Φρέσκο ψάρι και θαλασσινά. Ανοιχτά και το μεσημέρι.

16 Οκτ 2015

Τέλη Αυγούστου μετά τις διακοπές, είναι δύσκολο να κάτσεις σπίτι, έτσι λοιπόν επισκεφθήκαμε την Πειραϊκή, όπου αρκετά μαγαζιά ήταν κλειστά και ο δρόμος μας οδήγησε να σταματήσουμε στον Φάρο.

Χώρος (2/4):

Είναι ένα απο τα λίγα μαγαζιά που έχεις τόσο καλή θέα αλλά η αλήθεια ειναι ότι πρόκειται για πεζοδρόμιο σε 2-3 επίπεδα όπου εκεί στήνει τα τραπέζια του. Τίποτα το σπουδαίο σαν χώρος, εάν εξαιρέσεις την απρόσκοπτη θέα στην θάλασσα. Φωτάκια κλασσικά απο πάνω και ένας μουσαμάς που κατεβάζοντας τον κλείνει το μαγαζί για να προστατευθεί απο το κρύο και τον αέρα τον χειμώνα. Υπο κανονικές συνθήκες το παρκάρισμα είναι πολύ δύσκολο στην περιοχή.

Γεύση (3/4):

Ο κατάλογος περιλαμβάνει κυρίως ψαρικά και κάποια ψάρια. Η ποικιλία καλή με τα κλασσικά πιάτα που βρίσκεις σε όλα τα μαγαζιά του είδους. Δοκιμάσαμε:

Σαλάτα χωριατικη (δροσερή ντομάτα, καλή μερίδα, αρκετή φέτα, βαθμολογία 7/10)

Καλαμαράκια τηγανιτά (αρκετά νόστιμα, βαθμολογία 7.5/10)

Χταπόδι στην σχάρα (μαλακό, φρέσκο και νόστιμο, βαθμολογία 7.5/10)

Πατάτες τηγανιτές (εάν δεν κάνω λάθος ήταν καταψυγμένες, βαθμολογία 6/10)

Τζατζίκι (μια χαρά, αρκετά ελαφρύ, βαθμολογία 7/10)

Σαρδέλες ψητές (καλές σαν γεύση και ποσότητα, βαθμολογία 7.5/10)

Ψωμί ψημένο με λάδι και ρίγανη.

Εξυπηρέτηση (3/4):

Ευγενικοί, γρήγοροι χωρίς πολλά λόγια, ότι ζητάς στον φέρνουν, πρωτοβουλίες μην περιμένεις πολλές. Κατα την διάρκεια της παραγγελείς οι συστάσεις-εξηγήσεις είναι σε ένα ειλικρινές πλαίσιο και όχι συμφεροντολογικά. Ο αριθμός αυτών για τον κόσμο που είχε, επαρκούσε.

Value for money (3/4):

Οι τιμές του είναι φυσιολογικές καθώς για όλα τα παραπάνω μαζί με 2 μπουκάλια νερό εμφιαλωμένα κόστισαν 40 ευρώ. Για ψαρικά στην Πειραϊκή θεωρώ καλή τιμή τα 20 ευρώ το άτομο και όπως βλέπετε δεν πήραμε και λίγα.
Γενικά θα έλεγα ότι τα μαγαζιά της Πειραϊκής είναι αρκετά οικονομικά, δεν ξέρω εάν φταίει ο ανταγωνισμός στην περιοχή, αλλά σίγουρα είναι πολύ θετικό.

Συμπέρασμα:

Ένα τίμιο μαγαζί με θαλασσινά στην Πειραική. Λογικές τιμές, καλές μερίδες, θέα θάλασσα, μέτριος χώρος, καλές μερίδες και καλό σέρβις.

30 Νοε 2015

Πηγαμε και εμεις εκει ενα απογευμα γιατι θελαμε ψαρι και μπορω να πω οτι μειναμε ευχαριστημενοι (και ημουν λιγο προκατειλημενη.. )..

Αν πατε εκει, να ειστε προετοιμασμενοι πως ο χωρος δεν εχει τιποτα να προσφερει αλλα θα σας αποζημιωσει στο φαγητο.

Λοιπον, παραγγειλαμε γονο καλαμαρακι (μην με βρισετε, εγω δεν εφαγα, οι υπολοιποι το παρηγγειλαν! ), τζατζικι, πατατες, κολοκυθακια τηγανιτα, καλαμαρακια κ αθερινα! Για τα 4 ατομα που ημασταν και ολοι μας καλοφαγαδες, σκασαμε! Τα παντα ηταν υπεροχα! Μας εφεραν και 2 πιατελες με ψωμι απο σχαρα με λαδι πανω, πολυ ωραιο και αυτο!

Οι αντρες πηραν μπυρες και ουζο, και εμεις coca cola! Για ολα αυτα δε μας πηγε πανω απο 55€, αν θυμαμαι καλα..! Θυμαμαι με σιγουρια ομως πως ειπαμε πως σαν να μη δωσαμε τιποτα ηταν!

Το μονο μειον (αν και δε ξερω αν ειναι) ειναι πως ο χωρος ειναι παραδοσιακος.. Εννοω πως για να πας στις τουαλετες περνας μεσα απο τη κουζινα και οταν φτανεις εκει το μετανιωνεις... Αλλα ειπαμε ειναι παραδοσιακο....!

Το αλλο μειον ειναι πως ο σερβιτορος σαν να βαριοταν λιγο.. Μας εξυπηρετησε αλλα χωρις χαμογελο.. Εμενα μου κακοφαινεται λιγο αυτο αλλα οκ..

Οπωσδηποτε θα ξαναπηγαινα και το συνιστω! Δοκιμαστε το καθημερινη με ηλιο!!

02 Ιαν 2016

Παρεουλα 4 ατομα, μεσημερακι καθημερινης με ηλιο και ειπαμε να παμε και εκει!

Παιδια, σκασαμε στο φαι!

Πηραμε, σαλατα, τζατζικι, πατατες, κολοκυθακια τηγανητα, γονο, καλαμαρακια και κατι αλλα που δε θυμαμαι.. Εφτασαν στην ωρα τους, ηταν πεντανοστιμα και οταν ηρθε ο λογαριασμος δεν το πιστευαμε, ηταν καπου στα 10ε το ατομο (χωρις τα ποτα αλλα και αυτα δεν ηταν κατι το επιληψιμο)..!

Μονο του μειονεκτημα ο χωρος, ειναι καθαρα παραδοσιακος και γραφικος, τιποτα το σημαντικο στη διακοσμηση (βασικα ΠΟΙΑ διακοσμηση! ), και ο σερβιτορος, βαριοταν που ζουσε... Μας τα εφερνε στην ωρα του αλλα το υφος μας ελεγε αλλα....

Θα ξαναπαω (ειτε θελει ο σερβιτορος ειτε οχι! ) και θα περασω το ιδιο καλα! Προτιμηστε το μερα με ηλιο και ας εχει και ψοφο!

28 Αυγ 2015

Δυο φορές επισκεψη στον Φάρο της τελευταίες δέκα μέρες λόγο του ότι ήταν κλειστά τα βράχια της πειραϊκή ς που είμαστε θαμώνες.

Αρκετα καλές εντυπώσεις ειδικά την δεύτερη φορά.
Ωραία θέα το καλοκαίρι λόγο του μεγάλου χώρου έξω, απο γεύσεις καλές πήραμε κοτσομουρα μικρή Τουρκίας καλαμάρι χταπόδι φάβα κολοκυθάκια χωριάτικη κρασί εμφιαλωμενο νερο δυο αναψυκτικά.
55 ευρώ με αποδειξη χωρίς ζορια και κέρασμα ραβανι με παγωτό.

καλή εναλλακτική για πειραϊκή.