Πρόσφατες Κριτικές Εστιατορίων

18 Οκτ 2019

Επίσκεψη στην Πρεμιέρα για άλλη μια φορά, ένα μαγαζί που πας με ασφάλεια καλεσμένους, έξω ένας κήπος για αυτούς που τους αρέσει, στα μείον του, το αντικουνουπικό που βρωμοκοπάει, μέσα ένας υπέροχος χώρος, ευγενικότατος ο νεαρός κύριος που μας εξυπηρέτησε αλλά λόγω μη εμπειρίας δεν μας "φρέναρε" λίγο στις παραγγελίες μας οπότε βρεθήκαμε να φεύγουμε με τρία ταψάκια με λιχουδιές που δεν φάγαμε. Και λέω λιχουδιές γιατί με εξαίρεση του ότι δεν είχε εκείνα τα ωραία αρνίσια σουβλάκια, και έτσι καταφύγαμε στα μοσχαρίσια μπιφτέκια, που δεν μ άρεσαν, και τα οποία τα έφεραν ακριβώς 1 ώρα μετά την αρχική παραγγελία, και φυσικά δεν μπορέσαμε να τα φάμε και τα πήραμε μαζί μας. Προτείνω χωρίς δεύτερη κουβέντα τα ντολμαδάκια.

17 Οκτ 2019

Είναι Κυριακή μεσημέρι και 6 άτομα ψάχνουμε κάτι οικονομικό να φάμε. Στη συγκεκριμένη περίπτωση μετά από αγώνα το μόνο που μας ενδιέφερε ήταν ο χώρος και η ποσότητα, τυχαία πέσαμε πάνω στον καλαμόγυρο καθώς βρίσκεται πάνω στη Θησέως σε κεντρικό σημείο.

Λόγω ώρας δεν είχε πολύ κόσμο.
Επίσης παρκάραμε αρκετά εύκολα.

Ο χώρος είναι μεγάλος και μπορεί να εξυπηρετήσει αρκετές παρέες, χωρίς περιττές μυρωδιες, φωτεινός και καθαρός, ότι πρέπει!

Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή, πρόθυμη η κοπέλα να επαναλάβει αρκετές φορές τα διαθέσιμα κρεατικά και τις (αρκετές ομολογουμένως) σως. Ακόμη και όταν έγινε ένα λάθος σε καλαμάκι (είχαμε παραγγειλει κοτόπουλο και ήρθε χοιρινό) το άλλαξαν χωρίς συζήτηση επεμεινα να κρατήσω και το χοιρινό και εν τέλει δε χρεώθηκε. Νεράκι σε κανάτα.
Πρόθυμοι να πληρώσουμε ξεχωριστά όλα καλά.

Δοκίμασα γύρο κοτόπουλο σε τορτίγια με τυροκαυτερη(3€ )
Μεγάλο και νόστιμο, ίσως λίγο πιο λαδερο από ότι θα ήθελα, οι υπόλοιποι λάτρεψαν τους γύρους τους.
Καλαμάκι χοιρινο, από τα πιο γευστικά που έχω δοκιμάσει τελευταία, καλοψημενο και ζουμερο(ευτυχώς που ήρθε κατα λάθος)
Καλαμάκι κοτόπουλο σε πίτα (2.50€) επίσης σωστά ψημένο με ροζ σως, μεγάλο το τυλιχτο τους.
Στην παρέα δοκίμασαν το ντονέρ και ενθουσιάστηκαν.
Τα αναψυκτικά στα 1.50€.

Γενικά είναι αρκετά τίμιο, με πολλές επιλογές σε πίτες, σως και κρέας.
Κινείται για μένα ένα κλικ πάνω από το μέσο όρο και είναι ότι πρέπει αν βρεθείτε εκεί γύρω.

17 Οκτ 2019

Μια συνήθεια μετά από μια βόλτα στο The Mall είναι και το να απολαμβάνω ένα γεύμα ή καφέ σε κάποια από τα εστιατόριά του. Το Palmie ήταν ένα από αυτά. Από παλιά το προτιμούσα από τα άλλα american style μαγαζιά γιατί τα πιάτα του δεν είχαν τη λαδίλα και το προκάτ των υπολοίπων ενώ οι τιμές ήταν φυσιολογικές. Τον τελευταίο καιρό όμως κάπου το κατάστημα έχει απομακρυνθεί από κάποιες σταθερές. Θα συνοψίσω παρακάτω τις 2-3 τελευταίες φορές που πήγα στο κατάστημα και που θα είναι όντως οι τελευταίες!!!

Αρχικά να ενημερώσω ότι το service είναι πολύ καλό. Τα παιδιά από την πόρτα, αυτόν που παίρνει παραγγελία και αυτόν που σερβίρει ήταν πραγματικά πολύ καλά. Την τελευταία φορά όμως μας τα χάλασαν. Μόλις μας ρώτησαν αν θα φάμε ή θα πάρουμε καφέ, μας ενημέρωσαν ότι μέχρι να δούμε τον κατάλογο θα μας φέρουν νερό. Πάντα το νερό μας ερχόταν σε κανάτα. Τώρα μας φέρανε εμφιαλωμένο στην τιμή των 2.10! Δυστυχώς ήμουν αφηρημένος με τα ψώνια και το κινητό μου και δεν του έδωσα σημασία μέχρι που αποφάσισα να γεμίσω το ποτήρι μου. Ουδέποτε ερωτηθήκαμε για το νερό!

Ως προς τους καφέδες γενικά είναι πολύ καλοί στη γεύση, αλλά πραγματικά αισθάνθηκα πολύ άσχημα όταν είδα τον φρέντο εσπρέσσο στην τιμή των 4.50!!!!! και το φραπέ στο 4!. Κυριολεκτικά οι ακριβότεροι καφέδες που έχω πιει ατην Αθήνα (χωρίς βέβαια να πίνω καφέ στο Κολωνάκι).
Το κλαμπ σάντουιτς κοτόπουλο, αξιοπρεπές, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο (7/10), στην τιμή των 8.40(!!! ).
Σαλάτα σίζαρς, πλούσια σαλάτα, καλή (8/10).
Σαλάτα πρινς, μάλλον η καλύτερη σαλάτα, το σκόρδο δίνει μια ιδιαίτερη γεύση. (9/10).
Πέννες καρμπονάρα, σίγουρα άνευ σχολίου (5/10)

Χώρος: Μάλλον απλός, χωρίς τις υπερβολές άλλων παρόμοιων καταστημάτων. Τα τραπεζάκια μεγάλα, ενώ θα μπορούσαν να είναι λιγότερα ώστε να υπάρχουν κάποιος χώρος ανάμεσά τους. Πλέον ο χώρος είναι μη καπνιζόντων, ενώ παλιά το επιτρέπανε σε μεγάλο μέρος του μαγαζιού.

Τιμές:
Πέραν του κανονικού.
Πρόταση: Δυστυχώς σε καμία περίπτωση. Το γεγονός βέβαια ότι πάντα είναι γεμάτο, δείχνει ότι ο κόσμος δεν συμφωνεί μαζί μου.

16 Οκτ 2019

Απόγευμα καθημερινής του Σεπτέμβρη, βρεθήκαμε στο Μοναστηράκι. Ο κόσμος απίστευτα πολύς, πιο πολύ θύμιζε κυριακάτικο μεσημέρι. Θέλαμε κάτι να τσιμπήσουμε, οπότε είπαμε να δοκιμάσουμε το Hard Rock Athens. Τη συγκεκριμένη αλυσίδα δεν είχε τύχει να την επισκεφτώ, ούτε στην Ελλάδα ούτε στο εξωτερικό και η αλήθεια είναι, ωστόσο, ότι πάντοτε είχα την περιέργεια. Κακώς από αποδείχτηκε. Έχουμε και λέμε λοιπόν...

Το Hard Rock Athens τα τελευταία χρόνια στεγάζεται σε ένα όμορφο νεοκλασικό κτίριο στην οδό Αδριανού. Μπαίνοντας αριστερά συναντάς το κατάστημα για τις αγορές αναμνηστικών καλλιτεχνών, ενώ δεξιά υπάρχει μια μικρή σχετικά αίθουσα με άμεση οπτική πρόσβαση επί της οδού Αδριανού. Εμείς προτιμήσαμε το αίθριο στο βάθος αριστερά, όπου αποτελεί και τον κυρίως χώρο. Οι εντυπώσεις ανάμεικτες. Όμορφος ο χώρος, με άνετα τραπέζια μεταξύ τους, μου φάνηκε ωστόσο κάπως ψυχρός, πιο πολύ ταίριαζε σε μπαρ-καφέ. Στον πάνω όροφο βρίσκονταν οι τουαλέτες (θα μπορούσαν να είναι και πιο καθαρές) και ένας ακόμη μεγάλος χώρος που δεν λειτουργούσε εκείνη τη στιγμή. Από τη μουσική δεν είχα παράπονο, καθώς ευτυχώς δεν υπερτερούσαν τα hard rock ακούσματα. Αντιθέτως, προς ευχαρίστησή μου, ακούστηκαν και περισσότερο εναλλακτικά πράγματα (από arctic monkeys και pj Harvey μέχρι sonic youth και afghan whigs).

Το service χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Αρκετά ευγενικό και φιλικό, έδειχνε ωστόσο και κάπως προσποιητό και στημένο το στυλ όλου του προσωπικού. Τέλος πάντων δεν έχω κάτι σημαντικά αρνητικό να πω, ένα "3" θεωρώ πως είναι δίκαιο.

Στο φαγητό, δυστυχώς, η βαθμολογία μου δεν θα είναι τόσο υψηλή. Παράγγειλαμε δύο burgers με τη σύζυγο και δυστυχώς απογοήτευσήκαμε. Εγώ επέλεξα το original legendary και η γυναίκα μου το BBQ bacon cheeseburger. Αν εξαιρέσεις τα συνοδευτικά (μπέικον, τσένταρ, ντομάτα, τηγανητά κρεμμύδια κλπ. ) και τις πολύ νόστιμες σως, το μπιφτέκι και στα 2 burgers ήταν από τα πιο άνοστα και αποτυχημένα που έχω δοκιμάσει. Σκέτη απογοήτευση. Οι συνοδευτικές πατάτες και το ψωμάκι σε αξιοπρεπές επίπεδο, αλλά προφανώς δεν έσωσαν την κατάσταση.
Από ποτά επιλέξαμε 2 κοκτέιλ, μαργαρίτα για εμένα και μοχιτο για τη γυναίκα μου, σε διαφοροποιημένες εκδοχές σε σχέση με τις κλασικές, αρκετά πετυχημένες ωστόσο.

Για τα παραπάνω 2 burgers (τιμή κάτι παραπάνω από 13 ευρω το καθένα) και τα 2 κοκτέιλ (με τιμή κοντά στα 10 ευρω), ο λογαριασμός ήρθε στα 47 ευρώ, αδικαιολόγητα ακριβά, ακόμη και αν το φαγητό μας ικανοποιούσε.

Δεν νομίζω ότι έχω κάτι άλλο να πω. Δεν νομίζω ότι αξίζει να του δώσετε μια ευκαιρία. Εγώ πάντως δεν πρόκειται...

15 Οκτ 2019

Τα θετικά του ΜΙΧΑΛΗ: η απλόχωρη και δροσερή αυλή του (μέσα δεν έχω άποψη), η εγκάρδια εξυπηρέτηση από το σύνολο των σερβιτόρων και... μόνον αυτά. Τα αρνητικά του ΜΙΧΑΛΗ: οι γεύσεις στα πιάτα (τίποτε το αξιομνημόνευτο που να με κάνει να επιστρέψω), οι παράλογες τιμές & χρεώσεις, το μπιφτέκι του (πολύ κακό δυστυχώς).

Και θα με ρωτήσεις γιατί πήγα; Έ, ήταν καλοκαίρι, ήμασταν σε χαλαρό mood, είχαμε βαλθεί να κάνουμε αυτοψία και σε αυτό το Χαλανδριώτικο ταβερνάκι, είχαμε ακούσει & διαβάσει πράγματα θετικά, είχε ζέστη, πήγαμε χωρίς πρόγραμμα.
Μια χαρά μας υποδέχτηκαν, αν και χωρίς κράτηση. Η μεγάλη αυλή του μπορεί να αντεπεξέλθει σε μεγάλο όγκο πελατών και η ατμόσφαιρά του είναι αυτή που προσδοκάς. Χαλαρή και απλή. Στο ζητούμενο όμως, δηλαδή το φαγητό μετά του vfm, δυστυχώς, απέτυχαν.

Το παγωμένο νεράκι σε κανάτα κατέφθασε άμεσα, όπως και το παγωμένο καρπούζι στο τέλος κερασμένο. Στα ενδιάμεσα, τρικυμία. Ο κατάλογος τους είναι αρκετά περιεκτικός αλλά μας δυσκόλεψε αρκετά στην ανάγνωση, μιας και πολλές από τις τιμές ήταν ξεθωριασμένες και ο μαρκαδόρος σε πολλά σημεία είχε ξεβάψει.
Η παραγγελία μας ήταν μια κλασική ταβερνίσια εκ τους ασφαλούς παραγγελία (3 ατόμων) με ορεκτικά και κάποια κρεατικά. Το μεγάλο μου σφάλμα ήταν που διάλεξα το μπιφτέκι και η ιεροσυλία μεγάλη να το συγκρίνω με του ΛΥΧΝΙΟΝ. Μάλιστα ήταν τόσο "τραυματικό" το συμβάν, που ξαναπήγα τρέχοντας τις επόμενες εβδομάδες στο Λυχνίον για να μπορέσω να διαγράψω από τη μνήμη μου το λάθος.

Κατά τα λοιπά, απαράδεκτο για ταβέρνα να χρεώνει 0,90 το άτομο για ψωμί. Μας έφεραν 6 φέτες μετρημένες (ψημένο μεν, θεόσκετο δε) οι οποίες χρεώθηκαν στο δελτίο παραγγελίας (απόδειξη δεν) προς 2,70 ευρώ. Το τζατζίκι ήταν καλό αλλά πολύ λίγο (4,30 e), τα κολοκυθάκια συμπαθητικά αν και παραπάνω λαδερά από όσο τους πρέπει (4,40 e) ενώ και το λουκάνικο ως ορεκτικό ήταν ασθενική μερίδα, 5 σκέτα μικρά λουκάνικα με λίγο λεμόνι (5,50 e). Γενικώς οι μερίδες τους είναι αντιστρόφως ανάλογες με την τιμολόγησή τους, πράγμα που για συνοικιακή ταβέρνα... το θεωρώ ανεπίτρεπτο, μιας και η πρώτη ύλη δεν είναι δα και χρυσάφι.

Αντί σαλάτας, που δεν ήθελε η παρέα, ζήτησα μια μερίδα χόρτα (βλήτα), αναμένοντας το μεγάλο φάουλ της βραδιάς. Στον κατάλογο υπάρχει αναφορά περί "ελαιόλαδου 55 μλ" με εξτρά χρέωση. Πάτε καλά μωρέ; Τί απατεωνιές είναι αυτές που πλασάρετε στον Έλληνα;
Προφανώς και κάποιο περαστικό αυτί άκουσε το έντονο σχόλιό μου, και μου έφεραν το κλασικό λαδόξυδο που ευτυχώς δεν χρεώθηκε. Τα δε ταπεινά βλήτα, 4,50 ευρώ.

Τα τυροπιτάκια (καλούτσικα ήταν) τα παραγγέλνεις με το τεμάχιο και είναι τα κλασικά τριγωνικά με φύλλο κρούστας, που όσο νάναι το ρουφάνε κι αυτά το λαδάκι τους. Κόστος 1,50 το κάθε ένα.
Τέλος, τα κυρίως πιάτα μας ήταν τα εξής: μπριζόλα χοιρινή (9 e), ψαρονέφρι (11 e) και το πολύ κακό μπιφτέκι (9 e).
Tα δύο πιάτα συνοδεύονταν με λίγες τηγανητές πατάτες που δεν άρεσαν καθόλου γιατί ήταν αφυδατωμένες και σε καμία περίπτωση φρεσκοτηγανισμένες. Το κρέας ήταν συμπαθητικό αλλά μέχρι εκεί.
Για το μπιφτέκι που δεν μπόρεσα να φάω, τί να πω... Απίστευτα σκληρό, κανένα καρύκευμα ή κάποιο έστω αρωματικό, με πολλή ντομάτα από πάνω για να κρύψει τα κακώς κείμενα. Ακόμη και για κάποιον άλλο πελάτη που θα του αρέσει η συγκεκριμένη γεύση/υφή, δεν μπορώ να αφήσω ασχολίαστο το γεγονός ότι ένα και μόνο ένα μπιφτέκι χωρίς καμία πατάτα ή κάτι άλλο δίπλα του, και αυτή η μερίδα εδώ κοστολογείται 9 ευρώ!

Η σούμα στο δελτίο παραγγελίας έφτασε στα σχεδόν 62 ευρώ, μαζί με 2 μπύρες που ήπιαμε. Σχεδόν εξοργιστικό το ποσό των 21 ευρώ/άτομο, για το συγκεκριμένο μέρος και το είδος του φαγητού που δοκιμάσαμε. Λυπάμαι πραγματικά αλλά αυτό δεν ήταν vfm.
Ναι μεν η παρέα πάντα βοηθάει στο να ξεπερνιούνται τέτοιες απογοητευτικές επιλογές, αλλά το να βάζεις μετά από μία και μοναδική επίσκεψη ένα τόσο ξεκάθαρο Χ, παραμένει γεγονός αρκετά στενάχωρο.
Από εμένα λοιπόν είναι όχι. Ψαχτείτε για κάτι πιο τίμιο.

14 Οκτ 2019

Πρόκειται για μια πολύ φρέσκια πρόταση στην περιοχή της Ν. Ιωνίας η οποία όσο περνάει ο καιρός εξελίσσεται όλο και περισσότερο στον τομέα της εστίασης.

Τα καλά νέα τώρα είναι ότι η Αλεξάνδρα (ιδιοκτήτρια) με την Βούλα (στην κουζίνα) φαίνεται πως είναι αχτύπητο δίδυμο. Έχουν εμπειρία χρόνων απ’ ότι μας είπαν στην εστίαση καθώς “έτρεχαν” για χρόνια αντίστοιχη επιχείρηση στην Κεφαλονιά. Και η εμπειρία αυτή είναι εμφανής στα πιάτα όπως θα αναφέρω αναλυτικά παρακάτω.

Βρίσκεται σε ένα πεζοδρομημένο στενάκι κάθετο στον πεζόδρομο της Μεσολογγίου, ακριβώς απέναντι από τον δημοτικό κινηματογράφο της Ν. Ιωνίας και άνοιξε τις πόρτες του για το κοινό τον Ιούλιο του 2019.

Ο εσωτερικός χώρος είναι μικρός, όμορφος και ζεστός σε αποχρώσεις και διακοσμητικά στοιχεία ξύλου και τον έχει επιμεληθεί σχεδόν ολοκληρωτικά η Αλεξάνδρα, της οποίας τα χέρια πιάνουν. Ελπίζω μόνο το χειμώνα να τηρείται ο αντικαπνιστικός νόμος διαφορετικά θα γίνεται ντουμάνι.

Εξωτερικά υπάρχει ο μικρός, ήσυχος πεζοδρομάκος που φιλοξενεί τα τραπέζια τους καλοκαιρινούς μήνες. Αν και μικράκι το στενάκι, σίγουρα στο μέλλον μπορούν να μπουν κάποιες πινελιές με τις οποίες μπορεί να γίνει λίγο πιο χαριτωμένο το σημείο, όπως λίγα λουλουδάκια σε χρωματιστά γλαστράκια που θα δώσουν λίγο χρώμα για παράδειγμα.

Στην εξυπηρέτηση υπάρχει πλήρης αμεσότητα, ευγένεια και φιλικότητα και από την συμπαθέστατη Αλεξάνδρα που εκτός της εξυπηρέτησης, φτιάχνει κι εκείνη κάποιους από τους μεζέδες. Στην κουζίνα από την άλλη η επίσης συμπαθέστατη Βούλα ετοιμάζει πεντανόστιμες μαμαδίστικες γεύσεις κι όταν τελειώσουν οι παραγγελίες, παίρνει την κιθαρίτσα της και ταξιδεύει τους παραβρισκόμενους, με την πολύ αξιόλογη φωνή της η χροιά της οποίας θυμίζει κάτι από παλιά, σε όμορφα έντεχνα αλλά και ρεμπετολαϊκά μουσικά μονοπάτια. Απλά, όμορφα κι ωραία.

Αν είχα μια παρατήρηση στα της εξυπηρέτησης να κάνω, θα ήταν σχετικά με την φάβα που δοκιμάσαμε την πρώτη φορά, η οποία παρά την ωραία υφή της και το εξαιρετικό φύλλο φωλιάς μέσα στο οποίο ήταν σερβιρισμένη, ήταν τόσο αλμυρή που δεν μπορούσες να φας πάνω από δύο πιρουνιές. Και δεν ήταν η αστοχία αυτή καθαυτή που μας ενόχλησε, αυτό άλλωστε μπορεί να συμβεί στον καθένα και είναι κάτι που διορθώνεται. Και για να είμαι ξεκάθαρη δεν συνέβη ποτέ ξανά στις επόμενες επισκέψεις μας.

Αυτό όμως που δεν μου άρεσε ήταν ότι ενώ το είχε ήδη διαπιστώσει όπως μας είπε και η ίδια η Αλεξάνδρα που επιμελήθηκε αυτό το πιάτο, ότι της έπεσε πολύ αλάτι… επέτρεψε να φτάσει στο τραπέζι μας. Αυτό ήταν φάουλ που δεν έχει δικαιολογία. Η παρατήρηση είναι καλοπροαίρετη πραγματικά, γιατί οι λεπτομέρειες είναι που κάνουν τη διαφορά κι αυτό δεν ήταν καν λεπτομέρεια, από την στιγμή μάλιστα που χρεώθηκε κανονικά.

Έχω επισκεφθεί μέχρι τώρα τρεις φορές τα Νέα της Αλεξάνδρας μια τον Ιούλιο, μια τον Αύγουστο και μια τέλος Σεπτεμβρίου και θα υπάρξουν κι άλλες γιατί πραγματικά αξίζει.

Θα περιγράψω τι έχω δοκιμάσει γενικά κι όχι κάποια συγκεκριμένη εμπειρία από τις επισκέψεις μου όπως κάνω συνήθως, γιατί έτσι κι αλλιώς έχω δοκιμάσει τα περισσότερα.

Καταρχήν στο τραπέζι μόλις καθίσουμε, φέρνουν άμεσα κανάτα με νερό βρύσης και κριτσινάκια με φρεσκοψημένα στρογγυλά ψωμάκια με ντιπάκι χ 0,50€/άτομο.

- Σαλάτα “τα νέα της Αλεξάνδρας” χ 6,50€

Πράσινη με ρόκα, σπανάκι, αβοκάντο και dressing γιαουρτιού με κρόκο Κοζάνης μέσα σε φωλιά αραβικής πίτας. Αν αφαιρούσα κάτι θα ήταν το σαφράν που δίνει μια “μεταλλική” επίγευση όταν δεν είναι μαγειρεμένο και αυτή ήταν κοινή διαπίστωση τριών ατόμων που την δοκιμάσαμε.

- Ρεβυθάδα με κιμά χ 4,50€

Τέλειος συνδυασμός, πεντανόστιμη γεύση. Είναι πιάτο που συγκαταλέγεται στα ορεκτικά και τα ρεβύθια έρχονται σε βαθύ μπολ σερβιρισμένα με μυρωδάτο κιμά και πιπεριές.

- Φάβα σε φωλιά

Εξαιρετική, νόστιμη, ζεστή με υπέροχη υφή παρέα με λίγη κάπαρη και μερικά ντοματίνια. Όλα αυτά μέσα σε φωλιά υπέροχου φύλλου που θα έρθει όπως πρέπει έχοντας διατηρήσει την τραγανότητά του χωρίς να έχει πανιάσει και χωρίς περιττά λάδια. Αρκεί να μην έχει ξεφύγει στο αλάτι…

- Φέτα με μέλι χ 5€

Φανταστικό ορεκτικό για αρχή που δεν πρέπει να παραλείψει κανείς κατά τη γνώμη μου. Τρία τεμάχια (σαν φλογέρες) τραγανού, χρυσαφένιου φύλλου χωρίς περιττά λάδια, γεμισμένα με φέτα, που έχουν λουστεί με μπόλικο μελάκι και έχουν πασπαλιστεί με σουσάμι. Εξαιρετικά.

- Πατάτες φούρνου σαν τηγανιτές χ 4€

Σερβίρονται σε πρωτότυπο κωνικό σερβίτσιο μέσα σε χωνάκι λαδόκολλας με ένα ντιπάκι. Την πρώτη φορά ήταν λεπτοκομμένες σαν τηγανιτές, τις υπόλοιπες ήρθαν πιο “κυδωνάτα” κομμένες με τη φλούδα τους και μας άρεσαν και στις δύο εκδοχές με μικρό προβάδισμα στη δεύτερη.

- Μαστέλο ψητό με μαρμελάδα κυδώνι και σαφράν χ 5,50€

Πολύ καλή μερίδα, ωραίος συνδυασμός μαρμελάδας τυριού, συνοδεύεται με ένα σφηνάκι μαστίχας που ομολογώ ότι δεν το χρησιμοποιήσαμε. Θεωρώ πως η μαρμελάδα είναι υπέρ-αρκετή, δεν του λείπει κάτι επιπλέον αυτού του ορεκτικού.

- Κιμαδόπιτα χ 5,50€

Πολύ καλή επιλογή, ωραίο φύλλο, αρωματική γέμιση και γενικά στις πίτες έχουν ιδιαίτερη έφεση.

- Κεφτεδάκια με σάλτσα κοπανιστής χ 6€

Μαμαδίστικη γεύση εντελώς! Οκτώ αφράτοι, νόστιμοι, αρωματισμένοι με μπόλικο δυόσμο κεφτέδες, πάνω σε πιτούλες κομμένες συνοδείας ωραίας κοπανιστής. Απαραίτητος μεζές για κάθε παραγγελία.

Sticks κοτόπουλου παναρισμένα χ 7€

Παναρισμένο φιλέτο κοτόπουλο σε τραγανή κρούστα από corn flakes. Χειροποίητο πιάτο, πολύ ωραία επιλογή για τη μέση, τραγανό απ' έξω και ζουμερό από μέσα, συνοδεύεται από μια ροζέ σάλτσα και σερβίρεται στο ίδιο κωνικό σερβίτσιο όπως οι πατάτες.

- Μπερδεμένη τηγανιά χ 7,50€

Φιλετάκια κοτόπουλου και χοιρινού με sauce ροδιού, χρωματιστές πιπεριές και λαδοτύρι Μυτιλήνης. Πολύ καλή αλλά όχι η καλύτερη που έχω δοκιμάσει. Παραπάνω πιπεριές; Πιο μαλακό κρέας; Μια μουσταρδένια σάλτσα ενδεχομένως; Θα ήθελα κάτι τέλος πάντων που να δώσει λίγη περισσότερη ένταση.

- Μερακλήδικα λουκάνικα (από τις 2 επιλογές επιλέξαμε την μικρή μερίδα) χ 6€

Ποικιλία 3-4 διαφορετικών ειδών λουκάνικων Τρικάλων (πικάντικο με πράσο, καίει αρκετά, χοιρινό καραμανλίδικο, με κεφαλογραβιέρα και αγριογούρουνο πρασάτο). Πολύ καλή μερίδα παρότι η μικρή όπως αναγράφεται στον κατάλογο, νόστιμα και ποιοτικά λουκάνικα. Σερβίρονται κομμένα και περασμένα σε σούβλα και συνοδεύονται με τρεις σάλτσες, μουστάρδας, bbq και μια ροζ με βάση μάλλον τη μαγιονέζα. Ωραία συνοδεία για μπύρα.

- Κοντοσούβλι χοιρινό φούρνου χ 8,50€

Έρχεται περασμένο σε μια μεγάλη κρεμαστή σούβλα, κομμένο σε μεγάλα κομμάτια, μαζί με ένα πιάτο με πιτούλες, μουστάρδα ντοματούλα και κρεμμύδι. Είναι πολύ σωστά ψημένο, ζουμερό και μαλακό. Μου άρεσε πολύ.

- Τα κεμπάπια της Αλεξάνδρας χ 7,5€

Ζουμερά κεμπαπ (6τμχ) από ανάμεικτο κιμά (μοσχάρι-χοιρινό-αρνί) νόστιμα πάνω σε πιτούλες συνοδεύονται με λίγη ρόκα, μερικά ντοματίνια, κρεμμύδι και σος σε πρωτότυπη παρουσίαση μέσα σε μια μεγάλη σύριγγα.

Νομίζω ότι δεν έχω ξεχάσει κάτι. Γενικά ο κατάλογος δεν είναι πολύ μεγάλος οπότε έχουμε δοκιμάσει τα περισσότερα και δεν μας έχει απογοητεύσει κάτι. Τα αναψυκτικά παίζουν στα 1,80€ τα 250ml, οι μπύρες από 3,50-5,50€ και το κρασί 4,50-5,50€ το μισόκιλο. Θα βρείτε επίσης ρακή, τσίπουρο, ούζο, ρακόμελο και οινόμελο.

Συμπερασματικά, στα Νέα της Αλεξάνδρας με 5-6 πιάτα τρως του σκασμού ποιοτικά εδέσματα από καλής ποιότητας πρώτες ύλες, νόστιμες και καλοεκτελεσμένς συνταγές, πίνεις τη μπυρίτσα σου, λες τα νέα σου με την παρέα σου, ακούς και καμιά πενιά, με λίγα λόγια περνάς πολύ όμορφα κι όλα αυτά χωρίς να ξεπερνάς τα 20€/άτομο.

Ενίοτε κερνάνε κρέμα καραμελέ ή ό, τι άλλο έχουν φτιάξει εκείνη τη μέρα ή κάποια μαστίχα.

Το vfm είναι πάρα πολύ καλό, εμάς μας αρέσει πολύ και εννοείται ότι θα πηγαίνουμε συχνά μιας και είναι και κοντά μας.

Προτείνεται.

10 Οκτ 2019

Τα τελευταία δύο χρόνια το έχουμε σαν παράδοση να το επισκεπτόμαστε κάθε Δεκαπενταύγουστο (εν μέρει επειδή είναι από τα λίγα ανοιχτά εστιατόρια στην Αθήνα εκείνη τη μέρα).

Ημερομηνία επίσκεψης: Πέμπτη 15 Αυγούστου 2019, 4 ενήλικες και ένα παιδί, με κράτηση

Ο χώρος:
Μεγάλη σάλα που αποπνέει προσιτή πολυτέλεια, με περιορισμένη θέα στην κουζίνα. Λίγο σκοτεινός το βράδυ στα τραπέζια της βεράντας.

Το μενού:
Με αρκετές επιλογές σε κρέας, ψάρι, ζυμαρικά και χορτοφαγικά πιάτα.

Από το φετινό μενού δοκιμάσαμε αρκετά πιάτα, αλλά δεν μπορώ να πω ότι μας ενθουσίασε κάποιο από αυτά.

-- Σαλάτα Ντοματίνια & Burrata. Είχε την ενδιαφέρουσα πινελιά της βινεγκρέτ από passion fruit, την οποία το ένα από τα άτομα της παρέας δεν σταμάτησε να εκθιάζει, αλλά εγώ τη βρήκα αδιάφορη. (12,50€)
-- Πιτάκια με κοτόπουλο, σαν μίνι τυλιχτό σουβλάκι. Το πιάτο αυτό υπήρχε και πέρσι στον κατάλογο, προφανώς έχει σουξέ. Φέτος μου άρεσαν λιγότερο, ίσως λόγω της υπερβολικής σάλτσας γιαουρτιού. (5€ τα δύο τεμάχια)
-- To Street taco με την ασιατική γέμιση της ημέρας (με γαρίδες) δεν είχε την ένταση που φανταζόμουν. Το περίμενα καυτερογλυκό, αλλά ήταν μόνο γλυκό, τελικά.
-- Τηγανητές πατάτες με πάπρικα και ντιπ λευκής τρούφας. Πολύ καλές. (6,50€)
-- Ορικιέτε με λαχανικά, φέτα και σάλτσα αβοκάντο. Δεν είχαν ούτε γεύση, ούτε ένταση, ούτε κάποιο ενδιαφέρον. (13,50€)
-- Κοτόπουλο με καλαμπόκι, μπέιμπι πατάτες και μπέικον. Δεν ήταν αξιομνημόνευτο, ούτε το καλαμπόκι πρόσθετε κάτι ιδιαίτερο. Εξάλλου, ήταν ελάχιστο. (14€)
-- Ένα vegan μπέργκερ από ρεβύθια, κινόα και βρώμη, με αβοκάντο, κέιλ και τσιπς καρότου. Δε δοκίμασα, αλλά η μερίδα ήταν μεγάλη και χορτοαστική. (12€)
-- Για επιδόρπιο επιλέξαμε μια vegan τάρτα σοκολάτας με γάλα καρύδας, φυστικοβούτυρο και σορμπέ μάνγκο, που μου έβγαζε μια ελαφριά πικρίλα στο τελείωμα και, συγκρινόμενη με την *υπερπαραγωγή* του παγωτού με μπράουνι που είχαμε φάει πέρσι, έχανε οπτικά και γευστικά κατά κράτος. (8,50€)

Το σέρβις:
Ευγενικό, με καλούς χρόνους. Η κοπέλα που έκανε PR μου φάνηκε κάπως ψυχρή.

Θα ξαναπάω;
Πρόκειται για εστιατόριο που ενδείκνυται για μια πιο ξεχωριστή έξοδο, με πιάτα εμφανώς προσεγμένα και εκτελεσμένα με ιδιαίτερες τεχνικές, συμπαθητικά ως προς τη γεύση, αλλά όχι πραγματικά αξιομνημόνευτα. Από την άλλη, το έχουμε κάνει παράδοση πια, οπότε... φαντάζομαι εξαρτάται από το τι άλλο θα είναι ανοιχτό εκείνη την ημέρα. (Και ήδη έχουμε κάποιες ιδέες. )

Μία Ιταλίδα στον Πειραιά……………..
Οι φωτογραφίες που κυκλοφορούσαν στο διαδίκτυο, οι διθυραμβικές κριτικές που διάβαζα και η διάθεση για κάτι νέο ήταν αρκετά για να κλείσω τραπέζι στην Italida.
Στο site μόνο μία κριτική της PP_TINA και ως γνωστόν ένας κούκος δε φέρνει την Άνοιξη, για αυτό είπα να γίνουμε δύο οι κούκοι…..

Επιστροφή λοιπόν στην Τρούμπα –περιοχή που την ξέρω σαν την παλάμη μου μιας και πριν πολλά χρόνια η εταιρεία που εργαζόμουν στεγαζόταν εδώ.
Φυσικά η εικόνα είναι τελείως διαφορετική (και ήταν από τότε) όταν ανάβουν τα φώτα της πόλης.
Στα σοκάκια της Τρούμπας τα τελευταία χρόνια χτυπάει η καρδιά της νυχτερινής ζωής του Πειραιά –και όχι μόνο η καρδιά αλλά και τα εκκωφαντικά Bit των Bars που βρίσκονται στους γύρω δρόμους που νομίζουν ότι με τη μουσική στη διαπασών θα προσελκύσουν (! ) περισσότερους πελάτες.
Εστιατόρια, café, Bars, clubs ότι ζητήσει η ψυχή σου θα το βρεις εδώ.

Η Italida βρίσκεται στη Φιλελλήνων, ένα στενό παραδίπλα από το Πρωτοδικείο/Εφετείο του Πειραιά, ανοιχτό και το μεσημέρι για να χορτάσει (και) τους δικηγόρους αλλά και όλους όσοι εργάζονται στο επιχειρησιακό μελίσσι της περιοχής.

Ρομαντικό καλαίσθητο industrial περιβάλλον –άνετες ροτόντες -και όχι μόνο, βολικές ξύλινες καρέκλες, πανέμορφα λουλουδάτα σερβίτσια, όμορφα φωτιστικά στο ψηλό ταβάνι, κόκκινος δερμάτινος καναπές για το μεγάλο τραπέζι στο βάθος, «πατάρι βεράντα» για επιπλέον τραπέζια στον όροφο, μουσική σε jazz τόνους, ήρεμη ατμόσφαιρα, ιδανική για να απολαύσεις γεύμα ή δείπνο.
Μοναδικό μείον η σχετική βαβούρα που υπάρχει (λόγω του συνδυασμού ψηλό ταβάνι-τζαμαρία και μουσική).
Στα συν η καθολική απαγόρευση του καπνίσματος.

Στο στρωμένο τραπέζι μας, έφτασε δροσερό νερό βρύσης – καλοδεχούμενο- μαζί με το menu.
Μελετήσαμε και αποφασίσαμε να τα βάλουμε στη μέση:

Σαλάτα Italida (η Ιταλική χωριάτικη -που δεν απέχει ιδιαίτερα από τη δική μας, με τη μόνη βασική διαφορά ότι έχει -απίθανο- παξιμάδι χαρουπάλευρου αντί ντάκου) νόστιμη δροσερή με φρεσκότατα υλικά.
Πίτσα καρμπονάρα με πλούσια, απαλή γεύση θα ήθελα το ζυμάρι λίγο πιο λεπτό, λίγο πιο τραγανό (όπως στην Ιταλία).
Ρυζότο με μανιτάρια και λάδι τρούφας - εξαιρετικό
Φρέσκα γεμιστά νιόκι, πιάτο για πολλά μμμμμμμμμ απόλαυσης

Κρασί λευκό ξηρό house wine πολύ καλό, σερβίρεται σε designατο μπουκάλι

Οι ρυθμοί σερβιρίσματος σωστοί, με τη σαλάτα να προηγείται, την πίτσα να έπεται και να μας ενημερώνουν ότι περιμένουν να τελειώσουμε με την πίτσα για να ακολουθήσουν τα άλλα δύο πιάτα αλλάζοντας τα σερβίτσια με καθαρά.

Κέρασμα με επιλογή σε μαστίχα ή limoncino.

Ωραία ρομαντική και χαλαρή βραδιά, με νόστιμες γεύσεις, καλό winelist και καλή εξυπηρέτηση με πολλά χαμόγελα Αυτό προσφέρει η Italida.
Ίσως οι τιμές να είναι ένα τικ παραπάνω, αλλά πάλι η καλή ποιότητα των πρώτων υλών (ως φαίνεται ότι χρησιμοποιούν) πιθανόν να ανεβάζει το κοστολόγιο, αλλά πόσο?

ΣΥΝΟΛΟ ΔΕΙΠΝΟΥ στα € 75,00 (1 ½ Κgr κρασί συμπεριλαμβανομένου)

04 Οκτ 2019

Μετά από αγώνα δρόμου στο κέντρο της Αθήνας, είπαμε τι λείπει για να κλείσει ονειρικά το πρωινό μας; Μα ένα καλό brunch. Και που να τρέχουμε προς τη Μητροπόλεως και το Μοναστηράκι που θα έχει πάει όλος ο κόσμος. Ας πάμε στο Κολωνάκι που είναι δίπλα. Οπότε μαζέψα με ότι δυνάμεις μας είχαν απομείνει και πήγαμε στο Fridays στο Κολωνάκι.

Ο κατάλογος για πρωινό μικρός, τα φαγητά/γλυκά ξεκινάνε μετά τις 12, οπότε δεν είχαμε και πολλές επιλογές. Δοκιμάσαμε:
Pancakes, με σοκολάτα και φυστικοβούτυρο και μπανάνα. Μεγάλη ποσότητα, πολύ καλή γεύση, χορταστικό (6.9ε) 8/10
Ένα Marathon σάντουιτς, με δύο φέτες ψωμιού, κοτόπουλο, λαχανικά, αυγό μάτι, συνοδευόμενο από πατάτες. Συμπαθητικό μεν (7/10) αλλά μάλλον ακριβό για 8.9ε.
Δύο καφέδες fredo στα 3.60 each one, σωστά φτιαγμένοι με τη στέβια (οι περισσότεροι αστοχούν στη γλυκύτητα όταν βάζουν ζαχαρίνη ή στέβια).
Όλα με έκπτωση 20% σε όσους συμμετείχαν στον αγώνα.

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Ο χώρος ο γνωστός των Fridays.

Συμπέρασμα, η άποψη που έχω για τα fridays επιβεβαιώθηκε. Πολύ καλό μέρος για καφέ, γλυκό ή και για κάτι πολύ απλό στη μέση για την παρέα. Θα ξαναπάω.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη denvas.

04 Οκτ 2019

Ω, αγαπημένο ask4food... Έφυγα από την Αθήνα και σε έχασα και με έχασες και πολύ μου έλειψες αλήθεια, ελπίζω να σου έλειψα κι εγώ!

Έκανα ένα μικρό πέρασμα από την πρωτεύουσα πρόσφατα και ψάχνοντας να φάμε ένα μεσημέρι κάπου στο κέντρο, αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το Nolan, που το είχαμε από παλιά στο πρόγραμμα αλλά δεν το προλάβαμε πριν τη μετακόμιση. Εγώ είχα την αίσθηση ότι αυτό το μαγαζί το άφησα στην Μητροπόλεως, δεν ξέρω αν θυμάμαι καλά, πάντως το βρήκαμε ωραιότατα σε μια γωνία της οδού Βουλής. Λιλιπούτειο αλλά όχι κλειστοφοβικό λόγω του πολύ μίνιμαλ χαρακτήρα. Λόγω καιρού εμείς καθήσαμε έξω. Το εσωτερικό είναι σαφώς ανώτερο αλλά και στο πεζοδρόμιο βολευτήκαμε καλά.

Μας ενημέρωσαν για το στυλ των πιάτων, ήρθε το νερό (εμφιαλωμένο ή βρύσης, ό, τι ζητήσεις) και ο κατάλογος και αρχίσαμε να τον μελετούμε. Δεν θα πω ψέματα, η πρώτη αντίδραση ήταν "ωχ! ". Από τις περιγραφές τίποτα δεν με ενθουσίαζε και από τις τιμές πίστεψα ότι για να πω ότι θα χορτάσω κάπως θα χρειαστούμε κανα 50άρικο έκαστος. Διστακτικά λοιπόν, διαλέξαμε 4 πιάτα και ένα συνοδευτικό. Πήραμε (1) κολοκυθάκια με καπνιστή μελιτζάνα και φρέσκο τυρί, (2) μπέργκερ με τηγανητό μπακαλιάρο, (3) noodles με ταχίνι και σολομό, (4) ένα πιάτο ημέρας με μαριναρισμένο ωμό ψαράκι και πατατόψωμο.

Οι σερβιτόροι άρχισαν να φέρνουν τα πιάτα με τη σειρά στη μέση. Ήταν πολύ οργανωμένοι, ερχόταν γρήγορα όταν τελειώναμε το προηγούμενο αλλά χωρίς να τους νιώθουμε να αιωρούνται όλη την ώρα από πάνω μας. Η ανησυχίες μου άρχισαν σιγά-σιγά να διαλύονται. Γενικά, χωρίς να πω ότι κάποιο συγκεκριμένο πιάτο με ενθουσίασε τρελά, ήταν όλα πεντανόστιμα. Δηλαδή, κάθε μπουκιά που έμπαινε στο στόμα μου πραγματικά την ευχαριστιόμουν. Οι ποσότητες είναι αντικειμενικά μικρές, αλλά στο σύνολο τελικά έφυγα χορτασμένη και ευχαριστημένη.

Μαζί με ένα γλυκό στο τέλος, ο λογαριασμός ανήλθε τελικά στα €50 για δύο άτομα (χωρίς ποτά). Νομίζω ήταν καλό value for money εν τέλει. Το προτείνω ανεπιφύλακτα για μεσημεριανό φαγητό στο κέντρο, μας άρεσε πολύ.