Μεζεδοπωλείο με παραδοσιακές γεύσεις και σύγχρονες προτάσεις.

06 Μάρ 2019

Μεταξύ ενός φαλαφελάδικου και ενός μεζεδοπωλείου, επέλεξα το δεύτερο ώστε να έχω το επόμενο (και ίσως τελευταίο) milestone μου. 400η κριτική και σκέφτηκα να την αφιερώσω στο Δράμι, μιας και το ντεμπούτο μου στο σάιτ πριν 9 χρόνια ακριβώς ήταν μέσω αυτής. Τότε με greeklish, μετά με κεφαλαία γράμματα, ύστερα με μικρά αλλά χωρίς τόνους! Έχω περάσει αρκετές φάσεις είναι η αλήθεια και νομίζω πως μάλλον τις θυμάμαι με νοσταλγία μιας και οι εποχές αλλάζουν, το ίδιο και η καθημερινότητα.

Τότε υπήρξε ο mihos, αργότερα ο mpiskotos... Και πλέον μετράμε απώλειες χωρίς να έχουμε αρκετούς αντικαταστάτες. Λίγοι σημερινοί εμφανίζονται τακτικά, με αίσθημα ευθύνης, στο σάιτ. Μετά από τόσο καιρό, ας γκρινιάξω και γω λίγο. Έως τα mid '10s... Ακμή...

Στο θέμα μας τώρα. Το Δράμι παραμένει διαχρονικό με τα up and down του, σε εποχές που πολλές επιχειρήσεις ανοίγουν και κλείνουν σε ταχύτατους ρυθμούς. Αν δεν με πιστεύετε, ανατρέξτε σε πολύ παλαιότερες κριτικές σας και παρατηρήστε πόσες από αυτές είναι ακόμη ενεργές. Εγώ για κάποιες ούτε που θυμόμουν πως είχα κάνει επίσκεψη.

Στο Δράμι λοιπόν, θα θυμηθώ παλιές καλές εποχές (κυρίως) σε ότι έχει να κάνει με την γεύση και την ατμόσφαιρα. Οι άνθρωποι γύρω μας αλλάζουν, οι απαιτήσεις το ίδιο, υπάρχουν όμως και σταθερά σημεία αναφοράς.

Το Δράμι αντιστέκεται, αναπτύσεται αλλά όσες φορές περάσω απ'έξω, αυτό εκεί. Με κόσμο, με νεολαίους, με καλή διάθεση. Από τα πρώτα μεζεδοπωλεία σε στυλ μπακάλικου, είχα αναφέρει και τότε πως μου θύμιζε την τηλεοπτική σειρά 50-50, άνετο και ζεστό μαγαζί. Αν και δεν είναι ακριβώς του ύφους του... Μπορείς να κάτσεις ώρες.

Η κουζίνα του γρήγορη μα όχι βιαστική, παιχνιδιάρα και με αρκετές συνταγές αναλλοίωτες σε σχέση με το παρελθόν. Το ημίγλυκο κρασί του το ίδιο.

Στην τελευταία μας επίσκεψη, τσικνοπέμπτη, κλείνουμε τραπέζι 4 άτομα. Ο κύριος στο τηλέφωνο απόλυτα επαγγελματίας, φρόντισε να μας εξυπηρετήσει όσο το δυνατόν καλύτερα. Τα έφερε από εδώ, τα έφερε από εκεί, τελικά καθίσαμε στον ημιυπαίθριο χώρο με δυνατές σόμπες. Δυστυχώς κάποιες ακυρώσεις της τελευταίας στιγμής δεν μας επέτρεψαν να καθίσουμε στον εσωτερικό χώρο. Από τις 22.30 και μετά, ένα καλό τραπέζι παρέμεινε άδειο (συν 1-2 ακόμη). Μας συστήθηκε κιόλας, όλα κομπλέ. Το ίδιο και τα παιδιά στο σέρβις. Δεν υπήρξε κάποιο μεγάλο παράπονο. Ίσως μόνο ότι δεν κέρασαν στο τέλος, μια μαστίχα πχ για να αλλάξει τη γεύση μας. Δεν κάνω όμως τόσο συχνές επισκέψεις ώστε να κρίνω την τακτική που ακολουθούν.

Η παραγγελία μας:

- Καρβελάκι ψωμί με πελτέ τομάτας,3.6 ευρώ. Κλασικό ξεκίνημα από τότε που το θυμάμαι... Ζεστό και νόστιμο πάνω σε ξύλο κοπής.

- Χωριάτικη σαλάτα,7.95 ευρώ. Πλούσια σε υλικά και χορταστική στο μάτι με φρέσκα υλικά. Παιχνιδιάρικη εμφάνιση με πύργο από ροδέλες κρεμμυδιού και πράσινης πιπεριάς, στην κορυφή κόκκινη πιπεριά. Σαν κολώνες προωθήθηκαν μπαστουνάκια παναρισμένου αλμυρού τυριού με σουσάμι.

- Τυρολουκουμάδες, στα 6.80 ευρώ. Κλασικό πιάτο που επιλέγω και ποτέ δεν με αφήνει παραπονεμένο. 7 καυτά τεμάχια, πλούσια σε γέμιση, ποιοτικά. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην αδειάσει το πιάτο.

- Βλάχικο κοτόπουλο, στα 9.95 ευρώ. Ζουμερότατο και επαρκές σε ποσότητα, φροντίζει να το μαλακώνει η ψητή τοματούλα. Τρώγεται εύκολα.

- Λουκάνικο μοναστηριακό, στα 8.95 ευρώ. Συνοδεύεται από αρκετές εύγευστες πατάτες τηγανιτές και 2 ντιπάκια, μουστάρδας και μιας καυτερής κόκκινης σως που έμοιαζε με τον πελτέ. Το λουκάνικο είναι παραγωγής του μαγαζιού, καλό ψήσιμο και νόστιμο κρέας, ευτυχώς όχι τυποποιημένης γεύσης.

- Μποχτσαδάκια, στα 11.95 ευρώ. Καλύπτονται από 4 ροδέλες τηγανιτής πατάτας σε πρώτη φάση. Νομίζω το καλύτερο πιάτο, νόστιμο κρέας (μοσχάρι) γεμιστό με καπνιστό τυρί και λιαστή τομάτα. Οι 3 χειροβομβίδες που εμφανίζονται στο πιάτο δεν σε χορταίνουν στο μάτι (αν αναλογιστείς την τιμή), τελικά σε ικανοποιούν και με το παραπάνω στην γεύση. Ποσοτικά αποδείχθηκαν επαρκέστατα. Μοιραστείτε και μην το πάρετε ως ατομική μερίδα.

- Μπύρα ποτήρι Άλφα στα 3.70 ευρώ/500 μλ. Παγωμένη, όπως πρέπει.
- Ημίγλυκο κρασί στα 5.50 ευρώ/500 μλ. Έχω αναφερθεί πολλές φορές στην κορυφαία ποιότητα του.
- Νερό εμφιαλωμένο στα 1.90 ευρώ.

Σύνολο: 60.3 ευρώ, λιγάκι τσιμπημένη για μεζεδοπωλείο.

Το Δράμι παραμένει στις προτιμήσεις μου και θυμάμαι σχεδόν πάντα τις όμορφες εμπειρίες μου. Δυστυχώς, δεν είναι για κάθε μερα (που λέει ο λόγος). Ίσως όμως αυτό βοηθά να διατηρεί την φήμη του. Ίσως για αυτό τον λόγο του αφιερώνω και το milestone μου. Γιατί η καθημερινότητα φθείρει και κάποια πράγματα γίνονται όταν αισθανθείς νοσταλγία και προσμονή … Λαχτάρα... Και όχι όταν σε πιέζει ένα σκέτο "πρέπει"...

Που και που θα εμφανίζομαι στο Δράμι για να περάσω όμορφα.
Που και που θα εμφανίζομαι και στο σάιτ ενώ το ίδιο εύχομαι και για την παλιά φρουρά που θα έχει τους δικούς της λόγους απουσίας.

Αφορμές υπάρχουν...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

01 Φεβ 2018

Πήγαμε μετά από πρόταση φίλων την παραμονή των Χριστουγέννων. Μετά από κράτηση βέβαια.

Άμεση και χαμογελαστή υποδοχή, γρήγορη τακτοποίηση στις θέσεις μας.

Εμπνευσμένη διακόσμηση μιας άλλης εποχής.

Πήραμε μπριζολάκια, πατάτες και κολοκύθια τηγανητά, πράσινη σαλάτα, κοντοσούβλι, "φωλιά" με μελιτζάνα φούρνου", χοιρινή τηγανιά με μια υπέροχη σάλτσα και λίγα αναψυκτικά.
Ικανοποιητικές οι ποσότητες, μεγάλη η ποικιλία μεζέδων, οι γεύσεις μας ικανοποίησαν.

6 άτομα, 95 Euro. Μείναμε αρκετά ικανοποιημένοι.

Σίφνου 4 & Χανίων 47, Αγ. Βαρβάρα