VAGELIS

Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Σουβλάκι - Σχάρα, Πειραιάς κέντρο
Ποιότ. Φαγητού
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Χώρος/Ατμόσφ.
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0
Ευρώ/Άτομο

Στα δικά μου μάτια ο Μπαρμπαδήμος μου φαίνεται ένας μάστορας με χρόνια εμπειρίας σε αυτό που κάνει και ας λειτουργεί μόλις 2-3 χρόνια σαν αλυσίδα. Επειδή όμως γνωρίζει την τέχνη καλά και ξέρει πως να παρασκευάσει τα μερακλίδικα εδέσματα του θέλει να πληρώνεται και το κατιτίς του παραπάνω. Αυτό μεταφράζεται σε ένα (μπορεί και 2 κλικ παραπάνω τσιμπημένη τιμή). Μην ξεχνάμε όμως ότι ξέρει την τέχνη και δεν είναι απλώς άλλος ένας που ποντάρει στο ότι θα ανοίξει ένα σουβλατζίδικο-κεμπαπτζίδικο και επειδή θα βάλει μια φωτεινή επιγραφή θα τραβήξει πελάτες.

Ο Μπαρμπαδήμος είναι και λίγο παγαπόντης. Οι μερίδες του θα μπορούσαν να είναι και λίγο μεγαλύτερες για την τιμή που έχει ορίσει. Ειδικά για τα τυλιχτά του στα 2.2-2.3 ευρώ το φθηνότερο, ναι δεν το λες και οικονομικό. Γνωρίζει πως ο κόσμος τον προτιμάει και θα γεμίσει το μαγαζί του, οπότε κύριε αν θες να φας τυλιχτά και όχι μερίδες πάλι θα πληρώσεις κάτι παραπάνω. Μην κρατάς και το τραπέζι τσαμπέ.

Η γνωριμία μου λοιπόν με το μαγαζί κρατάει 3 χρόνια, λίγο πριν παρουσιαστώ στον στρατό. Τότε είχα παρατηρήσει το πολύ μικρό μαγαζί στη Ζέα, πριν το μεγάλο στη Σαχτούρη και μπορούσες να πάρεις μόνο στο χέρι. Είχε ένα κλικ παραπάνω στην ποιότητα, κάτι που να σε κάνει να τον ξαναπροτιμήσεις. Να σημειώσω εδώ πως συμφωνώ, όπως αναφέρει και στο φυλλάδιο διανομής του πως με τη διανομή κατ'οίκον χάνουν 20% τα προϊόντα του καθώς δεν έχει τίποτα προψημένο και όλα ετοιμάζονται μετά την παραγγελία. Το κρίνω δικαιότερο λοιπόν αυτό και ας σου κοστίσει κάτι παραπάνω.

Συνήθως παίρνω σουβλάκια για το σπίτι από τον Μπαρμπαδήμο με συχνότητα 5 φορές τον χρόνο, και αυτό γιατί το ask4food είναι πειρασμός και με βάζει σε διαδικασία αναζήτησης νέων μαγαζιών, είναι και οι κριτικές από άλλους φίλους καλοφαγάδες οπότε δεν κάθομαι στα αβγά μου και γυροφέρνω. Θα μπορούσα να γράψω πολύ νωρίτερα κριτική για τον Μπαρμπαδήμο, τέλος πάντων ήρθε η ώρα.

Η επίσκεψη μου έγινε την Πέμπτη 23 Οκτωβρίου 2014 το μεσημεράκι στις 14:30. Ο χώρος της πλατείας απέναντι δεν υφίσταται πλέον γιατί έχουν μπει οι μπουλντόζες, λογικά για κάποια ανάπλαση. Ο μέσα χώρος είναι συμπαθητικός αλλά όχι κάτι το ιδιαίτερο που να σε κάνει να τον θυμάσαι. Ωραία η πινελιά με τα καφάσια με τα φρούτα λες και βρίσκεσαι σε υπαίθρια αγορά. Οι παλιές διαφημίσεις είναι πλέον πολυφορεμένες και μάλλον κουράζουν σε ένα τέτοιου είδους κατάστημα. Εδωσα σημασία στο ταψί με τον μπακλαβά που έμοιαζε πολλά υποσχόμενος και ανατολίτικα φτιαγμένος. Ο χώρος αν τον κρίνουμε σαν χώρο δείχνει πως έχει τα (αρκετά) χρονάκια του.

Σημαντικό είναι πως βλέπεις σε κοινή θέα το αρκετό προσωπικό να ετοιμάζει, να ψήνει, να δημιουργεί. Χωρίς προβλήματα, εκπαιδευμένοι άρτια λειτουργούν σχετικά αθόρυβα σαν καλοκουρδισμένο ρολόι.

Όσον αφορά την εξυπηρέτηση θα πω πως μου έβγαλε μια τάση ευγένειας αλλά σε επαγγελματικό ύφος. Εκεί δεν είσαι εσύ ο πρωταγωνιστής. Εκεί πρωταγωνιστούν τα σουτζούκια, οι παστουρμάδες και τα κεμπάπ. Αν λοιπόν θες να το επισκεφτείς το μαγαζί να ξέρεις πως δεν θα πας για ρομαντικό ραντεβού αλλά θα βάλεις άλλους 3-4 σε ένα αμάξι και θα πάτε να παρεκτραπείτε και να βουτηχτείτε στα μπαχάρια και στα κρέατα. Αν η γυναίκα σου-φίλη σου ή απλώς κολλήτη σου το ανέχεται, πάρε την.

Μην περιμένεις πολυτέλειες όμως γιατί η πολυκοσμία δεν αφήνει τέτοια περιθώρια για να νιώσεις ξεχωριστός από την εξυπηρέτηση. Ας είναι. Τα μαγαζιά που έχουν ανοίξει είναι σε περιοχές λαϊκές σχετικά (της Νέας Σμύρνης ίσως πάλι όχι αλλά δεν βρίσκεται και στην περιοχή-φιλέτο της πλατείας), όχι στις Κηφισιές.

Η ποιότητα που παίρνει άριστα από εμένα είναι για το είδος της. Καλοπροετοιμασμένα τα φαγητά και καλοεκτελεσμένα, αυτα πρωταγωνιστούν. Δεν έρχονται λαδερά όπως δυστυχώς έτυχε σε άλλη μου επίσκεψη σε μαγαζί παρόμοιου ύφους.

Στην τελευταία μας επίσκεψη παραγγείλαμε:

- Στην αρχή έρχεται σαν κέρασμα ένα πιατάκι με 2 πικάντικες μπουκίτσες που αμέλησα να ρωτήσω τι είναι, και ένα πιατάκι με πικάντικη και νοστιμότατη σαλτσούλα τομάτας στη μια πλευρά και μελιτζανοσαλάτα στην άλλη. Μαζί με 3-4 κομμένα σε λεπτές λωρίδες πιτάκια που κριτσινίζουν, σηματοδοτούν μια εξαιρετική αρχή.

- Γιαουρτάκι με μυρωδικά όπως μέντα, δυόσμο και μαϊντανό στα 2.5 ευρώ. Ιδανικό για την κάψα των μπαχαρικών και για να "ξεγελάει" το μυαλό σας ότι τρώτε και κάτι υγιεινό και διαιτητικό. Ότι πρέπει για να κρύψετε τις κραιπάλες των σουτζουκιών που ακολουθούν.

- Τα αβγά του κανακάρη στα 5.8 ευρώ. Νόστιμο πιάτο για 3 άτομα μοιρασιά. Μοιάζει σαν ομελέτα και περιέχει ακόμα πατάτες, σουτζούκι. Επειδή προσθέσαμε και παστουρμά το κόστος ανήλθε στα 7 ευρώ. Τα αβγά μου φάνηκαν αρκετά φρέσκα σε αντίθεση με τις πατάτες που τις ένιωσα λίγο λαστιχένιες. Μάλλον θα ήταν κομμένες κάποιες ώρες. Το σουτζούκι κομμένο σε μικρά κομμάτια, μια χαρά. Αν ο παστουρμάς ήταν ψημένος και αυτός και δεν ήταν απλώς τοποθετημένος από πάνω, το αποτέλεσμα ίσως ήταν ακόμα καλύτερο.

- Μερακλίδικο μπερεκέτι στα 16.8 ευρώ. Περιέχει 2 κεμπάπ,1 σις κεμπάπ, κοτόπουλο, σουτζούκι και παστουρμά. Ακόμα συνοδεύουν τα κρέατα 3 πίτες, τομάτες και ψητές πιπεριές. Ότι πρέπει για να πάρετε μια ιδέα από όλα. Όλα τα κρέατα καλοψημένα και ζουμερά με τα μπαχαρικά να προσθέτουν και όχι να καλύπτουν τη γεύση των κρεάτων. Οι πιτούλες μια χαρα συνοδευτικό, μαλακές και ζουμερες. Μου άρεσε αρκετά το σουτζούκι που ήταν μερακλίδικο τόσο όσο πρέπει. Ακόμα και όταν έσκασα, δεν αντιστάθηκα και έφαγα και το τελευταίο κομματάκι που είχε περισσέψει. Το κεμπάπ καλοετοιμασμένο αν και όπως αναφέρουν είναι από κατεψυγμένο μοσχάρι και πρόβατο. Πραγματικά όμως ότι και να δοκίμασα ήταν πολύ καλό.

- Εμφιαλωμένο νερό 1 λίτρου στα 1.3 ευρώ χωρίς να έχει ζητηθεί αλλά ΟΚ.

- Ροζέ κρασί 250 μλ στα1.5 ευρώ. Γλυκόπιοτο για συνοδευτικό.

- Μπακλαβάς στα 2.7 ευρώ. Αναφερόταν ως μυρωδάτος, με φρέσκο βούτυρο. Ναι όντως αρκετά καλός ήταν για κλείσιμο του γεύματος. Ωραίο τριμμένο φυστίκι, καλό φύλλο χωρίς να είναι βουτηγμένο και ποτισμένο από το σιρόπι. Τη διαφορά την έκανε το φρέσκο βούτυρο πάντως. Από τους καλούς του είδους (τον καλύτερο τελευταία τον έφαγα από ένα ζαχαροπλαστείο από τα κατεχόμενα της Κύπρου).

Σύνολο στα 31.8 ευρώ.

Να σημειώσω πως και τα τυλιχτά του είναι αξιόλογα αν και λίγο μικρά. Πρέπει να τα δοκιμάσετε χωρίς να έχει μεσολαβήσει πολύς χρόνος.

Συμπερασματικά, ο "παγαπόντης" Μπαρμπαδήμος θέλει το κατιτίς του χρηματικά για να σου προσφέρει κάτι ιδιαίτερο και όχι μια από τα ίδια. Να γνωρίζετε πάντως πως με τόσο κόσμο που τον επισκέπτεται δεν έχει στοκ κρεάτων που αναμένουν τη σειρά τους στο ψυγείο.

Ο Μπαρμπαδήμος είναι γόης συμπεραίνοντας από την επίσκεψη μου, καθώς αρκετές κυρίες (και σε παρέες μόνες τους) τον επισκέπτονται για να καλοπεράσουν και να πιούν και τη μπυρίτσα τους. Και πολυ τις ευχαριστήθηκα να πω την αλήθεια που είναι ακομπλεξάριστες!

Τον Μπαρμπαδήμο λοιπόν τον επισκέπτομαι ανα τακτά διαστήματα. Ναι τα κρέατα του μου αρέσουν. Θέλω να δοκιμάσω και το αντίπαλον δέος, τον Κυρ Αρίστο.

Θυμηθείτε πως καλύτερα είναι να επισκεφθείτε τον Μπαρμπαδήμο μια χειμωνιάτικη μέρα, με καλή παρέα και με καλή διάθεση...

Μέση Ανατολή, Γλυφάδα
Ευρώ/Άτομο

Η Γλυφάδα πριν καμιά 20αριά χρόνια λεγόταν και μπιφτεκούπολη. Τώρα άνετα μπορούμε να την ονομάσουμε και κεμπαπούπολη. Η νέα μόδα αυτή την εποχή έχει στρέψει τους επίδοξους επιχειρηματίες στο να ανοίγουν μαγαζιά τέτοιου είδους. Άλλωστε είναι πιο οικονομικά (με 2 ευρώ μπορείς να πάρεις ένα τυλιχτό), με ένα είδος που είναι αρεστό σε όλον τον κόσμο. Θεωρητικά λοιπόν μια έξοδος που είναι για περισσότερα βαλάντια, ακόμα και για φοιτητές.

Η άποψη μου αυτή ενισχύθηκε κατά την επίσκεψη μας την Παρασκευή 17 Οκτωβρίου 2014, γύρω στις 9μιση το βράδυ. Όσο ψάχναμε το μαγαζί αλλά και να παρκάρουμε παρατήρησα πως το Παραδοσιακό της Λάρισας έχει ονομαστεί σε Γύρω γύρω όλοι (αν θυμάμαι σωστά), το Λάδι και Ρίγανη σε κεμπαπτσίδικο Παλλάς, άλλο ένα που δεν θυμάμαι ονομασία. Διαβάζω επίσης πως υπάρχει ο Κυρ Αρίστος αλλά σίγουρα και άλλα παρόμοια. Ακόμα και το Λεμόνι προσφέρει τέτοιου είδους εδέσματα.

Τα 3 αστέρια από όσα διάβασα υπάρχουν από το 1986 και μετακόμισαν από τη Νεά Σμύρνη στη Γλυφάδα πριν κάνα χρόνο περίπου. Ίσως έκαναν σωστά, ίσως και λάθος. Περισσότερη εν δυνάμει πελατεία αλλά και περισσότερος ανταγωνισμός.

Θα το βρείτε εύκολα, καθώς είναι στο κέντρο της Γλυφάδας, σχεδόν απέναντι από το Pasta viva, στο στενό που γωνιακά θα δείτε τα Everest. Δεν δυσκολευτήκαμε να παρκάρουμε αλλά μάλλον γιατί ήταν ακόμα νωρίς. Όταν γύρω στις 11 φεύγαμε είδαμε αρκετούς να ψάχνουν και να κάνουν κύκλους. Και σαν έξτρα τιπ στο επόμενο στενό είδαμε ένα αναποδογυρισμένο Smartάκι έξω από το Casa di Giorgino. Είναι και πολύ πρόσφατη η ιστορία με τον δολοφόνο με το ίδιο αυτοκίνητο στην Πέτρου Ράλλη. Τέλος πάντων, ξέφυγα.

Το κατάστημα θα το χαρακτήριζα ως μοντέρνο ψητοπωλείο καθώς έχεις οπτική επαφή με την κουζίνα (που μοιάζει με σουβλατζίδικου). Ο μέσα χώρος μου φαίνεται υπερβολικά μικρός και οι φωτογραφίες στο διαδίκτυο ίσως σας παραπλανήσουν). Ο εξωτερικός (ή έστω ημιεξωτερικός) μπορεί να φιλοξενήσει 10-12 παρέες. Τα τραπέζια είναι σχετικά άνετα, ενώ μέσα υπάρχουν ραφάκια με προϊόντα (που μάλλον δεν είναι προς πώληση). Καθαρό μαγαζί και με ωραία χρώματα. Θετική η λεπτομέρεια με το κουτάκι που είχε μέσα πάπρικα, αλάτι και κανέλα. Τα μαχαιροπίρουνα ερχόντουσαν σε συσκευασία.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή αν και αργή. Ευγενική αλλά σε ένα μαγαζί μισοάδειο (περίπου 40% πληρότητα) το τέταρτο κυρίως πιάτο ήρθε αφού σχεδόν ολοκληρώσαμε οι υπόλοιποι 3 τα δικά μας. Στην αρχή έρχεται δίσκος με τα κρύα ορεκτικά και τη σαλάτα, ενώ μας παρουσιάζουν και δείγμα από ζεστά ορεκτικά που τα φτιάχνουν μετέπειτα. Οι αποδείξεις έρχονται με κάθε παραγγελία αλλά το πιο λογικό στην αρχή της παραγγελίας θα ήταν να μας έρθει και λίγο νεράκι, ειδικά σε μαγαζί που κυριαρχούν τα μπαχαρικά και τα πικάντικα εδέσματα. Δεν προσγειώθηκε ούτε καν εμφιαλωμένο νερό.

Επίσης αρνητικό στοιχείο πως θα έπρεπε να κατεβάσουν τις τέντες ώστε να μην μας χτυπάει ο αέρας και η ψυχρούλα που υπήρχε. Αναγκαστήκαμε να τρώμε "ενισχυμένοι".

Ο κατάλογος είναι σε καλό επίπεδο για να μπορεί να υποστηρίξει σωστά τα πιάτα. Χωρίς υπερβολές. Οι εντυπώσεις μας μέτριες ομως.

4 άτομα παραγγείλαμε:

- Πίτες σουβλακιού, αν και νομίζω πως δεν ήταν επιλογή μας. Αναγράφονται με 0.50 ευρώ. Δεν παρατήρησα αν ήταν κατ'άτομο.

- Ατζιλί ψιλοκομμένα λαχανικά στα 3 ευρώ. Πικάντικο πιάτο με κυρίαρχη την τομάτα. Στο Ασία το θυμάμαι πιο νόστιμο. Για συνοδευτικό με καμιά πιτούλα είναι μια χαρά.

- Μελιτζανοσαλάγα καπνιστή στα 4 ευρώ. Να ξεκαθαρίσω πως δεν είμαι φαν της μελιτζάνας. Δοκίμασα και μου φάνηκε λάιτ και χωρίς σκόρδο. Ούτε την αίσθηση του καπνιστού μου άφησε.

- Τζατζίκι παραδοσιακό στα 3 ευρώ. Αρκετά δροσερό και όχι μπόμπα για να μυρίζει μετά από 3 ημέρες.

- Σαγανάκι αυγό-παστουρμά-σουτζούκι στα 6.5 ευρώ. Αρκετά νόστιμο, με 3 κρόκους αυγού. Ψιλοκομμένο το σουτζούκι και νόστιμος ο παστουρμάς. Ισως το καλύτερο πιάτο της βραδιάς.

- Ινεγκέλ κεμπάπ μοσχάρι στα 8 ευρώ.7 μικρά κεμπαπάκια με συνοδεία αραβικής πίτας, κοκκινιστού πληγουριού που ήταν νοστιμότατο ως συνοδευτικό, ψητής τομάτας επίσης καλής για να "υγραθεί" το κρέας, ψητής πιπεριάς και κρεμμυδιού. Θεώρησα ότι ίσως γευόμουν κάτι παρόμοιο με τα βομβίδια στη Θεσσαλονίκης αλλά έπεσα αρκετά έξω. Τα κεμπαπάκια ήταν λαδερά και κάποια σχετικά ξερά. Δεν μου φάνηκαν σπιρτόζικα. Θα έπρεπε έστω να υπήρχε μια συνοδευτική σως στο πιάτο μπας και το συμμαζέψει.

- Γιαουρτλού κεμπάπ στα 9 ευρώ.2 μεγάλα τεμάχια κεμπάπ, αρκετά πιο γευστικά από τα κεμπαπάκια. Το γιαούρτι δεν λάσπωνε με την πίτα, ΟΚ πιάτο με περιθώρια βελτίωσης. Πιο αρωματικό από τα υπόλοιπα.

- Ούρφα κεμπάπ μοσχάρι-αρνί στα 8 ευρώ. Συνοδευόταν απο πίτα, κρεμμύδι, ψητή τομάτα, πλιγούρι και ψητή πιπεριά. Σχετικά αρωματικό με εμφανή την παρουσία του αρνιού.2 μεγάλα τεμάχια κεμπάπ. Σε γενικές γραμμές νόστιμο πιάτο.

- Μοσχαρίσιο ντονέρ στα 8 ευρώ. Τα ίδια συνοδευτικά με τις άλλες μερίδες αλλά ήταν το πιάτο που λογικά θα έπρεπε να είναι σήμα κατατεθέν του μαγαζιού. Αντ'αυτού εκτός ότι άργησε υπερβολικά να έρθει, μας παρουσιάστηκε ένα πιάτο με ξερά κομμάτια, χωρίς αρώματα. Η απογοήτευση της βραδιάς. Και επειδή ήταν και η τελευταία εντύπωση, αυτός που το έφαγε μας είπε ότι του άφησε δυσάρεστη γεύση στο τέλος.

- 2 μπύρες 500άρες Καιζερ στα 6.4 - 6.5 ευρώ

- 1 βαρελίσια ποτήρι Άλφα στα 2 ευρώ (μικρό ποτήρι)

- 3 Κόκα κόλες 330άρες στα 6 ευρώ

ΣΥΝΟΛΟ 65.6 ευρώ. Οι μερίδες είναι σε νορμάλ ποσότητα.

Τιμή όχι άσχημη αλλά με βάση τον ισχυρό ανταγωνισμό της περιοχής και τα μέτρια πιάτα που δοκιμάσαμε νομίζω πως θα δυσκολευτεί να σταθεί στα πόδια του. Δεν έχει διαφημιστεί αρκετά, σαν κάτι να του λείπει. Μπορεί να φταίει και ο μικρός χώρος παρασκευής των προϊόντων του.

Εύχομαι να μην κάνω λάθος και το κασερλί και φυστικλί κεμπάπ του να είναι πιο καλά από αυτά που δοκίμασα. Αν το ξαναεπισκεπτόμουν θα ήταν μάλλον για να δώσω μια ευκαιρία στα τυλιχτά του.

American Style, Χαλάνδρι
Ευρώ/Άτομο

Ίσως παραξενευτείτε κάποιοι από την πολύ καλή μου βαθμολογία αλλά θα προσπαθήσω να σας εξηγήσω το γιατί. Οι προηγούμενες κριτικές είναι λίγο διφορούμενες και απολύτως σεβαστές. Εγώ είδα το ποτήρι μισογεμάτο και όχι μισοάδειο. Και δεν το λέω γιατί πέρασα απολύτως καλά το βράδυ Σαββάτου 11/10/2014.

Να τονίσω πως η βαθμολογία είναι για το είδος του μαγαζιού και όχι σε σύγκριση με όλες τις άλλες κατηγορίες εστιατορίων.

Φτάνοντας γύρω στις 9μιση το βράδυ απογοητευτήκαμε γιατί το μαγαζί ήταν παντελώς άδειο ενώ στην περιοχή του Χαλανδρίου υπήρχε αρκετή κίνηση. Το μαγαζί βρίσκεται ακριβώς κάτω από τον Ζύθο (που πλέον έχει βάλει και ψησταριά έξω και ψήνει) σε γωνία. Για το πάρκινγκ όπως καταλαβαίνετε θα δυσκολευτείτε, εμείς σταθήκαμε τυχεροί και βρήκαμε 50 μέτρα από το μαγαζί έξω απο τον Βάρσο.

Για τις ηλικίες άνω των 40 ο χώρος δεν θα έχει να πει και πολλά, για εμένα που μου αρέσουν οι αμερικάνικες ταινίες που διαδραματίζονται σε δρόμους και όχι στούντιο μπορώ να πω πως για τη δική μου ταπεινή κρίση έγινε μια καλή αντιγραφή μαγαζιών που δεν τα λες και στέκια της πόλης.

Ένα μικρό μπαράκι στη μια γωνιά, μέσα επιγραφές που θυμίζουν φαστ φουντ, μου άρεσε ο τιμοκατάλογος αλλά όχι αυτός που βρίσκεται στα τραπέζια καθώς είναι το φυλλάδιο του ντελίβερι.

Οι καναπέδες σε μπορντώ χρώμα, όχι ιδιαίτερα βολικοί ειδικά για άτομα μέτριου αναστήματος και κάτω, τζαμαρία να περιβάλλει το κατάστημα. Οι τουαλέτες σε νορμάλ επίπεδο καθαριότητας. Μου άρεσε που το αρκετό προσωπικό ήταν ομοιόμορφα ντυμένο, με ξεκάθαρες τις αρμοδιότητες του καθενός. Σαν έξτρα τιπ μου φάνηκε ο τυπάκος του προσωπικού που μεξικανόφερνε.

Η εξυπηρέτηση από το παλικάρι που εξυπηρετούσε και τα υπόλοιπα τραπέζια όπου στο μεταξύ είχαν μισογεμίσει από πελάτες ήταν άψογη. Διακριτικός και με πολύ καλή διάθεση να εξυπηρετήσει και να ανταποκριθεί άμεσα στις απαιτήσεις μας. Δεν φάνηκε να δυσανασχετεί σε κανένα σημείο.

Στα του φαγητού τώρα: Ο κατάλογος αρκετά εκτενής και νομίζω πως κάποια πιάτα δεν τα βρίσκεις εύκολα σε άλλα παρόμοια μαγαζιά. H βαθμολογία μου είναι επιεικής και πιο λογικό θα ήταν στην ποιότητα το 2.5, η καλή τους διάθεση όμως τους δίνει το 3άρι. Μην περιμένετε τίποτα τρελό να δοκιμάσετε, είναι μια καλή λύση για εύκολο φαγητό και μάλλον θα σας το προτείνω για brunch παρά για γεύμα.

Παραγγείλαμε:

- Σαν κέρασμα από το μαγαζί ήρθαν ζεστά νάτσος με μια αραιή σως, έμοιαζε αρκετά με αυτή του εμπορίου. Εκτιμητέα κίνηση αλλά καλύτερα να μην ασχοληθείτε εκτός και αν είστε 15χρονοι πιτσιρικάδες και θέλετε να χορτάσετε όσο πιο οικονομικά γίνεται.

- Μίνι κεσαντίγιας στα 5.4 ευρω. Περιείχαν τυρί τσένταρ, sour cream, salsa fresca και κομμάτια από πιπεριές χαλαπένιος. Ψημμένα αρκετά καλά, όχι ξερά και τα υλικά καλά κατανεμημένα, θα έλεγα πως είναι ότι πρέπει για να τα φας ένα κρύο χειμωνιάτικο βράδυ καθώς οι πιπεριές έκαιγαν αρκετά. Η sour cream θα έπρεπε να είναι περισσότερη για να "κρατάει" την κάψα. Ευτυχώς βοήθησαν τα αναψυκτικά.

- Breakfast burger στα 5.9 ευρώ σκέτο το μπέργκερ αλλά το meal έκανε 8.9 ευρώ και προτίμησα να πάρω το meal που περιελάμβανε πατάτες τηγανιτές και αναψυκτικό. Το burger περιείχε αυγό τηγανιτό, μπέικον, τυρί τσένταρ και Hash Brown potatoes, θα το χαρακτήριζα ένα είδος πατατοκροκέτας. Τα υλικά ήταν κατανεμημένα σωστά, χωρίς να καπελώνουν το ένα το άλλο.

Το ψωμάκι δεν ήταν άσχημο αλλά με κάθε σιγουριά έχω δοκιμάσει και καλύτερα. Το πιο αδύναμο σημείο του burger ήταν και το πιο σημαντικό, το μπιφτέκι. Μου θύμησε έντονα των Mc Donald's, χωρίς γεύση, σαν στόκος και χωρίς αρώματα. Επίσης θα έπρεπε να δώσουν λίγη περισσότερη σημασία στην εστία που ψήνουν τα κρέατα γιατί μου ήρθαν μαυρισμένα το μπιφτέκι και το μπέικον (κυρίως). Δεν έμοιαζαν θελκτικά στο μάτι. Οι πατάτες τηγανιτές απαράδεκτες, προκάτ. Αποφύγετε τες. Χορταστική ποσότητα αλλα τι να το κάνω.

- BBQ burger στα 5.9 σκέτο, στα 8.9 το meal. Πάλι το meal πήραμε με τα ίδια αποτελέσματα (βλέπε πατάτες). Περιείχε μπέικον, τυρί τσένταρ, τομάτα, πίκλες (που τις αφαιρέσαμε), onion ring και σπιτική μπάρμπεκιου σως. Για το μπιφτέκι την ίδια άποψη είχε η κοπέλα μου όπως στο δικό μου μπέργκερ, εγώ που δοκίμασα λίγο βρήκα μια χαρά τη μπάρμπεκιου σως και τα ψιλοκομμένα λαχανικά που συνδυάζονταν μαζί της στο ψωμάκι.

- Για επιδόρπιο πήραμε Chef's favourite french toast.2 αυγοφέτες από τσουρέκι, βούτυρο, ζάχαρη άχνη, φιλαδέλφεια cream cheese, μαρμελάδα φράουλας, κανέλα και maple syrup στα 3.9 ευρώ. Το τσουρέκι μου φάνηκε ψωμί του τοστ. Ιδιαίτερα παχυντικό επιδόρπιο αλλά και νόστιμο, για πρωινό κυριώς. To maple syrup το προσθέτετε όσο θέλετε και είναι ιδανικό για να "μελώσει" και να γλιστρίσει. Ένα άτομο μόνο του δύσκολα θα το καταφέρει.

Σημειώστε πως στο μαγαζί υπάρχει Coca cola vanilla και cherry αλλά και αναψυκτικό Dr Pepper.

Σύνολο μαζί με έξτρα αναψυκτικό στα 30-31 ευρώ.

Αν θα το πρότεινα;Ναι αν είστε φίλοι της "αμερικανιάς", ναι αν θέλετε κάτι εύκολο και πιο οικονομικό στο Χαλάνδρι. Για να έρθετε από μακριά με προσδοκιές δε νομίζω πως θα ικανοποιηθείτε.

Θα του έδινα άλλη μια ευκαιρία λόγω και της αντιμετώπισης που είχαμε από το κατάστημα, στην επόμενη επίσκεψη όμως σε brunch για να δω πόσο ανταποκρίνονται γευστικά οι ομελέτες σε σχέση με τις φωτογραφίες τους, για pancakes και french toast.

Και προσοχή στις πατάτες του meal....

Cafe - Restaurants, Μετς - Καλλιμάρμαρο
Χώρος/Ατμόσφ.
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Ευρώ/Άτομο

Ομολογώ πως αν δεν είχα διαβάσει την κριτική του fratello θα αγνοούσα πλήρως την ύπαρξη αυτού του μαγαζιού. Μου κίνησε την περιέργεια λοιπόν το σκεπτικό τους να ρίξουν το βάρος τους αποκλειστικά σε έναν τομέα που δεν γνωρίζει άνθιση στα μέρη μας.

Έκανα 2 επισκέψεις (λόγω του ότι μένω μακριά και το ωράριο λειτουργίας τους δεν με βολεύει ιδιαίτερα) και μπορώ να επιβεβαιώσω με σιγουριά τα καλά λόγια των άλλων χρηστών που μπήκαν στον κόπο να γράψουν την κριτική τους. Θα πω τις δικές μου εντυπώσεις:

1) Μου έκανε εντύπωση η φρεσκάδα των υλικών που χρησιμοποιούν. Όταν είδα τον πάγκο με τα πολλά ομολογουμένως υλικά σκέφτηκα πως δεν είναι δυνατόν, όλο και κάτι θα είναι "κουρασμένο", κυρίως για τις σαλάτες που είναι πιο εμφανείς. Η δεύτερη φορά που δοκίμασα ήταν μόλις μερικές ώρες πριν ξεκινήσω να γράφω την κριτική μου. Με ικανοποίησε ιδιαίτερα που το μαρούλι ήταν τόσο τραγανό. Έδωσαν μάθημα για το πως μπορείς να ξεχωρίσεις την φρεσκάδα των υλικών.

2) Δοκίμασα και τα wraps τους και επίσης τα θεωρώ πολύ καλής ποιότητας. Τα ετοιμάζουν εκείνη την ώρα, οπότε τα καταβρόχθισα. Μαλακά, με τα υλικά να δένουν μεταξύ τους αρμονικά. Έφαγα μια σαλάτα και 2 wraps και δεν ένιωσα καθόλου το φούσκωμα που θα ένιωθα από άλλες αλυσίδες εστίασης.

3) Εκτός του ότι προετοιμάζουν μπροστά σου ότι παραγγείλεις εκείνη την ώρα και δεν έχουν τίποτα ετοιματζίδικο, υπάρχει στα δεξιά σου όπως περιμένεις μια πορτούλα. Έτυχε να την δω μισάνοιχτη και στάμπαρα την κοπέλα να ετοιμάζει και να "ελέγχει" τα υλικά. Αυτό έγινε με γάντια, όπως και στη βιτρίνα μπροστά που περιμένεις.

4) Εκτός της ποιότητας των υλικών, υπάρχει και πληθώρα επιλογών. Μπορείς να φτιάξεις τον δικό σου συνδυασμό όπως επιθυμείς. Οι κατηγορίες των υλικών είναι χωρισμένες έτσι ώστε να προχωράς βήμα-βήμα χωρίς να χάνεσαι στη μετάφραση. Στο τέλος σου βάζουν ψωμάκι και τη συνοδευτική σως σε μπολάκι. Οι μερίδες είναι χορταστικές για έναν μέσο άνθρωπο.

5) Η απόδειξη δίνεται κανονικότατα και είναι αναλυτική.

Θα μπορούσα να γράψω και άλλα, θα αναφέρω και τι δεν μου άρεσε.

Ο χώρος δυστυχώς είναι στα πρότυπα ντελιβεράδικου τύπου Domino's. Απλώς μπαίνεις, παραγγέλνεις και αποχωρείς. Θα ήθελα να ήταν λίγο πιο φωτεινός και με κάποια περιποίηση (δεν εννοώ την καθαριότητα). Πλην των 2-3 σκαμπό δεν έχει ούτε ίχνος τραπεζιού. Ενώ είναι μεγάλος είναι αχανής. Οκ έχουν εστιάσει πιθανότατα στις τριγύρω επιχειρήσεις. Μακάρι να πάνε καλά οι δουλειές τους και να σκεφτούν να επεκταθούν σε κάποιον χώρο που και θα μπορείς να παρκάρεις πιο εύκολα και θα μπορείς να κάτσεις με την παρέα σου να απολαύσεις τη σαλάτα σου.

Οι τιμές δεν μπορούν να χαρακτηριστούν απαγορευτικές, επιδέχονται μιας μικρής μείωσης με δεδομένο ότι δεν γευματίζεις εκεί. Οι συσκευασίες είναι αρκετά όμορφες και χρηστικές.

Διάβασα στη σελίδα τους στο facebook πως ετοιμάζονται να προσθέσουν και σούπες στο μενού.

Για τις επιλογές στις σαλάτες θα σας πω πως έμεινα ικανοποιημένος απο την funky salad που είχε στικς πράσινου μήλου, ρόδι, μπέικον (θα το ήθελα πιο τραγανό καθώς χανόταν στη σύνθεση. Τη διαφορά την έκαναν τα καραμελωμένα φουντούκια και η βινεγκρέτ ροδιού. Το iceberg-ραντίτσιο όπως είπα και πριν ήταν ΦΡΕΣΚΟΤΑΤΟ.

Υπάρχουν ακόμα και επιλογές με πένες (και ολικής άλεσης), καστανό ρύζι, κους κους. Τα wraps βάζουν κάτω όλα τα σάντουιτς του εμπορίου και οι τιμές είναι σχετικά ανταγωνιστικές.

Μου αρέσει που φτιάχνουν χυμούς φρεσκότατους και φρουτοσαλάτες.

Κατά τη δεύτερη επίσκεψη μου θα έλεγα πως θα περίμενα λίγο πιο ζεστή υποδοχή, ίσως όμως λόγω φόρτου εργασίας δεν είχαν τον χρόνο. Έχουν συγκεκριμένο πλάνο πάντως και δημιουργούν σαν καλοκουρδισμένη μηχανή.

Εννοείται πως το προτείνω γιατί είναι μια πολύ υγιεινή πρόταση που πρέπει να μας γίνει ΒΙΩΜΑ και όχι εναλλακτική λύση. Προσφέρουν ευεξία και ισχυροποιούν τον οργανισμό μας.

Ρε παιδιά το ωράριο λειτουργίας το βρίσκω λίγο τραγικό. Γιατί να μην λειτουργείτε και το βράδυ. Γιατί οι επιλογές για κάτι γρήγορο να είναι σουβλάκια, τυροπιτοειδή και πίτσες ???

Πρέπει να κάνουν κάποια οργανωμένη προσπάθεια να επεκταθούν και σε κάποιον άλλο χώρο γιατι αν δεν το κάνουν αυτοί όλο και κάποιος άλλος θα τους μιμηθεί.

Λόγω απόστασης και ωραρίου δεν έχω τη δυνατότητα να τους επισκέπτομαι πιο συχνά. Η προσπάθεια είναι πολύ καλή!

Μεζεδοπωλεία, Χολαργός
Ευρώ/Άτομο

Το "Τσιπουρίτο" ήταν για πολύ καιρό στη σκέψη μου για να το επισκεφθώ και το έξτρα κίνητρο το πήρα από μια φρέσκια προσφορά που δημοσιεύτηκε σε εκπτωτικό σάιτ.

Η διάθεση μας καλή, η απόσταση μεγάλη όμως αλλά χαλάλι. Είχα διαβάσει σε μια παρουσίαση σε ιστοσελίδα που ψάχνει τα μικρά διαμαντάκια (από φτηνά έως και λίγο πιο τσιμπημένα), αλλά αυτό που μου έκανε κλικ ήταν πως ο ιδιοκτήτης δήλωνε λάτρης του καλού φαγητού και έψαχνε μαγαζιά που θα μπορούσε να γευτεί φαγητό όπως και στο σπίτι του. Όταν δεν βρήκε λοιπόν, αποφάσισε να ανοίξει ο ίδιος το δικό του.

Τα υλικά τα ψωνίζει μόνος του στις αγορές σε μικρές ποσότητες για να μην περισσεύουν και σερβίρει σαβούρα στους πελάτες του. Θα πω και λίγες λεπτομέρειες ακόμα παρακάτω.

Η επίσκεψη μας έγινε Τρίτη 23 Σεπτεμβρίου στις 22:00 το βράδυ. Το μαγαζί για μέρα που δεν τη λες και εμπορική, παρ'όλα αυτά το μαγαζί εξυπηρετούσε 5-6 παρέες ακόμα. Τοποθετημένο σε ένα στενάκι πίσω από τη Μεσογείων, κοντά στο μετρό και σε 50 μέτρα απόσταση από τον "ανταγωνιστή" του το "Κουκουνάρι", δεν το λες και μαγαζί-γωνία αφού αν δεν είχαμε το gps να μας πει ότι φτάσαμε θα το προσπερνούσαμε. Είναι ανάμεσα σε πολυκατοικίες και το περιβάλλουν φυτά. Το πάρκινγκ δύσκολο με τόσες πολυκατοικίες νομίζω.

Μπαίνουμε μέσα και μετά από μισό λεπτό μας υποδέχεται ο ιδιοκτήτης πολύ φιλικά και μας αφήνει το ελεύθερο να επιλέξουμε εμείς το τραπέζι μας. Σε μέρες αιχμής τα τραπέζια θα είναι λίγο άβολα αν κρίνω πως πήγαμε 4 άτομα και υπήρχαν 6 σερβίτσια. Σαν χώρος δεν μπορώ να πω πως είναι κάτι το ιδιαίτερο. Κάποιες λίγες "παιδικές" πινελιές υπάρχουν, η οροφή ανοίγει τις καλές ημέρες (και όταν ζητήσαμε λόγω ψύχρας να την κλείσουν ανταποκρίθηκαν αμέσως και πολύ ευγενικά). Αρκετά φωτισμένος ο χώρος, πολύ καθαρός ενώ το ίδιο έχει προβλεφθεί και για τις τουαλέτες.

Είμασταν η πρώτη παρέα που χρησιμοποίησε την προσφορά και μπορώ να πω πως ΑΞΙΖΕ κάθε ευρώ που δώσαμε. Η εξυπηρέτηση παίρνει το άριστα από εμένα κυρίως για τον ιδιοκτήτη και όχι για την κοπέλα που μας σέρβιρε (θα βαθμολογούσα με 3 διαφορετικά). Η κοπέλα ήταν λίγο ράθυμη, με το ελαφρυντικό πως ήταν μόνη της στο μαγαζί ενώ δεν άρεσε και πολύ η απάντηση της όταν τη ρωτήσαμε τι ήταν το ποτό τσιπουρίτο και αυτή μας απάντησε "δεν το έχουμε" χωρίς λοιπές λεπτομέρειες. Επίσης στο πιάτο καμουτσέδες νομίζω πως μας έδωσε λάθος περιγραφή του πιάτου.

Από την άλλη ο ιδιοκτήτης ήταν πολύ ευγενικός και φιλικός. Μας άρεσε πως:

1) Δεν είχαμε διαφορετική αντιμετώπιση αν και είχαμε πάει με προσφορά.

2)Ενδιαφέρθηκε με ειλικρίνεια να μάθει την άποψη μας για το φαγητό του. Φάνηκε στεναχωρημένος όταν του είπαμε πως όλα ήταν ωραία και δεν βρήκαμε κάποιο μεγάλο λάθος.

"Έτσι δεν μπορώ να βελτιωθώ"

Όταν ο φίλος μου του είπε μια μικρή παρατήρηση για το πιάτο με τον καβουρμά τη δέχτηκε με σοβαρότητα και ειλικρινές ενδιαφέρον.

"Αναγνωρίζω πως η γεύση είναι υποκειμενική και δεν μπορούν όλα να αρέσουν σε όλους. Παρ'όλα αυτά ψάχνω για την καλύτερη δυνατή ποιότητα. Έχω 2 παιδιά και προσπαθώ να σερβίρω στο μαγαζί μου ότι θα έδινα και στα παιδιά μου να φάνε. "

Εγω προσωπικά πείστηκα 1000%.

3) Μας σερβιρίστηκε νερό κανάτας, η απόδειξη ήρθε ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ ενώ και όταν ρωτήσαμε για γλυκό μας είπε πως σερβίρει στο τέλος σαν κέρασμα κορμό σοκολάτας, και δεν έχει σκεφτεί ακόμα να βάλει γλυκά αν και θα ήταν κέρδος για την επιχείρηση του. Εγώ πάντως το μπανόφι του το πρότεινα να το σκεφτεί.

Παραγγείλαμε από τους καταλόγους (ο καθένας μας είχε και από διαφορετικό χρώμα):

- Ψωμι στα 2 ευρώ (από μόνο του αλλά ΟΚ)

- Τηγανιά λουκάνικο με μπούκοβο, φέτα και φρυγανισμένα ψωμάκια στα 5.4 ευρώ. Μπόμπα πιάτο, ειδικά για χειμώνα με λεπτοκομμένο αλλά ποιοτικό λουκάνικο. Ίσως η καψα κάνει κάποιους να δακρύσουν αλλά τα υλικά είναι δεμένα μεταξύ τους και τραβάει ευχάριστα το ποτάκι.

- Βουβαλίσιος καβουρμάς με αυγά και λιωμένη γραβιέρα στα 5.1 ευρώ. Νόστιμος μεζές αλλά ο καβουρμάς ήταν πολυ λεπτοκομμένος και δεν τον γευόσουν όπως ήθελες. Τα αβγά ήταν σαν καγιανάς.

- Ρολάκια με κατσικίσιο τυρί και σιρόπι ρακόμελο στα 3.9 ευρώ. Φρεσκοφτιαγμένα και μαλακά. Θα ήθελα λίγο περισσότερο σιρόπι.

- Ποικιλία ψητών τυριών με μαρμελάδα τομάτας στα 5.4 ευρώ. Το ευχαριστήθηκα πιο πολύ από όλα. Μαστέλο, χαλούμι και άλλο ένα που δεν μου έρχεται στο νου αυτή τη στιγμή, ψημμένα όσο πρέπει και χορταστικά για την τιμή τους που σε άλλα μαγαζιά θα κοστολογούνταν τουλάχιστον 7.5 ευρώ. Ωραία μαρμελάδα!

- Μπεκρομεζές με μαυροδάφνη στα 5.4 ευρώ. Να πω την αλήθεια περιμένα ένα πιάτο όπως είχα απολαύσει παλιά στο "Δράμι" στην Αγιά Βαρβάρα. Δεν ένιωσα καθόλου την γλυκύτητα της μαυροδάφνης αλλά ο κρέας ήταν ποιοτικό και η σάλτσα πλούσια. Ευχάριστη έκπληξη τα μεγάλα κομμάτια καρότου.

- Σκιουφιχτά με στακοβούτυρο και απάκι στα 5.2 ευρώ. Νόστιμο πιάτο που στην αρχή δεν με ξετρέλανε αλλά όσο πέρναγε η ώρα κατάλαβα πως το είχα τελειώσει μόνος μου. Υπολογίζοντας τα συστατικά του δεν το κρίνω βαρύ.

- Ντάκος με ξυνομυζήθρα και τομάτα στα 2.9 ευρώ. Σε 2 τεμάχια, διέκρινα την φρεσκότατη τομάτα χωρίς να πηγαίνει πίσω και το τυρί. Καλό συνοδευτικό.

- Καμουτσέδες με δυόσμο, ψητό χαλούμι και μοσχολέμονο στα 3.2 ευρώ. Εδώ έγινε παρανόηση με την σερβιτόρα καθώς μας περιέγραψε ένα πιάτο σαν ντολμάδες με αμπελόφυλλο αλλά μας ήρθε ένα δροσερό μεν πιάτο με φασολάκια και πρασινάδες, δεν το δοκίμασα όμως γιατί άλλο είχα κατά νου. Καθαρά θέμα γούστου.

- 2 μπύρες Άλφα 500άρες στα 2.9 ευρώ έκαστη, παγωμένες.
- 4 Κόκα κόλες στα 1.7 ευρώ οι 250άρες αλλά μας ήρθαν 330άρες προς τιμήν τους.

Κέρασμα φοβερό κορμό σοκολάτας γάλακτος που μου θύμησε αυτόν που έφτιαχνε η γιαγιά μου όταν ήμουν μικρός.

ΣΥΝΟΛΟ: 51.1 ευρώ τιμή πολύ καλή.

Η ποιότητα είναι όσο το δυνατόν καλύτερη μπορεί σε αυτές τις τιμές καθώς και οι μερίδες είναι κανονικές και όχι τσουρούτικες. Εγώ προσωπικά έφαγα και δεν ένιωσα το παραμικρό φούσκωμα. Η τιμολόγηση θεωρώ πως είναι δικαιότατη. Μου άρεσαν τα σκεύη που σερβίρονταν τα φαγητά μας καθώς ήταν διαφορετικά και παιχνιδιάρικα στο μάτι.

Συμπερασματικά θα πω πως: Ο ιδιοκτήτης σέβεται το κάθε ευρώ και κυρίως σέβεται τα ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ με αυτή την προσπάθεια που έχει κάνει.

Νομίζω πως το ΤΣΙΠΟΥΡΙΤΟ πρέπει να ανεβεί ραγδαία στην κατάταξη του σάιτ μας ενώ και κάθε καλοφαγάς εδώ μέσα ΠΡΕΠΕΙ να το βάλει στη Wish list του αν επιθυμεί να φάει ποιοτικά και οικονομικά.

Υ. Γ Μείναμε πλήρως ικανοποιημένοι απο την εμπειρία μας και να σας πω πως απο 15 Οκτώβρη θα αλλάξει πολλά από τα πιάτα. Το ψάχνει ο τύπος και του εύχομαι τα καλύτερα.

Ιταλία, Ασπρόπυργος - Ελευσίνα
Ευρώ/Άτομο

Μπλέξαμε με τις νόνες....

Κοιτώντας τη wish list μου και μετά από την πολύ καλή κριτική του φίλου mavtasos μου ήρθε η διάθεση για ιταλικό. Έτσι μου ήρθε η σκέψη να δώσω μια δεύτερη ευκαιρία και επίσκεψη σε ένα από τα "ιταλικά" της περιοχής.

Παρασκευή βραδάκι κατά τις 22:00 ημερομηνία 19-9-2014 και μετά τη βόλτα στον ωραιότατο πεζόδρομο με τα πολλά φαγάδικα, επιβεβαίωσα πως το Pasta di nonna συγκεντρώνει την προτίμηση του κοινού. Ο κόσμος βγήκε έξω να ξεσκάσει από τα προβλήματα του και να δει και την περατζάδα. Κυρίως πιτσιρικαρία κυκλοφορούσε αλλά δεν μας χάλασε καθόλου.

Καθόμαστε λοιπόν στον εξωτερικό χώρο όπως όλοι οι πελάτες και πραγματικά ένιωθες ότι βρίσκεσαι σε κάποια γραφική επαρχιακή πόλη. Αρκετά καθαρή και φωτισμένη, προσφέρεται για ζευγαράκια καθώς πηγάζει μια ατμόσφαιρα διακοπών και ανεμελιάς αλλά και για τους μπόμπιρες με τους γονείς είναι μια πολύ καλή λύση γιατι δεν κυκλοφορούν αυτοκίνητα.

Ο εσωτερικός χώρος του καταστήματος δεν λειτουργεί το καλοκαίρι αλλά φαίνεται όμορφος και γραφικός, ενώ εξωτερικά μοιάζει πέτρινος και σε παραπέμπει σε ιταλικό ύφος. Μάλλον όμως μονο στη διακόσμηση και όχι στο φαγητό...

Κατά τη δεύτερη επίσκεψη μας διακρίναμε 3 κοπέλες στην εξυπηρέτηση που ναι μεν ήταν ευγενικές και γρήγορες στους χρόνους τους αλλά από την άλλη δεν μπορούσες να νιώσεις φιλικότητα γιατί ήταν συνεχώς στο τρέξιμο με αποτέλεσμα να γίνουμε μάρτυρες κάποιας παρεξήγησης μεταξύ τους (χωρίς να γίνει αντιληπτή από άλλους θαμώνες). Κάποιες μικρολεπτομέρειες όπως ελαφρώς φθαρμένα πιάτα και ποτήρια έγιναν αντιληπτές αλλά δεν μας πείραξε ιδιαίτερα.

Με πείραξε η κουτοπονηριά πως μου ξανασυνέβη να μας δίνουν στο τέλος το δελτίο παραγγελίας αντί για απόδειξη, όπως ακριβώς κατά την πρώτη επίσκεψη μας. Απαράδεκτη τακτική που μάλλον είναι επαναλαμβανόμενη όπως διάβασα και σε άλλη κριτική.

Ο κατάλογος είναι αρκετά περιεκτικός με πάμπολλες επιλογές. Υπάρχουν ακόμα ακόμα πεϊνιρλί, μπιφτέκια γεμιστά. Οπότε όπως καταλαβαίνετε δεν είναι δυνατόν να γίνονται όλα καλά. Από την άλλη επίσης δεν μου άρεσε που τα πιάτα δεν παραπέμπουν σε γιαγιαδίστικες συνταγές, το ανέφερα και στην προηγούμενη κριτική μου για την "ελληνίδα" γιαγιά.

Κατά τη δεύτερη επίσκεψη μας παραγγείλαμε:

- Ψωμάκια για κουβέρ που ήρθαν μόνα τους, στο 1 ευρώ το κόστος τους. Ήρθαν χωρίς να ζητηθούν αλλά αυτά ήταν ότι πιο κοντινό σε ιταλικό. Ζεστά σαν φοκάτσα, με νοστιμότατη ντιπ.

- Σαλάτα la pasta di nonna στα 5.5 ευρώ. Περιείχε γαλλική σαλάτα, αβγό, κρουτόν, μπέικον, άνηθο και βινεγκρέτ μαγιονέζας. Θα ήθελα το μπέικον λίγο ψημμένο και όχι ωμό, το κρουτόν ήταν πιο νόστιμο και τραγανό απ'όλα. Κάτι σαν να έλλειπε για να γίνει πιο θελκτική η σαλάτα. Οι πρασινάδες δεν ήταν αρκετά τραγανές και έγινε αντιληπτό ιδιαίτερα μετά από κάνα μισάωρο όταν είχαμε περάσει στα κυρίως πιάτα.

- 1 τορτελίνια καρμπονάρα στα 8 ευρώ. Τα τορτελίνια αναφερόντουσαν στον κατάλογο ως φρέσκα ζυμαρικά, θα τα ήθελα λιγάκι πιο σκληρά. Η γέμιση τους ήταν με τυρί, χορταστικό πιάτο αλλά πιο πολύ διακρινόταν η κρέμα γάλακτος παρά το αβγό. Η καλύτερη καρμπονάρα που θυμάμαι να έχω δοκιμάσει τελευταία είναι από την Pizzoteca στον Πειραιά.

- Πίτσα Felicita στα 9.5 ευρώ. Περιείχε σάλτσα τομάτας, κοτόπουλο, φρέσκια τομάτα, ρόκα, παρμεζάνα και κρέμα γάλακτος. Το ζυμάρι δεν ήταν άσχημο, μετρίου πάχους. Το κοτόπουλο παραήταν στεγνό και άγευστο. Η τομάτα έκανε λίγο ζουμερή την πίτσα. Ίσως χρειαζόταν ένα λιγότερο αλμυρό τυρί.

- 1 Κόκα κόλα 250άρα τα 2 ευρώ
- 1 Κόκα κόλα 500άρα στα 3 ευρώ που λογικά μόνο όταν ζητήσεις την μεγαλύτερη ποσότητα και αφού έχεις παρατηρήσει προσεκτικά τον κατάλογο θα στην φέρουν.

- 1 μπουκάλι νερό 1 λίτρου στο 1 ευρώ που έρχεται από μόνο του.

- 1 τιραμισού που όταν είδαμε την ποσότητα αναρωτηθήκαμε πόσο θα μας χρεωθεί η μισοριξιά που μας παρουσιάστηκε. Ευτυχώς μόνο 2.5 ευρώ και για να πω την αλήθεια μου άρεσε αρκετά η κρέμα του χωρίς να διακρίνεται ίχνος αλκοόλ.

Σύνολο στα 32.5 ευρώ. Να έχετε στο νου σας πως εάν πάτε με κοπέλα ίσως αρκεί μια σαλάτα και ένα κυρίως (πίτσα ή ζυμαρικό), όπως έπεσε στην αντίληψη μας σε άλλα τραπέζια και το κόστος μπορεί να κυμανθεί στα 22-25 ευρώ.

Θυμήθηκα πως στην πρώτη επίσκεψη είχαμε δοκιμάσει ένα σουφλέ ζυμαρικών στα 5.5 ευρώ, τίποτα το ιδιαίτερο αλλά χορταστικό. Παρόμοιο και ίσως καλύτερο μπορεί να έχετε φτιάξει και στο σπίτι σας.

Οι μπρουσκέτες με μοτσαρέλα και τομάτα περίπου στα 6 ευρώ αν θυμάμαι καλά, θα έπρεπε να έχουν μεγαλύτερη φροντίδα και να είναι πιο τραγανές. Απλώς ήταν ζεσταμένα ψωμάκια με τα υλικά από πάνω.

Συμπερασματικά θα πω πως δεν χάνετε και τίποτα αν δεν το επισκεφθείτε. Για τα δεδομένα της Ελευσίνας είναι ένα ΟΚ μαγαζί που με απλά πιάτα μπορεί να έχετε μια πολύ όμορφη βραδιά στον πεζόδρομο.

Πλην του εξωτερικού χώρου, όλα τα άλλα χαρακτηρίζονται με τη λέξη ΜΕΤΡΙΟΤΗΤΑ.

Μεζεδοπωλεία, Πετράλωνα
Ευρώ/Άτομο

Για Colibri ξεκινήσαμε δίπλα από τη Χαμοστέρνας καθώς χρωστάω από πέρσι μια κριτική. Κλειστό. Ημέρα Δευτέρα βλέπετε και όπως είναι λογικό αρκετά μαγαζιά παίρνουν το ρεπό τους. Η επόμενη επιλογή ήταν ο "Κήπος της Τρώων".

Γυροφέρναμε κάνα 20άλεπτο μέχρι να παρκάρουμε και όταν το καταφέραμε η υπόλοιπη παρέα φάνηκε διστακτική για να μπούμε καθώς το μαγαζί ήταν σχεδόν άδειο ενώ πιο κάτω τα υπόλοιπα είχαν αρκετά περισσότερη πελατεία. Να σημειώσω εδώ πως μου έχουν κινήσει την περιέργεια οι κριτικές στο σάιτ για τον "Κήπο" και κάποια στιγμή θα ήθελα να κρίνω και μόνος μου.

Κατεβήκαμε λίγο πιο κάτω λοιπόν και φτάσαμε στη σχετικά καινούργια "Νόνα". Στα ιταλικά αν θυμάμαι σωστά σημαίνει γιαγιά αλλά και σε περιοχές των Επτανήσων (Κεφαλλονιά σίγουρα) μπορεί να ακούσετε αυτή την προσφώνηση.

Καθόμαστε 4 άτομα λοιπόν γύρω στις 22:10 ημέρα Δευτέρα 15-9-2015 και βλέποντας τον κόσμο πιστεύουμε ότι θα περάσουμε καλά. Βολευόμαστε σε τραπεζάκι του πεζοδρομίου αλλά για να πω την αλήθεια και ο χώρος που βρισκόντουσαν οι περισσότεροι θαμώνες όμορφος είναι. Μια τύπου αυλή που ανοίγει την οροφή. Κάποια γλαστράκια και δεντράκια προσφέρουν χαλαρό στυλ για παρέες που θέλουν να ξεσκάσουν.

Ο εσωτερικός χώρος που επικοινωνεί άμεσα με την κουζίνα δεν είναι άσχημος. Έχει τα ραφάκια με τα ποτήρια που παραπέμπουν σε μια άλλη εποχή, έχει ένα τραπέζι με τα γλυκά που έχουν ετοιμάσει οι ίδιοι όπως ισχυρίζονται, σεμεδάκια κλπ. Η τουαλέτα επίσης καλόγουστη και καθαρή. Βέβαια μπορεί να αντιμετωπίσετε σουρεάλ καταστάσεις όπως εμείς.

Μπορεί να συνοδεύσετε το φαγητό σας μετά μουσικής από οργανοπαίκτες ή ανάμεσα στις 2 εισόδους (χειμερινή και καλοκαιρινή) να δείτε και μια τρίτη όπου ξεφυτρώνουν από ημίγυμνους άντρες έως και αρκετά εναλλακτικούς τύπους με μουσικά όργανα που βγαίνουν έξω και σφυρίζουν σε τεράστιο σκυλάκο για να τους ακολουθήσουν.

Να πω και τι δεν μου άρεσε και βαθμολόγησα σχετικά χαμηλά.

1) Κατ'αρχάς ΟΛΟΣ ο χώρος εξωτερικά καταλαμβάνεται από μηχανάκια και ποδήλατα αλλά και καρέκλες για να μην παρκάρουν αμάξια και χαλούν την πρόσοψη. Και δεν αναφέρομαι μόνο στη συγκεκριμένη επιχείρηση.

2) Η μουσική υπόκρουση θα ήθελα να ήταν πιο νοσταλγική. Εμείς ακούσαμε όλο το cd του Νταλάρα.

3) Βάζεις τόσο νοσταλγικό τίτλο για ονομασία και έχεις και ανοικτή κουζίνα και μαγκιά σου, και έχεις και αλλοδαπό από ασιατική χώρα και πάλι μαγκιά σου. Δεν θα έπρεπε να έχεις και μια κυριούλα να μαγειρεύει, να προετοιμάζει τα πιάτα "δικαιολογώντας" και το κόνσεπτ σου ?

Η ποιότητα του φαγητού από την άλλη μας άφησε με αρκετά καλές εντυπώσεις και μας ικανοποίησε. Γίνεται καλή προσπάθεια. Ο κατάλογος είναι απαράδεκτος όμως καθώς είναι μια κόλλα χαρτί και αυτή φθαρμένη από τη χρήση ή το νερό και σκισμένη. Οι τιμές από την άλλη αναγράφονται εμφανέστατα.

Οι επιλογές δεν είναι ούτε λίγες αλλά ούτε και πολλές. Θα ήθελα να υπάρχει και κάποια ευφάνταστη σαλάτα και όχι μαρουλοχωριάτικη και παντζάρια-βλήτα-κριθαροκουλούρα, τα ορεκτικά είναι περισσότερα πάλι με 5-6 είδη κεφτέδων αλλά και φλογερομπουρέκια και τα κυρίως πιάτα είναι κρεατικά. Τα μόνα πιάτα που παρεπέμπουν σε θάλασσα είναι ο γαύρος μαρινάτος στα 6 ευρώ και το χταπόδι ξυδάτο στα 8 ευρώ.

Παραγγείλαμε:

- Μανιταροκεφτέδες στα 5 ευρώ.4 τεμάχια, πολύ νόστιμα. Ακόμα και η κοπέλα μου που δεν της αρέσουν τα μανιτάρια το τίμησε δεόντως. Τραγανοί όσο πρέπει και χωρίς λαδίλα και κρεμώδεις στο εσωτερικό τους. Τα μυρωδικά βοήθησαν την κατάσταση.

- Μετσοβίτικες φλογέρες στα 5.5 ευρώ.4 τεμάχια επίσης, καλοετοιμασμένοι αλλά θα τους προτιμούσα πιο τραγανούς στο κόψιμο. Καλό πιάτο αλλά όχι ότι μας ξετρέλανε κιόλας. Ένα πιο μαλακό τυρί ίσως έκανε τη δουλειά καλύτερα.

- Σουτζουκάκια με γιαούρτι στα 7.5 ευρώ. Απολαυστικό πιάτο που θα με έκανε να ξαναπάω μόνο γι'αυτό. Μου θύμησε πραγματικά τη γιαγιά μου. Η σαλτσούλα άπαικτη για πολλές βούτες με το (σχεδόν απαράδεκτο) ψωμί. Το γιαουρτάκι επίσης προσθέτει πόντους και για να πω την αλήθεια δεν μας χάλασε που δεν υπήρχε γαρνιτούρα.

- Ποικιλία κρεατικών στα 18 ευρώ. Περιλαμβάνει πανσέτα, λουκάνικο, χοιρινό μπριζολάκι, κεμπάπ, κοτόπουλο, πατάτες τηγανητές και τζατζίκι. Οι πατάτες μου άρεσαν αρκετά αν και ανάλατες. Μου άρεσε που ήταν στρογγυλές και με τη φλούδα τους. Το τζατζίκι το αλλάξαμε με γιαουρτοάνηθο που αγκάλιαζε όμορφα τα κρέατα. Η άλλη κοπέλα της παρέας που δοκίμασε το κοτόπουλο το βρήκε λιγάκι στεγνό, εγώ το μπιφτεκάκι (γιατι κεμπάπ δεν μου θύμιζε) θα το ήθελα πιο αφράτο. Τα υπόλοιπα ήταν μια χαρά και χορταστικά. Η ποικιλία έρχεται σε παλετίτσα και έιναι ευπαρουσίαστη μαζί με το καψαλισμένο ψωμάκι της και χορταστική για παραπάνω απο 2 άτομα.

- 2 Κόκα κόλες στα 2 ευρώ έκαστη
- 1 Φίσερ 500άρα στα 4 ευρώ αρκετά παγωμένη

ΣΥΝΟΛΟ μαζί με το κουβερ στα 44 ευρώ.

Τελικά αυτό που μας ξένισε ήταν η απαράδεκτη εξυπηρέτηση. Ο μοναδικός σερβιτόρος δεν ήξερε ποιον να πρωτοεξυπηρετήσει, δεν ασχολήθηκε κανείς μαζί μας και περιμέναμε 20 λεπτά για να ζητήσουμε τον λογαριασμό ώσπου βαρεθήκαμε και πήγα με τον φίλο μου και πληρώσαμε μόνοι μας στο ταμείο. Ευχαριστώ και καληνύχτα δεν ακούσαμε ποτέ, πόσο μάλλον για κέρασμα. Τουλάχιστον το νεράκι που μας έφεραν ήταν κρύο και βρύσης.

Και αν για όλα αυτά μπορείς να πεις ΟΚ έτυχε, δεν μπορώ να πω το ίδιο και για τις αποδείξεις που ναι μεν ήταν νόμιμες αλλά δεν αντιστοιχούσαν στην παραγγελία μας ενώ κάποιες ήταν χτυπημένες πριν την ώρα άφιξης μας. Αυτά είναι κουταμάρες.

Συμπερασματικά θα πω πως βρίσκω αρκετά κοινα σημεία με την κριτική της φίλης ΤΙΝΑΣ. Μας ικανοποίησε το φαγητό αλλά από το κόνσεπτ άλλα σου υπόσχονται και άλλα σου παρουσιάζονται.

Ούτε την εξυπηρέτηση νιώσαμε σαν να βρισκόμαστε στο σπίτι κάποιας γιαγιάκας που είμαστε καλεσμένοι, ούτε ο κατάλογος προσφέρει και τόσα πολλά γιαγιαδο-μαμαδίσια πιάτα.

Επίσης η επιγραφή αναφέρει "μεζές-ποτό-γλυκό". Οι επιλογές σε ποτό είναι όπως και σε κάθε άλλο μαγαζί και χωρίς ιδιαίτερη ποικιλία. Απο κρασί δεν υπάρχει κάποια ετικέτα, και από τσίπουρο και ούζο 2-3 φίρμες.

Για την εξυπηρέτηση θα πω "Χ.. σε μας ρε Νταλάρα"...

Για το φαγητό θα πω ναι μεν αλλά το κόνσεπτ είναι λάθος για τα δικά μου γούστα.

Περίμενα περισσότερα σε όλους τους άλλους τομείς πλην του φαγητού. Παράδοξο.

Η νόνα έλειπε και ανέλαβαν τα εγγόνια...

Bar Restaurants, Πειραιάς κέντρο
Ευρώ/Άτομο

Η ιδέα να επισκεφθούμε το συγκεκριμένο μαγαζί ήταν δική μου... περίπου. Για να είμαι πιο σωστός, αγόρασα μια προσφορά από το ίντερνετ για έναν καλό μου φίλο αλλά όταν αυτή έφτασε στο τέλος της ακόμα δεν την είχε χρησιμοποιήσει, με αποτέλεσμα για να μην την χάσει να πάμε 3 άτομα, μετά από μια περιπέτεια στην επικοινωνία με το κατάστημα.

Αφού παρήλθε η ημερομηνία της προσφοράς χωρίς το κατάστημα να μπορεί να μας εξυπηρετήσει, μετά από επικοινωνία μας με το εκπτωτικό σάιτ, βρέθηκε η χρυσή τομή (??) και τελικά μας είπαν οτί μπορούν να μας δεχτούν. Στην επικοινωνία μας με το κατάστημα και αφού μας είπαν πως η συνεργασία με το εκπτωτικό σάιτ ήταν μια τραγωδία που δεν πρόκειται να επαναληφθεί κλείσαμε τραπέζι για την Πέμπτη το βράδυ 11-9-2014.

Φτάνοντας λοιπόν στο μαγαζί που βρίσκεται σε αρκετά κεντρικό σημείο του Πειραιά, καθοοόμαστε. Ο χώρος δυστυχώς μου φαίνεται παράταιρος για τέτοιου είδους κατάστημα. Δεν μου έβγαλε τη ζεστασιά που θα περίμενα για τάπας μπαρ. Δεν το λέω κακοπροαίρετα, αλλά μοιάζει περισσότερο για καφέ που μπορεί να εξυπηρετήσει και για φαγητό παρά για μαγαζί που πρωταρχικό στόχο έχει το φαγητό. Τα τραπεζοκαθίσματα είναι καφετέριας και στενά, εγώ αισθανόμουν λίγο άβολα και όχι άνετα.

Να πω και για τα θετικά όμως που είναι η καθαρή τουαλέτα αλλά και η εσωτερική διακόσμηση που προσπαθεί να δώσει ένα μοντέρνο στυλ αλλά όχι να σε "ταξιδεύσει" και να σε παραπέμψει σε τάπας μπαρ. Νομίζω πως αυτός είναι και ο λόγος που το μαγαζί θα δυσκολευθεί να αποκτήσει σταθερή πελατεία και να μακροημερεύσει, καθώς μοιάζει στα μάτια μου σαν λίγο απ' όλα. Μήπως να σκεφτόντουσαν τον παραπλήσιο χώρο του Beer Academy που δυστυχώς έκλεισε (πάρκαρα ακριβώς απ'έξω), ώστε να κάνουν κάτι διαφορετικό και ασυνήθιστο για τα δεδομένα του Πειραιά και να μην μοιάζουν σαν όλες τις καφετέριες της περιοχής του Δημαρχείου?

Στα του φαγητού, θα πω πως ήταν μια ευχάριστη έκπληξη και το μενού αρκετά παιχνιδιάρικο για να επιλέξεις και να ικανοποιηθείς και γευστικά και οπτικά. Yπάρχουν και μεζεδάκια και κυρίως πιάτα, με ευφάνταστες ιδέες και για θαλασσινά και για κρεατικά.

Παραγγείλαμε:

- Ψωμάκια με λαδορίγανη για συνοδευτικά και αφού ερωτηθήκαμε πρώτα.

- Μίνι σουβλάκια κοτόπουλο με σουσάμι και σάλτσα μπάρμπεκιου, σερβίρονται με φρέσκιες πατάτες τηγανητές στα 3.7 ευρώ. Πολύ ζουμερό το κοτόπουλο,3 μικρά τεμάχια, πολύ καλύτερα απο μαγαζιά που ειδικεύονται στο κρέας. Οι πατάτες πολύ νόστιμες και τραγανές, από τις καλύτερες που θυμάμαι να έχω δοκιμάσει τον τελευταίο καιρό. Η σάλτσα μπάρμπεκιου μου φάνηκε άνευρη και αραιωμένη.

- Fillo cicarillos στα 3.7 ευρώ. Κριτσανιστά πουράκια γεμιστά με κρασάτο ραγού μοσχάρι και γραβιέρα. Πρωτότυπο, νόστιμο και ελαφρώς πικάντικο.

- Χοιρινή πανσέτα με καραμελωμένα κρεμμύδια και φρέσκα μανιτάρια στα 3.7 ευρώ. Πολύ νόστιμο πιάτο και γλυκό, δεμένα τα υλικά μεταξύ τους. Το προτείνω για χειμώνα. Μου άρεσε πολύ ο συνδυασμός των μανιταριών με τα κρεμμύδια, η πανσέτα δεν διακρινόταν ποσοτικώς.

- Ανάμεικτη τραγανή σαλάτα με προσούτο, παρμεζάνα, ξερά σύκα και βινεγκρέτ πορτοκάλι με βαλσάμικο ξύδι τα 7.5 ευρώ. Μεγάλη ποσότητα αλλά δεν μας ικανοποίησε ιδιαίτερα καθώς επικρατούσε η πρασινάδα, η παρμεζάνα δεν ήταν σε φλύδες αλλά τριμμένη. Η βινεγκρέτ δεν έγινε αισθητή και γενικώς μας άφησε μια αίσθηση πικρίλας.

- Πένες με κρέμα τυριών και φασκόμηλο στα 8.5 ευρώ. Η αρχική επιλογή ήταν με ριγκατόνι αλλά τους είχαν τελειώσει. Η κρέμα τυριών επικρατούσε, μου έδωσε την αίσθηση ότι είχε χρησιμοποιηθεί και ροκφόρ/μπλε τυρί. Τις πένες δεν τις έλεγες αλ ντέντε ενώ το φασκόμηλο έμεινε απλή αναφορά στον κατάλογο. Περίμενα καλύτερο αποτέλεσμα. Η ποσότητα αρκετά καλή.

- Σπαγγέτι με μικρά πικάντικα κεφτεδάκια σε σάλτσα φρέσκιας τομάτας με δυόσμο στα 8 ευρώ. Τα κεφτεδάκια απλά καλά και medium πικάντικα όπως είπε και η κοπέλα που μας εξυπηρετούσε. Η σάλτσα ελαφριά και τα μακαρόνια ωραία σύμφωνα με τα λεγόμενα του φίλου μου. Τα μακαρόνια όπως τα είδα οπτικά νομίζω θα έπρεπε να είναι πιο χοντρά. Μου φάνηκαν ως τα πιο λεπτά της αγοράς.

- Για επιδόρπιο πήραμε σπρίνγκ ρόλς με σοκολάτα και μπανάνα, αρκετά νόστιμα και τραγανά. Η πρώτη παραγγελία ήταν η δική μας γιατί μόλις τώρα άρχισαν να τα λανσάρουν. Συνοδεία με μιά μπάλα παγωτού μπανάνα.

- 2 μεγάλες βαρελίσιες μπύρες Pils Hellas στο ποτήρι τους

- 2 κόκα κόλες

Η εξυπηρέτηση πολύ καλή και πρόθυμη. Μας ένωσαν τα τραπέζια όταν γεμίσαμε από πιάτα, μας ρωτούσαν αν χρειαζόμαστε κάτι. Ακόμα και για τις κόκα κόλες μας ρώτησαν αν θέλουμε παγάκια και λεμόνι. Πταίσμα το εμφιαλωμένο νερό χωρίς να ερωτηθούμε. Σαν γενικό συμπέρασμα φαίνεται πως υπάρχει αρκετό ενδιαφέρον για το μαγαζί τους και μπράβο τους. Γιατί όμως έβαλα 3άρι (με τάσεις για 2άρι)?

Όπως ανέφερα στην αρχή, η προσφορά άξιζε 12 ευρώ για κατανάλωση 24 ευρώ. Όταν ζητήσαμε να πληρώσουμε, μας ανέφεραν προφορικά πως έπρεπε να δώσουμε άλλα 35 ευρώ. Η κοπέλα μου μου είπε πως στην αρχή της παραγγελίας η σερβιτόρα είχε αφήσει κάποιες αποδείξεις (εγώ δεν βρισκόμουν μπροστά εκείνη τη στιγμή). Βάσει της παραγγελίας μας πουθενά δεν προκύπτει αυτό το ποσό. Αθροίζοντας τα ποσά κρίνω υπέρογκο το κόστος και με κάθε επιφύλαξη προκύπτει εκ του αποτελέσματος πως δεν υπολογίστηκε το ποσό του κουπονιού. Για να είμαι ειλικρινής μας έμεινε σαν τελευταία κακή εντύπωση.

Συμπερασματικά θα πω πως είναι μια καλή επιλογή για να φάτε αν βρεθείτε στον Πειραιά, ασχέτως του περιστατικού που μάλλον έγινε από αμέλεια. Έχει προτάσεις διαφορετικές από τις συνηθισμένες. Δεν παρατήρησα τον κατάλογο και τις επιλογές των κρασιών κλπ για να μπορώ να πω περισσότερα επ' αυτού.

Νομίζω πως η διαμόρφωση του χώρου του το αδικεί και του στερεί περισσότερη πελατεία και αναγνωρισιμότητα, με το ελαφρυντικό όμως πως λειτουργεί και σαν καφετέρια κρίνοντας απο τις καφετιέρες που υπάρχουν εντός του καταστήματος.

Ο σκοπός τους μπορεί να είναι να εξυπηρετούν όλα τα γούστα, τους στερεί όμως τον χαρακτήρα του εστιατορίου και το ύφος αυτού.

Υ. Γ Οι τιμές που παραθέτω είναι από τον κατάλογο που υπήρχε στο εκπτωτικό σάιτ. Κατά την επίσκεψη μας, σε κάποια πιάτα οι τιμές ήταν ελαφρώς ανεβασμένες.

Μεζεδοπωλεία, Κερατσίνι
Ευρώ/Άτομο

Ξεκίνημα λοιπόν στις επισκέψεις απο τη wish list και πρώτη στάση εντός των ορίων της περιοχής όπου μένω στο "Εντός σχεδίου". Το μαγαζί βρίσκεται ακριβώς πάνω στη διασταύρωση της 25ης Μαρτίου με το νεκροταφείο (μπρρ) της Ανάστασης, σε μια περιοχή που δεν έχει τίποτα το ιδιαίτερο για να σταματήσεις αλλά έχει εξελιχθεί σε γαστρονομική πιάτσα για τα δεδομένα της.

Το συγκεκριμένο λοιπόν μαγαζί έχει γειτονάκια το "Ρακ εν ρολ" στον χώρο του παλιού "Μήπως", το "Μήπως" που μετακόμισε καμιά 50αριά μέτρα παραπάνω, τα "Μπριζολάκια και σβούρες" που δεν έχω επισκεφθεί ποτέ αλλά έχω ακούσει καλά λόγια και last but not least το "Ταξιδεύοντας". Υπάρχουν επίσης πολύ κοντά το "Στέκι του Τσεκούρα" και το "Κονάκι". Πολύς λοιπόν ο ανταγωνισμός και τουλάχιστον 2 οι αλλαγές ονομασίας μέχρι να καταλήξει η ονομασία "Εντός σχεδίου".

Περνώντας πιο παλιά ποτέ δεν το έβλεπα γεμάτο και δεν μου έκανε και καμία αίσθηση για να πω και την αλήθεια. Άκουσα καλά λόγια από κάποιον γνωστό μου, διάβασα και τις κριτικές και μια καλοκαιρινή ημέρα έστειλα πρώτα την αδελφή μου που μου είπε τα καλύτερα. Οπότε και με τη σειρά μου το τοποθέτησα ΕΝΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ των επιλογών μου και να τώρα που γράφω γι'αυτό.

Να προσθέσω επίσης πως ο ιδιοκτήτης είναι πολιτικός μηχανικός των ΤΕΙ αν έχω ενημερωθεί σωστά, και λογικά από εκεί και η ονομασία του. Στεγάζεται σε ένα κτίριο που έχει αρχιτεκτονικό γραφείο ο κατασκευαστής που έχω αγοράσει το σπίτι μου. Ε, δεν θέλει και πολύ λοιπόν!

Για το πάρκινγκ να μην ανησυχήσετε καθόλου, βάζω 0/10 με την κλίμακα του fratelo, θα βρείτε ακριβώς απέναντι άπλετο χώρο. Σαν χώρο του μαγαζιού τώρα θα πω πως καθήσαμε στον εξωτερικό λόγω και της οθόνης για να παρακολουθήσουμε τον αγώνα Ελλάδα-Κροατία για το Μουντομπάσκετ, ημέρα Τετάρτη 3-9-2014 και ώρα 21:45 παρέα 3 ατόμων. Δροσερός και άνετος για τέτοιες καλές βραδιές. Εσωτερικά δεν είδα κάτι ιδιαίτερο παρά μόνο την κουζίνα, νομίζω όμως πως υπάρχει και άλλος ένας όροφος για να φιλοξενήσει τους πελάτες.

Η εξυπηρέτηση από την άλλη είναι σε καλά επίπεδα αλλά θεωρώ πως ένα άτομο ακόμα θα διευκόλυνε την κοπέλα να μην ασχολείται με όλα τα τραπέζια,5-6 εκείνο το βράδυ, και να είναι ακόμα ταχύτερη. Παρ'όλα αυτά έχω πολλά θετικά να επισημάνω καθώς:

- Η απόδειξη ερχόταν για ότι παραγγέλναμε.

- Το νερό στην αρχή ήταν βρύσης, μας έφεραν και μπουκάλι αργότερα χωρίς να το ζητήσουμε που δεν χρεώθηκε.

- Στο τέλος μας κέρασαν και παγωτό, όχι αξιομνημόνευτο αλλά καλή κίνηση και μόνο.

- Η κοπέλα ήταν πολύ ευγενική και γνώριζε όλα τα πιάτα και μας απαντούσε στις απορίες μας.

Στα του φαγητού τώρα. Ο κατάλογος δεν είναι μεγάλος και σε 2-3 επισκέψεις μπορείτε να τον εξαντλήσετε. Έχουν και κάποια πιάτα ημέρας αλλά νομίζω πως πρέπει να εμπλουτιστεί λίγο ακόμα σε επιλογές. Πιστεύω πως αργότερα θα γίνει και αυτό. Τονίζω εδώ πως το 4άρι το παίρνει άξια γιατί μπορεί να μη μιλάμε για μοριακή γαστρονομία αλλά ακόμα και τα πιο απλά τελικά είναι και τα πιο δύσκολα. Ότι δοκιμάσαμε ήταν καλομαγειρεμένο και προετοιμασμένο με φροντίδα. Οι δε τιμες θελκτικότατες. Πήραμε:

- Κουβέρ 1.5 ευρώ για 3 άτομα, μικρό το κακό. Κάτι ψωμάκια θυμάμαι που εγώ προσωπικά ούτε που ασχολήθηκα.

- Μπρουσκέτα με αυγό και λουκάνικο στα 4.3 ευρώ.2 μεγάλα κομμάτια με ζουμερό αυγό και νόστιμο λουκάνικο. Τραγανό το ψωμί όσο πρέπει.

- Σαγανάκι γεμιστό με παστουρμά και τομάτα στα 4 ευρώ. Επίσης καλοψημένο με τους χυμούς του. Ο παστουρμάς σε πολυ διακριτική συμμετοχή. Καλή μερίδα.

- Σαλάτα εντός σχεδίου στα 6 ευρώ υπεραρκετή και για 4 άτομα. Μαρούλι, ρόκα, κοτόπουλο, μπέικον, κρουτόν, σως μπαλσάμικο και κάτι ακόμα που ίσως μου διαφεύγει. Φρεσκότατη, ότι πρέπει για να μοιραστεί στην παρέα.

- Συκώτι στα 3.1 ευρώ. Κομμένο σε πολλά κομματάκια, χωρίς ίχνος από ίνες. Αρκετά γευστικό και μαλακό. Η τιμή παραπάνω από άριστη.

- Πανσέτα με καραμελωμένα κρεμμύδια στα 6 ευρώ. Πιάτο ημέρας που με κέρδισε πιο πολύ από όλα τα υπόλοιπα. Η πανσέτα ζουμερή και καλοψημένη, από τις καλύτερες που θυμάμαι να έχω δοκιμάσει, αγκαλιαζόταν από τα πολύ γλυκά κρεμμύδια. Οι πιτούλες ήταν ιδανικές για να τυλίξετε και τα κρεμμύδια. Νομίζω πως πρέπει να γίνει πιάτο καταλόγου. Δεν ένιωσα καθόλου τη λιπαρότητα της πανσέτας.

- 1 Βεργίνα weiss 500άρα και 1 Άλφα επίσης 500άρα στα 3.1 ευρώ έκαστη

- 2 Κόκα κόλες στα 2.6 ευρώ σύνολο.

ΣΥΝΟΛΟ: 33.7 ευρώ για 3 άτομα που όχι μόνο δεν έμειναν παραπονεμένα αλλά εγώ προσωπικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος.

Την επόμενη φορά θα ήθελα να δοκιμάσω και την αραβική πίτα (αν θυμάμαι σωστά) με τα καραμελωμένα κρεμμύδια και το τυρί καθώς και άλλα 1-2 πιάτα.

Εννοείται πως είναι μια ΑΡΙΣΤΗ επιλογή για τους κατοίκους των κοντινών περιοχών, που σέβεται κάθε ευρώ που θα καταθέσεις. Εγώ ναι θα ξαναπάω. Μη σας πω ότι πιο καλά να πάρω για το σπίτι μια μπρουσκέτα και συκώτι παρά σουβλάκια.

Κέρδισε τις εντυπώσεις και το μόνο που μένει πλέον είναι το μαγαζί να διαφημιστεί και να το γνωρίσει και άλλος κόσμος για να γίνει ΣΗΜΕΙΟ ΑΝΑΦΟΡΑΣ και όχι σημείο των καιρών.

Σίγουρα θα ήθελα να δω και απόψεις άλλων χρηστών έμπιστων και μη, γνωρίζοντας πως κάποιοι μένουν αρκετά μακριά. Εάν βρίσκεστε κοντά θα πρότεινα να το δοκιμάσετε έστω και αν χρειαστεί να κάνετε μερικά χιλιόμετρα. Εγώ προσωπικά το κατέταξα στα πολύ καλά της περιοχής και η "Αθηνά" που τιμάται οικογενειακώς τουλάχιστον 20 φορές το χρόνο, βρήκε έναν πολύ δυνατό ανταγωνιστή.

Υ. Γ Όπως ανέφερα παραπάνω σε ακτίνα 100 μέτρων υπάρχει πολύ ψωμί για τα λαγωνικά του σάιτ. Θα προσπαθήσω να γράψω τις εντυπώσεις μου για τα υπόλοιπα 2-3 που απομένουν. Αυτό το "Ρακ εν ρολ" κάνει 3 μήνες διακοπές. Ικαριώτικες αν ενθυμούμαι...

Beer Restaurants, Παγκράτι
Ευρώ/Άτομο

Ομολογώ πως αν δεν υπήρχε η καταχώρηση της έμπιστης φίλης tzias δεν θα γνώριζα το κατάστημα. Η πολύ υποσχόμενη κριτική της μου είχε μείνει αποτυπωμένη και ήταν στα σχέδια για επίσκεψη.

Κυριακή λοιπον 31-8-2014 και ωρα 20:30 είπαμε να χαλαρώσουμε και να πάμε να κάνουμε μια βόλτα στο σχετικά άγνωστο αλλά συμπαθές Παγκράτι. Η πρόσβαση σχετικά εύκολη και το πάρκινγκ δεν μας δυσκόλεψε ένα στενό πίσω από την Υμηττού, μάλλον λόγω καλοκαιριού. Στη βόλτα μας είδα πολλές καφετέριες και γενικά καταστήματα γρήγορου φαγητού και γενικά ζωντάνια. Για τα δικά μου γούστα είναι μια καλή επιλογή για έξοδο.

Το Berlin βρίσκεται σε έναν πεζόδρομο ήσυχο και χαλαρό και μας έβγαλε πολύ καλή διάθεση για μια χαλαρωτική βραδιά. Λίγο το καλοκαίρι, λίγο το ότι δεν υπήρχε και πάρα πολύς κόσμος μας έκανε να περάσουμε όμορφα.

Η καινοτομία βρίσκεται στις κάνουλες που είναι τοποθετημένες σε όλα σχεδόν τα τραπέζια, με την υποσημείωση πως τον Αύγουστο δεν λειτουργούσαν καθώς λόγω διακοπών ήταν η ιδανική εποχή για να συντηρηθούν και... να "ξεκουραστούν" εν όψει χειμώνα.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές και νομίζω πως είναι και ένα κλικ πιο φθηνός από τον ανταγωνισμό, κυρίως στις βαρελίσιες. Υπάρχει αρκετό ελληνικό στοιχείο βλέπε Septem που δεν την βρίσκεις και παντού σε μπυραρία. Α, και μιας και είπαμε για μπυραρία, δεν θεωρώ το Berlin καθαρή μπυραρία. Πιο πολύ με παραπέμπει σε καφεδομπαράκι λόγω των στάντ, ενώ και η κουζίνα του είναι και συγκεκριμένη. Στα δικά μου μάτια δεν αφαιρεί πόντους λόγω του πολύ καλού κλίματος που υπάρχει.

Η βαρελίσια Berlin κοστίζει 3 ευρώ τα 400 μλ και πήραμε 3 από δαύτες. Είναι η βασική επιλογή του μαγαζιού μάλλον και λόγω ονομασίας. Ο κατάλογος των φαγητών έχει λίγες επιλογές που μπορούν να υποστηριχθούν αξιοπρεπώς.

Ποικιλία tapas 7 ευρώ
Κλαμπ σάντουιτς 5 ευρώ
Σκορδόψωμο με τυρί στα 3.5 ευρώ
Χοτ ντογκ στα 2.8 ευρώ
Ατομική πίτσα στα 2.2 ευρώ

Ίσως μου διαφεύγει κάτι αλλά νομίζω πως καταλαβαίνετε και εσείς πως όλα αυτά είναι συνοδευτικά του ποτού και δεν μιλάμε για εστιατόριο. Όλα πάντως ήταν φρεσκότατα.

Εμείς πήραμε μια ποικιλία tapas στα 7 ευρώ που είναι χορταστική για 2 άτομα. Περιλαμβάνει:

- 3-4 ρολά αραβικής πίτας σε μπουκίτσες με λουκάνικο που ήταν νοστιμότατες

- 3-4 σκορδοψωμάκια, καθόλου βαριά και τραγανισμένα

- 3-4 tapas με σαλάμι και τυροκαυτέρη που ήταν πικάντικα

- 1 ατομική πίτσα που την έφαγα στο τέλος και ήταν με αραβική πίτα αν δεν κάνω λαθος, γιατί άρχιζε και με "βάραγε" η μπύρα.

Επίσης ένα χοτ ντόγκ στα 2.8 ευρώ με αραβική πίτα. Τα καραμελωμένα κρεμμύδια ήταν πιο νόστιμα από πιο επαγγελματικά μαγαζιά, το λουκάνικο παρ'ότι του σουπερμάρκετ ήταν χορταστικό.

Γι'αυτό και το 3 στην ποιότητα γιατί μιλάμε για εύκολα και συνοδευτικά πιάτα.

Η εξυπηρέτηση από την άλλη είναι πολύ μπροστά. Ευδιάθετο και χαρούμενο το παλικάρι, μας απαντούσε σε όποια απορία είχαμε. Μας ευχαριστούσε σε κάθε ευκαιρία ΑΛΛΑ γινόταν από καρδιάς και όχι για τους τύπους. Η απόδειξη κατέφθασε αμέσως, όπως και τα ποτήρια με το νερό που δεν ζητήσαμε αλλά εκτιμήθηκαν δεόντως από την κοπέλα μου που δεν είναι του αλκοόλ. Θυμάμαι τώρα που γράφω και γελάω αλλά πριν καμιά δεκαετία σε κάποιες μπυραρίες δεν σέρβιραν ούτε νερό για προφανείς λόγους.

Είναι ιεροσυλία αυτό που θα πω αλλά η εξυπηρέτηση μου έβγαλε συναισθήματα από την έξοδο μου στο PREMIERE. Σαν να υπήρχε το μαγαζί μόνο για πάρτη μου, αυτό ένιωσα.

Ο χώρος ήταν σχετικά σκοτεινός κατά την επίσκεψη μας αλλά ρομαντικός βλέποντας την περατζάδα, τα κεράκια. Μου έβγαλε συναισθήματα σαν να έχω πρώτο-δεύτερο ραντεβού με την κοπέλα μου. Γενικά μου έφτιαξε τη διάθεση. Οι τουαλέτες πολύ καθαρές (χωρίς πολυκοσμία πάντως). Όμορφες οι τοιχογραφίες που παραπέμπουν σε μπύρα και την επόμενη φορά θα παίξω και με τις κάνουλες. Αν έχει και πολυκοσμία δε, θα διαγωνιστώ και με τους υπόλοιπους θαμώνες στην μπυροποσία βλέποντας τα αποτελέσματα μας στην οθόνη. Θα είναι η μοναδική φορά που θα είμαι τελευταίος αλλά χαρούμενος!

Για επίλογο θα συμφωνήσω απόλυτα με το μοτο του μαγαζιού...

"Αυτό το στέκι φτιάχτηκε από ανθρώπους σαν κι εσένα. Βασικά θα μπορούσε να ήταν και δικό σου.

Βοήθησε μας να βελτιώσουμε τις υπηρεσίες μας για να περνάμε όλοι καλύτερα.
Πως?

Αν βλέπεις κάτι που χρειάζεται αλλαγή ή βελτίωση, πες το μας (στο αυτί).
Αν πάλι έχεις ενθουσιαστεί με κάτι, φώναξε το (στον πεζόδρομο)...

Ό, τι και απο τα 2 και να κάνεις εμείς σε ευχαριστούμε!! "

Εννοείται πως το προτείνω για επίσκεψη, όχι για γαστριμαργικές απολαύσεις αλλά για την παρέα ή και για τετ-α-τετ με το πρόσωπο.

Εδώ δεν υπάρχει ο Φώτης (λέγε με Θανάση Τσαλταμπάση στο "Ευτυχισμένοι μαζί" ) για να σου πιάσει μια μπύρα. Μπορείς να τη σερβιριστείς και μόνος σου!

Συγχαρητήρια tzia, η επιλογή ήταν άψογη!!!

Υ. Γ Η κουζίνα δεν λειτουργεί Δευτέρα και Τρίτη...

Υ. Γ 2 Βαρελίσια 500άρα weiss στα 4.2 ευρώ??? Ανοίξτε τις κάνουλες!!!