Μεσογειακή κατά βάση κουζίνα.

21 Οκτ 2016

Πρόκειται για ένα μαγαζί το οποίο έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη μου τα τελευταία χρόνια. Διαθέτει άτομα που το επισκέπτονται συχνά και είναι κυρίως άτομα μεγαλύτερης ηλικίας.

Ο λόγος για τον οποίο το επισκέπτομαι είναι τα μαγειρευτά του φαγητά, τα οποία μου θυμίζουν κατά πολύ τη μαγειρική της γιαιάς μου. Οι μερίδες του έχουν αρκετά ικανοποιητικό μέγεθος και με χορταίνουν πάντοτε, όπως και το ψημένο ψωμί, με πάστα ελιάς το οποίο επιλέγω κάθε φορά χωρίς πολύ σκέψη.

Η κουζίνα του είναι κυρίως μεσογειακή και αρκετά νόστιμη. Οι τιμές μπορεί αν είναι υψηλές, ωστόσο το επιλέγω για την ποιότητά του και τη ζεστασιά που μου προσδίδει. Οι τιμές βέβαια συνδέονται άρρηκτα και με τα υψηλής ποιότητας υλικά που χρησιμοποιούνται για να δημιουργηθεί η εκάστοτε συνταγή. Πάντα συνοδεύω φαγητό μου με ένα γλυκάκι για να αλλάξω γεύση, και δυσκολεύομαι ιδιαίτερα στην απόφαση καθώς διαθέτει αρκετές “λιχουδιές”.

Όσον αφορά το σέρβις είναι άψογο, εξυπηρετικό φιλικό και άμεσο, γεγονός που με αφήνει ικανοποιημένη. Είναι στην καρδιά μου γι αυτούς τους λόγους και σίγουρα θα συνεχίσω να το επιλέγω για την αισθητική του την ποιότητά του και την άψογη εξυπηρέτηση που μου προσφέρει ιδανική επιλογή για να χαλαρώσω μετά από μία δύσκολη ημέρα ή να κάνω το διάλειμμά μου από την δουλειά μου.

21 Ιαν 2015

Λόγο ότι εργάζομαι κοντά στο αθηναικό, στο παρελθόν το επισκεπτόμουν τουλάχιστον 1 φορά την εβδομάδα πλέον όμως πιο αραιά.

Το αθηναικό είναι ένα ζαχαροπλαστείο - εστιατόριο με μακρόχρονη ιστορία στον χώρο και πιστούς πελάτες. Η αλήθεια είναι ότι ο μέσος όρος ηλικίας προσεγγίζει τα 60φεύγα και ειδικά τα απογεύματα - βράδια νομίζεις ότι έχει βγει βόλτα το καπι.

Ο χώρος είναι προσεγμένος, ειδικά μετά την ανακαίνιση πριν μερικά χρόνια, και υπάρχει ξεχωριστός χώρος για καπνιστές, με μοναδικό μείον ότι όταν έχει κόσμο τα τραπέζια στον εσωτερικό χώρο είναι αρκετά κοντά το ένα με το άλλο.

Όπως είπα κυρίως απευθύνεται σε μεγάλης ηλικίας πελάτες αλλά λόγο του στησίματος του μαγαζιού προσωπικά εμένα δεν με πειράζει διότι έχει μια γραφικότητα.

Καθημερινά πέρα από τις επιλογές του καταλόγου που περιέχει φαγητά κυρίως μεσογειακής κουζίνας υπάρχει και μια επιλογή περίπου 10 μαγειρευτών πιάτων ημέρας. Λόγο κρίσης πλεόν ρωτούν εάν θέλεις ψωμί το οποίο το προσφέρουν ψημένο συνήθως με βούτυρο και πάστα ελιάς. Εγώ πάντα επιλέγω ένα από τα πιάτα ημέρας, και ανεξαρτήτος επιλογής οι μερίδες πάντα είναι μεγάλες και χορταστικές.

Τα φαγητά του είναι προσεγμένα με καλά υλικά φτιαγμένα και η γεύση θυμίζει σπιτικό φαγητό. Στο τέλος πάντα προσφέρουν κάποιο γλυκάκι, πχ εκλερ, αν κανείς δεν επιλέξει από την μεγάλη ποικιλία γλυκών που έχει τα οποία είναι στην βιτρίνα και η αλήθεια είναι ότι είναι δύσκολο να αντισταθείς.

Η εξυπηρέτηση είναι άμεση και καλή, πιθανόν εδώ να παίζει ρόλο ότι είμαι και θαμώνας, αλλά σε γενικές γραμμές το μαγαζί δίνει την εντύπωση μιας καλοκουρδισμένης μηχανής που βέβαια εάν δεν συνέβαινε μετά από τόσα χρόνια λειτουργίας θα ήταν περίεργο.

Κλείνοντας ερχόμαστε στο επίμαχο σημείο του λογαριασμού, πράγματι οι τιμές είναι τσιμπημένες αλλά κατά την άποψη μου αξίζει τα λεφτά του αφού κανείς τρώει καλό ποιοτικό φαγητό σε έναν προσεγμένο χώρο με σωστό σέρβις.

17 Δεκ 2012

Η κριτική για το Αθηναϊκό πρέπει να ξεκινήσει από το φαγητό.
Ένα από τα καλύτερα εστιατόρια της Αθήνας σε αυτόν τον τομέα.
Παρότι μοιάζει περισσότερο με ζαχαροπλαστείο, και δη παλαιού τύπου, το φαγητό του είναι κάτι το εξαιρετικό. Είτε τα συνήθη πιάτα του είτε το μενού της ημέρας, όλα είναι ιδιαιτέρως νόστιμα.

Όμως, ο χώρος είναι για ηλικίες άνω των 40 ετών τουλάχιστον.
Οποιοσδήποτε νεότερος αρέσκεται στο να πηγαίνει συχνά στο Αθηναικό λόγω χώρου-ατμόσφαιρας, σίγουρα το κάνει για τουπέ ή
pr ...

Για τιμές δεν το συζητάμε. Φωτιά. Απλησίαστες για την πλειονότητα σήμερα.
Μάλιστα είναι τόσο ακριβά τα προϊόντα και τα πιάτα τους που θεωρώ ότι είναι σκόπιμο (κύρος του εστιατορίου κτλ).

Εξυπηρέτηση πολύ τυπική πάντοτε. Γενικά από χρόνια θεωρούσα το σέρβις του τόσο απρόσωπο που αγγίζει τα όρια της αγένειας.

Τόσο επαγγελματικό που καταντά δήθεν και εκνευριστικό.

19 Νοε 2011

Ιστορικό μαγαζί από τα καλά. Σε κομβικό σημείο.

Οι δικοί μου μου λένε ότι φτιάχνει και μαγειρευτά (ή έφτιαχνε τέλος πάντων)αλλά ζαχαροπλαστείο θα το χαρακτήριζα περισσότερο.Τα γλυκά του πάντως είναι ωραία. Μια βόλτα για καφέ θα σας πείσει.

Νικόλαου Μάντζαρου 1 και Εθνικής Αντιστάσεως, Νέο Ψυχικό

210 6756885-6