ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ
Ελληνική κουζίνα

Ν. Ψυχικό

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό. Δείτε άλλες καταχωρίσεις με το ίδιο όνομα/τηλέφωνο: ΔΙΟΣΚΟΥΡΟΙ, Cafe- Restaurants, Πλάκα WOLVES OF KITCHEN, Meat Restaurants, Ν. Ψυχικό

Το πάθος μας για την ελληνική κουζίνα εμπνέει την οικογένειά μας και γι αυτό αποφασίσαμε να επιστρέψουμε στο γνωστό χώρο μας και να σας παρουσιάσουμε μία ολοκαίνουρια προσέγγιση στην Ελληνική κουζίνα. Παραμένουμε πιστοί στο όνομα μας “Διόσκουροι” και με τον ανανεωμένο μας χώρο στη Δημητρίου Βασιλείου 16, πάντα στο Νέο Ψυχικό, ξεκινάμε και πάλι το ταξίδι στην γεύση και την απόλαυση. Επιμένουμε Ελληνικά, πάντα με κορυφαία ποιότητα και στην παραμικρή λεπτομέρεια, με ανανεωμένες γαστρονομικές δημιουργίες από τον γνωστό chef Μιχάλη Ντουνέτα, signature cocktails, ενημερωμένη λίστα λευκών και κόκκινων κρασιών από τους καλύτερους Έλληνες παραγωγούς και όλα αυτά σε λογικές και προσιτές τιμές.

Εστιατόριο: Καθημερινά 12:30 με 24:30 Cafe: Καθημερινά 8:00 με 02:00

Δέχεται πιστωτική κάρτα
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

22 Φεβ 2016

Σαββατο 20 /2 ειπαμε να γνωρισουμε απο κοντα τους Διοσκουρους. Βρισκεται σε ενα δρομο του Ν. Ψυχικου που ειναι στην σειρα 5 ή 6 μαγαζια που προσφερουν φαγητο και καφε ταυτοχρονα. Τις καθημερινες το θεμα παρκαρισμα αλλα και απλη διελευση ειναι πολυυυυ πικρο. Εμεις ειχαμε την απλα του Σαββατου, σταθμευσαμε απεναντι σχεδον.

Ομορφο μαγαζι, ψηλοταβανο, αερατο, βοηθουν οι τριγυρω τζαμαριες, η πρασιναδες και τα δεντρακια που εχουν διατηρηθει στο εσωτερικο του.
Βρηκαμε τραπεζι χωρις προβλημα αν και παλι ξεκινησαμε για φαι χωρις να εχουμε κανει κρατηση.

Οι κυριοι στο σερβις εξυπηρετικοτατοι, φιλικοι, ετοιμοι να βοηθησουν η να εξηγησουν χωρις ποζα και εκζητηση.

Με το που καθησαμε ηρθε ενα καλαθακι με ζεστα ψωμακια και πεντανοστιμα κριτσινια σε μεγαλη ποσοτητα που συνοδευε ενα μπωλ με ελιες και ενα με λαδακι.

Επιλεξαμε:
Μια σαλατα με αναμικτα λαχανικα και αβοκαντο νοστιμη, ισορροπημενη, επαρκη σε ποσοτητα.

Ενα καρπατσιο μοσχαριου με πιπερατη σαλτσα και συστατικα που δεν θυμαμαι: υπεροχο!!! τοσο ωραιο που αξιζει να παει κανεις στο μαγαζι μονο και μονο για αυτο.

Μπιφτεκακια μοσχαρισια με πιτουλα και σαλατα, νοστιμα, αφρατα καλοψημενα.
Στηθος κοτοπουλου με μαυρο ρυζι και τσατνευ: υπεροχο!! το κοτοπουλο ψημενο μεν αλλα ζουμεροτατο, το ρυζι και το τσατνευ απολαυστικοτατα.

Συνοδευσαμε το φαγητο μας με δυο ποτηρια λευκο sauvignon blanc που μας εντυπωσιασε σαν γευση μια και προκειται για χυμα κρασι. Μολις ρωτησαμε μας ανεφεραν τον οινοποιο (Καριπιδης) και την προελευση (λιγο εξω απο την Λαρισα). Εκτιμω βαθυτατα τα μερη που προσφερουν κρασι και με ενημερωνουν για το τι ακριβως πινω.

Γλυκο δεν πηραμε μια και ειπαμε να κανουμε λιγο κρατει σε θερμιδες....
Για οσα απολαυσαμε πληρωσαμε 71 ευρω. Ο λογαριασμος μεγαλος, δεν ειναι ενα μαγαζι φτηνο αλλα τουλαχιστον ευχαριστηθηκαμε παρα πολυ οσα δοκιμασαμε.
Μια παρατηρηση: παρα πολλα, πολυ "ταπεινοτερα" μαγαζια σου φερνουν ενα κερασμα μικρο η μεγαλυτερο οταν τελειωσεις το φαγητο σου. Οταν ο λογαριασμος ειναι 35 ευρω το ατομο ενα σοκολατακι εστω σαν κερασμα ειναι μια ευπροσδεκτη πραξη αβροφροσυνης.

Και μια προταση: παρτε ενα καλο φιλο/η, διαλεξτε ενα ωραιο θεμα συζητησης, πηγαινετε και παραγγειλτε το καρπατσιο του μοσχαριου μαζι με ενα ποτηρι απο το λευκο sauvignion blanc. Θα περασετε λιγες υπεροχες ωρες με πολυ μικρη καταναλωση χρηματων.
Θα ξαναπαμε!!!!

Δημητρίου Βασιλείου 16, Ν. Ψυχικό

ΕΛΛΗΣΠΟΝΤΟΣ
Shashlikara έχεις φάει;
Ρωσία & Κεντρ. Ευρώπη
Καλλιθέα
ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...
ΖΩΝΤΑΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΘΕ Β...
Ταβέρνες με τραγούδι
Νέα Ιωνία