Πρόσφατες Κριτικές Εστιατορίων

19 Νοε 2019

Η παρέα…

Δε δένομαι με sites δένομαι με ανθρώπους.

Όσον αφορά στο συγκεκριμένο site όλοι πλέον, ή τουλάχιστον οι “παλιοί “ εξ ημών, ξέρουμε που βαδίζει. Παρόλα αυτά υπάρχουν άνθρωποι που το εμπιστεύονται ακόμα, και καλά κάνουν κατ’ εμέ, διότι η vast majority των κριτικών είναι αμερόληπτη και ειλικρινής.

Τολμώ να πω ότι μετά από τόσα χρόνια κάποιους από τους ανθρώπους που γνώρισα, εδώ, τους θεωρώ φίλους. Ακόμα κι αν έχω διαφωνήσει ή χαθεί. Χαίρομαι να τους βλέπω. Έχω την αίσθηση ότι τους έχω δει την προηγούμενη μέρα. Αισθάνομαι, απίστευτα, οικεία όταν τους αγκαλιάζω και τους φιλώ. Με κάποιους brunchάρω, ασύστολα, παρακούοντας τις εντολές της διαιτολόγου μου σε άπταιστα γερμανόαμερικάνικα. Κάποιοι έρχονται επίσκεψη στο γραφείο φέρνοντας μνημειώδη γλυκά. Κάποιοι με εκπλήσσουν πηγαίνοντάς με σε μαγαζιά που δεν ήξερα. Κάποιοι κάνουν ολόκληρο ταξίδι για να έρθουν στο Παγκράτι έτσι ώστε να περάσουμε λίγο χρόνο μαζί. Κάποιοι είναι ζωντανή υπενθύμιση λανθασμένων εκτιμήσεων και επιλογών και αυτό τους καθιστά πολύτιμους. Κάποιοι δε μένουν πια εδώ αλλά είναι παρόντες. Ειρήσθω εν παρόδω, που λέω κι εγώ, δεν υπάρχει ωραιότερη αίσθηση από το να σου λείπει κάποιος τον οποίον ξέρεις ότι θα ξαναδείς.

Το μαγαζί κι οι άνθρωποί του…

Αφτιασίδωτο κι αυθεντικό.

Ξεχάστε ότι ξέρετε περί χώρου. Αν δεν το δείτε δε θα καταλάβετε τι εννοώ. Βρείτε την κρυμμένη πόρτα. Κάντε υποθέσεις σχετικά με το που οδηγεί. Ετοιμαστείτε για μία εξυπηρέτηση που, ίσως, σας φανεί απότομη αλλά δεν είναι. Τώρα που το σκέφτομαι νομίζω ότι αν είχα κοζάκα γιαγιά κι έτρωγα σπίτι της την ίδια ατάκα θα άκουγα “Τρουώμε δε μιλλλάμε! ” Πεντακάθαρο και άκαπνο. Θα σας δώσει την ευκαιρία να βγείτε έξω για τσιγάρο ανταλλάσοντας απόψεις με τους, προφανώς, τακτικούς θαμώνες, παρεμφερούς, αν όχι ιδίας καταγωγής, όσο και με τους συνδαιτυμόνες σας.

Το φαγητό…

Όχι δεν τρώτε σε κινέζικο. Κι όμως οι σαλάτες αυτήν την αίσθηση θα σας δώσουν. Δε θυμάμαι ονόματα, δε βγάζω, πια, φωτογραφίες οπότε θα αρκεστείτε στη γευστική κι αναμνησιακή περιγραφή.

- Μία απλή, απλούστατη καροτοσαλάτα δροσερή κι ορεκτική.
- Η Olivier ή Macedoine ή ρώσικη όπως την ξέρουμε, ήθελε κάτι πιο σπιρτόζικο.
- Μια σαλάτα με λαχανικά και ψάρι δημιούργησε ερωτηματικά… Μα δε μυρίζει ψάρι, αποκλείται, έχει και κρέας. Όχι δεν έχει. Έχει μόνο ψάρι κι είναι υπέροχη.
- Ακόμα πιο ωραία η σαλάτα με λεπτά διαφανή noodles, εικάζω ρυζιού.
- Δύο πίτες με φοβερά μεστή, πλούσια, βουτυρώδη κι, όμως, όχι βαριά ζύμη. Μία με αρνί, που ομολογώ ότι μου μύρισε όταν πήγα να τη φάω αλλά απεδείχθη νοστιμότατη και μία με κιμά.
- Λίγο πιο βαριά η ζύμη στα πελμένι και τα μαντί. Προτίμησα τα δεύτερα ειδικά σε συνδυασμό με τη σμετάνα (πρέπει να αρχίσω να ψωνίζω σε ρωσικά παντοπωλεία) και την, ευχάριστα, καυτερή σάλτσα που υπήρχαν, ήδη, στο τραπέζι όταν φτάσαμε.
- Σε ένα πήλινο σκεύος ήρθε μία παρασκευή η οποία πειείχε κρέας και συκώτι. Λεμονάτο και συμπαθητικό όμως εγώ: α) δοκίμασα αφού είχε ήδη κρυώσει και, β) ήταν παραψημένο άρα σχετικά σκληρό για τα δικά μου δεδομένα.
- Ένα επίσης κινεζοφέρνον, σουποειδές, πιάτο με τα μακρύτερα, χειροποίητα, μακαρόνια που έχω δει στη ζωή μου. Αυτό το διαβολόχορτο ο άνηθος φυτρώνει και στη Σιβηρία? Προφανώς διότι είχε. Κι ας προσπάθησαν να με πείσουν ότι ήτο, μόνο, μαϊντανός. Σε μένα βρε? Σε μένα?
- Σασλίκ επί δύο. Δηλαδή με χοιρινό και με κοτόπουλο. Λοιπόν εγώ έφαγα σασλίκ, για πρώτη φορά, στο Παρίσι χιλιετίες πριν. Γέλασα απίστευτα και είπα… “ να σας πω βλαμμένα … αυτά στην Ελλάδα τα λέμε σουβλάκια”. Τα έχω ξαναφάει στα χρόνια που ακολούθησαν, όμως, τα συγκεκριμένα είναι μακράν τα ωραιότερα. Μαλακά, ζουμερά, διαφορετικά και παρόλα αυτά, γνώριμα.
Ειδική μνεία οφείλει να γίνει στο δικό τους, ας πούμε, ψωμί, στη vodka (σας είπα ότι θα ψωνίζω από ρώσικα μπακάλικα πλέον. Η μαύρη οχιά που κατανάλωσε λίτρα θα σας ενημερώσει, επισταμένως, ελπίζω) και στον δίσκο με “γλυκά” που έρχεται στο τέλος μαζί με τσάι.

Ένα μαγαζί τίμιο κι αυθεντικό σαν τον λογαριασμό που θα πληρώσετε. Ένα μαγαζί για να το μοιράζεσαι. Εγώ που έχω twisted mind θα το επέλεγα και για πρώτο ραντεβού. Ή τελευταίο… Ποιος να ξέρει πως τα φέρνει η ζωή.

Π[ολλά ευχαριστώ δημοσίως στον εμπνευστή και διοργανωτή της βραδιάς.

Με αγάπη
Deva Mariya Ivanova.

18 Νοε 2019

Το ΡΑΚΟΡ το γνώρισα από το αγαπημένο μου Pontiki. Εκείνη με πήγε στις γειτονιές του Κεραμεικού για πρώτη φορά πριν 2 σχεδόν χρόνια και μετά μόνη μου άρχισα κι εγώ να συχνάζω εκεί και να ανακαλύπτω πράγματα.
Μπορείς αυτή την κριτική να την πεις και φόρο τιμής που βγαίνει πολύ αυθόρμητα, όταν δεν έχεις ιδιαίτερο κέφι να γράψεις, όχι γιατί σου γλίστρησε η έμπνευση από τα χέρια αλλά λόγω της γενικότερης περιρρέουσας ατμόσφαιρας που έχει στοιχειώσει αυτό το site που κάποτε αγαπήθηκε πολύ.
Ανανεώνω λοιπόν την κριτική μου για το ΡΑΚΟΡ, όπου όλα εξακολουθούν να βαίνουν καλώς, πολύ καλώς. Η επίσκεψή μας 3 ατόμων έγινε μια όμορφη μέρα, τέλη Σεπτεμβρίου, με αφορμή το ολιγοήμερο ταξίδι του αγαπημένου μας ξάδερφου από την Κρήτη που ήρθε να μας δει και τη διαμονή του σε airbnb πολύ κοντά στο μαγαζί. Ναι, αν και Κρητικός, είναι παιδί του κέντρου.

Ο κατάλογος του Ρακόρ αλλάζει συχνά και το ήξερα αυτό. Ευτυχώς κάποια πιάτα που είναι κι αυτά αγαπημένα, υπάρχουν ακόμη όπως πχ οι απολαυστικές βελουτέ σούπες του. Η αδερφή μου είχε μακρινές αμυδρές αναμνήσεις, για τον ξάδερφο απλά πήρα το ρίσκο της πρώτης φοράς και εν τέλει η κουζίνα του Ρακόρ τον εντυπωσίασε.
Στην Κυριακάτικη, off μεσημεριού βόλτα μας, το βρήκαμε σχετικά ήσυχο οπότε δεν χρειαστήκαμε κράτηση όπως γενικώς απαιτείται. Επίσης το βρήκαμε και άκαπνο, δεν γνωρίζω αν απλά έτυχε ή αν και εκεί εφαρμόζεται πλέον ευλαβικά αυτός ο θείος αντικαπνιστικός νόμος όπως σε άλλα εστιατόρια.

Χωροταξικά και πελατοκεντρικά ισχύουν επακριβώς όσα είχα γράψει και στην πρώτη κριτική μου, δεν είχαμε κανένα παράπονο. Δικαιωματικά βάζω το 4άρι στο χώρο, λόγω του άκαπνου που ανέφερα αλλά και επειδή λόγω ηλιοφάνειας τον είδα αλλιώτικο και μου άρεσε. Η παραγγελία μας (όπως πάντα όλα τα πιάτα στη μέση) περιελάμβανε αλάνθαστα σιγουράκια αλλά και δύο καινούργια πιάτα.
Στην πρώτη κατηγορία ανήκουν η βελουτέ ημέρας με γλυκιά κολοκύθα & τζίντζερ μοιρασμένη σε 2 μπωλ (4,50 e) βελούδινη και απολαυστική κι ας ήταν Σεπτέμβρης, ο τραγανός μοσχαρίσιος καβουρμάς Δράμας με τραγανά τσιπς κρεμμυδιού & μαρμελάδα ντομάτας (7,50 e) - εξακολουθεί να είναι από τους αγαπημένους μου ever, επιβεβαιώθηκε και από την παρέα! - οι κυβάτες πατάτες με καπνιστή πάπρικα, θρούμπι & σως φέτας, που τις λάτρεψαν (5 e) και το χούμους αρακά (ταχίνι, δυόσμος, φέτα Μυτιλήνης & ζάαταρ) που το θυμόμουν με λαχτάρα και τους ξετρέλανε. Ήταν το μόνο πιάτο που είχα αγωνία αν θα αρέσει και τελικά πέταξαν σπίθες χαράς από τα μάτια τους μπροστά στην ασυνήθιστη και δροσερή γεύση του (6 e).
Στη δεύτερη κατηγορία, δοκιμάσαμε το νεοεμφανιζόμενο ριζότο με ψητά καρότα, παστινάκι, παλαιωμένο τυρί Λαζαρέτο 2 ετών από την Ιθάκη & κόκκινο κάρυ (8,50 e), τρανή απόδειξη αυτού που είχα ξαναγράψει στην προηγούμενη κριτική μου, ότι υπάρχουν vegan πιάτα τέτοιας νοστιμιάς που κολάζουν ακόμη και τους μη vegan όταν σκεφτούν ότι τρώνε κάτι απίθανα νόστιμο χωρίς κρέας. Το συγκεκριμένο ήταν εξαιρετικό.
Τέλος, δοκιμάσαμε και ένα πιο γήινο πιάτο, με χοιρινό Ευβοίας (ξεκοκαλισμένο, σε μεγάλες μπουκιές) σιγομαγειρεμένο σε μαυροδάφνη, δαμάσκηνα & τζίντζερ (τέλεια ισορροπία στην γλυκύτητα των άλλων υλικών) με συνοδεία πουρέ πατάτας με μαστίχα. Ο πουρές ήταν χειροποίητος, με τέλεια πιρουνάτη υφή, την μαστίχα δεν την πολυάκουσα αλλά δεν με πείραξε γιατί ήταν άψογος έτσι κι αλλιώς. Και όσο για το κρέας, μελωμένο, μαλακό, λουκούμι πραγματικό (9,50 e).

Tα παραπάνω συνοδεύτηκαν με άφθονο - άψογο ψωμάκι, που ήταν απαραίτητο για τις βούτες μας (παραγγέλθηκαν 2 καλαθάκια, δεν χρεώθηκε καθόλου), παγωμένο νερό σε καράφες και 2 ελληνικές μπύρες αν θυμάμαι καλά, από την μεγάλη σε ποικιλία κάρτα τους, κυρίως σε εγχώριες μικροζυθοποιίες.
Τα παραπάνω ήταν αρκούντως χορταστικά για τους 3 μας και με σύνολο λογαριασμού στα 44,50 ήτοι 15 ευρώ/ άτομο νομίζω ότι δικαιωματικά θα πάρουν κι εδώ το 4άρι μου.
Μικρό παράπονο παραμένει ότι δεν έχουν κανένα γλυκό κερασματάκι στο τέλος. Εκείνη την vegan τάρτα σοκολάτας, πρέπει να έχεις μπάρμπα στην Κορώνη για να στην κεράσουν!
Ας είναι όμως. Το κολασμένο προφιτερόλ του CHOUREAL στο Σύνταγμα που είχα κατά νου, για να ολοκληρώσει γλυκά την βόλτα μας, δεν το πουλάω για καμία τάρτα χαχαχα...

Το ΡΑΚΟΡ λοιπόν, παίρνει κι αυτό τη θέση του στα πλέον αγαπημένα μου μαγαζιά, και πρέπει πραγματικά να βρίσκω αφορμές να το απολαμβάνω συχνότερα. Το προτείνω με τα χίλια.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Ucook.

15 Νοε 2019

Επιστρέφω μετά από καιρό ακούσιας απουσίας για να αναφέρω κυρίως τα καλά της εστίασης όσο τα παρακολούθησα τελευταία. Στα θετικά αξιολογώ πάντοτε την πρώτη ύλη, τον τρόπο αξιοποίησης των υλικών, τη σχέση ποιότητας-τιμής και την συνέπεια με το προφίλ που κάθε εστιατόριο προβάλλει.
Εκτιμώ τους τίμιους παίκτες, ενώ με ενοχλούν οι αρπαχτές της προχειρότητας. Οι τίμιοι παίκτες προσφέρουν αυτό που το μενού τους σε ενημερώνει, προσπαθούν για τη σωστή εκτέλεση, κρατούν σταθερή την ποιότητά τους χωρίς θεαματικές διακυμάνσεις και προσέχουν τις τιμές. Σε αυτή την κατηγορία ανήκουν τα "Ψαράκια και Θαλασσινά". Έχω επισκεφτεί τον χώρο πολλές φορές. Μου αρέσει η απενοχοποίηση των μικρών, φθηνών ψαριών με τα σπουδαία διατροφικά οφέλη και την ελάχιστη προβολή στη χώρα της αστακομακαρονάδας. Θα γευτείτε σαρδέλες άψογα ψημένες και αλατισμένες, γαύρο, προσφυγάκια. Θα δοκιμάσετε επίσης θαλασσινά, κατεψυγμένα φυσικά (όπως παντού σχεδόν). Μοναδική σοβαρή ένσταση για μένα ο γόνος καλαμαριού. Κακώς προσφέρεται. Μύδια αχνιστά με λευκό κρασί υπέροχα. Πατάτες τηγανητές με τη φλούδα τους και χοντρό αλάτι. Μεγάλο ατού τα πρώτα τους. Ταραμοσαλάτα αφρός πάντα με την ίδια μοναδική γεύση, μελιτζανοσαλάτα καπνιστή όσο πρέπει ξυδάτη, γαύρος μαρινάτος, αέρινη φάβα.
Με ενθουσιάζει ιδιαίτερα η τρισοσαλάτα τους (τσιρομεζές) με την πολύ επιτυχημένη ισορροπία υλικών και αρτύματος. Γενικώς εκτιμώ το γεγονός ότι προσπαθούν να προτείνουν και ορισμένα πρωτότυπα πιάτα με μικρά ψάρια ή θαλασσινά, εκτός των ήδη γνωστών. Ζυμαρικά δεν έχω δοκιμάσει, αλλά θα το επιχειρήσω την επόμενη φορά. Προσφέρουν κέρασμα χαλβά και παγωτίνια. Εκτιμητέο. Στα μείον το εμφιαλωμένο νερό που προσγειώνεται χωρίς να το ζητήσεις. Το σέρβις ευχάριστο και γρήγορο. Συνήθως το κόστος δεν ξεπερνά τα 20 ευρώ το άτομο με το δικό τους χύμα κρασί. Εν κατακλείδι, ξεχωρίζει από πολλά αντίστοιχα που είτε προσφέρουν μικρό ψαράκι σε τιμές κοσμηματοπωλείου, είτε το ταλαιπωρούν αναίσχυντα με κακής ποιότητας πολυτηγανισμένο λάδι. Θα ξαναπάω, εννοείται.

15 Νοε 2019

Μοναδικό στο είδος του και το λέω μετά λόγου γνώσεως. Πολλά προσφέρουν κρέας, πολλά καμώνονται ότι γνωρίζουν πως να χειρίζονται το κρέας και ακόμη περισσότερα τελευταία μας έχουν ζαλίσει με τα ξενόφερτα μοσχαράκια της μόδας.
Στο Base Grill βρίσκεις ό, τι επιλογή θέλεις σε τιμές καλές για την άριστη ποιότητα και το τέλειο ψήσιμο που σου προσφέρουν. Μερίδες χορταστικές και στα πρώτα και στα κυρίως. Καλή επιλογή από σαλάτες με έμφαση στα φρέσκα υλικά και πρώτα πιάτα που έχουν ήδη γράψει την ιστορία τους. Βεβαίως παραμένει πιο ακριβό από την ταβέρνα της γειτονιάς. Ταυτόχρονα παραμένει πιο οικονομικό και αξιόπιστο από πολλά άλλα των διαφόρων προαστίων με αντίστοιχο κρέας και πολλαπλάσιο λογαριασμό.
Ορισμένα μάλιστα πιάτα (όπως πικάνια και συκωτάκι σχάρας) πουθενά αλλού δεν τα ευχαριστιέμαι τόσο. Μια παρατήρηση μόνο, θα ήθελα να δω και άλλες επιλογές στα πρώτα, όπως πχ γλώσσα βοδινή ή μεζέδες πλέον ξεχασμένους. Αξίζει τη βόλτα, αξίζει τον λογαριασμό (ο οποίος εξαρτάται από τα άτομα και το κρασί).

12 Νοε 2019

Βρεθήκαμε στο εστιατόριο πολύ πρόσφατα, με προτροπή φίλων ότι η κουζίνα του έχει βελτιωθεί πολύ.

Αρχικά να πω ότι ο χώρος του εστιατορίου είναι ένα πραγματικό multi ethnic ντεκόρ που δεν σε αφήνει αδιάφορο. Στο χώρο λειτουργεί μπαρ το οποίο στέκεται και ανεξάρτητο στο χώρο και το προτείνω τόσο για τα ποτά όσο και τον διάκοσμο.

Το σέρβις ήταν γρήγορο και ευγενές. Λόγω της ώρας αιχμής του δείπνου, τους ψάχναμε αρκετές φορές.

Ο κατάλογος είναι λίγο από όλα. Won ton αλλά όχι spring rolls, dumplings αλλά όχι rice rolls, chicken satay αλλά όχι tadoori, ένα noodles, ένα thai grill, ένα βιετναμέζικο (με επιφύλαξη), πάπια πεκίνου γιατί κολλάει παντού, κοκ. Αυτό δεν είναι κακό και το εστιατόριο έχει τις προτιμήσεις του στα ασιατικά που προσφέρει. Το προτιμώ από τη λογική πχ του wagamama που καρφώνει αυτούσια την κουζίνα κάθε χώρας.

Πήραμε δύο σαλάτες, οκ και οι δύο, προς το όξινο.

Στα ορεκτικά, στάθηκα μόνο στο won ton, bao bun και dumplings. Δεν δοκιμάσαμε κανένα απ τα τρία rolls. To won ton ήταν μεγάλο όχι. Εκτός από παρατηγανισμένο, ήταν και άνοστο. Το ψωμάκι στα bao ήταν επιεικώς μέτριο, ακόμα και για Ελλάδα. H γέμιση τοποθετημένη σε στυλ burger (! ), αλλά σχετικά καλή. Τα dumplings πάπιας κάτω του μετρίου. Δεν θα εικάσω γιατί, το ζυμαράκι στεγνό και η μίξη της σάλτσας με τη γέμιση δεν έλεγε τίποτα.

Συνεχίζοντας, το burmese chicken, καλό. Όσο ζουμερό και καρυδάτο πρέπει, τρώγεται ζεστό. Το phad thai επίσης πολύ νόστιμο, το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσα. Το phad gaprao αδιάφορο. Σαν κιμάς μεξικάνικου με παραπανίσιο τσίλι και αρωματικό ρύζι. Δεν κατάλαβα τη σάλτσα στρειδιού. Τέλος πήραμε και πάπια πεκίνου. Αρκετά καψαλισμένη, οκ στη γεύση και από γαρνίρισμα τίποτε καινούργιο. Καρότο, αγγούρι, η σάλτσα του πολύ καλή.

Στα multi ethnic έχεις την πολυτέλεια να παρουσιάζεις τα πιο δυνατά πιάτα κάθε κουζίνας. Για παράδειγμα αυτό κάνει εδώ και πάρα πολλά χρόνια το altamira με μεγάλη συνέπεια. Στο buba δεν έφαγα άσχημα, αλλά είναι αδύνατο να παραβλέψεις την προχειρότητα στα ορεκτικά. Στα 10 ευρώ τη μερίδα, τα ορεκτικά πρέπει να είναι φρέσκα και να σπαρταράνε.

Η βαθμολογία στη γεύση είναι με επιφύλαξη. Η κουζίνα όντως βελτιώθηκε και ελπίζω σε κάτι καλύτερο την επόμενη φορά.

05 Νοε 2019

Μεσημέρι Κυριακής, 3 άτομα πήγαμε για φαγητό στο Λιβανέζικο της Γλυφάδας.
Το παρκάρισμα εύκολο στα γύρω στενά.
Ο εσωτερικός χώρος ευρύχωρος, η διακόσμηση λιτή, αλλά παραδοσιακή, με τις άνετες πολυθρόνες καί τα τεράστια στρογγυλά τραπέζια.
Στο βάθος έχει μερικούς ναργιλέδες, έτοιμους για χρήση.
Καθίσαμε και μας έφεραν εμφιαλωμένο νερό, λεπτές πίτες και καρότο σε λεπτές φέτες.

Ο κατάλογος καλαίσθητος και αρκετά επεξηγηματικός.

Πήραμε 3 κυρίως και μια σαλάτα.
Η σαλάτα ήταν η γνωστή fattoush με μαρούλι, αγγούρι, μαϊντανό, τομάτα, ψημένη πίτα, ψωμί και σάλτσα λεμονιού.
Πολύ νόστιμη και δροσερή, με έξτρα μπαχαρικά που έκαναν τη διαφορά στη γεύση.
Το πρώτο κυρίως ήταν το lahm mishwe.
Αρνίσια σουβλάκια με γαρνιτούρα κρεμμύδι ψητό, ωμό και τομάτα.

Συνεχίσαμε με το kafta.
Αυτό είναι kebab από μοσχαρίσιο κρέας με γαρνιτούρα κρεμμύδι, μαρούλι, γιαούρτι και τομάτα.

Τελευταίο πιάτο ήταν ψιλοκομμένο ψητό μοσχάρι, ένα μικρό μπιφτέκι με γαρνιτούρα λαχανικών συν λίγες προτηγανισμενες πατάτες.
Δεν θυμάμαι να γράψω τιμές, ούτε πόσο ακριβώς έφτασε ο λογαριασμός γιατί το φαγητό ήταν κερασμενο.
Μαζί όμως με δύο μπύρες και ένα ayran, το υπολογίζω στα 40€.
Η εξυπηρέτηση τυπική, μας έφεραν ένα γλυκό με τριμμένο μπισκότο κ σαντιγί για κέρασμα.
Τα φαγητά ήταν γευστικά, αλλά όχι και κάτι ξεχωριστό, εκτός από την εκπληκτική σαλάτα.
Σίγουρα θα ξαναπάμε για να δοκιμάσουμε και άλλες γεύσεις..

04 Νοε 2019

Άψογο! Πολύ καλό σέρβις, άριστη μουσική, πολύ ωραία κουζίνα!
Επίσκεψη 4 άτομα Σάββατο βράδυ με κράτηση: Σαλάτα πράσινη με κοτόπουλο ικανοποιητική μερίδα.
Κατσικίσιο τυρί σε κρούστα ξηρών καρπών με μαρμελάδα ντομάτα. Το τιμήσαμε 2 φορές.
Τραγανό κοτόπουλο με κρέμα φέτας, κι αυτό επί 2.
Μπούτι κοτόπουλο με τηγανιτές πατάτες πολύ καλά ψημένο.
Κεμπαπάκια σε πίτες.
Μανιτάρια portobello με σάλτσα σκόρδου υπέροχα,
Στο τέλος πήραμε χαλβά σιμιγδαλένιο και κορμό με παγωτό.
Λογαριασμός 86 ευρώ με 2 μπουκάλια epicus Λαφαζάνη.
Σίγουρα θα το επισκεφτούμε ξανά.

03 Νοε 2019

Τελικά είναι αναπόφευκτο να πληρώνεις "χρυσό" το καλό κρέας; Γενικά, φαίνεται πως ναι... αλλά τουλάχιστον, είναι αντίστοιχα "χρυσή" η γαστρονομική εμπειρία στον Τηλέμαχο; Χμμ... μάλλον ασημένια.

- Φαγητό:
Ψητά μανιτάρια με θυμάρι και dressing από παλαιωμένο ξίδι... αριστουργηματικά, τα καλύτερα σε υφή και γεύση που έχω γευτεί. Χειροποίητα ντολμαδάκια με αμπελόφυλλα και μυρωδικά... καλύτερα κι από σπιτικά. Παπαρδέλες ραγού από εκλεκτό μοσχάρι... εξαιρετικό πιάτο γευστικά, αλλά κολλημένα και σκληρά κάποια ζυμαρικά, κάτι που έδειχνε πως δεν συντηρήθηκαν/σερβιρίστηκαν όπως έπρεπε. Μοσχαρίσιο συκώτι στα κάρβουνα... πολύ καλό γευστικά και σωστά καλοψημένο (όπως ζητήθηκε), χωρίς να έχει σκληρύνει πολύ, αλλά χωρίς να παρουσιάζει κάποια ιδιαιτερότητα. Μπιφτέκι από επιλεγμένο σιτεμένο βοδινό κρέας με τηγανητές πατάτες... ιδανικό ψήσιμο (μέτριο προς καλοψημένο ζητήθηκε) με γεμάτη και όσο πρέπει ζουμερή γεύση, πραγματικά εξαιρετικό πιάτο.

- Εξυπηρέτηση:
Επαγγελματική, ευγενέστατη, "κυριλέ" αλλά χωρίς έξτρα δηθενιές, με σωστή ροή σερβιρίσματος και επαρκέστατη γνώση του καταλόγου. Ένα μείον ήταν πως κάποια πιάτα δεν υπήρχαν λόγω προγενέστερων και μεταγενέστερων εκδηλώσεων, όπως π. χ. τα ντολμαδάκια, που τελικά μας έφεραν από τα "κρατημένα", οπότε επί της ουσίας δεν προβληματιστήκαμε, αλλά οφείλω να το αναφέρω γιατί διάφορα βασικά παραδοσιακά πιάτα δεν ήταν διαθέσιμα Σάββατο (από νωρίς το μεσημέρι).

- Χώρος:
Κλασική πολυτελής αστική διακόσμηση με φωτισμό και καθρέπτες που δίνουν φως και έκταση στο χώρο, αλλά αρκετά βαριά.

- Τιμές:
Μην περιμένεις να φας καλά και πολύ με κάτω από 25-30 ευρώ το άτομο. Και φυσικά οι "πολύ καλές" μπριζόλες κοστίζουν ακόμα παραπάνω η καθεμία.

Συνοπτικά, ναι μεν θα φας πραγματικά καλά, αλλά αφενός αυτές οι τιμές περιορίζουν σημαντικά τις επιλογές σου, αφετέρου δεν θα σε ανταμείψουν με μια απεριόριστα υψηλή γαστρονομική εμπειρία.

01 Νοε 2019

Το BREAD & ROSES είναι ένα συνεργατικό μαγειρείο που βρίσκεται σε μια στοά κοντά στην πλατεία Ομονοίας και μετρά ήδη κάποια χρόνια ζωής (χωρίς ωστόσο να το έχω επισκεφτεί μέχρι σήμερα).
Το concept του απλό, αλλά συγχρόνως οικονομικό και αρκετά χορταστικό. 7-8 επιλογές από κυρίως, 3 σαλάτες και 4-5 συνοδευτικά, κάνεις την επιλογή σου από κάθε κατηγορία και μπροστά σου έρχεται ένα χορταστικό, πλήρες γεύμα, στην άκρως συμφέρουσα τιμή των 6.80 € (υπάρχει και η επιλογή του μικρού πιάτου στην τιμή των 4 €, ενώ για όσους προτιμήσουν να πάρουν το φαγητό πακέτο οι τιμές είναι ακόμη χαμηλότερες). Επιπλέον προσφέρονται και 2-3 γλυκά, επιλεγμένες μπύρες από μικρές, κατά βάση ζυθοποιίες, αναψυκτικά, ποτά κλπ.

Εμείς βρεθήκαμε στο BREAD & ROSES απογευματάκι καθημερινής (νομίζω λειτουργεί έως τις 8) και υπήρχε ακόμη αρκετός κόσμος. Ο εσωτερικός χώρος είναι πολύ μικρός (υποθέτω ότι τοποθετούνται και τραπέζια στην στοά), εμείς ωστόσο κατευθυνθήκαμε στην σαφώς πιο άνετη ταράτσα, μιας και ο καιρός το επέτρεπε. Αν εξαιρέσεις την αρκετά άβολη σκάλα για το ανέβασμα και μια σχετική μυρωδιά υγρασίας που αναπόφευκτα ερχόταν από τις ταλαιπωρημένες πολυκατοικίες του κέντρου της Αθήνας, ο χώρος μου άρεσε. Άνετα τραπέζια, διάφορα φυτά και γλάστρες περιμετρικά, ωραία μουσική και διάφορα άλλα διακοσμητικά δημιουργούσαν μια ευχάριστη ατμόσφαιρα. Αν και ο χώρος έδειχνε τα χρόνια του, όπως προανέφερα, τα παιδιά του BREAD & ROSES είχαν προσπαθήσει να τον καλλωπίσουν και να τον ομορφύνουν. Από την εξυπηρέτηση επίσης κανένα πρόβλημα. Φιλικά και ευγενικά τα παιδιά στο service, σε κέρδιζαν αμέσως με τη συμπεριφορά τους.

Ως προς τα φαγητό, επίσης έμεινα αρκετά ευχαριστημένος. Δεν δοκίμασα κάτι ξεχωριστό, υπήρχαν ωστόσο επιλογές για να καλύψουν όλα τα γούστα και ό, τι δοκιμάσαμε ήταν σίγουρα προσεγμένο και νόστιμο, σε εκτελέσεις πιο «παραδοσιακές» αλλά και πιο πειραγμένες από αυτές που θα συναντούσες σε ένα κλασικά μαγειρείο.
Εγώ λοιπόν επέλεξα φαλάφελ με σως ταχίνι-λεμόνι, πολίτικη σαλάτα και μακαρονοσαλάτα. Τα φαλάφελ ήταν αρκετά νόστιμα (ίσως να τα προτιμούσα λίγο περισσότερα τραγανά εξωτερικά), η πολίτικη σαλάτα νόστιμη, το ίδιο και η μακαρονοσαλάτα με διάφορα φρέσκα λαχανικά και γιαούρτι.
Η γυναίκα μου πήρε φακές beluga με ρύζι και σταφίδες (πραγματικά πολύ νόστιμες), κρητικά σαλάτα (σαν χωριάτικη στην ουσία με παξιμαδάκια) και ψητές πατάτες με μουστάρδα και θυμάρι.
Από ποτά πήραμε δύο μπίρες 500 ml. Άργος star (στα 3 € έκαστη).

Αυτά τα λίγα λοιπόν από εμένα για το BREAD & ROSES, το οποίο πιστεύω αξίζει να στηρίξετε, εάν βρεθείτε στο κέντρο και επιθυμείτε ένα νόστιμο και οικονομικό γεύμα. Προς διευκόλυνσή σας, μάλιστα, το καθημερινού μενού αναρτάται καθημερινά τόσο στο facebook όσο και και στην ιστοσελίδα του BREAD & ROSES, για να ξέρετε τι θα συναντήσετε.

01 Νοε 2019

Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα … είμαι παρορμητική ως άτομο.

Thus meaning ό, τι…. όταν κάτι αισθάνομαι να τελειώνει, θέλω να τελειώσει αμέσως. Υπάρχουν φορές που το μετανιώνω, φυσικά. Ειδικά όταν πρόκειται, όχι, για μία τελείως δική μου απόφαση αλλά από, μία υπαγορευμένη από την περιρρέουσα ατμόσφαιρα και την ένταση της στιγμής.

Οπότε.. θα επιστρέφω για guest εμφανίσεις όταν αισθάνομαι έτσι, πόσο δε, μάλλον, για τα μαγαζιά για τα οποία αισθάνομαι ότι τους χρωστάω.

Παραφράζοντας τη γνωστή έκφραση με τον Μωάμεθ και το βουνό θα σας πω ότι όταν δεν πάω εγώ στην Αμερική.. Η Αμερική έρχεται σε μένα.
Έχω λοιπόν “ξένους”. Που δεν είναι “ξένοι” είναι οικογένεια. Θέλω να τους περιποιηθώ. Σκέφτομαι διάφορα μαγαζιά αλλά καταλήγω στο Ταξιδεύοντας. Τους αρέσει το ψάρι. Και θέλω να τους δείξω τι σημαίνει το φρέσκο ψάρι στην Ελλάδα.

Δικαιώθηκα απόλυτα. Είναι άνθρωποι που ξέρουν να τρώνε και έχουν φάει σε μυθικά μαγαζιά.

Η βραδιά χαρακτηρίστηκε από επιφωνήματα σε άπταιστα ελληνοαμερικάνικα όπως superb.. exquisite.. so f@! different.
Εξασκώντας ότι ελληνικά τους είχα μάθει, ακούστηκαν, επίσης, οι φράσεις “ακόμα και τα λάχανα στην Ελλάδα είναι πιο νόστιμα” για τη σαλάτα Ταξιδεύοντας και τα βραστά λαχανικά που ζήτησα να συνοδέψουν το ψάρι μας, Ωωω! για το ξιδάτο χταπόδι, Μουγκρητά ευχαρίστησης, για την τηγανιτή γαριδόψιχα, σιωπηρά επιφωνήματα ( που είναι και τα πιο ηχηρά να ξέρετε) για το καπνιστό σκουμπρί και η απόλυτη σιωπή όταν ήρθε το ψημένο φαγκρί ( αυτή κι αν είναι ηχηρή).

Δε θα ξεχάσω ποτέ τα μάτια τους όταν ήρθαν τα γλυκά…ακόμα περισσότερο όταν ήρθε το προφιτερόλ το οποίο έφτιαξαν εκείνη την ώρα για εμάς… “They love you so much” ήταν αυτό που είπαν… όμως δεν αγαπούν εμάς.. αγαπούν και συμπεριφέρονται το ίδιο σε όλους τους πελάτες τους και αυτό για εμένα είναι πιο σημαντικό και άξιο αναφοράς.

Highlight της βραδιάς και viral πλέον στις συζητήσεις… Στην ερώτηση του Φίλιππου σχετικά με το “πώς είμαστε” αναφερόμενος στο αν έχουμε τελειώσει με τα πρώτα… η απάντηση από τους αγαπημένους μου που δεν ξέρουν the Greek way of saying things.. ήταν …πολύ χαρούμενοι!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη tzia.