Μεζεδοπωλείο με παραδοσιακές γεύσεις και σύγχρονες προτάσεις.

06 Μάρ 2019

Μεταξύ ενός φαλαφελάδικου και ενός μεζεδοπωλείου, επέλεξα το δεύτερο ώστε να έχω το επόμενο (και ίσως τελευταίο) milestone μου. 400η κριτική και σκέφτηκα να την αφιερώσω στο Δράμι, μιας και το ντεμπούτο μου στο σάιτ πριν 9 χρόνια ακριβώς ήταν μέσω αυτής. Τότε με greeklish, μετά με κεφαλαία γράμματα, ύστερα με μικρά αλλά χωρίς τόνους! Έχω περάσει αρκετές φάσεις είναι η αλήθεια και νομίζω πως μάλλον τις θυμάμαι με νοσταλγία μιας και οι εποχές αλλάζουν, το ίδιο και η καθημερινότητα.

Τότε υπήρξε ο mihos, αργότερα ο mpiskotos... Και πλέον μετράμε απώλειες χωρίς να έχουμε αρκετούς αντικαταστάτες. Λίγοι σημερινοί εμφανίζονται τακτικά, με αίσθημα ευθύνης, στο σάιτ. Μετά από τόσο καιρό, ας γκρινιάξω και γω λίγο. Έως τα mid '10s... Ακμή...

Στο θέμα μας τώρα. Το Δράμι παραμένει διαχρονικό με τα up and down του, σε εποχές που πολλές επιχειρήσεις ανοίγουν και κλείνουν σε ταχύτατους ρυθμούς. Αν δεν με πιστεύετε, ανατρέξτε σε πολύ παλαιότερες κριτικές σας και παρατηρήστε πόσες από αυτές είναι ακόμη ενεργές. Εγώ για κάποιες ούτε που θυμόμουν πως είχα κάνει επίσκεψη.

Στο Δράμι λοιπόν, θα θυμηθώ παλιές καλές εποχές (κυρίως) σε ότι έχει να κάνει με την γεύση και την ατμόσφαιρα. Οι άνθρωποι γύρω μας αλλάζουν, οι απαιτήσεις το ίδιο, υπάρχουν όμως και σταθερά σημεία αναφοράς.

Το Δράμι αντιστέκεται, αναπτύσεται αλλά όσες φορές περάσω απ'έξω, αυτό εκεί. Με κόσμο, με νεολαίους, με καλή διάθεση. Από τα πρώτα μεζεδοπωλεία σε στυλ μπακάλικου, είχα αναφέρει και τότε πως μου θύμιζε την τηλεοπτική σειρά 50-50, άνετο και ζεστό μαγαζί. Αν και δεν είναι ακριβώς του ύφους του... Μπορείς να κάτσεις ώρες.

Η κουζίνα του γρήγορη μα όχι βιαστική, παιχνιδιάρα και με αρκετές συνταγές αναλλοίωτες σε σχέση με το παρελθόν. Το ημίγλυκο κρασί του το ίδιο.

Στην τελευταία μας επίσκεψη, τσικνοπέμπτη, κλείνουμε τραπέζι 4 άτομα. Ο κύριος στο τηλέφωνο απόλυτα επαγγελματίας, φρόντισε να μας εξυπηρετήσει όσο το δυνατόν καλύτερα. Τα έφερε από εδώ, τα έφερε από εκεί, τελικά καθίσαμε στον ημιυπαίθριο χώρο με δυνατές σόμπες. Δυστυχώς κάποιες ακυρώσεις της τελευταίας στιγμής δεν μας επέτρεψαν να καθίσουμε στον εσωτερικό χώρο. Από τις 22.30 και μετά, ένα καλό τραπέζι παρέμεινε άδειο (συν 1-2 ακόμη). Μας συστήθηκε κιόλας, όλα κομπλέ. Το ίδιο και τα παιδιά στο σέρβις. Δεν υπήρξε κάποιο μεγάλο παράπονο. Ίσως μόνο ότι δεν κέρασαν στο τέλος, μια μαστίχα πχ για να αλλάξει τη γεύση μας. Δεν κάνω όμως τόσο συχνές επισκέψεις ώστε να κρίνω την τακτική που ακολουθούν.

Η παραγγελία μας:

- Καρβελάκι ψωμί με πελτέ τομάτας,3.6 ευρώ. Κλασικό ξεκίνημα από τότε που το θυμάμαι... Ζεστό και νόστιμο πάνω σε ξύλο κοπής.

- Χωριάτικη σαλάτα,7.95 ευρώ. Πλούσια σε υλικά και χορταστική στο μάτι με φρέσκα υλικά. Παιχνιδιάρικη εμφάνιση με πύργο από ροδέλες κρεμμυδιού και πράσινης πιπεριάς, στην κορυφή κόκκινη πιπεριά. Σαν κολώνες προωθήθηκαν μπαστουνάκια παναρισμένου αλμυρού τυριού με σουσάμι.

- Τυρολουκουμάδες, στα 6.80 ευρώ. Κλασικό πιάτο που επιλέγω και ποτέ δεν με αφήνει παραπονεμένο. 7 καυτά τεμάχια, πλούσια σε γέμιση, ποιοτικά. Δεν υπάρχει περίπτωση να μην αδειάσει το πιάτο.

- Βλάχικο κοτόπουλο, στα 9.95 ευρώ. Ζουμερότατο και επαρκές σε ποσότητα, φροντίζει να το μαλακώνει η ψητή τοματούλα. Τρώγεται εύκολα.

- Λουκάνικο μοναστηριακό, στα 8.95 ευρώ. Συνοδεύεται από αρκετές εύγευστες πατάτες τηγανιτές και 2 ντιπάκια, μουστάρδας και μιας καυτερής κόκκινης σως που έμοιαζε με τον πελτέ. Το λουκάνικο είναι παραγωγής του μαγαζιού, καλό ψήσιμο και νόστιμο κρέας, ευτυχώς όχι τυποποιημένης γεύσης.

- Μποχτσαδάκια, στα 11.95 ευρώ. Καλύπτονται από 4 ροδέλες τηγανιτής πατάτας σε πρώτη φάση. Νομίζω το καλύτερο πιάτο, νόστιμο κρέας (μοσχάρι) γεμιστό με καπνιστό τυρί και λιαστή τομάτα. Οι 3 χειροβομβίδες που εμφανίζονται στο πιάτο δεν σε χορταίνουν στο μάτι (αν αναλογιστείς την τιμή), τελικά σε ικανοποιούν και με το παραπάνω στην γεύση. Ποσοτικά αποδείχθηκαν επαρκέστατα. Μοιραστείτε και μην το πάρετε ως ατομική μερίδα.

- Μπύρα ποτήρι Άλφα στα 3.70 ευρώ/500 μλ. Παγωμένη, όπως πρέπει.
- Ημίγλυκο κρασί στα 5.50 ευρώ/500 μλ. Έχω αναφερθεί πολλές φορές στην κορυφαία ποιότητα του.
- Νερό εμφιαλωμένο στα 1.90 ευρώ.

Σύνολο: 60.3 ευρώ, λιγάκι τσιμπημένη για μεζεδοπωλείο.

Το Δράμι παραμένει στις προτιμήσεις μου και θυμάμαι σχεδόν πάντα τις όμορφες εμπειρίες μου. Δυστυχώς, δεν είναι για κάθε μερα (που λέει ο λόγος). Ίσως όμως αυτό βοηθά να διατηρεί την φήμη του. Ίσως για αυτό τον λόγο του αφιερώνω και το milestone μου. Γιατί η καθημερινότητα φθείρει και κάποια πράγματα γίνονται όταν αισθανθείς νοσταλγία και προσμονή … Λαχτάρα... Και όχι όταν σε πιέζει ένα σκέτο "πρέπει"...

Που και που θα εμφανίζομαι στο Δράμι για να περάσω όμορφα.
Που και που θα εμφανίζομαι και στο σάιτ ενώ το ίδιο εύχομαι και για την παλιά φρουρά που θα έχει τους δικούς της λόγους απουσίας.

Αφορμές υπάρχουν...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη VAGELIS.

20 Απρ 2017

Χριστός Ανέστη κατ' αρχας! Υγεία και αγάπη για όλους μας!

Δεν πρωτοτυπησαμε ιδιαίτερα οικογένειακως και φέτος καταναλωσαμε μεγάλες ποσότητες φαγητού, ποτού και γλυκών σε ελάχιστες ώρες...

Δευτέρα του Πάσχα που η επιστροφή είναι δύσκολη ούτως ή άλλως και με τη σκέψη στην καθημερινότητα που επανέρχεται και τα αγαπημένα πρόσωπα που επιστρέφουν στη βάση τους, η διάθεση μου δεν ήταν στα καλύτερα επίπεδα της.

Αγαπημένος φίλος που επεστρεψε και αυτός(ελπίζω όχι για λίγο) πρότεινε να φαμε κάτι το μεσημέρι. Συμφωνησα να πάω για καμιά μπυριτσα και να τσιμπήσω κάτι (φρούδες ελπίδες).

Η επιλογή όπως καταλαβαίνετε του εστιατορίου ήταν δική μου. Με μόνο κριτήριο να φάμε καλά και να μην απομακρυνθούμε από την περιοχή μας ιδιαίτερα.
Αγαπημένα και δοκιμασμένα μαγαζιά λόγω της ημέρας ήταν κλειστά (πόσοι τρελοί θέλουν να βγουν για φαγητό άλλωστε?). Όποτε το πήρε πάνω του και πρότεινε το δράμι.

Καταλήξαμε σε δύο επιλογές (τα μόνα ανοιχτά) και το δράμι κέρδισε στα σημεία διότι είχε εξωτερικό χώρο, και ο φιλος ήθελε να κάνει και το τσιγάρο του.

Επιλέξαμε να κάτσουμε έξω στην πλατεια, αφού ο καιρός είχε αρχίσει να ανοίγει. Οι άνθρωποι μας προειδοποίησαν για την πιθανότητα βροχής και μας έβαλαν και ομπρέλες.

Η εξυπηρέτηση από την πρώτη μεχρι την τελευταία στιγμή ήταν άψογη! Παρατηρούσαν τα πάντα για να είμαστε ευχαριστημένοι, άλλαζαν νεράκι, τασάκια, μας άλλαξαν τράπεζι όταν έπιασε η βροχή και όλα αυτά χωρίς ίχνος δυσφορίας ή έστω ενόχλησης, παρά το γεγονός ότι τη συγκεκριμένη μέρα ευκολους πελάτες δε μας έλεγες.

Ο χώρος είναι κλασικού μπακάλικου, ναι το δράμι είναι από τα πρώτα μαγαζία που το έκανε, αλλά πλέον έχει κουράσει αρκετά. Πάντως είναι καθαρός και περιποιημένος. Τώρα που καλοκαίριαζει είναι ευχάριστα και στην πλατεία. Μέσα το κάπνισμα δεν επιτρέπεται και για μένα αυτό είναι στα θετικά.

Ο κατάλογος έχει αρκετές επιλογές ούτως ώστε να επιλέξεις άνετα.

-Ψωμακι(σε καρβελακι) με πελτέ ντομάτας, ήρθε ζεστό και φαγώθηκε ευχαριστα.
-Πατατες τηγανιτές 3.40€, κομμένες στο χέρι, αλλά θεωρώ το λάδι τους ταλαιπωρημένο
-Πανσετακια 8.95€ με δύο σως πιτα και πατάτες τηγανητές (οι οποίες ήταν πολύ βελτιωμένες) το καλύτερο πιάτο παρότι δεν μου αρέσουν οι πανσετες, ήταν λεπτοκομμενες σε λωρίδες ζουμερες και καλοψημενες.

-απακι κοτόπουλο με μανιτάρια σε σως τυριού και άχυρο πατάτας, ωραίο το συνολικό αποτέλεσμα, θα ήθελα μία ένταση παραπάνω στη γεύση.
-Γκιουζλεμες 5.95€, πιτα με καβουρμά τυριά και μυρωδικά επίσης νόστιμο πιάτο, ιδιαίτερα το φύλλο ήταν τραγανο.
Εν γένει το φαγητό ήταν καλό με μικρές αστοχίες, οι μερίδες όμως ήταν μικρές.
Ήπιαμε αρκετές μπυρες και νερό σε κανάτα(την οποία εγώ ζήτησα).
Στο τέλος προτείναν κέρασμα αλλά ειχαμε ήδη αλλά σχέδια στο μυαλό μας για τη συνέχεια, οπότε ευγενικά αρνηθηκαμε.
Τα γλυκά(υπαρχει ξεχωριστος κατάλογος) που είδα να πηγαίνουν στα γύρω τραπεζια δεν με κέρδισαν οπτικως, οπότε συνεχίσαμε αλλού για το γλυκό και τον καφέ μας.

Το σύνολο του λογαριασμού δεν το γνωρίζω ακριβώς διότι ο κύριος που με συνοδευε τον τακτοποίησε με συνοπτικές διαδικασίες. Όμως όσες τιμές θυμάμαι (από μνήμης) τις θεωρώ αρκετά υψηλές σε σχέση με τις μερίδες.
Κάποτε το δράμι για έμας ήταν στέκι, πλέον εγώ το είχα βγάλει από το μυαλό μου, τη συγκεκριμένη μέρα δεν ήταν πολλές οι επιλογές και κάλυψε τις ανάγκες μας.
Στο μέλλον όμως δύσκολα να επιστρέψω καθώς υπάρχουν πολλά αντίστοιχα μαγαζια με πολύ υψηλότερο vfm.
Υπολογίστε περίπου 20€ το άτομο χωρίς τα ποτά.

Γενικά με μία μείωση των τιμών θα ήταν μία πολύ αξιόλογη λύση. Σίγουρα δε θα δυσαρεστηθεί κανείς εάν το επισκεφτεί.

Υγ. Εμείς περάσαμε ένα εξαιρετικό μεσημέρι-απογευμα και το δράμι συνέβαλλε σε αυτό. Έχω ξαναπεί Βέβαια η παρέα είναι το πιο σημαντικό!!
Υ. γ2 το παρκάρισμα στην περιοχή δε θα αποτελέσει πρόβλημα.
Υ. γ3 το μαγαζί είναι ανοικτό και μεσημερι καθημερινά οπότε δίνει μία λύση καθώς στη γύρω περιοχή οι επιλογές εκείνη την ώρα είναι περιορισμένες.

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη TOMIE.

01 Φεβ 2018

Πήγαμε μετά από πρόταση φίλων την παραμονή των Χριστουγέννων. Μετά από κράτηση βέβαια.

Άμεση και χαμογελαστή υποδοχή, γρήγορη τακτοποίηση στις θέσεις μας.

Εμπνευσμένη διακόσμηση μιας άλλης εποχής.

Πήραμε μπριζολάκια, πατάτες και κολοκύθια τηγανητά, πράσινη σαλάτα, κοντοσούβλι, "φωλιά" με μελιτζάνα φούρνου", χοιρινή τηγανιά με μια υπέροχη σάλτσα και λίγα αναψυκτικά.
Ικανοποιητικές οι ποσότητες, μεγάλη η ποικιλία μεζέδων, οι γεύσεις μας ικανοποίησαν.

6 άτομα, 95 Euro. Μείναμε αρκετά ικανοποιημένοι.