Το αυθεντικό Μεξικάνικο εστιατόριο της Αθήνας, καθημερινά με παραδοσιακό Λατινοαμερικάνικο φαγητό και ποτό. Μικρός, ευχάριστος χώρος διακοσμημένος με γούστο σε συνδυασμό με άψογη, φιλική εξυπηρέτηση.

Δευτέρα έως και Πέμπτη 6:00 μ.μ. - 2:00 π.μ., Παρασκευή έως και Κυριακή 2:00 μ.μ. - 3:00 π.μ.

Κάνει delivery
Take away
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά

03 Σεπ 2016

Αυτο το μαγαζί το ξέρω από το 2008, όταν ηταν ακόμη αρκετά άγνωστο.

Και απο τότε πηγαίνω 1-2 φορές το χρόνο. Είχε εξαιρετικές γεύσεις και καλές τιμές. Σταδιακά έγινε γνωστό (νομίζω άλλαξε και ιδιοκτήτη), άλλαξε λίγο τη διακόσμηση, τραπέζια, καρέκλες κλπ.

Ήταν ένα μαγαζί που είχα πάντα στο νου για οταν ήθελα μεξικάνικο, είχα ακούσει μάλιστα οτι οι γεύσεις του ειναι κατα πολύ καλύτερες από πιο κυριλέ αντίστοιχα μαγαζιά, και γενικά το πρότεινα ανεπιφυλακτα σε ολους.

Η τελευταία φορά που πήγα ήταν προχθές το βράδυ, οπότε και απογοητεύτηκα εντελώς. Να σημειώσω οτι παντα παίρνω τα ίδια πιάτα οπότε μεσα στα χρόνια μπορούσα να συγκρίνω αντικειμενικότατα.

Η σαλατα Μεξικάνα είχε άθλια αναλογια πρασινάδας/υπολοιπων υλικών, γενικότερα δεν καταλάβαινες καμία γεύση, ήταν γεμάτη μπαλσάμικο (ενώ δεν είναι αυτή η βασική της γεύση κανονικά) και το χειρότερο απ όλα είναι οτι και στη σαλάτα και στα φαχίτας το κοτοπουλο που χρησιμοποιούν πλέον είναι χείριστης ποιότητας. Μου θύμισε το κρέας/μάζα που χρησιμοποιουν σε κάποια φαστ φουντ και που καθε άλλο παρα κοτοπουλο είναι.

Μακαρι το εστιατόριο να γίνει όπως ηταν διότι για 10+ ευρώ το πιάτο που κοστίζει δεν αξίζει για κανενα λόγο

30 Οκτ 2015

Επισκεφτήκαμε τον Μεξικανό στου Ζωγράφου μία Κυριακή μεσημέρι και η παρέα απαρτιζόταν από 4 άτομα.

Ο χώρος θύμιζε σαν να βρισκόσουν στο Μεξικό και ήσουν σε ένα εστιατόριο τους. Υπήρχαν πολλά ενδιαφέροντα στολίδια από την πατρίδα του ιδιοκτήτη που δεν τα συναντάς εύκολα αλλά τα τραπέζια ήταν πολύ κοντά το ένα στο άλλο και ο χώρος λιγάκι μικρός.

Ο σερβιτόρος ευγενέστατος, γρήγορος και εξυπηρετικός μας βοήθησε στο να επιλέξουμε τα φαγητά μας.

Σαν ορεκτικό πήραμε μία ποικιλία με κοτόπουλο και νάτσος, η οποία ικανοποίησε όλα τα γούστα. Αυτό που δεν άρεσε γενικότερα στην παρέα ήταν οι φτερούγες κοτόπουλου με σάλτσα. Όλα τα άλλα ήταν πολύ νόστιμα.

Κυρίως πιάτα πήραμε ένα φαχίτας με κοτόπουλο και τεκίλα το οποίο μας το έσβησε ο σερβιτόρος μπροστά μας με ένα σφηνάκι τεκίλα και ήταν εντυπωσιακό. 2 πιάτα κοτόπουλο με σάλτσα τεκίλα, ρύζι και νάτσος και 1 μπουρίτο με κοτόπουλο.
Οι μερίδες του ήταν αρκετά μεγάλες.

Το φαχίτας ήταν νόστιμο και η όλη διαδικασία με τις πίτες άρεσε πολύ αν και ήταν λίγο βαρύ σαν πιάτο. Το κοτόπουλο τεκίλα είναι το αγαπημένο μου και θα ικανοποιήσει καθέναν που αγαπάει τις γλυκές γεύσεις. Πολύ καλά βρασμένο το ρύζι και γευστικό και πεντανόστιμα τα νάτσος. Η μερίδα ήταν αρκετά μεγάλη και είχε αρκετό κοτόπουλο. Εδώ θα πρότεινα λίγο λιγότερο κοτόπουλο και περισσότερα νάτσος ώστε να σου μένει η γλύκα του στο στόμα και όχι να σε λιγώνει. Και τέλος το μπουρίτο κοτόπουλο όπου ήταν μέτριο προς καλό.

Δοκιμάσαμε και δύο γλυκά. Ένα κέικ σοκολάτας με παγωτό και ένα σαν πίτα με φρούτα και παγωτό. Τα πιάτα ήταν τεράστια και εντυπωσιακά αλλά σαν γεύσεις μάλλον μέτριες προς καλές.

Ήπιαμε μια μαργαρίτα, 2 μπύρες μεξικάνικες και 1 κοκα κόλα. Η μαργαρίτα δεν μας άρεσε τόσο πολύ.

Πληρώσαμε γύρω στα 25-27€ το άτομο.

Νομίζω ότι οι τιμές του είναι λίγο τσιμπημένες. Αν ήταν λιγάκι πιο χαμηλές θα μπορούσαμε να πηγαίναμε πιο συχνά για να δοκιμάζαμε νέες γεύσεις.

ΑΡΧΟΝΤΙΚΟΝ
Κάθε Τετάρτη όσο φας.....
Μουσικά Μεζεδ/λεία
Περιστέρι