Πλούσιο μενού με μεζέδες και ζωντανή μουσική, σε καλοκαιρινή έκδοση του καταστήματος του Παλαιού Φαλήρου.

18 Ιουν 2016

Την Κυριακή 29/05/2016, και αφού προηγουμένως είχαμε κάνει κράτηση για ένα τραπέζι 8 ατόμων, επισκεφθήκαμε το μαγαζί «Ελλάδος εικόνες», το οποίο βρίσκεται στην παραλιακή, στο ύψος του Αλίμου. Η ημέρα ήταν ηλιόλουστη και προσφερόταν για έξοδο δίπλα στη θάλασσα.

Επειδή είχαμε και δύο καροτσάκια με μωρά αποφασίσαμε να κάτσουμε λίγο πιο απόμακτρα προς την πίσω πλευρά του καταστήματος, η οποία όμως ήταν σχετικά κοντά στη Λεωφόρο Ποσειδώνος, με αποτέλεσμα να έχει έναν σχετικό θόρυβο από τα αυτοκίνητα. Ο εσωτερικός χώρος του καταστήματος διαθέτει περίπου 50 τραπέζια, ενώ ο εξωτερικός γύρω στα 70. Εκείνη την ημέρα το μαγαζί φιλοξενούσε και μία βάπτιση, οπότε τα «καλά» τραπέζια, αυτά δηλαδή που βρίσκονται προς τη μεριά της θάλασσας ήταν ρεζερβέ.

Η εξυπηρέτηση ήταν αρκετά καλή, αφού το μαγαζί διαθέτει αρκετούς σερβιτόρους και βοηθούς. Υπήρχε βέβαια μια σχετική καθυστέρηση στο σερβίρισμα των κυρίως πιάτων, φαντάζομαι λόγω του φόρτου εργασίας εξαιτίας της βάπτισης. Επίσης, ένα άλλο αρνητικό σημείο το οποίο πρέπει να σταθώ είναι το γεγονός ότι το ένα ποτήρι του κρασιού που ήταν στρωμένο στο τραπέζι μας ήταν ραγισμένο, ωστόσο γρήγορα αντικαταστάθηκε έπειτα από υπόδειξή μου.

Τώρα σε ότι αφορά το φαγητό, μόνο καλά λόγια έχω να πω, Ό, τι κι αν δοκιμάσαμε ήταν πολύ νόστιμο και καλομαγειρεμένο. Τα ορεκτικά βέβαια μπορούσαν να είναι λίγο μεγαλύτερα σε μέγεθος, όμως οι σαλάτες και τα κυρίως ήταν άκρως χορταστικά, σε βαθμό που να δικαιολογούν τις τιμές του καταλόγου.

Δοκιμάσαμε τα εξής:
- Μία σαλάτα πανδαισία με μαρούλι, ρόκα, ανθότυρο και σως φράουλας με μπαλσάμικο, τα λαχανικά της οποίας ήταν φρέσκα και νοστιμότατα, ενώ ήταν και μεγάλη σε μέγεθος (10,00 €)
- Μία σαλάτα με σπανάκι, μαριναρισμένα μανιτάρια και νομίζω ταλαγάνι, επίσης ικανοποιητική σε ποσότητα και γεύση (9,00 €)
- Δύο μερίδες τηγανιτές πατάτες, φρεσκοκομμένες και σερβιρισμένες σε μικρό σαγανάκι. Νόστιμες, αν και λίγο πανιασμένες από το χρησιμοποιημένο λάδι (2 x 4,00 €)
- Μία μερίδα τυροκαυτερή ζυμωμένη με καπνιστή πιπεριά Φλωρίνης, η οποία ήταν χειροποίητη και πολύ νόστιμη, αν και όχι τόσο καυτερή για τα δικά μου γούστα (5,00 €)
- Μία μερίδα φλογέρες, όπου πρόκειται για λεπτές φλογέρες με γέμιση λαχανικών, σαν μακρόστενα σπρινγκ ρολς και τα οποία έρχονται σερβιρισμένα σε ποτήρι, συνοδευόμενα από μία γλυκιά και πικάντικη κόκκινη σάλτσα. Νόστιμα σε γεύση, πολύ μικρή όμως μερίδα (6,50 €)
- Μία κολοκυθοκεφτέδες οι οποίοι ήταν ικανοποιητικοί σε γεύση και ποσότητα (6,00 €)
- Μία σφολιάτα με κοτόπουλο, σερβιρισμένη σε πήλινο σκεύος. Νόστιμο και καλομαγειρεμένο το κοτόπουλο σε κόκκινη σάλτσα, μικρή όμως μερίδα (8,50 €)
- Ένα λουκάνικο Βόλου, σερβιρισμένο με πατάτες τηγανητές, Όχι κάτι το ιδιαίτερο στη γεύση (8,50 €)
- Μία μερίδα κεμπάπ. Καλομαγειρεμένο το κρέας, συνοδευόμενο από πίτες, κρεμμύδι, πατάτες, ψητή ντομάτα και πιπεριά και κόκκινη σάλτσα. Πολύ νόστιμο και μεγάλη μερίδα (9,50 €)
- Ένα μπιφτέκι μοσχαρίσιο γαρνιρισμένο με πατάτες τηγανητές, εξίσου νόστιμο και πλούσιο σε ποσότητα (11,00 €)
- Μία μερίδα χοιρινά μπριζολάκια σερβιρισμένα με σάλτσα μουστάρδας και πατάτες τηγανητές, εύγευστα και εξίσου χορταστικά.

Ο λογαριασμός μαζί με το ψωμί (3,00 €) δύο κιλά ροζέ κρασί το οποίο ήταν γλυκόπιοτο και χωρίς παρενέργειες (2 x 10,00 €) και τρία μπουκάλια εμφιαλωμένο νερό (3 x 1,50 €) ανήλθε στα 125,50 €, δηλαδή περίπου 16 € / άτομο. Νομίζω ότι είναι αρκετά καλή τιμή για μαγαζί δίπλα στη θάλασσα. Θα μπορούσε ωστόσο να γίνει μία μείωση στις τιμές των ορεκτικών, ή έστω να μεγάλωναν κάπως οι ποσότητες τους για να έβαζα 4/4 στο value for money.

Σε γενικές γραμμές μείναμε πολύ ευχαριστημένοι και σίγουρα προτείνεται ως έξοδος σε εαρινούς ή καλοκαιρινούς μήνες.

22 Απρ 2016

Επισκεφθήκαμε το μαγαζί 16/04/16 Σάββατο απόγευμα κατά τις 18:30.
Είχαμε πολύ καλές συστάσεις κ πήγαμε με πολύ καλή διάθεση.
Πολύ ωραίος χώρος μέσα και έξω από το μαγαζί.
Υπήρχαν 2-3 παρέες συνολικά εκείνη την ώρα.

Καθίσαμε έξω.
Και οι γεύσεις πολύ ικανοποιητικές (χωριάτικη, τυρί σε φύλλο με μέλι, σουσάμι & ρακή, φρεσκοκομμένες τηγανιτές πατάτες, τζατζίκι, μικρή ποικιλία από κρεατικά -κοτόπουλο-λουκάνικο-χοιρινό).
Τιμές γενικά τσιμπημένες.

Πολλά λάθη και φάουλ από το μαγαζί, όπως πρώτα από όλα το τραπέζι που φάνηκε πως είχε καιρό να καθαριστεί κ σιχαινόσουν να ακουμπήσεις.
Η χωριάτικη δεν είχε λάδι κ σηκωθήκαμε να βρούμε μόνοι μας ελαιόλαδο, καθώς δε φαινόταν κάποιος σερβιτόρος στην αυλή.

Αντί για τα κρεατικά που παραγγείλαμε, μας ήρθε χοιρινή τηγανιά, την οποία επιστρέψαμε. Μάλιστα, δε βρίσκαμε κανέναν για να μιλήσουμε και μετά από κάμποση ώρα πήγαμε κ πάλι μέσα προς αναζήτηση κάποιου υπαλλήλου, όπου διαπιστώσαμε πως οι σερβιτόροι έκαναν το διάλειμμά τους ταυτόχρονα & δεν υπήρχε κανείς διαθέσιμος. Δε ζήτησαν συγγνώμη για το λάθος στην παραγγελία.
Και τέλος, δε μας έφεραν απόδειξη, παρά μόνο ένα αντίγραφο της παραγγελίας μας.
Δε θα το προτιμήσω ξανά..