FURIN KAZAN
Ιαπωνία- Sushi

Σύνταγμα - Κέντρο

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Ιαπωνέζικες σπεσιαλιτέ, ανοιχτό και το μεσημέρι.

23 Αυγ 2016

Πως λέμε καραφλοχαιτάς; Πως λέμε ρεμπετοροκάς; Πως λέμε too old to rock 'n' roll but still too young to die; Ε κάτι τέτοιο.

Για να είμαι ειλικρινής 16 Αυγούστου εγώ ήθελα ούζο. Ο Μυτιληνιός κι ο Καπετάν Μιχάλης κλειστοί. Η καλή μου είναι λίγο πιο ραφινέ από εμένα, κι ενώ συμφωνούσαμε στο ψάρι, είπε την ιδέα για σούσι. Εγώ χατίρια δύσκολα χαλάω, κυρίως όταν πρόκειται για φαγητό. Άντρας βαρύς όμως άσκησα βέτο (και ουχί το ομώνυμο ούζο). Είπα όχι πάλι Nakama. Κι έτσι καταλήξαμε στους Deep Purple του εν Αθήναις σουσίου.

Παλιό όσο κι η έννοια του έθνικ στην Ελλάδα, καίτοι αλλού με άλλο όνομα αλλά ίδια ιδιοκτησία, καλό όσο κι η εποχή που πρωτάνοιξε (late ‘70s-early ‘80s), κλασικό όσο και τα σόλα του Blackmore. Αυτό δημιούργησε την ασιατική πιάτσα (ινδικά, κινέζικα, γιαπωνέζικα, κορεάτικα) της Απόλλωνος (από το 1999 και μετά) και των γύρω στενών. Τιμή και δόξα στον μπροστάρη. Όμως τίθεται το κυρίαρχο ερώτημα: είναι τόσο καλό ώστε να ξεχωρίζει από τον τεράστιο πλέον ανταγωνισμό (Koi, Nakama etc);

Εδώ πάει η πρώτη γραμμή (βλ. ξεκίνημα"κριτικής"). Είναι αδιαμφισβήτητα καλό. Είναι σίγουρα ποιοτικό. Δεν είναι ακριβό. Κάτι θέλει όμως. Έχει χάσει κάτι από τη λάμψη του. Ή οι ανταγωνιστές λάμπουν πάρα πολύ.

Επήραμαν:

- Miso soup. 3 euros. Μάστα. Τώρα σούπα είναι, τι να κρίνω απ’ αυτό το μπλουμ (σ. σ. είναι -ίσως- κατανοητό ότι δεν την παρήγγειλα εγώ αλλά τη δοκίμασα); Ας πούμε καλή.

- Yakisoba special. Γιαπωνέζικη paella. Noodles με καλαμάρι, γαρίδα, μοσχάρι, γ’ρούν’ (θεωρητικά ήταν με κοτόπουλο αλλά δεν είχε). 9 euros. Αρκετά καλό.

- Tataki Maki. 10 euros. Σε σπαστά ελληνικά: φύλλο φυκιού στο οποίο έχει τυλιχτεί ρύζι, ωμό λευκό ψάρι, φρέσκο κρεμμυδάκι και πιπερόριζα. Τα γνωστά ρολάκια που β’τάμ’ (σ. σ. ζητώ συγγνώμη αλλά πήγα στην Πίνδο για κάποιες μέρες και μου έμεινε η προφορά) στην σάλτσα σόγιας. Δεν θα το παίξω γιαπωνέζος από κούνια, αν και ο Γούναρης μου ήταν πάντα συμπαθής, αλλά νομίζω ότι ήθελε λίγο ginger παραπάνω.

- Sushi Kaze. 22 euros. Δηλαδή 8 nigiri, αυτό το ξυδάτο κολλώδες ρυζάκι από κάτω με κομματάκι ωμού ψαριού από πάνω (τόνος, γαρίδα, σολωμός και λευκό ψάρι) και 3 μάκια (βλ. ανωτέρω). Bonus ρολάκι με μπρικ σολωμού.

- Εκεράσασι γλυκάκι από τον Χατζή (γκοφρετίνι-πουράκι).

41 ευρώ εν τω συνόλω με άφθονο νερό κανάτας. 20,50 per capita.

Γιατί η υφέρπουσα γκρίνια; Μουσική αγγλικής παμπ δυνατά (σ. σ. το ιντερνετικό ραδιόφωνο είναι μιας μορφής ελευθερία αλλά και μιας μορφής ισοπέδωση). Ο χώρος θέλει αν όχι ανακαίνιση φρεσκάρισμα (πχ φαγωμένες φορμάικες τραπεζιών θυμίζουν China Town στο Λονδίνο). Όταν μπαίνουν νέα δεδομένα στη συνάρτηση (ανταγωνισμός) πρέπει να επαναπροσδιορίζεσαι. Δυστυχώς είμεθα όλοι ολίγον τι ετεροπροσδιοριζόμενοι.

Κατά τα λοιπά θα πω ότι γευστικά και ποιοτικά είναι μισό κλικ πάνω από τον ανταγωνισμό. Αν αυτό το μισό κλικ στη γεύση και στην ποιότητα αξίζει το ένα κλικ πάνω στην τιμή δεν μπορώ να το πω εγώ για σας…

Δύο είναι οι βασικοί θεωρητικοί του πολέμου ο von Clausewitz (Πρώσος του 1800) κι ο Sun Tzu. Ο δεύτερος λοιπόν, Κινέζος στρατηγός και φιλόσοφος, σχεδόν σύγχρονος του Θεμιστοκλή, έγραψε στο βιβλίο του «η Τέχνη του Πολέμου» (το οποίο ενίοτε διδάσκεται και στις σχολές διοίκησης επιχειρήσων) ότι πρέπει κάποιος να είναι γρήγορος σαν τον άνεμο, ήσυχος σαν το δάσος, άγριος σαν τη φωτιά, αμετακίνητος σαν το βουνό. Αυτό έγινε πολεμικό λάβαρο 2000 χρόνια μετά στην γειτονική Ιαπωνία για έναν τοπάρχη (Takeda Shingen) κατά τη διάρκεια σειράς εμφύλιων συρράξεων, το οποίο ανέφερε: άνεμος, δάσος, φωτιά, βουνό. Στα ιαπωνικά furinkazan. Αυτά για πλαισιώσω όσα ο προγράψας piperman έχει ήδη αναλύσει.

ΥΓ Μια πρόταση άσχετη: αντί να γιορτάζουμε Φλεβαριάτικα τη γιορτή των ερωτευμένων (που ακόμα ρευόμαστε μελομακάρονο και γαλοπούλα) δεν την πάμε στην αυγουστιάτικη πανσέληνο να γουστάρουμε κιόλας; Άλλο αρκουδάκι και σοκολατάκια μες στο ___κρυο κι άλλο λευκό (ροζέ για μένα) κρασί, ζουμερά φρούτα, φεγγαράδα και βραδινό μπάνιo. Για τις σχέσεις σελήνης-Αφροδίτης-θάλασσας ό, τι και να γράψω εδώ είναι ελάχιστο.

ΥΓ2 Επειδή είναι καλό να μην είμαστε αχάριστοι να ευχαριστήσω fratello και Επικούριο για την επί του ΙΝΤΕΑΛ κριτική τους (2009 και 2011, αντίστοιχα). Ήταν ένα μικρό ψυχοταξίδι σε καλλίτερες εποχές. Ευχαριστώ. ΙΝΤΕΑΛ και Καπετάν Μιχάλης ήταν μια υπέροχη αντίθεση με μεσοτοιχία...

28 Οκτ 2016

Στο Furin Kazan έχω πάει πολλές φορές, ποτέ δε μας έχει απογοητεύσει και θεωρώ ότι είναι μια κλασική value for money επιλογή για σούσι στο κέντρο της Αθήνας.
Πήγαμε με τη γυναίκα μου Σάββατο απόγευμα, μας έκανε εντύπωση ότι είχε λίγο κόσμο (ενώ συνήθως είναι γεμάτο). Ίσως ο αυξημένος ανταγωνισμός (κυρίως από το γειτονικό Koi) να έχει στοιχίσει μέρος της πελατείας.
Ο χώρος είναι απλός και απέριττος, δε θυμίζει σε τίποτα Ιαπωνία, μάλλον αμερικανικό εστιατόριο τύπου φαστ φουντ. Το καλοκαίρι είναι κλιματιζόμενος, ευτυχώς. Πολύ καθαρές οι τουαλέτες.
Το προσωπικό γρήγορο και εξυπηρετικό, για το σούσι περιμένετε λίγο, αλλά κάτι τέτοιο είναι φυσιολογικό, αφού ετοιμάζεται εκείνη τη στιγμή. Ωραίο είναι ότι τους βλέπεις να δουλεύουν στην ανοιχτή κουζίνα.

Πήραμε:

-χταπόδι βραστό, μαριναρισμένο σε σως wasabi, στα 5 ευρώ, ενδιαφέρον και ιδιαίτερα καυτερό.
-Yakisoba με γαρίδες (9 ευρώ), πιάτο με Noodles που είναι πάντα χρήσιμο γιατί χορταίνεις!
-Yakitori με σως σόγιας, σουβλάκι κοτόπουλο (2 τεμάχια), 5 ευρώ, νόστιμο.
-Shakekawa maki, με σολωμό με την πέτσα του (11 ευρώ)
-Tempura maki (τηγανητή γαρίδα), το καλύτερο από τα maki (16 ευρώ)
-Tekka maki (με τόννο), 11 ευρώ
-California maki (14 ευρώ), με ρύζι εξωτερικά.

όλα τα maki εύγευστα και με καλή ποσότητα ψαριού ( σε αντίθεση με άλλα εστιατόρια όπου το ρύζι είναι το 90% της γέμισης).
Μαζί με 2 αναψυκτικά και νερό σε καράφα πληρώσαμε 60 ευρώ, ποσό λογικό για καλό σούσι. Θα ξαναπάμε σίγουρα.

31 Ιούλ 2016

Επισκέφτηκα για πρώτη φορά το εστιατόριο σημερα γύρω στις 20:00. Μισογεματο! Άμεση εξυπηρέτηση απο αρκετά ευγενικό προσωπικό!

Παραγγείλαμε sashimi με τόνο σολομό και λευκό ψάρι, Californian rolls και tempura shrimp rolls! Το sashimi κατά τη γνώμη μου ήταν αρκετά χοντρό, θα το ήθελα πιο λεπτοκομμενο. Παρόλα αυτα πολυ καλή γεύση και φρεσκότατο! Το California roll μεγάλο παρόλο που για την τιμή του θα ήθελα κανονικό καβούρι και οχι απομίμηση!! Το tempura shrimp roll ήταν εξαιρετικο! Μου άρεσε παρα πολυ!!

Ο λογαριασμός ήρθε γύρω στα 48€ και στο τέλος μας φέρανε 2 σοκολατακια! Για τα ελληνικά δεδομένα θεωρώ ότι ειναι μια καλή επιλογή για φρέσκο σουσι!

Απόλλωνος 2, Σύνταγμα