Πρόσφατες Κριτικές Εστιατορίων Αθήνας

Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη - Αχαρναί, Αθήνα

Στις 4 Δεκεμβρίου, ημέρα Σάββατο, πήγα με την οικογένειά μου στο εστιατόριο "Αστέρι" με την σκέψη πως ήταν ένα απλό ρώσικο εστιατόριο. Αυτή η σκέψη άλλαξε με μιας, μόλις μπήκαμε μέσα.

Ο χώρος ήταν αρκετά μεγάλος, φιλόξενος και ούτε κάτι υπερβολικό. Μόλις μπήκαμε μέσα, η ιδιοκτήτρια-ιδιοκτήτης του μαγαζιού μας υποδέχθηκε με χαμόγελο και μας είπε που ήταν το τραπέζι μας. Καθίσαμε και σε 5 λεπτά είχε έρθει να πάρει παραγγελίες. Πήραμε για να φάμε 1 ρώσικη σαλάτα, 2 από το κάθε είδος γίγας σουβλάκια, μια ποντιακή τυρόπιτα και 2 σούπες λαχμάν και για να πιούμε 2 αναψυκτικά και ένα τσίπουρο. (Μια κανατούλα γύρω στα 300 ml)

Πρώτα από όλα, ήρθαν τα αναψυκτικά και το τσίπουρο και η ρώσικη σαλάτα (η οποία είναι χειροποίητη) και ήταν το κάτι άλλο!! Ήταν πολύ νόστιμη και μαζί της έφερε και ψωμί, το οποίο ήταν ζεστό και έμοιαζε με πίτα! Μέσα στα επόμενα 5 λεπτά είχαν έρθει και οι σούπες οι οποίες ήταν πολύ ζεστές (μόλις είχαν μαγειρευτεί) και ήταν τέλειες επίσης. 10 λεπτά αργότερα ήρθαν τα σουβλάκια γίγας-που ήταν κυριολεκτικά τα καλύτερα κεμπάμπ που έχω φάει-και μέχρι να τα φάμε ήρθε η ποντιακή τυρόπιτα, που ήταν το καλύτερο! Ήταν μια πίτα σε μέγεθος πίτσας, γεμιστή με τυρί και με τριμμένο τυρί από πάνω!!

Μόλις φάγαμε και τελειώσαμε, ένα μέλος του προσωπικού ήρθε απευθείας και μας είπε αν θέλουμε να πληρώσουμε και είπαμε "ναι". Ήμασταν 4 άτομα και δώσαμε 46 ευρώ.

Ήταν μια πολύ καλή εμπειρία και θα σας πρότεινα να την ζήσετε και εσείς!!

Μοντέρνα κουζίνα - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Eίχαμε ακούσει για τη Χύτρα πολύ καιρό αλλα δεν είχαμε καταφέρει να πάμε ποτέ.
Πήγαμε χειμώνα, το εστιατόριο φουλ μέσα. Θα πω οτι απο την αρχή που μπήκαμε νιωσαμε οτι δεν φαινόταν να είναι το κυριλε εστιατόριο που περιμέναμε.
Πήραμε το μενού degustation των 14 πιάτων (http: //hytra. gr/el/ ) και πληρωσαμε 150 ευρώ τα δύο άτομα. Το μενού είναι μεγάλο κ δεν θα το γράψω εδω για ευνόητους λόγους -δειτε το παραπανω λινκ- αλλά γενικώς ότι ήρθε στο τραπέζι ήταν ένα έργο τέχνης εμφανισιακά και γευστικά.

Γιατί δεν θα ξαναπηγαινα:
* Οι μερίδες ηταν τόσο εκνευριστικα μικρές στα περισσότερα πιάτα που αν ήθελες να το ξαναγευτεις δεν υπήρχε στο πιάτο.
* Οι σερβιτόροι ηταν πολύ casual στη συμπεριφορα και δυσευρετοι, άφηναν τα πιάτα χωρίς να εξηγούν τι έφερναν
* Η μουσικη στο χωρο ήταν ενα μπέρδεμα απο μπιτακια με live dj και εξαιρετικά δυνατά
* Ο χώρος δεν ειχε την επισημότητα ανάλογου εστιατορίου ηταν χαμηλοταβανος και τα τραπεζάκια ηταν κολλητά το ενα στο άλλο με αποτέλεσμα να ακούμε κ τους διπλανους μεσα σε ολο αυτό.
*Οι τουαλέτες. Βρε παιδιά οι τουαλέτες τετοιου χώρου βρώμικες και χωρίς χαρτί? Big No No for me!

Ελληνική κουζίνα - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Σήμερα επισκεφθήκαμε το κατάστημα λόγω της διαφημιστικής σημαίας που είχε με προσφορά 12 ευρώ το άτομο για όσο κι αν παραγγείλεις.

Ο χώρος όμορφος, σε προδιαθέτει ευχάριστα με την διακόσμηση δίνοντας αίσθηση καλού εστιατορίου, το προσωπικό πολύ, ευπρεπές, ευγενικό αλλά κουραστικό και σε ένα βαθμό ενοχλητικό, περιφέρονται ασκόπως, κοιτούν έντονα και με αγωνία για να έρθουν να πάρουν τα πιάτα που αδειάζουν. Τα τραπέζια πρωτότυπα, φτιαγμένα από παλέτες αλλά πολύ μικρά ακόμα και για δύο άτομα.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε σαλάτα η οποία ήταν παγωμένη από το ψυγείο με εικόνα που παρέπεμπε σε κατάστημα πολύ κατώτερων προδιαγραφών. Η γεύση αδιάφορη. Οι τηγανιτές πατάτες ήταν αρκετές και νόστιμες. Οι παστουρμαδοκεφτέδες απλά αδιάφοροι και μάλλον πασπαλισμένοι με παστουρμά σκόνη μιας και δεν βρέθηκε ούτε ένα μικρό κομματάκι παστουρμά.

Για κυρίως, πήραμε 2 "μερίδες" μπιφτέκια, ένα πολίτικο κι ένα με γέμιση τυριού και αλλαντικών, αδιάφορα επίσης και πολύ μικρά, ένα στην κάθε μερίδα. Σερβίρονται με λίγο σκέτο ρύζι, εντελώς σκέτο, δίχως το παραμικρό για να βελτιώσει τη γεύση ή την εικόνα του.

Τέλος όταν ήρθε η ώρα να πληρώσουμε και έδωσα την visa, πήρα την γνωστή απάντηση: "εχει χαλάσει το μηχάνημα, σήμερα το πρωί έβγαλα τα αυτοκόλλητα της visa από την πόρτα και αύριο που θα μου φέρει άλλο μηχάνημα η τράπεζα θα τα ξαναβάλω".

Δεν θα ξαναπήγαινα οικειοθελώς και δεν θα το πρότεινα σε κανέναν.

Μεζεδοπωλεία - Εξάρχεια, Αθήνα

Λοιπον, λοιπον επιτελους ηρθε η ωρα να επισκευτω ενα μαγαζι το οποιο ειχα διαβασει πολυ θετικα σχολια αλλα δεν ειχα ποτε την ευκαιρια να παω...... μεχρι χθες. Ηταν ενα βροχερο Σαββαατοβραδο και κανονισα να παμε 4 ατομα (2 ζευγαρια) να δοκιμασουμε λιγες απο τις γευσεις που ειχε το μαγαζι.1ον χωρος: Ναι οντως ειχε το κατι διαφορετικο,3 δωματιακια (2 μικρα κι'ενα μεγαλο σαν ενα παλαιιο αρχοντικο που ειχε διαρυθμιστει ετσι ωστε να γινει ενα μεζεδωπωλειο ξεχωριστο απο τ'αλλα. Σε αυτη την σκεψη το πετυχαν και μπορω να πω μου αρεσε πολυ, καθως και την υπολοιπη παρεα. Καθησαμε στον 3ο χωρο που ειναι και ο πιο μεγαλος που βρισκεται κι'ενα μπαρ.
Εμεις πηγαμε κατα τις 9 και, και στις 10 περιπου το μαγαζι ειχε γεμισει. Η μουσικη επαιζε ελαφροτζαζ ηχους και ητανε τοσο χαμηλα σε ενταση που οταν το μαγαζι μισογεμισε δεν ακουγονταν καθολου, δεν το παιρνω ομως αυτο σαν μειον διοτι εκει δεν πας για τη μουσικη, αλλα να πεις μια κουβεντα με την παρεα σου. Τα τραπεζια παντως ειχανε χωρο να αναπνευσεις και δεν ητανε καθολου στριμωχτα, πολυ θετικο. Τωρα ας παμε στα εδεσματα.
Πηραμε κοκκινο κρασι, πολυ καλο, αρεσε σε ολους. Ητανε λιγο γλυκο αλλα οχι ημιγλυκο. Και τωρα ας παμε στους μεζεδες. Πηραμε τυρι σαγανακι, αρκετα καλο, πανσετες στη σχαρα κι'αυτες αρκετα καλες οι οποιες συνοδευοντουσταν απο μικρα κομματακια πιττας και μια εξαιρετικη σως ντοματας, πατατες baby οι οποιες ητανε μικρες πατατες στρογγυλες με τη φλουδα σε ενα πυλινο κι'αυτες πολυ καλες. Ντακο πολυ ποιοτικο αλλα του ελειπε το λαδι(ειχε πολυ λιγο). Λουκανικο με συκο παρα πολυ καλο, και τελος πηραμε ενα πιατο ημερας το οποιο ητανε μοσχαρακι με πατατες στην κατσαρολα το οποιο ητανε τελειως μαμαδισιο με καλη ποσοτητα μοσχαριου αρτια βρασμενο.
Για ολα αυτα δωσαμε 37,50. Τιμη που ακουγεται πολυ καλη αλλα σε ολα τα θετικα ομως υπαρχει κι'ενα μεγαλο αρνητικο: Η ποσοτητα των εδεσματων, ητανε παρα πολυ μικρη! Τα μεζεδακια, τοσο μικρα που ντρεπομουνα να φαω πανω απο μια πιρουνια σε καθε εδεσμα. Χωρις να τα παραλεω το καθε πιατο που πηραμε αναλογουσε απο μια πιρουνια στον καθ'ενα. Μεγαλο μειον παιδια, ναι οντως ολοι οι μεζεδες καλοι φθηνοι και ποιοτικοι αλλα τα πιατακια τους ανυπαρκτα. Πρεπει να εχεις φαει καλα πριν πας εκει γιατι αν περιμενεις να χορτασεις μπαινοντας σε αυτο το μαγαζι πλανασαι πλανην οικτρα. Και δυο και τρεις φορες να παρεις ολους τους μεζεδες του μαγαζιου το στομαχι σου δεν θα εχει καταλαβει τιποτα απολυτως! Εκει απλα πας για τις γευσεις και μονο οι οποιες οντως ειναι πολυ ποιοτικες. Πιστευω πως η πολιτικη του μαγαζιου πρεπει να αλλαξει οσο αφορα τις ποσοτητες γιατι ναι μεν ειναι μεζεδοπωλειο, δεν πας γαι να φας τον απακο αλλα μην πας και στην αντιπερα οχθη και σε ταϊζουν σαν σπουργιτι! Καλυτερα να προσθεταν ενα με δυο € την τιμη σε καθε πιατακι και να μεγαλωνανε τις ποσοτητες. Παλι φθηνα θα ητανε και ο πελατης δν θα ειχε την εικονα οτι το μαγαζι σε κοροϊδευει! Δεν θα ξαναπαω ή τουλαχιστον θα ξαναπαω πολυ δυσκολα!

Fish Restaurants - Ανάβυσσος - Σαρωνίδα, Αθήνα

Της γεύσης το σχολείο με έχει κάνει να είμαι μες τα πράγματα μιάς περιοχής όπου δεν μένω. Ανάβυσσος, Σαρωνίδα και οι κατά σειρά περιοχές, γνωστές για τις στιγμές γευστικής και πνευματικής απόλαυσης που προσφέρουν τόσο στον ουρανίσκο μας, όσο και στα μάτια μας και στην καρδία μας, αφού μπορούμε να απολαμβάνουμε όμορφους, ποιοτικούς μεζέδες και προορισμούς δίπλα στην θάλασσα με τα αγαπημένα μας πρόσωπα λίγα μόλις χλμ απο το Κέντρο των Αθηνών. Είτε αφορά δεξίωση, είτε τραπέζι, είτε βόλτα, αυτές οι περιοχές αποτελούν ένα ξεχωριστό κομμάτι στις καρδιές των Ελλήνων. Έτσι λοιπόν 4 λάτρεις του καλού φαγητού δεν θα μπορούσαν να παραλείψουν μια επίσκεψη σε ενα αναπόσπαστο κομμάτι των Κυριακάτικων αποδράσεων στα πέριξ Αναβύσσου-Σαρωνίδας, την Ψαρού! Τα μαγαζιά στη παραλία στη Φώκαια είναι ακριβά, πλήν κάποιων αξιόλογων εξαιρέσεων που πραγματικά αξίζουν και για τα οποία θα αναφερθώ σε ξεχωριστές κριτικές. Εκεί, αν δεν ξέρεις που να πας, καταλήγεις στη καλύτερη των περιπτώσεων σε κάνα Φράντεϊζ στη Γλυφάδα. Ως επί το πλείστον σε τέτοια μέρη γίνεται χαμός από κόσμο τις Κυριακές και δεν βρίσκεις τραπέζι. Πολλά τέτοια μαγαζιά καλό είναι να τα επισκέπτεσαι ζεστές μέρες τέτοια εποχή και άνοιξη, λόγω του ότι είναι έτσι διαμορφωμένα και δεν είναι δροσερά και δυσανασχετείς το καλοκαίρι με ζέστη και υγρασία. Έχει τύχει λόγω δουλειάς και γνωστών να παρευρεθώ πολλές φορές σε γάμους, βαφτίσια και εκδηλώσεις στο Λαγονήσι και τις γύρω περιοχές οπότε γνωρίζω καλά το πως δουλεύουν τα εκεί μαγαζιά. Βρίσκεις όλων των βαλαντίων μαγαζιά, και για όλα τα γούστα. Άλλα ζητάνε να τους πας εσύ κέτερινγκ κλπ, άλλα δεν κλείνουν καθόλου τραπέζια για κόσμο, και τα υπόλοιπα μετά προθυμίας θα σου κάνουν όλα τα γούστα!! Ενδεικτικά, στη παραλιακή πρός Λαγονήσι υπάρχουν πολλά όπως το Grand Resort Hotel στο Λαγονήσι (στο οποίο δεν πατάς), το Plaza Resort στην παραλία Αναβύσσου (για ματσό), Eden beach hotel στη Σαρωνίδα (με όμορφο χώρο για εκδηλώσεις στην πισίνα και κάπως πιο φιλικές -για το πλαστικό σας χρήμα- τιμές) και ασφαλώς διάφορα κτήματα σε Λαγονήσι και Αγία Μαρίνα. Αυτά για να μπείτε λίγο στο κλίμα της ευρύτερης περιοχής.
Εδώ όμως δεν μιλάμε για χώλ δεξίωσης ή κάτι τέτοιο. Για να καταλάβει ο κόσμος, μιλάμε για ΓΝΗΣΙΑ ψαροταβέρνα μια απο τις γνήσιες εναπομείναντες ψαροταβέρνες του είδους, πάνω στο κύμα. Εν αρχή, καλαμαράκι γόνος. Η πρώτη λέξη που μου έρχεται στο μυαλό είναι "υπερτιμημένο". Πολύ καλό παραταύτα. Αυτό που με ενδιαφέρει και πρέπει να σας ενδιαφέρει είναι η λαδίλα. Όταν βλέπετε καλομαγειρεμένα πιάτα και καλοτηγανισμένα πιάτα χωρίς περίσσεια λαδίλα (και δεν συζητάμε για καμμένα υπολλείματα από μαρίδα κλπ μες το καλαμαράκι) αυτό υποδηλώνει σοβαρό μαγαζί, καθαρό μαγαζί, μαγαζί εμπιστοσύνης. Μαγαζί που δεν χρησιμοποιεί το ίδιο λάδι πάνω απο 2-3 και πολύ λέω φορές. Έπειτα μας ήρθαν 2 χωριάτικες με 1 μελιτζανοσαλάτα και 1 τζατζίκι, χειροποίητα, που σπάνια θα βρείς τόσο καλή μελιτζανοσαλάτα. Οι περισσότερες ψαροταβέρνες που τις αποκαλώ "φασόν" ψαροταβέρνες όλες χρησιμοποιούν προκατασκευασμένες πατάτες, τζατζίκι, τυροκαυτερή, μελιτζανοσαλάτα κ. ο. κ. Αυτά, μόνο τζατζίκια και μελιτζανοσαλάτες δεν είναι. Απομίμηση θα έλεγα, αυτών, είναι. Τελοςπάντων, είμαι λίγο ψείρας σ' αυτά τα θέματα και το σουβλάκι μου ακόμα το θέλω χειροποίητο. Εν συνεχεία μας ήρθαν 2 Πατάτες τηγανιτές, χοντροκομμένες στύλ χωριάτικης Αμερικάνικης κοπής πατάτα, φρεσκοκομμένες φρεσκοτηγανισμένες, 2 μύδια, 2 γαρίδες σαγανάκι, και μια ποικιλία θαλασσινών για τις 2 φίλες της παρέας την μοιραστήκαν στα 2. Για όλα αυτά μαζί με 1 λίτρο λευκό κρασί, 1 ούζο, 4 κόκα-κόλες (κανονικές και λάιτ) και 1 μπουκάλι μεγάλο εμφιαλωμένο νερό με κέρασμα στο τέλος, μπόλικο χαβαλέ και τρομερή διάθεση, δεν ξεπεράσαμε τα 16 και κάτι ευρώ το άτομο. Συμπερασματικά λοιπόν, η Ψαρού, θα έλεγα πως είναι ενα τίμιο, καθαρό, με ευγενικό και πρόθυμο προσωπικό, μαγαζί, που θα δώσει μια πολύ όμορφη γευστική νότα στο Κυριακάτικο και όχι μόνο, φιλικό ή οικογενειακό τραπέζι των πέριξ!

Κλασική κουζίνα - Κολωνάκι - Λυκαβηττός, Αθήνα

Ανεβαίνοντας την Καναρη, που ειναι συνήθως η μια απο τις κύριες πύλες για να εισέλθει κανεις στο Κολωνακι, ο πεζόδρομος στα αριστερά ειναι η Μηλιώνη. Ο πάλαι ποτέ ζωντανός πεζόδρομος που γνώρισε ιδιαίτερη άνθιση, θα τον χαρακτήριζα χειμωνιάτικα ως σκιά του εαυτού του. Για μια περιοχή που συνήθιζε να σφύζει απο ζωή, ειναι μια ακομα τρανταχτή απόδειξη της ύφεσης που εχει υποστεί η χώρα στην παρούσα φάση. Κάποτε το θρυλικό Jackson's hall, που αφου μας άφησε χρόνους, ηρθε με τα χρονια να προστεθεί και το Πρυττανειο που στεγαζόταν στο νεοκλασικό της Μηλιώνη, για να αφήσει τον πεζόδρομο βουβό και χωρις λόγο για σουλατσάρισμα.

Κάπου εκει λοιπόν στη Μηλιώνη, ακριβως στο νούμερο οκτώ, το λέει και το όνομα του άλλωστε, βρίσκεται το Μ8, ανανεωμένο και σε μινιμαλ αποχρώσεις. Το τοσο μινιμαλ σε ένα μουντό περιβάλλον δε θα το χαρακτήριζα ο, τι καλύτερο ως προς την προσέγγιση του, γιατι πρεπει να ξέρεις για να πας, αφου δε φαινεται απο πουθενά.

Πρόκειται για ένα χωρο ανακαινισμένο, γιατι αν θυμάμαι καλα, εκει προϋπήρχε μια καφετέρια, σε γκρι αποχρώσεις, με αναπαυτικές καρέκλες και ξύλινα τραπέζια. Ο εσωτερικός χωρος προορίζεται για φαγητο, ο οποίος δεν ειναι ιδιαίτερα μεγάλος, και αν γεμίσει δε θα ειναι πολυ άνετος. Τα τραπέζια δεν απέχουν μεταξύ τους, ο λόγος ειναι προφανής και αυτα που ειναι για δυο άτομα ειναι μικρα. Ο στολισμός και η διακοσμηση ειναι πολυ καλή, η χριστουγεννιάτικη διακοσμηση ακριβως ´οσο πρεπει, και η art de a table επισης πολυ καλού επιπέδου.

Ο εξωτερικός χωρος ειναι κυριως για καφέ με αναπαυτικά τραπέζια και καναπέδες και σόμπες, για το χειμώνα, που μαλλον κάνουν αρκετα καλή δουλεια, γιατι λόγω τοποθεσίας του, ειναι αρκετα προστατευμένο απο το κρύο. Στους τοίχους, στο εσωτερικό εχει προθήκες με κρασιά, το μπαρ βρίσκεται μεσα και δεξιά, ενω η κουζίνα και οι τουαλέτες βρίσκονται κάτω. Τελος, ο χωρος ειναι πραγματικά καθαρός σε ολα τα επιπεδα και απαγορεύεται το κάπνισμα.

Η εξυπηρετηςη έγινε απο δυο άτομα, μια κοπέλα και έναν κύριο. Ηταν και οι δυο πολυ καλοί και εξυπηρετικοί, η κοπέλα δεν ειναι τοσο γελαστή, αλλα ειναι ευγενική, εξυπηρετική και άμεση. Στο σύνολο τους, ειναι επαγγελματίες και δεν έχουν τη νοοτροπία του μαγαζιού του Κολωνακιου, που μπορει κάποιος να συναντήσει στην ευρυτερη περιοχή.

Όσον αφορά το φαγητο, θα έλεγα με έκπληξη οτι ενθουσιάστηκα και δεν το περιμενα. Αμφιταλαντευτηκα πολυ για το 3/4 ή 4/4, απλα προτίμησα το 3/4 επειδη ειναι η πρωτη κριτική και θα ηταν ευχάριστη έκπληξη να ακολουθήσουν κι άλλες.

Εμείς ήμασταν δυο άτομα και παραγγειλαμε τα εξής: μια σαλάτα κινόα με passion fruit. Πολυ ωραια στην παρουσίαση και αρκετή για δυο άτομα. Η σαλάτα περιείχε βιολογική κόκκινη κινόα, φρέσκα κρεμμυδάκια, μπρόκολο, passion fruit, αβοκάντο, μάνγκο και απο πάνω vinaigrette lime. Μου άρεσε πολυ, τα υλικα έδεναν αρμονικά μεταξύ τους, και επειδη εγώ ειμαι λάτρης των εξωτικών φρούτων, θα την ξαναεπέλεγα άνετα. Θα ηθελα λιγο παραπάνω σος, για να την αναδείξει στο έπακρο. Ή καλύτερα ίσως λιγο αλατι. Στο σύνολο της ομως ηταν πολυ καλή.

Απο κυριως επιλέξαμε ταλιατέλες με σολωμο, φρέσκο κρεμμυδάκι, βότκα και κρέμα γάλακτος. Η κρέμα γάλακτος ηταν λιγο παραπάνω απο οτι θα έπρεπε, αλλα στο σύνολο του το πιάτο ηταν πολυ καλο. Είχε πολλα κομματια σολομού μεσα, και γενικά η ποςοτητα όλων των υλικών ηταν επαρκέστατη. Αυτο το πιάτο το επέλεξε εγώ, και έχω μερίδιο ευθύνης που δεν μπόρεσα να το κανω καλα, γιατι με την κρέμα γάλακτος δεν έχω καλες σχέσεις, όποτε δε μου φταίει το πιατο, αλλα μαλλον οι επιλογές μου. Στα σίγουρα ειναι ένα αξιόλογο πιατο και το γεγονός οτι το στομαχι μου δεν είχε κανενα πρόβλημα, απο μονο του λέει πολλα για την ποιότητα των υλικών του.

Το δευτερο κυριως ηταν χοιρινό φιλέτο με πατάτες τηγανητες, λαχανικά και σάλτσα μπεαρνεζ. Το πιατο περιείχε τρία πολυ καλα και ζουμερά φιλετάκια χοιρινού, με πατάτες τηγανητες, που θα τις ηθελα καλύτερες, η αληθεια, με κολοκύθι και μπρόκολο μαλλον στον ατμό, και δίπλα έφερνε ξεχωριστά τη σος. Η σος μια πανδαισία, εξαιρετική στην υφή και τη γευση της, ταίριαζε απόλυτα. Το πιατο ηταν επαρκές σε ποςοτητα και φαγώθηκε ολο. Στο τελος μας κέρασαν και δροσερή μαστίχα σε μπουκαλάκι μικρό, για τη χώνεψη.

Και πάμε αισίως πια στο value for money. Η αληθεια ειναι οτι έχω μπερδευτεί πολυ, και αυτο το 2/4 δεν ξέρω αν ειναι αντιπροσωπευτικό. Εγώ θα παραθέσω τη γνώμη μου και τις σκέψεις μου, προερχόμενες απο την εμπειρια που είχα, και ελπίζω οτι οποίος διαβάσει την κριτική μου να οδηγηθεί σε ασφαλή συμπεράσματα. Πληρώσαμε περίπου 52 ευρω, μαζι με ψωμάκι και ένα ποτήρι λευκο κρασι. Πηραμε νερό βρύσης στο δικό τους γυάλινο μπουκαλι. Τα κυριως είχαν 15 ευρω το καθένα. Φτηνά δεν τα λες, αλλα ουτε απαραίτητα απλησίαστα.

Τι με μπέρδεψε; Ειναι ένας χωρος μεσαίου μεγέθους που αποσκοπεί ο μισος για καφέ και ο υπόλοιπος για φαγητο. Φαντάζεστε λοιπόν οτι ο μισος του μεσαίου ποσο μικρος γινεται. Επισης, η όλη τοποθεσία και το στήσιμο σε εμπνέει να πας για lunch break όταν έχεις βγει είτε για δουλεια, είτε για shopping, η μαλλον οπως γίναμε για window shopping και μονο. Αυτο δε σημαινει οτι δε θα πας και βραδυ, αλλα για μεσημέρι και να δίνεις 25 ευρω το άτομο και πάνω, ειναι λιγο ακριβό. ´Οσο και να το αξιζει το φαγητο, πιστευω οτι ένα κλικ χαμηλότερες τιμές, θα κέρδιζε επάξια 3/4.

Γενικά το προτεινω για όποιον βρεθεί στο Κολωνακι. Ασφαλής επιλογή υπό προϋποθέσεις.

Multi Ethnic - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

> Χρόνος: Σάββατο βράδυ του Δεκέμβρη βροχερό, 2 ζευγάρια. Η φίλη είχε πρόσφατη σύσταση για ένα νεο καλό μαγαζί, οπότε ακολουθήσαμε.

> Χώρος: Στυλάτο μπαρο-εστιατόριο στο ύφος και την φινέτσα που επιιβάλλει η περιοχή. Ενας από την παρέα κάπνιζε οπότε ζητήσαμε και κάτσαμε στους "καπνίζοντες" δηλαδή στο μπροστινό τμήμα που είναι στην ουσία εξωτερικός χώρος κλεισμένος με αφαιρούμενη τζαμαρία και τέντα πάνελ, ενοποιημένος όμως με τον μέσα. Σχετικά άνετο κάθισμα με αναπαυτικές καρεκλοπολυθρόνες και υπερεπαρκή επιφάνεια τραπεζιού. Φωτισμός χαμηλός στο όριο του να διακρίνεις τι τρώς - που όμως τελικά διακρίνεις με την βοήθεια του μεγάλου κεριού. Διακόσμηση με άφθονα λαμπάκια που "ζεσταίνουν" την αίσθηση του περιβάλλοντος. Μουσική διακριτική, τίποτα ιδιαίτερο.
Ολα καλά λοιπόν στο χώρο αλλά γιατί η βαθμολογία 2/4?

1ο και σημαντικότερο η τσιγαρίλα! Απειρος καπνός τσιγάρου, και εξαερισμός μηδέν, μα εντελώς μηδέν. Οταν κάπου στο μέσο της βραδυάς που γέμισε το μαγαζί άρχισαν να τσούζουν τα μάτια και να δυσκολεύεται η ανάσα, αναζήτησα κάποιο ίχνος εξαερισμού, που δεν βρήκα.
Θα μου πεις καπνίζοντες ζητήσατε τι ήθελες να μυρίζει, άνθη? Σωστό, αλλά όταν πουλάς τόση φινέτσα και μάλιστα πανάκριβα όπως θα δουμε παρακάτω, έ, βάλε ένα στοιχειώδη εξαερισμό!

και 2ο η θέρμανση, αρκετές θερμάστρες γκαζιού διασκορπισμένες που ζέσταιναν μεν αλλά τσουρούφλιζαν κεφάλι και πλάτη δε. Καήκαμε, παρόλο που ζητήσαμε να χαμηλώσουν / σβήσουν τις κοντινές, και αυτή η αίσθηση καυτό κεφάλι/πλάτη με κρυα πόδια δεν είναι και ότι καλύτερο.

Προς την διεύθυνση: Υπάρχουν μη μόνιμα συστήματα εξαερισμού και αερόθερμων με ευκαμπτους αεραγωγούς που τρέχουν περιμετρικά σε οροφή ή δάπεδο, αρκεί να βάλεις (λίγο) το χέρι στην τσέπη.

> Service: Ευγενικά και πρόθυμα τα παιδιά, χωρίς κενά και με άμεση απόκριση. 3 στα 4 γιατί η σερβιτόρα δεν ήταν επαρκώς ενημερωμένη στο τι ακριβώς περιείχαν τα πιάτα. Ηταν ευγενική όμως.

> Γεύση: Στην ουσία τώρα. Τεράστια πιάτα με ελάχιστο κυρίως περιεχόμενο. Συνοδεία με διακοσμητική και όχι γευστική διάθεση, τίποτα το ιδιαίτερο.

- Σαλάτα Βαλεριάνα 10€. Πρασινάδα με την γνωστή γλυκόξυνη γεύση, που τόσο φοριέται και συνοδεία παξιμάδι με κάποιο άλειμμα τυριού, όχι κάτι ιδιαίτερο, μικρή ποσότητα σε ρηχό πιάτο. Το παξιμάδι κατέρεεε στο κόψιμο γιατί είχε μουλιάσει περισσότερο από ότι έπρεπε.

- Χοιρινό El Jiro 17€. 3 μπριζολάκια χωρίς κόκκαλο, αγνώστου περιοχής, μεγέθους πιατακίου ελληνικού καφέ, πάχους μισού πόντου, σκληρά και στεγνά. Αδιάφορο έως κακό πιάτο με ποιότητα ανάλογη μέτριας συνοικιακής ψησταριάς.

- Spare Ribs χοιρινά 16€. Το πιο ενδιαφέρον πιάτο. Καλή ποσότητα με μισό rack παϊδιών (baby back μάλιστα, όχι spare), τρυφερό, ζουμερό, πολύ νόστιμο με σωστά καραμελωμένο glazing. Αριστο.

- Μάγουλα μαύρου χοίρου 18€. Αστειωδώς μικρή ποσότητα, 2 στρογγυλά κομματάκια μεγέθους cookie, πάχους 1 εκ, με μια επίπεδη σκουρόχρωμη σάλτσα και κάποιο άγευστο άλειμμα εμφάνισης και υφής φιστικοβούτυρου στο υπόλοιπο πιάτο, προφανώς για να μην φαίνεται άδειο. Τρυφερό και ζουμερό το κρέας αλλά με αδιάφορη επίπεδη γεύση. Σημειωτέον, το μάγουλο είναι από τα φθηνότερα κομμάτια, καταλήγει συνήθως σε πηχτή μαζί με το υπόλοιπο κεφάλι και τα πόδια.

- Σωλομός Asado 16€. Ενα μικρό κομμάτι φρέσκου σολωμού μεγέθους πακέτου τσιγάρων. Το πακέτο 10άρι βέβαια. Τίποτα το ιδιαίτερο.

- Κρασί Αγιωργήτικο Παπαϊωάννου 18€. Σταθερή αξία.

- Ενα ποτήρι λευκό Υδυσμα Δρυός 8€, για τον ψαροφάγο. Καλό.

- Νερό, φιάλη 1 lt, 2.5€. 1 coca 250ml, 3.5€

> Check: Για τα παραπάνω χάσαμε 122€, 30.5€/άτομο με το κρασί, 25€ χωρίς.

Γενικά μου ξανάφερε την παλιά ξεχασμένη αίσθηση της εκνευρισμένης απορίας όταν καμμιά φορά έπεφτα κατά λάθος σε κάποιο "δήθεν" της χρυσής δεκαετίας της φούσκας.

> Θα ξαναπάω? δεν θα το μαρτυρήσω...

Σουβλάκι & Σχάρα - Πεντέλη, Αθήνα

Και γιατί το ονομάσατε "Πράσινο Πιπέρι" ;; Ήταν η πρώτη μου ερώτηση προς τον ευγενικό κύριο που μας υποδέχτηκε. Απομακρύνθηκε για λίγα δευτερόλεπτα και επέστρεψε με τον μύλο του πράσινου πιπεριού ανά χείρας και κάπως έτσι μάθαμε ότι εκτός από το λευκό, το κόκκινο και το μαύρο, υπάρχει και το πράσινο, που είναι μάλιστα και ιδιαίτερα αρωματικό. Το Pepper Ελένη, με κυνηγάει, με τον ένα ή τον άλλο τρόπο...

Αν δεν μας πήγαινε ένας καλός μας φίλος στο Πράσινο Πιπέρι, εγώ αγνοούσα την ύπαρξή του και κακώς δηλαδή, γιατί θα έχανα ένα πολύ καλό ψητοπωλείο σε απόσταση 15 λεπτών από το σπίτι μου, σε μια περιοχή που πραγματικά το χρειαζόταν κάτι τέτοιο.

Βρίσκεται στην πλατεία της Νέας Πεντέλης, που δεν την έχω εξερευνήσει ακόμη πολύ καλά, καθώς συνήθως πηγαίνω στην Παλαιά Πεντέλη, όπου ωστόσο τα καλά φαγάδικα μάλλον... δεν υπάρχουν πια, ή τα σημάδια της παρακμής τους είναι πια ανεξίτηλα.

Η επίσκεψή μας έγινε μέσα στο Νοέμβρη, εν είδει ενός πρόωρου εορτασμού γενεθλίων, στο πολύ χαλαρό, καθώς δεν θέλαμε κάτι κυριλέ αλλά κάτι πιο προσιτό και παρείστικο. Ήταν τελικά άψογη επιλογή, σε θέμα χώρου, εξυπηρέτησης αλλά και φαγητού, και το ευχαριστηθήκαμε πολύ.

Διακοσμητικά δεν διαφέρει σε κάτι από τα παρόμοια μαγαζιά του είδους, είναι καλαίσθητο, με ένα απαλό λαδοπράσινο χρώμα στις περισσότερες επιφάνειες, ξύλο, και μερικές μεταλλικές πινελιές σε στυλ βιομηχανικό.
Είναι καθαρό, τακτοποιημένο, με άνετη διάταξη τραπεζιών και με ένα διπλό καναπεδάκι με κόκκινες μαξιλάρες και φτιαγμένο από ξύλινες παλέτες. Μάλιστα ενώ θα καθόμασταν αλλού, μας προέτρεψαν να καθήσουμε εκεί για να είμαστε πιο άνετα.

Ο κατάλογος τους υπάρχει στην ιστοσελίδα τους, μαζί με τις τιμές, για μια πρώτη εικόνα. Στο μαγαζί υπήρχαν κάποιες παρέες, μετά ήρθαν κι άλλες και επίσης δουλεύει και με ντελίβερι, ωστόσο η εξυπηρέτησή τους αν και είχαν δουλίτσα εκείνο το βράδυ, ήταν υποδειγματική και κανένα παράπονο δεν είχαμε.
Θέλαμε να δοκιμάσουμε το περίφημο κοντοσούβλι τους, αλλά το βάζουν μόνο Σ/Κ, οπότε την οργάνωση της παραγγελίας την πήρα εξ ολοκλήρου επάνω μου, με τάσεις γουρουνιάσματος ξανά, γιατί όταν στην παρέα βρίσκεται και η Τρίαινα του Ποσειδώνα, δεν ξεμπερδεύεις έτσι εύκολα κι απλά. Στο δια ταύτα λοιπόν:

- Τυροκαυτερή, που ποτέ δεν λείπει από το τραπέζι μας. Από τις καλύτερες που έχω δοκιμάσει πρόσφατα, εντελώς χειροποίητη, λευκή, όχι με μπούκοβο φτιαγμένη αλλά με την καυτερή πιπερίτσα, με μεγάλα κομμάτια φέτας και μικρότερα πιπεριάς και άφθονο ελαιόλαδο από πάνω, όχι σε σημείο να βγάζεις φλόγες, πάρα πολύ ωραία και στα γούστα μας. ( 4,20 ευρώ )

- 2 κομμένες πίτες, αλάδωτες, ξεροψημένες, με μπόλικη ρίγανη, πάπρικα και αλατοπίπερο ( 2 χ 0,40 ευρώ )

- Ταλαγάνι στη σχάρα, με θρούμπι και λεμόνι. Μαεστρικά ψημένο, νοστιμότατο αλλά θα το ήθελα σε μεγαλύτερη ποσότητα, γιατί μέχρι να πω πράσινο πιπέρι... εξαφανίστηκε ( 4,50 ευρώ )

- Πατάτες τηγανιτές, χεράτες και φρέσκιες, με τριμμένη γραβιέρα και σως πράσινο πιπέρι. Ωμμμμ.....
"Και γιατί ονομάσατε τη σως πράσινο πιπέρι, από τί είναι δηλαδή φτιαγμένη ;;"
Και κάπου εκεί, με την πειθώ μου, κατάφερα να μου ψιθυρίσει ο κύριος στο αυτί τα 4 συστατικά της, γιατί σας μιλώ για μια σως που όμοια δεν έχω ξαναδοκιμάσει πουθενά και θα έσκαγα αν δεν μάθαινα το μυστικό της συστατικό.
Οι πατάτες ήταν καυτές, τραγανές, η σως άφθονη μέχρι την τελευταία πατάτα και το τυρί αληθινή γραβιέρα και όχι κάτι τύπου γκούντα. Πήραμε και 2η μερίδα και την αφανίσαμε κυριολεκτικά ( 2 χ 4,10 ευρώ )

- Μερίδα φιλετάκια χοιρινά μερακλίδικα. Ήρθαν 3 μεγαλούτσικα μπριζολάκια, χωρίς κόκκαλο φυσικά, καλοψημένα και πολύ νόστιμα, το καθένα με μια μεγάλη ροδέλα ψητής ντομάτας από πάνω και με μπόλικες τηγανιτές πατάτες δίπλα ( 7,80 ευρώ )

- Μερίδα συκώτι μοσχαρίσιο. Εδώ έπαιξα επιτέλους μόνη μου ( τους κράτησα απασχολημένους με τα υπόλοιπα, για να πάρω μια ρεβάνς που έπρεπε ). Ήρθε ένα μεγάλο και ολόκληρο κομμάτι συκώτι με ριγανολαδολέμονο και με μπόλικες τηγανιτές πατάτες, νόστιμο και αυτό, ίσως λίγο πιο στεγνό από όσο έπρεπε, αλλά ευθύνομαι εγώ γιατί το ζήτησα καλοψημένο. Δεν έμεινε ίχνος ούτε κι από αυτό. ( 7,50 ευρώ )

- 3 καλαμάκια χοιρινά, με το ψωμάκι τους και το λεμονάκι τους. Όχι πολύ μεγάλα σαν συνολική εικόνα, αλλά τα κομμάτια του κρέατος ήταν μεγάλα. Άρεσαν πολύ και ήταν διαβολικά μαλακά και νόστιμα. Άκουσα επευφημίες και μουγκρητά. ( 3 χ 1,60 ευρώ )

- Μπουρί κοτόπουλο, δηλαδή μια μεγάλη αραβική πίτα με φιλετάκια κοτόπουλο, ζουμερό και αυτό και καλοψημένο, με μαρούλι, ντομάτα, αγγούρι, πατάτες και σως.
Το βρήκα αρκετά νόστιμο γενικά, αν και δεν μου ταίριαξε τόσο πολύ το αγγούρι, νομίζω ότι θα του ταίριαζε καλύτερα το τριμμένο καρότο και λίγο κρεμμύδι, αλλά βέβαια γούστα είναι αυτά. Πάντως φαγώθηκε και αυτό, μάλιστα έρχεται κομμένο στη μέση για να το μοιραστούν 2 άτομα ( 4,30 ευρώ )

- Νεράκι σε κανάτα, χωρίς πίεση για εμφιαλωμένο, και κρασάκι κόκκινο χύμα, μισό κιλό στα 4 ευρώ. Επίσης, όταν τελειώσαμε το φαγητό μας και μας μάζεψαν το τραπέζι, μας ρώτησαν αν θα θέλαμε να μας κεράσουν κάτι.
Και έφεραν ένα ολόκληρο καραφάκι παγωμένη μαστίχα, κάτι το οποίο έχω συναντήσει μόνο σε κάποια μεζεδοπωλεία και οπωσδήποτε όχι σε ψητοπωλεία, οπότε ένα μπράβο από εμένα για το κέρασμα αυτό. Σύνολο λογαριασμού με απόδειξη 46 ευρώ, δηλαδή 15 ευρώ το άτομο, αλλά ήταν κερασμένα από την εορτάζουσα.

Το Πράσινο Πιπέρι το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους κινούνται στα βόρεια και από εμάς έπεται προσεχώς επαναληπτική επίσκεψη για να δοκιμάσουμε και το κοντοσούβλι και το φρυγαδέλι αυτή τη φορά. Και μια μερίδα πατάτες με τη σως, μόνο δική μου.

Υ. Γ. Παίρνοντας αφορμή από πρόσφατη κριτική της φίλης PP TINA, όπου σωστά επεσήμανε την μεγάλη καθυστέρηση αναφορικά με την καταχώρηση των καταστημάτων που στέλνουμε, θέλω να επιβεβαιώσω ότι συνέβη και σε μένα κάτι ανάλογο με μαγαζιά που έχω στείλει εδώ και καιρό.

Υ. Γ. 2. Η ανήσυχη εξερευνητική φύση μου, μάλλον δεν έχει περάσει απαρατήρητη... Ευχαριστώ πολύ το Χρυσανθεμάκι και την Julie05 για την αναφορά τους σε πρόσφατες κριτικές τους, όπως και τον Aeternion για την εμπιστοσύνη!!

Μοντέρνες ταβέρνες - Πετράλωνα, Αθήνα

Βράδυ Σαββάτου κ μετά από απογευματινή θεατρική παράσταση κ παρότρυνση γνωστής βρεθήκαμε μια παρέα 5 ατόμων στο συγκεκριμένο μαγαζί!
Ας ξεκινήσουμε από τα δύο πρώτα στοιχεία που μπορεσα να κρίνω κ αυτα ήταν ο χώρος κ η εξυπηρέτηση!
Ο χώρος minimal αλλα προσεγμένος, με μουσική στην κατάλληλη ένταση για να φας κ να μιλήσεις σαν άνθρωπος χωρίς να φωνάζεις! Να αναφέρω πως τουαλέτες ήταν καθαρές!
Η εξυπηρέτηση πολύ καλή απ'όλους!
Να αναφέρω δύο πράγματα που μου έκαναν πολύ εντύπωση (θετική)! Πρώτον, επειδή κάποια παρέα ζήτησε να καπνίσει μας ρωτησε αν έχουμε θέμα, πράγμα που δε συμβαίνει πουθενά πλέον! Θεωρούν δεδομένο ότι μπορούν να καπνίζουν σε εσωτερικούς χώρους κ ας Έχει απαγορευτεί χροοοοονια τώρα αλλά κ σε αυτό το θέμα φερόμαστε σαν κλασικοί Ελληνάρες.
Το δεύτερο που θέλω να αναφέρω είναι ότι ειχαν κάνει ένα λάθος στον λογαριασμό μας κ μας το είπαν απο μόνοι τους ότι τελικά χρωστάμε λιγότερα γιατί καταλαθος χρέωσαν κάτι παραπάνω. Καλά αυτό κι αν δεν γίνεται πουθενά! Κ πάμε στο φαγητό που είναι κ το κυρίως θέμα.
Με το που κάτσαμε έφεραν ελιοψωμο με σως γιαουρτιου. Παραγγείλαμε ψωμί που περιελαμβανε ποικιλια ψωμιων κ κριτσινιων, ημιγλυκο κρασί, πατατες τηγανητές οι οποίες ήταν κομμένες σε κυβάκια κ αρωματισμενες με φασκομηλο κ λιγο σκόρδο, φάβα, μελιτζάνα ψητή με ντομάτα, καγιανα που φτιαχνεται με αυγά ποσέ, χοιρινο με κεδρομηλο και φιλετο κοτόπουλο.
Το χοιρινό ήταν εξαιρετικό, ελιωνε το κρέας στο στόμα σου. Το φιλέτο κοτόπουλο εξίσου μαλακό κ πολύ γευστικό. Τα υπόλοιπα που δοκιμάσαμε ήταν αρκετά καλά. Κακή εντύπωση δεν έχω απο κανένα πιάτο, απλα ανέφερα αυτά που με ενθουσίασαν.
Πληρώσαμε 50€, είναι μια φυσιολογική τιμή νομιζω δεδομένου ότι φάγαμε χωρίς να φουσκωσουμε αλλά φύγαμε χορτασμενοι.

Μοντέρνες ταβέρνες - Πετράλωνα, Αθήνα

Πηγαμε Σαββατο βραδυ με γεματο μαγαζι, αλλα βρηκαμε να κατσουμε.
Πηραμε μια πιττα ημερας με τυρια και φυλλο καταιφι, αρκετα γευστικη. Τις πατατες με τα μυρωδικα, καλες αλλα οχι κατι μοναδικο. Και τελος το χιουνκιαρ με τον πουρε μελιτζανας. Το κρεας πολυ μαλακο, ο πουρες απλα καλος.
Γενικα οι γευσεις στο συνολο ηταν καλες.
Ολα αυτα μαζι με ενα ποτηρι κρασι και 200ml ρακι.
Οταν ηρθε η αποδειξη, κατα τη διαρκεια που τρωγαμε, παρατηρησα οτι η ωρα, τα πιατα και το συνολο δεν ηταν του δικου μας τραπεζιου, και 5 ευρω παραπανω απο το δικο μας συνολο, αλλα ειπα να το δουμε στο τελος. Αφου παραγγειλαμε και ενα τσιζκεικ με μπισκοτο απο χαρουπι και σοκολατα, το οποιο ηταν εξαιρετικο, ζητησαμε λογαριασμο, οποτε και πηραν την αποδειξη και την επεστρεψαν με το δελτιο παραγγελιας.
Στην παρατηρηση μου οτι η αποδειξη δεν ειναι σωστη, δικαιολογηθηκαν οτι καποιο λαθος θα ειχε στο χτυπημα γινει λογω βιασυνης και οχι ηταν λαθος αποδειξη. Αφου ζητησα την δικη μας αποδειξη, την εφεραν, χωρις να δεχτουν αυτο που τους ελεγα.

ΥΓ. Στα 2 διπλα τραπεζια υπηρχε κερασμα γλυκο, ενω σε εμας ρωτηθηκε αν θα παραγγειλουμε κατι. Στην παρατηρηση μου σε αυτο μου ειπαν οτι κερασμα δινουν μονο οταν δεν παρει καποιος γλυκο.

ΥΓ2. Σε γενικες γραμμες ενα μαγαζι στα Πετραλωνα, με ωραιες γευσεις και πιατα και σχετικα καλες τιμες.