Πρόσφατες Κριτικές Εστιατορίων

17 Φεβ 2018

Κυριακή μεσημέρι και δύο άτομα θέλουμε να τσιμπήσουμε κάτι και να πιούμε λίγο κρασάκι. Στη σκέψη μας έρχεται το "Σαραντατρίο" στην οδό Φραντζή, γιατί σκεφτόμαστε ότι στο γειτονικό Κουκάκι ή πιο πάνω στην περιοχή Μουσείου Ακρόπολης-Πλάκας θα είναι τρομερά δύσκολο να βρούμε να παρκάρουμε. Πράγματι, το πάρκινγκ ήταν εξαιρετικά εύκολη υπόθεση, παρκάραμε σχεδόν απ' έξω! Μπαίνοντας στο μεζεδοπωλείο είχαμε την αίσθηση ότι μπήκαμε σε στοά-είσοδο παλιάς πολυκατοικίας. Λίγα τραπέζια, σε δύο παράλληλους χώρους και στο βάθος, σε μια αίθουσα λίγων τετραγωνικών, μερικά τραπέζια ακόμα. Γενικά, ο χώρος δείχνει στριμωγμένος, έχεις την αίσθηση ότι δεν μπορείς να κινηθείς άνετα. Στην περιγραφή του χώρου, πιθανότατα να αδικώ το "Σαραντατρίο", καθώς στη διάρκεια του χειμώνα δεν σερβίρουν στην αυλή που υπάρχει στο πίσω μέρος του καταστήματος. Η αυλή φαίνεται να μπορεί να διαμορφωθεί πολύ όμορφα και φαντάζομαι ότι τα καλοκαιρινά βράδια θα αποτελεί δροσερό καταφύγιο στο κέντρο της Αθήνας.

Η υποδοχή ευγενική από μια νεαρή κοπέλα που μας άφησε να επιλέξουμε τραπέζι και μας έφερε καταλόγους και ένα έντυπο με τα πιάτα ημέρας. Ρώτησε αν θέλαμε νερό εμφιαλωμένο ή βρύσης (προτιμήσαμε το δεύτερο) και, όταν ήρθε να πάρει παραγγελία, έφερε λευκό ψωμάκι κομμένο σε φέτες μέσα σε μια χαρτοσακούλα, χωρίς να συνοδεύεται από κάποιο ντιπ.

Από τον συνεκτικό, βασισμένο στην ελληνική κουζίνα και με "ψαγμένα" τοπικά υλικά κατάλογο, αλλά και από τα πιάτα ημέρας, επιλέξαμε:

- Πολίτικη σαλάτα. Σωστά φτιαγμένη, δυνατή γεύση, με το ξίδι να "ακούγεται" στα ψιλοκομμένα λαχανικά, αποτέλεσε καλή εισαγωγή για τους επόμενους μεζέδες, αλλά και καλή συνοδεία για το κρασάκι μας.

- Αρμένικη πίτα με τραγανό φύλλο και γέμιση με παλαιωμένη γραβιέρα Ίου με κρεμώδη υφή και κομματάκια σύγκλινο. Δυνατή, γεύση, έντονα αλμυρή.

- Πατάτες τηγανιτές με πάπρικα. Ψιλοκομμένες, φρεσκοτηγανισμένες, αλλά η πάπρικα (παρότι γλυκιά), ίσως επειδή είχε πέσει σε μεγάλη ποσότητα, τους προσέδιδε υπερβολική ένταση στη γεύση. Δεν ενθουσιαστήκαμε...

- Χοιρινή τηγανιά. Ήρθε μια συμπαθητική μερίδα από μικρά κομμάτια μαριναρισμένου χοιρινού. σωστά τηγανισμένα. Η σάλτσα πάντως ήταν για τα γούστα μας αρκετά αλμυρή.

- Σαγανάκι με κεφαλοτύρι Ίου (αν δεν κάνω λάθος) και γλυκό ντοματάκι. Ενδιαφέρων γευστικός συνδυασμός, αν και τελικά υπερίσχυε η αλμυρή γεύση του τυριού...

Όταν ζητήσαμε λογαριασμό, μας προσφέρθηκε ως κέρασμα σφηνάκι από παλαιωμένο κρασί, όμορφη κίνηση αναμφισβήτητα.

Το κόστος, χωρίς το κρασί, ανήλθε περίπου στα 15-16 ευρώ το άτομο, λογική τιμή για όσα πήραμε, χωρίς να αποτελεί και το απόλυτο value for money.

Προσωπική μου εντύπωση ότι η κουζίνα του "Σαραντατρίο" είναι μάλλον προσανατολισμένη στις έντονες γεύσεις, στη λογική ότι οι μεζέδες που σερβίρει λειτουργούν κατά βάση ως συνοδευτικό ποτού. Βρήκα, για τα γούστα μου, σχεδόν όλα τα πιάτα υπερβολικά αλμυρά (χωρίς να σημαίνει ότι δεν ήταν νόστιμα) και οφείλω να αναφέρω ότι θα ξαναεπισκεφτώ το μεζεδοπωλείο μόνο με μεγάλη παρέα και έχοντας προαποφασίσει ότι πάμε να πιούμε κρασί (ή ρακί ή ο, τιδήποτε άλλο) συνοδεία μεζέδων και όχι ότι πάμε για φαγητό που θα το συνοδεύσουμε με λίγο κρασάκι. Κατά τα άλλα ο χώρος δεν με ενθουσίασε, εκτιμώ όμως ότι, όταν η αυλή είναι σε λειτουργία, θα αναδεικνύεται καλύτερα. Κατά τα άλλα η εξυπηρέτηση ήταν ευγενική και, όπως προανέφερα, οι τιμές λογικές. Αγαπητές και αγαπητοί χρήστες του ask4food εναπόκειται σε σας να επισκεφτείτε το "Σαραντατρίο" και να βγάλετε τα δικά σας συμπεράσματα...

17 Φεβ 2018

Σειρά μου λοιπόν να γράψω την κριτική μου για τις Λεύκες, ένα από πολυαγαπημένα εστιατόρια του site και επανειλημμένως παινεμένο από τους πιο δημοφιλείς χρήστες. Ώστε να έχει δημιουργηθεί ένας ολόκληρος μύθος και περιέργεια σε όσους από εμάς δεν το είχαμε επισκεφθεί.

Όταν λοιπόν αποφασίσαμε με το έτερον ήμισυ να κάνουμε μια ωραία έξοδο, χωρίς όμως να ξεφύγουμε στο λογαριασμό, μια από τις πρώτες επιλογές που μου ήρθε στο μυαλό, ήταν οι Λεύκες. Έκλεισα τραπέζι 3 ημέρες νωρίτερα, για Κυριακή νωρίς το βράδυ. Δεν χρειάστηκε τελικά, καθώς ήταν ένα σχετικά ήρεμο βράδυ, που θα μπορούσαμε να βρούμε τραπέζι και χωρίς κράτηση. Των φρονίμων τα παιδιά όμως προνοούν.

Θα διαφοροποιηθώ στην κριτική μου από την πλειοψηφία των χρηστών, πράγμα που δεν το είχα σκοπό, γιατί πραγματικά πήγα με υψηλές προσδοκίες, όχι ασφαλώς μισελινάτου εστιατορίου, αλλά μιας διαφορετικής comfort ελληνικής κουζίνας, με μοντέρνες πινελιές. Αλλά δεν βγήκε όπως θα ήθελα.

Ας τα πάρουμε από την αρχή ή μάλλον από την μέση της βαθμολογίας.

Χώρος 4/4.

Βάζω Άριστα στον χώρο και την ατμόσφαιρα, γιατί πραγματικά μου άρεσε. Παραβλέποντας την μικροσκοπική είσοδο και τα πρώτα βήματα στη σκάλα με τις κολοκύθες και τις ψεύτικες κούκλες, που με παρέπεμψαν μάλλον σε ρεμπετάδικο, ο κυρίως χώρος ήταν ιδιαίτερα όμορφος, ζεστός χωρίς να σε πνίγει, μοντέρνος και κυρίως ατμοσφαιρικός. Το απαλό χρώμα του ξύλου σε συνδυασμό με τις ρετρό αλλά σοφά τοποθετημένες πινελιές στους τοίχους, δίνει μια όμορφη κομψότητα και νεανικό χαρακτήρα. Όσο μπόρεσα να παρατηρήσω την κυρίως σάλα, δεν μου φάνηκε καθόλου φορτωμένη από περιττά αντικείμενα. Το ρετρό ποδήλατο στον έναν τοίχο ήταν ταιριαστό. Η μουσική στιλ frank sinatra που γύρισε σε lounge διασκευές, συμπλήρωνε το όμορφο κλίμα χωρίς επιτήδευση και χωρίς να κουράζει. Ίσως επειδή μας έδωσαν τραπέζι σε έναν από τους παράπλευρους χώρους, ίσως επειδή δεν ήταν γεμάτο, η ατμόσφαιρα με συνεπήρε από την αρχή και ένιωσα ότι έδενε τέλεια με το στιλ του εστιατορίου. Και σίγουρα, δεν είδα παρά ένα ελάχιστο τμήμα. Ο προαύλιος χώρος έξω, πρέπει να είναι εξίσου ατμοσφαιρικός και περιποιημένος.

Μόνη ένσταση τα μικρά τραπέζια, λίγο άβολα. Μάλιστα πρόσεξα ότι σε κάποια δυάρια, όπως το δικό μας, υπήρχε και τρίτη καρέκλα. Για εμάς ήταν βοηθητική για ν' αφήσουμε τα σακάκια, αλλά τρία άτομα επουδενί δεν βολεύονται σε ένα τόσο μικρό τραπέζι.

Εξυπηρέτηση 3/4

Η πρώτη εντύπωση ήταν λιγο χλιαρή. Η κοπέλα στην είσοδο, σχεδόν δεν σήκωσε το κεφάλι να μας κοιτάξει, μας ζήτησε απλώς το όνομα, χωρίς να καλησπερίσει ή να χαμογελάσει, ενώ εμείς μπήκαμε χαμογελαστοί κι ευγενικοί. Στη συνέχεια εξυπηρετηθήκαμε από τρεις σερβιτόρους, με βασικότερη μία κυρία, που μας έφερε τα μενού, τον λογαριασμό και κάποια πιάτα, αρκετά ευγενική. Οι άλλοι δύο νεαροί ήταν τυπικοί, αυτός που μας πήρε παραγγελία ήταν εντελώς αγέλαστος, πράγμα που με ενόχλησε, γιατί θεωρώ το χαμόγελο ένα εκ των ουκ άνευ προσόν του σέρβις, ό, τι κι αν αυτό αφορά. Στην έξοδο μας καληνύχτησαν και μας ευχαρίστησαν, όπως πρέπει. Εν ολίγοις τυπική και αποτελεσματική εξυπηρέτηση. Το σερβίρισμα σε σωστούς χρόνους, το τραπέζι μαζεύτηκε και σκουπίστηκε πριν έρθει ο λογαριασμός. Για το νερό ερωτηθήκαμε και προτιμήσαμε βρύσης.

Γεύση 3/4 (αντί 2,5/ 4)

Ο κατάλογος είναι μεγάλος, είναι αυτός που έχει περιγραφεί πολλές φορές. Και συμπληρώνεται από αρκετά ακόμα πιάτα που δεν έχω παρατηρήσει σε κριτικές (είτε είναι καινούρια είτε όχι τόσο δημοφιλή, υποθέτω).

Σίγουρα δύο άτομα δεν μπορέσαμε να δοκιμάσουμε αρκετά, αλλά παρατηρώντας τον κατάλογο σχημάτισα κάποιες εντυπώσεις: 1. Τα ορεκτικά μοιάζουν τόσο με κυρίως πιάτα, που, αν έχεις στο νου σου να φας κάτι ελαφρύ για έναρξη και να συνεχίσεις με κυρίως, οι επιλογές δεν βοηθούν. Πιάτα όπως κοντοσούβλι, πεϊνιρλί, κεμπάπ, πικάνια και κανελόνια δεν είναι ακριβώς αυτό που θα σκεφτείς για να σου ανοίξει η όρεξη, αλλά πιάτα που θα σε χορτάσουν και δεν θα μπορείς να φας κυριως. Απλούστερες επιλογές, όπως μανιτάρια και μπρουσκέτες ναι μεν ήταν μια κάποια λύσις αλλά χτυπούσαν στον σκόπελο των 8-9 ευρώ. Οι "φουρνιστές" είναι ίσως, καλή ιδέα, αν σου αρέσουν οι πίτες. Το τρίτο που παρατήρησα ήταν ότι όλα τα πιάτα του καταλόγου, με κάποιες εξαιρέσεις, είχαν μια πληθώρα υλικών - επιτρέψτε μου- κάποια ασύνδετα μεταξύ τους και σίγουρα όχι πολύ ανάλαφρα. Πχ τα χοιρινά "ποντικάκια" φαίνονταν λαχταριστά αλλά είχαν και νιόκι και μελιτζανοσαλάτα και τριμμένη φέτα και πανσέτα και σάλτσα από το ψητό... προσωπικά μου φάνηκε πολύ βαρύς συνδυασμός

Καμιά φορά η ποιότητα στη γεύση δεν βρίσκεται στην πληθώρα αλλά στη λιτότητα.

'Ετσι είπα να κινηθώ στα στανταράκια που είχα υπόψη από τις κριτικές και να αφήσω στον καλό μου να πάρει την χοιρινή του μπριζόλα, αυτή που ξέρει και εμπιστεύεται.

Στην αρχή μας προσφέρθηκε αρκετό, φρεσκοκομμένο ψωμί στη γνωστή χάρτινη συσκευασία, με συνοδευτικό τσοπανοτύρι και ένα καυτερό αλλαντικό σε ημικρεμώδη υφή. Το τσοπανοτύρι στην υφή ήταν σαν γιαούρτι, ελαφρύ γευστικά και χρησίμευε ενίοτε ως μέσο πυρόσβεσης του πολύ πικάντικου αλλαντικού (σε βαθμό wasabi). Στο σύνολο θα ήταν μια πολύ ευχάριστη έναρξη, αν δεν χρεωνόταν 1,60 το άτομο...

Αμέσως μετά ήρθαν:

- τα "Καπελάκια": οι πιο ευσεβείς μου πόθοι, δυστυχώς δεν εκπληρώθηκαν. Σχεδόν απογοητεύτηκα από την εμφάνιση και την προσωπικότητα του πιάτου αυτού. Δεν είδα καμιά πρωτοτυπία, αλλά μερικά ζυμαρικά τύπου μεγάλων τορτελίνι βουτηγμένα σε μπόλικη παχύρευστη λευκή σάλτσα. Η γέμισή τους ήταν νόστιμη, αλλά καπελωνόταν από την παχύρευστη κρέμα. Το λάδι τρούφας ίσα που ξεχώριζε, ασφαλώς έχω φάει πολύ πιο ισορροπημένα πιάτα με το συγκεκριμένο υλικό. Ο καλός μου ούτε που τα άγγιξε, εγώ έφαγα μόλις τρία, γιατί πραγματικά ήταν πολύ λιπαρά για τα γούστα μου. 9,30 γι' αυτά τα ζυμαρικά, δεν τα χαλάλισα...

- η Σούφρα: το πιο νόστιμο πιάτο απ' όσα δοκιμάσαμε. Τύπου ανατολίτικο (ινδικό, αν προτιμάτε), έρχεται μέσα σε στρογγυλό, μαντεμένιο σκεύος, αχνίζει. Το κοκκινιστό κρεατάκι - ψημένο με κρασί αν διέκρινα καλά- ήταν θεσπέσιο, ωραίος κρασομεζές. Αλλά... ούτε από εδώ έλειπε η πινελιά κρέμας, αυτή τη φορά με την μορφή τούφας πάνω σε λεπτή φετα ζύμης στη μέση του πιάτου. Στη γεύση έφερνε σε μπεσαμέλ. Δοκίμασα μια μπουκιά και την παραμέρισα διακριτικά.

Κι εδώ θα έρθω να συμφωνήσω με τον χρήστη antonius 665, που το επεσήμανε. Τόση κρέμα σε μοντέρνα πιάτα είναι περιττή! Τα βαραίνει, δεν τα εκμοντερνίζει, τα γυρνάει πίσω στα '90s, στην εποχή που το σουφλέ και η καρμπονάρα ήταν οι αγαπημενες ελληνικες γκουρμεδιες. Το συγκεκριμένο πιάτο μια χαρά στεκόταν και χωρίς καμία άλλη προσθήκη γαρνιτούρας.

- Ριζότο με μανιτάρια, γραβιέρα Νάξου και σάλτσα ταρτούφο: αγαπώ την γραβιέρα Νάξου και τα μανιτάρια! Θεώρησα ότι το ριζότο αυτό, που επίσης έχει επαινεθεί, θα είναι σχετικά ελαφρύ, εφόσον δεν περιέχει κάποιο αλλαντικό ή άλλο κρεατικό. Ήταν ένα κανονικής έντασης ριζότο, σωστά χυλωμένο (θεωρώ), σε μεγάλη ποσότητα και με πλούσια υλικά (μανιτάρια εν προκειμένω). Αλλά κι εδώ υπήρχε η υπερβολή: ένα μπαλάκι τυροκροκέτας, που βυθιζόταν και σου δημιουργούσε το ερώτημα να το κόψεις εντός ή όχι. Εγω έκανα το λάθος να το κόψω μέσα στο πιάτο και ανακάλυψα ότι περιείχε ένα ρευστό, πικάντικο τυρί (φέτα ενδεχομένως), που παρολίγον να ποτίσει το αρωματικό ριζότο μου. Απομακρύνθηκε και αυτό με συνοπτικές διαδικασίες. (12 ευρώ)

- Χοιρινή μπριζόλα με σάλτσα λεμονιού και τηγανιτές πατάτες. Μια χαρά, τσεκαρισμένη επιλογή, δύσκολο να κάνεις λάθος σε μια μπριζόλα χοιρινή... Η πρωτοτυπία της ήταν μια πιο ελαφριά, ευτυχώς, σαλτσούλα λεμονιού περιχυμένη πάνω της. Οι πατάτες ήταν κυδωνάτες, χρυσαφιές, ξεροψημένες. Φαγώθηκε ολοκληρωτικά, ικανοποίησε αρκετά.
(9,90)

- Κρασί: ένα σημείο που θεώρησα μεγάλη αδυναμία στις Λεύκες ήταν η λίστα κρασιών: κατ' αρχας έρχεται τυπωμένη πάνω σε μπουκάλια κρασιού και είναι λίγο δύσκολη στην ανάγνωση και σκισμένη σε κάποια σημεία. Οι τιμές χαρακτηρίζονται ευγενικά "αποτρεπτικές", κυριολεκτικά "επιπέδου γαλλικού εστιατορίου", στο Παρίσι όμως. Δεν υπήρχε επώνυμη ετικέτα, οποιουδήποτε, ελληνικού κρασιού σε ποτήρι, σε τιμή κάτω των 6 ευρώ! Τα περισσότερα ήταν στα 7 (Σιγάλας, 4 λίμνες κυρ- Γιάννη, για να αναφέρω κάποια, αν θυμάμαι σωστά... )! Οι τιμές αυτές αποκλειστικά, για ένα ποτήρι κρασί, δεν υπάρχουν ούτε στα βραβευμένα εστιατόρια! Ακόμα κι αυτά προσφέρουν μια επιλογή στα 4 ευρώ. Μπορώ πολύ βιαστικά να αναφέρω ότι έχω πιει κόκκινο Κτήμα Αβαντίς, Μαλαγουζιά, Thema Παυλίδη στα 4 ευρώ, σε γνωστά εστιατόρια της Αθήνας. Δεν ξέρω πραγματικά σε ποιους απευθύνονται οι Λεύκες, αλλά οι τιμές αυτές, όπως λέει και ο θυμόσοφος λαός, δεν υπάρχουν!

Γι' αυτό τον λόγο εμείς καταλήξαμε στο δικό τους το κόκκινο. Μισό λίτρο στα 5,60. Καλό deal, και γευστικά καλή οινική επιλογή.

Στο τέλος προσφέρθηκε σορμπέ λεμονιού (limoncello) σε ψηλό σφηνακοπότηρο με καλαμάκι. Δροσιστικό και αρωματικό. Σωστή κίνηση.

VFM: 2/4 (αντί για 2,5/4)

Για το μενού που σας περιέγραψα, δηλ. δύο ορεκτικά, δύο απλά κυρίως πιάτα και το κρασί, πληρώσαμε 50 ευρώ (43 χωρίς το κρασί). Αν παίρναμε και μια σαλάτα, όπως είχαμε αρχικά σκεφτεί ή/ και κάποιο γλυκό, ο λογαριασμός θα ήταν πάνω από 60. Απ' την άλλη, αν ήμασταν μεγαλύτερη παρέα, ενδεχομένως να ήταν καλύτερο το vfm/ άτομο. Ανεξάρτητα από ολ' αυτά, θεωρώ εξαιρετικά υπερτιμημένα τα ορεκτικά και τα ποτά. Και τα κυρίως, οικονομικά δεν είναι, απλά κάποια είναι οκ (πχ η χοιρινή στα 9,90), καποια άλλα ακριβούτσικα (πχ το κριθαρώτο στα 14). Θα προτιμούσα επίσης να αναγράφονται τιμές στο μενού της ηλεκτρονικής σελίδας του εστιατορίου.

Συμπέρασμα: Οι Λεύκες προσφέρουν κάποιες ενδιαφέρουσες προτάσεις φαγητού, αλλά κατά τη γνώμη μου, δεν συνιστούν γαστριμαργικό προορισμό, ειδικά αν μένετε μακριά και αν δεν προτιμάτε τις πληθωρικές γεύσεις. Για την περιοχή είναι μια αξιοπρεπης πρόταση. Για μένα πάντως έλειπε η ιδιαίτερη γεύση που θα με κερδίσει σ' αυτά που δοκίμασα και σ' αυτά που είδα στον κατάλογο. Συνυπολογίζοντας τις τιμές- το vfm συγκεκριμενα- και την δυσκολία του παρκαρίσματος, δύσκολα θα επιδιώξω σύντομα να ξαναπάω.

17 Φεβ 2018

Σάββατο μεσημέρι 3 ενήλικες και 2 παιδιά μέσω του Dine Athens επισκεφτήκαμε το εστιατόριο του Vive Mar.

Χώρος (3/4):

Πολύ ωραίος χώρος κυρίως το καλοκαίρι. Μεγαλο πάρκινγκ ακριβώς μπροστά. Ξεχωριστος χώρος για το καφέ και άλλος για το εστιατόριο (αυτό μου αρέσει πολύ. Τζαμαριες με ωραία θέα στην Θάλασσα και στο Καβούρι. Μεγαλα τραπέζια απλωμένα στον χώρο. Παραδιπλα είχε και άλλον έναν βοηθητικό χώρο για φαγητό που δεν ήταν τόσο προσεγμένος όσο ο κυρίως χώρος φαγητού ο οποίος άνοιξε μάλλον λόγω του event Dine in Athens.

Γεύση (3/4):

Στο μενού lunch υπήρχαν τα εξής:

Σαλάτα Κρησσα Γη (7/10)

Σαλάτα Κήπος των αισθήσεων (9/10)

Beef Stroganoff (7.5/10)

Τάρτα λεμονιού (8/10)

Μπακλαβάς αλλιώς (8/10)

Φιλέτο κοτόπουλο μπούτι με πατάτες τηγανιτές (παιδικό 7/10)

Εξυπηρέτηση (2/4):

Ευγενικοί μεν αλλά υπήρξε καθυστέρηση να φέρουν τα φαγητά, και κάνανε ένα μικρό λάθος στην παραγγελία. Ζητησαμε καρεκλάκι φαγητού και είχαν μόνο 1 και ήταν πιασμενο αλλά σχεδόν αμέσως ελευθερώθηκε και μας το έφεραν αλλά λερωμένο χωρίς να το καθαρίσουν.

Value for money (1/4):

Η πιο μεγάλη απογοήτευση ήταν οι μερίδες του φαγητού. Η σαλάτα ατομική οκ ήταν δεν περίμενα κάτι παραπάνω αλλά το κυρίως ήταν ένα πιάτο με 2 baby πατατουλες κομμένες στην μέση (4 μίνι κομματάκια) και 1 πολύ πολύ μικρό κομμάτι μοσχάρι (20 γραμμάρια ισως) κομμένο σε μικροσκοπικα κομματάκια μαζι με μικροσκοπικά κομματια μανιταριού (ηταν παντως πιο πολλά τα μανιαταρια απο το κρέας) και πολύ ωραία σως.

Συμπέρασμα:

Νόστιμο το φαγητό, ωραία θέα αλλά ακριβό σε σημείο που δεν ξέρω εάν αξίζει.

17 Φεβ 2018

Το αφρόψαρο αποδείχτηκε κατώτερο των προσδοκιών μας. Ο χώρος είναι υπέροχος, μοντέρνος και προσεγμένος, το σέρβις επαγγελματικό, το μαγείρεμα όμως ερασιτεχνικό. Όχι στα πάντα που δοκιμάσαμε αλλά υπήρχαν σοβαρές αστοχίες σε σημείο που κατέστρεφαν το πιάτο.

Μας έφεραν εμφιαλωμένο νερό (1 ευρώ) και ψωμί (0,70 έκαστος) το οποίο συνοδευόταν από ταραμά με μελάνι σουπιάς. Εξαιρετική ιδέα, αλμυρός τόσο όσο και ιδιαίτερα εύγευστος. Ήταν η καλύτερη παρασκευή που δοκιμάσαμε.

Πήραμε για 2 άτομα:
Μελιτζανοσαλάτα καπνιστή με πάστα ντομάτας στα 4,5 ευρώ. Η μελιτζάνα ήταν υπερβολικά καπνισμένη όμως σε συνδυασμό με την πάστα ντομάτας το πιάτο ισορροπούσε.

Μύδια αχνιστά στα 6,5 ευρώ. Τα χειρότερα που έχω φάει και σαν πρώτη ύλη και σαν εκτέλεση. Τα μύδια ήταν παραψημένα με αποτέλεσμα να είναι αρκετά λαστιχωτά, σαν μύδια δεν ήταν καθόλου εύγευστα ενώ ήταν και πάρα πολύ αλμυρά σε σημείο που παρατήσαμε το πιάτο.

Καλαμάρι σχάρας στα 9 ευρώ. Τίποτα το ιδιαίτερο, αρκετά αλμυρό και ελαφρώς παραψημένο με αποτέλεσμα να είναι κάπως σκληρό.

Ταρτάρ λαβράκι στα 8,5 ευρώ. Συμπαθητικό, άρτια εκτελεσμένο πιάτο.

Ριζότο με μελάνι σουπιάς στα 9 ευρώ. Το ριζότο ήταν σωστά ψημένο και έβγαζε γεύση το μελάνι. Κανένα παράπονο.

Δεν ήπιαμε κάτι, πάντως δεν είδα να έχει χύμα κρασί. Πληρώσαμε 20 ευρώ το άτομο και σκάσαμε (οι μερίδες ήταν όλες ικανοποιητικές), όμως εύκολα μπορεί να ξεφύγει ο λογαριασμός αφού τα φρέσκια ψάρια χρεώνονται έως και 75 ευρώ το κιλό, ενώ πολλά κυρίως αγγίζουν ή και ξεπερνούν τα 20 ευρώ.

17 Φεβ 2018

Ένα μαγαζάκι καλά κρυμμένο, που μπορεί να αναδειχθεί μέσα στο σάιτ μας!

Τον τελευταίο καιρό έχω την τύχη να κάνω στις παρέες μου πολύ καλές προτάσεις και να αναμένουμε με αγωνία την επόμενη έξοδο! Το συγκεκριμένο μάλιστα το έμαθα από καθαρή τύχη, όπως έχω αναφέρει σε προηγούμενη κριτική μου!

Έτσι, τα έφερε η τύχη, τη Δευτέρα 5/2/2018 και ώρα 23.00 να ψάχνουμε μαγαζί για έξοδο. Αφού αποτύχαμε σε 2-3 τηλεφωνήματα (πχ Ζωοδόχος Πηγή), μέσω της Εθνικής οδού, βγαίνουμε στο Αιγάλεω. Οι επιλογές ήταν 2! Δράμι και Ρακολέμονο. Ο Τομ το άφησε πάνω μου, και ενώ θυμάμαι πως έχω αρκετά χρόνια να κάνω επίσκεψη, το ρισκάρω. Παρκάρω ακριβώς απ'έξω και κοιτάμε αν είναι ανοιχτό. Μόλις 2 παρέες υπήρξαν μέσα και άρχισα να ανησυχώ.

Παίρνουμε τον χρόνο μας. Το κόνσεπτ είναι ίδιο με τότε. Πιατάκια 3.5 και 4 ευρώ ώστε να μπορείς να έχεις άφθονη ποικιλία. Το μενού κατά 70% το θυμάμαι ίδιο. Καλό μεν, μιας και είχαμε φάει αρκετά καλά, από την άλλη μετά από 2-3 επισκέψεις έχεις εξαντλήσει τον κατάλογο. Θαλασσινά δεν θα βρεις, στα κρεατικά όμως τα πάνε σούπερ!

Θα σε υποδεχθούν με ρακή και παξιμαδάκια (ίσως τα χρεωθείς αυτά) και θα σε αποχαιρετίσουν με ρακολέμονο (ελαφρύ λικεράκι). Παίζει αρκετή Κρήτη σε κουζίνα και σε μουσική, την αποδειξούλα τους τη νόμιμη θα σου τη δώσουν και γενικότερα η όλη εμπειρία είναι σούπερ. Αν πετύχετε και ζωντανή μουσική θα έχετε το τέλειο πακέτο. Σημειώστε πως Παρασκευή και Σάββατο υπάρχει ελάχιστη κατανάλωση 10 ευρώ. Θεωρώ πως ακόμη και έτσι, είναι εξευτελιστικό ποσό.

Ο χώρος είναι μικρός, ζεστός και παρεϊστικος, σαν διακόσμηση δεν έχει κάτι ιδιαίτερο, βγάζει όμως μια χαλαρότητα και μια ξεγνοιασιά. Για χειμώνα είναι σούπερ!

Θα αναφέρω την παραγγελία μας, που κόστισε μόλις 47 ευρώ για 4 άτομα! Εκ των προτέρων, θα σας πω πως οι μερίδες μου φάνηκαν πιο ικανοποιητικές από ότι παλαιότερα!

Κατηγορία 3.5 ευρώ:

- Ντάκος με κρίθινα παξιμαδάκια, τομάτα, ξινομυζήθρα και ρίγανη. Σούπερ δροσερή, φρεσκότατη και με πλούσια υλικά. Λεπτοκομένη τομάτα, πολύ καλής ποιότητας μυζήθρα. Πολύ καλό ξεκίνημα.

- Αλμυροί λουκουμάδες με σύγκλινο και γραβιέρα.5 τεμάχια, αρκετά ψωμένια, διατηρούσαν το λιωμένο τυράκι. Το σύγκλινο όμως δεν το θυμάμαι ιδιαίτερα. Βασικά στη δική μου μπουκιά μάλλον δεν υπήρχε! Ξεχάστε τη λαδίλα!

- Σιγομαγειρεμένη πανσέτα σε κρασάτη σάλτσα με αυγό σε τραγανή κρούστα. Κάναμε το λάθος να μην κόψουμε το αυγό στη μέση, ώστε να "ποτίσει" με τα υγρά του τη γλυκόξινη σάλτσα. Αρκετά λαχανικά "παίζανε" στη σάλτσα, το κρεατάκι σε κυβάκια. Θα του ξανάδινα την ευκαιρία.

- Αρωματισμένες πατάτες με πάπρικα και κρέμα ανθότυρου. Αρκετά τραγανές, έχουν αναμειχθεί με την κρέμα ιδανικά. Για τα δικά μου γούστα, θα τις ήθελα πιο ψωμωμένες, όχι σαν τσιπς.

Ντιπάκια 2.5 ευρώ:

- Στάκα! Μην τυχόν την αφήσετε! Πλούσια ποσότητα, αυθεντική Κρητική, μπορείτε να τη συνδυάσετε με οτιδήποτε κυκλοφορεί στο τραπέζι. Αν υπήρξαν και τίποτα αυγουλάκια...

Για τη σχάρα... κυρίως 4 ευρώ:

- Χειροποίητο λουκάνικο. Συνοδεύεται με πιτούλες, αρκετά καπνιστό, ελαφρύ όμως! Οι 2/4 το χαρακτήρισαν από τα κορυφαία πιάτα της βραδιάς. Συγκριτικά, της Φυσαρμόνικας είναι προτιμότερο για τα γούστα μου.

- Μπουκίτσες από καπνιστό κοτόπουλο με μέλι.4 ζουμερότατα τεμαχιάκια, αφήνουν μια ελαφριά γλυκιά γεύση. Δεν περιμένεις τρομερές γευστικές συγκινήσεις, σίγουρα όμως είναι τίμιο πιάτο και πάντα το παραγγέλνω.

- Σκιουφιχτά με απάκι και ξερή μυζήθρα. Φουλ χιονισμένο πιάτο, καυτό για χειμωνιάτικες βραδιές! Όμορφη και διακριτική σαλτσούλα, τα ζυμαρικά θα τα ήθελα λιγότερο βρασμένα.

- Ποικιλία καπνιστών παραγωγής τους. Σούπερ οικονομικό πιάτο, γεμάτο καπνίλα. Συνδυάστε το με πιώμα.

Και τι πιώμα Θεέ μου! Τι οινόμελο ήταν αυτό! Μόνο και μόνο γι'αυτό θα ξανακάνουμε επίσκεψη. Αν θυμάμαι τα 500 μλ κοστίζουν 5 ευρώ, αλλά πραγματικά όσο και να κοστίζει... Ακόμη και το ένα άτομο που το απέφευγε, παραγγέλνοντας ρακή, την άφησε στην άκρη. Κάναμε τόσο όμορφο κεφάλι που την επόμενη μέρα το πρωί το συζητούσαμε! Για τη ρακή τα είπαμε και πιο πριν, αρκετά δυνατή.

Συμπερασματικά, ήδη κάποιοι φίλοι το βλεφάριασαν για επίσκεψη, ξέχωρα από τη συγκεκριμένη παρέα που ήδη έχει μπει στο δίλλημα Ρακολεμονο ή Δράμι. Σούπερ μαγαζί για χειμώνα, τιμιότατο! Πολύ καλή λύση για αναποφάσιστους σαν εμένα, θα το προτιμήσω για κάτι χαλαρό. Μην περιμένετε υπερπαραγωγές, δώστε του όμως μια ευκαιρία και σίγουρα θα ανέβει στις υψηλές θέσεις του ΑΣΚ!

Για Παρασκευή και Σάββατο βέβαια, αμφιβάλλω αν θα βρείτε τραπέζι...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

16 Φεβ 2018

Παλιό μαγαζί το οποίο είχε για κάποιο διάστημα κλείσει και τώρα ξανά-άνοιξε.

Χώρος (2/4):

Πεντακάθαρος, ζεστός και όμορφα διακοσμημένος αλλά μικρός και χωρίς κάποια θέα (τουλάχιστον ο χειμερινος).

Φαγητό (4/4):

Όλα φρέσκα δεν είχαν τίποτα κατεψυγμένο

Καλαμάρι (8/10)

Γαρίδες σαγανάκι (8.5/10)

Σαλάτα πολιτικη (8/10)

Κουτσομουρες τηγανιτές (8/10)

Ψαρόσουπα (8/10)

Φρέσκιες τηγανιτές πατάτες (8/10)

Και πολλά άλλα πιάτα που δεν θυμάμαι καθώς είμασταν 9 άτομα και πήραμε πάρα πολλά.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Το μαγαζί είναι οικογενειακό στην κουζίνα αλλά και στο σέρβις. Επισης είναι πολύ φιλικό. Δεν έχει το απρόσωπο ενός Χ εστιατορίου. Δηλαδή οι άνθρωποι θα σου μιλήσουνε, θα σε καλοσωρισουν με χαμόγελο ειλικρινές και θα σε εξυπηρετήσουν άμεσα και σωστά δοσμένοι σε αυτό.

Value for money (4/4):

Νομίζω ότι είναι από τα πιο οικονομικά που μπορείς να φας φρέσκο ψάρι και ωραία νόστιμα πιάτα γενικά. Φανταστειτε ότι γέμισε το τραπέζι και άδειασε πολλές φορές (έχασα το μέτρημα) και πληρώσαμε γύρω στα 25 ευρω το άτομο και σκάσαμε και ευχαριστηθηκαμε φρέσκο ψάρι και ωραιότατο με φιλική διάθεση και εξυπηρέτηση.

Συμπέρασμα:

Ένα ακατέργαστο διαμαντάκι το οποίο εύχομαι να παραμείνει απλό, φιλικό, ευγευστο και οικονομικό για πάντα. Σε κάθε περίπτωση το συστήνω ανεπιφύλακτα.

16 Φεβ 2018

Παρασκευή βράδυ και μιας και ψαχνόμαστε πολύ με τα Ιταλικά είπαμε να το δοκιμάσουμε κι αυτό. Σε όμορφη τοποθεσία κοντά στο μετρό της Ακρόπολης, δίπλα σε αγαπημένα μπαράκια για βόλτα και συνέχεια μετά, κάναμε κράτηση για 2 και φτάσαμε κατά τις 22.00. Ήταν σχεδόν γεμάτο το μαγαζί και μας έδειξαν το τραπέζι μας που μπορεί να ήταν κοντά στην πόρτα αλλά δεν έκανε κρύο. Ο χώρος εσωτερικά όμορφα διακοσμημένος με λιτό στυλ αλλά σου δίνει μια πολύ όμορφη αίσθηση.

Η κουζίνα ανοιχτή, χωρίζει με ένα γυάλινο παραπέτασμα και ζεσταίνει πολύ το χώρο. Η μουσική ακουγόταν πολύ χαμηλά χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο οπότε σε άφηνε να εστιάσεις στην παρέα σου και στο φαγητό. Ξεκινήσαμε με 500 ml κρασί cabernet - merlot το οποίο ήταν πολύ καλής ποιότητας και μας έφεραν και 250 ml στο τέλος κερασμένο από το μαγαζί. Ξεκινάω από το τέλος αλλά να πω ότι παρ' όλο που 00.10 είχαμε μείνει οι δυο μας, δε νιώσαμε καμία πίεση να φύγουμε, αντίθετα με το κέρασμα μας ενίσχυσαν κιόλας.
Στο τραπέζι που αρχικά καθίσαμε ήμαστε δίπλα στη διπλανή παρέα κάτι που με δυσκόλεψε αρχικά.

Ωστόσο κατανοητό λόγω του μικρού χώρου. Όταν ζητήσαμε να μας μεταφέρουν σε άλλο τραπέζι που άδειασε, έγινε αμέσως και χωρίς να υπάρξει οποιαδήποτε δυσανασχέτηση σε αυτό. Το προσωπικό πολύ ευγενικό και εξυπηρετικό από την αρχή έως το τέλος της εμπειρίας μας εκεί.

Στα του φαγητού τώρα...

Μία σαλάτα ρόκα, με λιαστή ντομάτα, μήλο και dressing με την οποία ξεκινήσαμε η οποία ήταν πολύ δροσιστική και πολύ φρέσκια. Εν συνεχεία, πήραμε ριγκατόνι με μανιτάρια και λάδι τρούφας και κρέμα γάλακτος που ήταν σωστά μαγειρεμένο και είχε πολύ καλή γεύση. Δεν ήταν βαρύ παρά τον αρχικό μου φόβο για την κρέμα γάλακτος. Τέλος μια πίτσα με προσούτο η οποία να πω ότι με ικανοποίησε γευστικά περισσότερο από το ριγκατόνι, με σωστή λεπτή ζύμη και υπέροχη γεύση.

Οικονομικά ήταν εξαιρετικές οι τιμές για την ποιότητα που προσφέρει το Belpaese και σίγουρα αξίζει τον κόπο να το επισκεφθεί κανείς και να δοκιμάσει και τα χειροποίητα ζυμαρικά (που τα έχουμε βάλει στη λίστα για την επόμενη φορά! ).

16 Φεβ 2018

Οσοι κατα καιρους εχουν διαβασει κριτικες μου θα εχουν καταλαβει οτι εχω επισκεφτει ουκ ολιγες φορες τα πιο πολλα μαγαζια της ευρυτερης περιοχης.
Αυτο συμβαινει
1. Μενω κοντα.
2. Μου αρεσει η διαδικασια της ΄΄ταβερνας΄΄.
3. Ειναι βολικα για οικογενειες.
Επισης μιας και διαθετω οργανωμενη κουζινα και καλοδουλεμενο μπαρμπεκιου ειμαι λιγο αυστηρος στις κριτικες μου καθως αναζητω κατι διαφορετικο η καλυτερο απο αυτο που μου παρεχει η ιδια η οικια μου.
Με αυτα τα ολιγα λοιπον σας λεω οτι ο Τσαδαρης ειναι απο τις καλυτερες ταβερνες της περιοχης.
Αρχιζοντας απο τα βασικα. Εχει παρκινγκ και μεγαλη αυλη για τα παιδια με παιχνιδια σε ελεγχομενο σημειο μακρια απο κινηση και αυτοκινητα. Τα τραπεζια ειναι σωστα τοποθετημενα οχι ο ενας κολλητα με τον αλλο.
Ο χωρος μεσα καθαρος προσφατα ανακαινισμενος και με τζακι παντα ανοιχτο.
Στα της ουσιας τωρα. Παραγγελια παιρνει συνηθως ο ιδιοκτητης πραγμα σημαντικο για εμενα.

Στο φαγητο θα φατε ποιοτητα που δυσκολα συναντιεται. Το σωστο ψησιμο σταβλισιας μπριζολας, συκωτιου και μοσχαρισιας ειναι κατι που απαιτει τεχνη οπου αν και πολλοι νομιζουν οτι ειναι ειδικοι απεχουν πολυ απο κατι τετοιο. Παιδακια τρωω και σπιτι μου... Πατατες τυροκατερη μεχρι και το ψωμι ειναι ολα παρασκευασμενα απο τον ιδιο. Ψωμι τετοιο δεν υπαρχει σε φουρνο παρα μονο σε εναν στο Γραμματικο για τους γνωστες...
Κρασι ειναι το δευτερο μαγαζι που πινω και δεν προτιμω μπυρα.

Το σερβις θελει βελτιωση καθοτι στο σημειο αιχμης των παραγγελιων τα παιδια τα χανουν.
Γενικα μια καλυτερη οργανωση απαιτειται σε αυτον τον τομεα.

Τιμες στα πλαισια της εποχης μας και αυτο γιατι θελει να σε ξαναδει και καθημερινες οχι μονο ΣΚ.

Ο Τσαδαρης, Γιαννης ο πατερας Κωστας ο γιος, εχει τραβηξει εναν δρομο μακρια απο διαφημισεις στοχευση μονο σε δουλεια ΣαββατοΚυριακο κλπ και δουλευει ετσι οπως δουλευαν ολες οι παλιες ταβερνες. Στης τελικη αν δεν σου αρεσει κατι εκει ειναι να του το πεις δεν κρυβεται πισω απο γραφεια και κουζινες.

16 Φεβ 2018

Την Παπανδρέου σίγουρα δεν τη λες πιάτσα στο Χαλάνδρι. Είναι ο δρόμος που θα σε οδηγήσει στην κεντρική πλατεία της περιοχής, όπου πέριξ της θα βρεις τα πάντα.
Λίγα μέτρα από το σημείο όπου η Εθνικής Αντιστάσεως τέμνει την Παλαιολόγου και γίνεται Παπανδρέου, χωρίς βέβαια να έχει σημασία προς τιμή ποιανού Παπανδρέου πήρε το όνομα, κοιτώντας δεξιά θα δεις το Marea. Παλίρροια η λέξη στη μετάφρασή της, οπότε θαλασσινό το μενού της.

Ιστορικά στο σημείο υπήρχε για χρόνια ψαροταβέρνα με μερακλή ιδιοκτήτη που πλέον μας άφησε χρόνους. Σε αυτό το μαγαζί δούλευε μια εκ των 2 ιδιοκτητών και είχε όνειρο ζωής να ανοίξει δικό της χώρο στο ίδιο σημείο, όπερ και εγένετο.

Για λίγους μήνες μέσα στο 2017 φιλοξενήθηκε ‘’Το τηγάνι της μουρμούρας’’ αλλά πήγε άπατο όχι τόσο λόγω προσέλευσης κόσμου αλλά υψηλού ενοικίου.

Οι ιδιοκτήτες άλλαξαν, το ίδιο και η διακόσμηση του χώρου, εννοείται το μενού ανάλογα τα χούγια του καθενός, η μαγείρισσα όμως έμεινε σταθερή να προσφέρει αδιάκοπα τις υπηρεσίες της μαγειρεύοντας τίμιο, σπιτικό και γευστικό φαγητό.

Τα 2 λοιπόν νέα κορίτσια οι αφές Άννα και Ιωάννα που τρέχουν το μαγαζί, ελπίζω και εύχομαι να πετύχουν γιατί ξεχειλίζουν από όρεξη και ωραίες ιδέες.

Ο χώρος μεγάλος, καθαρός, καλαίσθητος, άνετος, με πέτρα και ξύλο και με τα τραπέζια σε ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους, χωρίζεται με συρόμενο τζάμι σε 2 μικρότερους μακρόστενους. Ο δεξιά είναι πιο παιγνιδιάρικος, θυμίζει πλακόστρωτη αυλή με γυάλινη οροφή, τσιμεντένιους καναπέδες με πολύχρωμες μαξιλάρες, καλλωπιστικά φυτά, φαναράκια και τραπεζοκαθίσματα σε εκρού απόχρωση.

Στον αριστερά χώρο κυριαρχεί το μπαρ με μια μεγάλη βιτρίνα – μπουκαλοθήκη με ποτά, κρεμασμένες μεγάλες λάμπες από σκοινένια χοντρά καλώδια σε σχήμα ναυτικών κόμπων, στο κέντρο μεγάλες κολώνες με ένα τιμόνι παλιού καραβιού, όλα εν είδη καταστρώματος και τραπεζοκαθίσματα σε εκρού και γκρι απόχρωση.

Η εξυπηρέτηση αν και δεν δοκιμάστηκε σε συνθήκες πίεσης ήταν αρκετά καλή. Οι σερβιτόρες ντυμένες ομοιόμορφα με μαύρη στενή ποδιά, μοίραζαν απλόχερα χαμόγελα και ήταν έτοιμες να απαντήσουν σε κάθε ερώτηση που αφορούσε τις πρώτες ύλες των πιάτων.
Ο κατάλογος έρχεται σε μια απλή σελίδα με χωριστή την ενημερωμένη κυρίως στα λευκά, λίστα κρασιών. Κυριαρχούν οι θαλασσινοί μεζέδες με 2-3 επιλογές σε κρέας για τα άτομα της παρέας που δεν αγαπάνε τα θαλασσινά.
Στην αρχή έρχεται φρυγανισμένο ψωμί με λάδι και ρίγανη, συνοδεία γαύρου φιλεταρισμένου και βουτηγμένου απλά σε λαδόξυδο με κάποια στοιχεία πιπεριάς. Καλό για εισαγωγή με την τιμή στο 1 euro pp.

Ξεκινήσαμε με γαρίδες cruddo marea. Καθαρισμένες γαρίδες βουτηγμένες σε μια απλή αλλά αρωματική διάφανη και ημίγλυκη σάλτσα, αποτελούμενη από λεμόνι πορτοκάλι και λάδι. Εκτός από τις ουρές που ήταν ντεκοράτες, οι υπόλοιπες γαρίδες είχαν ρουφήξει λαίμαργα τη σάλτσα και ήταν απίθανες. Το πιάτο καθαρίστηκε επιμελώς.
Μελιτζανοσαλάτα καπνιστή με ψιλοκομμένη πιπεριά και μυρωδικά, αφημένη για μια ημέρα να ξεκουραστεί και σερβιρισμένη μόνο με τα υγρά της. Μεγάλη μερίδα για 2, καταναλώθηκε το μεγαλύτερο μέρος της.
Φάβα ζεστή με καραμελωμένα κρεμμύδια, αέρινη και αφράτη και αυτή μεγάλη μερίδα για 2 άτομα, δεν ξέρω αν ήταν έτοιμη και ντράπηκα να ρωτήσω, αν ήταν όμως, ήταν από τις καλύτερες του είδους.

Θράψαλο τηγανητό όπως το ζητήσαμε crispy and lemon only, κλασσικός αλλά σταθερός μεζές σε κάθε τραπέζι.

Εκεί που περιμέναμε για να κλείσουμε το ριζότο με τα θαλασσινά, πέφτει στο τραπέζι μας το πιάτο με τους ψαροκεφτέδες κερασμένο για ένα test drive, μιας και ο Αδερφός Αθανάσιος ήταν γνωστός των ιδιοκτητριών.
Πιάτο με 6 μυρωδάτους κεφτέδες από πέρκα, γαρίδα, δυόσμο κρεμμύδι και διάφορα άλλα μυρωδικά, και στο κέντρο sweet chili cause με μαγιονέζα. Το καλύτερο πιάτο της ημέρας πολύ γευστικό, λαχταριστό και γαργαλιστικό στον ουρανίσκο. Δώσαμε τα εύσημα στη μαγείρισσα και συνεχίσαμε με το ριζότο.
Χυλωμένο με διαφορετικό τρόπο έτσι ώστε να κρατήσει αρκετή αλλά σωστή υγρασία, έξτρα γεύση από ντομάτα, πάρα πολλά μύδια, αρκετά κομμάτια από θράψαλο και γαρίδες. Ένας από τους 4 τρόπους παρασκευής του ριζότου, που έχω φάει ελάχιστα και παρουσιάζει αρκετό ενδιαφέρον.

Συνοδέψαμε με γλυκόπιοτο λευκό κρασί αντί τσίπουρου Ηπειρώτικου (άνευ), λόγω του περασμένου της ώρας και πληρώσαμε για το φαγητό γύρω στα 15 euro pp.
Στο τέλος για να γλυκαθούμε, μας κέρασε ένα πολύ ωραίο σπιτικό γλυκό κάτι σαν προφιτερόλ χωρίς τα σουδάκια. Σε ποτήρι στριμώχτηκαν παντεσπάνι, 2 ειδών κρέμες, λευκή και κακάο και σαντιγί. Δεν κράτησε για πολύ το στρίμωγμα τους γιατί φαγώθηκε εν ριπή πολυβόλου σε πεδίο βολής.

Κλείνοντας, θεωρώ ότι θέλει αρετή και τόλμη στην εποχή που ζούμε, να ξεκινήσεις νέα επιχειρηματική προσπάθεια στο πολύβουο Χαλάνδρι και μάλιστα εκτός πιάτσας. Αν συνυπολογίσουμε κιόλας ότι το Μarea είναι η 2η επιχείρηση των κοριτσιών (η 1η στο Μαρούσι το Fait Maison σε άλλο στυλ βέβαια), τότε η θέληση για επιτυχία, το ευγενικό service, η απλή μαμαδίστικη κουζίνα θα οδηγήσουν σίγουρα στην επιτυχία που την εύχομαι ολόψυχα.

Τρια πραγματα σε αυτη τη ζωη, οταν τα ζοριζεις πολυ, εχουν την ταση να σε φτυνουν καταμουτρα: οι καινουργιοι ερωτες, οι βραδινες εξοδοι και τα λαμα. Και καλα τα αλλα δυο, βρισκεις αλλο ταιρι ή πιο προθυμο να υπομεινει χαδια ζωο. Πως ομως παιρνεις το τραπεζι σου απο το μαγαζι που στα κανε μουσκεμα να πας σε αλλο να συνεχισεις τη βραδια σου στα στεγνα;

Φταιμε και μεις, εδω που τα λεμε. Της καρφιτσωθηκε της αλληνης στο μυαλο ζωντανο μουσικο προγραμμα, και κοντεψαμε να ξενιτευτουμε επειδη δε βρισκαμε ουτε κιλιμι διαθεσιμο. Καπως ετσι, καταληξαμε 11 ατομα, ενα βροχερο σαββατοβραδο, σε ενα απο τα τραπεζια του Περι Κρεατων Γευσεις, της μοναδικης επιλογης με ελευθερο τραπεζι που ειχαμε μετα ερευνα επιπεδου Νικολουλη.

Επισης φταιμε που πηγαμε σε 3 δοσεις, σαν αμοξιλ 500ρι. Κατα τις 10 παρα οι 3, 11.30 αλλες 3, μια ωρα μετα τα ρεστα μας. Αμα τη εμφανισει, ειχαμε δηλωσει οτι ειμαστε πιο κοινωνικα απροσαρμοστοι απο Μαορι στο Μανχατταν, αλλα εκει καπου σταματησαμε τις αλλοπροσαλλιες, και τις αρχισε το καταστημα.

Το οποιο καταστημα ειναι το αναμενομενο εμφανισιακα, ανετο και καθαρο, χωρις κανενα παινεψιμο διακοσμο, αλλα σιγουρα καταλληλο για το σκοπο του. Εκτιμησα τα ευρυχωρα τραπεζια και τις ανθρωπινες αποστασεις μεταξυ τους, δεν εκτιμησα τις καμποσο αβολες καρεκλιτσες τους.

Επισης εκτιμησα τον επαγγελματια μουσικο τους που τραγουδουσε πολυ ωραια το εντεχνολαικο ρεπερτοριο του, καθως και την ικανοτητα του να εκτελει σπαραξικαρδια μεχρι και το τραγουδι των Τελεταμπις. Δεν μπορω να πω το ιδιο και για την υπερτατα καλτ φιγουρα του ιδιοκτητη, στον οποιο καθε τρεις και λιγο παραχωρουσε εμφανως απροθυμα το μικροφωνο. Ο ανθρωπος αυτος σαφεστατα αγαπα το παλκο, αλλα η ωδικη του δεινοτητα φερνει στο νου παπαγαλο παρα αηδονι, οποτε μονο με χιουμορ παλευοταν η κατασταση.

Για να μη θυμηθω καλυτερα την οριενταλα που κουνουσε τους ελληνοπρεπεις γοφους της και ζαλιζε με τα δονουμενα ψωμακια της τους ηδη αποχαυνωμενους απο το κρασι θαμωνες. Πως συνταιριαξαν Ορφεα Περιδη, παρωδια Καρρα και Alla Kushnir, αποτελει αλυτο μυστηριο.

Τιποτα ομως, δε μας προετοιμασε για το κλεισιμο της βραδιας μας εκει, μιας βραδιας που ξεκινησε με ευγενεστατο καλωσορισμα, ευχαριστη εξυπηρετηση απο μια κοπελα και γενικα καλη συμπεριφορα του προσωπικου απεναντι μας. Αν δεν ειχε ακολουθησει το σκηνικο που περιγραφω παρακατω, ευκολα θα ειχα βαλει 4 στον τομεα. Τωρα βαζω 2 και να λενε και ευχαριστω που εχω χιουμορ σαν ανθρωπος.

Τρεις χωριστες παρεες στο ιδιο τραπεζι σημαινουν και 3 λογαριασμους. Οι πρωτοι και οι δευτερες φαγαμε, οι τριτοι ηπιαν μιση δεξαμενη κρασι. Οταν ηρθε λοιπον οι ωρα να πληρωσουμε για να φυγουμε, οι τελευταιοι ηθελαν να μεινουν να συνεχισουν να επενδυουν στο μνημειο του αγνωστο
υ αμπελουργου. Ζηταμε λοιπον χωριστους λογαριασμους και πληρωνουμε οι 2 πρωτες δοσεις τα δικα μας. Ο ιδιοκτητης ερχεται καθιδρος και ρωτα ποιος ηπιε, λεει, μισο ημιγλυκο, που ειχε μεινει απληρωτο. Σημειωτεον, οι 5 που θα εμεναν δεν ειχαν πληρωσει.

Εξηγουμε πανω απο το θορυβο οτι εμεις πληρωσαμε τα δικα μας, και οι αλλοι θα πληρωσουν τα κρασια τους στο τελος. Δεν πειθεται. Οποτε, κατα την εξοδο μας, και ενω εκτελει στα 5 μετρα Μητροπανο, κατεβαζει το μικροφωνο, με γραπωνει απο το μπρατσο και ρωτα εντονα αν βγαλαμε ακρη με το ημιγλυκο. Μπροστα σε ολο τον κοσμο, θεωρησε οτι ηταν σοφο να κανει κατι τετοιο. Παλι καλα που δεν το ειπε στο μικροφωνο, ή ακομα χειροτερα, τραγουδιστα. Περα απο αχαρακτηριστα αγενης, η πραξη του ηταν αψυχολογητη, και τελικα του κοστισε οποιαδηποτε μελλοντικη μας επαφη με το καταστημα.

Ισως και να το καταπινα αν, σε ενα τουλαχιστον τομεα, ημαστε ικανοποιημενοι, μα τωρα, δεν εχω κατι να πιαστω. Συμπεριφορα; Αστα βραστα. Φαγητα; Χρυση μετριοτητα, ενω κοστος ξεπερνα κατα πολυ την ποιοτητα που μας προσφερθηκε.

Στα του φαγητου, τα 3 πρωτα ατομα πηραμε:

Τζατζικι, μου θυμισε κουβαδισιο, χωρις να ορκιζομαι ομως. Σε καθε περιπτωσει ειναι βελουδινο μεν, ανευρο δε. (3.5€)

Πατατες τηγανιτες, ωραια τηγανισμενες και χερατες. Αυτο που μας χαλασε ηταν η ποσοτητα, ειδικα αν συνυπολογισεις οτι περασαν απο διπλα μας κατι μεριδες πολυ πιο καρδαμωμενες. (3.5€)

Κολοκυθακια τηγανιτα, λαδερα μεν και με αλευρατη γευση, αλλα τρυφερα μεσα και ωραια αλατισμενα. Δεν ειμαι αντικειμενικη, γιατι τα λατρευω οσο χαλια και αν ειναι, παντως στους αλλους δεν αρεσε η αλευρενια επιγευση. Επισης θεωρω την τιμη σκανδαλωδη για 15 αραχνουφαντες ροδελιτσες κολοκυθι, χωρις καν ενα ντιπ διπλα. (5.5€)

Μπεκρη μεζες. Πολλα πραγματα ηταν, μπεκρη μεζες ομως σιγουρα δεν ηταν. Σε ενα πηλινο βρηκαμε μερικες πρασινες πιπεριες, λιγη ντοματα, φετα, λαδια, νερα, αψαδα ουτε εξ ακοης, καλα για καψιμο δε το συζητω καν, δεν τον γνωριζω τον κυριο, και απο κατω μουλιασμενη τηγανιτη πατατα να πιανει χωρο. Σαν γευση κρινομενη, δεν ηταν καθολου κακη. Το ετρωγες. Αν ομως, οπως ο ατυχος φιλος μας, λαχταρας να φας το ονομα και οχι ο, τι αυτοι βαφτισαν ετσι, τοτε θα μεινεις με τη λιγουρα. (7€)

Μεριδα προβατοπαϊδακια. Να ξεκινησω απ τα καλα. Αριστα κομμενη και ψημενη, χωρις καμια ασχημη οσμη, με τη λαχταριστη μυρωδια της τσικνας, η προβατινα εγραψε. Με την ντοπιαστικη ποσοτητα ομως που φεραν, τρια παϊδακια με λιγο ψαχνο και μερικες πατατες, ισα που επαιρνε ο καθενας μια μυρωδια, μη και κακομαθουμε. (9€)

Μεριδα παϊδακι αρνισιο. Φερνει ατιμωση στο δολιο το ζωντανο που θυσιαστηκε για να ευχαριστηθουμε εμεις. Δε το σεβαστηκαν το καψερο, οποτε καπως ετσι κατεληξε τεσσερα λεπτουτσικα κοκκαλακια με ενα ιχνος κρεατος απανω, τοσο λαστιχενιο και σκληρο που πηγε ακλαφτο. Δεν ξερω ειλικρινα τι με πειραξε περισσοτερο. Που η μεριδα ηταν 60γρ κρεατος με κοπο, ή που και αυτο ηταν μια αμασητη μαζα νευρων και λιπους; (9€)

Για να λεμε και τα θετικα, κεραστηκαμε ενα πιατο με καμποσα κομματακια μιλφειγ, που ειναι παντα μια εκτιμητεα κινηση, και ηταν και νοστιμουλια. Επιπλεον, η αποδειξη ερχεται νομιμα και αζητητα, πραγμα που ξεκαθαρα σεβομαι.

Για ολα τα προαναφερθεντα, που για κορεσμο τριων πεινασμενων ατομων εφταναν δεν εφταναν, με εμφαση στο δεν, πληρωσαμε 3 ατομα, μαζι με 2 μισοκιλα κρασι (4.5€ εκαστο) ενα 50ρικο, χρηματα που θεωρω πολλα για την ποσοτητα και ποιοτητα οσων μας προσφερθηκαν. Πως να το κανουμε, ειναι τσιμπημενες οι τιμες, και συνδυαστικα με τα πιατα τους, σε εκνευριζουν επικινδυνα.

Τι μου εμεινε τελικως; Εκνευρισμος και δυσαρεσκεια. Διοτι φιλτατε αφεντικε, ειναι πολυ ευκολο να δωσεις μια να παει η καρδαρα με το γαλα ακλαφτη και συ της εριξες ενα τακλιν, τυφλα να χει ο Καστιγιο. Δε νομιζω να ξαναπαω. Ουτε τα δονουμενα ψωμακια της χορευτριας, ουτε η μουσικη, ουτε το φαγητο με συγκινησαν ιδιαιτερα, πραγμα περιεργο με τοσο δραμα στη φωνη του αοιδου.