Στο 10ο όροφο του Athenaeum InterContinental, με φόντο την Ακρόπολη & τον Λυκαβηττό, το βραβευμένο με Χρυσό Σκούφο Première προτείνει γευστικές απολαύσεις αξιώσεων με έντονες επιρροές από τη Γαλλική κουζίνα, ενώ φιλοξενεί μία από τις πιο πλούσιες wine lists της Αθηναϊκής σκηνής με ετικέτες που καλύπτουν τις σημαντικότερες οινοπαραγωγικές ζώνες του κόσμου. Λιτή διακόσμηση, απαλοί χρωματισμοί και προσεγμένος φωτισμός αναδεικνύουν τη φινέτσα και την απέριττη πολυτέλεια στον εσωτερικό χώρο του Première, ενώ η βεράντα του εστιατορίου, η οποία φημίζεται για την εντυπωσιακή θέα της, είναι ιδανική για φαγητό ή ποτό το καλοκαίρι ή τις ζεστές βραδιές του φθινοπώρου και της άνοιξης.

Καθημέρινα 19:30 - 02:00 (εστιατόριο) & 18:00 - 02:00 (bar)/ Κυριακή & Δευτέρα κλειστά.

Παροχές για ΑμεΑ
Έχει parking
Φιλικό προς χορτοφάγους
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

16 Ιουν 2018

Στο Premiere βρέθηκα με αφορμή τις Ημέρες Βραβευμένης Γαστρονομίας του Αθηνοράματος, και η συνολική εμπειρία μου εκεί με ικανοποίησε πολύ, τόσο ως προς το ίδιο το γεύμα όσο και ως προς την ατμόσφαιρα και την υποδειγματική συμπεριφορά προς τους πελάτες.

Καταρχάς, ο χώρος, που είναι καθοριστικός για την πρώτη εντύπωση, είναι από μόνος του εντυπωσιακός, λόγω της θέας σε Ακρόπολη-Φιλοπάππου-Λυκαβηττό, αφού το εστιατόριο βρίσκεται στο 10ο όροφο του ξενοδοχείου Intercontinental, και σε προετοιμάζει εξαρχής για μια όμορφη βραδιά. Την όχι στενόχωρη διαρρύθμιση των τραπεζιών και το λιτό και προσεγμένο στρώσιμό τους, το φωτισμό και την ένταση της μουσικής τα βρήκα όλα όπως πρέπει (δηλαδή, όπως θα ήθελα), ώστε να εξασφαλίσουν ένα ευχάριστο δείπνο.

Το μενού που δοκιμάσαμε ήταν εξαιρετικό σε όλα τα (αρκετά) στάδιά του. Από το ξεκίνημα, με το καλωσόρισμα του σεφ, ξεχώρισα τη σούπα λαχανικών και το ψωμάκι bao, αλλά και τα υπόλοιπα κομμάτια ήταν πολύ ωραία (σολωμός, κριτσίνι, κλπ). Η συνέχεια με το καπνιστό χέλι ήταν πολύ ικανοποιητική. Οι ψητές καραβίδες με μανταρίνι είχαν μοναδική γεύση, και το ίδιο θα έλεγα και για το λαβράκι ψημένο στο βούτυρο. Ιδιαίτερα εύγευστο και πολύ μαλακό βρήκα και το βοδινό κρέας, ενώ τα δύο φουαγκρά, και ιδιαιτέρως το ζεστό, ήταν πραγματική λιχουδιά. Γενικά, οι συνδυασμοί των διαφορετικών γεύσεων σε όλα τα πιάτα ήταν πολύ ταιριαστοί και ισορροπημένοι. Τα ψωμάκια που προσφέρθηκαν στην αρχή ήταν επίσης εξαιρετικά και φρεσκότατα. Ωραίο και το γλυκό, με θέμα τη σοκολάτα, που έκλεισε ιδανικά το δείπνο. Οι χρόνοι σερβιρίσματος και οι αποστάσεις των επιμέρους σταδίων ήταν πολύ καλοί.

Η κυρίαρχη αίσθηση που έχω από την όλη εμπειρία ήταν ότι υπήρχε τέτοιος σχεδιασμός και υποδομή (έμψυχη και άψυχη) στο εστιατόριο, ώστε ο πελάτης να χαλαρώσει και να απολαύσει την παραμονή του εκεί. Ενδεικτική αυτής της αίσθησης ήταν, μεταξύ άλλων, η χειρονομία να μας ξεδιπλώσουν και προσφέρουν τη λευκή πετσέτα μόλις καθίσαμε. Το προσωπικό ήταν όλοι πολύ ευγενικοί, διακριτικοί και αποτελεσματικοί.

Η τιμή του προσφερόμενου μενού ήταν, κατά την άποψή μου, αντιπροσωπευτική του συνόλου των υπηρεσιών, αλλά δεν ξέρω αν η διαφημιζόμενη έκπτωση 50% ήταν πραγματική, λαμβάνοντας υπόψη τις τιμές που αναφέρονταν στον ιστότοπο του εστιατορίου για αντίστοιχο μενού.

Συνολικά, η επίσκεψή μου στο Premiere ήταν μία πολύ ευχάριστη εμπειρία από όλες τις απόψεις, και θεωρώ ότι είναι ένα εξαιρετικό εστιατόριο για μία ιδιαίτερη περίσταση.