Ταβέρνα με ελληνική κουζίνα και αυλή. Σάββατο, Κυριακή και μεσημέρι.

21 Μάρ 2016

Στην ΚΑΠΠΑΡΗ (ακολουθώ τη σπανιότερη γραφή με δύο «π» που προτιμά η επιχείρηση) βρέθηκα με τη γυναίκα μου απρογραμμάτιστα μια Κυριακή μεσημέρι, ύστερα από μια ωραία βόλτα από το σταθμό μετρό της Ακρόπολης ως τον Άι Δημήτρη το Λουμπαρδιάρη και από εκεί στα Πετράλωνα. Την επιλέξαμε αυθόρμητα στηριζόμενοι στις κριτικές στο a4f, κυρίως επειδή θέλαμε ένα ταβερνάκι με αυλή. Το πήραμε μάλιστα μάλλον αψήφιστα και δεν τηλεφωνήσαμε για κράτηση, ευτυχώς σταθήκαμε τυχεροί και βρήκαμε ένα τελευταίο τραπέζι για δύο, όσοι ήρθαν κατά τις επόμενες δύο ώρες χωρίς κράτηση έφαγαν κατά το κοινώς λεγόμενο πόρτα.

Έχει σουξέ η ΚΑΠΠΑΡΗ λοιπόν, θα εξετάσουμε στη συνέχεια το πώς και γιατί εξηγείται και δικαιολογείται αυτό. Γεγονός είναι ότι θα τη βρείτε πολύ εύκολα στο τέρμα σχεδόν της οδού Δωριέων, είτε ανηφορίζοντας από το σταθμό του ηλεκτρικού στα Πετράλωνα είτε κατηφορίζοντας από την πλατεία Μερκούρη όπου, όπως ίσως δεν ξέρατε, έχει στάση τρόλεϊ. Αν είστε τετράτροχοι, μην ανησυχείτε, με αναζήτηση ανάλογη με την ώρα της ημέρας (ή της νύχτας) όλο και κάποιο βολικό μέρος θα βρείτε να παρκάρετε (5 έως 6 στα 10).

Όταν φθάσαμε, είχε αρχίσει ψιλόβροχο. Έτσι διαπιστώσαμε ότι η «αυλή» είναι απλά ο προθάλαμος του μαγαζιού που σε περίπτωση ανάγκης κλείνει με τέντα. Μπροστά υπάρχει τζαμαρία, αριστερά και δεξιά ψεύτικοι τοίχοι με γλαστράκια και παρεμφερή διακοσμητικά στοιχεία που δημιουργούν όντως μια αίσθηση κλειστής αυλής. Ο μέσα χώρος είναι σαφώς πιο ζεστός και ελκυστικός, με τραπέζια τοποθετημένα πιο αραιά και ωραία διακόσμηση σε στιλ παλιακό στους τοίχους. Θεωρητικά, και μόνο θεωρητικά, καταλαβαίνετε τι εννοώ, ο μέσα χώρος είναι για τους μη καπνιστές, όταν το μαγαζί γέμισε ο καπνός πήγε σύννεφο.

Το προσωπικό όλο νεαρά παιδιά, μια νεαρή κυρία σε ρόλο μετρ και οι υπόλοιποι άνδρες, γρήγοροι και σωστοί, απλά και μόνο κάπως διεκπεραιωτικοί, πιθανόν λόγω της πολυκοσμίας, αφού έπρεπε να εξυπηρετήσουν ταυτόχρονα γύρω στα εκατό άτομα.

Αν δηλώσω τώρα ότι από τα τέσσερα πιάτα που πήραμε πιο πολύ μας άρεσαν οι τηγανιτές πατάτες, αντιλαμβάνεστε ότι η κουζίνα στην ΚΑΠΠΑΡΗ μάλλον πάσχει.

Στην αρχή ήρθε μια πιατέλα με ψητά λαχανικά, επαρκή μεν σε ποικιλία, αλλά λίγα σε ποσότητα και κυρίως χλιαρά. Οι κεφτέδες σαχανάκι που ακολούθησαν σκέτη απογοήτευση, κακής ποιότητας κρέας και σάλτσα άγευστη και άνοστη.

Ευτυχώς που ακολούθησαν οι φρεσκοκομμένες και σωστά τηγανισμένες πατάτες, γιατί και το τελευταίο πιάτο, στο οποίο στήριζα τις ελπίδες μου, ήταν κακοφτιαγμένο. Επρόκειτο συγκεκριμένα για φρυγαδέλι, signature dish της Λευκάδας, που είναι κομμάτια συκωτιού τυλιγμένα σε μπόλια και ψητά στα κάρβουνα. Χάρηκα που το είδα στον κατάλογο, όμως το πιάτο που προσγειώθηκε στο τραπέζι μας ήταν συκώτι με ίχνη μπόλιας, κακοψημένο, δηλαδή εν μέρει αρπαγμένο, και κατόπιν τεμαχισμένο. Κρίμα!

Το εμφιαλωμένο νερό της υποδοχής δεν πρόλαβα να το αποκρούσω, ευτυχώς που στο τέλος μαζί με τη νόμιμη απόδειξη κεραστήκαμε παγωτό με σοκολατόπιτα και ραβανί και η τελευταία εντύπωση ήταν θετική.

Έτσι φύγαμε από την ΚΑΠΠΑΡΗ με τη βεβαιότητα ότι δεν πρόκειται να ξαναπάμε, είναι ένα από τα δυστυχώς πολλά μέτρια μαγαζιά που έχουν ξεφυτρώσει στα Πετράλωνα για πελατεία χωρίς υψηλές απαιτήσεις αλλά με μάλλον υψηλές τιμές – σχεδόν 35 ευρώ για όσα προανέφερα.

10 Ιαν 2018

Επισκεφθήκαμε την Κάππαρη μετά από αρκετό διάστημα πάνω απο χρόνο νομίζω, παρασκευή απόγευμα δεν είχε πολύ κόσμο οπότε εξυπηρετηθήκαμε πολύ γρήγορα. Το τραγικό της υπόθεσης είναι ότι το κατάστημα έχει αλλάξει αρκετά το μενού προς το γκουρμέ.

Βασικά προς το ψευτογκουρμέ, γιατί η αλλαγή περιορίστηκε στην εμφάνιση των πιάτων και φυσικά στην τιμή, όσον αφορά την ποιότητα τα πράγματα ήταν απογοητευτικά, καμία σχέση με το μεζεδοπωλείο που ήταν κάποτε.

Πήραμε κεφτεδάκια κυπριακά με χαλούμι τα οποία ήταν κάτι μικρά κεφτεδάκια χωρίς καμία γεύση και με κάτι μικροσκοπικά κομματάκια χαλούμι τα οποία τα έψαχνες μέσα στο πιάτο, το ίδιο ισχύει και για την τηγανιά χοιρινό, αδιάφορη γεύση και αρκετά ακριβό σαν πιάτο για τα μικρά κομματάκια χοιρινού ''νομίζω'' τα οποία περιείχε.

Πήραμε επίσης μια σαλάτα στα 9.5 ευρώ με μαρούλι σε μεγάλη ποσότητα, αποξεραμένα σύκα και κάτι φλοίδες απο τυρί σε μια προσπάθεια να περάσει σαν γκουρμέ σαλάτα. Η γενική εικόνα είναι ότι δεν αξίζει σε καμία περίπτωση τα χρήματα που ζητάει για τα πιάτα προσπαθώντας να τα περάσει σαν γκουρμέ.

23 Μαι 2016

Μεσημερι καθημερινης παρεα 3 ατομων ανηφορισαμε προς Πετράλωνα και ειπαμε να ξαναεπισκευτουμε το Καππαρη καθως ειχαμε ξαναπαει πριν αρκετους μηνες. απο θεμα πάρκινγκ η περιοχή δε φημιζεται ιδιαίτερα οποτε θελει υπομονη και τυχη.
απο θεμα χωρου θεωρω οτι οταν ανοιγει ο καιρος ενδείκνυται καλυτερα το μαγαζι καθως εχει σκεπαστη αυλη, την οποια και προτιμω.

απο θεμα φαγητου τωρα. Παραγγειλαμε και επειτα απο προτροπή του σερβιτορου μια σαλατα που συγκαταλεγεται στις νεες τους γευσεις, με πρασιναδα, φραουλες, ξηρους καρπους και μαστελο κόστους 9.50 ευρω. η γευση της θα μπορουσα βα πω οτι ηταν ικανοποιητικη αλλα στα μειων ηταν οτι εψαχνα το μαστελο με τα κυαλια. 3 ή 4 πολυ μικρες και λεπτες φετες σχεδον σαν φλυδες υπηρχαν στο πιατο. και φυσικα η τιμη υπερβολικα τσιμπημενη απλα για πρασινη σαλατα.

απο κυριως πηραμε μεριδα παιδακια κοστους 14 ευρω τα οποια ήταν αρκετα νοστιμα, πηραμε μπριζολα αγριογουρουνου που κοστισε 15 ευρω, επισης αρκετα γευστικη. και τα 2 πιατα συνοδευοταν απο ριζακι και σαλτσα λαδολεμονου. απο κυριως επισης παραγγειλαμε μπροζολα γάλακτος που κόστιζε 15 ευρω και ηταν επισης αρκετα νοστιμη. επισης παραγγειλαμε κρασι χυμα λευκο και κοκκινο γλυκο το οποιο για χυμα το βρηκα εξαιρετικο. με ολα τα ανωτερω και με ψωμακι το οποιο ειζαν ψησει και το θεωρω σρα συν ο συνολικος λογαριασμός ανήλθε στα 55 ευρω.
στα πολυ θετικά επισης μας κερασαν γλυκο για 3 ατομα το οποίο ειχε 3 μεγαλες μπαλες παγωτου, σακολατοπιτα και ραβανι το οποίο ηταν οτι έπρεπε για να τελειώσουμε το γευμα μας.

η εξυπηρέτηση ηταν καλη αλλα δε μπορώ να δωσω εμφαση σε αυτο καθως ημασταν μολις 2 τραπέζια. οποτε και δε μπορω να κρινω τι θα συνέβαινε αν το μαγαζι ειχε κοσμο.
σε γενικές γραμμες νια ευχαριστη εξοδος με ικανοποιητικο φαγητο

21 Αυγ 2016

Το είχα επισκεφτεί και παλαιότερα και δεν έχω καταλάβει γιατί δεν προσμετρούνται αυτές οι βαθμολογίες προ τριετίας, δηλαδή υπάρχει περίπτωση να έχει διορθώσει το κατάστημα τις όποιες ατέλειες του?

Πάντως μιάς και βρέθηκα στην περιοχή Σάββατο βράδυ είπα να ξαναπάω. Είχε ως συνήθως πολύ κόσμο και βρήκαμε τραπεζάκι την ώρα που σηκωνόντουσαν κάποιοι άλλοι, οπότε σταθήκαμε τυχεροί, αλλιώς δεν υπήρχε περίπτωση να περιμένω, η περιοχή είναι γεμάτη μαγαζάκια και στέκια.

Στα του φαγητού πήραμε ένα σαγανάκι με μανούρι και μέλι φοβερός συνδυασμός 8/10 μία σαλάτα με πεπόνι προσούτο και παρμεζάνα σχετικά άνοστη 5/10 σαλιγκάρια κοκκινιστά σχετικά καλά 6/10 ριζότο με λεμόνι δυόσμο και κάτι άλλο που λησμονώ, βέβαια αυτό που υπερίσχυε ήταν ο δυόσμος σχετικά καλό και αυτό 6/10 ένα καλαμάρι γόνο παρομοίως 6/10 και μία καραβιδόψυχα που ούτε αυτή με ενθουσίασε επίσης 6/10 μαζί με δύο μπύρες φτάσαμε τα 63,00€.

Κέρασμα είχε δύο είδη κέηκ με παγωτό από πάνω... οκ καλά.
Απόδειξη ήρθε με προτροπή... ε ρε Έλληνα αθάνατε που είναι αυτοί οι έλεγχοι που λένε!!!!!!
Δεν ενθουσιάστηκα όπως και την πρώτη φορά, οπότε δεν έχω σκοπό να ξαναπάω προς τα εκεί.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη XRISTOS68.

26 Απρ 2016

Η "Κάππαρη" φιλοδοξεί να είναι το κλασσικό ταβερνάκι της παρέας και αυτό έχει πετύχει. Έχω πάει πάρα πολλές φορές με διάφορες παρέες και ποτέ δεν φύγαμε δυσαρεστημένοι.

Η εξυπηρέτηση είναι καλή, τα νέα παιδιά που σερβίρουν, είναι τυπικά και πρόθυμα, βέβαια μπορούν να βελτιωθούν για τις ώρες αιχμής που ολίγον την χάνουν τη μπάλα.
Στο φαγητό υπάρχει ποικιλία και προσφέρονται και πιάτα ημέρας. Βρίσκει κανείς από τις απλές ελληνικές γεύσεις μέχρι τολμηρούς διασκελισμούς του σεφ, όχι πάντα πετυχημένους αλλά γενικά δεν θυμάμαι ποτέ κάτι που δεν τρώγονταν.

Προσωπικά προτείνω κλασσικά ελληνικά πιάτα όπως ευφάνταστα καλομαγειρεμένα όσπρια, παραδοσιακές πίτες, σαγανάκια, τις πλούσιες και τίμιες σαλάτες, συμπαθητικά ψητά και ωραία μαγειρευτά κατσαρόλας, γενικά οι γεύσεις είναι σπιτικές. Το χύμα κρασί είναι καλό, καταναλώστε άφοβα. Γενναίο κέρασμα στο τέλος.
Οι τιμές κυμαίνονται, ανάλογα τα άτομα και την παραγγελία, γύρω στα € 15-20 με χύμα κρασί ή μπύρες. Μέχρι εκεί είναι fair enough, εάν αυξήσει τις τιμές πιστεύω θα αραιώσει ο κόσμος.

Το χειμώνα το εσωτερικό είναι ζεστό, απλό και όμορφο, τις καλοκαιρινές βραδιές όμως στην αυλή - παρότι την "πείραξαν" με τη σιδεροκατασκευή - έχει την νοσταλγική ατμόσφαιρα της ταβέρνας των παιδικών μας χρόνων.

27 Μάρ 2016

ΚΑΠΠΑΡΗ...... ένα μαγαζί που το έχω πάει αρκετές φορές και κάθε φορά ήταν κατώτερη της προηγούμενης, δυστυχώς.

Όπως έχω πει η περιοχή Πετραλώνων δεν έχει να πει κάτι για το φαγητό της πλέον, αλλά εγώ έκανα ακομη ένα πείραμα μήπως και κάνω λάθος!!!!!! Πήγαμε 6 άτομα να φάμε και απλά φύγαμε νηστικοί.... Κιμαδόπιτα απαράδεκτη, κότσι μεγάλο.... γευστικά χάλια, λουκάνικα του σούπερ μάρκετ μεγάλη μερίδα.... σχεδιάκια με μουστάρδα και με κέτσαπ στο πιάτο, από γεύση άστο καλύτερα. Φλογέρες με παστουρμά φασόν από κάποιο σούπερ, ντολμαδάκια με κολοκυνθοανθούς απλά απαράδεκτα.

Σίγουρα οι πατάτες δεν είναι φρέσκιες όπως γράφουν κάποιοι, νόστιμες μπορεί, φρεσκιες όμως σίγουρα όχι. Αν θέλεις όμως ένα κέρασμα για να ξεχάσεις αυτά που δεν έφαγες, αλλά πλήρωσες, τότε εισαι στο κατάλληλο μαγαζί! ΔΕΝ θα σε ρωτήσει κανείς πως έφαγες, απλά θα σου μαζέψει τα πιάτα και θα σου φέρει ένα κομματι κέικ σοκολάτας με παγωτό φτιαγμενο με μόρφατ και θα σου βουλώσει το στόμα!

Απλά αν ήθελα να χορτάσω με γλυκό θα πήγαινα σε ζαχ/στείο όχι σε ταβέρνα. Φυσικά και δεν πρόκειται να ξαναπάω.

20 Αυγ 2016

Αυγουστος με λίγο αέρα και η αυλή μπροστά καλοδεχούμενη. Πήγα συγκρατημένη γιατί οι κριτικές που εία διαβάσει δεν ήταν πολυ καλές οπότε και δεν έκελισα τραπέζι, σκεπτόμενη πως αν δεν μου αρέσει το συνολικό ύφος θα εφευγα διακριτικά. Ομως η πρώτη εικόνα της πλακόστρψτης αυλής με τα λευκά τραπέζια, στρωμενα με χαρτι μο υ άρεσαν. Ημασταν τέσσερα άτομα. Το νερο, σερβίτσια στο τραπέζι περίμεναν. Το νερο ε, φυαλωμενο και δροσερο, το καταναλώσαμε άμεσα αλλά μετα ζητήσαμε κατατα. Παραγγείλαμε κρασί χυμα, αρετσινωτο, καλό αλλα 'οχι ιδιαίτερο. Η εξυπηρέτηση άμεση και άψογη. Τα φαγητα σε γενικές γραμμες ήταν άνω τυ μετριου σχεδόν τέλεια (αν και το σχεδόν είναι αυστηρο).

Φάγαμε; κότσι, ισκεντερ, σαλατα με φραουλες, μαστελο και λάχανο, κυπριακους κεφτεδες, ρεβυθια, ντολμαδες, ήπιαμε ενα κιλο κρασι δυο σόδες και ενα νερο. Το σερβιρισμα γρηγορα και αψογο, οι σεριτοροι γελαστοι και γρηγοροι,
Το κότσι ήρθε μαγειρεμένο τέλεια, μαλακό νόστιμο, καλομαγειρεμένο πρωτοτυπια το μελι που είχε αφήσει ενα διακριτικό άρωμα στο κρεας. Το καλυτερο απο ολα τα πιατα 5/5.
Η σαλατα ;την παρηγγειλα συγκρατημενα γιατι ειχα διαβασει πως ηταν κατω του μετριου με ενα ελαχιστο κοματακι μαστελο μεσα. Ομως ηταν απο τις ωραιοτερες σαλάτες που εχω δοκιμασει. ΟΙ φραουλες εδιναν εναν ιδιαιτερο τονο στην γευση, το μαστελο ηταν σωστα ψημενο στην σχαρα και σε αρκετη ποσοτητα, η σαλτα σωστα δεμμενη με τα λαχανικα. Το συνολο 5/5

ΟΙ ντολμαδες ειναι ενα πιατο που αγαπω ιδιαιτερα και συνηθως το ζητω. ΟΙ ντολμαδες της Καππαρης ηταν καλοι αλλα οχ κατι το ιδιαιτερο, παρ ολο που στο πιατο ειχε και τεσσερεις κολοκυθανθους παρ όλο που ηταν σωστα βρασμενοι ηταν επιπεδοι σαν γευση όλοι 3/5 επιεικως
Ισκεντερ: πρωτότυπο πιατο ωραιότατα στημμενο το κρέας ωραιο και γευστικό με τελεια σαλτσουλα οσο πρεπει πυκνη, σωστα αλατισμένη με στεγνες σωστα ψημμενες πιττουλες 4/5
Πήραμε επίσης κότσι αν και ο σερβιτόρος μας απέτρεπε λέγοντας μας ότι είναι πόλλά όσα παραγγείλαμε. Λοιπόν επέμεινα μόνο και μόνο επειδή είχα διαβάσει σε κριτική πως ηταν μεγαλο αλλά επίπεδο. Λοιπόν ήρθε απολύτως τέλεια μαγειρεμένο νοστιμότατο, σωστό στο αλάτι και στα καρυκευματα ταοποία ανεδείκνυαν τα αρώματά του. Παραγγελαμε επίσης λουκάνικο δράμας, νοστιμο και σωστά ψημένο.

Κυπριακοι κεφτεδες ιδιότυποι κεφτεδες και εξαιρετικη γευση, τελειο γιαουρτάκι με χαλουμι, τηγανισμενοι σωστα χωρις ιχνος λαδιου 5/5
Ρεβυθια; μια πειραγμενη ρεβυθαδα, πικαντικη, λιγουλακι αρμυρη αλλα με ισορροπια στις γευσεις των υλικων και αρωμτικη επίγευση. Σωστα βρασμενα ρεβύθια, πραγμα σπάνιο σε εστιατοριο.4/5 μονο και μονο για το παραπανισιο αλατακι αν το παρακμψουμε αυτο της αξιζει ολοκληρο 5/5

Συνολικα το φαγητο με εξεπληξε ευχαριστα. Το περιβαλλον ειναι καλο, η μουσικη σε σωστο υψος σε αφηνει να την ακους αλλα και να συζητας, το προσωπικο πολυ καλο, η κουζινα δουλευει ρολοι και ι παραγγελιες φτανουν σε σωστο χρονο παρ ολο που οταν πηγαμε το μαγαζι ειχε περιπου 80% πληροτητα.
Αφησα για το τελος το κερασμα που ηρθε σε βαθυ πιατο πεντε μπαλες παγωτο και ωραιοτατο καικ-μπραουνις στο κεντρο. Παρ όλο που αντιπαθώ το παγωτό και τα μπράουνις αυτά είχαν ωραία γεύση.
Και ο λογαριασμος... με περιμενε ευχαριστη εκπληξη. εβδομηντα ευρω συνολο, Καλη τιμη αφου όλα τα γειτονικα και αναλογης ποιοτητας καταστηματα κινουνται σε ακριβότερα επιπεδα.
Συμπερασμα, καλα επεμενα να δω με τα ματια μου και να γευτω τα εδεσματα τυ μαγαζιου. Ενω οι κριτικές αποτρέπουν και ήταν η κύρια διένεξή μου με τους υπόλοιπους συνδετημώνες μου πριν έρθουμε. Μετά όλοι είπαμε πως θα ξαναερθουμε.

30 Μαι 2016

Επισκεφτήκαμε τρία άτομα Δευτέρα βραδάκι το μεζεδοπωλείο "Κάππαρη" στα Πετράλωνα, έχοντας ακούσει κατά καιρούς καλά σχόλια για αυτό. Θεωρήσαμε ότι τα σχόλια είχαν κάποια βάση και έτσι πήραμε την απόφαση να το δοκιμάσουμε και εμείς. Δεν γνωρίζαμε όμως τι μας περίμενε...

Ο χώρος είναι συμπαθητικός, αν και λίγο στριμωγμένα τα τραπεζάκια και κάπως κλειστοφοβικό το όλο στήσιμο της αυλής με δοκάρια από συρόμενη οροφή από πάνω σου, τοίχους γύρω-γύρω και ένα ψηλό μαντρότοιχο προς την πλευρά του δρόμου. Το σέρβις ικανοποιητικό, χωρίς ιδιαίτερες εξάρσεις. Διεκπεραιωτικό. Ωστόσο, χωρίς να ερωτηθούμε μας έφεραν ένα μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό.

Αλλά για τα φαγητά, χωρίς περιστροφές βρήκαμε τα χειρότερα. Συγκεκριμένα η σαλάτα, μίξη λαχανικών με χαλούμι, ήταν μέτρια. Τιμή 9 ευρώ, επιεικώς πανάκριβη για τα φτηνά υλικά που είχε. Τα ντολμαδάκια, που παραγγέλθηκαν για όλους μας, ήταν άνοστα και λιώμα, ξαναζεσταμένα στο φούρνο μικροκυμάτων. Έμειναν. Δεν τα φάγαμε, γιατί δεν τρωγώντουσαν. Τιμή 7,5 Ευρώ χαμένα.

Μια μοσχαρίσια μπριζόλα, που μας είπαν ότι ήταν μεγάλη και κόστιζε 12 ευρώ, ήταν ένα άνοστο "μικρό λαδωμένο πράγμα" που δεν τρωγώταν. Ο μπακαλιάρος ήταν ένα δραματικό πιάτο, πολύ λίγος για μερίδα, και στο πιάτο μέσα εκτός από τη σκορδαλιά υπήρχε και μια πηρουνιά κρύων λαδωμένων χόρτων που έκανε ακόμη χειρότερο το πιάτο. Το γεμιστό μπιφτέκι τρωγώταν, αν και δίπλα του ήταν κατεψυγμένες άνοστες προκατ πατάτες. Το κρασί ήταν καλό και το γλυκό επίσης καλό. Η απόδειξη ήρθε κανονικά. Στα 52 ευρώ.

Δυστυχώς, λυπάμαι διότι δεν πρόκειται να ξαναπάω στο συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο και δεν το συστήνω σε κανένα, διότι μάλλον έχει χαλάσει τα φαγητά του, αφού παλιότερα είχε καλή φήμη. Δεν ανταποκρίνεται στις τιμές του και υπάρχουν ένα σωρό άλλα μαγαζιά που κάνουν πολύ πιο σοβαρή δουλειά στην κουζίνα τους.