Πρόσφατες Κριτικές Εστιατορίων

21 Απρ 2018

ΑΡΙΣΤΟ φαγητό. Φάγαμε 6 άτομα, 2 ενήλικες και 4 παιδιά. Μια μοσχαρισια το μαχών πάνω από κιλο, μια πικανια, ένα hanger steak, και τα δύο από 400 γραμμάρια περίπου, μια σαλάτα με λαχανικά και ψητό μανουρι.

Τα συνοδευτικά, οι πατάτες σε κυβακια πολύ νοστιμες, τα ψητά λαχανικά γευστικά (θα μπορούσε να είναι λίγο μεγαλύτερη η μερίδα) και μια κωλ σλω η οποία ήταν κάπως πικάντικη (επίσης θα μπορούσε να είναι λίγο μεγαλύτερη μερίδα και γευστικά καλύτερη, με λίγη μαγιονέζα παραπάνω και λιγότερο πικάντικη, τουλάχιστον για το δικό μας γούστο).

Το μόνο "αρνητικό" ότι η πρασιναδα της σαλάτας με το μανουρι (που κοστίζει 8 ευρώ σα σαλάτα), είναι ακριβώς η ίδια που συνοδεύει τα κρέατα. Επιδόρπια πήραμε cheesecake με πράσινα φουντουκιου, πορτοκαλοπιτα με παγωτό, millfeulles με κρέμα ζαχαροπλαστικης και φράουλες. ΤΕΛΕΙΑ!!!

Το προσωπικό ΑΨΟΓΟ, ευγενεστατο χωρίς να είναι κουραστικό, εξυπηρετικο και εξηγουσαν κάθε τι πολύ επαγγελματικα. Έχοντας επισκεφθεί αρκετά εστιατόρια για μοσχαρισιες κοπες, άνετα το θεωρώ ένα από τα 2 κορυφαία και σα γεύση αλλά και σαν λόγο κόστους και ποιότητας (value for money).

21 Απρ 2018

Επισκεφθηκαμε το εστιατόρια οικογενειακά 2 ενήλικες και 4 παιδιά στις 13-4-2018. Κράτηση μέσω etable. Δεν είχε κόσμο την ώρα εκείνη. Το κουβερ αποτελείται από καλαθακι με πολύ ωραία Ψωμάκια, πίτες και στις συνοδεία μόνο 2 μικρών μπωλ με ελιτσες. Θα μπορούσε να έχει ένα μικρό ντιπ. Πήραμε για ορεκτικά ντακο πάρα πολύ γευστικό, αλλά η ποσότητα της ντομάτας και του τυριού θα μπορούσε να είναι λίγο μεγαλυτερη.

Σαλάτα λαχανικών 2 ατόμων με πάρα πολύ ωραία βινεγκρετ, 2 μοναδικά στικς τυριού και 2-3 ντοματινια χαμένα στα λαχανικά. Τέλεια γεύση όμως.

Στα κυρίως, πήραμε trip tip, σωστά ψημένο, ωραία γεύση αλλά σκληρό, rib eye πολύ ωραίο τόσο από γεύση όσο και από ψήσιμο, flank steak ωραία γεύση καλό ψήσιμο, λίγο πιο μαλακό από το trip tip, μοσχαρισια σταβλισια μπριζολα, καλή γεύση, καλό ψήσιμο κάπως μαλακή.

Όλα τα κρέατα τα ζητήσαμε ψημένα medium. Τα συνοδευτικά ήταν πολύ ωραία ψητά λαχανικά, τηγανιτές πατάτες, ψητό πατάτα με λευκή σάλτσα γιαουρτιού, πολύ ωραία σε γεύση. Στο τέλος μας πρότειναν λουκουμαδες με μερεντα και παγωτό, και σουφλε σοκολάτας με παγωτό πολύ ωραία και τα δύο.

Η γενική εικόνα ήταν ότι τα κρέατα που ήταν και ο βασικός λόγος που πήγαμε στο συγκεκριμένο μαγαζί δεν τα λες τρυφερά, πράγμα που μας κάνει να μην το επιλέξουμε ξανά. Το σέρβις, δύο νέα παιδιά πάρα πολύ ευγενικά, ήταν όμως ερασιτεχνικό μια και ο σερβιτορος ξέχασε την αρχική παραγγελία και επανήλθε για επιβεβαίωση, το κέρασμα ήταν ένα λικέρ ροδιου στους γονείς και τίποτε για τα παιδιά και φεύγοντας, απλά ανοίξαμε την πόρτα και βγήκαμε χωρίς να μας αποχαιρετισει κάνεις από το προσωπικό.

21 Απρ 2018

Το μαγαζί εξαιρετικό σε ολα του. Το service αψογο. Όταν χαμογελανε οι άνθρωποι, το γεγονός αυτό προδιαθέτει θετικά τον πελάτη, οποτε μπραβο τους.

Μας εκαναν και σωστές προτάσεις και φαινόταν οτι πραγματικά ήθελαν να το ευχαριστηθούμε. Το φαγητό και γρήγορα ηρθε και σωστά μαγειρεμένο. Αν και 4 άτομα, μας έβαλαν σε ενα μεγαλύτερο των 4 ατόμων τραπέζι που ήταν και πιο άνετα.

Είχαμε κλείσει το τραπέζι μέσω e-table και έιχαμε 20% έκπτωση.

Απο ορεκτικά, πήραμε 1 σαλάτα προσούτο,1 παστουρμαδοπιτάκια, 1 φέτα με μέλι και 1 αυγά με σουτζούκι.

Για κυρίως πήραμε 2 σπαλομπριζόλες βουβαλίσιες Σερρών, 1 Solomillo (βουβαλισια μπριζολα Ουρουγουαης) και 1 μερίδα σεφταλιές.

Ήπιαμε και 4 μπύρες.
Ο λογαριασμός για ολα αυτά ήταν γύρω στα 100 οπότε πληρώσαμε 80 λόγω έκπτωσης.

Ναι θα ξαναπάω άνετα και σίγουρα και ο αδερφός μου που το έχει βάλει στην λίστα του!

21 Απρ 2018

Ίσως είναι ασυνήθιστο να γράφεις κριτική για το παιδί, πριν γνωρίσεις το γονιό του, θέλαμε όμως ένα ήσυχο μέρος για κυριακάτικη κουβέντα με φίλους, οπότε προτιμήσαμε την ΑΤΡΑΞΙΟΝ αντί για το ΔΥΟΣΜΟ, μολονότι ο τελευταίος φιγουράρει στις πρώτες θέσεις της κατάταξης. Δεν μπορώ να πω ότι το μετανιώσαμε, επιφυλάσσομαι πάντως να κάνω τη σύγκριση σε πρώτη ευκαιρία.

Η ΑΤΡΑΞΙΟΝ λοιπόν βρίσκεται σε μια ήσυχη άκρη της Δραπετσώνας, πάνω από το λιμάνι. Αν δεν ξέρετε την περιοχή, βάλτε καλύτερα μπρος την πλοήγηση, θα σας βγάλει ακριβώς εκεί που πρέπει να παρκάρετε (2,5 στα 10, μια και η περιοχή έχει μάλλον χαμηλή δόμηση). Η πρώτη εντύπωση θετική: Απεριόριστη θέα στην είσοδο του λιμανιού και απέναντι στην ακτή Μιαούλη. Με καλό καιρό φροντίστε, εφόσον δεν είστε μεγάλη παρέα, να καβατζώσετε ένα από τα τραπέζια της βεράντας ή, όπως εμείς, δίπλα στα μεγάλα παράθυρα του εσωτερικού χώρου. Τα τραπέζια είναι ευτυχώς μεγαλούτσικα και όχι στριμωγμένα, τα καθίσματα αναπαυτικά, ο χώρος μέσα και έξω πολύ καθαρός, αν και ακόμα σε φάση διαμόρφωσης, έχω την εντύπωση. Στην άλλη πλευρά του δρόμου βρίσκονται κουζίνα και τουαλέτες (επαρκώς καθαρές, απλά με ελαφρώς ολισθηρό δάπεδο).

Από την εξυπηρέτηση δεν είχαμε κανένα παράπονο. Όταν φθάσαμε κατά τη μία και μισή, είχε πολύ λίγους πελάτες, όταν σηκωθήκαμε όμως να φύγουμε τρεις ώρες αργότερα ήταν σχεδόν όλα τα τραπέζια κατειλημμένα, χωρίς να χαθεί η μπάλα.

Είναι σαφές ότι η ΑΤΡΑΞΙΟΝ έχει κάνει γκελ στον κόσμο, όχι μόνο λόγω προνομιακής θέσης, αλλά και λόγω αρκετά καλής κουζίνας και πολύ καλών τιμών. Με το που πήραμε θέση, ήρθε στο τραπέζι, μαζί με τους καταλόγους, κρύο νεράκι σε μπουκάλι γυάλινο (και ανανεώθηκε χωρίς να χρειαστεί να το ζητήσουμε), μας ρώτησαν αν θέλουμε ψωμί (πείτε ναι, είναι ολόφρεσκο σουσαμένιο! ), σε πέντε λεπτά είχαν πάρει παραγγελία, και τα εννέα συνολικά πιάτα που παραγγείλαμε προσγειώθηκαν με ρέγουλα στο τραπέζι μας, πρώτα τα κρύα, κατόπιν τα ζεστά, όπως τα ετοίμαζε η κουζίνα.

Εκτίμησα ιδιαίτερα την αυστηρή τήρηση της απαγόρευσης του καπνίσματος, δυστυχώς ακόμα όχι αυτονόητο σε χώρους που δηλώνουν «μεζετζίδικο», όπως η ΑΤΡΑΞΙΟΝ.
Ο κατάλογος σπαρτιάτικος, με την καλή έννοια του όρου, χωρισμένος σε αλοιφές, κρύους και ζεστούς μεζέδες, σαλάτες, κρεατικά και ψαρικά. Με την ίδια λογική και ο κατάλογος των ποτών. Προτιμήσαμε το χύμα ροζέ, δεν μας απογοήτευσε. Οι μερίδες απόλυτα ικανοποιητικές για το είδος του μαγαζιού.

Από τα φαγητά το μόνο που δεν θα ξανάπαιρνα είναι τα καραμανλίδικα πιτάκια, είχαν αδύνατη γέμιση και μάλλον άργησαν να μας τα φέρουν, οπότε μόνο τραγανά δεν ήταν. Το ίδιο συνέβη και με το βουνό πατάτες, τηγανισμένες με τη φλούδα τους, κρίμα γιατί ήταν πραγματικά νόστιμες. Πολύ καλός αντιθέτως ο καγιανάς με καβουρμά (τα υλικά έρχονται ήδη ανακατεμένα, αλλά αυτό δεν ενοχλεί), ακόμα καλύτερο (ίσως το καλύτερο όλων) το σαγανάκι με πιπερόμελο, που πρέπει όμως να φαγωθεί γρήγορα. Η τυροκαπνιστή δεν θα πάρει δίπλωμα ευρεσιτεχνίας, καθ’ ότι νόστιμη, αλλά χωρίς υπόνοια καπνίσματος.

Η μουτεμπέλ χλωμή και άνευρη, κάτω από τη βάση. Καλή από πάσης απόψεως η σαλάτα ατραξιόν, φρεσκοκομμένη και με ποικιλία υλικών, συνόδευσε μια χαρά τα κρεατικά μας, που ήταν σουβλάκι πανσέτα, σωστός αφρός, σωστά ψημένο, και γουρνοπούλα που ήταν απλό χοιρινό και απείχε έτη φωτός από τη γνωστή μεσσηνιακή σπεσιαλιτέ.

Σαφώς δεν μας ικανοποίησαν όλα όσα δοκιμάσαμε, όμως σε ένα μαγαζί σαν την ΑΤΡΑΞΙΟΝ που προσφέρεται για κάθε είδους και μεγέθους παρέα πας κυρίως για κρασάκι ή τσιπουράκι συνοδεία κάποιων μεζέδων. Πριν σας γλυκάνει η γλυκιά σοκολατομπουκιά του αποχαιρετισμού, θα σας γλυκάνει άλλωστε ο λογαριασμός. Τέσσερα άτομα φάγαμε και ήπιαμε με λίγο πάνω από 50 ευρώ. Συνολική αποτίμηση: Μια χαρά, η ΑΤΡΑΞΙΟΝ ταιριάζει γάντι στη Δραπετσώνα, εφόσον μένετε στις νότιες γειτονιές δεν έχετε λόγο να την παρακάμψετε.

21 Απρ 2018

Λίγο πριν τις γιορτές του Πάσχα, κατεβήκαμε 3 άτομα απογευματάκι καθημερινής για βόλτα στο Μικρολίμανο, εκμεταλλευόμενοι και τον πολύ καλό και ζεστό καιρό που είχε εκείνη την ημέρα. Προορισμός για φαγητό δεν υπήρχε συγκεκριμένος, θα κάναμε τη βόλτα μας και όπου μας άρεσε θα καθόμασταν. Αρκετά μαγαζιά είχαν κόσμο, δεδομένης μάλιστα και της ώρας, σίγουρα θετική εικόνα. Η παρέα μου έριξε την πρόταση για το ΒΑΡΟΥΛΚΟ του γνωστού σεφ Λευτέρη Λαζάρου. Αν και τα εστιατόρια τηλεοπτικών σεφ δεν είναι τα αγαπημένα μου και η αλήθεια είναι ότι δεν τα πολυπροτιμώ, δεν έφερα αντίρρηση στην επιθυμία των υπόλοιπων. Εξάλλου, δεν είχα και εναλλακτική πρόταση, καθώς στο Βόσπορο που πηγαίναμε συχνά παλιότερα δεν θέλαμε να πάμε, ενώ και η παλαιότερη επίσκεψη μου στο Θέα Θάλασσα, για το οποίο υπάρχουν αρκετά καλές κριτικές στο site, δεν με είχε αφήσει ιδιαίτερα ευχαριστημένο.

Για πάρκινγκ, εμείς θέλοντας να περπατήσουμε, είχαμε αφήσει το αυτοκίνητο στην αρχή του Μικρολίμανου. Σε διαφορετική περίπτωση, η μοναδική επιλογή σας θα είναι μάλλον ο επί πληρωμή χώρος στάθμευσης, που βρίσκεται λίγα μέτρα μετά το Βαρούλκο.
Το εστιατόριο, λοιπόν, είχε κόσμο αλλά υπήρχαν αρκετά ελεύθερα τραπέζια, οπότε τακτοποιηθήκαμε σε ένα αρκετά προνομιούχο εξωτερικό τραπέζι δίπλα στη θάλασσα. Ο χώρος έχει περιγραφεί ιδανικά από την PP_TINA, δεν έχω παρά να συμφωνήσω απόλυτα μαζί της. Διακριτικά πολυτελής, χωρίς περιττά στοιχεία, όμορφη και λιτή διακόσμηση, ενδεχομένως, ωστόσο, κάπως ψυχρός. Σε κάθε περίπτωση, η τοποθεσία του εστιατορίου είναι από μόνη της σημαντικό πλεονέκτημα, οπότε, δεδομένου και του τραπεζιού στο οποίο καθίσαμε, απολαύσαμε την παραμονή μας στο χώρο.

Ως προς το service, δεν έχω κάποιο παράπονο, όλο το προσωπικό ήταν ευγενέστατο, από την αρχή έως το τέλος. Το τραπέζι που καθίσαμε, όπως προανέφερα, ήταν ιδανικό, οι ρυθμοί των πιάτων σωστοί και όλα, γενικά, κύλησαν όπως θα ανέμενες σε ένα εστιατόριο αυτού του ύφους. Θετικότατη εντύπωση μου έκαναν και οι σερβιτόροι που είχαν διάθεση να μας εξηγήσουν λεπτομερειακά τα πιάτα που παραγγείλαμε και γενικότερα η συμπεριφορά τους ήταν αρκετά φιλική, τηρουμένων των αναλογιών, και καθόλου «στημένη», όπως ενδεχομένως να περίμενα αρχικά. Άριστα λοιπόν στο service από εμένα.

Επίσης, άριστη θα είναι και η αξιολόγησή μου, ως προς τη γεύση. Αλλά, ας πάρουμε τα πράγματα αναλυτικότερα. 3 άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:
- για αρχή ήρθαν ψωμάκια με νόστιμες ελιές, χωρίς ωστόσο κάτι το αξιομνημόνευτο. Η αλήθεια είναι ότι ένα πιο ιδιαίτερο καλωσόρισμα θα το περίμενα. Η χρέωση στο 1,80 € ανά άτομο.
- σαλάτα κινόα με γαρίδα, μαντζουράνα, ξύσμα lime, καπνιστή μελιτζανοσαλάτα και διάφορα άλλα αρωματικά και λαχανικά (15,00 €). Πολύ νόστιμο πιάτο, ωραία σερβιρισμένο, μας ικανοποίησε απόλυτα, ενώ και η μερίδα ήταν σχετικά ικανοποιητική.
- ελληνικό σεβίτσε, με λαβράκι, ζελέ ούζου, διάφορα αρωματικά και λαχανικά, εκ των οποίων ξεχώρισα τον κόλιανδρο (13,00 €). Ελαφρώς κατώτερο πιάτο από το προηγούμενο, τουλάχιστον για εμένα, καθώς η υπόλοιπη παρέα ενθουσιάστηκε
- κριθαράκι με γαρίδα, λημνιό κρασί, μπούκοβο και παρμεζάνα (20 €) για μένα, εξαιρετικά χυλωμένο, με πολύ ωραία αρώματα, νομίζω είναι από τα πιο ωραία πιάτα αυτού του είδους που έχω ποτέ δοκιμάσει. Η ποσότητα ικανοποιητική οριακά.
- 2 μερίδες ριζότο σουπιάς (20 €) για τους υπόλοιπους της παρέας, και εδώ οι ίδιες εξαιρετικές εντυπώσεις. Προσωπικά, «έκλεψα» μια μπουκιά, το πιάτο σίγουρα ήταν νόστιμο, δεν ξεχώριζε ωστόσο, όπως η δική μου επιλογή.
- στο τέλος πήραμε εκμέκ κανταΐφι, με κρέμα πορτοκάλι, φιστίκια αιγίνης και παγωτό μαστίχα (10 €), σερβιρισμένο με ιδιαίτερο τρόπο. Δεν μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα, περίμενα ενδεχομένως κάτι πιο ξεχωριστό, ενώ και η ποσότητά του ήταν αρκετά μικρή.
- από ποτά επιλέξαμε ένα μπουκάλι μοσχοφίλερο (26 €) και εμφιαλωμένο νερό (2,90 €), το οποίο και ήρθε απευθείας στο τραπέζι μας.
Συνολικά από τις γεύσεις μείναμε ικανοποιημένοι, καθώς ειδικά το κυρίως πιάτο αλλά και η σαλάτα ήταν για εμένα, τουλάχιστον, από τα πιο νόστιμα πιάτα που έχω ποτέ δοκιμάσει. Η σχετική απογοήτευση για το γλυκό, δεν θα στερήσει κάποιο πόντο από την τελική αξιολόγησή μου.

Το συνολικό κόστος της εξόδου μας ήταν κάτι παραπάνω από 130 €, δηλαδή περίπου 45 € το άτομο, για 3 κυρίως, 2 σαλάτες-ορεκτικά, 1 γλυκό και ένα μπουκάλι κρασί. Σίγουρα το ΒΑΡΟΥΛΚΟ δεν είναι για κάθε μέρα, σίγουρα τα πιάτα που επιλέξαμε (ιδίως στα κυρίως) ήταν από τα οικονομικότερα του καταλόγου (δεδομένου ότι κάποια επιλογή σε φρέσκο ψάρι θα ανέβαζε το ύψος του λογαριασμού) αλλά και από την άλλη ο λογαριασμός κινήθηκε σε επίπεδα που πάνω-κάτω αναμέναμε, ενώ και οι γεύσεις ήταν χωρίς αμφιβολία ιδιαίτερες. Θα ήθελα κάποια στιγμή να το ξαναεπισκεφθώ, να δοκιμάσω και άλλα πιάτα, οπότε ενδεχομένως να τα ξαναπούμε για το ΒΑΡΟΥΛΚΟ.

21 Απρ 2018

Εάν υπήρχε ένα χιπστερόμετρο, το οποίο θα μέτραγε το βαθμό χιπστερισμού στις ονομασίες χώρων εστίασης ανά την Αθήνα, η Σαμ αξιολογώ ότι θα έσπαγε όλα τα κοντέρ και κανείς δεν θα μπορούσε να τη συναγωνιστεί. Από τη μια λοιπόν αυτό, από την άλλη το ότι έχει πρωτοστατήσει τελευταία σε διάφορες τρέντι σελίδες και περιοδικά, δεν ήμουν και πολύ ψημένη να την επισκεφτώ. Έλα όμως που το θέλησε παρέα αγαπημένη και για περίσταση σημαντική, οπότε να που βρέθηκα εν τέλει βράδυ Πέμπτης προς το τέλος του Μάρτη στον φιλόξενο χώρο της Σαμ.

Όλα κι όλα. Ο χώρος είναι πραγματικά ευχάριστος και φιλόξενος. Μικρός μεν, πολύ προσεγμένος και οικείος δε. Εγώ πήγα κι είχε πέσει πια η νύχτα, αλλά σύμφωνα με τον φίλο που το πρότεινε, είναι λέει ιδανικά προς το απογευματάκι, πέφτει λέει το φως άπλετο στη μεγάλη τζαμαρία, βλέπεις απέξω την (τρέντι) πλατεία Αυδή κι ανοίγει το μάτι σου κι είναι όμορφα και χαλαρωτικά. Και το βραδάκι όμως είναι όμορφα. Εμείς καθήσαμε στο μεγάλο ακριανό τραπέζι με τους καναπέδες και πολύ την ευχαριστήθηκα τη γωνίτσα μας.

Η εξυπηρέτηση επίσης καλή από μια κοπέλα με γνώσεις επί του ευσύνοπτου μενού και με άποψη, γλυκιά και συμπαθητική. Με ευχαρίστησαν οι χρόνοι με τους οποίους ήρθαν τα πιάτα της παραγγελίας μας, με ευχαρίστησε η αμεσότητα με την οποία ανταποκρίθηκε στα κελεύσματά μας. Ωστόσο, να ομολογήσω ότι με χάλασε το κέρασμα γλυκού στο τέλος, όταν έτσι κι αλλιώς είχαμε παραγγείλει δύο γλυκά, αν και καταλαβαίνω πόσο κακομαθημένο ακούγεται τώρα αυτό, δηλαδή εντάξει, σε κέρασαν γλυκό, ξεκόλλα. Ισχύει. Χρεώστε το στη δική μου παραξενιά. Με χάλασε πάντως και η προφορική αναγγελία του λογαριασμού στο τέλος- που και πάλι, με κάρτα πληρώσαμε, οπότε στην τελική εκδόθηκε η απόδειξη, άρα, τι τρώγομαι; Αφού όμως με χάλασαν, ορίστε, θα τα πω, δεν θα τα κρύψω.

Κι ας περάσω στα του φαγητού, από το οποίο τα συναισθήματά μου είναι ανάμεικτα κι ευθύς αμέσως θα περάσω στις περιγραφές όσο καλύτερα μπορώ να τις ανακαλέσω.

Πήραμε λοιπόν τη μελιτζανοσαλάτα με πιπεριά Φλωρίνης και τυρί, το οποίο δεν μπορώ να θυμηθώ τι ακριβώς ήταν, αλλά στη μίνι έρευνα που κάνω αναζητώντας διαδικτυακά τον κατάλογο- δεν τον έχω εντοπίσει-, βλέπω από άλλες περιγραφές ν’ αναφέρεται ως γίδινο τυρί Νάουσας. Τέλος πάντων, ό, τι κι αν ήταν, ήταν πάρα πολύ καλό κι η μελιτζανοσαλάτα νόστιμη και πολύ ωραία καπνισμένη. Θα την ήθελα λίγο περισσότερο μπαμπάτσικη, καθώς έφαγα μια κουταλίτσα μόλις, αλλά ήμασταν και εφτά, ζωή νά χουμε, οπότε τι να φτουρήσει ένα πιατάκι μελιτζανοσαλάτα.

Πήραμε και την πράσινη σαλάτα με κατσικίσιο τυρί, κομματάκια από κριτσανιστό μπέικον και βινεγκρέτ από λάδι τρούφας. Οι απόψεις διχάστηκαν επί της σαλάτας αυτής, με βασική ένσταση ότι δεν ήταν αρκετά δροσερή. Εντάξει, μπορεί και να μην ήταν, ωστόσο εγώ τη βρήκα πολύ νόστιμη, με γεύση πλούσια και το τυρί φοβερό, αν αγαπάτε το κατσικίσιο. Ίσως να είναι πιο χειμωνιάτικη, ίσως. Εγώ θα την ξαναεπέλεγα.

Πήραμε τη σιφνέικη μανούρα με τα αυγά μάτια σε σαγανάκι. Λοιπόν, εδώ λίγο μας τα χάλασε. Πάρα πολύ αλμυρό πιάτο, ακόμα και για μένα που δεν έχω πολλές ενστάσεις με το αλάτι. Επίσης, τα αυγά σαν να μην είχαν καλοδέσει με τη μανούρα, γενικά, δεν τρελαθήκαμε.

Επιλογή που θέλησα κολασμένα από την πρώτη στιγμή που την είδα στον κατάλογο ήταν ο Δραμινός καβουρμάς. Οι ενστάσεις μην τυχόν και μας πέσει πολύ βαρύς βραδυνιάτικα ξεπεράστηκαν και πολύ καλώς, καθώς ήταν ωραίος ο άτιμος. Επίσης σε συντηρητική ποσότητα, καθότι μεζές, δεν είναι για χόρταση! Δυνατός.

Μια φίλη θέλησε οπωσδήποτε τον χοιρινό λαιμό, ο οποίος ήρθε κατόπιν σιγοψησίματος, πολύ μαλακός και για συνοδεία είχε κάτι πατατούλες και κάτι καροτάκια, αν δεν κάνω λάθος. Είχε μια αύρα σπιτίσια, γευστικά όμως δεν μας έκανε ιδιαίτερη αίσθηση. Δεν τρελαθήκαμε, δεν σας το κρύβω.

Αντιθέτως, εξαιρετικές εντυπώσεις δημιούργησε το ριζότο με παρμεζάνα και λάδι τρούφας (ωραίο πράμα το λάδι τρούφας, τι να λέμε). Παρότι ήμουν επιφυλακτική αρχικά (σπάνια τρώω ριζότο της προκοπής, γι’ αυτό), οι άλλοι το θέλησαν κι έτσι τι να κάνω κι εγώ, αναγκάστηκα να συμφωνήσω. Ήταν όμως μούρλια. Ίσως το καλύτερο πιάτο που δοκιμάσαμε.

Πάρα πολύ καλά και τα τηγανιτά κολοκυθάκια με τη σος γιαουρτιού που τα συνόδευε. Θα σκέφτεστε ίσως, μα καλά, τι βαρετή επιλογή ανάμεσα σε όλα αυτά τα ψαγμενο-πειραγμένα πιάτα; Κι όμως, φίλοι μου, ήταν εξαιρετικά. Λεπτοκομμένα, καθόλου λαδένια, τραγανά κι ήρθαν μάλιστα σε λοφάκι και τρώγονταν σαν τσιπς. Τα καταβροχθίσαμε.

Πήραμε και το μπιφτέκι της Σαμ, το βουτυράτο, που συνοδευόταν από μπέιμπι πατατούλες. Κατέφθασε ένα τροφαντό μπιφτέκι, αρκετά ζουμερό, εξόχως κρεατένιο, με ιδιαίτερη γεύση, αναμφισβήτητα. Εμένα προσωπικά δεν με ξετρέλανε, ούτε κανέναν άλλον από την παρέα μου, αλλά είναι σίγουρα αξιοπρεπές.

Μέσα σε όλα αυτά πήραμε και μια σαλάτα σταμναγκάθι, για την οποία δεν έχω πολλά να πω, καθώς ανάμεσα στα διάφορα υλικά που είχε και μας κίνησαν το ενδιαφέρον, μου διέφυγε το ότι είχε και ντομάτα. Ήταν μάλιστα τίγκα στην ντομάτα, σε σημείο που μου ήταν αδύνατο να την ξεχωρίσω και να δοκιμάσω, μιας και δεν τρώω ντομάτα. Έτσι λοιπόν δεν έχω άποψη για το πιάτο αυτό, αλλά έναν καλό λόγο δεν άκουσα από τους άλλους. Αρνητικά τα σχόλια.

Από φαγητά δεν νομίζω να ξεχνάω κάτι. Πήραμε όμως και δύο γλυκά, τα οποία δεν μας κέρδισαν. Το ένα ήταν ένα σορμπέ λεμονιού με καραμέλα από κατσικίσιο γάλα και κανέλα Κεϋλάνης. Δυστυχώς δεν άρεσε σε κανέναν μας, αμφιβάλλω αν το τελειώσαμε. Εγώ έφαγα μια κουταλίτσα και δεν συνέχισα. Το άλλο ήταν μια σοκολατένια επιλογή, αλλά άλλο από αυτή τη γενική περιγραφή, δεν θυμάμαι. Θυμάμαι όμως ότι ούτε αυτό μου άρεσε. Το καλύτερο απ’ όλα με διαφορά ήταν το κέρασμα, ο κορμός σοκολάτας, ο οποίος ήταν πολύ καλός.

Τα φαγητά μας συνοδεύσαμε με χύμα κρασί λευκό, συμπαθητικό. Δεν θυμάμαι πόσα μισόκιλα πήραμε, αρκετά πάντως ώστε ένα κεφαλάκι εγώ τουλάχιστον να το κάνω. Στο τέλος 4 από μας δοκιμάσαμε κάποια χωνευτικά αποστάγματα. Μια φίλη κι εγώ πήραμε το κίτρο, το οποίο εγώ βρήκα αξιοπρεπές, η φίλη όχι και δυο φίλοι μας πήραν κάτι άλλο, τι όμως, δεν θυμάμαι καθόλου. Δεν τους άρεσε.

Κι όσο για τον λογαριασμό; Για όλα τα παραπάνω η σούμα μαζί με το τιπ μας πήγε στρογγυλοποιημένα 20 ευρώ το άτομο. Να σας πω για το Value for Money, λοιπόν. Ίσως τα πιάτα ν’ ακούστηκαν αρκετά, εμείς πάντως δεν σκάσαμε. Κάποιοι δεν πολυπείναγαν κι έφαγαν λίγο, εγώ που ψωμολύσσαγα, θά τρωγα σίγουρα κι άλλο άνετα. Από την άλλη δεν θυμάμαι καθόλου πόσα κρασιά ήπιαμε, κι αυτό είναι σίγουρα μονάδα μέτρησης VfM. Θα μου πεις κιόλας, μα αφού μικροί παραγωγοί, ελληνικά προϊόντα απ’ όλη την Ελλάδα κι όλα αυτά. Σίγουρα, ναι, δεν λέω, κι όμως, πραγματικά πιστεύω ότι οι τιμές χωρούν περιθώριο βελτίωσης, τις βρήκα ένα τσακ προς τα πάνω.

Εν κατακλείδι, τι να σας πω. Προσωπικά πέρασα μια πολύ ωραία βραδιά, έφαγα συμπαθητικά, έμεινα ευχαριστημένη από τα επιμέρους, κι αν ήμουν της περιοχής, μάλλον θα ξαναπήγαινα μια βόλτα. Όμως δεδομένου ότι της περιοχής δεν είμαι και η όλη φάση μου ήταν στο ναι μεν, αλλά, δεν θα επιδιώξω να πάω πάλι, αλλά σε μία παρόμοια συνθήκη κι εφόσον το ορεγόταν η παρέα, θα επέστρεφα!

20 Απρ 2018

Είχα ακούσει πολύ καλά λόγια για το συγκεκριμένο εστιατόριο και έτσι αποφάσισα να το επισκεφτώ τέλος Μαρτίου. Αυτά που είχα ακούσει όχι απλώς δικαίωσαν αυτά που μου είπαν αλλά το Δαφνόφυλλο ήταν σε όλα υπέρ του δέοντος άψογο.

Πραγματικά ότι κι αν δοκιμάσαμε ήταν γευστικότατο και φαίνονταν όλα φρέσκα (εκτός του ψωμιού) αλλά μου έχει τύχει σε πάμπολα εστιατόρια οπότε το αντιπαρέρχομαι. Ξεκινώντας από το ορεκτικό (ζεστό) επιλέξαμε μελιτζάνες γεμιστές, τις οποίες επιλέξαμε μέσα από έναν τεράστιο δίσκο που μας έφερε ο σερβιτόρος, ο οποίος είχε αρκετά από τα ορεκτικά του καταλόγου, θεωρώ ότι τη συγκεκριμένη υπηρεσία εκτός του ότι δεν τη συναντάς συχνά, είναι στα πολύ συν για εμένα για να ξεκινήσει καλά το δείπνο σου και να πάρεις τις πρώτες θετικές εντυπώσεις από ένα μαγαζί.

Το συγκεκριμένο πιάτο το εξαφανίσαμε με τυπικές διαδικασίες μέχρι να μας φέρουν τα κυρίως αν και δεν άργησαν πολύ, ήρθαν σε εύλογο χρονικό διάστημα. Επίσης για ορεκτικό πήραμε γαρίδες σαγανάκι με φέτα (δεν υπάρχουν λόγια), πατάτες τηγανητές και τη σαλάτα Δαφνόφυλλο. Θέλω να μείνω λίγο στη σαλάτα γιατί πολλά εστιατόρια φτιάχνουν σαλάτα με την ονομασία τους αλλά η συγκεκριμένη ήταν από ις πιο καλές που έχω δοκιμάσει γιατί είχε άψογες αναλογίες σε ότι περιείχε, ακόμη και στο dressing, πραγματικά αν πάτε επιλέξτε τη. Οι επιλογές μας στα κυρίως τώρα ήταν κριθαρώτο vegetarian με πιπεριές και μανιτάρια (απλά τέλειο και μεγάλη μερίδα), καλαμαράκια τηγανητά (κανονική ποσότητα και πολύ μαλακά).

Για να δέσουν όλα αυτά πήραμε και κρασί ροζέ χύμα, το οποίο αν και μου άρεσε πολύ και ήθελα κι άλλο ήπια λίγο επειδή θα οδηγούσα μετά, οπότε το υπόλοιπο το κανόνισε η κοπέλα μου κανονικότατα.

Πάμε τώρα στην εξυπηρέτηση, δε μπορώ να είμαι απόλυτα αντικειμενικός γιατί την ημέρα που πήγαμε δεν είχε πολύ κόσμο οπότε δε μπορώ να συγκρίνω και να αξιολογήσω σωστά. Γενικά ο χρόνος απόκρισης ήταν πολύ καλός, το προσωπικό ευγενέστατο και ως πολύ καλή εντύπωση μου άφησε αυτό που ανέφερα πιο πάνω με την επιλογή των ορεκτικών.

Ο χώρος είναι αρκετά ευρύχωρος και πιστεύω ότι και γεμάτο να είναι δε θα δημιουργείται θέμα όσον αφορά στρίμωγμα κλπ. Επίσης κυριαρχεί το λευκό χρώμα σχεδόν παντού και η διακόσμηση και το βάψιμο παραπέμπουν σε Ελληνικό νησί. Πιστεύω ότι τους καλοκαιρινούς μήνες θα δείχνει ακόμη περισσότερο.

Όταν επιλέγεις ένα εστιατόριο που ο κατάλογός του έχει κυρίως ψάρια και θαλασσινά αν και έχει και κάποια κρεατικά, βρίσκεται στη Γλυφάδα σε κεντρικό σημείο, είναι τεράστιο και σε όσους δοκιμάσουν θα διαπιστώσουν ότι είναι πολύ ποιοτικό, θεωρώ ότι οι τιμές του είναι αντικειμενικές και με το παραπάνω.

Δεν το θεωρώ ακριβό γι'αυτά που προσφέρει και η ποσότητα-ποιότητα σε σχέση με τις τιμές που έχει πιστεύω ότι είναι σε πολύ καλό επίπεδο. Θέλω να σημειώσω ότι η κράτηση έγινε μέσω e-table και είχε την ημέρα που πήγα έκπτωση 40% και πραγματικά μου φάνηκε ότι σε σχέση με αυτά που φάγαμε πληρώσαμε πολύ λίγα, αλλά και χωρίς την έκπτωση πιστεύω πραγματικά ότι αξίζει. Απορώ με ορισμένους που γράφουν ότι θα μπορούσε να έχει και χαμηλότερες τιμές, πόσο πιο χαμηλές ρε παιδιά; Ήθελα να ήξερα αν έχουν βγεί κάποιοι και σε άλλα μαγαζιά ή απλά το γράφουν για να μειώσουν κάποιο μαγαζί. Δε σημαίνει ότι επειδή έχουμε κρίση πρέπει όλα να είναι πάμφθηνα, όταν τρως ποιοτικά πρέπει αυτό να φαίνεται και στην τιμή.

Α και τέλος κάτι πολύ σημαντικό για εμένα, μεζεδοπωλείο μεν πεντακάθαρες οι τουαλέτες δε, έχω μεγάλο κόλλημα με το συγκεκριμένο θέμα και πολλά μεζεδοπωλεία έχουν απαράδεκτες τουαλέτες. Είναι ένα από τα θέματα που δείχνει και την καθαριότητα του μαγαζιού και το σεβασμό προς τον πελάτη. Συγχαρητήρια σε όλους γι'αυτό.

Σε γενικές γραμμές έμεινα πολύ ικανοποιημένος και γι'αυτό έβαλα άριστα σε όλα, δε μου αρέσει να είμαι πολύ αυστηρός σε εστιατόρια που πραγματικά το αξίζουν κι σίγουρα δεν είναι πολλά αυτά πλέον.

20 Απρ 2018

Κυριακή των Βαΐων μιας και τα μαγαζιά ήταν ανοιχτά λόγο του εορταστικού ωραρίου για το Πάσχα και έπρεπε να δουλέψουμε μέχρι της 4 αποφασίσαμε να πάμε Μέτα κάπου κοντά μας και ύστερα από όλες τις καλές κριτικές που διάβασα η απόφαση ήταν εύκολη.

Φτάσαμε στο μαγαζί κάτσαμε στον χώρο που απαγορευόταν το κάπνισμα ενημερωθήκαμε για τις ελλείψεις λόγο ότι ξεκίναγε η μεγάλη εβδομάδα και το μαγαζί θα έμενε κλειστό.

Η παραγγελία μας για 4 άτομα

Μοσχαρίσιο λουκάνικο χειροποίητο Ευβοίας.
Μεγάλη μερίδα. Τίποτα το ιδιαίτερο

Ανοιχτή μανιταροπιτα σοτέ μανιτάρια με χειροποίητη τεριακη τραγανό φύλλο και προσουτο
Μανιτάρια με ενα φύλλο κρούστας τοποθετημένο απο πάνω. Τπτ το ιδιαίτερο

Συκώτι μοσχαρίσιο μαριναρισμένα με γάλα και ψημένο στην βέργα
Σωστά ψημένα κομμάτια συκώτι οκ

Σαλάτα κοτόπουλο με σπανάκι τραγανό προσουτο μανιτάρια ραπανάκι και βινεγκρετ καπνιστού Μπέικον
Νόστιμη σαλάτα, φρέσκια.

Μοσχαρίσιο διάφραγμα
Σωστό ψήσιμο οχι όμως σε όλο το διάφραγμα. Δεν ήταν σωστά κομμένο οπότε σε άλλα σημεία σωστό ψήσιμο σε άλλα όμως όχι.

Rib Τeye
Μια απο τα ίδια με το διάφραγμά

Φιλέτο κοτόπουλο
Ζουμερό, νοστιμότατο

Snickers cheesecake
Πολύ γλυκό δεν θύμιζε σε τπτ cheesecake...

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 110 ευρώ

Όταν λες ότι είσαι μαγαζί μου ειδικεύεσαι στο κρέας πρέπει να προσέχεις τα ψησίματα τις κοπές κτλ, αν το κρέας δεν είναι σωστά κομμένο δεν πρόκειται να ψηθεί σωστά οπότε το έχασες το κρέας …

20 Απρ 2018

Ύστερα από παρότρυνση ενός απο τους κολλητούς μου αποφάσισα να πάω επιτέλους στο πλέον πολυ γνωστό juicy grill, αυτο το έκανα μέχρι εχθές επίτηδες και δεν πήγαινα στο συγκεκριμένο μαγαζί γιατί είμαι αντίθετος με την πολιτική όλων αυτών των μαγαζιών με αναμονή στο να κάτσεις σε τραπέζι και όχι της δυνατότητας κράτησης.

Να σημειώσω εδώ ένα πολύ βασικό πριν ξεκινήσω, το μαγαζί σύντομα θα αλλάξει χώρο και όταν λέω θα αλλάξει εννοω οτι θα στεγαστεί σαφώς σε μεγαλύτερο ( γιατί η αναμονή η τόσο μεγάλη οφείλεται οτι το μαγαζί είναι πολύ μικρό ) και απο οτι με ενημέρωσαν απο το μαγαζί παρά πολύ σύντομα άρα θα λυθούν πολλά απο τα προβλήματα αυτά που είχε μέχρι τώρα. Λοιπόν πήγα εχθές βράδυ τρία άτομα στις 11:00, κάτσαμε σε τραπέζι στις 11:45 μέχρι να κάτσουμε μας κέρασαν μπύρες που το θεωρώ έξυπνο λόγω της αναμονής και δείχνει και επαγγελματισμό στις 11:30 μας έφεραν και καταλόγους ώστε να παραγγείλουμε μέχρι να κάτσουμε δεν χρειάστηκε γιατί μέχρι να δούμε είχε έρθει η ώρα ώστε να κάτσουμε σε τραπέζι, η αλήθεια εδώ είναι ότι παίζει ρόλο να παραγγείλεις πριν κάτσεις ώστε να φας πιο γρήγορα γιατί εμείς κάτσαμε 11:45 και το φαγητό μας ήρθε στις 12:30.

Ο κολλητός μου που είναι συχνός πελάτης ξέρει τον μενού ολο και είχαμε πολύ καλή καθοδήγηση δεν θα σχολιάσω αναλυτικά τα 3 burgers που πήραμε γιατί όλα έχουν την δική Ταυτότητα, στο μόνο όμως που θα σταθώ ειναι οτι αξίζει να δοκιμάσετε το Billion, η απόλυτη γευστική ισορροπία σε ένα burger (έχοντας φάει αν όχι σε όλα τα burgeraδικα της Αττικής σε αρκετά τέτοια ισορροπία δεν έχω βρει) θεωρώ ότι θα είναι και το best seller του καταστήματος, συνοδεύεται με πατατες που μπορείς να ζητήσεις να σου βάλουν και διάφορες σάλτσες απο επάνω με μικρή πίστεψέ με χρέωση (να τις φάτε όλες αποκλείεται ειναι παρά πολλές), επίσης μπορείτε να αποφύγετε να πάρετε μεγάλη σαλατα αφού με επιπλέον 1€ μπορείτε μαζί με το burger σας να παραγγειλεται ατομική Πράσινη σαλατα ( το μέγεθος της αλλού θα το πληρώνατε το λιγότερο 4 - 5€).

Αν θέλετε μπορείτε επίσης αντί για πατάτα συνοδευτικά να ζητήσετε μικρά καλαμπόκια με βούτυρο την άλλη φορά θα το δοκιμάσω. Τα επιδόρπια ειναι εξίσου γευστικά, εορταστικά και με ωραία παρουσία..

Πληρώσαμε για 3 burgers μαζί με extra πατατες τις 3 σαλάτες, μια μπύρα μεγάλη, μια μικρή και επιδόρπιο 45€. Δεν τα θεωρώ αρκετά και εξηγώ για τον λόγω. Όταν σου σερβίρουν ένα πολύ καλό burger με ένα πολύ καλό προσωπικό και μαζί όλα αυτά που πήραμε και συγχρόνως

Αλλά μαγαζιά με λιγότερη ποιότητα ειναι αν θέλετε και πιο ακριβά ε τότε Όχι δεν είναι ακριβό το juicy. Τώρα αν έμεινα ευχαριστημένος?? Ναι έμεινα και η αλήθεια είναι ότι δεν το περίμενα τόσο καλό είναι από τις φορές που δεν μπορώ να γράψω κάτι αρνητικό ούτε για το φαγητό ούτε και για την εξυπηρέτηση ήταν σε όλα πολυ καλοί. Πότε θα ξαναπάμε??Όταν με το καλό αλλάξουν χώρο γιατί όπως είπα πολλές φορές και πιο πάνω δεν μπορώ εγώ προσωπικά να περιμένω ώστε να κάτσω να φάω.

υγ. αγαπητοί μου φίλοι αυτά απο μένα και την εμπειρία μου από το συγκεκριμένο μαγαζί αξίζει πάντως σίγουρα μια δοκιμή στο συγκεκριμένο μαγαζί και μην προβληματιστειτε τι θα πάρετε, οτι και αν διαλέξετε θα είναι καλό θυμηθείτε όμως το Billion!!

Αυτό που κοροϊδεύεις, θα το λουστείς!! λέει ο σοφός λαός και έχει δίκιο!
Κάπως έτσι την πάτησα(με) μόνο και μόνο γιατί δεν επέμεινα στην πρότασή μου να παίξουμε με ¨σιγουράκι" δοκιμασμένο εστιατόριο, λίγιο πιο έξω από τα όμορφα παραδοσιακά στενά της Πλάκας......
Η παρέα πείνασε και δίψασε εν τω μέσω της Πλάκας, δεν ήταν και πολύ πρόθυμη να περπατήσει λίγο ακόμη για να πάμε σε μαγαζί που πρότεινα -πέρα των τουριστικών ορίων, είπα και εγώ άς δοκιμάσουμε κάτι στην τύχη...

Η τύχη λοιπόν μας έβγαλε μπροστά στον ΠΛΑΤΑΝΟ, ο οποίος εκείνη την Κυριακή μεσημέρι ήταν σχεδόν γεμάτος -τα έξω τραπέζια, λόγω και της υψηλής θερμοκρασίας είχαν πληρότητα 80%, με λίγους τουρίστες και αρκετούς έλληνες- οι υπόλοιποι 3 της παρέας το είδαν σαν όαση μέσα στην έρημο, οπότε και έκατσαν αμέσως στο πρώτο 4άρι τραπέζι που βρήκαν.

Μουρμούρισα κάτι μέσα από τα δόντια μου, βγήκα και γκρινιάρα, οπότε είπα να χαλαρώσω και να απολαύσω το γεύμα μας.

Η εξυπηρέτηση, τυπική και άμεση.
Μόλις καθίσαμε μας έστρωσαν το τραπέζι με το γνωστό χάρτινο τραπεζομάντηλο, καλαθάκι με ψωμάκι και μαχαιροπήρουνα ήρθε στο τραπέζι μας μαζί με τους καταλόγους (μεταφρασμένοι σε τουλάχιστον 5-6 γλώσσες).

Άφησα την επιλογή στους υπόλοιπους και voila:

Χωριάτικη σαλάτα στα euro 8,30 και ο λόγος που κάνω τη συγκεκριμένη αναφορά είναι ότι ήρθε μισή ντομάτα χοντροκομμένη, 3-4 ελιές, λίγο κρεμμύδι, λίγο αγγούρι και λίγη φέτα. Φρεσκότατα υλικά μεν, η μικρή ποσότητα όμως το ίδιο και η προχειροκομμένη ντομάτα - μου "χτύπησαν" άσχημα.

Το λέω και το ξαναλέω, με ενοχλεί ιδιαίτερα η ¨ξεπέτα¨ του έλληνα προς τον έλληνα αλλά και προς τον κάθε ξένο που έρχεται να ανακαλύψει τον "ελληνικό μύθο¨...
Χόρτα ραδίκια ικανοποιητικά (ζητήσαμε extra ελαιόλαδο και ήρθε αμέσως)
Μπιφτέκια, 2 ζουμερά αλλά άνευρα σε γεύση μπιφτέκια που σεβρίρονται με λίγες προτηγανισμένες πατάτες
Λουκάνικο επίσης με τις γνωστές πατάτες, συνηθισμένο ικανοποιητικό πιάτο
Μουσακάς, ίσως ο χειρότερος που έχω φάει, ο κιμάς σχεδόν άψητος, ροζ πινελιά ανάμεσα στις πατάτες, μελιτζάνες και άγευστης μπεσαμέλ
Σπανακόπιτα, ίσως πιο κακό πιάτο του ΠΛΑΤΑΝΟΥ, σίγουρα η χειρότερη σπανακόπιτα που έχω δοκιμάσει.
Τυρί σαγανάκι, εύγεστο χωρίς καμία πρωτοτυπία.
8 μπύρες

Λογαριασμός στα 78,00 χωρίς κέρασμα

Έπρεπε τελικά να είχε επικρατήσει η γκρίνια..........

ΥΓ.: Η κρίση στην Ελλάδα αρχίζει και (δεν) τελειώνει διότι ο Καραγκιόζης είναι ακόμη ο αντιπροσωπευτικός μας ¨ήρωας”........

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ
Shashlikara έχεις φάει;