Πρόσφατες Κριτικές Εστιατορίων

25 Ιουν 2019

Ο Μανώλης έχει την σταθερά μεγάλη του πελατεία τα Σαββατόβραδα, ακόμα κι όταν βρέχει και κάποιος θα περίμενε μειωμένη προσέλευση κόσμου. Οικογενειακού τύπου και οργάνωσης ταβέρνα, σε εξυπηρέτηση και μαγειρική, την θυμάμαι με πολύ θετικές αναμνήσεις, καθώς η επίσκεψή μας έγινε πίσω στα μέσα του Απρίλη.
Οριακά βρήκαμε ένα 2άρι τραπέζι κοντά στην είσοδο της μεγάλης κλειστής του αίθουσας, με φόντο μπροστά μας όλα τα σχετικά ροκ παραφερνάλια πάνω από το πάσο του ταμείου, που έχουν ήδη αναφέρει φίλοι σε προηγούμενες κριτικές. Όλα τα τραπέζια είχαν το ρεζερβέ τους, κυρίως από καλοβαλμένους ανθρώπους κάποιας ηλικίας. Αν δεν είχαμε πάει νωρίς στις 20.00, νομίζω δεν θα είχαμε εξυπηρετηθεί.
Η περιοχή οικιστική, με μια δύο σβούρες θα βρείτε θέση για το όχημα, δεν θυμάμαι καθόλου την πολιτική περί καπνίσματος εντός του χώρου. Η αισθητική, η τυπική μιας παλιάς αλλά περιποιημένης ταβέρνας.

Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά γρήγορη και νευρώδης (με την καλή έννοια) δεδομένου ότι η βραδιά ήταν απαιτητική και ο κόσμος αρκετά ανυπόμονος. Είχα κοιτάξει το μενού στο site τους αλλά επέμεινα και στον έντυπο κατάλογο. Αρνητική εντύπωση η προσγείωση του εμφιαλωμένου νερού το οποίο ζήτησα να αποσυρθεί, για να ξαναεμφανιστεί δεύτερη φορά από άλλον υπάλληλο και να αποσυρθεί εκ νέου όπου και ήρθε η πολυπόθητη κανάτα. Πολύ καλό το ψημένο ψωμάκι τους, χρεώθηκε 1e για 2 άτομα.

Κινηθήκαμε κλασικά ως εξής: Σαλάτα πολίτικη (4e), πολύ οικονομική αλλά και αντίστοιχα μικρής ποσότητας. Δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, της έλειπε το ξύδι. Έμοιαζε με μια τυπική καροτολαχανοσαλάτα χωρίς ένταση & με έντονη έλλειψη σε κάποιο μυρωδικό.
Τζατζίκι (3e). Kακή γεύση και γενικώς... δεν ήταν φρέσκο ούτε και έμοιαζε σπιτικό. Σχολιάσαμε πολύ αρνητικά την έντονα πικρή γεύση που είχε. Δεν φαγώθηκε.
Σαγανάκι (4e), φτιαγμένο από σκληρό κεφαλοτύρι με την αναμενόμενα αλμυρούτσικη αίσθηση, που "σπάσαμε" με λίγο λεμόνι από πάνω. Φαγώθηκε γρήγορα όπως ήρθε ζεστό, αν κρυώσει καταλήγει λαστιχένιο όπως τα πιο πολλά του είδους.
Λουκάνικο (5e). Χειροποίητο και εξαιρετικό! Επίσης πολύ καλή η τιμή του. Έρχεται ένα ολόκληρο τεμάχιο και είναι απίθανος μεζές. Λίγο φτωχική η παρουσίασή του στο πιάτο, παρέα με μισό λεμονάκι, ανήκει βέβαια στα ορεκτικά αλλά με κάποια μικρή γαρνιτούρα δίπλα του θα αναβαθμιζόταν στα μάτια του πελάτη.
Αρνίσια παϊδάκια (πήραμε 750γρ, κόστος 28e). Aπίθανο κόψιμο & ψήσιμο από τον ίδιο τον κύριο Μανώλη που τον βλέπαμε/ ακούγαμε επί τω έργω μέσα στην κουζίνα! Είχα πολύ καιρό να φάω τόσο καλά παϊδάκια. Καλοψημένα, με μπόλικο ψαχνό, θα τολμήσω να πω ότι ήταν γάλακτος. Αξίζουν την τσιμπημένη τους τιμή και είναι σίγουρα ο λόγος που θα ξαναπάω.
Τέλος, μια μερίδα τηγανιτές πατάτες, που άργησαν μια μέρα, καθώς ήρθαν με αρκετή καθυστέρηση και ήταν βιαστικά βγαλμένες από το τηγάνι. Τους έλειπε η τραγανότητα και το χρώμα & τους περίσσευε το λάδι (3e). Ένα λεπτό παραπάνω ήθελαν!

Ήπιαμε παγωμένη μπύρα (νομίζω Kaiser) στα 3e & στο τέλος μας έφεραν κέρασμα 2 μεγάλα κομμάτια καζάν ντιπί που ετιμήθησαν δεόντως. Ο λογαριασμός στα 51 ευρώ με απόδειξη, που τον στρογγύλεψαν στα 50.

Συνολικώς η οικογενειακή ταβέρνα του Μανώλη άφησε θετικές εντυπώσεις. Κάποιες αστοχίες με προσανατολίζουν στο 2,5 στη γεύση αλλά το στρογγυλεύω προς τα πάνω, λόγω της ιστορίας του μαγαζιού και της μαεστρίας που έχει στη σχάρα. Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που από φθινόπωρο πλέον, θα τους ξαναπροτιμήσουμε γι΄αυτό που ξέρουν να φτιάχνουν πολύ καλά.

25 Ιουν 2019

Ένας πολύ καλός λόγος για να επισκεφθείς το SALTY είναι αναμφίβολα η εξαιρετική θέα που προσφέρει. Ακτή Κουμουνδούρου 1 σημαίνει αριστερή άκρη του Μικρολίμανου, στο κτίριο όπου στεγάζεται ο Ναυτικός Αθλητικός Σύνδεσμος, δέκα λεπτά με τα πόδια από το σταθμό του ηλεκτρικού / τραμ στο Φάληρο. Αλλά και με το αυτοκίνητο κατά πάσα βεβαιότητα δε θα δυσκολευθείτε να παρκάρετε στο δημοτικό παρκινγκ που βρίσκεται ακριβώς δίπλα.
Τα τραπέζια παράλληλα προς τη θάλασσα είναι όλα τα λεφτά. Από τη μια μεριά ο Σαρωνικός με το συνεχές έμπα έβγα των σκαφών στη μαρίνα, από την άλλη η κακοχτισμένη αλλά πάντα συμπαθητική Καστέλα, το μυαλό ταξιδεύει αυτόματα σε Portofino και Αmalfi. Το μαγαζί μαγαζάρα, διαρρυθμισμένο έτσι ώστε να δέχεται πελάτες για ένα απλό καφέ ή ουζάκι, αλλά και κανονικές συνεστιάσεις / δεξιώσεις. Ναυτικά χρώματα σε τοίχους και επίπλωση, διακόσμηση επίσης θαλασσινή χωρίς να βαραίνει, πολύ ωραία, αναπαυτικά τραπεζοκαθίσματα με τα κλασικά καρό τραπεζομάντιλα, διακριτικά πολυτελή art de la table και πρόβλεψη για σκιά όπου κι αν κάθεσαι. Προσωπικό επαρκές και καλοδουλεμένο, υποδοχή με χαμόγελο, το τραπέζι που προληπτικά είχαμε κλείσει να μας περιμένει, νερό εμφιαλωμένο χωρίς ερώτηση μαζί με τους καταλόγους.
Η κουζίνα σε επίπεδο καλού εστιατορίου, δεν θα σε ενθουσιάσει, ούτε όμως θα σε απογοητεύσει. Αν κάτι με δυσαρέστησε, και οφείλω να το καταθέσω, είναι ότι ο μπακαλιάρος που επιλέξαμε στον κατάλογο τιμάται 40 ευρώ το κιλό, που δεν είναι λίγα για το συγκεκριμένο αλίευμα, στην απόδειξη όμως, που ήρθε εξαρχής κανονικά, χρεώνεται 49. Και για να πω την αμαρτία μου, δε νομίζω ότι το ψάρι μας ζύγιζε 800 γραμμάρια. Φάουλ, όμως καλά να πάθω, που νέος πελάτης βαρέθηκα να πάω να επιβλέψω την επιλογή και το ζύγισμα. Οι τιμές γενικά κινούνται εκεί που περιμένεις μπαίνοντας στο SALTY, μετρίως υψηλές, ειδικά αν λάβεις υπόψη και το απλά ικανοποιητικό μέγεθος των μερίδων. Δύο άτομα πληρώσαμε, μαζί με μισό κιλό καλούτσικο χύμα λευκό, κάτι πάνω από 65 ευρώ για μια σαλάτα, μια καλαμαράκια σε ροδέλες και τον περί ου ο λόγος βακαλάο.
Η ποικιλία πολύ περιορισμένη. Από ψάρι μόνο φαγκρί και μπακαλιάρος, δυο τρεις σαλάτες, άλλες τόσες αλοιφές, καλαμαράκια μόνο τηγανιτά, γαρίδες μόνο σε μακαρονάδα, τι να πω, για Κυριακή μεσημέρι τα βρίσκω λίγα. Πάντως ό, τι πήραμε ήτανε καλοφτιαγμένο και το τηγάνι σωστό. Μαζί με το νερό ψωμί σε φέτες φρυγανισμένο, για κλείσιμο, μαζί με το υγρό μαντηλάκι, ραβανί με παγωτό.
Επίλογος: Αν θέλεις να χαρείς θέα, έλα στο SALTY χωρίς κανένα ενδοιασμό. Αν θέλεις να περιποιηθείς κάποιον ξένο, επίσης. Αν θέλεις να απολαύσεις ψαροφαγία, μάλλον προσπέρασέ το. Για να μην το αδικήσω όμως, επιφυλάσσομαι για μια δεύτερη επίσκεψη, χειμωνιάτικη αυτή τη φορά. Ένα μαγαζί τέτοιου μεγέθους παρουσιάζεται συχνά πολύ διαφορετικό σε συνθήκες φόρτου πελατείας. Προχθές ήμασταν, Κυριακή μεσημέρι, εμείς κι εμείς.

22 Ιουν 2019

Το νεοσύστατο " Mπαρμπουνάκι " στην οδό Μητροπόλεως, σε απόσταση αναπνοής από τη Μητρόπολη, με προβλημάτισε αρκετά στην κριτική μου αυτή, γιατί σε αρκετά σημεία διέψευσε την άριστη εικόνα που είχα αποκομίσει από το αντίστοιχο της Νέας Ερυθραίας (στα υπόλοιπα δεν έχω αξιωθεί να πάω). Καταρχάς, δεν υπήρχαν τα "φαβορί " θαλασσινά του καταλόγου καταμεσής της τουριστικής περιόδου, γεγονός που με έκανε να αναρωτηθώ εάν τελικά το εστιατόριο έχει μεταλλαχθεί σε ένα εντελώς τουριστικό μαγαζί!
Κατά δεύτερον, το σέρβις ήταν αργό και ελλιπές. Μας σέρβιραν στην αρχή τέσσερις φέτες μαύρο ψωμί μέσα σε πανέρι (1,80) και αφού ζητήσαμε λίγο ακόμα μας το χρέωσαν επίσης. Την ίδια στιγμή σε παρακείμενο τραπέζι, με δύο άτομα επίσης, έφεραν τη διπλάσια ποσότητα ψωμιού απευθείας. Το θέμα μας φυσικά δεν ήταν η χρέωση τόσο, όσο η κίνηση... Από την άλλη πλευρά, ενώ εμείς δεχθήκαμε τρικούβερτο κέρασμα, οι διπλανοί μας έφυγαν ακέραστοι, κοινώς........!!!!
Ένα ακόμα μελανό σημείο είναι ότι οι τουαλέτες είναι στα Τάρταρα, για να τις προσεγγίσεις κατεβαίνεις ένα σωρό σκαλιά και περί ΑΜΕΑ βέβαια ουδείς λόγος, πράγμα απαράδεκτο για τη σύγχρονη εποχή και για ένα μαγαζί που οι υπεύθυνοι έχουν γράψει ιστορία στον χώρο της ψαροφαγίας.
Παράλληλα, το POS, στην καρδιά της Αθήνας, δεν λειτουργούσε και, ενώ περιμέναμε σχεδόν μισή ώρα, αναγκαστήκαμε και πληρώσαμε μετρητά. Το ίδιο περιστατικό μού έτυχε και σε γνωστό σε όλους μας έθνικ μαγαζί στο Μαρούσι, με επιδεικτικό τρόπο μάλιστα, και για να μην σας στενοχωρήσω φίλοι μου, δεν έγραψα καμία κριτική!!

Για τον χώρο δεν έχουμε να πούμε και πολλά πράγματα.
Ο εξωτερικός χώρος είναι το φόρτε του εστιατορίου, καθώς είναι απόλυτα ανοιχτός και ξεφεύγει από άλλους παρόμοιους γειτονικούς τουριστικούς χώρους με φοβερό συνωστισμό. Τα ξύλινα τραπέζια είναι άψογα στρωμένα με λευκή λαδόκολλα με ψαράκια και φυσικά το λογότυπο "Μπαρμπουνάκι, Δια Χειρός Παπαϊωάννου αλλά και η διαφήμιση γνωστού Ούζου. Παρέχονται και βοηθητικά τραπεζάκια για τα επιπλέον πιάτα ή τα προσωπικά σας είδη. Ο εσωτερικός, στενόμακρος χώρος, είναι απλός, με μερικά στρογγυλά μαρμάρινα τραπέζια και λίγα ξύλινα. Ξεχωρίζουν τα καδράκια στους τοίχους από την ναυτική παράδοση του λιμανιού και η μεγάλη γωνιά στο βάθος που ενδείκνυται για μεγάλες παρέες... Πιο μέσα, βρίσκεται η ημιανοιχτή κουζίνα με τους μαυροφορεμένους μάγειρες.

Η επίσκεψη μας, έγινε στις 07.06, απογευματάκι.
Ο κατάλογος έχει το σωστό μέγεθος χωρίς να είναι φλύαρος. Ωστόσο, ενώ γράφονταν, δεν υπήρχαν βασικά ψάρια όπως ο σολομός και ο τόνος που θα τα προτιμούσαμε. Μάλιστα, αφού καταλήξαμε στα μπαρμπούνια (μερίδα), μας απέτρεψαν πληροφορώντας μας ότι αυτή την περίοδο τα συγκεκριμένα ψάρια ζυγίζουν πάνω από 300 γρ το καθένα.... Πού άραγε ?
Στο Μπαρμπουνάκι...! Και καλά όλα αυτά, γιατί δεν μας ενημέρωσαν ευθύς εξαρχής ??
Καταλήξαμε λοιπόν στα εξής:

Ψαρόσουπα βελουτέ (τη μικρή) από φιλέτο πεσκανδρίτσας, πατάτα, καρότο, μαραθόρυζα και μυρωδικά. Κιτρινωπή σούπα που, αν και αρκετά πικάντικη, περιείχε αρκετό ψάρι και η γεύση της ήταν εκπληκτική! Στοίχισε ΕΥΡΩ 5,40 ενώ η μεγάλη χρεώνεται 9,50.

Σαλάτα Τοματίνια με ξινομυζήθρα (8,00), νοστιμότατα τοματίνια (κομμένα στη μέση) ανακατεμένα με το τυρί. Ειλικρινά τέτοια αρωματική ντομάτα (όπως εκείνες των παιδικών μας χρόνων ) είχα να γευτώ από πέρυσι το καλοκαίρι στη " Μαραθιά " της Τήνου..!!

Σαρδέλα φιλέτο κοκκινιστή (300 γρ. ) στα 8,50, με σάλτσα ντομάτας, φρέσκια ρίγανη, πουρέ καυτερής πιπεριάς και ελαιόλαδο. Πολύ νόστιμο πιάτο με αρκετά φιλετάκια ψαριού. Σερβίρεται χωρίς γαρνιτούρα.

Γαριδάκι Συμιακό (160 γρ. ) στα 14,00. Ούτε στην εκπληκτική Σύμη τόσο τέλεια γεύση. Μπόλικη ποσότητα που εξαφανίστηκε σε χρόνο ντε τε!

Στην αρχή έρχεται, χωρίς ερώτηση, το εμφιαλωμένο νερό, ψωμί (1,80 ) και λεμόνι. Φυσικά, μετά το φαγητό, δεν παρέλειψαν να μας δώσουν τα γνωστά υγρομάντηλα.
Στο τέλος, μας κέρασαν από δύο κομματάκια συμπαθητικών γλυκών (χαλβά, καρυδόπιτα και μωσαϊκό).

Αν και το εστιατόριο δεν έχει βρει ακόμα τους ρυθμούς του, με αρκετή προσπάθεια και καλή θέληση μπορεί και να τα καταφέρει...

21 Ιουν 2019

Τετάρτη 19/6, μετά τις απανωτές τροπικές καταιγίδες, λέω να επισκεφθώ στον Κεραμεικό ένα ενδιαφέρον εστιατόριο, που μάλιστα διάβασα ότι σήμερα γιορτάζει τα 1α του γενέθλια. Πρόκειται για το ΚΑΠΠΑ.

Το ΚΑΠΠΑ (Κ), που ονομάστηκε έτσι απ’ το αρχικό γράμμα της περιοχής του (Κεραμεικός), βρίσκεται στη μικρή οδό Προδίκου, ένα στενάκι πριν την Αρτεμισίου, με την ισάξια FAVELA, ενώ στην ευρύτερη περιοχή που συνορεύει με το Μεταξουργείο, θεωρώ ότι συναγωνίζεται άλλα αξιόλογα μαγαζιά, όπως τη ΜΠΕΜΠΑ, τον ΜΠΛΕ ΠΑΠΑΓΑΛΟ, κ. λπ.

Κάτι συμπτώσεις καμιά φορά: πού να το φανταζόμουνα ότι πηγαίνοντας στις 19/6/19 θα συνέπιπτα με τα πρώτα του γενέθλια, αφού έκανε εγκαίνια πέρυσι στις 19/6/18! Ένας χρόνος γεμάτος καλές εντυπώσεις απ’ τους χρήστες του σάιτ μας.

Το Κ είναι δημιούργημα του ζεύγους Δημήτρη και Κωνσταντίνας Παπαϊωάννου, όπου ο πρώτος είναι ειδικός στην κουζίνα, ενώ η δεύτερη, στη ζαχαροπλαστική. Βέβαια, απ’ τον χώρο πέρασαν αξιόλογοι σεφ που έφτιαξαν το μενού (Αντώνης Γιαννακάρης και Ελένη Δημάκου, του ‘Ζάχαρη κι Αλάτι’, καθώς κι ο Γιώργος Παύλου, τον περασμένο χειμώνα, αφού τα καλοκαίρια βρίσκεται στη Σύρο).
Το μαγαζί ανοίγει στις 16.00 μέχρι τα μεσάνυχτα, από Τρίτη με Παρασκευή, ενώ τα Σ/Κ ανοίγει από 14.00.

Πληροφορήθηκα ότι ο συγκεκριμένος χώρος φιλοξενούσε εδώ και κάποιες δεκαετίες μια βιοτεχνία που έφτιαχνε ταμπέλες από νέον, η οποία λειτουργούσε μέχρι το 2012, ενώ το μαγαζί έμεινε κλειστό μέχρις ότου το 2018 άνοιξε το Κ!

Ο χώρος, σχήματος Γ, με τις γκρι-μπλε αποχρώσεις, τα έπιπλα και τη διακόσμηση vintage, στο ιδιότυπο αυτό μαγαζί, έχει περιγραφεί πλήρως απ’ τους προηγούμενους χρήστες. Εδώ, λοιπόν, ξεχωρίζουν παλιά τηλέφωνα με καντράν, γραφομηχανές, ψυγείο πάγου, καθρέφτες, κάδρα με παλιές γκραβούρες, βιβλία σε ράφια, καθώς και φυτά και λουλούδια σε κάποιες γωνιές.
Προς τα πίσω υπάρχουν τα φροντισμένα WC με τη μικρή πόρτα και τα κουρτινάκια, ενώ υπάρχει και η αυλή στο πίσω μέρος του οικοπέδου, για όσους προτιμούν ησυχία και ρομαντική ατμόσφαιρα.
Υπολογίζω χωρητικότητα, περί τα 60 άτομα μέσα, συν 40 περίπου στην αυλή.

Μουσική. Απ’ τα ηχεία ακούγονταν διάφορα ευρωπαϊκά κομμάτια lounge & jazz δεκαετιών 60, 70 και 80 κυρίως, όπως με τη Dalida (ce serait dommage), καθώς και τα γνωστά: sunny, be my little baby, lasciatemi cantare, κ. λπ.

Το σέρβις από έναν ευγενικό νεαρό ήταν μάλλον εντάξει, αρκεί να ζητήσετε τα πιάτα να έρχονται στους ρυθμούς που εσείς κι η παρέα σας επιθυμείτε, και -κατά το δυνατόν- όχι όλα μαζί…

Ο κατάλογος περιλαμβάνει τα γνωστά εδέσματα, σαλάτες και μεζέδες, που έχουν ήδη περιγραφεί από πολλούς χρήστες. Συνολικά σερβίρονται 7 κρύα πιάτα, από 5-7 € (σαλάτες, αλοιφές, γαύρος μαρινάτος), καθώς και καμιά 20αριά ζεστά πιάτα, από 4 μέχρι 13.50 € - τιμή που αφορά τόσο τις ταλιατέλες με γαρίδες, όσο και το αρνίσιο κότσι, που ατυχώς απουσίαζαν αμφότερα σήμερα απ’ την κουζίνα, οι δυο αυτές σπεσιαλιτέ τους, ανήμερα μάλιστα των γενεθλίων τους!!
Με ενημέρωσαν ότι σύντομα ο καλοκαιρινός τους κατάλογος θα συμπεριλάβει και κάποια πιάτα με θαλασσινά, όπως τόνο, χταπόδι, κ. λπ.

Από ποτά, σερβίρουν αποστάγματα 200 ml στα 6-10 €, μπύρες στα 3-3.50 €, χύμα κρασί Ζίτσα, λευκό/ροζέ/κόκκινο, στα 5€ το μισόλιτρο, καθώς και τα συνήθη αναψυκτικά, αφεψήματα και χυμούς.

Εγώ παρήγγειλα τα εξής πιάτα:
• Στην αρχή ήρθε κανάτα με κρύο νερό βρύσης και απλές φέτες λευκού ψωμιού, στο 0.50 €.
• Δοκίμασα τους κλασικούς κολοκυθοκεφτέδες με ντιπ γιαουρτιού, αρωματισμένου με μοσχολέμονο, μετά τα επαινετικά σχόλια των χρηστών μας, αφού πρόκειται για 5 αφράτους και μυρωδικούς κολοκυθοκεφτέδες, στην τιμή των 5 €!
• Στη συνέχεια, ακολούθησε το ριζότο με ποικιλία μανιταριών (φρέσκων και αποξηραμένων), καθώς και λεπτές φλούδες παρμεζάνας. Η τιμή του ανέβηκε τώρα στα 9.50 €, αλλά εξακολουθεί να είναι λογική. Ήταν νόστιμο πιάτο, αν και το βρήκα λίγο υπέρ το δέον χυλωμένο για τα μέτρα μου…
• Μου πρότειναν να δοκιμάσω απ’ τα γλυκίσματα της Κωνσταντίνας τη lemon pie που ήταν ολόφρεσκη. Την πήρα λοιπόν, αν και σοκολατοφάγος – γιατί η σοκολατόπιτα ατυχώς ήταν χθεσινή και δεν μου τη συνέστησαν. Την τάρτα λεμονιού, που ήταν ένα ομολογουμένως χορταστικό κομμάτι, την απόλαυσα, αλλά ιδεωδώς θα την προτιμούσα ακόμη πιο αφράτη και φίνα, ίσως επειδή κατά βάθος δεν είναι το γλυκό μου… Πιθανόν η Κωνσταντίνα να έχει μεγαλύτερη επιτυχία στην πάβλοβα ή τα προφιτερόλ και τα μους που αναδεικνύουν τον άριστο ζαχαροπλάστη! Τιμή στα 4.50 €.

Ο λογαριασμός στα 20 € κινήθηκε, θα έλεγα, σε μάλλον λογικά πλαίσια.

Με κέρασαν στο τέλος ένα μικρό σφηνάκι μαστίχα, αν και θα περίμενα κάτι σαφώς καλύτερο απ’ το Κ, τη στιγμή μάλιστα που οι περισσότεροι χρήστες, όπως μας ανέφεραν, έτυχαν ουσιαστικού κεράσματος καλωσορίσματος!

Κάτι τέτοιες ‘Λεπτομέρειες’ κάνουν εντέλει τη Διαφορά!!

Το ΚΑΠΠΑ, ωστόσο, προτείνεται ως μια τίμια επιλογή εστίασης στη συγκεκριμένη περιοχή, και μάλλον δεν θα σας αφήσει ανικανοποίητους, ειδικά αν το τιμήσετε Σ/Κ, που υποθέτω ότι θα έχει ολόκληρο το μενού του, συν κάποια πιάτα ημέρας…

19 Ιουν 2019

Είναι μέσημερι καθημερινης και δύο άτομα κινούμαστε στην ευρύτερη περιοχή, αφού έχουμε τσιμπήσει σε γνωστό πολιτικό εστιατόριο ψάχνουμε καποιο μαγαζί για γλυκό.

Η κριτική της Νέμο υπήρχε κάπου πίσω στο μυαλό μου, οπότε με μια μικρή αναζήτηση το ανέσυρα.
Φτάσαμε και παρκάραμε πολύ εύκολα, καθώς βρίσκεται σε κεντρικό σημείο.

Η νεαρή σερβιτόρα ήρθε άμεσα με δύο ποτήρια παγωμένο νερό (το οποίο ανανεώθηκε όταν χρειάστηκε)και το χαμόγελο της.

Ο χώρος είναι μεγάλος αρκετά φωτεινός με πολλα και μεγάλα τραπέζια. Ο καιρός που άλλαξε ραγδαία (με καταρρακτώδη βροχή και αστραπές) δεν μας άφησε να τον παρατηρήσουμε ιδιαίτερα. Πάντως εάν είστε οπτικοί τύποι μπείτε μέσα και επιλέξτε γλυκά από τη βιτρίνα τους και όχι απλα από τον κατάλογο.

Κοιτώντας τα διπλανά τραπέζια είδα ότι οι περισσότεροι συνοδευαν τον καφέ τους με ένα γλυκό ανα 2-3 ατομα.

Εμείς σαφώς θέλαμε γλυκό οπότε δοκιμάσαμε:
-κιουνεφε (όπου το βρω το παραγγέλνω)
Σωστή η ισορροπία γλυκού Αλμυρού (από το τυρί) φρεσκοψημενο, κρατσανιστο πραγματικά το ευχαριστηθηκα. ( Την επόμενη μέρα πήγα την παρέα μου να το δοκιμάσουν)5.50€
- ένα γλυκό του οποίου το όνομα δε θυμάμαι αλλά θύμιζε τον κορμο(μωσαϊκό) στη γεύση, εκεί η περιγραφή του καταλόγου θα έπρεπε να αλλάξει καθώς έκανε λόγο για στρώσεις από παντεσπάνι και σοκολάτα μαυρη και αλλιώς το είχαμε φανταστεί (χωρίς να γνωρίζουμε την πολιτικη ονομασία).4€
Στην επόμενη επίσκεψη δοκιμασα Μπούρμα καταιφι(2€) ένα πολύ ιδιαίτερο γλυκό που μου άρεσε αρκετά με καραμελωμενο φυστίκι Αιγίνης, όμως θεωρώ ότι δεν υπάρχει περίπτωση να πάω και να μην παραγγείλω το κιουνεφε.
Από την παρέα δοκίμασα το ρυζόγαλο φούρνου, που χανόταν γευστικά σε σχέση με τα υπόλοιπα (σιροπιαστα) γλυκά.

Εν ολίγοις σας προτείνω να το επισκεφτείτε θα φάτε ποιοτικά και νόστιμα γλυκά σε καλές τιμές, πρόφανως θα υπάρχουν και σε άλλες γειτονιές αντίστοιχα μαγαζιά αλλά στο π. φαληρο χτυπά η καρδιά των Κωνσταντινουπολιτών.

Κάνοντας μια σύγκριση με αντίστοιχο μαγαζί με γλυκά στο κέντρο της Αθήνας, που επισκέφθηκα λίγες μέρες μετά, που προσφέρει τεράστια ποσότητα μεν αλλά αμφιβολη ποιότητα και κακή γεύση θα πάω τρέχοντας στο σαραγλι. (ο νοων νοειτο)

18 Ιουν 2019

Μια ωραία προσθήκη στο Κέντρο της Αθήνας είναι το Str. Eaters... To επισκεφθήκαμε μια καθημερινή νωρίς το απόγευμα και μείναμε ευχαριστημένοι με ότι δοκιμάσαμε από τον πλούσιο κατάλογο του. Πολύ εξυπηρετικά ήταν και τα παιδιά στην εξυπηρέτηση όπου μιας και δεν είχε ιδιαίτερο κόσμο, μας σέρβιραν οι ίδιοι και όχι μόνες μας self service...

O χώρος που στεγάζεται είναι ευχάριστος και ζεστός που σε προκαλεί να κάτσεις... Εγώ και η φίλη μου καθίσαμε στη βεράντα από την μεριά της εκκλησίας. Σε συνδυασμό με το air condition του εσωτερικού χώρου και την σκιά των δένδρων της αυλής, η ατμόσφαιρα ήταν ότι πρέπει για χαλάρωμα. Ο κατάλογος ήταν κάτι παραπάνω από ενδιαφέρον με τις γεύσεις Go Veggie (η γωνιά της σαλάτας), Heggllo με διάφορες συνταγές με βάση το αυγό, Crazy Coop με συνταγές με κοτόπουλο ή πάπια, Smashed potatoes με τις πολυαγαπημένες σε μικρούς και μεγάλους πατάτες, Flour power με pasta από όλο τον κόσμο, My fish fishing με πρωταγωνιστή το ψάρι και τα θαλασσινά και το We meat again με το κρέας σε πρώτο ρόλο. Θα βρείτε ακόμα αναψυκτικά, καφέδες, smothies, γεύματα με γιαούρτι και φυσικούς χυμούς (Ola Fresca) καθώς και μπύρες, κρασί και κάποια ενδιαφέροντα cocktails σε καλές τιμές. Να σημειώσω ότι το φαγητό έχει επιρροές από όλο τον κόσμο... Από το εγγλέζικο fish & chips μέχρι το μεξικάνικο quesadilas και το χαβανέζικο poke...

Εγώ και η φίλη μου δοκιμάσαμε τα:: American chips (3,5 ευρώ), πρόκειται για ποικιλίες πατάτας σε τσιπς, που συνοδεύονται από Chutney Mango και καπνιστό γιαούρτι, το οποίο ήταν ενδιαφέρον με τη γλυκοπατατα να ξεχωρίζει. Bao Bun Pulled Pork (6 ευρώ), πρόκειται για δύο τεμάχια Bao με σιγοψημένο χοιρινό, αγγούρι, τραγανό κρεμμύδι, καρότο και σάλτσα BBQ, το οποίο αν και νόστιμο το φάγαμε τελευταίο και το βρήκαμε ως το πιο αδύναμο πιάτο αν και για να είμαστε πιο δίκαιες φταίει, μάλλον, που είχαμε χορτάσει. Asian Shrimp Bao Ban (6 ευρώ), όπου πρόκειται για γαρίδες tempura σε ψωμί ατμού Bao, με αγγούρι, σχοινόπρασσο και sweet chili sauce αν και η πρώτη μας επιλογή ήταν κάτι ταυλανδέζικες μπάλες ρυζιού με γαρίδα που δεν υπήρχε. Ήταν πολύ νόστιμο πιάτο που το ξαναέπαιρνα άνετα. Τέλος, τα Sweet Chili Shrimps (7 ευρώ) με γαρίδες, baby καλαμπόκι, φρέσκο κρεμμύδι, σκόρδο, φύτρες φασολιού, lime και σάλτσα sweet chili (πολύ νόστιμα αλλά αρκετά καυτερά). Συνοδεύσαμε το γεύμα μας με δύο Aperol Spritz με κεράσι (6 ευρώ) μια χαρά.

Σε γενικές γραμμές θα πω ότι η προσπάθεια είναι καλή, πολύ καλή θα έλεγα. Θεωρώ ότι σε κάποια θέματα παίρνει βελτίωση με κυριότερα το θέμα των σερβίτσιων τόσο γιατί είναι άβολα όσο και γιατί οι τιμές δεν τα δικαιολογούν. Ας είναι μιας χρήσης όπως τα ποτήρια των cocktails αλλά να μπορεί κάποιος να απολαύσει το γεύμα του. Αυτός άλλωστε είναι και ο λόγος που κόβω μια μονάδα από το service (αν και τα παιδιά ήταν όλα ευγενέστατα) και το value for money. Το άλλο θέμα που θέλει λίγη προσοχή ήταν τα γλυκά τους... όταν τους ρωτήσαμε μας ενημέρωσαν για ένα κεκάκι στυλ μάφινς και κάτι ακόμα που δεν θυμάμαι... Χρειάζονται κάτι πιο δυνατό για να κλείσεις το γεύμα σου ή να συνοδεύσεις τον καφέ σου.

18 Ιουν 2019

CHOUREAL... σουρεαλιστικό προφιτερόλ. Και πώς να μην είναι το άτιμο εκτός & πέραν της τυπικής chouxπραγματικότητας, με τέτοια γεύση και ποιότητα που έχει. Όταν σε έχουν κατακλύσει τα μπαγιάτικα choux, οι σοκολάτες σε σκόνη, οι βόμβες μεγατόνων ζάχαρης και το βαρύ βούτυρο που τα σκεπάζει όλα... αμέσως εντοπίζεις τη διαφορά. Για να μην είμαι άδικη όμως, έχω και κάποια σημεία αναφοράς όπως πχ εκείνο του SOROLOP στα Εξάρχεια που δεν αξιώθηκα να γράψω, του Ανδριά στο Γέρακα (ξενιτεύομαι κάθε φορά για ένα 6άρι κουτί αλλά χαλάλι του) και ένα πολίτικο πριν αρκετά χρόνια, του OSZUT στην Κωνσταντινούπολη. Αυτό εδώ όμως, τους έβαλε κάτω. Όλους.

Μια αναφορά της φίλης underwater που με προέτρεψε να τρέξω, και μία κολασμένη φωτό του αγαπημένου Pontikiou που προηγήθηκε της κριτικής της, ήταν αρκετά και αρκούντως δελεαστικά για μένα ώστε να μην το αναβάλλω ούτε μία μέρα.
Καθώς πλησιάζαμε στον τόπο του εγκλήματος, δεν είναι υπερβολή να πω ότι η μύτη μας "έσπασε" από τη θεική μυρωδιά. Το σημείο ευτυχώς, αν και καρακέντρο, δεν είναι τουριστικό αλλά ήσυχο, σκιερό και ιδανικό για να το απολαύσεις επιτόπου - δεν γίνεται κι αλλιώς όταν γεμίσεις τα choux με το δικό τους χειροποίητο παγωτό και πίστεψέ με αξίζει η πρώτη δοκιμή σου να είναι με παγωτό.

Βολευτήκαμε σε άνετο τραπεζάκι δίπλα στη στοά και εισήλθα στα ενδότερα του παραδείσου. Συνάντησα εξαιρετική και ιδιαίτερα γλυκιά & ευγενική εξυπηρέτηση, με προθυμία να μου εξηγήσουν τα άπαντα κι ας είχα πάει καλά διαβασμένη σε όλα τα sos.

Tί είναι λοιπόν αυτό που ξεχωρίζει το CHOUREAL;
Τα ολόφρεσκα τραγανά σουδάκια που δεν προλαβαίνουν να μπαγιατέψουν γιατί ψήνονται κάθε 1 ώρα φρέσκα. Οι εκλεκτές σοκολάτες τους, χωρίς σκόνες και προσμείξεις. Αυθεντικές σοκολάτες μαζί και με γεύσεις εποχιακές. Το γεγονός ότι η σαντιγύ - επιτέλους - δεν ανήκει στα βασικά υλικά. Βεβαίως και μπορείς να βάλεις. Αλλά να μην βάλεις. Το αυθεντικό δεν θέλει σαντιγύ. Τα υπόλοιπα toppings, ξηροί καρποί & φρέσκα φρούτα το συμπληρώνουν αρμονικά.
Με λίγα λόγια, ένα tailor made προφιτερόλ.

Κάποιοι τρελοί λένε ότι 3,60- 3,70 ευρώ για το ατομικό κυπελλάκι είναι πολλά χρήματα. Εγώ λέω να πάνε μέχρι τη γωνία να δουν αν έρχομαι, γιατί μάλλον δεν έχουν φάει κακό προφιτερόλ των 6 ευρώ. Βρήκα τη μερίδα άκρως χορταστική, ούτε λειψή ούτε και μπουχτιστική. Είναι θέμα ισορροπίας. Να ικανοποιηθείς και να λαχταρήσεις κι άλλο.
Θεωρώ επίσης αξιέπαινο ότι για Σαλωνικιώτικο μαγαζί που κατέβηκε στην Αθήνα το να κρατάει ακριβώς την ίδια ποιότητα είναι εγγύηση επιτυχίας.

Αρχίζω λοιπόν να μαζεύω την κριτική που πάλι απλώθηκε και θέλω να είναι σύντομη.
Συνδυάστε 2 σοκολάτες και 2 toppings για να γευτείτε μια ευρεία γκάμα γευστικών συγκινήσεων. Γεμίστε τα choux με παγωτό. Οι δικές μου προτάσεις (αυτά δηλαδή που δοκιμάσαμε):
- με κρέμ πατισερί, σοκολάτα τζαντούγια & καραμέλα, κροκάν & φυστίκι Αιγίνης.
- με παγωτό, σοκολάτα γάλακτος, κροκάν & φυστίκι Αιγίνης.
- με παγωτό, λευκή & bitter σοκολάτα, κροκάν & μπισκότο oreo (το δικό μου).
Κόστος 3,60 για το κάθε ένα. Αξία ανεκτίμητη. Aιθέριο, ελαφρύ, παραδεισένιο. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα αγοράς συσκευασίας και για το σπίτι για απόλαυση που διαρκεί, καθώς το τελικό προιόν ζυγίζεται.

Όπως και το Pontiki, πραγματικά δεν έχω να πω πολλά. Η εμπειρία ήταν εξαιρετική, το γλυκό ήταν απίθανο, θα ξαναπάω πολύ σύντομα. Η ποιότητα και η πρώτη ύλη που χρησιμοποιούν εγγυώνται ότι δύσκολα κάποιος θα μπορούσε να γκρινιάξει για το CHOUREAL.
OρκίCHOU να φας μόνο ένα! Δεν μπορείς.

17 Ιουν 2019

To " Μαύρο Πρόβατο" στα Μελίσσια ακολουθεί γευστικά το αδερφάκι του στο Παγκράτι και έτσι αποτελεί κλασική λύση για κάποιον που αναζητά ικανοποιητικές γεύσεις και casual καταστάσεις.
Σημαντικό για μένα το ότι κατά την τελευταία επίσκεψή μου στις 19.05 ημέρα Κυριακή υπήρχε και παρκαδόρος για να εξυπηρετήσει τους θαμώνες!
Ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος εσωτερικά κυρίως, με αρκετή άνεση βέβαια και εξωτερικά. Τα γνωστά προβατάκια εννοείται ότι υπάρχουν και εδώ τόσο στις μαύρες μπλούζες των σερβιτόρων όσο και σε σημεία των τοίχων είτε σε κοπάδι είτε μεμονωμένα!!
Στον μεγάλο και κλειστό εσωτερικό χώρο ξεχωρίζει η ημιανοιχτή κουζίνα και οι μεγάλοι σωλήνες εξαερισμού που δίνουν το βιομηχανικό ύφος του χώρου. Ο σκεπαστός χώρος, χώρος καπνιστών, έχει το πλεονέκτημα της άμεσης εξωτερικής θέας. Ο δε εξωτερικός χώρος, σχεδόν πάνω στον δρόμο, καλύπτεται από μεγάλες ομπρέλες.
Στον πρώτο όροφο βρίσκονται ορισμένα τραπεζάκια αλλά και οι ευρύχωρες τουαλέτες με την μεγάλη μαρμάρινη γούρνα. Στο ισόγειο υπάρχει και WC για ΑΜΕΑ!
Τα περισσότερα τραπέζια είναι μαρμάρινα και στρωμένα με λαδόκολλα.
Ο κατάλογος είναι επαρκής, χωρίς να γίνεται χαοτικός, περιλαμβάνοντας ορισμένα πιάτα ημέρας, καθώς και κάποια κρασιά ημέρας, όπως τη Μαλαγουζιά Trebbiano ( 13,50 ).

Παραγγείλαμε τα εξής:

Σαλάτα παντζάρι (πιάτο ημέρας) με τυρί Ανεβατό, πορτοκάλι και χώμα φουντουκιού (7,80). Πρόκειται για βραστά παντζάρια πασπαλισμένα με κόκκους φουντουκιού και τρεις φέτες πορτοκαλιού περιμετρικά του στρογγυλού πιάτου. Το σκηνικό εμπλουτίζεται με την προσθήκη τριών πράσινων φύλλων, μάλλον παντζαριού...

Μανιτάρια Πλευρώτους (6,00), πολύ καλή γεύση και μπόλικη ποσότητα, σερβίρονται συνοδεία λεμονιού.

Χουνκιάρ Μπεγιεντί (7,10 ), μοσχαράκι κοκκινιστό με πουρέ μελιτζάνας. Δυστυχώς, το κρέας (τέσσερα χοντρά κομμάτια) ήταν αρκετά σκληρό.. Σερβίρεται μέσα σε μπόλικη κόκκινη σάλτσα.

Μοσχαρίσιο Συκώτι ( πιάτο ημέρας ), στα ΕΥΡΩ 5,90. Γύρω στα δέκα κομμάτια συκωτιού με ροδέλες κρεμμυδιού και μπούκοβο. Δεν υπάρχει κάποια γαρνιτούρα. Τρυφερά κομμάτια κρέατος, καλομαγειρεμένα!

Μπιφτέκι σχάρας με πατάτες τηγανητές (8,30). Το πιάτο περιλαμβάνει δύο μπιφτέκια μετρίου μεγέθους και αρκετά καλής γεύσης!

Κλείσαμε με γλυκό Προφιτερόλ (6,20), δεν αναφερόταν στον κατάλογο. Ουσιαστικά πρόκειται για τέσσερα μεμονωμένα μεγαλούτσικα σουδάκια πασπαλισμένα με σος σοκολάτας, άχνη ζάχαρη και φουντούκι που δεν θύμιζαν το γνωστό γλυκό, όπου ξεχειλίζει η σοκολάτα και που πάντως δεν μας συγκίνησε...

Μους espresso μαύρης και λευκής σοκολάτας (6,20). Αρκετά νόστιμο, σερβίρεται σε ποτήρι.

Το νερό βρύσης, μάλλον φιλτραρισμένο, έρχεται σε όμορφο μπουκάλι.
Στην αρχή πρόσφεραν καραφίτσα με ρακή και φρυγανισμένα ψωμάκια με ντίπ ντομάτας και λαδιού.

Ήπιαμε εκπληκτική μαύρη μπύρα 7 Μποφόρ, Νήσος (4,20)!!

Το "Μαύρο Πρόβατο" έτοιμο προς σφαγήν, βρώση και κριτική....

16 Ιουν 2019

Βράδυ Σαββάτου Ιουνίου με τις ζέστες να έχουν σφίξει για τα καλά και ειπάμε να ανηφορήσουμε προς Ν. Φιλαδέλφεια όπου έχει γίνει στέκι καλών μεζεδοπωλείων. Ντεμεκ λοιπόν η επιλογή μας αλλα το μαγαζί δεν είναι καθόλου ντεμέκ. Είναι ένα τίμιο και αυθεντικό μεζεδοπωλείο με ωραία πιάτα. Ας ξεκινήσουμε απο το χώρο οπού είναι νορμάλ, όχι κατι το ιδιαίτερο. Θα του έβαζα 2.5/4 αλλά θα του κόψω το μισό για να το χαρίσω στη γέυση όπου θα έβαζα 3.5/4. Έτσι για να βγεί σωστά ο μέσος όρος. Οι κοπέλες στην εξυπηρέτηση πάρα πολυ ευγενικές και γρήγορες, όπως επίσης και η κουζίνα αρκετά γρήγορη. Καθαρό τεσσάρι. Στα του φαγητού τώρα είμασταν 3 κ πήραμε τα εξής.
-1 πράσινη σαλάτα (4/4): Σπανάκι, ρόκα, κατίκι και σος βινεγκρετ. Πολύ δροσερή και γευστικότατη. (5ε)
-1 σαγανάκι γραβιέρας με μπείκον, καταίφι κ σος bbq (3/4): Αρκετά καλό και ισορροπημένο (5.5ε)
-1 φωλιά κοτόπουλο (3/4): Κοτόπουλο με πιπεριές, κρεμμύδια τυλιγμένο σε τορτίγια. Πολυ καλό και αυτό το πιάτο που συνοδευόταν από ωραία σάλτσα. (6ε)
- 1 ρυζότο με σος τρούφας, απάκι, κρέμα γάλακτός και παρμεζάνα (4/4): Άριστο! Έδεναν πολύ ωραία τα υλικά κ το ρύζι στεκόταν κάλα. Ήταν όσο χυλωμένο έπρεπε (9ε)
- 1 μπιφτέκι γεμιστό σε Κυπριακή πίτα με πατάτες σαν τηγανιτές (3/4): Αρκέτα καλό και αυτό το πιάτο με τέλειες πατάτες και σος. Το μόνο που φάνηκε λίγο αταίριαστο ήταν η γλυκύτητα της σός με την πικρίλα που έβγαζε κάπως το μπιφτέκι. Ίσως να ήθελε λίγο λιγότερο ψήσιμο το μπιφτέκι, αν κ το εσωτερικό του ήταν καλά ψημένο (medium) ίσως είχε αρπάξει λίγο απο πάνω. (8,5ε)
Τα 2 τελευταία ανήκαν στα πιάτα ημέρας. Το ρυζότο πρέπει να το καθιερώσετε πιστέυω!
-1/2 κιλό ημίγλυκο ρόζε χύμα (3/4): Αρκετά καλό για χύμα. Πινόταν άνετα. (4.5ε)
Για ολά αυτά πληρώσαμε 40 ευρώ μαζί με κουβέρ και στο τέλος κέρασμα μπανόφι με παγωτό (3/4). Πολύ καλό vfm, 13.5/άτομο. Σίγουρα προτείνεται το εν λόγω μεζεδοπωλείο!
Δυσκολία παρκαρίσματος: 7/10

14 Ιουν 2019

Μια σύντομη κριτική από εμένα για την ΜΠΟΥΡΝΟΒΑΛΙΑ, στο ίδιο πνεύμα με τους υπόλοιπους χρήστες του site. Εξάλλου, εάν δεν είχα διαβάσει τις κριτικές τους, δεν νομίζω να με έφερνε ο δρόμος στην Άνω Ν. Σμύρνη. Απογευματάκι καθημερινής, λοιπόν, μετά τη δουλειά, με διάθεση για κεμπάπ σε κοντινή απόσταση. Αρχική σκέψη ο Αρίστος στο Π. Φάληρο, θέλοντας ωστόσο να δοκιμάσουμε κάτι διαφορετικό είπαμε να κατευθυνθούμε προς την ΜΠΟΥΡΝΟΒΑΛΙΑ.
Παρκάραμε με χαρακτηριστική ευκολία και τακτοποιηθήκαμε σε ένα άνετο τραπέζι του ημιυπαίθριου χώρου. Λόγω ώρας και ημέρας, υπήρχαν μόλις 2-3 παρέες, όσο περνούσε η ώρα ωστόσο η προσέλευση αυξανόταν (για το λόγο αυτό τις ώρες αιχμής ίσως η κράτηση να είναι και απαραίτητη). Η ατμόσφαιρα και το περιβάλλον σίγουρα δεν σε κερδίζουν με την πρωτοτυπία τους. Ένας μικρός σχετικά εσωτερικός χώρος, στον οποίο βρίσκεται και η κουζίνα, και ένας στεγασμένος εξωτερικός χώρος, σαφώς πιο μεγάλος, που προφυλάσσεται από νάιλον και τζαμαρίες. Κλασική διακόσμηση ελληνικής ταβέρνας με το άσπρο χρώμα να κυριαρχεί. Στα συν η καθαριότητα όλων των χώρων, στα αρνητικά το επιτρεπόμενο κάπνισμα στον εξωτερικό – αλλά στεγασμένο – χώρο που αναγκαστικά επιβαρύνει την ατμόσφαιρα.

Το service γρήγορο και ευγενικό, χωρίς παράπονα. Κεραστήκαμε μάλιστα στο τέλος και ένα πληθωρικό και νόστιμο γλυκό με κέικ, 3 μπάλες παγωτό και τριμμένο μπισκότο. Μείον 1 ντοματούλα, λόγω της προφορικής «ανακοίνωσης» του τελικού λογαριασμού και της μη έκδοσης απόφασης.

Η παραγγελία μας περιελάμβανε:
- Παστουρμαδοπιτάκια πολίτικα με τυρί και ντομάτα (5.50 €). Νόστιμο πιάτο, με καλής ποιότητας υλικά, ήθελε σίγουρα λίγη περισσότερη γέμιση, για να μην υπερισχύει το φύλλο.
- Μελιτζανοσαλάτα χειροποίητη καπνιστή (4.20 €), εξαιρετική με σωστό κάπνισμα.
- Πατάτες τηγανητές (2.80 €), πλούσια μερίδα, μας ικανοποίησαν.
- Μερίδα κεμπάπ, με πίτα, ντομάτα, πιπεριά και κρεμμύδι (8.20 €). Νόστιμο επίσης το κεμπάπ, με αφράτο κρέας και καθόλου βαριά γεύση για το στομάχι. Δεν ξέρω εάν είναι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει, σίγουρα ωστόσο παίρνει υψηλή βαθμολογία.
- Μερίδα σις μοσχάρι (10.50 €), το καλύτερο σίγουρα πιάτο από όσα δοκιμάσαμε. Μαλακό και ζουμερό αλλά και καλοψημένο το μοσχάρι, μας ικανοποίησε απόλυτα. Προτιμήστε το χωρίς δεύτερη σκέψη.
- από ποτά πήραμε 500 ml κόκκινο χύμα κρασί (4.50 €), μια χαρά
Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε στα 35 €, τιμή που τη βρίσκω πολύ καλή, δεδομένων και των ποσοτήτων των πιάτων, ιδίως των κυρίως.

Τίποτα παραπάνω λοιπόν από εμένα για την ΜΠΟΥΡΝΟΒΑΛΙΑ. Νόστιμες γεύσεις, μεγάλες μερίδες και λογικότατες τιμές από ένα συνοικιακό κεμπατζίδικο, το οποίο, εάν σας φέρει ο δρόμος, μπορείτε άφοβα να επισκεφθείτε.