ΚΑΛΥΨΩ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Πεντέλης 41-43, Π. Φάληρο [Χάρτης]

Κλασική ταβέρνα - μεζεδοπωλείο με ειδίκευση στα ψητά κρέατα.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Σάββατο πρωί της 7ης Μαΐου -αν θυμάμαι καλά- και πουρνό πουρνό ξεκινήσαμε για εξετάσεις αίματος της μικρής μας στο γνωστό ιδιωτικό νοσοκομείο του Φαλήρου. Για να καταλαγιαστεί κάπως η δικαιολογημένη γκρινίτσα της, συνεχίσαμε με βόλτα και παγωτό στη μαρίνα Φλοίσβου. Κάτι το πολύ πρωινό ξύπνημα κάτι το περπάτημα, πεινάσαμε οικογενειακώς. Μετά τη διαμάχη μεταξύ μπαμπά και κόρης για τη λήψη απόφασης "φαγητό έξω ή σπίτι", νίκησε ο μπαμπάς.

Ατυχήσαμε με την πρώτη κοντινή και δοκιμασμένη επιλογή μας για κρεατοφαγία, το Ρεμούτσικο στον Άγιο Δημήτριο, καθώς δε θυμόμασταν πως Σάββατο μεσημέρι είναι κλειστά. Τότε ο σύζυγος έριξε την ιδέα για το Καλυψώ, μιας και το είχε επισκεφθεί πρόσφατα με φίλους και του άφησε καλή εντύπωση.

Φτάσαμε λοιπόν κατά τις 14:30 χωρίς κράτηση και μας βόλεψαν αμέσως σε ένα τεσσάρι πολύ ευρύχωρο τραπέζι του εξωτερικού χώρου. Ο χώρος είτε ο εσωτερικός είτε ο εξωτερικός δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, αλλά είναι καθαρός και προσεγμένος. Οι τουαλέτες έλαμπαν. Προσωπικά, αυτά μου αρκούν για να απολαύσω το γεύμα μου, εκτός και αν θέλω νότες πολυτέλειας λόγω ειδικής περίστασης.

Η εξυπηρέτηση ήταν άμεση και υποδειγματική καθ’ όλη την παραμονή μας εκεί. Το προσωπικό είναι έμπειρο και γνωρίζει τον τρόπο να νιώθουν όμορφα οι πελάτες.
Μας έφεραν ένα μπλοκάκι παραγγελιών, στο οποίο δεν αναγράφονταν τιμές, για να σημειώσουμε την παραγγελία μας.

- χωριάτικη σαλάτα
Φρεσκοκομμένη η σαλάτα με πεντανόστιμη ντομάτα και γενναία δόση ποιοτικής φέτας.

- τυροκαυτερή
Το χειρότερο πιάτο που παραγγείλαμε, διότι ήταν η κλασική τυροκαυτερή του εμπορίου. Φαγώθηκε κατά το ήμισυ.

- κολοκυθάκια τηγανητά
Με κουρκούτι, τραγανά και σωστά τηγανισμένα, αλλά στο πιάτο είχε ξεμείνει αρκετό λάδι.

- πιπεριές ψητές
Πολύ καλές.

- πατάτες τηγανητές
Υπέροχες και φρέσκιες χωρίς λαδίλα. Δυστυχώς, ενώ τις πήραμε για να συνοδεύσουμε τις μερίδες, δεν πρόλαβαν να δουν τα κρεατικά ούτε από μακριά...

- μοσχαρίσιο συκώτι ψητό
Άριστα ψημένο, πεντατρύφερο και ζουμερό.

- χοιρινή μπριζόλα
Επίσης τέλειο ψήσιμο, σωστή αναλογία καθαρού κρέατος-λίπους, παρέμεινε ζουμερή ακόμα και όταν κρύωσε.

- χοιρινή πανσέτα
Εδώ θα τα χαλάσουμε λίγο. Ήρθαν 3 λεπτά κομμάτια με πολύ λίπος. Ο συνδυασμός της κοπής με το extra λίπος δε μας ενθουσίασε.

- 3 coca cola

Γενικά, οι μερίδες σε όλα σχεδόν τα πιάτα είναι πλούσιες. Τα κρεατικά δε συνοδεύονται από γαρνιτούρα. Το νερό είναι βρύσης σε κανάτα με παγάκια και στην αρχή φέρνουν ψημένο λαδωμένο ψωμάκι.

Ιδιαίτερης μνείας χρήζει ο τομέας "κέρασμα" σε αυτό το μαγαζί.

Κέρασμα Νο1
Με το που κάτσαμε, ο σερβιτόρος μαζί με το νερό πρόσφερε στην κόρη μας μια μικρή αλουμινένια συσκευασία μιας χρήσης (τύπου sanitas) που περιείχε καραμελίτσες και ζελεδάκια του Λάβδα. Το ίδιο έγινε σε όλα τα τραπέζια που υπήρχαν παιδιά. Μάλιστα, όταν τεχνηέντως δεν το πήραμε μαζί μας φεύγοντας, μήπως και αποφύγουμε την επιπλέον ζάχαρη και με δεδομένο ότι η μικρή το είχε ξεχάσει, ο σερβιτόρος έτρεξε και το πήρε από το τραπέζι μας και μας πρόλαβε στην έξοδο δίνοντάς της το. Ήταν μια πολύ όμορφη κίνηση από την αρχή μέχρι το τέλος που δεν μπορεί παρά να εκτιμηθεί.

Κέρασμα Νο2
Μπορεί να ήταν πολύ απλό, αλλά για μένα ήταν το πιο κατάλληλο γλυκό κέρασμα που έχω δεχτεί σε ταβέρνα. Φραουλίτσες και μπανάνα σε ένα πιάτο και στην άκρη του πιάτου πραλίνα φουντουκιού. Τέλειο. Το έφαγα όλο μόνη μου.

Κέρασμα Νο3
Δύο πιάτα με λαχταριστούς ζεστούς τραγανούς λουκουμάδες, το ένα με σοκολάτα και το άλλο με μέλι, για να καλύπτονται όλα τα γούστα. Η μικρή ακόμα με ρωτάει πότε θα ξαναπάμε.

Το "εξωφρενικό" ποσό που κληθήκαμε να πληρώσουμε για παραγγελία 3 ατόμων με σαλάτα, 3 ορεκτικά και 3 κυρίως (εδώ η μικρή δε μετράει για μισή μιας και πήρε μερίδα) με πλούσια κεράσματα ήταν 45€.
Πιο vfm πεθαίνεις, με δεδομένο ότι τα περισσότερα πιάτα ήταν παραπάνω από αξιοπρεπή.

Είναι κοντά στο σπίτι μου, έμεινα ικανοποιημένη και πλήρωσα λίγα.
Μην παρεξηγηθώ. Δεν είναι για να ξεκινήσεις από την άλλη άκρη της Αθήνας για να έρθεις στο Καλυψώ, όμως εγώ θα ξαναπάω σίγουρα.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Στην ταβέρνα "Καλυψώ", στην περιοχή του Π. Φαλήρου, έχει τύχει να πάω αρκετές φορές και έχω γράψει κριτική και πριν από δύο χρόνια. Η πιο πρόσφατη επίσκεψή μας έγινε πριν από λίγες μέρες, Σάββατο βράδυ, παρέα οκτώ ατόμων. Πριν αποφασίσουμε να πάμε στην Καλυψώ, "ψηνόμασταν" για ψαρικά, πλην όμως ένας φίλος από την παρέα έθεσε βέτο, ότι δεν του αρέσουν τα θαλασσινά. Δεδομένου ότι η ώρα περνούσε (είχε φτάσει ήδη 22:30), αναζητούσαμε αξιόπιστη λύση στην περιοχή και ένας από τους κλασικούς κρεατοφάγους της παρέας πρότεινε να πάμε στην "Καλυψώ".

Μόλις φτάσαμε, μας περίμενε μια δυσάρεστη έκπληξη: Η ταβέρνα ήταν ασφυκτικά γεμάτη και πριν από μας περίμεναν άλλες δύο παρέες... Ήμασταν έτοιμοι να φύγουμε, όταν οι ευγενέστατοι υπεύθυνοι του εστιατορίου μας προσέγγισαν και μας ενημέρωσαν ότι επρόκειτο να αποχωρήσει στα επόμενα πέντε λεπτά μια παρέα οκτώ ατόμων που είχαν ήδη πληρώσει. Πράγματι, έτσι έγινε και με ταχύτατες κινήσεις οι σερβιτόροι ετοίμασαν το τραπέζι μας, αφού προηγουμένως είχαν εξυπηρετήσει και τις δύο άλλες παρέες που περίμεναν πριν από εμάς.

Γενικά, η εξυπηρέτηση είναι από τα δυνατά σημεία της ταβέρνας "Καλυψώ"! Αρκετό προσωπικό, άνθρωποι ευγενείς, γρήγοροι, να ανανεώνουν πολύ συχνά τις κανάτες με νερό βρύσης που σερβίρουν, να φέρνουν τα φαγητά με τη σωστή σειρά, να εκτελούν αμέσως τις συμπληρωματικές παραγγελίες, να προσφέρουν πλούσιο κέρασμα, όταν οι πελάτες ζητήσουν λογαριασμό. Μόνο "φάουλ" του καταστήματος ότι για την παραγγελία δίνουν στους πελάτες να σημειώσουν τα φαγητά σε ένα προτυπωμένο μπλοκάκι, στο οποίο όμως δεν αναφέρονται οι τιμές... Εκτιμώ ότι δεν είναι δύσκολο να συμπεριληφθούν οι τιμές, για να ξέρει βρε αδερφέ ο καθένας τι πρόκειται να πληρώσει και να κανονίσει την παραγγελία του...

Αντίθετα, ο χώρος δεν είναι από τα δυνατά σημεία της ταβέρνας... Γενικά, φανταστείτε αυτό που περιμένετε σε μια κλασική ελληνική ταβέρνα: Στριμωγμένα τραπεζοκαθίσματα, παλιομοδίτικη διακόσμηση... Η "Καλυψώ" εκτείνεται σε τρεις χώρους, τον εσωτερικό, με τέσσερα δωμάτια, τον στεγασμένο ημιυπαίθριο με καμιά δεκαπενταριά αρκετά μεγάλα τραπέζια και τον εξωτερικό, στο πεζοδρόμιο, που φυσικά λειτουργεί, όταν ο καιρός το επιτρέπει. Αν προσθέσει κάποιος, ότι στον εσωτερικό και στον ημιυπαίθριο χώρο δεν απαγορεύεται το κάπνισμα και ότι ο εξαερισμός δεν και τέλειος, συνθέτει το σκηνικό, στο οποίο βρεθήκαμε...

Καθώς η παρέα ήταν μεγάλη και πεινασμένη, παραγγείλαμε και δοκιμάσαμε:
-Ανάμικτη σαλάτα, λάχανο-καρότο. Φρεσκοκομμένη και σε μεγάλη ποσότητα συνόδευσε με επιτυχία τα ψητά κρεατικά.

- Χωριάτικη σαλάτα, για τους δύο φίλους-λάτρεις της ντομάτας και της φέτας. Και αυτή επαρκέστατη σε ποσότητα, δεν με ενθουσίασε η γεύση της ντομάτας (δεν είναι και η εποχή της άλλωστε! ), νόστιμη η φέτα.

- Φλογέρες με τυρί και ζαμπόν: Απλά συμπαθητικές, όχι κάτι το ιδιαίτερο, δεν θα τις συνιστούσα.

- Τυροπιτάκια: Τηγανιτά με γέμιση φέτας, νόστιμα, αλλά με αρκετή λαδίλα. (Εδώ να σημειώσω ότι έχοντας υπόψη μου την κριτική του αγαπητού ΙΩΓΙΑΝΝΗ απέτρεψα την παρέα από το να παραγγείλει και άλλα τηγανιτά ορεκτικά, π. χ. κολοκυθάκια).

- Τζατζίκι: Νόστιμο, αρκετά ελαφρύ, καλό για τα γούστα μου.

- Πατάτες τηγανιτές: Συμπαθητικές, μάλλον σωστά τηγανισμένες. Τις παραγγείλαμε, γιατί είχαμε υπόψη μας ότι τα κρεατικά έρχονται σκέτα, δεν συνοδεύονται από γαρνιτούρα.

- Ψωμί ψημένο, ήρθε σε μεγάλες φέτες με λίγο λάδι, πραγματικά πολύ νόστιμο, άρεσε σε όλους μας.

- Μπιφτέκια από μοσχαρίσιο κιμά: Πολύ σωστά ψημένα, εύγευστα, με αρκετά μπαχαρικά στο μείγμα του κιμά, άφησαν γευστικά ικανοποιημένους όλους όσοι τα δοκιμάσαμε.

- Συκώτι μοσχαρίσιο: Τέλεια ψημένο, πολύ καλής ποιότητας, είναι το must του μαγαζιού, προτρέπω τους χρήστες του ask4food που θα βρεθούν στην "Καλυψώ" να το παραγγείλουν και πιστεύω ότι θα τους αποζημιώσει γευστικά!

- Λουκάνικο χωριάτικο: Μας φάνηκε κάπως βαρύ.

- Μπουκίτσες από κοτόπουλο: Σωστά ψημένες, το κρέας είχε ψηθεί καλά και παράλληλα, ήταν τρυφερό.

Όταν ζητήσαμε λογαριασμό, μας έφεραν γενναίο κέρασμα:
- Φρούτα, μήλα και μπανάνες.

- Λουκουμάδες με πραλίνα και λουκουμάδες με μέλι, φρεσκοτηγανισμένους και πολύ εύγευστους.

Το κόστος ανήλθε στα 15 ευρώ το άτομο, τιμή λογική και αναμενόμενη από όλα τα μέλη της παρέας, με βάση όσα καταναλώσαμε (δεν ανέφερα ότι ήπιαμε συμπαθητικό χύμα κόκκινο κρασάκι).

Γενική εντύπωση: Θετική! Στην "Καλυψώ" εκτιμώ ότι δεν θα βρει κάποιος εξαιρετικές γεύσεις, αλλά δεν θα απογοητευτεί κιόλας. Θα γευτεί ό, τι περιμένει από μια κλασική ελληνική ταβέρνα με κρεατικά, τίποτα περισσότερο, αλλά και τίποτα λιγότερο. Η εξυπηρέτηση είναι πολύ φιλική, οι τιμές λογικές, ο χώρος μέτριος. Εκτιμώ ότι είναι μια "τίμια" ταβέρνα... Από 'κει και πέρα αλήθεια είναι ότι προφανώς δεν θα ξεκινούσα από την άλλη άκρη της Αθήνας να πάω, αλλά, αν βρισκόμουν στην περιοχή, θα τη θεωρούσα μια αξιόπιστη λύση...

Δες παλαιότερη κριτική για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη George G..

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Καλυψω.... μια διαχρονικη αξια στην εστιαση του Φαληρου.... εγω τουλαχιστον το γνωριζω το μαγαζι αρκετα χρονια και εχω καθησει παμπολες φορες που το βρηκαμε σαν προχειρη κοντινη λυση για ησυχα απογευματα η ηρεμα βραδυα.

Βρεθηκαμε λοιπον για μια ακομα φορα καθημερινη αυτη την φορα απογευματοβραδο στο Καλυψω ενεκα οι επιθυμιες των συνδετημονων ηταν για κρεατοφαγια και μεζεδες γενικα οποτε η αποφαση ηταν ομοφωνη οτι το καλυψω ηταν το καταλληλοτερο μερος.

Απλα θα επισημανω οτι ασχετα αν το καλυψω φημιζεται ιδιαιτερα για τα ψητα του εγω εχω καταλυσει εκει και για τσιπουρακι με μεζεδες θαλλασσινων.

Φτανοντας στο μαγαζι και ανοιγοντας την εξωτερικη πορτα μπαινεις σε ενα αρκετα μεγαλο εως τεραστειο πλακοστρωτο κηπο με απειρα λουλουδια δεντρα πηγαδια και οτι αλλο μπορει να φανταστει να κατασκευασει κανεις σε εναν κηπο. Ως πρωτη εικονα που σου δινει το μαγαζι στον εξωτερικο χωρο και δεδομενου οτι ειναι 50 μετρα απο την λεωφορο Αμφιθεας και μεσα στο τσιμεντο ειναι πολυ καλη.

Σιγουρα ξεφευγεις και ηρεμεις εκτος αν πεσεις σε μια απο τις παμπολες μερες που το μαγαζι ειναι ταπα στον κοσμο οποτε η βαβουρα ειναι τετοια που σαφως προτιμας να φας ενα σαντουιτς πανω στην Αμφιθεας απο το να κατσεις στον κηπο.

Γενικα παντως το στολισμα του μαγαζιου δεν μπορεις να το πεις κιτς ουτε παραφορτωμενο οποτε ως ειπα δινει μια πολυ καλη εικονα.

Περνωντας στον εσωτερικο χωρο του μαγαζιου που εχει παντα πολυ λιγοτερο κοσμο ( τον χειμωνα ο κηπος ειναι κλειστος και θερμενεται επαρκως οποτε και αυτη την εποχη ολοι καθοντε εξω ) μπαινει σε ενα χωρο που θυμιζει κατι απο παλιο μεγαλο σπιτι.

Η μεγαλη αιθουσα μαζι με μια στο βαθος μικροτερη δινουν ενα καλο και ζεστο περιβαλλον που μπορεις ανετα να περασεις καλα χωρις να εχεις την πολες φορες απαραδεκτη βαβουρα του εξω. Τα τραπεζια αρκουντως μεγαλα ολα ακομα και των δυο ατομων ( που δεν νομιζω να εχει αν θυμαμαι καλα ) και σε αποσττασεις και εξω και μεσα αξιοπρεπεις που αφηνουν ανετο χωρο στους σερβιτορους και στον οποιον θελει να σηκωθιει να παει μια τουαλετα που λεει ο λογος στρωμενα ολα και τακτοποιημενα.

Γενικα σαν χωρος μπορει να μην δρεππει δαφνες πρωτοτυπιας, φαντασιας και γκλαμουριας αλλα σιγουρα ειναι ενα συνοικιακο περιποιημενο παστρικο μαγαζι.

Μολις μπαινεις στο μαγαζι δεδομενο το αμεσο ενδιαφερον να σε εξυπηρετησουν οι απειροι ( και το εννοω το απειροι σε αριθμο και οχι πειρα ) σερβιτοροι και βοηθοι. Μπορει το απειροι να φαινεται υπερβολη σε οσους ξερουν το μαγαζι αλλα η αμεσοτητα την ανταποκρισης σε καθε επιθυμια ειναι τοσο μεγαλη που ασχετα με τον αριθμο των σερβιτορων εσυ θεωρεις οτι ειναι ενας για καθε τραπεζι.
Θα σε παρουν απο την εισοδο θα σε οδηγησουν σε τραπεζι θα σου βρουν τραπεζι θα σου εξηγησουν φαγητα θα ειναι εκει σε καθε νευμα σου θα παρουν αμεσα πισω κατι που θα παραπονεθεις οτι δεν ειναι καλο και θα κανουν ολα οσα ελπιζεις να βρεις σε ενα μαγαζι αλλα ποτε δεν βρισκεις.

Σε αυτο μπορει να βοηθαει οτι δεν καθοντε πανω απο το κεφαλι σου για την παραγγελεια αλλα σου αφηνουν ενα πληρες μπλοκ με οτι εχει το μαγαζι που σημειωνεις εσυ οτι θελεις σε οση ποσοτητα θελεις.

Αν σε αυτο το μπλοκ ειχε και τιμες ( που δεν ξερω κατα ποσο αυτο ειναι εφικτο ) θα ηταν το τελιο μαγαζι για να ξερεις ακριβως τι περνεις και ποσο θα πληρωσεις.

Ας παμε τωρα στο αδυνατο σημειο του μαγαζιου, και το λεω με πασα γνωση διοτι οπως προειπα εχω παει παρα πολλες φορες.

Στο Καλυψω δεν θα πας ποτε για να εντυπωσιασεις μια παρεα η για να κανεις ενα περιοπτο γκουρμε γευμα..... θα πας απλα οταν μαζευτει η παρεα και πεσει η απορια " που παμε τωρα " ?..... Αυτη ειναι η ωρα του Καλυψω. Σιγουρη λυση ανεκτο φαγητο τις περισσοτερες φορες και πολυ καλο σερβις σε λογικες τιμες.
Ειδικα αν εισαι της περιοχης ειναι πολυ ενδεδειγμενη λυση.

Για πρωτα πιατα πηραμε

Μια σαλατα χωριατικη πολυ επαρκης και πολυ νοστιμη ασχετου που δεν ειναι η εποχη της ντοιματας οποτε εχει μια γευση αχυρενια. Σε μεγαλη ποσοτητα και η φετα και το λαδι δεν φανηκε να λειπει. Ας πουμε 3/4 για την χωριατικη

Επισης μια αναμικτη σαλατα λαχανο καροτο που ηθελαν καποιοι στην παρεα..... Απλα λαχανο καροτο.... δεν ειχα και την απαιτηση σκορδου η οποιου αλλου μυρωδικου αλλωστε. Ας πουμε κι εδω ενα 3/4

Δυο λουκανικα χωριατικα κι αυτα πολυ επαρκη σε ποσοτητα ενεκα μεγαλα λουκανικα και καλα ψημενα αλλα μαλλον δεν ειχε επιλεγει το σωστο λουκανικο για να δωσει καποια γευση και καποια ενταση. Σερβιρισμενα παντως με λιγο μουσταρδα ηταν ευχαριστα στην γευση. Ας πουμε ενα 2/4 για τα λουκανικοειδη

Μια μεριδα κολοκυθακια τηγανητα απλα αψογα και ειναι η αποδειξη οτι το μαγαζι ειναι ψητοπωλειο εστω και απο τα κολοκυθακια μονο που ηταν τοσο τραγανα και καναν μια μιξη με το τζατζικι αψογη...... τελεια απλα. Αν και το κουρκουτι ηταν σε υπερβαλουσα ποσοτητα. Εδω επαξια 4/4

επισης τεσσαρι θα παρουν και οι κολοκυθοκεφτεδες που σερβιρει το μαγαζι που παρ'οτι ειναι ενα πιατο που εμενα δεν μοπυ αρεσει ιδιαιτερα οι φαν της ποαρεας το θεωρησαν εξαιρετικο τραγανο και πολυ καλοτηγανισμενο οποτε 4/4

Μια μεριδα τυροπιτακια που αυτα ηταν οντως νοιστιμα και ειναι ενα πιατο που το θυμσαι και το περνεις οποτε πας αν και καποιες φορες τα εχουν παρατηγανισμενα και πλεουν στην λαδιλα. Την συγκεκριμενη φοιρα παντως ηταν αψογα τηγανισμενα και τραγανα και κανενας δεν παραπονεθηκε. Δεν ξερω αν ειναι ετοιμα η τα φιαχνουν στο Καλυψω αλλα σαφως ειναι απο τα καλυττερα πιατα του. Συγκριτικα με τα αλλα σαφως ειναι ενας μεζες που μπορει να παρει 4/4

Ενα τζατζικι που σαφως θα μπορουσε να ειναι πιο πικαντικο και δεν μπορει να παρει πανω απο 2/4

Μια τυροκαυτερη που ισως με λιγη ενταση παραπανω να μπορουσε να γραψει και ιστορια στο μενου του μαγαζιου αλλα δεν το εκανε και γι αυτο θα παρει 3/4

Ερχμαστε στο συκωτι που ειναι οντως πολυ μεγαλη μεριδα αλλα την συγκεκριμενη μερα το ειχαν παραψησει και ειχε σολιασει ελαφρως οποτε μπορουσες να απολαυσεις μονο το μεσον της μεριδας μιας και οι ακρες ειχαν παραδωσει πνευμα εις Κυριον.2/4

Δυο μπιφτεκια μοσχαρισια ας ποουμε καλα αφρατα αλλα οχι παρα πολυ γευστικα που σαφως δεν ειναι το μπιφτεκι που θα σε χαρακτηρισει σαν μαγαζι. Σαφως οι πατατες ηταν πολυ καλυτερες απο το μπιφτεκι. Επιοικως 2/4

Αν καποιος μελετησει το συνολο της παραγγελειας θα δει οτι ο μεσος ορος μπορει να ειναι διαφορετικος απο το 2/4 που εχω βαλει συνολικα στην γενικη αξιολογηση. Απλα θα πω οτι οτι η αξιολογηση των φαγητων ειναι κατα μοναδα ενω η συνολικη αξιολογηση αναφερεται σε συγκριση με αλλα εστιατορια και εκει δεν μπορεις να πεις οτι εφαγες κατι ιδιαιτερο. Απλη διεκπεραιωση τα φαγητα

Η τιμη ηταν κατι λιγοτερο απο 18 ευρω το ατομο μια τιμη αξιοπρεπεστατη γι αυτα τα οποια σερβιρει το μαγαζι και δεδομενων και των υπεροχων ομολογουμενως λουκουμαδων με μελι και σοκολατα που σε κερναει στο τελος.

Γενικη αισθηση του μαγαζιου ειναι παρα πολυ καλη και σαφως προτεινεται ασχετα με ολα τα γραφομενα και αναφερομενα. Ενα μαγαζι που σεβεται τον πελατη και ακομα και στο φαγητο καταβαλει την μεγιστη προσπαθεια για να ειναι ολα καλα.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Επίσκεψη στο Καλυψώ. Αρχικό καλό σημάδι ήταν το ότι πήγαμε καθημερινή και μάλιστα αργά το βράδυ και το μαγαζί ήταν σχεδόν γεμάτο. Αν και μετά, απ’ ότι καταλάβαμε ίσως κάποια παρέα ή μικρή εταιρία να έκοβε πίτα. Με τη μία παίρνεις γραμμή (κάτι από τον χώρο, κάτι από τους θαμώνες, κάτι από τη μουσική) ότι το target group τους είναι στο πιο λαϊκό. Κάτι που σε καμιά περίπτωση δεν το λέω σαν αρνητικό.

Προτιμώ αυτά τα μέρη γιατί όπως έχω ξαναπεί είμαι πρακτικός τύπος και αυτό που μ ενδιαφέρει είναι να φάω καλά κάπου.

Για τον χώρο τώρα. Παρ’ όλο που σου έβγαζαν μία σύγχυση όλα αυτά τα αποκριάτικα πολύχρωμα στολίδια, οι ορχιδέες, τα κυκλάμινα, οι φοίνικες και τα δέντρα (μάλλον το καλοκαίρι θα ανοίγει ο χώρος), τελικά το αποτέλεσμα ήταν- παραδόξως- γλυκό και ευχάριστο. Δεν έχω ξαναδεί ποτέ στη ζωή μου τόσες πολλές ορχιδέες σε εστιατόριο. Δεν μιλάμε για δύο- τρεις. Δεν μιλάμε για καμιά δεκαριά. Όοοοοχι! Μιλάμε για δεκάδες ορχιδέες, όλων των αποχρώσεων και στυλ, τοποθετημένες παντού!!!!!!! Και μάλιστα όλες σε ανθοφορία. Λογικά τις κρατάνε για όσο αντέξουν τα άνθη τους και μετά τις αντικαθιστούν. Μάλλον εμείς πετύχαμε στη φάση που είχε έρθει η νέα φουρνιά! Έχω να δω τόσες πολλές ορχιδέες από τον Βοτανικό κήπο του Μονάχου, στην σχετική τους πτέρυγα.

Τα μπάνια τους καθαρά και περιποιημένα και μάλιστα αν σκεφτείς ότι ήδη είχαν περάσει ορδές από πελάτες, αυτό ήταν στα πολύ θετικά τους. Τσαχπίνικη πινελιά που με έκανε να χαμογελάσω, το ροζ γυναικείο αποσμητικό σπρέι για ελεύθερη χρήση από τις πελάτισες. Ευγενική χορηγία του Καλυψώ για τις επισκέπτριές του που μετά από ένα γερό τσιμπούσι, θέλουν να συνεχίσουν το βράδυ τους και να νιώθουν αυτοπεποίθηση και σίγουρες για τον εαυτό τους!

Η εξυπηρέτηση ήταν άψογη. Πολλά και σε συνεχή κίνηση γκαρσόνια, ήταν πάντα δίπλα σου για να σε εξυπηρετήσουν. Όλα ήρθαν στην ώρα τους και με χαμόγελο.

Ξεκινήσαμε με φρυγανισμένες φέτες ψωμιού και λάδι. Όπως θα αναφέρω και παρακάτω, το λάδι ήταν ο πρωταθλητής σε εμφανίσεις εκείνο το βράδυ!

Από ορεκτικά πήραμε ότι είδαμε σε τυροκαταστάσεις. Κάτι μπαστουνάκια με γέμιση τυρί και μια λωρίδα από πιπεριά φλωρίνης από πάνω, τηγανητά τρίγωνα με γέμιση τυρί (που αν είχαν λίγο μέλι θα ήταν πολύ πιο συμπαθητικά) και κάποιο άλλο είδος φλογέρας με τυρί.

Επίσης πήραμε ότι είχαν σε κολοκυθάκι. Και κολοκυθοκεφτέδες και κολοκυθάκια τηγανητά. Οι κολοκυθοκεφτέδες ήταν άψογοι. Από τους πιο νόστιμους που έχω δοκιμάσει. Τραγανοί εξωτερικά, πλούσιοι και τρυφεροί εσωτερικά. Είχαν και το τυράκι τους και ισορροπούσαν σε γεύση και αλμυρότητα.

Τα τηγανητά κολοκυθάκια, αν και φαινότανε μεγάλη μερίδα, κατ’ ουσία ήταν 6-7 φέτες κολοκυθάκια με σούπερ φουσκωμένο από το τηγάνισμα κουρκούτι.

Τηγανητές πατάτες, δικές τους αλλά απίστευτα λιπαρές. Είχαν μία εμφάνιση σαν να τις είχαν πετάξει άτσαλα σε ένα πιάτο (και μάλιστα σε όχι ικανοποιητική ποσότητα) και σου άφηναν την αίσθηση ότι είχαν τηγανιστεί από πολύ πιο νωρίς και τις είχαν ξαναζεστάνει. Δεν ήταν όχι τραγανιστές, αλλά μαλακές (το γνωστό σε όλους μας «παπαριασμένες»).
Όλα τα τηγανητά τους πιάτα ήταν μέσα στη λαδίλα. Έβλεπες τον πάτο από το πιάτο και σε έπιανε απελπισία…

Επίσης, όλα ήταν τηγανισμένα μέσα σε ζύμη, είχε χρησιμοποιηθεί προφανώς το ίδιο κουρκούτι. Είχαν την ίδια εμφάνιση και –δυστυχώς- σχεδόν την ίδια γεύση. Επίσης η μεγάλη αστοχία ήταν ότι αν και ήταν ψημένα εξωτερικά, το εσωτερικό τους ήταν σχεδόν ωμό (κολοκυθάκι) ή άλιωτο (τυρί). Μάλλον τα βάζουν σε πολύ δυνατή φωτιά και για λίγο.

Τα πρώτα συμπλήρωσε μία σαλάτα με λάχανο, καρότο, μαρούλι, κρεμμυδάκι και μερικές ελίτσες. Δυστυχώς επίσης εντελώς επίπεδη και αδιάφορη.

Ό,τι πήραμε από ορεκτικό ήταν απλώς διεκπεραιωτικό (εκτός από τους κολοκυθοκεφτέδες) και σου έδιναν την αίσθηση του τυποποιημένου και ετοιματζίδικου.

Κι έρχομαι τώρα στο κυρίως θέμα. Στη ψητό! Στα κρέατά τους για τα οποία φημίζονται. Πήραμε ποικιλίες κρεατικών. Ήρθαν μερικές γεμάτες πιατέλες. Είχαν μπουκίτσες από κοτόπουλο, μπιφτέκια (αν και μάλλον και σε γεύση και σε υφή παρέπεμπαν σε κεμπάπ), κάποιες άλλες μπουκίτσες που μας έβαλαν σε κουβέντες για το αν ήταν χοιρινό ή μοσχάρι κι από ένα μεγάλο κομμάτι ψαρονέφρι. Όλα αξιοπρεπέστατα αλλά κανένα από αυτά δεν με ενθουσίασε. Κανένα από τα κρέατά τους δεν το βρήκα ούτε πολύ τρυφερό ούτε αριστοτεχνικά ψημένο.

Προέρχομαι από οικογένεια ψηστάδων και έχω ψηλά στάνταρ στο τι περιμένω και τι θα ήθελα να φάω. Η σχάρα, όσο απλή κι αν φαίνεται σαν διαδικασία ψησίματος, τόσο τέχνη πρέπει να έχει ο ψήστης για να μη στεγνώσει το κρέας του. Θα ήμουν άδικος να πω ότι ήταν στεγνά τα κρέατά τους, αλλά σίγουρα δεν πήγαιναν κι ένα βήμα παραπάνω που θα σε έκαναν να τα ξεχωρίσεις και λατρέψεις. Σύντομη η ανάμνηση από ό,τι δοκίμασα εκεί θα θαφτεί στα μονοπάτια της μνήμης μου μαζί με άλλα πολλά που ούτε χρειάζεται ούτε θα ήθελα να ανασύρω…

Στο τέλος ήρθε πλούσιο κέρασμα. Πιάτα με φρούτα (μπανάνα και μήλο), χαλβάς σιμιγδαλένιος με κανέλα και λουκουμάδες (με μέλι και με σοκολάτα). Όλα αυτά σε επαρκέστατη ποσότητα για να κλείσει γλυκά (σχεδόν λιγωτικά) το γεύμα.

Με τόση ζάχαρη και τηγάνι, καλύτερα να αποφευχθεί το όποιο check up εξετάσεων για τουλάχιστον 10 ημέρες!

Γενική εικόνα. Τα ορεκτικά τους δεν με ικανοποίησαν και τα κυρίως δεν με ενθουσίασαν. Για να είμαι ειλικρινής, έκανα δύο μέρες να συνεφέρω το στομάχι μου από την αίσθηση λιπαρότητας. Σε αυτό ίσως ευθυνόμαστε κι εμείς που πήραμε ότι υπήρχε σε τηγάνι… Παρόλα αυτά, ίσως ξαναπάω (αν μου δοθεί με κάποιο τρόπο η ευκαιρία και χωρίς να το επιδιώξω…) για να του δώσω μία ακόμα ευκαιρία γιατί έχω την εντύπωση ότι ίσως ήταν μία άτυχη βραδιά. Όταν θα ξαναπεράσω το κατώφλι τους, θα αποφύγω ότι έχει σε σχέση με το τηγάνι για τα ορεκτικά τους και θα ελπίζω για κάτι πιο πετυχημένα ψημένο στα κρέατά τους.
Όμως η κριτική μου έχει να κάνει με την συγκεκριμένη επίσκεψη η οποία μάλλον δεν στέφτηκε από επιτυχία…

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Αποφασισαμε με την συντροφια μου να παμε στο καλυψω ενα βραφδακι καθημερινης για να γλητωσουμε το μαγειρεμα οι νυκοκοιρες αλλα και για να βγουμε λιγο εξω.

Το μαγαζι ειναι πολυ μεγαλο για την περιοχη και εχει απειρα τραπεζια στην αυλη ενα πηγαδι στην μεση και δεν τρα που κανουν την εικονα πολυ καλη. Εξισου μεγαλο πρεπει να ειναι και το εσωτερικο στο οποιο ομως δεν κατσαμε οποτε δεν μπορω να εχω αποψη

Γενικα ειναι ενας ανετος χωρος που ο καθενας μπορει να κατσει ανετα
Μεσα στο μαγαζι γυρανε συνεχεια παρα πολλα γκαρσονια ( περιπου τεσσερις η πεντε ) οποτε ποτε δεν δυσκολευεσαι να παραγγειελεις κρασι η καποιο μεζε
Σαν φαγητο πηραμε μια αναμικτη σαλατα λαχανο καροτο και μια χωριατικη που δεν ηταν κατι ιδιαιτερο μια μεριδα τυροπιτακια καλα μια μεριδα λουκανικο μετριο σαν γευση και ενα τζατζικι που θα μπορουσε να ειναι και ετοιμο απο σουπερ μαρκετ

Απο κυριως πηραμε μια μπιφτεκια που ηταν παραψημενα μια μπουκιτσες κοτοπουλο που δεν ηταν νοστιμες μια μεριδα συκωτι που ηταν απο τα πιο νοστιμα πιατα οχι μονο του μαγαζιου αλλα και γενικα και μια μεριδα ψαρονεφρι παρα πολυ καλο κι αυτο

Στο τελος σε κερνανε και λουκουμαδες με μελι και σοκολατα
Ο λογαριασμος πολυ κατω απο τα 80 ευρω που ειναι ενα ποσο πολυ καλο για ολα αυτα που φαγαμε το ψημενο ψωμι και το κρασι που ηπιαμε
Γενικα ειναι ενα μαγαζι που αξισει να πας να φας

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Καλυψω. Ταβερνα κρεατικων στο π φαληρο πισω απτο ΡΕΑ.
Ευκολη προσβαση κ παρκιν απλετο στους γυρω δρομους.

Χωρος μισος "εξωτερικος" με χαμηλα φυτα να προσφερουν καλυψη απτο πεζοδρομιο κ ο υπολοιπος εσωτερικος με "βαρυα" διακοσμηση πετρας κ ξυλου.

Το μενου ειναι σχεδον πανομοιοτυπο της μυρτιας αν πατε στη δευτερη ξερετε τι να περιμενετε κ στην καλυψω. Απο τα μπλοκακια κ το ψωμι μεχρι τις μεριδες κ την τιμη.
Δεν εχω καποια διαφορα να αναφερω, σωστη ποιοτητα, καλο ψησιμο, ικανοποιητικες μεριδες που χορταινουν το ματι. Φημες λενε οτι ειναι συγγενικα προσωπα οι ιδιοκτητες εκατερωθεν. Δεν γνωριζω. Αυτο που ξερω ειναι οτι αξιζει την επισκεψη σας αν βρεθειτε προς τα κει κ θελετε να φατε κρεατικο σε ανοιχτο χωρο, πχ το καλοκαιρι.

Το σερβις τυπικο κ σωστο.

κερασμα λουκουμαδες μερεντα μελι η χαλβας κλασσικα.

Τιμη κανα 15αρι-19αρι με οτι πιειτε μεσα.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Ως αγαπημένη μου συνήθεια, Κυριακή μεσημέρι ψάχνουμε ένα όμορφο μέρος για να απολαύσουμε το φαγητό μας και να ξεχαστούμε από τη ρουτίνα της εβδομάδας που έρχεται. Επειδή η Κυριακή είναι η μοναδική ημέρα που είμαι εντελώς ξένοιαστη, θέλω το μέρος που θα επισκεφτώ να το ευχαριστιέμαι από κάθε άποψη, γι αυτό πάντα καθοδηγούμαι από το αγαπημένο μου ask, που σχεδόν ποτέ δεν κάνει λάθος!

Αυτή τη φορά, επειδή συναντήσαμε έναν φίλο κοντά στην περιοχή, μας παρότρυνε να επισκεφθούμε την Καλυψώ, εκθειάζοντας το φαγητό και τονίζοντας μας ποια πράγματα έπρεπε να παραγγείλουμε, γιατί ήταν must. Αφού το τσέκαρα στο ask, ήξερα πως δεν έπρεπε να περιμένω και πολλά, αλλά λέω, δε βαριέσαι, ας δοκιμάσουμε.

To μέρος ήταν κατακλυσμένο από κόσμο, κυρίως από οικογένειες και τεράστιες παρέες που αποτελούνταν από παππούδες μέχρι δισέγγονα. Ένας πολύ περιποιημένος και ευγενικός κύριος, μας εξυπηρέτησε σχεδόν αμέσως και μας οδήγησε σε ένα άνετο τραπέζι.

Στο τραπέζι προσγειώθηκε ένα στυλό και ένα μπλοκάκι που περιλάμβανε μια λίστα με το φαγητό που καλούμασταν να διαλέξουμε. Πρώτο αρνητικό, πουθενά δεν αναγραφόταν οι τιμές των φαγητών. Στη συνέχεια μας έφεραν νερό σε κανατούλα, το ψωμί έπρεπε να το μαρκάρουμε στη λίστα για να μας σερβιριστεί. Παραγγείλαμε τα κλασσικά πράγματα που παραγγέλνεις σε ένα τέτοιου είδους μαγαζί. Πατάτες τηγανητές, τζατζίκι, κολοκυθοκεφτέδες, τηγανόψωμο, λουκάνικο και μία μπριζόλα μοσχαρίσια γάλακτος, την οποία μας πρότεινε ο σερβιτόρος, ως ζουμερή και νοστιμότατη.

Δεύτερο και πιο σημαντικό κατά τη γνώμη μου αρνητικό: Μέσα σε 2 λεπτά είχαν προσγειωθεί στο τραπέζι, πρώτα το λουκάνικο, η μερίδα πατάτες, το τζατζίκι, το ψωμί και οι κολοκυθοκεφτέδες. Γι' αυτό και μόνο τον λόγο, κόβω μια ντοματούλα από την εξυπηρέτηση.

Πραγματικά, είναι ότι χειρότερο μπορείς να μου κάνεις όταν βγαίνω έξω για φαγητό. Αρχικά με αγχώνει, νιώθω λες και πρέπει να φάω γρήγορα και να φύγω, και το κυριότερο, δεν μπορώ με τίποτα να απολαύσω και να ευχαριστηθώ το φαγητό μου κατ' αυτόν τον τρόπο, όσο καλό και να είναι.
Ξ
εκινήσαμε λοιπόν, από το ψωμάκι, 2 μεγάλες φέτες ψημένες με λάδι, μετρημένες δηλαδή. Σημειώνω, πως αυτό το πράγμα, μπορώ να το φάω σκέτο και να είμαι και ευχαριστημένη, γι αυτό μου τη χάλασε κάπως που διαπίστωσα πως μόνο μια φέτα ψωμιού μου αντιστοιχεί.

Το τζατζίκι και οι φρέσκιες πατατούλες, ήταν μια χαρά ικανοποιητικά, οι κολοκυθοκεφτέδες τίποτα το ιδιαίτερο, το λουκάνικο νοστιμότατο.

Στα επόμενα τρία λεπτά ήρθε και το τηγανόψωμο με την μπριζόλα. Τι να πω γι αυτά τα δύο πιάτα. Το τηγανόψωμο, ήταν σίγουρα κατεψυγμένο και πέρασε μια βόλτα από ένα κουρασμένο (για υπερκόπωση μιλάμε) λάδι. Καμία νοστιμιά. Έφαγα ένα κομματάκι, κι αυτό γιατί πεινούσα. Και τώρα η μεγαλύτερη αποτυχία του γεύματος. Αυτή η μπριζόλα, δεν ξέρω καν αν ήταν όντως μοσχαρίσια, ήταν σαν λάστιχο, πολύ λιπαρή και με πολύ κακή γεύση. Μια μπουκιά έφαγα και την παραχώρησα στον συνοδό μου, ο οποίος την έφαγε λόγω πείνας.

Αφού τελειώσαμε, σχετικά γρήγορα, ο σερβιτόρος, πολύ ευγενικός και εξυπηρετικός, μας μάζεψε τα πιάτα και μας ρώτησε αν θέλουμε λουκουμάδες με σοκολάτα ή μέλι. Διαλέξαμε τη σοκολάτα και σε λίγο είχαμε μπροστά μας, καθαρισμένα μια μπανάνα, ένα μήλο και ένα πιάτο με λουκουμάδες περιχυμένους με μπόλικη μερέντα. Μου θύμισαν αυτούς που έτρωγα στο λούνα παρκ όταν ήμουν μικρή και τους ευχαριστήθηκα αρκετά.

Όταν ζητήσαμε το λογαριασμό, περίμενα πως δεν θα λάβουμε απόδειξη, αλλά έκανα λάθος. Όλα αυτά μαζί με μία μπυρίτσα, κόστισαν 40 ευρώ. Δεν έχω κανένα πρόβλημα να πληρώσω τόσα χρήματα και παραπάνω, αν ευχαριστηθώ το φαγητό και περάσω όμορφα στο χώρο που βρίσκομαι.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Βρεθήκαμε στην ΚΑΛΥΨΩ μεσημέρι Σαββάτου, 15/11/14, 4 άτομα χωρίς κράτηση. Η πρώτη σκέψη που μου ήρθε στο μυαλό όταν είδα το χώρο, ήταν ότι έχουμε να κάνουμε με μία κλασσική οικογενειακή ταβέρνα. Και όντως τα πράγματα κάπως έτσι εξελίχθηκαν.

Ο χώρος υποθέτω πως έχει δημιουργηθεί εδώ και αρκετά χρόνια, αλλά όλα όσα παρατήρησα ήταν πολύ προσεγμένα, ενώ μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση τα στιβαρά ξύλινα τραπέζια. Στα πολύ θετικά, επίσης, θα πρέπει να καταχωρηθεί η ύπαρξη ξεχωριστού χώρου για τους καπνίζοντες, όπως και οι ωραίες επιλογές στη μουσική!

Η εξυπηρέτηση είναι γρήγορη, ευγενική και φιλική. Σημαντικό μειονέκτημα στο πακέτο του σέρβις αποτελεί το γεγονός ότι δεν υπάρχει κατάλογος με τα πιάτα και την τιμή τους, αλλά ένα «παραγγελιόχαρτο» στο οποίο σημειώνεις – τικάρεις τα πιάτα που επιθυμείς.

Εμείς επιλέξαμε χωριάτικη σαλάτα, κεφαλοτύρι σαγανάκι, κολοκυθοκεφτέδες, τζατζίκι, λουκάνικο χωριάτικο, πανσέτες, ψαρονέφρι και κεφτεδάκια. Χωρίς κάτι από τα παραπάνω να είναι εξαιρετικό, όλα ήταν περιποιημένα και νόστιμα, τα δε κρέατα πολύ ωραία ψημένα στα κάρβουνα.

Επίσης, πήραμε μισό κιλό λευκό κρασί χύμα κι ένα αναψυκτικό. Το νερό ήρθε σε κανάτα.

Στο τέλος, μας κέρασαν λουκουμάδες, πολύ νόστιμους, με μέλι και με σοκολάτα, φρούτα, καθώς και σιμιγδαλένιο χαλβά.

Για όλα τα παραπάνω, η απόδειξη ήρθε στα €56,00. Το συνιστώ λοιπόν για μία ωραία, ήρεμη και χωρίς εκπλήξεις οικογενειακή ή «παρεΐστικη» έξοδο για φαγητό.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Επισκεψη στο Καλυψω μια καθημερινη βραδυ παρεα πεντε ατομων! Περναμε συχνα απο το μαγαζι και παντα εχει κοσμο, ομως ποτε δεν τυχαινε να το επισκεφθουμε.

Αρχικα ο χωρος σε παραπεμπει σε κλασικη ταβερνα, τα πολλα φωτακια τα λουλουδια ειναι γενικα πολλα και με την κιτρινη αποχρωση του φωτισμου ειναι απιστευτα κουραστικα. Η εξυπηρετιση απο το σερβις πολυ καλη και γρηγορη! Μεγαλο μειονεκτιμα τα παραγγελιοχαρτα πανω στο τραπεζι οπου σημειωνεις απο τα τυπομενα πιατα πια θελεις... ουτε τιμες ουτε τιποτα... εσυ και το χαρτι.
Το ψωμι....5φετες περασμενες στην σχαρα λαδοριγανη, για σαλατα επιλεξαμε χωριατικη, καλη ποσοτητα, ντοματοκεφτεδες και κολοκυθοκεφτεδες τιποτα το ιδιαιτερο γευστικα, η τυροκαυτερη ισως η χειροτερη που εχω φαει, τα χορτα ηταν τουλαχιστον δυο ημερων.

Παμε στα κυριως τωρα... Πρωτη φορα βλεπω κυριως χωρις την παραμικρη γαρνιτουρα να το συνοδευει.... γεμιστο μπιφτεκι λοιπον καλο, μοσχαρισια μπριζολα αντι για medium well... ηταν καλοψημενη και με περισσοτερο λιπος αποσο γνωριζω οτι εχουν οι μοσχαρισιες, τελος μοσχαρισιο συκωτι, γευστικοτατο και ψημενο οπως επρεπε, το μονο πιατο που αξιζε. Τελος πηραμε κρασακι.

Γι' αυτα πληρωσαμε 72ευρω... οι λουκουμαδες στο τελος και τα φρουτα ηταν οτι επρεπε. Τελος η απόδειξη ήρθε αφού πληρώσαμε, ήρθαν και τα ρέστα και αναγκαστήκαμε να την ζητήσουμε. Value for money καθολου καλο... δεν θα ξαναπηγαινα εκτος και αν δεν εχω αλλη επιλογη.

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Π.Φάληρο, Αθήνα

Το μαγαζί αυτό το επισκέπτομαι αρκετά συχνά.. Είναι ένα μαγαζί το οποίο έχει κλασσικά φαγητά και όχι τίποτα γκουρμέ. Από ορεκτικά τα αγαπημένα μου είναι οι κολοκυθοκεφτέδες και τα μπαστούνια δηλαδή τυρί τυλιγμένο σε ζαμπόν.

Επίσης τα κρέατα του είναι πολύ ωραία κυρίως η χοιρινή μπριζόλα και το μπιφτέκι κοτόπουλο το οποίο είναι σίγουρα το καλύτερο που έχω φάει. Από σαλάτες έχει απλές όπως λάχανο- καρότο, χωριάτικη κ. α. Θα μου άρεσε να είχε και άλλες σαλάτες το μενού όπως του σεφ ή σαλάτα Καίσαρα.

Ο χώρος είναι λίγο παλιομοδίτικος για τα γούστα μου αλλά δεν με πειράζει και τόσο. Το σέρβις είναι πολύ καλό και σχετικά γρήγορο. Στο τέλος σε κερνάνε ή φρούτα εποχής ή χαλβά ή λουκουμάδες με μέλι ή σοκολάτα. Ότι επιθυμεί ο καθένας.

Αξίζει μια επίσκεψη.