Πιάτα με ανατολίτικους μεζέδες και άλλα συνοδευτικά. Και μεσημέρι.

09 Οκτ 2011

Η Γυναίκα μου φαν της Μυρσίνης, έψησε την παρέα να πάμε ένα Σάββατο Βράδυ. Εγώ γενικά είμαι επιφυλακτικός σε εστιατόρια που προβάλλονται με γλαφυρούς χαρακτηρισμούς, ιδίως όταν υπογράφει κάποιος επώνυμος το μενού. Την είχαμε πατήσει άσχημα με τον Μπαξεβάνη στο Δαφνί βλέπετε..
Πήγαμε λοιπόν 8 ατομα. Ομολογώ οτι διαβάζοντας τις κριτικές αναγνωστών και αναλογιζόμενος τις επιφυλάξεις που ανέφερα, πήγα αρκετά μουδιασμένος.

Όμως τα πράγματα δεν ήσαν και τόσο άσχημα. Παραγγείλαμε συνολικά 6 κύρια πιατα, ενα ορεκτικο και δύο σαλατες και ηπιαμε και 8 μπύρες. Συνολο 135 Ευρώ.

Το περιβάλον καλό, πλην όμως πολύ μα πολύ φασαρία. Ισως επειδη το μαγαζί ήταν φισκα. Θα έφταιγε και η τζαμαρία που περιβάλλει την αίθουσα. Όμως με δυσκολία κουβεντιάζαμε χωρις να φωνάζουμε. Ασε που δεν φαινόταν να υπάρχει εξαερισμός και είχαμε πλαντάξει στη ζέστη.
Το σερβις ικανοποιητικό (παρά τον πολύ κόσμο) δεν αντιμετωπίσαμε προβλημα.

Το φαγητό καλίτερο από αυτό που περιμέναμε (μετά τις κριτικές) και οι μερίδες μια χαρά. Η σχέση φαγητού τιμής σε μέτρια επίπεδα. Έχω φάει καλιτερα με λιγότερα χρήματα, αλλά και χειρότερα με περισσότερα (Μπαξεβάνης και οχι μόνον).

Ισως ξαναπαω καθημερινη, μήπως εχει λιγότερη φασαρία, που πραγματικά μας ενόχλησε ιδιαίτερα.

27 Σεπ 2011

Παρέα 8 ατόμων. Από τους 8, δήλωσαν ικανοποιημένοι οι 2 από τα πιάτα τους (όχι ότι ενθουσιάστηκαν...).

Κάτι σχόλια που είχαμε διαβάσει ότι έρχεται μία υπάλληλος και φτιάχνει κάποιες σάλτσες μπροστά σου, μάλλον δεν ισχύουν πλέον ή ήταν σε άδεια.
Η σαλάτες που πήραμε ήταν "πράσινες με ΣΥΚΟ". Έτσι εξηγήται το ότι είχαν μόνο από ΈΝΑ (και αν...) τεμαχισμένο σύκο.

Κάτι διαβάσαμε στον κατάλογο για σπιτικά λουκάνικα. Δεν καταλάβαμε για ποιο λόγο τα θεωρούνε σπιτικά. Πλούσιο πιάτο (το μοναδικό), αλλά αδιάφορο και βαρύ.
Τα γεμιστά καλαμάρια ήταν κατεψυγμένα (χωρίς νομίζω να υπάρχει η σχετική ενημέρωση. Αναγκαστήκαμε να ρωτήσουμε τον σερβιτόρο), άγευστα και "λάστιχο".

Ο σολωμός παραψημένος.
Τσιμπήσανε 10 ευρώ μπουρμπουαράκι και δεν μας έβγαλαν σα κέρασμα ούτε ένα φρουτάκι.
Συμπαθητικό το λευκό χύμα κρασί τους αλλά θεώρησα υπερβολίκή τη χρέωση των 18 ευρώ/κιλό.
Μετά από όσα είχα διαβάσει, απογοητεύτηκα και δεν νομίζω να ξαναπάω.

21 Σεπ 2011

Αρχικά, εντυπωσιάστηκα με την άσχημη έννοια της λέξης, με την ελάχιστη ποσότητα σαλάτας μέσα σε ένα τεράστιο πιάτο! Αν μη τι άλλο η σαλάτα; συνηθίζεται να είναι αρκετή σε ποσότητα. Για 4 άτομα που φάγαμε, έφτασε μια κουταλιά στον καθένα, ναι κουταλιά(!), καθώς επρόκειτο για ψιλοκομμένη ντομάτα με μυρωδικά.

Το γιαουρτλού επιεικώς απαράδεκτο, το κεμπάπ πολύ βαρύ και με λαδίλα. Εντέλει αρκέστηκα στις πίτες και αυτό το άφησα.

Δεν μου άρεσε καθόλου, από τις χειρότερες επιλογές για φαγητό, δεν το συστήνω.

01 Αυγ 2011

Ωραίος χώρος, μέτριο προς καλό το φαγητό, χάλια το κόκκινο χύμα κρασί του και εξαιρετικά αργό το σέρβις.

Επίσης θα πρέπει να βρουν άλλο τρόπο αν θέλουν να αποφύγουν την έκδοση αποδείξεων από το να λένε στους πελάτες ότι "έπεσε το σύστημα και θα την ταχυδρομήσουν όταν επανέλθει"...

08 Ιουν 2011

Ακόμη ένα μαγαζί που με κάνει να αναρωτιέμαι τα κριτήρια δίνονται τα βραβεία!!! Το συγκεκριμένο μαγαζί ούτε για το φαγητό του θα έπρεπε να πάρει βραβείο ούτε για το σέρβις του....Μάλλον θα έπρεπε να πάρει για τις κατάλληλες γνωριμίες του στους ανάλογους χώρους που μοιράζουν τα βραβεία ανάλογα με τις συμπάθειες που έχουν στους σεφ!!!!!

Η Λαμπράκη θα έπρεπε να αισθάνεται άσχημα για αυτό το φαγητό που προσφερει στο συγκεκριμένο μαγαζί.Μπριαμ με κεφτεδακια στεγνό και άνοστο,χανιώτικη πίτα άγευστη με βαριά μυρωδιά από το αρνί,κεμπάπ έχω φαει πολύ καλύτερα και το χειρότερο όλων το κιουνεφέ....ΑΠΛΑ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ μέσα στην λαδίλα.....

Ένα είναι το σίγουρο δεν τρώμε με τους κριτικούς το ίδιο φαγητό.Τώρα για τις τιμές ούτε κρύο ούτε ζέστη, γιατί όταν θα πάω να φάω είτε 5ευρώ πληρώσω είτε 50 αυτό που θέλω είναι να φάω και όχι να φύγω νηστικος.Αν ειχε 0 η βαθμολογια θα το εβαζα.....τα συμπεράσματα δικά σας!

07 Ιουν 2011

Είχα φαγωθεί να πάω για να αποκτήσω δική μου άποψη.
Ο χώρος είναι συμπαθητικός αλλά τίποτα το ιδιαίτερο. Απλά είναι μέσα στα πεύκα.

Το σέρβις είναι χάλια λόγω άγνοιας και λόγω κακού συντονισμού. Ένας από τους σερβιτόρους για να σερβίρει το κρασί πήρε στα χέρια του το ποτήρι. Το λεω για να δώσω το μέγεθος της ασχετοσύνης. Και δεν είναι ταβέρνα με πλαστικά πιάτα για να πεις ΟΚ.

Η λευκή πετσέτα που μας έφεραν για να σερβίρουμε το κρασί πρέπει να ήταν ξεσκονόπανο ή πατσαβούρα για το πάτωμα που σιχαινόσουν να την ακουμπήσεις. Μας την άλλαξαν χωρίς να μας ζητήσουν συγγνώμη με μία κόκκινη.

Το φαγητό ήταν κακό έως μέτριο.
Σαλάτα με ρόκα και ψητό ανθότυρο (Χ2): συμπαθητική αλλά το ανθότυρο μύριζε περίεργα.
Χανιώτικη πίτα με αρνάκι: αδιάφορη
Μυζηθροπιτάκια: άνοστα
Κεφτεδάκια πικάντικα: παξιμαδοτά και άνοστα
Μπιφτέκια: παξιμαδοτα, παραψημένα κάπως γευστικά
Σουβλάκι κοτόπουλο (Χ2): μου είπαν συμπαθητικό
Τα παραπάνω με 3 μπουκάλια κρασί 147

23 Μάρ 2011

Πήγα με καλή διάθεση ένα Σάββατο του Μαρτη 2001,επηρεασμένος κι εγώ από το σήμα της φθηνής γαστρονομίας του Αθηνοράματος που ομολογουμένως είναι εγγύηση. Κι έπεσα στην εξαίρεση. Το μαγαζί στις 10 μ.μ. είχε γεμάτα πέντε τραπέζια. Ο χώρος μέτριος αν και το καλοκαίρι θα πρέπει να είναι πολύ καλά.

Η εξυπηρέτηση αργή για τα δεδομένα της μικρής πληρότητας, οι σερβιτόροι, μικρής ηλικίας, ανενημέρωτοι και μάλλον βαριεστημένοι. Το φαγητό ούτε φθηνή, όύτε γαστρονομία. Πολύ ακριβό για την ποιότητα του φαγητού. Η Μυρσίνη Λαμπράκη θα πρέπε να ντρέπεται που βάζει το όνομά της σε αυτά τα φαγητά.

Μεγάλη απογοήτευση γιατί «ταξίδεψα» από βόρεια προάστεια για να πάω, αλλά και οι φίλοι μας από τα νότια την ίδια απογοήτευση ένιωσαν.

16 Μάρ 2011

Πήγαμε με την σύζυγό μου και την δίχρονη κόρη μας μεσημέρι το Σάββατο 12 Μαρτίου.

5 ορεκτικά, 1 σαλάτα, 1 γλυκό και 1 μπύρα σύνολο 53Ευρώ.

Πήγαμε λόγω της αποθεωτικής κριτικής του Αθηνοράματος (το εντάσσει στην φθηνή γαστρονομία), του ονόματος της Λαμπράκη που έχει επιμεληθεί το μενού και του προνομιακού περιβάλλοντος χώρου. Πλην του χώρου απογοήτευση!

Πήραμε 1 τηγανιτές πατάτες. Φρέσκες και καλοτηγανισμένες.ΟΚ

Χορτοκαλτσουνάκια. Αδιάφορα και με λιγοστή γέμιση. Σε ένα μάλιστα ήταν τόσο λίγη που προς στιγμήν νόμισα ότι ήταν άδειo!

Ταλαγάνι σχάρας με μαρμελάδα από μοσχολέμονο. Το νόστιμο τυρί από τη Μάνη μας ήρθε χλιαρό - σχεδόν κρύο, η δε μαρμελάδα ήταν ξερή, άνυδρη στεκόταν σε κοκκώδη μορφή από πάνω. Ωραία η ιδέα, χάλια η εκτέλεση.

Μανιτάρι γεμιστό. Καφέ μανιτάρι - μάλον αγαρικό - με άπειρη τριμένη φριγανιά από πάνω, οριακά τρωγόταν. Θέλω να το ξεχάσω σύντομα.

Σαλάτα σταμναγκάθι με ντομάτα κονφί και κολοκυθάκια. Δεν ήταν κακή, αλλά ήθελε κάτι να της δώσει λίγο ένταση, λίγη σπιρτάδα, κάτι...

Χανιώτικη τούρτα. Πίτα από χοντρό φύλλο γεμιστή με μαλάκα (κρητικό κρεμώδες τυρί) και αρνάκι αρωματισμένο με δυόσμο. Μάλλον το καλύτερο πιάτο. Αρωματικό και ισορροπημένο.

Τέλος για γλυκό μοιραστήκαμε ένα κιουνεφέ γεμισμένο με μοτσαρέλα και παγωτό. Δεν είμαι φαν των συροπιαστών, οπότε δεν θα το κρίνω, στην καλή μου όμως που της αρέσουν, της άρεσε.

Σέρβις πρόθυμο, όμως χωρίς επίπεδο και γνώση. Ακούστε διάλογο με τον έφηβο σερβιτόρο:
Εγώ: Να σε ρωτήσω, τι μυρωδικό έχει η πίτα (τούρτα)?
Σερβιτόρος: Δεν ξέρω, μήπως είναι το τυρί ...
Εγώ: Έχω την εντύπωση ότι είναι δυόσμος
Σερβιτόρος: Μπορεί και να είναι ...
Εγώ: Μπορούμε να μάθουμε?
Σερβιτόρος: εεε ...
Εγώ: Να ρωτήσουμε την κουζίνα?
Σερβιτόρος: εεε , ναι
Φεύγει, γυρίζει μετά από λίγο.
Σερβιτόρος: Δεν ξέρουν ούτε στην κουζίνα ...
Εγώ: ... (άφωνος)

Μετά από αυτό τι να άλλο να πω για το σέρβις. Το μαγαζί λόγω του όμορφου πευκόφυτου άλσους, της παιδικής χαράς και το χαμηλών τιμών (οναμαστικές αξίες) συγκεντρώνει πολλές οικογένειες με παιδιά - από τις 9 παρέες, οι 8 είχαν παιδιά. Παρόλα αυτά δεν διαθέτουν παιδικά καθισματάκια! Για να μην τους κακολογώ συνέχεια, φέρνουν στα παιδάκια όμορφο πλαστικό ποτηράκι στο σχήμα πιάτας, το οποίο στο τέλος το δίνουν ως δώρο.

Ο χώρος είναι μοντέρνος, απλός χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, όπως τον περιμένεις σε ένα τέτοιο μαγαζί. Θα μπορούσαν όμως να φροντίσουν το πάρκο εξωτερικά και ας μην είναι δική τους ευθύνη, το οποίο ζέχνει.

Συμπέρασμα: Ωραία στημένος κατάλογος, μέτριες έως κακές εκτελέσεις πιάτων, κακή σχέση ποιότητας-τιμής. Δεν θα ξαναπάω!

07 Φεβ 2011

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΡΟΛΑΛΗΣΑΝΤΕΣ!
ΠΗΓΑ ΕΠΗΡΕΑΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΚΡΙΤΙΚΕΣ ΤΟΥ ΑΘΗΝΟΡΑΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΥΨΗΛΕΣ ΠΡΟΣΔΟΚΙΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΞΙΟ ΛΟΓΟΥ.

ΚΑΤ'ΆΡΧΑΣ ΣΤΗ ΣΑΛΑΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΦΕΡΑΝ (ΚΑΙ ΓΕΛΑΣΑ ΜΕ ΤΟ ΑΣΤΕΙΟ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΠΙΑΤΟ ΜΕ ΤΗΝ ΛΙΓΗ ΣΑΛΑΤΑ ΜΕΣΑ) ΤΑ ΛΑΧΑΝΙΚΑ ΕΙΧΑΝ ΜΑΖΙ ΚΑΙ ΚΟΚΚΟΥΣ ΧΩΜΑΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!!! ΠΛΥΣΙΜΟ ΜΑΛΛΟΝ, ΕΝΩ ΚΑΙ Η ΣΩΣ ΒΑΛΣΑΜΚΟΥ ΗΤΑΝ ΝΕΡΩΜΕΝΗ(ΑΥΤΟ ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΤΕΓΝΩΜΑ ΤΩΝ ΛΑΧΑΝΙΚΩΝ).

ΣΤΑ ΟΡΕΚΤΙΚΑ ΟΙ ΠΑΤΑΤΕΣ ΥΠΕΡΟΧΕΣ(ΑΠΟ ΤΙΣ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΩ ΦΑΕΙ), ΤΑ ΧΟΡΤΟΠΙΤΑΚΙΑ ΑΔΙΑΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΓΕΥΣΤΑ(ΣΑΝ ΤΥΠΟΠΟΙΗΜΕΝΑ).

ΣΤΑ ΚΥΡΙΩΣ ΤΟ ΚΕΜΠΑΜΠ ΓΙΑΟΥΡΤΛΟΥ ΗΤΑΝ ΓΕΥΣΤΙΚΟ(ΟΧΙ ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΙ ΤΟ ΤΡΟΜΕΡΟ) ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΗ ΩΡΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΣΟ ΔΙΚΙΟ ΕΙΧΑΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΣΧΟΛΙΑΣΑΝ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΤΕΣ ΠΟΛΥ ΒΑΡΙΕΣ ΚΑΙ ΠΝΙΓΜΕΝΕΣ ΣΤΟ ΛΑΔΙ.

ΤΟ ΓΚΙΟΥΛΜΠΑΣΙ ΜΕΤΡΙΟ ΕΩΣ ΑΔΙΑΦΟΡΟ ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΙΠΟΣ.

Ο ΧΩΡΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΣΕΡΒΙΣ ΠΟΥ ΘΙΓΟΥΝ ΑΛΛΟΙ ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕ ΚΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΩΡΑΙΑ ΗΛΙΟΛΟΥΣΤΗ ΜΕΡΑ ΘΑ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΞΑΝΑ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΚΑΦΕ..

30 Ιαν 2011

Επι Μπαξεβάνη εποχή πήγα τότε που είχε το στυλ σουβλάκι κεμπάπ κτλ.Δεν μου άρεσε καθόλου το φαγητό το μαγαζί είναι ενα μέτριο απο πλευράς διακόσμησης 9πιο πολυ καφετέρια μου θύμισζε) και οι τιμές ήτνα σχετικά χαμηλές για το όνομα αλλά ακριβές για την ποιότητα.

Οσίου Λαυρεντίου, λόφος Τρουμπάρι, 'Αλιμος

ΜΟΥΣΙΚΟ ΜΕΖΕΔΟΠ...