Πρόσφατες Κριτικές Εστιατορίων

22 Φεβ 2019

Για κάποιους είναι Pizzamore, για κάποιους άλλους είναι Pizzaless.

Τι με λες? Θα μου πεις και θα έχεις και δίκιο.

Έχεις αναρωτηθεί ποτέ πόσο αξιόπιστα είναι τα προσωπικά σου κριτήρια για τα πράγματα γύρω σου? Πόσες φορές έχεις αγχωθεί-φοβηθεί για κάτι και τελικά ήταν όλα καλά? Έκανες ένα “ουφ” και το ξέχασες. Αν δεν άκουγες τον εαυτό σου δεν θα βίωνες αυτό το άσχημο συναίσθημα όμως. Πόσες φορές έχεις ενθουσιαστεί με κάτι και τελικά στο τέλος έχεις μετανιώσει? Πόσες φορές είχες ένστικτο για κάτι και δεν το άκουσες, γιατί προτίμησες τα “λογικά” προσωπικά σου κριτήρια που φίλτραραν λάθος το ένστικτό σου?

Εγώ συχνά αναρωτιέμαι για αυτά. Και συχνά, φυσικά, καταφέρνουν και κερδίζουν τις μάχες των σκέψεων μου. Μια τέτοια νίκη πέτυχαν με το Pizzamore.

Με ένα προσεκτικό διάβασμα των κριτικών παρατηρεί κανείς ότι πρέπει να περιμένει νόστιμα ζυμαρικά, πίτσες με πλούσια υλικά και μεγάλο μέγεθος, και καλές τιμές. Ε, τα δικά μου προσωπικά κριτήρια με είχαν πείσει ότι θα φάω και ένα φοβερό πιτσοζύμαρο. Ίσως να φταίει που αν η πίτσα δεν έχει φοβερή ζύμη δεν την αποδέχομαι και πολύ. Ποιος ξέρει?

Όπως θα κατάλαβες η πίτσα στο Pizzamore δεν έχει φοβερή ζύμη. Είναι τυπική. Άρα αν ένας από τους βασικούς στόχους της ζωής σου είναι να γεύεσαι πίτσες με πεντανόστιμη ζύμη μην πας στο Γαλάτσι. Ή, πιο σωστά, μην πας στο συγκεκριμένο μαγαζί στο Γαλάτσι.

Πάντως όσα διάβασες ή θα διαβάσεις στις άλλες κριτικές είναι σωστά. Τα υλικά στις πίτσες είναι άφθονα και αρκετά ποιοτικά. Τις πίτσες μεγάλου μεγέθους μπορείς να τις ζητήσεις και με γέμισμα στο στεφάνι. Εμείς πήραμε με κρέμα τυριού. Θα της πήγαινε να είχε λίγο πιο έντονη γεύση.

Η σαλάτα Amore είναι όντως ιδιαίτερη και νόστιμη. Σαν μια λίγο καλύτερη σίζαρς. Αν αγαπάς αυτές τις σαλάτες αξίζει να τη δοκιμάσεις. Αν όχι, ίσως δεν σου φανεί τόσο απίθανη όσο διαβάζεις. Το μεγάλο μυστικό της, πάντως, βρίσκεται στα καβουρδισμένα αμύγδαλα, τα οποία συνδυάζονται τέλεια με τα λαχανικά και τα υπόλοιπα υλικά.

Ως προς τις γεύσεις των πιτσών, δοκιμάσαμε, φυσικά, την τρουφάτη η οποία ήταν καλή και μυρωδάτη, αλλά, πέρα από το πράγματι χαμηλό κόστος της, ήταν μια τρουφοπίτσα χωρίς κάτι το συνταρακτικά ιδιαίτερο και με μέτρια ζύμη. Αυτήν την πήραμε στο μικρό μέγεθος, στο οποίο η ζύμη είναι λιγότερο γευστική σε σχέση με το μεγαλύτερο μέγεθος. Κράτα το αυτό κατά νου. Πήραμε επίσης μια μεγάλη σπέσιαλ, με πλούσιο εσωτερικό κόσμο (υλικά) και πολύ ζουμερή αίσθηση. Μια καλή πίτσα σπέσιαλ δηλαδή. Από αυτές που θες να τρως όταν βλέπεις μπάλα ή ταινία σπίτι σου.

Δοκιμάσαμε και το γλυκό καλτσόνε με γέμιση πραλίνας και κρέμας βανίλιας. Μπουχτιστικό όσο θες, αν σου αρέσουν τα μπουχτιστικά. Το ζυμάρι του αρκετά καλό και το μέγεθος του όνειρο αν πάρεις το μεγάλο (με αντίστοιχο κόστος όμως - 8,5€).

Το φαγητό (όπως και τα ποτά) είναι αρκετά φθηνό, ανάλογα του χώρου. Δηλαδή ενός μαγαζιού που κάνει πολύ ντελίβερι και λιγότερο… sitting, όμως έχει έναν πολύ γλυκούλη και φροντισμένο, εξαιρετικά απλό χώρο. Για να σκάσουμε μέχρι θανάτου, το κόστος ήταν 16€ το άτομο (με μπύρα), πολύ καλό vfm, αλλά όχι κάτι που δεν υπάρχει και αλλού, ειδικά αν μιλάμε για, κατά κύριο λόγο, ντελιβεράδικο.

Η εξυπηρέτηση, ευγενική και με μεράκι, αλλά φαίνεται ότι λείπουν κάποιες βασικές συνήθειες που έχει ένα μαγαζί που δουλεύει περισσότερο με κόσμο από κοντά και λιγότερο ντελίβερι.

Τελικά η κότα έκανε το αυγό ή την έκανε το αυγό? Δημιούργησα μόνος μου μεγάλες προσδοκίες για το Pizzamore ή μου τις δημιούργησαν οι ύμνοι που έχουν γραφτεί από πολύ αξιόπιστα μέλη του σάιτ? Ούτε εγώ μπορώ να απαντήσω σε αυτό, γι’ αυτό και γράφω αυτήν την κριτική, μολονότι έχω πει ότι θα σταματήσω να γράφω για μαγαζιά που δεν με κάνουν να θέλω να τα προτείνω ή αντιπροτείνω με πάθος.

Συμπερασματικά, το Pizzamore είναι ένα αγνό και γλυκούλικο μαγαζάκι γειτονιάς. Είναι φθηνό γιατί δεν έχει επενδύσει στο χώρο. Οι άνθρωποι που το τρέχουν αγαπάνε αυτό που κάνουν και, ομολογουμένως, για μαγαζί γειτονιάς και ντελιβεράδικο, είναι αρκετά καλό και προχωρημένο. Σαν μαγαζί για το οποίο θα διαβάσεις καλά λόγια στο ίντερνετ και θα φύγεις από μακριά για να το επισκεφτείς δεν αξίζει. Αν είσαι κοντά δοκίμασέ το, αν είσαι μακριά, ψάξε το δικό σου αντίστοιχο.

22 Φεβ 2019

Πέμπτη μεσημέρι 21/1, κατεβαίνοντας τη Λεωφόρο Συγγρού πέφτω ξάφνου στο νέο ινδικό στέκι, το JAIPUR PALACE (JP), που βρίσκεται μεταξύ του Hyatt (τέως Ledra Marriott) και του κτιρίου με τις πολυτελείς σουίτες Athenaeum Palace, λίγο πιο πάνω απ’ τον Άγιο Σώστη. Αναπόφευκτοι είναι οι συνειρμοί μου για τον εμβληματικό αυτό όμιλο των ινδικών εστιατορίων στην Αθήνα, με ιστορία περίπου δύο δεκαετιών!

Το JP, κυριολεκτικά το παλάτι της Πρωτεύουσας Jaipur, του κρατιδίου του Ρατζαστάν της Β. Ινδίας, μας φέρνει στον νου μας τόσο τα υπό άλλη Διεύθυνση εστιατόρια που προηγήθηκαν, όσο και την ευρηματική γαστρονομία της Ινδίας, η οποία συνδυάζει αρμονικά κοινωνικές διαστρωματώσεις καστών και αντίκτυπο επιρροών μεγάλων θαλασσοπόρων, καθώς και πολυποίκιλων θρησκευτικών πεποιθήσεων, με διατροφικές απαγορεύσεις (κατανάλωσης βοοειδών κ. λπ. ).

Απ’ τις αρχές του αιώνα μας, απολαμβάναμε στο Μαρούσι, στην οδό Αγίου Κωνσταντίνου, τα εξωτικά εδέσματα του πρώτου JP, που κατόπιν μεταφέρθηκε στην Κηφισιά, στην οδό Δροσίνη αλλά και στη Λ. Κηφισίας, μέχρι το 2015.
Το JP είχε παράλληλο σύντομο πέρασμα απ’ τη Γλυφάδα το 2009/2010 και το 2016 στου Ψυρρή.
Επίσης, στον Άλιμο απ’ το 2014 μέχρι το φθινόπωρο του 2018, οπότε και μεταφέρθηκε στο συγκεκριμένο μαγαζί της Λ. Συγγρού, που ελπίζω τώρα να σας το παρουσιάσω πρώτος.

Ιδιοκτήτης του είναι ο Ινδός επιχειρηματίας Μάνου Κουμάρ, ο οποίος σημειωτέον λειτουργεί επίσης το αγαπημένο μας INDIAN HAVELI, στις αρχές της Συγγρού, καθώς και δύο ακόμη JP στη Μύκονο και τη Σαντορίνη.

Το κατάστημα λειτουργεί καθημερινά, από 01.00 μέχρι τα μεσάνυχτα, έχει δε έναν εμπρόσθιο φωτεινό χώρο, με τζαμαρίες, χωρητικότητας περίπου 40 ατόμων και έναν κυρίως εσωτερικό χώρο 70 ατόμων, ενώ το καλοκαίρι προβλέπεται πρόσθετος χώρος 40 ακόμη ατόμων στο πεζοδρόμιο.

Μέσα επικρατεί το ξύλο, στα δάπεδα με παρκέ, καθώς και τα τραπεζοκαθίσματα, το ανοιχτό λεμονί χρώμα στους τοίχους, μια εικόνα Ινδής με τοπική ενδυμασία στο βάθος, ενώ όλα τα τραπέζια έχουν γυάλινη επιφάνεια αναφοράς, όπου είναι στρωμένα αξιοπρεπή χάρτινα λευκά σουπλά, μπρούτζινα ποτήρια νερού και θήκη με λευκές χάρτινες πετσέτες.
Εξωτερικά υπήρχε ένα αυτοκίνητο της εταιρίας, ατυχώς ακόμα με τη παλιά διεύθυνση της Κηφισιάς, που τους συνέστησα να την διορθώσουν το συντομότερο δυνατόν με τη σημερινή τους διεύθυνση, προς αποφυγή παρεξηγήσεων και λαθών από αλλοδαπούς ή ημεδαπούς που τη βλέπουν μάλιστα συνεχώς μπροστά τους!!
Η μουσική ήταν παραδοσιακή ινδική, ενώ υπάρχουν από δύο τουαλέτες καθαρές, τόσο στο βάθος του ισογείου χώρου, όσο και στο υπόγειο.

Στην εξυπηρέτηση ήταν ο ευγενικός νεαρός Daljitsingh, απ’ το ινδικό Punjab, που ετυμολογικά είδα ότι σημαίνει το λιοντάρι που είναι καρδιοκατακτητής (! ), ενώ σεφ ήταν ο εκπληκτικός Abjav, απ’ τη Λαχόρη του Πακιστάν, η οποία απέχει μόνο 60 χιλιόμετρα απ’ τα ινδικά σύνορα, και είναι πρωτεύουσα του πακιστανικού Punjab, που έχει διαμοιραστεί και στις δύο αυτές χώρες, και προφανώς έχει παραπλήσια κουζίνα!

Το μενού είναι εντυπωσιακά εκτεταμένο, και μάλιστα υπάρχει τόσο take away όσο και υπηρεσία delivery, κυρίως σε Νέα Σμύρνη και Νέο Κόσμο, με τις ίδιες τιμές καταλόγου και με ελάχιστη παραγγελία 10 €.

Υπάρχει λοιπόν πληθώρα ορεκτικών από 5-8.50 €, 2 σαλάτες από 6-7.50 €, τρεις σούπες στα 5.50-6.50 €, πιάτα στον φούρνο tandoori, στα 10-15 €, κοτόπουλο ~ 10 €, αρνί στα 11 €, γαρίδες και ψάρι στα 12-14 €, πιάτα χορτοφαγικά, 7-9 €, πιάτα με κρεατικά, ρύζι biryani, και γιαούρτι raita, από 8.50-14 €, καθώς και ποικιλίες από ρύζι, πίτες, δύο ινδικά επιδόρπια, κ. λπ.
Γενικά, διαπίστωσα πως κάποιες τιμές των φαγητών (όχι όλες) είναι περίπου 10-20% ακριβότερες από αυτές του INDIAN HAVELI!

Αναψυκτικά και μπύρες από 2-4 €, και διάφορα ελληνικά κρασιά, από το λευκό Κτήμα Γεροβασιλείου (25€), μέχρι Μαγικό Βουνό Λαζαρίδη ή Βιβλία Χώρα κόκκινο στα 45 € (ελαφρώς υπερτιμημένα μερικά).

Εγώ λοιπόν δοκίμασα τα εξής, ζητώντας -αντί του εμφιαλωμένου νερού που μου πρότειναν- απλό νερό βρύσης, που μου έφεραν αμέσως:

• Μια σαλάτα chicken Tikka, που ήταν χορταστική και δροσιστική. Είχε μικρά κομμάτια από κοτόπουλο, που ήταν μαριναρισμένο σε σάλτσα γιαουρτιού, με τζίντζερ και σκόρδο, καθώς και αγγούρι, μαρούλι, ντομάτα, ελαιόλαδο και σος δυόσμου. Τιμή της στα 7.50 €.

• Για κυρίως πήρα ένα καταπληκτικό αρνάκι biryani, το οποίο κατέφθασε σε μπρούτζινο βαθύ σκεύος και κυριολεκτικά ξεχείλιζε, σχεδόν δύο μερίδες εκπληκτικής νοστιμιάς! Ήταν το αντίθετο, φίλε Vagg, απ’ τις μικρές μερίδες του Mr. Pug, όπου και συμφωνώ με τις δύο σωστές παρατηρήσεις σου. Πρόκειται λοιπόν για καμιά δεκαπενταριά περίπου κομματάκια αρνιού, μαριναρισμένου με δυόσμο και άλλα μπαχαρικά και βότανα, μαγειρεμένου δε με μπόλικο ρύζι μπασμάτι, εκλεκτής ποιότητας. Τιμή στα 11.00 €.
Τηρουμένων των αναλογιών, το συγκρίνω με το κυριακάτικο αρνάκι της μάνας μου στον γειτονικό κυψελιώτικο φούρνο του Ρεμούνδου, καθώς και με τον περίφημο Λευκαρίτικο Τταβά, μιας πολυαγαπημένης μου κυρίας απ’ την Κύπρο!

Πλήρωσα 18.50 € και απόλαυσα ένα φοβερό μεσημεριανό φαγητό, που δικαιώνει πλήρως τη φήμη της κλασικής αυτής ινδικής αλυσίδας καταστημάτων εστίασης.

Για τους λάτρεις αυτού του είδους κουζίνας, προτείνεται ανεπιφύλακτα, για ένα εκλεκτό γεύμα ή δείπνο, το οποίο είναι πλέον συγκρίσιμο κάλλιστα με αντίστοιχα εστιατόρια ξένων μεγαλουπόλεων.
Εδώ, λοιπόν, τα πάντα ρει, ευτυχώς καλά!!

22 Φεβ 2019

Μετά από πολύ καιρό έκανα μια έξοδο για κρέας και μάλιστα σε κυριλέ ψησταριά στην περιοχή ανάμεσα σε Λαμπρινή και Ριζούπολη, δηλαδή σε περιοχές που πρακτικά δεν είχα ξαναπάει. Το μαγαζί είναι απέναντι από μια σχετικά μεγάλη πλατεία (πλ. Φειδά) και μάλιστα βρήκαμε άνετο πάρκινγκ σχεδόν απέναντι. Η επίσκεψη έγινε μεσημέρι Κυριακής, μετά από σχετική κράτηση.

Τα παιδιά του καταστήματος μας οδήγησαν στο τραπέζι, μας έφεραν άμεσα ψωμί, τα ποτά που παραγγείλαμε, νερό βρύσης και τον κατάλογο.

Από Ορεκτικά επιλέξαμε
Πατατούλες τηγανητές. Αναμενόμενες.
Μυζηθροπιτάκια με μέλι (6/10). 4 τεμάχια, ικανοποιητικά στη γεύση.
Τυροκαυτερή (7/10). Και καυτερή, και γευστική και καλή ως ποσότητα.
Ψητά λαχανικά (5/10). Αρκετή ψητή ντομάτα (! ), 2 γλυκιές πιπεριές, μελιτζάνα,... Αδιάφορο πιάτο.

Κυρίως
Κοντοσούβλι (7/10). Ικανοποιητικό πιάτο, συνοδεία πατατούλας. Καλή γεύση, μαλακό το κρέας.
Μπιφτέκι της Κυρά Μαρίας (8/10). Καλή μερίδα, γευστικό το κρέας, ζουμερό. Αξιόλογο.
Συκώτι (5/10). Αρκετά στεγνό για τις προτιμήσεις μου.
Παιδάκια (8/10). Πολύ νόστιμα, καλοψημένα, ωραία κομμάτια.

Το κόκκινο κρασάκι ανεκτό.

Στο τέλος για κέρασμα μας έφεραν γλυκό βασισμένο σε γιαούρτι και τρίμα μπισκότου (7/10). Ενδιαφέρουσα πρόταση.

Γενικά οι γεύσεις ήταν καλές και οι μερίδες σε όλα τα πιάτα ικανοποιητικές.

Εξυπηρέτηση:
Επαγγελματίες και φιλικοί όσο πρέπει.

Χώρος:
Όλα αναμενόμενα για οικογενειακή ψησταριά.
Το πάρκινγκ δεν θα σας δυσκολέψει.

Τιμές:
Κανονικές.

Πρόταση: Παιδάκια, Μπιφτέκι της Κυρά Μαρίας, κοντοσούβλι, Μυζηθροπιτάκια
Να πάω; Αν είστε από την περιοχή, σίγουρα αξίζει να είναι στις επιλογές σας για απλές περιστάσεις.

22 Φεβ 2019

Άλλη μια επίσκεψη στο Χαλάνδρι εξαιτίας των πολλών καλών κριτικών στο ask4food. Έχοντας αρκετό καιρό να πάω για θαλασσινά αποφάσισα να ξεκινήσω ένα Σάββατο βράδυ (και είμαι τυχερός που δεν ξημέρωσε Κυριακή προσπαθώντας να παρκάρω) μαζί με ένα φιλικό ζευγάρι.

Τα παιδιά του service μας υποδέχτηκαν και μας οδήγησαν στο τραπέζι μας, και μας έφεραν άμεσα ψωμάκια (εξαιρετικά σαν πιτούλες, συνοδεία από ένα βαζάκι με μεγάλες ελιές), νερό βρύσης (που ανανεώνονταν συνεχώς και χωρίς να χρειαστεί να το ζητήσουμε) και τον κατάλογο. Δεν έδειξαν να ενοχλούνται για την καθυστερημένη μας άφιξη (30 λεπτά να παρκάρω εγώ και 45 λεπτά το άλλο ζευγάρι).

Από σαλάτα δοκιμάσαμε την Αθηναϊκή (7/10). Καλό πιάτο, σχετικά μεγάλο, με εξαιρετικά φιλετάκια ψαριού, τα διάφορα χορταρικά/μυρωδικά του και τη μαγιονέζα.

Από μεζέδες πήραμε
Μύδια αχνιστα (8/10). Γεμάτο πιάτο, με εξαιρετικό ζουμάκι (ελαφρώς αλμυρούτσικο) το οποίο το στραγγίσαμε.
Γαρίδες Σαγανάκι (8/10). 5 καλές σε μέγεθος γαρίδες (ολόκληρες), γευστικότατες, με εξαιρετική σάλτσα. Έγινε ανάρπαστο.
Θράψαλο τηγανητό (γόνος) (9/10). Καλοτηγανισμένο, χωρίς ίχνος λαδίλας, γευστικότατο, και καλό ως ποσότητα.
Παριανά γαριδοπιτάκια (7/10). 4 καλοτηγανισμένα και αρκετά γευστικά κομμάτια (σαν φλογέρες).
Γαριδοπιπίνι (γαριδάκι) (8/10). Γνωστό πιάτο, σε καλή μερίδα, γαρίδα σε μέγεθος που τρώγεται ευχάριστα και καλοτηγανισμένη.

Από γλυκό πήραμε μια πολύ γευστική πορτοκαλόπιτα συνοδεία μιας μικρής μπάλας παγωτού (βανίλιας) (9/10).

Το λευκό κρασάκι πολύ καλό (8/10).

Στο τέλος για κέρασμα μας έφεραν σφηνάκια μαστίχας.

Γενικά οι γεύσεις ήταν πολύ καλές και οι μερίδες σε όλα τα πιάτα είναι ικανοποιητικές.

Εξυπηρέτηση:
Προσωπικό ευγενές, γρήγορο, εξυπηρετικό. Αστοχίες βέβαια υπήρχαν. Η σαλάτα ήρθε 3ο πιάτο στη σειρά, ενώ στα Παριανά είχε κολλήσει σε ένα πιτάκι λίγο χαρτί κουζίνας που είχαν για το στράγγισμα από το λάδι.

Χώρος:
Το μαγαζί είναι πρακτικά η αυλή μιας μικρής μονοκατοικίας (με θέα ένα στενό δρόμο), με μάλλον αδιάφορη διακόσμηση. Χωρίζεται (με επιτυχία) σε δύο χώρους: καπνιζόντων και μη. Τα τραπέζια μεγάλα, άνετα και με χώρο μεταξύ τους. Η θέρμανση επίσης ήταν ικανοποιητική.
Το πάρκινγκ είναι ΚΟΛΑΣΗ. Ουδέν άλλο σχόλιο χρειάζεται.

Τιμές:
Ελαφρά τσιμπημένες. Ίσως εκεί να οφείλεται το γεγονός ότι Σάββατο βράδυ, σε ένα ασφυκτικά γεμάτο Χαλάνδρι, με πιάτα που είναι πολύ ικανοποιητικά στη γεύση και καλά ως μερίδες, το μαγαζί ήταν μισογεμάτο. Για τα ανωτέρω πιάτα 58 ευρώ (με απόδειξη και POS) με την έκπτωση 10% του e-food.
Πρόταση: Γαρίδες σαγανάκι, τηγανητό θράψαλο, μύδια αχνιστά.
Να πάω; Εγώ θα ξαναπάω σίγουρα

Ακουγοντας την ονομασια, περιμενα να βρω εναν μικρο, cosy χωρο, σε εναν ξυλογλυπτο διακοσμο ενα τεραστιο, πετρινο τζακι να φουντωνει και να δινει μια απιστευτη θαλπωρη. Οταν τελικα μπηκα σε μια τεραστια, ασπρη αιθουσα με απλα ξυλινα τραπεζια και ενα μικρο τζακι σε εναν τοιχο, σβηστο και καημένο, μου ηρθαν συνειρμικα στο μυαλο αυτα τα τσιπουραδικα με την ονομασια "Το στεκι του φιλαθλου", που η διαφορα τους με τα αλλα, μη αθλητικα στεκια ειναι δυο κασκολ στον τοιχο και ενα ασημενιο κυπελλο στο πασο.

Επομενως, νομιζω ειναι σαφες οτι ο χωρος δε λεει και πολλα. Τα μονα μπονους που του δινω ειναι οι τεραστιες, απαστραπτουσες τουαλετες με τις ραφιερες με μαντηλακια και αντισηπτικα, και το ιδιόκτητο παρκινγκ που σε σωζει στα θεοστενα στενα του Πολυδενδριου. Αντιθετα, για χωρο με ονομασια πηγης θερμανσης, την ψυχρα του την ειχε, οποτε εγω το μπουφανακι μου δεν το αποχωριστηκα ουτε λεπτο της παραμονης μας εκει.

Η εξυπηρετηση σαλονικιωτικη, με ενα καρντασι να σερνει το βημα του ως το τραπεζι, να παιρνει παραγγελια και να φευγει με συρτο στα 3. Ευγενεστατος και ευχαριστος, αλλα σιγουρα ερασιτεχνης. Δεν ηξερε να προτεινει πιατα στην αναποφασιστη δεσποινιδα, δεν μας σταματησε στην παραγγελια που χορταινε ομαδα ποδοσφαιρου λογω μεγεθους μεριδων και εξαφανιζοταν απ το οπτικο μας πεδιο σα το Χουντινι. Επιπλεον τα 2 κυριως δεν ηρθαν μαζι, οποτε εγω βασανιζα τα ορεκτικα οσο το κυριως του συνδαιτημονα μου προσαρμοζοταν στην θερμοκρασια της σαλας, με αποτελεσμα να γινει οριακα μοσχαρισια κασσατη στα 10 λεπτα που μεσολαβησαν.

Τοτε γιατι τοσος ντορος για το Τζακι; Εχω μια θεωρια. Ειναι ο, τι κοντινοτερο στα Καλυβια μπορει να επισκεφτει καποιος χωρις να χρειαστει να κανονισει μονοημερη εκδρομη ως το Θωρικο. Εχει την ιδια αισθηση εξοχης και τις ιδιες τιτανιες μεριδες φαγητου. Ο καταλογος ειναι αρκετα περιορισμενος, με σαλατες λαχανο καροτο, μαρουλι και χωριατικη χωρις φετα, μεριδα φετα, πατατες, τυροκαυτερη και τζατζικι και 5-6 κρεατα. Εδω καπου εγω εντοπισα το πρωτο προβλημα. Μια παρεα διμελης, οπως η δικη μας, δυσκολευεται πολυ γιατι οι μεριδες των ορεκτικων ειναι τεραστιες και εξυπηρετουν μεγαλυτερες συντροφιες, οποτε πολυ θα βολευαν οι μισες μεριδες.

Τελικως πηραμε:

Αρχικα μια πελωρια φετα φρεσκοψημενο ψωμι, σαν παπουτσι νουμερο 57, ζεστη και μαλακή, την οποια πρεπει να παραγγειλεις, διοτι δεν ερχεται μονη, ουτε και σε ρωτανε αν τη θελεις. (1.80€)

Χωριατικη σαλατα (4.60€) χωρις φετα, αλλα με ολα τα αλλα υλικα σε υπερπληθωρα. Μια πιαταρα με ντοματες, αγγουρια, κρεμμυδια και ροδελες κοκκινης και πρασινης πιπεριας, που βρηκα πολυ ταιριαστες. Πολυ λαδι, καθολου αλατι. Προτεινεται λογω φρεσκαδας.

Φετα με λαδοριγανη (4.70€) Ωραια, σκληρη φετα σε κυβους ογκολιθους βαρους 700 περιπου γραμμαριων, πραγμα που σε ξαφνιαζει ευχαριστα. Στον πατο του πιατου λιμναζει μπολικο ελαιολαδο. Αν ομως το σκεφτεις, πληρωνεις μια χωριατικη 4 ατομων σχεδον 10 ευρω, πραγμα πολυ οικονομικο για 4 ατομα, οχι ομως πρακτικο για δυο. Σε καθε περιπτωση, ωραιο τυρι.

Μεριδα πατατες (περιπου 4€) σε μεγαλη ραβιερα, δυο μεριδες καμουφλαρισμενες σαν μια. Φρεσκια, χερατη πατατα, απαραιτητη για συνοδευτικο των κυριως, που ερχονται γυμνα απο συνοδευτικα.

Μια μοσχαρισια σταβλισια περι τα 800-900 γρ (περιπου 16€) Δεν ηταν αριστα σιτεμενη αλλα την εσωζε το υπεροχο ψησιμο που κρατουσε το κρεας ζουμερο και αφρατο. Μας ηρθε ψημενη medium well, το ψησιμο που προτιμα ο φιλος που την επελεξε, το οποιο δεν συμπιπτει με τα δικα μου γουστα αλλα τουλαχιστον δεν χαλα την πρωτη υλη.

Εγω επελεξα αρνισιο παΪδάκι, που ηταν περιπου 300 γραμμαρια στη μεριδα (περιπου 10€) Δεν ηταν οσο τρυφερο το ηθελα, αλλα το λιπακι του κριτσανιζε λαχταριστα οποτε δε μπορω να ειμαι πολυ αυστηρη. Δεν μυριζε και ηταν ωραια αλατισμενο, ενω το πιατο με τα λεμονια που μας φερανε τιμηθηκε δεοντως σε αυτο το πιατο, το οποιο ξεκοκκαλησα χαρουμενα. Εχω φαει καλυτερο παϊδάκι, χωρις αυτο να σημαινει οτι αυτο δεν ηταν καλο.

Ηπιαμε το καθιερωμενο εμφιαλωμενο νερο (2€) και 3 αναψυκτικα και πληρωσαμε κατι λιγοτερο απο 50€. Το ποσό μειωνεται σημαντικα οσο μεγαλυτερη ειναι η παρεα στο συγκεκριμενο μαγαζι, οποτε αν το εχετε στην λιστα σας, καλο ειναι να καλεσετε και τους φιλους σας σε εκδρομη στο Πολυδενδρι.

Γιατι να πατε... Καλη ερωτηση. Γιατι εχει, οντως, μεγαλες, οικογενειακες μεριδες, αν αυτο παιζει καποιο ρολο για την επιλογη σας. Γιατι δεν ειναι πολυ ακριβο γι αυτο που προσφερει. Γιατι ειναι στην εξοχη και συνδυαζεται ωραια με βολτα. Γιατι, μπορει τα κρεατα του να μην ειναι κατι εξαιρετικο που δεν εχετε φαει αλλου, αλλα δεν ειναι απογοητευτικα, και αυτο μετραει πλεον. Ζυγιστε τα μεσα σας και αποφασιστε αν αυτα ψαχνετε απ την ταβερνα σας. Εγω, παντως, αν ποτε βρεθω εκει, δεν θα με ενοχλησει να ξαναφαω στο Τζακι, με το παραπλανητικο ονομα.

22 Φεβ 2019

Διακριτική μουσική, μπορείς να ακούσεις τον συνομιλητή σου χωρίς κόπο.
Άκαπνο, σπάνιο για την Ελευσίνα και την γύρω περιοχή.
Σταθερή ποιότητα, σταθερά ωραίες γεύσεις.
Ωραίο χύμα κρασί.
Αξίζει τον κόπο να το δοκιμάσετε!!

22 Φεβ 2019

Ειχαμε παρα πολλα χρονια να παμε στο συγκεκριμενο μαγαζι. Πηγαμε 6 ατομα και 2 μικρα παιδακια, πολυ μικρα. Ειχαμε κλεισει τραπεζι. Πραγματικα ενθουσιασμενη. Οι ανθρωποι κανουν τη δουλεια τους σωστα. Ο Χωρος που μας εβαλαν ηταν πραγματι χωρις ιχνος καπνου. Το προσωπικο ευγενεστατο, το σερβις ταχυτατο. Ο χωρος με υπεροχη, ζεστη και οχι φορτωμενη διακοσμηση. Η μουσικη υπεροχη και στη σωστη ενταση. Κι οσο για το φαι, υπεροχο, τεραστιες μεριδες και οικονομικο. Χιλια μπραβο

21 Φεβ 2019

Σάββατο βράδυ επικεφθήκαμε το μαγαζί έχοντας κάνει κράτηση από την προηγούμενη. Μόλις μπήκαμε μας περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη που θα μας χάλαγε όλη την διάθεση. Η κυρία της υποδοχής αγέλαστη και χωρίς ίχνος ευγένειας κσθώς μας είπε ένσ ξερό γειά με το ζόρι, μας είπε πως δεν υπάρχει κράτηση. Όταν επιμείναμε και ξανακοίταξε σχεδόν θυμωμένη και με απαξιωτικό ύφος μας είπε: "Πηγαίντε στο βάθος" χωρίς να μας υποδείξει πού, αν είχε βρει τελικά την κράτηση ή αν απλά μας έκανε χάρη. Δεν έχω ξανααισθανθεί πιο άβολα σε εστιατόριο, είναι η αλήθεια!!!! Εάν δεν είχε κλείσει το τραπέζι η παρέα μας που δεν είχρ έρθει ακόμα, θα είχαμε φύγει από την πρώτη δυσάρεστη στιγμή.
Τα κρεατικά πολυ καλά, η σαλάτα κακή, μια σκέτη αγγουροτοματα χωρίς λάδι, λουκάνικο εξαιρετικό, σερβιτόροι εξυπηρετικοί και ευγενικοί, όμως το value for money τελείως ανακόλουθο. Απευθύνεται σίγουρα στα αρκετά γερά πορτοφόλια. Δεν θα το επέλεγα ξανά γιατί πρώτα σπό όλα δεν μου αρέσει να μου χαλάνε τη διάθεση και να μου φέρονται απαξιωτικά.

Σε ενα παραλληλο συμπαν θα σας απετρεπα απο τη Ζουμερη Σχαρα. Μη ρωτατε γιατι, το ξερετε. Το ξερετε τη στιγμη που φτανετε απ'εξω και βλεπετε μια ουρα μεγαλυτερη απο την αυτοκινητοπομπη του ΟΗΕ να περιμενει στο αγιαζι για ενα ελευθερο τραπεζι. Το ξερετε περαν αμφιβολιας οταν ο ευγενεστατος σερβιτορος επι της υποδοχης σας κοιτα με κουταβισιο βλεμμα οσο μουρμουριζει κατι για 3.5 ωρες αναμονης. Σε 3.5 ωρες προλαβαινω να γυρισω σπιτι, να δω μια σεζον στο netflix καταβροχθιζοντας χουφτες γαριδακια και να επιστρεψω χαλαρα στην ωρα μου για δειπνο.

Σε μια αλλη πραγματικοτητα δεν θα σας προτεινα να πατε. Διοτι τιποτα δεν αξιζει 3.5 ωρες αναμονης, εκτος ισως απ τον τοκετο της νυφης μου. Εκει ομως το μπεργκερ μας σερβιριστηκε σχεδον 4 κιλα και ωραια πακεταρισμενο για να το παρουμε σπιτι. Ομως ανωτερα βια με αναγκαζει να το προτεινω. Παλι ξερετε γιατι. Γιατι ο Ζουμερος Σχαρας εχει βρει τη μυστικη συνταγη της καβουροπατι και εκανε το μαγαζι του κοφτηριο χρηματος εκει στο βυθο του Χολαργου. Σε αυτο το σημειο να συγχαρω νοερα τον μπεργκεροεπιχειρηματια που ανοιξε το διπλανο καταστημα μεσοτοιχια και απορροφα τους παμπολλους ανυπομονους που εγκαταλειπουν νικημενοι απ' την πεινα. Μαζι με τον βασιλικο ποτιζεται και η γλαστρα.

Εμεις, οντας ευφυεστατοι, κοινως εχοντας φαρδια πισω κινηση, βολεψε να βρεθουμε στο Juicy Grill Τριτη απόγευμα, οποτε η αναμονη ηταν ενα τιμιο μισαωρο, που περασε ευκολα οσο περιμεναμε τους φιλους μας. Ευτυχως εχουν προνοησει με μια σομπα εξω στο πεζοδρομιο, στην οποια κοντεψα να κανω pole dancing απ το κρυο.

Ολο το μαγαζι εχει τη λογικη ψεκαστε, δαγκωστε, τελειωσατε, απο το χωρο ως το προσωπικο. Ειναι ενα μικρο μαγαζι με φαρδια ξυλινα τραπεζια σε αποσταση μισο ποζιτρονιου το ενα απ τα αλλα. Ωραιες καρεκλες, πολυς χωρος για τα πιατα, καυτερες σαλτσες να σε περιμενουν σε παραταξη, αλλα... για να περασεις αναμεσα πρεπει να εχεις παχος φωτοτυπιας. Αν, ομως, δεν ειστε ιδιαιτερα δημοφιλεις και θελετε να κανετε νεους φιλους, σας δινεται η ευκαιρια αφου ειστε ο ενας πανω στον αλλο.

Σε απολυτη αντιστοιχια και το σερβις. Νεαρα παλικαρια σε καθιζουν, σου δινουν καταλογους αμεσα, εξισου γρηγορα ερχεται η παραγγελια και ο λογαριασμος, να ανακυκλωθει ο κοσμος γιατι υπαρχουν δεκαδες πεινασμενα ματια να σε κοιτανε παρακλητικα απ εξω. Ειναι ευγενικοι και ψυχρα τυπικοι, ανταποκρινονται πολυ αμεσα σε καθε αιτημα γιατι εχουν παντα στην ακρη του μυαλου τους οτι πρεπει να εισαι εξω απ την πορτα οσο ταχυτερα γινεται. Δεν εχω ιδιαιτερα παραπονα, γιατι ηταν πραγματικα καλοτροποι, αλλα ειμαι ταβερνοκοριτσο, θελω την υπερβολη μου.

Παμε στο αγαπημενο μου κομματι, το φαγητο του Juicy, που ειναι πραγματικα ζουμερο.
Eμεις, 4 ατομα, πηραμε:

Μια Chicken Bacon Salad (8€ ) O λόφος του Στρεφι σε πρασιναδες, με μπεικον, παρμεζάνα, κρουτον σε πλουσιες δοσεις. Για επιπλαστη αισθηση διαιτας, εχει και καμποσο ζουμεροψημενο φιλετο κοτοπουλο, κανοντας τη σαλατα μια επιδοξη ceasar's. Η μονη ουσιαστικη διαφορά έγκειται στη σως, ενα πυκνο μουσταρδομελο που ταιριαζε γαντι. Μου αρεσε τοσο πολυ που δεν ηθελα να τελειωσει, πραγμα που φανηκε πιθανο τοση που ηταν. Απο τις εξαιρετικα σπανιες φορες που δινεις 8 γιουρα για σαλατα και σου φερνουν 8 ευρω στοιβαγμενα σε πιατο, ποσοτικα και ποιοτικα.

Και παμε στα μπεργκερ, που ηταν η πεμπτουσια της γευσης.

Ενα Τonkatsu για μενα, την τρελη που προσπερασε τα δεκαδες μπιφτεκια γιατι ερωτευτηκε την περιγραφη "χοιρινη μπριζολα παναρισμενη με πανκο και γεμισμενη με μοτσαρελλα". Μεσα στο αφρατο μπριος αραζε ενα χοντρο, λιγακι στεγνο χοιρινο δημιουργημα, και πανω του τσενταρ, μπεικον, λιγη ντοματα, λιγο αισμπεργκ και το τριπτυχο μαγιονεζα, μουσταρδα, τεριγιακι. Αν σε καποια ασιατικη γλωσσα tonkatsu σημαινει "ω-θεε-μου-τι-πραμα-ειναι-αυτο" τοτε καλως το βαφτισαν. Μεγαλο, συνολικα ζουμερο, με ενα μπολακι ψιλες πατατιτσες και υπεροχη γευση. Στα 11 ευρω, που ειναι λιγο τσιμπημενα για ψωμι, χοιρινο και σαλτσες, αλλα με τετοιο γευστικο αποτελεσμα, τα δινα ξανα και ξανα.

Ενα Donald Pank για τον ενα φιλο, που το πηρε λογω ονοματος και οχι υλικων, με μοσχαρισιο μπιφτεκι, μανιταρι πορτομπελο σε πανκο, τυρι μοντερει τζακ, διπλο μπεικον, ντοματα, αισμπεργκ και μια ελαφρως πικαντικη chipotle mayo. Δε δοκιμασα τον πλανηταρχη, αλλα ο φιλος δεν τρελαθηκε. Του φανηκε λιγο σπογγωδες το μανιταρι ειπε. (10,5ευρω)

Ενα New Yorker για τον καθολου νεοϋορκεζο κολλητο, με μοσχαρισιο μπιφτεκι γεμιστο με μοτσαρελα, αυγο, μπεικον, ντοματα κρεμμυδι και bbq. Το καταβροχθισε σε συνθηκες Μπρουκλιν, γρηγορα, μουλωχτα και με χιλιες προφυλαξεις, αλλα και παλι η rogue της παρεας του εκλεψε μια πολυ ζουμερη μπουκια, με τον υγρο κροκο να δινει το κατι παραπανω στο ηδη καπνισμενο μπιφτεκι. (9 ευρω)

Ενα Juicy Chicken για το κοριτσι της παρεας, με μπιφτεκι κοτοπουλο, ντοματα, μαρουλι, τυρι εμμενταλ, κρεμμυδι και bbq. Ενα πολυ απλο μπριος με κοτοπουλο και σαλατικα, αρκετα νοστιμο χωρις να ξεχωριζει συγκριτικα με τα αλλα, που μπροστα του ειναι ιερα τερατα. (8.5 ευρω)

Δυο zero για τους εθισμενους στο ανθρακικο στα 4ευρω μαζι.

Ποσοτικα, ποιοτικα και γευστικα η Ζουμερη Σχαρα ειναι μια οαση. Και οπως ολες οι οασεις, το νερο τους το δινουν τσαμπα, αλλα τα καλουδια τους τα πουλανε λιγακι ακριβουτσικα. Στα μπεργκερ τις τιμες τις δεχομαι, αν και θα απολαμβανα μια μικρομειωση σε καποια απο αυτα. Οι σαλατες, αν και δειχνουν ακριβες, ειναι τελικα οικονομικοτατες, αφου με 8-9 ευρω σου φερνουν το Κιλιμαντζαρο σε πιατο. Τα ορεκτικα ομως, ειναι λιγο υπερτιμολογημενα και θα επρεπε να επανεξεταστουν οι τιμες τους.

Θα κλεισω οπως ανοιξα. Σε αλλη περιπτωση δε θα το προτεινα. Αλλα εδω δε μπορω να πειθαρχησω στο στομαχι μου που αποζητα τις γευσεις τους, θα επιβληθω στη δικη σας λιγουρα; Οπλιστειτε με υπομονη και ειδικα παπουτσια για φλεβιτη, και πατε.

21 Φεβ 2019

Επισκεφτήκαμε τον Ακροβάτη στο Μεταξουργείο τα Χριστούγεννα.

Ξεκινώντας θα ήθελα να πω πως ο χώρος είναι ανοιχτός, ψηλοτάβανος και πολύ ζεστός όσο αφορά το κλίμα και την ατμόσφαιρα. Η διακόσμηση δεν φωνάζει παραδοσιακό όπως άλλα αντίστοιχα μαγαζιά ενώ το προσωπικό είναι φιλικό χωρίς ψεύτικες υπερβολές και σε ετοιμότητα να βοηθήσει.

Εκείνη την ημέρα υπήρχε και ένα πολύ ενδιαφέρον μουσικό πρόγραμμα, από μια ομάδα ταλαντούχων νέων παιδιών που έδενε όμορφα στο χώρο και το κλίμα.

Το φαγητό που παραγγείλαμε ήταν ότι έπρεπε για μια μέρα που έτσι και αλλιώς είχαμε φάει αρκετά. Οι πατάτες και οι σαλάτες ήταν πολύ ισορροπημένες όσο αφορά το λάδι, το αλάτι και τα μπαχαρικά κάτι που δεν θεωρείται καθόλου δεδομένο μιας και σε αρκετά μαγαζιά ή χρειάζεται να συμπληρώσεις ή εύχεσαι να μπορούσες να αφαιρέσεις.

Τα ορεκτικά ήταν πολύ νόστιμα και ανάλαφρα.

Οι τιμές στον Ακροβάτη για αυτό που προσφέρει σαν εμπειρία γεύσης και διασκέδασης είναι τίμιες και ειδικά αν είστε μεγάλη παρέα αναλογικά βγαίνει το κατ'άτομο πολύ καλά.

Ένας χώρος που προσφέρει δυνατές και ευχάριστες δόσεις φιλοξενίας και γεύσης και αξίζει να δοκιμάσετε!