VAGELIS

Απρ 2010
Δεν είναι στη λίστα
των έμπιστών σου

Ελληνική κουζίνα, Γκάζι
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_4

Mamaca's για πολλά χρόνια...
Papagalos tavernobaro για ένα (το πολύ ?) χρόνο...
Καζάνι εδώ και λίγο καιρό...

Η νέα προσπάθεια στο πιο κεντρικό σημείο του Γκαζιού λέγεται Καζάνι και αυτοπροσδιορίζεται σαν μεζεδοπωλείο-τσιπουράδικο. Θα έχει την μακροημέρευση του Mamaca's ???

Νομίζω πως όχι. Πιο πιθανό βλέπω πως θα αναγκαστεί να αναδιοργανωθεί...

Ο λόγος για εμένα είναι πως στηρίζεται στην περιοχή και στο σημείο που βρίσκεται. Και δυστυχώς εκεί την πατάνε οι επίδοξοι επιχειρηματίες. Αφού λοιπόν έχεις χρήμα να διαθέσεις για να είσαι σε τέτοια περιοχή, ψάξε το πιο διεξοδικά... Θα αναφερθώ παρακάτω για τον κύριο λόγο που δεν ικανοποιήθηκα.

Ο χώρος είναι πολύ όμορφος πραγματικά. Ένα μεγάλο μαγαζί, διακοσμημένο με βιτρίνα με κονσέρβες πολύχρωμες και παιχνιδιάρικες στο μάτι. Επίσης πολύ όμορφο το ψυγείο στο κέντρο του καταστήματος "γεμισμένο" με τυριά και αλλαντικά για να σου ανοίξει την όρεξη. Ξύλινα τραπέζια, ξύλινες καρέκλες με ύφασματινο μαξιλαράκι για να μην πιαστεί ο πισινός σας. Υπάρχει επίσης ένα όμορφο μπαράκι γεμάτο με κρασιά και αποστάγματα. Οι τουαλέτες καθαρές και λίγο παράξενες. Όπως κατεβαίνετε το στενό διαδρομάκι θα δείτε φάτσα-κάρτα βάσεις ρολών τουαλέτας! Το αρνητικό στην επίσκεψη μας ήταν πως είχαν ανοιχτές τις εξώπορτες και έμπαζε κρύο. Άργησαν μια ώρα για να το καταλάβουν και να τις κλείσουν, όταν άρχισε το μαγαζί να φιλοξενεί 3-4 παρέες.

Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά ευγενική και χωρίς κανένα πρόβλημα. Ίσα-ίσα που τα φαγητά μέσα σε μισή ώρα είχαν έρθει και εδώ ακριβώς εντοπίζω και το μεγάλο πρόβλημα. Να δικαιολογήσω πως και οι πόρτες ήταν ανοιχτές, αλλά τα φαγητά ήρθαν πολύ γρήγορα και δεν θα έλεγα και πολύ ζεστά. Άντε να πούμε πως γρήγορα απέκτησαν χλιαρή θερμοκρασία. Κατά τ'άλλα μας κέρασαν και πορτοκαλόπιτα, κίνηση ευγενική. Δεν εντοπίζεται λοιπόν το πρόβλημα στο προσωπικό του σέρβις, αν και δεν μιλάμε για ένα μαγαζί πελατοκεντρικό αλλά για ένα μαγαζί που πας για να δεις και να σε δουν.

Η επίσκεψη μας έγινε Κυριακή 19/4/2014 από 3 άτομα. Ώρα άφιξης 21:07... Το τελευταίο πιάτο μας σερβιρίστηκε στις 21:42...

- Ψωμί για αρχή, σε αρκετή ποσότητα, αν θυμάμαι καλά χρεώνεται στα 0.40 ευρώ το άτομο. Νόστιμο και σε μεγάλες φέτες αλλά χωρίς κάποιο ντιπάκι για να πηγαίνει κάτω πιο εύκολα.

- Σαλάτα του μαγαζιού (Καζάνι) στα 8 ευρώ. Γαλλικό μαρούλι, λάχανο, εσκαρόλ, ραντίτσιο, σικορέ, αχλάδι, κάσιους, φουντούκι, πέρλες μοτσαρέλας, προσούτο και βινεγκρέτ εσπεριδοειδών. Ευφάνταστη στην περιγραφή αλλά και βάση τιμής θα την χαρακτήριζα απλώς μέτρια. Το ένα υλικό δεν μπορούσα να το ξεχωρίσω από το άλλο γιατί ήταν λεπτοκομμένο, με εξαίρεση το προσούτο. Η παρουσίαση με τα φύλλα μαρουλιού σε 3 πλευρές δεν μου άρεσε. Τις πέρλες μοτσαρέλας αμφιβάλλω αν τις βρήκε κάποιος στις μπουκιές του. Πολλά υλικά που το ένα ακύρωνε το άλλο.

- Πουγκί της γιαγιάς στα 5.2 ευρώ. Τραγανά φύλλα ρυζιού, γεμισμένα με τυρί και γλυκόξινη σάλτσα. Ίσως το καλύτερο πιάτο με 3 τραγανά ρολά. Όπως είπαν και οι σερβιτόροι είναι από τα πιο δυνατά πιάτα του μαγαζιού. Τα τυριά μαλακά και όχι αλμυρά. Η γλυκόξινη σάλτσα εμφανώς από τις έτοιμες που βρίσκεις στα κινέζικα εστιατόρια.

- Μανιτάρια σαγανάκι στα 6.2 ευρώ. Όταν ρωτήσαμε τον σερβιτόρο τι περιέχει το πιάτο, εκείνος άφησε να εννοηθεί πως πρόκειται για μανιτάρια στο σαγανάκι με τυριά. Οπτικά το φανταζόμουν ένα πιάτο κίτρινης απόχρωσης με τυρί που ξεχειλίζει. Τελικά έπεσα πολύ έξω καθώς μας ήρθαν μανιτάρια κοκκινιστά με υποψία λευκού τυριού. Δεν ήταν άσχημα, ζουμερά θα τα έλεγα. Το πρόβλημα ήταν πως ήρθαν χλιαρά (μα σαγανάκι χλιαρό ?) σε πήλινο σκεύος. Η σάλτσα στα όρια του επίπεδου, κάποιο συστατικό ήθελε ακόμη.

- Στάκα με αυγό στα 5 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Έχω φάει στάκες στον Αντάρτη και στον κήπο της Αρκούδαινας, στην Κάνδανο... σε περιοχές της Κρήτης. Έχω φάει και ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ στάκα στην Ιεράπετρα, ίσως την χειρότερη όλων. Παραξενεύτηκα με αυτή την επιλογή σε τέτοιου είδους μαγαζιού στο κέντρο της Αθήνας. Όταν μας ήρθε, οπτικά έμεινα έκπληκτος καθώς έμοιαζε σαν τις πολύ καλές της Κρήτης. Όλα αυτά μέχρι τη δοκιμή. Μετά ήρθε η απογοήτευση γιατί και αυτή δεν ήταν αρκετά ζεστή αλλά κυρίως γιατί ήταν ανάλατη και άγευστη όσο δεν πάει. Έβαλα λίγο αλάτι αλλά και πάλι τίποτα. Τελικά αναγκάστηκα να την φάω εγώ λόγω κεκτημένης ταχύτητας.

- Ποικιλία κρεατικών για 2 άτομα στα 19 ευρώ. Η συνοδεία ήταν κάποια κομμάτια πατάτας τηγανιτής όχι αξιομνημόνευτης, πίτας σουβλακιού και τομάτας.
Στα κρέατα τώρα: Μπιφτεκάκια μοσχαρίσια 2 μικρά αλλά νόστιμα, ζυμωμένα με ψωμί και πράσινη-κόκκινη πιπεριά. Κοτόπουλο ζουμερό, λίγο λουκάνικο αλμυρό, ψαρονέφρι (?) ζουμερό κι αυτό. Δεν είναι ποιοτικά για πολλές απαιτήσεις γιατί μαντέψτε πάλι. Ναι, ούτε αυτά ήταν πολύ ζεστά. Παρ'όλα αυτά έχω δοκιμάσει και πολύ χειρότερες. Άντε πες πως έχει τύχει να φας κρεατικά σε φιλικό σπίτι για το χαβαλέ.

- Κόκα κόλα στο 1.5 ευρώ.
- Κρασί κόκκινο στα 4 ευρώ τα 500 μλ, όχι κάτι ιδιαίτερο. Μέχρι 2 ποτηράκια το πολύ.

- Κέρασμα και μπράβο τους με πορτοκαλόπιτα. Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ αλλά δεν είχε και πολλά ίχνη πορτοκαλιού. Πολύ καλή όμως.

Σύνολο στα 50.1 ευρώ όπως μας είπαν, τιμή στα όρια του νορμάλ.

Συμπερασματικά θα πω πως μάλλον πρέπει να μειώσει την ποικιλία στον κατάλογο γιατί βάζει υποψίες. Δεν μπορεί να τα κάνει όλα καλά και με την πρέπουσα φροντίδα. Θα αναγκάζονται να έχουν προχειροετοιμασμένα πιάτα και αυτό δεν θα ικανοποιεί τους πελάτες. Θα πρότεινα να έχουν μια συγκεκριμένη ταυτότητα είτε λέγεται Κρητική κουζίνα είτε ουζερί είτε οτιδήποτε. Να το επισκέπτεται ο κόσμος για να φάει και όχι to be seen...

Ο κόσμος ακόμα είναι πολύς στην περιοχή αλλά τα καλά μαγαζια για να φας?Ο Νέζος με τη συγκεκριμένη ταυτότητα τόσα χρόνια πως παραμένει στη σκηνή για παράδειγμα?

Meat Restaurants, Ν.Σμύρνη

Το Bar bq δεν πρέπει να μετράει πάνω από 6-7 χρόνια παρουσίας στη Νέα Σμύρνη και είχα διαβάσει γι'αυτό κυρίως μέσω του Αθηνοράματος. Δεν θυμάμαι να είχε κάνει τόση διαφήμιση ώστε να μου αποτυπωθεί στο μυαλό.

Από τα "αθόρυβα" καταστήματα του είδους, σε ένα κόνσεπτ όχι πολύ εύκολο, ακόμα και για την περιοχή της Νέας Σμύρνης. Αναζητώντας στην ιστοσελίδα του πληροφορίες, τσέκαρα πως το 2008 είχε πέσει βάρος στην διαφήμιση αλλά με τα χρόνια οι αναφορές δεν ήταν τόσες πολλές. Ίσως είχε κερδίσει το κοινό του και δεν χρειαζόταν κάτι παραπάνω.

Το κόνσεπτ περιλαμβάνει μεγάλη αναφορά στο κρέας αλλά όχι μπριζολές, παϊδάκια, κοτόπουλο και λουκάνικα. Δηλαδή όχι με την έννοια της ψησταριάς. Υπάρχει ταρτάρ μοσχαρίσιο, μοσχαρίσιες σπαλομπριζόλες από Ισπανία-Αργεντινή-ΗΠΑ, κιλότο στη σχάρα κλπ. Ειδικός στις κοπές δεν είμαι.

Ο κατάλογος με πολλές επιλογές αλλά σε επίπεδο να μη σε κουράζει αλλά να σου ανοίγει την όρεξη, σίγουρα ο οποιοσδήποτε δεν θα δυσκολευτεί να βρει κάτι για να φάει. Παίζει με 8-9 σαλάτες σε 2 μεγέθη 1 ή 2 ατόμων αλλά αν είστε 2 άτομα θα ικανοποιηθείτε με τη μικρή μια χαρά. Ξεχωριστή αναφορά στις πατάτες με 5 επιλογές, ενώ δεν λείπουν επιλογές και σε ζυμαρικά αλλά και 2 πιάτα με γαρίδες και ένα με σολωμό. Αρκετά εκτενής λίστα κρασιών, χωρίς να γνωρίζω τη διαθεσιμότητα.

Ο χώρος πολιτισμένος και καθαρός, με αύρα όχι κιτσάτου κυριλέ, αλλά με σεβασμό στον πελάτη. Οι αποστάσεις μεταξύ των τραπεζιών για τα γούστα μου είναι σαν να έχει υπολογιστεί με μαθηματική ακρίβεια ώστε να μην ενοχλείς και να έχεις την ιδιωτικότητα σου. Στον χώρο που βλέπει προς τη λεωφόρο θα μπορέσετε να δείτε την περατζάδα και το τραμ. Βρίσκεται αρκετά κοντά από την πλατεία. Το πάρκινγκ το μεσημέρι καθημερινών είναι πιο εύκολο απ'ότι το βράδυ, νομίζω.

Τα τραπέζια είναι ξύλινα αλλά καλοδιατηρημένα, οι καρέκλες επαρκείς για ένα 2ωρο παραμονής, ενώ υπάρχουν χάρτινα σουπλά και 2 σειρές μαχαιροπίρουνων. Ο πιο εσωτερικός χώρος είναι πιο όμορφος και χαλαρωτικός (εγώ λόγω ώρας έκατσα σε αυτόν δίπλα στη τζαμαρία στο πεζοδρόμιο). Η κουζίνα είναι ανοικτή και δεν έχει κάτι να κρύψει, υπάρχει ψυγείο με εμφανή τα κρέατα και το είδος τους ενώ υπάρχουν και ράφια φωτισμένα ιδανικά για να σου τονίζουν πως μπορείς να συνδυάσεις το κρέας με καλό κρασί.

Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή από έναν κύριο γύρω στα 30-33 έτη. Γνώστης του μενού, άνετος και διακριτικός, γνώριζε καλά τη δουλειά του. Εμείς κάναμε την επίσκεψη μας,2 άτομα γύρω στις 13:45 την Παρασκευή 17/4/2015. Υπήρχε μόλις μια παρέα ακόμα αλλά με το πέρασμα την ώρας μέτρησα περίπου 8-9 τραπέζια γύρω στις 16:00 που έφευγα, αριθμός ικανοποιητικός για την ώρα αν και το μαγαζί φαινόταν στο 30-35% της πληρότητας του. Εκείνη την ώρα σημειώθηκαν κάποιες μικροκαθυστερήσεις λόγω του ότι εξυπηρετούσε μόνος του (απ'όσο κατάλαβα) αλλά ο χώρος ήταν χαλαρωτικός και αν έχεις καλό συνομιλητή δεν θα αισθανθείς παραμελημένος.

Εμείς παραγγείλαμε:

- Στην αρχή έρχεται ψωμί φρυγανισμένο με λαδάκι και φάβα. Δεν το ζητήσαμε αλλά η τιμολόγηση είναι στο 1.5 ευρώ το άτομο. Παρ'όλα αυτά αν δεν πολυπεινάτε και είναι του γούστου σας η φάβα, κρατήστε το. Είναι κρεμώδης και νόστιμη. Με 3 ευρώ τα 2 άτομα μπορείτε να "γλιτώσετε" κάποιο έξτρα ορεκτικό, μιλάμε για μια κανονική ποσότητα ορεκτικού.

- Μικρή σαλάτα σίζαρς στα 6.7 ευρώ. Όπως ανέφερα και παραπάνω, είναι αρκετή για 2 άτομα. Φρεσκότατα λαχανικά και ντρέσινγκ τόση-όση χρειάζεται για να μην επισκιάζει τα υπόλοιπα υλικά. Η παρμεζάνα νόστιμη και σε καλή ποσότητα, με τα κρουτόν διακριτικα. Τη ζητήσαμε με πικάντικο λουκάνικο, που το καταλάβαινες στην τελική επίγευση. Ήρθε σε μορφή τσίπς και ήταν ευχάριστα αλμυρούτσικο.

- Ρολάκια Καισαρείας στα 6.4 ευρώ. Νοστιμότατο πιάτο που φαγώθηκαν σε χρόνο dt! Τραγανά και χρυσαφένια κομμένα σε διαγώνιες λωρίδες, με πλούσια γέμιση κασεριού που δεν σε μπούχτιζε, ενώ ο παστουρμάς ήταν τραγανός και αισθητός όπως πρέπει. Συνοδεύονταν από μια πολύ γευστική σαλτσούλα που δεν μπορώ να περιγράψω ακριβώς την αίσθηση της. Μου έδινε την αίσθηση της λιαστής τομάτας, σχετικά όξινη.

- Bar bq burger με φρέσκο μοσχαρίσιο μπιφτέκι, τσένταρ, μπέικον, μαρούλι, τομάτα στα 9.8 ευρώ. Συνοδευόταν από φρέσκιες και πολλές τηγανιτές πατάτες, νόστιμες ενώ η σως ήρθε συνοδευτική σε μπολάκι. Ενώ μου αρέσει γενικά η μπάρμπεκιου σως και ήταν καπνιστή, θα την ήθελα πιο γλυκιά (καθαρά θέμα προσωπικού γούστου). Το μπιφτέκι ενώ ήταν φρέσκο και καλής ποιότητας, παραήταν κρεατένιο και στιβαρό. Θα το ήθελα πιο αφράτο. Το ψωμάκι νόστιμο αλλά το τσένταρ είχε κολλήσει με το μπέικον, ίσως θα έπρεπε να σκεφτούν κάποια άλλη τοποθέτηση για να μην μοιάζει μετά από ώρα σαν στόκος. Μπορεί η περιγραφή μου να μην δελεάζει αλλά δεν ήταν κακό πιάτο. Απλώς υπάρχουν πολλά περιθώρια βελτίωσης στο συγκεκριμένο πιάτο.

- Ταλιατέλες μπολονέζ με κιμά από φρέσκο λουκάνικο salsiccia στα 10.9 ευρώ. Αρκετά "χωριάτικο" πιάτο με πολύ πλούσια ποσότητα. Καλομαγειρεμένα τα ζυμαρικά, όχι αλ ντέντε αλλά ούτε και νερουλά. Ο κιμάς αλμυρός λόγω λουκάνικου αλλά ευχάριστος και με ζουμερά κομμάτια. Προσθέστε αρκετό τυρί. Πιάτο ειδικά για χειμώνα.

- Νερό εμφιαλωμένο ενός λίτρου στα 1.7 ευρώ, αλλά σημειώστε πως ερωτηθήκαμε αν το επιθυμούμε.

- House wine στα 8.8 ευρώ το ένα λίτρο. Ευκολόπιοτο ακόμα και για εμένα που μετά από 2 ποτηράκια τα "παρατάω". Αγιωργίτικο, διακριτικό και αρωματικό.

- Για το τέλος πήραμε ένα γλυκό για να αλλάξουμε γεύση. Προτιμήσαμε τη σοκολάτα πραλίνα με σπιτικό παγωτό βανίλια στα 5.9 ευρώ. Επαρκέστατη ποσότητα για 2 άτομα καθώς λιγώνει. Τραγανή βάση γκοφρέτας, νόστιμη και αρωματική πραλίνα που θυμίζει γευστικά μερέντα. Το παγωτό γευστικότατο και όντως όχι ετοιματζίδικο, θα ήθελα περισσότερη ποσότητα για να "σβήνει" καλύτερα την πληθωρικότητα της πάστας.

Σύνολο στα 53.2 ευρώ αλλά με την κάρτα Αθηνοράματος είχαμε έκπτωση 20% και πληρώσαμε 42.5 ευρώ.

Κατέληξα πως πρόκειται για ένα εστιατόριο που σέβεται τον πελάτη αλλά και τον ΕΑΥΤΟ του. Λειτουργεί πολύ επαγγελματικά, εμένα προσωπικά μου έφτιαξε πολύ τη διάθεση και με κάνει να θέλω να το ξαναεπισκεφθώ. Ναι, μπορεί να είναι λιγάκι πιο ακριβό από τα συνηθισμένα αλλά δεν έχει τοποθετήσει το εαυτό του στα συμβατικά, αλλά όχι και στα άπιαστα. Το Vfm θα το χαρακτήριζα κοντυνότερα στο 2.5.

Μπορεί να φιλοξενήσει το μεσημέρι άνετα μια παρέα συνεργατών που κάνουν ένα ποιοτικό διάλειμμα, αλλά και να σου προσφέρει ένα πλούσιο δείπνο. Εμείς προτιμήσαμε πιο... "συμβατικά" πιάτα, όμως σίγουρα υπάρχουν πιο θελκτικές επιλογές και ο βαθμός ποιότητας φαγητού μπορεί να ανέβει πάνω από το 3.5/4.

Βάση της επίσκεψης μου το βαθμολογώ με 3.3-3.4, βαθμός διόλου ευκαταφρόνητος. Για εμένα ΝΑΙ, αξίζει την επίσκεψη.

Μου έδωσε την εικόνα μια καλολαδωμένης μηχανής σε όλα τα επίπεδα, με καλό επίπεδο οργάνωσης.

................................................................................................................................

Προσθέτω λοιπόν πως επειδή μας άρεσε αρκετά το μαγαζί... Το ξαναεπισκεφθήκαμε! Μόλις γράφω από την επιστροφή μου,20/4/2015 για να προσθέσω πως...

- Τα ρολάκια Καισαρείας ήταν πάλι πολύ νόστιμα και καυτά.

- Αυτή τη φορά επέλεξα μαριναρισμένο κιλότο (Trip tip sirloin) στη σχάρα, ολόκληρο και κομμένο σε φέτες, φυσικής ωρίμανσης, προέλευσης Κάνσας ΗΠΑ στα 46 ευρώ το κιλό. Με την έκπτωση το κιλό έβγαινε στα 36.8 ευρώ. Τα 400 γραμμάρια που "κατάπια" διαμόρφωσαν το κόστος στα 14.72 ευρώ. Άξιζε τα χρήματα του, ζουμερότατο συνοδεία μιας πιπεράτης σάλτσας σε μπολάκι και με 2 ειδών αλάτια. Ερωτήθηκα πως το επιθυμούσα και ήρθε στα μέτρα μου. Δεν υπήρχε κάποιο συνοδευτικό αλλά μάλλον καλύτερα γιατί δεν αλλοιώθηκε η γεύση μου!

- Χοιρινά φιλετάκια στο wok με capellini στα 10.9 ευρώ. Τα ζυμαρικά μοιάζουν πολύ με νούντλς, τα φιλετάκια σε μικρά κομμάτια αλλά νοστιμότατα. Οι πιπεριές δεν πολυάρεσαν αλλά θεωρώ πως γλύκιζαν το γευστικό αποτέλεσμα. Ξεκίνησα απλώς με μια πιρουνιά για να το δοκιμάσω αλλά με σταμάτησαν στις 4. Θα συνέχιζα είναι η αλήθεια.

Η ποιότητα φαγητού γυροφέρνει στο 4. Αν είχαν και κάποιο μικρό κερασματάκι στο τέλος θα κέρδιζαν αυτό το κάτι παραπάνω....

Θα ξαναπάω!

Ψαροταβέρνες, Κερατσίνι

Κατ'αρχάς πρόκειται για ένα συνοικιακό μαγαζί που αμφιβάλλω αν έχει διαφημιστεί ιδιαίτερα. Νομίζω πως η φήμη του ταξιδεύει από στόμα σε στόμα. Αν θέλετε να το επισκεφθείτε να έχετε παρέα μαζί σας, θα περάσετε καλά. Συμφωνώ με τις προηγούμενες κριτικές ότι δεν είναι για ρομαντικά ραντεβού, θα έλεγα κυρίως λόγω χώρου.

Το μαγαζί βρίσκεται σε περιοχή τριγυρισμένη από πολυκατοικίες, δεν βλέπει με την καμία θάλασσα αλλά δεν μου δημιούργησε κανένα πρόβλημα αυτό. Θα το βρείτε ένα στενό πίσω από τη γνωστή και πολυσύχναστη Παναγή Τσαλδάρη στο ύψος προς λεωφόρο Λαμπράκη. Το πάρκινγκ δεν είναι ιδιαίτερα δύσκολο, τουλάχιστον τις καθημερινές. Ο χώρος αδιάφορος αλλά πεντακάθαρος, περιβάλλεται με τζαμαρία και είναι με ξύλινη επένδυση, σαν ημιυπαίθριος. Δεν πρόκειται για μεγάλο μαγαζί, ούτε για ιδιαίτερα ευρύχωρο. Το μόνο που θα ήθελα θα ήταν τα τραπέζια για 4 άτομα να ήταν πιο ευρύχωρα. Κατά τ'άλλα είναι μια ψαροταβέρνα που απευθύνεται ακριβώς στον κόσμο που κατοικεί τριγύρω. ΛΑΪΚΗ συνοικία (και δεν ντρεπόμαστε καθόλου για τα μέρη μας).

Η επίσκεψη μας έγινε Μεγάλη Δευτέρα 6/4/2015 από 4 άτομα στις 22:00 το βράδυ.

Αρχικά να πω πως για την ημέρα το μαγαζί είχε πληρότητα στο 60-70%, αρκετά ικανοποιητικά νομίζω. Οπότε μάλλον κάνουν καλά τη δουλειά τους και οι όποιες αναστολές είχα εξανεμίστηκαν.

Ο κατάλογος δεν είναι τόσο μεγάλος όσο στο Ταξιδεύοντας, ούτε θα βρείτε πολύ περίεργες συνταγές. Θα βρείτε καλοετοιμασμένα πιάτα με καλή ποιότητα πρώτων υλών. Ίσως σε αυτό βοηθάει και η καταγωγή της ιδιοκτήτριας-μαγείρισσας που είχε πατέρα με μαγαζί με είδη αλιείας και την προσέχουν οι ψαράδες, όπως διάβασα σε διαδικτυακό άρθρο. Λογικά πάντως επειδή και η ιχθυόσκαλα είναι σε πολύ κοντινή απόσταση, θα έχουν προνοήσει να πηγαίνουν οι ίδιοι να προμηθεύονται τα καλούδια της θάλασσας.

Παραγγείλαμε:

- Στην αρχή έρχεται νόστιμο ψωμάκι με λάδι και ρίγανη, ελαφρώς αλατισμένο. Η πλάκα ήταν από το διπλανό τραπέζι που ήταν 10 μεγάλοι και 5-6 παιδιά, και έλεγαν με διάθεση χιούμορ στα μικρά "φάτε όσο περισσότερο ψωμί μπορείτε". Τι απλός και χαλαρός που είναι ο κόσμος! Μου θύμισε τα παιδικά μου χρόνια που έβγαινα με τους δικούς μου (όχι ότι τώρα δεν βγαίνουμε).

- Κολοκυθοκεφτέδες στα 4 ευρώ που δεν ήρθαν ποτέ. Είδαμε ότι άργησαν να έρθουν και μόνο αφού τους το θυμήσαμε μας είπαν ότι δεν υπήρχαν. Κανένα πρόβλημα.

- Πατάτες τηγανιτές στα 3 ευρώ. Μας ήρθε μια γαβάθα με φρεσκοτηγανισμένες και νοστιμότατες πατάτες, αλατισμένες επαρκώς. Λογικά είναι η πιο στάνταρ παραγγελία. Άργησαν να έρθουν (κρίνοντας από άλλα μαγαζιά) αλλά άξιζαν. Ξεκινήστε από αυτές.

- Τυροκαυτερή στα 2.5 ευρώ. Το πιο αδύναμο πιάτο γιατί δεν μου φάνηκε χειροποίητο αλλά του εμπορίου. Πιο πολύ θύμιζε τυροσαλάτα. Ίδια ακριβώς γεύση έχω δοκιμάσει και σε άλλα καταστήματα. Καλύτερα να δοκίμαζα το σαγανάκι (στα 4 ευρώ πληροφοριακά).

- Κυδώνια στα 10 ευρώ. Νοστιμότατα και ολοζώντανα, μόλις έριχνες το λεμονάκι αντιδρούσαν. Όλα ανοικτά. Μάλιστα παραγγείλαμε και δεύτερη μερίδα.

- Καλαμάρι γεμιστό στα 12 ευρώ. Καλοψημένο και καθόλου λάστιχο, φαγώθηκε όλο και αρκετά ευχάριστα. Η γέμιση μου άρεσε καθώς εκτός από καλής ποιότητας φέτα και τομάτα, υπήρχε και κουκουνάρι που έδινε το κάτι διαφορετικό στο αποτέλεσμα.

- Καβούρι παϊδάκι στα 14 ευρώ. Υπήρχε αστερίσκος στον κατάλογο για κατεψυγμένο αλλά μετα βεβαιότητας μπορώ να πω πως ήταν πολύ νόστιμο με συνοδεία λαδολέμονου. Πρέπει να έχει μεγάλο σουξέ στο κατάστημα.

- Γαριδομακαρονάδα. Στον κατάλογο είναι σβησμένο με μπλάνκο το πιάτο όπως και η τιμή και δυστυχώς δεν μπορώ να σας ενημερώσω για το κόστος. Να πω πάντως εδώ πως ενώ ζητήσαμε για 1-2 άτομα την ποσότητα, αυτή μας ήρθε με μια πιατέλα για 3-4 άτομα. Ίσως βέβαια παίζει ρόλο και το πρόσωπο που ήταν στο τραπέζι μαζί μας καθώς γνωρίζονται με τον ιδιοκτήτη. Θα πω λοιπόν πως είναι από τις καλύτερες γαριδομακαρονάδες που έχω φάει. Καλοβρασμένα αλλά όχι "νιανιά" τα μακαρόνια και η σάλτσα ακριβώς τόση όση χρειάζεται για να μην καλύπτει τα πάντα. Γευστική σαλτσούλα και με 6-7 (ακαθάριστες) γαρίδες. Σημειώνω εδώ πως υπήρχαν και αρκετές πολύ ψιλές καθαρισμένες γαριδούλες αλλά και μικρά κοχυλάκια. Μην ξεχάσετε να ρίξετε από πάνω τριμμένο τυράκι και να πασπαλίσετε και πιπεράκι.

- Από ποτά πήραμε 2 ουζάκια Πλωμάρι (μου διαφεύγει η τιμή), μια Άλφα weiss 500άρα λογικά στα 2.5 ή 3 ευρω και ένα αναψυκτικό Sprite 1.5-2 ευρώ.

Σημειώνω εδώ πως υπάρχει επιλογή από 5-6 ετικέτες μπύρας, τις πιο εμπορικές μεν ΑΛΛΑ με καλή ποικιλία και αξιοπρεπέστατη τιμολόγηση στα 2.5 ευρώ. Επίσης το κρασί υπάρχει σε χύμα λευκό και κόκκινο στα 2.5 ευρώ τα 500 μλ.

Στον κατάλογο παρατήρησα πως γαύρος-μαρίδα-αθερίνα και καλαμαράκια τηγανιτά κοστολογούνται στα 7 ευρώ η μερίδα.

Το κόστος για να φάτε καλά είναι περίπου στα 20-25 ευρώ πιστεύω.

Η εξυπηρέτηση ήταν αξιοπρεπέστατη με τον ιδιοκτήτη να κινείται σε όλο τον χώρο και να μας παίρνει και την παραγγελία. Οι χρόνοι ίσως ήταν ένα κλικ πιο αργοί από το κανονικό αλλά δεν μας "χάλασε" γιατί ότι γευτήκαμε ήταν νοστιμότατο (πλην της τυροκαυτερής που ήρθε και πρώτη). Σε σύγκριση με το Ταξιδεύοντας, δεν θα δείτε να σας αλλάζουν πιάτα και μαχαιροπίρουνα ενώ για γλυκά δεν ξέρω τι παίζει καθώς αποχωρίσαμε ελαφρώς νωρίτερα από το ζευγάρι που μας έκανε το τραπέζι. Συγκριτικά πάντως ανάμεσα στα 2 βάζω πιο πάνω το Ταξιδεύοντας από εξυπηρέτηση (χωρίς να προβληματίζομαι και για του Ψαροκόκκαλου).

Συμπερασματικά θα πω: Πρόκειται για ένα ΤΙΜΙΟΤΑΤΟ μαγαζί με αξιοπρεπή τιμολόγηση. Ποιοτικά υλικά και με γεύσεις που σε κάνουν να θες να το ξαναεπισκεφθείς, ίσως όχι πολύ σύντομα λόγω και του είδους του φαγητού που προσφέρουν γιατί δεν μιλάμε για σουβλατζίδικο. Υπάρχει μεράκι γι'αυτό που κάνουν και γι'αυτό και οι πιστοί θαμώνες που γνωρίζονται με το αφεντικό.

Όχι εδώ δεν υπάρχει κανένα PR, εδώ όποιοι έρχονται το κάνουν για να φάνε καλά. Και πιστέψτε με, το στομάχι μου μετά ήταν σαν να είχα φάει φρούτα... της θάλασσας...

Τσιπουράδικα - Ουζερί, Ασπρόπυργος - Ελευσίνα

Συνδέομαι με την Ελευσίνα επαγγελματικά κατά κάποιον τρόπο και ανά τακτά διαστήματα βρίσκομαι στην περιοχή. Διαβάζοντας το ask4food παρατήρησα πως δεν υπάρχει πληθώρα επιλογών και κριτικών για την περιοχή, οπότε διάλεξα τον Βασιλιά καθώς σε πρόσφατη Κυριακάτικη απογευματινή βόλτα προ 2 εβδομάδων είχα παρατηρήσει πως είχε αρκετό κόσμο. Όχι βέβαια πως και τα υπόλοιπα μαγαζιά πήγαιναν πίσω... Από την άλλη βέβαια η Ελευσίνα είναι σχετικά απομονωμένη από την υπόλοιπη Αττική και χαρακτηρίζεται ως κλειστή κοινωνία, οπότε δικαιολογείται ο "συνωστισμός" στις κεντρικές περιοχές της.

Ο Βασιλιάς βρίσκεται κοντά στην παραλία της Ελευσίνας, πάνω σε πεζόδρομο. Εκεί χτυπάει και η καρδιά της διασκέδασης της Ελευσίνας. Θα βρεις από ιταλική κουζίνα μέχρι ψητοπωλεία και γιαουρτάδικα. Το καλοκαίρι είναι μια πολύ καλή επιλογή για να κάνεις τη βόλτα σου και να φας ή να πιείς τον καφέ σου. Για το πάρκινγκ δεν θα δυσκολευθείς ιδιαίτερα στα γύρω στενά. Τον χειμώνα είναι ακόμα πιο εύκολο.

Το μαγαζί βρίσκεται ακριβώς απέναντι από την Pasta di nonna που είχα γράψει πέρσι κριτική γι'αυτήν. Σαν χώρος δεν μπορώ να πω ότι είχε κάτι ιδιαίτερο. Σχετικά μικρός αλλά ζεστός, με τους τόνους του λευκού να κυριαρχούν. Τραπέζια και καρέκλες ξύλινες σε λευκό χρώμα και ένα τζάκι (όχι πολύ μεγάλο) στη μέση του καταστήματος. Στην αρχή αντικρύζεις κάποια μηχανήματα που χρησιμοποιούνται στην απόσταξη του τσίπουρου (αδυνατώ αυτή τη στιγμή να δώσω επαρκέστερη εξήγηση). Οι τοίχοι σχετικά γυμνοί, με λίγες διακοσμητικές παρεμβάσεις, θα τις χαρακτήριζα αδιάφορες. Υπάρχει οπτική πρόσβαση προς την κουζίνα που είναι στο βάθος της εισόδου. Η τουαλέτα σε καλό επίπεδο καθαριότητας την ημέρα της επίσκεψης μας.

Η επίσκεψη μας έγινε Δευτέρα 23/3/2015 γύρω στις 16:30 το απόγευμα από 2 άτομα. Εκείνη την ώρα γευμάτιζαν άλλες 4 παρέες, όχι άσχημα για καθημερινή.

Μας υποδέχθηκε ευγενικά ένας κύριος, αρκετά εξυπηρετικός. Το μενού αναγραφόταν στα χάρτινα σουπλά, με αρκετές επιλογές αλλά όχι σε βαθμό πονοκεφάλου. Υπάρχουν αρκετά ορεκτικά, λίγες σαλάτες και ψαρικά αλλά και κρεατικά. Στο τέλος ρωτήσαμε αν υπάρχει κάποιο γλυκό αλλά δυστυχώς δεν είχαν. Φαουλάκι που πρέπει να διορθώσουν, για να πω την αλήθεια όμως προσφέρθηκαν να κοιτάξουν αν υπάρχει κάποιο φρούτο να μας κεράσουν.

Παραγγείλαμε:

- Για αρχή μας ήρθαν φρεσκοφουρνιστά ψωμάκια, νοστιμότατα. Κόστος 1 ευρώ.

- Σαγανάκι φορμαέλα Αράχωβας στα 3.5 ευρώ. Τραγανό όσο πρέπει και πλούσιο σε γεύση χωρίς λαδίλα. Καθόλου αλμυρό, προσθέστε αρκετό λεμονάκι από πάνω.

- Απάκι ομελέτα στα 4.5 ευρώ. Πολύ λεπτοκομμένο το απάκι, δεν έγινε διακριτό στη γεύση μου. Η ομελέτα ελαφριά και ευχάριστη, χωρίς λαδίλα.

- Κολοκυθοκεφτέδες στα 3.5 ευρώ.5 μικρά τεμάχια με συνοδεία σως γιαουρτιού. Τραγανοί, χωρίς ιδιαίτερη λαδίλα, έχω φάει και πιο αρωματικούς αλλά ήταν αξιοπρεπείς.

- Φωλιά του φτωχού στα 9 ευρώ. Η τιμή του μόνο για φτωχούς δεν παραπέμπει. Πέρα από την πλάκα, το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε. Τρυφερές χοιρινές μπουκίτσες με κόκκινη σάλτσα και τυράκι μέσα σε φρεσκοφουρνιστό καρβελάκι ψωμιού που είχε αφαιρεθεί η ψίχα του. Αξίζει να το δοκιμάσετε. Καλοεκτελεσμένο πιάτο και παραδόξως όχι βαρύ.

- Οψημοτύρι Αράχωβας στα 2.5 ευρώ σαν τελευταίο πιάτο καθώς η φωλιά μου άνοιξε την όρεξη (αν και τελευταίο πιάτο). Φανταστείτε το σαν γαλοτύρι, σαν γιαουρτένιο. Τίποτα ιδιαίτερο. Αποδεκτό για τα δικά μου γούστα μόνο σαν αλοιφή για συνοδεία ψωμιού πχ.

- 250 ml κόκκινο κρασί χύμα στο 1.75 ευρώ, απλώς αξιοπρεπές.
- 50 ml ούζο Πλωμάρι στα 2.5 ευρώ με αρκετό πάγο.
- 1 κόκα κόλα κουτάκι στο 1.5 ευρώ.

Σύνολο στα 29.75 ευρώ.

Μου δημιουργήθηκε η απορία για την ονομασία του μαγαζιού και ρώτησα τον σερβιτόρο, όπως και κάτω από την ταμπέλα έλεγε "Αράχωβα-Ελευσίνα". Όχι δεν έχουν και δεύτερο μαγαζί στην Αράχωβα αλλά υπάρχει αποστακτήριο και το παρατσούκλι αυτού που το έχει είναι Βασιλιάς. Υπάρχουν πολύ στενοί δεσμοί με τους ιδιοκτήτες της ταβέρνας και κρατήθηκε η ονομασία. Μάλιστα το τσίπουρο είναι παραγωγής του Βασιλιά, ενώ υπάρχουν και προϊόντα από Αράχωβα στις συνταγές, καλή ώρα το οψημοτύρι και η φορμαέλα που δοκίμασα.

Κατά τα άλλα είναι μια αξιοπρεπής επιλογή για την περιοχή με τιμές που δεν είναι υπερβολικές. Ότι φάγαμε ήταν αρκετά ελαφρύ χωρίς να νιώθουμε αίσθημα φουσκώματος. Κάνει και αρκετά λάιβ.

Θα δοκιμάσω και τα υπόλοιπα μαγαζιά της περιοχής για να κάνω σύγκριση όμως σε καμιά περίπτωση δεν απορρίπτω το μαγαζί. Αν είστε στην περιοχή αξίζει επίσκεψης.

Μεζεδοπωλεία, Νίκαια

Λοιπόν αυτό το μαγαζάκι αδικείται!

Μετά από 2 επισκέψεις μπορώ μετά βεβαιότητος να πω πως αυτό το μικρό μαγαζάκι με τα ΣΥΝ του και τα πλην του μάλλον θα διατηρηθεί στη γαστρονομική σκηνή της Αθήνας και θα ακολουθήσουν αρκετές κριτικές στο σάιτ μας.

Δεν θα πω πως ανακάλυψα την Αμερική αλλά θα τονίσω πως:

Πρόκειται για οικογενειακή επιχείρηση που προσπαθεί για το καλύτερο δυνατό. Μπορεί να μην έχουν την απαιτούμενη επαγγελματική εμπειρία αλλά και τι με αυτό;Λίγοι είναι οι επαγγελματίες που σε κοιτάνε σαν ευρώπουλο και όχι σαν πελάτη ώστε να ικανοποιήσουν τις ανάγκες σου για να περάσεις ένα νόστιμο και χαλαρό 2ωράκι (έστω μια ώρα για κάποιους);

Υπάρχει θέληση για πολλές συνταγές και μάλιστα κάποιες δυσεύρετες. Οι περισσότερες άνω του μέσου όρου. Απ'ότι είδα και το ψυγείο τους είναι εφοδιασμένο με αρκετές μπύρες ενώ δεν λείπουν και το κρασί-ούζο.

Οι τιμές είναι τίμιες και μπορούν να καλύψουν όλα τα βαλάντια. Από συνταξιούχους παππούδες έως νεολαίους που πάνε με την παρέα τους για να χαλαρώσουν παρείστικα.

Συνεχίζω λοιπόν και λέω πως το μαγαζί είναι πολύ κοντά στο Κρατικό Νοσοκομείο Νίκαιας, αν έρχεστε από Αθήνα θα στρίψετε αριστερά στο φανάρι του Beat, και στο πρώτο στενό δεξιά. Μετά από 100 μέτρα θα εμφανιστεί μπροστά σας πρώτα το παρεμφερές μαγαζί με την ονομασία Σμύρνη. Παραδίπλα είναι η Αναστασία.

Η γνωριμία μου με το μαγαζί έγινε στα φανάρια της τριγύρω περιοχής που μοιράζονταν φυλλάδια με τις προτάσεις της Αναστασίας, μάλιστα σε άσχετες χρονικές περιόδους. Σε διάφορες βόλτες μου με την κοπέλα μου στην ερώτηση "Πάμε να δοκιμάσουμε να φάμε στην Αναστασία;" έπαιρνα την ίδια απάντηση.

"Πήγαινε με κάναν φίλο σου, δεν με τραβάει να πάω εκεί". Αυτή η αποστροφή ήταν καθαρά και μόνο λόγω του χώρου πιστεύω. Άλλωστε σπάνια μου αρνείται να πάμε κάπου... έστω και με βαριά καρδιά.

Ο χώρος λοιπόν όντως δεν είναι κάτι ιδιαίτερο και για να πω την αλήθεια δεν σε πολυτραβάει. Χωρίς ιδιαίτερες διακοσμητικές παρεμβάσεις, σου θυμίζει περίπου καφενείο. Όλα λίγο ανάκατα ΑΛΛΑ αν καθήσετε στην πλατειούλα απέναντι θα περάσετε μια χαρά, ειδικά για καλοκαίρι. Υπάρχουν τραπεζοκαθίσματα ξύλινα αλλά και κάτι σε στυλ καναπέ (ας πούμε) με αφρολέξ. Ο χώρος δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλος αλλά δεν πας γι'αυτό. Καλύπτεται από διάφανους μουσαμάδες αλλά υπάρχουν και σόμπες μανιτάρια για να μη νιώθεις πολύ κρύο.

Η εξυπηρέτηση σχετικά ερασιτεχνική αλλά όχι σε σημείο που να σε δυσαρεστεί. Για παράδειγμα θα πω πως το γλυκάκι στο τέλος θα έπρεπε να είναι κερασμένο αν και διάβασα πως πολλές φορές επειδή είναι χειροποίητο τελειώνει. Δεν θα διαφωνήσω σε αυτό αλλά από την άλλη θεωρώ πως τα 11.4 ευρώ στην πρώτη επίσκεψη για ένα εκμέκ και ένα βυζαντινό που σαφώς είναι αγοραστά (μου θύμισαν του Λαζαρίδη μάλιστα) και εκείνη τη μέρα όχι φρέσκα μαζί με 2 μπάλες καϊμάκι τυπου Λίντλ είναι υπερβολικά. Θα πρότεινα να έχουν κάποιο γλυκό έστω σε τιμή κόστους αν τυχόν δεν μπορούν να το κεράσουν. Για να πω την αλήθεια μου όμως θα ήθελα κάτι πρωτότυπο όπως την ψάχνουν στα φαγητά τους.

Στη δεύτερη επίσκεψη μας στο τέλος θα θέλαμε να μας ξεπροβοδίσουν και όχι απλώς να μας παρατηρούν να αποχωρούμε. Μικρά λαθάκια που εντάξει δεν θα τους πάρω και το κεφάλι. Απλώς θα μου έδιναν πιο φιλική αίσθηση και θα με έκαναν "φίλο" τους θεμελιώνοντας τις βάσεις για μια σχέση τακτικού πελάτη.

Είμαι σίγουρος πως θα διαβάσουν την κριτική μου και θα την λάβουν σοβαρά κρίνοντας πως απαντούν σε κάθε κριτική. Χαίρομαι πάντως που ΠΑΛΕΥΟΥΝ οικογενειακά και θέλουν με κόπο να βγάλουν το ψωμί τους. Έχει επιστρατευτεί ακόμα και μια πιτσιρίκα που μάλλον πηγαίνει γυμνάσιο και βοηθά (στη δεύτερη μεσημεριανή επίσκεψη την είδα με την σχολική της τσάντα να περνάει από το μαγαζί), ενώ ένα άλλο παλικάρι ήρθε 2 φορές με το αμάξι του με κάποιες προμήθειες.

Στα του φαγητού τώρα: Ο κατάλογος περιέχει αρκετές προτάσεις, μάλιστα κάνουν και διάφορα μαγειρευτά που λογικά εναλλάσονται (βλέπε σουπιές κρασάτες, λαχανοντολμάδες, γεμιστά και πολλά άλλα). Οι προτάσεις έχουν κρεατικά αλλά και θαλασσινά-ψαρικά σε καλό επίπεδο για το ύφος του μαγαζιού. Οι τιμές είναι πολύ καλές και ξεκινούν από τα 2.5 ευρώ για πάρα πολλά πιάτα και κανένα πιάτο δεν ξεπερνά τα 10 ευρώ. Αν θυμάμαι το χταπόδι κοστίζει 9.5 ευρώ. Εύκολα μπορείτε λοιπόν με 2-3 πιατάκια ο καθένας και μια μπύρα να μην ξεπεράσετε τα 10-12 ευρώ. Σημειώστε πως τα πιάτα των 2.5 ευρώ δεν είναι μεγάλες μερίδες αλλά δεν τις θεωρώ τσουρούτικες.

Έχουμε και λέμε:

- Σαρδέλες με τη συνταγή της Αναστασίας στα 7.5 ευρώ. Μεγάλη μερίδα και καλοφτιαγμένες, τις καταβρόχθιζα ολόκληρες. Νομίζω περίπου πάνω-κάτω 10 τεμάχια ήταν. Ακόμα και για κυρίως θα σας ικανοποιήσει.

- Μαστέλο με μαρμελάδα τομάτας στα 4.5 ευρώ. Μας είχε έρθει πολύ ζεστό αν και λιωμένο παραπάνω από όσο περιμέναμε. Αρκετά νόστιμο και το προτείνω για κρύο καιρό.

- Ταλαγάνι Μεσσηνίας με μπαλσάμικο στα 3.5 ευρώ. Αυτό μας ήρθε πιο τραγανό και λιγότερο ψημένο πλαισιωμένο με τοματούλα και πρασινάδα. Αξιοπρεπέστατο. Θα το ήθελα περισσότερο ψημένο εδώ.

- Πάπρικα στα 2.5 ευρώ. Αλοιφή που έχω συναντήσει μόνο στη Θεσσαλονίκη σαν φοιτητής (ακόμα και στα πιτόγυρα). Πάρα πολύ καλή, ελαφρώς καυτερή στην αρχή με κόκκινη πιπεριά και με τυράκι από πάνω. Τη σκούπισα με το φρεσκότατο ψωμάκι με σουσάμι που σε ρωτάνε στην αρχή αν επιθυμείς (0.5 ευρώ).

- Γαύρος μαρινάτος στα 2.5 ευρώ αν θυμάμαι καλά. Επαρκής και αρκετά ξυδάτος, ίσως θα μπορούσε να ήταν και ένα κλικ πιο ανάλαφρος.

- Καβουροσαλάτα στς 2.5 ευρώ. Λογικά σουρίμι, με την μαγκιά αν κατάλαβα γιατί δεν πολυδοκίμασα ότι είχε και πατάτα. Φαγώθηκε.

- Γιαουρτλού στα 5.8 ευρώ με σουτζουκάκια 5 στον αριθμό αν θυμάμαι καλά. Χαρακτηρίζεται ως σπεσιαλιτέ. Πολλές πιτούλες και αρκετό γιαουρτάκι με τη σαλτσούλα του μέσα σε σαγανάκι. Δυστυχώς δεν μας ήρθε καυτό ούτε καν ζεστό και μοιραία δεν το πολυευχαριστήθηκα. Τα σουτζουκάκια ελαφρώς λιπαρά αλλά εύγευστα.

- Μυδοπίλαφο στα 4-4.5 ευρώ. Αρκετά ευχάριστο και όχι λασπωμένο. Απέσπασε θετικές κριτικές.

- Παστουρμάς θαλάσσης στα 3.5 ευρώ. Κομμάτια μπακαλιάρου όπως μας είπαν καπνισμένα, με τσιμένι αν θυμάμαι καλά. Το καλύτερο πιάτο κατά τη γνώμη μου. Απίστευτα μαλακό και αρωματικό, ο απόλυτος μεζές για να συνοδεύσεις ουζάκι. Η τιμή εξαιρετική, υποθέτω πως σε "χλιδάτα" μαγαζιά δεν θα το βρείς κάτω από 5.5-6 ευρώ.

- Φάβα παντρεμένη με καραμελωμένα κρεμμύδια στα 3.5 ευρώ. Δεν δοκίμασα αλλά η ποσότητα ήταν αρκετά πλούσια, σαν κάτι να έλειπε για να γίνει πιο εύγευστη (κάπαρη;). Σχετικά σφιχτή οπτικά.

- Χταπόδι ξυδάτο στα 2.5 ευρώ. Και γι'αυτο ειπώθηκε πως κάτι του έλειπε. Κάλη μερίδα για μεζές.

- Ούζο Πλωμάρι στα 6 ευρώ και 250 μλ ημίγλυκο κρασί στα 2.5 ευρω. Από τα καλύτερα και ευκολόπιοτο.

Στην πρώτη μας επίσκεψη πληρώσαμε 50 ευρώ/2 άτομα μαζί με τα γλυκά και τη δεύτερη 33 ευρώ, ενώ προτιμήσαμε να πάρουμε γλυκά από τον Παυλάκη στον Πειραιά.

Σαν γενικότερο συμπέρασμα θα έλεγα πως μπορεί εύκολα να γίνει στέκι για κάτι εύκολο και κοντινό. Σίγουρα όλα τα πιάτα δεν είναι ιδίου επιπέδου αλλά είναι τουλάχιστον αξιοπρεπή. Νομίζω πως δεν βοηθά και ο χώρος της κουζίνας, ίσως χρειάζονται μεγαλύτερο χώρο και περισσότερα άτομα να βοηθούν.

Πάντως η Αναστασία έχει αποκτήσει κοινό, εμείς καθημερινή στις 14:30 είχαμε άλλες 5 παρέες να τρώνε, ενώ έτυχε Παρασκευή βράδυ να περνάω και να το βλέπω γεμάτο.

Ίσως να μην αξίζει να διανύσεις μεγάλη απόσταση από μακριά αλλά για κοντά είναι αρκετά καλή λύση και οικονομική εάν προσέξεις. Πρόκειται για τίμια προσπάθεια από ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ και αξίζει τη στήριξη. Από εμένα κέρδισε την συμπάθεια μου.

Είναι σίγουρο πως εάν βρισκόταν σε πιάτσα θα γέμιζε και θα ήταν πιο γνωστή. Δεν γνωρίζω όμως τι θα γινόταν με τις τιμές.

Θέλω να πιστεύω πως μόλις βρεί τα πατήματα της η Αναστασία, θα σκεφτεί να βελτιώσει τον χώρο της και γιατί όχι να μεταφερθεί και κάπου πιο κεντρικά (για φαγητό).

Υ. Γ Επειδή τα γούστα είναι υποκειμενικά, δεν θα αρέσει σε όλους. Οι καλύτερες προϋποθέσεις θα ήταν να πάτε με παρέα και με διάθεση να πιείτε λιγάκι παραπάνω από το κανονικό, να κάνετε και τον χαβαλέ σας.

Cafe - Restaurants, Π.Φάληρο

Άλλος αέρας...

Ευτυχώς που υπάρχουν διάφορα λαγωνικά στο σάιτ για να αναδείξουν αδικημένα μαγαζιά...

Ένα από αυτά είναι το Druid, που λόγω των κριτικών εδώ θέλω να πιστεύω πως θα σταθεροποιηθεί στη γαστρονομική σκηνή της Αθήνας και θα διατηρήσει τον χαρακτήρα και τις αξίες που πρεσβεύει.

Είχα πολύ καιρό να ακούσω τόσο ενθουσιασμένη την παρέα μου και να μνημονεύει ένα κατάστημα όχι ως απλά ικανοποιητικό αλλά ως ΣΟΥΠΕΡ...

Η επίσκεψή μας έγινε Παρασκευή βράδυ στις 21:30 από 4 άτομα, ενώ έβρεχε καρεκλοπόδαρα όλη μέρα και όσο να'ναι μας είχε χαλάσει τη διάθεση και μας καθυστέρησε στην άφιξη μας. Αυτό ευτυχώς διήρκησε μέχρι να καθήσουμε στο τραπέζι μας.

Ευρωπαϊκός αέρας πνέει στο κατάστημα...

Ναι αυτό είναι αλήθεια και όσο και να διάβαζα για το μαγαζί και για το τι θέλει να πρεσβεύει, ήθελα να το διαπιστώσω με τα μάτια μου και όχι να διαβάζω αερολογίες. Σε αυτόν τον τομέα ευτυχώς με είχαν καλύψει αρκετοί έμπιστοι μου χρήστες οπότε το ρίσκο είχε πέσει αρκετά. Ευτυχώς και οι υπόλοιποι ήταν προετοιμασμένοι και με είχαν ακούσει να κρατήσουν χώρο και να μην φάνε πολύ για μεσημέρι.

Θα ξεκινήσω από το πιο δυνατό σημείο του καταστήματος που είναι η εξυπηρέτηση. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΣ.

1)Πλήρης γνώση του καταλόγου χωρίς φιοριτούρες και ψεύτικες περιγραφές.

2)Επίσημο ύφος και επαγγελματικό, σέβονται τα χρήματα που θα ξοδεύσεις και ΟΧΙ ΘΑ ΣΠΑΤΑΛΗΣΕΙΣ.

3)ΚΥΡΙΕΣ (λόγω του ότι μας εξυπηρέτησαν 2 κυρίες) σε ΟΛΑ ΤΟΥΣ. Θα ξεκινήσω από το κουπόνι που κάναμε χρήση και δεν παρατηρήσαμε ίχνος δυσαρέσκειας ούτε διαφορετικής αντιμετώπισης από άλλους πελάτες. Θα συνεχίσω από την συνεχή εναλλαγή μαχαιροπίρουνων και πιάτων σε βαθμό "υπερβολής". Προσφορά νερού βρύσης, καλωσόρισμα με κέρασμα από μους λαχανικών και ούτε τα πεντανόστιμα και χειροποίητα κριτσινάκια μας χρεώθηκαν. Επίσης, ακόμα και το κρασί το συμπεριέλαβαν μέσα στην προσφορά. Σπάνια το έχω συναντήσει αυτό.

4)Είναι φανερό πως αν και η τιμολόγηση δεν είναι και για όλα τα βαλάντια, είναι σίγουρα δίκαιη με όσα τα παραπάνω βιώσαμε και πως έχουν στόχο να γίνουν μια κατηγορία μόνοι του στο είδος της κουζίνας που προσφέρουν.

Ο χώρος από την άλλη αποπνέει ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ. Διαχωρίζουν τους καπνίζοντες από τους μη, και να πω την αλήθεια μου και οι άλλοι πελάτες βοήθησαν με τη συμπεριφορά τους στο να έχουμε μια επιτυχημένη έξοδο. Ο καθένας διατηρούσε την ιδιωτικότητα του, χωρίς χασκόγελα και χαχανητά. Τολμώ να πω πως ίσως εμείς είμασταν οι πιο φασαριόζοι σε κάποια διαστήματα και 2-3 φορές κάναμε θόρυβο με τα μαχαιροπίρουνα μας.

Η μουσική ξένη χωρίς να ενοχλεί, οι τουαλέτες καθαρές. Για το πάρκινγκ δεν θα πολυδυσκολευτείτε στα γύρω στενά από τις πολυκατοικιές. Για να φτάσετε θα κάνετε στο φανάρι στο Τροκαντερό αριστερά και θα προχωρήσετε όλο ευθεία. Αφου περάσετε την Αγίου Αλεξάνδρου που είναι η πιο κεντρική οδός, μετά από καμιά 100σταριά μέτρα θα δείτε μια παλιά μονοκατοικία στο αριστερό σας χέρι σε σχετικά ανηφορικό δρόμο.

Άνετες καρέκλες σε μαύρο χρώμα, ξύλινα αλλά στιβαρά τραπέζια και φωτισμός που στα δικά μου μάτια μοιάζει με αυτόν που έχουν τα μπιστρό. Όχι πολύ φωτεινός αλλά σίγουρα επαρκής. Θα τολμούσα να πω ατμοσφαιρικός. Πολύ ποιοτικά ποτήρια και μαχαιροπίρουνα δίχως ίχνος πολυχρησιμοποιημένων. Μου άρεσε και ο εξωτερικός χώρος. Μοιάζει με αυλή εξοχικού σπιτιού με περιποιημένο κήπο. Τέλος, υπάρχει μια μικρή μπάρα για ποτό.

Η ποιότητα του φαγητού είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ. Μου έδωσε την εντύπωση πως όλα είναι χειροποίητα, με διάθεση για πειραματισμο αλλά χωρίς εμφανείς αστοχίες. Τα υλικά είναι πολύ ποιοτικά και γι'αυτό το κόστος ανεβαίνει λίγο παραπάνω από το φυσιολογικό.

Πήραμε λοιπόν:

- Για αρχή μας ήρθε ως κέρασμα από ένα ποτηράκι για τον καθένα με τριλογία από μους λαχανικών και κριτσινάκια με ντιπ γιαουρτιού αν δοκίμασα σωστα. Φρεσκότατα και... αχρέωτα.

- Σούπα κολοκύθας με κάρδαμο στα 5 ευρώ. Ζεστή, ότι πρέπει για να σου φτιάξει το στομάχι και τη γεύση για ότι θα επακολουθήσει. Με κομμάτια από φυστίκι Αιγίνης αν κατάλαβα καλά και τετράγωνα κομματάκια κολοκύθας. Νοστιμότατη.

- Τερίνα μανιταριών εποχής με μυρωδικά στα 7 ευρώ. Ήρθαν 3 τριγωνικά κομμάτια σε συμπαγή μορφή. Φρέσκα αλλά όχι για τα δικά μας γούστα. Την επόμενη φορά θα δοκίμαζα κάτι άλλο, χωρίς να σημαίνει ότι είναι άσχημα. Θα ήθελα κάποιο πιο σπιρτόζικο πιάτο. Να σημειώσω πως αναγραφόταν ως κρύο ορεκτικό και εμείς δεν δώσαμε σημασία στον κατάλογο που ήταν σαφής.

- Τάρτα λαχανικών με φέτα στα 7 ευρώ. Η βάση τόσο τραγανή και κριτσανιστή σαν να μασάς λεπτό μπισκότο, πολύ καλή. Περιείχε ακόμα πράσσο, καρότο, μαραθόριζα με φέτα και τυρί κρέμα. Πιο εμφανής στη γεύση μου ήταν το τυρί κρέμα που ήταν πολύ απαλό και γευστικό. Μακάρι να ήταν μεγαλύτερη η ποσότητα.

- Σουηδικά κεφτεδάκια (όχι από το ΙΚΕΑ) στα 9 ευρώ. Μίνι κεφτέδες από μοσχαρίσιο και χοιρινό κιμά τηγανισμένοι σε βούτυρο κλαριφέ όπως αναγράφεται στον κατάλογο με πατάτες τηγανιτές και σως gravy σε ξεχωριστό μπολάκι. Οι καλύτεροι κεφτέδες που έχω φάει τα τελευταία χρόνια. Μαλακοί, χωρίς ίχνος λαδιού, δεν καταλάβαινες ότι πέρασαν από τηγάνι. Ορεκτικό που θα μπορούσα να έχω κάθε μέρα στο τραπέζι μου και να μου ανοίγει την όρεξη. Οι πατάτες επίσης πολύ καλές, τραγανές και γευστικές ως συνοδευτικές. Η τιμή είναι λίγο υψηλη θαρρώ. Βάλτε μεγαλύτερη ποσότητα!

- Σαλάτα με τρυφερό μίνι σπανάκι και τυρί μαστέλο σε φωλιά από πολίτικο φύλλο και σάλτσα εσπεριδοειδών στα 10 ευρώ. Ενώ το σπανάκι και το μαρούλι ήταν φρεσκότατα, μου άφησαν την αίσθηση του πολύ υγρού στο σύνολο του πιάτου και κυριαρχούσαν μέσα στη σαλάτα. Νομίζω πως κάποιο φρουτάκι ακόμα θα έσπαγε τη μονοτονία. Το μαστέλο ήταν τέλεια ψημένο χωρίς να έχει στεγνώσει, σε 2 γενναία κομμάτια. Η σάλτσα εσπεριδοειδών ήρθε σε ξεχωριστό μπολάκι, ήταν ελαφριά για τα δικά μου γούστα, θα την προτιμούσα πιο έντονη.

- Ψαρονέφρι με σάλτσα μουστάρδας Ντιζόν στα 16 ευρώ.4 καλής ποιότητας κομμάτια κρέατος, σε κάποια σημεία ελαφρώς άψητα αλλά σίγουρα αρκετά γευστικά. Η σάλτσα διακριτική, να πω την αλήθεια δεν μου θύμισε έντονα μουστάρδα. Οι πατάτες ίδιες με αυτές στα κεφτεδάκια, πολύ καλές. Τα λαχανικά δεν τα δοκίμασα αλλά φαγώθηκαν.

- Οσομπούκο κρεμολάτα στα 19 ευρώ η μεγάλη ποσότητα που χορταίνει άνετα 2 πεινασμένα άτομα. Καλοψημένο κότσι με το λιπάκι του και μια πολύ καλή σάλτσα με μυρωδικά, υπόξινη. Μου θύμισε λίγο σαν μπολονέζ (αλλά δε νομίζω πως πέφτω και πολύ μέσα), ενώ μας προσφέρθηκε και έξτρα σάλτσα. Αν ο καιρός είναι κρύος δοκιμάστε το. Το μισό μας το έδωσαν πακέτο, ενώ με το κόκκαλο κοιμήθηκε αγκαλιά ο σκύλος μας.

- Κρασί κόκκινο εμφιαλωμένο Τσιλιλή 750 μλ στα 11 ευρώ, νομίζω πολύ καλή τιμή για τέτοιου είδους εστιατόριο.

- Παρφέ με λικέρ καλβαντός και σάλτσα μάνγκο στα 7 ευρώ. Μεγάλη ποσότητα για να μοιραστείς και νοστιμότατη σάλτσα μάνγκο. Η κρέμα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί αδιάφορη, χωρίς ένταση, ίσως κάποιος ξηρός καρπός την βελτίωνε γευστικά και την αναδείκνυε.

- Φοντύ σοκολάτας στα 11 ευρώ για 2 άτομα. Θα ήθελα η σοκολάτα να ήταν γάλακτος για να μη σε λιγώνει τόσο. Φρέσκα φρούτα σε κομματάκια (μπανάνα, μήλο, πορτοκάλι) από τη μια πλευρά και κομματάκια κέικ από την άλλη για να βουτάς. Άρεσε, την επόμενη μέρα το ένα άτομο της παρέας μου είπε ότι θέλει να το ξαναδοκιμάσει.

- Κέρασμα λικέρ μαστίχας για κλείσιμο.

Σύνολο στα 102 ευρώ. Τα κουπόνια κόστιζαν 50 ευρώ για να φάμε για 100, και χρειάστηκε να δώσουμε μόλις 2 ευρώ έξτρα. Σαν συνολική εμπειρία τους ΚΛΕΨΑΜΕ.

Συμπερασματικά, πρόκειται για μαγαζί με ευρωπαϊκό αέρα και αύρα που αξίζει η όλη εμπειρία μέχρι και το τελευταίο σέντ. Ποιοτικά υλικά, πολιτισμένο περιβάλλον που μπορείς να καθίσεις και να χαλαρώσεις με τις ώρες (ειδικά αν είσαι άνω των 35).

Προσφέρεται και για καφέ σε "εξευτελιστικές" τιμές αν λάβω στα υπ'όψιν το όλο κόνσεπτ (2-3 ευρώ). Επειδή βλέπω πως η όλη προσπάθεια αξίζει θα σας πρότεινα σίγουρα να πάτε και να περάσετε καλά. Μην ξεχνάτε πως παίζουν και κάτι εκπτώσεις στο παρόν σάιτ (20%) αν θυμάμαι καλά.

Οπότε εκμεταλευτείτε το και αντί να πάτε σε ταβέρνα ή νεοταβέρνα και να σκάσετε το 20άρικο ανά άτομο, να φάτε σε πολιτισμένο περιβάλλον με σχεδόν τα ίδια χρήματα.

Με κρασί,2 ορεκτικά, σαλάτα και οσομπούκο δε νομίζω πως θα κοστίσει παραπάνω. Κάπου στα 50-55 ευρώ, αλλά με την έκπτωση θα πέσετε στα 40-45.

Το κατάστημα θα ανέβει στα υψηλά πατώματα του ask4food. Και μιας και έλαβα μια πρόσκληση για γευσιγνωσία για τους χρήστες, νομίζω πως το Druid θα ήταν ιδανική επιλογή για αυτούς που δεν θα μπορέσουν να παρευρεθούν στη πρώτη συνάντηση... Ελπίζω να τεθεί υπό σκέψη από τους διαχειριστές!

Ο Δρυίδης είναι γενναιόδωρος!

Μοντέρνες ταβέρνες, Αγ.Δημήτριος

Το Σούμα Κολοκύθι έχει κάνει δυναμική είσοδο στο σάιτ μας, οπότε όταν είδα μια προσφορά σε εκπτωτικό σάιτ δεν έχασα την ευκαιρία να την επισκεφθώ. Οι οιωνοί ήταν καλοί, η παρέα επίσης...

Θα ξεκινήσω λίγο ανάποδα και θα πω πως σε πολλά σημεία μου θύμισε τα Φουρνομαγειρέματα. Νομίζω πολλούς θα βάλει σε σκέψεις αν μένουν στις τριγύρω περιοχές για το τι να διαλέξεις για μια έξοδο σου.

Η απόσταση είναι αρκετά κοντά μεταξύ των 2, οι προθέσεις των ιδιοκτητών είναι παρεμφερείς με βλέψεις εδραίωσης στη σκηνή της Αθήνας και στόχο για κάτι τίμιο με όρεξη για δουλειά. Δεν έχουν μείνει στο περιτύλιγμα.

Η επίσκεψη είχε κανονιστεί 5 ημέρες νωρίτερα για Παρασκευή 6/3/2015 και ώρα 21:15, σχετικά νωρίς για τα στάνταρ μας.

Το μαγαζί βρίσκεται μεταξύ Αγίου Δημητρίου και Δάφνης, μόλις έναν δρόμο δεξιά από την λεωφόρο Βουλιαγμένης με κατεύθυνση για Αθήνα. Όντως η περιοχή είναι ήσυχη και περιτριγυρίζεται από πολυκατοικίες, δεν θα δυσκολευτείτε να παρκάρετε πολύ κοντά στο μαγαζί ακόμα και σε βροχερό βράδυ όπως εμείς.

Μπαίνοντας μέσα είδαμε το κατάστημα ήδη μισογεμάτο με ηλικίες από 5 ετών έως και άνω των 50. Θετική η πρώτη εντύπωση. Να πω και κάτι ελαφρώς άσχετο αλλά κάποιο πρόβλημα ίσως έχουν με την πόρτα τους γιατί φάνηκε σαν να μπορείς να ανοίξεις μόνο από μέσα. Παρ'όλα αυτά μας υποδεχθήκανε χαμογελαστά και ευγενικά. Μάλιστα είχαμε και επιλογή μεταξύ 2-3 τραπεζιών για να διαλέξουμε.

Μου άρεσε πολύ το τραπέζι που ήταν στιβαρό και σχετικά μεγάλο, καινούργιο και καθαρό. Γενικότερα με την καθαριότητα του καταστήματος δεν θα συναντήσετε πρόβλημα. Οι καρέκλες και αυτές άνετες και γενικά θα ασχοληθείτε με την παρέα σας μόνο. Το επιτρέπει το ύφος του μαγαζιού που κακά τα ψέματα δεν είναι και πολύ μεγάλο,10-12 τραπέζια έχει. Οι τόνοι σε λευκό φόντο, όχι όμως κουραστικοί και περιβάλλεται από τζαμαρία. Προσοχή στις τουαλέτες που ο καθρέπτης είναι για "νάνους" όπως με χιούμορ είπαν οι γυναίκες της παρέας. Στην επίσκεψη μας δεν έγινε αισθητό το τσιγάρο που πιθανώς να άναψαν σε άλλα τραπέζια, σίγουρα όμως υπάρχουν τασάκια στοιβαγμένα παραδίπλα από την ανοικτή κουζίνα (χωρίς να μας ενοχλήσουν μυρωδιές).

Ο κατάλογος έχει καλοδιαλεγμένα υλικά και δεν κουράζει, παίζει με επιλογές κρεατικών, δεν θυμάμαι κάπου να διάβασα ψαρικό πράγμα παράξενο για τις καταβολές των ιδιοκτητών.

Παραγγείλαμε τα εξής:

- Ψωμί και ντιπ προς 1 ευρώ/άτομο. Νοστιμότατο λαδάκι και μια σως με παντζάρι που έμοιαζε οπτικά σαν τέμπερα ζωγραφικής αλλά ήταν διακριτική και ιδιαίτερα απαλή. Το ψωμάκι θα μπορούσε να ήταν ακόμα πιο φρέσκο.

- Πολίτικη καπνιστή μελιτζανοσαλάτα στα 4.5 ευρώ. Δεν ήταν ιδιαίτερα σκορδάτη, συνοδευόταν με νόστιμα πιτάκια και η υφή στα δικά μου γούστα έμοιαζε σαν πολτός μελιτζάνας. Δεν την παρήγγειλα εγώ αλλά φάνηκε να αρέσει.

- Φέτα σε φύλλο με μέλι σουσάμι στα 7 ευρώ. Νόστιμη, θα ήθελα λίγο πιο πικάντικο το τυρί. Η αναλογία του μελιού ήταν ιδανική και το σουσάμι προσέθετε και δεν μπούχτιζε. Πολύ τραγανό το φύλλο, η τιμή θα μπορούσε να είναι και πιο χαμηλή.

- Αυγά μάτια με πατάτες στον φούρνο και τριμμένο κασέρι (αν θυμάμαι καλά) από πιάτο ημέρας στα 6 ευρώ. Πάρα πολύ ΦΡΕΣΚΑ τα αυγουλάκια, οι πατάτες θα μπορούσαν να είχαν κρατήσει και λιγότερο λάδι. Μια χαρά και το τυρί, ίσως χρειαζόταν κάποιο πιο πικάντικο αλλά σαν γενικό αποτέλεσμα είναι ένα νόστιμο ορεκτικό.

- Ταλαγάνι με μαρμελάδα ξηρών φρούτων και κουκουνάρι στα 7.5 ευρώ. Κατά τα γούστα μου θα το ήθελα λίγο πιο ψημένο και όχι τόσο τραγανές τις άκρες, η σάλτσα μια χαρά αλλά κάτι έλειπε για να το απογειώσει. Η τιμή θα μπορούσε να πάρει και μια κλίση προς τα κάτω αλλά τουλάχιστον ήρθαν 2 τεμάχια τυριού.

- Σιγομαγειρεμένη χοιρινή πανσέτα με μέλι και πικάντικη σάλτσα τομάτας στα 9.5 ευρώ. Ήρθαν 3 καλά κομμάτια καλοψημένου και με χυμούς κρέατος που έλιωνε στο στόμα, η σάλτσα δεν ήταν πικάντικη αλλά είχε αυτό το κάτι που με έκανε να τη συνδυάζω με κάθε μπουκιά, ενώ υπήρχε και μια σως σαν μαγιονέζα εξίσου νόστιμη αν και λίγο λιπαρή. Αν θυμάμαι καλά υπήρχαν πατάτες και πιτούλες. Το μοιραστήκαμε 4 άτομα μαζί με...

- Ένα εξίσου νοστιμότατο χοιρινό κότσι με πουρέ καρότου και σάλτσα μυρωδικών στα 14 ευρώ για 2 άτομα. Όντως λουκούμι σαν αυτό που είχα δοκιμάσει στα Φουρνομαγειρέματα, καλοψημένο και λιώμα. Τρυφερό, ενώ και ο πουρές καρότου ήταν αρκετά νόστιμος αν και ήρθε σχετικά χλιαρός. Αξίζει να το δοκιμάσετε.

- 2 Κόκα κόλες 250άρες στα 3 ευρώ συνολικά
- 2 μπύρες Άλφα weiss στα 7.4 ευρώ συνολικά (500άρες).

Σύνολο στα 62.9 ευρώ, δηλαδή έξτρα 13 ευρώ για κουπόνι 24 ευρώ (για να φας για 50).

Να σημειώσω πως παραγγείλαμε και:

- Σάντουιτς σοκολάτας στα 6 ευρώ. Υπήρχε παγωτό ανάμεσα και όντως και εμείς το βρήκαμε κεκοειδές με σοκολάτα σαν μερέντα. Καλό για τη μέση γιατί ακόμα και οι chocoholics θα μπούχτιζαν.

- Τσιζκέικ μπανάνα-βύσσινο στα 6 ευρώ. Πρωτότυπη κατασκευή που έρχεται σε βαζάκι από μαρμελάδα (Bonne maman συγκεκριμένα). Στη βάση τραγανό τριμμένο μπισκότο, η κρέμα απαλή και με γεύση μπανάνας και από πάνω βύσσινα. Καλύτερο για τα δικά μου γούστα από το σάντουιτς σοκολάτας.

Η εξυπηρέτηση από παιδιά ηλικίας 25-30 πάνω κάτω με όρεξη να βοηθήσουν, γνώστες του τι δημιουργεί η κουζίνα. Νεράκι προσφέρθηκε σε κανάτα, απόδειξη κανονικά και μάλιστα άφησα τελευταία τα γλυκά γιατί διαπίστωσα πως δεν χρεώθηκαν την ώρα που διάβαζα την απόδειξη για να γράψω την κριτική. Ίσως έγινε από λάθος αλλά όπως και να έχει μου άφησε μια τελευταία γλυκιά γεύση. Όταν αποχωρούσαμε από το μαγαζί ο σερβιτόρος άφησε την παρέα που εξυπηρετούσε για να μας ξεπροβοδίσει, να μας ευχαριστήσει και να μας καληνυχτίσει.

Συμπερασματικά, βρίσκω πολλά κοινά σημεία με τα Φουρνομαγειρέματα στον τρόπο λειτουργίας και στόχου που έχουν θέσει. Τα υλικά είναι ποιοτικά, δεν έχουν επενδύσει ιδιαίτερα στον χώρο αλλά πιστεύω πως με τον καιρό όλο και θα βελτιώνονται. Προβλέπω πως οι κριτικές θα είναι ιδιαίτερα συχνές από τους χρήστες ενώ και για το καλοκαιράκι έχουν αφήσει υποσχέσεις για τον εξωτερικό τους χώρο που θα θυμίζει νησί.

Ικανοποίησε ιδιαίτερα το φιλικό μας ζευγάρι και πιστεύω πως αξίζει και δεύτερη επίσκεψη. Οι οιωνοί είναι καλοί. Δεν είναι τυχαίο πως τα τραπέζια ξαναγέμισαν με κόσμο ακόμα και στις 23:00 το βράδυ.

Υ. Γ Στην ποιότητα φαγητού αξίζει ένα 3+...

Μεζεδοπωλεία, Κερατσίνι

Το Κελάρι είναι μια καλή πρόταση για τις περιοχές Αμφιάλης-Δραπετσώνας-Κερατσινίου για όσους δεν ενδιαφέρονται απλώς για καλή γεύση αλλά θέλουν να κάτσουν σε έναν χώρο όμορφο αλλά όχι πολυφορτωμένο.

Η πρόσβαση είναι πολύ εύκολη καθώς βρίσκεται σε κεντρική λεωφόρο (Λαμπράκη) και είναι στα φανάρια που στρίβεις για να μπεις στο πιο κεντρικό σημείο της Αμφιάλης (Τσαλδάρη). Προσοχή όμως. Αν έρχεστε από Αθήνα θα στρίψετε αμέσως δεξιά και ΟΧΙ αριστερά για να μπείτε στην Τσαλδάρη (στον τόπο που δολοφονήθηκε ο Παύλος Φύσσας). Μόλις στρίψετε δεξιά, σε 15 μετρά θα φανερωθεί το μαγαζί.

Το μαγαζί είναι οπτικά σαν να βρίσκεσαι σε περιοχή της Ανατολικής Αττικής. Στα μάτια μου είναι μαζί με το Μάγευμα, τα πιο όμορφα αλλά όχι πολυτελιάρικα μαγαζιά της περιοχής. Βρίσκεται σε πυκνοκατοικημένη περιοχή και ίσως δυσκολευτείτε να παρκάρετε (λόγω και της λεωφόρου), να ξέρετε όμως πως έχουν και δικό τους πάρκινγκ και μπορούν να εξυπηρετήσουν 5-6 αυτοκίνητα.

Περιβάλλεται εξωτερικά από τζαμαρία αλλά σε κερδίζει με τον φωτισμό που τονίζει την ονομασία του μαγαζιού. Δεν είναι μεγάλο, μοιάζει παρεϊστικο μέρος και όλες οι ηλικίες από τις μικρότερες έως τις μεγαλύτερες θα περάσουν όμορφα. Πέτρα και ξύλο κυριαρχούν στο μαγαζί, όμορφα φαναράκια φωτίζουν τον χώρο. Σε 1-2 σημεία υπάρχουν ράφια με εμφιαλωμένα μπουκάλια κρασί αλλά η πιο όμορφη νότα ήταν τα σκαλάκια που οδηγούσαν στο υπόγειο κελάρι και περιβάλλονταν από τζαμαρία. Τα τραπεζοκαθίσματα είναι ξύλινα αλλά άνετα, λαδόκολλα τοποθετημένη αλλά τα σκεύη που δειπνήσαμε σε καμιά περίπτωση δεν παρέπεμπαν σε ταβερνοκατάσταση. Οι κατάλογοι περιποιημένοι και καλοδιατηρημένοι. Τέλος, οι τουαλέτες σε καλή κατάσταση, καθαρές σε μια βραδιά χωρίς κόσμο.

Η επίσκεψη μας έγινε Τρίτη βράδυ 24/2/2015 στις 21:00 από 3 άτομα, την επομένη δηλαδή από την Καθαρά Δευτέρα. Μόλις μια ακόμα παρέα ήταν στο μαγαζί αλλά ουδόλως δεν μας χάλασε τη διάθεση.

Στα του φαγητού, ο κατάλογος περιλαμβάνει 5-6 σαλάτες, καμιά 15αριά ορεκτικά, στραπατσάδες,4-5 τηγανιές και κυρίως πιάτα με κρεατικά. Για την σαρακοστή έχουν ετοιμάσει ένα αρκετά εκτενές μενού και έχουν ήδη ενημερώσει την ιστοσελίδα τους

Η δική μας διάθεση τράβαγε πιάτα για τη μέση, οπότε έχουμε και λέμε:

- Ψωμί στην αρχή που χρεώθηκε 2.1 ευρω. Στην προκειμένη μας ήρθε λαγάνα, ίσως είχε περισσέψει από την προηγούμενη ημέρα.

- Σαλάτα Χιώτικη με πετιμέζι στα 7 ευρώ με ανάμεικτα λαχανικά, σύκα σε γλυκό κρασί, μαστέλο σχάρας, καρύδια και λαδόξυδο με πετιμέζι. Χορταστική για 3 άτομα αλλά ενώ εχει ευφάνταστα υλικά, θα προτιμούσα να είχε σπανάκι-ρόκα πχ και όχι μαρουλοκαταστάσεις. Ωραία τα σύκα, έδιναν μια διακριτική γλυκύτητα, το μαστέλο κομμένο σε μακριές λωρίδες. Η πιο ωραία πινελιά ήταν τα καραμελωμένα καρύδια που δεν τα έχω συναντήσει αλλού, προσέθεταν στο πιάτο και στη γεύση.

- Στραπατσάδα με παστουρμά αρμένικο, ντομάτα και κασέρι στα 5.9 ευρώ. Καλή ποσοτικά, θα την ήθελα πιο καυτή για να αναδείξει και τον παστουρμά, που ήρθε σε λεπτά κομμάτια κομμένος αλλά κυριαρχούσε κιόλας στο πιάτο. Ελαφρύ το αβγό, το κασέρι δεν το διέκρινα τόσο πολύ. Ο παστουρμάς ήταν γευστικά διακριτικός, θα τον ήθελα πιο πικάντικο. Σερβιρίστηκε σε σαγανάκι.

- Λουκάνικο χωριάτικο με μουστάρδα και φρέσκα πιτάκια στα 5.8 ευρώ. Λίγο ακριβό σαν μεζές, νόστιμο και όχι βαρύ, ψημένο όσο έπρεπε.

- Πουγκί μοσχαρίσιο με τομάτα και γιαούρτι στα 6.9 ευρώ.2 φρεσκοψημένα πουγκιά, με μοσχαράκι μαλακό και γευστικό, το φύλλο τραγανό και συνδυάζεται ωραία με το γιαούρτι. Η μερίδα μοιάζει μικρή αλλά σε συνδυασμό με τα άλλα πιάτα, μια χαρά ήταν.

- Κεφτέδες σαγανάκι με χοντροπασπαλισμένη φέτα στα 6 ευρώ. Χορταστικός πιάτο με μπόλικη γλυκιά σαλτσούλα που είναι ότι πρέπει για βούτες. Η φέτα σε καλή ποσότητα, όχι αρκετά πικάντικη. Οι κεφτέδες χοντρούτσικοι, μαλακοί αλλά έχω φάει και πιο γευστικούς.

- Μπιφτέκι μοσχαρίσιο με πατάτες τηγανιτές στα 9 ευρω πακέτο για το σπίτι. Η αδελφή μου που το έφαγε είπε πως ήταν 2 τεμάχια νορμάλ γεύσης και αρκετής ποσότητας.

- Τυρομπουκιές με σάλτσα καπνιστής πιπεριάς στα 5.5 ευρώ. Φρεσκοψημένα μπαλάκια τυριών,5 τεμάχια με πλούσιο και γευστικό τυρί και τραγανή κρούστα. Η σάλτσα καπνιστής πιπεριάς μου φάνηκε φλατ και όχι πολύ αρωματική.

- 2 κατοσταράκια τσίπουρου Τυρνάβου στα 6.6 ευρώ σύνολο, μάλλον ευκολόπιοτα μαζί με τον πάγο.
- 1/4 ημίγλυκο κόκκινο κρασί στα 2 ευρώ, όχι το καλύτερο που έχω πιεί και σχετικά αραιό.
- 1 μπουκάλι νερό 1 λίτρου στο 1.5 ευρω, ήρθε μαζί με το ψωμί χωρίς να το ζητήσουμε.

- 1 μπανόφι στα 4 ευρώ με φρέσκια μπανάνα, πλούσια καραμέλα και βάση πτι-μπερ, καλό κλείσιμο.

- Κέρασμα χαλβά από ταχίνι με σοκολάτα, καλή ποσότητα και εύγευστος, μάλλον λόγω της Καθαράς Δευτέρας κι αυτός.

Σύνολο στα 62.3 ευρώ για να φάνε 3 άτομα στο μαγαζί και άλλο ένα άτομο στο σπίτι.

Γενικότερο συμπέρασμα είναι πως πρόκειται για ένα καλό μαγαζί για την περιοχή, ειδικότερα αν δεν θες ταβερνοκαταστάσεις. Αν κρίνω και από την ευγενική και πολύ χαμογελαστή κοπέλα που μας εξυπηρέτησε και ήταν ενημερωμένη για τα πιάτα του καταστήματος, πρόκειται για επιχείρηση που σέβεται τον πελάτη, με 1 μόλις έτος στην πλάτη του, το ψάχνει με τις γεύσεις και γενικότερα θέλουν να αποκτήσουν μια μεγάλη δεξαμενή πελατών.

Να σημειώσω δε, πως η κοπέλα με μόλις 4 μήνες εργασίας στο μαγαζί, σε ερωτήσεις που τις κάναμε μοιάζει να είναι ικανοποιημένη από την επιχείρηση και τις συνθήκες εργασίας της. Το λέω αυτό γιατί μου έκανε εντύπωση που δεν υπήρχε αρκετή πελατεία και θα έσκαγα αν δεν την ρωτούσα τι έγινε την Καθαρά Δευτέρα. Η απάντηση της ήταν πως από τις 12 το μεσημέρι ερχόταν κόσμος και περίμεναν και άλλες παρέες έξω και αυτό συνεχίστηκε ακόμα και το βράδυ. Το ίδιο έγινε και την Κυριακή πριν την Καθαρά Δευτέρα.

Εκεί που εστιάσαμε και έγινε αντικείμενο θετικής συζήτησης ήταν πως μιλούσε για το μαγαζί σαν συνολική προσπάθεια μια ομάδας και δεν ήταν αποκομμένη για το ΕΓΩ της αλλά μιλούσε για το ΕΜΕΙΣ.

Οπότε γιατί να μην πάει καλά όταν δείχνει προσπάθεια και καλή θέληση?

Να πάτε, να χαλαρώσετε με καλή παρέα. Ακόμα δεν πρόκειται για τελειοποιημένες γεύσεις αλλά έδειξαν πως έχουν διάθεση και θετική ενέργεια.

Θα επιστρέψω ξανά, μπορεί να γίνει στέκι καλό.

Υ. Γ Ο κατάλογος εμφιαλωμένων κρασιών έχει 6-7 επιλογές αλλά υπάρχει και χύμα. Θα ήθελα όμως να γίνει πιο εμφανές το στοιχείο που ορίζει την ονομασία του καταστήματος.

Μουσικά Μεζεδ/λεία, Πασαλιμάνι - Φρεαττύδα

Το Παλιό Μπακάλικο το γνώρισα πέρυσι την άνοιξη στο Κερατσίνι και νομίζω πως δεν είχε και πολύ καιρό που είχε ανοίξει. Οι εντυπώσεις μου δεν ήταν και οι καλύτερες δυνατές αλλά έτυχαν και διάφορες συγκυρίες (ημέρα, ώρα, διάθεση). Δεν γνώριζα ότι είχε μεταφερθεί σε άλλο χώρο αλλά τελικά πολύ καλά έκανε.

Από εκεί που δεν ήξερες που βρισκόταν, μεταφέρθηκε σε αρκετά κεντρικό σημείο. Πάνω από τη μαρίνα Ζέας και σε κοντινή απόσταση από το Μπαρ Μπεε Κιού (όπου για ακόμα μια φορά είδαμε να περιμένει κόσμος έξω για να φάει).

Η επίσκεψη μας έγινε Παρασκευή 20/2/2015 στις 21:30 το βράδυ από 4 άτομα. Αφού σταθήκαμε τυχεροί και παρκάραμε σχετικά κοντά (θα δυσκολευτείτε γιατί βρίσκεται σε πυκνοκατοικημένη περιοχή με πολλές πολυκατοικίες), ανεβήκαμε αρκετά σκαλιά (σε κρύο περιβάλλον) και βρεθήκαμε σε έναν γραφικό χώρο, που πιο πολύ σου έδινε την αίσθηση τηλεοπτικού πλατό παρά χώρου εστίασης. Δυστυχώς όπως και στην πρώτη μας επίσκεψη έτσι και τώρα, αισθάνθηκα κάποιες μυρωδιές από την κουζίνα αλλά σε υποφερτό βαθμό αυτή τη φορά και γρήγορα ξεχάστηκαν.

Ο χώρος είναι μικρός και χωράει 10-12 τραπέζια αλλά σε καλή απόσταση μεταξύ τους για να διασκεδάσεις και να πεις και 2 κουβέντες με την παρέα σου. Ξύλινα τραπεζοκαθίσματα και καινούργια, με ξύλινο πάτωμα. Κάποιες επιγραφές που λένε "Το Παλιό Μπακάλικο" και " Η στοά του Στελάρα", ραφάκια με κορν φλέικς, κονσέρβες και μαγειρικά σκεύη όμορφα φωτισμένα και ένα μικρό μπαλκονάκι όπου από κάτω τραγουδούσαν 3 νέα παιδιά (2 άντρες και μια γυναίκα). Σκηνικό πιο πολύ κινηματογραφικό στα δικά μου μάτια σε έναν χώρο που έμοιαζε πιο πολύ σαν σπίτι. Επίσης οι τουαλέτες ήταν πεντακάθαρες.

Το σέρβις ήταν κυρίως από μια κοπέλα που λόγω αποκριών είχε βαφτεί και είχε μια ουρίτσα στο τζιν της και έναν νεαρό βοηθό. Εξυπηρετικοί και με όση ευγένεια χρειάζεται αν και νομίζω πως ακόμα ένα άτομο χρειαζόταν γιατί ενώ ήταν κοντά στα τραπέζια, κάποιες φορές έδειχναν να ξεχνιούνται και χρειάστηκε να επαναλάβουμε 2-3 πραγματάκια. Στα πολύ θετικά:

α) έκδοση νόμιμης απόδειξης
β) κέρασμα στην αρχή αλλά και κανάτας με νερό ενώ να σημειώσω πως και
γ) μάλλον δεν είχαν σόδα όταν τους ζητήσαμε και πεταχτήκανε και φέρανε από κοντινό ψιλικατζίδικο.

Στα του φαγητού, ο κατάλογος είναι κυρίως με μεζέδες που συνοδεύουν το ποτό, ποσοτικά. Υπάρχουν και θαλασσινές και κρεατικές επιλογές αλλά σαν παρέα πιο θελκτικές ήταν οι επιλογές που τα έβαζες όλα στη μέση.

Έχουμε και λέμε:

- Καραφάκι ρακί, ψωμάκι φρέσκο αλλά και κριτσίνια με μια σως γιαουρτιού. Πολύ καλή αρχή. Νομίζω 0.50 λεπτά το άτομο αλλά μόνο η δεύτερη ρακή που πήραμε κόστιζε 3 ευρώ. Κανένα προβλημα.

- Σαλάτα ρόκα-παρμεζάνα με μπαλσάμικο, καρύδια και λιαστή τομάτα στα 5 ευρώ. Όχι τεράστια ποσότητα αλλά πολύ φρέσκια και ιδανική για ξεκίνημα. Μου έμεινε η εντύπωση πως μαζί με το μπαλσάμικο υπήρχε και μια δόση κρέμας γιαουρτιού που ανακατεύτηκε και άφησε γευστικό αποτέλεσμα.

- Κολοκυθοκεφτέδες στα 4 ευρώ. Τραγανοί απ'έξω και σχετικά γευστικοί αν και δεν αναδείχτηκε 100% η γεύση του κολοκυθιού (όπως πχ στον Κατσόγιαννο στη Δραπετσώνα που θυμάμαι να έχω φάει τους καλύτερους). Μια σως γιαουρτιού θα μπορούσε να προσθέσει κατιτίς στη γεύση των 4 τεμαχίων που μας παρουσιάστηκαν.

- Μπουγιουρντί στα 5 ευρώ τυλιγμένο σε λαδόκολλα και αλουμινόχαρτο. Μια χαρά αλλά δεν ήταν πικάντικο όπως το έχω συνηθίσει. Πάντως η φέτα δεν είχε διαλυθεί.

- Κεμπαπάκια στα 6 ευρώ. Παρουσιάστηκε ένα πιατο με πίτα σουβλακιού, κομμένη τοματούλα και κρεμμύδι. Μαλακή η πίτα και δροσερή η τομάτα. Τα κεμπαπάκια ήταν 5-6 κομματάκια σε μέγεθος μικρού δακτύλου, όχι ιδιαίτερα σπιρτόζικα αλλά ούτε και πολύ σκληρά. Δεν διέκρινα πολλά μπαχάρια.

- Παστουρμαδοπιτάκια στα 7.5 ευρώ. Παρουσιάστηκαν 4 τεμάχια σαν φλογέρες, με μπόλικο τυράκι και διακριτική ποσότητα παστουρμά. Η τιμή τους δεν θεωρώ πως ανταποκρίνεται στην ποσότητα (κυρίως).

- Μανιτάρια σαγανάκι στα 6 ευρώ. Πλούσιο πιάτο και ιδανικό για να συνοδεύσεις το ποτό σου. Με μπόλικο λιωμένο τυρί που αγκάλιαζε τα φρέσκα μανιτάρια. Ιδανικό για χειμώνα.

- Φέτα με μέλι και ούζο στα 5 ευρώ. Το ούζο "ακουγόταν" στα όρια του ευχάριστου (γιατί μου έχει τύχει σε άλλο μαγαζί να μην μπορώ να φάω ούτε μια μπουκιά). Χρυσαφένιο το φύλλο χωρίς να κρατάει πολλή λαδίλα (άρεσε πολύ στην κοπέλα μου). Η φέτα θα ήθελα να είναι πιο πικάντικη ενώ το μέλι ήταν σε πολύ διακριτική ποσότητα.

- Μύδια σαγανάκι στα 7 ευρώ. Κατεψυγμένα και όχι κάτι ιδιαίτερο γι'αυτούς που τα δοκίμασαν. Η σάλτσα τομάτας φαινόταν θελκτική οπτικά πάντως.

- Ζαμπονοτυροφλογέρες στα 5 ευρώ. Καλές για συνοδευτικό, ζεστά και χωρίς λαδίλα με χορταστικό λιωμένο τυρί.4 τεμάχια και εδώ.

- Σόδα στα 2 ευρώ, μπύρα Κάιζερ 500 μλ στα 3 ευρώ και ένα καραφάκι ρακή στα 3 ευρω.

Σύνολο: 60.5 ευρώ, μια χαρά τιμή για την όλη εμπειρία.

Κλείνοντας θα πω πως αξίζει μια επίσκεψη σας ειδικά τις ημέρες με ζωντανή μουσική χωρίς όμως να περιμένετε γαστριμαργικές εμπειρίες. Ότι προσφέρεται είναι γευστικά καλό και μαζί με το ποτάκι σας, την καλή παρέα και τη ζωντανή μουσική μπορεί να γίνει ένα καλό στέκι που δεν κυριαρχεί η οχλαγωγία και δεν βουίζουν τα αφτιά σας όταν παίρνετε τον δρόμο της επιστροφής.

Τέλος, πολύ σημαντικό να αναφέρω είναι πως ενώ έχουν βάλει κάτι μικρές κονσερβίτσες για τασάκια, δεν νιώσαμε τα ρούχα μας να έχουν βρωμίσει είτε τσιγαρίλα είτε κουζινίλα.

Άξιζε τα λεφτά του.

Cafe - Restaurants, Παγκράτι

Αποφασίσαμε φέτος να γιορτάσουμε του Αγίου Βαλεντίνου και αντί να πάμε σε κάποιον πολυκινηματογράφο και μπλέξουμε με ουρές κλπ, αποφασίσαμε τελικά (τι περίεργο) να δειπνήσουμε. Ψάχνοντας στο διαδίκτυο προτάσεις εστιατορίων, αποφάσισα να δώσω την ευκαιρία στο Musique Cafe που κάτι μου θύμιζε αλλά δεν θυμόμουν λεπτομέρειες. Τελικά διαπίστωσα πως είναι σε απόσταση αναπνοής από το Μαύρο πρόβατο του Press cafe (είχα κάνει μια επίσκεψη το καλοκαίρι του 2012).

Τελικά μπλέξαμε στο Παγκράτι και κάναμε βόλτες κάνα 20λεπτο σίγουρα μέχρι να στριμώξουμε το όχημα μας. Εναλλακτικά υπάρχουν κάποια πάρκινγκ επί πληρωμή, το ένα ακριβώς απέναντι από το μαγαζί. Οπλιστείτε με υπομονή λοιπόν.

Η πρόταση του καταστήματος αφορούσε για:

- Σαλάτα ή ορεκτικό της επιλογής μας από τον κατάλογο
- 2 κυρίως πιάτα

- Κέρασμα το welcome drink και το επιδόρπιο

Στην τιμή των 32 ευρω...

Μια καλή τιμή για την περίσταση και για το ύφος του μαγαζιού γιατί ναι μεν είδα και την προσφορά του Καραβίδα αλλά δεν ήθελα ταβερνοψαρικά, ενω οι άλλες προτάσεις ξεκινούσαν από 28-30 ευρώ το άτομο και πάνω, ομολογουμένως αρκετά μετά από πρωινό shopping στην Ερμού.

Φτάσαμε τελικά γύρω στις 22:30 (η κράτηση ήταν για τις 22:00) και το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο. Πρόκειται για cafe-bar-restaurant με καταβολές από τη Νάξο όπως διάβασα. Μπαίνοντας μέσα, στα αριστερά ήταν ο κύριος χώρος που δειπνούσαν τα ζευγάρια και οι παρέες. Πίσω από τον χώρο που παίζει ο DJ (στην προκειμένη περίπτωση ένας γνωστός ηθοποιός φατσικά) και ετοιμάζονται τα ποτά ήταν παρέες που έπιναν το ποτό τους και στα δεξιά μπαίνοντας υπάρχει τηλεόραση και επίσης τραπεζάκια για να καθίσεις. Τα τραπέζια ξύλινα και οι καρέκλες όχι τίποτα το ιδιαίτερο, κάποιες μεταλλικές κάποιες πιο απλές σαν πλαστικές (όχι από αυτές που πουλάνε οι Ταμτάκοι, προς θεού).

Ραφάκια με μπουκάλια από ποτά και κάποια βιβλία για ντεκόρ και σχετικά χαμηλός φωτισμός που σε κάνει να χαλαρώνεις πίνοντας το ποτό σου (ο κύριος στόχος του μαγαζιού νομίζω). Ψηλοτάβανο μαγαζί και μεγάλες τζαμαρίες, πράγμα που εμένα προσωπικά μου άρεσε. Το άσχημο στην όλη υπόθεση ήταν πως ενώ υπήρχε επιγραφή ότι απαγορεύεται το κάπνισμα, κάποιοι δεν έδειξαν να το συμμερίζονται και όταν γυρίσαμε σπίτι μας είχαμε και λίγη τσιγαρίλα στα ρούχα μας. Επίσης να σημειώσω πως τα τραπέζια ήταν πολύ κοντά το ένα με το άλλο αλλά λογώ μουσικής μπορούσε να διατηρηθεί η ιδιωτικότητα της συνομιλίας σου.

Στα του φαγητού τώρα, υπάρχει κατάλογος με επαρκείς επιλογές όπως κλάμπ σάντουιτς για αρχή και 5-6 σαλάτες, καμιά δεκαριά ορεκτικά αλλά και ριζότο, ζυμαρικά και κρεατικά. Να αναφέρω επίσης πως είχα διαβάσει στο διαδίκτυο πως αρκετά προιόντα της Νάξου παραλαμβάνονται κάθε βδομάδα μέσω πλοίου για να χρησιμοποιηθούν σε συνταγές τους. Οι τιμές είναι ακριβώς στο όριο του νορμάλ, επιτρέπουν και δεύτερη επίσκεψη. Υπάρχει προσανατολισμός προς το κρασί καθώς στον κατάλογο αναφέρονται αρκετές επιλογές μπουκαλιών, ενώ υπάρχουν και αφρώδεις οίνοι.

Στο τραπέζι μας τώρα. Τελικά όντως διαλέξαμε το μενού του Αγίου Βαλεντίνου αν και είχαμε και την επιλογή να πάρουμε ελεύθερα από τον κατάλογο.

- Ψωμάκια για αρχή,4 τεμάχια νοστιμότατα και φρεσκοφουρνιστά. Δεν έμεινε ψίχουλο ούτε από μαύρο, ούτε από άσπρο ψωμάκι.

- Σαλάτα στα 9.5 ευρώ με καρότο, τρίχρωμες πιπεριές, καρύδι, κατσικίσιο τυρί, μαρούλι και βινεγκρέτ μπαλσάμικο. Μεγάλη ποσότητα για 2 άτομα αλλά δεν ήταν και τίποτα ιδιαίτερο ή ευφάνταστο. Η βινεγκρέτ αρκετά διακριτική και όχι γλυκιά, περισσότερο όξινη. Τα λαχανικά μια χαρά και όλα τα υλικά καλού επιπέδου αλλά για τα γούστα μου τίποτα συγκλονιστικό.

- Για κυριώς πιάτα είχαμε ψαρονέφρι ψητό με πουρέ γλυκοπατάτας-σελινόριζας, σωτέ λαχανικά και σάλτσα ψητού με μαυρομάτικα φασόλια.3 κομμάτια από ζουμερό ψαρονέφρι, αν και στις άκρες ήταν λίγο παραψημένο, με πολύ νόστιμο πουρέ γλυκοπατάτας. Αέρινος, όχι πολύ γλυκός. Θα μπορούσα να φάω άλλες 2 μερίδες. Η σάλτσα διακριτική και χωρίς να υπερκαλύπτει το κρέας, τα λαχανικά τραγανά και νόστιμα όπως πρέπει.

- 1 ποτήρι σανγκριά στα 4.5 ευρώ, αρκετά καλή
- 1 ποτήρι μπύρα βαρελίσια Fischer στα 4 ευρω (τα 400 μλ αν θυμάμαι σωστά), στο ποτήρι της και όπως πρέπει.

- Welcome drink που το αφήσαμε για το τέλος, προβλεπόταν μαστίχα αλλά τελικά μας ήρθε κάτι άλλο, χωρίς δυστυχώς να είμαι ειδικός και να ξέρω περί τίνος πρόκειται.

- Για επιδόρπιο προβλεπόταν κάποιο σοκολατένιο γλυκό αλλά αντ'αυτού μας ήρθε μιλφέιγ. Νόστιμη αν και συμπαγής η κρέμα του, πολύ καλό και τραγανό φύλλο χωρίς να έχει αλλοιωθεί. Αρκετά καλή ποσότητα.

Σύνολο στα 40.5 ευρώ, τιμή νορμάλ για όλες τις υπηρεσίες και την εμπειρία.

Η εξυπηρέτηση ήταν διακριτική και σε νορμάλ χρόνους για την τόση πολυκοσμία και για το κοινό που μάζεψε. Οι ηλικίες ήταν σε συντριπτικό βαθμό άνω των 50 οπότε, άλλη αντιμετώπιση και απαιτήσεις έχουν αυτοί και άλλη οι 20άρηδες. Μόνο στον λογαριασμό μας άργησαν αλλά γενικά δεν αγχωθήκαμε, ήταν μια καλή εμπειρία.

Συμπερασματικά, πρόκειται για καλό μαγαζί που μπορεί να καλύψει όλες τις απαιτήσεις και τις ώρες της ημέρας. Νομίζω μια επίσκεψη δεν θα πήγαινε χαμένη, ενώ και η κουζίνα του έχει καλές προτάσεις και άλλα πιο ευφάνταστα πιάτα. Μου άρεσε ο χώρος του, και προσφέρεται για ένα ποτήρι κρασί, ενώ δεν λείπουν και οι ποικιλίες για συνοδεία.

Με βάση την εμπειρία μου, μου φαίνεται παράξενο που έχει ελάχιστες κριτικές εδώ μέσα.

Υ. Γ Αν και ο τίτλος παραπέμπει σε μουσική, δεν είδα κάτι που να παραπέμπει σε αυτό, ούτε η μουσική ήταν κάποιου συγκεκριμένου ρεπερτορίου (πχ τζαζ κλπ). Χαλαρωτική και με γνωστές ξένες επιτυχίες ανά διαστήματα να παίζουν.

Ιταλία, Ν.Σμύρνη

Το μαγαζί το είχα σταμπάρει αρκετό καιρό για επίσκεψη μετά από καμιά ταινία στα ODEON (υπάρχει και το Vodafone 1+1 από Δευτέρα έως Πέμπτη) και πριν λίγο καιρό είχα αγοράσει μια προσφορά μέσω ίντερνετ για να το επισκεφθώ.

Μου άρεσε η ιστορία των παιδιών που οι γονείς τους είχαν ξενιτευτεί στην "Γη της επαγγελίας" και κυνήγησαν μια καλύτερη τύχη,40+ χρόνια πριν. Μάλιστα όπως αναφέρουν το κατάφεραν καθώς είχαν ανοίξει 3 μαγαζιά.

Στα της Ελλάδος τώρα, οι γιοί αφού οι γονείς αποσύρθηκαν, πήραν την απόφαση να δημιουργήσουν τον δικό τους χώρο σε μια περιοχή που έχει γνωρίσει άνθιση τελευταία και βρίσκεται στην ακτίνα των Μπαρμπαδήμου (στην άλλη γωνία, μόλις 50 μέτρα περπάτημα) και ακριβώς στον πίσω δρόμο από Flavour, Μασίνα και Ciao, διεκδικώντας κομμάτι από την πίτα των άλλων με τίμιες προθέσεις.

Όπως καταλαβαίνετε το παρκάρισμα δεν είναι και πολύ εύκολο αλλά κάπου θα βρείτε να αφήσετε το όχημα σας. Εξωτερικά το μαγαζί έχει μια κάποια φινέτσα και όχι προχειρότητα αλλά παρά το ότι είναι γωνιακό ίσως το προσπεράσεις αν είσαι λίγο βιαστικός, δεν είναι και πολύ μεγάλο. Μπορείς να ξεκινήσεις από το πρωί με καφέ ή κάποιο ρόφημα σε έναν άνετο και κυρίως χαλαρωτικό χώρο και από το μεσημεράκι και μετά να δοκιμάσεις να φας από πανίνι έως και πίτσες και μακαρονάδες. Ξύλινα τραπέζια καινούργια, με μεταλικές καρέκλες μαύρου χρώματος αλλά και καναπέδες μπορούν να σε φιλοξενήσουν χωρίς να σε κουράσουν.

Φρεσκοφτιαγμένος ο χώρος, νέος αλλά γενικά χωρίς να έχουν πέσει και τρελά χρήματα πάνω σε αυτόν. Αυτό που παρατήρησα περισσότερο ήταν το μοτό τους πάνω από τον χώρο παρασκευής των πιάτων τους...

Prima si mangia, poi facciamo tutto il resto...

Δηλαδή "Πρώτα τρώμε, και μετά κάνουμε όλα τα υπόλοιπα"... Εγώ το κράτησα αυτό για την πίτσα...

Η επίσκεψη μας έγινε Τρίτη βράδυ 22:00 από 5 άτομα,10/2/2015.

Το μαγαζί είχε 4-5 τραπέζια εκτός του δικού μας, περίπου στο 40-50% της πληρότητας.

Παραγγείλαμε από τον αρκετά εκτενή από υλικά κατάλογο:

- Φοκάτσια με ντιπ στα 0.8 ευρώ επί 2 φορές. Προς τιμήν τους αρκετά καλή ποσότητα φρεσκοψημένης ζύμης με ωραιότατο απαλό ντιπ λευκοροζέ χρώματος (νομίζω υπήρχε και πιπεριά). Δεν σταματάς να τρως.

- Σαλάτα Red Tuscan στα 6.8 ευρώ με ποικιλία κόκκινων σαλατικών και iceberg, με κατσικίσιο τυρί, coppa citterio και tuscan dressing. Δεν ήταν κάτι ιδιαίτερο και χωρίς αρκετή ένταση. Ξεχώριζε για την αλμύρα της, όχι όμως λόγω των υλικών της. Το ντέσινγκ τίποτα ιδιαίτερο και αυτό, τα σαλατικά θα μπορούσαν να ήταν και ένα κλικ πιο "ζωντανά". Αν ξαναπήγαινα θα προτιμούσα άλλη σαλάτα.

- Παπαρδέλες με φρέσκο κιμά από χοιρινό ωμό και μοσχαρίσια ουρά στα 9.1 ευρω (ragu ala bolognese). Η αδελφή μου που δοκίμασε ξεχώρισε τον κιμά ως νόστιμο αλλά οι παπαρδέλες δεν είχαν κάτι να προσφέρουν.

- Πένες με ροζ κρέμα πάπρικας, κοτόπουλο, τρίχρωμες πιπεριές, εστραγκόν, σβησμένα με moscato d'asti στα 8.6 ευρώ. Μαλακό το φιλέτο κοτόπουλο, άνευρη η σάλτσα και όχι ιδιαίτερα αλ ντέντε τα ζυμαρικά.

- Ταλιατέλες με μαντζουράνα και ανάμεικτα λαχανικά ελαφρώς αρωματισμένα με σκόρδο στα 6.2 ευρώ (primavera colorata). Και εδώ τα ζυμαρικά δεν άρεσαν όπως και η σάλτσα...

- Πίτσα pancetta guanciale με σάλτσα φρέσκιας τομάτας, εκλεκτή πανσέτα, μπέικον, φρέσκα μανιτάρια, μοτσαρέλα μπουφάλα, εξαιρετικό παρθένο ελαιόλαδο και θυμάρι στα 13.5 ευρώ τα 40 εκατοστά.

- Πίτσα με πάστα μαύρης τρούφας, προσούτο Πάρμας, μοτσαρέλα μπουφάλα, τοματάκια κονφί, φύλλα ρόκας και σταγόνες από λάδι τρούφας στα 14.9 ευρώ τα 40 εκατοστά.

Και οι ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΕΣ, με πολύ καλή ποιότητα υλικών. Μπουκιά και απόλαυση. Δεν μιλάμε για κλασική ιταλική ζύμη, φέρνει σε τύπο Πίτσα Χατ, με αφράτο και χειροποίητο ζυμάρι που δεν σταματάς να τρως ούτε αυτό. Γι αυτό και η βαθμολογία μου στην ποιότητα έφτασε σε καλά επίπεδα.

- Μπουκάλι κρασί Κτήμα Μουσών 9 ερυθρό στα 14 ευρώ.
- Σαν Πελεγκρίνο στα 2.2 ευρώ, μπουκάλι νερό Ζαγόρι στα 2.5 ευρώ και 2 αναψυκτικά στα 3.8 ευρώ.

Τιραμισού στα 3.9 ευρώ. Ίσως μην ήταν ημέρας, σίγουρα έχω φάει και πολύ καλύτερο. Η μερίδα καλή αλλά το μόνο που μου άφησε θετικές εντυπώσεις ήταν η κρέμα που ήταν ελαφρώς αλκοολούχα.

- Μίνι καλτσόνε με σοκολάτα και φουντούκι (εντός και εκτός) στα 3.9 ευρώ. Φρεσκοφουρνιστό και νόστιμο αλλά θα ήθελα ακόμη περισσότερη σοκολάτα (καθαρά προσωπικό γούστο όμως).

ΣΥΝΟΛΟ στα 91 ευρώ. Πληρώσαμε 30 ευρώ για τα κουπόνια για να φάμε για 60 συν άλλα 31 ευρώ τελική διαφορά.

Η εξυπηρέτηση ήταν σε πολύ καλά επίπεδα με χαμογελαστό τον ένα από τους 2 ιδιοκτήτες, φιλικό και προσεκτικό. Μας ρώτησε αν επιθυμούμε νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης, μας έτριβε παρμεζάνα πάνω από το πιάτο μας φορώντας γάντι ενώ και για το κρασί μας πρότεινε το πιο οικονομικό από μόνος του. Στο τέλος μάλιστα μας κέρασαν και λιμοντσέλο. Το μόνο προβλημα ήταν πως άργησαν πολύ τα πιάτα των ζυμαρικών λόγω του ότι η κοπέλα στην κουζίνα ήταν νέα και δεν είχε βρεί τους ρυθμούς της.

Συμπερασματικά θα πω πως αξίζει μιας επίσκεψης καθώς πρόκειται για ΤΙΜΙΟ μαγαζί που δεν έχει στόχο το κέρδος αλλά διέπεται από αξίες και ήθος. Πρόκειται για οικογενειακή επιχείρηση και τα όποια λάθη έγιναν σίγουρα δεν ήταν ηθελημένα.

Φάγαμε με φόντο το χιονισμένο τοπίο και ήταν απόλαυση η ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΗ πίτσα τους. Στα ζυμαρικά όμως πρέπει να κάνουν πολλές διορθώσεις καθώς κανέναν πιάτο δεν μας άρεσε, ούτε στο ψήσιμο (λασπωμένα) ούτε στις σάλτσες τους.

Οι τιμές είναι σχετικά καλές και αφήνουν περιθώρια και για δεύτερη επίσκεψη.

Τους εύχομαι καλή επιτυχία και μάλλον θα ακολουθήσουν και αρκετές άλλες κριτικές στο σάιτ.

Ιταλοαμερικάνικο εστιατόριο λοιπόν και θα κλείσω με την πρόταση...

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΗΜΟΥΝ ΧΕΛΩΝΟΝΙΤΖΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΤΡΩΓΑ ΠΙΤΣΕΣ ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ DEI FRATELLI

Μεζεδοπωλεία, Ηλιούπολη - Καρέας

Μετά από τόσες καλές κριτικές και αφού είχα ελεύθερο χρόνο το Σαββατόβραδο, αποφάσισα να κάνω και εγώ την επίσκεψη μου μετά από τόσους πολλούς και έμπιστους χρήστες. Σε γενικές γραμμμές θα συμφωνήσω με τους προαναφερθέντες και με τα καλά τους λόγια.

Η τηλεφωνική κράτηση έγινε Σάββατο 31/1/2015 και ώρα 20:15, μόλις μια ώρα και κάτι λεπτά πριν την άφιξη 2 ατόμων. Πολύ ευγενική προσέγγιση και χωρίς να θέλουν να μας ταλαιπωρήσουν, μας είπαν για σιγουριά να είμαστε στις 22:00 για την καλύτερη δυνατή εξυπηρέτηση. Τελικά συμφωνήσαμε στις 21:30, και με λίγα λεπτά καθυστέρηση κάναμε την εμφάνιση μας.

Σε πρώτη εντύπωση, μια χαρά μας φάνηκε ο χώρος καθώς πρόκειται για μεζεδοπωλείο τοπικού βεληνεκούς και δεν βρίσκεται και σε κάποια πιάτσα ώστε να υπάρχουν και περισσότερες απαιτήσεις, άλλο που έχει γιγαντωθεί μέσα (και) από το παρόν σάιτ και κάνουν την επίσκεψη τους πελάτες και από άλλες περιοχές. Είναι ειλικρινείς σε αυτό που παρουσιάζουν και δεν έχουν κάνει μπαλώματα, ούτε έχουν πει μεγάλα λόγια από όσο θυμάμαι εδω μέσα.

Πρόκειται για ένα μαγαζί που στο πατάρι βρίσκονται οι φούρνοι και δημιουργεί ο μάγειρας με τους βοηθούς του, με πινελιές από παιδικές αφίσες, έναν μαυροπίνακα όπως μπαίνεις δεξιά όπου μπορείς να γράψεις το γνωμικό σου ή την ευχή σου. Στα αριστερά σου υπάρχουν κάποια ραφάκια με παιδικά παιχνίδια και αντικείμενα όπως μονόπολη-ντόμινο και κουκλάκια. Ευχάριστες πινελιές και οικονομικές όμως σίγουρα αργότερα θέλω να πιστεύω πως θα βελτιώσουν κι άλλο τον χώρο γιατί σε κάποια σημεία του φαίνεται κάπως άδειος.

Κατά τα άλλα δεν είναι πολύ μεγάλος, γύρω στα 12 τραπέζια που τα 9 ήταν ήδη κατειλημμένα και τα υπόλοιπα είχαν προκρατηθεί. Το τιμούν όλες οι ηλικίες, από πολύ μικρές με παιδάκια έως και (αρκετά) άτομα που έχουν πατήσει τα δεύτερα -ήντα, μην πω και τα τρίτα -ήντα.

Όλοι έδειχναν να καλοπερνούν και να το απολαμβάνουν, εντύπωση μου έκανε δε που ένα ζευγάρι γύρω στα 26-28 βρισκόταν πριν από εμάς και αφού έφαγε καθόταν αρκετή ώρα και δεν έλεγε να ξεκολλήσει και να φύγει. Εμείς φύγαμε νωρίτερα!

Για να κλείσω για τον χώρο θα πω πως παρά το ότι καθόμασταν στην τζαμαρία, δεν νιώσαμε στιγμή να κρυώνουμε παρά μόνο όταν άνοιγε η πόρτα. Δεν βαθμολογώ παραπάνω από το 2 γιατί με τόσο κόσμο είχε δημιουργηθεί μια οχλαγωγία, χωρίς να χάνεις την ιδιωτικότητα σου όμως και να μην μπορείς να επικοινωνήσεις. Οι κάποιες μυρωδιές εμένα προσωπικά δεν μου φάνηκαν δυσάρεστες αλλά όταν μπήκαμε στο αυτοκίνητο έγιναν εμφανείς, ενώ δεν μου άρεσε και το τσιγάρο που επιτρεπόταν χωρίς να φτάνει στη μύτη μου και να με ενοχλεί αλλά και πάλι επιβάρυνε την ατμόσφαιρα.

Δικαιολογώ την διεύθυνση του καταστήματος καθώς οι έλληνες είναι στην πλειοψηφία τους καπνιστές και δεν είναι καιροί να χάνεις κόσμο. Για να μην ξεχάσω, και οι τουαλέτες καθαρές και μια χαρά ήταν.

Στην εξυπηρέτηση δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα που να μας δυσαρεστήσει ιδιαίτερα. Κάποιες μικροκαθυστερήσεις σημειώθηκαν στα φαγητά αλλά ήταν απόλυτα λογικό λόγω του πλήθους των παραγγελιών, μας ζήτησαν και συγνώμη. Νεράκι σε μποτίλια δική τους που ανανεωνόταν όποτε χρειαζόταν, απόδειξη αμέσως όταν ζητήσαμε τον λογαριασμό και μας ήρθε μαζί με το δελτίο παραγγελίας. Δυστυχώς τον χαλβά που μας "υποσχέθηκαν" μαζί με τον λογαριασμό δεν τον γευτήκαμε ποτέ και πιστεύω πως ξεχάστηκε άθελα τους και λόγω της ημέρας. Θα μπορούσαν να είχαν και ένα τρίτο άτομο στην εξυπηρέτηση για να έχουν καλύτερους χρόνους.

Στα του φαγητού τώρα. Βαθμολογώ με 3 όχι γιατί κάτι δεν μου άρεσε, αλλά γιατί ίσως και η παραγγελία που κάναμε δεν μας βοήθησε να γευτούμε τα καλύτερα δυνατά πιάτα. Πήραμε τα εξής:

- Ψωμάκι δικό τους με ένα ντιπ σαν μελιτζανοσαλάτα (??) στα 1.60 ευρώ. Νοστιμό το ψωμάκι και 2 φέτες για κάθε άτομο αρκούν, δεν το παραγγείλαμε όμως. Δεν τρέχει και τίποτα.

- Τυρένια κέρατα στα 3.80 ευρώ. Πιπεριές "κέρατα" γεμιστές με μπέικον και τυρί. Πολύ καλά ψημένες και μαλακές, ευχάριστες ακόμα και για εμένα που δεν τις προτιμώ. Η γέμιση πιστεύω πως ίσως χρειαζόταν κάποιο τυρί πιο αλμυρό.

- Παστουρμαδόπιτα στα 4.80 ευρώ. Πολύ καλό και τραγανό φύλλο χωρίς ίχνος λαδίλας, πρότυπο για άλλα μαγαζιά. Θα συμφωνήσω πως ο παστουρμάς ήταν πολύ διακριτικός και όχι ο πρωταγωνιστής του πιάτου. Ίσως και μια σως γιαουρτιού σαν συνοδευτική προσέδιδε το κάτι παραπάνω στο τελικό αποτέλεσμα.

- Κοτόπουλο με μανιτάρια στον πηλό στα 4.8 ευρώ. Ήρθε ένα πήλινο με φαρφάλες, μικρές μπουκίτσες κοτόπουλου και κρέμα γάλακτος. Καλό χειμωνιάτικο πιάτο με τις φαρφάλες ψημένες όσο πρέπει, το κοτόπουλο ίσως θα μπορούσε να ήταν λίγο παραπάνω μια και ο τίτλος του πιάτου παραπέμπει σε αυτό. Η κρέμα γάλακτος ήταν όση έπρεπε για να μην "πνίξει" τα υπόλοιπα συστατικά. Ίσως ο μάγειρας θα πρέπει να σκεφτεί και κάποιο άλλο συστατικό για να μην χαρακτηρίζεται απλώς ως καλό πιάτο.

- Κότσι χοιρινό χωρίς λίπος (700 γρ. ) με κρούστα μουστάρδας και δεντρολίβανο στα 14.80 ευρώ. Συνοδευόταν από πατάτες φούρνου. Πραγματικό λουκούμι που κοβόταν με το πηρούνι, γευστικότατο κρέας που όσο και αν έχεις φάει πριν σίγουρα θα πρέπει να το τιμήσεις. Οι πατατούλες γευστικές αν και θα ήθελα να τις δοκιμάσω και πιο όξινες. Η ποσότητα παραπέμπει για 2 άτομα αλλά ήταν τόσο νόστιμο που το έφαγα σχεδόν όλο μόνος μου.

- Κόκα κόλα 330 μλ κουτάκι στα 2 ευρώ.
- Ημίγλυκο κρασί 500 μλ στα 4.50 ευρώ. Όχι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει (όπως ο ευγενέστατος κύριος μου είπε) αλλά καλό. Ευκολόπιοτο. Το καλύτερο που θυμάμαι τελευταία ήταν στις Μέλισσες. Όπως μας είπε ο κύριος ήταν Ζίτσα.

Σύνολο στα 36.3 ευρώ.

Συμπερασματικά θα πω πως πρόκειται για ένα τίμιο μαγαζί που προσφέρει αυτό για το οποίο έχει φτιαχτεί. Ότι έφαγα ήταν πραγματικός αφρός και δεν μου δημιούργησε το αίσθημα του φουσκώματος. Ίσως γι'αυτό και κάποιοι έγραψαν πως οι τιμές μπορούν να δεχτούν ένα μικρό κούρεμα, γιατί τα πιάτα εξαφανίζονταν σε ρυθμό πολυβόλου χωρίς να σου δημιουργήσουν το αίσθημα του κορεσμού.

Το μόνο που μου έλειψε ήταν η γνωριμία με τον μάγειρα ώστε να ανταλλάξουμε απόψεις, όπως έκαναν οι άλλοι χρήστες.

Υ. Γ Κατά τη διάρκεια της παραμονής μας ήρθαν τρεις παρέες που δεν μπορούσαν να εξυπηρετηθούν λόγω πληρότητας, στη μία μάλιστα άκουσα τον μάγειρα να απολογείται από το πατάρι.

Όποιος είναι τίμιος και προσπαθεί ΑΜΟΙΒΕΤΑΙ.

Ιταλία, Ελληνικό

Το Ndrangheta είναι μια νέα άφιξη που κυρίως έμαθα γι'αυτό από μια προσφορά στο ίντερνετ και διαβάζοντας κάποια άρθρα, τόλμησα να αγοράσω την προσφορά και να τη χρησιμοποιήσω την Παρασκευή 23/1/2015. Ξεκινήσαμε 4 άτομα από Κερατσίνι και τους τραβολόγησα έως το Ελληνικό. Η βραδιά βροχερή αλλά αυτό ήταν το τελευταίο που μπορούσε να μας χαλάσει τη διάθεση.

Διαβάζοντας στο ίντερνετ την παρουσίαση του μαγαζιού, έμαθα ότι οφείλει την ονομασία του από μια μαφιόζικη συμμορία της Ιταλίας στην περιοχή της Καλαβρίας. Φιλόδοξη προσπάθεια αλλά χωρίς να έχει ακόμα βρεί τα πατήματα του, κρίνοντας από την μία επίσκεψη μου.

Οι εντυπώσεις μου είναι οι εξής:

Σαν χώρος είναι όμορφος και ατμοσφαιρικός, με χαμηλό φωτισμό που μπορεί να σε κάνει να χαλαρώσεις. Στις φωτογραφίες φαινόταν πιο μεγάλος αλλά τελικά είναι ένα μικρομεσαίου μεγέθους μαγαζί. Μπορεί να εξυπηρετήσει την περιοχή, που όμως εδώ θεωρώ πως είναι και το πρόβλημα. Για να φτάσεις στο μαγαζί δεν θα δυσκολευτείς. Παίρνεις την Βουλιαγμένης και στο ύψος του Βασιλόπουλου στρίβεις αριστερά στο φανάρι, αν έρχεσαι από Δάφνη. Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις και το μετρό που σε βγάζει πολύ κοντά, υπολόγισε ούτε 100 μέτρα.

Όλα αυτά όμως σε μια περιοχή που δεν έχει αναδειχθεί σε πιάτσα και περιτριγυρίζεται από σουβλατζίδικα. Θεωρητικά είναι από τις λίγες εναλλακτικές επιλογές για κάτι διαφορετικό. Ο δρόμος είναι στενός και δύσκολα θα παρκάρεις έξω από το μαγαζί, θα βρεις στα γύρω στενά.

Εμένα δύσκολα θα με έκανε να ξεκινήσω από μακριά γιατί μπορώ να βρω αρκετά πιο κοντά μου παρόμοιου τύπου μαγαζιά. Ούτε μου έδωσε την εντύπωση ότι θέλει να έχει την ιταλική φινέτσα και αύρα. Αν και με σχετικά χαλαρή μουσική, δεν με έκανε να ταξιδέψω νοερά στη γειτονική χώρα.

Σαν χώρος τώρα, αδικείται από την πρόσοψη και μάλιστα είναι χαρακτηριστικό πως όταν βρεθήκαμε έξω μας φάνηκε άδειο από κόσμο. Τα εσωτερικά τραπέζια που είχαν δυο μικρές παρέες είναι άνετα και μπορούν να εξυπηρετήσουν μεγάλες παρέες, μη φανταστείτε ότι είναι πολλά πάντως,4-5 το πολύ. Υπάρχει μπάρα για ποτό, τα πλακάκια είναι ασπρόμαυρα, ενώ οι 2 διακοσμητικές πινελιές που ξεχώρισα ήταν το κρεμασμένο ποδήλατο και το επιμελώς ατιμέλητο και φθαρμένο παντζούρι. Μαύροι καναπέδες και ξύλινα στιβαρά τραπέζια που "φιλοξενούσαν" γλαστράκια με βασιλικό.

Οι καρέκλες κάποιες άσπρες και κάποιες μαύρες, ενώ οι τουαλέτες μοσχομύριζαν. Σε κάποια φωτό είδα πως μπορείς να έχεις οπτική πρόσβαση με την κουζίνα που δημιουργούνται οι πίτσες αλλά και πάλι θεωρώ πως είναι λάθος σχεδιασμένη αρχιτεκτονικά (έβλεπε προς τον δρόμο). Δεν είναι διακριτή παρά μόνο όπως μπαίνεις αριστερά στο μαγαζί.

Η εξυπηρέτηση παρ'ότι πήγαμε με προσφορά ήταν πολύ ευγενική από το τηλέφωνο αλλά και στο μαγαζί ήταν καλή. Ομοιόμορφα ντυμένοι οι σερβιτόροι με τιράντες, μαύρο παντελόνι και λευκό πουκάμισο, σε παρέπεμπαν σε άλλες εποχές. Όλο το στυλ έμοιαζε κινηματογραφικό. Σίγουρα έχουν αποκτήσει κόσμο και φίλους καθώς μετά από εμάς, υποδεχόντουσαν κόσμο σαν να γνωρίζονταν καιρό. Δεν είχαμε κάποιο παράπονο ότι μας ξέχασαν και μάλιστα ήταν αρκούντως επεξηγηματικοί σε όποιες απορίες είχαμε. Στο τραπέζι ήταν τοποθετημένα διπλά μαχαιροπίρουνα, καλή λεπτομέρεια.

Στα του φαγητού, ο κατάλογος δεν είναι τεράστιος αλλά έχει αρκετές επιλογές χωρίς να κουράζει.

- Στην αρχή μας ήρθαν κάτι πιτούλες κομμένες σε μακρόστενες λωρίδες μαζί με πατέ ελιάς και λαδάκι. Στην απόδειξη τις ονόμαζε φοκάτσα. Δεν μπορώ να πω πως ήταν ικανοποιητικές ιδιαίτερα, ούτε παρέπεμπαν σε φοκάτσα. Τις θεώρησα άψητες για τα γούστα μου, ούτε είχαν κάποια σπιρτάδα. Χρεώθηκαν προς 4 ευρώ, χωρίς να τις παραγγείλουμε.

- Σαλάτα σίζαρς με κοτόπουλο, iceberg, παξιμάδι λαδιού και ντρέσινγκ παρμεζάνας στα 10 ευρώ. Για 4 άτομα επαρκής ποσότητα αλλά αρκετά φτωχική στα υλικά της. Το iceberg ήταν φρεσκότατο και τραγανό, το κοτόπουλο θα μπορούσε να είναι και πιο ζουμερό.

- Μπρουσκέτες με μαριναρισμένη τομάτα και λάδι βασιλικού με σκόρδο στα 5.50 ευρώ. Αρκετά ξυδάτη η τομάτα σε σημείο να συγκρίνεται με οξύτητα από γαύρο μαρινάτο. Η ποσότητα αστεία μικρή με καμιά δεκαριά κομμάτια σαν bake rolls, λίγο πιο μαλακά βέβαια τα ψωμάκια αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Δεν ένιωσα το ψωμί να είναι φρυγανισμένο.

- Πίτσα μαργαρίτα στα 7 ευρώ με σάλτσα τομάτας, φρέσκια μοτσαρέλα και βασιλικό και πίτσα σιτσιλιάνα με σάλτσα τομάτας, φρέσκια μοτσαρέλα, κάπαρη, αντσούγιες και σκόρδο στα 10.80 ευρώ. Η πίτσα ούτε λεπτή ούτε πολύ αφράτη, χορταστική για ένα άτομο αλλά δεν κοβόταν εύκολα. Τα υλικά ήταν καλής ποιότητας.

- Πένες καρμπονάρα στα 8.5 ευρώ με παντσέτα affumicata, κρόκο αυγού και light κρέμα. Νόστιμο και προσεγμένο πιάτο, με την κρέμα να μην "πλακώνει" το αλ ντέντε ζυμαρικό και να μην παραπέμπει σε κρέμες γάλακτος. Καλύτερη εκδοχή με την παντσέτα παρά με μπέϊκον. Η ποσότητα νορμάλ.

- Παπαρδέλες με μοσχαράκι ραγού, κόκκινη σάλτσα και μανιτάρια στα 14 ευρώ. Το πιο αδύναμο πιάτο, έμεινε πάνω από το μισό. Η κοπέλα που το παρήγγειλε βρήκε αραιή τη σάλτσα, σαν ετοιματζίδικη. Σαν νερούλο της φάνηκε το αποτέλεσμα (δεν δοκίμασα για να γνωρίζω). Ο σερβιτόρος παρατήρησε το πιάτο και μας ρώτησε ευγενικά αν μας άρεσε, του απαντήσαμε κομψά πως δεν ήταν ικανοποιητικό αλλά περαιτέρω εξελίξεις δεν σημειώθηκαν, δεν είδαμε κάποια αντίδραση μετέπειτα.

- 2 μεγάλες μπύρες βαρελίσιες Χάινεκεν στα 4 ευρώ έκαστη και μιά Κόκα κόλα στα 2.8 ευρώ. Σε μπουκάλι υπάρχουν 5-6 ετικέτες μπύρας αλλά νομίζω πως όλες είναι 330άρες μικρές. Το νερό μας προσφέρθηκε σε δικά τους μπουκάλια και δεν χρεώθηκε.

- Για επιδόρπιο προφιτερόλ με παγωτό στα 6 ευρώ. Πλούσια ποσότητα με καλής ποιότητας σοκολάτας και παγωτό βανίλια ενώ και τα σου δεν ήταν πολύ σκληρά. Οπτικά το πιάτο έμοιαζε σαν σούπα σοκολάτας και ήταν αρκετά θελκτικό.

Σύνολο στα 77 ευρώ περίπου, σίγουρα αρκετά χωρίς την προσφορά.

Συμπερασματικά θα πω πως η έξοδος μας δεν στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία καθώς είχα περισσότερες προσδοκίες στην απόλαυση του φαγητού. Έσπασα τη βαθμολογία στην ποιότητα φαγητού και στο VFM καθώς αν είχα τη δυνατότητα θα έβαζα 2.5.

Ο χώρος είναι καλόγουστος αλλά κυρίως για καφέ-μπαρ και όχι για φαγητό. Νομίζω πως με ένα ποτήρι κρασί και κάποιο πιάτο για τσίμπημα θα το προτιμούσα καλύτερα και θα χαλάρωνα, όπως οι κοπέλες στο διπλανό τραπέζι έδειχναν να κάνουν. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να παρακολουθήσετε κάποιο αθλητικό γεγονός στην τηλεόραση τους (εκείνη την ώρα έπαιζε η Ολυμπιακάρα στο μπάσκετ).

Θα ήθελα να το επισκεφθώ και το καλοκαίρι στον κήπο τους που μου φάνηκε όμορφος και ατμοσφαιρικός.

Ψαροταβέρνες, Κερατσίνι

Μετά από 2-3 επισκέψεις μου στο Ταξιδεύοντας, νομίζω πως ήρθε η ώρα να ανανεώσω την κριτική μου, όχι για να γράψω κάτι ιδιαίτερα ξεχωριστό μετά απο 15 μήνες. Το κάνω πιο πολύ για να επιβεβαιώσω ότι το μαγαζί βαδίζει σε ήρεμα νερά και δεν έχει επέλθει κάποια ναυτική τραγωδία.

Οι καπετάνιοι λοιπόν δεν βαδίζουν με αυτόματο πιλότο, ίσα-ίσα που το ψάχνουν για να εξελιχτούν, τρανή απόδειξη πως έκαναν και δεύτερο εγχείρημα με την απόφαση να μπουν και στα δρομολόγια και τις γευστικές επιλογές των βορείων προαστίων.

Θα επιβεβαιώσω εδώ πως το πρώτο πράγμα που έχει παραμείνει σε ΑΡΙΣΤΟ επίπεδο είναι η εξυπηρέτηση. Πολλές φορές παλαιότερα δεν έδινα και τόση βάση σε αυτόν τον τομέα, όμως με την ενασχόληση μου με το ask4food και διαβάζοντας και άλλες εμπεριστατωμένες κριτικές, άνοιξαν οι ορίζοντες μου και προσπαθώ να κοιτάω και την παραμικρή λεπτομέρεια, σαν να πρόκειται για επαγγελματική ενασχόληση.

Δεν μπορώ να μην αναφέρω λοιπόν ότι σε κάθε τραπέζι υπάρχουν υφασμάτινα τραπεζομάντηλα και όχι χάρτινα σουπλά ή χαρτοτραπεζομάντηλα. Αυτό αυξάνει το κόστος εξόδων του καταστήματος και μάλιστα η κοπέλα μου σε παρατήρηση της με ρώτησε "Τους συμφέρει να έχουν υφασμάτινα τραπεζομάντηλα με τόσα ψαρικά και θαλασσινά που καταβροχθίζονται ? ". Η καθαριότητα στις δικές μου επισκέψεις ήταν παραπάνω απο εμφανής, μιλώ εγγυημένα.

Επίσης δεν μπορώ να μη σχολιάσω για ακόμα μια φορά τα κεράσματα που κάνουν με λιμοντσέλο μετά από την ψαροφαγία αλλά και τα κερασμένα γλυκά που το ένα είναι καλύτερο από το άλλο σε σημείο να έχω πει να πηγαίνω για γλυκό εκεί παρά να ψάχνω λύσεις σε αμφιβόλου ποιότητος ζαχαροπλαστεία. Για να μη σας παραπλανήσω, θα πω πως έμαθα πως δεν είναι όλα χειροποίητα, και πως άλλωστε. Μιλάμε για ψαροταβέρνα και όχι για το Premiere.

Στο τέλος ακολουθεί κερασμένο καραφάκι με γλυκο κρασί. Όπως και να το κάνουμε λοιπόν και αυτά έχουν ένα κόστος, σε άλλα μαγαζιά αν υπήρχε μια παρέα 4 ατόμων σίγουρα θα πλήρωνε 15-20 ευρώ για επιδόρπια. Ναι, και άλλοι επαγγελματίες το κάνουν αυτό και πολύ καλά ακολουθούν αυτή την πολιτική. Η αναφορά μου γίνεται για να δώσω ένα ελαφρυντικό στον εαυτό μου κάθε φορά που με πιάνει μια λιγούρα για θαλασσινά και θέλω να πληρώσω το κάτι παραπάνω σε χρήματα.

Άριστη αντιμετώπιση λοιπόν, και δεν χρειάζεται να αναφέρω πως το προσωπικό του καταστήματος είναι πάντα ευγενικό και άμεσο στις αντιδράσεις του. Η εκπαίδευση είναι άρτια και οργανωμένη, όχι επειδή πρέπει να είναι προσποιητή για να πάρουν λεφτά, αλλά γιατι υπάρχει μεράκι. Οι ιδιοκτήτες δεν είναι επιχειρηματίες με οικονομικό background πίσω τους, να καλύπτουν οικονομικές ζημιές. Είναι απλοί, καθημερινοί άνθρωποι με όρεξη για εργασία.

Για τον χώρο δεν έχω να πω πολλά γιατί είναι απλώς μια ψαροταβέρνα, με νάυλον έξω αλλά σε καλές μέρες είναι όμορφα να κάθεσαι έξω και να πίνεις αποστάγματα με παρέα. Μέσα είναι καθαρά, χωρίς μυρωδιές από την κουζίνα και χωρίς να βρωμίσουν τα ρούχα σου (τουλάχιστον στο τραπέζι που κάθομαι εγώ, μέσα δεξιά). Η καθαριότητα είναι σε πολύ καλό επίπεδο, η μουσική ελληνική με επιλογές που συνοδεύουν το φαγητό σου (όχι για παράδειγμα σκυλάδικα). Ωραία πινελιά τα δίχτυα με τα όστρακα κλπ, όπως και το μπλε χρώμα που θυμίζει Ελλάδα.

Οι τιμές, ναι δεν είναι για συχνή προσέλευση αλλά αναφέροντας και όλα τα παραπάνω μπορώ να δώσω κάποια ελαφρυντικά. Τολμώ να πω πως όλοι παρασύρονται από τον μακροσκελή κατάλογο με τις τόσες επιλογές, όπου κάποιες είναι όντως ακριβές για ένα μέσο πορτοφόλι. Δεν σημαίνει όμως πως δεν υπάρχουν και οικονομικές λύσεις. Απλώς με τόσους θαλασσινούς θησαυρούς δεν μπορείς να δώσεις σημασία στα "δεύτερης" κατηγορίας πιάτα.

Ενδεικτικά κάποιες επιλογές που αναφέρω σε νορμάλ οικονομικά πλαίσια.

- Γαύρος τηγανιτός φιλεταρισμένος στα 6 ευρώ, το ίδιο και η σαρδέλα ψητή.
- Φάβα στα 3.9 ευρώ, χόρτα-πατζάρια στα 3.8 ευρώ.
- Γόνος στα 6.7 ευρώ.

Σε συνομιλία μου με τον Κώστα, συνιδιοκτήτη του μαγαζιού του είπα για τις τιμές και συμφώνησε πως δεν είναι για κάθε μέρα. Ψάχνουν τον τρόπο να μειώσουν το κόστος ενός αξιοπρεπούς γεύματος και μου παρέθεσε και κάποιες επιλογές στα λεγόμενα μεγάλα ψάρια "δεύτερης" και "τρίτης" κατηγορίας.

Συγκράτησα τα εξής:

- Μπάφες, κοκάλια, διάφορα σαργουδάκια και φαγγράκια στο τηγάνι με τιμές από 29 έως 35 ευρώ το κιλό (ας είναι καλά το κινητό μου που τα σημείωσα).

Στην τελευταία μου επίσκεψη που έγινε Παρασκευή 16 Ιανουαρίου γύρω στις 21:30, άτομα 5 θυμάμαι τα εξής:

- Καραβιδόψυχα στα 17.8 ευρώ. Πιάτο που πάντα είναι η πρώτη μου επιλογή με πολύ γευστική ροζέ σως, όπου αφού τελειώσει η καραβιδόψυχα βουτάω το ψωμί. Ανάλαφρη και πάντα φρέσκια.

- Χταπόδι ψητό. Ένα αρκετά μεγάλο κομμάτι, λίγο πιο σκληρό για τα γούστα μου, με την επισήμανση ότι δεν είναι του γούστου μου το χταπόδι. Στους άλλους φάνηκε αρκετά νόστιμο.

- Τομάτα ξεφλουδισμένη με κάπαρη, κρίταμο και χοντρό αλάτι στα 6 ευρώ. Ένα απλούστατο πιάτο που πάντα το παραγγέλνω και μάλιστα στην τελευταία μας επίσκεψη χρειάστηκε να το επαναλάβουμε. Αν και όχι στην εποχή της, η τομάτα ήταν φρέσκια και ζουμερή. ΕΛΛΗΝΙΚΟΤΑΤΗ επιλογή.

- Γαριδάκι συμιακό στα 12-14 ευρώ. Καλοτηγανισμένο χωρίς λαδίλα, διατηρώντας τα αρώματα του. Η ποσότητα θα μπορούσε να είναι και περισσότερη. Καλή επιλογή.

- Κυδώνια που δεν πρόλαβα να δοκιμάσω καθώς εξαφανίστηκαν μέσα σε 5 λεπτά.

- Αυγοτάραχο που έλιωνε στο στόμα, και μάλιστα φτιάχνουν και αυγοταραχομακαρονάδα στα 11-12 ευρώ, είχα δοκιμάσει το καλοκαίρι και μου φάνηκε νόστιμη αν και με περιθώρια ακόμα περισσότερης βελτίωσης. Θυμάμαι πως είχε αποτυπωθεί στο μυαλό μου ότι κάποιο συστατικό ακόμα μόνο καλό θα έκανε και θα έδινε ένα ακόμα +....

Και τέλος η ναυαρχίδα... Αστακομακαρονάδα....

Μια πιατέλα ζυμαρικά αλ ντέντε που θα χόρταιναν σίγουρα άλλο ένα άτομο παραπάνω, με τυράκι σε ξεχωριστό μπολάκι και πιπέρι. Η σάλτσα ευτυχώς δεν επισκίαζε τα μακαρόνια αλλά και τον αστακό (νομίζω και κωλοχτύπα είχε). Ο αστακός πάλι ήταν τόσο ψωμωμένος που δεν άφησε κανέναν παραπονεμένο. Το μόνο πταίσμα που θα αναφέρω είναι πως θα ήθελα να είναι ένα κλικ πιο ζουμερός.

Ακολούθησε λιμοντσέλο για αλλαγή γεύσης και έρχεται η πιατέλα με τα γλυκά....

- Απίστευτο γαλακτομπούρεκο με φοβερή κρέμα (προς τιμήν τους μου είπαν πως είναι από το Μελιστάλακτο στην οδό Πειραιώς), πολύ καλό μιλφέιγ και τσιζκέικ που η αδελφή μου μου λέει πως είναι δικής τους παραγωγής και προς τιμήν τους, κάθε φορά που τους ζητάει και δεύτερο κομμάτι πάντα της προσφέρουν.

Για το κλείσιμο, καραφάκι με γλυκο κρασί και μαντηλάκια.

Μετά από όλα αυτά θεωρώ πως δεν είναι τόσο τρομερό που δεν ανέφερα κάτι αναψυκτικά, χύμα κρασί αλλά και τις ζεστές φέτες ψωμιού με λαδορίγανη και ελιές που έρχονται.

Στο τέλος πλήρωσε άλλος, γι'αυτό και δεν συγκράτησα όλες τις τιμές. Σίγουρα δεν πλήρωσε λίγα αλλά τα λεφτά έπιασαν τόπο.

Να δώσω εδώ και κάποια τιπς...

ΤΙΠ 1: Στα σχέδια του μαγαζιού είναι μια επιχειρηματική ιδέα που είναι σχετικά πρωτότυπη αλλά δεν θα αναφέρω κάτι παραπάνω γιατί δεν είναι και εύκολο να υλοποιηθεί. Θα συνδυάζει πάντως όστρακα και αποστάγματα, το πρόβλημα είναι ο χώρος και οι άδειες που απαιτούνται.

ΤΙΠ 2: Αν δείτε τη σελίδα τους στο Facebook, έχουν βιντεάκια με την παραλαβή των ψαριών και των θαλασσινών που κυριολεκτικά σπαρταράνε. Δεν μου αρέσει καθόλου να βλέπω ζώα να υποφέρουν, αλλά το αναφέρω γιατί είναι απόδειξη του μοτό τους "Τα αμέσως φρεσκότερα, κολυμπούν στη θάλασσα".

TIΠ 3: Κάποιες μέρες απαιτείται τηλεφωνική κράτηση, όμως όλο και κάποιο κέρασμα υπάρχει για τον πελάτη που περιμένει υπομονετικά τη σειρά του. Έχει γίνει τυχαία αναφορά από γνωστό μου σε κουβέντα μας.

ΤΙΠ 4: Αφού λοιπόν κατευθυνόμαστε για να φύγουμε, στην έξοδο μας, μας περίμενε ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο κρασί με δική τους επωνυμία από το κτήμα Μουσών. Αναγράφεται στην ετικέτα ποια πιάτα συνοδεύει ιδανικά αλλά και τα χαρακτηριστικά της προσωπικότητας του. Στον κατάλογο τιμολογείται στα 12 ευρώ. Μας το δώρισαν.

Κλείνοντας θα πω πως δεν είναι όλα τέλεια στο Ταξιδεύοντας. Ναι η ποιότητα θα μπορούσε να ήταν και στο 3+κάτι, επειδή τα γούστα είναι υποκειμενικά όμως βάζω 4, γιατί πρόκειται για πιάτα που δεν θέλουν να εντυπωσιάσουν με την περιγραφή τους αλλά βασίζονται στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΔΥΝΑΤΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑ και ΚΑΘΑΡΟΤΗΤΑ της πρώτης ύλης.

Οπότε, κάθε φορά που κάνω την επίσκεψη μου από τα μέρη τους, το διασκεδάζω με την παρέα μου... και αυτό είναι το πιο σημαντικό.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

Μουσικά Μεζεδ/λεία, Χαϊδάρι - Αιγάλεω
Tomato_50_20130405_4 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0 Tomato_50_20130405_0

Καλή χρονιά σε όλους, με πολλές ενδιαφέρουσες γευστικές αναζητήσεις!!!

Η πρώτη γευστική διαδρομή της χρονιάς ήταν γραφτό να γίνει στο Αιγάλεω, με δυστυχώς όχι καλές αναμνήσεις...

Είχαν προηγηθεί αρκετές κριτικές που μιλούσαν με καλά λόγια για το μαγαζί και έτσι αποφασίσαμε με έναν φίλο να κάνουμε την επίσκεψη μας την Παρασκευή 2/1/2015 και ώρα 21:45, παρέα 4 ατόμων με προσφορά από το ίντερνετ (ευτυχώς).

Εαν έρχεστε από Ιερά οδό, όταν μπείτε στη Μεγάλου Αλεξάνδρου, θα στρίψετε στο 6ο στενό δεξιά και αμέσως δεξιά πάλι και θα το βρείτε μπροστά σας. Δεν θα δυσκολευτείτε ιδιαίτερα να παρκάρετε ακόμα και έξω από το μαγαζί. Στα γύρω στενά όλο και κάτι θα βρείτε καθώς η περιοχή δεν είναι πολυσύχναστη.

Μπαίνοντας στο μαγαζί μας υποδέχθηκε πολύ ευγενικά ένας κύριος και το τραπέζι μας μας περίμενε. Ο χώρος έχει τη διακόσμηση αρκετών μεζεδοπωλείων με κονσέρβες Κύκνος και Ζαναέ στα ραφάκια, μπουκαλάκια ούζου κλπ. Δεν με χαλάει να πω την αλήθεια αν και πολυφορεμένο κόνσεπτ. Οι καρέκλες σε λευκό χρώμα και ξύλινες, μια χαρά. Νομίζω πως το μεγάλο τους ατού είναι ο εξωτερικός χώρος όπου κοιτώντας τις φωτογραφίες μου έδωσαν την αίσθηση αυλής εξοχικού σπιτιού.

O χώρος δεν είναι ιδιαίτερα μεγάλος, είναι παρεϊστικος αλλά δεν ήταν και ζεστός καθώς δεν λειτουργούσε η θέρμανση και οι κυρίες της παρέας δεν αποχωρίστηκαν τα παλτά τους. Επίσης αναφέρθηκε ότι υπήρχε μυρωδιά ξυλόσομπας που σε συνδυασμό με την τσιγαρίλα δεν έδιναν και το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα.

Η εξυπηρέτηση αρκούντως ευγενική, χωρίς κανένα πρόβλημα να μας εξυπηρετήσει σε ότι ζητήσαμε, μόνο που παραήταν.... γρήγορη. Όλα σχεδόν τα πιάτα έφτασαν 5 λεπτά μετά την παραγγελία μας πλην της ποικιλίας ορεκτικών που ήρθε 10 λεπτά αργότερα. Το τραπέζι γέμισε και εμείς κλατάραμε. Στα θετικά ήταν η ύπαρξη νόμιμης απόδειξης και νερού βρύσης.

Παραγγείλαμε (από τις επιλογές της προσφοράς):

- Nτάκο. Λίγο σκληρούτσικο το παξιμάδι, όχι ιδιαίτερα μεγάλη ποσότητα. Η τομάτα μια χαρά, το τυρί παραπάνω αλμυρό για τα γούστα μου.

- Κρητική σαλάτα. Σχεδόν παρόμοια με τον ντάκο με τη διαφορά πως αυτή είχε παξιμαδάκια περιμετρικά συν πιπεριά πράσινη και κάπαρη αν θυμάμαι καλά. Δεν δοκίμασα αλλά η αίσθηση από τις αντιδράσεις των υπολοίπων έδειχναν ένα αποτέλεσμα απλώς ΟΚ.

- Πατάτες τηγανιτές, αδιάφορες και άνοστες σύμφωνα με τη μια κοπέλα της παρέας. Οι μέσα ήταν ζεστές και αυτές που βρισκόντουσαν στην άκρη ήταν κρύες. Σίγουρα όχι οι καλύτερες πατάτες που έχουμε δοκιμάσει.

- Τυροκαυτερή. Πλούσια ποσότητα αλλά τίποτα ιδιαίτερο. Μου έκανε εντύπωση πως στην πρώτη αίσθηση άφηνε ένα μούδιασμα στη γλώσσα όπως το λευκό κρασί που παραγγείλαμε. Δεν μπορώ να το εξηγήσω με άλλα λόγια. Η τελική επίγευση που άφηνε ήταν ένα ελαφρύ κάψιμο.

- Μπουγιουρντί. Ήρθε σε σαγανάκι με ψιλοκομμένη πράσινη πιπεριά και μια υποψία κρέμας γάλακτος. Η φέτα μια χαρά μαζί με την τομάτα. Θα προτιμούσα να μην ερχόταν τόσο υγρό το πιάτο. Τίποτα ιδιαίτερο και αυτό.

- Μπεκρή μεζέ (νομίζω τιμή καταλόγου 6.5 ευρώ). Το πιο απογοητευτικό πιάτο. Μας ήρθε ένα άγευστο πράγμα με σάλτσα νεροζούμι, χωρίς την αίσθηση μυρωδικών και μπαχαρικών. Η πρώτη μπουκιά περιείχε και κοκαλάκι. Το κρέας αδιάφορο.

- Ποικιλία κρεατικών για 4 άτομα (περίπου 28 ευρώ η τιμή καταλόγου). Εδώ πιάσαμε τα όρια του ικανοποιητικού. Όχι πολύ ψημένο το λουκάνικο για να γίνει κάρβουνο, το μπιφτέκι καλοψημένο και με χυμούς, αρκετά κρεατένιο. Η πανσέτα σχετικά ζουμερή, το μπριζολάκι οπτικά μου φάνηκε στεγνό, δεν το δοκίμασα. Ο φίλος είπε πως ήταν μέτριο ποιοτικά.

- Μισό λίτρο λευκό κρασί στα 3.5 ευρώ. Αρκετά κρύο για βραδιά με 1 βαθμό κελσίου, άγευστο.

- 4 αναψυκτικά 330 μλ σε κουτάκι προς 1.80 έκαστο.

Τιμή κουπονιών 33.80 ευρώ για 68.20 ευρώ στην κανονική τιμή τους συν 10.70 ευρώ για τα αναψυκτικά.

Συμπερασματικά:

Είχα πολλές περισσότερες προσδοκίες που διαψεύστηκαν δυστυχώς. Αισθάνομαι άσχημα που κατακεραυνώνω με την κριτική μου την επιχείρηση και δεν έχω αυτή την πρόθεση. Δεν γράφουμε για να δυσφημίζουμε ανθρώπους που από αυτό βγάζουν το ψωμί τους. Τα πιάτα δεν είχαν τη δέουσα προσοχή ούτε την ελάχιστη φαντασία για να συναρπάσουν.

Όπως σημείωσα καθίσαμε στις 21:45 και έως τις 22:25 είχαμε τελειώσει το δείπνο μας. Ούτε η ζωντανή μουσική που μόλις ξεκινούσε ήταν ικανή να μας φτιάξει τη διάθεση, ούτε η καλή φωνή της κυρίας που τραγουδούσε.

Μια εμπειρία που δυστυχώς ξεχάστηκε μόλις μπήκαμε στο αυτοκίνητο και επιστρέψαμε στις κατοικίες μας.

Υ. Γ Έσπασα τη βαθμολογία σε ποιότητα και VFM. Αν είχα τη δυνατότητα θα έβαζα 1.5... Λυπάμαι...