 μλ στα 3 ευρω
Βαιχενστεφαν 500αρα στα 5.5 ευρω
Καπνιστη Σλενκερλα επι 2 ποτηρια συνολο 13 ευρω.

Ολες στα ποτηρια τους και ΠΑΓΩΜΕΝΕΣ οπως το επιτασει η εποχή.

- Σαλατα Beer Academy στα 7.3 ευρώ. Αρκετά φρέσκια αλλα και πολλή πρασιναδα. Η σως μαγιονέζας ηταν όση πραγματικά επρεπε, θα ήθελα περισσοτερο κοτόπουλο ενω οι φλοιδες παρμεζάνας και τα τοματακια ηταν λεπτοκομμενα τοσο πολυ που δεν μπορούσες να γευτείς περι τινος επρόκειτο.

- Σουφλέ τυριών στα 6.7 ευρω. Νόστιμο πιάτο αλλα μικρό για την τιμή του. Τραγανή κρούστα οσο έπρεπε, τα τυρια ευγευστα και οχι μπουχτιστικά, ειδικά για καλοκαίρι. Καλο συνοδευτικό.

- Μπεργκερ στα 8.5 ευρω με αρκετές πατατες. Αρκετά νόστιμο το μπιφτέκι, γευόσουν ρε παιδι μου τι ετρωγες και αναδεικνυόταν απο το λιωμένο τυρι (τσενταρ νομιζω) μαζι με το λεπτοκομμενο μπεικον. Το ψωμάκι τους νομίζω θελει αλλαγή γιατι παραφαινεται του σουπερμάρκετ. Θα το ήθελα πιο αφράτο.

- Σνιτσελ al parmegiano στα 11 ευρώ. Χοιρινό αναφερόταν αλλα πιο πολυ σε κοτόπουλου μου έμοιαζε. Η κοπέλα μου που το δοκιμασε το πέρασε για fish n chips. Η ποσότητα επαρκης καθως ηρθαν 3 κομμάτια. Η παρμεζανα ηταν απλως λιωμένη απο πανω, ενω χρειάστηκε η συνοδευτική σως για να το φαω. Δεν ηταν ασχημα ψημενο, ούτε καμενο ουτε είχε λαδιλα αλλα το βρηκα σχετικά αγευστο. Για να συνοδευσεις τη μπυρα σου ειναι ΟΚ γενικα χωρις να αντικατοπτρίζει και την τιμη όμως.

- Ποικιλια μιξ γκριλ για 2 ατομα στα 22 ευρω (32 στα 3 - 40 στα 4 ατομα). Επαρκης και με αρκετες πατατες της γιαγιάς οπως και σε ολα τα κυριως πιατα (που φαινοντουσαν σαν φρεσκες, τρωγοντουσαν ευχαριστα). To άλλο ζευγαρι που την ειχε παραγγείλει την βρηκε απλως ΟΚ για συνοδεια της μπυρας. Σε συγκριση με αλλα μαγαζιά δεν τους άρεσε τοσο καθως καποια κομμάτια ηταν λιγο παραψημενα, το κοτόπουλο ήταν ξεραμενο.

- 2 μπανοφι στα 10 ευρώ. Θα ξαναγκρινιάξω για τη σαντυγί που βαζουν απο πάνω οπως το έκανα και στην προηγούμενη μου κριτική. Κατα τα άλλα η μερίδα ηταν αρκετά καλή αλλα εχω φάει και αρκετά καλυτερα μπανοφι. Ουτε η καραμέλα με κέρδισε ουτε το μπισκότο ηταν τραγανό οπως μου αρέσει.

ΣΥΝΟΛΟ στα 89.8 ευρω, ποσο τσιμπημένο για το μέσο πορτοφόλι. Πληρώσαμε εξτρα αλλα 37.80 αφου η αξια των κουπονιων εφτανε τα 52 ευρώ.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΙΚΑ:

Ειμαι αυστηρος και νομιζω πως στις κατηγορίες του φαγητού και της εξυπηρέτησης το 2.5 ισως ταίριαζε παραπανω. Για καλοκαίρι το προτείνω ανεπιφυλακτα και απο Κυριακή εως Πεμπτη που έχει 2 μενού με 21 και 23 ευρω που ειναι καλες περιπτώσεις οπως και το happy hour 7 με 9 το βραδυ στις μπυρες.

Αν πατε να φατε και να πιείτε μια μπυρα να εχετε δεδομένο το 20αρικο. Και επειδή η νεολαια δινει ζωη στο μαγαζί.... Μια ανατίμηση προς τα κατω δεν έβλαψε ποτε τον πελατη, αν και νομιζω πως πανε καλά και δεν το έχουν ανάγκη.

Καλή περίπτωση για να περάσεις μια ευχάριστη βραδια.

ΤΟ 25ΑΡΑΚΙ
Ψαροταβέρνες, Γλυφάδα
Χώρος/Ατμόσφ.
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Ευρώ/Άτομο

Αισθανομαι ασχημα που θα γραψω αυτη την κριτικη και για να πω την αληθεια οι αλλοι 4 που ηταν μαζι μου οταν επισκεφθηκαμε το εστιατοριο μου ειπαν να μην γραψω καν για να μη δημιουργησω ενδεχομενως καποια κοντρα με το εστιατοριο. Εαν τυχει και διαβασουν την κριτικη μου οι υπευθυνοι, θελω να τους πω οτι ειναι καλοπροαιρετη και δεν εχει σκοπο να τους βλαψει. Θα παραθεσω απλως τη δικη μου ματια.

Η επισκεψη μας εγινε Τεταρτη βραδυ στις 22:00 απο 5 ατομα, ημερομηνια 28-5-2014. Να πω εδω πως ειχα αγορασει μια προσφορα απο το ιντερνετ γιατι γνωριζα πως το εστιατοριο δεν συγκαταλεγεται στην κατηγορια των φθηνων. Ειχα διαβασει και διαφορες παρουσιασεις στο ιντερνετ και θεωρησα οτι θα εχουμε μια ωραια βραδια.

Οι πρωτες εντυπωσεις ηταν ομορφες για το εστιατοριο καθως προκειται για πολυ καθαρο και περιποιημενο χωρο, πολυ σημαντικο οτι οι τουαλετες ηταν πεντακαθαρες. Η βαθμολογια μου ειναι για τον εξωτερικο χωρο που ηταν ανετος, στο κεντρο της Γλυφαδας και προσφερεται για καλοκαιρινα βραδια. Ενα μειον θεωρω ειναι η μουσικη που δεν ενοχλησε στα αυτια μας καθως ηταν στον εσωτερικο χωρο αλλα θεωρω οτι ηταν αρκετα μπιτατη για ενα εστιατοριο που προσφερει ψαρι.

To ασχημο της υποθεσης ειναι πως το μαγαζι ειχε μολις αλλες 3 παρεες και τους υπολοιπους τους εζωσαν τα φιδια οτι καποιος λογος θα υπαρχει που ηταν σχεδον αδειο.

Η εξυπηρετηση απο τη μια και μοναδικη κοπελα ηταν αμεση, αρκετα φιλικη και χωρις να στραβομουτσουνιασει που ειχαμε παει με την προσφορα. Φανηκε να εχει ειλικρινες ενδιαφερον οταν ειδε τα κυριως πιατα μας μισογεματα. Η αποδειξη μας δοθηκε κανονικα και για τα εξτρα που παραγγειλαμε ενω να πω οτι μας προσφερθηκε και κρυο νερο σε κανατα χωρις να αναφερθει καθολου το εμφιαλωμενο.

Στο φαγητο ενω ξεκινησαμε καλα τη βραδια μας, οσο περνουσαμε προς τα κυριως παρατηρηθηκε πτωση στη διαθεση μας για να φαμε, χωρις να ειναι κορεσμος λογω των πρωτων πιατων.

Παραγγειλαμε:

- Ψωμακια φρεσκοτατα και νοστιμοτατα. Αυτα ηρθαν χωρις να τα ζητησουμε αλλα οπως θα δειτε και στη συνεχεια....

- Σαλατα νησιωτικη με τοματινια και ψητο μαστελο Χιου στα 8.8 ευρω. Νοστιμη η αληθεια σαλατα με αγγουρακι, σχετικα αρωματικη και φρεσκια.

- Πρασινη σαλατα με iceberg, βινεγκρετ μελιτζανας και γαριδες τηγανητες στα 8.8 ευρω. Η βινεγκρετ νομιζω λιγο ανευρη, χωρις σπιρταδα, οι γαριδες νορμαλ αν και θα τις ηθελα λιγο αλμυρες για να κανουν αντιθεση. Τα λαχανικα ΟΚ.

- Κολοκυθακια τηγανιτα κουρκουτι στα 6.5 ευρω. Νομιζω αρκετα ακριβα για κολοκυθακια. Το κουρκουτι θα το ηθελα λιγοτερο, τα κολοκυθακια εμενα μου αρεσαν αν και οι υπολοιποι τα βρηκαν αψητα. Επισκιαστηκαν απο το κουρκουτι.

- Χταποδι ψητο στα 8.5 ευρω. Λιγο σκληρο αλλα σε γενικες γραμμες ΟΚ, οχι ασχημο. Κατεψυγμενο νομιζω

- Ντακακια ξινομυζηθρα στα 4.6 ευρω. Οχι ασχημα για τα δικα μου γουστα (αν και της Αθηνας στη Δραπετσωνα ειναι τα καλυτερα), στους αλλους δεν πολυαρεσαν λογω ανηθου. Τα εφαγα εγω. Το παξιμαδι δεν ηταν σκληρο για να σπας δοντι.

- Kαλτσουνια στα 4.5 ευρω. Δεν μας αρεσαν καθολου γιατι αφηναν μια ασχημη επιγευση πιθανοτατα λογω του τηγανισματος. Τα γνωστα κατεψυγμενα, νομιζω πως πρεπει να βγουν απο το μενου σουμπιτα.

- Χελι καπνιστο στα 6.8 ευρω. Οχι ασχημο μπορω να πω, οχι και το καλυτερο παλι. Δεν μου εβγαλε τα αρωματα του καπνιστου.

- 1 γαριδομακαροναδα στα 14.5 ευρω. Η αδελφη μου την αφησε σχεδον ανεγγιχτη και βρηκε τις γαριδες νερουλες.

- 3 καραβιδομακαροναδες στα 15.5 ευρω εκαστη. Εγω σχεδον τελειωσα το πιατο μου αλλα οι υπολοιποι το πολυ εως τη μεση. Ανεφερα το ενδιαφερον της σερβιτορας παραπανω που μας ειπε πολυ ευγενικα να μας τα κανει πακετο.

Νομιζω πως δεν μας αρεσαν οι μακαροναδες γιατι μαλλον ειχαν περισσοτερο βουτυρο απ'οσο χρειαζεται, ενω δεν υπηρχαν καθολου αρωματα που θα σε κανουν να παιρνεις τη μια πιρουνια μετα την αλλη. Oι καραβιδες ηρθαν καθαρισμενες αλλα κρυες, ενω καποιες ειχαν και αμμο.

* Για οσους διαβαζουν τις κριτικες μου, θα γνωριζουν οτι τα ψωμακια δεν τα τρωω. Στα 2 τελευταια πιατα των ορεκτικων που ηταν τα καλτσουνια και τα κολοκυθακια προτιμησα μεχρι να ερθουν τα κυριως να πορευθω με τα ψωμακια... αν κατι λεει αυτο.

Απο ποτα:

- Ουζο δικο τους

- 2 αναψυκτικα 250αρια στα 2 ευρω εκαστο

- 2 μεγαλα ποτηρια μπυρας Μυθος στα 5 ευρω το καθενα.

Απο γλυκα:

- 1 μιλφειγ με φραουλες στα 6.5 ευρω. Νοστιμο φυλλο και τραγανο, καλη η σως της φραουλας και τα κομματια της αλλα η κρεμα... απλως δεν ηταν κρεμα. Συμπαγης και καθολου αναλαφρη, με αρκετη δοση βουτυρου. Δεν μπορουσες να γευτεις τη βανιλια με τιποτα.

- Μους σοκολατας λευκης και μπιτερ (κατι τετοιο) με κομματακια μπισκοτου σερβιρισμενο σε ποτηρι περιπου στα 6 ευρω. Αρκετα καλο γλυκο, απεσπασε θετικα σχολια. Ισως θα ηθελα λιγο πιο αναλαφρη τη σοκολατα.

Το κανονικο συνολο για ολα αυτα θα πλησιαζε τα 150 ευρω, ομολογουμενως πολλα. Συνολικα μας κοστισε 59 για τα κουπονια και αλλα 30 για καποια εξτρα πιατα.

Συμπερασματικα:

Νομιζω πως το μαγαζι (χωρις να το εχω επισκεφθει αλλη φορα) θα πρεπει να κανει μια στροφη και να δει προς το Καστελοριζο (οχι το νησι). Ισως χρειαζεται να αφαιρεσει πιατα, να βαλει καποια πιο παιχνιδιαρικα και το υφος να γινει πιο φιλικο (σαν χωρος) σε νεοτερες ηλικιες.

Ενδεχομενως οι τιμες θα πρεπει να πεσουν για να προσελκυσουν περισσοτερο κοσμο και μια ιδεα δικη μου ειναι πως θα μπορουσαν να εχουν σαν ναυαρχιδα τους τα μαρινατα και τα καπνιστα πιατα, προμοταροντας τα κανοντας τη διαφορα σε μια περιοχη που πας κυριως για να "σε δουν" παρα για να φας.

ΑΓΡΟΤΙΚΟΝ
Μεζεδοπωλεία, Περιστέρι
Ευρώ/Άτομο

Μην παρασυρθειτε απο τη μετρια βαθμολογια μου καθως το μαγαζι το θεωρω ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ. Ειναι ενα μερος που τρεχει σφαιρα τις βραδυνες ωρες και εχει κερδισει την εκτιμηση αρκετου κοσμου, περισσοτερο των ατομων της περιοχης χωρις ομως να γνωριζω περισσοτερες λεπτομερειες. Εχω ακουσει καλα λογια απο 2 γνωστους μου που ειναι της περιοχης και μου ειχε κινησει την περιεργεια.

Το νοημα της ολης κριτικης ειναι πως μπορεις να πας να διασκεδασεις και με κατω απο 10 ευρω οποτε η πλειοψηφια των θαμωνων ειναι φοιτητες και νεαροπαρεες. Αν κρινω απο τις 2 επισκεψεις που εκανα Σαββατο αλλα και Δευτερα βραδυ και "εφαγα πορτα".

ΧΩΡΟΣ: Το μαγαζι βρισκεται σε παραδρομο της Θηβων κοντα στην γνωστη καντινα στο δεξι σας χερι στην Πελασγιας, μολις στριψετε δεξια, αμεσως ξαναστριβετε και παρκαρετε απεναντι απο το μαγαζι. Λογικα δεν θα δυσκολευτειτε να σταθμευσετε.

Εσωτερικα τωρα θα ελεγα πως το μαγαζι ειναι σαν ρακαδικο, αγροτικος καφενες. Μαλλον σκοτεινο θα χαρακτηριζα τον χωρο. Οι καρεκλες ξυλινες, τα τραπεζακια μικρα και μεταλλικα, χωρις ομως να λειπουν και καποια μεγαλυτερα που ειναι ζωγραφισμενα. Προσωπικα η διακοσμηση δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο. Υπαρχει ενα παλιο πιανο, ενα παλιο πλυντηριο και μια παλια τηλεοραση. Σκορδα να κρεμονται καθως και καποια βαρελια. Αυτο που μου χτυπησε στο ματι ειναι οι καρτελες αυγων στο παταρι.

Σαν γενικη εντυπωση θα τον χαρακτηριζα παρειστικο και χαλαρο. Τωρα με τοσο κοσμο το βραδυ δε νομιζω οτι ειναι και τοσο ανετος καθως μπορει να υπαρχουν καπου 15 τραπεζακια αλλα μιλαμε για τραπεζακια με την κυριολεκτικη εννοια, ειδικα αν ειστε περισσοτεροι απο 2.

Ασχημη εντυπωση μου εκανε πως διπλα απο τον χωρο του μαγαζιου βρισκονται κατι σαν μπαζα.2-3 μηνες μετα την πρωτη μου επισκεψη και η εικονα ηταν η ιδια.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: Η αποδειξουλα ερχεται αμεσως με την παραγγελια οπως και το νερο βρυσης που βαζουν σε γυαλινο μπουκαλι (δεν χρεωνεται φυσικα). Αμφιβαλλω για την αμεσοτητα οταν υπαρχει πολυς κοσμος, ειδικα σε οτι εχει να κανει με την κουζινα.

Τις 2 μεσημεριανες επισκεψεις οπως ηταν φυσικο χωρις πολυ κοσμο μια κοπελα εξυπηρετουσε που μαλιστα θυμοταν την παραγγελια που ειχαμε κανει στην πρωτη μας επισκεψη (2-3 μηνες νωριτερα). Θα τη χαρακτηριζα ευγενικη, χωρις πολλα-πολλα. Ισως η προετοιμασια των πιατων την πηγαινε πισω στους χρονους της. Εχοντας δει και μια σημαια στο παταρι που παρεπεμπε σε Ικαρια, τη ρωτησα αν ειναι Ικαριωτικο στεκι αλλα μου απαντησε οχι. Εμενα παντως δεν θα μου δημιουργουσε καμια απολυτως εκπληξη!

ΦΑΓΗΤΟ: Μπορειτε να κινηθειτε σε πολυ χαμηλα επιπεδα τιμολογιακα αν θελετε να συνοδευσετε το πιωμα σας. Οι μεζεδες ξεκινουν μολις απο 2 ευρω και η ανωτερη τιμη τους ειναι στα 8 (οι γαριδες σαγανακι).

Εγω εχω δοκιμασει:

- Ταμπουλε στα 2 ευρω. Θα ηθελα κατι για να γλιστραει καλυτερα στο στομαχι αλλα ειναι αξιοπρεπης και χορταστικος για την τιμη του με ψιλοκομμενο μαιντανο, κρεμμυδακι και τοματα.

- Τοματινια γεμιστα στα 4 ευρω. Το καλυτερο που μου αρεσε. Μικρα και φρεσκα τοματινια με λιγο λαδακι απο πανω και με λιγη τυροκαυτερη (που δεν εκαιγε) να γεμιζει το κενο. Γλυκισμα.

- Σαγανακι τυρι τυλιχτο στα 4 ευρω.3 καλα κομματια με λιγο λαδακι παραπανω χωρις ομως να σε μπουχτιζει. Ελαφρως αλμυρο πιατο αλλα νοστιμο.

- Σαγανακι τυρι με μελι στα 4 ευρω. Χωρις να παιρνω ορκο, νομιζω περιπου το ιδιο ειναι με την προσθηκη μελιου. Δεν ειμαι σιγουρος αν το δοκιμασα εκει παναρισμενο με φλεικς δημητριακων. Οταν ξαναπαω θα ενημερωσω.

- Μπουκιες κοτοπουλου στα 7 ευρω. Ισως λιγο τσιμπημενο για την τιμη αλλα καλος μεζες. Μεγαλα κομματια σαν να ειναι απο καλαμακι, πολυ ζουμερα με γλυκοπικαντικη σαλτσα (τυπου πολυνησιακη). Μαζι με μαλακη πιτα απο σουβλακι συνοδευεται. Αρκετα καλο.

- Χοιρινο με πουρε στα 6 ευρω. Χορταστικο πιατο με καλη ποιοτητα πουρε και ζουμερο κρεας. Νομιζω πως αν το φαει καποιος σαν κυριως πιατο θα ικανοποιηθει και ισως αρκεστει σε αυτο.

Τα αναψυκτικα κοστιζουν 1.5 ευρω (250 μλ κοκα κολα γυαλινη), η μπυρα ποτηρι Αλφα 500αρα στα 3 ευρω. Τα μπουκαλια Αμστελ, Χαινεκεν, Φιξ, Αλφα, Καιζερ στα 2.5 ευρω τα 500αρια.

Λευκο, ροζε και κοκκινο χυμα στα 5 ευρω το λιτρο.
Ουζο και τσιπουρο τα 200 μλ απο 6-8 ευρω.

Συμπερασματικα ΝΑΙ, το προτεινω αρκει να ξερετε τι να περιμενετε. Εχω την εντυπωση πως αν πατε να συνοδεψετε το πιωμα σας ισως περασετε πιο καλα. Οι μεζεδες ειναι αξιοπρεπεις και η ατμοσφαιρα χαλαρη.

- Με τοση νεολαια μπορειτε να κανετε και τις γνωριμιες σας.

Το μεγαλο μειον ειναι ο χωρος που μπορει μεσα σε ελαχιστα λεπτα να γεμισει και να ειναι πατεις με πατως σε και αν ερχεστε απο μακρια ισως να μην βρειτε να κατσετε.

Υ. Γ Ανοιγει απο το πρωι και μπορειτε να δοκιμασετε απο ελληνικο καφε μεχρι τσαι με δικες τους παραλλαγες. Θα θεωρησω στα θετικα οτι δεν βρισκεται σε πολυ κεντρικο σημειο (ειδικα για το παρκαρισμα) και οτι τις πρωινες ωρες μπορεις να εχεις αρκετη ιδιωτικοτητα αν θες να πιεις το καφεδακι σου.

ΒΡΩΣΙΣ
Μεζεδοπωλεία, Περιστέρι
Ευρώ/Άτομο

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η παρουσα κριτικη αφορα καθαρα την προσωπικη και υποκειμενικη μου αποψη, εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι και θα αναφερθω παρακατω...

Δευτερα βραδυ 7-4-2014 και εχω πεισει αλλα 3 ατομα, μητερα-αδελφη και συντροφο να παμε στο "Αγροτικον". Το σκορ στις εως τωρα επισκεψεις μου ηταν 1-1. Σαββατο νυχτα γινοταν χαμος, Τεταρτη μεσημερι ηταν πιο χαλαρα. Αφου φτανουμε απ'εξω, παλι μια απο τα ιδια. Γινοταν χαμος γυρω στις 22:15 και αλλη μια παρεα περιμενε απ'εξω. Οποτε ενθυμουμενος το μαγαζακι αυτο μπηκα στο παρον σαιτ για να βρω την οδο.

Μετα απο 10 λεπτα φτανουμε και παρκαρουμε ακριβως απεναντι, ουτε παραγγελια να το ειχαμε κανει. Και παλι ομως και αυτο το μαγαζι ηταν γεματο και κατω και στον πρωτο οροφο, συνολικα καμια 15αρια τραπεζακια. Βρισκουμε το τελευταιο τραπεζι που καλα-καλα δεν ειχε μαζευτει και καθομαστε. Ηταν και σχετικα ανετο. Η επομενη παρεα που μπηκε μετα απο εμας χρειαστηκε 3-4 λεπτα για να εξυπηρετηθει.

Ειναι ρε παιδι μου καποια μαγαζια που εχουν ΑΣΤΡΟ...

Δεν σημαινει οτι δεν εχουν κανει τιποτα και τους ερχονται ολα ΠΡΙΜΑ αλλα ειναι να σε θελει κιολας.

Η βασικη σκεψη λοιπον για μαγαζια τυπου "Αγροτικον" και "Βρωσις" ειναι οι χαμηλες τιμες και το παρειστικο που βγαζουν. Οτι με ΕΝΑ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑ των 10 ευρω, θα βγει ο νεαροκοσμος θα πιει, θα τσιμπησει κατι και θα γεμισει 2-3 ωρες απο τη ζωη του. Αρα εν μερει καταλαβαινω γιατι ακομα και τις Δευτερες εχουν πληροτητα. Μαλιστα χτες μετα απο εμας μπηκαν αλλες 5-6 παρεες, καποια μαλιστα γυρω στις 12 τα μεσανυχτα.

Ας μιλησω για το μαγαζι τωρα. Μεζεδοπαντοπωλειο με ραφακια (οχι και τοσο περιποιημενα) που μπορεις να αγορασεις απο τυρια στο ψυγειο (οπως αυτα που υπαρχουν στο σουπερμαρκετ) μεχρι χαλβα Κοσμιδη και χυλοπιτες. Λαδοκολλες στα τραπεζια και ξυλινες καρεκλιτσες. Φαουλ οτι το καπνισμα επιτρεπεται, χωρις ευτυχως να γινεται ιδιαιτερα αντιληπτο στην ατμοσφαιρα. Το μαγαζι βρισκεται σε στενακι κοντα σε μετρο οποτε προσφερεται και για επισκεπτες απο αλλες περιοχες χωρις να προβληματιστουν για το παρκαρισμα. Το γενικοτερο κονσεπτ του μαγαζιου μου αρεσει αλλα αρχιζει να γινεται πολυ της μοδας και ισως κουραζει...

Γενικα υπηρχε οχλαγωγια αλλα η ολη ατμοσφαιρα ηταν χαλαρη και ευδιαθετη και προσφερεται για παρεες και οχι για ρομαντικοτητες.

Οι τουαλετες απο 1 για καθε φυλο αλλα πολυ ευρυχωρες.

Η εξυπηρετηση απο 3 νεαρα παιδια, μια κοπελα και 2 παλικαρια, ευγενικη και οσο πιο γρηγορη γινεται. Ειχαν να κουμανταρουν αρκετο κοσμο οποτε τους δινω ελαφρυντικα στο οτι η τηγανια με τη δευτερη φετα ηρθαν οταν σχεδον χορτασαμε. Φαουλ οτι δεν μας ειχαν πιατακια και επρεπε συνεχως οποια μπουκια επιθυμουσαμε να την τρωμε αμεσως.

Ευγενικο το κερασμα στο δευτερο καραφακι τσιπουρου αλλα ηρθε οταν τρωγαμε το γιαουρτι με το γλυκο του κουταλιου. Νερο σε κανατα. Γενικοτερα αν υπαρχει πιο λιγος κοσμος θα εξυπηρετηθειτε ακομα πιο ικανοποιητικα

Εκει που δυστυχως μου τα χαλασε το μαγαζι ηταν στο φαγητο και λυπαμαι γι'αυτο. Ειπαμε για την πολυκοσμια ε?

Ας πουμε τωρα ομως και το αρνητικο της. Μου εδωσε την εντυπωση πως επειδη υπηρχε τοσος κοσμος υπηρχε ΒΙΑΣΥΝΗ να βγουν τα πιατα για να εξυπηρετηθει ο κοσμος σε λογικα πλαισια. Αυτο ειχε αποτελεσμα να μην ικανοποιηθω.

Πηραμε τα εξης:

- Καθαροπιτα Ηπειρωτικη στα 2 ευρω. Φανταστειτε ζυμαρι με τυρι τριμμενο (κυριως) απο πανω.5 μικρα κομματια με τη λογικη του μεζε. Αδιαφορο πιατο, χωρις να εχει να δωσει κατι.

- Φετα 2.80 ευρω επι 2 φορες στα 5.60 ευρω. Ωραια, φρεσκια με το λαδακι της και πικαντικη στη γευση ενω ηταν οσο επρεπε δροσερη απο το ψυγειο. Καλη ποσοτητα.

- Σκουμπρι καπνιστο στα 4 ευρω. Με το λαδακι και το κρεμμυδακι του απο πανω, οξινο οσο επρεπε. Ευχαριστος μεζες που μου θυμησε λιγο Μεσολογγι. Του "Ταξιδευοντας" βεβαια ηταν σε αλλο επιπεδο αλλα και αυτος εδω ειναι καλος.

- Σαλατα "Βρωσις" στα 4 ευρω. Ολοκληρα μαρουλια, τοματα, κριθινα παξιμαδακια, μουσταρδα και σαγανακι. Φρεσκια και δροσερη αλλα χωρις ενταση και εξηγω...

- Σαγανακι μαστιχατο στα 3 ευρω. Πολλα υποσχομενο αλλα "μηδεν οξεα-μηδεν λιπαρα". Βιαστικα ψημενο, χωρις να εχει λιωσει στο ελαχιστο για να εχει την υφη και την οψη της μαστιχας. Ενα κρυο πραγμα που περασε λιγο απο το τηγανι, αλμυρο και χωρις ενδιαφερον. Ετσι ακριβως ηταν και στη σαλατα, οποτε μην ξοδευτειτε 2 φορες.

- Πατατα βαρκαρολα στα 3.5 ευρω. Πατατα φουρνου κομμενη στα 2 με τυρι και μπεικον. Χλιαρη και χωρις το τυρι να ειναι αισθητο. Ισως θα επρεπε να εχει τυρι κρεμα τυπου Φιλαδελφεια. Αδιαφορο.

- Μπουγιουρντι σε πηλινο στα 4 ευρω. Πικαντικο πιατο με ζουμακι απο τα κομματια τοματας. Για χειμωνιατικο πιατο ειναι μια χαρα.

- Αυγα τηγανιτα ματια στα 3 ευρω. Συνοδευοντουσαν απο 3 κομματακια φετας και 3 κομματακια μπεικον. Ομορφο παρουσιασμενο πιατο, προσφεροταν για βουτες με το φρεσκο αυγουλακι. Το μπεικον παραπανω αλμυρο. Καλυτερα να το βαλετε στη μεση. Η τιμη ειναι δικαιη.

- Τηγανια στα 6 ευρω με μουσταρδα και πιπεριες. Η αδελφη μου που το παρηγγειλε μου ειπε οτι δεν ηταν κατι ιδιαιτερο καθως η μουσταρδα υπερκαλυπτε το κρεας.1-2 κομματακια που δοκιμασα μου φανηκαν λιπαρα.

- Γιαουρτι με γλυκο του κουταλιου βυσσινο στα 2 ευρω, ΟΚ για να αλλαξεις λιγο γευση. Τιποτα ιδιαιτερο αλλα καλο το γιαουρτακι. Δεν υπαρχει και κατι αλλο σε γλυκο. Ειτε σκετο γλυκο του κουταλιου ειτε με γιαουρτι. Αφου ομως πωλουν χαλβα Κοσμιδη, θα μπορουσαν να "βαλουν και αυτον στο κολπο".

- 3 αναψυκτικα Λουξ 330 μλ στο 1 ευρω εκαστο.

- Μπυρα Πιλς Ελλας στα 2 ευρω τα 500 μλ.

- Τσιπουρο Τυρναβου 200αρι στα 3 ευρω.

Μαζι με το ψωμι που χρεωνεται συνολο 45.6 ευρω με αποδειξη ΝΟΜΙΜΗ και ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΗ.

Συμπερασματικα: Ενω οι τιμες ηταν δικαιες και η ποιοτητα των υλικων ηταν καλη, το αποτελεσμα ηταν μετριο λογω της προχειροτητας και της βιασυνης καποιων πιατων να βγουν σε γρηγορους χρονους για να εξυπηρετηθει ολος αυτος ο κοσμος. Σαν αποτελεσμα ηταν να μου κατσει βαρυ το φαγητο και να μου ταραξει το στομαχι, υποθετω λογω των τηγανητων και της μη εγκαιρης αλλαγης του λαδιου

Δεν μπορω να αποτρεψω καποιον απο το να μην επισκεφτει το μαγαζι, καθως δινω καποια ελαφρυντικα και ειναι καθαρα δικη μου εμπειρια.

Θα εδινα μετα απο καποιο χρονικο διαστημα και δευτερη ευκαιρια χωρις να την κρινω και επιτακτικα. Περιμενα περισσοτερα απο το μαγαζι και νομιζω οτι εχει τα φοντα να βελτιωθει και να βρει το ρυθμο του.

ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ και ελπιζω να βελτιωθει με τον καιρο.

Υ. Γ Μπορειτε να πιειτε ελληνικο καφε με λουκουμακι με ουτε 1.5 ευρω...

ΜΕΛΙ ΡΑΚΙ
Μεζεδοπωλεία, Αργυρούπολη
Ευρώ/Άτομο

Ακουγοντας τη μητερα μου να μου λεει πως εχει επισκεφθει το συγκεκριμενο μαγαζι και λεγοντας μου τα καλυτερα,αποφασισαμε 19-2-2014 Τεταρτη βραδυ ημερα Champions League και παραμονη Τσικνοπεμπτης να το επισκεφθουμε 4 ατομα.

Παρκαροντας σχετικα ανετα 30-40 μετρα πιο κατω απο το μαγαζι και σταματωντας στο φαρμακειο πρωτα να παρουμε καποια εμπλαστρα φτανουμε και στο μαγαζι ....

Χμμ ... Η πρωτη εντυπωση ειναι μετρια καθως μολις 2 παρεες βρισκοντουσαν μεσα ωρα 21:15.

Μας υποδεχεται μια συμπαθητικη κοπελα που θα μας σερβιριζε ολο το βραδυ.Χαμογελαστη μας αφηνει το ελευθερο να καθησουμε οπου θελουμε.Βολευομαστε λοιπον στο τραπεζι σχετικα ανετα και λαμβανουμε τους καταλογους για επεξεργασια.

Μπουτσης: "Παραμονη Τσικνοπεμπτης ειναι, μαλλον ολοι κανουν κρατει για να βγουν αυριο να διασκεδασουν ...."

Αφου λοιπον διαβαζουμε τους καταλογους με μερικες αξιολογες επιλογες και με καποιες πιο βασικες και συνηθισμενες βλεπουμε και τις τιμουλες απο διπλα.Ειναι πιο τσιμπημενες απο οσο περιμεναν οι αλλοι (εγω ειχα γνωση γιατι τις ειχα διαβασει στο ιντερνετ).

Πηραμε λοιπον:

- Αρτο που αναγραφεται στα 0.6 ευρω το ατομο με νοστιμη λευκη σως με βαση μαλλον το πεστο ελιας.Το ψωμι ζεστοφουρνισμενο και τραγανο σαν μπισκοτο.Σε ερωτηση μας αν το φτιαχνουν οι ιδιοι μου ειπαν πως οχι, απλως το ζεσταινουν. Παντως εγινε αναρπαστο.

- Ντακακια κρητικα με φετα στα 5.5 ευρω. Μπορεις να επιλεξεις αναμεσα σε ξινομυζηθρα και φετα. ΠΛΟΥΣΙΟΤΑΤΟ πιατο με μπολικη φρεσκοτριμμενη ντοματα, δροσερη και νοστιμη. Καλης ποσοτητας κομματια φετας για να μπορεις να κοψεις οσο θελεις εσυ. Το παξιμαδι καλο, ουτε σκληρο ουτε μουλιασμενο. Αν καποιος δεν πειναει πολυ μπορει να το επιλεξει και να αρκεστει σε αυτο. Προτεινεται 100%.

- Σαλατα σπανακι με μπεικον, λιαστη τοματα,κουκουναρι, κρουτον, μετσοβονε με ντρεσινγκ βαλσαμικο, μελι και μουσταρδα στα 8.5 ευρω. Πλουσιο πιατο και αυτο με φρεσκοτατο σπανακι και καλης ποιοτητας υλικα. Η ντρεσινγκ οχι περισσοτερο γλυκια απο οσο πρεπει, καλη ποσοτητα υλικων. Κουκουναρι εγω προσωπικα δεν βρηκα στην ποσοτητα που μου αναλογουσε.Καλη επιλογη παντως.

Μπουτσης: "Διαβαζοντας τον καταλογο περιμενα οτι θα ειναι μεγαλες μεριδες με τετοιες τιμες που διαβασα."

Η αρχη που καναμε λοιπον ηταν η ιδανικη και πολλα υποσχομενη.Εκει ομως ηταν και το πικ της βραδιας μας. Οσο περνουσε η ωρα τα πιατα που δοκιμαζαμε ειχαν μια καθοδικη πορεια.

Συνεχιζω με την παραγγελια:

- Πατατουλες νεας γης φουρνου,στη λαδοκολα με θυμαρι και λιωμενο τυρι απο πανω στα 4.5 ευρω. Για να πω αληθεια τις περιμενα πιο καλες. Ισως ελειπε καποιο μυρωδικο για να τις νοστιμισει παραπανω. Τις καλυτερες τις ειχα φαει στο Λολιτας στα Πετραλωνα με δενδρολιβανο και χοντρο αλατι. Το χοντρο αλατι ισως ειχε προσδωσει κατι εδω περα. Συνολικα τιποτα αξιομνημονευτο αλλα τρωγοταν ανετα. Ποσοτητα νορμαλ.

- Ποικιλια μανιταριων στο τηγανι με δενδρολιβανο στα 7.8 ευρω. Το ευτυχημα ηταν πως τα μανιταρια ηρθαν ζουμερα και χωρις λαδιλα. Κρατησαν τους χυμους τους αλλα και παλι ελειπε μια πινελια για να γινουν νοστιμοτερα. Η τιμη τους ακριβη,η ποσοτητα στα ορια του νορμαλ.Φρεσκα παντως τα υλικα.

- Μοσχαρακι με θυμαρι και λεμονι στα 8 ευρω. Τα υπολοιπα υλικα του πιατου ηταν κολοκυθι, μανιταρια και κρεμα τυριου. Αρκετα υλικα, για το αν εδεσαν δεν μπορω να παρω ορκο γιατι δοκιμασα μονο το μοσχαρακι που ηταν στα ορια του ζουμερου (κοβοντας το με το πηρουνι μου φαινοταν στεγνο αλλα γευστικα ηταν ΟΚ). Οπτικα μου φανηκε ενα βαρυ χειμωνιατικο πιατο λογω και της κρεμας. Με τιμη στα 8 ευρω παντως θα επρεπε να αναγραφοταν στα κυριως πιατα και οχι στα ορεκτικα.Συνολικα το μισο εμεινε. Η ποσοτητα ηταν μεταξυ ορεκτικου και κυριως πιατου. Γενικα δεν θα το διαλεγα εγω προσωπικα.

- Κοτοπουλο σουβλακι "Μελι...ρακι" στα 10 ευρω. Μαριναρισμενο, με φρεσκιες πατατες και πιτουλες. Το κοτοπουλο χωρις ιδιαιτερα μπαχαρικα, ζουμερο παντως αν και σε καποια σημεια του μαυρισμενο χωρις ομως επιπτωση στη γευση. Η ποσοτητα ηταν ενος μεγαλου καλαμακιου, ισως και λιγο παραπανω. Προσωπικη αποψη ειναι πως ακομα και σαν ορεκτικο θα περιμεναμε περισσοτερη ποσοτητα κοτοπουλου. Το μισο πιατο καλυπταν οι φρεσκες τηγανητες πατατες που σαν πατατες που ειναι σε φουσκωνουν. Ελειπε απο το πιατο μια σως, ενα "παιχνιδισμα" στη γλωσσα, ΕΝΑΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ. Οι πιτουλες αν ειναι ζεστες ειναι οκ αλλα σκετες μαζι με τις πατατες σε στουμπωνουν. Η τιμη του θα επρεπε το πολυ να ειναι στα 7-7.5 ευρω.

- Παϊδακια αρνισια στα 12 ευρω με συνοδεια απο τις ιδιες φρεσκες πατατες οπως στο κοτοπουλο. Μαλλον το ζωακι που πηραν τα παϊδακια ηταν καχεκτικο με ελαχιστο κρεας. Σαν εντυπωση του Μπουτση που τα παρηγγειλε ηταν πως εχει φαει αρκετα καλυτερα, πιο ζουμερα και σε μεγαλυτερη ποσοτητα κρεατος (οπως εχουμε συνηθισει οι Ελληνες) .Ανωτατη τιμη πιατου θα εδινα τα 8.5 ευρω.

- 3 μπυρες Αλφα στα 3 ευρω εκαστη Παγωμενες οσο πρεπει χωρις ομως να μας φερουν αλλα ποτηρια. Αρα τις ηπιαμε στα ηδη υπαρχοντα που βρηκαμε στο τραπεζι και ηταν για το νερο.

- 1 Κοκα κολα στα 2.5 ευρω η 250αρα.

- 1 μπουκαλι νερο 1.5 λιτρου που εφεραν μονοι τους

- 1 σουφλε σοκολατας με παγωτο στα 6 ευρω. Η κρουστα μου φανηκε σαν ετοιματζιδικη, η γεμιση ομως ηταν πλουσια και παχυρευστη.

- 2 εκμεκ "μελι...ρακι" με παγωτο στα 5.5 ευρω εκαστο. Η γεμιση ηταν σαν γαλακτομπουρεκου, οπτικα ηταν σαν κιουνεφε καταιφι. Αρκετη ποσοτητα, γευστικα οχι κατι ιδιαιτερο.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: Η κοπελα ηταν ευγενικη, χωρις φορτο εργασιας λογω ελαχιστων τραπεζιων.Τα σχετικα απαραιτητα εκανε καθως ημασταν σε ενα τραπεζι "κρυμμενοι" απο το οπτικο της πεδιο. Χαμογελαστη οσο επρεπε. Αποδειξη μας εδωσαν κανονικα και αναλυτικα. Και στο τηλεφωνο που ειχα μιλησει με εναν κυριο για να κλεισουμε τραπεζι ηταν αρκετα ευγενικος.

ΧΩΡΟΣ: Γενικα ενα μικρο μαγαζι, καθαρο βεβαια αλλα χωρις να ειναι διακοσμητικα κατι ιδιαιτερο. Ενα point παιρνει για το ιδιαιτερο σκευος που ηταν σαν ψαλιδι για να μοιρασεις τη σαλατα. Βρισκεται ενα στενο πισω απο τη Γερουλανου, τοσο κοντα αλλα και τοσο μακρια απο το κεντρο της Αργυρουπολης.

Τα τραπεζοκαθισματα στο λευκο παραδοσιακο φοντο, μια καπως εντυπωση μου εκανε ο φωτισμος προς την μικρη μπαρα που ειναι σε μωβ φοντο. Γενικα φτιαγμενος με ταπεινα υλικα και χωρις πολλα εξοδα. Περνωντας εξω απο το μαγαζι δεν θα μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση να μπω βλεποντας και την απλη τζαμαρια. Θα μου εδινε την εντυπωση του μαγαζιου πολυ τοπικου χαρακτηρα.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Το μαγαζι ισως το αδικω γιατι αυτοχαρακτηριζεται ως μουσικο μεζεδοπωλειο. Εμεις δεν ειχαμε τη δυνατοτητα να το γνωρισουμε υπο αυτες τις προυποθεσεις. Ισως και εδω διιστανται οι αποψεις με τη μητερα μου καθως αυτη το ειχε επισκεφθει σε βραδια με ζωντανη μουσικη και ειχε περασει εξαιρετικα.

Οι τιμες ομως δεν συμβαδιζουν με την ποιοτητα των πιατων. Απο τα ορεκτικα και μετα μου ελειψε μια πινελια στη γευση που ΔΕΝ θα χαρακτηριζε τα πιατα ως συνοδευτικα της μουσικης (οταν υπαρχουν τετοιες βραδιες).

Τα 87 ευρω που ηταν η τελικη τιμη τα θεωρω πολλα για τη συνολικη εμπειρια ανευ μουσικης και για οτι γευτηκαμε. Οι τιμες θαρρω πως ειναι ακριβες και λογικα ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΥΝ και τη ζωντανη μουσικη. Ευτυχως εμεις ειχαμε μια εκπτωση απο καποια προσφορα.

- Αν οντως ισχυει πως υπαρχει εκπτωση απο Κυριακη ως Πεμπτη το Value for Money ανεβαινει ελαφρως.

* Δεν θα εκπλαγω εαν διαβασω αλλες κριτικες που να αναφερουν καλυτερα λογια για το μαγαζι ΑΝ ειναι σε μερα με ζωντανη μουσικη.

Αν θα ξαναπηγαινα?Καθημερινη και χωρις μουσικη ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ λογω και της αποστασης.Αν εχει μουσικη ισως εδινα μια πιθανοτητα αν ηθελα να κανω κεφι και να πιω μαζι με λιγο φαγητο.

Υ.Γ Φετα με χωριατικο φυλλο και μελι στα 7.5 ευρω ???

Υ.Γ 2 Κρασι χυμα 7 ευρω το λιτρο και 4 το μισολιτρο,μπυρες Αμστελ-Χαινεκεν και Φισερ στα 3.5 ευρω.Φυσιολογικα πλαισια. Για εμφιαλωμενα κρασια,τσιπουρα και ποτα υπαρχει αλλος καταλογος.

Υπαρχουν και επιλογες με θαλασσινα (χταποδι, γαριδες, καλαμαρακια χωρις να γνωριζω λεπτομερειες αν ειναι φρεσκα ή κατεψυγμενα)

ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ
2.0
Σουβλάκι - Σχάρα, Ν. Ερυθραία
Ευρώ/Άτομο

Η πιο οικονομικη εξοδος των "φτωχων" της περιοχης ...

Τωρα εγω τι να πω για το συγκεκριμενο μαγαζι? Απλως θα παραθεσω καποια δεδομενα και τιποτα αλλο. Δεν επιδεχεται και ιδιαιτερης κριτικης γιατι δεν ειμαι της περιοχης για να μπορεσω να κανω συγκριση με αλλους ανταγωνιστες. Τυχαια μονο περασα λογω μιας υποχρεωσης Σαββατο βραδυ 8-2-2014 και ενθυμουμενος τις καλες κριτικες ηθελα να δοκιμασω και εγω.

Περνωντας απ'εξω και χωρις να το ξερεις σιγουρα δεν σου κανει ΚΑΜΙΑ αισθηση να μπεις. Η κοπελα μου προσπαθησε με καθε τροπο να με αποτρεψει. Για να την πεισω της ειπα πως θα ψευτο-παραγγειλουμε και αν δεν της αρεσει συνεχιζουμε αλλου. Το μαγαζι εχει το κοινο του και ηταν μισογεματο απο ηλικιες μεγαλυτερες των 45. Το ναυλον οπως εχει αναφερθει και σε αλλες κριτικες,τα τραπεζια σε ικανοποιητικο βαθμο αποστασης και μετα αρχιζεις και παραγγελνεις απο ...

- Καλαμακι χοιρινο 1.20 ευρω το τεμαχιο. Η κοπελα μου που το δοκιμασε μου ειπε πως ειναι στεγνο (ειναι λιγο παραξενη στα καλαμακια). Εμενα μου φανηκε μεσαιου προς μικρου μεγεθους.

-Τυλιχτο σουβλακι με καλαμακι χοιρινο. Η μονη σου επιλογη ετσι κι αλλιως. Αν το παρεις και φυγεις σε χρεωνει 2 ευρω ενω αν κατσεις σε χρεωνει 2.20 ευρω. Μεγαλο σουβλακι δεν το λες, εγω χρειαστηκα 2, το τριτο ισως ειναι υπερβολη αν παρεις σαλατα και φετα. Η πιτα λαδωμενη αλλα μου αρεσε το οτι παρ'οτι σε "σπαρτιατικη" εκδοχη ηταν ζουμερο, ετοιμασμενο εκεινη την ωρα. Η ντοματα εβγαζε μια γλυκα οπου ακομα και χωρις τζατζικια, πατατες και λοιπες σως "γλιστραγε" μια χαρα. Ακριβο παντως για την τιμη του. Καπου στο 1.70 ευρω πιστευω θα ηταν μια δικαιη τιμη.

- Πατατες τηγανητες στα 2.5 ευρω η μεριδα. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ. Προκατ και "κενες" ...

- Μπυρα ποτηρι στα 2 ευρω τα 250 μλ και στα 4 ευρω τα 500 μλ.

- Αναψυκτικο κουτακι 1 ευρω.

Συνολικα εδωσα μονο 11.1 ευρω για να φαω και να φυγω σε 30 λεπτα.

Εκανα μεγαλο λαθος που αντι για μια ντοματοσαλατα και φετα πηρα πατατες τηγανητες. Οι πατατες σε "στουμπωνουν" αλλα δεν εχουν καμια γευση.

Η εξυπηρετηση ειναι η εντελως τυπικη και διεκπεραιωτικη.Λες τι θες, στα φερνουν ταχυτατα και "απο εδω πανε και οι αλλοι". Δεν μπορει να χαρακτηριστει με αλλα λογια. Οχι οτι ειναι κακο. Επειδη αναφερθηκε σε αλλες κριτικες αποδειξη μας εδωσαν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΗ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΗ. Ισως αλλαξαν νοοτροπια,τι να πω.

Σαν γενικοτερο συμπερασμα λοιπον η αποψη μου ειναι πως ΝΑΙ αν εμενα στην περιοχη θα ηταν μια απο τις καλες επιλογες μου για ενα σουβλακι "παλιακο" αλλα νοστιμο. Θα μπορουσε να μου θυμισει κατι απο την παιδικη μου ηλικια.

Αφου ομως εχεις τοσα λιγα πραγματα να προσφερεις για να μειωσεις το κοστος και να εχεις καλη ποιοτητα ... ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ειναι να βαλεις ΦΡΕΣΚΕΣ ΠΑΤΑΤΕΣ? Για προκατ αγευστο πραγμα 2.5 ευρω? ΕΛΕΟΣ.

Η βραδια η δικη μου εκλεισε με ωραιο τροπο γιατι στην επιστροφη εφαγα ενα ωραιοτατο παρφε κρεμα (πληροφοριακα 1.20 ευρω η μπαλα) στο Perfetto που βρισκεται στη Θηβων σε αποσταση αναπνοης απο το ποδοσφαιρικο γηπεδο του Αιγαλεω.

Το σουβλακι του δεν ειχε καμια δυσαρεστη επιπτωση, ισα ισα που ηταν και "αφρος".

Και μιας και αναφερθηκαμε για ενα απο τα "μυστικα" της Ερυθραιας μου ηρθε κατα νου να κανω μια προσπαθεια να προσθεσω τον ΚΟΣΜΙΔΗ στα συνορα Δραπετσωνας-Κερατσινιου καθως 2-3 προσπαθειες που ειχα κανει στο παρελθον δεν ειχαν επιτυχια και δεν ειχε καταχωρηθει στο συστημα. Οποιος ειναι της περιοχης νομιζω πως θα εχει αρκετες εμπειριες να γραψει. Εκει θα μιλησουμε για μεριδες (κυριως) και για ... ΣΑΛΤΣΑ ...

Ισως να με εχει προλαβει καποιος νωριτερα και να εχει γραψει και να σας εχει βαλει στο κλιμα ....

PAPAGALOS
Bar Restaurants, Γκάζι
Ευρώ/Άτομο

Ο αντικαταστατης του ... ιστορικου ΜΑΜΑΚΑΣ (χωρις να το εχω επισκεφτει ποτε για φαγητο παρα μονο μια φορα για ποτο) μας συστηνεται ως μια καλη λυση με μοντερνες γευσεις σε πολυ προσιτες τιμες ... Δεν θα μπορουσα να το χαρακτηρισω ετσι αλλα ας παρω σιγα σιγα τα δεδομενα για να μπορω να τα αναλυσω και να τα ξεδιαλυνω απο το μυαλο μου.

Επισκεψη 5 ατομων Κυριακη 9-2-2014 γυρω στις 15:30 το μεσημερι με το Γκαζι να εχει αρκετο κοσμο. Ηταν και καλη η ημερα οποτε ο κοσμος βγηκε να χαλαρωσει.

ΧΩΡΟΣ: Καταρχας ψαχτηκαμε λιγο για να παρκαρουμε αλλα οχι τοσο τραγικα οσο τα βραδια που γινεται χαμος. Το πρωτο μειον οπως μου ειπε η κοπελα μου ειναι οι τουαλετες, ειχαν ενα περιεργο "αρωμα". Δεν τις επισκεφτηκα εγω αλλα την εμπιστευομαι απολυτα καθως την εχω μυησει στο κλιμα του σαιτ. Η αδελφη μου δεν καταλαβε κατι, ισως ηταν παροδικο. Τα φωτιστικα ηταν με σκοινια, καποια τυπου "παραθυρακια" υπηρχαν επισης σαν ντεκορ.

Σαν χωρος δεν με τρελανε αλλα στους υπολοιπους φανηκε ομορφος. Καθαρος θα ελεγα, θα προτιμουσα να κατσω εξω παντως με καλο καιρο για να βλεπω την περατζαδα του κοσμου (και οχι να με "βλεπουν"). Υπαρχει και χωρος για την ορχηστρα οπου απο πισω εχουν παλιες τηλεορασεις,ραδιοφωνα κλπ.Ισως για βραδυνη εξοδο μου ταιριαζε περισσοτερο, στη μεσημεριανη αν εχει ηλιο και καλο καιρο μπορει να "προσθεσει" κατιτις παραπανω στην ολη ατμοσφαιρα.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: Καταρχας ολοι οι σερβιτοροι ειναι ντυμενοι (και η κοπελα) με μαυρο παντελονι και ασπρο πουκαμισο. Θα μπορουσε να χαρακτηριστει και ως μπαναλ απο καποιον. Η κοπελα που μας εξυπηρετησε ηταν φιλικη, εκανε τον χαβαλε της χωρις να ξεπερασει τα ορια και ηταν ευγενικη. Σε ενα μικρο λαθος με το ποτηρι κρασι μας το αλλαξε αμεσως. Οσο περνουσε η ωρα παντως τοσο χανοταν-υποθετω λογω της δουλειας-δεν ειχε καποιον αλλο προφανη σκοπο. Μια κοιλια εγινε μεταξυ των ορεκτικων και των κυριως πιατων αλλα παρ'ολα αυτα ευτυχως δεν ειχαμε χασει την ορεξη μας.

Αποδειξη μας εφεραν κανονικα, στο τελος ομως δεν μας κερασαν απολυτως τιποτα (χωρις να ειναι υποχρεωμενοι) ενω στον καταλογο μην κανετε το λαθος και κοιταξετε τα γλυκα τους καθως απλα δεν υπαρχουν πλεον. Και μου ειχε τραβηξει την προσοχη ενα με μπανανα και μανγκο...

ΦΑΓΗΤΟ: Εδω θα τα ψιλοχαλασουμε. Δεν τα βρηκα και τραγικα αλλα μαλλον το μαγαζι δεν εστιαζει και στην κουζινα του παρα στο γενικοτερο κλιμα του ... Γκαζιου. Για να το θεσω καλυτερα ειχε καλες και "μετριες" στιγμες.

Πηραμε:

- Σαν κουβερ ζεστο ψωμακι που ηταν νοστιμο

- Μελιτζανοσαλατα καπνιστη με μαστιχα Χιου στα 4.3 ευρω. Σχετικα αρωματικη, ζεστη σε σωστη ποσοτητα. Δεν φανηκε ασχημη σε αυτην που τη δοκιμασε.

- Πατατες τηγανιτες με τη φλουδα τους και αρωματικο αλατι στα 3.5 ευρω. Τις βρηκα περισσοτερο χοντροκομμενες απο οσο ηθελα, στην αδελφη μου αρεσαν αρκετα αλλα επρεπε να προσθεσουμε και αλλο αλατι για να νοστιμισουν.

- Μανιταρια σαγανακι με τοματα και φετα στα 6.5 ευρω. Τα μανιταρια ζουμερα και οχι κονσερβας ευτυχως με νοστιμη κοκκινη σαλτσα που προσφεροταν για να κανεις βουτες.

- Μπεκρη μεζε στα 7 ευρω. Η σαλτσα παρομοια με των μανιταριων (πρεπει να ειχε και κανελα μεσα), το κρεας θα το ηθελα πιο ζουμερο, το βρηκα σχετικα στεγνο (κατι που θα μπορουσα να το φαω και απο μια θεια μου παντως). Κοκκινιστο με λιγα λογια.

- Κεφτεδακια αρωματικα με πρασο και δυοσμο στον φουρνο στα 7 ευρω. Μικρη μεριδουλα για την τιμολογηση τους, καπου 7-8 μπαλακια σε ιδιο σχημα (ετοιματζιδικα ισως?), τους περισσοτερους δεν τους ικανοποιησαν, εμενα μου φανηκαν σαν συνοδευτικα ΟΚ και με μια υποψια ουζου.

- Ντακος πειραγμενος στα 5.8 ευρω. Αντι για ντοματα ειχε πατζαρια, οντως πρωτοτυπος και δροσερος. Ισως το πιο καλο πιατο με σωστη αναλογια υλικων, παξιμαδι που διαλυοταν νορμαλ και δεν εσπαγες δοντια.

- Σαλατα Papagalos στα 7.8 ευρω που οταν ρωτησαμε την κοπελα μας ειπε οτι ηταν σαν σιζαρς συν ντοματινια. Τα ντοματινια φρεσκα, το κοτοπουλο δεν μου αρεσε καθολου, το βρηκα πολυ λιπαρο και κακοψημενο. Οι πρασιναδες θα μπορουσαν να ηταν και πιο φρεσκιες, αγγουρι σε σιζαρς δεν θυμαμαι να εχω φαει, εδω το βρηκα και αυτο οπως και πρασινη πιπερια. Δεν μας ενθουσιασε και δεν θα την ξαναεπαιρνα αν βρισκομουν στο μαγαζι. Ενδεικτικο οτι εμεινε μισοφαγωμενη. Επισης η σιζαρ δεν εχει μπαλσαμικο.

- Μπιφτεκια μοσχαρισια του σεφ στα 8.5 ευρω. Φαγωθηκαν ευχαριστα απο τον φιλο της αδελφης μου. Δε νομιζω οτι ειχαν κατι εξτρα για να ονομαζονται "του σεφ" οπως πχ κανα τυρι, καμια σαλτσα αλλα το γευστικο αποτελεσμα ηταν μια χαρα.

- 2 μεριδες μεριδες μπιφτεκια κοτοπουλου σχαρας στα 7.8 ευρω. 2 χοντρουτσικα τεμαχια οπως και τα μοσχαρισια. Τα βρηκα ζουμερα,ψωμωμενα και νοστιμα. Μαλιστα εφαγα και το ενα τεμαχιο της κοπελας μου καθως ηταν σχετικα "αφρος". Καλυτερα του αναμενομενου.

Το αρνητικο της υποθεσης ομως ηταν πως στα μπιφτεκια υπηρχε η ιδια ανοστη γαρνιτουρα με λαχανο-καροτο και μερικες πατατες τηγανιτες. Στο οπτικο κομματι της υποθεσης φανηκε λες και ηταν βιομηχανοποιημενη η γαρνιτουρα οπως θα ετρωγες σε ενα πλοιο.

- Γιουβετσακι με κοτοπουλο στα 8 ευρω. Το γιουβετσι σε γενικες γραμμες καλο αλλα το κοτοπουλο θα επρεπε να ηταν καθαρισμενο και οχι να εχει τοσα πολλα κοκκαλα. Φανταστειτε να ειστε ραντεβου με κοπελα εκει περα και να της κανετε το τραπεζι και ανα 2 μπουκιες να φτυνετε. Ε δε νομιζω οτι θα αρεσε. Πρεπει να αναθεωρησουν για το συγκεκριμενο πιατο και να μην το κανουν "ξεπετα".

- 4 ποτηρια κρασι δεν θυμαμαι τιμη αν και το μισοκιλο χυμα νομιζω κοστιζει 5 ευρω.

- 1 πορτοκαλαδα ΕΨΑ και μια γκαζοζα 232 μλ στα 2.5 ευρω εκαστη.

- Τσιπουρο Μπαμπατζιμ στα 9 ευρω το 200αρι.

Συνολο στο κατοσταρικακι αν δεν κανω λαθος μαζι με 2 μπουκαλια νερο.

Συμπερασματικα: Η αποψη μου ειναι πως στοχευει οπως τα περισσοτερα παρομοια καταστηματα στο Γκαζι. Μετρια πραγματα σε λιγο μεγαλυτερες τιμες. Ειναι και τα ενοικια ε?

Βλεποντας και φωτογραφιες με ολους τους διασημους να το επισκεπτονται (Ρεμος, Βισση, Καρβελας κλπ) για ποιο λογο να προσπαθησεις για κατι παραπανω? Η περατζαδα παντα θα βγαζει καποιον να το επισκεφθει, εχουν και ζωντανη μουσικη καποιες μερες, υπαρχουν και οι φωτογραφιες με καποιες ομορφες παρουσιες χαμογελαστες να χορευουν και ολα καλα.

Με λιγη προσπαθεια παντως σε τεχνικα ζητηματα θα μπορουσαν να βελτιωσουν την κουζινα τους και να τη φερουν ενα κλικ παραπανω και να μη χαρακτηριζεται σαν TavernoBaro με εμφαση στο μπαρ.

Δεν μου "στεκεται" καλα να υπολογιζει σε περαστικους και σε δημοσιες σχεσεις. Ας ελπισουμε να μην εχει την τυχη του προκατοχου του. Παντως δρομο απο μακρια αποκλειστικα για να φαει δεν θα προτεινα σε καποιον να κανει ....

ΡΑΚΑΔΙΚΟ
Μεζεδοπωλεία, Π.Φάληρο

Ημερομηνια επισκεψης Παρασκευη 31-1-2014 βραδυ

Μετα απο μερικες "επιτυχημενες" εξοδους ηρθε η ωρα να γραψω για ενα μαγαζι που ενω θα επρεπε να εχει ολα τα φοντα για να περασεις καλα, τελικα μαλλον κατι του λειπει.

Στην πορεια μας προς το μαγαζι βλεπαμε τα περισσοτερα γειτονικα καταστηματα να ειναι αδεια σε ωρα αιχμης (22:30),ενω οταν φτασαμε στο δικο μας φαινοταν απ'εξω οτι ηταν γεματο. Οποτε τι συμπερασμα θα εβγαζες?

Εγω θα υπεθετα πως σε τετοιες δυσκολες εποχες θα ειναι μια σοβαρη προταση που τιμαται απο τον κοσμο. Ισως τελικα ακριβως σε αυτο το σημειο δεν περασαμε καλα. Για να γινω πιο κατανοητος, η αποψη μου ειναι πως ΜΑΛΛΟΝ τελικα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να υποστηριξει τοσο μεγαλο αριθμο ατομων στη σαλα (μπορει να επηρρεαστηκα και απο την εκπομπη F Word του Γκορντον Ραμσει).

Θα αναλυσω ξεχωριστα σε καθε τομεα την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου αποψη και εμπειρια.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: Γινεται απο νεαρα παιδια, οχι απολυτα επαγγελματικα (ολοι τους αντρες), που θα μπορουσαν να χαρακτηριστουν και φοιτητες που κανουν καποια μεροκαματα για να εχουν χαρτζιλικι. Το καταννοω και ειναι απολυτα θεμιτο και μπραβο τους. Το θεμα ειναι πως ακομα και με 5-6 ατομα που διακριναμε στην εξυπηρετηση παλι ΔΕΝ ηταν αρκετα.

Το μαγαζι φουλ απο κοσμο αλλα εκαναν 10 λεπτα να μας διακρινουν και αλλα 5 για να μας φερουν τους καταλογους (τετραδιακια οπως αναφερθηκε σε αλλη κριτικη).Για να παραγγειλουμε τα γλυκα στο τελος ζητησαμε 3 φορες καταλογο απο 3 διαφορετικα παιδια που με τον φορτο εργασιας λογικο ειναι να ξεχαστουν. Υπηρχαν και καποια θετικα βεβαια για να ειμαι δικαιος.

- Κανατα με κρυο νερο που ανανεωνοταν οποτε αδειαζε

- Νομιμη αποδειξη κανονικοτατα

- Κερασμα ρακι (αφου πρωτα μας ειχαν φερει ξεροσφυρι μιση φρατζολα ψωμι που θα επαιρνες και απο τον πιο απλο φουρνο της γειτονιας με μια απλη σως), αρκετα δυνατη που δεν την ηπιαμε

- Κερασμα ρακομελο στο τελος που ο ενας απο τους 4 μας την τιμησε δεοντως.

Η ροη των πιατων σε ικανοποιητικο βαθμο παντως.

Ο καταλογος ειναι τα τετραδιακια που λεγαμε αλλα νομιζω πως θα επρεπε να βρουν καποιον αλλο καλογραμμενο τροπο.

ΧΩΡΟΣ: Το καλοκαιρι η αυλη θα ειναι ατμοσφαιρικη παρ'οτι κυριολεκτικα μολις 2 μετρα απο κεντρικο δρομο. Ο χωρος μεγαλος και χωριζεται σε 2 σαλες. Εμεις βρισκομασταν στην επεκταση.

- Το καπνισμα επιτρεπεται γιατι ειδαμε και τασακια αλλα και τους γυρω μας να καπνιζουν.

- Υπαρχουν σομπες-μανιταρια αλλα και ανεμιστηρες αναλογως την εποχη. Βεβαια αν καθησετε κοντα στη τζαμαρια υπαρχει περιπτωση να κρυωνετε ελαφρως.

- Ο χωρος ειναι ομορφος και ατμοσφαιρικος,στη μια σαλα υπαρχουν πολυελαιοι και στην αλλη τα φωτιστικα ηταν απο καλαθια.

- Η μουσικη επαιζε γνωστες ελληνικες εμπορικες επιτυχιες τωρινες αλλα και παλαιοτερων χρονων.Δεν μας χαλασε καθολου.

- Οι τουαλετες καθαρες,στον πρωτο οροφο-κομπλε.

- Παρ'οτι υπαρχουν αρκετα τραπεζια,δεν χανεται η εννοια της ιδιωτικοτητας,ουτε αισθανεσαι ιδιαιτερα κολλητα με αλλους θαμωνες.

- Ευχαριστο το ντεκορ με τα μπουκαλια μπυρας που ειναι τοποθετημενα ψηλα και "σπανε" τη μονοτονια στο ματι με τα διαφορετικα χρωματα τους.

Το παρκιν δυσκολο σε μερες και ωρες αιχμης αλλα με λιγο ψαξιμο καπου θα βρειτε να βολευτειτε.

ΦΑΓΗΤΟ: Χμμ, ενω ανεμενα οταν διαβασα τον καταλογο στο ιντερνετ ενα αρκετα ενδιαφερον μενου,δεν ικανοποιηθηκα. Οι τιμες ειναι οντως συγκρατημενες και προσφερονται για να μοιραστεις πολλα και διαφορετικα πιατα. Δεν μιλαμε για μεριδες μεγαλες αλλα ουτε και δειγματα. Σημαντικο ατου για εμενα, θα το πω αλλη μια φορα ... οι γλυκιζουσες γευσεις ...

Πηραμε πολλα:

- Σαλατα φθινοπωρινη με ροκα, σπανακι, μαρουλι, αχλαδι, φλυδες μυζηθρας και μυρτιλα στα 7 ευρω. Τα λαχανικα ηταν χοντροκομμενα και σχετικα ανοστα,το αχλαδι ηταν κυριολεκτικα δειγμα και ψιλοκομμενο-παραλιγο να μην το πετυχω (ζητημα να βρηκα 2 γραμμαρια), η μυζηθρα μαλλον εγινε γραβιερα β' διαλογης. Τα μυρτιλα ηταν παντως εμφανεστατα.Τα 2 κριτσινια ηταν ... το ενα πολυ μαλακο και το αλλο τραγανο.

- Χαλουμι σχαρας με σταφυλι και βασιλικο στα 5.5 ευρω. Εξυπνη σκεψη,καλη ποσοτητα αλλα μετριο το αποτελεσμα.Δεν μας ηρθε ζεστο.

- Ρολλακια τηγανητα με αρωματισμενη ξινομυζηθρα και μαρμελαδα τοματας στα 4 ευρω.Η μαρμελαδα τοματας μαλλον ετοιματζιδικη αλλα εδενε καλα με τα 3 ρολακια (για 4 ατομα).Νομιζω θα το ξαναεπελεγα.Το τυρι ηταν εμφανες και δεν μου αφησε λαδιλα.

- Μανιταρια πλευρωτους με σως μουσταρδας στα 4.5 ευρω.Δεν ειμαι και φανατικος μανιταροφιλος αλλα μας ηρθαν χλιαρα και σαν κατι να ελειπε.Πιατο του μεσου ορου. Η ποσοτητα επαρκης.

- Φετα σε τραγανοφυλλο στα 4 ευρω, αρωματισμενη με ουζο και φρεσκο πιπερι, συν μελι. Απο τα καλυτερα της βραδιας, μαλλον επειδη ηρθε πιο ζεστη σε σχεση με τα υπολοιπα. Ωραιο φυλλο που εδενε με το τυρι και το πιπερι νοστιμιζε και τη γευση και το ματι. Το ουζο δεν το καταλαβαμε ...

- Συκωτι καραμελωμενο με πετιμεζι και δικταμο στα 4 ευρω.Η ιδεα και εδω καλη,σε μια κοπελα της παρεας φανηκε εξαιρετικο και ποιοτικο, εγω νομιζω πως πνιγηκε στην υπερβολικη σως και δεν ηταν αρκετα τρυφερο. Οσο παραξενο και να μου φαινεται, τον τελευταιο καιρο το καλυτερο συκωτι το εχω φαει απο τον παππου-Λεωνιδα που ειναι μηχανικος σε πλοιο σε 2-3 τραπεζια που εχουμε κανει.

- Μωραιτικο κοτοπουλο με σφολιατα και γιαουρτι στα 5 ευρω. Εμεινα αποσβολωμενος να το παρατηρω επι 30 δευτερολεπτα και λεω μεσα μου "δεν μπορει, μας κανουν πλακα".Αν δεν με απαταει η μνημη μου το θυμαμαι σε παλαιοτερη επισκεψη μου να ερχεται σε πηλινη συσκευασια και οχι σε ενα μικρο πιατακι με συνοδεια γιαουρτιου. Δυστυχως ηταν απογοητευτικη και η ποσοτητα που εβγαζε μολις μια μπουκια στα 4 ατομα αλλα και η ποιοτητα.Το κοτοπουλο καθολου ζουμερο,τα μυρωδικα οχι ιδιαιτερα εμφανη. Η σφολιατα αρκετα καλη.

- Πανσετα με μαρμελαδα λεμονιου και θυμαρι στα 5.5 ευρω. Καλη σκεψη και αυτη με ισορροπια του λεμονιου μεταξυ γλυκου και ξινου. Η πανσετα μου φανηκε καλης ποιοτητας,κομμενη σε μπουκιες. Αν ηταν και πιο ζεστη θα ηταν ακομα καλυτερη.

- Ο γνωστος αρτος που αναφερθηκε παραπανω, 1 ευρω αναγραφεται στον καταλογο ...

- Μισο λιτρο λευκο κρασι στα 5.5 ευρω (8 εχει το κιλο), γλυκιζε και απλως ΟΚ. Σιγουρα εχω πιει και καλυτερα.

Γλυκα:

- Σουφλε σοκολατας στα 4 ευρω το ατομικο.Παραηταν ατομικο,συνοδευτηκε με κρεμα γαλακτος και σως σοκολατας (ρυθμιζες εσυ τι ηθελες και ποσο). Παλια θυμαμαι πως ελεγαν πως ηταν απο τα καλυτερα αλλα οταν το δοκιμασα ηταν του μεσου ορου (και πολυ λεω). Και αυτη τη φορα χαρακτηριστηκε σαν "τιποτα ιδιαιτερο" και δεν φαγωθηκε.

- Παγωτο γιαουρτιου σε φωλια στα 4 ευρω.Ωραιο το παγωτο και το μπισκοτακι,το καλυτερο απο τα γλυκα που δοκιμασαμε.

- Σεκερ παρε στα 3.5 ευρω.Αν κρινω απο αυτα που ετρωγα στο ζαχαροπλαστειο του Χατζη οταν σπουδαζα στη Θεσσαλονικη ειναι Η ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ. Καμια απολυτως σχεση,καμια γευση (καποιοι το γευτηκαν σαν μελομακαρονο).Καθολου σιροπι αλλα κουταλια μελιου απο πανω και το ξηροκαρπιο δεν εδινε καθολου το αρωμα του καβουρδισμενου. Αποτυχια. Βεβαια τι σχεση εχει ενα Πολιτικο γλυκο σε κρητικο ρακαδικο δεν καταλαβα και φταιω εγω που το επελεξα.

- Ντακος με γιαουρτι, μελι, συκα και σταφιδες στα 4.5 ευρω.Πρωτοτυπη ιδεα αλλα ενα μπουχτιστικο πιατο.Επιλεξτε το για να το μοιραστειτε και οχι σαν ατομικο.Τα συκα ιδιαιτερα εμφανη, το παξιμαδι δεν ηταν ασχημο αλλα νομιζω πως αν ελειπε ισως τελικα ηταν καλυτερο.Δεν θα ονομαζοταν ντακος βεβαια.

Συνολο 66.5 ευρω.

Συμπερασματικα: Η συντριπτικη πλειοψηφια των θαμωνων ηταν νεολαια και ηλικιες εως 30 ετων.Μια χαρα θα ελεγα και θα μπορουσες να κανεις και καμια γνωριμια. Ομως μετα απο ωρα παρατηρησα πως τα περισσοτερα πιατα προοριζονταν για το δικο μας τραπεζι και οι υπολοιποι σε μια προχειρη ματια ειχαν περιοριστει σε συγκεκριμενο αριθμο λιγων πιατων.

Εδειχναν να απολαμβανουν τη βραδια τους ...

Μπας και οι 20αρηδες ξερουν να τρωνε καλυτερα απο τους πιο μεγαλους ???

ΠΟΡΙΣΜΑ: Θα το επισκεπτομουν ξανα οχι τοσο για να φαω καθως το μεγαλο μειονεκτημα ηταν πως τα πιατα ερχοντουσαν την καλυτερη περιπτωση ΧΛΙΑΡΑ και μπορω να δικαιολογησω λογω της κινησης οτι υπηρχε καθυστερηση. Θα προτιμουσα να ηταν στη ροη των πιατων ομως και οχι να ηταν γρηγορα ετοιμα και να αναμενουν τη σειρα τους στην κουζινα.

Ειναι μια χαρα αν σκοπευεις να πας με παρεα, να γελασεις και να περασεις καλα συνοδευοντας την εξοδο σου και με λιγο φαγητο. Αν ειναι ομως να πας για να χορτασεις πρωτα και μετα να χαβαλεδιασεις μαλλον δεν θα ικανοποιηθεις.

Κρινοντας το σαν εστιατοριο το Value for money το κρινω λιγο χαμηλο.

* Ειναι θεμα ηλικιας και προτεραιοτητων τι επιζητας ομως ... Αν ημουν 5-6 χρονια νεοτερος σαν τους υπολοιπους θαμωνες ... Θα το εκρινα διαφορετικα ... Μαλλον προς το καλυτερο ...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

Δες περισσότερες "Κάτω του μέσου όρου" κριτικές (94)