ΙΩΝΙΑ

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία

Ιωνίας 51, Ν. Σμύρνη [Χάρτης]
  210 300 1590   για τηλ. κρατήσεις μέσω e-table.gr

Οβελιστήριο - ψησταριά στη μικρή πλατεία Ηρώων Πολυτεχνείου. Κάθε μέρα ανοιχτά.
Γράψε τη δική σου κριτική

Ταβέρνες & Ψητοπωλεία - Ν.Σμύρνη, Αθήνα

Η Ιωνια ειναι απο τα πιο παλια σουβλατζηδικα της Ν. Σμυρνης, μια απο τις πιο σταθερες επιλογες για να φαει κανεις χωρις γευστικο ρισκο, αλλα και χωρις τρελλες απαιτησεις.

Σταθερη αξια της περιοχης, παραδοσιακο στυλ, χωρις υφος και φαμφαρες. Ο χωρος ειναι απο λιτος εως αδιαφορος, κλασσικου τυπου ψητοπωλειο, που δυσκολα θα κατσει κανεις να φαει εκει, εκτος αν το φερουν οι συνθηκες.
Την επελεγα παρα πολλα χρονια για ντελιβερι γιατι συνηθως την ωρα της τρελλης πεινας, δεν ηθελα να ρισκαρω να δοκιμασω κατι αλλο και να απογοητευτω κι ετσι επαιρνα απο ενα μαγαζι που ηξερα οτι θα φαω αξιοπρεπες σουβλακι, αλλα οπως σας ειπα οχι τιποτα απογειωτικο.

Για μια περιοδο πηγαιναμε σταθερα καθε εβδομαδα για φαγητο εκει με 10-15 ατομα, μετα απο μαθημα που παρακολουθουσαμε πλησιον και μας βολευε ο χωρος, αφου ηταν σε αποσταση 5 λεπτων και συνεδιαζε φαγητο, ποτο και απαιτουσε μικρο budget. Παντα τρωγαμε καλα και σχετικα γρηγορα, ειχε καταντησει ομως ανεκδοτο στην παρεα το ποσο χυμα ηταν το προσωπικο και συγκεκριμενα ο μεγαλυτερος σε ηλικια κυριος που μας σερβιριζε. Μολις γεμιζε λιγο η σαλα και η δουλεια γινοταν πιο απαιτητικη, δεν υπηρχε περιπτωση να μην χαθει η μπαλα στην εξυπηρετηση και να μην επικρατησει ασυνεννοησια. Παρολα αυτα υπηρχε καλη διαθεση και φευγαμε σχετικα ευχαριστημενοι.

Στο παρελθον με ειχε απογοητευσει το συγκεκριμενο μαγαζι καποιες φορες που τα σουβλακια μου ειχαν ερθει κρυα και αναγκαζομουν να τα ζεστανω. Αυτο ομως που δεν μου εχει ξανατυχει πουθενα αλλου ειναι το παρακατω γεγονος.. Παραγγελνω μια φορα στο σπιτι μεριδα γυρο και μενω αναυδη οταν διαπιστωνω πως η ποσοτητα του γυρου ηταν στην κυριολεξια 4-5 πηρουνιες και ολο το υπολοιπο κεσεδακι γεματο πατατες, κρεμμυδια και σαλατικα. Η τιμη της μεριδας 7 ή 7,5 ευρω, δεν θυμαμαι ακριβως. Με αφορμη αυτο το post, να πω οτι ειναι γενικος κανονας τελικα πως στα περισσοτερα μαγαζια δεν συμφερει καθολου να παιρνεις μεριδα γυρο, γιατι ειναι παντα πολυ λιγοτερη η ποσοτητα σε κρεας, απο οτι αν παρεις τυλιχτα και η τιμη πολυ υψηλοτερη.

Δυστυχως δεν ειναι καθολου το φορτε μου να κανω παραπονα, μιας και εργαζομουν παρα πολλα χρονια στο χωρο του επισιτισμου και νοιωθω μια ιδιαιτερη συμπαθεια στους αντιστοιχους εργαζομενους, με αποτελεσμα να πιανομαι κοροιδο αρκετα συχνα. Επειδη ομως δεν ισχυει το ιδιο και με τη μητερα μου η οποια ειχε εξαγριωθει βλεποντας την ακριβοπληρωμενη... ΜΙΝΙ μεριδα μου, τους τηλεφωνει εκεινη να παραπονεθει. Εδω να σημειωσω οτι στα στοιχεια του σπιτιου μου πρεπει να φαινεται οτι εχουμε παραγγειλει 100αδες φορες μεσα στα χρονια, αλλα και η πρωτη να ητανε, ως επαγγελματιες δεν επρεπε να μας αντιμετωπισουν σε καμια περιπτωση κατ αυτον τον τροπο. Αφου μεσολαβει λοιπον μια στιχομυθια του τυπου τοση ειναι η κανονικη μεριδα και δεν ηταν λιγη κτλ, η λυση που προτεινουν ειναι οτι θα σας στειλουμε αλλη ΜΙΣΗ μεριδα!!! Και πραγματικα, μεσα σε λιγη ωρα ηρθε παλι το ντελιβερι με αλλες 3-4 πιρουνιτσες σκετο γυρο μεσα σε μια συσκευασια...

Δεν εχω ξανανοιωσει τοσο ασχημα απο σταση μαγαζιου, γιατι ειλικρινα αισθανθηκα επετης και 'η γυφτισσα που πηρε να κανει παραπονα για λιγο γυρο', την στιγμη που τους εχω δωσει τοσα χρηματα μεσα στα χρονια και δεν εχω παραπονεθει ποτε ξανα για τιποτα. Δεν ειναι οτι εστειλαν λιγο ακομα γυρο, ετσι κι αλλιως δεν ηταν σωστο να στειλουν ολοκληρη μεριδα (η μηπως ηταν, απο τη στιγμη που ημουν τοσο καλη πελατισσα και εγω και η οικογενεια μου?), αλλα το απαξιωτικο στυλακι του συγκεκριμενου κυριου που τυγχανει να ειναι ο ιδιοκτητης της Ιωνιας κατα την διαρκεια του τηλεφωνηματος. Αν θεωρουν οτι δεν εχουν αναγκη απο ενα πελατη, σιγουρα κι εγω δεν εχω αναγκη απο ενα μαγαζι... Εφοσον λοιπον πιστευουν σαν επιχειριση οτι συμφερει πιο πολυ να σε ξενερωσουν και να μην τους προτιμησεις ποτε ξανα, απο το να χαλαλησουν λιγο κρεατακι παραπανω στη μεριδα, it's ok with me!!!