Πρόσφατες Κριτικές Εστιατορίων

24 Μάρ 2019

Επίσκεψη 3 άτομα Σάββατο βράδυ χωρίς κράτηση. Πολύ ωραίος ο χώρος και ευγενική η εξυπηρέτηση.
Ντολμαδάκια (3/4).
Σαλάτα σταμναγκάθι με απάκι, φλίδες γραβιέρας και παξιμάδι χαρουπιού (4/4) κορυφαίο πιάτο!
Χταπόδι τηγανητό με φάβα (4/4) πολύ πρωτότυπο.
Χαλούμι σχάρας (4/4).
Κριθαρότο με γαρίδες (4/4).
Κοτόπουλο μπούτι μαριναρισμένο σε σπόρους σιναπιού θαλασσινό αλάτι και αρωματικό βούτυρο (4/4) έλιωνε στο στόμα.
1 ΕΖΑ
300 ml τσικουδιά
83 ευρώ σύνολο, καλό vfm.
Θα ξαναπεράσουμε σίγουρα.

22 Μάρ 2019

Το Λυχνίον δεν χρειάζεται συστάσεις. Με 60 και βάλε κριτικές στο site και 100% ποστοστό στην κατηγορία “γεύση” το πράγμα μιλάει από μόνο του.

Η πρώτη μου επίσκεψη ήταν περίπου πριν τρία χρόνια και είχε προταθεί από έμπιστο χρήστη, η παρέα τότε 7μελής αν θυμάμαι καλά οπότε είχαμε δοκιμάσει τα περισσότερα από τα φαγητά που περιλαμβάνει ο μικρός κατάλογος.

Κλασικό ταβερνάκι σε μια πολύ δύσκολη -από άποψη κίνησης – περιοχή που όμως για όσους κινούνται με ΜΜΜ δεν θα αντιμετωπίσουν πρόβλημα καθώς είναι πολύ κοντά στο μετρό Πανόρμου.

Πρόκειται για μια υπερυψωμένη μονοκατοικία με μικρή αυλή που υποθέτω ότι το καλοκαίρι θα είναι πολύ χαριτωμένη. Ο εσωτερικός χώρος έχει μείνει να θυμίζει την κάποτε οικία που υπήρχε εκεί, με το χωλ της εισόδου και τα επιμέρους δωματιάκια, στο βάθος απέναντι από το χωλ την κουζίνα με τον καναπέ που μαζεύονται στο τέλος της δουλειάς οι ιδιοκτήτες και οι εργαζόμενοι... και το μπάνιο που χρειάζεται οπωσδήποτε περισσότερη φροντίδα και απαραίτητες επισκευές.

Δεν με ενόχλησε ότι δεν έχει γίνει κάποια ανακαίνιση, αλλά το γεγονός ότι πρέπει να φας εφτά ψωμιά για ν’ ανοίξεις την πόρτα της τουαλέτας επειδή μαγκώνει, ή τη βρύση που από την πρώτη φορά που πήγα … ακόμα στάζει! Αυτά είναι πράγματα που πρέπει να τα προσέξουν λίγο. Δέχομαι ότι είναι ένα κλασικό ταβερνείο που θέλει να κρατήσει συγκεκριμένο χαρακτήρα ως προς την κουζίνα του και το στυλ του, αλλά θέματα λειτουργικότητας του χώρου είναι άσχετα με αυτό και θέλουν προσοχή.

Η εξυπηρέτηση δεν μας απογοήτευσε αλλά δεν μας ενθουσίασε κι όλας. Ένας κύριος που μας πήρε την παραγγελία ήταν αγέλαστος και σχετικά υποτονικός. Δεν ξέρω αν είχε προηγηθεί δύσκολη μέρα, πάντως το συγκεκριμένο βράδυ που φτάσαμε εμείς (καθημερινή) υπήρχαν άλλες δύο παρέες κι άλλη μία που ήρθε μετά. Κατά τα άλλα πάντως ούτε καθυστερήσεις υπήρχαν ούτε άλλα θέματα.

Η πιο πρόσφατη λοιπόν επίσκεψη πραγματοποιήθηκε 17/1/2019 (τρία άτομα) ένα αρκετά κρύο βράδυ κι εδώ θα πω ότι ούτε το θέμα της θέρμανσης μας κάλυψε καθώς το κλιματιστικό που υπήρχε δεν λειτουργούσε σωστά και δεν υπήρχε ούτε κάποια σόμπα κοντά μας ώστε να ζεσταθούμε. Σε γενικές γραμμές αυτό με ενόχλησε ακόμα περισσότερο.

Παραγγείλαμε:

- Σαγανάκι χ 3,50€

Πολύ αλμυρό το τυρί, συμπαθητικό σε γενικές γραμμές αλλά όχι από τα καλύτερα που έχω δοκιμάσει.

- Πατάτες τηγανιτές χ 3,50€

Χρυσαφένιες στο χρώμα παρόλα αυτά δεν ήταν τραγανές όσο τις περίμενα, ήταν περισσότερο μαλακές. Θα ήθελα και λίγο μεγαλύτερη μερίδα.

- Κολοκυθοκεφτέδες χ 4€

Τέσσερα μετρίου μεγέθους τεμάχια χωρίς περιττά λάδια, αρκετά καλοί αλλά μέχρι εκεί.

- Σαλάτα λάχανο καρότο χ 4€

Κλασική επιλογή, με το λεμονάκι της για να προσθέσουμε όση οξύτητα θέλουμε εμείς. Όταν όμως βλέπω σαλάτα σε ρηχό πιάτο στεναχωριέμαι. Βάλτε ένα βαθύ πιατάκι να μπορέσουμε να την ανακατέψουμε και πιο εύκολα.

- Συκώτι σχάρας χ 7€

Νόστιμο και σε καλή μερίδα, συνοδευόμενο με λίγες πατατούλες τηγανιτές. Ήταν πάρα πολύ καλό αλλά όχι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει.

- Μπιφτέκι απλό χ 6€

Δύο τεμάχια νόστιμα και ζουμερά επίσης συνοδευόμενα από λίγες πατατούλες τηγανιτές.

- Μπιφτέκι σπέσιαλ χ 6,50€

Δύο από τα πιο νόστιμα και ζουμερά μπιφτέκια που έχω δοκιμάσει σερβίρονται στην κάθε μερίδα με καρέ ντομάτας και πιπεριάς από πάνω. Ακούς σπέσιαλ και φαντάζεσαι κάτι πιο extreme, με λιωμένα τυριά και τα σχετικά, όμως πραγματικά αυτή η απλή συνταγή κάνει την γεύση τους μοναδική. Ούτε κρεμμυδίλα μυρίζουν ούτε τίποτα. Άψογα ψημένα όπως πρέπει και γευστικότατα. Νομίζω ότι είναι από τα must πιάτα στο Λυχνίον.

Πληρώσαμε 36,50€ ήτοι 12,17€/άτομο και χορτάσαμε μια χαρά. (Στα 36,50€ τα 2€ στα τρία άτομα μάλλον χρεώθηκε το ψωμί που ούτε καν το θυμάμαι). Κέρασμα δεν υπήρχε όπως διάβασα σε άλλες κριτικές.

Συμπερασματικά εγώ δεν θα σας πω ότι το Λυχνίον είναι το καλύτερο ταβερνάκι της Αθήνας και μάλιστα θεωρώ πως τα ορεκτικά του θα μπορούσαν να δεχθούν αρκετές βελτιώσεις. Θα σας πω όμως ότι είναι τίμιο, έχει καλές τιμές, έχει καλά κρέατα και τα πιο γευστικά μπιφτέκια που έχω δοκιμάσει.

Προτείνεται, κι όταν λέω προτείνεται… μου έρχεται στο μυαλό η λέξη μπιφτέκι σπέσιαλ!!!

21 Μάρ 2019

Επίσκεψη 4 ατόμων. Ο χώρος καλός για μέσα έξω. Η εξυπηρέτηση καλή αν και όταν έφερε τα φαγητά είχε ξεχάσει τη μπύρα μου κ την έφερε μισή ώρα μετά. Στα του φαγητού τώρα. Παραγγελία:1 μυδοπίλαφο δεν έλεγε κάτι το ρύζι σαν λαπάς και πήχτρα στη ντομάτα. Παστουρμαδόπιτα κι αυτή καλούτσικη αλλά πήχτρα στη ντομάτα. Το ψητό καλαμάρι δε δοκίμασα αλλά πρέπει να ταν καλό. Χοιρινή πανσέτα το πιάτο που κέρδισε τις εντυπώσεις και μεγάλη μερίδα, κεφτεδάκια συμπαθητικά και μπιφτέκι γεμιστό με τυρί πολύ καλό. Η μπύρα όπως είπα αν και άργησε να ρθει μου παρεδώθη τελικά με ένα ποτήρι απ την κατάψυξη. Το κρασί μοσχάτο ωραίο και ψωμί ψημένο κατόπιν επιθυμίας μου. Για όλα τα παραπάνω λογαριασμός άνευ απόδειξης στα 68Ε. Κέρασμα καρυδόπιτα με καιμάκι παγωτο και νερό κανάτας.

21 Μάρ 2019

Το πεπερι ειναι ενα μαγαζι που επισκέπτομαι συχνά τα τελευταια χρονια κ αποφάσισα να γραψω μια (οσο γίνεται) αντικειμενικη συνολική κριτικη για αυτο.

Μαγαζι που μεσα στα πεντε χρονια που αλληλεπιδρώ στο χωρο του εχω παρατηρήσει πως αλλαζει συνεχως και εξελίσσεται ή ανανεώνεται τοσο στα πιατα του οσο και εμφανισιακά,
προσπαθεί να σου δωσει την καλυτερη εξυπηρέτηση χωρις να σου σπάει τα νευρα ο σερβιτόρος, ο οποιος ειναι συνηθως εντος του οπτικου πεδιου εκτός του μεσα χωρου.

Ξεκιναει το πρωι με καφε και πρωινο και στην συνεχεια μεταβαίνει σε εστιατοριο/ποτο με καφε μεχρι το απογευμα, το φαγητο σταματαει στις 23:30-24:00 και επειτα το μαγαζι λειτουργει μεχρι τις 2:00 για οσους θελουν να απολαύσουν το ποτο τους, δινει ζωη δλδ ολη τη μερα σε αυτον τον μικρο πεζοδρομο και απολαμβανεται καλυτερα αμα πας για την αναλογη καταναλωση τις ανιστοιχες ωρες, χαλια εμπειρια να πας για καφε το απογευμα οπου οι περισσοτεροι τρωνε πχ..

Το μαγαζι θα το πεις ακριβο για μεζεδοπολειο, φυσιολογικο για καφε και εστιατοριο που προσεχει τι σερβιρει, επισης τα φαγητα τους ξερουν να τα προτείνουν με το ποτο που τους ταιριάζει, απο ποτα εχει λιγο απο ολα τα γνωστα και σε καλυπτει ειτε θες να πιεις ενα ουισκι ειτε χυμα κρασι ή μπυρα. Αν θες να πληρωσεις λιγο παραπανω για ενα μπουκαλι κρασι των 15-20 ευρω (4 ατομα 3-5 ευρω για ενα ποτηρι 250 ml ) τοτε δε θα μεινεις ανικανοποιητος απο την ποιοτητα και τις επιλογες των παιδιων π εχουν το μαγαζι. Τα φαγητα ειναι χορταστικα με τιμες απο 5 ευρω(ορεκτικα) εως και 13 ευρω (κυριως). (φαγητο 2-ατομα με ποτο και χαμογελο στην κοιλια 20 ευρω /ατομο, ικανοποιηση απο 10/ατομο, ποτο με φιλους απο 5 εως 60, αναλογα ποσο θες να πιεις και τι.... )
Επισης γευστικα τα πιατα δεν θα τα κρινω διοτι αλλο ουρανισκο εχει ο καθενας, αλλα θα το εβαζα στα γκουρμε* που σε χορταινουν.

Το κλιμα στο χωρο θα το ελεγα γουστοζικο, περισσοτερο μεσα, χουχουλιαρικο εξω αμα ειναι περιφραγμενο & αερατο τα καλοκαιρια. Μουσικη που σε ταξιδευει σε αλλα μερη και εποχες καθως και σε επιπεδα που συζητας σαν ανθρωπος χωρις να χρειαζεται να φωναζεις ή να επικρεατει βαβουρα στο μαγαζι. Απολαυστικο το πεπερι αναλογα την ωρα και τα γουστα.

Για την εξυπηρετηση δεν θα κανω σχολιο διοτι την θεωρω προσωπικη εμπειρια, θα ελεγα οτι μπορει να εμπιστευθεις οτι θα εξυπηρετηθεις αμεσα αν δεν ειναι ωρα αιχμης ή καποια γιορτινη μερα.

Αξιζει να το επισκεφθειτε εστω μια φορα, αν μενετε κοντα να το ζησετε σε διαφορετικες ωρες και μερες!

21 Μάρ 2019

Θα μπορούσαν να ήταν τα σουβλάκια του Έλβις, του Κώστα, του Λευτέρη, της Ρωσίδας, του Pili Pili... αλλά είναι απλώς τα Σουβλάκια της Γιαγιάς και είναι ακριβώς το ίδιο. Σίγουρα δεν είναι το σουβλάκι του Κυρ, του Μπαρμπα, του Πάρεδρου. Μάλλον είναι το σουβλάκι που κανείς δεν θα γράψει γι'αυτό, ποιός να γράψει άλλωστε για την Αυτού Ταπεινότητά του.
Δεν θα έγραφα ούτε κι εγώ, γιατί δεν θα το είχα βρει ποτέ, αν φίλος που περνάει σχεδόν καθημερινά από εκεί δεν έριχνε σύρμα στο msn για το μικρό αυτό μια σταλιά μαγαζάκι να μας τσιτώσει να πάμε. Βρίσκεται λίγο πιο πάνω από το κέντρο ΔΑΙΣ στα εκπαιδευτήρια Δούκα στο Μαρούσι. Στον ίδιο δρόμο λίγα μέτρα πιο κει είναι ο Μαζωμός.

Η καλή μας η τύχη το έφερε και την αμέσως επόμενη που σπεύσαμε κι εμείς στη Γιαγιά, ο ξανά περαστικός από εκεί φίλος, μας πέτυχε μέσα και μπήκε και γίναμε όλοι μια παρέα. Έκτοτε 3 ακόμη επισκέψεις. Γιαγιά δαγκωτό!!

Μπαμπάς, μαμά, κόρη στην εξυπηρέτηση και γιος (εκπαιδευόμενος) σε μια τυπικά & ουσιαστικά οικογενειακή επιχείριση, από αυτές τις παλιές - παλιακές που τις ψάχνεις πια με το φανάρι. Ελάχιστα μετρημένα τραπέζια, χώρος πιο απλός πεθαίνεις... αλλά. Με μια συλλογή από παλιά γραμμόφωνα, ραδιόφωνα, τσουμπλέκια, που οι αντικέρ στο Μοναστηράκι θα έχαναν το σαγόνι τους άμα την έβλεπαν.
Το μενού μονοσέλιδη κάρτα. Μετά την πρώτη φορά το ξέρεις απέξω κι ανακατωτά. Λίγα και καλά. Συγκεκριμένα κλασσικότατα ψητοπωλείου ορεκτικά, 3-4 σαλάτες, τα βασικά στο πιοτί, και μόνο καλαμάκια - χοιρινό, κοτόπουλο, λουκάνικο, κεμπάπ, μόνα τους ή σε πίτες διπλωμένες, όπως τους αρέσει να τις λένε, πιο τραγανές δεν έχεις ξαναφάει. Ντελίβερυ όχι, πακετάκι για το σπίτι ναι.
Δεν έχει σημασία που άλλες φορές χρεώνουν το ψωμί άλλες όχι. Δεν έχει σημασία που δεν έχουν γύρο. Δεν έχει καν σημασία που οι πατάτες είναι (καλές) προκάτ. Δεν έχει (τεράστια) σημασία που έχουν το διπλωμένο σουβλάκι τιμή πακέτου 2 ευρώ (2,30 αν καθήσεις εκεί), ούτε ότι κερνάνε ένα κρασί μόνο τους φίλους τους. Εμάς μόλις την 3η φορά μας κέρασαν παστελάκια μικρά, σαν αυτά του Παλιού Ταχυδρομείου - άρα γινόμαστε μάλλον φίλοι τους.
Δεν έχει καν σημασία αν σου πω ότι είναι μακράν το καλύτερο χοιρινό καλαμάκι που έχω φάει ποτέ. Κυριολεκτικά.
Γιατί αυτό το μικρό διαμαντάκι δεν το προτείνω σε σένα που είσαι των γκουρμέ συγκινήσεων. Είναι πολύ ταπεινό για την Εξοχότητά σου. Στο κάτω κάτω, να ψάξεις μόνος σου και να βρεις αυτό το αντίστοιχο που θα υπάρχει και στη δική σου τη γειτονιά. Αυτό είναι δικό μας. Μην κάνεις ταξίδι και χιλιόμετρα να το βρεις. Είναι δικό μας!
Εσύ όμως. Εσύ που μένεις κάπου κοντά στο Μαρούσι και ξέρω ποιός είσαι. Σου λέω πήγαινε τώρα. Αν μπορείς πήγαινε χθες. Δεν με συμφέρει που δεν θα βρω εγώ μετά στασίδι να κάτσω.
Για τα Σουβλάκια της Γιαγιάς, έπρεπε να σε ενημερώσω. Αυτά τα ταπεινά μυστικά πρέπει να μοιράζονται.

20 Μάρ 2019

Πεινιρλί στη Δροσιά, συνέχεια του οδοιπορικού που είχα αφήσει ημιτελές, στάση 3η και τελευταία στον ΘΕΜΗ, με συγκριτικό τεστ κυρίως στα σημεία και στη γεύση/τεχνική του αγαπημένου παραδοσιακού πεινιρλί της Δροσιάς, μιας και στον τυπικά κλασικό χώρο (80'ίλα καθαρή) οι ομοιότητες εμφανείς και οι διαφορές ελάχιστες ανάμεσα στους 3 αιώνιους ανταγωνιστές ( Ελευθεριάδης & Τεχλικίδης συμπληρώνουν την τριάδα ).

Με δικό του ιδιόκτητο πάρκινγκ αν και αχρείαστο, μεγάλη & ζεστή αίθουσα αυτή με το αναμμένο τζάκι, καθαριότητα αξιοπρόσεκτη, και εξυπηρέτηση αμεσότατη και φιλική, σε μαγαζί ντεμί γεμάτο αν και Σαββατόβραδο, πραγματικά δεν χρειάζομαι κάτι παραπάνω για το 3άρι. Πρωτότυπη ιδέα το μεγάλο τζάμι - παράθυρο δίπλα σχεδόν στο τζάκι, από όπου έβλεπα απευθείας τους μάστορες να ανοίγουν τα ζυμάρια μέσα στην κουζίνα και να τα ρίχνουν στον ξυλόφουρνο, σε κάνει τρόπον τινά συμμέτοχο της όλης διαδικασίας. Αφαιρώ 1 βαθμό και πάλι για το mix n match του καπνίσματος, καθώς με 2 μεγάλες αίθουσες στην διάθεσή τους, δεν έχουν φροντίσει να το διαχωρίσουν και εγώ δεν μπορώ πια να τσακώνομαι. Καθήσαμε στους μη - καταλήξαμε καπνισμένοι.
Στην εξυπηρέτηση ένας σβέλτος και ξύπνιος νέος θα πάρει εύκολα τα εύσημα, σε σχέση με την ιλιγγιώδη ακινησία πιο-αργά-κι-από-την-χελώνα που διακρίνει τα εδώ και χρόνια κουρασμένα "παλικάρια" του Ελευθεριάδη. Αυτός και μόνο είναι ένας λόγος που δεν ξαναπατάω σε αυτόν όσο κι αν η παρέα επιμένει. Φωτεινή εξαίρεση ο συνονόματος στο Χαλάνδρι, τα έχω ξαναπεί.

Ο κατάλογος του Θέμη έξυπνα δεν παίζει μόνο με το πεινιρλί και το τρίπτυχο κολοκυθάκι-σαλάτα-τζατζίκι και γι'αυτό οι επισκέψεις θα επαναληφθούν. Τα καταφέρνει εξίσου καλά και στο μπιφτέκι, τη μπριζολίτσα, τα σαγανάκια και τα μεζεδάκια από ό, τι είδα γύρω μου εκείνο το βράδυ, φυσικά με έμφαση στο οικογενειακού τύπου τραπέζι και φαγητό. Οπότε ξέρεις περίπου τί να περιμένεις και οι τιμές δεν εκπλήσσουν δυσάρεστα, για όσους βέβαια γνωρίζουν τις τιμές Δροσιάς. Η διαφορά είναι στον τρόπο, πιο φιλικός προς τον πελάτη και σίγουρα λιγότερο διεκπεραιωτικός από τους άλλους 2.

Οι κατάλογοι μαζί με την κανάτα με το παγωμένο νερό έφθασαν ταυτόχρονα στο τραπέζι, από το πρώτο κιόλας λεπτό που καθήσαμε. Η παραγγελία μας περιελάμβανε την κλασική δική τους μικρή λαγάνα (1e), δεν έρχεται με το έτσιθέλω, την παραγγέλνετε αν την θέλετε και φυσικά την θέλετε γιατί καλύπτει 2 άτομα, είναι καυτή από τον ξυλόφουρνο & αποτελεί το τέλειο σκαφάκι για το τζατζίκι που είναι κι αυτό απαραίτητο (3,50e).
Πήραμε για ορεκτικό και τη μερίδα λουκάνικο, νοστιμότατο και καλοψημένο, όχι χειροποίητο, κατά πάσα βεβαιότητα του εμπορίου, καλής όμως ποιότητας και σίγουρα όχι μάρκας Μirdl. Πατάτες τηγανιτές τις παραγγείλαμε ξεχωριστά γιατί έρχεται μοναχό του και ασυνόδευτο, πολύ μέτριες, περίμενα κάτι καλύτερο (τιμές αντίστοιχα 5,50 & 3 e).
Στο πεινιρλί είχαμε την τελική στέψη του νικητή. Με τις κλασικές επιλογές βούτυρο κασέρι & βούτυρο κασέρι σουτζούκι για εμένα (ενίοτε και αυγό) εντόπισα τα εξής: καλύτερο το ζυμάρι, πιο χωριάτικο ή ρουστίκ όπως συνήθως λέμε, δεν πα@@@ριασε ποτέ παρόλο το φόρτωμά του σε υλικά. Σίγουρα πιο τραγανό, πιο αφράτο άρα και πιο χορταστικό. Και με περισσότερο γέμισμα σε υλικά. Το σουτζούκι πιο χοντροκομμένο και απλωμένο παντού, κυριαρχούσε η γεύση του. Βούτυρο πρόβειο άφθονο, δεν το λυπήθηκαν ούτε αυτό. Τιμές οι αναμενόμενες γύρω στα 9e και 2e μεσοσταθμικά πιο κάτω για πακέτο take away (πήραμε και απ'αυτό).

Μαζί και με το πακέτο για το σπίτι, μια μπύρα Κaizer που ήπια εγώ και 1/4 κρασί λευκό για τον φίλο που με συνόδευε, ο λογαριασμός κινήθηκε στα αναμενόμενα επίπεδα (43e, κανονική απόδειξη) με πολύ αξιοσημείωτο όμως κέρασμα 2 κανονικού μεγέθους πανακότες με φράουλα (κέρασμα σε όλα τα τραπέζια, υπήρχε και η επιλογή ενός τύπου-ραβανί, που δεν μας συγκίνησε ιδιαίτερα). Οι εντυπώσεις αναμφίβολα θετικότατες.

Προσωπικά μιλώντας, βρήκα τον ΘΕΜΗ καλύτερο συνολικά. Ελπίζω να μην έτυχε να πέσω σε καλή μέρα γιατί όταν ξανατεθεί πρόταση για βόλτα προς τη γειτονιά του, θα θελήσω να ξαναπάω κι ελπίζω να μην έχει αλλάξει κάτι από όσα μου άρεσαν.
Οπότε, η βόλτα για πεινιρλί, οι γεύσεις του ΘΕΜΗ, το εκδρομικό στυλ, από εμένα το κέρδισαν το εισητήριο της πρόκρισης.

20 Μάρ 2019

Πάει λίγος καιρός που το Kitchen Lab επεκτάθηκε και στα νότια.

Σε έναν μεγάλο χώρο της οδού Λαζαράκη, δίπλα στο πάλαι ποτέ hard rock cafe, ήρθε να ζωντανέψει ένα κάπως παραμελημένο τα τελευταία χρόνια, σημείο της Γλυφάδας.

Έχοντας διαβάσει την αναλυτική κριτική της UCook για τον χώρο και την φιλοσοφία του Kitchen Lab της Αγίας Παρασκευής, θα συμφωνήσω μαζί της σχεδόν σε όλα. Η μόνη ίσως διαφορά του χώρου της Γλυφάδας (χωρίς να έχω πάει σ’ αυτόν της Αγ. Παρασκευής), είναι ότι είναι μεγάλος και άνετος και στα δύο επίπεδα. Επομένως, ας μην επεκταθώ σε θέματα χώρου κ διακόσμησης, ισχύουν τα όσα έχουν γραφεί. Όποιος παρακολουθεί τον Άκη τα τελευταία χρόνια (ποιος μπορεί να μην τον παρακολουθεί άλλωστε, είναι παντού! ) αντιλαμβάνεται ότι και η αισθητική του χώρου του, και το στυλ των πιάτων του και το στήσιμο των εστιατορίων του, αντανακλούν αυτό το λίγο χύμα, το ανεπιτήδευτο, το βιαστικό, που τον χαρακτηρίζει. Με πολύ επιχειρηματικό δαιμόνιο πάντως.

Όπως οι TOMIE και Ucook επισκέφθηκαν το εστιατόριο της Αγίας Παρασκευής σε φαινομενικά άκυρες ώρες και το βρήκαν γεμάτο, έτσι κι εμείς ξεσηκωθήκαμε από φιλικό ζευγάρι άρον άρον Κυριακή πρωί, ώρα 10, να προλάβουμε, να πάμε να φάμε brunch. Εγώ, και μόνο λόγω ώρας, δεν μπορώ να πω ότι είχα και πολλή όρεξη… Με τα πολλά φθάσαμε στις 11, και πάλι γεμάτο το βρήκαμε. Για να καταλάβετε το άκυρο της ώρας για Γλυφάδα, αν θέλαμε μπορούσαμε να παρκάρουμε σχεδόν απέξω. Στη Λαζαράκη… που, αν βρεις θέση Κυριακή μεσημέρι, πρέπει να παίξεις Λόττο. Τα δε υπαίθρια πάρκιγκ της οδού Λαμπράκη πρώτη φορά τα έβλεπα σχεδόν άδεια… Όλη η Γλυφάδα κοιμάται, αλλά ο Άκης γεμάτος!

Καθίσαμε σε έναν πάγκο του πρώτου ορόφου, 5 άτομα εμείς, κι ένα ζευγάρι δίπλα μας, σύνολο επτά. Η φιλοσοφία των πάγκων είναι sharing. Δεν υπάρχει privacy, που λένε και στο χωριό μου. Το προσωπικό- σερβιτόροι («σερβιτόροι» κατ’ όνομα, γιατί δεν σερβίρουν) φροντίζουν να κατευθύνουν τις μικρές παρέες πρώτα στους πάγκους και να κρατάνε τα τραπέζια για τις πιο μεγάλες, με παιδιά. Έτσι κάποια στιγμή υπήρχαν τραπέζια άδεια πίσω μας, αλλά οι πάγκοι φίσκα. Όταν όμως σχεδόν άδειασε ο διπλανός μας πάγκος και υπήρχαν μόλις δύο θέσεις κενές στον δικό μας, έφεραν ντε και καλά ένα ζευγάρι στριμωχτά δίπλα μας, αντί να τους βάλουν στον άδειο πάγκο. Φάουλ για μένα… Γενικά διέκρινα ιδιαίτερο ζήλο στην εξοικονόμηση χώρου.

Κατά τ’ άλλα, η εξυπηρέτηση «εντός σάλας» περιορίζεται στο καλωσόρισμα, σε κάποιες επεξηγηματικές διευκρινίσεις για το πώς θα παραγγείλεις και στην παροχή φυλλαδίων με το μενού. Η λογική του self service, έστω και στην πιο οργανωμένη εκδοχή του, ούτε εμένα μου άρεσε πολύ, κυρίως επειδή δεν το γνώριζα, κι έτσι αναγκάστηκα να ανεβοκατέβω 3 φορές πάνω- κάτω για να δω τη βιτρίνα με τα γλυκά, να παραγγείλω και να κατέβω να το πάρω. Γι’ αυτό και μόνο βάζω ¾ στην εξυπηρέτηση. Μου άρεσαν όμως τα σταντ με τα δοχεία νερού – και μάλιστα νερού με φέτες λεμονιού- που πίνεις όσο και όποτε θέλεις. Θετικό, για το περιβάλλον κυρίως, και τα χάρτινα ποτηράκια νερού.

Στα του φαγητού τώρα, ο «ναός του Άκη» είναι ο ορισμός του Brunch. Και δη του κυριακάτικου brunch. Το μενού διακρίνεται σε κλασικές γεύσεις: Αυγά, σάντουιτς, μπέργκερ, 2 σαλάτες και κάποια πάνκεϊκς. Όποιος θέλει κάτι πιο γλυκό, μπορεί να διαλέξει από την πλούσια (κυρίως σε κέικ, τάρτες, brownies και cookies) βιτρίνα. Το δε promotion του δαιμόνιου σεφ είναι παντού. Μου θύμιζε Jamie Oliver. Επιτοίχιες οθόνες δείχνουν απανωτά επεισόδια της γνωστής εκπομπής Kitchen Lab, το τελευταίο του βιβλίο συνταγών διατίθεται προς πώληση σε σταντ δίπλα στο ταμείο, ενώ μια ωραιότατη λιχουδιά που σε προκαλεί μόλις την δοκιμάσεις, βρίσκεται πάντα στο ταμείο. Εγώ δοκίμασα ένα φανταστικό (μα φανταστικό! ) κομματάκι brownie με σοκολάτα και καραμέλα νομίζω, που συγκρατήθηκα να μην το παραγγείλω άμεσα.

Οι μερίδες φαγητού είναι γιγάντιες και επιθετικές. Η καθεμιά χορταίνει άνετα δύο άτομα, μεγάλες πείνες ή hangover. Εγώ, επειδή την ώρα εκείνη ήθελα ιδανικά έναν καφέ με ένα κομμάτι κέικ, (αλλά είπαμε, πήγαμε για brunch! ), προσπάθησα να παίξω έξυπνα. Πήρα το bagel με σολωμό. Πόσο μεγάλο να είναι;

- Κι όμως ήταν! Ένα αφράτο bagel με παπαρουνόσπορο γεμιστό με πλούσιο σολωμό gravadlax (καπνιστός μεν, αλλά αρκετά ελαφρύς) και πολλές στρώσεις ρόκα. Συν μαγιονέζα, αγγουράκι τουρσί κτλ. Ευτυχώς είχα την έμπνευση να το παραγγείλω με σαλάτα και όχι με τσιπς. Η γεύση ήταν πολύ καλή, αλλά δεν μπόρεσα να το φάω όλο. (6,90e)

Οι υπόλοιποι παρήγγειλαν:

- Σάντουιτς με Ham and Cheese. O άντρας μου περίμενε το κλασικό τοστάκι, λίγο πιο αναβαθμισμένο. Του ήρθε λοιπόν ένα παχουλό τοστ με χοντρές, βουτυρωμένες φέτες ψωμί και τριπλή στρώση ψητού χοιρινού και τυριών. Με τσιπς πατάτας… (5e )

- Omelet open σάντουιτς. Επίσης πληθωρικό. Βλέποντάς το βουνό ομελέτας, υπολογίζω να είχαν σπάσει γύρω στα 4 αυγά. Βάλε τυρί, μπέικον, μαρμελάδα chilly- ginger, μπαχαρικά… μιλάμε για βόμβα χοληστερίνης. Ο φίλος μας, νικημένος από την ομελέτα, κατέθεσε τα όπλα… (12 )

- Παστράμι για την αδυνατούλα φίλη μας. Ίδιο σκηνικό: πολλαπλές στρώσεις αλλαντικού σε παχιά φέτα ψωμιού, με όλα τα συνοδευτικά καλούδια και τα απαραίτητα τσιπς πατάτας. (6,5)

- Και το γλυκό κλείσιμο, για τον αδελφό μου που τόλμησε την διαφορά: the ultimate pancake με Ganache πραλίνα. Δεν περιγράφω άλλο, καταλαβαίνετε: Κόλαση λιωμένης σοκολάτας, πάνω σε ευμεγέθη πανκέικ, πολύ μεγαλύτερα από τα κλασικά αμερικάνικα… Ήταν λαχταριστότατο και άκρως σοκολατολαγνικό. Αλλά σε μπούχτιζε από την τρίτη πιρουνιά... (8)

Οι τιμές, όπως βλέπετε, σε γενικές γραμμές είναι συμφέρουσες. Με λιγότερα από 10 ευρώ σκας στο φαγητό. Υπάρχουν βέβαια και επιλογές ακριβότερες, κυρίως σε πιο ψαγμένα μπέργκερ. Αν δεν πάτε σε κάτι τέτοιο, μπορείτε να φάτε υπερχορταστικά (μαζί με αναψυκτικό- γλυκό κτλ) με 15 ευρώ περίπου. Από την άλλη θα πεις, οκ, για ψωμί, τυρί, αλλαντικά και αυγά μιλάμε, πόσο να κάνουν; Σωστό κι αυτό. Γι' αυτό δεν βάζω το 4/4 στο vfm.

Το πρόβλημα για εμάς τους πιο παράξενους, είναι ότι θέλουμε μία κομψότητα στο φαγητό μας, έστω κι αν μιλάμε για brunch. Δεν θέλουμε να το βλέπουμε και να μας τρομάζει, να μας κοιτάει επιθετικά και τελικά να μένει το μισό στο πιάτο. Ούτε να χρειαζόμαστε μετά μία ώρα διάδρομο για να κάψουμε θερμίδες. Επίσης, θα εκτιμούσαμε λίγο πιο ξεκάθαρες γεύσεις, χωρίς πολλές μαγιονέζες και λιωμένα τυριά. Κι αυτό με οδηγεί σε ένα 2/4 στη γεύση, ίσως αυστηρό.

Μου θύμισε λίγο την κριτική που είχα γράψει για το Estrella πριν ένα χρόνο περίπου, για τα πληθωρικά και λιπαρά πιάτα του. Σε ύφος κουζίνας μοιάζουν (αν και το kitchen lab το βρίσκω πιο ενδιαφέρον). Και σε ύφος εστιατορίου και κόσμου μου θύμισε πολύ το Gazi College. Συνδυάστε τα μαζί και θα καταλάβετε. Ή απλά σκεφτείτε πληθωρικό brunch αμερικάνικου τύπου, όπου η ποσότητα είναι κάτι πολύ σχετικό.

Για να δούμε αν θα κρατήσει τον κόσμο του ή είναι ένα στέκι της μοδός…

Για μένα πάντως, οι πρώτες εντυπώσεις είναι μέτριες. Ίσως δεν μου βγήκε η μέρα. Έχουν περάσει περίπου τέσσερις εβδομάδες από την πρώτη επίσκεψη και όλο περνάω αλλά δεν έχω ξαναμπεί... Την επόμενη φορά θα το επιχειρούσα για ένα γλυκό ή για κάτι πιο λάιτ σε φαγητό.

20 Μάρ 2019

Θα ξεκινήσω και θα κλείσω με την ίδια λέξη: Σπεύσατε! Και αφού κάνω την αυτοκριτική μου που δε διάβασα πιο προσεκτικά τις κριτικές των φίλων (κατά χρονολογική σειρά) Julia, TΡΙΑ ΜΙΚΡΑ ΓΟΥΡΟΥΝΑΚΙΑ, Giovanni7 και minotavrs που έβαλαν το ΑΙΦΝΗΣ στο χάρτη του a4f, ώστε να πάω νωρίτερα για επιτόπια αναγνώριση (ούτε 20 λεπτά δρόμος από τη Νέα Σμύρνη), περνώ άμεσα στην αναφορά των σημείων που καθιστούν το ΑΙΦΝΗΣ κατά τη γνώμη μου σε μέρος must visit, ακόμα κι αν πρέπει να κάνετε αρκετά χιλιόμετρα.
Για να ξεκινήσουμε με το πρώτο πλεονέκτημα, θα το βρείτε πολύ εύκολα, στρίβοντας πρώτα από τη Λεωφόρο Βουλιαγμένης στην Α’ είσοδο της Αργυρούπολης και κατόπιν στην οδό Κρήτης (πρώτος δρόμος αριστερά, προσοχή στη διασταύρωση! ). Θα παρκάρετε ασύλληπτα εύκολα (2 στα 10), προσοχή όμως να μην το προσπεράσετε, το μαγαζί είναι γωνιακό και μάλλον λιτό και σεμνό στην εμφάνιση, εξωτερικά τουλάχιστον.
Ο έξω χώρος είναι περιφραγμένος με ξύλο και νάιλον και κάποια φυτά σε γλάστρες, σίγουρα δεν είναι το ατού του μαγαζιού, χωρίς να είναι κακός, θέλει περισσότερο πράσινο. Η αλήθεια είναι βέβαια ότι ο μέσα χώρος κερδίζει στην όποια σύγκριση κατά κράτος. Είναι από τις περιπτώσεις που σκέπτεσαι «από πού ν’ αρχίσω και πού να τελειώσω;», η φίλη PP TINA θα χρειαστεί δύο σελίδες για την αναλυτική περιγραφή, όπως μόνο αυτή ξέρει να κάνει. Εγώ περιορίζομαι να σας πω ότι πρόκειται για εξαιρετικά φιλόξενο χώρο, σε όποιο σημείο του και αν καθίσεις θα νιώθεις το ίδιο άνετα. Μοιάζει όντως με σαλονοτραπεζαρία αστικού αθηναϊκού σπιτιού, μου θύμισε λίγο το ΚΑΠΠΑ και το ΟΙΚΕΙΟΝ, όμως στο (πολύ) πιο σικ. Έχει δοθεί προσοχή ακόμα και στην τελευταία λεπτομέρεια, τόσον όσον αφορά τη διακόσμηση (αφήστε το μάτι σας να ταξιδέψει, δεν θέλω να σας χαλάσω την έκπληξη) όσο και την επίπλωση (αρχοντικά τραπέζια, απολαυστικά βολικά καθίσματα, art de la table πολύ πάνω από το μέσο όρο) και το φωτισμό.
Ψυχή του ΑΙΦΝΗΣ το ζεύγος των ιδιοκτητών-σεφ, εντυπωσιακή ομοιότητα ως προς αυτό το σημείο με τα κοντινά ΦΟΥΡΝΟΜΑΓΕΙΡΕΜΑΤΑ. Προσωποποίηση της ευγένειας, αρχοντιάς, χωρίς ίχνος δηθενισμού, άνθρωποι που χαίρεσαι να τους κάνεις παρέα και που οι ίδιοι δείχνουν ανοικτά πόσο εκτιμούν τη σοβαρή κουβέντα επί παντός επιστητού, κυρίως όμως γαστρονομικού προσανατολισμού. Σε υποδέχονται και σε ξεπροβοδούν με ένα μεγάλο ειλικρινές χαμόγελο. Από κοντά, χωρίς να υστερεί ίχνος στην ποιότητα της εξυπηρέτησης, και η νεαρή κυρία που καλύπτει μόνη της χωρίς πρόβλημα όλη την αίθουσα.
Όταν φθάσαμε, Κυριακή μεσημέρι στις 2, ήμασταν για αρκετή ώρα οι μόνοι πελάτες, μέχρι να φύγουμε όμως στις 4, το μαγαζί είχε γεμίσει μέσα έξω. Πελατεία όλων των ηλικιών, πολιτισμένοι άνθρωποι, χωρίς φωνές και βαβούρα, και βέβαια ούτε σκέψη για τσιγάρο.
Η απόλαυση αρχίζει με το κέρασμα της υποδοχής: τυρομπαλάκια σερβιρισμένα σε λυγισμένα κουτάλια (οι πιο παλιοί θα θυμηθούν τον ισραηλινό «μάγο» Uri Geller, που έχτισε την καριέρα του πάνω σ’ αυτό το κόλπο) με λίγη μαρμελαδίτσα εσπεριδοειδών δίπλα. Νερό δροσερό σε γυάλινο μπουκάλι, ψωμί φρέσκο σε καλάθι με μαχαίρι, για να μη στεγνώνει, κρασί δικό τους (λευκό, ροζέ και κόκκινο) σε vintage καράφα. Ο κατάλογος καλογραμμένος, σας παρακινεί να συνθέσετε κλασσικό μενού με σαλάτα, ένα – δύο ορεκτικά και ένα κύριο πιάτο για τον καθένα. Προσοχή στο πόσα θα παραγγείλετε! Οι μερίδες είναι πολύ μεγάλες, ευτυχώς είναι και πάρα πολύ νόστιμες.
Για την περιγραφή των πιάτων υπάρχουν στο a4f πλείστοι όσοι ειδικοί, περιμένω με ενδιαφέρον τον φίλο Vaggg να κάνει παιχνίδι. Η τετραμελής παρέα μας ξεκίνησε με μια χορταστικότατη καταπράσινη σαλάτα με ρόκα, στρογγυλά βραστά φασολάκια, πιπεριά Φλωρίνης, λεπτές φέτες παστράμι και καρύδια περασμένα στο τηγάνι (προσοχή στη λεπτομέρεια) και μια πιατέλα με ποικιλία μανιταριών με ξινόγλυκη σος (ο καλός σεφ μου είπε την συνταγή, τα μαγείρεψα χθες και ακόμα γλύφω τα δάχτυλά μου). Για κύριο πιάτο πήραμε μπιφτέκια με πατάτες country, καπνιστή χοιρινή μπριζόλα με μους μελιτζάνας και πέρκα με ζυμαρικά. Απλά στη σύλληψη, θεσπέσια στην εκτέλεση, κυριολεκτικά σκουπίσαμε τα πιάτα μας. Για επιδόρπιο περιοριστήκαμε σε εσπρεσάκια, βάλαμε όμως – για το γούρι – και μια σοκολατόπιτα bitter στη μέση, εκπληκτική.
Ο λογαριασμός φαγητών + ποτών για τέσσερα άτομα ίσα που ξεπέρασε τα 90 ευρώ. Οι τιμές των κυρίως πιάτων στα 12-13 €, οι σαλάτες στα 8 €, τα ορεκτικά γύρω στα 10 €. Φύγαμε υποσχόμενοι στο ζεύγος των ιδιοκτητών και στους εαυτούς μας να επανέλθουμε το ταχύτερο. Έτσι λοιπόν: Σπεύσατε!

20 Μάρ 2019

Το "Άνω κάτω" βρίσκεται στον ίδιο χώρο όπου στεγαζόταν πριν λίγο καιρό το πολύ καλό μεζεδοπωλείο "Οξύμωρον".
Η διεύθυνση είναι η ίδια, αλλά και ο εσωτερικός χώρος δεν έχει αλλάξει ιδιαίτερα.
Τη μέρα που πήγαμε- Κυριακή μεσημέρι- είχαν ζωντανή μουσική, κυρίως ελαφρολαϊκά.
Καθήσαμε στον εξωτερικό χώρο μια και στο εσωτερικό υπήρχε ήδη αρκετός κόσμος.
Αμέσως μας έφεραν εμφιαλωμένο νερό και αλοιφές με πιτούλες( 1€ το νερό, 1,8€ τα υπόλοιπα).
Πήραμε για αρχή τα παστουμαδοπιτάκια(7,2€).
Δεν ήταν τηγανητά και η μερίδα ήταν γενναία.
Η σαλάτα που προτιμήσουμε ήταν η Ανατολίτικη (8,9€).
Αυτή η σαλάτα είχε τα πάντα και θα μπορούσε να είναι ένα πλήρες γεύμα!
Πράσινη, με πληγούρι, μέλι, σταφίδες και καρύδια.
Το κυρίως ήταν η τηγανιά με 3 κρέατα (19,4€), με βούτυρο πάπρικας, τοματινια και φρέσκο κρεμμύδι, που σερβίρεται σε μια "φωλιά" από λεπτό ζυμάρι με τυρί,
Τα 3 κρέατα είναι κοκκινιστό κοτόπουλο, μοσχάρι και χοιρινό ψιλοκομμένα.
Πολύ μεγάλη μερίδα και αρκετά χορταστική.
Το μοσχάρι μόνο μας φάνηκε κάπως σκληρό, αλλά σε γενικές γραμμές είναι ένα πιάτο που προτείνουμε.
Μας άρεσαν πολύ και οι αληθινές τηγανιτές πατάτες με τη φέτα 4,8€) που τις φέρνουν σε βαθύ πήλινο πιάτο.
Μαζί με χύμα κόκκινο κρασί δώσαμε 46€, τα οποία θεωρώ πως δεν είναι πολλά για αυτά που φάγαμε, αλλά κυρίως για το πολύ καλό μουσικό πρόγραμμα που είχε εκείνη την ημέρα.
Με την ημέρα πρώτη ευκαιρία θα ξαναπάμε!

20 Μάρ 2019

Μια από τις σχετικές πρόσφατες ανακαλύψεις μου στην Κηφισιά, από τότε που ανακάλυψα και τον κόσμο του brunch. Οι επισκέψεις μου είναι πλέον κάμποσες οπότε μπορώ πλέον να γράψω και κάποια κριτική. Η τελευταία μου επίσκεψη συνδυάστηκε με ανοιξιάτικη βόλτα στην καλοκαιρινή Κηφισιά, την αγαπημένη μου οφείλω να πω περιοχή. Προφανώς ανάλογα με τη μέρα και ώρα θα έχετε και την αντίστοιχη κίνηση εντός του μαγαζιού. Αν πάτε Κυριακή μεσημέρι μετά τις 2, αν είστε τυχεροί και βρείτε, αυτό θα είναι μόνο στον εσωτερικό χώρο. Αλλιώς αναμονή.
Από τον σχετικά λογικό σε μέγεθος κατάλογο έχω δοκιμάσει τα ακόλουθα:
Pancake με πραλίνα, τριμένο μπισκότο, μπανάνα και πασπάλισμα με ζάχαρη άχνη. Για μένα είναι το καλύτερο γλυκό pancake από όσα έχω δοκιμάσει. Γευστικότατο, σε καλή ποσότητα και σε καλή τιμή.
Βάφλες και απλή με μπανάνα με σιρόπι σφενδάμου, αλλά και με μπάλα παγωτό μπισκότο. Απολαυστικές.
Σπαγγέτι καρμπονάρα. Θα μπορούσε να είναι πιο φθηνή; Ναι. Είναι καλή; Ναι, ξεπερνώντας τα περισσότερα εκ των ιταλικών που έχω πάει.
Fry up, με τηγανητά αυγά, λουκάνικο, μπέικον,..... Εξαιρετική πρόταση για brunch.
Ομελέτα Ninnolo, μάλλον εναλλακτική ομελέτα για τα γούστα μου, αλλά ενδιαφέρουσα γευστικά.

Καφέδες. Ναι έχουμε πάρει και καφέ, αλλά τουλάχιστον ο freddo espresso δε νομίζω ότι είναι το φόρτε τους.
Εξυπηρέτηση: Νεανικό προσωπικό που προσπαθεί. Στις ώρες αιχμής οι καθυστερήσεις είναι μάλλον μεγάλες. Επίσης τα ποτήρια πολλές φορές έχουν μυρωδιά από αυγό (ζητάτε αλλαγή).

Περιβάλλον: Το μαγαζί έχει μια ιδαίτερη διαμόρφωση αλλά και στήσιμο του (μικρού) χώρου. Αν σκόπευες να πας σε καφετέρια θα πήγαινες αλλού, για να έχεις π. χ. καλύτερες καρέκλες και μεγαλύτερη άνεση. Αν ήθελες να πας για φαγητό, θα σου έλειπαν ακόμα περισσότερα πράγματα. Γενικά ο χώρος σε προδιαθέτει αρχικά για να πάρεις κάτι στο χέρι (π. χ. παγωτό) και να φύγεις ή να πάρεις κάτι, να καθήσεις λίγο και μετά πάλι να φύγεις. Τα περισσότερα τραπέζια ειναι στην εξωτερική "αυλή" (υπάρχουν και κάποια μακρόστενα για μεγάλες παρέες), ενώ στο εσωτερικο υπάρχει και γωνιά με καναπέ/μαξιλάρες που γίνεται ανάρπαστη από γονείς με παιδιά. Γενικά στο μαγαζί όλοι οι καλοί χωράνε αρκεί να πάνε με χαλαρή διάθεση. Ηλικίες κυρίως 20-40. Εμείς ώς 50άρηδες ανεβάσαμε το μέσο όρο.

Η στάθμευση είναι και αυτή με τις μέρες και ώρες. Κάντε το σταυρό σας.
Τιμές:
Ανάλογα με το τι θα πάρεις οι τιμές είναι κανονικές ή ακριβές. Αν πάρεις pancake, βάφλα ή ομελέτες τότε οι τιμές ίσως και να είναι ένα κλικ χαμηλότερες από παρόμοια καταστήματα. Αν πας σε πίτσα, μακαρόνι μάλλον θα έπρεπε να είναι ενα κλικ πιο φθηνά. Αναψυκτικά/μπύρα ανεξήγητα ακριβά.

Πρόταση: Αρχίζετε με καρμπονάρα και ολοκληρώνετε με pancake πραλίνας.