ΠΟΡΤΕΣ

Cafe - Restaurants

Λ. Κηφισίας 242, Φάρος Ψυχικού [Χάρτης]
  210 6716318, 210 6721640
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Όλη μέρα ανοιχτό, το βράδυ και μπαρ.
Γράψε τη δική σου κριτική

Cafe - Restaurants - Ν. Ψυχικό, Αθήνα

Αγαπητοί μου φίλοι, σήμερα θα σας πω για μία ευχάριστα απροσδόκητη έκπληξη που βιώσαμε την Κυριακή 21-12 το μεσημέρι.

Έχουμε πάει λοιπόν για κάποια εγκαίνια (ναι, ήρθε η πολυπόθητη ανάπτυξη) στην περιοχή του Φάρου Ψυχικού απ' όπου τελειώνουμε γύρω στις 15.30. Βρισκόμενοι με ένα άλλο φιλικό ζευγάρι και τα δύο παιδιά τους προσπαθούμε να βρούμε ένα καφέ σχετικά ήσυχο ώστε να μπορέσουμε να μιλήσουμε.

Θέλοντας να αποφύγουμε τα μπαρ-εστιατόρια της Δ. Βασιλείου και διπλανών στενοσοκακίων (Gaspar, Capo Faro κ. λ. π) ακολουθούμε το ένστικτό μας και αποφασίζουμε να καθίσουμε στις Πόρτες.

Η πρώτη εντύπωση να σας πω την αλήθεια δεν ήταν καλή. Μου θύμισε παρακμιακά μπαράκια τέλους '80 αρχών ΄90. Ο φωτισμός ήταν χαμηλός.

Αρχίζοντας όμως να συνηθίζω τον χώρο, παρατηρώ ενδιαφέρουσες γωνιές (2 για την ακρίβεια). Μπαίνοντας πιο μέσα ώστε να ανακαλύψουμε ίσως και άλλο χώρο που να είναι άνετος και για τα παιδιά βρεθήκαμε σε έναν εντελώς άλλο κόσμο. Ένα κοκταίηλ μπαρ νέας κατασκευής με τζαμαρία, αν δεν κάνω λάθος, από πάνω, με άπλετο φυσικό φως.

Ήταν τόσο μεγάλη η αντίθεση του φωτισμού των δύο χώρων.
Όμως ο χώρος αυτός ήταν άδειος από κόσμο, πιθανώς να τον καθάριζαν πριν λίγο και μάλλον ζωντανεύει τα βράδια.
Το περιβάλλον καθαρό από καπνό, υπήρχαν άλλα τουλάχιστον 10 άτομα αλλά κανείς δεν κάπνιζε. Αυτό και μόνο αρκούσε.
Τελικά καθίσαμε στον πρώτο χώρο και ενώσαμε δύο τραπέζια.

ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ: Δεν γνώριζα τον χώρο αυτό. Από όσο πληροφορήθηκα επί τόπου αλλά και μετά από το διαδίκτυο, ο χώρος υπάρχει ήδη 20 χρόνια και όντως θυμίζει γαλλικό μπιστρό.

Στον κεντρικό τοίχο υπάρχει ένα τεράστιο κολλάζ με φωτογραφίες προφανώς του ιδιοκτήτη και διαφόρων εγχώριων και μη αστέρων της τηλεόρασης και της πολιτικής (να μην ξεχνιόμαστε.. είμαστε στον Φάρο Ψυχικού, ένα αντιπροσωπευτικό λίκνο του πάλαι ποτέ νεοελληνικού πλουτισμού).

Έρχεται για παραγγελία ένα νέο παιδί ο Βασίλης. Άμεσος, γρήγορος, ευγενέστατος και επιτυχημένα ατακαδόρος ταυτόχρονα. Θα δούμε, ίσως έτυχε...

ΠΑΡΑΓΓΕΛΙΑ- τέσσερις ενήλικες, δύο παιδιά:

4 καφέδες (οι τρεις καπουτσίνο)
1 ποτήρι κόκκινο κρασί
2 αναψυκτικά

Σαλάτα Πόρτες με διάφορα λαχανικά- δροσερή και ωραία στην γεύση, ζωντανά τα λαχανικά, 11 ευρώ

Ριζότο με μανιτάρια και άρωμα πορτσίνι- άνω του μετρίου, ζουμερό και νόστιμο, 12 ευρώ

Μπιφτεκάκια μοσχαρίσια με ρύζι και πατάτες- μαλακά μπιφτέκια, ωραία ισορροπία στα μπαχαρικά, 10,5 ευρώ

Σβίγγοι με παγωτό καϊμάκι και σιρόπι βύσσινο
Μους κέικ σοκολάτα
Σαρλότ με λευκή σοκολάτα και Oreo,
Μέση τιμή γλυκών 6,5 ευρώ έκαστο.

Συνολικά για τα γλυκά θα πω ότι ήταν το καθένα για τουλάχιστον δύο άτομα και γευστικά. Η μηλόπιτα που ήθελε η μικρή θα αργούσε πολύ οπότε θα πάμε άλλη φορά.

Στα δύο παιδιά φέρανε στην αρχή δύο ροφήματα σοκολάτας κερασμένα από το μαγαζί.

Στο τέλος μας κεράσανε μαστίχα και λιμοντσέλο.

Όμως επιτρέψτε μου να σας πω το πιο σημαντικό για μένα που τελικά ήταν "όλα τα λεφτά": η εξυπηρέτηση από τον Βασίλη. Εξυπηρέτηση ενός πραγματικού Michelin. Ήταν πάντα εκεί που τον ήθελες, όταν τον ήθελες, άλλαζε το νερό μας συνέχεια και τα σερβίτσια, πολύ διακριτικός, με φοβερό χιούμορ τελικά, και έμφυτη ευγένεια.

Αρχικά νόμιζα ότι λογικά μας έτυχε το λαχείο της πραγματικής εξυπηρέτησης αλλά διάβασα επίσης μετά στο διαδίκτυο ότι το μαγαζί αυτό φημίζεται για την εξυπηρέτησή του. Μπράβο και πάλι μπράβο αν και το υπόλοιπο προσωπικό είναι ανάλογο.

Ακόμη και το φαγητό του να ήταν μέτριο και κάτω, προσωπικά θα έφευγα και πάλι απόλυτα ευχαριστημένος από την άψογη συμπεριφορά. Το υψηλό φιλοδώρημα το κέρδισε με την αξία του.

Τελική τιμή για όλα τα παραπάνω: 77 ευρώ, ίσως τσιμπημένο αλλά who cares όταν έχεις περάσει καλά και με ανθρώπους που αγαπάς και εκτιμάς.

Τελευταία διαβάζω από ολοένα και περισσότερους χρήστες για την καλύτερη εξυπηρέτηση από πολλούς χώρους εστίασης, μάλλον πιάνουν τόπο οι κριτικές που γίνονται καλοπροαίρετα.

Μακάρι να τηρηθεί και το μη καπνίζειν ( το λέω ως πρώην καπνιστής που έβγαινε έξω από παμπ στην Αγγλία στους -15ο C για να καπνίσει).

Ανακεφαλαιώνοντας να τονίσω ότι τελευταία έχω εκπλαγεί ευχάριστα για δεύτερη φορά ( η προηγούμενη στο Fish Co) στο λίκνο του Φάρου από μαγαζί παλιό αυτή την φορά. Θα ξαναπάμε οπωσδήποτε για την μηλόπιτα και για τα κοκτέιλ του.

ΥΓ. Μου έκανε εντύπωση ότι δεν υπάρχει κριτική τα τελευταία τρία χρόνια για το μαγαζί αυτό στο ask4food και ότι οι προηγούμενες κριτικές δεν αναφέρουν καλά λόγια για την εξυπηρέτηση. Μάλλον αλλάξανε, τουλάχιστον εμείς αυτό βιώσαμε..