SMALL TALK
Music Restaurants

Παγκράτι

Το εστιατόριο έχει σηματοδοτηθεί ως κλειστό.

Κυρίως ελληνική κουζίνα σε μοντέρνο χώρο. Διαθέτει parking.

08 Ιαν 2012

Εχει περάσει χρόνος από τότε που το επισκέφτηκα, αλλά έχει μείνει χαραγμένη στη μνήμη μου η προσεγμένη σικ διακόσμηση με τον όμορφο φωτισμό(με την Οντρει Χεμπορν στον τοίχο ως επιτομη της φινετσας). Νομίζω οτι είναι από τους καλύτερους χώρους που έχω επισκεφτεί, ούτε πολύ κλασικός,ούτε ψυχρά μοντέρνος.

Ως προς την ποιότητα δεν έχω κάποιο παράπονο,όλα άριστα μαγειρεμένα και δημιουργικές γεύσεις. Οι τιμές όμως στον ουρανό, ειδικά για μαγαζί που κάνει το ξεκίνημά του. Για παράδειγμα

πράσινη σαλάτα με κοτόπουλο και μπαλσάμικο-12,00
ριζότο με μελάνι σουπιάς-17,00
ψαρονέφρι με σάλτσα μπυρας-24,00
μους μασκαρπόνε με σάλτσα φράουλα-8,00

Είναι από τα μέρη που θα ξαναπήγαινα με οικονομική άνεση.Πρέπει να επαναπροσδιορίζουν λίγο τις τιμές.

08 Νοε 2008

Στα καινούρια μαγαζιά πρέπει να είναι κανείς επιφυλακτικός. Ο χώρος και η εξυπηρέτηση παίρνουν πάνω από 4, αυτό όμως δεν δικαιολογεί τις πάρα πολύ υψηλές τιμές. Μονοψήφιες είναι μόνο οι τιμές των γλυκών. Ο κατάλογος υποθέτω ότι με τον καιρό θα μεγαλώσει, προς το παρόν έχει γύρω στα 10 ορεκτικά, 3 σαλάτες, 3 ζυμαρικά, 3 ψάρια και 4 κρέατα. Ψάρια και κρέατα μεταξύ 25 και 30 ευρώ. Πολύ καλή η πράσινη σαλάτα, προς αποφυγή τα ρεβύθια με αυγοτάραχο. Εξαιρετικά τα λιγκουίνι με γαρίδα, λουκάνικο και καλαμάρι, πολύ νόστιμα τα χοιρινά παϊδάκια με πατατούλες. Ονειρεμένο το επιδόρπιο με λευκή σοκολάτα. Οι μερίδες απλώς κανονικές, για να μην πω ελαφρά μικρότερες του αναμενομένου. Τα ρεβύθια ήταν κυριολεκτικά τρεις κουταλιές σε ένα τεράστιο πιάτο. Τρία άτομα πληρώσαμε για πλήρες μενού, με κοκτέηλ (το Bellini μου όμως δεν έλεγε τίποτα), δύο μπουκάλια κρασί, πρώτα, δεύτερα και γλυκό, 200 ευρώ. Θα ξαναπάω ευχαρίστως, όταν έχω κάτι να γιορτάσω. Πολύ βολικό το ότι υπάρχουν παρκαδόροι. Η μουσική καλά επιλεγμένη, η ένταση ελαφρά ενοχλητική αν θέλεις να κάνεις small talk. Το όλο περιβάλλον ψιλοσοφιστικέ, η διακόσμηση ακριβή και καλαίσθητη. Αξίζουν οπωσδήποτε μια επίσκεψη οι τουαλέτες, αν και η δική μου καμπίνα στων ανδρών δεν είχε κλειδαριά.

03 Νοε 2008

apla ekseretiko...oi uperoxes geuseis sindiastikan iperoxa me to katapliktiko service, me ton tropo auto sinthethike mia uperoxi vradia pou perasame sto SMALL TALK

14 Οκτ 2008

Λοιπόν πρόκειται πραγματικά για εκπληκτικό μαγαζί με υπέροχη διακόσμηση.Απο την οροφή κρέμονται ελιές ανάποδα που καταλήγουν σε φωτιστικά.Το πριβέ δωμάτιο εχει μια τοιχογραφία με την Όντρει Χέπμπορν.Υπέροχα τραπέζια, υπέροχα φωτιστικά, ένας χώρος που δεν χορταίνεις να τον θαυμάζεις.Το φαγητό εξίσου καλό, εγώ είχα φάει σαλάτα θαλασσινών και λαβράκι μαριναρισμένο, ενώ οι φίλοι προτίμησαν κρεατικά και σαλάτα με προσούτο.Οι μερίδες είναι τεράστιες και χορταστικές, εγω πραγματικά όμως λάτρεψα τις σαλάτες.Την επόμενη φορά που θα πάω, γιατί θα ξαναπάω σίγουρα μην σας πω θα γίνει στέκι,θα δώσω μεγαλύτερη έμφαση στο μενού.\r
Ο λογαριασμός για 4 ατομα με 2 σαλάτες 4 κυρίως 2 μπουκάλια κρασί μας ήρθε στα 200 ευρώ.\r
Θέμα πάρκινγκ δεν υφίσταται διότι έχουν προνοήσει και για αυτό.Yπάρχει και ένα μπαράκι στο οποιο σερβίρουν ωραία κοκτέιλ.Εγω δυστυχώς πήρα ενα ποτήρι κρασί ενώ η φίλη μου πήρε ένα solomon martini που το ζήλεψα πολύ.\r
Κρατήσεις απαραίτητες!

Nαϊάδων 2 & Αντίνορος, Παγκράτι