Μεζέδες κάθε είδους, με έμφαση στο ψάρι.

21 Φεβ 2016

Παρασκευή βράδυ και ένα νέο, πολλά υποσχόμενο παρεάκι στο οποίο έμπαινα για πρώτη φορά στους κόλπους του, ρίχνει πρόταση για «κρασάκι» όπως χαρακτηριστικά είπαν. Αυτά τα χαλαρά με κρασάκι και κουβεντούλα πολύ τ’ αγαπώ κι έτσι πέταξα τη σκούφια μου!! Πόσο μάλλον όταν η παρέα είχε τα καλύτερα διαπιστευτήρια και ανυπομονούσα να βρεθώ ανάμεσά τους!
Έτσι, πιστοί στο ραντεβού που μας είχαν δώσει, βρεθήκαμε κατά τις 10:30 στην ακτή Θεμιστοκλέους.

Αρχικά νοιώσαμε λίγο άβολα που στο «Γειά μας» εκείνη την ώρα ήμασταν η μοναδική παρέα, κάτι που έρχονταν σε πλήρη αντιδιαστολή με τα σχόλια των φίλων μας ότι Παρασκευή και Σάββατο είναι πάντα γεμάτο και ίσως δυσκολευτούμε να βρούμε τραπέζι. Πάντως δεν πτοηθήκαμε κι έτσι μπήκαμε μέσα. Εγώ για να είμαι ειλικρινής αν είχα να διαλέξω να είναι χωρίς κόσμο ή ασφυκτικά γεμάτο, θα το προτιμούσα στην πρώτη κατάσταση.

Αυτό γιατί ένα γεμάτο μεζεδοπωλείο συνήθως συνεπάγεται προβλημάτων όπως φασαρία και τσιγαρίλα. Και καλά το πρώτο είναι δύσκολο να το αποφύγεις και κάπου το υπομένεις στωικά. Για το δεύτερο μετά από τόσα χρόνια δεν έχω δει να βελτιώνεται η κατάσταση. Κάποιες προσπάθειες στα ξεκινήματα του μέτρου για απαγόρευση του καπνίσματος σε εσωτερικούς χώρους αποδυναμώθηκε σύντομα από την ανάγκη των επιχειρηματιών να μη δυσαρεστήσουν την πελατεία τους κι έτσι την χάσουν.

Όλο το μαγαζί στα πόδια μας λοιπόν! Έτσι επιλέξαμε τραπέζι στο πάνω επίπεδό τους και μάλιστα δίπλα στο παράθυρό τους. Φαντάζομαι ότι αν κάτσεις εκεί άλλη ώρα της ημέρας που θα έχει φως ή θα βασιλεύει ο ήλιος, η θέα θα είναι καταπληκτική.
Εγώ που ήμουν το πιο ακριανό άτομο της παρέας ένοιωθα τη ψύχρα από την μεριά του παραθύρου αλλά ευτυχώς έγιναν ανακατατάξεις στο πως καθόμασταν κι έτσι τραβήχτηκα κι εγώ λίγο μακριά από τη τζαμαρία. Δώρο Θεού γιατί με ενοχλεί να τρώω μη νοιώθοντας θαλπωρή ή ακόμα χειρότερα, κρυώνοντας.

Ο χώρος σχετικά μοντέρνος, πολύχρωμος αλλά χωρίς διακοσμητικές εκπλήξεις. Κατά κύριο λόγο, καδράκια με επανεκτυπώσεις διαφημίσεων που μετρούσαν πολλές δεκαετίες πίσω. Έχει χιλιοφορεθεί αυτό το ύφος διακόσμησης αλλά τουλάχιστον είναι ευχάριστη και σου φτιάχνει τη διάθεση. Όταν λίγο αργότερα και μετά τις 11 ήρθαν 3-4 παρέες ακόμα (όπως σχολιάσαμε, τους κάναμε ποδαρικό…), ο χώρος πήρε περισσότερο ζωή και ζέστανε και λίγο η ατμόσφαιρα. Φυσικά μας γεννήθηκε και απορία για το τι ώρα βγαίνει ο Έλληνας για φαγητό…
Με το που κάτσαμε, μας έφεραν νερό και φρυγανισμένο ψωμί με λάδι. Πρώτο φάουλ. Ποιος ο λόγος να το φέρεις από τότε το ψωμί και μάλιστα χωρίς κάποιο ντιπ? Θα επανέλθω σε λίγο …

Έρχομαι τώρα στο Service. Θα το χαρακτήριζα επαγγελματικό αλλά σε καμιά περίπτωση χαμογελαστό ή άμεσο. Μάλλον άχρωμο και εντελώς διεκπεραιωτικό. Σε ερώτημά μου σχετικά με διευκρινήσεις για ένα πιάτο τους, η απάντηση ήταν δυστυχώς λίγο απότομη.

Το προσωπικό ήταν υπεραρκετό. Όμως λόγω του ότι δεν είχαν κόσμο, είχαν μαζευτεί όλοι στο κάτω επίπεδο του χώρου τους και κάθονταν βαριεστημένοι. Από το σημείο που ήμασταν μπορούσα να τους δω να έχουν πιάσει κουβεντούλα, ενώ εμείς περιμέναμε για αρκετή ώρα να έρθουν να μας πάρουν παραγγελία, τσιμπολογώντας ξερό ψωμάκι που είχε ήδη αρχίσει να πετρώνει. Αυτό είναι το άσχημο με το φρυγανισμένο ψωμί. Όταν σου σερβίρεται ζεστό, είναι εξαιρετικό. Όσο όμως περνάει η ώρα στεγνώνει εντελώς και σε λίγο δεν τρώγεται πλέον. Θεωρώ ότι κανονικά θα πρέπει να σου το προσφέρουν μαζί με τα πρώτα ορεκτικά αλλιώς δεν έχει νόημα. Το αποτέλεσμα ήταν το ψωμί να μείνει σχεδόν ανέγγιχτο αφού όταν ξεκινήσαμε να τρώμε δεν ήταν πλέον όχι ελκυστικό αλλά ούτε καν ανεκτό. Η τιμούλα για το ψωμί ανά άτομο κοστολογήθηκε στα 0,90 €. Χωρίς περισσότερα σχόλια, αφού δεν ήταν ούτε κάτι το ιδιαίτερο αλλά τελικά πήγε και χαμένο.

Επιλέξαμε να μη πάρει ο καθένας δική του μερίδα με κυρίως αλλά να βάλουμε μεζεδάκια για το κέντρο ώστε να συνοδέψουμε το λευκό κρασί χύμα που παραγγείλαμε. The Greek way!
Ξεκινήσαμε με την ομώνυμη σαλάτα τους που ήταν αξιοπρεπέστατη σε μέγεθος και πολύ δροσερή σε γεύση. Ήταν κατά βάση πράσινη σαλάτα με μαρούλι, σπανάκι (αν και δεν το κατάλαβα ανάμεσα στα άλλα λαχανικά) και λόλα. Επίσης είχε ντοματίνια, καρύδια, κουκουνάρι και σταφίδες. Οι πρωταγωνιστές της σαλάτας ήταν το απάκι και η γραβιέρα Νάξου. Ίσως το απάκι να το ήθελα πιο δυνατό και έντονο σε γεύση. Το σύνολο έδενε γλυκά με βιενεγκρέτ μελιού. Καλό ξεκίνημα και σε πολύ καλή τιμή. Στα 7 €.

Στη συνέχεια ήρθαν οι επίσης ομώνυμες τηγανητές πατάτες τους με μπέικον, τυρί και κρέμα γάλακτος. Όπως καταλάβατε ήταν σαν να τρως ελληνική καρμπονάρα που τα ζυμαρικά της είχαν αντικατασταθεί από τηγανητές πατάτες. Πως μπορεί να μην είναι νόστιμο ένα τέτοιο πιάτο όταν έχει όλα αυτά τα υλικά. Φυσικά είναι ταυτόχρονα και άκρως λιπαρό και παχυντικό αφού κάθε πιρουνιά θα αριθμούσε πολλές (μα πάρα πολλές) δεκάδες θερμίδων. Και μην ακούσω το «μια ζωή την έχουμε» γιατί και τη καρδιά μας μία την έχουμε και πρέπει να την προσέχουμε αφού με κάτι τέτοια βλέπω τις αρτηρίες της να κάνουν μεγαλύτερη φραγή κι από αυτή των εταιριών κινητής τηλεφωνίας σε ανεξόφλητους λογαριασμούς. Οι κυρίες της παρέας το απέφυγαν διακριτικά. Οι υπόλοιποι του δώσαμε και κατάλαβε αν και με κάποιες ενοχές να μας καταδιώκουν. Επίσης αρκετά χορταστική μερίδα το κόστος της οποίας ήταν στα 4,2€.

Αχνιστά μύδια με σος από μουστάρδα. Αν και τα προτιμώ με σκορδάκι και λευκό κρασί ή με μάραθο και ούζο, δεν ήταν άσχημα. Όμως η διακριτική γεύση που έχει η ψίχα των μυδιών είχε καλυφθεί ολοσχερώς. Αν σας αρέσει η γεύση της μουστάρδας πιστεύω ότι θα βρείτε το πιάτο σχετικά νόστιμο. Αν όχι και τα παραγγείλετε απλώς για να ανακαλύψετε μια ακόμα εκδοχή των αχνιστών μυδιών, ίσως να μη σας ενθουσιάσει το αποτέλεσμα. Κι αυτά σε μεγάλη μερίδα και καλοεκτελεσμένα. Θα τα προτιμούσα επίσης με πιο πολύ ζωμό για να παίρνεις μαζί με το κέλυφός τους. Ο λίγος ζωμός τους ανακαλύφθηκε όταν πλέον τα είχαμε σχεδόν τελειώσει και μπορούσες να δεις τον πάτο του σκεύους. Η τιμή τους στα 7,5 €.

Μια μερίδα αθερίνα. Ίσως η πιο λεπτή και μικρή αθερίνα που έχω δει σε μεζεδοπωλείο. Σα να τρως sticks από κολοκυθάκια! Επίσης σχετικά νόστιμο πιάτο αλλά ήταν πολύ ψιλή και ξεροψημένη που κάπου έχανε την γεύση της. Ίσως να έπρεπε να είναι λίγο πιο ψωμωμένες για να έχουν πιο πολύ ουσία αλλά φαντάζομαι ότι παίζει ρόλο και τι ψαριά βρίσκουν κάθε μέρα στους προμηθευτές τους. Κόστισε 5,5 €.
Μια μερίδα γαρίδες τηγανητές. Σύμφωνα με ένδειξη του καταλόγου ήταν κατεψυγμένες. Ήταν νόστιμες αλλά επίσης αρκετά ξεροψημένες κι έτσι η σάρκα τους δεν ήταν καθόλου αφράτη ή ζουμερή. Την τιμή τους στα 9€ την θεώρησα λίγο υπερβολική για την ποσότητα και ποιότητα του πιάτου. Γενικά οι γαρίδες και τα καλαμαράκια είναι από τα πιάτα που οι περισσότεροι από εμάς τα παραγγέλνουμε σε κάποια ψαροταβέρνα. Γνωρίζοντας αυτή μας την συνήθεια οι επιχειρηματίες, τις χρεώνουν πολύ παραπάνω από όσο θα έπρεπε.
Κάποιες από αυτές όπως και από τις αθερίνες έμειναν στο πιάτο μας αφού όπως κατάλαβα δεν ενθουσίασαν την παρέα.

Ίσως το άτομο που κάνει χρήση στο τηγάνι τους να πρέπει να κάνει να είναι λίγο πιο προσεκτικό. Το τηγάνι μπορεί να δίνει νοστιμιά αλλά χρειάζεται μεγάλη δεξιοτεχνία. Αν κάτι που τηγανίζουμε ξεπεράσει το σημείο που πρέπει να ψηθεί, κινδυνεύει να χάσει εντελώς την γεύση του.

Καταλήξαμε με δύο μερίδες paella γιατί οι φίλοι μας την είχαν ξαναπάρει στο παρελθόν και ήταν πάρα πολύ καλές. Κατά την παραγγελία τους και επηρεασμένος από ταξίδια μου στην Ισπανία που τις περισσότερες φορές που θα βρεις paella αυτή είναι κατεψυγμένη (τουλάχιστον στα μέρη που σουλατσάρω εγώ σαν ταλαίπωρο τουριστάκι), ρώτησα αν και αυτή που έχουν είναι επίσης από κατάψυξη. Αν και το ρώτησα άκρως ευγενικά, ο κύριος που έπαιρνε την παραγγελία το θεώρησε μάλλον σαν την ύψιστη προσβολή, αφού χωρίς να κρύβει την ενόχλησή του μου απάντησε «Αν ήταν να είναι από κατάψυξη καλύτερα να το κλείναμε το μαγαζί».

Φυσικά πρόσθεσε ότι τα θαλασσινά που είχε (γαρίδες, καλαμαράκι και χταποδάκι) ήταν κατεψυγμένα. Συμπέρασμα: Το να είναι όλα τα θαλασσινά ενός πιάτου κατεψυγμένα είναι μια χαρά αποδεκτό! Το να είναι το σύνολο από την κατάψυξη (οπότε επιπροσθέτως το ρυζάκι και η σάλτσα) είναι προσβολή μεγάλη. Και ας μη ξεχνάμε ότι μιλάμε για ψαροταβέρνα/ μεζεδοπωλείο με θαλασσινά που βρίσκεται καμιά 50αριά μέτρα από το κύμα. Μάλιστα…
Πάντως, η ρίζα αυτού του πιάτου είχε την εξής λογική. Στην Ισπανία, όταν μετά από μερικές ημέρες έμεναν μικροποσότητες από διάφορα φαγητά (κοτόπουλο, θαλασσινά κτλ), τις μαγείρευαν όλες μαζί με ρύζι κι έτσι όχι μόνο δεν τις πέταγαν, αλλά προέκυπτε ένα νέο, νοστιμότατο γεύμα!

Που είχα μείνει? Ναι, στην paella. Κοιτάξτε να δείτε… εγώ θα την χαρακτήριζα ακριβώς με αυτή την ονομασία. Στα δικά μου μάτια και ουρανίσκο, ήταν μάλλον σαν ρύζι με κόκκινη σάλτσα και θαλασσινά. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. Επίσης ή είχαν κάνει κακή επιλογή στον τύπο του ρυζιού ή το είχαν παραβράσει. Σου έδινε την αίσθηση ότι οι κόκκοι του είχαν ανοίξει σαν να έχουν σκάσει. Είχε μέσα έκαστη από δύο γαρίδες (εμφανώς πιο νόστιμες και ζουμερές από τις τηγανητές τους), δύο ή ίσως τρία μύδια, λίγο καλαμαράκι σε ροδέλες κι ακόμα πιο ελάχιστο χταποδάκι. Από το πιάτο έλειπε εντελώς η ένταση. Σα να του έλειπε το αλάτι, το πιπέρι και γενικά… η γεύση. Επίσης ούτε κι αυτές φαγώθηκαν κι έμεινε αρκετή ποσότητα στα πιάτα. Επίσης ένα υπερκοστολογημένο πιάτο αφού για τα δικά μου δεδομένα δεν δικαιολογήθηκαν τα 14€ που μας χρέωσαν την καθεμιά τους.

Μας ρωτάνε λοιπόν αν έχουμε τελειώσει για να μαζέψουν τα πιάτα. Μετά την καταφατική μας απάντηση, τα μαζέψανε. Όπως όλοι μας σε αντίστοιχες περιπτώσεις, στο πίσω μέρος του μυαλού μας έχουμε ότι λογικά σε λίγο θα έρθει το κερασματάκι μας. Όντως, λίγο αργότερα επισκέφθηκε τον χώρο κάποιο άτομο από την εξυπηρέτησή τους και μοίρασε σε όλες τις παρέες (ήμασταν 3 συνολικά εκείνη τη στιγμή) σφηνάκια με λικέρ μαστίχας. Όμως στις άλλες δύο μικρότερες παρέες λίγο αργότερα έφερε κέρασμα και σε γλυκό. Είχε τόσο λίγο κόσμο που αυτό φάνηκε λίγο άκομψο. Μάταια περιμέναμε κι εμείς να μας φέρει κάτι αλλά τζίφος. Πολύ λάθος κίνηση που χτυπάει στο μάτι των πελατών.

Ζητήσαμε τον λογαριασμό και έφερε το κλασικό λευκό χαρτάκι με την λυπητερή. Νομίζοντας ότι είναι η απόδειξη κι επειδή είχε τις τιμές επάνω για το κάθε πιάτο τους, μετά από συνεννόηση με την παρέα το έβαλα στην τσέπη μου για να με βοηθήσει στη συνέχεια στο γράψιμο της κριτικής. Όταν ήρθαν να πληρωθούν και είδαν ότι δεν υπήρχε πάνω στο τραπέζι, μας είπαν ότι αυτό δεν ήταν η απόδειξη αλλά το δελτίο της παραγγελίας οπότε το χρειάζονται πίσω. Τους το δώσαμε αλλά ζητήσαμε να μας εκδώσουν απόδειξη.

Κι έρχομαι και ερωτώ τώρα. Από τη στιγμή που ένας πελάτης ζητάει λογαριασμό δεν είναι υποχρεωμένοι να φέρνουν την απόδειξη? Για να μη πω ότι είναι υποχρεωμένοι να έχουν φέρει την απόδειξη με το που θα τελειώσει η παραγγελία. Εκτός κι αν κάποιοι επιχειρηματίες ποντάρουν στο ότι κάποιοι πελάτες – ανάμεσά τους κι εγώ- δεν δώσουν σημασία και δε καταλάβουν ότι το χαρτάκι που τους έφεραν δεν είναι η κανονική απόδειξη και στην ουσία δεν έχει καμία ισχύ.
Μαζί με το λευκό κρασί χύμα που πήραμε, κληθήκαμε να πληρώσουμε γύρω στα 18-19 € το άτομο και εγώ προσωπικά δεν νοιώθω ότι έφυγα χορτάτος. Ακριβώς το αντίθετο.

Για να καταλήξω. Κατά γενική ομολογία, δεν ήταν άσχημα όσα δοκίμασα αλλά δεν ενθουσιάστηκα κιόλας. Για τα δικά μου δεδομένα ήταν μία μέτρια γευστικά βραδιά που ευτυχώς έσωσε για μία ακόμα φορά το παρεάκι που κόλλησε άψογα κι έπεσε γέλιο. Χάρη σε αυτό, προστέθηκε γεύση σε ένα τραπέζι που υπό άλλες συνθήκες θα ήταν καταδικασμένο στην ατονία και μετριότητα.

21 Αυγ 2016

Σήμερα ανήμερα της Παναγίας είμαι ιδιαιτέρως συγκινημένος διότι γιορτάζει η γυναίκα μου!!!!
Και ψάχνοντας πολλά μαγαζιά άλλα κλειστά άλλα ανοιχτά, άλλα με κλεισμένα τραπέζια, κατέληξα στο Γεια Μας. Καλά για την θέα δεν συζητάμε, μιας και είμασταν και ιδιαιτέρως τυχεροί, που μετά από δυο ημερών βοριάδων με πολύ αέρα, είχε καθαρίσει και η ατμόσφαιρα και βλέπαμε μη σας πω και μέχρι την Κρήτη που είχε πει και η εθνική αοιδός μας.

Άντε να πάμε στο εορταστικό τραπέζι 10 ατόμων με διάβασμα τα πιάτα από πριν:
σαλάτα χωριάτικη 5/10
σαλάτα γειά μας 7/10
χόρτα δεν έφαγα δεν βαθμολογώ
πατάτες σκέτες και πατάτες με μπέικον και τυρί 8/10
μια μπριζόλα δεν έφαγα δεν έχει βαθμό
2 καλαμάρια τηγανιτά 6/10
ντοματοκεφτέδες 7/10
2 φέτες τυλιγμένες σε φύλλο με μέλι 8/10
γαρίδες με ούζο φενόκιο και ρυζότο από κάτω τέλειο 9/10
μυδοπίλαφο πολύ καλό 8/10
3 νερά 5 αναψυκτικά 1 μπύρα και 2 καραφάκια ούζο σύνολο 148,00 €..... να την χαίρομαι και στην υγειά της!!!!!

Κέρασμα καρπούζι όλα καλά και οι αποδείξεις στο τραπέζι άνευ πιέσεως.

08 Ιουν 2016

Έχω επισκεφθεί το κατάστημα αυτό τρεις-τέσσερις φορές, επομένως νομίζω πλέον έχω μία σφαιρική άποψη. Σε γενικές γραμμές, δεν το θεωρώ κάτι το ιδιαίτερο από άποψη φαγητού, παρόλα αυτά το βρίσκω πολύ ευχάριστο για το είδος του και θα συνεχίσω να το επισκέπτομαι.

Η τοποθεσία είναι σε αρκετά βολικό σημείο, με την έννοια ότι βρίσκεται σε τέτοια απόσταση από το Πασαλιμάνι που μπορείτε άνετα να περπατήσετε ως εκεί. Ο χώρος είναι απλός και περιποιημένος, με ιδιαίτερα όμορφη θέα προς τη θάλασσα και το Φάληρο, ειδικά από τα πολλά τραπέζια του εξωτερικού χώρου.

Στο φαγητό, υπάρχουν επιλογές τόσο για κρέας όσο και για θαλασσινά. Ό, τι έχω δοκιμάσει ως τώρα και από τις δύο κατηγορίες μου έχει φανεί καλό. Κάποια τηγανητά κατά διαστήματα μου έχουν φανεί πολύ λαδωτά, αλλά αυτό είναι μέχρις ενός σημείου προσωπική ευαισθησία. Σε γενικές γραμμές προσφέρονται απλά, "safe" πιάτα - π. χ. μην περιμένετε μυρωδικά στις βραστές σαλάτες για το κάτι παραπάνω στη γεύση ή κάποια ιδιαίτερη γαρνιτούρα.

Η εξυπηρέτηση καλή και ευγενική. Εμφιαλωμένο νερό χωρίς ερώτηση στην αρχή, κερασματάκι στο τέλος. Την τελευταία φορά χρειάστηκε να ζητήσω απόδειξη, δεν ήρθε μόνη της.