ΠΕΥΚΟ

Μοντέρνες ταβέρνες

Τήνου 12, Μελίσσια [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Ανοιχτα απο Τριτη εως Κυριακη [19.00 μεχρι αργα το βραδυ] Κυριακες και το μεσημερι
Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Δέχεται πιστωτική κάρτα Υπάρχει εξωτερικός χώρος Φιλικό για οικογένειες/παιδιά Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Ψαγμενα κρεατα ψημενα με γνωση στα καρβουνα. Ανοιχτα καθημερινα εκτος Δευτερας. Κυριακη μονο μεσημερι. Αναλλαμβανουμε καθε ειδους εκδηλωσεις

Γράψε τη δική σου κριτική

Μοντέρνες ταβέρνες - Μελίσσια, Αθήνα

Ταβέρνα με κλασική και σταθερή αξία στο πέρασμα των ετών στην περιοχή των Μελισσίων. Σίγουρα για κάποιον που δεν είναι της περιοχής είναι αρκετά δύσκολο να την εντοπίσει, καθώς βρίσκεται χωμένη κυριολεκτικά σε ένα στενάκι των Μελισσίων. Μπορείς ακόμη και να την προσπεράσεις αν δεν πας προσεκτικά ή αν δεν γνωρίζεις πού ακριβώς βρίσκεται.

Το καλοκαίρι μπορεί κάποιος να καθίσει στην αυλή η οποία σου μεταδίδει το αίσθημα της κλασικής γειτονιάς περασμένων εποχών και αποπνέει οικογενειακή ζεστασιά. Το ίδιο αίσθημα όμως θαλπωρής σου μεταδίδει και το εσωτερικό, ειδικά όταν έχει κρύο, γιατί η ταβέρνα διαθέτει και τζάκι. Η εσωτερική διαρρύθμιση δίνει την εντύπωση ότι οι χώροι δημιουργήθηκαν σταδιακά και έγιναν προσθήκες προϊόντος του χρόνου. Ο χώρος λοιπόν, είναι χωρισμένος σε διαφορετικά μέρη, εν είδει δωματίων. Εντύπωση κάνει η πολυχρωμία με τις καρέκλες αλλά και τα παραδοσιακά ρετρό διακοσμητικά αντικείμενα. Έχει επίσης και γωνιές με καναπέδες ή άλλα μεγαλύτερα τραπέζια για πολυπληθείς παρέες.

Η εξυπηρέτηση καλή, πρόθυμη, ζεστή, φιλότιμη. Η κυρία που μας πήρε παραγελία και μας σέρβιρε είχε την προθυμία να μας εξηγήσει και να μας κατευθύνει αναλόγως.

Στα του μενού θα χαρακτήριζα τον κατάλογο παραδοσιακό με τα κλασικά ψητά ελληνικά εδέσματα αλλά και με αρκετές πινελιές δημιουργικής ελληνικής κουζίνας και gourme γεγονός που κατατάσσει την ταβέρνα στις μοντέρνες.

Η αλήθεια είναι ότι ο κατάλογος είχε πολλά και αρκούντως ενδιαφέροντα πιάτα και δυσκολευτήκαμε αρκετά να επιλέξουμε. Παραγγείλαμε λοιπόν και δοκιμάσαμε τα εξής:

- Πατάτες τηγανητές με τηγανητά αυγά, έναπιάτο που κατά τη γνώμη μου είναι όλα τα λεφτά, τύφλα να έχουν τα ψητά και τα υπόλοιπα. Καταφτάνει γαβαθούλα με τις πατατούλες τούρλα και από πάνω τα αυγουλάκια ολόζεστα. Απλή αποθέωση. Πόσο απλό και καθημερινό μπορεί να είναι ένα πιάτο και ταυτόχρονα πόσο απίθανο γευστικά; Less is more τελικά.

- Μαστέλο Χίου με γλυκό ντοματίνι. Πραγματικά ο συνδυασμός πέρα από την γκουρμεδιά είναι πολύ καλός γευστικά. Η νοστιμιά ξεχείλιζε πανταχόθεν.

- Χοιρινά παντσετάκια με πατάτες τηγανητές, σε πολύ ικανοποιητική μερίδα, σωστά ψημένα με κανονικό λίπος και ζουμερά.

- Παϊδάκια γάλακτος με πατάτες τηγανητές, πιάτο κλασικό και διαχρονικό, μια χαρά.

- Ψητή μελιτζάνα Σαντορίνης, ίσως το μοναδικό πιάτο που δεν μας ενθουσίασε. Δεν ξέρω τι έφταιγε, το ψήσιμο, το αλάτι, δεν μας άφησε κάτι ως γεύση: άχρωμο, άοσμο, άγευστο.

- 1 κόκα

Στα συν της ταβέρνας:
- Στην αρχή καταφτάνει φρεσκοψημένο, ζεστό, "αχνιστό" ολόκληρο καρβελάκι χειροποίητο που πραγματικά το τρως και σκέτο. Είναι όλα τα λεφτά.
- Νερό σε κανάτα που ανανεώνεται συνεχώς.
- Οι τιμές που είναι πολύ καλές. Τα παραπάνω ανήλθαν σε 34.50 ευρώ.
- Ο κατάλογος που είναι παραγματικά πολύ ενδιαφέρων και σίγουρα όποιος πάει, θα αφήσει ανοιχτούς λογαριασμού, εκτός αν πάει με μεγάλη παρέα και έχει τη δυνατότητα να δοκιμάσει ποικιλία πιάτων. Τι να πρωοαναφέρω από αυτά που ζήλεψα και δεν κατάφερα να δοκιμάσω: κοτομπουκιές στα κάρβουνα, φλογεράκια, τηγανόψωμο χειροποίητο, τυροπιτάκια στα κάρβουνα. Κάποιες φορές έχει και πιάτα εκτός κατάλογου.

Ιούλ

Στο ΠΕΥΚΟ βρέθηκα με παρέα φίλων ένα βραδάκι καθημερινής. Δυστυχώς έκανε ψύχρα, έτσι προτιμήσαμε να καθίσουμε στο μέσα, στεγασμένο χώρο και σαφώς βγήκαμε χαμένοι. Γιατί το ΠΕΥΚΟ είναι στην ουσία δύο χωριστά πράγματα, μια αυθεντική καταπράσινη αυλή με ένα πεύκο στην άκρη και δική της είσοδο και ένα κλειστό χώρο που μάλλον σε μπερδεύει παρά σ’ ευχαριστεί.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα με τη σειρά. GPS για να βρεις την ταβέρνα δεν θα χρειαστείς υποχρεωτικά, η οδός Τήνου είναι κάθετος της Λεωφόρου Δημοκρατίας (έτσι ονομάζεται σ’ εκείνο το κομμάτι του ο φιδωτός δρόμος που ενώνει την Κηφισίας με την Πεντέλης διασχίζοντας τα Μελίσσια), φθάνει να έχεις κατά νου ότι και η Τήνου στο πρώτο της κομμάτι ονομάζεται Νικολάου Λιόδημου. Πλοηγό θα χρειαστείς όμως σίγουρα για να επιστρέψεις στον κεντρικό δρόμο. Παιχνίδι για γερά νεύρα, γιατί όσο απομακρύνεσαι από τη λεωφόρο η χάραξη και η σήμανση των δρόμων γίνεται εντελώς άναρχη και χρειάζεσαι πολλή τύχη για να μη χαθείς ανεπανόρθωτα. Η εύρεση χώρου στάθμευσης ούτε απλή ούτε ακατόρθωτη (5 έως 6 στα 10).

Εφόσον λοιπόν επισκεφθείτε το ΠΕΥΚΟ με καιρό που επιτρέπει να καθίσετε έξω, ούτε καν να ρίξετε μια ματιά στο μέσα χώρο. Η στενόμακρη αυλή είναι αφενός φροντισμένη και καθαρή, αφετέρου σωστά αξιοποιημένη, με καμιά 12 - 15 τραπέζια σε σωστές αποστάσεις μεταξύ τους. Επειδή το μέρος, μολονότι γωνιακό, είναι ήσυχο και τα φυτά δημιουργούν πρόσθετη ηχομόνωση, το περιβάλλον σε ταξιδεύει δεκαετίες πίσω, κάθεσαι στο ταβερνάκι της γειτονιάς, ρομαντζάρεις και τσιμπάς ό, τι τραβά η όρεξή σου.

Ο μέσα χώρος, το κύριο κτίσμα δηλαδή, είναι, και στεναχωριέμαι που το λέω, κάθε άλλο παρά ελκυστικός. Ένα αλαλούμ στη διαρρύθμιση και διακόσμηση, που καταστρέφει τα λίγα εναπομείναντα αυθεντικά στοιχεία. Αρχίζοντας από την ξεχωριστή είσοδο, πιο λαχανί κι από λαχανί, που δε δείχνει παλιά αλλά κακόμοιρη, περνώντας στους ατάκτως τοποθετημένους καθρέφτες, τους κακόγουστα βαμμένους τοίχους αριστερά και δεξιά από το ωραίο παλιό τζάκι, τα άσχετα και όπως να ‘ναι τοποθετημένα κάδρα, τις χιλιοχρησιμοποιημένες αφίσες από τον παλιό ελληνικό κινηματογράφο και κλείνοντας με τα εντελώς λάθος τοποθετημένα τραπέζια που αφήνουν ανεκμετάλλευτα τα συμπαθητικά μιντέρια περιμετρικά της αίθουσας. Ο τοίχος του μπροστινού μέρους του κτίσματος έχει αντικατασταθεί με πτυσσόμενη τζαμαρία, όμως αυτό που λείπει είναι η σωστή σύνδεση με την αυλή. Ας ζητήσουν τη βοήθεια ενός επαγγελματία, πιστεύω ότι με λίγα χρήματα μπορούν να αναβαθμίσουν το μέσα χώρο και να δημιουργήσουν ένα ελκυστικό ενιαίο σύνολο με την αυλή.

Προς το παρόν δίνω τη βάση: 2.
Το ΠΕΥΚΟ είναι οικογενειακή επιχείρηση. Η μητέρα στην κουζίνα, συνεπικουρούμενη από την κόρη, η οποία όμως έχει όλο το βάρος του σέρβις (τα καταφέρνει μια χαρά, γιατί καταφέρνει να βγάλει αβίαστα το αίσθημα ότι εδώ είστε στο σπίτι μου και σας φροντίζω εγώ), και ο πατέρας στο στρατηγικό ρόλο του ψήστη, που για την κουζίνα αυτού του τίμιου μαγαζιού είναι εξαιρετικά σημαντικός. Άλλο προσωπικό δεν είδα, υποθέτω ότι τα Σαββατοκύριακα και τις ημέρες που φιλοξενούν live μουσική θα προστίθενται ενισχύσεις. Οφείλω επίσης να προσθέσω ότι τα μισά μέλη της παρέας μου είναι γείτονες και τακτικοί θαμώνες του μαγαζιού, έτσι η περιποίηση ήταν ιδιαίτερα φιλική και εγκάρδια. Άριστα 4.

Η κουζίνα θα αρκεστεί σε ένα 3, επειδή πιστεύω ότι πράγματι έχει δυνατότητες βελτίωσης. Πολλά πάνω κάτω, και θα το εξηγήσω: Ενώ η σαλάτα «Πεύκο» με ενθουσίασε με τη φρεσκάδα της πρασινάδας της (τόσο τραγανή σαλάτα είχα χρόνια να δοκιμάσω), τα αρμυρίκια με τη γενναία φέτα ψητού κατσικίσιου (;) τυριού δεν είχαν στραγγιστεί σωστά πριν μπουν στο πιάτο και έχασαν την αναμενόμενη τραγανή υφή. Ενώ τα τυροπιτάκια (κατά τη γνώμη μου: μπουρέκια) στα κάρβουνα είναι και πρωτότυπα και νόστιμα, το ψητό μαστέλο, ολόσωστα και της ώρας περασμένο από την ψησταριά, συνοδεύεται από μια αστεία μικρή ποσότητα γλυκού από ντοματίνι, χρειάζεται η τριπλάσια ποσότητα για να κοντράρει η γλύκα την αλμύρα. Ενώ οι κοτομπουκιές στα κάρβουνα είναι ένα θεϊκό σουβλάκι με μαριναρισμένα κομμάτια κοτόπουλου τυλιγμένα σε σος μουστάρδας (και το λέει αυτό ένας δεδηλωμένα όχι φίλος του κοτόπουλου), τα χοιρινά πανσετάκια δεν τυγχάνουν παραπλήσιας περιποίησης. Τι θα σας συνιστούσα να παραγγείλετε οπωσδήποτε: Κολοκυθοκεφτέδες, εφόσον υπάρχουν, και το απίστευτα νόστιμο χειροποίητο λουκάνικο, την επόμενη φορά θα το παραγγείλω ως μερίδα να το ευχαριστηθώ.

Το ψωμί είναι home made, γι’ αυτό και μόνο αξίζει να το τιμήσετε. Σας φέρνουν μαζί ένα ντιπ γιαουρτιού, και βέβαια φρέσκο νεράκι σε κανάτα. Ήπιαμε μπύρα «Μύθος» βαρελίσια οι περισσότεροι και ένα καρτούτσο λευκό (στη σωστή θερμοκρασία και αρωματικό) αυτή που μένει δυο δρόμους παρακάτω. Το highlight της βραδιάς ήταν σίγουρα η πιατέλα με λουκουμάδες (ή μήπως ήταν σβίγκοι;) που προσγειώθηκε στο τραπέζι μόλις σηκώθηκαν τα πιάτα. Κόλαση!

Ο λογαριασμός χωρίς τα ποτά δεν ξεπέρασε τα 50 € για τέσσερα άτομα, συνεπώς καθαρό 4 στο κουτάκι του vfm. Οι σαλάτες τιμώνται 6-7 €, τα ορεκτικά 4-5 € και τα της ώρας 6 €. Όπως καταλαβαίνετε, παρά τις επί μέρους ενστάσεις, η επίσκεψη στο ΠΕΥΚΟ με ικανοποίησε τόσο που ευκαιρίας δοθείσης θα την επαναλάβω, άσχετα από την απόσταση που θα έχω να διανύσω. Σε όσους μένουν στα Β. Π. συστήνω μια καλοκαιρινή δοκιμή ανεπιφύλακτα.

2017

Άλλο ένα πολύ αξιόλογο ταβερνάκι που διάλεξα από τη λίστα μου για να επισκεφθώ, σε μια περιοχή που σφύζει από προτάσεις και που έχει βρεθεί προσφάτως να μονοπωλεί, για κάποιο λόγο, το ενδιαφέρον μου.
Προς αποφυγή ταλαιπωρίας λοιπόν, έχετε κατά νου να στρίψετε στον πρώτο δρόμο που δίνει δεξιά, αμέσως μετά την Ζωοδόχο Πηγή (Ν. Λιόδημου), και να συνεχίσετε ευθεία εκεί που αλλάζει σε Τήνου. Το Πεύκο θα το δείτε στο δεξί σας χέρι. Είναι ένα πολύ χαριτωμένο σπιτάκι.
Φεύγοντας, αμέσως δεξιά και πάλι δεξιά ( Κυκλάδων ) και ξαναβγαίνετε στον κεντρικό Λεωφ. Δημοκρατίας.

Το επισκέφθηκα με φίλο μου βραδάκι καθημερινής, μιας και προτιμούμε τις πιο ήσυχες καταστάσεις, με κρασάκι και κουβέντα, και τελικά ήμασταν η μοναδική παρέα μέχρι που φύγαμε. Ήταν μια δύσκολη μέρα γενικώς και ευχόμουν η επιλογή να μας αποζημιώσει.

Ο χειμερινός τους χώρος έχει περιγραφεί γλαφυρότατα από τον αγαπητό fratello και τον mavtaso, κι εγώ να πω την αλήθεια δεν έδωσα μεγάλη σημασία στις λεπτομέρειες, παρά μόνο ότι ήταν τακτοποιημένος, πολύ ζεστός, καθαρός και χωρίς κάτι παράταιρο που να με ενοχλήσει στο μάτι. Μάλιστα καθήσαμε και δίπλα στο αναμμένο τζάκι, οπότε να μη λέω και βλακείες... εγώ δεν έχω καλύτερο από αυτό.

Μαζί με τους καταλόγους και το νερό σε μποτίλια, ήρθε και το υπέροχο καρβελάκι ψωμί, που μου θύμισε άλλα αγαπημένα χειροποίητα καρβελάκια, και πραγματικά ξεχωρίζει από ένα κοινό αρτοσκευασμα ( χρεώθηκε 2 ευρώ, δεν συνοδευόταν από κάποιο ντιπ ).
Ο κατάλογος είναι αρκετά μεγάλος και καλύπτει όλες τις επιθυμίες, με κλασικά κρεατένια πιάτα της ώρας, μεζεδάκια, σαλάτες κτλ. Μάλιστα μετά από σχετική ερώτησή μου, μας είπαν ότι υπήρχαν όλα διαθέσιμα ( αν και καθημερινή ). Οι τιμές επίσης είναι αρκετά ικανοποιητικές, όσον αφορά δε στις μερίδες, πραγματικά προορίζονται για Γαργαντούες ( ναι, ναι, ξέρεις εσύ... )

Αν έχω ένα παράπονο, είναι, ότι η παραγγελία μας ήταν πάλι για τον Κουικάρα και την παρέα του και ενδόμυχα, περίμενα η κοπέλα να μας φρενάρει σε κάποιο σημείο, γιατί πραγματικά όσα παραγγείλαμε δεν ήταν για 2 άτομα αλλά για 22. Ευτύχημα που ήρθε αργότερα και η αδερφή του φίλου να μας δει, και συνέδραμε στο φαγητό, γιατί ακόμη εκεί θα ήμασταν να παλεύουμε με τα πιάτα. Τα οποία ήταν πάρα πολύ καλά - πλην ενός.

Για αρχή, τζατζίκι πολύ ωραίο, γουστόζικα παρουσιασμένο σε μεγάλη διαφανη κούπα του καφέ (! ), με ωραίο ελαιόλαδο, δεν το πιάνει το μάτι σου αλλά η ποσότητα είναι μεγάλη ( 3,50 ευρώ ) φαγώθηκε με το ζεστό ψωμάκι. Κατά τα λοιπά, κινηθήκαμε κυρίως στις προτάσεις του αγαπητού fratello και φυσικά δεν βγήκαμε ζημιωμένοι.

Εξαιρετικά τυροπιτάκια-μπουρεκάκια στα κάρβουνα, καυτά, τραγανά, με ωραία αλμυρούτσικη τυροκρέμα, 4 τεμάχια στη μερίδα ( 4 ευρώ αν θυμάμαι καλά ), μαστέλο στα κάρβουνα με γλυκό ντοματίνι, πολύ ωραία ισορροπία γλυκού-αλμυρού και, παρεμπιπτόντως, με αρκετό γλυκό ντοματίνι από πάνω, ίσως εισακούστηκε η επισήμανση του fratello ως προς αυτό, μας άρεσε πολύ ( 5 ευρώ ). Λουκάνικο μερίδα με πατάτες τηγανιτές, χειροποίητο πιστεύω, πρόκειται για μια τεράστια χορταστική μερίδα και πραγματικά είναι πολύ νόστιμο, το απόλαυσα σχεδόν μόνη μου (7 ευρώ ).

Αυτό που πραγματικά μας άφησε άφωνους, ήταν το μοσχαρίσιο συκώτι στα κάρβουνα. 3 άτομα και δεν το καταφέραμε, είναι η πρώτη φορά που εκτιθέμεθα έτσι ανεπανόρθωτα! Όσοι είδαν φωτογραφία ξέρουν. Το 1/3 το πήρα πακέτο για το σπίτι. Ήταν πολύ σωστά ψημένο και ζουμερό, χωρίς ίνες, λουκούμι κανονικό ( η τιμή δε, για το συγκεκριμένο πιάτο, απλά δεν υπάρχει, 7 ευρώ ).

Και σαν να μην έφταναν τα παραπάνω, παραγγείλαμε και τις κοτομπουκιές ( απόλυτη ταύτιση εδώ με fratello ) με εξαιρετικά μαριναρισμένο το τρυφερότατο κοτόπουλο, μουσταρδάτο αλλά όχι έντονα, μεγάλη και εδώ ποσότητα, περασμένο σε μεγάλη μεταλλική σούβλα και πάλι με συνοδεία τηγανιτές πατάτες, φαγώθηκε όλο ( 6 ευρώ, άξιο, άξιο!! )

Κι επειδή η λαιμαργία κυλάει στο αίμα μας, φέρε και μια χοιρινή στα κάρβουνα ( 10 ευρώ ).
Πρόκειται για μια τεράστια μπριζόλα 2 ατόμων, όχι όχι μην μπερδεύεστε, εγώ δεν δοκίμασα ούτε μια μπουκιά από αυτήν. Οριοθετήθηκε με συρματόπλεγμα αμέσως μόλις έφτασε στο τραπέζι και παρακολουθούσα αμέτοχη το καταβρόχθισμά της. Ωστόσο, κραυγαλέα παραφωνία ήταν οι 3 σχεδόν ωμές, ολόκληρες, φέτες μπέικον πάνω από τη μπριζόλα, δεν κατάλαβα ακριβώς το ρόλο τους ούτε οπτικά ούτε γευστικά, γι αυτό και μπήκαν στην άκρη. Κατά τα άλλα, καλοψημένη, ζουμερή, χορταστική - από όσο είδα!

Με την άφιξη και της φίλης στην παρέα μας, έπεσε η σχετική καζούρα σχετικά με την... σπαρτιάτικη παραγγελία μας, και κατόπιν έφαγε με ικανοποίηση από ό, τι είδα, το πιάτο που της είχα ετοιμάσει εγώ, με μια γενναία ποικιλία μεζέδων από όλα, μιας και άργησε λίγο να έρθει.
Ζήτησε και μια μερίδα κολοκυθοκεφτέδες εξτρά, και κατά κοινή μας ομολογία, αυτό κρίθηκε ως η "αποτυχία" της βραδιάς, καθότι ως γεύση δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, είχαν αρπάξει αρκετά στο τηγάνισμα και επιπλέον κολυμπούσαν στο λάδι. Το πιάτο έμεινε μισοφαγωμένο, οκ, μικρό το κακό.
Περισσότερο όμως στεναχωρήθηκα που την είχα "ψήσει" ότι στο τέλος υπάρχει κέρασμα λουκουμάδες, γιατί τέτοιο κέρασμα ή άλλο, δεν υπήρξε. Μια πιθανή εξήγηση είναι ότι πήγαμε καθημερινή. Άλλη εξήγηση, αμέσως πιο κάτω.

Το σέρβις γενικά ήταν διακριτικό και ευγενικό, αν και στο τέλος χρειάστηκε να ψάξουμε λίγο με το βλέμμα μας, για να μας φέρουν το λογαριασμό και να πληρώσουμε. Το νεράκι ανανεώθηκε πρόθυμα, αλλά το κρασί που ήπιαμε δεν ήταν καλό ( χύμα ροζέ,1/2 λίτρο, 4 ευρώ ).
Σύνολο στα 51 ευρώ και με το 10% της κράτησης από e-table πέσαμε στα 46 ευρώ ( πρακτικά λοιπόν στα 15 ευρώ /άτομο, αν και εμείς μοιραστήκαμε οι 2 τον λογαριασμό, γιατί όταν προσκαλείς, προσκαλείς σωστά ).

Συμπερασματικά, αν έλειπαν οι μικρές παραφωνίες που ανέφερα πιο πάνω, μιλάμε για μια πολύ καλή πρόταση ταβέρνας στα Μελίσσια, με νοστιμότατο φαγητό, με προσγειωμένη στον πλανήτη Γη τιμολόγηση και με πολύ επιμελημένες και χορταστικές μερίδες.
Σίγουρα το προτείνω ανεπιφύλακτα και εμείς χωρίς άλλο, θα ξαναπάμε να απολαύσουμε και την πολυπαινεμένη αυλή του Πεύκου μόλις ανοίξει ο καιρός.

2017

Επίσκεψη στο πεύκο, μετά από καιρό. 4 ενήλικες και 3 παιδιά. Κυριακή 12/3 μεσημέρι.

Τα ευχάριστα ξεκίνησαν από το τηλεφώνημα για την κράτηση. Ζήτησα κάπου που να μην έχει κάπνα και μου απάντησαν ότι το κάπνισμα απαγορεύεται στο χώρο, για την προστασία των παιδιών.
ΧΙΛΙΑ ΜΠΡΑΒΟ. Όχι μόνο για να μπορείς να πάρεις και παιδιά μαζί σου, αλλά και γιατί σέβεσαι αυτόν που θέλει να φάει σε καθαρή ατμόσφαιρα και να γυρίσει σπίτι του χωρίς να χρειαστεί να αερίσει τα ρούχα του μια βδομάδα.

Πήραμε (βάζω τιμές όπου θυμάμαι):

-ψωμάκι(1 ευρώ): δικό τους, φοβερό και ζεστό, όπως κάθε φορά

-πατάτες τηγανιτές (3,50 ευρώ): πεντανόστιμες. Στη όψη μου φαίνονται προκατ αλλά στη γεύση είναι σπιτικές. Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι.
-πατάτες με αυγά: μια τεράστια μερίδα σε μεγάλο πιάτο, εξαφανίστηκε σε δευτερόλεπτα.
-2 μερίδες κεφτεδάκια: από 6 κεφτέδες μαζί με πολλές πατάτες, φοβερό πιάτο.
-1 σαλάτα πεύκο (7 ευρώ): πρασινάδες με σπιτικά κρουτόν και σως μελιού, δροσερή σαλάτα, άψογο συνοδευτικό για τα κρέατα.
-1 τζατζίκι (3,5 ευρώ): δροσερό και σκορδάτο όσο έπρεπε χωρίς να είναι ενοχλητικό.
-1 ντοματοκεφτέδες: πεντανόστιμοι και αφράτοι.

-1 χοιρινή (10 ευρώ): με συνοδεία μπέικον το οποίο ποτίζει πάνω στην μπριζόλα. Φοβερό και για μεζέ.
-1 μπιφτέκι (9 ευρώ): νόστιμο, όπως και οι κεφτέδες. Θα πρότεινα να πάρετε είτε το ένα πιάτο, είτε το άλλο.
- 1 κιλό παϊδάκια (28 ευρώ): απίστευτα, θεϊκά, λουκούμι. Σαν αυτά των παιδικών μου χρόνων. Άψογη μερίδα με πατάτες μέσα στο ζουμί του κρέατος και του λεμονιού.
-1,5 κιλό κρασί.
-1 μπύρα.

Κέρασμα 2 βαθιά πιάτα λουκουμάδες, ένα με μέλι και ένα με μερέντα, ότι έπρεπε.
Λογαριασμός στα 95 ευρώ με απόδειξη και μηχάνημα για κάρτες.

Είμαι κάτι παραπάνω από ενθουσιασμένος, παρότι έρχομαι πολλά χρόνια, ο συνδυασμός ποσότητας-ποιότητας-τιμής, το μη κάπνισμα, και η εξυπηρέτηση θα με κάνουν να γίνω ακόμα πιο τακτικός πελάτης για την επιβράβευση τέτοιων προσπαθειών.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη stelathen.

2017

Τη συγκεκριμένη ταβέρνα και τις αρκετά καλές κριτικές την είχα εντοπίσει και είχε μπει στο πρόγραμμα από καιρό. Έτυχε να την επισκεφθώ με φίλους το μεσημέρι των Φώτων που παραδόξως βρήκαμε τραπέζι εύκολα κυριολεκτικά τη τελευταία στιγμή. Βρίσκεται στη περιοχή των Μελισσίων, σε ένα στενό που δύσκολα θα το βρει κάποιος την πρώτη φορά, καθώς η ονομασία του δρόμου, στρίβοντας από τον κεντρικό είναι καταρχήν διαφορετική πριν καταλήξει να λέγεται «Τήνου».
Ο εξωτερικός χώρος και η είσοδος μάλλον απογοητευτικά, καθώς πρόκειται για ένα παλιό (πολύ παλιό! ) σπίτι που δίνει την εντύπωση ότι είναι έτοιμο να γκρεμιστεί. Μπαίνοντας στο εσωτερικό, η κατάσταση σαφώς βελτιώνεται καθώς ο χώρος είναι σαφώς πιο συμπαθητικός, χωρίς βεβαίως να ξεπερνά τις προσδοκίες.

Σίγουρα όμως η εικόνα προσεγγίζει τα standard μιας απλής ταβέρνας στην οποία πας για το καλό φαγητό (θα γράψω παρακάτω γι’ αυτό) και όχι για οτιδήποτε άλλο. Σημειώνω επίσης, ότι ο χώρος γίνεται ακόμη πιο ζεστός (κυριολεκτικά και μεταφορικά) από το τζάκι που τη συγκεκριμένη ημέρα ήταν αναμμένο και εξέπεμπε μια επιπλέον θαλπωρή.
Όσο αφορά το φαγητό και τις διάφορες επιλογές, θα βρείτε αρκετά ενδιαφέροντα πιάτα για να ξεκινήσετε που στο διάβασμά τους δείχνουν νόστιμα και λαχταριστά και σε παροτρύνουν να τα παραγγείλεις. Επιλέξαμε, χειροποίητο τηγανόψωμο (πολύ καλό χωρίς πολλά λάδια), κοτομπουκιές φούρνου (εξαιρετικές και πρωτότυπες – έγιναν ανάρπαστες), λουκάνικο χωριάτικο (γενικά άρεσε σε όλους) συκώτι μοσχαρίσιο (άνετα πήγαινα ξάνα μόνο γι’ αυτό τρυφερό και τέλεια ψημένο) και πατάτες τηγανητές (ωραίες αλλά μικροσκοπική μερίδα) Γενικά το μέγεθος των υπόλοιπων μερίδων αρκετά ικανοποιητικό.
Επιλέξαμε επίσης και μία σαλάτα με κοτόπουλο από μια σειρά επιλογών που προσφέρονταν. Κατέφθασε μία τεράστια πιατέλα, άκρως εντυπωσιακή στην όψη αλλά και στη γεύση. Τα λαχανικά φρέσκα, η sauce μαγιονέζας ελαφριά «έδενε» απόλυτα με όλα τα είδη των λαχανικών. Θέλοντας όμως να είμαι αντικειμενικός, δε θα μπορούσα να μη γράψω ότι η ποσότητα του κοτόπουλου θα έπρεπε να είναι μεγαλύτερη. Επίσης, το μέγεθος της μερίδας θα μπορούσε, εν μέρει, να δικαιολογήσει την υψηλή τιμή που είχαν όλες οι σαλάτες (8€ - 10€) αλλά προσωπικά το θεωρώ λάθος τακτική η σαλάτα να έχει σχεδόν την ίδια τιμή με μια μπριζόλα. Εξάλλου θα πρέπει να συνυπολογίσουμε ότι μια τέτοια σαλάτα είναι αδύνατο να φαγωθεί από ένα ζευγάρι και είναι τουλάχιστον κρίμα να πετιέται.

Στα κυρίως, η παρέα (των 6 ατόμων) παρήγγειλε, μπιφτέκια (μοιρασμένες οι απόψεις – οι 4 στους 6 δεν ξετρελάθηκαν), χοιρινή μπριζόλα (πολύ καλή και μεγάλη μερίδα) ψαρονέφρι (για τα δεδομένα του συγκεκριμένου κρέατος ήταν τρυφερό και σωστά ψημένο) και μία σταβλίσια (το καλύτερο πιάτο τόσο στη γεύση όσο και στη σχέση ποιότητας τιμής!!! μπράβο!!! ). Χωρίς αμφιβολία τα κρεατικά ήταν ιδιαίτερα ποιοτικά, φρέσκα και άψογα ψημένα). Μικρή αστοχία η γαρνιτούρα από τηγανητές πατάτες που μετριόνταν στο δάχτυλο του ενός χεριού.

Μαζί με 2 κιλά κρασί (καλής ποιότητας χύμα) το κόστος δεν ξεπέρασε τα 20€ / άτομο. Γνώμη μου είναι ότι θα μπορούσε να χαμηλώσει λίγο τις τιμές, καθώς στις μέρες μας νομίζω ότι δεν θα ήταν παράλογο το κόστος κατ’ άτομο, για τη συγκεκριμένη ταβέρνα να προσεγγίζει τα 15€ και να μη ξεφεύγει παραπάνω.
Συμπερασματικά, δε μετανιώσαμε για την επιλογή και ομόφωνα αποφασίστηκε ότι θα μπει στις επιλογές μας, ως κάτοικοι της ευρύτερης περιοχής (δεν θα πρότεινα να ξεκινήσετε από πιο μακριά).
Άλλωστε, έχω βάλει στο μάτι μία πικάνια black angus που άφηνε πολλές υποσχέσεις και έγινε ο πρώτος στόχος για την επόμενη φορά
Για να μη ξεχάσω, στο τέλος είχε κέρασμα λουκουμάδες.

Μοντέρνες ταβέρνες - Μελίσσια, Αθήνα

Τσικνοπέμπτη. Μια πονεμένη ιστορία της Ελληνικής εστίασης, συνήθως ταυτισμένη με άθλιο φαγητό, τραγικό service, τσιμπημένες τιμές, εκνευρισμό, συνωστισμό και προσπάθεια των εστιατορίων να ρεφάρουν την χασούρα προηγούμενων ημερών. Μια ''ξεπέτα'', όπως θα την χαρακτήριζε και ο φίλος μου ο Δημήτρης, ίσως και η γνωστή τηλεπαρουσιάστρια του (ξεπεσμένου) Megalou καναλιού. Για κάποιο λόγο αποφασίσαμε ότι φέτος έπρεπε και εμείς να τσικνίσουμε, παρέα με την ''κουτσή Μαρία'' και τον κάθε ''πικραμένο''. Από τους παραπάνω χαρακτηρισμούς, φυσικά εξαιρούνται για λόγους συναδελφικής αλληλεγγύης, όλοι οι φίλοι χρήστες του ask4food.

Τρίτη 1 Μαρτίου 2016 και ώρα 20:00. Το σχέδιο είχε καταστρωθεί με προσοχή. Είχαμε αφήσει πολλούς ανοικτούς λογαριασμούς με επιχείρηση ''κρεατολαγνείας'' των ΒΠ. Ολοκλήρωσα επιτυχώς την κράτησή μας μέσα από το site της επιχείρησης στο internet και το ανακοίνωσα περιχαρής στην γυναίκα μου. Υπολόγισα όμως χωρίς τον δαίμονα της τεχνολογίας.

(Τσικνο)Πέμπτη 3 Μαρτίου 2016 και ώρα 14:00. Κατόπιν σχετικής επικοινωνίας, διαπίστωσα ότι το υπόψη εστιατόριο δεν παρακολουθούσε καθόλου τις ιντερνετικές κρατήσεις και υλοποιούσε μόνο τηλεφωνικές. Καλή η σχεδίαση αλλά η εκτέλεση κάπου χώλαινε. Δεν πειράζει συμβαίνουν αυτά, ας μην ξεχνάμε ότι αυτές οι διαδικασίες (τουλάχιστον στην Ελλάδα), βρίσκονται ακόμη σε νηπιακό στάδιο και αντιμετωπίζουν πολλές ''παιδικές ασθένειες''. Έχω λοιπόν εισπράξει την παραπάνω κρυάδα και είμαι περίπου έτοιμος να τα παρατήσω. Περιδιαβαίνω τις ανακοινώσεις των εστιατορίων στο ask4food και την προσοχή μου αποσπά το ΠΕΥΚΟ. Το άκουγα για πρώτη φορά. Από μια γρήγορη περιήγηση διαπίστωσα μια υποτονική παρουσία στο site, κυρίως από χρήστες μικρότερης δυναμικότητας, όχι τόσο ευρέως γνωστούς στην ask4foodντιανή κοινότητα. Δεν απογοητεύθηκα, οι κριτικές ήταν γενικά συμπαθητικές, το μενού αυτό μιας ''εμπλουτισμένης'' κρεατοταβέρνας, οπότε δεν το πολυσκέφθηκα και πραγματοποίησα την κράτηση μέσα από την πλατφόρμα του ask4food. Τι είχαμε, τι χάσαμε;

Πεντέμισι ώρες αργότερα.

Τα δαιδαλώδη ανθυποδρομίδια της περιοχής των Μελισσίων, μια πρόκληση για κάθε GPS, ακόμη και αν αυτά είναι της τελευταίας γενιάς του Αμερικανικού στρατού, αυτά που βρίσκουν τοποθεσίες με ακρίβεια εκατοστού. Τι ρυμοτομία είναι αυτή, τι κακοποίηση μιας περιοχής, η οποία μέχρι και πριν 30 χρόνια μπορεί να ήταν βοσκοτόπια, στα οποία έβοσκαν αμέριμνα αγελάδες, κατσικάκια και λοιπά αμνοερίφια; Αθάνατη Ελλάδα, στην κακοποίηση και στην κονσερβοποίηση είσαι αδιαφιλονίκητη πρωταθλήτρια!! Σε ένα από τα σχετικά μεγάλα ανθυποδρομίδια της περιοχής στην οδό Τήνου, στέκει διακριτικά και το ΠΕΥΚΟ. Λέω διακριτικά, διότι αν δεν υπήρχε η φωτεινή επιγραφή του μαγαζιού το πιθανότερο είναι ότι θα το προσπερνάγαμε. Παρκάραμε με ιδιαίτερη δυσκολία, δεν ξέρω τι βαθμό δυσκολίας parking θα του έβαζε ο fratello που ειδικεύεται σε αυτό τον τομέα. Η ονομασία του εστιατορίου δεν διεκδικεί βραβείο πρωτοτυπίας και ναι σωστά μαντέψατε, οφείλεται στο μεγάλο πεύκο που δεσπόζει στο οικόπεδο.

Ο χώρος είναι αυτός μιας απλής τυπικής ταβερνούλας, θα μπορούσα να τον προσεγγίσω συνολικά, ως κάτι μεταξύ μιας παλιάς ταπεινής μονοκατοικίας, ενός εξοχικού κέντρου και ενός χαμηλοτάβανου παραπήγματος. Ο πρώτος γρίφος που θα κληθείτε να επιλύσετε είναι να βρείτε την μικρή πόρτα εισόδου, ειδάλλως θα σας βλέπω να μπαίνετε λίγο ''ανορθόδοξα'' από την αυλή και στην συνέχεια την ψησταριά. Στα ενδότερα υπάρχουν δύο (περίπου) διακριτοί εσωτερικοί χώροι, αυτός με το τζάκι που μου φάνηκε πιο συμπαθητικός και καλύτερα φωτισμένος και ο άλλος που πρέπει να παίζει μέσα έξω και ο οποίος ήταν ημιτελώς φωτισμένος. Το τζάκι, μερικά ερασιτεχνικά έργα ζωγραφικής σε ευχάριστους τόνους, κάποια πορτρέτα καλλιτεχνών, οι πολύχρωμες ξύλινες καρέκλες και ο κορμός του πεύκου που βρίσκεται στο...... εσωτερικό του μαγαζιού, είναι τα λίγα στοιχεία που απέσπασαν την προσοχή μας. Ίσως η καλοκαιρινή αυλή να είναι πιο συμπαθητική, αν και από ότι κατάλαβα, δεν πρέπει να είναι και ιδιαίτερα μεγάλου μεγέθους και χωρητικότητας.

Διέκρινα μεγάλη ανοχή στο θέμα του καπνίσματος, χαρακτηριστικά θα πω ότι το ζευγαράκι του διπλανού μας τραπεζιού, πρέπει να κάπνισε μισό πακέτο τσιγάρα σε δύο ώρες (τα πιάτα τους έμεναν μισοφαγωμένα αλλά το τσιγάρο τσιγάρο). Θα συμφωνήσω με τον φίλο που μνημονεύει ότι οι τουαλέτες χρήζουν μιας σοβαρής ανακαίνισης. Σουμάροντας όλα τα παραπάνω, οι 2 ντοματούλες είναι μια τίμια βαθμολογία για τον χώρο.

Το service γίνεται από μια κυρία πιθανόν σε ρόλο αρχισερβιτόρου, ίσως είναι και ιδιοκτήτρια και δύο (εμφανώς άπειρους) νεαρούς βοηθούς. Ήταν γενικά ευγενικό, διακριτικό και αποδεκτό, αν και λίγο άτολμο και αποστασιοποιημένο. Τα σημεία που με αιφνιδίασαν θετικά ήταν τα εξής. Δύο ώρες πριν την άφιξή μας δέχθηκα τηλέφωνο από την κυρία, η οποία μου διευκρίνισε ότι το τραπέζι ήταν γενικά διαθέσιμο (λόγω της ''ημέρας'' και του πλήθους κρατήσεων) από τις 19:30 έως και τις 22:00. Την ευχαρίστησα για την διευκρίνηση και την έγκαιρη ενημέρωση και την διαβεβαίωσα ότι θα έχουμε αναχωρήσει πολύ νωρίτερα. Το δεύτερο ήταν ότι αφού καθίσαμε, η κυρία ανέλαβε πρωτοβουλία να μας μετακινήσει σε άλλο τραπέζι. Ο λόγος ήταν ότι το διπλανό μας τραπέζι είχε ''καταληφθεί'' από καμιά δεκαριά παιδάκια σε ''ημιάγρια'' κατάσταση, κάτι μεταξύ Ζουλού και Ινδιάνων Απάτσι. Το σκηνικό συμπλήρωναν οι ατάραχοι γονείς τους στο διπλανό τραπέζι, σε ρόλο παθητικού παρατηρητή, να καμαρώνουν τα βλαστάρια τους. Λυπάμαι τους ταλαίπωρους πελάτες που μετά κάθισαν δίπλα τους. Το Panadol extra θα ήταν σίγουρα επιβεβλημένο μετά από ένα τέτοιο ''μαρτύριο''. Η ροή των πιάτων μας, σε γενικά αποδεκτούς χρόνους. Θα ήταν άδικο να παραλείψω ότι μετά τις 22:00 υπήρχε και ένα ζωντανό live ντουέτο, περισσότερες λεπτομέρειες όμως δεν γνωρίζω, διότι έφυγα πριν την έναρξη του.

Το menu (μαζί με τις τιμές) είναι διαθέσιμο στο αναβαθμισμένο προφίλ της επιχείρησης εδώ στο ask4food, κάτι το οποίο πάντα εκτιμώ και δείχνει σεβασμό στον καταναλωτή. Είναι λογικής έκτασης, αυτά που περιμένει κάποιος σε μια κρεατοταβέρνα, εμπλουτισμένο με κάποια πιάτα ημέρας, όπως το κοκορέτσι και το κοντοσούβλι για την Τσικνοπέμπτη και κάποια πιάτα έκπληξη όπως την ταλιάτα, την πικάνια και το burger με black angus!!

Η αλήθεια είναι ότι αμφιταλαντεύθηκα αρκετά μέχρι να παραγγείλω και η τελική απόφαση ήταν να κινηθούμε όσο το δυνατόν πιο all around και στο πνεύμα της ημέρας. Στο τραπέζι μας παρέλασαν τα παρακάτω:

-Καρβελάκι ψωμί, φρεσκότατο, το οποίο έδινε την εντύπωση χειροποίητου. Κοστολογείται 1€ το άτομο αλλά νομίζω ότι τα αξίζει τα λεφτά του.

-Χόρτα ζοχοί με ψητό κατσικίσιο τυρί στα 6€. Καλοβρασμένα, αξιόλογα τα χόρτα, με το συμπαθητικό κατσικίσιο τυρί να αποτελεί μια ωραία εισαγωγή στο δείπνο μας.

-Φάβα παντρεμένη στα 4€. Γευστικά συμπαθητική, αλλά από απόψεως υφής ήταν υδαρή, σχεδόν νερουλή και ακροβατούσε οριακά ανάμεσα στην αποτυχία και το απλώς αποδεκτό.

-Κοντοσούβλι ως πιάτο ημέρας στα 10€. Πλούσια μερίδα, μπαμπάτσικα κομμάτια, καλοψημένο, σωστά αρτυμένο, νόστιμο, αλλά λίγο σκληρούτσικο, ένα πιάτο που θα μπορούσε να πάει καλύτερα. Θετική εντύπωση προκάλεσε η για ταβέρνα πρωτότυπη παρουσίαση του πιάτου, σε μια ωραία ξύλινη τάβλα, μαζί με λίγες συμπαθητικές πατατούλες και μουστάρδα.

-Μισό κιλό αρνίσια παϊδάκια στα 14€. Έχω ασφαλώς φάει πολύ καλύτερα. Κάποια παϊδάκια ήταν σωστά κομμένα και κάποια όχι και τόσο, κάποια ήταν σωστά ψημένα και κάποια λιγότερο καλά, παρόλα αυτά δεν μπορώ να πω ότι μας άφησαν ανικανοποίητους.

-Μια μοσχαρίσια γάλακτος στα 13€. Νορμάλ ποσότητα, σωστά κομμένη, με λογική αναλογία λίπους. Ζητήθηκε (όπως πάντα) ψημένη medium, αλλά σερβιρίστηκε medium well. Παρόλα αυτά ήταν πολύ τρυφερή, πολύ ζουμερή, νόστιμη και σωστά αρτυμένη και μας άφησε πλήρως ικανοποιημένους. Σερβιρίστηκε όπως και το κοντοσούβλι.

-Μισό λίτρο χύμα κόκκινο κρασί (θύμιζε cabernet) στα 3€, πολύ παραπάνω από συμπαθητικό και αποδεκτό, από τα πιο αξιόλογα που έχω γενικά δοκιμάσει σε ταβέρνες.

Check please
Στα 52€ με απόδειξη. Άξιο μνείας ότι πληρώσαμε με πιστωτική κάρτα, κάτι μη αναμενόμενο από το concept του χώρου.

Κατέληξα ότι:
Τίμια, φιλότιμη και αξιοπρεπής πρόταση, η πρώτη διαπίστωση. Ο χώρος μπορεί να μην είναι το πιο δυνατό σημείο της επιχείρησης, αλλά νομίζω ότι δεν πρέπει να βλέπουμε το δέντρο (έστω και αν αυτό είναι πεύκο) και να χάνουμε το δάσος. Το ΠΕΥΚΟ λοιπόν δεν είναι ούτε το Grande Bretagne, ούτε καν μια premium νεοκρεατερί, αλλά μια απλή συνοικιακή κρεατοταβέρνα και ως μια τέτοια πρέπει να αξιολογηθεί. Το φαγητό, με τα λίγα λαθάκια που προανέφερα, κυμαίνεται από καλό και άνω και εκτιμώ ότι δεν θα σας απογοητεύσει.

Διαπίστωση δεύτερη και τελευταία. Στο site γράφουν πολλοί χρήστες, κάποιοι επιτυχημένα με πολλούς σκούφους και κάποιοι άλλοι όχι και τόσο αναγνωρίσιμοι και προβεβλημένοι, με λιγότερους σκούφους. Ο διάσημος Αμερικανός pop artist Andy Warhol, είχε πει ότι μελλοντικά όλοι θα δικαιούνται 15 λεπτά ''δημοσιότητας''. Την ίδια κατ' αναλογία προσοχή, ανταμοιβή και ''δημοσιότητα'', ίσως να δικαιούνται και ορισμένοι λιγότεροι προβεβλημένοι χρήστες του site, τουλάχιστον αυτοί που την αξίζουν.

Μοντέρνες ταβέρνες - Μελίσσια, Αθήνα

Παρασκευή 25/9 4 άτομα μετά απο αρκετό καιρό επισκεφτήκαμε το ΠΕΥΚΟ.
Τηλεφωνική κράτηση από προηγούμενη ημέρα με τη Ντίνα να μας διευκολίνει στον προβληματισμό μας εάν θα καθίσουμε μέσα ή έξω αναλόγως τον καιρό (εννοώ ευελιξία στο να πηγαινοφέρει το τραπέζι απο μέσα-έξω και τούμπαλιν, κάτι που όπως και να το κάνεις είναι μια αναστάτωση για το μαγαζί)...

Στο Πεύκο πάμε χρόνια, τώρα όμως επιτέλους ήρθε η ώρα να γράψω την άποψή μου (και με την ευκαιρία των νέων πιάτων που έχει προσθέσει)

Αρχικά θα πω ότι ο χώρος είναι πολύ καθαρός και περιποιημένος (μέσα - έξω).
Η αυλή έτσι όπως έχει διαμορφωθεί σε παραπέμπει σε εκτός Αθηνών μέρος, ενώ ο μέσα χώρος το χειμώνα με το τζάκι αναμμένο είναι επίσης πολύ φιλικός και "ζεστός".

Εξυπηρέτηση άμεση-φιλική με χαμόγελο (εντάξει μπορεί να είμαστε πελάτες χρόνια και να μας συμπεριφέρονται πιο οικεία, παρόλα αυτά σημειώνω ότι ΠΑΝΤΑ έτσι ήταν).

Στο φαγητό-γεύση λοιπόν, όπου παραγγείλαμε:
1 μοσχαράκι (κάτι.. δε θυμάμαι το υποκοριστικό του) όπου ουσιαστικά είναι η γνωστή σπαλομπριζόλα χωρίς το κόκκαλο σερβιρισμένη σε μικρές μπουκίτσες με μία ελαφριά σάλτσα ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΟ πιάτο (όπως πάντα ο ψήστης ψήνει απίθανα)

1 τηγανιά χοιρινή πάρα πολύ νόστιμη

1 σταμναγκάθι (βρασμένο τόσο-όσο και τσιγαρισμένο χωρίς να έχει τη γεύση της "λαδίλας") ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ!!!!

1 κοτομπουκιές πολύ νόστιμες

1 ντοματοκεφτέδες

1 κιλό κρασί μοσχοφίλερο (ελαφρύ, εύγευστο μια χαρά για την εποχή - ακόμη έχουμε 45 Αυγούστου... )

2 ή 3 καραφάκια τσίπουρο

Στο τέλος μας έφερε κέρασμα ΤΗΓΑΝΙΤΕΣ!!! που είχα να φάω απο τα παιδικά μου χρόνια με λίγη σοκολάτα..... κολασμένη γεύση.... Μπράβο Ντίνα! (και τί πρωτότυπη ιδέα).

Ένα εστιατόριο που σέβονται τον πελάτη, value for money με απίθανες γεύσεις (και ΑΚΟΜΗ δεν έχω δοκιμάσει τις περισσότερες νέες γεύσεις αλλά είμαι σίγουρη ότι είναι καταπληκτικές-έπονται επόμενες επισκέψεις)

Λογαριασμός 52 euro

2017

Επισκεφτήκαμε το Πεύκο Κυριακή μεσημέρι (23/4/17), 16 άτομα μετά από κράτηση που είχε προηγηθεί και μετά από τις καλές κριτικές που διαβάσαμε εδώ.

Ως προς την εξυπηρέτηση:
Είναι γεγονός ότι δεν υπάρχει επαρκές προσωπικό (μόλις 2 άτομα) για την εξυπηρέτηση σε ώρες αιχμής όπως Κυριακή μεσημέρι και γιορτή ( Αγίου Γεωργίου και Θωμά).
Παραγγείλαμε πρώτα τα ορεκτικά, τις σαλάτες και τα ποτά. Αρχικά ήρθαν σχετικά γρήγορα οι σαλάτες και τα μισά από τα ορεκτικά και ποτά. Για τα υπόλοιπα περιμέναμε πάνω από 45 λεπτά.
Στο τραπέζι δεν υπήρχε νερό και χαρτοπετσέτες και έπρεπε να ζητήσουμε αρκετές φορές για να έρθουν.
Τα κυρίως πιάτα ήρθαν μετά από μιάμιση με δύο ώρες από τη στιγμή που τα παραγγείλαμε!! Όταν επιτέλους ήρθαν τα μισά ήταν σχεδόν άψητα, ειδικά οι χοιρινές μπριζόλες.

Ως προς την γεύση: Παραγγείλαμε 2 σαλάτες Πεύκο, πολύ καλές σε γεύση και ποσότητα (8/10)
1 σαλάτα με μανούρι πολύ καλή (9/10)
2 μερίδες μαστέλο Χίου με γλυκά τοματίνια (9/10)
2 μερίδες Μανιτάρια πλευρώτους (8/10)
4 Τζατζίκια (10/10)
4 πατάτες (9/10)
4 τηγανιές χοιρινές (7/10)
Μπριζόλες χοιρινές με μουστάρδα και μπέικον (το οποίο δεν υπήρχε! ), κακό κομμάτι με πολύ κόκκαλο και άψητες (2/10)
Κοτόπουλο (δεν δοκίμασα)
Μπιφτέκια (δεν δοκίμασα, αλλά όσοι έφαγαν είπαν ότι ήταν καλά)
Παϊδάκια (δεν δοκίμασα)
Ψαρονέφρι με ντομάτα (6/10)
Λευκό κρασί (8/10)
Μπύρες (στα συν το ότι ήταν πολύ παγωμένες)
Επίσης μας έφεραν καρβελάκια ψωμί, εξαιρετικά.

Συνολικά ως προς τη γεύση θα έλεγα ότι τα ορεκτικά και οι σαλάτες ήταν νόστιμα αλλά τα κυρίως ήταν -στην πλειοψηφία τους - σκέτη απογοήτευση. Εκτός από το ότι ήρθαν με υπερβολική καθυστέρηση, ήταν άψητα, ειδικά οι μπριζόλες και τα ψαρονέφρια. Προφανώς αυτό συνέβη λόγω έλλειψης οργάνωσης και προσωπικού και φάνηκε υπό συνθήκες πίεσης. Ενδεικτικό ότι μας έφεραν διαφορετικά σερβίτσια στον καθένα πχ. η δική μου μπριζόλα ήρθε σε ξύλινο δίσκο, του διπλανού μου σε γυάλινο πιάτο. Όταν διαμαρτυρηθήκαμε ακόμα μια φορά για την καθυστέρηση η κυρία που μας εξυπηρέτησε μας είπε ότι εμείς φταίμε που αργήσαμε να παραγγείλουμε ενώ το μαγαζί είχε πολλή δουλειά! Οκ.

Απόδειξη αναλυτική που είχε εκδοθεί πριν τη ζητήσουμε. Για τα παραπάνω - ελπίζω να μην ξέχασα κάτι - 280 ευρώ, δηλαδή 18 ευρώ περίπου το άτομο.
Να πω εδώ ότι μια μερίδα μανιτάρια που είχαμε παραγγείλει και είχε περιληφθεί στην απόδειξη δεν ήρθε ποτέ στο τραπέζι και μόλις το επισημάναμε μας αφαίρεσαν αμέσως την αξία τους.

Ως προς τον χώρο: Είχαμε τραπέζι στην αυλή. όλα καλά και με δυνατότητα ανοίγματος τέντας για να μη μας ενοχλεί ο ήλιος. Εδώ όμως θα επισημάνω και εγώ το πρόβλημα με τις τουαλέτες οι οποίες είναι βρώμικες, παλιές και χρήζουν άμεσα ανακαίνισης.

Προσωπικά δεν θα το επέλεγα ξανά. Το φαγητό όσο μπορέσαμε να κρίνουμε βασικά από τα ορεκτικά και τις σαλάτες δεν ήταν κακό, αλλά η γενική αίσθηση ήταν απογοητευτική αν λάβει κανείς υπόψη ότι ήμασταν μεγάλη παρέα στην οποία περιλαμβάνονταν και ηλικιωμένοι και μικρά παιδιά που δεν έχουν τόση υπομονή και ότι είχαμε επιλέξει το Πεύκο για να γιορτάσουμε την ονομαστική γιορτή του συζύγου μου.

Ιούλ

Επίσκεψη βράδυ Παρασκευής 10-7-2015, παρέας 4 ενηλίκων και 2 παιδιων. Μετά από πολλά χρόνια και μάλιστα ηταν χειμώνας, επιστρέψαμε και πάλι. Αν και το συζητάμε από πολύ καιρό και ακούγωντας τα θετικά σχόλεια, τελικά εκ του αποτελέσματος, αργήσαμε να πάμε.

ΓΕΥΣΗ:
Από τις καλύτερες ψησταριές των βορείων προαστείων. Μοσχαρίσια γάλακτος (μοναδική) ζουμερή και καλοψημένη. Πικάνια (θέλω να την ξαναδοκιμάσω για τον τελικό σχολιασμό) πάντως ήταν αρκετά καλή. Μπιφτέκι μοσχαρίσιο (καλό) ζουμερότατο και υπερμεγέθες. Πατάτες τηγανιτές ολόφρεσκες, σαλάτα πράσινη ολόφρεσκη, ντοματοκεφτέδες (εχουμε φάει και καλύτερους), κολοκυθάκια τηγανιτά sticks και μαστέλο χιότικο (πολύ καλό). Για επιδόρπιο ένα μικρό μπισκοτοειδές με στρώση σοκολάτας.

ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΗ:
Χωρίς κανένα πρόβλημα.

ΧΩΡΟΣ:
Από τις καλύτερες αυλές που υπάρχουν μέσα στο πράσινο, σε προδιαθέτει πολύ θετικά. Η τουαλέτα όντως θέλει βελτίωση.

Και εν κατακλείδι στην εποχή που ζούμε και στο σημείο που βρίσκεται το Πεύκο, αξίζουν πολλά συγχαρητήρια και στήριξη από όλους μας. Και φυσικά μέ απόδειξη.

Μοντέρνες ταβέρνες - Μελίσσια, Αθήνα

Άριστη και γρήγορη εξυπηρέτηση. Λιτός ζεστός χώρος παραδοσιακής ελληνικής ταβέρνας.

Το μενού 25ης Μαρτίου είχε επίσης μπακαλιάρο σκορδαλιά (από τις 2 μερίδες στη μία ο μπακαλιάρος ήταν πολύ καλός στην άλλη λίγο ωμός, η σκορδαλιά πάρα πολύ καλή - στο χέρι όχι και στο μπλέντερ), καλαμαράκια (καλοτηγανισμένα) και ταραμοσαλάτα (είχε λίγο πιο έντονη απ' όσο θα περίμενα τη γεύση της πατάτας).

Η μελιτζάνα Σαντορίνης ήταν νόστιμη, τα κολοκυθάκια τηγανιτά με τυρί πολύ καλομαγειρεμένα. Καλό και το χύμα λευκό κρασί. Η τουαλέτα θέλει λίγο περισσότερη περιποίηση.

Ασφαλής επιλογή για "σπιτικό" φαγητό χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις για το χώρο. Θα ξαναπάω