Παραδοσιακές ελληνικές γεύσεις και διάφορα ψάρια. Σάββατο και Κυριακή βράδυ κλειστά.

01 Αυγ 2017

Ένα μεσημεριανό πιάτο στα γρήγορα!

Την προηγούμενη εβδομάδα, ένα μεσημέρι Τετάρτης οδηγούσα με το μηχανάκι μου και κατέβαινα προς το κέντρο της αθήνας έχοντας ένα κενό μίας ώρας περίπου μέχρι να ξεκινήσω για τον επόμενο προορισμό μου. Οδηγώντας λοιπόν σκεφτόμουν που θα μπορούσα να καθίσω για μια ωρίτσα και να τσιμπήσω κάτι, για κάποιο λόγο είχα αποφασίσει ότι είχα όρεξη για κάτι καλοκαιρινό όχι σε σνακ αλλά σε μαγειρευτό, συγκεκριμένα ονειρευόμουν μια ωραία μερίδα γεμιστά.

Μου πέρασαν 2-3 επιλογές από το μυαλό μου, μάλιστα σκέφτηκα αν ήμουν ο piperman (! μα τι σκέφτομαι κι εγώ, μας έχει επηρρεάσει το site αυτό) και έτρωγα κάπου μόνος μου που θα πήγαινα, θυμήθηκα τη κριτική του για το Μαύρο Γάτο και το Κεντρικόν αλλά ντράπηκα να πάω εκεί μόνος και κάπως έτσι μου ήρθε ένα κάτι σαν μαγειρείο που βρισκόταν στην οδό βουλής, είπα να αυτοσχεδιάσω, έτσι και κατευθύνθηκα προς το σύνταγμα στρίβοντας βουλής από τη μητροπόλεως και στο τέρμα της περίπου το εντόπισα.

Φτάνοντας είδα ότι έχει διαθέσιμα τραπεζάκια στο πεζοδρόμιο οπότε σκέφτηκα εδώ είμαι καλά, παρκάρισμα ακριβώς απέναντι και έκατσα εν μέσω αρκετής ζέστης σε ένα μικρό τραπεζάκι ακριβώς έξω από την είσοδο του μαγειρείου. Το μαγαζάκι είναι μικρό με έναν ακόμη ξέχωρο εσωτερικό χώρο με τραπεζάκια που σου έδινε ένα πιο παραδοσιακό τόνο με τα στρωμένα εμπριμέ τραπεζομαντηλάκια αν δε με απατά η μνήμη μου, δίπλα από μία είσοδο πολυκατοικίας που χωρίζει τους δύο αυτόνομους χώρους της Ευγενίας. Καθαριότητα εξωτερικού χώρου οκ, χωροταξικά σχετικά άνετο, δεν προβληματίζει.

Ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά στον κάπως πολυκαιρισμένο κατάλογο, εντόπισα με χαρά ότι είχε γεμιστά οπότε και η παραγγελία εγένετο με συνοδεία λίγης φέτας. Τα υπόλοιπα πιάτα του καταλόγου τα είδα διαγωνίως και εν τάχει αλλά δεν εντυπωσιάστηκα και πολύ, οι επιλογές μου φάνηκαν μετρημένες. Το σέρβις διεκπεραιώθηκε από δύο νεαρές κοπέλες γρήγορα και τυπικά όπως ίσως αναμένει κάποιος από ένα τέτοιο μέρος, ίσως κάποιος όμως να αναμένει λίγο περισσότερη φιλικότητα. Ρωτήθηκα αν θέλω τα γεμιστά να είναι με κιμά και αυτό μου άρεσε μια και τα γεμιστά της οικογένειας με τα οποία μεγάλωσα είχαν κιμά μέσα που τους έδινε μια πιο πληθωρική γεύση και βέβαια τα έκανε και πιο χορταστικά. Επίσης ρωτήθηκα αν θέλω λαδάκι και ρίγανη στη φέτα (3,5€) που επίσης επέλεξα και μου άρεσε που με ρώτησαν. Νερό σε κανάτα, ψωμί καλό φρέσκο (0,5€) και σε ελάχιστο χρόνο έτρωγα τα γεμιστά μου (7,5€). Τιμές οκ, fair.

Εν κατακλείδι, δεν έχω να πω και πολλά. Ένα πιάτο φαγητό ήθελα να φάω και αυτό έφαγα. Ήρθαν δύο μεγαλούτσικες ντομάτες που έκαιγαν απέξω με τρεις ή τέσσερεις πατάτες φούρνου και αρκετό ζουμάκι, σε βαθύ πιάτο, θα προτιμούσα σε ρηχό. Ανεκτά καλή μερίδα για μεσημεριανό αλλά η γέμιση στο κέντρο ήταν κάπως κρύα. Ένα μέτριο πιάτο. Ούτε κρύο ούτε ζέστη. Τα δύο κομμάτια φέτας ήταν αρκετά για συνοδευτικό και κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το σύντομο μεσημεριανό μου διάλλειμα. Χάζεψα και λίγο τις υπόλοιπες παρέες, είδα χωριάτικη σαλάτα πλούσια στο διπλανό μου τραπέζι και ένα μεγάλο κομμάτι παστίτσιο. Κόσμος καθόταν για λίγο, ζευγάρια, κάποιοι τουρίστες, γενικά είχε κινητικότητα σε μια αρκετά ζεστή ημέρα.

Απόδειξη κανονικά, πληρωμή μέσα στο μαγαζί με κάρτα και βουρ για την συνέχεια της ημέρας. Δεν άφησα tips. Συμπερασματικά, αν με έφερνε ξανά ο δρόμος προς κέντρο, θα τολμούσα κάτι διαφορετικό και θα το έχω στο μυαλό μου ως μια απλή ανεκτή plan b λύση για κάτι μαγειρευτό στα γρήγορα. Νομίζω ότι μπορούν και καλύτερα σε διάφορα σημεία. Ελπίζω να μη τους αδικώ. Πάμε για άλλα.

Ευχαριστώ για την ανάγνωση!