ΟΙΝΟΣΧΟΛΕΙΟ

Τρίτη
Τετάρτη
Πέμπτη
21:00 - 04:30
Ζωντανή Μουσική - Μενού φαγητό & απεριόριστο κρασί από 13€/άτομο - ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΟ ΚΡΑΣΙ
Παρασκευή
Ζωντανή Μουσική - Τιμές 16€-20€
Κυριακή
15:00 - 20:30
Ζωντανή Μουσική - Μενού από 10€/άτομο
Λίγα λόγια για το εστιατόριο

ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ: Το όνομά του δεν είναι τυχαίο. Πριν από χρόνια ήταν σχολείο. Πρόκειται για ένα πέτρινο κτίριο 100χρόνων που τα τελευταία 20 χρόνια λειτουργεί ως μεζεδοπωλείο.

DECO: Ένας χώρος από πέτρα και ξύλο που αποπνέει ζεστασιά και απευθύνεται σε ανθρώπους με μεράκι και άποψη.

ΚΟΥΖΙΝΑ: Ο chef Nίκος Κραουνάκης και η ομάδα μαγείρων του παρουσιάζει παραδοσιακές εκδοχές της ελληνικής κουζίνας επιλέγοντας τα πιο αγνά υλικά. Το καλό κρασί (υπάρχει χύμα) ρέει άφθονο

ΜΟΥΣΙΚΗ: Η μουσική είναι ζωντανή, θα ακούσετε παλιά και καινούρια λαϊκά τραγούδια με αποτέλεσμα τις πρώτες πρωινές ώρες το ΟΙΝΟΣΧΟΛΕΙΟ να μεταμορφώνεται σε σχολείο χορού, κεφιού και διασκέδασης.

Πως θα το βρείτε
  Σπινθάρου 54, Ν. Κόσμος
Δέχεται κρατήσεις Έχει ζωντανή μουσική Έχει δίκτυο Wifi Παροχές για ΑμεΑ Φιλικό προς χορτοφάγους Δέχεται πιστωτική κάρτα Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Τωρα τελευταια εχει γινει κυριαρχη προϋποθεση κάθε εξοδου της παρεας μου για φαγητο, αυτό να συνδυαζεται με ζωντανη μουσικη, και καπως ετσι εχουμε πιλαλησει ρουγες και ανηφοριες και δεν εχουμε αφησει πιστα ή μουσικο μεζεδοπωλειο να μας ξεφυγει. Live δεν ξεκινα, παιδι μου, αν δε δωσουμε εμεις το αγωνιστικο παρον.

Η μαυρη αληθεια είναι ότι εμενα αυτό το ειδος διασκεδασης ουδολως με συγκινει, καθοτι από τα γεννοφασκια ροκου, και δυσκολα κατατασσεις τον Αντωνακη το Ρεμο στην ιδια κατηγορια με τους AC/DC. Εντουτοις, εχοντας δουλεψει χρονια σε όλα τα μπαρ της Ν. Ερυθραιας εχω πλεον εξοικειωθει με το συνολο του λαικου ρεπερτοριου, μη σου πω ότι μετα το δευτερο ποτηρακι κρασι παυει να με ενοχλει και το διασκεδαζω κιολας.

Για το Οινοσχολειο λιγα πραγματα ηξερα, και οσες κριτικες ειχα διαβασει δεν ηταν ουτε ιδιαιτερα κατατοπιστικες, ουτε και εντελως αξιοπιστες στα δικα μου ματια. Οποτε όταν μου ανακοινωθηκε –γιατι ετσι γινονται τα πραγματα σε αυτή την παρεα, πρωτα γινεται κρατηση, μετα μαθαινεις ότι σε περιλαμβανει- ότι σε μερικες ωρες πρεπει να βρισκομαι εκει, ειχα μια εντονη φυσικη περιεργεια να δω αν επαληθευονται τα τοσα καλα λογια.

Εφτασα στο καταστημα 40 λεπτα μετα την ωρα κρατησης, στις 11.10μμ, αλλα οι ανθρωποι ευγενεστατα δεχτηκαν να μη δωσουν το τραπεζι αλλου μετα από τηλεφωνικη επικοινωνια. Βεβαια, από ότι προσεξα, δεν γεμισαν όλα τα τραπεζια καθολη τη διαρκεια της βραδιας, αλλα η προθυμια και η καλη αντιμετωπιση λιγο επηρεαζονται από τα γεγονοτα.

Το πρωτο που μου εκανε εντυπωση ηταν το ιδιο το μαγαζι, πολύ λιγοτερο μουσικο μεζεδοπωλειο και πολύ περισσοτερο μπουζουκια με τραπεζια φαγητου. Τη αισθηση αυτή επιτεινουν τα φωτορυθμικα, η φοβερα δυνατη ενταση της μουσικης, αλλα, κατά κυριο λογο, οι λουλουδουδες. Ωωωω ναι, κι όμως, περιφερονται πανερακια με γαρυφαλλο στο χωρο, και νιωθω και γω ότι τα σπαω στον Μαζωνακη μεσοβδομαδα. Τρεις οι εναλλασσομενοι αοιδοι, με ρεπερτοριο από ελαφρολαϊκο ως βαρεως τσιφτετελιζον, πραγματικα κεφατοι και χαβαλετζηδες, ξεσηκωσαν τον κοσμο σχεδον αμεσως.

Όμως, το βαρυ μουσικο προγραμμα προυποθετει και το αναλογο outfit, οποτε εβλεπες παρελαση από ημιγυμνες νεαρες να λικνιζουν τα καλλη τους. Ολες γυρω ντυμενες λατερνα, φτωχεια και φιλοτιμο, και γω να κανω γκεστ εμφανιση σα το λετσο, κατευθειαν απ τη δουλεια. Ενιωθα λιγο σαν παικτης του ραγκμπι σε γηπεδο τενις. Δε βαριεσαι, πρωτη φορα είναι?

Μια που ανεφερα το χωρο, το μαγαζι είναι αχανες. Παιζεις ανετα 5x5 στη σαλα του, η οποια φιλοξενει περι τους 250-260 θαμωνες σε μεγαλα κεφια, ζωη να χει. Μια θαλασσα βαρια ξυλινα τραπεζια, με απλη διακριτικη στρωση ενός λευκου χαρτιου, και οι πολυφορεμενες ψαθοξυλινες καρεκλες που μου φερνουν παντα στο μυαλο κατι από εκκλησια. Ιδιαιτερα στοιχεια διακοσμησης δεν μπορω να πω ότι εχει, οι τοιχοι είναι καλυμμενοι με σομον πετρα και μεγαλα τυφλα παραθυρα, δαδες φωτισμου και ενας τεραστιος μοναστηριακος πολυελαιος στο ταβανι (η εκκλησια που λεγαμε).

Γενικα είναι ευχαριστος χωρος με καλη ακουστικη, αρκει να αντεχετε τα ανεβασμενα ντεσιμπελ. Οι τουαλετες σε ολη τη διαρκεια της βραδιας σε επιπεδα από ανεκτα ως καλα από αποψη καθαριοτητας, αξιοσημειωτο με τετοια κοσμοσυρροη. Ο μονος λογος που αφαιρω ένα βαθμο είναι ο εξαερισμος. Ένα ατελειωτο ντουμανι επνιγε την ατμοσφαιρα, και ενιωθα μονιμως ότι χρειαζομαι μασκα οξυγονου. Σε καποια φαση πηγα ως την τουαλετα, μονο και μονο επειδη ο διαδρομος ως εκει ηταν οαση για τους πνευμονες.

Όταν εφτασα η υπολοιπη παρεα βρισκοταν ηδη εκει, αλλα δεν ειχαν παραγγειλει περιμενοντας με. Το μονο που βρηκα στο τραπεζι ηταν τα σερβιτσια και το αναμενομενο εμφιαλωμενο νερο, που ο σερβιτορος αλλαξε με υπεροχη παγωμενη κανατα χωρις καμια δυσθυμια και, καλα να ναι το παιδι, την ανανεωσε τουλαχιστον δεκα φορες χωρις καν να του ζητηθει.

Και μια που το θιξα, η εξυπηρετηση γινοταν από 5 σερβιτορους (για 200 ατομα), οι οποιοι ηταν, κυριολεκτικα, παντα, ένα βημα μπροστα από τις καταστασεις. Αδειαζαν τασακια, εφερναν κρασια, πιατα, σκευη, ολη νυχτα τους εβλεπα να περιφερονται ασταματητα, χωρις να δειχνουν ενοχληση ή κουραση. Δεν ηταν ολοι το ιδιο κεφατοι, προφανως, καποιοι ηταν καπως πιο αχρωμοι και διεκπεραιωτικοι, αλλα εμεις ειχαμε την τυχη να ταλαιπωρουμε τον Παναγιωτη, που ηταν αψογος στη δουλεια του. Με χαμογελο διαφημιση της Colgate, ηταν ευγενικος, εξυπηρετικος και φιλικος, παραπονο δεν εχουμε κανενα, αφου και οι χρονοι εξυπηρετησης ηταν απροσμενα καλοι. Ευκολο και αξιο τεσσαρι.

Γενικα, παρατηρησα ένα γενικευμενο ενδιαφερον από ολο το προσωπικο, που δεν είναι χαρακτηριστικο τετοιων μαγαζιων. Ο υπευθυνος γυρισε όλα τα τραπεζια τουλαχιστον 3 φορες και ρωτησε αν ολοι είναι ικανοποιημενοι, όχι τυπικα, εδειχνε οντως να τον νοιαζει. Μονο θετικα μπορω να δω μια τετοια αντιμετωπιση.

Οσον αφορα στο φαγητο, εκμεταλλευτηκαμε μια προσφορα, οπου με 12€/ατομο αντιστοιχει ανα 4 ατομα μια μεγαλη ποικιλια κρεατικων και απεριοριστη καταναλωση χυμα κρασιου. Ημαστε παρεα των 8, οποτε πηραμε 2 τετοιες ποικιλιες και πολλα, πολλα λιτρα κοκκινου και λευκου κρασιου, ενώ στην αρχη προσγειωθηκαν στο τραπεζι φετουλες λευκο σφουγγαρενιο ψωμι, με χρεωση που δεν προσεξα.

Η κάθε ποικιλια σερβιριστηκε επιβλητικα σε μεγαλο ξυλο κοπης και περιλαμβανε αναλυτικα:

- 4 κολοκυθοκεφτεδες, μεγαλους και αφρατους, με προσθηκη τριμμενου καροτου στο μιγμα, που ενώ ηταν σωστα και αλαδα τηγανισμενοι, ηταν σχετικα αγευστοι.

- 4 τριγωνακια γεμιστης πιτας από σουβλακι, με γεμιση κοτοπουλο, δυοσμο και καρι. Εχω την αισθηση ότι ανιχνευσα ξινομηλο, αλλα ορκο δεν παιρνω. Ειχε λιγο παλαβη γευση, στην αρχη σε ξενιζε, μετα όμως κερδιζε εδαφος.

- 3 πουγκια με ζαμπον και τυρι σα χωνια, ενδιαφερουσα γευση, καλο τηγανι. Γενικα στο τηγανι, το ειχαν οι ανθρωποι.

- Μερικα μπαστουνακια κιτρινο τυρι, μαλλον γραβιεροειδες, οκ.

- Μια πιτα στα 4.

- 2 λουκανικα κομμενα στη μεση, αναμενομενη τυποποιημενη γευση εμποριου, που όμως σε ξαφνιαζε μαλλον ευχαριστα επειδη ηταν πικαντικα. Οκ.

- Παϊδακια κοτοπουλο, δεν ειχαν στεγνωσει σε βαθμο δυσαρεστο, αλλα δεν ηταν και το πιο εμβληματικο ψησιμο. Φαγωσιμα.

- Μπριζολακια, εδώ δινω τα ρεστα μου. Όχι για το ψησιμο, παλι το στεγνωσαν καπως το πραγμα, αλλα για το κομματι. Πολύ καλο, καθολου λιπος. Δεν το περιμενα, και ξαφνιαστηκα ευχαριστα.

- Μπιφτεκακια, αφρατα και με καλη αναλογια μπαχαρικων και δυοσμου. Δεν είναι συγκλονιστηκα, αλλα τρωγονται ευχαριστα.

Παντως, σαν συνολικη εντυπωση, το τηγανι το εχουν καλυτερα από τη σχαρα. Σε γενικες γραμμες, το φαγητο δεν είναι κατι που δε θα βρεις στο ψητοπωλειο της γειτονιας σου, αλλα σιγουρα και από αποψη ποσοτητας και γευσης δεν κλαις τα λεφτα σου. Δε θα εντυπωσιαστεις από την πρωτοτυπια, αλλα δε θα ξενερωσεις και από την αρπαχτη. Μονο μια παρατηρηση, που δεν ηταν μονο δικη μου: δεν πειραζει που η ποικιλια δεν περιλαμβανει πατατες, προφανως για να αγοραστουν ξεχωριστα, δεν πιανουν και χωρο από το κρεας. Όμως δε χαθηκε ο κοσμος να συνοδευεται από δυο μπολακια με σως, εστω κετσαπ και μουσταρδα. Τοσο στεγνο κρεας, χωρις σαλατικα ή σαλτσες, μετα από καποια στιγμη δυσκολα κατεβαινει

Αν βαθμολογουσα τις γευσεις μονο, θα εβαζα 2.5, αλλα κατεληξα στο 2 λογω του κρασιου. Είναι απολυτως αναμενομενο, όταν το κρασι προσφερεται σε απεριοριστη καταναλωση, η ποιοτητα του να μην είναι ακριβως υψηλη. Αλλα, ενώ το λευκο καπως πινοταν, το κοκκινο μου φανηκε πραγματικα κακο. Οι ποτες φιλοι μου δεν ενοχληθηκαν από τη γευση, την υπερμετρη ξηροτητα και την εντονη ξινη επιγευση, αλλα οι συγκεκριμενοι δεν αποτελουν κριτηριο, δεδομενου ότι θα επιναν και αργο πετρελαιο εν αναγκη.

Το Οινοσχολειο, δεν εχει, προς τιμην του, κατωτατο οριο καταναλωσης (με εξαιρεση τα Σαββατα) που γενικως με διαολιζει. Κουμαντο στην δικη μου τσεπη δεν κανει κανεις, και όπως δεν επιλεγει η κοπελα στα εκδοτηρια του κινηματογραφου τι ταινια θα δω ή ο μπουφετζης τι καφες θα ανοιξει το ματι μου, ετσι και δε θα αποφασισει κανενας μαγαζατορας ποσα και που θα ξοδεψω. Και μην ξεγελιεστε, δεν είναι θεμα χρηματων, μεταξυ μας τρωω σαν πεινασμενη μοναδα λοκατζηδων, ειδικα μετα από προπονηση, και ποτε δε με ενοχλησε να πληρωνω για την καλοπεραση μου. Με τσιγκλιζει, όμως, αυτή η απαραδεκτη πρακτικη να στο κανουν θεμα αν θα δωσεις 10 ή 15 ευρω και να νιωθεις και τσιπης αν δεν εχεις επαρκη ορεξη να σπαταλησεις τον ΑΕΠ ενός μικρου κρατιδιου σε μια νυχτερινη εξοδο.

Value for money είναι? Εξαρταται πως το κρινει κανεις. Θεωρω ότι το Οινοσχολειο είναι κατεξοχην διασκεδαστηριο, ενας χωρος να περασεις καλα, να το ριξεις εξω και να πιεις το Βοσπορο. Το φαγητο υπαρχει απλα συνοδευτικα, να μην κατεβει ο Βοσπορος το λαρυγγι σου ξεροσφυρι. Αν, λοιπον, κριθει σαν εστιατοριο, δεν είναι κατι παραπανω από μια ελαφρως τσιμπημενη, συμβατικη κρεατοταβερνα. Πιστευω, όμως, ότι δεν είναι εστιατοριο. Είναι πιστα με φαγητο και αφθονο ποτο, και μαλιστα, πολύ πετυχημενη στο ειδος της. Είναι ο ορισμος του τζερτζελου, και σε αυτό συμβαλλουν και οι σταθερες προσφορες για οικονομικη οινοποσια που προσφερει το καταστημα.

Θα σε ξαναδουνε, αυτή τη φορα, ευελπιστω, ντυμενη καλυτερα? Ναι, γιατι ξερουν από κεφι, και εχουν και συμπαθεστατο σερβις. Δεν μου παει η καρδια να το προτεινω απόκλειστικα για φαγητο, οποιαδηποτε ταβερνα στην περιοχη σας κανει την ιδια δουλεια, αλλα αν αυτό το στυλ διασκεδασης σας συγκινει, το Οινοσχολειο πρεπει να σκαρφαλωσει στο τοπ της λιστας σας.

Ηθικο διδαγμα της βραδιας: Η απογοητευση μου από το κρασι, που με εκανε να πιω μολις δυο γουλιες ολη νυχτα, μαλλον μου βγηκε σε καλο, αφου, το αλκοτεστ στις 3 το πρωι, ημουν το μονο αμαξι που το περασε αλωβητο

ΥΓ. Συμπαθεστατε George G. και πραγματικα αξιολατρευτο Pontiki, μη νομιζετε ότι μου ξεφυγαν οι γλυκύτατες αναφορες στο ονομα μου. Με συγκινησατε, τσογλανια.

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Έχει περάσει πάνω από μήνας από τότε που επισκεφτήκαμε το Οινοσχολείο στο Νέο Κόσμο. Η αλήθεια είναι ότι έπρεπε να είχα ήδη γράψει την κριτική αλλά το καθηστέρησα για διάφορους λόγους.

Κυριακή απόγευμα στις 15.00 και το μαγαζί γεμάτο 100%. Φτάσαμε (πέντε άτομα) από τους τελευταίους και το τραπέζι μας (εννοείτε ότι είχε προηγηθεί τηλεφωνική κράτηση 5 μέρες πριν) δεν ήταν και το καλύτερο (μεγάλη απόσταση και μέτρια θέα στην ορχήστρα).

Χώρος κλασικός για το είδος του, ένα παλιό πέτρινο κτήριο-σχολείο ίσως; και μία αίθουσα διαστάσεων περιπου τετράγωνη 200 τετραγωνικών μέτρων, ψηλοτάβανη και απλά διακοσμημένη, με μικρά τραπέζια και στενές καρέκλες. Με 100% πληρότητα υπολογίζεις περί τα 150 άτομα καθισμένα. Ανθρωποι σχεδόν όλοι νέοι μέχρι 30 ετών, ανέμελοι με διάθεση για πολύ ξεφάντωμα, ποτό, χορό και εννίοτε καμιά γνωριμία (σε αυτό δε βοηθάει μόνο το ποτό αλλά και οι μικρές αποστάσεις μεταξυ των τραπεζιών και φυσικά το γενικότερο κέφι). Στο Οινοσχολείο τα Κυριακάτικα απογεύματα ξεχνάς τα πάντα και διασκεδάζεις ανέμελα.

Κάπου στο μέσο και δεξιά όπως μπαίνεις δεσπόζει η ορχήστρα με ποιοτικά ηχοσυστήματα και όργανα και η πίστα, όπου το κέφι γίνεται απέρίγραπτο όπως και ο χωρός ασταμάτητος (και φυσικά επιτρέπεται και εκτός πίστας-ακόμη και πάνω στα τραπέζια).

Το πρόγραμμα είναι ελληνικό και αρχίζει απο ελαφρολαικά και σύντομα γίνεται 100% λαικό-χορευτικό όπου κυριαρχούν τα τσιφτετέλια και αργότερα οι ζεμπεκιές. Η lead singer ολα τα λεφτά -ξανθιά νέα, κουκλάρα και φωνάρα. Συχνά βλέπεις και θεματικά χορευτικά από επαγγελματίες που έχουν σκοπό να ανεβάσουν την ατμόσφαιρα και τα λίτρα κρασιού που προσγειώνονται στα τραπέζια και καταναλώνοντια γρήγορα.

Και μιας και το έφερε η κουβέντα το κόκκινο κρασί είναι σχεδόν άριστης ποιότητας, Αγιωργίτικο σε λίγο τσιμπημένη νομίζω τιμή σε σχέση με τις ταβέρνες (πλήρωσε άλλος το λογαριασμό άλλωστε). ΟΙ ποικιλίες κρεατικών και τα ορεκτικά ήταν καλής ποιότητας και επαρκούς ποσότητας. Τα παιδάκια σωστά ψημένα όπως και το χοιρινό κρέας, το μπιφτέκι αρκετά καλό και μόνο τα λουκάνικα ήταν μέτρια. Το στάνταρ μενού των 10 ευρώ/άτομο + ποτό άξιζε 100% και θεωρήται πραγματικό VFM. Υπολογίστε 13-15 ευρώ/άτομο στο σύνολο αν συνυπολογιστούν και τα κρασιά-αναψυκτικά.

Οι σερβιτόροι διαθέτουν υπερβολικό επαγγελματισμό και όλα φτάνουν γρήγορα και στην ώρα τους (μεζέδες, ποτά, νερό κτλ. ). Μάλιστα μια κυρία της παρέα ζητησε παυσίπονο και το έφεραν άμεσα. Το τιμ επίσης διακρίνεται για το φοβερό συντονισμό του μέσα στο κέφι και τη βαβούρα.

Στο τέλος πριν φύγουμε μας κέρασαν γενναία ποσότητα γλυκών (ποικιλία) και παρά την πρώτη απογοήτευση που νιώσαμε λόγω θέσης τραπεζιού (τουλάχιστον είχαμε όμορφες παρουσίες γύρω μας) θά βάλω 4άρι στο σέρβις.

Το μόνο που θα σας ταλαιπωρήσει είναι η στάθμευση. Καλύτερα πάρτε ταξί η μετρό και καταναλώστε άφοβα κρασί.

Μια εξαιρετική πρόταση για πολύ κέφι και για να ξεχάσουμε έστω και για λίγο την καθημερινότητα και όλα τα δύσκολα που βιώνουμε. Κλείστε τραπέζι.

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Πολύ καλό μαγαζί από τα καλύτερα στην Αθήνα τέτοιου είδους. Το επισκέφτηκα μία φορά με αφορμή τη γιορτή ενός φίλου και σύντομα θα το επισκεφτούμε ξανά. Συμφέρει να πας Πέμπτη, Παρασκευή και Κυριακή που υπάρχουν οι ανάλογες προσφορές.

Το κρασί αρκετά καλό, το φαγητό πολύ καλό και η εξυπηρέτηση άψογη. Το κέφι κορυφώνεται, όταν οι σερβιτόροι κάνουνε χώρο στα τραπέζια για να χορέψεις.
Οι τραγουδιστές ξέρουνε να δημιουργούνε το κέφι.
Το καταχαρήκαμε!

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Κλεισαμε τραπεζι για Κυριακη μεσημερι στις 18/10/2015 για παρεα 7 ατομα. Επειδη ειχε ζωντανη μουσικη μας ειπαν να παμε στις 2,30 τελικα φτάσαμε 3. Το μαγαζι ηδη γεματο η μουσικη δεν ειχε ξεκινησει ακομα.

Ο χωρος μικρος αλλα ωραιος. Ξύλινα τραπέζια αλλα και stand με σκαμπο. Στο κεντρο υπηρχε μια μικρη πίστα οπου ηταν η ορχήστρα και οι τραγουδιστές. Το μουσικο πρόγραμμα πολυ δυνατο, κεφι, και πολυ χορευτικο. Απο νησιωτικα σε λαικα και απο ελληνικα 90's σε παραδοσιακά. Ανα διαστήματα ειχε dj. Γενικα πολυ κεφι, ανεβασμενες στα τραπέζια κυριες και η πιστα ασφυκτικά γεμάτη αδυνατο να χορεψεις. Οι σερβιτόροι γρηγοροι και ευγενικοι παρόλο το φόρτο εργασίες.

Ως προς το φαγητο. Πηραμε το μενου των 10 ευρω οπου ανα 4 ατομα περιλαμβάνει μια σαλατα, 3 ορεκτικά, μια ποικιλία κρεάτων και ενα γλυκο. Η σαλατα ωραια και μεγαλη ποσότητα. Τα ορεκτικα ηταν ενας μπεκρης μεζές (ωραιο μαλακο κρεατακι αλλα παρα πολυ πικαντικο), πουγκακια με γεμιση κοτοπουλο (πολυ ωραια, γευστικοτατα, δεν έβγαζε λαδι αν και τηγανιτά, πολυ τραγανο φύλλο) τελος πατατα γεμιστη με τυρι και μπεικον (μέτριο οχι κατι φοβερο). Η ποικιλία κρεατων ειχε πανσετουλες, πιτουλες, μπριζολακια, μπιφτεκι και κοτοπουλο ολα ωραια ψημενα καθολου στεγνα. Ηπιαμε αρκετο κρασι και ρακι μας κερασε και το καταστημα.
Για γλυκο μας εφεραν πανακοτα και ραβανι δεν μας αρεσαν.

Συνολο γυρω για 80 ευρω για 7 άτομα. Γενικα δε με τρελανε το φαγητο αλλα συμφερει να πάρετε μενου με προσφορα γιατι αλλιως το καθε πιατο κοστιζει γυρω στα 8,50 ευρω.

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Πήγαμε σάββατο βράδυ οχτώ άτομα πολύ ωραίος χώρος παραγγείλαμε ποικιλία κρεατικών τίποτα το ιδιαίτερο κότσι πολύ νόστιμο μπεκρή μεζέ δεν λέει τηγανιά πολύ καλή ήπιαμε λευκό κρασί συμπαθητικό ζωντανή μουσική δυο τραγουδιστές ολα τα λεφτά καταπληκτικό πρόγραμμα μέχρι το πρωί.

Αν αποφασίσετε να πάτε θα περάσετε καταπληκτικά

Χρήσιμη;
Μουσικά Μεζεδ/λεία - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Κλείσαμε τραπέζι για Σάββατο βράδυ. Φτάσαμε κατά τις 11 και ήταν σχεδόν γεμάτο το μαγαζί.

Πολύ ζεστός χώρος διακοσμημένος με ξύλο.

Τα παιδιά στο σέρβις πολύ ευγενικά και με καλή διάθεση. Αναπάντεχα γρήγορη εξυπηρέτηση για Σάββατο βράδυ που είχε τόσο κόσμο.

Η μουσική καλή (θα προτιμούσα πιο ρεμπέτικη). Πολύ κέφι μέχρι τις πρωινές ώρες και ο κόσμος χορεύει όλο το βράδυ.

Με το που κάτσαμε μας έφεραν νερό ρώτησαν τι θέλουμε να πιούμε και μας άφησαν καταλογους.

Παραγγείλαμε σαλάτα οινοσχολείο πολύ ιδιαίτερη σερβιρισμένη σε τορτίγια, αρκετά νόστιμη.

Μπεκρή μεζέ σε καλή ποσότητα πολύ νόστιμο. Είναι ένα ορεκτικό που μπορείς να το βρεις σε πολλά μαγαζιά όχι όμως προσεγμένο. Αυτό ήταν πολύ καλό και πήραμε και δεύτερο.

Ρολλάκι τυριών γευστικότατο ωραίο μεζεδάκι με το κρασί.

Ποικιλία κρεάτων πολύ εντυπωσιακή και γεμάτη και καλοψημένα τα κρέατα. Αρχικά φοβηθήκαμε πως θα ήταν καλή μόνο στο μάτι αλλά τελικά δεν έμεινε κόκκαλο!

Αυτό που σίγουρα θα ξαναφάω όταν πάω είναι το ρουμελιώτικο και το πιττάκι κοτόπουλο! Πρέπει οπωσδήποτε να φάτε το πιττάκι κοτόπουλο! πρωτότυπο και νόστιμο. Είχε κάρυ και κύμινο τέλειος συνδυασμός. Ωραίο λευκό κρασάκι που ταίριαζε με τα φαγητά.

Τέλος μας κέρασαν φρούτα καραμελωμένα με ζάχαρη εντυπωσιακά σερβιρισμένα.

Παραγγείλαμε cheese cake πολύ δροσερό γευστικό και ευτυχώς όχι πολύ γλυκό ότι έπρεπε μετά το φαγητό.

Το μόνο που δεν μου άρεσε ήταν ότι είχε πολύ καπνό απ τα τσιγάρα. Θα ξαναπάμε σίγουρα γιατί είναι ένα απ τα λίγα μαγαζιά που συνδυάζουν μουσική και χορό με καλό φαγητό.

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Ενα μαγαζι ομορφο αν και πολυ στριμωγμενο..
Μου το ειχαν περιγραψει σαν ρεμπεταδικο και οταν μπηκα μεσα ηταν στη πιστα ενας dj ο οποιος επαιζε παολα σταν και παντελιδη. Τα παιδια που τραγούδησαν στη συνεχεια ειχαν πολυ ωραιες φωνες αλλα ακουσα μονο τσιφτετελια.

Το φαγητο τραγικο. Το κρασι πολυ ωραίο. Ειχαμε πακετο για 12 ευρω το ατομο. Σαλατες και κρεατικα. Ηρθαν για 10 άτομα 3 σαλάτες οι δυο πολυ ωραιες και μια αγγουροντοματα χωρις ιχνος λαδιου. Δεν ειχε καν η ντοματα ζουμι τερμα στεγνη. Η ποικιλια κρεατικων για 5 ατομα ειχε κρεατα τα μισα ηταν κοκκαλα και 1 πιτα κομμενη στα 4. Για επιδορπιο ηρθε μηλο περασμενο σε καλαμακι για σουβλακι.

Φυγαμε στις 2 γιατι το ρεπερτοριο συνεχιζε με τον ιδιο ρυθμο αφου ακολουθησαν και λουλουδουδες και πηγαμε να φαμε αλλου μηπως και χορτασουμε. Η παρεα που ειχε ξαναπαει πριν καιρο εμεινε απογοητευμενη. Ολοι επαναλαμβαναν πως το μαγαζι δεν ηταν ετσι πιο παλια.

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Βρέθηκα με την παρέα μου Σάββατο βράδυ στο μαγαζί. Φτάσαμε κατα της 22.30, το μαγαζι γεματο απο κοσμο, φιλικη εξυπηρετηση απο την αρχη απο τους σερβιτορους, σε ενα περιβαλλον ομορφο, απο ξυλο και πετρα{εγω πηγαινα για πρωτη φορα}.

Παραγγειλαμε για 8 ατομα-σαλατες-ορεκτικα-κρεατικα (το ενα καλυτερο απο το αλλο). Προτεινω: Ρουμελιωτικο, μελιτζανα, πουγγακια κοτοπουλο, πατατα στο πηλινο, σπετσοφαι. Τα κρεατα πολυ ζουμερα, μεριδες ικανοποιητικες. Ο λογαριασμος μας ηλθε 18ευρω το ατομο(μαζι με τα κρασια-αναψυκτικα).

Αξιοσημειωτο: Κεραστηκαμε απο το μαγαζι, κρασι και λουλουδια στο τελος. Στο μαγαζι χαμος απο κεφι, παντου χορος ακομα και πανω στα τραπεζια. Δεν εχει αδικο η παρεα μου, που το εχει κανει στεκι!!!

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Αν θέλεις να περάσεις ένα Σάββατο ή Παρασκευή βράδυ που θα την συζητάς εσύ και η παρέα σου για πολύ καιρό, δεν υπάρχει το πιο κατάλληλο μέρος για να το ζήσεις, από το οινοσχολείο.

Ευχάριστος και ζεστός χώρος, φιλικό προσωπικό και κυρίως εξαιρετικό φαγητό και χορταστικές μερίδες με συνοδεία εξαιρετικής μουσικής. Αφού έχεις απολαύσει γεύσεις που γαργαλούν τον ουρανίσκο (σαλάτα οινοσχολείο, πουγκί κοτόπουλο, κότσι) με τη συνοδεία εξαιρετικού κρασιού (ειδικά το ημίγλυκο), έρχεται και η ώρα να γαργαληθεί όλο σου το κορμί με τη μουσική του μαγαζιού.

Όλο το μαγαζί γίνεται ένα με τη μουσική και τη διάθεση των τραγουδιστών και της ορχήστρας. Κι αν νομίζεις ότι ήταν αυτά μόνο, κάνεις λάθος…Ο dj δίνει άλλη ώθηση, ενώ έρχεται κι ο Κρητικός με τις μαντινάδες του να σε απογειώσει….

Το καλύτερο είναι για το τέλος, όταν έρχεται ο λογαριασμός που συνειδητοποιείς ότι κάθε άτομο δεν ξεπερνάει τα 20 ευρώ έχοντας κάνει κατάχρηση φαγητού και ποτού.
Το μόνο θέμα είναι να προλάβεις να κλείσεις τραπέζι, αλλά το αξίζει.

Μουσικά Μεζεδ/λεία - Ν.Κόσμος, Αθήνα

Δεν υπάρχει περίπτωση να το επισκεφθείτε και να μην περάσετε καλά!!!!!

Το χώρος είναι ζεστός και όμορφα διακοσμημένος. Το προσωπικό ευχάριστο και φιλικό σε βοηθούν να χαλαρώσεις και να αφεθείς στη διασκέδαση από την πρώτη στιγμή.

Γρήγορο σέρβις, πολύ γευστικά πιάτα και μεγάλες μερίδες σε λογικές τιμές. Η μουσική θα σας απογειώσει με ένα κεφάτο πρόγραμμα που καλύπτει όλα τα γούστα.

Καλό φαγητό, καλό κρασί, καλή μουσική αυτό είναι το ΟΙΝΟΣΧΟΛΕΙΟ!!!!!