VAGELIS

Broken Image
Tip: Κάνε log-in για να προσθέσεις τον VAGELIS στους έμπιστους χρήστες σου.
Μέλος από: Απρ 2010
Φίλτρα: Όλες (195) Πάνω από τον μέσο όρο (95) Κάτω από τον μέσο όρο (100)
Δες τα κατά: Ημερομηνία Δημοτικότητα
Ακολουθούν 100 κριτικές (από 195 συνολικά) από τον χρήστη VAGELIS
Πριν από 11 μέρες ΑΓΡΟΤΙΚΟΝ
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_2 Tomato_50_20130405_0
2.5 ΠΡΟΣΦΑΤΗ +/-
Μεζεδοπωλεία, Περιστέρι
Ποιότ. Φαγητού
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Ευρώ/Άτομο

Μην παρασυρθειτε απο τη μετρια βαθμολογια μου καθως το μαγαζι το θεωρω ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣ. Ειναι ενα μερος που τρεχει σφαιρα τις βραδυνες ωρες και εχει κερδισει την εκτιμηση αρκετου κοσμου, περισσοτερο των ατομων της περιοχης χωρις ομως να γνωριζω περισσοτερες λεπτομερειες. Εχω ακουσει καλα λογια απο 2 γνωστους μου που ειναι της περιοχης και μου ειχε κινησει την περιεργεια.

Το νοημα της ολης κριτικης ειναι πως μπορεις να πας να διασκεδασεις και με κατω απο 10 ευρω οποτε η πλειοψηφια των θαμωνων ειναι φοιτητες και νεαροπαρεες. Αν κρινω απο τις 2 επισκεψεις που εκανα Σαββατο αλλα και Δευτερα βραδυ και "εφαγα πορτα".

ΧΩΡΟΣ: Το μαγαζι βρισκεται σε παραδρομο της Θηβων κοντα στην γνωστη καντινα στο δεξι σας χερι στην Πελασγιας, μολις στριψετε δεξια, αμεσως ξαναστριβετε και παρκαρετε απεναντι απο το μαγαζι. Λογικα δεν θα δυσκολευτειτε να σταθμευσετε.

Εσωτερικα τωρα θα ελεγα πως το μαγαζι ειναι σαν ρακαδικο, αγροτικος καφενες. Μαλλον σκοτεινο θα χαρακτηριζα τον χωρο. Οι καρεκλες ξυλινες, τα τραπεζακια μικρα και μεταλλικα, χωρις ομως να λειπουν και καποια μεγαλυτερα που ειναι ζωγραφισμενα. Προσωπικα η διακοσμηση δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο. Υπαρχει ενα παλιο πιανο, ενα παλιο πλυντηριο και μια παλια τηλεοραση. Σκορδα να κρεμονται καθως και καποια βαρελια. Αυτο που μου χτυπησε στο ματι ειναι οι καρτελες αυγων στο παταρι.

Σαν γενικη εντυπωση θα τον χαρακτηριζα παρειστικο και χαλαρο. Τωρα με τοσο κοσμο το βραδυ δε νομιζω οτι ειναι και τοσο ανετος καθως μπορει να υπαρχουν καπου 15 τραπεζακια αλλα μιλαμε για τραπεζακια με την κυριολεκτικη εννοια, ειδικα αν ειστε περισσοτεροι απο 2.

Ασχημη εντυπωση μου εκανε πως διπλα απο τον χωρο του μαγαζιου βρισκονται κατι σαν μπαζα.2-3 μηνες μετα την πρωτη μου επισκεψη και η εικονα ηταν η ιδια.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: Η αποδειξουλα ερχεται αμεσως με την παραγγελια οπως και το νερο βρυσης που βαζουν σε γυαλινο μπουκαλι (δεν χρεωνεται φυσικα). Αμφιβαλλω για την αμεσοτητα οταν υπαρχει πολυς κοσμος, ειδικα σε οτι εχει να κανει με την κουζινα.

Τις 2 μεσημεριανες επισκεψεις οπως ηταν φυσικο χωρις πολυ κοσμο μια κοπελα εξυπηρετουσε που μαλιστα θυμοταν την παραγγελια που ειχαμε κανει στην πρωτη μας επισκεψη (2-3 μηνες νωριτερα). Θα τη χαρακτηριζα ευγενικη, χωρις πολλα-πολλα. Ισως η προετοιμασια των πιατων την πηγαινε πισω στους χρονους της. Εχοντας δει και μια σημαια στο παταρι που παρεπεμπε σε Ικαρια, τη ρωτησα αν ειναι Ικαριωτικο στεκι αλλα μου απαντησε οχι. Εμενα παντως δεν θα μου δημιουργουσε καμια απολυτως εκπληξη!

ΦΑΓΗΤΟ: Μπορειτε να κινηθειτε σε πολυ χαμηλα επιπεδα τιμολογιακα αν θελετε να συνοδευσετε το πιωμα σας. Οι μεζεδες ξεκινουν μολις απο 2 ευρω και η ανωτερη τιμη τους ειναι στα 8 (οι γαριδες σαγανακι).

Εγω εχω δοκιμασει:

- Ταμπουλε στα 2 ευρω. Θα ηθελα κατι για να γλιστραει καλυτερα στο στομαχι αλλα ειναι αξιοπρεπης και χορταστικος για την τιμη του με ψιλοκομμενο μαιντανο, κρεμμυδακι και τοματα.

- Τοματινια γεμιστα στα 4 ευρω. Το καλυτερο που μου αρεσε. Μικρα και φρεσκα τοματινια με λιγο λαδακι απο πανω και με λιγη τυροκαυτερη (που δεν εκαιγε) να γεμιζει το κενο. Γλυκισμα.

- Σαγανακι τυρι τυλιχτο στα 4 ευρω.3 καλα κομματια με λιγο λαδακι παραπανω χωρις ομως να σε μπουχτιζει. Ελαφρως αλμυρο πιατο αλλα νοστιμο.

- Σαγανακι τυρι με μελι στα 4 ευρω. Χωρις να παιρνω ορκο, νομιζω περιπου το ιδιο ειναι με την προσθηκη μελιου. Δεν ειμαι σιγουρος αν το δοκιμασα εκει παναρισμενο με φλεικς δημητριακων. Οταν ξαναπαω θα ενημερωσω.

- Μπουκιες κοτοπουλου στα 7 ευρω. Ισως λιγο τσιμπημενο για την τιμη αλλα καλος μεζες. Μεγαλα κομματια σαν να ειναι απο καλαμακι, πολυ ζουμερα με γλυκοπικαντικη σαλτσα (τυπου πολυνησιακη). Μαζι με μαλακη πιτα απο σουβλακι συνοδευεται. Αρκετα καλο.

- Χοιρινο με πουρε στα 6 ευρω. Χορταστικο πιατο με καλη ποιοτητα πουρε και ζουμερο κρεας. Νομιζω πως αν το φαει καποιος σαν κυριως πιατο θα ικανοποιηθει και ισως αρκεστει σε αυτο.

Τα αναψυκτικα κοστιζουν 1.5 ευρω (250 μλ κοκα κολα γυαλινη), η μπυρα ποτηρι Αλφα 500αρα στα 3 ευρω. Τα μπουκαλια Αμστελ, Χαινεκεν, Φιξ, Αλφα, Καιζερ στα 2.5 ευρω τα 500αρια.

Λευκο, ροζε και κοκκινο χυμα στα 5 ευρω το λιτρο.
Ουζο και τσιπουρο τα 200 μλ απο 6-8 ευρω.

Συμπερασματικα ΝΑΙ, το προτεινω αρκει να ξερετε τι να περιμενετε. Εχω την εντυπωση πως αν πατε να συνοδεψετε το πιωμα σας ισως περασετε πιο καλα. Οι μεζεδες ειναι αξιοπρεπεις και η ατμοσφαιρα χαλαρη.

- Με τοση νεολαια μπορειτε να κανετε και τις γνωριμιες σας.

Το μεγαλο μειον ειναι ο χωρος που μπορει μεσα σε ελαχιστα λεπτα να γεμισει και να ειναι πατεις με πατως σε και αν ερχεστε απο μακρια ισως να μην βρειτε να κατσετε.

Υ. Γ Ανοιγει απο το πρωι και μπορειτε να δοκιμασετε απο ελληνικο καφε μεχρι τσαι με δικες τους παραλλαγες. Θα θεωρησω στα θετικα οτι δεν βρισκεται σε πολυ κεντρικο σημειο (ειδικα για το παρκαρισμα) και οτι τις πρωινες ωρες μπορεις να εχεις αρκετη ιδιωτικοτητα αν θες να πιεις το καφεδακι σου.

Πριν από 13 μέρες ΒΡΩΣΙΣ
2.5 ΠΡΟΣΦΑΤΗ +/-
Μεζεδοπωλεία, Περιστέρι
Ευρώ/Άτομο

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η παρουσα κριτικη αφορα καθαρα την προσωπικη και υποκειμενικη μου αποψη, εξηγουμαι για να μην παρεξηγουμαι και θα αναφερθω παρακατω...

Δευτερα βραδυ 7-4-2014 και εχω πεισει αλλα 3 ατομα, μητερα-αδελφη και συντροφο να παμε στο "Αγροτικον". Το σκορ στις εως τωρα επισκεψεις μου ηταν 1-1. Σαββατο νυχτα γινοταν χαμος, Τεταρτη μεσημερι ηταν πιο χαλαρα. Αφου φτανουμε απ'εξω, παλι μια απο τα ιδια. Γινοταν χαμος γυρω στις 22:15 και αλλη μια παρεα περιμενε απ'εξω. Οποτε ενθυμουμενος το μαγαζακι αυτο μπηκα στο παρον σαιτ για να βρω την οδο.

Μετα απο 10 λεπτα φτανουμε και παρκαρουμε ακριβως απεναντι, ουτε παραγγελια να το ειχαμε κανει. Και παλι ομως και αυτο το μαγαζι ηταν γεματο και κατω και στον πρωτο οροφο, συνολικα καμια 15αρια τραπεζακια. Βρισκουμε το τελευταιο τραπεζι που καλα-καλα δεν ειχε μαζευτει και καθομαστε. Ηταν και σχετικα ανετο. Η επομενη παρεα που μπηκε μετα απο εμας χρειαστηκε 3-4 λεπτα για να εξυπηρετηθει.

Ειναι ρε παιδι μου καποια μαγαζια που εχουν ΑΣΤΡΟ...

Δεν σημαινει οτι δεν εχουν κανει τιποτα και τους ερχονται ολα ΠΡΙΜΑ αλλα ειναι να σε θελει κιολας.

Η βασικη σκεψη λοιπον για μαγαζια τυπου "Αγροτικον" και "Βρωσις" ειναι οι χαμηλες τιμες και το παρειστικο που βγαζουν. Οτι με ΕΝΑ ΧΑΡΤΟΝΟΜΙΣΜΑ των 10 ευρω, θα βγει ο νεαροκοσμος θα πιει, θα τσιμπησει κατι και θα γεμισει 2-3 ωρες απο τη ζωη του. Αρα εν μερει καταλαβαινω γιατι ακομα και τις Δευτερες εχουν πληροτητα. Μαλιστα χτες μετα απο εμας μπηκαν αλλες 5-6 παρεες, καποια μαλιστα γυρω στις 12 τα μεσανυχτα.

Ας μιλησω για το μαγαζι τωρα. Μεζεδοπαντοπωλειο με ραφακια (οχι και τοσο περιποιημενα) που μπορεις να αγορασεις απο τυρια στο ψυγειο (οπως αυτα που υπαρχουν στο σουπερμαρκετ) μεχρι χαλβα Κοσμιδη και χυλοπιτες. Λαδοκολλες στα τραπεζια και ξυλινες καρεκλιτσες. Φαουλ οτι το καπνισμα επιτρεπεται, χωρις ευτυχως να γινεται ιδιαιτερα αντιληπτο στην ατμοσφαιρα. Το μαγαζι βρισκεται σε στενακι κοντα σε μετρο οποτε προσφερεται και για επισκεπτες απο αλλες περιοχες χωρις να προβληματιστουν για το παρκαρισμα. Το γενικοτερο κονσεπτ του μαγαζιου μου αρεσει αλλα αρχιζει να γινεται πολυ της μοδας και ισως κουραζει...

Γενικα υπηρχε οχλαγωγια αλλα η ολη ατμοσφαιρα ηταν χαλαρη και ευδιαθετη και προσφερεται για παρεες και οχι για ρομαντικοτητες.

Οι τουαλετες απο 1 για καθε φυλο αλλα πολυ ευρυχωρες.

Η εξυπηρετηση απο 3 νεαρα παιδια, μια κοπελα και 2 παλικαρια, ευγενικη και οσο πιο γρηγορη γινεται. Ειχαν να κουμανταρουν αρκετο κοσμο οποτε τους δινω ελαφρυντικα στο οτι η τηγανια με τη δευτερη φετα ηρθαν οταν σχεδον χορτασαμε. Φαουλ οτι δεν μας ειχαν πιατακια και επρεπε συνεχως οποια μπουκια επιθυμουσαμε να την τρωμε αμεσως.

Ευγενικο το κερασμα στο δευτερο καραφακι τσιπουρου αλλα ηρθε οταν τρωγαμε το γιαουρτι με το γλυκο του κουταλιου. Νερο σε κανατα. Γενικοτερα αν υπαρχει πιο λιγος κοσμος θα εξυπηρετηθειτε ακομα πιο ικανοποιητικα

Εκει που δυστυχως μου τα χαλασε το μαγαζι ηταν στο φαγητο και λυπαμαι γι'αυτο. Ειπαμε για την πολυκοσμια ε?

Ας πουμε τωρα ομως και το αρνητικο της. Μου εδωσε την εντυπωση πως επειδη υπηρχε τοσος κοσμος υπηρχε ΒΙΑΣΥΝΗ να βγουν τα πιατα για να εξυπηρετηθει ο κοσμος σε λογικα πλαισια. Αυτο ειχε αποτελεσμα να μην ικανοποιηθω.

Πηραμε τα εξης:

- Καθαροπιτα Ηπειρωτικη στα 2 ευρω. Φανταστειτε ζυμαρι με τυρι τριμμενο (κυριως) απο πανω.5 μικρα κομματια με τη λογικη του μεζε. Αδιαφορο πιατο, χωρις να εχει να δωσει κατι.

- Φετα 2.80 ευρω επι 2 φορες στα 5.60 ευρω. Ωραια, φρεσκια με το λαδακι της και πικαντικη στη γευση ενω ηταν οσο επρεπε δροσερη απο το ψυγειο. Καλη ποσοτητα.

- Σκουμπρι καπνιστο στα 4 ευρω. Με το λαδακι και το κρεμμυδακι του απο πανω, οξινο οσο επρεπε. Ευχαριστος μεζες που μου θυμησε λιγο Μεσολογγι. Του "Ταξιδευοντας" βεβαια ηταν σε αλλο επιπεδο αλλα και αυτος εδω ειναι καλος.

- Σαλατα "Βρωσις" στα 4 ευρω. Ολοκληρα μαρουλια, τοματα, κριθινα παξιμαδακια, μουσταρδα και σαγανακι. Φρεσκια και δροσερη αλλα χωρις ενταση και εξηγω...

- Σαγανακι μαστιχατο στα 3 ευρω. Πολλα υποσχομενο αλλα "μηδεν οξεα-μηδεν λιπαρα". Βιαστικα ψημενο, χωρις να εχει λιωσει στο ελαχιστο για να εχει την υφη και την οψη της μαστιχας. Ενα κρυο πραγμα που περασε λιγο απο το τηγανι, αλμυρο και χωρις ενδιαφερον. Ετσι ακριβως ηταν και στη σαλατα, οποτε μην ξοδευτειτε 2 φορες.

- Πατατα βαρκαρολα στα 3.5 ευρω. Πατατα φουρνου κομμενη στα 2 με τυρι και μπεικον. Χλιαρη και χωρις το τυρι να ειναι αισθητο. Ισως θα επρεπε να εχει τυρι κρεμα τυπου Φιλαδελφεια. Αδιαφορο.

- Μπουγιουρντι σε πηλινο στα 4 ευρω. Πικαντικο πιατο με ζουμακι απο τα κομματια τοματας. Για χειμωνιατικο πιατο ειναι μια χαρα.

- Αυγα τηγανιτα ματια στα 3 ευρω. Συνοδευοντουσαν απο 3 κομματακια φετας και 3 κομματακια μπεικον. Ομορφο παρουσιασμενο πιατο, προσφεροταν για βουτες με το φρεσκο αυγουλακι. Το μπεικον παραπανω αλμυρο. Καλυτερα να το βαλετε στη μεση. Η τιμη ειναι δικαιη.

- Τηγανια στα 6 ευρω με μουσταρδα και πιπεριες. Η αδελφη μου που το παρηγγειλε μου ειπε οτι δεν ηταν κατι ιδιαιτερο καθως η μουσταρδα υπερκαλυπτε το κρεας.1-2 κομματακια που δοκιμασα μου φανηκαν λιπαρα.

- Γιαουρτι με γλυκο του κουταλιου βυσσινο στα 2 ευρω, ΟΚ για να αλλαξεις λιγο γευση. Τιποτα ιδιαιτερο αλλα καλο το γιαουρτακι. Δεν υπαρχει και κατι αλλο σε γλυκο. Ειτε σκετο γλυκο του κουταλιου ειτε με γιαουρτι. Αφου ομως πωλουν χαλβα Κοσμιδη, θα μπορουσαν να "βαλουν και αυτον στο κολπο".

- 3 αναψυκτικα Λουξ 330 μλ στο 1 ευρω εκαστο.

- Μπυρα Πιλς Ελλας στα 2 ευρω τα 500 μλ.

- Τσιπουρο Τυρναβου 200αρι στα 3 ευρω.

Μαζι με το ψωμι που χρεωνεται συνολο 45.6 ευρω με αποδειξη ΝΟΜΙΜΗ και ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΗ.

Συμπερασματικα: Ενω οι τιμες ηταν δικαιες και η ποιοτητα των υλικων ηταν καλη, το αποτελεσμα ηταν μετριο λογω της προχειροτητας και της βιασυνης καποιων πιατων να βγουν σε γρηγορους χρονους για να εξυπηρετηθει ολος αυτος ο κοσμος. Σαν αποτελεσμα ηταν να μου κατσει βαρυ το φαγητο και να μου ταραξει το στομαχι, υποθετω λογω των τηγανητων και της μη εγκαιρης αλλαγης του λαδιου

Δεν μπορω να αποτρεψω καποιον απο το να μην επισκεφτει το μαγαζι, καθως δινω καποια ελαφρυντικα και ειναι καθαρα δικη μου εμπειρια.

Θα εδινα μετα απο καποιο χρονικο διαστημα και δευτερη ευκαιρια χωρις να την κρινω και επιτακτικα. Περιμενα περισσοτερα απο το μαγαζι και νομιζω οτι εχει τα φοντα να βελτιωθει και να βρει το ρυθμο του.

ΚΑΛΗ ΙΔΕΑ και ελπιζω να βελτιωθει με τον καιρο.

Υ. Γ Μπορειτε να πιειτε ελληνικο καφε με λουκουμακι με ουτε 1.5 ευρω...

21 Φεβ 2014 ΜΕΛΙ ΡΑΚΙ
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_1 Tomato_50_20130405_0
Μεζεδοπωλεία, Αργυρούπολη
Ευρώ/Άτομο

Ακουγοντας τη μητερα μου να μου λεει πως εχει επισκεφθει το συγκεκριμενο μαγαζι και λεγοντας μου τα καλυτερα,αποφασισαμε 19-2-2014 Τεταρτη βραδυ ημερα Champions League και παραμονη Τσικνοπεμπτης να το επισκεφθουμε 4 ατομα.

Παρκαροντας σχετικα ανετα 30-40 μετρα πιο κατω απο το μαγαζι και σταματωντας στο φαρμακειο πρωτα να παρουμε καποια εμπλαστρα φτανουμε και στο μαγαζι ....

Χμμ ... Η πρωτη εντυπωση ειναι μετρια καθως μολις 2 παρεες βρισκοντουσαν μεσα ωρα 21:15.

Μας υποδεχεται μια συμπαθητικη κοπελα που θα μας σερβιριζε ολο το βραδυ.Χαμογελαστη μας αφηνει το ελευθερο να καθησουμε οπου θελουμε.Βολευομαστε λοιπον στο τραπεζι σχετικα ανετα και λαμβανουμε τους καταλογους για επεξεργασια.

Μπουτσης: "Παραμονη Τσικνοπεμπτης ειναι, μαλλον ολοι κανουν κρατει για να βγουν αυριο να διασκεδασουν ...."

Αφου λοιπον διαβαζουμε τους καταλογους με μερικες αξιολογες επιλογες και με καποιες πιο βασικες και συνηθισμενες βλεπουμε και τις τιμουλες απο διπλα.Ειναι πιο τσιμπημενες απο οσο περιμεναν οι αλλοι (εγω ειχα γνωση γιατι τις ειχα διαβασει στο ιντερνετ).

Πηραμε λοιπον:

- Αρτο που αναγραφεται στα 0.6 ευρω το ατομο με νοστιμη λευκη σως με βαση μαλλον το πεστο ελιας.Το ψωμι ζεστοφουρνισμενο και τραγανο σαν μπισκοτο.Σε ερωτηση μας αν το φτιαχνουν οι ιδιοι μου ειπαν πως οχι, απλως το ζεσταινουν. Παντως εγινε αναρπαστο.

- Ντακακια κρητικα με φετα στα 5.5 ευρω. Μπορεις να επιλεξεις αναμεσα σε ξινομυζηθρα και φετα. ΠΛΟΥΣΙΟΤΑΤΟ πιατο με μπολικη φρεσκοτριμμενη ντοματα, δροσερη και νοστιμη. Καλης ποσοτητας κομματια φετας για να μπορεις να κοψεις οσο θελεις εσυ. Το παξιμαδι καλο, ουτε σκληρο ουτε μουλιασμενο. Αν καποιος δεν πειναει πολυ μπορει να το επιλεξει και να αρκεστει σε αυτο. Προτεινεται 100%.

- Σαλατα σπανακι με μπεικον, λιαστη τοματα,κουκουναρι, κρουτον, μετσοβονε με ντρεσινγκ βαλσαμικο, μελι και μουσταρδα στα 8.5 ευρω. Πλουσιο πιατο και αυτο με φρεσκοτατο σπανακι και καλης ποιοτητας υλικα. Η ντρεσινγκ οχι περισσοτερο γλυκια απο οσο πρεπει, καλη ποσοτητα υλικων. Κουκουναρι εγω προσωπικα δεν βρηκα στην ποσοτητα που μου αναλογουσε.Καλη επιλογη παντως.

Μπουτσης: "Διαβαζοντας τον καταλογο περιμενα οτι θα ειναι μεγαλες μεριδες με τετοιες τιμες που διαβασα."

Η αρχη που καναμε λοιπον ηταν η ιδανικη και πολλα υποσχομενη.Εκει ομως ηταν και το πικ της βραδιας μας. Οσο περνουσε η ωρα τα πιατα που δοκιμαζαμε ειχαν μια καθοδικη πορεια.

Συνεχιζω με την παραγγελια:

- Πατατουλες νεας γης φουρνου,στη λαδοκολα με θυμαρι και λιωμενο τυρι απο πανω στα 4.5 ευρω. Για να πω αληθεια τις περιμενα πιο καλες. Ισως ελειπε καποιο μυρωδικο για να τις νοστιμισει παραπανω. Τις καλυτερες τις ειχα φαει στο Λολιτας στα Πετραλωνα με δενδρολιβανο και χοντρο αλατι. Το χοντρο αλατι ισως ειχε προσδωσει κατι εδω περα. Συνολικα τιποτα αξιομνημονευτο αλλα τρωγοταν ανετα. Ποσοτητα νορμαλ.

- Ποικιλια μανιταριων στο τηγανι με δενδρολιβανο στα 7.8 ευρω. Το ευτυχημα ηταν πως τα μανιταρια ηρθαν ζουμερα και χωρις λαδιλα. Κρατησαν τους χυμους τους αλλα και παλι ελειπε μια πινελια για να γινουν νοστιμοτερα. Η τιμη τους ακριβη,η ποσοτητα στα ορια του νορμαλ.Φρεσκα παντως τα υλικα.

- Μοσχαρακι με θυμαρι και λεμονι στα 8 ευρω. Τα υπολοιπα υλικα του πιατου ηταν κολοκυθι, μανιταρια και κρεμα τυριου. Αρκετα υλικα, για το αν εδεσαν δεν μπορω να παρω ορκο γιατι δοκιμασα μονο το μοσχαρακι που ηταν στα ορια του ζουμερου (κοβοντας το με το πηρουνι μου φαινοταν στεγνο αλλα γευστικα ηταν ΟΚ). Οπτικα μου φανηκε ενα βαρυ χειμωνιατικο πιατο λογω και της κρεμας. Με τιμη στα 8 ευρω παντως θα επρεπε να αναγραφοταν στα κυριως πιατα και οχι στα ορεκτικα.Συνολικα το μισο εμεινε. Η ποσοτητα ηταν μεταξυ ορεκτικου και κυριως πιατου. Γενικα δεν θα το διαλεγα εγω προσωπικα.

- Κοτοπουλο σουβλακι "Μελι...ρακι" στα 10 ευρω. Μαριναρισμενο, με φρεσκιες πατατες και πιτουλες. Το κοτοπουλο χωρις ιδιαιτερα μπαχαρικα, ζουμερο παντως αν και σε καποια σημεια του μαυρισμενο χωρις ομως επιπτωση στη γευση. Η ποσοτητα ηταν ενος μεγαλου καλαμακιου, ισως και λιγο παραπανω. Προσωπικη αποψη ειναι πως ακομα και σαν ορεκτικο θα περιμεναμε περισσοτερη ποσοτητα κοτοπουλου. Το μισο πιατο καλυπταν οι φρεσκες τηγανητες πατατες που σαν πατατες που ειναι σε φουσκωνουν. Ελειπε απο το πιατο μια σως, ενα "παιχνιδισμα" στη γλωσσα, ΕΝΑΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ. Οι πιτουλες αν ειναι ζεστες ειναι οκ αλλα σκετες μαζι με τις πατατες σε στουμπωνουν. Η τιμη του θα επρεπε το πολυ να ειναι στα 7-7.5 ευρω.

- Παϊδακια αρνισια στα 12 ευρω με συνοδεια απο τις ιδιες φρεσκες πατατες οπως στο κοτοπουλο. Μαλλον το ζωακι που πηραν τα παϊδακια ηταν καχεκτικο με ελαχιστο κρεας. Σαν εντυπωση του Μπουτση που τα παρηγγειλε ηταν πως εχει φαει αρκετα καλυτερα, πιο ζουμερα και σε μεγαλυτερη ποσοτητα κρεατος (οπως εχουμε συνηθισει οι Ελληνες) .Ανωτατη τιμη πιατου θα εδινα τα 8.5 ευρω.

- 3 μπυρες Αλφα στα 3 ευρω εκαστη Παγωμενες οσο πρεπει χωρις ομως να μας φερουν αλλα ποτηρια. Αρα τις ηπιαμε στα ηδη υπαρχοντα που βρηκαμε στο τραπεζι και ηταν για το νερο.

- 1 Κοκα κολα στα 2.5 ευρω η 250αρα.

- 1 μπουκαλι νερο 1.5 λιτρου που εφεραν μονοι τους

- 1 σουφλε σοκολατας με παγωτο στα 6 ευρω. Η κρουστα μου φανηκε σαν ετοιματζιδικη, η γεμιση ομως ηταν πλουσια και παχυρευστη.

- 2 εκμεκ "μελι...ρακι" με παγωτο στα 5.5 ευρω εκαστο. Η γεμιση ηταν σαν γαλακτομπουρεκου, οπτικα ηταν σαν κιουνεφε καταιφι. Αρκετη ποσοτητα, γευστικα οχι κατι ιδιαιτερο.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: Η κοπελα ηταν ευγενικη, χωρις φορτο εργασιας λογω ελαχιστων τραπεζιων.Τα σχετικα απαραιτητα εκανε καθως ημασταν σε ενα τραπεζι "κρυμμενοι" απο το οπτικο της πεδιο. Χαμογελαστη οσο επρεπε. Αποδειξη μας εδωσαν κανονικα και αναλυτικα. Και στο τηλεφωνο που ειχα μιλησει με εναν κυριο για να κλεισουμε τραπεζι ηταν αρκετα ευγενικος.

ΧΩΡΟΣ: Γενικα ενα μικρο μαγαζι, καθαρο βεβαια αλλα χωρις να ειναι διακοσμητικα κατι ιδιαιτερο. Ενα point παιρνει για το ιδιαιτερο σκευος που ηταν σαν ψαλιδι για να μοιρασεις τη σαλατα. Βρισκεται ενα στενο πισω απο τη Γερουλανου, τοσο κοντα αλλα και τοσο μακρια απο το κεντρο της Αργυρουπολης.

Τα τραπεζοκαθισματα στο λευκο παραδοσιακο φοντο, μια καπως εντυπωση μου εκανε ο φωτισμος προς την μικρη μπαρα που ειναι σε μωβ φοντο. Γενικα φτιαγμενος με ταπεινα υλικα και χωρις πολλα εξοδα. Περνωντας εξω απο το μαγαζι δεν θα μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση να μπω βλεποντας και την απλη τζαμαρια. Θα μου εδινε την εντυπωση του μαγαζιου πολυ τοπικου χαρακτηρα.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: Το μαγαζι ισως το αδικω γιατι αυτοχαρακτηριζεται ως μουσικο μεζεδοπωλειο. Εμεις δεν ειχαμε τη δυνατοτητα να το γνωρισουμε υπο αυτες τις προυποθεσεις. Ισως και εδω διιστανται οι αποψεις με τη μητερα μου καθως αυτη το ειχε επισκεφθει σε βραδια με ζωντανη μουσικη και ειχε περασει εξαιρετικα.

Οι τιμες ομως δεν συμβαδιζουν με την ποιοτητα των πιατων. Απο τα ορεκτικα και μετα μου ελειψε μια πινελια στη γευση που ΔΕΝ θα χαρακτηριζε τα πιατα ως συνοδευτικα της μουσικης (οταν υπαρχουν τετοιες βραδιες).

Τα 87 ευρω που ηταν η τελικη τιμη τα θεωρω πολλα για τη συνολικη εμπειρια ανευ μουσικης και για οτι γευτηκαμε. Οι τιμες θαρρω πως ειναι ακριβες και λογικα ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΥΝ και τη ζωντανη μουσικη. Ευτυχως εμεις ειχαμε μια εκπτωση απο καποια προσφορα.

- Αν οντως ισχυει πως υπαρχει εκπτωση απο Κυριακη ως Πεμπτη το Value for Money ανεβαινει ελαφρως.

* Δεν θα εκπλαγω εαν διαβασω αλλες κριτικες που να αναφερουν καλυτερα λογια για το μαγαζι ΑΝ ειναι σε μερα με ζωντανη μουσικη.

Αν θα ξαναπηγαινα?Καθημερινη και χωρις μουσικη ΜΑΛΛΟΝ ΟΧΙ λογω και της αποστασης.Αν εχει μουσικη ισως εδινα μια πιθανοτητα αν ηθελα να κανω κεφι και να πιω μαζι με λιγο φαγητο.

Υ.Γ Φετα με χωριατικο φυλλο και μελι στα 7.5 ευρω ???

Υ.Γ 2 Κρασι χυμα 7 ευρω το λιτρο και 4 το μισολιτρο,μπυρες Αμστελ-Χαινεκεν και Φισερ στα 3.5 ευρω.Φυσιολογικα πλαισια. Για εμφιαλωμενα κρασια,τσιπουρα και ποτα υπαρχει αλλος καταλογος.

Υπαρχουν και επιλογες με θαλασσινα (χταποδι, γαριδες, καλαμαρακια χωρις να γνωριζω λεπτομερειες αν ειναι φρεσκα ή κατεψυγμενα)

14 Φεβ 2014 ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ
2.0 +/-
Σουβλάκι - Σχάρα, Ν. Ερυθραία
Χώρος/Ατμόσφ.
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Ευρώ/Άτομο

Η πιο οικονομικη εξοδος των "φτωχων" της περιοχης ...

Τωρα εγω τι να πω για το συγκεκριμενο μαγαζι? Απλως θα παραθεσω καποια δεδομενα και τιποτα αλλο. Δεν επιδεχεται και ιδιαιτερης κριτικης γιατι δεν ειμαι της περιοχης για να μπορεσω να κανω συγκριση με αλλους ανταγωνιστες. Τυχαια μονο περασα λογω μιας υποχρεωσης Σαββατο βραδυ 8-2-2014 και ενθυμουμενος τις καλες κριτικες ηθελα να δοκιμασω και εγω.

Περνωντας απ'εξω και χωρις να το ξερεις σιγουρα δεν σου κανει ΚΑΜΙΑ αισθηση να μπεις. Η κοπελα μου προσπαθησε με καθε τροπο να με αποτρεψει. Για να την πεισω της ειπα πως θα ψευτο-παραγγειλουμε και αν δεν της αρεσει συνεχιζουμε αλλου. Το μαγαζι εχει το κοινο του και ηταν μισογεματο απο ηλικιες μεγαλυτερες των 45. Το ναυλον οπως εχει αναφερθει και σε αλλες κριτικες,τα τραπεζια σε ικανοποιητικο βαθμο αποστασης και μετα αρχιζεις και παραγγελνεις απο ...

- Καλαμακι χοιρινο 1.20 ευρω το τεμαχιο. Η κοπελα μου που το δοκιμασε μου ειπε πως ειναι στεγνο (ειναι λιγο παραξενη στα καλαμακια). Εμενα μου φανηκε μεσαιου προς μικρου μεγεθους.

-Τυλιχτο σουβλακι με καλαμακι χοιρινο. Η μονη σου επιλογη ετσι κι αλλιως. Αν το παρεις και φυγεις σε χρεωνει 2 ευρω ενω αν κατσεις σε χρεωνει 2.20 ευρω. Μεγαλο σουβλακι δεν το λες, εγω χρειαστηκα 2, το τριτο ισως ειναι υπερβολη αν παρεις σαλατα και φετα. Η πιτα λαδωμενη αλλα μου αρεσε το οτι παρ'οτι σε "σπαρτιατικη" εκδοχη ηταν ζουμερο, ετοιμασμενο εκεινη την ωρα. Η ντοματα εβγαζε μια γλυκα οπου ακομα και χωρις τζατζικια, πατατες και λοιπες σως "γλιστραγε" μια χαρα. Ακριβο παντως για την τιμη του. Καπου στο 1.70 ευρω πιστευω θα ηταν μια δικαιη τιμη.

- Πατατες τηγανητες στα 2.5 ευρω η μεριδα. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ. Προκατ και "κενες" ...

- Μπυρα ποτηρι στα 2 ευρω τα 250 μλ και στα 4 ευρω τα 500 μλ.

- Αναψυκτικο κουτακι 1 ευρω.

Συνολικα εδωσα μονο 11.1 ευρω για να φαω και να φυγω σε 30 λεπτα.

Εκανα μεγαλο λαθος που αντι για μια ντοματοσαλατα και φετα πηρα πατατες τηγανητες. Οι πατατες σε "στουμπωνουν" αλλα δεν εχουν καμια γευση.

Η εξυπηρετηση ειναι η εντελως τυπικη και διεκπεραιωτικη.Λες τι θες, στα φερνουν ταχυτατα και "απο εδω πανε και οι αλλοι". Δεν μπορει να χαρακτηριστει με αλλα λογια. Οχι οτι ειναι κακο. Επειδη αναφερθηκε σε αλλες κριτικες αποδειξη μας εδωσαν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΗ ΚΑΙ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟΤΑΤΗ. Ισως αλλαξαν νοοτροπια,τι να πω.

Σαν γενικοτερο συμπερασμα λοιπον η αποψη μου ειναι πως ΝΑΙ αν εμενα στην περιοχη θα ηταν μια απο τις καλες επιλογες μου για ενα σουβλακι "παλιακο" αλλα νοστιμο. Θα μπορουσε να μου θυμισει κατι απο την παιδικη μου ηλικια.

Αφου ομως εχεις τοσα λιγα πραγματα να προσφερεις για να μειωσεις το κοστος και να εχεις καλη ποιοτητα ... ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ ειναι να βαλεις ΦΡΕΣΚΕΣ ΠΑΤΑΤΕΣ? Για προκατ αγευστο πραγμα 2.5 ευρω? ΕΛΕΟΣ.

Η βραδια η δικη μου εκλεισε με ωραιο τροπο γιατι στην επιστροφη εφαγα ενα ωραιοτατο παρφε κρεμα (πληροφοριακα 1.20 ευρω η μπαλα) στο Perfetto που βρισκεται στη Θηβων σε αποσταση αναπνοης απο το ποδοσφαιρικο γηπεδο του Αιγαλεω.

Το σουβλακι του δεν ειχε καμια δυσαρεστη επιπτωση, ισα ισα που ηταν και "αφρος".

Και μιας και αναφερθηκαμε για ενα απο τα "μυστικα" της Ερυθραιας μου ηρθε κατα νου να κανω μια προσπαθεια να προσθεσω τον ΚΟΣΜΙΔΗ στα συνορα Δραπετσωνας-Κερατσινιου καθως 2-3 προσπαθειες που ειχα κανει στο παρελθον δεν ειχαν επιτυχια και δεν ειχε καταχωρηθει στο συστημα. Οποιος ειναι της περιοχης νομιζω πως θα εχει αρκετες εμπειριες να γραψει. Εκει θα μιλησουμε για μεριδες (κυριως) και για ... ΣΑΛΤΣΑ ...

Ισως να με εχει προλαβει καποιος νωριτερα και να εχει γραψει και να σας εχει βαλει στο κλιμα ....

11 Φεβ 2014 PAPAGALOS
Bar Restaurants, Γκάζι
Ευρώ/Άτομο

Ο αντικαταστατης του ... ιστορικου ΜΑΜΑΚΑΣ (χωρις να το εχω επισκεφτει ποτε για φαγητο παρα μονο μια φορα για ποτο) μας συστηνεται ως μια καλη λυση με μοντερνες γευσεις σε πολυ προσιτες τιμες ... Δεν θα μπορουσα να το χαρακτηρισω ετσι αλλα ας παρω σιγα σιγα τα δεδομενα για να μπορω να τα αναλυσω και να τα ξεδιαλυνω απο το μυαλο μου.

Επισκεψη 5 ατομων Κυριακη 9-2-2014 γυρω στις 15:30 το μεσημερι με το Γκαζι να εχει αρκετο κοσμο. Ηταν και καλη η ημερα οποτε ο κοσμος βγηκε να χαλαρωσει.

ΧΩΡΟΣ: Καταρχας ψαχτηκαμε λιγο για να παρκαρουμε αλλα οχι τοσο τραγικα οσο τα βραδια που γινεται χαμος. Το πρωτο μειον οπως μου ειπε η κοπελα μου ειναι οι τουαλετες, ειχαν ενα περιεργο "αρωμα". Δεν τις επισκεφτηκα εγω αλλα την εμπιστευομαι απολυτα καθως την εχω μυησει στο κλιμα του σαιτ. Η αδελφη μου δεν καταλαβε κατι, ισως ηταν παροδικο. Τα φωτιστικα ηταν με σκοινια, καποια τυπου "παραθυρακια" υπηρχαν επισης σαν ντεκορ.

Σαν χωρος δεν με τρελανε αλλα στους υπολοιπους φανηκε ομορφος. Καθαρος θα ελεγα, θα προτιμουσα να κατσω εξω παντως με καλο καιρο για να βλεπω την περατζαδα του κοσμου (και οχι να με "βλεπουν"). Υπαρχει και χωρος για την ορχηστρα οπου απο πισω εχουν παλιες τηλεορασεις,ραδιοφωνα κλπ.Ισως για βραδυνη εξοδο μου ταιριαζε περισσοτερο, στη μεσημεριανη αν εχει ηλιο και καλο καιρο μπορει να "προσθεσει" κατιτις παραπανω στην ολη ατμοσφαιρα.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: Καταρχας ολοι οι σερβιτοροι ειναι ντυμενοι (και η κοπελα) με μαυρο παντελονι και ασπρο πουκαμισο. Θα μπορουσε να χαρακτηριστει και ως μπαναλ απο καποιον. Η κοπελα που μας εξυπηρετησε ηταν φιλικη, εκανε τον χαβαλε της χωρις να ξεπερασει τα ορια και ηταν ευγενικη. Σε ενα μικρο λαθος με το ποτηρι κρασι μας το αλλαξε αμεσως. Οσο περνουσε η ωρα παντως τοσο χανοταν-υποθετω λογω της δουλειας-δεν ειχε καποιον αλλο προφανη σκοπο. Μια κοιλια εγινε μεταξυ των ορεκτικων και των κυριως πιατων αλλα παρ'ολα αυτα ευτυχως δεν ειχαμε χασει την ορεξη μας.

Αποδειξη μας εφεραν κανονικα, στο τελος ομως δεν μας κερασαν απολυτως τιποτα (χωρις να ειναι υποχρεωμενοι) ενω στον καταλογο μην κανετε το λαθος και κοιταξετε τα γλυκα τους καθως απλα δεν υπαρχουν πλεον. Και μου ειχε τραβηξει την προσοχη ενα με μπανανα και μανγκο...

ΦΑΓΗΤΟ: Εδω θα τα ψιλοχαλασουμε. Δεν τα βρηκα και τραγικα αλλα μαλλον το μαγαζι δεν εστιαζει και στην κουζινα του παρα στο γενικοτερο κλιμα του ... Γκαζιου. Για να το θεσω καλυτερα ειχε καλες και "μετριες" στιγμες.

Πηραμε:

- Σαν κουβερ ζεστο ψωμακι που ηταν νοστιμο

- Μελιτζανοσαλατα καπνιστη με μαστιχα Χιου στα 4.3 ευρω. Σχετικα αρωματικη, ζεστη σε σωστη ποσοτητα. Δεν φανηκε ασχημη σε αυτην που τη δοκιμασε.

- Πατατες τηγανιτες με τη φλουδα τους και αρωματικο αλατι στα 3.5 ευρω. Τις βρηκα περισσοτερο χοντροκομμενες απο οσο ηθελα, στην αδελφη μου αρεσαν αρκετα αλλα επρεπε να προσθεσουμε και αλλο αλατι για να νοστιμισουν.

- Μανιταρια σαγανακι με τοματα και φετα στα 6.5 ευρω. Τα μανιταρια ζουμερα και οχι κονσερβας ευτυχως με νοστιμη κοκκινη σαλτσα που προσφεροταν για να κανεις βουτες.

- Μπεκρη μεζε στα 7 ευρω. Η σαλτσα παρομοια με των μανιταριων (πρεπει να ειχε και κανελα μεσα), το κρεας θα το ηθελα πιο ζουμερο, το βρηκα σχετικα στεγνο (κατι που θα μπορουσα να το φαω και απο μια θεια μου παντως). Κοκκινιστο με λιγα λογια.

- Κεφτεδακια αρωματικα με πρασο και δυοσμο στον φουρνο στα 7 ευρω. Μικρη μεριδουλα για την τιμολογηση τους, καπου 7-8 μπαλακια σε ιδιο σχημα (ετοιματζιδικα ισως?), τους περισσοτερους δεν τους ικανοποιησαν, εμενα μου φανηκαν σαν συνοδευτικα ΟΚ και με μια υποψια ουζου.

- Ντακος πειραγμενος στα 5.8 ευρω. Αντι για ντοματα ειχε πατζαρια, οντως πρωτοτυπος και δροσερος. Ισως το πιο καλο πιατο με σωστη αναλογια υλικων, παξιμαδι που διαλυοταν νορμαλ και δεν εσπαγες δοντια.

- Σαλατα Papagalos στα 7.8 ευρω που οταν ρωτησαμε την κοπελα μας ειπε οτι ηταν σαν σιζαρς συν ντοματινια. Τα ντοματινια φρεσκα, το κοτοπουλο δεν μου αρεσε καθολου, το βρηκα πολυ λιπαρο και κακοψημενο. Οι πρασιναδες θα μπορουσαν να ηταν και πιο φρεσκιες, αγγουρι σε σιζαρς δεν θυμαμαι να εχω φαει, εδω το βρηκα και αυτο οπως και πρασινη πιπερια. Δεν μας ενθουσιασε και δεν θα την ξαναεπαιρνα αν βρισκομουν στο μαγαζι. Ενδεικτικο οτι εμεινε μισοφαγωμενη. Επισης η σιζαρ δεν εχει μπαλσαμικο.

- Μπιφτεκια μοσχαρισια του σεφ στα 8.5 ευρω. Φαγωθηκαν ευχαριστα απο τον φιλο της αδελφης μου. Δε νομιζω οτι ειχαν κατι εξτρα για να ονομαζονται "του σεφ" οπως πχ κανα τυρι, καμια σαλτσα αλλα το γευστικο αποτελεσμα ηταν μια χαρα.

- 2 μεριδες μεριδες μπιφτεκια κοτοπουλου σχαρας στα 7.8 ευρω. 2 χοντρουτσικα τεμαχια οπως και τα μοσχαρισια. Τα βρηκα ζουμερα,ψωμωμενα και νοστιμα. Μαλιστα εφαγα και το ενα τεμαχιο της κοπελας μου καθως ηταν σχετικα "αφρος". Καλυτερα του αναμενομενου.

Το αρνητικο της υποθεσης ομως ηταν πως στα μπιφτεκια υπηρχε η ιδια ανοστη γαρνιτουρα με λαχανο-καροτο και μερικες πατατες τηγανιτες. Στο οπτικο κομματι της υποθεσης φανηκε λες και ηταν βιομηχανοποιημενη η γαρνιτουρα οπως θα ετρωγες σε ενα πλοιο.

- Γιουβετσακι με κοτοπουλο στα 8 ευρω. Το γιουβετσι σε γενικες γραμμες καλο αλλα το κοτοπουλο θα επρεπε να ηταν καθαρισμενο και οχι να εχει τοσα πολλα κοκκαλα. Φανταστειτε να ειστε ραντεβου με κοπελα εκει περα και να της κανετε το τραπεζι και ανα 2 μπουκιες να φτυνετε. Ε δε νομιζω οτι θα αρεσε. Πρεπει να αναθεωρησουν για το συγκεκριμενο πιατο και να μην το κανουν "ξεπετα".

- 4 ποτηρια κρασι δεν θυμαμαι τιμη αν και το μισοκιλο χυμα νομιζω κοστιζει 5 ευρω.

- 1 πορτοκαλαδα ΕΨΑ και μια γκαζοζα 232 μλ στα 2.5 ευρω εκαστη.

- Τσιπουρο Μπαμπατζιμ στα 9 ευρω το 200αρι.

Συνολο στο κατοσταρικακι αν δεν κανω λαθος μαζι με 2 μπουκαλια νερο.

Συμπερασματικα: Η αποψη μου ειναι πως στοχευει οπως τα περισσοτερα παρομοια καταστηματα στο Γκαζι. Μετρια πραγματα σε λιγο μεγαλυτερες τιμες. Ειναι και τα ενοικια ε?

Βλεποντας και φωτογραφιες με ολους τους διασημους να το επισκεπτονται (Ρεμος, Βισση, Καρβελας κλπ) για ποιο λογο να προσπαθησεις για κατι παραπανω? Η περατζαδα παντα θα βγαζει καποιον να το επισκεφθει, εχουν και ζωντανη μουσικη καποιες μερες, υπαρχουν και οι φωτογραφιες με καποιες ομορφες παρουσιες χαμογελαστες να χορευουν και ολα καλα.

Με λιγη προσπαθεια παντως σε τεχνικα ζητηματα θα μπορουσαν να βελτιωσουν την κουζινα τους και να τη φερουν ενα κλικ παραπανω και να μη χαρακτηριζεται σαν TavernoBaro με εμφαση στο μπαρ.

Δεν μου "στεκεται" καλα να υπολογιζει σε περαστικους και σε δημοσιες σχεσεις. Ας ελπισουμε να μην εχει την τυχη του προκατοχου του. Παντως δρομο απο μακρια αποκλειστικα για να φαει δεν θα προτεινα σε καποιον να κανει ....

02 Φεβ 2014 ΡΑΚΑΔΙΚΟ
Μεζεδοπωλεία, Π.Φάληρο

Ημερομηνια επισκεψης Παρασκευη 31-1-2014 βραδυ

Μετα απο μερικες "επιτυχημενες" εξοδους ηρθε η ωρα να γραψω για ενα μαγαζι που ενω θα επρεπε να εχει ολα τα φοντα για να περασεις καλα, τελικα μαλλον κατι του λειπει.

Στην πορεια μας προς το μαγαζι βλεπαμε τα περισσοτερα γειτονικα καταστηματα να ειναι αδεια σε ωρα αιχμης (22:30),ενω οταν φτασαμε στο δικο μας φαινοταν απ'εξω οτι ηταν γεματο. Οποτε τι συμπερασμα θα εβγαζες?

Εγω θα υπεθετα πως σε τετοιες δυσκολες εποχες θα ειναι μια σοβαρη προταση που τιμαται απο τον κοσμο. Ισως τελικα ακριβως σε αυτο το σημειο δεν περασαμε καλα. Για να γινω πιο κατανοητος, η αποψη μου ειναι πως ΜΑΛΛΟΝ τελικα ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ να υποστηριξει τοσο μεγαλο αριθμο ατομων στη σαλα (μπορει να επηρρεαστηκα και απο την εκπομπη F Word του Γκορντον Ραμσει).

Θα αναλυσω ξεχωριστα σε καθε τομεα την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου αποψη και εμπειρια.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ: Γινεται απο νεαρα παιδια, οχι απολυτα επαγγελματικα (ολοι τους αντρες), που θα μπορουσαν να χαρακτηριστουν και φοιτητες που κανουν καποια μεροκαματα για να εχουν χαρτζιλικι. Το καταννοω και ειναι απολυτα θεμιτο και μπραβο τους. Το θεμα ειναι πως ακομα και με 5-6 ατομα που διακριναμε στην εξυπηρετηση παλι ΔΕΝ ηταν αρκετα.

Το μαγαζι φουλ απο κοσμο αλλα εκαναν 10 λεπτα να μας διακρινουν και αλλα 5 για να μας φερουν τους καταλογους (τετραδιακια οπως αναφερθηκε σε αλλη κριτικη).Για να παραγγειλουμε τα γλυκα στο τελος ζητησαμε 3 φορες καταλογο απο 3 διαφορετικα παιδια που με τον φορτο εργασιας λογικο ειναι να ξεχαστουν. Υπηρχαν και καποια θετικα βεβαια για να ειμαι δικαιος.

- Κανατα με κρυο νερο που ανανεωνοταν οποτε αδειαζε

- Νομιμη αποδειξη κανονικοτατα

- Κερασμα ρακι (αφου πρωτα μας ειχαν φερει ξεροσφυρι μιση φρατζολα ψωμι που θα επαιρνες και απο τον πιο απλο φουρνο της γειτονιας με μια απλη σως), αρκετα δυνατη που δεν την ηπιαμε

- Κερασμα ρακομελο στο τελος που ο ενας απο τους 4 μας την τιμησε δεοντως.

Η ροη των πιατων σε ικανοποιητικο βαθμο παντως.

Ο καταλογος ειναι τα τετραδιακια που λεγαμε αλλα νομιζω πως θα επρεπε να βρουν καποιον αλλο καλογραμμενο τροπο.

ΧΩΡΟΣ: Το καλοκαιρι η αυλη θα ειναι ατμοσφαιρικη παρ'οτι κυριολεκτικα μολις 2 μετρα απο κεντρικο δρομο. Ο χωρος μεγαλος και χωριζεται σε 2 σαλες. Εμεις βρισκομασταν στην επεκταση.

- Το καπνισμα επιτρεπεται γιατι ειδαμε και τασακια αλλα και τους γυρω μας να καπνιζουν.

- Υπαρχουν σομπες-μανιταρια αλλα και ανεμιστηρες αναλογως την εποχη. Βεβαια αν καθησετε κοντα στη τζαμαρια υπαρχει περιπτωση να κρυωνετε ελαφρως.

- Ο χωρος ειναι ομορφος και ατμοσφαιρικος,στη μια σαλα υπαρχουν πολυελαιοι και στην αλλη τα φωτιστικα ηταν απο καλαθια.

- Η μουσικη επαιζε γνωστες ελληνικες εμπορικες επιτυχιες τωρινες αλλα και παλαιοτερων χρονων.Δεν μας χαλασε καθολου.

- Οι τουαλετες καθαρες,στον πρωτο οροφο-κομπλε.

- Παρ'οτι υπαρχουν αρκετα τραπεζια,δεν χανεται η εννοια της ιδιωτικοτητας,ουτε αισθανεσαι ιδιαιτερα κολλητα με αλλους θαμωνες.

- Ευχαριστο το ντεκορ με τα μπουκαλια μπυρας που ειναι τοποθετημενα ψηλα και "σπανε" τη μονοτονια στο ματι με τα διαφορετικα χρωματα τους.

Το παρκιν δυσκολο σε μερες και ωρες αιχμης αλλα με λιγο ψαξιμο καπου θα βρειτε να βολευτειτε.

ΦΑΓΗΤΟ: Χμμ, ενω ανεμενα οταν διαβασα τον καταλογο στο ιντερνετ ενα αρκετα ενδιαφερον μενου,δεν ικανοποιηθηκα. Οι τιμες ειναι οντως συγκρατημενες και προσφερονται για να μοιραστεις πολλα και διαφορετικα πιατα. Δεν μιλαμε για μεριδες μεγαλες αλλα ουτε και δειγματα. Σημαντικο ατου για εμενα, θα το πω αλλη μια φορα ... οι γλυκιζουσες γευσεις ...

Πηραμε πολλα:

- Σαλατα φθινοπωρινη με ροκα, σπανακι, μαρουλι, αχλαδι, φλυδες μυζηθρας και μυρτιλα στα 7 ευρω. Τα λαχανικα ηταν χοντροκομμενα και σχετικα ανοστα,το αχλαδι ηταν κυριολεκτικα δειγμα και ψιλοκομμενο-παραλιγο να μην το πετυχω (ζητημα να βρηκα 2 γραμμαρια), η μυζηθρα μαλλον εγινε γραβιερα β' διαλογης. Τα μυρτιλα ηταν παντως εμφανεστατα.Τα 2 κριτσινια ηταν ... το ενα πολυ μαλακο και το αλλο τραγανο.

- Χαλουμι σχαρας με σταφυλι και βασιλικο στα 5.5 ευρω. Εξυπνη σκεψη,καλη ποσοτητα αλλα μετριο το αποτελεσμα.Δεν μας ηρθε ζεστο.

- Ρολλακια τηγανητα με αρωματισμενη ξινομυζηθρα και μαρμελαδα τοματας στα 4 ευρω.Η μαρμελαδα τοματας μαλλον ετοιματζιδικη αλλα εδενε καλα με τα 3 ρολακια (για 4 ατομα).Νομιζω θα το ξαναεπελεγα.Το τυρι ηταν εμφανες και δεν μου αφησε λαδιλα.

- Μανιταρια πλευρωτους με σως μουσταρδας στα 4.5 ευρω.Δεν ειμαι και φανατικος μανιταροφιλος αλλα μας ηρθαν χλιαρα και σαν κατι να ελειπε.Πιατο του μεσου ορου. Η ποσοτητα επαρκης.

- Φετα σε τραγανοφυλλο στα 4 ευρω, αρωματισμενη με ουζο και φρεσκο πιπερι, συν μελι. Απο τα καλυτερα της βραδιας, μαλλον επειδη ηρθε πιο ζεστη σε σχεση με τα υπολοιπα. Ωραιο φυλλο που εδενε με το τυρι και το πιπερι νοστιμιζε και τη γευση και το ματι. Το ουζο δεν το καταλαβαμε ...

- Συκωτι καραμελωμενο με πετιμεζι και δικταμο στα 4 ευρω.Η ιδεα και εδω καλη,σε μια κοπελα της παρεας φανηκε εξαιρετικο και ποιοτικο, εγω νομιζω πως πνιγηκε στην υπερβολικη σως και δεν ηταν αρκετα τρυφερο. Οσο παραξενο και να μου φαινεται, τον τελευταιο καιρο το καλυτερο συκωτι το εχω φαει απο τον παππου-Λεωνιδα που ειναι μηχανικος σε πλοιο σε 2-3 τραπεζια που εχουμε κανει.

- Μωραιτικο κοτοπουλο με σφολιατα και γιαουρτι στα 5 ευρω. Εμεινα αποσβολωμενος να το παρατηρω επι 30 δευτερολεπτα και λεω μεσα μου "δεν μπορει, μας κανουν πλακα".Αν δεν με απαταει η μνημη μου το θυμαμαι σε παλαιοτερη επισκεψη μου να ερχεται σε πηλινη συσκευασια και οχι σε ενα μικρο πιατακι με συνοδεια γιαουρτιου. Δυστυχως ηταν απογοητευτικη και η ποσοτητα που εβγαζε μολις μια μπουκια στα 4 ατομα αλλα και η ποιοτητα.Το κοτοπουλο καθολου ζουμερο,τα μυρωδικα οχι ιδιαιτερα εμφανη. Η σφολιατα αρκετα καλη.

- Πανσετα με μαρμελαδα λεμονιου και θυμαρι στα 5.5 ευρω. Καλη σκεψη και αυτη με ισορροπια του λεμονιου μεταξυ γλυκου και ξινου. Η πανσετα μου φανηκε καλης ποιοτητας,κομμενη σε μπουκιες. Αν ηταν και πιο ζεστη θα ηταν ακομα καλυτερη.

- Ο γνωστος αρτος που αναφερθηκε παραπανω, 1 ευρω αναγραφεται στον καταλογο ...

- Μισο λιτρο λευκο κρασι στα 5.5 ευρω (8 εχει το κιλο), γλυκιζε και απλως ΟΚ. Σιγουρα εχω πιει και καλυτερα.

Γλυκα:

- Σουφλε σοκολατας στα 4 ευρω το ατομικο.Παραηταν ατομικο,συνοδευτηκε με κρεμα γαλακτος και σως σοκολατας (ρυθμιζες εσυ τι ηθελες και ποσο). Παλια θυμαμαι πως ελεγαν πως ηταν απο τα καλυτερα αλλα οταν το δοκιμασα ηταν του μεσου ορου (και πολυ λεω). Και αυτη τη φορα χαρακτηριστηκε σαν "τιποτα ιδιαιτερο" και δεν φαγωθηκε.

- Παγωτο γιαουρτιου σε φωλια στα 4 ευρω.Ωραιο το παγωτο και το μπισκοτακι,το καλυτερο απο τα γλυκα που δοκιμασαμε.

- Σεκερ παρε στα 3.5 ευρω.Αν κρινω απο αυτα που ετρωγα στο ζαχαροπλαστειο του Χατζη οταν σπουδαζα στη Θεσσαλονικη ειναι Η ΜΕΡΑ ΜΕ ΤΗ ΝΥΧΤΑ. Καμια απολυτως σχεση,καμια γευση (καποιοι το γευτηκαν σαν μελομακαρονο).Καθολου σιροπι αλλα κουταλια μελιου απο πανω και το ξηροκαρπιο δεν εδινε καθολου το αρωμα του καβουρδισμενου. Αποτυχια. Βεβαια τι σχεση εχει ενα Πολιτικο γλυκο σε κρητικο ρακαδικο δεν καταλαβα και φταιω εγω που το επελεξα.

- Ντακος με γιαουρτι, μελι, συκα και σταφιδες στα 4.5 ευρω.Πρωτοτυπη ιδεα αλλα ενα μπουχτιστικο πιατο.Επιλεξτε το για να το μοιραστειτε και οχι σαν ατομικο.Τα συκα ιδιαιτερα εμφανη, το παξιμαδι δεν ηταν ασχημο αλλα νομιζω πως αν ελειπε ισως τελικα ηταν καλυτερο.Δεν θα ονομαζοταν ντακος βεβαια.

Συνολο 66.5 ευρω.

Συμπερασματικα: Η συντριπτικη πλειοψηφια των θαμωνων ηταν νεολαια και ηλικιες εως 30 ετων.Μια χαρα θα ελεγα και θα μπορουσες να κανεις και καμια γνωριμια. Ομως μετα απο ωρα παρατηρησα πως τα περισσοτερα πιατα προοριζονταν για το δικο μας τραπεζι και οι υπολοιποι σε μια προχειρη ματια ειχαν περιοριστει σε συγκεκριμενο αριθμο λιγων πιατων.

Εδειχναν να απολαμβανουν τη βραδια τους ...

Μπας και οι 20αρηδες ξερουν να τρωνε καλυτερα απο τους πιο μεγαλους ???

ΠΟΡΙΣΜΑ: Θα το επισκεπτομουν ξανα οχι τοσο για να φαω καθως το μεγαλο μειονεκτημα ηταν πως τα πιατα ερχοντουσαν την καλυτερη περιπτωση ΧΛΙΑΡΑ και μπορω να δικαιολογησω λογω της κινησης οτι υπηρχε καθυστερηση. Θα προτιμουσα να ηταν στη ροη των πιατων ομως και οχι να ηταν γρηγορα ετοιμα και να αναμενουν τη σειρα τους στην κουζινα.

Ειναι μια χαρα αν σκοπευεις να πας με παρεα, να γελασεις και να περασεις καλα συνοδευοντας την εξοδο σου και με λιγο φαγητο. Αν ειναι ομως να πας για να χορτασεις πρωτα και μετα να χαβαλεδιασεις μαλλον δεν θα ικανοποιηθεις.

Κρινοντας το σαν εστιατοριο το Value for money το κρινω λιγο χαμηλο.

* Ειναι θεμα ηλικιας και προτεραιοτητων τι επιζητας ομως ... Αν ημουν 5-6 χρονια νεοτερος σαν τους υπολοιπους θαμωνες ... Θα το εκρινα διαφορετικα ... Μαλλον προς το καλυτερο ...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

15 Δεκ 2013 ΛΟΡΔΟΣ ΜΕΖΕΔΑΚΙ
2.0 +/-
Μεζεδοπωλεία, Καισαριανή
Ευρώ/Άτομο

Ακουγοντας διαφορα κατα καιρους και διαβαζοντας σε καποιο σαιτ για το περιφημο μπεργκερ του Λορδου ειχα σκεφτει πως αν βρισκομουν καποια μερα στην περιοχη μπορει να του εδινα μια ευκαιρια.

Ετυχε και επεσε μια προσφορα σε εκπτωτικο σαιτ απο το νεο αδελφακι του σε στυλ μεζεδοπωλειου που ανοιξε εδω και μολις 2 μηνες στην Καισαριανη και σκεφτηκα "γιατι οχι?" ... Τι ειχαμε τι χασαμε ....

Χασαμε χρονο ....

Επισκεψη Τεταρτη βραδυ 11-12-2013 απο 4 ατομα γυρω στις 21:45 αφου προηγηθηκε τηλεφωνικη κρατηση και μας ειχαν ενημερωσει οτι αν θελουμε να καθησουμε μεσα με τη ζωντανη μουσικη θα χρεωνομασταν αλλα 2-3 ευρω.

Αποφασισαμε να καθησουμε μεσα και οχι στο χωρο με τις τεντες γιατι με τετοιο καιρο δεν ρισκαρεις.Ο χωρος τιποτα το ιδιαιτερο με τονους λευκου και ανοικτου πρασινου,τα τραπεζια κοντα μεταξυ τους και οχι ιδιαιτερα ευρυχωρα.Υπαρχουν αρκετα τραπεζια στην πλατεια.Σουπλα με ζωγραφισμενη την εξωτερικη οψη του μαγαζιου(συμπαθητικη).Τουαλετα καθαρη. Το προβλημα και σε αυτο το καταστημα ειναι το κρυο και η προσπαθεια να μην δαπανηθουν χρηματα για θερμανση. Η κοπελα μου που ηταν και κρυωμενη υπεφερε ακομα και με μπουφαν.

Στην αρχη δεν ειχε παρα 3-4 τραπεζια αλλα μετα απο μιση ωρα ο μεσα χωρος ψιλογεμισε απο νεαροκοσμο. Ηλικιες εως 35 ετων.

Τον χωρο μπορω να τον αποδεχτω αλλα αυτο που κυριως δεν μας αρεσε ηταν οτι δεν υπηρχε κατι ξεχωριστο για να θυμομαστε απο το μαγαζι γευστικα.

Η προσφορα περιλαμβανε (2 κουπονια) :

- 2 σαλατες επιλογης και εμεις πηραμε σαλατα Λορδος με λολα,αγρια ροκα,σπανακι,ψητα λαχανικα,τραγανα πιτακια,τοματα και μοτσαρελα σε καλαμακι (εξυπνη ιδεα) 5.5 ευρω.

Η δευτερη σαλατα ηταν με την ονομασια Πρεβεζης και ειχε μαρουλι, λολα, γαλλικη σαλατα, μπεικον, μυζηθρα, τοματα, παξιμαδι και μελωμενη ντρεσινγκ μπαλσαμικου στα 5 ευρω.

Οι σαλατες σε καλο μεγεθος γαι να μοιραστουν αλλα οχι κατι ιδιαιτερο γευστικα.Η μελωμενη ντρεσινγκ θα επρεπε να ηταν πιο γλυκια για τα δικα μου γουστα.Επαρκως φρεσκιες παντως χωρις να ειναι ξεχωριστες και παρ'οτι φαινονται πολλα υλικα δεν υπηρξε μεγαλη συγχυση ...

Εξτρα πηραμε και μια πλιγουροσαλατα με σως γιαουρτιου στα 4.5. Μου φανηκε αρκετο το κρεμμυδι οποτε δεν ηταν και ιδιαιτερα ευχαριστη.Ισως θα επρεπε να μοιρασουμε καλυτερα το γιαουρτι για να το καλυψει. Η τοματα ηταν σε καλη ποσοτητα επισης.

- Ποικιλια ορεκτικων 2 ατομων που περιειχε :

Μελιτζανοσαλατα της μαμας που φαγωθηκε ολη και ηταν ευχαριστη σχετικα και ειχε και καρυδι αν θυμαμαι καλα.

Τυροκαυτερη και τζατζικι ΟΚ

Τοματοκεφτεδες του σεφ που αν καταλαβα καλα ηταν μεγαλοι και στρογγυλοι με πλουσιο τυρι και φετα τοματας μεσα.Ευχαριστοι και καθολου βαρεις για χειμωνα, ισως ο πιο καλος μεζες που δοκιμασα αλλα δεν ειναι τοματοκεφτες αυτο.

Τυροφλογερες με μανουρι,σουσαμι και μελι που δεν θυμαμαι να υπηρχαν καπου τα υλικα αυτα παρα μονο το τυρι.Οχι ασχημο.

Ρολο μελιτζανας με μπεικον,καπνιστο τυρι και σαλτσα πιπεριας.Κοβοταν δυσκολα και θα επρεπε να ηταν λιγο πιο μαλακη η μελιτζανα. Αν δεν ρωτουσα τι ηταν αυτο που εφαγα τον σερβιτορο πιθανον να νομιζα πως ηταν κατι αλλο,με την πρωτη μπουκια δεν καταλαβα τι ηταν,μη σας πω και με τη δευτερη.

Πατατες τηγανιτες ροδελες και κλασικες,ψητα λαχανικα και πιτουλες ΟΚ.

Σαν θετικο αναγνωριζω πως το ψησιμο της ποικιλιας ηταν καλο,χωρις να αφηνει αισθηση λαδιλας και να κανει βαρυ το αποτελεσμα ΑΛΛΑ ...

Τιποτα απο ολα αυτα δεν μπορει να ξεπερασει τα επιπεδα του απλως ΟΚ και δεν μου αφησε την αισθηση οτι πρεπει να ξαναεπισκεφθω το μαγαζι για τα παραπανω.

Εξτρα πηραμε ενα τσαλαφουτι στα 3 ευρω,ξινουτσικο αρκετα αλλα στα επιπεδα του ευχαριστου ...

Απο κυριως ειχαμε συγκεκριμενες επιλογες και πηραμε ενα απ'ολα.

- Φιλετο κοτοπουλο με πατατες 6.5 ευρω.Καλα ψημενο,εχανε ελαχιστα απο τους χυμους του.Ηρθε καυτο,οκ οχι ασχημα.

- Μοσχαρισια μπιφτεκια με τοματα στα 7 ευρω.Ηρθαν 2 μπιφτεκια κομμενα δια του 2.Στη μητερα μου φανηκαν ξινα και φοβηθηκε να τα φαει.Εγω που το δοκιμασα μου φανηκαν οκ και λιγο ψωμωμενα.Οπτικα φανηκαν καρβουνιασμενα αλλα ηταν οκ.

- Χοιρινη μπριζολα με πουρε στα 6 ευρω.Φαγωθηκε ολη και η μεριδα φαινοταν καλη.Ηρθε με συνοδεια πουρε πατατας.

- Σουβλακι κοτοπουλο στα 6.5 ευρω.Μισοφαγωμενο γιατι η κοπελα μου ειχε χορτασει.Ειχε ενδιαμεσα κομματια πιπεριας.

- Μισο λιτρο κοκκινο κρασι στα 3 ευρω,σχεδον απαραδεκτο.

- Μια κοκα κολα μικρη 1.5 ευρω.

Συνολικα τα 2 κουπονια κοστιζαν 30 ευρω και δωσαμε και αλλα 21.Αποδειξη πηραμε μονο για τα εξτρα και οχι για την αξια του κουπονιου.

Η εξυπηρετηση ειναι απο νεα παιδια, επαρκης αλλα σαν να λειπει κατι.Μας κερασαν στην αρχη τσιπουρο και στο τελος αλλο μισο κιλο κρασι. Το κερασμα με τον χαλβα τον σιμιγδαλενιο ηταν κακο γιατι ηταν αρκετα συμπαγης και δεν καταφερε να μας αλλαξει εστω τη γευση.

Το μεγαλο μειον κατα την αποψη μου ειναι πως ενω ειχαμε ενημερωθει για την εξτρα χρεωση της ζωντανης μουσικης, ζητησαμε τον λογαριασμο και ισα που ειχαμε προλαβει να ακουσουμε 2 τραγουδακια. Αυτα μας χρεωθηκαν 3 ευρω επι 4 ατομα=12 ευρω. Θεωρησα πως το κερασμα κρασι ηταν ισως για αυτο τον λογο,για να μας "κρατησουν" λιγο παραπανω. Μας προετρεψαν αλλωστε να ακουσουμε 3-4 τραγουδακια.

Θα μπορουσαν να το ειχαν αποφυγει.

Συμπερασματικα: Ο καταλογος ειναι αρκετα εκτενης και απο ορεκτικα και απο ψαρικα-κρεατικα. Θεωρω πως πρεπει να δωσουν βαρυτητα σε λιγοτερα πιατα ωστε να βελτιωσουν την τεχνικη τους και να μπορεσουν να εχουν καποια πιατα σημα-κατατεθεν.

Οι τιμες τους βρισκονται σε λογικα πλαισια αλλα ολοι συμφωνησαμε στο τελος πως δεν μας "προσφερε" κατι σαν εμπειρια ωστε να ξαναπαμε. Ευχομαι να βελτιωθουν και να κερδισουν πελατεια γιατι ειναι νεα παιδια και φιλοδοξα και ο ανταγωνισμος στην πλατεια ειναι μεγαλος.

Τελικα αυτο που μας εμεινε απο ολη τη βραδια ηταν η συλληψη ενος πορτοφολα που ειχε σταμπαριστει απο τους καταστηματαρχες της περιοχης και τον "τσακωσαν". Προσεξτε τις επισκεψεις σας στα γυρω μαγαζια γιατι εμας 4 διαφορετικα ατομα μπηκαν να μας πουλησουν απο λουλουδια εως γκατζετακια.

Μακαρι να διαβασω αργοτερα πιο καλες κριτικες και να ειμαι εγω ο αυστηρος της υποθεσης.

05 Δεκ 2013 BLUEFIELD BURGER
American Style, Αγ. Παρασκευή
Ευρώ/Άτομο

Το μαγαζι δεν μπορει να ανταποκριθει σε οποιους αναζητουν μια εξοδο βραδινη για φαγητο χωρις να υπαρχει καποια συνεχεια. Εχει επικουρικο ρολο για να συνδυασετε ψωνια, σινεμα, ποτο μετα ... Ως εκει μπορει να παρει και τον χαρακτηρα του επαρκους ...

Τριτη βραδυ 3-12-2013 γυρω στις 22:00 παρεα 6 ατομων. Αφου παρκαρουμε σχετικα ανετα λογω της καθημερινης γιατι αλλιως δυσκολα θα βρισκαμε, μπαινουμε στο καταστημα. Κανεις αλλος ....

Ο χωρος μικρος με 6-7 τραπεζια που δεν εξυπηρετουν για παραμονη ανω της μιας ωρας.Οι καρεκλες σκληρες, η διακοσμηση να αποτελειται απο ενα ζωγραφισμενο χαρτη καποιων περιοχων της Νεας Υορκης και το αγαλμα της Ελευθεριας να εχει την οψης της αγελαδιτσας,σημα κατατεθεν της επιχειρησης που ηρθε και στη χωρα μας. Οι τουαλετες καθαρες. Η τηλεοραση να παιζει MAD TV χωρις να ακουγονται τα τραγουδια ....

Το χειροτερο ολων ομως ειναι πως επειδη ακριβως το μαγαζι δεν ειχε κοσμο ΠΑΓΩΣΑΜΕ. Επαιξε ρολο και η τζαμαρια φυσικα. Μονο μια σομπα μανιταρι να ζεσταινει τους 2 απο τους 6, οι υπολοιποι με μπουφαν. Ισως στα Goody's να υπηρχε περισσοτερη ζεστασια.

Η εξυπηρετηση εγινε απο εναν κυριο που ηταν και στο ταμειο. Δεν θα τη χαρακτηριζα αμεση, ευχομαι να ειχαν αρκετη δουλεια στο ντελιβερι (ειναι ασχημο να κλεινουν οι επιχειρησεις). Καποιοι ειχαμε σερβιριστει τις μπυρες αλλα τα αναψυκτικα δεν ηρθαν και χρειαστηκε υπενθυμιση. Φοβαμαι πως αν υπαρχει κινηση στο μαγαζι τα πραγματα θα ειναι χειροτερα. Οι χρονοι αργοι στα φαγητα μας.

Το φαγητο ομως για το στυλ του μαγαζιου ειναι σε αξιοπρεπη επιπεδα. Πιο δικαιο θα ηταν να βαθμολογηθει με 2.5 στην ποιοτητα .Δεν ηταν κατι μοναδικο, δεν ηταν ομως και του πεταματου.

Καλη εντυπωση μου εκανε πως παρ'οτι αργησαν τα πιατα ηταν σωστα προετοιμασμενα, οχι προχειροδουλειες.

Για να ειμαι πιο σαφης, καλη εντυπωση εκαναν οι σαλατες που δεν ηταν προπαρασκευασμενες αλλα η φρεσκαδα των λαχανικων "προδιδε" οτι ετοιμαζοντουσαν εκεινη την ωρα.

Η παραγγελια μας:

- 2 κοκα κολες 330 μλ προς 1.20 ευρω. Δικαιη τιμολογηση.

- Μπυρα μεγαλο ποτηρι αμστελ στα 3.5 ευρω και το μικρο στα 2 ευρω. Επισης δικαιη τιμολογηση.

- 2 μπυρες 330αρες Μακ Φαρλαντ στα 3.5 ευρω. Οκ.

Σαλατες:

- Με συκα, διχρωμο μαρουλι, πορτοκαλι και σως εσπεριδοειδων στα 4.95 ευρω. Η χειροτερη ολων και δυστυχως ηταν επιλογη μου. Η σως επισκιαζε ολα τα υλικα γιατι ηταν πολυ ξινη. Θα επρεπε να γλυκιζε αρκετα παραπανω.

- Του Καισαρα με μαρουλι, κρουτον, παρμεζανα και σως σιζαρ στα 4.95 ευρω. Με κοτοπουλο ομως χρεωνεται αλλο 1.5 ευρω. Μεγαλη ποσοτητα και νοστιμη αρκετα. Αξιοπρεπης.

- New York macaroni salad στα 3.7 ευρω. Ιδανικη για οσους απλως θελουν να τσιμπησουν απλως και να μην εχουν αδειο στομαχι (καποια θα βρεθει στην παρεα με τετοια διαθεση). Μαγιονεζα, κρεμμυδι, καροτο και πολυχρωμες πιπεριες. Κρυα οσο πρεπει. Ισως η ποσοτητα να επρεπε να ηταν ενα κλικ παραπανω.

- Little Italy salad στα 6.95 ευρω.Μια γαβαθα και αυτη οπως και του Καισαρα. Μοτσαρελα, προσουτο, iceberg, ροκα, τοματα, βασιλικος και καλαμποκι. Αυτος που την εφαγε ικανοποιηθηκε και καλυφθηκε. Ρωτηθηκε αν κυριαρχουσαν οι πρασιναδες αλλα μας διαβεβαιωσε πως τα υλικα ηταν σε επαρκεις ποσοτητες.

- Χαρλεμ χοτ ντογκ στα 4.95 (μαζι με τις πατατες που τις χρεωνουν 1 ευρω). Καραμελωμενα κρεμμυδια και τυρι τσενταρ. Μου φανηκε σερβιρισμενο αναποδα γιατι ειχε μαυρισει το ψωμακι απο τη μια πλευρα. Οπτικα φαινεται χορταστικο και νορμαλ τιμολογημενο (αν σκεφτεις οτι καθεσαι και δεν το παιρνεις στο χερι).

- Grilled lemon chicken στα 6.40 ευρω που με τις πατατες παει στα 8.30. Γενικα για ολα τα μπεργκερ αν επιθυμειτε πατατες και σως πληρωνετε εξτρα 1.90 ευρω. Ναι μεν χορταινετε με τις πατατες, ειναι ομως κατεψυγμενες τυπου Μc Cain με τη φλουδα. Φρεσκο φιλετο κοτοπουλο μαριναρισμενο σε λεμονι, ψημενο με λιωμενο τυρι. Συνοδευεται απο ροκα, τοματα, iceberg, φρεσκο κρεμμυδι και σως. Φαγωθηκε ολο. Καλο ειπε η κοπελα που το εφαγε.

- Italian Pizza Burger στα 8.25 ευρω. Το ψωμακι κομμενο στα 2 .Απο τη μια το μισο ψωμακι με 2 φετες τοματα και απο την αλλη το μπιφτεκι με λιωμενη μοτσαρελα και σαλτσα πιτσας. Μεσαιο μεγεθος, καλης ποιοτητας και το μπιφτεκι χωρις πολλα μπαχαρικα. Νοστιμη η σαλτσα.Καλη επιλογη.

- Τζακ Ντανιελς μπεργκερ με μπεικον, τυρι, τσενταρ, τοματα, κρεμμυδι, iceberg και σως Τζακ Ντανιελς. Η κοπελα που το εφαγε το ευχαριστηθηκε.Κοστος 8.60 ευρω.

Λογαριασμος στα 67 ευρω,11 ευρω το ατομο δηλαδη.

Ζητησαμε γλυκα (ειχαμε δει κατι παβλοβες στον καταλογο και σοκολατενιο κεικ) αλλα δεν ειχαν τιποτα.

Νερο κρυο σε κανατα, αποδειξη οχι η νομιμη.

Συμπερασματικα:

-Η ποιοτητα τους ειναι αξιοπρεπης για το ειδος που προσφερουν.

-Οι ηλικιες που απευθυνεται ειναι κατω των -ηντα.

- Σαν ντελιβεραδικο ισως στεκεται καλυτερα.

ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΠΡΟΣΦΕΡΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΤΣΕΙΣ ΜΕ ΤΙΣ ΩΡΕΣ.

Για τις γυρω περιοχες ειναι ΟΚ,για εμενα παλι αν θελω μπεργκερ εχω πολυ πιο κοντα μου το Μπαρ Μπεε Κιου με ελαχιστα πιο ακριβες τιμες αλλα με πιο σπιτικη παρασκευη και πιο χορταστικη μεριδα που δεν χρειαζεται να παρω κατι αλλο (ακομα και οι πατατες ειναι φρεσκιες).

Δεν απορριπτεται παντως.Εχει καλες ιδεες σε μπεργκερ,μια απο αυτες ειναι το Santorini Saganaki Burger που οπως και να το κανεις σε προκαλει να το δοκιμασεις,προσωπικα δεν το εχω δει καπου αλλου.

Ασχημο δεν το λες το κονσεπτ ΑΛΛΑ οχι να προγραμματισεις και νυχτερινη εξοδο μονο για εκει ....

14 Νοε 2013 ΤΑΜΠΑΚΙΕΡΑ
Μεζεδοπωλεία, Κορυδαλλός
Ευρώ/Άτομο

Η παρουσα κριτικη ειναι αποκλειστικα και μονο απο τη χτεσινη προσωπικη εμπειρια και δεν θελω με αυτα που θα γραψω να προτρεψω καποιον να μην παει εχοντας στο νου τα λεγομενα μου. Ας τα εχει στο πισω-πισω μερος του κεφαλιου του και αυτο αν νομιζει πως θα του φανει χρησιμη. Η κριτικη θεωρω πως θα ειναι αρκετα γκρινιαρικη ....

Χτες 11-11-2013 ημερα γιορτης της μητερας μου ειπαμε να παμε καπου να διασκεδασουμε.Η πρωτη επιλογη ηταν το "Ανταμα" στη Νεα Ιωνια και η δευτερη το "Αγροτικον" στο Περιστερι. Αμφοτερα μαλλον κλειστα γιατι δεν απαντουσαν στις κλησεις μας. Λογω νεροποντης φοβηθηκαμε να απομακρυνθουμε και ειχα την ιδεα να παμε στην Ταμπακιερα λαμβανοντας υποψην τις κατα καιρους καλες κριτικες.

Ας τα ξεδιαλυνω ενα-ενα στο μυαλο μου γιατι η σχετικη απογοητευση δεν με αφησε με πολυ καθαρο μυαλο να ταξινομησω τις σκεψεις μου.

Χωρος:

Το μαγαζι ειναι αρκετα μικρο εσωτερικα, 7 τραπεζια ολα κι ολα και μαλιστα αρκετα κοντα μεταξυ τους με αποτελεσμα να μην νιωθεις ανετα. Υπαρχουν καποιοι παγκοι που θα επρεπε να κανουν τον χωρο πιο παρειστικο. Το φοντο στο πρασινο.

Η μεγαλη αποτυχια στο εγχειρημα του μαγαζιου ειναι το ψυγειο με τα χαλουμια,τα ταλαγανια και τα λουκανικα.Ισως σε αλλο στυλ μαγαζιου να ταιριαζει πολυ,αλλα η "Ταμπακιερα" δε νομιζω πως εχει το στυλ του παντοπωλειου.Προσπαθει να περασει κατι πιο εναλλακτικο,κατι πιο εκλεπτυσμενο. Η μητερα μου το σχολιασε πολυ αρνητικα.

Αλλο μεγαλο μειον ειναι η τσιγαριλα που "εκαψε" τα ρουχα μας και μυριζαμε οταν φυγαμε.Καπνισμα παντου και καμια απολυτως απαγορευση. Και μιλαμε οτι το σχολιο εγινε απο πρωην φανατικη καπνιστρια.

Τις καρεκλες μπορω να τις θεωρησω πταισμα.Μπορει να ετυχε σε εμενα ολιγον τι ξεχαρβαλωμενη.

Η βιτρινα με τα ουζα και τσιπουρα παλι ηταν πιο περιποιημενη,δειγμα οτι το μαγαζι εχει καποιες δυνατοτητες.

Ισως με αλλη διαθεση να ειχα αλλη αποψη και καλυτερα λογια να πω αλλα ακολουθησαν κι αλλα ...

Το καλοκαιρι με τραπεζακια εξω θα ειναι αρκετα καλυτερα ...

Εξυπηρετηση:

Το παραπονο μου εγκειται στο οτι 4 ατομα καναμε καλο λογαριασμο (68.5 ευρω) και στο τελος δεν ειχαν ουτε δειγμα απο κερασμα. Δεν περιμενω το κερασμα,απλως ηταν το κερασακι σε μια εξυπηρετηση με καλους χρονους, τυπικα ευγενικη αλλα ΟΧΙ με ζεστασια,που θα με κανει να το ξαναεπισκεφθω ξανα.

Παρ'ολα αυτα τα θετικα ηταν οτι:

- Το νερο ηρθε δροσερο σε κανατα.

- Η αποδειξη ηρθε αναλυτικη και ΝΟΜΙΜΟΤΑΤΗ.

- Προσφερθηκαν οτι φαγητο εμεινε να μας το κανουν πακετο για το σπιτι.

Μια ζεστη καληνυχτα ομως οταν δεν μας ξεπροβοδιζαν ομως δεν μας ειπαν.Καπως αποστασιοποιημενοι ηταν ...

ΤΟ ΚΛΟΥ της βραδιας ομως ηταν διπλα μου ...

Δυστυχως οταν τα τραπεζια βρισκονται πολυ κοντα δεν υπαρχει και πολλη ιδιωτικοτητα ...

Και διπλα μου υπηρχε ενας τυπος πολυ λουμπεν .... Που δυστυχως σε μεγαλο ποσοστο δεν με αφησε να χαλαρωσω.

Βαρυμαγκας και λεφτας ... Πολλα βαρυς και οχι ...

Μιλουσε για το μοριο του υπερβολικα,για τη μηχανη που εχει και ριχνει τις γκομενες (και κερδιζει ετσι και τους γιους τους). Eκανε επιδειξη των εκατοστων που "κουβαλαει" πανω του.

Το υπερτατο σημειο ομως του Αλεν Ντελον δεν ηταν που εβγαινε με τη γκομενα στο πλαι του και εχει και αλλη (ενω το γνωριζε η συνοδος του).Το πιο ωραιο ηταν που με τον φιλο του απεναντι του εκανε συγκριση για ...

ΤΟ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΙΟ Κ@ΛΟΠΑΙΔΟ ΓΙΟ ...

Αλλοι θα γελουσαν και αλλοι θα εκλαιγαν .... Εγω παλι εφτασα στο ΑΜΗΝ ....

Φαγητο:

Η προσμονη για ποιοτικη κουζινα τελικα δεν εγινε ποτε πραγματικοτητα.Θα τη χαρακτηριζα απλως ΟΚ,σε επιπεδα που δεν το κανουν ξεχωριστο απο αλλα μαγαζια του ειδους.Και περιμενα περισσοτερα ... Αρκετα περισσοτερα ...

Παραγγειλαμε:

- Ζυμωτο ψωμι με 1.5 ευρω σαν κουβερ με κατι πιπεριτσες,πατζαρακια τουρσι.Οι αποψεις διιστανται για το ψωμι.Αλλοι το βρηκαν νοστιμοτατο,αλλοι οχι φρεσκο.

- Ταλαγανι ψητο στα 6 ευρω.Μια στογγυλη φετα,λιγο πιο χοντρη σε παχος απο αλλα μαγαζια.Καλοψημενο και γευστικο.Τσιμπημενο στην τιμη.

- Πρασινη σαλατα με αποξηραμενα φρουτα και ξηρους καρπους στα 6.5 ευρω.Η ποσοτητα τελικα ηταν επαρκης για 4 ατομα,αν και στο ματι φαινοταν λιγο περιορισμενη.Ξεχωρισα μονο το κουκουναρι απο ξηρους καρπους και το συκο απο αποξηραμενα φρουτα.Το μπαλσαμικο ηταν αρκετα περισσοτερο και κατακαθισε στον πατο του πιατου.Το πιατο θα επρεπε να εχει κατα την αποψη μου λιγοτερα υλικα για να μπορω να τα ξεχωρισω. Καταλαβα σε καποια στιγμη και την κοκκινη πιπερια.

- Σαλατα φακη με λιαστη τοματα και ανθοτυρο στα 6 ευρω ετοιμη απο το βαζο του ψυγειου με τα τυρια και αλλαντικα. Δεν ειναι μομφη για τη φρεσκαδα της παντως.Η μεριδα αρκετα μεγαλη,με προσθηκη ροδιου. Τα υλικα εδω ηταν ξεκαθαρα και το ροδι με το ανθοτυρο εκανε καλο συνδυασμο γευσης. Η φακη ισως θα μπορουσε να ειναι λιγο πιο ζουμερη.

- Πατατα σπαστη στα 4.5 ευρω. Χοντροκομμενοι μεγαλοι (αλλα και μικροι) κυβοι φρεσκιας πατατας.Κατι μεταξυ ψητης και τηγανητης πατατας. Νοστιμη σαν συνοδευτικη για τσιμπολογημα με τα αλλα πιατα.

- Λουκουμαδες φετας με μαρμελαδα τοματας στα 6 ευρω.Η μαρμελαδα γλυκια οσο επρεπε και με καλη υφη,οι λουκουμαδες τσουπωτοι χωρις να ειναι πανιασμενοι. Παρ'ολα αυτα το πιατο ηταν φλατ γιατι η φετα δεν ηταν αλμυρη ωστε να κανει επιτυχημενη αντιθεση με τη μαρμελαδα τοματας.Καλη μεριδα.

- Φαβα με καπαρη στιφαδο στα 5.5 ευρω.Τεραστια μεριδα αλλα αυτος που τη λαχταρουσε και την παρηγγειλε ειπε πως ηταν ΟΚ αλλα αρκετα αλμυρη.

Κανονικα καπου εδω για τσιμπολογημα θα επρεπε να σταματησει η παραγγελια.

Επειδη δεν γνωριζαμε ομως ειχαμε παραγγειλει κι αλλα ...

- Θραψαλο γεμιστο στα 9.5 ευρω.Μια τεραστια βομβα μπουκωμενη προσγειωθηκε στο τραπεζι μας.Πολυ γεμισμενο με τυρι.Νοστιμο χαρακτηριστηκε αλλα ειχαμε ηδη μπουχτισει.

- Γαριδακι τηγανητο στα 7.5 ευρω.Λιγο αναλατο αλλα σωστα ψημενο.Μεγαλη μεριδα αλλα θα περιμενα πιο ψιλο γαριδακι τυπου Συμης.

Ποτα:

- Ημιγλυκο κοκκινο χυμα 500 μλ/5 ευρω.Εμενα δεν μου πολυαρεσε (του Δραμιου μονο θυμαμαι να μου αρεσει) στους αλλους αρεσε.

- Ουζο Πλωμαρι στα 7.5 ευρω με αρκετα παγακια.

- Εψα λεμοναδα 1.5 ευρω,το ιδιο και η Κοκα Κολα.

Συνολο στα 68.5 ευρω με αποδειξη

Αξιζει τα λεφτα του:

Θα ελεγα πως ειναι μια ΤΟΠΙΚΗ λυση. Χτες ηταν 5 απο τα 7 τραπεζια γεματα αλλα εμενα με εκανε μεν να το επισκεφθω αλλα να το βγαλω απο τη λιστα μου σαν επιτυχημενη εξοδο. Δυστυχως ουτε οι υπολοιποι ενθουσιαστηκαν απο τη βραδια παρ'οτι τους το προτεινα ... Δε νομιζω να το επισκεφθω ξανα ... Και η ιδια η κοπελα που μας εξυπηρετησε καταλαβε πως κατι "μας χαλασε" ...

Τωρα παλι για το καλοκαιρι και για πιο μεγαλη παρεα ισως ειναι καλυτερα εαν θεωρησω πως επεσα σε κακη μερα.

Με αυτα που παραγγειλαμε εμεις θα μπορουσε να φαει +1 ατομο ακομα τουλαχιστον ...

21 Οκτ 2013 ΤΟ ΣΤΕΚΙ
2.5 +/-
Μεζεδοπωλεία, Χαϊδάρι - Αιγάλεω
Ευρώ/Άτομο

Για να ειμαι ειλικρινης, αν δεν ειχα διαβασει σε τουτο εδω το σαιτ για το συγκεκριμενο καταστημα, ουτε που θα μου περνουσε απο το μυαλο οτι εκει που βρισκεται θα μπορουσες να φας και να αραξεις (δεν μιλαμε για τυπου σουβλατζιδικα και σαντουιτσαδικα). Η επισκεψη μου λοιπον οφειλεται αποκλειστικα και μονο λογω των κριτικων του σαιτ που αν μη τι αλλο ηταν ελπιδοφορες.

Σαββατο βραδυ 19-10-2013 ημουν μεταξυ ΜΟΜΟ στην Καλλιθεα (πρεπει επιτελους να γραψω κριτικη καθως εχω παει 2-3 φορες και εχω μια πιο σφαιρικη αποψη) και Στεκιου.Σαν πιο κοντινο και νεο προτιμηθηκε το συγκεκριμενο. Ατομα 2.

ΦΑΓΗΤΟ:
Ο καταλογος αρκετα πρωτοτυπος ειναι ξεχωριστος για φαγητο και ξεχωριστος για ποτο. Ευφανταστος στην κατασκευη με 2 πατζουρια, αριστερα τα φαγητα οπως τον ανοιγεις και δεξια τα ποτα. Αρκετες επιλογες για ολα τα γουστα, χωρις ομως να ειναι ατελειωτες.

Επιλεξαμε:

- Ντακο στα 6 ευρω. Ειχα σαν πρωτη επιλογη μια αλλη με ηλιοσπορο αν θυμαμαι καλα και σως εσπεριδοειδων αλλα ο σερβιτορος μας επεισε με τον ντακο. Φρεσκοτατος και δροσερος (για καλοκαιρι ειναι ταμαμ). Μας ειπε οτι τον φτιαχνουν διαφορετικα αλλα η αληθεια ειναι πως δεν ειδα κατι τοσο ξεχωριστο στην παρασκευη. ΟΜΩΣ,η ποσοτητα ηταν αρκετα μεγαλη (3 ατομα θα ετρωγαν αρκετα).

Ακομα και οι ελιες ροδελες που δεν τρωω, φαγωθηκαν ευχαριστα αφου "αρωματιζαν" τη γευση. Η τοματα φρεσκοτατη και το τυρι σε υπεραρκετη ποσοτητα. Και για κυριως γευμα ειναι μια χαρα.

- Ποικιλια κρεατικων για 2 ατομα στα 10 ευρω. Η τιμη "προκλητικη" και η ποσοτητα θελκτικη. Οταν μας ηρθε η πιατελα, ειπα στη σερβιτορα οτι παραγγειλαμε για 2 και οχι για 4 ατομα. Μου ειπε πως ηταν για 2. Χορταινε και 3 ατομα ειναι η αληθεια.

Οι παρατηρησεις μου εδω ειναι πως:

1)Τα κρεατα ηταν νοστιμα και καλα ψημενα. Νοστιμα τα μπιφτεκακια, υπεραρκετο το κοτοπουλο και κυριως ζουμερο, λουκανικο δεν αντεξαμε να φαμε. Ειχε ακομα πανσετα και μπριζολακι απλως ΟΚ, ουτε ασχημα ουτε εξαισια.

2)Πολλες πατατες καλυπταν τα κρεατικα τελικα (χωρις να ειναι λιγα ομως). Μου φανηκαν φρεσκιες, ιδανικες για συνοδεια, ΙΣΩΣ λιγακι "ποτισμενες" σαν προσωπικη αποψη μου.

3)2 μπολακια απο σως σε πολυ καλη ποσοτητα για να "χρωματισεις" τη γευση σου και να σπασεις τη μονοτονια σου. Η μια ηταν τυροσαλατα που καταλαβαινες τα κομματια του τυριου, δηλαδη δεν μου φανηκε του εμποριου. Η δευτερη ηταν μουσταρδα. Νομιζω ατυχης επιλογη, εδω θα ταιριαζε η μπαρμπεκιου, κρεατικα ειναι.

Αξιζει παντως να την παρετε την ποικιλια, δεν πετατε τα λεφτα σας.

Με αυτα τα 2 πιατα φαγαμε αρκετα και χορτασαμε σιγουρα.

- 250 μλ ρακομελο ζεστο στα 5 ευρω ειδα στον καταλογο,στην αποδειξη χρεωθηκε 6.5 ευρω. Για 2 ατομα ειναι καλο να μην παρετε παραπανω, εχετε και το κεφαλι σας στη θεση του και οταν φυγετε για να οδηγησετε αλλα και το επομενο πρωι που θα ξυπνησετε. Μου φανηκε αρωματικο (δεν ειμαι και ειδικος).

Ο καταλογος τιμολογιακα κυμαινεται σε μετρια επιπεδα σε καποια πιατα, ακριβο δεν τον λες ΕΑΝ ΟΜΩΣ η ποσοτητα ειναι αντιστοιχη με αυτα που φαγαμε τοτε ΝΑΙ, εχει καλη σχεση ποιοτητας-ποσοτητας-τιμης.

Οι μπυρες τυπου Φιξ, Χαινεκεν, Αμστελ κοστιζουν 3.5 ευρω στα 500 μλ,οι πιο ιδιαιτερες και εισαγωγης οπως Παουλανερ πανε στα 4.5 ευρω (ελαφρως φθηνοτερα απο τον ανταγωνισμο).

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Να πω την αληθεια ΔΕΝ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΘΗΚΑ και για αυτο βαθμολογησα χαμηλα .Ο λογος της επισκεψης ηταν ΚΑΙ για την εξυπηρετηση ΚΑΙ για την ατμοσφαιρα. Ικανοποιηθηκα μονο απο το φαγητο.

Οταν ρωτησα ποια ειναι η προσφορα της ημερας και ποιο το πιατο της ημερας που αναγραφεται στον καταλογο και μας παροτρυνει να ρωτησουμε, ο σερβιτορος μας ειπε πως δεν ξερει και πηγε να ρωτησει. Μου λεει η κοπελια μου "Καλα δεν τον εχουν ξαναρωτησει"; Τελικα δεν υπηρχε μας ειπε.

Το δευτερο φαουλ ηταν πως στο τελος δεν μας ρωτησαν πως μας φανηκε το μαγαζι, ουτε εαν το εχουμε ξαναεπισκεφθει. Δεν μας προσφερθηκε κατι στο τελος σαν κερασμα (οχι οτι το εχουμε αναγκη) και πολυ τυπικα η κοπελα που μας σερβιρε μας καληνυχτισε στο τελος ξεκλεβοντας 10 δευτερα απο την παρεα που συνομιλουσε στο διπλανο τραπεζι.

Πολυ διεκπεραιωτικο το σερβις, σαν να μην ενδιαφερθηκε αν θα περασουμε πραγματικα καλα μου φανηκε. Ειναι κριμα γιατι δεν μου εβγαλε ζεστασια (που το περιμενα) ουτε δικαιολογησε την ονομασια του καταστηματος για να το ξαναεπισκεφθω.

Νερακι βρυσης σε ποτηρι και αποδειξη κανονικα στα 22.5 ευρω ολα αυτα.

ΧΩΡΟΣ:
Και οπου ζεστασια στην εξυπηρετηση που δεν ενιωσα, βαλτε ζεστασια και στον χωρο. Ειχα δει στο Φεισμπουκ οτι εχει ταρατσα. Ε λοιπον προτιμηστε την την ανοιξη και το καλοκαιρι γιατι εμεις κρυωσαμε. Η κοπελα μου ολη την διαρκεια της παραμονης μας εμεινε με το μπουφαν και ετρωγε, το ιδιο ειδα και σε διπλανα τραπεζια. Εμπαζε κρυο ο χωρος.

Αν εισαι με παρεα για να κανεις χαβαλε ειναι ΟΚ η ταρατσα αλλα γενικα ειναι τριγυρω απο κτιρια, τιποτα συγκλονιστικο, σιγουρα ομως πιο ανετα και ξεκουραστα αν υπολογισεις την τοποθεσια που βρισκεται.

Ειχε σταντ για ποτο ειχε και καποια τραπεζακια για να φας (στην ταρατσα). Αρκετοι προτιμησαν τον κατω χωρο που μου φανηκε της περασμενης δεκαετιας, οχι ασχημος, αλλα μου εφερε στο νου τα μπαρακια που γυριζονταν σκηνες σε τηλεοπτικες σειρες (βλεπε Πανο Μιχαλοπουλο-Γιωργο Κωνσταντινου).

Αλλο ενα μεγαλο ΜΕΙΟΝ της ταρατσας ειναι οτι υπαρχει λιγος φωτισμος για καποιον που δειπνει. Ναι για ποτακι ειναι χαλαρωτικα ΑΛΛΑ για φαγητο που πηγαμε εμεις δεν βλεπαμε τη μυτη μας. Πραγματικα πολυ λιγος, με σχετικη δυσκολια διαβασαμε και τον καταλογο.

Μαλλον ειναι παλιο σπιτι, με πινελιες μπορουν να το κανουν ακομα καλυτερο. Μια επισκεψη στον κατω χωρο ισως μου αλλαξει την αποψη.

Παρκινγκ μπορειτε να βρειτε στα γυρω στενα αν περπατησετε και 3-4 λεπτα. Ειναι σε μια μικρη στοα που το πρωι ακριβως διπλα υπαρχει μαγαζακι που πουλαει τυροπιτες κλπ. Δεν το πιανει ευκολα το ματι σου αν περασεις απο εκει (και εχω περασει καμποσες φορες), ομολογουμενως καλη προσπαθεια που εχασε ποντους λογω κρυου και φωτισμου. Ειναι στην κεντρικη σταση του λεωφορειου ακριβως απεναντι απο την πλατεια του μετρο.

ΑΞΙΖΕΙ:

-Εαν ειστε παρεα και εχετε καλη διαθεση για χαβαλε. Θα μειωθει το κοστος και θα ικανοποιηθειτε με νορμαλ χρηματα (εαν η ποσοτητα και στα αλλα πιατα ειναι παρομοια, λογικα θα ειναι).

-Απ'οσο ειδα το τιμαει νεαροκοσμος ΑΛΛΑ και κοσμος που "αισθανεται νεος" και ευδιαθετος.

-Η ποιοτητα στο φαγητο ηταν καλη και υπαρχουν και επιλογες για ολα τα γουστα,πχ πενες με σολωμο και βοτκα,σαλατες νοστιμες,μπουρεκακια,κεφτεδακια,χουνκιαρ μπεγεντι κλπ.

Σταμπαρα και ενα φοντυ σοκολατας στα 12 ευρω για 3 ατομα τουλαχιστον, στα 4.5 ευρω το ατομικο.

-Σερβιρει καφε κλπ απο το πρωι.

-Το ψαχνουν το πραγμα με παρτυ μασκε, μουσικες βραδιες κλπ

-Κεντρικο σημειο και αξιοπρεπης λυση για καφε-ποτο-φαγητο για τις γυρω περιοχες (υπαρχει βεβαια και ανταγωνισμος πλεον)

Γενικοτερα αν δεν συνεβαιναν τα παραπανω θα μπορουσα πιο ευκολα να το επισκεφθω. Δεν το αποκλειω, μαλλον θα γινει με παρεα ομως για να νιωσω αυτη τη ζεστασια που ελλειψε σε εμενα και την κοπελα μου.

Ας θυμαμαι εως τοτε την ΚΑΛΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΦΑΓΗΤΟΥ και τι αλλο μπορω να γευτω για να ικανοποιηθω στην επομενη επισκεψη μου ....