Πρόσφατες Κριτικές Εστιατορίων Αθήνας

Οινομαγειρεία - Ψυρρή - Μοναστηράκι, Αθήνα

ΟΙΝΟΜΑΓΕΙΡΕΙΟ Η ΗΠΕΙΡΟΣ

07/01/2017 Σάββατο. Από νωρίς το πρωΐ στο πόδι, με την ελπίδα τραβώντας την κουρτίνα του παραθύρου, ω του θαύματος, να δω στρωμένες τις στέγες, τα μπαλκόνια και τους δρόμους της γειτονιάς μου με ένα παχύ στρώμα χιονιού, όπως προέβλεπαν και διαλαλούσαν εδώ και μέρες οι μετεωρολόγοι σε όλα τα τηλεοπτικά δίκτυα.

Το αποτέλεσμα, πενιχρότατο και ιδιαίτερα απογοητευτικό. Μια αραιή πούδρα στροβιλιζόταν με εμμονή, πιστεύοντας ότι θα γίνει νιφάδα.
Μπήκε η ιδέα να αναχωρήσουμε για Πάρνηθα, μήπως η εικόνα εκεί ήταν τελικά πιο κοντά στις προσδοκίες μας.

Κανά χιλιόμετρο πριν το σημείο του τελεφερίκ το αδιαχώρητο. Άτακτα σταθμευμένα αυτοκίνητα αριστερά και δεξιά του δρόμου, πλήθος πολιτών σκορπισμένοι μέσα στα χωράφια πάλευαν να αγγίξουν το ελάχιστο του χιονιού που ήταν πασπαλισμένο σε κλαδιά και γρασίδι, αδιαφορώντας για την εύρυθμη διέλευση αυτών που επιθυμούσαν να συνεχίσουν τον δρόμο τους, δημιουργώντας μποτιλιάρισμα και απίστευτο εκνευρισμό. Εγκαταλείψαμε την ιδέα να πλησιάσουμε το βουνό. Απογοητευμένοι, αποφασίσαμε να επιστρέψουμε στα πεδινά.

Η ώρα είχε φτάσει 15:00 μ. μ. τα δε στομάχια μας, άρχισαν να διαμαρτύρονται έντονα. Θες το κρύο, θες το περασμένο της ώρας. Εκδηλώθηκε επιθυμία για κάτι πολύ ζεστό και σουπέ. Ο φίλος μου εξέφρασε έντονα την επιθυμία για πατσά. Η περιοχή όπου βρισκόμασταν ήταν πλησίον της Βαρβακείου αγοράς. Είχα ακούσει ότι μέσα στην αγορά υπήρχε ένα κατάστημα που σερβίριζε τέτοιου είδους εδέσματα και τον ενημέρωσα. Σταθμεύσαμε σχετικά εύκολα και αφού ρωτήσαμε μας καθοδήγησαν, για το που ακριβώς βρισκόταν η συγκεκριμένη επιχείρηση.

Εισερχόμενοι από την οδό Αθηνάς, διασχίσαμε κατά μήκος ένα ολόκληρο στενό της αγοράς με τα μαγαζάκια των κρεοπωλών ακόμα εν λειτουργία, τους υπαλλήλους με τις αιματοβαμμένες ποδιές εργασίας να διαλαλούν παράφωνα την πραμάτεια και τα σφάγια άτσαλα πεταμένα πάνω σε πάγκους εκτεθειμένα στην κοινή θέα να σε προϊδεάζουν αρνητικά, ειδικά αν ο σκοπός της επισκέψεώς σου δεν ήταν να ψωνίσεις κρέας.

Στο τέλος του δρόμου με τις λεύκες, δεξιά και διαγώνια, το κατάστημα που αναζητούσαμε με αλουμινένιες τζαμαρίες περιμετρικά.
Μια συρόμενη πόρτα σε φέρνει στο εσωτερικό.
Στα αριστερά μια μεγάλη βιτρίνα με παρατεταγμένα μεγάλα σκεύη, γεμάτα με το φαγητό της ημέρας. Ακριβώς από πίσω οι εστίες και η κουζίνα όπου γίνεται η παρασκευή τους.

Ο χώρος, λιτός και απέριττος, μουντός και μελαγχολικός, με ασπρόμαυρα κάδρα να ντύνουν τους τοίχους.
Η μόνη χρωματική αντίθεση ή παραφωνία η φωτεινή επιγραφή με την επωνυμία " οινομαγειρείο η Ήπειρος" απέναντι από την είσοδο του καταστήματος, η οποία έχοντας την χρησιμότητα GPS σε βεβαιώνει ότι έφτασες στον προορισμό σου.

Μπόλικα τραπεζοκαθίσματα γεμάτα με πελάτες. Ένας μίνι αγώνας ταχύτητας μου επέτρεψε να εξασφαλίσω το τελευταίο τραπέζι (πρώτο τραπέζι πίστα) με φαντασμαγορική θέα τις τσιγκελοκρεμασμένες, σιτεμένες, πήχτρα στο πηγμένο αίμα σάρκες και μέλη χοίρων και βοοειδών, πριν διεκδικηθεί από παρέα που μπήκε σχεδόν μαζί με μας. Δεν έπεφτε πλέον καρφίτσα.

Ένας νεαρός σερβιτόρος με ταχύτατους ρυθμούς τοποθέτησε μια λαδόκολλα και στην συνέχεια ποτήρια και κανάτα με φρέσκο νερό, ψωμί, κουταλομαχαιροπήρουνα. Επάνω στο τραπέζι ήδη υπήρχαν ένα γυάλινο μπολ με μπούκοβο και ένα σετ με ξύδι.
Στην συνέχεια μας ενημέρωσε για τα φαγητά που εκείνη την στιγμή υπήρχαν σε διαθεσιμότητα. Πατσάς, γίδα βραστή, μπιφτέκι με πατάτες, κοτόπουλο με κριθαράκι, σαλάτα ….. Πατσάάάά, εγώ θέλω πατσά αναφώνησε με αδημονία ο φίλος μου. Εγώ εξακολουθούσα να μένω μετέωρη ως προς το τι θα επιλέξω. Η αλήθεια είναι ότι δεν είχα ξαναφάει πατσά.

Η επιθυμία μου όμως να έχω ιδία άποψη, με οδήγησε τελικά να παραγγείλω το ίδιο. Επίσης για σιγουριά, και με τον κίνδυνο να μείνω νηστική, σε περίπτωση που δεν μου άρεσε, επειδή έχω ακούσει ότι είναι ένα περίεργο φαγητό και λίγοι το προτιμούν (εμείς οι γυναίκες τσιρίζουμε με αποστροφή και μόνο στο άκουσμά του), επέλεξα για σωσίβιο και μπιφτέκι με πατάτες.

Σε πολύ σύντομο χρόνο μια κυρία που σχεδόν την κάλυπτε μια σκουρόχρωμη μακριά ποδιά έφερε με μεγάλη προσοχή, το πρώτο πιάτο και το εναπόθεσε μπροστά μου.
Παρατηρούσα με δέος το πιάτο μου, γενναίο σε ποσότητα, ξέχειλο, με μια πηχτή, ανοιχτόχρωμη σούπα με ψιλοκομμένα, σχεδόν αδιόρατα υλικά η οποία μύριζε πάρα, μα πάρα πολύ όμορφα. Το δίλημμα μου ήταν μεγάλο.
Πολύ γρήγορα ήρθε το δεύτερο και ακόμα πιο γρήγορα το τρίτο πιάτο.
Ο φίλος μου μοίρασε μπόλικο μπούκοβο και κομματάκια ψωμιού στα πιάτα μας και με προέτρεψε να ξεκινήσω.

Έδιωξα τον αρχικό δισταγμό μου, μονολογώντας τι στο καλό, δεν θα πάθω και τίποτα από μια μπουκιά και βύθισα το κουτάλι μου σε αυτό το άγνωστο υλικό παίρνοντας μια μικρή ποσότητα. Το αποτέλεσμα αυτής της ενέργειας αλίμονο, οδήγησε στο να μετουσιωθώ στον Γούντυ τον Τρυποκάρυδο. Οι ορθοπεταλιές και τα μουγκρίσματα ανείπωτης ευχαρίστησης έδιναν και έπαιρναν χωρίς σταματημό.

Ο ουρανίσκος μου βρισκόταν σε ντελίριο και προς στιγμήν πίστεψα ότι έφταιγε η ψύξη που μάλλον είχα αρπάξει στον πηγαιμό για την Πάρνηθα με το ανοιχτό παράθυρο και ότι ο εγκέφαλος μου, μου έστελνε αλλοπρόσαλλες πληροφορίες και μηνύματα. Τα διθυραμβικά σχόλια της παρέας μου όμως για το συγκεκριμένο πιάτο με καθησύχασαν ότι όλα βαίνουν καλώς.

Η σούπα με φίνα υφή, εύληπτη, μυρωδάτη, απόλυτα γευστική, απογειωτική, ανεπανάληπτη, θεϊκή, εξαφανίσθη εν ριπή οφθαλμού. Θα μπορούσα να καταναλώσω μια ολόκληρη κατσαρόλα, αλλά προσπαθώντας να κρατήσω τα προσχήματα και να διατηρήσω τον μύθο ότι οι κυρίες δεν τρώνε πολύ και αν είναι και ευτραφείς οφείλεται στον αέρα που αναπνέουν, εμπόδισα τον εαυτό μου να επαναλάβει την παραγγελία.

Εξ ανάγκης στράφηκα στο τρίτο πιάτο με το μπιφτέκι που ούτως ή άλλως θα έπρεπε να καταναλωθεί κάποια στιγμή και το μοιράστηκα με την παρέα μου.
Οι εντυπώσεις μας χλιαρές μέχρι αδιάφορες. Μέτριο σε γεύση, σχεδόν άνοστο και μικρό σε μέγεθος το μπιφτέκι με λίγες πατατούλες φούρνου σε μικρά κυβάκια, τόσο μικρά λες και ήταν προορισμένες να καταναλωθούν από μικρό παιδί.
Στο σύνολό του το συγκεκριμένο πιάτο, επάξια θα μπορούσε να σερβιριστεί σε ασθενείς νοσοκομείου που αναρρώνουν.

Η υποχρέωση που είχαμε προς το σώμα μας να το ικανοποιήσουμε διατροφικά ήρθε σε πέρας, οπότε αναζητήσαμε τον υπάλληλο για την λυπητερή. Μας παρέπεμψε στην κυρία που μας είχε σερβίρει.
Μέχρι να την εντοπίσουμε αναπτύξαμε μια συζήτηση για το ύψος του ποσού που θεωρούσαμε ότι θα ήταν λογικό να πληρώσουμε, για αυτά τα τρία πιάτα χωρίς κρασί και καταλήξαμε στα 15€.

Στο άκουσμα των 19,90€ και χωρίς απόδειξη, έπεσε νεκρική σιγή.
Όσο υπέροχη και αν ήταν η σούπα που λίγη ώρα πριν είχαμε καταναλώσει και εκθειάσει, το ως άνω ποσό μας ξένισε πάρα πολύ.

Σημείωση:
Οι αναφορές των τιμών παρακάτω είναι κατά προσέγγιση για το κάθε πιάτο εν ελλείψει τιμοκαταλόγου και αποδείξεως. Το γενικό συμπέρασμα βγήκε όταν ως ακούσιοι ωτακουστές, καθήμενοι στον χώρο λίγο ακόμα και μέχρι να συνέλθουμε από την κεραμίδα που μας χτύπησε από το ποσό που μόλις είχαμε ξοδέψει, λάβαμε την πληροφορία από διπλανή παρέα που για 2 μερίδες πατσά κατέβαλε το ποσό των 13€

Επομένως έχουμε και λέμε:
2 μερίδες πατσά (6,50€ έκαστος χ 2 ) 13€
1 μερίδα μπιφτέκι με πατάτες δεν θα κάνει και αυτό 6,50€;
1 μερίδα ψωμί (4 φέτες) 0,40€;

Και νάσου τα 19,90€

Ελληνική κουζίνα - Εξάρχεια, Αθήνα
2017

Η Σουσουράδα πρέπει να έχει ανοίξει μέσα στον προηγούμενο χρόνο στη γωνία Μαυρομιχάλη και Βαλτετσίου, απέναντι από το Warehouse. Την είχα ήδη σταμπάρει από το καλοκαίρι και την προηγούμενη εβδομάδα είπα να κάνω μια δοκιμή.
Μπήκαμε λοιπόν στη Σουσουράδα δυο άτομα μεσημέρι καθημερινής.

Ο χώρος είναι ψηλοτάβανος, με τζαμαρίες γύρω – γύρω. Πιο πριν στέγαζε εκδόσεις και από αυτήν τη χρήση έχουν μείνει οι προστατευτικές σιδεριές και το μωσαϊκό. Υπάρχει και πατάρι που φιλοξενεί τους καπνίζοντες, αλλά και τις πεντακάθαρες τουαλέτες με τους ευφάνταστους νιπτήρες. Διακοσμητικά το άσπρο και το μέταλλο κυριαρχεί, δίνοντας ένα ψυχρό ύφος στο χώρο. Δεν μπορώ παρά να τον κατατάξω στους πιο αδιάφορους που έχω βρεθεί. Έξω στο πεζοδρόμιο υπάρχουν πολλά τραπεζάκια, για τις πιο ζεστές μέρες. Ο κόσμος που το προτιμά είναι περισσότερο από Κολωνάκι μεριά, παρά από Εξάρχεια. Η μουσική από τα ηχεία μας εκνεύρισε, καθώς μας "ξύριζαν" τα αυτιά τα πολλά πρίμα.

Η σερβιτόρος που μας εξυπηρέτησε ήταν πολύ ευγενική. Η 1 ντοματούλα στην εξυπηρέτηση δεν οφείλεται αποκλειστικά στη δικιά της συμπεριφορά, όπως θα διαβάσετε παρακάτω, αλλά στη γενικότερη πολιτική του μαγαζιού.

Μας έφερε τον κατάλογο. Μια πολύ άβολη κατασκευή: ξύλινη πλάκα, με τις σελίδες του μενού να στερεώνονται πάνω της με ένα τεράστιο κλιπ. Μετά από λίγο επέστρεψε για να μας τον εξηγήσει. Μας είπε ότι η πρώτη σελίδα περιελάμβανε (φιλόδοξες) πιατέλες finger food για κρασί. Την προσπεράσαμε λοιπόν. Στις επόμενες σελίδες έβγαζε το 1/4 με 1/3 των πιάτων εκτός, καθώς δεν ήταν διαθέσιμα. Υπήρχαν αρκετά πιάτα με ψάρι και θαλασσινά, αλλά εμείς θέλαμε να κινηθούμε στην περιοχή των κρεατικών. Τα κεφτεδάκια με δυόσμο (5,5 ευρώ αν δεν κάνω λάθος) που είχαμε σταμπάρει δεν υπήρχαν και μας είπε ότι αντί για αυτά έχουν μπιφτεκάκια. Δεν μπήκε στον κόπο να αναφέρει την τιμή και ένας αισιόδοξος θα πίστευε ότι η τιμή είναι η ίδια. Ήμουν σίγουρη ότι αυτό δεν θα συνέβαινε. Τα πήραμε. Υπήρχε και ένα πιάτο ημέρας. Μοσχάρι με λαχανικά. Και αυτό άνευ τιμής. Το πήραμε. Επίσης είχαμε ήδη παραγγείλει τις πατάτες ημέρας (4 ευρώ) και μανιτάρια (5 ευρώ), αντί για σαλάτα, και ψωμί. Συνοδεύσαμε τα παραπάνω με μισό κιλό κρασί χύμα (4 ευρώ). Δεν θα το έλεγα εξαιρετικό.

Μετά από λίγο, κατέφθασε στο τραπέζι μας, το ψωμί (τρεις λεπτές φέτες μαύρο ψωμί με λίγο λάδι) και το πιάτο ημέρας. Σε βαθύ μεγάλο πιάτο, ατάκτως ερριμένα κομμάτια μοσχαριού και λαχανικά τουρλού. Νόστιμη σάλτσα, καλό το μοσχάρι, αλλά επρόκειτο για ένα ένα απλό, σπιτικό πιάτο ως προς τη σύλληψη, την εκτέλεση και την παρουσίαση. Σαστίσαμε που μας το πρόσφεραν!

Τελειώσαμε με το μοσχάρι και περιμέναμε λίγο. Μας ήρθαν τα μπιφτεκάκια. Παρουσίαση λίγο καλύτερη σε μακρόστενη μεγάλη πιατέλα. Πάνω σε κομμάτια από το ίδιο ψωμί που είχαμε και εμείς, τρία μπιφτεκάκια και πράσινη σαλάτα με υποψία ντρέσινγκ δίπλα. Τα μπιφτεκάκια ήταν μικρά και ως προς το εμβαδόν τους και ως προς το πάχος τους. Σαν να είχαν κόψει φυσιολογικά μπιφτεκάκια στη μέση. Ήταν αρκετά σκληρά και από γεύση αδιάφορα.

Τα είχαμε σχεδόν τελειώσει όταν ήρθαν τα μανιτάρια. Πάνω σε φέτες από (τι άλλο;) ψωμί, άσπρα κοινά μανιτάρια σοταρισμένα. Τους έλειπαν πολλά. Μικρή μερίδα.

Τελειώσαμε μπιφτεκάκια και μανιτάρια και τότε ήρθαν οι πατάτες ημέρας! Αφήνοντας η σερβιτόρα ένα μπολάκι με τηγανιτές πατάτες στο τραπέζι μας, έκανε τη διαπίστωση ότι αργήσανε και, όταν συμφώνησα έντονα, μας προέτρεψε να τις φάμε γιατί είναι νόστιμες! Έφυγε αμέσως και μας άφησε να κοιτάμε το άδειο μας τραπέζι με το μπολάκι τις πατάτες στη μέση. Και όχι, δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο. Κοινές τηγανητές πατάτες ήταν που κανονικά θα έπρεπε να τις τρώω μαζί με το μοσχάρι και τα μπιφτεκάκια, γιατί μόνες τους με κρασί ήταν γελοίο θέαμα τουλάχιστον.

Τελειώσαμε και τις πατάτες και το κρασί και ζητήσαμε λογαριασμό. Η σερβιτόρα είχε σχολάσει και η αντικαταστάτρια της μας είπε το ποσό προφορικά! Σύνολο 33 ευρώ. Αναγκάστηκα να ζητήσω την απόδειξη. Διαπίστωσα ότι τα μπιφτεκάκια κοστολογούνται 9,5 ευρώ και άλλα τόσα το πιάτο ημέρας! Με το ζόρι έβαλα 2 ντοματούλες για το vfm.

Μαντέψτε αν θα πάω ξανά...

Beer Restaurants - Βριλήσσια, Αθήνα
2017

Τον τελευταίο καιρό τυχαίνει να είμαι φίλαθλος της γυναικείας ομάδας βόλευ του ΓΣ Χαλανδρίου, ομάδας της Α2 εθνικής κατηγορίας. Ομάδα που παραπαίει φέτος και δεν πρόκειται να σώσει την κατηγορία. Αυτό δεν πολυενδιαφέρει εσάς αλλά και εγώ από το καλοκαίρι ίσως ασχοληθώ με άλλη ομάδα. Τυχαίνει να είναι το γήπεδο της πάνω από την Αττική οδό, ακριβώς στην έξοδο της στη λεωφόρο Πεντέλης. Εκεί λοιπόν κοντά βρίσκονται και διάφορες επιχειρήσεις. Από φούρνους (Απολλώνιον) έως ζαχαροπλαστεία και σοκολατάδικα (Leonidas, Amadeus, Νανά Γιώτη κλπ). Σε επιχειρήσεις εστίασης θυμάμαι το Χειροποίητο σουβλάκι, το Barbara Que που θα κάνω επίσκεψη, το Meat Meat Meat και την Αποθήκη συν 1-2 ακόμα επιλογές. Αυτά όλα σε απόσταση πολύ κοντινή από το γήπεδο.

Ξεκινάω με την Αποθήκη και τις 2 επισκέψεις που έχουμε κάνει μετά από αγώνες της ομάδος. Βρίσκεται πολύ κοντά σε μια μεγάλη πλατεία, ήρεμη και χαλαρή γενικώς περιοχή. Σαν χώρος δεν θα σας ξετρελάνει ούτε όμως θα σας απογοητεύσει. Καφάσια μπύρας για φωτιστικά, ξύλινος διάκοσμος γενικά, με καδράκια που παραπέμπουν σε μπύρες. Υπάρχουν και μοναστηριακά τραπέζια. Γενικότερα ικανοποιητικός χώρος που μπορείς να παρακολουθήσεις και αθλητικούς αγώνες στην τηλεόραση τους ή να παίξεις και darts! Σε εμάς πχ έτυχε να παίζει ο αγώνας ΑΕΚ-Ολυμπιακός για το ποδόσφαιρο.20 λεπτά πριν την έναρξη του αγώνα δεν υπήρχε ψυχή στο μαγαζί και μετά μαζεύτηκε κόσμος! Μου θύμισε κάτι από pub! Oι τουαλέτες επίσης καθαρές.

Η εξυπηρέτηση καλή και ευγενική. Την πρώτη φορά είχαμε πάει 8-9 άτομα και είχαμε όρεξη μόνο να πιούμε. Περιοριστήκαμε σε 3 λίτρα μπύρα και 2 ποτήρια κρασί. Προς τιμήν τους και μας έκανε ιδιαίτερα θετική εντύπωση αυτό, μας προσφέρθηκε ποικιλία ορεκτικών χωρίς να μας χρεωθεί. Κίνηση που δεν την περιμέναμε. Σε δεύτερη επίσκεψη, επίσης η εξυπηρέτηση ήταν μια χαρά απλώς πρέπει να δώσουν έμφαση σε κάποιες μικρολεπτομέρειες. Ναι, η τουαλέτα ήταν καθαρή αλλά το σαπούνι;Έπρεπε να το έχουν παρατηρήσει ότι έχει τελειώσει. Όλα καλά πάντως! Παρατηρώ επίσης πως κάνουν κάποια events τύπου beer pong ή stand up comedy.

Ο κατάλογος περιλαμβάνει αρκετές μπύρες, υπάρχουν και Ελληνικές αλλά ακόμα και με κάνναβη. Θα βρείτε καλές επιλογές αλλά και ένα αξιοπρεπές μενού με μπέργκερ, σαλάτες, αρκετά ορεκτικά αλλά και κρεατικά.

- Μπύρα Konig Ludwig στα 14 ευρώ το 1.5 λίτρο. Παγωμένη και με τα ποτήρια της. Η σίγουρη επιλογή μου και τις 2 φορές που πήγα. Ανήκει στις βαρελίσιες επιλογές και είναι η μόνη weiss. Δεν την βρίσκεις συχνά σε άλλα μαγαζιά!

- Μοτσαρέλα στικς στα 5 ευρώ. Τραγανά μπαστουνάκια, ετοιματζίδικα αλλά νόστιμα. Συνοδεύονται από sweet chili σος του εμπορίου. Από αυτές των Κινέζικων. Θα πρότεινα κάποια άλλη σος...

- Μπέργκερ Αποθήκη στα 7.5 ευρώ. Μοσχαρίσιο μπιφτέκι, τυρί γκούντα, μπέικον, μαρούλι, τομάτα, αυγό τηγανιτό και σως μουστάρδας συνοδευόμενο με πατάτες τηγανιτές τύπου country. Χορταστικό και ικανοποιητικό πιάτο σε γεύση. Το μπιφτέκι αρκετά κρεατένιο, θα το ήθελα λίγο πιο ανάλαφρο. Οι πατατούλες καλοψημένες ενώ και τα υπόλοιπα υλικά ήταν ικανοποιητικά και αρμονικά συνδυασμένα χωρίς να υπερισχύει κάποιο σε βάρος κάποιου άλλου..

- Μπέργκερ Jack στα 8.5 ευρώ. Μοσχαρίσιο μπιφτέκι, μανιτάρια, μαρούλι, τυρί γκούντα. Στο ίδιο επίπεδο όπως και το μπέργκερ Αποθήκη κυμάνθηκε, ικανοποιητικό και γευστικό. Και τα 2 τα φάγαμε σχετικά εύκολα αν και χορταστικά στο μάτι.

- Μας είχε προσφερθεί ποικιλία ορεκτικών με onion rings (νομίζω λίγο καλύτερα από ενός μέσου μαγαζιού), λουκανικάκια (νομίζω και λευκό), πιτούλες και πατατούλες country, κάποιες σως και νομίζω μπιφτεκάκια (οκ). Δεν θυμάμαι την τιμή καταλόγου δυστυχώς.

Συμπερασματικά: Πρόκειται για μια καλή λύση στην περιοχή, ιδιαίτερα γι'αυτούς που ασχολούνται με τα αθλητικά δρώμενα. Πρόκειται για παρεϊστικο μαγαζί, με σχετικά καλές τιμές και γενικότερα ένα τίμιο VfM. Δεν γνωρίζω τον ανταγωνισμό με το μαγαζί ακριβώς απέναντι του (Barbara Que), πιθανότατα όμως μέχρι το Πάσχα θα κάνω και εκεί την επίσκεψη μου για να συγκρίνω. Προς το παρόν, πρόκειται για μια καλή λύση!

Μεζεδοπωλεία - Κεραμεικός, Αθήνα
2017

Εβδομάδα άδειας από τη δουλειά η αμέσως επόμενη της πρωτοχρονιάς καθώς και θεάτρου κι άλλων ενδιαφερόντων εκδηλώσεων και γευμάτων. Μια από τις επισκέψεις λοιπόν ήταν αυτή στο ίδρυμα μείζονος Ελληνισμού, στην έκθεση για τον Τουταγχαμών!

Ωραίες οι μούμιες, τα εκατομμύρια χρυσού και το πλήθος πολύτιμων περιουσιακών στοιχείων που έθαβαν οι άνθρωποι κάτω από τη γη μαζί με τα κουφάρια των νεκρών τους (ματαιότης ματαιοτήτων τα πάντα ματαιότης) αλλά εμένα κάτι τέτοια μου ανοίγουν την όρεξη! Κι επειδή η διασκέδασή μας είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με το φαγητό, βγαίνοντας από την έκθεση είπαμε να κινηθούμε στην περιοχή κι αφού το αγαπημένο μας Ρακόρ ήταν κλειστό Δευτέρα, περάσαμε από το Favela.

Στεγάζεται εκεί που κάποτε ήταν το ( πρώην) Χρύσα (νυν Χρύσα-Χρύσα σε άλλη περιοχή, στα Πετράλωνα πλέον). O χώρος είναι πολύ ζεστός ατμοσφαιρικά, με χαμηλό φωτισμό, στοιχεία πέτρας και ξύλου, τραπεζάκια με πλακίδια vintage σχεδίων κι έναν ακάλυπτο φροντισμένο χώρο με πέτρα και αρκετά λουλούδια να φιγουράρει πίσω από τη μεγάλη τζαμαρία στο βάθος, που υποθέτω πως το καλοκαίρι ανοίγει.
Η ζέστη όμως με την κυριολεκτική σημασία της λέξεως μας έλειψε, παρά το γεγονός ότι μας είπαν πως ήταν ενεργοποιημένη.

Η μουσική ήταν ωραία και παρότι πήγαμε νωρίς, σε μικρό χρονικό διάστημα και όσο πέρναγε η ώρα διαρκώς έμπαιναν παρέες. Άλλοι για μεζέδες, άλλοι για ποτό, άλλοι για καφέ. Οι περισσότεροι όμως απ’ ότι παρατήρησα, όλο και κάτι έπαιρναν για τσιμπολόγημα στη μέση.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή χωρίς αξιοσημείωτες παρατηρήσεις ούτε και παράπονα.

Η παραγγελία μας:

Ξεκινήσαμε με ωραίο ψωμάκι ζυμωτό και δύο σφηνάκια με βανίλια που ταίριαζε θεωρώ να έρθει σαν κέρασμα στο τέλος (τουλάχιστον για εμάς που θα τρώγαμε), αλλά όπως και να’ χει καλοδεχούμενο ήταν.

- Ομελέτα με καβουρμά και φλοίδες γραβιέρας Κρήτης με θυμάρι χ 5,40€

Καλή μερίδα, που προσωπικά μου άρεσε και σε γεύση αν και η παρέα μου βρήκε το πιάτο αρκετά αλμυρό προφανώς από τον καβουρμά, ίσως όμως και από την γραβιέρα. Συνοδεύτηκε από φέτες ντομάτας και αγγουριού.

- Πατάτες χωριάτικες με κρέμα φέτας χ 3,90€

Πατατούλες με τη φλούδα τους πασπαλισμένες με μπόλικη πάπρικα λουσμένες με κρέμα φέτας που ήταν όμως πολύ αραιή, θα την προτιμούσα πιο δεμένη. Κατά τα άλλα ήταν ωραίες.

- Φέτα κανταΐφι με μέλι και φυστίκι Αιγίνης 5,80€

Ήταν στην ουσία ρολάκια κανταϊφιού με φέτα (2 τμχ), νόστιμα και τραγανά, γαρνιρισμένα με σάλτσα μπαλσάμικου και χοντροκομμένο φυστίκι. Θα προτιμούσα κάτι πιο γλυκό για συνοδεία που να ισορροπεί με την αλμύρα της φέτας αντί του μπαλσάμικου.

- Ρεβυθοκεφτέδες χ 4,80€

Τα γνωστά φαλάφελ (5 τμχ), τραγανά και πεντανόστιμα με ντιπάκι γιαουρτιού αρωματισμένο με δυόσμο, το οποίο ντιπ και πάλι είχε αραιή σε σύσταση, θα μπορούσε να έχει καλύτερο αποτέλεσμα.

- Πίτα Καισάρειας 5,40€

Ωραίο φύλλο στεγνό και τραγανό, αρκετά αλμυρή μάλλον από τον παστρουρμά. Σερβιρίστηκε σε ένα τρυπητό καλαθάκι.

- Συκώτι με πετιμέζι και βαλσάμικο 5,50€

Καλή μερίδα σερβιρισμένο σε σαγανάκι αλλά παραπάνω ψημένο απ’ όσο θα έπρεπε, με αποτέλεσμα να είναι σκληρό. Γευστικά ήταν πολύ ωραίο, αλλά το ψήσιμο έκανε άστοχο το συγκεκριμένο πιάτο παρά τα μυρωδικά που είχε.

- Σις κοτόπουλο με ταμπουλέ 7,20€

Από τα πιο δυνατά πιάτα του Favela. Zουμερό και εύγευστο το κοτόπουλο κι ανάμεσά του κρεμμύδι και πιπεριά, σερβιρισμένο με τη σούβλα, με συνοδεία σαλάτας ταμπουλέ που έδινε μια δροσεράδα στο πιάτο.

Στο τέλος είχαμε κι άλλο κέρασμα με χαλβά σιμιγδαλένιο και κορμό, αδύναμα γευστικά ιδίως ο κορμός, αλλά πολύ καλή και εκτιμητέα κίνηση.

Πληρώσαμε χωρίς ποτά, με νεράκι βρύσης 38€ δύο άτομα, ποσό που δεν θεωρώ μεγάλο για όλα αυτά που παραγγείλαμε. Άλλα όπως λέω πάντα το vfm είναι ο πιο υποκειμενικός παράγοντας, αυτός είναι και ο λόγος που ποτέ δεν συμπληρώνω το πεδίο "τιμή ανα άτομο". Ο καθής που διαβάζει, βλέπει τις τιμές και την παραγγελία και κρίνει.

Συμπερασματικά το Favela έχει έναν περιεκτικό κατάλογο με ενδιαφέροντα και αξιοπρεπή σε γενικές γραμμές μεζεδάκια για τη σέντρα, ικανά να προσφέρουν σε μια παρέα ωραία συνοδεία για το ποτό, χωρίς ωστόσο να κερδίζει βραβείο αλησμόνητων γευστικών εμπειριών. Οι χαμηλές σχετικά τιμές για τα προσφερόμενα, δίνουν ένα ακόμα πλεονέκτημα και κίνητρο ακόμα και για να κάνει κάποιος μια γιορτούλα με κάποιους φίλους σε χαλαρούς τόνους, όπως είδαμε ήδη να συμβαίνει κατά την επίσκεψή μας.

Προτείνεται για χαλαρές καταστάσεις.

Ψαροταβέρνες - Άλιμος, Αθήνα

ΑΙΓΑΙΟΝ ΠΕΛΑΓΟΣ

29/01/2017 Κυριακή, με ζεστό και πρόσχαρο μεσημεράκι. Επιστροφή μετά από επίσκεψη στην έκθεση τροφίμων και ποτών που φιλοξενείτο στο Ολυμπιακό Ακίνητο Ξιφασκίας στην περιοχή του Ελληνικού.

Στην λεωφόρο Ποσειδώνος, την προσοχή μας τράβηξαν πάνω σε ένα κτίριο - ψαροταβέρνα, δύο ανηρτημένα πανό ένα σε κάθε πλευρά του, με πηχυαίο τίτλο "με 14€ το άτομο τρώτε και πίνετε όσο θέλετε ", που δεν επέτρεπαν να περάσει απαρατήρητο το μήνυμα-κάλεσμα των σειρήνων από το ύψος των ματιών σου, όσο και αν το επιθυμούσες.
Είπαμε να αποδεχτούμε την πρόκληση και να δοκιμάσουμε, αν και διατηρήσαμε μεγάλη επιφύλαξη για το αποτέλεσμα. Απλώς ήταν μεγάλη η περιέργεια, για το που είναι η παγίδα.

Αφήσαμε το αυτοκίνητο ένα στενό πιο πίσω από την λεωφόρο.
Μπροστά από το κατάστημα, υπήρχε και η δυνατότητα για λίγους κάθε φορά τυχερούς και όχι προνομιούχους, θέλω να πιστεύω, να σταθμεύσουν με την καθοδήγηση παρκαδόρου τα οχήματά τους.
Μερικά σκαλοπάτια να ανέβεις, δύο ευμεγέθη πιθάρια με φυτά και μια γυάλινη είσοδο σε φέρνει στο εσωτερικό. Τεράστια σάλα, περιτριγυρισμένη από τζαμαρίες που κάνουν φωτεινό τον χώρο, επιτρέποντας στους παριστάμενους να έχουν οπτική πρόσβαση στην πολύβουη λεωφόρο. Λευκά άνετα τραπέζια με ομόχρωμες ως επί το πλείστον καρέκλες, τοποθετημένα με τάξη. Στο βάθος ένα μπαρ και η κουζίνα.

Ένας κύριος κοντά στην πόρτα, εκτελώντας χρέη συντονιστή, μας ρώτησε αν έχουμε κάνει κράτηση. Απαντήσαμε αρνητικά.
Στην συνέχεια, μας ενημέρωσε ότι λόγω της κοσμοσυρροής, το μίνιμουμ για παράδοση των πιάτων που θα παραγγείλουμε είναι 15-20 λεπτά, ενώ παράλληλα με το βλέμμα του αναζητούσε το σημείο όπου θα μπορούσε να μας στριμώξει.
Το αποδεχτήκαμε και οδηγηθήκαμε σε ένα τραπέζι για 2 άτομα, αριστερά της κυρίας εισόδου, που μας υπεδείχθη, σε ένα κοίλωμα.
Το προφίλ των πελατών, πολυποίκιλο ηλικιακά και ταξικά.

Δεν προλάβαμε να καθίσουμε. Ψωμί, μαχαιροπίρουνα, μπουκάλα με φρέσκο νερό, ποτήρια νερού και κρασιού εναποτέθηκαν στην επιφάνειά του τραπεζιού και στην συνέχεια ροζέ κρασί κατ΄επιλογήν μας που διατίθετο στην προσφορά, κατέφθασε λίαν συντόμως.

Μπροστά μας είχαμε τον πλαστικοποιημένο μονόφυλλο κατάλογο – μενού (χωρίς τιμές) της επιχείρησης.
Ξεκινήσαμε την διαδικασία της παραγγελίας έχοντας την διαβεβαίωση ότι μπορούμε να επιλέξουμε από όλα. Παρόλα αυτά αισθανθήκαμε έντονα την διακριτική τάση χειραγώγησης όταν ο αριθμός των πιάτων επιλογής μας ξεπέρασε αυτό που ίσως είχαν ορίσει ως πλαφόν (ενδοεπιχειρησιακά ).

Μέσα σε 10 λεπτά, κατέφθασαν στο σύνολό τους τα εδέσματα, με την απόδειξη 28€, αν και μας είχαν προετοιμάσει για 20άλεπτο:
* Πατάτες τηγανιτές (ελάχιστες, λες και οι μισές έπεσαν κάπου κατά την μεταφορά), τραγανές,
* Χωριάτικη σαλάτα (μικρή ποσότητα, ντομάτα-αγγούρι-κρεμμύδι-κάπαρι, 4-5 πολύ μικρά κυβάκια φέτα, καθόλου λάδι). Ζητήσαμε και μας έφεραν ένα σετ λαδόξιδο,
* Τυροκαυτερή (2 κουταλιές της σούπας) πολύ νόστιμη με σκόρπιους κόκκους πιπεριού στην επιφάνειά της,
* Καβουροσαλάτα (1 κουταλιά της σούπας, με σουρίμι σούπερ μάρκετ το μίγμα) ότι χειρότερο έχω φάει,
* Σαγανάκι τυρί αδιάφορο,
* Χταποδοκεφτέδες (2 μικρά τεμάχια) αρκετά γευστικοί,
* Γαύρος μαρινάτος (4 μικρά τεμάχια, ίσα που διακρίνονταν) αδιάφορος,
* Μυδοπίλαφο (λίγο κίτρινο ρύζι και 4 μύδια με κέλυφος, η δε ψίχα τους σε μέγεθος χάντρας ρεβιθιού), το ρύζι ωραίο και σπυρωτό, τα μύδια δεν καταλάβαινες τι μασάς,
* Κολοκυθοκεφτέδες (δεν εμφανίστηκαν ποτέ),
* Ψωμί (αρκετές φέτες),
* Το κρασί αρκετά καλό (μισό κιλό ροζέ).
Τα πάντα καταναλώθηκαν πάρα πολύ γρήγορα και αυτό ωφείλετο καθαρά στις ποσότητες που ήταν βρεφικές.

Όταν αποφασίσαμε για δεύτερη παραγγελία ξαφνικά αποκτήσαμε τον αόρατο μανδύα του Χάρι Πότερ. Σερβιτόροι περνούσαν από μπροστά μας γρήγορα, αδιάφορα σαν να μην υπήρχαμε. Χαθήκαμε ως πελάτες από το κάδρο. Αναγκάστηκα να σηκώσω πολλές φορές το χέρι μου μέχρι κάποιος να αποφασίσει να μου ρίξει ένα βλέμμα και να μου δώσει την ψεύτικη υπόσχεση ότι σε ένα λεπτό έρχεται. Όταν διαπίστωσα ότι αυτό δεν θα συνέβαινε ποτέ, πείσμωσα και άρχισα να κουνώ τα χέρια μου σαν τους μισοπνιγμένους σε θαλάσσια τραγωδία. Επιτέλους, κάποιος ευαισθητοποιήθηκε και ήρθε να πάρει την παραγγελία.

Το κρασί (μισό κιλό ροζέ) αφίχθη πρώτο.

Το μεγαλύτερο ποσοστό των πελατών, ήδη είχε αρχίσει να αποχωρεί. Ο αρχικός πανικός που πλανάτο στην ατμόσφαιρα είχε δώσει την θέση του σε πιο χαλαρή διάθεση του προσωπικού.
Θεωρούσες ότι τώρα πια θα διεξήγετο με ευκολότερους ρυθμούς η εκτέλεση των παραγγελιών.
Αμ δε! Ένα 20άλεπτο πέρασε. Τικ τακ, τικ τακ, τικ τακ.
Τέλειωσε και το κρασί της παρηγοριάς. Ξανασήκωσα το χέρι μου.
Μετά από πραγματική οδύσσεια και εφόσον επαναλάβαμε την παραγγελία, μιας και ενημερωθήκαμε ότι εκ παραδρομής, χάθηκε στα άδυτα της κουζίνας η πρώτη, έγινε και η δεύτερη παράδοση.

Κατέφθασαν:
* Κρασί (μισό κιλό ροζέ),
* Τυροκαυτερή (ποσοτικά και γευστικά όπως την πρώτη φορά),
* Καλαμαράκια τηγανητά (περίπου 8 τεμ. ανάμεικτα σώμα και πλοκάμια. Τίποτα ενιαίο, χωριστά να φαίνονται περισσότερα ) νόστιμα,
* Κολοκυθοκεφτέδες που αν και επαναλείφθη ως επιθυμία δεν εισακούστηκε (ξαναήρθαν χταποδοκεφτέδες χωρίς να τους ζητήσουμε),
* Σαρδέλες ψητές (6 τεμ. πολύ μικρού μεγέθους με ροδέλα κόκκινης πιπεριάς) δεν κατάφερα να τις αντιληφθώ γευστικά,
* Μπακαλιάρος με σκορδαλιά (2 τεμ. πολύ μικρά και 1 κουταλιά της σούπας σκορδαλιά) αδιάφορος,
* Μπριζολάκια χοιρινά (1 τεμ. με λίγες τηγανητές πατάτες) νόστιμο, καλοψημένο,
* Ψωμί

Άρχισα να αισθάνομαι σαν τον Γκιούλιβερ. Έπρεπε να καταναλώσω τεράστιες ποσότητες από αυτές τις μινιατούρες για να: α) καταλάβω τι τρώω, β) χορτάσω και γ) δικαιολογήσω και τα 28€ που θα καταβάλουμε ως αντίτιμο αυτού του γεύματος.
Και ο δεύτερος γύρος εξαφανίσθη γρηγορότερα από ότι έκανε να έρθει και μείναμε εμείς, ο χρόνος και η αδειανή μπουκάλα του κρασιού να κοιτάμε στο κενό.

Ο φίλος μου εκδήλωσε την επιθυμία να αποχωρήσουμε, γιατί ήταν φανερό ότι όλο αυτό συνέβαινε για να μας βάλλουν ψυχολογικά. Να μας αναγκάσουν να εκνευριστούμε τόσο ώστε να τους σιχτιρίσουμε και να εγκαταλείψουμε την όποια προσπάθεια και το όποιο δικαίωμα είχαμε ως καταναλωτές-πελάτες.

Αρνήθηκα να αποσυρθώ αμαχητί. Πρότεινα να κάνουμε και μια τρίτη απόπειρα να δοκιμάσουμε μερικά ακόμα από την λίστα και η οποία εστέφθη με επιτυχία μετά από τιτάνιο αγώνα.

Και, επιτέλους οι μάσκες έπεσαν.
* Κρασί (από το μισό κιλό ήρθε ένα μπουκαλάκι του ¼ )
* Πατάτες τηγανιτές (ακόμα λιγότερες, πρόχειρα πεταμένες στο πιάτο, παγωμένες) έμειναν ανέγγιχτες μετά την πρώτη δοκιμή,
* Καλαμάρι τηγανητό (δεν ήρθε ποτέ γιατί απεδείχθη τυπογραφικό λάθος),
* Καλαμαράκια τηγανητά (7 τεμ. παγωμένα). Θα μπορούσα να υποθέσω ότι ήταν τεμάχια που άλλοι εγκατέλειψαν στα πιάτα τους και πρόχειρα ρίχτηκαν στο δικό μας. Ανέγγιχτα.
* Μπιφτέκια (2 τεμ. μετρίου μεγέθους με λίγες πατάτες τηγανιτές) ζεστά, εύγευστα και ζουμερά στο εσωτερικό, αρκετά καμένα εξωτερικά, οι πατάτες κρύες,
*Μπριζολάκια (1 τεμ. με λίγες πατάτες τηγανητές) ευτυχώς ζεστό, οι πατάτες στην ψύξη.

Καταβάλαμε 30€ και φύγαμε απόλυτα δυσαρεστημένοι, η δε εντύπωση που αποκομίσαμε για την συγκεκριμένη επιχείρηση είναι η χείριστη.

Όσον αφορά την παγίδα:
Στην ουσία είναι στην αναμονή, είτε των παραγγελιών, είτε της αναζήτησης υπαλλήλου εξυπηρέτησης.
Και αν καταφέρεις να υπερκεράσεις αυτά τα εμπόδια προσωρινά, εδέσματα αμφιβόλου ποιότητας στην συνέχεια, θα σε αναχαιτίσουν οπωσδήποτε.

Παρατηρήσεις - Απορίες:
-Ο κατάλογος δεν ενημερώνει αν είναι φρέσκα ή κατεψυγμένα τα προϊόντα.
-Τι λάδι χρησιμοποιείται για την παρασκευή τους.
-Η φέτα, στην χωριάτικη σαλάτα, επιτρέπεται να έρχεται τεμαχισμένη σε κυβάκια; Εγώ, πως γνωρίζω ότι αυτά, προέρχονται από ένα ενιαίο κομμάτι και ότι δεν είναι εναπομείναντα από άλλα πιάτα πελατών;
-Στην πλειονότητά τους τα εδέσματα χαρακτηρίζονται ορεκτικά, γιατί σερβίρονται σε πιάτα του τσαγιού και ποσοτικά είναι αμελητέα.
-Το επιτρεπόμενο βάρος των εδεσμάτων, σύμφωνα με τις οδηγίες της αγορανομικής διάταξης απέχει έτη φωτός.
-Το πιάτο με τις τηγανητές πατάτες, σε άλλες παρέες πήγαινε γεμάτο. Καταλάβαμε ότι η ποσότητα πάει με το κεφάλι. Τόσα κεφάλια (συνδαιτυμόνες), τόσα γραμμάρια ριχνόντουσαν στο πιάτο.
- Η υπάλληλος, όταν αναφέρθηκα σε πιάτα (π. χ. καλαμάρι τηγανιτό δεν υπάρχει, ενώ αναφέρεται στον κατάλογο ή πληθυντικός στα μπριζολάκια και σερβίρεται 1 τεμ. ), μας ενημέρωσε ότι το κατάστημα είναι νέο και τώρα διαμορφώνουν τους καταλόγους. Ο κατάλογος όμως ήδη πλαστικοποιημένος και με καθαρά το λογότυπο στο κάτω μέρος, με 14€ τρως και πίνεις όσο θέλεις, να φιγουράρει σε όλα τα τραπέζια πως εξηγεί την δήλωσή της;

Το καλοπροαίρετο σκεπτικό μου:
-Αντιλαμβάνομαι το πνεύμα της επιχείρησης. Στόχος της είναι να παραμείνει βιώσιμη και ενδεχομένως κατά συνέπεια να διατηρήσει και τις θέσεις εργασίας των υπαλλήλων της. Αλλά όχι εις βάρος του πελάτη-καταναλωτή.
-Ο πελάτης, γεμίζει αλλά και ερημώνει μια επιχείρηση αν αντιληφθεί ότι προσπαθούν να υποβιβάσουν την νοημοσύνη του.
-Ο πελάτης, έχει στις περισσότερες των περιπτώσεων δίκιο και ο έντιμος επιχειρηματίας το γνωρίζει, το αναγνωρίζει και το επικροτεί, γιατί στην ουσία και ο ίδιος είναι εν δυνάμει καταναλωτής. Αν δεν το αντιληφθεί μάλλον με λάθος αντικείμενο ενασχολείται.

Μεζεδοπωλεία - Περιστέρι, Αθήνα
2017

Η Κοτταρού έχει την ίδια ιδιοκτήτρια με την Μεταξού στην ίδια περιοχή. Πρόκειται για μια πολύ συνπαθή κυρία από την Ικαρία η οποία με πολύ μεγάλο μεράκι ασχολείται προσωπικά με την κουζίνα και το αποτέλεσμα σίγουρα την δικαιώνει.

Το αυθεντικό αυτό κουτούκι το οποίο βρίσκεται στην Κωνσταντινουπόλεως αλλά στο ύψος του Σταθμού Λαρίσης από την πίσω πλευρά, σίγουρα παραπέμπει σε καπηλειό πολύ παλαιάς εποχής καθώς βρίσκεται σε ένα υπόγειο, χωρίς πινακίδα. Επομένως πρέπει να πάει κανείς συστημένος και πολύ "διαβασμένος". Ο χώρος είναι αρκετά μικρός, με πολύ καλό εξαερισμό ωστόσο και πολύ όμορφή παραδοσιακή διακόσμηση. Όλα τα αντικείμενα, με αποκορύφωμα μια γωνιά σε κεντρικό σημείο είναι από τη λαϊκή παράδοση διάφορων περιοχών της Ελλάδας. Το ταβερνάκι είναι χαμηλοτάβανο και στο κεντρικό τραπέζι (γιατί φυσικά ούτε λόγος για "πίστα") κάθονται κάποιες βραδιές 2 νέα παιδιά τα οποία "γρατζουνάνε" την κιθάρα και το μπουζούκι τους και τραγουδούν κλασικά διαχρονικά λαϊκά και πολύ αγαπημένα τραγούδια δημιουργώντας μια πολύ ωραία ατμόσφαιρα που πραγματικά σε συγκινεί.

Για την εξυπηρέτηση ούτε λόγος: μια πολύ ευγενική, πολύ γρήγορη, πολύ εξυπηρετική κοπέλα τρέχει συνεχώς με το χαμόγελο στα χείλη, χωρίς κανείς να μείνει παραπονεμένος. Το κέφι της και η ζωντάνια της δεν αφήνουν κανέναν αδιάφορο. Νομίζω ότι η παρουσία της συμβάλλει αποφασιστικά στην όμορφη βραδιά και στην ευχάριστη διάθεση των θαμώνων.

Παρέα 8 ατόμων μετά από κράτηση η οποία κρίνεται απαραίτητη λόγω των λιγοστών τραπεζιών, φτάνουμε μια καθημερινή βράδυ. Το ταβερνάκι ασφυκτικά γεμάτο και τα δύο νεαρά παιδιά τραγουδούν πολύ όμορφα και συμβάλλουν στη διασκέδαση των θαμώνων. Το μενού έχει αρκετά ικανοποιητική ποικιλία εδεσμάτων. Θα προσπαθήσω να τα παράθεσω, αν και δεν είμαι σίγουρη ότι τα θυμάμαι όλα, γιατί ήταν αρκετά λόγω και του αριθμού των ατόμων. Μπορώ ωστόσο να πω με βεβαιότητα ότι έμειναν όλοι ικανοποιημένοι από τις γεύσεις αλλά και την ποσότητα. Αναλυτικότερα:

- κεμπάμπ με πιτούλες, κρεμμύδι, ντομάτα αλλά γιαούρτι. Το κεμπάμπ ήταν μαλακό, ζουμερό και αρκετά νόστιμο με τα μυρωδικά και τους χυμούς του

- 2 μερίδες λουκάνικο χωριάτικο με σως. Το λουκάνικο ήταν χωριάτικο και πεντανόστιμο, καλοψημένο. Έμειναν όλοι με τις καλύτερες εντυπώσεις.

- 2 σαλάτες κοτταρού που πραγματικά είχαν τα πάντα: κρουτόν, ρόκα, φλοίδες παρμεζάνας, ντοματάκια και άλλα σαλατικά

- παντσέτα η οποία συνοδευόταν από πατάτες φούρνου. Γενικά τα συνοδευτικά σχεδόν όλων των πιάτων ήταν πατάτες φούρνου πεντανόστιμες και όχι τηγανητές. Αυτό σίγουρα είναι στα συν.

- 2 κολοκυθοκεφτέδες, τραγανοί, χωρίς λαδίλα, μυρωδάτοι και με γεύση να ξεχειλίζει

- 2 φέτες

- 2 τυροκαυτερή

- ρεβύθια φούρνου με κρέμα γάλακτος, το οποίο κατά τη γνώμη ήταν το πιάτο-αποκάλυψη της βραδιάς, ένα από τα καλύτερα και σπεσιαλιτέ του μαγαζιού. Εξαιρετικό από όλες τις απόψεις.

- 2 μπιφτέκια με πατάτες φούρνου. Τα μπιφτέκια ήταν ζουμερά και πολύ αρωματικά, κέρδισαν τις εντυπώσεις όλων μας

- σαλάτα με λάχανο και καρότο, δροσερή, ψιλοκομμένη, σταθερή αξία

- βυζί κοτταρούς το οποίο είχε... αντίστοιχο σχήμα και το οποίο ήταν κοτόπουλο γεμιστό με μπέικον, τυρί και κρέμα γάλακτος. Νόστιμο αλλά βαρύ πιάτο, σίγουρα όμως αρκετά πρωτότυπο.

- 2 πορτοκαλόπιτες, ίσως το μόνο φάουλ της βραδιάς, γιατί περισσότερο θύμιζε ραβανί με μυρωδιά πορτοκαλιού

- ψωμί

- 2 γκαζόζες Ικαρίας που πραγματικά δεν γνωρίζαμε ότι υπάρχουν και έχουν ιδιαίτερη γεύση

- 1μπίρα

- Κόκκινο κρασί χύμα. Δεν μπορώ να θυμηθώ πόσες κανάτες παραγγείλαμε και ήπιαμε. Σίγουρα ήταν ελαφρύ, χωρίς να "βαράει" στο κεφάλι και δροσερό.

Εντύπωση μας έκανε το γεγονός ότι το μαγαζί δεν διαθέτει εμφιαλωμένο νερό (! ) παρά μόνο νερό σε κανάτα και επίσης δεν είχε χωριάτικη σαλάτα. Δεν το λέω αρνητικά αυτό, απλώς το αναφέρω ως κάτι ασυνήθιστο.

Ο λογαριασμός για όλα τα παραπάνω (αν τα θυμάμαι καλά, γιατί μπορεί να παραγγείλαμε και κάτι άλλο) ανήλθε στα 154 ευρώ. Το μαγαζί το συστήνω ανεπιφύλακτα για μια διαφορετική εμπειρία από τις συνηθισμένες. Μου έκανε εντύπωση το γεγονός ότι, όπως και στο αδελφό ταβερνάκι, τη "Μεταξού", στο μαγαζί συχνάζει κατά βάση νεολαία.

Μεζεδοπωλεία - Χαϊδάρι - Αιγάλεω, Αθήνα
2017

Καταπληκτικός χώρος (νομίζεις ότι μπαίνεις σε ένα πολύ δικό σου χώρο). Τα παιδιά σε υποδέχονται με χαμόγελο (σημαντικό) κ ευγένεια.
Άμεση εξυπηρέτηση (με το που μπήκα μου έστρωσαν το τραπέζι κ μου προσέφεραν νερό ).
Ανοίγοντας τον κατάλογο παρατήρησα ότι είχε αρκετά φαγητά κ μεζέδες, χορταίνει το μάτι σου, εμείς θέλαμε και το στομάχι έτσι πήραμε λίγο από όλα.
Με το που ήρθαν τα πιάτα στο τραπέζι καταλάβαμε για το τι θα επακολουθούσε... Τα αδειάσαμε όλα. Χειροποίητα όλα!!!!! Σπάνιο πλέον, πολύς καλής ποιότητας τρόφιμα!
Από που να αρχίσω????
Τα μπριζολάκια τέλεια! Το κεμπάπ ωραίο κ ελαφρύ, το ίδιο κ η τηγανιά κοτόπουλο.
Τα λουκάνικα δεν το συζητώ παραγγείλαμε κ δεύτερη φορά.
Πάμε στις σαλάτες... Η αίγα πολύ νόστιμη με το πορτοκάλι κ το ξινόμηλο, ο ντάκος πάρα πολύ καλός!!!!!
Όποιος πάει εννοείται παραγγέλνει κοτοσαλάτα μας είπαν κ καταλάβαμε γιατί.... Δεν έχω φάει πιο ωραία κοτοσαλάτα!!!!! Τυροκαυτερή σπιτική κ αυτή....
Οι πατάτες τους τέλειες... ναι μπορεί να είναι πατάτες αλλά δεν έχω φάει αλλού τόσο νόστιμες.
Η ρακή πάρα πολύ καλή τους την στέλνουν από Κρήτη όπως μας ενημέρωσαν!!!!
Στο τέλος μας κέρασαν κ γλυκάκι!!!!
Πολύ οικονομικό μεζεδοπωλείο, άνετα το κάνεις στέκι, προσωπικά πάω και καθημερινες κ τρώω!!!!
Το προτείνω ανεπιφύλακτα!!!!!

Γαλλία - Σύνταγμα - Κέντρο, Αθήνα
2017

Το TUDOR HALL, το γαστρονομικό διαμάντι του ξενοδοχείου KING GEORGE στο Σύνταγμα, είχα την ευκαιρία να το επισκεφθώ και πάλι ύστερα από χρόνια, προχθές Κυριακή 19 Φεβρουαρίου. Δείπνησα εκεί με εκλεκτή φίλη και γνωστή γευσιγνώστρια, στις 9.30 το βράδυ, ύστερα από σχετική κράτηση και αφού προηγουμένως παρακολουθήσαμε ρεσιτάλ ηθοποιίας στο αριστουργηματικό θεατρικό έργο Αύγουστος, του Τρέισι Λετς στο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΧΟΡΝ. Στον χώρο αυτό μπορεί να δειπνήσει κάποιος καθημερινά από τις 6 μ. μ. μέχρι τα μεσάνυχτα.

Στον 7ο όροφο του πολυτελούς ξενοδοχείου απολαύσαμε μια μοναδική γαστρονομική εμπειρία σύγχρονης Ελληνικής κουζίνας, με πινελιές παραδοσιακών μας γεύσεων και αρωμάτων, την οποία επιμελείται ο ταλαντούχος Κερκυραίος σεφ Αλέξανδρος Κοσκινάς, υπό την καθοδήγηση του κ. Σωτήρη Ευαγγέλου, που ως γνωστόν έχει την ευθύνη των χώρων εστίασης τόσο του KING GEORGE όσο και της ΜΕΓΑΛΗΣ ΒΡΕΤΑΝΙΑΣ. Αμφότερα, εδώ και κάποια χρόνια ανήκουν στην Αμερικανική κολοσσιαία αλυσίδα των STARWOOD, με τα 6.000 ξενοδοχειακά συγκροτήματα ανά τον κόσμο, μεταξύ των οποίων στη χώρα μας, τα ASTIR PALACE της Βουλιαγμένης, τo SEMIRAMIS της Κηφισιάς κ. λπ.

Τα εξαιρετικά φαγητά, τα οποία και θα σας περιγράψω στη συνέχεια, ολοκληρώθηκαν με μια συγκλονιστική εμπειρία γλυκών, που επιμελείται ο κορυφαίος Γάλλος ζαχαροπλάστης Arnaud Larher, ο οποίος έχει προϋπηρεσία στο Fauchon και διαθέτει ήδη ονομαστά ζαχαροπλαστεία στη Μονμάρτρη και το Σεν Ζερμέν. Ο κ. Arnaud Larher, μάλιστα, από το 2007 κατέχει με το σπαθί του το λίαν τιμητικό μετάλλιο της Σορβόννης, του meilleur ouvrier de France! Η γλυκιά πανδαισία θα περιγραφεί κι αυτή με τη σειρά της, γι’ αυτό ας είστε υπομονετικοί, έστω κι αν τρέχουν τα σάλια σας!

Δυο λόγια για τον χώρο: Εσωτερικά ένα πολυτελέστατο σαλόνι, με μεγάλους καθρέφτες, και στο βάθος τη θαλπωρή ενός καταπληκτικού μαρμάρινου οικολογικού τζακιού φυσικού αερίου, καθώς και διαφόρων μεγεθών τραπέζια (ροτόντες, κ. λπ. ) σε αραιή μάλλον διάταξη, ώστε να απολαμβάνει κάποιος το φαγητό του, χωρίς να ενοχλείται απ’ τους διπλανούς του. Τι τεράστια, στ’ αλήθεια, διαφορά από άλλα κλασικά στέκια, όπως π. χ. το VEZENE, όπου ανεξαρτήτως τυχόν άλλων γευστικών προσόντων, στριμώχνεται κάποιος αφάνταστα!
Εξωτερικά, στο στεγασμένο και θερμαινόμενο μπαλκόνι τους, όπου και καθίσαμε, υπάρχουν λιγότερα τραπέζια, αλλά -από πλευράς θέας- νιώθεις πως βρίσκεσαι πάνω σε κατάστρωμα καραβιού στο Πέλαγος του Συντάγματος, οπότε μπαίνει το δίλημμα τι, άραγε, να πρωτοθαυμάσεις, τα εδέσματα και τα γλυκά περιωπής, ή, μήπως, τον φωταγωγημένο Παρθενώνα, την κεντρική μας Πλατεία με το Κοινοβούλιο και όλα τα πέριξ...
Συνολικά στους δύο αυτούς χώρους εξυπηρετούνται άνετα περί τα 150 άτομα (υπολογίζω: 90 μέσα και 60 έξω). Ο μαιτρ κ. Μηλιώνης, αλλά και οι 4-5 σερβιτόροι, ήταν όλοι τους άψογοι, ευγενέστατοι, και μάλιστα τελείως κατηρτισμένοι στο αντικείμενό τους, στον βαθμό που το γόητρο του ξενοδοχείου αυτού απαιτεί!! Πληροφορηθήκαμε ότι τις Παρασκευές και τα Σάββατα, στον εσωτερικό χώρο παίζει πιάνο ο βιρτουόζος πιανίστας κ. Πέτρος Καρπαθάκης, οπότε η ατμόσφαιρα προοιωνίζεται μια ιδιαίτερα ρομαντική έξοδο!

Στα του φαγητού τώρα, αρχίζοντας από τους καταλόγους φαγητών και ποτών. Υπήρχαν δύο σούπες ημέρας (κοτόσουπα και καροτόσουπα) στα 16 €. Για κάτι ξεχωριστό, υπάρχει η παραδοσιακή μας κακαβιά, με την ψαριά της ημέρας, στα 27 € βέβαια! Από σαλάτες υπάρχουν 4 συνδυασμοί γεύσεων, από 15-27 €, ενώ σερβίρουν ακόμη 6 ζεστά ορεκτικά, από 16-29 €, καθώς και 4 ζυμαρικά, 22-28 €. Όσον αφορά τα ψάρια, υπάρχει πάντα ψάρι ημέρας, 220 γραμμαρίων στα 43 €!!, το ξακουστό Κερκυραϊκό Μπουρδέτο (με σκορπίνα), στα 41 €, και σφυρίδα με σέλινο, στα 41 € επίσης. Από κρεατικά, στον κατάλογο υπάρχουν 6 διαφορετικές σπεσιαλιτέ, από 27.50-48 €, και βέβαια στον ξεχωριστό κατάλογο των γλυκών του Arnaud Larher, εμφανίζονται 6 δελεαστικές προτάσεις στα 12 €. Το μενού των φαγητών μπορείτε να το δείτε ηλεκτρονικά στο site του ξενοδοχείου, και γι’ αυτό δεν προχωρώ σε περισσότερες λεπτομέρειες.

Όσον αφορά τον κατάλογο των ποτών, αξίζει να σημειωθεί ότι πρόκειται για έναν απ’ τους πληρέστερους και πιο ενημερωμένους στη χώρα μας (ανάλογο του Abreuvoir, της Σπονδής, κ. λπ. ), αφού περιλαμβάνει 200 και πλέον ετικέτες κρασιών απ’ την Ελλάδα, Γαλλία, Ιταλία, Ισπανία, ΗΠΑ, Αυστραλία, Αργεντινή, Χιλή…, καθώς και όλα τα γνωστά ποτά, κοκτέιλ, σαμπάνιες, αφρώδεις οίνους, ηδύποτα και όλα τα συναφή, σε τιμές βέβαια ανάλογες με το στάτους του χώρου! Έτσι, το ποτήρι κρασί, από μια τεράστια γκάμα κυμαίνεται συνήθως από 10-35 €, οι φιάλες των περισσότερων γνωστών ελληνικών κρασιών, από 40-75 € (που αφορά π. χ. το Κτήμα Τσέλεπου), ενώ τα Γαλλικά λευκά Βουργουνδίας ή Μπορντό κυμαίνονται από 65-130 € τα πιο πολλά!

Παρουσιάζοντας τώρα τη δική μας γαστρονομική εμπειρία, θα σας αναφέρω ότι στην αρχή κατέφθασε ένα καλαθάκι με ποικιλία ψωμιών (λευκό, πολύσπορο, μικρό προζύμι, μαύρο προζύμι, πολύσπορο και ελαιόψωμο), καθώς και κριτσινιών. Συνοδεύονταν από λάδι μοναστηριακό Σητείας, ελιές Καλαμών, βούτυρο και Σητειακό κατίκι: όλα τους εξαιρετικά, και χωρίς καμιά χρέωση!
Πήραμε ανθρακούχο νερό Pellegrino, 750 ml. στα 6 €, ενώ εγώ ζήτησα ένα ποτήρι κρασί ροζέ, Κτήμα Άλφα, απ’ το Αμύνταιο Φλώρινας, στα 9 €.

Δοκιμάσαμε λοιπόν τα εξής φαγητά:
• Αυγό με μανιτάρια, στάκα και λουκάνικο, στα 17 €, που ο σερβιτόρος μας τα ανακάτεψε και τα μοίρασε. Ήταν το μόνο πιάτο του δείπνου μας που δεν μας απογείωσε, καθώς η γεύση θεωρώ πως ήταν κάπως ουδέτερη, και τα μανιτάρια υπερίσχυαν, αδικώντας τα υπόλοιπα υλικά. Το ορεκτικό αυτό ήταν ίσως η εξαίρεση του κανόνα, χωρίς ωστόσο να επηρεάσει τις κατά τα άλλα άριστες εντυπώσεις μας.
• Η φίλη μου έφαγε το Κερκυραϊκό σοφρίτο από μοσχαρίσια μάγουλα, πουρέ ψητής πατάτας, αφρό σκόρδου, καλλιτεχνικά διακοσμημένα τσιπς πατάτας και σος μαϊντανού και ελαιόλαδου. Πιάτο στην κυριολεξία θεσπέσιο, που εκπροσωπεί άλλωστε την πατρίδα του σεφ. Τιμή 38 €.
• Εγώ πήρα το κλασικό τους ντουέτο από αρνάκι, δηλ. ένα συνδυασμό από αρνίσιο φιλέτο και παϊδάκι ψητό, με σπανάκι, σκόρδο κονφί, μια εξαίσια κρέμα από αμπελόφυλλα και ένα καλλιτεχνικά αποξηραμένο κληματόφυλλο για διακοσμητική επίστρωση. Πιάτο τέλειο! Τιμή 35 €.
• Από τα γλυκά του Arnaud Larher δοκίμασα μία τάρτα tentation (πειρασμός, όνομα και πράμα) που ήταν συνδυασμός στρογγυλής πικρής σοκολάτας με φρούτα πάθους και αποξηραμένο βερίκοκο, ενώ στο μεγάλο πιάτο υπήρχαν όμορφες πινελιές σοκολάτας. Τιμή 12 €.
• Η φίλη μου, σαν θηλυκιά ύπαρξη που είναι, πήρε την τάρτα Χαβάης, μια μακρόστενη τάρτα βανίλιας, με μαρμελάδα βατόμουρο, φρέσκα κινέζικα litchis (λευκά γλυκά φρούτα), και σαντιγί τριαντάφυλλο. Τιμή επίσης στα 12 €. Και τα δυο γλυκά συνιστούσαν ένα μοναδικό βίωμα και μια υπέροχη τελική επίγευση!!

Η τελική μου βαθμολογία στη γεύση είναι 4 στα 4, αφού υπερισχύει η άριστη εντύπωση των κύριων πιάτων αλλά και των γαλλικών γλυκών που εύφραναν τον ουρανίσκο μας, βαθμολογία που επεκτείνεται τόσο στον χώρο όσο και στην εξυπηρέτηση, ενώ το vfm περιορίζεται σε ένα 3 στα 4, πολλώ μάλλον σε καιρούς κρίσης!

Μας κέρασαν λικέρ μαστίχας, και από γλυκά κουταλιού που μας πρότειναν διαλέξαμε σύκο και κυδώνι: μια εξίσου υπέροχη εντύπωση ολοκλήρωσης!

Πληρώσαμε συνολικά 130 € ( σημειωτέον ότι ποσό 1 € από κάθε λογαριασμό στηρίζει το πρόγραμμα υποτροφιών ‘Μικροί Μουσικοί’ του Ωδείου Αθηνών). Το ποσό αυτό δεν είναι φυσικά διόλου ευκαταφρόνητο, αφού μια τέτοια έξοδος γίνεται όλο και πιο σπάνια πλέον, παραμένοντας έτσι ανεξίτηλα χαραγμένη στη μνήμη μας, και ως τέτοια, αν είναι εφικτή, σας την συνιστώ ανεπιφύλακτα, ειδικά για μια Παρασκευή ή ένα Σάββατο, που υπάρχει ζωντανή μουσική απ’ τον δεξιοτέχνη πιανίστα τους!

American Style - Χαλάνδρι, Αθήνα
2017

Στις 17/1/2017 ήμασταν μια παρέα 4 ατόμων και πήγαμε στο μαγαζί του Περιστεριού!
Ο χωρος τίποτα το σπουδαίο, ένα απλο, άχρωμο, καθαρο μεν αδιάφορο δεν μαγαζί. Τα τραπέζια αρκετά κοντά το ένα στο άλλο, πράγμα που δεν μου αρέσει καθολου.
Σε ότι αφορά το φαγητό πήραμε τα εξής:

- 2 σταβλισια μπεργκερ xxxlarge combo, ανετα μπορούν να τα φανε δυο ατομα το καθενα, πολύ μεγάλο μπεργκερ με πλούσια υλικά κλασσική παρ'ολα αυτά γεύση.
- 1 survivor πιο πολύ μοιάζει με ποικιλια κρεατικων γιατι είναι ανοιχτο μπεργκερ(λουκανικο, πανσετα και μπιφτεκι) μετριο.
1 xlarge bacon burger όχι και τοσο μεγάλο οσο θα περίμενε καποιος, καλο.
4 αναψυκτικα!

Για όλα αυτά δωσαμε 75 ευρω περιπου... πολύ ακριβο για το ειδος του. Το κακο όμως δεν ηταν ουτε το υπερβολικα υψηλο κοστος, ουτε η μετρια γευση για την τιμη του αλλα ότι και οι 4 τα ξημερώματα βρεθήκαμε με τροφικη δηλητηρίαση!

Δεν το προτείνω σε κανεναν ειλικρινα υπαρχουν πολύ καλυτέρα μαγαζια για μπεργκερ και με ποιότητα... εδώ μιλαμε για τραγικο περιστατικο!

American Style - Γλυφάδα, Αθήνα
2017

Στη περιοχή της Γλυφάδας, υπάρχουν αμέτρητες επιλογές για φαγητό που μπορούν να καλύψουν κάθε γούστο και τηρουμένων των αναλογιών και κάθε τσέπη.
Το συγκεκριμένο μαγαζί, το ανακαλύψαμε μάλλον τυχαία, καθώς δεν βρίσκεται επί του κεντρικού πολυσύχναστου δρόμου στον οποίο σουλατσάρουν οι πιο πολλοί από τους επισκέπτες, σαν κι εμάς που ερχόμαστε από τα βόρεια. Βεβαίως, η θέση του βρίσκεται εύκολα καθώς μάλλον θα πέσεις πάνω του, εάν οι βιτρίνες των μαγαζιών σε παρασύρουν λίγο πιο πέρα από τον κεντρικό δρόμο.

Η επιλογή ενός burger για γρήγορο και χορταστικό φαγητό, μετά το σχετικό shopping, μας παρακίνησε να μπούμε μέσα. Φυσικά, όπως αντιληφθήκαμε αργότερα, είμασταν μάλλον τυχεροί που βρήκαμε κάποιο τραπέζι (Σάββατο μεσημέρι στις 14:30) καθώς το μαγαζί ήταν γεμάτο και ολοένα και η ροή του κόσμου που έψαχνε για τραπέζι γινόταν όλο και μεγαλύτερη.
Διαβάζοντας το κατάλογο, αντιλαμβάνεσαι ότι οι επιλογές είναι αρκετές και με πολλά gourmet burger καθώς οι συνδυασμοί των υλικών τα διαφοροποιούν από τις επιλογές πολλών άλλων burger house που εμείς τουλάχιστον έχουμε δοκιμάσει.

Ο χώρος κλασσικός burgeradikou, αρκετά φωτεινός στα τραπέζια κοντά στην είσοδο και λιγότερο προνομιακά αυτά που βρίσκονται προς το βάθος του μαγαζιού. Γενικά, δεν θα το επιλέξετε για το χώρο αλλά ούτως ή άλλως, το burger, το τρως και φεύγεις, συνεπώς δεν βρίσκω λόγο να επεκταθώ περισσότερο.

Παραγγείλαμε μία σαλάτα πράσινη με αβοκάντο, καλαμπόκι και τορτιγιας που δυστυχώς δεν θυμάμαι το όνομά της (διατίθεται και με την προθήκη κοτόπουλου). Μεγάλη σε ποσότητα, φρέσκα υλικά, δροσερή και με εξαιρετική sause αβοκάντο. Αποδείχθηκε καλή επιλογή, αν και τα 2 άτομα είναι δύσκολο να την τελειώσουν. Επίσης ένα Mexican burger για μένα και 1 Unami burger για τη γυναίκα μου, τα οποία κατέφθασαν σε καλαθάκι με μπόλικες πατάτες.

Οφείλω να ομολογήσω ότι ήταν αρκετά νόστιμα, πρωτότυπα σε γεύση και σε ένα συνδυασμό γεύσεων που ξεφεύγει από τα συνηθισμένα. Επίσης, η ποιότητα των υλικών, όσο και αν «κρύβεται» μέσα στις sauces που απαραίτητα έχουν, φαίνεται ότι ήταν καλή. Οι τηγανητές πατάτες που το συνόδευαν επίσης πολύ καλές. Η ποσότητα της κανονικής μερίδας επίσης καλή, τόσο όσο, που θα μπορούσε απλά να χορτάσει ένας άνδρας και να σκάσει μία γυναίκα (με τις όποιες εξαιρέσεις).
Με 2 μπύρες των 330ml και νερό σε κανάτα (ρωτηθήκαμε στην αρχή και μπράβο γι’ αυτό) ο λογαριασμός άγγιξε τα 35€.

Εάν με ρωτάτε, βρίσκω τις τιμές μάλλον τσιμπημένες, καθώς ναι μεν, δε πρόκειται για το γρήγορο και κυρίως φθηνό φαγητό με το οποίο έχουμε ταυτίσει τα burgers, από την άλλη δεν παύει να είναι φαγητό με πολύ συγκεκριμένα υλικά που δεν μπορούν να δικαιολογήσουν τόσο υψηλές τιμές. Φανταστείτε ότι με 2 μπυρίτσες παραπάνω και κάποιο γλυκάκι, ο λογαριασμός μπορεί άνετα να ξεπεράσει τα 20€ / άτομο. Παρ΄ όλα αυτά, εάν παρακάμψετε το θέμα τιμής και αποφασίσετε ότι θέλετε να φάτε burger από επιλογή, θεωρώ πως είναι μία καλή λύση, εάν βρεθείτε στη περιοχή. Εμείς θα πάμε ξανά αλλά αραιά και που!