Πρόσφατες Κριτικές Εστιατορίων

16 Ιαν 2019

Το Μαύρο Πρόβατο το έχω γνωρίσει αρχικά μέσα από το as4f και τις τόσο καλές κριτικές που διαβάζω συχνά, αλλά και παντού λίγο-πολύ θα το ακούσεις. Είναι πια διάσημο. Το είχα καταχωρήσει στη λίστα με τα must do εδώ και πολύ καιρό. Με τη νέα χρονιά, είπα να αρχίσω να εκπληρώνω εκκρεμείς επιθυμίες…

Είχα προσπαθήσει και στο παρελθόν να κάνω κράτηση, αλλά ποτέ δεν έβρισκα τραπέζι. Την προηγούμενη Παρασκευή απογευματάκι είπα να αποπειραθώ ξανά, βρήκα ένα τραπέζι για δύο (όχι για τέσσερις, όπως υπολόγιζα). Κι έτσι πήγαμε Σάββατο βράδυ με τον αγαπημένο μου, τα δυο μας. Όπως έχουν πει κι άλλοι, η κράτηση είναι επιβεβλημένη οποιαδήποτε μέρα.

Την περιοχή του Παγκρατίου την μισο-ξέρω. Για την ακρίβεια γνωρίζω καλά το κεντρικό τμήμα και βορείως, δηλαδή από Σπύρου Μερκούρη και προς Βύρωνα. Η νότια περιοχή γύρω απ’ τη Ριζάρη και παραλλήλως της Β. Κωνσταντίνου, μου είναι σχεδόν άγνωστη. Κι έτσι είχαμε την ευκαιρία, παρά το τσουχτερό κρύο, να περιηγηθούμε λίγο και στην Αρχελάου, που είναι τόσο δημοφιλής τον τελευταίο καιρό. Κάποια γραφικότητα δεν είδα, πάντως σε όλα τα μαγαζάκια που συναντήσαμε δεν έπεφτε καρφίτσα.

Το δε πάρκιγκ είναι απαγορευτικό σε όλο το Παγκράτι. Εμείς πήγαμε με το μετρό, που το προτείνω με κλειστά μάτια σε όλους όσους θέλουν να επισκεφθούν την «νότια» περιοχή του Παγκρατίου (15 λεπτά περίπατος από την στάση Ευαγγελισμός).

Η πρώτη εντύπωση από το Μαύρο Πρόβατο ως εικόνα, ήταν έως και απογοητευτική. Οκ, το ήξερα ότι υπάρχει στενότητα χώρου στο Παγκράτι, αλλά δεν περίμενα το τόσο δημοφιλές Μαύρο Πρόβατο να είναι τόσο πιεσμένο μεταξύ μικρών δωματίων και πεζοδρομίου! Όσοι έχουν πάει πολλές φορές, προφανώς το έχουν συνηθίσει έτσι και δεν τους κάνει εντύπωση. Εμένα όμως που πήγα πρώτη φορά, μου έκανε πραγματικά κακή εντύπωση και δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω πάνω από 1,5 / 4.

Κατ΄αρχάς η επέκταση επί του πεζοδρομίου. Που δεν πρόκειται για κανένα πλατύ πεζοδρόμιο, αλλά γι΄αυτά τα στενά, τα παγκρατιώτικα. Επί του οποίου έχουν στηθεί τραπέζια το ένα δίπλα στ’ άλλο, με μια νάιλον τέντα και σόμπες οροφής να προσπαθούν να περιορίσουν το κρύο (το τσουχτερό φέτος). Το οποίο φυσικά δεξιά και αριστερά δεν περιορίζεται. Δεν ξέρω πώς έχουν καταφέρει να αποτελεί το πεζοδρόμιο μια μόνιμη λύση για τους καπνίζοντες και πώς οι πελάτες αυτοί, έστω και με σόμπες, κάθονται και τρώνε έξω Γενάρη μήνα. Αν ήταν καφετέρια, θα ήταν ίσως πιο ανεκτό. Αλλά εδώ μιλάμε για φαγητό! Εμένα πάντως θα μου έκανε πολύ άσχημη εντύπωση να έρθω από την άλλη άκρη της Αθήνας με κράτηση και να με βάλουν να καθίσω στο πεζοδρόμιο… Ελπίζω να ενημερώνουν.

Όσον αφορά τους εσωτερικούς χώρους, είναι μικροί αλλά τουλάχιστον είναι ζεστοί. Πολύ ζεστοί. Στο μικρότερο χώρο, που καθίσαμε εμείς, χωράνε στριμωγμένα λίγα τραπέζια (μετά βίας 20 άτομα) και, χωρίς υπερβολή, δημιουργείται μια αίσθηση εγκλεισμού. Παράλληλα με την απουσία μουσικής και έναν μονότονο ήχο από κάποια συσκευή που μάλλον είχε ξεχαρβαλώσει, θα έλεγα ότι το γεύμα μας αποκτούσε έναν διεκπεραιωτικό χαρακτήρα. Το κάθε τραπέζι καθόταν κουμπωμένο κι έτρωγε, συζητώντας χαμηλοφώνως, γιατί άνετα τη συζήτησή του μπορούσαν να ακούσουν όλοι. Γιατί δεν βάζετε λίγη μουσική βρε παιδιά;

Ταυτόχρονα, σε ένα παράλληλο επίπεδο, κοιτάς τους έξω που τρώνε στο κρύο και καπνίζουν, με τον διπλανό εσωτερικό χώρο, που φαινόταν πιο ευχάριστος, δεν έχεις καμία επαφή, ενώ οι σερβιτόροι ανοιγοκλείνουν συνεχώς για να εξυπηρετήσουν, πηγαίνοντας κυριολεκτικά από πόρτα σε πόρτα. Αυτός ο κατακερματισμένος χώρος του Μαύρου Προβάτου λοιπόν, δεν σε αφήνει να νιώσεις την αύρα του εστιατορίου, την πραγματική ζεστασιά και το παρεΐστικο κλίμα που πρέπει να έχει ένα μεζεδοπωλείο.

Όσο για την τουαλέτα, είναι πέραν σχολιασμού και το γεγονός ότι βρίσκεται πόρτα- πόρτα με την κουζίνα και ότι είναι κοινή για άνδρες- γυναίκες.

Θα πρότεινα επειγόντως αλλαγή χώρου παιδιά!! Αφού έχετε τόση κίνηση και τόση δημοφιλία, μεταφερθείτε σε ένα πιο άνετο σημείο! Ο χώρος σας αδικεί.

Το φαγητό ήταν αρκετά καλό. Όχι συγκλονιστικό, αλλά ωραίο και χορταστικό. Μου έκανε εντύπωση ότι ήταν αρκετά οικονομικό σε σχέση με μεζεδοπωλεία- ταβέρνες της ίδιας κατηγορίας. Δηλαδή τα περισσότερα ορεκτικά είναι στα 5-5.50 ευρώ, ενώ αρκετά κυρίως πιάτα με κρέας στα 9-10- 11 ευρώ. Ο κατάλογος ήρθε με την προσθήκη ενός φύλλου με πιάτα ημέρας και πέρα από αυτά, ο σερβιτόρος μας πρότεινε 2-3 ακόμα πιάτα εκτός καταλόγου. Γενικά υπάρχει ποικιλία.

Ως φιλοσοφία, η κουζίνα πατάει στις σταθερές γεύσεις που συναντάς στα περισσότερα μεζεδοπωλεία (ψητά κρέατα, κριθαρώτα, τηγανιές, κάποια παραδοσιακά πιάτα- χουνκιάρ, μπουγιουρντί), αλλά προσθέτει και 1-2 πιάτα ζυμαρικών και ψαριού και πειραματίζεται με κάποιες ιδέες που ξεφεύγουν από την πεπατημένη.

Η λίστα κρασιών είναι αρκετά μεγάλη. Πρόβλημα όμως ότι δεν προσφέρεται κανένα επώνυμο κρασί σε ποτήρι. Αν δεν πάρεις μπουκάλι δηλαδή, πρέπει αναγκαστικά να πιεις το χύμα δικό τους. Ευτυχώς ήταν καλό. Το έτερον ήμισυ ενθουσιάστηκε με το ημίγλυκο κόκκινο (υπερβολικά γλυκό για εμένα), εγώ ζήτησα το chardonnay, που ήταν αξιοπρεπέστατο.

Στην αρχή φέρνουν ωραιότατες φρυγανισμένες φετούλες ψωμιού με ντιπ ντομάτας και σφηνάκια ρακή. Δεν προτιμώ ιδιαίτερα ρακή- τσίπουρα, αλλά σε όσους αρέσει, είναι μια ευχάριστη έναρξη, καλοδεχούμενη σε μεζεδοπωλεία.

Ψωμάκι- φραντζολάκι χωριάτικο σε φέτες, με το αλεύρι του, κατόπιν παραγγελίας (1 ευρώ), νεράκι βρύσης και πάμε:
- Χαλούμι σχάρας. Το κλασικό. Μας αρέσει και το παραγγέλνουμε συχνά. Τρία κομμάτια εδώ, μια χαρά.
- Φωλιές κανταΐφι με τυρί μετσοβόνε και μελιτζάνα, καρύδι και μαρμελάδα ντομάτας: μου φάνηκε πολλά υποσχόμενο, αλλά τελικά κάτι με χάλασε. Και μάλλον το κάπως ξερό κανταϊφι, που δεν έδενε και πολύ με τη γέμιση.
- Μουσακάς πειραγμένος (ορεκτικό ημέρας): με κιμά κοτόπουλου, βάση πατάτα και μπεσαμέλ από σπανάκι. Ένα μικρό στρογγυλό κομμάτι φτιαγμένο σε τσέρκι διαμέτρου 10 εκατοστών. Για δύο άτομα οκ, για περισσότερους μάλλον μικρό. Οπτικά και γευστικά έμοιαζε με σουφλέ σπανακιού περισσότερο, παρά με μουσακά. Ήταν ευχάριστο στην γεύση, αλλά έχανε γιατί δεν διακρινόταν ο κιμάς κοτόπουλου.

Στα κυρίως κινηθήκαμε και οι δύο σε κρέας- ψαρονέφρι.

- Ψαρονέφρι ψητό, του καταλόγου, για τον άντρα μου, όπου αντικατέστησε τα ψητά μανιτάρια με τηγανιτές πατάτες.
- Ψαρονέφρι με δαμάσκηνα και πουρέ πατάτας για εμένα.

Το πρώτο ήταν πιο κλασικό, μαλακό, σωστό, αλλά μικρή μερίδα.
Το δικό μου ήταν σίγουρα πιο ενδιαφέρον. Γεμιστό με τα δαμάσκηνα και μία ωραία σάλτσα με βάση δαμάσκηνο, θύμιζε γιορτινό πιάτο. Ευτυχώς δεν ήταν υπερβολικά γλυκό. Ο πουρές κάπως βαρύς, αλλά στο σύνολο νόστιμο.

Είδα στον κατάλογο και μια ωραία στηθοπλευρά- μοσχάρι για δύο, και πραγματικά αυτό θα ήθελα να φάω, αλλά δεν συμφωνήσαμε να μοιραστούμε… Την επόμενη.

- Πήραμε κι ένα από τα γλυκά που μας πρότειναν προφορικά. Το μιλφέιλ με δύο στρώσεις: μήλο- κανέλα (+ καραμέλα νομίζω) και κρέμα πατισερί.
Απολαυστικό, εξαιρετικό τραγανό φύλλο, το απολαύσαμε και το προτείνω. Απ’ ότι κατάλαβα είναι το signature γλυκό τους, που προτείνουν σε όσους δεν το έχουν δοκιμάσει.

Η εξυπηρέτηση από νέα παιδιά, που είναι διαρκώς παρόντα, χωρίς καθυστερήσεις. Όχι η πιο εγκάρδια, αλλά επεξηγηματική και αποτελεσματική.

Το vfm σε σχέση με τις γεύσεις είναι άριστο. Πληρώσαμε 53 ευρώ περίπου, δηλαδή γύρω στα 25 το άτομο και φάγαμε χορταστικά. Σε μεγαλύτερες παρέες, νομίζω ότι 18 - 20 ευρώ είναι υπεραρκετά για ένα ωραίο γεύμα στο Μαύρο Πρόβατο.

Το μόνο που θα με απέτρεπε απ’ το να το επισκεφθώ ξανά, όπως καταλαβαίνετε, είναι ο χώρος του, με τη μορφή και τη διαρρύθμιση ως έχει αυτή τη στιγμή. Γιατί είναι στριμωγμένο, χωρίς ατμόσφαιρα και γενικά δεν ικανοποιεί την προσδοκία μιας ευχάριστης εξόδου.

Και είναι κρίμα, γιατί το φαγητό του έχει αυτόν ακριβώς τον χαρακτήρα που λείπει από τον χώρο του.

16 Ιαν 2019

Η επίσκεψη στο Ρόκα και Ρόδι (Ρ & Ρ) πραγματοποιήθηκε ένα βράδυ Παρασκευής, λίγο πριν τις χριστουγεννιάτικες διακοπές. Το Ρ & Ρ λοιπόν βρίσκεται στην Κυψέλη και συγκεκριμένα στην όμορφη Φωκίωνος Νέγρη. Η αλήθεια είναι ότι δεν το είχα προσέξει ποτέ, αν και αραιά και που έστω θα βρεθώ στην περιοχή. Μου το είχε συστήσει ένας φίλος, οπότε είπα με τη γυναίκα μου να το δοκιμάσουμε.

Ο χώρος αρκετά στριμωγμένος, καθώς είναι μικρός, σε προδιαθέτει ωστόσο θετικά. Χαριτωμένος με όμορφες τοιχογραφίες, ταιριαστό φωτισμό, προσεγμένα τραπεζοκαθίσματα σε ανοιχτά χρώματα, σε συνδυασμό με την χριστουγεννιάτικη διακόσμηση είχαν ως αποτέλεσμα μια ζεστή ατμόσφαιρα (δυστυχώς όμως μόνο μεταφορικά). Γιατί από άποψη θερμοκρασίας, η παραμονή δεν ήταν ιδιαίτερα άνετη. Όσο και αν η θέρμανση δούλευε στο φουλ, το γεγονός ότι η πόρτα ανοιγόκλεινε συνέχεια, έφερνε τα αντίθετα αποτελέσματα για όλους σχεδόν τους πελάτες, καθώς λόγω μικρού μεγέθους του χώρου, υπήρχαν τραπέζια ακριβώς δίπλα στην πόρτα.. Ευτυχώς το δικό μας τραπέζι ήταν κάπως πιο προφυλαγμένο, η παρέα ωστόσο που καθόταν πίσω από την πόρτα πιστεύω ότι κυριολεκτικά πάγωσε. Δε ξέρω πως μπορεί να αντιμετωπιστεί το πρόβλημα, δεδομένου ότι οι παραγγελίες σε ποτά και κοκτέιλ έρχονται από διπλανό χώρο, οπότε το συχνό ανοιγόκλειμα της πόρτας είναι αναπόφευκτο, το επισημαίνω απλώς για να είστε προετοιμασμένοι. Τώρα αν ο καιρός το επιτρέπει το τραπέζια επί του πεζόδρομου δείχνουν ιδανική επιλογή.

Το service από 2 νεαρές κοπέλες ικανοποιητικό. Ευγενικές, χαμογελαστές, με κάποιες καθυστερήσεις στα πιάτα, κυρίως όμως σε άλλα τραπέζια, καθώς εμείς δεν αντιμετωπίσαμε προβλήματα. Νεράκι σε κανάτα, ενώ και στο τέλος ήρθε για κέρασμα ένας πολύ νόστιμος κορμός σοκολάτας με παγωτό.

Το Ρ & Ρ αυτοσυστήνεται ως ιταλικό εστιατόριο, θεωρώ ωστόσο ότι ο χαρακτηρισμός δεν είναι αντιπροσωπευτικός. Σε κάθε περίπτωση είναι ένας χώρος, που μπορείς να επισκεφθείς καθόλη τη διάρκεια της ημέρας και νύχτας, καθώς προσφέρει πολλές επιλογές: καφέδες, smoothies, κοκτέιλ και ποτά, ομελέτες, ποικιλίες τυριών-αλλαντικών, διάφορά ορεκτικά, σαλάτες, πίτσες, ζυμαρικά, burgers, γλυκά κλπ. Για περισσότερες λεπτομέρειες μπορείτε να επισκεφθείτε το ενημερωμένο site τους.
Χαζεύοντας τον κατάλογο, η αλήθεια είναι ότι με προδιέθεσε αρνητικά, καθώς οι πολυσέλιδοι κατάλογοι, με φωτογραφίες του κάθε πιάτου, όσο προσεγμένοι και εάν είναι, μου φαίνονται αρκετά παλαιομοδίτικοι (με την κακή έννοια του όρου). Επίσης βρήκα αδικαιολόγητη την χρήση κρέμας γάλακτος σε πολλά πιάτα (και αυτό υλικό που παραπέμπει σε άλλες εποχές), ακόμη και σε burger που δεν συνηθίζεται. Και δυστυχώς, η πρώτη άσχημη εντύπωση επιβεβαιώθηκε σε μεγάλο βαθμό.
2 άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:
- σαλάτα με λάχανο, πράσινο μήλο (σε μεγάλες φέτες), σταφίδες και σως μαγιονέζας-γιαουρτιού (5,5 €). Νόστιμη σαλάτα, ωραία και η σως (αν και σε υπερβολική ποσότητα αναλογικά με το λάχανο), το πράσινο μήλο επίσης θα ήταν προτιμότερο να ήταν κομμένο σε μικρά κομμάτια. Την πιο αρνητική εντύπωση μου έκανε η ποσότητα του πιάτου, πραγματικά ελάχιστη, δύο κουταλιές ο καθένας μας και αυτό ήταν.
- Εγώ είχα όρεξη για burger, οπότε αφού απέκλεισα αυτά που συνοδεύονταν από κρέμα γάλακτος, παρήγγειλα ένα κλασικό burger σε ψωμάκι brioche με μαγιονέζα, κέτσαπ, αγγουράκι τουρσί, ντομάτα και iceberg (7 €). Συνοδεύτηκε από πατάτες τηγανητές και σαλάτα λάχανο σε κάπως παραλλαγμένη μορφή από την προηγούμενη. Πιάτο πραγματικά απογοητευτικό, καθώς το μπιφτέκι δεν μου άρεσε καθόλου. Σκληρό, χωρίς καθόλου μπαχαρικά, σου έβγαζε έντονα τη γεύση του λίπους. Καταναλώθηκε με δυσκολία. Τα υπόλοιπα υλικά ήταν ΟΚ, δεν έφταναν ωστόσο σε καμία περίπτωση για να σώσουν την κατάσταση
- πίτσα ρόκα και ρόδι για τη γυναίκα μου με τυρί, σαλάμι, μπέικον, μανιτάρια, πιπεριές, ρόκα, προσούτο, τυρί προβολόνε και σάλτσα ντομάτας (9 €). Εδώ τα πράγματα ήταν αισθητά καλύτερα. Πίτσα σε μακρόστενο σχήμα, που έμοιαζε με πεϊνιρλί κάπως, με αφράτη ζύμη και πλούσια σε ποσότητα υλικά. Σίγουρα δεν ήταν η καλύτερη πίτσα που έχεις δοκιμάσει, σίγουρα δεν περιείχε ιδιαίτερα υλικά που θα την έκανε να ξεχωρίζει, σε κάθε περίπτωση όμως ήταν μια χορταστική και νόστιμη πίτσα που δύσκολα θα απογοητεύσει κάποιον.
- ένα μπουκάλι λευκό κρασί δικής τους ετικέτας (10 €), μας ικανοποίησε.

Για τα παραπάνω ο λογαριασμός ήρθε κοντά στα 32 €, αν κάνω καλά τους υπολογισμούς, γιατί η απόδειξη που πήραμε κάπου χάθηκε και δεν θυμάμαι εάν υπήρχε κάποια επιπλέον χρέωση (υποθέτω πως όχι). Οι τιμές εκ πρώτης όψεως δείχνουν αρκετά λογικές και στην περίπτωση της πίτσας το value for money είναι όντως ικανοποιητικό, πέφτει ωστόσο σημαντικά λόγω της σαλάτας (ποσότητα) και του burger (γεύση).

Συμπέρασμα, δεν το αποκλείω ως επιλογή αλλά αυστηρά και μόνο όταν ο καιρός το επιτρέπει για να καθίσω έξω στον πεζόδρομο της Φωκίωνος Νέγρη, παραγγέλνοντας πίτσα για να συνοδεύσω το ποτό μου. Αυτά...

14 Ιαν 2019

Επίσκεψη στη βόλτα μετά από καιρό και συνειδητοποίησα ότι όλα συνεχίζουν και βαίνουν καλώς.

Είναι Κυριακή πρωί βρισκόμαστε στο κέντρο 3 άτομα και οι δύο θέλουμε απεγνωσμένα brunch η τρίτη όμως έχει διαφορετική γνώμη και εμείς χατίρια δε χαλάμε, η ιδέα της "βόλτας" ήταν ούτως ή άλλως θελκτική και εκεί έθεσα το δικό μου βέτο, δημοκρατικά, θα πάμε εκεί!!
Στην πορεία γίναμε 6 άτομα, ο Ξενοφώντας μας έκανε την κράτηση και φτάσαμε γύρω στις 2.

Για το χώρο δεν έχω να πω πολλά, παραμένει άνετος καθαρός και παρότι κατ 'εξαίρεση επιτρέπεται το κάπνισμα, πρώτον ο εξαερισμός είναι άψογος και δεύτερον με καλή θέληση από όλους τους πελάτες λύνονται τα θέματα.

Η εξυπηρέτηση τόσο από τον Ξενοφώντα όσο και από την κοπέλα που λειτουργεί επικουρικά είναι εξαιρετική. Και καλωσόρισμα και κερασματάκι στο τέλος και χαμόγελο και διάθεση να προσαρμόσουν τα πιάτα στις γεύσεις και τις διαθέσεις των πελατών. Σημαντικότατο ότι τα πιάτα έρχονται με σωστή χρονική σειρά.

Εμείς δοκιμάσαμε:
-σούπα ημέρας με κολοκύθα πολύ καλή ζεστή και ελαφρώς spicy.
-σαλάτα με όσπρια και ρόκα ένα πρωτότυπο πιάτο, που μου άρεσε αρκετά.
-καγιανά με απάκι ένα πιάτο που πρέπει οπωσδήποτε να δοκιμάσετε (η σάλτσα τους είναι άπαιχτη) και να το συνοδέψετε με:
-τα κυβάκια πατάτας με μυρωδικά (εμείς αρκεστήκαμε σε 3 μερίδες)
-χοιρινό με κεδρόμυλο και πουρέ πατάτας (ο πουρές να κρατάει όσο πρέπει το κρέας τρυφερό) MUST
-δαχτυλάκια=κεμπαπάκια με πιτούλα, 2 συνοδευτικές σως κρεμμύδι και ντομάτα απίστευτα ζουμερά με ισορροπία γεύσης MUST
-τηγανιά χοιρινή (προσαρμόστηκε στα μέτρα μας καθόλου πικάντικη) συνοδευόταν με ρυζάκι ένα ωραίο γευστικό σύνολο.
-μανιτάρια με διάφορα μπαχαρικά, ένα πιάτο που κυκλοφορεί παντού, εδώ στην καλύτερη εκτέλεση του, καλοψημένο το μανιτάρι και όλα τα μπαχαρικά στις σωστές αναλογίες.
Στην αρχή ήρθε ωραίο ψωμάκι με διάφορους καρπούς και μια σως. Και αργότερα κανονικό ψωμί.
Πιθανόν να ξεχνάω κάποιο πιάτο γιατί με παρέσυρε η παρέα και ούτε με τον κατάλογο ασχολήθηκα ενδελεχώς ούτε φρόντισα να κρατήσω υλικό από το γεύμα μας.
Ήπιαμε 1,5 λίτρο κρασί ημίγλυκο και μισό λευκό(που μου ταίριαξε καλύτερα )
Το γεύμα μας έκλεισε με δύο γλυκά το γνωστό σοκολατένιο cheesecake και ένα κρεμωδες, μουχαλεμπί και τα δύο αν και διαφορετικά φαγώθηκαν πολύ ευχάριστα.

Τα παραπάνω κόστισαν περίπου 15 ευρώ το άτομο, οπότε ναι το vfm είναι πολύ ψηλά. Σας το προτείνω ανεπιφύλακτα, δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να δυσαρεστηθεί με το οτιδήποτε, προσέχουν και την παραμικρή λεπτομέρεια.
Είναι πολύ ευχάριστο να επιστρέφεις μετά από καιρό σε μαγαζιά και να βλέπεις ότι όλα συνεχίζουν να λειτουργούν "ρολόι".

Εμείς δεν έχουμε παρά να ευχαριστήσουμε το μαγαζί για την άψογη και εγκάρδια εξυπηρέτηση και να σχεδιάζουμε την επόμενη επίσκεψη.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη TOMIE.

14 Ιαν 2019

Δεν νομίζω να υπάρξουν ποτέ πια Χριστούγεννα που να μην πάω στις Λεύκες μετά την περσινή μου γνωριμία με αυτό το μοναδικό εστιατόριο, που ξεκίνησε ως εντυπωσιασμός και φέτος εξελίχθηκε σε λατρεία & αγάπη.
Επιστρέφοντας ξανά και ξανά σε αγαπημένα μέρη και αφιερώνοντάς τους μια 2η ή 3η κριτική, βλέπω πια με ωριμότητα αυτή τη μικρή pocket list, που όλοι έχουμε, με τα 5-10 διαμάντια, που μας ταίριαξαν και τους ταιριάξαμε, και μπαίνει με τη σειρά του σε μια κενή θέση εκείνο που τα κατάφερε δικαιωματικά. Οι Λεύκες είναι στο νο 5.

Όχι επειδή είναι το τέλειο εστιατόριο, αλλά επειδή είναι ένα από τα τέλεια για το δικό μου γούστο. Είναι αυτό που μαεστρικά ξαλαφρώνει το πορτοφόλι μου και του συγχωρώ σχεδόν τα πάντα, μπροστά στην συγκινητική ομορφιά του και τις συγκλονιστικά ηδονικές γεύσεις του που φέτος έγιναν αντικείμενο σπουδής και τέρψης μαζί. Είναι απολύτως ορθό οι Λεύκες να μην αρέσουν σε όλους. Οι τιμές που ανέβηκαν κι άλλο, το μενού που αλλάζει σχεδόν νευρωτικά κάθε τόσο και κάποτε ψάχνεις τα Καπελάκια που αγνοούνται για να τα ξαναβρείς πολύ αργότερα, η εξυπηρέτηση στα άκρα - είτε απόλυτα χαλαρή είτε εντελώς σφιγμένη αλλά πάντα επαγγελματική - όλα μαζί εκρηκτικός συνδυασμός.

Ξαφνιάζεσαι ευχάριστα με τα νέα τους σκεύη/σερβίτσια που δεν αδικούν πλέον τις γεύσεις και πριν τον ουρανίσκο έχει ήδη εντυπωσιαστεί το μάτι το αχόρταγο, ακόμη πιο ευχάριστα με κεράσματα που δεν τα περιμένεις, ξαφνιάζεσαι και δυσάρεστα με την αστάθεια στην εκτέλεση των πιάτων κάποιες φορές και πιο δυσάρεστα ακόμη όταν η υλοποίηση της Χ ιδέας του σεφ κοστολογείται 15+ ευρώ για 5 μπουκιές μετρημένες. Έχεις ένα δίκιο. Όμως στις Λεύκες δεν ήρθες για να τη βγάλεις με 10 ευρώ. Δεν έχεις εξαπατηθεί.
Για την ποσότητα υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές. Για την ποιότητα, αυτό εδώ το πορτοκάλι είναι για σένα, δικό σου.

Μπροστά στις Λεύκες μάλλον δεν έχω αντιστάσεις γιατί πάντα βρίσκω εκείνα που νοσταλγώ να ξαναδοκιμάσω συν κάτι καινούργιο. Γιατί τα μέτρια πιάτα αποσύρονται και έρχονται καινούργια πιο λιμπιστά & γιατί ξέρω πια πώς να κοντρολάρω την παραγγελία ώστε η παρέα να συμφωνήσει μαζί μου. Εγωιστικό; Μπορεί. Αλλά το αποτέλεσμα πάντα με δικαιώνει και κάνει αρνάκι ακόμη και την αδερφή μου που είναι πολύυυ δύσκολη.
Γιατί κατάφερα έναν αγαπημένο φίλο να μου κάνει τον Δεκέμβριο την έκπληξη: " έκλεισα τραπέζι να σε πάω στις Λεύκες"!! Και γιατί άλλοι φίλοι μου ζήτησαν να τους πάω κάπου εορταστικά και όμορφα για δείπνο μεταΠρωτοχρονιάτικο και ήταν πάλι μονόδρομος "έκλεισα τραπέζι και θα σας πάω στις Λεύκες!! "

Στις 2 επισκέψεις που έγιναν, υπήρξαν μικρές διαφορές, αμελητέες. Και ποιός είναι πάντα ο αλάνθαστος δηλαδή;
Στην πρώτη επίσκεψη, 2 άτομα, απολαύσαμε το απόλυτο και αψεγάδιαστο των Λευκών. Στο χειροποίητο ξυλοφουρνίσιο ψωμί τους που ευχαρίστως πια χρεώνομαι 1,60 pp με την πικάντικη πάστα πανσέτας & το πυροσβεστικό τσοπανοτύρι, ήρθαν παρέα 2 ζεστά φλυτζάνια βελουτέ γλυκοπατάτας, και το ιδανικό καταφύγιο του ψωμιού η ζεστή φάβα 7e με μανιταράκια λεντίνες, λάδι μαιντανού & πιπεριάς, φρέσκια ρίγανη & ντοματίνια, τόσο γευστική που της συγχώρησα την περίεργα ρευστή υφή κρέμας.
Ο κωδικός Καπελάκια 10,50e, δεν (θα) λείπει ποτέ, δεν διαπραγματεύεται. 5 τμχ στο πιάτο, οριακά ελλιπή σε κρέμα με την ίδια όμως απαράμιλλη γεύση, σχεδόν θα γινόταν μάχη, αλλά ο φίλος είναι gentleman κι έτσι κέρδισα τα 3 από αυτά. Στα κυρίως παίξαμε με τα χοιρινά ποντικάκια 13e, που ήταν μελωμένες αλλά λίγες μπουκίτσες κρέατος με σάλτσα ψητού & φέτας πάνω σε νιόκι πατάτας και δίπλα σε υποψία σαλάτας. Ο κανόνας "ουκ εν τω πολλώ το ευ" σε αυτό το πιάτο.
Και ο συνδυασμός που τόσο απλά έσπασε το κοντέρ: μια αρτιότατη σούφρα του Πασά ζουμερή και κατακόκκινη, συνδυασμένη με απίθανες τηγανιτές πατάτες εμβαπτιζόμενες επαναλαμβανόμενα μέσα στο καυτό μαντέμι με την σάλτσα! (8,30 & 4,10 e αντίστοιχα).

Ένα λευκό Ονειρικόν του κτήματος Ευφροσύνη (προσφορά που έτρεχε λόγω των ημερών στα 12 e από 19 που είχε κανονικά) συνόδευσε ιδανικά τα παραπάνω για να ακολουθηθεί από τα λεμονοσορμπέ που καθάρισαν την παλέτα μας. Στην θέα του μικρού ξύλινου πίνακα με τα γλυκά, το cheesecake καραμέλας γάλακτος & αλμυρών φιστικιών ήταν η μόνη επιλογή όπου στύλωσα το βλέμμα μου (6,20e). Δεν περιγράφω άλλο, γιατί μου αρκεί αυτό που αντίκρυσα απέναντί μου στην πρώτη κουταλιά... Κάπου εκεί ήρθε και αυτό που με ξάφνιασε ευχάριστα, 2 κερασμένα σφηνάκια λικέρ - μάλλον χειροποίητο, κάτι ανάμεσα σε φουντούκι & amaretto. Ο λογαριασμός μέσα σε κουτάκι παραδόθηκε στον κύριο, 65e plus tips.

Στις 04.01.2019 ήμασταν παρέα 4 ατόμων, όπου οι 2 φίλοι έμειναν πραγματικά άφωνοι με όλο το σκηνικό! Πώς τους καταλαβαίνω... αυτή η αλησμόνητη πρώτη φορά...
Σχεδόν όλη η οργάνωση της παραγγελίας έπεσε πάνω μου, άλλο που δεν ήθελα. Ίδια αρχή όπως πιο πάνω, αντί όμως της βελουτέ μας ήρθε μια υπέροχη ελαφροσκορδάτη μους παντζαριού με ψητά τσιπς τορτίγιας. Πήραμε και την σαλάτα ημέρας εκτός μενού, με βάση τραγανές δίπλες (ναι, δίπλες) μαρούλι, λόλα, εσκαρόλ, φέτα, πανσέτα, ρόκα, ρόδι, καρύδι & βινεγκρέτ ροδιού 10,80e. Πληθωρική, πρωτότυπη, απόλυτα εορταστική ακόμη και στην όψη.

Μας κέντρισε το ενδιαφέρον και η πίτα ημέρας (9,10e) με ποικιλία τυριών, μπουκιές χοιρινό, κρέμα γάλακτος & κάστανο, ζουμερή και χειμωνιάτικη, μακάρι να ήταν μεγαλύτερη σε ποσότητα γιατί ενθουσίασε. Για τα καπελάκια δεν πήρα θέση. Περίμενα να δω αν θα τα προτείνει κάποιος. Τελικώς δεν ξέφυγαν από το ραντάρ, μάλιστα 6τμχ στο πιάτο αυτή τη φορά & σίγουρα πιο ζουμερά και γεματούτσικα.
Ο συνδυασμός σούφρα + πατάτες μας ήρθε με μικρή αστοχία - πατάτες μετριοκακές και το κρέας ελαφρά αρπαγμένο και οριακά στεγνό. Ήθελε λιγότερο χρόνο στον ξυλόφουρνο. Φυσικά το κριθαρότο μοσχαράκι με πεκορίνο & σάλτσα ψητού, πάντα παρόν, κατέπληξε (13,50e) όπως και το κατάδικό μου all time favourite ριζότο μανιταριών με γραβιέρα Νάξου, τυροκροκετάκι & κρέμα ταρτούφο 12,90e που αντιμετωπίστηκε ως γευστική θεότητα αριστεύοντας.
Τέλος, ένα ακόμη πιάτο ημέρας (& φωτό έβγαλα & σημειώσεις κράτησα, ένα μυαλό τί να σου κάνει.. ), μαύρος χοίρος λουκούμι σωστό, με νιόκι & πουρέ γλυκοπατάτας, φiστίκια, κάσιους & δαμάσκηνα, πολύ γήινο, γευστικό και χωρίς εκπλήξεις πιάτο (16,50e).
Kρασί χύμα κόκκινο, δεν ενθουσίασε κανέναν μας, χωνευτικό λεμονοσορμπέ χ4 και μια τελευταία ευχή να υπάρχει ξανά το cheesecake - και υπήρχε. Διασταυρούμενα κουτάλια εκατέρωθεν και διονυσιακές ιαχές δεν αποτυπώνονται σε φωτό, χμμ, ίσως μόνο σε μία... Σύνολο λογαριασμού στα 104e plus tips.

Πραγματικά δεν έχει νόημα να συνεχίσω κι άλλο το εγκώμιο για τις Λεύκες. Ήδη πάλι έχω γράψει πάρα πολλά και νομίζω ότι ο αγαπητός φίλος Fratello θα με μαλώσει και αυτή τη φορά θα έχει και δίκιο, γιατί οι Λεύκες δεν είναι καινούργιο μαγαζί για να αναλάβω την διατριβή του.
Όμως... έπρεπε να δικαιολογήσω τα πανηγυρικά 4άρια που δίνω φανατικά και με όλη μου την καρδιά. Δεν ανήκω ούτε στους μίζερους ούτε στους γκρινιάρηδες. Σέβομαι τη διαφορετική άποψη. Οι Λεύκες έχουν φανατικούς πολέμιους ή θερμούς υποστηρικτές. Για μένα είναι απλά και απόλυτα ένα masterpiece, one of a kind.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη Ucook.

13 Ιαν 2019

Ένα μεσημέρι το επισκεφθήκαμε οικογενειακώς με περιέργεια μιας και δεν το ειχαμε δοκιμάσει ποτέ στα διάφορα street food festival.

Χώρος (3/4):

Μαγαζί στου Ψυρρή με μωσαϊκό στο πάτωμα, τζαμαρία γύρω γύρω που φωτίζει το μαγαζί, απλά μοντέρνα και οικονομικά τραπέζια και καρέκλες, χώρος για την ορχήστρα.

Είναι ένας μοντέρνος χώρος που με έξυπνο και οικονομικό τρόπο του έδωσαν ταυτότητα και στυλ.

Γεύση (2/4):

Γενικά ξεκινώ λέγοντας πως δεν τα έχω δοκιμάσει πάνω απο 1-2 φορές τα brisket κτλ. Εμείς πήραμε:

Σαλάτα Caesars με γαλοπούλα αργοψημένη (7/10)

Πατάτες τηγανιτές (7/10)

Brisket με πατάτες (6.5/10)

Burger Pitmaster με μπιφτεκι μοσχαρίσιο Ελληνικό και pulled pork συνοδευόμενο απο πατάτες (6/10)

Po boys sampler με ποικιλία κρεατικών όπως πικάντικο λουκάνικο, μοσχαρίσιο brisket, pulled pork, pork belly, spare rib, σαλατα coleslaw, 2 κροκέτες που δεν κατάλαβα τα συστατικά και μια μικρή ψωμωτή πίτα (6/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Ευγενικές και εξυπηρετικές οι κοπέλες στο σέρβις και αρκετά γρήγορη η κουζίνα τους. Μέχρι και ο λογαριασμός κατέφθασε άμεσα και με μηχανάκι για κάρτα ασύρματο που έρχεται στο τραπέζι σου. Το νερό βρύσης το γέμιζαν συνεχώς μόνοι τους.

Value for money (2/4):

Για όλα τα παραπάνω μαζί με ένα αναψυκτικό πλήρωσαμε 55 ευρώ περίπου. Οι ποσότητες ήταν μεγάλες μεν απλά δεν μας ενθουσίασε το φαγητό και γενικά δεν το λες φθηνό για 3 κυρίως, μια σαλάτα και 1 πατάτες σκέτες.

Συμπέρασμα:

Δεν έχουμε δοκιμασει τα πιο πολλά απο αυτά σε μαγαζιά οπότε δεν έχουμε μέτρο σύγκρισης. Υποκειμενικά λοιπόν δεν μας ενθουσίασε αλλά αυτό δεν σημαίνει κατι μιας και το μαγαζί ήταν full και στα festival είχε πάντα πολύ κόσμο. Αρα εχει κοινό που του αρέσει και το βρίσκει ωραίο το φαγητό του και πιστεύει οτι αξίζει τα λεφτά του.

13 Ιαν 2019

Μετά τις κριτικές των εμπίστων φίλων Fratello και Vangelis το εστιατόριο αυτό (οπως σχεδόν και καθε εστιατόριο που μας προτείνουν με καλές ή πολύ καλές κριτικές) μπήκε στην λίστα μας.

Χώρος (2/4):

Σε μια πλατεία της Νέας Σμύρνης με δύσκολο πάρκινγκ βρίσκεται το γεμάτο κόσμο και με λίγα τραπέζια (για τον κόσμο αυτό) εστιατόριο Μπουρνοβαλιά το αυθεντικό κεμπάπ της Σμύρνης (όπως αναφέρει). Σάββατο βράδυ θέλει κράτηση γιατί γίνεται χαμός.

Καθαρός χώρος, ανοιχτή ψησταριά οπου εχεις οπτική επαφή, μικρός εσωτερικός χώρος και μια κλειστή με τζαμαρία όμως προέκταση μπροστά με σόμπες υγραερίου.

Γεύση (3/4):

Μεγάλη και καλή ποικιλία την οποία προσπαθήσαμε να δοκιμάσουμε:

Τυροκροκέτες πικάντικες (6/10)

Τυροπιτάρια (7/10)

Λαχματζούν (5/10)

Γιαούρτι μπουρνοβαλιά με λάδι καρότο και βασιλικό (6/10)

Πατάτες με αυγά (7/10)

Μισή μερίδα γιαουρτλού κεμπάπ (7/10)

2 τεμάχια κεμπάπ (7/10)

1 τεμάχιο κεμπάπ κασερλί (7/10)

1 τεμάχιο σις κοτόπουλο (7.5/10)

Εξυπηρέτηση (4/4):

Νέα παιδιά, αρκετό προσωπικό για τον χώρο και στο σέρβις και στην κουζίνα. Πολύ χαρούμενα, ευχάριστα και εξυπηρετικά τα παιδιά.

Μόνοι τους γέμιζαν τις κανάτες μολις άδειαζαν και ήταν πολύ γρήγοροι στο σερβίρισμα των φαγητών.

Value for money (3/4):

Οι τιμές φυσιολογικές όπως πάνω-κάτω σε όλα τα Κεμπαπτζίδικα της Αθήνας. Για όλα τα παραπάνω με ψωμάκι ψημένο με λαδορίγανη και 1 αναψυκτικό πληρώσαμε γύρω στα 45 ευρώ και με πλούσιο γλυκό με κείκ σοκολάτας και παγωτό μαστιχωτό (πολυ καλό! ).

Συμπέρασμα:

Ένα καλό κεμπαμπτζίδικο το οποίο όμως δεν ξεχωρίζω απο τα υπόλοιπα καλά της Αθήνας. Σίγουρα δεν θα πώ σε κάποιον απο τα Βόρεια Προάστια να έρθει εδώ. Σε Νότιους όμως όπως ο Vagelis και ο Fratello προτείνω να περάσετε να το δοκιμάσετε, δεν θα σας απογοητεύσει.

Καλησπερα σας,

Πήγαμε σημερα οι 3 μας, Μπαμπας, μαμα και κόρη στο συγκεκριμενο burger αδικο έπειτα απο σχετικη διαφήμηση που είδα στο efood οτι δηλαδη φτιαχνει κατι μπεργκερ... νααα.. σε μεγεθος με το συμπαθειο. Δεν ειμαι κανενας τρελος φαν του μπεργκερ για να μην παρεξηγηθώ αλλα το συγκεκριμενο μαγαζι βολευει αν ήδη εχεις παρκαρει στο χαλανδρι και κανεις τα ψώνια σου ή αν μένεις κέντρο χαλανδρι και λες ας δοκιμασω και κατι διαφορετικο....

Το μαγαζι ειναι μικρό σε μεγεθος, πολύ μικρο και τα τραπέζια σχεδον κολλητα το ενα πανω στο αλλο. Απο την αλλη όμως ενω πηγαμε Σαββατικατικα 2 η ώρα το μεσημερι ήμασταν τρεις και ο κουκος.. λιγο υποπτο...

Πήραμε ενα μικρο combo burger για την μικρη και ενα combo γιγας για 2 ατομα το οποιο μπορεσαμε να φαμε.. το μισο! Ήταν τεράστιο. ΜΑζι με 3 αναψυκτικα στα 30 ευρω.

Στα θετικά πρέπει να αναφέρουμε οτι ο κατάλογος φαίνεται πολύ πλούσιος.. αν είσαι κρεατοφάγος.. εισαι στο σωστό μέρος. Μπιφτεκια, μπριζόλες.... κλπ σε όλα τα σχήματα για όλα τα πορτοφόλια...

Στον καταλογο λέει οτι εχει και ψητες μπριζολες σιτεμενες 40 ημερών.. οκ.. θα ηθελα να τα δοκιμασω και αυτα να έχω ολοκληρωμενη εικόνα... Αλλα απο την άλλη σκεφτομαι.. αν πληρωνα 30 ευρώ μια μπριζόλα.. σε εκείνο το μικρό μαγαζάκι θα ήθελα να την απολαυσω... ? χμ... μάλον στο Σασι΄ς στα Μελισσια θα πήγαινα...

Η Γευση... χμ... δεν ειμαι τόσο σίγουρος.
Το μπέργκερ που μας έφερε είχε τοση σάλτσα και τόσο αυγο και τόσο τυρί και γλυκο και μαλακο ψωμάκι και φετες με μπεικον που πραγματικα η ποιότητα συνολικά μπορόυσε να σε ικανοποιήσει αλλα δοκιμαζοντας λίγο μπιφτέκι μόνο του.. απομακρυνοντας δηλαδή τα υπόλοιπα υλικά το βρήκα απλά.. αγευστο, σκληρο.

Η μικρή ειχε φαει ήδη το μικρο της burger....

Service, ok αλλα είμασταν οι μοναδικοι πελάτες...

Οι πατάτες επίσης ήταν πολύ απλές... δηλαδη κατεψηγμένες.

Δεν ξέρω αν θα ξαναπάμε, μαλλον οχι...

Κάθε φορά που σκέπτομαι να πάμε στο Μαύρο Πρόβατο στο Παγκράτι, λίγο πριν κάνω την κράτηση δεν αντέχω να κάνω τέτοια απιστία στο Μαύρο γάτο και τσουπ! Κλείνω στο Γάτο!

Δεν υπήρχε λοιπόν άλλος τρόπος να πάω στο Μ. Πρόβατο από το να βγάλω διαβατήριο και να ξενητευτώ στα Μελίσσια (μακριά από τον πειρασμό.... )
Κάπως έτσι κατάφερα επιτέλους να δοκιμάσω το Μ. Π. -κάνοντας έγκαιρα κράτηση για 4 άτομα.

Πολύβουο μελίσσι το Μ. Π., αρκετά στριμωγμένα τα τραπέζια -ευτυχώς έχουν άνετες καρέκλες με ¨εκτόπισμα” που σώζει λίγο την κατάσταση.
Ο “εξωτερικός” χώρος αδιάφορος με διάσπαρτες σόμπες οι οποίες προσπαθούν να αποτρέψουν τις ριπές κρύου ανέμου που εισβάλλουν από τις χαραμάδες της κατασκευής που τον ντύνει, αρκετά σκοτεινός, με αποκορύφωμα τις (λίγες) σταγόνες νερού που έσταξαν πάνω μας (λόγω καταρρακτώδους βροχής το βράδυ που το επισκεφθήκαμε).
Οφείλω όμως να πω, ότι δεν έχω άποψη για τον εσωτερικό χώρο που αφορά στους μη καπνίζοντες (και μπράβο που υπάρχει ένα εστιατόριο που στέλνει στον έξω-“υποδεέστερο" χώρο- τους θεριακλήδες αφού ο κανόνας επιβάλλει το αντίθετο).

Όλα αυτά όμως υποσκελίζονται από το ευγενικό καλώς ήρθατε με κέρασμα ρακί, αφράτα παξιμαδάκια και σως ντομάτας (θα προτιμούσα πιο έντονη σε γεύση σως), από την άμεση χαμογελαστή και επαγγελματική εξυπηρέτηση και φυσικά από το δυνατό χαρτί τους: τις γεύσεις τους.

Σαλάτα Δήμητρα, μεγάλη και πράσινη, φρέσκα υλικά, τυρί μανούρι και σύκο. Χωρίς λόγια!
Κριθαρώτο με κάστανο, σωστά χυλωμένο, υπέροχο!
Χουνκιάρ με πουρέ μελιτζάνας, μουγκρίσματα ευτυχίας πάνω από το πιάτο
Ψαρονέφρι και στο πλάι του ψητά μανιτάρια, θα το ήθελα πιο ζουμερό
Μπιφτέκι με πατατούλες, γευστικό και αφράτο

Επιπλέον +
Ερωτηθήκαμε εάν θέλουμε ψωμί (ζητήσαμε επιπλέον τραγανά παξιμαδάκια)
Νερό βρύσης
Σωστός χρόνος σερβιρίσματος των πιάτων και στη σωστή θερμοκρασία
Υπέροχο κόκκινο χύμα κρασί, 3ποικιλιακό (merlot, cebernet, sauvignon)
Γευστικότατο και πολύ καλής ποιότητας τσίπουρο

Λογαριασμός στα euro 48,00 πολύ καλό vfm

Το προτείνω ανεπιφύλακτα!

12 Ιαν 2019

Κυριακή μεσημέρι στο παλιό και γνωστό μεζεδοπωλείο βρεθήκαμε 4 ενήλικες και 2 παιδιά.

Χώρος (3/4):

Παλιό σπίτι, μονοκατοικία με μια μικρή αυλή, μια βεράντα που την είχαν κλείσει για προφύλαξη απο το κρύο και είχε λίγα τραπεζάκια και μετά ο υπόλοιπος χώρος με τα δωμάτια του, το τζάκι του, την κουζίνα και το μπάνιο.

Ωραίος χώρος, καθαρός με διακόσμηση κλασσικού χωριάτικου σπιτιού.

Γεύση (3/4):

Αρκετή ποικιλία στο μενού όπου πήραμε τα πιο πολλά του πιάτα:

Μελιτζάνα Σηφνιώτικη (7/10)

Χωριάτικη σαλάτα (6.5/10)

Φέτα με φύλο (6.5/10)

Μακεδονίτικο φύλλο με τυρί, λαχανικά και κρεατικά (8/10)

Σαλάτα Μελωμένη (6.5/10)

Πατάτες τηγανιτές (7/10)

Κεφτεδάκια τηγανητά (7/10)

Κεμπάπ (6/10)

Μπιφτέκι με πατάτες τηγανιτές (6.5/10)

Ψαρονέφρι (7/10)

Μπριζολακια χοιρινά με κάποια κόκκινη σάλτσα (6/10)

Τηγανιά κοτόπουλου (5/10)

Κοτόπουλο ξιφάτο σουβλάκι (6.5/10)

Η αλήθεια ειναι οτι αμφιταλαντεύομαι για την βαθμολογία και εαν μπορούσα θα του έβαζα 2.5/10.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Υπερβολικά γρήγοροι στην κουζίνα και στο σέρβις εάν και στην αρχή δεν είχε πολύ κόσμο. Το νερό σε κανάτα και οχι εμφιαλωμένο και εξυπηρετικοί σε οτι ζητήσαμε. Να μην ξεχάσω το χαμόγελο και την ευδιάθετη στάση τους συνεχώς.

Value for money (3/4):

Ο λογαριασμός για ολα τα παραπάνω με μισό κιλό κρασί και 4 περίπου αναψυκτικά ανήλθε στα 110 ευρώ.

Με γλυκά κερασμένα και μεγάλες μερίδες θεωρώ τα λεφτά αυτά πολυ καλά με την μια ντομάτα να την αφαιρώ λόγω γεύσης μερικών πιάτων.

Συμπέρασμα:

Ενα τίμιο συνοικιακό μεζεδοπωλείο χωρίς γαστρονομικές εξάρσεις που αξίζει την επίσκεψη σας για μια χαλαρή Κυριακή μεσημέρι και εφόσον είστε απο κοντινές περιοχές.

12 Ιαν 2019

Ένα βράδυ με φίλους στο σπίτι παραγγείλαμε απο το jackaroo.

Χώρος (3/4):

Έχω περάσει και το έχω δεί το μαγαζί οπότε εχω άποψη εάν και πήραμε delivery. Μικρό, καθαρό χωρίς χώρο με τραπέζια πάρα μόνο κάποιους πάγκους για όρθιους. Είδα 5 άτομα που δούλευαν μέσα και έφτιαχναν τις παραγγελίες και 2-3 μηχανάκια για το delivery.

Γεύση (3/4):

Δοκιμάσαμε αρκετά απο τα σάντουιτς του όπως πχ τα μικρά burger με μπιφτέκι μοσχαρίσιο και αυτά με το κοτόπουλο. Δοκιμασαμε τα σαντουιτς με πανε κοτόπουλο αλλά και τα σαντουιτς με κεφτεδάκια και παρμεζάνα. Γενικά τα βρήκαμε απο μέτρια έως καλά, χωρίς να μας ενθουσιάσουν.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ευγενικοί μεν αλλά όχι πολύ γρήγοροι και με ένα μικρό λάθος στην παραγγελία το οποίο καθυστερημένα πάλι το διόρθωσαν. Κατα τα άλλα ολα οκ.

Value for money (3/4):

Στα μικρά burger αξίζει πολύ το κόστος των περίπου 3 ευρώ στα σάντουιτς η τιμή ανεβαίνει χωρίς να γίνεται πολύ ακριβό αλλά σίγουρα χαλάει το value for money.

Συμπέρασμα:

Ένα gourmet βρώμικο με καλή ποιότητα και καλές γεύσεις που αξιζει έστω μια φορά να δοκιμάσετε.