Πρόσφατες Κριτικές Εστιατορίων

09 Μάρ 2020

Πηγαμε 4 άτομα Παρασκευή βράδυ. Η γειτονιά ιδιαίτερη και ωραία.

Βρήκαμε να παρκάρουμε αλλα υπάρχει και η επιλογή του ιδιοτικου πάρκινγκ.

Ο χώρος μικρός αλλα ωραίος. Κάτσαμε στο πατάρι.

Το προσωπικό πολυ ευγενικό και άμεση εξυπηρέτηση.

Μικρός κατάλογος αλλα όπως αποδείχτηκε όλα ήταν εξαιρετικά.

Το καλοσωρισμα ήταν πολυ μικρό αλλα γευστικό (παρμεζάνα με κάτι άλλο)

Πήραμε capresse σαλάτα που ήταν καλή.

Δυο πίτσες που ειναι σίγουρα η καλύτερες που έχω φαει στην Ελλάδα και απο τις καλύτερες γενικότερα (φοβερό ζυμάρι). Ειδικά η μαρινάρα με αντζούγια και χταπόδι(;) ήταν τέλεια.

Για κυριως πήραμε νιοκι (Alfredo) που ήταν ωραιο, όπως και το ριζότο με σπαράγγια και το ριζότο με μανιτάρια (vegan) και όλα σε καλές ποσότητες.

Αυτο που ήταν εξαιρετικό όμως ήταν η καρμπονάρα (Ίσως ήθελε λίγο περισσότερη ποσότητα) που πήραμε και δεύτερο πιάτο για την «μέση». Προφανώς δεν ειναι η κλασική Ελληνική με κρέμα γάλακτος αλλα ούτε η αυθεντική ιταλική. Εχει φυσικά αυγό αλλα εχει και επιπλέον υλικά όπως η τρούφα και πανσέτα (αντί για το κλασσικο γκουαντσιαλε). Φοβερή γεύση.

Τέλος τα γλυκά ήταν όλα ωραία ( 3 επιλογές) αλλα για εμένα ξεχώριζε η «αποδομημενη» λεμονοπιτα (Αρε Μασιμο τι έχεις κανει)

Κόστος περίπου 55 το άτομο.

07 Μάρ 2020

Πήγαμε επειδή μας το σύστησε ένας φίλος μας και είχαμε καιρό να δοκιμάσουμε κάτι καινούριο γιατί τις τελευταίες φορες που το κάναμε απογοητευτήκαμε.
Το μενού μας φάνηκε πολύ ενδιαφέρον και αρχικά πιστέψαμε ότι επιτέλους βρήκαμε ένα νέο μαγαζί που αξίζει να το βάλουμε στη λίστα των επιλογών μας.
Η πραγματικότητα μας διέψευσε.
Οι μερίδες μικρές (νόμιζα ότι θα βαρύνω από το μπαρμπούνι σαβόρο και μας έπιασαν τα γέλια όταν ήρθε ένα μέτριο μπαρμπούνι στο πιάτο μου).
Το χέλι νόστιμο αλλά τα χόρτα άνοστα λες και απλά τα τοποθέτησαν στο πιάτο. Ζητήσαμε λάδι και μας έφεραν ένα μικρό μπουκαλάκι δείγμα ανοιγμένο και σχεδόν τελειωμένο (ζήτημα αν είχε μια κουταλιά λάδι). Έπρεπε να ζητήσουμε χαρτοπετσέτες, αλάτι, πιπέρι, λεμόνι και ξύδι και κάθε φορά να δικαιολογήσουμε το θέλουμε πιο αλμυρό ή πιο ξινό.
Γενικά υπήρχε στην παρέα ένας "φόβος" για να ζητήσουμε κάτι για το πώς θα το πάρουν. Αν και τα περισσότερα παιδιά ήταν ευγενικά και προσπαθούσαμε να ζητάμε από αυτά ό, τι θέλαμε. Το ένα και μοναδικό γλυκό στο τέλος μας αποτελείωσε. 8 ευρω για ένα μέτριο εκλαίρ;
Κατανοώ ότι ένα μαγαζί θέλει να δημιουργήσει ένα συγκεκριμένο στιλ για να διαφέρει (για παράδειγμα επιλέγει ψάρια που δεν ειναι ευρέως γνωστά ) αλλά θα πρέπει να μη χάνει από τη νοστιμιά και να αφήνει τον πελάτη να παρέμβει στο πιάτο (όταν έβαλα αυτό το λίγο λάδι στα χόρτα ήταν πεντανόστιμα).
Πληρώσαμε 30 ευρω το άτομο με ένα κυρίως και δύο σαλάτες, χύμα κρασί και δύο γλυκά.
Υπάρχουν καλά στοιχεία (η φρεσκάδα των υλικών, ευγενικά παιδιά-τα περισσότερα) αλλά λείπουν κάποιες λεπτομέριες που δεν δικαιολογούν στο τέλος τις τιμές του.
Θα έδινα ακόμα μια ευκαιρία αλλά μεγάλωσα πια και δεν υπάρχει χρόνος και χρήμα για σπατάλη. Ένα μαγαζί πρέπει να διατηρεί κάθε μέρα το επίπεδο του και να μη τυχαίνει να έχει κακές και καλές μέρες. Το κοινό έχει γίνει πια πιο απαιτητικό κυρίως από τέτοια μαγαζιά.

07 Μάρ 2020

Το παλιό cafebar Μαγκαζέ μεταμορφώθηκε σε κάζουαλ καφέ μες στην θορυβώδες πιά πλατεία Αγίας Ειρήνης. Τα λίγα τραπεζάκια κάτω από την τέντα στο πεζόδρομο της Αιόλου προσφέρονται για χαλαρή στάση, το καλοκαίρι προτιμώ να παραγγείλω μια oldschool βυσσινάδα ή λεμονάδα. Δυστυχώς αυτή την εποχή το κτήριο απέναντι είναι σε φάση ανακάινησης που δυσκολεύει την κατάσταση στο εξωτερικό χώρο, όπως και την είσοδο του μαγαζιού από την οδό Αιόλου. Υπάρχει δεύτερη είσοδο από την οδό Καρόρι.
Μέσα ο χώρος είναι μία φωτεινή ήρεμη όαση. Στο ισόγειο λίγα τραπέζια, άνετα συνομιλείς με την παρέα σου, στα συν οι πρίζες για λαπτοπ που εξυπηρετούν τους digital nomads επισκέπτες. Επίσης υπάρχει μεγάλο τραπέζι για τις ανάγκες κάποιας συνάντησης για coworking. Νομίζω πως το πατάρι προσφέρεται για παιδιά. Αν και δεν κρατήσανε την unisex διάταξη του WC που θυμόμαστε από το Μαγκαζέ, ακόμαι και αυτό παραμένει καθαρό και ευρύχωρο.
Το ότι ανοίγει και σεβρίρει brunch αρκετά νωρίτερα από τα άλλα μαγαζιά της περιοχής είναι το κρυφό ατού του. Δοκιμάσαμε αλμυρά pancakes με τριμμένα τυριά, bacon bits και τηγανιτό αυγό. Αφράτα, χορταστικά και σε τίμια τιμή, αν και προσωπικά θα προτιμούσα μία πινελιά από κάτι πικάντικο ή καυτερό να σπάσει λίγο την λιπαρότητα των κυρίων υλικών - τα σωταρισμένα ντοματίνια δεν αρκούσαν για αυτό το σκοπό. Το ανοιχτό σάντουιτς με σολομό είναι μία γευστικότατη επιλογή, με σύνθετη παρασκευή - το καπνιστό ψάρι, πρασινάδες με dressing, ψρυγανισμένο ψωμάκι.
Οι σαλάτες και οι προτάσεις για λάιτ μεσημεριανό επίσης καλές. Σε γενικές γραμμές προσεγμένα υλικά με επιλογές για τους vegetarian/vegan ή για άτομα που αποφεύγουν την γλουτένη/λακτόση. Μία μόνη ένσταση, κάποια dressings στις σαλάτες θα μπορούσαν να μήν είναι τόσο γλυκά. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα τα κέικ ή κάποιο γλυκό.

07 Μάρ 2020

Όλα ήταν πολύ γευστικά. ωραίος χώρος! Το συστήνω!!!

07 Μάρ 2020

Ο Μανδραγόρας είναι ένα εξαιρετικό μαγαζί που έχει γίνει στέκι για μένα και την παρέα μου, συνδυάζοντας πολύ νόστιμα πιάτα με λογικές τιμές, πολύ καλή εξυπηρέτηση και ζεστό περιβάλλον.
Ο χώρος είναι ζεστός και φιλόξενος, με απλή διακόσμηση και όμορφη μουσική(έντεχνα), σε μια ήσυχη τοποθεσία της Καλλιθέας. Το μενού είναι σχετικά μικρό (λειτουργεί θετικά), πάντα όμως υπάρχει και ξεχωριστός κατάλογος με πιάτα ημέρας. Προσωπικά, στα must είναι η φέτα σε φύλλο με μέλι και σουσάμι (4 ευρώ), το κοτόπουλο με κάρυ, (μεγάλη ποσότητα, το πιο μαλακό στήθος κοτόπουλου που έχω δοκιμάσει, στα 7.60) και η χοιρινή μπριζόλα που όμως ανήκει στα πιάτα ημέρας (στα 8 ευρώ), με επιλογές συνοδευτικού τηγανητές πατάτες, πατάτα φούρνου(προσωπική επιλογή) και ρύζι ή λαχανικά. Εξαιρετικό είναι το ημίγλυκο κρασί Τυρνάβου, καθώς και η σανγκριά (επίσης στις πιθανές επιλογές ημέρας). Πάντα κερνούν γλυκό (φοβερό μπανόφι, carrot cake κόλαση), ενώ αν παραγγείλεις εσύ σου κερνάνε πολύ ωραίο λικέρ αμπαρόριζας. Το μόνο ίσως αρνητικό που μπορώ να βρω, είναι ότι κάποια πολύ καλά ορεκτικά που είχε παλιότερα, έχουν βγει από τον κατάλογο (μπουγιουρντί, μπουρέκι μελιτζάνας), κάνοντας ίσως λίγο πιο φτωχές τις επιλογές στα ορεκτικά. Ο σεφ όμως ψάχνεται αρκετά οπότε τα πιάτα ημέρας βοηθάνε να καλυφτεί το όποιο κενό υπάρχει.
Μιλώντας για τον σεφ, μπορεί να μαγειρεύει για 15 τραπέζια ταυτόχρονα, χωρίς να του ξεφύγει κάτι στα πιάτα ή να χάσει το χαμόγελο και την ηρεμία του, ενώ τα 2 άτομα του service είναι πολύ ευγενικά και ταχύτατα. Κάπως έτσι έχει φτιαχτεί ένα εξαιρετικό μαγαζί που δε βαριέσαι να επισκέπτεσαι, αλλά και να προτείνεις, ξέροντας ότι θα σε βγάλει πάντα ασπροπρόσωπο!

07 Μάρ 2020

Πριν 2 χρονια ηταν καταπληκτικο, πριν 10 ημερες που πηγαμε, το μενου ειναι αλλαγμενο προς το χειροτερο, λειπουν αρκετα πετυχημενα πιατα, οπως η τυροκαυτερη και το ριζοτο ¨αθερινα", οι μεριδες πολυ μικροτερες και οι τιμες ειναι 50% αυξημενες! 25 ευρω το ατομο με συγκρατημενη παραγγελια, οταν πριν 2 χρονια εσκαγες με 20! Δεν προκειται να ξαναπαω και το ιδιο προτεινω και σε οσους ενδιαφερονται να το επισκεφτουν.

06 Μάρ 2020

"Buffalo prive" Έκπληξη steak House στην Νέα Φιλαδέλφεια. Μας σύστησαν το εστιατόριο κάποιοι φίλοι μας που το είχαν επισκεφθεί και είχαν εντυπωσιαστεί. Καναμε τηλεφωνική κράτηση χωρίς κάποια έκπτωση η κάποιο κουπόνι γιατί γνωρίζουμε πολύ καλά ότι αυτές οι προωθητικές κίνησης γίνονται οι πο τίμια εστιατόρια που θέλουν να βοηθήσουν ευπαθείς ομάδες η για πελάτες που θέλουν έκπτωση στην ποιότητα!!! Επισκεφθείκαμε το εστιατόριο τρία άτομα παρασκευή βράδυ. Ο χώρος είναι ζεστός με διακόσμηση barok βαρύ εστιατόριο για την περιοχή!!! Κάθησαμε σε άνετο τραπέζι όλα τα τραπέζια είναι μεγάλα και καθαρά καθώς και αντίκες τραπεζαρίες. Το μενού είναι μικρό προφανές ότι έχουν μεγαλύτερες δυνατότητες αφού έχουν πολύ καλές κοπές κρεάτων. Μας καλοσωρισε ένας περίεργος τύπος με μια στολή όπου σε βάζει στον κόσμο του εστιατορίου και τις απολαύσεις!!! Μέσα σε δύο λεπτά συνομιλίας ξέρουν ακριβώς τι θες να απολαύσεις και πόσα θες να πληρώσεις!!!! Αυτό είναι από τα μεγαλύτερα ταλέντα που έχω δει ποτέ στην ζωή μου σοκαριστικό και απολαυστικό!!! Μετά από αυτή την υποδοχή αρχίζει το πάρτυ εγώ και ο ένας φίλος μου προτιμάμε τα κρέατα medium ο άλλος φίλος μας καλοψημενα. Πρασινη σαλάτα με προσούτο πολύ δροσερή με ελαφρύ ντρέσινγκ. συκωτι μοσχαρίσιο σχάρας με σκόρδο και παστουρμά (απίστευτο) Λουκάνικο κεφτέ με πίτα και ντομάτα κρεμμύδι πολύ νόστιμο. Βουβαλισια μπριζόλα γάλακτος πολύ καλή αν σας αρέσει να είναι λυπαρη. Σολομιλο ταλιατα Ουρουγουάης απίστευτη και Μπιφτέκι βουβαλισια σκέτο κρέας πολύ νόστιμο. Ήπιαμε κρασί λευκό όνομα έκπληξη αριθμημένα μπουκάλια (Αλεπού) απίστευτο άρωμα και καλη τιμή στα 22€Μετα από το απολαυστικό δείπνο και την εντυπωσιακή διακόσμηση προσπαθώ να καταλάβω ποιο είναι το κονσεπτ του εστιατορίου που είναι τόσο ξεχωριστό. Ο περίεργος τύπος που προφανώς είναι και ιδιοκτήτης έχει δημιουργήσει ένα όμορφο εστιατόριο πολύ προσιτό αλλά για πολύ λίγους γι'αυτό το λένε και prive θα έρθει θα σε κοιτάξει αν όλα είναι καλά θα σου χαμογελαση και θα φύγει το ίδιο και η σερβιτόρα και ένας άλλος σερβιτόρος ελέγχουν το χώρο γιατί είναι σχετικά μικρός και είναι πολύ γρήγορη στην εξυπηρέτηση. Η κουζίνα είναι ανοιχτή όλα διάφανα τους βλέπεις όλους τόσο υπέροχη ομάδα με το χιούμορ τους να είναι όλα όμορφα στο εστιατόριο. Η μουσική απαλή και ο φωτισμός χαμηλός. Το κόστος είναι περίπου στα είκοσι πέντε ευρώ ανά άτομο με τα ποτά πολύ καλή για την ποιότητα και ποσότητα που προσφέρει!!! Είναι μια πολύ όμορφη προσπάθεια για κάτι ιδιαίτερο στην νέα φίλαδελφεια έχουν πολύ ιδιαίτερο στυλ και είναι επαγγελματίες το προτείνω για ανοιχτά μυαλά και καλοφαγάδες!!!

06 Μάρ 2020

Ενώ είναι όλα ωραία κ ποιοτικά..
Γιατί σως τζατζίκι αντί για τζατζίκι;ψεύτικη γεύση...
Κ δυστυχώς το μπέικον είχε ζάχαρη...

Για βελτίωση, αφήστε μας να βάζουμε ότι θέλουμε σε ποτ, τορτίγιες κτλ

06 Μάρ 2020

Αν μπορούσα να πω λίγα λόγια για το συγκεκριμένο ζαχαροπλαστείο θα έλεγα τα καλύτερα και αυτό θα κάνω. Φωτεινο μαγαζί και γρήγορη εξυπηρέτηση, νεανικό και πολύ δημοφιλές γι'αυτό και το διαλέξαμε εγώ και το αγόρι μου για καφέ δύο φορές μάλιστα. Και τις δύο όσες φορές είχαμε απορία για το menu είχαν την υπομονή και μας εξηγούσαν. Τιμες λίγο τσιμπημενες αλλά η ποικιλία μεγάλη για κάθε όρεξη, είτε καφέ είται γλυκό. Γευσεις εξαιρετικές

06 Μάρ 2020

Η τιμή για το φαγητό είναι συγκεκριμένη, η ποιότητα του φαγητού καλή, οι ποσότητες των μερίδων επαρκείς, αλλά η εξυπηρέτηση από νωχελική έως αργή. 5 φορές παράκληση για λίγο ψωμί είναι έως εξοργιστικό! Αλλά το χειρότερο ήρθε με το κρασί. Αφού λοιπόν παραγγέλνεις ψαρικά (πλήν κουτσομούρες, γαλέου και μυδιών που "έχουν τελειώσει".... ) ζητάς και λευκό κρασί, το χύμα που περιλαμβάνει η τιμή, το οποίο όμως επιεικώς ΔΕΝ ΠΙΝΕΤΑΙ!!!! Τότε ζητάς ένα εμφιαλωμένο λευκό κρασί, με επιπλέον χρέωση, όπου έκπληκτος διαπιστώνεις ότι ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ είναι μία και μοναδική ΡΕΤΣΙΝΑ, στην προνομιακή τιμή των 14 Ευρώ στο μπουκάλι!!!!! Η μάρκα αυτής παγκοσμίως άγνωστη, η δε ποιότητά της μετριότατη!!! Δεν νομίζω να ξαναπάω......