Ψαγμενα κρεατα ψημενα με γνωση στα καρβουνα. Ανοιχτα καθημερινα εκτος Δευτερας. Κυριακη μονο μεσημερι. Αναλλαμβανουμε καθε ειδους εκδηλωσεις

Ανοιχτα απο Τριτη εως Κυριακη [19.00 μεχρι αργα το βραδυ] Κυριακες και το μεσημερι

Έχει ζωντανή μουσική
Παροχές για ΑμεΑ
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

14 Οκτ 2017

Το πρώτο πράγμα που σου "βγάζει" το "Πεύκο" είναι ζεστασιά. Άνετα θα το παρομοίαζα, λόγω ατμόσφαιρας, σαν ένα ελληνικό μπιστρό με κλασικές ελληνικές γεύσεις, μαγειρεμένες εντελώς σπιτικά! Την τίμια και επαρκή γαστρονομία συμπληρώνουν επάξια το άψογο σέρβις, η οφθαλμοφανής φιλόξενη διάθεση των ιδιοκτητών και βέβαια οι καλές τιμές.

Εκ πρώτης όψεως, στον σχετικά περιορισμένο εσωτερικό χώρο (μπαίνεις από την διπλανή πόρτα της κυρίας εισόδου ) σε κερδίζει η γιορτινή ατμόσφαιρα ( φως- καλοστρωμένα τραπέζια - ασπρόμαυρες προσωπογραφίες γνωστών καλλιτεχνων), η οποία αν και δεν είναι πολυτελής, με μερικά έξυπνα και λειτουργικά tips γίνεται άκρως θελκτική.

Για να γίνω περισσότερο κατανοητή, το εντελώς απλό χάρτινο κάλυμμα των τραπεζιών δεν είναι ολόλευκο αλλά διακοσμείται από κάποιο γουδί και καρπούς ελιάς, πολλά από τα συνηθισμένα ξύλινα καθίσματα είναι βαμμένα με διάφορα ελκυστικά χρώματα ή το μπουκάλι με το νερό διακοσμείται από μια μικρή εικόνα από τον πύργο το Άιφελ και μια παλιά Citroen βάτραχο! Λεπτομέρειες που χωρίς ιδιαίτερα έξοδα προσθέτουν στυλ αλλά δείχνουν και την αγάπη των ιδιοκτητών για αυτό που κάνουν. Μέσα στον χώρο ξεχωρίζει και ο ογκώδης κορμός ενός πεύκου που εναρμονίζεται με τους πέτρινους τοίχους (τουβλάκια), τους αναπαυτικούς καναπέδες (σε ορισμένα τραπέζια), αλλά και τους ζωηρά βαμμένους πίνακες των δένδρων σε τμήμα του μέσα χώρου. Η σχεδόν πράσινη αυλή με τις πολυάριθμες γλαστρούλες είναι άμεσα ορατή από τις τζαμαρίες, γεγονός που ενισχύει τον ρομαντισμό και την χουχουλιάρικη εικόνα του όλου εγχειρήματος.

Σε κάποιο σημείο του χώρου ( απέναντι από την είσοδο ) είναι τοποθετημένη μια μικρή ορχήστρα. Μας πληροφόρησαν ότι από τον Νοέμβριο, μόνα Σαββατόβραδα, ξεκινάει η ζωντανή μουσική. Φαντάζομαι ότι ιδιάιτερα τις κρύες νύχτες του χειμώνα η περίφημη εσωτερική αύρα του χώρου, το εξαιρετικό φαγητό και οι υπέροχοι ήχοι θα δημιουργούν ένα σφοδρό παρεϊστικο κλίμα! Ήδη, Κυριακή μεσημέρι, η περίφημη ελληνική μουσική που ακουγόταν από τα μεγάφωνα συνόδευε πολύ ευχάριστα το γεύμα μας!!

Σχεδόν σε όλους τους χώρους, τόσο στα δύο επίπεδα των εσωτερικών αιθουσών όσο και στην αυλή, τα τραπέζια, χρώματος κρεμ, θυμίζουν παλιές ραπτομηχανές. Εξωτερικά, είναι σαφώς μικρότερα, καθώς ο χώρος αυτός είναι μεν περιορισμένος, ωστόσο πολύ περιποιημένος!
Ακόμη ο μικρός προθάλαμος των απλών WC ( η αντρική τουαλέτα ιδιαίτερα στενή ) αποκτά στυλ με την κομψή πέτρινη γούρνα και τα προσεγμένα διακοσμητικά μικροαντικείμενα.

Το μενού περιλαμβάνει αξιόλογα ορεκτικά, μπόλικες σαλάτες και τα κλασικά κρατικά πιάτα.
Πέρα από τα φαγητά που εμείς επιλέξαμε, διάφορα θελκτικά πιάτα πηγαινοέρχονταν στον χώρο. Προσωπικά ξεχώρισα το στρογγυλό και αφράτο τηγανόψωμο και την τηγανιά, σερβιρισμένη σε όμορφο νίκελ τηγανάκι!!

Παραγγείλαμε:
Ντοματοσαλάτα (5,00) που περιλαμβάνονταν ΟΛΑ τα υλικά που έγραφε ο κατάλογος: ντομάτα, μικρές φέτες αγγουριού, κρεμμύδι, πιπεριά, κάππαρη και ελιές. Ένα μεγάλο κομμάτι τυρί φέτα, με χαριτωμένο τρόπο πασπαλισμένο με λάδι και ελίτσες, συμπλήρωνε την φρεσκότατη αυτή σαλάτα.

Μανιτάρι γεμιστό (5,00), μοναδικής γεύσης και γέμισης έδεσμα. Σερβίρονται δυο μεγάλα μανιτάρια πορτομπέλλο με εκπληκτική και πλούσια γέμιση από φέτα, ελιά, ντοματίνια και κίτρινο - λιωμένο- τυρί!! Το πιάτο συνοδεύεται από γαρνιτούρα πράσινης σαλάτας και σαφώς κλέβει τις εντυπώσεις!!

Συκωταριά αρνίσια (6,00), σπάνιας γεύσης πιάτο από τρυφερότατο κρέας και λίγα καραμελωμένα κρεμμύδια. Συνοδεύεται από αρκετή ποσότητα πατάτας τηγανητής. Μου άρεσε που η οσμή του κρέατος ήταν ήπια παρόλο που το πιάτο ήταν πλήρες και καλοψημένο!!

Παϊδάκια αρνίσια, 600γρ., ΕΥΡΩ 17,00, με τις πατατούλες τους και τα λεμονάκια τους, ζουμερά και ψημένα όπως τα θέλαμε!!

Ήπιαμε μπύρα FIX, σε εκλεκτό ποτήρι "Βεργίνα", στα 3,50

Το νερό βρύσης φθάνει στο τραπέζι μέσα σε φινετσάτο μπουκάλι (βλ. παραπάνω).

Στην αρχή έρχεται περίφημο και ζεστό δικό τους ζυμωμένο κίτρινο ψωμί (καρβελάκι )!! Χρεώνεται ΕΥΡΩ 3,00 αλλά δεν μας ξύνισε..... Αλλού μας χρεώνουν το απλό και κοινό ψωμί ένα και δύο ευρώ.

Αφήστε που ακολούθησε γενναιόδωρο κέρασμα:
Στο τέλος μας πρόσφεραν με γαλαντομία και χαμόγελο κάνα μισόκιλο λουκουμάδες (για τρία άτομα)!!!
Λουκουμάδες (γνήσιοι) με όλη την ζεστασιά και το μελάκι τους!!!
Φιλόξενο κέρασμα που συμπλήρωσε πανηγυρικά το πνεύμα, το γεύμα αλλά και τις ήδη θετικές εντυπώσεις μας!!

ΥΓ Για να βρείτε το " Πεύκο" θα πάρετε τη Λεωφ. Δημοκρατίας προς Μελίσσια και λίγο πριν τα φανάρια που οδηγούν σε Kozi's, Sasi's κ. λ. π, θα στρίψετε δεξιά στο μικρό στενάκι της οδού Λιοδήμου που στη συνέχεια γίνεται Τήνου. Το parking είναι σχετικά δύσκολο.

15 Αυγ 2017

ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ
Ηταν η τέταρτη φορά που επισκέφτηκα το ΠΕΥΚΟ (1 χειμερινή και 3 θερινές) το περασμένο Σάββατο. Σε γενικές γραμμές αυτό το μαγαζί κινείται σε μια ευρεία κλίμακα από το "ανεπαρκές" στο "πολύ καλό". Θα πρέπει πιστεύω να αναζητηθεί από τους υπεύθυνους η αιτία για αυτήν την έλλειψη μιας σταθερής γραμμής. Δεν θα το τόνιζα άν οι διαφορές ήταν στα μέτρα του λογικού, εδώ μιλάμε για χαοτικές διαφορές από την πρώτη φορά ως την τελευταία επίσκεψη.
Κίνηση 1 (θετική). Ζητήσαμε να μας αλλάξουν τραπέζι μόλις είχαμε δώσει την παραγγελία και με προθυμία η κυρία του καταστήματος μας μετέφερε σε παρακείμενο τραπέζι.
Κίνηση 2 (αρνητική). Κατέφθασε μία κανάτα κρασί στο τραπέζι. Για αρκετή ώρα και μέχρι την ώρα που αρχίσαμε το φαγητό μας δεν είχαν έλθει ποτήρια. Τα ζητήσαμε και ήλθαν.
Κίνηση 3 (αρνητική). το ίδιο με το ψωμί που το ζητήσαμε αφού είχε έλθει το φαγητό, καθώς δεν είχε έλθει.
Κίνηση 4 (αρνητική). Πρώτο ορεκτικό που προσγειώθηκε στο τραπέζι ήταν μια μερίδα πατάτες (ούτε καν ορεκτικό δηλ. ). Τα υπόλοιπα ορεκτικά ήλθαν αρκετά μετά. Μια μερίδα πατάτες σε ένα άδειο τραπέζι μού δημιούργησε μια αίσθηση μιζέριας. Ομολογώ πρώτη φορά είδα να φέρνουν πατάτες τηγ. για ορεκτικό και μάλιστα πριν από τα υπόλοιπα.
Κίνηση 5 (αρνητική)
Παραγγείλαμε 1 κιλό παϊδάκια, ένα μπιφτέκι και ένα ψαρονέφρι για κυρίως. Θυμόμασταν από την πρώτη φορά κάτι εξαιρετικά παϊδάκια, σωστά κομμένα και ψημένα. Στη θέση τους ήλθαν κάτι χοντροκομμένα κομμάτια δεινόσαυρου. Ποτέ δεν έχω ξαναδεί τόσο άσχημα "παϊδάκια". Ξεραμένα επιπλέον χωρίς ίχνος κρεατένιου "ζωμού". Το ψαρονέφρι ήταν άνοστο και άψητο παρόλο που ο παραγγέλων το ζήτησε ξεροψημένο, καθώς μια μοσχαρίσια από άλλη φορά είχε έλθει άψητη, δόθηκε για συμπληρωματικό ψήσιμο και ήλθε πάλι άψητη. Παρόλη την αναφορά αυτή που έγινε, η κυρία πεισματικά έφερε ένα άψητο ψαρονέφρι και πάλι. Μια αρνίσια συκωταριά από τα ορεκτικά μύριζε βαριά αρνίλα και πήγε άχρηστη.
Κίνηση 6 (αρνητική) Τα τασάκια μας (βαρείς καπνιστές στην παρέα) δεν άδειασαν ποτέ. Στο τέλος είχαν γίνει δυο βουνά από γόπες.
Κίνηση 7 (θετική) Τα κολοκυθάκια, το τηγανόψωμο και το ταλαγάνι ήταν μια χαρά.
Για αρκετό φαγητό και ποτό δώσαμε 25 € άτομο, λογικό ποσόν για την παραγγελία μας.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
Η κυρία που σερβίρει (και μάλλον είναι εκ των ιδιοκτητών) καθώς και ο κύριος που ψήνει πρέπει να πάνε επειγόντως διακοπές. Αν δεν ξεκουραστούν και επαναπροσδιορίσουν τις υπηρεσίες που παρέχουν, θα χάσουν την πελατεία τους και την καλή τους φήμη. Για το καλό τους το λέμε αυτό. Οι πελάτες δεν θα χάσουν, υπάρχουν ευτυχώς άπειρες ταβέρνες. Είναι κρίμα για το μαγαζί και για τους ίδιους. Στη μέση περίπου του δείπνου μας μας ρώτησε η κυρία αν είμαστε εντάξει. Πολύ κακώς, της απαντήσαμε "ναι, όλα καλά". Το κάναμε για να μη δημιουργήσουμε πρόβλημα και ακουστούμε και παραδίπλα. Και επίσης για να μη χαλάσουμε το κέφι μας. Γιατί σίγουρα κανείς δεν θέλει να τσακώνεται όταν βγαίνει ένα βράδυ με την παρέα του. Σέβεται επίσης τον χώρο που τον φιλοξενεί. Απαιτούμε όμως να μας σέβεται και η επιχείρηση. Και αν κάνουν εκπτώσεις στην ποιότητα και στις παρεχόμενες υπηρεσίες να κάνουν μήπως και εκπτώσεις στον λογαριασμό. Α! το χειρότερο. Στο τέλος ήρθε καρπούζι κερασμένο. Ενα πιάτο με τέσσερα πηρούνια δηλ. χωρίς ατομικά πιατάκια. Απορία: Πού θα πετούσαμε τα κουκούτσια, στο τραπεζομάντηλο, στο πάτωμα, στην παλάμη μας?? Θα τα καταπίναμε? Ειλικρινά δεν ξέρω. (ούτε πάλι διαμαρτυρηθήκαμε). Εδώ σηκώνω τα χέρια ψηλά.