ΧΟΧΛΙΔΑΚΙ Ι. Π. Μ. Α. Μ
Ίδρυμα για την Προστασία Μεζέδων
Απειλούμενων με Μπασταρδοποιηση

απο το 1986 δίνουμε καθημερινά, εδώ και 4 δεκαετίες
άνισες μάχες για την προστασία του γνήσιου μεζέ,
ενάντια στην δηθενιά, και την σκουφάτη γκουρμεδιά

Κάτω ο γκουρμές ζήτω ο μεζές!

ΘΕΡΙΝΟ ΩΡΑΡΙΟ (31/7-31/8) Δευτέρα-Σάββατο 18:00-01:00 ΚυριακΈς και Μεσημέρια Κλειστά 14 & 15 Αυγούστου Κλειστά

Φιλικό προς χορτοφάγους
Δέχεται πιστωτική κάρτα
Ξεχωριστός χώρος για καπνίζοντες
Υπάρχει εξωτερικός χώρος
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Επιτρέπονται κατοικίδια

25 Σεπ 2016

Μια ωραία πεταλούδα… Ξεκινάω ανάποδα, με το συμπέρασμα (ναι, αυτό ήταν το συμπέρασμα αλλά να το επαναλάβω αλλιώς): Ποια κρίση ?

Απόγευμα καθημερινής, 2 καλοφαγάδες σκάνε μύτη στο (εν μέρει) «καλοψηφισμένο» από φίλους σκουφοφόρους κριτικούς Χοχλιδάκι με υψηλές προσδοκίες. Έχουμε ενημερωθεί από πριν ότι αυτή την περίοδο παίζει αφιέρωμα στη κουζίνα του Βορείου Αιγαίου.

Μικρό το μέρος, όσα τραπέζια μέσα άλλα τόσα και έξω, συμπαθητικά όλα, και η διακόσμηση στον εσωτερικό χώρο με τις παλιές αφίσες και τα γεμάτα με μπουκάλια ούζο ράφια (ως ουζερί ξεκίνησε το μαγαζί από τη χρυσή δεκαετία του 80), αλλά και έξω είσαι OK διότι ο δρόμος μπροστά δεν έχει κίνηση και άρα δεν έχει καυσαέριο. Οι τουαλέτες στο υπόγειο ευχάριστη έκπληξη με την καθαριότητα τους, τον Ουμπέρτο Έκο (! ) τους σε ράφι στις αντρικές (άσχετο βέβαια, δεν σκεφτόμουν να κάτσω με τις ώρες) αλλά και τα ντραμς (!!! ) ακριβώς απέξω αν θες να ρίξεις ένα κλαπατσίμπανο να ξεδώσεις ρε αδερφέ. Irrelevant but nice.

Ο κατάλογος επίσης αξίζει ειδικής αναφοράς. Σαν περιεχόμενο δείχνει πλήρης και γεμάτος με ιδιαίτερα και τοπικά (πολύ Λέσβος) καλούδια, ζεστά, κρύα, σαλάτες, ψαρικά και άλλα «κυρίως» (σε εισαγωγικά λόγω ποσότητας) βασισμένα στο κρέας. Έχει και γλυκά. Τι δεν έχει ? Αξιοπρέπεια. Γιατί μιλάμε για A4 εκτυπωμένες και "θαλασσοδαρμένες" έγχρωμες σελίδες που έχουν βραχεί, φουσκώσει, λερωθεί και τσαλακωθεί από το πέρα δώθε. Γιατί ρε παιδιά δεν εκτυπώνεται άλλες, πόσο κοστίζει ???? Ή χάθηκε το αρχείο λόγω αναβάθμισης σε windows 10 ? Ο φίλος μου παρατήρησε ότι μπορεί να έφεραν τις σελίδες με το καράβι μαζί με τις πρώτες ύλες.

Γρήγορα μας ρωτάνε τι θα πάρουμε, να δούμε τι θέλουμε λέμε γιατί είναι ιδιαίτερα πιάτα τα περισσότερα, εντάξει, αποφασίσατε τώρα ? (βιάζεται η κυρία γιατί σχόλαγε λίγο πιο μετά και μας ήρθε άλλη για τα …δεύτερα). Ξεκινάμε λοιπόν:

-Ψωμάκι ζεσταμένο στο φούρνο αλλά όπως πολύ εύστοχα παρατήρησε το φιλαράκι μου, μάλλον από κατάψυξη μπήκε εκεί…
-Σογάνια. Κρύο ορεκτικό, συγκεκριμένα πρόκειται για μίξη κιμά με ρύζι σε περιτύλιγμα κρεμμυδόφυλλου, ακόμη πιο συγκεκριμένα 4 (ναι, 4) κομματάκια μεγέθους «ντολμαδάκι», 6,90 € παρακαλώ (ε, όχι ρε φίλε, σκάνδαλο Καλογρίτσα και βάλε). Νόστιμο, νομίζω δηλαδή γιατί 2 μπουκιές μου αναλογούσαν και πεινούσα.
-Αρναούτ Τζιέρι. Τηγανιά ουσιαστικά, αλλά με συκωτάκι ελαφρύ με κόκκινο πιπέρι και σερβιρισμένο καυτό. Ωραίο, το καλύτερο έδεσμα για μένα της βραδιάς (ώπα, του απογεύματος) αν και ο έτερος γευσιγνώστης δήλωσε ότι δεν του φάνηκε αρκετά χορταστικό για συκώτι (άσχημα γούστα, τι να πεις). 8 €.
-Τυροκαυτερή. Δικιά τους σίγουρα, απολαυστική, 2,90€, το μοναδικό value for money αυτό ήταν ομόφωνα.
-Γκιουζλεμέδες. Τυροπιτάκια/ μπουρεκάκια με τοπικά τυριά. ΟΚ. 3,90 €
-Πατάτες τηγανητές. Δεν είχαν λαδίλα, σερβιρισμένες ζεστές σε καλαθάκι, τίποτα όμως το ιδιαίτερο. 3,90 € (μπα?)
-Χύμα κρασί λευκό. 4,5 € το μισόλιτρο (μπα ???)

Ε, τώρα πείτε μου εσείς, αν χορτάσατε. Στο ενδιάμεσο παραγγέλνουμε κι άλλο ψωμί. Αλλά δεν έρχεται. Φωνάζουμε αφού έχουμε τελειώσει την κοπέλα. Σου λέει αυτοί φεύγουν, άντε να μαζέψουμε. Να πάρω τα πιάτα ? Ναι και φέρε μας κι άλλο κρασί, κεφτεδάκια, τηγανιά, coca cola, μόνο Έψα έχουμε κύριε, καλά μη βαράς ;Έψα, α και είχαμε ζητήσει και ψωμί! Μου φάνηκε ότι σπάστηκε λίγο που της αλλάξαμε το πρόγραμμα και φεύγει χωρίς να σημειώσει τίποτα. Να δεις που κάτι θα ξεχάσει λέω. Και ξεχνάει. Μαντέψτε τι.

Flash back. Μιλάμε για καθημερινή νωρίς. Φυσιολογικά λοιπόν το μαγαζί ήταν ψιλοάδειο. Παράξενη η βιασύνη λοιπόν. Συνεχίζουμε:

-Κεφτεδάκια. Αδιαφορία, 7 άνοστα κεφτεδάκια μόνα τους και έρημα χωρίς σαλτσούλα σε μικρό πιατάκι. 5,60 € (το πιατάκι το κρατάω, ε ? δικό μου, ε ?)
-Τηγανιά (η original) με πράσο. Κι άλλη αδιαφορία με μπόλιο λίπος μάλιστα. Σερβιρισμένο ακριβώς όπως το αρναούτ τζιέρι αλλά το πρώτο υλικό έκανε τελικά τη διαφορά. Α, στα 8,30€ (συνηθίσαμε πια).
- Μαστίχα και γλυκό του κουταλιού για κέρασμα. Να λείπει το βύσσινο.

Τι τα θέλαμε τα έξτρα ? Α!!!! Ψωμί θα μας φέρετε ? Ε, το έφεραν με την τρίτη προσπάθεια (τόσες έχεις άλλωστε και στο άλμα εις μήκος πριν σε ακυρώσουν ή για να βάλεις το σωστό password πριν σε κλειδώσει, γιατί να διαφέρει εδώ ?) και ήτανε Μ-Π-Α-Γ-Ι-Α-Τ-Ι-Κ-Ο.

Και εντάξει να τα ακριβοπληρώσω τα σογάνια που είναι κάτι ιδιαίτερο αλλά το μπαγιάτικο ψωμί γιατί 2,60 € ? θα έφερνα μαζί μου 5 φρέσκιες φραντζόλες από το φούρνο, καθημερινή ήταν άλλωστε, τσιγγουνιά στο ψωμί ? Σε άδειο μαγαζί, άρα πως ξεμείναμε ?

Και τι μανία είναι αυτή με το τηγάνι ? Όλα τα ζεστά ήταν στο τηγάνι, "τηγανομαγειρέματα" το μαγαζί...

Μια μέρα μετά μου λέει ο ομοιοπαθών: «Με τρώει να το θάψω μπας και γλυτώσει κανένας». Άσε, σε πρόλαβα!

28 Σεπ 2016

Ο λόγος που επιλέξαμε το συγκεκριμένο μαγαζί είναι ότι βάσει κριτικών βαθμολογούταν υψηλά και κατά την αφιξή μας ο χώρος ήταν αυτό που μας κέρδισε, απλός αλλά με γούστο.

Η εξυπηρέτηση ήταν καλή και το μαγαζί είχε κόσμο.

Μάλλον λόγω της ώρας κάποια πιάτα είχαν εξαντληθεί οπότε οι επιλογές ήταν κάπως περιορισμένες.
Ωστόσο παραγγείλαμε τη τυρόπιτα, η οποία σύμφωνα με τα λεγόμενα του σερβιτόρου, σερβίρεται στο μαγαζί και ο κόσμος την προτιμά με ακριβώς την ίδια συνταγή εδώ και πολλά χρόνια, Κάτι ζυμαρικά της Λήμνου (επονομαζόμενα μαλλον φλαμούρια) και κατι χοιρινά μπριζολάκια. Ακόμα προσπαθούμε να ανακαλύψουμε το λόγο που η τυροπίτα σερβιρεται ακομα καθως είναι πολύ λιπαρή και μέτρια στη γεύση. Τα ζυμαρικά μέτρια, τα δε χοιρινά μπριζολάκια ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ! Κακής ποιότητας με πολύ λίπος!!!

Τέλος το μπαγιάτικο και ξερό ψωμί μας προσφέρθηκε στα 2,60Ε!!, όταν άλλα μαγαζιά, ζυμωτό και ζεστό ψωμί το κοστολογούν κάτω του ήμισυ.

Οι τιμές υψηλές για αυτό που προσφέρουν όσον αφορά στην ποιότητα και την μερίδα!

Απορούμε ακόμα για την υψηλή βαθμολογία του και με την απορία θα μείνουμε, αφού δεν προκείται να ξανα πάμε!