Πρόσφατες Κριτικές Εστιατορίων

17 Δεκ 2018

Παρασκευή βράδυ μετά από event στην περιοχή του κέντρου ψάχναμε 2 άτομα ένα καλόγουστο, όχι πολύ ακριβό εστιατόριο να δειπνήσουμε.
Καταλήξαμε στο Mask και κλείσαμε τραπέζι.
Ο χώρος ωραία διακοσμημένος. Τα τραπέζια στο κάτω μέρος πολύ κοντά το ένα στο άλλο. Η μουσική σε ενοχλητική ένταση.
Τελικά, τυχαία είδαμε ότι υπάρχει και πάνω όροφος και μετακινηθήκαμε προς τα εκεί για περισσότερη άνεση και ησυχία.
Ο χώρος πάνω δεν είναι τόσο προσεγμένος. Υπάρχουν αυθεντικά vintage έπιπλα. Δεν είναι όμως, φροντισμένα. Πήγα να κάτσω σε μία καρέκλα και είχαν βγει τα ελατήρια κάτω από την ταπετσαρία.
Το σέρβις ερασιτεχνικό. Σου φέρνουν τη σαλάτα και δύο πιρούνια, χωρίς πιάτα, χωρίς κουτάλι... Η οποία σαλάτα έχει πρασινάδα και μπιφτέκια κοτόπουλου, δηλαδή κάτι άνοστες πλακέ μπουκίτσες, ανάλατες.
Έρχεται το ορεκτικό, υποτίθεται κάτι εμπνευσμένο από τα κρητικά καλτσούνια με μαρμελάδα ντομάτας. 3 μικρές μπουκιές, εντυπωσιακές στην όψη, αλλά από γεύση δεν έλεγαν και πολλά. Η μαρμελάδα τους άγευστη.
Το κυρίως κριθαρότο γαρίδας ήταν αρκετά νόστιμο, αλλά η άμμος κρατσάνιζε στη γαρίδα.
Αρχικά θέλαμε και γλυκό, αλλά δεν το τολμήσαμε.
Μαζί με μία μικρή μπύρα πληρώσαμε 35€ και φύγαμε απογοητευμένοι.
Πρέπει να σημειώσω την υποδειγματική καθαριότητα στις τουαλέτες, όπου ένας κύριος καθάριζε αμέσως μετά τη χρήση, και την άριστη εντύπωση που μας άφησε ο νεαρός που ήταν στα έξω τραπέζια, καλώντας μας ταξί από το κινητό του.
Ίσως τα άλλα πιάτα να είναι πιο πετυχημένα. Είδαμε ότι οι περισσότεροι έτρωγαν μπέργκερ και πίτσα.
Ίσως να πέσαμε σε άσχημη μέρα... Τι να πω....

17 Δεκ 2018

Υψηλές προσδοκίες, πλήρης ανταπόκριση

Μετά από μια θεατρική βραδιά (που πάντα σου ανοίγει την όρεξη), θες να ολοκληρώσεις την έξοδό σου επιτυχημένα... με περπάτημα ολίγων λεπτών από το Δημοτικό Θέατρο λοιπόν, στη σχετικά αναβαθμισμένη περιοχή της Τρούμπας, ένα "θεματικό" στέκι κρεατοφαγίας, σε περιμένει και "πασχίζει" να σε ανταμείψει για την προτίμησή σου.

- Φαγητό:
Ψωμί ζυμωτό στον ξυλόφουρνο με ντιπ καπνιστού γιαουρτιού... το επιτυχημένο αυτό εναρκτήριο λάκτισμα σε προϊδεάζει για το τι θα ακολουθήσει. Φρεσκοκομμένες τηγανητές πατάτες... εξαιρετικές, τραγανές, όπως ακριβώς πρέπει να είναι. Σαλάτα Caesar's με μαρούλι, φρεσκοψημένο κοτόπουλο σχάρας και σως... πολύ καλό το αποτέλεσμα, λίγο παραπάνω το μαρούλι ίσως (αμελητέο). Μανιτάρια portobello ψητά με μπέηκον, ζαμπόν και κρέμα τυριού... εξαιρετικά, είχαν καταφέρει με κάποιον τρόπο να φανερώσουν τη γεύση του μανιταριού, χωρίς να σκεπάζεται από την επικάλυψη και χωρίς να μπουχτίζεις γευστικά. Μπιφτέκια με 3 είδη κιμά (χοιρινό, μοσχαρίσιο, αρνίσιο) γεμιστά με τυριά... άψογα, τέλεια ψημένα, με γεμάτη γεύση και αρμονική συνύπαρξη των 3 ειδών κρεάτων (δεν ήταν κι εύκολο). Σταβλίσια χοιρινή μπριζόλα... τέλεια ψημένη για το μέγεθός της (θαύμα του ξυλόφουρνου και του σεφ/ψήστη! ), ολοφάνερα πολύ καλή η πρώτη ύλη και το κομμάτι. Τα κυρίως συνοδεύνταν από τις υπέροχες τηγανητές πατάτες και διάφορες γευστικά αρμονικές με αυτά φρέσκες σως. Και επειδή τιμήσαμε δεόντως τα πάντα, είπαμε να ολοκληρώσουμε με γλυκό φινάλε (αν και σκασμένοι με τις γενναίες μερίδες, βρέθηκε χώρος), επιλέγοντας το σπασμένο μιλφέιγ με παγωτό βανίλια, σοκολάτα, κρεμ μπρουλέ, σφολιάτα και σως καραμέλας... απλά, υπέροχο, με τραγανό φύλλο και εξαιρετικές όλες τις συνοδευτικές γεύσεις. Επαρκέστατη η γκάμα σε ποτά.

- Εξυπηρέτηση:
Ζεστή, ευγενική, καθόλου επιτηδευμένη, γρήγορη (ίσως λίγο παραπάνω από το ιδανικό, δεν είχες "αέρα" χρόνου ανάμεσα στα πρώτα και στα κυρίως), από ανθρώπους που δε σε "σερβίρουν", αλλά σε υποδέχονται. Ένα αντικειμενικό ψεγάδι είναι το κλασικό πλέον γενικευμένο λάθος με το εμφιαλωμένο νερό χωρίς ερώτηση... δε χαλά το σύνολο, αλλά... αλλά.

- Χώρος:
Μικρός σχετικά, αλλά γουστόζικος, με διάκοσμο απόλυτα ταιριαστό στην κουζίνα του, με γήινα χρώματα και κάποιες φυσικές πινελιές ξύλου να ζεσταίνουν τη διάθεσή σου με το "καλησπέρα". Στα συν ο υπέροχος χριστουγεννιάτικος στολισμός των ημερών.

- Τιμές:
Με έκτωση κράτησης, αγγίζει τα όρια του φυσιολογικού, αν αναλογιστεί κανείς το υψηλό γαστρονομικό (και όχι μόνο) επίπεδο. Χωρίς αυτήν, είναι σχετικά τσιμπημένες, αλλά και πάλι... αξίζει. Καλό είναι να διατηρούνται (τουλάχιστον) αυτά τα όρια, για να απολαμβάνουν ακόμα περισσότεροι και πιο συχνά την κουζίνα του.

Συνοπτικά, επιφυλάσσομαι να δοκιμάσω στο εγγύς μέλλον από το μαγικό ξυλόφουρνο και κάποια από "τα βαριά χαρτιά" (τουλάχιστον κάτι με black angus) για να του βάλω (πιθανότατα) και κάτι παραπάνω από άριστα...

16 Δεκ 2018

Κυριακή μεσημέρι μετα απο την επίσκεψη στο χριστουγεννιάτικο χωριό στο MEC Παιανίας 4 ενήλικες και 2 παιδιά επισκεφθήκαμε το Λυκονέρι.

Χώρος (4/4):

Καθαρος, μοντέρνος με δωρεάν παρκινγκ δίπλα στο μαγαζί (μονο οταν το διπλανο κατάστημα είναι κλειστό). Μεγάλη τζαμαρία που προσφέρει άπλετο φώς και χάζι στην κεντρική λεωφόρο.

Τουαλέτες καθαρές και ανοιχτή κουζίνα που σου δίνει μια ασφάλεια για το τι τρώς. Ξεχωριστός χώρος εσωτερικός για τους καπνιστές και τους μη καπνιστές.

Γεύση (3/4):

Μικρός σχετικά κατάλογος αλλά με αρκετή ποικιλία και πρωτότυπες γεύσεις. Δοκίμασαμε:

Σαλάτα Ελληνική (7.5/10)

Σουτζουκάκια τυλιχτά σαγανάκι (7.5/10)

Μαγούλα μοσχαρίσια με σιουφικτά (6.5/10)

Κοντοσούβλι κοτόπουλου (8/10)

Κεφτεδάκια τηγανιτά (8/10)

Τυρί Σαν Μιχάλη Συρου σαγανάκι (7/10)

Πατάτες τηγανιτές (8/10)

Τυροπιτάρι τηγανιτό (8/10)

Χοιρινό κεμπάπ (7.5/10)

2 Μπιφτέκια μοσχαρίσια (8/10)

Rib eye μοσχαρίσιο (8/10)

Χόρτα τσιγαριστά (6.5/10)

Ίσως μου διαφεύγει 1 με 2 το πολύ επιπλέον πιάτα αλλά τα βάλαμε όλα στην μέση και ηταν αρκετά.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Τα παιδιά ευγενέστατα, γρήγορα και απο πάνω μας συνεχώς για να πάρουν τα άδεια πιάτα και να μας φερουν νερό ή οτι αναψυκτικό ζητήσαμε.

Η κουζίνα συνεπέστατη, χωρίς λάθη και καθυστερήσεις με ωραία εμφάνιση και επιμέλεια.

Value for money (4/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζι με 1/2 κρασί λευκό και 4 με 5 αναψυκτικά πληρώσαμε περίπου 140 ευρώ εάν δεν κάνω λάθος. Θεωρώ ότι για την ποσότητα, ποιότητα είναι ένα καλό εστιατόριο και ενα καλό vfm.

Συμπέρασμα:

Οι γεύσεις δεν μπορώ να πω οτι μας ξετρέλαναν χωρίς όμως να μπορώ να πω οτι ήταν κακές. Θα το κατατάξω στα τίμια μεζεδοπωλεία με αρκετά καλό φαγητό.

14 Δεκ 2018

Επισκεφτήκαμε το Ακρογιάλι Κυριακή απόγευμα μετά από βόλτα στην ευρυτερη περιοχή της Ανατολικής Αττικής.
Το κυρίως μαγαζί είναι πάνω στη παραλία και υπάρχει και μια κατασκευή πάνω στη θάλασσα από όπου πραγματικά μπορείτε να θαυμάσετε το σούρουπο.
Στα του φαγητού ο κατάλογος είναι τυπικός ψαροταβέρνας χωρίς καμμία ιδιαιτερότητα. Εντύπωση μας έκανε ότι οι κλασσικοί μεζέδες χταποδάκι και καλαμάρι ήταν κατεψυγμένα. Παραγγείλαμε τηγανιτά καλαμαράκια τα οποία δεν είχαν καμμία γεύση. Παραγγείλαμε επίσης την κλασσική χωριάτικη που ήταν καλή και γαύρο τηγανιτό που ήταν αξιοπρεπέστατος. Η καβουροσαλάτα πάλι ήταν κάτω του μετρίου.
Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ καλή από το ευγενικό προσωπικό.
Οι τιμές πάλι σε σχέση με την ποιότητα - εξαιρείται ο γαύρος - ήταν υψηλές.

14 Δεκ 2018

Μετά από αρκετό καιρό επανηλθαμε στον Μυστικό Κήπο για βραδινό μετά τη δουλειά. Καθησαμε στον κήπο όπου η ατμόσφαιρα ήταν καλή με τις σόμπες μανιτάρια.
Μιας και ήμασταν δύο άτομα δεν είχαμε τη δυνατότητα να παραγγείλουμε πολλά πιάτα. Αυτό που θέλω να επισημάνω είναι ότι στο σύνολο των πιάτων υπήρχε ειτε πολλη ξύδι βαλσαμικο είτε γλυκιες σως. Ο ντάκος για παράδειγμα ήταν πηγμένος στο βαλσαμικο.
Σε γενικές γραμμές το φαγητό ήταν μέτριο. Η εξυπηρέτηση καλή όπως πάντα. Θέλει σίγουρα δουλειά στη κουζίνα και επαναπροσδιορισμό πιάτων.

14 Δεκ 2018

Επιστροφή στα πάτρια εδάφη: Η ΜΠΟΥΡΝΟΒΑΛΙΑ (εκ του Μπουρνόβας, ένα από τα πλουσιότερα παραλιακά προάστια της Σμύρνης) απέχει μισή ωρίτσα με τα πόδια από την κεντρική πλατεία της Νέας Σμύρνης, βρίσκεται όμως κι αυτή σε μια άνετη, κυκλική πλατεία στην Άνω Νέα Σμύρνη, γνωστή στους ντόπιους ως πλατεία Άνοιξης. Θα μπορούσε να λέγεται και πλατεία Μπουρνοβαλιάς, η κοσμοσυρροή που γίνεται τις περισσότερες ώρες και μέρες στο γωνιακό κεμπαπτζίδικο θα το δικαιολογούσε απόλυτα. Πρόκειται σαφώς για ένα (πολύ καλό) μαγαζί γειτονιάς, που έχει αναπτύξει σχέσεις καλής γνωριμίας έως φιλίας με τους τακτικούς πελάτες του, αν και φαντάζομαι ότι το εξαιρετικό κεμπάπ του προσελκύει και κόσμο από την ευρύτερη περιοχή. Εύκολα θα το βρείτε, εύκολα θα παρκάρετε (3 στα 10, ας μην υπερβάλλουμε) και εύκολα θα σας τακτοποιήσουν σ’ ένα βολικό τραπέζι, ακόμα κι αν δεν έχετε κάνει κράτηση, την οποία θα συνιστούσα για μεγάλες παρέες.
Δύο πράγματα θα σας εντυπωσιάσουν: αφενός η καθαριότητα σε τραπέζια και σερβίτσια, αλλά και στις εξαιρετικά φροντισμένες τουαλέτες, εκεί όπου κερδίζει τη μάχη των εντυπώσεων κάθε συνοικιακό μαγαζί που σέβεται το όνομά του, αφετέρου η σβελτάδα, ακρίβεια, ευγένεια και ο επαγγελματισμός του προσωπικού, νικούν κατά κράτος τα μαγαζιά της κεντρικής πλατείας.
Η ΜΠΟΥΡΝΟΒΑΛΙΑ είναι, όπως είπαμε, γωνιακή και ελαφρά στενόμακρη. Ο μέσα χώρος, με κρεμ χρώματα, ακάλυπτο τούβλο και την ψησταριά στο βάθος, είναι πιο μικρός, ο έξω χώρος, περιφραγμένος με νάιλον και τζαμαρία, αισθητά μεγαλύτερος. Το σύνολο είναι πολύ φωτεινό, η διακόσμηση αναμενόμενη, με κυρίαρχη μια αφίσα της παλιάς πατρίδας. Επίπλωση και διαρρύθμιση η κλασική της ελληνικής ταβέρνας. Δύο πράγματα ωστόσο με ενοχλούν: Στον έξω χώρο, που θεωρείται αίθριο, επιτρέπεται το κάπνισμα, κι ας υπάρχουν οικογένειες με παιδιά, ενώ τα ηχεία είναι ή κακοτοποθετημένα ή κακορυθμισμένα, ή και τα δύο, με αποτέλεσμα, ειδικά σε ώρες αιχμής, να δημιουργούν μάλλον βαβούρα παρά ευχαρίστηση. Τέλος πάντων, στη ΜΠΟΥΡΝΟΒΑΛΙΑ δεν θα έρθεις για να κάτσεις με τις ώρες, περνώντας από τα πρώτα στα δεύτερα κι από ‘κει στα κυρίως, μετά στο επιδόρπιο πριν το λιμοντσέλο. Θα έρθεις για να φας σχετικά λιτά και να φύγεις χορτάτος, έχοντας πληρώσει όχι πάνω από 15 ευρώπουλα το άτομο. Αν μάλιστα εκμεταλλευθείτε τη δυνατότητα να παραγγείλετε μισές μερίδες, μπορείτε να δοκιμάσετε περισσότερες γεύσεις και να πληρώσετε περίπου τα ίδια ή λιγότερα. Αν πάλι είστε μεγάλη παρέα, οι τεράστιες σαλάτες και οι king size πιατέλες με ποικιλίες κρεατικών θα σας μαγέψουν. Vfm 4 ντοματάρες χωρίς δεύτερη συζήτηση.
Ο φροντισμένος στενόμακρος κατάλογος χωρίζεται σε «ορεκτικά» (συστήνω τυροπιτάρια, λαχματζούν, μελιτζανοσαλάτα αγιορείτικη και παστουρμαδοπιτάκια με υλικά ΜΙΡΑΝ), «σαλάτες» (δοκιμάστε αυτή του μαγαζιού, αλλιώς περάστε στο παρασύνθημα), «μερίδες» (οπωσδήποτε σις μοσχάρι, κεμπάπ και αρναούτ τζιερ, δηλαδή συκώτι κομμένο σε μπουκίτσες), «καλαμάκια» (βολικά για να δοκιμάσετε διάφορες γεύσεις) και «τυλιχτά». Ανάμεσα στα ποτά ξεχωρίζουν κρασιά από Σάμο, Νεμέα και Ζίτσα, ειδικά τα τελευταία τα σπάνε.
Τα πολλά λόγια είναι φτώχια: Αν σας φέρει ο δρόμος, αν θέλετε κάτι αλλιώτικο από τα τετριμμένα της κεντρικής πλατείας, αν εκτιμάτε φιλική συμπεριφορά και φιλικές τιμές, δώστε στη ΜΠΟΥΡΝΟΒΑΛΙΑ μια ευκαιρία. Θα γίνει στέκι σας!
Με την ευκαιρία εύχομαι σε όλους τους καλοφαγάδες του a4f καλές γιορτές και συνιστώ εγκράτεια -: ) Ελπίζω ακόμα ο καινούριος χρόνος να διώξει τα σύννεφα βαρεμάρας που σκιάζουν τον ουρανό του πάλαι ποτέ σούπερ κεφάτου μπλογκ μας. ΙΩΓΙΑΝΝΗ welcome back!

14 Δεκ 2018

Αφορμή για να γράψω αυτήν την κριτική πήρα από αυτές τις κριτικές που διάβασα παρακάτω. Καθώς με ενοχλεί πολύ κάποιος να επισκέπτεται ένα μαγαζί μια φορά και να κάνει κατευθείαν κριτική. Έτσι λοιπόν και χωρίς πολλά πολλά αποφάσισα να γράψω και εγώ κριτική για αυτό το ξεχωριστό μαγαζί στην καρδιά της Νέας Ιωνίας. Το επισκεπτόμαστε χρόνια με την γυναίκα μου αλλά και με φίλους. Είναι ένα μαγαζί που το ερωτεύεσαι. Αρκεί όταν βρεθείς εκεί να αφεθείς να το γνωρίσεις..... ξεκινάμε με την μουσική πάντα ξεχωριστή... επιλογές τζαζ κυρίως, Χατζιδάκι αλλά και διάφορες μουσικές από όλο τον κόσμο... που εμένα προσωπικά με έχουν ταξιδέψει. Μπορεί να πετύχεις να παίζει και το πικ απ πιο ψαγμένες επιλογές, για μένα η μουσική είναι ατμόσφαιρα.... και πάντα στο πέπερι είναι ζεστή και οικεία. Μέτα συνεχίζουμε με το φαγητό, εγώ δεν έχω βρει άλλο μεζεδοπωλείο με τόσο ξεχωριστά και ποιοτικά πιάτα. Πάντα προσεγμένα, ξεχνάω τα πάντα και απλά γεύομαι.... προτείνω σίγουρα την σαλάτα με τα βραστά λαχανικά και την σαρδέλα... από ορεκτικά την φάβα με καπνιστή ρέγκα, πιπεριά Φλωρίνης και λάδι μαϊντανού, τα μανιτάρια με πέστο βασιλικού, το χοιρινό σοτέ και από κυρίως... αχ μου αρέσουν όλα πολύ, άλλα έτσι ενδεικτικά σίγουρα τα στριφτάρια με λιαστή ντομάτα κοτόπουλο και αμύγδαλο φιλέ. Την μοσχαρίσια ταλιάτα με πατάτες baby και μια σάλτσα κρασιού, το λαβράκι..... το ψαρονέφρι... άπαιχτα. Πολύ καλές επιλογές στα ποτά, εμείς πίνουμε κρασί, έχει βιολογικό και είναι από τα καλύτερα χύμα κρασιά αλλά και στις φιάλες έχει πολύ καλές επιλογές. Συνεχίζουμε με την εξυπηρέτηση πάντα φιλική με χαμόγελο γρήγοροι και πρόθυμοι να εξυπηρετήσουν γνωρίζοντας πολύ καλά τον κατάλογο. Έπειτα ο χώρος αυτός ο χώρος είναι μαγεία μπορώ να μιλάω ώρες για το χώρο τους το πικ απ.. την ταπετσαρία το ξύλινο μπαρ ένα μαγαζί με προσωπικότητα και χρώμα. Γνωρίζουμε τους ιδιοκτήτες όντας θαμώνες και είναι ένα νεαρό ζευγάρι που από ότι μας είπαν η διακόσμηση είναι από αυτούς και μπράβο. Κάθε γωνία ξεχωριστή με πολλές μικρές όμορφες λεπτομέρειες. Τέλος value for money 100% χορταστικές μερίδες με ποιοτικά υλικά και ωραίες δεμένες γεύσεις.. εμείς δίνουμε συνήθως μέχρι 15- 20 το άτομο. Έγραψα λοιπόν αυτή την κριτική γιατί το θεωρώ υποχρέωση μου σαν θαμώνας να δείξω την όμορφη πλευρά αυτού του μαγαζιού και να επιβραβεύσω αυτά τα νέα παιδιά που συνεχώς το εξελίσσουν και φροντίζουν να περνάμε πάντα τόσο όμορφα. Οπότε την αξίζει αυτήν την κριτική. Αυτό που θα πρότεινα κλείνοντας, σε όσους γράφουν κριτικές είναι να δοκιμάζουν κάτι παραπάνω από μια φορά και να αφήνονται να αισθανθούν τις γεύσεις και τα μαγαζιά που τις περιτριγυρίζουν και μπορεί να ανακαλύψουν πράγματα που δεν πίστευαν!!!.

14 Δεκ 2018

Επισκέφθηκα για δεύτερη φορά το εν λόγω κατάστημα. Την πρώτη φορά, πριν μερικούς μήνες, είχαμε φύγει με θετικές εντυπώσεις, έτσι αποφασίσαμε να το δοκιμάσουμε ξανά. Και αυτή τη φορά οι εντυπώσεις ήταν θετικές.

Ξεκινώντας από το χώρο, λόγω εποχής κάτσαμε μέσα. Ο εσωτερικός χώρος δεν είναι κάτι φοβερό, τα τραπέζια όμως είναι άνετα και η διακόσμηση τυπική. Ο εξωτερικός χώρος, όμως, είναι εξαιρετικός (εκεί είχαμε κάτσει την προηγούμενη φορά). Μεγάλα τραπέζια και αρκετός χώρος, ιδανικός για καλοκαίρι ή φθινόπωρο.

Η εξυπηρέτηση ήταν σχετικά γρήγορη και με ευγένεια. Ήμασταν τρία άτομα και πήραμε μία πίτσα Μοντανάρα μεγάλη (8 κομμάτια), μια μακαρονάδα με κοτόπουλο και μία σαλάτα του Καίσαρα. Η μακαρονάδα ήταν πολύ καλή, το ίδιο και η σαλάτα, η πίτσα ήταν, ας πούμε, πιο ουδέτερη.

Πληρώσαμε για όλα αυτά 31 ευρώ, ποσό το οποίο θεωρώ φυσιολογικό. Αν παίρναμε και από ένα αναψυκτικό θα πηγαίναμε στα 37-38 ευρώ. Για τη γεύση, το περιβάλλον, την εξυπηρέτηση και τη βόλτα νομίζω είναι ΟΚ.

Εντύπωση μου έκανε ότι και τις δύο φορές, το κατάστημα, αν και δεν ήταν άδειο, δεν είχε πολύ κόσμο, ειδικά όταν το συγκρίνει κανείς με τα υπόλοιπα μαγαζιά της περιοχής όπου δύσκολα έβρισκε κανείς τραπέζι (και τις δύο φορές που βρεθήκαμε εκεί). Κατάλαβα ότι δουλεύουν αρκετά με delivery ενώ μια δική μου εξήγηση για τον λίγο κόσμο (ενώ οι τιμές και το φαγητό είναι καλά) είναι ότι τόσο η εξωτερική διακόσμηση όσο και ο τίτλος του μαγαζιού (piano restaurant) παραπέμπει σε πιο κυριλέ και ακριβότερες καταστάσεις κάτι που δεν ισχύει όμως (την πρώτη φορά που πήγαμε περιμέναμε κι εμείς ένα πιο ακριβό μαγαζί αλλά δεν ήταν έτσι).

13 Δεκ 2018

Εχοντας ηδη επισκευθει το Μομο 4 φορες αποφασισα να γραψω μια κριτικη εχοντας πλεον σφαιρικη εικονα για το μαγαζι αυτο. Ο χωρος ειναι πολυ συμπαθητικος και προσεγμενος με μια βιομηχανικη διακοσμιση θα ελεγα. Το κυριοτερο μειον του ειναι το ποσο κοντα ειναι τα τραπεζια το ενα με το αλλο. Δοκιμασα αρκετα πραγματα σε σνακ οπως το πρωινο μομο στα 3ε που ειναι ενα ικανοποιητικο κρουασαν με 3 ντιπ βουτυρο μαρμελαδα φραουλα και μερεντα, τα burger του ειναι ικανοποιητικα επισης. Η ομελετα φουρνου με αφησε ψιλοαδιαφορο... Το μεγαλυτερο προβλημα που θεωρω πως εχει το Μομο ειναι η νοοτροπια του σερβις. Αν και ξεθαρα φαινονται οι αυτοματισμοι και η ταχυτητα του εχει ενα πολυ μεγαλο μειον στην νοοτροπια. Αγελαστοι, που δεν λενε στην υγεια σας η καλη σας ορεξη σε σερβιρουν σαν να σου κανουν χαρη η τους χρωστας. Με εξαιρεση μια μονο κοπελα που μας σερβιρε την πρωτη φορα στον πισω χωρο. Επισης εχω παρατηρησει επιλεκτικο σερβις που σημαινει πως σε πολυ συγκεκριμενους πελατες δειχνουν ενδιαφερον που προφανως η ειναι γνωστοι η αφηνουν καλα τιπς... Δεν θα σταματησω να το επισκεπτομαι λογω των εδεσματων και του ωραιου καφε (, με εξαιρεση τον ελληνικο 3/3 σπασμενο καιμακι, ) μεχρι τουλαχιστον καταντησει κουραστικο να με σερβιρουν λες και μ κανουν και χαρη...

13 Δεκ 2018

Ωραία ατμόσφαιρα, νόστιμα πιάτα, καλές τιμές, άψογο σερβις, θα ήταν μια γρήγορη περιγραφή για την πρόσφατη επίσκεψή μου στο εστιατόριο βάρκα.

Πιο αναλυτικά, Παρασκευή μεσημέρι οικογενειακώς βρεθήκαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί για να φάμε. Πρώτη μας φορά, οπότε δεν ξέραμε τι θα μας περίμενε, παρότι είχαμε ακούσει καλά λόγια. Αν δεν πας ο ίδιος να δοκιμάσεις, ποτέ δεν ξέρεις.

Την ώρα που πήγαμε είχε 4-5 τραπέζια γεμάτα. Βρήκαμε να κάτσουμε σε ωραίο σημείο, με την βοήθεια της σερβιτόρας, η οποία ήταν ευγενική και φιλική. Ωραίο περιβάλλον, διακόσμηση ναυτικού τύπου, ταχύτατο προσωπικό.
Ο κατάλογος είχε πολλές επιλογές και οικονομικές.

Πήραμε χωριάτικη, καραβιδόψυχα, κολοκυθάκια τηγανητά, καλαμαράκια, γαρίδες σαγανάκι, λαχανοντολμάδες με γαρίδες, σαρδέλα παντρεμένη και ροζέ κρασί.
Ήταν όλα νόστιμα, με ποιοτικά υλικά και ωραία μαγειρεμένα.
Από τιμές:
Γαρίδες σαγανάκι 7,40
Λαχανοντολμάδες με γαρίδες 5,50
Σαρδέλα παντρεμένη 9,90
Κρασί ροζέ (500ml) 6,00

Η βαθμολογία μου 4/4 σε γεύση, εξυπηρέτηση χώρο, vfm. Αλλά και 4/4 βάζω σε κάθε πιάτο ξεχωριστά. Θα ξαναπάω και το προτείνω.