VAGELIS

Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Ζαχαροπλαστεία & Φούρνοι, Ψυρρή - Μοναστηράκι
Ιούλ
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0

Αφορμή για την επίσκεψη μου στο εν λόγω γλυκοπωλείο στάθηκε η κριτική από τον George G που διάβασα την κριτική του την ίδια μέρα για το Sugar Mama. Θα μου πείτε τώρα πως κολλάει το ένα μαγαζί με το άλλο. Θα σας πω πως έκανα βόλτα στην Ερμού την Παρασκευή 26/6/2015 και επειδή δεν είχα όρεξη για φαγητό και δεν ήθελα να πάω στους αγαπημένους LUKUMAΔΕΣ, σκέφτηκα να κάνω το συγκριτικό τέστ ανάμεσα στα Σερμπέτια του Ψυρρή και το πιο νέο Σερμπετόσπιτο της Νάνσυ που το έμαθα κυρίως μέσα από το παρόν σάιτ.

Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω αναλυτικότατη κριτική αλλά εστιάζω κυρίως στη σύγκριση των 2 μαγαζιών (από παλιότερες επισκέψεις μου στο ένα μαγαζί) και θέλω να δώσω μια φιλική "συμβουλή" προς τα 2 καταστήματα.\

Αρχικά θα πω πως το σέρβις τους πετάει. Άρτια εκπαιδευμένο με γνώση των πιάτων που προσφέρουν, από φιλικότατα νέα παιδιά που είναι πρόθυμα να σε εξυπηρετήσουν και "κόβει" το μάτι τους. "Τσιμπάνε" τον πελάτη από τον δρόμο, προσφέρουν μαστιχούλα πριν καν παραγγείλεις ενώ και το νεράκι είναι παγωμένο και σε κανάτα. Η απόδειξη έρχεται κανονικότατα. Ίσως ένα μικρό μείον θα ήταν οι λίγο παραπάνω έπαινοι που δίνουν στα γλυκά τους, πχ " το βραβευμένο μας γλυκό " για κάποιο σιροπιαστό που ρώτησα. Ίσως σε κάποιους τουρίστες φαινόταν ΟΥΑΟΥ αλλά σε εμένα μου φάνηκε σαν μια έξτρα πληροφορία που μάλλον θα μου χάλαγε τη "μαγεία" της ανακάλυψης. Το θεωρώ πταίσμα και δίνω άριστα μέσα από την καρδιά μου καθώς με εντυπωσιάσαν. Οι χρόνοι τους είναι ταχύτατοι ξέχασα να σημειώσω. Δε νομίζω να περιμένετε πάνω από 5 λεπτά.

Ο χώρος είναι κυρίως στην πλατεϊτσα, δίπλα από το Beer Time, μπορεί να φιλοξενήσει αρκετές παρέες, κάπου θα ξετρυπώσουν ένα τραπεζάκι και για εσένα. Νομίζω αυτή τη χρονική περίοδο "κερδίζει" τη μάχη από τα Σερμπέτια (χωρίς να σημαίνει πως και αυτά δεν έχουν κόσμο). Για καλοκαιρινές βραδιές είναι μια χαρά!

Από τα γλυκα τώρα, υπάρχει μεγάλη ποικιλία όπως προφιτερόλ, σοκολατόπιτα, καρυδόπιτα, σουφλέ σοκολάτας αλλά και γλυκά με δικές τους ονομασίες. Όλα στα 4 ευρώ αλλά αν θέλετε και παγωτό το κόστος εκτοξεύεται στα 7 ευρώ.

Υπάρχουν επίσης και αρκετά σιροπιαστά όπως κανταϊφι, εκμέκ κανταίφι, μπακλαβά, γαλακτομπούρεκο, ρεβανί και άλλα πολλά που θα χρειαστώ ολόκληρο κατεβατό να γράψω.

Για επόμενη επίσκεψη έχω σημειώσει τον Χαλβά Σαμπάχ που είναι ζεστός γεμιστός με παγωτό καϊμάκι (στα 7 ευρώ ΑΟΥΤΣ).

Εμείς προτιμήσαμε να πάρουμε μια ποικιλία των 2 ατόμων στα 12 ευρώ. Και όταν λέμε ποικιλία εννοούμε 2 γλυκά με παγωτό στη μέση.

Διαλέξαμε ένα μπισκότο-μπανάνα που είναι κρέμα σοκολάτας με μπισκότο και μπανάνες όπου υπερίσχυε η σοκολάτα και το γλυκό της αγάπης που ήταν σοκολατόπιτα περιχυμένη με σοκολάτα γάλακτος.

Τα γλυκά δεν ήταν άσχημα. Όμως καλύπτονταν από ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ δόση σοκολάτας και παγωτού που γρήγορα σε μπούχτιζαν, μόνο λίγο τριμένο μπισκότο υπήρχε ακόμα αλλά σίγουρα πρέπει να σκεφτούν κάτι για να σπάσουν αυτή τη μονοτονία.2 άτομα δεν καταφέραμε ούτε τα μισά να φάμε και είναι αμαρτία να πετιέται τόση ποσότητα απλώς για το θεαθήναι. ΟΚ είναι τουριστική περιοχή αλλά παρήλθαν οι εποχές του εντυπωσιασμού.

Συγκριτικά με προηγούμενες επισκέψεις στα Σερμπέτια κρίνω καλύτερη τη Νάνσυ από ποιότητα γλυκών λόγω φρεσκάδας κυρίως. Μάλιστα στη σοκολάτα διέκρινα και τη χρήση μπαχαρικών, είναι ένα συν αυτό. Το πρόβλημα εστιάζεται στις ποσότητες. Δεν χρειάζεται ένα γλυκό να είναι εντυπωσιακό λόγω της όψης. Νομίζω πως και τα 2 καταστήματα εστιάζουν εκεί και είναι λάθος προσέγγιση. Καλό το Instagram αλλά δεν είναι η ουσία.

Παρ'όλα αυτά το προτείνω σίγουρα για παρέες (αρκετές φοιτητοπαρέες κυκλοφορούν στα μέρη) όπου θα ΜΟΙΡΑΣΤΟΥΝ τα γλυκά και θα τα ευχαριστηθούν και γευστικά ενώ και το vfm θα βρεθεί σε πολύ καλά επίπεδα. Τα γλυκά τους είναι ενδιαφέροντα από όσα είδα αλλά προς το παρόν θα τους βγάλω κίτρινη κάρτα (George G. πιάνεις το νόημα μου).

Από την πολλή σοκολάτα ζαλιστήκαμε και εγώ έψαχνα το φαλαφελάδικο στην Αθηνάς για τη λύτρωση από το overdose!

American Style, Ν.Σμύρνη

Το Barrow το είχα σταμπάρει αρκετό καιρό μετά και τις καλές κριτικές από φίλους χρήστες που εμπιστεύομαι. Αρχικά ήθελα να επισκεφτώ άλλο μαγαζί, σε άλλη περιοχή γιατί μου είχε κινήσει την περιέργεια για άλλο αρνητικό λόγο αλλά το ανέβαλα.

Οι εικόνες μέσω και του φέισμπουκ ήταν όμορφες και τελικά Σάββατο 20/6 γύρω στις 9 το βράδυ κάναμε την επίσκεψη μας. Η πλατεία ζει μεγάλες στιγμές και σχεδόν όλα τα μαγαζιά είναι γεμάτα, ενώ υπήρχε και μια συναυλία τζαζ. Πολλή πιτσιρικαρία, παιδάκια να παίζουν ποδόσφαιρο, ενώ τα 16χρονα έκαναν καμάκι στις κοπελίτσες...

Εμείς βρήκαμε στον πρώτο όροφο στο μπαλκονάκι σε ψηλά καθίσματα αλλά μη νομίζετε πως είναι και τίποτα εξαιρετικό. Το πολύ 2 άτομα χωράνε και υπάρχουν μόλις 2 τραπέζια. Έχω την αίσθηση πως ο χώρος δεν έχει ξαναχρησιμοποιηθεί στο παρελθόν στην εστίαση καθώς μου φάνηκε στενός και μέσα, με αδιάφορη διακόσμηση που εγώ την ξέχασα αμέσως. Κάτι μαύρα καναπεδάκια και οι τοίχοι επενδυμένοι με τουβλάκια σε λευκό τόνο κυρίως. Καλύτερα προτιμήστε τους πάγκους στην είσοδο του μαγαζιού για να βλέπετε και την περατζάδα, καλοκαιράκι είναι. Προσοχή όμως γιατί θα "σπάσει" η μύτη σας από τη διπλανή κρεπερί. Τέλος αρνητική εντύπωση μου έκαναν τα σκαλοπάτια που οδηγούν στον πρώτο όροφο, γλιστρούσαν σαν να έχουν πέσει λάδια. Προσοχή λοιπόν μην πετάξετε...

Η εξυπηρέτηση ευγενική αλλά τυπική με τα απολύτως απαραίτητα. Τίποτα παραπάνω τίποτα λιγότερο. Δεν αισθανθήκαμε ξεχασμένοι αλλά γενικότερα δεν είχαμε και πολλές απαιτήσεις, τα πιάτα ήρθαν σε καλούς χρόνους. Στα θετικά η προσφορά νερού βρύσης και η έκδοση απόδειξης.

Στα του φαγητού τώρα, υπάρχουν 5 ορεκτικά τύπου onion rings, φτερούγες κοτόπουλου, γεμιστές πιπεριές χαλαπένιος, chili con carne. Επίσης προσφέρονται ξεχωριστά και πατάτες τηγανιτές.

Οι σαλάτες είναι 4 στον αριθμό όπως coleslaw στα 3.9 ευρώ, σαλάτα με σπανάκι-blue cheese-καραμελωμένα καρύδια και αποξηραμένα cranberries στα 6.5 ευρώ. Υπάρχει επίσης και μεξικάνικη. Εμείς προτιμήσαμε να πάμε στα σίγουρα.

- Σαλάτα σίζαρς στα 7.2 ευρώ. Το iceberg ήταν σε πολύ μεγάλα κομμάτια (μάλλον δεν κόπηκαν), ενώ και το κοτόπουλο δεν μας ενθουσίασε γιατί το βρήκαμε στεγνό. Ευτυχώς υπήρχαν αρκετά κομμάτια παρμεζάνας, το μπέικον που αναγραφόταν στον κατάλογο εγώ δεν το κατάλαβα κάπου, τα κρουτόν μια χαρά. Η ποσότητα μεγάλη για 2 άτομα αλλά γενικότερα δεν μας ενθουσίασε. Νομίζω έχουμε φάει καλύτερες και πιο πληθωρικές.

Από μπέργκερ υπάρχουν καμιά 10αριά επιλογές,1-2 αναφέρονται σαν καυτερές αλλά εμείς προτιμήσαμε να παίξουμε στα πιο ήπια.

- Eggburger με τσένταρ, τομάτα, iceberg, αυγό, μπέικον, κέτσαπ, μαγιονέζα και maui onions στα 7.2 ευρώ. Το μπιφτέκι όπως και στο δικό μου μπέργκερ που θα περιγράψω παρακάτω ήταν πολύ κρεατένιο, θα το προτιμούσαμε πιο ανάλαφρο. Στο eggburger ήταν και παραψημένο σε κάποια σημεία του. Το αυγό δεν ήταν ζουμερό αλλά δεν μας πείραξε, τα υπόλοιπα υλικά συμμαζεμένα και δεν έπνιγαν την τελική εικόνα και γεύση, ώστε να καλύπτει τη γεύση κάποιου άλλου. Οι συνοδευτικές πατάτες τηγανιτές νοστιμότατες και χωρίς λαδίλα, πολύ καλές όπως και στο δικό μου μπέργκερ.

- Mushroom burger το "κρεμώδες" όπως αναφέρεται στα 6.8 ευρώ. Τσένταρ, πλούσια κρέμα μανιταριών με μπέικον και κρέμα και coke cola bbq σως. Συμμαζεμένο από υλικά, χωρίς τα μανιτάρια να ξεχειλίζουν αλλά να είναι τοποθετημένα κάτω από το ψωμάκι μαζί με το τσένταρ. Το μπιφτέκι όπως αναφέρθηκε και παραπάνω, η σος μπάρμπεκιου διακριτική.

Σαν πρώτη εικόνα πάντως τα ψωμάκια του μπέργκερ φάνηκαν γιγάντια μπροστά στο μπιφτέκι (ήταν αρκετά φουσκωτά), τύπου μπριός.

- Για γλυκό παραγγείλαμε μπανόφι στα 4 ευρώ. Ήρθε σε βαζάκι, με κρέμα τόφυ. Δεν ήταν άσχημο αλλά έχω φάει και καλύτερο. Αρκετά ζαχαρούχο, χωρίς προσωπικά να διακρίνω ιδιαίτερα τη μπανάνα.

Συνολικά το κόστος ανήλθε στα 25.2 ευρώ χωρίς ποτά, αφού αρκεστήκαμε στο νερό.

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα στις μπύρες μου φάνηκε το κόστος τους σε νορμάλ πλαίσια, η 500άρα Μάισελς weiss στα 4.5 ευρώ, ομολογώ πως κάτω από τάλιρο δύσκολα θα βρεις σε οποιοδήποτε μαγαζί, είτε καφετέρια είτε μπυραρία, όμως αν όντως θυμάμαι καλά τα 3 ευρώ για τα αναψυκτικά είναι αρκετά τσιμπημένα.

Σαν τελική εντύπωση, σίγουρα δεν μου έμεινε αξιομνημόνευτο. Κατά την άποψη μου θέλει να "κλέψει" ένα κομμάτι από την κοσμοσυρροή της πλατείας. Δυστυχώς δεν προσφέρεται για να κάτσεις με τις ώρες, παρά μόνο να κάνεις μια στάση για 1 ώρα το πολύ. Στη δική μας εμπειρία πάντως φάνηκε να το τιμούν πολύ ηλικίες 15-18 ετών στο πάνω όροφο...

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΚΟ μαγαζί και το παλεύουν, μάλιστα όταν ρωτήσαμε για τα γλυκά μας είπαν ότι ανά 2-3 μέρες τα αλλάζουν. Σίγουρα όμως δεν έφυγα με την προσμονή για το πότε θα το ξαναεπισκεφθώ (όπως πχ θα συνέβαινε με το ΜΠΑΡ ΜΠΕΕ ΚΙΟΥ). Στις φωτό τους στο διαδίκτυο μου φάνηκαν τα πιάτα τους πολύ πιο θελκτικά...

Ιταλία, Ιλίσια - Χίλτον

Και αναρωτιέμαι τώρα πως να γράψω κριτική που να είναι αντικειμενική και όχι ενθουσιώδης....

Γνωρίζω πως υπό νορμάλ συνθήκες (και θα συμφωνήσω με τον φίλο ΙΩΓΙΑΝΝΗ) δεν μπορεί να γίνει ασφαλής κριτική γιατί θα αναφερθώ στη συγκέντρωση των μελών του Αsk4food, όμως και από την άλλη δεν μπορώ να μην επαινέσω την προθυμία και τόλμη του καταστήματος αλλά και να παρατηρήσω πως το σάιτ αρχίζει και γιγαντώνεται... όπως ομόφωνα έλεγαν οι φίλοι στην κουβέντα μας μετά το φαγητό αφού... ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ να διαβάζουμε όλες τις κριτικές που δημοσιεύονται.

Συνεχίζω λέγοντας πως στο φαγητό τα γούστα είναι εντελώς υποκειμενικά και κάποιοι θα το βρουν καλύτερο, κάποιοι μπορεί να μην τους αρέσει κάποιο πιάτο λόγω υλικών, τεχνικής μαγειρέματος κλπ. Απολύτως σεβαστό. Εμένα προσωπικά μου αρέσουν πάρα πολύ τα ζυμαρικά, όπως και στη συντριπτική πλειοψηφία των Ελλήνων αφού στο μίνι σεμινάριο που μας έγινε στο κατάστημα, μάθαμε πως είμαστε οι 4οι παγκοσμίως στην κατανάλωση ζυμαρικών.

Από εκεί και πέρα θέλω να επαινέσω την προσπάθεια του καταστήματος καθώς δεν πρόκειται για μια νέα επιχείρηση που προσπαθεί να διαφημιστεί με κάθε τρόπο, βομβαρδίζοντας τα σάιτ. Πρόκειται για ένα κατάστημα που το άνοιξαν 3 φίλοι πριν από 34 χρόνια. Σίγουρα πέρασαν αρκετές δυσκολίες τόσα χρόνια αλλά ακόμα και τώρα, χωρίς να έχω κάνει κάποια άλλη επίσκεψη, φαίνεται να το πολεμούν και να προσπαθούν να εξελιχθούν σε μια περιοχή που ναι μεν έχει αρκετή κίνηση λόγω και τουρισμού, από την άλλη όμως υπάρχουν πολλές επιλογές και σε καταστήματα.

Το κατάστημα είναι "παιδί" του σάιτ γιατί ανά τακτά χρονικά διαστήματα βάζει ανακοινώσεις καλώντας τους χρήστες δωρεάν για γευστική δοκιμή νέων δικών τους πιάτων χωρίς περαιτέρω υποχρέωση για μίνιμουμ χρέωση ανά άτομο. Επίσης υπάρχουν αρκετές αξιόπιστες κριτικές στο παρόν σάιτ που το έχουν τοποθετήσει σε υψηλά πατώματα.

Επειδή θα μακρυγορήσω, θα πω με 2 λόγια πως το κατάστημα δεν είχε ανάγκη τη διαφήμιση και την όλη παρουσίαση αφού έχει αποκτήσει σταθερή πελατεία. Παρ'όλα αυτά όλα λειτούργησαν άψογα καθώς και παρουσίαση μας έκαναν για τα ζυμαρικά ενώ υπήρχε και παρουσία της εκπροσώπου του κτήματος Μαρκογιάννη με πληροφορίες γύρω από τον οίνο και το παλαιωμένο τσίπουρο (κάποιος άλλος φίλος χρήστης είχε προειδοποιήσει πως θα κρύψει το τελευταίο μπουκάλι αφου το λάτρεψε! ).

Το σημαντικό είναι πως δεν βλέπουν τον πελάτη ως 20ευρω αλλά όπως ανέφεραν χαρακτηριστικά ως guest (καλεσμένο). Και τα κεράσματα τους τα έχουν, και τη σωστή και φιλική αντιμετώπιση που ξεκινάει από τους ιδιοκτήτες.

Στα του φαγητού τώρα, ως πρώτη εικόνα χωρίς να είναι 100% αντιπροσωπευτική καθώς μιλάμε για στάνταρ μενού, χωρίς το ενδεχόμενο της έκπληξης, η τελική εικόνα που μου έμεινε είναι πως πρόκειται για να αξιοπρεπέστατη κουζίνα χωρίς να πατάει σε μονοπάτια γκουρμέ (βλέπε χρυσοσκουφάτων εστιατορίων). Βέβαια δεν είχα τη δυνατότητα να ξεψαχνίσω τον κατάλογο τους, πρόκειται όμως για φαγητό όπως θα το έκανες σπίτι σου. Αυτός είναι άλλωστε και ο στόχος τους, ο ΜΑΜΑΔΙΣΤΙΚΟΣ!

Το μενού:

- Φρεσκοψημένα δικά τους ψωμάκια με τη δυνατότητα να τα συνδυάσουμε με ξύδι μπαλσάμικο και διάφορα ελαιόλαδα που κυκλοφορούσαν σε μπουκαλάκια σε διάφορα τραπέζια. Νόστιμα.

- Κέρασμα για καλωσόρισμα βελουτέ σούπα πατάτα-σέλερυ. Επειδή εκείνη την ώρα είχα κάνει ήδη την επίσκεψη μου σε άλλους καλοφαγάδες, δεν σερβιρίστηκα αλλά ευτυχώς δοκίμασα από τη συνοδό μου. Αρωματική μου φάνηκε, δροσερή και αν παρατήρησα σωστά υπήρχε και μια μικρή μπουκιά σολωμού.

Ποικιλία ορεκτικών με:

- Ανάμεικτη σαλάτα: ποικιλία φρέσκων λαχανικών με ζελέ ξινόμηλου και λεμονιού. Δροσερή και γλυκίζουσα όπως μου αρέσει.

- Παστέλι γαρίδας με μέλι και σουσάμι, οκ τραγανό.

- Κολοκυθοκεφτές με σως γιαουρτιού, νόστιμος και με αρκετή ψύχα κολοκυθιού.

- Πίτσα τρούφας με παρμεζάνα. Το ζυμάρι μου φάνηκε σκληρούτσικο, δεν κοβόταν πολύ εύκολα, η γέμιση όμως ήταν νόστιμη.

Τιμή καταλόγου για μια αντίστοιχη μερίδα στα 6.8 ευρώ.

Συλλογή χειροποίητων ζυμαρικών με:

- Μαύρες ταλιατέλες από μελάνι σουπιάς με καπνιστό σολωμό και λευκό κρασί. Να πω την αλήθεια δεν θυμάμαι να διέκρινα το κρασί.

- Γεμιστά ζυμαρικά με μανιτάρια και καλοκαιρινή τρούφα. Τα πιο γευστικά από όλα κατά την άποψη μου. Αρωματικά με νόστιμη γέμιση, καλοετοιμασμένα.

- Φρέσκιες ταλιατέλες με καπνιστό μπέικον και πολύχρωμες πιπεριές.

- Κορνέ γεμιστά με σπανάκι και μοσχάρι γάλακτος.

Αν έχω κάτι να παρατηρήσω είναι πως θα ήθελα να μην περιστρέφονται όλα από λευκές σάλτσες, θα ήθελα και μια κόκκινη, χωρίς όμως εμένα να με χαλάει η κρέμα γάλακτος, ίσα-ίσα που με χορταίνει (αν και πολλοί την αντιπαθούν). Τα ζυμαρικά τα βρήκα γευστικά, παρασκευασμένα με μεράκι (τα γεμιστά κυρίως). Σίγουρα κάποιοι φίλοι δεν θα ενθουσιάστηκαν, με 1-2 που μίλησα και μου είπαν πως θα ήθελαν να δοκιμάσουν και την πίτσα του μαγαζιού.

ΝΑ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΛΟΙΠΟΝ!

Γλυκά (πάντα προσφέρονται από το μαγαζί και δεν χρεώνονται)

- Εκμεκ
- Μιλφέιγ
- Πάστα μπανάνα-σοκολάτα.

Δεν μπορώ να πω πως ήταν κάτι τρομερό, αξιοπρεπή πάντως και ευχάριστα για να αλλάξεις τη γεύση σου. Πιο πληθωρική μου φάνηκε η πάστα, τιμήθηκε και από τη συνοδό μου.

Ο χώρος δεν μπορώ να πω πως ξετρελαίνει, είναι σχετικά ουδέτερος αλλά μιλάμε για 34 χρόνια ιστορία. Για έξω θα έλεγα πως είναι καλύτερος για ένα δροσερό βραδάκι καλοκαιριού, να βλέπεις και το παρκάκι απέναντι.

Κλείνοντας θα πω πως δεν μπορούν να βγουν ασφαλή συμπεράσματα από τη συγκεκριμένη βραδιά καθώς το μαγαζί είχε προετοιμαστεί για συγκεκριμένα πράγματα και συγκεκριμένα πιάτα. Αυτό όμως δεν εμπόδισε στην δημιουργία μιας εικόνας ενός οργανωμένου μαγαζιού με μεράκι γι'αυτό που κάνουν.

Δεν μπορώ να παραβλέψω την ψυχή του μαγαζιού, τον κύριο που συνομίλησα (ΤΕΦΑΑΤΖΗΣ κι αυτός σαν κι εμενα) όπου προσπαθούσε με κάθε τρόπο να σε κάνει να νιώσεις ευπρόσδεκτος.

Και μια επισήμανση. Ακόμα και το κέρασμα δεν το θεωρώ δεδομένο πλέον. Έχω δει ακόμα και από γνωστούς μου καταστηματάρχες να "παραπονιούνται" για την περιορισμένη κίνηση και να μου λένε "μείωσα τα πιάτα μισό-ένα ευρώ και ο κόσμος ακόμα κάνει παράπονα". Και επειδή είχα πρόσφατα αυτή τη συζήτηση μου άναψαν τα λαμπάκια. Ένας παραπάνω λόγος να τον συμπαθήσω για την ταπεινότητα και την ευγένεια του.

Το κατάστημα έχει εδραιωθεί στη γαστρονομική πιάτσα, όχι όμως πως δεν μπορεί να τα πάει και καλύτερα. Η κίνηση τη συγκεκριμένη βραδιά στα έξω τραπέζια (αφού εμείς καθήσαμε μέσα) ήταν αρκετά ικανοποιητική. Αν διαβάσετε κριτικές και στο Tripadvisor θα δείτε πως κι εκεί είναι σε πολύ υψηλή θέση.

Το κλου τη βραδιάς και η πιο όμορφη ανάμνηση ήταν η εικόνα που καθόμουν (χτυπημένος και από το κρασί κάποια στιγμή) και παρατηρούσα όλους τους χρήστες...

ΝΑ ΜΙΛΑΝΕ... ΝΑ ΓΕΛΑΝΕ... ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΙ...

Μεγάλη επιτυχία του Ask4food!!!

Cafe - Restaurants, Κορυδαλλός

Το Da Sotto έχει πάρει τη θέση του Flocafe εδώ και 2 χρόνια περίπου και θεωρώ πως είναι από τα καλά μαγαζιά της πλατείας. Ο λόγος που το επισκέφθηκα είναι γιατί εργάζεται η κολλητή ενός καλού μου φίλου, οπότε που τον χάνεις που τον βρίσκεις, θα κάνει την επίσκεψη του έστω μια φορά τη βδομάδα. Εγώ συνολικά έχω πάει 4-5 φορές, κυρίως για φαγητό ή γλυκό και μπορώ να πω πως έχω μείνει ικανοποιημένος.

Πρόκειται για καφέ-εστιατόριο, χωρίς να έχει τα συνηθισμένα και basic φαγητά, και μιλάω κυρίως για την ποιότητα. Από όσο ισχυρίζεται η φίλη μας, τα λαχανικά είναι φρέσκα και τα προμηθεύονται καθημερινά, ενώ "ψάχνονται" γενικώς με τα πιάτα τους και ανα διαστήματα αλλάζουν τις συνταγές τους για να έχουν το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα. Η τιμολόγηση κρίνεται ως δίκαιη, το μόνο που παρατηρώ στον κατάλογο και θεωρώ ως ακριβό είναι οι μπύρες, ειδικά από τη στιγμή που τα μεγέθη είναι στα 330 μλ και η τιμολόγηση είναι άνω των 4 ευρώ. Από την άλλη η αιτιολογία είναι πως πρόκειται για καφετέρια και γνωρίζουμε όλοι πως ο χρόνος που θα χρησιμοποιηθεί το τραπέζι από τον πελάτη είναι άνω της μίας ώρας. Αν πιάσει και το τάβλι....

Ο κατάλογος περιέχει σαλάτες (6 στον αριθμό αλλά όχι τις τυπικές), κλάμπ σάντουιτς, μπέργκερ με πατάτες τηγανιτές και σως τυριού με πιο ακριβό στα 7 ευρώ, ριζότο, ζυμαρικά, σάντουιτς με μπαγκέτα και τορτίγια, μία πίτσα-2 μπρουσκέτες και κρεατικά συν ένα πιάτο με σολωμό. Πιο ακριβό είναι το rib-eye στα 15 ευρώ, ενώ εντύπωση μου έκανε που ΔΕΝ ακουλουθούν την πεπατημένη αλλά έχουν αρκετές διαφορετικές γαρνιτούρες. Το μόνο που τους λείπει είναι πως δεν έχουν ορεκτικά. Επίσης, μην ξεχάσω να σας πω πως έχουν και γλυκά, ισχυρίζονται πως είναι χειροποίητα.

Για την εξυπηρέτηση θα έβαζα 4άρι αν είχα να κρίνω μόνο τη φίλη μας αλλά δεν θέλω να κρίνω βάσει της φιλίας. Γενικά είναι απροβλημάτιστο και ευγενικό, ενώ οι χρόνοι είναι επαρκείς χωρίς να σε ξεχνούν. Άλλωστε πρόκειται για καφέ-εστιατόριο και δεν μπορούν να είναι από πάνω σου συνεχώς. Στα θετικά είναι οι αποδείξεις που έρχονται μόλις παραγγείλεις ενώ και το νερό είναι βρύσης, χωρίς να σε πιέζουν για εμφιαλωμένο. Για όσους επιθυμούν υπάρχει και ερωτηματολόγιο για να γράψετε τις απόψεις σας ώστε να βελτιωθούν, εγώ το είχα συμπληρώσει πέρσι.

Ο χώρος είναι μοντέρνος χωρίς κάτι extreme για το είδος του. Υπάρχουν αρκετά τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο, εγώ τα προτιμώ για να βλέπω την περατζάδα, προσοχή όμως γιατί όλο και κάποιος κάγκουρας θα θελήσει να κάνει αισθητή την παρουσία του με τη μηχανάρα του ή την αμαξάρα του.

Θα αναφερθώ στην τελευταία μου επίσκεψη την Τρίτη 9/6/2015 στις 15:30 το μεσημέρι μαζί με τους 2 φίλους. Η παραγγελία μας είχε ως εξής:

- Σαλάτα ανάμεικτη με ξινομυζήθρα, τοματίνια, ρόκα, αγγούρι, βαλσάμικο και παξιμαδάκια στα 6 ευρώ. Επαρκής ποσότητα για 3 άτομα. Φρεσκότατη με μπαλάκια ξινομυζήθρας, το μπαλσάμικο ισορροπημένο και σε ποσότητα και σε οξύτητα, το αγγούρι κομμένο όχι σε κομμάτια αλλά σε μακριές φέτες κατά μήκος του. Θα ήθελα μόνο τα παξιμαδάκια λίγο πιο μαλακά, τα βρήκα ένα κλικ σκληρότερα χωρίς όμως να κινδυνεύσουν τα δόντια μου.

- Φιλέτο κοτόπουλο συνοδεία βραστών λαχανικών και ρυζιού στα 7 ευρώ. Πολύ ζουμερό και καλοψημένο, προσεγμένο πιάτο. Τα λαχανικά ήταν μπρόκολο και κουνουπίδι, ενω τα φιλετάκια κοτόπουλου ήταν 4 στον αριθμό, το ένα πολύ μικρό-ένα πολύ μεγάλο αλλά επαρκή σε ποσότητα και όχι ετοιματζίδικα.

- Σολωμός ψητός συνοδευόμενος με πουρέ πατάτας, βραστά λαχανικά και σάλτσα λεμονιού στα 11.5 ευρώ. Σχετικά μικρό κομμάτι οπτικά, σχετικά καλοψημένο ένα κομμάτι που δοκίμασα. Αυτό που μου άρεσε ήταν ο πολύ νόστιμος πουρές. Καμία σχέση με ετοιματζίδικο.

- Σουβλάκι πανσέτας με αγριόρυζο και σταφίδες στα 7 ευρώ. Βασικά ήταν 3 κομμάτια πανσέτας, ζουμερές όσο ήταν ζεστές, η τρίτη μόνο ήταν λιγο πιο ξεροψημένη χωρίς όμως να είναι δυσάρεστη. Πολύ καλό το αγριόρυζο με τη γλυκύτητα της σταφίδας δεμένο με παρμεζάνα, πολλοί το ζητούν και σαν σκέτο πιάτο.

Σύνολο στα 31.5 ευρώ με χορταστικά πιάτα για ένα χαλαρό μεσημέρι.

Συμπερασματικά θα πω πως ο Κορυδαλλός έχει πάρα πολλές επιλογές στην πλατεία Ελευθερίας αλλά και την Μέμου. Το Da Sotto είναι αξιοπρεπές και προσφέρεται για κάτι χαλαρό και γρήγορο, όχι όμως με την έννοια εξόδου σε εστιατόριο, αργότερα το βράδυ γίνεται μπαρ. Θεωρώ πως τα προϊόντα του είναι πιο φρέσκα από πολλά άλλα μαγαζιά που προσφέρουν ΜΟΝΟ φαγητό. Οι ηλικίες όπως είναι φυσικό παίζουν κάτω των 40 και για καφέ κάτω των 30, όχι όμως και με πιτσιρίκια 15 ετών.

Αξιοπρεπές για το είδος του, με θέληση να το "παλέψουν" και να βελτιωθούν.

Υ. Γ Δοκιμάστε και το μπανόφι, ελπίζω να μείωσαν τη σαντιγύ, κατά τα άλλα ήταν νόστιμο.

Μεζεδοπωλεία, Περιστέρι

Το Αγροτικόν πριν 2-3 χρόνια άνοιξε τον δρόμο και βλέπω μετά χαράς να έχει και μιμητές σε πολύ κοντινή απόσταση... Τι θέλω να πω?

Το Αγροτικόν το έχω επισκεφθεί άλλες 2 φορές επιτυχημένα και άλλες 2 χωρίς να βρω να καθήσω. Είναι από τα μαγαζιά που έχουν αποκτήσει φανατικό κοινό με μια απλή συνταγή. Καλές τιμές. Φτάνει αυτό?Θα πω πως όχι, υπάρχει όμως ο συνδυασμός με το νόστιμο φαγητό. Μπορείτε να ανατρέξετε και στην περσινή μου κριτική αν θέλετε.

Όταν σκέφτομαι το Περιστέρι για φαγητό, η πρώτη μου εικόνα είναι το Αγροτικόν και η δεύτερη ο Βασιλικός. Εδώ και καιρό έλεγα στους κουμπάρους μου για το μαγαζί που είχα επισκεφθεί αλλά μου είχαν πει πως είχε κλείσει γιατί ενοχλούσε κάποιον δικαστικό που έμενε πολύ κοντά στο μαγαζί (νομίζω ακριβώς από πάνω) και δεν τηρούσε τις ώρες κοινής ησυχίας. Κάτι τέτοιο τέλος πάντων.

Η πρώτη τους επίσκεψη έγινε Μεγάλο Σάββατο, όταν πεινούσαν σαν λύκοι και δεν έβρισκαν τίποτα άλλο ανοικτό για να φάνε. Ε ΑΥΤΟ ΗΤΑΝ!

Από τότε που τους χάνεις που τους βρίσκεις, Κυριακές θα τους δεις στο μαγαζί. Φωτογραφίες με στοίβες τα πιάτα και να πιάνουν τις κοιλιές τους...

Επειδή μένουν και κοντά είπαμε να τους επισκεφτούμε για να δούμε και το βαφτιστήρι μας την Κυριακή 7/6/2015,6 άτομα.

Το θέμα που έχει το μαγαζί είναι η εξυπηρέτηση. Ικαριώτικοι ρυθμοί... Μία κοπέλα για 10-12 τραπέζια, να μας βλέπει αλλά να μην μπορεί να κάνει τίποτα αφού είχε να δώσει ρέστα σε κάποιους πελάτες, να σερβίρει και να πηγαινοέρχεται στην κουζίνα. Μάλλον γι'αυτό και η σημαία της Ικαρίας κρεμασμένη στο μαγαζί. Προς στιγμήν σκεφτήκαμε να φύγουμε καθώς περιμέναμε τουλάχιστον 15 λεπτά και δεν είχαμε στα χέρια μας ούτε τους καταλόγους.

Ευτυχώς εκείνη τη στιγμή ήρθε και μια δεύτερη κοπέλα που μάλλον έπιανε τη βάρδια της και τα πράγματα κύλησαν ρολόι. Στα πολύ θετικά να σημειώσω όμως πως:

- Το νερό προσφέρεται σε μπουκάλι
- Η απόδειξη έρχεται αμέσως με την παραγγελία και είναι αναλυτικότατη
- Υπάρχει και κέρασμα στο τέλος.

Σημειώστε εδώ πως όταν τους παραγγέλνετε τα απομνημονεύουν, δεν τα γράφουν σε τεφτέρι και δεν έκαναν ούτε ένα λάθος στην παραγγελία!

Ο κατάλογος πολύ έξυπνα στημένος με αρκετές επιλογές και κατηγορίες των 2-3-4-5-6-7-8 ευρώ (γαρίδες σαγανάκι και χταπόδι σχάρας τα ακριβότερα). Θα γράψω τι διαλέξαμε εμείς από κάθε κατηγορία.

2 ευρώ:

- Ταμπουλέ. Μεγάλη ποσότητα, αρωματικός αλλά θα τον ήθελα πιο υγρό. Το καλύτερο που έχω δοκιμάσει είναι στο Ρακολέμονο στο Αιγάλεω. Πρόκειται πάντως για καλό συνοδευτικό και σε πολύ τίμια κοστολόγηση.

- Γίγαντες πλακί. Εγώ δεν τους προτιμώ αλλά από ότι άκουσα θα χρειαζόντουσαν λίγο παραπάνω αλατάκι.

- Σαλάτα ζυμαρικών. Κρύα αλλά μια χαρά σαν συνοδευτική. Αν διέκρινα καλά υπήρχε καλαμπόκι και κοτόπουλο. Καλή μερίδα.

3 ευρώ: Δεν δοκιμάσαμε κάτι από αυτή την κατηγορία αλλά υπάρχουν πιάτα όπως κεφτεδάκια, λουκάνικο, γαύρος ξυδάτος...

4 ευρώ:

- Σαγανάκι τυρί με μέλι επί 2. Από τα πιο ωραία που έχω δοκιμάσει καθώς έχει πεντανόστιμη κρούστα με βρώμη και δημητριακά αν δεν απατώμαι. Καθάρισα το πιάτο μετά μαζί με λίγο ψωμάκι. Σίγουρα να το παραγγείλετε.

- Τοματίνια γεμιστά με τυρί. Ζουμερά και γλυκά, ότι πρέπει για καλοκαιράκι. Επίσης στανταράκι.

5 ευρώ:

- Σύγκλινο. Διακριτικά καπνιστό και σε 7 μεγαλούτσικες φέτες. Νόστιμο.

- Μπριζολακια χοιρινά μαριναρισμένα.2 τεμάχια, πολύ νόστιμα και καλοψημένα χωρίς να χάνουν τους χυμούς τους. Όσοι αρέσκονται σε αυτή την επιλογή ας τα δοκιμάσουν!

6 ευρώ:

- Συκώτι τηγανητό. Όταν το πρότεινα, οι υπόλοιποι μου είπαν "Ε πόσο να είναι... ". Σας πληροφορώ πως ήρθαν 2 μεγάλα κομμάτια, επίσης ζουμερά και καλοψημένα χωρίς ίνες. Μην περιμένετε γαρνιτούρες ή σάλτσες εδώ. Καλή επιλογή!

- Μπιφτεκάκια με μήλο και παρμεζάνα. Βασικά η σως τους περιέχει τα υλικά αυτά αλλά σε πολύ διακριτική ποσοτητα χωρίς να καλύπτουν τη γεύση του κρέατος. Νόστιμο πιάτο αλλά ίσως ήταν το μοναδικό που μπορεί να φανεί για τα δικά μου γούστα βαρύ.

7 ευρώ:

- Κοτόπουλο μπουκιές. Πολύ πολύ ζουμερό, συνοδεύεται με πιτούλες σουβλακιού και με γλυκιά σως. Στους άλλους φάνηκε πικάντικη η σως, εγώ προσωπικά δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο.

- 2 παγωμένες μπύρες Άλφα ποτήρι στα 3 ευρώ έκαστη. Εγώ σχεδόν μονορούφι την κατέβασα.

- 2 μπουκάλια 500 μλ Κάιζερ στα 2.5 έκαστη.
- 3 Κόκα κόλες από 1.5 έκαστη.

Σύνολο στα 68 ευρώ από όσο μου είπαν, ίσως μας χρεώθηκε το ψωμί ή κάτι μου διαφεύγει.

Μας κέρασαν άλλες 2 μπύρες Κάιζερ στο τέλος, κίνηση ευγενική ομολογουμένως.

Τώρα που είναι καλοκαιράκι, αν είναι δυνατόν προτιμήστε να καθήσετε στην πλατεϊτσα απέναντι κάτω από τα δέντρα. Εμείς φοβηθήκαμε λόγω του αέρα και της συννεφιάς, συν το ότι είχαμε και έναν σκανταλιάρη μπέμπη που όταν δεν κοιμάται δεν βάζει κ.. λο κάτω.

Ο εσωτερικός χώρος δεν είναι κάτι ιδιαίτερο, μεγάλο δεν τον λες ενώ όπως ανέφερα και στην πρώτη μου κριτική μπορεί να γεμίσει γρήγορα. Ακόμα θυμάμαι πως Σάββατο βράδυ με κρύο είχαμε μπει μέσα και φύγαμε σαν περιπτεράδες (από την πολυκοσμία βγήκαμε με την όπισθεν). Για το παρκάρισμα δε νομίζω πως θα δυσκολευθείτε ιδιαίτερα εκεί κοντά, υπάρχει σχετική άπλα.

Κατέληξα πως:
Η επιλογή είναι πολύ τίμια, γι'αυτό και σε απόσταση αναπνοής άνοιξαν και άλλοι με τον ίδιο στόχο. Αν πάρετε παρέα θα περάσετε πολύ καλά και θα μοιραστείτε και το κόστος. Ξέχασα να σας αναφέρω πως θα βρείτε πολλά αποστάγματα, τσίπουρο-ρακί-ούζο-κρασί (στα 5-6 ευρώ το λίτρο), ενώ μπορείτε να πιείτε και το καφεδάκι σας.

Στα κρεατικά έμεινα πολύ ευχαριστημένος, από τα πιο ζουμερά που θυμάμαι.

Δεν ξέρω αν πρόκειται για συνεργατικό μαγαζί (φίλε ΙΩΓΙΑΝΝΗ έχω συνδυάσει εσένα για την αποστροφή σου σε τέτοιου είδους εγχειρήματα), νομίζω πως όχι. Σίγουρα αξίζει να το βάλετε στη Wishlist σας και να γράψετε την άποψη σας!

Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι πως έχω δει όλες τις ηλικίες. Από οικογένειες με μικρά παιδάκια μέχρι παρέες ανδρών και γυναικών τύπου τηλεοπτικής σειράς 50-50, δηλαδή μόνο άντρες ή μόνο γυναίκες σε ηλικίες τέλος -άντα αρχές -ήντα.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

Σουβλάκι & Σχάρα, Γαλάτσι - Λαμπρινή

Παρασκευή 29/5/2015 και μετά την κατάθεση ενός σεβαστού ποσού στα Jumbo της Θηβών και με διάθεση για βόλτα κάπου πιο μακρυά από τα συνηθισμένα μέρη, παίρνω την απόφαση στο πάρκινγκ του καταστήματος να σερφάρω στο κινητό για κάποιο μέρος που δεν έχω ξαναεπισκεφθεί. Η διάθεση περισσότερο για "τσίμπημα" και βόλτα παρά για να χορτάσουμε. Από παλαιότερες κριτικές θυμόμουν το Καλαμάκι Λαμπρινάκι και είπα να κάνουμε μια δοκιμή.

Βάζουμε το gps γιατί η περιοχή είναι τελείως άγνωστη. Και φτάνουμε σε μια πλατεία, σχετικά ήσυχη με όχι πολύ φωτισμό αλλά ότι πρέπει για τους κατοίκους να κάνουν το περίπατο τους. Μια επιβλητική εκκλησία και κάποια σχολεία βρίσκονται δίπλα από το μαγαζί. Το πάρκινγκ με 5 λεπτά περπάτημα δεν μας άγχωσε, μην περιμένετε έξω από το μαγαζί πάντως να βρείτε καθώς ακριβώς δίπλα είναι το Galeone, το Crepa-Crepa αλλά και καφετέριες.

Ο χώρος χωρίζεται σε αυτόν που είναι μέσα στο μαγαζί και ετοιμάζονται και τα φαγητά, υπάρχει και ένας όροφος πάνω αν είδα καλά αλλά και στην πλατεία απέναντι. Συμπαθητική η πλατεία αλλά τίποτα το ιδιαίτερο καθώς συνορεύει με τα διπλανά καταστήματα και οριοθετείται με φυτά. Οι τουαλέτες καθαρές με την όμορφη πινελιά του καναπέ έξω από αυτές.

Τραπεζάκια μικρά και οριακά για 2 άτομα, εμένα με δυσκόλεψαν καθώς ήταν και λίγο χαμηλά και τα πόδια μου έπρεπε να τα τοποθετήσω σε συγκεκριμένο χώρο ώστε να μην ενοχλώ. Ωραία σκέψη τα χάρτινα σουπλά με την τρίλιζα επάνω "ώστε να απασχοληθείτε μέχρι να ετοιμαστούν τα φαγητά". Επίσης βολικό το συρταράκι του τραπεζιού που είχε μέσα τους καταλόγους, τα σερβίτσια αλλά και... το μολύβι της τρίλιζας! Τα τραπέζια λόγω μικρού χώρου είναι κοντά το ένα με το άλλο, οπότε καλό είναι να έχετε καλή θέληση γιατί μπορεί να ακουστείτε...

Το μαγαζί έχει βρεί καλό ρυθμό και μάλλον έχει αρκετή πελατεία αν κρίνω από τα μηχανάκια για τις διανομές αλλά και το πολυάριθμο προσωπικό που κινείτο στην κουζίνα. Η εξυπηρέτηση ευγενική, αλλά λόγω κίνησης δεν είχαν χρόνο για πολλά-πολλά. Η απόδειξη ήρθε κανονικά ενώ αντέδρασαν άμεσα όταν κάποιες ζητιάνες περιφέρονταν ανάμεσα στα τραπέζια για να ζητήσουν χρήματα. Μάλιστα γίναμε μάρτυρες σκηνικού που πελάτες είχαν αφήσει φιλοδώρημα και προσπάθησαν να το αποσπάσουν αυτές.

Το μαγαζί βάσει και της ονομασίας του διαθέτει καλαμάκια (χοιρινά-κοτόπουλου αλλά και μοσχαρίσια αν δεν απατώμαι) αλλά προσφέρει και τυλιχτά. Εντύπωση μου έκαναν οι πολλές σαλάτες (άνω των 10), ενώ και τα ορεκτικά ήταν αρκετά χωρίς κάποιο να μου κεντρίσει ιδιαίτερα το ενδιαφέρον. Ξεκινάμε:

- Μποτίλια με δικό τους δροσερό νερό που δεν χρεώθηκε.

- Σαλάτα με σπανάκι, ρόκα, χαλούμι, λιαστές τομάτες και μπέικον στα 6.5 ευρώ. Φρεσκότατη και υπεραρκετή για 2 άτομα, τόσο που μπουχτίσαμε. Οι πρασινάδες πιο φρέσκες δεν γινόταν, το χαλούμι καλοψημένο αλλά το μπέικον θα μπορούσε να ήταν περισσότερο τσιγαρισμένο. Κατά την άποψη μου χρειαζόταν μια γλυκιά βινεγκρέτ για να ισορροπήσει καθώς τη βρήκα σχετικά ξινή λόγω της τομάτας.

- Καλαμάκι χοιρινό στο 1.5 ευρώ μαζί με το πιτάκι του. Καλοψημένο και φρέσκο, καλής ποιότητας. Εγώ που δοκίμασα θα το ήθελα λίγο πιο ζουμερό.

- Καλαμάκι κοτόπουλο στο 1.7 ευρώ μαζί με το πιτάκι. Επίσης καλοψημένο και φρέσκο. Το βρήκα λίγο πιο ζουμερό από το χοιρινό. Η κοπέλα μου πάντως που έχει θέμα με τα άψητα, έμεινε ευχαριστημένη.

- Τυλιχτό σουβλάκι της Μαρούλας στο 1.7 ευρώ με φρέσκο μανιτάρι, σάλτσα γιαουρτιού, μαρούλι και τομάτα σε πίτα καλαμποκιού.

- Τυλιχτό σουβλάκι της Λαμπρινής στα 2.2 ευρώ με μπιφτέκι, λευκή σάλτσα με εστραγκόν και μαιντανό, μαρούλι και τομάτα.

Προς τιμήν τους, ενώ δεν αναφέρονται στον κατάλογο, μας ρώτησαν αν επιθυμούμε και πατάτες να συμπεριλάβουν. Σε γενικές γραμμές ήταν νόστιμα, τυλιγμένα σωστά ώστε να μην στάζουν τα υλικά. Κάποιος θα μπορούσε να τα θεωρήσει και "αποστειρωμένα" αλλά εμένα προσωπικά δεν με χάλασε.

Τα υλικά ήταν τοποθετημένα "χειρουργικά" και με ακρίβεια. Η τομάτα φρέσκια και κομμένη σε κύβους, το μαρούλι φρέσκο και ψιλοκομμένο και οι πατάτες μου έδωσαν την αίσθηση ότι ήταν χεράτες. Ζουμερό το μανιτάρι και νοστιμότατο το μπιφτεκάκι, χωρίς πολλά μπαχαρικά, αφρός στο στόμα. Η πίτα τραγανή και χωρίς πολλά λάδια.

- Κόκα Κόλα στο 1.3 ευρώ.

Σύνολο στα 14.9 ευρώ με απόδειξη όπως είπα και μαζί με τον λογαριασμό καραμελίτσες βουτύρου.

Συμπερασματικά θα πω πως πρόκειται για μια αξιόλογη και τίμια πρόταση για την περιοχή με σεβασμό στον πελάτη. Τα υλικά φρέσκα, η εξυπηρέτηση σε καλά επίπεδα. Δύσκολα να το ξαναεπισκεφθώ λόγω απόστασης γιατί σίγουρα θα υπάρχει και κάτι ανάλογο στην περιοχή μου.

Αν πάντως με φέρει ο δρόμος μου θα ήθελα να δοκιμάσω τον χειροποίητο σπιτικό πουρέ (ναι ναι, δεν το έχω ξαναπετύχει πουθενά αλλού) και τους γύρους του ή τις μπριζόλες για να δω αν το επίπεδο είναι υψηλό και στα υπόλοιπα κρεατικά.

Τίμια επιλογή, με χρυσό βραβείο το 2014 και από τον Ελεύθερο Τύπο. Τα λεφτά μας έπιασαν τόπο.

Σουβλάκι & Σχάρα, Καλλιθέα

Αν δεν είχα πάει συστημένος από τους φίλους του Ask4food ομολογώ πως ποτέ δεν θα είχα δώσει ευκαιρία σε αυτό το μαγαζάκι. Θα ήταν ένα από τα πολλά άγνωστα σε διάφορες γειτονιές της Αθήνας. Αυτό είναι και το μεγάλο όπλο του Ask4food... EMEΙΣ οι χρήστες του! Ο καθένας βάζει ένα λιθαράκι και μια ιδέα που πιθανότατα σε πολλά άλλα σάιτ δεν θα είχε αυτή την ευκαιρία. Επίσης ο κάθε επαγγελματίας έχει την ευκαιρία να αναγνωριστούν οι κόποι του και να καταξιωθεί αλλά και να επιβιώσει...

Εδώ και 10 μέρες σχεδίαζα να επισκεφθώ ξανά τη Λαδόκολα του Μπαρμπα- Μήτσου αλλά μια η παρέα που το ακύρωσε, μια που έφαγα μπριζόλες την ημέρα που ήταν να το επισκεφθώ (Δευτέρα 25/5/2015), άλλαξα ρότα. Αφορμή στάθηκε η πρόσφατη κριτική της φίλης Tzias που με "παρακίνησε" μαζί με τις κριτικές των άλλων χρηστών να δώσω μια ευκαιρία σε αυτό το μαγαζί. Δεν είχα και όρεξη για κανονική έξοδο και μου έκατσε ταμαμ!

Ξεκινάω γύρω στις 20:00 με τον πατέρα μου και στη διαδρομή του λέω "πάμε προς τα εκεί που διάβασα και καλές κριτικές ;". Συμφωνεί χωρίς να με πολυπιστεύει, να πω και γω την αλήθεια μου σκεφτόμουν πως ήταν δυνατόν τα κρεμμύδια να αλλάξουν τόσο πολύ τη γεύση του κρέατος.

Το μαγαζάκι βρίσκεται ακριβώς απέναντι από τη Λαδόκολα (όχι του Μπαρμπα-Μήτσου), σε απόσταση αναπνοής και από την πολύ καλή Πρεμιέρα. Η βραδιά δροσερή ακόμα, ο κόσμος εκείνη την ώρα δεν είχε προσέλθει στο μαγαζί για να πάρει για έξω. Εμείς παρκάραμε ακριβώς απέξω από το μαγαζί όπου ο ένας κύριος του μαγαζιού καθάριζε το πεζοδρόμιο και απόρησε λιγάκι. Τον ρωτάω αν είναι ανοικτός και μου απαντάει καταφατικά.

Αποφασίζουμε να καθίσουμε στο εξωτερικό τραπεζάκι πάνω στο πεζοδρόμιο, υπάρχουν άλλα 3-4 εντός του πολύ μικρού καταστήματος. Μην περιμένετε καμία διακοσμητική πινελιά παρά μόνο 2-3 κάδρα με φωτό από παλιές ελληνικές ταινίες. Τα τραπεζοκαθίσματα σε παραπέμπουν σε εποχές 1990, όχι ότι με χάλασε πάντως. Βάζω 2 στον χώρο γιατί η βραδιά ήταν χαλαρή και ακόμα και η περατζάδα πάνω στο φανάρι είχε το χάζι της. Μην περιμένετε μια κανονική έξοδο. Μια πολύ εναλλακτική "επίσκεψη" θα ήταν να κάνετε ως εξής:

Παίρνετε τον ηλεκτρικό και κατεβαίνετε στον σταθμό Καλλιθέας. Προχωράτε όλο ευθεία απ την πλευρά της ανόδου του ηλεκτρικού και μπορείτε να δείτε το κέντρο της περιοχής με πολλά καταστήματα και καφετέριες. Αφου συνεχίσετε, περίπου 20 λεπτά περπάτημα, θα φτάσετε στο μαγαζί κάνοντας αριστερά προς τα πάνω στον τελευταίο δρόμο πριν τη Συγγρού. Θα σας έχει ανοίξει ήδη η όρεξη ενώ στην επιστροφή θα έχετε χωνέψει κιόλας. Άντε ξεκουνηθείτε από τον καναπέ!

Ο κατάλογος (ποιός;;) είναι μικρός αλλά ότι κάνει το κάνει καλά. Μια μικρή καρτούλα αναγράφει τα εξής:

- Καλαμάκι χοιρινό 1.10
- Καλαμάκι κοτόπουλο 1.30
- Μερίδα πατάτα 1.50
- Τοματοσαλάτα 2.00
- Φέτα 1.50
- Αναψυκτικά 1.10
- Μπύρες 330 μλ 1.50
- Μπύρες 500 μλ 2.00

Εμείς δυστυχώς δεν γευτήκαμε καλαμάκι κοτόπουλο γιατί είχε τελειώσει όπως μας είπαν. Πήραμε τα εξής:

- 8 χοιρινά καλαμάκια. Ψήνονται εκείνη την ώρα, γευστικότατα με γεύση από τα παλιά. Ζουμερά με σωστή αναλογία λίπους-ψαχνού που δεν μπορείς να σταματήσεις. Το ζουμάκι με τα κρεμμύδια το τίμησε δεόντως ο πατέρας μου κάνοντας την ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΗ παπάρα με το ψωμί που μας προσέφεραν. Και μιλάω για έναν άνθρωπο που αποφεύγει ακόμα περισσότερο και από εμένα το ψωμί. Νομίζω πως με 4-5 είστε μια χαρά.

- Πατάτες προκάτ μεν αλλά γευστικές δε, σαν συνοδευτικές για να σπάει η μονοτονία. Με αρκετό αλατάκι, μοιραστείτε τις.

- Φέτα. Ένα νορμάλ κομμάτι με αρκετό λαδάκι και ρίγανη, την προτείνω όπως και παραπάνω για να μην έχετε μονοτονία. Αρκετά γευστική και καλής ποιότητας.

Εμείς λοιπόν με 11.80 ευρώ φάγαμε πολύ καλά και γευστικά ενώ κάναμε και την βόλτα μας.

Η εξυπηρέτηση απο 2-3 κυρίους, μάλλον αλλοδαπούς που όμως έχουν πιάσει τον παλμό του Έλληνα. Ευγενικοί, με ερωτήσεις για να βελτιωθούν και με ενδιαφέρον για τον πελάτη. Έχουν αποκτήσει το δικό τους κοινό, γνωρίζουν τα γούστα του κάθε πελάτη και πως επιθυμεί ψημένο το καλαμάκι του. Για να μη νομίζετε πως τα βλεπω όλα ρόδινα θα πω και 2 μικρά πταίσματα.

1) Οταν πλήρωσα δεν πήρα απόδειξη, αλλά εκείνη την ώρα γινόταν πανικός από παραγγελίες για delivery.

2) Ο κύριος που ετοίμαζε τα σουβλάκια δεν φορούσε γάντι και ίσως δεν έπλυνε τα χέρια του όταν τον πλήρωσα.

Παρ'όλα αυτά σε τίποτα δεν αλλοιώθηκε η εμπειρία μου από το μαγαζί και το προτείνω σε όλους να δοκιμάσουν. Αναφέρω και τα καλά και τα άσχημα για να υπάρχει βελτίωση.

Θα έκανα και μια πρόταση. Να σκεφτούν να μαρινάρουν τα κρέατα, νομίζω πως το αποτέλεσμα θα είναι ακόμα καλύτερο.

Γυρνώντας προς το σπίτι ήρθε στο μυαλό μου η ερώτηση του πατέρα μου όταν κατευθυνόμασταν προς το μαγαζί.

"Έχεις δοκιμάσει κάτι πραγματικά καλό τελευταία;"

Συμφωνήσαμε πως ναι, το καλαμάκι από το Πανόστιμο ήταν από τα καλύτερα που θυμόμαστε. Και εδώ θα συμφωνήσω με το PONTIKI. Ο καθένας αξιολογεί αναλόγως την εμπειρία του και σε αυτά παίζουν ρόλο πολλοί παράγοντες. Κάποιοι από αυτούς είναι η διάθεση, η ξε-κούραση, ο καιρός και η παρέα...

Κλείνω λοιπόν έχοντας καλές αναμνήσεις και αργότερα θα το επισκεφτώ και με την κοπέλα μου που η μυρωδιά της ήρθε μέχρι την Ελευσίνα όπου εκείνη την ώρα ακόμα εργαζόταν...

Υ. Γ Με ρώτησε ο κύριος αν επισκέφθηκα για πρώτη φορά το μαγαζί και του απάντησα πως ήρθα συστημένος. Στο τέλος δεν άντεξα και του έγραψα το σάιτ που με έκανε να το δοκιμάσω... Ελπίζω να το λάβει υπόψιν του και να αποκτήσει ακόμα περισσότερο πάθος με αυτό που κάνει!

Μοντέρνα κουζίνα, Κεραμεικός

Διαβάζοντας τις πολύ καλές κριτικές από τους φίλους του σάιτ ομολογώ πως είχα πάαρα πολλές προσδοκίες. Όλο σκεφτόμουν πότε θα το επισκεφτώ αλλά δεν ήταν και από τα μέρη που συχνάζω. Παρασκευή 22/5/2015 με αρκετό ελεύθερο χρόνο αποφασίσαμε να του δώσουμε την πρώτη ευκαιρία. Το είχα σχεδόν σίγουρο πως θα περάσουμε καλά. Η βαθμολογία μου ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν είναι επιεικής ή αυστηρή. Νομίζω πως το 2.5 θα ταίριαζε σε όλες τις κατηγορίες.

Ο κατάλογος είναι αρκετα μαζεμένος ενώ υπάρχουν και κάποια πιάτα ημέρας. Ξεκινάμε λοιπόν...

- Ψωμάκι που δεν δοκίμασα αλλά και δεν χρεώθηκε.

- Πράσινη σαλάτα με ανθότυρο Ηπείρου, καβουρδισμένο σουσάμι, παπαρουνόσπορο και ντρέσινγκ δαμάσκηνου στα 3.5 ευρώ η μικρή. Υπερακετή ποσότητα για 2 άτομα, αρκετά άτονη δε. Η πρασινάδα φρέσκια, το ανθότυρο μπόλικο και το σουσάμι κρατσανιστό. Το ντρέσινγκ δεν το βρήκα πουθενά, αν υπήρχε θα ήταν σε ελάχιστη ποσότητα, σίγουρα όχι αισθητή. Από κάποιο σημείο και μετά καταντούσε βαρετή και μονότονη η γεύση της.

- Ποικιλία ΠΟΠ τυριών με λαδοτύρι Μυτιλήνης, γραβιέρα Νάξου και μανούρι Λάρισας με συνοδεία σπιτικής μαρμελάδας στα 5.5 ευρώ. Καλή ποσότητα, νόστιμα τα τυρια για συνοδευτικά, δεν μπορώ να κρίνω κάτι άλλο. Ίσως θα μπορούσαν να συνοδεύονται με κάποιο κριτσινάκι. Η μαρμελάδα, μου έμοιαζε σαν νεράτζι, σχετικά πικρή. Νομίζω πως θα ταίριαζε καλύτερα κάποια με κόκκινο φρούτο.

- Πανσετάκια μαριναρισμένα σε πιπεριά Φλωρίνης στη σχάρα με συνοδεία ντιπ γιαουρτιού με κύμινο και μέλι, συνοδευόμενα με ψητή πίτα στα 5.5 ευρώ. Αρκετή ποσότητα για ορεκτικό, με λεπτοκομμένα κομμάτια πανσέτας που ήταν αρκετά ζουμερά όσο ήταν ζεστά. Δεν υπήρχε αρκετό λίπος κι αυτό μου άρεσε. Αρκετό ντιπ γιαουρτιού, νόστιμο και η πίτα σαν συνοδευτική δεν ήταν άσχημη. Κατά την άποψη μου πάντως ίσως ταίριαζε κάποια μπάρμπεκιου σως καλύτερα. Το γιαούρτι εξουδετέρωνε τη μαρινάδα του κρέατος.

- Μπέργκερ Ρακόρ με 100% μοσχαρίσιο κιμά, καραμελωμένα κρεμμύδια και μοτσαρέλα στα 9 ευρώ με συνοδεία πατάτας τηγανιτής. Όχι και πάλι όχι. Πιο πολύ μου θύμησε ερασιτεχνική προσπάθεια που θα έκανα στο σπίτι μου, συν το ότι μάλλον δεν ταιριάζει με το κόνσεπτ του μαγαζιού. Όντως το μπιφτέκι ήταν δικό τους, αλλά θα το ήθελα πιο αφράτο κι όχι τόσο κρεατένιο. Τα καραμελωμένα κρεμμύδια δικά τους, όχι τόσο γλυκά, μάλλον έχω συνηθίσει πιο τυποποιημένη γεύση. Τελικά αυτό που δεν μου άρεσε ήταν το ψωμάκι. Δεν ήταν το κλασικό, πιο πολύ για σάντουιτς ταίριαζε. Οι πατάτες ήταν χοντροκομμένες και ψητές, αλατισμένες όσο πρέπει για να είναι καλές σαν συνοδευτικές.

- Νεράκι σε δική τους μποτίλια
- Μπύρα Άλφα στα 2.5 ευρώ τα 500 μλ, παγωμένη.
- Έψα κόλα στο 1.5 ευρώ

Σύνολο με απόδειξη στα 27.5 ευρώ.

Ο χώρος δεν είναι άσχημος αλλά δεν είναι και το πιο δυνατό σημείο που θα σε κάνει να το επισκεφθείς. Η κουζίνα είναι ημιανοιχτή, υπάρχει μια μπάρα που στην επίσκεψη μας φιλοξένησε μία παρέα αφού το μαγαζί ήταν γεμάτο, από νεαροπαρέες κυρίως. Η απόσταση μεταξύ των τραπεζιών είναι οριακή για να μην ενοχλείς και να μην ενοχλείσαι. Αν υπήρχε η δυνατότητα να βάλουν περισσότερα τραπέζια στον πεζόδρομο θα ήταν και πιο ανέμελη η ανοιξιάτικη βραδιά. Θα εστιάσω στις τουαλέτες γιατί πρόσφατα διάβασα μια κριτική και θα συμφωνήσω. Θα πρέπει να είναι όλο το βράδυ σε καλή κατάσταση και όχι μόνο στην αρχή της βραδιάς και αργότερα να είναι διάσπαρτα χαρτιά.

Και έρχομαι σε αυτό που μου "χτύπησε" χειρότερα στην επίσκεψη μου. Να το δεχτώ πως καθημερινές μπορεί να μην είσαι γεμάτος και να έχεις λιγότερο προσωπικό. Αλλά την Παρασκευή το βράδυ με 2 άτομα, μια νεαρή κοπέλα και μια κυρία που ίσως είναι η ιδιοκτήτρια... τα πράγματα δεν κύλησαν ομαλά. Δεν θα μιλήσω για τον χρόνο σερβιρίσματος γιατί ήταν σε καλά επίπεδα.

Η εικόνα όμως με γεμάτο το μαγαζί να ψάχνεις τις κυρίες για να ζητήσεις κάτι, δεν μου άρεσε. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να είναι απλώς τυπικές και διεκπεραιωτικές στις κινήσεις τους και να μη μας βγάζουν ζεστασιά και φιλικότητα ώστε να μας κάνουν να τις ξανατιμήσουμε.

* Το γεγονός πως 2 κυρίες ζήτησαν την άδεια να μπουν να παρουσιάσουν κάποιο έντυπο και ίσως να ζητήσουν χρήματα (για κάποιον σύλλογο κακοποιημένων παιδιών) είναι απολύτως ανθρώπινο και μπράβο τους, από την άλλη όμως το μικρό του χώρου και το γεμάτο του μαγαζιού ίσως έφερε δυσφορία και σε δύσκολη θέση κάποιους πελάτες την ώρα που δειπνούσαν.

Το κόνσεπτ του μαγαζιού δεν είναι επιπέδου high class εστιατορίου για να είναι τυπικά τα πράγματα. Εδώ μιλάμε για ένα μαγαζί παρεϊστικο όπου πρέπει να σε κάνουν να νιώσεις ευπρόσδεκτος και όχι να νιώθεις σαν να είσαι ένας απρόσωπος πελάτης.

Είχα περισσότερες προσδοκίες και μπορεί να ήταν μην ήταν οι καλύτερες επιλογές των πιάτων που έκανα. Ίσως οι χειμωνιάτικες σούπες με έκαναν να αλλάξω άποψη, όμως από την άλλη το αδιάφορο της εξυπηρέτησης θα με κάνουν να ξεχάσω γρήγορα την επίσκεψη μου στο Ρακόρ και να τσεκάρω κάποια άλλη πρόταση.

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη, Καλλιθέα
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0

Τη δεκαετία του 1970, την τότε εποχή δεν υπήρχαν οι τηλεοράσεις, το ίντερνετ και οι τόσοι πολλοί τρόποι διασκέδασης. Στην προσφυγική Δραπετσώνα οι πιτσιρικάδες της εποχής ανέβαιναν με ένα πενηνταράκι το εισιτήριο με το τρόλευ και σταματούσαν στην περιοχή των Λιπασμάτων για να παίξουν ξύλινο ποδοσφαιράκι στον Αμπατζόγλου και την επιστροφή αφού δεν τους είχε μείνει δεκάρα, θα την έκαναν με τα πόδια. Είχαν προνοήσει όμως να έχουν τα (ελάχιστα) χρήματα για να αγοράσουν σουβλάκι από τις τότε Ρωσίδες, ώστε και να ικανοποιήσουν την πείνα τους αλλά και να κάνουν την διαδρομή προς τα σπίτια τους με τα πόδια πιο ευχάριστη, τρώγοντας σουβλάκι.

Κάποια στιγμή το πολύ μικρό μαγαζάκι έκλεισε και από τότε χάθηκαν τα ίχνη τους....

Αφορμή για να γράψω κριτική στάθηκε το άρθρο στο Oneman που έγραφε ότι θα δακρύσεις τρώγοντας σουβλάκι από τις Ρωσίδες στην Καλλιθέα. Εγώ είχα προνοήσει να διαβάσω τις κριτικές εδώ μέσα αλλά ο πατέρας μου όχι. Αυτός με παρακίνησε να πάμε να δοκιμάσουμε και η παραπάνω παράγραφος είναι διήγηση του.

Πάμε λοιπόν στα προσφυγικά της Καλλιθέας, σε μια ήσυχη γειτονιά, σε ένα μαγαζάκι γωνιακό που ούτε το παίρνει το μάτι σου. Αφου διπλοπαρκάρουμε και κατεβαίνω βλέπω τα εδέσματα και ένα ψυγείο. Ο χώρος κυριολεκτικά μια τρύπα, από τις περιπτώσεις που δεν χωράει καν αξιολόγηση. Ωραία φιγούρα ήταν η κυρία που ετοιμάζει τα εδέσματα, που εκείνη τη στιγμή δεν είχε δουλειά και έπινε καφεδάκι με μια κυριούλα μέσα σε ένα μικρό τραπεζάκι.

Υπάρχουν πιροσκί 3 ειδών και σουβλάκι με χοιρινό και μπιφτέκι... Τα δοκίμασα όλα και τα συμπεράσματα μου είναι...

- Πιροσκί με τυρί: Αρκετά γλυκό το τυρί, προσωπικά για εμένα όχι δυσάρεστο αλλά σε καμιά περίπτωση αλμυρό που ίσως να παρέπεμπε.

- Πιροσκί με κιμά: Ο κιμάς με κάποια χοντρούτσικα κομμάτια, όχι κάτι ιδιαίτερο γευστικά, έχω δοκιμάσει και καλύτερο.

- Πιροσκί με πατάτα: Δεν είναι του γούστου μου αλλά μια χαρά νόστιμο ήταν με καλή πατάτα σαν πουρέ.

Όλα κοστίζουν από 1.4 ευρώ το τεμάχιο, η ποσότητα θα μπορούσε να ήταν και λίγο περισσότερη. Παρ'όλα αυτά αναγνωρίζω πως το ζυμάρι ήταν πολύ καλό, ελαφρύ και χωρίς λαδίλα. Δοκιμάστε τα ζεστά, μην αφήσετε να κρυώσουν.

Στα σουβλάκια τώρα, κοστίζουν 1.8 ευρώ το καθένα και λογικά θα χρειαστείτε 3 για να χορτάσετε. Προτιμότερο είναι το μπιφτέκι από το κρέας, που είναι καλής ποιότητας πάντως και τα 2. Από εκεί και πέρα εκεί που χάνουν είναι στο ότι έχουν προψηθεί και απλώς μετά την παραγγελία συνεχίζεται το τελευταίο μέρος του ψησίματος. Πιστεύω ακράδαντα πως αν τα κρέατα ψηνόντουσαν εκείνη την ώρα, το σουβλάκι θα ήταν 2 φορές πιο νόστιμο καθώς τα ζουμάκια του θα "πότιζαν" την πίτα. Τώρα που ξεκινάνε προψημένα, όσο και να'ναι θα έχουν στεγνώσει.

Η τοματούλα νόστιμη μαζί με το αλατοπιπεράκι δίνουν μια σπιρτάδα στη γεύση. Κρεμμύδια δεν έβαλα για να δω ποιές διαφορές μπορεί να υπάρχουν, ενώ και η περίφημη σάλτσα που είναι μισή κουταλιά δεν έγινε προσωπικά σε εμένα αισθητή ούτε σε μισή μπουκιά.

Σύνολο στα 7.8 ευρώ όλα αυτά με απόδειξη κανονικά κομμένη.

Η κυρία τυπική και λιγομίλητη, το μόνο μείον που διέκρινα είναι πως δεν χρησιμοποίησε γάντι για να φτιάξει τα σουβλάκια και με γυμνά χέρια δημιουργούσε και έπαιρνε τα χρήματα.

Ο πατέρας μου ρώτησε την πόντια κυρία για το πως άνοιξε το μαγαζάκι και είπε πως πριν από αυτή το είχαν οι Ρωσίδες που έφυγαν από τη Δραπετσώνα και πήγαν στην Καλλιθέα. Τώρα αν είναι αλήθεια ή ψέματα θα σας γελάσω...

Κατά τα άλλα αν βρεθείτε στην περιοχή δοκιμάστε το αλλά δεν είναι να τρελαθείς κιόλας. Εμένα προσωπικά μου θύμισε μαγαζάκι της γειτονιάς που θα έβρισκε ο καθένας στην περιοχή του τη δεκαετία του 1990 τουλάχιστον, τότε που δεν υπήρχε τόση σημασία στο περιτύλιγμα και τη διακόσμηση αλλά στην ικανοποίηση της γεύσης.

Σε εμάς πάντως ξύπνησαν αναμνήσεις.... οικογενειακώς!!!

Μεζεδοπωλεία, Χαϊδάρι - Αιγάλεω

Η ιστορία έχει κάπως έτσι...

Κατά τη διάρκεια κάποιων προπονήσεων τον χειμώνα του 2014/2015, στις 10λεπτες διατάσεις λέμε και καμιά μ@λ@κία για να περάσει η ώρα με τους συμπαίκτες μου. Άλλος για γυναίκες, άλλος για τη σχολή του, άλλος για το επικείμενο ματς του Σαββάτου. Εγώ κυρίως για εστιατόρια...

Με ρωτάει ένας συμπαίκτης που να πάει να φάει στο Αιγάλεω, του απαντώ στο Ρακολέμονο σαν πρώτη επιλογή. Πετάγεται κάποιος άλλος συμπαίκτης και λέει "Ρεμεζέ... πολύ δυνατά κρεατικά". Η σεζόν τελείωσε, οι προπονήσεις ελαχιστοποιήθηκαν μα τα κουπονοσάιτ ανά διαστήματα όλο και κάποια πρόταση θα έχουν να σου κάνουν. Μία από αυτές ήταν το Ρεμεζέ που το είχα τσεκάρει και στο facebook και ήταν πάντα γεμάτο. Βρίσκεται και σχετικά κοντά, οπότε αποφάσισα να κάνω αγορά 2 κουπονιών για 4 άτομα.

Η επίσκεψη έγινε Παρασκευή 8/5/2015 ώρα 21:15,4 άτομα. Οι προσδοκίες πολλές...

Το μαγαζί είναι αρκετά δημοφιλές αν κρίνω από την προσέλευση της βραδιάς όπου ήταν σχεδόν γεμάτο. Βρίσκεται σε πεζόδρομο μαζί με αρκετά ακόμα μαγαζάκια που τα τιμά η νεολαία και όχι μόνο. Εύκολα μπορεί να εντοπιστεί το σημείο καθώς είναι μεταξύ Ιεράς οδού και Θηβών με κατεύθυνση προς Πειραιά. Ο χώρος είναι ζεστός και παρείστικος, μπορεί να φιλοξενήσει αρκετές παρέες. Πρέπει να ήταν παλιό σπίτι όπου διαμορφώθηκε με τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο, έναν χώρο πιο μέσα που καλύπτεται από τέντες αλλά και άλλον ένα που βρίσκεται η κουζίνα και χωράει 6-7 τραπεζάκια. Νομίζω για το καλοκαίρι είναι πολύ καλή λύση να καθισετε στον πεζόδρομο. Η διάθεση σας θα είναι σίγουρα χαλαρή. Εμένα μου θύμησε μια επίσκεψη σε φιλικό σπίτι με αυλίτσα.

Η εξυπηρέτηση είναι από νέα παιδιά, 3-4 άτομα αγόρια και κοπέλες. Λόγω κουπονιού (η απόψη μου) δυσκολεύτηκαν να μας εξυπηρετήσουν, πράγμα λογικό γιατί η μέρα είναι από τις πιο εμπορικές τους. Επίσης τοποθετηθήκαμε μέσα, κοντά στην κουζίνα, ομολογουμένως στο λιγότερο καλό σημείο. Δεν μπορώ να τους κατακρίνω αλλά από την άλλη νομίζω θα κέρδιζαν πολλά περισσότερα αν (επαναλαμβάνω στο δικό μου μυαλό) μπορούσαμε να έχουμε έστω και μία επιλογή τραπεζιού. Οι χρόνοι στο σερβίρισμα ήταν αρκετά καλοί, με τόσο κόσμο όμως που υπήρχε ήταν αδύνατον να επικοινωνήσουμε για ότι θέλουμε μαζί τους, ίσα τα απολύτως απαραίτητα. Χωρίς προβλήματα πάντως. Ένα κλικ καλύτερο του παλικαριού από της κοπέλας.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές χωρίς να σε κουράζει, σε ομολογουμένως καλές τιμές όπου αν σου αρέσει το μαγαζί μπορείς να το κάνεις στέκι.

Παραγγείλαμε:

- Ψωμί ψημένο με λάδι και ρίγανη στα 2 ευρώ για 4 άτομα. Δεν συνοδευόταν από κάποιο ντιπ, ενώ δεν το δοκίμασα καν. Τρωγόταν απλώς.

- Χαλούμι σχάρας με μαρμελάδα πορτοκάλι στα 4 ευρώ.3 κομμάτια χαλούμι με έτοιμη μαρμελάδα. Θα το ήθελα λίγο παραπάνω ψημένο για να είναι πιο μαλακό, η γεύση της μαρμελάδας μου θύμησε πιο πολύ νεράτζι ή κυδώνι.

- Ψητές πατάτες γεμιστές με καπνιστό χοιρινό και τυρί Μετσόβου στα 3.5 ευρώ. Η διατύπωση ήταν λανθασμένη. Ήταν μια ψητή πατάτα με τη φλούδα της, λουσμένη με χοιρινό και τυρί. Δεν ήταν και η πιο νόστιμη που έχουμε φάει αλλά ήταν αξιοπρεπής, κάτι όμως της έλειπε.

- Μανιταροκεφτέδες στα 4 ευρώ,4 τεμάχια. Αξιοπρεπείς συνοδευόμενοι με σως γιαουρτιού. Τραγανοί απ'έξω, σχετικά μαλακοί από μέσα.

- Κριθαρένιος ντάκος στα 4.5 ευρώ με ανθότυρο, τσούσκες, τοματίνια και καπαρόφυλλα. Το παξιμάδι ήταν αρκετά σκληρό, το τυρί πολύ αλμυρό ενώ τα τοματίνια θα ήταν προτιμότερο να αντικατασταθούν από φρέσκια τομάτα που θα "πότιζε" και το παξιμάδι. Ποσοτικά αρκετά καλή πάντως.

- Χοιρινό ριγανάτο με γραβιέρα στα 5 ευρώ. Μας παρουσιάστηκε σαν τηγανιά, στους άλλους άρεσε είναι η αλήθεια καθώς το κρέας ήταν μαλακό. Τα μανιτάρια ήταν νόστιμα αλλά σαν πιάτο εμένα δεν μου άρεσε. Η σάλτσα πολύ "γυαλιστερή" οπτικά ενώ εμένα μου φάνηκε σαν βραστό το κρέας. Εγώ προσωπικά δεν θα το παρήγγελνα.

- Αυγα μάτια με πολύχρωμες πιπεριές και απάκι Κρήτης στα 5 ευρώ. Πολυφορτωμένο πιάτο με μπόλικα υλικά όπου σαν αποτέλεσμα είχε να χαθεί η συνοχή. Μπόλικο απάκι στη βάση με λίγο παραπάνω λαδάκι, πατάτες τηγανιτές και αρκετή σάλτσα τομάτας. Το αβγό καλύφθηκε από τα υλικά και στέγνωσε, ίσως αν έσπαγε ο κρόκος να ήταν πιο νόστιμο το αποτέλεσμα.

- Κεμπάπ γιαουρτλού χειροποίητο στα 6 ευρώ. Κατ'αρχάς δεν μιλάμε για γιαουρτλού. Το γιαούρτι ήταν μόνο στην άκρη του πιάτου. Τα κεμπάπ 3 στον αριθμό και αρκετά τσουπωτά αλλά όχι ιδιαίτερα αφράτα. Ωραία προσθήκη η τοματούλα που με τα ζουμιά της πότιζε τις πιτούλες. Αρκετά χορταστικό πιάτο αλλά και βαρύ επίσης...

- Φιλέτο κοτόπουλο γεμιστό στα 5.8 ευρώ συνοδευόμενο με πατάτες ψητές, που μάλλον είχαν τηγανιστεί πρώτα. Οι φίλοι το βρήκαν πικρό. Εγώ μια μπουκιά που πήρα γιατί είχα σκάσει από τα υπόλοιπα δεν το βρήκα τόσο χάλια όσο οι άλλοι. Το φιλέτο θα μπορούσε να ήταν λιγάκι πιο ζουμερό. Η σάλτσα ήταν κιτρινωπού χρώματος αλλά όχι δυσάρεστη. Η γέμιση με τυρί και πράσο (?) δεν ήταν τόσο κακή. Έμεινε πάνω από το μισό. Οι πατάτες σκληρές, ίσως κάποιο αλατάκι ή βουτυράκι τους έδινε λίγο χρώμα.

- Νερό σε κανάτα που ανανεωνόταν
- 3 μπύρες 500άρες (1 Άλφα και 2 Φιξ) στα 2.50 επι 3=7.5 ευρώ
- 2 Κόκα κόλες 250άρες στα 1.80 επί 2= 3.60 ευρώ.

Συνολικά στα 50.9 ευρώ, μείον τα 40 ευρώ του κουπονιού δώσαμε άλλα 10.9 ευρώ. Κάποιο κέρασμα δεν υπήρχε αλλά ΟΚ, εδώ δεν ικανοποιηθήκαμε από τα προηγούμενα.

Σαν τελική εντύπωση θα πω όχι ιδιαίτερα καλή. Το VFM πιο λογικό θα ήταν στα 2.5, το πρόβλημα όμως δεν είναι αυτό. Έχουν όλο το πακέτο και τη διάθεση για να πετύχουν αλλά οι φαντεζί περιγραφές και τα πολλά υλικά σε κάθε πιάτο για να κάνουν τη διαφορά, στη δική μας περίπτωση δεν μας κέρδισαν. Θα προτιμούσα πιο απλούς συνδυασμούς στα πιάτα για να συνοδευτούν τα ποτά μας.

Λυπάμαι που το λέω αλλά ανέμενα αρκετά περισσότερα. Εύχομαι οι επόμενες κριτικές να είναι πιο ενθαρρυντικές.