Πρόσφατες Κριτικές Εστιατορίων

08 Ιούλ 2019

Παραμονή εκλογών, Σάββατο βράδυ και ώρα 22.30, αποφασίζουμε να βρούμε φίλο που τους τελευταίους μήνες κατοικεί στο Ίλιον και να καθίσουμε χαλαρά σε ένα ταβερνάκι. Πιο πολύ για να πιούμε και να πούμε τα νέα μας παρά για να σκάσουμε στο φαγητό.

Μετά από αρκετό καιρό αρχίζω να ψάχνω στο ΑSK για το που θα καταλήξουμε μιας και η περιοχή είναι αχαρτογράφητη. Το ραντεβού θα ήταν στον κυκλικό κόμβο, στα Mc Donald's και εκεί θα γινόταν η τελική επιλογή. Από εκεί, βρεθήκαμε σε 2 λεπτά στο Και Μετά.

Πανεύκολο παρκάρισμα σχεδόν απ'έξω και υποδοχή στην πόρτα από τους σερβιτόρους. Μας τοποθέτησαν με συνοπτικές διαδικασίες σε ένα άνετο τραπέζι στην αυλή, χωρίς να προβληματιστούμε ούτε από την υψηλή θερμοκρασία της εποχής. Κάποια στιγμή φύσηξε και αεράκι.

Το μαγαζί ήταν ότι ζητούσαμε. Κλασικό ταβερνομεζεδοπωλείο χωρίς πολλές εκπλήξεις. Σαλάτες, τυριά, μεζέδες, κρεατικά στα κάρβουνα και κάποια θαλασσινά (συν μακαρονάδες). Οι τιμές σε φυσιολογικά επίπεδα, πχ τα περισσότερα κρεατικά στα 7.8-9 ευρώ, κολοκυθοκεφτέδες στα 4 ευρώ κλπ.

Εμείς επιλέξαμε:

-Ψωμί στα 2.7 ευρώ που έρχεται μετά την παραγγελία. Δεν δοκίμασα αλλά μου φάνηκε πολύ προκάτ.

- Πατάτες τηγανιτές στα 2.5 ευρώ. Καυτές, με ελαφρώς βαρύ λάδι αλλά χωρίς τελικά να προβληματίσουν. Ίσα ίσα που ήταν αρκετά ψωμωμένες και φαγώθηκαν ευχάριστα όταν κρύωναν.

- Ντάκος στα 4 ευρώ. Όχι ο καλύτερος που έχω φάει αλλά όχι και ο χειρότερος. Το παξιμάδι ελαφρώς σκληρό, η τομάτα όχι και η πιο ζουμερή (ψιλοκομμένη). Το τυρί εύγευστο και η κάπαρη έδενε. Η ποσότητα ΟΚ για να δοκιμάσουν 3 άτομα.

- Μπουρεκάκια με ζαμπόν και τυρί. Απλά ΟΚ, τρώγονται ζεστά γιατί αν παγώσει το τυρί …

- Τυροκροκέτες στα 4 ευρώ. Αρκετά τυρένιες και ζουμερές, άξιζαν τα λεφτά τους ενώ και η ποσότητα ήταν αρκετά καλή.5 μεγάλα τεμάχια.

-Τυροκαυτερή που δεν ήρθε ποτέ και τελικά αφαιρέθηκε από τον λογαριασμό.

- Ποικιλία κρεατικών στα 28 ευρώ. Τους ζητήσαμε κάποιο πιάτο με κρεατικά, περισσότερο ως μεζέ και λιγότερο για να χορτάσουμε. Ομολογώ πως δεν παρατήρησα την τιμή. Ζητήσαμε πχ κεφτεδάκια και φτάσαμε να τρώμε μια μεγάλη πιατέλα. Νόστιμα κρεατικά με κοτόπουλο, μπιφτέκι (αρκετά καλό), πανσέτες και μπριζόλες. Δεν καταφέραμε να τα φάμε όλα. Ικανοποιητική.

- 4 μπύρες Βεργίνα στα 10 ευρώ (500 μλ έκαστη). Τις ήπιαμε σε ποτήρι κρασιού.

* Κέρασμα λίγο καρπούζι με τον λογαριασμό.

Το συνολικό χαρτάκι έγραψε 54 ευρώ.

Το σέρβις ευγενικό και τυπικό χωρίς πολλά πολλά. Αδιάφορο με λίγα λόγια.

Από κει κει πέρα, είχαμε μια καλή βραδιά με αρκετή συζήτηση, σε ένα καλό περιβάλλον και με αρκετό κόσμο για την εποχή. Θα ξαναέκανα επίσκεψη αν βρισκόμουν στην περιοχή, χωρίς όμως να περιμένω ευφάνταστες συνταγές. Για τα κλασικά πιάτα είναι μια χαρά συνοδεία ποτού. Ως εκεί...

Μέσω e-table προσφέρει έκπτωση έως και 20% (δεν κάναμε χρήση της πλατφόρμας)...

08 Ιούλ 2019

Κυριακή 7/7, μέρα εκλογών, ζέστης και θαλάσσιου μπάνιου -το τερπνόν μετά του ωφελίμου- και ενώ η Αθήνα κι όλη η χώρα σφύζει από κίνηση, αποφασίζουμε να τσιμπήσουμε ψαράκι στο ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΑΚΙ της Νέας Ερυθραίας, οπότε 2 άτομα βρισκόμαστε εκεί νωρίς, γύρω στις 13.30, χωρίς κράτηση και ευτυχώς εξασφαλίζουμε εσωτερικό τραπέζι στην αριστερή κλιματιζόμενη αίθουσά του. Ο μαιτρ βέβαια μας είπε ότι είχαμε μία ώρα στη διάθεσή μας, λόγω μεταγενέστερης κράτησης, αλλά -ξεπερνώντας το όριο αυτό με την ψαροφαγία μας και τη σχετική καθυστέρηση της κουζίνας απ’ την κίνηση- κανείς δεν μας πίεσε.

Το μαγαζί αυτό ανήκει, ως γνωστόν, στη γνωστή αλυσίδα ψαροκατάνυξης του Γιώργου Παπαϊωάννου και του επιτελείου του. Το πρώτο και καλύτερο, βραβευμένο απ’ το Αθηνόραμα, βρίσκεται στο Μικρολίμανο, στην Ακτή Κουμουνδούρου, με την επωνυμία που φέρει το όνομα του ιδιοκτήτη. Τα υπόλοιπα 4, με επωνυμία τους και σήμα το Μπαρμπουνάκι –που σημειωτέον υπάρχει ανελλιπώς– βρίσκονται σε Γλυφάδα, Κολωνάκι, Χαλάνδρι, ενώ το συγκεκριμένο, στη Ν. Ερυθραία. Αυτό άνοιξε τις πύλες του το καλοκαίρι του 2015 και από τότε έγινε πολύ δημοφιλές στέκι, θεωρώ δικαιολογημένα, λόγω της εκλεκτής και φρέσκιας ψαριάς του!

Λειτουργεί καθημερινά από 13.00 μέχρι 01.00 και σχεδόν πάντα σφύζει από κίνηση. Ο ισόγειος, γωνιακός χώρος αποτελείται από 2 αίθουσες χωρητικότητας περίπου 100 ατόμων, που είναι πολύ φωτεινές, χάρη στα πλευρικές τζαμαρίες, με τα μικρά τετράγωνα πλαίσιά τους. Η είσοδος οδηγεί κατ’ ευθείαν στη δεξιά αίθουσα, στο βάθος της οποίας διακρίνεται η ανοικτή κουζίνα με τους μάγειρες και ψήστες επί το έργον. Οι αίθουσες είναι μάλλον λιτές, με ανοικτές αποχρώσεις τοίχων, και ξύλινα πατώματα και τραπέζια. Στο βάθος της αριστερής αίθουσας ξεχωρίζει ξύλινη επένδυση με ράφια και διάφορα ποτά τους, ενώ κι η δεξιά αίθουσα έχει μικρότερα ράφια στους τοίχους με ποικίλα διακοσμητικά αντικείμενα. Τα περισσότερα φωτιστικά τους είναι πολυέλαιοι εμπνευσμένοι απ’ τη θαλασσινή παράδοση.
Εξωτερικά, στο πεζοδρόμιο είναι επίσης στρωμένα καμιά 10αριά τραπέζια, για 40 ακόμη θαμώνες, και μάλιστα γύρω στις 2 μ. μ. το κατάστημα γέμισε ασφυκτικά μέσα / έξω!

Μουσική ακούγονταν διάφορα γνωστά κομμάτια, κυρίως λαϊκορεμπέτικα.
Εξάλλου, στο βάθος δεξιά υπάρχουν οι δύο πεντακάθαρες τουαλέτες, industrial ύφους, από μία ανδρών και γυναικών.

Την εξυπηρέτηση της πολυπληθούς πελατείας, από θαμώνες μέσης ηλικίας, αλλά και κάποιες οικογένειες με μικρά παιδιά, διεκπεραίωναν επιτυχώς 4 άτομα, με ομοιόμορφες ενδυμασίες, από τζιν παντελόνια, μπεζ μπλούζες και μπλε ποδιές. Φυσικά, χρειάζεται λίγη αναμονή, κυρίως για τα ψαρικά της ώρας, ειδικά σε τέτοιες μέρες και ώρες αιχμής. Επίσης, μην παραλείψετε να τους διευκρινίσετε με ποια σειρά επιθυμείτε τα πιάτα σας, για να μην τα πλακώσουν όλα μαζί! Πάντως, τα παιδιά είναι ευγενικά, σβέλτα, ενημερωμένα πάνω στο αντικείμενό τους και πρόθυμα.

Ο κατάλογος εδεσμάτων και ποτών είναι ένα compact πλαστικοποιημένο φύλλο μεγάλων διαστάσεων, που αναγράφει το μενού στη μπροστινή και πισινή του σελίδα. Περιλαμβάνονται λοιπόν, 10 σαλάτες (5-9 €), ισάριθμα ορεκτικά (4-8 €), 5 ψαρικά μαρινάτα ή παστά (6-15 €), τα συνήθη όστρακα, από 8-15 €, 5 πιάτα μαγειρευτά, στα 9-17 € (για γαρίδες σαγανάκι), 5 θαλασσινά από 9-22 € (για το πιάτο με τις καραβίδες), 4 ζυμαρικά με θαλασσινά, από 16-23 € (τιμή που αφορά τις παπαρδέλες με τις καραβίδες).

Τα φρέσκα ψάρια ημέρας, ανάλογα με την εποχική ψαριά των προμηθευτών τους, τιμώνται 68 €. (είχαν μπαρμπούνια, γλώσσες, κ. λπ. ) Οι αστακοί, ειδικότερα, εκ των οποίων κάποιοι καταναλώθηκαν στο διπλανό μας τραπέζι από παρέα που γιόρταζε μια επέτειο, στοιχίζουν 85 € το κιλό, όπως πληροφορήθηκα.

Από κρασιά η κάβα τους περιλαμβάνει περί τις 20 ετικέτες εγχώριων λευκών, ροζέ και κόκκινων, σε τιμές από 23-36 € (τιμή που αφορά το ροζέ του Σκούρα ‘peplo’, 12.50 βαθμών, που γίνεται από τοπικές πελοποννησιακές ποικιλίες Αγιωργίτικου, Μαυροφίλερου και Syrah, ενώ στις κάβες κοστίζει περί τα 15 €).

Σερβίρουν επίσης χύμα μοσχοφίλερο, στα 10 € το λίτρο, το οποίο ήπιαμε και μας άρεσε, μπύρες, συνήθη αναψυκτικά σε λογικές τιμές και αποστάγματα 200 ml στα 8 €.

Δοκιμάσαμε τα εξής που μας τα σέρβιραν πάνω στα χάρτινα σουπλά με τα χρωματιστά μπαρμπουνάκια, σήμα, άλλωστε, κατατεθέν της φίρμας:

• Στην αρχή ήρθε πανεράκι με ψημένες φέτες λευκού και μαύρου ψωμιού με λαδορίγανη, στα 1.80 €.

• Εμφιαλωμένο νερό, 1.90 €.

• 2 μικρές ψαρόσουπες, με βάση την πεσκανδρίτσα, πατάτες βραστές, καρότο, κ. λπ. Ήταν νόστιμες αν και τις βρήκαμε κάπως αραιωμένες. Τιμή 2Χ 5.40=10.80 €.

• Μια σαλάτα με πέστροφα, που ήταν νόστιμη, δροσερή και ικανοποιητικού μεγέθους, περιείχε δε ντοματίνια και μαρούλι. Ωστόσο, στον κατάλογο αναφέρονταν ότι θα είχε και τουρσί, αγγούρι και πιπεριές Φλωρίνης, απ’ τα οποία υλικά δεν υπήρχε ούτε ίχνος, παρότι είναι της εποχής…
Το γεγονός αυτό το θεωρώ φάουλ για τον Παπαϊωάννου, ο οποίος θα πρέπει είτε να αναπροσαρμόσει διορθώνοντας τη σαλάτα στον κατάλογό του, είτε να συμβουλεύσει τους σεφ να προσθέσουν τα υλικά αυτά στην εκτέλεση της συνταγής της συγκεκριμένης σαλάτας, εμπλουτίζοντάς την και νοστιμεύοντάς την, σύμφωνα άλλωστε με τις δικές τους προδιαγραφές!
Πιστεύω ότι είναι απαράδεκτη παράλειψη απ’ το συγκεκριμένο κατάστημα, με το κύρος, το στάτους, αλλά και τις τιμές αυτές, όπως π. χ. η σαλάτα, που αν και λειψή χρεώθηκε, ως συνήθως, κανονικά, στο ποσό των 8.40 €!!

• Ωστόσο, τα ψαρικά μάς αποζημίωσαν πλήρως: μισό κιλό μπαρμπουνάκια, που ήταν 2 μερίδες (των 250 γραμμαρίων η καθεμία). Τηγανίστηκαν (7 κομμάτια συνολικά) και τα απολαύσαμε με το άφθονο λεμόνι που μας έφεραν. Ήταν ομολογουμένως φρεσκότατα, σε βαθμό μάλιστα που σπάνια τον πετυχαίνει κανείς ακόμη και σε κάποιο νησί! Εδώ, λοιπόν, κύριοι εύγε!! Τιμή: 2 Χ 19.00=38.00 €.

Πληρώσαμε 60.90 € (κατ’ άτομο, κατηγορία 26-36 €) και ευχαριστηθήκαμε το κυρίως πιάτο μας, με τις παρατηρήσεις για τα υπόλοιπα (σούπες και σαλάτα), όπως τις περιέγραψα προηγουμένως.

Βέβαια, μας κέρασαν ένα δίσκο με πανακότα, μωσαϊκό, χαλβά σιμιγδαλένιο και καρυδόπιτα. Ήταν χορταστικά και ποιοτικά όλα τους.

Οι επαγγελματίες ξέρουν καλά τη δουλειά τους, αρκεί να προσέξουν και τις καλόπιστες αυτές παρατηρήσεις μας για να τελειοποιηθούν, ώστε μελλοντικά να δικαιούνται και τεσσάρια στις κριτικές μας…

Συμπερασματικά, το ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΑΚΙ αξίζει για τα φρέσκα ψάρια του, οπότε ρωτήστε τους σερβιτόρους για την ψαριά της ημέρας και αποφασίζετε αναλόγως. Αν πάτε για ορεκτικά, σαλάτες, ψαρομεζέδες, εσείς θα κρίνετε κατά περίπτωση.

Αν βρεθείτε στην περιοχή, μπορείτε να του δώσετε μια ευκαιρία, δεδομένου ότι το φρέσκο ψάρι, εκτός παραλίας, όταν το βρείτε θα έχει και το τίμημά του! Άσε που και σε τουριστικά νησιά και στέκια, κάποτε η τιμή του φθάνει σε δυσθεώρητα ύψη, όπως κάποιες περιπτώσεις που κατά καιρούς ακούμε για Μύκονο, Σαντορίνη, κ. λπ.!

08 Ιούλ 2019

Σαββατόβραδο, ημέρα εξόδου. Ψάχνοντας τις προηγούμενες ημέρες το πού θα πάμε, κατέληξα το απόγευμα του Σαββάτου στη "Σούζυ", καθώς βόλευε τους περισσότερους της παρέας, καθότι είναι Πειραιώτες. Ευθύς πήρα τηλέφωνο να κλείσω τραπέζι για 6 άτομα, αν και εν τέλει προστέθηκε άλλος ένας (7 στο σύνολο). Στο τηλέφωνο μίλησα με ένα ευγενικό παλικάρι και του ζήτησα να κάτσουμε έξω. Δυστυχώς δεν είχε, αλλά με διαβεβαίωσε ότι αν καθόμασταν έξω, θα θέλαμε από μόνοι μας να μπούμε μέσα λόγω του air condition. Και ήρθε η ώρα να σχολιάσω το χώρο.

-Χώρος
Το μαγαζί, όπως έχει ήδη αναφερθεί, στεγάζεται σε μία μονοκατοικία. Ο χώρος μέσα είναι πολύ ωραία διακοσμημένος και ζεστός. Το τραπέζι μας μάς περίμενε σε μία γωνία που αποτελούταν από έναν καναπέ και καρέκλες. Τα χρώματα του μαγαζιού ήταν ζωηρά και τη διακόσμηση θα τη χαρακτήριζα ρετρό (χωρίς να είμαι ειδικός). Όλα καλά ως εδώ. Μέσα Ιουνίου όμως και ενώ εφησυχάστηκα προηγουμένως ότι η θερμοκρασία εντός του μαγαζιού θα είναι ιδανική, κάθε άλλο. Το πόσο ζεσταινόμασταν όλοι, δεν περιγράφεται. Οι άντρες της παρέας, πού τους έχανες, πού τους έβρισκες, ήταν στην τουαλέτα και δροσίζονταν. Δύο ή τρεις φορές ζητήσαμε αν γίνεται να κατεβάσουν τη θερμοκρασία του κλιματισμού αλλά δεν παρατηρήσαμε καμία διαφορά, χωρίς να εννοώ ότι δεν εισακουστήκαμε. Τέλος, ενώ είχα διαβάσει ότι ο εξαερισμός είναι εξαιρετικός, πάλι εδώ ενίσταμαι. Καπνίζαμε τα 5 άτομα από τα 7 της παρέας και οι άλλοι δύο έλεγαν συνεχώς για την τσιγαρίλα και ότι δεν υπάρχει καθόλου εξαερισμός, και κατά την ταπεινή μου γνώμη, όχι, δεν υπήρχε.

-Γεύση
Μόλις φτάσαμε έφεραν μικρές ελιές σε ένα πολύ πολύ μικρό πιατάκι, έφεραν ψωμί μέσα σε μία χάρτινη σακούλα και μία κανάτα με νερό (στα συν). Για το 1€ που δίνει το άτομο για το κουβέρ, δεν είναι καλό το VFM, ειδικά αν αναλογιστεί κανείς ότι το ψωμί που μας έφεραν ήταν "μπαγιάτικο"-ας μου επιτραπεί ο όρος. Δεν το περιμέναμε και δυσαρέστησε όλη την παρέα.

Δοκιμάσαμε τα εξής πιάτα:
-Σαλάτα "Σούζυ": Δροσερή με ψητό μανούρι και σαλάμι Μιλάνο. Τη διαφορά έκαναν τα καραμελωμένα φυστίκια. 8,5€
-Πράσινη σαλάτα με κοτόπουλο ταντούρι, ραπανάκια, παρμεζάνα και τραγανές τορτίγιες, οι οποίες ήταν σχεδόν ανύπαρκτες. 8,5€
-Sticks πικάντικης γραβιέρας, με νιφάδες καλαμποκιού και σάλτσα βατόμουρο. Ωραίο πιάτο. 7,5€
-Ένα ορεκτικό μελιτζάνας, που έμοιαζε με παπουτσάκι και αποτελούταν από δύο μελιτζάνες γεμιστές. Μέτριο πιάτο. Γύρω στα 8€
-Πατάτες country. Τις έχουμε φάει πολλές φορές. 3,5€
-Αρνίσιο κότσι. Η αλήθεια είναι ότι έχω συνηθίσει όταν τρώω κότσι να είναι πολύ μεγάλη η μερίδα. Εδώ κοστίζει 13,5€ και το VFM είναι πολύ χαμηλό, όχι μόνο επειδή περίμενα μεγαλύτερη ποσότητα αλλά περίμενα και καλύτερη ποιότητα γεύσης. Μπαίνει στη λίστα do not.
-Χοιρινά φιλετάκια που συνοδεύονταν από πουρέ φακής. Ωραία τα χοιρινά φιλετάκια, χωρίς λίπος, αλλά ο πουρές ήταν εντελώς ανάλατος. Γύρω στα 8€.
-Μοσχαρίσια μάγουλα. Εμένα μου άρεσαν. Ήταν λίγο ανάλατα, αλλά μάλλον θα τα ξαναέπαιρνα, σε αντίθεση με την υπόλοιπη παρέα που δε συμμεριζόταν ιδιαίτερα την άποψή μου. 12,5€
-Ριζότο μανιταριών με cranberries και λάδι τρούφας. Το πιάτο αυτό έκλεψε την παράσταση και γι' αυτό το άφησα τελευταίο. Δεν έχω ξαναφάει ωραιότερο και ήταν το πιάτο που μου έμεινε, όπως και στους υπόλοιπους. 9,5€
Τέλος, δοκιμάσαμε και τα τέσσερα γλυκά, όπου το καθένα κόστιζε περίπου γύρω στα 6€. Δοκιμάσαμε εκμέκ, μιλφέιγ, τσιζκέικ και τάρτα σοκολάτας. Το μόνο που φαγώθηκε ήταν το τελευταίο, χωρίς όμως κι αυτό να είναι κάτι το ιδιαίτερο. Από τα υπόλοιπα, όλοι δοκιμάσαμε μία κουταλιά και τέλος. Δυστυχώς, τα γλυκά ήταν επιεικώς απαράδεκτα.

-Εξυπηρέτηση
Όλα τα παιδιά ήταν πολύ ευγενικά και εξυπηρετικά. Τα τασάκια ανανεώνονταν όπως και η κανάτα με το νερό σε πολύ τακτά χρονικά διαστήματα.

-VFM
2/4. Χαμηλό. Για όλα τα παραπάνω, 1,5 λίτρο κρασί και μία λεμονίτα πληρώσαμε 130€, χωρίς να έχουμε σκάσει και χωρίς να έχουμε ευχαριστηθεί. Ξέρω, πρέπει να δίνουμε δεύτερες ευκαρίες, αλλά αν με ρωτάτε, δε θα το ξαναπροτιμούσα.

04 Ιούλ 2019

Αφού το site έδειξε κάποια σημάδια ζωης το τελευταίο διήμερο, ας συνεχίσω και εγώ με τις κριτικές μου.

Πρόσφατα λοιπόν επισκεφθήκαμε 2 φορές το BEAUTY KILLED THE BEAST στην περιοχή του Κεραμεικού για κυριακάτικο brunch, οπότε μια σχετικά ασφαλή εικόνα έχουμε ήδη σχηματίσει.
Το BEAUTY KILLED THE BEAST βρίσκεται σε έναν πεζόδρομο της οδού Παραμυθιάς απέναντι από το Funky Gourmet. Στεγάζεται σε ένα πολύ όμορφο νεοκλασικό κτίριο, χωρισμένο σε διάφορες αίθουσες (για περισσότερες λεπτομέρειες δεν έχετε παρά να ανατρέξετε στην πάντα κατατοπιστική κριτική της PP_TINA). Την πρώτη φορά, μιας και ο καιρός ήταν αρκετά δροσερός, προτιμήσαμε βέβαια να καθίσουμε στα εξωτερικά τραπεζάκια, τα οποία αποτελούν μια χαρά επιλογή σε έναν ήσυχο πεζόδρομο. Τη δεύτερη φορά, λόγω ήλιου και υψηλότερων θερμοκρασιών, προτιμήσαμε τον κλιματιζόμενο εσωτερικό χώρο. Το τραπέζι μας βρισκόταν σε μια γωνία, όπου υπήρχε μια μεγάλη ζωγραφιά με το όνομα του bar, στο κέντρο βρισκόταν ένας μεγάλος πάγκος, ενώ προς το βάθος υπήρχε ένας τεράστιος, περισσότερο πριβέ, καναπές. Το σίγουρο είναι ότι όλος ο χώρος έχει διαμορφωθεί με μεράκι, γούστο και σε κερδίζει από την πρώτη στιγμή. Κάποια στιγμή θα ήθελα να τον επισκεφθώ και βράδυ, που πιστεύω ότι θα αναδεικνυόταν περισσότερο.

Το service κινείται σε απόλυτα επαγγελματικά πλαίσια και δεν πρόκειται να σε αφήσει παραπονεμένο. Όλο το προσωπικό ευγενικό, χαμογελαστό και φιλικό. Άριστα λοιπόν και εδώ.

Το BEAUTY KILLED THE BEAST, περά από ποτά, κοκτέιλ, καφέδες κλπ., σερβίρει και κάποιες επιλογές για φαγητό (tacos, bao buns, pizza, burgers, σαλάτες, ζυμαρικά, κυρίως πιάτα με κρέας, γλυκά), οι οποίες φαίνονται αρκετά ελκυστικές. Για περισσότερες πληροφορίες μάλιστα μπορείτε να επισκεφθείτε την ενημερωμένη σελίδα του bar στο facebook με τον πλήρη κατάλογο ποτού και φαγητού. Εμείς και τις 2 φορές προτιμήσαμε πιάτα από το brunch μενού, τα οποία μας φάνηκαν εξίσου ενδιαφέροντα και πρωτότυπα. Αναλυτικότερα:
- νιόκι με σπανάκι, πράσο και φέτα, συνοδευόμενα από λουκάνικο πράσου και λαδοτύρι Μυτιλήνης (7,5 €). Πολύ νόστιμο πιάτο και σωστά εκτελεσμένο, χορταστικότατη μερίδα αποτελεί επιλογή που θα μπορούσε κανείς να κάνει ως κυρίως πιάτο σε μεσημεριανή ή βραδινή έξοδο. Για μένα το highlight όσων δοικιμάσαμε.
- αλμυρά pancakes (τρία στον αριθμό) από σπανάκι, γλυκοπατάτα και παντζάρι έκαστο. Η συνοδεία σαγανάκι μαστέλο και απάκι (7,5 €). Πολύ ενδιαφέρουσα σκέψη, με ατέλειες ωστόσο. Καταρχάς, νόστιμα και καλοτηγανισμένα τα pancakes με διακριτές γεύσεις το καθένα, σταθερές αξίες το απάκι και το μαστέλο, το πιάτο ωστόσο ήταν αρκετά στεγνό, καθώς νομίζω του έλειπε μια σάλτσα ή κάποια σως που θα το ολοκλήρωνε. Στη δεύτερη μάλιστα επίσκεψή μας, ο σερβιτόρος μας είπε ότι το συγκεκριμένο πιάτο δεν προσφέρεται πλέον, παρόλο που αναγραφόταν στον κατάλογο. Λανθασμένα θεωρώ, καθώς με 1-2 βελτιώσεις προσωπικά μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρον.
- βάφλες από πατάτα και τυρί με sauce hollandaise, συνοδεία από σαγανάκι ταλαγάνι, ψιλοκομμένο σύγκλινο και τηγανητό αυγό (7,5 €). Πιάτο, αντίστοιχης φιλοσοφίας με το προηγούμενο. Εδώ βέβαια υπήρχε η σως (αν και σε αρκετά μικρή ποσότητα), ενώ και η βάφλα ήταν νόστιμη και σου άφηνε τη γεύση της πατάτας και του τυριού. Και εδώ ωστόσο υπήρχε ένα θέμα ισορροπιών, καθώς τα υπόλοιπα υλικά, αν και νόστιμα, χάνονταν κάπως πάνω στην αρκετά μεγάλη βάφλα και το αποτέλεσμα στο τέλος γινόταν κάπως μπουχτιστικό.
- bagel με φιλετάκια κοτόπουλο παναρισμένα με corn flakes, κρέμα αβοκάντο και μελίχλωρο Λήμνου (7 €). Νόστιμα τα φιλετάκια με πολύ ωραίο πανάρισμα, ωραίο και μαλακό το ψωμάκι, και εδώ ωστόσο θα θέλαμε λίγη περισσότερη από την νοστιμότατη κρέμα αβοκάντο.

Συμπερασματικά, παρά τις αστοχίες, το BEAUTY KILLED THE BEAST και νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου να τελειοποιήσει τα πιάτα του. Καλές ιδέες υπάρχουν, τα υλικά είναι προσεγμένα και ποιοτικά, οπότε νομίζω μπορείτε να το προτιμήσετε για μια χαλαρή έξοδο, σε συνδυασμό με το ιδιαίτερο περιβάλλον, το φιλικό service και τις λογικές τιμές.

03 Ιούλ 2019

Κοιτάξτε τι έχω πάθει. Δεν έχω καθόλου χρόνο για να γράψω τις κριτικές όπως θέλω. Και έτσι λέω να σταματήσω μέχρι να μπορώ.
Και τι μας νοιάζει θα πείτε και δίκιο θα έχετε. Με το παρδόν.
Έλα μου ντε που μέσα στη μέρα σκέφτομαι ωραία φαγιά και γκουρμεδιές που θέλω να γευτώ και πως θα ήταν να ανακαλύψω νέα διαμαντάκια. Και ψιλομπάινω να διαβάσω κριτικές μήπως κάποιος προτείνει καμία μαγική ανακάλυψη? Διαβάζω και άρθρα στο διαδίκτυο για νέα μαγαζιά, απλώς αυτά συνήθως είναι πληρωμένα και τις μισές φορές όταν πας στο μαγαζί κλαίς τα λεφτά και την έξοδό σου.
Οπότε λέω να σταματήσω τις κριτικές, όπως είπα. Όμως αν τις σταματήσω εγώ και ο όποιος «εγώ» δεν μπορεί την παρούσα στιγμή θα γράφουν όλο και λιγότεροι. Οπότε απλώς λέω να aboutίσω για ένα διάστημα γράφοντας λίγο πιο μικρές και ακριβείς κριτικές.
Κάποιοι κάνουν τον σταυρό τους τώρα, κάποιοι άλλοι θα πουν κρίμας.
Αυτό…
Λοιπόν το Αίφνης έχει έναν υπέροχο λιλιπούτειο χώρο, προσεγμένο και φτιαγμένο με μεράκι. Τέλειο πάρκινγκ για την περιοχή.
Πολύ καλό σέρβις. Πάρα πολύ καλό. Τόσο καλό που μας κούρασε η ευγένεια και τα κερασματάκια. Θα προτιμούσαμε αντί για ρακή και γλυκό κρασί στο τέλος να είχαμε ένα αλκοολούχο και κάτι σε βρώσιμο γλυκό.
Από την κουζίνα περιμένεις πιο πολλά. Δείχνει άπειρη και υπάρχουν τεχνικές αστοχίες. Η πρόθεση είναι καλή. Οι ιδέες στο μενού ενδιαφέρουσες.
-Σήμα κατατεθέν τα πεϊνιρλί που έχουν και δικό τους φύλλο στο μενού. Κακό το ζυμάρι τους (θα ήθελα με αίσθηση ξυλόφουρνου, αλλιώς μην τα λέτε σήμα κατατεθέν), μα πλούσια η γέμισή τους.
-Πολύ νόστιμα τα μανιτάρια και το πικάντικο χούμους.
-Μέτρια η σαλάτα με το σαλάμι.
-Στα πιάτα ημέρας που δοκιμάσαμε βρήκαμε ωραίες προτάσεις μα λαθάκια στην εκτέλεση (κοτόπουλο με αγκινάρες και μοσχαράκι με πουρέ γλυκοπατάτας).
Τιμές ένα μικρό κλικ πάνω από το ιδανικές. Με 20-20κάτι ευρώ φεύγεις πλήρης.

ΥΓ. μου θύμισε σε πολλά το λατρεμένο Vino…

03 Ιούλ 2019

Επανέρχομαι για το Αλέρια, σε σχετικά σύντομο διάστημα από την προηγούμενη κριτική μου, για δύο λόγους:

Πρώτον επειδή στην τελευταία μου επίσκεψη δοκίμασα ένα ανανεωμένο, σχεδόν ολοκαίνουριο μενού.
Δεύτερον, λόγω του επαγγελματισμού υψηλών προδιαγραφών που πάντα με εντυπωσιάζει στο εστιατόριο αυτό.
H επίσκεψη πραγματοποιήθηκε αρχές Μαΐου. H κριτική στα βασικά της σημεία γράφτηκε τότε, σήμερα επιτέλους την δημοσιεύω.

…………………………………………………………………………

Για το Αλέρια δεν θα μακρηγορήσω. Εξάλλου έχω αναφερθεί αναλυτικά στο ύφος του σε παλαιότερες κριτικές μου. Το επίπεδο παραμένει σταθερά υψηλό. Πρόκειται ένα από τα δέκα καλύτερα εστιατόρια της Αθήνας, όπου το δείπνο αποτελεί γευστική εμπειρία, που κάθε γαστρονομικά ανήσυχος Αθηναίος πρέπει να γευτεί έστω μία φορά. Η φήμη του είναι τέτοια, που κάθε, μα κάθε φορά θα συναντήσετε ξένους επισκέπτες, οι οποίοι αναζητούν υψηλού επιπέδου ελληνική κουζίνα. Νομίζω ότι ο σεφ, Γκίκας Ξενάκης υπηρετεί άριστα, με συνέπεια και εξαιρετική φαντασία την ελληνική γαστρονομία. Ναι, είναι «γκουρμέ», είναι ακριβό (για το μέσο ελληνικό εισόδημα), αλλά σε αφήνει απόλυτα ικανοποιημένο και με την αδημονία της επιστροφής.

Αυτή την φορά, το επισκεφθήκαμε τις πρώτες μέρες μετά το Πάσχα. Η μαγική του αυλή δεν είχε ανοίξει ακόμα, κι έτσι μεταφερθήκαμε στην μία από τις σάλες του πρώτου ορόφου, όπου δεν είχα την ευκαιρία να πάω σε προηγούμενες επισκέψεις. Ο χώρος είναι διακριτικά πολυτελής, με φινέτσα και ατμόσφαιρα αρχοντικού σπιτιού. Άλλωστε το κτίριο στο οποίο στεγάζεται είναι διατηρητέο και πανέμορφο. Υπάρχουν δύο χώροι στον πρώτο όροφο. Όπου και να καθίσετε θα αισθανθείτε σαν επίσημοι προσκεκλημένοι. Το αρτ ντε λα ταμπλ αυστηρό, με βαριά τραπεζομάντιλα, πετσέτες, κλασικά- βαριά μαχαιροπίρουνα, που αλλάζουν πριν από κάθε πιάτο. Γενικά προτιμώ την αυλή του, αλλά και η σάλα είναι εξίσου καλαίσθητη.

Ο κατάλογος στην φιλοσοφία που γνωρίζουμε: τρία tasting menus: ένα μικρότερο, ένα λίγο μεγαλύτερο κι ένα χορτοφαγικό. Παρατήρησα μια αισθητή αύξηση στις τιμές σε σχέση με την τελευταία μου επίσκεψη (στα 55 και 75 ευρώ, χωρίς το wine pairing, αν συγκράτησα καλά). Δίνεται επίσης η δυνατότητα να φτιάξεις και το δικό σου μενού, με πιάτα από την α λα καρτ λίστα και να τα σερβίρουν δια του 2. Εμείς ακολουθήσαμε την τελευταία επιλογή, ώστε να επιλέξουμε τα πιάτα που θέλουμε. Πριν αναφέρω τις γεύσεις που δοκιμάσαμε, θα τονίσω ότι τρία από τα διαχρονικά δημοφιλή πιάτα του Aleria παραμένουν πάντα στον κατάλογο: η χορτόπιτα, το παστίτσιο και το κουσκουσάκι μπουρδέτο. Όσοι δεν έχετε δοκιμάσει κάποιο απ’ αυτά (και ιδιαίτερα το αποδομημένο παστίτσιο του Αλέρια), να το κάνετε οπωσδήποτε στην πρώτη επίσκεψη.

Πριν αρχίσει η γευστική πανδαισία των πιάτων, προηγούνται δύο εξίσου ευχάριστες εκπλήξεις: το καταπληκτικό ευφάνταστο amuse bouche και το πανεράκι με τα υπέροχα δικά τους ψωμάκια συνοδεία σπιτικού βουτύρου.

Δεν ξέρω αν σας τυχαίνει συχνά στα ακριβά εστιατόρια να σας μένει στη μνήμη το amuse bouche, στο Αλέρια πάντως, ακόμα και αυτό είναι ένας λόγος επίσκεψης. Οι τρεις ονειρεμένες- ινσταγκραμικές μπουκίτσες καλωσορίσματος είναι ακόμα εκεί, γευστική έκρηξη στο στόμα!

Τα δε ψωμάκια είναι δικής τους παρασκευής, τριών ειδών: φετούλες λευκού προζυμένιου, μαύρου με καρύδι (αν θυμάμαι καλά) και αφράτα σαν μάφιν με μυρωδικά, το ένα καλύτερο από το άλλο. Το δε σπιτικό βούτυρο που συνοδεύει, αρωματίζεται από μανιτάρια πορτσίνι. Χρεώνονται 4 ευρώ το άτομο, αλλά αξίζουν πραγματικά και ανανεώνονται, αν το θελήσετε.

Και περνάω στα του φαγητού. Δύο άτομα δοκιμάσαμε πέντε αριστοτεχνικά πιάτα. Η ευγενέστατη υπεύθυνη παραγγελιών μάς οργάνωσε την σειρά των πιάτων και η κουζίνα φρόντισε να τα χωρίσει όλα στη μέση, ώστε να έχουμε την αίσθηση ότι κάνουμε το δικό μας tasting. Δεν θα σχολιάσω το καθένα ξεχωριστά, γιατί όλα ήταν άψογα σε γεύση, παρουσίαση και σύλληψη.
- Παλαμίδα με αχινό και κραμπλ (από κάποιο λαχανικό).
- Ταρτάρ με μοσχάρι, άνηθο και αυγολέμονο. Το αυγολέμονο, όπως μας εξήγησαν, δεν είχε καθόλου αυγό, αλλά είχε παρασκευαστεί από ρύζι.
- Ψητό καλαμάρι με σταφίδες, ρόκα και μάραθο. Ψημένο με την τεχνική sous vide, δηλαδή σε κενό αέρος, που το άφηνε τραγανό και ταυτόχρονα ζουμερό. Ο μάραθος σε μορφή αφρού, που έλιωνε και έδινε τα αρώματά του στις υπόλοιπες γεύσεις.
- Χοιρινά Μάγουλα με πουρέ πατάτας, μήλο και αντίβ. Η σάλτσα μεστή, δεμένη, ο πουρές αέρινος.
- Ορτύκι, με φάβα, αχλάδι και κόκκινο λάχανο. Πάνω σε ένα κραμπλ σοκολάτας.

Δεν υπάρχουν λόγια. Θαυμάσαμε και απολαύσαμε το καθένα ξεχωριστά. Το μόνο που μας «δυσκόλεψε» κάπως ήταν η καθυστέρηση ανάμεσα στα πιάτα, η οποία όμως είναι λογική για το οπτικό και γευστικό αποτέλεσμα που παρουσιάζεται. Ωστόσο, για λόγους καθαρά πρακτικούς, θα πρότεινα να οργανώσετε νωρίς την επίσκεψή σας, γιατί η γευστική εμπειρία στο Αλέρια, χρειάζεται περίπου 2 ώρες για να ολοκληρωθεί.

Συνοδεύσαμε με δύο ποτήρια κρασί έκαστος - μαλαγουζιά Ρωξάνη Μάτσα – ένα ελαφρύ, αρωματικό κρασί, που έχουμε ξαναδοκιμάσει στο Αλέρια και μας αρέσει πολύ.

Και εδώ να αναφέρω τον λόγο που κάνει τέτοιου τύπου εστιατόρια να ξεχωρίζουν σε επαγγελματισμό και σεβασμό στον πελάτη.

Στην αρχή του δείπνου, όπως πήγα να ξεδιπλώσω την πετσέτα μου, παρατήρησα μια μικρή αστοχία, που δεν χρειάζεται να αναλύσω εδώ, τίποτα σπουδαίο. Πολύ διακριτικά ζήτησα να την αντικαταστήσουν, όπως κι έγινε. Φυσικά απολογήθηκαν για την αβλεψία, τόσο η κοπέλα που μας σέρβιρε όσο και η υπεύθυνη παραγγελιών. Στο τέλος του δείπνου λοιπόν, με δική τους πρωτοβουλία, και χωρίς να έχουμε παραγγείλει ακόμα γλυκό, μας έφεραν σερβίτσια και μας είπαν ότι μας κερνούν και τα δύο νέα γλυκά που υπάρχουν στον κατάλογο, για να τα δοκιμάσουμε και να πούμε την γνώμη μας. Σημειώνω ότι το καθένα, σε τιμές α λα καρτ κοστίζει 10 ή 12 ευρώ. Ένας σημαντικός λόγος αυτής της κριτικής λοιπόν που αφιερώνω στο Aleria, είναι για να επιβραβεύσω αυτή την χειρονομία και τα δύο υπέροχα γλυκά που δοκιμάσαμε.

- Τάρτα με φράουλες και δυόσμο
- Μπακλαβάς με μους από φυστίκι Αιγίνης, στρώσεις από ζελέ κόκκινων φρούτων, κρέμα και μαστίχα.

Περιττό να πω ότι πρόκειται για υψηλό επίπεδο ζαχαροπλαστικής, η περιγραφή μου εδώ είναι πολύ απλοϊκή μπροστά στο οπτικό και γευστικό αποτέλεσμα. Ειδικότερα η τάρτα ήταν εξόχως αρωματική και δροσερή, με κέρδισε σίγουρα, προτείνεται για τα καλοκαιρινά βράδια. Ο μοντέρνος μπακλαβάς με το φιστίκι, κάτι μοναδικό, που σίγουρα δεν έχετε ξαναδοκιμάσει.

Στο σύνολο, φύγαμε γι’ άλλη μια φορά ενθουσιασμένοι, παρ’ όλο που είχαμε πληρώσει περίπου 60 ευρώ το άτομο (με τα γλυκά κερασμένα). Το νέο μενού του Αλέρια είναι αντάξιο της φήμης του, που χτίζεται μεθοδικά, χωρίς να γίνεται καμιά έκπτωση στην ποιότητά του. Είναι σίγουρα ένα (ακριβό) δώρο, που πάντως πρέπει να κάνετε στον εαυτό σας.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ram.

03 Ιούλ 2019

Αν η Σούζυ ήταν η αφεντιά μου… σίγουρα η ατάκα θα έλεγε…. Σούζυ τρως ασύστολα και μάλιστα χωρίς να ψεύδεσαι!!!

Λοιπόν οι προηγηθείσες φίλες-φίλοι με τις κριτικές τους έχουν δώσει γραμμή για το συγκεκριμένο εστιατόριο. Έτσι κι εμείς παρέα 2 ατόμων πήγαμε Σάββατο 18/5/2019 με μεγάλες προσδοκίες οι οποίες εκπληρώθηκαν στο ακέραιο. Οπότε ο λόγος για τον οποίο γράφω κι εγώ είναι για να επαυξήσω στο ότι πρόκειται για έναν must προορισμό που δύσκολα θα απογοητεύσει κάποιον πιστεύω.

Ο χώρος είναι πολύ όμορφος και φροντισμένος μέσα-έξω και μάλιστα εύκολα γίνεται αντιληπτό από τον δρόμο κι όλας πριν ακόμα περάσεις το κατώφλι του ότι το έχουν επιμεληθεί άνθρωποι με αγάπη, διάθεση και γούστο. Ακόμα και οι -διαφόρων παλ χρωμάτων- πλάκες πεζοδρομίου μπροστά από την ωραία φωτισμένη είσοδο με τα όμορφα κρεμαστά φανάρια και τις γλάστρες, σε προδιαθέτει για το τι θα ακολουθήσει.

Εσωτερικά, χωρίζεται σε 2 σάλες ουσιαστικά, μια μεγάλη (για τους καπνίζοντες) σε ραφ αποχρώσεις σε συνδυασμό με άλλες χρωματικές αντιθέσεις που θεωρώ ότι είναι και πιο γουστόζικη με ιπτάμενα διακοσμητικά πουλιά και άλλα αντικείμενα και μια μικρότερη σε λαδοπράσινες αποχρώσεις, με ταπετσαρία στον έναν τοίχο τροπικού ύφους με ελέφαντες και καμήλες, χωρητικότητας 10-15 ατόμων περίπου πιο “ήσυχη” διακοσμητικά.

Η αυλή που ήταν κατάμεστη από κόσμο είναι υπέροχη, κατάφυτη με ωραίο φωτισμό, ρομαντική και χαλαρωτική. Πλακάκια δαπέδου σε διάφορους vintage σχεδιασμούς, μεγάλα καλάθια έχουν μετατραπεί σε φωτιστικά και φυσικά, δεν λείπουν και αντικείμενα καθώς και φωτογραφίες που παραπέμπουν στην ατακαδόρισσα μοδίστρα της περιβόητης ευτραφούς κυρίας…Σούζυς από την Ελληνική ταινία. Η μουσική instrumental με ήχους σαξόφωνου και πιάνου καθιστά την ατμόσφαιρα πολύ χαλαρή.

Η εξυπηρέτηση σε πολύ καλό και επαγγελματικό επίπεδο από όλα ανεξαιρέτως τα άτομα που μας περιποιήθηκαν. Αυτό που όμως θα ήθελα είναι πιο συχνή την παρουσία τους στον μέσα χώρο, καθώς είχε πολύ κόσμο και στη μέσα σάλα μη καπνιστών που καθίσαμε εμείς την πρώτη φορά και κάποια άλλα άτομα, δεν υπήρχε οπτικό πεδίο με τον υπόλοιπο χώρο και κάποιες φορές χρειάστηκε να περιμένουμε αρκετά μέχρι να φανεί κάποιος. Από την δεύτερη επίσκεψή μας στην αυλή δεν υπήρχε κανένα θέμα.

Η παραγγελία μας:

Ξεκινήσαμε με ψωμί μαύρο ζυμωτό με προζύμι που μου άρεσε πάρα πολύ.

- Κανελόνια μελιτζάνας με καπνιστό χοιρινό, λαχανικά, αλμυρή κρέμα μπουγάτσας & pesto ρόκας χ 8€

Ήρθαν δύο μεγάλα τεμάχια μελιτζάνας (ο τρόπος με τον οποίο στήθηκαν για να γεμιστούν με τα παραπάνω υλικά είναι αυτός που ουσιαστικά τα χαρακτηρίζει μεταφορικά ως κανελόνια). Έμοιαζαν όντως με τα γνωστά παπουτσάκια, αρκετά πιο εξελιγμένα και με κόκκους ροζ πιπεριού στην κορυφή. Ένα καλό ορεκτικό με αρώματα δυόσμου αν και θα το έβαζα λίγο στην άκρη σε σχέση με τα άλλα που ακολούθησαν. Αυτό που δεν μου άρεσε ήταν ότι έβγαλαν στο πιάτο ζουμιά από τη στιγμή που έφτασαν στο τραπέζι μας μέχρι να φαγωθούν και το κυριότερο ότι ήταν ανάλατο σε συνδυασμό με το καπνιστό χοιρινό που δεν είχε την ένταση που περίμενα.

- Σκυριανό τυροπιτάρι χ 7,50€

Ένα υπέροχο ορεκτικό, ουσιαστικά μια ζυμαρένια πίτα τηγανισμένη αν δεν κάνω λάθος που πάνω της είχαν ξαπλώσει μανιτάρια σωτέ, απάκι, πικάντικη στούπα (είδος τυριού) κι ένα τηγανιτό αυτό μάτι από πάνω. Σερβιρισμένο σε ένα πανέμορφο τετράγωνο vintage πιάτο ήταν ό, τι έπρεπε για το ξεκίνημα.

- Τραχανότο με χωριάτικο λουκάνικο, πράσα, σταφίδες & κρέμα αβοκάντο χ 8€

Ένα εξαιρετικό ορεκτικό που θα μπορούσε να βρίσκεται και στην κατηγορία των κυρίως τόσο για την ποσότητά του όσο και για την πλούσια γεύση του. Ήρθε σε ένα μπολ με το λουκάνικο σε μεγάλες λωρίδες κομμένο κι από πάνω κρέμα τυριού που ανακατεύτηκε με το πεντανόστιμο, καυτό τραχανότο, έλιωσε και απογειώθηκε. Ένα αρκετά ρουστίκ πιάτο, χορταστικότατο, γευστικότατο, ιδανικό για χειμώνα ως επί τω πλείστων, αλλά για μένα δεν υπάρχουν τέτοιες κατηγορίες πιάτων…τρώω και σούπα με 40 βαθμούς δεν τίθεται θέμα. Οπότε είναι ένα από τα πιάτα για τα οποία θα επιστρέψω στην Σούζυ πολύ σύντομα.

- Ριζότο μανιταριών με cranberriesς & λάδι τρούφας χ 9,50€

Απλά τέλειο. Ήρθε άψογα χυλωμένο, με το υπέροχο άρωμα της τρούφας, μεγάλες φλοίδες γραβιέρας από πάνω και κόκκους ροζ πιπεριού.

- Ψαρονέφρι γεμιστό με τυρί Μετσόβου, ξινόμηλο, πετιμέζι με σφένδαμο και πουρέ χ 11,50€

Ακόμα ένα πεντανόστιμο πιάτο, σε πολύ καλή μερίδα, με σωστό ψήσιμο στο ψαρονέφρι που παρέμεινε ζουμερό και ταίριαξε απόλυτα με το πετιμέζι σφένδαμου. Ο πουρές πατάτας επίσης πολύ καλός με μόνη αστοχία ότι ζητήσαμε να αντικατασταθεί με πουρέ σελινόριζας, αλλά δυστυχώς ξεχάστηκε και θεωρώ ότι θα του ταίριαζε ακόμα περισσότερο.
Ήπιαμε (για να χωνέψουμε φυσικά) μια γκαζόζα χ 2€ μιας και κόκα κόλα δεν υπήρχε και μια σόδα χ 2€ κι επειδή ήταν αδύνατον να φύγουμε χωρίς γλυκό, δοκιμάσαμε ένα

- Μιλφέιγ χ 6€

Ήρθε μέσα σε ένα μεγάλο βάζο σε στρώσεις κρέμας φύλλου εναλλάξ και πάνω-πάνω είχε σπασμένα φύλλα πασπαλισμένα με άχνη ζάχαρη. Η κρέμα ήταν ωραία παρότι δεν ήταν patisserie, μου φάνηκε πολύ αέρινη κι ελαφρυά, μάλλον ήταν legere δηλαδή ανακατεμένη με σαντιγύ και τα φύλλα ήταν τραγανά όπως πρέπει. Δεν έμεινε ψίχουλο φυσικά.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 56,50€ δηλαδή 28,25€/άτομο αλλά νομίζω ότι από την παραγγελία εύκολα γίνεται αντιληπτό ότι το σύνολο των πιάτων που πήραμε άνετα τάιζε και τρίτο άτομο.

Από την πιο πρόσφατη επίσκεψη (Σάββατο 15/6/2019 4 άτομα) δοκιμάσαμε επιπλέον

- Σαλάτα Σούζυ χ 8,50€

Ρόκα, βαλεριάνα, iceberg, σαλάμι Μιλάνο, ψητό μανούρι, καραμελωμένα φυστίκια σάλτσα σαγκουίνι. Φρεσκότατη και σε γενναιόδωρες ποσότητες όλα τα υλικά, άκουγες και το αλλαντικό και το μανούρι και όλα.

- Spring rolls με παστουρμά και ανθότυρο χ 8€

Τρία spring rolls ουσιαστικά κομμένα όμορφα λοξά στη μέση πάνω σε φάβα αρωματισμένη με μανταρίνι και φυστίκι Αιγίνης. Τα πιτάκια ήταν ωραία αλλά δεν μου άρεσε ο συνδυασμός της φάβας με το μανταρίνι.

- Πατάτες country style με mix μπαχαρικών χ 3,50€

Πολύ καλές, αν και θα ήθελα να ακούγονται περισσότερο τα μπαχαρικά.

- Σκιουφιχτά με απάκι, λαχανικά, ξινομυζήθρα & cokies ελιάς χ 9,50€

Νόστιμο πιάτο, το μόνο που θα ήθελα είναι λίγο λιγότερο ψημένα τα ζυμαρικά και θεωρώ ότι το (ένα) μπισκότο ελιάς (βασικά σαν mini ελιόψωμο είναι) δεν δίνει κάτι ιδιαίτερο μέσα σε αυτό το πιάτο και επιπλέον δεν είναι εύκολο να μοιραστεί.

- Χοιρινή πανσέτα με κρούστα μπαχαρικών χ 9,50€

Ένα πολύ δυνατό πιάτο κατά τη γνώμη μου, μου άρεσε πάρα πολύ. Η πανσέτα ήταν άριστα ψημένη, είχε τόσο λίπος όσο και ψαχνό και ήταν λουκούμι. Είχε επιπλέον πολύ ωραία σπιτική barbeque sause, σουσάμι, καπνιστή μελιτσανοσαλάτα (που δεν αντιλήφθηκα για να είμαι ειλικρινής αλλά μάλλον επειδή είχα σκάσει δεν έδωσα σημασία στα συνοδευτικά) και πατάτες.

- Μενταγιόν κοτόπουλου με μασκαρπόνε και πουρέ γλυκοπατάτας χ 10€

Πολύ γευστικό και αυτό το πιάτο αν και λίγο παραψημένο το φιλέτο κοτόπουλου με αποτέλεσμα να είναι λίγο σκληρό. Η σάλτσα του που ήταν αρωματισμένη με espresso και είχε πούδρα προσούτο μου άρεσε πάρα πολύ, όπως επίσης και ο πουρές.

- Μάγουλα μοσχαρίσια με κριθαρότο, κολοκύθι και ψητά αμύγδαλα χ 12,50€

Το μοσχάρι μαγειρεμένο σε μαυροδάφνη και αρμπαρόριζα, έλιωνε στην κυριολεξία στο στόμα. Το κριθαρότο που είχε μέσα και τριμμένο κολοκύθι ήταν λίγο “κάτω” στο αλάτι για να χρησιμοποιήσω masterchefικό όρο όπως και τα περισσότερα πιάτα στη Σούζυ (αυτή τη φιλοσοφία την υιοθετούν τον τελευταίο καιρό όλο και περισσότερο οι μάγειρες) αλλά με την ανάλογη προσθήκη φρεσκοτριμμένου πιπεριού και λίγο αλατάκι έξτρα, προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ. Τα μάγουλα είναι ένα κομμάτι μοσχαρίσιου κρέατος που με έχει κάνει να αγαπήσω το μοσχάρι στην κοκκινιστή του μορφή.

Από γλυκά εκτός από το στανταράκι μιλφέιγ πήραμε επιπλέον

- Τάρτα σοκολάτας χ 6,50€

Δεν ήταν τάρτα σε καμία των περιπτώσεων. Ήταν μια ωραία μους σοκολάτας σερβιρισμένη σε ποτήρι κοκτέιλ, με τριμμένο χειροποίητο μπισκότο αναμεμειγμένο με ξηρούς καρπούς κάτω-κάτω. Συμπαθητικό αλλά ατυχής η περιγραφή καθώς δεν θα την χαρακτήριζα καν υποδομημένη τάρτα, γιατί δεν ήταν.

- Cheesecake με μπαβαρουάζ από φρούτα του δάσους x 5,50€

Στην παρέα άρεσε πολύ, εγώ προτιμώ πιο τυρένιο το cheesecake γενικά γι’ αυτό και σπάνια το επιλέγω έξω εκτός και αν είναι σοκολατένιο.

Τα παραπάνω μαζί ένα τυροπιτάρι και τραχανότο που δεν θα παρέλειπα ποτέ συν 5 μπύρες fisher βαρέλι χ 3,50€, 1 Μάμος χ 5€, 1 γκαζόζα και μια σόδα χ 2€ πληρώσαμε 123€ περίπου 31€ έκαστος αλλά η παραγγελία ήταν εξωφρενικά υπερβολική. Μουγκρίζαμε ωσάν τα βόδια το βράδυ μέχρι να χωνέψουμε.

Μας κέρασαν ένα μπουκάλι αφρώδη οίνο Μoscato Bianco που άνοιξαν μπροστά μας (πληροφοριακά στον κατάλογο τιμάται στα 17€) και τους ευχαριστούμε πολύ.

Όταν η γεύση έρχεται σε τέτοια αρμονία και σύμπνοια με τις υπόλοιπες κατηγορίες (χώρος, εξυπηρέτηση) τότε το vfm δεν χάνει ποτέ πόντους έστω κι αν οι τιμές είναι ελαφρώς τσιμπημένες. Γιατί ναι, με ορεκτικά και σαλάτες να κυμαίνονται κατά μέσο όρο ανάμεσα σε 7,50 -8,50€ και κυρίως πιάτα ανάμεσα σε 9,50€-13,00€ σίγουρα δεν τις λες φθηνές. Όμως αν σκεφτείτε ότι οι μερίδες των πιάτων -συμπεριλαμβανομένων και των ορεκτικών- είναι πραγματικά εκτός από γευστικές και πολύ χορταστικές, συνυπολογίζοντας ταυτόχρονα και τους υπόλοιπους παράγοντες που προανέφερα, σίγουρα αξίζει τον κόπο.

Συμπερασματικά, η Σούζυ (και) για μένα αποτέλεσε μια πολύ όμορφη εμπειρία πρωτίστως γευστικά αλλά και συνολικά θα έλεγα με σιγουριά. Οι πρώτες ύλες είναι άριστης ποιότητας και οι συνταγές γευστικές και καλοεκτελεσμένες με σεβασμό σε προϊόντα εντοπιότητας. Όταν σκέφτομαι ότι θέλω να πάω κάπου που να είναι πολύ όμορφα και παράλληλα να φάω πολύ καλά, πλέον, στο μυαλό μου έρχεται και η Σούζυ.

Προτείνεται.

02 Ιούλ 2019

Τους τελευταίους 3-4 μήνες επισκέφτηκα το Oroscopo με διαφορετικές παρέες 5-6 φορές (ειρήσθω εν παρόδω μία από αυτές μετά από πρόσκληση που απηύθυνε σε φίλους από το ask4food η αγαπητή και πάντα οργανωτική tzia, χίλια ευχαριστώ! ) και έτσι, είχα την ευκαιρία να γευτώ διάφορα από τα ενδιαφέροντα που περιλαμβάνει ο ανανεωμένος κατάλογος, αλλά και να απολαύσω τον ανακαινισμένο χώρο.

Αρχίζω από αυτό: Χρειαζόταν ανανέωση ο χώρος, έγινε πιο μοντέρνος, πιο λειτουργικός. Ξύλινα τραπέζια και άνετες καρέκλες, σου-πλα αντί τραπεζομάντιλα, πιο "βολική" διαμόρφωση, ώστε να υπάρχει η δυνατότητα για ένωση τραπεζιών, αν οι παρέες είναι μεγαλύτερες, καλύτερη αξιοποίηση του πάνω ορόφου, αλλά και του εξωτερικού χώρου είναι μερικά από τα στοιχεία που συνθέτουν τις αλλαγές.

Σε ό, τι αφορά στο φαγητό, η ποιότητα παραμένει σταθερά υψηλή και η μαγειρική εξελίσσεται με νέες προτάσεις. Θα αναφέρω ενδεικτικά μερικά από όσα δοκιμάσαμε και τις εντυπώσεις μας.

- «Αχλάδια» ελληνικών παραδοσιακών τυριών με ελληνικές χειροποίητες μαρμελάδες. Εξαιρετικό ορεκτικό! Σερβίρεται σε μορφή μικρού αχλαδιού ένα μείγμα τυριών, το οποίο σε συνδυασμό με τη μαρμελάδα αφήνει στον ουρανίσκο καταπληκτική γεύση.

- Μοσχαρίσια κεφτεδάκια, γεμιστά με τυρί μοτσαρέλα, σερβιρισμένα με σως βασιλικού και φουρνιστή ντομάτα σε τραγανό ψωμί. Πραγματικά "μαμαδίστικη" γεύση, ενθουσίασε τόσο πολύ πριν λίγο καιρό φίλη από τη Θεσσαλονίκη που επανήλθε μία μέρα μετά, για να τα ξαναγευτεί!

- Χταπόδι στο γκριλ, με πουρέ φάβας, ρόκα, κάπαρη και καραμελωμένα κρεμμυδάκια. Εξαιρετικά ενδιαφέρουσα γευστική πρόταση, τη δοκιμάσαμε σε περίοδο νηστείας και μας άρεσε πάρα πολύ!

- Σαλάτα "Kαπρικόρνο", με τρυφερό μαρούλι & πιπεράτη ρόκα, σερβιρισμένα με φύλλα παλαιωμένης παρμεζάνας και βιναγκρέτ βαλσάμικου. Είναι η αγαπημένη μου σαλάτα, πλούσια σε ποσότητα και πολύ νόστιμη γευστικά.

- Σαλάτα "Oroscopo", με μαρούλι, ρόκα, παρμεζάνα, κοτόπουλο στο γκριλ και σως μουστάρδας. Και αυτή αποτελεί εξαιρετική επιλογή για σαλάτα, το κοτόπουλο δίνει πλούσια γεύση.

- Σαλάτα "Ροδιού", με φύλλα ανάμεικτης σαλάτας, τυρί γκοργκονζόλα, παστέλι και φιλέτα αχλαδιού. Τρίτη ενδιαφέρουσα επιλογή σαλάτας, δυνατός ο γευστικός συνδυασμός πράσινων λαχανικών, τυριού, παστελιού και αχλαδιών.

- Φρέσκα ραβιόλια, γεμιστά με βασιλομανίταρα porcini και τρούφα. Βρασμένα al dente, αποτελούν, κατά τη γνώμη μου, εξαιρετική επιλογή για όποιον επιθυμεί να γευτεί ζυμαρικά.

- Φρέσκα «κόκκινα» ραβιόλια θαλασσινών, με σως σαμπάνιας, γέμιση γαρίδας και καπνιστού σολομού. Αυτά είναι η πρόταση για όσους συνδυάζουν ζυμαρικά με γέμιση θαλασσινών, είναι ενδιαφέρον και το οπτικό αποτέλεσμα.

- Πίτσα "Προσούτο" με μοτσαρέλα, προσούτο Πάρμας, ρόκα & καραμελωμένο βαλσάμικο. Την παρήγγειλε ένας φίλος, τη δοκιμάσαμε και οι υπόλοιποι της παρέας και ενθουσιαστήκαμε από το γευστικό αποτέλεσμα. Η ζύμη, χωρίς να είναι λεπτή, είναι εξαιρετικά νόστιμη.

- Σουβλάκι από μπουτάκι κοτόπουλου, με μπαχαρικά και αρωματικό κους κους. Προσωπικά, το έχω παραγγείλει δυο-τρεις φορές, είναι από τα αγαπημένα μου πιάτα, τα μπαχαρικά εκτιμώ ότι δίνουν ιδιαίτερη γεύση στο κοτόπουλο.

- Ταλιάτα μοσχαριού στο γκριλ, με τραγανές baby πατάτες, λαχανάκια Βρυξελλών, σάλτσα βοτάνων. Όταν τη δοκιμάσαμε, σερβιρίστηκε σωστά ψημένη και οφείλω να αναφέρω ότι η σάλτσα "έδενε" γευστικά με το μοσχάρι.

- Μπιφτέκι χωριάτικο στο γκριλ. Αποτελεί μία από τις "σπεσιαλιτέ" του εστιατορίου, σερβίρεται εδώ και πολλά χρόνια, συνοδεύεται από ψιλοκομμένη ντομάτα, είναι από τα must taste.

- Φιλέτο από Λαβράκι πανέ, με μαγιονέζα λεμόνι σαφράν, παντζάρια, λαχανικά και πουρέ κουνουπίδι. Το έχω δοκιμάσει δύο φορές και μου φάνηκε εξαιρετικά νόστιμο.

- Φιλέτο Σολομού, με λαχανικά ατμού, σαλάτα φινόκιο και πράσινο μήλο με σάλτσα πορτοκαλιού. Και αυτό μας άρεσε πολύ, όταν το παραγγείλαμε, γενικά στα ψαρικά (καθώς μία φορά δοκιμάσαμε και λαβράκι ψητό) οι εντυπώσεις μας ήταν πολύ θετικές.

Σε όλα αυτά να προσθέσουμε τις εξαιρετικές σούπες που προσφέρονται για καλωσόρισμα: Έχουμε δοκιμάσει πρασόσουπα, ντοματόσουπα και "μαγειρίτσα" μανιταριών. Ακόμα, έρχονται στο τραπέζι νόστιμες φέτες λευκού και μαύρου ψωμιού με δύο ντιπ, ένα με βάση πατέ ελιάς και ένα με αρωματικό γιαούρτι. Και φυσικά, το γλυκό κέρασμα για το τέλος, μας έχει προσφερθεί πεντανόστιμο προφιτερόλ και η πάντα εξαιρετική τιραμισού!

Έτσι, φτάνουμε στο πραγματικά δυνατό σημείο του Oroscopo: την εξυπηρέτηση και κατ' επέκταση, τους ανθρώπους του. Οι ιδιοκτήτες Δημήτρης και Ζαφείρης, ο σεφ Γιάννης και όλο το προσωπικό διακρίνονται για την ανεπιτήδευτη ευγένεια, τη φροντίδα για φιλική εξυπηρέτηση και δε διστάζουν να ρωτήσουν τι επιθυμεί ο πελάτης, προσφέρουν ευγενικά κεράσματα και δίνουν την αίσθηση ότι το πρωτεύον γι' αυτούς είναι να φύγουν ικανοποιημένοι από το εστιατόριο οι πελάτες.

Οι τιμές είναι λογικές γι' αυτό που προσφέρεται. Ανάλογα με το τι έχετε διάθεση να δοκιμάσετε, εκτιμώ ότι η κατηγορία 17-25 ευρώ ανά άτομο καλύπτει το εύρος του κόστους σε μια παρέα 4-5 ατόμων.

Εν κατακλείδι, όπως επεσήμανε ο αγαπητός fratello, ουσιαστικά το Oroscopo μετεξελίχθηκε σε ένα αξιόλογο εστιατόριο μεσογειακής κουζίνας. Πολλές και πολλοί φίλοι από το ask4food (tzia, jim, pass1, ram, nemo, Vaggg, VAGELIS, ALEX80, Χρυσανθεμάκι και αρκετοί ακόμα) έχουν ήδη γράψει κριτικές που με βρίσκουν σύμφωνο, προσθέτω κι εγώ το δικό μου "λιθαράκι", προτείνοντας ανεπιφύλακτα στις φίλες και φίλους χρήστες του ask4food να βρουν μια ευκαιρία να επισκεφτούν το Oroscopo!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη George G..

30 Ιουν 2019

Το φλερτ μου με την χασαποταβέρνα αυτή στην περιοχή της Μαγούλας, λίγο πριν την Μάνδρα Αττικής, έχει αρχίσει εδώ και 1,5 χρόνο και αν δεν είχε καταχωρηθεί με τόοοοοοσο μεγάλη καθυστέρηση στο a4f, σε σημείο που εντελέως τυχαία το είδα μετά από καιρό, θα είχα γράψει νωρίτερα τις διθυραμβικές μου κριτικές και μάλιστα σε περίοδο πιό κατάλληλη θερμοκρασιακά για κραιπάλες του τύπου προβατίνες, παιδάκια, αρνιά κλπ.
Η επαφή μου με την περιοχή ξεκίνησε λόγω κάποιων επαγγελματικών ραντεβού που είχαν κλειστεί Σάββατα προς την περιοχή έξω από την Μάνδρα, οπότε περνώντας από την ταβέρνα μέσημέρι, στο γυρισμό από τη δουλειά που έιχα, την πρώτη φορά ανίδεη, πήγα να λιποθυμίσω από την εξαίσια τσίκνα που αναδυόταν στην περιοχή. Τράβηξα χειρόφρενο λίγο παρακάτω (ευτυχώς η περιοχή δεν είναι πολυσύχναστη) και σαν υπνωτισμένη μπήκα μέσα τρεκλίζοντας να δω τι παίζει. Να μην τα πολυλογώ και για να μην γίνω ρεζίλι ρώτησα αν μπορώ να πάρω κάτι για το σπίτι, πήρα μία κοκορέτσι, έκοψα κίνηση, είδα κατάλογο κλπ και έκτοτε την έχω επισκεφτεί πάνω από 5 φορές για φαγητό εκτός του ότι όποτε πηγαίνω προς Μάνδρα για δουλειά δεν υπάρχει περίπτωση να μην πάρω για το σπίτι ή να μην κάτσω να τσιμπήσω έστω και μόνη μου κάτιτις.
Το μαγαζί είναι μία γωνιακή, καλοβαλμένη χασαποταβέρνα με ωραία και μεγάλη αυλή για το καλοκαίρι και ένα κεντρικό κυκλικό τζάκι στη μέση της αίθουσας για το χειμώνα (ναι ναι ακούγεται τρομακτικό να γράφω για τζάκια με 40 βαθμούς, αλλά ας όψεται η καθυστερημένη καταχώρηση). Εχει αρκετό χώρο για παρκάρισμα μιας και οι δρόμοι στην περιοχή είναι φαρδείς και επίσης δεν είναι πιάτσα η περιοχή (κοντά στην έξοδο της Αττικής Οδού Μαγούλα και σχεδόν απέναντι από ένα super market Γαλαξία) οπότε το μόνο αρνητικό είναι η σχετικά μεγάλη διαδρομή για όσους δεν κατοικούν στις γύρω περιοχές.
Ομως πιστέψτε με αξίζει τον κόπο και το λέω εγώ που για να πάω για φαγητό στη Γλυφάδα πρέπει να κερνάνε, να πληρώνουν την βενζίνη και να μου δώσουν και μετρητά.
Στον Θανάση στη Μαγούλα θα πάει κανείς για να φάει το πιό τίμιο και vfm φαγητό καλσσικής χασαποταβέρνας στην καρδιά της αρβανιτιάς (γιατί εκεί ξέρουν απ' αυτά). Για μένα το hit του μαγαζιού είναι το αρνίσιο παιδάκι γάλακτος για την παρέα μου ήταν η προβατίνα αλλά γενικά τα πάντα είναι πολύ καλά. Επίσης σοβαρή υποψηφιότητα έχει και το αρνί σούβλας αν και αρκετά χιλιόμετρα πιό πάνω στην Κάζα βρίσκεται ο βασιλιάς του αρνιού σούβλας στην ομώνυμη χασαποταβέρνα.
Εχουμε και λέμε λοιπόν, ο Θανάσης έχει απίθανη ψησταριά και ψήνει πολύ καλό κοκορέτσι, κοντοσούβλι, αρνί σούβλας, θεϊκό παϊδάκι αρνίσιο και προβατίνας, μπούτι προβατίνας, μπιφτέκια, χοιρινές, απίθανο αρνάκι στη γάστρα με πατάτες πάνω στα κάρβουνα της ψησταριάς, φτιάχει τηγανόψωμο, τα τζόλια γνωστή αρβανίτικη σπεσιαλιτέ χειροποίητων ζυμαρικών με καμμένο βούτυρο και τυρί, που τα παίρνει κανείς μόνο άμα εφημερεύει το Θριάσιο εκεί κοντά, και επίσης έχει όλα τα κλασσικά: τζατζίκια, σαλάτες, πατάτες, χόρτα και απίθανο ψωμί ψημένο στα κάρβουνα με λάδι που το χρεώνει αναλόγως βέβαια αλλά έρχεται σε μεγάλες ποσότητες.
Την τελευταία φορά πριν 20 ημέρες περίπου ένα Σάββατο βράδυ,4 άτομα, ξεκινίσαμε με τα κλασσικά:
1 χωριατικη σαλάτα χ 5,5 ευρώ
1 τζατζίκι χ 3 ευρώ
2 πατάτες χ 3 ευρώ έκαστος μερίδα
1 κοκορέτσι χ 7 ευρώ
1 κ. παϊδάκια αρνίσια χ 26 ευρώ
1 μπιφτέκι γεμιστό χ 8,8 ευρώ
1 κοντοσούβλι Χ 7 ευρώ
1 τζόλια Χ 3,5 ευρώ
1/2 κρασί χύμα Χ 3 ευρώ ή 2,80 (δεν θυμάμαι ακριβώς)
2 cocacola x 1,6 ευρώ
Γιοα όλα αυτά πληρώσαμε μαζί με τα ψωμιά κάπου 80 ευρώ αν θυμάμαι καλά και ήρθαν κέρασμα 2 πιατελάρες λαχταριστοί λουκουμάδες με μέλι που πραγματικά μας αποτελείωσαν.
Οτι και να πω για την ψησταριά του Θανάση είναι λίγο, ειδικά αν ληφθούν υπόψιν οι πολύ καλές τιμές και οι μεγάλες μερίδες.
Αρχίζω από το κοκορέτσι το οποίο δεν είναι το καλύτερο της Ελλάδας βέβαια, αλλά έχω άπειρα χρόνια έτσι κι αλλιώς να φάω το τέλειο κατ' εμέ κοκορέτσι, οπότε αυτό το κατατάσσω στα πολύ αξιοπρεπή με πλούσιο εντεράκι καλά ψημένο, ζουμερό και μερίδα που χορταίνει 2 άτομα σαν κυρίως.
Τα παιδάκια απλώς τέλεια, όπως πάντα πολύ καλά κομμένα και όχι ανακατεμένα με κομμάτια από μπούτι ή άλλα μέρη, μοσχοβολιστά και με όσο λίπος χρειάζονται, ούτε σχέτα κόκκαλα με κρέας, ούτε τίποτα γαιδουροπαϊδάκια.
Πατάτες, τζατζίκια, σαλάτες ωραιότατα και φρεσκότατα, κοντοσούβλι που λιώνει στο στόμα, μπιφτέκι καλό (εντάξει σαν του Μιχάλη στο Χαλάνδρι δεν υπάρχει βέβαια).
Σε ότι αφορά τα τζόλια δεν τρελλαίνομαι προσωπικά και σίγουρα μπροστά στα ψητά δεν χαλαλίζω πολλές πηρουνιές, αλλά από ότι είπαν και οι άλλοι, ήταν αρκετά καλά αν και πολύ λιγωτικά ένεκα το καμμένο βούτυρο. Τό ίδιο και το τηγανόψωμο λίγο παραπάνω λαδωμένο.
Από άλλες επισκέψεις μου στο Θανάση να προσθέσω ότι έχει θεικό αρνάκι γάστρας και πάρα πάρα πολύ καλό αρνί σούβλας που παραγγέλνεις ακριβώς το κομμάτι που θέλεις και έρχεται όπως το θέλεις με πέτσες, χωρίς κλπ. Τέλος για την προβατίνα τι να πω αν και η τσίκνα της ήταν αυτή που με εισήγαγε σε αυτόν τον ναό πρώτη φορά, εγώ μία φορά την έχω δοκιμάσει (παϊδάκια)ι και η αλήθεια είναι ότι δεν είμαι τόσο φαν, αλλά πραγματικά αυτή είναι η σταρ του μαγαζιού χωρίς αμφιβολία, και οι μυημένοι τη βρίσκουν ασυναγώνιστη.
Γενικά ο Θανάσης και οι γιοί του (μάλλον) ξέρουν καλά τη δουλειά, γι αυτό και έχουν πολύ πελατεία και ακόμη και μεσημέρι καθημερινής να περάσεις θα βρεις παρέες να τρώνε. Τα δε Σαββατόβραδα και Κυριακές γίνεται πραγματικά χαμός αλλά έχουν πρόγραμμα και η κατάσταση δεν ξεφεύγει. Σε συνδυασμό με την άνετη σάλα και αυλή, τις πολύ καλές τιμές, τις πλούσιες μερίδες, την κορυφαία ποιότητα και την γλυκιά επίθεση με λουκουμάδες για το τέλος, ο Θανάσης είναι μία πολύ καλή επιλογή κρεατοφαγίας εκτός φυσικά του μοσχαριού.
Αλλωστε δεν πάει κανείς για μοσχάρι στα παλαιά χωριά των αρβανιτών κτηνοτρόφων, ούτε για μεταξωτές κορδέλλες!!

29 Ιουν 2019

Μετά από προτροπή του φίλου George G, αποφασίσαμε να επισκεφθούμε το Αθήρι, για το οποίο είχαμε ούτως ή άλλως ακούσει μόνο καλά λόγια. Και η αλήθεια είναι ότι μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι. Αλλά ας πάρουμε τα πράγματα από την αρχή …
Παρασκευή βράδυ, το τριήμερο του Αγ. Πνεύματος, φτάσαμε στο Αθήρι. Είχε προηγηθεί τηλεφωνική κράτηση και είναι γεγονός ότι περίμενα να συναντήσω περισσότερο κόσμο. Αντιθέτως, το Αθήρι ήταν σχεδόν άδειο (εμείς και άλλες 2-3 παρέες). Ελπίζω να έτυχε, γιατί είναι κρίμα ένα εστιατόριο με τόσο νόστιμες γεύσεις να μην τραβάει κόσμο. Εμάς παρόλα αυτά δεν μας ενόχλησε το γεγονός και απολαύσαμε ένα πολύ όμορφο δείπνο.

Για τον εσωτερικό χώρο δεν μπορώ να σας διαφωτίσω, καθώς καθίσαμε στην πολύ όμορφη αυλή (η οποία, όπως έχω αντιληφθεί και από τις υπόλοιπες κριτικές, αποτελεί ένα από το ατού του εστιατορίου). Καταπράσινη, λοιπόν, περιποιημένη, με άνετα τραπέζια και σε ικανοποιητική απόσταση μεταξύ τους, ωραία μουσική υπόκρουση, όλα τα παραπάνω στοιχεία σου δημιουργούσαν μια χαλαρή διάθεση. Στην ίδια κατεύθυνση και το προσωπικό, βοηθούσε στο να νιώσεις άνετα. Ευγενικοί, με διάθεση να σου εξηγήσουν τα πιάτα, άμεσα διαθέσιμοι όποτε χρειάστηκαν, αλλά και διακριτικοί συγχρόνως. Η μία ντοματούλα χάνεται στην αξιολόγηση, γιατί με ψιλοενόχλησε που στο τέλος της βραδιάς, ακούγονταν έντονες φωνές από την κουζίνα μεταξύ τους. Λεπτομέρεια σίγουρα, όσο να ναι ωστόσο σου χαλούσαν κάπως τη διάθεσή σου στο τέλος.

Ας πάμε τώρα στο θέμα φαγητού. Ο κατάλογος με λίγες επιλογές ανανεώνεται σχεδόν κάθε μήνα και είναι διαθέσιμος και ηλεκτρονικά στην ιστοσελίδα του εστιατορίου (μαζί με τιμές αλλά και τη λίστα των ποτών επίσης με τιμές). 2 άτομα παραγγείλαμε:
- Στην αρχή ερωτηθήκαμε εάν προτιμάμε εμφιαλωμένο νερό ή κανάτα, στη συνέχεια μας έφεραν διάφορα νόστιμα είδη ψωμιού (2 € ανά άτομο), ενώ μας πρόσφεραν ως καλωσόρισμα 2 μικρές βελουτέ σούπες με πορτοκάλι και πιπερόριζα. Πολύ καλό ξεκίνημα.
- Για πρώτο ορεκτικό πήραμε µαριναρισµένο λαβράκι σε ζωµό εσπεριδοειδών, πουρέ µαραθόριζας και σαλάτα µε σταµναγκάθι και ραπανάκι (12 €). Εξαιρετικό πιάτο, ειδικά εάν δοκίμαζες όλα τα συστατικά μαζί, δοκίμαζες μια ιδιαίτερη γεύση. Το ζουμάκι που έμεινε στο τέλος, φαγώθηκε με τη βοήθεια του ψωμιού, όπως εύστοχα μας συμβούλεψε ο σερβιτόρος. Να αναφέρω απλώς ότι ήταν το μοναδικό πιάτο σε μικρή ποσότητα, μας αποζημίωσε ωστόσο η μοναδική του γεύση.
- Για δεύτερο ορεκτικό παραγγείλαμε λουκουµά µπακαλιάρου µε πατζάρι, κρύα σάλτσα ψαριού και κάπαρη (10€ ). Εδώ τα πράγματα ήταν πιο απλά, καθώς συναντούσες ένα πιο συνηθισμένο πιάτο, άψογα όμως εκτελεσμένο. Τρία λοιπόν μεγάλα κομμάτια μπακαλιάρου, τρυφερού εσωτερικά, ενώ και το πανάρισμα ήταν εξαιρετικό. Η συνοδευτική σαλάτα παντζαριού επίσης πολύ νόστιμη.
- Από κυρίως εγώ επέλεξα µυλοκόπι ψητό µε σαλάτα µαυροµάτικα, κρέµα ταραµά, κρεµµύδι ξερό και φρέσκο και λάδι άνιθου (18€) και η γυναίκα μου κριθαρότο µε ψητές γαρίδες και σάλτσα τοµάτας, αρωµατισµένο µε αστεροειδή γλυκάνισο και βασιλικό (18€). Και τα 2 πιάτα τα βρήκαμε εξαιρετικά. Το δικό μου μυλοκόπι ήταν πολύ ωραία ψημένο και η συνοδευτική σαλάτα με τα μαυρομάτικα φασόλια απρόσμενα ταιριαστή. Οι ίδιες παρατηρήσεις και για το κριθαρότο που είχε μια πολύ αρωματική, ελαφριά αλλά συγχρόνως και πλούσια σε γεύση σάλτσα. Τις γαρίδες πιθανότατα να τις προτιμούσα με λίγο εντονότερη γεύση, σε κάθε περίπτωση και αυτό το πιάτο ήταν εξαιρετικό.
- Για γλυκό πήραμε creme brulee τρεις γεύσεις (πορτοκάλι-κάρδαµο, ελληνικός καφές, καραµέλα) στα 7€. Πολύ καλό κλείσιμο επίσης, μου άρεσε περισσότερο αυτή με το πορτοκάλι-κάρδαμο και στη συνέχεια η κρέμα με την καραμέλα. Η επιλογή του ελληνικού καφέ είχε μια ιδαίτερη γεύση, σίγουρα ήταν κάτι διαφορετικό.
- Από ποτά πήραμε ένα μπουκάλι λευκό κρασί Κυδωνίτσα Τσιµπίδη (22€), το οποίο μας άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

Ο λογαριασμό για τα παραπάνω ήρθε στα 93 €. Το Αθήρι ασφαλώς και δεν προσφέρεται για συχνές εξόδους, καθώς χωρίς τα ποτά το κόστος κυμαίνεται κοντά στα 30 με 35 € ανά άτομα, ανάλογα με τις επιλογές της παραγγελίας. Σε κάθε περίπτωση βέβαια, το value for money βρίσκεται σε αρκετά ικανοποιητικό επίπεδο, λαμβανομένων υπόψη όλων των παραμέτρων της γεύσης, της ποιότητας των υλικών, του περιβάλλοντος, της ατμόσφαιρας και του service (έστω με την άτυχη στιγμή που προανέφερα). Η καθιέρωση ενός ειδικού μενού γευσιγνωσίας (τουλάχιστον κάποιες ημέρες της εβδομάδας), όπως εύστοχα έχουν αναφέρει και άλλοι χρήστες, σίγουρα θα επέτρεπε πιο συχνές επισκέψεις.

Το Αθήρι λοιπόν δικαίωσε τη φήμη και τα πολύ καλά σχόλια που είχαμε ακούσει και διαβάσει. Ελπίζω η εικόνα του σχεδόν άδειου εστιατορίου να ήταν συμπτωματική, καθώς θα ήθελα να το επισκεφθώ ξανά κάποια στιγμή, κυρίως για να δοκιμάσω και κάποια επιλογή σε κρέας.