Πρόσφατες Κριτικές Εστιατορίων

23 Νοε 2017

Πρώτη έξοδος της ομάδας μας, για φέτος και για αλλη μια φορά ανέλαβα να βρω τον χώρο! Τα προαπαιτούμενα πολλά! Κοντά στο γήπεδο, κοντά σε μετρό, οικονομικά αλλά να έχει και λίγο κόσμο εεε? Μην είμαστε μόνες μας... Τι να τα κάνω που είναι απαιτητικα τα κορίτσια μου?

Το Αιγάλεω ήταν η ιδανική περιοχή οι επιλογές πολλές, αλλά λογαριασαμε χωρίς τον ξενοδόχο,15 άτομα δε βρίσκουν εύκολα τραπέζι και κυρίως σε φοιτητοπεριοχη, μέρα αργίας! Τα στανταταρακια μας δεν είχαν ελεύθερο τραπέζι, αλλοι δεν έκαναν κράτηση, οπότε αποφασίσαμε να κλείσουμε στη ρακαδημια, που περιέργως καμία μας δεν την είχε δοκιμάσει... άλλωστε η παρέα μετράει.

Ο χώρος κινείται στα ίδια επίπεδα με τον ανταγωνισμό, όμως είναι πολύ μεγάλος μέσα και έξω με δύο μαγαζια το ένα απέναντι απο το άλλο. Το κάπνισμα επιτρέπεται παντού, οπότε μια ντοματουλα μείον, κατά τα άλλα σωστά κατανεμημένα τα τραπέζια, ούτως ώστε να μπορείς να μιλήσεις με τον διπλανό σου.

Η εξυπηρέτηση από την πρώτη στιγμή στο τηλέφωνο έως το τέλος ήταν πολύ καλη! Ότι ζητήσαμε ήρθε άμεσα, εκτός από κάτι πιτάκια που Κάπου στο δρόμο ξεχάστηκαν... το μόνο φάουλ η προφορική ανακοίνωση του λογαριασμού (φταίμε και εμείς που δε τον ζητήσαμε γραπτώς) και το κέρασμα που δεν ηρθε ποτέ αν και στα διπλανά τραπέζια είδαμε κάτι γλυκάκια (όχι ότι είναι απαραίτητο προφανώς, αλλά καλό θα είναι όλοι οι πελάτες να αντιμετωπίζονται το ίδιο).

Στα του φαγητού ως μεγάλη παρέα όπως αντιλαμβάνεστε είπαμε να κινηθούμε σε:
-ποικιλίες κρεατικών (20 € έκαστη) μεγαλουτσικες μεν, ίσως μικρότερες από τα γύρω μαγαζιά, τα κρέατα όμως ζουμερα και καλό ψημένα.
- τζατζίκι όσο πρέπει δυνατό, σε μεγάλη μερίδα
-τυροκαυτερη, άρεσε πολύ στις περισσότερες εμένα δεν ήταν του γούστου μου, ήθελα περισσότερη ένταση, μεγάλη μερίδα επίσης.
-πατατες τηγανιτές δεν μας έφτανε το βουνό που είχε η κάθε ποικιλία, χερατες και τραγανές.
Κάτι πιτάκια ζητήσαμε και δεν ήρθαν ποτέ.
Ήπιαμε, αναψυκτικά, κρασί λευκό και ημίγλυκο, ρακόμελο και μπύρες.
(Ακριβείς ποσότητες δεν μπορώ να θυμηθώ)

Δώσαμε 12 ευρώ το άτομο και μειναμε αρκετά ικανοποιημένες. Το τι χρεώθηκε ακριβώς δεν το είδα ποτέ, μας συνεπήρε η συζήτηση, το κουτσομπολιο και οι προπονητικές κουβέντες.

Εν ολίγοις περάσαμε αρκετά καλά, εξυπηρετήθηκαμε σωστα(γεγονός δύσκολο σε τόσο μεγάλη παρέα) και κατά πάσα πιθανότητα εάν επέλεγα το συγκεκριμένο πεζόδρομο ξανά για έξοδο να ήταν στις πρώτες επιλογές!

Υ. γ. το παρκάρισμα στην περιοχή πολύ δύσκολο σε ώρες αιχμής.

Βρεθήκαμε 2 άτομα το Σάββατο 18-11-17 το μεσημέρι στην Cookoovaya.

Το αποφασίσαμε τελευταία στιγμή και δεν είχαμε κάνει κράτηση αλλά ίσως λόγω και του βροχερού καιρού βρήκαμε και εύκολα να παρκάρουμε αλλά και τραπέζι. Μας υποδέχτηκε η κοπέλα στη είσοδο όπου αφήσαμε τις ομπρέλες μας και με το που μπήκαμε μέσα μας χαιρέτησαν κάποιοι από τους chefs που κάθονταν χαλαροί στο bar στην είσοδο. Μας οδήγησαν στη μέσα αίθουσα σε ένα άνετο τραπέζι για 4 άτομα.

Ο χώρος μεγάλος, καλόγουστος και η μακρόστενη ανοιχτή κουζίνα εντυπωσιακή. Στην αρχή μας έφεραν 2 είδη ψωμιού, βούτυρο με αυγοτάραχο και εμφιαλωμένο νερό. Στη συνέχεια ήρθε άλλος σερβιτόρος για να μας πάρει παραγγελία και μας βοήθησε να διαλέξουμε καθώς ήταν η πρώτη μας επίσκεψη.

Δοκιμάσαμε για πρώτο πιάτο τη σαλάτα με τηγανητό κοτόπουλο, χούμους, καρότο και λάχανο (4/4) η οποία ήταν δροσερή, νόστιμη και χορταστική. Ένιωθες όλα τα υλικά να αναμειγνύονται πετυχημένα σε κάθε μπουκιά και το κοτόπουλο ήταν φανταστικό.

Για κυρίως πήραμε τα μοσχαρίσια μάγουλα με τον πουρέ μελιτζάνας (4/4) και το διάφραγμα με πουρέ μανιταριών και μαύρο ρύζι (3/4). Τα μάγουλα ήταν εξαιρετικά, έλιωναν στο στόμα και ο πουρές πεντανόστιμος.

Τα αρώματα και τα μυρωδικά θύμιζαν Κυρικάτικο οικογενειακό τραπέζι. Το διάφραγμα σωστά ψημένο, ο πουρές πραγματικά μανιταρένιος και ταίριαζε ωραία με το al dente μαύρο ρύζι. Και στα δυο πιάτα η ποσότητα ήταν ικανοποιητική (ώστε να χορτάσεις χωρίς να φουσκώσεις).

Για γλυκό ζητήσαμε κάτι ελαφρύ και ο σερβιτόρος μας πρότεινε το ψητό κυδώνι με παγωτό καϊμάκι και μπισκότο αμυγδάλου (3/4) το οποίο ήταν τόσο όσο για να μας γλυκάνει χωρίς να μας βαρύνει. Το δε καϊμάκι εξαιρετικό.

Με λίγα λόγια η εμπειρία μας ήταν πολύ θετική, μείναμε ευχαριστημένοι από τις γεύσεις και την άψογη εξυπηρέτηση και σκοπεύουμε να ξαναεπισκεφθούμε την Cookoovaya με την πρώτη ευκαιρία!

Ξέχασα να αναφέρω ότι για τα παραπάνω πληρώσαμε 78,50€ (χωρίς κρασί) εξ ου και το 3/4 στο VFM αλλά αξίζει να το επισκεφθεί κανείς έστω και μια φορά.

23 Νοε 2017

Επίσκεψη τριών ατόμων με την αγαπημένη κάρτα γνωστού περιοδικού.

Το προσωπικό λίγο μπλαζέ με τον "υπεύθυνο" βάρδιας να σώζει κάπως την κατάσταση.

Πριν αρχίσω να σημειώσω ότι υπάρχει τέραστια ποικιλία σε ούζα και αποστάγματα και δοκίμασα το θεσσαλικό τσίπουρο "Μετέωρο" που με εξέπληξε ευχάριστα.

Μαζί με το ψωμάκι, το μαγαζί προσφέρει τρία ντιπ τυριών αρκετά νόστιμα και ελαφριά για να ξεκινήσεις το γεύμα σου.

Πάμε στην παραγγελία:

Φάβα: Υπέροχη, σιγομαγειρεμένη με μπαχαρικά που άφηναν μια ιδέα από κύμινο και κουρκουμά. Μπράβο τους.

Ταραμοσαλάτα: Ωραίος, σφιχτός ταραμάς που σερβίρεται με αυγά χελιδονόψαρου.

Καλαμαράκι γόνος: Πολυ καλο τηγάνι, ωραία γεύση

Γαύρος Μαρινάτος: Άψογη εκτέλεση με δική τους παραλλαγή με ελαφρώς καυτερή πιπεριά που δίνει και το κόκκινο χρώμα στο λαδάκι του. Σκορδάτος επίσης που ταιριάζει με το τσιπουράκι.

Μύδια αχνιστά: Συμπαθέστατα και μεγάλη μερίδα με αρκετό υλικό για... καταδύσεις.

Ξιφίας τηγανιά: Ίσως η μοναδική παραφωνία στο τραπέζι. Δεν ήταν κακό αλλά ίσως άστοχο σαν σύλληψη.

Μετέωρο και δύο ούζο Σμυρνιώ.

Κέρασμα Lemon pie με μαρεγκάκια.

Κλείσαμε στα 86 ευρώ και με την έκπτωση πήγαμε στα 64.

Θα ξαναπήγαινα άνετα αλλά δυστυχώς χωρίς την κάρτα δεν ξέρω αν θα το προτιμούσα γιατί είναι θα έλεγα κάπως τσιμπημένο.

Θετικό το πρόσημο παρόλα αυτά.

23 Νοε 2017

Πήγαμε απόψε (μέσα Νοέμβρη) στα καλά του καθουμένου στα Καλά Καθόυμενα! Με δυο φίλους που το ξέρουν καλά το μαγαζί και μας είπαν ότι έχει καλούς μεζέδες, καλό περιβάλλον και είναι πολύ εξυπηρετικό.
Όταν φτάσαμε είχαν παραγγείλει ήδη μια μερίδα τυροπιτάκια με καπνιστό Μετσομπόνε. Το καλύτερο καλωσόρισμα. Ήταν καταπληκτικά! Πεντανόστιμα. Αν και η τιμή (5,50 για 4 μικρά τρίγωνα τυροπιτάκια) ήταν αρκετά υψηλή.
Συνεχίσαμε με πατζαροσαλάτα (με σκορδάκι, λαδόξυδο, πατζαρόχορτα και λίγο τριμμένο καρύδι από πάνω) νοστιμότατη και ντάκο (μέτριο). Επίσης μέτρια ήταν και η φάβα. Πήραμε ακόμα ψητούς πλευρώτους (μια χαρά) και εξαιρετικά παστουρμαδοπιτάκια. Α και μαραθοκεφτέδες, μούρλια!
Πατατούλες με τυράκι τριμμένο από πάνω, ήταν πολύ καλές.
Για κυρίως πιάτα πήραμε μισό κιλό προβατίνα ψητή, κοτόπουλο παϊδάκι και ψητή καπνιστή μπριζόλα. Όλα ήταν ωραία (κρίνοντας απ' όσα δοκίμασα εγώ και οι υπόλοιποι τρεις της παρέας). Συνοδέψαμε το φαγητό με λίγο κρασάκι χύμα.
Ως γενική εντύπωση το φαγητό ήταν πολύ νόστιμο.
Το προσωπικό φιλικότατο και εξυπηρετικό.
Το περιβάλλον ωραίο.
Και με τον λογαριασμό (78 ευρώ - 4 άτομα), σκάνε μύτη ωραία γλυκάκια: μπισκότο με γκανάς σοκολάτας και γλάσο καραμέλας (αν και κάπως γλυκο για τα δικά μου γούστα, ήταν πολύ πετυχημένο) και πορτοκαλόπιτα.
Οι τιμές κάπως ακριβές.
Επίσης στα αρνητικά να βάλω και το ότι δεν υπάρχει χώρος για μη καπνιστές. Αν σου κάτσουν κοντά σου δυο τρεις θεριακλήδες την πάτησες.
Αλλά γιατί όχι; Θα ξαναπηγαίναμε.

23 Νοε 2017

Πήγαμε μεσημέρι Σαββάτου, γύρω στις 4:30. Το μαγαζί ήταν άδειο...
Στην αρχή είμασταν λίγο διστακτικοί αλλά λόγω του ότι στην περιοχή δεν βρισκόμαστε και συχνά είπαμε να καθήσουμε και ότι γίνει....
Τελικά έγινε το θαύμα...

Παραγγείλαμε μια μερίδα πανσέτες (οι οποίες ήταν ζουμερές και νοστιμότατες) ένα κοτόπουλο με πιπεριές (υπέροχο) πατάτες τηγανιτές, και μια σαλάτα Μυθαγωγία (νοστιμότατη).

Στο τέλος μας κέρασαν κ μια πανακότα. Πολύ καλή κίνηση, δεδομένου ότι οι τιμές ήταν πολύ οικονομικές

Γενικά το φαγητό ήταν πολύ εύγευστο και προσεγμένο. Η γκαρσόνα ευγενέστατη και πολύ εξυπηρετική. Ελπίζω το ότι δεν είχε κόσμο να ήταν ένα τυχαίο γεγονός γιατί το μαγαζί πραγματικά αξίζει.

23 Νοε 2017

Ήταν ένας Μεξικάνος, ένας Ινδός, ένας Άραβας κι ένας Κινέζος. Και μόλις συνάντησαν τον Έλληνα καταστράφηκε το ανέκδοτό τους.

Αυτή πρέπει να είναι, περίπου, η 324η κριτική που γράφεται με αφορμή την Εβδομάδα Καλοφαγάδων.

Για όσους δεν το ξέρουν, γράφοντας κριτικές ανεβαίνετε στη λίστα των Χρηστών του site βοηθώντας, συνάμα, τους συμπολίτες σας να αποφασίσουν που να φάνε και τι να αποφύγουν (εννοείται, κατά την προσωπική σας άποψη πάντα, όχι ότι είναι κανείς μας ειδικός του φαγητού εδώ πέρα). Ταυτόχρονα, με αυτόν τον τρόπο, έχετε πιθανότητες να συμμετάσχετε σε αντίστοιχα, μελλοντικά, events του Ask4food. Όσο περισσότερης αποδοχής απολαμβάνει η κάθε κριτική σας, τόσο πιο γρήγορα ανεβαίνετε στην κατάταξη. Όσο πιο πολλές ψήφους πάρετε δηλαδή. Αν δεν ψηφίζετε ποτέ, γιατί βαριέστε ή, γιατί, θεωρείτε ότι δεν έχει νόημα, το πιο πιθανό είναι να μην πάρετε και πολλές ψήφους. Σίγουρα όχι όσες θα παίρνατε άμα δίνατε κι εσείς. Οπότε think twice about it. Συν τοις άλλοις, όσο περισσότερη συμμετοχή έχει το site, τόσο πιο έγκυρο θα γίνεται, καθώς θα αυξάνεται η “Βεβαιότητα” για τα εστιατόρια (ναι, ακόμη και αν υπάρχουν αντικρουόμενες κριτικές).

Πάμε στο προκείμενο.

Τι κοινό έχει η Google, η Hilton, η American Express και το Altamira?
- Τι?
Εύκολο! Είναι όλες τους πολυεθνικές.
- Πολυεθνική το Altamira?
Ναι, πολυεθνική κουζίνα.

Όλες οι αγαπημένες διεθνείς κουζίνες σε ένα μαγαζί. Στην Ελλάδα. Συνταγή επιτυχίας από τα μέσα της δεκαετίας του 90’.

Βρείτε τα λάθη στην παραπάνω παραγραφούλα. Για να το κάνω πιο εύκολο, είναι τρία τα λάθη. Για να το κάνω, ακόμη, πιο εύκολο, υπάρχει ένα σε κάθε πρόταση.

Ας τα πάρει το ποτάμι, γιατί θα ξημερώσουμε.

Στην 1η πρόταση: ο αχταρμάς γεύσεων από το «όλες οι κουζίνες μαζί» οδηγεί σε πιο μεσοβέζικες λύσεις. Πιο ενδιάμεσα γευστικά αποτελέσματα, με τα έντονα χαρακτηριστικά της κάθε κουζίνας να αμβλύνονται για χάρη της γευστικής ομοιομορφίας του μενού.

Στη 2η πρόταση: καθώς απευθύνονται σε ελληνικούς ουρανίσκους οι γεύσεις είναι έντονα εξελληνισμένες.

Στην 3η πρόταση: επιτυχημένη συνταγή για τη δεκαετία του 90’. Μα και σταθερή. Ίδιες συνταγές στο μενού του εστιατορίου για 20+ χρόνια. Έγινε μήπως, κάποτε, update του μενού? Και να έγινε, πάνε πολλά χρόνια. Ο κατάλογος φέρνει, μονάχα, αναμνήσεις του παρελθόντος. Πρωτοτυπία και πρόοδος σε, ιδιαίτερα, χαμηλά επίπεδα.

- Και που είναι το πρόβλημα?

Πουθενά, αν έχεις πεθυμήσει συνταγές του περασμένου αιώνα. Αν αγαπάς να τρως, συστηματικά, τις ίδιες γεύσεις.

Παντού, αν θες κάτι σύγχρονο, κάτι που θα σε εκπλήξει, καθώς έχεις ήδη πάει σε 10 κινέζικα, 15 μεξικάνικα, 20 ινδικά και αμέτρητα εστιατόρια αραβικής κουζίνας (παίξτε με τα νούμερα όπως σας ταιριάζει).

- Δηλαδή… μάπα το Altamira…

Καθόλου μάπα.

Έχει έναν πολύ όμορφο χώρο, εξωτικό και προσεγμένο. Με πινελιές κλασικού και κυριλέ. Αρκετό πράσινο, ξύλο και άλλα ενδιαφέροντα στοιχεία διακόσμησης δημιουργούν ένα αρκετά ταξιδευτικό και χαλαρωτικό αποτέλεσμα. Σε μεταφέρει αλλού, ως οφείλει.

Επιπλέον, έχει αρκετά ενημερωμένο προσωπικό και ανθρώπους με μεράκι που τρέχουν το μαγαζί. Το σέρβις είχε τα λαθάκια του βέβαια, όπως το ότι μας σερβιρίστηκαν καυτερά πιάτα χωρίς να ενημερωθούμε για αυτό, σε περίπτωση που δεν θέλαμε όλοι να δοκιμάσουμε. Προσωπικά δεν έχω θέμα με τα καυτερά, όμως, η φίλη, που το όνομα της θυμίζει μνήμη PC, δυσκολεύτηκε και έτσι θεωρώ σημαντική τη σήμανση των καυτερών πιάτων στο μενού ή έστω την προειδοποίηση του πελάτη κατά την παραγγελία ή το σερβίρισμα. Βέβαια, οι άνθρωποι του Altamira ήταν ιδιαίτερα εξυπηρετικοί απέναντι μας. Αν η επίσκεψή μας δεν είχε αυτόν τον χαρακτήρα, ίσως και να έδινα 4/4 στο σέρβις. Ωστόσο στις συναντήσεις του site θα παίζω με ταβάνι το 3/4 στη συγκεκριμένη κατηγορία.

Από κει και πέρα, το ζητηματάκι στο Altamira είναι οι γεύσεις.

Όσον αφορά στο ενδιαφέρον που προκαλεί στον επισκέπτη, το μενού του εστιατορίου δίνει φτωχά αποτελέσματα. Από τη μία πλευρά είναι υπερπλήρες σε επιλογές. Περιλαμβάνει 33* σαλάτες/ορεκτικά/πίτες -γύρω στα 10 από το καθένα- και 30 κυρίως. Το κάθε πιάτο έχει σήμανση ως προς την κουζίνα που εκπροσωπεί. Μεξικάνικη, Ινδική, Αραβική και Ασιατική. Από την άλλη, όμως, είναι πολυπαιγμένο. Πρωτοτυπία τείνουσα στο μηδέν. Τόσα χρόνια έχουν περάσει, άλλωστε, από τη στιγμή που δημιουργήθηκε. Για να καταλάβετε, στο τραπέζι μας υπήρχε άτομο μικρότερης ηλικίας, από αυτή που έχει ο κατάλογος του φαγητού και κανείς δεν έφερε το ανήλικο τέκνο του μαζί. Αυτό είναι πρόβλημα.

Αν φυσικά δεν σας ενοχλεί η επιστροφή στις γευστικές ρίζες, τότε το μενού θα σας φανεί, πέρα από πλήρες, και αρκετά ποιοτικό.

Ποιοτικό, καθώς η εκτέλεση και η γευστική προσέγγιση των πιάτων είναι αρκούντως καλή. Τα πάντα είναι σωστά μαγειρεμένα και αρκετά όμορφα παρουσιασμένα. Είναι, όμως, και έντονα εξελληνισμένα. Κάποιες σάλτσες σε διάφορα πιάτα, για παράδειγμα, θυμίζουν περισσότερο τη νοστιμιά του σπιτικού φαγητού, παρά ταξίδι σε αχαρτογράφητα νερά.

Οπότε το ερώτημα που προκύπτει είναι ένα: Αφού υπάρχουν οι ικανότητες στη μαγειρική, πότε θα δούμε γεύσεις του σήμερα στο πιάτο μας?

Στη δική μας επίσκεψη δοκιμάσαμε άπειρα πιάτα. Δεν υπήρξε καμία απογοήτευση, όμως υπήρξαν πιάτα που, παρότι νόστιμα, έβγαζαν έντονα την αίσθηση του συνηθισμένου όπως, για παράδειγμα, η Σαλάτα των Χρωμάτων. Γευστικότατη, μα θα μπορούσες να τη φας οπουδήποτε. Δεν χρειάζεται να πας σε πολυεθνικό εστιατόριο για να τη βρεις.

Ο πιο αντιπροσωπευτικός βαθμός για τις γεύσεις θα ήταν το 2,5/4 καθώς απουσίαζε η αίσθηση του μετρίου σε όσα δοκιμάσαμε, ωστόσο στρογγυλοποιώ προς τα κάτω ώστε να τονιστεί η ανάγκη ανανέωσης του μενού.

Μπορεί τα πιάτα να ήταν πολυπαιγμένα, παρ' όλα αυτά, κάποια ήταν ιδιαίτερα γευστικά, όπως τα παρακάτω:
• Σαλάτα Ντελ Μαρ με γαρίδες, μύδια, χτένια, σος αβοκάντο, ντομάτα και πιπεριές χαλαπένιος σε σταρένια τορτίγια (11,9€).
• Τσιμιτσάνγκα με κοτόπουλο, ντομάτα, τυρί και sour cream (9,7€).
• Κοτόπουλο μήλο με κρασί σίντρε, σταφίδες και τζίντζερ (13,9€).

Ως προς τη λυπητερή και το vfm τα πράγματα είναι από συμπαθητικά έως αρκετά καλά. Τα πιάτα είναι μεν σε τιμές του άνω ραφιού, μα οι μερίδες είναι πλούσιες και χορταστικές. Ο μέσος επισκέπτης με μετριοπαθή παραγγελία θα φύγει χορτασμένος έχοντας δώσει περί τα 20-25€, με λίγο αλκοόλ. Για περισσότερο αλκοόλ ή πιο μεγάλα γεύματα ανεβαίνουμε. Οπότε 2,5/4 και εδώ. Επειδή στις Γεύσεις στρογγυλοποίησα προς τα κάτω, εδώ στρογγυλοποιώ τούμπαλιν.

Εν κατακλείδι, το Altamira έχει εξαιρετικό concept, υπέροχο χώρο και ανθρώπους να το αγαπάνε. Το μόνο που του λείπει είναι μία... ανακαίνιση του μενού. Μια προσαρμογή στις γευστικές απαιτήσεις του σήμερα.

* Οι αριθμομνήμονες της υπόθεσης, που διαβάσατε και την αντίστοιχη κριτική του piperman, ίσως παρατηρήσατε μια διαφορά στον αριθμό των σαλατών/ορεκτικών/πιτών του μενού του εστιατορίου (33 στην παρούσα κριτική, 50 αθροιστικά στην κριτική του φίλου piperman). Ομολογώ ότι δυσκολεύομαι να καταλάβω γιατί διαφέρουν τόσο πολύ οι υπολογισμοί μας μιας και είδα αναλυτικά τον κατάλογο του Altamira. Πιθανολογώ ότι οι 18 σαλάτες που αναφέρεις φίλε piperman, ενώ εγώ εντοπίζω 11 στο μενού, το οποίο είναι, εκτός των άλλων, αριθμημένο, με την αρίθμηση να σταματάει στις 11, συμπεριλαμβάνουν και τις 7 σαλάτες που είναι “μισές μερίδες” των 11 βασικών επιλογών. Και ότι τα 20 ορεκτικά που αναφέρεις, ενώ το μενού σταματάει στα 13, είναι μαζί με τις μισές μερίδες τους και, ίσως, κάποιες γαρνιτούρες των κυρίως που αναφέρονται έξτρα. Και πάει λέγοντας. Ανέφερα τα παραπάνω, απλώς σαν διευκρίνηση για τη μεγάλη διαφορά που παρουσιάζουν οι δύο κριτικές στην καταμέτρηση των πιάτων που προσφέρει το εστιατόριο.

Κλείνοντας, οφείλω να πω και εγώ από την πλευρά μου ότι η Εβδομάδα Καλοφαγάδων ήταν καταπληκτική! Χάρηκα που γνώρισα κολώνες, θρύλους, αλλά και χαμένες πατρίδες του site και, φυσικά, τους υπεύθυνους του Αsk4food. Βέβαια, έκλαψα και λίγο που οι συναντήσεις ήταν σπαστές και έτσι έχασα την ευκαιρία να γνωρίσω και άλλα άτομα που έχω σε, ιδιαίτερη, γευστική και συγγραφική υπόληψη (στο τσακ ήμουν να αλλάξω μέρα), αλλά που θα πάει, την επόμενη φορά. Εις το επανιδείν φίλοι!

23 Νοε 2017

Επίσκεψη στην Αντωνία, 18/11, παρέα 4 ατόμων.

Η κράτηση έγινε μια μέρα νωρίτερα και φτάσαμε στο χώρο στις 20:30.
Το προσωπικό πολύ ευγενικό μας υποδέχθηκε χαμογελαστό παρά τον όγκο της δουλειάς που ήδη υπήρχε.

Ο χώρος όπως αναφέρουν και άλλοι χρήστες, δυστυχώς μας άφησε παγερά αδιάφορους. Μια μεγάλη αίθουσα σε σχήμα Γ που δεν έχει ούτε ένα διακοσμητικό που να θυμίζει ταβέρνα.

Πάμε στο φαγητό.
*Για να μην το αναφέρω συνέχεια, οι μερίδες είναι τεράστιες και πραγματικά διπλάσιες από άλλες ψαροταβέρνας.

Φάβα: Κάτω του μετρίου. Όχι κακή αλλά σίγουρα δεν μας ενθουσίασε.
Χωριάτικη: Μια χαρά και με ποιοτικά υλικά
Γαύρος Μαρινάτος: Συμπαθητικός αλλά έλειπε στοιχείο που θα το κάνει μοναδικό. Είμαι φαν του σκόρδου στη συγκεκριμένη συνταγή, κάτι που έλειπε.
Γαριδάκι τηγανητό: Καλά τηγανισμένο αλλα πραγματικά ά-νο-στο. Συνοδεύεται από σως μαγιονέζα - κέτσαπ που μου χτύπησε άσχημα για παραδοσιακό τσιπουράδικο
Καλαμαράκι τηγανητό: Κατεψυγμένο και με πολύ αλμυρό κουρκούτι
Μύδια αχνιστά: Από τα καλύτερα πιάτα του τραπεζιού αλλά και πάλι τίποτα το ιδιαίτερο
Κολοκυθάκια τηγανιτά: Νοστιμα, καλοτηγανισμένα αλλά τόσο λεπτές φέτες που ήταν σαν τσιπς. Περι ορέξεως.

Ένα Αποστολάκη, ένα Βαρβαγιάννη και κλείσαμε στα 58 ευρώ με κέρασμα πανακότα- χαλβά.

Αν ξαναπήγαινα θα έπαιζα όπως είδα ότι παίξανε πιο έμπειροι με γαρίδα νο1 σχάρα (κατ. ) και μύδια και σαλάτα. Απλώς στα 35 ευρώ το κιλό την κατεψυγμένη γαρίδα, δεν μου πήγε η καρδιά να την παραγγείλω.

Καλές μάσες σύντροφοι.

22 Νοε 2017

Η αλήθεια είναι ότι σπάνια εντυπωσιάζομαι. Αλλά άμα συμβεί, θα βάλω στην άκρη τις αρκετές κριτικές που προηγούνται, για να δώσω προτεραιότητα στον ενθουσιασμό μου και να τον μοιραστώ. Και είναι ευτύχημα που μέσα στο '17 το έζησα αυτό το συναίσθημα αρκετές φορές.

Τί είναι για μένα το Maple; Είναι αυτό το ζαχαρένιο μπιστρό, με τις γλυκιές μυρωδιές καφέ, κρέμας, καραμέλας, μπισκότου... που έχεις δει στον κινηματογράφο, που έχεις επισκεφθεί σε ευρωπαικές πρωτεύουσες, που σου φέρνει στο μυαλό το Παρίσι και τις μουσικές από τις ταινίες του Woody Allen, που σε κάνει να θες να είσαι κάθε μέρα εκεί, και που προσγειώθηκε στο πιο απρόσμενο σημείο που μπορούσες να φανταστείς και του έδωσε ζωή και ομορφιά.

Είναι το μέρος που τα χάρτινα ποτηράκια για take away ροφήματα έχουν το ίδιο ντεσέν με την ταπετσαρία. Που η καράφα του νερού είναι ρετρό. Που ο διπλός καφές έρχεται στην κούπα του Κουικάρα - τον θυμάστε; Που η pastry chef ζωγραφίζει στο βασίλειό της, αλλά δεν ξεχνά ποτέ να σου χαμογελάσει ευγενικά και να σε χαιρετίσει. Είναι το μέρος που με έκανε να ξεχάσω τις κοντινές μου επιλογές και να σκέφτομαι πότε θα πάω και πότε θα ξαναπάω. Τί είναι όμως το πιο ρετρό από όλα; Μα βέβαια η συμπεριφορά! Αυτή που είτε την ψάχνεις είτε σου αποκαλύπτεται αθόρυβα.

Φυσικά ευχαριστώ το αγαπημένο PONTIKI που μου (μας) το σύστησε και μετά το σύστησα κι εγώ στους φίλους μου και είμαστε τώρα όλοι μαζί μια ωραία χαρούμενη πορωμένη ατμόσφαιρα είμαστε....
Για την άψογη περιγραφή του πεντακάθαρου άκαπνου χώρου, ξαναδιαβάστε PONTIKI. Εγώ θα εστιάσω στην ατμόσφαιρα, που με κέρδισε αμέσως. Ξεχνάς, ξεχνιέσαι, ξεκουράζεσαι, ηρεμείς, χαλαρώνεις με τους φίλους σου. Φεύγεις άλλος άνθρωπος.
Το παρκάρισμα είναι ένα θέμα, ψαχτείτε για πιο εύκολα στην από πάνω παράλληλη Ιφιγενείας και σε 3΄ θα είστε εκεί.
Οι επισκέψεις μου ως τώρα είναι 2, αλλά ασφαλώς θα ακολουθήσουν 322 ακόμη.
Ο κατάλογός τους υπάρχει διαθέσιμος στο fb ( με μικρές διαφοροποιήσεις στα ροφήματα μιας και είναι ο κατάλογος για διανομή ). Αυτό που με εντυπωσίασε από την αρχή - δε θα πω ψέματα - είναι οι πολύ καλές τιμές. Δεν γνωρίζω αλλού να σερβίρεται καπουτσίνο με 2,60 ο μονός, και 3 ο υπέρδιπλος. Στην ίδια προσιτή κλίμακα είναι όλα τους τα ροφήματα. Ποιά 4ευρα και 5ευρα που βλέπουμε αλλού; Όταν ο πελάτης δει αυτές τις τιμές και την ποιότητα, θα καταναλώσει με ευχαρίστηση και τον καφέ και το γλυκό και το αλμυρό. Αυτή είναι η σωστή φιλοσοφία.
Φυσικά για take away είναι πολύ χαμηλότερα. Επιπλέον πολύ ποιοτικός καφές, για τους εθισμένους της καφείνης όπως εγώ.

Πάμε να σας τα πω πιο αναλυτικά.
Στην πρώτη μας επίσκεψη στις 6/11, πήγαμε 2 άτομα διερευνητικά, μεσημεράκι πριν από ένα beauty bazaar σε κοντινή περιοχή. Δώσαμε 21,70 ευρώ για δύο υπέρδιπλους καπουτσίνο, 3 αλμυρά πιάτα και ένα γλυκό. Και μας κέρασαν ένα επιπλέον γλυκό!
Την δεύτερη φορά 16/11 πήραμε πρωί πρωί το κανώ και κάναμε κουπί, γιατί εμένα μου σφηνώθηκε η ιδέα ότι θέλω να φάω πρωινό στο Maple και ας ήτανε οι δρόμοι χειμαρρώδη ποτάμια, ναι ήταν εκείνες οι ημέρες με τις πλημμύρες και τα δραματικά γεγονότα.
3 άτομα αυτή τη φορά, δώσαμε 33,90 ευρώ για 3 ροφήματα, 3 γλυκά και 3 αλμυρά πιάτα.
Το vfm είναι για 10 ντοματούλες και το ρεζουμέ ότι πρέπει να είσαι πολύ Κουικάρας για να καταφέρεις να ξεπεράσεις τα 11-12 e κατά κεφαλήν. Εμείς ξαναφάγαμε μετά από πολλές ώρες. Και πήραμε και πακέτο μισό σάντουιτς.

Η εξυπηρέτησή μας έγινε από την ίδια ευγενέστατη κοπέλα και φυσικά γνωρίσαμε και τη Μαρία-Λάουρα που επιμελείται μόνη της τα γλυκά, αυτά που φιγουράρουν στη βιτρίνα τους ( τούρτες, κέικ, cheesecakes, τσουρεκάκια γεμιστά, κρουασάν, cookies, γλυκιές πίτες κλπ ) και όσα στήνονται επί τόπου ( τάρτες, choux, προφιτερόλ, μιλφέιγ, εκλέρ, pancakes ). Η κοπέλα αυτή έχει πηγαίο ταλέντο και αγαπάει πολύ αυτό που κάνει...
Ένα ξεχωριστό κεφάλαιο, που στέκεται ισάξια όμως, είναι και τα αλμυρά που σε κάνουν να υποφέρεις τί να πρωτοδιαλέξεις ( μπαγκέτες, μπαγκετίνια, brioche, bagels, σαλάτες, ομελέτες, grilled sandwiches, έχω ακούσει και για πίτσα, περιμένουμε και τις σούπες και το Κυριακάτικο πρωινό ).

Τί έχουμε δοκιμάσει λοιπόν συγκεντρωτικά:

- Oμελέτα λαχανικών ( μανιτάρι, πιπεριές, ντομάτα ) με έξτρα γαλοπούλα και φυσικά τυρί. Μεγάλη, νόστιμη, ζουμερή και χορταστική, 4,30 e.
- Quiche lorraine, τάρτα ημέρας, με σπανάκι, μυρωδικά, κρέμα τυριών ( έντονη παρουσία της φέτας ) και ντοματίνια. Ζουμερή γέμιση, πλούσια και γευστική, πάνω σε τραγανή χειροποίητη εννοείται τάρτα. Υπέροχη γεύση, 4 e.
- Λευκή μπαγκέτα γαλοπούλα, με μαρούλι φριζέ, ντομάτα κονφί, καπνιστό τυρί gouda και σως μουστάρδας με θυμάρι και καπνιστή μαγιονέζα ( γενικά παίζουν όμορφα με τις σως και δίνουν το κάτι διαφορετικό στα αλμυρά τους). Έρχεται κομμένη σε δύο μεγάλα κομμάτια, χορταστικότατη και με άφθονα τα υλικά, το ψωμάκι υποδειγματικά περασμένο στο γκριλ και εννοείται κατάφρεσκο, 3,50 e.
- Ίδιας φιλοσοφίας λευκό μπαγκετίνι γαλοπούλας, ίδια υλικά πλην του τυριού που είναι ένταμ, ελάχιστα μικρότερο μέγεθος αλλά εξίσου χορταστικό, 2,30 e.
- Pastrami New York grilled sandwich ( ΤΟ ΘΩΡΗΚΤΟ θα το λέω εγώ! ). Ήμουν ανάμεσα σε αυτό και το κλασικό ΒLT αλλά όπου βλέπω παστράμι κάτι παθαίνω... Είναι από τα ακριβότερα του καταλόγου, αλλά χρειάζονται 2 για να το καταφέρουν και θα χορτάσουν αν το μοιραστούν. Σαντουιτσάρα. Πόση συγκίνηση να προσφέρει πια κάτι που μπαίνει ανάμεσα σε δύο παχιές ξεροψημένες φέτες από ένα χωριάτικο καρβέλι ψωμί; Χωρίς υπερβολή, το δοκιμάζεις και κλαις για τα σάντουιτς που νόμιζες ότι έτρωγες ως τώρα. 3 υλικά όλα κι όλα. Τρυφερό παστράμι, μιξ τυριών με πρωταγωνιστή τον κύριο cheddar και μια κολασμένη pickle sauce. Πόσο τέλειο μπορεί να είναι αυτό το σάντουιτς, δεν ξέρω. Τα αξίζει τα 7 e.

- Από γλυκά, την θεική τάρτα Saint Onore. Την επέλεξα την πρώτη φορά από τις φωτο στο fb και... γουάου. Ήταν πολύ ανώτερη. Τριώροφο ποίημα, με την μπισκοτένια βάση της τάρτας να φορτώνεται με καραμέλα και βελούδινη κρέμα ζαχαροπλαστικής, ολόκληρα φύλλα σφολιάτας ανάμεσα και πάνω, αλλά και τριμμένα γύρω γύρω (αυτά του μιλφέιγ), αφράτη σαντιγύ σαν σύννεφο, γιρλάντες καραμέλας στο πιάτο και πασπαλισμένη παντού με κόκκινα τρίμματα red velvet cake. Για όσους αρέσκονται στα λευκά γλυκά, αυτή είναι η πρώτη επιλογή! τιμή 3,90 e.
- Choux banoffee, άλλο θεικό γλυκό αυτό. Ευτυχώς αποκαταστάθηκε η πρόσφατη πατάτα που είχαμε με το 'άλλο' μπανόφι σε προηγούμενο επεισόδιο.
Εδώ θα απολαύσετε ένα γιγαντιαίο αφράτο σου, γεμισμένο με πραλίνα, κρέμα ζαχαροπλαστικής, καραμέλα φυσικά και άφθονη μπανάνα. Και καθόλου σαντιγύ. Άψογο! Και στη βάση του πιάτου τριμμένο red velvet κι άλλη πραλίνα κι άλλη κρέμα. Υπέροχο... Tιμή 3,90 e.
- Προφιτερόλ σε ποτήρι. Υπάρχουν πολλοί συνδυασμοί που μπορείτε να κάνετε, τα σου γεμίζονται ακόμη και με κρέμα φυστίκι, PONTIKI ένα-δύο, ένα-δύο, με λαμβάνει όβερ;
Αυτό που μας κεράστηκε την πρώτη φορά ήταν το κλασικό, με πυκνή σοκολάτα γάλακτος και γέμιση κρέμας στα σου. Την δεύτερη φορά συνθέσαμε σου γεμισμένα με bueno και σοκολάτα Giantuia (πιο ρευστή και πιο αρωματική) και ήταν και τα 2 πολύ πολύ καλά και ελάχιστα λιγωτικά. Τιμή επίσης 3,90 e.
- New York cheesecake. Υπάρχει και το κλασικό του ψυγείου, αλλά το original που ψήνεται στο φούρνο, άλλο πράγμα. Το γλασάρουν είτε με την υπέροχη καραμέλα τους είτε με μαρμελάδα φρούτων του δάσους. Επέλεξα το δεύτερο γιατί είμαι της κόντρας με κάτι ελαφρώς όξινο και μου άρεσε πάρα πολύ. Σκέτο στα 3,90 e, με την γαρνιτούρα 4,20 e.

Το Maple μου έκανε κι εμένα ζημιά. Γιατί τώρα θέλω να πηγαίνω εκεί για καφέ και γλυκό και αλμυρό και πρωινό και απογευματινό και καθημερινό και Κυριακάτικο, αλλά προς το παρόν τις Κυριακές ξεκουράζονται.
Σκέφτομαι και τα Χριστουγεννιάτικα γλυκά που θα αρχίσουν να ξεπροβάλλουν στη βιτρίνα τους σε λίγες μέρες και κάτι παθαίνω...
Θέλω πραγματικά να ευχηθώ τα καλύτερα σε αυτή την υπέροχη προσπάθεια και να πω ένα μπράβο και ότι προτείνεται ανεπιφύλακτα!!
Όσοι κινείστε στην ευρύτερη περιοχή, απλά δοκιμάστε το. Κάπου εκεί θα είμαστε και εμείς.

22 Νοε 2017

Η επίσκεψη πραγματοποιήθηκε στις 17/11/2017 με κράτηση δύο ατόμων (εγώ και η γυναίκα μου), μέσω e table. Το εστιατόριο βρίσκεται σε ήσυχο στενό λίγα μέτρα μακρυά από την λεωφόρο Κηφισίας. Το παρκάρισμα είναι μια σχετικά εύκολη υπόθεση είτε στα στενά πέριξ είτε με την βοήθεια του παρκαδόρου.

Έχει μια μεγάλη αυλή, που σίγουρα θα είναι προσόν τους καλοκαιρινούς μήνες. Μέσα, ο χώρος είναι ενιαίος, ελαφρώς μακρόστενος, με χρώματα απαλά σκούρα και χαμηλό φωτισμό. Τα τραπέζια σε επαρκή απόσταση μεταξύ τους, χωρίς στρίμωγμα και με άνετους διαδρόμους. Λίγο μετά το κέντρο του χώρου, βρίσκεται η τετραμελής ορχήστρα, αποτελούμενη από μπουζούκι, βιολί, συνθεσάιζερ και την τραγουδίστρια. Η διαρρύθμιση, τα χρώματα και ο φωτισμός δημιουργούν ζεστή ατμόσφαιρα και χαλαρή διάθεση. Η μουσική, ελαφρολαϊκά και λαϊκά τραγούδια της δεκαετίας του ΄70 και του '80, δένει την ατμόσφαιρα και την κάνει ακόμα πιο ζεστή. Η τραγουδίστρια με πολύ καλή φωνή, τραγούδησε μέχρι και όπερα καταπλήσσουσα τα πλήθη.

Παραγγείλαμε μαστέλο σουβλάκι, χιώτικο τυρί στα κάρβουνα (3,5/5), πατάτες Νάξου (2/5 επειδή ήταν προτηγανισμένες), σαλάτα ρόκα κινόα και μανιτάρια (3,5/5), σολωμό στα κάρβουνα με κινόα (3/5), σνίτσελ με πουρέ πατάτας (3/5). Ήπιαμε κόκκινο αϊ-γιωργίτικο κρασί (3/5).
Εν κατακλείδι, περάσαμε τρεις ευχάριστες ώρες κυρίως λόγω της όμορφης ζωντανής μουσικής και δευτερευόντως λόγω της κουζίνας.

Ο λογαριασμός με 10% έκπτωσης μέσω e tablet στα 55€.

22 Νοε 2017

Γράφω κριτική για το συγκεκριμένο μαγαζί γιατί εγώ παρασύρθηκα από τις σχετικά καλές κριτικές που έχει στο ask4food και πήγα. Χωρίς να είναι κακό είναι ένα μαγαζί πλήρως συνηθισμένο που σερβίρει κουζίνα που αν δεν βαριέσαι πολύ την κάνεις και στο σπίτι σου.

Είναι σχετικά μικρό μαγαζάκι, οπότε καθίσαμε στο πεζοδρόμιο. Ήταν πάντως γεμάτο. Πήραμε μια σαλάτα με σπανάκι, λόλα διάφορα πράσινα, κουκουνάρι, πορτοκάλι και ρόδι με βινεγκρετ μελιού ελεγε. Πλούσια τα υλικά, εντούτοις άδετα μεταξύ τους. Ως κυρίως πήραμε τα κεμπαπάκια Δράμας(αναρωτιέμαι ποιός τα βγάζει, τρώω τα ίδια σε πολλά μαγαζία τελευταία) και ένα φιλέτο κοτόπουλο με σάλτσα πορτοκάλι. Η σάλτσα είχε προστεθεί πάνω από τα φιλετάκια κοτόπουλο οπότε δεν είχε ποτίσει καθόλου το κρέας και ήταν παρόμοια με την σάλτσα της σαλάτας. Το ροζέ κρασί που πήραμε ήταν οριακά αποδεκτό. Κέρασε μωσαικό με καρύδα(συμπαθητικό)

Τίποτα από αυτά που έφαγα δεν μου έδωσε την αίσθηση οτι το πρόσεξαν. Μπορεί τα πιάτα να είχαν όμορφο στησιμο ωστόσο όλα ήταν ψημένα όπως να είναι(τα κεμπαπάκια είχαν αρπάξει, οι πατάτες ήταν οι μισές κολλημένες μεταξύ τους και προφανώς με μια αίσθηση να εξυπηρετήσω τον κόσμο γρήγορα. Είναι κρίμα νέο μαγαζί να μην το προσπαθεί λίγο παραπάνω. Βέβαια ήταν αρκετά οικονομικό ως μαγαζί, θεωρώ όμως αντίστοιχα με την ποιότητα του