Κλασική ταβέρνα - μεζεδοπωλείο, γνωστή για τα κρεατικά της. Αυλή σκεπαστή και «κλειστή» με τζαμαρία.

17 Μάρ 2018

Βράδυ Πέμπτης πήγα με μια φίλη μου, περιγράφοντας της πριν πάμε για τις τιτανοτεραστιες μερίδες που είχα φάει όταν είχα ξαναπάει πριν ενάμισι χρόνο περίπου.
Ο χωρος απλός, "ταβερνιακος" χωρίς κάτι ιδιαίτερο σε στυλ ή διακόσμηση.
Η εξυπηρέτηση και το προσωπικό φιλικοτατο, ευδιάθετο με άμεση εξυπηρέτηση.
Τα φαγητά που παραγγείλαμε για δύο άτομα ήταν:
•σαλατα ανάμεικτη. αρκετα μεγάλη με πολύ λίγο λάδι αλλά ευτυχώς μας το έφεραν μαζί με τη σαλάτα για να συμπληρώσουμε.
•σαγανακι. πολυ καλό σε γεύση και παραμένει μεγάλο σε μερίδα.
•τυροκατευρη. ηταν καλή.
•δυο μερίδες κοτόπουλο καλαμακι. εδω περίμενα να δω την τιτάνια μερίδα όπως τη θυμόμουν και το μαγαζί αυτό έχει στηρίξει τη φήμη του στο "πολύ" αλλά εντέλει μου ήρθε μια κανονική μερίδα(όχι μικρή, μην παρεξηγηθω)αλλά τίποτα το ιδιαίτερο και ειδικά για τα 10 ευρώ που τη χρεώνουν.
Στο τέλος, το θετικό που ευτυχώς συνεχίζει να υπάρχει είναι το κέρασμα με λουκουμάδες που ήταν πλούσια μερίδα μεν αλλά λίγο μπαγιατικοι δε. Και μαζί με αυτούς και χαλβάς σιμιγδαλένιος, πολύ καλός.
Δε ξέρω αν θα ξαναπήγαινα μιας και το κυρίως πιάτο με απογοήτευσε και πλέον δεν διέκρινα το στοιχείο που έκανε τη μυρτιά να διαφέρει από όλες τις άλλες ταβέρνες της ίδιας κατηγορίας.

15 Μάρ 2018

Μετα απο μακρα περιοδο απουσιας απο τα δρωμενα του site ηρθε η ωρα για να γραψω για ενα μαγαζι με μακρα ιστορια στην Νεα σμυρνη.

Στην μυρτια πηγαινα απο μικρος και το ονομα της δεν ηταν μονο γνωστο στην περιοχη των νοτων προαστιων αλλα σε ολη την αθηνα θα ελεγα. Μεγαλες μεριδες, καλη ποιοτητα και γενικως μια παρα πολλη καλη επιλογη στο κομματι ταβερνα.

Μετα απο αρκετα χρονια π ειχα να παω και με την ευκαρια επισκεψης φιλων απο επαρχια, ειπα να τους παω να φανε καπου καλα, οπως και εγινε.

Αφου λοιπον καναμε 3-4 γυρους μεχρι να παρκαρουμε που ειναι και ενα αρκετα δυσκολο κομματι τα καταφεραμε, οποτε οπλιστειτε με υπομονη.

Φτασαμε στο μαγαζι και αμεσως παροτι ηταν γεματο μας βρηκαν τραπεζακι και κατσαμε.
Ο χωρος(αυλη) συμπαθητικος για ταβερνα στο εξω μερος του με τις πρασιες, αρνητικο σημειο ομως η καπνα που υπηρχε απο τα τσιγαρα και εδω θα βαλω ενα μειον.

Η εξυπηρετηση αμεση με πολλους σερβιτορους οποτε και η παραγγελια εγινε πολη γρηγορα. οποτε ενα συν εδω. Σε αυτο το σημειο να πω οτι στο τραπεζι εχει καταλογο π μπορειτε να δειτε τιμες και ξεχωριστο χαρτι που τικαρετε τι θελετε να παρετε και ο σερβιτορος δεν παιρνει το χαρτι και φευγει αλλα επιβεβαιωνει και οσα διαλεξατε.

Στα του φαγητου τωρα πηραμε τα παρακατω
Χωριατικη, μεγαλο πιατο με φρεσκα τα λαχανικα και φετα, ικανοποιητικο θα ελεγα.
Πατατες τηγανιτες, φρεσκοκομενες και αυτες αρκετα καλες
Τυροκαυτερη η οποια ηταν εξαιρετικη και με την σωστη δοση καψας που προβλεπεται. Αρχικα νομιζεις οτι δεν καιει καθολου αλλα μετα ερχεται η εκπληξη.

Τυροκροκετες π ηταν παρα πολυ καλες χωρις λαδιλα και ωραιο τυρι μεσα. Γενικα απο τις καλες που εχω δοκιαμσει.

Στα των κρεατων τωρα μπορω να πω οτι τα λογια ειναι λιγα.

Πηραμε συκωτι που γενικα αποφευγω να τρωω και ειδικα εξω αλλα ειχα ακουσει καλα σχολια και ειπαμε να το δοκιμασουμε. Πραγματικα τετοιο λουκουμι δεν βρισκεις ευκολα, ζουμερο, καλοψημενο, γευστικοτατο και το προτεινω ανεπιφυλακτα.

Επισης εξαιρετικο το μπιφτεκι π το ειχα δοκιμασει και παλαιοτερα και ηταν αψογο.
Το λουκανικο του καλο και αυτο αλλα εχω δοκιμασει ξανα σε τετοιο επιπεδο οποτε αν ειστε λατρης τοτε το τρωτε ανετα.

Τελος πηραμε και τα παιδιακια του που κινουνται σε υψηλο επιπεδο με αρκετο κρεας π δεν υπαρχει συνηθως στα περισσοτερα μαγαζια.

Να πω οτι ολα συνοδευονται απο πατατες φρεσκες και οι μεριδες γενικα ειναι αρκετα μεγαλες οποτε προσοχη. Εμεις πηραμε το κατι παραπανω και εμειναν και καποια.
Τελος στα συν οτι ερχεται κανατα και οχι μπουκαλι νερο το οποιο το συνοδεψαμε με κοκακολες.

Θα ηθελα να σημειωσω οτι υπαρχει ενα χρονικο κενο, αναμεσα στα πρωτα πιατα και τα κρεατα και ισως να το ηθελα πιο μικρο αυτο το διαστημα, αλλα οκ ισως ειναι δικο μου θεμα και αλλοι δεν εχουν προβλημα.

Για ολα αυτα 3 ατομα δωσαμε 72 ευρω δλδ 24 το ατομο αλλα ανετα μπορουσαμε να παραλλειψουμε κατι και να πεσουμε χαμηλοτερα ισως κατι λιγοτερο δλδ απο 20, αλλα μπορω να πω οτι και με λιγοτερα παλι θα ειχαμε σκασει στο φαι. Πληρωσαμε με καρτα και ως εκ τουτου εκδοθηκε και η αποδειξη.

Κλεινοντας θεωρω οτι ειναι μια εξαιρετικη επιλογη για καποιον που θελει να φαει ποιοτικο κρεας, να εχει καλη εξυπηρετηση και γενικως να περασει καλα παρεα με οικογενεια, φιλους χωρις να δωσει παρα πολλα χρηματα, βασει οσων προανεφερα.

29 Νοε 2017

Στις 18 Νοεμβρίου 2017 για πρώτη φορά πήγα στην Μυρτιά κατόπιν προτροπής φίλου. Το περιβάλλον είναι ευχάριστο και το προσωπικό εξυπηρετεί άμεσα!! Τρια άτομα και το κόστος μαζί με κρασί γύρω στα 18 ευρώ έκαστος. Λογική τιμή γι αυτό που προσφέρει.

Παραγγείλαμε μπριζόλα γάλακτος, μπιφτέκι γεμιστό, λουκάνικο, πατάτες τηγανίτες, χόρτα και κολοκυθοκεφτέδες. Όλα ήταν αρκετά καλά αλλά το λουκάνικο ήταν πολύ καλό!!!

Ένα θεματακι υπήρχε με το μπιφτέκι που δεν ήταν καλά ψημένο αλλά ο φίλος που είχε έρθει αρκετές φορές μας είπε ότι μάλλον έτυχε καθώς όσες φορές έχει έρθει αυτός το μπιφτέκι ήταν πολύ καλό.

Στο τέλος το γλυκό ήταν όλα τα λεφτά καθώς παρόλο που ήμασταν τρία άτομα, μας έφεραν λουκουμάδες με μέλι, λουκουμάδες με μερεντα και χαλβά!!! Επίσης μαζί με το γλυκό μας έφεραν και την απόδειξη.

Πολυ επαγγελματίες και μπράβο τους, καθώς σε άλλα μαγαζιά αντί για απόδειξη σου φέρνουν το χαρτί της παραγγελιάς, λες και ο πελάτης είναι χαζός. Εκεί θέλει να σηκωθείς και να φύγεις καθώς ο νόμος λέει ότι εάν δεν υπάρχει απόδειξη δεν είσαι υποχρεωμένος να πληρώσεις, άλλα δεν συμπεριφερόμαστε κουτοπόνηρα όπως μερικοί μερικοί.

Γενικός αξίζει κάποιος να το επισκεφτεί.

26 Νοε 2016

ΑΠΛΑ ΥΠΕΡΟΧΗ! Δεν μπορούσα να το πιστέψω όταν μου εκθείαζαν αυτή την ταβέρνα φίλοι μου-κάτοικοι της περιοχής! Πήγα έχοντας στο νου μου την έκφραση ΟΠΟΥ ΑΚΟΥΣ ΠΟΛΛΑ ΚΕΡΑΣΙΑ ΚΡΑΤΑ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟ ΚΑΛΑΘΙ. Έλεγα πόσο καλή μπορεί να είναι μια ταβέρνα της πόλης; Τι πρώτες ύλες θα έχει;
Τρία άτομα (εγώ και δύο φίλοι μου, ΛΙΟΝΤΑΡΙΑ στο φαΐ) παραγγείλαμε σαλάτα, κολοκυθάκια τηγανιτά, φάβα, ντοματοκεφτέδες, τζατζίκι (2), συκώτι, και ποικιλία κρεατικών δύο ατόμων. Θέλαμε κ άλλα, αλλά ευτυχώς μας σταμάτησε ο σερβιτόρος. Μας είπε ότι είναι ήδη πάρα πολλά και του βάλαμε στοίχημα ότι θα τα φάμε...
Οι μερίδες ήταν βασιλικές, τα κρέατα απίστευτα ζουμερά και καλοψημένα (δεν έχω ξαναφάει ποιο ωραίο συκώτι) και το κρασί νέκταρ. Μετά από ώρες μάχης με τα φαγητά, τα καταφέραμε! Ήπιαμε πολύ κρασί μπας και κατέβουν αλλά μάταια... Ήταν η πρώτη φορά στη ζωή μου που είπα πως θα κάνω εμετό από το φαΐ. Τι το θέλαμε το στοίχημα;
Όταν ήρθε ο σερβιτόρος να τα μαζέψει, έντρομος συνειδητοποίησε ότι τα φάγαμε όλα και αποφάσισε ''να μας τη φέρει'' αφού μας είπε ότι το στοίχημα δεν τελείωσε εφόσον ακολουθεί και γλυκό! Το μυαλό ήθελε αλλά το στομάχι αδυνατούσε. Είχαν φτάσει στο τραπέζι τρία τεράστια πιάτα με γλυκά (λουκουμάδες με μέλι, σοκολάτα και χαλβάς σιμιγδαλένιος) από τα οποία απλά δοκιμάσαμε. Οι προσπάθειες της ομάδας να ανακάμψει ήταν μάταιες... Η ΜΥΡΤΙΑ κέρδισε το στοίχημα!

Υ. Γ Φάγαμε για δύο μέρες με μόλις 15 ευρώ το άτομο περίπου

21 Ιουν 2016

Έχω πάει ήδη 2 φόρες και απότι φαίνεται θα γινω θαμώνας! Το μενου καταρχην εχει τοσα οσα πρεπει να εχει μια παραδοσιακη ταβερνα! Απο γευση ολα τα πιατα ηταν εξαιρετικά. Το προσωπικό χαμογελαστο και γρηγορο.

Οι μεριδες δε τεραστιων διαστασεων!!!! Ειδικα το μπιφτεκι τους ηταν σε μεγεθος οσο ενα πιατο... χωρις ομως να χανει απο τη γευση του! Απο τιμες ηταν ολες φυσιολογικες.. για ενα μεσο βαλαντιο. Παντως επειδη τη μια φορα πηραμε αρνισια παιδακια (τα οποια ηταν γαλακτος και πεντανοστιμα) και την 2η φορα μεριδες... σαν συμβουλη σας δινω να παρετε μεριδες...!

Επιπλεον να γνωριζεται οτι ολες οι μεριδες συνοδεύονται από μια μεριδα πατατες τηγανιτές... οποτε μην πάρετε εξτρα! Οσο για το φιναλε... το μαγαζι κερναει σε μεγάλες ποσοτητες λουκουμαδες με μερεντα ή μελι αναλόγως την προτίμησή, καθως και χαλβα σιμιγδαλενιο! Προτιμηστε το και θα με θυμηθείτε!!!!