Πρόσφατες Κριτικές Εστιατορίων

20 Ιουν 2018

Μεσοβδόμαδα βραδάκι και έχοντας όρεξη για θαλασσινά, εγώ και άλλα 3 άτομα, μη θέλοντας να ξενιτευτούμε, αποφασίσαμε να πάμε στην ψαροταβέρνα Varka που όλο περνούσαμε απ’έξω, όλο την κοιτούσαμε και όλο λέγαμε πότε θα πάμε;;;! Είναι στο κέντρο της Αθήνας στην πλατεία Κάραβελ, σε καλή τοποθεσία.

Ο καιρός καλός οπότε καθίσαμε στα εξωτερικά τραπεζάκια που έχουν θέα το πράσινο πάρκο. Το μαγαζί εσωτερικά και εξωτερικά πολύ όμορφα διακοσμημένο που σου θυμίζει βάρκα! Οι σερβιτόροι ευγενικοί έτοιμοι να σε βοηθήσουν να διαλέξεις από τον κατάλογο και ντυμένοι σε ναυτικό στυλ! Έξυπνο και ωραίο θα το χαρακτήριζα.

Από ορεκτικά πήραμε μελιτζανοσαλάτα, διάφορα αλίπαστα, καλαμαράκια τηγανιτά και καβουροδαγκάνες και για σαλάτα την κλασική χωριάτικη. Για κυρίως επιλέξαμε γιουβέτσι θαλασσινών(7,10€), μακαρονάδα του Ψαρά(11,00€), μυδοπίλαφο(6,90€) και σουπιές σπανάκι(5,90€). Τα συνοδεύσαμε όλα με κρασάκι!

Όλα τρομερά νόστιμα! Το γιουβέτσι θαλασσινών που πήρα εγώ ήταν καταπληκτικό πιάτο. Το φέρανε σε πήλινο και είχε γαρίδες, μύδια και καλαμάρι. Απίστευτο! Και τα άλλα πιάτα που τσίμπησα από τους τριγύρω ήταν εξίσου νόστιμα, σε γενναίες ποσότητες.

Ε και στο τέλος φάγαμε και το επιδόρπιό μας. Πεντανόστιμη πορτοκαλόπιτα λοιπόν και να γλείφετε τα δάχτυλά σας.

Συνοψίζοντας, ποιότητα-τιμή-ποσότητα πιάτων & εξυπηρέτηση... άριστα 10!

Ετοιμάζομαι για την επόμενη φορά που θα ξαναπάω!!!!

19 Ιουν 2018

Είμαι κορίτσι του κέντρου της πόλης, των σταθερών συνηθειών και της πραγματικότητας.

Μου αρέσουν οι πυκνοδομημένες, αστικές γειτονιές. Ο κόσμος, η φασαρία, το έχειν τα πάντα στα πόδια σου. Τα διαμερίσματα. Η πολυπολιτισμικότητα. Το διαφορετικό. Δεν έχω φοβηθεί ποτέ κι ας έχω κυκλοφορήσει “περίεργες” ώρες σε “περίεργες” γειτονιές. Δε φωτοσυνθέτω και δε μου λείπει, καθόλου, η χλωροφύλλη. Έχω ξεράνει κάκτο. Όσο κι αν αγαπώ τις μέρες που περνώ στο χωριό μου, όπου υποδύομαι την χωριατοπούλα με μεγάλη επιτυχία, χαίρομαι όταν τελειώνουν και γυρίζω στο δικό μου urban περιβάλλον.

Μου αρέσει η προσμονή. Η επανάληψη. Ο προγραμματισμός. Η σταθερότητα. Οι συγκεκριμένες, ξεχωριστές, μέρες που περνώ με τους ίδιους ανθρώπους, αν κι όχι στα ίδια μέρη, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχει χώρος για προσθαφαιρέσεις ή ότι το σύμπαν δε μου θυμίζει, κατά καιρούς, ότι τα πράγματα μπορεί να ανατραπούν.

“Πολύ σωστός φωτισμός, στο σημείο όπου βρίσκεται η ΤΡΑΤΑ, το βράδυ λειτουργεί σαν φάρος. ”

Μία φράση (Fratello) που τα λέει όλα. Η πρώτη εντύπωση που αποκόμισα, αν και μεσημέρι, μιας βροχερής και μουντής Καθαράς Δευτέρας στην οποία κλήθηκα να βρω μαγαζί για να φάμε οι συνήθεις ύποπτοι. Η συγκεκριμένη κριτική του φίλτατου βοήθησε στο να μη χρειαστεί να ψάξω καθόλου.

Λευκό και γαλανό αποπνέει μια τριζάτη καθαριότητα. Όντως σα φάρος στο γκρι-μπεζ των Εξαρχείων. Φωτεινό. Άνετα τραπέζια καλοστρωμένα. Οι γνωστές ψάθινες καρέκλες με την τσαχπινιά της αναγραφής στην πλάτη τους ονομάτων νησιών. Τρεις στις τέσσερις φορές μου έχει τύχει η Ικαρία. Τυχαίο? Χαριτωμένα σουρωτήρια ως φωτιστικά. Τα έχω δει κι αλλού όμως εδώ μου ταιριάζουν καλύτερα. Μοναδική παραφωνία μια πινακίδα στα αγγλικά που ανάθεμα κι αν ξέρω τι εννοεί ο poet. Αντάξια της θρυλικής που υπήρχε στην παραλία της Μεσακτής στην Ικαρία “When there is a heavy sea…please don’t go away the beach” κι όποιος κατάλαβε κατάλαβε.

Η εξυπηρέτηση δοκιμάστηκε εκείνη την, πρώτη, φορά κάτω από δύσκολες συνθήκες αλλά πέρασε τα stress tests επιτυχώς. Τώρα βέβαια κάποια λαθάκια μπορεί να γίνουν, κάτι να ξεχαστεί και να χρειαστεί να το θυμίσετε αλλά σε γενικές γραμμές είναι ευγενική, γρήγορη, χαμογελαστή. Δε θα σας προβληματίσει κάτι.

Ούτε το φαγητό στην Τράτα θα σας προβληματίσει ή απογοητεύσει. Τουλάχιστον όσα έχουμε δοκιμάσει είναι καλά μαγειρεμένα, φρέσκα, ενώ θα πρέπει να πω τα καλύτερα για το λάδι που χρησιμοποιούν τόσο στις σαλάτες όσο και στα τηγανιτά τους. Μπορείτε να κινηθείτε στη λογική των μεζέδων στη μέση για την παρέα συνοδεύοντας το ποτό σας ή να διαλέξετε πιο, ας πούμε, χορταστικά πιάτα. Ας σημειώσουμε όμως, εδώ, ότι οι μερίδες της είναι ικανού μεγέθους. Δεν έχει τύχει να φάω ποτέ μεγάλο ψάρι ενώ μου έχει μείνει απωθημένο η δοκιμή μίας εκ των μακαρονάδων του που τις βλέπω να παίζουν πάντα σε διπλανά τραπέζια και φαίνονται ορεκτικότατες. Ας σας πω όμως τι έχω δοκιμάσει και ποια πιάτα έχω ξεχωρίσει:
• Από σαλάτες αυτή με τα ντοματίνια, παξιμαδάκια και μανούρι δε μας έχει απογοητεύσει ποτέ ακόμα κι όταν είναι εκτός εποχής. Τα χόρτα και το σταμναγκάθι, επίσης, είναι από τα αγαπημένα μας. (6.30, 4.00, 5.90e)
• Ταραμοσαλάτα. Από αυτές που ξεχωρίζω. (4.00e)
• Φάβα με καραμελωμένα κρεμμύδια και κάπαρη. Από τις νόστιμες. (4.20e)
• Μαυρομάτικα με φιλέτα ρέγγας. Αποκάλυψη. Την πρώτη φορά το δοκίμασα με το ζόρι έκτοτε το παραγγέλνουμε ανελλιπώς. (4.50e)
• Γαύρος μαρινάτος. Σπιτικός παρακαλώ. Μπουκιά και γουλιά. (5.20e)
• Χταποδάκι σε λαδόξυδο. Τώρα τελευταία προκρίνω αυτό έναντι του ψητού. Όμως και τα δύο είναι μια χαρά. (8.50, 10.50e)
• Καλαμαράκια τηγανιτά. Τραγανά και ζουμερά. (6.90e)
• Ψιλό γαριδάκι. Πάντα στο τέλος παραγγέλνουμε άλλο ένα ως συνοδευτικό του ποτού. (6.90e)
• Μύδια αχνιστά φρεσκότατα αλλά θα ήθελα λίγη παραπάνω ένταση στο ζουμί. (7.50e)
• Γιουβέτσι γαρίδας. Δεμένο το ζυμαρικό με τη σάλτσα κρατάει, όσο πρέπει, χωρίς να είναι λασπερό. Σωστά βρασμένες και οι γαρίδες που το στολίζουν. Έχει και κάποιο έντονο τυρί που του δίνει μια διαφορετική, από τα συνηθισμένα γεύση. (14.00e)
• Κριθαρότο σουπιάς με το μελάνι. Κορυφαίο. Σπυρωτό, λεμονάτο, κατάμαυρο. Αυτό που τρως, βάφονται τα δόντια και μετά χασκογελάτε βγάζοντας φωτογραφίες. Οι σουπιές υπέροχα τρυφερές.
• Ούζα, τσίπουρα, αποστάγματα σε αρκετή ποικιλία. Για τις μπύρες συμφωνώ ότι χρειάζονται και κάνα δυο πιο ψαγμένες, από κρασί ξεχωρίζω το ροζέ τους από Μοσχάτο Αμβούργου. Κερασματάκι παίζει μαστίχα και/η κάποιο γλυκάκι αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν του δίνουμε μεγάλη σημασία.

Η Τράτα είναι ένα μαγαζί που το έχω συνδέσει με τα βράδια της Παρασκευής. Όταν τελειώνουμε μια κουραστική βδομάδα και βρισκόμαστε στο ευρύτερο κέντρο. Ωραίοι οι πρωινοί καφέδες αλλά εκείνα τα βράδια κουβαλούν την ένταση και το ξέσπασμα της ημέρας. Κι είναι ωραίο να το μοιράζεσαι με φίλους. Θα μπορούσα να σας πω ότι έχουμε την αίσθηση ότι μεταφερόμαστε σε κάποιο νησί αλλά δε θα το κάνω. Γιατί είναι “εικονική πραγματικότητα”. Όχι ότι δεν έχει κι αυτή τη χρησιμότητά της, ωραία είναι να ξεφεύγεις για λίγο. Όμως προτιμώ την πραγματικότητα που λέει ότι είμαι στο κέντρο της Αθήνας, τρώω νόστιμα και περνώ καλά με ανθρώπους που υπάρχουν στ’ αλήθεια δίπλα μου.

19 Ιουν 2018

Σε ποιον δεν αρέσει το φαγητό του δρόμου; Όταν μιλάμε δε για σάντουιτς με διάφορα πιο 'εξεζητημενα' υλικά με ωραίους συνδυασμούς γεύσεων τότε για μένα το μαγαζί γίνεται πόλος έλξης!

Κινούμενη πλέον στο κέντρο όλο και συχνότερα και κυρίως στην ευρύτερη περιοχή του Κεραμεικού είχα βάλει στοχο το σαν Φρανσίσκο. Είχα διαβάσει πληθώρα άρθρων που τι εκθειαζαν, είχα ρίξει μια ματιά στον πλήρη ηλεκτρονικο κατάλογο και ήμουν έτοιμη για την επίσκεψη.

Ένα μεσημερι καθημερινης δύο άτομα αποφασίσαμε να πάρουμε πακέτο δύο σάντουιτς.

Από την πρώτη μέχρι την τελευταία επικοινωνία με το κατάστημα όλα έγιναν σωστά. Ευγενία, διάθεση να αλλάξουν κατά την προτίμηση μας το σάντουιτς και το φαγητό έτοιμο στην ώρα του.

Ο χώρος μικρός, καθαρός, ότι πρέπει αν θέλει να κάτσει κάποιος εκεί στα γρήγορα να φάει ένα σάντουιτς και να πιει μια μπύρα από τη μεγάλη τους ποικιλία.

Εμείς δοκιμάσαμε:
-το Σάνι Σαιντ με μπέικον, βιολογικό αυγό μάτι, τυρί τσένταρ, και προσθέσαμε ψημένο μανιτάρι 6.5€
-και το κορόνα χαιτς με μοσχάρι μπούτι με πάπρικα, ψημένο μανιτάρι, τυρί γκούντα και σως γουοστερ 6.3€
Τα περισσότερα σάντουιτς περιέχουν επισης ντομάτα, μαρούλι, κρεμμύδι ψημένο, αγγούρι και πιπεριά τουρσί και τη δική τους σως.
Το γευστικό αποτέλεσμα είναι άρτιο μέσα στην απλότητα του. Υπάρχουν 3 επιλογές σε ψωμί τσιαπάτα λευκή και μαύρη και καμπαγιου. Εμείς δοκιμάσαμε τη λευκή τσιαπάτα και το καμπαγιου. Και τα δύο ψωμάκια είχαν τη σωστή θερμοκρασία.
Οι συνδυασμοί των υλικών απολύτως ταιριαστοί.
Υπάρχουν, ακόμη πολλές επιλογές για vegetarian.

Στις τιμές νομίζω τους παίρνει ένα κλικ πιο κάτω, ούτως ώστε να είναι πιο ελκυστικό το όλο πακέτο καθώς και τα σάντουιτς μάλλον μικρά θα τα χαρακτηρίζα. Στα συν ότι τα κοβουν στη μέση, οπότε είναι πιο εύκολο να δοκιμάσει μια παρέα περισσότερα.

Με λίγα λόγια έαν βρεθείτε εκεί γύρω προτείνεται. Βέβαια, λίγο πιο πέρα στο Κουκάκι είναι για μένα το καλύτερο σάντουιτσαδικο της Αθήνας, σε μια μικρή σύγκριση η γευση κερδίζει σίγουρα, στο χώρο όμως υστερεί.

Δώστε του μια ευκαιρία κυρίως για ελαφρύ μεσημεριανό ή για κάτι γρήγορο πριν συνεχίσετε το ποτό σας στα γύρω μαγαζια.

19 Ιουν 2018

Πήγαμε βασιζόμενοι στις καλές κριτικές των χρηστών και πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω πώς αυτό το εστιατόριο έχει τόσο καλές κριτικές. Ο χώρος έξω είναι άνετος και ευχάριστος παρά τον θόρυβο της λεωφόρου. Το σέρβις ικανοποιητικό αν και η επικοινωνία στα ελληνικά δεν είναι τόσο καλή.

Πήραμε Σαμόζας, Ναν και Ραϊτα για πρώτα και κοτόπουλο Τίκα Μασάλα, Κόρμα λαχανικών και Μπασμάτι για κύρια. Το μόνο που μας άρεσε, παρότι όχι και κάτι το ιδιαίτερο, ήταν τα Σαμόζας.

Όλα τα άλλα ήταν είτε αδιάφορα, είτε απαράδεχτα και οι μερίδες μικρές. Θύμιζαν περισσότερο τη φιλόδοξη προσπάθεια ενός δυτικού πού κάνει συνταγές από το U-Tube παρά το έργο ενός Ινδού σεφ, και μάλιστα βασιλικού!

Τέλος όταν πληρώνεις 15 ευρώ το άτομο και πάνω, περιμένεις κάτι πολύ καλύτερο!

19 Ιουν 2018

Αποφασίζεις να πας για μια όμορφη βόλτα στο κέντρο. Να δεις Ακρόπολη και να χαλαρώσεις.

Ένα από τα κορυφαία σημεία για να παρκάρεις, αν θες να βολτάρεις στην περιοχή, είναι στη Νηλέως, στο Θησείο.

Ξεκινάς, λοιπόν, τον περίπατό σου. Διονυσίου Αρεοπαγίτου, Μοναστηράκι, Πλάκα, βραχάκια Ακρόπολης. Μια διαδρομή που τα έχει όλα. Ένας καφές στο χέρι αρκεί. Αν βαριέσαι το περπάτημα, λίγα μέτρα από εκεί που πάρκαρες είναι οι καφετέριες με την τέλεια θέα στον Παρθενώνα.

Το πρόβλημα είναι ότι αφού τελειώσεις τη βόλτα σου, θα επιστρέψεις για να πάρεις το αυτοκίνητό σου και να φύγεις. Αν η βόλτα είναι μεγάλη ή ο καφές μαραθώνιος, τότε εκείνη τη στιγμή, πιθανότατα, θα νιώθεις σαν αγρίμι στο κλουβί από την πείνα.

Αν παρκάρεις στο πολύ βολικό, κατά τα άλλα, σημείο που σου είπα κινδυνεύεις να περάσεις μπροστά από τις Σκάλες. Έχουν γλυκούτσικο περιτύλιγμα, με πολλά καδράκια στους τοίχους και την κλασσική όψη του ανέμελου μεζεδοπωλείου παλαιάς κοπής.

Προσπέρασέ τες και ψάξε αλλού την τύχη σου.

Δεν χρειάζεται να ειπωθούν περισσότερα. Μην μπεις για κανένα λόγο, θα φας χάλια.

Αν αυτή τη στιγμή είσαι μέσα στις Σκάλες και έχεις ανοίξει το κινητό σου για να δεις τι να προτιμήσεις στην παραγγελία, δεν πειράζει, προλαβαίνεις να φύγεις.

End of story.

ΥΓ: Αν, βέβαια, έχεις καθίσει και ντρέπεσαι πάρα πολύ να σηκωθείς και να φύγεις, άκου τι θα κάνεις:

• Μην ακουμπήσεις το ψωμί τους. Είναι μπαγιάτικο και μέτριο. Εκτός αν πεινάς πολύ.

• Παράγγειλε μια μερίδα πατάτες τηγανητές (3,3€). Είναι κομμένες στο χέρι σαν πιο παχιές ροδέλες και είναι συμπαθητικές.

• Μην πάρεις τίποτε άλλο. Σήκω φύγε.

Αν δεν εκνευριστούν, που πήρες μόνο μια πατάτες και πας να φύγεις, θα σε κεράσουν χαλβά της πλάκας. Δεν πειράζει, τουλάχιστον δεν θα τον πληρώσεις.

Αυτά.

Οτιδήποτε άλλο και να πάρεις είναι σκέτη απογοήτευση.

Δες σαν παράδειγμα τον Ντάκο, στον οποίο, ίσως, συναντήσεις την πιο χάλια ντομάτα της ζωής σου. Ή το Σαγανάκι, το οποίο είναι το γνωστό λαστιχένιο που σερβίρεται στους άτυχους, ανυποψίαστους τουρίστες. Ή το Σπετζοφάι το οποίο έχει λουκάνικα χειρότερα και από παριζάκι και έτοιμη σάλτσα. Ή τη χοιρινή τηγανιά, η οποία επαναπροσδιορίζει την έννοια της λιπαρότητας.

Μη σου πω καλύτερα για την Ποικιλία. Άπειρη λαδίλα, κακοτηγανίλα και αλμυρίλα, οι οποίες, σε συνδυασμό με τα πολύ κακής ποιότητας κρέατα που χρησιμοποιούν, σου εγγυώνται μία δύσκολη νύχτα.

Το ίδιο σου εγγυάται και το, αρκετά, μέτριο κρασί τους. Μην το δοκιμάσεις. Άλλωστε οι πατάτες πάνε καλύτερα με κόκα κόλα και, όπως είπαμε, δεν πρέπει να κάνεις το λάθος να πάρεις τίποτα παραπάνω.

Tip για να καταλάβεις για τι μιλάμε: επισκέφθηκα τις Σκάλες με την τέλεια παρέα, αυτήν που πάντα περνάμε όλοι καταπληκτικά και δεν μας χαλάει τίποτα, ούτε το κακό φαγητό ούτε η αντιπαθητική εξυπηρέτηση. Ε, την επόμενη φορά όλοι συμφωνήσαμε να βρούμε άλλο μαγαζί.

Αν σου αρέσει να απολαμβάνεις τις στιγμές σου στο κέντρο της Αθήνας, απλώς μην πας στις Σκάλες.

18 Ιουν 2018

Ήρθε η ώρα για τις βραδιές Αθηνοράματος για άλλη μια χρονιά, και η HYTRA είχε μπει στη wish list από πέρισυ! Τρίτη 12/6 βράδυ λοιπόν, βρεθήκαμε στην ταράτσα της Στέγης Γραμμάτων και Τεχνών, με κράτηση σχετικά νωρίς (20.00), κάτι που συνιστώ ανεπιφύλακτα, καθώς το ηλιοβασίλεμα και γενικά τα χρώματα που βλέπεις μέχρι να πέσει ο ήλιος είναι ανεπανάληπτα!

Ό, τι και να πει κανείς για το χώρο είναι λίγο, εξαιρετική θέα, προσεγμένη διακόσμηση και τα τραπέζια τοποθετημένα στην απόσταση που πρέπει. Ο χώρος λοιπόν, και η άψογη εξυπηρέτηση από ένα ευγενέστατο προσωπικό σε κερδίζουν από την πρώτη στιγμή - εξαιρετικά όλα τα παιδιά, και με δόση χιούμορ όπου χρειάζεται! Μπράβο σε όλη την ομάδα!

Πάμε στο κυρίως θέμα τώρα, που είναι, τι άλλο, το φαγητό. Δοκιμάσαμε το ειδικό μενού του Αθηνοράματος, το οποιο περιελάμβανε κυρίως ψάρι, και ήταν πολύ χορταστικό. Αναλυτικά είχε τα εξής πιάτα:

- Σπανακόρυζο με κρέμα σπανάκι, άνηθο και λεμόνι
- Λακέρδα με τζίντζερ, πιπεριά τσίλι, ξίδι shiso
- Μαγιάτικο με αγγούρι, μποράντζα, ξινή κρέμα, λάδι πεύκου και χυμό καπουτσίνο
- Πέστροφα με καπνιστή κρέμα από σκουμπρί, πράσινη ελιά, κάπαρη, καπνιστό λάδι
- Πετεινός με μανιτάρια shimeji, παρφέ από συκωτάκια πουλερικών, σάλτσα τρούφας και μαντζουράνα
- Αρνί γάλακτος με αμπελόφυλλα, φιστίκι Αιγίνης, γιαούρτι, κρέμα από ελληνικό μαρούλι
- Παρφέ αμύγδαλο με μέντα και σουμάδα
- Ελαιόλαδο με ακτινίδιο, μπισκότο αμυγδάλου, λάιμ και κόλιαντρο
- Καραμέλα βουτύρου με άρωμα πεύκο

Από τα παραπάνω ήταν κατά κοινή ομολογία της παρέας συγκλονιστικά πιάτα το σπανακόρυζο (το οποίο έρχεται σε μορφή Τσιπς και είναι πραγματικά γευστική εμπειρία από μόνο του), το μαγιάτικο, η πέστροφα, ο πετεινός και το γλυκό παρφέ αμύγδαλο! Στη λακέρδα και στο αρνάκι οι απόψεις διίστανται - μην παρεξηγηθώ, δεν μιλάμε για μέτριες γεύσεις, απλά δεν υπήρξε εκείνο το στοιχείο της "απογείωσης" όπως στα πιάτα που προανέφερα.

Τέλος, θα αναφερθώ και στα δύο τελευταία γλυκάκια, τα οποία δυστυχώς μας απογοήτευσαν, καθώς δεν άρεσαν σε καμία από τις τρεις κοπέλες της παρέας. Σίγουρα θα προτιμούσαμε να είχε κλείσει το μενού με ένα γλυκό του επιπέδου του παρφέ αμυγδάλου, το οποίο με τις διάφορες υφές και γεύσεις που είχε πραγματικά ήταν εξαιρετικό.

Η τιμή που πληρώσαμε για όλα αυτά (50 ευρω) ήταν πραγματικά πολύ καλή, όμως αν επισκεφτεί κανεις το εστιατόριο χωρίς το μενού του Αθηνοράματος φαντάζομαι η τιμή κατ' άτομο θα είνα αρκετά πιο τσουχτερή. Υπάρχει απ όσο είδα όμως μενού γευσιγνωσίας με 58 ευρω/άτομο, το οποίο και πάλι έχει καλό value for money. Η προσπάθεια που γίνεται σε αυτό το εστιατόριο είναι αξιέπαινη, και εν τέλει το αποτέλεσμα τους δικαιώνει όλους, από τον σεφ μέχρι το καταπληκτικό προσωπικό!

Θα το επισκεφτώ σίγουρα ξανά, έστω και για να πιω κοκτείλ σε αυτή τη συγκλονιστική ταράτσα και να θυμηθώ πόσο όμορφη είναι η Αθήνα!

18 Ιουν 2018

Το συγκεκριμενο καταστημα ειναι απο τα καλυτερα ψητοπωλεια στα νοτια προαστια.

Σιγουρα ειναι μοναδικη επιλογη για πεντανοστιμα και καλοψημενα κρεατικα!!!

Το καταστημα διαθετει εξαιρετικη μπριζολα χοιρινη XXL, που αποτελει το απολυτο value for money και το καλυτερο χειροποιητο καλαμακι χοιρινο καλαμακι που υπαρχει στα νοτια προαστια.

Επισης, οι σαλατες ειναι πολυ καλες μεριδες, καθως εχει και υπεροχα πα'ι΄δακια γαλακτος και εξαιρετικο κοντοσουβλι.

ΤΟ συγκεκριμενο μαγαζι ειναι ο ορισμος του απολυτου value for money, αφου εχει πολυ προσεγμενες ποιοτικα μεριδες και σε ποσοτητα, και το κοστος ανα ατομο ειναι γυρω στα 15 ευρω μαζι με εξαιρετικο ροζε
κρασι ή αναψυκτικο.

Ακομη, ο χωρος δεν ειναι ιδιαιτερος καθως δεν εχει κατι ξεχωριστο, που να εντυπωσιαζει τους παρευρισκομενους.

Τελος, στο τελος καθε γευματος σερβιρεται δωρεαν ωραια πορτοκαλοπιτα με βανιλια μαδαγκαρης, με σκοπο να τελειωσει ευχαριστα το γευμα.

18 Ιουν 2018

Παρασκευή βράδυ κλείνουμε για δύο άτομα. ειχα ξαναπροσπαθήσει στο παρελθόν και δεν είχα βρει τραπέζι και σε συνδυασμό με την πολύ καλή βαθμολογία είπα ότι δεν πρέπει να το αφήσω.
Μας υποδέχεται ένα παλικάρι και μας συνοδεύει στο τραπέζι μας στον εξωτερικό χωρο για καπνιστές.
Όμορφος χώρος και εντός και εκτός ειδικά η πισω αυλή που κάτσαμε ήταν απλή αλλά ότι έπρεπε για να απολαύσεις το γεύμα. Αξιζει να σημειωθεί ότι το μαγαζί βλεποντας το από έξω δεν είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά μπαίνοντας κανείς μέσα αλλάζει άποψη.

Πάμε στο φαγητο. Αρχικα μας ρώτησε αν θέλουμε ψωμάκι. αφου ειμασταν θετικές ήρθε ψωμί σε συνοδεία με χοντρό αλάτι και ελιές. Προσωπικα προτιμώ κάποιο είδος ντιπ παρά αυτό αλλά ήταν οκ.

Ώρα της παραγγελίας. Επιλεξαμε διαφορα στη μεση παρά η καθεμιά το πιάτο της. παιρνουμε λοιπόν:

•πρασινη σαλάτα τύπου ceasar. πολυ καλή μερίδα και πολύ γευστική.
•κανταιφι γεμιστό με τυρί(δεν θυμάμαι το ειδος) ουσιαστικά ήρθαν 4 μίνι ρολό από κανταΐφι με πολύ νόστιμη γέμιση τυριού. τραγανα από έξω και πασπαλισμενα με μέλι σε ελαφρύς δόση όπως μου αρέσει. παρα πολύ καλά.
•πουγκια κολοκυθιου με ντιπ γιαουρτιού απλά τέλεια!
•το παραδοσιακό πεινιρλι με αυγό, κιμά και λιωμένο τυρί ωστόσο δεν με τρέλανε. λιγο πιο "βαρύ" για τα γούστα μου και η ζύμη του πεινιρλι λίγο άγευστη, και αδιάφορη.
•πατατοφλουδες με τη sour cream, τομάτα και κρεμμυδάκι. δεν είμαι φαν της τηγανιτης πατάτας αλλά δεν με τρέλαναν ομολογώ αλλά δεν ήταν και κακές.
•κοτοπουλο mojito ήταν μια ενδιαφέρουσα έκδοση τηγανιας. πιο ελαφρυα από τη συνηθισμένη. αρκετά καλό πιάτο.

Ήπιαμε ημίγλυκο κρασί Νεμέας το οποίο ήταν δροσερό και πολύ εύγευστο.
Η εξυπηρέτηση γρήγορη, τα παιδιά ευγενικά και ένα μεγάλο συν ήταν το κέρασμα στο τέλος όπως σχολιάζω σε κάθε μαγαζί που επισκέπτομαι.

Μας κέρασαν το μηλοφι που υπάρχει και στον κατάλογο το οποίο είχε πολύ σαντιγύ κάτι που δε μου αρέσει και γενικώς προτιμώ το αυθεντικο banoffe.

Παρόλα αυτά η κίνηση μετράει άρα παραμένει θετικό στοιχείο.
Για όλα τα παραπάνω 42,5€ για 2 άτομα. πολυ τίμιο ποσό για αυτά που φάγαμε και σκάσαμε(! )

Το προτείνω για κάποιον να πάει και σίγουρα θα ξαναπάω να δοκιμάσω και άλλες γεύσεις από τον κατάλογο τους.

18 Ιουν 2018

Και μου λέει φίλη μου γνωστή και γνώστης όλων των καλών παραθαλάσσιων bar της Αττικής, αφού με βρίσκει σε μέρα μεγάλης στενοχώριας.

- Μη χαλιέσαι, θα πάμε σε μέρος μέσα στο πράσινο, με ωραία μουσική, ψαγμένο dj, θέα υπέροχη, άνετους καναπέδες, θάλασσα στα πόδια μας και υπέροχο φαγητό.
Αυτό το τελευταίο με παραξένεψε και με έβαλε σε σκέψεις ταυτόχρονα. Έχω πάει σε χλιδάτα bar που έχουν και 2ο συνθετικό το restaurant, αλλά από φαγητό μόνο περίεργες περιγραφές και δύσκολες ονομασίες.

Οπότε κράτησα μικρό καλάθι, καβάλησα την ανοιχτή Oldsmobile "98" μοντέλο του ’59, με χρώμα Burgundy Mist, εννοείται ίδιο με το χρώμα του κρασιού της Βουργουνδίας και νάσου έξω από το ‘’Cavo’’ χωρίς όλως παραδόξως πρόβλημα στο παρκάρισμα.
Μας υποδέχθηκαν με περίσσιο και όχι προσποιητό χαμόγελο, μας τοποθέτησαν σε τραπέζι με θέα το απέραντο γαλάζιο και μας έστειλαν και ένα σερβιτόρο, λίγο πιο δίπλα από τα κεφάλια μας.

Από τη μια καταπράσινο τοπίο, από την άλλη γαλάζιο από ουρανό και θάλασσα και στη μέση εμείς να ακούμε ωραία μουσική 80’s και 90’s με πολύ καλή ακουστική και σε ένταση, όση χρειάζεται για να μπορούμε να μιλάμε ταυτόχρονα.

Άνετα νοιώθεις ότι είσαι σε ένα όμορφο νησί.

Ο χώρος προσεγμένος και καλαίσθητος. Αναπαυτικοί καναπέδες, ωραίες μαξιλάρες, minimal τραπέζια, λευκές κουρτίνες σε όλο τον χώρο, τεράστια μπάρα στη μια άκρη, αρκετά κεριά στον χώρο, 2 επίπεδα, ψάθινες κούνιες, πολλά φυτά και γενικά διακόσμηση που αρμόζει σε bar –restaurant που σέβεται τον πελάτη.
Η εξυπηρέτηση υποδειγματική, χαμογελαστή χωρίς πολλά – πολλά με γνώσεις και των ποτών αλλά και του φαγητού.

Η κουζίνα, λέει ότι κινείται σε πρωτότυπα μονοπάτια με γευστικούς μεσογειακούς συνδυασμούς. Εγώ θα έλεγα ότι έχει λίγο απ’ όλα. Από κάποια παιδικά πιάτα όπως burgers, club, chicken nuggets, pizza μέχρι pasta, ριζότο, σαλάτες και κάποιες ποικιλίες. Κάπου ανεβάζει τον πήχη και κάπου τον ρίχνει στα τάρταρα. Σίγουρα πάντως έχουν αλλάξει όλα εκείνα τα γκουρμεδιάρικα πιάτα που διάβασα στην κριτική του φίλου tomasso.
Το bacon burger και η σαλάτα του καίσαρα γευστικότατα με σωστά ψημένα τα υλικά και σερβιρισμένα με μαεστρία, σε πολύ όμορφα λευκά σερβίτσια που μοιάζουν με σκεπή σπιτιού. Η pizza με ωραία αφράτη ζύμη και φρέσκα υλικά, χορταστική χωρίς να είναι ιδιαίτερα μεγάλη.

Η ποικιλία κρεάτων για κλάματα και η τιμή για αλλοδαπούς επισκέπτες. Παραψημένο λουκάνικο, μαραμένη πρασινάδα, μία και μοναδική πίτα, πατάτες καλές, μισή μπριζόλα άνευ οστού βέβαια αλλά επίπεδης γεύσης, άσχημο κεμπάπ, μπιφτέκι καλό και μία αδιάφορη sauce μουσταρδομαγιονέζας, παρόμοια με 1000 νησιά.

Η ποικιλία τυριών κοροϊδία μεγάλη. 3-4 είδη τυριών της σειράς, ατάκτως πεταμένα και όχι τοποθετημένα μέσα στο πιάτο και με τιμή για τους υπόλοιπους αλλοδαπούς επισκέπτες που δεν τρώνε κρέας.

Οι τιμές των κρασιών και των cocktails είναι σε νορμάλ επίπεδα. Η ‘’Ονειροπαγίδα’’ ένα πλούσιο σε γεύσεις, φρουτώδες, Sauvignon Blanc από τα Γεράνια στα 16 ευρώ είναι μια πολύ καλή τιμή για το είδος και τον χώρο που σερβίρεται.

Μαζί με τα κρασιά, 2 τον αριθμό, μας στοίχισε 21 ευρώ pp, αλλά δεν ευχαριστηθήκαμε καλό φαγητό παρά μόνο όλα τα υπόλοιπα.

Συμπερασματικά όπως συμβαίνει και στα περισσότερα bar- restaurants, το ‘’Cavo’’ συνοδεία καλής παρέας, προσφέρεται για όλα τα υπόλοιπα, εκτός από φαγητό.
Διασκεδάστε μέχρι πρωίας, πιείτε άφοβα καλά cocktails, απολαύστε θέα και εξυπηρέτηση, χαλαρώστε, ερωτευτείτε αλλά πριν, φάτε κάπου αλλού.

18 Ιουν 2018

Χρόνος... Ο καλύτερος γιατρός λένε... Ξεχνάς, αναθεωρείς, σχεδιάζεις με διαφορετικά κριτήρια... Ίσως να δώσεις και ευκαιρίες εκεί που δεν το περίμενες... Σε ανθρώπους, σε project που έκρυψες στο συρτάρι ή σε προτάσεις που τις είχες απορρίψει...

Για τους παλαιότερους χρήστες, όταν το σάιτ βρισκόταν στα ντουζένια του (το 2015), τότε που οι κριτικές έπεφταν η μία πίσω από την άλλη... Διαβάσαμε για το Hops. Δεν θέλω να δυσφημίσω την επιχείρηση αλλά τότε, είχαμε απογοητευτεί όλοι μας. Ας μιλήσω όμως για τον εαυτό μου. Τον Γεράρδο τον είχα συμπαθήσει ιδιαίτερα, φαινόταν ευχάριστος τύπος και είχε διάθεση να αναδειχθεί στον χώρο της εστίασης. Οπότε, οι απαντήσεις της επιχείρησης του σε μια "διαμάχη" με κάποιον χρήστη, με έκαναν να πω ότι δεν θέλω να δοκιμάσω καν.

Πέρασαν τα χρόνια, και αφού είδα το Hops να διατηρείται στον χώρο που πρωτοξεκίνησε, λέω να κάνω την επίσκεψη.2 φορές, με διαφορετικές παρέες. Στην πρώτη επίσκεψη δεν βγάλαμε ασφαλή συμπεράσματα γιατί ο καθένας αρκέστηκε σε ένα μπέργκερ. Δεν ξετρελαθήκαμε για να πω την αλήθεια και κάθε φορά που ζητούσα στην παρέα να κάνουμε νέα επίσκεψη... ήταν αρνητικοί.

Βρίσκω λοιπόν, το ανυποψίαστο θύμα. Τον φίλο μου τον Μιχάλη από τον στρατό. Μπορεί να κανονίζουμε από τον Απρίλη να βγούμε, αυτός θα τα καταφέρει τον Ιούνιο. Με ρωτάει που θα πάμε και με απόλυτη βεβαιότητα του λέω πως θα πάμε σε ένα καλό μαγαζί. Φυσικά και δεν μπορούσε να αρνηθεί. Επίσκεψη Τρίτη 12/6/2018, ώρα 22.15:

Ας ξεκινήσω με τον χώρο. Το μαγαζί στεγάζεται εκεί που βρισκόταν η Βύνη. Μπυραρία και αυτή σύμφωνα με όσα έχω διαβάσει. Στα θετικά συγκαταλέγονται τα εξής: Πρόκειται για πέρασμα, με αρκετούς τουρίστες. Πολλές επιχειρήσεις, η μία δίπλα στην άλλη. Πόλλες επιλογές, αρκετοί τουρίστες. Ασφαλής περιοχή. Το παρκάρισμα από την άλλη, μόνο εύκολο δεν είναι. Καλά, για τις ώρες αιχμής δεν το συζητώ. Σκέτη τρέλα.

Υπάρχουν κάποια τραπεζάκια στον εξωτερικό χώρο στον πεζόδρομο. Χαλαρά και ήρεμα. Ο εσωτερικός χώρος έχει στα αριστερά μαύρο τοίχο γραμμένο με κιμωλία που παρέχει διάφορες πληροφορίες για το μαγαζί.
Υπάρχει μπάρα για να καθίσεις αν θέλεις (δεν ξέρω τι συμβαίνει το σ/κ από επισκεψιμότητα). Τραπέζια καινούργια και πεντακάθαρα, καρέκλες ΟΚ για να καθίσεις 2 ώρες. Ξύλινα. Η τουαλέτα βρίσκεται στον πάνω χώρο, θα ανεβείτε σκάλες.

Στην εξυπηρέτηση βάζω καλό βαθμό γιατί παρά τα λαθάκια, το παλικάρι είχε όλη την καλή διάθεση να μας κάνει να αισθανθούμε άνετα. Ευγενικός και γνώστης του καταλόγου, τον ψάξαμε λίγο όταν χρειάστηκε να πληρώσουμε και δεν μας έφερε τις μπύρες με τα ορεκτικά όπως ζητήσαμε. Και τι έγινε.... Όλα καλά. Στο τέλος μας έκανε πακέτο λίγο φαγητό που περίσσεψε.

Ο κατάλογος του φαγητού είναι εκτενής, σίγουρα θα βρεθεί κάτι που θα σας ικανοποιήσει. Στα ορεκτικά, ξεχωρίζει η τάρτα μετσοβόνε (5.4 ευρώ) και τα μπουρεκάκια φέτας (4.8 ευρώ), οι σαλάτες είναι 6 σε αριθμό, ενώ παρά τον τίτλο της επιχείρησης θα βρείτε αρκετά κρεατικά. Από καπνιστή χοιρινή μπριζόλα (9 ευρώ) και rib eye (17.5) ευρώ, μέχρι Τ-Bone (24 ευρώ) και Black Angus Picania (25.5 ευρώ).

Θα βαρεθείτε να διαβάσετε για μπέργκερ (27! ), με επιλογή ανάμεσα σε 3 ψωμάκια. Πληθώρα υλικών με παιχνιδιάρικους συνδυασμούς, βλέπε Maniatiko στα 8.8 ευρώ ή το Wine Connection με σάλτσα κόκκινου κρασιού με μανιτάρια στα 12.2 ευρώ.

Επίσης, στις μπύρες θα βρείτε πολύ μεγάλη ποικιλία, αρκετές ελληνικές φιγουράρουν, χωρίς οι τιμές να ξεφεύγουν από τον μέσο όρο.

- Μπουρεκάκια φέτας με βερύκοκο και μαυροσούσαμο στα 4.8 ευρώ. Καυτά, με τραγανή και χρυσαφένια κρούστα. Η φέτα όχι πολύ αλμυρή ώστε να χρειαστεί η γλύκα του φρούτου να την καλύψει. Κακώς θεώρησα πως θα υπήρξε καποιου είδους τσάτνευ βερύκοκο, τελικά υπήρξε ένα αραιό μελοσούσαμο αλλά και ζουμερότατο βερύκοκο ανοιγμένο σε 2 κομμάτια. Ικανοποιητικό ορεκτικό.

- Chicken Wings στα 6.2 ευρώ.8 φτερούγες με καπνιστή σάλτσα bbq. Καλή ποιότητα κρέατος, χωρίς να είναι βουτηγμένο σε μπαχαρικά. Μας παρουσιάστηκε όμως με πολύ νόστιμη σάλτσα που όση περίσσεψε (ευτυχώς! ) την έφαγα με το πιρούνι. Οπτικά δεν φαίνεται τόσο χορταστικό ορεκτικό, τελικά είναι ΟΚ για 2 άτομα. Ξεπέρασε τις προσδοκίες μου.

- Ceasar salad στα 7.9 ευρώ. Μαρούλι, τραγανό μπέικον, κρουτόν, σπιτική σως ceasar και κοτόπουλο σχάρας. Τα υλικά έδεναν μεταξύ τους, καλής ποιότητας και ικανοποιητικής ποσότητας για 2 άτομα. Η παρατήρηση μου έχει να κάνει με το μαρούλι και τα κρουτόν που τα ήθελα πιο τραγανά. Όχι ότι δυσαρεστηθήκαμε, απλώς θα την είχαμε ευχαριστηθεί περισσότερο.

- Σπαλομπριζόλα 900 γραμμαρίων,30 ημερών ωρίμανσης με τιμή 22.5 ευρώ. Τη ζητήσαμε medium, όντως έτσι ήρθε. Γευστικότατη, ζουμερή πολύ. Συνοδεύτηκε με νόστιμες πατάτες τηγανιτές. Πραγματικά χορταίνει 2 άτομα, δικαιώθηκε η επιλογή μας. Η μαρινάδα που επιλέξαμε ήταν η Texas Smokey, ενώ και σπιτική συνοδευτική σάλτσα sweet bbq ήταν εξαιρετική. Ένας καλός λόγος για να ξανακάνουμε επίσκεψη. Το highlight της βραδιάς.

- The Wine Connection Burger, στα 12.2 ευρώ. Ψωμάκι μπριος, μπιφτέκι 180 γραμμαρίων, μανιτάρια, καραμελωμένα κρεμμύδια, τομάτα, μαρούλι και σάλτσα κόκκινου κρασιού. Το πιάτο το δοκίμασα στην πρώτη μου επίσκεψη. Ευφάνταστο μπέργκερ, καλή εκτέλεση και ζουμερό μπιφτέκι. Στο όλο σύνολο ενώ χορταίνεις … κάτι λείπει ώστε να απογειωθεί. Καλή ποιότητα υλικών σίγουρα, κάποια στιγμή ίσως έδινα την ευκαιρία και σε κάποιο άλλο του καταλόγου. Μαζί με τις τηγανιτές πατάτες, θα χορτάσεις.

- Πύργος παγωτού για 2, αν θυμάμαι καλά στα 8 ευρώ. Παγωτό βανίλια με σπασμένα μπισκότα, λιωμένη σοκολάτα και καραμέλα. Σαν ιδέα φανταστείτε ένα Aris Deal Closer σε μικρογραφία αλλά όχι ιδιαίτερα πετυχημένο. Αρκετά λιγωτικό, το παγωτό δεν ξεχώριζε. Νομίζω όμως πως το πιο αδύνατο συστατικό ήταν το μπισκότο του. Ίσως θα πρέπει να δοκιμάσουν με μπισκότα στυλ Oreo. Όσο και αν προσπάθησα να φάω μόνος μου, δυστυχώς έμεινε αρκετό. Χρειάζεται βελτίωση.

Συμπερασματικά έχω να αναφέρω πως: Στην πρώτη μας επίσκεψη, η βαθμολογία του φαγητού θα ήταν χαμηλότερη. Με την σπαλομπριζόλα όμως και όλα τα υπόλοιπα κρεατικά που πιθανολογώ πως θα είναι στο ίδιο επίπεδο, το Hops έχει προοπτικές ώστε να καθιερωθεί. Και... ενώ έχει ποιότητα σε υλικά αλλά και διάθεση ώστε να εξελίσσεται, νομίζω πως δεν το βοηθάει ο χώρος του. Σε αυτόν τον τομέα δεν είμαι ικανοποιημένος. Θα πρότεινα να απευθυνθούν σε νεανικό κοινό, μιας και βρίσκονται σε τουριστικό πέρασμα.

Σκοπός σου είναι να έχεις repeaters... Όχι περαστικούς... Και ίσως όχι και τουρίστες …

Ο φίλος μου από τον στρατό πάντως,2 μέρες μετά μου ζητούσε να του στείλω τις φωτογραφίες των πιάτων.

Λίγη δουλίτσα χρειάζονται...