Πρόσφατες Κριτικές Εστιατορίων

16 Οκτ 2018

Ευτυχώς που ορισμένα μέλη της σελίδας ανακαλύπτουν αξιόλογα μαγαζιά!
Μία τέτοια περίπτωση είναι το Ρizzamore, στο Γαλάτσι. Κοντεύει να γίνει το στέκι μου, καθότι είμαι λάτρης της Ιταλίας και της κουζίνας της.

Το μοναδικό μειονέκτημα είναι ο θόρυβος από τη λεωφόρο, που τώρα το καλοκαίρι είναι ενοχλητικός, όταν κάθεσαι έξω. Ο χώρος απλός και καθαρός, με άσπρα μινιμαλιστικά τραπέζια.

Η εξυπηρέτηση εξαιρετική από μία ευγενική κυρία, που υπήρξε φοιτήτρια στο Μπάρι, άρα γνώστης από εμπειρία της αυθεντικής ιταλικής κουζίνας.

Η ποιότητα εξαιρετική, το ίδιο και οι τιμές!

Η σαλάτα Αμόρε είναι η... αγαπημένη μου, όπως λέει και τ' όνομά της. Δροσερή, τραγανή, με αφράτη πρασινάδα, γκοργκοτζόλα και νόστιμο αλλαντικό, τρώγεται πολύ ευχάριστα!
Η πάστα με ολικής αλέσεως με λαχανικά νοστιμότατη και πολύ σωστά βρασμένη. Πολύ ωραίο πιάτο για vegan.

Οι πίτσες, με λεπτή ιταλική ζύμη, τέλειες. Η αγαπημένη μου αυτή με τη ρόκα και το προσούτο.

Αν σας αρέσουν οι υπερβολικά ψωμένιες πιτσες, δεν είναι εδώ το μέρος σας!
Δυστυχώς, λόγω δυσανεξίας στα άσπρα μανιτάρια, δεν μπορώ να δοκιμάσω τη ταρτούφο...

Οι μερίδες είναι χορταστικές. Φτάνουν και για να πάρετε σπίτι.
Για γλυκό ζητήσαμε την καλτσόνε με πραλίνα και μασκαρπόνε. Ήταν θεϊκή και τεράστια. Μετά βίας περιμέναμε να κρυώσει για να την φάμε!

Θέλω να πάω και πρωί να δοκιμάσω τα παντσερότι τους!

Η πρόσβαση για ΑμεΑ δεν είναι καλή, καθώς υπάρχουν σκαλιά.
Αν μένετε κάπου κοντά μη χάσετε την ευκαιρία να επισκεφτείτε την "αγαπημένη πίτσα" ή να παραγγείλετε delivery.

Ενα θα σας πω: Αν αυτή η πιτσαρία βρισκόταν σε καλύτερη τοποθεσία θα γινόταν χαμός!

16 Οκτ 2018

Eπισκεφτήκαμε το κατάστημα Κυριακή μεσημέρι, είχε αρκετό κόσμο αλλα ο χώρος είναι αρκετά μεγάλος οπότε βρήκαμε εύκολα τραπέζι να κάτσουμε. Είμασταν 4 άτομα, δύο ζευγάρια. Το κατάστημα όπως είπα είναι ευρύχωρο, με ωραία διακόσμηση, πολύ καθαρος χώρος και φωτεινός. Ο σερβιτόρος που μας πήρε παραγγελία και είχε και τη γενικότερη επιμέλια του τραπεζιού μας πολύ φιλικός και ευγενικός, μας βοήθησε να διαλέξουμε τα πιάτα μας και από τις δικές του προτάσεις φάνηκαν οι γνώσεις του πάνω στο μενού. Τελικά παραγγείλαμε τα παρακάτω και τα βάλαμε όλα στη μέση.

-Σαλάτα Πράσινη με κοτόπουλο, είναι caesar’s και μπορείς να βάλεις γύρο κοτόπουλο αντί για φιλέτο, καλή επιλογη,
-Χούμους με Ταχίνι και Εσπεριδοειδή, μας φάνηκε πολύ πρώτοτυπο, είχε μια πολύ δροσερή γεύση
-Μπιφτεκάκια Μετσοβόνε, πενατανόστιμα, μικρά σαν κεφτέδες και μέσα είχαν λιωμένο μετσοβόνε
-Πατάτες Με Χοιρινό και Τσένταρ, πιάτο που θυμιζει τη γιαγια, τηγανιτές πατάτες με κοκκινιστό κρέας, τέλειο
-Μπιφτέκια Κοτόπουλο, αρκετά νόστιμα, ίσως όχι κάτι ιδιαίτερο
-Μοσχαρίσια Ταλιάτα, πολύ νόστιμο πιάτο, αν και δεν εχω μέτρο σύγκρισης γιατί πρώτη φορά έφαγα ταλιάτα
-Μοσχαρίσια Στηθοπλευρά, ακόμα ένα πιάτο που δοκιμάζω για πρώτη φορα, το κρέας έλιωνε στο στόμα όπως και οι πατάτες που το συνόδευαν.
-Μπιφτέκι Γεμιστό με τυρί, πιπεριά και μπέικον, νοστιμότατο με ωραία γέμιση!

Ηπιαμε λευκο κρασι ''φυσαλίδα'' που συνόδευσε ιδανικά το γεύμα μας. Για όλα αυτα πλήρώσαμε 65ευρω, δηλαδή λίγο παραπάνω απο 15ευρώ το άτομο και σαν ποσότητες ήταν τόσο όσο ώστε να χορτάσουμε όλοι.

Γενικότερα μείναμε όλοι πολύ ικανοποιημένοι απο το φαγητό, δοκιμάσαμε πρωτότυπες εκτελέσεις και πιάτα που δε συναντας κάθε μέρα μπορστά σου, σωστά προσγειωμένα στις γεύσεις του μέσου Έλληνα.

Μπράβο στα παιδιά για αυτή την προσπάθεια, θα το επισκεφτούμε ξανα αν βρεθούμε στην Αγία Παρασκευή. Ισως το μόνο αρνητικό να είναι το θέμα της στάθμευσης.

16 Οκτ 2018

Δεν έχω πολλά να πω για το συγκεκριμένο εστιατόριο, θα αναφέρω τα βασικά.

Είναι ένα πολύ φθηνό κινεζικό εστιατόριο, πολύ μα πάρα πολύ νόστιμα πιάτα, τεράστιες μερίδες, πάρα πολύ φθηνό, ο χώρος δεν είναι κάτι ειδικότερο, τα τραπέζια είναι ξύλινα με πλαστικό κάλυμμα, στο εσωτερικό εάν κάτσει θα μυρίζεις στάνταρ τηγανίλα, το σέρβις είναι πολύ καλά τα παιδιά για αυτό που κάνουν (δεν χρειάζεται να κάνουν και πολλά).

Είναι μία φθηνή τίμια λύση που εξυπηρετεί να φας κάτι γρήγορα και κάτι νόστιμο, δηλαδή να φας κάτι αντί για πίτσα ή σουβλάκι. Δεν κάνει delivery, αλλά μπορείς να τα παραγγείλεις και να τα πάρεις take away.

Το επισκεπτόμαστε πολύ συχνά για κάτι στα γρήγορα.

Τα κυρίως του κοστίζουν 4-5€!!!

Ο χώρος του είναι το τελευταίο που σε νοιάζει..

16 Οκτ 2018

Στο Ελαϊκόν πήγα πρώτη φορά με μεγάλη παρέα. Ένας φίλος πηγαίνει συχνά και μας πρότεινε να πάμε. Εκτοτε έχω πάει αρκετές φορές, αλλά ο αρχικός ενθουσιασμός έχει υποχωρήσει αισθητά.

Βρίσκεται σε μία σκιερή, στρογγυλή πλατεία, στο Νέο Ηράκλειο. Είναι πολύ δροσερά το καλοκαίρι. Στην πλατεία παίζουν πολλά παιδιά, αλλά οι φωνές τους δεν ακούγονται στην αυλή της ταβέρνας. Το παρκάρισμα είναι εύκολο στον ίδιο δρόμο.

Έχει ωραία, ευρύχωρη αυλή, με πρασινάδες. Ένα μέρος της είναι σκεπασμένο, έτσι σε περίπτωση ξαφνικής βροχούλας να είσαι προστατευμένος. Μέσα δεν έχω καθήσει.

Η αυλή δεν έχει σωστό φωτισμό, με αποτέλεσμα να μη βλέπεις τι να παραγγείλεις ή τι ακριβώς τρως. Όταν το επισημάναμε στην τελευταία επίσκεψη, μας είπαν ότι αυτό γίνεται για τη δημιουργία ρομαντικής ατμόσφαιρας....

Η μουσική δεν είναι σταθερή στην ένταση. 'Αλλες φορές είναι σε κανονική ένταση για να συζητήσεις κι άλλες ανύπαρκτη. Τα ακούσματα είναι συνήθως έντεχνα και λαϊκά.
Ο κατάλογος δεν είναι περιγραφικός, αλλά κάπως... χιουμοριστικός και πρέπει να μαντεύεις τι περιέχει κάθε πιάτο... πράγμα που δεν οδηγεί πάντα σε ασφαλή συμπεράσματα.

Η εξυπηρέτηση είναι πολύ καλή και σε σωστούς χρόνους.
Οι σαλάτες Ελαϊκόν και μία άλλη με πρασινάδες και μπαλάκια με τυρί είναι εξαιρετικές, καλολαδωμένες, τραγανές και νόστιμες.

Τα στικς κολοκυθιού εξαιρετικά, καθώς και οι τηγανιτές πατάτες με τριμμένο τυρί.
Οι γαρίδες σαγανάκι αξιοπρεπείς, αλλά όχι κάτι το εξαιρετικό.
Τα σουτζουκάκια σε πήλινο μεγάλο φάουλ! Λασπωμένα και τιγκα στην κανέλα, τόσο που μυρίζουν ρυζόγαλο...

Το μπουγιουρντι μην το πάρετε με τίποτα! Ένας νερουλός χυλός με ντομάτα και τυρί, που δεν έλεγε τίποτα απολύτως.

Το πιάτο με το κοτόπουλο με άσπρη σάλτσα είναι νόστιμο, καθώς και το σύγκλινο Μάνης.
Το γλυκόξινο συκώτι προσωπικά δε με ενθουσίασε.

Όσες φορές έχω πάει, έχουμε πιει κρασί λευκό εξαιρετικό. Την τελευταία φορά ζητήσαμε τσίπουρο με γλυκάνισο και μας επισήμαναν ότι το βγάζουν οι ιδιοκτήτες σε δικά τους καζάνια στην Καρδίτσα. Ήταν όντως καλό, αλλά η τιμή του ήταν υπερβολική. 8€ το τεταρτάκι, δηλαδή 32€ το κιλό... Χρυσό το πληρώσαμε!
Στο τέλος, μας πρόσφεραν χαλβά σιμιγδαλένιο, ο οποίος ήταν αρκετά σκληρός.
Η τιμή κυμαίνεται στα 15€ το άτομο συνήθως. Οι μερίδες είναι νορμάλ.
Η πρόσβαση σε άτομα με αναπηρία είναι εύκολη όσον αφορά το χώρο εστίασης, γιατί δεν επισκέφτηκα το WC.
Πάντως είναι απαραίτητο οι επιχειρήσεις να δίνουν σημασία στην προσβασιμότητα, ώστε οι συμπολίτες μας που είναι ΑμεΑ να μη βρίσκονται σε δύσκολη θέση. Αυτό θα έπρεπε να είναι αυτονόητο, αν θέλουμε να λεγόμαστε πολιτισμένα άτομα.
Εν κατακλείδι, νομίζω ότι με ορισμένες βελτιώσεις στην κουζίνα θα μπορούσε να επιτευχθεί ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Η διάθεση υπάρχει, ο χώρος είναι ευχάριστος, η τοποθεσία βοηθάει.

13 Οκτ 2018

Μια γαστρονομική έκπληξη στην καρδιά της Αθήνας.

Φοβερή εξυπηρέτηση, ευγενικό προσωπικό (όλοι νέοι, χαμογελαστοί και γνώστες του αντικειμένου) και πραγματικά καθαροί χώροι.

Ιδιαίτερη εντύπωση μου εκανε η εσωτερικη διακόσμηση αλλά και η καλή μουσική που έπαιζε.
Βασικό, δεν επιτρέπεται το κάπνισμα σε κανέναν χώρο εντός του εστιατορίου.

Έχει πολύ ωραία αυλή αλλά ο καιρός δεν μας έκανε την χάρη.

Πολύ ισορροπημένες και καθαρές γεύσεις με μεγάλη ποικιλία και αλλαγη στο μενού συχνά!
Έτυχε να δοκιμάσουμε το νέο μενού και παρόλο που ήταν η πρώτη του μέρα όλα ήταν εξαιρετικά. Ο σεφ Σαμουράκης (όχι απλά υπογράφει το μενού αλλά μαγειρεύει στην κουζίνα του εστιατορίου) ξέρει πραγματικά να παντρεύει γεύσεις και περίεργα υλικά. Δοκιμάσαμε το μενού γευσιγνωσίς των 5 πιάτων (40€ + 18€ wine pairing, 5 ποτήρια των 60ml). Είναι μία μίνι παρουσίαση της κυρίως κάρτας του εστιατορίου (γιατί έχει και brunch κάρτα), ήταν όλα εξαιρετικά και η κοπέλα στο σέρβις έκανε φοβερούς συνδυασμούς με το κρασί.
Δεν είχα την ευκαιρία να ξανά δοκιμάσω κάτι τέτοιο, μου φάνηκε φθηνό σχετικά με άλλα παρόμοια εστιατόρια και για αυτό το επέλεξα και τελικά θα το ξανά επισκεφθώ.

Εντυπωσιακό, μπραβο!

13 Οκτ 2018

"Σε ποιο καινούριο εστιατόριο θα με πας, όταν γυρίσουμε στην Αθήνα;" η ερώτηση του ξαδέλφου μου, ενώ λιαζόμαστε στην παραλία τον Αύγουστο. Κι εγώ που πάντα ενημερώνομαι, και από καιρού εις καιρόν καταχωρώ στη μνήμη μου εστιατόρια, ανακαλύπτω ξαφνικά το Birdman. Άρης Βεζενές διαβάζω, νέο χαλαρό στέκι, japanese pub και διάφορα άλλα που μου εξάπτουν το ενδιαφέρον. Δεδομένης της αγάπης μας για το Vezene, είμαι σίγουρη ότι κάτι πρωτοποριακό και καλό ετοιμάζει ο δαιμόνιος σεφ.

Το search του Αυγούστου δεν δίνει πολλές πληροφορίες. Ελάχιστες κριτικές. Έχω την εντύπωση ότι το Birdman άνοιξε κυριολεκτικά στη μέση του καλοκαιριού, την εποχή που κριτικοί και κοινό βρίκονται σε καλοκαιρινή ραστώνη. Ο ξάδελφος μου όμως, που μένει στη Νέα Υόρκη, που αγαπάει την μοντέρνα κουζίνα και ιδιαίτερα την ιαπωνική, και γνωρίζει ό, τι καινούριο παίζει στην εστιατορική σκηνή της πόλης του, ξέρει τι σημαίνει japanese pub. "Οκ", μου λέει, "πάμε για ένα σάκε και βλέπουμε".

Η επίσκεψη γίνεται ένα χαλαρό απόγευμα την πρώτη εβδομάδα του Σεπτέμβρη. Χωρίς συγκεκριμένες προσδοκίες, αλλά με μεγάλη περιέργεια από την πλευρά μου, να δω τι καλό θα δοκιμάσω. Η είσοδος, από την οδό Σκούφου, που με δυσκολία εντοπίζεται, σχεδόν με απογοητεύει. Τίποτα δεν προδίδει τι συμβαίνει εδώ. Ακριβώς δίπλα βρίσκεται το Pink Flamingo. Στην επόμενη στροφή το Nolan και το Gaku. Και γενικά στο τετράγωνο αυτό του κέντρου της Αθήνας, που και χωμένο είναι και μια ασχήμια βγάζει και εντελώς αδιάφορο θα το πεις, από κάθε άλλη άποψη, στήνεται τα τελευταία δύο χρόνια μια εντελώς νέα- μοντέρνα- αστική εστιατορική σκηνή. Mε μικρούς χώρους, που δεν γεμίζουν το μάτι, αλλά πρωτοπορούν, συστήνοντας πρωτότυπες γεύσεις και κουζίνες που συμβαίνουν τώρα σε μητροπόλεις του κόσμου.

Πήγαμε νωρίς (7 η ώρα) για να είμαστε σίγουροι ότι θα βρούμε θέση. Δεν ξέρω αν γίνονται κρατήσεις. Μας υποδέχεται ευγενική κοπέλα που μας προτείνει 2-3 σημεία στο μπαρ ή ένα από τα καναπεδάκια της εισόδου. Δεν το συζητάμε. Το μπαρ είναι η εμπειρία. Όλο το εστιατόριο είναι ένας επιμήκης πάγκος, που μπορεί να εξυπηρετήσει γύρω στα 20 άτομα. Όσοι δεν βρουν θέση στα -ευτυχώς- αναπαυτικά και με πλάτη, ξύλινα στουλς, στέκονται σε έναν δεύτερο πάγκο, ακριβώς πίσω. Κατά μήκος υπάρχουν βάζα με chop sticks, πιατάκια και χαρτοπετσέτες, που δίνουν τον "ανεπίσημο" χαρακτήρα της κουζίνας. Ο χώρος όλος είναι διαμπερής (υπάρχει και είσοδος από την Βουλής 35) και η ατμόσφαιρα cool, παρεϊστικη. Θα μπορούσες άνετα να πας μόνος και να πιάσεις συζήτηση με τον διπλανό σου. Μάγειρες και bartenders πίσω από τη μπάρα κινούνται διαρκώς, ετοιμάζοντας πιάτα και σερβίροντας. Το υπόλοιπο προσωπικό παίρνει παραγγελίες, προσφέρει καταλόγους και ποτά, εξηγεί.

Τα χρώματα είναι απαλά. Το λευκό του τοίχου και τα λευκά πλακάκια, δένουν αρμονικά με το ανοιχτόχρωμο ξύλο της μπάρας. Τα διάφορα vintage διακοσμητικά αντικείμενα στον τοίχο πίσω από τους μάγειρες, τα μπουκάλια (παλαιωμένων, υποθέτω, ποτών), τα ανάλαφρα ιαπωνικού τύπου φωτιστικά, και οι πινελιές με κοκοράκια εδώ κι εκεί, δείχνουν ότι έχει γίνει σοβαρή δουλειά στην διακόσμηση και στο ύφος του χώρου. Δεν φωνάζει, αλλά στις λεπτομέρειες φαίνεται. Θα μπορούσε να είναι ένα χαμένο ποτάδικο για Ιάπωνες σε ένα στενό της Νέας Υόρκης, μια mainstream after office pub στο οικονομικό κέντρο του Τόκιο, κρυμμένη ανάμεσα στα ψηλά κτίρια.

Δεν είναι όμως. Είναι ένας μοδάτος (αλλά όχι "θορυβώδης") χώρος στο κέντρο της Αθήνας, με χαρακτήρα διαφορετικό απ' ότι έχουμε συνηθίσει ως "γιαπωνέζικο". Που απευθύνεται σε πρώτη φάση σε ελληνικό κοινό, στο κοινό που αγαπάει την κουζίνα του Βεζενέ και σε δεύτερη φάση σε τουρίστες, που θα μπουν τυχαία ή όχι. Για τους λόγους αυτούς, δεν μπορώ να πω ότι με ταξίδεψε πολύ μακριά από την οδό Σκούφου. Ο χώρος, με πλάκωσε λίγο. Καθίσαμε στην άκρη του μπαρ, που ήταν πιο ήσυχα την ώρα που μπήκαμε, αλλά η πόρτα ανοιγόκλεινε διαρκώς και το χειρότερο, ήμασταν σε απόσταση αναπνοής από την σχάρα, όπου ετοιμάζονταν τα σουβλάκια yakitori. Η αίσθηση ότι βρισκόμαστε στην Αθήνα των 35 βαθμών, δεν μας εγκατέλειψε ούτε στιγμή. Εκτός αυτού, η ελεύθερη θέα στον εσωτερικό πάγκο με τα υλικά και τους μάγειρες επί το έργον, υποθέτω μεν ότι συνηθίζεται σε pub του είδους, αλλά προσωπικά δεν μου αρέσει. Δεν έχω καμιά περιέργεια να δω πώς είναι το ωμό wagyu ούτε με τι τρόπο κόβεται και παρασκευάζεται το nigiri. Ενώ μ' αρέσει γενικά να τρώω στο μπαρ, θα ήθελα να είναι λίγο πιο διακριτική η θέα στους πάγκους των μαγείρων. Ας μείνει και κάτι στη φαντασία!

Από την άλλη, η εγγύτητα στο μπαρ, μας βοήθησε να απολαμβάνουμε την πολύ φιλική εξυπηρέτηση από έναν νεαρό μάγειρα, που παρασκεύαζε τα yakitori ακριβώς δίπλα μας. Μας εξήγησε όλο σχεδόν τον κατάλογο, μας έκανε προτάσεις, μας ανέλαβε προσωπικά σχεδόν. Γι' αυτό και βάζω το 4/4 χωρίς καμία αμφιβολία.

Στο στήσιμο του μενού τώρα, μου δημιουργήθηκαν ερωτηματικά. Μιλάμε για έναν κατάλογο ο οποίος είναι πληρέστατος σε ποτά διαφόρων ειδών και μόλις την τελευταία σελίδα αφιερώνει σε κάποια ιαπωνικά μεζεδάκια. Άλλου επιπέδου βέβαια, αλλά λίγα. Παρόλο δηλαδή που βλέπεις τους σεφ διαρκώς επί το έργον, το Birdman βασικά είναι ποτάδικο. Αν πας με την λογική να χορτάσεις την πείνα σου, ατύχησες. Κι αυτό είναι κάτι που πρέπει να λάβεις σοβαρά υπόψιν.

Όσον αφορά τα ποτά, είναι διαχωρισμένα σε κατηγορίες. Αυτός ο οποίος πίνει ποιοτικά και ξέρει να διακρίνει το καλό τζιν, το παλαιωμένο ουίσκι κτλ θεωρώ ότι θα βρει κάτι πολύ ενδιαφέρον να πιει. Όμως, αναρωτιέμαι, πόσοι είναι αυτοί στην Αθήνα; Και μάλιστα πρόθυμοι να το πληρώσουν ακριβά; Εμείς είπαμε να δοκιμάσουμε σάκε, από την στιγμή που ο ξάδελφός μου ήξερε ορισμένες ετικέτες, αλλά δυστυχώς όσα σάκε υπήρχαν, προσφέρονταν μόνο σε μπουκάλι, όχι σε μικρότερη ποσότητα, όπως έχουμε συνηθίσει στα σούσι μπαρ. Οι δε τιμές γι αυτά τα σάκε ξεκινούσαν από 90 ευρώ το μπουκάλι, τιμή απαγορευτική για 2 άτομα. Σημειωτέον ότι, κρίνοντας από την εμπειρία του στις japanese pubs της Νέας Υόρκης, δεν επρόκειτο για ετικέτες τόσο ακριβές, που να δικαιολογούν την τόσο υψηλή τιμή. Ο κόσμος στην Ελλάδα, δεν είναι εξασκημένος σε ιαπωνικά ποτά. Είμαστε όμως δεκτικοί σε νέες γεύσεις. Δοκιμάζουμε με ευχαρίστηση τα πάντα. Βρίσκω λοιπόν άστοχο να μην υπάρχει η επιλογή μικρότερης ποσότητας παραδοσιακών ποτών σε πιο προσιτή τιμή.

Έτσι καταφύγαμε στην λύση των κοκτέιλ, που μας ικανοποίησε εξίσου.
- ένα Emotions για εμένα. Γλυκό και σπιρτόζο, με βάση καρπούζι. (11)
- Ένα Maybe melon sour. Ακόμα πιο γλυκό. (13)

Και τα δύο σερβιρίστηκαν σε τεράστια- σωλήνες ποτήρια, με τετράγωνα μεγάλα διαυγή παγάκια. Το δικό μου στολιζόταν από μια λεπτοκομμένη φέτα καρπούζι μέσα. Ακόμα και τα κοκτέιλ προκάλεσαν εντύπωση...

Από την λίστα φαγητού επιλέξαμε αρκετά πιατάκια, γιατί κάναμε το λάθος που έλεγα πιο πάνω: να πάμε κάπως πεινασμένοι. Δυστυχώς ο κατάλογος περιλαμβάνει αρκετές άγνωστες λέξεις και είναι γραμμένος μόνο στα αγγλικά. Οπότε η βοήθεια του νεαρού σεφ για εμάς ήταν σημαντική.

Τρεις ήταν οι κατηγορίες φαγητού, συν τα γλυκά:

- Munchies: κάποια, ας πούμε για τη μέση, μεζεδάκια.
- Garden: Σαλάτες και σαλατοειδή, αν κατάλαβα καλά.
- Beef Nigiri: τα γνωστά μακρόστενα κομμάτια ριζιού, που αντί πάνω τους να αναπαύονται φιλέτα ωμού ψαριού, ξαπλώνουν νωχελικά φιλέτα άριστης ποιότητας κρέατος. Χρεώνονται με το τεμάχιο, περίπου 5 ευρώ έκαστο.
- yakitori: σουβλάκια. Μικρά. Πέντε μπουκίτσες. Κοτόπουλου ή εξαιρετικών κοπών μοσχαριού. Χρεώνονται και αυτά με το τεμάχιο, από 2,5- 5 για το κοτόπουλο, 3- 6/7 για το μοσχάρι.
- Happy ending: τα γλυκά.

Εμείς, που κυρίως για το φαγητό πήγαμε, πήραμε τα εξής:

- Birdy nam Tempura: μοσχοβολιστό στήθος κοτόπουλο, χρυσαφένια παναρισμένο, περασμένο σε 3 ή 4 ξυλάκια. (10 ευρώ)

- Wagyu Tataki: φιλετάκια από το πιο καλό κρέας μοσχαριού, ωραία μαριναρισμένο με την τεχνική tataki. Αν δεν ήταν τσουχτερή η τιμή (14 ευρώ), θα παραγγέλναμε και δεύτερο.

- Από τα nigiri, τα δοκιμάσαμε όλα (τέσσερα ήταν εξάλλου). Βασικά μοιραστήκαμε 5 κομμάτια, τώρα μην με ρωτάτε ποια έφαγα εγώ, πάντως ό, τι έφαγα ήταν νοστιμότατο και απολαυστικό.

- από τα yakitori (σουβλάκια) πήραμε:
kokoro: καρδούλες κοτόπουλο
wagyu Harami: καταπληκτικό. Εξαιρετικής ποιότητας φιλέτο skirt, δεν θυμάμαι με τι σάλτσα συνοδευόταν, αλλά η ποιότητα του κρέατος τα έλεγε όλα.
ondori negima: κρέας rooster, πιο ξινό, πιο πικάντικο, ήταν το μόνο που δεν μου άρεσε.

... και μετά από όλη αυτή την παρέλαση πιάτων, γιατί περί παρέλασης επρόκειτο, σε σχέση με άλλους επισκέπτες του μπαρ, μαντέψτε! Δεν χορτάσαμε...!

Πληρώσαμε 100 ευρώ, για να έχουμε την εμπειρία της πρώτης japanese pub, αλλά το φαγητό, όσο ποιοτικό και μοναδικό στην Αθήνα κι αν είναι (που δεν αμφιβάλλω καθόλου γι' αυτό) θεωρώ ότι είναι ακριβό για την ποσότητά του.

Δεν λέω ότι πρέπει απαραιτήτως να φάω χορταστικά μετά το γραφείο, αλλά, αν αποφασίσω να φάω κάτι, να μην πληρώσω χρυσάφι για ένα ποτό και δύο μεζεδάκια. Γενικά μου έμεινε μια ανικανοποίητη προσδοκία, που δεν με αφήνει να ενθουσιαστώ με την ιδέα του Birdman στο σύνολό της. Ίσως να μην ανήκω στο target group που στοχεύει. Εξάλλου δεν με ενδιαφέρει το ιαπωνικό ουίσκι, δεν με ενδιαφέρει το σάκε. Προς το παρόν ψάχνω να βρω τι με ενδιέφερε εκεί, εκτός από το περίφημο wagyu που μπορώ να βρω και σε άλλα εστιατόρια (με πρώτο και καλύτερο το μεγαλύτερο αδελφάκι του Birdman).

Μόλις καταλαγιάσει ο πολύς θόρυβος, θα δείξει...

13 Οκτ 2018

Ένα καλό και τίμιο εστιατόριο.

Μας κίνησε την περιέργεια ότι ήταν Νο.1 σε ολόκληρη την Αθήνα TripAdvisor, και γιαυτό το επισκευτήκαμε.

Το φαγητό ήταν καλό και ποιοτικό αλλά χωρίς να είναι καταπληκτικό.
Το σέρβις ήταν άψογο.

Συνολικά το βρήκα ακριβό για αυτό που προσφέρει, θαέπρεπε κατά τη γνώμη μου να είναι κάπως φθηνότερο.

Θα επιστρέψουμε πιθανότατα για μία 2η ευκαιρία.

12 Οκτ 2018

Πήγα το Σάββατο 15/9/2018 με την οικογένεια μου και ακόμη 2 οικογένειες.

Ο χώρος πολύ καθαρός και τα τραπέζια σε αρκετή απόσταση μεταξύ τους, που σου έδινε μια αίσθηση χαλαρότητας και ηρεμίας. Το πάρκινγκ για τα αυτοκίνητα παραδίπλα και αχανές.
Δυστυχώς τα καλά τελειώνουν εδω, καθώς τα παιδάκια μύριζαν άσχημα και ήταν σκληρά, το ίδιο και οι χοιρινές που πήραμε για τα παιδιά, το κοντοσούβλι σχεδόν όλο ήταν απο λίπος, το λουκάνικο τυποποιημένο και τελευταίας ποιότητας.

Μόνο το κοκορέτσι και οι πατάτες ήταν όπως πρέπει. Κρίμα γιατί οι τιμές ήταν λογικές, η εξυπηρέτηση άψογη και το περιβάλλον ιδανικό.
Δεν θα ξαναπάω φυσικά γιατί το κατατάσσω στα χειρότερα που έχω επισκεφτεί.

12 Οκτ 2018

Το μαγαζί το επισκεπτόμασταν πολλά χρόνια πριν οικογενειακώς για κάποιο λόγο όμως και χωρις ουσιαστική αιτία σταματήσαμε να πηγαίνουμε(γεγονός που μας συμβαίνει συχνα). Μια μέρα ήρθε ένας γνωστός και μας το θύμησε.

Ένα σαββατόβραδο του Σεπτεμβρίου που βρεθήκαμε στην ευρύτερη περιοχή είπαμε να το ξαναδοκιμάσουμε να δούμε εάν όλα βαίνουν καλως!

Κατ’αρχάς ο χώρος είναι σε μια πλατεία που έχει αρκετά, μαγαζιά εστίασης, πάντως το παρκάρισμα δεν είναι πρόβλημα. Έχουν κάνει μια ανακαίνιση, για το είδος του είναι αρκετά καλός, καθαριότητα, μια μυρωδιά απο την ψησταριά υπάρχει και δεν ξέρω εάν υπήρχε τροπος να την απέφευγαν.

Η εξυπηρέτηση απλα διεκπαιρεωτική, αφου μιλάμε για ένα μαγαζί της γειτονιάς, θα ήθελα κατι παραπάνω, ενα κερασματάκι, ένα χαμόγελο έστω... Δεδομένου ότι δεν υπήρχαν και πολλές παρέες γύρω στις 9 που φτάσαμε.

Το μόνο θέμα είναι ότι δεν έχει γύρους, καλαμακια κλπ, μόνο κεμπαπ και σις μοσχάρι και κοτόπουλο.
Εμείς 3 άτομα πήραμε:

-πατάτες τηγανιτές, προτηγανισμένες και αδιάφορες.

-2μερίδες γιαουρτλού(11 ευρω) περιείχαν 2 πιττες και 3 κεμπαπ, ντοματα ψητη και κρεμμυδι, η μερίδα ίσως σας φανεί μικρή, γευστικά όμως είναι υπέροχη, ίσως το καλύτερο κεμπάπ που έχω φάει τον τελευταίο καιρό, βέβαια δεδομένης της ζέστης και επειδή ήταν βράδυ είμασταν καλυμμένοι, σε άλλη περίπτωση θα χρειαζόταν μια μερίδα ο καθένας.
-κοκα κόλα 1,50ευρω, απαραίτητη.

Ισως οι μερίδες του στα κυρίως να είναι λίγο υπερκοστολογημένες οπότε 1-2 ευρω πιο κάτω θα ήταν καλύτερα. Επίσης οι προτηγανισμένες πατάτες να πρέπει να εκλείψουν γενικότερα.

Εαν βρεθείτε εκει κοντά και θέλετε να δοκιμάσετε κεμπάπ και ΜΟΝΟ, επισκεφτείτε το!! Δεν υπάρχει περίπτωση να μην μείνετε ικανοποιημένοι!

Εάν χειμωνιασει τότε δωστε μια ευκαιρία και στο σουτζούκι του.

12 Οκτ 2018

Έχω να γράψω αρκετό καιρό για κάποιο εστιατόριο, η αλήθεια είναι ότι είχα να βγω και καιρό, αλλά για το συγκεκριμένο μαγαζί δε γίνεται να μη γράψεις κάτι γιατί απλά είναι το καλύτερο εστιατόριο που έχω επισκεφθεί προσωπικά! Δεν το λέω με δόση υπερβολής αλλά με απόλυτη ειλικρίνεια, δεν έχω δοκιμάσει τόσο ωραίες γεύσεις μαζεμένες ΠΟΥ ΘΕ ΝΑ! Το μαγαζί το επισκεφτήκαμε πριν περίπου 3 εβδομάδες και πήγαμε 5 άτομα με το σκεπτικό να δοκιμάσουμε όσα πιο πολλά πιάτα μπορούσαμε, συνεπώς διαλέξαμε διάφορα, τα βάλαμε στη μέση και πραγματικά έγινε μάχη.

Η αλήθεια είναι ότι το δείπνο δεν ξεκίνησε με τις καλύτερες εντυπώσεις αλλά η συνέχεια ήταν απλά μαγευτική για τον ουρανίσκο μας και τις γεύσεις που προσωπικά προτιμώ. Τι εννοώ, ξεκινήσαμε με Σαλάτα Κινόα που συν τοις άλλοις περιελάμβανε φιλέτο πορτοκάλι και dressing μέλι με λευκό ξύδι. Δεν είχα δοκιμάσει ποτέ κινόα και ούτε πρόκειται να ξαναφάω διότι απλά δεν τρώγεται, απορώ πως ξετρελαίνονται κάποιοι/ες με τη συγκεκριμένη σαλάτα. Μου έλεγαν βέβαια τα παιδιά ότι οι περισσότεροι την τρώνε επειδή είναι πολύ υγιεινή και όχι τόσο για τη γεύση της, πραγματικά δεν πρόκειται να ξαναδοκιμάσω.

Συνεχίσαμε με Tartare vegetarian το οποίο επίσης δε με ενθουσίασε διότι κάποιο λαχανικό ήταν έντονο και χαλούσε το συνδυασμό των υπόλοιπων υλικών και όχι τίποτε άλλο δεν κατάλαβα καν τι ήταν αυτό και είχε τόσο έντονη γεύση. Σαν ορεκτικό διαλέξαμε Καπνιστό μπέικον με μαρμελάδα κρεμμύδι, καραμελωμένο ποπ κορν, ραπανάκι τουρσί και ανθό αλατιού. Ήταν πολύ καλό και δεν το περίμενα γιατί σκεφτόμουν: καραμελωμένο ποπ κορν; Και όμως είχε υπέροχη γεύση και ήταν και τραγανό που μου αρέσει αρκετά όταν κάποιο υλικό μαγειρεύεται με αυτόν τον τρόπο. Συνεχίσαμε με Αυγά τηγανητά με κατσικίσιο τυρί chevre, καπνιστό μπέικον και χειροποίητα sticks πατάτας. Πολύ ωραίο ορεκτικό και μάλιστα ο συνδυασμός αυγού και κρέατος είναι εξαιρετικός και θα σας πρότεινα να το δοκιμάσετε όταν πάτε. Πάμε τώρα στα κυρίως που πραγματικά δεν ήξερα ποιό είναι το καλύτερο πιάτο. Αρχικά δοκιμάσαμε Ταλιάτα από μοσχαρίσιο συκώτι γάλακτος ψημένο σε βέργα (medium rare). Ήταν τόσο μαλακό, τόσο γευστικό και η κοπή του τόσο άψογη που πραγματικά εξαφανίστηκε εν ριπή οφθαλμού και είναι ένα πιάτο που θα πρέπει να δοκιμάσετε όταν το επισκεφτείτε. Είναι από τα αγαπημένα του chef κύριου Λαΐδη τον οποίο γνωρίσαμε κιόλας. Εξαιρετικός στη δουλειά του και φαίνεται πολύ καλός και ως άνθρωπος. Να σημειώσω επίσης ότι έχει εργαστεί στο εστιατόριο Funky Gourmet με ότι καλό συνεπάγεται αυτό.

Συνεχίζουμε στα κυρίως με ένα επίσης εξαιρετικό πιάτο το Flat iron USA Black Angus. Δεν είχα δοκιμάσει ποτέ Black Angus και ήθελα πολύ. Στο Steak Alive μου δόθηκε η ευκαιρία να δοκιμάσω ένα εξαιρετικό κρέας και να ανυπομονώ πότε θα πάω να ξαναφάω το ίδιο, πραγματικά απίθανο και πιστεύω ότι είναι ένα από τα πιο δυνατά χαρτιά του μενού του. Το επόμενο πιάτο ήταν Μοσχαρίσια μάγουλα sous vide με βουτυράτο πουρέ τομπιναμπούρ και μαρμελάδα μανταρίνι η οποία του έδινε μία εξαιρετική γευστική πινελιά. Επίσης καλομαγειρεμένο πιάτο κι αυτό και ήταν αυτό που λέμε λιώμα το κρέας. Ένα κλασσικό πιάτο που έχουν αρκετά εστιατόρια είναι το ψαρονέφρι, εμείς το δοκιμάσαμε από φιλέτο χοιρινό κρέας μαριναρισμένο σε λουΐζα, κέδρο και φασκόμηλο, συνοδευμένο με πουρέ σελινόριζας και τουρσί κρεμμύδι.

Άφησα για το τέλος ένα πιάτο που πραγματικά εντυπωσίασε όλη την παρέα και θεωρούμε ότι είναι ότι καλύτερο έχει να επιδείξει ο chef και το συγκεκριμένο εστιατόριο, τουλάχιστον από αυτά που επιλέξαμε εμείς και μιλάω για την Πανσέτα με tapioca και chips από την πέτσα της. Πραγματικά δεν περιγράφεται η νοστιμιά, το μαγείρεμα και η απόλαυση. Είναι ένα πιάτο που θέλω να δοκιμάσω ξανά και ξανά και ξανά και ξανά και είναι ο λόγος που σας προτείνω να πάτε για φαγητό στο συγκεκριμένο εστιατόριο. Δεν περιγράφεται με λόγια όλο αυτό απλά πηγαίντε και δοκιμάστε το. Αφού είχαμε σκάσει από το φαγητό είπαμε να δοκιμάσουμε και τα γλυκά του, λέμε δε βαριέσαι 5 άτομα είμαστε θα καταφέρουμε δύο από δάυτα. Επιλέξαμε Σούπα σοκολάτας με ανθό αλατιού και crumble κακάο και δεν είμαι καλάαααααααααααα....

Εν τω μεταξύ είμαι και πολύ της σοκολάτας και ήρθε και έδεσε, αν πάτε μην τυχόν και δε δοκιμάσετε. Επίσης πήραμε Brownies με φυστικοβούτυρο με παγωτό βανίλιας. Καλό αλλά δεν τρελάθηκα γιατί δεν τρώω το φυστικοβούτυρο. Όλα αυτά τα συνδύασα με ημίγλυκο ροζέ κρασί ελαφρώς σαμπανιζέ το οποίο ήταν εξαιρετικό αλλά δε θυμάμαι την ετικέτα του. Στο τέλος το σφηνάκι αμπαρόριζας (έχει γεύση όπως το λουκούμι της Σύρου) ήταν και δροσιστικό και χωνευτικό και μας άφησε μια γλυκιά και ιδιαίτερη γεύση. Δύο key points που πάντα αναφέρω, τουαλέτες καθαρότατες και το προσωπικό άψογο, ευγενικό και ταχύτατο, τι άλλο να ζητήσεις? Επιγραμματικά στο Steak Alive με άριστα το 10 θα έβαζα 9.5 κι αυτό λόγω του χώρου που εσωτερικά δε με ενθουσίασε αλλά ο εξωτερικός χώρος που κάτσαμε εμείς ήταν όντως καλός. Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όσους λατρεύουν το καλό κρέας και θέλουν να δοκιμάσουν και κάτι πιο εξεζητημένο και ποιοτικό και όχι κλασσικές γεύσεις πλην από δύο τρία πιάτα που έχουν όλα τα εστιατόρια του είδους του. Επίσης θεωρώ ότι η σχέση ποιότητας/τιμής είναι πολύ καλή και θα το διαπιστώσετε όταν αποφασίσετε να το επισκεφθείτε. Το καλό πράγμα πάντα πληρώνεται αλλά εδώ νομίζω ότι οι τιμές είναι πραγματικά value for money, δε λέω ότι είναι φθηνό, ούτε ακριβό, έχει τις τιμές όπως πρέπει γι'αυτά που προσφέρει και για την περιοχή που βρίσκεται. Πραγματικά αν θέλετε να φάτε καλό κρέας επιλέξτε το και θα με θυμηθείτε. Καλή σας όρεξη ότι και αν επιλέγετε!
CU