Μαγειρευτά, ουζομεζέδες, κρεατικά και θαλασσινά, ειδίκευση στην αστακομακαρονάδα. Κυριακή μόνο μεσημέρι.

Δευτέρα - Παρασκευή 18:00 - 02:00 Σάββατο 14:00 - 02:00 Κυριακή 12:00 - 19:00 Ζωντανή μουσική Παρασκευή, Σάββατο και Κυριακή μεσημέρι.

Έχει ζωντανή μουσική
Take away
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

04 Μάρ 2017

Πηγαμε 5 ατομα παρασκευή βράδυ.
Πολύ όμορφος χώρος.
Είχε ζωντανη μουσική αλλά δεν ακουγόταν, καθώς ήταν πολυ χαμηλά. όταν ρώτησα γιατί, μου είπαν οτι οι πελάτες προτιμουν να συζητούν, χωρις να τους ενοχλεί η δυνατή μουσική...... αλλα κατά την γνωμη μου εφτασαν στο αλλο ακρο.
Παραγγειλαμε;
- Μια χορτα (ζωχοί), πολύ καλά
- σαλατα λαχανο-καροτο, καλή
- τυροπιτακια, μετρια
- κολοκυθοκεφτεδες, μετρια
- απακι (στην σχαρα), ωραιο
- γαρδουμπακι, τελειο με νοστιμη σαλτσα
- κεμπαπ, πολυ καλο
- συκωτι σχαρας, πολυ καλο και μαλακο
- μοσχαρι με μελιτζανα σε πηλινο, τελειο... ελιωνε στο στομα
- πατατες τηγανητες, χειροποιητες και νοστιμες
- χοιρινο μπουτι με πατατες φουρνου, τελειο.... δεν υπαρχει ποσο μαλακο ηταν
- 1 lit κρασι κοκκινο ξηρο, καλο
- 1 coca- cola
- 2 σουφλε σοκολατας με παγωτο καιμακι, πολυ καλο

Εφερε ψωμι καψαλισμενο.

Η εξυπηρετηση ήταν αριστη, ολοι πολυ καλοι και ευγενικοι.

Ολη η παρεα ευχαριστηθηκε πολυ και σιγουρα θα ξαναπαμε και μαλιστα γρηγορα.

Πληρωσαμε 87 ευρω, για ολα τα παραπανω..... δηλ 17,5 το ατομο. Πολυ καλα καθως σκασαμε στο φαγητο και ευχαριστηθηκαμε.

Εχει πολυ μεγαλο καταλογο, δεν ξεραμε τι να πρωτοπαρουμε.... εχει και ψαρικα.

Σαφως καποια πιατα θα ειναι μετρια και καποια αλλα πολυ καλυτερα.

Αξιζει να πατε με μεγαλη παρεα, να παραγγειλετε πολλα πιατα για να δοκιμασετε και να βρειτε αυτα που θα σας καταπλήξουν, οπως εγινε με εμας.

Τελος, επειδη ειχα διαβασει καποια αρνητικα σχολια για τον ιδιοκτητη, τουλαχιστον την βραδιά που πηγα, ο ανθρωπος ηταν ευγενεστατος, μας προτεινε και καποια πιατα θελοντας να μας βοηθησει. Μεχρι και αν θελουμε ομπρελα φευγοντας μας ρωτησε, γιατι εβρεχε....

Γενικα η παρεα μου, εφυγε με τις καλυτερες εντυπώσεις.

17 Απρ 2016

Μικρό συνοικιακό μεζεδοπωλείο στο Μοσχάτο, με εύκολη πρόσβαση και όχι ιδιαίτερα δύσκολο πάρκιγκ. Η γειτονιά είναι όμορφη, καθαρή και περιποιημένη. Το μαγαζί με έξυπνη, γουστόζικη και ωραία διακόσμηση, που σε προδιαθέτει ευχάριστα, για ένα όμορφο γεύμα ή δείπνο. Οι ιδιοκτήτες αρκετά περιποιητικοί, ευγενικοί και πρόθυμοι. Βέβαια, ούτε υψηλή μαγειρική, ούτε δηθενιές, ούτε περίεργα πιάτα να μην περιμένει κανείς. Απλή τίμια ταβέρνα, που δεν σε κοροϊδεύει και σε αποζημιώνει ως vfm, με το παραπάνω θα έλεγα. Εμείς 3 άτομα παραγγείλαμε θαλασσινά, που ήταν πολύ φρέσκα και εύγευστα. Συγκεκριμένα:

Για αρχή, γαύρο μαρινάτο, ταραμοσαλάτα και πίτα, που ήρθαν γρήγορα στην ώρα τους κα ήταν πολύ νόστιμα.
Στη συνέχεια, 2 μερίδες κουτσουμούρες και μια μερίδα μπακαλιαράκια. Ολα τα ψάρια φρεσκότατα, σωστά τηγανισμένα και ωραία σερβιρισμένα. Βάζω πολύ αυστηρά 3 στη γεύση, ενώ θα έπρεπε τουλάχιστον 3,5.

Για όλα αυτά, σύν 1 τσίπουρο 200 ml, ο λογαριασμός ήταν κάτι παραπάνω από 40,00 €. Πολύ λογικό και τίμιο, σε συγκριση και με την ποιότητα. 4άρι δαγκωτό στο vfm λοιπόν.
Απ' ότι έμαθα μετά, κυκλοφορούν και εκπτωτικά κουπόνια στα σχετικά sites, με τα οποία το ποσό αυτό μειώνεται από 25-50%, που είναι πραγματικό εύρημα!
Εγώ θα ξαναπάω σίγουρα.

13 Ιαν 2016

Σαββατόβραδο γύρω στις 11 η επίσκεψη μας στην οινοθοη παρεακι 7 καλοφαγαδων... Καθισαμε στο πατάρι μιας και λόγο της ημέρας και ώρας ήταν γεμάτο το μαγαζί..

Ο κατάλογος παρά φορτωμένος είναι ή αλήθεια και οι τιμές μας φάνηκαν σχετικα νορμαλ αλλά περιμέναμε να δούμε και ποσότητα μιας και την έχουμε ξαναπατήσει!

Ή παραγγελία μας ήταν ή εξής.
Κολοκυθοκεφτεδες(5 στον αριθμό και μικροί5,5€)

Πατάτες(Σέσουλα όπως λέει, γεύση σαν προτηγανισμενες και μάλλον ήταν σε αρχαίο λαδι)

Σύγκλινο (6€ πολύ ωραίο αλλά 6 πολύ μικρά φιλετακια)

Πανσετα(φανταστικαμε μερίδα καθώς έλεγε ότι συνοδεύεται με πατάτες και έκανε κ 6μιση ευρώ.. Αυτό που μας ήρθε ήταν 2 μικρά πανσετακια από τα πιο ανοστα που έχω φάει ποτε, λίγες πατατουλες και μια κουτάλια ρύζι σκετο)

Κεμπάπ(μερίδα τάχα μου πάλι 6μιση ευρώ 3πολυ λεπτά κεμπαπακια πολύ γευστικά και ζουμερα ομολογώ)

Πλευρωτους(πιατακι μικρό νομίζω 5,5€ πολύ μετρια)

Τζατζίκι (δε ξέραμε από τι να κλαψουμε γέλιο ή θλίψη με αυτό που αντικρισαμε.. Σε πιατακι του καφέ ήρθε και ούτε καν φορτωμένο. μια φέτα ψωμί δε γεμιζες. Τιμή 3€ το ίδιο και ή τυροκαυτερη.. )

Τηγάνια χοιρινό(άλλο κλαμμα από κει ούτε 200γρ κρέας.. Αρκετά νόστιμο αλλά ήταν σόλα και τιγκα στο λάδι.. οι πιπεριές που είχε μέσα αψητες σχεδον.. τιμή νομίζω 6)

Πήλινο με κοτόπουλο και μανιτάρια (6,5€ καλουτσικο πιάτο με πιπεριά κρεμα γαλακτος και τυρί λιωμένο πανω.. Ήθελε λίγο δέσιμο ακόμη αλλά το φορτωνω στην πολύ δουλειά εκείνη την ώρα.. βέβαια η μεριδουλα μικρή πάλι)
Μακαροναδα του ψαρά( από γεύση δεν ξέρω καθώς ήταν ατομικό πιάτο αλλά μου φάνηκε γεμάτο και άξιζε τα λεφτά του 7,5€)

Ή εξυπηρέτηση είναι οοοτι να ναι πραγματικά... πρέπει να ήρθαν 3,4 διαφορετικοί και όλοι τα χαν χαμένα.. Στην αρχή μας έφερε μια κοπελα κάτι πατάτες που δεν παραγγειλαμε, τις πήρε πίσω και έπειτα ήρθε μια άλλη κοπέλα για την ίδια δουλειά.. ζητησαμε επιπλέον ψωμι, το έφερε αψητο και με τη δικαιολογία ότι είχε πολύ φόρτο ή ψησταριά.. λες και το πρώτο που μας έφεραν ήταν ψημένο...

Ο λογαριασμός μαζι με 3πρασινες, μισο λιτρο λευκο κρασι, ενα τσιπουρο που τελικα ηταν ρακι και μια αλλη μπυρα ηταν

90€

Να πω την αλήθεια μου δεν χορτασα και Έκλαψα τα λεφτά μου καθώς ποιότητα και ποσότητα πολύ κάτω του μετρίου... Απόδειξη αν δε ζητουσαμε δε θα ερχόταν.. κοροϊδία το μαγαζί για μένα δε το προτείνω σε κανένα..

23 Οκτ 2015

Πήγαμε 2 άτομα την Κυριακή το μεσημέρι.

Με βάση παλιότερες επισκέψεις μου (βράδυ όμως) το περίμενα άδειο, αντιθέτως είχε αρκετό κόσμο και live μουσική. Ο πολύς κόσμος δε μας ενοχλεί, αντιθέτως είναι καλό σημάδι. Υπήρχε όμως ένα τραπέζι 10 ατόμων, γύρω στα 45 σε ηλικία που είχαν πιει μάλλον κάτι παραπάνω και έκαναν σα 15χρονα. ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ενοχλητικοί, και έμοιαζε ότι αυτός ήταν για κάποιο λόγο και ο σκοπός τους... Πάμε παρακάτω...

Το περιβάλλον είναι αρκετά όμορφο και θυμίζει αυλή παλιού χωριάτικου σπιτιού.
Η εξυπηρέτηση ήταν πολύ γρήγορη (ίσως και λίγο πιεστικά γρήγορη, επειδή θα έκλειναν 2 ώρες μετά). Μέσα στα 5 λεπτά αφότου κάτσαμε, μας ρώτησαν 3 φορές αν είμαστε έτοιμοι να παραγγείλουμε. Επίσης, ερχόντουσαν και μάζευαν πιάτα βιαστικά, σε ορισμένες περιπτώσεις σε μερικά υπήρχε και φαγητό πάνω... Άλλες φορές πρώτα τα έπαιρναν και μετά ρωτούσαν, άλλες δε ρωτούσαν καν.

Στην αρχή φέρνουν ψημένο ψωμί και κέρασμα φάβα. Όχι κάτι τρομερό, αλλά ευπρόσδεκτο!

Έπειτα ακολούθησαν τα ορεκτικά, τα "διαβολάκια" που είναι ένα άλλο όνομα για το κοτομπέηκον και χαλούμι. Τα διαβολάκια νόστιμα και καλοψημένα, και το χαλούμι μια χαρούλα επίσης.

Έπειτα ήρθε το αρκετά μεγάλο mix-grill 2 ατόμων. Όλα τα κρεατικά είναι καλοψημένα και νόστιμα. Ένα παράπονο μόνο, το αλατάκι πάνω τους υπερβολικό. Είπαμε νοστιμίζει το αλάτι, αλλά όχι και έτσι.

Το χύμα ημίγλυκο κρασί αρκετά καλό επίσης.

Τέλος καρυδόπιτα με παγωτό καιμάκι. Δεν πέσαμε στα πατώματα, αλλά το φάγαμε όλο: )

Σε γενικές γραμμές το μαγαζί προτείνεται και έχει και καλές τιμές. Δικαιολογημένα έχει αρκετό κόσμο. Απόφυγετε όμως να πάτε σε δημοφιλείς ώρες ή 2 ώρες πριν το κλείσιμο...

Με ποτά και γλυκά, υπολογίστε κάπου 17Ε το άτομο (χωρίς την όποια έκπτωση) Και τώρα που είπα για λεφτά.

Αδικαιολόγητο ότι δε φέρνουν απόδειξη. Όταν τη ζητήσαμε την έφεραν αμέσως αλλα με στραβομουτσουνιασμα.

05 Ιαν 2015

Η Οινοθόη είναι ένα όμορφο συνοικιακό μεζεδοπωλείο στα ενδότερα του Μοσχάτου. Έχοντας περάσει κάποιες φορές απ έξω, σκέφτηκα να το προτείνω στην παρέα χωρίς να ξέρω καμιά άλλη πληροφορία κι έτσι το επισκεφτήκαμε εντελώς ανεπηρέαστοι. Είναι όμορφο μαγαζάκι για τα δεδομένα της περιοχής με εσωτερικό και εξωτερικό χώρο. Εμείς λόγω της εποχής κάτσαμε μέσα

Ο κατάλογος είναι πολύ (μα πάρα πολύ όμως) πλούσιος με κρεατικά και θαλασσινά.
Δοκιμάσαμε αρκετούς μεζέδες, ενδεικτικά:

Από τις σαλάτες επιλέξαμε την τριχρομωμη, μαρούλι λάχανο καρότο, σε αρκετή ποσότητα και σχετικά φθηνή (3,5€). Πήραμε πολλά ορεκτικά, απακι, σύγκλινο, χαλούμι στη σχάρα, πατάτες τηγανητες στο χέρι (στη σέσουλα όντως) πλευροτους παστουρμαδοπιτακια... αυτά θυμάμαι. Πήραμε επίσης λουκάνικο ψητό και γαρδουμπάκι λαδοριγανη. Ήπιαμε 2 λίτρα ρόζε κρασί και κεραστήκαμε μισό λίτρο επιπλέον καθώς και χαλβά σιμιγδαλένιο.

Εχω να πω οτι εκτός του οτι όλα ήταν αρκετά γευστικά, ήταν και πολύ πλούσιες οι ποσότητες!!

Πληρώσαμε 55€ ποσό σχετικά καλό για αυτά που πήραμε (ήμασταν 3 αλλά υπερβάλαμε στην παραγγελία μας).

Ο κύριος που μας εξυπηρέτησε ήταν αρκετά ευγενικός και φιλικός και σε γενικές γραμμές το σέρβις ήταν κάλο.

Την επόμενη φορά θα ήθελα να δοκιμάσω και τα θαλασσινά του.
Από οτι είδα τα παρασκευοσαββατα εχει και ζωντανή μουσική.

31 Οκτ 2014

Βρήκαμε σε ένα από τα κουπονάδικα στο ιντερνετ μια προσφορά για αυτό το μαγαζί. Επειδή θα συνοδεύαμε και την μητέρα μου σε αυτή την έξοδο διαλέξαμε να επισκεφτούμε ένα μαγαζί που να έχει πιο απλές γεύσεις και μαγειρευτά.

Το οινοθόη είναι ένα απλό συνοικιακό μαγαζί, με εύκολο παρκινγκ, και με μουσική την Κυριακή το μεσημέρι.
Αγοράσαμε λοιπόν 3 ατομικά κουπόνια για ελεύθερη επιλογή από τον κατάλογο.

Στο θέμα εξυπηρέτησης, η σερβιτόρος ήταν ευγενική, τα φαγητά ήρθαν όλα σε σωστό χρόνο και με τη σωστή σειρά. Επιλέξαμε να πιούμε ερυθρό κρασί, το οποίο ήρθε από το ψυγείο!!! και η γεύση του πηγε περίπατο...

Το φαγητό δυστυχώς δεν ήταν καλό. Επιλέξαμε να φάμε μαγειρευτά και ίσως να μην είναι η συμπάθεια του μαγειρα.

Το κουνέλι ήταν κάτω από μια αγνωστου υφής λιπαρή σάλτσα, το συκώτι λίγο πριν καρβουνιάσει, το γαρδουμπάκι άψητο και λιπαρό, η χοιρινή τηγανιά ουτε ιχνος απο πιπεριά 3 δάκτυλα λάδι και όλα είχαν την αίσθηση των μικροκυμάτων..

Τα ορεκτικά ήταν σαφώς καλύτερα, σωστή ποσότητα στη σαλάτα τρικολόρε, νόστιμη η φέτα με το μέλι, καλή και η αγκιναρόπιτα.

Στο τέλος μας κέρασαν σπιτικό σιμιγδαλένιο χαλβά, ίσως το καλύτερο πιάτο από ολα..

Πληρώσαμε 22,50 ευρώ στα κουπόνια και άλλα 5 ευρώ στο κατάστημα, σύνολο 27,50 ευρώ για 3 άτομα.

Ισως ξαναπάμε και άλλη μια φορά να δοκιμάσουμε και τα ψαρικά, αν υπάρξει αντίστοιχη έκπτωση.

20 Οκτ 2014

Ένα συνοικιακό μεζεδοπωλείο του Μοσχάτου. Το επισκεφθήκαμε μεγάλη παρέα με αφορμή την γιορτή ενός φίλου που μας κάλεσε εκεί.

Χώρος (2/4):

Ένα απλό ταβερνάκι με έναν εσωτερικό χώρο μιάς κανονικής ταβέρνας, ούτε κανένα design ούτε τίποτα. Αξίζει όμως η αυλή του με τις κληματαριές, όπου το καλοκαίρι βρίσκονται τραπεζάκια έξω με τον φωτισμό και την δροσιά.

Ποιότητα φαγητού (2/4):

Πήραμε πολλά μεζεδάκια, κρεατικά κυρίως καθώς έχει και ψαρικά πλέον στο μενού. Μπορώ να χαρακτηρίσω ότι στην καλύτερη περίπτωση τα πιάτα του ήταν μέτρια.
Μπεκρή μεζέ, σαλάτες, σαγανάκι, πατάτες, μπριζόλες, μπιφτέκι κτλ ήταν μερικά απο τα πιάτα που πήραμε. Γενικά δεν μείναμε ευχαριστημένοι.

Εξυπηρέτηση (2/4):

Μάλλον ο ιδιοκτήτης μας σέρβιρε μεταξύ άλλων. Χαμόγελο ούτε κατά διάνοια, η παραγγελία ήρθε λίγο αλαλούμ αλλά εν τέλει φάγαμε σχετικά γρήγορα. Νερό σε κανάτα το οποίο ανανεώθηκε πολλάκις είναι στα θετικά του σέρβις.

Value for money (2/4):

Εχει ξεκινήσει εδώ και καιρό την διαδικασία των προσφορών σε deal sites, σε αυτή την περίπτωση όπου με 20 ευρώ τρώνε 2 άτομα λές οκ. Εμείς όμως πήγαμε εκτός προσφοράς και ο φίλος μας πλήρωσε παρα πολλά για αυτά που φάγαμε. Δεν τα άξιζε!!

05 Οκτ 2014

Εκμεταλλευτηκα με την παρεα μου μια προσφορα (κουπονι) και επισκεφτηκα το μαγαζι. Ενας κυριος πολυ πιθανον ο ιδιοκτητης μας υποδεχτηκε με μισο ματι χωρις να μας χαιρετισει ζεστα με ενα υφος βαριεστημενο. Πιθανον γιατι κρατουσα το κουπονι στα χερια... Δεν το περιμενα, ενιωσα σαν να εκλεβα καποιον και οτι επρεπε να του ζητησω και συγνωμη που αγορασα την προσφορα του....

Παμε παρακατω το φαγητο σε γενικες γραμμες ηταν αδιαφορο, παραγγειλαμε θαλασσινα. Τα καλαμαρια και οι γαριδες σαγανακι δεν μπορει καποιο λαθος θα εγινε..., ή θα καταλαβε οτι παραγγειλαμε μιση μεριδα ή θα γλιστησαν απεξω πριν προλαβει να τα φερει. Πολυ μικρες μεριδες και το φαγητο εμοιαζε τυποποιημενο...

Ο κυριος που ειπα και πριν ηταν και ο ιδιος που ερχοταν να φερει τα πιατα καθε φορα. Τα αφηνε στο τραπεζι μας χωρις πολλα πολλα και για να σπασουμε την αμηχανια λεγαμε εμεις ευχαριστω ευχαριστω...

Τελος ο χωρος ουδετερος και καταθληπτικος, δεν μου εβγαλε σε καμια περιπτωση κατι το θετικο.

Μετα επρεπε να ζητησω να μας φερει αποδειξη και αυτη που μας εφερε ηταν το κρασι που πηραμε extra και το πληρωσαμε επιτοπου. Μετα κατοπιν ευγενικης υπόδειξής μου, εφερε σε αποδειξη και το ποσο που πληρωσα στο κουπονι.

30 Δεκ 2013

την πρωτη φορα πηγαμε τυχαια, ψαχναμε ενα ωραιο μεζδοπωλειο και αυτο φαινοταν ωραιος χωρος με αυλη. τη δευτερη φορα πηγαμε απο αναγκη γιορτινη ημερα δεν βρισκαμε τελευταια στιγμη πουθενα ενα τραπεζι...

Η εξυπηρετηση η χειροτερη που εχω συναντησει. μιση ωρα για να παραγγελλεις τα ποτα μιση ωρα για να παραγγελλεις μετα φαγητο μιση ωρα να σου φερουν νερο απαραδεκτα. οι τιμες καλες αλλα οι μεριδες μικρες... ουτε γλυκο δεν μας κερασαν στο τελος τη δευτερη φορα. ο χωρος καλος για μεζεδοπωλειο. οι γευσεις καλες. σε γενικες γραμμες ενα αδιαφορο μαγαζι.

14 Οκτ 2013

Για το συγκεκριμένο μαγαζί βρήκαμε μία προσφορά στο Dealicious και, όντας λάτρεις των θαλασσινών, αγοράσαμε 4 κουπόνια και πήγαμε το Σάββατο. Ένας μεσήλικας (πιθανόν ο ιδιοκτήτης), μόλις έμαθε για τα κουπόνια (από το ύφος κρίνοντας), ήθελε να μας πνίξει.

Η προσφορά ήταν για αστακομακαρονάδα, αλλά ούτε κουβέντα για κάτι περισσότερο από δύο γαρίδες το άτομο. Η προσφορά ήταν, επίσης για ελεύθερη επιλογή από τον κατάλογο ενός ορεκτικού και μίας σαλάτας, αλλά και για αυτό ο εν λόγω κύριος αφιέρωσε δέκα λεπτά να μας εξηγεί ότι πρέπει να διαλέξουμε ορεκτικά που θα επέλεγε εκείνος και μία μόνο σαλάτα, γιατί δεν μπορούσε να μας δώσει και αστακόψιχα!

Αντίθετη αίσθηση μας έκανε η ευγενέστατη σερβιτόρα (είναι και ο λόγος που δεν παραπονεθήκαμε στην εταιρία που έκανε την προσφορά), το φαγητό ήταν λίγο (προσφοράς!) αλλά αρκετά καλό, όπως και το κρασί.

Δεν υποχρέωσε κανένας αυτόν τον κύριο να μπει σε κάποια προσφορά, ούτε είναι η πρώτη φορά που τρώμε κάπου με κουπόνια. Ίσως δεν έχει συνειδητοποιήσει σε ποια εποχή ζούμε...

Κωνσταντινουπόλεως 91, Μοσχάτο