Φρέσκο ψάρι και θαλασσινά. Ανοιχτά και το μεσημέρι.

02 Μαι 2018

Πριν από λίγες μέρες, Τρίτη βράδυ, πέντε άτομα αποφασίσαμε να επισκεφτούμε τον "Φάρο" στην Πειραϊκή, μετά από προτροπή φίλου που συχνάζει στο εστιατόριο αυτό και με σκοπό να φιλοξενήσουμε φιλικό μας ζευγάρι από το εξωτερικό που ήρθε για τουρισμό στην Αθήνα και τους αρέσουν τα θαλασσινά. Λόγω του ότι ήταν καθημερινή, μόνο 4-5 παρέες έτρωγαν εκεί και το πάρκινγκ ήταν πολύ εύκολο.

Μας υποδέχτηκε ένας ευγενής σερβιτόρος που βοήθησε να τακτοποιηθούμε σε ένα από τα τραπέζια σχετικά κοντά στη θάλασσα (παρότι μεσολαβεί ο παραλιακός δρόμος). Τα τραπέζια αναπτύσσονται σε δύο διακριτούς ημιυπαίθριους χώρους, έναν περισσότερο περίκλειστο από πλαστικά (χρησιμοποιείται κατά κύριο λόγο τον χειμώνα και όταν κάνει κρύο) και έναν πιο ανοιχτό (χρησιμοποιείται κατά κύριο λόγο τις υπόλοιπες εποχές του χρόνου και όταν ο καιρός είναι καλός). Τα τραπεζοκαθίσματα, παλιού παραδοσιακού στυλ ψαρομεζεδοπωλείου, εκτιμώ ότι χρειάζονται μια ανανέωση.

Στα θετικά της εξυπηρέτησης ότι στους καταλόγους αναγράφονταν τα είδη σε δύο γλώσσες (ελληνικά και αγγλικά), γεγονός που βοήθησε πολύ τους φιλοξενούμενούς μας στις επιλογές τους (παρότι τελικά κινηθήκαμε στη λογική των "μεζέδων στη μέση για όλους"). Επίσης, στα θετικά η ταχύτητα της εξυπηρέτησης. Μόνο αρνητικό το ότι προσγειώθηκε στο τραπέζι, άμα τη αφίξει μας, μπουκάλι εμφιαλωμένο νερό χωρίς ερώτηση.

Με βάση τις επιλογές μας δοκιμάσαμε:
- Ψωμάκι ψημένο με λίγο (κυριολεκτώ, χρειαζόταν λίγο περισσότερο) ελαιόλαδο και ρίγανη. Άρεσε πολύ στο εκ της αλλοδαπής προερχόμενο φιλικό μας ζευγάρι.

- Κολοκυθάκια τηγανιτά. Λεπτοκομμένα, σωστά τηγανισμένα, δεν απέπνεαν ίχνος λαδίλας.

- Τζατζίκι. Αρκετά νόστιμο, με το σκόρδο να "ακούγεται", σε καμιά περίπτωση δεν θα το χαρακτήριζα ελαφρύ.

- Χωριάτικη σαλάτα. Πολύ καλής ποιότητας οι ντομάτες, εύγευστη η φέτα, το αγγουράκι και οι ελίτσες θα μπορούσαν να είναι και καλύτερα.

- Πατάτες τηγανιτές. Πλούσια μερίδα σε ποσότητα, επαρκής για πέντε άτομα, σωστά τηγανισμένες, πλην όμως ετοιματζίδικες, δεν με ενθουσίασαν γευστικά.

- Τυροκροκέτες. Ενθουσίασαν τους ξένους φίλους και προσκεκλημένους μας που τις έφαγαν μέχρι την τελευταία.

- Γαριδάκι τηγανιτό, συνοδευόταν από μια νόστιμη σως. Άρεσε σε όλους μας, καθώς ήταν τηγανισμένο όσο έπρεπε και η σως του προσέδιδε γευστική ένταση.

- Καλαμάρι γόνος. Καλά τηγανισμένος, σε άλλους άρεσε, σε άλλους όχι.

- Κουτσομούρες τηγανιτές. Πολύ καλές, πραγματικά έκλεψαν την παράσταση, δεν έμεινε ούτε λέπι.

- Σουπιές κοκκινιστές. Νόστιμες, καλομαγειρεμένες, ο φίλος μας από το εξωτερικό σκούπισε με το ψωμάκι και το τελευταίο ίχνος σάλτσας από το πιάτο, δείχνοντας τον ενθουσιασμό του.

Ως κέρασμα προσφέρθηκε νόστιμο ραβανί συνοδευόμενο από μια μπάλα παγωτό κρέμα, ικανοποιητικότατο κλείσιμο για το δείπνο μας, μας πρόσφερε μια γλυκιά αλλαγή γεύσης. Να σημειώσω ότι ήπιαμε συμπαθητικό λευκό ξηρό κρασάκι.

Ο λογαριασμός ανήλθε περίπου στα 13-14 ευρώ το άτομο, τιμή απολύτως λογική και ικανοποιητική για όσα δοκιμάσαμε. Το φιλικό μας ζευγάρι έμεινε πολύ ευχαριστημένο από τα πιάτα που δοκίμασε και εμείς βγήκαμε ασπροπρόσωποι από την επιλογή μας.

Συμπερασματικά, εκτιμώ ότι ο "Φάρος" αποτελεί μια αξιόπιστη επιλογή για θαλασσινά στη "δύσκολη αγορά" της περιοχής. Νόστιμα θαλασσινά, συμπαθητικοί μεζέδες και σαλάτες, γενικά καλής ποιότητας φαγητό. Ευγενική και γρήγορη η εξυπηρέτηση, πολύ καλό το value for money. Μόνο μειονέκτημα το ότι ο χώρος χρειάζεται ανακαίνιση, αυτό καλύπτεται όμως από το όμορφο σκηνικό της Πειραϊκής. Προσωπικά, όταν με φέρει ο δρόμος στον Πειραιά, θα έχω στο μυαλό μου ότι ο "Φάρος" αξίζει μια επίσκεψη!

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη George G..