Πρόσφατες Κριτικές Εστιατορίων

22 Αυγ 2019

Ημερομηνία επίσκεψης: Κυριακή, 4 Αυγούστου 2019, 3 ενήλικες και ένα παιδί, χωρίς κράτηση

Το έχουμε παράδοση με το σύζυγο να πηγαίνουμε για μπεργκεράκια μετά από κάθε εθελοντική αιμοδοσία -- η δικαιολογία μας είναι ότι θέλουμε κάτι δυναμωτικό... στην πραγματικότητα, απλά βρίσκουμε ευκαιρία να απολαύσουμε κάτι που μας αρέσει, αλλά, η αλήθεια να λέγεται, δεν είναι και από τις πιο υγιεινές επιλογές φαγητού. Συνήθως επιλέγουμε το κορυφαίο, κατά την άποψή μας, μπεργκεράδικο της Αθήνας, το Juicy Grill στο Χολαργό, όμως αυτή τη φορά σκεφτήκαμε να τεστάρουμε ένα από τα υπόλοιπα μαγαζιά στη λίστα μας, που ο τρίτος της παρέας ήθελε από καιρό να δοκιμάσει, και κατεβήκαμε στο κέντρο.

Ο χώρος:
Στον πεζόδρομο της Αιόλου, εύκολη πρόσβαση με το μετρό.
Δύο αίθουσες -- μια μεγάλη, μπροστά από την κουζίνα, και μια μικρότερη δίπλα της --, με τραπεζοκαθίσματα ταχυφαγείου, απ' αυτά που δίνουν την αίσθηση ότι είναι μονίμως λερωμένα από λάδια. Κάποια από αυτά έχουν τη μορφή βαρελιού. Δεν ξέρω αν οι ιδιοκτήτες ήθελαν να δώσουν μια βιομηχανική όψη στο χώρο ή απλά δεν ενδιαφέρθηκαν καθόλου για τη διακόσμηση, αλλά η πρώτη εικόνα είναι απογοητευτική. Τουλάχιστον, χαζεύεις την περατζάδα της Αιόλου από τις τζαμαρίες.

Το μενού:
11 επιλογές σε μοσχαρίσιο μπέργκερ, 2 με κοτόπουλο, 3 σαλάτες, πατάτες και onion rings. Ουκ εν τω πολλώ το ευ προφανώς η φιλοσοφία κι εγώ το δέχομαι, αρκεί το μικρό μενού να είναι μεγάααααλο σε γεύση.

Αλλά δεν!

Η παραγγελία μας ήταν:
-- Μια μερίδα πατάτες classic. Εμφανώς προτηγανισμένες, εντυπωσιακά λίγες για μερίδα -- βία να ήταν 15 πατάτες μετρημένες! Κακή γεύση. (2,90€)
-- Μια house σαλάτα. Εντελώς ατημέλητη και φτωχική στα υλικά (μέτρησα ακριβώς 3 μισά ντοματίνια), χωρίς αρκετό ντρέσινγκ για να νοστιμίσει. Απαράδεκτη για την τιμή της. (5,90€)
-- Ένα Breakfast μπέργκερ (5,50€)
-- Ένα Sweet Chili Chicken μπέργκερ (6,90€)
-- Ένα Pax μπέργκερ (4,90€)
-- Μία μπύρα Φιξ Άνευ (2,50€)

Το μόνο θετικό σχόλιο που ακούστηκε ήταν από το φίλο μας, που πήρε το Pax. Είπε ότι ήταν "νοστιμότατο", αλλά ακριβό για το μέγεθός του. Τα δικά μας μπέργκερ ήταν εξίσου μικρά (σε βαθμό να αστειευόμστε, φεύγοντας, για το πού θα πάμε να φάμε κάτι) και ολωσδιόλου αδιάφορα γευστικά.

Το σέρβις:
Δεν υπάρχει, το μαγαζί είναι self service. Πας στο ταμείο, παραγγέλνεις, σου δίνουν ένα γκατζετάκι που ζουζουνίζει όταν είναι έτοιμη η παραγγελία σου, παραλαμβάνεις το δίσκο σου, τρως και μετά πετάς τα σκουπίδια και τα απομεινάρια σου στους μεγάλους κάδους σκουπιδιών δίπλα στην πόρτα.

Σημείωση: εννοείται ότι δεν υπάρχει καμία απολύτως οικολογική ευαισθησία. Όλες οι συσκευασίες είναι πλαστικές μιας χρήσεως και φυσικά δε γίνεται κανένας διαχωρισμός των απορριμμάτων σε ανακυκλώσιμα και μη ή συγκέντρωση των οργανικών για κομποστοποίηση. Τι ψάχνεις κι εσύ, θα μου πείτε τώρα. Ποιος το κάνει για να το κάνουν κι αυτοί; Κι όμως, αν το έκαναν, θα είχαν έναν έστω λόγο να ξεχωρίζουν από τα υπόλοιπα ταχυφαγεία, γιατί το φαγητό τους σίγουρα δεν τα καταφέρνει ούτε στο ελάχιστο.

Θα ξαναπάω;
Εξυπακούεται πως όχι. Η δεύτερη, μετά το απόλυτο φιάσκο του Estrella, Θεσσαλονικιώτικη πρόταση που κατεβαίνει Αθήνα και αποδεικνύεται παταγώδης αποτυχία. Μικρό το κακό (ανύπαρκτο, βασικά) όσο υπάρχει το Juicy Grill...

21 Αυγ 2019

Μια εξαιρετική περίπτωση εξόδου χωρίς πολλά πολλά. Από τα αγαπημένα της οικογένειας μου και από τις εύκολες περιπτώσεις μιας και δεν μας πέφτει πολύ μακριά.

Ίσως συναντήσετε προβλήματα στο παρκάρισμα μιας και ο καθένας αφήνει το αυτοκίνητο του μέχρι και στην είσοδο του καταστήματος. Από κει κει πέρα, με το που μπείτε στο κατάστημα θα δειτε 2 χώρους ίδιας διακόσμησης, μόνο που δεξιά είναι για καπνίζοντες ενώ αριστερά όχι. Έχουν προνοήσει ο χώρος να αερίζεται, τουλάχιστον το καλοκαίρι. Στα κεντρικά ταμεία θα δείτε και αρκετό κόσμο για take away, χωρίς να "ενοχλούν" με την παρουσία τους.

Όμορφα διακοσμημένο αν υποθέσουμε πως πρόκειται για μοντέρνο ψητοπωλείο, με είδη μπακάλικου, ξύλινα τραπεζοκαθίσματα αλλά και άνετους καναπέδες. Δηλώνουν πως έχουν και σάλα εκδηλώσεων..

Η εξυπηρέτηση από την άλλη είναι άμεση και ευγενική. Ίσως πιο γρήγορη από όσο θα έπρεπε μιας και τα πιάτα έρχονται πολύ γρήγορα (και δεν ξέρεις ποιό να πρωτοδοκιμάσεις) αλλά όχι βιαστικά προετοιμασμένα. Φιλικοί απέναντι στον πελάτη αλλά σε επαγγελματικό τόνο. Τίποτα περισσότερο απολύτως.

Τα πιάτα από την άλλη είναι γευστικότατα και τίποτα δεν μας έχει απογοητεύσει. Έχουν μεγάλη γκάμα και ομολογώ πως το μόνο που δεν μου έχει κάνει κλικ εκεί πέρα να δοκιμάσω είναι το φθηνότερο έδεσμα, το σουβλάκι. Θα μιλήσω για τις 2 τελευταίες επισκέψεις μου.

- Λεχματζούν στα 2.3 ευρώ. Πρόκειται για την λεπτή πίτα με μοσχαρίσιο κιμά, ψιλοκομμένα λαχανικά και διάφορα μπαχαρικά. Ψήνεται σε ξυλόφουρνο, εύγευστο, οικονομικό για να το μοιραστείς και όχι τόσο βαρύ όπως άλλα. Αν θυμάμαι καλά, πρόκειται για 2 πίτες σκεπασμένες η μία πάνω στην άλλη.

- Πολίτικη σαλάτα στα 6.5 ευρώ. Φρέσκο σπανάκι, ρόκα, λιαστή τομάτα, κουκουνάρι, ραπανάκι, κάπαρη και ψιλοκομμένος παστουρμάς. Νόστιμη, χορταστική για 2 άτομα και έβγαζε μια γλυκύτητα τόση όση … χωρίς να ενοχλεί. Ωραία νότα ο παστουρμάς χωρίς να βαραίνει το πιάτο.

- Τας κεμπάπ στα 6.5 ευρώ. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ κοκκινιστό μοσχάρι σε μιας γλυκύτατη κόκκινη σαλτσούλα (με κανέλα). Ψήνεται σε ξυλόφουρνο, τα κομμάτια είναι ένα και ένα πραγματικά. Σε ταξιδεύει στην Ανατολή. Το κασέρι κάνει πιο βαρύ το πιάτο αλλά πιστέψτε με, μετά την πρώτη μπουκιά … Δεν θα σταματάτε να τρώτε. Αγαπημένο … θυμίζει Μικρασιάτισσα γιαγιά …

- Γιαουρτλού ντονέρ στα 7.8 ευρώ. Ψιλοκομμένη πίτα σουβλακιού, ψημένη στον ξυλόφουρνο με γιαούρτι, σάλτσα τομάτας και μοσχαρίσιο γύρο. Νόστιμο πιάτο, βαρύ λόγω γιαουρτιού (αν και λίγο πιο αραιό από αλλού) και ζουμερός γύρος χωρίς να επικρατούν τα μπαχαρικά. Αν δεν είναι τόσο στις γεύσεις σας, προτιμήστε κάτι άλλο. Ή μοιραστείτε το.

- Πίτα Καισαρείας στα 4.4 ευρώ. Πρόκειται για 2 κομμάτια κομμένα διαγώνια. Λεπτοτραγανό Πολίτικο φύλλο, ζουμερό τυρί και πλούσια γεύση από παστουρμά και σουτζούκι. Αρκετά καλό και θα το τιμούσα ξανά.

- Πεϊνιρλί πολίτικο στα 7.8 ευρώ. Η ναυαρχίδα του μαγαζιού. Φουλ Ινσταγκραμικό πιάτο. Τεράστιο για ένα άτομο (35 εκατοστά), μαλακό ζυμάρι και πραγματικά πολύ πλούσια γέμιση. Μόνο για το τυρί έχω τις ενστάσεις μου. Τα υλικά καλύπτονται κάτω από αυτό, όμως αυτό που παρατήρησα ήταν πως θα ήθελα ένα πιο αλμυρό τυρί. Ίσως η γεύση του αλλοιώθηκε από το αβγό. Το σουτζούκι και ο παστουρμάς δεν έλειψαν ούτε εδώ. Το τυρί πρωταγωνιστούσε πάντως!

Γλυκό δεν προσφέρεται, οπότε παραγγείλαμε κάτι εξαιρετικά μπακλαβαδάκια (4.4 ευρώ) που όμοια τους έχω δοκιμάσει μόνο στην Κωνσταντινούπολη! Αυτό το βούτυρο …

Από ποτά, προσφέρονται όλα τα γνωστά, συν το Αϊράνι,2.2 ευρω τα 500 μλ!

Οι τιμές είναι στον μέσο όρο και θα πληρώσετε από 20-25 ευρώ για μια γευστική έξοδο. Σας εύχομαι να δώσετε την ευκαιρία και να πάτε με πολλή όρεξη!

Το μαγαζί έχει αρκετούς φανατικούς πελάτες, αρκετούς ξένους αλλά και θαμώνες από Αραβικές χώρες. Μετράει 27 έτη παρουσίας και έχει εδραιωθεί στον χάρτη.

Κάτι που δεν συμβαίνει πλέον με τούτο έδω το σάιτ … Άλλαξαν πολλά … προς το χειρότερο. Κρίμα ….

20 Αυγ 2019

Προστατευμένο από το τουριστοκύμα και την περατζάδα της Ερμού, σε μια πλατεία-στέκι από την οποία λείπει χρόνια ένα πραγματικά καλό εστιατόριο, το La Maison Du Grec έχει σαφή πρόθεση να κάνει τη διαφορά και να ανεβάσει τον πήχη, αλλά άντε και τον ανέβασε... περνά από πάνω;

- Φαγητό:

Σαλάτα Καίσαρα... "με ψητό βιολογικό κοτόπουλο, σύγκλινο Μάνης, κρουτόν και φλούδες Σαν Μιχάλη Σύρου". Μάλιστα... το σύγκλινο Μάνης δεν το έπαιρνες καν χαμπάρι και ο βασικός λόγος ήταν η επικάλυψη με μια ψαροσως (αντζούγια) που σκέπαζε όλες τις γεύσεις και βασικά δεν αναγραφόταν στην περιγραφή. Αυτή η σαλάτα συνοψίζει τα συν και τα πλην της κουζίνας του. Από τη μια έχεις την επιλογή ενός εξαιρετικού τυριού που πραγματικά μπορεί να χαρακτηριστεί ως "ελληνική παρμεζάνα" και δεν το βρίσκεις ούτε καν σε όλα τα εστιατόρια της Σύρου και από την άλλη το ρίχνεις σε μια σαλάτα που έχει γεύση ψαρίλα (και επαναλαμβάνω, δεν το αναγράφει μάλιστα στον κατάλογο).

Κριθαράκι... "με μοσχάρι και φέτα Καλαβρύτων στον ξυλόφουρνο". Ένα απλό πιάτο που περιμένεις να το απολαύσεις ως έχει (ειδικά μάλιστα όταν προορίζεται για ένα μικρό παιδί), αλλά έπεσε πολύ, μα πάρα πολύ αλάτι και πιπέρι από πάνω και απλά μπούχτιζες και το άφηνες στα μισά.

Σκιουφικτές μακαρούνες... "με προσούτο Ευρυτανίας, κουκουνάρι, φρέσκια κρέμα και βασιλομανίταρα". Κι εδώ έχουμε μια αρκετά πικάντικη κι αλμυρή αίσθηση, αλλά το αποτέλεσμα ήταν αντικειμενικά πάρα πολύ καλό και το μοναδικό φαγητό που σου άφηνε μια ξεκάθαρη επίγευση των υλικών που χρησιμοποιήθηκαν.

Από τα πιάτα ημέρας είχε μείνει μόνο η τυρόπιτα, η οποία ήταν επίσης πολύ καλή, με σχετικά "αλάδωτο" φύλλο που δεν σε μπούχτιζε με τηγανίλα.

Για κέρασμα, κορμός σοκολάτας (καλός).

Στα ποτά ενδιαφέρουσες επιλογές και από μικρές ζυθοποιίες (δοκιμάστε την Ικαριώτισσα).

- Εξυπηρέτηση:
Ευγενικός και πρόσχαρος ο άνθρωπος που μας εξυπηρέτησε. Δεν βιαζόμασταν, αλλά αναλογικά με τη μέρα και ώρα που πήγαμε (μέρες δεκαπενταύγουστου, αργά το μεσημέρι και είχε ελάχιστο κόσμο για φαγητό) και την εκτίμηση χρόνου σερβιρίσματος που μας έδωσε (από μόνος του με ειλικρινές ενδιαφέρον και μπράβο του), υπήρξε σχετική αργοπορία. Όχι πάντως τέτοια που να σε προβληματίζει, απλά το αναφέρω για αντικειμενικούς λόγους.

- Χώρος:
To δυνατό σημείο... με αίσθηση και διάκοσμο νεοκλασσικού αθηναϊκού αστικού κτηρίου αλλά και γαλλικού μπιστρό, με άψογο φωτισμό, καθαρό και φωτεινό, άνετο ως προς τη διαρρύθμιση (όχι τόσο οι καναπέδες πάντως) και με εξαιρετικές μουσικές επιλογές.

- Τιμές:
Τα περισσότερα στον κατάλογο αναγράφουν τσιμπημένες τιμές... και δεν ξέρω πόσα από αυτά ανταποκρίνονται σε αυτά τα επίπεδα.

Συνοπτικά, μια πραγματικά φιλότιμη προσπάθεια χαλά ανέλπιστα στην εκτέλεση και βασικά στον τρόπο που πλασάρεται. Όταν επιλέξεις πολλά ντόπια υλικά ΠΟΠ, καλό είναι να τα αναδεικνύεις στο μέγιστο βαθμό και όχι να πνίγονται από έντονες σως ή ασύμμετρες ποσότητες κοινών μπαχαρικών (που εν τέλει, προσθέτει κάποιος κατά βούληση στο πιάτο του). Πολύ ωραίος χώρος, πολύ όμορφη ατμόσφαιρα, αλλά φαγητό χωρίς ξεκάθαρη ταυτότητα, ακόμα και στα πιο "απλά" πιάτα. Όλα αυτά φτιάχνονται πάντως...

10 Αυγ 2019

Η επίσκεψή μου στην Μυστική αυλή έγινε πίσω στις αρχές Ιουλίου και θα είχα γράψει νωρίτερα αυτή την κριτική αν δεν ένιωθα μια γενικευμένη & παρατεταμένη έλλειψη ενδιαφέροντος για το site εδώ και καιρό. Ωστόσο 1-2 κριτικές έχω ακόμη που "οφείλω", και θα τις γράψω, και μετά... ποιός ξέρει τί και πώς και πότε.

Περίεργη λοιπόν περίπτωση ο Μυστικός Κήπος, που δεν είναι ούτε κήπος ούτε μυστικός, άρα μοιραία συμφωνώ με τους προλαλήσαντες. Η κράτηση είναι απαραίτητη για κάθε ημέρα / ώρα, ακόμη και για την πιο άκυρη, χωρίς να σου εξασφαλίζει μια άνετη ή ευχάριστη θέση στην στριμωγμένη πίσω αυλή. Πιο στριμωγμένη από την Α΄σειρά ομπρελοξαπλώστρες που φέτος μάλιστα κόστιζαν Μύκονος στον Άγιο Προκόπιο στη Νάξο κατά τα λεγόμενα φίλων.
Κοντολογίς, δυσαρεστηθήκαμε και αγανακτήσαμε στο κεντρικό μικρό τραπεζάκι που μας έριξαν, από τα σκουντήγματα, τις τσιρίδες και τα πεσίματα πιάτων και ποτών (των διπλανών), από την απόλυτη έλλειψη ιδιωτικότητας και χώρου για να φάμε σε συνθήκες ανθρώπου και όχι σαρδέλας σε κονσέρβα. Τα πιάτα ίσα που χώρεσαν στο τραπέζι μόνο και μόνο επειδή αργούσαν από την κουζίνα να βγουν, σε άτακτη κιόλας σειρά, πρώτα τα κυρίως, τελευταία τα ορεκτικά.

Το προσωπικό είναι αρκετό σε αριθμό, εκπαιδευμένο σε υπέρτατη πελατοκεντρική ευγένεια τόσο που να του συγχωρείς πολλά λαθάκια και αβλεψίες, γρήγορο & φιλικό. Όμως δεν έχουν κανέναν συντονισμό μεταξύ τους, πράγμα που δημιουργεί προβλήματα. Στα 5 πρώτα λεπτά που καθήσαμε, μας έφεραν το λογαριασμό άλλου τραπεζιού. Μετά από 15 λεπτά δικής τους απραξίας (και αναμονής του τραπεζιού που επί ματαίω περίμενε να πληρώσει) αναγκάστηκα να τους υποδείξω το λάθος και έδειξαν να ξαφνιάζονται καθώς εμείς δεν είχαμε ακόμη παραγγείλει καν.
Κατά τη διάρκεια, μας έφεραν 2 λάθος πιάτα που προορίζονταν για άλλα τραπέζια και εννοείται τα πήραν πίσω ψάχνοντας. Δεν ξέρω γιατί συμβαίνουν αυτά, ίσως φταίει η κουζίνα; Πάντως 2-3 φορές ήρθαμε σε άβολη θέση, ενώ τα παιδιά ήταν γενικώς ευγενικά...

Στο χώρο θα έβαζα 1, αλλά μου φαίνεται πολύ αυστηρό. Η γενική μας αίσθηση ήταν ότι έπρεπε να φάμε γρήγορα και να φύγουμε (με πονοκέφαλο). Ο κόσμος που συρρέει δεν μπορεί να εξυπηρετηθεί σωστά και νιώσαμε αυτό που δεν πρέπει να νιώθει κάποιος όταν βγαίνει έξω για φαγητό. Ασφυξία και καταπίεση. Κρίμα γιατί το φαγητό ήταν πραγματικά πολύ καλό.

Αρχικά ερωτηθήκαμε για το νερό (+) ενώ δεν ερωτηθήκαμε για το ψωμί (-). Ναι μεν χειροποίητο αλλά μπαγιάτικο και τόσο σκληρό που δεν μασιόταν, ομοίως και το καλωσόρισμα (φρυγανισμένα μπρουσκετάκια επίσης πολύ ξερά, μαστιχάτο σταμνοτύρι & χειροποίητος ντοματοπελτές). 0,70 ευρώ το άτομο.

Το μενού τους, που μοιράζεται σε στεριανούς & θαλασσινούς μεζέδες, είναι αυτό που λέμε ελληνικό, δημιουργικό, με πρωτότυπη ματιά αλλά προσγειωμένα πειραγμένη. Και είδα τόσα πράγματα που μου τράβηξαν την προσοχή, που τώρα θα ήθελα να ξαναπάω κι ας δυσαρεστήθηκα.
Δοκιμάσαμε τα εξής (που ήταν πάρα πολλά για τους 2 μας, και πήραμε αναγκαστικά και πακέτο):

- Tηγανιτούς γίγαντες με σκορδαλιά ντομάτας. Εξαιρετική ιδέα. Οι γίγαντες μελωμένοι και τραγανοί, το ντιπ στη βάση του πιάτου ανεπαίσθητα σκορδάτο και με πιο έντονη τη βελούδινη και ξινούτσικη ντομάτα που τους πήγε πολύ. Άνετα το ξαναπαράγγελνα (5,5 ευρώ).
- Σκορδάτες πατάτες σε μεγάλους κύβους, με μαιντανό & πικάντικη γραβιέρα. Πολύ καλές, χωρίς επιπλέοντα λάδια, με πιο έντονο το σκόρδο εδώ. Η επιτυχία στη γεύση ήταν ότι τα δεύτερα υλικά δεν είχαν απλώς ριχθεί από πάνω αλλά ανακατευθεί μαζί τους ώστε η γεύση τους είχε απλωθεί ομοιόμορφα παντού. Και μεγάλη μερίδα! (3,5 ευρώ).
- Καβουρμάς Κομοτηνής σαγανάκι, με ντομάτα, φέτα & σάλτσα καυτερής πιπεριάς (ένα πράσινο πράγμα στην μια άκρη του πιάτου που κατέστρεψε όλο το πιάτο). Μεταφέρω τα λόγια του φίλου με τα οποία συμφώνησα κατά γράμμα: Bαρύ πιάτο ακόμη και για το χειμώνα με ασύνδετα υλικά που δεν έδεσαν μεταξύ τους. Καλή η πρώτη ύλη, αλλά χαραμίστηκε. (6,5 ευρώ).

- Πιάτο ημέρας πανσέτα καραμελωμένη με πουρέ σελινόριζας. ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟ. Έρχεται μια γενναία μερίδα με 6 ξεκοκαλισμένα κομμάτια χοιρινής πανσέτας με άψογο (ξερο)ψήσιμο & γλυκοπικάντικη σάλτσα πάνω σε βελούδινο πουρέ σελινόριζας (πρώτη φορά που δοκίμαζα). Μείναμε άφωνοι με αυτό το πιάτο. (νομίζω 10,5 ευρώ. δεν υπήρχε στο σταθερό μενού).

- Τέλος οι αθεόφοβοι πήραμε και τη βλαχομπριζόλα, που μάλλον θεωρείται hit του μαγαζιού. Και όντως είναι. Σίγουρα για sharing 2+ ατόμων (γύρω στα 600 γρ.,14 ευρώ). Ατυχώς έρχεται σκέτη με λίγα κρεμμύδια & 2-3 ντομάτες για κομπάρσους. Ευτυχώς έρχεται κομμένη σε φιλετάκια και με το κεντρικό κόκκαλο και το παχάκι του να δεσπόζει πάνω πάνω στο ξύλινο πλατό (αυτό θα το πάρω εγώ που δεν βασανίζομαι από ντροπές ευχαριστώ).
Λίγη προσοχή μόνο στο χρόνο που μεσολαβεί από τη θράκα στο τεμάχισμα στο πάσο στο τραπέζι, γιατί 2,6 λεπτά καθυστέρησης παραπάνω θα την προσγειώσουν κρύα στον πελάτη. Εξαιρετικό πιάτο και αυτό.

Ήπιαμε μια μπύρα κόκκινη Κερκυραϊκή 500 ml (5,5 ευρώ) που ήταν φρουτώδης & καπνιστή και μας άρεσε πολύ, ενώ στο τέλος μας κέρασαν σφηνάκια λικέρ πεπόνι, πολύ ιδιαίτερο & δροσιστικό. Ο λογαριασμός πρέπει να ήταν γύρω στα 47 ευρώ (δεν τον είδα, τον ανέλαβε ο συνοδός μου).
Πάντως ως τελική εντύπωση, η ποιότητα και οι γεύσεις γενικότερα συνάδουν σε μεγάλο βαθμό με τις τιμές, τις οποίες βρήκα σε λογικά πλαίσια. Μάλιστα τα ορεκτικά εύκολα παίζουν και ως κυρίως μερίδες, όντας και σε πιο χαμηλές τιμές και με μεγάλη ποικιλία.

Ο Μυστικός Κήπος είναι αυτό που εγώ λέω "περίεργο τρένο". Ναι μεν σε αφήνει με ανάμεικτα μπερδεμένα αισθήματα, αλλά για κάποιο λόγο σκέφτεσαι κιόλας να δώσεις κι άλλη ευκαιρία, κυρίως για το φαγητό του που είναι τέτοιου επιπέδου που ξεφεύγει από ένα κλασικό μεζεδοπωλείο. Πρέπει απλά να βρεις τη μέρα και την ώρα που θα είναι λίγο πιο ήσυχο... δηλαδή άντε καλή τύχη!!

06 Αυγ 2019

Ένα από τα άπειρα πλέον μαγαζιά του Χαλανδρίου μπήκε στα ραντάρ μας. Το επισκεφτήκαμε εις διπλούν τόσο για brunch όσο και για lunch. Είναι από τα μαγαζιά που δεν μπορείς να κάνεις κράτηση εκ των προτέρων, αλλά όποιος πάει νωρίς (κατά τις 9 το βράδυ ή κατά τη 1 το μεσημέρι τις Κυριακές) θα βρει τραπέζι. Γενικά πας με ελεύθερη διάθεση και ότι προκύψει.

Τι έχουμε δοκιμάσει:
Penny's Benedict: Ένα απίστευτα γευστικό πιάτο, με εξαιρετικό κρουασάν και φοβερό γευστικό συνδυασμό (10/10).
Pancake με σοκολάτα και μπισκότα. Καλή μερίδα, καλή γεύση αλλά μέχρι εκεί (6/10).
Πατάτες El Camino: Καλή μερίδα, συμπαθητικές οι πατάτες, ίσως θα έπρεπε τα συνοδευτικά που δίνουν τη γεύση να είναι σε μεγαλύτερη ποσότητα (6/10).
Σαλάτα Ceasar: H μεγάλη μερίδα είναι όντως μεγάλη, όντως χορταστική, τα υλικά δένουν αρμονικά μεταξύ τους. Πολύ καλή (9/10).
Chimichanga: Τα δοκίμασε η σύζυγος και κατά δήλωσή της ήταν εξαιρετικό. Η μερίδα μεγάλη.
Για ποτό, έχουμε δοκιμάσει τη φυσική λεμονάδα με μαστίχα και στέβια (εξαιρετική αλλά ακριβή) (10/10). Υπάρχουν φυσικά και οι μπύρες με τα αναψυκτικά που με το ζόρι κινούνται μέσα σε αποδεκτά οικονομικά όρια.

Εξυπηρέτηση:
Τα νεαρά παιδιά του service είναι γρήγορα και ευγενικά. Τα πιάτα έρχονται με τη σωστή σειρά.

Χώρος/Ατμόσφαιρα:
Ο κύριος χώρος του μαγαζιού είναι μια μικρή αυλή ανάμεσα στις άλλες γειτονικές μονοκατοικίες. Κάποια τραπεζάκια υπάρχουν και στον στενό πεζόδρομο. Η αυλή έχει ένα ιδιαίτερο χρώμα και διακόσμηση, φτιάχνοντας μια ευχάριστη διάθεση, ενώ η μουσική είναι αρκετά καλή. Τα τραπέζια είναι στο όριο του αποδεκτού στη μεταξύ τους απόσταση, και σίγουρα ακούς άνετα τις συζητήσεις των διπλανών σου. Ο χώρος τους για να βάλεις τα πιάτα είναι επίσης μικρός. Ο κόσμος που κυκλοφορεί είναι νέος ή πολύ νέος (20-30) με τις αποκλίσεις πάνω ή κάτω να είναι οριακές. Αυτό ίσως να δικαιολογεί το γεγονός ότι αν και ακριβό για αυτά που προσφέρει είναι γεμάτο.

Πάρκινγκ μάλλον mission impossible όπως και όλο το Χαλάνδρι.

Τιμές:
Θα έπρεπε να είναι πιο χαμηλές. Απόδειξη έρχεται κανονικότατα.

Καλή πρόταση για άνετες περιστάσεις

06 Αυγ 2019

To " Ergon House " στην οδό Μητροπόλεως συνεχίζει επάξια την παράδοση της αλυσίδας αυτής στην εστίαση. Στεγάζεται στο σημείο που βρισκόταν παλιά το Ισπανικό Ινστιτούτο. Παλαιότερα βρισκόταν, απέναντι σχεδόν, το απλό "Εrgon". Πλέον έγινε "House" με όλη τη σημασία της λέξης...! Ένας φαντασμαγορικός χώρος, κάτι ανάμεσα σε εστιατόριο, delicatessen και mini super market.
Πρόκειται για έναν φωτεινό χώρο που αμέσως εντυπωσιάζει και κερδίζει τον επισκέπτη, το δίχως άλλο. Σε πρώτη φάση, συναντάς ένα μεγάλο αίθριο που όταν σηκώσεις το βλέμμα σου αντικρίζεις φοβερές πράσινες ( με φυτά ) επιφάνειες. Το δένδρο ελιάς με τα καθίσματα τριγύρω, η ασπρόμαυρη τοιχογραφία, το ρετρό αυτοκίνητο με διάφορες ποικιλίες ελιών, η μίνι λαϊκή αγορά, το μικρό παγωτατζίδικο, αποτελούν στοιχεία που αμέσως τραβούν την προσοχή του επισκέπτη και όχι μόνο..... Για φαγητό, πέρα από τα ξύλινα και μαρμάρινα τραπέζια, ιδανικές θεωρώ και τις θέσεις στον πάγκο, με απευθείας θέα στη Μητροπόλεως.
Στην δεύτερη αίθουσα, πέρα από τον χώρο του εστιατορίου, τις εντυπώσεις κερδίζουν τα λογής - λογής εδέσματα από λάδι ρίγανης και άλλα φίνα προϊόντα, όπως εκλεκτούς οίνους, μέχρι κοινά κατεψυγμένα και κονσέρβες, καθώς και είδη ιχθυοπωλείου αλλά και κρεοπωλείου ( μπορεί να επιλεχθεί κάποιο κομμάτι κρέατος για ψήσιμο, όμως προσοχή γιατί ανεβαίνει η τιμή κατά πολύ ). Τα πάντα είναι ταχτοποιημένα στα ράφια με γούστο και έξυπνο σχεδιασμό από τους υπεύθυνους. Όσον αφορά τον χώρο του φαγητού θα πρότεινα τις θέσεις στο μπαρ ή εκείνο το κάθισμα-κούνια.... Οι τιμές του delicatessen απευθύνονται μάλλον σε τουρίστες παρά σε γηγενείς, καθώς σε παραδοσιακά προϊόντα, όπως το λάδι και το κρασί, οι τιμές είναι υπερτιμημένες!! Βέβαια οι συσκευασίες είναι μοναδικές και υπάρχουν επίσης διάφορα καλούδια μικρών, οικογενειακών οίκων..
Το προσωπικό με την όμορφη ενδυμασία είναι ευγενικό και αεικίνητο. Το μόνο που μας ενόχλησε είναι το γεγονός ότι τα φαγητά ήρθαν όλα μαζί στο τραπέζι, πράγμα αδιανόητο για επαγγελματίες του είδους, που τουλάχιστον όφειλαν να μας είχαν ρωτήσει....
Οι τουαλέτες βρίσκονται στο υπόγειο. Πηγαίνει κάποιος και με το ασανσέρ. Είναι εντυπωσιακές και καθαρές, με πρωτότυπες γούρνες. Υπάρχει δε ένα μικρό δωμάτιο για την αλλαγή των μωρών... αλλά και ευρύχωρο WC για τα ΑΜΕΑ. Εν ολίγοις, σεβασμός στον πελάτη και τον άνθρωπο.......

Υπάρχουν δύο κατάλογοι φαγητού.
Ο πρώτος αφορά το Brunch που σερβίρεται από τις 07:30 έως τις 14:00. O δεύτερος αφορά τον κυρίως κατάλογο ο οποίος διαθέτει αρκετά ενδιαφέρουσες επιλογές με καλή πρώτη ύλη αλλά και φαντασία. Είναι άξιον απορίας πως απλά φαγητά παρουσιάζονται με πρωτότυπους συνδυασμούς και μετατρέπονται σε γκουρμέ γεύσεις, χωρίς εντούτοις να έχουν κάτι το εξεζητημένο.

Κυριακή 03/08, επισκεφθήκαμε τον κατάμεστο χώρο κατά τη μία το μεσημέρι.

Παραγγείλαμε τα εξής:
Παντζαροσαλάτα με κατίκι Δομοκού, φυστίκια Αιγίνης και σκορδόλαδο (7,50), τα παντζάρια σερβίρονται με στρώση τυριού και μπόλικα φιστίκια, διάσπαρτα πάνω στο τυρί αλλά και στο πιάτο. Ενδιαφέρουσα γεύση!

Χούμους από ρεβίθια Λάρισας (6,50), σερβίρεται με ξύλινο κουταλάκι μέσα σε μπολάκι που ακουμπά πάνω σε ξύλινο δίσκο. Συνοδεύεται από κομμάτια τραγανής αραβικής πίτας. Ελαφριά γεύση που της λείπει η απαιτούμενη γευστική ένταση.

Γραβιέρα Ιωαννίνων με πάπρικα σε καταίφι, με μέλι και φιστίκια Αιγίνης (8,00). Πρόκειται για δύο τραγανά κομμάτια "αλμυρού" καταϊφιού πάνω σε κόκκινη γλυκιά σάλτσα και μπόλικα φιστίκια. Δημιουργική φαντασία, ικανοποιητική γεύση!

Κολοκυθοκεφτέδες με ντομάτα (8,00), σερβίρονται πάνω σε σκαλιστό ξύλινο δίσκο (4 τεμ. ) και συνοδεύονται από ποσότητα τζατζικιού. Περίφημη γεύση!

Από τον κατάλογο του Brunch:
Αυγά ποσέ σε ζυμωτό ψωμί με αβοκάντο, τυρί τσένταρ και μπέικον (10,00). Ένα εντυπωσιακό πιάτο που το προτείνω ανεπιφύλακτα. Μεγάλη φέτα μαύρου ψωμιού με μπόλικη σαλάτα καρότου, σος αβοκάντο, τυρί, λίγος κρόκος αυγού και δυο μεγάλα ασπράδια αυγού με λεπτοκομμένο πράσινο κρεμμυδάκι (?).

Υπάρχει ενδιαφέρουσα λίστα με ποικιλία κρασιών, μπύρες, τσίπουρα, ούζα, αναψυκτικά και καφέδες.

Μας ρώτησαν για το ψωμί και απαντήσαμε αρνητικά.
Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται άμεσα (2,30).

Σε γενικές γραμμές, πρόκειται για μια πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση με καλές γεύσεις και ουσιαστικό ενδιαφέρον στον θαμώνα!

05 Αυγ 2019

To Ε&Ο είναι ένα αξιόλογο Ασιατικό εστιατόριο στον όγδοο όροφο του σχετικά καινούργιου Athens Marriott του ομίλου Χανδρής στη Λεωφόρο Συγγρού. Ο κατάλογος του φαγητού είναι απλός και κυμαίνεται σε γνώριμες γεύσεις. Στο τέλος του καταλόγου υπάρχει μάλιστα και το ανάλογο γλωσσάρι!
Η λίστα με τα ποτά είναι αρκετά ενδιαφέρουσα, με ποικιλία κρασιών από διάφορες χώρες, κοκτέιλ και αρκετά Sake!
O χώρος, αν και λίγο ψυχρός, λόγω μιας μίνιμαλ διακόσμησης, μετά την δύση του ήλιου γίνεται αρκετά πιο συμπαθητικός.
Σταθήκαμε τυχερές γιατί προλάβαμε και τις δύο φάσεις, καθώς πήγαμε απόγευμα και αναχωρήσαμε βραδάκι.
Είναι φανερό πως η θέα είναι απεριόριστη από τις τεράστιες τζαμαρίες. Από την μία πλευρά της αίθουσας του εστιατορίου υπάρχει θέα και στην ανοιχτή πισίνα του ξενοδοχείου, η οποία δυστυχώς είναι πολύ μικρή για ξενοδοχείο τέτοιων διαστάσεων.
Τα ανοιχτού χρώματος ξύλινα ράφια μέσα στον χώρο είναι διακοσμημένα με μικρά Bonsai, μικροαντικείμενα και διάφορα βιβλία. Βέβαια, υπάρχουν και μερικά ακόμη εντυπωσιακά φυτά σε μεγάλες γλάστρες εδώ κι εκεί μέσα στον τεράστιο αυτόν χώρο. Τα τραπέζια και τα καθίσματα διαθέτουν αρκετή φινέτσα και πρόκειται για στρογγυλά και ορθογώνια ξύλινα τραπέζια που συνοδεύονται από μοντέρνα μπαμπού καθίσματα με λευκά μαξιλαράκια. Όμορφοι και αναπαυτικοί καναπέδες με πλατιά τραπέζια υπάρχουν στη μια πλευρά της αίθουσας. Τα τραπέζια διακοσμούνται από ανάγλυφα δοχεία με κουτάλια, μαχαίρια και - φυσικά - τα γνωστά chopsticks.
To ωράριο λειτουργίας έχει πλέον αλλάξει και ήδη το εστιατόριο λειτουργεί 12:00 -0:00!
Το προσωπικό εργάζεται με μεγάλη υπευθυνότητα και είναι όλοι γνώστες των υλικών των πιάτων.
Οι τουαλέτες στο βάθος της αίθουσας είναι πεντακάθαρες και μεγάλες, όπως άλλωστε οι περισσότερες των ξενοδοχείων...

Επισκεφθήκαμε το E&O την Πέμπτη 01.08 και παραγγείλαμε τα εξής πιάτα:

Από την κατηγορία Sushi & Sashimi, δοκιμάσαμε ρολά με σολομό και αβοκάντο συν wasabi tobiko (8,50). Τα sushi σερβίρονται πάνω σε καταπληκτικό πράσινο φύλλο μπαμπού. Είναι οχτώ maki rolls που διακοσμούνται από " στάγονες " με φωσφορούχα σχεδόν πράσινα αυγά ψαριού! Το έδεσμα συνοδεύεται, όπως αναμένεται, από τζίντζερ και γουασάμπι. Το σκεύος σερβιρίσματος είναι αρκετά ιδιαίτερο!

Από την ίδια κατηγορία, παραγγείλαμε και το Sea Bass Sashimi, yuzu truffle (14,00), ένα εκπληκτικό πιάτο. Σε στρογγυλό πιάτο και σε κυκλική φορά είναι τοποθετημένα δέκα λεπτά φιλετάκια ψαριού (λαβράκι ) διακοσμημένα με μπόλικη λευκή γιαπωνέζικη φύτρα και λίγα πράσινα βότανα!

Από τα Dim Sum, προτιμήσαμε τα Duck and Spring Onion Siu Mai (7,50 ), όπου μέσα στα γνωστά ψάθινα καλαθάκια βρίσκονται οι τέσσερεις εκπληκτικής γεύσης αχνιστές αυτές μπουκίτσες που καλύπτονται από λεπτοκομμένο σχοινόπρασο. Μέσα στο καλαθάκι βρίσκεται και το μπολάκι με την soy sauce. Ένα πιάτο που αξίζει να δοκιμάσετε το δίχως άλλο...

Από τα Specials, μοιραστήκαμε το δημοφιλές Phad Thai Prawn (16,00). Υπάρχει και με κοτόπουλο ή μοσχάρι ). Χορταστική μερίδα με νούντλς και μπόλικες μικρές γαρίδες. Το πιάτο συνοδεύουν φέτα lime, φέτες κόκκινης πιπεριάς και ψιλές ροδέλες κρεμμυδιού. Ανακατεύοντας τα συνοδευτικά με το κυρίως φαγητό έχουμε ένα αρκετά ικανοποιητικό αποτέλεσμα χωρίς όμως ιδιαίτερη νοστιμάδα...

Η λίστα με τα γλυκά έρχεται σε χωριστό χαρτί και δεν τα δοκιμάσαμε, καθώς είχαμε χορτάσει με τα παραπάνω εδέσματα. Ωστόσο, υπάρχουν ενδιαφέρουσες προτάσεις, όπως σοκολατόπιτα με παγωτό (8,00) ή Lychee γρανίτα με σαμπάνια (6,00).

Στην αρχή έρχεται μικρό μαύρο δοχείο με soy sauce και δύο μπολάκια.
Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται αμέσως (4,00).

Ήπιαμε δροσιστικό απεριτίφ Aperol σε ποτήρι (11,00).

E&O θα συναντήσετε και στο Notting Hill του Λονδίνου, ενώ η ίδια εταιρεία διαθέτει και ένα ακόμα ασιατικό εστιατόριο στο Soho.

Από κάθε άποψη, πρόκειται για ένα μέρος που θα γευματίσετε μέσα σε χαλαρή ατμόσφαιρα και θα γευτείτε αρκετά ενδιαφέρουσες γεύσεις. Μάλιστα, μετά το φαγητό σας, θα μπορούσατε να περάσετε στο μπαρ μου βρίσκεται σε διπλανή αίθουσα και παρέχει φανταστική θέα!!

01 Αυγ 2019

Το ρίζα ρίζα είναι πιθανόν το πιο πολυδιαφημισμένο καφέ για brunch στην Αθήνα. Πολλά ακούγονται για τα pancakes του.
Έχω φίλους που το επισκέπτονται πολύ συχνά και το εκθειάζουν. οπότε είναι πολύ πιθανό εγώ να είμαι η περίεργη της παρέας.

Κατ'αρχας επειδή το Κουκάκι είναι πολύ στη μόδα να έχετε υπόψη σας να πάρετε το μετρό.
Επίσης το μαγαζί μαζευει πολύ κόσμο οπότε καλυτερα να έχετε κάνει μια κράτηση.

Η εξυπηρέτηση έχει τα θεματακια της λίγο καθυστερούν, λίγο ξεχνάνε κάποια πιάτα αλλά οκ δεν έχουμε αντιμετωπίσει κάποιο σημαντικό θέμα.

Ο χώρος είναι μεγάλος με άνετα τραπέζια, αλλά πρώτον επιτρέπεται το κάπνισμα (ή τουλάχιστον επιτρέποταν πριν την αυστηρότητα του καινούργιου νόμου) και δεύτερον ο κλιματισμός τις ζεστές μέρες δεν αποδίδει όσο θα έπρεπε.

Τον τελευταιο καιρό έχω πάει αρκετές φορές οπότε έχω δοκιμάσει διάφορα πιάτα. Θα σας πρότεινα:
Το κροκ μαντάμ είναι από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.
Και τις αυγόφετες που είναι νόστιμες σε μεγάλη μερίδα και στεγνές από περιττά λάδια.
Όσον αφορά τα πολυσυζητημένα pancakes δεν με ενθουσίασαν γευστικά και έχω την αίσθηση ότι ετοιμάζονται σε μεγάλες ποσότητες αρκετά πριν το σερβίρισμα τους.
Τα scrambled eggs πάρα την πληθωρική παρουσία του μπέικον δεν ήταν τόσο γευστικά, το ψωμί στη βάση ήταν σίγουρα μπαγιάτικο.
Γενικά σερβίρει κάποια πιάτα το βράδυ για συνοδεία ποτού που έχουν ενδιαφερον και συμπαθητικα κοκτέιλ. Ο καφές τους από την άλλη κινείται στο μέτριο μέσο όρο των αντίστοιχων μαγαζιών.

Όσον αφορά το οικονομικό κομμάτι, τα πιατα του brunch κυμαίνονται από 4-7€ το μέγεθος των μερίδων είναι αντίστοιχο.

Ίσως είχα ακούσει αρκετά καλά λόγια και είχα υπερβολικες προσδοκίες, ίσως φταίει το γεγονός ότι δοκίμασα ένα από τα καλύτερα brunch (σε μαγαζί που ελπίζω να καταχωρηθεί κάποια στιγμή), πάντως δε θα ήταν η πρώτη μου επιλογή το ρίζα ρίζα, θα ακολουθουσα όμως ευχάριστα την παρέα.

30 Ιούλ 2019

Εστιατόριο που έχει διατελέσει και Νο1 στο πράσινο σάιτ εστιατορίων (και όχι μόνο). Σίγουρα κάτι θα πρέπει να λέει αυτό.

Και όντως λέει μιας και το Simul είναι εστιατόριο που έχει να πει πράγματα. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα λέει καλά.

Ξεκινώντας από την αρχή, ο χώρος είναι μικρός και γλυκός. Ένα σπίτι, απλά διακοσμημένο εσωτερικά, αρκετά φιλικό και, ίσως, ξενόφερτης νοοτροπίας, με έναν όμορφο μικρό κήπο με μερικά εξωτερικά τραπέζια. Το 3,5/4 είναι η πιο τίμια βαθμολογία για τον χώρο μιας και δεν και και κάτι εκκωφαντικά φοβερό.

Η εξυπηρέτηση είναι όλα τα λεφτά. Ευγενική, φιλική, απροσποίητη, άμεση και ιδιαίτερα περιποιητική. Εξαιρετική.

Στις γεύσεις έρχεται το μπέρδεμα. Στις γεύσεις δίνουν ένταση, όπως πρέπει να κάνουν όλοι, όμως συχνά τους ξεφεύγει. Σχεδόν σε κάθε πιάτο εντοπίσαμε αστοχίες. Κάποιες αφορούσαν το έντονο αλάτι, άλλες το κακό ψήσιμο, άλλες απλώς κάτι που θα μπορούσε να είναι διαφορετικό.

Το γεύμα ξεκινάει με 4 ειδών ψωμάκια με ένα δροσερό ντίπ (3 ευρά το άτομο) και εμφιαλωμένο νερό (2 ευρά).

Δοκιμάσαμε:

Το ταρτάρ γαρίδας (14ε): υπέροχο, ανάλαφρο και νόστιμο. Οι γαρίδες ήταν τόσο ψιλοκομμένες που δεν νιώσαμε ποτέ την ξεκάθαρη γεύση τους.

Τη σαλάτα κολοκύθι (10ε): με κροκέτες πέστροφας. Πεντανόστιμα τα επιμέρους υλικά όταν δοκιμάστηκαν μόνα τους. Όταν ανακατεύτηκαν -όπως μας υποδείχθηκε- το αποτέλεσμα απέκτησε μια ενοχλητική αλμυρότητα που χαλούσε σε μεγάλο βαθμό τη γεύση.

Τις κανθαρέλες με στάκα (13ε): μια στάκα γλύκισμα. Ένα πιάτο εξαιρετικά νόστιμο, μα και εξαιρετικά βαρύ για να σερβίρεται καλοκαιρινούς μήνες.

Το καλαμάρι (14ε): με πουρέ μαϊντανόριζας, μπιζέλι και άλλα, ένα πιάτο επιτομή της γεύσης. Υπέροχο. Το καλαμάρι ήταν ψητό και λίγο πιο λαστιχώδες από ότι θα μπορούσε.

Το Ribeye με γκρεμολάτα από καπνιστό χέλι από τα κρέατα ημέρας (32ε): κακό ψήσιμο στο κρέας (διαφορετικά ψημένο στο κέντρο, διαφορετικά στην κάθε άκρη) και φρικτός ο συνδυασμός με το χέλι. Το έκανε ενοχλητικά αλμυρό και του κατέστρεφε όλη τη γεύση. Δεν μπορέσαμε να χρησιμοποιήσουμε το χονδρό αλάτι που μας προσφέρθηκε λόγω της έντονης αλμυρότητας που ήδη υπήρχε στο κρέας.

Μας κέρασαν το ιδιαίτερα δροσερό και γλυκίζον γλυκό μάνγκο. Σε μια ζεστή μέρα, φαντάζει ιδανική επιλογή.

Όλα τέλεια, πλην των γεύσεων. Είχαν τη σωστή ένταση, όμως, ανά σημεία, ξέφευγαν από το δρόμο τους...

Κόστος στα 40-50 ευρά για ένα γεύμα 4 πιάτων με αλκοόλ ως συνοδευτικό.

Καλαμάρι και κανθαρέλες με στάκα προτείνονται ξεκάθαρα. Και τα δύο είναι αρκετά βαριά σαν γεύσεις, βέβαια.

27 Ιούλ 2019

Σαββατιάτικο μεσημέρι του Ιουλίου, με τη θερμοκρασία κοντά στους 38 βαθμούς, αποφασίσαμε να ζήσουμε το καλοκαίρι στην Αθήνα σαν τουρίστες και να πάμε μια βόλτα για ψαράκι όσο πιο μακριά μπορούσαμε με κατεύθυνση προς το Σούνιο.

Αφού κάναμε αρκετές στάσεις σε κρυφές παραλίες και ορμίσκους για να δοκιμάσουμε την θάλασσα και να δροσιστούμε, έστω και φευγαλέα, καταλήξαμε στη Μαρίδα για φαγητό.

Την ταβέρνα αυτή την είχαμε δει καιρό τώρα στις βόλτες μας. Προσωπικά μου φαινόταν σαν μια αυθεντική εμπειρία, μια ταβέρνα ξεχασμένη στο χρόνο, σε ένα σημείο που δεν υπάρχει οικισμός τριγύρω, μόνο μια στάση λεωφορείου και η απίθανη παραλία των Λεγραινών. Επειδή, όσο περνούν τα καλοκαίρια, όλο αναζητώ πιο απομακρυσμένες παραλίες για μπάνιο και πιο μικρά και παραδοσιακά ταβερνάκια, από τις κλασικές νεοταβέρνες με τα πειραγμένα πιάτα, την Μαρίδα την είχα στα must. Μετά από μια γρήγορη έρευνα, πήραμε τηλέφωνο καλού κακού να μας ετοιμάσουν ένα τραπεζάκι για δύο.

Ο χώρος δεν λέει πολλά. Είναι από τα μέρη που θα πας για το φαγητό, όχι για τη θέα ούτε για τη διακόσμηση. Παρόλο που η παραλία των Λεγραινών είναι στα πέντε λεπτά με τα πόδια. Δεν φαίνεται όμως, από τις καλαμιές και τον κεντρικό δρόμο που περνάει ακριβώς μπροστά. Απέναντι μια παλιά στάση του ΚΤΕΛ Αττικής, μερικοί παραθεριστές να περιμένουν με τις ώρες το λεωφορείο, κάποιος να προσπαθεί να κάνει οτοστόπ. Μέσα στην τρελή ζέστη του Ιουλίου... Γενικά είναι το σκηνικό που σου δημιουργεί μια νοσταλγική διάθεση παλιού καλοκαιριού, σε μια περιοχή της Αττικής αγνή ακόμα από την τουριστική εκμετάλλευση.

Μπαίνοντας στην ταβέρνα, θα δεις μια όμορφη βεράντα στα αριστερά και τον κλειστό χώρο ευθεία μπροστά σου. Καθίσαμε πρώτο τραπέζι στη βεράντα, είχε ίσκιο γενικά, αλλά κανένα άλλο μέσο δροσιάς. Και την μέρα που πήγαμε έσκαγε ο τζίτζικας πραγματικά. Πολλά τραπέζια γενικά, για να εξυπηρετήσουν αρκετές παρέες.

Ο κατάλογος είναι κλασικός ψαροταβέρνας, χωρίς πολλές εκπλήξεις. Οι τιμές σε ψάρια και θαλασσινά είναι οι γνωστές και ελαφρώς τσιμπημένες. Αυτό χαλάει λίγο την μαγεία της ρετρό εμπειρίας και σε προσγειώνει ανώμαλα στο σήμερα. Τα ταπεινά ψαράκια (μαρίδες, σαρδέλες, γαύρος κτλ) περίπου στα 9 ευρώ. Τα μεγάλα ψάρια κιλό (μπαρμπούνια, φαγκρί, τσιπούρα κτλ) 55 - 65 ευρώ, αναλόγως... Χταπόδι - καλαμάρι - γαρίδες (φρέσκα υποθέτω) στα 9-12 ευρώ. Η δε χωριάτικη 8 ή 9.

Ευτυχώς η γεύση σε αποζημιώνει και δικαιολογεί τα χιλιόμετρα που διένυσες μέχρι εκεί.

Πάμε λοιπόν:

Στην αρχή μας έφεραν ένα υπέροχο αφράτο, ζυμωτό ψωμί, μισό καρβελάκι. Αν και δεν είμαι φίλος του ψωμιού γενικά, το συγκεκριμένο το έφαγα με μεγάλη ευχαρίστηση. Μαζί με την ταραμοσαλάτα έδεσε τέλεια.

- Ταραμοσαλάτα σπιτική. Ελαφρώς όξινη, λευκοκίτρινη, ό, τι πρέπει για συνοδεία θαλασσινών. Πολύ καλή.

- Χωριάτικη σαλάτα, με φρέσκα, πλούσια υλικά. Η ντομάτα ολόγλυκια. Μόνο η φέτα θα μπορούσε να είναι λίγο καλύτερη και κάπως μεγαλύτερο το κομμάτι. Αν δηλαδή ήμασταν πάνω από τρεις δεν θα έφτανε για όλους.

- Κολοκυθοκεφτέδες. Πέντε, αν θυμάμαι, στη μερίδα. Νόστιμοι, τραγανοί και καθόλου λαδίλα από το τηγάνι.

- Σαρδέλες σχάρας. Πλούσια μερίδα. Φρέσκιες, γλυκιές και ζουμερές.

- Μια μερίδα μπαρμπούνια σχάρας. Βγήκαν 4 μεγάλα μπαρμπούνια. Μαεστρικά ψημένα. Ζουμερά, με την πετσούλα τους και το λαδάκι τους, φρεσκότατα και νοστιμότατα. Τα ευχαριστήθηκα πραγματικά! (22 ευρώ)

Νεράκι πήραμε κανάτα με πάγο. Μαζί με ένα αναψυκτικό και ένα τέταρτο λευκό κρασάκι, ο λογαριασμός βγήκε λίγο πάνω από τα 60 ευρώ, για δύο άτομα. Δεν τα λες και λίγα, δεν τα λες και εξωφρενικά. Απλά, να πληρώνεις τόσο ακριβά στην Ελλάδα το φρέσκο ψάρι, για ποιον λόγο δεν ξέρω... Στο τέλος μας κέρασαν φρούτα σε πιατέλα, καλοκαιρινά, που μας δρόσισαν. Μας πρότειναν και γλυκό σοκολάτα- μωσαϊκό, αλλά ένεκα ζέστης, είπαμε να το αποφύγουμε.

Γενικά ό, τι φάγαμε ήταν νόστιμο. Και για μένα έχει πάντα αξία σε τέτοια μέρη, να είναι και φρέσκο. Η Μαρίδα είναι η ταβέρνα που δεν θα σε απογοητεύσει. Και αν μη τι άλλο, θα φύγεις χορτάτος.

Αν βρεθείτε λοιπόν μέχρι το Σούνιο ή κινείστε στα πέριξ του Λαυρίου είναι μια πολύ καλή επιλογή για το καλοκαίρι ή και για όλο τον χρόνο.