ΙΒΙΛΑΪ

Μεζεδοπωλεία

Κολοκοτρώνη 1 & Κύπρου, Ν. Ερυθραία [Χάρτης]

Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Προσωπικά το συμπάθησα σαν μαγαζί απ' την στιγμή που πάρκαρα ακριβώς απέναντι (τουτέστιν παρκάρισμα εύκολα) Παρασκευή βραδάκι..

Είναι αυτό που λέμε για τέτοιους χώρους ''ζεστός'' και συμπαθητικός με χαρούμενες πινελιές όχι όμως και υπερβολικές τύπου ''κίτς'' εν' ολίγη δεν με χάλασε κάτι (μην είμαστε και υποχόνδριοι άλλωστε ένα ρημαδογεύμα θα κάνεις δεν θα το αγοράσεις κιόλας όχι το λέω γιατί διάβασα και κάτι παρακάτω σχετικά με την πίεση της βρύσης και μου'ρθε λίγο ''ντουβρουτζας'')
Εξυπηρέτηση άμεση και ευγενικό καλωσόρισμα από το προσωπικό μας έδειξαν ένα τραπέζι άνετο και μας ρώτησαν απλά εάν μας ικανοποιεί ή αν θέλουμε κάπου αλλού. Τι πιο ωραίο απ'αυτό! Αμέσως ήρθαν και οι κατάλογοι και το δροσερό νεράκι.

Γεύση εγώ του βάζω 4 διότι ποιοτικά στην γύρω περιοχή για να φάει κανείς πρέπει να τα χώσει.. Αρχικά αρκετές επιλογές, πολύ νόστιμες σαλατούλες (ειδικά η Ιβαλάϊ εξαιρετική) και μάλιστα αυτό πάει για την εξυπηρέτηση που λέγαμε πιο πάνω επειδή τους ζήτησα να μην βάλουν πολύ ντρέσινκ το παιδί που μας σέρβιρε μου το έφερε ξεχωριστά με ένα κουταλάκι και μου είπε χαρακτηριστικά ''έτσι θα βάλατε όσο εσείς νομίζεται'' και αυτό το βρήκα πολύ ξηγημένο, άλλα και η απλή ντομάτα αγγούρι ήταν νοστιμότατη και τραγανή με την ελίτσα της και όλα τα συναφή όπως σε όσους αρέσει η πολίτικη την κάνουν τέλεια, καβουρόψιχα που πήρε η παρέα την τσάκισαν (εγώ λόγο αλλεργίας jamais όπως και όλα τα θαλασσινά-οστρακοειδή), σαρδελίτσα ψητή μούρλια, γαύρος μαριναρισμένος εξαιρετικός και ηλίου φαεινότερον ότι τον φτιάχνει μάστορας μερακλής και ωραίος, για ψάρι πήρα μια γλώσσα ψητή η οποία κατέφθασε φρεσκότατη, ζουμερή με πλούσιο ψαχνό που άλλη τόση να ήταν θα την έκανα να, γεμάτη άρωμα και νοστιμιά και να σημειώσω ότι για ψητό θεωρείται δύσκολο ψάρι γιατί στεγνώνει και το χάνεις για πλάκα! Πάντως μείναμε όλοι πολύ ευχαριστημένοι στην παρέα απο τα πιάτα μας..

Το βρήκα πολύ καλό και στις τιμές του καθότι στην περιοχή και γύρο απ'αυτή για να πεις θα φάω ποιοτικά καλά και μάλιστα ψάρι ε όσο να πεις θα το ''νιώσεις'' € καλά καλά...
Αδέρφια το συστήνω ανεπιφύλακτα έστω για μία δοκιμή δεν θα το μετανιώσετε..
Ααα να σημειώσω ότι στο τέλος κερνάνε και νοστιμότατο σιμιγδαλένιο χαλβά και κάτι ατομικά σιροπιαστά γλυκάκια, όλα τους υπέροχα!!

Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Η κριτική μου θα ξεκινήσει ανάποδα! Από το επιδόρπιο δηλαδή.

Και τι επιδόρπιο! Χαλβάς!

Που συνήθως είναι συνυφασμένος με το πιο πρόχειρο, εύκολο και γρήγορο γλύκισμα που επιλέγουν τα περισσότερα κουτούκια/μεζεδοπωλεία για να σε κεράσουν και να σε αποχαιρετήσουν.

Εδώ μιλάμε για κάτι τελείως διαφορετικό. Μπορεί στο μάτι να μην σε ενθουσιάζει αλλά με την πρώτη μπουκιά καταλαβαίνεις πως η παραδοσιακή ελληνική ζαχαροπλαστική μπορεί να κάνει θαύματα.

Αξιοπρεπέστα και τα υπόλοιπα πιάτα με θαλασσινά που δοκιμάσαμε χωρίς να υστερεί κάποιο και με τη συνολική αίσθηση πολύ θετική αλλά και χωρίς να μπορώ να εντοπίσω ενα που να με σαγηνεύσει ( η απόπειρα με τις καλομαγειρεμένες γαρίδες με το θυμάρι θα είχε την προοπτική να το κάνει αλλά η εκτέλεση με συγκράτησε).

Ο χώρος παραπέμπει σε κλασσική ταβέρνα άρα αποκλείεται αυτός να είναι ο θελκτικός λόγος που θα σε οδηγήσει εκεί ενώ το service επαγγελματικό και δίχως προβλήματα.

Τραγούδι για Κυριακή Μεσημέρι:

Σωκράτης Μάλαμας-Οι πρώτες λέξεις

https: //www. youtube. com/watch?v=XHOp5xnXaVY

Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Η έξοδος για φαγητό - και όχι μόνο στην Αθήνα - είναι μια από τις αγαπημένες μας συνήθειες με την σύζυγό μου, που συνάμα είναι και πολύ πρακτική, καθώς η ασχολίες και η ένταση της καθημερινότητας δε μας αφήνουν πάντοτε ελεύθερο χρόνο για σπιτικό φαγητό.

Ανέκαθεν πίστευα, ως γνήσιος καλοφαγάς, ότι η απόλαυση (ή η δυσαρέσκεια) από όποια γαστριμαργική εμπειρία δεν ολοκληρώνεται, εάν δεν την διηγηθείς, εάν δεν καταστήσεις και άλλους κοινωνούς σε αυτήν. Ετσι αποτολμώ, μέσα από αυτή την αξιόλογη ιστοσελίδα, την πρώτη καταγραφή μιας τέτοιας εμπειρίας, με την ελπίδα ν' ακολουθήσουν κι άλλες, όχι τόσο σαν κριτική αλλά περισσότερο σαν απόπειρα επικοινωνίας με άλλους "συναδέλφους" καλοφαγάδες προς ανταλλαγή απόψεων και εντυπώσεων.

Χθες λοιπόν επισκεφθήκαμε την ψαροταβέρνα ΙΒΙΛΑΪ στη Νέα Ερυθραία. Μεσημεράκι, δεν είχε μαζευτεί ακόμη πολύς κόσμος, βρήκαμε εύκολα τραπέζι.
Το παρκάρισμα στην παρακείμενη πλατεία πολύ εύκολο και η πρόσβαση επίσης, καθώς, κατεβαίνοντας την Χαριλάου Τρικούπη και μπαίνοντας από Ηρώων Πολυτεχνείου, βγαίνεις "καρφί" στον στόχο.

Ο χώρος ήταν απλός, άνετος και καθαρός. Το μαγαζί είναι πάνω στην πλατεία, ισόγειο, διαθέτει δύο "βεράντες", ιδανικές για τις ηλιόλουστες ημέρες. Οι τουαλέτες ήταν καθαρές, κάποιες λεπτομέρειες όμως, όπως η ανεξέλεγκτη πίεση του νερού της βρύσης, όταν πλένεις τα χέρια σου, θα μπορούσαν να προσεχθούν καλύτερα.
Το κατάστημα διαθέτει wi-fi, για τους "μονίμως απασχολημένους" σαν ελόγου μου......

Πάμε στο "ζουμί" ομως.
Η παραγγελία ήταν:

- Μία σαλάτα ΙΒΙΛΑΪ: Οποία απογοήτευσις! Πρασινάδες "ατάκτως ερριμμένες", με μια "υποψία" από ντοματίνια και έναν-δύο σπόρους ρόδι!! Ντρέσινγκ κάτω του μετρίου. Πρέπει να το ξανασκεφτούν άμεσα!

- Μία μερίδα μπακαλιαροκεφτέδες: Καλή προσπάθεια, ας μου επιτραπεί η έκφραση "ξυπνητζίδικη". Λιγότερο αλμυροί του αναμενομένου αλλά τρωγόντουσαν.

- Δύο μερίδες πατατούλες τηγανητές: Πολύ καλές. Ξερότηγανισμένες ροδέλλες, φρέσκες, εύγευστες, χωρίς καν υποψία "λαδίλας"

- Χταποδάκι ψητό: Καλοψημένο, νόστιμο αλλά, σύμφωνα με την γενική εκτίμηση της παρέας, αρκετά σκληρό

- Γαρίδες ψητές, μαριναρισμένες με θυμάρι: Εκπληκτικές! Η παραγγελία - must του καταστήματος! Η γυναίκα μου, γνωστή "γαριδολάτρης", έκανε πάρτι. Γευστική εμπειρία, που την συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όλους.

Το νεώτερο μέλος της παρέας μας, ο γιος μας, δε νήστευε και παρήγγειλε:

- Μια μερίδα κεφτεδάκια τηγανητά: Δήλωσε ικανοποιημένος.

- Ένα σαγανάκι: Αλλη αποκάλυψη! Ήλθαν τρία "μπαστουνάκια" αφράτο καλοτηγανισμένο κασέρι, που τον ξετρέλαναν! Εμπιστευόμενοι την κρίση του, σίγουρα θα παραγγείλουμε, όταν θα ξανάρθουμε σε περίοδο μη νηστείας.

- Στο τέλος, κέρασμα, μία ακόμη γευστική απόλαυση: Χαλβάς. Όχι όμως αυτό το "λαδερό κατασκεύασμα", που σερβίρεται στα περισσότερα εστιατόρια αλλά μία εξαιρετική δημιουργία της ελληνικής ζαχαροπλαστικής, ιδανικό επιστέγασμα σε ένα ωραίο γεύμα!

Εξυπηρέτηση: Γρήγοροι, ευγενικοί αλλά όχι τόσο συντονισμένοι μεταξύ τους. Το σαγανάκι του νεαρού, παραγγέλθηκε κανονικά, μαζί με τα υπόλοιπα και στην πορεία.... ξεχάστηκε! Όντες "σκασμένοι" από τα υπόλοιπα, δεν το αναζητήσαμε, περισσότερο για το τυπικό, ρώτησα για την τύχη του για να εισπράξω την απάντηση από άλλο σερβιτόρο, ότι: "σαγανάκι τέλος"! Και την στιγμή, που είμασταν έτοιμοι να πληρώσουμε, ο πρώτος σερβιτόρος, αυτός, που είχε πάρει την παραγγελία, "προσγείωσε" με μεγαλοπρέπεια στο τραπέζι μας το "εξαφανισμένο" σαγανάκι!!
Αδέλφια, οργανωθείτε, γιατί χανόμαστε!

VfM: Για όλα τα παραπάνω (συν 4 αναψυκτικά), τρία άτομα πληρώσαμε 63 €, ήτοι 21€ το άτομο. Not bad.... που λένε και στο χωριό μου!!

Συμπέρασμα! Θα ξαναπάμε. Ο κατάλογος μεγάλος και δεν είχαμε την ευκαιρία να γευθούμε τις φιλεταρισμένες σαρδέλες και το μαρινάτο γαύρο, που έχουμε ακούσει καλά λόγια. Κάποια πιάτα σας τα συστήνω ανεπιφύλακτα. Και πιστεύω ότι την επόμενη φορά θα το βρω ακόμη καλύτερο.

Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Το Ιβιλάϊ είναι ένα από τα κλασικά μαγαζιά της Ερυθραίας για περισσότερο από 20 χρόνια.

Παρά το ότι μένω κοντά στο συγκεκριμένο μαγαζί είχα σταματήσει να το επισκέπτομαι αρκετά χρόνια, διότι ο χώρος θύμιζε παραμελημένο καφενείο αλλά κυρίως διότι οι τιμές των πιάτων δεν είχαν καμία σχέση με την ποιότητα.

Πρόσφατα άλλαξε διεύθυνση και οι νέοι ιδιοκτήτες έχουν κάνει εξαιρετική δουλεία, μεταμορφώνοντας το μαγαζί σε έναν πολύ όμορφο και ζεστό χώρο.
Τα πάντα είναι προσεγμένα και καθαρά, χωρίς όμως υπερβολές που κουράζουν.

Το καλοκαίρι είναι μια πολύ όμορφη αυλή αρκετά ευρύχωρη λόγω του μεγάλου πεζοδρομίου, αλλά και τον χειμώνα ο χώρος για τους καπνίζοντες είναι μεγάλος και έχουνε φροντίσει να μην τον υπερφορτίσουν με τραπέζια με αποτέλεσμα να μπορείς να ευχαριστηθείς την βόλτα σου χωρίς να ασφυκτιάς.

Η εξυπηρέτηση είναι πάρα πολύ προσεγμένη και τα πιάτα έρχονται στο τραπέζι σου με νορμάλ ρυθμό και χωρίς καθυστερήσεις.

Το προσωπικό είναι πολύ ευγενικό και εξυπηρετικό, χωρίς επιτηδευμένο στυλ – κάτι που συνηθίζεται στα μαγαζιά των Β. Π. και κουράζει - και εξυπηρετεί πολύ αποτελεσματικά ακόμα και σε ώρες αιχμής.

Το φαγητό τώρα που είναι και το σημαντικότερο.

Ξεκινώντας από τη δική μου αδυναμία, τις γαρίδες, νομίζω ότι εδώ τις βρήκα στην καλύτερη εκδοχή τους και πολύ σωστά μαγειρεμένες.

Ειδικότερα οι γαρίδες μαριναρισμένες και ψημένες με θυμάρι είναι ότι καλύτερο έχω δοκιμάσει.
Εξίσου καταπληκτική είναι και η γαριδομακαρονάδα.

Επίσης όλα τα τηγανιτά είναι εξαιρετικά χωρίς πολύ λάδι και “ελαφρυά”.
Έχει μεγάλη ποικιλία ορεκτικών και πολύ νόστιμες σαλάτες.

Αυτό που αξίζει να αναφερθεί είναι ότι τα σχεδόν όλα τα πιάτα σερβίρονται σε ποσότητες ικανοποιητικές, έως μεγάλες, χωρίς να αλλοιώνεται η ποιότητα.

Στο θέμα του κόστους τώρα.

Γενικότερα, όσες φορές έχω επισκεφτεί το Ιβιλάϊ, ο λογαριασμός είναι απόλυτα φυσιολογικός.

Την τελευταία φορά ήμασταν τρία άτομα και πήγαμε απογευματάκι απλά για να “τσιμπίσουμε κάτι”, κυρίως για να πιούμε ένα τσιπουράκι!

Παραγγείλαμε τα εξής:
Μία σαλάτα βραστών λαχανικών (ποσότητα σίγουρα για 4 άτομα) η οποία είχα μπρόκολο, κουνουπίδι, παντζάρια, χόρτα και κολοκυθάκια

Τυρκαυτερή (πραγματικά καυτερη! )

Πατάτες τηγανιτές (κομμένες στρόγγυλα τραγανές και στεγνές)

Αθερίνα τηγανιτή (επίσης πολύ μεγάλη μερίδα)

Γαρίδες ψητές με θυμάρι (6 μεγάλες γαρίδες)

Και 2 καραφάκια τσίπουρο

Ο λογαριασμός ήταν 48€, τιμή που θεωρώ φυσιολογική και για την ποσότητα αλλά κυρίως για την ποιότητα.

Αποτελεί μία από τις βασικές μου επιλογές για ψαρομεζέδες και το συστήνω ανεπιφύλακτα, για μία πολύ όμορφη και χαλαρή έξοδο.

Μεζεδοπωλεία - Ν. Ερυθραία, Αθήνα

Οι επισκεψεις μου στο Ιβιλαι ειναι συχνες, καθως μενω αρκετα κοντα και αποτελει σταθερη επιλογη για την εξοδο του σαββατοκυριακου η για βραδακι καθημερινης. Προκειται για ενα μαγαζι που εχει κερδισει την εμπιστοσυνη μου σε ολα τα σημεια. Ενας πολυ καθαρος και ανακαινισμενος χωρος, πραγματικα ευχαριστος(ιδιαιτερα το καλοκαιρι, που ανοιγει και καθεσαι εξω, σε δροσια και στη σκια που κανουν τα δεντρα), σε εναν σχετικα ησυχο δρομο και με θεα σε πλατεια.

Το προσωπικο ευγενεστατο και γρηγορο, παντα προθυμο να σε εξυπηρετησει ακομα και οταν το μαγαζι ειναι απολυτα γεματο, στις ωρες αιχμης.. Και περναμε στο φαγητο, που ειναι και το σημαντικοτερο.. Ολα νοστιμα, καλομαγειρεμενα, αξιοπρεπεστατες μεριδες και σε τιμες απολυτα λογικες, αν λαβουμε υποψη μας τα δεδομενα των βορειων προαστειων. Προτεινω γαυρο μαρινατο, που ειναι πεντανοστιμος, τη φιλεταρισμενη σαρδελα, φρεσκοτατη και συνοδευομενη απο μια πολυ νοστιμη σαλτσα, το μυδοπιλαφο και την καραβιδοψυχα (εξαιρετικα τηγανισμενη, χωρις πολυ λαδι).

Αν ειστε λατρεις της γαριδας, μην παραλειψετε να παραγγειλετε γαριδομακαροναδα (ποσοτητα αρκετη για να τη μοιραστουν 2 ατομα), καθως και κριθαροτο με γαριδες. Για οσους αγαπουν τα μεζεδακια, εχει πολυ ωραιους μπακαλιαροκεφτεδες και τοματοκεφτεδες, πραγματικα σαν σπιτικους! Τωρα μενει σ' εμενα και στην παρεα μου να δοκιμασουμε και τα πιατα απο τον εξτρα καταλογο, με την υπογραφη της Μαριας Εκμετσιογλου, που σιγουρα εχουν ιδιαιτερο ενδιαφερον και πολιτικες γευσεις!

Στο τελος, ερχεται παντα ενα κερασμα απο το μαγαζι, μια γενναιοδωρη μεριδα σιμιγδαλενιου χαλβα (πολυ διαφορετικου ομως απο την συνηθισμενη συνταγη) και γλυκα ταψιου. Φευγουμε παντα απολυτα ικανοποιημενοι, με ενα χαμογελο, ως την επομενη μας επισκεψη στο Ιβιλαι. Ειναι ενα ωραιοτατο στεκι για καλοφαγαδες στην περιοχη των βορειων προαστειων, που αξιζει να γινει γνωστο σε οσο το δυνατον περισσοτερους!