Πρόσφατες Κριτικές Εστιατορίων

17 Ιούλ 2019

Επίσκεψη στα PROSOPA μετά από πολύ καιρό. Στην μία και μοναδική μου επίσκεψη (πριν από 3 χρόνια) είχα φύγει με άριστες εντυπώσεις, Παρόλα αυτά η επόμενη επίσκεψη άργησε πολύ να πραγματοποιηθεί. Ας δούμε λοιπόν πως πήγαν τα πράγματα αυτή τη φορά.
Παρασκευή βράδυ λοιπόν μετά από αναγκαία κράτηση φθάσαμε στα PROSOPA στην περιοχή του Ρουφ και παρκάραμε με χαρακτηριστική ευκολία, σχεδόν απέξω. Και αυτήν τη φορά καθίσαμε στην κυρίως αίθουσα με τις ανοιχτές τζαμαρίες και την άμεση οπτική πρόσβαση στις σιδηροδρομικές γραμμές. Για το χώρο-ατμόσφαιρα δεν έχω κάτι άλλον να προσθέσω σε σχέση με την παλιότερη κριτική. Ατμοσφαρικός, με όμορφη και λιτή διακόσμηση βιομηχανικού στυλ που ταιριάζει απόλυτα με την περιοχή στην οποία βρίσκεται το εστιατόριο. Μουσική σε σωστή ένταση, η καθαριότητα εμφανής, όλα καλά. Ο χαμηλός φωτισμός με ενόχλησε κάπως αυτήν την φορά, γρήγορα ωστόσο τον συνηθίζεις.

Η εξυπηρέτηση χωρίς προβλήματα διεκπεραιώνεται από το πολυπληθές προσωπικό. Ένα ζήτημα που δημιουργήθηκε στο τέλος με τη μη εξαργύρωση έκπτωσης λόγω κράτησης μέσω e-table αντιμετωπίστηκε με απόλυτη διακριτικότητα. Αυτό ωστόσο που έκανε και πάλι τη διαφορά ήταν τα πλούσια κεράσματα, για τα οποία θα τα πούμε αναλυτικότερα στη συνέχεια. Το σίγουρο είναι πάντως ότι όλα αυτά τα χρόνια τα PROSOPA δεν άλλαξαν πολιτική ως προς τα κεράσματα.

2 άτομα λοιπόν παραγγείλαμε:
- Για αρχή ήρθε αρκετό μεν αλλά μέτριο σε γεύση ψωμί με συνοδευτικό ντιπ (4 €) μαζί 1 μπουκάλι νερό του ενός λίτρου (2.50 €), μετά από ερώτηση ωστόσο εάν προτιμούμε εμφιαλωμένο ή βρύσης.
- Στη συνέχεια ήρθε το πρώτο κέρασμα, μία πολύ λεπτή πίτσα με τυρί και πράσο (νομίζω είχε και λίγο κρεμμύδι). Πολύ νόστιμη, με ιδιαίτερη γεύση λόγω του πράσου και του κάπως καπνιστού τυριού που περιείχε.
- Ακολούθησε το πρώτο ορεκτικό που είχαμε παραγγείλει, δηλαδή τάρτα με πράσο, κολοκύθι και γραβιέρα Κρήτης (7.60 €). Το συγκεκριμένο πιάτο ενδεχομένως να το αποφεύγαμε εάν ξέραμε το κέρασμα που θα προηγούνταν. Εξάλλου, δεν μας άρεσε ιδιαίτερα, καθώς δεν συναντήσαμε τις έντονες γεύσεις του προηγούμενου πιάτου.
- Για δεύτερο ορεκτικό πήραμε φρέσκα ραβιόλια με τρούφα γεμισμένα με μανιτάρια (9.80 €). Εδώ τα πράγματα κύλησαν σαφώς καλύτερα. Ωραία τα ραβιόλια με την τρούφα σε σωστή αναλογία, μας ικανοποίησαν.
- Από κυρίως εγώ επέλεξα sticks κοτόπουλου σε τραγανή κρούστα, με δροσερή σαλάτα πληγούρι και γιαούρτι (12 €) και η σύζυγος χοιρινά φιλετάκια με ψημένα λαχανικά, μπαλσάμικο και σουσάμι (13.80 €). Νόστιμα και καλομαγειρεμένα και τα 2 πιάτα, μας ικανοποίησαν, σε καμία περίπτωση ωστόσο δεν γευτήκαμε κάποιο πιάτο ξεχωριστό.

- Για γλυκό παραγγείλαμε cheesecake με φυστικοβούτυρο και μπισκότα oreo. Έντονη η γεύση του φυστικοβούτυρου, μας άρεσε ωστόσο. Παράλληλα ήρθε και για κέρασμα μια τάρτα σοκολάτας με ganache. Νόστιμο επίσης γλυκό (οι λάτρεις της σοκολάτας θα ενθουσιάζονταν), μου φάνηκε ωστόσο λίγο βαρύ. Να αναφέρω επίσης ότι κοιτώντας μετά στο σπίτι το λογαριασμό διαπίστωσα ότι ούτε το cheesecake είχε χρεωθεί, υποθέτω εκ παραδρομής. Σε κάθε περίπτωση ένα τουλάχιστον γλυκό ήταν κερασμένο, οπότε η κίνηση προσμετράται σίγουρα στα θετικά.
- από τη σχετικά τσιμπημένη λίστα κρασιών, επιλέξαμε ένα μπουκάλι ροζέ κρασί Thema Παυλίδη στα 26 € (τιμή κάβας νομίζω κοντά στα 10 €)
Από άποψη γεύσεων μείναμε σε γενικές γραμμές ευχαριστημένοι, χωρίς βέβαια να υπάρχει ο ενθουσιασμός της πρώτης επίσκεψης. Ως επιπλέον παρατήρηση να σημειώσω ότι και οι μερίδες μου φάνηκαν πιο μικρές αυτήν τη φορά.

Για τα παραπάνω, ο λογαριασμός ήρθε στα 75.70 € (εάν είχε χρεωθεί κανονικά και το cheesecake θα ξεπερνούσε τα 80 €, ενώ σκόπιμα δεν αναφέρομαι και στην επιπλέον έκπτωση που είχαμε λόγω e-table). Σίγουρα βρίσκω τις τιμές ελαφρώς ανεβασμένες σε σχέση με το παρελθόν. Μια βαθμολογία στο «2.5» θα ήταν δικαιότερη, μισή μονάδα κερδίζεται μόνο λόγω των κερασμάτων, δεδομένου ότι μπορείς με αυτόν τον τρόπο να αποφύγεις την παραγγελία κάποιων πιάτων (π. χ. δεύτερου ορεκτικού ή γλυκού).

Συμπέρασμα, τα PROSOPA εξακολουθούν να αποτελούν μια ασφαλή επιλογή για έξοδο. Παρά τη σχετικά υψηλή βαθμολογία μου ωστόσο, δεν πιστεύω ότι θα αποτελέσουν βασική μου επιλογή στο μέλλον, καθώς με αυτό το κόστος θεωρώ ότι μπορώ να δοκιμάσω πιο ιδιαίτερα πιάτα και ξεχωριστές γεύσεις.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη ALEX80.

15 Ιούλ 2019

Είναι λίγες οι φορές που είμαι τόσο απόλυτη με κάποια μαγαζιά, αν βαριεστε να διαβάσετε την υπόλοιπη κριτική απλά κρατήστε: "μην πάτε", αν πάλι είστε χαλαροί σε κάποια παραλία και έχετε χρόνο ή αν οι ώρες στο γραφείο δεν περνάνε με τίποτα συνεχίστε....

Το Μικρολίμανο, όπως ίσως θα ξέρετε οι περισσότεροι έχει ζήσει στιγμές δόξας κατά το παρελθόν, κάποιες κακές συνήθειες (& συμπεριφορές) αλλά και κάποια ατυχεστατα περιστατικά σε συνδιασμό με την άνοδο άλλων περιοχών, πιο κεντρικών για τον Πειραιά το είχαν υποβαθμίσει τα τελευταία χρόνια, αισίως βλέπω μια ανάκαμψη τον τελευταίο καιρό!

Το γνήσιον δεν είναι καινούργιο μαγαζί, το είχα επισκεφτεί και στο παρελθόν δεν είχα αρνητική γνώμη ούτε και θετική όμως... είχε μπει στα αδιάφορα της λίστας.
Μέχρι τη στιγμή που συγγενικό πρόσωπο που εκτιμώ δεόντως μου πρότεινε κέρασμα στο συγκεκριμένο μαγαζί, η "επανάσταση" του αδερφού μου που δεν ήθελε σε καμία περίπτωση να έρθει με έκανε ιδιαίτερα καχύποπτη.
Στην επίσκεψη εκείνη 15 άτομα σε μια συγκινητική βραδιά φάγαμε μερικά μέτρια πιάτα και μερικά πολύ κακα.
Δεν έδωσα όμως συνέχεια και όταν τα ίδια άτομα μια εβδομάδα μετά μου πρότειναν να ξαναπάμε, είπα ναι.
Θα πω ένα και μόνο θετικό, έχει ωραία θέα στη θάλασσα στα περισσότερα τραπέζια που είναι στη βεράντα.

Κυριακή των δημοτικών εκλογών λοιπόν και 5 άτομα φτάνουμε γύρω στις 5, αναγνωρίζω το ελαφρυντικό ότι είχαν περάσει ένα δύσκολο μέσημερι. Η εξυπηρέτηση όμως ήταν προσωπικα ότι χειροτερο έχω συναντήσει τα τελευταία χρόνια, καμία διάθεση όχι να μας εξυπηρετήσει αλλά ούτε να διεκπεραιώσει τη δουλειά της. Ατυχη αστεία, και ομολογουμένως είμαι αρκετά δεκτικη, ας αντιληφθούν όμως μερικοί σερβιτόροι ότι δεν είμαστε φίλοι μαζί τους και πιθανότατα να μην έχουμε διάθεση και να γίνουμε.
Δε θα επεκταθω σε λεπτομέρειες (όχι επειδή υπάρχει η πιθανότητα να κοπεί η κριτική μου) αλλά πραγματικά ξεπέρασα τα όρια μου και νευριαζω απίστευτα όταν το θυμάμαι.
Σημειώνω δε ότι χαρτοπετσέτες, έκανα το γύρο του μαγαζιού για να βρω από αλλα τραπέζια, νερό ήπιαμε από ένα ποτήρι ο καθένας, γέμισμα της κανάτας λυπάμαι αλλά δεν.... Δε συζητω για Κέρασμα που είδα σε άλλα τραπεζια και δεν το ήθελα κιόλας.
Αλλά φταίω γιατί ξαναπήγα και υπέστην αντίστοιχη συμπεριφορά, αυτή τη φορά όμως ήμουν προετοιμασμένη και κατι ξέρω και εγώ από αποκρούσεις....

Στα του φαγητού έχει συμπαθητικές μερίδες αποφύγετε το σις χοιρινό, έχει πολύ καλό λουκάνικο κεφτέ στα ορεκτικά, πολύ δυνατό τζατζίκι, φρεσκοκομμένες και νόστιμες πατάτες τηγανιτές, λίγο βαρύ το κεμπάπ του, πιο νόστιμο το κασερλι...

Οι τιμές κυμαίνονται σαν το μέσο όρο: τυλιχτα ~2.60€, μερίδες ~8€.

Αν μείνετε αποκλειστικά στο φαγητό και στο χώρο οκ δεν είναι άσχημα, αλλά για μένα είναι πολύ σημαντικός ο ανθρώπινος παράγοντας.
Τέλος να σημειώσω ότι δουλεύω με εξυπηρέτηση πελατών και ξέρω ότι υπάρχουν κακές και καλές μέρες για όλους μας, αλλά υπάρχουν όρια...

15 Ιούλ 2019

Κλείσαμε τραπέζι για Κυριακή μεσημέρι μέσα σε καναπέ. Είναι ευρύχωρα και δροσερά (εξαιρούνται οι ώρες που χαμηλώνουν το air conditioning).
Το προσωπικό έτρεχε αλλά ήταν πολύ εξυπηρετικό. Η παραγγελία ήταν μεγάλη και δεν άργησε (με εξαίρεση ένα πιάτο). Τα πιάτα ήταν χορταστικά σε ποσότητα.
Φοβάμαι ότι τα αρνητικά είναι περισσότερα. Η σαλάτα του Καίσαρα δεν είχε κοτόπουλο (μόνο κρουτόν και ψίχουλα μπέικον) αλλά δεν ήταν κακή. Μακάρι να ίσχυε το ίδιο για τις γεύσεις των ζυμαρικών και της πίτσας. Ως και η φρεσκοτριμμένη παρμεζάνα ήταν άγευστη... Στην λεπτή ζύμη της πίτσας έψαχνες το τυρί και τα μανιτάρια (μόνο το προσούτο περίσσευε). Πιο γευστικά ήταν τα μπιφτέκια! Απογοήτευση...

15 Ιούλ 2019

Πανέμορφος sui generis χώρος, γλυκύτατη εξυπηρέτηση σαν ζαχαρωτό, μοναδικές γλυκές δημιουργίες. Αυτό είναι το υπέροχο Tarte Tatin με τις γαλλικές του σπουδές, το πιάνο του, τις βελούδινες μπερζέρες του, τους πίνακες, τους καθρέφτες του, το μικρό του αίθριο, τα separe καναπεδάκια του, τα εύθραυστα σερβίτσια του, την Edith Piaf στα ηχεία του.... και μπορώ να γράφω μέχρι αύριο για όλες εκείνες τις μικρές γλυκές του λεπτομέρειες που το κάνουν ένα στέκι άξια ευρωπαικό και στο είδος του μοναδικό που ήρθε και προσγειώθηκε στην λατρεμένη Νέα Φιλαδέλφεια.
Ακολουθώντας τυφλά τον ενθουσιασμό του pontikiou έκανα κι εγώ τις δύο επισκέψεις μου ημερολογιακά πολύ κοντά στις δικές της, άλλο που αξιώθηκα μόλις τώρα να στρωθώ να τις αποτυπώσω διαδικτυακά. Είναι πάντως ωραίο πράγμα η πρώτη θετική εντύπωση να ενισχύεται και την δεύτερη φορά.

Για τον χώρο σκοπίμως δεν θέλω να πω πολλά, για να μην σας στερήσω τη χαρά να τον λατρέψετε από κοντά, όσοι πάτε. Τις βαριέμαι κιόλας αυτές τις μακροσκελείς φωτοπεριγραφές μέχρι θανάτου. Το pontiki τα έχει γράψει τόσο ωραία άλλωστε!

Έντονο σμαραγδί τυρκουάζ (ας βοηθήσει ο κατάλογος της Βιβεχρώμ ποιό νούμερο είναι): το χρώμα που κυριαρχεί στο χώρο, στα μπουκάλια του νερού, στον κατάλογο με τα γλυκά & τα αλμυρά.
Ζάχαρη: η υπερβολή της στην εξυπηρέτηση των κοριτσιών - μα πόσο γλυκύτατα όλα τα κορίτσια εκεί μέσα, δείχνουν να γνωρίζουν άψογα το νόημα της σωστής στάσης απέναντι στον πελάτη. Η έλλειψή της στα γλυκά, που αφήνει όλη την υπέροχη πρώτη ύλη να φανεί, την τεχνική του δημιουργού που τα φτιάχνει, τα γλυκά που δεν σε λιγώνουν αλλά σου δείχνουν την άλλη διάστασή τους, την καλλιτεχνική.

Ιστορία: profiteroles, paris brest, tarte tatin, creme brulee, millefeuille, moelleux, όλα αυτά με την δική τους μικρή περιγραφή στον κατάλογο για να ξέρεις πώς πρωτοδημιουργήθηκαν. Είναι αυτά με τις πιο τσιμπημένες τιμές γιατί το στήσιμό τους ολοκληρώνεται μπροστά στα μάτια σου. Pause, που δεν χρειάζεται να το ζητήσεις, η σερβιτόρα αμέσως αντιλαμβάνεται το εν εξελίξει βιντεάκι σου για τα stories του insta πριν βάλει την τελική πινελιά!

Οι τάρτες: πήγαινε να κολλήσεις τα μάτια σου στη βιτρίνα. Ό, τι σου κάνει κλικ παράγγειλέ το. Σου προτείνω την τάρτα τσουρέκι οπωσδήποτε αν την βρεις. Και μετά εκείνη με τις 3 σοκολάτες και την άλλη με το λεμόνι & λάιμ. Είμαι σίγουρη ότι καλοκαιριάτικα θα έχουν ακόμη πιο πολλές επιλογές με φρούτα. Τάρτα τσουρέκι όμως, ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.

Moelleux σοκολάτας: όχι δεν είναι ένα τυπικό σουφλέ. Δεν μοιάζει με fondant, lava cake, mi cuit, αλλά ήταν για τον Jean George Vongerichten το "καλύτερο λάθος της ζωής του". Αντιγράφω αλλά δεν μπορώ να αποτυπώσω: προκλητικό ζεστό κέικ σοκολάτας με καρδιά υγρής καραμέλας αλατισμένου βουτύρου, σερβίρεται με τραγανό τουίλ αμυγδάλου, sauce anglaise και παγωτό βανίλιας. Σου ορκίζομαι ότι αυτή η περιγραφή δεν πλησιάζει καν την πραγματικότητα.

Profiterole: προήλθε από μια παράδοση του 16ου αι. που ήθελε τους υπηρέτες να λαμβάνουν ως κέρδος (profit) μικρές ψημένες μπαλίτσες ζύμης βουτηγμένες σε ζωμό, αντί χρημάτων. Χρόνια μετά, ο μυθικός ζαχαροπλάστης Antonin Careme μετέτρεψε την ιδέα σε γλυκό για τους ευγενείς, γεμίζοντας τις μπαλίτσες πλέον με κρέμα... αλλά εδώ κάπου παρεμβαίνει ο γλυκός εκπαιδευτής της Αλίκης μας και με διακόπτει. Δεν θέλω να το μάθω... θέλω να το φάω! Pause την στιγμή που πέφτει πάνω του η ζεστή ρευστή σοκολάτα.

Οι τιμές: έχει για όλους. Αλλά γενικά εδώ ισχύει η ρήση που λένε στο χωριό μου what you give is what you get. *8 ευρουλάκια για προφιτερόλ είναι πολλά. Όμως δεν θες να δεις και να γευτείς πώς είναι το προφιτερόλ των 8 ευρώ; Να με ακούσεις και να ξεκινήσεις πρώτα από το Moelleux.

Στο Tarte Tatin θα βρεις κι άλλα πράγματα, όπως μικρά γλυκάκια, καφέ (συμπαθητικό), τσάι (ήπια το τσάι του Νείλου & το τσάι agra) αλλά και γεύσεις αλμυρές που δεν έχω ακόμη δοκιμάσει. Ακόμα και μπύρα με ξηροκάρπιο να θελήσεις, έχουν κι απ'αυτό. Αλλά στ'αλήθεια τώρα πες μου... Είναι δυνατόν να ήρθες στο Tatin για κάτι τέτοιο;

15 Ιούλ 2019

Δύο επισκέψεις στην Πόλη που συνδυάστηκαν με δύο επισκέψεις στο Tarte Tatin. Στο Τatin θα μας ξαναδούν και θα τους ξαναδούμε, στην Πόλη ας μας βάλουν απουσία, παρόλο που το φαγητό γενικώς δεν μας δυσαρέστησε.
Έχω γενικώς θέμα με τις κακές συμπεριφορές. Δεν μου αρέσει να έρχομαι σε σένα να περάσω καλά και να βλέπω τα μούτρα σου. Να σου προσφέρω το χαμόγελό μου (αντί να μου το προσφέρεις εσύ, ή μάλλον ΚΑΙ ΕΣΥ) και να εισπράττω ειρωνικά βλέμματα και μια απροσδιόριστη ξινίλα. Γιατί τόση δυσκολία να είσαι λίιιγο ευχάριστος όταν εξυπηρετείς ανθρώπους; πώς γίνεται όλοι εκεί μέσα να είναι τόσο μελαγχολικοί; τί τους έχετε κάνει;

Για αυτό το λόγο μετέθεσα την κριτική μου ώστε να έχω και μια δεύτερη άποψη - επίσκεψη, για να μην φανώ ότι είμαι κακιά (που είμαι τελικά).
Ο χώρος μου άρεσε επιφανειακά. Μεγάλος, άνετος, με σαφή διαχωρισμό καπνισμένου & άκαπνου, σωστές τραπεζοαποστάσεις, φολκλόρ ανατολίτικο ντεκόρ τόσο όσο, privacy, αν και λίγο παραπάνω volume στη μουσική... (Μ. Πέμπτη και Μαζωνάκης τέρμα, χμμ... και είμαι και φαν του Γιώργου... ). Όμως τον χώρο τον κάνουν και οι άνθρωποι. Σας έχει τύχει να χαρακτηρίσετε έναν χώρο ως "μαγκωμένο και ξινό"; Αυτό αισθάνθηκα(με) και τις 2 φορές.

Για όσους δεν δίνουν σημασία σε τέτοια feelings, η Πόλη έχει ένα πραγματικά αξιοζήλευτο σε ποικιλία & γεύσεις κατάλογο (διαθέσιμο online), με ικανοποιητικές προτάσεις ακόμη και σε περιόδους νηστείας (φάγαμε ένα απίθανο τυλιχτό σουβλάκι με χταπόδι) και με προσφάτως ανατιμημένα κάποια πιάτα του, ευτυχώς όχι όλα παραμάζωμα όπως έγινε αλλού με αφορμή την αύξηση στο χοιρινό κρέας.

Το κεμπάπ του είναι όντως άριστο, σε κάθε του εκδοχή. Δοκιμάσαμε το απλό, το γιαουρτλού, το κεμπάπ κοτόπουλο, όλα ήταν άψογα. Καλαμάκια, εδώ, αντιπροτείνονται λόγω μεγέθους, εντελώς λιλιπούτεια λες και κάπως έφαγε το μισό στη διαδρομή (όμοια εμπειρία και στη Λαδόκολλα προσφάτως στο Κολωνάκι).
Πολύ καλό λαχματζούν (δύο χορταστικά τεμάχια στην μερίδα) και πατάτες σαγανάκι με αυγά μάτια.
Επίσης ωραία και η κυπριακή πίτα με κρέας επιλογής σας, διπλάσια σε μέγεθος από την κλασική, αν και απογοητεύτηκα, γιατί στην Κύπρο κάτι άλλο εννοούν ως κυπριακή πίτα, που το περίμενα να έρθει και δεν ήταν αυτό.

Κάτι που είναι εξαιρετικό στην Πόλη είναι το κιουνεφέ τους με παγωτό. Γι' αυτό ναι, λυπάμαι που δεν θα ξαναπάω να το ξαναπαραγγείλω και όντως θα μου λείψει. Το φτιάχνουν άψογα, το συνοδεύουν με μια τεράστια μπάλα παγωτό και το έχουν επίσης σε πολύ καλή τιμή (6 ευρώ). Και να πω επίσης ότι στην πρώτη επίσκεψη κέρασαν και χαλβά, αν και τους είπαμε να μην μας το φέρουν, μιας και υπήρχε ήδη το κιουνεφέ στο τραπέζι (και είχαν προηγηθεί και τα γλυκά στο Tatin. Ναι, μια ζωή ανάποδα, πρώτα τα γλυκά μετά τα αλμυρά). Εν τούτοις το έφεραν και μπράβο τους γι'αυτό.

Ξινίλας επίλογος. Όσο εσύ επιμένεις να μου προσγειώνεις το εμφιαλωμένο νερό στο τραπέζι μου με δήθεν πονηρές τακτικές, τόσο εγώ θα στο επιστρέφω πίσω. Είσαι σουβλατζίδικο. Είμαι από την Κρήτη. Δεν γίνεται να τα βάλεις μαζί μου, παρά μόνο αν εγώ σε αφήσω.
Αν εσύ δεν μπορείς να συμβιβαστείς με το γεγονός ότι πολλοί πελάτες δεν επιθυμούν αυτή την αντιπαθητική τακτική και ξινίζεις τα μούτρα σου σε εμένα (και σε όσους άλλους) και μου δείχνεις τόσο εμφανώς την ξινίλα σου, τότε άντε γειά σου.
Υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές που κάνουν κιουνεφέ.

14 Ιούλ 2019

Το Μαντέμι λειτουργεί εδώ και μερικούς μήνες στον ίδιο χώρο που μεσουρανούσε πριν κάμποσα χρόνια το Αριστοτέλειον στην Πεύκη - ψητοπωλεία αμφότερα - με το δεύτερο, τότε, να έχει σαρώσει επιτυχώς όλη την γύρω περιοχή και να καταγράφει κατά τον συνήθη τρόπο μερικά χρόνια αργότερα καταστροφική τροχιά, μετά την επανάπαυση στις δάφνες του και την λάθος τακτική απέναντι σε όλους εμάς που το στηρίξαμε. Υπήρξα σταθερή θαμώνας του, θυμάμαι, χωρίς να γράψω εδώ ποτέ γι'αυτό, αλλά και από τους πρώτους που το εγκατέλειψα όταν άρχισε η κοροιδία.

Θα ήταν παρήγορο να χαραχτεί μια νέα πορεία υπό την νέα διεύθυνση που λειτουργεί, αλλά προφανώς έχει ξεκινήσει με προβλήματα, που παρατήρησα σε δύο επισκέψεις μου, για γεύμα στο κατάστημα και με παραγγελία για το σπίτι.
Ο χώρος δεν έχει αλλάξει προς κάτι άλλο από αυτό που είναι, όμως το κάπνισμα εντός συνεχίζει να επιτρέπεται κανονικά με τις ανάλογες κάθε φορά δικαιολογίες.
Στον μαζεμένο του κατάλογο υπάρχουν τα κλασικά εδέσματα αλλά και κάποιες διαφορετικές προτάσεις όπως: μανιτάρια σχάρας με χαλούμι, κροκέτες παστουρμά, ντάκος με σάλτσα gazpacho, αρμένικο κεμπάπ κ. ά. ώστε να ξεφύγει κάπως από τα γνωστά και βαρετά του είδους.
Στα θετικά, ότι τα καλαμάκια του είναι όντως χειροποίητα (τα βλέπεις να συναρμολογούνται εκείνη την ώρα από ένα τεράστιο σκεύος που έχει μέσα το μαριναρισμένο κρέας). Στα αρνητικά, η ποιότητα στο χοιρινό που είναι μέτρια (κάτι με ενόχλησε στη γεύση) και η χρήση μόνο κοτόπουλο μπούτι ως πιο φθηνό, που εγώ το απορρίπτω εδώ και χρόνια. Εξ όσων γνωρίζω, ο κόσμος γενικά προτιμά το στήθος κοτόπουλο, οπότε οι εμμονές δεν βγάζουν κάπου. Να έχετε κι από τα δύο (όπως το Cook and Grill) για να μπορεί ο πελάτης να επιλέξει!

Τα μεγαλύτερα προβλήματα τα εντόπισα στο σέρβις. Απελπιστικά αργό ακόμα και με λίγες παρέες στο κατάστημα, ασυντόνιστο με άσκοπα πήγαινε έλα, χωρίς να μπορεί να τηρηθεί μια στοιχειώδης σειρά προτεραιότητας στο σερβίρισμα, first come first served δεν έχει εδώ. Η (μάλλον) νεαρής ηλικίας ιδιοκτήτρια έχει μεν καλές προθέσεις αλλά δεν έχει καταφέρει να ρολάρει καλά το κατάστημά της δυστυχώς. Όλο αυτό το σκηνικό που περιγράφω και το βίωσα αλλά και το είδα στα νευρικά μάτια των πελατών που έτυχαν στις δύο επισκέψεις μου.

Στα υπόλοιπα, επίσης είχαμε θεματάκια. Κατάλαβα ότι δύσκολα μπορείς να παραγγείλεις κάτι με γύρο γιατί απλά (απλά;) τον κρατάνε διαθέσιμο μόνο για τις τηλεφωνικές παραγγελίες. Τον βλέπεις να γυρίζει δίπλα σου και σου ανακοινώνουν ότι τους έχει τελειώσει.
Στα καλαμάκια που πήραμε (χοιρινό απλώς οκ, αρμένικο κεμπάπ άριστο) υπήρχαν πολλές συνοδευτικές πίτες στο πιάτο και δεν μας σταμάτησε κανείς όταν παραγγείλαμε εξτρά πίτες. Κακή πολιτική να μην ενημερώνεις τον πελάτη. Κακό να πετάς εσύ φαγητό και εγώ χρήματα.

Πατάτες τηγανιτές φρέσκιες μεν, αλλά αστεία λίγες στο καλαθάκι τους. Λουκάνικο τυποποιημένο μεν, αποδεκτό ωστόσο. Μεγάλο λάθος η τυροκαυτερή. Δεν ήταν ούτε η μακρινή τρίτη ξαδέρφη της αυτό το άθλιο μαγιονεζοπράγμα.
Τα τυλιχτά με πίτα, μέτρια και ξεχασμένα. Νεράκι σε μπουκάλι δικό τους, αλλά στο refill πρέπει λίγο να είσαι τυχερός. Κέρασμα ουδέν, καλωσόρισμα ταυτόν. Τιμές δεν βάζω, τις βρίσκει εύκολα στο net πας ενδιαφερόμενος.

Δεν θέλω να γίνομαι μάντης κακών αλλά. Με φαγητό απλά αποδεκτό (με στοχευμένες επιλογές και όχι φλου παραγγελίες) και ερασιτεχνική αντιμετώπιση των πελατών, η ημερομηνία λήξης είναι κοντά. Αν περνάτε από εκεί, πάρτε το ρίσκο κι ελπίζω να σας βγει. Εγώ γενικά δεν μπορώ να συμβιβαστώ με την μετριότητα τώρα πια.

12 Ιούλ 2019

Η "Βάρκα" στεγάζεται δίπλα στο Palmier Bistrot και νομίζω πως ανήκει στον ίδιο όμιλο.
Ο χώρος είναι γνώριμος, για όσους έχουν επισκεφθεί το Palmier.
Ιδιαίτερα μικρός, χωράει γύρω στα 10 τραπέζια.
Το καλοκαίρι όμως βγάζουν τραπεζάκια στον πεζόδρομο έξω από το κατάστημα.
Οι σερβιτόροι είναι ντυμένοι με ναυτική στολή, για να δώσουν το στίγμα της κουζίνας, που σερβίρει κυρίως θαλασσινά.
Ο κατάλογος καλαίσθητος και πλήρης.
Πραγματικά υπάρχουν πολλές επιλογές για όλα τα γούστα και σε πολύ καλές τιμές.
Μόλις καθησαμε μας έφεραν εξαιρετικό φρυγανισμένο ψωμί με λαδορίγανη και εμφιαλωμένο νερό.

Ήμασταν 3 άτομα και πήραμε διάφορα ορεκτικά και δύο κυρίως.

1) Πολύ καλή λευκή ταραμοσαλάτα, απαλή και μέτρια αλμυρή.
2) Ντολμαδάκια, που μας φάνηκαν απλά καλά.
3) Λαχανοντολμάδες με γαρίδες.
Αυτό το πιάτο είναι πολύ πρωτότυπο και μας ενθουσίασε!
4) Σαρδέλα παντρεμένη.
Με γέμιση τομάτα και κρεμμύδι.
Και αυτό το πιάτο μας άρεσε, αν και το βρήκαμε λίγο ακριβό (9,9€).
5) Σουπιές με σπανάκι.
Σωστά βρασμένη, χωρίς να είναι σαν σούπα και αυτό το τηλ μας άρεσε.
6) Ντοματοκεφτέδες με φέτα.
Αρκετά "φουσκωμένοι", μέτρια γεύση.
7) Γιουβέτσι θαλασσινών με γαρίδες, καλαμάρι και μύδια.
Νομίζω αυτό ήταν το καλύτερο πιάτο, αν και αντί για κριθαράκι θα προτιμούσα κοφτό μακαρονακι.
Στο τέλος μας κέρασαν σπιτικό χαλβά και γιαούρτι με κυδώνι.
Κανένα παράπονο από την εξυπηρέτηση.
Πληρώσαμε 67€ με 3 μπύρες Weiss.
Θεωρώ εξαιρετικό το vfm, οι γεύσεις μας άρεσαν όλες και σύντομα θα ξαναπάμε!

10 Ιούλ 2019

Ένα σχετικά δροσερό απογευματάκι καθημερινής του Ιουνίου επισκεφθήκαμε με τη γυναίκα μου τη ΓΡΑΠΑ στην πλατεία Κύπρου στην Καλλιθέα. Οι παλαιότερες αρκετά θετικές κριτικές φίλων του site αλλά και μια διόλου ευκαταφρόνητη έκπτωση 30% λόγω ηλεκτρονικής κράτησης έπαιξαν σίγουρα το ρόλο τους για την επιλογή μας.
Το παρκάρισμα στην περιοχή έχει τα θεματάκια του, εμείς ωστόσο σταθήκαμε τυχεροί. Το μαγαζί αρχικά δεν είχε κόσμο (εμάς και άλλη μία παρέα), όσο περνούσε η ώρα ωστόσο αρκετές παρέες έκαναν την εμφάνισή τους. Θετικό σημάδι και αυτό.

Εμείς καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο που βρίσκεται επί της πλατείας Κύπρου. Όπως έχει αναφερθεί, είναι οριοθετημένος με αποτέλεσμα να νιώθεις κάπως απομονωμένος από τις φωνές και τη φασαρία της πλατείας. Ο εσωτερικός χώρος, πιο μικρός, φάνηκε να έχει το δικό του χαρακτήρα, αρκετά φωτεινός και προσεγμένος, θα τον τιμήσω σίγουρα σε μελλοντική επίσκεψη. Στα συν που πρέπει να μνημονευτούν τα ιδιαίτερα σερβίτσια, πιάτα, κανάτες κλπ. και η γενικότερη καθαριότητα του χώρου.

Το service ήταν πραγματικά άψογο. Ο νεαρός που μας εξυπηρέτησε ήταν ευγενέστατος, χαμογελαστός, φιλικός και ομιλητικός όσο ακριβώς έπρεπε. Σε μια διπλανή παρέα, που δεν μπορούσε με τίποτα να αποφασίσει τι θα έπαιρναν για φαγητό και άλλαζαν συνέχεια γνώμη, ο νεαρός δεν έδειξε στιγμή να δυσανασχετεί, αντιθέτως πάντα χαμογελαστός προσπαθούσε να τους βοηθήσει. Κατά τα λοιπά, όλα κύλησαν καλά, απόδειξη κανονικά κομμένη με περασμένη την έκπτωση του e-table, κεραστήκαμε και το γλυκάκι μας στο τέλος.

Πάμε στα του φαγητού. Δύο άτομα παραγγείλαμε:
- Στην αρχή ήρθε μαύρο ψωμάκι (δεν δοκιμάσαμε) και λίγες μικρές νόστιμες πιτούλες (αν δεν κάνω λάθος με χρέωση 1 € ανά άτομο).
- χωριάτικη σαλάτα (6,20 €), νόστιμη ντομάτα, με μπόλικη κάππαρη και ένα μαλακό τυρί που επίσης μας άρεσε πολύ. Πολύ καλό ξεκίνημα.
- πατάτες με αυγά και σουτζούκι (5,80 €). Σουτζούκι δεν υπήρχε διαθέσιμο και μας προτάθηκε μπέικον για αντικατάστασή του. Τεράστια μερίδα με μπόλικες πατάτες, 2 αυγά και μερικές λωρίδες καλής ποιότητας μπέικον. Ίσως τα αβγά να είχαν ψηθεί λίγο περισσότερο από όσο έπρεπε, σε κάθε περίπτωση το πιάτο μας ικανοποίησε.
- πιπεριές γεμιστές με τυρί (4,80 €), απρόσμενα νόστιμο πιάτο, με πολύ ωραία γέμιση, καθώς πέρα από τυράκι, περιείχε και λίγο δυόσμο αλλά και κάποιο αλλαντικό σε διακριτική ποσότητα.
- καβουρμά (7,50 €). Ένα ικανοποιητικού μεγέθους κομμάτι καβουρμά με ένα αυγό από πάνω. Νόστιμο πιάτο επίσης, καλής ποιότητας αναμφίβολα και ο καβουρμάς (όχι ιδιαίτερα πικάντικος), αλλά κάπως στεγνός, καθώς και εδώ το αυγό ήταν περισσότερο ψημένο. Οι λάτρεις του συγκεκριμένου μεζέ (όπως είμαι εγώ), σίγουρα δεν θα απογοητευτούν.
- στο τέλος, αφού είχαμε ήδη χορτάσει ήρθαν και μια μερίδα χοιρινά μπριζολάκια (7,80 €) με μπόλικες τηγανητές πατάτες. Χωρίς δυσάρεστες εκπλήξεις και εδώ, καλοψημένα τα μπριζολάκια, ζουμερά, μας ικανοποίησαν.
- ήπιαμε ένα λίτρο χύμα λευκό κρασί (7 €) που μας άρεσε πολύ, ενώ στο τέλος κεραστήκαμε και δύο μικρά κομμάτια γαλακτομπούρεκο.

Ο λογαριασμός για τα παραπάνω πιάτα ήταν 42 € περίπου, ωστόσο εκμεταλλευόμενοι μία προσφορά έκπτωσης 30% από το e-table, πληρώσαμε μόλις 29 €. Ακόμη και χωρίς την έκπτωση, βρίσκω τις τιμές απολύτως φυσιολογικές. Δεδομένου επιπλέον ότι η συγκεκριμένη προσφορά τρέχει από Κυριακή απόγευμα έως Πέμπτη βράδυ (με έκπτωση 20% ή 30%), θα αξιολογήσω τη σχέση ποιότητας τιμής με άριστα.

Κλείνοντας, να αναφέρω ότι εάν δεν είχαν προηγηθεί οι κριτικές των φίλων του site, δεν πιστεύω να δοκίμαζα ποτέ να πάω στην ΓΡΑΠΑ, που βρίσκεται σε μια πλατεία που ποτέ δεν υπήρχε κάποιο μέρος για φαγητό άξιο αναφοράς. Να πάτε λοιπόν και εσείς στη ΓΡΑΠΑ, θα δοκιμάσετε νόστιμα μεζεδάκια (έστω και αν τα έχετε ξαναδοκιμάσει και αλλού), σε ένα προσεγμένο περιβάλλον, με άψογη εξυπηρέτηση και λογικές τιμές.

09 Ιούλ 2019

Bad hair day!

Οι κυρίες του site με κατανοούν. Οι κύριοι θα κουνήσουν, απλά, το κεφάλι. Οι δικοί μου κύριοι θα αναστενάξουν πονεμένα.

Ποία εξ ημών δεν έχει ξεσπάσει στο τριχωτό της κεφαλής? Δεν αφήνω έξω τους άνδρες διότι το έχω ζήσει κι αυτό. Όσον αφορά σε μένα έχω φύγει από το σπίτι με μαλλί μέχρι τη μέση και έχω γυρίσει με δύο πόντων, plus μίας μπλε τούφας, κάνοντας τη μαμά μου να, literally, λιποθυμήσει στον καναπέ. Έχω εμφανιστεί σε συναυλία των James με καροτοπορτοκαλί ορατό από τη στρατόσφαιρα και, πολλά, μα πάρα πολλά, άλλα. Το κόβω όμως διότι, ήδη, κάνω εικόνα τη φάτσα του Frat, τις σκέψεις και τον, δικαιολογημένα, αναμενόμενο εξάψαλμο.

Εκείνη η Παρασκευή λοιπόν ήταν μία από αυτές τις μέρες που το πείραμα δεν είχε πετύχει. Κι όμως ήταν special day και σιχαίνομαι να αφήνω τέτοιες μέρες να πηγαίνουν χαμένες λόγω δουλειάς, έντασης, νεύρων, κακής διάθεσης. Το θέμα βέβαια ήταν ότι δεν είχα καμία όρεξη λόγω των παραπάνω να σκεφτώ μαγαζί, ούτε ξέρω πως μου ήρθε το συγκεκριμένο, διότι για κάποιον λόγο ο Βασίλαινας δεν υπήρξε, ποτέ, στις προτεραιότητές μου. Για τους συνήθεις αδιευκρίνιστους λόγους. Καθότι μαγαζί που υπάρχει τόσα χρόνια… δε μπορεί… κάτι καλό θα κάνει. Καμιά φορά βέβαια μπορεί να το κάνει για τους άλλους κι όχι για σένα, αλλά, αυτή τη φορά, δε συνέβησαν έτσι τα πράγματα.

Κατ’ αρχάς “κάνει” υπέροχα τον χώρο του. Ένα λιτό urban chic εστιατόριο το οποίο θα μπορούσε να σταθεί, δρέποντας διακοσμητικές δάφνες, σε οποιαδήποτε μητρόπολη. Τίποτα κραυγαλέο. Στιλπνές μαύρες/γκρι/μπεζ επιφάνειες. Κομψή, όσο κι ολόσωστη, art de table. Άνεση και privacy. Ο τοίχος που ενσωματώνει, θαυμαστά, παραδοσιακά κομμάτια περασμένων δεκαετιών της Αθήνας αποτελώντας, ταυτόχρονα, τη νοητή συνέχεια του Hilton το οποίο βλέπετε. Αφήστε τη ματιά σας να περιπλανηθεί προς κι από και θα καταλάβετε. Η walk in κάβα την οποία σας προτρέπω να τσεκάρετε. Ο πιο ωραίος φωτισμός που έχω συναντήσει. Αποτελείται από ένα πλέγμα μπουκαλιών με οπτικές ίνες. Αυτός που αισθάνεστε ότι σας κολακεύει, σας “προστατεύει” ενώ, ταυτόχρονα, επιτρέπει να βλέπετε, πολύ καλά, τι τρώτε και τι πίνετε. Νομίζω ότι είναι η πρώτη φορά, στα τόσα χρόνια, που θα σχολιάσω τη μουσική που ακούγεται στην, πλέον, κατάλληλη ένταση. Δε θα εμποδίσει τις συζητήσεις σας όμως θα αναγνωρίσετε κομμάτια τα οποία θα συμβάλλουν στο mood, εδικά αν πετύχετε κάποιο αγαπημένο σας, όπως έτυχε σε μένα όταν άκουσα Amy Winehouse.

“Κάνει” καλά την εξυπηρέτηση η οποία ακροβατεί, με θαυμαστή ισορροπία, μεταξύ της πρέπουσας και της οικειότητας. Τα πιάτα θα αλλαχθούν στην ώρα τους. Τα κρασιά θα σερβιριστούν στο κατάλληλο ποτήρι. Τα ποτήρια του wine pairing, το οποίο επιλέξαμε, θα παραμείνουν στο τραπέζι ως οφείλουν. Θα σας εξηγήσουν, λεπτομερώς, τι τρώτε και τι πίνετε. Θα υποδείξουν, αλλά, και θα συγκρατήσουν. Θα τολμήσουν να σας πουν τα αγαπημένα τους πιάτα. Θα ακούσουν τις διαφωνίες σας. Από τις ελάχιστες φορές που αισθάνθηκα την ανάγκη να αποχαιρετήσω, δια χειραψίας, τους ανθρώπους που μας φρόντισαν. Άψογοι.

“Κάνει” εξαίρετα το φαγητό που προσφέρει. Μην το δείτε ως, αμιγώς, ψαροφαγικό. Μην επικεντρωθείτε στην πρώτη, ατόφια, ύλη. Μην περιμένετε κάτι που δεν έχετε φανταστεί. Ένα up to date αστικό εστιατόριο το οποίο, ενώ πατά, σταθερά, στον πυρήνα των παραδοσιακών συνταγών, ταυτόχρονα, τις εξελίσσει, εφαρμόζοντας νέες μαγειρικές τεχνικές, βάζοντας δημιουργικές πινελιές, παίζοντας με τις υφές, χρησιμοποιώντας φρέσκες πρώτες ύλες χωρίς να ξεχνά την αισθητική διάσταση της παρουσίασης.

Διαλέξαμε το menu degustation που μας φάνηκε υποσχόμενο όσον αφορά στην επίδειξη των δυνατοτήτων του chef. Wine pairing για να τσεκάρουμε τον sommelier. Ψεύδομαι ασύστολα. Όπως σας είπα ήμουν στραβωμένη. Ήταν η εύκολη λύση. Όμως οφείλω να ομολογήσω ότι απεδείχθη άριστη επιλογή, ανέλπιστα χορταστική, και με ενδιαφέρουσες οινικές επιλογές. Το μόνο που έχω να προσάψω είναι η αύξηση της τιμής. Επίσης οφείλω να πω ότι το wine pairing δε συμφέρει οικονομικά. Αλλά … δε μετανιώσαμε για καμία από τις δύο.

• Αρχή με ζυμωτό άσπρο και μαύρο ψωμάκι. Ωραία αλλά όχι αξέχαστα.
• Ταραμοσαλάτα με αραβικές πίτες. Signature dish. Αέρινη και λεμονάτη. Δικαίωσε τη φήμη της.
• Ψαρόσουπα με κεφάλι φρέσκιας σφυρίδας. Δε μου αρέσει αυτή η σούπα. Τη συγκεκριμένη την αδικεί κατάφωρα η περιγραφή της αφού πρόκειται, περισσότερο, για μία bisque με άρωμα θάλασσας, οστρακοειδών, γαρίδων. Πορτοκαλόχρους, πηχτή, αρωματική, σαφρανάτη. Συμπυκνωμένη γεύση.
• Tartar από φαγκρί. Με ξινόμηλο, φύκια, sorbet κόκκινης πιπεριάς. Φίνο.
• Tartar τόνου (Παραγγέλθηκε extra. Κλαίω, πραγματικά, από τα γέλια διότι ο καλός μου ήταν απελπιστικά ελληνικών προτιμήσεων όσον αφορά στο ψήσιμο των κρεάτων και στα ωμά. Τον έχω κάνει χειρότερο από μένα). Με καπνιστή μαγιονέζα, πίκλες celery, μαραθόριζα. Λόγω ψαριού με, σαφώς, πιο έντονη γεύση. Ισορροπία, κρουστή σάρκα, βαθιά νοστιμιά. 16e.
• Καλαμάρι σχάρας το οποίο ξαπλώνει σε μια σαλάτα από μαυρομάτικα ενώ συνοδεύεται από mousse καπνιστής μελιτζάνας και πινελιές μαρμελάδας ντομάτας με λουκάνικο Δράμας. Μη σας ξενίσει ο συνδυασμός. Είναι υπέροχος.
• Γιουβετσάκι γαρίδας με καπνιστή ντομάτα και βασιλικό. Όχι ότι δεν ήταν νόστιμο. Ήταν. Και το κριθαράκι και οι γαρίδες. Ήταν όμως ένα ήσυχο πιάτο σε σχέση με τα υπόλοιπα και για μένα έχασε πόντους. Δεν κατάλαβα το κάπνισμα ούτε τον βασιλικό.
• Μοσχαρίσιο διάφραγμα. Με porcini, gnocchi πατάτας, καπνιστό κρεμμύδι. Δεν ερωτηθήκαμε για το ψήσιμο. Ήρθε medium well. Το ψήσιμο σε σχέση με την τελική γεύση ήταν πταίσμα. Θα ήθελα όμως τα gnocchi λίγο διαφορετικά. Πιο αέρινα. Πιο συννεφένια.
• Το κλείσιμο με το υπέροχο γλυκό με φρέσκιες φράουλες, mousse γιαούρτι, μαρέγκες με άρωμα lime, παγωτό περγαμόντο και πέρλες σιροπιού μέντας απέδειξε ότι “κάνουν” κάτι παραπάνω κι από καλά και τα επιδόρπιά τους. Το ιδανικό κλείσιμο.

Το ανωτέρω μενού τιμάται στα 45e το άτομο. Νομίζω ότι χρεώθηκε το νερό χωρίς να είμαι βεβαία. 20e το wine pairing. Ο συνδυασμός που θυμάμαι είναι αυτός της ταραμοσαλάτας με μια ρετσίνα νέας γενιάς. Νομίζω ότι ήρθε η ώρα να εντρυφήσω σ αυτό το τόσο παρεξηγημένο κρασί.

Κακές στιγμές. Ζόρια. Αίσθηση ματαιότητας. Καυγάδες. Απώλειες. Και ποιος δεν τα έχει ζήσει? Ξεπεράστε τα. See the bigger picture. Κάποιες σχέσεις έχουν φτιαχτεί για να αντέχουν. Κάποιες άλλες όχι. Ποτέ δεν είναι μόνο άσπρο ή μαύρο. Κι όπως λέει ο Μικρός Πρίγκιπας στο ωραιότερο παραμύθι για μεγάλους που έχει γραφτεί "Την αλήθεια δεν την βλέπουν τα μάτια.. Μόνο η καρδιά τη βλέπει". Μια όμορφη βραδιά με καλό φαγητό, κρασί κι αγαπημένους ανθρώπους βοηθά, πάντα, στην ορθότερη αντίληψη. Για μένα τουλάχιστον. Γιατί πάνω από όλα πρέπει να ξέρουμε τον εαυτό μας. Τα όριά μας. Τα θέλω μας. Μην κάνετε εκπτώσεις. Ούτε στη ζωή ούτε στα εστιατόρια.

09 Ιούλ 2019

Επίσκεψη Σάββατο βράδυ τέσσερα άτομα χωρίς κράτηση. Καθήσαμε στον εξωτερικό χώρο (πεζοδρόμιο). Πολύ προσεγμένα όλα τα πιάτα. Ξεχώρισαν όμως η χωριάτικη με ντάκο, και τα μαυρομάτικα με απάκι.
Επίσης δοκιμάσαμε πλευρότους σχάρας, μπουτάκια κοτόπουλο με πατάτες φούρνου, φιλέτο κοτόπουλο και χοιρινά μπριζολάκια.
Πλούσιες μερίδες, ικανοποιητικές τιμές. Από γλυκά, πορτοκαλόπιτα με παγωτό και τάρτα με μπανάνα (μπανόφι), η οποία άρεσε τόσο πολύ που ζητήσαμε και δεύτερη!
Με 2 μπύρες και 2 κατοσταράκια ρακί ο λογαριασμός ανήλθε στα 98.50. Καλό vfm.