Πρόσφατες Κριτικές Εστιατορίων

20 Ιαν 2019

Κυριακή μεσημέρι μετά απο κράτηση και κυρίως τις κριτικές φιλων του a4f 6 ενήλικες και 2 παιδιά επισκεφθήκαμε το Κρητικό στέκι.

Χώρος (1/4):

Ο εξωτερικός θυμίζει τις κατεστραμμένες εργατικές πολυκατοικίες στην Λ. Αλεξάνδρας ή περίεργα σπίτια με φωτάκια απ ' έξω στην Λιοσίων ή σε κοντινές περιοχές. Ξεπεράστε το όμως, πάρτε βαθιά ανάσα και μπείτε.

Όχι δεν θα συναντήσετε μέσα κάποια όαση ή παλάτι απλά το εσωτερικό είναι επίσης παλιό που θυμίζει καπηλιό μιας άλλης εποχής (η διαφορά όμως είναι οτι στην συγκεκριμένη περίπτωση πρόκειται για original και όχι για απομίμηση).

Σκοτεινό με άσχημο φωτισμό, ζωγραφιές στον τοίχο απο στυλό με αφιερώσεις κτλ. Κατι καλύτερο που δεν θα ήταν και πολύ ακριβό θα μπορούσε να κάνει!!

Γεύση (3/4):

Φάγαμε πολλά και πολύ. Δοκιμάσαμε απο τον κατάλογο:

Μαραθόπιτα (5/10)

Τυρί σαγανάκι (5/10)

2 τζατζίκι (7/10)

2 Ντάκους (7/10)

1 σαλάτα χωριάτικη (6.5/10)

3 πατάτες τηγανιτές φρέσκιες (8/10)

2 λουκάνικο ξυδάτο (8/10)

Κοντοσούβλι (7/10)

Εξοχικό στο αλουμινόχαρτο με φέτα, πιπεριά και ντομάτα (7/10)

2 μερίδες μπιφτέκι σχάρας (6.5/10)

1 σεφταλιές (6/10)

1 κιλό παϊδάκια (7/10)

Γαμοπίλαφο (7/10)

Εξυπηρέτηση (3/4):

1 νεαρός και 1 κύριος μάλλον ιδιοκτήτης στο σέρβις. Ευγενέστατοι και χαρούμενοι μεν και οι 2 και φρόντιζαν να εκπληρώνουν οτι ζητήσαμε, το μόνο κακό ήταν οτι στην αρχή υπήρχαν καθυστερήσεις στα πιάτα κάτι που μετά έστρωσε πιο πολύ.

Value for money (4/4):

Το νερό σε κανάτα σαφώς και όχι εμφιαλωμένο. Κανά κιλό κρασί ροζέ και γύρω στα 6 αναψυκτικά με κέρασμα συμιγδαλένιο πολύ νόστιμο πληρώσαμε 130 ευρώ. Ήταν πολύ καλό vfm για την γεύση του.

Συμπέρασμα:

Τα εξωτερικά φαινόμενα απατούν. Για αυτό σας προτείνω να βγάλετε όποιες προκαταλήψεις και χωρίς τεράστιες προσδοκίες να το επισκεφθείτε!! Ελπίζω ότι δεν θα σας απογοητεύσει.

20 Ιαν 2019

Σάββατο βραδάκι πήγαμε οικογενειακώς στο Food academy που βρίσκεται απέναντι απο τα μαγαζιά του Άκη Πετρετζίκη.

Χώρος (3/4):

Ωραίος χώρος αρκετά μεγάλος και καθαρός. Γυρω γυρω οι τζαμαριες που το φωτίζουν το πρωί και δίνουν και χάζι προς τα έξω. Τηλεόραση που εδειχνε κάποια φαγητά που μαγειρευόνταν (ξενα βίντεο όχι δικά του) και στο βάθος η ψησταριά, κουζίνα και ταμείο περιμετρικά του μισού μαγαζιού. Οι τουαλέτες πεντακάθαρες και η διακόσμηση στους τοίχους με απλά καδράκια απο steak house και κομμάτια μοσχαριού κτλ.

Γεύση (2/4):

Το μενού μεγάλο με τεράστια ποικιλία που συνήθως προδιαθέτει για μέτριο αποτέλεσμα.

Το μαγαζί διαθέτει ορεκτικά μεζεδοπωλείου, σουβλάκια, κρεατικά μεχρι και rib eye, ταλιάτα και tbone μέχρι ζυμαρικά και burgers.

Δοκιμάσαμε:

Φορμαέλα Αράχωβας παναρισμένη (5/10)

Μπιφτεκάκια γεμιστά με τυρί Μετσόβου (7/10)

Πατάτες τηγανιτές με τσένταρ και αργοψημένο χοιρινό (6/10)

Σαλάτα Ελληνική παραδοσιακή (6.5/10)

Μπιφτέκι κοτόπουλο με ρύζι (5/10)

Μπιφτέκι μοσχαρίσιο με πατάτες τηγανιτές (6/10)

Ψαρονέφρι με πατάτες τηγανιτές (6/10)

Ψαρονέφρι με σάλτσα φέτας και πατάτες ψητές (6.5/10)

1 καλαμάκι μπούτι κοτόπουλου με ατομική πιτούλα (5.5/10)

1 καλαμάκι χοιρινό με ατομική πιτούλα (6/10)

Οι γεύσεις ήταν μέτριες στα πιο πολλά πιάτα σε αντίθεση με την εμφάνιση που ήταν πολύ καλύτερη.

Εξυπηρέτηση (4/4):

Πολλά άτομα στο σέρβις και στην κουζίνα. Ευγενέστατοι ερχοντουσαν άμεσα και συνεχώς για να πάρουν τα άδεια πιάτα και να δούν εαν χρειάζεται κάτι.

Η ταχύτητα ήταν πολύ καλή για ώρα και με έναν σερβιτόρο να μας ρωτάει εάν όλα καλά με το φαγητό μας.

Value for money (3/4):

Οι μερίδες όπως είπα ήταν μεγάλες και εμφανίσιμες. Οι τιμές για την περιοχή και για το μαγαζί ήταν καλές. Για όλα τα παραπάνω μαζί με 2 εμφιαλωμένα νερά πληρώσαμε 62 περίπου ευρώ. Δεν ήταν πολλά για αυτά που φάγαμε αλλά δεν ήταν λίγα για την γεύση.

Συμπέρασμα:

Για delivery ή για κάτι γρήγορο εφόσον είσαι στην περιοχή είναι μια καλή λύση! Τίποτα παραπάνω και τίποτα παρακάτω!

19 Ιαν 2019

Αν αρχίσω την κριτική μου για το ΜΑΝΤΡΙ διερωτώμενος σαν τον Άμλετ «Να πάει κανείς ή να μην πάει;» η απάντηση είναι σαφής: Να πάει, αλλά υπό όρους. Και εξηγούμαι πάραυτα:
Να πάει αν του αρέσουν τα μαγαζιά με θέα και έχει εξαντλήσει τον κατάλογο των χώρων με θέα στην Ακρόπολη ή το Σαρωνικό. Η θέα από το ΜΑΝΤΡΙ δεν σου κόβει την ανάσα, είναι όμως ενδιαφέρουσα. Με το φως της ημέρας έχεις όλη τη νότια Αθήνα με τη θάλασσα στο βάθος στο πιάτο, με το φως της νύχτας χαζεύεις τα φώτα των πλοίων και των αεροπλάνων που προσεγγίζουν την πρωτεύουσα.
Να πάει αν διαθέτει αξιόπιστο GPS και αφού έχει διαβάσει προσεκτικά τα όσα σωστά έχει γράψει η φίλη ram στη δική της κριτική. Εκτός κι αν είναι σαδομαζοχιστής με γεμάτο ρεζερβουάρ βενζίνης στην τετρακίνητη τζιπάρα του. Από τη στιγμή που θα εγκαταλείψει την κεντρική λεωφόρο Κύπρου που διασχίζει την Αργυρούπολη δεν θα χρειαστεί πάνω από μια ώρα για να φθάσει ρωτώντας περίοικους και σκυλιά για το δρόμο. Θα τον αποζημιώσει όμως το άνετο πάρκινγκ (άνευ βαθμολογίας τύπου «τόσα στα 10», δεν τίθεται θέμα).
Να πάει, ειδικά Σαββατοκύριακο, μόνον εφόσον έχει προνοήσει για κράτηση με υποσημείωση «παρακαλώ στον έξω χώρο», γιατί διαφορετικά το πλεονέκτημα της θέας ενδέχεται να ακυρωθεί, άσε που μπορεί να πέσει σε εκδήλωση – γάμος, βαφτίσια, δεξίωση – και να φάει πόρτα.
Να πάει, τέλος, εφόσον είναι ορκισμένος κρεατοφάγος, στο ΜΑΝΤΡΙ ούτε ψαρονέφρι δεν υπάρχει στον κατάλογο. Η ονομασία της επιχείρησης είναι άλλωστε δηλωτική της φιλοσοφίας της.
Δίνει λοιπόν ο καλός θεούλης και στρίβετε κάποτε στην οδό Βαρδουσίων (άλλο σημαδιακό και τούτο) της πέρα Αργυρούπολης, Άνω Γλυφάδας ή Τερψιθέας, διαλέγετε αυτό που σας βολεύει. Τέτοια μαγαζάρα στην άκρη του πουθενά σίγουρα δεν μπορείτε να φανταστείτε. Το όνομα ΜΑΝΤΡΙ μόνο ως homage στο παρελθόν μπορώ να το φανταστώ, αφήνω συνειδητά ανοικτό πεδίο δόξης λαμπρό για το φίλο μας ξέρετε ποιον, να ανατρέξει την διαδρομή της ύπαρξής του μέχρι την εποχή του Καραϊσκάκη. Πραγματικά θα ήθελα να ‘ξερα κατά πόσο είναι 100% νόμιμη το κατασκεύασμα, γιατί οικοδόμημα δεν είναι. Η μεταλλική αψιδοκατασκευή με ημιπολύτιμους λίθους στην είσοδο ολίγον κιτς, αλλά την περνάτε γρήγορα και βρίσκεστε σε ένα χώρο με πολύ γυαλί και ξύλο, ολίγη ψάθα και ακόμα λιγότερο τσιμέντο. Ωραίο είναι, δεν μπορώ να πω, με τα τραπέζια τοποθετημένα αραιά και – δυστυχώς – μικρές και αφρόντιστες τουαλέτες.
Υποδοχή επαγγελματική, προσωπικό επαρκές και εκπαιδευμένο, τραπέζια καλοστρωμένα με art de la table που φέρνει σαφώς σε χώρο συνεστιάσεων, αμέσως νεράκι Υμηττού σε γυάλινο μπουκάλι, από κοντά και ο κατάλογος, δύο σελίδες όλος κι όλος, πράγμα που επίσης δεν είναι κακό, οι επιλογές είναι υπεραρκετές για ναό κρεοφαγίας.
Η κουζίνα δεν πρόκειται να σας συναρπάσει, αν οι προσδοκίες σας έχουν ανέβει σε επίπεδο BASE GRILL, φροντίστε να τις κατεβάσετε. Όπως έχουν γράψει και οι προλαλήσαντες, αυτό που πραγματικά αξίζει είναι τα παϊδάκια όλα τα υπόλοιπα μέτρια, δηλαδή κοκορέτσι σωστά φτιαγμένο αλλά κρύο και η προβατίνα σκέτη απογοήτευση, σε κάνει να αναπολείς το ΓΑΒΡΙΛΗ στον Κουβαρά. Το αρνίσιο κότσι κάτι έλεγε, όμως και αυτό ήρθε χλιαρό, η απόσταση από το πάσο ως τα τραπέζια είναι προφανώς μεγάλη για το σέρβις. Τα υπόλοιπα – σαλάτες, κολοκυθάκια, αλοιφές και λοιπά ορεκτικά – μέτρια, (σαν) του εμπορίου. Τιμητική εξαίρεση η μελιτζάνα στο πήλινο. Καλούτσικο κόκκινο χύμα κρασί Νεμέας, κέρασμα ανάλογα με το πώς θα σας κόψει ο σερβιτόρος σας, από παγωτό μέχρι γιαούρτι με μέλι, πάρτε μια κουταλιά και σταματήστε μετά καλύτερα για γλυκό στην Αργυρούπολη.
Ο λογαριασμός γύρω στα 20 ευρώ το άτομο, συνολικά σίγουρα όχι μια ανεπανάληπτη εμπειρία, αλλά για μια φορά pas mal. Είπα και ελάλησα και αμαρτίαν ουκ έχω.

18 Ιαν 2019

Καλή χρονιά σε όλους με υγεία!!!

Για να μας πάει καλά η χρονιά σκέφτηκα να ξεκινήσω με ένα όμορφο γλυκοπωλείο.

Μας το σύστησε η αγαπημένη κι έμπιστη Ucook και αυτό από μόνο του αποτελεί εγγύηση. Το έχω επισκεφθεί δύο φορές μέχρι στιγμής η μια εκ των οποίων μέσα στις εορτές των Χριστουγέννων, οπότε είχα την ευκαιρία να το απολαύσω και στολισμένο πράγμα που το καθιστά ακόμα πιο γλυκό.

Ξεκινώντας λοιπόν από τον χώρο θα πω με μια λέξη ότι είναι υπέροχος! Και για να σας δώσω μια πιο συγκεκριμένη εικόνα θα περιγράψω αυτό που άκουσα να λέει η συμπαθέστατη ιδιοκτήτρια σε μια κυρία που μπήκε να πάρει κάποια γλυκά για το σπίτι της και είχε μείνει να χαζεύει με θαυμασμό τον διάκοσμο. Της είπε χαρακτηριστικά ότι “ήθελα να φτιάξω έναν χώρο που θα με κάνει να νoιώθω ότι είμαι στο σαλόνι του σπιτιού μου”… και σας λέω με σιγουριά ότι το κατάφερε!

Στον εξωτερικό χώρο οι φερ φορζέ καρεκλίτσες και καναπεδάκια με τα στρογγυλά μεταλλικά τραπεζάκια, αποπνέουν έναν διάχυτο ρομαντισμό. Επιδαπέδιες σόμπες θερμαίνουν αυτόν τον χώρο που προορίζεται για τους καπνιστές και έχει κάποιες απώλειες αφού από πάνω υπάρχει τέντα.

Ο εσωτερικός χώρος είναι θαυμάσιος. Εκπέμπει ζεστασιά, είναι πανέμορφος, ήρεμος και τόσο οικείος λες και όντως βρίσκεσαι στο σαλόνι του σπιτιού σου. Ακόμα και το διακοσμητικό τζάκι με το μεγάλο ρολόι από πάνω, είναι τόσο όμορφο και ειδικά τα Χριστούγεννα που ήταν φωτισμένο με κλαριά και λαμπάκια σου έδινε την αίσθηση ότι έκαιγε στ’ αλήθεια!

Τα φωτιστικά είναι υπέροχα, μου αρέσουν ιδιαίτερα αυτά που είναι πάνω από το πάσο με τα γλυκά που μοιάζουν με πολύχρωμα καπέλα. Οι πολυθρόνες, τα χαμηλά τραπεζάκια, οι όμορφες μποτίλιες με λικέρ, ένα πανέμορφο παλαιωμένο σκρίνιο κι ένα μεγάλο ξύλινο τραπέζι σε συνδυασμό με την χαμηλής έντασης instrumental μουσική, συνθέτουν μια ιδανική και χαλαρωτική ατμόσφαιρα. Μέσα αριστερά είναι το πάσο με τα γλυκά και από μέσα ο χώρος που ετοιμάζουν τα ροφήματα και όλα τα πιάτα που θα σερβίρουν. Απέναντι και δεξιά προφανώς το εργαστήριο που φτιάχνουν τα γλυκά. Μέχρι και οι τουαλέτες, παρότι πολύ μικρές… είναι όμορφες και καθαρές. Τα σερβίτσια, οι κούπες, τα φλυτζάνια και τα μπουκάλια είναι όλα τόρο ρομαντικά!

Στην εξυπηρέτηση όλοι ευγενικοί. Και η ίδια κυρία που το έχει αλλά και τα παιδιά στο σέρβις είναι πολύ φιλόξενοι.

Στην πρώτη επίσκεψη 2 άτομα και η Μόκα η σκυλίτσα μου, καθίσαμε στον εξωτερικό χώρο και πήραμε:

- Τυρόπιτα σπιτική χ 3€

Αρκετά καλή με ωραίο φύλλο και μεγάλο κομμάτι. Θα ήθελα μέσα στο τυρί κάποιο μυρωδικό να ακούγεται.

- Λευκή σοκολάτα με μαστίχα Χίου χ 4€

Με ρώτησε η ευγενική κυρία αν θέλω να μου την φτιάξει πηχτή όπως κανονικά σερβίρεται και συμφώνησα. Ήταν τόσο παχύρευστη σχεδόν σαν κρέμα και αυτό προσωπικά μου άρεσε πάρα πολύ. Το μόνο που θα ήθελα είναι να μην ήταν τόσο γλυκιά, αλλά δυστυχώς αυτό είναι ένα θέμα που έχουν όλα τα μείγματα σοκολάτας καθώς έχουν όλα μέσα ζάχαρη.

- Cheese cake New York x 4,80€

To γνωστό τσιζ-κέικ φούρνου, που το ζητήσαμε με καραμέλα ως λάτρεις αυτού του συνδυασμού. Ήταν πολύ καλό αν και όχι το καλύτερο που έχω δοκιμάσει.

- Τάρτα σοκολάτας Ferrero roche x 4

Πάρα πολύ γευστική, με ωραία βάση και στη γέμιση βελούδινη σοκολάτα με κομμάτια βάφλας ανάμεσα που της έδιναν ανά διαστήματα μια ωραία τραγανή υφή.

Για τα παραπάνω πληρώσαμε 15,80€ δηλαδή 7,90€/άτομο και όσο απολαύσαμε τα γλυκά, άλλο τόσο απολαύσαμε και την ατμόσφαιρα.

Στην τελευταία επίσκεψη Κυριακή 23 Δεκεμβρίου 2018, τρία άτομα παραγγείλαμε:

- Μηλόπιτα. Όσοι την δοκίμασαν είπαν ότι ήταν πολύ καλή, δεν έχω άποψη καθώς δεν είναι η συμπάθειά μου αυτό το γλυκό.

- Cheese cake New York. Ισχύει ότι και παραπάνω.

- Κορμός σοκολάτας χ 3,50€

Το γνωστό μωσαϊκό. Παρότι γενναίο κομμάτι, δεν μας άρεσε ιδιαίτερα καθώς το μπισκότο δεν ήταν τραγανό αλλά νοτισμένο (προφανώς από τον τρόπο εκτέλεσης της συνταγής -είτε ήταν ζεστή πολύ η σοκολάτα όταν αναμίχθηκε, είτε το έβρεξαν παραπάνω με κάποιο ποτό κτλ)

- Cookies με παγωτό ferrero. Τη γεύση του παγωτού μου την πρότεινε η κοπέλα που πήρε την παραγγελία και ήταν πραγματικά εξαιρετικό, το cookies που ήταν κάτι σαν σκεπαστή μπισκοτένια τάρτα ήταν απλά συμπαθητικό γευστικά (ίσως λίγη βανίλια ή έστω λίγο ξύσμα να του έδινε περισσότερο ενδιαφέρον) και επίσης ήταν αρκετά συμπαγές… προς το σκληρό τόσο που δεν κοβόταν εύκολα με το κουταλάκι. Σε καμία των περιπτώσεων δεν ήταν μπαγιάτικο, άλλωστε πήραμε το πρώτο κομμάτι οπότε θεωρητικά ήταν και της ίδιας ημέρας, απλά θεωρώ πως θέλει λίγη βελτίωση η συνταγή ώστε να βγαίνει πιο αφράτο το αποτέλεσμα.

- Σοκολάτα ρόφημα με γεύση τζιντζερ-πορτοκάλι χ 3,80€
Αρωματική και γευστική, μου άρεσε πολύ.

- Σοκολάτα με γεύση τσουρέκι χ 3,80€
Δοκίμασα και δεν με ενθουσίασε καθώς δεν κατάλαβα την γεύση του τσουρεκιού. Η δική μου ήταν πολύ ανώτερη.

- Καφές cappuccino χ 3,50€
Η φίλη που τον δοκίμασε είπε ότι θα μπορούσε να είναι καλύτερος. Δεν πίνω καφέδες οπότε δεν έχω άποψη.

Για τα παραπάνω θυμάμαι ότι πληρώσαμε γύρω στα 28€ (δεν βρήκα την απόδειξη και τα γλυκά δεν αναγράφονται στον κατάλογο αλλά έχουν τιμή στην βιτρίνα, οπότε έγραψα τιμές μόνο για όσα είχα κρατήσει photo).

Στο σημείο αυτό θα κάνω ένα διάλειμμα. Για να είμαι ειλικρινής, δεν το είχα ακόμα στο πρόγραμμα να γράψω για την Βανίλια. Φαντάζομαι πως δεν είμαι η μόνη που περιμένω ένα μήνα να καταχωρηθεί ένα νέο εστιατόριο;; Και αν είσαι και γκαντεμόσαυρα, εκεί που έχεις ετοιμάσει ήδη την άλλη σου κριτική, μπαίνεις να τη στείλεις και βλέπεις ότι το εστιατόριο που υπάρχει μέσα καταχωρημένο, είναι σε άλλη περιοχή... δεν είναι αυτό που θες εσύ... απλά σου έλαχε να έχει την ίδια ονομασία... και παίρνεις άλλον ένα μήνα αναμονή! Όλα λειτουργούν ρολόι κατά πως φαίνεται! Προσφέρομαι πάντως για εθελοντική εργασία καταχώρησης "τριών γραμμών στοιχείων" (γιατί δεν είναι παραπάνω), πριν πιάσουμε καλά καλά πάτο.

Συμπερασματικά, η Βανίλια είναι ένας πολύ όμορφος και χαλαρωτικός χώρος στον οποίο μπορούμε να απολαύσουμε καφέ, ροφήματα, σνακ και σπιτικού τύπου γλυκά, κάποια από τα οποία είναι πολύ καλά και κάποια που σίγουρα επιδέχονται βελτιώσεις. Πιστεύω πως επειδή υπάρχει πολύ αγάπη για όλη αυτή την προσπάθεια γι’ αυτό και εκπέμπει όλο αυτό το όμορφο κλίμα, σίγουρα θα υπάρξει και εξέλιξη σε όλους τους τομείς. Εμείς παρότι μας δεν είναι πολύ κοντά μας, θα το στηρίξουμε γιατί μας κέρδισε.

Προτείνεται.

18 Ιαν 2019

"Η πρεσβεία της Ιαπωνίας". Αυτό σκέφτηκα στη θέα αυτού του παράξενα γοητευτικού κτιρίου, περνώντας το κατώφλι του και προσπαθώντας να το φανταστώ στο φως της ημέρας, μιας και τη νύχτα αδικείται, μέσα στο σκοτάδι και την χειμωνιάτικη πάχνη.
Οι παλιές κριτικές του ΟΜΙΚΡΟΝ, διφορούμενες έως αποθαρρυντικές, μάλλον ανήκουν στην πέτρινη εποχή του με μπέρδεψαν και ευτυχώς δηλαδή που δεν με απέτρεψαν, μιας και μιλάμε για ένα εντελώς φρέσκο ξεκίνημα με εκ βάθρων αλλαγές.

Ο ελληνοισπανικής καταγωγής Μίλτος Αρμένης και η σπουδή του πάνω στα tapas με τον Γρηγόρη Χέλμη & την ομάδα του βολιώτικου ΜεΖέν, δημοφιλούς πέραν της βολιώτικης επικράτειάς του, είναι πλέον στο τιμόνι και οραματίστηκαν/υλοποιούν ένα κεφάτο μενού της παρέας, μικρομεσαίων πιάτων λογικής "όλα στη μέση", ανατρέποντας όλο το πρότερο (ατυχές;) γαστρονομικό παρελθόν του ΟΜΙΚΡΟΝ (σύντομα ωστόσο θα εγκαινιαστεί και το private fine dining τμήμα του εστιατορίου άλλου προσανατολισμού, και το καλοκαίρι θα μοιράζονται με το ΜΕΖΕ από κοινού τον υπέροχο κήπο).

Η κράτησή μας 3 ατόμων ήταν για βραδάκι καθημερινής. Το εντόπισα πολύ εύκολα (10'από το σπίτι μου) με μεγάλο πλεονέκτημα άνετου παρκαρίσματος στην οικιστική περιοχή, πολύ μακριά από την εστιατορική πιάτσα και το σχετικό κομφούζιο της Κηφισιάς. Ουσιαστικά στη θέση που βρίσκεται παίζει μπάλα μόνο του. Βρήκα πολύ ενθαρρυντική και την παρουσία αρκετού κόσμου για καθημερινή.

Ο έξω χώρος δυστυχώς παραμένει σκοτεινός ενώ η εσωτερική του εικόνα θεαματικά βελτιωμένη από την εικόνα 6 μηνών πριν. Η γκρι εντύπωση του ψηλοτάβανου διώροφου οικήματος έχει πλέον ξανοίξει με πιο μπεζ αποχρώσεις & έχει "γλυκάνει" με τα όμορφα ξύλινα τραπέζια και τις νέες μοντέρνες και ιδιαιτέρως αναπαυτικές βελούδινες καρέκλες σε εναλλασσόμενο ύφασμα που σπάει την μονοτονία/μονοχρωμία. Υπάρχει και η επιλογή να δειπνήσεις στο μπαρ με πλήρη οπτική επαφή σε αυτά που μαγειρεύονται μπροστά σου.

Φωτισμός άπλετος, συστοιχίες κρεμαστών φωτιστικών πάνω από την δεσπόζουσα ανοιχτή κουζίνα - να το παράδειγμα που δεν έχει τίποτα να κρύψει & τίποτα να φοβηθεί - αλλά και με ξεχωριστά φωτιστικά πάνω από το κάθε τραπέζι, δίνει αρκετό στυλ χωρίς να κουράζει. Φουλ θερμαινόμενη η αίθουσα με την πρέπουσα θαλπωρή κι ας είναι όλα τα τραπέζια περιμετρικά τοποθετημένα δίπλα στα τζάμια - εντελώς άκαπνη και περιέργως πώς, χωρίς μυρωδιές!
Στην μουσική λίγο μας τα χάλασε - Sade με Νατάσα Θεοδωρίδου με Rag N Bone Man με Κότσιρα είναι επιεικώς ασυνάρτητο το mix - αλλά ας μην είμαι αυστηρή, δεν κολλάω σε τέτοια.

Καλόγουστη και η art de la table, ολοκαίνουργια όλα τους τα είδη σερβιρίσματος, εκτίμησα την καλή δουλειά που έχουν κάνει και φαίνεται.
Η υποδοχή τους και το ξεπροβόδισμα ιδιαιτέρως θερμά, όπως και η σχέση εξυπηρέτησης καθ'όλη τη βραδιά, από όλο το προσωπικό και την γλυκύτατη υπεύθυνη με την πηγαία ευγένειά της. Να μην παραλείψω επίσης και τα τριζάτης καθαριότητας wc στο υπόγειο, με 4 διαφορετικά δωματιάκια για κάθε φύλο.

Να πω την αλήθεια τώρα: αυτό που αρχικώς με τράβηξε είναι το αναρτημένο μενού τους με τις τιμές του, τόσο χαμηλές που ήθελα να εξακριβώσω πού βρίσκεται το τυρί, πού η φάκα και πού το ποντίκι. Και χαίρομαι τόσο που διαψεύστηκα. Γιατί αναρωτιόμουν πώς τα κατάφεραν να τα συνδυάσουν όλα μαζί. Ε, τα κατάφεραν και μάλιστα αρκετά καλά.

Καταρχάς, περιμένεις το αυτονόητο εμφιαλωμένο με το καλησπέρα. Αμ δε. Έρχεται φιλτραρισμένο σε μπουκάλι με το λογότυπό τους και σε σερβίρουν κιόλας. Καλωσόρισμα δεν έχουν, παρά μόνο ένα κάπως αδιάφορο δικό τους ψωμί 2 ειδών, ασυνόδευτο προς 1e/άτομο. Ίσως πρέπει να το ταιριάξουν με ένα από τα υπέροχα ντιπ που φτιάχνουν στην κουζίνα τους.
Κατόπιν, οι σκανδαλωδώς φθηνοί μεζέδες δεν είναι καθόλου μικρές μερίδες. Αν θέλει κάποιος να παίξει μόνο εκεί, είναι για μοίρασμα 3-4 ατόμων. Εμείς δοκιμάσαμε τα εξής, που ήταν τελικώς πολλά:
- Τριλογία αλοιφών (5,50e), με έντονα καπνιστή αλλά καθόλου πικάντικη τυροσαλάτα, γευστική λευκή ταραμοσαλάτα & λίγο αδύναμη μελιτζανοσαλάτα. Όμορφη παρουσίαση σε ξύλινο πλατώ με ξεχωριστά μπωλ.
- Σαλάτα φασολιών (χάντρες) με chorizo, γιαούρτι, πίκλες. Εμφανισιακά αδικημένη, περίμενα κάτι άλλο, δεν δείχνει καθόλου ελκυστική. Γευστικά δεν είναι κακή, για κάποιον που του αρέσουν οι χάντρες. Το λάθος είναι η ανάμειξη όλων των υλικών μαζί που μπερδεύει. Πάντως φαγώθηκε σχεδόν εξ ολοκλήρου (5,50e).
- Patatas bravas (4e). Ελαφρώς παραλλαγμένη εκδοχή της original. Αρκετές χοντροκομμένες φρέσκες ωραία τηγανισμένες πατάτες, έρχονται ραντισμένες με pesto και σε ξεχωριστό μπωλ η ντοματόσαλτσα & η μαγιονέζα. Θα τις προτιμούσα πιο πικάντικες και με την αυθεντική αγιολί. Ωστόσο δεν έμεινε ίχνος τους.

- Τηγανιτός μπακαλιάρος με αλιάδα πατζαριού (5,50e). Απλά εντυπωσιακό οπτικά και εντυπωσιακά απλό γευστικά. Μη σας μπερδέψω. Ήταν άψογο και ο συνδυασμός των δύο κούμπωσε πολύ καλά.
- Φρέσκο απάκι σχάρας με λαδολέμονο και κρεμμυδάκι/ ντοματούλα σε καρέ. Κι όταν λέμε φρέσκο, εννοούμε κατάφρεσκο. Έρχονται σε τηγανάκι 5-6 λεπτές φέτες απίθανα τρυφερού απακίου (!!! ) που όμοιό του δεν έχω ξαναφάει. Εξαφανίστηκε. (4e)
- Από τα κυρίως, στη μέση μπήκαν τα κεφτεδάκια του φτωχού με κυδωνάτες πατάτες & τζατζίκι καρότου (7e), απίθανο απλό πιάτο και χορταστικό, οι άψογοι κεφτέδες έγιναν ανάρπαστοι.
Επίσης, η καπνιστή πανσέτα με πουρέ φρέσκου πράσινου μήλου, είναι όπως ακούγεται, κλασικό και απλό με το πράσινο μήλο να το ανεβάζει γευστικά (8,50) και τέλος το πιο ιδιαίτερο από όλα, ο γύρος τόνου όπου έρχεται ψιλοκομμένος πάνω σε απλή πίτα μαζί με τούφες δροσερού γιαουρτιού & ντοματομαιντανού (7,50e).

Από την μεγάλη και για όλα τα βαλάντια λίστα ποτών (ούζο, τσίπουρο, μπύρα νομίζω, και κρασί)
επέλεξα το ροζέ, Κεχρή Αφρός Ρόζα (100% ξινόμαυρο, 11,50 % βαθμών), που μας άρεσε πάρα πολύ όπως ήρθε παγωμένο και μας κέρδισε και με την τιμή του στα 12,50e.
Στους χρόνους τους ήταν πολύ καλοί και στο μάζεμα του τραπεζιού, ίσως λίγο γρήγοροι στη ροή των πιάτων που βγαίνουν πολυβόλο από την ανοιχτή και εντελώς αθόρυβα καλοκουρδισμένη κουζίνα τους.

Για το κλείσιμο είχαμε κέρασμα, δική τους mousse καφέ με χειροποίητο λουκουμάκι (πρωτότυπο) και μην ακούω γκρίνια του στυλ "λίγη χτυπημένη κρέμα γάλακτος με ολίγη από εσπρέσο" γιατί τουλάχιστον δεν ήταν μωσαικό. Το σύνολο με κανονική απόδειξη (να τα λέμε κι αυτά) από 63e στα 56,70e λόγω μικρής έκπτωσης από την κράτηση.

Από εμένα το ΟΜΙΚΡΟΝ ΜΕΖΕ παίρνει πράσινο φως, αρκεί να μην πάτε με πολύ υψηλές γαστρονομικές απαιτήσεις γιατί το πνεύμα του πλέον έχει προσαρμοστεί στα δεδομένα της εποχής. Για ένα χαλαρό βράδυ με μεγάλη παρέα σε όμορφο χώρο & με συνολικά καλό πακέτο νομίζω ότι αξίζει την δοκιμή. Εμάς μας ικανοποίησε σχεδόν απόλυτα!

Επίσκεψη στις 17/01

Στα Φουρνομαγειρέματα είχα πάει στο παρελθόν και είχα μείνει πολύ ικανοποιημένος. Δεν είναι μόνο το φαγητό, είναι η ατμόσφαιρα και η αντιμετώπιση του πελάτη, που κάνουν την επίσκεψη μια πολύ ευχάριστη εμπειρία, που θες να επαναλάβεις. Όταν έμαθα για τις αλλαγές ήμουνα περίεργος να δω το κανούριο περιβάλλον, γιατί όντως τα φουρνομαγειρέματα έχουν μια ξεχωριστή πρόταση να κάνουν: ""Τα φαγητά όλα είναι μαγειρεμένα στο φούρνο".

Ο καινούριος χώρος βέβαια έχει περιγραφεί και από τους προηγούμενους χρήστες (βλέπε Fratello και TOMIE). O εξωτερικός χώρος έχει γίνει αίθουσα καπνιζόντων ενώ ο εσωτερικός χώρος ενηλικιώθηκε (αν και μεταξύ μας μου άρεσε και ο παλιός) με ανετους καναπέδες και επιτυχημένους χρωματικούς συνδυασμούς.

Το φαγητό εξακολουθεί να είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα και φυσικά για εμένα ένα από τα signature dishes είναι το κότσι.. Έχω μιλήσει και στην παλαιότερη κριτική μου. Το κότσι είναι καταπληκτικό και λουκούμι.

Στα καθ'ημάς πήραμε εκτός από το κότσι, μια φουρνιστή σαλάτα (ψητά λαχανικά), σαγανάκι και πένες με κοτόπουλο.

Η εξυπηρέτηση ήταν γρήγορη και με χαμόγελο.

Ο λαογαριασμός ήρθε στα 40 ευρώ. Άριστο vfm.

Αν θα ξαναπάω και αν το προτείνω? Πιστεύω ότι τα φουρνομαγειρέματα προσφέρουν μια ξεχωριστή γαστριμαργική πρόταση και μια υπέροχη εμπειρία. Συνεχώς βελτιώνονται και το ψάχνουν. Οπότε η απάντηση είναι φυσικά και εμφατικά ναι.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη pyrrixos.

18 Ιαν 2019

Τον Παύλο δεν τον ήξερα προσωπικά. Δεν θα το ήθελα κιόλας. Γιατί δεν είχε ιδέα από φαγητό. Γρι. Πρέπει, θα μου πείτε, όλοι όσοι ξέρω να ξέρουν από φαγητό? Εντάξει, όχι. Δεν πρέπει. Όταν γράφω κριτικές όμως πρέπει. Τελεία και Παύλος.

Κι αυτός δεν έχει ιδέα. Τον έχει χαλάσει η δόξα, το χρήμα, η εποχή. Δεν ξέρω τι. Υπάρχουν, κιόλας, άνθρωποι που τον συμπαθούν. Άκουσον άκουσον. Ίσως να τον συμπαθούν γιατί ξέρει να φέρεται σωστά. Ως βασιλιάς, ξέρει πολύ καλά πως να πει αυτό που πρέπει τη στιγμή που πρέπει. Και αυτό μετράει. Ξέρει, για παράδειγμα, πως να επανορθώσει όταν σου φέρει την πίτσα σου χωρίς το προσούτο και το λάδι τρούφας που έλεγε η συνταγή ότι έπρεπε να περιέχει (μας έφερε ζυμάρι με τυρί και κρεμμύδι). Θα σου φέρει καινούρια με τη μια και θα προσφερθεί να σε κεράσει και οποίο γλυκό από τον κατάλογο θέλεις στο τέλος. Έξυπνος και έμπειρος.

Δεν ξέρει όμως να τρώει και αυτό δεν παραβλέπεται. Προσπαθεί να είναι μοντέρνος, το είδε μάλλον στην tv, αλλά ούτε τη βάση δεν καταφέρνει να πιάσει. Καλύτερα να μείνει στα κλασικά, της εποχής του.

Γιατί το λέω αυτό, θα ρωτήσεις.

Γιατί δεν γίνεται να παραγγέλνω αυγά με σως μπερναντεζ, σπανάκι και μανιτάρια και τελικά να τρώω μόνο το μπεργκερόψωμο πάνω στο οποίο εκείτοντο. Μου συμβαίνει πιο σπάνια από μια φορά τον χρόνο να αηδιάσω με αυτό που έχω μπροστά μου και ο Παύλος το κατάφερε. Γι' αυτό είναι καλή λύση, πάντα, τα πιάτα στη μέση και όχι να παίρνει ο καθένας το πιάτο του. Γλιτώνεις τις δυνατές απογοητεύσεις. Η φίλη που διάλεξε το αντίστοιχο πιάτο, αλλά με σως χολαντεζ και προσούτο, βίωσε περίπου το ίδιο συναίσθημα, αλλά, τουλάχιστον, αυτή τη φορά η σως ταίριαζε στο ψωμί, άρα άξιζαν 2/5 υλικά του πιάτου. Βελτίωση, ξεκάθαρα.

Είπα κάτι και για πίτσα όμως, σωστά? Αφού διόρθωσε το τραγικό λάθος του, ο Παύλος σέρβιρε μια προσεγμένη πίτσα με αχλάδι, μοτσαρέλα, προσούτο, καραμελωμένο κρεμμύδι και λάδι τρούφας. Το αχλάδι σε ποσότητα που μόνο ως αναφορά στον κατάλογο το παρατηρείς. Το κρεμμύδι απλώς αρκετά βρασμένο, για καραμέλωμα ούτε λόγος. Το προσούτο κατ’ άλλους καπνιστό και ωραίο, κατ’ εμέ ξεκάθαρα κακό. Η τρούφα το έσωζε, μύριζε υπέροχα. Όπως συνηθίζει. Αυτά όμως δεν ήταν τίποτα (τι μας λες τώρα?). Το μεγαλύτερο πρόβλημα ήταν η προπολεμική ζύμη. Αυτή που είχαν οι πιτσαρίες της γειτονιάς πριν 20 χρόνια. Η ψωμένια. Ούτε καν η τυπική αφράτη των αλυσίδων. Ψωμένια. Καμία σχέση με τις Ιταλικού τύπου ζύμες που θα φας σε διάφορα άλλα μαγαζιά. Είναι τόσο βαρετή η ζύμη, που αξίζει να φας τέτοια πίτσα μονάχα αν έχεις αφήσει όλα τα άλλα πιάτα του βασιλιά ανέγγιχτα, λόγω αηδίας. Όπως εγώ.

Είπα κάτι και για γλυκό. Στηρίχτηκα σε αυτό. Τον πίστεψα. Πίστεψα ότι με μια γλυκάρα θα ανατρέψει την κατάσταση και θα φύγουμε με χαμόγελο. Όταν η κοπέλα του σέρβις μας είπε ότι ο Παύλος ζήτησε να μας κεράσουν γλυκό σαν συγνώμη για το λάθος της πίτσας, ξέραμε ήδη τι θα ζητήσουμε. Το banofee. Το είχαμε μπανίσει πριν καν δούμε τα αλμυρά, όταν πρωτοκάτσαμε. Ευκολάκι. Ήρθε το εξής δημιούργημα μετά από 20 μόνο λεπτάκια, καθώς προφανώς στήθηκε εκείνη την ώρα και θα τρώγαμε φρέσκο πράγμα: βάση από σπασμένα, σε μεγάλα κομμάτια, digestive και πτι μπερ, από πάνω λίγες μπανάνες, από πάνω μια περίεργη κρέμα, από πάνω σαντιγί και από πάνω salted (δεν ήταν) caramel σως. Είναι, εύκολα, το χειρότερο μπανόφι της ζωής μου μέχρι στιγμής. 1. τα μπισκότα ήταν από το σούπερ μάρκετ, 2. δεν μπήκαν καν στον κόπο να φτιάξουν μια βάση μπισκότου, 3. λόγω του ότι ήταν σε μεγάλα κομμάτια υπήρχαν κενά αέρος στις μπουκιές σου, 4. ανάμεσα σε μπισκότα και μπανάνα δεν υπήρχε κρέμα (θα έπρεπε) για να τα “δένει” και πολλά άλλα τέτοια ερασιτεχνικά σφάλματα. Γιατί γίνεσαι μοντέρνος Παύλο? Μείνε στα της εποχής σου αν δεν μπορείς.

Άφησα το καλύτερο, όμως, σχετικά με τον Παύλο για το τέλος. Εκείνα τα παλιά χρόνια η ζωή κυλούσε με διαφορετικούς ρυθμούς. Δεν είχανε ίντερνετ, δεν είχανε μηχανές, δεν είχανε την αίσθηση για τον χρόνο που έχουμε σήμερα. Ο Παύλος, ως παραδοσιακός τύπος, αυτό το έχει κρατήσει μέχρι σήμερα. Αν πας, υπολόγιζε να περιμένεις 30-60 λεπτά μέχρι να έρθουν να πάρουν την παραγγελία σου και άλλα 20-30 λεπτά για κάθε διαφορετικό πιάτο που θα έρχεται. Συνολικά εμείς για να φάμε 4 πιάτα χρειαστήκαμε 3 ώρες στο νερό. Και πρόσεξε: δέκα λεπτά είδαμε τον κατάλογο και όλες τις υπόλοιπες στιγμές απλώς περιμέναμε.

Για να μην σε κουράζω άλλο, αν πας, θα έχεις κάνει πατάτα. Αν όμως πας, κάνε σου τη χάρη να μην πάρεις τίποτα από όσα σου ανέφερα. Ίσως σταθείς πιο τυχερός. Καλύτερα πήγαινε μόνο για καφέ, θα είναι μια χαρά.

· Κόστος πολύ νορμάλ για την περιοχή, γι' αυτό και το 2/4 στο vfm.

17 Ιαν 2019

Αν και το γνώριζα χρόνια το μαγαζί μόνο μία φορά στο παρελθόν το είχα επισκεφθεί, χωρίς όμως να μου αφήσει κάποια καλή ή κακή εντύπωση. Πρόσφατα, ψάχνοντας και για μια απλή μεσημεριανή έξοδο καθημερινής μέρας έπεσε η ιδέα για το Ρακάκι. Κατά τις 3 φτάσαμε στο κατάστημα, με κάποια τραπεζάκια να είναι γεμάτα.

Ο κατάλογος ικανοποιητικός σε προτάσεις, με χαρακτηριστικό ότι απουσιάζουν τα θαλασσινά/ψαρικά.

Αρχικά ήρθε εμφιαλωμένο νερό και ψωμάκι με κέρασμα ρακί.

Για τρία άτομα η παραγγελία περιλαμβάνει:
Σαλάτα Σταμναγκάθι με ρόδι και ανθότυρο. Εξαιρετική, πλούσια σε γεύση και ποσότητα.
Φάβα. Δεν είμαι φίλος, δεν δοκίμασα, ως μερίδα μεγάλη, οι άλλοι δύο φίλοι την έφαγαν όλη.
Ρεβύθια βραστά στο φούρνο. Πρώτη φορά δοκίμασα ρεβύθια στο φούρνο και την επόμενη φορά θα ξεκινήσω από αυτό το πιάτο την παραγγελία. Τρομερά γευστικό, με τυράκι και κρεμμυδάκι, ρεβύθια να λιώνουν στο στόμα. Πολύ καλό.
Ντομαδάκια χειροποίητα, Αρκετά τεμάχια μετρίου μεγέθους, συνοδευόμενα από λευκή γιαουρτοσος. Συμπαθητικό πιάτο, έχω φάει όμως και πιο "δυνατά".
Συκωτάκια αρνίσια. Μέτρια σε ποσότητα μερίδα, αρκετά γευστική. Αυτό που με "ενόχλησε" είναι ότι ήταν τρομερά ψιλοκομμένα. Πρακτικά δεν τα "πηρούνιαζες".

Συνοδεύσαμε το γεύμα με τσικουδιά.

Στο τέλος δεν υπήρχε κάποιο κέρασμα.

Γενικά οι γεύσεις του είναι καλές ενώ οι μερίδες κανονικές.

Εξυπηρέτηση: Το service γρήγορο. Ο κύριος που μας εξυπηρέτησε βέβαια αγέλαστος και τυπικά διεκπαιρεωτικός.

Χώρος:
Οι μισοί κάθονται μέσα και οι μισοί έξω στο πεζοδρόμιο (όχι στην πλατεία της Καισαριανής). Με εξαίρεση το καλοκαιρί που μου είχε φανεί προβληματικό το έξω (αρκετά αυτοκίνητα και κόσμος να περνάνε δίπλα σου, φασαρία από την πλατεία). Άνοιξη και Φθινόπωρο όμως το έξω φάνηκε συμπαθητικό (! ). Το μέσα μάλλον στριμωγμένο αν και ενδιαφέρον αισθητικά.
Το πάρκινγκ είναι πιο δύσκολο από ότι φαντάζεται κάποιος, αλλά δεν καταλήγει σε βάσανο.

Τιμές:
Για τα παραπάνω (+1 αναψυκτικό) 42 ευρώ. Fair enough.

Πρόταση: Σαλάτα σταμναγκάθι, Ρεβύθια βραστά. Γενικά το κατάστημα ξεχωρίζει γευστικά (ποιοτικά) σε μια περιοχή, που δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσιάζει με βάση το συγκεκριμένο κριτήριο.

17 Ιαν 2019

Μέρες γιορτών και μετά από προτροπή φίλης που είναι φανατική θαμώνας τόσο στις "Λεύκες", όσο και στο νεώτερο και πιο μοντέρνο αδερφάκι τους, τις "Lefkes on the side", βρεθήκαμε εκεί για brunch. Ξέρετε, είναι εκείνη η αμήχανη κατάσταση όπου πας σε ένα μοντέρνο εστιατόριο έχοντας ξυπνήσει αργά, για να φας γεύμα, ενώ έχει ήδη παρέλθει η ώρα για πρωινό...

Έτσι κι εμείς, παρέα τεσσάρων ατόμων, συναντηθήκαμε στο "Lefkes on the side" γύρω στις 2 το μεσημέρι, θέλοντας να πιούμε καφέ, αλλά και να φάμε κάτι, όχι όμως κυρίως γεύμα... Να σημειώσω ότι προηγήθηκε κράτηση, η οποία ήταν απαραίτητη, καθώς το εστιατόριο ήταν ασφυκτικά γεμάτο!

Για το χώρο, θα παραπέμψω στην περιγραφή του αγαπητού fratello: "Τρεις σαφώς διακριτοί χώροι: Ο κεντρικός με το κρεοπωλείο, την ανοικτή κουζίνα-ψησταριά και ένα εντυπωσιακό ξύλινο μοναστηριακού τύπου τραπέζι... Ο μικρός χώρος των μη καπνιστών στα αριστερά φιλοξενεί περιμετρικά το πωλητήριο.... Ο μεγάλος τέλος χώρος μπαίνοντας δεξιά... είναι πιο άνετος, πιο φωτεινός... " Να προσθέσω κι εγώ το παράπονό μου ότι ο καλύτερος και μεγαλύτερος χώρος διατίθεται για τους καπνιστές. Επίσης, στον χώρο των μη καπνιστών, όπου καθίσαμε, κι εμένα δεν μου έκανε θετική εντύπωση η μείξη φυσικού και τεχνητού πράσινου, ενώ πρέπει να σημειώσω ότι η πράσινη μοκέτα που μοιάζει με γκαζόν, έκρυβε άτσαλα κάποιες μικρές υψομετρικές διαφορές του δαπέδου, με αποτέλεσμα να δω τουλάχιστον 3-4 κυρίες με ψηλοτάκουνα παπούτσια να κινδυνεύσουν να πέσουν. Χρειάζεται προσοχή σε τέτοιου είδους λεπτομέρειες από καλά εστιατόρια, όπως φιλοδοξούν να είναι οι "Lefkes on the side". Κατά τα άλλα, στα θετικά να αναφερθούν η άνετη διάταξη των τραπεζοκαθισμάτων και η ζωηρή, ευχάριστη, γιορτινή, στο κλίμα των ημερών lounge μουσική.

Η ευγενέστατη και εξυπηρετικότατη υπεύθυνη μας έφερε κατάλογο ρωτώντας αν θέλαμε brunch με καφέ ή γεύμα. Επίσης, έφερε νερό βρύσης σε καλόγουστο μπουκάλι. Το νερό ανανεώθηκε πολλές φορές, χωρίς να χρειαστεί να το ζητήσουμε, ένα από τα πολλά σημάδια της άριστης εξυπηρέτησης που απολαμβάνουν οι πελάτες.

Η παραγγελία μας εκτός από καφέ και τσάι, περιλάμβανε τα ακόλουθα από τον κατάλογο του brunch:

- Ανάμεικτη σαλάτα με τηγανιτό μανούρι, φιστίκια Αιγίνης και γλυκό κυδώνι. Πολύ καλή σε ποιότητα και ποσότητα, φρεσκοκομμένα τα λαχανικά, πολύ νόστιμο το μανούρι.

- Πράσινη σαλάτα με σολομό, chia seeds και βινεγκρέτ μάνγκο τζίντζερ για τη λάτρη του σολομού φίλη μας, η οποία έμεινε πολύ ικανοποιημένη από τη γεύση της.

- Ισπανική ομελέτα με πατάτα, λαχανικά και chorizo. Σερβιρίστηκε σε ένα τεράστιο πήλινο. Εξαιρετική γεύση, μαεστρικά συνδυασμένα τα υλικά.

- Μπαγκέτα Μασσαλίας με σολομό μαριναρισμένο, κρέμα τυριού, αγγούρι και αυγό. Πολύσπορο, νόστιμο το ψωμί του χορταστικού αυτού σάντουιτς, γευστικά απογειωτικός ο συνδυασμός σολομού, τυριού κρέμα και αγγουριού.

- Rosti πατάτας με ιταλική coppa, κρέμα παρμεζάνα και μαρμελάδα ντομάτας. Κατά τη γνώμη μου το rosti πατάτας σε συνδυασμό με το ιταλικό αλλαντικό coppa άφηνε μια μάλλον βαριά γεύση στο στόμα.

- Γιαούρτι με μέλι, με φρέσκα φρούτα και granola. Η αρκετά μεγάλη ποσότητα από βρώμη, αναμειγμένη με διάφορους ξηρούς καρπούς, αποξηραμένα φρούτα και σπόρους δεν αναδείκνυε γευστικά το γιαούρτι, θα μπορούσε να ήταν και καλύτερο γευστικά...

Γενικά, πάντως, η γευστική αποτίμηση ήταν θετική. Προφανώς, επιφυλασσόμαστε σε επόμενη επίσκεψη να δοκιμάσουμε τα κρεατικά από το κρεοπωλείο, καθώς και τα γλυκά, όμως η εικόνα που σχηματίσαμε, (όπως άλλωστε και οι προγράψαντες fratello, Vaggg, PONTIKI, Ucook και aboutspy) είναι η εικόνα ενός μοντέρνου allday εστιατορίου που αξίζει να επισκεφτεί κάποιος με την παρέα του. Πληρώσαμε γύρω στα 16-17 ευρώ το άτομο που δεν τα λες και λίγα, όμως το value for money είναι αρκετά καλό, λαμβάνοντας υπόψη την εξαιρετική ποιότητα των υλικών, αλλά και το εξαιρετικό σέρβις. Προσωπικά, προγραμματίζω να ξαναεπισκεφτώ τις "Lefkes on the side", με στόχο ακόμα περισσότερες γευστικές εμπειρίες!

ΥΓ. Καλή χρονιά με υγεία για όλες και όλους τους χρήστες του ask4food! Μακάρι το 2019 να είναι γεμάτο χαρές, γευστικά ταξίδια και να φέρει την επανενεργοποίηση καλών φίλων και αξιόλογων χρηστών του site που έχουν να γράψουν κριτική εδώ και αρκετό καιρό!

16 Ιαν 2019

Όπως φαίνεται η ευρύτερη περιοχή του Χαλανδρίου έχει εξελιχθεί σε τεράστιο γαστρονομικό προορισμό. Μάλιστα, οι ιταλικές προτάσεις κατέχουν τα ηνία της γεύσης.... Μια νέα αξιόλογη άφιξη λίγων μηνών αποτελεί το Ιταλικό "Lollo's" με ιδιαίτερη έμφαση στην Pinsa Romana, την pizza που γίνεται pinsa, αφού παραπέμπει στην αρχαία Ρωμαϊκή παράδοση και δίνει έμφαση στην ιδιόμορφη light φαρίνα (ζύμη) από σιτάρι, ρύζι, σόγια και κυρίως λιγότερο νερό και αλάτι, στις σωστές αναλογίες και ωρίμανση! Πρωτοπόρος στην παραγωγή είναι το ειδικό αλεύρι Di Marco του πρωτοπόρου Corrado di Marco, που η τεράστια ανοιχτή κουζίνα του " Lollo's" σίγουρα θα θυμίζει κάτι από το εργαστήριο του παραπάνω Οίκου στη γείτονα χώρα! Ουσιαστικά, όσον αφορά τη γεύση δεν νομίζω ότι θα καταλάβετε τη διαφορά από την συνηθισμένη πίτσα, εκτός εάν είστε πινσαδόροι από κούνια!! Επιπλέον, για την σωστή εκτέλεση της πίτσας κάπου πληροφορήθηκα ότι έχει έρθει ειδικός ξυλόφουρνος από την Ιταλία!!
Το πρώτο πράγμα που παρατήρησα στον εσωτερικό χώρο είναι η εντυπωσιακή ημιανοιχτή κουζίνα με τα διαφανή τζαμάκια, όπου το προσωπικό με τις στολές του εργάζεται επιδεικνύοντας ζηλευτή προσήλωση.! Δίπλα από την κουζίνα, βρίσκονται ράφια με ποτήρια και μπουκάλια κρασί, ένα σημείο που συναντάς σε κάποια παραδοσιακή τρατορία. Ο υπόλοιπος χώρος αποπνέει κάτι το πολύ ευχάριστο: χρωματιστά τραπέζια και καθίσματα, λίγες ορχιδέες, ωραίος φωτισμός, πολλά παράθυρα περιμετρικά του χώρου, κομμάτια του χώρου με λευκούς σαγρέ τοίχους και περιποιημένες τουαλέτες στον ισόγειο ενιαίο χώρο! Υπάρχουν και λίγα τραπέζια στον εξωτερικό χώρο, δίπλα στην είσοδο, όπου θερμαίνονται με μανιτάρια (όπως και τμήμα του εσωτερικού χώρου). Σίγουρα το καλοκαίρι την παράσταση θα κλέψει ο εξωτερικός χώρος που, αν και κομμάτι του βρίσκεται επί της Εθν. Αντιστάσεως, έχει πολλές δυνατότητες αξιοποίησης. Το εστιατόριο στεγάζεται σε μία παλιά λευκή και ημικυκλική μονοκατοικία που έχει πραγματικά μεταμορφωθεί με απλό και φίνο γούστο!! Ευτυχώς και επιτυχώς, η Χριστουγεννιάτικη διακόσμηση περιοριζόταν σε λίγες κρεμαστές μπάλες και στην επένδυση με φωτάκια κάποιων κορμών δένδρων.
To Lollo's εδώ και περίπου δέκα χρόνια περιποιείται με επιτυχία τους επισκέπτες του στην Χώρα της Αντιπάρου και αποτελεί το δημιούργημα ενός ζευγαριού Ιταλών. Τους συναντήσαμε στο εστιατόριο, καθώς η ευγενέστατη οικοδέσποινα πήρε την παραγγελία μας. Ο σύζυγος επέβλεπε την κουζίνα. Εκεί βρισκόταν και οι δύο Έλληνες΄ συνεργάτες τους που έχουν κατά κάποιο τρόπο αναλάβει την αθηναϊκή πρωτοβουλία. Ο ένας μάλιστα
( ο άνδρας ) ρωτούσε με μεγάλο ενδιαφέρον τις εντυπώσεις των πελατών!!
Θα έλεγα ότι σταθήκαμε τυχεροί για τους εξής δύο λόγους: Παρά το γεγονός ότι δεν είχαμε κάνει κράτηση, Σάββατο 05.01, βράδυ, βρήκαμε, σε ένα κατάμεστο εστιατόριο, για δύο περίπου ώρες κάποια θέση. Η δεύτερη τύχη, για τα δικά μου τουλάχιστον γούστα, είναι ότι αυτή η θέση βρισκόταν στο μεγάλο γρανιτένιο μοναστηριακό τραπέζι, ή τραπέζι της επικοινωνίας, στο βάθος του χώρου δεξιά!! Βρισκόμασταν σε απόσταση αναπνοής από διάφορους θαμώνες. 'Ολοι μαζί αφουγκραζόμασταν ο ένας τον άλλο με επίκεντρο τα πιάτα που σερβίρονταν, σαν μια περιχαρής συντροφιά συνδαιτυμόνων!!
Δοκιμάσαμε τα εξής:
Σαλάτα με σολομό και αβοκάντο (15,00), πλούσια σαλάτα με μπόλικο σολομό και αρκετά κομμάτια αβοκάντο πάνω σε μπόλικη ρόκα. Επιτέλους, μια "τίμια" σαλάτα, που ότι γράφει ο κατάλογος το περιλαμβάνει και το πιάτο!!
Pinsa Lollo's (15,00), πίτσα που ανήκει στις Gourmet πίτσες και περιλαμβάνει μοτσαρέλα, χτυπητό αυγό πεκορίνο ρομάνο και μαύρο πιπέρι και κρέας τύπου μπέικον. Πρόκειται, όπως συμβαίνει με τις περισσότερες pinse, για ένα σχεδόν οβάλ σχήμα πίτσας με πολύ λεπτή ζύμη, χωρισμένο σε τέσσερα μεγάλα κομμάτια, σχεδόν τετράγωνα. Πραγματικά, από την πρώτη μπουκιά, εκτιμήσαμε την δουλειά της κουζίνας καθώς επρόκειτο για καταπληκτική γεύση!!
Εδώ να αναφέρω ότι οι πίτσες διακρίνονται σε Gourmet ( ΕΥΡΩ 15 -19,00), Rosse (12-16,00), Bianche (12-16,00), Picante (9-15,00) και Vegane (9-15,00).
Υπάρχουν και διάφορα επιπλέον υλικά που μπορούν να προστεθούν και αναφέρονται στο κάτω μέρος του καταλόγου (1-12,00).

Τonnarelli με γκοργκοντζόλα, καρύδια και παρμεζάνα (14,00), παραδοσιακά ζυμαρικά από το Λάτσιο, τα οποία μοιάζουν με πλακουτσοτά σπαγγέτι και είχαν ετοιμαστεί άψογα, σερβιρισμένα σε βαθύ λευκό πιάτο. Τα ζυμαρικά αυτά ανήκουν στην Pasta Fresca του εστιατορίου. Σερβίρεται επίσης: Pasta, Pasta secca και Pasta per Bambini!!

Ο κατάλογος είναι αρκετά επεξηγηματικός όσον αφορά τα υλικά των πιάτων. Επιπλέον, αναφέρεται αναλυτικά στα χαρακτηριστικά αλλαντικών και τυριών, καθώς και στη σημασία που έχουν για το εστιατόριο οι φρέσκιες πρώτες ύλες!

Μας χάλασε κάπως η απουσία κάποιου σουπλά στο τραπέζι, καθώς πολλές φορές ήρθαμε σε αμηχανία με το τι θα κάνουμε τις λερωμένες πετσέτες μας ( που δίδονταν με φειδώ ), πόσο μάλλον όταν ακριβώς δίπλα μας βρίσκονταν άλλοι άνθρωποι!!!

Ήπιαμε κρασί Ροζέ Γέννεσις Κεχρή, σε ποτήρι (9,00/έκαστο). Τέλειο κρασί που εναρμονίστηκε άψογα με το φαγητό μας!
Συναντάμε στον κατάλογο αξιόλογες οινικές προτάσεις από Ιταλικά και Ελληνικά κρασιά. Κάποιο π. χ κόκκινο Chianti Superiore θα σας στοιχίσει ΕΥΡΩ 22,00 και θεωρώ ότι θα ταιριάζει με κάποια "κόκκινη" πίνσα αλλά και με την λιτή Ρωμαϊκή και λαϊκή παράδοση αυτού του εδέσματος...

Από τα γλυκά δοκιμάσαμε ένα προφιτερόλ (7,00), σερβιρισμένο σε λευκό βαθύ πιάτο ( μεγάλη ποσότητα ) έμοιαζε ιδιαίτερα ελκυστικό. Ωστόσο, η γεύση ήταν πολύ μέτρια και μόνο και μόνο για αυτό το γλυκό το τεσσάρι που θα έδινα στη γεύση έγινε τρία!!! Εν ολίγοις, το γλυκό ήταν πολύ κατώτερο της ποιότητας των φαγητών...

Στο τέλος μας κέρασαν νοστιμότατο λιμοντσέλο!
Ταπεινή μου πρόταση είναι να ξεφύγουν από το τόσο passe κέρασμα του λιμοντσέλο και να βρουν κάτι (γλυκό ή ποτό ) πιο πρωτότυπο, ισότιμο των γεύσεων και της φινέτας του χώρου!

Ο λογαριασμός έρχεται σε κουτάκι - βιβλίο!

Οι εραστές του Ιταλικού φαγητού θεωρώ ότι θα ικανοποιηθούν στο έπακρο από τις φίνες γεύσεις του "Lollo's". Ταυτόχρονα, το περιβάλλον σίγουρα θα τους κερδίσει!!