Ατμόσφαιρα περασμένων εποχών και εξειδίκευση στο μπακαλιάρο. Και μεσημέρι. Κλειστά Δευτέρα.

04 Απρ 2015

Ξαναμπαίνω στην παρέα μετά απο μεγάλη αποχη απο εξόδους λόγω κάποιας επέμβασης.
Παρέα εξι ατόμων Παρασκευή βράδυ και κάποιος ρίχνει την ιδέα να πάμε στην Πλάκα για φαγητό σε στη συγκεκριμένη ταβέρνα γιατί είχε καλή ποιότητα και θα κάναμε και τη βόλτα μας στα γραφικά σοκάκια της.
Εγώ μόλις άκουσα για φαγητό στην πλάκα είχα τις ενστάσεις μου, αλλά δεν είπα τίποτα γιατί όλοι οι υπόλοιποι συμφωνούσαν.
Πήγαμε με δυο αυτοκίνητα ελεύθερο πάρκιν δεν το συζητάμε σ αυτή την περιοχή οπότε αναγκαστικά πληρώσαμε ευτυχώς που υπάρχει και αυτή η λύση.

Το μαγαζί βρίσκεται στην Κυδαθηναίων και είναι υπόγειο. Πολύ παλιά ταβέρνα φημισμένη για το μπακαλιάρο εξ ου και το όνομα.
Ο χώρος έδειχνε φρέσκος πρόσφατα ανακαινισμένος με ξύλινα τραπεζάκια σε απόχρωση του πράσινου και καρέκλες καφενείου. Ο εξαερισμός επαρκής δεν ένιωθες να σε πνίγει το υπόγειο. Βαρέλια που κάποτε ήταν γεμάτα με κρασί στο κάτω επίπεδο αλλά τώρα απλά διακοσμούν το χώρο.

Παραγγείλαμε αρκετά πιάτα στη μέση αλλά θα αναφερθώ σε αυτά που δοκίμασα. Ο μπακαλιάρος με κουρκούτι σωστά τηγανισμένος και σωστά ξαλμυρισμένος. Το λέω γιατί έχω φάει και λύσσα και εντελώς ανάλατο πολλές φορές.
Χόρτα απλά καλά.
Σκορδαλιά νόστιμη αλλά την προτιμάω με ψωμί και όχι με πατάτα.
Καλαμάρι ψητό στη σχάρα κλασικό.
Τζατζίκι με έντονο το σκόρδο όπως μου αρέσει.
Κολοκυθοκεφτέδες νόστιμοι αλλά είχαν τηγανιστεί παραπάνω και άφιναν μια πικρίλα στο τέλος.
Το κρασί λευκό αρκετά καλό και χωρίς πονοκέφαλο.

Γενικά ούτε άκουσα κανέναν απο την παρέα να ενθουσιαστεί αλλά ούτε παραπονέθηκε κανένας για κάτι. Νομίζω για Πλάκα μια χαρά ήταν
. Το σέρβις ικανοποιητικό και ο λογαριασμός 18 ε το άτομο περίπου με κρασιά και μπύρες.

12 Ιαν 2015

Σήμερα βρέθηκαμε την οικογένειά μου στην Πλάκα και αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το συγκεκριμένο εστιατόριο μόνο για τη φήμη που έχει. Ομολογώ όμως πως τουλάχιστον από τα πιάτα που δοκιμάσαμε δεν ικανοποιήθηκα. Το όνομα του μαγαζιού σε προδιαθέτει ότι θα φας έναν πολύ καλό μπακαλιάρο. Αντιθέτως ο μπακαλιάρος ήταν η μεγαλύτερη απογοήτευση.

Ηταν καλυμμένος από μια παχιά κρούστα κουρκούτι γεμάτη λάδι, και ο μπακαλιάρος δεν ήταν φιλέτο αλλά γεμάτος κόκαλα, οριακά ψημένος και με την πέτσα!!! Δυσκολευτήκαμε να τον φάμε αλλά επειδή ήταν η τιμή του τσουχτερή 9.20 δύο κομμάτια μπακαλιάρου κάναμε πως δεν συνέβαινε τίποτα. Η σκορδαλιά που συνόδευε τον μπακαλιάρο ήταν φτιαγμένη με πατάτα που εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει καθόλου.

Οι κολοκυθοκεφτέδες και το τζατζίκι ήταν καλά, οι τηγανιτές πατάτες φρέσκες αλλά βουτηγμένες στο λάδι. Για 3 μερίδες μπακαλιάρο, 1 τζατζίκι, 1 κολοκυθοκεφτέδες, 1 σκορδαλιά, 1 μερίδα τηγανιτές πατάτες καμία μπύρα πληρώσαμε 50 ευρώ αρκετά χρήματα για αυτό που προσφέρει το εστιατόριο.

Είμαι σίγουρη ότι δεν ξεκίνησε έτσι η Ταβέρνα και δεν είχε όνομα τυχαία. Απλά οι σημερινοί ιδιοκτήτες θα πρέπει να τιμούν και να σέβονται τους κόπους των προγόνων τους. Λυπάμαι αλλά δεν θα ξαναπάω.

02 Μάρ 2014

Λόγω των τελευταίων ημερών της Αποκριάς, αποφασίσαμε, με την παρέα, να περπατήσουμε στην Πλάκα, την ΠΑ 28/2/2014, και να καταλήξουμε στο γνωστό γραφικό μεζεδοπωλείο που καταφέρνει και διατηρείται στον ίδιο υπόγειο χώρο για πολλές δεκαετίες και φέρνει μνήμες από την παλιά (και τελείως διαφορετική) Αθήνα. Δυστυχώς, η εικόνα, που αντικρίσαμε στη βόλτα μας, ήταν τελείως απογοητευτική, σε σχέση με εκείνη που θυμόμασταν από παλαιότερες εποχές.

Οι περιπατητές ελάχιστοι και δεν συναντήσαμε κανένα ντυμένο μασκαρά ή έστω με μια μάσκα και μια κορδέλα. Θυμάμαι τις εποχές που κατεβαίναμε στην Πλάκα για να περπατήσουμε ανάμεσα στους μασκαράδες, να πειράξουμε και να μας πειράξουν και, γενικά, να διασκεδάσουμε με την ευκαιρία της Αποκριάς. Πολύ λίγα μαγαζιά είχαν κόσμο αλλά και όπου υπήρχε κόσμος ήταν λίγα τραπέζια πιασμένα. Αλλά αρκετά με το ... offtopic.

Είχαμε αρκετά χρόνια να επισκεφθούμε το μαγαζί και οι τρεις άντρες της παρέας κουβαλούσαμε πάντα τις μνήμες από τις εποχές που πηγαίναμε στο Α' Γυμνάσιο (λίγο πιο κάτω) και περνούσαμε οπωσδήποτε μπροστά από το υπόγειο. Η εικόνα που αντικρύσαμε ήταν πολύ ευχάριστη, αφού η πρώτη και κύρια αίθουσα ήταν απλά διακοσμημένη με μεγάλες φωτογραφίες με επώνυμους της εποχής (ανάμεσά τους, βέβαια, και ο γυμνασιάρχης Βρυχέας αλλά και ο Ορέστης Μακρής, κάτοικος τότε της Πλάκας) και διακριτικά διαχωρισμένη από την πολύ καθαρή κουζίνα, με γυάλινη κατασκευή.

Στη δεύτερη αίθουσα, που είναι μερικά σκαλοπάτια πιο κάτω από την κύρια εξακολουθούν να υπάρχουν, ως απλή διακόσμηση πλέον, τα ξύλινα βαρέλια που ήταν γεμάτα κρασί στις παλαιότερες εποχές και γινόταν τεράστια επιχείρηση κάθε φθινόπωρο για να βγουν στο δρόμο, να καθαριστούν, να επισκευαστούν και να επιστρέψουν στη θέση τους. Υπάρχει μια ακόμη αίθουσα στα αριστερά στην οποία μαζεύονταν παλαιότερα ηλικιωμένοι. Είχαμε τη χαρά να συναντήσουμε και να μιλήσουμε αρκετά με τους ιδιοκτήτες του μαγαζιού και συγκεκριμένα την κόρη Δαμίγου με το σύζυγό της, οι οποίοι φαίνεται ότι καταβάλουν μεγάλη προσπάθεια για να διατηρήσουν ζωντανό αυτό το θρύλο. Με ικανοποίηση παρατήρησα ότι στο δίωρο της παραμονής μας αρκετά από τα τραπέζια της κύριας αίθουσας φιλοξένησαν πελάτες, μερικοί από τους οποίους ήταν τουρίστες.

Για σαλάτα παραγγείλαμε πατζάρια (2*4€) επειδή ταιριάζουν με τη σκορδαλιά και το μπακαλιάρο και για ορεκτικά ένα χταπόδι ψητό (7,50€), πατάτες τηγανιτές (3,20€), που είναι κομμένες με το χέρι και τηγανίζονται εκείνη την ώρα, και κεφτέδες (5,70). Οι επιλογές μας στα κύρια πιάτα ήταν 2 μερίδες μπακαλιάρος τηγανιτός (8,80), με συνοδεία σκορδαλιάς (3*3,10), ένα καλαμάρι ψητό στη σχάρα (7,50) και ένας κόκκορας (μπούτι) με μακαρόνι χοντρό (8,00). Όλα τα πιάτα ήταν νοστιμότατα, γευστικά και καλομαγειρεμένα.

Ήπιαμε ένα κιλό κρασί (7) και μια μπύρα (2,50 είχε μόνο Βεργίνα). Για επιδόρπιο είχαμε γιαούρτι με μέλι (2*3,30) και ένα μπακλαβά (3,30) και στο τέλος μας προσφέρθηκε ένα σφηνάκι. Ο λογαριασμός ήταν 91,20 που αντιστοιχεί σε 18€ περίπου/ άτομο συμπεριλαμβανομένων και των ποτών και 16€ χωρίς τα ποτά. Εκ των υστέρων, νομίζω ότι θα μπορούσαμε να είχαμε παραγγείλει λιγότερα πιάτα ή/και μερίδες γιατί, όταν φύγαμε, περπατήσαμε αρκετά (παρά το ψιλόβροχο) για να χωνέψουμε.

Η εξυπηρέτηση από το σερβιτόρο και το βοηθό του ήταν πολύ ικανοποιητική και το βλέμμα τους ήταν διαρκώς στραμμένο στην αίθουσα για να καλύπτουν τις ανάγκες των πελατών. Στα συν του σερβιτόρου και η άψογη επικοινωνία του με τους αγγλόφωνους πελάτες του διπλανού τραπεζιού.

Γενικά, η εντύπωση από τη χθεσινή έξοδο περιλάμβανε αφενός μεν την απογοήτευση από την εικόνα της Πλάκας, αλλά, σαν ανταμοιβή, μας επιφύλαξε τις γεύσεις και το καλό φαγητό στο συγκεκριμένο μεζεδοπωλείο.

26 Ιαν 2013

Επισκευθηκαμε το συγκεκριμενο μαγαζακι τις μερες των Χριστουγεννων. Πολυ καλη εντυπωση, υπεροχος χωρος, γραφικο και παραδοσιακο μαγαζακι. Οι γευσεις του πολυ καλες.

Το μονο που μας "απογοητευσε" ηταν η φαβα που φαινοταν στην κουζινα. Φαινοταν ξεραμενη και ηταν το 1ο πραγμα που ειδαμε με το που μπηκαμε γιατι η κουζινα φαινεται απο τα σκαλια της εισοδου. Δεν την πηραμε βεβαια αλλα ευτυχως ολα τα υπολοιπα μας αποζημιωσαν!

26 Δεκ 2012

Ενω θα μπορουσε να ειναι μια καλη κ τιμια προταση για την περιοχη καποια τρανταχτα φαουλ το ριχνουν στην μετριοτητα...

Οταν λοιπον δεν μπορεις να κουμανταρεις την σχαρα σου κ να μην τρωει ο πελατης μαζι με το καλαμαρι την καρβουνιλα της σχαρας τοτε τι να τον κανω τον καλο τηγανητο μπακαλιαρο σκορδαλια...

οταν η χειροποιητη οπως γραφεις στον καταλογο ταραμοσαλατα σου ειναι στοκος για οικοδομη τι να τα κανω τα νοστιμα αν κ μονο 4 μικρα ντολμαδακια...

οταν ο βοηθος σερβιτορου που μαζευει τα τραπεζια βαζοντας τα δαχτυλα του μεσα σε πιατα κ ποτηρια σου φερνει τις τηγανητες πατατες με το δαχτυλο μεσα στο πιατο τι να το κανω το δειγμα κερασματος στο τελος με τον χαλβα που δεν εφτανε ουτε για μια μπουκια στον καθενα (5 ατομα)...

κ οταν σε τετοιες εποχες κυριε επιχειρηματια χρεωνεις ''δωρο χριστουγεννων'' 8% επι του συνολου τι να τα κανω τα 17ε το ατομο...

μερικοι ειναι αμετανοητοι ομως ευτυχως υπαρχουν ακομα πελατες με στοιχειωδεις απαιτησεις...

15 Δεκ 2012

Πάντα όταν βρίσκομαι στην περιοχή της Πλάκας και θέλω να φάω, πηγαίνω στο υπόγειο του Δαμίγου για πεντανόστιμο μπακαλιάρο. Ο χώρος δεν είναι τίποτα το εξαιρετικό, ένα απλό υπόγειο είναι αλλά αποπνέει μια ατμόσφαιρα παλιάς Αθήνας.

Ο μπακαλιάρος του Δαμίγου είναι όπως ακριβώς τον θέλω. Δεν είναι τελείως ξαλμυρισμενος, "κράτάει" και είναι τηγανισμένος όσο ακριβώς πρέπει. Η εξυπηρέτηση ευγενική και γρήγορη.

Αξίζει σίγουρα τα λεφτά του. Οι μερίδες του είναι χορταστικές και είναι, κατά τη γνώμη μου, από τις πολύ καλές και φτηνές επιλογές της περιοχής της Πλάκας.

Την τελευταία φορά που πήγαμε τρία άτομα πήραμε: 2 μερίδες μπακαλιάρο, μία σκορδαλιά, μία χόρτα, μία μερίδα πατάτες τηγανιτές, μια μερίδα ντολμαδάκια με αμπελόφυλλο και μισό κιλό λευκό κρασί.

Όλα αυτά 40 ευρώ. Στο τέλος κέρασμα χαλβάς σησαμένιος.

11 Νοε 2011

Μου θυμίζει ποίημα του Βάρναλη. Κοινώς υπόγειο με ατμόσφαιρα παμπάλαιης Αθήνας. Φαγητό αρκετά μεσαίο, αλλά είσαι στην Πλάκα, οπότε είναι μάλλον καλύτερη επιλογή από τα άλλα μαγαζιά της περιοχής.

Δεν είναι καθόλου τουριστικός.

20 Απρ 2011

Στην Κυδαθηναίων σε ένα υπόγειο κουτουκάκι από άλλη εποχή.. όμορφος ανακαινισμένος χώρος με βαρέλια και φωτογραφίες μιας ασπρόμαυρης εποχής στους τοίχους..

Φυσικά από το τραπέζι μας δεν έλειπαν τα ξακουστά μπακαλιαράκια με τη χρυσή κουρκουτοκρούστα μπύρας.. δυστυχώς οι κροκέτες μας έχαναν λάδια δείγμα μη στραγγίσματος μετά το τηγάνισμα.. η σκορδαλιά μάλλον λίγο πιο νερωμένη και άτολμη από ότι θα ήθελα.. η σπανακόπιτα με ζωηρή γέμιση αλλά δυστυχώς παναρισμένο το σπιτικό της φύλλο.. τα μικροκύματα πάλι έκαναν τη ζημιά και χάλασαν την σπιτικότητα της συνταγής.. τόσο εύκολα και άδικα.. η φάβα ήταν μάλλον συνηθισμένη ή έτσι μου φάνηκε καθώς διανύω περίοδο νηστείας και η φάβα αποτελεί την στάνταρ επιλογή στις εξόδους μου.. οπότε μάλλον την αδικώ.. τα λεμονάτα χόρτα με την αλμυρή ρέγγα παντρεύτηκαν ευχάριστα.. υπερβολική η οξύτητα του μαρινάτου γαύρου αλλά για την αρχή ως ορεκτικό μάλλον κάνει καλά τη δουλειά του.. στο τέλος κέρασμα σφηνάκι μοσχάτο..

Η εξυπηρέτηση για τις απαιτήσεις της βραδυάς ήταν επαγγελματική και το βλέμμα του σερβιτόρου έκοβε την κάθε μας κίνηση διακριτικά και σβέλτα..

Με 17 ευρώ το άτομο είναι μια μάλλον τίμια επιλογή στην τουριστόπληκτη περιοχή της Πλάκας..
Θα πας περισσότερο για να ταξιδέψεις για λίγο σε μια άλλη πιο ανέμελη εποχή αθηναικής κουτουκολαγνείας παρά για να εντυπωσιαστείς με την μαεστρία της κουζίνας.. οι γεύσεις είναι μάλλον μέτριες.. η εμπειρία είναι που αξίζει..

26 Μάρ 2011

Δεν πας για το χωρο σ αυτο το μαγαζι αλλα για το φαγακι.Μπακαλιαρος,σκορδαλια,κεφτεδες,χορτα,λευκο χυμα και στο τελος κερασμενη θεια κοινωνια "αγιασμα",με 25-30 ευρο δυο ατομα κομπλε,φευγεις και εισαι χορτατος.

Η συναρτηση ποιοτητας/τιμης ειναι ικανοποιητικη,αν πειναω και τυχει να μαι κοντα θα το ξανατιμησω.

05 Ιαν 2010

Οι βαθμολογίες αυτής της κριτικής δεν προσμετρώνται πια στην συνολική βαθμολογία του εστιατορίου. πιο πρόσφατη κριτική

για το ίδιο εστιατόριο απο τον χρήστη fratello.

Στου ΔΑΜΙΓΟΥ δεν πας ποτέ επί τούτου, απλά καθώς περνάς από μπροστά, με κίνδυνο να το προσπεράσεις, γιατί ό,τι βλέπεις είναι μια σκάλα που οδηγεί σ' ένα υπόγειο, σου κάνει κλικ και κατεβαίνεις. Είναι τόσο παλιό μαγαζί που αν είσαι στοιχειώδης γνώστης της αθηναϊκής γαστριμαργικής σκηνής πρέπει να το ξέρεις.
Δεν πρόκειται να απογοητευτείς, εκτός κι αν έχεις βγει για πρώτο ραντεβού με κάποια αιθέρια ύπαρξη. Αυτή την έχασες. Το περιβάλλον είναι παραδοσιακού καπηλιού, καθαρό και χωρίς φιοριτούρες. Το σέρβις αντίστοιχο. Το κοινό συνήθως αντροπαρέες ή ζευγάρια από -ήντα και πάνω.
Μη δοκιμάσετε τίποτε άλλο πέρα από μπακαλιάρο, σκορδαλιά, χόρτα και το χύμα λευκό. Θα φάτε απλά, καλά και φθηνά.
Αν συνοδεύετε κάποιο ψαγμένο τουρίστα, πάτε τον, αφού έχετε κάνει τη σχετική ενημέρωση, σ' αυτή τη γωνιά, για να δει ότι στην Πλάκα διασώζεται κάτι αυθεντικά ελληνικό.