ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ

Ελ. Βενιζέλου (Γράμμου) 83, Μοσχάτο [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Παροχές:
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Δέχεται πιστωτική κάρτα

Λίγα λόγια για το εστιατόριο

Πιάτα της ώρας με σπεσιαλιτέ το μπιφτέκι. Ανοικτά Παρασκευή και Σάββατο με πρόγραμμα.

Γράψε τη δική σου κριτική

Ταβέρνες με τραγούδι - Μοσχάτο, Αθήνα

Καθώς σου έρχεται η όρεξη μες τη βδομάδα να βγεις το Σαββατόβραδο πρέπει να βρεις και που θα πας ώστε να έχεις κάνει μια κράτηση, γιατί πλέον δύσκολα βρίσκεις τραπέζι στα αξιόλογα μαγαζιά. Επειδή λοιπόν η όρεξη ήταν λίγο ανεβασμένη και υπήρχε η διάθεση για χορό η επιλογή έγινε βάση σχολίων που είχα διαβάσει για το "ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ". Την περιοχή τυχαίνει να την ξέρω καλά οπότε το βρήκαμε εύκολα και παρότι πυκνοκατοικημένη το ίδιο εύκολα βρήκα και να παρκάρω.

Η άφιξη έγινε στις 22:30 την 13-3-2016 Σάββατο και όταν μπήκαμε στο μαγαζί υπήρχαν 3 τραπέζια άδεια των 4 ατόμων και μας πρότειναν να επιλέξουμε αν θέλαμε κάποιο άλλο εκτός από το ένα που μας είχαν κρατήσει. Κάτσαμε σε ένα τραπέζι στο οποίο ο ένας από τους 2 δεν θα έβλεπε όλη την ορχήστρα, αλλά ειλικρινά δε μας ενόχλησε καθόλου μιας και ολα τα τραπέζια είναι τοποθετημένα ώστε να κάθεσαι άνετα.

Η ορχήστρα άρχισε να παίζει κατά της 23:00 και πλέον δεν υπήρχε άδειο τραπέζι. To "ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ" δίκαια κερδίζει το χαρακτηρισμό "τίμιο" για αυτό που σου προσφέρει και εξηγώ.

Τίμιο στην εξυπηρέτηση γιατί οι υπάλληλοι είναι πρόθυμοι και σε εξυπηρετούν ταχύτατα με "σβέλτο" μάτι χωρίς να χρειάζεται να τους ψάχνεις και κοιτάνε συνέχεια στα τραπέζια ώστε να εξυπηρετούν αμέσως. Κανάτες με νερό ερχόντουσαν χωρίς να ζητήσουμε και τα τασάκια άδειαζαν στο πρώτο τσιγάρο. Μάλιστα όταν πιο αργά άδειασε ένα τραπέζι κοντά στη πίστα μας πρότειναν να μας πάνε τα πιάτα εκεί αν θέλουμε για να είμαστε πιο κοντά.

Τίμιο και στο χώρο με ωραία διαρρύθμιση και τα τραπέζια άνετα τοποθετημένα χωρίς να νιώθεις στριμωγμένος, και με έμφαση στη διασκέδαση του κόσμου έχοντας αφήσει αρκετό χώρο για να χορέψει κάποιος. Πολύ καλός κι ο εξαερισμός αφού με γεμάτο το μαγαζί ήταν σε πολύ καλά επίπεδα ο αέρας και η ατμόσφαιρα. Το ατού του συγκεκριμένου μαγαζιού είναι βέβαια η πίστα και το παρεϊστικο ύφος του που σε παρακινούν να σηκωθείς να χορέψεις. Σε όλα αυτά βέβαια σημαντικό ρόλο έχει και η πολύ καλή ορχήστρα (μπουζούκι, κιθάρα και βιολί)με ωραίες φωνές και ποικιλία τραγουδιών.

Στο θέμα φαγητού δεν περιμένεις κάτι το σπέσιαλ σε τέτοιου είδους μαγαζιά αλλά τουλάχιστον να είναι νόστιμο, φρέσκο και αξιοπρεπές αυτό που θα φας και σε μια ικανοποιητική ποσότητα που να μη νιώθεις ότι σε κοροϊδεύουν.

Αυτά τα στοιχεία λοιπόν υπήρχαν αφού ότι παραγγείλαμε ήταν αυτό που έπρεπε και αναλυτικά ένα νόστιμο γεμιστό μπιφτέκι καλοψημένο (8.20€). Ένα τζατζίκι όντως σπιτικό με άρωμα και καλή ποσότητα (3,20€). Μια τηγανιά κοτόπουλο με ωραία σάλτσα και πολύ καλά κομμάτια φιλέτου (7.50€) και μια φέτα ψητή σε φύλλο με μέλι (4.30€). Από κρασί πήραμε λευκό και ροζέ (τα τυπικά κρασιά τύπου ασκού που τουλάχιστον δεν κάνουν κεφάλι ).

Για ορεκτικό μαζί με το λίγο ομολογούμενος αλλά νόστιμο ψωμί ήρθε και ένα ντίπ αδιάφορο στη γεύση και 2-3 παξιμαδάκια.

Εν κατακλείδι το συγκεκριμένο μαγαζί επαληθευεσε τα καλά λόγια τα οποία είχαμε ακούσει περί κεφιού και χορού, αφού χορέψαμε με την καρδιά μας και το ρίξαμε πραγματικά "έξω".. …….

Ταβέρνες με τραγούδι - Μοσχάτο, Αθήνα

Εδώ και χρόνια ακούγαμε καλά λόγια από γνωστούς μας για το "Μεταξύ μας", ένα μουσικό μεζεδοπωλείο που βρίσκεται αρκετά κοντά μας, αλλά δεν το είχαμε επισκεπτεί. Ίσως φταίει και το γεγονός ότι δεν είχε πολλές κριτικές στο αγαπημένο Ask4food ώστε να πεισθώ ευκολότερα... Φέτος του Αγίου Βαλεντίνου, όμως, μετά από ένα ιδιαίτερα δύσκολο ξεκίνημα της χρονιάς και ένα ακόμα δυσκολότερο Σάββατο που οι δουλειές μας θα τελείωναν γύρω στις 9 το βράδυ, η επιλογή για ένα ρομαντικό εστιατόριο ήταν μαθηματικά σίγουρο ότι θα μας έβρισκε να μας παίρνει ο ύπνος στο τραπέζι, οπότε αποφασίσαμε να πάμε κάπου με τζέρτζελο...

Επειδή, η πρώτη μας επιλογή ήταν κλεισμένη, τελικά αποφασίσαμε να δοκιμάσουμε το "Μεταξύ μας" και δεν το μετανιώσαμε ούτε λεπτό από την στιγμή που πήραμε να κλείσουμε (ευγενέστατοι) μέχρι το καληνύχτα της εξόδου... Με δύο λόγια θα το χαρακτήριζα "τίμιο" αλλά ας σας τα πω πιο αναλυτικά...

Ο χώρος του "Μεταξύ μας" είναι κλασικός ενός μουσικού μεζεδοπωλείου, διαθέτει λίγο ξύλο που τον ζεσταίνει, είναι και πολύ καθαρός (οι τουαλέτες μέχρι τελευταία στιγμή έλαμπαν) ενώ και η ατμόσφαιρα παρά το ασταμάτητο κάπνισμα από όλους τους θαμώνες (μόνο εγώ και τα παιδάκια δεν κάπνιζαν) ήταν πολύ καθαρή. Τα τραπέζια δεν ήταν ιδιαίτερα στριμωγμένα ενώ δεν υπήρχαν νομίζω τραπέζια για δύο άτομα και τα ζευγάρια καθόντουσαν σε τεσσάρια (μεγάλη άνεση πραγματικά).

Το service από όλους ήταν ιδιαίτερα γρήγορο και φιλικό όπως έπρεπε να είναι. Ο κύριος που έπαιρνε τις παραγγελίες τυπικός αλλά ευγενέστατος. Στην αρχή μας έφεραν πολύ νόστιμο ψωμάκι (και πολύ ποσότητα) που μάλλον ήταν δικό τους μαζί με κριτσίνια και μια σως με βάση το τυρί και το γιαούρτι καθώς και νερό βρύσης που ανανεώνονταν, ενώ για κλείσιμο ένα αέρινο ραβανί - νομίζω- με σοκολάτα, πραγματικά υπέροχο. Αξίζει να σημειωθεί ότι η ελάχιστη κατανάλωση είναι 12 ευρώ το άτομο, κάτι που το αναφέρουν τόσο στο site τους όσο και σε κάθε σελίδα του καταλόγου τους.

Το φαγητό ήταν συμπαθέστατο και εξηγούμαι: Σε ένα μουσικό μεζεδοπωλείο δεν περιμένεις να εστιάσεις μόνο στο φαγητό αλλά αυτά που πήραμε ήταν όλα νόστιμα χωρίς καμία παρασπονδία (πολύ πάνω του μέσου όρους του είδους).

Αναλυτικά πήραμε: Μανιτάρια γεμιστά (με ανθότυρο, ντομάτα) τα οποία ήταν πολύ νόστιμα, νομίζω ότι είχαν ψήσει τα μανιτάρια και τα είχαν γεμίσει μετά, κάτι που τα έκανε πολύ ελαφριά. Φέτα τυλιχτή σε φύλλο με μέλι, ιδιαίτερα νόστιμη λόγω της αντίθεσης της πικάντικης φέτας με το μέλι. Ένα πιάτο που λεγόταν αμέθυστος και ήταν μοσχάρι με λαχανικά σβησμένο με κρασί, καλοβρασμένο και νόστιμο. Μας ενημέρωσαν ότι υπήρχαν εκτός καταλόγου παϊδάκια, τα οποία και πήραμε (μισό κιλό), τα οποία ήταν νοστιμότατα χωρίς καθόλου λίπος και αυτή την μυρωδιά του αρνιού, ενώ η ευχάριστη έκπληξη ήταν ότι είχαν χρεωθεί 12,5 ευρώ (δεν έχω βρει παϊδάκια κάτω από 30 ευρώ το κιλό). Ήπιαμε 1 κιλό ροζέ κρασί δικό τους, ιδιαίτερα ευκολόπιοτο προς 7,5 ευρώ το κιλό.

Το γεύμα μας συνόδευσε μουσικά ένα μουσικό τρίο (δύο άνδρες, μία γυναίκα), οι οποίοι ήταν πολύ καλοί φωνητικά και ξεσήκωσαν τον κόσμο σε έναν ατέλειωτο χορό με λαϊκά τραγούδια (όχι τα νέα του συρμού). Το κέφι στην πίστα μέχρι την ώρα που φύγαμε ήταν αμείωτο από όλες τις ηλικίες (πραγματικά σε αυτό το μαγαζί ήταν όλες οι ηλικίες). Συνολικά, λοιπόν, δώσαμε λίγο κάτω από 40 ευρώ και περάσαμε ένα ιδιαίτερα ευχάριστο βράδυ σε ένα μαγαζί που όπως είπα και στην αρχή η λέξη που το χαρακτηρίζει είναι "τίμιο". Θα επιστρέψω σίγουρα με μεγαλύτερη παρέα για να γλεντήσουμε καλύτερα.

Υ. Γ. Μπορεί η γεύση να άξιζε 2,5 αλλά αφού δεν υπάρχουν μισά πάει υπέρ του μαθητή (αν και για να πω την αλήθεια, για το είδος του αξίζει και το 3).