Εκτός από τις πλούσιες σαλάτες και τα ορεκτικά, θα απολαύσετε εξαιρετικές πίτσες (η φιορεντίνα με προσούτο και ρόκα είναι μοναδική), ζυμαρικά (τα φρέσκα λιγκουίνι αλα πορτσίνι θα απογειώσουν τη γεύση σας) και πιάτα της ώρας (τα σκαλοπίνια αλα βενετσιάνα θα σας εκπλήξουν). Τα γευστικά μας πιάτα συμπληρώνουν τα χειροποίητα γλυκά μας και διαλεγμένα κρασιά.

Παροχές για ΑμεΑ
Φιλικό για οικογένειες/παιδιά
Προσφέρεται για ιδιωτικές εκδηλώσεις

09 Μαι 2018

Καλησπέρα Καλησπέρα!!!!
Έχω πολύ μα πάρα πολύ καιρό να μπώ!
Θα επανεκιννήσω με το Diva Pizza στο Κουκάκι, το οποίο επισκέφθηκα συνολικά 3 φορές το τελευταίο χρόνο!
Βρίσκεται στον γνωστό και πλέον κατάμεστο πεζόδρομο της Δράκου, πολύ κοντά στην περιοχή του Φίξ.
Η πρόσβαση με μετρό και ΜΜΜ είναι ιδιαίτερα εύκολη, Εμείς πήγαμε και τις τρείς φορές Κυριακή και δυσκολευτήκαμε λίγο στο παρκάρισμα. θεωρώ ότι σε καθημερινή τα πράγματα θα είναι ευκολότερα.
Στον πεζόδρομο και πέρι δουλεύουν πάρα πολλά μαγαζιά κυρίως με νεαρόκοσμο και υπάρχει όμορφη "κίνηση" στον πεζόδρομο!
το Diva λόγω διακόσμησης και μενού θεωρώ ότι απευθύνεται και σε μεγαλύτερα ηλικιακά group ενώ όπως παρατήρησα όλες τις φορές έχει πάρα πολύ μεγάλη επισκεψιμότητα από τουρίστες (πλησίον της Ακρόπολης γάρ)! Πρόκειται όπως ανακαλύψαμε για πιτσαρία που λειτουργεί πάρα πολλά χρόνια στην περιοχή! Η εσωτερική διακόσμηση ήταν πολύ ωραία, ασπρόμαυρη, μοντέρνα και ιδιαίτερη. Στο εξωτερικό τμήμα του πεζόδρομου που κάτσαμε όλες τις φορές, τα τραπέζια και η διακόσμηση ήταν επίσης πολύ ωραία. Υπήρχε παντού μια αίσθηση προσιτής πολυτέλειας. καλά σερβίτσια, καλά τραπεζομάντηλα και κυριαρχεί παντού το λευκό.

Το service ήταν αρκετά καλό. Επαγγελματίες. Επικοινωνιακοί χωρίς πολλά πολλά. Δεν μας πρότειναν κάτι διότι δεν κατάλαβα να δουλεύουν καθόλου με φαγητά ημέρας αλλά ήταν πολύ διακριτικοί και όσο χρειάζεται επεξηγηματικοί.

Λοιπόν, στο "ψητό" τώρα:
Θα σας περιγράψω όλα τα πιάτα που έχουμε φάει στις επισκέψεις μας.
Η πίτσα με το προσούτο ήταν πάρα πολύ καλή. Λεπτή ζύμη, ωραία ελαφριά σάλτσα και χωρίς πολύ φόρτωμα στα υλικά. Αέρινη! Και η ταρτούφο με το λάδι τρούφας αρκετά ιδιαίτερη γεύση.

Τα κανελλόνια τα παραγγείλαμε όλες τις φορές που πήγαμε λόγω άκρατου ενθουσιασμού του συζύγου! Δεν είμαι λάτρης των ζυμαρικών αλλά όντως και η γέμιση και το ψήσιμο ήταν πολύ ωραία! Επίσης και το ταλιολίνι με θαλασσινά που δοκιμάσανε οι υπολοιποι της παρέας (δεν τρώω ψαρικά) από τις φάτσες τους φαινόταν ότι ήταν νόστιμο.
Το σνίτσελ χοιρινό συνοδευόταν από πατάτες τηγανιτές, ήταν μεγάλο και με ωραίο τηγάνισμα χωρίς πολλά λάδια!

Τα σκαλοπίνια μου άρεσαν πάρα πολύ! πήραμε την πιπεράτη εκδοχή. Δεν το χορταίναμε! Και τα μπιφτέκια που πήραμε για την μικρή ήταν επίσης πάρα πολύ ωραία. Παραδοσιακή ωραία γεύση!

Από πρώτα, πήραμε τις πατάτες (το γνωστό πιάτο χιλίων θερμίδων με μπέικον και κρέμες γάλακτος) οι οποίες καταναλώθηκαν στο τρίλεπτο, μπρουσκέτες (διάφορα ειδη) που ήταν καλή επιλογή για πρώτο και τα κεφτεδάκια τα οποία σερβίρονται με σάλτσες και τυριά στο φούρνο. Παρ΄ότι η γεύση του κεφτέ ήταν καλή, η σάλτσα σε κάποιους άρεσε και σε κάποιους άλλους όχι!

Και το ψωμάκι τους ήταν πολύ ωραίο, ζεστό πανεράκι με διάφορα είδη και dip!.3
Αυτό που με ξετρέλανε όλες τις φορές και γαι να είμαι ειλικρινής ήταν ο σοβαρότερος λόγος για να ξαναπάω και ο λόγος που θα συνεχίσω να πηγαίνω ήταν τα γλυκά τους!
Το τιραμισού (τεράστια μερίδα) ήταν από τα πιό νόστιμα που έχω φάει! το τσίζκεικ επίσης τους γούστου μου και η πάστα φερρέρο με ξετρέλανε!

Από κρασιά είχες δυνατότητα από αρκετές ετικέτες! τόσες όσες απαιτούνται σε εστιατόρια αυτού του είδους!

Συμπερασματικά, θα καταλήξω ότι πρόκειται για ένα εστιατόριο αρκετά καλό, πάνω από τα στάνταρ της περιοχής, με καλό΄service, ωραίους χώρους και έναν αέρα προσιτής πολυτέλειας. Οι τιμές κυμαίνονται στα 10-12 ευρώ οι πίτσες και 9-12 ευρώ τα κυρίως και τα γλυκά γύρω στα 4, -5 ευρώ. Καλή σχέση τιμής και ποιότητας!

ΥΓΜόνο Dessu οι πατάτες! Δυστυχώς προκάτ. Για τέτοιο εστιατόριο.. με χάλασε ρε παιδιά!

Έκπτωση μέχρι 10%