Πρόσφατες Κριτικές Εστιατορίων

16 Μαι 2019

Μια καινούργια σχετικά άφιξη στο Χαλάνδρι που όπως έχουμε πει εξελίσσεται σε μεγάλη πιάτσα της ιταλικής γαστρονομίας! Το "Accanto" προσφέρει εκπληκτική πίτσα, πολύ νόστιμα κομματάκια φοκάτσιας, στην αρχή του γεύματος, και καλά γλυκά. Ωστόσο, όσον αφορά την πάστα, θεωρώ ότι χρήζει βελτίωσης, πράγμα που σίγουρα θα γίνει, εάν κρίνω από τα παραπάνω φαγητά αλλά και από την προθυμία του προσωπικού γενικότερα. Επιφυλάσσομαι βέβαια για τα υπόλοιπα πιάτα του μεγάλου καταλόγου!!
Το Ιταλικό αυτό εστιατόριο βρίσκεται επί της Εθνικής Αντιστάσεως στο Χαλάνδρι, εκεί που παλιά ήταν το " Ηomie". Θα το αναγνωρίσετε αμέσως καθώς η εξωτερική του όψη είναι σχεδόν η ίδια.... Εσωτερικά, πάλι δεν άλλαξαν πολλά πράγματα. Συναντάμε έναν τεράστιο χώρο με ξύλινη ψευδοροφή, διάφορα διακοσμητικά μικροαντικείμενα σε ξύλινα ράφια, άνετα και καλοστρωμένα τραπέζια, με ροζ και λευκά υφασμάτινα τραπεζομάνδηλα, και ένα μεγάλο και ορθογώνιο επιβλητικό τραπέζι, με ένα τεράστιο βάζο, σχεδόν κοντά στην είσοδο. Εκεί κοντά, υπάρχει και το μπαρ όπου βρίσκεται ο ξυλόφουρνος, με άτομο το οποίο ασχολείται ειδικά με το ψήσιμο σε αυτόν, που πράγματι κάνει πολλή καλή δουλειά! Καθότι το καλοκαίρι θα κλείσουν, για περίπου δύο μήνες, μας πληροφόρησαν ότι θα λειτουργεί η αίθουσα που καθίσαμε με Α/C. Μια φαρδιά ξύλινη σκάλα οδηγεί στις ευρύχωρες τουαλέτες στον πρώτο όροφο. Οι τουαλέτες είναι εξοπλισμένες με αρωματικά στικς και κρεμοσάπουνα που ήταν, νωρίς μάλιστα μεσημέρι Κυριακής, μισοάδεια!! Γενικά, το "φαινόμενο" αυτό απαντάται συχνά σε τέτοιους χώρους και είναι τόσο απογοητευτικό!!
Σερβίρονται, πέρα από τις σαλάτες, τις πίτσες και τα ζυμαρικά και κρύα ορεκτικά, π. χ σπαράγγια με αυγό, παρμεζάνα και carpaccio, ΕΥΡΩ 11,50 καθώς και κρεατικά πιάτα όπως π. χ Μπέργκερ Black Angus, ΕΥΡΩ 12,00. Παράλληλα, υπάρχει και εκτεταμένη λίστα κρασιών, ιταλικά και ελληνικά, π. χ Castellare Chianti Classico, 34,00 ή Νασιάκου Μαντινεία, Μοσχοφίκερο, 26,00. Ακόμα προσφέρονται ιταλικές και ελληνικές μπύρες στα ΕΥΡΩ 6,00.

Επισκεφθήκαμε το "Αccanto" την Κυριακή 12.05 και δοκιμάσαμε τα εξής πιάτα:

Πίτσα μαργαρίτα (9,50), εκπληκτική με λεπτή ζύμη, οχτώ κομμάτια. Να δώσετε οπωσδήποτε μια ευκαιρία!!!
Κριθαρότο με κοτόπουλο και μανιτάρια σε σάλτσα φρέσκιας και λιαστής ντομάτας (12,50). Θελκτικό στην όψη αλλά, δυστυχώς, άνοστο...
Μαύρες ταλιατέλες με σολομό και πέστο ρόκας (14,50 ), πραγματικά αυτό το πιάτο το περίμενα πως και πως και τελικά με απογοήτευσε. Ενώ ήταν τέλεια παρουσιασμένο, με το πέστο σαν δύο μεγάλες πινελιές, στις δύο πλευρές του πιάτου, και το μπόλικο κουκουνάρι πάνω στα μαύρα ζυμαρικά, δεν με ενθουσίασε. Κυρίως με ξάφνιασε δυσάρεστα ο ψητός σολομός, που αν και φαινόταν καλής ποιότητας, δεν ταίριαζε καθόλου γευστικά με την υπόλοιπη συνταγή. Ίσως, το πιάτο να γινόταν κάπως καλλίτερο με καπνιστό σολομό (?)
Νιόκι αλά καρμπονάρα (13,50), ευφυέστατη ονομασία, πρωτότυπη παρουσίαση ( τα ζυμαρικά ήταν μέσα σε καφετί ζωμό μαζί με μια στρογγυλή ποσότητα ασπραδιού πάνω τους ) αλλά, και πάλι, νοστιμιά δεν υπήρχε.
Όλες οι γεύσεις σερβίρονται σε λευκά βαθιά πιάτα.
Θεωρώ ότι ο Σεφ κάτι πρέπει να διορθώσει ώστε οι γεύσεις των ζυμαρικών να μην είναι τόσο flat. Σκεφθείτε ότι στο πιάτο με το νιόκι δεν αισθανθήκαμε ούτε για μια στιγμή την τόσο γνώριμη γεύση της πατάτας του ζυμαρικού, ούτε καν την μυρωδιά από το ασπράδι του αυγού, που ήταν τόσο ωραία τοποθετημένο μέσα στο πιάτο..!!

Από τα γλυκά, παραγγείλαμε ένα αρκετά καλό Τιραμισού ( 6,00) και ένα ακόμα καλλίτερο γλυκό με την ονομασία " Τριλογία μους Σοκολάτας " (7,00), τρεις μπάλες σοκολάτας με δύο "δάκρυα" λευκής κρέμας και ένα μόκας, κομματάκια σοκολάτας και πολύ.... μεράκι!!

Ήπιαμε χύμα λευκό κρασί, Μαλαγουζιά (5,00/ποτήρι), αρκετά καλή γεύση.

Στην αρχή έρχεται πανέρι με πεντανόστιμα κομμάτια φοκάτσιας (μακρόστενα και τριγωνικά ) καθώς και μπολάκι με μαύρες ελίτσες και λάδι (1,50/άτομο )

Το εμφιαλωμένο νερό έρχεται αμέσως, μάλιστα δεν παραμένει στο τραπέζι αλλά ανανεώνεται από τις παρακείμενες θήκες μπουκαλιών.... (2,00/μπουκάλι)

Στο τέλος μας έφεραν, ως κέρασμα, ένα ωραίο μπουκάλι με εξαιρετικής ποιότητας Λιμοντσέλο, από τα πιο εύγευστα που έχω δοκιμάσει.

Ένα εστιατόριο με ευγενικό προσωπικό που με λίγη προσπάθεια θα μπορούσε κάποια στιγμή να διακριθεί και γαστρονομικά!

16 Μαι 2019

Choureal…Μεγάλη ανακάλυψη! Να είναι καλά ο συνάδελφος Νίκος που μου πρότεινε το συγκεκριμένο διαμαντάκι. Λοιπόν σήμερα θα σας συστήσω το Choureal.

Η σπεσιαλιτέ του; Τα choux και τα προφιτερόλ. Λίγα και καλά.

Βρίσκεται σε ένα στενάκι κάθετο στην Ερμού στο ύψος του Ματσούκα, πολύ κοντά στο Σύνταγμα. Απ’ ότι είδα στο site τους έχουν άλλο ένα κατάστημα στην Θεσσαλονίκη.

Πρόκειται για έναν πολύ μικρό χώρο, σε γκρι αποχρώσεις με ανοιχτό εργαστήριο και μπροστά βιτρίνα που μοιάζει (δεν ξέρω αν είναι) με μάρμαρο μαύρο με λευκά νερά. Τo σταντ με τις σοκολάτες και τα κουτιά με τη φίρμα του μαγαζιού σε βεραμάν χρώμα καθώς και η οροφή με την πρωτότυπη διακοσμητική κατασκευή ίδιου χρώματος που μοιάζει με αιωρούμενες ασύμμετρες στήλες αποτελούν μια πολύ ωραία αντίθεση.

Δεν θα σταθώ περισσότερο στον χώρο γιατί δεν κάθισα εκεί για γλυκό αλλά πήρα πακέτο, οπότε δεν εστίασα σε λεπτομέρειες καθώς το βλέμμα μου είχε καρφωθεί στην βιτρίνα με τα γλυκά. Το μόνο που θυμάμαι επιπλέον είναι ότι είχε κάποια τραπεζάκια έξω στην πλευρά της εισόδου (5-6 θαρρώ) κι έναν πάγκο με ψηλά σκαμπό στη γωνία που βρίσκεται κατά κάποιο τρόπο σε μια μικρή στοά (αν δεν απατώμαι μέσα δεν υπάρχει χώρος για τραπεζοκαθίσματα).

Η εξυπηρέτηση στην ολιγόλεπτη παρουσία μου εκεί ήταν πάρα πολύ καλή από μια κοπέλα που ήταν πρόθυμη να απαντήσει στις απορίες μου και να εξηγήσει τα πάντα.

Λοιπόν εδώ ξεχάστε τα profiterole με choux γεμισμένα από σαντιγύ, μόδα η οποία στο όνομα του κέρδους τείνει να καταστρέψει το συγκεκριμένο γλυκό και μάλιστα μετά λύπης μου διαπιστώνω ότι την υιοθετούν πλέον και μεγάλα (κάποτε σοβαρά) ζαχαροπλαστεία με ιστορία χρόνων από πίσω τους.

Τα βλέμματα όμως όπως προανέφερα τραβάει η βιτρίνα με τα εξής (χειροποίητα) γλυκά: Choux, εκλαίρ, Paris-Brest, profiterole. Ανά μια ώρα βγάζουν από το φούρνο φρεσκότατα choux τα οποία γεμίζουν είτε με κρέμα patisserie είτε με παγωτό. Επίσης εκτός της κλασσικής patisserie, υπάρχουν και κρέμες με γεύσεις αναλόγως εποχής πχ φυστίκι, λεμόνι, μόκα κτλ.

Στο Choureal λοιπόν το προφιτερόλ στήνεται επί τόπου. Τα σουδάκια γεμίζονται είτε από την δική τους χειροποίητη κρέμα patisserie με φυσική βανίλια όπως διαπίστωσα ιδίοις όμασι αλλά και…στόμασι, είτε από χειροποίητο (επίσης δικής τους παραγωγής) παγωτό!!! Τα υπόλοιπα εξαρτώνται από τις προτιμήσεις του κάθε πελάτη.

Υπάρχουν γύρω στις 5 με 6 μεγάλες γυάλες με σάλτσες κάθε λογής ώστε να επιλέξετε (bitter σοκολάτα, γάλακτος, gianduja, λευκή, πραλίνα, καραμέλα γλυκόριζα κτλ), ισάριθμες μικρότερες με φρέσκα φρούτα, και τέλος άλλες τόσες και περισσότερες επιλογές σε toppings ώστε να επικαλύψετε το γλυκό σας (μπισκότο βουτύρου δικό τους, καραμελωμένους ξηρούς καρπούς ή αλλιώς κροκάν, φυστίκι Αιγίνης, τριμμένο oreo, καρύδα, σαντιγύ κτλ. )

Το προφιτερόλ, διατίθεται σε τρία μεγέθη, το ατομικό που έχει δύο σουδάκια μέσα και άλλα δύο διαδοχικά μεγαλύτερης χωρητικότητας (δεν συγκράτησα τον αριθμό των choux).

Εγώ ζήτησα σε πακέτο δύο ατομικά προφιτερόλ με δύο ειδών σάλτσες το καθένα:

- Προφιτερόλ με λευκή σοκολάτα και καραμέλα χ 3,70€

Οι σάλτες ήταν υπέροχες και οι δύο με έμφαση στην καραμέλα την οποία λατρεύω έτσι κι αλλιώς και παρότι ιδιαίτερες και γλυκές από την φύση τους και οι δύο, δεν με λίγωσαν. Η επικάλυψη που διάλεξα ήταν φυστίκι Αιγίνης στην λευκή και μπισκότο βουτύρου στην καραμέλα. Τα σουδάκια ήταν πάρα πολύ ωραία, η δε κρέμα patisserie με την οποία ήταν γεμισμένα ήταν βελούδινη και γευστική και οι κόκκοι της βανίλιας ήταν εμφανείς μέσα της.

- Προφιτερόλ με bitter σοκολάτα και gianduja x 3,70€

Άλλη μια εξαιρετική επιλογή που απόλαυσα. Επέλεξα να επικαλυφθεί με αμύγδαλο κροκάν ενώ για τα λοιπά στοιχεία ισχύουν τα ως άνω.

Συμπερασματικά θα πω με σιγουριά ότι πρόκειται για ένα από τα ωραιότερα προφιτερόλ που έχω δοκιμάσει, παρά το γεγονός ότι το πήρα πακέτο και μάλιστα δεν το δοκίμασα άμεσα αλλά μετά από αρκετές ώρες τις ίδιας ημέρας και αφού είχε τοποθετηθεί στο ψυγείο. Θα κλείσω όπως ξεκίνησα. Το Choureal κάνει λίγα και τα κάνει πάρα πολύ καλά. Δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω, νομίζω μια δοκιμή μπορεί να πείσει τον καθένα και κατά τη γνώμη μου, σίγουρα αξίζει.

Προτείνεται.

16 Μαι 2019

Η Πασιφάη βασίλισσα της μινωικης Κρήτης.. Για χρόνια βρισκόταν στον Κορυδαλλό στην πλατεία Μεμου πριν αναβαθμιστεί και μεταφερθεί στην κοσμική Γλυφάδα.
Παντα μου άρεσαν αυτες οι γεύσεις είναι η αλήθεια. και στην τελευταία μας επίσκεψη εγώ ήμουν ο λόγος που φτάσαμε έως εκεί, μεγάλος χώρος με πέτρα και ξύλο φωτεινός εξαιτίας της περιμετρικής τζαμαρίας. σε υποδέχονται πραγματικα σαν το σπίτι τους είναι από τα μαγαζιά που με ειλικρίνεια σε φιλοξενούν Κ σε εξυπηρετούν χωρίς πολλά πολλά.
Παρέα 5 ατόμων λοιπόν φτάνουμε Τετάρτη βράδυ νωρίς καθόμαστε χωρίς κράτηση( τις μερες αιχμής καλά θα κάνετε να εχετε κάνει μιά) παγωμένη ρακί και παξιμαδακια ελιές Κ ψωμι έρχονται κατευθιαν νεράκι βρύσης Κ ξεκινάμε
2 ντακους,2 σαγανάκι γραβιέρα 2 αυγά με στακα( πάω μόνο για αυτα) γαμοπιλαφο μακαρόνια στο ζουμί με μπόλικο τυρί πατάτες τηγανητές και μια σφακιανη πιτα
Δεν ξέρω γιατί θα ορκιζόμουν ότι κάτι εχει αλλάξει από την τελευταία φορά που το είχα επισκεφθεί. Συνεχίζουμε με τον ποδα του πάσα η του αφέντη?ένα κότσια εν πάση περιπτώσει που θα ορκιζόμουν και θα έπεφτα Κ στην φωτιά ότι ήταν στα μικροκύματα έχω μια παραξενιά Και εγώ και θεωρώ ότι είμαι καλός κριτής σε αυτό. ανθους από κολοκύθι γεμιστους μεγάλο φάουλ μπαγιάτικοι. και ρνα λουκάνικο Ρεθύμνου νομίζω. με 3 μπυρες και 4 αναψυκτικά φτάσαμε σχεδόν τα
180 ευρώ πάνω κάτω. με κέρασμα λουκουμάδες. δεν ξέρω αν έχουν αλλάξει προσωπικό η κάτι στον τρόπο που μαγειρεύουν ήταν απλά πιο αδιάφορα τα πιάτα γευστικά. Καλα οι δε τιμές μου φάνηκαν πιο ακριβές από ποτέ.

15 Μαι 2019

Δεν έχει τύχει να γράψω μια κριτική για αυτό το μεζεδωπολειο ακομη και ειλικρινά δεν ξέρω γιατί. Βρισκεται στα σύνορα θα έλεγα Χαϊδαρίου με το Αιγάλεω
Σε μια ήσυχη πλατεία με δύο τρία αλλά μαγαζάκια. Δεν είναι το μεζεδωπολειο που θα σε ξετρελανει με τις καθαρές γεύσεις του και τα καλόμαγειρεμενα φαγητά του αλλά με τις τιμές του και την εξυπηρέτηση του.
Ο κατάλογος περιέχει πάρα μα πάρα πολλά πιάτα για όλα τα γούστα είτε είναι κρέας είτε είναι θαλασσινό. Οι τιμές ξεκινούν από τα 3 με 3.5ευρω Κ φτάνουν κάπου στα 9 με 10. Με το Σάββατο να αλλάζουν και αν δεν κάνω λάθος Κ οπότε έχουν ζωντανή μουσική αλλά το γράφω με επιφύλαξη γτ δεν είναι βέβαιος. Εμείς συνήθως επιλέγουμε σαλάτα του Καίσαρα η Ντάκο, φλογερες ζαμπόν τυρί, χαλούμι σχάρας με μαρμελάδα ντομάτα φιλετάκια με σάλτσα παρμεζάνα και φιλέτο με πιπέρια σε κοκκους Κ πουρέ η και κοτόπουλο με μέλι λεμόνι μουστάρδα.
Έχοντας δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα είναι τα στανταρακια μας και ανάλογος την παρέα προσθέτουμε κοντοσουβλι και τηγανιτές η νεκρή μεζέ πικάντικο. οι επιλογές όπως προείπα είναι πάρα πολλές. οι γεύσεις Όχι κάτι Ουάου αλλά τιμιες. Τα τραπέζια στον εσωτερικό χώρο πολύ στριμωγμένα. το καλοκαίρι είναι πιο άνετα τα τραπεζάκια της πλατείας. το ημιγλυκο κρασί τους είναι αν όχι το πιο ωραίο χύμα που έχουμε πιει σίγουρα το δεύτερο καλύτερο. ο λογαριασμός δεν ξεφεύγει ποτέ πάνω από 10 με 15 ευρώ το άτομο. ειναι ένα συνοικιακό μεζεδωπολειο με πολύ χαμηλές τιμές και απλό φαγητό. δεν ξέρω αν θα το πρότεινα σε κάποιον για να φάει καλά, αλλά θα το πρότεινα σιγουρα σε κάποιον που θέλει να φάει κάτι αξιοπρεπές με πολύ λίγα χρήματα.

15 Μαι 2019

Το "ΟΜΙΚΡΟΝ" είναι ένα εστιατόριο το οποίο εδώ και πόσα χρόνια αλλάζει Σεφ και γαστρονομικό ύφος με αρκετή επιτυχία. Εδώ και κάμποσο καιρό το εστιατόριο έγινε "Ομικρον Μεζέ", με απώτερο σκοπό να προσομοιάσει στα γνωστά σε όλους μας τσιπουράδικα του Βόλου, που επιδίδονται στους γρήγορους ρυθμούς σερβιρίσματος των μεζέδων! Από την άλλη πλευρά, θέλησαν, όπως μας πληροφόρησαν, να προσαρμοστούν στη σημερινή εποχή, όπου ο κόσμος κατ' αυτούς επιζητά "από λίγο και φθηνό". Κατά την ταπεινή μου άποψη και οι δύο αυτοί στόχοι μάλλον δεν επιτεύχθηκαν!!
Καταρχήν, ενώ στην παραγγελία μας εξηγήσαμε στον σερβιτόρο ότι θα θέλαμε τα "πιατάκια" να έρχονται διαδοχικά, βρεθήκαμε με σχεδόν όλα τα πιάτα μπροστά μας, όταν μάλιστα το γεύμα μας συνόδευαν μόλις δύο ποτήρια κρασί - και όχι τα άπειρα τσίπουρα - και μάλιστα μεταξύ αυτών των πιάτων συμπεριλαμβάνονταν και μια τεράστια σαλάτα. Τους εξήγησα λοιπόν ότι το φαγητό είναι πρώτα απ΄ όλα απόλαυση και αυτό θα πρέπει ο κάθε εστιάτορας να το έχει πάντοτε κατά νουν!!!
Παράλληλα, το ποσό που πληρώσαμε δύο άτομα ως " Όμικρον Μεζέ " δεν διαφέρει και ιδιαίτερα από την προηγούμενη μορφή του εστιατορίου ( βλ. προηγούμενη κριτική μου )...
Και από την άλλη πλευρά, διερωτώμαι πώς είναι δυνατόν να μιλάς για ομοιότητα με το βολιώτικο τσιπουράδικο και να με βάζεις να κάθομαι σε βελούδινα μπλε καθίσματα.....!!!
Εν ολίγοις, ο χώρος, πέρα από ορισμένες μικροαλλαγές, όπως π. χ ο διαχωρισμός των δύο ισογείων αιθουσών ή τα καλύμματα των καθισμάτων, δεν έχει αλλάξει σημαντικά το ύφος του τόσο εσωτερικά όσο και εξωτερικά... Τα δε σερβίτσια είναι πανομοιότυπα με την προηγούμενη λειτουργία του εστιατορίου! Εδώ που τα λέμε, δεν είναι κι άσχημο να τρως τον "μεζέ" σου σε γρανιτένιο πιάτο!
Τα δε τραπέζια είναι στρωμένα με όμορφη μπεζ λαδόκολλα (ένα κάζουαλ στοιχείο που θα έπρεπε να επεκταθεί στον χώρο ώστε να ταιριάζει με το όλο εγχείρημα.. ) με την επωνυμία και γραμμένο το κόνσεπτ του όλου εγχειρήματος, ενώ τα πιάτα και τα ποτήρια είναι σε μαύρο χρώμα.
Τα γκαρσόνια φορούν όμορφες στολές, ενώ την μέρα που πήγαμε εμείς ακουγόταν πολύ καλή ισπανόφωνη μουσική.....!!
Μετά από την συνολική μου εμπειρία, θεωρώ πως υπάρχει μια απουσία ταυτότητας, και κάπου η επιχείρηση ( γιατί για Επιχείρηση φυσικά πρόκειται ) μάλλον αφήνει και μια πόρτα ανοιχτή, μπας και μας το γυρίσει σε λίγο σε κάτι άλλο πάλι....
Το προσωπικό, εάν εξαιρέσουμε του υπεύθυνο και τις κοπέλες, μάλλον ήταν άπειρο, αφού εκτός από το λάθος να μας φέρει όλα τα πιάτα μαζί, ούτε νοιάστηκε να μας αλλάξει τα λερωμένα πιάτα μας....
Τα πιάτα που δοκιμάσαμε ( 05.05) είναι τα παρακάτω:
Τραγανή σαλάτα εποχής με κουκουνάρι, ξερά σύκα και ρόδι (8,00). Ένα τεράστιο πιάτο εντελώς αδιάφορης σαλάτα με χοντροκομμένες πρασινάδες που μύριζαν λίγο περίεργα και ίχνη σύκου και ροδιού (?).
Χειροποίητο παστράμι τόνου (8,50, ενώ 6,50 έγραφε ο κατάλογος) με έξι μικρά κοκκινωπά φιλετάκια τόνου ντοματούλα και κρεμμυδάκι. Αρκετά νόστιμο πιάτο!!
Τηγανιά μανιταριών ( 7,00), νόστιμα λευκά μανιτάρια κομμένα σε κομματάκια και σερβιρισμένα σε μαύρο σκεύος τύπου γουόκ..
Λακέρδα καπνιστή ( πιάτο ημέρας ) με κρέμα ρεβιθιού (5,00) με πράσινο κρεμμυδάκι, κάπαρη και φύτρες φασολιού... Σερβιρισμένο με φροντίδα και καλή θέληση, αλλά το καπνιστό του θέματος δεν το κατάλαβα τόσο.. Μάλιστα, ένα από τα τρία κομμάτια του ψαριού ήταν κάπως ανατριχιαστικά παρουσιασμένο. Μιλάω για εκείνο που είχε την ουρά του ψαριού. Σε κάποιο πιάτο μόνο με ψάρι ίσως δεν θα με χαλούσε, αλλά τώρα, σε συνδυασμό με τα υπόλοιπα υλικά "έβγαζε μάτι" η ουρίτσα...!!!!
Γαρίδες Αμβρακικού σπετζοφάι (13,50), σερβιρισμένες στο γνωστό γρανιτένιο στρογγυλό πιάτο, με μπόλικη κόκκινη σάλτσα και κρεμμυδάκι. Γύρω στις τέσσερις μόνο γαρίδες, και άνοστες επίσης θα έλεγα, σαφώς δε υπερτιμημένες...

Μας προσέφεραν ένα διάφανο μπολ με συμπαθητικό γαύρο μαρινάτο με φύτρα από ραπανάκι (?) και κόκκινη πιπεριά.

Το νερό βρύσης έρχεται σε απλό μπουκάλι, ενώ στην αρχή καταφθάνουν οι ελίτσες και το πανέρι με τις μαύρες και λευκές φέτες ψωμιού (1,50/άτομο).

Ήπιαμε ποτήρι λευκού κρασιού αρκετά ελαφρύ ( 3,00). Το εστιατόριο διαθέτει πολύ μεγάλη ποικιλία από ποτά γενικότερα!!

Στο τέλος μας κέρασαν εξαιρετικό γλυκάκι μους καφέ, συνοδεία λουκουμιού!

Συμπερασματικά, η τρίτη ή τέταρτη διαδοχικά γαστρονομική 'μετάλλαξη' του ΟΜΙΚΡΟΝ, δεν είναι ό, τι πιο επιτυχημένο στην όλη ιστορία του χώρου, ειδικά αν ληφθεί υπόψη η συνεχής αλλαγή των υπεύθυνων Σεφ, που έρχονται για λίγο και κατόπιν αφήνουν 'διαδόχους' στη θέση τους, κι ό, τι τους φωτίσει ο Θεός!
Ας μην ξεχνούν, όμως, ότι 'συν Αθηνά και χείρα κίνει', όπου η χείρα είναι μόνο του υπεύθυνου σεφ, που ο ίδιος επιμελήθηκε το μενού του, ενός μενού που ο οποιοσδήποτε άλλος στη θέση του, σίγουρα θα το αλλοιώσει, και βέβαια όχι προς το καλύτερο...

14 Μαι 2019

Την περασμένη Πέμπτη 9/5 βρισκόμουνα με μια φίλη στην περιοχή Συντάγματος για δουλειές. Ήταν μεσημέρι γύρω στις 2 μ. μ., οπότε μας άνοιξε η όρεξη και επιλέξαμε πεινασμένοι το κλασικό PUBLIC CAFÉ (P), που το επισκέπτομαι αρκετά συχνά για καφέ, ποτό και σνακ, αφού με βολεύει λόγω κεντρικής θέσης, φοβερής θέας και προσεγμένου μενού με καλές τιμές!

Δυο λόγια μόνο για την ιστορία του δημοφιλούς P, της εταιρείας Γερμανός, η οποία μέσα σε 14 χρόνια λειτουργεί 55 καταστήματα σε Ελλάδα και Κύπρο, καθώς και 2 online!
Το συγκεκριμένο κατάστημα του Συντάγματος, που διατήρησε την όψη του νεοκλασικού Μεγάρου Πάλλη (απ’ το 1910), άρχισε να λειτουργεί τον Δεκέμβρη του 2007, και ήταν τότε το 4ο κατά σειρά της Αλυσίδας, μετά απ’ τα αντίστοιχα σε Θεσσαλονίκη, Βόλο και Κύπρο.

Το PUBLIC CAFÉ βρίσκεται στον 5ο όροφο του κτιρίου, έχει δε κυριολεκτικά μοναδική θέα στην Πλατεία Συντάγματος, τη Βουλή, καθώς και τις ανατολικές περιοχές των Ιλισίων, Παγκρατίου, Βύρωνα, και των λοιπών συνοικιών στους πρόποδες του Υμηττού, που επίσης δεσπόζει με την πανοραμική του θέα!
Ο Υμηττός, επί τη ευκαιρία, ήταν γνωστός στους παλιότερους ως ‘Τρελός’, απ’ την προσφώνηση μάλλον των Γάλλων στρατιωτών μετά την απελευθέρωση απ’ τους Τούρκους, που τον αποκαλούσαν ‘tres long’, δηλαδή ‘πολύ μακρύ’ βουνό, όπως άλλωστε είναι!

Έχει άνετα τραπεζοκαθίσματα και καναπέδες, τόσο στην μεγάλη εσωτερική του αίθουσα, όσο και στις δύο εξωτερικές του όψεις, δηλαδή στα μπαλκόνια του επί της Πλατείας Συντάγματος και της οδού Καραγιώργη Σερβίας, υπολογίζω δε τη χωρητικότητά του σε 200 τουλάχιστον άτομα.
Ο χώρος είναι ιδιαίτερα φωτεινός, χάρη στις περιμετρικές τζαμαρίες των μπαλκονιών στις δύο αυτές όψεις.
Μουσική ακούγεται συνήθως ποικίλη ξένη ελαφρά, lounge & easy listening.
Στη μεγάλη αυτή αίθουσα, προς τη μεριά της εισόδου, υπάρχει το μπαρ, με την εντυπωσιακή ποικιλία ποτών και τον τεράστιο ξύλινο πάγκο σερβιρίσματος, ενώ στο προχόλ, σε εσοχή, αριστερά απ’ τους δύο ανελκυστήρες, βρίσκονται οι 2+2 τουαλέτες, ανδρών και γυναικών, που καθαρίζονται αρκετά συχνά, λόγω της κοσμοσυρροής, και είναι σε ευπρεπή κατάσταση.

Λειτουργεί από Δευτέρα με Σάββατο, από 09.00 για πρωινό, καφέδες και σνακ, ενώ η κουζίνα του, απ’ το μεσημέρι μέχρι τις 23.00. Την Κυριακή είναι κλειστά.

Προ πενταετίας και πλέον, το μενού είχε επιμεληθεί ο Δημήτρης Κοκκαλίδης, ενώ στη συνέχεια ανέλαβε ο άξιος σεφ Στέφανος Στεφανίδης (48 Urban Garden), και από ό, τι πληροφορηθήκαμε το εκτελεί σε καθημερινή βάση ο Στέλιος Γυρνάς.

Στο σημείο αυτό αξίζει να προσθέσω ότι απ’ την τελευταία σαιζόν 2018/2019 το P έχει αναλάβει αξιόλογες πρωτοβουλίες προβολής της ελληνικής γαστρονομίας, ξεκινώντας με τη μηνιαία παρουσίαση πολλών Κυκλαδίτικων νησιών μας.
Τον περασμένο Νοέμβρη παρουσίασε την κουζίνα της Τήνου, σε συνεργασία με τη γνωστή ταβέρνα ‘Μαραθιά’, ενώ τον Ιανουάριο του 2019, τη μαγειρική τέχνη της Σαντορίνης, σε συνεργασία με τον πατριάρχη της γαστρονομίας μας, Γιώργο Χατζηγιαννάκη και το ονομαστό του ‘SELENE MEZE & WINE’. Ακολούθησε τον Μάρτη η Σίφνος (με το ‘Τσικάλι’) και τον Απρίλη η Σύρος (με το ‘Αλλού Γιαλού’). Μακάρι να συνεχιστούν και να προβληθούν κατάλληλα τέτοιες αξιέπαινες πρωτοβουλίες τους, για τις οποίες απέσπασαν δικαιολογημένα τα καλύτερα σχόλια!!

Την εξυπηρέτηση έχουν αναλάβει 5-6 νεαρά παιδιά, αγόρια και κορίτσια, πρόθυμα και σβέλτα, με τζιν παντελόνια, καθώς και μαύρες μπλούζες και ποδιές. Προσπαθούν να ανταποκριθούν στην αυξημένη κίνηση κατά τις ώρες αιχμής, οπότε και χρειάζεται κάποια υπομονή, τόσο με την κουζίνα όσο και με το σερβίρισμα!

Το μενού περιλαμβάνει πρωινό 12 πιάτων, από 3-10 € (τιμή που αφορά πλήρες πρωινό continental με επιπλέον αυγό και μπέικον).
Για τις ώρες λειτουργίας της κουζίνας σερβίρουν 5 σαλάτες (10-12 €), 6 ζυμαρικά (9-12 €), 6 κύρια πιάτα (10-18 €, τιμή που αφορά την ταλιάτα μόσχου), καθώς και 5 γλυκά, στα 6.40 €.
Επίσης υπάρχουν σνακ, κέικ, σάντουιτς, από 3-10 € (τιμή που αφορά τα κλαμπ-σάντουιτς.

Στην πίσω όψη του καταλόγου αναγράφεται η μεγάλη λίστα των αναψυκτικών, φρέσκων χυμών, αφεψημάτων, milk shakes & sorbets, από 3-6 € τα περισσότερα.

Εξάλλου, ο κατάλογος των ποτών περιλαμβάνει κοκτέιλ στα 9 €, μπύρες 4-5 €, καθώς και λίγες ετικέτες κρασιών, από 15-29 €. Η τελευταία τιμή αφορά το κόκκινο κρασί ‘Μαύρο εις τον κύβο’, που είναι συνδυασμός ποικιλιών Merlot & Αγιωργίτικο, 13 βαθών, απ’ τους αμπελώνες Ζαχαριά (στις κάβες η τιμή του αρχίζει από 14 € περίπου).

Εμείς παραγγείλαμε τα εξής:

• Ένα κλαμπ σάντουιτς με σολομό, που περιείχε επίσης ντοματίνια, τυρί Philadelphia, και σαλάτα με μαρούλι. Ήταν ποιοτικά άψογο, ήρθε δε μέσα σε ένα μαύρο μαντεμένιο πιάτο. Η τιμή του, στα 9.60 €.

• Μια ομελέτα με ασπράδια αυγών, η οποία είχε ακόμη cottage cheese, ντοματίνια ζεστά, σαλάτα σπανάκι και ρόκα, και συνοδεύονταν από δυο φέτες ζεστού μαύρου ψωμιού. Ήρθε κι αυτή μέσα σε μαύρο μαντεμένιο πιάτο, ήταν ό, τι έπρεπε και κόστιζε 6.90 €.

• Εγώ δοκίμασα μια μερίδα πένες με σολομό, που ήταν καλή ποιοτικά και χορταστική. Περιείχε επίσης ντοματίνια, άνηθο και κρέμα γάλακτος και ήρθε μέσα σε ένα βαθύ πιάτο. Τιμή της στα 12.40 €.

• Για γλυκό, διαλέξαμε απ’ τον ειδικό κατάλογο των waffles μία ονομαζόμενη choco chic, που ήτανε 12 μικρά τετράγωνα κομμάτια waffles περιχυμένα με τριπλό συνδυασμό σοκολάτας: λευκής, γάλακτος και bitter. Ήρθε μέσα σε ένα πρασινωπό μαντεμένιο πιάτο και μας άρεσε πολύ, οπότε εξαφανίστηκε μέσα σε δευτερόλεπτα!! Τιμή στα 4.50 €.

• Ήπιαμε ένα ζεστό διπλό καπουτσίνο, επίσης καλής ποιότητας, στα 4.90 €.

• Νερό μας έφεραν ένα παγωμένο μπουκάλι βρύσης, ό, τι έπρεπε για την περίπτωση!

Πληρώσαμε συνολικά το ποσό των 38.30 € (κατηγορία 17/25 € το άτομο) και ευχαριστηθήκαμε ένα καλό γεύμα στην καρδιά της Πρωτεύουσας.

Το PUBLIC CAFÉ προτείνεται σαν κεντρικό σημείο αναφοράς της πόλης μας. Επειδή τα πιάτα της στους μήνες γαστρονομίας των νησιών κ. λπ. τουριστικών περιοχών μας είναι αξιόλογα και δημοφιλή, αξίζει τον κόπο να τηλεφωνήσετε και να ρωτήσετε σχετικά τι ενδεχομένως υπάρχει στο πρόγραμμα (ίσως πλέον της επόμενης σαιζόν)!

Λατρεύω να ανακαλύπτω ωραίους χώρους εστίασης σε υποβαθμισμένες περιοχές και ακόμη περισσότερο να τους βάζω στο χάρτη του a4f (έστω και με 5 μήνες καθυστέρηση..... μα τι κάνει πια αυτή η ομάδα του site? τόσο busy είναι που δεν προλαβαίνει να εντοπίζει νέα σημεία και να δημοσιεύει κριτικές γραμμένες εδώ και 2 εβδομάδες?).

Λατρεύω να επισκέπτομαι περιοχές που δεν το βάζει ο νους σου πως μπορείς να φας και να πιεις με περίσσεια αξιοπρέπεια, σε περιοχές που η δηθενιά δεν έχει θέση, που όλα τελικά είναι πιο εύκολα, πιο ανθρώπινα και πιο απλά... ακριβώς όπως και η ζωή.
Σε μια τέτοια περιοχή επέλεξε ο Γιάννης Καυμενάκης να κάνει τη διαφορά.

Λίγο πιο πέρα από τον ηλεκτρικό σταθμό του Πειραιά με κατεύθυνση προς Αγία Σοφία, σε μία ενεργή ακόμα βιομηχανική ζώνη που το πρωί σφύζει από ζωή και που ερημώνει το βράδυ, σε μία πρώην καπναποθήκη ο Καυμενάκης έστησε την κάβα του.

Tο Paleo έχει διατηρήσει το αρχικό βιομηχανικό στυλ του χώρου-παράλληλα εκμοντερνίστηκε απέριττα. Το μοναδικό που βρίσκεις στον υπερθετικό βαθμό στο Paleo είναι τα κρασιά στη σκαλιέρα/τοίχο και στο wine-list του.

Η τελευταία μου επίσκεψη έγινε μια παγερή νύχτα του χειμώνα και τώρα πια που μπήκε η "πινέζα" του P στο χάρτη του a4f ετοιμάζομαι για εξορμήσεις στη θάλασσα -ωστόσο σας διαβεβαιώνω για τη σταθερή και διαχρονική αξία του.

Το menu τυπωμένο σε sous-plat, όλο κι όλο μια μικρή σελίδα κάνει εύκολη και γρήγορη την επιλογή των πιάτων.
Αντίθετα η λίστα κρασιών είναι ιδιαίτερα μεγάλη και πυκνογραμμένη -με έμφαση σε Νότια Ιταλία, Γαλλία, Πορτογαλία αλλά και Χιλή. Λίγες οι ετικέτες ελληνικών οίνων.

Το προσωπικό που κυκλοφορεί και εξυπηρετεί με ευγένεια, αμεσότητα -αλλά κάποιες φορές με μία "απόσταση"- μπορεί να σε βοηθήσει -αλλά σίγουρα ο αεικίνητος sommelier και ιδιοκτήτης είναι αυτός που θα σε κοιτάξει στα μάτια, θα ανταλάξει 2-3 κουβέντες μαζί σου για να καταλάβει το mentalite σου και να σε καθοδηγήσει στην επιλογή σου.

Και μόλις το κρασί αναπνεύσει στο ποτήρι σου εκείνη τη στιγμή που θα ελευθερωθούν τα αρώματά του, κλείσε τα μάτια και απολαύσέ το!

13 Μαι 2019

Λοιπόν που λέτε ήμουν στην περιοχή και βαριόμουν να πάρω τα πόδια μου να πάω στο Cookoomela για το μανιταροπιτόγυρο που συνηθίζω τελευταία.

Μπαίνω λοιπόν στο Προδόρπιον Παρασκευή 10 του μήνα κατά τις 8 το βράδυ. Δεν είχε και τόσο κόσμο. Μόλις μπαίνω πάω να δω τι να παραγγείλω, στραβωμένος υπερήλικος εργαζόμενος με μούτρα μου λέει "ΑΠΟ ΚΕΙ" πάω να φύγω, μου το ξαναφωνάζει και κοντοστέκομαι εκεί που είχε τις τιμές για τα σουβλάκια στο χέρι-δίπλα στην πόρτα για λίγα δευτερόλεπτα γιατί ντράπηκα να φύγω. Αν θυμάμαι καλά, 2.30 η πίτα με το κοτόπουλο καλαμάκι που πήρα, 2.30 ο γύρος χοιρινός και 2.40 το κεμπάπ.

Με ξένισαν τα μούτρα τους γιατί 1) δεν είχε τόσο κόσμο και 2) προσπαθούσα να μην ενοχλώ, για να περνάνε κανονικά οι υπάλληλοι. Πήρα απόδειξη και ρέστα και περίμενα στο υπερυψωμένο δάπεδο που είχε και τραπέζια με πελάτες, για να μην ενοχλώ όπως προείπα.

Ο τυλιχτής ήταν περισσότερο ευγενικός από εκείνον που μου έδωσε ρέστα και τον άλλο που μου φώναξε.

Ο χώρος είναι πολύ απλός και δεν με ενέπνευσε να κάτσω.

Η πίτα ήταν χάλια. Καμένο καλαμάκι κοτόπουλου, μέτρια προς μικρή πίτα, με 5 πατάτες ένα κομματάκι ντομάτας, ίχνος μαρουλιού και μια κάπως νόστιμη ροζ σος. Για 2.30 ευρώ. Και έφαγα τα μούτρα ανθρώπων που δεν τους έκανα τίποτα.

Μάλλον έχει κόσμο λόγω σημείου τελικά.

13 Μαι 2019

Κατ' αρχάς πρέπει να πω ότι λυπάμαι που είμαι αναγκασμένος να γράψω αυτή την κριτική και μάλιστα μια μέρα μετά το Πάσχα. Είμαι ωστόσο υποχρεωμένος να το κάνω, προκειμένου να προστατεύσω πιθανούς μελλοντικούς πελάτες από το συγκεκριμένο κατάστημα.... Κλείσαμε τραπέζι για την Κυριακή του Πάσχα 28/4. Τι φάγαμε? Από... τίποτα έως σκουπίδια! Και φυσικά μας κατέστρεψαν την ημέρα του Πάσχα και γίναμε ρεζίλι στην οικογένειά μας για την.... έμπνευση να κλείσουμε τραπέζι στο συγκεκριμένο μαγαζί.
Ξεκινάμε λοιπόν! Πάρκινγκ εύκολο στους γύρω δρόμους, έξω χώρος μέτριος και το καλωσόρισμα από ανύπαρκτο έως βαριεστημένο (Κυριακή του Πάσχα επαναλαμβάνω). Το τραπέζι στο βάθος της αυλής, με καμιά ντουζίνα μύγες πάνω του πριν καν καθίσουμε. Αφού τακτοποιηθήκαμε με το καλό, περιμέναμε πάνω από ένα τέταρτο για να μας φέρει καταλόγους οι οποίοι ήταν μια.... κόλλα Α4 από εκτυπωτή. Μας έφερε με το ζόρι 3 (ήμασταν 8 άτομα) από το πίσω τραπέζι και φυσικά αφού τους είχαμε ζητήσει. Περίπου στα 10 λεπτά αργότερα ο σερβιτόρος ξαναήρθε για να πάρει παραγγελία. Παραγγείλαμε λοιπόν 2 σαλάτες, μια Χωριάτικη και μια της Σεβαστής, 2 τυροκροκέτες, 2 πατάτες, 2 τζατζίκια, 2 κοκορέτσια, 1 κιλό αρνί σούβλας και 1μιση κιλό παϊδάκια αρνίσια. Άλλωστε οι επιλογές από τον κατάλογο ήταν μετρημένες (αυτό δεν είναι κατ' ανάγκην κακό).
Κατά τις 3 λοιπόν (το μαγαζί μισογεμάτο, περίεργο για τέτοια μέρα) περίπου 40 λεπτά μετά την άφιξή μας, ήρθαν οι 2 σαλάτες (καλούτσικες γευστικά, μέτρια ποσότητα) τα τζατζίκια (ανύπαρκτο σκόρδο, ανύπαρκτο αλάτι, σαν να τρως γιαουρτάκι σκέτο) και οι τυροκροκέτες. Οι τελευταίες μας διαφημίστηκαν από τον σερβιτόρο ως κάτι φοβερό γευστικά, προσωπικά έχω φάει πολύ πιο αφράτους, πολύ πιο χρυσαφένιους και χωρίς να έχουν ρουφήξει λάδι όπως οι συγκεκριμένοι. Πολύ μζηοέτριοι.
Όπως είναι λογικό πριν τις 3μιση είχαμε τελειώσει τις 2 σαλάτες, τις 2 μερίδες τυροκροκέτες και τα τζατζίκια (πόσο να αντέξουν τα έρημα για 8 άτομα??). Κάπου εκεί ολοκληρώθηκε σχεδόν και η.... άμεση σχέση μας με τους σερβιτόρους. Απλά γιατί.... εξαφανίστηκαν! Νομίζω γύρω στις 4 και κάτι ήρθαν οι 2 μερίδες πατάτες!! Τυποποιημένες και άνοστες, κάτω του μετρίου. Στο ενδιάμεσο άνθρωποι από τα άλλα τραπέζια διαμαρτύρονταν έντονα για τις καθυστερήσεις, τα γκαρσόνια ζητούσαν ανά ένα λεπτό συγγνώμη, μόνο που οι συγγνώμες δεν τρώγονταν όπως είπε και ένας θαμώνας... Γύρω στις 4μιση (περίπου 2 ώρες κ κάτι από την άφιξή μας) και ενώ πλέον αντιμετωπίζαμε με χιούμορ την όλη κατάσταση, ήρθε ο σερβιτόρος και μας ειδοποίησε να ξεχάσουμε τα παϊδάκια (!!! ) και αν θέλουμε να μας βάλει το αρνί σούβλας. Για το κοκορέτσι κουβέντα!!! Άρχισα να γελάω από νευρικότητα προφανώς και του είπα να μας φέρει το λογαριασμό και να φύγουμε. Δυστυχώς όμως οι υπόλοιποι είπαν να δώσουμε μια ευκαιρία ακόμη - μέγιστο λάθος - οπότε περιμέναμε τα.... εδέσματα! Ως εκ θαύματος λοιπόν, σε 5 λεπτά ήρθαν τα 2 κοκορέτσια και κατόπιν το αρνί σούβλας. Τα κοκορέτσια, καμένα απ' έξω, ήθελαν κ άλλο ψήσιμο από μέσα. Γευστικά απ' τα χειρότερα που έχω φάει, τελείως αδιάφορα. Η πλάκα όμως είναι στο αρνί! Οι αθεόφοβοι μετά από 2 ώρες και πλέον αναμονής, μας έφεραν ένα αρνί χλιαρό έως κρύο (το έκοβα να έχει δουλέψει φούρνος μικροκυμάτων) με τη μισή πιατέλα υπέροχες κοκκάλες και την άλλη μισή πέτσα!! Χρεωμένο ως 1 κιλό και 100 γραμμάρια, το κρέας που είχε δεν ξεπερνούσε χωρίς υπερβολή τα 400 -500 γραμμάρια κρύου αρνιού!!! Χειρότερα δεν γίνεται. Για όλα αυτά μας πήραν 129 ευρώ, τα πιο άδικα χρήματα που έχουμε δώσει τα τελευταία χρόνια σε εστιατόριο. Σε όλα αυτά ξέχασα να αναφέρω ότι απ' τα βαρέλια που γέμιζαν το κρασί στο χώρο που περνούσαν άνθρωποι, υπήρχε διαρροή στις κάνουλες, με αποτέλεσμα η σύζυγός μου να γλυστρίσει άσχημα και να αποφύγει τα χειρότερα την τελευταία στιγμή. Η ιδιοκτήτρια μας δικαιολογήθηκε ότι είχε πάρει έξτρα προσωπικό για την ημέρα (! ), ενώ μας είπε ότι είχε γίνει λάθος στις παραγγελίες και φαγητά δικά μας πήγαν σε άλλο τραπέζι, ενώ μας ρώτησε γιατί δεν διαμαρτυρηθήκαμε πιο νωρίς αφού βλέπαμε την καθυστέρηση (!!! ) Στη θέση της δεν θα είχα δεχθεί χρήματα! Κρίμα! Η τέλεια καταστροφή, η τέλεια αρπαχτή, φαγητά σκουπίδια, συμπεριφορά υπεκφυγής, δυστυχώς μια συγγνώμη δεν λύνει το πρόβλημα. Τουλάχιστον 4 - 5 τραπέζια διαμαρτύρονταν, τα υπόλοιπα προφανώς (μαζί με μας) περίμεναν καρτερικά αλλά εις μάτην. Εννοείται ότι δεν πρόκειται να προτιμηθεί ξανά, ούτε ως καλεσμένος!

13 Μαι 2019

Το Δημαρχείο είναι ένα αξιόλογο μεζεδοπωλείο Κρητικών επιρροών στη Καλλιθέα. Δεν είναι αμιγώς Κρητική κουζίνα αλλά έχει μερικά χαρακτηριστικά κρητικά πιάτα. Σαββάτο βράδυ λοιπόν του Μαΐου, πάνω που αρχίζουν οι ζέστες και το μαγαζί ήταν γεμάτο και μέσα και έξω. Ο χώρος συμπαθητικός αν και ορισμένα τραπέζια είναι κάπως στριμωγμένα. Δυστυχώς μας έβαλαν σε ένα από αυτά και ήταν το μόνο αρνητικό ψεγάδι του μαγαζιού και για αυτό θα κόψω 1 βαθμό από την εξυπηρέτηση. Πάμε στα του φαγητού τώρα, ήμασταν 4 και παραγγείλαμε τα εξής.
-1 ντάκος (3/4): Γευστικός ντάκος με καλή τομάτα. Αν είχε και μυζήθρα αντί για φέτα θα έπαιρνε 4αρι. (5,5€)
-1 πατάτες τηγανητές (4/4): Φρέσκες και τηγανησμένες ακριβώς στα γούστα μου. (3€)
-1 μυζηθροπιτάκια-χορτοπιτάκια (4/4): Η μερίδα αποτελούταν απο 2+2 πιτάκια. Και τα 2 είδη γευστικότατα. (6€)
-1 απάκι (3/4): Καλής ποιότητας το απάκι. Θα μπορούσε να είχε παραπάνω κομμάτια (4€)
-1 μεθυσμένο κοτόπουλο (3/4): Τα κομματάκια κοτόπουλο ήταν τρυφερά και μαλακά. Η σάλτσα ίσως είχε λίγο έντονη τη μουστάρδα. (7,5€)
-1 χοιρινά φιλετάκια (4/4): Ζουμερά και σωστά ψημένα. (7€)
-1 συκώτι μοσχαρίσιο γάλακτος (3.5/4): Πολύ ωραίο και το συκώτι. Σωστά ψημένο και ζουμερό. (7€)
Οι τιμές για τα κυρίως είναι με επιφύλαξη διότι ήταν 7, 7 και 7,5 αλλά δεν θυμάμαι ποια τιμή αντιστοιχεί σε ποιο πιάτο.
-1 ημιγλυκο 0.5 κιλό χύμα (3/4) (4€)
-1 καραφάκι ρακή (4/4) (3€)

Συνολικά πληρώσαμε 41 ευρώ με έκπτωση, κανονικά θα ήταν 48.5 μαζί με κέρασμα ρακή στην αρχή και γλυκό στο τέλος. Πολύ καλό vfm που μαζί με την ποιότητα σίγουρα σε ξαναφέρνει στο μαγαζί.

Δυσκολία παρκαρίσματος: 8/10