Πρόσφατες Κριτικές Εστιατορίων

20 Μάρ 2019

Aποφασίσαμε με τη σύζυγό μου να επισκεφτούμε το Food Academy για φαγητό μετά από βόλτα στην περιοχή. Πολλές φορές θέλαμε να επισκεφθούμε το συγκεκριμένο εστιατόριο όμως πάντα το αφήναμε, κακώς τελικά.
Ο χώρος έχει περιγραφθεί και σε προηγούμενες κριτικές, μοντέρνο στυλ, όμορφη διακόσμιση.
Το προσωπικό πολύ ευγενικό, άμεση εξυπηρέτηση και πραγματικά κοντά μας σε ότι χρειαστήκαμε.
Πήραμε
-σαλάτα σπανάκι φράουλα, πάρα πολύ νόστιμη, με χοντρές φράουλες ώστε να καταλαβαίνουμε απόλυτα τη γεύση, με την όξινη σάλτσα να είναι σε απόλυτη ισορροπία με τα υπόλοιπα υλικά.
-σταμνοτύρι τρούφας, εξαιρετικό. όλα τα υλικά σε μία ισορροπία και η τρούφα τόσο όσο.
-μπιφτέκια με κρέμα παμεζάνας, συνοδείας τηγανιτής πατάτας. Δυο μεγάλα μπιφτέκια αποτελούσαν τη μερίδα, πολύ καλά ψημένα, καθόλου καμμένα, οι πατάτες μεγάλες, χειροποίητες.
-μοσχαρίσια στηθοπλευρά που θα το χαρακτήριζα απλά απίθανο πιάτο, ήμουν επιφυλακτικός στην αρχή, όμως είπα γιατί να μη δώσω μία ευκαιρία. Μεγάλη μερίδα, με ωραία κόκκινη σάλτσα κρασιού, συνοδείας πατάτας baby. ΑΨΟΓΟ.
-μοσχαρίσια ταλιάτα συνοδείας τηγανιτής πατάτας και σως BBQ. Προσωπικά δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα, η σύζυγός όμως μου το απόλαυσε.
Για όλα αυτά και μισό λίτρο λευκό κρασί, πληρώσαμε περίπου 45 Ευρώ και σκάσαμε, πήραμε και πακέτο ότι έμεινε.

20 Μάρ 2019

Δεν υπαρχουν λογια να περιγραψω το συναισθημα που ενιωσα παιδια!!! Θα το περιγραψω με μια μικρη ιστορια!!!
Ζουσα στην Καλλιθεα για 10 χρονια απο το 1997 μεχρι το 2007. Η Ραμονα ηταν η αγαπημενη μου ταβερνα, ηταν το σπιτι μου, το φαγητο της μανουλας που μου ελειπε, τα εξαιρετικα παιδακια και το γεμιστο μπιφτεκι που δεν τα ειχα φαει σε καμμια αλλη ταβερνα μεχρι τοτε, το κουνελι το κοκκινιστο που μονο εκει ετρωγα σαν λουκουμακι, οι κολοκυθοκεφτεδες που ετρεχαν τα σαλια μου κλπ κλπ... μπορω να γραψω ολο το μενου απεξω ακομη και μετα απο τοσα χρονια... μην σας κουραζω.... απο το 2007 ομως που εφυγα απο Καλλιθεα δεν καταφερα να ξαναπαω μιας και ζουσα στην επαρχια!!!
Βρισκομαι λοιπον προχθες στην Αθηνα και συγκεκριμενα στην Καλλιθεα, μεσημερι, καλεσμενη σε σπιτι φιλων που ειχα να δω τοσα χρονια!!! Θα μας εκαναν το τραπεζι... Μας ζητησαν συγνωμη γιατι δεν προλαβαν να μαγειρεψουν λογω καποιου εκτακτου περιστατικου και μας ειπαν πως παρειγγειλαν τα παντα...
Καθομαστε λοιπον και τρωμε... και παθαινω ΣΟΚ!!!

Ειχαν παιδακια, γλυκαδια, μπιφτεκι γεμιστο, κολοκυθοκεφτεδες, φαβα, κοκκινιστο, φετα ψητη, ια υπεροχη σαλατα και ψημενο ψωμακι... επεσα με τα μουτρα!!!
Το δευτερο ΣΟΚ ηρθε οταν αρχισα να τρωω και ενιωσα πως αυτες οι γευσεις ηταν γνωριμες για εμενα και πεντανοστιμες!!! Η σκεψη και ερωτηση συγχρωνως ηταν μια... Παιδια απο που ειναι τα φαγητα?Απο που παραγγειλατε?... ΡΑΜΟΝΑ μου απαντησαν.. εγγυηση...!!!

Ενταξει... μονο που δεν εβαλα τα κλαμματα!! Ημουν σιγουρη πως αυτες οι γευσεις ηταν απο την Ταβερνιαρα[τη Μαρια ] και απο το μαστορα τον Ψηστη [τον Δημητρη]... δεν πιστευα οτι μετα απο τοσα χρονια ηταν ακριβως αυτο που ετρωγα τοτε!!! Ιδια ποιοτητα και γευση!!! Ιδιο συναισθημα απολαυσησ και χαρας οπως τοτε!!! Ποσες αναμνησεις!!! Ποσο τελεια ολα!!!

Εμαθα λοιπον οτι πια δουλευουν και μεσημερι, Και delivery.. κατι που δεν γινοταν τοτε που ζουσα εκει... Τυχεροι παιδια που ειστε!!! Μπορειτε να τρωτε πια οτι ωρα θελετε τις λατρεμενες γευσεις παραγγελνωντας στο σπιτακι σας.. αλλα μην παραλλειψετε να πηγαινετε και καμμια βολτιτσα στο εκπληκτικο περιβαλλον της Ταβερνας Ραμονα!!!
Συχαρητηρια και μονο μπορω να πω για το οτι παραμενουν αναλλειωτοι μεσα στο χρονο!!!
Εμπειρια γευσης και περιβαλλοντος που δεν πρεπει να χασετε!!

19 Μάρ 2019

Το μαγαζι αυτο ηταν αγαπημενο στεκι για πολλα χρονια, λογω της εξαιρετικης κουζινας και του πολυ ομορφου χωρου.
Δεν το ειχαμε επισκεφθει για χρονια (ειχε κλεισει για ενα διαστημα) και ειπαμε να το ξαναδουμε

Ο χωρος ειναι παντοτε ο ιδιος, με ανετα τραπεζια και καρεκλες, ικανοποιητικα μεσοδιαστηματα και το πολυ ομορφο μπαρ στο κεντρο της αιθουσας. Επιπτοσθετως επαιζε και ενα πολυ καλο ντουετο μουσικων με πλουσιο ρεπερτοριο.
Στο δια ταυτα, η γευστικη εμπειρια ηταν πολυ κατωτερη του αναμενομενου. Πολλα πιατα του μενου δεν υπηρχαν και το προσωπικο δεν μας ενημερωνε, παρα μονο αν τα ζητουσαμε. Ομοιως και για πολλες μπυρες απο το μενου. Πηραμε μια συμπαθητικη σαλατα με vinaigrette φραουλας η οποια παντως ηταν περισσοτερο μια λιστα υλικων παρα ενα ομοιογενες αποτελεσμα.

Ποικιλια κρεατικων 2 ατομων: ενω χρησιμοποιηθηκε αρκετα καλη πρωτη υλη, ειναι δεδομενο οτι ο ψηστης δεν ηξερε τη διαφορα μεταξυ ψημενου και απανθρακωμενου
Το σερβις ευγενικο αλλα θα εκτιμουσαμε προτερη ειλικρινεια ως προς τις ελλειψεις του μενου
Γενικοτερη εντυπωση απογοητευτικη... τιμες μετριες

19 Μάρ 2019

Μια Πέμπτη βράδυ του Ιανουαρίου ήρθε η πρόταση από φίλο να επισκεφτούμε το Food Academy, δεν είχα αντίρρηση.

Κατ’αρχάς ο χώρος είναι μεγάλος και άνετος, φαίνεται προσφάτως ανακαινισμένος, σημαντικό και το γεγονός ότι παρότι κάπνιζαν αρκετοί στις γύρω παρέες ο καπνος ήταν σα να μην υπήρχε.

Στο σέρβις τα πράγματα κύλησαν πολύ καλά, δεδομένου ότι οι σερβιτόροι ήταν νέοι και πολύ πρόθυμοι να βοηθήσουν.
Το μενού είναι μεγάλο με έμφαση στη μεσογειακή κουζίνα.
Δοκιμάσαμε λοιπόν:
-Παραδοσιακό Ντάκο, ελαφρύ κλασικό ορεκτικό.
-Ρόκα με Χαλούμι, πληθωρική πολύ γευστική.
-Πανσέτα Καραμελωμένη με Τρούφα και Πουρέ Πατάτας-Μανιταριών, πολυ γευστικό πιάτο, το οποίο αξίζει να δοκιμάσετε.
-Ψαρονέφρι Με Σάλτσα Φέτας, μεγάλη ποσότητα κρέατος που συνοδεύεται με χοντροκομμένες πατάτες.
-Φρέσκιες Πατάτες Με Αργοψημένο Χοιρινό και Τυρί Τσένταρ, τόσο καλό πιάτο όσο φαντάζει από την περιγραφή.

Ήπιαμε κρασάκι χύμα λευκό το οποίο ήταν αξιοπρεπέστατο.
Το ακριβές κόστος για τα παραπάνω δεν το γνωρίζω μπορώ να σας πω όμως ότι με 15-20ευρώ το άτομο τρώει κανείς του σκασμού, γευστικό καλομαγειρεμένο φαγητό.
Να σημειώσω εδώ ότι οι μερίδες είναι μεγάλες, οπότε συνυπολογίστε το στην παραγγελία σας.

19 Μάρ 2019

To Blends στη Γλυφαδα εχει αρχισει και βρισκει ρυθμο πια, και εχει καθιερωθει ως πολυχωρος διασκεδασης. Καταφυγιο καπνιζοντων καθως ο μεγαλυτερος χωρος "ανηκει" σε αυτους και ενας σαφως διαχωρισμενος χωρος για τους μη καπνιζοντες.

Ειναι κακη ιδεα να πατε χωρις κρατηση, και πιθανον θα προτιμησετε να αφησετε το αυτοκινητο στον παρκαδορο. Ειναι νομιζω ηδη σαφες μεχρι εδω οτι το Blends δεν απευθυνεται σε καποιον που εχει μπατζετ ~15 ευρω για να φαει εξω.

Περασαμε μεσα απο ενα συννεφο καπνου απο ατμιστες, πουρα, τσιγαρα και ξερω γω τι αλλο (ποιος αντικαπνιστικος καλε;) για να φτασουμε στα τραπεζια μας σε ενα δωματιο κοντα στη κουζινα. Οι μεριδες ειναι μικρες οπως συνηθιζεται σε τετοιου τυπου εστιατορια, δεν θα παρετε ενα κυριως πιατο και θα χορτασετε.

Το κοτοπουλο τικα-μασαλα δεν ηταν ζουμερο. Ο μπακαλιαρος με τα μυρωδικα ηταν πολυ επιτυχημενη εκτελεση. Η σαλατα πιο αδιαφορη δεν γινεται. Οι τηγανητες πατατες με λαδι τρουφας συμπαθητικες (παντα μιλαμε για μικρη ποσοτητα). Τα γκαρσονια συνεχως παροντα για να προλαβουν καθε επιθυμια σου.

Αυτη τη στιγμη το Blends δεν ειναι ενα εστιατοριο που θα πας για το φαγητο (δεν ειναι κακο παντως), αλλα ενας πολυχωρος διασκεδασης οπου πας για να σε δουν και για να καπνισεις ελευθερα σαν αραπης. Θα δουμε αν θα υπαρξει προοδος προς κατι ανωτερο ή εαν ειναι ευχαριστημενοι με αυτο.

19 Μάρ 2019

Ψωμί με αλάτι. Και λαδάκι. Και σούπα σελινόριζας. Αυτά μας έφεραν σαν εισαγωγή. Η σούπα κερασμένη. Για το ψωμί ερωτηθήκαμε και δώσαμε το κατιτί (1,5€/άτομο).

Μέχρι να φτάσουν αυτά στο τραπέζι μας, είχε ήδη έρθει το κρασί που ζητήσαμε. Το δοκίμασε αυτός που έπρεπε, για να το εγκρίνει, και μας το σέρβιραν με την απαιτούμενη προσοχή.

Κατόπιν ήρθαν τα πιάτα μας. Δεν άργησαν ιδιαίτερα. Ήρθαν με τη σωστή σειρά και στις σωστές, σχετικά, στιγμές.

Παρένθεση: Μαστερσεφικό το μαγαζί άρα ξεκινάμε από τα βαθιά. Τις γεύσεις. Υπάρχουν απαιτήσεις. Όταν μάλιστα το σάιτ του εστιατορίου έχει το όνομα του σεφ και όχι το όνομα του μαγαζιού, σοβαρεύει το πράγμα. Θα πέρναγε στην τελική πεντάδα αν ήταν στον διαγωνισμό?

Πρώτο πιάτο, η σαλάτα Λάχανο-πορτοκάλι (8,5€) με καρότο, κόκκινες πιπεριές, λεπτές φέτες γλασαρισμένης πανσέτας, βινεγκρέτ πορτοκάλι & τζίντζερ, σουσάμι & καρύδι. Σχετικά όξινη γεύση, ικανοποιητική. Η πανσέτα δεν ήταν σε λεπτές φέτες αλλά σε μικρά παχιά κομμάτια. Αστοχία τίτλου που θα έλεγε και ο ΠΙ αν έκρινε έναν από τους πρώτους κριτές του μάστερσεφ. Συμπαθητική σαλάτα, όμως όχι από αυτές που θα τις ζητούσα και δεύτερη φορά.

Μαζί με αυτό ήρθαν οι «διάσημες» πατάτες με αυγά, σαλάμι Λευκάδος και κρέμα παρμεζάνας (7€). Ο σερβιτόρος μας προέτρεψε να τις ανακατέψουμε, κάτι που ήταν λίγο δύσκολο στο σκεύος που μας σερβιρίστηκαν και δεν τα καταφέραμε χωρίς πατατοαπώλειες. Σίγουρα κάποιος κριτής θα αναφερόταν στο λάθος σκεύος. Γευστικά, το πατατοαυγομίγμα ήταν σχεδόν εξαιρετικό. Του έλειπε μια ελαφρώς μεγαλύτερη ένταση ίσως σε αλμυρότητα και θα έπιανε κορυφή. Πολύ καλή προσπάθεια.

Λίγο μετά ήρθαν οι μπρουσκέτες. Είχαν ψητή κολοκύθα, ανθότυρο, καβουρδισμένο βούτυρο, κολοκυθόσπορο και σιρόπι σφένδαμου (7,5€). Το ψωμί ήταν σχεδόν ολόιδιο με του κουβέρ, κάτι που το καθιστά λίγο βαρετό. Συμπαθητική γεύση, αλλά ίσως έχανε στο τεστ δημιουργικότητας, καθώς παρά τον πρωτότυπο συνδυασμό υλικών, οι γευστικοί κάλυκες αντιμετώπισαν οικείες γεύσεις, τελικά.

Κατόπιν, έφτασαν τα Agnolotti με τυρί Fontina, crumble φουντούκι, πουρέ από κάστανο & σελινόριζα (15€). Τέσσερα τεμάχια, ενώ ήμασταν 5 άτομα. Και να το δεχτώ στις τυροκροκέτες και τους κολοκυθοκεφτέδες, σε άλλα μαγαζιά, αλλά τέσσερα τεμάχια σε πιάτο ζυμαρικών? Δεν είχε κομμάτια από χρυσάφι το ζυμάρι, το έλεγξα. Η ποιότητά τους ήταν πολύ καλή - και στο μαγείρεμα και στα υλικά. Η γεύση τους ουδέτερη. Η πλειοψηφία συμφώνησε σε αυτό, ενώ στη μειοψηφία φάνηκαν υπέροχα. Αν ήταν πιάτο σε οντισιόν, κανείς δεν ξέρει αν θα πέρναγε στα bootcamps.

Στη συνέχεια ήρθαν τα Μανιτάρια (king oyster) με σπαράγγι, σάλτσα τεριγιάκι, μελάτο κρόκο, παρμεζάνα & λάδι λευκής τρούφας (14€). Πιάτο για τελικό. Και σε εμφάνιση και σε γεύση και σε εκτέλεση. Ο κρόκος ήταν σαν ψεύτικος. Τόσο καλά είχε απομονωθεί από το ασπράδι, τόσο καλά διατηρούνταν ζουμερός και τόσο ωραία έσπασε όταν ήρθε η στιγμή του. Αυτό το πιάτο θα έβαζε δύσκολα στους περισσότερους αντιπάλους.

Τέλος, το Κοτόπουλο tandoori, δηλαδή μπούτι φιλέτο μαριναρισμένο με μπόλικα μπαχαρικά, κουσκούς με αποξηραμένα φρούτα, αμύγδαλο & σάλτσα γιαουρτιού (12,5€). Ήταν λίγο πιο κρύο από ότι θα έπρεπε, όμως κέρδισε τις εντυπώσεις χάρη στις ισορροπίες του. Ιδιαίτερα εξελληνισμένο, δεν έκαιγε όπως όλοι θα περίμεναν. Καλή επιλογή αν και αρκετά απλή και safe. Θα πέρναγε στα bootcamps μόνο και μόνο για να βλέπαμε τον κ. Λουκάκο να διαγωνίζεται σε κάτι πιο δύσκολο.

Στο τέλος το πόρισμα ήταν εύκολο να βγει. Αν ήταν παίκτης του Masterchef, o γνωστός σεφ θα «έμπαινε» σχετικά εύκολα στο σπίτι, όμως, λογικά, θα έφευγε λίγο πριν τα ημιτελικά. Είχε πιάτα και γεύσεις για τη νίκη, όμως δεν ήταν συστηματικό το ξάφνιασμα γλώσσας που προκάλεσε.

Το μαγαζί του είναι ευρύχωρο, άνετο και ικανό να φιλοξενήσει αρκετό κόσμο, έχει εξαιρετικό σέρβις και όλες οι πρώτες ύλες είναι προσεκτικά διαλεγμένες. Με 25-30€ μπορείς να απολαύσεις ένα αρκετά νόστιμο γεύμα. Ένα σταθερό 8-8,5/10. Δεν είναι κι άσχημο, απλώς σίγουρα μπορεί να γίνει ακόμη καλύτερο.

ΥΓ. Έκοψα μισή μονάδα από τη γεύση (3,5/4) και τη χρωστάω την επόμενη φορά.

18 Μάρ 2019

Τελευταίο Σαββατόβραδο πριν τη Σαρακοστή και καλός φίλος, λάτρης της Κρητικής κουζίνας, (αν και μη έχων καμία σχέση με την Κρήτη), οργάνωσε επίσκεψη παρέας έξι ατόμων στα "Ρωμανάκια" στην Αγία Παρασκευή. Το εστιατόριο αυτό έχει καλή φήμη για τα κρητικά εδέσματα που προσφέρει και με δεδομένο ότι ποτέ ως τώρα δεν το είχα επισκεφτεί, η προτροπή του φίλου μου φάνηκε ευχάριστη πρόκληση.

Έχοντας ρίξει μια ματιά και στις κριτικές άλλων χρηστών του ask4food ήξερα τι να περιμένω. Ο εσωτερικός χώρος δεν είναι το δυνατό του σημείο... Τραπεζοκαθίσματα στριμωγμένα, δυσκολία στην κίνηση πελατών και σερβιτόρων και επιπλέον αρκετοί καπνιστές... Η ατμόσφαιρα δεν ήταν και τόσο καθαρή, εξαιτίας των πολλών καπνιστών (και ατμιστών... )
Είμαι σίγουρος ότι το καλοκαίρι, στην απέναντι πλατεΐτσα, θα είναι πολύ πιο όμορφα να καθίσει μια παρέα και να απολαύσει τα γευστικά κρητικά φαγητά!

Η υποδοχή ευγενική, μας προσφέρθηκε κέρασμα καλωσορίσματος γλυκόπιοτη τσικουδιά και σχεδόν αμέσως έφτασαν στο τραπέζι οι κατάλογοι, μαζί με κανάτες νερού βρύσης και καλόγουστα καλαθάκια με ζυμωτό λευκό και μαύρο ψωμί. Μικρή, αλλά σημαντική λεπτομέρεια, τα καλαθάκια ήταν στρωμένα με φασκόμηλο που αρωμάτιζε τις φέτες του ψωμιού. Μαζί με το ψωμί προσφέρθηκαν μικρές πράσινες κρητικές ελίτσες και ντιπ τυριού πιθανότατα ξύγαλου ή ξινομυζήθρας, όλα πολύ νόστιμα!

Μετά απο προσεκτική μελέτη του καταλόγου, παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε:

- Καστρινή σαλάτα: Ρόκα, ντοματίνια, κόκκινη πιπεριά, κάπαρη, ανθόγαλα και κρητικά παξιμαδάκια. Φρεσκοκομμένα λαχανικά, δροσερός ο γευστικός συνδυασμός με το ανθόγαλα.

- Κρητική σαλάτα: Σταμναγκάθι, μαρούλι, ντομάτα, πιπεριές, κάπαρη, ελιές, ξινομυζήθρα και τα απαραίτητα κρητικά παξιμαδάκια. Ακόμα πιο πλούσια, ακόμα πιο γευστική από την προηγούμενη αυτή η σαλάτα.

- Μυζηθροπιτάκια: Πολύ νόστιμα, φρεσκοτηγανισμένα, με έντονη τη γεύση της κρητικής μυζήθρας, μας άρεσαν πολύ.

- Χορτοπιτάκια: Νόστιμα και φρεσκοτηγανισμένα μεν, δεν μας ενθουσίασαν ωστόσο τόσο, όσο τα μυζηθροπιτάκια.

- Χοχλιοί μπουμπουριστοί: Τα σαλιγκάρια, η σπεσιαλιτέ αυτή της κρητικής κουζίνας, αξίζει στα "Ρωμανάκια"! Πολύ νόστιμοι οι χοχλιοί, πολύ ωραία ιδέα να σερβίρονται με αρωματικά μαντηλάκια, ώστε να είναι πιο εύκολη η διαδικασία καθαρισμού τους (και φυσικά ο καθαρισμός των χεριών των πελατών στη συνέχεια).

- Χοιρινά πλούμια: Χοιρινά κεφτεδάκια γεμιστά με ξινομυζήθρα, σάλτσα κόκκινης πιπεριάς και ζεματιστό σταμναγκάθι, συνοδευόμενα από πατάτες τηγανιτές. Αρκετά εύγευστο, αν και κάπως βαρύ στη γεύση πιάτο.

- Γαμοπίλαφο: (Στον κατάλογο αναγράφεται και ως πιλάφι του Καπλανογιώργη). Αρκετά νόστιμο το κρέας, στο πιλάφι ίσως να είχε πέσει λίγο παραπάνω στάκα από όση χρειαζόταν.

- Μπιφτεκάκια (τση Καπλανοχαρίκλειας, αναγράφονταν στον κατάλογο). Νόστιμα και σωστά ψημένα, από μοσχαρίσιο (αν δεν κάνω λάθος) κιμά, ζητήσαμε και μας τα σέρβιραν με λαχανικά και ρύζι.

- Συκώτι μοσχαρίσιο. Η αποτυχία της βραδιάς... Σερβιρίστηκε παραψημένο, σχεδόν καμμένο και (το μοναδικό παράπονο από την εξυπηρέτηση), ενώ οι σερβιτόροι είδαν ότι φάγαμε ελάχιστο και ότι το καθαρίσαμε από το καμμένο μέρος, κανένας δεν ρώτησε τι συμβαίνει και κανένας δεν προσφέρθηκε να το αντικαταστήσει.

- Κοτόπουλο μπούτι φιλεταρισμένο: Αντίθετα με το προηγούμενο, αυτό σερβιρίστηκε σωστά ψημένο, με ρύζι και λαχανικά, όπως είχαμε ζητήσει και σίγουρα ήταν ένα από τα πιάτα που άρεσε πολύ στην παρέα.

Δεν δοκιμάσαμε γλυκό, παρότι οι σφακιανόπιτες που σερβιρίστηκαν στο διπλανό τραπέζι μύριζαν πολύ ωραία και το μέλι που της συνόδευε φαινόταν πολύ καλής ποιότητας.

Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό, μας προσφέρθηκε γα κέρασμα συμπαθητικό, ζεστό οινόμελο.

Ο λογαριασμός έφτασε τα 18-19 ευρώ το άτομο, εκτιμώ λογική τιμή για όσα δοκιμάσαμε.

Συνολικά, τα "Ρωμανάκια" μας άφησαν καλές εντυπώσεις, χωρίς όμως, να μας ενθουσιάσουν... Καλή κρητική κουζίνα, πολύ καλές πρώτες ύλες, μικρές αστοχίες στο φαγητό (με μόνη δικαιολογία την πολυκοσμία, ξέχασα να αναφέρω ότι λόγω της ημέρας η αίθουσα ήταν ασφυκτικά γεμάτη), ευγενική εξυπηρέτηση. Ωστόσο το μειονέκτημα του περιορισμένου χώρου και της άσχημης ατμόσφαιρας λόγω καπνίσματος με έκανε να σκεφτώ ότι επόμενη επίσκεψη θα γίνει μόνο στον ανοικτό εξωτερικό χώρο στην όμορφη μικρή πλατεία απέναντι από το κατάστημα, τους καλοκαιρινούς μήνες...

18 Μάρ 2019

Κυριακή βράδυ (17/3/2019) και μετά από την κατάκτηση του πρωταθλήματος των κορασίδων του Αστέρα Νίκαιας, είπαμε να φάμε και κάτι. Αφού χορτάσαμε θέαμα από τα κορίτσια στον αγωνιστικό χώρο αλλά και από την δυναμική παρουσία των οπαδών μας στις εξέδρες, είπαμε να αναπληρώσουμε την χαμένη ενέργεια μας κάπου κοντά. Στην Γλυφάδα πραγματοποιήθηκε το Final 4, δεν μετακινηθήκαμε καθόλου.

Ενθυμούμενος πρόσφατη επίσκεψη σε αυτό του Χαλανδρίου, δεν διστάσαμε να μπούμε στο Ancho Γλυφάδας. Και θα μου πείτε. Τόσο πολύ σου άρεσε και έβαλες τέτοια βαθμολογία;Η βαθμολογία μου είναι δίκαιη αν το κρίνουμε ως fast food και όχι ως εστιατόριο.

Η πορεία του Ancho ξεκίνησε από το Χαλάνδρι αν θυμάμαι καλά πριν μερικά χρόνια και αρχίζει και ανοίγει καταστήματα και αλλού. Κατά τη γνώμη μου καλά κάνει. Είναι κάτι διαφορετικό και δεν το συναντάς πολύ συχνά. Αρκετά πιο οικονομικό μεν αν το συγκρίνεις με μεξικάνικα dine-in, αλλά και αρκετά πιο ακριβό αν το συγκρίνεις με σουβλατζίδικα. Η αναλογία τιμής είναι περίπου 1 μπουρίτο προς 2.5 σουβλάκια. Για μια φορά στο τόσο όμως είναι καλό.

Παιχνιδιάρικα, ζωντανά χρώματα σε έναν πολιτισμένο χώρο, και πολύ καθαρό πάνω από όλα. Ξύλινα τραπεζάκια για να ξαποστάσεις, με όλες τις σως στο τραπέζι και τα ταμπάσκο σου για να βελτιώσεις αυτό που θες να γευτείς. Στο Χαλάνδρι υπήρξε και πολύπριζο για να φορτίσεις το κινητό σου. Από κει και πέρα, κάνεις την παραγγελία μόνος σου στον πάγκο και δεν υπάρχουν σερβιτόροι. Οι νεαρές κοπέλες όμως είναι ευγενέστατες και θα σου κάνουν την πρόταση τους αν τυχόν είσαι αναποφάσιστος. Για τον συγκεκριμένο τύπο εστίασης είναι επαρκέστατες ώστε να έχεις μια καλή εμπειρία.

Το Ancho προσφέρει τάκος, μπουρίτος, κεσαντίγιας, σαλάτες, μπόλ ρυζιού και νάτσος ώστε να τα συνδυάσεις. Οι επιλογές αρκετές. Γαρίδες, κότοπουλο, ξεψαχνισμένο μοσχαράκι ή χοιρινό, τόφου και μοσχαράκι γάλακτος. Α, ξέχασα. Και τσίλι κον κάρνε. Μπορείς να βάλεις από απαλή σως έως πραγματικά καυτερή και να συνδυάσεις υλικά όπως καλαμπόκι, μανιτάρια, μαρούλι, τυρί κλπ.

Οι τιμές κυμαίνονται από τα 5.8 ευρώ έως τα 7, δυστυχώς όμως το ένα τεμάχιο στις περισσότερες περιπτώσεις δεν είναι αρκετό. Για αυτό προσφέρει και κάποια εξτρά να τα συνδυάσεις. Τσιπς τορτίγιας, ψητή πατάτα, μίνι κεσαντίγιας και τοστάδας (τραγανή τορτίγια καλαμποκιού) όπου μπορείς να κάνεις συνδυασμούς με τα παραπάνω υλικά.

Ξέχωρα λοιπόν από το γευστικό μπουρίτο, πλούσιο σε υλικά αλλά καθόλου μπουχτιστικό, δοκιμάσαμε και ψητή πατάτα με τσίλι κον κάρνε αλλά και αυτή με το ξεψαχνισμένο μοσχαράκι. Καυτή, νόστιμα αλατοπιπερωμένη και βουτυρωμένη, με σωστή αναλογία λιωμένου τυριού. Πικάντικη από τον κιμά (επιλέξτε το μπολάκι με την sour cream), πιο γευστική και γεμάτη σε γεύση αυτή με το μοσχάρι. Άξια βρίσκεται στο μενού.

Πριν περάσω στο γλυκό, θα αναφέρω τα εξής. Τα κρεατικά, όλα είναι γευστικότατα, καλοδιατηρημένα και χωρίς δυσάρεστες παρενέργειες. Για αυτό και δεν γράφω ξεχωριστά για τα μπουρίτο που δοκιμάσαμε. Η ποιότητα ήταν πολύ καλή, αναλογιζόμενοι το ύφος της επιχείρησης.

Για το κλείσιμο και αφού οι άλλοι είχαν σκάσει από το refill των αναψυκτικών τους (1.80), δοκίμασα μόνος μου μια τάρτα lime με ελαφριά αίσθηση τεκίλας (2.5 ευρώ). Εξαιρετικό μπισκότο και αρμονικός συνδυασμός ποσότητας-ποιότητας ξινού-γλυκού. Την ευχαριστήθηκα.

Αν θέλετε κάτι χαλαρό, σχετικά γρήγορο και casual, διαφορετικό από σουβλατζίδικο, το Ancho είναι μια καλή επιλογή. Σίγουρα δεν το σχεδιάζεις για να πας αλλά προκύπτει ως επιλογή αν ψάχνεις κάτι για να κάτσεις το πολύ μια ώρα. Εμένα μου άρεσε και αν τύχει θα ξαναπάω. Γευστικό και νόστιμο.

Το κόστος θα βγει στα 18-20 ευρώ στα 2 άτομα, με 2 μπουρίτο (12-14 ευρώ) και μια ψητή πατάτα (2.8-4.5 ευρώ) είστε καλά. Αν περισσέψουν ρέστα, δοκιμάστε και την τάρτα!

17 Μάρ 2019

Κυριακή της Τυρινής, πρωί 10ης Μάρτη, παραμονή Καθαράς Δευτέρας και νηστείας της Σαρακοστής, είμαστε στην Κηφισιά με ένα φίλο μου και, έμπλεοι ενθουσιασμού, οδεύουμε στο ΕΛΑΙΑΣ ΓΗ (ΕΓ) για ευωχία μας, στα υψώματα της Πολιτείας, πάνω ακριβώς απ’ το ομώνυμο Tennis Club, κατόπιν επιτυχούς τηλεφωνικής κράτησής μας για τις 2.30 μ. μ.
Η απόφασή μας βασίστηκε και στις άριστες κριτικές των χρηστών, πολλές απ’ τις οποίες μάλιστα με φουλ τεσσάρια, ειδικά των τετράσκουφων φίλων μας που οι περισσότεροι το επισκέφθηκαν κάποιο ρομαντικό Σαββατόβραδο, με εξαίρεση τον αγαπητό fratello, ο οποίος σε επίσκεψή του το 2011 το είχε αξιολογήσει πιο ρεαλιστικά με τριάρια.
Λέμε, θα χαλάσουμε τουλάχιστον καμιά ογδονταριά ευρώ, αλλά -μέρα που είναι- θα απολαύσουμε το σούπερ σπέσιαλ κυριακάτικό τους μενού των 14 γευστικών και πολυδιαφημισμένων πιάτων στα 32 € το κεφάλι, αφού το μενού των 24 γεύσεων, μας πέφτει πολύ στην ωριμότητά μας…

Πού να φανταστούμε, όμως, ότι μια τέτοια Κυριακή, με τη φοβερή καλοκαιρία, έμελλε να συρρεύσει εκεί το μισό Λεκανοπέδιο, με αποτέλεσμα το ξεχείλισμα και των 300 σχεδόν θέσεων του μαγαζιού, τόσο στη μεγάλη αίθουσα όσο και στην πανοραμική βεράντα, με θέα απ’ τον Πειραιά και τη Σαλαμίνα μέχρι την Πάρνηθα!

Εμείς οι Ρωμιοί είμαστε, ως γνωστόν, λίγο απρογραμμάτιστοι και ανέτοιμοι για εξάρσεις. Γιατί μπορεί το μαγαζί, μισογεμάτο σε δεδομένη στιγμή, με μια πελατεία π. χ. 150 θαμώνων, να εξυπηρετείται άψογα, ή έστω ομαλά, από ένα επιτελείο π. χ. 15 ατόμων (μάγειρες, σερβιτόροι, μαιτρ, υποδοχή, παρκαδόροι, κ. λπ. ), αλλά, όπως και να το κάνουμε, όταν τιγκάρει με 300 πεινασμένους που καταφθάνουν σχεδόν ταυτόχρονα, κάπου θα χωλαίνει η όλη εξυπηρέτηση…
Κι αν ακόμα προσλάμβανε 2-3 γκαρσόνια επιπλέον για κάτι τέτοιες μέρες, πάλι τα κατά μέσο όρο 20 πιάτα ανά κεφάλι για τόση πελατεία, θα ήταν δύσκολο, σχεδόν αδύνατο, να προετοιμαστούν με μιας απ’ την κουζίνα, η οποία σημειώτεον απέχει πολλά μέτρα, απ’ την άκρη της βεράντας τουλάχιστον, όπου εμείς βρισκόμασταν.

Φαντάζεστε ποιο ήταν το αποτέλεσμα: φάγαμε μέσα σε ένα τέταρτο της ώρας τα μισά πρώτα πιάτα, μετά περιμέναμε σχεδόν μία ώρα (!! ) για τα υπόλοιπα, μετά πάλι μισή ώρα για τα κυρίως, και άλλη μισή για τα γλυκά, που τους είπαμε ότι δεν τα θέλαμε, αλλά αυτοί, ως εκ θαύματος, τα έφεραν αυτοστιγμεί μαζί με το λογαριασμό!
Όλα τα γειτονικά τραπέζια εξυπηρετούμασταν περίπου κατ’ αυτό τον τρόπο, που φυσικά ουδόλως τιμά έναν υποτιθέμενο χώρο γοήτρου. Ένα μενού τόσων πιάτων, όπου βέβαια θα αναφερθώ στη συνέχεια, θες δυο ώρες περίπου για να το απολαύσεις εξυπηρετούμενος κανονικά, και όχι τρεις τουλάχιστον ώρες και μάλιστα τρώγοντάς το κατά δόσεις από αγχωμένους και κάποτε ασθμαίνοντας, ευσυνείδητους ωστόσο, σερβιτόρους!!

Έτσι, η βαθμολογία μου της εξυπηρέτησης με 2 στα 4, είναι ε π ι ε ι κ έ σ τ α τ η, χάρη στις φιλότιμες προσπάθειες από τα ευγενέστατα και απόλυτα ενημερωμένα άτομα που προσπαθούν να τη διεκπεραιώσουν, χάρη στην πανέμορφη θέα, καθώς και το μεράκι με το οποίο έχει φτιαχτεί το ιστορικό μαγαζί.
Πρέπει, πάντως, το ΕΓ να συντονίσει εξάπαντος τις ενέργειές του προκειμένου να βελτιώσει, παντί σθένει, την ευρυθμία του σέρβις, αλλά και να εκσυγχρονίσει στοιχειωδώς το μενού του, αφού ο καλός ο καπετάνιος στη φουρτούνα φαίνεται!

Ο συγκεκριμένος χώρος στέγαζε το Symposium House απ’ το 1977-1996, κατόπιν τα ΚΙΟΥΠΙΑ, μέχρι το 2006, που μεταφέρθηκαν στο Κολωνάκι στην οδό Δεινοκράτους για κάποια χρόνια, ενώ μέχρι πρόσφατα υπήρχαν στη Ρόδο. Σαν ΕΛΑΙΑΣ ΓΗ υφίσταται απ’ το 2007 και στα 12 αυτά χρόνια παραμένει ένα δημοφιλές στέκι των καλοφαγάδων, οι οποίοι ευωχούνται με την πληθώρα των πιάτων που προσφέρει, όπως άλλωστε μας είχαν συνηθίσει και τα Κιούπια, των οποίων μάλιστα διατηρεί τον σεφ κ. Κανελλόπουλο.

Ο σεφ προΐσταται ενός επιτελείου 5-6 βοηθών μαγείρων, που εργάζονται αεικίνητα ανάμεσα σε ξυλόφουρνους, κατσαρόλες και σχάρες, για να φτιάξουν τα μενού των 24 γεύσεων, στα 36 € ή 40 € με επιλογή κρεάτων, και των 14 γεύσεων που δοκιμάσαμε, στα 32 €. Υπάρχει και a la carte με κρεατικά περί τα 20 € η μερίδα, οπότε φυσικά συμφέρουν τα μενού.

Αξίζει τον κόπο να επισκεφθεί κάποιος το ΕΓ μόνο και μόνο για τον χώρο του, που μας θύμισε το μουσείο Π. Βρέλλη έξω απ’ τα Γιάννενα. Για να ανέβει κάποιος στην κυρίως αίθουσα πρέπει να περάσει πρώτα από μια λαβυρινθώδη αλλά ατμοσφαιρική πετρόχτιστη στοά – κελάρι, με τρεχούμενα νερά, στάμνες και πολλές γωνιές, διαμορφωμένες σε κάβες παλιών, σκονισμένων κρασιών!
Ακολουθεί καλωσόρισμα με σφηνάκι μαστίχας ή τσίπουρου, καθώς και ελίτσες!
Ανεβαίνοντας υπάρχει το μανάβικο με λογής-λογής ζαρζαβατικά σε τελάρα, και πίσω του ένα μεγάλο μπαρ με βαζάκια.
Η μεγάλη αίθουσα, όπου επικρατούν λευκές αποχρώσεις, έχει ξύλινο δάπεδο, και πολλά ράφια με καλούδια, όπως ελιές, ζυμαρικά, ψωμιά, τουρσιά, ξηροί καρποί, ποτά, καθώς και ανθοστόλιστα βάζα.
Σε περίοπτο σημείο της αίθουσας βρίσκεται μια ελιά (ελαίας γη γαρ! ), ενώ οι τοίχοι είναι κι αυτοί στολισμένοι με κάδρα που απεικονίζουν κυρίως νεκρές φύσεις.

Μουσική απ’ τα μεγάφωνα ακούγαμε ένα συνδυασμό ελαφράς ελληνικής και ξένης lounge, σε ένταση όμως ικανή, μιας και επικρατούσε το σχετικό νταβαντούρι απ’ την κοσμοσυρροή!
Οι τουαλέτες, σε καλή γενικά κατάσταση, βρίσκονται στο βάθος της αίθουσας, είναι δε τρεις γυναικείες και δύο ανδρικές, όπου υπάρχουν και ουρητήρια.

Μόλις καθίσαμε μας έφεραν μαντήλια με ροδόνερο για τα χέρια μας και ακολούθησαν:
• Ντιπ με πάστα ελιάς και ροζ τυροκαυτερή
• Λίγο ελαιόψωμο και λίγο καρωτόψωμο
• Μακρόστενες ζεστές πιτούλες
• Το τουρτάκι με ελληνικά τυριά και κριθαροκούλουρα, ατυχώς, ξεχάστηκε!
• Μελιντζανοσαλάτα με φέτα, που τη φτιάξανε επί τόπου. Πολλή καλή!
• Σαλάτα ελαίας γη, με ντοματίνια, ραδίκια, λόλα, ραπανάκια, παξιμάδια σίκαλης και δείγμα ανθότυρου. Καλή επίσης.
• Ακολούθησε, μια ώρα σχεδόν μετά, η χορτόπιτα από αγριόχορτα, καλή.
• Δυο κομματάκια πάπιας σε πουρέ γλυκοπατάτας, με φαγώσιμα λουλουδάκια. Επίσης νόστιμα.
• Για αλλαγή της γεύσης μας, πριν απ’ τα κυρίως πιάτα, μας έφεραν, αρκετά αργότερα, δροσιστικά σορμπέ λεμόνι, με βασιλικό.
• Εγώ για κυρίως πιάτο διάλεξα μια μερίδα αρνάκι στον ξυλόφουρνο, που ήρθε μέσα σε πήλινο σκεύος, με σφραγισμένη ζύμη που έκοψαν, καφέ σος και συνοδεία από πατάτες, αγκινάρες και μανιτάρια. Ήταν για μένα μια γεύση ουδέτερη, και θα περίμενα κάτι νοστιμότερο για κύριο πιάτο!
• Ο φίλος μου πήρε μια μερίδα μπιφτέκια στάκας, που ήταν 4 μακρόστενα κομμάτια, γαρνιρισμένα με κολοκυθάκια, κίτρινη και κόκκινη πιπεριά και μια στρογγυλή φέτα ελαφρά βρασμένου παντζαριού. Ήταν αρκετά καλή…
• Για επιδόρπιο ήρθε ένα παγωτό λουκούμι τριαντάφυλλο, μέσα σε παγωμένο σκεύος, που τη θεωρήσαμε μέτρια σαν σπεσιαλιτέ τους!
• Ένα κανταΐφι με κρέμα λευκής σοκολάτας, που δεν συγκρίνεται με τα κλασικά κανταΐφια!
• Και μαστίχα μους από bitter chocolate, στην κυριολεξία δυο κουταλάκια (!! ).

Ήπιαμε ένα μικρό μπουκαλάκι κρασί Τσάνταλη Αθήρι (187 ml) στα 7 €, και ένα κόκκινο, Τσάνταλη Ραψάνη, στα 8 €, που στις κάβες έχουν περί τα 2 €!! Επίσης ένα εμφιαλωμένο νερό, στα 3 €.

Τα κρασιά τους είναι γενικά υπερτιμημένα. Έχουν 15 λευκά από 25-33 €, 5 ροζέ από 24-28 € και 20 κόκκινα από 27-63 € (για το Μαγικό Βουνό του Λαζαρίδη, που στις κάβες στοιχίζει περίπου 20-25 € ). Επίσης, αφρώδεις οίνους και σαμπάνιες, στα 70-200 € (για την Dom Perignon), αποστάγματα, ποτά, καθώς και μπύρες, (στα 4-5 €. ), ενώ τα ποτήρια κρασί κυμαίνονται στα 7-8 € τα περισσότερα.
Εξάλλου, σερβίρουν και ορισμένα προτεινόμενα κρασιά, λευκά και κόκκινα, στα 20-22 €, όπως π. χ. το κόκκινο Κτήμα Χατζημιχάλη, Le Rouge, κ. λπ.
Νομίζω, πάντως, πως πρέπει να επανεξετάσουν την τιμολογιακή πολιτική των ποτών τους, συμπιέζοντας κάπως τις τιμές τους, γεγονός που πιστεύω ότι θα αυξήσει την κατανάλωση και τον τζίρο τους.

Ο λογαριασμός μας ήταν 82 €, εκ των οποίων 64 € τα δύο μενού, και 18 € τα ποτά. Κατηγορία τιμής 26-36 € το άτομο.
Βαθμολογώ τη γεύση, με τα ups and downs της, επίσης επιεικώς με 3 (στην ουσία θεωρώ πως ήταν 2.50 στα 4), όπως και τον χώρο- που με τον συνωστισμό δεν τον χάρηκα, αλλά και το συνολικό value for money μια τέτοιας Κυριακής, με 3 στα 4.

Για κάποιο ξένο φίλο σας ή μια επέτειο, θα σας συμβούλευα, λοιπόν, να προτιμήσετε ένα ρομαντικό βραδάκι καθημερινής και να είστε κατά το δυνατόν υπομονετικοί.
Ανεξάρτητα, όμως, του αν ισχύει το κάθε πέρσι και καλύτερα, ελπίζω οι ιθύνοντες να λάβουν υπόψη τους τις καλόπιστες, όπως πάντα, υποδείξεις μου.

Συμπερασματικά, η Μελίνα μάς προειδοποίησε πριν από 60 χρόνια: Ποτέ την Κυριακή! Αποφύγετε λοιπόν κυριακάτικες βαβούρες με τους περίεργους ρυθμούς σερβιρίσματος που σας περιέγραψα, που μου θυμίζουν εστιάσεις τεράστιων γκρουπ σε καταλύματα All Inclusive, τα οποία προσφέρουν συνήθως πολλά εδέσματα, παραδοσιακά και κάπως παλιομοδίτικα, έστω κι αν εξυπηρετούν μια μερίδα πελατών –πράγμα που είναι απόλυτα θεμιτό και σεβαστό!

17 Μάρ 2019

Κανονίσαμε να πάμε 2 άτομα, βράδυ στο Prime Cut, ψάχνοντας μέσω ask4food να βρούμε ένα καλό meat restaurant στην περιοχή. Έριξα μια ματιά και στις κριτικές και μιας και καλές σκέφτηκα ότι δεν έχω κάτι να χάσω και όντως δεν έχασα.

Ο χώρος του εστιατορίου, ούτε μεγάλος ούτε μικρός, χωράει 30 περίπου άτομα για φαγητό και καμιά 10αριά για ποτό. Minimal αισθητική χωρίς να είναι όμως άδειος και πολύ σημαντικό για μένα, το ότι τα τραπέζια είχαν απόσταση το ένα από το άλλο και στο ίδιο το τραπέζι σου καθόσουν άνετα. Η μουσική ταίριαζε στο όλο στυλ, αν και όταν γέμισε το μαγαζί, καλύφθηκε από τις ομολογουμένως θορυβώδεις παρέες.

Η εξυπηρέτηση ήταν ευγενέστατη τόσο στην υποδοχή όσο και στο σέρβις. Οι προτάσεις του σερβιτόρου βοηθούν, έντιμα, τους αναποφάσιστους, ενώ δεν λείπει το χαμόγελο και η καλή διάθεση. Δύο πραγματάκια που ήθελαν λίγο προσοχή, είναι το ότι κουράστηκα να σερβίρω μόνος μου νερό και κρασί. Καλό θα ήταν μια στο τόσο και σε καμία περίπτωση όχι συνέχεια, να γινόταν και μία κίνηση από τους σερβιτόρους για το σερβίρισμα των ποτών.

Το δεύτερο ήταν ο ρυθμός που έρχονταν τα φαγητά. Σε ένα εστιατόριο αυτού του είδους και ιδιαίτερα βράδυ, θέλεις να προλαβαίνεις να πάρεις μια ανάσα ανάμεσα στα πιάτα. Κατ αρχάς η σαλάτα και το ριζότο που είχαμε επιλέξει σαν πρώτα, ήρθαν μαζί και μιας και οι μερίδες ήταν γενναίες, μέχρι να τελειώσουμε τη σαλάτα, είχε ψιλοκρυώσει το ριζότο. Με το που τελειώσαμε τα ορεκτικά ήρθαν τα κυρίως. Καταλαβαίνω ότι σε ένα εστιατόριο που ψήνει κρέατα είναι πάρα πολύ δύσκολο να ορίσεις τον χρόνο που θα ψήσεις και θα σερβίρεις τις μερίδες ταυτόχρονα, ειδικά όταν έχεις και παρέες των 10 ατόμων που λογικά θα θέλουν να φάνε μαζί τα κυρίως τους. Παρόλα αυτά κάποιοι πελάτες έρχονται για να χαλαρώσουν και να πάρουν το χρόνο τους, να πιούν το κρασί τους να πουν μια κουβέντα.

Στο δια ταύτα τώρα, το φαγητό. Ο κατάλογος δεν είναι τεράστιος, αλλά είναι πλήρης επιλογών. Τόσο όσον αφορά στις σαλάτες, όσο και στα ορεκτικά και φυσικά στα κρέατα, είναι γεμάτος επιλογές, χωρίς να φτάνει στην υπερβολή ή και την επανάληψη. Όπως προανέφερα, επιλέξαμε μια σαλάτα, με βάση το σπανάκι και τη ρόκα, ενώ περιείχε και κάποια εσπεριδοειδή, ρόδι και κατσικίσιο τυρί, το οποίο ήταν ελαφρώς τηγανισμένο. Ακόμη, δοκιμάσαμε το ριζότο με τα μανιτάρια. Και τα δύο πιάτα ήταν εξαιρετικά και σε ποσότητα, σε ποιότητα υλικών και στην εκτέλεση.

Για κυρίως δοκιμάσαμε μία Picanha από Prime μοσχάρι Αμερικής 350g και μία μερίδα Rib Eye 450g από μοσχάρι Ουρουγουάης. Και τα δύο πιάτα συνοδεύονταν από πατάτες baby καθώς και από δύο ειδών σάλτσες. H Picanha νομίζω είναι ό, τι καλύτερο έχω φάει στο συγκεκριμένο κομμάτι κρέατος, μιας και ήταν πολύ γευστική χωρίς να είναι καθόλου λιπαρή. Το Rib Eye ήταν εξίσου πολύ γευστικό, για Rib Eye όσο λιγότερο λιπαρό γινόταν, ενώ το ψήσιμο και των 2 κρεάτων ήταν πάρα πολύ σωστό, ακριβώς όπως το είχαμε ζητήσει.

Για τα παραπάνω καθώς και για ένα μπουκάλι κόκκινο κρασί, των 35, αν θυμάμαι καλά, ευρώ, πληρώσαμε 60 ευρώ το άτομο. Αν άξιζε; 100%. Θα ξαναπάω και με φίλους να δοκιμάσω και τα υπόλοιπα κρέατά τους..